Loading Content...

Asker savaş şehit vatan

Loading...


Unique profiles
8
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Kardeşlik, Çanakkale Şehitlikleri
Average media age
728.7 days
to ratio
7
Çanakkale Savaşında 3 evladını şehit verip, 14 yaşındaki son evladını cepheye uğurlayan ana. ...
Media Removed
Çanakkale Savaşında 3 evladını şehit verip, 14 yaşındaki son evladını cepheye uğurlayan ana. Şu garibanlığa bakın üstte yok, elde yok, ayakta yok... O haldeyken bile bu ülkeyi teslim etmedi analarımız.! VATANINA CUMHURİYETİNE SAHİP ÇIK..! KOLAY KAZANILMADI BU VATAN..!!! #vatan ... Çanakkale Savaşında 3 evladını şehit verip, 14 yaşındaki son evladını cepheye uğurlayan ana. Şu garibanlığa bakın üstte yok, elde yok, ayakta yok...
O haldeyken bile bu ülkeyi teslim etmedi analarımız.!
VATANINA CUMHURİYETİNE SAHİP ÇIK..!
KOLAY KAZANILMADI BU VATAN..!!! #vatan #millet #ana #çanakkalesavaşı #tarih #evlat #oğul #kurtuluşsavaşı #millimücadele #türk #türkkadını #cumhuriyet #asker #savaş
Read more
Loading...
Yıl 1914…Yer Sarıkamış… Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik. 1914 ...
Media Removed
Yıl 1914…Yer Sarıkamış… Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik. 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan ... Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor: “Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”. Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş: “İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.” Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.
Read more
Bu toprakları toprak yapan şehitlerimizin kanıdır. Eğer bu topraklar uğruna gözünü hiç kırpmadan ...
Media Removed
Bu toprakları toprak yapan şehitlerimizin kanıdır. Eğer bu topraklar uğruna gözünü hiç kırpmadan kendini feda eden varda vatandır. Canım Ülkem Türkiye’m için sayısız  askerimiz şehit oldu. Nice canlarımızı yitirdiğiniz bu topraklara bizlerde sahip çıkmalı her daim hazır olduğumuzu ... Bu toprakları toprak yapan şehitlerimizin kanıdır. Eğer bu topraklar uğruna gözünü hiç kırpmadan kendini feda eden varda vatandır.

Canım Ülkem Türkiye’m için sayısız  askerimiz şehit oldu. Nice canlarımızı yitirdiğiniz bu topraklara bizlerde sahip çıkmalı her daim hazır olduğumuzu dosta düşmana
Toprak cennet kokarsa bil ki; Asker şehit olmuş demektir!

Kurşun orucunu asla bozmaz güzel şehit, Sen Bugün Yüce Rabbimizin katında İftara davetli bir kahramansın

Anadolu demek; Vatan, Millet, Devlet, Toprak demektir. Bizim Canımız kanımız ANAdolu için binlerce insan gözünü kırpmadan sırf şehit olabilmek için düşmanla kıyasıya savaşmıştır.

Biz Türklerin diri olanına asker, Ölümüze ŞEHİT derler,  Teröristlerini dirisine ise KALLEŞ, Ölüsüne ise LEŞ denir.

Karşımda duran annem yada babam olsa dahi benim için ilk önce VATAN Sonra Yine VATAN, Ölene kadar VATAN

Herkes müsterih olsun. Türk askeri var olduğu sürece Nice Çanakkaleler, Nice Kurtuluş savaşlarını bile kaldırır bu güzelim Topraklar

Bir ülkenin bayrağını bayrak yapan üzerindeki şehitlerin kanıdır, Toprak eğer uğrunda ölen birileri varsa işte o zaman VATANDIR!

Bir elimde tabancam, diğer elimde Allah’ın kelamı Kuran, Herkes diyor geldi Şehitlik sıran!
Read more
O ŞİMDİ ASKER. Daha dün beraber hiç askere gitmeyecekmişcesine gezip dolaştığım çocuk, bugün ...
Media Removed
O ŞİMDİ ASKER. Daha dün beraber hiç askere gitmeyecekmişcesine gezip dolaştığım çocuk, bugün vatani vazifesi için elimizde bayraklarla, dilimizde en büyük asker bizim asker sözleriyle, gözümüzde tutamadığımız yaşlarla, vatani görevini yapmak için konvoy eşliğinde otogara götürüldü. ... O ŞİMDİ ASKER.
Daha dün beraber hiç askere gitmeyecekmişcesine gezip dolaştığım çocuk, bugün vatani vazifesi için elimizde bayraklarla, dilimizde en büyük asker bizim asker sözleriyle, gözümüzde tutamadığımız yaşlarla, vatani görevini yapmak için konvoy eşliğinde otogara götürüldü. Asker'im otobüsün önünde ayakta 1.72 boyuyla, hazır ol vaziyetinde İstiklal Marşı eşliğinde uğurlanışı beni o kadar gururlandırdı ki bunun tarifi imkansız. Dünyada hiç bir millet yoktur ki çocuklarını eğlenerek, sevinerek askere göndersin. Bana da çok saçma gelirdi asker uğurlama eğlencesi, içinde olmayınca nasıl bi coşku olduğunu ne büyük bir şeref olduğunu anlamıyorsun. Bütün vücudun tuhaf bir duyguyla çepeçevre sarılıyor.
Erkekliğin başladığı yerdir asker ocağı, ana kucağından kopuşun adam olmaya başlayışın ilk basamağı.. Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Türk milleti tarihe asker millet, ordu millet olarak geçmiştir bunu hepimiz biliriz.

Ya analar o eli öpülesi analar, evladının ayağına taş değse yüreği yanan analar, askere gönderirken hüznün yanında gururu da yaşıyorlar bu ne milliyetçi duygusudur. Onun içindir ki askerde analar unutulmaz. Eğitim alanlarına, yemekhaneye giderken, yad edilir analar. Çocuklarını yetiştirip, vatan için seferber eden, şanlı al sancağı teslim eden, Allah'a emanet eden elleri öpülesi analar. Evladı şehit olsa bile bunu kabullenen, bunun şerefini yaşamayı bilen, Türk tarihinde apayrı yeri olan Türk anaları. Hangi ülkenin anaları her şeye rağmen göğsünü gere gere oğlunu coşkuyla askere uğurlar. Hangi millette böyle bir coşku vardır.
Askerliğin namusunu, Türk sancağının şanını canından aziz bilmek ve bu uğurda ne pahasına olursa olsun ölebilmek sadece bizim millete mahsus olsa gerek. Her şey vatan için.. Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde Milletime ve Cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle hizmet kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu, Türk sancağın şanını canımdan aziz bilip icabında Vatan, Cuhuriyet ve vazife uğruna seve seve hayatıma feda edeceğime namusum üzerine AND İÇERİM..
VEDALAR ZOR OLSA DA BAZEN GİTME GEREKİR.
Read more
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftaninfikri <span class="emoji emoji2714"></span>️ Dünya tarihinin en önemli savunmalarından biri olan ...
Media Removed
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftaninfikri ️ Dünya tarihinin en önemli savunmalarından biri olan ve hayranlık verici bir direniş örneği sergilenen Çanakkale Savaşları’nın yüzbinlerce şehidi için dikilen anıtı görmek için Gelibolu’ya gidin. Gelibolu Yarımadası’nda eski hisarlık ... HAFTANIN FİKRİ
#SEThaftaninfikri
✔️
Dünya tarihinin en önemli savunmalarından biri olan ve hayranlık verici bir direniş örneği sergilenen Çanakkale Savaşları’nın yüzbinlerce şehidi için dikilen anıtı görmek için Gelibolu’ya gidin.
📌
Gelibolu Yarımadası’nda eski hisarlık burnu üzerinde yer alan Şehitler Abidesi’nin temeli 1954 yılında atılmış. Bir süre yapımı duran abide için Milliyet gazetesinin açtığı kampanya ile o dönemin parasıyla 2.386.251 liralık bağış toplanmış ve inşası tamamlanmış. 2. Anafartalar Zaferi’nin 45. Yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmış.
📌
Abide, Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları’nda şehit düşen tüm askerleri simgeleyerek, onların anısını görkemli bir imzayla yaşatma amacını taşıyor. Eserin mimarından Doğan Erginbaş, 37 proje arasından 1. seçilen tasarımlarını; “Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil etmektedir” diye anlatmış.
📌
Abideye uzaktan çapraz açıdan bakarsanız, dev bir M harfinin ortaya çıktığını görürsünüz; Mehmetçiğin başharfine ithafen… Dört ayağında toplam 8 rölyef var. Deniz tarafına bakan rölyefler deniz savaşlarını, kara tarafına bakan rölyefler de kara savaşlarını temsil ediyor.
📌
Abide 2005 yılında restorasyondan geçmiş; ardındaki sembolik mezarlık alanı ise 2007 yılında açılmıştı. Çanakkale’de şehit düşenlerden 59 bin 408 kişinin isimleri tespit edilebilmiş. İsimsiz kahramanların sayısı ise bunun kat be kat fazlası. Tespit edilen isimlerin hepsi şehitlikte yazıyor.
📌
Abideye gittiğinizde, meçhul asker mezarını ve Atatürk’ün dünyaya örnek olan şu sözlerini de göreceksiniz.
"Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatarımız olmuşlardır.”
🔻
Fotoğraf: @nadide.o | #çanakkale #gelibolu #şehitlerabidesi
Read more
Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek. Şühedâ ...
Media Removed
Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek. Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar... O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar, . Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, ... Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek;
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.
Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
.
Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Mehmet Akif Ersoy

#18Mart #ÇanakkaleDenizZaferi'nin 103.yıl dönümü kutlu olsun. Bugünü daha iyi idrak etmek niyetiyle Selahaddin İlkay'ın "Tarihe Sığmayan Çanakkale" isimli kitabını yeniden okumaya başladım.
.
Bu zafer için toprağa düşmüş şehitlerimizin haklarını ne yapsak ödeyemeyiz. Allah onların emaneti olan bu mübarek vatanı tıpkı onlar gibi hakkıyla muhafaza ve müdafa etmeyi bizlere de nasip etsin. Allah bu şuur ve imanla vatan sevgisini yüreğimizde daim eylesin inşaAllah. "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ"...
...
Çanakkale'deki Alçıtepe Şehitliğinde şöyle yazmaktadır: "Şehitlerin sayıları ve isimleri bilinmemektedir."
...
Kilitbahir köyünün mânevî zatları: "Kaşıkçı Dede ve Ahmet Cahid-i Sultan" #KaşıkçıDede #AhmetCadidİSultan #Kilitbahir #Çanakkale #evliya
...
Kitap bir gezi rehber kitabı ve içerisinde Çanakkale Savaşları' na dair pek çok tarihi fotoğraf da bulunuyor. Bence gezilip görülmesi gereken bu yerlerin tarihi fotoğraflarının yanında güncel fotoğraflarına da yer verilseymiş çok daha faydalı olurdu. Mesela "Kaşıkçı Dede" ve Ahmet Cahid-i Sultan türbesinin güncel fotoğraflarını görmek isterdim. Belki de merak edenler Çanakkale'ye gelip görsünler diye bu fotoğraflar konmamıştır.
...
Gelibolu Yarımadası Savaş Alanları ve şehitliğini gezerken nereleri ziyaret etmemiz gerektiğini, izlenecek güzergahları ve yol üzerindeki şehitlikleri, anıtları tanıtan bir rehber kitap.
...
18 Mart 1915'den sonra 25 Nisan 1915'de ise çok daha fazla askerimizin şehit olduğu "Çanakkale Kara Savaşları" başlamıştır.
...
#18Mart #ÇanakkaleDenizZaferi #103yıl #25Nisan1915 #ÇanakkaleKaraSavaş #ÇanakkaleŞehitlerine #MehmetAkifErsoy #şiir #şair #TariheSığmayanÇanakkale #Selahaddinİlkay #LoreKitap #kitap #okuyorum #okumakcaredir #careokumaktadir #book #booktime #readingtime #instabook #instabooks #bookstagram
Read more
Loading...
“Kıbrıs” Yavru vatan. Nasıl severim şivelerini , nasıl severim arkadaşlarımı bilirler. Yıllarca ...
Media Removed
“Kıbrıs” Yavru vatan. Nasıl severim şivelerini , nasıl severim arkadaşlarımı bilirler. Yıllarca festivallerde birbirimizi ağırlamışlığımız var güzel dostluklar var. Ama Kıbrıs denince aklımda farklı anılarda var. Gazi Mağusa da askeri kampa götürürdü Büyük babam (babamın babası) ... “Kıbrıs”
Yavru vatan. Nasıl severim şivelerini , nasıl severim arkadaşlarımı bilirler. Yıllarca festivallerde birbirimizi ağırlamışlığımız var güzel dostluklar var. Ama Kıbrıs denince aklımda farklı anılarda var. Gazi Mağusa da askeri kampa götürürdü Büyük babam (babamın babası) kampın sahilinde devam eden evlerde hala savaşın izleri vardı. Hatta bazı yerlerde şerit çekiliydi. İlk savaş izi orada görmüştüm. Büyükbabam anlatırdı. Ben asker çocuğuyum torunuyum. Öyle has asker ama. Büyük babam Havacı , Dedem (resimdeki annemin babası) Denizciydi. Özer Dedem (annemin babası) Kıbrıs Harekatında Olağan Üstü Hal Komutanıydı. Bu dönemde o kadar çok şey yaşamıştı ki , o düşüncelerden bence kurtulamıyordu. O düşünceleri göstermez türlü komik espriler yapardı. Ama yaşadıklarından birini hayal meyal hatırlıyorum sanki. Şehit olan arkadaşlarının üzerinden geçmek zorunda kalmış kadar acı anlar yaşadığı 🙏🏾 Her akşam bir duble rakısını içer. Keyfi yerine gelirdi. Belki de biz seni anlayamamışızdır dedeciğim. ❤️
Şimdi burda olsa da daha bilinçliyken ben onun o anılarını dinlesem. Büyük bir kardeşlik hikayesi bulundurduğuna eminim. Kıbrıs ❤️ Bu anlamlı gününüz kutlu olsun. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.
Read more
İzmir’in kurtuluşunun 96. Yılı kutlu olsun. Minettarız güzel Ata’m. Kanlarıyla, canlarıyla bu vatanı bize hediye eden binlerce güzel insana minettarız. Şükranla anıyoruz, gururla kutluyoruz tüm Zaferlerinizi 🏼🏼🏼🏼🇹🇷🇹🇷 Haluk Levent’in yorumuyla #İzmirMarşı 🇹🇷 İzmir'in ... İzmir’in kurtuluşunun 96. Yılı kutlu olsun.
Minettarız güzel Ata’m.
Kanlarıyla, canlarıyla bu vatanı bize hediye eden binlerce güzel insana minettarız.
Şükranla anıyoruz, gururla kutluyoruz tüm Zaferlerinizi 🙏🏼🙏🏼❤️🌹🙏🏼🙏🏼🇹🇷🇹🇷
Haluk Levent’in yorumuyla #İzmirMarşı
🎼🎷🎺🎶🎵🇹🇷❤️🎶
İzmir'in Dağlarında Çiçekler Açar
Altın Güneş Orada Sırmalar Saçar
Bozulmuş Düşmanlar Yel Gibi Kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
Adın Yazılacak Mücevher Taşa
İzmir'in Dağlarında Oturdum Kaldım
Şehit Olanları Deftere Yazdım
Öksüz Yavruları Bağrıma Bastım
Kader Böyle İmiş Ey Garip Ana
Kanım Feda Olsun Güzel Vatana
Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
Adın Yazılacak Mücevher Taşa... Milli Mücadeleye destek olmak için canı pahasına savaşan...
Çavuş’lara, Yüzbaşı’lara, Askerlerimize, Bey’lere, Efendi’lere...
Kadınlarımız Ayşe Çavuş'a, Halime Çavuş'a, Asker Saime'ye, Melek Hanım'a, Tayyar Rahime'ye, Kara Fatma'ya ve Gördesli Makbule'ye bin selam olsun. Daha önce Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Kemalyeri'nde ve daha sonra Adana'da, Maraş'ta, Sakarya'da, Urfa'da, Afyon'da, Antep'te ve İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal'lere selam olsun, selam olsun, selam olsun..
#izmirinkurtuluşu #9eylül #mustafakemalpaşa #yaşamustafakemalpaşa #Atatürk #haluklevent #zafer #marş
Read more
Loading...
Loading...