Loading Content...

Big.bangpage Instagram Photos and Videos

Loading...


big.bangpage صفحه اینستاگرام سایت بیگ بنگ @big.bangpage mentions
Followers: 65,595
Following: 238
Total Comments: 0
Total Likes: 0

. شاید ماه از شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات برخوردار بوده . <span class="emoji emoji1f538"></span>بر اساس تحقیقات جدید پروفسور «یان ...
Media Removed
. شاید ماه از شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات برخوردار بوده . بر اساس تحقیقات جدید پروفسور «یان کرافورد» از دانشگاه لندن و دکتر «دیرک شولز ماکوچ» از دانشگاه ایالتی واشنگتن، احتمالا دو پنجره سکونت‌پذیری برای ماه وجود داشته است. . اخترزیست شناسان گفتند: «شرایط در سطح ماه برای پشتیبانی ... .
شاید ماه از شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات برخوردار بوده
.
🔸بر اساس تحقیقات جدید پروفسور «یان کرافورد» از دانشگاه لندن و دکتر «دیرک شولز ماکوچ» از دانشگاه ایالتی واشنگتن، احتمالا دو پنجره سکونت‌پذیری برای ماه وجود داشته است.
.
🔹اخترزیست شناسان گفتند: «شرایط در سطح ماه برای پشتیبانی از گونه‌های ساده حیات مدتی کوتاه پس از شکل گیری ماه کفایت میکرده است. گفتنی است که ماه از یک دیسک در چهار میلیارد سال گذشته پدید آمد و در پی افزایشِ حداکثری فعالیت آتشفشانی در حدود ۳٫۵ میلیارد سال گذشته به وقوع پیوست. در طول هر دو دوره، ماه مقادیر بسیار زیای از گازهای فرار اَبَرداغ به بیرون پخش کرد؛ مثل بخار آب. راه یافتن گاز از بخش‌های درونی ماه به بیرون باعث ایجاد نهرهایی از آب مایع در سطح ماه و اتمسفری نسبتا متراکم گردید. انتظار می رود آب مایع به مدت میلیون‌ها سال در اتمسفر باقی مانده باشد.»
.
🔸دکتر «دیرک شولز ماکوچ» بیان کرد: «اگر آب مایع و اتمسفر مناسب برای مدتی طولانی در ماه اولیه وجود داشت، انتظار می رود سطح ماه دستکم برای مدتی کوتاه قابل سکونت بوده باشد.» ...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78088
.
🆔 @big.bangpage
Read more
Loading...
. بسیاری از افراد در رویدادهایی مانند جشن تولد، عروسی و تعطیلات خانوادگی به یاد خاطرات گذشته می‌افتند ...
Media Removed
. بسیاری از افراد در رویدادهایی مانند جشن تولد، عروسی و تعطیلات خانوادگی به یاد خاطرات گذشته می‌افتند و حسی غم‌انگیز همراه با شادی را تجربه می‌کنند. این دلتنگی و اشتیاق عجیب و غریب برای گذشته نوستالژی نام دارد. 79 درصد مردم با یادآوری رویدادهای مهم شخصی به‌طور هفتگی حس نوستالژیک را تجربه می‌کنند. . حال ... .
بسیاری از افراد در رویدادهایی مانند جشن تولد، عروسی و تعطیلات خانوادگی به یاد خاطرات گذشته می‌افتند و حسی غم‌انگیز همراه با شادی را تجربه می‌کنند. این دلتنگی و اشتیاق عجیب و غریب برای گذشته نوستالژی نام دارد. 79 درصد مردم با یادآوری رویدادهای مهم شخصی به‌طور هفتگی حس نوستالژیک را تجربه می‌کنند.
.
حال سؤال اینجاست که حس نوستالژی از کجا نشأت می‌گیرد و چه عملکرد روانی دارد؟ نتایج تحقیقات اخیر درباره عملکرد شناختی و احساسات، اطلاعات جدیدی در این باره به ارمغان آورده است. برای قرن‌ها نوستالژی نوعی اختلال محسوب می‌شد، اشتیاق غم‌‌انگیز و آرزومندانه‌ای نسبت به چیزی که از دست رفته است. اما امروزه می‌دانیم که نوستالژی مزایای روانی بسیار مهمی دارد.
.
با وجود این که احساسات منفی مانند تنهایی نیز می‌توانند باعث ایجاد حس نوستالژی در فرد شوند؛ اما نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نوستالژی می‌تواند حالت روانی فرد را بهبود ببخشد و معنی دوباره‌ای به زندگی وی بدهد. نوستالژی باعث می‌شود فرد حس دوست داشته شدن، ارتباط با دیگران و مصونیت را تجربه کند. نوستالژی می‌تواند الهام‌بخش باشد و خوش‌بینی درباره آینده را در فرد زنده کند. همچنین به فرد کمک می‌کند چیزهای خوب را درباره خود و دیگران به یاد بیاورد.
.
مطالب علمی بیشتر:
Bigbangpage.com
Read more
. ده عکس- خبر نجونی . کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟ . #اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا #space #nasa #bigbangpage #astronomy
Media Removed
. ده عکس- خبر نجونی . کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟ . #اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا #space #nasa #bigbangpage #astronomy .
ده عکس- خبر نجونی
.
کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟
.
#اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا
#space #nasa #bigbangpage #astronomy
. کهکشان راه شیری بر فراز زبان ترول . برای مشاهدۀ زبان ترول(Troll’s Tongue) باید مسافت طولانی ...
Media Removed
. کهکشان راه شیری بر فراز زبان ترول . برای مشاهدۀ زبان ترول(Troll’s Tongue) باید مسافت طولانی را پیاده روی کنید یعنی ده‌ها ساعت بر روی یک دشت صخره مانند. ولی عکاس برای ثبت این منظره، ناچار شد سه بار سفر کند تا این آسمان شب واضح به تصویر کشیده شود. ترول‌تونگا یک پیش رفتگی صخره‌ای است که حدود ۷۰۰ متر ... .
کهکشان راه شیری بر فراز زبان ترول
.
برای مشاهدۀ زبان ترول(Troll’s Tongue) باید مسافت طولانی را پیاده روی کنید یعنی ده‌ها ساعت بر روی یک دشت صخره مانند. ولی عکاس برای ثبت این منظره، ناچار شد سه بار سفر کند تا این آسمان شب واضح به تصویر کشیده شود. ترول‌تونگا یک پیش رفتگی صخره‌ای است که حدود ۷۰۰ متر طول دارد و بر فراز صخره‌های کوهستانی ِ نزدیک دریاچۀ رینگه‌دالس‌واتنه در نروژ قرار دارد. .
این تاق نما از سنگ بستر دورۀ پرکامبرین قدمتی چند میلیارد ساله دارد که در عصر یخبندان حدود ۱۰ هزار سال پیش، توسط یخچال‌های طبیعی شکل گرفته است. این عکس برجسته یک کامپوزیت با دو بار عکاسی است که در واقع با نوردهی ۱۵ ثانیه‌ای از زمین پیش زمینه‌ای ثبت شده که ۴۰ دقیقه بعد با یک عکس با نوردهی ۸۷ ثانیه‌ای از آسمان پر ستاره همراه شده است. هزاران ستارۀ قابل تشخیص علاوه بر میلیاردها ستاره غیرقابل تشخیص در کمان عمودی کهکشان راه شیری این آسمان پرستاره را تشکیل می دهند.
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
Bigbangpage.com
.
#bigbangpage #milkyway #galaxy #milkywaygalaxy
Read more
. پارادوکس فرمی:چرا خبری از بیگانگان فضایی نیست؟ . تقریبا ۷۰ سال پیش، فیزیکدان برنده جایزه نوبل ...
Media Removed
. پارادوکس فرمی:چرا خبری از بیگانگان فضایی نیست؟ . تقریبا ۷۰ سال پیش، فیزیکدان برنده جایزه نوبل «انریکو فرمی» این سوال مشهور را پرسید: «پس دیگران کجا هستند؟» . @big.bangpage .
پارادوکس فرمی:چرا خبری از بیگانگان فضایی نیست؟
.
تقریبا ۷۰ سال پیش، فیزیکدان برنده جایزه نوبل «انریکو فرمی» این سوال مشهور را پرسید: «پس دیگران کجا هستند؟»
.
🆔 @big.bangpage
. نور می‌تواند بر اشیای اطراف ما تاثیر بگذارد . در این راستا محققان یکی از تیم‌های بین المللی یک ...
Media Removed
. نور می‌تواند بر اشیای اطراف ما تاثیر بگذارد . در این راستا محققان یکی از تیم‌های بین المللی یک آزمایش بسیار خاص را برای مطالعه حرکت نور انجام داده اند. فوتون‌ها نیروی حرکتی اندکی را حمل می‌کنند و لذا اثر آنها تنها می‌تواند از طریق چند برابری یا مضاعف کردن مورد مطالعه قرار گیرد. با این حال، هیچ ... .
نور می‌تواند بر اشیای اطراف ما تاثیر بگذارد
.
در این راستا محققان یکی از تیم‌های بین المللی یک آزمایش بسیار خاص را برای مطالعه حرکت نور انجام داده اند. فوتون‌ها نیروی حرکتی اندکی را حمل می‌کنند و لذا اثر آنها تنها می‌تواند از طریق چند برابری یا مضاعف کردن مورد مطالعه قرار گیرد. با این حال، هیچ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری اثر آنها وجود ندارد که به اندازه کافی حساس باشد. به همین دلیل است که مطالعه این موضوع که چگونه فشار تابش به نیرو یا انرژی جنبشی تبدیل می‌شود بسیار دشوار است.
.
این تیم آینه‌ای را با استفاده از سنسورهای صوتی مورد استفاده قرار داد. آنها پالس لیزری را به سوی آینه شلیک کردند و سپس اثرات را مورد مطالعه قرار دادند. سنسورها لرزش تولید شده توسط فوتون را ثبت نمودند. امواج صوتی در سراسر آینه مانند موج‌های موجود بر روی سطح رودخانه حرکت می‌کردند. در نهایت این مشاهدات توانستند پیش‌بینی‌های مربوط به انتقال نیروی حرکتی را تایید کنند.
.
پروفسور “کنت چاو” از دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت:«ما نمی‌توانیم به طور مستقیم حرکت فوتون را اندازه‌گیری کنیم، بنابراین رویکرد ما این است که اثر آن را با “گوش دادن” به امواج صوتی که از طریق شلیک آن در آینه بدست می آید، بررسی نماییم. همچنین ما توانستیم ویژگی‌های این امواج که به نیروی حرکتی موجود در پالس نور مربوط می شد را ردیابی کنیم تا بتوانیم در نهایت به تعریف و مدلسازی ِ نحوۀ حرکت نور در داخل مواد بپردازیم. درک نور به خودی خود اهمیت چندانی ندارد، اما شناختش برای استفاده از فشار تابشی در مهندسی مهم و راه‌گشا می باشد. یکی از برنامه‌های جالب و کاربردی این تکنولوژی استفادۀ در صنعت فضانوردی است، چرا که می‌توان آن را برای حرکت دادن فضاپیما، به کار برد، و یا از آن برای تولید پرتوهای قابل ردیابی استفاده نمود...
.
جزئیات بیشتر در سایت بیگ بنگ:
Bigbangpage.com
.
#اخبار_فیزیک
Read more
Loading...
. کشف مقدار زیادی آب در اعماق لکه سرخ مشتری . <span class="emoji emoji1f538"></span>ترکیبات داخلی مشتری همچنان بصورت رمز و راز باقی مانده ...
Media Removed
. کشف مقدار زیادی آب در اعماق لکه سرخ مشتری . ترکیبات داخلی مشتری همچنان بصورت رمز و راز باقی مانده است؛ به همین دلیل فضاپیمای جونو ناسا آنجاست تا رمزگشایی کند. در حال حاضر، گروهی از اخترشناسان یک رویکرد جدید را برای اندازه‌گیری ترکیب‌بندی شیمیایی این سیاره کشف کرده‌اند. در انجام این کار، ... .
کشف مقدار زیادی آب در اعماق لکه سرخ مشتری
.
🔸ترکیبات داخلی مشتری همچنان بصورت رمز و راز باقی مانده است؛ به همین دلیل فضاپیمای جونو ناسا آنجاست تا رمزگشایی کند. در حال حاضر، گروهی از اخترشناسان یک رویکرد جدید را برای اندازه‌گیری ترکیب‌بندی شیمیایی این سیاره کشف کرده‌اند. در انجام این کار، آنها کشف کردند که این غول گازی می‌تواند مملو از آب باشد.
.
🔹محققان از مشاهدات زمینیِ لکه سرخ مشتری استفاده کردند تا امضاهای شیمیایی عناصرِ مهم را شناسایی کنند. آنها با مطالعه‌ی ابرهای عمیق این نقطه در نور فروسرخ توانستند حضور آب و مونوکسیدکربن را مشخص کنند. این امر حاکی از آن است که مشتری ۲ تا ۹ برابر بیشتر از خورشید اکسیژن دارد.
.
🔸یافتۀ مولکول‌های اکسیژن با مدل‌های قبلی مشتری همخوانی دارد که نشان داد آب کافی در این غول گازی وجود دارد. فضاپیمای جونو در حال حاضر درون این سیاره را عمیق‌تر از مطالعۀ پیشین کاوش می‌کند و صحت این یافته‌ها را تأیید خواهد کرد. اخترشناسان شواهد زیادی در مورد وجود آب در مشتری کشف کردند، اما تاکنون به دنبال تأیید مستقیم آن بودند. محققان بر این باورند که جو مشتری دارای: لایۀ زیرین یخ آب و آب مایع، لایۀ میانی آمونیاک و گوگرد و لایۀ بالایی پوشیده از آمونیاک است...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78617
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. تغییر آب و هوا به نابودی نئاندرتال‌ها کمک کرد . <span class="emoji emoji1f539"></span>در یک مطالعه جدید، تیمی از محققان بین‌المللی ...
Media Removed
. تغییر آب و هوا به نابودی نئاندرتال‌ها کمک کرد . در یک مطالعه جدید، تیمی از محققان بین‌المللی از کشورهای آلمان، اتریش، رومانی، آمریکا و انگلیس توانستند داده‌های آب و هوایی مربوط به استالاگمیت‌ها(چکیده سنگ‌ها) را بررسی کنند که مربوط به ۴۰۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰ سال قبل بودند. آنان سپس این داده‌ها را ... .
تغییر آب و هوا به نابودی نئاندرتال‌ها کمک کرد
.
🔹در یک مطالعه جدید، تیمی از محققان بین‌المللی از کشورهای آلمان، اتریش، رومانی، آمریکا و انگلیس توانستند داده‌های آب و هوایی مربوط به استالاگمیت‌ها(چکیده سنگ‌ها) را بررسی کنند که مربوط به ۴۰۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰ سال قبل بودند. آنان سپس این داده‌ها را با داده‌های باستان‌شناسی آثار دستی نئاندرتال‌ها مقایسه کردند. محققان دریافتند که لایه‌های باستان‌شناسی عاری از ابزارهای نئاندرتال‌ها در دوره‌های زمانی سرد روی داد.
.
🔸نئاندرتال‌ها شکارچیان ماهری بودند و چگونگی استفاده از آتش را یاد گرفته بودند، اما رژیم غذایی متنوعی به مانند انسان امروزی نداشتند. آنها عمدتا از گوشت حیواناتی که شکار می کردند، استفاده می نمودند. این منابع غذایی در زمان‌های سرد و یخبندان به ندرت پیدا می شد. در این شرایط، نئاندرتال‌ها آسیب‌پذیری بیشتری در مقابل تغییرات محیطی سریع پیدا می کردند. اما در مقابل، انسان‌های امروزی موفق شدند ماهی‌ها و گیاهان را هم به رژیم غذایی شان بیفزایند که احتمال بقای آنان را تا حد چشمگیری افزایش داد.
.
🔹نویسنده و محقق «دکتر واسیل ارسک» در دانشگاه نورث‌امبریا اظهار داشت: «نئاندرتال‌ها نزدیکترین گونه به انسان‌های امروزی بودند و به مدت ۳۵۰ هزار سال در اوراسیا زندگی کردند. با این وجود، تقریبا ۴۰۰۰۰ سال پیش و در عصر یخبندان و با پیدایش انسان‌های امروزی در اروپا، زمینه برای انقراض نئاندرتال‌ها فراهم آمد. ما برای سالیان دراز به این مسئله فکر کرده‌ایم که چه عاملی باعث نابودی نئاندرتال‌ها شده است. آیا آنها با پیدایش انسان‌های امروزی به یک گوشه رفته و دچار نابودی شدند یا عوامل دیگری در این رویداد دخیل بودند؟ مطالعه ما نشان می دهد که تغییر وضعیت آب و هوا نقش بسیار مهمی در انقراض نئاندرتال‌ها داشته است.»...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78618
.
ترجمه: منصور نقی لو/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
Loading...
. دبی شهری است که روی بیابان احداث شده و هر روز با سرعت بیشتری توسعه می‌یابد و با کمبود جدی آب شیرین مواجه ...
Media Removed
. دبی شهری است که روی بیابان احداث شده و هر روز با سرعت بیشتری توسعه می‌یابد و با کمبود جدی آب شیرین مواجه است. از این رو چشم به یخ‌های قطب جنوب بسته است تا از آنها برای تأمین آب آشامیدنی استفاده کند. . یک شرکت مهندسی مستقر در دبی با نام NABL قصد دارد یک قطعه یخ یخچالی از قطب جنوب را با وزن تقریبی 100 میلیون ... .
دبی شهری است که روی بیابان احداث شده و هر روز با سرعت بیشتری توسعه می‌یابد و با کمبود جدی آب شیرین مواجه است. از این رو چشم به یخ‌های قطب جنوب بسته است تا از آنها برای تأمین آب آشامیدنی استفاده کند.
.
یک شرکت مهندسی مستقر در دبی با نام NABL قصد دارد یک قطعه یخ یخچالی از قطب جنوب را با وزن تقریبی 100 میلیون تن به دبی منتقل کند. این فرایند انتقال با یک توقف در شهر پرت استرالیا یا کیپ تاون در آفریقای جنوبی انجام خواهد شد. اگر کوه یخ در این مسیر ذوب نشود، شرکت NABL آب مورد نیاز دبی را از این طریق به فرماندار این شهر خواهد فروخت.
.
مطالب عامی-نجومی:
Bigbangpage.com
Read more
. نانوذراتی که در هر ثانیه یک میلیارد بار می‌چرخند! . <span class="emoji emoji1f539"></span>دانشمندان نانوذراتی را ساخته‌اند که با ...
Media Removed
. نانوذراتی که در هر ثانیه یک میلیارد بار می‌چرخند! . دانشمندان نانوذراتی را ساخته‌اند که با سرعت یک میلیارد بار در ثانیه به دور یکدیگر می‌چرخند، که سریع‌ترین چرخش مکانیکی در تاریخ را ایجاد کرده است. نانوذرات‌ها ذرات میکروسکوپی هستند. در حال حاضر به دلیل طیف گسترده‌ای از کاربردهای بالقوه‌ای ... .
نانوذراتی که در هر ثانیه یک میلیارد بار می‌چرخند!
.
🔹دانشمندان نانوذراتی را ساخته‌اند که با سرعت یک میلیارد بار در ثانیه به دور یکدیگر می‌چرخند، که سریع‌ترین چرخش مکانیکی در تاریخ را ایجاد کرده است. نانوذرات‌ها ذرات میکروسکوپی هستند. در حال حاضر به دلیل طیف گسترده‌ای از کاربردهای بالقوه‌ای که نانوذرات دارند، به ویژه در زمینه‌های الکترونیکی، نوری و زیست‌پزشکی، به نانوذرات توجه خاصی شده است. اکنون دانشمندان ذرات چرخشیِ سریعی که می‌تواند محدودیت‌های فیزیک را آزمایش کند، را گزارش می‌دهند. محققان مطالعاتی را در مورد اینکه انرژی نور چگونه می‌تواند نانوذرات را به حرکت در آورد و به تولید فرکانس‌های چرخش رکورد بیانجامد، انجام داده‌اند.
.
🔸دو گروه از محققان، نانوذراتِ چرخشیِ خود را به طور مشابه تولید کردند. آنها به طور مستقل و با استفاده از سیستم‌های نوری- مکانیکیِ شناور که از هر محیط خارجی دیگری به شدت جدا شده است، به این چرخش شدید دست یافتند. این امر، زمینۀ آزمایشی برای اصول پایه فیزیک را ایجاد کرده است. نانوذرات‌ها در خلأ بسیار سریع می‌چرخند زیرا هیچ هوایی وجود ندارد که مقاومت ایجاد کند. تا زمانی که نیروی چرخش بر نیرویی که اتم‌ها را کنار یکدیگر نگه داشته است غلبه نکند، اتم‌ها از هم جدا نمی‌شوند...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=77728
.
ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
.
#اخبار_فیزیک
Read more
. شامگاه پنجشنبه در گفتگوي ایلان ماسك با جو روگن اتفاقات عجیبی رخ داد و چند ساعت پس از آن دو مدير ارشد ...
Media Removed
. شامگاه پنجشنبه در گفتگوي ایلان ماسك با جو روگن اتفاقات عجیبی رخ داد و چند ساعت پس از آن دو مدير ارشد اجرايي شركت تسلا از مقام خود كناره‌گيري كردند. ديو مورتن، رئيس بخش حسابداري و گابي توليدانو، رئيس منابع انساني با اشاره به اينكه كارهاي مديرعامل ماجراجو و جنجالي تسلا آينده اين شركت را به خطر انداخته، ... .
شامگاه پنجشنبه در گفتگوي ایلان ماسك با جو روگن اتفاقات عجیبی رخ داد و چند ساعت پس از آن دو مدير ارشد اجرايي شركت تسلا از مقام خود كناره‌گيري كردند. ديو مورتن، رئيس بخش حسابداري و گابي توليدانو، رئيس منابع انساني با اشاره به اينكه كارهاي مديرعامل ماجراجو و جنجالي تسلا آينده اين شركت را به خطر انداخته، به همكاري خود با ماسك و يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي توليدكننده خودروهاي برقي دنيا پايان دادند.
.
ماسك 47 ساله 150 دقيقه با كمدين آمريكايي حرف زد و در سخنان خود به مواردي چون آينده هوش مصنوعي و تاثير آن بر انسان، شعله‌افكن‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي اشاره كرد. وقتي تصاوير سيگار كشيدن مديرعامل تسلا پخش مي‌شد، روگن تاكيد كرد كه ميهمانش در حال استعمال تركيبي از توتون و ماريجواناست كه در ايالت كاليفرنيا غيرقانوني نيست. ماسك هم با اشاره به اينكه هرگز سيگار نكشيده، گفت: «واقعا متوجه تاثير آن نمي‌شوم.»
.
در هفته‌هاي اخير انتشار خبر تصميم ماسك براي خصوصي كردن تسلا با واكنش‌هاي منفي بسيار گسترده مواجه شد و خدشه‌اي ديگر بر اعتبار اين شركت و مديرعامل جنجالي آن وارد آورد.
.
👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
.
@big.bangpage
@big.bangpage
Read more
. کامپیوترهای کوانتومی چگونه می‌توانند پیکان زمان را از بین ببرند . <span class="emoji emoji1f538"></span>یک نرم‌افزار که در لپ‌تاپ ...
Media Removed
. کامپیوترهای کوانتومی چگونه می‌توانند پیکان زمان را از بین ببرند . یک نرم‌افزار که در لپ‌تاپ شما کار می‌کند آسانتر می‌تواند پیش‌بینی کند که یک سیستم پیچیده چگونه کار می‌کند و در آینده چگونه توسعه پیدا می‌کند. یک خاصیت جهان که نظریه‌پردازان آن را «عدم‌تقارن سببی» می‌نامند نشان می‌دهد که ... .
کامپیوترهای کوانتومی چگونه می‌توانند پیکان زمان را از بین ببرند
.
🔸یک نرم‌افزار که در لپ‌تاپ شما کار می‌کند آسانتر می‌تواند پیش‌بینی کند که یک سیستم پیچیده چگونه کار می‌کند و در آینده چگونه توسعه پیدا می‌کند. یک خاصیت جهان که نظریه‌پردازان آن را «عدم‌تقارن سببی» می‌نامند نشان می‌دهد که حرکت در یک جهت در طول زمان به اطلاعات خیلی بیشتری – و محاسبات خیلی پیچیده‌تری – در مقایسه با جهت دیگر نیاز دارد. (به طور عملی می‌توان گفت که حرکت رو به جلو در زمان آسانتر است.)
.
🔹این کار پیامدهایی را در زندگی واقعی به همراه دارد. هواشناسان بر اساس داده‌های رادار هوایی، می‌توانند بخوبی پیش‌بینی کنند که ظرف پنج روز آینده باران خواهد بارید. اما اگر از همین هواشناس بخواهید بر اساس تصاویر رادار امروز بگوید آیا در پنج روز گذشته باران باریده است. این کار خیلی چالش‌برانگیزتر است و به داده‌های خیلی بیشتری و کامپیوترهای خیلی بزرگتری نیاز دارد.
.
🔸نظریه‌پردازان اطلاعاتی برای مدت‌های طولانی گمان می‌کردند که عدم‌تقارن سببی می‌تواند ویژگی بنیادی آیندۀ جهان باشد. در سال ۱۹۲۷، فیزیکدان آرتور ادینگتون استدلال کرد که این عدم‌تقارن دلیلی برای این است که ما فقط در زمان رو به جلو حرکت کنیم و هرگز به عقب برنگردیم. اگر جهان را به عنوان یک کامپیوتر غول‌پیکر در نظر بگیرید که به طور ثابت در حال محاسبۀ مسیرش در زمان است، همیشه حرکت رو به جلو (اول علت بعدأ معلول) راحت‌تر از حرکت رو به عقب (اول معلول بعدأ علت) است. این ایده «پیکان زمان» نامیده می‌شود.
.
🔹اما یک مقاله‌ی جدید درهای این احتمال را می‌گشاید که پیکان زمان محصول ساختگیِ محاسبه‌ به سبک کلاسیک میباشد – چیزی که به دلیل ابزار محدودی که در اختیار داریم ثابت نشده است. تیمی از محققان دریافتند که تحت شرایط خاصی عدم‌تقارن سببی در کامپیوترهای کوانتومی که به روش کاملأ متفاوتی محاسبات را انجام می‌دهند ناپدید می‌شود – برخلاف کامپیوترهای کلاسیک که اطلاعات را در یکی از دو حالت (۱ یا صفر) ذخیره می‌کنند، در کامپیوترهای کوانتومی، اطلاعات در ذرات زیراتمی که قواعد عجیب و غریبی را دنبال می‌کنند ذخیره می‌شود و در نتیجه هریک می‌تواند همزمان در بیش از یک حالت حضور داشته باشد...
.
ادامه مقاله:
‏bigbangpage.com/?p=77856
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
‏🆔 @big.bangpage
Read more
Loading...
. هوش مصنوعی سوت زدن را به سمفونی موتزارت تبدیل می‌کند . <span class="emoji emoji1f538"></span>یکی از حوزه‌هایی که انسان‌ها به آن خیلی ...
Media Removed
. هوش مصنوعی سوت زدن را به سمفونی موتزارت تبدیل می‌کند . یکی از حوزه‌هایی که انسان‌ها به آن خیلی اهمیت می دهند، موسیقی است. خیلی از افراد علاقه دارند که بتوانند سازی را بنوازند یا توسط حنجره خود، نظر مردم را جلب کنند اما همۀ این افراد علاقمند، این کار را به طرز عالی انجام نمی دهند و وقتی صدای خواندن ... .
هوش مصنوعی سوت زدن را به سمفونی موتزارت تبدیل می‌کند
.
🔸یکی از حوزه‌هایی که انسان‌ها به آن خیلی اهمیت می دهند، موسیقی است. خیلی از افراد علاقه دارند که بتوانند سازی را بنوازند یا توسط حنجره خود، نظر مردم را جلب کنند اما همۀ این افراد علاقمند، این کار را به طرز عالی انجام نمی دهند و وقتی صدای خواندن یا نواختنشان را می شنوید از موسیقی متنفر می شوید! منتها در این مطلب قصد داریم به پیشرفتی در زمینه‌ساز و آواز بپردازیم که اهالی منلوپارک کالیفرنیا با کمک هوش مصنوعی، برای ما به ارمغان آورده‌اند.
.
🔹صدای یک انسان را در نظر بگیرید که به طرز ظالمانه‌ای مانند آهنگ‌ فیلم‌های کابویی سوت می زند؛ حال یک رایانه را تصور کنید که به این آوا گوش می دهد و آن را تقلید می کند اما به طوری که باخ و ارکسترش آن را می نوازند. گروه کوچکی از محققان در بخشی از کمپانی فیسبوک، یک سیستم هوش مصنوعی جدید را طراحی کردند که دقیقا همین کار را انجام می دهد؛ یعنی به یک آوا گوش می دهد و آن را با سازهای موسیقی جدید تقلید می کند. به نوعی یک گروه موسیقی مقلد اما با ذهنی مصنوعی، آنها نام این فناوری تازه را “شبکه جامع ترجمه موسیقی” می نامند.
.
🔸جالب است بدانید این دستگاه هر فایل موسیقی که دریافت می کند، می تواند در ۶ سبک مختلف به شما برگرداند؛ این سبک‌ها الزاما شامل آهنگ‌های کابویی یا کلاسیک باخ نمی شوند، بلکه شما می توانید به این سیستم آهنگ‌های احساسی بدهید و در انتها موسیقی موتزارت را بشنوید که نسخه دیگری از آن آهنگ را می نوازد. “لایر ولف” یکی از محققان این پروژه گفت «ما میخواهیم از توانایی انسان در شنیدن موسیقی، استفاده کنیم و سپس رایانه با سوت زدن یا نواختن ساز، آن موسیقی را برای شما تکرار کند.» البته این سیستم هوش مصنوعی نیست که نت‌های موسیقی را می فهمد، در واقع هوش مصنوعی نت‌ها را به کدهای رایانه‌ای تبدیل می کند و سپس آن کدها را به سبک دیگری رمزگشایی می کند و نوع دیگر آن موسیقی را به شما می دهد...
.
ترجمه: مهدی سجودی/ سایت بیگ بنگ
.
ویدئوی کامل در کانال تلگرام، لینک در بیوی پیج
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78594
.
🆔 @big.bangpage
.
#هوش_مصنوعی
Read more
. آیا یادگیری در حین خواب ممکن است؟ . <span class="emoji emoji1f538"></span>گروهی از محققان به سرپرستی “فیلیپ پیگنوکس” از موسسه عصب‌شناسی ...
Media Removed
. آیا یادگیری در حین خواب ممکن است؟ . گروهی از محققان به سرپرستی “فیلیپ پیگنوکس” از موسسه عصب‌شناسی دانشگاه آزاد بروکسل طی تحقیق خود دریافتند زمانی که امواج خواب کُند هستند، قابلیت‌های یادگیری ما محدود می شود. آنها توانستند از طریق روش مگنتوانسفالوگرافی(MEG) نشان دهند که مغز ما در حین خواب ... .
آیا یادگیری در حین خواب ممکن است؟
.
🔸گروهی از محققان به سرپرستی “فیلیپ پیگنوکس” از موسسه عصب‌شناسی دانشگاه آزاد بروکسل طی تحقیق خود دریافتند زمانی که امواج خواب کُند هستند، قابلیت‌های یادگیری ما محدود می شود. آنها توانستند از طریق روش مگنتوانسفالوگرافی(MEG) نشان دهند که مغز ما در حین خواب هم قادر به درک اصوات است اما توانایی منظم ساختن آنها در یک توالی مشخص را ندارد.
.
🔹توانایی یادگیری در حین خواب در دهه ۶۰ با رمان «دنیای قشنگ نو» نوشته “آلدوس هاکسلی” رونق یافت که در آن افراد در حین خواب، برای فعالیت‌های آتی خود شرطی می شدند. این مفهوم در نتیجۀ فقدان شواهد علمی قابل اتکا و پایدار در تایید توانایی یادگیری در حین خواب، با گذشت زمان کنار گذاشته شد.
.
🔸هر چند اخیرا مطالعاتی مبنی بر احتمال یادگیری ارتباطات ساده و ابتدایی در حین خواب، نظیر پاسخ به محرک در انسان‌ها و حیوانات صورت پذیرفته، اما مشخص نیست که آیا خواب امکان یادگیری‌های پیچیده‌تری را نیز در خود داشته باشد؟ مطالعۀ انجام شده محققان نشان می دهد در حالیکه مغز ما قادر به ادامۀ درک اصوات در حین خواب است، توانایی سازماندهی این اصوات در یک توالی ِ مشخص تنها در بیداری ممکن است و در حالت خواب کاملا از بین می رود...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78095
.
ترجمه: مریم رفیعی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. عکس اول: نمایی از طوفان شش ضلعی قطب شمال سیاره زحل که با داده‌های فروسرخ، مرئی و فرابنفش کاوشگر کاسینی ...
Media Removed
. عکس اول: نمایی از طوفان شش ضلعی قطب شمال سیاره زحل که با داده‌های فروسرخ، مرئی و فرابنفش کاوشگر کاسینی ناسا درست شده است،این طوفان وابسته به چرخش این غول گازی است و پهنایی نزدیک به ۳۰هزار کیلومتر دارد. . عکس دوم: نمایی از زمین در مقایسه با طوفان عظیم زحل. این گرداب شش‌ضلعی حدود ۳۰ هزار کیلومتر ... .
عکس اول: نمایی از طوفان شش ضلعی قطب شمال سیاره زحل که با داده‌های فروسرخ، مرئی و فرابنفش کاوشگر کاسینی ناسا درست شده است،این طوفان وابسته به چرخش این غول گازی است و پهنایی نزدیک به ۳۰هزار کیلومتر دارد.
.
عکس دوم: نمایی از زمین در مقایسه با طوفان عظیم زحل. این گرداب شش‌ضلعی حدود ۳۰ هزار کیلومتر قطر دارد و در واقع، جریان جتی است که از بادهایی با سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت، تشکیل شده است.
.
توضیحات بیشتر:
دانشمندان با بررسی طوفان زحل بدنبال اطلاعاتی درباره شکل گیری طوفانهای زمینی هستند، هر دو طوفان زمینی و گرباد قطب شمال زحل دارای چرخش مرکزی و سرعت بسیار زیاد میباشند. دیگر ویژگی های مشابه شامل ابرهای تشکیل یک دیواره ها به دور مرکز، و ابرهای بالاتر در اطراف مرکز، قرار دارند و در جهت معکوس عقربه های ساعت در حال چرخش هستند.
.
طوفان شش ضلعی زحل اولین‌بار در سال ۱۹۸۱ توسط کاوشگر ویجر ۲ ناسا کشف شد و فضاپیمای کاسینی در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ توانست از آن تصویربرداری کند. سیاره‌شناسان دریافته‌اند این شش ضلعی چرخشی همزمان با هسته سیاره دارد و احتمالا جریان فورانی طولانی‌مدت باشد که با لایه بالایی اتسمفر این سیاره یکی شده‌است. برای دیدن تصاویر بیشتر این طوفان عظیم ورق بزنید.
.
🆔 @big.bangpage
Read more
Loading...
. فضاپیماهای کوچک به آلفا قنطورس می‌روند . “یوری میلنر” میلیاردر و متفکر روسی به همراه گروهی از فیزیکدانان و مهندسان سطح بالا قصد دارند که صدها فضاپیمای کوچک را به منظومه ستاره‌ای آلفا قنطورس در همسایگی زمین بفرستند تا به جستجوی حیات بپردازند. اگر پروژه استارشات موفقیت‌آمیز باشد، در آینده‌ای ... .
فضاپیماهای کوچک به آلفا قنطورس می‌روند
.
🔸“یوری میلنر” میلیاردر و متفکر روسی به همراه گروهی از فیزیکدانان و مهندسان سطح بالا قصد دارند که صدها فضاپیمای کوچک را به منظومه ستاره‌ای آلفا قنطورس در همسایگی زمین بفرستند تا به جستجوی حیات بپردازند. اگر پروژه استارشات موفقیت‌آمیز باشد، در آینده‌ای نزدیک عکس‌هایی از آلفا قنطورس و سیاره‌اش در فاصله چهار سال نوری از زمین به دست خواهیم آورد.
.
🔹سامانه آلفا قنطورس از همه ستاره‌ها به منظومه خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده میباشد. شعاع آلفا قنطورس ۲۳ درصد از خورشید بیشتر است و چگالی آن نیز ۱۰ درصد بیشتر از خورشید ماست. آلفا قنطورس احتمالا یک سیارۀ شبه‌زمین و قابل سکونت دارد، این سیاره گزینه مناسبی برای پروژه استارشات میباشد.
.
🔸استارشات همانند مأموریت‌های فضایی دیگر نیست که در آن یک موشک بزرگ برای حمل یک فضاپیمای سنگین پرتاب می‌شود. به طور مثال، فضاپیمای افق‌های نو ناسا کمی بیش از نیم تن وزن دارد. در عوض فضاپیمای استارشات وزن و ضخامت بسیار کمی دارد تا بتواند خیلی سریع حرکت کند و مجموعه‌ای از آرایه‌‌های لیزری روی زمین با شلیک لیزر به سطح این فضاپیما آن را واردا به حرکت می‌کنند. اندازه این فضاپیما از یک تا سه و نیم متر است و وزن آن به اندازه یک جرعه آب است. در مورد سرعت این فضاپیما باید بدانید که استارشات می‌تواند با سرعت یک پنجم سرعت نور یعنی ۱۳۴ میلیون کیلومتر در ساعت حرکت کند و در عرض ۲۰ سال به منظومۀ آلفا قنطورس برسد...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78587
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. گرد و غبار سحابی پرده . این رشته‌های گازی درخشان و پرهرج و مرج که ظاهر ظریفی دارند آسمان سیاره زمین ...
Media Removed
. گرد و غبار سحابی پرده . این رشته‌های گازی درخشان و پرهرج و مرج که ظاهر ظریفی دارند آسمان سیاره زمین به سمت صورت فلکی قو را مزین کرده‌اند. سحابی پرده بقایای یک ابرنواختر بزرگ است؛ یک ابر در حال انبساط که از انفجار مرگبار یک ستارۀ پرجرم متولد شده است، این سحابی بخش غربی سحابی قو را تشکیل می دهد. نور ... .
گرد و غبار سحابی پرده
.
این رشته‌های گازی درخشان و پرهرج و مرج که ظاهر ظریفی دارند آسمان سیاره زمین به سمت صورت فلکی قو را مزین کرده‌اند. سحابی پرده بقایای یک ابرنواختر بزرگ است؛ یک ابر در حال انبساط که از انفجار مرگبار یک ستارۀ پرجرم متولد شده است، این سحابی بخش غربی سحابی قو را تشکیل می دهد. نور ناشی از انفجار ابرنواختر اصلی احتمالا بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به زمین رسیده است. موج شوک میان ستاره‌ای که در اثر این رویداد فاجعه‌بار ایجاد شده فضا را جاروب و مادۀ بین ستاره‌ای را از بین می برد. رشته‌های درخشان در واقع بیشتر شبیه امواج بلند هستند که از لبه مشاهده می شوند و بخوبی به گازهای هیدروژن (قرمز) و اکسیژن (سبز-آبی) تفکیک شده‌اند. .
“سحابی پرده” که حلقه قو نیز نامیده می شود حدود ۱۵۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. این سحابی در این نما حدود ۳ درجه وسعت دارد یا تقریبا به اندازۀ ۶ برابر قطر ماه کامل است. در حالیکه وسعت سحابی پرده بیش از ۷۰ سال نوری است، این عکس موزاییکی تلسکوپی از بخش غربی تقریبا نیمی از آن را شامل می شود. بخش‌های روشن‌تر غرب “سحابی پرده” بصورت سحابی‌های مجزا قابل رویت هستند، از جمله: جاروی جادوگر (NGC 6960) در بالای این چشم‌انداز و مثلث پیکرینگ (NGC 6979) در پایین سمت چپ.
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. کارشناسان محیط زیست اظهار کردند: اثرات آلودگی صوتی و نوری هم به اندازه آلودگی هوا مضر است البته ...
Media Removed
. کارشناسان محیط زیست اظهار کردند: اثرات آلودگی صوتی و نوری هم به اندازه آلودگی هوا مضر است البته اغلب نادیده گرفته می‌شود. . نتایج مطالعات نشان می‌دهد که سر و صدای زیاد با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و استرس مرتبط است این در حالیست که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای مصنوعی ... .
کارشناسان محیط زیست اظهار کردند: اثرات آلودگی صوتی و نوری هم به اندازه آلودگی هوا مضر است البته اغلب نادیده گرفته می‌شود.
.
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که سر و صدای زیاد با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و استرس مرتبط است این در حالیست که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای مصنوعی عاملی برای محرومیت از خواب و ابتلا به دیابت است.
.
همچنین نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که بعد از قاهره، دهلی در هند و سه شهر در چین در لیست آلوده‌ترین شهرها قرار گرفته‌اند و بعد از زوریخ، شهرهایی از آلمان در لیست پاک‌ترین شهرهای جهان قرار دارند.
.
مطالب علمی-نجومی:
Bigbangpage.com
Read more
Loading...
. چند جهان موازی داریم؟(ورق بزنید) . ممکن است شواهد وجود جهان های موازی که اساساً با جهان ما متفاوتند، ...
Media Removed
. چند جهان موازی داریم؟(ورق بزنید) . ممکن است شواهد وجود جهان های موازی که اساساً با جهان ما متفاوتند، فراتر از دامنه علم قرار گرفته باشد و جهان در حال انبساطی که ما اطراف خود می بینیم تنها جهان موجود نباشد؛ بلکه میلیاردها جهان دیگر نیز وجود داشته باشند. در این دیدگاه نه تنها جهان ما یکی است در ... .
چند جهان موازی داریم؟(ورق بزنید)
.
ممکن است شواهد وجود جهان های موازی که اساساً با جهان ما متفاوتند، فراتر از دامنه علم قرار گرفته باشد و جهان در حال انبساطی که ما اطراف خود می بینیم تنها جهان موجود نباشد؛ بلکه میلیاردها جهان دیگر نیز وجود داشته باشند.

در این دیدگاه نه تنها جهان ما یکی است در میان انبوهی از سیاره ها، بلکه تمام جهان ما نیز در مقیاس کیهانی ناچیز است و تنها یکی از جهان های بی شماری است که هر یک کار خودشان را انجام می دهند.
.
ویدئو در کانال تلگرام قرار گرفت، لینک در بیوی پیج
.
#جهان_های_موازی
Read more
. کشف نوع جدیدی از سلول‌های مغزی انسان . ، به گفته محققان به نظر می‌رسد این سلول‌ها موسوم به “رزهیپ” ...
Media Removed
. کشف نوع جدیدی از سلول‌های مغزی انسان . ، به گفته محققان به نظر می‌رسد این سلول‌ها موسوم به “رزهیپ” (Rosehip)، تنها در مغز انسان وجود دارند و هنوز سایر کارکردهای آنها مشخص نیست. دکتر “اد لین”، پژوهشگر “موسسه علوم مغزی آلن”(Allen Institute for Brain Science) آمریکا گفت: ما دلیل خاص بودن مغز ... .
کشف نوع جدیدی از سلول‌های مغزی انسان
.
، به گفته محققان به نظر می‌رسد این سلول‌ها موسوم به “رزهیپ” (Rosehip)، تنها در مغز انسان وجود دارند و هنوز سایر کارکردهای آنها مشخص نیست. دکتر “اد لین”، پژوهشگر “موسسه علوم مغزی آلن”(Allen Institute for Brain Science) آمریکا گفت: ما دلیل خاص بودن مغز انسان را نمی‌دانیم. بررسی تفاوت‌های موجود در سطح سلول‌ها و مدارهای مغز، نقطه آغاز خوبی برای این درک این موضوع است و ما ابزارهای لازم برای بررسی را در اختیار داریم.
.
لین و همکارانش در این پژوهش، پاسخی احتمالی به این سوال دشوار دادند. آنها، نوعی جدیدی از سلول مغزی را کشف کردند که هرگز در موش‌ها و دیگر حیوانات آزمایشگاهی دیده نشده بود. این نورون‌ها، پوشش پروتئینی خاصی روی غشای خود دارند. این پوشش پروتئینی، تاکنون در هیچ کدام از سلول‌های بدن انسان و حتی در سیستم عصبی موش‌های مورد بررسی دیده نشده است. وجود همین پوشش، دلیل قرار دادن این نورون‌ها در یک طبقه جدید است...
.
جزئیات بیشتر در سایت بیگ بنگ
Bigbangpage.com
.
#اخبار_علمی
Read more
. کهکشان همبرگر . یک کهکشان مارپیچی از بغل چگونه به نظر می رسد؟ این تصویر زیبا و واضح تلسکوپی، کهکشان ...
Media Removed
. کهکشان همبرگر . یک کهکشان مارپیچی از بغل چگونه به نظر می رسد؟ این تصویر زیبا و واضح تلسکوپی، کهکشان مارپیچی NGC 3682 و قرص پف کرده آن را نشان می دهد که توسط خطوط تاریک گرد و غبار مشخص شده است. البته نمای این پرترۀ ژرف کهکشانی برای اخترشناسان یادآور نام آشنای “کهکشان همبرگر” است. همبرگر کیهانی ... .
کهکشان همبرگر
.
یک کهکشان مارپیچی از بغل چگونه به نظر می رسد؟ این تصویر زیبا و واضح تلسکوپی، کهکشان مارپیچی NGC 3682 و قرص پف کرده آن را نشان می دهد که توسط خطوط تاریک گرد و غبار مشخص شده است. البته نمای این پرترۀ ژرف کهکشانی برای اخترشناسان یادآور نام آشنای “کهکشان همبرگر” است. همبرگر کیهانی با قطری حدود ۱۰۰ هزار سال نوری، ۳۵ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی شیر( اسد) قرار گرفته است. .
همچنین دنباله‌ای که این کهکشان را فرا گرفته حدود ۳۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد. در همسایگی کهکشان همبرگر(NGC 3682)، نیز دو کهکشان دیگر بنام‌های M65 و M66 قرار گرفته‌اند که همگی به سه‌گانه اسد مشهور هستند. به احتمال زیاد چیزی که باعث پیچ خوردن و کشیدگی قرص این کهکشان شده، برهمکنش گرانشی با همسایگان کیهانی‌اش است.
.
ترجمه: سمیر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
مطالب علمی- نجومی:
bigbangpage.com
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. یافتن سیاره نهم منظومه شمسی بسیار دشوار است . <span class="emoji emoji1f539"></span>سیاره نهم نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با ...
Media Removed
. یافتن سیاره نهم منظومه شمسی بسیار دشوار است . سیاره نهم نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی ۱۰ برابر زمین و قطری حدود ۱۳ تا ۲۶ هزار کیلومتر(نزدیک به ۲ تا ۴ برابر قطر زمین) در ناحیه بیرونی سامانه خورشیدی است. منجمان میگویند، وجود این سیاره می‌تواند توضیحی برای پیکربندی مداری غیرمعمول ... .
یافتن سیاره نهم منظومه شمسی بسیار دشوار است
.
🔹سیاره نهم نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی ۱۰ برابر زمین و قطری حدود ۱۳ تا ۲۶ هزار کیلومتر(نزدیک به ۲ تا ۴ برابر قطر زمین) در ناحیه بیرونی سامانه خورشیدی است. منجمان میگویند، وجود این سیاره می‌تواند توضیحی برای پیکربندی مداری غیرمعمول یک گروه از اجرام فرانپتونی در فضای بیرونی کمربند کویپر باشد.
.
🔸نخستین نشانه‌های وجود سیاره نهم در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، که در آن ستاره شناسان “موسسه کارنگی” و “رصدخانه جمینی هاوایی” نشان دادند که مدار غیرمعمول جرم‌های خاصی در کمربند کویپر ممکن است تحت تاثیر گرانشی یک سیاره عظیم ناشناخته در لبه منظومه شمسی پدید آمده باشد.”مایکل براون” اخترشناس موسسه فناوری کالیفرنیا گفت: باید بپذیریم که حتی اگر سیاره نهم وجود داشته باشد، اساسا با ابزارهای رصد موجود قابل مشاهده نیست.
.
🔹اخترشناسان بر این باورند که یک دیواره(brick wall) ناشناخته در فاصله ۱۰۰۰ واحد نجومی این سیاره وجود دارد و این می‌تواند بخشی از دلایلی باشد که رصد سیاره را دشوار می‌سازد. در مطالعه اخیر براون و همکارش، “اسکات شپارد”، اخترشناس “موسسه کارنگی”، توسط “تلسکوپ سوبارو” در هاوایی تحقیقاتی را انجام دادند. میدان دید وسیع این تلسکوپ در این مطالعه بسیار به آنها کمک کرد...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78547
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. پیام فارسی ضبط شده در دیسک طلایی فضاپیمای ویجر . فضاپیمای ویجر ۱ که در 5 سپتامبر سال ۱۹۷۷ (14 شهریور) به فضا پرتاب شد و هم اکنون در فضای میان ستاره ای قرار دارد، صفحۀ گرامافونی زرینی را با خود حمل می‌کند که حاوی ۱۱۶ تصویر و چندین پیام صوتی به ۵۰ زبان گوناگون دنیا از جمله فارسی برای موجودات فرازمینی ... .
پیام فارسی ضبط شده در دیسک طلایی فضاپیمای ویجر
.
فضاپیمای ویجر ۱ که در 5 سپتامبر سال ۱۹۷۷ (14 شهریور) به فضا پرتاب شد و هم اکنون در فضای میان ستاره ای قرار دارد، صفحۀ گرامافونی زرینی را با خود حمل می‌کند که حاوی ۱۱۶ تصویر و چندین پیام صوتی به ۵۰ زبان گوناگون دنیا از جمله فارسی برای موجودات فرازمینی روی آن ضبط شده است. آیا موجودات فرازمینی می‌توانند این محموله را دریافت کنند؟ اگر دریافت کنند می‌توانند آن را بازسازی کنند؟ اگر بازسازی کنند می‌توانند معنی پیام‌ها را دریابند؟
.
برای مثال آیا می‌توانند پیام فارسی که شعری از سعدی است را دریابند؟ «بنی آدم اعضای یک‌ پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند – چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار» موجودات فرازمینی باید بسیار هوشمندتر از انسان‌ها باشند تا بتوانند معنی چنین پیامی را درک کنند زیرا غالب انسان‌ها خود از فهم آن بازمانده‌اند. اما آیا این پیام‌ها فقط برای موجودات فرازمینی طراحی شده است؟
.
ویجر۱ تنها سازه دست بشر است که توانسته سامانه خورشیدی را ترک کند و اکنون در فاصله 143 واحد نجومی، یا بیش از 21 میلیارد و 425 میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته‌است. این کاوشگر از برخی قمرها و سیارات منظونه شمسی هم عکسبرداری کرده که در این ویدئو می توانید مشاهده کنید. صفحه طلایی ویجر نه تنها حاوی تصویر، موسیقی و صدای انسان‌ها است، بلکه دستورالعملی درباره چگونگی استخراج تصاویری که اسنادی از حیات انسان در زمین و موقعیت زمین در کهکشان هستند نیز درون آن بارگذاری شده‌ است. مدیریت گروه انتخاب محتوای این صفحه طلایی را کارل سیگن، اخترشناس مشهور آمریکایی به عهده داشت.
.
مطالب علمی-نجومی بیشتر:
Bigbangpage.com
.
#ویجر #فضاپیمای_ویجر
#bigbangpage #nasa #voyager
Read more
. اخترشناسان سریع‌ترین انفجار ستاره‌ای را بررسی کردند(ورق بزنید<span class="emoji emoji2728"></span>) . <span class="emoji emoji1f538"></span>اگر چه سیستم ستاره‌ای ...
Media Removed
. اخترشناسان سریع‌ترین انفجار ستاره‌ای را بررسی کردند(ورق بزنید) . اگر چه سیستم ستاره‌ای باینری مشهور “اتا کارینا” ۱۷۰ سال پیش منفجر شده است، اما دانشمندان هنوز هم می‌توانند با اندازه‌گیری انعکاس نور آن به مطالعه و ارزیابی این انفجار بپردازند. . این سحابی که گاز و گرد و غبار، اطراف بقایای ... .
اخترشناسان سریع‌ترین انفجار ستاره‌ای را بررسی کردند(ورق بزنید✨)
.
🔸اگر چه سیستم ستاره‌ای باینری مشهور “اتا کارینا” ۱۷۰ سال پیش منفجر شده است، اما دانشمندان هنوز هم می‌توانند با اندازه‌گیری انعکاس نور آن به مطالعه و ارزیابی این انفجار بپردازند. .
🔹این سحابی که گاز و گرد و غبار، اطراف بقایای منفجر شده آن را فرا گرفته‌اند دارای جرمی بیش از ۱۰ میلیون برابر جرم خورشید است. در واقع “اتا کارینا” دو بار در فاصلۀ کوتاهی از هم منفجر شد. انفجار کوچکتر سیستم را برای انفجار دوم که “انفجار عظیم” نام دارد آماده کرد، و انفجار دوم سیستم ستاره‌ای معروف ِ کنونی را به وجود آورده است. اسمیت می‌گوید: «این انفجار یک ستارۀ فوق‌العاده عظیم و نادر بوده است، که همانند آن در تاریخ کهکشان راه شیری ما اتفاق نیفتاده است.» .
🔸اخیرا دانشمندان از یک سری از تلسکوپ‌ها برای مطالعه انعکاس‌های نوری “اتا کارینا” استفاده کردند و سرعتی که به واسطه آن، این انفجار عظیم باعث شتاب بخشیدن به سرعت ذرات گاز شده را تخمین زدند. دانشمندان براورد کردند که سرعت این گاز باید چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه باشد...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78091
.
ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. هوش بالا در عشق چندان جاذبه‌ای ندارد . <span class="emoji emoji1f539"></span>در این مطالعه ۲۱۴ دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند که ۷۰ درصد ...
Media Removed
. هوش بالا در عشق چندان جاذبه‌ای ندارد . در این مطالعه ۲۱۴ دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند که ۷۰ درصد آنها زن بودند و میانگین سن‌شان در محدودۀ ۱۹ سال قرار داشت. از آنها خواسته شد تا پرسشنامه‌هایی را دربارۀ نحوه جذب شدن به سمت طرف مقابل پر کنند و به این سوال پاسخ دهند که هوش، مهربانی و جذابیت فیزیکی ... .
هوش بالا در عشق چندان جاذبه‌ای ندارد
.
🔹در این مطالعه ۲۱۴ دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند که ۷۰ درصد آنها زن بودند و میانگین سن‌شان در محدودۀ ۱۹ سال قرار داشت. از آنها خواسته شد تا پرسشنامه‌هایی را دربارۀ نحوه جذب شدن به سمت طرف مقابل پر کنند و به این سوال پاسخ دهند که هوش، مهربانی و جذابیت فیزیکی هر کدام از چه اهمیتی برخوردار هستند. همچنین از آنها خواسته شد تا به این سوال پاسخ دهند که میزان جذبشان به سمت جنس مخالف در رده‌های هوش، مهربانی و جذابیت فیزیکی از بین امتیازهای ۱ درصد، ۱۰ درصد، ۲۵ درصد، ۵۰ درصد، ۷۵ درصد، ۹۰ درصد و سپس ۹۹ درصد، چقدر است.
.
🔸نتایج نشان داد در حالی که با افزایش میزان درصد هر کدام از این مشخصه‌ها میزان جذب افزایش می‌یافت یک استثنا در این میان وجود داشت. در واقع قضاوت زنان در مورد هوش و استعداد اندکی متفاوت است. آنها همسری را که از این لحاظ از ۹۰ درصد جمعیت بالاتر باشد به فردی که از ۹۹ درصد جمعیت بالاتر است ترجیح می‌دادند و، این امر نشان می‌دهد که آنها مشتاق نیستند با کسی که از لحاظ هوش در سطح فوق‌العاده بالایی قرار دارد، در ارتباط باشند.
.
🔹دکتر جیلز گیناک، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت:« پیش از این تحقیقات منتشر شده نشان می‌داد که سطح بالای هوش ممکن است موجب احساس ناامنی در برخی افراد شود و لذا ممکن است جذابیت طرف مقابل را کاهش دهد. لذا، هوش استثنایی نیز ممکن است بعنوان نشانه‌ای از عدم اطمینان یا جاه‌طلبی در نظر گرفته شود.»...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78440
.
ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. فیزیکدانان اثرات سیاهچاله‌ها را از جهان پیشین کشف کردند . <span class="emoji emoji1f539"></span>این دیدگاه عجیب و غریب به گروهی از ...
Media Removed
. فیزیکدانان اثرات سیاهچاله‌ها را از جهان پیشین کشف کردند . این دیدگاه عجیب و غریب به گروهی از نظریه‌پردازان از جمله استاد ریاضی-فیزیک برجستۀ دانشگاه آکسفورد “راجر پنروز” (همکار مهم استیون هاوکینگ) تعلق دارد. پنروز و دستیارانش یک نسخۀ اصلاح شده از بیگ‌ بنگ را استدلال می‌کنند. در تاریخچۀ ... .
فیزیکدانان اثرات سیاهچاله‌ها را از جهان پیشین کشف کردند
.
🔹این دیدگاه عجیب و غریب به گروهی از نظریه‌پردازان از جمله استاد ریاضی-فیزیک برجستۀ دانشگاه آکسفورد “راجر پنروز” (همکار مهم استیون هاوکینگ) تعلق دارد. پنروز و دستیارانش یک نسخۀ اصلاح شده از بیگ‌ بنگ را استدلال می‌کنند. در تاریخچۀ فضا و زمان پنروز و فیزیکدان دیگر (که آن را “کیهان‌شناسی چرخه‌ای منسجم” یا CCC می‌نامند)، جهان‌ها مثل حباب باد می‌کنند، منبسط می‌شوند و در نهایت می‌میرند و سیاهچاله‌های هر یک از آنها ردهایی را از خودشان در جهان‌های دیگر بجا می‌گذارند.
.
🔸در این مقاله جدید که در ۶ آگوست ۲۰۱۸ در مجلۀ پیش‌ از چاپِ arXiv منتشر شد، پنروز همراه با ریاضیدان کالج دریانوردی نیویورک، دنیل اَن، و فیزیکدان نظری دانشگاه مارسا، کریزتوف میسنر، استدلال کردند که این ردها در داده‌های بدست آمده از نقشه تابش پس زمینه کیهانی مشاهده می‌شوند. آنها توضیح دادند که این ردها چگونه شکل پیدا کردند و از یک دورۀ زمانی طولانی و نامحدود به دورۀ بعدی منتقل شدند. به گفته دنیل اَن: «اگر جهان همچنان ادامه پیدا کند و سیاهچاله‌ها همه چیز را ببلعند، در یک زمان مشخص، فقط سیاهچاله خواهیم داشت.» .
🔹بر اساس معروفترین نظریۀ هاوکینگ، سیاهچاله‌ها از طریق تابش ذرات بدون جرم به نام گراویتون‌ها و فوتون‌ها، به آرامی مقداری از جرم و انرژی را در طول زمان از دست می‌دهند. اگر این تابش هاوکینگ وجود داشته باشد، «آنگاه اتفاقی که می‌افتد این است که این سیاهچاله‌ها به تدریج از بین می‌روند.» پنروز گفت که ردهای مشاهده شده به خود سیاهچاله‌ها تعلق ندارند، بلکه این اجرام به مدت میلیاردها سال انرژی خود را از طریق تابش هاوکینگ به جهان ما تزریق کردند. در واقع این تکینگی سیاهچاله یا جسم فیزیکی آن نیست، بلکه کل تابش هاوکینگِ این چاله در طول تاریخچه‌اش می باشد. پنروز در این تحقیق جدید قصد داشته کارهای پژوهشی استیون هاوکینگ را ادامه و تکمیل کند...
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
ادامه این مقاله جذاب:
bigbangpage.com/?p=78443
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. تلسکوپ هابل از شفق‌ قطبی در زحل عکس گرفت . <span class="emoji emoji1f539"></span>شفق قطبی در زمین عمدتا توسط ذراتی به وجود می آید که خورشید ...
Media Removed
. تلسکوپ هابل از شفق‌ قطبی در زحل عکس گرفت . شفق قطبی در زمین عمدتا توسط ذراتی به وجود می آید که خورشید آنها را در قالب بادهای خورشیدی منتشر می کند. وقتی این جریان از ذرات باردار الکتریکی به سیاره ما نزدیک می شود، با میدان مغناظیسی برهمکنش کرده و به مانند یک سِپر غول‌پیکر عمل می کند. این سپر همچنان ... .
تلسکوپ هابل از شفق‌ قطبی در زحل عکس گرفت
.
🔹شفق قطبی در زمین عمدتا توسط ذراتی به وجود می آید که خورشید آنها را در قالب بادهای خورشیدی منتشر می کند. وقتی این جریان از ذرات باردار الکتریکی به سیاره ما نزدیک می شود، با میدان مغناظیسی برهمکنش کرده و به مانند یک سِپر غول‌پیکر عمل می کند. این سپر همچنان که از محیط زمین در برابر ذرات بادهای خورشیدی محافظت می کند، مقدار کوچکی از آن ذرات را هم به دام می اندازد. .
🔸ذرات محبوس در مگنتوسفر می توانند پرانرژی باشند و خود را به قطب‌های مغناطیسی برسانند. آنها در آنجا با اتم‌های اکسیژن و نیتروژن در لایه‌های فوقانی اتمسفر به برهمکنش پرداخته و سرانجام باعث ایجاد نورهای رنگارنگی در مناطق قطبی می شوند که از زمین قابل مشاهده است. با این حال، این شفق قطبی فقط به سیاره زمین محدود نمی شود. سایر سیاره‌ها در منظومه شمسی ما هم از شفق قطبی مشابهی برخوردار هستند. از جمله این سیاره‌ها میتوان به مشتری، زحل، اورانوس و نپتون اشاره کرد. چون اتمسفر سیاره‌های گازی همچون زحل حجم بالایی از هیدروژن دارد، این شفق‌های قطبی تنها به صورت طول موج‌های فرابنفش قابل مشاهده هستند...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78502
.
ترجمه: منصور نقی لو/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
 #برتراند_راسل . <span class="emoji emoji1f447"></span>🏻<span class="emoji emoji1f447"></span>🏻<span class="emoji emoji1f447"></span>🏻<span class="emoji emoji1f447"></span>🏻<span class="emoji emoji1f447"></span>🏻 . @big.bangpage @big.bangpage
Media Removed
#برتراند_راسل . 🏻🏻🏻🏻🏻 . @big.bangpage @big.bangpage #برتراند_راسل .
👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
.
@big.bangpage
@big.bangpage
. پرتوهای گامایی که زمان را به عقب برمی‌گردانند! . <span class="emoji emoji1f538"></span>محققان می‌گویند هیچ تصوری از منشاء این سیگنال‌های ...
Media Removed
. پرتوهای گامایی که زمان را به عقب برمی‌گردانند! . محققان می‌گویند هیچ تصوری از منشاء این سیگنال‌های گامای زمان معکوس ندارند، چرا که فیزیک اطراف سیاه‌چاله‌ها آنقدر عجیب است که هیچ چیز را نمی‌توان غیر محتمل شمرد. . طبق گفته ناسا، انفجارهای گاما نوعی از انفجارهای پرانرژی هستند که تاکنون ... .
پرتوهای گامایی که زمان را به عقب برمی‌گردانند!
.
🔸محققان می‌گویند هیچ تصوری از منشاء این سیگنال‌های گامای زمان معکوس ندارند، چرا که فیزیک اطراف سیاه‌چاله‌ها آنقدر عجیب است که هیچ چیز را نمی‌توان غیر محتمل شمرد.
.
🔹طبق گفته ناسا، انفجارهای گاما نوعی از انفجارهای پرانرژی هستند که تاکنون شناسایی شده‌اند و درخشان‌تر از یک میلیون تریلیون برابر خورشید منظومه شمسی است. انفجارهای گاما درخشان‌ترین منابع موجود در طبیعت هستند و بیشتر از هر چیز دیگری که نور منتشر می‌کند، انرژی تولید می‌کند. هنگامی که دو ستاره نوترونی برخورد می‌کنند، همین‌طور که در حال تشکیل یک سیاه‌چاله هستند، یک انفجار پرتو گامای کوتاه منتشر می‌کنند. ابرنواخترها یا انفجارهای ستاره‌ای، انفجارهای گامای طولانی‌تری را به وجود می‌آورند.
.
🔸انفجار گاما نشان‌دهنده تشکیل یک سیاه‌چاله و انواع مختلفی از چیزهای بسیار عجیب و غریب است که با فضا و زمان و تعاملات بین آنها در مجاورت یک سیاه‌چاله ارتباط دارد. اگرچه این انفجار احتمالا زمان را با مکانیزم تابشی، همانطور که در یک فیلم علمی-تخیلی مشاهده می‌شود، معکوس نمی‌کند، اما نمی‌توان هیچ احتمالی را رد کرد. هنگامی که یک ستاره منفجر می‌شود، یک موج انفجاری می‌تواند از طریق ماده به بیرون حرکت کند و درخشان شود و با عملکردی شبیه به بازتاب از سطحی مانند آینه، معکوس کردن زمان را تداعی کند...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78389
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. تابش قدرتمند خورشید . این یکی از قدرتمندترین تابش‌های خورشیدی در تاریخچۀ جهان است. این پدیده ...
Media Removed
. تابش قدرتمند خورشید . این یکی از قدرتمندترین تابش‌های خورشیدی در تاریخچۀ جهان است. این پدیده در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد و در طیف الکترومغناطیسی دیده شد. در این رویداد، خورشید در پرتوهای ایکس ۱۰۰ برابر درخشان‌تر از حد معمول شد. یک روز پس از این تابش خورشیدی شدید ایکس ۱۷– خروج جرم از تاج خورشیدی(CME) ... .
تابش قدرتمند خورشید
.
این یکی از قدرتمندترین تابش‌های خورشیدی در تاریخچۀ جهان است. این پدیده در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد و در طیف الکترومغناطیسی دیده شد. در این رویداد، خورشید در پرتوهای ایکس ۱۰۰ برابر درخشان‌تر از حد معمول شد. یک روز پس از این تابش خورشیدی شدید ایکس ۱۷– خروج جرم از تاج خورشیدی(CME) — ذرات پرانرژی که از این انفجار ساطع شدند با زمین برخورد کرده، شفق‌های قطبی را ایجاد و بر ماهواره‌های زمینی تاثیر گذاشتند. .
.
فضاپیمای سوهو ناسا که این تصاویر را ثبت کرد در حالت ِ ایمن لاکپشت شکل، قرار گرفت تا از آسیب بیشتر و طوفان‌های خورشیدی در امان باشد. این ویدئوی تایم لپس ۴ ساعته در یک رویداد ۱۰ ثانیه‌ای فشرده شده است. خروج جرم از تاج خورشیدی که در سایۀ خورشید مرکزی قابل رویت است تقریبا در سه چهارم از مسیر ویدئو ظاهر می شود، در حالیکه فریم‌های انتهایی نسبتا نویزدارتر هستند زیرا پروتون‌های حاصل از انفجار با ردیاب LASCO SOHO برخورد کردند.
.
در یکی از این روزها در سال ۱۸۵۹، اثرات یک طوفان خورشیدی قدرتمندتر روی تلگراف‌های زمینی، تاثیر گذاشت. این پدیده “رویداد کارینگتون” نامیده می شود. طوفان‌های خورشیدی قدرتمند مثل این طوفان می توانند آسمانی زیبا مملو از شفق قطبی ایجاد کنند؛ اما خطر بزرگی نیز محسوب می شوند، زیرا می توانند به ماهواره‌ها و حتی شبکه‌های برق در سراسر کره زمین آسیب برسانند.
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. کشف جهان‌های آبی احتمالِ یافتن حیات را افزایش می‌دهد . <span class="emoji emoji1f538"></span>به ویژه ۳۵ درصد از سیارات فراخورشیدی ...
Media Removed
. کشف جهان‌های آبی احتمالِ یافتن حیات را افزایش می‌دهد . به ویژه ۳۵ درصد از سیارات فراخورشیدی در اندازه‌ی بزرگتر از زمین مملو از آب هستند و ۵۰ درصد از وزن آنها از مایع بدون رنگ تشکیل شده است. در مقایسه، وزن زمین تنها متشکل از ۰٫۰۲ آب است. . این دانشمندان در مطالعه‌شان که در کنفرانس گلدسمیت در ... .
کشف جهان‌های آبی احتمالِ یافتن حیات را افزایش می‌دهد
.
🔸به ویژه ۳۵ درصد از سیارات فراخورشیدی در اندازه‌ی بزرگتر از زمین مملو از آب هستند و ۵۰ درصد از وزن آنها از مایع بدون رنگ تشکیل شده است. در مقایسه، وزن زمین تنها متشکل از ۰٫۰۲ آب است. .
🔹این دانشمندان در مطالعه‌شان که در کنفرانس گلدسمیت در بوستون در ۱۷ آگوست ۲۰۱۸ ارائه شد از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا و مأموریت گایا استفاده کردند. گروه متخصصان بین‌المللی سیارات فراخورشیدی را از لحاظ اندازه‌گیری‌های جرم و شعاع تجزیه و تحلیل کردند. سپس این گروه یک مدل کلی از ساختار داخلی سیارات فراخورشیدی ارائه داد.
.
🔸این مدل نشان داد که این سیارات فراخورشیدی با شعاع تقریبی ۱٫۵ برابر شعاع زمین شامل سیارات سنگی است که پنج برابر جرم زمین را دارند. از طرف دیگر، سیارات فراخورشیدی که تقریبأ ۲٫۵ برابر شعاع زمین را دارند و جرم آنها حدود ۱۰ برابر زمین است به گروهی تعلق دارند که جهان‌های آبی نامیده می‌شوند. تا به امروز، دانشمندان ۴۰۰۰ سیاره‌ی فراخورشیدی را تأیید کردند. هدف مأموریت جدید TESS ناسا کشف تعداد بیشتری سیارۀ فراخورشیدی است. از طرف دیگر، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا قصد دارد جو این سیارات فرازمینی را بررسی کند....
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78439
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. منظور از آنتروپی چیست؟ بر اساس تصور عموم، آنتروپی به حالت بی­ نظمی و غیرقابل پیش‌­بینی می­ گویند. ...
Media Removed
. منظور از آنتروپی چیست؟ بر اساس تصور عموم، آنتروپی به حالت بی­ نظمی و غیرقابل پیش‌­بینی می­ گویند. وقتی در گوشۀ اتاق عطر می­ زنیم، این عطر به تدریج در سراسر اتاق پراکنده می ­شود. بنابراین عطر از حالت نظم به بی ­نظمی می ­رود. از این سو آنتروپی آن افزایش یافته است. در واقع آنتروپی بر فرآیندهای طبیعی ... .
منظور از آنتروپی چیست؟ بر اساس تصور عموم، آنتروپی به حالت بی­ نظمی و غیرقابل پیش‌­بینی می­ گویند. وقتی در گوشۀ اتاق عطر می­ زنیم، این عطر به تدریج در سراسر اتاق پراکنده می ­شود. بنابراین عطر از حالت نظم به بی ­نظمی می ­رود. از این سو آنتروپی آن افزایش یافته است. در واقع آنتروپی بر فرآیندهای طبیعی جهان حکفرما است. برخی بر این باورند آنتروپی ِ کیهان رو به افزایش است. اما افزایش آنتروپی به معنای افزایش آشوب یا بی ­نظمی است.
.
استیون هاوکینگ فیزیکدان و بسیاری از فیزیکدان­‌های دیگر معتقدند کیهان از هیچ مطلق به وجود آمده است. باور بر این است عامل اصلی شکل­ گرفتن جهان، نوسان کوانتومی بوده است. با اینکه “هیچ” مفهومی است که نمی ­توان به سادگی آن را درک کرد اما به نظر می­ رسد منظم‌­ترین حالت ممکن است! در واقع نظریه‌­ای به این مضمون وجود دارد که آنتروپی کیهان در زمان اتفاق ­افتادن بیگ بنگ بسیار کم بوده است.
.
با وجود “سوپ” متشکل از الکترون، فوتون، کوارک، ماده و پادماده با انرژی میلیاردها برابر بیشتر از انرژی برخورددهنده­ هادرونی بزرگ، این باور کمی متناقض به نظر می رسد. باور اینکه در آن زمان آنتروپی بالا نبوده کمی مشکل است. اما چه شد که آنتروپی افزایش یافت؟ می ­توانید علت آن را بردار ترمودینامیکی زمان و سیاه­چاله بدانید. اگر اینها نبودند آنتروپی کیهان در ۱۳٫۸ میلیارد سال گذشته تغییری نمی­ کرد.
.
هر علت کوچکی می­ تواند معلول و نتیجۀ بزرگی داشته باشد. نظریه­ نام آشنای اثر پروانه‌­ای در همین مورد است. طبق الگوی فراکتال، حرکت بال­‌های یک پروانه در ایالت نیومکزیکو می­ تواند موجب ِ وقوع طوفانی در کشور چین شود! گرچه ممکن است این فرایند زمان زیادی به طول بیانجامد اما غیرممکن نیست.
.
کیهان نیز در مقیاسی بسیار بسیار بزرگتر از این قانون پیروی می­ کند. طبق گفته­ محققان، موتر و کترین گلفرت، بی­‌نظمی ۳۶-^۱۰ ثانیه بعد از بیگ بنگ اتفاق افتاد. از آن زمان کیهان شروع به منبسط­ شدن کرد. کوچکترین تغییری در انقباض یا الگوی کلی، می­توانست تفاوت بسیاری در شکل امروزی جهان­ ایجاد کند.
.
ادامه این مقاله در سایت بیگ بنگ
Read more
. در این ویدئو می توانید آوایی از سیارات منظومه شمسی را بشنوید . اگرچه صوت به همان صورتی که ما دریافت ...
Media Removed
. در این ویدئو می توانید آوایی از سیارات منظومه شمسی را بشنوید . اگرچه صوت به همان صورتی که ما دریافت می کنیم نمی تواند در خلاء فضا وجود داشته باشد، اما هر سیاره و قمر دارای «امضای» الکترومغناطیسیِ منحصربفردی است که توسط ابزارِ کاوشگرهایی فضایی و زمینی جمع آوری شده و این تابش ها برای شنیده شدن توسط ... .
در این ویدئو می توانید آوایی از سیارات منظومه شمسی را بشنوید
.
اگرچه صوت به همان صورتی که ما دریافت می کنیم نمی تواند در خلاء فضا وجود داشته باشد، اما هر سیاره و قمر دارای «امضای» الکترومغناطیسیِ منحصربفردی است که توسط ابزارِ کاوشگرهایی فضایی و زمینی جمع آوری شده و این تابش ها برای شنیده شدن توسط ما به صوت تبدیل شده اند.
.
@big.bangpage
@big.bangpage
Read more
. پادشاهی فضایی ازگاردیا در حال حاضر بیش از 260 هزار شهروند دارد و بتازگی پرچم و سرود ملی برای خود تعیین ...
Media Removed
. پادشاهی فضایی ازگاردیا در حال حاضر بیش از 260 هزار شهروند دارد و بتازگی پرچم و سرود ملی برای خود تعیین کرده است عضویت در ازگاردیا: https://asgardia.space/en/ . پایه‌گذار ازگاردیا، ایگور آشوربیلی مهندس و دانشمند روسی-آذربایجانی است. آشوربیلی برای مدت‌ها شیفته فضا بود و در حال حاضر ... .
پادشاهی فضایی ازگاردیا در حال حاضر بیش از 260 هزار شهروند دارد و بتازگی پرچم و سرود ملی برای خود تعیین کرده است

عضویت در ازگاردیا:

https://asgardia.space/en/
.
پایه‌گذار ازگاردیا، ایگور آشوربیلی مهندس و دانشمند روسی-آذربایجانی است. آشوربیلی برای مدت‌ها شیفته فضا بود و در حال حاضر رهبر ملت ازگاردیاست. تحقیقات وی در زمینه نانوتکنولوژی توانست مدال یونسکو 2016 را ببرد.
.
ازگاردیا یک ملت مستقل و تکامل‌یافته است و در آینده به عضویت سازمان ملل متحد درخواهد آمد. برای رسیدن به این هدف باید پرچم، سرود ملی، یک دولت، سفارتخانه و نشان رسمی داشته باشد.
.
@big.bangpage
@big.bangpage
Read more
. افق های نو فضاپیمای روباتیکِ ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی مرزهای نو است که در ۱۹ فوریهٔ ۲۰۰۶ میلادی ...
Media Removed
. افق های نو فضاپیمای روباتیکِ ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی مرزهای نو است که در ۱۹ فوریهٔ ۲۰۰۶ میلادی به‌سوی کمربند کویپر حرکت کرد. این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای یا «سیاره‌پیما» هم خوانده‌اند، نخستین فضاپیمایی است که به‌سوی پلوتو پرواز کرد و از کنار پلوتو گذشت و به‌سوی اجرام ... .
افق های نو فضاپیمای روباتیکِ ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی مرزهای نو است که در ۱۹ فوریهٔ ۲۰۰۶ میلادی به‌سوی کمربند کویپر حرکت کرد. این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای یا «سیاره‌پیما» هم خوانده‌اند، نخستین فضاپیمایی است که به‌سوی پلوتو پرواز کرد و از کنار پلوتو گذشت و به‌سوی اجرام کمربند کویپر رهسپار شد.
.
هال ویور، دانشمند پروژه‌ی افق های نو می‌گوید: «میدان دید این عکس بی‌اندازه شلوغ و پرستاره است، که این کار دیدن اجرام کم‌نور را سخت می‌کند، واقعا مانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه است. اولتیما در این نخستین عکس‌ها تنها مانند یک برآمدگی در کنار یک ستاره‌ی پس‌زمینه که تقریبا ۱۷ برابر درخشان‌تر از آنست دیده می‌شود، ولی با نزدیک‌تر شدن فضاپیما به اولتیما، پرنورتر و دیدنش هم آسان‌تر خواهد شد.»
.
مطالب علمی-نجومی:
Bigbangpage.com
Read more
. شکوه یک سحابی سرخ رنگ . یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان ...
Media Removed
. شکوه یک سحابی سرخ رنگ . یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی NGC 6914 انجام شده است. این مجموعه سحابی بازتابی حدود ۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در شمال صورت فلکی ماکیان به سمت صفحۀ کهکشان راه شیری، واقع شده است. ابرهای غباری میان ستاره‌ای ... .
شکوه یک سحابی سرخ رنگ
.
یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی NGC 6914 انجام شده است. این مجموعه سحابی بازتابی حدود ۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در شمال صورت فلکی ماکیان به سمت صفحۀ کهکشان راه شیری، واقع شده است. ابرهای غباری میان ستاره‌ای مبهم به طور شبح‌وار ظاهر شده‌اند، در حالی که سحابی نشری هیدروژنی قرمز رنگ؛ همراه با سحابی بازتابی آبی رنگ و غباری، این بوم آسمانی را رنگ‌آمیزی کرده است. .
تابش فرابنفش ستارگان جوان، پرجرم و داغ ماکیان OB2 در واقع گاز هیدروژن اتمی این منطقه را یونیزه می کنند و یک درخشش سرخ رنگ را در اثر ترکیب مجدد پروتون‌ها و الکترون‌ها ایجاد می کنند. همچنین ستاره‌های ماکیان OB2 نور ستاره‌ای آبی رنگی که توسط ابرهای غباری منعکس می شوند را تولید می کنند. این میدان تلسکوپی ۱ درجه‌ای تقریبأ ۱۰۰ سال نوری گستردگی دارد.
.
مطالب علمی- نجومی بیشتر:
bigbangpage.com
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. اطلاعاتی درباره سیاره مریخ . مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. این سیاره نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. سیاره سرخ همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. . • ... .
اطلاعاتی درباره سیاره مریخ
.
مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. این سیاره نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. سیاره سرخ همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد.
.
• اگر بشر روی مریخ پای بگذارد احساس سبکی زیادی خواهد کرد. سیاره سرخ از زمین کوچکتر است و جاذبه ی سطحی کمتری نسبت به زمین، جایی که آن را خانه مینامیم دارد. شما روی سطح مریخ به میزان ۶۲٫۵ درصد جاذبه کمتری را نسبت به مقداری که در زمین به آن عادت دارید، تجربه خواهید کرد. بنابراین اگر شما روی زمین ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشید، روی مریخ فقط ۱۹ کیلوگرم وزن خواهید داشت.
.
• یک سال مریخی برابر ۶۸۷ روز زمینی است و هر روز آن ۴۰ دقیقه از روزهای زمینی بلندتر است.
.
• کوه المپوس واقع در سیاره همسایه ی ما(مریخ) که از آتشفشانهای سپری نیز تشکیل شده، تقریبا ارتفاعی به انداره ی سه برابر کوه اورست دارد. این کوه نزدیک به ۲۲ کیلومتر ارتفاع و قطری در حدود ۶۰۰ کیلومتر دارد. .
.
• به گفته‌ اخترشناس ست شوستاک وجود حیات میکروبی بر روی مریخ بسیار محتمل است. این امکان وجود دارد که شکل‌های ابتدایی حیات در عمق ۳۰ متری مریخ وجود داشت باشد. دانشمندان حدس می‌زنند که در زیر سطح مریخ آب مایع وجود داشته باشد. به همین منظور در تدارک ماموریت‌هایی برای حضور و سکونت انسان در سیاره سرخ هستند.
.
• دلیل اینکه مریخ قرمز رنگ است وجود اکسید آهن فراوان می باشد. در واقع اکسید آهن فراوان موجود در خاک مریخ باعث می شود سطح این سیاره سرخ رنگ باشد.
.
• در گرم‌ترین روزهای تابستان در مریخ دمای محیط به ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و این دما در شب تا منفی ۶۲ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. در صورتی که لباس مناسب این دما در اختیار فضانوردان نباشد آنها فقط چند ساعت با مرگ فاصله خواهند داشت.
.
• عدم وجود یک میدان مغناطیسی سراسری در مریخ و ضخامت پایین جو این سیاره سبب شده که اشعه‌های پرانرژی کیهانی مستقیما به سطح این سیاره برسند که با ایجاد سرطان خون شدید طی چند ماه انسان را از پا در می‌آورد.
.
• جو زمین از ۷۸ درصد نیتروژن و ۲۱ درصد اکسیژن، مقادیری بخار آب و کربن دی‌اکسید تشکیل شده است اما در مریخ ۹۵ درصد جو از کربن دی‌اکسید تشکیل شده است.
.
مطالب علمی-نجومی:
Bigbangpage.com
.
Music: Eine Kleine Nachtmusik By Mozart courtesy
.
#mars #marsplanet #bigbangpage
#مریخ #سیاره_مریخ
Read more
. مریخ‌­نورد مورد علاقۀ ما در حال نابودی است! . <span class="emoji emoji1f538"></span>در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ محموله‌ای به اندازۀ ماشین ...
Media Removed
. مریخ‌­نورد مورد علاقۀ ما در حال نابودی است! . در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ محموله‌ای به اندازۀ ماشین گلف به سمت مریخ فرستاده شد، در ژانویه سال ۲۰۰۴ فرود آمد، و قرار بود ماموریت آن سه ماه به طول بکشد. امروز، مریخ‌­نورد فرصت(Opportunity) پانزده ساله است و با استفاده از انرژی خورشیدی بیش از مسافت دوی ... .
مریخ‌­نورد مورد علاقۀ ما در حال نابودی است!
.
🔸در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ محموله‌ای به اندازۀ ماشین گلف به سمت مریخ فرستاده شد، در ژانویه سال ۲۰۰۴ فرود آمد، و قرار بود ماموریت آن سه ماه به طول بکشد. امروز، مریخ‌­نورد فرصت(Opportunity) پانزده ساله است و با استفاده از انرژی خورشیدی بیش از مسافت دوی ماراتن را­­ در سطح سیارۀ سرخ طی کرده است. اما اکنون به نظر می­ رسد که “فرصت” دچار مشکل شده است. .
🔹به دلیل طوفان­‌های سراسری گرد­ و­ غبار که مدت زمان زیادی به طول انجامیده، و در حال حاضر نزدیک به دو ماه است که شدت گرفته­، فرصت در تاریخ ۱۰ ژوئن از کار افتاده (به خواب رفته) و تاکنون با خانه تماس نگرفته است. طوفان­‌های سراسری گرد ­و ­غبار هر دو سال یک بار در مریخ شکل می گیرد و سیاره را درون یک مه سرخ رنگ کدر قرار می­ دهند، اما ناسا می­ گوید طوفان اخیر از شدیدترین طوفان­‌هایی است که تاکنون رخ داده است.
.
🔸رویداد آب و هوایی مریخ نه تنها مانع رسیدن نور به صفحه‌های خورشیدی مریخ‌نورد شده، بلکه آنها را در لایه‌­ای از گرد­ و­ غبار پوشانده است. این یکی دو مانع به طرز چشمگیری توانایی مریخ‌­نورد “فرصت” را در ذخیره‌سازی و استفاده از انرژی الکتریکی کاهش داده است. البته ناسا در تاریخ ۱۶ آگوست گفت:«دلیلی برای خوشحالی وجود دارد.» زیرا به نظر می رسد طوفان در حال ضعیف شدن است. این بدان معناست که بزودی ممکن است نور خورشید به میزان کافی صفحه­‌های خورشیدی “فرصت” را گرم کند تا باتری‌هایش را شارژ کند و بتواند با خانه تماس بگیرد...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78406
.
ترجمه: شیرین شفیعی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. درخشش یکی از مهم‌ترین ستارگان آسمان . در مرکز این عکس یکی از مهمترین ستاره‌های آسمان است. علت ...
Media Removed
. درخشش یکی از مهم‌ترین ستارگان آسمان . در مرکز این عکس یکی از مهمترین ستاره‌های آسمان است. علت اهمیت این است که به طور تصادفی، این آسمان با یک سحابی بازتابی خیره‌کننده احاطه شده است. ستارۀ “آر اس کشتی‌دم” که پرنورترین ستاره در مرکز این عکس است تقریبأ ده برابر پرجرم‌تر از خورشید و به طور میانگین ... .
درخشش یکی از مهم‌ترین ستارگان آسمان
.
در مرکز این عکس یکی از مهمترین ستاره‌های آسمان است. علت اهمیت این است که به طور تصادفی، این آسمان با یک سحابی بازتابی خیره‌کننده احاطه شده است. ستارۀ “آر اس کشتی‌دم” که پرنورترین ستاره در مرکز این عکس است تقریبأ ده برابر پرجرم‌تر از خورشید و به طور میانگین ۱۵۰۰۰ برابر درخشان‌تر است. در واقع، “آر اس کشتی‌دم” یک نوع ستارۀ متغیر قیفاووسی است: دسته‌ای از ستارگانی که درخشندگی آنها برای برآورد فاصله تا کهکشان‌های نزدیک بعنوان یکی از اولین گام‌ها در تعیین مقیاس فاصلۀ کیهانی بکار می رود.
.
.
از آنجاییکه این ستاره به مدت حدود ۴۰ روز می درخشد، تغییرات منظم درخشندگی‌اش با تأخیر در امتداد سحابی دیده می شود، به ویژه انعکاس نور. با استفاده از اندازه‌گیری‌های تأخیر زمانی و اندازۀ زاویه‌ای سحابی، سرعت شناخته شده نور اخترشناسان را قادر می سازد تا فاصله تا آر اس کشتی‌دم را ۶۵۰۰ سال نوری برآورد کنند، همراه با یک خطای جزئی مثبت یا منفی ۹۰ سال نوری. این فاصلۀ اندازه‌گیری شده که دستاور تأثیرگذاری در نجوم ستاره‌ای است درخشندگی واقعی این ستاره را مشخص می کند و دانش ما از فواصل تا کهکشان‌های فرای کهکشان راه شیری را ارتقا می دهد. این عکس برجسته توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. عکس جدید هابل ۱۵ هزار کهکشان را نشان می‌دهد . <span class="emoji emoji1f538"></span>قدرت فرابنفش تلسکوپ هابل پنجرۀ تازه‌ای را به روی ...
Media Removed
. عکس جدید هابل ۱۵ هزار کهکشان را نشان می‌دهد . قدرت فرابنفش تلسکوپ هابل پنجرۀ تازه‌ای را به روی جهانِ در حال تکامل باز می کند؛ در این شرایط می توان تولد ستارگان در طول ۱۱ میلیارد سال گذشته را تا شلوغ‌ترین دوره ایجاد ستاره که به ۳ میلیارد سال پس از بیگ بنگ مربوط می شود، بررسی کرد. . میدان ژرف هابل ... .
عکس جدید هابل ۱۵ هزار کهکشان را نشان می‌دهد
.
🔸قدرت فرابنفش تلسکوپ هابل پنجرۀ تازه‌ای را به روی جهانِ در حال تکامل باز می کند؛ در این شرایط می توان تولد ستارگان در طول ۱۱ میلیارد سال گذشته را تا شلوغ‌ترین دوره ایجاد ستاره که به ۳ میلیارد سال پس از بیگ بنگ مربوط می شود، بررسی کرد.
.
🔹میدان ژرف هابل از سال ۱۹۹۵ این اجازه را به اخترشناسان داده تا نگاهی به جهان اولیه داشته باشند. این عکس اول بعدها با یک مشاهده عمیق‌تری همراه گردید. میدان فوقِ ژرف هابل در سال ۲۰۰۴ به این عکس دست یافت. هر دو عکس به صورت نور مرئی مشاهده شدند؛ همان شکل از نور که چشم انسان می تواند ببیند. اما اخترشناسان نسبت به بسیاری دیگر از اَشکال نور نامرئی در جهان ابراز علاقه کرده‌اند.
.
🔸بنابراین، میدان فرا ژرف هابل بعدها به قابلیت مشاهده فروسرخ و فرابنفش هم مجهز گردید؛ این قابلیت به دانشمندان امکان داد تا اطلاعات بیشتری را دربارۀ جهان بدست آورده و در نگاهی به گذشته جهان هم داشته باشند. این نکته کمتر مورد توجه است که مشاهدات مشهور میدان ژرف هابل، تنها عکس‌هایی نبودند که تلسکوپ فضایی هابل از جهانِ دور دست تهیه کرد. در این عکس، تقریبا ۱۵۰۰۰ کهکشان به تصویر کشیده شده‌اند که تقریبا ۱۲۰۰۰ مورد از این کهکشان‌ها در ایجاد ِ ستاره نقش دارند؛ این میزان ۱۴ برابر بیشتر از ناحیه‌ای است که عکس میدان فوق عمیق فرابنفش هابل در سال ۲۰۱۴ به ثبت رساند...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78385
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. دریا و درخشش آسمان بر فراز ساحل اورگن . هر قدمی که بر می دارید باعث می شود ماسه به رنگ آبی بدرخشد. ...
Media Removed
. دریا و درخشش آسمان بر فراز ساحل اورگن . هر قدمی که بر می دارید باعث می شود ماسه به رنگ آبی بدرخشد. این درخشش شب تابی (زیست تابی) نامیده می شود – یک تابش آبی رنگ که در این صحنۀ سورئال در ماه گذشته در ساحل میرز کریک در اورگن ایالات متحده آمریکا ثبت شده است. صخره‌های آتشفشانی پیش زمینه، این دریا را نشانه‌گذاری ... .
دریا و درخشش آسمان بر فراز ساحل اورگن
.
هر قدمی که بر می دارید باعث می شود ماسه به رنگ آبی بدرخشد. این درخشش شب تابی (زیست تابی) نامیده می شود – یک تابش آبی رنگ که در این صحنۀ سورئال در ماه گذشته در ساحل میرز کریک در اورگن ایالات متحده آمریکا ثبت شده است. صخره‌های آتشفشانی پیش زمینه، این دریا را نشانه‌گذاری کرده‌اند، درحالیکه لایه نازکی از مه نور را در افق می پراکند. .
پرتوهای نور از افق سمت چپ پخش شده‌اند که ناشی از نور بالای ماشین‌ها در بزرگراه ساحل اورگن(US 101) هستند، در حالیکه نور نارنجی رنگ در افق سمت راست از یک کشتی ماهیگیری تابیده شده است. در دوردست کمان ستارگان کهکشان راه شیری دیده می شود که بر فراز یک صخرۀ تاریک نمایان شده است. در واقع شانزده عکس به هم اضافه شدند تا کهکشان راه شیری در پس زمینه مشخص شود و نویز کاهش پیدا کند.
.
مطالب علمی- نجومی:
bigbangpage.com
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. اخترشناسان دورترین کهکشان رادیویی را کشف کردند . <span class="emoji emoji1f539"></span>دانشمندان دانشگاه لیدن با کمک تلسکوپ رادیویی ...
Media Removed
. اخترشناسان دورترین کهکشان رادیویی را کشف کردند . دانشمندان دانشگاه لیدن با کمک تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر Meter-Wave که در هند قرار دارد توانستند این کهکشان را مکان‌یابی نمایند. تلسکوپ تلسکوپ جمنای-شمالی در هاوایی و تلسکوپ بزرگ دو چشمی آریزونا نیز به دانشمندان در سنجش فاصلۀ بسیار دور ... .
اخترشناسان دورترین کهکشان رادیویی را کشف کردند
.
🔹دانشمندان دانشگاه لیدن با کمک تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر Meter-Wave که در هند قرار دارد توانستند این کهکشان را مکان‌یابی نمایند. تلسکوپ تلسکوپ جمنای-شمالی در هاوایی و تلسکوپ بزرگ دو چشمی آریزونا نیز به دانشمندان در سنجش فاصلۀ بسیار دور این کهکشان، کمک کردند. محققان فاصله این کهکشان را از طریق سنجش انتقال به سرخ کهکشان اندازه‌گیری کردند. زمانی که یک کهکشان از زمین دور می شود، اثر دوپلر باعث می شود نور کهکشان از زمین سرخ‌تر به نظر برسد. هر چه این حرکت سریع‌تر باشد، انتقال به سرخ آن نیز بیشتر خواهد بود. چرا که هر چه کهکشان دورتر باشد، انتقال به سرخ آن کهکشان بعنوان یک ابزار برای سنجش فاصلۀ آن از زمین به کار می رود.
.
🔸کهکشان‌های رادیویی، کهکشان‌های عظیمی هستند که مشخصۀ اصلی‌شان وجود سیاهچاله‌های غول‌پیکر در مرکزشان است. زمانی که این سیاهچاله‌ها مقادیر زیادی گاز و غبار را به سمت خود می کشند، صفحات کهکشانی یک پارچگی اجزاء را با انرژی بسیار بالایی تسریع نموده و جریانات سریع و نسبی را پدید می آورند. این جریانات سریع جریانات خروجی رادیویی هستند که از میلیاردها سال نوری دورتر نیز قابل سنجش هستند...
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78242
.
ترجمه: مریم رفیعی/ سایت بیگ بنگ
.
#کیهان_شناسی
Read more
. متاسفانه چند روزی هست که شایعه کردن که یک سیارک قرار هست به زمین برخورد کنه! برای روشن شدن موضوع خبر ...
Media Removed
. متاسفانه چند روزی هست که شایعه کردن که یک سیارک قرار هست به زمین برخورد کنه! برای روشن شدن موضوع خبر واقعی رو میزارم تا دوستان بدونن موضوع از چه قرار هست. . به گفته ناسا این سیارک با سرعت ۳۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. و با فاصله زیادی از کنار زمین عبور می کند. ارتفاع سیارک مذکور تقریبا ... .
متاسفانه چند روزی هست که شایعه کردن که یک سیارک قرار هست به زمین برخورد کنه! برای روشن شدن موضوع خبر واقعی رو میزارم تا دوستان بدونن موضوع از چه قرار هست.
.
به گفته ناسا این سیارک با سرعت ۳۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. و با فاصله زیادی از کنار زمین عبور می کند. ارتفاع سیارک مذکور تقریبا ۱۶۰ متر است که این ارتفاع حتی از ارتفاع "هرم بزرگ جیزه"مصر که ۱۳۸ متر است نیز بیشتر است.
.
ناسا حرکت این سیارک و دیگر "اجرام نزدیک زمین"(NEOs) را دنبال می‌کند تا از هرگونه تهدید احتمالی آگاه شود." آزمایشگاه پیش‌رانش جت"ناسا با انتشار تصویری از یک نمودار تقاطع مدار این سیارک با زمین را نشان داد.(ورق بزنید)
.
مطالب علمی-نجونی:
Bigbangpage.com
Read more
. تولد پانزده سالگی تلسکوپ فضایی اسپیتز ناسا مبارک <span class="emoji emoji1f60d"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span>🏻<span class="emoji emoji2728"></span><span class="emoji emoji1f31f"></span> . تلسکوپ فضایی اسپیتزر اهداف کیهانی ...
Media Removed
. تولد پانزده سالگی تلسکوپ فضایی اسپیتز ناسا مبارک 🏻 . تلسکوپ فضایی اسپیتزر اهداف کیهانی را مورد مطالعه قرار می ­دهد که از خود نور فروسرخ ساتع می­ کنند. این تلسکوپ فضایی به ما امکان می دهد تا با ابزارهای بسیار حساس آن یک نگاه ویژه به کائنات داشته باشیم و آنچه که از دید تلسکوپهای نوری پنهان می ... .
تولد پانزده سالگی تلسکوپ فضایی اسپیتز ناسا مبارک 😍👏🏻✨🌟
.
تلسکوپ فضایی اسپیتزر اهداف کیهانی را مورد مطالعه قرار می ­دهد که از خود نور فروسرخ ساتع می­ کنند. این تلسکوپ فضایی به ما امکان می دهد تا با ابزارهای بسیار حساس آن یک نگاه ویژه به کائنات داشته باشیم و آنچه که از دید تلسکوپهای نوری پنهان می ماند را مشاهده کنیم. طبیعی است که بخشهای زیادی از فضا شامل غبار، ابرهای چگال و ذرات است که از دیدگان ما پنهان می ماند و در حقیقت این مناطق جایگاه شکل گیری ستارگان در قلب کهکشانها است . مطالعات فروسرخ به ما اجازه می دهد تا مناطق سرد فضا را مورد مطالعه قرار دهیم و یا ستارگان کوچکی که بسیار کم نورهستند و با چشم دیده نمی شوندرا بررسی نماییم
.
تلسکوپ اسپیتزر قادر است بصورت تمام وقت کار کرده و تنها ۱۰ درصد وقت خود را صرف ارسال و دریافت اطلاعات کند. این قابلیت، باعث می شود اسپیتزر ۹۰ درصد وقت خود را صرف مطالعۀ اجرامی سازد که نور فروسرخ منتشر می کنند. مدار حرکتی تلسکوپ اسپیتزر با گذر زمان تغییر کرده، خصوصا بعد از آنکه مایع خنک کننده هلیومی، که تجهیزات علمی اصلی آن را خنک نگه می دارد، به اتمام برسد. انتظار می ­رود اسپیتزر حداقل تا پایان سال ۲۰۱۸ عملکرد خود را حفظ کند و به ماموریتش ادامه دهد.
.
در این پست تعدادی از تصاویری که این تلسکوپ فضایی ثبت کرده را مشاهده می کنید.
.
مطالب علمی-نجومی:
Bigbangpage.com
.
#nasa #Spitzer
#bigbangpage
Read more
. درک ما از واقعیت توسط انتظارات ما تحریف می‌شود! . <span class="emoji emoji1f538"></span>مطالعۀ شگفت‌انگیز جدیدی سعی کرده تا پی ببرد ...
Media Removed
. درک ما از واقعیت توسط انتظارات ما تحریف می‌شود! . مطالعۀ شگفت‌انگیز جدیدی سعی کرده تا پی ببرد که چگونه درک ما از آنچه می‌بینیم با آن چیزی که انتظار داریم ببینیم، قابل تحریف است. محققان با استفاده از آزمایشی واقعی، کشف کردند که افراد، اعمال دیگران را همان‌گونه که انتظار دارند ببیند، می‌بینند؛ ... .
درک ما از واقعیت توسط انتظارات ما تحریف می‌شود!
.
🔸مطالعۀ شگفت‌انگیز جدیدی سعی کرده تا پی ببرد که چگونه درک ما از آنچه می‌بینیم با آن چیزی که انتظار داریم ببینیم، قابل تحریف است. محققان با استفاده از آزمایشی واقعی، کشف کردند که افراد، اعمال دیگران را همان‌گونه که انتظار دارند ببیند، می‌بینند؛ نه آنگونه که واقعا هست. به گفته محققان انسان‌ها، اعمال دیگران را بعنوان اعمالی هدفمند و معنی‌دار تفسیر می‌کنند. همچنین فرض می‌کنند این اعمال بهینه می‌شود تا در صورت امکان، کارآمد و منطقی باشد. به عبارت دیگر، اکثر رفتارها به دلایل منطقی، معمولا به ساده‌ترین شیوۀ ممکن، انجام می‌شود. با این حال در واقعیت، جهان همیشه بدین طریق کار نمی‌کند.
.
🔸در این پژوهش روانشناسان با گردآوری ۸۵ نفر برای تماشای فیلمی در مورد فردی که به سادگی به میزی می‌رسد تا توپی را بگیرد، این ایده را آزمایش کردند. در بعضی از نمایش‌های این عمل، مانعی بین دست و توپ گذاشته شد. بعد از اینکه ویدئو نشان داده می‌شد، شرکت‌کنندگان باید تصور خود از مسیر حرکت دست را روی صفحه نمایش لمسی « می‌کشیدند»
.
🔹این یافته‌ها نشان می دهد که ادراک افراد از آنچه اتفاق افتاده، بر اساس آنچه که از حرکت دست‌ انتظار داشتند – یعنی به حداکثر رساندن کارآیی- طبق آن چیزی که واقعا رخ داده، نبوده است. محققان استدلال کردند که این امر، این ایده را که انتظارات و فرضیات ما می‌توانند به طور گسترده بر نگرش‌مان در مورد جهان تأثیر بگذارند، تقویت می‌کند...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78270
.
ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت بیگ بنگ
.
#اخبار_علمی
Read more
. سایه خورشید گرفتگی کامل از یک بالن . شما در زمان خورشید گرفتگی بزرگ آمریکا در سال ۲۰۱۷ کجا بودید؟ ...
Media Removed
. سایه خورشید گرفتگی کامل از یک بالن . شما در زمان خورشید گرفتگی بزرگ آمریکا در سال ۲۰۱۷ کجا بودید؟ سال گذشته در همین روزها بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آمریکای شمالی بیرون از منزل رفتند تا خورشید گرفتگی جزئی را تماشا کنند، درحالیکه بیش از ده میلیون نفر به بخش های مختلف ایالات متحده آمریکا رفتند تا پنهان ... .
سایه خورشید گرفتگی کامل از یک بالن
.
شما در زمان خورشید گرفتگی بزرگ آمریکا در سال ۲۰۱۷ کجا بودید؟ سال گذشته در همین روزها بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آمریکای شمالی بیرون از منزل رفتند تا خورشید گرفتگی جزئی را تماشا کنند، درحالیکه بیش از ده میلیون نفر به بخش های مختلف ایالات متحده آمریکا رفتند تا پنهان شدن کامل خورشید پشت ماه را نظاره کنند – خورشید گرفتگی کامل. ۸۸ درصد از بزرگسالان آمریکایی خورشید گرفتگی را شخصأ یا به طور الکترونیکی تماشا کردند. یکی از رویدادهایی که در تاریخ بشر بخوبی عکسبرداری شده تصاویری از خورشید گرفتگی شامل تعدادی چشم انداز غیرعادی مثل عبور بالن‌ها در استراتوسفر زمین است. .
حدود پنجاه بالن رباتیک بعنوان بخشی از پروژه هوا دادن بالن‌های ناسا پرتاب شدند. این تصویر برجسته یک ویدیوی پانورامای ۳۶۰ درجه ای را نشان می دهد که در یکی از این بالن‌ها در آیداهو توسط دانشجویانی در برزیل با همکاری ناسا و دانشگاه دولتی مونتانا گرفته شده است. سایه تاریک ماه در سراسر زمین مشاهده می شود. اگرچه خورشید گرفتگی کامل به مدت کمتر از سه دقیقه طول کشید، بسیاری از آنهایی که آن را مشاهده کردند برای تمام عمرشان آن را فراموش نخواهند کرد. بسیاری از آمریکای شمالی‌ها یک شانس دیگر خواهند داشت تا خورشید گرفتگی کامل را در سال ۲۰۲۴ تجربه کنند.
.
ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. ده عکس- خبر نجونی . کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟ . #اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا #space #nasa #bigbangpage #astronomy
Media Removed
. ده عکس- خبر نجونی . کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟ . #اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا #space #nasa #bigbangpage #astronomy .
ده عکس- خبر نجونی
.
کدوم رو دوست داشتید؟ در مورد کدوم خبر بیشتر بنویسیم؟
.
#اخبار_نجومی #خبرهای_نجومی #ناسا
#space #nasa #bigbangpage #astronomy
. بعید است که در امگا قنطورس حیات وجود داشته باشد . <span class="emoji emoji1f538"></span>جستجوی حیات در این جهان عظیم، کار دشواری است ...
Media Removed
. بعید است که در امگا قنطورس حیات وجود داشته باشد . جستجوی حیات در این جهان عظیم، کار دشواری است اما دانشمندان می‌توانند یک مرحله بیشتر پیش بروند. . در جستجوی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت، امگا قنطورس که بزرگ‌ترین خوشۀ کروی در کهکشان راه شیری است، مکان مناسبی برای این جستجو به نظر می‌رسد. ... .
بعید است که در امگا قنطورس حیات وجود داشته باشد
.
🔸جستجوی حیات در این جهان عظیم، کار دشواری است اما دانشمندان می‌توانند یک مرحله بیشتر پیش بروند. .
🔹در جستجوی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت، امگا قنطورس که بزرگ‌ترین خوشۀ کروی در کهکشان راه شیری است، مکان مناسبی برای این جستجو به نظر می‌رسد. این خوشه که تقریباً از ۱۰ میلیون ستاره تشکیل شده است، ۱۶ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. این محققان که کار خود را با مجموعه‌ای رنگی از ۴۷۰ هزار ستاره در هستۀ امگا قنطورس آغاز کردند، ۳۵۰ هزار ستاره که رنگ آنها – نشانه‌ای از دما و سن آنها- نشان می‌دهد آیا می‌توانند سیارات بالقوه قابل سکونتی باشند یا خیر، را بررسی کردند.
.
🔸ماهیت مطلوب ستارگان در امگا قنطورس محققان را مجبور کرد تا نتیجه بگیرند که این منظومه‌های سیاره‌ای، گرچه فشرده هستند، اما نمی‌توانند در مرکز خوشه وجود داشته باشند. در حالی که خورشیدِ ما ۴٫۲۲ سال نوری از نزدیک‌ترین ستاره مجاور خود فاصله دارد، میانگین فاصله بین ستاره‌ها در هستۀ امگا قنطورس ۰٫۱۶ سال نوری است، بدین معنی که هر یک میلیون سال یک بار با ستاره‌های مجاور خود برخورد می‌کنند. در واقع سرعتی که ستاره‌ها بصورت گرانشی با یکدیگر برخورد می‌کنند آنقدر زیاد است که نمی‌تواند امکان سکونت و حیات در سیارات آنها را به همراه داشته باشد...
.
جزئیات بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78271
.
ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. شاید منبع عجیبی از گرانش منفی در پیرامون ما وجود دارد . <span class="emoji emoji1f539"></span>بر اساس یک مقاله جدید، ذرات زیراتمی عجیب ...
Media Removed
. شاید منبع عجیبی از گرانش منفی در پیرامون ما وجود دارد . بر اساس یک مقاله جدید، ذرات زیراتمی عجیب نیستند که از این ویژگی‌ها برخوردارند، بلکه ذرات صوتی که همه روزه شنیده و تولید می کنیم، با این ویژگی‌ها شناخته می شوند؛ ذراتی که در مقابل نیروی جاذبه طغیان می کنند. خب احتمال می دهیم که تا اینجای مقاله ... .
شاید منبع عجیبی از گرانش منفی در پیرامون ما وجود دارد
.
🔹بر اساس یک مقاله جدید، ذرات زیراتمی عجیب نیستند که از این ویژگی‌ها برخوردارند، بلکه ذرات صوتی که همه روزه شنیده و تولید می کنیم، با این ویژگی‌ها شناخته می شوند؛ ذراتی که در مقابل نیروی جاذبه طغیان می کنند. خب احتمال می دهیم که تا اینجای مقاله متعجب شده باشید. صدا یک جسم فیزیکی نیست، پس نیروی جاذبه چگونه می تواند بر آن اثر بگذارد؟ این تناقض در کانون فرضیه جدید می باشد؛ چه می شد اگر امواج صوتی واقعا حامل جرم باشند؟ و آن جرم منفی، میدان‌های گرانشی منفی و کوچکِ خاص خودش را تولید می کرد؟ میدان‌هایی امواج را به سمت بالا میکشند، نه پایین.
.
🔸این ایده بسیار جنجالی به نظر می رسد، اما نکته مهم این است که مقاله حاضر کاملا ماهیت نظری دارد؛ یعنی محققان فعلا یک فرضیه را پیش کشیده و محاسبات جامعی را بر اساس شناخت‌شان از جهان انجام داده‌اند. آنان نشان دادند که این فرضیه می تواند به لحاظ تئوری درست باشد. نباید تلقی کنید که آنها به شواهد فیزیکی قوی دست پیدا کرده‌اند که می گوید امواج صوتی حامل جرم منفی هستند. بر این اساس، اگر چنین می بود، هیچ چیز دیگری در فیزیک نقض نمی شد.
.
🔸افراد مبتدی بدانند که ذرات جرم منفی وجود دارند و این ذرات در خلاف جهت نیرو حرکت می کنند. سال گذشته، محققان توانستند برای نخستین‌بار سیال جرم منفی را در آزمایشگاه تولید نمایند. وقتی نیرو به آن وارد شد، به سمت عقب شتاب برداشت، نَه به سمت جلو. پس ذرات جرم منفی شاید واقعیت داشته باشند. اما امواج صوتی واقعا ذره نیستند، هستند؟
.
🔹امواج صوتی از درون ماده عبور کرده و ارتعاشاتی را در مولکول‌های اطراف آن پدید می آورند؛ این کار باعث می شود آن ارتعاشات به پرده گوش ما برخورد کرده و ما آن را بشنویم. اگرچه نمی توان آنها را به عنوان ذره تلقی کرد، اما امواج صوتی را به لحاظ ریاضی میتوان بعنوان ذره (فونون- phonon) توصیف کرد. قبلا تصور بر این بود که این فونون‌ها نمی توانند تحت تاثیر جاذبه قرار بگیرند یا تاثیری بر جاذبه داشته باشند زیرا حامل جرم نیستند....
.
ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=78248
ترجمه: منصور نقی لو/ سایت بیگ بنگ
.
🆔 @big.bangpage
Read more
. صدا و ویدئوی واقعی از تیتان قمر زحل . کاوشگر هویگنس در سال ۲۰۰۵ بر سطح مه آلود تیتان قمر زحل فرود آمد. این کاوشگر تا ۹۰ دقیقه پس از فرود اطلاعاتی از سطح و جو تیتان مخابره کرد و بعد از کار افتاد. . تیتان اتمسفر ضخیمی دارد و دارای دریاچه‌های طبیعی از گاز مایع است. همچنین در این قمر باران هایی از اتان ... .
🎥صدا و ویدئوی واقعی از تیتان قمر زحل
.
کاوشگر هویگنس در سال ۲۰۰۵ بر سطح مه آلود تیتان قمر زحل فرود آمد. این کاوشگر تا ۹۰ دقیقه پس از فرود اطلاعاتی از سطح و جو تیتان مخابره کرد و بعد از کار افتاد.
.
تیتان اتمسفر ضخیمی دارد و دارای دریاچه‌های طبیعی از گاز مایع است. همچنین در این قمر باران هایی از اتان و متان می بارد که باعث شده دانشمندان فکر کنند نوعی از حیات در آن وجود دارد و قصد دارند ماموریت هایی را به آن تدارک ببینند.
.
تیتان دارای جوی کدر است که تقریبا ده برابر ضخیم‌تر از جو زمین می باشد. بیش از ٩٨% درصد از جو تیتان را نیتروژن تشکیل می دهد و از این رو جو تیتان دارای یک چرخه هیدرولوژیکی شبیه به زمین است. تیتان حتی مدلی زنده‌ از زمین ابتدائی نامیده شده‌است. دو درصد باقی مانده عمدتا شامل گاز متان (١.٤%) و هیدروژن (٠.٢%) می شود.
.
@nasa
@europeanspaceagency .
🆔 @big.bangpage
Read more

Loading...