Loading Content...

Fenerlipikacu Instagram Photos and Videos

Loading...


fenerlipikacu Toplumcu Pikachu @fenerlipikacu mentions
Followers: 347
Following: 179
Total Comments: 0
Total Likes: 0

 #ÜmitÖzat
Media Removed
#ÜmitÖzat #ÜmitÖzat
Loading...
Varlığıyla edebiyat ve felsefe dünyasına büyük armağan olan yazar, düşünür. Ülkesindeki büyük ...
Media Removed
Varlığıyla edebiyat ve felsefe dünyasına büyük armağan olan yazar, düşünür. Ülkesindeki büyük buhranların, karanlık çırpınışların en ağır olduğu bir dönemde doğmuş #MaksimGorki. Acının renksiz çehresiyle çok erken tanışmış. Yokluk ve yoksulluk içinde var olmaya çalışmış hep. ... Varlığıyla edebiyat ve felsefe dünyasına büyük armağan olan yazar, düşünür.

Ülkesindeki büyük buhranların, karanlık çırpınışların en ağır olduğu bir dönemde doğmuş #MaksimGorki. Acının renksiz çehresiyle çok erken tanışmış. Yokluk ve yoksulluk içinde var olmaya çalışmış hep. Hayat ne kadar savunmasız kılsa da yüreğini, o hep umudun kanadından tutmayı başarabilmiş. Ölümün, fakirliğin, çaresizliğin ve tükenmişliğin üzerine bir kara bulut gibi çöktüğü çocukluğuna rağmen kaybettiği her parçayı yerine daha sağlam koyabilmiş. Geri dönüp baktığında içine biriken o büyük kederi, bütün çıplaklığıyla resmetmiş kelimeleriyle. Her şeye rağmen eğer onun yüreğinden bakabilirseniz yazdıklarına umudun, mücadelenin, inancın ve aşkın ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Derin iç dünyası sayesinde hayatın en kuytu noktalarına nüfuz ederken yaşadığı toprakların üzerine çöken o demir perdenin ardındaki var olma mücadelesini ve kayıtsızlığı yıllar sonra bile hissedebilmemizi sağlamış olması günümüz yazarlarına ders niteliğindedir. Acı, dünyadaki gerçek olan belki de tek şeydir ve Gorki acınının en benzersiz kalemidir.

İyi ki doğdun üstad... #MaximGorki #MaksimGorki150Yaşında
Read more
"Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi ...
Media Removed
"Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışavurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir." #KarlMarx "Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışavurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir." #KarlMarx
pikaçu ve yoldaşları...
Media Removed
pikaçu ve yoldaşları... pikaçu ve yoldaşları...
Emperyalizme karşı verilmiş eşi benzeri olmayan, bölen değil; birleştiren bir destandır Çanakkale. ...
Media Removed
Emperyalizme karşı verilmiş eşi benzeri olmayan, bölen değil; birleştiren bir destandır Çanakkale. Çanakkale'yi geçilmez kılan ise Atatürk ve yol arkadaşlarının özgürlük ve bağımsızlık aşkıdır. 103. yılında saygı ve minnetle... #ÇanakkaleGeçilmez Emperyalizme karşı verilmiş eşi benzeri olmayan, bölen değil; birleştiren bir destandır Çanakkale. Çanakkale'yi geçilmez kılan ise Atatürk ve yol arkadaşlarının özgürlük ve bağımsızlık aşkıdır. 103. yılında saygı ve minnetle...
#ÇanakkaleGeçilmez
"Varsın oklar üstümüze yağsın. Biz doğru gördüğümüz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz." Marksizmi ...
Media Removed
"Varsın oklar üstümüze yağsın. Biz doğru gördüğümüz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz." Marksizmi entelektüel gevezelik ve dünya devrimci hareketinin trafik polisliğini yapmak için okuyup öğrenmedi. Dünyayı değiştirmek için, dünyanın Türkiye'sinde devrim yapmak için Marksizmi ... "Varsın oklar üstümüze yağsın. Biz doğru gördüğümüz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz." Marksizmi entelektüel gevezelik ve dünya devrimci hareketinin trafik polisliğini yapmak için okuyup öğrenmedi. Dünyayı değiştirmek için, dünyanın Türkiye'sinde devrim yapmak için Marksizmi öğrendi ve uyguladı.

Güzel günlere ulaşmak için Mahir'ce yürüyoruz! Zulme, baskıya, faşizme ve emperyalizme karşı Mahir olunmalı!

#MahirÇayan72Yaşında
Read more
Loading...
Bir çocuk. Henüz 15'inde. Karanlığa yitip giden diğerleri gibi, gepegenç, gözleri hayat dolu, ...
Media Removed
Bir çocuk. Henüz 15'inde. Karanlığa yitip giden diğerleri gibi, gepegenç, gözleri hayat dolu, umut dolu, heyecan dolu. Yitirdiğimiz "küçük" kardeşimiz, ellerimizden kayan yarınlara umudumuz #BerkinElvan. Ölümü, vicdan cellatlarının kirli ellerinden olan kardeşimiz. Ciğeri ... Bir çocuk. Henüz 15'inde.
Karanlığa yitip giden diğerleri gibi, gepegenç, gözleri hayat dolu, umut dolu, heyecan dolu.

Yitirdiğimiz "küçük" kardeşimiz, ellerimizden kayan yarınlara umudumuz #BerkinElvan. Ölümü, vicdan cellatlarının kirli ellerinden olan kardeşimiz.

Ciğeri beş para etmezler tarafından kötülenmiş, kardeşimiz değil denmiştir. Varsın senin kardeşin olmasın arkadaş, insan olan benim her zaman kardeşimdir!

Sahi, ölmek ne garip şey anne diye düşünüyor mudur? Toprak olmak ne garip şey anne diyor mudur? "Bir sabah anne bir sabah,/ Acını süpürmek için açtığında kapını,/ Adı başka, sesi başka/ Nice yaşıtım koynunda çiçekler, çicekler içinde bir ülke getirirler..." Saçlarına yıldız düşen annenin evladı Berkin.

Çok şey yazılır, çok şey söylenir; ama o çocuktu be. Yaşayacaktı, aşıktı belki, sevecekti tüm kalbiyle. Şimdi dışarısı soğuk, Berkin toprağın altında. Onlar ise hala çalıyor; hem çocuklarımızın hayatlarını, hem de onların geleceklerini.

Alnı yukarda
kırmızı boyun atkısı rüzgârda, yürüyor.
Yürüyor adım adım
Yürüyor ağır ağır yürüyor...
Yürüyor o ıslıkla kızgın bir ölüm marşı çalarak.
Yürüyor o gövdesi bir gemi gibi yükselerek, alçalarak.
Yürüyor adım adım
Yürüyor ağır ağır yürüyor...
Yürüyor o, yürüyor. 
Açık geniş adımlarla arşınlıyor yolları.
Ağır iki balyoz gibi sallanıyor kolları. 
Kıllı göğsü bir kalkan gibi kabarık.. İşitmiyor artık
hep ayni tahta masanın başında akşamlıyan hasta topal dostların kalbe karanfil ruhu gibi damlıyan sözlerini
Çıplak
iki bıçak gibi çekmiş yüzünde gözlerini yürüyor, düşmana doğru.

#BerkinElvan #BerkinElvanÖlümsüzdür #11Mart2014
Read more
"Emek kutsaldır, kadın emeği daha da kutsal... Özenle, incelikle dokur hayatı kadın. Evde, fabrikada, ...
Media Removed
"Emek kutsaldır, kadın emeği daha da kutsal... Özenle, incelikle dokur hayatı kadın. Evde, fabrikada, ofiste, tarlada, meydanlarda... Düşünen, üreten, direnen, yaşatan tüm kadınlar için emeğin sömürülmediği, eşitlikçi, özgür, aydınlık bir dünya dileğiyle." (via: @ayrintiyayinlari) #DünyaEmekçiKadınlarGünü "Emek kutsaldır, kadın emeği daha da kutsal...
Özenle, incelikle dokur hayatı kadın. Evde, fabrikada, ofiste, tarlada, meydanlarda... Düşünen, üreten, direnen, yaşatan tüm kadınlar için emeğin sömürülmediği, eşitlikçi, özgür, aydınlık bir dünya dileğiyle." (via: @ayrintiyayinlari)
#DünyaEmekçiKadınlarGünü
Loading...
Sanki bir coğrafyayı avuçlamış da kitaba dönüştürmüş gibi yazan yazardır #YaşarKemal. Bu ülke ...
Media Removed
Sanki bir coğrafyayı avuçlamış da kitaba dönüştürmüş gibi yazan yazardır #YaşarKemal. Bu ülke için yıllarca doğruyu söyledi, tembihledi, yol yordam gösterdi. Çukurova'nın yetiştirdiği en sağlam kalemlerden birisidir. Pek çok aydının "yumurtadan çıkıp da kabuğunu beğenmeme" düştüğü ... Sanki bir coğrafyayı avuçlamış da kitaba dönüştürmüş gibi yazan yazardır #YaşarKemal. Bu ülke için yıllarca doğruyu söyledi, tembihledi, yol yordam gösterdi. Çukurova'nın yetiştirdiği en sağlam kalemlerden birisidir. Pek çok aydının "yumurtadan çıkıp da kabuğunu beğenmeme" düştüğü gibi bir gaflete düşüp kopmamıştır topraklarından bilakis en önemli sermayesi yapmıştır kültürünü, topraklarını, insanlarını kendine. Kör Kemal diye de bilinir Çukurova'nın yaşlıları arasında.

Siz hiç kokusu olan kelimeler işitip okudunuz mu? Ben okudum, duydum, bildim... Bize dünyanın binbir çiçekli bir bahçe olduğunu anlatır dururdu, bir çiçeğin eksilmesini bile dünya için kayıp sayarım derdi. Şimdi o çiçek dağ başında bir koca kartal, açmış kanadını dünyayı örter... Yaşar Kemal'i okurken, Çukurova'nın tarlalarında çalışan kavruk tenli çocukların tuzlu terini içerim, babamın alın terini, anamın pamuk toplayan ellerini. Gözyaşlarımı tutamam. Havası gibi gönlü sıcak olan insanların; kula kulluk etmeye karşı başkaldırışını okurum Yaşar Kemal'de.

Zaman zaman umutsuzluğa kapılır, ülkenin gittiği yerin geri dönüşü olmadığını düşünmeye başlarım. Koltuğa oturup boş gözlerle duvarları ve karşımdaki kitaplığı izlerken, bilinçaltım kitapların arasından "Sarı Sıcak"ın sırtını seçer ve kitabı, anlattıklarını düşünürüm. Sonra derim ki, Yaşar Kemal'in ülkesi, anlattığı toprakları ve insanları yenilmez öyle kolay kolay.

Ustalardandı Yaşar Kemal. Türkiye'nin bir bir yitirmekte olduğu gerçek aydınlarından. Huzurla, gururla uyusun. İsmi asırlarca tertemiz anılacak. Benliğine, kalemine, adına, onuruna leke sürmeden gitti satırlarıyla, kelimeleriyle hep kalacağı yerden. "O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık." #YaşarKemal
Read more
Saatler önce tekrar doğmuş olan cesur çocuk. Siyah beyaz fotoğraflarda kararlılıkla bakan, gözleriyle ...
Media Removed
Saatler önce tekrar doğmuş olan cesur çocuk. Siyah beyaz fotoğraflarda kararlılıkla bakan, gözleriyle renklendiren insan.. Mayıs şafaklarında idam sehpalarından geçerken, hasretten prangalar eskitmektir. Gözyaşlarıyla hatırlanacak romantik bir figür değil, kavgasıyla mücadeleye ... Saatler önce tekrar doğmuş olan cesur çocuk. Siyah beyaz fotoğraflarda kararlılıkla bakan, gözleriyle renklendiren insan.. Mayıs şafaklarında idam sehpalarından geçerken, hasretten prangalar eskitmektir. Gözyaşlarıyla hatırlanacak romantik bir figür değil, kavgasıyla mücadeleye yön veren biridir. Bu ülkeyi çok sevmektir Deniz Gezmiş. Bu toprakların namusudur, bu toprakların namuslu insanlarının onurudur. Çünkü devrimcilik; namussuzlara karşı namussuzlardan daha fazla cesarete sahip namuslu yurtseverlerin kavgasıdır. Deniz Gezmiş'in mücadelesini; eğip bükmemek, çarpıtmamak, steril kalıplara sokarak yumuşatmamak, kavram kargaşası yoluyla Deniz'in önderliğini sistemin dümen suyuna sokmamak gerekir-bana göre- Uğrunda gözünü kırpmadan ölüme koştuğu değerleri ticari kalıplara sokarak bu ticaretten birilerinin nemalanmasını sağlamak devrimcilere yapılan en büyük hakarettir. Deniz; sosyalisttir, marksisttir, devrimcidir ve vatanperverdir. Evet, yurtseverliktir Deniz, mücadeledir, fedakarlıktır, bu ülkenin her bir köşesini, karışını, köyünü, kasabasını, şehrini, mezrasını karşılıksız sevmektir. Feodal ağa düzeni karşısında topraksız köylü olmaktır, fabrikada 15 saat sigortasız çalıştırılan emekçiyle bir sıcak somunu bölüşebilme kavgasıdır. Tarlada ak ellerle ak pamuk toplayan ırgat pamuk işçisine sınıf mücadelesini anlatmaktır. Emperyalizme, kapitalizme, sermayeye, oligarşiye, altıncı filoya, feodaliteye, sömürgeciliğe karşı tam bağımsız, özgür ve eşit bir Türkiye için emekçi halkın yanında saf tutmaktır Deniz Gezmiş. Bu mücadelenin kemikleşmiş, kimlikleşmiş halidir.

Bıkmadan, usanmadan, umutla, emperyalizmin ahtapot kollarından kurtulmuş tam bağımsız bir Türkiye sabahına uyanırken:"Vaziyet iyidir çünkü gerçekler devrimcidir.'' diyebilmenin, bir düşe inanmanın, gerçekçi olup imkansızı istemenin adıdır Deniz.

#27Şubat1947 #DenizGezmiş
Read more
Özlemi bile sevmesi kadar içten olan büyük adam, yazar, insan... #SabahattinAli, Türkiye'dir, ...
Media Removed
Özlemi bile sevmesi kadar içten olan büyük adam, yazar, insan... #SabahattinAli, Türkiye'dir, halktır. Halkımızın gerçeklerini yazmıştır, yazdıkları yüzünden özgürlüğü elinden alınmıştır, cezaevleri onun önüne geçememiştir, sanata ve halkına olan katkısına hayatının hiçbir ... Özlemi bile sevmesi kadar içten olan büyük adam, yazar, insan... #SabahattinAli, Türkiye'dir, halktır. Halkımızın gerçeklerini yazmıştır, yazdıkları yüzünden özgürlüğü elinden alınmıştır, cezaevleri onun önüne geçememiştir, sanata ve halkına olan katkısına hayatının hiçbir döneminde ara vermeksizin devam etmiştir, nefes aldığı süre boyunca.
Duygularını paylaşmaktan çekinmedi hiç Sabahattin Ali, bu ifadelerinde de en kendini ifade edebildiği şekilde, samimiyetinden hiç ödün vermeden edebi kabiliyetiyle mükemmel eserleri bizlere bıraktı. "Kuyucaklı Yusuf" dedi Sabahattin Ali, "İçimizdeki Şeytan" dedi, ve "Kürk Mantolu Madonna" dedi. Romanlarla da yetinmedi kendisi, öykülerinde çoğu yazarımızın incelemeye cesaret bile edemediği konuları ele aldı. Köylerimiz ve köylülerimiz, işçilerimiz, doktorlarımız ve mahpuslarımız, aydınlarımız, çocuklarımız... her şey konusuydu Sabahattin Ali'nin, ülkemin acı gerçekleri olup çoğu kimseler tarafından su yüzüne çıkarılmamış olaylar, kişiler, kurumlar... Kalemini esirgemezdi Sabahattin Ali. Cesareti de gösterdi insanlara, edebiyatı da, sevdiği kadınlara olan sevgisinin boyutunu da, kalemi elinden alınmaya çalışıldığı zamanlarda kalemine daha sıkı sarıldığını da. Mert adamdı Sabahattin ali, boyun eğmemeyi öğretendi... Hapishanelerin aynasıydı da kendisi. Hani biz ıslah evlerinde, mahpushanelerde olup bitenlerin bir kısmını sonradan bir şekilde duyup da olanlara üzülüp keşke olmasaydı diyoruz ya, kendisi bu olacakları önceden bizlere işaret edendi işte. Mektuplarında anlattı hapishaneyi, ülkemin şanssız çocuklarını anlattı öykülerinde. Bunlar böyle olur dedi, nitekim de oldu.
Her şeyi güzel anlattı Sabahattin Ali ve çok güzel şeyler yazdı. En severek de, sevdiği kadınlara mektuplarını yazdı sanırım zira çok fazla sevgi gerektirir o güzel mektuplar, tabiidir ki şiirler eşliğinde... Sevdiklerine kavuşamadı çoğu insan gibi ve bu, onun güzelliklerini daha da güzelleştiren oldu kimi zaman. İsyanını etmekten de çekinmedi, sevdiğini söylemekten de.

Biz hala "Kürk Mantolu Madonna'yı" sevgi kavramının ne olduğunu öğrenmek için tekrardan ve tekrardan okuyoruz ya, sen bu yüzden çok farklısın işte... #SabahattinAli111Yaşında
Read more
Bir an için ideolojiyi, solu-sağı bırakıp o iki insan evladının yüzlerinin, hallerinin anlattıklarını ...
Media Removed
Bir an için ideolojiyi, solu-sağı bırakıp o iki insan evladının yüzlerinin, hallerinin anlattıklarını görebilmek yeter oysa insanlığımızdan utanmamıza... Zamanın durduğu andır. Bir dakikadan az derler, bir ömürden fazladır. Hala aynı yaştadır bu iki yoldaş. Aynı ağaçların dibinde ... Bir an için ideolojiyi, solu-sağı bırakıp o iki insan evladının yüzlerinin, hallerinin anlattıklarını görebilmek yeter oysa insanlığımızdan utanmamıza... Zamanın durduğu andır. Bir dakikadan az derler, bir ömürden fazladır. Hala aynı yaştadır bu iki yoldaş. Aynı ağaçların dibinde dolaşır dururlar, aynı suyun yanında oturur konuşurlar. Uzanırlar yemyeşil çayırlarda. Her baharda türküleri, şiirleri yele karışır. Bitmez, sürer bu kavga ta ki yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek! #UlaşBardakçı #19Şubat1972
Read more
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...