Loading Content...

Football.farsi Instagram Photos and Videos

Loading...


football.farsi فوتبالفارسی @football.farsi mentions
Followers: 45,045
Following: 0
Total Comments: 0
Total Likes: 0

فوتبالفارسی می‌توانست عافیت‌طلبی کند، در زمانه محرومیت تیمش را به بهانه‌ای ترک کند و دوباره یک ...
Media Removed
فوتبالفارسی می‌توانست عافیت‌طلبی کند، در زمانه محرومیت تیمش را به بهانه‌ای ترک کند و دوباره یک سال بعد در قامت منجی بازگردد. با همان محبوبیتی که امروز در ورزشگاه‌های ایران دارد. اما او ماند و این شایسته تقدیر است. می‌توان گفت محبوبترین مرد ورزشگاه‌های ایران برانکو ایوانکوویچ است. محبوب‌تر ... فوتبالفارسی

می‌توانست عافیت‌طلبی کند، در زمانه محرومیت تیمش را به بهانه‌ای ترک کند و دوباره یک سال بعد در قامت منجی بازگردد. با همان محبوبیتی که امروز در ورزشگاه‌های ایران دارد. اما او ماند و این شایسته تقدیر است.

می‌توان گفت محبوبترین مرد ورزشگاه‌های ایران برانکو ایوانکوویچ است. محبوب‌تر از هر بازیکنی در لیگ، این اوست که تشویق می‌شود. هوادار پرسپولیس ارزش کار برانکو را فهمیده و برای همین او ستاره اول پرسپولیس است.
Read more
Loading...
فوتبالفارسی امیر قلعه‌نویی سپاهان را با مجموعه‌ای از بازیکنان مورد علاقه‌اش که در تیم‌های سابق ...
Media Removed
فوتبالفارسی امیر قلعه‌نویی سپاهان را با مجموعه‌ای از بازیکنان مورد علاقه‌اش که در تیم‌های سابق او بازی کرده‌اند بسته و این بدان معناست که او در بین مربیان لیگ هدفمندتر از دیگران در فصل نقل و انتقالات یارگیری می‌کند. نگاهی به مجموعه بازیکنان خریداری شده توسط سپاهان نشان می‌دهد که قلعه‌نویی ... فوتبالفارسی

امیر قلعه‌نویی سپاهان را با مجموعه‌ای از بازیکنان مورد علاقه‌اش که در تیم‌های سابق او بازی کرده‌اند بسته و این بدان معناست که او در بین مربیان لیگ هدفمندتر از دیگران در فصل نقل و انتقالات یارگیری می‌کند.

نگاهی به مجموعه بازیکنان خریداری شده توسط سپاهان نشان می‌دهد که قلعه‌نویی همچنان به المان‌های تاکتیکی مورد علاقه‌اش پایبند است و قصد تغییر آنها را ندارد. او تیم‌هایش را با برقراری توازن و تعادل بین بازیکنان تکنیکی و فیزیکی می‌بندد و همچون سابق بیشترین توجهش به مدافعان کناری و یک مهاجم بلندقد و فیزیکی است. ایرانپوریان قرار است همان نقشی را برای قلعه‌نویی ایفا کند که قبلا خسرو حیدری در استقلال برای او ایفا می‌کرد. کیروش استنلی نیز نمونه تیپیک مهاجمان مورد علاقه قلعه‌نویی است که با او از ذوب‌آهن به سپاهان آمده است و سجاد شهباززاده که با نظر قلعه‌نویی استقلالی شد قرار است نقش مکمل استنلی را به عنوان مهاجمی پا به توپ و تقریبا تکنیکی ایفا کند.

سپاهان قلعه‌نویی سورپرایز ویژه‌ای برای لیگ ندارد. قرار نیست تیم تحت هدایت قلعه‌نویی با سبک و شیوه جدیدی بازی کند. این مربی همچنان امیدوار است که بتواند با شیوه مورد علاقه‌اش لیگ را ببرد. شاید امسال آخرین فرصت قلعه‌نویی برای اثبات خود باشد. عدم قهرمانی با سپاهان قلعه‌نویی را در زمره مربیان به تاریخ پیوسته لیگ قرار خواهد داد.
Read more
فوتبالفارسی جان توشاک یک مربی صریح و حرفه‌ای گفتن اینکه من در طول بازی در کوچینگ تیمم اشتباه کردم ...
Media Removed
فوتبالفارسی جان توشاک یک مربی صریح و حرفه‌ای گفتن اینکه من در طول بازی در کوچینگ تیمم اشتباه کردم برای مربیان ساده نیست. اعتراف به اشتباه نه به مانند مربیان ایرانی که اول از قبول مسئولیت باخت می‌گویند و سپس لیستی از بهانه‌ها را ردیف می‌کنند کار یک مربی حرفه‌ای، صادق و صریحی مثل توشاک است. اعتراف ... فوتبالفارسی

جان توشاک یک مربی صریح و حرفه‌ای

گفتن اینکه من در طول بازی در کوچینگ تیمم اشتباه کردم برای مربیان ساده نیست. اعتراف به اشتباه نه به مانند مربیان ایرانی که اول از قبول مسئولیت باخت می‌گویند و سپس لیستی از بهانه‌ها را ردیف می‌کنند کار یک مربی حرفه‌ای، صادق و صریحی مثل توشاک است. اعتراف صادقانه توشاک و عدم رودربایستی او با هواداران تراکتور وبازیکنانش از نکات جالب رفتار حرفه‌ای توشاک در مدت زمان حضور کوتاهش در ایران بوده است.

توشاک از آن جنس مربیان پرشور مورد علاقه هواداران تراکتور نیست. او با منطقی عجیب روی نیمکت تیمی بزرگ و پرطرفدار نشسته و سعی می‌کند با آرامش وبا منطق کارش را پیش ببرد. اهل مبالغه در تعریف از این و آن هم نیست. کما اینکه تلاش فردوسی‌پور برای تعریف گرفتن از اودر مورد کیروش به جایی نرسید. توشاک هنوز آلوده تعارفات و بازی‌های زبانی مورد علاقه ایرانی‌ها نشده. اگر تراکتوری‌ها به او فرصت و اختیار بدهند، قادر است که تراکتور را در قامت یک مدعی به لیگ برگرداند.
Read more
فوتبالفارسی هیجان انگیز مثل بازی نمایش استقلال در برابر تراکتورسازی در حالی که پرسپولیس تا ...
Media Removed
فوتبالفارسی هیجان انگیز مثل بازی نمایش استقلال در برابر تراکتورسازی در حالی که پرسپولیس تا نیم‌فصل محروم از جذب بازیکن است و باید با تیمی ناقص‌تر از فصل پیش لیگ را ادامه دهد، و در شرایطی که سپاهان قلعه‌نویی به نظر چندان خوب بسته نشده و تراکتورسازی تغییرات بسیار زیادی داشته است، استقلال را ... فوتبالفارسی

هیجان انگیز مثل بازی نمایش استقلال در برابر تراکتورسازی

در حالی که پرسپولیس تا نیم‌فصل محروم از جذب بازیکن است و باید با تیمی ناقص‌تر از فصل پیش لیگ را ادامه دهد، و در شرایطی که سپاهان قلعه‌نویی به نظر چندان خوب بسته نشده و تراکتورسازی تغییرات بسیار زیادی داشته است، استقلال را می‌توان مدعی اصل قهرمانی در لیگ خواند. تیمی که هر چند چهار بازیکن از ترکیب اصلی فصل پیش خود را از دست داده اما به نظر بازیکنان جدید این تیم می‌توانند جای خالی ستاره‌های جدا شده را پر کنند.
Read more
فوتبالفارسی زمانی در اواخر دهه هفتاد شیراز همان وضعیتی را برای استقلال داشت که این سال‌ها اهواز ...
Media Removed
فوتبالفارسی زمانی در اواخر دهه هفتاد شیراز همان وضعیتی را برای استقلال داشت که این سال‌ها اهواز برای پرسپولیس. اگرچه سنگ.پرانی شیرازی‌ها در بازی استقلال و برق شیراز در سال ۷۹ موجب توقف بازی برای دقایق زیادی شد و یا بازی فجرسپاسی و استقلال را در سال ۷۸ ناتمام باقی گذاشت اما پرسپولیسی‌ها مجبور ... فوتبالفارسی

زمانی در اواخر دهه هفتاد شیراز همان وضعیتی را برای استقلال داشت که این سال‌ها اهواز برای پرسپولیس. اگرچه سنگ.پرانی شیرازی‌ها در بازی استقلال و برق شیراز در سال ۷۹ موجب توقف بازی برای دقایق زیادی شد و یا بازی فجرسپاسی و استقلال را در سال ۷۸ ناتمام باقی گذاشت اما پرسپولیسی‌ها مجبور شده‌اند زیر باران سنگ تماشاگران اهوازی، کج‌دار و مریز پیش بروند و همین می‌شود که نمی‌توان به نمایش این تیم در برابر استقلال خوزستان خرده‌ای گرفت. وقتی هر آن انتظار برخورد سنگ به سر بازیکن وجود دارد، نیمی از تمرکز بازیکن صرف حواشی بیرون از زمین می‌شود.

اهواز تبدیل به پایتخت هولیگان‌های خشن ورزشگاهی ایران شده است. جالب اینکه آنها به همدیگر و به تماشاگران رقیب که قاعدتا عده زیادی هم‌زبان و هم استانی آنها نیز در بین‌شان وجود دارد رحم نمی‌کنند. تماشای کسانی که با خیال راحت و بدون عذاب وجدان سنگ‌های بزرگی که هز کدام برای کشتن یک انسان کافی است را به سمت هواداران حریف پرتاب می‌کنند، اذهان را متوجه قساوت نهفته در درون انسان‌ها می‌کند. اینکه چقدر راحت می‌شود برای کسی که طرفدار تیم دیگری است مرگ و نیستی خواست. این حجم از خشونت و قساوت دردآور است.

نکته مهم در مورد هولیگانیسم در اهواز، عدم برخورد با آن و اصرار به برگزاری بازی‌ها زیر باران سنگ و فحش است. لغو بازی در شرایطی همچون بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان ضروری به نظر می‌رسد اما ترس از شورش مردم در بیرون از ورزشگاه و سر دادن شعارهای سیاسی باعث می‌شود که حکم لغو و یا ناتمام ماندن بازی هیچگاه در این چنین بازی‌هایی صادر نشود.
Read more
فوتبالفارسی سه هفته از لیگ برتر گذشته و نکته ناامیدکننده و بحث‌برانگیز در این سه هفته سکوهای ناآرام ...
Media Removed
فوتبالفارسی سه هفته از لیگ برتر گذشته و نکته ناامیدکننده و بحث‌برانگیز در این سه هفته سکوهای ناآرام و خشونت عریان در ورزشگاه‌ها بوده است. چیزی که بیش از همه نکات امیدوارکننده، لیگ را تحت الشعاع قرار داده است. جامعه عصبانی سکوهای عصیانگر تولید کرده است. جامعه‌ای درمانده که نا امید از یافتن ... فوتبالفارسی

سه هفته از لیگ برتر گذشته و نکته ناامیدکننده و بحث‌برانگیز در این سه هفته سکوهای ناآرام و خشونت عریان در ورزشگاه‌ها بوده است. چیزی که بیش از همه نکات امیدوارکننده، لیگ را تحت الشعاع قرار داده است.

جامعه عصبانی سکوهای عصیانگر تولید کرده است. جامعه‌ای درمانده که نا امید از یافتن راه‌حل برای برون‌رفت از اوضاع اسفناکش، دست به عصیانگری زده و چه جایی بهتر از سکوهای استادیوم‌ها که خشم را به شکلی خشن نشان داد. حضور نیروهای یگان‌ویژه در بزرگترین و مهمترین ورزشگاه کشور خبر از درون ناآرام جامعه ایرانی می‌دهد. جامعه‌ای که از حالت اداره شدن خارج و به وضعیت کنترل‌شدن رسیده است. اوضاع چندان امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد و این خشم عجیبی که توسط عده‌ای در حال سوق دادن به سمت تعارضات مضحک قومی و قبیله‌ای است نگران کننده به نظر می‌رسد. کاش فوتبال محلی برای پیوند دوباره مردم با هم شود. حال که حاکمان ملت را به امان خدا رها کرده‌اند، باید برای این مردم شعور،صبر، خویشتن‌داری، مدارا و ذکاوت آرزو کرد.
Read more
Loading...
فوتبالفارسی فحاشی‌های بی‌سابقه علیه وزیر ورزش اتمسفر روی سکوها را داغ‌تر از اتمسفر جریان بازی ...
Media Removed
فوتبالفارسی فحاشی‌های بی‌سابقه علیه وزیر ورزش اتمسفر روی سکوها را داغ‌تر از اتمسفر جریان بازی استقلال و پیکان کرده بود. فحاشی‌هایی که حتی با کم کردن صدای ورزشگاه، از تلویزیون قابل شنیدن بود شکست تجربه باشگاه‌داری دولتی را اثبات کرد. تا کنون سابقه نداشته که وزیری در دولت جمهوری اسلامی این ... فوتبالفارسی

فحاشی‌های بی‌سابقه علیه وزیر ورزش اتمسفر روی سکوها را داغ‌تر از اتمسفر جریان بازی استقلال و پیکان کرده بود. فحاشی‌هایی که حتی با کم کردن صدای ورزشگاه، از تلویزیون قابل شنیدن بود شکست تجربه باشگاه‌داری دولتی را اثبات کرد.

تا کنون سابقه نداشته که وزیری در دولت جمهوری اسلامی این چنین هدف فحاشی‌های زشت قرار گیرد. اما این فوتبال به کسی رحم نمی‌کند و همین می‌شود که ناموس یک مقام بلند‌پایه دولتی و حکومتی به راحتی آماج فحاشی‌های عده‌ای هوادار عصبانی قرار می‌گیرد. هوادارانی که عدم تمدید قرارداد چند بازیکن خود را از چشم وزیر ورزش می‌بینند. اما نکته عجیب این است که در جناح مقابل پرسپولیسی‌ها با رفتن چند بازیکن خود راحت‌تر کنار آمده‌اند.

استقلال با چهار بازیکن جدید در ترکیب اولیه خود به مصاف پیکان رفت و اگرچه نتوانست نمایش انتهای فصل قبل را تکرار کند اما نشانه‌هایی از فوتبال شفری را به نمایش گذاشت. پاس‌های راحت و با صبر و حوصله و ارتباط خوب بین خط دفاعی و میانی از مشخصات بازی استقلال در مقابل پیکان بود که به وضوح رد پای شفر در آن مشهود است.

اوضاع برای آبی‌ها آنچنان هم بغرنج و بحرانی نیست که وانمود می‌شود. مهمترین نقطه قوت استقلال وینفرد شفر است اما انگار هواداران استقلال به آن اندازه که قرمزها به برانکو ایمان دارند پی به توانایی شفر نبرده‌اند. حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس باعث شده تا هواداران پرسپولیس با سعه صدر بیشتر با جدایی بازیکنان خود کنار آیند آن هم در شرایطی که این تیم امکان جذب بازیکن جدید را ندارد. شفر نیز باید این اطمینان خاطر را برای استقلالی‌ها به همراه آورد تا آنها نیز صبورانه‌تر با جدایی بازیکنان کلیدی خود کنار آیند.
Read more
فوتبالفارسی پرسپولیس همانند دو فصل قبل لیگ را با برد آغاز کرد، آن هم یک برد ناپلئونی با کمی چاشنی ...
Media Removed
فوتبالفارسی پرسپولیس همانند دو فصل قبل لیگ را با برد آغاز کرد، آن هم یک برد ناپلئونی با کمی چاشنی شانس مقابل پدیده. پرسپولیس هفته اول دقیقا کپی پرسپولیس هفته‌های انتهایی لیگ قبل بود. یک پرسپولیس محافظه‌کار که تبحر زیادی در درآوردن بازی‌های پایاپای پیدا کرده است. پرسپولیسی که هنوز در بازی ... فوتبالفارسی

پرسپولیس همانند دو فصل قبل لیگ را با برد آغاز کرد، آن هم یک برد ناپلئونی با کمی چاشنی شانس مقابل پدیده.

پرسپولیس هفته اول دقیقا کپی پرسپولیس هفته‌های انتهایی لیگ قبل بود. یک پرسپولیس محافظه‌کار که تبحر زیادی در درآوردن بازی‌های پایاپای پیدا کرده است. پرسپولیسی که هنوز در بازی فیزیکی سرآمد تیم‌های لیگ است. برانکو نشان داده که تبحر زیادی در آماده کردن تیمش در تمرینات پیش فصل دارد. بازیکنان او در مشهد و در هفته اول با دوندگی زیاد پرسینگی در حد بازی‌های میان فصل انجام دادند و اگر بازی این تیم چشم‌نواز نبود بیشتر به خاطر همان روحیه محافظه‌کارانه‌ای است که در این تیم حاکم شده است.

درست است که قرمزها نیمکت چندان قوی و مطمئنی ندارند اما برتری فیزیکی بازیکنان این تیم نسبت به تیم‌های دیگر به خصوص در هفته‌های ابتدایی می‌تواند برانکو و شاگردانش را به سلامت از هفته‌های ابتدایی عبور دهد و کیست که نداند شروع خوب و همراه با امتیاز در ابتدای فصل و افتادن روی روند بردن، خود ضامن برتری روحی در ادامه فصل است؟
Read more
Loading...
فوتبالفارسی قطری‌ها تقویت می‌شوند و سرخابی‌ها تضعیف هر چند صدای هواداران استقلال از عملکرد ...
Media Removed
فوتبالفارسی قطری‌ها تقویت می‌شوند و سرخابی‌ها تضعیف هر چند صدای هواداران استقلال از عملکرد مدیران این تیم بلند است و هواداران پرسپولیس کیفور بازگشت سروش رفیعی و جذب مهدی ترابی‌اند اما وضعیت دو تیم برای بازی‌های آسیایی نگران‌کننده است. پرسپولیس سه بازیکن فصل قبلش را از دست داده و به احتمال ... فوتبالفارسی

قطری‌ها تقویت می‌شوند و سرخابی‌ها تضعیف

هر چند صدای هواداران استقلال از عملکرد مدیران این تیم بلند است و هواداران پرسپولیس کیفور بازگشت سروش رفیعی و جذب مهدی ترابی‌اند اما وضعیت دو تیم برای بازی‌های آسیایی نگران‌کننده است. پرسپولیس سه بازیکن فصل قبلش را از دست داده و به احتمال زیاد نمی‌تواند به ماندن وحید امیری نیز امیدوار باشد. خریدهای این تیم نیز در بازی‌های آسیایی حضور نخواهند داشت. استقلال نیز امید ابراهیمی که موثرترین بازیکن این تیم در فصل قبل بوده را از دست داده و بعید نیست یکی دو بازیکن کلیدی فصل قبلش را هم در ادامه از دست بدهد.

در چنین شرایطی دو حریف قطری سرخابی‌ها در حال تقویت خود و خرید بازیکنان جدید هستند و بدین ترتیب نمی‌توان امید چندانی به صعود نمایندگان ایران به نیمه‌نهایی داشت.
Read more
فوتبالفارسی گفته می‌شود اگر با یک دشمن زیاد بجنگی شبیه به او می‌شوی. حکایت این روزهای برانکو که ...
Media Removed
فوتبالفارسی گفته می‌شود اگر با یک دشمن زیاد بجنگی شبیه به او می‌شوی. حکایت این روزهای برانکو که جملاتش در واکنش به مصاحبه غیرحرفه‌ای کیروش، آغشته به لحنی است که آن را از کیروش سراغ داشتیم. برانکویی که تا قبل از این در جدالش با کیروش، به شخصیت رقیبش طعنه نمی‌زد اخیرا همانند کیروش سطح دعوا را به امور ... فوتبالفارسی

گفته می‌شود اگر با یک دشمن زیاد بجنگی شبیه به او می‌شوی. حکایت این روزهای برانکو که جملاتش در واکنش به مصاحبه غیرحرفه‌ای کیروش، آغشته به لحنی است که آن را از کیروش سراغ داشتیم. برانکویی که تا قبل از این در جدالش با کیروش، به شخصیت رقیبش طعنه نمی‌زد اخیرا همانند کیروش سطح دعوا را به امور شخصی رسانده است. جملاتی مثل اینکه او از کشوری می‌آید با تربیت متفاوت و اشاره‌اش به پرتغالی بودن کیروش و همچنین طعنه زدنش به اینکه کیروش تا به حالا هیچ قهرمانی نداشته است، شبیه آن چیزی است که از ادبیات کیروش سراغ داشتیم نه برانکو.

کیروش عاشق جدل است و حالا همزمان با بازیکنان پرتغال و برانکو در حال رد و بدل کردن پیام‌های خصمانه است. صحبت‌های او راجع به برانکو آن هم در حالی که سرمربی قرمزها در دو سال اخیر و پس از آن اردوی بحث‌برانگیز دوبی، حداقل آشکارا از اردوهای تیم ملی انتقاد نکرده و هر بار بازیکنانش را در اختیار تیم ملی قرار داده، نشان از آن دارد که هدف کیروش چیزی فراتر از بیان دلخوری‌هایش از سرمربی قرمزهاست بلکه قصد دارد برانکو را همچون منتقدان قبلی اش در فدراسیون از میدان به در کند. اما سیدجلال حسینی در مصاحبه اخیرش با خبرگزاری فارس از تلاش‌های این روزهای برخی برای ضربه زدن به پرسپولیس در آینده گفت و چه کسی است که شک داشته باشد این تلاش‌ها رجوع به اظهارات کیروش در مورد برانکو دارد؟ سیدجلال حتی تهدید به افشاگری در این مورد نیز کرده است و کیروش خوب می.داند وارد شدن کاپیتان قرمزها به این جدال به هیچ وجه به نفعش نخواهد بود.

دعوای کیروش و برانکو که این بار کیروش از روسیه آن را کلید زد، تنها یک دعوای شخصی بین این دو نیست. هر دو مربی حامیان رسانه‌ای خاص خود را دارند و البته حامیانی در فدراسیون و ساختار آن. هر دو هم ادعا دارند چهار سال سکوت کرده‌اند و مشخص شد اسم دعواهای گذشته سکوت بوده است!! اما هر چه که هست به نظر می‌رسد فوتبال ایران کشش دو مربی حاشیه‌ساز را ندارد. یکی کیروشی که نافش را با بیانیه و جدل بریده‌اند و حامیانی قدرتمند در رسانه‌ها دارد و دیگری برانکویی که عصبی‌تر از قبل دیگر قصد سکوت ندارد.
Read more
فوتبالفارسی ۲۰۰۶ پرتغال با شوت زیبای دکو یک بر صفر از ایران جلو است و این تیم صاحب پنالتی می‌شود. ...
Media Removed
فوتبالفارسی ۲۰۰۶ پرتغال با شوت زیبای دکو یک بر صفر از ایران جلو است و این تیم صاحب پنالتی می‌شود. کریس جوان پشت توپ می‌ایستد و تنها گل خود در آن جام را با ضربه‌ای محکم به تور دروازه میرزاپور می‌چسباند. حسرت تک‌به تک از دست رفته خطیبی را می‌خوریم. ۲۰۱۸ پرتغال باز هم با یک شوت تماشایی از ما پیش ... فوتبالفارسی

۲۰۰۶

پرتغال با شوت زیبای دکو یک بر صفر از ایران جلو است و این تیم صاحب پنالتی می‌شود. کریس جوان پشت توپ می‌ایستد و تنها گل خود در آن جام را با ضربه‌ای محکم به تور دروازه میرزاپور می‌چسباند. حسرت تک‌به تک از دست رفته خطیبی را می‌خوریم.

۲۰۱۸

پرتغال باز هم با یک شوت تماشایی از ما پیش افتاده، باز هم صاحب یک ضربه پنالتی می‌شوند. کریس باتجربه و صاحب پنج توپ طلا پشت توپ می‌ایستد، بیرانوند پنالتی‌اش را مهار می‌کند، ایران صاحب یک پنالتی می‌شود و بازی به تساوی می‌رسد، حسرت موقعیت از دست رفته طارمی را می‌خوریم.

فوتبال به همین دلیل زیباست، گاهی توپ گرد ابرستاره فوتبال دنیا به دستان دروازبانی می‌چسبد که تا مدتی قبل سوژه طعن و تحقیر هواداران فوتبالی بود. گاهی هم می‌شود به صعود نزدیک شد و حتی برای ثانیه‌ای لمسش کرد اما ای کاش خودباوری الان را از سال‌ها پیش داشتیم. اینکه می‌شود صعود کرد، می‌توان اتفاقات خوب را آرزو کرد و به انتظارش نشست حتی اگر این اتفاقات گل به خودی مدافع حریف و یا پنالتی سیستم ویدئویی نوظهور فوتبال باشد.
Read more
فوتبالفارسی ایران ۱ پرتغال ۱ خسته نباشید اولین حضور چهار امتیازی ایران در جام های جهانی
Media Removed
فوتبالفارسی ایران ۱ پرتغال ۱ خسته نباشید اولین حضور چهار امتیازی ایران در جام های جهانی فوتبالفارسی

ایران ۱

پرتغال ۱

خسته نباشید

اولین حضور چهار امتیازی ایران در جام های جهانی
Loading...
فوتبالفارسی ببر نه به خاطر ایرانی بودنمان، که مگر شاخ غول شکسته‌ایم که ایرانی شده‌ایم؟ نه به خاطر ...
Media Removed
فوتبالفارسی ببر نه به خاطر ایرانی بودنمان، که مگر شاخ غول شکسته‌ایم که ایرانی شده‌ایم؟ نه به خاطر بستن دهان این و آن به جرم انتقاد از سرمربی‌ای که باب میل آنها نیست، و نه به خاطر اینکه از زمین و زمان بدبختی به سر این ملت می‌بارد و محتاج دمی شادی هستیم، ببر به خاطر فرزندان این سرزمین که معلوم نیست آینده ... فوتبالفارسی

ببر نه به خاطر ایرانی بودنمان، که مگر شاخ غول شکسته‌ایم که ایرانی شده‌ایم؟ نه به خاطر بستن دهان این و آن به جرم انتقاد از سرمربی‌ای که باب میل آنها نیست، و نه به خاطر اینکه از زمین و زمان بدبختی به سر این ملت می‌بارد و محتاج دمی شادی هستیم، ببر به خاطر فرزندان این سرزمین که معلوم نیست آینده چه بر سرشان می‌آورد و معصومانه و بی‌خبر از زمین سوخته‌ای که حکومت و مردم ایران برای‌شان به جا گذاشته‌اند، دل به روزگار امروز داده‌اند. ببر تا آنها چیزی برای افتخار در آینده داشته باشند، تا تصویری زیبا هم از این روزگار سیاه برای آنها یادگار بماند. تا خاطره‌ای نیک از روزگار سروری نکبت و بدبختی با خود به آینده ببرند.
Read more
در رویای من حتی اگر لازم است اتوبوس پارک کنیم اتوبوس باید انقدر جرأت داشته باشد که زودتر از گل خوردن ...
Media Removed
در رویای من حتی اگر لازم است اتوبوس پارک کنیم اتوبوس باید انقدر جرأت داشته باشد که زودتر از گل خوردن از پارکینگ بیرون آید تا بتوانیم لایی زدن امیری ها و بازی گردانی عزت اللهی ها را زودتر ببینیم. من به انتظار بازی ترکیبی جهانبخش‌ قدوس طارمی نشسته ام و جایی هم نمیروم! من روزی سرم را افراشته بلند میکنم ... در رویای من حتی اگر لازم است اتوبوس پارک کنیم اتوبوس باید انقدر جرأت داشته باشد که زودتر از گل خوردن از پارکینگ بیرون آید تا بتوانیم لایی زدن امیری ها و بازی گردانی عزت اللهی ها را زودتر ببینیم. من به انتظار بازی ترکیبی جهانبخش‌ قدوس طارمی نشسته ام و جایی هم نمیروم! من روزی سرم را افراشته بلند میکنم که امثال روی کین یا کارواخال تیم ما را به خاطر وقت تلف‌ کردن یا زیرتوپ زدن های زیاد نتوانند مسخره کنند. من وقتی صورت اصلاح نکرده و لحن بی ادبانه کارلوس را در حالیکه کنار یک «دلال لو رفته»، لم داده و جواب سر بالا به خبرنگار ایرانی میدهد، با قیافه بشاش و شیک و مصاحبه های فوق حرفه ایی محترمانه او در بیرون ایران مقایسه میکنم، نمیتوانم سکوت کنم. من برای مربی ای جان میدهم که ابدا فکر دخالت در نقل و انتقالات باشگاهی، رژه رفتن روی اعصاب یک باشگاه کشور، تشنج آفرینی بی مورد و بیزنس کمپ و بازی تدارکاتی به ذهنش نرسد، حتی اگر خدای فوتبال باشد. بله این تیم تاکتیکی ترین تیم تاریخ ایران است، متحد ترین و مدرن ترین به هم چنین! مرسی کارلوس! ممنونیم! ولی من نمیتوانم جلوی این فکر خود را بگیرم که اگر سکان تیم ایران را هشت سال به امثال هیدینگ، کلینزمن، پکرمن یا تروسیه بدهیم چه میشود؟ یا نمیشود این سوال برایم پیش نیاید که مگر ما اصولا تا کنون به چند مربی درجه اول، هشت سال زمان داده ایم که فرصت خلق تیمی تاکتیکی به او داده باشیم؟ بله دوست عزیز من هم مثل شما در انتظار درخشش در جام ملت ها هستم اما کور هم نیستم و بازی ژاپن استرالیا و کره جنوبی را میبینم و دوست ندارم که ایران یک کلاس پایینتر از آن ها بازی کند. من هم مثل شما فکر میکنم کارلوس بهترین انتخاب برای جام ملت های بعدیست اما ازین میترسم که با فضا سازی های شما دوباره یک قرارداد سنگین تر از قبل و یک سری مجوز غیر معمول مثل پروازی بودن و اختیارات مالی نامعقول برای کارلوس بیافرینید و مردم زیر تحریم مانده ایران، صورت حسابش را بپردازند! من می ترسم باز کارلوس را یک سال در هیچ استادیوم ایران نبینیم و باز کسی جرأت نکند که از او بپرسد که کجایی! من میترسم این بار بعد از علی کریمی، پیامک «رئیس» را خطاب به امثال مهدوی کیا و دائی از رو بخوانی و ما باز مجبور شویم به کارلوس «بتازیم»!
در آخر من باور دارم رویای ایران نه تنها از سنگال یا ترکیه یا کره جنوبی ۲۰۰۲ یا کاستاریکای ۲۰۱۴ کم رنگ تر نیست، بلکه از رویای قهرمانی ۲۰۵۲ ژاپنی ها در جام جهانی هم خیلی در دسترس‌تر است. من ایمان دارم و باور و انتظار، رویای من را نمیتوانید بکشید!
Read more
‌ ادامه از پست قبل من وقتی پیشرفت بازیکنان استقلال بعد چهار ماه تمرین با یک مربی در آستانه بازنشستگی ...
Media Removed
‌ ادامه از پست قبل من وقتی پیشرفت بازیکنان استقلال بعد چهار ماه تمرین با یک مربی در آستانه بازنشستگی آلمانی را میبینم قلبم از وقت تلف کردن ابراهیمی،چشمی و وریا از تمرین کردن با منصوریان ها به درد می آید.باور من به پتانسیل بچه های تیم ملی و فوتبالی که از دل پادگان و دانشگاهش ستاره بیرون میدهد خیلی ...
ادامه از پست قبل

من وقتی پیشرفت بازیکنان استقلال بعد چهار ماه تمرین با یک مربی در آستانه بازنشستگی آلمانی را میبینم قلبم از وقت تلف کردن ابراهیمی،چشمی و وریا از تمرین کردن با منصوریان ها به درد می آید.باور من به پتانسیل بچه های تیم ملی و فوتبالی که از دل پادگان و دانشگاهش ستاره بیرون میدهد خیلی عمیقتر از باور شماست. من افتخار میکنم به وحید امیری که آن لحظه که تونل بین پاهای بلند پیکه را دید، فکر نکرد که مربی اش در تیم ملی چند ماه روی اعصابش راه رفته که به مانند سایر دوستان شاغل در ایرانش، «سطحش داخلی» و «بدنش نا آماده» و «سرعت تصمیم گیری اش کند» است. من وقتی به مربی تیم ملی ام دل میدهم که به فوتبالی که به او اینقدر مهربان بوده احترام بگذارد و از همان روسیه به برانکوها و شفرهایی که به او نیمی از استخوان بندی تیمش را تحویل داده اند، درود بفرستد. من آنقدر به این فوتبال خوشبینم که در زمانی که شما فریاد «چه قدر خوبیم ما» سر میدادید با خود میگفتم نه این تیم هنوز هم کار دارد و میتواند ازین بهتر هم باشد و چه خنده دار که چهار سال بعد باز شما باور دارید بهتر از این نمیشود و ما باز ناراضی هستیم.من وقتی بازی صد هزار دلاری با محلات سیرالئون را میبینم نمیتوانم فریاد نکشم! من باور دارم این تیم لایق پیراهن بهتر و بازی تدارکاتی بیشتر و با کیفیت تر است و برخلاف شما راه حل را ماله کشی برای فدراسیون و اطرافیان کیروش نمیدانم. من وقتی کادر دوربین تلویزیون روسیه نیمکت ایران را به تصویر میکشد حق خود میدانم که بدانم تک تک اعضای آن کادر فنی که حقوقشان را ما ایرانی ها می دهیم، کیستند! من دوست دارم امثال نکونام و کریمی و گل محمدی را آنجا و در حال تجربه اندوزی ببینم نه در استودیوی شوی شما. من دو بازی ایران با آلمان را دیده ام و روزی «جونم جونم» را خواهم گفت که هیچ وقت «بازیکن ملی ایران» را مشغول تمارض‌ نبینم. من روزی حظ میکنم که مهاجم ما، وقتی سانتر عالی هم تیمی اش بعد پودر کردن مدافع حریف روی سرش مینشیند، در یک هزارم ثانیه شک نکند، نترسد و خود را باور کند و گلش را بزند. قطعا کیروش تاریخ نویی برای فوتبال نیمه جان ما نوشته و فصلی نیک رقم زده، اما من بازی با یوگوسلاوی و امریکا را هنوز در خاطر دارم و اسیر جعل تاریخ شما نمیشوم.
من برای این دفاع جانانه و هوشمندانه که تیمی مثل اسپانیا را در حسرت موقعیت میگذارد احترام بسیار قائلم و از معمارش که کسی جز کارلوس نیست صمیمانه تشکر میکنم اما کف زدن هایم را برای روزی میگذارم که سیستم جدید «شش چهار صفر» اختراع نکرده باشیم.

ادامه در پست بعد
Read more
Loading...
‌ نویسنده: اشکان عادل دلگیر از ماجراهای پویول بعد بازی با اسپانیا فرصت را مناسب دید که با منتقدین ...
Media Removed
‌ نویسنده: اشکان عادل دلگیر از ماجراهای پویول بعد بازی با اسپانیا فرصت را مناسب دید که با منتقدین تیم ملی و کیروش‌ تسویه حساب کوچکی داشته باشد. او به طور ضمنی گفت «من اگر جای آنها که به این تیم و کارلوس کیروش تاختند و بعد از این بازی و بازی مراکش به خیابان ریختند و شادی کردند بودم، الان عذاب وجدان داشتم» آقای ...
نویسنده: اشکان

عادل دلگیر از ماجراهای پویول بعد بازی با اسپانیا فرصت را مناسب دید که با منتقدین تیم ملی و کیروش‌ تسویه حساب کوچکی داشته باشد. او به طور ضمنی گفت «من اگر جای آنها که به این تیم و کارلوس کیروش تاختند و بعد از این بازی و بازی مراکش به خیابان ریختند و شادی کردند بودم، الان عذاب وجدان داشتم»

آقای عادل من به این تیم و این مربی تاخته ام اما نه عذاب وجدانی‌ دارم نه بعد بازی مراکش یا اسپانیا کیروش‌کیروش گویان به خیابان آمده ام.

دوست عزیز من امید دارم، من عزت ایرانی دارم و از هلهله بعد باخت متنفرم. من باور دارم که فوتبال ایرانی میتواند در جهان بدرخشد. من ابر واژگان حماسی خود را برای روزی کنار گذاشته ام که ما بعد از بازی «بازنده سربلند» نباشیم، گذاشته ام برای روز موعود، روز پیروزی در زمین و روی اسکوربورد. من ‌وقتی واقعا از فوتبال ملی کیف میکنم که پتانسیل به عمل نشسته فوتبال ایرانی را ببینم. من روزی برای تیم ملی‌ هورا میکشم که همه مثل‌ بیرانوند استوار فکر کنند که کم از کسی ندارند. من باور دارم که پیکه همان مجید حسینی است که از هفده سالگی امثال کیروش و آلکس فرگوسن مواظبش بوده اند و به او آموزش اصولی داده اند و بعد در بازی های سطح بالا فولاد آبدیده اش کرده اند. من ایمان دارم پورعلی گنجی کم از بن عطیه ندارد و اگر به جای نفت مثلا در نایمخن هلند کشف میشد، الان در یوونتوس بازی میکرد. من میدانم هماهنگی عصب عضله ذهن و تکنیک فردی میلاد محمدی توفیر چندانی با آلبا نداشت اگر به جای قرارداد اشتباه با روس ها، خود پیاده به کمپ یک تیم آلمانی میرفت و میگفت از من تست بگیرید . من رامین را ذاتا مرعوب کارواخال نمیدانم فقط تصور میکنم اگر باشگاه راه آهن یک مربی در حد اسکوچیچ داشت الان سرنوشت او چه بود. به باور من سعید عزت اللهی فیزیک و استعدادش حتی از بوسکتس شاید بهتر و بیشتر باشد اما بدا که پاسپورتش ایرانی بود و زور یا آرزویش بالاتر از اتلتیکو مادرید بی نرفت. من همیشه فکر میکنم اگر مهدی در اوج زمان یادگیری اش به سلاخی سربازی فرستاده نمیشد و فوتبال را رها نمیکرد و در عوض ‌زیر نظر مربی ای در حد برانکو و شفر فوتبالش تراش میخورد، الان چه بود. من فکر میکنم چند کریم انصاریفرد بودند و کسی مثل دایی ندیدشان. من فکر میکنم اگر سردار آزمون را خانواده اش و رسانه ها لوس نمیکردند یا انگل های مجازی به جانش نمی افتادند یا اگر هر ماه رسانه ها یک پیشنهاد تخیلی برایش‌ رو نمیکردند با این قد، با این پاهای کشیده، با این شم گلزنی و سرعت الان کجا بود.

ادامه در پست بعد
Read more
فوتبالفارسی وقتی قرار است جلوی تیمی مثل اسپانیا بازی کنی و قصد داری روزنه‌های نفوذ حریف را با زنجیره‌ ...
Media Removed
فوتبالفارسی وقتی قرار است جلوی تیمی مثل اسپانیا بازی کنی و قصد داری روزنه‌های نفوذ حریف را با زنجیره‌ انسانی جلوی دروازه ببندی احتمال صاحب توپ شدن تک‌مهاجمی که در نوک بازی می‌کند بسیار کم است چه برسد به اینکه صاحب موقعیت نیز شود. سردار آزمون در بین بازیکنان تیمی که تقریبا برنامه سازمان یافته‌ای ... فوتبالفارسی

وقتی قرار است جلوی تیمی مثل اسپانیا بازی کنی و قصد داری روزنه‌های نفوذ حریف را با زنجیره‌ انسانی جلوی دروازه ببندی احتمال صاحب توپ شدن تک‌مهاجمی که در نوک بازی می‌کند بسیار کم است چه برسد به اینکه صاحب موقعیت نیز شود. سردار آزمون در بین بازیکنان تیمی که تقریبا برنامه سازمان یافته‌ای برای حمله کردن ندارد و همه چیزش برای گلزنی به ضدحملات احتمالی و یا ضربات ایستگاهی سپرده شده، کمترین فرصت را برای درخشش و خودنمایی دارد. هر دفع توپ یک مدافع یا هافبک با خود کلی تحسین و تشویق می‌آورد اما آزمون باید تک‌ و تنها روی همه توپ‌های بلند ارسالی از دفاع را که در بازی با مراکش و اسپانیا بارها تکرار شد بلند شود، سر بزند، توپ را بگیرد و گل هم بزند! تقریبا این وظیفه یک سوپرمن است که در تیم ایران چنین سوپرمنی یافت نمی‌شود.

آزمون تنها یک بار در بازی با مراکش صاحب موقعیت مناسب گلزنی شد که آن را از دست داد. سرزنش کردن او به خاطر از دست دادن این موقعیت آن هم در حالی که ایران آن بازی را برده چه سودی دارد؟ مگر مهاجمان دیگر در چنین موقعیت‌هایی چنین توپ‌هایی را همیشه گل می‌کنند؟ کدام مهاجم آمار صد در صد گلزنی در تمام موقعیت‌ها را دارد که قرار است سردار به خاطر از دست دادن تک موقعیتش این همه سرزنش شود؟

حالا که تقریبا همگان از نمایش تیم ملی در دو بازی مقابل مراکش و پرتغال راضی هستند و کسی هم به دنبال فوتبالی هجومی‌تر نیست دیگر دردتان چیست که بر سر مهاجمی ریخته‌اید که زحمتش را در زمین می‌کشد اما در صد و هشتاد دقیقه یک بار در محوطه جریمه حریف صاحب توپ شده است؟
Read more
فوتبالفارسی با باخت سنگین سه بر صفر آرژانتین مقابل کرواسی این تیم در آستانه حذف از جام جهانی قرار ...
Media Removed
فوتبالفارسی با باخت سنگین سه بر صفر آرژانتین مقابل کرواسی این تیم در آستانه حذف از جام جهانی قرار گرفته آن هم در حالی که مسی گلی نزده و رقیب همیشگی‌اش رونالدو در صدر جدول گلزنان جام است. حذف آرژانتین می‌تواند به معنای از دست رفتن توپ طلای ششم برای مسی و رسیدن آن به رونالدو باشد مگر اینکه رونالدو ... فوتبالفارسی

با باخت سنگین سه بر صفر آرژانتین مقابل کرواسی این تیم در آستانه حذف از جام جهانی قرار گرفته آن هم در حالی که مسی گلی نزده و رقیب همیشگی‌اش رونالدو در صدر جدول گلزنان جام است.

حذف آرژانتین می‌تواند به معنای از دست رفتن توپ طلای ششم برای مسی و رسیدن آن به رونالدو باشد مگر اینکه رونالدو نیز با پرتغال در همین مرحله گروهی حذف شود. اتفاقی که تنها به دست ایران می‌تواند رخ دهد و حالا چشمان مسی به ایران است تا شاید با بردن پرتغال و حذف رونالدو از جام امیدهایش برای بردن توپ طلای ششم از رونالدو بیشتر شود.
Read more
Loading...
‌ محمد صالحی(مربی فوتبال) @mohamad.salehi.fn بازی ایران و اسپانیا یک نقطه ی عطف در تاریخ فوتبال ...
Media Removed
‌ محمد صالحی(مربی فوتبال) @mohamad.salehi.fn بازی ایران و اسپانیا یک نقطه ی عطف در تاریخ فوتبال ایران است . ایرانیها از دیر باز به دلیل جنس بازیکنان و ژنتیک خاص ایرانی بودنشنان بازیکنانی تاکتیک ناپذیر بودند ، در دو دوره ی ایویچ و کیروش کم کم باید پذیرفت که میتوان با بازیکنان ایرانی پازل ...
محمد صالحی(مربی فوتبال)

@mohamad.salehi.fn

بازی ایران و اسپانیا یک نقطه ی عطف در تاریخ فوتبال ایران است .
ایرانیها از دیر باز به دلیل جنس بازیکنان و ژنتیک خاص ایرانی بودنشنان بازیکنانی تاکتیک ناپذیر بودند ، در دو دوره ی ایویچ و کیروش کم کم باید پذیرفت که میتوان با بازیکنان ایرانی پازل هایی تاکتیکی ساخت و به موفقیتهای نظام تاکتیکی دست یافت .
ایران با آرایش اولیه ۴.۱.۴‌.۱ به میدان امد و از امیری در نقش تاکتیکی مدرنی استفاده کرد .
بازیکنی که نه وینگر بود نه بازیساز نه بال و نه تخریب چی . اصطلاحا بازیکنی چندگانه بود که در آینده بیشتر از این نقش در فوhتبال مدرن استفاده خواهد شد .
نقش ازمون برای تخریب بیلدآپ و بازیسازی عقب زمین اسپانیا بود ، او مسئول پرس از عقب بوسکتس بود تا او در بازیسازی نقشی ایفا نکند .
ایران با روش ۶.۴.۰ پرس میکرد و یک ۴ ضلعی جلوی خط دفاعی خود تشکیل داد مطابق تصویر .
مهمترین مسئله ایجاد برتری ۲ علیه ۱ و ۳ علیه ۲ در اکثر مناطق زمین بود ، ایران میدانست که در نبردهای یک علیه یک توان مقابله با تکنیک ناب بازیکنان اسپانیا و کارهای ترکیبی آنها را ندارد ، پس برای ایجاد این برتریهای تدافعی از پرس های ترکیبی و مثلثی استفاده کرد .

استفاده از طارمی روبروی آلبا ، و کریم جلوی کارواخال دلیلی بود بر شاهکار تاکتیکی کیروش مقابل هیرو .

سیلوا ، اینستا و ایسکو متخصص پاسهای قطری چیپ مانند پشت بازیکنان پست دفاع کناری حریف بود .
دلیل استفاده از طارمی و کریم بلندی قد انها برای زدن سرهای پشت فضای مدافغین کناری بود چرا که کیروش از رامین و احسان خواسته بود تا جمع باشند و نزدیک مدافعین میانی بازی کنند .
سعید عزت الهی بخوبی در نقش یک بازیکن پست ۶‌ ، وولانته بازی کرد .
نقشی که کمی تخصصی است و به بازیکنان پست هافبک دفاعی گفته میشود که قدرت تشخیص و قطع پاس و تخریب و پاسهای کلیدی در فاز حمله را دارند .
عزت الهی بخوبی از انجام نقشش برامد و ابراهیمی در نقش یک دیسترویر و تخریبچی وامیری به عنوان یک بازیکن چند منظوره (مانند نقش متئودی در پاریسن ژرمن) ایفای نقش کرد.
این هارمونی و نظم و تفکیک وظایف با آگاهی مطلق شکل کرفت و در نیمه دوم ایران در فاز انتقال با سعید و امیری و طارمی بخوبی صاحب موقعیت شد .
فاز انتقال دفاع به حمله بخوبی توسط بازوهای کناری با حرکت به عمق شکل گرفت و در محوطه جریمه و اطراف آن صاحب توپ شد .
برتری میانکین قدی ایران نسبت به اسپانیا هم روی ضربات ایستگاهی ایران را صاحب موقعیت کرد .‌ (شماره‌های عکس دوم، شماره پست آنهاست نه شماره پیراهن)
Read more
فوتبالفارسی می‌توان از یک مدافع جوانی که تجربه بین‌المللی‌اش در حد دو سه بازی لیگ قهرمانان آسیاست، ...
Media Removed
فوتبالفارسی می‌توان از یک مدافع جوانی که تجربه بین‌المللی‌اش در حد دو سه بازی لیگ قهرمانان آسیاست، یک مدافع با اعتماد به نفس بالا در برابر تیمی چون اسپانیا ساخت. دادن اعتماد به نفس و انگیزه به بازیکن هنری است که کیروش خیلی خوب آن را بلد است. فوتبالفارسی

می‌توان از یک مدافع جوانی که تجربه بین‌المللی‌اش در حد دو سه بازی لیگ قهرمانان آسیاست، یک مدافع با اعتماد به نفس بالا در برابر تیمی چون اسپانیا ساخت. دادن اعتماد به نفس و انگیزه به بازیکن هنری است که کیروش خیلی خوب آن را بلد است.
فوتبالفارسی ایران صفر اسپانیا ۱ نترس، شجاع و امیدوار مثل ایران
Media Removed
فوتبالفارسی ایران صفر اسپانیا ۱ نترس، شجاع و امیدوار مثل ایران فوتبالفارسی

ایران صفر

اسپانیا ۱

نترس، شجاع و امیدوار مثل ایران
‌ ‌ چرا زشت؟ اگر انتظارات فوتبالی خود را از تیممان با استاندارد های جهانی فوتبال و چمپیونز لیگ تنظیم ...
Media Removed
‌ ‌ چرا زشت؟ اگر انتظارات فوتبالی خود را از تیممان با استاندارد های جهانی فوتبال و چمپیونز لیگ تنظیم کنیم این چیزی که ارائه میدهیم فوتبال نیست! بلکه یک ضد فوتبال چرک، پر از جنگ های تن به تن گاهی اوقات توام با وقت تلف کردن است. چیزی که حوصله بیننده جهانی فوتبال را سر میبرد و وادارش میکند به نجوه برگزاری ... ‌ ‌

چرا زشت؟ اگر انتظارات فوتبالی خود را از تیممان با استاندارد های جهانی فوتبال و چمپیونز لیگ تنظیم کنیم این چیزی که ارائه میدهیم فوتبال نیست! بلکه یک ضد فوتبال چرک، پر از جنگ های تن به تن گاهی اوقات توام با وقت تلف کردن است. چیزی که حوصله بیننده جهانی فوتبال را سر میبرد و وادارش میکند به نجوه برگزاری جام جهانی با دیده شک و تردید نگاه کند. اگر استاندارد بازی واکنشی بازی تیم های مورینیو یا سیمئونه باشد، بدو بدوی ما در زمین فوتبال شوخی با مزه ای با این سبک است. پس تعجب نکنید اگر کارشناس بازی ایران رایان گیگز یا گری لینه کر باشند و چند کنایه آبدار بهمان بیندازند یا اینکه عاشقان واقعی فوتبال، برخلاف عادل فردوسی پور، از بازی تیم ملی ذوق مرگ نشوند. مسلما چنین متر و معیار سطح بالایی نباید مبنای تمام قضاوت فوتبالی ما و هیچ کشور آسیایی و آفریقایی قرار گیرد و با آن خود را سرخورده سازیم اما، همزمان نباید به کلی این شاخصه ها را نیز از یاد ببریم، چراکه راه پیشرفتمان از تقلید و نگاه به فوتبال استاندارد روز دنیا و سعی در برطرف کردن موانع بر شمرده شده میگذرد نه حماسه سازی های دروغکی تلویزیونی و تحریک احساسات ناسیونالیستی کم مایه و خرج کردن های بی مورد برای اهداف کوتاه مدت.
Read more
‌ چرا «بد» هستیم؟ بد هستیم چرا که با همه شاخصه های ضعیفی که در بند پیشین به آن اشاره شد، بازهم کیفیت فوتبالی ...
Media Removed
‌ چرا «بد» هستیم؟ بد هستیم چرا که با همه شاخصه های ضعیفی که در بند پیشین به آن اشاره شد، بازهم کیفیت فوتبالی که ارائه میدهیم پایین تر از آنچه پتانسیلش را داریم، است. پیشینه و نام ما در آسیا، میزان جمعیت و تعداد فوتبالیست و تنوع قومی ژنتیکی که از نظر نیروی انسانی داریم، میزان توجه عمومی و هزینه ای که میکنیم، ...
چرا «بد» هستیم؟ بد هستیم چرا که با همه شاخصه های ضعیفی که در بند پیشین به آن اشاره شد، بازهم کیفیت فوتبالی که ارائه میدهیم پایین تر از آنچه پتانسیلش را داریم، است. پیشینه و نام ما در آسیا، میزان جمعیت و تعداد فوتبالیست و تنوع قومی ژنتیکی که از نظر نیروی انسانی داریم، میزان توجه عمومی و هزینه ای که میکنیم، تناسبی با آنچه در زمین ارائه میدهیم، ندارد. از بدترین ویژگی های دوران کیروش خراب شدن این وجه فوتبال ما در آسیاست. آری درست است که اکنون اکثر تیم های آسیایی از ما شاید بترسند و یا موی دماغشان شده باشیم اما این مانند حس تیم هایی مثل بایرن و رئال و بارسا به اتلتیکو مادرید است نه از جنس رقابت بارسا رئال یوونتوس با همدیگر. ما از سطح تیم های درجه A آسیا بدست خود خود را به B plus پایین کشیده ایم، چراکه در جام ملت ها به همان سبک بازی آرژانتین اجازه میدان داری و تحمیل فوتبال تک ضرب به امارات میدهیم، چراکه قطر را در تهران با جنجال و زور میبریم و منتظر اشتباه فردی و ایستگاهی بازیکنان ازبکستان هستیم، چراکه جلوی چین هم نمیتوانیم در طول بازی ۱۰ حرکت ترکیبی انجام دهیم، چراکه بازی ای مانند بازی با کره جنوبی چهار سال پیش در کره یا بازی ای که جلوی نیجریه در جام جهانی قبلی ارائه دادیم دیگر برایمان عادی و حتی دلپذیر است. ما در حال حاضر با تمام شاخصه های فنی فوتبالی فاصله مان با استرالیا، کره جنوبی یا ژاپن بیشتر از ده سال قبل است، هرچند که میتوانیم همه شان را ببریم و اعصاب مربی و بازیکنشان را با فوتبال فیزیکی، زهر آلود و واکنشی خود بهم بریزیم. ما بد هستیم چراکه میزان پیشرفت ما نسبت به ۴ سال قبل کمتر از زمان و هزینه ای که کرده ایم و کمتر از نام مربیمان است. به گواه آمار سایت فیفا تعداد دقایق مفید بازی ما در بازی نیجریه چهار سال قبل ۱۹ دقیقه بود و از بدترین آمار های جام از نظر تعداد پاس و مالکیت بودیم، بعد از چهار سال اندکی بهتر شده ایم اما هنوز در طول یک نیمه تعداد پاس کل تیممان کمتر از مدافع وسط حریف است. آری ما آگاهانه و با توجه به توان فنی خود نوع فوتبال واکنشی و مبتنی بر ضد حمله را به عنوان استراتژی خود برگزیده ایم اما واقعا چند بار در طول بازی ها توپ ربایی کرده و چند بار توانسته ایم ضد حمله ای مشابه موقعیت آزمون در بازی با مراکش یا مشابه گل هایمان به شیلی، ایجاد کنیم؟ چند بار جلوی تیمی در حد مراکش‌ میتوانیم ۵ پاس پشت سر هم یا ۳ پاس تک ضرب بدهیم؟ چند اورلپ؟ چند کرنر؟ چند خطا گیری در نقاط حساس نیمه حریف؟ مجموعا چند دقیقه بازی مفید در سه بازی جام جهانی؟

ادامه در کامنت‌ها
Read more
‌ نویسنده: اشکان ۱. اگر متر و معیار ما وضعیت درونی کلیت فوتبالمان و موقعیت کلی کشورمان در صحنه جهانی ...
Media Removed
‌ نویسنده: اشکان ۱. اگر متر و معیار ما وضعیت درونی کلیت فوتبالمان و موقعیت کلی کشورمان در صحنه جهانی باشد تیم مان «خوب» و در برخی شاخصه ها عالیست. به طور خلاصه قدری تأمل کنیم و ببینیم واقعیات فوتبالی ما چیست: فدراسیون پنج ستاره ناکارآمد و پر از فسادهای مالی و مدیریتی، فوتبال پایه ای کم رمق، دو باشگاه ...
نویسنده: اشکان ۱. اگر متر و معیار ما وضعیت درونی کلیت فوتبالمان و موقعیت کلی کشورمان در صحنه جهانی باشد تیم مان «خوب» و در برخی شاخصه ها عالیست. به طور خلاصه قدری تأمل کنیم و ببینیم واقعیات فوتبالی ما چیست: فدراسیون پنج ستاره ناکارآمد و پر از فسادهای مالی و مدیریتی، فوتبال پایه ای کم رمق، دو باشگاه اصلی کشور شبه آماتور و سایر باشگاه ها که مدام بین ارگان های نظامی‌، شبه دولتی و افراد متمول بدون هیچ رزومه مدیریتی ورزشی، پاسکاری میشوند. تنها یک استادیوم استاندارد آنهم انحصارا پسرانه و ۴-۵ کمپ تمرینی درخور در کل کشور داریم. اقتصاد فوتبال متاثر از اقتصاد کشور فشل و فاسد است و رسانه های فوتبالی اغلب وابسته و اهل تجارت اند. فرهنگ عمومی مسئولیت گریزی فرد محوری و راحت طلبی، تحریم های بین المللی که رد پایشان از بازی های تدارکاتی به پیراهن و حالا کفش ورزشی رسیده، نداشتن ارتباطات بین المللی موثر ورزشی، بودجه کم در قیاس با رقبای حتی آسیایی از دیگر مشکلات ما هستند. کل سابقه فوتبالی ما تنها دو پیروزی در تاریخ جام های جهانی است ‌و وجه بین المللی فوتبالی نداریم. آخرین قهرمانی ما در جام ملت ها به بیش از ۴۰ سال پیش برمیگردد. بهترین بازی تدارکاتیمان برای این جام ترکیه بود و در حسرت بازی با یونان و کوزوو، ماندیم! سواد و فهم فوتبالی رایج در کشور که نمونه اش را در کارشناسان تلویزیونی، برنامه های پر بیننده، مصاحبه های فوتبالیست های بازنشسته و صفحات هواداری مجازی می بینیم، نازل است. در قیاس با سایر کشورهای حاضر در جام جهانی تعداد بازیکن با تجربه بین المللی ما اندکند و تعداد مربی ایرانی که میتوانند در یک تیم آسیایی غیر ایرانی مربیگری کنند شاید به دو نفر هم نرسد. به طور کلی با در نظر گرفتن حال و احوال فوتبالمان، همین که تیمی منظم ،جنگجو، متعهد و متمرکز را میتوانیم روانه مسابقاتی بین المللی کنیم و تا حدی رقابت کنیم و صحبت از سبک و روش بازی و نتیجه کنیم باید کلاهمان را بالا بیندازیم! همینکه بهانه ای برای در کنار هم قرار گرفتن و احیانا شادی داریم عالیست! همین که از بازیکنانی با ابعاد شخصیتی سردار آزمون ها، رضاییان ها، طارمی ه و سعید عزت اللهی ها تیمی متمرکز، هدفمند و مسئولیت پذیر ساخته ایم که بدون ذره ای بی نظمی و منم منم تا سر حد جان مسئولانه تلاش میکنند، شاهکار مدیریتی است و باید کیروش را بابت آن ستود. همینکه عقلمان رسیده که دنبال یک مربی خوب بین المللی بگردیم، حوزه فنی و مدیریتی تیم را به او بسپاریم و قرارداد طولانی مدت با او ببندیم، به موقع قرار دادش را تمدید کنیم

ادامه در کامنت‌
Read more
فوتبالفارسی برانکو در مورد خط خوردن سیدجلال از تیم ملی: گویا صداقت و وفاداری بازیکنان پرسپولیس ...
Media Removed
فوتبالفارسی برانکو در مورد خط خوردن سیدجلال از تیم ملی: گویا صداقت و وفاداری بازیکنان پرسپولیس چندان برای برخی مطلوب نیست. جمله کلیدی مصاحبه امروز برانکو، که در پی تایید سخنان گرشاسبی در بیان علت خط خوردن سیدجلال حسینی از تیم ملی بیان شده، می‌تواند جنجالی‌ترین صحبت برانکو در دوران مربیگری‌اش ... فوتبالفارسی

برانکو در مورد خط خوردن سیدجلال از تیم ملی: گویا صداقت و وفاداری بازیکنان پرسپولیس چندان برای برخی مطلوب نیست.

جمله کلیدی مصاحبه امروز برانکو، که در پی تایید سخنان گرشاسبی در بیان علت خط خوردن سیدجلال حسینی از تیم ملی بیان شده، می‌تواند جنجالی‌ترین صحبت برانکو در دوران مربیگری‌اش باشد.

مقصود از این جمله واضح و مبرهن است: درخواست از ملی‌پوشان پرسپولیس برای کم‌کاری و یا به صورت تعدیل‌شده‌تر ناراحتی کادر فنی تیم ملی از خوب بازی کردن ملی‌پوشان پرسپولیس در بازی‌های آسیایی

قبلا پرسپولیس در زمان سرمربیگری ژوزه و استقلال با قلعه‌نویی هم چنین شائبه‌ای را در مورد توطئه کادرفنی تیم ملی از طریق ملی‌پوشان این باشگاه‌ها بوجود آورده بود.
Read more
فوتبالفارسی علی عطاران کیروش نامادری است، ما مادر باشیم. لیست بیست و چهار نفره کارلوس کیروش ...
Media Removed
فوتبالفارسی علی عطاران کیروش نامادری است، ما مادر باشیم. لیست بیست و چهار نفره کارلوس کیروش و حذف سه چهره درخشان سال گذشته فوتبال ایران از دیروز سروصدای زیادی در فضای مجازی و میان فوتبالدوستان به پا کرده است. انتخاب‌های کیروش طوری بوده است که حتی مدافعان و توجیه‌گران همیشگی تصمیمات کیروش ... فوتبالفارسی

علی عطاران

کیروش نامادری است، ما مادر باشیم.
لیست بیست و چهار نفره کارلوس کیروش و حذف سه چهره درخشان سال گذشته فوتبال ایران از دیروز سروصدای زیادی در فضای مجازی و میان فوتبالدوستان به پا کرده است. انتخاب‌های کیروش طوری بوده است که حتی مدافعان و توجیه‌گران همیشگی تصمیمات کیروش هم برای یافتن استدلال مناسب به زحمت افتاده‌اند.
نکته ناراحت‌کننده‌ای که در نظرات کاربران فضای مجازی روزهای اخیر دیده می‌شود، آرزوی باخت سنگین برای تیم ملی است. کاربران استقلالی و پرسپولیسی (به خصوص هواداران پرسپولیس که شاهد جدال دو ساله کیروش و برانکو بوده‌اند) به صراحت اذعان می‌کنند که نتایج تیم ملی برای آنها اهمیتی ندارد و امیدوارند که شکست‌های سنگین تیم ملی، باعث کنار رفتن کیروش از این تیم شود.
جامعه ایرانی یک جامعه تجزیه شده است. مذهبی و غیرمذهبی، طرفدار و مخالف حکومت، اصلاح طلب و اصولگرا، و حتی استقلالی و پرسپولیسی. در چنین جامعه‌ای، نه تنها افراد از دیدن و یافتن فصل مشترک بین خودشان و طرف مقابل عاجز هستند، بلکه حتی علاقه‌ای به کنار گذاشتن اختلافات برای هدف‌های بزرگتر ندارند، چه منافع ملی باشد، چه خاک و سرزمین و چه تیم فوتبالی که قرار است کمتر از یک ماه دیگر در جلوی چشم میلیون‌ها مخاطب بین‌المللی صف‌آرایی کند.
درست است که کیروش با تصمیمش برای خط زدن سیدجلال حسینی، کاوه رضایی و وریا غفوری، همه را در شوک فرو برده است، و شاید برای اویی که در سال های آخر مربیگری‌اش قرار دارد عملکرد ضعیف تیم ملی چندان اهمیتی نداشته باشد، اما کیروش رفتنی است و ما ماندنی هستیم، مایی که قرار است ده‌ها سال برای این تیم غصه بخوریم و شاد شویم. مثل آن حکایت معروف، راضی به دوپاره شدن و آسیب دیدن تیم ملی نشویم. اگر کیروش نامادری است، ما مادر باشیم و این تیم را در جام جهانی تنها نگذاریم.
Read more
فوتبالفارسی این حق بدیهی یک مربی است تا بازیکنان مدنظر خود را انتخاب کند. هر مربی با بررسی جوانب ...
Media Removed
فوتبالفارسی این حق بدیهی یک مربی است تا بازیکنان مدنظر خود را انتخاب کند. هر مربی با بررسی جوانب فنی و یا انضباطی تیمش بازیکنان مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و هیچ استدلالی بالاتر از دلایل فنی یک مربی برای انتخاب بازیکن وجود ندارد. اما روشی که کارلوس کیروش برای بیان دلایل خط زدن نام سیدجلال حسینی، ... فوتبالفارسی

این حق بدیهی یک مربی است تا بازیکنان مدنظر خود را انتخاب کند. هر مربی با بررسی جوانب فنی و یا انضباطی تیمش بازیکنان مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و هیچ استدلالی بالاتر از دلایل فنی یک مربی برای انتخاب بازیکن وجود ندارد. اما روشی که کارلوس کیروش برای بیان دلایل خط زدن نام سیدجلال حسینی، وریا غفوری و سیدحسین حسینی آورده است بیشتر به توجیه شبیه است تا استدلال.

مقصر دانستن وینفرد شفر در قضیه خط زدن نام غفوری و حسینی اوج بدجنسی و نامهربانی کیروش در حق شفر است. شفری که هیچگاه از در تقابل با کیروش وارد نشده بود و از همان روز اول حتی ماندنش در پشت در رختکن تیم ملی و راه ندادنش توسط کیروش را به دل نگرفت. اما کیروش که تخصص عجیبی در دعوت از بازیکنان نیمکت‌نشین داشته و سابقه‌اش در تغییر پست بازیکنان اظهر‌من‌الشمس است، تغییر پست وریا و نیمکت‌نشینی حسینی در چهار بازی آخر استقلال را به عنوان دلایل خط زدن این دو عنوان می‌کند. او جرأت و جسارت بیان دلایل اصلی خط زدن این دو بازیکن را عنوان نمی‌کند و فقط در گوشه‌ای از مصاحبه‌اش به اینکه نیاز به یک دفاع راست قدرتمند داشته اشاره می‌کند. اگر کیروش برای عدم دعوت از وریا دلایل فنی می‌آورد انتقادی هم به او وارد نبود اما توجیهات او منتقدانش را راضی نمی‌کند.

در مورد خط زدن نام سیدجلال حسینی نیز او دلیل مضحک آینده‌نگری و بازی دادن به جوان‌ها را مطرح می‌کند در حالی همه اقرار دارند که جام جهانی محل تجربه‌اندوزی نیست بلکه محل استفاده از تجربیات اندوخته شده است. البته این جوانگرایی کیروش شامل پژمان منتظری و یا اشکان دژاگه که بیش از یک سال است به جز تیم ملی در جایی بازی نکرده و فعلا هم مصدوم است نمی‌شود! کیروش حتی به نیمکت‌نشین کردن سیدجلال هم راضی نشده و او را کنار گذاشت تا شائبه تاثیر روابط تیره باشگاه پرسپولیس و کیروش بر این تصمیم مطرح شود. به خصوص اینکه این اواخر سیدجلال به برانکو نزدیکتر شده بود و تعریف‌های برانکو پی‌در‌پی نصیب حسینی می‌شد.

کیروش در بیان دلایل خط زدن بازیکنان مطرح جلتنمنانه رفتار نکرد و پای شفر و تجربه را به میان کشید و برای جلب حمایت هواداران استقلال نقبی هم به اتفاقی که سه سال پیش در اردوی تیم ملی افتاده زد. انگار که عکس‌های خود با هدایتی در آن ضیافت شام را از یاد برده است. او خود هدایتی را به اردوی تیم ملی راه داد تا از طریق هدایتی دستمزد خود را نقد کند و حالا خود را بی‌خبر از همه جا جا می‌زند.
Read more
فوتبالفارسی وینفرد شفر آخرین راند اولین فصل حضورش در استقلال را هم با موفقیت به اتمام رساند. پیروزی ...
Media Removed
فوتبالفارسی وینفرد شفر آخرین راند اولین فصل حضورش در استقلال را هم با موفقیت به اتمام رساند. پیروزی بر ذوب‌آهن و صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان حسن‌ختامی بر اولین فصل حضور شفر در استقلال بود. این برد و صعود حتی از قهرمانی جام حذفی نیز برای استقلالی‌ها مهمتر و با ارزش‌تر بود. چرا که ... فوتبالفارسی

وینفرد شفر آخرین راند اولین فصل حضورش در استقلال را هم با موفقیت به اتمام رساند. پیروزی بر ذوب‌آهن و صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان حسن‌ختامی بر اولین فصل حضور شفر در استقلال بود. این برد و صعود حتی از قهرمانی جام حذفی نیز برای استقلالی‌ها مهمتر و با ارزش‌تر بود. چرا که شفر عیار مربیگری‌اش را نه در لیگ و حذفی که بیشتر در بازی‌های آسیایی به رخ کشید و به همگان ثابت کرد.

استقلال تیم‌تر از ذوب‌آهن و از نظر تاکتیکی منسجم‌تر از این تیم بود و در مجموع می‌توان آبی‌ها را شایسته‌تر از ذوبی‌ها برای صعود به دور بعد لیگ قهرمانان دانست. هر چند ذوب‌آهن حریف قدر و گردن‌کلفتی بود که استقلال را در دو بازی آزار داد اما استقلال تاکتیکی‌تر وزیباتر از ذوب‌آهن بازی کرد و در نهایت هم جشن صعود این تیم با حضور هوادارانش تکمیل شد.

استقلال فصل را در فرم خوب و مناسبی به پایان رساند آن هم برخلاف رقیب قرمز‌پوش. بهترین استقلال فصل همین استقلال یکی دو ماه اخیر بوده و برعکس،بدترین برهه پرسپولیس نیز در همین مدت اخیر. اما حکایت فصل آینده قرار نیست ادامه حکایت فعلی دو تیم باشد. اردوهای آماده‌سازی، شرایط روانی، نحوه حضور دو تیم در فصل نقل و انتقالات و مواردی دیگر می‌تواند بر آمادگی دو تیم در مرداد و شهریور که دور بعدی لیگ قهرمانان آغاز می‌شود تاثیرگذار باشد.

استقلال و پرسپولیس دو مدعی اصلی لیگ در فصل آینده هستند اما سپاهان و قلعه‌نویی را هم نباید فراموش کرد. هم مدیران سپاهان و هم امیر قلعه‌نویی با هدف کسب قهرمانی در حال تیم بستن‌اند و بنابراین حضور سه‌ضلع مدعیان لیگ آینده، لیگی پرشور را نوید می‌دهد. ضمن اینکه رقابت سرخابی‌ها در لیگ قهرمانان را در شرایطی که دو تیم برای اولین بار همزمان به مرحله یک‌چهارم لیگ قهرمانان رسیده‌اند نباید فراموش کرد.
Read more
فوتبالفارسی استقلال ۳ ذوب‌آهن ۱ مامه‌تیام طلسم قلعه را شکست در انتظار دربی آسیایی
Media Removed
فوتبالفارسی استقلال ۳ ذوب‌آهن ۱ مامه‌تیام طلسم قلعه را شکست در انتظار دربی آسیایی فوتبالفارسی

استقلال ۳

ذوب‌آهن ۱

مامه‌تیام طلسم قلعه را شکست

در انتظار دربی آسیایی
فوتبالفارسی صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برای دومین سال متوالی، اتفاقی است ...
Media Removed
فوتبالفارسی صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برای دومین سال متوالی، اتفاقی است که برای اولین بار در پرسپولیس رخ می‌دهد. البته قرمزهای پایتخت قبلا در سال‌های ۷۵ و ۷۶ و همچنین ۷۸ و ۷۹ به صورت متوالی به نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های آسیا رسیده بودند. احتمالا اغلب هواداران پرسپولیس ... فوتبالفارسی

صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برای دومین سال متوالی، اتفاقی است که برای اولین بار در پرسپولیس رخ می‌دهد. البته قرمزهای پایتخت قبلا در سال‌های ۷۵ و ۷۶ و همچنین ۷۸ و ۷۹ به صورت متوالی به نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های آسیا رسیده بودند.

احتمالا اغلب هواداران پرسپولیس از اینکه فصل برای تیم‌شان به پایان رسید خوشحال‌اند. اوضاع برای برانکو و تیمش در دو ماه اخیر در حال بدتر شدن بود. پرسپولیس برانکو به وضوح در دو سه ماه اخیر دارای مشکل تاکتیکی به خصوص در فاز حمله بود و حالا که گل دقیقه نود سیدجلال حسینی از پایان تلخ فصل برای قرمزها جلوگیری کرد هواداران این تیم نفسی به راحتی خواهند کشید.

برانکو مرد تکرارهاست. تکرار یک ترکیب، تعویض‌های تکراری و تاکتیک‌ها و سیستم‌های تکراری. او به سختی اندیشه‌ها و روش‌های خود را تغییر می‌دهد و همین مقاومت او در برابر تغییر باعث شده تا انتقاداتی به سمت این مربی روانه شود. هر چند اهل فن نظرشان با نظرات عامه در مورد برانکو متفاوت است و این اصرار برانکو به تکرار تاکتیک‌های همیشگی را به عنوان متد مربیگری او پذیرفته‌اند. از نطر برانکو بهترین ترکیب و سیستم برای پرسپولیس همانی است که او انتخاب کرده. انتخاب او نیز بر اساس استراتژی‌اش است. برای برانکو دیگر بازی زیبا اهمیت چندانی ندارد چراکه او در فصل اول برای اثبات خودش نیاز به باژی زیبا داشت اما او در ماه‌های اخیر فقط به تکرار قهرمانی و ماندن تیمش در کورس توجه داشته و بنابرابن با همین هدف پرسپولیس را به میدان فرستاده. پرسپولیسی که باید راحت‌تر از اینها از سد تیمی مثل الجزیره عبور می‌کرد. بی.آنکه نیازی به گل دقیقه نود سیدجلال داشته باشد به جایی رسیده که با سکته دادن هوادارش صعود می‌کند.
Read more
فوتبالفارسی پرسپولیس ۲ الجزیره امارات ۱ سیدجلال تیر آخر را هم خودش زد! ستاره بی‌چون و چرای ...
Media Removed
فوتبالفارسی پرسپولیس ۲ الجزیره امارات ۱ سیدجلال تیر آخر را هم خودش زد! ستاره بی‌چون و چرای پرسپولیس، از بروز یک فاجعه در آزادی جلوگیری کرد فوتبالفارسی

پرسپولیس ۲

الجزیره امارات ۱

سیدجلال تیر آخر را هم خودش زد!

ستاره بی‌چون و چرای پرسپولیس، از بروز یک فاجعه در آزادی جلوگیری کرد
فوتبالفارسی می‌توان سطرها را با جملات حماسی و احساسی در ستایش زنان ایرانی قهرمان آسیا پر کرد. از ...
Media Removed
فوتبالفارسی می‌توان سطرها را با جملات حماسی و احساسی در ستایش زنان ایرانی قهرمان آسیا پر کرد. از محدودیت‌ها نوشت و از ظلمی که به زنان ایرانی می‌رود. زنانی که به جبر زمانه و فرهنگ و سیاست مجبور می‌شوند تمام موجودیت خود را در صورت‌های‌شان خلاصه کنند و همین می‌شود که ایران بهشت جراحان به اصطلاح زیبایی ... فوتبالفارسی

می‌توان سطرها را با جملات حماسی و احساسی در ستایش زنان ایرانی قهرمان آسیا پر کرد. از محدودیت‌ها نوشت و از ظلمی که به زنان ایرانی می‌رود. زنانی که به جبر زمانه و فرهنگ و سیاست مجبور می‌شوند تمام موجودیت خود را در صورت‌های‌شان خلاصه کنند و همین می‌شود که ایران بهشت جراحان به اصطلاح زیبایی می‌شود.

اما به جای چهره کردن چهره‌های عروسکی می‌توان برای دختران این سرزمین از مریم امیرخانی گفت، از فرشته کریمی. چه خوب که دخترکان این سرزمین بدانند می‌توان بنا به قاعده و قانون و فرهنگ ظالم پیش نرفت و متفاوت بود.

به جای پر کردن سطرها برای ستایش این دخترانی که امروز شادی آفریدند، می‌توان به آنهایی که از نشان دادن قهرمانی دختران این مملکت هم ابا دارند گفت که حق زنان و دختران ایران را بدهید پیش از آنکه دیر شود. دیر نه برای زنان که برای شما.
Read more
فوتبالفارسی ایران ۱ تایلند ۱ جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰
Media Removed
فوتبالفارسی ایران ۱ تایلند ۱ جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰ فوتبالفارسی

ایران ۱

تایلند ۱

جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰
فوتبالفارسی آن روزهایی که امیر قلعه‌نویی در سه فصل متوالی، سه بار پرسپولیس را شکست داد و سه فصل پیاپی ...
Media Removed
فوتبالفارسی آن روزهایی که امیر قلعه‌نویی در سه فصل متوالی، سه بار پرسپولیس را شکست داد و سه فصل پیاپی بالاتر از رقیب دیرینه در رده‌های اول تا سوم ایستاد، فکرش را هم نمی‌کرد که روزی برسد که بیشتر از هواداران استقلال فحش بخورد تا پرسپولیس. سه قهرمانی استقلال در لیگ برتر با امیر قلعه‌نویی بوده ... فوتبالفارسی

آن روزهایی که امیر قلعه‌نویی در سه فصل متوالی، سه بار پرسپولیس را شکست داد و سه فصل پیاپی بالاتر از رقیب دیرینه در رده‌های اول تا سوم ایستاد، فکرش را هم نمی‌کرد که روزی برسد که بیشتر از هواداران استقلال فحش بخورد تا پرسپولیس.

سه قهرمانی استقلال در لیگ برتر با امیر قلعه‌نویی بوده است. مردی که همواره در کنار نام او حرف و حدیث زیادی بوده است. چه آن زمانی که با باخت در ضربات پنالتی در جام ملت‌ها به دلیل عدم اقبال جامعه فوتبالی و رسانه‌ای به او مجبور به کناره‌گیری از تیم ملی شد و چه آن زمان که نام بازیکنانی که در مقابل استقلال او اشتباه کرده بودند و فصل بعد پیراهن این تیم را پوشیدند به وسط آمد. آن زمان مخالفان اغلب پرسپولیسی امیر، او را متهم به تخلفاتی می‌کردند که امروز استقلالی‌ها آن را تکرار می‌کنند.
قلعه‌نویی مثل هر انسان دیگری با گذر زمان، تغییرات رفتاری خاص خود را داشته است. او آرام‌تر از قبل با بازیکنان تیمش روبرو می‌شود و دیگر کادر فنی‌اش را بر اساس رفاقت‌ها نمی‌بندد. بلکه به دنبال کارایی و اثرگذاری همکارانش است. سبک مربیگری خاص خود را هم دارد. چه بسا اگر طعنه منتقدان و رسانه‌ها نبود هنوز هم با دفاع پوششی و غیرخطی بازی می‌کرد. اما هنوز هم به توپ‌های بلند اعتقاد دارد. قلعه‌نویی اهل تاکتیک‌های پیچیده نیست و سعی می‌کند از ساده‌ترین راه ممکن به گل برسد. در تیم‌های او یک مدافع کناری رونده که خوب سانتر می‌کند، یک مهاجم سرزن و البته یک هافبک طراح از ملزومات است اما در ذوب‌آهن او فقط یک مهاجم سرزن و قدبلند دارد و دیگر خبری از مدافعی همچون خسرو حیدری و هافبکی چون مجتبی جباری در تیم او نیست. او به شیوه خود و به مدد اتفاقات فوتبالی با یک پنالتی اتفاقی استقلال را در بازی رفت شکست داد اما هواداران استقلال هر بار دلیلی برای عصبانیت از او دارند. یک روز درگیری‌اش با مهدی رحمتی، یک روز هم مصدومیت بازیکنان استقلال که به بازی خشن و فیزیکی ذوبی‌ها ربط داده می‌شود واز آن بدتر او متهم شده که دستور مصدوم کردن بازیکنان استقلال را در رختکن صادر کرده است.

قلعه‌نویی روز سختی در ازادی خواهد داشت و احتمالا اعتراضاتی هم به او خواهد شد. اما فحاشی‌های اخیر به او از جانب هواداران استقلال نوعی خودزنی محسوب می‌شود. هر چه باشد قلعه‌نویی تنها مربی قهرمان آبی‌ها در لیگ برتر است. زیر سوال بردن او، زیر سوال بردن آن قهرمانی.ها نیز است.

ظاهرا قلعه‌نویی دیگر آن اشتیاق و حرص همیشگی را برای بازگشت به استقلال ندارد. او هم پذیرفته که به این زودی‌ها نمی‌تواند به استقلال بازگردد.
Read more
فوتبالفارسی تا چیزی را با چشم خود نبینم باور نمی‌کنم. استدلالی از سوی دیر‌باوران. اما ظاهرا برای ...
Media Removed
فوتبالفارسی تا چیزی را با چشم خود نبینم باور نمی‌کنم. استدلالی از سوی دیر‌باوران. اما ظاهرا برای برخی با چشم دیدن هم دلیل پذیرفتن نمی‌شود. نظیر همان‌هایی که با اسلوموشن هم متقاعد نمی‌شوند که میلاد فخر‌الدینی برخوردی با داریوش شجاعیان نداشته و عامل مصدومیت او نبوده است. همان‌هایی که پشت این ... فوتبالفارسی

تا چیزی را با چشم خود نبینم باور نمی‌کنم. استدلالی از سوی دیر‌باوران. اما ظاهرا برای برخی با چشم دیدن هم دلیل پذیرفتن نمی‌شود. نظیر همان‌هایی که با اسلوموشن هم متقاعد نمی‌شوند که میلاد فخر‌الدینی برخوردی با داریوش شجاعیان نداشته و عامل مصدومیت او نبوده است. همان‌هایی که پشت این برخوردِ انجام نشده دنبال دستور امیر قلعه‌نویی می‌گردند! بیچاره قلعه‌نویی!!
Read more
فوتبالفارسی نیمه دوم دربی رفت لیگ پانزدهم بود که مشخص شد برانکو ایوانکوویچ چه صیدی در پست هافبک ...
Media Removed
فوتبالفارسی نیمه دوم دربی رفت لیگ پانزدهم بود که مشخص شد برانکو ایوانکوویچ چه صیدی در پست هافبک دفاعی کرده است. در شرایطی که پرسپولیس برای جبران گل خورده مجبور به خیمه زدن روی دروازه استقلال بود، بازی بی‌اشتباه کمال کامیابی‌نیا در پست هافبک دفاعی باعث شد تا استقلال فرصت انجام ضدحمله را پیدا ... فوتبالفارسی

نیمه دوم دربی رفت لیگ پانزدهم بود که مشخص شد برانکو ایوانکوویچ چه صیدی در پست هافبک دفاعی کرده است. در شرایطی که پرسپولیس برای جبران گل خورده مجبور به خیمه زدن روی دروازه استقلال بود، بازی بی‌اشتباه کمال کامیابی‌نیا در پست هافبک دفاعی باعث شد تا استقلال فرصت انجام ضدحمله را پیدا نکند. در آن بازی کامیابی‌نیا هوش، جسارت و آمادگی خود را به رخ کشید تا خیال قرمزها از خرید نه چندان نامدار خود در پست هافبک دفاعی راضی شوند.

عملکرد کامیابی‌نیا در لیگ شانزدهم بهتر هم شد و او یک‌تنه به عنوان تنها هافبک‌دفاعی پرسپولیس، خیال برانکو را از حملات پردامنه و با تعداد زیاد بازیکنان هجومی را راحت می‌کرد. باخت در دربی برگشت مقابل استقلال آن هم در غیاب کمال، اهمیت و میزان تاثیر این بازیکن را در تاکتیک تیمی پرسپولیس نشان داد.

اما تعلل در تمدید قرارداد با پرسپولیس در ابتدای فصل و مصدومیتی که به سراغ کامیابی‌نیا آمد باعث شد تا او لیگ هفدهم را با نیمکت‌نشینی آغاز کند. نبود او در بازی رفت مقابل الهلال ضربه مهلکی به پرسپولیس زد اما در ادامه لیگ مشخص شد که کامیابی‌نیای لیگ هفدهم از آمادگی لیگ قبل برخوردار نیست و همین شد که برانکو در سپردن عنان پست هافبک دفاعی به او دچار تردید شد و در نهایت مجبور به قرار دادن دو هافبک دفاعی در ترکیب تیمش شد. اگر کمال آن کمال کامل فصل قبل بود چه بسا پرسپولیس هم با تعداد نفرات هجومی بیشتر و تاکتیک تهاجمی‌تر در لیگ هفدهم به مصاف حریفانش می‌رفت.

اگرچه عدم آمادگی کامیابی‌نیا در ابتدای فصل به مصدومیت او ربط داده شد، اما عود کردن مجدد مصدومیتش به دلیل رفتار غیرحرفه‌ای و متعاقب آن دور شدنش از تمرینات، او را همچنان ناآماده نگه داشت. کامیابی‌نیای چند ماه اخیر اگرچه همچنان پرتلاش بازی می‌کند، اما کارایی سابق را ندارد. راحت‌تر جا می‌ماند، بیشتر از قبل خطا می‌کند و خطاهای بی‌مورد زیادی دارد. در کورس‌ها جا می‌ماند و دقت پاس‌هایش هم کمتر از قبل شده است.
Read more
فوتبالفارسی برای بار دوم، امیر قلعه‌نویی نیمه دوم را از وینفرد شفر برد. نیمه دومی که نشان داد قلعه‌نویی ...
Media Removed
فوتبالفارسی برای بار دوم، امیر قلعه‌نویی نیمه دوم را از وینفرد شفر برد. نیمه دومی که نشان داد قلعه‌نویی چه تخصصی در بازیخوانی و کوچینگ حین بازی دارد. استقلال از نظر آمار بازی برتری کاملا محسوسی نسبت به ذوب‌آهن داشت. نیمه اول را باید به نام استقلالی نوشت که با انگیزه زیاد سعی در زدن گل داشت اما ... فوتبالفارسی

برای بار دوم، امیر قلعه‌نویی نیمه دوم را از وینفرد شفر برد. نیمه دومی که نشان داد قلعه‌نویی چه تخصصی در بازیخوانی و کوچینگ حین بازی دارد.

استقلال از نظر آمار بازی برتری کاملا محسوسی نسبت به ذوب‌آهن داشت. نیمه اول را باید به نام استقلالی نوشت که با انگیزه زیاد سعی در زدن گل داشت اما نیمه دوم، ذوب‌آهن با ارائه یک بازی واکنشی و کنترلی، کنترل بازی را بدست گرفت و اجازه نداد تا حتی یک‌بار به صورت قابل اعتنایی توپ به مهاجم نوک استقلال برسد.

اغراق نیست اگر بگوییم که استقلال بخش زیادی از موفقیت‌های اخیر خود را مدیون مامه‌تیامی است که امروز در مقابل ذوب‌آهن غایب بود. تیام نقش غیرقابل انکاری در شکل دادن به بازی استقلال دارد. بدون تیام انگار که چشمه ذوق وریا غفوری و جپاروف هم می‌خشکد. استقلال از برتری خود در تعداد پاس‌ها و درصد مالکیت توپ طرفی نبست. عمده حملات جدی این تیم در بیست دقیقه ابتدایی بازی صورت گرفت. قلعه‌نویی در بازی لیگ هم مقابل استقلال، حدادی‌فر را در همان نیمه اول جانشین ستاری کرد و این بار پس از ۱۸ دقیقه از شروع بازی، تعویضی مشابه جدال قبلی‌اش مقابل استقلال انجام داد. حدادی‌فر با حضور خود در زمین نظم را به خط میانی ذوب برگرداند و تقریبا پس از حضور کاپیتان باتجربه ذوب در زمین حملات استقلال هم فروکش کرد.

برخلاف تصور این استقلال نبود که در نیمه دوم محافظه‌کارانه‌تر بازی کرد بلکه شکل بازی ذوب‌آهن با یک سری تغییرات جزیی، ارتباط بین خط میانی و حمله استقلال و از آن مهمتر کانال‌های کناری مورد استفاده وریا غفوری را قطع کرد. هر چند ذوب در فاز حمله تقریبا طرح و برنامه منسجمی نداشت اما همان تاکتیک‌های مورد علاقه قلعه‌نویی سرانجام منجر به گل و ثبت یک پیروزی شیرین شد.
Read more
فوتبالفارسی ذوب‌آهن ۱ استقلال صفر باز هم امیر، باز هم بردن استقلال
Media Removed
فوتبالفارسی ذوب‌آهن ۱ استقلال صفر باز هم امیر، باز هم بردن استقلال فوتبالفارسی

ذوب‌آهن ۱

استقلال صفر

باز هم امیر، باز هم بردن استقلال
فوتبالفارسی اشتباهات موسمی بازیکنان و به خصوص مدافعان پرسپولیس که هر از چندگاهی در بازی‌های آسیایی ...
Media Removed
فوتبالفارسی اشتباهات موسمی بازیکنان و به خصوص مدافعان پرسپولیس که هر از چندگاهی در بازی‌های آسیایی رخ می‌دهد، دیگر تبدیل به یک عادت شده است. مدافعان ودروازبان‌هایی که اگر روز بدشان باشد به خوردن کمتر از سه گل رضایت نمی‌دهند! باید پذیرفت که انتخاب کیروش از بین بازیکنان پرسپولیس دقیقا مبتنی ... فوتبالفارسی

اشتباهات موسمی بازیکنان و به خصوص مدافعان پرسپولیس که هر از چندگاهی در بازی‌های آسیایی رخ می‌دهد، دیگر تبدیل به یک عادت شده است. مدافعان ودروازبان‌هایی که اگر روز بدشان باشد به خوردن کمتر از سه گل رضایت نمی‌دهند!

باید پذیرفت که انتخاب کیروش از بین بازیکنان پرسپولیس دقیقا مبتنی بر نمایش آنها در بازی‌های بین‌المللی است. خلیل‌زاده، کامیابی‌نیا، احمدزاده و ... تقریبا در بازی‌های آسیایی بازیکنانی کاملا معمولی هستند. مسلمان هم که فصل قبل ثابت کرده بود چگونه در بازی‌های حساس هنگ می‌کند. اگر قبلا پرسپولیس و بازیکنانش در مقابل تیم‌های چون الهلال و السد به اشتباه می‌افتادند، اما حریف امروز پرسپولیس در حدی نبود که بخواهد با فشار زیاد روی خط دفاعی پرسپولیس، مدافعان این تیم را به اشتباه اندازد.

آمار پایان بازی نشان می‌دهد که تعداد پاس‌های پرسپولیس کمتر از الجزیره است و به ۴۰۰ پاس هم نرسیده است. این همان ضعف و افتی است که همه به آن اقرار دارند جز برانکو ایوانکوویچ. شاید با این کلاس بازیکنان، برانکو هم عذر موجه‌ای برای کیفیت بازی اخیر تیمش داشته باشد. تاسف‌بار است که مهاجمان و بازیکنان هجومی پرسپولیس حتی به اندازه رقبای‌شان در الجزیره، قادر به انجام حرکات ترکیبی و یا بازی بدون توپ نیستند. تکنیک دریبل‌زنی آنها هم که انگار خشکیده و هر کدام از این بازیکنان برای برداشتن یک در مقابل یک‌ها به زحمت می‌افتند و اغلب هم ناموفق‌اند.

خلاقیت و زیبایی از بازی پرسپولیس رخت بربسته است. مدت‌زمان زیادی است که این نقیصه پشت نتایج خوب پرسپولیس در لیگ پنهان مانده اما هر چه به انتهای فصل نزدیک شدیم این ضعف بیشتر به چشم آمد. حالا پرسپولیس می‌ماند و بازی برگشت در تهران مقابل الجزیره. اما صعود محتمل پرسپولیس از این مرحله باز هم باعث خواهد شد این تیم به همین سبک بازی ادامه دهد.

اغلب بازیکنان پرسپولیس کیفیت فصل قبل را ندارند. این موضوع یا به تمرینات آماده‌سازی پرسپولیس برمی‌گردد و یا اینکه فرض کنیم کارایی بازیکنان این تیم در این سیستم بازی کم شده. در هر صورت این موضوع در ارتباط مستقیم با مسئولیت کادر فنی تیم است. برانکو حالا رقیبی به نام گذشته خود در پرسپولیس دارد و عملکرد او و تیمش با عملکرد پرسپولیس فصل قبل سنجیده می‌شود.
Read more
فوتبالفارسی الجزیره ۳ پرسپولیس ۲ پرسپولیس نشان داد که چه راحت می‌توان باخت!
Media Removed
فوتبالفارسی الجزیره ۳ پرسپولیس ۲ پرسپولیس نشان داد که چه راحت می‌توان باخت! فوتبالفارسی

الجزیره ۳

پرسپولیس ۲

پرسپولیس نشان داد که چه راحت می‌توان باخت!
فوتبالفارسی ذوب با قلعه‌نویی بهترین تیم نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم شد تا قلعه‌نویی همچنان در صف مربیان ...
Media Removed
فوتبالفارسی ذوب با قلعه‌نویی بهترین تیم نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم شد تا قلعه‌نویی همچنان در صف مربیان مدعی لیگ برتر قرار داشته باشد. او با استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و ذوب‌آهن به جز یک فصل در رده‌های اول تا سوم قرار گرفته و همین موضوع تبحر او را در بین مربیان لیگ می‌رساند. ذوب‌آهن او برخلاف تیم‌های ... فوتبالفارسی

ذوب با قلعه‌نویی بهترین تیم نیم‌فصل دوم لیگ هفدهم شد تا قلعه‌نویی همچنان در صف مربیان مدعی لیگ برتر قرار داشته باشد. او با استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و ذوب‌آهن به جز یک فصل در رده‌های اول تا سوم قرار گرفته و همین موضوع تبحر او را در بین مربیان لیگ می‌رساند. ذوب‌آهن او برخلاف تیم‌های دیگرش زیاد ستاره‌محور نبود. بلکه این‌بار قلعه‌نویی بدون اتکا به ستاره‌های نامی با ذوب‌آهن نایب‌قهرمان شد. در ذوب‌آهن بازیکن خاصی به عنوان ستاره اول تیم شناخته نمی‌شود.

ذوبی‌ها دو بازی حساس در مقابل استقلال دارند. ذوبی که تنها باخت استقلال در نیم‌فصل دوم را رقم زدند امیدوارند تا با حذف استقلال به جمع چهار تیم برتر غرب آسیا راه یابند. هر چند با توجه به کیفیت بازی‌های اخیر دو تیم، می‌توان شانس بیشتری برای صعود استقلال درنظر گرفت اما نباید فراموش کرد که قلعه‌نویی در جدال‌های اخیرش با استقلال، جدال‌های تاکتیکی را از مربیان حریف برده است و مهمترین برگ برنده ذوبی‌ها در جدال با استقلال حضور قلعه‌نویی روی نیمکت این تیم است. شفر پس از شکست مقابل ذوب‌آهن، حریف را به بازی بزن زیرش یا همان بازی مستقیم متهم کرد. در آن بازی شفر جدال تاکتیکی را به قلعه‌نویی باخت اما همان باخت تجربه‌ای برای شفر شده که دیگر در برابر نوع بازی ذوب‌آهن غافلگیر نشود.
Read more
فوتبالفارسی فصل نقل و انتقالات همواره جذابیت‌های خاص خود را برای هواداران فوتبال دارد و به خصوص ...
Media Removed
فوتبالفارسی فصل نقل و انتقالات همواره جذابیت‌های خاص خود را برای هواداران فوتبال دارد و به خصوص در دو فصل اخیر که افزایش درآمد دو باشگاه پرسپولیس و استقلال همراه با کاهش بودجه تیم‌های صنعتی بوده، این جذابیت به دلیل رقابت دو باشگاه سرخابی بیشتر نیز شده است. پرسپولیس امید زیادی دارد تا با رفع محرومیت ... فوتبالفارسی

فصل نقل و انتقالات همواره جذابیت‌های خاص خود را برای هواداران فوتبال دارد و به خصوص در دو فصل اخیر که افزایش درآمد دو باشگاه پرسپولیس و استقلال همراه با کاهش بودجه تیم‌های صنعتی بوده، این جذابیت به دلیل رقابت دو باشگاه سرخابی بیشتر نیز شده است. پرسپولیس امید زیادی دارد تا با رفع محرومیت از پنجره نقل و انتقالات بتواند تیم خود را برای فصل بعد تقویت کند. در صورتی که این محرومیت لغو نشود، استقلال و سپاهان رقابت اصلی را در فصل نقل و انتقالات خواهند داشت.

اما تجربه فصول پیش نشان داده که تغییرات زیاد در یک تیم لزوما به نتایج بهتر منجر نمی‌شود. هم پرسپولیس و هم استقلال با سرمربیان فعلی خود در لیگ بعد هم ظاهر می‌شوند و این مزیت بزرگ این دو تیم نسبت به سایر رقبایی است که هنوز وضعیت کادر فنی‌شان مشخص نشده است. این ثبات در کادر فنی می‌‌تواند به ثبات در ترکیب بازیکنان هم منجر شود و بنابراین انتظارات خریدهای پرتعدادی از این دو تیم را نمی‌توان داشت.

استقلال و پرسپولیس به نظر تیم‌های کاملی می‌رسند و چنانچه با همین ترکیب بازیکنان فعلی هم در فصل بعد حضور یابند، باز مدعی خواهند بود. اما استقلال برای تقویت خود به یک مهاجم و یک دفاع چپ نیاز مبرم دارد. ضمن اینکه با بالا رفتن سن جپاروف خرید یک هافبک بازیساز که درصد زیادی از توانایی‌های جپاروف را داشته باشد هم ضروری به نظر می‌رسد. در شیوه بازی شفر، وینگرهای سرعتی نیز زیاد به کار می‌آیند و بعید نیست شفر برای جذب یکی از وینگرهای لیگ اقدام کند.

پرسپولیس با فرض بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتش نگرانی چندانی از ترکیب بازیکنانش ندارد. اما برای تیمی که دو فصل پیاپی قهرمان شده جذب بازیکنان جدید و با انگیزه می‌تواند درصد موفقیت را بالا ببرد. چنانچه برانکو با همین سیستم بازی چند ماه اخیرش در فصل بعد هم به میدان برود، او نیاز به بازیکنان کناری سرعتی و تکنیکی دارد. بازیکنی همچون مهدی ترابی و علی قلی‌زاده به کار هر دو مربی پرسپولیس و استقلال می‌آیند. از طرفی جدایی صادق محرمی خرید یک مدافع راست را برای پرسپولیس ضروری می‌سازد. همچنین خرید یک مهاجم جدید که بتواند رقیب منشا برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی باشد هم گزینه پیش روی برانکوست. در صورت جدایی مسلمان، خرید یک هافبک بازیساز هم تا حدودی ضرورت می‌یابد.

در مجموع به نظر می‌رسد پرسپولیس و استقلال با سه الی چهار خرید از بازار ایران فصل نقل و انتقالات را به پایان برسانند و خرید بازیکن خارجی نیز با افزایش قیمت دلار تقریبا منتفی خواهد شد.
Read more
فوتبالفارسی به مصاحبه‌های دو سال اخیر مهدی طارمی نگاهی بیندازید! همه سرشار از سوژه‌های حاشیه‌ساز ...
Media Removed
فوتبالفارسی به مصاحبه‌های دو سال اخیر مهدی طارمی نگاهی بیندازید! همه سرشار از سوژه‌های حاشیه‌ساز برای خودش و تیمش. سرشار از اظهارنظرهای ناپخته‌ای که در لحظه از ذهن او گذشته و به زبان آمده. همه ما در ذهن‌مان یک موضوع را چندین و چند بار مرور می‌کنیم و از هر منظری بدان می‌نگریم اما اگر قرار باشد ... فوتبالفارسی

به مصاحبه‌های دو سال اخیر مهدی طارمی نگاهی بیندازید! همه سرشار از سوژه‌های حاشیه‌ساز برای خودش و تیمش. سرشار از اظهارنظرهای ناپخته‌ای که در لحظه از ذهن او گذشته و به زبان آمده.

همه ما در ذهن‌مان یک موضوع را چندین و چند بار مرور می‌کنیم و از هر منظری بدان می‌نگریم اما اگر قرار باشد آدم‌ها هر چه از ذهن‌شان می‌گذرد را در همان لحظه به زبان بیاورند، دنیا دیگر جای زیستن نخواهد بود. هر کسی به هر چالش ذهنی با حس‌های گوناگون می‌نگرد اما ‌آدمی فهمیده است که راه زیستن در کنار یکدیگر از مدار منطق می‌گذرد. هر چه فردی پخته‌تر باشد از واکنش‌های آنی به هر اظهارنظری در مورد خودش می‌پرهیزد و اجازه نمی‌دهد عصبانیت یا احساس آنی‌اش به جای اچ تصمیم بگیرد. اما مهدی طارمی عادت کرده تا بی‌محابا هرچه از ذهنش می‌گذرد را به زبان آورد. فرض کنید بازیکنی قصد رفتن از پرسپولیس در انتهای فصل را دارد. می‌توان همانند طارمی با مصاحبه‌های حاشیه‌ساز که روی اعصاب هوادار تیمش است این کار را کند و هم می‌تواند با ادبیاتی ارام‌کننده همچون سروش رفیعی قصدش را به اطلاع هوادار برساند. هر دو در انتها تیم را ترک کرده‌اند، هر دو هم به قطر رفته‌اند اما چرا طارمی کانون فحاشی‌های مجازی قرار می‌گیرد و رفیعی با سلام و صلوات جدا می‌شود؟ تفاوت در ادبیات سخن‌گفتن و اظهارنظر است.

برای بازیکنی که سودای رفتن به اروپا دارد، گپ زدن با فردی نه چندان خوشنام در فضای مجازی و انتشار آن، یک اقدام حرفه‌ای نیست. بازیکنی که نمی‌تواند منویات و نظرات خود را در قالبی حرفه‌ای و شکیل بیان کند، در مسیر پیشرفت متوقف خواهد شد. بازیکنی که بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و صرف پاسخ به هر اظهارنظری از طرف هر کسی می‌کند، در حاشیه قدم برمی‌دارد نه متن. پیشرفت فکر بزرگ می‌خواهد و حزفه‌ای.

بازیکنی که هدفش رفتن به اروپاست به جای چرخ زدن در اینستاگرام، زبان انگلیسی خود را تقویت می‌کند. تمرین‌های ذهنی انجام می‌دهد. بر روی سطح سواد خود کار می‌کند و طعمه‌ی شهرت و پول خود نمی‌شود تا به دست دوربین‌های پاپاراتزی شکار شود. ستاره اگر می‌خواهد ستاره بماند باید روی چمن سبز بدرخشد نه در صفحات مجازی آن هم با خبرهای خاله‌زنکی. جالب است که بازیکنی در سطح طارمی هنوز یک مشاور رسانه‌ای کاربلد ندارد و مشاوران رسانه‌ای او از جمع لیدرهای بدنام انتخاب شده‌اند. پیوند او با خانم بازیگری هم که به اظهارنظرهای سطحی و نپخته معروف است، چندان نباید عجیب باشد.مگر نه اینکه طارمی هم خود واجد همین خصوصیت است؟!
Read more
فوتبالفارسی وینفرد شفر اولین جام خود را با استقلال گرفت. جامی که به جز یک بازی آن، بقیه بازی‌هایش ...
Media Removed
فوتبالفارسی وینفرد شفر اولین جام خود را با استقلال گرفت. جامی که به جز یک بازی آن، بقیه بازی‌هایش در زمان سرمربیگری شفر انجام شد. شفر قبل از بازی فینال حذفی، قرارداد خود را با استقلال هم تمدید کرد تا خیال هواداران این تیم از حضور این مربی آلمانی در فصل بعد راحت شود. سوپرجام، دومین جامی است که شفر ... فوتبالفارسی

وینفرد شفر اولین جام خود را با استقلال گرفت. جامی که به جز یک بازی آن، بقیه بازی‌هایش در زمان سرمربیگری شفر انجام شد. شفر قبل از بازی فینال حذفی، قرارداد خود را با استقلال هم تمدید کرد تا خیال هواداران این تیم از حضور این مربی آلمانی در فصل بعد راحت شود.

سوپرجام، دومین جامی است که شفر می‌تواند به کارنامه افتخارات خود در استقلال اضافه کند. جامی که باید با بردن پرسپولیس بدست آورد. اما خود شفر هم خوب می‌داند آنچه هواداران استقلال انتظارش را می‌کشند، فتح لیگ برتر است. لیگی که حالا برانکو در بردن آن متبحر شده است‌. برانکویی که برخلاف جام حذفی، تبحر ویژه‌ای در بردن لیگ دارد چرا که این مربی کروات بلد است چگونه تیمش را نسبت به تیم های دیگر لیگ در یک بازه زمانی ۹ ماهه با کمترین افت و خیزها پیش ببرد. جدال شفر و برانکو در فصل بعد می‌تواند یکی از جذاب‌ترین لیگ‌های برتر را رقم بزند. به شرطی که به هر دو مربی فرصت قهرمان نشدن داده شود و اجازه داده شود تا پایان قراردادشان در تیم خود باقی بمانند.
Read more
فوتبالفارسی با نتایج رقم خورده در بازی‌های هفته سی‌ویکم لیگ یک، تقریبا صعود نفت مسجدسلیمان به ...
Media Removed
فوتبالفارسی با نتایج رقم خورده در بازی‌های هفته سی‌ویکم لیگ یک، تقریبا صعود نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر را باید قطعی در نظر گرفت و در این صورت از بین سه تیم فجرسپاسی شیراز، خونه‌به‌خونه بابل و نساجی مازندران یک تیم به لیگ برتر راه خواهد یافت. هفته آینده نساجی مهمان نفت مسجدسلیمان است و چنانچه ... فوتبالفارسی

با نتایج رقم خورده در بازی‌های هفته سی‌ویکم لیگ یک، تقریبا صعود نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر را باید قطعی در نظر گرفت و در این صورت از بین سه تیم فجرسپاسی شیراز، خونه‌به‌خونه بابل و نساجی مازندران یک تیم به لیگ برتر راه خواهد یافت.

هفته آینده نساجی مهمان نفت مسجدسلیمان است و چنانچه این تیم بتواند نفتی‌ها را شکست دهد رقابت برای صعود در دو هفته پایانی به اوج حساسیت خود خواهد رسید. در حال حاضر نفت پنج امتیاز بیشتر از فجری دارد که با ۵۸ امتیاز در رده دوم جدول قرار دارد و چنانچه فجر، نساجی و خونه‌به‌خونه در هفته بعد به ترتیب مقابل مس کرمان، نفت مسجد سلیمان و شهرداری ماهشهر پیروز شوند، اختلاف در صدر جدول به دو امتیاز می‌رسد و بنابراین جدالی فوق حساس در دو هفته پایانی رقم خواهد خورد. اما چنانچه نفتی‌ها موفق به بردن نساجی شوند، می‌توانند تا حدود زیادی مطمئن از صعود شوند.

فجر در سه بازی پایانی خود در شیراز با مس کرمان و صبای قم بازی می کند و یک بازی حساس در قائمشهر مقابل نساجی دارد. خونه به خونه نیز در بابل با شهرداری ماهشهر و برق جدیدشیراز بازی خواهد کرد ویک بازی خارج از خانه با اکسین البرز دارد. نفت مسجد سلیمان نیز در شهر خود با نساجی و مس رفسنجان ملاقات خواهد کرد و در تهران به مصاف بادران خواهد رفت.

امادر بین چهار تیم بالای جدول، نساجی بازی‌های سخت‌تری در پیش رو دارد. این تیم در دو هفته آینده باید با دو رقیب مستقیم خود روبرو شود. ابتدا هفته بعد مهمان نفت است و سپس در هفته سی و سوم میزبان سپاسی. این تیم در هفته آخر هم مهمان راه‌آهن است. به نظر می‌رسد خونه‌به‌خونه با توجه به دو بازی مهم تیم‌های دیگر و احتمال امتیاز دادن آنها در مقابل هم، درصدی شانس بیشتر نسبت به هم استانی خود و فجرسپاسی برای قرارگرفتن در رده دوم دارد. هر چند پیش بینی نتایج سه هفته باقیمانده کار ساده‌ای نیست اما به نظر می‌رسد از بین فجر، خونه‌به‌خونه و نساجی یک تیم به لیگ برتر راه خواهد یافت و این به معنای رقابت دو استان فارس و مازندران برای کسب سهمیه است.

مازنی‌ها پس از شموشک نوشهر دیگر نماینده‌ای در لیگ برتر نداشته‌اند و فارسی‌ها نیز که زمانی همزمان دو تیم در لیگ برتر داشتند چند سالی است که حسرت حضور در لیگ برتر را دارند. از آن طرف در صورت صعود نفت مسجد سلیمان به لیگ برتر و عدم سقوط استقلال خوزستان، خوزستانی‌ها چهار نماینده در لیگ برتر خواهند داشت و در صورت سقوط نفت تهران از این نظر با تهرانی‌ها برابر می‌شوند.
Read more
فوتبالفارسی نویسنده: اشکان ذهن های کوچک ما موفقیت دو نفر در دو مجموعه را برنمی تابد، گویی این ...
Media Removed
فوتبالفارسی نویسنده: اشکان ذهن های کوچک ما موفقیت دو نفر در دو مجموعه را برنمی تابد، گویی این شهر همیشه باید یک داروغه داشته باشد. ذهن های کوچک ما موفقیت تیم خودی را مایه تحقیر تیم رقیب و موفقیت تیم رقیب را مایه تحقیر تیم خودی میبیند، در درکمان نمیگنجد که پیشرفت رقیب الزاما به معنی بدی تیم ما نیست. ... فوتبالفارسی

نویسنده: اشکان

ذهن های کوچک ما موفقیت دو نفر در دو مجموعه را برنمی تابد، گویی این شهر همیشه باید یک داروغه داشته باشد. ذهن های کوچک ما موفقیت تیم خودی را مایه تحقیر تیم رقیب و موفقیت تیم رقیب را مایه تحقیر تیم خودی میبیند، در درکمان نمیگنجد که پیشرفت رقیب الزاما به معنی بدی تیم ما نیست. ذهن های کوچک ما مربی باشگاهی را با نظر سنجی سبک رو در روی مربی ملی قرار میدهد و بعد که آتش اختلاف روشن شد، اول یارکشی میکند و تیم یکی را یکسال تمام ناجوانمردانه «واکاوی» میکند، بعد که افتضاح همه چیز در آمد، دنبال گل و شیرینی آشتی کنان یک طرفه میگردد. ذهن کوچک فراموش کار ما زحمت فنی چند ساله مربی را نمیبیند اما یقه درانی و مصاحبه های آتشین و طعنه های آبدار به خودی و غیر خودی را با ولع دنبال میکند و بنده ناز بازیکنان بد اداست. ذهن کوچک ما موفقیت فنی یک مجموعه در زمین فوتبال را مجوز راهزنی، قلدری و سو استفاده از موقعیت و قدرت میداند، همانطور که فکر میکند لیست مربیان فوتبال جهان به همین چهار نفر داخلی و خارجی دور ورمان محدود است. ذهن های کوچک ما تعریف یا انتقاد از هر مجموعه ای را به سرعت به حمایت یا کوبیدن رقیب یا نقشه داشتن برای جانشین تراشی تفسیر میکند، انتقاد از کیروش را دلالی برانکو برای تیم ملی و انتقاد از برانکو را لایق مایلی کهن بودن، میداند. ذهن های کوچک ما ظهور بازیکن موفق و سرحال در تیم رقیب را برنمیتابد و لقب زشت گلر قبلی را به گلر جدید انتقال میدهد گویی که پلشت گویی وراثتی است. ذهن های کوچک ما در تمام موفقیت های رقیب با ذره بین دنبال رد پای شانس و داوری و کم کاری حریف میگردد، انقدر که تنگ نظریم و با احترام بیگانه. ذهن های کوچک ما لقب ها را حراج میکند و با اسم پادشاهان یا گفته های کم مایه ای مانند «هرچی فلانی بگه» اول ابر قهرمان می سازد و اجازه نقد و پایش و شعور را از خود سلب میکند، سپس در ظرف مدتی کوتاه بنا به مد زمانه طوری او را به فضاحت میکشد که گویی او از ابتدا وجود نداشته است! در ذهن کوچک ما بازیکن در خدمت تیم و اهداف مربی چون جذاب نیست، لایق فحش خوردن است و باید او را له کرد و هافبک خوش استیل رقیب چون در تیم ما بازی نمیکند، حتی در بازی های ملی هم نباید از فحش و کنایه های ما مصون باشد . در ذهن کوچک ما که عادت به خود تحقیری هم دارد، اگر گلر جوان مستعد ما با اعتماد به نفس بخواهد خود را از پیش باخته نشان ندهد و رقابت کند، لایق تمسخر و هر هر کر کر مجازیست.
ادامه در کامنت اول
Read more
فوتبالفارسی آنچه عادل فردوسی‌پور بدان توجه نداشت و برانکو خوب آن را می‌دانست، اخلاق سرمربی تیم ...
Media Removed
فوتبالفارسی آنچه عادل فردوسی‌پور بدان توجه نداشت و برانکو خوب آن را می‌دانست، اخلاق سرمربی تیم ملی در برخورد با منتقدانش است. اخلاقی که باعث می‌‌شود امیدی به دیده شدن مجدد برانکو و کیروش در یک قاب نباشد، که اگر این اتفاق می‌افتاد و این دو مربی موفق فوتبال ایران در روزهای آینده روبروی دوربین‌ها ... فوتبالفارسی

آنچه عادل فردوسی‌پور بدان توجه نداشت و برانکو خوب آن را می‌دانست، اخلاق سرمربی تیم ملی در برخورد با منتقدانش است. اخلاقی که باعث می‌‌شود امیدی به دیده شدن مجدد برانکو و کیروش در یک قاب نباشد، که اگر این اتفاق می‌افتاد و این دو مربی موفق فوتبال ایران در روزهای آینده روبروی دوربین‌ها به هم لبخند می‌زدند، جو حمایتی از تیم ملی به شدت تهییج و تشدید می‌شد. البته هدف فردوسی‌پور هم همین بود که بتواند فضای دو دستگی بوجود آمده در حمایت از تیم ملی را بشکند و حمایت داخلی از این تیم را برای حضور در جام جهانی به اوج برساند. اما فردوسی‌پور توجه نداشت که رضایت گرفتن از برانکو برای ملاقات با سرمربی تیم ملی آن هم در حالی که سرمربی تیم ملی بدین ملاقات رضایت نداده کار عبثی است و برانکو هوشمندانه درخواست مجری نود را بی‌پاسخ گذاشت.

در بحبوحه زمستان ماه ۹۵ بود که بیانیه‌های رگباری کیروش بر علیه برانکو، اختلاف آنها را به اوج رساند. سرمربی تیم ملی که تاقبل از آن در برج عاج محبوبیت خود قرار داشت حالا باید فحاشی‌ها و انتقادات تند هواداران پرسپولیس را در صفحه فیسبوکش و همینطورتمرینات پرسپولیس می‌دید. کیروش در یک مورد در پاسخ به درخواست برای ملاقات با مربیان باشگاهی و بالاخص برانکو متکبرانه از قرارهای ملاقاتش با فرگوسن و مورینیو گفت و غیرمستقیم برانکو را لایق ملاقات با خود ندانست. حالا فردوسی‌پور با غفلت از کلام تند سرمربی از برانکو می‌خواهد که به دیدار با کیروش جواب مثبت دهد و برانکو سعی کرد بدون آنکه کلامی بگوید که بعدا موجب حاشیه و درگیری مجدد بین او وسرمربی تیم ملی شود، این ملاقات را غیرضروری بداند‌. از نظر برانکو ملاقات با سرمربی تیم ملی در شرایطی که باشگاهش با تمام برنامه‌های تیم ملی کنار آمده لزومی ندارد. حتی برانکو اشاره کرد که اگر فدراسیون دستور بدهد او بازیکنان خود را در اختیار تیم ملی قرار خواهد داد.

فردوسی‌پور تلاش کرد تا به سبک آشتی‌دادن‌های همیشگی در فوتبال ایران، برانکو و کیروش را بر سر یک میز بنشاند. اما این دو مربی مایلی‌کهن و دایی نیستند که در یک فضای احساسی روی هم را ببوسند و به اختلاف خود پایان دهند. دلخوری کیروش و برانکو از هم آنقدر است که دلیلی برای سر یک میز نشستن نداشته باشند. برانکو به خوبی به اخلاق کیروش آگاه است و برای حفظ شان و غرور خود پس از آن توهین‌های رگباری، حاضر نشد بدون آگاهی از رضایت سرمربی تیم ملی، اول او برای آشتی کردن اوکی دهد.
Read more
فوتبالفارسی پدیده نیم‌فصل دوم لیگ شانزدهم، همچنان روزهای خوب خود را در استقلال سپری می‌کند و اگر ...
Media Removed
فوتبالفارسی پدیده نیم‌فصل دوم لیگ شانزدهم، همچنان روزهای خوب خود را در استقلال سپری می‌کند و اگر تغییر پی‌درپی پست بازی‌اش اجازه دهد به پختگی لازم برای بازی در پستی که برای آن ساخته شده خواهد رسید. یک هافبک دفاعی مدرن که هم جنگندگی و هم خلاقیت لازم را برای بازی در این پست دارد. امید نورافکن از ... فوتبالفارسی

پدیده نیم‌فصل دوم لیگ شانزدهم، همچنان روزهای خوب خود را در استقلال سپری می‌کند و اگر تغییر پی‌درپی پست بازی‌اش اجازه دهد به پختگی لازم برای بازی در پستی که برای آن ساخته شده خواهد رسید. یک هافبک دفاعی مدرن که هم جنگندگی و هم خلاقیت لازم را برای بازی در این پست دارد.

امید نورافکن از بازیکنان مورد علاقه وینفرد شفر است. شفری که از نورافکن در پست‌های مختلف استفاده کرده، برای رساندن استقلال به قهرمانی لیگ به بازیکنی در قواره‌ی نورافکن نیاز دارد. هر چند که حضور در جام‌جهانی می‌تواند پیشنهادهایی وسوسه‌کننده از اروپا را به سمت او روانه کند اما استقلالی‌ها از تمدید قرارداد ستاره جوان خود نا امید نشده‌اند. کیروش برخلاف انتظار پس از بازی با سیرالئون، نورافکن را برای دو بازی مقابل تونس و الجزایر انتخاب نکرد اما هنوز امیدهای این بازیکن برای رفتن به جام‌جهانی از بین نرفته است.
Read more
فوتبالفارسی برانکو برای دومین فصل متوالی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد آن هم با مجموع امتیازاتی ...
Media Removed
فوتبالفارسی برانکو برای دومین فصل متوالی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد آن هم با مجموع امتیازاتی بی‌نظیر در تاریخ لیگ برتر. ارزش کار برانکو وقتی مشخص می‌شود که بدانیم هم استقلال فصل پیش و هم ذوب‌آهن این فصل امتیازاتی در حد یک قهرمان دوره‌های سابق لیگ‌ شانزده تیمی کسب کرده‌اند ولی رکورد پرسپولیس ... فوتبالفارسی

برانکو برای دومین فصل متوالی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد آن هم با مجموع امتیازاتی بی‌نظیر در تاریخ لیگ برتر. ارزش کار برانکو وقتی مشخص می‌شود که بدانیم هم استقلال فصل پیش و هم ذوب‌آهن این فصل امتیازاتی در حد یک قهرمان دوره‌های سابق لیگ‌ شانزده تیمی کسب کرده‌اند ولی رکورد پرسپولیس در امتیازگیری باعث شده تا این دو تیم به نایب‌قهرمانی رضایت دهند.

هر چند تیم برانکو در بازی‌های اخیرش چشم‌نواز بازی نکرده و سه باخت در اسفند و فروردین از ابهت آن کاسته اما این موضوع باعث نمی‌شود تا قهرمانی قرمزها را زیر سوال برد.ارتباط دادن قهرمانی پرسپولیس در دوفصل اخیر به ضعیف شدن تیم‌های دیگر، ظلم در حق برانکو و بازیکنانی است که مقتدرانه امتیازات بیشتری را کسب کردند. هم استقلال و هم سپاهان و تراکتورسازی در دو فصل اخیر کمتر از پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات پول خرج نکرده‌اند،اما آنچه برانکو را در مصاف با این تیم‌ها قهرمان کرده، ثبات و نظمی است که او به تیمش داده است.

استقلال با وینفرد شفر وارد روزهای خوب خود شده و چه بسا این تیم در صورت حفظ کیفیت فنی فعلی‌اش بتواند مدعی اول کسب قهرمانی در لیگ هجدهم باشد. اما اوج گرفتن استقلال منافاتی با تایید ارزش کار برانکو و پرسپولیس ندارد. فراموش نکنیم که برانکو لیگ پانزدهم را به خاطر تفاضل گل از دست داد. این برانکو بود که از بازیکنان معمولی ستاره ساخت، طارمی را تبدیل به مهاجم اول ایران کرد و پس از جدایی طارمی این عنوان را نصیب علیپور ساخت تا نشان دهد کارش در ستاره ساختن از طارمی اتفافی نبوده. کامیابی‌نیا زیر نظر برانکو ملی‌پوش شد و مسلمان با او عنوان بهترین پاسور لیگ را بدست آورد.

شفر هم می‌تواند مانند برانکو تبدیل به یک مربی جریان‌ساز در استقلال شود. خوب بودن شفر نافی خوب بودن برانکو نیست، همان‌طور که کسی در دانش فنی کیروش شکی ندارد. ایجاد دو قطبی‌های ژورنالیستی مثل برانکو-شفر یا برانکو-کیروش نباید منجر به زیر سوال بردن دیگری تا حد یک مربی بد و خوش شانس وبالا بردن دیگری در حد یک مربی کامل شود.
Read more
فوتبالفارسی برانکو امروز و پس از بازی با پدیده به طور ویژه از سیدجلال حسینی تقدیر کرد و چندباری از ...
Media Removed
فوتبالفارسی برانکو امروز و پس از بازی با پدیده به طور ویژه از سیدجلال حسینی تقدیر کرد و چندباری از او در مصاحبه خود نام برد. این تاکید برانکو بر نام و نقش سیدجلال چندان اتفاقی نیست و به نظر می‌رسد سرمربی پرسپولیس به نقش کاپیتانش برای حفظ بازیکنان در فصل آینده و همچنین جمع کردن حواشی واقف است. برانکو ... فوتبالفارسی

برانکو امروز و پس از بازی با پدیده به طور ویژه از سیدجلال حسینی تقدیر کرد و چندباری از او در مصاحبه خود نام برد. این تاکید برانکو بر نام و نقش سیدجلال چندان اتفاقی نیست و به نظر می‌رسد سرمربی پرسپولیس به نقش کاپیتانش برای حفظ بازیکنان در فصل آینده و همچنین جمع کردن حواشی واقف است.

برانکو که یک بار در برابر جذب سیدجلال مقاومت کرده بود و چندان نیز راغب به این نبود که او را در لیگ شانزدهم هم در جمع شاگردان خود داشته باشد، به نقش سیدجلال در کنترل اثرات مخرب رابطه بدش با کیروش آگاه است و خوب می‌داند که کاپیتان تیمش با سیاست‌ورزی توانسته از ضربه خوردن پرسپولیس به دلیل دشمنی بین خود و کیروش جلوگیری کند. سیدجلال در میانه جنگ برانکو و کیروش توانسته رابطه خوب خود را با هر دو سرمربی حفظ کند. کافیست خراب شدن رابطه نکونام و آندو تیموریان با امیر قلعه‌نویی در بحبوحه جدال او با کیروش را به یاد آوریم تا میزان سیاست‌ورزی حسینی مشخص شود. ضمن اینکه مصاحبه سیدجلال در پایان بازی که در آن به لزوم حفظ بازیکنان این تیم در پایان فصل اشاره کرده بود یکی از دیگر دلایل توجه ویژه برانکو به سیدجلال است. برانکو امیدوار است بتواند از طریق کاپیتان، بازیکنان را به تمدید قرارداد راغب کرده و از طرفی همدلی بین بازیکنان را افزایش دهد.

همچنین به نظر می‌رسد تاکید ویژه برانکو بر نقش سیدجلال، نوعی لطف به کاپیتان تیمش در آستانه جام‌جهانی نیز باشد تا بدین طریق روحیه کاپیتانش را که در دو بازی اخیر تیم ملی فرصت بازی پیدا نکرد را افزایش دهد.
Read more

Loading...