Loading Content...

به در سال دانستنیها

Loading...


Unique profiles
4
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Mirdamad Ave
Average media age
694.7 days
to ratio
⁠⁣<span class="emoji emoji1f516"></span>حزب بعث چيست؟ آيا هنوز هم وجود دارد؟ <span class="emoji emoji25fd"></span> جلال افشار| «حزب بعث» یا به طور کامل‌تر حزب «عربی سوسیالیستی ...
Media Removed
⁠⁣حزب بعث چيست؟ آيا هنوز هم وجود دارد؟ جلال افشار| «حزب بعث» یا به طور کامل‌تر حزب «عربی سوسیالیستی بعث» به‌وسیله‌ی «میشل عفلق» در سال ۱۹۴۷ (1326) در سوریه تشکیل شد. ایدئولوژی حزب بعث ترکیبی از پان‌عربیسم و سوسیالیسم بود. آن‌ها به دنبال اتحاد همه‌ی کشورهای عربی بودند. در ابتدا موفقیت‌هایی ... ⁠⁣🔖حزب بعث چيست؟ آيا هنوز هم وجود دارد؟ ◽ جلال افشار| «حزب بعث» یا به طور کامل‌تر حزب «عربی سوسیالیستی بعث» به‌وسیله‌ی «میشل عفلق» در سال ۱۹۴۷ (1326) در سوریه تشکیل شد. ایدئولوژی حزب بعث ترکیبی از پان‌عربیسم و سوسیالیسم بود. آن‌ها به دنبال اتحاد همه‌ی کشورهای عربی بودند. در ابتدا موفقیت‌هایی هم داشتند؛ چرا که توانستند پس از چند سال در عراق و سوریه به قدرت برسند، اما اختلافات بسیار زیاد با یکدیگر باعث شد بعثی‌ها چنان با هم دشمن بشوند که شاخه‌ی بعث سوریه در جنگ ایران و عراق به عنوان تنها کشور عربی از ایران حمایت کند. حزب بعث امروز به طور رسمی در هیچ کشور عربی قدرت ندارد.

#عراق #دانستنی #دانستنیها #دانستنیهای_جالب #تاریخ_عراق #رژیم_بعثی #بعث
Read more
Loading...
. ⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟ . <span class="emoji emoji2705"></span> پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. ...
Media Removed
. ⁠⁣ ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟ . پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. کوچک‌ترین گونه‌ی پنگوئن‌ها، «پنگوئن پری» (Fairy Penguin) حدود یک کیلوگرم وزن دارند که به اندازه‌ی «کاکایی شاه‌ماهی‌خوار» (Herring Gull) است. اما کاکایی‌ها طول بالی حدود 1.4 متر دارند، ... .
⁠⁣⁉ ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟
.
✅ پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. کوچک‌ترین گونه‌ی پنگوئن‌ها، «پنگوئن پری» (Fairy Penguin) حدود یک کیلوگرم وزن دارند که به اندازه‌ی «کاکایی شاه‌ماهی‌خوار» (Herring Gull) است. اما کاکایی‌ها طول بالی حدود 1.4 متر دارند، در حالی‌که طول بال پنگوئن‌های پری به زحمت به 32 سانتی‌متر می‌رسد. در نتیجه، تولید نیروی پروازی لازم برای پنگوئن‌ها نیازمند تقلای زیادی است. از آن‌جا ‌که آب 784 بار چگال‌تر از هواست و همین بال‌های کوچک می‌تواند نیروی پیشران لازم را برای حرکت در چنین محیطی فراهم کند، حدود 62 میلیون سال پیش، پنگوئن‌ها دست از تلاش برای پرواز برداشتند و فرگشت خود را برای تطبیق با شنای زیر آب آغاز کردند.
.
#به_من_بگو_چرا_دانستنیها #همشهری_دانستنیها #همشهری_دانستنیها #دانستنیها
Read more
⁠⁣⁣<span class="emoji emoji2049"></span> تفاوت «جغد شب» و «چکاوک صبح» چیست؟ <span class="emoji emoji2705"></span> «جغدهای شب» افرادی هستند که پس از ساعت 12 شب به رختخواب می‌روند ...
Media Removed
⁠⁣⁣ تفاوت «جغد شب» و «چکاوک صبح» چیست؟ «جغدهای شب» افرادی هستند که پس از ساعت 12 شب به رختخواب می‌روند و پس از هفت صبح از خواب بر می‌خیزند؛ و «چکاوک‌های صبح» کسانی هستند که پیش از هفت صبح به راحتی از خواب بلند می‌شوند. مطالعات فراوانی درباره‌ی ارتباط این دو الگوی خواب متفاوت و ساختار مغز انجام شده ... ⁠⁣⁣⁉ تفاوت «جغد شب» و «چکاوک صبح» چیست؟ ✅ «جغدهای شب» افرادی هستند که پس از ساعت 12 شب به رختخواب می‌روند و پس از هفت صبح از خواب بر می‌خیزند؛ و «چکاوک‌های صبح» کسانی هستند که پیش از هفت صبح به راحتی از خواب بلند می‌شوند. مطالعات فراوانی درباره‌ی ارتباط این دو الگوی خواب متفاوت و ساختار مغز انجام شده است، اما هنوز مشخص نیست چه عاملی باعث بروز چنین تفاوتی می‌شود. با وجود این، طبق تحقیقی که سال پیش در مجله‌ی «نیچر» چاپ شد، این تفاوت چرخه‌ی شبانه‌روزی ممکن است ریشه در ژن‌های ما داشته باشد. محققان با بررسی حدود 90هزار شرکت‌کننده، 15 الگوی ژنتیکی را کشف کردند که احتمالا با چکاوک صبح بودن مرتبط است. بعضی از این الگوها بسیار شبیه الگوهای هستند که می‌دانیم چرخه‌ی شبانه‌روزی را تعیین می‌کنند و ديگر الگوها هم به ژن‌های مسئول شناسایی نور توسط چشم‌ها مربوط بودند. با وجود این، نباید فراموش کنید چرخه‌ی شبانه‌روزی بدن به‌ندرت در تمام طول عمر ثابت می‌ماند. علاوه بر ژن‌ها، عوامل بسیاری مثل جنسیت و سن روی این مسئله تاثیرگذار هستند.

#به_من_بگو_چرا
#دانستنیها #جغد #دانستنی #جغدشب #علمی #چکاوک_صبح
Read more
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌علت چاق شدن دوران میانسالی چیست؟ <span class="emoji emoji2705"></span> برای پاسخگویی به این پرسش، باید به دوران آغاز زندگی انسان بازگردیم. ...
Media Removed
⁠⁣ ‌علت چاق شدن دوران میانسالی چیست؟ برای پاسخگویی به این پرسش، باید به دوران آغاز زندگی انسان بازگردیم. نوزادان و کودکان زیر دو سال مستعد سرماخوردگی هستند، چون هنوز توانایی حرکتی کافی برای دور کردن خودشان از محیط‌های خیس (و همچنین خشک و گرم) را ندارند. برای حل این مشکل، فرگشت به آن‌ها «بافت ... ⁠⁣⁉ ‌علت چاق شدن دوران میانسالی چیست؟ ✅ برای پاسخگویی به این پرسش، باید به دوران آغاز زندگی انسان بازگردیم. نوزادان و کودکان زیر دو سال مستعد سرماخوردگی هستند، چون هنوز توانایی حرکتی کافی برای دور کردن خودشان از محیط‌های خیس (و همچنین خشک و گرم) را ندارند. برای حل این مشکل، فرگشت به آن‌ها «بافت چربی قهوه‌ای» (BAT) بخشیده است که اگرچه عمدتا چربی قهوه‌ای خوانده می‌شود، اما در واقعیت بیشتر شبیه ماهیچه است. چربی قهوه‌ای انرژی شیمیایی قندها را مثل بخاری زغالی مستقیما به گرما تبدیل می‌کند. حدود پنج‌درصد وزن کودک تازه متولدشده را BAT تشکیل می‌دهد، اما همزمان که بزرگ‌تر می‌شوید، دیگر به این پس‌سوزی متابولیک بی‌فایده نیازی ندارید. به همین دلیل و پس از دوران نوجوانی، بافتBAT کم‌کم به بافت چربی معمولی (سفید) تبدیل می‌شود. در سنین بیست و سی‌سالگی، افراد عموما سبک زندگی فعال‌تری دارند؛ در نتیجه این چربی اضافه را می‌سوزانند. اما با رسیدن به سنین چهل‌سالگی، این سبک زندگی رفته‌رفته متوقف می‌شود. همچنین ما دیگر توانایی یا انگیزه‌ی کافی برای ورزش کردن را نداریم. هر چقدر بافت ماهیچه‌ای کمتری داشته باشیم، انرژی کمتری برای پشتیبانی از آن نیاز داریم؛ اما به نظر می‌رسد فراموش می‌کنیم این مسئله را به معده‌مان هم گوشزد کنیم. مجموع این عوامل باعث می‌شود از نقطه‌ای به بعد، کالری ورودی ما بیشتر از کالری خروجی شود؛ لحظه‌ای که چاق شدن میانسالی آغاز می‌شود و عمدتا هم خودش را به شکل چربی سفید دور شکم و اطراف ران‌ها نشان می‌دهد. رژیم غذایی ناسالم مانند غذاهای فست‌فود و همچنین خواب نامنظم هم می‌تواند به این افزایش وزن کمک کند.

#چاقی #دانستنی #دانستنیها #علمی #شکم #چاقی_شکم #چاقی_خر_است #چاقی_میانسالی
Read more
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> چرا گاهی حس می‌کنیم یک نفر در حال تماشای ماست؟ <span class="emoji emoji2705"></span> سال 1898 (1277)، «ادوارد تیچنر» (Edward Titchener) ...
Media Removed
⁠⁣ چرا گاهی حس می‌کنیم یک نفر در حال تماشای ماست؟ سال 1898 (1277)، «ادوارد تیچنر» (Edward Titchener) روان‌شناس، چندین آزمایش روی دانشجویانش انجام داد تا ثابت کند «احساس در معرض نگاه خیره‌ي دیگران بودن» یا به اختصار «زل‌زدگی» نوعی اختلال عصبی و روان‌رنجوری است. اگرچه او قانع شد عقیده‌اش درست ... ⁠⁣⁉ چرا گاهی حس می‌کنیم یک نفر در حال تماشای ماست؟ ✅ سال 1898 (1277)، «ادوارد تیچنر» (Edward Titchener) روان‌شناس، چندین آزمایش روی دانشجویانش انجام داد تا ثابت کند «احساس در معرض نگاه خیره‌ي دیگران بودن» یا به اختصار «زل‌زدگی» نوعی اختلال عصبی و روان‌رنجوری است. اگرچه او قانع شد عقیده‌اش درست است، اما امروزه می‌دانیم احتمالا پای چیزی بیش از حس اضطراب و دستپاچگی باید در میان باشد. حس زل‌زدگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که یکی از آن‌ها «تمایل به تأیید» (Confirmation Bias) است. شما زمان‌هایی را که ناگهان به پشت سر برگشته‌اید و دیده‌اید شخصی به شما زل زده است، به یاد می‌آورید؛ اما زمان‌هایی را که این‌گونه نبوده است، فراموش می‌کنید. شاید هم شخصی در حال تماشای شما باشد، اما نه به آن دلیلی که شما تصور می‌کنید: یک حرکت ناگهانی می‌تواند نگاه خیره‌ی ناخواسته‌ی غریبه‌ای را به دنبال داشته باشد. همچنین هرگز نباید نقش خیال‌پردازی را دست‌کم بگیرید. برای مثال، ممکن است صدایی را از پشت سرتان بشنوید که آهسته‌تر از آستانه‌ی تحریک هوشیاریتان باشد، اما به اندازه‌ی کافی بلند است که مدارهای ترس بادامه‌ی مغز را فعال کند. در این حالت، مغز شما برای توجیه آن از خودش داستان سر هم می‌کند.

#به_من_بگو_چرا
#دانستنی #دانستنی_ها #دانستنیها #علمی #ترس #خوف #سرگرمی #جالب
Read more
. نتیجه‌ی مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، نشان داد افزایش امید به زندگی بیش از سلامت فیزیکی وابسته ...
Media Removed
. نتیجه‌ی مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، نشان داد افزایش امید به زندگی بیش از سلامت فیزیکی وابسته به سلامت روانی است که در قالب هفت مؤلفه‌ی اصلی نمود پیدا می‌کند. (منبع: https://goo.glcvArj5). . #همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها #آیا_میدانید_که_دانستنیها .
نتیجه‌ی مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، نشان داد افزایش امید به زندگی بیش از سلامت فیزیکی وابسته به سلامت روانی است که در قالب هفت مؤلفه‌ی اصلی نمود پیدا می‌کند. (منبع: https://goo.glcvArj5).
.
#همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها #آیا_میدانید_که_دانستنیها
Loading...
⁠⁣ #ندانستنيها <span class="emoji emoji274c"></span> مغز مردان بزرگ‌تر از زنان است <span class="emoji emoji2705"></span> اگر از نظر وزنی صحبت کنیم، این باور درست است و مردان ...
Media Removed
⁠⁣ #ندانستنيها مغز مردان بزرگ‌تر از زنان است اگر از نظر وزنی صحبت کنیم، این باور درست است و مردان برنده‌ی اندازه‌ی مغز هستند. در مطالعه‌ای که سال 1393 در انگلستان انجام شد، اندازه‌گیری وزن هزاران مغز نشان داد؛ مغز مردان به طور میانگین هشت تا 13درصد بزرگ‌تر از مغز زنان است. با وجود این، انداز‌ه‌ی ... ⁠⁣ #ندانستنيها ❌ مغز مردان بزرگ‌تر از زنان است ✅ اگر از نظر وزنی صحبت کنیم، این باور درست است و مردان برنده‌ی اندازه‌ی مغز هستند. در مطالعه‌ای که سال 1393 در انگلستان انجام شد، اندازه‌گیری وزن هزاران مغز نشان داد؛ مغز مردان به طور میانگین هشت تا 13درصد بزرگ‌تر از مغز زنان است. با وجود این، انداز‌ه‌ی مغز ارتباط مستقیمی با قدرت درک ندارد و مغز زنان از بسیاری جهات برتری دارد.
دانشمندان کشف کرده‌اند توزیع ماده‌ی سفید و خاکستری در مغز زنان و مردان متفاوت است. ماده‌ی خاکستری از هسته‌ی سلول‌های مغزی (نورون‌ها) ساخته شده است؛ در حالی‌که ماده‌ی سفید شامل سیم‌کشی بین آن‌ها (آکسون‌ها) است که سیگنال‌های عصبی را از سلولی به سلول دیگر منتقل می‌کند. به عبارت دیگر، نواحی سفید مغز مسئول ارتباطات هستند و نواحی خاکستری مراکز کنترل هستند. مغز زنان بیشتر اوقات ماده‌ی خاکستری بیشتری دارد؛ حال آن‌که ماده‌ی سفید مغز مردان بیشتر است.
از سوی دیگر، ارتباطات بین دو نیم‌کره‌ی مغز زنان بهتر از مغز مردان است. جسم پینه‌ای که دو نیم‌کره‌ی مغز را به هم ارتباط می‌دهد در زنان ضخیم‌تر است که نشان می‌دهد زنان سریع‌تر می‌توانند از اندیشیدن درباره‌ی یک مسئله در یک نیم‌کره، فکرشان را به مسئله‌ای معطوف کنند که در نیم‌کره‌ی دیگر تحلیل می‌شود. همچنین در مغز زنان بخش‌های از لوب پیشانی بزرگ‌تر است؛ که دلیل بیشتر بودن حس همدردی زنان نسبت به مردان است.

#به_من_بگو_چرا
#دانستنیها #دانستنی #ندانستنی #علمی #مغز #مغز_انسان #مغز_مرد #مغز_زن #همدردی #نورون
Read more
. ⁣<span class="emoji emoji2049"></span>️ علت کچلي بيشتر افراد چيست؟ . <span class="emoji emoji2705"></span>البته بیشتر افراد مو دارند؛ بنابراین فرض را بر این می‌گذاریم ...
Media Removed
. ⁣️ علت کچلي بيشتر افراد چيست؟ . البته بیشتر افراد مو دارند؛ بنابراین فرض را بر این می‌گذاریم که منظورتان این بود که شایع‌ترین علت کچلی چیست. متداول‌ترین نوع کچلی، «کچلی با الگوی مردانه» (Male Pattern Baldness) است که 50درصد مردان بالای 50 سال را درگیر می‌کند. در این نوع کچلی، موی شقیقه‌ها ... .
⁣⁉️ علت کچلي بيشتر افراد چيست؟
.
✅البته بیشتر افراد مو دارند؛ بنابراین فرض را بر این می‌گذاریم که منظورتان این بود که شایع‌ترین علت کچلی چیست. متداول‌ترین نوع کچلی، «کچلی با الگوی مردانه» (Male Pattern Baldness) است که 50درصد مردان بالای 50 سال را درگیر می‌کند. در این نوع کچلی، موی شقیقه‌ها نازک می‌شود و موی قسمت بالای سر به سمت عقب می‌رود. تغییرات سطح هورمون مردانه «دی‌هیدروتستسترون» مسئول اصلی کچلی مردان است. موی سر به‌شدت به این هورمون حساس است و تغییر آن باعث نازکی و از دست رفتن مو می‌شود. با ‌وجود این، علت آن‌که چرا موی سینه یا ریش تحت تأثیر این هورمون قرار نمی‌گیرد، هنوز ناشناخته است. کچلی وابسته به سن همچنین ممکن است زنان را درگیر کند، اما چندان متداول نیست.
.
#به_من_بگو_چرا_دانستنیها #دانستنیها #همشهری_دانستنیها #مجله_دانستنیها
Read more
Loading...
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . <span class="emoji emoji2b55"></span> پیکره‌ی جبار صورت‌فلکی جبار، یکی از زیباترین پیکره‌های ...
Media Removed
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . پیکره‌ی جبار صورت‌فلکی جبار، یکی از زیباترین پیکره‌های آسمان شب است که دو ستاره‌ی پرنور آن، ابط‌الجوزا (نارنجی، پایین-چپ) و رجل‌الجبار (آبی‌سفید، بالا-راست) جزء روشن‌ترین ستارگان در آسمان شامگاهی زمین هستند. زایشگاه ستاره‌ای عظیمی در سراسر ... .
⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر
.
⭕ پیکره‌ی جبار
صورت‌فلکی جبار، یکی از زیباترین پیکره‌های آسمان شب است که دو ستاره‌ی پرنور آن، ابط‌الجوزا (نارنجی، پایین-چپ) و رجل‌الجبار (آبی‌سفید، بالا-راست) جزء روشن‌ترین ستارگان در آسمان شامگاهی زمین هستند. زایشگاه ستاره‌ای عظیمی در سراسر این پیکره‌ی سماوی پراکنده شده که نگین آن سحابی جبار (مرکز-راست) است. سحابی جبار، ۲۴ سال‌نوری پهنا دارد و حدود ۱۳۴۰ سال طول می‌کشد تا پرتوهای آن به زمین برسند. سحابی جبار که با نام M42 هم خوانده می‌شود، درخشان‌ترین سحابی ستاره‌زا در آسمان است. .
📌 فايل پوستر شماره 207 «دانستنيها» را با كيفيت اصلي از کانال تلگرام مجله دانلود كنيد.
.
#مجله_دانستنیها #همشهری_دانستنیها #دانستنیها
Read more
. <span class="emoji emoji1f534"></span>چرا قيمت دانستنيها افزايش پيدا كرد؟ . <span class="emoji emoji25fd"></span>️بعد از حدودسه سال، بالاخره تسليم شرايط اقتصادي شديم ...
Media Removed
. چرا قيمت دانستنيها افزايش پيدا كرد؟ . ️بعد از حدودسه سال، بالاخره تسليم شرايط اقتصادي شديم و قيمت دانستنيها از 3500 تومان به 6 هزار تومان افزايش پيدا كرد. از شماره‌ي 127 كه قيمت به 3500 تومان افزايش پيدا كرد، براي رعايت حال خوانندگان وفادار دانستنيها سعي شده بود با راه‌هايي مثل تغيير كاغذ، ... .
🔴چرا قيمت دانستنيها افزايش پيدا كرد؟
.
◽️بعد از حدودسه سال، بالاخره تسليم شرايط اقتصادي شديم و قيمت دانستنيها از 3500 تومان به 6 هزار تومان افزايش پيدا كرد. از شماره‌ي 127 كه قيمت به 3500 تومان افزايش پيدا كرد، براي رعايت حال خوانندگان وفادار دانستنيها سعي شده بود با راه‌هايي مثل تغيير كاغذ، كاهش صفحات و ... قيمت مجله افزايش پيدا نكند. ولي متاسفانه در شرايط فعلي با توجه به گراني كاغذ و ... انتشار دانستنيها با همين كاغذ فعلي، بدون افزايش قيمت تا شش هزارتومان ممكن نبود.
با اين‌كه همچنان قيمت دانستنيها قابل مقايسه با قيمت خيلي از محصولات مصرفي روزانه دور و برمان نيست، ولي مي‌دانيم كه همين افزايش قيمت براي تعدادي از خوانندگان و خانواده‌هاي عزيزشان سخت خواهد بود. اين سختي را ما هم با تمام وجودمان حس مي‌كنيم. با وجود اين شرايط، اميدواريم ما و شما به‌عنوان خانواده‌ي دانستنيها همچنان در كنار هم اين روزها را پشت سر بگذاريم. آماده شنيدن هر نوع نظر و پيشنهاد براي بهتر شدن دانستنيها و گذر از اين شرايط نيز هستيم. .
🔺با تشكر از همراهي هميشگي‌تان و به اميد روزهاي بهتر
سردبير دانستنيها
.
#همشهری_دانستنیها #مجله_دانستنیها #دانستنیها
Read more
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . <span class="emoji emoji2b55"></span> پرتره‌ی خرس قطبی خرس‌های قطبی، بزرگ‌ترین شکارچی روی خشکی ...
Media Removed
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . پرتره‌ی خرس قطبی خرس‌های قطبی، بزرگ‌ترین شکارچی روی خشکی هستند. آن‌ها در تابستان به هر سو سرک می‌کشند تا غذای کافی برای خود و توله‌هایشان فراهم کنند و با ذخیره‌ای کافی برای خواب زمستانی آماده شوند. زمانی آن‌ها به‌راحتی روی تکه‌های یخ شناور جابه‌جا می‌شدند، ... .
⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر
.
⭕ پرتره‌ی خرس قطبی
خرس‌های قطبی، بزرگ‌ترین شکارچی روی خشکی هستند. آن‌ها در تابستان به هر سو سرک می‌کشند تا غذای کافی برای خود و توله‌هایشان فراهم کنند و با ذخیره‌ای کافی برای خواب زمستانی آماده شوند. زمانی آن‌ها به‌راحتی روی تکه‌های یخ شناور جابه‌جا می‌شدند، اما با شدت گرفتن گرمایش جهانی و کاهش وسعت یخچال‌های شناور شمالی، آن‌ها مجبورند مسافت‌هایی طولانی را شنا کنند. این کار هم توان آن‌ها را کاهش می‌دهد و هم از موفقیت آن‌ها در شکار می‌کاهد؛ از این‌رو میانگین وزن و اندازه‌ی جثه‌ی آن‌ها سال‌به‌سال تحلیل رفته است. این تصویر را «اندی روسه» در جزایر «Svalbard» که بین نروژ و قطب‌شمال واقع شده‌اند، گرفته است. .
📌 فايل پوستر شماره 207 «دانستنيها» را با كيفيت اصلي در پست بعدي دانلود كنيد.
.
#همشهری_دانستنیها #مجله_دانستنیها #دان
Read more
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟ <span class="emoji emoji2705"></span> پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. ...
Media Removed
⁠⁣ ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟ پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. کوچک‌ترین گونه‌ی پنگوئن‌ها، «پنگوئن پری» (Fairy Penguin) حدود یک کیلوگرم وزن دارند که به اندازه‌ی «کاکایی شاه‌ماهی‌خوار» (Herring Gull) است. اما کاکایی‌ها طول بالی حدود 4/1متر دارند، در ... ⁠⁣⁉ ‌چرا پنگوئن‌ها نمی‌توانند پرواز کنند؟ ✅ پاسخ این پرسش به نسبت ابعاد بدن و بال پنگوئن برمی‌گردد. کوچک‌ترین گونه‌ی پنگوئن‌ها، «پنگوئن پری» (Fairy Penguin) حدود یک کیلوگرم وزن دارند که به اندازه‌ی «کاکایی شاه‌ماهی‌خوار» (Herring Gull) است. اما کاکایی‌ها طول بالی حدود 4/1متر دارند، در حالی‌که طول بال پنگوئن‌های پری به زحمت به 32 سانتی‌متر می‌رسد. در نتیجه، تولید نیروی پروازی لازم برای پنگوئن‌ها نیازمند تقلای زیادی است. از آن‌جا ‌که آب 784 بار چگال‌تر از هواست و همین بال‌های کوچک می‌تواند نیروی پیشران لازم را برای حرکت در چنین محیطی فراهم کند، حدود 62 میلیون سال پیش، پنگوئن‌ها دست از تلاش برای پرواز برداشتند و فرگشت خود را برای تطبیق با شنای زیر آب آغاز کردند.

#دانستنی #پرندگان #پرواز #دانستنیها #دانشمند #علمی #پرواز_پنگوئن #پنگوئن #حیوان
Read more
Loading...
. ⁠⁣<span class="emoji emoji26bd"></span>آيا كريستيانو رونالدو، ستاره بازي ديشب اسپانيا و پرتغال، به مرز توانمندي‌هاي بازيكن فوتبال ...
Media Removed
. ⁠⁣آيا كريستيانو رونالدو، ستاره بازي ديشب اسپانيا و پرتغال، به مرز توانمندي‌هاي بازيكن فوتبال رسيده است؟ . اگر «ليونل مسي» را نماد استعداد فوتبال بدانيم، «کريستيانو رونالدو» بيشک نماد تلاش در فوتبال است. ابرستاره‌ي پرتغالي دنياي فوتبال که با تيم‌هاي منچستر يونايتد، رئال مادريد و ... .
⁠⁣⚽آيا كريستيانو رونالدو، ستاره بازي ديشب اسپانيا و پرتغال، به مرز توانمندي‌هاي بازيكن فوتبال رسيده است؟
.
◽اگر «ليونل مسي» را نماد استعداد فوتبال بدانيم، «کريستيانو رونالدو» بيشک نماد تلاش در فوتبال است. ابرستاره‌ي پرتغالي دنياي فوتبال که با تيم‌هاي منچستر يونايتد، رئال مادريد و تيم ملي پرتغال به افتخارات بزرگي دست پيدا کرده، قدرت و سرعت خود را در تک‌تک بازيها به نمايش مي‌گذارد و عملکردي نزديک به قهرمانان المپيک دارد؛ پرش‌هاي او براي زدن ضربه‌ي سر، تنه به تنه‌ي غول‌هاي ليگ بسکتبال آمريکاي شمالي (NBA) ميزند و سرعت دويدنش در زمين اندکي کمتر از قهرمانان دوي صدمتر است. گلي که فروردين‌ماه گذشته با ضربه‌ي برگردان به دروازه‌ي يوونتوس وارد کرد و خودش آن را «بهترين گل» خود ناميد، نمايشي تمام‌عيار از مهارت‌ها و توان بدني او بود (ويژگي‌هاي اين ضربه‌ي تاريخي را در دانستنيهاي شماره‌ي 202 بخوانيد). راز اين توان بدني فوق‌العاده در تمرين‌هاي سخت و فشرده‌اي است که رونالدو با پشتکاري تمام‌نشدني آنها را انجام مي‌دهد. اما ستاره‌ي جوان و گستاخ سال‌هاي دور ليگ برتر، چگونه توانست به عالي‌ترين سطح فوتبال جهان برسد؟
.
📌در پرونده‌ي جام‌جهاني شماره 206 «دانستنيها» بخوانيد. .
#همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها
Read more
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌آیا ممکن است بدن ما پیرتر از سنمان باشد؟ <span class="emoji emoji2705"></span> بله. اگرچه سن عموما معادل تعداد سال‌هایی در نظر گرفته ...
Media Removed
⁠⁣ ‌آیا ممکن است بدن ما پیرتر از سنمان باشد؟ بله. اگرچه سن عموما معادل تعداد سال‌هایی در نظر گرفته می‌شود که ما در این دنیا زندگی کرده‌ایم، اما افرادی با سن مشابه بیشتر اوقات سیمایی یکسان ندارند و به نظر خیلی متفاوت می‌آیند. در سال 2015 (1394)، محققان «کالج سلطنتی لندن» نتایج تحقیقی را منتشر کردند ... ⁠⁣⁉ ‌آیا ممکن است بدن ما پیرتر از سنمان باشد؟ ✅ بله. اگرچه سن عموما معادل تعداد سال‌هایی در نظر گرفته می‌شود که ما در این دنیا زندگی کرده‌ایم، اما افرادی با سن مشابه بیشتر اوقات سیمایی یکسان ندارند و به نظر خیلی متفاوت می‌آیند. در سال 2015 (1394)، محققان «کالج سلطنتی لندن» نتایج تحقیقی را منتشر کردند که نشان می‌داد اندازه‌گیری شدت فعالیت حدود 150 ژن خاص می‌تواند تخمینی از یک «سن زیستی» به دست دهد که به مراتب بیشتر از سن تقویمی، با طول عمر افراد وابستگی دارد. اما فعالیت ژنتیکی تنها یکی از پارامترهای اختلاف سن تقویمی و سن بیولوژیک است. ورزش کردن، رژیم غذایی و کنترل وزن هم می‌توانند تفاوت‌های بزرگی ایجاد کنند. مجموعه‌ی این عوامل باعث طراحی پرسش‌نامه‌های مختلفی شده است (مثال: bit.ly/age_quiz) که می‌توانند سرنخ‌هایی درباره‌ی سن «واقعی» فعلی افراد به دست دهند. اگر این آزمون‌ها را انجام می‌دهید، یک نکته را حتما به خاطر داشته باشید: این‌که بعضی از مقیاس‌ها هنوز مورد بحث و مناقشه‌ی دانشمندان هستند.
#دانستنی #دانستنیها #پیری #جوانی #جوان #دانستنی_ها #بدن_پیر #انسان_پیر
Read more
‍ بروکسل یا کلم مینیاتوری : کلم بروکسل (Brussels sprouts )گیاهی است از تیره کروسی فرهاcruciferae ...
Media Removed
‍ بروکسل یا کلم مینیاتوری : کلم بروکسل (Brussels sprouts )گیاهی است از تیره کروسی فرهاcruciferae و از جنس براسیکا brassica که از لحاظ ظاهر ،شبیه کلم پیچ اما با اندازه ی کوچکتر و تقریبا به اندازه ی یک گردو است. این کلم یک سبزی اروپایی است و بیش از ششصد و پنجاه سال از قدمت این سبزی در اروپا می گذرد. ساکنین ... ‍ بروکسل یا کلم مینیاتوری :
کلم بروکسل (Brussels sprouts )گیاهی است از تیره کروسی فرهاcruciferae و از جنس براسیکا brassica که از لحاظ ظاهر ،شبیه کلم پیچ اما با اندازه ی کوچکتر و تقریبا به اندازه ی یک گردو است.
این کلم یک سبزی اروپایی است و بیش از ششصد و پنجاه سال از قدمت این سبزی در اروپا می گذرد.
ساکنین بلژیک اولین کسانی بودند که به کاشت و مصرف این نوع کلم روی آوردند.
در ایران به این کلم تکمه ای گفته می شود و مصرف آن در انواع سالاد ،ترشی و غذا رایج یافته است. این گیاه با رشد کند که در فصل های مناسب ودر بیشتر نقاط دنیا قابل کشت است.
این گیاه در سرما رشد بهتری دارد . این کلم ها هرقدر ریز تر باشند خوشمزه تر است .
در حالی که کلم بروکسل های درشت،تلخ و بی مزه هستند.
خاصیت های این گیاه :
تقویت کننده ی سبز رنگ موها،
کلمی مفید برای زنان باردار.
خام یا بخار پز؟ بهترین حالت مصرف کلم بروکسل همانند کلم های دیگر بخار پز کردن است زیرا کلم بروکسل پخته خواص بیشتری دارند و تاثیر بیشتری در جذب ویتامین ها از خود نشان می دهد ولی باید دقت شود که بروکسل زیاد از حد پخته نشود‌ .
برگ های اطراف زودتر از قسمت وسط آن پخته می شود.
کلم های برگ را بهتر است به چند قسمت وسط آن پخته می شود.
این کلم ها روی هم رفته بیشتر از ۷تا ۱۰دقیقه پخته نشوند.
برگرفته از کتاب سبزیجات شگفت انگیز

#کلم_بروکسل #کلم #کلم_مینیاتوری #سبزیجات #خواص_سبزیجات #خواص_خوراکی_ها #چی_بخوریم #دانستنیها #بدانیم #دانش_آشپزی #آشپزی #تغذیه #دانستنی_های_تغذیه #بهترین_رستوران_تهران #کجا_بریم #میدان_محسنی #میدان_مادر #شکمگردی #شکمچرونی #رستوران #رستورانگردی #رستوران_ایتالیایی #رستوران_میرداماد #رستوران_بن_جو #میرداماد #بن_جو
Read more
Loading...
. ⁠⁣<span class="emoji emoji1f311"></span> ‌همه چیز درباره ماه‌گرفتگی امشب، طولانی‌ترین خسوف قرن بیست‌ویکم . <span class="emoji emoji25fb"></span> نیمه‌شب جمعه پنجم مرداد، ...
Media Removed
. ⁠⁣ ‌همه چیز درباره ماه‌گرفتگی امشب، طولانی‌ترین خسوف قرن بیست‌ویکم . نیمه‌شب جمعه پنجم مرداد، ماه کاملا در سایه‌ی زمین فرو می‌رود و تا یک ساعت و ۴۳ دقیقه درون آن باقی می‌ماند تا طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن بیست‌ویکم را رقم بزند. جالب‌تر این‌که کشور ما در منطقه‌ای واقع شده که تمام این پدیده ... .
⁠⁣🌑 ‌همه چیز درباره ماه‌گرفتگی امشب، طولانی‌ترین خسوف قرن بیست‌ویکم
.
◻ نیمه‌شب جمعه پنجم مرداد، ماه کاملا در سایه‌ی زمین فرو می‌رود و تا یک ساعت و ۴۳ دقیقه درون آن باقی می‌ماند تا طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن بیست‌ویکم را رقم بزند. جالب‌تر این‌که کشور ما در منطقه‌ای واقع شده که تمام این پدیده دیده می‌شود. .
◻ ماه‌گرفتگی پیش‌رو از ساعت ۲۱:۴۵ شامگاه جمعه پنجم مرداد آغاز می‌شود، زمانی‌که لبه‌ی ماه با نیم‌سایه‌ی زمین در فضا مماس می‌شود و آنچه «ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای» می‌نامیم، آغاز می‌شود. البته این پدیده برای چشمان غیرمسلح ملموس نیست، ولی هرچه به آغاز گرفت کلی نزدیک شویم، افت تابش مهتاب محسوس‌تر می‌شود. رأس ساعت ۲۲:۵۴ جمعه، لبه‌ی ماه وارد سایه‌ی زمین می‌شود و می‌توان لکه‌ای تاریک را در لبه‌ی آن تشخیص داد. دقایقی بعد، نور مهتاب به‌قدری افت می‌کند که می‌توان به‌جای لکه‌ای تاریک، محدوده‌ای سرخ‌رنگ را تشخیص داد. .
◻ ماه‌گرفتگی کلی رأس ساعت ۲۴ جمعه (شاید بهتر باشد بگوییم رأس ساعت ۰:۰۰ بامداد شنبه ششم مرداد) آغاز می‌شود؛ زمانی که تمام قرص ماه درون سایه‌ی زمین فرو می‌رود و با رنگ سرخ زیبایی می‌درخشد. این نور سرخ حاصل شکست پرتوهای سفید خورشید در جو زمین است که به‌خاطر انرژی کمتری که نسبت به دیگر پرتوهای نور مرئی دارند، به‌جای پراکنده‌شدن در جو زمین با زاویه‌ی انحراف کمی از آن می‌گذرند و درون مخروط سایه را روشن می‌کنند. اگر در این زمان روی ماه بودیم، شاهد پدیده‌ی خورشیدگرفتگی و حلقه‌ای سرخ‌فام بودیم که گرداگرد قرص تاریک زمین را فراگرفته بود. .
◻ ماه‌گرفتگی کامل تا ساعت ۱:۴۳ بامداد شنبه ادامه پیدا می‌کند و پس از آن، ماه با خروج از سایه‌ی زمین رفته‌رفته روشن‌تر می‌شود. ساعت ۲:۴۹ بامداد، قرص ماه کاملا از سایه‌ی زمین خارج می‌شود و درنهایت، ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای هم در ساعت ۳:۵۸ به پایان می‌رسد. .
◻ پدیده‌ی ماه‌گرفتگی کلی، فرصت مناسبی برای منجمان آماتور است تا از این پدیده‌ی زیبا عکاسی کنند و علاقه‌مندان به طبیعت فراموش‌شده‌ی آسمان‌شب را با شگفتی‌های آن آشنا کنند. هرچند سال‌هاست که این پدیده برای منجمان حرفه‌ای جذابیت حرفه‌ای ندارد، اما برخی پژوهشگران به بررسی تغییرات رنگ ماه در اوج گرفت علاقه‌مند شده‌اند؛ چراکه شدت نور و طول‌موج پرتوهای سرخ‌رنگ می‌تواند اطلاعاتی از آلودگی‌های موجود در جو زمین به دست دهد.
.
#همشهری_دانستنیها #مجله_دانستنیها #دانستنیها
Read more
. ⁠⁣⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌چرا بهترین تیم قهرمان جام‌جهانی نمی‌شود؟ . <span class="emoji emoji2705"></span> جام‌جهانی 2018 روسیه هم به پایان رسید و سرانجام ...
Media Removed
. ⁠⁣⁣ ‌چرا بهترین تیم قهرمان جام‌جهانی نمی‌شود؟ . جام‌جهانی 2018 روسیه هم به پایان رسید و سرانجام این خروس‌ها بودند که جام را بالای سر بردند. اگرچه از نظر بعضی کمی چاشنی شانس هم در قهرمانی فرانسوی‌ها دخیل بود، اما واقعیت این است که همیشه بهترین تیم‌ بودن تضمینی برای موفقیت در جام نیست و یک فرضیه‌ی ... .
⁠⁣⁣⁉ ‌چرا بهترین تیم قهرمان جام‌جهانی نمی‌شود؟
.
✅ جام‌جهانی 2018 روسیه هم به پایان رسید و سرانجام این خروس‌ها بودند که جام را بالای سر بردند. اگرچه از نظر بعضی کمی چاشنی شانس هم در قهرمانی فرانسوی‌ها دخیل بود، اما واقعیت این است که همیشه بهترین تیم‌ بودن تضمینی برای موفقیت در جام نیست و یک فرضیه‌ی علمی هم از این مسئله پشتیبانی می‌کند. در مقاله‌ای که سال 2009 (1388) به‌وسیله‌ی «جرالد اسکینر» اخترفیزیکدان منتشر شد، او با استفاده از روش‌های آماری به بررسی تعداد گل‌ها و توزیع آن‌ها در جام‌جهانی 2006 (1385) آلمان پرداخت. میانگین گل‌های بازی‌ها 2.3 بود و توزیع پواسون هم به بهترین نحو آن را توصیف می‌کرد. اسکینر نشان داد اگر هر بازی دوباره تکرار شود و هر دو تیم دقیقا مثل قبل بازی کنند، تعداد گل‌های مسابقه و حتی تیم برنده ممکن است به طرز چشمگیری تغییر کند. در بازی‌هایی که با نتیجه‌ی 0-3 تمام می‌شود، تقریبا می‌توان مطمئن بود تیم بهتر برنده شده است؛ اما در بازی‌هایی با نتیجه 1-2 یا 0-1، یک‌سوم اوقات تیم بهتر، بازنده زمین را ترک می‌کند. مهم‌ترین علت این است که فوتبال در واقع بازی کم گلی است و عدم‌قطعیت‌ها تمام جام را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به همین دلیل، احتمال این‌که بهترین تیم، قهرمان جام شود تنها حدود 28درصد است.
.
#به_من_بگو_چرا_دانستنیها #مجله_دانستنیها #همشهری_دانستنیها #دانستنیها
Read more
⁠⁣⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌آیا خاموشی‌های اخیر به دلیل کم‌آبی است؟ <span class="emoji emoji2705"></span> نه کاملا. تولید برق در ایران ترکیبی از نیروگاه‌های ...
Media Removed
⁠⁣⁣ ‌آیا خاموشی‌های اخیر به دلیل کم‌آبی است؟ نه کاملا. تولید برق در ایران ترکیبی از نیروگاه‌های حرارتی (گازی، بخاری، چرخه‌ي ترکیبی و . ..) و نیروگاه‌های برقابی است. ظرفیت اسمی نیروگاه‌های حرارتی و برقابی ایران به ترتیب حدود 66 و 12هزار مگاوات است. اگرچه به دلیل کاهش بارش‌های سال گذشته و در ... ⁠⁣⁣⁉ ‌آیا خاموشی‌های اخیر به دلیل کم‌آبی است؟ ✅ نه کاملا. تولید برق در ایران ترکیبی از نیروگاه‌های حرارتی (گازی، بخاری، چرخه‌ي ترکیبی و . ..) و نیروگاه‌های برقابی است. ظرفیت اسمی نیروگاه‌های حرارتی و برقابی ایران به ترتیب حدود 66 و 12هزار مگاوات است. اگرچه به دلیل کاهش بارش‌های سال گذشته و در نتیجه کاهش قابل توجه حجم رواناب‌ها و ورودی سدها، تولید برق در نیروگاه‌های برقابی کاهش پیدا کرده است (ظرفیت امسال آن‌ها حدود پنج‌هزار مگاوات پیش‌بینی شده است)؛ اما این نیروگاه‌ها تنها حدود 17درصد برق کشور را تولید می‌کنند. مهم‌ترین دلیل خاموشی‌های اخیر، گرمای هوا و در نتیجه افزایش مصرف برق در شبکه‌ی سراسری بوده است. به ازای افزایش هر یک درجه‌ی دما، مصرف برق کل کشور ۱۵۰۰ مگاوات افزایش پیدا می‌کند. وقتی مصرف برق در زمان پیک از حدی بیشتر شود، بعضی از تجهیزات شبکه‌ی توزیع دیگر جواب نمی‌دهند؛ در این شرایط ترانس‌ها دچار اضافه بار و کابل‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. گرما از یک سو باعث کاهش ظرفیت خطوط انتقال می‌شود و از سوی دیگر، افزایش مصرف باعث لزوم انتقال بالای بار به‌وسیله‌ی خطوط و در نتیجه افزایش اتلاف شبکه می‌شود. در نتیجه، حفظ پایداری شبکه نیازمند مدیریت اضافه بار ناشی از افزایش مصرف برق در شبکه‌ی سراسری است که به شکل خاموشی‌های پراکنده و برنامه‌ریزی‌شده انجام می‌شود.
#کم_آبی #مصرف_آب #کم_برقی #مصرف_برق #برق #صرفه_جویی #دانستنیها #علمی #دانستنی
Read more
Loading...
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> در چه ارتفاعی می‌توان انحنای زمین را مشاهده کرد؟ <span class="emoji emoji2705"></span> از ماجراجویی‌های بالن‌های هوای گرم گرفته تا ...
Media Removed
⁠⁣ در چه ارتفاعی می‌توان انحنای زمین را مشاهده کرد؟ از ماجراجویی‌های بالن‌های هوای گرم گرفته تا عکس‌های سقوط آزاد رکوردشکن «فلیکیس بائومگارتنر»، همه‌ی ما با عکس‌هایی که اصطلاحا از «لبه‌ی فضا» گرفته شده‌اند آشنایی داریم؛ عکس‌هایی که در آن‌ها به‌وضوح می‌توان انحنای زمین را مشاهده کرد. البته ... ⁠⁣⁉ در چه ارتفاعی می‌توان انحنای زمین را مشاهده کرد؟ ✅ از ماجراجویی‌های بالن‌های هوای گرم گرفته تا عکس‌های سقوط آزاد رکوردشکن «فلیکیس بائومگارتنر»، همه‌ی ما با عکس‌هایی که اصطلاحا از «لبه‌ی فضا» گرفته شده‌اند آشنایی داریم؛ عکس‌هایی که در آن‌ها به‌وضوح می‌توان انحنای زمین را مشاهده کرد. البته استفاده از عبارت لبه‌ی فضا برای چنین عکس‌هایی اغراق است، زیرا حتی بائومگارتنر که برای پرش خود تا ارتفاع سی‌ونه‌کیلومتری سطح زمین بالا رفت، هنوز فاصله‌ی زیادی تا ارتفاع صدکیلومتری سطح زمین داشت که به طور رسمی، فضا از آن‌جا آغاز می‌شود.
اگر به پرسش خود بازگردیم، حتی مسافران پروازهای هواپیمای کنکورد هم می‌توانستند انحنای زمین را مشاهده کنند که نشان می‌داد فاصله گرفتن تا ارتفاع 3/18 کیلومتری از سطح زمین هم برای این کار کافی است. خلبانان و خدمه‌ی پروازهایی که در ارتفاعات پایین‌تر پرواز می‌کنند، گاه ادعا کرده‌اند آن‌ها هم انحنای زمین را دیده‌اند، اما بدگمانی‌های وجود دارد که آن‌ها تحت تأثیر اعوجاج نوری ناشی از پنجره‌ی هواپیما چنین ادعایی مطرح می‌کنند.
برای پایان بخشیدن به شایعات در این زمینه، دکتر «دیوید لینچ» از شرکت مشاوره‌ی نوری «Thule Scientific» بررسی‌ای با جزئیات کامل انجام داد که نتایج آن در مجله‌ی «Applied Optic» در سال 1387 به چاپ رسید. براساس تجزیه‌وتحلیل‌های انجام‌شده، او نتیجه گرفت مشاهده‌ی انحنای زمین تنها در ارتفاعات بالاتر از 7/10 کیلومتری سطح زمین امکان‌پذیر است. به عبارت دیگر، تنها با ارتفاع گرفتن به اندازه‌ی اندکی بیش از 10درصد آستانه‌ی فضا می‌توان انحنای سیاره را به خوبی مشاهده کرد.

#به_من_بگو_چرا
#فضا #زمین #دانستنی #دانستنی_ها #دانستنیها #هوا_فضا #کره_زمین #جالب
Read more
. تحقیقات جدید نشان می‌دهد چرخش زمین با نرخی حدود ‌0.015 میلی‌ثانیه در سال کند می‌شود. به عبارت دیگر، ...
Media Removed
. تحقیقات جدید نشان می‌دهد چرخش زمین با نرخی حدود ‌0.015 میلی‌ثانیه در سال کند می‌شود. به عبارت دیگر، 1.4 میلیارد سال پیش، یک شبانه‌روز زمینی تنها 18 ساعت طول می‌کشید. (منبع:‌ https://goo.gl/Tz2XUK) . #همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها #آیا_میدانید_که_دانستنیها .
تحقیقات جدید نشان می‌دهد چرخش زمین با نرخی حدود ‌0.015 میلی‌ثانیه در سال کند می‌شود. به عبارت دیگر، 1.4 میلیارد سال پیش، یک شبانه‌روز زمینی تنها 18 ساعت طول می‌کشید. (منبع:‌ https://goo.gl/Tz2XUK)
.
#همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها #آیا_میدانید_که_دانستنیها
⁠⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌آیا ساختن «آسانسورهای فضایی» روزی امکان‌پذیر خواهد شد؟ <span class="emoji emoji2705"></span> امیرحسین زرندی | ایده‌ی آسانسور فضایی، ...
Media Removed
⁠⁣ ‌آیا ساختن «آسانسورهای فضایی» روزی امکان‌پذیر خواهد شد؟ امیرحسین زرندی | ایده‌ی آسانسور فضایی، نخستین بار از سوی «کنستانتین تسیولکوفسکی» در سال ۱۸۹۵ (1274)مطرح شد. او برجی را تصور کرد که سر در فضا دارد و زمین را به یک دژ آسمانی در فضا می‌رساند. طرح‌های بعدی بیشتر شامل سازه‌ای با قابلیت انعطاف ... ⁠⁣⁉ ‌آیا ساختن «آسانسورهای فضایی» روزی امکان‌پذیر خواهد شد؟ ✅ امیرحسین زرندی | ایده‌ی آسانسور فضایی، نخستین بار از سوی «کنستانتین تسیولکوفسکی» در سال ۱۸۹۵ (1274)مطرح شد. او برجی را تصور کرد که سر در فضا دارد و زمین را به یک دژ آسمانی در فضا می‌رساند. طرح‌های بعدی بیشتر شامل سازه‌ای با قابلیت انعطاف بودند (که از سطح زمین تا مدار آن کشیده شده باشد. آسانسورها روی این کابل جابه‌جا می‌شدند که یک سر آن در استوای زمین مهار شده بود و سر دیگرش به وزنه‌ی تعادل مداری‌ای متصل بود که چرخش آن، کشیدگی کابل را تأمین می‌کرد).
کابل آسانسور فضایی باید بتواند در برابر کشش ۶۰ تا ۱۰۰گیگاپاسکال دوام بیاورد، اما فولاد معمولی تقریبا در 7/3گیگاپاسکال پاره می‌شود (همچنین وزن کل مجموعه چنان زیاد است که باعث فروریختن کابل آسانسور می‌شود). به همین دلیل ساخت آسانسور فضایی برای مدت‌های دراز امکان‌ناپذیر تصور می‌شد؛ مشکلی که با تولید نانولوله‌های کربنی به نظر می‌رسید در حال تغییر است. نانولوله‌ها به طرز چشمگیری از کابل‌های فولادی مستحکم‌تر، ولی بسیار سبک‌ترند. با این حال برای ساخت آسانسوری فضایی در آینده هنوز هم موانع عملی وجود دارند:
1⃣ فیبرهای نانولوله کربنی تولیدشده در آزمایشگاه بیش از ۱۵ میلی‌متر طول ندارند.
2⃣ ناخالصی‌های میکروسکوپی در نانولوله‌ها می‌توانند کابلی دراز را با دردسر روبه‌رو کنند. اگر نانولوله‌ها حتی به اندازه‌ی یک اتم ناهم‌راستا باشد، قدرت آن‌ها تا ۳۰درصد کاهش پیدا می‌کند.
3⃣ ممکن است ماهواره‌ها با آسانسور فضایی برخورد کنند. برای جلوگیری از فاجعه باید ماهواره‌ها یا کابل آسانسور را مجهز به موشک‌های کوچک کرد تا بتوانند در مواجهه با هم مانور (جا خالی) بدهند.
4⃣ برخورد با میکروشهاب‌سنگ‌ها هم مشکل‌ساز است. از آن‌جا ‌که این برخوردها پیش‌بینی‌ناپذیرند، آسانسور فضایی باید مجهز به سیستم‌های حفاظتی باشد.
5⃣ آشفتگی الگوهای آب‌وهوایی روی زمین مانند گردبادها و توفان‌ها هم می‌توانند دردسرساز باشند.
در حال حاضر، دانش و فناوری ما در حدی نیست که بتوان ابزارهای مهندسی قابل استفاده‌ای ساخت که به اندازه‌ی کافی مقاوم و سبک باشند و از آن‌ها در ساخت آسانسور فضایی استفاده کرد. فناوری امروزی تنها توانایی ساخت آسانسوری را برای نقاطی از منظومه‌ی شمسی دارد که جاذبه‌ی گرانشی کمتری دارد، مانند مریخ. اما شاید در آینده چنین ایده‌ای عملی شود.

#دانستنی #دانستنیها #دانستنی_فضایی #آسانسور_فضایی #مطالب_علمی #علمی #فضا #پرواز_به_فضا
Read more
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . <span class="emoji emoji2b55"></span> حیات‌خلوت کوسه‌ها این‌جا پولینزیای فرانسه است، جزیره‌ای ...
Media Removed
. ⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر . حیات‌خلوت کوسه‌ها این‌جا پولینزیای فرانسه است، جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی که طبیعت دست‌نخورده‌ی آن میعادگاه بسیاری از علاقه‌مندان طبیعت است. «گرگ له‌کور»، عکاس فرانسوی که به مرداب «Moorea» در پولینزیا رفته بود، شاهد اجتماع کوسه‌های باله‌سرسیاه ... .
⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #پوستر
.
⭕ حیات‌خلوت کوسه‌ها
این‌جا پولینزیای فرانسه است، جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی که طبیعت دست‌نخورده‌ی آن میعادگاه بسیاری از علاقه‌مندان طبیعت است. «گرگ له‌کور»، عکاس فرانسوی که به مرداب «Moorea» در پولینزیا رفته بود، شاهد اجتماع کوسه‌های باله‌سرسیاه و دیگر موجودات دریایی بود و با توجه به چشم‌انداز زیبای منطقه، تصمیم گرفت این نمای نصف-نصف را از زیر آب و روی آب رسم کند. او با این تصویر توانست جایزه‌ی سوم رقابت‌های «عکاس زیر آب» را در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) کسب کند. .
📌 فايل پوستر شماره 206 «دانستنيها» را با كيفيت اصلي از کانال تلگرام مجله دانلود كنيد.
.
#همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها
Read more
توجه ! کارمند شرکت LG به مدت۵ سال کامل ،بیماری نقرس داشتند ، ایشان با مراجعه به دکتر جواهریان و تحت ...
Media Removed
توجه ! کارمند شرکت LG به مدت۵ سال کامل ،بیماری نقرس داشتند ، ایشان با مراجعه به دکتر جواهریان و تحت نظارت ایشان توانستند بیش از ۳۰ کیلو گرم وزن کم کنند و بیماری نقرس ایشان به طور کامل خوب شده و درمان شدند، لطفا لایو ایشان را در پیج @drjavaherian ببینید . مواد غذایی اگر به درستی انتخاب شوند، می‌توانند ... توجه !

کارمند شرکت LG به مدت۵ سال کامل ،بیماری نقرس داشتند ، ایشان با مراجعه به دکتر جواهریان و تحت نظارت ایشان توانستند بیش از ۳۰ کیلو گرم وزن کم کنند و بیماری نقرس ایشان به طور کامل خوب شده و درمان شدند، لطفا لایو ایشان را در پیج @drjavaherian ببینید .
مواد غذایی اگر به درستی انتخاب شوند، می‌توانند سرنوشت ما را از نظر سلامت تغییر دهند.

تغذیه ما می‌تواند خلق و خو، تمرکز، انرژی، پوست و متابولیسم ما را بهبود بخشد.

سایت دریافت رژیم 👇👇👇 www.rejim.ir

تحت نظارت کامل دکتر علی جواهریان

با قدرت پیش به سوی لاغری و اندامی متناسب 💪👌 تلفن مطب ونک(۱۰۰نوع پکیج لاغری) : 02188205805
تلفن مطب افسریه(لاغری) : 02133800584
تلفن کلینیک نیاوران(پوست و مو و دستگاه های لاغری) : 02122397913

@drjavaherian
@armani.clinic
#رژیم
#لاغری
#تناسب_اندام
#تغذیه
#رژیم_لاغری
#چاقی
#رژیم_درمانی
#کاهش_وزن
#رژیم_غذایی
#افزایش_وزن
#سلامتی
#دانستنیها
#زیبایی
#هیکل_زیبا
#اندام_دلخواه
#نقرس
@drjavaherian
@armani.clinic

هر روز برای شما مطالب جالب داریم.

با ما همراه باشید ، دغدغه و سوالات خود را در زیر مطالب برای ما ارسال کنید .
Read more
. نخستین کسانی که این کفش‌ها را می‌پوشیدند، سواره‌نظام ایرانی در قرن سوم هجری شمسی بودند. معرفی ...
Media Removed
. نخستین کسانی که این کفش‌ها را می‌پوشیدند، سواره‌نظام ایرانی در قرن سوم هجری شمسی بودند. معرفی این کفش‌ها به اروپاییان در سال 1599 (978) و به‌وسیله‌ی گروهی از نمایندگان ایرانی اتفاق افتاد که به‌دنبال جذب متحد برای نبرد با امپراتوری عثمانی به اروپا رفته بودند. (منبع: https://goo.gl/GrZ4p8). . #همشهری_دانستنیها ... .
نخستین کسانی که این کفش‌ها را می‌پوشیدند، سواره‌نظام ایرانی در قرن سوم هجری شمسی بودند. معرفی این کفش‌ها به اروپاییان در سال 1599 (978) و به‌وسیله‌ی گروهی از نمایندگان ایرانی اتفاق افتاد که به‌دنبال جذب متحد برای نبرد با امپراتوری عثمانی به اروپا رفته بودند.
(منبع: https://goo.gl/GrZ4p8).
.
#همشهری_دانستنیها #دانستنیها #مجله_دانستنیها #آیا_میدانید_که_دانستنیها
Read more
⁠⁣⁣<span class="emoji emoji2049"></span> ‌دمای زمین در گرم‌ترین زمان چقدر بوده است؟ <span class="emoji emoji2705"></span> براساس باورهای فعلی دانشمندان، گرم‌ترین زمان در ...
Media Removed
⁠⁣⁣ ‌دمای زمین در گرم‌ترین زمان چقدر بوده است؟ براساس باورهای فعلی دانشمندان، گرم‌ترین زمان در تاریخ سیاره‌ی مربوط به چهارمیلیارد سال قبل می‌شود؛ زمانی‌که پیش‌سیاره‌ای به اندازه‌ی مریخ با زمین برخورد کرد. به این ترتیب، زمین به کره‌ای مذاب تبدیل شد و تمام اقیانوس‌های آن جوشیدند و صخره‌های ... ⁠⁣⁣⁉ ‌دمای زمین در گرم‌ترین زمان چقدر بوده است؟ ✅ براساس باورهای فعلی دانشمندان، گرم‌ترین زمان در تاریخ سیاره‌ی مربوط به چهارمیلیارد سال قبل می‌شود؛ زمانی‌که پیش‌سیاره‌ای به اندازه‌ی مریخ با زمین برخورد کرد. به این ترتیب، زمین به کره‌ای مذاب تبدیل شد و تمام اقیانوس‌های آن جوشیدند و صخره‌های آن بخار شدند. طی مدت هزار سال، دمای هوای سطحی زمین از 2000 درجه‌ی سانتی‌گراد به 1600 درجه کاهش پیدا کرد. سپس سیاره وارد دوره‌ی سردشدگی آهسته‌ای شد که ده‌هامیلیون سال طول کشید. همزمان که جو زمین ضخیم‌تر شد و پوسته‌ای از صخره‌های جامد به دور هسته‌ی زمین شکل گرفت و شرایط سیاره هم در دمایی تثبیت شد که می‌تواند ضامن جریان آب مایع و شکل‌گیری حیات باشد.
گرم‌ترین آب‌وهوایی که در یک میلیارد سال اخیر تجربه شده است، مربوط به 55میلیون سال پیش است: دوره‌ای با عنوان بیشینه دمایی پالئوسن-ائوسن شناخته می‌شود. در این دوران و طی تنها چندهزار سال، دمای سطحی سیاره حدود شش درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش پیدا کرد. در نتیجه بخش‌های شمالی قاره‌ی آمریکا آب‌وهوایی استوایی را تجربه کردند و میانگین دمای قطب شمال هم حال و هوایی بهاری به خود گرفت.

#به_من_بگو_چرا
#دانستنی #دانستنیها #گرما #دمای_زمین #گرمای_زمین
Read more
⁠⁣⁣<span class="emoji emoji2049"></span>آیا کرفس واقعا کالری منفی دارد؟ <span class="emoji emoji2705"></span>یک ساقه کرفس حدود شش کالری انرژی دارد؛ در حالی‌که جویدن و گوارش ...
Media Removed
⁠⁣⁣آیا کرفس واقعا کالری منفی دارد؟ یک ساقه کرفس حدود شش کالری انرژی دارد؛ در حالی‌که جویدن و گوارش آن تنها به نیم کالری انرژی نیاز دارد. با وجود این، بقیه‌ی سوخت‌وساز بدن شما هنگام خوردن کرفس متوقف نمی‌شود. نتیجه‌ی مطالعه‌ای که سال 1395 انجام شد، نشان داد میزان کالری‌ای که کرفس برای بدن تأمین ... ⁠⁣⁣⁉آیا کرفس واقعا کالری منفی دارد؟ ✅یک ساقه کرفس حدود شش کالری انرژی دارد؛ در حالی‌که جویدن و گوارش آن تنها به نیم کالری انرژی نیاز دارد. با وجود این، بقیه‌ی سوخت‌وساز بدن شما هنگام خوردن کرفس متوقف نمی‌شود. نتیجه‌ی مطالعه‌ای که سال 1395 انجام شد، نشان داد میزان کالری‌ای که کرفس برای بدن تأمین می‌کند، 19 کالری کمتر از مقداری است که بدنتان طی زمانی که مشغول خوردن آن است، مصرف می‌کند. بنابراین اگر رژیم غذایی شما صرفا حاوی کرفس باشد، همواره احساس گرسنگی خواهید کرد.
#به_من_بگو_چرا
#دانستنیها #دانستنی #دانستنی_ها #دانستنیهای_جالب #کرفس #سبزی #کالری #سلامتی #طب_سنتی
Read more
Loading...