Dua_ve_zikir Instagram Photos and Videos

Loading...


dua_ve_zikir Dua Ve Zikir @dua_ve_zikir mentions
Followers: 5,037
Following: 143
Total Comments: 0
Total Likes: 0

 #kabirleri ziyaret ediniz çünkü o kalbi inceltir, gözden yaş akıtır, ahireti hatırlatır... [Hâkim ...
Media Removed
#kabirleri ziyaret ediniz çünkü o kalbi inceltir, gözden yaş akıtır, ahireti hatırlatır... [Hâkim 1/376, Ahmed 3/237, 250] . Duanın anlamı: “Allah’ım! Hz. Muhammed (asv) hürmetine bu kabir sahibine azap etmemeni istiyorum.” (Kaynaksız , sadece bir duadır) . Kabirde: Bakara ... #kabirleri ziyaret ediniz çünkü o kalbi inceltir, gözden yaş akıtır, ahireti hatırlatır... [Hâkim 1/376, Ahmed 3/237, 250]
.
Duanın anlamı: “Allah’ım! Hz. Muhammed (asv) hürmetine bu kabir sahibine azap etmemeni istiyorum.” (Kaynaksız , sadece bir duadır)
.
Kabirde:
Bakara suresinin başı ve sonu,
Yasîn-i şerif suresi,
Tebâreke,
Tekâsür, 
ihlâs-ı şerif ve Fâtiha 
veya bilinen sûreler okunup dua ile birlikte meyyide hediye edilebilir.
.
#huzurdolugünler 🍃🍂
Read more
Loading...
Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî" _______________________________________________ “Kıyamet ...
Media Removed
Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî" _______________________________________________ “Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. ALLAH çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları ... Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî"
_______________________________________________
“Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. ALLAH çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları sevmez.” (Tirmizi, Birr 61.) "Mü’minlerin iman bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizî, Radâ’ 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünne, 15; İbni Mâce, Nikâh 50.) “Bir mü’min, güzel ahlâkı sayesinde, gündüz oruç tutup gece namaz kılan kimselerin derecesine ulaşır.” (Ebû Dâvûd, Edeb 7. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 62.) “En hayırlınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır.” (Müslim, Fedail, 68, II/1810) “Su, buzu erittiği gibi güzel ahlâk da günâhları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi kötü ahlâk da ameli bozar.” (Taberanî, el- Mu’cemu’l-Evsat, No: 854, I, 470) “Bedene kolay ve hafif gelen ibadeti size bildireyim mi? Susmak ve güzel ahlâk sahibi olmaktır.” (İbn-i Ebi’d-Dünya, Kitabu’s-Samt, No: 27, 48, Beyrut, 1988)

#güzel #ahlak #dua #islam #sahih #hadis #hadisişerif #kuran #ayet #peygamber #Allah #cennet #sözler #instaislam #gülümse #itssunnah #keepsmiling :)
Read more
”(Ey Resulum) de ki: -Haberiniz olsun ki, önünden kaçıp durmakta olduğunuz ölüm, günün birinde ...
Media Removed
”(Ey Resulum) de ki: -Haberiniz olsun ki, önünden kaçıp durmakta olduğunuz ölüm, günün birinde (aniden) mutlaka size gelip kavuşacaktır.Sonra gizli ve açık bütün şeyleri bilen Allah (c.c.)’a döndürüleceksiniz de o bütün yaptıklarınızı bir bir haber verecektir.” [Cuma Suresi 8.ayet] . Hz. ... ”(Ey Resulum) de ki: -Haberiniz olsun ki, önünden kaçıp durmakta olduğunuz ölüm, günün birinde (aniden) mutlaka size gelip kavuşacaktır.Sonra gizli ve açık bütün şeyleri bilen Allah (c.c.)’a döndürüleceksiniz de o bütün yaptıklarınızı bir bir haber verecektir.” [Cuma Suresi 8.ayet]
.
Hz. Peygamber s.a.v. mescide gitti. Bir grubun konuşup güldüklerini gördü. Bunun üzerine şöyle dedi: Ölümü hatırlayın! Nefsimi kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, eğer benim bildiğimi siz bilseydiniz az güler, çok ağlardınız. (Taberânî; Beyhâkî)
.

Ebu Zerr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ben sizin görmediğinizi görür, işitmediğinizi işitirim. Nitekim sema uğuldadı, uğuldamak da ona hak oldu. Semada dört parmak sığacak kadar boş bir yer yoktur, her tarafta Allah'a secde için alnını koymuş bir melek vardır. Allah'a yemin olsun, benim bildiğimi siz bilse idiniz az güler, çok ağlardınız, yataklarda kadınlarla telezzüz etmezdiniz, yollara, çöllere dökülür, (belanızı defetmesi için) Allah'a yalvar yakar olurdunuz." [Tirmizî, Zühd 9, (2313); İbnu Mâce, Zühd 19, (4190).] #biz #ölümü #unutuyoruz #ama #ölüm #bizi #unutmuyor #kuran #ayet #dua #hadis #islam #instaislam #müslüman
Read more
İnsanın aklına durup dururken ya da herhangi bir hâdise üzerine aniden Allah, peygamber, melek, ...
Media Removed
İnsanın aklına durup dururken ya da herhangi bir hâdise üzerine aniden Allah, peygamber, melek, âhiret, ölüm, rızık vs. gibi konularda veya mânevî hâller hakkında şüphe, korku veya endişeler gelebilir. Şeytan, bununla insanın Allâh’a olan îmânını ve îtimâdını sarsmayı hedefler. Kişi, ... İnsanın aklına durup dururken ya da herhangi bir hâdise üzerine aniden Allah, peygamber, melek, âhiret, ölüm, rızık vs. gibi konularda veya mânevî hâller hakkında şüphe, korku veya endişeler gelebilir. Şeytan, bununla insanın Allâh’a olan îmânını ve îtimâdını sarsmayı hedefler.

Kişi, bazen bu vesveselere takılmaz, bazen de bu gibi düşünceler kişinin zihninde tıpkı bir balonun şişmesi gibi büyüyerek içinden çıkılamaz bir hâl alır; hayatı zorlaştırabilir ya da insanı yaşamaktan soğutarak bezdirebilir. Oysa Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu gibi düşüncelerin şeytandan olduğunu bize haber verir: “Şeytan, sizden birine gelir ve: «-Yeri kim yarattı, göğü kim yarattı, şunu kim yarattı, bunu kim yarattı?» diye sorar. Kul da hepsine: «-Allah yarattı.» diye cevap verir. Sonunda: «-Peki, Allâh’ı kim yarattı?» diye kalbe bir soru atar. İçinde böyle bir soru bulan kimse, onun şeytandan olduğunu bilsin, hemen soruya son versin. Eûzü-Besmele çekip Allâh’a sığınsın ve: «-Ben Allâh’a ve O’nun peygamberlerine îman ettim.» desin.” (Buhârî, Bed’ü’l-Halk, 11)

#vesvese #düşünce #yeri #zihin #imanın #yeri #kalp #iman #cin #şeytan #dua #duaet #kalkan #hadis #hadisiserif #kuran #ayet #Allah #peygamber #müslüman #ölüm #dünya #ahiret #korku #şüphe #sözler #hayırlı #huzurlu #akşamlar ✨
Read more
‎رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ Okunuşu: Ve kul rabbigfir verham ve ...
Media Removed
‎رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ Okunuşu: Ve kul rabbigfir verham ve ente hayrur râhımîn. Anlamı: De ki: Rabbim! Bağışla, merhamet et! Zira merhamet edenlerin en hayırlısı Sensin! (Mü' minûn 118) Gözünde büyüttüğün bir küçük günahtan dolayı ümidini kesme! ... ‎رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ

Okunuşu: Ve kul rabbigfir verham ve ente hayrur râhımîn.
Anlamı: De ki: Rabbim! Bağışla, merhamet et!
Zira merhamet edenlerin en hayırlısı Sensin! (Mü' minûn 118)
Gözünde büyüttüğün bir küçük günahtan dolayı ümidini kesme! Senin günahın Allah'ın Rahmetinden daha büyük değil... .
.
#umudunu #yitirme #af #dile #tevbe #istiğfar #et #rabb #Allah #kuran #kuran #sure #ayet #islam #muslim #müslüman #dua #zikir #instaislam #namaz #zikir #islam #hayırlı #huzurlu #akşamlar ✨🌙
Read more
Hz. Ebu Hüreyre ( r.a.) Anlatıyor: Resulullah ( s.a.v ) Buyurdular ; "Allah C.C. diyor ki: Ben, ...
Media Removed
Hz. Ebu Hüreyre ( r.a.) Anlatıyor: Resulullah ( s.a.v ) Buyurdular ; "Allah C.C. diyor ki: Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. O, Beni andıkça; Ben onunla beraberim. O, Beni içinden anarsa; Ben de onu içimden anarım. O, Beni bir cemaat içinde anarsa; Ben de onu daha hayırlı bir cemaat ... Hz. Ebu Hüreyre ( r.a.) Anlatıyor:
Resulullah ( s.a.v ) Buyurdular ; "Allah C.C. diyor ki: Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim.
O, Beni andıkça; Ben onunla beraberim.
O, Beni içinden anarsa; Ben de onu içimden anarım.
O, Beni bir cemaat içinde anarsa; Ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım.
O, şâyet bana bir karış yaklaşacak olursa; Ben ona bir zirâ yaklaşırım.
Eğer o, Bana bir zirâ yaklaşırsa; Ben ona bir kulaç yaklaşırım.
Kim, Bana yürüyerek gelirse; Ben ona koşarak giderim.
Kim, Bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse; Ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım." [ Buhari, Tevhid 15;35 Müslim, Zikr 2, ( 2675 ) Tevbe1 ]

#geç #olmadan #tevbe #istiğfar #et #cennete #ilk #adım #kuran #ayet #hadis #hadisiserif #hadith #namaz #ilim #muslim #islam #din #deen #müslüman #elhamdulillah #hayırlı #akşamlar #keepsmiling #itssunnah :)
Read more
Loading...
1- Bismillahirrahmânirrahîm. 2- Elhamdü lillâhi rabbil'alemin 3- Errahmânir'rahim 4- Mâliki ...
Media Removed
1- Bismillahirrahmânirrahîm. 2- Elhamdü lillâhi rabbil'alemin 3- Errahmânir'rahim 4- Mâliki yevmiddin 5- İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în 6- İhdinessırâtel müstakîm 7- Sırâtellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn Amin. #şehitlerini #unutma #türkiye ... 1- Bismillahirrahmânirrahîm.
2- Elhamdü lillâhi rabbil'alemin
3- Errahmânir'rahim
4- Mâliki yevmiddin
5- İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în
6- İhdinessırâtel müstakîm
7- Sırâtellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn
Amin.

#şehitlerini #unutma #türkiye #şehit #martyr #muslim #turkey #asker #polis #tsk #pöh #jöh #terör #kayseri #patlama #terörülanetliyoruz #pkk #idam #dua #cennet #stopterrorism (!)
Read more
Loading...
ALLAH BANA YETER!... Hz. İbrâhim’i ateşe attıkları zaman, duaların en güzeliyle Rabbine tevekkül ...
Media Removed
ALLAH BANA YETER!... Hz. İbrâhim’i ateşe attıkları zaman, duaların en güzeliyle Rabbine tevekkül etmişti, “Hasbünellah ve ni’me’l-vekîl” demişti. ALLAH bana yeter; O, ne güzel vekildir.” Aynı duayı Peygamber Efendimiz de (s.a.v) yapmıştır. Uhud yenilgisinden sonraydı. “Düşman ... ALLAH BANA YETER!...
Hz. İbrâhim’i ateşe attıkları zaman, duaların en güzeliyle Rabbine tevekkül etmişti,
“Hasbünellah ve ni’me’l-vekîl” demişti.
ALLAH bana yeter; O, ne güzel vekildir.” Aynı duayı Peygamber Efendimiz de (s.a.v) yapmıştır. Uhud yenilgisinden sonraydı.
“Düşman tekrar saldırmaya hazırlanıyor” dediklerinde,
“HasbunALLAH ve ni’me’l-vekîl”
buyurmuşlardır..
(Buhârî, Tefsir 3/13)

_____________________________________
#dua #zikir #isyan #etme #duaet #kuran #quran #oku #Allah #allahswt #Subhanallah #lailaheillallah #muslim #müslüman #islam #cennet #ummah #ümmet #hadis #hadisişerif #hadisiserif #ayet #namaz #instaislam #instaturkey #instaturk #instatürk #smileitssunnahツ #iyiakşamlar #dua_ve_zikir ✨
Read more
"Kim, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in ...
Media Removed
"Kim, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu ... "Kim, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir.
Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez.
Kim de bir günde yüz kere "Sübhânallahi ve bihamdihi" derse hataları dökülür, hatta denizin köpüğü kadar (çok) olsa bile." [Buhârî, Daavât 54, Bed'ü'l-Halk 11; Müslim, Zikr 28, (2691); Muvatta, Kur'ân 20, (1, 209); Tirmizî, Daavât 61, (3464)]
____________________________________________________________________
#dua #duaet #zikir #dhikr #oku #Allah #allahswt #Subhanallah #lailaheillallah #rabbim #müslüman #islam #cennet #huzur #kalp #ümmet #hadis #hadisişerif #hadisiserif #kuran #ayet #namaz #sözler #instaislam #instaturkey #instaturk #instatürk #smileitssunnahツ #dua_ve_zikir
Read more
Loading...
"Yatağına yatmak istediğin zaman namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ yanına yat ve: 'Allâhümme ...
Media Removed
"Yatağına yatmak istediğin zaman namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ yanına yat ve: 'Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî ... "Yatağına yatmak istediğin zaman namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ yanına yat ve: 'Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.' 'Allah'ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Sırtımı sana dayadım. Ümit bağladığım sen, korktuğum yine sensin. Senden kaçıp sığınacak ve senin elinden kurtulacak bir yer varsa yine sensin. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin peygamberine iman ettim.' de!
Eğer ölürsen iman üzere ölürsün. Bu dua senin o geceki son sözlerin olsun." (Buhârî, Vudû 75, Daavât 6; Müslim, Zikir 56)
__________________________________

Hayırlı huzurlu Geceler. ✨🌜⭐️ #dua #duaet #uyku #uyumadan #önce #akşam #gece #sabah #oku #Allah #allahswt #Subhanallah #muslim #müslüman #islam #ummah #ümmet #hadis #hadisişerif #hadisiserif #kuran #ayet #namaz #instaislam #instaturkey #instaturk #instatürk #smileitssunnah #iyigeceler #dua_ve_zikir
Read more
Loading...
"Dünya'daki en büyük sanat eseri; ettiğiniz duanın hayatınıza çizdiği o muhteşem resimdir." ...
Media Removed
"Dünya'daki en büyük sanat eseri; ettiğiniz duanın hayatınıza çizdiği o muhteşem resimdir." ___________________________________ #duaet #dua #pray #dhikr #zikir #dert #deva #mevlana #hzmevlana #Allah #Subhanallah #mutluluk #cennet #muslim #müslüman #instaislam #islam #ummah ... "Dünya'daki en büyük sanat eseri; ettiğiniz duanın hayatınıza çizdiği o muhteşem resimdir." ___________________________________

#duaet #dua #pray #dhikr #zikir #dert #deva #mevlana #hzmevlana #Allah #Subhanallah #mutluluk #cennet #muslim #müslüman #instaislam #islam #ummah #ümmet #namaz #instaturk #huzur #iyigeceler #smileitssunnah #gülümse #dua_ve_zikir ツ
Read more
Loading...
"Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah” Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn ...
Media Removed
"Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah” Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn Mâce, Sünen, Edeb, 55.) ___________________________________ Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Allah ümmetimden bir kişiyi Kıyamet Gününde herkesin önünde ... "Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah”
Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn Mâce, Sünen, Edeb, 55.)
___________________________________
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Allah ümmetimden bir kişiyi Kıyamet Gününde herkesin önünde ayıracak.
Onun aleyhinde doksandokuz sicil (dosya) açacak. Her bir dosyanın boyu gözün uzanabildiği mesafe kadar olacak.
Sonra:
‘Bunlardan bir şey reddediyor musun?’ diyecek.
Adam:
‘Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir.
Sonra:
‘Herhangi bir özrün var mı?’ buyuracak ve o kimse: ‘Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir.

Bunun üzerine Allah(c.c.):
‘Yanımızda senin bir hasenen (makbul olan amelin) vardır ve bugün sana haksızlık yapılmayacaktır.’ Sonra içinde ‘Allah’tan başka ibadete layık ilah olmadığına şehadet ederim ve Muhammed’in O’nun kulu ve Rasulü olduğuna şehadet ederim’ yazılı bir kağıt parçası çıkarılacak
Cenab-ı Hak:
‘Kendi tarafından hazır bulun!’ buyuracak. ‘Ya Rabbi! Bu ufacık kağıt parçası (kocaman) dosyalar nedir?’ diyecek.
Cenab-ı Hak:
‘Sana zulüm yapılmayacaktır.” buyuracak.

Müteakiben siciller bir kefeye kağıt parçası bir kefeye konacak, siciller havaya kalkacak ve kağıt parçası (yani “La İlahe İllallah” ın konulduğu kefe) ağır gelecektir.” (Tirmizi, İman: 17; İbn Mace, Zühd: 35; Ahmed: 2/213, 22.)
___________________________________

#shahada #şehadet #hadis #hadith #kuran #quran #dua #dhikr #zikir #dünya #muslim #müslüman #sunnah #Allah #rabb #rabbim #islam #muhammed #hzmuhammed #resulullah #peacebeuponhim #lailaheillallah #lailahaillallah #ümmet #ummah #oneummah #dua_ve_zikir #hayırlı #günler
Read more

Loading...