Herdaimogrenci Instagram Photos and Videos

Loading...


herdaimogrenci @herdaimogrenci mentions
Followers: 293
Following: 326
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Gözünüzü açıyorsunuz ve kendinizi bir bedenin içine hapsolmuş buluyorsunuz. Hem de hiçbir organınızı ...
Media Removed
Gözünüzü açıyorsunuz ve kendinizi bir bedenin içine hapsolmuş buluyorsunuz. Hem de hiçbir organınızı kullanamayacak bir halde. Herşeyin farkındasınız fakat insanlar sizin aklınız olmadığını zannediyor. Bu sebeple ömrünüzün çoğu bir akıl hastanesinde geçiyor. Sadece aklınız ... Gözünüzü açıyorsunuz ve kendinizi bir bedenin içine hapsolmuş buluyorsunuz. Hem de hiçbir organınızı kullanamayacak bir halde. Herşeyin farkındasınız fakat insanlar sizin aklınız olmadığını zannediyor. Bu sebeple ömrünüzün çoğu bir akıl hastanesinde geçiyor.
Sadece aklınız olmasına rağmen yüreğinizde sevgi ve umut hiç eksik olmuyor. Durumunuzu kabullenip herkesi seviyorsunuz... Koşulsuz herkesi seviyorsunuz. Belki de yapabildiğiniz tek şey sevmek.
Bu sevginizle başka yüreklere dokunuyorsunuz.
Zamanla sevginiz manyetik bir alan oluşturuyor ve size bakmaya, yanınıza yaklaşmaya çekinen insanları size çekiyor. Buna sevginin gücü de denebilir aslında. .
Hiçkimse bedenini kendi seçerek dünyaya gelmiyor. Var olmamızı sağlayan beden bazı durumlarda insana hapishane olabiliyor. Zamanımızda bedenlerin kutsanması ayrı bir durum tabi.
Konumuza dönersek. İşte Petey böyle bir yaşantısı olan bir insanın hikayesi.
Beyin felciyle dünyaya gelmiş, zihinsel engeli olmamasına rağmen yanlış teşhis sonucu akıl hastanesine gönderilip ömrünün çoğunu orada yaşayan birinin hayat hikayesi.
O şartlarda konuşamamasına rağmen edindiği dostlar, olanı kabullenip mutlu olmanın nüanslarını bulması, hepimizin sağlıklı hayatlarımızda peşinde olduğumuz istekler.
Kitap edebiyat anlamında çok doyurucu olmayabilir. Ancak ders verme, örnek alma, kendinin farkında olma anlamında okunması yararlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın Petey'in hayatına yaptığı dokunuşlar ( kitabı okuyunca anlayacaksınız) ve kurgusu çok iyi. Unutmayalım ki hepimiz bir Petey olarak dünyaya gelebilirdik.
Hepimizin Petey'in kafesine benzeyen ondan çok çok küçük de olsa kendi kafeslerimiz olabilir. Ancak hepimiz Petey'in hayata bakışını kendimize örnek almalıyız.
....
#kitap #Petey #benmikaelsen #okumasevgisi #enaz15sayfakitapoku #kitapkurdu #love #sevgi #hayatmemat #kitaplık
Read more
Loading...
Hüzün en çok Eylül'e mi yakışıyordu? Bence Ekim'e daha çok yakışıyor. Bu ayda yapraklar giderken ...
Media Removed
Hüzün en çok Eylül'e mi yakışıyordu? Bence Ekim'e daha çok yakışıyor. Bu ayda yapraklar giderken yanıp kavruluyor. Önce kızarıyor, sonra sararıyor. Her ağaçtaki yaprağın ömrü aynı olmuyor. Kimi daha uzun günlü oluyor, kimi kısa. İşte bu gidişler ağaçları acıtıp, yüzünü soldururken ... Hüzün en çok Eylül'e mi yakışıyordu? Bence Ekim'e daha çok yakışıyor. Bu ayda yapraklar giderken yanıp kavruluyor. Önce kızarıyor, sonra sararıyor. Her ağaçtaki yaprağın ömrü aynı olmuyor. Kimi daha uzun günlü oluyor, kimi kısa. İşte bu gidişler ağaçları acıtıp, yüzünü soldururken bizi görselliğiyle mest ediyor.
Ne tuhaf değil mi, bir takım canlılar ölürken içimiz hüzünle keyf arası duygularla doluyor.
Geçen gün yol üstünde dağ gibi duran kayalara baktım. Bunlardan bile nice dersler çıkaracağımızı düşündüm. @serminyasarofficial nin dediği gibi doğa bize iyi geliyor. Her şeyin çözümü de onda, gösterisi de.
Doğa böyleyken insanların üst üste yığdıkları taşlar ise; estetikten uzak, kasvetimizi arttırmaktan, ruhumuzu bunaltmaktan başka bir işe yaramıyor.
Bu fotoğrafı kampüste çektim. Kampüsteki ağaçlar bu günlerde öyle harika ki, bakanın gözünde güller açtırıyor. Yapraklar vedalarını muhteşem bir şekilde yapıyor. Durup gidişlerini bir bir izleyesiniz geliyor. Sırf bu ihtişamlı vedaya bu yıl da şahit olayım, kaçırmayayım diye erkenden yürüyerek okula gittim. İyi ki de öyle etmişim. Çünkü işim bittiğinde yatsı olmuştu ve eğer sabah görmeseydim ertesi gün Erzurum'dan ayrılacağım için bu yılın güzelliğini kaçıracaktım.
Yolunuza çıkan güzelliklere o an zaman ayırıp bakmazsanız onları bir daha görmenizin garantisi yok. Bunun bilinciyle pişman olmamak için biraz erken kalktım. Buna da değdi. ❤
Read more
Hayata, insana dair o kadar çok söyleyeceğim şey var ki! Susuyorum. Kıymıklarım kalbime batıyor, ...
Media Removed
Hayata, insana dair o kadar çok söyleyeceğim şey var ki! Susuyorum. Kıymıklarım kalbime batıyor, uykularım kaçıyor. Ben susunca peşinde olacaklar için kendimden korkuyorum bu zamanlarda. Çünkü biliyorum ki o susuşlarım yürek çığlıklarıdır. Dökülen yanlarımın feryadıdır. İyiyim ... Hayata, insana dair o kadar çok söyleyeceğim şey var ki!
Susuyorum.
Kıymıklarım kalbime batıyor, uykularım kaçıyor.
Ben susunca peşinde olacaklar için kendimden korkuyorum bu zamanlarda. Çünkü biliyorum ki o susuşlarım yürek çığlıklarıdır. Dökülen yanlarımın feryadıdır.
İyiyim aslında, görünürde bir şeyim yok. Olanlar görünmeyen yerde oluyor. Yani kalpte. O yüzden tedavi etmek de senin elinde olmuyor. O iş, onun Sahibine kalıyor.
#gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #sevdalukkoyu #çamlıhemşin #çiçek #böcek #karadeniz
Read more
Bazı tohumlar şanslı gelirmiş dünyaya. Kazılmış, yumuşatılmış, pamuk gibi yapılmış tarlanın ...
Media Removed
Bazı tohumlar şanslı gelirmiş dünyaya. Kazılmış, yumuşatılmış, pamuk gibi yapılmış tarlanın içinde kök salar, çatlar, ışığa çıkarmış. Bazı çekirdekler, tohumlar ise belki bir kuşun ayak tırnaklarına, arının tüylerine, kelebeğin renklerine yapışıp düşermiş bir kayanın, bir duvarın, ... Bazı tohumlar şanslı gelirmiş dünyaya. Kazılmış, yumuşatılmış, pamuk gibi yapılmış tarlanın içinde kök salar, çatlar, ışığa çıkarmış.
Bazı çekirdekler, tohumlar ise belki bir kuşun ayak tırnaklarına, arının tüylerine, kelebeğin renklerine yapışıp düşermiş bir kayanın, bir duvarın, bir taşın bağrına.
Taş bile acırmış bu çekirdeğe de taşlığa aykırı iş yapıp ona bağrını açarmış. Onun hayata tutunmasına yardım edermiş. Tohumcuk ise hayata tutunmak için mücadele ederek günler geçermiş.
Günler ayları kovalar hayata tutunmaya çalışan tohum yeşerir, kök salarmış. Köklerini saklayacak bir evi bile yokmuş ama olsunmuş o da köklerini saçları gibi sarkıtır, duvarları süslermiş.
Duvardaki bitkiyle aynı özelliği taşıyan otlar tarlada "yabani" "fazlalık" olup kopartılırken, alışılmışın dışında bir mücadele verip yeşeren duvardaki otlar ilgi çeker, değer taşırmış.
Görenler için bakması güzel, izlemesi zevkliymiş.
Acaba bu bitkiye nerde olmak istediğini sorsak olduğu yerden memnuniyetini mi dile getirir, yoksa memnuniyetsizliğini mi?
Tarladaki ot yan gelip yatarken hayat mücedelesi veren bitkinin duyguları olsa, acaba bize neler anlatırmış?
Sizce neler anlatır? Yorum olarak yazar mısınız?
#gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler
#karadeniz #zilkale #yeşil #duvar #kaya
Read more
Kendimi bildim bileli hep gidesim var. Ömür boyu kendimi hiç bi yere ait hissedemedim. Hep bi arayış. Hep ...
Media Removed
Kendimi bildim bileli hep gidesim var. Ömür boyu kendimi hiç bi yere ait hissedemedim. Hep bi arayış. Hep bi bekleyiş. Hep bi 'bu sefer gemiyi' bulacağım umudu. Kırıldım mı, yoruldum mu, sıkıldım mı hepsinde ortak isteğim, gitmek. Kısacası hayat felsefem "gitmelere doyamamak" Bunların ... Kendimi bildim bileli hep gidesim var. Ömür boyu kendimi hiç bi yere ait hissedemedim.
Hep bi arayış.
Hep bi bekleyiş.
Hep bi 'bu sefer gemiyi' bulacağım umudu.
Kırıldım mı, yoruldum mu, sıkıldım mı hepsinde ortak isteğim, gitmek.
Kısacası hayat felsefem "gitmelere doyamamak"
Bunların hepsi belki de gitmek istediğimde gidemediğimden. Belki her istediğimde gidebilseydim kalmayı tercih ederdim.
Ama kalmak bana göre değil sanırım. Çünkü kalmak durağanlık gibi bişey. Oysa gitmek kelimesinde bile hareket var sanki.
Mesela dalgaları çok severim. Niye? Gidip-geldikleri için. Durağan olmadıkları, canlı oldukları, ses verdikleri ve yolculuk esnasında içerdeki pislikleri dışarı attıkları için.
Bazen otomobille müzik eşliğinde gitmeyi çok özlerim. Sessizce sadece çevreyi izleyerek gitmeyi.
Yürümeyi çok severim. Hızlı hızlı yürürken kafamdakilerden, duygularımdan gittiğimi hissederim.
Sezen Aksu "git-me kal n'olursun. .." diyor ya şarkıda. Gitmeyi kafaya koyan için kalmak işkence olur bunu bilmiyor mu Sezen abla acaba? "Git ama geri gel" dese çok daha iyi olurdu bence.
Gidesin varsa gitmelisin. Zaten ardında yüreğinden parçalar bırakmışsan nasılsa geri geleceksin.
Gitmek güzel şey. "Giden gitsin sen şarkılar söyle" eşliğinde yolcu etmek gerek gidenleri. Selametle git ve gel demeli. 🌹
Read more
Şairlerin, allâmelerin en büyük eserleri, hâl-i yeis ve hiddetlerinde yazdıklarıdır. ( umutsuzluk ...
Media Removed
Şairlerin, allâmelerin en büyük eserleri, hâl-i yeis ve hiddetlerinde yazdıklarıdır. ( umutsuzluk ve öfke durumlarında yazdıklarıdır.) #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #gürcistan #turkey #batum #georgia Şairlerin, allâmelerin en büyük eserleri, hâl-i yeis ve hiddetlerinde yazdıklarıdır. ( umutsuzluk ve öfke durumlarında yazdıklarıdır.)
#gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #gürcistan #turkey #batum #georgia
Loading...
 #30.07.2018 #çamlıhemşin #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #yayla #pokut ...
Media Removed
#30.07.2018 #çamlıhemşin #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #yayla #pokut #sal #sis #duman #30.07.2018 #çamlıhemşin #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #yayla #pokut #sal #sis #duman
 #06.08.2018 #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #3muhtesemgezgin #trabzon #karadeniz ...
Media Removed
#06.08.2018 #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #3muhtesemgezgin #trabzon #karadeniz #ayasofya #atatürkköşkü #06.08.2018 #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #3muhtesemgezgin #trabzon #karadeniz #ayasofya #atatürkköşkü
Loading...
Şenyuva Köyü, Polavit Şelalesi.
Media Removed
Şenyuva Köyü, Polavit Şelalesi. Şenyuva Köyü, Polavit Şelalesi.
"Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne. “O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin. Demeyeceksin ...
Media Removed
"Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne. “O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin. Demeyeceksin işte. Yaşarsın çünkü. Öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki. Çok sevmeyeceksin mesela. O daha az severse kırılırsın. Ve zaten genellikle o daha az sever seni, Senin onu sevdiğinden. Çok ... "Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne.
“O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin.
Demeyeceksin işte.
Yaşarsın çünkü.
Öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki.
Çok sevmeyeceksin mesela. O daha az severse kırılırsın.
Ve zaten genellikle o daha az sever seni,
Senin onu sevdiğinden.
Çok sevmezsen, çok acımazsın.
Çok sahiplenmeyince, çok ait de olmazsın hem.
Hatta elini ayağını bile çok sahiplenmeyeceksin.
Senin değillermiş gibi davranacaksın.
Hem hiçbir şeyin olmazsa, kaybetmekten de
korkmazsın.
Onlarsız da yaşayabilirmişsin gibi davranacaksın.
Çok eşyan olmayacak mesela evinde.
Paldır küldür yürüyebileceksin.
İlle de bir şeyleri sahipleneceksen,
Çatıların gökyüzüyle birleştiği yerleri sahipleneceksin.
Gökyüzünü sahipleneceksin,
Güneşi, ayı, yıldızları…
Mesela kuzey yıldızı, senin yıldızın olacak.
“O benim.” diyeceksin.
Mutlaka sana ait olmasın istiyorsan birşeylerin…
Mesela gökkuşağı senin olacak.
İlle de bir şeye ait olacaksan, renklere ait
olacaksın.
Mesela turuncuya, yada pembeye.
Ya da cennete ait olacaksın.
Çok sahiplenmeden, Çok ait olmadan yaşayacaksın.
Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi, Hem
de hep senin kalacakmış gibi hayat.
İlişik yaşayacaksın. Ucundan tutarak…" Bağlanmayacaksın kimseye evet. Bağlanmazsan kırılmazsın.
Alıp satmayacakmışsın kimseyi, insanlar için "seni gördükleri anda var olduğunu" unutmayacaksın. O yüzden kimseye takılmayacaksın. " 😄
Her gün bir şey öğreniyorsun işte. Hayat sonsuz bir okul. O yüzden sen de herdaim öğrencisin tatlışkom.
Bir de en çok kendini seveceksin ve düşüneceksin. Bunu hala anlamadın mı? 😊
Read more
Batum'un ana meydanlarından olan Avrupa Meydanında bulunan Medea Heykeli meydanın en önemli ...
Media Removed
Batum'un ana meydanlarından olan Avrupa Meydanında bulunan Medea Heykeli meydanın en önemli simgesi. Elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli, Batum'a yüksek bir maliyete mal olmuş. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yapı olma özelliğini koruyan Medea'nın şöyle bir hikayesi var: ... Batum'un ana meydanlarından olan Avrupa Meydanında bulunan Medea Heykeli meydanın en önemli simgesi. Elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli, Batum'a yüksek bir maliyete mal olmuş. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yapı olma özelliğini koruyan Medea'nın şöyle bir hikayesi var:
Yunan mitolojisinde Iason'un kral babası amcası tarafından öldürülür.
Amcası krallığı ele geçirir ve Iason yıllar sonra krallığı geri almak ister.
Bunun için altın postu bulması lazımdır.
Iason ve adamları Gürcistan'a giderek altın postu aramaya koyulur.
Iason ve adamları Aiet'in krallığına vararak altın postu bulurlar. Aidet eğer ejderhayla savaşır ve ejderhayı yenerse postu vereceğini söyler, ancak tabiki bu doğru değildir. Çünkü ejderhayı Aidet'ten başkasının yenmesi mümkün değildir.
Aiet'in kızı Medea, Iason'a aşık olunca Aiet'in planı suya düşer. Medea ejderhayı uyutarak Iason'un altın postu almasını sağlar ve ardından Iason mızrakla ejderhayı öldürür.
İşte 2007'de Batum'da heykeli yapılan Medea'nın hikayesi bu.
#batum #georgia #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #karadeniz #gürcistan #turkey #mitoloji #medea #heykel
Read more
Gürcistan Batum gezisinde evlere değinmesek olmazdı. Batum'u önceden ziyaret edenler, pek görmeye ...
Media Removed
Gürcistan Batum gezisinde evlere değinmesek olmazdı. Batum'u önceden ziyaret edenler, pek görmeye değer bir yer olmadığını falan söylüyorlardı. Evet Batum, pasaport olmadan ziyaret edebileceğiniz komşu ülkenin küçük bir şehri. Evleri Rusya dağılmadan önceki kominizmin izlerini ... Gürcistan Batum gezisinde evlere değinmesek olmazdı. Batum'u önceden ziyaret edenler, pek görmeye değer bir yer olmadığını falan söylüyorlardı.
Evet Batum, pasaport olmadan ziyaret edebileceğiniz komşu ülkenin küçük bir şehri.
Evleri Rusya dağılmadan önceki kominizmin izlerini taşıyor, Avrupa kültürünün izlerini de. Aynı zamanda gelişmişlik seviyesinin izlerini de.
Balkonlarında aynı renk şerit olan binalar o binalardaki insanların kimliklerini temsil ediyormuş. İnsanlar o şekilde katagorize ediliyormuş eskiden. Mesela kırmızı balkonlu binalarda Hristiyanlar duruyormuş. İnsanları böyle ayırıp damgalamak nasıl bir anlayıştır hala çözemedim.
İnsan hangi dinde olursa olsun ortak paydası "insan olmak" değil midir? Katagorize edince ne olacak!? Fotoğraflarda da görüleceği üzere binaların çoğu eski. Şehrin büyük bir kısmı böyle binalarla dolu. Ancak son yıllarda en hızlı gelişen ve kendini modernize eden şehirmiş Gürcistan. Yapılan yeni binalar, anıtlar vs. bunun göstergesi.
Batum'un küçük bir havaalanı var. Kulesini görünce "buraya uçak iner mi ?" diye düşünmeden edemedim.
Yeni yeni geniş park ve bahçeler yapılmış burda. Merkezde gezerken kendini küçük bir Avrupa kentinde hissediyorsun. Cafeler, sakin sokaklar, geniş alanlar. 'Yaşam alanı' diye AVM'ler yutturulmuyor.
Şehir merkezinde trafik ışığı yok. Yaya yola adımını atar atmaz araba duruyor ve yaya karşıya geçiyor. Bizde ise yol yayanınken bile araba üstüne üstüne sürer.
Batum'un plajı meşhurmuş. Ne meşhurluğu var diye sordum. " 8 km. sahil boyu devam ediyormuş. Zaten plaj ve park aynı güzergah boyunca devam uzanıyor denizle birlikte.
Burda insanlar gayet rahat.
İçki bol.
Şehrin tüm halkı sanki denize gitmek zorundaymış gibi, akın akın deniz kenarına gidiyor.
#batum #georgia #gezmeler #tozmalar #arkadaşlarlagezmeler #ev #haus
#balkon #renk #turkey
Read more
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...