بعضیا که یه عرض

Loading...


Unique profiles
4
Most used tags
Total likes
0
Top locations

Average media age
614.8 days
to ratio
3
قسمت پنجم __ باباشیرعلی از جا بلند شد و در اتاق را باز کرد تا مطمئن شود کسی آن دور و برها نیست. بعد نشست ...
Media Removed
قسمت پنجم __ باباشیرعلی از جا بلند شد و در اتاق را باز کرد تا مطمئن شود کسی آن دور و برها نیست. بعد نشست و‌ به پشتی تکیه داد و بعد از آن انگار که چیزی یادش آمده باشد خم شد سمت من و یکهو محکم یکی زد پس گردنم و گفت: اینایی که می خوام بهت بگم نری به کسی بگی هاا! گفتم: نه بخداا!به هیچکی نمیگم. اما ناگهان یاد ... قسمت پنجم
__
باباشیرعلی از جا بلند شد و در اتاق را باز کرد تا مطمئن شود کسی آن دور و برها نیست.
بعد نشست و‌ به پشتی تکیه داد و بعد از آن انگار که چیزی یادش آمده باشد خم شد سمت من و یکهو محکم یکی زد پس گردنم و گفت:
اینایی که می خوام بهت بگم نری به کسی بگی هاا!
گفتم: نه بخداا!به هیچکی نمیگم.
اما ناگهان یاد آن خاطره ی پنج سالگی ام افتادم که وقتی داشتم یواشکی تشک جیشی شب قبلم را به سمت پشت بام حمل می کردم باباجون سر پله دوم مچم را گرفت، ولی گفت که بخدا به هیچکی نمی گویم.اما تا دو سال و نیم بعدش کل بچه های فامیل برایم می خواندند: «جیشوی کله گنده، تنبونش رو بند جا مونده»
و با یادآوری این خاطره ی دردناک دو سه بار دیگر هم با نقشه ی پلیدی تاکید کردم که امکان ندارد به احدی در این زمینه چیزی بگویم.قول و قرارها را گذاشتیم و بابا جریان را این طور تعریف کرد:
جوون‌ بودم.سه متر عرض شونه و دو متر و نیم قد.
(پرانتزی باز کنم که من از همان اولش فهمیدم دو سوم این خاطره ها خالی بندی است.چرا که اگر بابا در جوانی دو متر و نیم بوده لابد در میانسالی از بالای ناف نصفش کرده اند که الان این قدی شده)
به هیبت و جلال و جبروتم در محله یکی نبود.البته یه ممدتقی بازو پهنه بود که باباش ارتشی بود و تا آمد خودی نشون بده الحمدلله بار کردند رفتند اهواز.
دیگه خودم یکه تازی می کردم و دل می بردم واسه خودم.
بابا شیرعلی ادامه داد که:خلاصه دعواها سر من بود تا اینکه رفتم تو عکاسی آقا ناصر مرحوم شاگردی. البته شاگردی هم نبود. کل مغازه رو روی یه انگشت می چرخوندم . بعد زد و یه روز سوسن دختر حاج آقا نباتی اومد مغازه، عکسشو گرفتم ولی دو شاهی ازش کمتر گرفتم .پس فرداش اعظم السادات دختر آقا فرهی اومد.از اون هم دو شاهی کم تر گرفتم.بعد از اون مغازه شد محل تردد بانوان بالای سیزده و زیر بیست سال.صبح تا شب غلغله بود.آقا ناصر رفت مکه.دیگه تو عکاسی خودم شدم صاحب منصب.اون اواخر از بعضیا که به چشم غیرخواهری خیلی خوشم میومد به کل مجانی عکس مینداختم.بعدش هم تاریک خونه بود و نگاتیوها و خودم. خدا حلال کنه از هر عکسی دو تا میزدم که یکیش می رفت تو آلبوم حرمسرای نداشته ام. شوکت بانو رو هم تو همین مراوده های پرتره اندازی دیدم و اسیرش شدم.
دردسرت ندم بابا. آقا ناصر که از مکه برگشت اول منو از مغازه انداخت بیرون، بعد چهار ماه هم ورشکست شد عکاسی رو به کل تعطیل کرد رفت دو چهارراه اون ور تر لبو فروخت.
اینجای داستان بود که باباشیرعلی طبق عادت سر هر ظهر یکهو خوابش برد و تعریف بقیه خاطراتش ماند برای بعداز ظهر.
و این ماجرا ادامه دارد..
Read more
Loading...
. دوستی که فرستاده گفت خودش شاهد بود که یه روشن دل نتونسته از پیاده رو عبور کنه و به سختی و ترس از جوب و ...
Media Removed
. دوستی که فرستاده گفت خودش شاهد بود که یه روشن دل نتونسته از پیاده رو عبور کنه و به سختی و ترس از جوب و ماشین ها و خیابون بعد از اتلاف وقت زیاد ماشین رو دور زده تا تونسته باز بیاد تو پیاده رو ، یعنی با یه حماقت چه دردسری برای نابیناها و معلولین درست میکنید و خودتونم نمیدونید. همون که عرض کردم خدمتتون : بعضیا ... .
دوستی که فرستاده گفت خودش شاهد بود که یه روشن دل نتونسته از پیاده رو عبور کنه و به سختی و ترس از جوب و ماشین ها و خیابون بعد از اتلاف وقت زیاد ماشین رو دور زده تا تونسته باز بیاد تو پیاده رو ، یعنی با یه حماقت چه دردسری برای نابیناها و معلولین درست میکنید و خودتونم نمیدونید.
همون که عرض کردم خدمتتون : بعضیا فقط و فقط یه زنگوله کم دارن تا بقیه بفهمن با چی طرفن.

#سورنا_مارانللو
Read more
. با عرض پوزش اون پست دونات قبلی برای بعضیا باز نشد . . دونات و پیراشکی . دونات با نوتلا یا گاناش یا کرمفیل قابل تهیه ست. . : مواد لازم: آرد سفید 400_500 گرم، شیر ولرم یک پیمانه (150 گرم)، شکر نصف پیمانه (75 گرم)، تخم مرغ 2 عدد ،کره آب کرده 50 گرم، خمیرمایه فوری 2 ق غذاخوری، نمک یک چهارم ق چایخوری، ... .
با عرض پوزش اون پست دونات قبلی برای بعضیا باز نشد .
.
دونات و پیراشکی .
دونات با نوتلا یا گاناش یا کرمفیل قابل تهیه ست. .
:
مواد لازم: آرد سفید 400_500 گرم، شیر ولرم یک پیمانه (150 گرم)، شکر نصف پیمانه (75 گرم)، تخم مرغ 2 عدد ،کره آب کرده 50 گرم، خمیرمایه فوری 2 ق غذاخوری، نمک یک چهارم ق چایخوری، روغن برای سرخ کردن . .
خمیر مایه فوری نیاز به عمل آوردن نداره و داخل مواد مستقیم افزوده میشه .
.
تهیه: شیر و شکر و تخم مرغ و کره آب کرده و نمک و خمیرمایه را مخلوط و با همزن 3 دقیقه بزنید.آرد را دوبار الک کنید و کم کم اضافه کنید تا جاییکه خمیر به دست نچسبه و خمیر لطیفی بدست بیاد.روی خمیر را بپوشانید و تو دمای محیط بذارید یک الی یک ساعت و نیم استراحت و حجم خمیر دو برابر شه.
.
روی کاغذ روغنی آرد بپاشید و خمیر را به قطر نیم سانت باز کنید و با قالب میان تهی قالب بزنید.اگر قالب ندارید از کاسه گرد یا حتی یه نعلبکی استفاده کنید و دورشو با چاقو برش بدید.برای وسطش هم از در بطری نوشابه استفاده کنید به خمیر های قالب زده ده تا پانزده دقیقه استراحت بدید.
.
تو ظرف نسبتا گود روغن بریزید که روی دونات ها را بگیره.بذارید کاملا گرم بشه و دوناتها را یکی یکی سریع سرخ کنید. وقتی دوطرف سرخ شد روی حوله کاغذی بذارید تا روغن اضافیش گرفته شه . بعد با پودرقند و دارچین یا شکلات آب شده به دلخواه خودتون تزیین کنید.
از مقدار گفته شده مقدار آرد بیشتری در دسترس داشته باشین چون خمیر بعد استراحت ممکنه باز هم به آرد احتیاج داشته باشه.قبل از شروع مطمئن باشید که خمیرمایه شما کهنه نیست چون خمیر بعد استراحت حجیم نمیشه و بافت دونات ها اصلا لطیف نمیشه.تو شکر بغلتونید . وسطش نوتلا یا گاناش غلیظ و کرم پر کنید .
.
☝فوت و فن :☝اگر خواسته باشید پودر شکر بپاشید 👇
:
چربی و رطوبت حاصل از دونات پودر شکر رو ذوب میکنه . باید گذاشت کاملا سرد بشه و هنگام سرو پودر زد .☝اما بعد مثل قنادی های حرفه ای از پودر مخصوص قنادی استفاده کرد . در قنادی ها از پودر شکر با فرمول خاص استفاده میکنند که درصدی پودر نشاسته ذرت داره . و علت سفیدی و ذوب نشدن پودر شکر به پیراشکی ها و دونات های بیرون اینست .محض اطلاع جذب پودر شکر به دونات یا پیراشکی رنگشون رو تیره میکنه .دونات شکل حلقه ایه همان پیراشکی ست .
.
روغن رو خیلی داغ نکنید که رنگ دوناتها تیره تر نشه. خمیر رو موقع تهیه زیاد ورز ندید که سفت میشه و دونات پف نمیکنه .
.
.
#پیراشکی_کرمدار_سفره_خونه
#دونات_سفره_خونه .
#گاناش_سفره_خونه
#کرم_انگلیسی_سفره_خونه .
#کیک_شیرینی_سفره_خونه .
Read more
همین الان که بیرون خونه استاد جعفری نیشستم همین خونه بدون حتی یه پارچه نوشته سیاه برای عرض تسلیت دارم ...
Media Removed
همین الان که بیرون خونه استاد جعفری نیشستم همین خونه بدون حتی یه پارچه نوشته سیاه برای عرض تسلیت دارم فکر میکنم چند بار تو این کوچه قدم زنان شعر گفته چند بار توی خونه اش نقاشی کشیده... چند بار همین پشت سر من به کفترا دونه داده... روزگار عجیبه آدما رو میبره بی سر و صدا ولی بعضیا وقتی میرن تو دل ما آدما سر ... همین الان که بیرون خونه استاد جعفری نیشستم همین خونه بدون حتی یه پارچه نوشته سیاه برای عرض تسلیت دارم فکر میکنم چند بار تو این کوچه قدم زنان شعر گفته چند بار توی خونه اش نقاشی کشیده... چند بار همین پشت سر من به کفترا دونه داده... روزگار عجیبه آدما رو میبره بی سر و صدا ولی بعضیا وقتی میرن تو دل ما آدما سر و صدایی به پا میشه که نگو... سکوت میکنم، سکوت میکنم و به سر و صدای کودکانی گوش میدم که پشت سرم مشغول بازی هستن کودکانی که نمیدونم چند بار به سر و صداشون گوش دادی استاد... #محمدابراهيم_جعفرى
Read more
Loading...