Loading Content...

Hayatozlemkayali Instagram Photos and Videos

Loading...


hayatozlemkayali TC Hayat Özlem Kayalı @hayatozlemkayali mentions
Followers: 2,204
Following: 505
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Karışan saatler içinde hâtırana Bazı sabahlarla ikindiler yan yana, Değişik gülleri sanki ...
Media Removed
Karışan saatler içinde hâtırana Bazı sabahlarla ikindiler yan yana, Değişik gülleri sanki tek bir baharın; Bâkir hülyasıyla beyaz ve ürkek yarın, O sükût bahçesi, ufkunda kuş yerine Hasret kanat çırpar düşünen ellerine... Hep aynı nağmede çılgın dolaşan yaylar, Bir yıldız kervanı ... Karışan saatler içinde hâtırana
Bazı sabahlarla ikindiler yan yana,
Değişik gülleri sanki tek bir baharın;
Bâkir hülyasıyla beyaz ve ürkek yarın,
O sükût bahçesi, ufkunda kuş yerine
Hasret kanat çırpar düşünen ellerine... Hep aynı nağmede çılgın dolaşan yaylar,
Bir yıldız kervanı gibi haftalar, aylar
Hep aynı hayalin peşinde bu yolculuk,
Hep gül yangını ve bahar sıtması ufuk... Tenha bir ucunda gecenin bir sır gibi
Fısıldanan adın kardeş, dost ve sevgili,
Ahmet Hamdi Tanpınar
Read more
Loading...
FAŞİZMİ KADINLAR YENECEK! "Hiçbir önemli gerici hareket kadınların desteği olmaksızın iktidardaki ...
Media Removed
FAŞİZMİ KADINLAR YENECEK! "Hiçbir önemli gerici hareket kadınların desteği olmaksızın iktidardaki durumunu sürdürememiştir; tersine hiçbir diktatörlük de kadınların mücadelesi olmaksızın devrilmemiştir." Maria Antonietta Macciocchi Geçen hafta; (FAŞİZM BÖYLE GELDİ... ... FAŞİZMİ KADINLAR YENECEK!
"Hiçbir önemli gerici hareket kadınların desteği olmaksızın iktidardaki durumunu sürdürememiştir; tersine hiçbir diktatörlük de kadınların mücadelesi olmaksızın devrilmemiştir."
Maria Antonietta Macciocchi

Geçen hafta; (FAŞİZM BÖYLE GELDİ... "Bir defa iktidarı aldıktan sonra onu asla vermeyeceğiz. Bakanlıklardan bizim ancak ölülerimizi çıkarabilirler."
(Hitler'in Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, 1932)) başlığıyla, 1922 de İtalya'da Mussoli'nin liderliğinde ortaya çıkan, 1933'te Almanya'da Nazizm'e evrilen, 20. yüzyılın karabasanı faşizmi ele alan Sinan Meydan, bu hafta kadınların gücünü anlatmış okurlarına.
3 Nisan 2018 yani Atatürk Türkiye'sinde kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88. yıldönümünde, kadın haklarının öneminin, kadının tarihteki yerini iyi bilmekten geçtiğini vurgulayarak başlamış yazısına.

İtalya'da Mussolini faşist iktidarını kurarken kadınlardan yararlanıp, onları yanına çekmek için yalanlara başvururmuş. Gayrimeşru ilişki yaşadığı Rachele ile evlenip, üç çocuğunu vaftiz ettirdikten sonra komünistlerin aileyi yıkmak istediklerini belirterek ve savaşta ölen İtalyan'ları işaret ederek kadınlardan sürekli özveri beklemiş! Sürekli ölümü kutsadığından, ölü kafayı amblem olarak seçmişler. Burjuva, okumuş, savaşta eşlerini-çocuklarını kaybeden kadınların desteklediği Mussolini, 1 Haziran 1923'te ilk Faşist Kadınlar Kongresi'ni toplamış.
Milletler Cemiyeti,18 Kasım1935'te Habeşistan'a saldıran İtalya'ya yaptırım uygulamaya karar verince, kendini İtalyan kadınlarının kocası ilan eden Mussolini onları bir kez daha özveriye çağırmış.

Devamı ⤵️ .
.

#SinanMeydan
#YüzyılınKitabı
#YüzyılınLideriAtatürk
#YaşaMustafaKemalPaşaYaşa #panzehir #AklıKemal #1923KuruluşAyarlarınaDönmek #AtatürkileAllahArasında #Anıtkabir #Nutuk #Sözcü #gündem #Cumhuriyet #CumhuriyetKadını #yazar #Cumhuriyetçi #nemutluTürkümdiyene #bayrak #Atatürkiye #Atatürkçüyüz #Uluönder #gençliğehitabe #sözcüsusarsatürkiyesusar #vatan #atamizindeyiz #izmirdeyaşam #TürkiyeCumhuriyeti #Atatürk #Gazete #faşizm
Read more
Mevlana'nın "Her canlı ölümü tadacak ama sadece bazıları hayatı tadacaktır" sözüyle başlamış ...
Media Removed
Mevlana'nın "Her canlı ölümü tadacak ama sadece bazıları hayatı tadacaktır" sözüyle başlamış kitabına Sevgili Müjdat Gezen Kendi hayat hikâyesinden kesitlerle selâmlamış sevenlerini. "Ben kimim" muhakemesini de bizlerin gözü önünde gerçekleştirmek istemiş. Yıllar boyu her ... Mevlana'nın "Her canlı ölümü tadacak ama sadece bazıları hayatı tadacaktır" sözüyle başlamış kitabına Sevgili Müjdat Gezen📚
Kendi hayat hikâyesinden kesitlerle selâmlamış sevenlerini. "Ben kimim" muhakemesini de bizlerin gözü önünde gerçekleştirmek istemiş.
Yıllar boyu her Cumhuriyet Bayramı kutlamasının kendi doğumgünü için hazırlandığını düşünmüş meselâ. Ki Cumhuriyet'in kuruluşunun hepimizin doğumunu anlamlı kıldığını düşünecek olursak, o gün dünyaya gelen biri için bu düşünce bence çokta yanılgı içermiyor!
Hırka-i Şerif sokağında büyümüş, aynı adlı okulda okumuş biri olarak, anlamındaki kıymeti hiç unutmamış.
Aşkla henüz 10 yaşında iken gelen vekil öğretmen sayesinde tanışmış☺
Erdek'teki kampından, gerçek aşkı olan 30 yıllık eşi-vazgeçilmezi Leyla Hanım'dan, sevgili kızı Elif ve MSM'ye 🎭 tüm kıymet verdiklerini paylaşmış bizlerle. Bir çoğumuzun ilk kelimesi "anne-baba-mama" iken onun 4 heceli neyi söylediğine hem inanamayacak hem de katıla katıla güleceksiniz. Söylediği sözcükle kendi farkını henüz 1 yaşındayken koymuş ortaya Müjdat Gezen bence.
Şuan halâ 5 köpeği olan Müjdat Bey tam bir hayvansever. Bugüne dek kedi, köpek, kaplumbağa, maymun, papağan, balık, tavşan beslemişse de kuşlar bambaşka bir yerdeymiş onun için. Özgürlüğe kanat çırpan o güzellikleri kim sevmez ki 🕊Bağımsızlığın bir karakter meselesi olduğunu, açıklamasını yaparak vurgulamış.
Zeki Müren ile tanışmadan çok önce kendisiyle anısını vareden babası ve annesinin yarım asırlık aşklarını ve bilhassa 1881 adlı oyununu yazarken yaptıklarını okurken gözleriniz yaşaracak.
4 Nisan 1953! Naboland'ın; evlatlarının arkasından ağlattığı anneleri için yazdıklarıyla dinleyin bir kez de Dumlupınar'ı. (Benimde doğup büyüdüğüm caddenin ismiydi doğumgünümün gecesi sonsuzluğa dalan ve nice hayatları barındıran Dumlupınar)
Çoğu hikâyesini yazmayacağım. Bence okuyarak keşfetmeli ve her bir satırın yüzünüzde oluşturacak tebessümlerine teslim olmalısınız.
Müjdat Gezen'in kaleme aldığı kitabı "SIR"! pardon- "Güle Güle Dünya. Ben Burda Kalıyorum" kitabını mutlaka okuyunuz📚👏👏
Not: İmla dehaları; "Burda" değil "burada" diye belirtmeyin ☺ olur mu? ;) Hiçbir şey sebepsiz değildir!
.
.

#MüjdatGezen
#MSM
Read more
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...