مرحوم الله ایت مطلق

Unique profiles
1
Most used tags
Total likes
0
Top locations

Average media age
495 days
to ratio
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق دو شنبه_ ۱ مرداد ۹۷ إمشب به احترام رحلت عالم ربانی، معلم اخلاق ...
Media Removed
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق دو شنبه_ ۱ مرداد ۹۷ إمشب به احترام رحلت عالم ربانی، معلم اخلاق آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی رحمه الله علیه چند جمله ای را از این مرد الهی که از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم امام خمینی و مرحوم علامه طباطبائی بودند، تقدیم محضرتان می کنم. جمله ... خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق
دو شنبه_ ۱ مرداد ۹۷
إمشب به احترام رحلت عالم ربانی، معلم اخلاق آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی رحمه الله علیه چند جمله ای را از این مرد الهی که از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم امام خمینی و مرحوم علامه طباطبائی بودند، تقدیم محضرتان می کنم.

جمله اول: «روح انسان مسافر است»

ای کاش ما بدانیم روح ما مسافر است، مسافر از خدا بخدا، «ما ز بالائیم و بالا می رویم» و «فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی فَقَعُوا لَهُ ساجِدِینَ»؛ «پس هرگاه معتدل و استوارش ساختم و از روح خود در او دمیدم، پس سجده‌کنان پیش او بیافتید». (آیه ۲۹ سوره حجر)

بدانیم از خدائیم، برای خدائیم و بسوی خدا می رویم إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ. کسی که درک کند روح او مسافر است، توشه ی این مسافرت را فراهم می کند، روح خود را نمی کشد تا موقعی که بخدا برسد.

جمله دوم: «اگر کسی زیر بار فشارها و مصائب کم نیاورد، خداوند او را تربیت می کند». این جمله بسیار ساده ولی دقیق، عمیق و ظریف است به قول جناب حافظ: بیا و حال اهل درد بشنو

به لفظ اندک و معنی بسیار

خلقت ما انسانها در رنج و مشکلات است، و همه گرفتار بلا و مصیبت هستیم، بلکه مقربین بیشتر گرفتار این مصائب هستند، بقول معروف:

هر که در این بزم مقرب‌تر است

جام بلا بیشترش می‌دهند!
تحمل بلا به تربیت خدای تعالی می ارزد، اولیاء خدا بلاها را فرصتی می دانند برای رسیدن به خدا.

جمله سوم: «نواقص بندگی خدا را ارادت به سیدالشهداء جبران می کند». بندگی ما، عبادات ما، دارای نواقص اساسی است و تنها راه جبران آن ارادت به سیدالشهداء است. وقتی نواقص نماز ما را، سجده بر تربت جبران می کند، سایر امور عبادی ما را هم، عرض ارادت به امام حسین علیه السلام جبران می کند.

http://Sapp.ir/moosavimotlagh

#اخلاق #درس_اخلاق
#ايت_الله_حاج _اقا_مرتضى_تهرانى
#استاد_موسوی_مطلق #موسوى_مطلق #موسوى
#دوشنبه_ها
Read more
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد حجت الاسلام سیّدعباس موسوی مطلق _ ۹ اردیبهشت ۹۷ بسم الله ارحمن الرحیم یکی ...
Media Removed
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد حجت الاسلام سیّدعباس موسوی مطلق _ ۹ اردیبهشت ۹۷ بسم الله ارحمن الرحیم یکی از خصلت های پسندیده که اگر انسان متصف به این صفت باشد از بسیاری از رذائل اخلاقی جلوگیری می کند و بسیاری از مشکلات هم به واسطه نداشتن این صفت است، و همچنین از اخلاق انبیاء می باشد، صمت است، یعنی سکوت. حضرت ... خلاصه مباحث درس اخلاق استاد حجت الاسلام سیّدعباس موسوی مطلق _ ۹ اردیبهشت ۹۷
بسم الله ارحمن الرحیم

یکی از خصلت های پسندیده که اگر انسان متصف به این صفت باشد از بسیاری از رذائل اخلاقی جلوگیری می کند و بسیاری از مشکلات هم به واسطه نداشتن این صفت است، و همچنین از اخلاق انبیاء می باشد، صمت است، یعنی سکوت.

حضرت صادق علیه السلام می فرماید:

اَلصَّمْتُ شِعارُ الْمُحِبِّینَ، وَ فِیهِ رِضَا الرَّبِّ، وَ هُوَ مِنْ أَخْلاَقِ الاَْنْبِیَاءِ وَ شِعَارِ الاَْصْفِیَاءِ. (مصباح الشریعه)

همچنین آن حضرت فرموده است شیعیان ما اهل خاموشی هستند و زبانشان بسته است «إِنَّ شِیعَتَنَا الْخُرْسُ».(اصول کافى، ج ۲، کتاب الایمان والکفر)
یکی از ویژکی های اولیاء خدا، خاموشی و سکوت آنان است، و از همین رهگذر بهره برده اند، مرحوم آقای قاضی، مرحوم آیت الحق طیّاره، آیت الله بهجت اینچنین بودند.

احمد بن محمد بن ابی نصر بَزنَطى که از اجلای اصحاب بوده اند و از خواص حضرت موسی بن جعفر و حضرت علی بن موسی الرضا علیهم السلام بوده است از امام هشتم سلام الله علیه نقل کرده: «الصَّمْتُ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْحِکْمَهِ وَ إِنَّ الصَّمْتَ یَکْسِبُ الْمَحَبَّهَ إِنَّهُ دَلِیلٌ عَلَى کُلِّ خَیْرٍ». (بحارالأنوار- ج ۶۸ – ص ۲۸۸)

سکوت دری از درهای حکمت است و سکوت محبت را ایجاد میکند و سکوت راهنما به سمت همه خوبی هاست .

پس سکوت آثار و برکات و آثار ذیل را دارد:

۱_ شعار محبین و أصفیاء می باشد؛

۲_ رضایت پروردگار در سکوت است؛

۳_ از جمله اخلاق های أنبیاء است؛

۴_ از ویژگی های شیعیان است؛

۵_ از خصوصیات عارفان بزرگ می باشد؛

۶_ دری از درهای حکمت است؛

۷_ راهنما بسوی خیر است.

سکوت انسان را به تفکر وا می دارد و از بروز بسیاری از مشکلات حتی مشکلات خانوادگی جلوگیری می کند.

در خبری از امام رضا علیه السّلام آمده است: «یأتی على الناس زمان تکون العافیه عشره اجزاء تسعه منها فی اعتزال الناس وواحده فی الصمت»؛ (تحف العقول, ص ۴۴۶)

زمانى فرا می‏رسد که عافیت ده جزء دارد که نُه جزء آن کناره ‏گیرى از مردم و یک جزء آن سکوت است.

حرف زدن باید بجا، عالمانه، ضروری و دارای فوائد باشد.
#اخلاق #درس_اخلاق #سكوت #صمت #حديث #موسوى
#استاد_موسوی_مطلق #موسوى_مطلق
Read more
خلاصه مباحث درس اخلاق _ ۱۵ مرداد ۹۷ بسم الله الرحمن الرحیم جلسه امشب را به احترام روز زیارتی حضرت ...
Media Removed
خلاصه مباحث درس اخلاق _ ۱۵ مرداد ۹۷ بسم الله الرحمن الرحیم جلسه امشب را به احترام روز زیارتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام اختصاص میدهیم، به بیان برخی از اخلاق و سیرۀ آن امام مهربان با بیان حدیثی از کتاب شریف عیون اخبار الرضا علیه السلام و آن اینکه ابراهیم بن عباس روایت کرده: ۱- هرگز ندیدم ... خلاصه مباحث درس اخلاق _ ۱۵ مرداد ۹۷
بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه امشب را به احترام روز زیارتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام اختصاص میدهیم، به بیان برخی از اخلاق و سیرۀ آن امام مهربان با بیان حدیثی از کتاب شریف عیون اخبار الرضا علیه السلام و آن اینکه ابراهیم بن عباس روایت کرده:

۱-

هرگز ندیدم حضرت رضا علیه السلام با کلامی در سخنان مبارکش «به کسی جفا و یا درشتی کند و هیچ گاه ندیدم سخن کسی را قطع کند، صبر می کرد تا شخص مقابل سخنش تمام گردد اگر نیاز بود کلامی می فرمود»

از خصلت های بسیار خوب ادب در گفتار است، ادب در گفتار مراتبی دارد از جمله:

الف) استخدام کلمات زیبا و درست؛

ب) ارائه این کلمات با محبت؛

ج) راست و با صداقت سخن گفتن؛

۲_ «ندیدم کسی از او حاجتی بخواهد و مقدور امام باشد و ردّ کند»

البته امام به اذن الله، علی کل شی قدیر است، ولی توانستن تا شدن خیلی تفاوت دارد، در هر حال امام خصوصیتش این بود که کسی را رد نمی فرمود. امام حی و میت ندارد الان هم آن حضرت این چنین است.

۳- «هرگز نزد کسی پای خود را دراز نمی کرد و در برابر همنشین تکیه نمی داد»

این خصوصیت از آداب اسلامی است که ادب در مقابل مراجعه کنندگان را تعلیم می دهد، بسیاری از بزرگان ما اینچنین بودند فی المثل:

مرحوم آیت الله سیبویه اینچنین بود، ما یک وقتی مهمان ایشان بودیم دو زانو چندین ساعت نشسته بود و رعایت فوق العاده ای داشت که البته اصرار ما هم فایده ای نداشت.

۴-

آن حضرت «بسیار کم خواب بود و بسیار بیداری می کشید و بیشتر شب را بیدار بود»

خواب زیاد سبب قساوت قلب، و غفلت انسان می باشد. خواب مورد نیاز ما شش ساعت در شبانه روز است، بیداری شب مقصود بیداری اثرگذار است، یعنی به بطالت سپری نشدن است.

۵- «بسیار روزه می گرفت و سه روز روزه هر ماه از وی فوت نمی شد و می فرمود این روزه مانند روزه گرفتن همه سال است»

روزه سبب رشد و تربیت انسان است و مقید شدن به روزه های مستحبی در رشد ما بسیار موثر است. البته بهتر است که اگر روزه قضا هست اولویت با روزه قضا است که البته ثواب همان روزه را دارد.

این نکته را هم عرض کنم: یکی از موانع پیشرفت ما نماز و روزه های قضا است، یکی از دوستان مشکلی داشت با ایشان در محضر مرحوم آیت الله العظمی عبدالصاحب لنگرودی بودیم، معظم له فرمودند:

شما پنج روز روزه قضا دارید و آن رفیق ما تصدیق کرد و روزه قضا را گرفت و مشکل او حل شد.

۶-
بسیار پنهانی صدقه می داد و احسان می کرد و بیشتر این کار را در شب های تاریک انجام می داد»
#امام_رضا_سلام_الله_عليه #اخلاق #درس_اخلاق
#موسوى #موسوى_مطلق
Read more
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق _ دو شنبه ۲۵ تیر ۹۷ أمیر المومنین سلام الله علیه فرموده اند: ...
Media Removed
خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق _ دو شنبه ۲۵ تیر ۹۷ أمیر المومنین سلام الله علیه فرموده اند: «اَلْغَفْلَهُ ضَلالُ النَّفُوسِ»؛ «غفلت گمراهی جان است.» بحث غفلت را جدی بگیریم تا از غافلان نباشیم، غفلت مانع رشد است و رفع موانع غفلت شرط لازم است. همچنان که عواملی غفلت زا هستند عوامل دیگری ... خلاصه مباحث درس اخلاق استاد موسوی مطلق _ دو شنبه ۲۵ تیر ۹۷
أمیر المومنین سلام الله علیه فرموده اند: «اَلْغَفْلَهُ ضَلالُ النَّفُوسِ»؛ «غفلت گمراهی جان است.» بحث غفلت را جدی بگیریم تا از غافلان نباشیم، غفلت مانع رشد است و رفع موانع غفلت شرط لازم است.

همچنان که عواملی غفلت زا هستند عوامل دیگری هم غفلت زدا هستند. برخی از عوامل غفلت زدا عبارتند از:

۱_ تفکر؛

۲_ ذکر؛

۳_ دیدار علماء که در این زمینه روایات فراوان هم داریم و آثار فوق العاده ای دارد؛ فلذا یکی از برنامه های ثابت باید رسیدن محضر بزرگان و علماء باشد.

۴_ حضور در مجالس موعظه؛

۵_ عیادت مریض؛

۶_ تشییع جنازه؛

۷_ قبرستان رفتن؛ و در احوالات مردگان به تفکر پرداختن، سابقاً حضور در قبرستان بیشتر بود ولکن الان کمتر شده. قبرستان هائی را انتخاب کنید که مثل پارک نباشد. شما را واقعاً به یاد مرگ بیندازد.

۸_ مطالعه آثار اخلاقی، مانند معراج السعاده، جامع السعادات، جهاد با نفس

۹_ مطالعه احوال بزرگان، مرحوم آیت الله العظمی بهجت روی مطالعه آثار اخلاقی و مطالعه احوالات بزرگان تأکید فراوان داشتند.

http://Sapp.ir/moosavimotlagh
#اميرالمومنين #حديث #اخلاق #درس_اخلاق
#استاد_اخلاق #استاد_موسوی_مطلق #غفلت
#حجه_الاسلام_موسوی_مطلق #موسوى_مطلق
#موسوى #دوشنبه_ها #غفلت_زا #غفلت_زدا
Read more
ه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ موانع استجابت دعا/ در چه زمان و مکانی دعایمان مستجاب می شود؟ گاهی دعا‌های ...
Media Removed
ه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ موانع استجابت دعا/ در چه زمان و مکانی دعایمان مستجاب می شود؟ گاهی دعا‌های ما مستجاب نمی‌شود؛ اما اینکه تصور کنیم خداوند صدای ما را نشنیده غلط است. به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «ادعونی استجب لکم»؛ این وعده خداوند متعال خطاب به ... ه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
موانع استجابت دعا/ در چه زمان و مکانی دعایمان مستجاب می شود؟
گاهی دعا‌های ما مستجاب نمی‌شود؛ اما اینکه تصور کنیم خداوند صدای ما را نشنیده غلط است.
به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «ادعونی استجب لکم»؛ این وعده خداوند متعال خطاب به بندگانش در قرآن کریم است. خیلی از ما همیشه این آیه قرآن را به خاطر داریم و هنگام دعاها و خواسته‌های خود امیدوار به استجابت آنها هستیم، اما گاهی می شود که امور آن طور که ما می خواهیم پیش نمی رود و دعاهای ما مستجاب نمی شود. اینکه تصور کنیم خداوند صدای ما را نشنیده بسیار غلط است؛ چرا که خداوند شنونده دانا به امور بندگان است. اما چرا برخی دعاهای ما مستجاب نمی شوند؟ اصلا شرایط استجابت دعا و موانع آن چیست؟ و نکته مهمتر آیا فقط با دعا کردن می توانیم به خواسته های خود برسیم؟

این ها سوالاتی است که همواره در ذهن ما هست و برای پاسخ به آنها این بار نزد حجت الاسلام موسوی مطلق رفتیم. گفتگوی کوتاه ما با او را در ادامه بخوانید؛

موانع استجابت دعا/ در چه زمان و مکانی دعایمان مستجاب می شود؟ دعا سبب جلب توجه خدا می شود * بعضی می خواهند با دعا به همه امور دنیوی برسند. این شدنی است؟

خیر؛ فقط با دعا نمی شود. دعا جایگاهی رفیع و بالا دارد. خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبر (ص) می فرماید که ای پیغمبر به مردم بگو که اگر دعاهایشان نبود، ما اصلا توجهی به آنها نمی کردیم. این یعنی دعا سبب جلب توجه خدا می شود. از ویژگی‌های مهم انبیا و امامان معصوم ما این است که اهل دعا بودند.

بزرگان ما هم خیلی اهل دعا بودند. مرحوم آیت الله بهجت فرمودند ما با کسی که با اقبال سر و کار ندارد (کتاب اقبال الاعمال سید بن طاووس را گفتند) رفاقتی نداریم. در واقع شرط رفاقتشان این بود که شما چقدر اهل دعا باشی. اما فقط دعا کردن کافی نیست؛ قرار نیست شما از حرکات و اقدامات خودت باز بمانی. این خلاف معنای واقعی دعا و توکل به خداست. بخشی از وظیفه ما دعا کردن است؛ «حافظ وظیفه تو دعا گفتن است و بس/ در قید این مباش که نشنید یا شنید» که البته نشنیدن معنایی ندارد؛ چرا که خداوند همواره شنونده دعا و صدای بندگان است.

اما اینکه استجابت دعاهای ما چقدر به مصلحت ماست؛ تازه اول بحث است. چرا فرمودند که کارتان را به خداوند بسپارید (افوض امرکم الی الله)؛ چون خداوند آگاه است به‌حال بندگانش (ان الله بصیر بالعباد). خیلی‌ها می گویند دعا کردم اما نتیجه نگرفتم؛ مگر ظاهر دعای همه انبیای الهی ما ...ادامه مطلب رادر كانال سروش

http://Sapp.ir/moosavimotlagh
Read more