Şükür söz aşk o

Loading...


Unique profiles
86
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Istanbul, Turkey, مسجد الحرام - Masjid Al Haram, Paradise KAŞ
Average media age
539.2 days
to ratio
7.3
 #bahartemizliği #atıngitsin #crossstitch #kanaviçe #handmade #avuçiçikadarmutlulukyeter ...
Media Removed
#bahartemizliği #atıngitsin #crossstitch #kanaviçe #handmade #avuçiçikadarmutlulukyeter Yazmayan kalemleri, Sayfası bitmiş defterleri, Kulpu kırık fincanları, 'Zayıflayınca giyerim' kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri, Arka balkona tıkıştırdığınız, bir ... #bahartemizliği #atıngitsin #crossstitch
#kanaviçe #handmade #avuçiçikadarmutlulukyeter
Yazmayan kalemleri,
Sayfası bitmiş defterleri,
Kulpu kırık fincanları, 'Zayıflayınca giyerim' kotunu,
Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri,
Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl tamir
olur dediğiniz o sandalyeyi,
Dibi kararmış tencereyi
Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık meçhul olan o
anahtarları,
Sırf genç ve güzel çıkmışsınız diye yanınızda o hiç sevmediğiniz tiple poz
verdiğiniz fotoğrafı,
Çekmecenin dibindeki müzik kasetlerini (kaset mi kaldı allah aşkına)
Atın.
Ohh bir ferahlayın bakalım. Tamam mı?
Şimdi ihtimalleri atın. 'Olacaktı, son anda olmadı'ları atın, olmamış işte.
Takılıp kaldığınız o günü.
Düşünüp durduğunuz o lafı,
Atın.
Küstüğünüz için uzun zamandır görmediklerinizin aklınızda kalan son
görüntüsünü,
Alındıklarınızın, gücendiklerinizin hiç umurunda olmayan o 'olayı'
Atın.
O hiç beceremediğiniz yemeğin tarifini
Kestiğiniz eski gazete küpürünü
İçinizi kemiren o ukteyi
Atın.
Zamanı gelince yiyeceğiniz soğuk intikam yemeğini de dökün.
Soğuk yemeğin hiç tadı olmaz, dışarıdan bir döner söyleyin daha iyi.
Buzdolabının üzerindeki diyet listesini (faturaların altında duruyor) ve
Depodaki koşu bandını,
Atın.
Cevabı olmayan soruları
Kaçırdığınız fırsatları
Atıldığınız işleri
Beceremediğiniz ilişkileri
Kişisel gelişim kitaplarını
Atın.
Arkanızdan konuşanları,
Önünüzü kapayanları,
Alamadığınız terfiyi
Oturamadığınız evi 'Şimdiki aklım olsa'ları
Aldığınız en kötü karneyi
Hatta en iyi karneyi
Çalışmayan saatleri
İşe yaramayan fikirleri
Kaçan trenleri
Zamansız yaşlandıran dertleri 'O gün' olanları.
Halının altına süpürdüklerinizi
Dolabın dibine iteklediklerinizi
Atın.
Bakın,ne güzel güneş çıktı....
Can Yücel
Read more
Loading...
Cəhənnəmin 7 qapısının üzərində nə yazılıb? Cəhənnəmin birinci qapısının üzərində yazılmışdır: “O ...
Media Removed
Cəhənnəmin 7 qapısının üzərində nə yazılıb? Cəhənnəmin birinci qapısının üzərində yazılmışdır: “O kəs ki, Allaha ümid bəsləyər - səadətli olar. O kəs ki, Allahdan qorxar - amandadır. Ölmüş və aldanmış fani o kəsdir ki, Allahdan qeyrisinə ümid bəsləyər və Allahdan qeyrisindən qorxar”. ... Cəhənnəmin 7 qapısının üzərində nə yazılıb?

Cəhənnəmin birinci qapısının üzərində yazılmışdır:
“O kəs ki, Allaha ümid bəsləyər - səadətli olar. O kəs ki, Allahdan qorxar - amandadır. Ölmüş və aldanmış fani o kəsdir ki, Allahdan qeyrisinə ümid bəsləyər və Allahdan qeyrisindən qorxar”. Cəhənnəmin ikinci qapısının üzərində yazılmışdır:
“O kəs ki, Qiyamət günü paltarsız məhşur olmaq istəyimirsə, dünyada paltarsızı geyindirsin. O kəs ki, Qiyamət günü susuz məhşur olmaq istəmirsə, dünyada susuzları sirab etsin. O kəs ki, Qiyamət günü ac məhşur olmaq istəmirsə, dünyada ac qarınları doyuzdursun”. Cəhənnəmin üçüncü qapısının üzərində yazılmışdır:
“Allahın nifrini yalançılara olsun, Allahın nifrini simiclərə olsun, Allahın nifrini zalımlara olsun”. Cəhənnəmin dördüncü qapısının üzərində yazılmışdır:
“Allah xar və zəlil etsin o kəsi ki, İslamı təhqir edər. Allah xar və zəlil etsin o kəsi ki, Peyğəmbərin (s) Əhli-beytini (ə) təhqir edər. Allah xar və zəlil etsin o kəsi ki, zalımlara Allah bəndələrinə zülm etməkdə kömək edər”. Cəhənnəmin beşinci qapısının üzərində yazılmışdır:
“Havayi-nəfsinin ardınca getmə ki, imanın əksinədir. Yersiz işlər haqqında çox danışma ki, səni İlahi rəhmətdən uzaq edər. Zalımlara kömək etmə”. Cəhənnəmin altıncı qapısının üzərində yazılmışdır:
“Mən (cəhənnəm) Allah yolunda səy edənlər, sədəqə verənlər, oruc tutanlar üçün haramam”. Cəhənnəmin yeddinci qapısının üzərində yazılmışdır:
“Hesabınıza baxılmamışdan əvvəl özünüz hesabınıza baxın. Danlanmamışdan qabaq özünüz-özünüzü danlayın. Allaha Təalaya qovuşmamışdan qabaq Onu çağırın”. Göründüyü kimi behiştin qapısında yazılan üç şəhadət (“Lə iləhə illəllah, Muhəmmədun Rəsulullah, Əliyyun Vəliyyullah”) cəhənnəm qapılarının heç birinin üzərində yazılmamışdır. Bu da onu göstərir ki, bu üç şəhadət İslam dininin əsasıdır. Heç bir zaman bir-birindən ayrılmaz. Hər kim Allahın rəhmətinə şamil olub behiştə düşmək istəyirsə gərək bu üç şəhadətə etiqad bəsləsin və sabitqədəm olsun.

İbni Abbas Həzrət Peyğəmbərdən (s) nəql edir ki, buyurub: “Behiştin halqası qırmızı yaqutdandır ki, qızıl səhifələrin üzərinə döyülər. O zaman ki, halqanı həmin səhifəyə vurarlar, səs çıxardıb deyər: “Ya Əli!”.
Read more
 #Repost @serminyasarofficial with @get_repost ・・・ Şükür, sim gibidir. Diyelim ki ailece bir ...
Media Removed
#Repost @serminyasarofficial with @get_repost ・・・ Şükür, sim gibidir. Diyelim ki ailece bir akşam yemeği yiyorsunuz her akşam olduğu gibi ya da bir kahvaltı masasındasınız maaile elinizde çay bardaklarıyla... Ya da gece çocuklar sizin yatağınıza gelmiş, sıkış tepiş yatmış, hep ... #Repost @serminyasarofficial with @get_repost
・・・
Şükür, sim gibidir. Diyelim ki ailece bir akşam yemeği yiyorsunuz her akşam olduğu gibi ya da bir kahvaltı masasındasınız maaile elinizde çay bardaklarıyla... Ya da gece çocuklar sizin yatağınıza gelmiş, sıkış tepiş yatmış, hep birlikte uyku kokulu bir sabaha ulaşmışsınız. Ve ya işte çocuklar oynarken koltuğa serilip öyle geçivermiş içiniz... İşte bu sıradan ve aslında her gün bir benzeri yaşanan anlarda, resmin dışına çıkıp karşıdan izliyorum. Derin bir nefes alıp; “çok şükür” diyorum... Çok şükür ne sıradan, ne kusursuz bir an. Onu dediğim anda bir avuç sim serpiliyor sanki ellerimden aynı görüntünün üzerine. O sıradan an, birden bire, muhteşem bir zamana, harikulade ışıltılı, masalsı bir tabloya dönüşüyor. O sıradanlık, o her şeyin aynı olduğu anlar aslında alıştığımız ve ezbere bildiğimiz bir şarkı. Orada bir kırılma yaşadığımızda, birine bir şey olduğunda şarkının ritmi bozuluveriyor. Benim şarkımın sözleri “hayattayız ve sevdiklerimiz sağlıkla gözümüzün önünde” diyor. Tek başına bu bile o sim kavanozunu başımızdan aşağı dökmek ve hayata öyle bakmak için yeterli bana göre. Zaten çoğu mutsuzluğun kaynağı şükürsüzlüğümüz ve alıştığımız şarkının hazzını duymuyor oluşumuz. Ne zaman ki o şarkı kesilir, o zaman kulaklarımızı parçalar hayatın sessizliği. Biz sanıyoruz ki; o şarkı hiç kesilmeyecek. Oysa her şey küçük bir ilahi dokunuşla yıkılacak kadar kırılgan, her şey bir anda tuzla buz olacak kadar safir... Hani Yahya Kemal diyordu ya, “Bir bitmeyecek bir şevk verirken beste/Bir tel kopar ahenk ebediyyen kesilir...”
Read more
Maalesef Çabi değil Fransız dublorü Caddebostan sahili sezon dışı bu iş için mükemmeldir ama biz her gittiğimizde kısırlaştırılmamış köpeklerin saldırısına uğradığımız için böyle bir aktiviteyi artık yapmamız imkansız. Belki birkaç kişi gidersek Çabiye saldırmak için koşan ... Maalesef Çabi değil Fransız dublorü😃😃 Caddebostan sahili sezon dışı bu iş için mükemmeldir ama biz her gittiğimizde kısırlaştırılmamış köpeklerin saldırısına uğradığımız için böyle bir aktiviteyi artık yapmamız imkansız. Belki birkaç kişi gidersek Çabiye saldırmak için koşan köpekleri onlar tutarken biz oğlanla denize girebiliriz😃 Köpeklere laf edilmeyen ama bol taşlı Bostancı tarafından kucağımda 30 kilo oğlanla sezonda denize girmişliğim var aslında bu işi çok zorladım zamanında😃 Kendisi taş yosun pek sevmiyor da🙈 Bu dediğim tabi oğlan 1 yaşındaykendi artık korkudan burnunuzun dibindeki sahile inmeye korkuyoruz😞 Ben ısırılmaktan ve kavga ayırmaktan delik deşik oldum! Sitedeki açık gezen köpekler sayesinde oğlan da psikopata bağladı😞 Dişi köpek sahiplenin ya da veteriner ne derse desin erkeklik hormonuyla birlikte kısırlaştırın köpeğinizi yoksa köpekle Türkiye şartlarında özgür hareket etmeniz imkansız. Ben erkek köpek koktuğum için bile sahipli erkek köpeklerin hedefiyim😃 Aynı şekilde erkek köpek kokan herkes de Çabi’nin hedefi. Eğitimle falan da düzelmiyor o işler hepsi hikaye. Benim köpeğime 5 aylıktan itibaren erkekler saldırmaya başladı. Sitede en az 10 kere başımıza geldi ve çoğunda ya kapıdan çıkıyorduk ya arkamız dönüktü! Yani Çabi sadece hormonlarıyla taciz etti. Vücut dili eğitimle düzelir testesteron kokusu düzelmez! Yani siz köpeğinizi ne kadar eğitirseniz de o köpek erkek koktuğu sürece saldırılacaktır. Erkek kokusu duydumu saldırılacağını bir kere kafasına yazdığında o eğitim sıfıra inecektir. Ben eğitimliyim karşıdaki köpeğe cevap vermeyeyim diye birşey yoktur. Artık her erkek köpek kokusunda o da saldırganlaşacaktır. Siz isterseniz yine eğitime verin bir sonraki saldırıya kadar eğitmiş olursunuz tabi artık onu düzeltebilen çıkarsa! Kısacası hormonları erkenden kesmediğiniz sürece çok sorun yaşarsınız. Benim köpeğim erkek ve çok güzel erkek köpeklerle oynuyor diyenler olacaktır her erkeğin hormonu bir değildir dişiye yakın erkekler insanda olduğu gibi köpeklerde de vardır bu genelgeçer kuralı değiştirmez😉
Not: Çabi goldenlar için literatürde en uygun yaş olan 2 yaşında kısırlaştırıldı ve bu kadar geç kısırlaştırdığım için pişmanım!
Read more
“Hem aklımda hem de bedenimde aynı anda ayrılamam. Bu yüzden tek kişi olamıyorum. Kendimi aynı ...
Media Removed
“Hem aklımda hem de bedenimde aynı anda ayrılamam. Bu yüzden tek kişi olamıyorum. Kendimi aynı anda sayısız şey olarak hissedebiliyorum. Fazla büyük usta kalmadı. Zamanımızın gerçek kötülüğü budur. Kalbin yolları gölgelerle kaplanmış. Yararsız görünen seslere kulak vermeliyiz. Okul ... “Hem aklımda hem de bedenimde aynı anda ayrılamam.
Bu yüzden tek kişi olamıyorum.
Kendimi aynı anda sayısız şey olarak hissedebiliyorum.
Fazla büyük usta kalmadı.
Zamanımızın gerçek kötülüğü budur.
Kalbin yolları gölgelerle kaplanmış.

Yararsız görünen seslere kulak vermeliyiz.
Okul duvarları,asfalt ve refah reklamlarının uzun kanalizasyon boruları ile dolu beyinlere böceklerin vızıltısı girmeli.
Her birimizin gözlerini ve kulaklarını büyük bir rüyanın başlangıcı olan şeylerle doldurmalıyız.
Birisi piramitleri yapacağımızı haykırmalı. Yapmamamızın bir önemi yok.
O isteği beslemeliyiz, ve ruhun köşelerini esnetmeliyiz sınırsız bir çarşaf gibi.
Dünyanın ilerlemesiniz istiyorsanız el ele vermeliyiz.
Sözüm ona sağlıklıları sözüm ona hastalarla karıştırmalıyız.
Siz sağlıklı olanlar!
Sağlığınız ne anlama gelir. İnsanoğlunun bütün gözleri, içine daldığımız çukura bakıyor.
Özgürlük faydasızdır,eğer gözlerimizin içine bakmaya yemeye,içmeye ve bizimle yatmaya cesaretiniz yoksa! Dünyayı yıkıntının eşiğine getirenler sözüm ona sağlıklı olanlardır.
İnsanoğlu dinle! Senin içinde su, ateş ve sonra kül ve külün içindeki kemikler ve küller.
Kemikler ve küller!
Gerçekliğin içinde veya hayalimde değilken ben neredeyim?
İşte yeni anlaşmam : geceleri güneşli olmalı ve Ağustos’ta karlı.
Büyük şeyler sona erer küçük şeyler baki kalır.
Toplum böylesine parçalanmaktansa yeniden bir araya gelmeli.
Sadece doğaya bak ve hayatın ne kadar basit olduğunu göreceksin.
Bir zamanlar olduğumuz yere dönmeliyiz yanlış tarafa döndüğün noktaya.
Hayatın ana temellerine geri dönmeliyiz suları kirletmeden.
Deli bir adam size kendinizden utanmanızı söylüyorsa ne biçim bir dünyadır burası!
Şimdi müzik.
Anne! Başının etrafında dolaşan ve sen güldükçe berraklaşan o hafif şey havaymış.
Müzik işe yaramıyor.”
#Nostalghia
Read more
ASIMIN NESLİNDEN VALİ ZİYARETİ Vali Necati Şentürk her şeyden önce inanmış bir adam. İnancına, ...
Media Removed
ASIMIN NESLİNDEN VALİ ZİYARETİ Vali Necati Şentürk her şeyden önce inanmış bir adam. İnancına, tarihine, kültürüne inanmış bir adam. İnanmış adamlar sıradışıdır. Onları çapsızlar ve çarkçılar anlayamaz. Valimizin Kırşehir'e özellikle eğitimde ektiği tohumlar inanıyorum ki gelecek ... ASIMIN NESLİNDEN VALİ ZİYARETİ
Vali Necati Şentürk her şeyden önce inanmış bir adam. İnancına, tarihine, kültürüne inanmış bir adam. İnanmış adamlar sıradışıdır. Onları çapsızlar ve çarkçılar anlayamaz. Valimizin Kırşehir'e özellikle eğitimde ektiği tohumlar inanıyorum ki gelecek on yılların iklimini değiştirecektir. İman ve aşk devriminin çığlık adamı olan valimiz Kırşehire hayır anlamında çok güzel fidanlar dikti. Bu anlamda Vali Mithat Saylam Kırşehir anlamında ne kadar menfi yad ediliyorsa Vali Necati Şentürk de o derece müsbet anılacaktır. Gençlik için kaç dertli adam var, işte ben o derdi vali babada gördüm. Valimizin şiir kitabının komple incelemesini/tahlilini yaptım. (Henüz yayınlamadım) Gerçekten ama gerçekten büyük bir şairdir valimiz. Müthiş ve muhteşem ruha sahip olmayanlar o biçimde, o ruh çerçevesinde müthiş ve muhteşem şiirler yazamazlar. Şair valimiz o şiirleri ruhunda yazmış, o kutlu ve soylu acıyı/sancıyı ruhunda duymuştur. Şu an ülkemizde şiir, edebiyat ve sanat ağacımız soğuk aldı, tek tük meyve veriyor. İşte Necati Şentürk ebedi ve edebi ağacın müstesna meyvesidir.
Necati Şentürk imanından doğan bir hasletle tek başına bir iman ordusudur. 15 Temmuzda fareler(onlara farecik de diyebilirsiniz) gemiyi terk ederken, ya düzen değişirse diye tavır almaya korkarken ben onu meydanda kükreyen bir aslan olarak gördüm. Kükreyen bir aslan, haykıran bir iman... Çözüm sürecinin sonlarına doğru Kırşehirde hedefini şaşıran olaylar olduğunda o çok heyecanlı kitleleri büyük bir sağduyuyla ve vakarla sakinleştirmiş ve halkın, özellikle de gençliğin "vali baba" sloganlarını hakkıyla hak etmiştir.
Demek gidiyorsun vali baba, kul şairimiz, şair valimiz... Erzincanın reyhan bahçelerinden Gülşehir Kırşehire uzandın, deden Fatih gibi gönüller kazandın, Ahişehirde gönlünü ve kapını Ahice herkese açtın. Hizmetlerin ve gayretlerin ödenmez lakin önümde hiçbir sıfat, ardımda hiçbir niyet olmaksızın diyorum ki ALLAH senden ebeden razı olsun
Kükreyen bir aslan, haykıran bir iman/ Kürsülere sığmayan, kitabı yazılmamış adam/ Kalbinde aşk, kaleminde şiir, elinde Zülfikar/ İlimde şiirde ve devlette Ali'ce ruhunla, ALLAH sana yar #necatişentürk
Read more
Loading...
"Bir el misalı var: "Hamıya it hürəndə, mənə də çaqqallar uluyar". Axşam.az xəbər verir ki, bu sözləri ...
Media Removed
"Bir el misalı var: "Hamıya it hürəndə, mənə də çaqqallar uluyar". Axşam.az xəbər verir ki, bu sözləri müğənni Ramal İsrafilov ötən gün onu döyməklə hədələyən Niyam Səlami haqda deyib. Həmkarını tənqid edən ifaçı onun haqda sərt fikirlər səsləndirib: "Mənim insanlığıma, sənətimə, ... "Bir el misalı var: "Hamıya it hürəndə, mənə də çaqqallar uluyar". Axşam.az xəbər verir ki, bu sözləri müğənni Ramal İsrafilov ötən gün onu döyməklə hədələyən Niyam Səlami haqda deyib. Həmkarını tənqid edən ifaçı onun haqda sərt fikirlər səsləndirib: "Mənim insanlığıma, sənətimə, xasiyyətimə qiymət verəcək ən son adam sənsən. Hələ ki, efirdən dərs keçəcək statusda deyilsən. Efir mədəniyyətini də səndən öyrənəcək adam deyiləm. Nəyə ixtiyarım, haqqım çatır, buna sən yox, mən qərar verirəm. Öncə haqqı öyrən, sonra kimin haqlı olduğunu öyrənərsən". İfaçı Niyama aşbaz deməklə onu təhqir etmədiyini bildirib: "Efirdən birinə aşbaz demək təhqir yox, hərəni öz adı və peşəsi ilə çağırmaqdır. Müsahibəmdə dediklərimi təhqir hesab edirsənsə, buyur, ver məhkəməyə, amma efirdən təhdid eləmə. Unutma ki, efirdən deyilən hər bir təhdid cinayət işinin başlanması üçün sübutdur". Ramal Niyama mahnı verməsi məsələsinə də toxunub: "Deyirsən ki, sənə mahnı vermişəm. Bəli, "Sənə haram əllər dəymiş" adlı mahnıdır. Elə o mahnı da sənə haram olsun. Sənə mahnını hədiyyə etmişəm, pulla satmamışam. Mahnı hədiyyə edən bəstəkarmı müğəniyə hörmət etməlidir, yoxsa, hədiyyə alan sənin kimi oxuyançılarmı pulsuz mahnı aldığı bəstəkara? Mədəniyyəti və tərbiyəsi olan kəs, əlbəttə ki, hədiyyə verən bəstəkara dəyər verməlidir. Yoxsa sənin kimi çıxıb efirdə şəklimi yerə tullayıb, səviyyəsiz müsahibəyə yol açacaq ifadələr işlətməzdi. Amma səni də qınamıram. Hər kəs öz səviyyəsinə görə danışa bilir, nə az, nə də çox". Səlaminin "Ramal ağzına gələni danışır" sözlərinə isə sənətçi belə reaksiya verib: "Səndən fərqli olaraq, mən ağzıma gələni yox, ağlıma gələni danışıram. Bunu anlamaq üçün də gərək səndə ağıl ola. Bu gedişlə, çətin ki, dediklərimdən baş açasan. Mövlanənin gözəl sözü var: "Bir cümlə yetər sözdən anlayana, dastan yazsan təsir etməz sözdən anlamayana". Çox şükür, kiminsə qarşısında üz-üzə gələndə utanılacaq işim yoxdur. Nə işim varsa, səninkindən azdır ki, çox deyil. Hələ ki, sən o adam deyilsən üzünə baxmağa üzüm olmaya. Bəli, səndən fərqli olaraq, mən sadəcə mahnı ifa etmirəm, bəstəkaram, yemək bişirməyi də bilirəm, lazım olanda özüm öz stilistliyimi də edirəm. İndi sənin istedadsız
Read more
Şərq də, Qərb də Allahındır: hansı tərəfə yönəlsəniz (üz tutsanız) Allah oradadır. Şübhəsiz ki, ...
Media Removed
Şərq də, Qərb də Allahındır: hansı tərəfə yönəlsəniz (üz tutsanız) Allah oradadır. Şübhəsiz ki, Allah (öz mərhəməti ilə) genişdir, (O, hər şeyi) biləndir! (Bəqərə-115) . Şərq və qərb, bütün məkan Allaha məxsus olduğu kimi, bütün zaman da Ona məxsusdur. Bəndə hər bir zamanda oz rəbbi ... Şərq də, Qərb də Allahındır: hansı tərəfə yönəlsəniz (üz tutsanız) Allah oradadır. Şübhəsiz ki, Allah (öz mərhəməti ilə) genişdir, (O, hər şeyi) biləndir! (Bəqərə-115)
.

Şərq və qərb, bütün məkan Allaha məxsus olduğu kimi, bütün zaman da Ona məxsusdur. Bəndə hər bir zamanda oz rəbbi ilə razu-niyaz edə bilər.
.

Milli.Az islaminsesi.info-ya istinadən bildirir ki, bununla belə bəzi vaxtlar vardır ki, o vaxtlarda Allahın xüsusi lütf və inayəti vardır. Məsələn cümə günü və axşamı kimi, yaxud mübarək ramazan ayının günləri kimi.
. "Əyyamul-bid"- yəni ağ günlər kimi qeyd edilən bu günlər də xüsusi inayət daşıyan günlərdəndir. Bu günlər düaların qəbul olunan, özündə böyük rəhmət ehtiva edilən günlər kimi də tərənnüm edilir.
.

Bu "əyyamul-bid" günləri hər hicri-qəməri ayının 13, 14 və 15 günləridir. Amma bu aylar içində rəcəb, şəban və ramazan ayları xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu 3 günün özünə məxsus əməlləri və duaları da vardır. Həmçinin bu 3 gündə "etikaf" da tövsiyə olunur. Yəni etikaf üçün ən münasib günlər hesab olunur.
.

Etikaf 3 gün məsciddə ibadət üçün qalmağa deyilir. Həmçinin bu 3 gündə oruc tutmaq da şərtdir.
. "Əyyamul-bid" sözünün mənası ağ-günlər deməkdir. Yəni bir növ ağarmaq, günahlardan paklanmaq mənasındadır ki, hər kim bu günlərin mənəvi bərəkətindən faydalansa Mütəal Allah o şəxsin bütün günahlarını paklayıb, onu nur kimi ağ edər. .

Bu günlərin belə adlanmasının səbəbini qeyd edən hədislərdə deyilir: "Cənnətdən qovulan Adəmi (ə) Cəbrayil (ə) yer üzünə gətirəndə onun rəngi qap-qara olmuşdu. Mələklər bu haləti görüb aləmlərin rəbbinə dua edib dedilər: Pərvərdigara! Nə üçün yaradıb Öz ruhundan üfürdüyün, sonra mələklərə onun üçün səcdə etməyi əmr etdiyin bu Adəmi (ə) bir günahına görə belə qara hala gətirdin?

Nida gəldi: Ey Adəm rəbbin üçün oruc tut!

Adəm (ə) oruc tutdu və beləcə 3 gün ardıcıl oruc tutmaq əmri gəldi və Adəm oruc tutdu. Hər gündə bir az ağardı və beləcə həmin 3 gündə tam ağardı. Bu səbəbdən həmin bu 3 gün "Əyyamul-bid"-ağarma günü adlandırıldı." (Şeyx Səduq. İləluş-şəraii 2/235)
Read more
Loading...
Simurg’un kuşlarından hangisine sorarsanız sorun size herşeyi kelimesi kelimesine anlatacaktır. ...
Media Removed
Simurg’un kuşlarından hangisine sorarsanız sorun size herşeyi kelimesi kelimesine anlatacaktır. Hükümdarın kızını gören genç Şahmaran’a verdiği sözü unutur... Altına makama değildi gencin ihaneti... Aşk onun için verdiği sözden kavi gelmiş gönlüne hükmedememişti. Şahmaran ... Simurg’un kuşlarından hangisine sorarsanız sorun size herşeyi kelimesi kelimesine anlatacaktır. Hükümdarın kızını gören genç Şahmaran’a verdiği sözü unutur... Altına makama değildi gencin ihaneti... Aşk onun için verdiği sözden kavi gelmiş gönlüne hükmedememişti. Şahmaran uğradığı ihanetin sebebini Aşk olduğunu bilseydi gence gönül koymazdı. İhaneti hükümdara Şahmaran’ın etinde şifa olduğunu söyleyen hekimler etmişti...
.
.
İnsan dünyaya indiğinden beri nice boyla boylanmıştı. Bülbülün şarkısının şavkını kıskanan Nemrut o aşkı yakmanın yolunu ateşten geçtiğini zanneder. Ateşe atılan aşkı gören bülbül o güne kadar hiç şakımadığı aşkı şakır. Ateş hükmünü kaybeder. Aşk ateşten çok Nemrut’un içerisine dert olur da bir ayağı kırık sinekle yerle yeksan olur tacı tahtı..
.
.
Aşkın suladığı topraklarda hangi taşı kaldırırsanız Mecnun’un parmak izine ve Leyla’nın suretini görürsünüz. Su ile şifa bulmak isteyene aşktan ağlayanların göz pınarlarındaki suyla yıkanmak gerektiğini söylediler. Şifanın Aşk’ın kendisi olduğunu bilene hastalık erişmez. .
.
Öyle ya bu toprağa Aşk bir kere düştü. Her vakitte ayrılmış bir hikayesi vardır. Kimi dinler kimi yaşar.. Aşk bu topraklara doğudan doğar. .
.
.
"Her anın bir hikayesi vardır." 🕊
💧
💦
📷
📚 ✏️ 📱
#mardin #urfa #diyarbakır #mezopotomya #osser #yazı #şiir #kitap #fotoğraf #kadraj #hayat #insan #hayatakarken #çokgezenler #coğrafyakaderdir #gezginfoto #tabiat #saiyaara #lost #amazing #doğuanadolu #fotografkaresi #fotografturkiye #fotografheryerde #fotografiaunited #instafoto #instavideo #özgürlük #özgürlüktekkişiliktir #çayihmalegelmez ☕️🍂🍁⚓️🚶🏼
Read more
BİTERDİ PLÂK. DİSK BOŞA DÖNERDİ. DÜŞLERİMİZ ÇARPIP GERİ DÖNEN SULARDI ŞİMDİ BÖYLE ZAMANLARDA ...
Media Removed
BİTERDİ PLÂK. DİSK BOŞA DÖNERDİ. DÜŞLERİMİZ ÇARPIP GERİ DÖNEN SULARDI ŞİMDİ BÖYLE ZAMANLARDA İLK SÖZÜ SÖYLEMEKTEN KAÇINIRDI HERKES SONRA BİRİ USULCA KALKAR, HERKESE ÇAY KOYARDI ANIMSIYOR MUSUN? vahşi, siyah atlardık kentin ışıklı çöllerinde kendi izini arayan deri ceketlerimize ... BİTERDİ PLÂK. DİSK BOŞA DÖNERDİ.
DÜŞLERİMİZ ÇARPIP GERİ DÖNEN SULARDI ŞİMDİ
BÖYLE ZAMANLARDA İLK SÖZÜ SÖYLEMEKTEN
KAÇINIRDI HERKES
SONRA BİRİ USULCA KALKAR, HERKESE ÇAY KOYARDI
ANIMSIYOR MUSUN?

vahşi, siyah atlardık
kentin ışıklı çöllerinde kendi izini arayan
deri ceketlerimize sığdırdığımız düşlerimiz kadar
âşık ve düşmandık
dünya acıtırdı bizi, herşey kanatır, herşey yaralardı
sevişmek çekip çıkarmazdı bizi derinliğimizden
öfkemizi dindirmezdi hiçbir şey
geceleri uyumayan çocuklardık,
otobüs garlarında uzun maceralar umar
apansız yolculuklara çıkardık

uykulu kentlere girerdik gece yarıları
ıssız ağaçlar olurdu yol kenarlarında
gökyüzünde parlak yıldızlar, her yere aynı uzaklıkta
sarhoş bindiğimiz otobüsün penceresinden
sanki bambaşka bir dünyaya bakardık
sonra saklayarak yüzümüzü birbirimizden
yumruklarımızı sıkar, sessizce ağlardık
ışığı açık kalmış pencereler, kepengi örtülü dükkanlara,
yaz bahçelerinden taşan çiçeklere,
adını bile bilmediğimiz bu kente
neye olduğunu bile bilmediğimiz bir hasretle
uzun uzun bakardık
anımsıyor musun?

ahh o gece yolculukları
bir başka kentte, bir başka insan olmanın umutları
kaç yol arkadaşı kaldı şimdi geriye
gençliğin ilk acılarını birlikte keşfettiğimiz
kaç yol arkadaşı?
sürüyerek götürdüğümüz dargın beraberlikleri saymazsak
ne kalıyor elimizde?
ölenler,
terkedenler,
bir de telefonları, adresleri, kendileri değişenler

vahşi siyah atlardık; yılkıya bırakıldık
içimizden kimse gidemedi Amerika’ya
kendi Amerika’sı da olmadı hiçbirimizin
yağmur aldı
rüzgâr aldı
zaman aldı
o vahşi siyah atları
herşey o eski rüyada kaldı

çarpıp geri dönen düşlerimizin üstünde
çürümüş cesetleri yüzüyor şimdi vahşi siyah atların
öldükleri sahilleri kendileri de bilmiyorlar
peki, sen anımsıyor musun?

Murathan Mungan
-Mırıldandıklarım/Temmuz 1986- 📌 #vsco 📌 #vscocam 📌 #landscape 📌 #view 📌 #peoplesmood 📌 #photooftheday 📌 #instagood 📌 #nature 📌 #love 📌 #naturelovers 📌 #travel 📌 #ig_today 📌 #ig_europe 📌 #ig_worldclub 📌 #iyiakşamlar 📌 #gutenabend 📌 #instaturkey 📌 #turkishfollowers 📌 #kitapkurdu 📌 #şiir 📌 #ig_eurasia 📌 #izmir 📌 #altinkare 📌 #murathanmungan 📌 #gununkaresi 📌 #objektifimden 📌 #benimkadrajim 📌 #nature 📌 #walk 📌 #likeforlike
Read more
Namaza qarşı laqeyd olmaq ruzini azaldır . . Allahın ən üstün zikri - namazdır. "Buna görə də ...
Media Removed
Namaza qarşı laqeyd olmaq ruzini azaldır . . Allahın ən üstün zikri - namazdır. "Buna görə də Mənə ibadət et və namazı Məni anmaq üçün qıl!" (Taha,ayə 14) Əgər Quran ayələri haqqında bir qədər düşünsək görərik ki, Allah dərgahında ən üstün ibadət namazdır. "(İşlərinizdə) səbr (oruc) ... Namaza qarşı laqeyd olmaq ruzini azaldır
.
.

Allahın ən üstün zikri - namazdır. "Buna görə də Mənə ibadət et və namazı Məni anmaq üçün qıl!" (Taha,ayə 14)
Əgər Quran ayələri haqqında bir qədər düşünsək görərik ki, Allah dərgahında ən üstün ibadət namazdır. "(İşlərinizdə) səbr (oruc) və namazdan kömək diləyin. Əlbəttə ki, kömək diləmək və namaz (bunların hər ikisi)itaətkarlardan başqalarına ağır və çətindir". (Bəqərə,ayə 45). Bəli, biz bu sözü çox eşitmişik ki, namaz mənə ağır və çətin gəlir. O kəs ki, onun üçün namaz ağır olar, onun müti və itaətkar olmasında problem vardır. (Tebyan)
Müti olmaq nə deməkdir? Müti yəni: “O kəslər ki, namazlarında (həm ürəkləri, həm də bədənləri ilə)itaətkardırlar”. (Muminun, ayə 2). Müti olmaq – yəni Xaliqin qarşısında xəcalətli olmaq.
“Buna görə də, Məni yada salın ki, Mən də sizi yada salım. Mənə şükür edin və küfr etməyin və nemətlərimə nankorluq etməyin”. (Bəqərə,ayə 152). Allah Təala buyurur ki, siz Məni yada salsanız, Mən də sizi yada salaram. Allahı yada salmaq çox mühümdür. Biz əgər Allahı yada salsaq, Allah da bizə nəzər salar. Allahı yada salmağın ən üstün halı – namazdır.
“Çox vaxt bir şeyi xoşlamırsınız, halbuki, o sizin üçün xeyirlidir və çox vaxt bir şeyi xoşlayırsınız, halbuki o, sizin üçün pisdir. Allah bilir, siz isə bilmirsiniz”. (Bəqərə,ayə 216). Bəli, həyatda bir çox şeylər vardır ki, biz onu xoşlamırıq, lakin o, bizim xeyirimizədir. Bəzən xəstəlik də başqa ağır bir xəstəliyin qarşısını alır.
Ona görə də o kəslər ki, onlar üçün ibadət ağır və çətin gəlir, bilməlidirlər ki, bu əməl faydalı əməldir və onlara xeyir verən bir əməldir.
Allah Təala əməllərimizə nazirdir. Əgər bunu qəbul etsək, özümüzə nəzarət edərik. Bəzən maşınla gedən zaman görürük ki, sürücü sürəti azaldır, səbəbini soruşan zaman deyir ki, qarşıda polis vardır. Əgər biz bilsək ki, yolda polislə qarşılaşacağıq, maşın sürməyimizə nəzarət edərik. “Həqiqətən də, sənin Rəbbin (onlara) nəzarət edir”. (Fəcr, ayə 14).
Bəzən ticarət işçilərində bu işə tez-tez rast gəlmək olur. Namaz vaxtı gəlib çatır və müştərini gözlətməmək üçün namazı əvvəl vaxtından təxirə salır.
Read more
Tek başına öğün olabilecek kadar doyurucu ve bir o kadar da lezzetli salatam. Doğaçlama olarak ...
Media Removed
Tek başına öğün olabilecek kadar doyurucu ve bir o kadar da lezzetli salatam. Doğaçlama olarak hazırladım. Kırmızı biber bu salataya çok yakışıyor sakın ihmal etmeyin. . @cahide_sultan SULTAN SALATASI Malzemeler Bir su bardağı ev yapımı erişte 2 adet közlenmiş patlıcan 2 ... Tek başına öğün olabilecek kadar doyurucu ve bir o kadar da lezzetli salatam. Doğaçlama olarak hazırladım.
Kırmızı biber bu salataya çok yakışıyor sakın ihmal etmeyin.
. 👏👏👏👏👏👉👉👉👉@cahide_sultan
SULTAN SALATASI
Malzemeler
Bir su bardağı ev yapımı erişte
2 adet közlenmiş patlıcan
2 su bardağı yoğurt
2 diş sarımsak
2 adet kırmızı kapya biber
yarım çay bardağı zeytinyağı
Tuz
1 çay bardağı çekilmiş ceviz
Bir tutam maydanoz

HAZIRLANIŞI
Erişteyi bol suyla haşlayıp süzün közlenmiş patlıcanları küçük küçük doğrayıp erişteye ilave edin üzerine Sarımsaklı yoğurdu ekleyip karıştırın. Bir servis tabağına döküp yayın. Diğer tarafta tavaya zeytinyağını ve ince uzun doğranmış kapya biberi ekleyip soteleyin.
Sotelenmiş biberi salatanın üzerine yağı ile beraber gezdirin. En son çekilmiş ceviz ve ince kıyılmış maydanozu serpip servis edin.
Afiyet şifa olsun.
Read more
Loading...
 #candida #saliva #candidasalivatest #kandida #kandidamantarı Normalde her canlıda ve çoğunlukla ...
Media Removed
#candida #saliva #candidasalivatest #kandida #kandidamantarı Normalde her canlıda ve çoğunlukla lenf sisteminde bulunur. Aşırı çoğaldığında çok tehlikeli hale gelir. Mukoza zarı bulunan her yere yerleşebilir. Mide bağırsak, burun göz kulak, ciğerler ve genital bölgeler en kolay ... #candida #saliva #candidasalivatest #kandida #kandidamantarı Normalde her canlıda ve çoğunlukla lenf sisteminde bulunur. Aşırı çoğaldığında çok tehlikeli hale gelir. Mukoza zarı bulunan her yere yerleşebilir. Mide bağırsak, burun göz kulak, ciğerler ve genital bölgeler en kolay çoğaldıkları yerlerdir. Atölyelerde bahsetmiştim, sağlıklı vücutlarda bulunan faydalı bakteriler minimum 1,5 kg ın altına düşerse (2,5-3,5 kg olursa bence ideal) bir çok hastalığın tetikleyicisi candida çoğalıp sorun çıkarmaya başlamış demektir. Kısırlık, kas ağrıları deride döküntü, iktidarsızlık, halsizlik başlıca şikayetler dir. Candida nın aşırı çoğalmasının en büyük sebebi yanlış beslenmedir. Modifiye besinler, şirdan mayasız kültürlü peynirler, şekerli ve unlu mamüller, sentetik katkılı ve koruyuculu tüm ürünler, rafine yağlar ve ürünler candida nın aşırı çoğalmadını sağlar. Aynı zamanda sentetik antibiyotikler ve doğal olduğu halde aşırı kullanılan bitkisel antibiyotikler de candida yı çoğaltır. Örneğin aşırı zencefil, zerdeçal vs gibi. TEST NASIL YAPILIR; Sabah uyanır uyanmaz bir su bardağına bir parmak eksik miktarda içme suyu doldurulur, ve hiç bir şey yemeden içmeden bu suya bir miktar tükürük bırakılır dikkatlice. 15 dk sonra gözlemlediğinizde tükürüğünüz su yüzeyinde yüzüyorsa candida normal seviyededir. Bunu bir saatin içinde bir kaç kez daha gözlemlerseniz daha iyi sonuçlar görürsünüz. Resimde ki gibi sarkıtlar, orta bölümde birikme ve dibe çökme varsa sırasıyla candida mikyarınız çoğalmış demektir. NASIL KORUNURUZ; elma sirkesi, sarımsak(yeteri miktarda) kolajenli (jelatin, ilikli kemiksuları, kele eti, paça, pöç) probiyotik besinler ile bağırsak florasını kuvvetlendirmek çözümdür.
Read more
 #muptelaokurlari | @kitapli_kiz <span class="emoji emoji1f3b6"></span> • #destan #ozgeerkin Efsun beni benden aldı kitapta. Yapma ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @kitapli_kiz • #destan #ozgeerkin Efsun beni benden aldı kitapta. Yapma Efsun o kadar da değil diye diye okudum kitabı resmen. İlk görüşte Destan a aşık oluyor Efsun ama oyle böyle değil Bir rahat vermiyor Destan a Ya bu nasıl kız boyle dediğinizi duyar gıbıyım. ... #muptelaokurlari | @kitapli_kiz 🎶

#destan #ozgeerkin
Efsun beni benden aldı kitapta. Yapma Efsun o kadar da değil diye diye okudum kitabı resmen. İlk görüşte Destan a aşık oluyor Efsun ama oyle böyle değil 🙈 Bir rahat vermiyor Destan a😂 Ya bu nasıl kız boyle dediğinizi duyar gıbıyım. Aslında yapısında çok soguk ve yalnız bir kadın🙄 Efsun u Destan ının varlığı bambaşka birine dönüştürdü. Destan a gelirsek😍😍 Ey gidi eyyyy okurken bu ne karızma diyorsunuz . Ama yaralı yüreğe sahip bir ağır abı🤗 Devran gecmişinde yaşadıklarından dolayı Efsun u hayatına almak istemese de Efsun aşkı için pes etmeden şavasıyor veeeee buyuk aşk başlıyor😍
_____________________________________________
"..Bir saat ile bir dakikanın farkını neyle ölçüyorsun sevgilim? Ölüm bile bir saniyede buluverirken insanı aşkın bulabilirliği mi ürkütüyor seni ?."
_____________________________________________
#okudumbitti #destan #özgeerkin #muptelayayinlari #kitap #book #bookstagram #birlikteokuduk #kitaplar
Read more
<span class="emoji emoji1f338"></span><span class="emoji emoji1f338"></span><span class="emoji emoji1f338"></span> Hayatta her şey birbirine bağlıdır ; Sevgi sevgiyi çeker, Nefret nefreti, Cömertlik bolluğu ...
Media Removed
Hayatta her şey birbirine bağlıdır ; Sevgi sevgiyi çeker, Nefret nefreti, Cömertlik bolluğu , İyilik iyiliği çeker... Asık suratlı bir insanın işleri hep ters gider Nankör insan hiç mutlu olamaz🙄 Cimrilik yapanın hayatında bereket olmaz İyilik yapan iyiliği, kötülük ... 🌸🌸🌸
Hayatta her şey birbirine bağlıdır ;
Sevgi sevgiyi çeker,
Nefret nefreti,
Cömertlik bolluğu ,
İyilik iyiliği çeker...
Asık suratlı bir insanın işleri hep ters gider😏
Nankör insan hiç mutlu olamaz🙄
Cimrilik yapanın hayatında bereket olmaz 😌
İyilik yapan iyiliği, kötülük yapan kötülüğü bulur... Yani basit bir doğa yasası ;
Ne ekersen onu biçersin 🌱

Bu nedenle olumlu düşünün 😇
Adımlarınızı sevgiyle atın,
Tebessüm edin, iyi söz söyleyin,
İyi şeyler duyun ve mutlu yaşayın 🤗❤
.
*Merih Keçe*

Ne güzel tam benim yaşam felsefeme uygun bir düşünce,
Kırmayın incitmeyin kimseyi, 3 günlük dünya boşverin kavgayı kini....
Etrafta o kadar güzellik varken nasıl beceriyorsunuz mutsuz olmayı 😏😄
.
Güzel baktığımız, güzellikler gördüğümüz bir gün olsun 🌸🌸🌸
Mutlu Sabahlar, hayırlı cumar olsun hepimize 😇
.
.
.
#fatmadamyan #happyday #goodmorning #günaydın #mutluol #happyday #greatday #gününkaresi #gülümseaşka #fotoğrafheryerde #fotoğrafaşkı #photographer #photographie #bizce2011 #kesfetteyizz #hayatçokgüzel #anıyakala #love #aşk #sevgiheryerde
Read more
Loading...
Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek’ Dediği gibi şairin; O telaşla bırakın Paris yolunda ...
Media Removed
Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek’ Dediği gibi şairin; O telaşla bırakın Paris yolunda ılık Rüzgarla taramayı saçlarınızı Sevdiğimizle doyasıya bir sohbet bile edemedik biz… Gözümüz saatte söyleştik hep, Koşuşur gibi seviştik, yarışır gibi çalıştık Hep yetişilecek ... Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek’
Dediği gibi şairin;
O telaşla bırakın Paris yolunda ılık Rüzgarla taramayı saçlarınızı
Sevdiğimizle doyasıya bir sohbet bile edemedik biz…
Gözümüz saatte söyleştik hep,
Koşuşur gibi seviştik, yarışır gibi çalıştık

Hep yetişilecek bir yerler vardı…
Aranacak adamlar, yapacak işler…
Bir sonraki günün telaşı, bir öncekinin tersine bulaştı…
Başkalarının hayatı, bizimkini aştı.

Kor karanlıkta çalar saat sesi yerine;
Kuşluk vakti, kızarmış ekmek kokusu
Veya yavuklu busesiyle uyanma düşlerini
Ha babam erteledik.

20’li yaşlardayken 30’lara kurduk saatin alarmını,
30’larımızda 40’lara, belki sonra 50’lere
Lakin öyle yanlış kurgulanmış ki hayat
Kuşlukta uyanma fırsatı sunduğunda size,
Artık uyku girmez oluyor gözlerinize…

Doyasıya söyleşmek,
Telaşsız sevişmek için bol zamana kavuştuğunuzda,
Söyleşecek, sevişecek kimsecikler kalmıyor
Yanınızda…

Özenle sakladığınız bir sarı lira gibi ömrünüz;
Vakit gelip sandıktan çıkardığınızda,
Bir de bakıyorsunuz ki,
Tedavülden kalkmış…
Can Dündar’ın ödünç hayatlar yazısından.. Şirleştiren : Erel Bleda

Yukarıdaki fotoğraf gören için bir “an”, benim için ise bir “anı” 💚
📸@laraapa_ @mkazimapa @griby3 #2018 #summer
Read more
...Efendiler, Türk vatanını almak düşüncesini, Türk’ü esir etmek hayalini genel, ortak bir düşünce ...
Media Removed
...Efendiler, Türk vatanını almak düşüncesini, Türk’ü esir etmek hayalini genel, ortak bir düşünce haline koymağa çalışanların da hak ettikleri sondan kurtulamamış olduklarını gözlerimizle gördük. Efendiler, kendilerine bir milletin geleceği emanet edilen adamlar, milletin ... ...Efendiler, Türk vatanını almak düşüncesini, Türk’ü esir etmek hayalini genel, ortak bir düşünce haline koymağa çalışanların da hak ettikleri sondan kurtulamamış olduklarını gözlerimizle gördük. Efendiler, kendilerine bir milletin geleceği emanet edilen adamlar, milletin kuvvet ve gücünü yalnız ve ancak yine milletin gerçek ve kabul edilir yararlar elde etmesi yolunda kullanmakla sorumlu olduklarını bir an hatırlarından çıkarmamalıdırlar. Bu adamlar düşünmelidirler ki, bir memleketi ele geçirip işgal etmek, o memleketlerin sahiplerine hükmetmek için yeterli değildir. Bir milletin ruhu baskı altına alınmadıkça, bir milletin kararlılığı ve iradesi kırılmadıkça, o millete hükmetmenin imkânı yoktur. Halbuki yüzyılların çocuğu olan bu millî ruh, kalıcı ve sürekli bir millî iradeye hiçbir kuvvet karşı koyamaz.
Hükmedilmek istenmeyen bir milleti, esaret altında tutmayı başaracak kadar kuvvetli zorbalar artık bu dünya yüzünde kalmamıştır. Türk milleti son çarpışmalarıyla, özellikle burada kazandığı zaferle, kazandığı kararlılık ve irade ile herkesçe bilinen bu gerçekleri bir defa daha tarihin sinesine çelik kalemle kazınmış bulunuyor... Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun... #30ağustoszaferbayramı #dumlupınar
Read more
...................... KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ. Ey Talib! Gerçeği aradığını ...
Media Removed
...................... KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ. Ey Talib! Gerçeği aradığını söylerken, göremediğin gerçeklerin anlatıldığı meclislere girince, gözlerinle görmediğin için o gerçeğin münkiri olma. Girdiğin meclislerde senin üstadınla ilgili iyi ve güzel ... ......................
KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ.
Ey Talib!
Gerçeği aradığını söylerken, göremediğin gerçeklerin anlatıldığı meclislere girince, gözlerinle görmediğin için o gerçeğin münkiri olma.
Girdiğin meclislerde senin üstadınla ilgili iyi ve güzel şeyler duymak istiyorsan, meclisin sahibine iltifat et.
Dua bekliyorsan, meclistekilere dua et ki karşılığını misliyle alasın. Unutma ağız tandır, dil ateş yalımıdır. Sarfettiğin kelam, yakıcı bir alev dili ise senin tandırının ateşinden daha koyu bir ateşle karşılık görürsün.
Ey ihtiyar;
Şayet inkar edersen, münkir olursun. İnkarın rengi siyah, münkirin rengi sarıdır. Hali sayrıdır, hastalıklıdır. Neyi inkar ettiğine bak. Şayet şeytanı ve şeytandan geleni inkar ediyor Hakk’a kaçıyorsan o zaman rengin nura bürünür. Yok, hakikatı ve Hakk dostlarının varlıklarını inkar ediyorsan o vakit dilinden itibaren gözlerin, tırnakların sararır. Sonra gönlün kararır. Çünkü münkirin sonu mutlaka ateştir.
Bana gösterebilir misin, zamanın içinde kaybolmayan, ismi unutulmayan ve beddua ile anılmayan bir inkarcı. Elbette gösteremezsin. Çünkü münkir dil havanında dövdüğü kara kelam tohumunu, kara gönül tarlasında, bir tutam kara buğday gibi yetiştirir, besler, büyütür, sonra ondan yaptığı unu, acı kara su ile yoğurur. Kara bir ekmek çıkar ortaya. Lokma lokma tüm gönüllere eker de kendisi gibi olanların gönüllerini karartır.
Unutma. Dünyalık her şehvet aklın perdesidir. Tıpkı sarhoşluk veren şarap gibi, afyon gibi. İnsan sadece şarap içerek, afyon yutarak sarhoş olmaz. Aklını esrüklüğe meylettiren dünyalık şehvetler de sarhoşluk vericiler gibi azı da çoğu da haramdır.
Ey Talip unutma.
Sen sahibinin hazinesinde kara bir mangır değerinde bile değilsin. Kendi değerini kendin arttırırsın. Nasıl mı? Sahibinin ismini çok zikretmekle ve verdiklerine şükürle.
Bunu öğrenmeye önce etrafındaki kulların sana yaptıkları iyiliklere teşekkür ederek başlayacaksın.
Zira kula teşekkür etmeyen, Allaha şükredemez…
Read more
Loading...
Kalbiniz kırılacağına taş kırılsın Sultan Mahmud-u Gaznevi hazretleri bir savaş sonunda çok ...
Media Removed
Kalbiniz kırılacağına taş kırılsın Sultan Mahmud-u Gaznevi hazretleri bir savaş sonunda çok kıymetli bir elmas taşı ganimet olarak ele geçirir. Sonra taşı eline alarak baş vezirine, (Al bu taşı kır, paramparça et) der.  Baş vezir der ki: - Aman efendim bu çok kıymetli ben bunu kıramam. ... Kalbiniz kırılacağına taş kırılsın

Sultan Mahmud-u Gaznevi hazretleri bir savaş sonunda çok kıymetli bir elmas taşı ganimet olarak ele geçirir. Sonra taşı eline alarak baş vezirine, (Al bu taşı kır, paramparça et) der. 
Baş vezir der ki:
- Aman efendim bu çok kıymetli ben bunu kıramam.
Sonra yanındaki diğer vezire aynı şeyi söyler. O da der ki:
- Bu çok kıymetlidir, kırılmaz bu.

Diğerlerinin hepsi aynı şeyi söylerler.
Sultan, özel hizmetçisi Ayaz’ı çağırıp, (Al bu taşı kır) der. Daha demeye kalmadan Ayaz taşı yere vurup kırar, paramparça eder.
Padişah hiddetli bir şekilde der ki:
- Bre Ayaz sen ne yaptın, vezirler bunun çok kıymetli olduğunu söylediler. Nasıl kırarsın bunu?
Ayaz der ki:
- Efendim, ben taştan ne anlarım, benim için kıymetli olan sizin emrinizdir, sizin kalbinizdir, kalbiniz kırılacağına varsın taş kırılsın.

Sultan vezirlerine dönüp der ki:
- Ayaz’ı niçin sevdiğimi anladınız değil mi? Sizin gibi beni bir taşa değişmedi.
Read more
Yeni kitaba başlama vakti geldi sanırım. Bir yıla yakındır kafamda evirip çevirdiğim bir kurguydu ...
Media Removed
Yeni kitaba başlama vakti geldi sanırım. Bir yıla yakındır kafamda evirip çevirdiğim bir kurguydu 78 kuşağının romanı. Becerebilecek miyim bilmiyorum. Ben her romanıma bir soruyla başlar, o sorunun cevabı olarak ürettiğim bir tez üzerinden giderim. Romandaki hikâye, sadece kafamdaki ... Yeni kitaba başlama vakti geldi sanırım.
Bir yıla yakındır kafamda evirip çevirdiğim bir kurguydu 78 kuşağının romanı. Becerebilecek miyim bilmiyorum. Ben her romanıma bir soruyla başlar, o sorunun cevabı olarak ürettiğim bir tez üzerinden giderim. Romandaki hikâye, sadece kafamdaki o tezi sorgulamak, birlikte düşünmek çabasının süsüdür. 78 kuşağı hakkında toplumdaki genel algı, ütopyadan uzak, sürekli ölümlerin olduğu, kadın-erkek ilişkisinde –“bacı edebiyatı” diye kodluyorlar– sürekli tu kaka yapılan bir dönemdir. Ben ise o dönem insanlarının, mücadelenin içinde olanların, her sabah yüzlerini yıkarken, “Acaba bu sabah devrim olmuş mudur?” diye merak edenlerin kuşağı olduğunu iddia ediyorum. 68 kuşağı ne kadar romantik ve devrimci görünüyorsa, 78 kuşağını da o kadar romantik ve devrimci, hatta 68 kuşağına göre daha kitlesel bir ütopya hali içinde düşünüyorum.
Lafı uzatmayalım, o dönemleri ben Çorum’da 8-11 yaşları arasında, içsavaşın tam ortasında yaşadım. Çocuk aklımla hâlâ her şey gözlerimin önünde.
Bir dönem yazılacaksa, o dönemi iyi bilmem, dönemin ruhunu hissetmem gerekiyor. Bunun en güzel yolu da o dönemde yaşayan insanların anılarını okumak.
Bu konuda ilk kitabım KARADENİZ’İN ZEMHERİ ÇOCUKLARI’ydı ve bitti. Sebahattin Selim Erhan’ın ağzından Samsun’da yaşanılan devrimci mücadelenin içine girmiş oldum. Sanki o günlerde oralarda, o sokaklarda yaşadım. Ellerine sağlık diyorum...
Read more
.. OSMANLI ÖRF VE ADETLERİ Yüzyıllar boyunca kuşatan kuşağa aktarılan lâkin bu devirde yabancı ...
Media Removed
.. OSMANLI ÖRF VE ADETLERİ Yüzyıllar boyunca kuşatan kuşağa aktarılan lâkin bu devirde yabancı kaldığımız Osmanlı devrinin güzel örf ve âdetlerini istifadenize sunuyoruz. Osmanlı devrinin asil ve görgülü hanımefendileri, bugünkü pek lüks, aldatıcı ambalaj içinde, türlü türlü, ... ..
OSMANLI ÖRF VE ADETLERİ

Yüzyıllar boyunca kuşatan kuşağa aktarılan lâkin bu devirde yabancı kaldığımız Osmanlı devrinin güzel örf ve âdetlerini istifadenize sunuyoruz.

Osmanlı devrinin asil ve görgülü hanımefendileri, bugünkü pek lüks, aldatıcı ambalaj içinde, türlü türlü, cildi tahriş edici, zehirleyici, esans, krem ve pomatlar yerine, gül suyu kullanırlardı.

Yetmiş-seksen yaşındaki ihtiyar annelerin bile ciltleri ve yüzleri ter ü taze ve nurlu idi. Zamanımızdaki hanımlar ise, bir yandan ibadetin nûrundan mahrûmiyet, diğer yandan da ciltleri kozmotiklerle tahriş neticesinde erken yaşlarda ihtiyarlamaya başlamaktadırlar.

OSMANLI’DA YÜKSEK EDEP VARDI

O zamanlar Ramazân-ı Şerîf, sabırsızlıkla beklenir, kavuşunca da herkes, oruçlarını büyük bir zevk içinde tutardı. Teravih namazlarında câmiler hınca-hınç dolardı. Gayr-i müslimler bile anlayış gösterirler, Müslümanlara hürmeten yemeklerini gizli yerlerdi.

Mîlâdî sene başlarında ormanları tahrip demek olan on binlerce çam ağacını keserek Hıristiyan âdeti üzere odalarına dikip de önündeki mükellef sofralarda hindi dolmalarını midelerine indiren duygusuz bir mutlu azınlık yoktu.

O demler, şimdi yapılan kaba, kalp kırıcı şakalar yerine, duygulu, ince nükteli latîfeler yapılırdı. Meclislerde çaylar, kahveler, gül şerbetleri ve menbâ suları içilir, târihî ibret verici menkıbeler anlatılır, salâhiyetli kimseler tarafından şiirler okunurdu.

OSMANLI TOPLUMU MUTLUYDU

Asık yüzlülük, saygısızlık ve nâdanlık yoktu. Herkes şendi, güleryüzlü ve neş’eli idi. Bayram ve kandil günlerine hürmet edilirdi. Bu mübârek günlerde herkes birbirini ziyâret eder, Kur’ân-ı Kerîm ve mevlid-i şerîf okunur, bu sûretle birçok ev ve konak bu lâhûtî nefhadan hissesini alırdı.

Herkes hediyeleşirdi. Misâfirlere izzet ve ikram ile gönüller tatyîb edilirdi. Zarûret olmadan büyüklerin ve hürmete şâyan kimselerin yanında yüksek sesle konuşmak, çok ayıp ve nezâketsizlik sayılırdı. Çocuklar âilelerinden aldıkları terbiye îcâbı baş köşeye oturmazlardı.

Balı, onun tadını bilmeyen kimselere nasıl tarif edemez isek, o günlerin de tasvîrini lâyıkıyla yapamayız. Hulâsa o günler, bugün hayâl dahî edemeyeceğiniz lâhûtî demlerdi.
Read more
Ramazan ayını çocuklara eğlenceli bir şekilde aktarabileceğimiz harika bir Fantastik Ramazan ...
Media Removed
Ramazan ayını çocuklara eğlenceli bir şekilde aktarabileceğimiz harika bir Fantastik Ramazan masalı ve iyiliklerle dolu ‘Ay Takvimimiz’ Bu kitabı bize sevgili velim @senemaci hediye etmişti bizde cok severek kullanıyoruz️Masal ise kısaca şöyle; Bir gece gökyüzündeki küçük yıldızlar ... Ramazan ayını çocuklara eğlenceli bir şekilde aktarabileceğimiz harika bir Fantastik Ramazan masalı ve iyiliklerle dolu ‘Ay Takvimimiz’👌 Bu kitabı bize sevgili velim @senemaci hediye etmişti bizde cok severek kullanıyoruz❤️Masal ise kısaca şöyle; Bir gece gökyüzündeki küçük yıldızlar parıl parıl parlayarak birdenbire ortaya çıkan Ay ile karşılaşırlar. Hayatlarında çok Ay görmüşlerdir ama bu bir başkadır. Üstüne üstlük onun gelişini gören herkes bir sürü kutlama yapınca iyice kafaları karışır. Ay küçük yıldızların meraklı bakışları altında açıklama yapar: “Ben diğer 11 Ay’ın Sultanı Ramazan’ım!” Küçük yıldızlar bu cevapla yetinmezler tabii, Ramazan’a bir sürü soru sorarlar. Ramazan onlara orucu anlatır. Küçük yıldızlar meseleyi anlamıştır: Oruç, yeryüzündekilerin bütün gün oltalarını pencerelerinden, balkonlarından, dükkânlarından sarkıtarak tuttukları bir balık türüdür. Kararını hemen verir: O da bir oruç balığı tutacaktır! Arkadaşlarını toplayıp dünyaya inerler. Herkesin birer oruç balığı olduğunda geri gökyüzüne döneceklerdir. Ve böylece macera başlar. Ramazan adındaki Ay ve onun etrafındaki yıldızlar arasında geçen bu fantastik macera, hem bilgi içeriği hem de hayal dünyasının sınırlarını kaldıran kurgusuyla Ramazan’ın sembollerinden iyilik, yardımseverlik, güleryüzlülük gibi değerleri bir masala dönüştürüyor🐠 #ramazanayı #ramazan #okulöncesi #okulöncesieğitim #montessorietkinlikleri #montessori #okulöncesi #annecocuk #preschool #okuloncesi #okuloncesietkinlik #follow4follow #turkiye #earlychildhood #kayseri #tbt #i #love #earlychildhood #awesome #instamood #preschoolteacher #gununfotografi #photograph #photographer #kids #annecocuk #preschool #okuloncesietkinlik #follow4follow #earlychildhood #kayseri #follow #instalike #instadailyv
Read more
İnsanlar neden böyle ki ? Yani hep karşıdan bişeyler beklerler. Belki bende kötüyüm bu aralar iyi ...
Media Removed
İnsanlar neden böyle ki ? Yani hep karşıdan bişeyler beklerler. Belki bende kötüyüm bu aralar iyi değilim hiç bunu düşünmezler ? Enkazın altında kaldım ezildim kırıldım parçalandım. Yapmıycağım şeyler yaptım. İhtiyacım olduğu anda neden yanımda değiller. Hemde en çok ihtiyacı olan ... İnsanlar neden böyle ki ? Yani hep karşıdan bişeyler beklerler. Belki bende kötüyüm bu aralar iyi değilim hiç bunu düşünmezler ? Enkazın altında kaldım ezildim kırıldım parçalandım. Yapmıycağım şeyler yaptım. İhtiyacım olduğu anda neden yanımda değiller. Hemde en çok ihtiyacı olan ben iken bırakıp giderler ki ? Anlatamıyorum derdimi en sevdiğim insana bile. Yani napabilirim daha diyorum ben bunu dedikçe daha da dibe batıyorum. Çok değer verdiğin insan var el uzatayım diyosun ama öyle bir halde ki seni bile düşman bellemiş durumda. Ha her zaman ki gibi araya sıkıntılarını söylemeden de edemiyor. Biliyor çünkü hep sen vardın yanında abi kardeş yada her neyse ama korkuyor yani öyle bunalmış. İyi değil biliyosun gözünün önünde ölse bişey yapamıyosun. İnsanlar gibi gamsız olmak isterdim açıkçası saatlerce karşında ağlasa telaşlanmak istemedim ama karakter denen o illet şey ve kalbi izin vermiyor. Birşey olsa ilk senin canın yanıyor ama söyleyemiyosun. Değer verdiğin insanlara zarar gelicek diye korkuyosun ama onlar ilk fırsatta seni aşağı atıyor. Olay bizde tamamen şöyle yani hani bir çocuk görürsün sigara içerken annene babana söylerim içme dersin niyetin aslında doğru yolu bulsun istersin ama o sana karşı korkar ama o korku onu büyük bir felaketten kurtarır ya ve bunu yıllar sonra anlar işte hayat böyle boktan bi yer yıllar sonra verilen kıymet bir halta yaramıyor...
Read more
“Anadolu'nun bağrından kopar kahramanımız, yolu Paris'e düşer. Bi başına. Karnı aç. Elleri cebinde ...
Media Removed
“Anadolu'nun bağrından kopar kahramanımız, yolu Paris'e düşer. Bi başına. Karnı aç. Elleri cebinde dolaşırken, bakar ki, sokak çalgıcıları var, müzik yapıyorlar, para topluyorlar. Çöker bi köşeye, cura'sını tıngırdatmaya, yanık yanık söylemeye başlar: "Aç kulaklarını dinle ... “Anadolu'nun bağrından kopar kahramanımız, yolu Paris'e düşer. Bi başına. Karnı aç. Elleri cebinde dolaşırken, bakar ki, sokak çalgıcıları var, müzik yapıyorlar, para topluyorlar. Çöker bi köşeye, cura'sını tıngırdatmaya, yanık yanık söylemeye başlar:
"Aç kulaklarını dinle sözümü,
yalan söz gerçeğe tuzak değil,
insan hakkını hak bilen kişi,
özünde nur doğar yalan ateşi,
kamili taşlamak cahilin işi,
cahilden kötülük hiç uzak değil..."
*
Tesadüfen ordan geçerken, durup, dinleyenler arasında Abidin Dino da vardır. Çağdaş Türk resminin öncülerinden, ressam, karikatürist, yazar, yönetmen... Entelektüel çevrede büyüyen, Robert Kolej mezunu, bizzat Mustafa Kemal tarafından resim ve sinema eğitimi için Rusya'ya gönderilen... ABD'de Fransa'da sergiler açan, Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onursal Başkanı olan, Fransa Kültür Bakanlığı'ndan Altın Şövalye Nişanı alan, New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı yapan... Siyasi görüşleri nedeniyle ordan oraya sürgüne gönderilen Abidin Dino.
*
Tanışırlar... Kasketli, pala bıyıklı, buram buram Anadolu kokan ozan'ın kalacak yeri olmadığını öğrenir, koluna girer, evine davet eder. Dilbilimci, yazar, Paris Ulusal Bilim Merkezi'nde görev yapan, öğretim üyesi doçent eşi Güzin Dino, sofrayı kurar. Otururlar, sohbete koyulurlar. Laf lafı açar, ozan der ki, beni yarın çarşıya götürür müsünüz?
Hayrola derler, ne lazımsa biz sana alalım... "Bale ayakkabısı alacağım" der!
Dino'lar şoke olur. Kara yağız ozan, o şahane şivesiyle devam eder: "Benim oğlan balet de... Ona göndereceğim."
*
Çünkü...Nesimi Çimen'dir o.
*Türkü derleyen, ilk plak çalışmasını 1964'te yapan, Almanya'da Fransa'da İsveç'te albümler çıkaran, dünyanın en önemli müzikhollerinde sahne alan,Türkiye'de ha bire gözaltına alınan, işkence gören, sürüm sürüm süründürülen, yılmayan, ömrünün sonuna kadar hiç sosyal güvencesi olmayan, yurtdışından gelen teliflerle mütevazı yaşamını sürdürmeye gayret eden... Sazın, sözün, üç telli cura'nın ustası.
*
Aslen Tunceli Hozatlı. Kayseri'de ırgatlık yaparken, aşiret ağasının kızı Dilber'e aşık olur, Dilber de ona, kaçarlar, Adana'ya... Evlatları olur. Almanya'ya işçi yazılır, nefes darlığı olduğu için kabul edilmez.+++
Read more
Təcrübə göstərir ki, insanın nəfsani istəklərinin ardınca getməsi, onun əlinə və ayaqlarına ...
Media Removed
Təcrübə göstərir ki, insanın nəfsani istəklərinin ardınca getməsi, onun əlinə və ayaqlarına açılmayan zəncirlər vurar və onu əsir edər. . Qurani-Kərim Həzrət Yusifin (ə) dilindən buyurur: "Mən öz nəfsimi (Allahın diqqət və nəzəri olmadan) təmizə çıxarmaq istəmirəm. Çünki, Rəbbimin ... Təcrübə göstərir ki, insanın nəfsani istəklərinin ardınca getməsi, onun əlinə və ayaqlarına açılmayan zəncirlər vurar və onu əsir edər.
.

Qurani-Kərim Həzrət Yusifin (ə) dilindən buyurur: "Mən öz nəfsimi (Allahın diqqət və nəzəri olmadan) təmizə çıxarmaq istəmirəm. Çünki, Rəbbimin rəhm etməsi istisna olmaqla (insanın) nəfs(i) daim pisliyə əmr edəndir. Həqiqətən mənim Rəbbim çox bağışlayan və mehribandır". ("Yusif" 53).
.

Milli.Az deyerler.org-a istinadən bildirir ki, İmam Əli (ə) buyurur: "Nəfs, insanı pisliyə tərəf çəkər. Hər kim onu boş buraxar, nəfsi onu günahlara tərəf çəkər".
.

Qurani-Kərim Allahın Öz peyğəmbərlərinin (ə) özünə nəzarət etməsi barəsində buyurur: "O zaman (qəbilə) qardaşları olan Nuh onlara dedi: "Məgər (Allahın qəzəb və əzabından) çəkinmirsiniz?"". ("Nuh" 106).
. "O zaman (qəbilə) qardaşları Lut onlara dedi: "(Bu şirk və küfrünüzdən) çəkinmirsinizmi?!"". ("Şüəra" 161).
.

Həzrət Saleh (ə) barəsində buyurur: "O zaman onların (qəbilə) qardaşları Saleh onlara dedi: "Məgər (şirk və küfrdən) çəkinmirsiniz?"". ("Şuəra" 142).
.

Şueyb (ə) barəsində buyurur: "O zaman Şüeyb onlara dedi: "(küfr və şirkinizdən) çəkinmirsinizmi?!"". ("Şuəra" 178).
.

İlyas (ə) barəsində buyurur: "O zaman o, öz qövmünə dedi: "Məgər (Allaha qarşı itatəsizlik etməkdən və Ona şərik qoşmaqdan) qorxmursunuz?". ("Saffat" 124).
.

Həzrət Peyğəmbərə (s) buyurur: "(Mənim bəndələrimə) de: "Ey Mənim iman gətirmiş bəndələrim, Rəbbinizdən qorxun! Bu dünyada (əməl və etiqadda) yaxşılıq edənlər üçün (həm dünyada, həm də axirətdə) gözəl mükafat vardır. Allahın yeri genişdir (əgər bir yerdə dindarlıq edə bilməsəniz, başqa bir yerə hicrət edin). Şübhəsiz, səbirlilərin mükafatları saysız-hesabsız və kamil şəkildə veriləcəkdir". ("Zumər" 10).
.

Beləliklə deyə bilərik ki, özünə kontrol edib, nəfsinə qalib gəlmək - elə mühüm mövzulardandır ki, Mütəal Allah onun barədə hətta Məsum peyğəmbərlərinə (ə) belə göstəriş vermiş və insanları ona əməl etməyə təşviq etmişdir.
.

Məsumların (ə) dili ilə desək, Allah Təala böyük cihada - nəfslə cihada dəvət etmişdir.
Read more
BİR MÜSLÜMAN BÖYLE OLMAMALI Rabbine bile bile asi olan ve haramlar içinde debelenen, şüphesiz ...
Media Removed
BİR MÜSLÜMAN BÖYLE OLMAMALI Rabbine bile bile asi olan ve haramlar içinde debelenen, şüphesiz ki -isyanı nispetinde- azgın ve taşkın bir mücrim… Ancak bu yaptığını Hak rızası için yapan yahut öyle gösteren, günahında zirveye varan bir asi ve haydut. Puta tapınan, beyinsiz ve ahmak… ... BİR MÜSLÜMAN BÖYLE OLMAMALI

Rabbine bile bile asi olan ve haramlar içinde debelenen, şüphesiz ki -isyanı nispetinde- azgın ve taşkın bir mücrim… Ancak bu yaptığını Hak rızası için yapan yahut öyle gösteren, günahında zirveye varan bir asi ve haydut.

Puta tapınan, beyinsiz ve ahmak… Lakin bu tapınmayı -devri saadetteki müşrikler gibi- Allah rızası ve aşkı için yapan putperest, külliyen beyinsiz ve aptal.

Allah’tan korkmayan, tehlikeli ve berbat biri… Ama kendini O’ndan korkuyormuş gibi gösteren, daha da tehlikeli ve berbat.

Namussuz, kendi de dahil her herkes için anlatılamayacak kadar büyük bir musıbet… Ama iffet ve namus abidesi imiş gibi arz-ı endam eden bir namussuz, daha da korkunç bir bela.

Fahişe, tüyleri ürpertecek ve tiksindirecek kadar kötü… Fakat tesettürlülerin arasında bulunup kısmen ve hele tamamen onlar gibi giyinen fahişe, çok daha kötü.

Hırsız -bütün nevileriyle- çok fena… Lakin namazlı ve oruçlu hırsız, ondan -zararı yanıyla- kat be kat fena.

Kibirli olan ve kendini beğenen biri, kelimenin tam manası ile bir alçak… Ancak bunu tevazu veya vakar şalıyla örten mütekebbir, onunla kıyas edilemeyecek kadar düşük, hatta çukur.

Cahil, başta kendi olmak üzere herkese ve her şeye son derece zararlı… Fakat ilim adamı olduğunu zan veya iddia edip bilgiçlik taslayan cahil, ondan çok daha muzır, hatta insanların ve diğer varlıkların tamamının başının belası.

Memleketini pazarlayan ve vatan haini olan nihayet mertebede düşük… Velakin böyle olup da kendini vatansever gibi gösteren ondan çok daha aşağılık.

Meyli ve rağbeti -sadece yahut ağırlıklı olarak- dünyaya ve dünyalıklara olan bir ehli dünya, süzme ve katıksız bir rezil… Ancak insanların önünde ahiret adamıymış gibi duran ve kendini öyle pazarlayan bir ehli dünya, ondan çok daha rezil.

İslam’a ve daha çok Müslümanlara düşmanlık yapan, zarar veren bir kâfir çok tehlikeli… Lakin Müslümanlara zararsız, hatta kârı varmış gibi görünen, belki de hakikaten bir parça öyle olan ve İslam’a telafisi imkansız yahut tedariki hayli zor bir zarar veren kafasına göre Müslüman, çok daha tehlikeli.
#izmir #vekili #hüseyinavni #hocam #ilim #ihlas #dua #istikamet #ismailağa #ismailağacemaati #istikametwebtv
Read more
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D ...
Media Removed
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel M A K E U P : M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup S ... Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch

M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette

A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel

M A K E U P :
M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup

S k i n c a r e: S O N I A R O S E L L I
S e x A p e e l + W a t e r B a L m

B a s e: K E V I N A U C O I N / U L T R A H D M U F E
H i g h l i g h t e r: P A T MCGRATH s k I n f e t i s h
B r o n z e r : N A R S L A G U N A
L i p s: C H A R L O T T E T I L B U R Y @charlottetilbury
E y e s: M A C P A I N T P O T
B R O W S. / S E N N A B R O W B O O K + P e n c I L s
Read more
Mirhan doğalı 10 gün olmuştu. Bir kaç gün öncesinde annemler babamı karın bölgesindeki ağrılarından ...
Media Removed
Mirhan doğalı 10 gün olmuştu. Bir kaç gün öncesinde annemler babamı karın bölgesindeki ağrılarından dolayı dr.a götürmüşlerdi. Sonuçlardan birşey çıktı mi diye sorduğumda hep geçiştirildim, sonuçların çıkmadığını söyleyip durdular. Lohusayım diyeymiş sonradan öğrendim. O sabah ... Mirhan doğalı 10 gün olmuştu. Bir kaç gün öncesinde annemler babamı karın bölgesindeki ağrılarından dolayı dr.a götürmüşlerdi. Sonuçlardan birşey çıktı mi diye sorduğumda hep geçiştirildim, sonuçların çıkmadığını söyleyip durdular. Lohusayım diyeymiş sonradan öğrendim. O sabah da içimde bir huzursuzluk bu sonuçlar niye çıkmadı hala diyerek hastaneyi aradım. Bir kaç kez bağlanan telefondan sonra, ruhsuz-duygusuz-şuan bile konuşsak ses tonundan kendisini hatırlayabileceğim kadar bende yer eden bir hemşirenin ağızından “Babanızı onkoloji bölümüne nakletmişler, kendisi kanser” cevabını aldım. Dünya gerçekten başa yıkılır mıymış, evet yıkılırmış.. Benim babişkom, öpmeye-koklamaya-bakmaya kıyamadığım, benim dağım.. Hem de son evre- pankreastan karaciğere metastaz yapmış. En başarılısı dedikleri doktor 3-6 ay arası ömür biçti. Hastalığını öğrendikten sonra, ilk gözgöze gelişimiz, o gözlerinle ne çok şey anlattın bana be babam. Ah babam.. Gerisi babamın kanser olduğunu bilip ama kısa sürede iyileşeceğini düşündüğü, hastalığının son evrede olduğunu hiçbir zaman bilmediği, kemoterapiler işe yaramıyor dediklerinde bile iyileşmeye çok az kaldığını söylediğimiz, onun bir gülüşü için her gün rol yapılan, hiçbir şey yokmuş gibi yaşanılan, aslında nefes bile alamadığımız günler.. 3-6 Ay arası yaşar dedikleri ömrü 13-14 ay dayanabildi benim canımın.. İnsan bu hastalığı biliyor, ne kadar kötü olduğunu da biliyor ama asla başına gelmeden anlayamıyormuş.
Bu gün bu koca yürekli adamın, birtanemizin, canım annemin biriciği, torunlarının dedişkosu canım babişkomuzun doğum günü. Keşke keşke keşke.. Fırsatınız varken sevdiklerinize daha çok sarılın, onu o sıcacık boynundan öpün, koklayın. İnsan sevdiğini kaybedince anlıyor hayatın aslında ne kadar basit bir düzende olduğunu..
Canımın içi babam, canımın yarısını alıp giden babam. İyi ki doğmuşsun, iyi ki benim babam olmuşsun benim yüreği güzel, mis kokulu, öpmelere doyamadığım canım babam.. Biliyorum ki bizleri bırakmadın, bırakmayacaksın.. Kavuşacağımız güne kadar hoşçakal birtanem.. Seni her günümde, her gün daha da artarak çok ama çok özlüyorum!
Read more
Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldüren Çilem Doğan'ın savunması; Nasıl ...
Media Removed
Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldüren Çilem Doğan'ın savunması; Nasıl oldu anlamadım ama sanırım ben yaptım. Erkekler takım elbise giyip önüne bakınca cezası iniyor, benim takımım, kravatım yok. Annem apar topar bu tişörtü bulabilmiş.  Bir de ... Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldüren Çilem Doğan'ın savunması;

Nasıl oldu anlamadım ama sanırım ben yaptım.

Erkekler takım elbise giyip önüne bakınca cezası iniyor, benim takımım, kravatım yok. Annem apar topar bu tişörtü bulabilmiş.  Bir de ne yalan söyleyeyim hayatta kalmış olmanın saklayamadığım bir sevinci var içimde.

O ölmese ben ölecektim.  O size, beni pazarlamaya karar verdiğini söylemeyecekti, başka adamların koynuna beni sokma planlarını anlatmayacaktı, benim patlıcan fazla pişti diye, perdeler azıcık kirlendi diye, masada kırıntı kaldı diye yediğim dayakları söylemeyecekti, kaç kere hastanelik olduğumdan bahsetmeyecekti.  Çay bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafım var. Biraz yan gülmüşüm. Belki de o fotoğrafı gösterip namussuz karılar gibi çıkmış filan diyecekti.  Karısını başka adamlara satan o değilmiş gibi “namusumu temizledim” diyecekti.

Siz onu 3-5 yılla yargılayıp, namusu kirlendi diye mazur görüp, yandan gülüşümü tahrik sayıp bir de üzülecektiniz adama.  Oysa namus benimdir Hakim Bey, bir kağıda imza attık diye kimselere bırakmam.  Sonuna kadar idare edebilmiş olmam, elaleme değil de başıma gelenleri hep karakollara anlatmış olmam, kızıma hiç fark ettirmemiş olmam namusumdur. 'BENİM UTANACAK BİR ŞEYİM YOKTUR'  O utanmamış yaptıklarından, benim utanacak bir şeyim yoktur.  İçimdeki hayatta kalma mutluluğunu atamıyorum Hakim Bey. 
Ağlayamamam bundandır.  Ne yalan söyleyeyim aynı acının çemberinden geçmiş, sağ kalabilmiş kadınlarla aynı koğuşta, bir ömür kazasız belasız da yaşarım ben ama benim bir kızım, bir de memleketin aç kaldığı bir adalet var.  Gel sen, ölmedim diye beni cezalandırma, benim bir derdim; kızımın bari mutlu olmasıdır.

Yanında ben olayım.  Can alan bir katil değil, can derdinde bir kadın de bana.

Kurşunla yatıp kurşunla kalkan, yastığın altında silahla yatan adamlar hiç eceliyle ölmüş mü?

Hem sevebilseydi o da ölmezdi di mi ama?

Öldüyse hepsi benim suçum mu?

#çilemdoğan #kadınaşiddetehayır #kadınaşiddetedurde
Read more
Bugün biraz sert ve belki bir cogunuza göre edepsizce konuşacagım kusura bakmayın! Bu dünyanın ...
Media Removed
Bugün biraz sert ve belki bir cogunuza göre edepsizce konuşacagım kusura bakmayın! Bu dünyanın varoluşu,sizin varoluşunuz,uykunuz keyfiniz zevkiniz huzurunuz herşey ama herşeyim ben! Karnım büyümeye basladıgında o koca gobegmdeki koca yürek atmaya basladgndan beri artık sadece ... Bugün biraz sert ve belki bir cogunuza göre edepsizce konuşacagım kusura bakmayın!

Bu dünyanın varoluşu,sizin varoluşunuz,uykunuz keyfiniz zevkiniz huzurunuz herşey ama herşeyim ben!
Karnım büyümeye basladıgında o koca gobegmdeki koca yürek atmaya basladgndan beri artık sadece anneyim!

Sizin başınız agrısa dayanamadıgınız o agrının bin misliyle hiç tanımadıgım bir yabancıya bacaklarımı ayırdım ben!
Her ıkınışımda kemiklerimin tek tek kırıldıgını hıssetsemde!, Nefesim bitene kadar,belki ölrcegımı bile bile;
Sizin dünyanın onun içinde döndüğünü sandığınız ve!
Üç dakıkalık zevkınız için o iğrenç organınızı nereye sokacagınızı şaşırdıgnz küçücük delikten bir can çıkardım ben!
Canımdan!
Kanımdan!
İçimden!
Kalbimden!
Yaradan ın bana verdıgı izinle belki senin annene,belki babana,belki kardeşine,arkadasına dostuna canımdan can verdim ulan ben !
Be şerefsiz!! Can çıkardım ulan ben can!!
Ciğermden kalbimden elmden kolmdan koprdım da bir evlat getrdm bu dünyaya!🙏🏽
Ne için peki!kim için!
Sen brnim koklamaya kıyamadıgım o bedene bir hayvanın bıle yapmadıgını yap diye mi!!
Benm hergece Nefes alıyor mu diye kontrol ettiğim o minik kalbi sen çaresiz bir kuş gbi çırpındır diye mi!
Ben ilmek ilmek emek emek onn geleceğini işlerken sen gel o pislik organını benim canıma değdir diye mi be Allahsız!!!
Senin o günahkar ellerini keserim!
Senn o içinde kalp diye atan şeyi ellerimle sökerim!
Senin o gözlerini oyar,bedeninin hergn bir yernden bir parça keser sonrada ellerimi yıkar evladımıda bagrıma basarım!!
Ben anneyim!!
Ayşe yim,Fatma yım,zeynep im,Dilruba yım!!
Bugun komşunun kızıyım,
Yarın haberlerde gördüğün bir yabacı,
Öbür gün kardeşin,
Bir sonraki gün eşinim,kızınım!!!! Ve sen..
Bir gün bir yerlerde sindirilmiş,bastırılmış,ayıplanmış,susturulmuş,itilmiş bir annenin evladısın..
Dün susmasaydık keşke dememek için!
Bir katil bircanavar yaratmamak için!!
Yalvarıyorum...!!!
Susmayın..!! !!!!!
Read more
Qadınlar arıqlamaq üçün daha hansı üsullara əl atmır ki... Ciddi pəhrizlərlə və fiziki məşğələlərlə ...
Media Removed
Qadınlar arıqlamaq üçün daha hansı üsullara əl atmır ki... Ciddi pəhrizlərlə və fiziki məşğələlərlə özünü yorur, sonra isə əldən düşüb yartır və daha çox kalori yığır. Akupressura nədir? Akupressura qədim Çin təcrübəsinə əsaslanan nöqtəvi masaj növüdür. Bu masaj fəal nöqtələrin ... Qadınlar arıqlamaq üçün daha hansı üsullara əl atmır ki... Ciddi pəhrizlərlə və fiziki məşğələlərlə özünü yorur, sonra isə əldən düşüb yartır və daha çox kalori yığır.

Akupressura nədir?
Akupressura qədim Çin təcrübəsinə əsaslanan nöqtəvi masaj növüdür. Bu masaj fəal nöqtələrin stimulyasiyasına və maddələr mübadiləsinin sürətlənməsinə kömək edir. Çin təbibləri iddia edir ki, artıq çəki ilə belə asan və xoş bir mübarizə üsulu ağrısız arıqlamağa kömək edir və bədənə günrahlıq bəxş edir. Lakin başlanğıc üçün əsas 5 nöqtəni tapmaq lazımdır.

Duy-duan nöqtəsi
İştahanı yatırmaq üçün əsas nöqtələrdən biridir. O, üst dodağın və burun arasının mərkəzində yerləşir. Onu bir neçə dəqiqə, xüsusilə yemək istəyəndə masaj edin. Bu, aclıq hissi və stressi azaldır.

İştaha nöqtəsi
Qulaqlarımızda bütün orqanların işini yaxşılaşdıran və maddələr mübadiləsi prosesini sürətləndirən 200-ə yaxın bioloji aktiv nöqtələr var. Şəkildə gördüyünüz nöqtəni tez-tez masaj edib stimullaşdırın.

Çoy-çi nöqtəsi
Şəkildə gördüyünüz nahiyəni diqqətlə masaj edin. Bu nöqtənin gündəlik bir anlıq stimullaşdırılması bağırsaq işinin yaxşılaşmasına kömək edir.

Çzu-san-li nöqtəsi
Arıqlamaq üçün ayaqda çoxlu sayda nöqtələr yerləşir. Onların arasında Çzu-san-li və ya "uzunömürlülük” nöqtəsini masaj etmək xüsusilə effektlidir. Hesab edilir ki, masajın təsiri ilə gündə 500 qram kalori yandırmaq mümkündür.

Lou-qu nöqtəsi
Topuğun daxili hissəsindən 5 sm yuxarıda yerləşir. Bu masaj da artıq çəkidən xilas olmağa kömək edir, o, həm də ürək nahiyəsində xoşagəlməz duyğuları yox etmək üçün, həmçinin əl və ayaq tutulması zamanı faydalıdır.
Masaj üçün bir neçə dəqiqə kifayətdir. Amma masaj zamanı xoşagəlməz hisslər yaranırsa, onda dərhal dayandırın.
Saglamolun.Az
Read more
Ey dünyanın peşinde yaban hayvanlarının bozkırda av peşinde koştuğu gibi koşan!.. Görmez misin, ...
Media Removed
Ey dünyanın peşinde yaban hayvanlarının bozkırda av peşinde koştuğu gibi koşan!.. Görmez misin, dünya sana musallat olmuş. Elde etmek için peşinden koşturduğun şey aslında senin felaketin. Kendi nefsin başta olmak üzere elde etmek için herkesle yarıştığın dünyalıkların ne kötü ... Ey dünyanın peşinde yaban hayvanlarının bozkırda av peşinde koştuğu gibi koşan!.. Görmez misin, dünya sana musallat olmuş. Elde etmek için peşinden koşturduğun şey aslında senin felaketin.
Kendi nefsin başta olmak üzere elde etmek için herkesle yarıştığın dünyalıkların ne kötü bir şey olduğunu bilseydin vallahi rağbet ettiklerinden tiksinirdin.
Yığıp sonrada yağma ettirdiğin, ölümünden sonra da ardında bıraktıklarının arasını açan, tamahkârlıklarına kamçı olan ve kavgalar çıkartan, biriktirdiğin altın ve gümüşlerin mezar yerinde sana hiçbir yararının olmadığını bilmez misin?
Gönül ferahlığı ile içinde oturmadığın ama ömür boyu çalışıp didinip sahip olmak için çabaladığın kâşânelerin, senden sonra tarumar olacağının farkında değil misin?
Oysa gerçek hazineyi Allah sana da bana da göstermiyor mu: onlar insanı hem dünyada, hem mezarda, hem de ahirette hiç yalnız bırakmaz.
Onlar nedir? Diye sorarsan, hikmet ve takvadır derim.
Unutma ey dünya tutkunu,
Takva insan için en büyük erdem ve her işte muvaffak olmanın anahtarıdır.
Nefsine zulmetme. Onu ıslah etmek için zalimliği seçme. Çünkü nefis ancak çok zikir, mütevekkil bir hayat, hakiki teslimiyet, çokça oruç ve namazla terbiye olur.
Ey ihtiyar,
İffetsizlikten uzak dur, Bir milletin içinde haya ve iffet yoksunları ne kadar çoğalırsa o topluluğun helakı da o kadar yakın olur.
Dolu mide ile huşu kokan bir ibadet yapamazsın. Öyleyse az ye…
Uzun uykularının arasına serpiştirdiğin namazların sana haz vermez. Öyleyse az uyu…
Çok söz ve aşırı konuşmaya mutlaka yalan karışır. Söze şeytan ortak olur. Öyleyse az konuş…
Çokça mal biriktirme. Çünkü çok biriktirdiğin mal, bend tutmayan sel suyu gibi önüne gelen her şeyle karışır ve kirlenir. Öyleyse mala tamah etme…
Ey ihtiyar!
Hak tektir ve açıktır
Doğru ortadadır
Takva herkesin bildiği bir şeydir
Onur apaçıktır
Ve mürüvvet göz önündedir.
Sen mürüvvet sahibi, Hakka riayet eden, doğruluktan ayrılmayan, takva sahibi ve onurlu bir insan ol ki yüzün kızarmasın.
Çünkü bu dünya pazarında çıkınına ne doldurursan, ahiret sofrasında azık olarak önüne onlar çıkarılır unutma!...
Read more
<span class="emoji emoji1f33a"></span><span class="emoji emoji1f338"></span> QURANLA SÖHBƏT<span class="emoji emoji1f338"></span><span class="emoji emoji1f33a"></span> <span class="emoji emoji2b50"></span>️ Sən kitabsan<span class="emoji emoji2753"></span> <span class="emoji emoji1f4d6"></span> Quran: "Bu, insanlar üçün bir açıqlama, doğru yolu göstərən ...
Media Removed
QURANLA SÖHBƏT ️ Sən kitabsan Quran: "Bu, insanlar üçün bir açıqlama, doğru yolu göstərən rəhbər və öyüd-nəsihətdir." (Ali-İmran" 138) Kim tərəfindən nazil olunub Quran: "(Ya Rəsulum️) Həqiqətən, Quran sənə hikmət sahibi olan, (hər şeyi) bilən Allah tərəfindən təlqin ... 🌺🌸 QURANLA SÖHBƏT🌸🌺 ⭐️ Sən kitabsan❓ 📖 Quran: "Bu, insanlar üçün bir açıqlama, doğru yolu göstərən rəhbər və öyüd-nəsihətdir." (Ali-İmran" 138) 🌟 Kim tərəfindən nazil olunub❓
📖 Quran: "(Ya Rəsulum❗️) Həqiqətən, Quran sənə hikmət sahibi olan, (hər şeyi) bilən Allah tərəfindən təlqin (vəhy təlim) olunur." ("Nəml"6) ⭐️ Nə üçün nazil oldun❓
📖 Quran: "Ey insanlar❗️ Rəbbinizdən sizə bir öyüd-nəsihət, kökslərdə olana bir şəfa, möminlərə doğru yolu göstərən rəhbər və mərhəmət gəlmişdir." ("Yunis" 57) ⭐️ Kimə nazil oldun❓
📖 Quran: "Muhəmmədə haqq olaraq nazil oldu" ("Muhəmməd" 2) ⭐️ Peyğəmbərin qarşısında üzərimizə hansı vəzifə düşür❓
📖 Quran: "Peyğəmbər sizə nə verirsə, onu götürün, nəyi də qadağan edirsə, ondan çəkinin. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allah şiddətli cəza verəndir." ("Həşr" 7) ⭐️ Mənim üçün ən gözəl nümunə kimdir❓
📖 Quran: "Həqiqətən, Allahın Rəsulu Allaha, qiyamət gününə ümid bəsləyənlər (Allahdan, qiyamət günündən qorxanlar) və Allahı çox zikr edənlər üçün gözəl örnəkdir❗️" ("Əhzab" 21) ⭐️ Mənə Allahın əzəmətindən danış.
📖 Quran: "Əvvəl də, axır da, zahir də, batin də Odur. O, hər şeyi biləndir❗️" ("Hədid" 3) ⭐️ O haradadır❓
📖 Quran: "Siz harada olsanız belə, o sizinlədir" ("Hədid" 4) ⭐️ Onu özümüz üçün necə sübuta yetirək❓
📖 Quran: "Sən Allahın rəhmətinə əsər əlamətinə bax ki, torpağı öldükdən sonra necə dirilir" ("Rum" 50) ⭐️ Onunla necə danışaq❓
📖 Quran: "Mənə ibadət et və məni anmaq üçün namaz qıl" ("Ta-ha" 14) ⭐️ Yaradılışdan məqsəd nədir❓
📖 Quran: "Mən cinləri və insanları yalnız Mənə ibadət etmək üçün yaratdım" ("Zariyat" 56) ⭐️ İbadətdən məqsəd nədir❓
📖 Quran: "Sənə yəqin (ölüm) gələnədək Rəbbinə itaət et❗️" ("Hicr" 99) ⭐️ Şeytan kimdir❓
📖 Quran: "Həqiqətən, Şeytan sizin düşməninizdir, onu (özünüzə) düşmən tutun. " ("Fatir"6) ⭐️ Şeytanın vəsvəsələrinin müqabilində nə etməliyəm❓
📖 Quran: "Əgər sənə Şeytandan bir vəsvəsə gəlsə, Allaha sığın" ("Fussilat" 36) ⭐️ Mənim daxili düşmənim kimdir❓
📖 Quran: "Nəfs (insana) pis şeylər görməyi əmr edər" ("Yusuf" 53) ⭐️ Nəfsimlə necə rəftar etməliyəm❓
📖 Quran: "Nəfsini (günahlardan) təmizləyən mütləq nicat tapacaqdır❗️" ("Şəms" 9) ⭐️ Hara üz tutduğumu bilmək istəyirəm.
Read more
 #canlar #bilgilendirme . . <span class="emoji emoji1f49c"></span> <span class="emoji emoji1f49c"></span> Wuhuuuuuu bunu duyunca şaşırmayın... 2 kadından 1 inde var.... Ne ...
Media Removed
#canlar #bilgilendirme . . Wuhuuuuuu bunu duyunca şaşırmayın... 2 kadından 1 inde var.... Ne mi???? Nam-ı değer #mantar Her YAŞIN sıkıntısı ( 3 yaş-73 yaş ) . . En üsteki #candida : peynir kırıntısı, süt kesiği şeklinde akıntı yapar... Çoğu zaman koku yoktur ama bazen ... #canlar
#bilgilendirme .
.
💜
💜
Wuhuuuuuu bunu duyunca şaşırmayın...
2 kadından 1 inde var....
Ne mi???? Nam-ı değer #mantar
Her YAŞIN sıkıntısı ( 3 yaş-73 yaş )
.
.
💜💜💜En üsteki #candida : peynir kırıntısı, süt kesiği şeklinde akıntı yapar...
Çoğu zaman koku yoktur ama bazen diğer mantar türleriyle beraber olursa koku da yapabiliyor... eşten eşe geçmez bu yüzden size tedavi verirken eşinize vermeyiz... .
.
.
💜💜💜 Mantarların genel özellikleri : Bağışıklık sisteminizi düşürdüğünüzde, yorulduğunuzda, üzüldüğünüzde, stres olduğunuzda, şehir değişikliklerinde, antibiyotik kullanımında, kilo verip aldığınızda( kocanıza annenize, patronunuza kızdığınızda bu şaka, ama cidden çok sinirlenip bağışıklığınızı düşürdüğünüzde, şeker hastası olanlarda sık görüyoruz...
.
.
💜💜💜Alttaki ilk resim #gardenella en çok rastladığımız tür... süt gibi akıntısı olur...bazen çürümüş balık kokusu, bazen Çürük yumurta kokusu, bazen anlamsız ama hiçbirşeye benzemeyen kötü koku hissedebilirsiniz, basen de koku olmaz, sadece akıntı olabilir... eşten eşe geçmez o yüzden eşe tedavi vermeye gerek yoktur...
.
.
💜💜💜alttaki en sondaki #tricomanas
Pis kokulu, sarı yeşil, köpüklü özellikle ilişki sonrası pis kokulu akıntı olarak hissedersiniz... eşten eşe bulaşır, o yüzden mutlaka eş tedavisiyle birlikte verilir... Benim gördüğüm bir gözlemim de şu: genellikle spirali olanlarda eğer akıntı varsa daha çok bu türle karşılaşıyorum...
.
.
💜💜💜aslında bu şikayetle doktora gittiğinizde kültür alınmalı ama biz jinekologlar artık o kadar aşinayız ki şeklinden kokusundan yapısından hangisi ya da hangileri olduğunu tespit edip ona göre tedavi veriyoruz...
💜💜💜herbirinin ayrı ayrı tedavileri mevcut onu da sitemden #genitalenfeksiyonlar başlığı altında okuyabilirsiniz canlar...
.

https://www.divakadin.com/kadin-hastaliklari
.
#mantar #genitalmantar #jinekoloji #kadındoğum #kadindoğum #drgokcenerdogan #drgökçenerdoğan #candidiasis #vaginalcandida #gardenellavaginalis #tricomanasvaginalis
Read more
Vətən əbədi qoruqdur… Müəllif: Cabir Novruz Vətəni sevmək azdır, Onu qorumaq gərək. Vətənim ...
Media Removed
Vətən əbədi qoruqdur… Müəllif: Cabir Novruz Vətəni sevmək azdır, Onu qorumaq gərək. Vətənim demək azdır, Vətənin olmaq gərək. Onun adi torpağı, Ruhdan, candan irəli… O, anandan qabaqdır, O, atandan irəli… Sərhədləri qız təki Toxunulmaz, bakirə. Hələ övlad deyil ... Vətən əbədi qoruqdur…

Müəllif: Cabir Novruz

Vətəni sevmək azdır,
Onu qorumaq gərək.
Vətənim demək azdır,
Vətənin olmaq gərək.

Onun adi torpağı,
Ruhdan, candan irəli…
O, anandan qabaqdır,
O, atandan irəli…

Sərhədləri qız təki
Toxunulmaz, bakirə.
Hələ övlad deyil ki,
Hər doğulan sakini…

Övlad gərək vətənə,
Vətəndir yol, deyirlər…
Ona qurban gedənə
Əsl oğul deyirlər…

Sevməyirsə el səni,
Yox dərdinin çarəsi.
Onun dili, lisanı,
Ən basılmaz qalası…

Onun əvəzi olmur,
O hər kəsdən irəli.
Gözdən əzizi olmur,
Vətən gözdən irəli…

Adi quşcuğazın da
Ola Vətəni gərək.
Vətəni sevmək azdır,
O sevə səni gərək…

Nə vaxt viran olur o,
Zülmət gəzir üzündə:
Cığırını, yolunu
Yad çəkmələr əzəndə…

O nə zaman bölünər,
Nə vaxt çıxar əlindən?
Ləhcəsinə, dilinə
Yad ləhcələr girəndə…

O keçməz əldən-ələ,
O əbədi diləkdir.
Qara tikanı belə
Yenə Vətən deməkdir…

Fərqi yoxdur azca da;
Ya kiçik yalı getdi,
Ya bir quru ağacı,
Ya bir mahalı getdi…

O daimi namus, ar,
O əbədi qoruqdur.
Ürkək quş kimi uçar,
Onu əldən buraxdın…

Bilir ərlər, ərənlər,
Vətənə tay olmayır,
Ömürdən pay verərlər,
Vətəndən pay olmayır.
Read more
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D ...
Media Removed
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel M A K E U P : M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup S ... Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch

M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette

A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel

M A K E U P :
M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup

S k i n c a r e: S O N I A R O S E L L I
S e x A p e e l + W a t e r B a L m

B a s e: K E V I N A U C O I N / U L T R A H D M U F E
H i g h l i g h t e r: P A T MCGRATH s k I n f e t i s h
B r o n z e r : N A R S L A G U N A
L i p s: C H A R L O T T E T I L B U R Y @charlottetilbury
E y e s: M A C P A I N T P O T
B R O W S. / S E N N A B R O W B O O K + P e n c I L s
Read more
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D ...
Media Removed
Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel M A K E U P : M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup S ... Tbt to the makeup I did for this photoshoot. All about male grooming !! P h o t o g r a p h e r : J O N A T H A N D E S C H E N E S @dach3ne // A S S I S T A N T : M E H D I H A C H I M I @mehdih4ch

M o d e l: J E S S Y G O Y E T T E @jessygoyette

A G E N C Y: I L L I C I T M O D E L S @illicitmodel

M A K E U P :
M A R C E L A H E R N A N D E Z @marcelah.makeup

S k i n c a r e: S O N I A R O S E L L I
S e x A p e e l + W a t e r B a L m

B a s e: K E V I N A U C O I N / U L T R A H D M U F E
H i g h l i g h t e r: P A T MCGRATH s k I n f e t i s h
B r o n z e r : N A R S L A G U N A
L i p s: C H A R L O T T E T I L B U R Y @charlottetilbury
E y e s: M A C P A I N T P O T
B R O W S. / S E N N A B R O W B O O K + P e n c I L s
Read more
Kars’ta Rus kökenli dini azınlık grubu Malakanlar’dan sadece bir kaç kişi kalmış. İstanbul’da ...
Media Removed
Kars’ta Rus kökenli dini azınlık grubu Malakanlar’dan sadece bir kaç kişi kalmış. İstanbul’da Malakan aileler varmış ama sayısını bilmiyorum. IGTV’ye Kars’ta Malakan amca ile yaptığımız sohbetin bir kısmını koydum🖖🏼 (5dk) … Rus Ortodoks kilisesinden ayrılmış bir mezhep. Ortodoks ... Kars’ta Rus kökenli dini azınlık grubu Malakanlar’dan sadece bir kaç kişi kalmış.
İstanbul’da Malakan aileler varmış ama sayısını bilmiyorum. IGTV’ye Kars’ta Malakan amca ile yaptığımız sohbetin bir kısmını koydum🖖🏼 (5dk)

Rus Ortodoks kilisesinden ayrılmış bir mezhep. Ortodoks kilisesinden neden ayrıldıklarını biraz da videoda anlatıyor. Rusya’dan sürgün edildiklerinde yine Çarlık Rusyası’na bağlı Kars’a yerleşiyorlar. Kars’ta 30 civarında köy kuruyorlar ve Kars’tan döndüklerinde dahi şehirde izlerini bırakıyorlar. En dikkat çeken özellikleri çalışkanlıkları, bölgeye getirdikleri o döneme özel teknolojik yenilikler ve tarımsal ürün.

İyi hafta sonları …
#gurukafa #kars #seyahat #gezi #malakan #malakanlar #travel #igtv
Read more
“Efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilk bahar sabahı, Kıbrıs adası kıyılarında ...
Media Removed
“Efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilk bahar sabahı, Kıbrıs adası kıyılarında kıpırtısız olan deniz birden bire köpüklü beyaz bir dalga ile hareketlendi. Bu dalga ile birlikte bir sedef kabuğu kıyıya vurdu. Sedefin kapağı açıldığında içinden güzeller güzeli Aphrodite ... “Efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilk bahar sabahı, Kıbrıs adası kıyılarında kıpırtısız olan deniz birden bire köpüklü beyaz bir dalga ile hareketlendi. Bu dalga ile birlikte bir sedef kabuğu kıyıya vurdu. Sedefin kapağı açıldığında içinden güzeller güzeli Aphrodite çıkmıştı. Beraberinde aşk tanrısı olan oğlu Eros da vardı. Kumsalda yürüdükçe bastığı yerlerde renk - renk güzel kokulu çiçekler açıyordu.

Zaman tanrıçaları olan Horalar onları karşıladılar ve önce Aphrodite'ı güzelce yıkayıp vücudundaki tuzlu deniz suyunu temizlediler. Uzun saçlarını örüp başını altın bir taçla süslediler, üzerine tülden süslü elbiseler giydirip, boynuna kıvılcımlar saçan kolyeler taktılar. Daha sonra onu ve oğlunu alıp Olympos'a çıkardılar.

Olympos'taki tanrılar bu güzeli görünce hayranlıklarını gizleyemediler. O günden sonra Aphrodite güzellik ve aşk tanrıçası olarak Olympos'ta diğer tanrı ve tanrıçalarla birlikte yaşamaya başladı.

Aprodite güzelliğ ile sadece tanrıların değil insanlarında gönlünü fethetmişti. İnsanların kalplerine sevgi ve aşk tohumları serpiyor, onlara neşe ve sevinç veriyordu. Diğer yandan kimi zaman bu neşe ve sevinç aşk acısına da dönüşebiliyordu.

Güzel tanrıça gücünü sadece insanlar ve tanrılar üzerinde göstermezdi. O tüm tabiata söz geçirebilirdi. Tek bir tatlı bakışıyla kudurmuş dalgaları sakinleştirir, nefesi ile deli gibi esen rüzgârları dindirirdi.

Yeryüzünde her şeyi o diriltir, o canlandırırdı. Kurumuş çiçekleri tekrar canlandırır, dünyayı süsler, güzelleştirirdi.”
Read more
Sanırım olgunlaşıyorum. Olgunlaşırken tek korkum içimdeki çocuğun çoşkusunu yok etmekti ama zaten olgunluk bu demek değil midir;coşkuyu ne pahasına olursa olsun yok etmemek. Aşk oyunları didişmeler saçma gelmeye başladıysa olgunluk başlamıştır demektir. Çoşku başka. Değerlerinin ... Sanırım olgunlaşıyorum. Olgunlaşırken tek korkum içimdeki çocuğun çoşkusunu yok etmekti ama zaten olgunluk bu demek değil midir;coşkuyu ne pahasına olursa olsun yok etmemek. Aşk oyunları didişmeler saçma gelmeye başladıysa olgunluk başlamıştır demektir. Çoşku başka. Değerlerinin öncelikleri yer değiştiriyorsa olgunluk başlamıştır. Tek bir insana odaklı bir coşku, olgunlaşmamış aşklarda ilişkilerde yaşanır.Oysa olgunluk başlı başına bütünen bir coşku HALİDİR. Aşk işleri biter dünya bitmez ve bitmemeli düşüncesinde olmak mesela olgunluktur.
Özleyince hırçınlaşır kadın demiş biri. Olgunluk ve hırçınlık ne tezat kelime.Onun yerine konuşmak uzlaşmak hoş görmek iyi olmayan günlerde aşkı beslemek. Özleyince hırçınlaşmak ne demek mesela? Ne sıkıcıyım öyle değil mi ! :) Olgunluk sıkıcıdır ! Evet : )
Gevşek adamlar kıskanılır demişti birgün biri.Kıskanılıyorsanız gevşeksiniz demektir bu.Yani kıskanan da değil hata,hata kıskanılanda.Yeterince sahiplenmemekten kaynaklanır kıskanılmak. Teslimiyet korkusu olanlar kıskanılır.Güven sorunu olanlar kıskanılır. Kıskananın psikolojine girmeyeceğim zira konumuz olgunluk ! Sevince güven sorunu yaşatan biri yaşı kaç olursa olsun Aşk'ta toydur.Öfke olgun birine çok uzak bir kavramdır mesela.Öfke kontrolü olgunlaşmamış biri de toydur. Herşey seçim ve kararlılık meselesidir,olgun biri için.Kendini dizginlemek kontrol etmek değil,olgunluk başkasından önce kendine söz geçirebilmektir . Uzlaşmak,oluruna bırakmak, sakinlik,saflığın nafiliğin temiz kalmanın savunmasız halini bilerek yaşama sanatıdır olgunluk. Benim seçimim bu deyip, böylesi yaşamak ve yaşatmaktır olgunluk.Hele birde inançlı biriyseniz değmeyin keyfinize gitsin.Olgunluk evresine girdiyseniz artık aşk çocuksu ve önemsiz kalır demiyorum. Aşk'a dair alışagelmiş bazı hal ve tavırları gereksiz bulmaktan bahsetiyorum.Oysa olgun aşk sade ve sıradandır.Öfkesiz, didişmeden,kavga gürültüden tedirginlikten uzak. Huzur ve Aşk.Güven ve Aşk. Sakinlik ve Aşk.Anlayış ve Aşk. Yazarken bile ne sıkıcı öyle değil mi :) Toy olana sıkıcı . *Devamı yorumda #olgunluk #aşk #felsefe #hayatısorgulamak #nedir #günaydın #tekrardanmerhaba #güzelbirgünolsun #güzelhaftasonu
Read more
Rəqqasə Fatimə Fətəliyeva ilə şairə Nazilə Səfərli arasındakı qalmaqal sənfimək bilmir. Axşam.az-ın ...
Media Removed
Rəqqasə Fatimə Fətəliyeva ilə şairə Nazilə Səfərli arasındakı qalmaqal sənfimək bilmir. Axşam.az-ın məlumatına görə, söz-söhbət Səfərlinin rəqqasə ilə küsülü olan müğənni Xatun Əliyeva arasındakı qalmaqala münasibət bildirməsi qarşı tərəfi özündən çıxarıb. Fatimə Naziləyə ... Rəqqasə Fatimə Fətəliyeva ilə şairə Nazilə Səfərli arasındakı qalmaqal sənfimək bilmir.
Axşam.az-ın məlumatına görə, söz-söhbət Səfərlinin rəqqasə ilə küsülü olan müğənni Xatun Əliyeva arasındakı qalmaqala münasibət bildirməsi qarşı tərəfi özündən çıxarıb. Fatimə Naziləyə "Salonumdan istifadə edib, indi pisləyir" sözlərini deyib.
N.Səfərlinin ona cavabı gecikməyib. O bildirib ki, Fatiməyə ilk dəstək olan özü olub: "Hörmətli rəqqasə Fatimə Fətəliyeva, baxmayaraq ki, gözəllik salonuna məni sən özün dəvət etmişdin, amma bu gün Xatunla olan söz-söhbətinə məni də qatdığın üçün məcburam xatırladım. Gözəllik salonundakı bütün xidmətlərin haqqını qəpiyinə kimi məndən almısan. Bununla belə salonundakı naşı ustalarından biri mənim çox bahalı qaynağımı tamamilə məhv etdi.
O ki qaldı kişi söhbetinə, mən sənin nəslindən heç kimi tanımıram, anandan və qızından başqa heç kimi də görməmişəm. Özünü tanıyan qadin heç kimin kişiliyinə şübhə edə bilməz.
Yaşda səndən kiçik olsam da, sən mənim şeirlərimdən hər zaman bəhrələnmisən və xına dünyasına məndən sonra gəlmisən. Onu da unutma, ilk reklam çarxını sənin xonça dükanında mən etdim ki, qabaga gedəsən. Məncə, təşəkkür borclusan. Təmkinlə düşün və analiz et. Özün yaxşı bilirsən ki, mən kiminsə sözünü kiməsə çatdıran insan deyiləm, öz ağlım və düşüncəm var. Nə qədər gec deyil, məndən üzr istəsən şad olaram". Fatimə isə Naziləni onun salonunu antireklam etməkdə günahlandırıb: "Görürsünüz ki, mənim salonumu anti-reklam edir. Şükürlər olsun ki, salonumda peşəkarlar çalışır. Qaldı ki, pul almağa, hər zaman rəhbəri olduğum salonda Nazilə xanıma endirimlər edilibdir. Qanun yolu ilə cavab verəcəksiniz. Mənə şər-böhtan atmısınız. İndi kim kimdən üzr istəməlidir? Mən yox, siz özünüz-özünüzü bu söhbətə qatdınız".
Read more
İçki içmək haqqında hədislər və İÇKİ MƏCLİSLƏRİNDƏ OTURMAQ BARƏDƏ “Maidə” surəsi, 91-ci ayə “Həqiqətən ...
Media Removed
İçki içmək haqqında hədislər və İÇKİ MƏCLİSLƏRİNDƏ OTURMAQ BARƏDƏ “Maidə” surəsi, 91-ci ayə “Həqiqətən şeytan şərab və qumarla (sizi onlara aludə edib onların düşkünü etməklə) aranızda düşmənçilik və kin salmaq və sizi Allahın zikrindən və namazdan saxlamaq istəyir. Belə isə əl çəkəcəksinizmi?” ... İçki içmək haqqında hədislər və İÇKİ MƏCLİSLƏRİNDƏ OTURMAQ BARƏDƏ “Maidə” surəsi, 91-ci ayə
“Həqiqətən şeytan şərab və qumarla (sizi onlara aludə edib onların düşkünü etməklə) aranızda düşmənçilik və kin salmaq və sizi Allahın zikrindən və namazdan saxlamaq istəyir. Belə isə əl çəkəcəksinizmi?” 1.Əziz İslam Peyğəmbəri Həzrəti Muhəmməd (s) buyurmuşdur: “Allaha və Qiyamət gününə inamı olan şəxs içki içilən süfrə başında oturmamalıdır”. 2.Rəsulullah (s) buyurdu:
Allah içkini, onu hazırlayanı, saxlayanı, məsrəf edəni, bağışlayanı, alanı, satanı, pulunu xərcləyəni, daşıyanı və içki düzəlməyə yardım edəni lənətləmişdir.

3.Həzrət Peygəmbər (s) buyurur: “İçki içən ilə oturub-durmayın, çünki lənət nazil olsa, məclisdə olanların hamısını tutar”. 4.Allahın Peyğəmbəri (s):«Bütün pisliklər bir evə yığışıb və bu evin açarı şərab içməkdir.» 5.Allahın Peyğəmbəri (s):«Əgər şərabxor söz desə, onu təsdiq etməyin, elçiliyə gəlsə ona qız verməyin, xəstələnsə ona baş çəkməyin, ölsə dəfnində iştirak etməyin və ona əmanət tapşırmayın.» 6.Allahın Peyğəmbəri (s):«Şərabxor kükürdə bənzəyir. Ona yaxın
getməyin ki, kükürd pis iy verdiyi kimi, o da sizi pis qoxulu edər.» 7.Rəsulallah (s.a.ə.s) buyurub: Hər kəs gecəni sərxoş halda küçirsə, şeytanın gəlini kimi gecəni keçirib.

8.Rəsulallah (s.a.ə.s) buyurub: 4 şeydən biri evə daxil olsa, onu viran qoyar və daha xeyir-bərəkəti düzəlməz: xəyanət, oğurluq, içki içmək və zina (kişinin qadına, qadının öz ərinə xəyanət etməsi

Mövlan
Read more
“Arada şübhələrim olur, tez-tez yoxlanıram. Çox şükür sağlamam. Deyirlər, xərçəng xəstələri daha çox yaşayırlar. Çünki harası ağrıyırsa, gedib yoxlanırlar. Çətin bir imtahan idi. 28 yaşımda xəstəliyimi öyrəndim, çox çətin idi”. Axşam.az-ın məlumatına görə, bu sözləri aktrisa ... “Arada şübhələrim olur, tez-tez yoxlanıram. Çox şükür sağlamam. Deyirlər, xərçəng xəstələri daha çox yaşayırlar. Çünki harası ağrıyırsa, gedib yoxlanırlar. Çətin bir imtahan idi. 28 yaşımda xəstəliyimi öyrəndim, çox çətin idi”. Axşam.az-ın məlumatına görə, bu sözləri aktrisa Zümrüd Qasımova "Bizimləsən" verilişində deyib. Xərçəngdən əziyyət çəkən aktrisa həyatından danışıb: “Övladım yoxdur, ilk beş ildə dedilər dünyaya övlad gətirmək olmaz. 5 il bitdi, amma həkimlər icazə vermədi. Hamilə qaldım, həkimlər seçim qarşısında qoydu. Allaha dedim ki, mənə nə məsləhət görürsən? Övladımın xəstəliyimin birinci daşıyıcısı olmasını istəmirdim. Bir aylıq uşaq idi, amma getdi. İkinci dəfə hamilə qalmaq istədim, amma düşündüm ki, olmaz. Özümü ana olmaqdan birdəfəlik məhrum etdirdim. Kiminsə uşağını daşıya bilərəm, amma özüm olmaz. Suraqat ana ola bilərəm. Maraqlı bir haldır. Bunu da istəmirəm”. Zümrüd həyat yoldaşından söz açıb. O bildirib ki, əri onu çox qısqanır: “Yoldaşım məni dəlicəsinə sevir. Ana olmaq istəyirdim, amma... Yoldaşım dedi ki, sən olmasan nə edirəm o uşağı? Mənə o uşaq lazım deyil. Xoşbəxtliyim onda oldu ki, buraxmadı məni. Mən olmayandan sonra övlad kimə lazımdır? Ərim evlənəcək, uşaq ögey ana ilə qalacaq. Mənim övladlarım bacım uşaqlarıdır. Bu yaxınlarda bacımın qızı olacaq, adını Zümrüd qoyacaqlar. Həyat yoldaşımı çox sevirəm. Yoldaşıma dedim ki, gəl sənə gözəl xanım tapaq, tək qalma, istəmədi. Məni yaşadan bu sonsuz sevgi, qısqanclıq, davalardır... Çox qısqancdır, hara gedirəm, on dəfə zəng edib, videolar göndərirəm. Onun ilk ailəsindən övladları var, görüşür. Mən onları görmürəm”.
Read more
Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.<span class="emoji emoji1f4aa"></span>🏻Kısaca konudan söz ...
Media Removed
Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.🏻Kısaca konudan söz edip hemen çok bahsettiğim o alıntılara geçeceğim.Yazarımız bir Türk, Tunus’ta Maryam ve Amira ile tanışıyor. Sonra bu üç kadın kendilerini Madam Lilla isimli yaşça büyük, güçlü bir kadınla ... Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.💪🏻Kısaca konudan söz edip hemen çok bahsettiğim o alıntılara geçeceğim.Yazarımız bir Türk, Tunus’ta Maryam ve Amira ile tanışıyor. Sonra bu üç kadın kendilerini Madam Lilla isimli yaşça büyük, güçlü bir kadınla yolculukta buluyorlar. Libya, Mısır, Beyrut...Genelde Arap dünyası üzerine bir hikaye olması, zamanında pek ilgilenmemiş olduğum Arap baharı, devrim vs. gibi konular geçtiği için ara sıra zorlansam da kadınların ve yaşadıklarının evrenselliği beni her saniye kitaba daha çok bağladı. Aşağıdaki alıntılar biraz sert gelebilir ama kadınların her gün öldürüldüğü,psikolojik ya da fiziksel olarak taciz, tecavüz edildiği, aşağılandığı, manipülasyonlarla durduk yere suçlu hissettirildiği,dini açıdan bile eşit görülmediği,hiçe sayıldığı,aynı koşulların sağlanmadığı bir dünyada bu cümleler az bile diye düşünüyor ve sevgili Ece Temelkuran’a(@ece.temelkuran ) ihtiyacımız olan bu kitabı yazmış olduğu için teşekkür ediyorum.
“Hanımlar öldürmeyi öğreneceksiniz,hanımlar sizi öldüreni öldürmeyi öğreneceksiniz.Sizi kıranı kıracaksınız hanımlar,yaralayanı yaralayacaksınız.Çünkü yaralar bir kez açılınca, yarasız olmak diye bir şey yok.Yaradan sonra sadece intikam var.”
“Nasıl da seviyor kendini.Nasıl da bu dünyaya bir hediye.Ah!Nasıl da hak ediyor her şeyi.Bir insan yeterince sevilirse böyle bir şey oluyor demek ki.Biliyor ömrü boyunca sevilecek,hiç terk edilmeyecek,hiç haddi bildirilmeyecek,hep affedilecek,hep beklenecek,bir parça sevgi talep edilirse hemen sıkılıp boğulduğunu söyleyip gidecek.Bunun ödülü olarak onun daha iyisini hak ettiğini düşünen başka kadınlarca sevilecek.Böyle sere serpe var olmak nasıl bir şey, bu canım kızların hiçbiri ömrünce bilemeyecek.Herşeylerini alacak, geriye hiçbir şey vermeyecek,sonra belki eğer yeterince sebat edersen gülümseyecek bir kez daha.Hoop!Yeniden her şey ayaklarına serilecek.O yüzden işte tam bunları yaşayacağından emin biri gibi gülümsüyor. Kalbi hiç sıtma görmemiş Ortadoğu’lu erkek gülümsemesi.Gücünü yumuşak kalpli, sevilmek için hep daha fazlasını yapması gerektiğine inandırılmış kızlarda deneyecek erkeğin gülümsemesi.”
#düğümlereüfleyenkadınlar
Read more
Üzülebiliyorsan bir kalbin var demektir. Kalpsizler üzül(e)mezler ki. Ne mutlu sana ki, üzülebiliyorsun. ...
Media Removed
Üzülebiliyorsan bir kalbin var demektir. Kalpsizler üzül(e)mezler ki. Ne mutlu sana ki, üzülebiliyorsun. Dokunan var demek ki kalbine. Ya dokunulmasaydı kalbine. Ya hüznün gönül toprağını karmasına izin verilmeseydi. Demek ki gözden çıkarılmadın. Demek ki sen hâlâ bir umut tarlasısın. ... Üzülebiliyorsan bir kalbin var demektir. Kalpsizler üzül(e)mezler ki. Ne mutlu sana ki, üzülebiliyorsun. Dokunan var demek ki kalbine. Ya dokunulmasaydı kalbine. Ya hüznün gönül toprağını karmasına izin verilmeseydi. Demek ki gözden çıkarılmadın. Demek ki sen hâlâ bir umut tarlasısın. Üzülme! Üzülüyorsan, Biri var ki cılız varlığını düştüğü çamurdan kaldırmak istiyor. Onun için dokunuyor kalbine. Kıymetini bil ki, üzmeye değer görüyor seni. Hüzünlerin kalbinin toprağını allak bullak ediyorsa, sen ekilmeye layık bir topraksın demektir. Kaygıların vuruşuyla tuz buz oluyorsa taş katılığında büyüttüğün güvencelerin, yarılan göğsüne umut fidanları dikiliyor demektir. Üzülme! Seni bir "İşiten" var. Seni senin kendini bile sevmenden önce O sevdi seni. Senin kendini bile bilmediğin unutuş kuyularından çekip çıkardı seni. Çektiğin acılara habire meşgul çalan telefonlar gibi kör ve sağır değil O. Yüreğinin her yangınına O yetişiyor. Yitirdiklerinin hepsini sana iade edeceğine söz veriyor. Sevdalarına ve özlemlerine çok seçenekli sınav kâğıtları gibi tatsız ve tuzsuz formüller sunmuyor. Seni herkesten çok anlıyor, seni senin kendini düşündüğünden çok düşünüyor. Üzülme! Varlığının tenine çiziktir her hüzün. Varlığından haber verir üzüntün. Hatırlar mısın, bir zamanlar hatırlanmaya değer bir şey bile değildin? Hiç umursanmadan çöpe atılabilecek kirli bir su iken sen, yüzüne bir tek O baktı. Kimselerin arayıp sormadığı, önemseyip adını bir kenara yazmadığı o günlerde, senin adını ilk O andı. Hatırını bildi. Seni yanına aldı. Hep yanında oldu. Sen seni unutup da başını yastığa koyduğunda bile, seni her defasında sabaha çıkardı. Sen O'nu defalarca unuttun ama O seni asla unutmadı. Üzülme! O’nun en sevdiği kulu da yalnız kaldı. Taşlandı. Sürüldü. Yaralandı. Aç susuz kaldı. Yuvasına uzaktan gözleri yaşlar içinde baktı. Mağarada yapayalnız ve korunmasızdı. Senin gibi üzülen yol arkadaşına sonsuz müjdeler veren tebessümüyle fısıldadı: "Lâ tahzen, innAllahe meânâ." Üzülme! Kaldır yüzünü yerden. Omuzlarından sarsıp kendine getirmek istiyor seni Sevgili. "Rabbin sana küsmedi ki…" Gözlerinin içine içine bak sevdiklerinin. "Rabbin seni unutup yalnız bırakmadı ki…" -Senai Demirci
Read more
Kulpu kırık fincanları, ‘Zayıflayınca giyerim’ kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri, Arka ...
Media Removed
Kulpu kırık fincanları, ‘Zayıflayınca giyerim’ kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri, Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi, Dibi kararmış tencereyi, Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık ... Kulpu kırık fincanları,
‘Zayıflayınca giyerim’ kotunu,
Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri,
Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi,
Dibi kararmış tencereyi,
Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık meçhul olan o anahtarları,
Sırf genç ve güzel çıkmışsınız diye yanınızda o hiç sevmediğiniz tiple poz verdiğiniz fotoğrafı,
Çekmecenin dibindeki müzik kasetlerini

ATIN
Ohh bir ferahlayın bakalım. Tamam mı?

Şimdi ihtimalleri atın.
‘Olacaktı, son anda olmadı’ları atın, olmamış işte.
Takılıp kaldığınız o günü,
Düşünüp durduğunuz o lafı.
ATIN

Küstüğünüz için uzun zamandır görmediklerinizin aklınızda kalan son görüntüsünü,
Alındıklarınızın, gücendiklerinizin hiç umurunda olmayan o ‘olayı’
ATIN
O hiç beceremediğiniz yemeğin tarifini,
Kestiğiniz eski gazete küpürünü,
İçinizi kemiren o ukteyi
ATIN

Zamanı gelince yiyeceğiniz soğuk intikam yemeğini de dökün.
Soğuk yemeğin hiç tadı olmaz.
Cevabı olmayan soruları
Kaçırdığınız fırsatları
Atıldığınız işleri
Beceremediğiniz ilişkileri
Kişisel gelişim kitaplarını
ATIN

Arkanızdan konuşanları,
Önünüzü kapayanları,
Alamadığınız terfiyi,
Oturamadığınız evi,
‘Şimdiki aklım olsa’ları,
Aldığınız en kötü karneyi,

Hatta en iyi karneyi,
Çalışmayan saatleri,

İşe yaramayan fikirleri,
Kaçan trenleri,
Zamansız yaşlandıran dertleri,
‘O gün’ olanları,
Halının altına süpürdüklerinizi,
Dolabın dibine iteklediklerinizi
ATIN
Bakın, ne güzel güneş çıktı... 💚
Read more
. . . . Kulpu kırık fincanları, Zayıflayınca giyerim ’ kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz ...
Media Removed
. . . . Kulpu kırık fincanları, Zayıflayınca giyerim ’ kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri, Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi, Dibi kararmış tencereyi, Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı ... .
.
.
.

Kulpu kırık fincanları,
Zayıflayınca giyerim ’ kotunu,
Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri,
Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi,
Dibi kararmış tencereyi,
Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık meçhul olan o anahtarları,
Sırf genç ve güzel çıkmışsınız diye yanınızda o hiç sevmediğiniz tiple poz verdiğiniz fotoğrafı,
Çekmecenin dibindeki müzik kasetlerini

ATIN
Ohh bir ferahlayın bakalım. Tamam mı?
Şimdi ihtimalleri atın.
‘Olacaktı, son anda olmadı’ları atın, olmamış işte.
Takılıp kaldığınız o günü,
Düşünüp durduğunuz o lafı.

ATIN
Küstüğünüz için uzun zamandır görmediklerinizin aklınızda kalan son görüntüsünü,
Alındıklarınızın, gücendiklerinizin hiç umurunda olmayan o ‘olayı’

ATIN
O hiç beceremediğiniz yemeğin tarifini,
Kestiğiniz eski gazete küpürünü,
İçinizi kemiren o ukteyi

ATIN
Zamanı gelince yiyeceğiniz soğuk intikam yemeğini de dökün.
Soğuk yemeğin hiç tadı olmaz.
Cevabı olmayan soruları
Kaçırdığınız fırsatları
Atıldığınız işleri
Beceremediğiniz ilişkileri
Kişisel gelişim kitaplarını

ATIN
Arkanızdan konuşanları,
Önünüzü kapayanları,
Alamadığınız terfiyi,
Oturamadığınız evi,
‘Şimdiki aklım olsa’ları
Aldığınız en kötü karneyi,
Hatta en iyi karneyi,
Çalışmayan saatleri,
İşe yaramayan fikirleri,
Kaçan trenleri,
Zamansız yaşlandıran dertleri,
‘O gün’ olanları,
Halının altına süpürdüklerinizi,
Dolabın dibine iteklediklerinizi

ATIN
Bakın, ne güzel güneş çıktı.

Alıntı 📸: @_aeppol
Read more
Repost @kitapkulturu Can Yücel babadan harika bir yazı <span class="emoji emoji1f60a"></span> Kulpu kırık fincanları, Zayıflayınca ...
Media Removed
Repost @kitapkulturu Can Yücel babadan harika bir yazı Kulpu kırık fincanları, Zayıflayınca giyerim’ kotunu, Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri, Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi, Dibi kararmış tencereyi, Taşındığınız ... Repost @kitapkulturu

Can Yücel babadan harika bir yazı 😊

Kulpu kırık fincanları,
Zayıflayınca giyerim’ kotunu,
Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri,
Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o sandalyeyi,
Dibi kararmış tencereyi,
Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık meçhul olan o anahtarları,
Sırf genç ve güzel çıkmışsınız diye yanınızda o hiç sevmediğiniz tiple poz verdiğiniz fotoğrafı,
Çekmecenin dibindeki müzik kasetlerini

ATIN
Ohh bir ferahlayın bakalım. Tamam mı?
Şimdi ihtimalleri atın.
‘Olacaktı, son anda olmadı’ları atın, olmamış işte.
Takılıp kaldığınız o günü,
Düşünüp durduğunuz o lafı.

ATIN
Küstüğünüz için uzun zamandır görmediklerinizin aklınızda kalan son görüntüsünü,
Alındıklarınızın, gücendiklerinizin hiç umurunda olmayan o ‘olayı’

ATIN
O hiç beceremediğiniz yemeğin tarifini,
Kestiğiniz eski gazete küpürünü,
İçinizi kemiren o ukteyi

ATIN
Zamanı gelince yiyeceğiniz soğuk intikam yemeğini de dökün.
Soğuk yemeğin hiç tadı olmaz.
Cevabı olmayan soruları
Kaçırdığınız fırsatları
Atıldığınız işleri
Beceremediğiniz ilişkileri
Kişisel gelişim kitaplarını

ATIN
Arkanızdan konuşanları,
Önünüzü kapayanları,
Alamadığınız terfiyi,
Oturamadığınız evi,
‘Şimdiki aklım olsa’ları
Aldığınız en kötü karneyi,
Hatta en iyi karneyi,
Çalışmayan saatleri,
İşe yaramayan fikirleri,
Kaçan trenleri,
Zamansız yaşlandıran dertleri,
‘O gün’ olanları,
Halının altına süpürdüklerinizi,
Dolabın dibine iteklediklerinizi

ATIN
Bakın, ne güzel güneş çıktı.
Read more
Veee “Kozadan Çıkmak” kitabı şarkı oldu. Okuyucu kitapta bulsun İpek Bade’nin izlerini, dinleyici şarkıda. Hatıra olsun her bir yanda. İpekböceğimin vesilesiyle farkındalık olsun tüm ÖZEL çocuklara. Ağlamaktan kaydı tamamlamakta zorlansam da, 'yaşamaz' denilen kızımı kitaptan ... Veee “Kozadan Çıkmak” kitabı şarkı oldu.
Okuyucu kitapta bulsun İpek Bade’nin izlerini, dinleyici şarkıda. Hatıra olsun her bir yanda.
İpekböceğimin vesilesiyle farkındalık olsun tüm ÖZEL çocuklara.
Ağlamaktan kaydı tamamlamakta zorlansam da, 'yaşamaz' denilen kızımı kitaptan sonra bu şarkıyla da ölümsüzleştirdiğim için huzurluyum yüreğim sızlasa da.
Sen çok yaşa e mi kızım,bedenen olmasa da ruhen hep yaşa. Evlatlar ölmez zaten, anaların yüreğinde yaşar daima.
Şükürler olsun Yaradan’a.
Şükürler olsun, İpek Bade ve Ali Aras gibi evlatlar vererek kendisine kavuşturana... İkinci kitabım ''Kozanın Sırrı; Aşk’' ın yayımlanmasına günler kala şarkının paylaşımını yapmak için de heyecan içerisindeydim bi süredir. Özel olsun, anlamlı olsun, faydalı olsun istedim ve bugünü bekledim.
Eylül ayı serebral palsi farkındalık ayı. Bu ayda, bu günde, her günümüzde serebral palsi’li çocukların ve ailelerin farkında olmamız dileğiyle.
Haydi Can'lar,BİR olma zamanı.Benimle söyle,paylaş,paylaştır şarkıyı.Farket,farkettir hastalığı.. Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen, fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Not:Bağış yapmak isteyenler için;
@bircanbinumutderneği
Garanti Bankası
Unkapanı Şubesi
Bir Can Bin Umut Serebral Palsili Çocuklar Derneği
Iban: TR72 0006 2000 1600 0006 2975 14

Söz-Müzik:H.Beyza BULUT,
@nilgun2630
Düzenleme:@sinanceceli
Mix:@koraypuskul
Klip Yönetmeni:@emrahozbilen.o.p
Hayalimi gerçekleştirmeme vesile olan @op.dr.ilknurakdemir’e teşekkür ederim.
Videonun tamamı için profildeki linke tıklayın.
Kanala abone olmayı unutmayın.
Read more
Bezelyeyi saklamak için harika bir yöntem @neff_el @neff_el Hayırlı cumalar arkadaşlar pazarda alışveriş yapmayı çok seviyorum 🤗 herşeyin en tazesini bol bol çeşitli sebzeleri bulabiliyorsunuz . Böyle yemyeşil bezelyeleri de görünce dayanamadım . Mevsimindeyken konserve ... Bezelyeyi saklamak için harika bir yöntem 🙆👌😍
@neff_el
@neff_el

Hayırlı cumalar arkadaşlar 😍 pazarda alışveriş yapmayı çok seviyorum 🤗 herşeyin en tazesini bol bol çeşitli sebzeleri bulabiliyorsunuz . Böyle yemyeşil bezelyeleri de görünce dayanamadım 😍. Mevsimindeyken konserve bezelye yapayım dedim 🤩. Tabiii yapmışken sizleri de düşündüm videosunu çektim 🤭Tek kullanımlık olsun diye küçük kavanozlarda yaptım. Sizler de mevsimi geçmeden yapın çok güzel oluyor . Püf noktaları ile birlikte Ayrıntılı tarifi ekliyorum . Beğenenleri göreyim ❤️
KONSERVE BEZELYE
1 kg ayıklanmış bezelye (veya ne kadar yapacaksanız)
Su ve tuz
Yapılışı: Bezelyeler ayıklanmamışsa ayıklanır , üzerine ısıtılmış kaynar su dökülür süzülür . Kavanozlara paylaştırılır üzerlerine normal soğuk su konur , birer silme tatlı k. tuz ilave edilir ağzı sıkıca kapatılır . Tencereye ben ters koydum ama riskli kapaklar açılma yapabilir kaynama sırasında o yüzden sizler kavanozları tencereye düz bir şekilde yerleştirin . Tencerenin yarısını su ile doldurun ve ocağa alın yaklaşık 15 dk kaynayınca altını kapatın soğuyunca . Serin ve karanlık bir dolapta muhafaza edebilirsiniz .
Read more
Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, ...
Media Removed
Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, kalbi kırık ama o halde bile düşündüğü tek şey benim rızam. Git! Habibini bana getir... Yolunda olanlara hazırladığım Cennet nimetlerini ve kendisine düşmanlık edenleri bekleyen azapları ... Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, kalbi kırık ama o halde bile düşündüğü tek şey benim rızam. Git! Habibini bana getir... Yolunda olanlara hazırladığım Cennet nimetlerini ve kendisine düşmanlık edenleri bekleyen azapları görsün. O'nu ben teselli edeceğim. Kanatlarını cennet takıları ile süsle, hizmet kemerini tak, melekler semaları nûr ile doldursun, sekiz cennet tezyin edilsin, cehennem yumuşak ve sakin olsun. Denizler ve rüzgar hareketsizce dinlesinler. Peygamberlerin ruhları hazır olsun. Git! Cennetten bir Burak seç ve Habibime davetimi bildir."
Cebrail aleyhisselam, cennete giderek kırkbin yıldır bu ânı bekleyen Burak'a bindi, Resulullah efendimizin yanına vardı. Uykuda olan Peygamber efendimizin usulcacık ayak tabanlarını öptü sonra mübarek ayaklarına yüzünü sürdü. Resulullah efendimiz vahiy meleğini görünce telaşlandı. Cebrail aleyhisselam; "Ey Peygamberlerin Efendisi, Ey Allah'ın Sevgilisi, iyilikler menbaı endişeye kapılma! Hak teâlanın selamı var, seni davet ediyor. Bu öyle bir nimet ki hiçbir Peygambere nasip olmadı. Lütfen kalk gidelim....
Muhteşem Peygamber ile en büyük melek çıktılar. Peygamber efendimiz Burak'ı görünce mahzunlaştı. Allahü teâla Cebrail aleyhisselâma nida ederek buyurdu ki; "Ey Cebrail! Sor bakalım Habibim niçin mahzun oldu?" Resulullah efendimiz buyurdu ki;
"Ümmetimi düşünüyorum. Ben bu kadar izzet ve ikram görüyorum. Hizmetime Burak veriliyor, uzak mesafeleri bir anda aşacağım. Kıyamet günü ümmetim ne yapacak? Arasat meydanında, kızgın güneş altında açık baş, yalın ayak elli bin yıl nasıl bekleyecek? Sırat köprüsünü onca günahla nasıl geçecekler? Burak'ı görünce bunları düşündüm en mesut zamanımda mütessir oldum." Bunun üzerine ferman-ı ilahi geldi...
"Ey Habibim üzülme! Yolunda giden müminlere de Burak yollayacağım. Mahşer'e Burak'la gelip, Sırat'ı bununla geçe ekler. Habibim'in ümmeti binlerce senelik zamanı bir ân olarak yaşayacaklar."
🌿🌿🌿🌿🌿
Miraç gecesini ibadetle, gündüzünü oruçla geçirmeli. Bu gece kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı Kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmelidir.
Hayırlı kandiller...🌹
#kandil #miraçkandili #siyerinebi
Read more
Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle ...
Media Removed
Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle bir gecede alt edebileceğimize inanıp, son 4 seçimde o ve veya bu şekilde oy vermemiş, yanlış ve romantik kararlar ve kibirli beyaz türklükleri nedeniyle ülke gerçeklerine kulağını tıkamış ... Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle bir gecede alt edebileceğimize inanıp, son 4 seçimde o ve veya bu şekilde oy vermemiş, yanlış ve romantik kararlar ve kibirli beyaz türklükleri nedeniyle ülke gerçeklerine kulağını tıkamış olanların şapkadan tavşan çıkartma konusundaki her zamanki “Kolaycılık” anlayışlarını, küstüm oynamıyorumculuklarını, sınırsız cehalet ve hoşgörüsüzlükle, edep-adap yoksunluklarına, kendilerine karşıt düşüncede olanları en ağır şekilde maruz bırakanlardan hiç farklı görmüyorum. Kulağınızı tıkadığınız, gözünüzü çevirdiğiniz, işinize gelmeyen, işinizi bozan ilk duruma geri dönünüz bir durum değerlendirmesi yapılacak ise illa da. Sonra da bu durumu, halen işini yapmaya, doğru sonuçları elde etmek için canla başla çalışan insanların sarih değerlendirmelerini bekleyiniz. Herkesin muhasebesi kendine ben kendiminkini yazayım okursanız şayet. Bu seçimin kazananı, Chp’ye rağmen Muharrem İnce’dir. Sayın Kılıçdaroğlu artık çekilmeli ve ona yakışan beyefendi üslubu ve tecrübeleri ile sadece yol arkadaşımız olmalıdır. Bana yaşattığı sonsuz umut duygusu ve olağanüstü çabası için Sayın İnce’ye yürekten teşekkür ediyorum. Hakkım sonuna dek helaldir. Bugünü bundan sonraki hayatımızın ilk günü gibi yaşayıp devam ettiği tüm davalara arkadaş olmaktan gurur duyacağım. 7 ay gibi bir sürede her türlü baskı, hoyratlık ve haksızlık karşısında dimdik duran Meral Akşener’e de bir siyasal iletişimci olarak profesyonel görüşlerimi aktarma, paylaşma şansım olduğu ve danışma nezaketini de gösterdiği için şahsen ama en çok da cesur yüreği için teşekkür ediyorum. Yolu hep açık olsun. Çok keyifle takip ettiğimiz teknoloji destekli kampanyasında kendisinden beklemediğimiz şekilde güzel siyaset yürüten Temel Karamollaoğlu ve Genç Saadet’e de teşekkür ediyorum. Neşelendik sayelerinde.
Ketilla katıldığı siyasi yarışa rağmen, -şahsi- üslubunu takdir ettiğim Sayın Demirtaş’a da ona oy veren 5 milyon insanla, bu ülkede eşit şartlar altında yaşadığımız, bölmeden, ayırmadan, ayrıştırmadan özgürce siyaset yapabileceği günler diliyorum.
Read more
Hayallerimin başkenti İskoçya'dan merhaba Mazhar (@mazharalanson) abi. Burda hayat biraz zor ...
Media Removed
Hayallerimin başkenti İskoçya'dan merhaba Mazhar (@mazharalanson) abi. Burda hayat biraz zor geçti, hava şartları da fenaydı. Ama görüyorsun ya hayallerimiz uğruna direnişteydik(memleketten idmanlıyız). Tam durcam; "kendine gel! Yürü,hatta koş! Buradasın." diyen iç sesimi ... Hayallerimin başkenti İskoçya'dan merhaba Mazhar (@mazharalanson) abi. Burda hayat biraz zor geçti, hava şartları da fenaydı. Ama görüyorsun ya hayallerimiz uğruna direnişteydik(memleketten idmanlıyız). Tam durcam; "kendine gel! Yürü,hatta koş! Buradasın." diyen iç sesimi haklı bulup ıslak ıslak yürüdüm.Tabi bu da bizim memleketten bir şarkı getiriyor akla "yağmurlar ekerim göğün göğsüne". Ay bir coşuverdim,içim bi kaynadı tabi... Ne güzel yazmış ah dedim;coşup yeniden koştum🤗

Bizim memleketin bitmek bilmez kahrına ve buna rağmen kendisine olan derin ve bitmeyen sevgimizin "yeter be" yorgunluğuna çok iyi geliyor.

Sen büyük adamsın,bilirsin; Nesimi demişki "aşka düşen divaneler gelsin bir hoşça yanalım" insan bunu #albayrakkardeşler den dinleyince bi uçar, bilirsin sen. Çünkü Nesimi bilmiş de yazmış ki, biz de bilip dinleriz. Abi bilinçli dinleyicileriz yani biz, bilirsin bizi.

Diyorlarki @mazharalanson 'Yandım' şarkısının 'Baka baka doyamadım, hem kokladım da' kısmını Kabe'ye yazdığını belirtmiş. Hala Teoman açıklama yapacak diye ödüm kopuyor😲

Sen napıyorsun abi! Hem,niye bizim hayallerimizle oynuyorsun! Şarkı sarhoş abi, şarkı mis gibi içmiş, aşık. Şarkı, şarkı söyletmiş bir aşık adama, dinlemiş aşık kadın ne güzel...Yıl 2018 abi. 1998 de "bodruma hayran aşk şarkısı yazmış" adam yandım demişti hani, öyle demiştin? Noldu? Kahrolduk yine. Ama seviyoruz yine!

Hoş, sana teşekkür ederim memlekete bir kez daha laikliğin muhterem zekasını, muhteşem dehasını kanıtladın. Bu ayrımın önemini anlattın, sağol. Sanatta da din ve devlet işleri ayrılsın abi! Nesimiler aşk desin, gel gör beni aşk neyledi desin;biz anlıyoruz. Ayırt ediyoruz.Zeka kabiliyetimiz çok muhterem, ruhumuz deha da; dedim ya bizim memlekette harcanıyoruz. Bu yüzden boşver abi, boşuna çabalama! Biz habam sınıfı izlemiş çocuklarız, neden Kül yutalım? Niçin Zühtü hocalara kanalım! Samanlıktan samanı kaldırdım diye sözlere girip, işte şimdi Zühtü "yandı" desek olur mu...🤔 Tarih affetmez abi.2018deyiz.

Sana da mı diyecektik ki "yeter!" Üzülüyorum ki çok sevdiğim bir sanatçıyı daha gözlerim kapalı dinleyeceğim, o yokmuş gibi, şarkılarının ilk hikayeleri hatrına, yaşasın 1998deki o aşık adam diyerek.
Read more
Fatma abla @fatma.ozalpp ile burada tanıstık 1 hafta önce. Sızı gormek ısterım dıye mesaj atmıstı. ...
Media Removed
Fatma abla @fatma.ozalpp ile burada tanıstık 1 hafta önce. Sızı gormek ısterım dıye mesaj atmıstı. Ben de benı gorur oper bıraz oturur kalkar dıye dusunmustum. Tam bulustuk ezan okundu. Mescıtte kıldık namazımızı. Sonra dıger namaz vaktıne kadar oturduk mescıtte. Basladı anlatmaya. ... Fatma abla @fatma.ozalpp ile burada tanıstık 1 hafta önce. Sızı gormek ısterım dıye mesaj atmıstı. Ben de benı gorur oper bıraz oturur kalkar dıye dusunmustum. Tam bulustuk ezan okundu. Mescıtte kıldık namazımızı. Sonra dıger namaz vaktıne kadar oturduk mescıtte. Basladı anlatmaya. Tabı o beni , ben de onu o dakıkalarda tanımaya calısıyorum. insanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı tercıh ederler. Evet benım de aldıgım böyle karar oluyor bazen ama sonra dıyorum Allahım herkes kotu degıl ki. Ben seviyorum ınsanları. Sonra ertesı gun ıcın ıftara sozlestık . Hem de en guzel yerde. Kabe yanında. Sonra yıne ertesı gun.Ve yıne derken. Yuzlerce sorularıma saatlerce sohbetı eşlik etti Fatma ablanın. Ogrendım ki Eşi Kadır amca ıle 30 yıldır bu topraklardalr. Hacıları ve Umre ıbadetlerını yapacak kısılere rehber olmuslar. Ama oyle candan oyle içten @ecirturizm Ablacım dınlen dedıkce olmaz abla yıne anlat dedım. Sagolsun dili yaprak oldu anlatmaktan. Ne kadar ilime açım bılıyorum, ne kadar ilimde cahilim bılıyorum. Ve biliyorum ki Allahü Tealayı unutarak yapılan her söz boştur. Tefekkür ile geçmeyen her sükût hâli gaflettir. İbretli olmayan her bakış bir oyundur.
Rebî bin Haysem Hazretleri, her sabah kalktığında bir kâğıt ile bir kalem alarak o gün konuştuğu her sözü yazar, akşam olunca da onlarla kendisini hesaba çekerdi. İşte yürüdüğünüz, vakit gecirdiğiniz kişi boyle Hz Allahı konusan kişiler olmalı. Hep duam o yolda dostlar bırıktirebılmek. Fatma abla da bana burada sanki Allahın yolladıgı bir abla oldu. Bugun ayrıldık ama artık veda etmek bana cok ağır gelıyor. 😔😔Git ablacım dedım vedalasma. Sonra optum ve arkasından bakarak uzaklasmasını izledim. Sonra da oturdum mescıt duvarı dıbıne agladım hungur hungur.....Insallah yine gorecegım. Hersey için cok teşekkür ederim Fatma abla ve Kadır amca ....🕋
Read more
Allahdan “imeyl”...! Ibrətamiz ... Bu gün səhər yuxudan durduğun zaman sənə tamaşa edirdim Ümidvar idim ki, Mənimlə danışacaqsan, bir-neçə kəlmə olsa da, Görəcəyin işlər barədə fikrimi bilmək istəyəcəksən. Və ya dünən həyatında baş vermiş gözəl bir hadisə üçün Mənə təşəkkür edəcəksən. Amma ... Allahdan “imeyl”...! Ibrətamiz ...
Bu gün səhər yuxudan durduğun zaman sənə tamaşa edirdim
Ümidvar idim ki, Mənimlə danışacaqsan, bir-neçə kəlmə olsa da,
Görəcəyin işlər barədə fikrimi bilmək istəyəcəksən.
Və ya dünən həyatında baş vermiş gözəl bir hadisə üçün Mənə təşəkkür edəcəksən.
Amma gördüm ki, çox məşğulsan...
Geyinmək istədiyin libası seçməyə başın qarışıqdır...
Sən işə çıxmaq üçün evdə o tərəf bu tərəfə qaçdığın zaman, Mən fikirləşirdim ki, yəqin dayanıb mənə “salam” deyəcək qədər vaxt ayıracaqsan...
Sən isə çox məşğul idin...
Görəcəyin işlər, görüşəcəyin kəslər sənin üçün daha mühüm idi...
Yolda gözləməyə məcbur oldun...
Hardasa 15 dəqiqə gözləməli idin...
Kənardakı oturacağın üstündə oturdun...
Sonra cəld yerindən qalxdın...
Elə bildim Mən yadına düşdüm, Mənimlə söhbət etmək istəyirsən...
Amma sən telefona tərəf qaçdın, dostuna zəng vurdun ki, son şayiə və xəbərləri öyrənəsən...
Bütün günü səbirlə səni gözlədim...
Sən isə o qədər müxtəlif işlərə məşğul idin ki, Mən yadına düşmürdüm, ya da buna vaxt tapa bilmədin...
Gördüm ki, günortadan öncə hey o yan bu yana baxırsan... Şayəd də Mənimlə danışmağa utanırdın, buna görə də Mənə tərəf dönmədin!
Sən evə qayıtdın... Amma yenə də hələ görüləsi işlərin çox idi...
Bir neçə iş gördükdən sonra televizoru yandırıb, notbuku da dizinin üstə yada telefonu eline aldın...
Sən hər gün bu iki şeyə çox vax sərf edirsən, müxtəlif verilişlərə baxır, müxtəlif səhifələr baş çəkir və müxtəlif dostlarının yazılarını oxuyur və öz fikirlərini onlarla bölüşürsən...
Mən bütün bunları görür, amma sənin bu vəfasızlığına səbr edir və yenə də səni gözləyirdim... Axı səni çox sevirəm!
Sənin barmaqların notbukun düymələrində və gözlərin televizorda ikən şamını da yedin... Sonra gördüm ki, yuxulayırdın, yatmaq istəyirdin. Deyəsən çox yorulmuşdun... Ümid edirdim ki, yatmazdan əvvəl Mənimlə danışasan, dərdləşəsən... Amma...
Gördüm ki, uşaqlarınla ezizlerinle sosial şebekedeki insanlarla xudahafizləşib yataq otağına keçdin...Tez də yuxuya getdin... Eybi yoxdur, axı çox yorulmuşdun... Buna görə də Məni görmədin, halbuki Mən sənin yanında və sənə kömək üçün hazır idim. Gözləyirdim ki, gözucu da olsa, Mənə baxasan, bu Mənə kifayət idi👇👇👇
Read more
“Hepimizin karamsarlığa kapıldığı günler oluyor. Unutuyor insan bir güneş olduğunu. Sabahları ...
Media Removed
“Hepimizin karamsarlığa kapıldığı günler oluyor. Unutuyor insan bir güneş olduğunu. Sabahları doğurduğunu. Her şeye yeniden başlama şansı verdiğini. Suda yürür gibi ilerliyor gününün içinde. Can sıkıntısı gelmiş, koca poposuyla göğsüne oturmuş sanki. Nefesler bile tereddütlü. ‘Karanlık ... “Hepimizin karamsarlığa kapıldığı günler oluyor.
Unutuyor insan bir güneş olduğunu. Sabahları doğurduğunu.
Her şeye yeniden başlama şansı verdiğini.
Suda yürür gibi ilerliyor gününün içinde.
Can sıkıntısı gelmiş, koca poposuyla göğsüne oturmuş sanki.
Nefesler bile tereddütlü.
‘Karanlık bir geceden geldim, şimdi dünya ışığı yakmış dönmeye devam ediyor, fakat benim güne başlayacak mecalim yok’ diyoruz.
Oluyor. Herkese oluyor. Hayat hep mutlu değil. İşler hep yolunda değil. Biliyorsunuz işte.
Hani eskiden yazmıştım hatırlıyor musunuz: ‘Sadece güneşli günlerde yürürsen, gideceğin yere varamazsın...’
Böyle zamanlarda, bu cümleden kendine bir sal yaparsan batmıyorsun.
Bir de ‘Bu da geçer yahu’ var çok sevdiğim. Başucumda asılı.
Çok seviyorum ona bakmayı. Bir mürekkep gibi huzur yayıyor içime.
Bu iki cümleyi hayattaki tünellere yerleştirdim. Ne zaman ki, tepemizden mavi gökyüzü ve güneş gidiyor, hah diyorum tünele girdik, şimdi şu iki cümlemi çıkarayım cebimden.
Çıkarıp iki kuş gibi omzuma koyuyorum onları, fısıldıyorlar bana. Ben yürümeye devam.
Tünel bitene kadar müziğim oluyorlar. Tın tın ilerliyoruz beraberce.
Kimsenin bizi sevmediği, bizim kendimizi dahi sevmediğimiz zamanlarda feneri yakmak lazım. Önüne tutmak lazım. Yola bakmak lazım.
Yol yoldur. Engebelisi de yoldur, düzü de demek lazım.
Bir elinde sopa, her adımda ondan güç ala ala, yokuşu tırmanmak lazım.
Tepede dünyanın en güzel köyü varmış gibi.
İnsan umudunu yakmazsa yolu tıkanır.
İçindeki ışığı hiç kapatmayacaksın. Karanlıkta otursan da o yanacak.
Ateşböceği gibi. Avucunda duracak.
Hayat tozpembe değil. Pembesi kadar, tozu da var. Onu toz beziyle düzenli olarak almak lazım. Kimse kimseyi düştüğü yerden kaldırmıyor da... Kendin kalkacaksın. Çayın suyunu koyacaksın. Başlayacaksın. Saçma bir yerden de olsa.
Bütün bunları bana bir arkadaşımın yolladığı bir fotoğraf düşündürdü. Asabı bozukmuş, başını kaldırıp gökyüzüne bakmış, pembe bulutları görmüş.
Tepemizdeki pembe bulutlar gökyüzünü boyamaya devam ettiği sürece aslında her şey çok güzel. Hayat tüm ihtişamıyla akıyor.
Bu iki cümleyi ve anlattığım fotoğrafı alın.
Hadi gidin şimdi, buluta sözünüzü geçirin.” Nil Karaibrahimgil - Nil’e Hayat Dersleri
.
Devamı👇
Read more
*Abdul Rahman Al-Sudais anlatıyor:* Kur’an öğrettiğim gruba katılmak için küçük bir çocuk geldi. Dedim ki çocuğa: *Kur’andan ezberinde bir şey var mı?* Evet dedi. Dedim ki ona *“Amme cüzünden bir şey okur musun?”* Okudu. Sonra dedim Tebrake suresi ezberinde mi? Yaşı küçük olmasına ... *Abdul Rahman Al-Sudais anlatıyor:* Kur’an öğrettiğim gruba katılmak için küçük bir çocuk geldi.

Dedim ki çocuğa: *Kur’andan ezberinde bir şey var mı?* Evet dedi.
Dedim ki ona *“Amme cüzünden bir şey okur musun?”* Okudu.
Sonra dedim Tebrake suresi ezberinde mi?
Yaşı küçük olmasına rağmen, okuyuşu hoşuma gitti, beğendim.
Ve Nahl suresini sordum. Onu da ezberlemişti, hayranlığım arttı.
Uzun sureleri sordum bu kez: *“Bakara suresi ezberinde mi?”* Evet dedi ve hatasız okudu.

Bu kez sordum yavrucuğum sen *hafız* mısın?

Evet dedi.

SubhanAllah maşaAllah tebarekAllah.. Ertesi gün velisiyle birlikte gelmesini istedim ondan.Ben hayretlerdeyim. Bir baba nasıl böyle olabilirdi, nasıl böyle bir çocuk yetiştirmişti?

Ve geldi velisi. Babanın gelişi benim için büyük sürpriz oldu. Çünkü babanın görünüşü hiç de sünnete uygun yaşıyormuş izlenimini vermiyordu. Sözü ilk o aldı ve dedi ki: *Biliyorum sen onun babası olduğuma hayret ettin.* Ben seni merakta bırakmayacak, ve söyleyeceğim, bu gördüğün *çocuğun arkasında bin adam değerinde bir kadın var*! Ve müjde vereyim sana evde 3 oğlum var ve hepsi de Kur’an hafızı. Bir de 4 yaşında bir kızım var, o da Amme cüzünü ezberliyor şimdi.

Hayret ettim, bu nasıl olur? Dedi ki bana: *Anneleri çocuk konuşmaya başladığı andan itibaren Kur’an ezberletmeye başlatıyor ve çocukları hep bu yönde teşvik ediyor.* Kim önce ezberlerse, o günün akşam yemeğini, o seçiyor.

Kim ezberini önce verirse, hafta sonu tatilinde nereye gidileceğini, o belirliyor.

Kim önce hatim yaparsa, o yıl senelik tatilde nereye gidileceğine, o karar veriyor..🌸💞 İşte böylece çocuklar arasında Kur’an ezberlemede, hatim yapmada tatlı bir yarış ahlakı oluştu.

Evet işte hayırlı evlat yetiştiren saliha kadının hali bu.. 👉 *Eğer kadın ıslah olursa, evi, ailesi, yetiştireceği nesiller de ıslah olur.* 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
Read more
Selâhaddîn Uşâkî'nin çocuğu olduktan bir süre sonra, hocası ve kayınpederi onu evden çıkararak; ...
Media Removed
Selâhaddîn Uşâkî'nin çocuğu olduktan bir süre sonra, hocası ve kayınpederi onu evden çıkararak; "Al hanımını evimden ayrıl! Bundan sonra kendi geçimini temin et." dedi. Selâhaddîn Uşâkî; "Peki hocam, başüstüne!" diyerek hanımı ve çocuğu ile berâber, hocasının evinden ayrıldı. Eğrikapı'dan, ... Selâhaddîn Uşâkî'nin çocuğu olduktan bir süre sonra, hocası ve kayınpederi onu evden çıkararak; "Al hanımını evimden ayrıl! Bundan sonra kendi geçimini temin et." dedi. Selâhaddîn Uşâkî; "Peki hocam, başüstüne!" diyerek hanımı ve çocuğu ile berâber, hocasının evinden ayrıldı. Eğrikapı'dan, Fâtih Câmii civârında, Âşıkpaşa mevkiinde bulunan, Horhor çeşmesine doğru yürürken bir evin kenarında durakladı. Kış günüydü ve kar yağıyordu. Yolun karşı tarafında bulunan Tâhir Ağa onları görünce evine dâvet etmek için yanlarına birini gönderdi. Tâhir Ağa, Selâhaddîn Uşâkî'yi, evine götürdü. Ona; "Siz kimlerdensiniz? Kış gününde neden bu hâle düşüp sokak kenarında kimsesiz garibler gibi duruyorsunuz?" diye sordu.

Selâhaddîn Uşâkî; "Bâtınî hükümdârın celâline tutuldum." dedi. TâhirAğa da; "Ben de zâhirî hükümdârın celâline tutuldum." deyince, Selâhaddîn Uşâkî sebebini sordu. Tâhir Ağa; "Sarayda kıymetli bir kılıç vardı. Kılıç kayboldu. Pâdişâh, Üçüncü Sultan Mustafa bana; "Bu kılıcı kırk güne kadar bul! Bulamazsan seni en ağır şekilde cezalandırırım." dedi. Bu kılıcı bulmağa imkân olmadı. Otuz beş gün geçti. Ömrümün son günlerini yaşıyorum." dedi. Selâhaddîn Uşâkî bir süre tefekküre daldı. Sonra başını kaldırıp Tâhir Ağaya; "Kılıç sarayın falanca yerine düşmüş. Üzerini de kâğıt parçaları örtmüş. Adamlarını gönder oraya bir baksınlar." dedi. Tâhir Ağa hemen adamlarından birini oraya gönderdi. Giden kişi târif edilen yerde kılıcı bularak, Tâhir Ağaya getirdi. Pâdişâh, Tâhir Ağanın suçu olmadığını anlayarak, ona kırk gün izin verdi. Tâhir Ağa, Selâhaddîn Uşâkî'ye; "Efendim, siz benim dar günümde Hızır gibi yetiştiniz. Siz de hâlinizi bana anlatın." diye ricâda bulundu. Selâhaddîn Uşâkî de hâlini Tâhir Ağaya anlattı. Tâhir Ağa onları bir süre evinde misâfir etti. O semtte bir ev alarak evin bütün ihtiyaçlarını temin etti. Bir gün Selâhaddîn Uşâkî'ye; "Âilenizle filan eve gidelim." dedi. Birlikte satın aldığı eve varınca, Tâhir Ağa; "Bu ev size bizim hediyemizdir." diyerek kabûl buyurmasını ricâ etti. Selâhaddîn Uşâkî ve hanımı bu eve yerleştiler. Daha sonra Selâhaddîn Uşâkî, Tâhir Ağa dergâhına şeyh olarak tâyin edildi. 👇👇👇
Read more
Öyle çok şey geçiyor ki gönlümden çağıl çağıl; sesinden kendi sesimi zor duyuyorum. Çok şey paylaşmak ...
Media Removed
Öyle çok şey geçiyor ki gönlümden çağıl çağıl; sesinden kendi sesimi zor duyuyorum. Çok şey paylaşmak istiyorum; üzerine yenileri geliyor yetişemiyorum. Bugün canım annemin Doğum günü, bir dünya dolusu sözüm var onun için. Hangi birini söylemesem eksik kalacak... Yarın Anneler Günü, ... Öyle çok şey geçiyor ki gönlümden çağıl çağıl; sesinden kendi sesimi zor duyuyorum. Çok şey paylaşmak istiyorum; üzerine yenileri geliyor yetişemiyorum. Bugün canım annemin Doğum günü, bir dünya dolusu sözüm var onun için. Hangi birini söylemesem eksik kalacak... Yarın Anneler Günü, ufak sürprizleri ile birkaç gündür gönül sazımın tellerini titretmeye başladı bile... Gene duygular şelale, dilim lal... Galiba bu resim derdime derman, anlatmama yardımcı olacak; geçmişte yaşamış olan tüm kadınlar, bugün yaşayan kadınlar, ananelerimiz, annelerimiz, biz, kızkardeşlerimiz, biz ve gelecekte yaşayacak olan kadınlar... Biz çorak bir dere kıyısında, üç beş taşın arasında, kara kışın sonunda açan o 3 gelinciğiz. Sevmek için yaratılmışız ve sevilmek için. ‘Ama’lara, ‘yapamazsın’lara, imkansızlara göre değil; kalbimize göre yaşamalıyız. O çiçekler orada açamaz diyenleri dinlememeyi başarırsak o çiçekleri açtırıyoruz. Yeter ki tomurcuklarımıza iyi bakalım; yeter ki toprağımızı , suyumuzu, havamızı temiz tutalım... Yeter ki kılavuzumuzu ruhumuz kılalım. Hepimizin her günü, her anı kutlu olsun. Çünkü biz hayatız... Sevgimle ❤️ #iyigeceler #kızlardeşlerim #annelergünü #kutluolsun #canımannem #iyikidoğdun #kadın #anne #sevgi #gelincik #çiçek #doğaana
Read more
Ellerine yüreğine saglık @ozkanemre34 Kapat kızım bacaklarını, ne kadar ayıp dimi? Sözde ...
Media Removed
Ellerine yüreğine saglık @ozkanemre34 Kapat kızım bacaklarını, ne kadar ayıp dimi? Sözde kadın-erkek eşit bebekken çekip pimi Hadi oğlum amcalarına göster pipini Diyip sapık büyüttünüz böyle binlercesini Kadınlara uzanan kirli tüm eller kırılsın Aksini düşünen herkes ... Ellerine yüreğine saglık @ozkanemre34

Kapat kızım bacaklarını, ne kadar ayıp dimi?
Sözde kadın-erkek eşit bebekken çekip pimi
Hadi oğlum amcalarına göster pipini
Diyip sapık büyüttünüz böyle binlercesini

Kadınlara uzanan kirli tüm eller kırılsın
Aksini düşünen herkes için yerler yarılsın da,
Anlasınlar masumları ittikleri yeri derin ve
Dipsiz kuyular olsun pisliklerin yeri…

Kadın anan, Kadın bacın, kadın sol yanın
Kadındır nikahlı karı n, biricik kızın!
Saat 3’te saat 5’te demeyin sakın! Ulan
Vicdanları yok mu buna destek olanların!

Tecavüz edemezsin topuklusu varsa
Açık saçık giyinmişse kıyafeti darsa
Fark etmez cadde yahut tenha bi arsa,
Kimse yoksa dahi orda ya Allah duyarsa?

Aç sesini duysun herkes yaptıkları ayıbı
Bu ayıp ayıptan öte, insanlığın kayıbı
Bu şarkıda meleklerin feryadı var!
İnsanlığın insanlığa ihtiyacı var!

Aç sesini duysun herkes yaptıkları ayıbı
Bu ayıp ayıpta n öte, insanlığın kayıbı
Bu şarkıda meleklerin feryadı var!
Erkekliğin adamlığa ihtiyacı var!

Her geçen gün artmakta kadınlara şiddet
Kimse de dur demez buna olanları seyret!
Utanmadan bir de bütün bu pisliklere hak verip
Konuşuyosan hiç durma, karakterini terket!

Buna normal bi şey gibi göz yuman bilader (hadi)
Hadi bize bi sapıktan farklarını göster.
Kendi sınırlarını, kendi haklarını bilmez bide
Kadının tüm haklarına sahip olmak ister.

Tecavüz edemezsin, minibüste tekse
Tecavüz edemezsin,mini etek giyse
Tecavüz edemezsin, eve 3’te gitse dahi
Alkollüyse yahut nedenleri neyse!

Hiçbi kadına edemezsin karın olsa dahil!
Kocalık zorbalık değil anla bunu cahil!
Kadınlar birer melek, cinsel obje değil…
Erkeklik bunlar değil, Adamlıktır beyim!

Aç sesini duysun herkes yaptıkları ayıbı
Bu ayıp ayıptan öte, insanlığın kayıbı
Bu şarkıda meleklerin feryadı var!
İnsanlığın insanlığa ihtiyacı var!
Aç sesini duysun herkes yaptıkları ayıbı
Bu ayıp ayıpta n öte, insanlığın kayıbı
Bu şarkıda meleklerin feryadı var!
Erkekliğin adamlığa ihtiyacı var!
Read more
ARB TV-nin “Səhər-Səhər” verilişinin növbəti qonaqları müğənni Əli Mirəliyevin oğlu Taleh Mirəliyev və qızı Samirə Mirəliyeva olub. Axşam.az-ın məlumatına görə, ötən verilişdə müğənninin gəlini haqqındakı sərt fikirləri birmənalı qarşılanmayıb. Efirə telefonla bağlanan ... ARB TV-nin “Səhər-Səhər” verilişinin növbəti qonaqları müğənni Əli Mirəliyevin oğlu Taleh Mirəliyev və qızı Samirə Mirəliyeva olub.

Axşam.az-ın məlumatına görə, ötən verilişdə müğənninin gəlini haqqındakı sərt fikirləri birmənalı qarşılanmayıb. Efirə telefonla bağlanan sənətçinin qonşusu Nailə Əliyeva Mirəliyevlər ailəsi haqda sərt fikirlər səsləndirib: “Siz qıza işgəncə edirdiniz. Heç bir qadın xoşbəxt ailəsini tərk edib getməz. Görün nə həddə çatdırıblar ki, ana uşağını qoyub gedib. Siz ailədə fironluq etməyi xoşlayırsız. Belə çıxır ki, sizin qızınız da ərinin üstündə fironqluq edir. Necə ki, oğlunuz da Aylanı döyürdü. Taleh ancaq onu döyürdü. Bilmirdi ki, qaçırdığı qız nişanlıdır?”.
Bu sözlərin ardından Ə.Mirəliyev oğlunu müdafiəyə qalxıb: “Döyürdü, əccəb edirdi, dilini dinc qoymurdu. Nişanlı qız gəlib oğlumla qaçıb” .

Ardınca müğənninin qızı Samirə, qardaşı Taleh Mirəliyevin qızı qaçırdığını yox, onun qarşı tərəfi qaçırdığını deyib: “Qız qardaşımı qaçırıb. Bilmirsiz danışırsız. Qardaşımın 19 yaşı olub. Qız Talehdən 1 yaş böyük olub. Bunların arasında münasibət var imiş, amma qızı sonra nişanladılar. Biz bilməmişik. Qız bir gün zəng edib və bunlar gizlin danışıblar. Çünki artıq biz də bu qızı ikinci mərhələdə istəmirdik. Qızın da anası, atası istəmirdi. Yəni ailələr bir-birini istəmirdi. Bu qız artıq zəng edib, qardaşıma deyib ki, mən evdən çıxmışam, gəl məni apar. Bu da cavan uşaq, götürüb gedib və bunun cəzasını da çəkib”. Taleh isə özünün belə müdafiə edib: “Mən onu qaçırmamışam. Onu uşağımla Türkiyəyə istirahətə göndərmişəm. Sonra qayıdıb və yenidən qaçıb Türkiyəyə. Gedib Türkiyədən tapmışam onu. Yaxşı qadın Türkiyəyə qaçar? 2 min kilometr gedəndə fikirləşmirdi ki, hara gedirdi?”.
Read more
“Üzmüşler çocuğu, diğer çocuklar. "Senin baban çöpçü, sen de pis kokuyorsun” demişler. Vicdan ...
Media Removed
“Üzmüşler çocuğu, diğer çocuklar. "Senin baban çöpçü, sen de pis kokuyorsun” demişler. Vicdan duygusu tam gelişmemiştir okul öncesi çocuklarında. Zaman zaman böyle acımasız olabilirler. Kırmışlar yavrucağın kalbini. Konuştum babayla. Çok üzüldü, çocuğunun üzülmesine. Dağ gibi ... “Üzmüşler çocuğu, diğer çocuklar. "Senin baban çöpçü, sen de pis kokuyorsun” demişler. Vicdan duygusu tam gelişmemiştir okul öncesi çocuklarında. Zaman zaman böyle acımasız olabilirler. Kırmışlar yavrucağın kalbini.
Konuştum babayla. Çok üzüldü, çocuğunun üzülmesine. Dağ gibi adam gözyaşlarını ilk kez ayırdı gözlerinden belki de. “Üzülmek yetmez dedim, bir planım var. Dahil olur musun?” Kabul etti seve seve. “Pis ülke” oyunu oynattım çocuklara bir gün. Türetilmiş (uydurma) bir oyun. Ne bulduysak attık yerlere. Bu arada “kötü koku spreyi” sıktık sınıfa, çocuklar görmeden tabi. Birazdan sınıf dayanılmaz bir kokuya karıştı. Dedim niye böyle oldu? Dediler öğretmenim çöplerden, pislikten. Durun dedim, bakın kapıya, biri gelecek, kurtaracak bizi bu pislikten, kokudan, büyüleniyor sanki. Bak bak bitiremiyorlar. 1.90 boy. Heybetli mi heybetli çöpçümüz.
Başlıyor hemen temizliğe. Bende pencereleri açıyorum hemen. Temiz hava nüfuz edince etkisini kaybediyor kötü koku spreyi. Yardımcı öğretmenimiz de yasemin kokulu oda spreyini sıkıyor birkaç fıs. Çocukların gözü bizi görmüyor zaten. Ama içlerine doluyor mis gibi çiçek kokusu.

Sonra yarım ay düzeninde oturuyoruz çöpçünün karşısına. Konuşuyor prova ettiğimiz gibi. “Çöpçüyüm ben” diyor. “Siz sabahları uyurken daha, ya da gece yarısı mahallenizin çöplerini topluyorum. Arkadaşlarım da var. Onlar da topluyor. Çöpler toplanmasa sokaklardan, her yer bugün sınıfınızın koktuğu gibi kokar. Çöpçülük zordur çocuklar. Çok zor iştir.” Anlatıyor uzatmadan. Kısa, öz, keskin. Anlattıkça daha da büyüyor adam.
Nasıl dinliyorlar anlatamam. Gözlerini hiç ayırmadan. Hele oğlu. Gurur duyuyor babasıyla ve her sözünde hayran oluyor ona. O bakışa ömür verilir inanın bana.

Sonra fotoğraf çektiriyoruz hepimiz kahramanımızla. Alkışlarla ve aşkla uğurluyoruz çöpçümüzü. Bir baba, bir oğul. Tedavi edilmiş iki yürek. İşimiz bu. Yüreğe dokunmak. Hanımlar, beyler! Bir çocuğun alın teriyle para kazanan babasının mesleğinden utanmasına dayanamam. Dayanırsam, öğretmen olamam.
Ertesi sabah soruyor birkaç veli. “Bizim çocuk akşamdan beri büyüyünce çöpçü olacağım diyor. Siz ne öğretiyorsunuz bu çocuklara Allah aşkına?” Gülümseyerek

İnsan Olmayı.. Alıntıdır..
Read more
İranın məşhur rəssamı Əli Əşrəf Vali hicri-şəmsi tarixi ilə 2010-cu ildə dünyasını dəyişdi. Bu ...
Media Removed
İranın məşhur rəssamı Əli Əşrəf Vali hicri-şəmsi tarixi ilə 2010-cu ildə dünyasını dəyişdi. Bu böyük rəssamın ölümü münasibəti ilə Ayətullah Xamenei xalqa başsağlığı verdi. Lakin Əli Əşrəf adlı incəsənət xadiminin şöhrətli rəssam olmasına səbəb aşağıda onun öz dilindən qeyd edəcəyimiz ... İranın məşhur rəssamı Əli Əşrəf Vali hicri-şəmsi tarixi ilə 2010-cu ildə dünyasını dəyişdi. Bu böyük rəssamın ölümü münasibəti ilə Ayətullah Xamenei xalqa başsağlığı verdi.

Lakin Əli Əşrəf adlı incəsənət xadiminin şöhrətli rəssam olmasına səbəb aşağıda onun öz dilindən qeyd edəcəyimiz çox maraqlı hadisə olub:
"13 yaşımda sadiq yuxu gördüm. Yuxudu olduqca nurlu bir şəxslə qarşılaşdım. Mənə o qədər tanış gəlirdi ki, sanki onu uzun zamandı tanıyırdım. Bəli, o Həzrət Əli (ə) idi. Mən o yuxunu gördüyüm gündən rəssamlıq sənətinin ardıyca getdim ki, bu sənəti öyrəndikdən sonra bəlkə onun şəklini gördüyüm kimi çəkə biləm.” Əli Əşrəf Vali adlı bu şəxs rəssamlığı öyrənmək üçün incəsənət universitetinin rəssamlıq fakultəsinə daxil olur. Və o bu şəkili çəkmək üçün 21 il rəssamlıq sahəsində çalışdıqdan sonra, öz ali hədəfini həyata keçirərək, sadiq bir yuxuda gördüyü şəxsin, yəni İmam Əli-nin rəsmini çəkir.
Rəsm əsəri sərgiyə qoylur, alimlər və təqlid mərcələri bildirirlər ki, rəvayətlərdə İmam Əli-nin görkəmi barəsində nəql olunanlara əsasən bu şəkil Hz. Əliyə (ə) ən çox oxşayan mövcud şəkildir.
Rəsm əsəri hazırda Məşhəd şəhərində İmam Rzanın (ə) hərəminin muzeyində saxlanılir.

sözü gedən foto
Read more
@burcubuyukyildiz güzelliği ve naifliği ile tanıştığım Aşk Her Şeyi Affeder Mi yorumu ile geldim. ...
Media Removed
@burcubuyukyildiz güzelliği ve naifliği ile tanıştığım Aşk Her Şeyi Affeder Mi yorumu ile geldim. Yıllar önce yazdığım ilk hikâyemi keyifle oku demiş yazarım ve ben de onunla tanışmak için ilk hikayesini seçtim iyiki öyle yapmışım çünkü bir memnun oldum anlatamam Burcu yaşadığı ailevi ... @burcubuyukyildiz güzelliği ve naifliği ile tanıştığım Aşk Her Şeyi Affeder Mi yorumu ile geldim. Yıllar önce yazdığım ilk hikâyemi keyifle oku demiş yazarım ve ben de onunla tanışmak için ilk hikayesini seçtim iyiki öyle yapmışım çünkü bir memnun oldum anlatamam😂
Burcu yaşadığı ailevi nedenler yüzünden Paris'te yaşamaya başlayan ve geçmişini unutmak için çabalayan bir genç kız.
Demir ise yine bazı nedenler yüzünden bir süre bulunması gerektiği Paris'te hayatını değiştirecek kadınla tanışacağını bilmeyen birazcık gününü gün eden iş adamı.
Bu kadarcik yazacağımı düşünmediniz değil mi Demir için😂
Şimdi bilen bilir benim hani şu hala babasının nereli olduğunu çözemedigim adamlar varya heh işte tamam onlara yenisini ekledim hayırlı olsun bana😂
Kaşın gözün temelini yakinda öğreneceğim vallahi and içtim😂
Burcu'yu bir kıskandım bir kıskandım ne siz sorun ne ben söyleyim😂
Bu kızlar ne yapıyor da kapıyor böyle adamları ben neden bu kadar bahtsız bedeviyim kabartma tozu bu pastayı nasıl bu kadar kabarttı babam böyle pasta yapmayı nasıl öğrendi diye gidesim var suan siz idare edin lütfen😂
Şimdi bu kuzular Paris'te tanışıyorlar ve tanıştıkları ilk an hatta henüz tanışmadan Demir beyimiz Burcu'nun o mavi gözlerinde kayboluyor ve kayboluş o kayboluş dahası yok😉
Aslında dahası çok. Keşke bu kaybolma ile kalsa diyor insan ama malesef ki gerçekler geride bırakılmaya çalışılan sırlar anlatılmayanlar saklananlar kıskançlıklar ve geçmiş peşlerini hiç bırakmıyor. Aralarındaki tutku ve aşkı bin metre öteden görmeyeni Allah çarpar😂 ama gelin görün ki sevgi bir yere kadar..
Yapılan hatalar ve pişmanlıklar sonucu hani kitabın adı Aşk Her Şeyi Affeder Mi ya affeder mi size bırakıyorum sonunu..
Paris sokaklarında birbirlerini görür görmez başlayan aşkları İstanbul'da yaşanan maceralar ile devam ederken ben sadece esas kız ile oğlanı değil yan karakterleri de çok sevdim💙
Ama nolur okuyun ya😂
Bu aşkı okuyun görün bilin tanıyın bi şey yapın yani ama okuyun bi zahmet😉
Vallahi pişman olmazsınız🙈
.
AŞK HER ŞEYİ AFFEDER Mİ? | BURCU BÜYÜKYILDIZ
📷: @ayseninktpligii
#ephesusyayinlari #aşkherşeyiaffedermi #burcubüyükyıldız #likes4likes #bookstagram #follow4follow #followforfollow #reada
Read more
"Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini ...
Media Removed
"Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini bütün dünyaya parmak ısırtacak şekilde gösterdiler.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan) . . Kıbrıs Harbindeki Başarının Mânevî Arka Planı "Sonra da onların üzerine size tekrar ... "Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini bütün dünyaya parmak ısırtacak şekilde gösterdiler.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)
.
.
Kıbrıs Harbindeki Başarının Mânevî Arka Planı
"Sonra da onların üzerine size tekrar bir galibiyet verdik ve size mallar ile oğullar ile imdat ettik ve sizi aşiretçe (düşmanlarınızdan) daha ziyade kıldık. Eğer iyilik etmiş olursanız, kendi nefisleriniz için iyilik etmiş olursunuz ve eğer fenalık etmiş olursanız, kendi nefisleriniz için etmiş olursunuz.' {İsrâ Sûresi:6-7}Müslüman devletlerin düşmanlarına karşı ne yapmaları lâzım? Birbirleriyle savaşmaları mı? Hayır, hayır birleşmeleri lâzım. Kimse ile harbetmeye gerek yok. Bütün İslâm devletleri birleşse düşmanlar kaçacak yer ararlar.Kur’ân-ı Kerîm kütüphanelerimizde pek çok hakikatlerle dolu olarak durur. Kur’ân-ı Kerîm’i anlamak kolay iş değildir.Ders âyet-i celîlemiz, Kıbrıs harbinde sırrını gösterdi. Rumlar yerleşmiş oldukları menzillerden gemiden inen Müslüman askerlere ateş açıyorlardı. Müslüman kumandan gemiden çıkan askerlere: ;Allah, Allah' diyerek çıkmalarını emretti. Bu emre uyunca mayıs yağmuru gibi yağan kurşunlardan hiçbiri askerlerimize isabet etmez oldu. Savaşa katılan şahıslardan biri şöyle anlatmıştır: ;Üzerlerine yürürken, düşmanın attığı mermiler bize isabet edeceği anda gaipten bir el çıkıp onu engelliyordu.'Kıbrıs’ta sadece Rumlarla harbettik zannetmeyin. Rus, Amerika ve diğer bütün kâfir devletlerle savaştık. Bu savaşta: ;Ve bu bir kitaptır ki, bunu biz indirdik, mübarektir. O’na tâbi olunuz tâ ki rahmete eresiniz' âyet-i celîlesinin sırrı tecelli etti.Bizim şu an esir gibi yaşamamız ise, Benî İsrâil gibi edepleri, sünnetleri diğer müstehapları ve diğer Şer‘î hükümleri terk etmemiz sebebiyledir. İstanbul’da bir milyon kişi namaz kılıyor, diyebilir miyiz? Hayır! İşte onun için zelil bir durumdayız. Allâh-u Te‘âlâ bizi akıllı etsin de on paralık zevklere esir olmaktan kurtarsın. (Mahmud Efendi Hazretleri, Sohbetler)
Read more
. BİZİ TÜRKLERİN MÂNEVİ GÜCÜ YENDİ Rumeli Mecidiye Tabyası, korkunç bir düşman saldırısı neticesinde ...
Media Removed
. BİZİ TÜRKLERİN MÂNEVİ GÜCÜ YENDİ Rumeli Mecidiye Tabyası, korkunç bir düşman saldırısı neticesinde neredeyse tamamen imhâ edilmişti. Cephâneliğin büyük kısmı havaya uçmuş, on altı topçumuz şehîd olmuştu. Koca tabyadan ayakta kalabilen bir yüzbaşı, iki nefer, bir de vinci kırılmış, ... .
BİZİ TÜRKLERİN MÂNEVİ GÜCÜ YENDİ

Rumeli Mecidiye Tabyası, korkunç bir düşman saldırısı neticesinde neredeyse tamamen imhâ edilmişti. Cephâneliğin büyük kısmı havaya uçmuş, on altı topçumuz şehîd olmuştu. Koca tabyadan ayakta kalabilen bir yüzbaşı, iki nefer, bir de vinci kırılmış, ağzına mermi alamayan tek bir top idi.

Yüzbaşı, etraftaki birliklere durumu haber vermek için uzaklaşmıştı ki, erlerden Koca Seyyid, denizin üzerinde ateş ve ölüm püskürerek ilerleyen düşman gemilerine bakarak derin derin içini çekti. Gözleri doldu. Acziyet içinde çırpınan yüreğinin mahzûniyetiyle ellerini yüce Mevlâ’ya kaldırdı ve:

Yâ Rab! Ey kudret sahibi Allâh’ım! Bana şu an öyle bir kuvvet ver ki, hiçbir kulun benden daha güçlü olmasın! diyerek Rabbine sığındı, O’ndan yardım istedi.

Koca Seyyid, dünya âleminden sıyrılmıştı ve sadece Rabbinin huzûrunda idi. Gözlerinden akan yaşlar yanaklarından aşağı süzülüyordu. Vird hâlinde bir müddet:

La havle vela kuvvete illa billah dedi. Sonra birden «Yâ Allah!» diye haykırdı ve arkadaşının hayret ve şaşkınlık dolu nazarları arasında 215 okkalık (yaklaşık 276 kiloluk) mermiyi kavrayıp kaldırdı. Demir basamakları üç kez inip çıktı. Göğüs ve omuz kemiklerinin çatırtıları duyuluyordu. Sel gibi ter döküyordu. Koca Seyyid, çatlamış dudaklarıyla:

Allâh’ım! Benden kuvvetini esirgeme! duâsına devam ediyordu.

Nihâyet topun ağzına sürdüğü meşhur üçüncü mermiyle savaşın kaderi değişti. İngilizler’in “Oşin” isimli zırhlı gemisi vurulmuş ve denizin üzeri cehennemî bir aleve bürünmüştü.

Hâdiseyi öğrenip Cenâb-ı Hakk’a şükreden Cevat Paşa, Koca Seyyid’i tebrik ederken ondan aynı ağırlıkta bir başka mermiyi tekrar kaldırmasını istediğinde Koca Seyyid, şu cevabı verdi:

Paşam! Ben bu mermiyi kaldırırken gönlüm Allâh’ın feyziyle dopdolu ve te’yîd-i ilâhîye mazhar idi. Kendimde bir başkalık hissetmekteydim. Bu ağırlığı kaldıracak bir makama ulaşmışsam, Cenâb-ı Hakk’a yaptığım duâların mukâbilinde O’nun nusret ve inâyetinin tecellîsi idi ki bu, o âna mahsustur. Şimdi kaldıramam kumandanım; mâzur görün!

Seyyid’in bu sözleri üzerine Cevat Paşa:

Evlâdım! Büyük bir iş başardın. Bir mükâfât iste benden? dedi.

Devamı yorumda
Read more
Xaricilərdə evlənmə: - Flört - Birlikdə yaşama - Ailələrin tanışlığı - Nikah - Ailə və dostlarla ...
Media Removed
Xaricilərdə evlənmə: - Flört - Birlikdə yaşama - Ailələrin tanışlığı - Nikah - Ailə və dostlarla kiçik mərasim - Bal ayı - Normal həyata dönüş Bizdə evlənmə: - Evdəkilərdən gizlin tanışlıq, orda-burda görüşmə - Qızın oğlanla görüşdüyünü etiraf etməyi. Evdə gərginlik, dava-qırğın. - ... Xaricilərdə evlənmə:
- Flört
- Birlikdə yaşama
- Ailələrin tanışlığı
- Nikah
- Ailə və dostlarla kiçik mərasim
- Bal ayı
- Normal həyata dönüş
Bizdə evlənmə:
- Evdəkilərdən gizlin tanışlıq, orda-burda görüşmə
- Qızın oğlanla görüşdüyünü etiraf etməyi. Evdə gərginlik, dava-qırğın.
- Ananın birtəhər atanı yola gətirməyi.
- Oğlanın nəslini araşdırma
- Arvadların tanışlığa gəlməyi
- Kişili-arvadlı elçilik
- Həri
- Söz-söhbət (həridə eltinin anasının iştirak etməməsi)
- Nişan bazarlığı (tanımadığın qadınlar sənə alt-paltarı, tursik zad alır )
- Nişan
- Dava (ucuz komplekt alınıb, qolbaq nazik olub, oğlana qoyulan pijama krujevalı deyil və s. )
- Qurbanlıq (qırmızı ayaqqabılı qoyun)
- Dava (qoyunun qanı yaxşı axmadı)
- Qızın ad günü
- Söz-söhbət (baldız göz süzdürüb)
- Ev bəzəmə (cehizə görə borca girmə, atanın fikir eləməyi, qaynananın bəyənməməyi)
- Gəlinliyin seçilməsi (oğlan zəng vurur: sinəsi açıq olmasın haa )
- Xına (10 barmağını havaya tutub xınalı gəzmə, ovuca baş hərf yazılma, qızın başına fırlanma)
- Yolkəsdi
- Gəlinaparma (qapının ağzında soxasox oynamaq)
- Toy (dünyanın xərci, 85 cür təam, heç vaxt üzünü görmədiyin adamların ot duşi şıdırğı oynamağı)
- Toyda dava (oğlanın yeznəsinin bacanağı qızın xalası oğlunun bibisi nəvəsinin zakazına icazə verməyib )
- Toydan sonra dava (baldız niyə ağ geyinmişdi, gəlin tək olar )
- Yengə
- Üçgünlük
- Bal ayı (oğlangilin kəndinə nənəsinin əlini öpməyə getmək )
- 1 ay sonra: bişey mişey var?
- 1 il sonra: niyə qız doğmusan? Oğlan doğ, nəsil davam eləsin, sən də yerini bərkit...
- 5 il sonra: oğlan tərəfin hələ də toy xərclərini, qız tərəfin cehizin kreditini ödəyib qurtara bilməməsi.
Read more
Hare&Engin <span class="emoji emoji1f493"></span> ATEŞLE OYNAMA<span class="emoji emoji1f60d"></span> Mevsim harikaydı, doğa harikaydı, deniz ve güneş harikaydı. Sarı ...
Media Removed
Hare&Engin ATEŞLE OYNAMA Mevsim harikaydı, doğa harikaydı, deniz ve güneş harikaydı. Sarı saçları rüzgârla dans eden, gözleri en berrak gökyüzünden daha mavi, bu güzel kız harikaydı. Kızın mutluluğu Engin'i gülümsetirken aracı denize doğru inen toprak yola sürdü. Engebeli arazide ... Hare&Engin 💓 ATEŞLE OYNAMA😍
Mevsim harikaydı, doğa harikaydı, deniz ve güneş harikaydı. Sarı saçları rüzgârla dans eden, gözleri en berrak gökyüzünden daha mavi, bu güzel kız harikaydı.
Kızın mutluluğu Engin'i gülümsetirken aracı denize doğru inen toprak yola sürdü. Engebeli arazide arabanın hızı mecburen düşünce Hare de sonunda koltuğuna oturdu.
“Şimdi kendimi sahiden bir kelebek gibi hissediyorum,” dedi nefes nefese.
Engin merakla ona döndü. “Kelebek mi?”
“Ah, evet… Annem çocukken yaramazlık yaptığımda bana kelebek derdi. Aslında kızmak için söylerdi ama benim çok hoşuma giderdi.”
Engin, Hare’nin kelebeklerden daha güzel olduğunu düşünse de, bu hitaptan çok hoşlandı. “Kelebek,” dedi genç kıza dönerek. “Seni tanımlayan en isabetli sözcük…”
Hare coşkuyla atıldı. “Sevdin mi?”
“Çok sevdim.”
Hare heyecanla atan kalbini dinlerken yaşadığı aşka şükretti. Her şey o kadar büyülüydü ki… İnanamıyordu. Birinin onu inandırmasını istiyordu. “Hayat ne güzel, değil mi?” diye sordu mutlulukla.
Engin derinden gelen sesiyle yanıt verdi. “Güzel olan sensin.”
.
#kitap #asude #Atesleoynama
#romantikkomedi  #kitapkurdu  #kitapkokusu  #kitaptavsiyesi #kitapsevgisi  #kitaplar  #kitaplariyikivar  #kitaplik  #book  #books  #romanticfiction #mavivekitap #bookaday  #bookworm  #bookphotography #readabook #bookshelf  #booklover  #bookaforever  #romanticcomedy #instabook  #kitapsever  #romance #bibliophile #currentread #kitapkokusu #igread #redbook
Read more
Otomobil yaklaşık bir asır önce hayatımıza girdi ve medeniyetin yalnızca ulaşım çözümü değil, ...
Media Removed
Otomobil yaklaşık bir asır önce hayatımıza girdi ve medeniyetin yalnızca ulaşım çözümü değil, yaşam biçimini değiştirdi. Kültürel dünyamızın dinamiklerinden beslenme alışkanlıklarımıza kadar geniş bir alanı etkilemeyi başaran bu buluşu bir sosyal devrim olarak nitelendirmek ... Otomobil yaklaşık bir asır önce hayatımıza girdi ve medeniyetin yalnızca ulaşım çözümü değil, yaşam biçimini değiştirdi. Kültürel dünyamızın dinamiklerinden beslenme alışkanlıklarımıza kadar geniş bir alanı etkilemeyi başaran bu buluşu bir sosyal devrim olarak nitelendirmek mümkündür.

Söz konusu sosyal devrimin sütunları arasında yolculuk kavramı da yer alır. Otomobilin doğuşuna kadar zaruri hallerde seyahat etmek anlamına gelen yolculuk, otomobille birlikte keyfi ve kültürel boyutlar kazanmıştır. Avrupalı asiller, Avrupalı elitler ‘grand tour’ yani ‘büyük yolculuk’ kavramını yaratarak bazen birkaç yıl süren binlerce kilometrelik seyahatlere çıkmışlar ve bu yolla kendi kültürel dünyalarını zenginleştirmeyi, renklendirmeyi amaçlamışlardır.

Yeni coğrafyalar keşfetmek ve farklı kültürlerden etkilenmek üzerine kurulu olan grand tour akımının kısa sürede benimsenip yayılması sayesinde adına ‘grand tourer’ ya da ‘GT’ denilen otomobil sınıfı ortaya çıkmış ve ideal bir GT otomobilinin temel karakteristik özellikleri o dönemden günümüze kadar muhafaza edilmiştir.

Uzun otoyol düzlüklerini kısaltacak kadar güçlü, Alp geçitlerinin kıvrımlı virajlarını güvenle aşacak kadar sportif, uzun yolculukların her anını huzurlu kılacak kadar konforlu ve lüks olması arzulanan ideal GT yıllar içerisinde farklı markalar tarafından ele alınmış ve farklı baharatlarla zenginleştirilmiştir.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe, ideal GT’nin güzelce yıllanmış olan karakteristik özelliklerini yaşatmakla kalmıyor, aynı zamanda BMW’nin bir asrı aşan mühendislik ve kültür mirasını geleceğe taşıyor.
BMW’nin geleceğine, geleceğin BMW’sine merhaba deyin.
Read more
Günaydın <span class="emoji emoji2600"></span>️ Uzun zamandır aklımda yazmak istiyordum hazır Aslan deliksiz uyuyo ben de geçe kaldım ...
Media Removed
Günaydın ️ Uzun zamandır aklımda yazmak istiyordum hazır Aslan deliksiz uyuyo ben de geçe kaldım yazayım dedim. Daha İstanbuldayken tanıştığım @environtr kremlerimi en az üç ay kullandıktan sonra neler oldu yazıcam demiştim. Bir şey söyliyeyim mi!? Şahaneler️ Hatta aldığım yeri ... Günaydın ☀️ Uzun zamandır aklımda yazmak istiyordum hazır Aslan deliksiz uyuyo ben de geçe kaldım yazayım dedim. Daha İstanbuldayken tanıştığım @environtr kremlerimi en az üç ay kullandıktan sonra neler oldu yazıcam demiştim. Bir şey söyliyeyim mi!? Şahaneler❤️ Hatta aldığım yeri arayıp şöyle dedim; “acaba botoxun da etkisini arttırıyor olabilir mi” Zira “colostrum” denilen krem kesinlikle gözenekleri küçültüyor. Ki benim sıkıntım vardı. Colostrum: Annenin doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde göğsünden gelen sarı kıvamlı süt. "Ağız sütü" olarak da bilinir. Içinde çok yoğun saf Büyüme Hormonu (Growth Factor) bulunuyor. Bu yüzden ciltte yenilenme ve anti aging etki sağlıyor. Aynı zamanda hassas, kızarık veya herhangi bir rahatsızlığı olan ciltte de çok etkili bir yatıştırıcı. Şunu hemen soyliyim laboratuar calismalari sonucunda anne sutune en yakin sut sigir sutu oldugu cikmis. Cildin direncini artıran ve onarımını sağlayan sarı sıvı dır. Yani kremlerde sığırlardan alınan colostrum kullanılıyor. Enteresan geldi ama burda da bu kremleri daha önce çok duymuştum. Popülerliğini şimdi anlıyorum.
AVST 1: Bu Environ'un temeli. Bu krem bir "cilt vitamini". Cildin ihtiyacı olan vitamin ve antioksidanlar bir urunde bir araya getirilmiş. Içerisinde yaz kullanımına uygun olarak formüle edilmiş A,C ve E vitaminleri ile antioksidanlar var. Yazin cildinizin lekelenmesini istemiyorsanız bu krem oldukça başarılı. Ben şu an yeni başladığım için 1 numaradayim. Bittikçe üst seviyelere geçiliyor ve içindeki vitaminlerin dozu artıyor. 1'den en üst seviye olan 5'e ulaşmak yaklaşık bir seneyi alıyor. 5'e ulaştığımızda ise ciltte yakaladığımız o sağlıklı ve genç yapıyı korumak için AVST 5'i sürekli başucu ürünümüz yapıyormuşuz; kullananlar öyle söyledi 🤗. Aslında ne kullanırsak kullanalım cildimizi besinlerinden mahrum etmemek gerekiyor. Yani daha çok yolum var 🤦🏼‍♀️ Sabırsızlıkla 2,3,4,5’ in etkilerini bekliyorum 🙏🏻😊 Yolum uzun..... Bakalım neler olucak🙃 #güzelliksırları #güzellik #sağlık NOT: Bakın beni kızdırmayın; acaip güzel ürünler keşfettim 👌🏻 deniyorum. Collegen üzerine 👍🏼 Kızdırırsanız paylaşmam 😂😂 Sonra da nasıl böyle güzel cilt yapın var diye sormayın! Her şey genetik diil!
Read more
Sınavsız aşklar yaşamadım ben. Evliliğim kanserle, genç sevgilim terkedişiyle, diğerleri de ...
Media Removed
Sınavsız aşklar yaşamadım ben. Evliliğim kanserle, genç sevgilim terkedişiyle, diğerleri de beni ve içimdeki tüm enerjiyi yok edişleriyle sınava soktu beni. Sınıfta kaldım. Yalnız yerlerimden yanlışlara tutundum ve tutunurken çok yoruldum. İçindeyken yanlışın o kadar çok savaştım ... Sınavsız aşklar yaşamadım ben. Evliliğim kanserle, genç sevgilim terkedişiyle, diğerleri de beni ve içimdeki tüm enerjiyi yok edişleriyle sınava soktu beni. Sınıfta kaldım. Yalnız yerlerimden yanlışlara tutundum ve tutunurken çok yoruldum. İçindeyken yanlışın o kadar çok savaştım ki, ancak bittiğinde doğruldum. Bu yüzden güçlü sandınız beni. Çünkü bittiğinde gördünüz, gördüğünüzü sandığınız her şeyi. Oysa ki ben o savaşlarda kaybettiğim kanı yerlerden topluyordum ve hiç yılmadan yanlış yere basıyordum. Cesetler arasında taze kan bulamayacağımı o zamanlar bilmiyordum. Sınavlı, savaşlı, kanlı, sırttan bıçaklamalı tecrübeler yaşamayan aşk ustalarından sürekli nasihatler alıyordum. Kendimi seçimlerimden dolayı suçluyor, işin erbabı olanlardan medet umuyordum. Şimdi ise üç yanlışın bir doğruyu fena götürdüğü bu sınavları geride bırakıp, bildiğiniz doktora tezimi hazırlıyorum. Çünkü artık ne istediğimi ve ne istemediğimi çok iyi biliyorum. Sınava girmeden geçmek isterdim sınıfı ama ne yapayım ki kalbim hep sınıfta kaldı. Onu hayal kırıklığına tekrar uğratmamak için hep sakladım ama firar etmeyi başardı. Bugün burada oturmuş bana gelen tüm mesajları okuyorum. Mutlu olan nasihat veriyor, mutsuz olan inim inim inliyor. Oysa ki mutlunun mutsuz, mutsuzun mutlu olması bir tek ana bakıyor. Aşkı amaç yapan herkes birgün bir yerde mazot yakıyor, egzosundan dumanlar çıkıyor. Dünü tekrar yaşayamayacağımız ve yarını repolayamayacağımız bu hayatta geriye bir tek bu an kalıyor. Vazgeçmeyi ve umut etmeyi bilenler şimdinin kıymetini biliyor. Bana mesajlarla aşk acılarını anlatan can dostlar, aşkın acısı olmaz. Çünkü aşk olsa acı olmaz. Şimdi doldurun dışarı taşırmadan çoktan seçmeli sınavınızın küçük dairelerini ve salın hayata kendinizi. Bırakın Allah aşkına, çalışmadığınız yerden çıkınca sorular, o güzel gönlünüzü üzmeyi. Çünkü tek soru bu, soruyu yazanın da cevabını bilmediği... Veremediğiniz sınavlar için bırakın yerinmeyi. Ama asla bırakmayın umut etmeyi ☺️🙏🏻
Read more
Ancak kalp gözü kör olanlar, haramın ve haksızlığın mânevî ağırlığını hissetmezler. Hâlbuki ...
Media Removed
Ancak kalp gözü kör olanlar, haramın ve haksızlığın mânevî ağırlığını hissetmezler. Hâlbuki haksızlık, münâfıklığın bir işaretidir. Hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur: “Dört huy vardır ki bunlar kimde bulunursa o kişi tam münâfık olur. Kimde de bu huylardan biri bulunursa, onu ... Ancak kalp gözü kör olanlar, haramın ve haksızlığın mânevî ağırlığını hissetmezler.
Hâlbuki haksızlık, münâfıklığın bir işaretidir.
Hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur:
“Dört huy vardır ki bunlar kimde bulunursa o kişi tam münâfık olur. Kimde de bu huylardan biri bulunursa, onu terk edinceye kadar o kişide münâfıklıktan bir sıfat bulunmuş olur:

Kendisine bir şey emânet edildiği zaman ona ihânet eder. Konuştuğunda yalan söyler. Söz verince sözünden döner. Düşmanlıkta haddi aşar, haksızlık yapar.”
{Buhârî, Îmân 24, Mezâlim 17}
_________________________________
Yine Allah’ı ve âhireti unutmak sebebiyle gönül gözü kör olanlar, hırsızlığın, haksızlığın, cimrilik ve zulmün ne büyük günahlar olduğunu da göremezler.
Hadis-i şerîfte şöyle buyrulmuştur:
“Zulümden sakınıp kaçınınız. Çünkü zulüm, kıyamet gününde zâlime zifiri karanlık olacaktır. Cimrilikten de sakınınız. Çünkü cimrilik sizden önceki ümmetleri helâk etmiş, onları birbirlerinin haksız yere kanlarını dökmeye, haramlarını helâl saymaya sevk etmiştir.”
{Müslim, Birr, 56}
___________________________________
Kurtuluş için Allah’ı ve âhireti hiçbir zaman unutmamalı ve bilhassa Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in faziletler meşheri olan nezih hayatını öğrenip anlamalalı ve O’nun yolunda yürümelidir.
__________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
__________________________________
#hadisişerif #salavatışerif #dua #ilim #haram #helal #ateş #cehennem #günah #yasak #kalp #hadis #ilmihal #salavat
Read more
Xaricilərdə evlənmə: - Flört - Birlikdə yaşama - Ailələrin tanışlığı - Nikah - Ailə və dostlarla ...
Media Removed
Xaricilərdə evlənmə: - Flört - Birlikdə yaşama - Ailələrin tanışlığı - Nikah - Ailə və dostlarla kiçik mərasim - Bal ayı - Normal həyata dönüş Bizdə evlənmə: - Evdəkilərdən gizlin tanışlıq, orda-burda görüşmə - Qızın oğlanla görüşdüyünü etiraf etməyi. Evdə gərginlik, dava-qırğın. - ... Xaricilərdə evlənmə:
- Flört
- Birlikdə yaşama
- Ailələrin tanışlığı
- Nikah
- Ailə və dostlarla kiçik mərasim
- Bal ayı
- Normal həyata dönüş
Bizdə evlənmə:
- Evdəkilərdən gizlin tanışlıq, orda-burda görüşmə
- Qızın oğlanla görüşdüyünü etiraf etməyi. Evdə gərginlik, dava-qırğın.
- Ananın birtəhər atanı yola gətirməyi.
- Oğlanın nəslini araşdırma
- Arvadların tanışlığa gəlməyi
- Kişili-arvadlı elçilik
- Həri
- Söz-söhbət (həridə eltinin anasının iştirak etməməsi)
- Nişan bazarlığı (tanımadığın qadınlar sənə alt-paltarı, tursik zad alır )
- Nişan
- Dava (ucuz komplekt alınıb, qolbaq nazik olub, oğlana qoyulan pijama krujevalı deyil və s. )
- Qurbanlıq (qırmızı ayaqqabılı qoyun)
- Dava (qoyunun qanı yaxşı axmadı)
- Qızın ad günü
- Söz-söhbət (baldız göz süzdürüb)
- Ev bəzəmə (cehizə görə borca girmə, atanın fikir eləməyi, qaynananın bəyənməməyi)
- Gəlinliyin seçilməsi (oğlan zəng vurur: sinəsi açıq olmasın haa )
- Xına (10 barmağını havaya tutub xınalı gəzmə, ovuca baş hərf yazılma, qızın başına fırlanma)
- Yolkəsdi
- Gəlinaparma (qapının ağzında soxasox oynamaq)
- Toy (dünyanın xərci, 85 cür təam, heç vaxt üzünü görmədiyin adamların ot duşi şıdırğı oynamağı)
- Toyda dava (oğlanın yeznəsinin bacanağı qızın xalası oğlunun bibisi nəvəsinin zakazına icazə verməyib )
- Toydan sonra dava (baldız niyə ağ geyinmişdi, gəlin tək olar )
- Yengə
- Üçgünlük
- Bal ayı (oğlangilin kəndinə nənəsinin əlini öpməyə getmək )
- 1 ay sonra: bişey mişey var?
- 1 il sonra: niyə qız doğmusan? Oğlan doğ, nəsil davam eləsin, sən də yerini bərkit...
- 5 il sonra: oğlan tərəfin hələ də toy xərclərini, qız tərəfin cehizin kreditini ödəyib qurtara bilməməsi.
Read more
Standart Sapma Okulda öğrenmiştim. İstatistik’in kökeni italyancadan gelen “istatista” ...
Media Removed
Standart Sapma Okulda öğrenmiştim. İstatistik’in kökeni italyancadan gelen “istatista” sözcüğüne dayanırmış ve anlamı devletmiş. Belki de bu yüzden istatistik bilimi için bedenimizin bir yerlerinde bazı rakamlar gizlidir. Ya da hayatımız kimi rakamların karşılığına denk gelir. ... Standart Sapma

Okulda öğrenmiştim. İstatistik’in kökeni italyancadan gelen “istatista” sözcüğüne dayanırmış ve anlamı devletmiş. Belki de bu yüzden istatistik bilimi için bedenimizin bir yerlerinde bazı rakamlar gizlidir. Ya da hayatımız kimi rakamların karşılığına denk gelir.
Buna biz de o kadar alışırız ki günü gelince artık yaşamı bazı rakamlarla soğuturuz. ...
Nihal’in 3. yaş günü.
Burak’ın 4. yalnızlığı.
Esma’nın köşebaşında vücudunun çeşitli yerlerine aldığı 17 bıçak darbesi.
Sertaç’ın 2. çocuğu, 3. evliliği.
Meclisteki 13. oturum.
Çok makamlı bir patronun 1744 işçisi,
Koalisyon görüşmelerinin 3.’sü.
2,7 gram gelen bir pinpon topu.
Standart bir anahtarlığa sığan 7 anahtar.
2 kalem.
3 toka.
156 sayfalık not defteri.
Bir yılda kazalarda ölen ortalama insan sayısı 7814.
Sarı; 3 ana renkten biri, Yasemin’in saç rengi. ...
Hayata dokunduğumuz andan itibaren biz de birer istatistikle ifade ediliriz. Ve zamanla ifade ettiğimiz şeylere dönüşürüz. Birer rakama.
Beni 36 yaşında, 184 cm boyunda, 78 kg ağırlığında bir adam olarak tarif eder rakamlar. Ama ben istatistikdeki hata payıyım. O küçük istisna. Ben kendi içimde rakamla 6 ediyorum mesela.
Sadece 6.
Bu sırtımda taşıdığım insan sayısı. Ölülerini kendiyle taşıyan bir adamın ederi bu olur ancak. Tam 6 ömür, 6 yarım kalmış hayal, istatistiklerde kendine sadece hata payı olarak yer bulacak 6 insan.
Annem bunların 1.’si, 8. Başkan Gorbaçov’un gidişine yakın sayılabilecek bir dönemde; 24 şubat 1991’de öldü. Ben de öldüm. Şubattan daha soğuk bir gündü. Çok sonraları okuduğum bir yazar, acısını tarif edebilmek için şöyle demişti bir kitabında; “Gorbaçov Rusya’sı kadar dağıldım.” Ben henüz acımı tarif edebilecek kadar büyük bir yıkımla karşılaşmadım.
Sonra sırasıyla babam ve arkadaşlarımı kaybettim. 2, 3, 4, 5 ve O’nunla beraber 6.
O’nu bir Ağustos günü saat: 15:21’de kaybettim. Bir nisan günü öldü.
Bizler, insanlar gidince mi yoksa ölünce mi kaybederiz?
Cevabını bilmiyorum.
Ama ben zemheri kar da yağsa dışarda, hep bir ağustos ortasında üşüyorum.
Devamı yorumda... #öykü #yenikitap
Read more
Qədiməliyev Arif Massif oğlu Qədiməliyev Arif Massif oğlu 13 iyul 1975-ci ildə Ağstafa rayonunun ...
Media Removed
Qədiməliyev Arif Massif oğlu Qədiməliyev Arif Massif oğlu 13 iyul 1975-ci ildə Ağstafa rayonunun Dağ Kəsəmən kəndində anadan olub. 1992-ci ildə burada orta məktəbi bitirdikdən sonra bir müddət “Nəvai” adına savxozda işləyib.  1993-cü ildə Ağstafa rayon Hərbi Komissarlığı tərəfindən ... Qədiməliyev Arif Massif oğlu

Qədiməliyev Arif Massif oğlu 13 iyul 1975-ci ildə Ağstafa rayonunun Dağ Kəsəmən kəndində anadan olub. 1992-ci ildə burada orta məktəbi bitirdikdən sonra bir müddət “Nəvai” adına savxozda işləyib. 
1993-cü ildə Ağstafa rayon Hərbi Komissarlığı tərəfindən Milli Ordu sıralarına çağırılır. O, Sumqayıtda və Qusarda hərbi təlim keçir. 
1994-cü il yanvrarın 18-də cəbhəyə göndərilir. O, ilk döyüşlərə kəşfiyyatçı kimi başlayır. Hərbi təlimlərdə qazandığı təcrübə, mətinlik qızğın döyüşlərdə onun köməyinə çatırdı. O, 172 saylı hərbi hissənin tərkibində Füzuli, Kəlbəcər, Murovdağ uğrunda gedən döyüşlərdə yaxından iştirak edir, həm kəşfiyyatçı, həm də nişançı-atıcı kimi komandirlərin hörmət və təşəkkürlərini qazanır. O, Vətən torpağının hər qarışını öz canından əziz tuturdu. Qədiməliyev Arif Massif oğlu Ağdərə, Tərtər bölgələrində aparılan əməliyyatlarda rəşadət nümunəsi göstərirdi.
1995-ci ilin 13-17 mart hadisələri... Bu, müstəqil Azərbaycanın tarixində ən faciəli səhifələrdən biri idi. O, dövlət çevrilişi cəhdinin qarşısının alınmasında, dövlətçiliyimizə qənim kəsilən qüvvələrin zərərsizləşdirilməsində, müstəqil Azərbaycan uğrunda öz canını qurban verdi. 
Subay idi.
Azərbaycan Resbublikası Prezidentinin 4 aprel 1995-ci il tarixli 307 saylı fərmanı ilə Qədiməliyev Arif Massif oğluna ölümündən sonra “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” adı verimişdir.
Dağ Kəsəmən kəndində dəfn edilmişdir.
Ağstafa şəhərində büstü qoyulmuşdur, adına mədəniyyət evi var.
.
Allah rəhmət eləsin.
.
🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Read more
"O neden aldığımı bilmediğim saçma sapan renkli ojeyi, 'Kilo verince giyerim' elbisemi, 'Sadece ...
Media Removed
"O neden aldığımı bilmediğim saçma sapan renkli ojeyi, 'Kilo verince giyerim' elbisemi, 'Sadece bir taşı düşmüş ben bunu takarım' kolyemi, masanın altına itiştirdiğim 'Bir boyasam pırıl pırıl, giyerim ki ben bunu' botlarımı, dolapta gün yüzü görmeden bekleyen o kulpu kırık çok sevdiğim ... "O neden aldığımı bilmediğim saçma sapan renkli ojeyi, 'Kilo verince giyerim' elbisemi, 'Sadece bir taşı düşmüş ben bunu takarım' kolyemi, masanın altına itiştirdiğim 'Bir boyasam pırıl pırıl, giyerim ki ben bunu' botlarımı, dolapta gün yüzü görmeden bekleyen o kulpu kırık çok sevdiğim fincanı, o rengi bana hiç yakışmayan çirkin ötesi ruju, o hiç sevmediğim insanla çekilen sırf güzel çıkmışım diye silmediğim fotoğrafı, çekmecenin en dibinde 'Ben bunu kullanırım' diye tuttuğum broşu (broş mu kaldı allasen) attım ben. Oh şöyle bi’ kendime geldim.
Sen de at.
Şimdi de belki'leri at.
Hele ihtimalleri dök eteğinden gitsin.
Olacaktı, son anda dağlar denize paralel olduğu için olmadı. Kesin olurdu Çin'de bir kadın öylece hapşırıvermeseydi'leri de at. Olmamış işte.
Takılıp kaldığın o geceyi, düşünüp durduğun o günü, kanayıp durduğun o yaratılmışı, at.
Yanında olmayanların o aklında kalan görüntülerini, seni kırdıklarının hâlâ farkına varamadıkları o olayları da at gitsin bu defa.
O hiç yapmadığın yüz maskesi tarifini, gazeteden kesip sakladığın o diyet listesini, içini oyan o son cümleyi at.
İçinde kalan ukdeyi at. O azimle, inançla zamanı gelince yemeyi beklediğin intikam yemeğini de dök gitsin. Soğudu mu tadı olmaz bir kere.
Cevabı olmayan soruları unut.
Kaçırdığın fırsatları, yürümeyen ilişkileri, ucuz aşk romanlarını, bir de o yıllardır sakladığın Antalya'dan kalma şarap şişesini at.
Yolunu beklediğini, yolunun tam orta yerinde bekleyenleri, o bir türlü alamadığın tüvit ceketin hayalini, arkandan konuşanları, aldığın ilk mektubu hatta aldığın son mektubu, hatıra defterini de at gitsin. Çalışmayan o kol saati var ya kaldırıp at gitsin.
Kaçan vapuru, yersiz acıları, zamansız, hem yaş aldıran hem gözü yaşlandıran o konuşmaları da at, hatta ‘O gün’ var ya, işte tam o günü at gitsin.
Yastığının altında sakladıklarını, yorgandan önce üzerini örtenleri, o gelmeyecek gemi klişesini at.
Bak, şimdiden aydınlandı değil mi ortalık?
At gitsin. Kıymetli olan sensin."
Bazı yazılar ve bazı görseller çok güzel 🤗🙏🏻💛 #atgitsin #kulağaküpe
Read more
Rahatız olduğum bir konudan bahsedeceğim alınan ALINSIN kırılan kırılsın, BEN BİR turizimci ...
Media Removed
Rahatız olduğum bir konudan bahsedeceğim alınan ALINSIN kırılan kırılsın, BEN BİR turizimci OLARAK turizimden hayatını kazanan Birisi OLARAK Bu paylaşımları yapıyorum birilerine yaranmak yalakalık yapmak için değil ARTIK bana Karşı kabalaşana bende kabalaşacağım o DM üzerinden ... Rahatız olduğum bir konudan bahsedeceğim alınan ALINSIN kırılan kırılsın,
BEN BİR turizimci OLARAK turizimden hayatını kazanan Birisi OLARAK Bu paylaşımları yapıyorum birilerine yaranmak yalakalık yapmak için değil ARTIK bana Karşı kabalaşana bende kabalaşacağım o DM üzerinden senin gereksiz paylaşımların yüzünden Kaş doldu taştı pislik götürüyor deyip Bana küfür edenlerle Tek Tek hesaplaşacağım.
BEN Cennet Kaşımıza ziyaretçi Gelsin çalıştığım mekân sebeplensin esnaf sebeplensin, tekneciler sebeplensin kısaca Kaş ekonomisi sebeplensin İSTİYORUM dolayısıyla BİR turizimci OLARAK Bende sebepleniyorum bundan farklı bir sonuç çıkarmak Çok abes
BEN istermiyim çook afedersiniz çoğunu tenzih ederim sıçın sıçtığınız bokun üstünde yatın Kaş'ın İçine EDİN O'ndan SONRA beş kuruş PARA harcamadan defolup gidin, Kim ıster yazıklar olsun Bunu yapanlar Allah belanızı versin, 👹😱
HER ZAMAN edebiyle kültürüyle tavırlarıyla tatil yapan müsafirlerimizin başımız üstünde yeri var YİNE bekleriz 👍🏻❤🇹🇷🙏🌸
NOT : İkinci fotoğraf tekneci esnafımız Yılmaz Karakaya abime Ait
1✪ #tatilkültürü
2✪ #iğrenç
3✪ #city
4✪ #sunset
5✪ #cennetvatan
6✪ #antalya 7✪ #travel 8✪ #holiday 9✪ #boattrip 10✪ #lanscape 11✪ #teknisyenarif 12✪ #likya 13✪ #kaş 14✪ #photooftheday 15✪ #view 16✪ #seyehat 17✪ #blogger 18✪ #nikon
19✪ #explorer 20✪ #fenomen 21✪ #summer
22✪ #trtbelgesel 23✪ #photographer 24✪ #tatilkeyfi
25✪ #heaven 26✪ #hurriyetseyehat 27✪ #heaven
28✪ #mediterranean 29✪ #turkey 30✪ #turkıshmaestro

I do not want to, I do not want to, most of them are worthy, I'm worthy of a shit Ride on a pussy Lie in the eyebrow Let's go after five pennies to spend the money, Who wrecked those who did it
WE ALWAYS LOVE our guests with their culture and attitude and we have a place on our back
Read more
Merhaba, yeni haftanın hepimize keyif, sağlık ve bereket getirmesi dileklerimle<span class="emoji emoji1f64f"></span> Söz verdiğim ...
Media Removed
Merhaba, yeni haftanın hepimize keyif, sağlık ve bereket getirmesi dileklerimle Söz verdiğim gibi eteğin yakın çekimini paylaşıyorum. Maalesef patternini hazırlamaya henüz fırsat bulamadım. İlerleyen günlerde hazırladığımda onu da paylaşırım inşallah.Tahmin edersiniz ki ... Merhaba, yeni haftanın hepimize keyif, sağlık ve bereket getirmesi dileklerimle🙏
Söz verdiğim gibi eteğin yakın çekimini paylaşıyorum. Maalesef patternini hazırlamaya henüz fırsat bulamadım. İlerleyen günlerde hazırladığımda onu da paylaşırım inşallah.Tahmin edersiniz ki her sırayı sayılarıyla detaylıca belirtmek de oldukça zahmetli ve zor bir iş dolayısıyla bu konuda anlayışınıza sığınıp yakın çekim fotoğraflarından faydalanabileceğinizi düşünüyor ve öyle umut ediyorum. Ekranı kaydırdığınızda etek ucu, volanlı kısımdaki modelin ayrıntıları ve üst file kısmını daha yakından görebilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi ben çözünürlüğü oldukça düşük bir fotoğraftan tamamen tahminlerim ve deneyimlerimle öre söke ilerleyerek tamamladım.O nedenle bu paylaşım sizler için daha kolay anlaşılır olacaktır diye düşünüyorum. İşe önce beliniz ölçüsünde (hatta esneme payından dolayı biraz daha dar olmalı ) zincir çekerek başlıyorsunuz. Zincirin iki ucunu birleştirdikten sonra ( döne döne örüldüğü için etekte dikiş yok ) ben 3 sıra 2 li trabzan ördüm, siz dilerseniz daha geniş ya da daha dar tutabilirsiniz bel manşetini. Bu kısma daha sıkı kavraması için ben lastik geçirmeyi tercih ettim ( bel bölgesindeki büzgülü çirkin görüntünün sebebi lastik ama giyildiğinde hiçbir şekilde kötü durmuyor) dileyen bağcık da yapabilir, ya da hiçbir işlem de yapmayabilirsiniz. Basen kısmındaki file modeli daha kısa da tutulabilir. Ben bir daha yaparsam -ki yapacağım- volanlı kısımdaki modeli 5 kez tekrar edip üst kısımdaki file kısmını daha kısa tutacağım. Bu tür giysiler örerken sık sık üzerinizde deneyerek ya da benzer bir giysiniz üzerinde prova ederek ona göre ilerlemenizi tavsiye ederim. İp olarak %100 cotton Lanoso Hanımeli kullandım. İnce ve zarif yapısı ve esneme yapmamasıyla etek ve elbiseler için oldukça uygun bir ip. 38-40 bedene uygun bu etek için 7 yumak (350 gr) gitti. 2.5 mm tığ ile ördüm. İçine potluk yapmaması için penye astar tercih ettim.Dilerim şimdilik bu bilgiler yeterli olur. Yapacak olanlara kolay gelsin. Ördüklerinizi görmek beni nasıl mutlu ediyor bilemezsiniz😍
Sevgi ve selamlar benden❤
.
#yaruzeninörgüleri #handmadebyyaruze #örgüetek #crochet #tığişi #crochetskirt
Read more
Biz Samos’a döndük ama bugün size Fourni’nin plajlarını anlatacağım. <span class="emoji emoji2600"></span>️ <span class="emoji emoji27a1"></span>️ Fourni’de organize ...
Media Removed
Biz Samos’a döndük ama bugün size Fourni’nin plajlarını anlatacağım. ️ Fourni’de organize plajlardan daha ziyade havlunuzu, yiyeceğinizi, içeceğinizi, kitabınızı veya müzik dinlemek için kablosuz hoparlörünüzü alıp gidebileceğiniz sakin, doğal plajlar var. 🏖🏖🏖 Biz kısa ... Biz Samos’a döndük ama bugün size Fourni’nin plajlarını anlatacağım. ☀️
➡️ Fourni’de organize plajlardan daha ziyade havlunuzu, yiyeceğinizi, içeceğinizi, kitabınızı veya müzik dinlemek için kablosuz hoparlörünüzü alıp gidebileceğiniz sakin, doğal plajlar var.
🏖🏖🏖
Biz kısa sürede farklı plajlara gittik. Hepsinin de suyu pırıl pırıldı. Bizim sahillerimiz de çok güzel ama nedense araçla ulaşılabilenlerin hemen hiçbiri böyle temiz değil. Nasıl beceriyoruz bunu anlamıyorum!
🤷🏼‍♂️🤷🏼‍♂️🤷🏼‍♂️
Neyse, gelelim hemen kaydetmelik plaj tavsiyelerime :) Öne çıkan hikayelerde hepsini görebilirsiniz.
📌 VLİHADA - Bu fotoğrafta gördüğünüz plaj. En çok burayı sevdim. Adanın en güneyinde, Patmos’un tam karşısında. Korunaklı bir koy olduğu için su çarşaf gibi dümdüz oluyor. Girişinde 1 metre filan taş var, gerisi kum.
📌 KASSİDİ - Vlihada’nın hemen yan koyu. İkisine de aynı yoldan ulaşılıyor. Kumlu ve çabuk derinleşmeyen bir plaj. Çocuklu aileler çok soruyor. İşte burası tam size göre :)
📌 PETROKOPİO - Ada merkezine yakın mesafede, yakındaki mermer yataklarından dolayı açık turkuaz suyu olan nefis bir plaj. Girişi beyaz taşlı, gerisi kum.
📌 KAMPİ - Sanırım adada işletmesi, şezlongları olan tek plaj burası. 🏖🥪🥗🍺 O yüzden tekne sahibi Türklerin de uğrak yerlerinden. Kumlu bir plaj. Merkezden 10-15 dakika yürüyerek de geliniyor.
📌 ELİDAKİ - Buna gidemedik ama tepeden gördüm. Hikayelerde var. Küçük, yine suyu pırıldayan bir plaja benziyor. Benim içimde kaldı, eğer olur da Fourni’ye giderseniz, benim yerime de yüzün burada. :)
🚗🚗🚗
Hemen plajlara ULAŞIM konusunu da anlatayım. Ada küçücük ve sadece iki tane araba kiralama şirketi var. Biz son dakika geldiğimiz için araç kalmamıştı. Günlüğünü benzin dahil 40 €’ya veriyorlarmış bu sezonda. Motor kirası da 15 €.
🚌
Araba kiralamak şart değil zaten adada. Taksi-dolmuş hizmeti veren Fraçeska abla var. Sizi minibüsüyle istediğiniz koya götürüyor. Sonra istediğiniz saatte alıp diğerine götürüyor. Biz üç koy için kişi başı 8 €’ya anlaştık.Telefonu +306978490770.
🇬🇷 @nereyekacsak 🇬🇷
#nereyekacsak #fourni #yunanistan #fourni #fournoi #greece #visitgreece #nkfourni #nkyunanistan #seyahat #traveling #viaggiare #ege #nereyekaçsa
Read more
<span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f449"></span> @nanevelimon - NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta ...
Media Removed
@nanevelimon - NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta olan) . . 1-MAYANIN YAPILIŞI: * 1 Avuç dolusu -75 gr.- nohut, havanda 2-3'e parçalanması yeterli.* Orta boy kavanozun yarıdan fazlası, el yakacak sıcaklıkta su,* Bir tutam tuz * Bir ... 👏👏👏👉 @nanevelimon - NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta olan) .
.

1-MAYANIN YAPILIŞI: * 1 Avuç dolusu -75 gr.- nohut, havanda 2-3'e parçalanması yeterli.* Orta boy kavanozun yarıdan fazlası, el yakacak sıcaklıkta su,* Bir tutam tuz * Bir saat sonra bir tahta kaşıkla karıştırın, tekrar sarın. * Sabah fotoğraftaki gibi üzeri köpük olmuşsa ve, kötü bir koku varsa maya olmuştur. * Merak etmeyin o kötü koku ekmek pişince, yerini çok güzel bir kokuya bırakıyor. * Sabah bu görüntü olmamışsa sıcak tutmaya devam edin.
2-ÖN MAYA: Mayayı süzün( köpüklerin hepsini almaya çalışın) 120 ml. Mayanın suyu + 130 gr. Çavdar ve buğday unu ile ön maya yapın. 2. Fotoğraftaki gibi 2-3 katına çıkınca artık hamuru yoğurabiliriz. * İsterseniz bu ön mayayı daha çok yapıp isteyenle bölüşebilirsiniz.
3- EKMEĞİN YAPILIŞI: * Ön mayanın tamamı + 425 gr un ( göz kararı Siyez, Karakılçık ve Organik Buğday unu)+ 250 ml 2-3 tane defne yaprağı ile kaynamış, ılınmış su + 10 gr. Tuz+ İstenirse nohutlardan biraz . Tüm malzeme pürüzsüz bir hamur olana dek yoğurulur* Yağlanmış başka bir kaba alınır. * 1/2 saat sonra gazı çıksın diye katlama yapılır * 1/2 saat sonra az unlu zeminde tekrar katlanır, şekil verilip, yağlanmış kalıba alınır.( Burada ben üç parçaya böldüm; kalanını Kumru yaptım; ama, daha fazla hamur olursa, tepside 6-7 parçaya bölerek de pişiriyorum. * Tüm aşamalarda olduğu gibi yine ılık bir ortamda hamur iki katına çıkıncaya kadar, üzerini örterek bekletin. * Önceden 180-200 C ısınmış fırında üzerine süt veya zeytinyağ ile incelttiğimiz yumurta sarısı sürüp susam serperek 1 saat kadar pişirin. (Kumru'yu daha kısa sürede)* Fırında bir kase sıcak su bulundurun.
NOT 1: Fotoğraflar sağa doğru, bu sıra ile düzenlenmiştir.
NOT 2: Bu ekmek, Ekşi Mayalı Ekmeğin aksine tok bir ekmek oluyor.
NOT 3: Ön Maya yapmadan da, mayayı süzüp, una karıştırarak, hamuru yoğurabilirsiniz. Ön Maya'nın amacı, biraz da başkalarıyla paylaşarak onların da ekmek yapmasını sağlamak.
#nohutmayası #tatlımaya #nanevelimonnohutmayaliekmek #chickpeayeast #chickpeayeastbread #f52grams #food52grams
#foodblogfeed #beautifulcuisines #foodphotography #naturallyl
Read more
NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta olan) . . 1-MAYANIN ...
Media Removed
NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta olan) . . 1-MAYANIN YAPILIŞI: * 1 Avuç dolusu -75 gr.- nohut, havanda 2-3'e parçalanması yeterli.* Orta boy kavanozun yarıdan fazlası, el yakacak sıcaklıkta su,* Bir tutam tuz * Bir saat sonra bir tahta ... NOHUT MAYASI (TATLI MAYA) ve NOHUT MAYALI EKMEK ile KUMRU ( Bir önceki fotoğrafta olan) .
.

1-MAYANIN YAPILIŞI: * 1 Avuç dolusu -75 gr.- nohut, havanda 2-3'e parçalanması yeterli.* Orta boy kavanozun yarıdan fazlası, el yakacak sıcaklıkta su,* Bir tutam tuz * Bir saat sonra bir tahta kaşıkla karıştırın, tekrar sarın. * Sabah fotoğraftaki gibi üzeri köpük olmuşsa ve, kötü bir koku varsa maya olmuştur. * Merak etmeyin o kötü koku ekmek pişince, yerini çok güzel bir kokuya bırakıyor. * Sabah bu görüntü olmamışsa sıcak tutmaya devam edin.
2-ÖN MAYA: Mayayı süzün (köpükleri de suya alın) 120 ml. Mayanın suyu + 130 gr. Çavdar ve buğday unu ile ön maya yapın. 2. Fotoğraftaki gibi 2-3 katına çıkınca artık hamuru yoğurabiliriz. * İsterseniz bu ön mayayı daha çok yapıp isteyenle bölüşebilirsiniz.
3- EKMEĞİN YAPILIŞI: * Ön mayanın tamamı + 425 gr un ( göz kararı Siyez, Karakılçık ve Organik Buğday unu)+ 250 ml 2-3 tane defne yaprağı ile kaynamış, ılınmış su + 10 gr. Tuz+ İstenirse nohutlardan biraz . Tüm malzeme pürüzsüz bir hamur olana dek yoğurulur* Yağlanmış başka bir kaba alınır. * 1/2 saat sonra gazı çıksın diye katlama yapılır * 1/2 saat sonra az unlu zeminde tekrar katlanır, şekil verilip, yağlanmış kalıba alınır.( Burada ben üç parçaya böldüm; kalanını Kumru yaptım; ama, daha fazla hamur olursa, tepside 6-7 parçaya bölerek de pişiriyorum. * Tüm aşamalarda olduğu gibi yine ılık bir ortamda hamur iki katına çıkıncaya kadar, üzerini örterek bekletin. * Önceden 180-200 C ısınmış fırında üzerine süt veya zeytinyağ ile incelttiğimiz yumurta sarısı sürüp susam serperek 1 saat kadar pişirin. (Kumru'yu daha kısa sürede)* Fırında bir kase sıcak su bulundurun.
NOT 1: Fotoğraflar sağa doğru, bu sıra ile düzenlenmiştir.
NOT 2: Bu ekmek, Ekşi Mayalı Ekmeğin aksine tok bir ekmek oluyor.
NOT 3: Ön Maya yapmadan da, mayayı süzüp, una karıştırarak, hamuru yoğurabilirsiniz. Ön Maya'nın amacı, biraz da başkalarıyla paylaşarak onların da ekmek yapmasını sağlamak.
#nohutmayası #tatlımaya #nanevelimonnohutmayaliekmek #chickpeayeast #chickpeayeastbread #f52grams #food52grams
#foodblogfeed #beautifulcuisines #foodphotography #naturallyleavened
Read more
O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. ...
Media Removed
O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. Mesela böğüre böğüre ağladığım bir gün 3 tane daha beyazlamış olabilir onun gözünün üstünde. Denizde birlikte zıplarken, onu hortumla ıslatırken, deli gibi oynarken belki daha ... O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. Mesela böğüre böğüre ağladığım bir gün 3 tane daha beyazlamış olabilir onun gözünün üstünde. Denizde birlikte zıplarken, onu hortumla ıslatırken, deli gibi oynarken belki daha bile çok tel beyazlamıştır da ben anlamamışımdır zamanın aktığını.
Bir ömrü 1 aylıktan beri birlikte geçirince, o beyaz teller artık çoğunluk olunca yüzünde, bu fotoğrafı çekmek bile ağlatır. Hele de kalp krizi geçirdiyse ve kalp damarları kapasitesi aşırı düştüyse, nefes borusu çöktüyse, neredeyse tıkanmak üzereyse sabah akşam bir sürü ilaç içiyorsa nefesiniz kesilir ona her baktığınızda.
Böyle anlatınca köpek çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeyin. Aksine kimse olmasa o vardır yanınızda. Yalan söylemez mesela. Sevmiosa sevmiodur, seviosa seviodur. Hepsini belli eder, her şeyi gerçektir. En çok da sevgisi ama...
Bugün Dünya Köpekler Günü'ymüş ya. Seneye bugünü beraber kutlar mıyız hiç bilmiyorum. Ama seni çok seviyorum benim melek kalpli ayı oğlum. Roka'm, Rokoko' m, Rokko'm, Rokrok'um,
birlikte yaşlandığımız için teşekkür ederim... #melekkalpliayıoğlum #sokko #satınalmasahiplen
Read more
Bu resim dostluğun,sevginin, 7 koca senenin,yaşanmışlığın resmi.. İlmek ilmek işlenen bir ...
Media Removed
Bu resim dostluğun,sevginin, 7 koca senenin,yaşanmışlığın resmi.. İlmek ilmek işlenen bir aşkın baş kahramanlarının resmi.. Ne yazık ki hikayemiz bitirildi..Başta senaristler olmak üzere o kadar emek verilen aşk göz göre göre bitirildi.. İnsan neden onca sene yazıp,emek verdiği ... Bu resim dostluğun,sevginin, 7 koca senenin,yaşanmışlığın resmi..
İlmek ilmek işlenen bir aşkın baş kahramanlarının resmi..
Ne yazık ki hikayemiz bitirildi..Başta senaristler olmak üzere o kadar emek verilen aşk göz göre göre bitirildi.. İnsan neden onca sene yazıp,emek verdiği bir hayatı elleriyle öldürür ki? Ama tabi sizin dünyanız da böyle olmuyordu doğru. Reyting para bunlardı sizi ilgilendiren..Duyguların ne önemi vardı ki sizde haklısınız.. Ama bizim hiç bir zaman maddiyet düşüncemiz olmadı. Kendi istediğimizle yıllarca burada kaldık sabrettik neler gördük geçirdik.. Siz yazdınız biz o aşkı yukarlara taşıdık.. Ne zorumuz vardı? Ne para istedik ne başka bir şey sadece sevdik çok sevdik.. Sizle birlikte bizde büyüdük..Tek istediğimiz bu hikayenin mutlu sonla bitip kafamızda mutlu bir aile olarak kalmasıydı.. Ama olmadı.. İzin vermediniz.. Bir çırpıda feride cüneyt aşkını bitirdiniz biz izleyenleri hiç ama hiç düşünmediniz.. Oysa Beni Affeti beni affet yapan, Ferideydi Cuneytti Kemaldi Bahardı Eylüldü Tunçtu Fermandı Yıldızdı... Daha niceleriydi.. Hepsi bir bir çıktı ve inandığımız AİLE yi yok ettiniz siz senaristler!! Şimdi Murat Danacı da gidiyor.. Bir devir kapanıyor.. Bir de bu var.. Ah Murat bey bari siz yapmasaydınız.. Bari siz "bu sene" Feride Cüneyt olabilecekken bu aşka, işinize sahip çıksaydınız mesela turneler olmasaydı da dizide durabilseydiniz.. Senaristlerle başlayan serüven sizin gidişinizle son buldu.. Kısacası yazık oldu çok yazık oldu.. Biz gitmenizi istemiştik ama şimdi değildi "cf" olabilecekken gidiyor oluşunuz bizi kırdı.. Biz kırgınız herkes bunu bilsin.. Bizim onca kırgınlıklarımızın üstüne nasıl yeni birşey inşaa edebileceksiniz?? Düşündürücü.. Daha söylenecek çook şey var çook.. @muratdanaci @seymakorkmaz #beniaffet #beniaffetdizi #beniaffetdizisi #samhini #startv #fercün #yaghaz #seymur #feridecüneyt #feridecüneytgüneş #muratdanaci #seymakorkmaz
Read more
Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM <span class="emoji emoji274c"></span><span class="emoji emoji274c"></span> . Hep goygoy ...
Media Removed
Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM . Hep goygoy yapacak değiliz ya. Sıkıntımızı, offf yeter artık dediğimiz şeyleri de paylaşalım. Ben bu ara baya baya daraldım, darlandım. Soldan soldan geliyor yani. Çoğu takipçim çok şeker, çok ... Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM ❌❌ .

Hep goygoy yapacak değiliz ya. Sıkıntımızı, offf yeter artık dediğimiz şeyleri de paylaşalım.
Ben bu ara baya baya daraldım, darlandım. Soldan soldan geliyor yani. Çoğu takipçim çok şeker, çok tatlı, çok anlayışlı ama %5 gibi bir kesim var ki, inanın yıldım, inanın içim şişti. (Dikkate almasam bir dert, alsam içim kımıl kımıl)
BU POST. Hiçbir şeyden mutlu olmayan %5’e yazıldı 🏖🏝🏖 .

NELERDEN - KİMLERDEN SIKILDIM? .

BURASI ‘BİZİM’CİLERDEN 🆘 (Sanki Kaş’ın, Assos’un, Bodrum’un tapusu 7 kuşaktır üzerine gibi davrananlardan)
Kaş’ı yazıyorum. Yazmayın. Kazdağları’dan fotoğraf atıyorum. Aman sakın! Gizli kalsın. Çok bozuldu, kitlesi değişti gibi şeyler diyorsunuz.
Bu nasıl bir üstten bakıştır hiç anlamam.
Misal. Kaş’a 20 yıldır gidenlerdenim. Harbiden dutlukken gider gelirdik. Sene 1995 falandı.
Şimdi benim: Kimse gelmesin, hadi herkes naş naş köyüne. Kardeşim, oturun İstanbul’da beton binaların arasında demem nasıl saçma ise, duyurmayın, bize kalsın denmesi de o kadar saçma.
ÖNEMLİ OLAN DUYURMA MESELESİ DEĞİL. Buralara tatile giden, yerleşen insanların dikkatli davranması. Gittikleri yerin dokusuna, yeşiline, denizine sahip çıkması.
Bodrum, Alaçatı, Çeşme, Alanya, Kuşadası ve hatta UZUNGÖL biz duyurduk diye mi bozuldu? Koca koca apartmanlar biz yazınca mı dikildi? Biz post atınca mı imara açıldı? Nasıl bir kafadasınız anlamıyorum ki. .

HİÇBİR ŞEYDEN MUTLU OLMAYANLARDAN 🆘
Geçenlerde orman içinde bir oteli yazarken arı var tedarikli gelin, otelde var ama sizler de amonyak almayı unutmayın diye yazmıştım.
Bir takipçimden: Sivrisinek ve kertekele de var. Onu yazmamışsınız, bizi yediler hep diye mesaj geldi.
Artık tek tek yazayım diyorum. Karınca, sinek, arı, kara sinek, kırk ayak, ördek, civciv, kelebek var. Ve hatta biliyor musun sevgili pirems, piremses takipçi, o dediğim yere gece kurtlar bile iniyor. Belki dinazorlar da dolaşıyordur. Bence gitmeyin. Korunaklı pilazalarınızda oturun. Camı kapısı açılmayan evlerinizde sivrisineksiz gül gibi yaşayın. Miiis. .

Öyle çok dolmuşum ki yaz yaz bitmiyor. Devamı aşağıdaki İKİ yorumda. 👇👇👇👇
Read more
Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar ...
Media Removed
Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor. Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun ... Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor.
Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor.
Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun durması bakteriler için işaret oluyor ve çalışmaya başlıyorlar.
İlk çürüyen organlar ise göz, beyin, mide ve bağırsaklar.
Ceset şişman ise daha çabuk çürürken, tuzlu suda boğulanlar daha geç çürüyor.
En geç çürüyen kısımlar ise kalp, mesane, böbrek .
İlk çürüyen yer olan mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun çalıştıkları için hızla gaz ortaya çıkıyor. Bu gaz, karın bölgesinin şişmesine sebep oluyor. Derinin üstü yanık gibi su toplarken, vücutta biriken sülfür yüzünden renk siyaha dönmeye başlıyor.
Günden güne şişen karın patlıyor ve göğüs çöküyor. Bu olay mezar üstünden duyulabilecek kadar sesli olabiliyor.
Ortalama 4 yıl sonra insan tamamen kemik haline dönüşüyor.
Güzelliğin, yakışıklılığın, zenginliğin, kibrin, malın mülkün, makamın mevkin nerede?Yeryüzünde kasıntı bir şekilde gezen, küçük dağları ben yarattım egosuna sahip olan, insanları küçücük beyniyle aşağılamaya çalışan, hayatı statü ve dünyada kazanacağı geçici başarılara odaklayan her o kibirlinin sonu budur.
Paranın satın aldığı insanların sonu budur. Mevkiye gelmek için karakterini satan, çevresini ezen, zulme uğrayan insanların üzerine basarak bir şeyler elde etmeye çalışanların sonu budur.
Güzelliğiyle, hayatı boyunca makyaj/süse adanan, cildi kurumasın diye her gün özenle kremlenip yumuşatılan bedenin sonu budur.
Hayatını fitness salonlarında ayna karşısında kaslarına bakarak geçiren, tek hedefi vücut büyütüp bununla Instagrama fotoğraf atan kişilerin de sonu budur.
Çalışın, başarılı olun, insanlığa fayda verin ama hayatı büyütmeyin. Kendinizi büyütmeyin. Zira elimizde yaptığımız erdemlerden ve amellerden başka bir şey kalmaycak..
Read more
Büyük Patron ile Ankara Limanından kalkan özel gemide buluşmuştuk, zavallı Sarı Öfke Büyük Patron ...
Media Removed
Büyük Patron ile Ankara Limanından kalkan özel gemide buluşmuştuk, zavallı Sarı Öfke Büyük Patron tarafından hunharca öldürülmüş ve son sözü “bu hayatın heyecanı meycanı yok” olmuştu.. Büyük Patron artık kırmızı bültenle aranan biri olduğu için kaçmaya karar vermişti, bana kendisiyle ... Büyük Patron ile Ankara Limanından kalkan özel gemide buluşmuştuk, zavallı Sarı Öfke Büyük Patron tarafından hunharca öldürülmüş ve son sözü “bu hayatın heyecanı meycanı yok” olmuştu.. Büyük Patron artık kırmızı bültenle aranan biri olduğu için kaçmaya karar vermişti, bana kendisiyle gelmemi istediğini söylemiş, beni serçe parmağı ile gemisine davet etmişti. Her şeyi, herkesi geride bırakıp bu kahrolası ülkeyi terk etmemizi istiyordu. Ohh Büyük Patron döviz kuru bu kadar dalgalanırken seninle nereye gelmemi istiyordun? Rotayı çizmişti bile Ankarayı terk edip Karadeniz açıklarından bu ülkeyi terk edip Beylikdüzüne gidecektik! Oh Büyük Patron size aşık mı oluyordum? Oh tanrım.. oh mike.. birden aklıma Mike gelmiş ona olan aşkım öfkeye dönüşmüştü, beni bu pisliğin içine o sokmuştu şimdi ben bile kim olduğumu bilmeden dalgalarda sürükleniyordum, Nastasya mıydım yoksa Merve mi? Büyük Patronla gitmeye karar vermiştim, gemisine binip hareket ettikten sonra içimi biz hüzün kaplasa da doğru yaptığımı biliyordum! O gece, mehtabın altında gece Büyük Patronla birbirimizin olmuştuk, Mike’ın ikizi George’u Mike zannetmemi saymazsak daha önce hiç Mike’ı aldatmamıştım ohh tanrım şimdi bu kutsal aşk kirli bir bidona dönmüştü, kendimi asla affetmeyecektim. Sabah ilk ışıklar gemide bizi aydınlatırken Büyük Patron boynumda Sarı Öfke’nin kolyesini görüp deliye dönmüş, onu öldüreceğime kendini inandırmıştı. Beni dinlemiyor, söylediklerimi anlamamakta ısrar ediyordu. “Nastasya, kadınlara zaten güvenmezdim ama sen bir hain yılansın” demiş ve beni Karadenizin açıklarında bir kanoya bindirip bırakmıştı, şimdi kano ile bu bilmediğim ülke olan Beylikdüzü kıyılarına vurmuştum.. Dil bilmeden, yol bilmeden tamamen yabancı bir yerde kimsesiz kalmıştım. Ohh Mike sana yaşattığım ihanetin ağır bedelini gurbet ellerde mi yaşayacaktım, ohh Mike Ohh tanrım beni affet...
Read more
<span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span> #Repost @erbugkeskin with @get_repost ・・・ ”Oğlum göster amcalara..” ile başlıyor... Ve ...
Media Removed
#Repost @erbugkeskin with @get_repost ・・・ ”Oğlum göster amcalara..” ile başlıyor... Ve çocukluğu boyunca o organın, sahip olduğu en önemli şey olduğu öğretilerek büyüyor. Kızlarda olmayan ve gereğinde onlara karşı kullanılabilecek bir silah.. Sadece onlara da değil.. Fetö’ye, ... 👏👏👏 #Repost @erbugkeskin with @get_repost
・・・
”Oğlum göster amcalara..” ile başlıyor... Ve çocukluğu boyunca o organın, sahip olduğu en önemli şey olduğu öğretilerek büyüyor.
Kızlarda olmayan ve gereğinde onlara karşı kullanılabilecek bir silah.. Sadece onlara da değil.. Fetö’ye, PKK’ya, Darbecilere, Dış Mihraklara ... .
Sünnet olmanın erkek olmak olduğunu zannediyor.. .
Erkek olmanın pipisiyle ilgili bir şey olduğunu zannediyor.. .
Tıbben gerekli olmayan durumlarda, sağlam ve yararlı bir dokunun kesilmesinin yeminime aykırı olduğunu düşündüğüm için ben 15 yıldır sünnet yapmıyorum.
Böyle düşünmediği için yapan çok sayıda meslektaşım var.
Hatta onlar sayıca fazlalar . Onların büyük çoğunluğu da sünnetin tıbben gereksiz olduğunu düşünüyor.
Ama bu toplumda sünnetsiz bir çocuğun psikolojik olarak yıpranacağına, sırf bu nedenle yapılabileceğine inanıyorlar.. Haklı da olabilirler.. .
Peki o zaman, kısa ve uzun vadeli, fiziksel ve ruhsal komplikasyonları olan cerrahi bir işlem uygulamaktansa.. sünnetsiz çocukları psikolojik olarak yıpratmayacak bir ortam oluşturmaya çalışmamız daha doğru olmaz mı?.
.

Babalardan bir süre daha ümitsizim... ama anneler başarabilirler..
En iyi anneler oğullarına pipisi olmanın erkek olmak anlamına gelmediğini öğretebilirler.. En iyi, anneler oğullarına kızlardan ne fazla ne eksik olduklarını anlatabilirler.. .
Sevgili babalar!
Eğer kızınızdan istemiyorsanız, oğlunuzdan da istemeyin komşu amcalara göstermesini.. Kızınız ilk adet gördüğünde düğün salonu tutup kutlamıyorsanız., oğlunuzun sünnetini de kutlamayın..
Kışkırtılmış erkekliğin nelere yol açtığını hep birlikte yaşayarak görüyoruz.. .
Lütfen kışkırtmayın oğullarınızı..
Read more
Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar ...
Media Removed
Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor. Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun ... Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor.
Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor.
Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun durması bakteriler için işaret oluyor ve çalışmaya başlıyorlar.
İlk çürüyen organlar ise göz, beyin, mide ve bağırsaklar.
Ceset şişman ise daha çabuk çürürken, tuzlu suda boğulanlar daha geç çürüyor.
En geç çürüyen kısımlar ise kalp, mesane, böbrek .
İlk çürüyen yer olan mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun çalıştıkları için hızla gaz ortaya çıkıyor. Bu gaz, karın bölgesinin şişmesine sebep oluyor. Derinin üstü yanık gibi su toplarken, vücutta biriken sülfür yüzünden renk siyaha dönmeye başlıyor.
Günden güne şişen karın patlıyor ve göğüs çöküyor. Bu olay mezar üstünden duyulabilecek kadar sesli olabiliyor.
Ortalama 4 yıl sonra insan tamamen kemik haline dönüşüyor.
Güzelliğin, yakışıklılığın, zenginliğin, kibrin, malın mülkün, makamın mevkin nerede?Yeryüzünde kasıntı bir şekilde gezen, küçük dağları ben yarattım egosuna sahip olan, insanları küçücük beyniyle aşağılamaya çalışan, hayatı statü ve dünyada kazanacağı geçici başarılara odaklayan her o kibirlinin sonu budur.
Paranın satın aldığı insanların sonu budur. Mevkiye gelmek için karakterini satan, çevresini ezen, zulme uğrayan insanların üzerine basarak bir şeyler elde etmeye çalışanların sonu budur.
Güzelliğiyle, hayatı boyunca makyaj/süse adanan, cildi kurumasın diye her gün özenle kremlenip yumuşatılan bedenin sonu budur.
Hayatını fitness salonlarında ayna karşısında kaslarına bakarak geçiren, tek hedefi vücut büyütüp bununla Instagrama fotoğraf atan kişilerin de sonu budur.
Çalışın, başarılı olun, insanlığa fayda verin ama hayatı büyütmeyin. Kendinizi büyütmeyin. Zira elimizde yaptığımız erdemlerden başka bir şey kalmayacak.
Neyse, her neyse konumuz bu değil. Bizi de üzdüler ama sabah kalktık işe gittik #dediadam… - #şiirsokakta #kitap #oku #şiirheryerde #yazar #şiirsokakta_ #şiir #kitaplar #takip #yalnız #aşk #sinema #twitter #sev #followme #film #roman #hayal #edebiyat #fotoğraf
Read more
-Bu hayatta,ne yapmayı sevdiğini bul ve sonra o sevdiğin şeyi yapabiliyor musun ona bak.Yapamıyorsan,boşuna ...
Media Removed
-Bu hayatta,ne yapmayı sevdiğini bul ve sonra o sevdiğin şeyi yapabiliyor musun ona bak.Yapamıyorsan,boşuna enerjini tüketme,yapabilenler yapsın.Yapıyorsan,dünyanın en şanslı insanlarından birisin, dilini ısır,kimseye söyleme.-Sevdiğin insanlar bul.İşlerini onlarla yapmanın ... -Bu hayatta,ne yapmayı sevdiğini bul ve sonra o sevdiğin şeyi yapabiliyor musun ona bak.Yapamıyorsan,boşuna enerjini tüketme,yapabilenler yapsın.Yapıyorsan,dünyanın en şanslı insanlarından birisin, dilini ısır,kimseye söyleme.-Sevdiğin insanlar bul.İşlerini onlarla yapmanın yollarına bak.Hayat ‘yap,et,çalış,başar’la geçiyor ve bu maraton çok sevdiklerinle geçerse,iş yapmamış,sürekli aşk yapmış olursun.-Birkaç kişinin elini sıkı sıkı tut.Onların dertleriyle dertlen,mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver.Onları kaybetme.-Kendini onunla bununla karşılaştırma.Başkalarının kriterlerine göre seçim yapma.O zaman başkalarının gideceği yerlere gidersin.Oralarda ne işin var?Senin yolun başka.Yokuşların başka.-Her gün oku.Her şeyi oku. Ağaç olmak nasıldır, Van Gogh olmak nasıldır, İkinci Dünya Savaşı’na katılmış olmak nasıldır? Öğren. Bir gün hepsi, bir yapboz gibi,birleşip sana inanılmaz gerçekleri gösterecek.-Kızlar zekadan, çalışıp başarandan ve espriden hoşlanır.Erkekler güzellikten, edadan ve huzurdan hoşlanır. Öyle ol.-Hayat alışkanlıklarla yürüyor.Bir şeyi iyi yapmak istiyorsan hemen alışkanlık haline getir.Alışkanlıksa tekrarla oluyor.O yüzden alışkanlıklarına çok dikkat et.Neyi alışkanlık yaparsan, hayatın ondan oluşacak unutma. “-Kızlar! Güzel mi güzel bir kadın olduğunuzda, kendi atınız olsun. Kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. Böylece ayrılıklarla, boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. Atınızı kimse altınızdan alamaz. Dörtnala başka yere gidebilirsiniz.” -Erkekler! Yakışıklı mı yakışıklı bir erkek olduğunuzda, kadınlara, çocuklara ve hatta birbirinize asla el kaldırmayın. O güç, güç değil. Kaba kuvvet o. Korkudan kaynaklanır. Kaybetme korkusundan.Ve kimseyi avucunuzda sıkarak elinizde tutamazsınız.Tam tersi, avucu apaçık tutacaksınız.-Her gün şükret. Teşekkürü dualarından asla eksik etme.Teşekkür kadar insana iyi gelen şey yoktur. Bir şey istemekten, dilemekten bile iyidir. Sıcacık yapar ruhunu. ‘Bendeki bana yeter, hatta artar bile’ dünyanın en güzel felsefesidir.-Sevdiklerine bıkıp usanmadan, seni seviyorum, seni çok seviyorum de. Hatta sen ne yaparsan yap, kim olursan ol çok seveceğim de. #nilkaraibrahimgil #paylaşayım #dedim
Read more
Fəsəli nədir? Mənim bildiyim fəsəli mayasız xəmirdən hazırlanan qat-qat çörək növüdür. Adi xəmir yoğrulur, oxlovla nazik açılıb, səthi ya ərinmiş kərə yağı, ya da ki, ədviyyatlı kərə yağı ilə fırçalanır, sonra rulet kimi bükülür, burulur, iki tərəfindən büzülərək yumrulanır, yenidən ... Fəsəli nədir? Mənim bildiyim fəsəli mayasız xəmirdən hazırlanan qat-qat çörək növüdür. Adi xəmir yoğrulur, oxlovla nazik açılıb, səthi ya ərinmiş kərə yağı, ya da ki, ədviyyatlı kərə yağı ilə fırçalanır, sonra rulet kimi bükülür, burulur, iki tərəfindən büzülərək yumrulanır, yenidən yastılanır və sac ya da ki, tavada bişirilir.
Hansı fəsəli daha ləzzətlidir? O baxır sizin ədviyyatla aranızın necə olmasına. Ədviyyatı sevməyənlər yəgin ki, sadə fəsəlini bəyənər. Mənim kimi, ədviyyatla arası yaxşı olan, daha zəngin dada malik olan digər fəsəlini seçər.
Duzlu təamlara üstünlük verirsinizsə, fəsəlini pendirlə ləzzətlə yeyə bilərləsiniz.
Ərzaqlar
Xəmir Üçün:
2 stəkan un (ələnmiş)
taxta və ya stolu unlamaq üçün əlavə un
1 çay qaşığı duz
1 stəkan su
Içlik üçün:
6 xörək qaşığı yağ
200 qr ərinmiş yağın tortası
Birinci mərhələ xəmiri hazırlamaqdır. O un, duz və sudan hazırlanan adi xəmirdir.Sonra nazik, uzun oxlovdan istifadə edərək dairə formasında xəmiri yayırıq. Bu dairəyə əridilmiş yağ çilənir və üzərində yayılır.Yağ sadə və ya ədviyyatlı ola bilər.Yağlanmış dairə sıx rulet formasında bükülür, hər iki ucdan qatlanır və burulur.Burulmuş xəmir yenidən dairə formasına salınır.Fəsəli bişməyə hazırdır.
Sobada və ya tavada hər iki üzü qızılı rəng alana kimi bişirin.
Nuş olsun!
Qeyd edim ki,fəsəlini qızım bişirdi🤗❤️
Read more
Valla ben yine bildiğiniz gibi sürekli ifade veriyorum. 🤷🏻‍♀️ Bugün 'dinimizde kadın çalışmaz, ...
Media Removed
Valla ben yine bildiğiniz gibi sürekli ifade veriyorum. 🤷🏻‍♀️ Bugün 'dinimizde kadın çalışmaz, çalışan kadınlar günahkardır anne olmaya hakları yoktur, başka erkekler onları ne gözle görür" diyen birine, "eee hz hatice zamanının ceosu idi. anca işinize geleni anlayın, kadınlar çalışmalı ... Valla ben yine bildiğiniz gibi sürekli ifade veriyorum. 🤷🏻‍♀️ Bugün 'dinimizde kadın çalışmaz, çalışan kadınlar günahkardır anne olmaya hakları yoktur, başka erkekler onları ne gözle görür" diyen birine, "eee hz hatice zamanının ceosu idi. anca işinize geleni anlayın, kadınlar çalışmalı tabii kokuşmuş kocalarının eline bakmamalı" diye yazdığım için ifade verdim. Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmekten üstelik (?) Valla orada da dedim, söylediğimin arkasındayım, hiçbirimiz şeyma subaşı değiliz farkındasınız değil mi? en son, 'lan bu para o kıza nasıl yetsin!' diye hesap yapıyorduk düşünün. Adamın verdiği 125 bile yetmiyor. Çünkü el parası! Evlilik dediğimiz şey zengin kocaya kapağı atıp, sonrası yatmak değil maalesef. ahhh keşke öyle olsaydı ama zengin adamlar Allah affetsin hem çirkin hem salaklar. Haa bana kalsa keşke erkeği, kadını, çocuğu hiçbirimiz çalışmasak, ekmek elden su gölden paso yesek ama olmuyor işte... Yapmayın kardeşlerim, etmeyin, şu devirde bile hala bunu yazmak, hatta bu yüzden ifade vermek bile utanç verici. O kadar kızlar okumalı, kızlar kendi gücünü elini almalı, kızlar sırf aşık oldu diye yarım akıllı adamların doğrularını kendi doğrusu sanmamalı diye yıllardır canları çıktı bu insanların... Ya söyleyecek o kadar çok lafım var ama bu şikayetten sonra fark ettim, beddua tayfanın kocaları baya yüksek yerlerde mi desem, paraları mı çok desem anlamadım. Beni, Batıyı ölümle tehdit eden adamı bulamıyorlar ama bu tayfadan birine cevap vereyim hooop saniyesinde bir de 'yakalanma!' çıkartıyorlar. üstelik kadınlar çalışsın dedim diye.
birinci fotoğraf ifadeye girdiğim an, diğeri ifade verirken. 🙎🏻‍♀️
Read more
Güzel bir haber vereyim size, siz de sevinirsiniz benim adıma diye düşünüyorum bu habere:) Bilin bakalım ne oldu? Nereden bileceksiniz, benimki de laf olsun işte. Özetle, yine İstanbul yolu göründü bana. Peki neden? Hayırlı bir iş adına:) Yaklaşık bir ay evvel başvurduğum Kim Milyoner ... Güzel bir haber vereyim size, siz de sevinirsiniz benim adıma diye düşünüyorum bu habere:) Bilin bakalım ne oldu? Nereden bileceksiniz, benimki de laf olsun işte. Özetle, yine İstanbul yolu göründü bana. Peki neden? Hayırlı bir iş adına:)
Yaklaşık bir ay evvel başvurduğum Kim Milyoner Olmak İster yarışmasından arayıp mülakata çağırdılar dün öğlen saatlerinde. Çok şaşırdım zira başvuralı bir ay bile olmadı henüz. Şaşkınlıkla birlikte mutluluk ve coşku geldi tabii ki hemen ardından. Telefonu kapatınca bir de ne göreyim? Kelebekler uçuşuyor midemde. Gerçi o âşık olunca oluyordu ama benim bünye böyle işte, naparsınız:) Ancak telefon görüşmesinden sonra yaptığım araştırmalara göre, birinci mülakata çağırılıyor olmak, kesin anlamda yarışmaya katılıyor olduğunuz anlamına gelmiyor asla. Zira birinci mülakata gidenlerin çoğu, ikinci mülakata çağrılmadıklarını yazmışlar. Baya meşakkatli bir süreç anlayacağınız, iki mülakat var, sözlüsü var, yazılısı var, deneme çekimi var. Baya bildiğiniz iş görüşmesi kıvamında yani:) Bakalım artık, kısmette varsa gider otururuz yarışmacı koltuğuna.
Bilenleriniz vardır, Süper Bulmaca yarışmasına katılmıştım dört yıl evvel. Ve kamera karşısında tatlı bir heyecan duymuştum yalnızca, o kadar. Neredeyse evdeki kadar rahattım kamera karşısında bile ama bu kez yarışmanın daha fazla izlenen bir kanalda olması ve stüdyodaki seyircilerin varlığı durumu değiştirir mi değiştirmez mi, orasını bilmiyorum. Mülakatı geçersem, yaşayarak göreceğim artık:)
“Bu arada telefon jokerim olmak isterseniz şayet, kısa özgeçmişiniz ile birlikte kişisel bilgilerinizi, ikametgâh adresinizi, telefon ve mail adreslerinizi gönderebilirsiniz bana. Ama önce yüz yüze görüşüp mülakat yapmamız lazım joker adayımla” desem de inanmayın tabii ki. Yoksa okuyor muydunuz hala:)
Şaka bir yana, daha evvel mülakata katılmış ya da çevresinde katılan birileri olanlar varsa aranızda, tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim benimle.
Hadi şans dileyin bana…
Read more
Offff ne gündü ama! Çamaşır, yemek, ev derle topla, klozetçilik oyna, mikropçuluk oyna, otelcilik ...
Media Removed
Offff ne gündü ama! Çamaşır, yemek, ev derle topla, klozetçilik oyna, mikropçuluk oyna, otelcilik oyna, banyo yaptır derken akşamı ettik ve yarın işbaşı... Bugün halim harap fotograf İstanbul gezisinden. İstanbul’ da önce Topkapı’ya gittik yarısı tadilattaydı olsun gördük ya bir ... Offff ne gündü ama! Çamaşır, yemek, ev derle topla, klozetçilik oyna, mikropçuluk oyna, otelcilik oyna, banyo yaptır derken akşamı ettik ve yarın işbaşı...
Bugün halim harap fotograf İstanbul gezisinden.
İstanbul’ da önce Topkapı’ya gittik yarısı tadilattaydı olsun gördük ya bir daha kısmet olur belki dedik... Yerebatan Sarnıcı'na gittik suyunu çekmişler olsun dedik bu kadarını gördük ya!
Sonra Sultan Ahmet köftesi yiyelim dedik çok sıra vardı. Her yerin girişinde en az 45 dakika bekleyince köfte için de sıra beklemeyelim dedik, başka yerde yedik. Olsun dedik aç karnımız doydu ya buna da şükür... Pierre Loti’ye gittik. Çok istiyordum bir yazara ilham veren o meşhur yeri görmeyi. Gördüm çok şükür ama değil oturup manzaranın keyfini sürmek adım atamadık içeride. Olsun dedik, bir yazara ilham verecek kadar güzel olduğunu gördük ya yetti bize.
Yeşilköy sahil çok güzel gidin yürüyüş yapın demişlerdi. Gittik... Tüm sahil boyunca mangal-nargile dumanı ve her yere atılmış çöplerden inanılmaz rahatsız olup, üzülerek Florya sahiline gittik... Açtık, tesiste yer bulamadık, patates kızartması yiyip, uçakların inişi izledik. Hangi uçak geliyor tahmin etmeye çalıştık. Ne güzel oyun oldu dedik...
Bir pastane adı söylediler çilekli turtası güzelmiş. Gittik kalmamış! Üzümlüsünü yedik. Ne yapalım dedik bunlar şımarık istekler, ağzımız tatlandı ya buna da şükür.
Daha bir sürü şey oldu ama uzatmayalım.
Annem çok istiyordu İstanbul’u görmek. Hep birlikte gidip görmek nasip oldu ya çok şükür bin şükür...
Neden anlattım bunları peki?
Bazen her şey ters gidiyor gibi görünse de aslında bu tersliklerin tesadüf değil bir sınav olduğunu düşünüyorum. Nasıl tepki verdiğine göre gidişat değişiyor. O yüzden hep bir terslik yaşadığımda “neden ben” değil “bunları yaşıyorsam bir nedeni var, bu nedeni bulmalıyım” diye düşünüyorum... Pollyannacılık değil, kadercilik değil bu...
Hayat herkese limonata dağıtmıyor, herkesin limonu var bence. Kimisi daha tatlı bir limonata yapıyor, kimisi içine şeker bile atmıyor, kimisi içine çilek, karpuz, şeftali atıp tadı zenginleştiriyor...
Limonum da limonatam da kıymetli çünkü o limonu sıkabilmek ve lezzetli bir limonata yapabilmek gerçekten emek istiyor...
Read more
Sarhoşken herkes sever sevişir, Bazen bu düz düşlerde, zorluklarla birlikte kurulan cümle yaşama ...
Media Removed
Sarhoşken herkes sever sevişir, Bazen bu düz düşlerde, zorluklarla birlikte kurulan cümle yaşama o kadar inandımki günce dizelerine... Bu durumu hayatın doğal ses tınısı akışı içinde olması gereken bir mecburiyet olması gereken tek tek giydirilmiş gövde olarak kabullendim... Her ... Sarhoşken herkes sever sevişir,
Bazen bu düz düşlerde, zorluklarla birlikte kurulan cümle yaşama o kadar inandımki günce dizelerine...
Bu durumu hayatın doğal ses tınısı akışı içinde olması gereken bir mecburiyet olması gereken tek tek giydirilmiş gövde olarak kabullendim...
Her seven yalnız değil midir İncir sevildiğinden habersizken...
Severken hiç edene.
Seversin,
Elinle,
Gözünle,
Sözünle,
Nefesinle,
Götünle değildir bu sevmelerin,
Lakin bazende elinle gözünle sözünle dilinle nefesinle seversin, götüyle sever seni...
Zarar verdiğinin farkında olarak,
Çark dönüyor sanır, sonrası kırgınlıklıktır.
İçi yanmışlıktır.
İçin acır bile bile yapılanlar karşısında, umudun kalmamaya başlarsın, küçük küçük araladığı kapıları sert kapatır; kapattığı yetmez gibi sürgü üstüne sürgüyü süngü gibi takar...
Kilidi bozar.
Açmamak için.
Hissiz değilsindir, ama hissizleşiyorsun.
Şaşkınlık adına hiç bir şey kalmıyor.
Komada yasamasındansa, ölüm emrini verirsin için acıya acıya parçalarcasına, ötenazi yaparsın...
Kafes arkasına aldığımız ulvi dediğimiz hisleri...
Değerliliğini yitirdikten sonra, sonra yeni gelene yenilmiş hisler, yenileme uygunluğu göstemezsin.
Yazıp yazıp silerim sonra düşleri hatta hisleri...
Açık alanda havasız kalmak gibi.
İştahının kapanması.
Sevmek istersin, kalbine kondom takarsın, içine boşalmak yerine zar çekersin.
İçindeki sesle bile konuşamaz hale gelirsin.
Susmak bile büyüktür artık.
Yük olan ağırlık değildir.
Yorgunluğunun yaşamla değil, taktığı maskeslerden haberi yoktur.
Yok.
Yük olan yok sayıldığımızdır.
Aradığımız herşey çevrim dışı yada ulaşılamıyor oluyor...
Çevirim içi olduğumuzdada çevirip çevirip dile düşeriz, söze düşeriz, varlıkta yokluğa itiliriz.
Bir anda diline gelir, dilinden geri döner, şişer heceler...
Ama klavyede ama beyaz bir kağıda yada düşüncelerine yazarsın.
Hiç saydığını tam olduğunda, yarım bırakıldığına, bazende yutarsın yumru gibi harfleri.
Yazı işte değil mi?
Yazıp yazıp arşivleriz kimi zaman, yada toplu bir anda silersin yazılmış olanları...
Bunlar burda yazılanlar,
Ya okumadıklarınız?
Yazıp yazıp yaktıklarım.
"Yananı görür yaradan" diyerek tutuşturduğum etim...
Bazende hiç olur,
Bazende devrik bir Aşk...
Read more
Içi ləziz karamelləşmiş süd ilə doldurulmuş qoz peçenyesini kim xoşlamır? Məncə hamı xoşlayır. ...
Media Removed
Içi ləziz karamelləşmiş süd ilə doldurulmuş qoz peçenyesini kim xoşlamır? Məncə hamı xoşlayır. Çünki o qədər qeyri-adi və ləzzətlidir ki, dadına doymaq olmur. Qoz formasında olmağı isə bu peçenyeni daha da iştahaçıcı edir.Bu gün sizə təqdim edəcəyim qayda ən çox bəyəndiklərimdəndir. ... Içi ləziz karamelləşmiş süd ilə doldurulmuş qoz peçenyesini kim xoşlamır? Məncə hamı xoşlayır. Çünki o qədər qeyri-adi və ləzzətlidir ki, dadına doymaq olmur. Qoz formasında olmağı isə bu peçenyeni daha da iştahaçıcı edir.Bu gün sizə təqdim edəcəyim qayda ən çox bəyəndiklərimdəndir. Bu reseptlə hazırlanan qoz qabıqları olduqca zərif olduğuna görə, peçenye ağızda əriyir. Bu ətraflı reseptdən istifadə etsəniz, sizin peçenyeler də elə alınacaq. Mən bu peçenyenin xəmirini Dayaruşka kərə  yağı ilə  hazırlayıram və nəticə əla olur. Buyurun, bu da resept. Bişirin və sevdiklərinizlə paylaşın.
Xəmirin çox bərk olmamasına diqqət edin. Əks halda, peçenye bərk alınar.
Ərzaqlar
İçlik üçün:
İki 400 qr bişmiş qatılaşmış süd
1/2 stəkan və ya zövqə görə daha çox iri doğranmış qoz
Xəmiri üçün:
3 stəkan (450 qr) ağ un (əlavə un apara bilər)
250 qr Dayaruşka kərə yağı, otaq temperaturunda yumşalmış (əritməyin!)
1/2 stəkan (125 qr) şəkər tozu
2 yumurta, ağları sarılarından ayrılmış
1 xörək qaşığı sirkə (limon suyuda olar)
1/4 çay qaşığı çay sodası
Hazırlanmasi
Ayrıca bir qabda yumurta ağlarını mikserlə yumşaq təpəciklər alınana qədər çalın.
Ayrı bir qaba yumurta sarısı şəkər tozu ilə bərabər mikserlə çalın
Yumşalmış kərə yağınıda əlavə edib təkrardan mikserlə çalırıq
Sirkəni balaca bir fincana qoyub çay sodasını üzərinə səpin ki, qarışsın. Qarışığı çalınmış yumurta sarısına əlavə edib ehtiyatla qarışdırın.
Bir spatula götürüb yumurta ağını yumurta sarısı və şəkər qarışığına əlavə edin və ehmalca qarışdırın. Bunun üçün mikserdən istifadə etməyin!
Bu qarışıma ələnmiş un əlavə edib
xəmir əmələ gələnə qədər ehtiyatla qarışdırın. Alınan xəmir əlinizə yapışmamalıdır, amma bərk də olmamalıdır. (Bir az nəm qumu təsəvvürünüzə gətirin.)
Bütün qoz qabıqlaırnı bişirib kənarlarını təmizlədikdən sonra hər bir qabığı demək olar ki, ağzına qədər (amma daşacaq qədər yox) qatılaşdırılmış süd və qoz qarışımı ilə doldurun və onları iki-iki birləşdirərək içi dolu qoz düzəldin. Bu əməliyyatı bütün qabıqlar iki-iki birləşənə qədər təkrar edin.
Qozlarımız hazır
Nuş olsun
Read more
Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor. Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun ... Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde vücutta refleks diye bir şey kalmıyor.
Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar akıntısı oluşuyor.
Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun durması bakteriler için işaret oluyor ve çalışmaya başlıyorlar.
İlk çürüyen organlar ise göz, beyin, mide ve bağırsaklar.
Ceset şişman ise daha çabuk çürürken, tuzlu suda boğulanlar daha geç çürüyor.
En geç çürüyen kısımlar ise kalp, mesane, böbrek .
İlk çürüyen yer olan mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun çalıştıkları için hızla gaz ortaya çıkıyor. Bu gaz, karın bölgesinin şişmesine sebep oluyor. Derinin üstü yanık gibi su toplarken, vücutta biriken sülfür yüzünden renk siyaha dönmeye başlıyor.
Günden güne şişen karın patlıyor ve göğüs çöküyor. Bu olay mezar üstünden duyulabilecek kadar sesli olabiliyor.
Ortalama 4 yıl sonra insan tamamen kemik haline dönüşüyor.
Güzelliğin, yakışıklılığın, zenginliğin, kibrin, malın mülkün, makamın mevkin nerede?Yeryüzünde kasıntı bir şekilde gezen, küçük dağları ben yarattım egosuna sahip olan, insanları küçücük beyniyle aşağılamaya çalışan, hayatı statü ve dünyada kazanacağı geçici başarılara odaklayan her o kibirlinin sonu budur.
Paranın satın aldığı insanların sonu budur. Mevkiye gelmek için karakterini satan, çevresini ezen, zulme uğrayan insanların üzerine basarak bir şeyler elde etmeye çalışanların sonu budur.
Güzelliğiyle, hayatı boyunca makyaj/süse adanan, cildi kurumasın diye her gün özenle kremlenip yumuşatılan bedenin sonu budur.
Hayatını fitness salonlarında ayna karşısında kaslarına bakarak geçiren, tek hedefi vücut büyütüp bununla Instagrama fotoğraf atan kişilerin de sonu budur.
Çalışın, başarılı olun, insanlığa fayda verin ama hayatı büyütmeyin. Kendinizi büyütmeyin. ((Ha birde fenomenlik ve para uğruna yaptığınız tüm zırvalar var o konu biraz uzun girmeyeyim)) Zira elimizde yaptığımız erdemlerden ve amellerden başka bir şey kalmayacak.. Herkes kendinden ziyade etrafına yardım etmediği sürece dünya hep çirkin kalacak... Alıntı !
Read more
aşk geldi, damarlardaki kanım gibi oldu varlık boşalıp, her tarafım dost eliyle doldu zapteyledi bütün ecza-i vücudumu. kaldı kâvi bir namı bana, baki hep şu koskoca alemde yalnız bir kulum aşk olmasa hiçbir işe gelmezdi gün ışığı aşk geldi, damarlardaki kanım gibi oldu varlık ... aşk geldi, damarlardaki kanım gibi oldu
varlık boşalıp, her tarafım dost eliyle doldu
zapteyledi bütün ecza-i vücudumu.
kaldı kâvi bir namı bana, baki hep
şu koskoca alemde yalnız bir kulum
aşk olmasa hiçbir işe gelmezdi gün ışığı
aşk geldi, damarlardaki kanım gibi oldu
varlık boşalıp, her tarafım dost eliyle doldu
zapteyledi bütün ecza-i vücudumu.
kaldı kâvi bir namı bana, baki hep
ya sana varmak ya bana varman
ya bana gitmeden yanıma kalman
yasını tutmasam, yaşına varsam
karanlık doğmadan, ışığa kalsam
hayal hiç ölçülmez, ne boyu ne de eni
kaya kömürü gönül, yakar hep, koru benim
hayata seninle dayanırım her nefes diken
diken ne derttir gülüm, canın sağ olsun da senin
aşkın yok nispeti, bir anda bağlanır kısmetin
her düğüm çözülür, çek hasreti
havadaki kasvet birazcık benden
karadaki ben değil, havadaki bazen
uçan bir kuş, bazen kaybolan bir kumum
koskoca alemde yalnız bir kulum
kolkola gezmek her can ile suç mu
tamam o zaman, benim bu alemde en suçlu
baktım göğe masmavi, bastığım yer hâki
gördüğüm diyar çok, görmediğimse gani gani
nefes alıp veren bu can da çaresiz kalınca
özlemim büyük, yolum uzun, ben de bir karınca
yanan gönül akan suda, o yolun en sonunda
dostum bende solur, eğer dostum benle kalırsa
dostun senle yaşar, dostun eğer senle ölürse
bir çiçek olup açar belki tekrardan doğunca
her açan senin gülün, hergünse benim günüm
gözyaşı insan külüyse, her yakan insan sözü
kıvılcım sözün özüyse, ayrılık yakar gözü
tek gören gönül gözüyse, kelamım gönül sözüm
yalnızlıktan galip çıkmaktır irfan hiç olmadan
irfan çıktığın her seferden dönmek hasret ekmeden
ektiysen de ders almaktır hasret filizlenmeden
ekmediysen gönül almaktır seferin bitmeden....
📌Video: @mercandede .
📌 #aşk
Read more
Tıpkısının aynısı derler ya hani, böylesine güler yüzlü bir tuhafiyeci Hilmi Amcamız vardı. Samatya ...
Media Removed
Tıpkısının aynısı derler ya hani, böylesine güler yüzlü bir tuhafiyeci Hilmi Amcamız vardı. Samatya caddesinin en gözde dükkanıydı. Koca koca avm lerin olmadığı dönemde veresiye tüm ihtiyaçlarımıza cevap verirdi. Her bayram öncesi annem elimizden tutar Hilmi Amcanın dükkanına götürürdü ... Tıpkısının aynısı derler ya hani, böylesine güler yüzlü bir tuhafiyeci Hilmi Amcamız vardı. Samatya caddesinin en gözde dükkanıydı. Koca koca avm lerin olmadığı dönemde veresiye tüm ihtiyaçlarımıza cevap verirdi. Her bayram öncesi annem elimizden tutar Hilmi Amcanın dükkanına götürürdü bizi. Yaşa göre satılan ama hep üç yaş büyük alınan Muzlu Çorabı ondan alırdık. Üç sene sonra da giyeceğimizi hayal eden annemi bayramın bitmesini beklemeden kaçırdığımız için büyük hayal kırıklığına uğratırdık. Annem o yoklukta bulunması en zor şey olan kristal cam kolonya şişesini vitrinden indirir Hilmi Amcaya doldururdu. Renginden ötürü çikolatalı sandığım tütün kolonyasını tüm ısrarlarıma rağmen tercih etmezdi. Ne varki Hilmi Amca asla geri çevirmez, bir miktar koklamama izin verirdi. Renk renk yünlerin olduğu raflar geceleri rüyalarıma girerdi. Çocuk hayallerimde şeker koktuklarına inanır büyüdüğümde evime istediğim kadar o yünlerden alacağımı düşlerdim. Bir keresinde öğretmenimiz elişi dersi için yün istedi. Eve öyle bir heyecanla geldim ki, tamam dedim büyümeme gerek kalmadan renk renk yünlere sahip olacağım. Ertesi gün okul çantama annemin kahve ve siyah renkte artık yünler koyacağını hesap edememiştim. Büyüdüğümde sahip olmak istediğim şeylerin basitliğini ve masumluğunu tuhafiyeci şeker mi şeker bir esnaf amca belirlemişti. Çok merak ediyorum 20 yıl sonra günümüzün hangi çocuğu bu denli basit hayaller kuracak ve olmayan şeker kokulu yünleri hatırlayacak..? Tütün kolonyasının adının değişmesi ama kokusunun nesiller boyu aktarılması ümidiyle.. #resimalıntıdır #enazhilmiamcakadargerçek
Read more
Namaste <span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻 Evrensel sevgi, barış ve BİR'lik çatısı altında tüm müslüman kardeşlerimizin Kurban ...
Media Removed
Namaste 🏻 Evrensel sevgi, barış ve BİR'lik çatısı altında tüm müslüman kardeşlerimizin Kurban Bayramı kutlu olsun; hayırlara vesile olsun. Ve de öyledir. 🏻 Bayramınız Aşk ola. ️ ************************ Değerli Dostlarım, Kurban etmek ile anlatılmak istenen hayvan kesmek ... Namaste 🙏🏻 Evrensel sevgi, barış ve BİR'lik çatısı altında tüm müslüman kardeşlerimizin Kurban Bayramı kutlu olsun; hayırlara vesile olsun. Ve de öyledir. 🙏🏻 Bayramınız Aşk ola. ❤️ ************************ Değerli Dostlarım,

Kurban etmek ile anlatılmak istenen hayvan kesmek değil; kişinin ruhsal olarak Allah’a yaklaşması anlamındadır… "Onların etleri de kanları da Allah’a ulaşmaz; fakat sizin takvanız O’na ulaşır.." Hac Suresi 37. Ayet Onların ne etleri, ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat sizden O'na ulaşan yalnızca O'na karşı gösterdiğiniz derin sorumluluk bilincidir. Böylece onları sizin yararınıza amade kıldı ki, size yol gösterdiğinden dolayı Allah'ın yüceliğini layıkıyla takdir edesiniz; ve (sen Ey Peygamber,) iyileri (O'nun rızasına ermekle) müjdele!) / Diyanet İşleri : HACC-37: Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.) O halde, kurban et ama: NEYİ?

Kendine ait olarak sandığın, kabul ettiğin bedeninin aşırı istek ve arzularından arın, bedenini kurban et.. Bedenin ve nefsinin aşırı istek ve hırslarını frenle! Nefsini kurban et 'BİR’lik yolunda!

Doğal yaşamın için gerekli olanları alıp, verip; onun ötesindeki şeylerden bedeni ve nefsini frenlemektir asıl amaç... Bedenin doğasını, tabiatını kontrol altına almak!

Daha da önemlisi; 'O'ndan ayrı olarak var kabul ettiğin 'Ben''liğinin, gerçekte hiçbir zaman var olmadığını idrak etmek suretiyle 'Benlik' kavramını kurban et!

Senin varlığın, 'O'nun varlığından meydana gelmiştir. O halde 'Sen' diye bir şey yoktur! Yapman gereken şey, bunu anlayıp idrak etmek suretiyle 'Ben' kavramından kurtulmaktır…

Sen Tanrı'nın en mükemmel tasvirisin.
Bunu hisset!

Donanım ve yeteneklerinin farkında ol.
Sen sınırları olmayansın.. Hatırlama budur!

Kalbini, ruhunu O'na bağlayanlara yükseliş yolu açılmıştır.

Farkındalık ve sevgiyle dolu, her günü ve anı bayram olan sonsuz yaşamlara... Işıltınıza sahip çıkın.. Sevgi ve bilgelikle paylaşınız.. Haktan Akdoğan
Read more
Nejat Taş, nam-ı diğer Daş. Tarık.Tersten okursanız ona 'Kırat'ın daha çok yakıştığını göreceksiniz.  Önder ...
Media Removed
Nejat Taş, nam-ı diğer Daş. Tarık.Tersten okursanız ona 'Kırat'ın daha çok yakıştığını göreceksiniz.  Önder Gider,Cihan Dar,Kutsi Can, Canan, Uşak Müfit,Melike Gider, Çupra Avni,Nehir Nağmeli ve diğerleri.. Büyük bir kargaşa. Önder Gider'in karısı Melike Gider öldürüldü. Daş. ... Nejat Taş, nam-ı diğer Daş.
Tarık.Tersten okursanız ona 'Kırat'ın daha çok yakıştığını göreceksiniz.
 Önder Gider,Cihan Dar,Kutsi Can, Canan, Uşak Müfit,Melike Gider, Çupra Avni,Nehir Nağmeli ve diğerleri..
Büyük bir kargaşa.
Önder Gider'in karısı Melike Gider öldürüldü.
Daş. Cânım Daş.O her şeyi biliyor.
Yani biliyor dediysem kalp gözünden biliyor.Gittiği dergâhta yüzü kadar aydınlık bir kalp sahibi oluyor.
Der misiniz bu boylu poslu ,yakışıklı , yeraltında sözü geçen Nejat bir tövbekâr?
Aşk işte,  Nehir olmasa durmayacak, olmayacak bu büyük aydınlanma.Durun, ben size başka bir şeyler anlatacaktım.
Polisiyenin en afili hallerinden biriydi benim için Ölmeden Önce Ölmeye Çalışan Gangster!
Ünlü iş adamının karısı bahçede ölü bulununca teşkilatın en iyi polisi Kırat görevlendirilir.Olay, basit bir cinayet gibi dursa da işin içinde karanlık deneyler,gövde gösterisi,para, dolandırıcılık ve aklınıza gelmeyecek hainlikler var!Üstelik Kırat kafayı kırmak üzere.Özel hayatında yola girebilmiş biri değil ki işinde düz yoldan gitsin.. Olayları çözmek için attığı her adımda daha da çıkmaza giren bu polise yardım edecek tek kişi yeraltının tövbekârı Daş.Hoş o da sağlam sayılmaz ama yoktan iyidir. Peki, bu kadar pisliğin ortasında kim doğruyu söyleyebilir?
Sadece güzel birkaç cümle çıksın içinden kâfi, düşüncesi ile yazılmamış.Daş'ın, Kırat'ın, Önder Gider'in,Cihan Dar'ın ve birkaç kişinin daha ağzından okuyoruz bölümleri. Her bölüm üç boğulup bir kurtuluyoruz. Merak seviyesi asla inmiyor çünkü her karakter canlı kanlı bir insan gibi karşımıza geçip kendini anlatıyor.
Ki Cihan ve Önder arasındaki soğuk savaş nefes kesici. Hangisine söz gelse "haklı" dedim. Kitabın sonuna dair bir fikir edineyim dedim ama namümkün.O son benim aklıma hayatta gelmezdi. Üstelik öyle bir cümleyle bitti ki devamı da olur mu, diye düşündürdü. Keşke olsa!
Bu senenin favorileri arasında kesinlikle. İçinde kendini dergâha adamış Daş'tan dolayı bol tasavvufi öge vardı. Vardı da,böyle şaibeli anlatılıp da insanı güldürmek nasıl olur?Oldu!
Yeraltı tasavvufi polisiyesi. Gibi gibi. Yok, bence cuk oturdu.Yazar bütün absürtlükleri öyle güzel bütünleştirmişti ki güzel ve çirkin ancak böyle anlatılabilir!
Read more
Loading...
Load More
Loading...