Loading Content...

Doganumit Instagram Photos and Videos

doganumit Ümit Dogan @doganumit mentions
Followers: 656
Following: 593
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Bir cezaevi yargıcı nedir? Ah! Bu öyküyle merakınızı uyandırdım. Bunda hiçbir kötü niyetim yoktu, ...
Media Removed
Bir cezaevi yargıcı nedir? Ah! Bu öyküyle merakınızı uyandırdım. Bunda hiçbir kötü niyetim yoktu, inanın. Üstelik demek istediğimi daha açık anlatabilirim. Hatta bir anlamda bu benim görevlerim arasına girer. Ama önce size birtakım olguları açıklamam gerek, bunlar öykümü daha iyi ... Bir cezaevi yargıcı nedir? Ah! Bu öyküyle merakınızı uyandırdım. Bunda hiçbir kötü niyetim yoktu, inanın. Üstelik demek istediğimi daha açık anlatabilirim. Hatta bir anlamda bu benim görevlerim arasına girer. Ama önce size birtakım olguları açıklamam gerek, bunlar öykümü daha iyi anlamanıza yardım edecek. Birkaç yıl önce, Paris'te avukkattım, hem de hayli tanınmış bir avukat. Elbette gerçek adımı söylemedim size. Benim bir uzmanlık alanım vardı. Soylu davalar. Dul ve yetimler, derler ya hani, nedendir bilmem, çünkü kötü dullar ve yırtıcı yetimler vardır. Yine de, kol yenlerimin harekete geçmesi için bir sanıkta en hafif kurban kokusunu almam yetiyordu. Hem de ne hareket! Bir fırtına! Yüreğim kol yenlerimdeydi sanki. Gerçekten, adalet her akşam benimle yatıyor sanırdınız. Görseydiniz, sesimin tonundaki uygunluğa, coşkumdaki gerçekliğe, savunmalarımdaki inandırıcılığa ve sıcaklığa, kendini tutan öfkeye hayran olurdunuz, eminim. Beden yapısı bakımından doğa beni iyi donatmış, soylu davranış hiç çaba göstermeden gelir bana. Üstelik iki içten duygu destekler beni:Parmaklığın haklı yanında bulunmanın verdiği doyum ve genellikle yargıçlara karşı duyduğum içgüdüsel küçümseme. Bu küçümseme belki de o denli içgüdüsel değildi;şimdi biliyorum ki, bunun nedenleri vardı. Ama dışarıdan bakılınca, daha çok bir tutkuya benziyordu. Şurası yadsınamaz ki, hiç değilse şimdilik, yargıçlara gerek var, öyle değil mi? Yine de, bir insanın bu şaşırtıcı görevi uygulamak için ortaya çıkmasını anlamıyordum. Kabul ediyordum bunu, çünkü görüyordum, ama hani çekirgeleri kabul ettiğim gibi biraz. Şu farkla ki, bu yaratıkların ortalığı kaplaması bana bir kuruş bile kazanç getirmemiştir, oysa küçümsediğim kimselerle diyaloğa girerek hayatımı kazanıyordum.

#albertcamus #düşüş
Read more
Çeşitli kaynaklarda, görsellerde, belgesellerde hep görürüz onu, kam(şaman) davulu denilen ...
Media Removed
Çeşitli kaynaklarda, görsellerde, belgesellerde hep görürüz onu, kam(şaman) davulu denilen bu binlerce yıllık enstrüman, adeta Türk Tarihi ile iç içe geçmiş bir nesnedir. Üzerinde garip şekiller bulunur, anlam veremeyiz çoğu zaman. İlgilenmeyiz belki de. Ama “Türk Kültürüne ... Çeşitli kaynaklarda, görsellerde, belgesellerde hep görürüz onu, kam(şaman) davulu denilen bu binlerce yıllık enstrüman, adeta Türk Tarihi ile iç içe geçmiş bir nesnedir.

Üzerinde garip şekiller bulunur, anlam veremeyiz çoğu zaman. İlgilenmeyiz belki de. Ama “Türk Kültürüne ait  binlerce yıllık bir nesnenin üzerindeki şekiller, çizgiler anlamsız, alelade şeyler olamaz” diye de düşünürüz elbette.

İşte Kam Davulunda bulunan semboller, çizgiler…Emin olun hiç biri anlamsız değil, hiç biri alelade şekiller değil…

1)Göğün Direği: Gök kubbeyi taşıyan kutsal direk. Direğin bir ucunda “uçmağ” diğer ucunda “kızıl tamu” bulunmaktadır.

2)Yer-Gök Çizgisi: Gök ile yeri ayıran çizgi.

3)Uçmağ: Ya da “Yukarı Gök” yani cennetin olduğu yer, Gök Tanrı’nın bulunduğu yerdir. İyi kişilerin ve savaşta ölenlerin tinleri  buraya yükselir.

4)Kızıl Tamu: “Aşağı Gök” yani cehennem olarak bilinen yer. Yerin yedi kat altındadır, Orada Erlik Han adındaki cezalandırıcı oturur. Kötü kişilerin tinleri, arınıncaya kadar Albız tarafından oraya götürülür.

5)Atlar: Türk kültüründe önemli bir yeri olan varlıklar da kam davulunda tasvir edilmiştir.

6)Sungur: Pek çok Türk aşiretinin ongun hayvanı olan sungur kuşları.

7)Alageyik: Yine Türk Kültüründe önemli bir yere sahip pek çok tamgada görülen ve bir çok boy tarafından ongun yapılan canlı.

8)Tabiat Ana: Türkler için doğa kutsaldır, doğanın, tabiatın bir ruhu olduğuna inanılır. Tabi ki tabiat ana tasfirinin de kam davulu üzerinde olması bu yüzdendir.

9)Türk-Turan Birliği: Türklerde birlik ve beraberlik çok önemlidir. Türk ve Turani topluluklar hangi devirde birleşmiş, birlik olmuşlarsa ortaya büyük devletler, büyük imparatorluklar çıkmış, birlik olan boylar yüksek medeniyetler kurmuşlardır. Bu sembolde de birliğin bir olmanın önemine dikkat çekiliyor.

10)Gökyüzü: Türkler tarafından kutsal sayılan ve Gök Bayrağa rengini veren, Türk’ün rengi olan mavilik.

11)Güneş ve Yıldızlar: Yine Türk kültüründe önemli bir yere sahip bir başka figür.
Read more
 #shamandrum #sketch #sketchbook #watercolour #tengri #turkmythology #inktober #redhead #horses ...
Media Removed
#shamandrum #sketch #sketchbook #watercolour #tengri #turkmythology #inktober #redhead #horses #reddeer #shamandrum #sketch #sketchbook #watercolour #tengri #turkmythology #inktober #redhead #horses #reddeer
Ey TÜRK titre ve kendine dön. Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ...
Media Removed
Ey TÜRK titre ve kendine dön. Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir? Bilge Kağan gibi TANRI TÜRKLERİ baş etsin, TANRI TÜRK Milletini korusun ve yüceltsin. #wolfs #wolfsketch #Turk Ey TÜRK titre ve kendine dön.
Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir?

Bilge Kağan gibi TANRI TÜRKLERİ baş etsin,
TANRI TÜRK Milletini korusun ve yüceltsin.

#wolfs #wolfsketch #Turk
Günaydın.
Media Removed
Günaydın. Günaydın.
Today's people's Deve kuşu Misali #sketch #sketchbook #media #people #inktober
Media Removed
Today's people's Deve kuşu Misali #sketch #sketchbook #media #people #inktober Today's people's
Deve kuşu Misali
#sketch #sketchbook #media #people #inktober
Media #sketch #sketchbook #inktober #drawing
Media Removed
Media #sketch #sketchbook #inktober #drawing Media
#sketch #sketchbook #inktober #drawing
Kitabı elinde tutan değerli okuyucu... Hadi sizi bıraktık diyelim;ancak çocuğunuza, torununuza ...
Media Removed
Kitabı elinde tutan değerli okuyucu... Hadi sizi bıraktık diyelim;ancak çocuğunuza, torununuza ne yedirdiğiniz sizin sorumluluğunuzda. Kronik hastalıklara yakalanıp sonrasında bu hastalıkları genetiğimizle çocuklarımıza miras bıraktığımız da gerçek. Bu vebal çok ağır... ... Kitabı elinde tutan değerli okuyucu...
Hadi sizi bıraktık diyelim;ancak çocuğunuza, torununuza ne yedirdiğiniz sizin sorumluluğunuzda. Kronik hastalıklara yakalanıp sonrasında bu hastalıkları genetiğimizle çocuklarımıza miras bıraktığımız da gerçek. Bu vebal çok ağır... Bilgi sahibi olmak zorundasınız. Sizi kandırıyorlar! Sizi, çocuğunuzu, torununuzu zehirliyorlar. Sorumlu olan sadece gıda şirketleri ve ilaç firmaları değil;siyasal iktidarlar bu kirli düzenin ortağı! Ve... Gizli seçilmişler bu işin planlayıcısı! Kim mi bunlar? Hepsini olgularıyla tek tek yazacağım... Son dönemde kamuoyunda,gerek kilo gerekse sağlık açısından yenilip içilenlerle yakından ilgili ''organik'' ve ''doğal beslenme'' konuşulur, yazılır, tartışılır oldu. Sağlıklı beslenmeyle ilgili uzman görüşlerini... Gazetelerde okuyorsunuz. Televizyonlarda seyrediyorsunuz. Radyolarda dinliyorsunuz. Kitaplardan okuyorsunuz. Fakat... Bu anlatımlarda bir eksiklik yok mu?

Emile Durkheim'in ortaya attığı bir kavram var;''anomi.''Toplumsal hayattaki değer karmaşasını ifade eder.''Yabancılaşma'' denebilir. Kavramın öncülerinden Ludwig Feuerbach şu sözü boşuna etmedi:İNSAN YEDİĞİ ŞEYDİR!

#Soneryalçın #saklıseçilmişler
Read more
"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz ...
Media Removed
"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense, ... "Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense, insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" Ve en sinir bozucusu da, "Bana normalin tanımını yapabilir misiniz

#wulfdorn #şizofren
Read more
-Hangi kahramanlar gecesi? Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir. Bu şölene konmak ...
Media Removed
-Hangi kahramanlar gecesi? Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir. Bu şölene konmak için sabaha kadar yaşasın diye bağırdık. Tabi sizde içerde şebek gibi takla attınız. Yaşasın kıral!... #dalkavuklargecesizvitamini #hüseyinnihalatsız -Hangi kahramanlar gecesi? Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir. Bu şölene konmak için sabaha kadar yaşasın diye bağırdık. Tabi sizde içerde şebek gibi takla attınız. Yaşasın kıral!... #dalkavuklargecesizvitamini #hüseyinnihalatsız
This is war  I lie wounded on wintery ground  With hundred of corpses around
Media Removed
This is war  I lie wounded on wintery ground  With hundred of corpses around This is war 
I lie wounded on wintery ground 
With hundred of corpses around
TÜRKÜM, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi ...
Media Removed
TÜRKÜM, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük ATATÜRK! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, TÜRK varlığına ... TÜRKÜM, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük ATATÜRK!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun.
Ne mutlu TÜRKÜM diyene!
Read more