مقام سید عرفان

Loading...


Unique profiles
2
Most used tags
Total likes
0
Top locations

Average media age
682 days
to ratio
. برخی بر این باورند که هسته مركزي و محور اصلی دعاي #عرفه #امام_حسین (علیه السلام)، بخش پاياني آن ...
Media Removed
. برخی بر این باورند که هسته مركزي و محور اصلی دعاي #عرفه #امام_حسین (علیه السلام)، بخش پاياني آن است؛ زيرا ديگر مفاهیم و مضامین مطرح در دعای عرفه را می توان در ادعیه دیگر نیز یافت؛ فرصت سؤال و خواهش از خدا و حتی «خواندن» او، و طرح مشکلات و حوائج علمی و عینی، در ادعيه مأثور دیگر هم فراهم است و آنچه در دعای ... .
برخی بر این باورند که هسته مركزي و محور اصلی دعاي #عرفه #امام_حسین (علیه السلام)، بخش پاياني آن است؛ زيرا ديگر مفاهیم و مضامین مطرح در دعای عرفه را می توان در ادعیه دیگر نیز یافت؛ فرصت سؤال و خواهش از خدا و حتی «خواندن» او، و طرح مشکلات و حوائج علمی و عینی، در ادعيه مأثور دیگر هم فراهم است و آنچه در دعای عرفه، اختصاص یافته و موجب امتیاز آن شده، معرفت و عرفان برآمده از عرفه و دعای معروف آن است: «أَ يَكُونُ‏ لِغَيْرِكَ‏ مِنَ‏ الظُّهُورِ مَا لَيْسَ‏ لَكَ‏ حَتَّى يَكُونَ هُوَ الْمُظْهِرَ لَكَ مَتَى غِبْتَ حَتَّى تَحْتَاجَ إِلَى دَلِيلٍ يَدُلُّ عَلَيْكَ وَ مَتَى بَعُدْتَ حَتَّى تَكُونَ الْآثَارُ هِيَ الَّتِي تُوصِلُ إِلَيْكَ عَمِيَتْ عَيْنٌ لَا تَزَالُ [تَرَاكَ‏] عَلَيْهَا رَقِيبا». معنای روان این فراز و فرازهای پیش رو این است که ذات مقدس حق را به غير خود نياز نيست؛ نه در مقام عين و نه در مقام علم!

تفسیر این فراز را باید در دیگر كلمات #سید_الشهداء(علیه السلام) يافت، چنان که سخن توحیدی ايشان در #تحف_العقول چنين است: «بِهِ‏ تُوصَفُ‏ الصِّفَاتُ‏ لَا بِهَا يُوصَفُ وَ بِهِ تُعْرَفُ الْمَعَارِفُ لَا بِهَا يُعْرَفُ فَذَلِكَ اللَّهُ لَا سَمِيَّ لَهُ سُبْحَانَهُ‏ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ‏ءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِير». اشياء با اوصاف خود شناخته می شوند و وصف نشانه موصوف است؛ ليکن در ذات مقدس حق، ذات نشانه وصف است و شناخت اوصاف الهی با وساطت ذات صورت می پذیرد و وصف واصف نیز به بركت ذات ممکن است، چراکه اوصاف در گوهر ذات به هويت مطلق نيازمند اند و از این رو فرمود، صفات به او اتصاف دارند، به عبارت بهتر به وساطت نورانیت ذات مقدس حق، اوصاف او، متصف مي‌شوند؛ يعني وصف او به او محتاج است!

به همين بیان، هر معروف و هر معرفتي، و هر مفهوم و هر فهمي، و هر مشهود و هر كشف و شهودي، و هر شاهد و هر مشهودي، در سايه نور محض حق شناخته مي‌شود: «وَ بِهِ تُعْرَفُ الْمَعَارِفُ لَا بِهَا يُعْرَفُ». انسان نخست علم می یابد و سپس به واسطه علم، اشياء خارج را درمی‌یابد؛ چون علم حاكي و كاشف است، معلوم به واسطه آن فراهم می آید. پس آيا خدا هم به وساطت معلوم یا معروف ديگر شناخته می شود؟

نه حكيم، خدا را با برهان مي‌فهمد! نه عارف خدا را با شهود مشاهده مي‌كند! و نه ...؛ معرفت الهی پيش از هر چيزي است و ما معروفها، معرفتها و عارفها را به خدا مي‌فهميم.

پ.ن:
عرفه دریای بیکران معارف است. قدر بدانیم! یکدیگر را #دعا کنیم.
این مطلب بسیاری طولانی بود و مقدمه و مؤخره ای داشت؛ خلاصه اش کردم.
#سید_محمود_صادقی
Read more
Loading...
. هو . . [رکن العرفا، موحد عظیم الشان آیت الله #سید_علی_قاضی ره] . . " وصول به مقام #توحید و ...
Media Removed
. هو . . [رکن العرفا، موحد عظیم الشان آیت الله #سید_علی_قاضی ره] . . " وصول به مقام #توحید و سیر صحیح الی #الله و #عرفان ذات احدیت(عزّاسمه) بدون #ولایت امامان #شیعه و خلفای راشدین از اولاد #علی_بن_ابیطالب و بتول عذراء (صلوات الله علیهما) ، محال است. " . . . . مهر تابناک ص ۲۷۲ . . . -------------------------------------------------------- #سالک ... .
هو
.
.
[رکن العرفا، موحد عظیم الشان
آیت الله #سید_علی_قاضی ره]
.
.
" وصول به مقام #توحید و سیر صحیح الی #الله و #عرفان ذات احدیت(عزّاسمه) بدون #ولایت امامان #شیعه و خلفای راشدین از اولاد #علی_بن_ابیطالب و بتول عذراء (صلوات الله علیهما) ، محال است. "
.
.
.
.
مهر تابناک ص ۲۷۲
.
.
.
--------------------------------------------------------
#سالک #سیر_و_سلوک #اخلاق #عارف #عرفا #معرفت #معرفت_نفس
Read more
Loading...