Baştan taştan kitap aşk

Loading...


Unique profiles
69
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Alaçam, Samsun, Anadoluhisarı, Istanbul, Turkey, Amsterdam, Netherlands
Average media age
661 days
to ratio
19
🤞🏾Günün #tbt sini eski okuduğumuz , çok beğendiğimiz caanım kitaplarımızı #heybemdekikitaplar ...
Media Removed
🤞🏾Günün #tbt sini eski okuduğumuz , çok beğendiğimiz caanım kitaplarımızı #heybemdekikitaplar diye paylaşıyoruz.Ben bu hafta ilk aslında #albertcamus #veba eseriyle başlayayım dedim ama evde bulamadım. 🤞🏾Bir başka beni çook etkileyen öyle ki okuduktan sonra elediklerimin arasına ... 🤞🏾Günün #tbt sini eski okuduğumuz , çok beğendiğimiz caanım kitaplarımızı #heybemdekikitaplar diye paylaşıyoruz.Ben bu hafta ilk aslında #albertcamus #veba eseriyle başlayayım dedim ama evde bulamadım.
🤞🏾Bir başka beni çook etkileyen öyle ki okuduktan sonra elediklerimin arasına katamadığım bir kitabı seçtim. #rivertonmalikanesi #katemorton un bir eseri. Okumamın üstünden ciddi bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen beni hala etkiler ve bazı sahnelerini hala hatırlarım. Kitap 2007'nin en çok okunanları arasında yerini almış ve #ingiltere listelerinde aylarca ilk 5'te kalmış.
.
🤞🏾Gelelim kitaba; arka kapaktan alıntı yapacağım, çünkü net hatırlamıyorum ama hem aşk hem gerilim olduğunu biliyorum. 👍🏼🤞🏾
📚Riverton malikanesi dokunaklı ve gerilim dolu bir aşk hikayesi anlatıyor ve sizi unutamayacağınız bir sona doğru sürüklüyor. ✔️Grace Reeves, 14 yaşındayken annesinin eski işverenlerin yanında çalışmak üzere evden ayrılıyor. Grace, o dönemde kardeşleri Emmeline ve David ile birlikte amcası Lord Ashbury'yi, Riverton malikanesinde ziyarete gelen ortanca kardeş Hannah ile aynı yaşta. Misafirlerin gelişini çok sevinen Grace, göze batmıyan bir hizmetli olarak bu ziyareti gözlemlemeye başlıyor ve çok geçmeden bir ömür boyu unutmuş gibi yapacağız sırlara tanık oluyor. Ancak günlerden bir gün aileyle ilgili film çekmek isteyen bir film yapımcısı, gerçekleri teyit etmek için 98 yaşındaki Grace ile temasa geçtiğinde bu anılar bir bir su yüzüne çıkıyor.
Olay örgüsü temelde Hannah ve Emelline kardeşler çevresinde dönüyor, ki ikili aile dostları genç şair R. S. Hunter'in O malikanede sözde intihar edişinde de evde bulunuyordu. Grace bütün akış boyunca kimsenin asıl hikaye bilmediğinden dem vuruyor ve Hannah'nın kendi hayatına sahip olmak için kurduğu planları ve genç Emmeline'in kıskançlıklarını açıklarken şairin ölümüne dair gerçek de gözler önüne seriliyor.
Morton, nefes kesen akıcılığıyla zaferi kazanıyor dokunaklı fakat gerilim dolu bir aşk hikayesi ve unutamayacağınız bir son sizi bekliyor. .
Belki okumamın üstünden 10 yıl geçmiş ve hala bu son SÖZÜ DOĞRULAYICI şekilde bu kitap hatırmdaysa, bulursanız bu tarz sevenlere ya da tüm okurlara #kitaptavsiyesi
Read more
Loading...
Bundan 17-18 sene önce, sanırım 4. sınıftayım. Bir akşam babamın arkadaşlarından birine misafirliğe ...
Media Removed
Bundan 17-18 sene önce, sanırım 4. sınıftayım. Bir akşam babamın arkadaşlarından birine misafirliğe gittik. Benimle yaşıt bir çocuğu vardı evin, tanıştık, Allah’ımm, çocuk bir efendi, bir kibar, hayret bir şey, hiç bizim erkeklere benzemiyor, “Sınıfındaki kızların saçını da çekmiyordur ... Bundan 17-18 sene önce, sanırım 4. sınıftayım. Bir akşam babamın arkadaşlarından birine misafirliğe gittik. Benimle yaşıt bir çocuğu vardı evin, tanıştık, Allah’ımm, çocuk bir efendi, bir kibar, hayret bir şey, hiç bizim erkeklere benzemiyor, “Sınıfındaki kızların saçını da çekmiyordur bu kesin!!!!” diyorum içimden 😄😄 Neyse birkaç oyun oynadıktan sonra bana kitaplığını gösterdi. Ayyy bir de o yaşta kendine kitaplık oluşturmuş, hepsini listelemiş kitaplarının, asmış duvara listeyi, aşşırı kıskandım, uyuz oldum çocuğa 😒 Sonra bana kitaplığından bir kitap çıkardı, dedi ki “Bak bu kitap çok zevklidir” ben de oracıkta okumaya başladım. Kitap beni öyle sardı ki, annem yanıma gelip “Kızım hadi geç oldu artık, gidiyoruz” demese ben gerçek dünyaya dönmezdim herhalde:) Sonra annesi, oğlundan izin alarak kitabı bana hediye etti, “Bu kitabı oğlumla birlikte ben de okumuştum, sonunu görmeden için rahat etmez, bu kitap artık senin olsun.” dedi, oğlu da biraz gönülsüz de olsa, annesini onayladı:) O gece eve gittiğimde, kitabı bitirmeden uyumadım. Sonra kayboldu gitti bir yerlere. Bir gün, internetten kitap sipariş ederken gördüm, ay bi’ gözlerim doldu, duygulandım, ama satışı yok, artık basılmıyormuş, ee 98-99 yıllarının kitabı tabii, normal. Yeni jenerasyon, Candan’ın maceralarından bihaber, ne kötü 😑😑😑 Sahaf festivallerinde sordum, arkadaşlarıma sordum, kitapçılara sordum, yok yok. En son sorduğum bir arkadaşım nadir kitaba bakmamı söyledi ve orada yalnızca bir tane kalmıştı, onu da ben aldımm 😍😍 Şu an çocukluğumu elimde tutuyorum, Candan’ın maceralarını bir kez daha okumalıyım bence 🤗🧡 #kitap #okudumokuyun #okudumbitti
Read more
Şermin’le, Şermin Yaşar’la kitaplarımız sayesinde tanış olduk. Sonra kitap fuarında yüz yüze ...
Media Removed
Şermin’le, Şermin Yaşar’la kitaplarımız sayesinde tanış olduk. Sonra kitap fuarında yüz yüze tanıştık. Onu uzaktan izlemeye başladım... Ünlü bir anne olup da, sosyal medyada bu kadar aktif olup da bu kadar doğal, bu kadar gerçek olabilen çok az insan tanıdım. Ankara’ya gittiğimizde ... Şermin’le, Şermin Yaşar’la kitaplarımız sayesinde tanış olduk.
Sonra kitap fuarında yüz yüze tanıştık.
Onu uzaktan izlemeye başladım... Ünlü bir anne olup da, sosyal medyada bu kadar aktif olup da bu kadar doğal, bu kadar gerçek olabilen çok az insan tanıdım.
Ankara’ya gittiğimizde de buluştuk, birlikte zaman geçirdik, muhabbet ettik, hayatlarımızı anlattık.
Üç çocuklu bekar bir anne olduğunu da ben o muhabbet günü öğrendim; sonra sevgilisi Nedim’le tanıştık. Birlikte yemek yedik, baktım Nedim doktor, burnumdaki arazdan ameliyattan korkmamdan falan bahsettim.
Sonra yine onları uzaktan izledim, aşklarını, oyunlarını, tatlı tatlı evlenişlerini, yepyeni ve kocaman bir aile kuruşlarını.... Yemin ederim Şermin’in mutluluğunu gördükçe uzaktan ben mutlu oluyordum.
Bugün en huzurlu olduğum yerlerden birinde, Sinop’ta göl kenarında otururken bir anda Şermin’in mesajını gördüm; çok kısa süre önce evlendiği, ona o kısa sürede on ömür mutluluğu yaşatan sevgili Nedim kalp krizinden vefat etmiş.
Dağıldım, dağıldık.
Şermin’i ve o tatlı çocuklarını bildiğimiz için, o aşkı gördüğümüz için iyice dağıldık.
İnsan böyle iletilerin altına “hayat kısa anlamını bilin” falan yazıyor; ben bu olanlardan ne ders alınır, ne yapılır, ne denir hiç bilemedim
Sadece Nedim’in, Prof. Dr. Nedim Arda’nın huzurla bağdaştırıp paylaştığı bu fotoğrafın altına bunları yazasım geldi.
Şermincim seni seviyor, acını tahmin bile edemiyor, dolayısıyla aslında paylaşamıyoruz:( Sevgimiz, sana ve ailene inancımızsa baki.
Read more
| Öldüm Çık | <span class="emoji emoji1f4ab"></span> #kitapyorumu ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ <span class="emoji emoji1f386"></span> "Başkalarının yolunda yürümek, döneceğin sapağı gösteren ...
Media Removed
| Öldüm Çık | #kitapyorumu ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ "Başkalarının yolunda yürümek, döneceğin sapağı gösteren biri olduğu için kolaydır. Kendi yolunu çizmek başka bir şeydi. Herkes anlasın istedim." ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Sahi neydi kendi yolunu çizmek? Başkalarının bizim için oluşturduğu tabular ... | Öldüm Çık | 💫 #kitapyorumu
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🎆 "Başkalarının yolunda yürümek, döneceğin sapağı gösteren biri olduğu için kolaydır. Kendi yolunu çizmek başka bir şeydi. Herkes anlasın istedim."
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sahi neydi kendi yolunu çizmek?
Başkalarının bizim için oluşturduğu tabular içerisinde her seferinde 'Haklısın,' diyerek kabullenip kurmaca bir hayatı yaşamak mıydı, yoksa düşüp kalksak dahi inatla ve azimle kendi çizdiğimiz rotada ilerlemek mi?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sizi bilemem belki ama Perihan, hatalarıyla da doğrularıyla da yaşamayı öğrenmiş, hayat ona ufak bir çelme atmaya kalksa dahi dönüp sadece kahkahalarla gülebilecek bir kadın. Haliyle onun tercihi her zaman kendi yolunu çizmek ve o yolda devam etmek oluyor. Ve biz de kitap boyunca onun bu azmini, kararlılığını ve güçlü duruşunun arkasında aslında ne kadar da kırılgan bir kalp taşıdığını görüyoruz.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Kuzeninin eşi tarafından öldüresiye dövülmesi ve sonrasında da vefat etmesi ile başlıyor hikaye. Toplumumuzun kanayan yarası haline gelmiş bu olaya bir kez daha okuyarak doğrudan şahit olmak Perihan kadar beni de darmadağın eden bir durum oldu açıkçası. İliklerime kadar hissettim diyebilirim. Etrafındakilerin aksine acısını içinde yaşamayı tercih edenlerden insanlardan Peri. Bu sessizliğini bir müddet alkolle bastırmış olsa da, bir süre sonra yaşadığı şehri terketmenin kendisi için daha iyi olacağına karar veriyor ve tamamen radikal bir kararla Yağız'ın yanına taşınmaya karar veriyor. Yağız, Peri'nin senelerdir hemen hemen her anında yanında olan, internetten tanıştığı çok yakın bir arkadaşı. Haliyle Yağız'ın İstanbul'a gelmesi için yaptığı teklifi kabul ederken ötesini hiç düşünmüyor bile, Peri. Ama burda altını çizmemiz gereken bir husus var ki; Peri daha önce ne Yağız ile doğru düzgün yüzyüze görüşmüş, ne de sesini duymuş arkadaşlıkları boyunca. İnternetteki fotoğrafları hariç hiç karşı karşıya bile gelmemiş onunla. Ama Yağız'a duyduğu güven, kelimelerinden taşan dostluğu ve samimiyeti ona bu detayları hiç sorgulatmamış bu zamana kadar. Buraya kadar her şey gayet normal değil mi? (Devamı yorumda ⬇️)
Read more
Sevgiler!<span class="emoji emoji1f44c"></span>🏻<span class="emoji emoji1f44b"></span>🏻<span class="emoji emoji1f4ab"></span> #Repost @ayperisinin_kitapligi with @get_repost #yapraköz ・・・ #sobesiyahorkide ...
Media Removed
Sevgiler!🏻🏻 #Repost @ayperisinin_kitapligi with @get_repost #yapraköz ・・・ #sobesiyahorkide || #kitapyorumu Veeee kitabı 24 saat içerinde bitirdim 🙃 Yazar zaten uzun zamandır listemdeydi, e bu kitapta doğumgünü hediyesi olarak @dendenak tan gelince dedim ki yazarı okumanın ... Sevgiler!👌🏻👋🏻💫 #Repost @ayperisinin_kitapligi with @get_repost #yapraköz
・・・
#sobesiyahorkide || #kitapyorumu
Veeee kitabı 24 saat içerinde bitirdim 🙃 Yazar zaten uzun zamandır listemdeydi, e bu kitapta doğumgünü hediyesi olarak @dendenak tan gelince dedim ki yazarı okumanın zamanı gelmiş😉 Hatta okuduktan sonra da dedim ki geç bile kalmışım 🤦🏻‍♀️ Kitap sevgilisi tarafından terk edilen Jülide’nin Işıl Apartmanı’na taşınması ile başlıyor ve dizi dizi olaylar sıralanıyor. Olaylar hızlıca akıyor, okurken konuyu unutturan gereksiz detaylar yok, kitapta aşk var,üzülebileceğeniz diyalogların yanında yer yer tebessüm edeceğiniz konuşmalar bile var fakat hep bir gerginlik hakim✌🏻 Jülide taşındığı andan itibaren gerginlik başlıyor, ama sorsanız o gerginlik sebebini kelimelere dökemem 👏🏻👏🏻 İşte bu tamamen yazarın meziyeti✌🏻 Konuya çok girip, kitabı özetleyip, spoiler vermek istemiyorum 🙃 Çünkü en ufak detay bile sonuca bağlanıyor 😉 Diyeceğim o ki ben gerilmek istiyorum, son sayfalara kadar merakım tavan yapsın istiyorum diyorsanız bu kitabı OKUYUN✌🏻✌🏻
📚En sevdiğiniz @yaprinka kitabını yoruma bırakarak, yazarın bir sonraki kitabını seçmemde yardımcı olabilirsiniz 😉
Biz kitabı mini bir fidan yapıp @dendenak ve @fatmanin_kitaplari ile okuduk💙 Başka başka kitaplarda buluşalım 💙
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
#yapraköz #yitikülkeyayınları #okudumbitti #gerilim #polisiyekitaplar #psikolojikgerilim #bookstagram #instabook #bookslovers #kitap #instablogger #bookstagraminharikalari #kitap #kitaplar #kitaplariyikivarlar #kitapkurdu #kitaptavsiyesi #edebiyat #instabook #instakitap
Read more
<span class="emoji emoji2728"></span><span class="emoji emoji1f60a"></span><span class="emoji emoji1f4ab"></span> ..90'lı YILLAR'ın Başıydı.. Cemiyet Hayatının.. Vazgeçilmezleri.! İçinde Yer Alan ...
Media Removed
..90'lı YILLAR'ın Başıydı.. Cemiyet Hayatının.. Vazgeçilmezleri.! İçinde Yer Alan “AİLE”nin.. "YENİ GELİN"i.. Güzeller Güzeli.. “ŞÖHRET”Hanım.. Ne “TATLI”ydı .. Biz Erkek Tarafı Sayılırdık.. "YENİ HAYAT"ın.. “YENİ EV"ini.. "ESKİ HAYAT"ın.. “TANIKLARI"na., “BİZ”e.. Teslim ... ✨😊💫
..90'lı YILLAR'ın Başıydı..
Cemiyet Hayatının..
Vazgeçilmezleri.!
İçinde Yer Alan “AİLE”nin..
"YENİ GELİN"i..
Güzeller Güzeli..
“ŞÖHRET”Hanım..
Ne “TATLI”ydı ..
Biz Erkek Tarafı Sayılırdık..
"YENİ HAYAT"ın..
“YENİ EV"ini..
"ESKİ HAYAT"ın..
“TANIKLARI"na.,
“BİZ”e..
Teslim Etmişlerdi..
Yeni Tanıştırılmıştık..
Ancak Çok Kaynaşmıştık.,
Çok Anlaşmıştık..
Üstelik..
“O” ..”YIL"..
Başlayacağı “MİMARLIK”Fakültesi Hakkında...
Neler,Neler,Neler Anlatmıştık.!
Anlatırken "BOŞ" Durmamış..
Her "DÜNÜR"ün Hayali..
Dillere Destan Bir..
“EV" Yapmıştık..
Günler Günleri Kovalamış..
“GELİN EVİ”..
Bir..
“GELİNMESİ BEKLENİR”..
“EV”..
Olmuştu.!
..✨💫
...."KAPAK"ta..!
..Bir "TANIDIK YÜZ"le..
İlk Kez Gözgöze Geldik.!
"ŞÖHRET"Hanıımmm..!
GÖZLERİMİZİN İÇİNE BAKARAK".!
Bize Gülümsüyordu.
Nasıl Güzel Bir..
“SÜRPRİZ".!
Arka “FON”da..
“SALON”u Kucaklayan.
"EKRU KADİFE PERDE"..
Nerdeyse Masaya Yağacak..
Venedik..
“KRİSTAL BİR AVİZE"..
Aman Allahım..!
Bir Yıl Uğraştığımız..
“EV"..
KAPAK'ta.!
.."ŞÖHRET"Hanım.,.
Nasıl Güzel Bir..
“KARE"..
Sayfaları Yırtmadan Nasıl Açabildik..
Bugün Bile Şaşarım..
Ne..”HEYECAN”..
Ne..”HEYECAN”..
Acaba Bizim İçin..
“NE"..
Demişti.?
Anlatıyordu ;
Çok Emek Verdim..
Bu “EV”..e..
"BiR YIL"..
Uğraştım.!
“KAPI KAPI”..
Dolaştım.!
"MİMARLIK”..
Okumamda Bilinçli Bir..
“TERCİH 'di.,
Tüm Arkadaşlarım..
"EVLER"i İçin..
“BENİ SEÇERDİ".!
..💫
..”BİROL” la ..
"GÖZGÖZE"Geldik..
Dergiyi Kapattık.!
"KAPAK"taki "ŞÖHRET"Hanım ..
Artık..
“GÜLMÜYOR"du..
"BİZ"de..
"DUVARLAR" la Konuşmuşluğum Vardı.,
Ama Bir..
“KAPAK"la ..
Nasıl Konuşulurdu.?
"BİLMİYORDUM"..
"ŞÖHRET"..
Hanıma Soramadım.!
"SUSTUM"..
Sonra..
Sonra..
“NE" mi Oldu.?
“HİÇ"..
Banamı Öyle Gelir.?
Ya da Öylemidir.?
Ne Zaman..
“KALAMIŞ"tan..
Geçsem..
"AYAK SESLERİNİ"..
Duyarım.!
Ya..
“ŞÖHRET HANIM".!
Ya da..
“O”..
“KAPAK".!
Sanki..
Arkamdan Gelir..
KORKARIM..✨💫
..
“ŞÖHRET”Hanım..
“EYLÜL” de..
Raflardayım..
Ama..Hala..
“YALAN” dan..
“KORKARIM”..!🌟💫
@necibedarcan
@anahtarinizbendekalmis
#kitap
#darcandarcan
Read more
Loading...
İşte juf Süreyya🦋 Uzun zamandır beni takip edenler tanıyor zaten onu, ama tanımayan yeni takipcilerimde ...
Media Removed
İşte juf Süreyya🦋 Uzun zamandır beni takip edenler tanıyor zaten onu, ama tanımayan yeni takipcilerimde var. Bugün hikaye paylaşımımdan sonra gelen sorularada cevap vermiş olayım ve birazda elim değmişken canım yazmak istedi Juf ne demek, Süreyya kim diye soruyorsunuzya. Juf: ... İşte juf Süreyya🦋
Uzun zamandır beni takip edenler tanıyor zaten onu, ama tanımayan yeni takipcilerimde var. Bugün hikaye paylaşımımdan sonra gelen sorularada cevap vermiş olayım ve birazda elim değmişken canım yazmak istedi😌
Juf ne demek, Süreyya kim diye soruyorsunuzya.
Juf: öğretmen demek. Süreyya oğlum Talha’nın bakıcısı. Adı Juf süreyya kaldı çünkü hikayemizin en başına döneyim.
Talha ana okulundayken(groep1) Süreyya onun sınıfında staj görüyordu, sessiz, efendi, mülayim halleriyle herzaman dikkatimi çekiyordu sınıfta zaten, ama Talha’nın onu çok sevmesi ve onunda Talha’ya karşılık vermeside gözümden kaçmıyordu😍 Yıl sonunda stajını tamamladığında ona teklifde bulundum, hafta sonları en az 4-5 saat Talhaya vakit ayır, kütüphaneye gidin, gezin aktiviteler yapın, ve 1 saatinide dersine ayır dedim. Sağolsun kırmadı kabul etti. Oğlum onu sınıfta öğretmen süreyya olarak tanıdığı için adıda juf Süreyya kaldı😍
Süreyya okadar iyi geldiki oğluma, kitap okumayı sevdi mesela onunla, derslerine ödevlerine daha iyi konsantre olmaya başladı. Benimle çalıştığında okadar ciddiye almıyordu ama süreyya ile herşey okadar değiştiki bu derslerine sınavlarına herşeyine yansıdı. Ki geçen hafta cito sonuçlarının bir öncekinden çok daha yüksek olmasıda bunun ıspatıydı çünkü onu hep Süreyya çalıştırır😌 Hafta sonu otizmli oğlum evde olduğu için ben pek aktivite yapamıyorum Talha ile, ama Süreyya o konudada benim sağkolum oldu. Bayıla bayıla kendi kardeşiyle ilgileniyor gibi giderler gezerler neler yapmazlarki. Ben karışmam girerler çıkarlar, Talhamın o geldiğinde ona sarılması, o heycanı inanılmaz güzel bunları görmek. Evdede gerektiğinde bana seve seve yardımcı olur, bazen dertleşiriz, muhabbet ederiz. Kardeş gibi olduk, bugünde yine taşınma mevzumuz açıldı ve ikimizde hüzünlendik, ayrılmak istemiyoruz😔 Süreyya 3 yıldır bizimle. Rabbim yolunu açık etsin inşAllah, biz ondan çoook razıyız çok. Seviyoruz seni Juf Süreyya🎈🎈
NOT: Süreyya tanımadığı başka evlere gitmiyor. Talha istisna oldu onun için. Beni zaten sosyal medyadan tanıyıp takip ettiği için güvendi kabul etti.
Read more
 #kitapyorumu || #BinParçaSen Herkese merhaba 🤗 Uzunca bir zamandır yorum girmememi ve nedenlerini ...
Media Removed
#kitapyorumu || #BinParçaSen Herkese merhaba 🤗 Uzunca bir zamandır yorum girmememi ve nedenlerini bir kenara bırakacak olursam bu benzersiz kitabın yorumunu kesinlikle girmeyelim dedim ve yorum yazarken buldum kendimi. . . . Açıkçası bu kitabın ne kadar güzel ve mükemmel ... #kitapyorumu || #BinParçaSen

Herkese merhaba 🤗

Uzunca bir zamandır yorum girmememi ve nedenlerini bir kenara bırakacak olursam bu benzersiz kitabın yorumunu kesinlikle girmeyelim dedim ve yorum yazarken buldum kendimi.
.
.
.
Açıkçası bu kitabın ne kadar güzel ve mükemmel olduğuna dair bir kelime bulamıyorum. Masal gibi son derece harika bir kitaptı. Bu kitapta ne ararsanız var. Tür olarak distopya, fantastik, aksiyon-macera ve romantizm. Gerçekten hepsini barındıran bir kitap. Bir de bilimkurgu bile sayılabilecek durumlar var.
Kitap sizi baştan içine çekiyor. Çünkü ilk sayfadan bir cinayetle karşılaşıyorsunuz. Marguerite'in babasının ölümü ve bunun sorumlusu olduğuna inanan Paul Markov'dan intikamını almak için onun peşine düşmesiyle müthiş bir aksiyonun içinde buluyorsunuz kendinizi. Boyutlar arası seyahatlerle kendilerini farklı evrenlerde bulan karakterlerimiz Meg, Paul ve Theo üçlüsü "Ateşkuşu" adını verdikleri ve Meg'in annesiyle babasının ürettiği bir bilim aletiyle gerçekleştiriyor evrenler arasındaki geçişi. Boyut hareketleri ve bazı fizik terimleri başta biraz karışık geldi ama yazar bunu anlayabileceğimiz şekilde sürdürüyor kurguyu, zaten sayfalar ilerledikçe daha da çok bağlanıyorsunuz kitaba.
.
.
.
Meg çoklu evrenler aracılığıyla babasını öldürdüğünü düşündüğü adamın peşinden giderken evrenden evrene atlıyor ve her geçiş yaptığı evrende kendisiyle, Paul'le ve Theo ile ilgili bilinmeyen şeyler keşfediyor.
Duygularının farkına varırken, kendisini de keşfediyor aslında. Ailedeki herkes bilimle uğraşırken o, evde eğitim alarak sanatla ilgileniyor. Ama bu yolculuklar sırasında aslında bilimden o kadar da uzak olmadığını anlıyor. Çünkü zeki bir kız 😎 .
.
.
Benim en çok sevdiğim bölüm ya da evren Çarlık Rusya'sında geçen yerler oldu. Okurken mest oldum adeta. En çok da Rusya'daki Paul Markov'u sevdim😍 nedenini söylemeyeyim siz keşfedin 🙈 Günümüzde ki Paul ü de sevdim tabii, ama Teğmen Markov bir başkaydı yaa 😍😍
Kitabın sonlarına doğru da öyle şeyler çıkıyor ki ortaya vayy be oldum açıkçası. Gerçi az çok tahmin edilebilir şeylerdi. Bunda Paul'ün Meg'e verdiği ipucu etkili oldu tabi.
(Devamı yorumda 👇👇👇)
Read more
Loading...
Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak ...
Media Removed
Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak Kapan kitabına kısmetmiş. Kitabın konusu ilk bakışta aslında oldukça sıradan duruyor. Her zaman karşımıza çıkan kurgulardan. Zengin adam, genç ve güzel bir kadın. Türü polisiye olunca ... Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak Kapan kitabına kısmetmiş. Kitabın konusu ilk bakışta aslında oldukça sıradan duruyor. Her zaman karşımıza çıkan kurgulardan. Zengin adam, genç ve güzel bir kadın. Türü polisiye olunca da aldatıldığına inanıp genç karısını öldürmesi için kiralık katil tutmuş bir konu çizelim şuraya. Bu nedenle beklentimi yüksek tutmadım ama yazarın kaleminin de beni hayal kırıklığına uğratmayacağından emindim. Öyle de oldu.
Kalemini beğendim. Kurgu akıp gidiyor. Tek bir kopukluk yok ve sıradan olaylar sıradışı karakterlerle renklenmiş. Üstelik okuyucunu şaşırtmayı da iyi biliyor.
Zengin ve yaşlı adam Vahap’ın kiralık katil tutabilecek karakterde bir adam olması, genç ve güzel karısını size saf bir olarak düşündürtecektir ama hiçte öyle değildi. Onu en güzel tanımlayan ise kiralık katili Sezgin olacaktı. Ruhu kokuşmuş biri. Bence de Ada tam olarak böyle biriydi. Hayatta tek istediği para ve şöhret olan biri... Maddiyata manevi şeylerden daha çok değer veren biri.
Peki ya Sezgin nasıl biriydi dersiniz? Gerçekten bir katil mi?
Hayır katil olarak tutulan bir heykeltıraştı o.
Anlayacağınız yazar benim gözümde sıradanı alıp sıradışı hale getirmeyi başardı.
Ayrıca bir kez daha gördüm ki bizim de çok başarılı yazarlarımız var.
Çok fazla konuya girmek istemiyorum çünkü türü itibariyle ne söylesem spoi olacak. Polisiye severler kaçırmasın derim.
.
KAPAN | OSMAN AYSU
📷: @kitapsokagii
#kapan #ephesusyayınları
#5te5 #osmanaysu
#kitap #instagram #reading #book #books #dasbuch #bookaholic #bibliophile #bookworm #booknerdigans #bookshelf #bookreader #igreads #bookalcoholic #okumakguzeldir #okumakayrıcalıktır #kitaplayasamak #kitap #like4like #bookstagramfeature #bookishfeatures
Read more
 #sizdengelenler @lliseey - HİLEKAR| R. GAYE ÖNEL <span class="emoji emoji1f525"></span> Arka kapak yazısı Adım Cassie. Ben, tıpkı ...
Media Removed
#sizdengelenler @lliseey - HİLEKAR| R. GAYE ÖNEL Arka kapak yazısı Adım Cassie. Ben, tıpkı ailem ve atalarım gibi bir şeytan avcısıyım. Avcılar dengeyi korumak, güvenliği sağlamak için yaratıldılar. Zeki, çevik, korkusuz ve acımasız olmamız gerekiyor. Çünkü şeytanla baş edebilmenin ... #sizdengelenler @lliseey - HİLEKAR| R. GAYE ÖNEL 🔥
Arka kapak yazısı
Adım Cassie.
Ben, tıpkı ailem ve atalarım gibi bir şeytan avcısıyım. Avcılar dengeyi korumak, güvenliği sağlamak için yaratıldılar. Zeki, çevik, korkusuz ve acımasız olmamız gerekiyor. Çünkü şeytanla baş edebilmenin yolu en az onun kadar güçlü olmaktan geçiyor. Bizler cehennemde doğan, büyüyen ve zamanı geldiğinde ölen savaşçılarız. Ve benim zamanım gelmişti. Kendi saldırı ekibimden tarafından ihanete uğradım ve ölüme terk edildim. Her şey sonlanmıştı ta ki ezeli düşmanım şeytanın oğlu Aidanhell beni kurtarana dek. Ve şimdi kaderim yeni baştan yazılıyor…

Ben karanlık tahtın bir sonraki varisiyim. Zamanı geldiğinde atalarım gibi tüm şeytan hanedanlığına hükmedecektim. Bunun için doğdum, güç ve karanlık için! Tüm bunlar kral olan babam Lucifer'in ortadan kaybolmasından önceydi. Şimdi on bir hanedanlığı bir araya toplamam ve tahta geçebilmem için yazılan Kehaneti gerçekleştirmem gerekiyor. Ben Kara Krallıkların varisi Aidanhell! Bir kral olacak ve düşmanımın kızını kurtaracağım. Hak ettiğim tahtı alabilmek için!..
~~~~~~~~
Fantastik kitap olarak bence baya iyiydi. Türk yazar fantastik kitap falan yazamaz diyorsanız önyargılarınızdan kurtulmak için kitabı alabilirsiniz. 💛 1 günde bitirdim akıcı ve sade bir dille anlatılmıştı. Sonunu hiç öyle hayal etmemiştim 😍 o nasıl bir sonduu.. 2. Kitabı da en kısa zamanda alacağım. Kitap devler, elfler, şeytanlar, avcılar, meleklerden yola çıkarak kurgulanmış bir kitap. Bunların hepsinin bir arada olması çok hoşuma gitti sadece birkaç yerde sıkıldım ama geri kalan kısımlarını çok sevdim bence bir şans verebilirsiniz. Draza sen napıyosun ya koskoca şeytanın büyük oğlanısın gidip bir cadıya aşık olunulur mu? Sonra birde cezalandırıl. Aidanhell' i çok sevdim❣ kafamda çok güzel kurgulayıp canlandırdım. 2. Kitapta neler olacak merak ediyorum acaba yine Cassie ve Aidanhell bir araya gelecekler mi? En kısa zamanda Lider kitabının yorumuyla gelirimm... 👑
#dokuzyayinlari #hilekar #lider #rgayeonel #book #bookstagram #bookstagramfeauturestr #bookstagramavcıları
Read more
Ben gençtim daha. Her şey değişmeye başladı. Biraz daha korktuk birbirimizden. Biraz daha ayrıldık. ...
Media Removed
Ben gençtim daha. Her şey değişmeye başladı. Biraz daha korktuk birbirimizden. Biraz daha ayrıldık. Sanki doğduğumuz toprak, konuştuğumuz dil, taşıdığımız meme, inandığımız kitap kadar farklıydık. Masalar sokaklardan, ruhlar gecelerden, emek ve saygı ellerden, kalplerden uçtu ... Ben gençtim daha. Her şey değişmeye başladı. Biraz daha korktuk birbirimizden. Biraz daha ayrıldık. Sanki doğduğumuz toprak, konuştuğumuz dil, taşıdığımız meme, inandığımız kitap kadar farklıydık. Masalar sokaklardan, ruhlar gecelerden, emek ve saygı ellerden, kalplerden uçtu gitti. Sınav sistemleri, eğitim kalıpları sürekli değişti. 6 komşunun yerini 100 yabancının aldığı toplu konutlar yükseldi. Eski binalar, tarihi yapılar, kültürün simgeleri, yani hafızamızı oluşturan öğeler betona, çamura bulandı. Metrobüslerle şikayet ettiğimiz, canımıza okuyan işlere gittik; kuş kadar paralarla görmediğimiz evlerin kiralarını ödedik; ve maden mühendisleri bankacı oldu, öğretmenler, memurlar işsiz dolaştılar. Çocukları evlendirmeye, genç kadınları şiddetin karanlık banyosuna kitlemeye, asgari ücretle yaşayan aileyi üç bebekle kurtarmaya çalıştık ülkece. Ormanları yaktık, hayvanları biçtik, cinnet getirdik el ele. Daha sevdiğinin elini tutmadan bir dava uğruna üzüm taneleri gibi toprağa düşen genç erkek ve kadınların yaslarını tutmaya zaman bulamadan yine başladı rutin olan her şey. Toplu konutlardan çıktık, toplu taşımaya bindik, patrondan azar işittik, akşam karımızı çocuğumuzu sevmeden televizyon izleyip uyuduk. Neden böyle yaşıyoruz? Neden kendimizi, komşularımızı, çocuklarımızı, bizden ‘olmasa da’ insan olanı, canlı olanı sevip korumuyoruz? Neden bir ağaç değiliz, bir orman da olamadık? Neden taştan da taşız? Ah, unuttum. Taşlar bile çiçek açıyor kardeşim. Sen de çiçek açacak mısın?
Umudun hayaliyle... Mutlu günler.
Read more
Hani birşeyi çok iyi bilip de ifade edemediğiniz zaman kıvranırya insan, işte bu kıvranmalara ...
Media Removed
Hani birşeyi çok iyi bilip de ifade edemediğiniz zaman kıvranırya insan, işte bu kıvranmalara son verecek ifadelerle dolu, yakın tarihimizi mükemmel bir şekilde ifade eden bir kitap. Bu kitap sadece okunacak değil sürekli tekrar ede ede altını çize çize ezberlenmesi gereken bir kitap. ... Hani birşeyi çok iyi bilip de ifade edemediğiniz zaman kıvranırya insan, işte bu kıvranmalara son verecek ifadelerle dolu, yakın tarihimizi mükemmel bir şekilde ifade eden bir kitap. Bu kitap sadece okunacak değil sürekli tekrar ede ede altını çize çize ezberlenmesi gereken bir kitap. Ülkeminzin yakın tarihini, yargı sistemimizdeki sıkıntıları ve nelerin olup bittiğini anlayamayanlarbaşta olmak üzere lise ve yüksek öğretimde ders olarak okutulmalı bence.

Türkiye'de yargıyı düzenleyen aktörler, 1930'lu yıllardan itibaren adaleti sağlamak yerine, ideolojik kaygıları doğrultusunda toplumu şekillendirmeyi asli görevleri olarak benimsediler. Bu misyonu yerine getirme yolunda en büyük yardımcıları ise darbecilerin hazırladıkları anayasa ve yasalar oldu.
Yargı sistemi, bugüne dek siyasetin alanını daraltarak toplumsal problemlerin çözümünü engelledi. Ancak Türkiye toplumu artık bir dönüşüm gerçekleştirdi ve bu dönüşüme ayak uyduramayan yapıları değiştiriyor. Yargı sistemi içerisinde de bu sürece paralel olarak sağlıklı düşünebilen hukukçular çıkmaya başlıyor.
Son zamanlarda yaptığı demokratik çıkışlarla tanıdığımız Osman Can bu genç kuşağın ilk temsilcisi. Köhnemiş yargı sistemi içerisinden yükselen taze bir ses. Akademisyen kinliğinin yanında bürokratik bir deneyime de sahip olan Osman Can, ideolojik temelleri 1930'larda atılan, 27 Mayıs Darbesiyle Anayasal düzeyde kurumsallaştırılan yargı sistemimizin yapısını ve yarattığı sonuçları ele aldığı kitabında referandum sürecini ve sağlıklı bir yargı sistemine kavuşmanın yollarını anlatıyor. -Ergenekon, tanrıların vurulduğu bir davadır!
-Yargı ideolojik bir silaha dönüştürüldü!
-İstiklal Mahkemeleri bir terör aygıtı gibi çalıştı.
-27 Mayıs'ta solcu, 12 Eylül'de dindar bir Atatürk yaratıldı!
-Yassıada yargılamaları cübbeli terördür.
-Yüksek yargının referanslarında demokrasi ve özgürlük yoktur.
-Laikliğin amacı özgürlük değilse bir değeri var mıdır?

#darbeyargısınınsonu #osmancan #hukuk #yargı #law #inceleme #kitap #kitaplık #kitapkurdu #kitapağacı #kütüphane #kitapsevgisi #kitaptavsiyesi #kitapeleştirisi #edebiyat #okumaaşkı #vscobook
#okumahalleri #book #booklove #bookstagram #booklover #bookworm #library #literature
Read more
Loading...
Okuduğunuz kitabın her satırında çok ehemmiyetli bir sırrın şifrelendiğini bilseydiniz ne hissederdiniz? ...
Media Removed
Okuduğunuz kitabın her satırında çok ehemmiyetli bir sırrın şifrelendiğini bilseydiniz ne hissederdiniz? Elinizde sizi, sizden daha iyi bilen ve aklınızdan geçen her konuya hakim bir kitap olduğunu düşünün? ~~~~~~ Divan Edebiyatının büyük üstadı Fuzuli’ye verilen bir sır, Leyla ... Okuduğunuz kitabın her satırında çok ehemmiyetli bir sırrın şifrelendiğini bilseydiniz ne hissederdiniz? Elinizde sizi, sizden daha iyi bilen ve aklınızdan geçen her konuya hakim bir kitap olduğunu düşünün?
~~~~~~
Divan Edebiyatının büyük üstadı Fuzuli’ye verilen bir sır, Leyla ile Mecnun eserini yazmasına vesile olur. Edindiği sırrı kitabın satırlarına şifreleyerek yazar ve art niyetli insanlar kitabın peşine düşer. Biz gelişen olayları kitabın esas karakteri Mecnun anlatımıyla okuyoruz. Kitabın geçtiği eller hakkında da bilgi edinip, büyük Osmanlı döneminde ki yaşantıyı ve aşkı da okuyoruz. İçinde aşk, tarih, gizem barındıran geniş çaplı bir roman. Üstelik İskender Pala, başta Fuzuli olmak üzere bir çok değerli Divan Edebiyatı üstadını bir araya getirmiş bu eserinde. Eğer tasavvuf seviyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.. Neden tasavvuf diye kategorize ettim diye soracak olursanız: kitap baştan sona maneviyata yönelik ve tamamen ruhsal bir şölen sunuyor.
#kitap #bookstagram #book #bookshelf #books #bookblogger #booklover #booklovers #bookphoto #1kitap1fotograf #instalike #like4like #likeforlike #likeforfollow #like4likers #tagsforlikes #vscocam #vscobook #vsco #vscoturkey
Read more
Cümleler arasında kaybolmasın diye en başta belirtmek isterim ki; Kamelyalı Kadın bu güne kadar ...
Media Removed
Cümleler arasında kaybolmasın diye en başta belirtmek isterim ki; Kamelyalı Kadın bu güne kadar okuduğum en dokunaklı aşk kitaplarından birisi oldu. Gerçek bir aşkın dokunaklı ve yürek burkucu hikâyesi... Taşradan gelmiş orta sınıfa mensup bir erkek ve hayatı zevk, sefahat içerisinde ... Cümleler arasında kaybolmasın diye en başta belirtmek isterim ki; Kamelyalı Kadın bu güne kadar okuduğum en dokunaklı aşk kitaplarından birisi oldu.
Gerçek bir aşkın dokunaklı ve yürek burkucu hikâyesi... Taşradan gelmiş orta sınıfa mensup bir erkek ve hayatı zevk, sefahat içerisinde geçen, özellikle kamelya çiçeklerine tutkun bir hayat kadınının hüzün ve acıyla dolu ölümsüz aşk hikayesi.Kitap, özellikle 50, 60. sayfalardan itibaren okuyucuya bir edebi şölen vadediyor.

Hukukçu Mösyö Armand Duval’in yolu bir gün kamelyalarıyla ünlenmiş Matmazel Marguerite Gautier ile kesişir. Armand’ın kendi halinde bir hukukçu, Marguerite’in ise çiçeklerine sıradan bir ailenin bir aylık geçim kaynağını sarf edebilecek derecede sefahat içinde bir kadın oluşu, bu iki gencin birbirlerine ilgi duymalarını engellemez. Başından geçen onca şeye rağmen masumiyetini kaybetmeyen Marguerite, Armand Duval sayesinde hayatında ilk defa şefkati tanıyacak, karşılık beklemeden sevmenin ve sevilmenin güzelliğini tadacaktır.

Kamelyalı Kadın’ın dokunaklı öyküsü o kadar çok sevilmiş ve ilgi görmüştür ki, birçok kez filme aktarılmış, tiyatro, bale ve opera olarak sahnelenmiştir.
#kitap #kitaplık #kitapkurdu #kitapağacı #kütüphane #kitapsevgisi #kitaptavsiyesi #kitapeleştirisi #edebiyat #okumaaşkı #vscobook #camille #kamelyalıkadın #alexandredumas #roman #aşk #dram #love #novel #okumahalleri #book #booklove #bookstagram #booklover #bookworm #library #literature #reading #kitaptavsiyem
Read more
 #RepostSave @busraninkitapligi with @repostsaveapp ・・・ #kitapyorumu - ElvedaHaziran Kitap ...
Media Removed
#RepostSave @busraninkitapligi with @repostsaveapp ・・・ #kitapyorumu - ElvedaHaziran Kitap bitti ama keşke bitmeseydi dedim içimden. Açıkçası son sayfaları okurken gözyaşlarımı tutamadım. Sarah Jio’nun her romanında olduğu gibi Elveda Haziran’da çok etkiledi beni. Kitap, ... #RepostSave @busraninkitapligi with @repostsaveapp ・・・ #kitapyorumu - ElvedaHaziran

Kitap bitti ama keşke bitmeseydi dedim içimden. Açıkçası son sayfaları okurken gözyaşlarımı tutamadım. Sarah Jio’nun her romanında olduğu gibi Elveda Haziran’da çok etkiledi beni. Kitap, New York’ta bankacı olarak çalışan ve stresli bir hayatı olan June’u ele almış. June’un kendini keşfetmeye zamanı yoktur çünkü çok yoğun bir hayata sahiptir, çoğu zaman kendine vakit ayıramaz. Her şey teyzesi Ruby’nin ölümü ve tüm mirasını ona bırakmasıyla başlıyor… O kadar güzel hayal ettim ki olanları... ‘’Keşke June’un yerinde ben olsaydım.’’ dediğim zamanlar oldu. June, Ruby teyzesinin ona bıraktığı kitabevini bir an önce satıp eski hayatına geri dönmek ister fakat biliyordur ki kalbindeki bir parça onu bu kitabevine bağlar. Bir gün teyzesi ile ünlü yazar Margaret’ın mektuplarını bulur. Teyzesinin önceden birine aşık olduğunu ve Margaret’le çok yakın arkadaş olduklarını öğrenir. Hatta ‘’İyi Geceler Aydede’’ kitabının çıkmasında teyzesi Ruby’ninde önemli bir rolü vardır. Bu arada kitabevinin yanındaki restoranının sahibi Gavin ile tanışmasıyla hayatının aşkını da anlamasa da bulmuş olur… Ama olaylar burada bitmiyor. Kitabevinin borçta olduğunu ve eğer borç ödenmezse kitabevine haciz geleceğini içeren bir mektup alır… Acaba June ‘’Mavi Kuş Kitabevi’’ni kurtarabilecek mi? Mükemmel bir hikaye, mükemmel bir kurgu.

#sarahjio • #elvedahaziran #1mayısbks #okuyorum #book #instabook #bookstagram #kitap #kitapkurdu #kitapsevgisi #bookneed #bookaholic #reading #bookworm #booknerd #bookpic #bookshelf #bookaddict
Read more
Loading...
Düşündüm de ; Hayata bir kadın olarak bakmak ne güzel !... Belim artık bir çay bardağı inceliğinde ...
Media Removed
Düşündüm de ; Hayata bir kadın olarak bakmak ne güzel !... Belim artık bir çay bardağı inceliğinde değil belki ama incecik zevklerim oluştu dünden bugüne. Güzel bir kitap,yemek,manzara ve müzik hayatımın en keyifli anlarını sunuyor bir süredir. Eski kilomda değilim tamam ama tüm ... Düşündüm de ;
Hayata bir kadın olarak bakmak ne güzel !...
Belim artık bir çay bardağı inceliğinde değil belki ama incecik zevklerim oluştu dünden bugüne.
Güzel bir kitap,yemek,manzara ve müzik hayatımın en keyifli anlarını sunuyor bir süredir.
Eski kilomda değilim tamam ama tüm fazlalıkları da attım hayatımdan. Buna rağmen kendimi dolu dolu ve zengin hissediyorum.
Okuma gözlüğümü henüz boynumda taşımamakta inat etsem de sürekli çantamda artık. Gözlerimin eskisi kadar iyi gördüğü söylenemez ama tüm yaşanmışlıkları arşiv gibi taşıyorum gözlerimde .
Öyle yüksek sesle müzik dinlemek , bağırtılı çağırtılı kalabalık yerler eskisi kadar ilgimi çekmiyor. Hafifi bir müziğin eşlik ettiği sakin bir ortamdaki sohbetlerin tadı hiçbir şeyde yok.
Deli gibi alışveriş yapmıyorum artık. Öyle çok güzel görünme çabam da azalmış. Elbette üstüme başıma dikkat ediyorum ama artık son moda kıyafetler, kozmetikler ve takılar ilgimi eskisi kadar çekmiyor artık. Bir mağaza ya da kuaförde geçirdiğim uzun zamanlar sıkıyor. Yakışanın da yakışmayanın da farkındayım. Başkalarının takdir etmesi güzel ama en çok da kendime güzel görünmeyi seviyorum.
Öyle çok insan tanıma hevesim de kalmadı. Samimi birkaç dost yetiyor da artıyor bile.
Yolunda gitmeyen işlere ,açılmayan kapılara eskisi kadar direnç göstermiyorum. Çünkü artık biliyorum ki kendimi paralasam da hayatın kendine ait bir öğretme biçimi var. Evrensel sistem olması gerekeni benden iyi biliyor ve kendi zamanını bekletiyor.
Ne mutsuzken mutlu olmaya ne de herşey kötü iken yolunda olduğuna inandırmaya çalışıyorum kendimi. Her ne yaşıyorsam o karanlığın içinden geçip oradaki öğretiyi anlamaya çalışıyorum ki; bir gün gün ışığına çıktığımda kıymetini bileyim ufak tefek şeyleri dert etmeyim.
Her ne yaşıyorsam bir benzerini hemen herkesin yaşadığını biliyorum artık. Bu yüzden yaşadıklarımı dramatize edip çok abartmadan ve kendime acımadan kabule geçiyorum. Sabır…nasıl da güzel bir kelimedir. Hayatımı rölantiye aldığım dönemler bunlar. Boş viteste araba kullanmak gibi. Ne gaza basıyorum ne frene…Bu zamanlarımı kendi içime dönmek ve kendimi daha iyi tanımak için kullanıyorum.Biliyorum ki geçecek…bundan öncekiler gibi…
Herşey geçer…
Read more
 #Repost @kitapvehuzurrr (@get_repost) ・・・ Herkese Merhaba 🤗 . Harika bir kitap okuyoruz. ...
Media Removed
#Repost @kitapvehuzurrr (@get_repost) ・・・ Herkese Merhaba 🤗 . Harika bir kitap okuyoruz. Sıcacık, samimikocaman bir gülümseme ile başladım kitaba İlerleyen sayfalarda en baştan kalbimi fetheden iki kız kardeşle çok dertleşip omuz omuza mücadele edecek gibiyiz. E tabi ki her ... #Repost @kitapvehuzurrr (@get_repost)
・・・
Herkese Merhaba 🤗
.
Harika bir kitap okuyoruz. Sıcacık, samimi😍kocaman bir gülümseme ile başladım kitaba İlerleyen sayfalarda en baştan kalbimi fetheden iki kız kardeşle çok dertleşip omuz omuza mücadele edecek gibiyiz. E tabi ki her şeye rağmen gülümsemeyi de unutmayacağız.
Neden mi?
👇👇👇👇👇
#arkakapak
Er ya da geç mutlu bir hayat sürmenin anahtarını bulacağıma, güzel günler göreceğime ve her şeyin uyum içinde olacağına inanırdım hep.
Ama hayat, böyle değil maalesef…
.
İnsanları en mutlu gününe hazırlayan gelinlik tasarımcısı Jenny Tate, her ne kadar eşinden boşanmış bir kadın olsa da eski kocası ve onun yeni, muhteşem ailesinin hâlâ etkisi altındadır. Bu samimiyetten dolayı artık kendi hayatına yön veremediğin düşünen Jenny, Manhattan’ı ardında bırakarak doğduğu yere Hudson’a gider. Orada hem kendi gelinlik dükkânını açacak hem de kız kardeşi Rachel ve mutlu ailesine yakın olacaktır. Böylece kalbini dinlendirme yollarını ararken gerçek ailenin ne demek olduğunu anlayacaktır.
Rachel Carver, üçüz bebekleri ve evliliğiyle gurur duyan mutlu bir annedir. Ta ki derinden sevdiği eşinin onu aldattığını öğrenene kadar…
Kız kardeşine destek olacakken kendisinin bu duruma düşmesi, kadınlık gururunu incitmiştir. Rachel, kız kardeşi Jenny ile birlikte bu zorlu
süreci atlatmaya çalışırken hayattan neler istediğine karar verecektir.
Kristan Higgins’in kaleminden dökülen Masallar Gerçek Olsa, günümüz ilişkilerini irdeleyen, kâh hüzün kâh neşe kâh gözyaşıyla yoğrulmuş bir kardeşlik hikâyesi.
.
Birlikte okuduğum arkadaşlarım az ilerleyelim yarın  gıybete başlayalım 😏😉😁 Keyifli okumalar @cevizin_kitaplari @kitap_sevdam @kitapli_kiz @ktp_khv_
.
Bol gülümsemeli bol okumalı akşamlar
.
@arkadya_kitap #arkadyakitap #masallargercekolsa
.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
#bookstagram #kitaplaryolda
Read more
"...Çığlık çığlığa gezen bir martı misali Fırtınadaki bir deniz kuşu Arayıp duran sisli kayaları ...
Media Removed
"...Çığlık çığlığa gezen bir martı misali Fırtınadaki bir deniz kuşu Arayıp duran sisli kayaları ve kıyıları Kırlangıçlar üzerine güneş parlarken Ve serçeler aydınlığında sahipken Ve havanın kuşları mutluyken O hiç ama hiç mutlu olmayan Ben Sâri mutlu değilim Ah İlu, hayat ... "...Çığlık çığlığa gezen bir martı misali
Fırtınadaki bir deniz kuşu
Arayıp duran sisli kayaları ve kıyıları
Kırlangıçlar üzerine güneş parlarken
Ve serçeler aydınlığında sahipken
Ve havanın kuşları mutluyken
O hiç ama hiç mutlu olmayan
Ben Sâri mutlu değilim
Ah İlu, hayat kederli."
-----------------------------------------------------
Yeni yılın ilk kitabı, Tolkien'in çokça merak ettiğim Kullervo'nun Hikâyesi oldu.🎆 Diğer fantastik kitaplarına nazaran biraz farklı olan bu kitap, daha trajik bir yapıya sahip. Öz kardeşi Untamo tarafından katledilen Kalervo'nun oğlu Kullervo, hikâyemizin baş kahramanı. Oldukça çirkin bir yüze ve vücut yapısına sahip, oldukça kaba, merhametsiz, hayatı boyunca yüzü gülmeyen, kısaca oldukça trajik bir karakter. Hatta kitabın giriş bölümünde Verlyn Flieger abimiz de bize, Kullervo karakteri, Tolkien mitolojisinin en trajik karakteri diye belirtiyor. Bu arada öz kardeş tarafından katledilme, bunun üzerine katledilen kişinin oğlunun intikam üzerine ant içmesi de bize Hamlet'i hatırlatmıyor değil. 😊

Gelelim kısaca olay örgüsüne, Untamo ve Kalervo, iki öz kardeş fakat Untamo kardeşini çekmemekte ve onun topraklarına, tebasına göz dikip sürekli onları rahatsız etmekte. Bu rahatsızlık öfkeye, sonra da savaşa dönüşür ve bu savaşta Kalervo ve tebası katledilir. Sadece karısını ve çocuklarını yanına alarak kendi topraklarına götürür. Kullervo'nun küçük kız kardeşi Wanona ve kendisi hariç diğer kardeşleri Untamo'nun kölesi olurken bu iki kardeş oldukça asi, dik başlı yetişirler. Bilgin tazı Mauri de Kullervo'ya üç tüy vererek yardım eder. Bu bakımdan da kitapta büyü motifi oldukça sık geçmekte. Kısaca baştan sona Kullervo'nun bahtsız talihine, mit türünde şahit oluyoruz. Kitabın sonunda Untamo'dan babasının intikamını alsa da vicdan azabı çeker. Çünkü o köydeki herkesi öldürdükten kısa bir süre sonra annesinin hayaleti gelir, onu ve kardeşlerini de öldürdüğünü söyler ve bunun üzerine intihar eder.

Tolkien bu eseri ortaya koymadan önce Fin'lerin Kalevala destanından hayli etkilenmiş; hatta İngilizlerin doğru düzgün mitleri olmadığını söylemiş ve başlamış yazmaya. Kitap yarım kalmış ve yanlış okumadıysam oğlu tamamlamış.
⬇️Devamı Yorumda⬇️
Read more
Loading...
Yazarın bu kitabı da öteki eserleri gibi dolu dolu,öğretici,bilgilendirici,anlatımı duygu ...
Media Removed
Yazarın bu kitabı da öteki eserleri gibi dolu dolu,öğretici,bilgilendirici,anlatımı duygu ve konu ile yapı taşları gibi örülü ve asla sıkıcı bunaltıcı değil.Bir kitabını bitirdiğinizde,dönüp aynı eserini yine okumak istiyorsunuz ve her okumada yüreğinizde kalan başka tatlar oluyor. Söz'ün ... Yazarın bu kitabı da öteki eserleri gibi dolu dolu,öğretici,bilgilendirici,anlatımı duygu ve konu ile yapı taşları gibi örülü ve asla sıkıcı bunaltıcı değil.Bir kitabını bitirdiğinizde,dönüp aynı eserini yine okumak istiyorsunuz ve her okumada yüreğinizde kalan başka tatlar oluyor.

Söz'ün ve suskunun annesi Meryem, sancının çarpıntısıyla kuru kütüğe tutunduğunda kütük yemyeşil olmuştu. İsa'nın sancısıydı bu. Filozofun, Hiç Kimsenin Ülkesi dediği düşünce yurdunda, her birimizde var olan hakikat çocuğunun sancısını çekmenin çarpıntısıyla kaleme tutunmak anlamına geliyor benim için yazma etkinliği. Doğacak olan İsa mıdır, bilmem... İlk gençlik yıllarımdan beri yazmakta olan muaşakamın beni bu küçük kitapçığın kıyısına getirip bırakacağını hiç tahmin etmezdim. Benimkisi, zaman can elmasını kül etmekteyken bir yerlere çentik atma, iz bırakma, beni de yaşadım, 'Hatırla Beni Hayat' deme çabasından başkaca bir şey değil. Çat ayazda donmamak için olduğu yerde debelenen bir biçarenin karda bıraktığı izlerden başkası değil. Kendimi bildim bileli, "manda gibi bir bacak"tan ziyade "Sokrat gibi bir kafa"nın sahibi olmaya gayret ettim. Kendi kuşağımın ve benden sonra gelenlerin içinde hiçbir angajmana girmeden, çağın tiksinç derebeylerine yaltaklanmadan, kendinden yine kendine seyahat eden bir garip yolcunun kırık ama onurlu duruşunu korumak istedim.

#hatırlabenihayat #yusufözkanözburun #felsefe #deneme
#novel #kitap #kitaplık #kitapkurdu #kitapağacı #kütüphane #kitapsevgisi #kitaptavsiyesi #kitapeleştirisi #edebiyat #okumaaşkı #vscobook
#okumahalleri #book #booklove #bookstagram #booklover #bookworm #library #literature #reading #kitaptavsiyem
Read more
Selam selam selam. Sonunda bir kitap yorumuyla karşınızdayım, her ne kadar fotoğrafı beğenememiş ...
Media Removed
Selam selam selam. Sonunda bir kitap yorumuyla karşınızdayım, her ne kadar fotoğrafı beğenememiş olsam da • Ana karakterimiz (kitapta adı hiç geçmedi), Maryam ve Amira adlı üç kadın Ortadoğu'da, Tunus'ta bir otelde tanışır arkadaş olurlar. Her birinin ayrı bir hikayesi vardır. ... Selam selam selam. Sonunda bir kitap yorumuyla karşınızdayım, her ne kadar fotoğrafı beğenememiş olsam da😏

Ana karakterimiz (kitapta adı hiç geçmedi), Maryam ve Amira adlı üç kadın Ortadoğu'da, Tunus'ta bir otelde tanışır arkadaş olurlar. Her birinin ayrı bir hikayesi vardır. Bir gece Madam Lilla adında tuhaf, esrarengiz, gizemli (😂) bir kadın bu üç kadını akşam yemeğine davet eder ve tanışmak istediğini söyler. Böylece Madam Lilla'nın upuzun yolculuğuna bu üç kadın da dahil olur ve olaylar gelişir.

Kitapta her bölüm başında ilk önce yaşanan olayların sonucunu daha sonra ise yaşanan olayları anlatıyordu. İlk defa böyle bir anlatım tarzıyla karşılaştım, hoşuma gitti insanı merakta bırakıyor çünkü😂

Amira da, Maryam da, ana karakterimiz de birbirinden güçlü kadın karakterler. Kitapta feminist duygular ağır basıyordu bu da hoşuma gitti😌

Madam Lilla ise bambaşka bir karakterdi ya çok tuhaftı, okurken bazen çok sevdim bazen nefret edesim geldi😝

Kitaba dair hayal kırıklığına uğradığım tek şey kitabın sonuydu, daha farklı bitmesini isterdim beni pek tatmin edemedi. O yüzden kitaba puanım 4/5💥

#ecetemelkuran #düğümlereüfleyenkadınlar #everestyayınları
Read more
BEYNİNİ DOĞRU BESLE! Bu Dr. Banu Taşçı Fresko’nun @drbanutascifresko kitabının adı. Nöroloji ...
Media Removed
BEYNİNİ DOĞRU BESLE! Bu Dr. Banu Taşçı Fresko’nun @drbanutascifresko kitabının adı. Nöroloji uzmanı olan Fresko bu kitabında beslenme ve beyin sağlığı ilişkisini anlatmış. Bu kitabı görünce tam da beklediğimiz kitap olduğunu düşündük. Bütüncül bir bakış açısıyla ve güncel bilimsel ... BEYNİNİ DOĞRU BESLE!

Bu Dr. Banu Taşçı Fresko’nun @drbanutascifresko kitabının adı. Nöroloji uzmanı olan Fresko bu kitabında beslenme ve beyin sağlığı ilişkisini anlatmış. Bu kitabı görünce tam da beklediğimiz kitap olduğunu düşündük. Bütüncül bir bakış açısıyla ve güncel bilimsel bilgilere dayanarak yazılmış. Ayrıca kişisel hikayesi ve deneyimi ile de bir açıdan “damdan düşen” kitabı.
Dr. Fresko artık yazılarıyla Sağlıklı Yaşıyoruz’da... Şimdi Dr. Banu Taşçı Fresko’yu tanıyalım: “Dr Banu Taşcı Fresko, 1969 senesinde İstanbul’da doğmuştur.
İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1992 senesinde bitirmiş, ihtisasını İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda 1997 senesinde tamamlayıp nöroloji uzmanı olmuştur. Uzun yıllar İstanbul’da özel hastanelerde çalışmış; Mayıs 2017’den itibaren hastalarını kendi muayenehanesinde kabul etmeye başlamıştır.
Uzun yıllar süren ve kurtulamayacağını zannettiği migren, fibromiyalji, fazla kilo, irritabl bağırsak sendromu ve kronik depresyon yakınmaları; glutensiz ve taş devri tipinde beslenme, yoga ve yürüyüş sayesinde belirgin şekilde azalmıştır. Hem ağrılarla hem yaşamla barışmış, sağlığına kavuştuğu bu süre içerisinde 27 kg vermiştir.
Ekim 2017’de ‘Beynini Doğru Besle’ isimli kitabı çıkmıştır. Kitapta migren, fibromiyalji ağrıları ve irritabl bağırsak sendromu yakınmaları ile, bütüncül yaklaşım ile nasıl başa çıkılacağını kaleme almış; pek çok kronik ağrının oluşumuna katkıda bulunan gluten hassasiyeti ve hastalık mekanizmalarını anlatmıştır. Kronik ağrılarla başa çıkma yolunda beslenmenin -özellikle de şekersiz ve glutensiz beslenmenin- önemini kaleme almış, yaşam stili değişiklikleri ve yoganın iyileştirici etkilerine yer vermiştir.
Bütüncül yaklaşım ile ilgili en son gelişmeleri Instagram hesabından ve www.banutascifresko.com üzerinden paylaşmaktadır.
2017 senesinde temel yoga hocalık ve yoga terapi eğitimlerini tamamlamış ve uzman olmuştur.
Ahmet Güllü ve Vedat Örs atölyelerinde eğitim almış profesyonel bir ressamdır, günümüze kadar 8 kişisel sergi açmış, yurtiçi ve yurtdışı karma sergilere katılmıştır.
Eşi, kızı ve 3 kedisi ile İstanbul’da yaşamaktadır.” @saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #beslenme #diyet
Read more
YENİ! HER YER GÖKYÜZÜ - JANDY NELSON KARDEŞİZ, KLARNETÇİ, LAZANYA ŞEFİ, BİR ROMAN KAHRAMANINA ...
Media Removed
YENİ! HER YER GÖKYÜZÜ - JANDY NELSON KARDEŞİZ, KLARNETÇİ, LAZANYA ŞEFİ, BİR ROMAN KAHRAMANINA KAFAYI TAKMIŞ VE UMUTSUZCA ÂŞIK… On yedi yaşındaki Lennie Walker tüm zamanını ablası Bailey’nin gölgesinde huzurlu ve güven içinde geçirmektedir. Ancak Bailey’nin ani ölümünden sonra ... YENİ!

HER YER GÖKYÜZÜ - JANDY NELSON

KARDEŞİZ, KLARNETÇİ, LAZANYA ŞEFİ, BİR ROMAN KAHRAMANINA KAFAYI TAKMIŞ VE UMUTSUZCA ÂŞIK…

On yedi yaşındaki Lennie Walker tüm zamanını ablası Bailey’nin gölgesinde huzurlu ve güven içinde geçirmektedir. Ancak Bailey’nin ani ölümünden sonra ne yapacağını bilemeyen Lennie hayatının başrolünü üstlenmek zorunda kalır ve kendisini, ablasının tıpkı onun gibi yas tutan erkek arkadaşı sessiz ve baştan çıkarıcı Toby ile kasabaya yeni taşınan, hayat dolu müzik dâhisi Joe arasında buluverir. Biri Lennie’yi hüzünden kurtarırken öteki hüznüyle teselli etmektedir. Ama üçünün yolları kesiştiğinde Lennie’nin dünyası paramparça olacaktır…
Sevgiyi el üstünde tutarken acı bir kaybı irdeleyen bu romanda Lennie’nin, etrafındaki gürültüde kendi melodisini bulma çabaları son derece içten, gerçekten şamatalı ve kesinlikle unutulmaz. “Bağımlılık yapan, romantik, hüzünlü ve zekice yazılmış bir kayıp öyküsü... aynı zamanda unutulmaz bir kendini keşfetme hikâyesi. Hemen bu övgüyü okumayı bırakıp kitabı okumaya başlayın!” Gayle Forman, The New York Times çoksatanı Eğer Yaşarsam’ın yazarı “Mizah, müzik, şiir ve hayatla dolu bu roman ihanet ve affetmeyi gerçekçi karakterlerle yeniden betimliyor.”
School Library Journal “Bilgece yazılmış… Üstelik çok keyifli.” Zoe Sugg, The New York Times çoksatanı Çevrimiçi Kız’ın yazarı “Tutkulu, hassas, ince detaylarla bezeli ve karşı konulmaz bir kitap.” VOYA “Nelson’ın kayıpla başa çıkmaya dair bu samimi ve hassas ilk romanı romantizm ve tutku dolu.” The Horn Book “Aşk ve kaybetmek konulu bu muhteşem hikâyede Nelson bizi güldürecek ve ağlatacak birçok karakterle tanıştırıyor.” NPR, “The Roundtable” “Uzun süredir bir öyküye ve karakterlerine böylesine âşık olmamıştım. Nefes kesici, yürek parçalayıcı ve çok komik. Dünyayı sarsacak bir öykü.”
An Na, Michael L. Printz Ödülü ve Amerika Ulusal Kitap Ödülü Finalisti

Özgün Adı: The Sky Is Everywhere
Çeviri: Gizem Yeşildal
Tür: Roman
Sayfa: 296
Satış Tarihi: 25 Mayıs
İncelemek ve satın almak için: https://buff.ly/2IqU56o
Read more
İsmail E. Erünsal Osmanlılarda SAHAFLIK VE SAHAFLAR Türkiye’de kültür ve edebiyat tarihi ...
Media Removed
İsmail E. Erünsal Osmanlılarda SAHAFLIK VE SAHAFLAR Türkiye’de kültür ve edebiyat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, çok uzun yıllar üzerinde çalıştığı bu eserinde, orijinal ve el değmemiş sayısız arşiv malzemesi kullanmıştır. 1604-1909 ... İsmail E. Erünsal

Osmanlılarda
SAHAFLIK VE SAHAFLAR

Türkiye’de kültür ve edebiyat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, çok uzun yıllar üzerinde çalıştığı bu eserinde, orijinal ve el değmemiş sayısız arşiv malzemesi kullanmıştır. 1604-1909 tarihleri arasında, başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Edirne’ye ait 3000 civarında mahkeme defterinin taranmasıyla elde edilen 200’e yakın sahaf terekesi yanında birçok arşiv vesikası da kullanılarak Osmanlı dönemindeki sahaflık ve kitap ticareti aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Osmanlı sahaflığının XVI. yüzyıldan itibaren yaklaşık dört asırlık tarihini inceleyen bu eser, sahaflığın Ortaçağ İslâm dünyasındaki yerini ve Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşadığı gelişme sürecini derinlemesine inceleyen ilk monografik çalışmadır. Müstakil bir meslek grubu olarak sahaflığı ilk defa ele alan bu çalışma, bünyesinde bir meslek grubu için yapılan ilk indeks denemesini de barındırmaktadır.

Osmanlı kültür hayatında sahafların yeri, sahafların kitap temin etme süreçleri, zengin bir esnaf kolu olarak sahafların ekonomik durumları, sahafların müşterileri, kitap fiyatları, kitap müzayedeleri, kitap kültürünün oluşmasında ve yaygınlaşmasında sahafların yanı sıra hattat, müstensih ve mücellidlerin rolleri, yabancılara kitap satışı gibi konuları ele alan bu kitap, Osmanlı’nın 400 yıllık karanlık kitap tarihine ışık tutmuş, kültür tarihimizin çok önemli bir eksikliğini ortadan kaldırmıştır. (Arka kapaktan)

Timaş Yayınları

3. h. orijinal cildinde, 584 s., 16x24, 2013, İstanbul

#sahaf #kitap #kitabevi #oldbooks #eskikitap #tarih #edebiyat #hikaye #öykü #koleksiyon #fotoğraf #dergi #matbuat #yayın #neşriyat #süreli #mecmua #dergi #Kütüphane #koleksiyon #İsmailEErünsal #İbnülEminMahmudKemalİnal #SahaflarÇarşısı #MünifFehim #TimaşYayınları
Read more
Selam herkese<span class="emoji emoji2728"></span> Size en en çok severek okuduğum kitabı paylaşmak istiyorum. Jane Austen’dan gerçek ...
Media Removed
Selam herkese Size en en çok severek okuduğum kitabı paylaşmak istiyorum. Jane Austen’dan gerçek ismi ile Gurur ve Önyargı ama bazı çevirmenlere göre de Aşk ve Gurur ki hiiiç sevmiyorum bu kitap ismini. Her zaman ve daimi olan Gurur ve Önyargı’dır benim için çünkü kitabın konusu ile isim ... Selam herkese✨ Size en en çok severek okuduğum kitabı paylaşmak istiyorum. Jane Austen’dan gerçek ismi ile Gurur ve Önyargı ama bazı çevirmenlere göre de Aşk ve Gurur ki hiiiç sevmiyorum bu kitap ismini. Her zaman ve daimi olan Gurur ve Önyargı’dır benim için çünkü kitabın konusu ile isim her açısından cuk diye oturmuş. Yani ne alaka Aşk ve Gurur ne mantık? İlla okuru kendine çekicen diye de saçmalama istersen. Neyse yoruma geçiyorum ben🤦🏽‍♀️ #yorum Güney İngiletere Netherfield’da yaşayan Bennet Ailesi ile tanışıyoruz. Bennet kız kardeşleri birbirinden çok farklı karakterlere sahiplerdir. Bizi ilgilendiren iki kız kardeş aslında; Elizabeth ve Jane. Kız kardeşlerin annesi kızlarını zengin erkeklerle evlendirip refah içinde yaşamalarını istemektedir ama sakın aklınıza kötü anne modeli gelmesin tamamiyle saf, temiz ve tatlı bir biri aslında😌 Gün gelir ve yan çiftliğe Bay Bingley ve arkadaşı Darcy taşınır tabiiii kiiii anneciğimizin gözünden kaçmaz bu zengin, yakışıklı soylu genç adamlar kaçmaz😏 Malumunuz 19. yüzyılda yapılan o aristokrat balolar meşhurdur kiii geçmişte yaşamak isteseydim kesinlikle 19. yüzyılın ‘upper class’ ın da olmak isterdim yaaaassss🤓 Neyse neyse konudan şaşmıyorum öhöömm.. Şey heh anacım Bay Bingley ve onun cooolllll arkadaşı Darcy😏 Bennet Ailesi’nin yanına taşınınca balo verirler bizim ana Bennet durur mu tuttuğu gibi götürür kızlarını ve işteeeeeeee Elizabeth ve Jane’in hayatı değişir. Gurur ve Önyargı kitabı Elizabeth ve Darcy ilişkisi ile biz okurları içine çeker. Yeminle diyorum ki okuduğum en güzel kitaplar arasındadır ve filmi de müüükooooo müko müko ahhhhğğğğ al şarabını geç filmin başına otur iç izle hadi baaayyyy🧚🏽‍♀️
••
#kitaptavsiye #kitapzamani #kitapgalerim #kitaplariyikivar #okumahalleri #edebiyat #kitap #vsco #vscotoday #vscocam #gununkitabi #okuyorum #okudumbitti #kitapalintilari #kitapyorumu #fotografheryerde #kitapvatani #gununkaresi #kitaplaryolda #okunacak #1kitap1fotograf #galerikitap @kitapgalerim #kirmizikitaplik @kirmizikitaplik #HerkesOkusun #kütüphanem #kitaplaryolda #janeausten #prideandprejudice #gururveönyargı
Read more
Tuhaf ve sorunlu karakterleri ile oldukça karanlık ve gizemli bir polisiye Kayıp Kuşak. Hatta ...
Media Removed
Tuhaf ve sorunlu karakterleri ile oldukça karanlık ve gizemli bir polisiye Kayıp Kuşak. Hatta insan kolay kolay polisiye, gizem ya da başka bir türe yerleştiremiyor bu kitabı. Çünkü pek çok şeyden bahsediyor, takılı kalmıyor, söyleyip de geçmiyor. Hayatı boyunca hep bir şeyleri batıran ... Tuhaf ve sorunlu karakterleri ile oldukça karanlık ve gizemli bir polisiye Kayıp Kuşak. Hatta insan kolay kolay polisiye, gizem ya da başka bir türe yerleştiremiyor bu kitabı. Çünkü pek çok şeyden bahsediyor, takılı kalmıyor, söyleyip de geçmiyor. Hayatı boyunca hep bir şeyleri batıran ve hiçbir zaman başkaları gibi olmayan Cass Neary, artık kendisine yetmeyen kasabasından ayrılıp New York'ta eğitim görmeye başlar ama hiçbir yerde dikiş tutturamayan ve tam bir kaybeden olan Cass, okulu da bırakıp hayatta devam edebildiği iki şeyden biri olan fotoğrafçılığa tutunur. Diğeri ise bir sahaf deposunda çalıştığı "diğer işi"dir. Sürekliliği dondurma kudretine sahip fotoğrafçılığa da tuhaf ve karanlık kişiliğini yansıtan Cass, insanlığın değişik anlarını pozlamaya bayılır. Bunlardan biri ise ölü insanların fotoğraflarını çekmektir. Yıllar sonra bir şekilde yolu kuzeyde buz gibi ve oldukça tuhaf insanları barındıran sahil kasabasına ve çevresindeki adalara düşen Cass, burada kendine ilham kaynağı olmuş fotoğrafçılarla tanışacak ve kendini türlü gizemlerin ortasında bulacaktır. Karakterlerinin iç halleri, mekan ve olaylar bakımından oldukça karanlık ve vahşi bir kitap olan Kayıp Kuşak, 70'ler ve Punk kültürü, türlü fotoğrafçılık teknikleri ile güncel olaylar da dahil pek çok konuda sohbet eden, gizemi ve karanlık temasını tüm sayfalarının özüne işlemiş, beklediğimden daha az sıkıcı, daha çok tüyler ürpertici; karakterleri ve tasvirleriyle gayet derinlikli, satır araları ya da geri planında bir şeyler boş kalmamış tuhaf bir kitaptı. Her ne kadar 6.45 koleksiyonuma eklemek için almış olsam da okuduğuma ve kitaplığımda olmasına memnun olduğum bir deneyim oldu benim için. Bu tarz dolu dolu ve orijinal/değişik kitapların var olması bizi her daim mutlu eder zira.
Read more
Bu ay #bookcrossing dostlarımız belli oldu 🧡 @cagriguven16 @bogac.ksk vd @fitvemuhendis Ocak ...
Media Removed
Bu ay #bookcrossing dostlarımız belli oldu 🧡 @cagriguven16 @bogac.ksk vd @fitvemuhendis Ocak ayında #ikigai ile başlayan, şubattada #hygge ile devam eden kitap hediyelerime Martta #masallarlayolaçık ile devam (evet Mart bitti de ben biraz gezmekle meşguldüm geciktim )Yeni yılda ... Bu ay #bookcrossing dostlarımız belli oldu 🧡 @cagriguven16 @bogac.ksk vd @fitvemuhendis Ocak ayında #ikigai ile başlayan, şubattada #hygge ile devam eden kitap hediyelerime Martta #masallarlayolaçık ile devam💙✨ (evet Mart bitti de ben biraz gezmekle meşguldüm geciktim 🙊)Yeni yılda çok kitap okuyalım, #bookcrossing yapalım, kitap hediye edelim demiştim. Mart ayında 2 kitap bitirdim, #bookcrossing yapamadım ama 5 kitap hediye ettim. 📚✨Haftaya pazartesi kargolanmak üzere buradan da 3 adet Masallarla Yola Çık kitabından hediye ediyorum. Bu harika kitabı internette gezinirken görüp aldım. İlk başta yazarın akıl verdiği gibi her hafta bir bölüm okuyup egzersizleri yapıyordum. Sonra Tayland’a yanıma götürdüm ve baştan sona bir kaç defa okudum. Galiba hayatımın bu döneminde çok ihtiyacım vardı. Resmen hatmettim ve çok sevdim. Önce karanlık ama yeşil ormana girdim. 🌳🌿Sonra püfür püfür rüzgarlar esen dağlara çıktım 🏔🌬derken ışıktan gözlerimin kamaşıp üçüncü gözümün açıldığı çöle geldim. 🔥Sonra tam da Phi Phi Adası’ndayken denizlere daldım suda süzüldüm. Suya güvenince batmadım, yanıma renkli balıklar geldi.💦🐠Neyse efendim, #masallarlayolaçık kirabına sahip olmak için tek yapmanız gereken şöyle 1-2 dakika düşünüp yola çıkmak istediğiniz o masalsı yere dair bir adet örnek vermeniz. Çekinmeyin yaratıcı olun 🙆🏻‍♀️🧜🏻‍♀️ Ayrıca siz okuduktan sonta kitabı 3 arkadaşınıza daha okutmanızı istiycem (her zamanki gibi 🙃) o yüzden onları da tag’lemeniz. Yani özetle tek yoruma bir adet masalsı yolculuk örneği ve kitabı sizden sonra okuyacak üç arkadaş bekliyorum. 💙💙💙 Biliyorsunuz çekiliş yok kafamıza göre seçip aramızda kitabı gezdiriyoruz.. Zaten az yorum geliyor diğer seyahatli çekilişlerime göre 😅ps: Nisan kitabını da haftaya duyuracağım pps: bu sene bolca kitap okuma, #bookcrossing yapma ve kitaplardan konuşma hedefime paralel bloga kitaplar sekmesi ekledim link profilde 📚😘 #kitaplar #kitapkurdu #kitapaşkı #kitapönerisi
Read more
Ian, Priss’le beraberken karanlık, sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları zamanlarda ...
Media Removed
Ian, Priss’le beraberken karanlık, sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları zamanlarda bile, o küçük New York taşra kasabalarının ormanında oynarken Ian bunu iliklerine kadar hissederdi. Yine de, Priss onun en iyi arkadaşıydı. Ona “ezik” ve “şişko” diyen zorbalardan ... Ian, Priss’le beraberken karanlık,
sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları
zamanlarda bile, o küçük New York taşra
kasabalarının ormanında oynarken Ian bunu
iliklerine kadar hissederdi. Yine de, Priss onun en
iyi arkadaşıydı. Ona “ezik” ve “şişko” diyen
zorbalardan kurtuluşuydu. Aynı zamanda ailesinin ölümcül sırlarından da…

Şimdi ikisi de New York’a kaçmışken, Ian
artık çocukluğunun o işkence görmüş kabuğunda
yaşamamaktadır. O, yetenekli ve başarılı bir çizgi
roman yazarıdır ve Priss… Priss hâlâ beladır. Ian
ise geçmişini uzak tutmaya kararlıdır. Özellikle de
güzel Megan’la tanışmışken ve onun aşkıyla
birlikte daha iyiye doğru değişmeyi istemişken.
Fakat Priss değişimden hoşlanmaz.
Değişim onu kızdırır ve o kızdığında, korkunç
olaylar yaşanmaya başlar.

Martı Yayınları okurlarının Piyonun
Son Hamlesi’yle tanıdığı Lisa Unger’ın okurken
uçurumun kenarında yürüyormuş hissi veren yeni
romanını elinizden bırakamayacaksınız.

#AşktanYaDaKorkudan Tüm Kitap Satış Noktalarında! #lisaunger #yenikitp #piyonunsonhamlesi #psikolojikgerilim #instabook #bookstagram
Read more
Yazar bu romanı, maddi karşılık beklemeden boş zamanını değerlendirip kendine meşgale olması ...
Media Removed
Yazar bu romanı, maddi karşılık beklemeden boş zamanını değerlendirip kendine meşgale olması amacıyla yazmış. Bu kadar okunup tanınacağını hiç tahmin etmemiş. Evet, gerçekten de kitabın özgün bir konusu var. Her ne kadar roman günümüzde geçse de, kitabın ilk bölümleri insan tarihine ... Yazar bu romanı, maddi karşılık beklemeden boş zamanını değerlendirip kendine meşgale olması amacıyla yazmış. Bu kadar okunup tanınacağını hiç tahmin etmemiş. Evet, gerçekten de kitabın özgün bir konusu var.
Her ne kadar roman günümüzde geçse de, kitabın ilk bölümleri insan tarihine ait birçok bilgi barındırmakta. Bundan yaklaşık yetmiş bin yıl önce Toba yanardağının patlaması sonucu insan neslinin tükenme eşiğine gelmesi, elli bin yıl önce bizle birlikte yaşayan en az üç insansı ırkın olması; neandertaller, Homo floresiensisler ( Hobbitlere benzeyen bir tür cüce insansı ırk), denisovanlar ve günümüzde Antarktika açıklarında bir araştırma gemisinin buzula gömülü esrarengiz bir yapıyı keşfetmesi...
Yaklaşık ilk 200 sayfayı büyük bir keyifle, yer yer durup düşünerek, bir yerlerini not alarak araştırarak okudum. Sonra kendimi bir koşuşturmanın bir kaos'un ortasında buldum. Fazla detaylı, gereksiz konuşmalar ve kafamda oturtamadığım bazı yerlerin olduğu anlamsız bir kitap olmaya başladı, ta ki son 150 sayfaya kadar. Sonra yine ilk sayfalar gibi merakla, heyecanla, gerilerek okudum.
Kitabı hem sevdim, hem sevmedim. Siyahla beyaz arası gibi, gri yani. Ne çok mükemmel ne de kötü. Kesinlikle orijinal bir konusu var ama detaylara girilmesi nedeniyle olması gereken mükemmellikte değil bence.
.
.

#atlantisgeni #pegasusyayinlari #agriddle #edebiyat #igbook #kitapseverler #kitapdunyasi #book #booklove #okumavakti #macera #okuyorum #kitapkurduyumben #kitap #kitapagaci #kitaptavsiyesi #okumakguzeldir #neokuyorum #kitapsevgisi #okumazamani #birkitapbirfotograf #kitapyorumu #kitapevreni #okudukçabüyürinsan #kitaplaryolda
Read more
En zor olan, kendi fısıltılarını susturmaya çalışmaktır… . "Sen nesin biliyor musun Nesil?" "Bir ...
Media Removed
En zor olan, kendi fısıltılarını susturmaya çalışmaktır… . "Sen nesin biliyor musun Nesil?" "Bir melek, sen öyle olduğumu söylüyorsun..." "Sen benim, senden önce hiç bilmediğim bir şeysin... Sen 'mutluluksun' Nesil... Sen benim... Mutluluğumsun..." . Barlas ile Nesil ve ... En zor olan, kendi fısıltılarını susturmaya çalışmaktır…
.
"Sen nesin biliyor musun Nesil?"
"Bir melek, sen öyle olduğumu söylüyorsun..."
"Sen benim, senden önce hiç bilmediğim bir şeysin...
Sen 'mutluluksun' Nesil...
Sen benim... Mutluluğumsun..."
.
Barlas ile Nesil ve Yusuf ile Yesra'nın hikayelerini okuduğumuz kitapta aslında Yusuf'un Barlas oluşunun acı dolu hikayesini okuyoruz😔
Yusuf ile Yesra birbirlerini çok seven iki kardeş...
Babaları onları ayırıyor ve Yesra'yı tarikat liderine eş olarak veriyor.Yusuf'un Yesra'yı bulma umudu, mücadelesi, tarikattan kaçısı, Barlas oluşu ve sert sevgisiz bir adam dönüşüne tanık oluyoruz.
Ta ki hayatına melek gibi bir kız girene kadar...
Barlas ile Nesil'in ilişkileri hiç ama hiç kolay olmayacaktır.
Sevmeyi bilmeyen, korkan bir adamdan aşk beklemek mucizeyi beklemek gibi...
Onların aşkları işte bu mucize üzerine kuruldu.
Bir adamın iki farklı hikayesini okuyacaksınız.
Yusuf'a üzülecek, Barlas'a sevineceğiniz çok güzel bir kitap🤗
Okurken bir çok duyguyu ayni anda yaşadım.
Kurgusunu, olayların geçisini çok beğendim.
Kitapta 'Kaptan' karakteri de süper baba gibi bir karakterdi.Onun sözlerini çok sevdim.
Baş karakterimiz Barlas ise acıları olan çok zor bir karakter...
Kız Kardeşine bağlılığı, Nesil'e olan aşkı ve çektiği acılara karşı duruşu onu sevmenizi sağlıyor.
Yazarın ilk okuduğum kitabıydı.
Kalemini çok beğendim.
Kesinlikle son olmayacak diyorum.
MELEKLER ZAMANI | FATMA ERDEK
📷: @begusunkutuphanesi
@fatmaerdek
#ephesusyayınları #kitap #book #erkenrüyazamanlar #fatmaerdek #reader #kitapkurdu
Read more
Dün Ulus'taydım. Meydan parti çadırlarıyla doluydu. Trafiğin en yoğun olduğu vakitte gençler ...
Media Removed
Dün Ulus'taydım. Meydan parti çadırlarıyla doluydu. Trafiğin en yoğun olduğu vakitte gençler insanların eline bayrak tutuşturmaya, başınızdan aşağıya broşür boca etmeye ve bunları yaparken de gelecekte icra edecekleri işler için yemin içip ayaklarınıza kapanmaya çalışıyorlardı. Normalde ... Dün Ulus'taydım. Meydan parti çadırlarıyla doluydu. Trafiğin en yoğun olduğu vakitte gençler insanların eline bayrak tutuşturmaya, başınızdan aşağıya broşür boca etmeye ve bunları yaparken de gelecekte icra edecekleri işler için yemin içip ayaklarınıza kapanmaya çalışıyorlardı.

Normalde umurumda olmaz, geçer giderdim. Ama bakıyorsunuz, meydan çöplük içinde. Her yer kâğıt. Her yer kumaş bayrak. Ses deseniz öyle yüksek ki iç sesinizi, vicdanınızın sesini bile duyamıyorsunuz. Harcanan emek ve para hep ziyan. Kimsenin bayrak dağıttılar, kafamızın içini bulaşık suyuna çevirdiler diye birisine oy vereceğine inanmıyorum. Veren varsa o da biraz tuhaftır zaten, vereceği oydan hayır gelir mi, bilmem. .

Kaldı ki tüm bu devasa masrafların toplanıp bir yetimhaneye kütüphane, bir sokağa park, bir mahalleye çeşme olmasını beklerdim. Hiç mi eksiğimiz yok sanki?! Üzerine mermer anıt dikerler, anıta da isimlerini kazıtırlar, gerekirse âlâsından forslarını da atarlardı ama en azından birileri de maksatla nasiplenirdi. Asıl reklam öyle olurdu bence. Ama olmadı.

Bize bilmem kaçıncı dünya ülkeleri muamelesi yapıyorlar diye mızıklamadan önce vaziyeti bir gözden geçirmek lazım. Vizesi, finali, yaz okulu olan genç 2 satır ders çalışmak veya kitap okumak yerine parti bayrağı dağıtarak ülkeyi kurtaracağını düşünüyorsa biz her türlü başarısızlığı hak ediyoruz demektir. Edebiyat okuyan çocuk , Necip Fazıl'ı tanımayıp onun şiirinin tuttuğu siyasiye uyarlanmış şeklini sabah akşam büstlerde cıyak cıyak seslendiriyorsa her cahillik bize müstehak demektir. Karısını, kızını hiçe sayıp sabah akşam vaktini partidaşlarıyla halay çekmeye harcayan adamın oy verdiği partinin aile-huzur-toplum anlayışından medet umulur mu, bilmiyorum... Belki de siyasete diğerlerini akıl yoksunu kişiler yerine koymak da dahildir. Belki de ben ona farklı anlamlar yüklüyorumdur. Belki de benim söylediklerimin siyasetle yakından uzatan alakası yoktur.
Read more
Bu kitabı bir cümleyle açıklarsam "hayal kırıklığı" oldu. Oysa ne sevinmiştim yeni bir #HarukiMurakami kitabının çevrilmiş olmasına... Aşırı cilalanmış, kalın kuşe kağıda basılmış, kalın kapak vs. hiçbir janjandan kaçınmamışlar. Gel gör ki, normal şartlarda Murakami'nin 17 kısa ... Bu kitabı bir cümleyle açıklarsam "hayal kırıklığı" oldu. Oysa ne sevinmiştim yeni bir #HarukiMurakami kitabının çevrilmiş olmasına... 😔 Aşırı cilalanmış, kalın kuşe kağıda basılmış, kalın kapak vs. hiçbir janjandan kaçınmamışlar. Gel gör ki, normal şartlarda Murakami'nin 17 kısa öyküsünden oluşan "The Elephant Vanishes" adlı kitabın içinden bir hikayeyi alıp, cilalayıp cilalayıp 35 TL'ye satmak bana biraz insafsız geldi açıkçası! Murakami okumaya başladığımda henüz Doğan Kitap basmıyordu, 10 yıldan eskidir tanışıklığım. O günden beri de çıkan her kitabını aldım. Bir tek bunu aldığım için üzgünüm. İçindeki illüstrasyonlar şahane ama kitap fazla ticari düşünülmüş ve fazla pazarlanmış. Tabii bunlar benim düşüncelerim. Belki de yeni bir roman beklerken bununla karşılaşınca fazla üzüldüm bilemiyorum. 🔜 Umarım en kısa zamanda Murakami'nin Ağustos'ta çıkan Wind/Pinball'unu hızlıca çevirerek hayranlarını sevindirirler. -💎
Read more
“Bugün artık biliyorum: Hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül, tek armağan, sevgi dolu ...
Media Removed
“Bugün artık biliyorum: Hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül, tek armağan, sevgi dolu bir insandır ve biz böyle bir insanı ilk fırsatta katlederiz. Sonra da ömür boyu, bu asla bağışlanmayan günahın lanetini sırtımızda taşırız.” #kabukadam #aslıerdoğan Yine ilklerden ... “Bugün artık biliyorum: Hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül, tek armağan, sevgi dolu bir insandır ve biz böyle bir insanı ilk fırsatta katlederiz. Sonra da ömür boyu, bu asla bağışlanmayan günahın lanetini sırtımızda taşırız.”
💜
#kabukadam
#aslıerdoğan
💜
Yine ilklerden bir kitap, Aslı Erdoğan’ın okuduğum ilk kitabı. Epey olumlu yorumlar aldığı için tanışmamızı bu kitapla yaptık.
Aşkta her şeyin mümkün ve mübah olduğunu, içine düştüğünüz vakit statü, din, dil, ırk, eğitim seviyesi farkının sıfıra indiğini anlatmış bizlere Aslı Erdoğan.
Karayipler’de o tropik ormanların içinde yaşam mücadelesi veren, neredeyse vahşi denebilecek bir adam ve eğitim seviyesi en üst düzeyde modern bir kadın, ikisini düşününce imkansız diyeceğiniz ama tabuları yıkan bir aşk hikayesi. Özellikle aşk hikayelerini sevenleri epey tatmin edecek bir kitap. Tabii yaşanan aşk, olaylar yüksek oranda gerilim de barındırıyor.
Garip, çok garip bir hikaye 😊
Keyifli okumalar canımlar 🙋🏻‍♀️
#okudumbitti
Read more
John Steinbeck ile ilk tanışmam üniversite yıllarında "Gazap Üzümleri" eserinin filmini izlememle ...
Media Removed
John Steinbeck ile ilk tanışmam üniversite yıllarında "Gazap Üzümleri" eserinin filmini izlememle olmuştu. Akademik çalışmalar için canım hocamız "Çalışma Psikolojisi" dersinde izletmişti bize. Psikolojik tahlili oldukça fazlaydı filmin, muhtemelen kitabı da öyledir diye düşünmüş ... John Steinbeck ile ilk tanışmam üniversite yıllarında "Gazap Üzümleri" eserinin filmini izlememle olmuştu. Akademik çalışmalar için canım hocamız "Çalışma Psikolojisi" dersinde izletmişti bize. Psikolojik tahlili oldukça fazlaydı filmin, muhtemelen kitabı da öyledir diye düşünmüş ve yoğun duygular hissetmiştim. Şimdi aynı duyguları "Fareler ve İnsanlar" için de hissediyorum. Okuma olarak ilk tanışmam oldu ama son olmayacak kesinlikle.
O kadar hayatın içinden ki yazılanlar, kimilerine göre depresif, kimilerine göre kurgusal. Ama yazıldığı döneme bakarak konuşmanın daha doğru olduğunu düşünmüşümdür her zaman. 1937'de yazılan eser Büyük Buhran'ın etkilerini taşıyor. Dolayısıyla bir çok insanın işsiz olduğu ve kısa zamanlı işlerde çalıştığı bir dönem. Karakterlerimiz George ve Lennie de genellikle hep bir çiftlikte çalışmışlar ancak Lennie'nin başına açtıkları belalar yüzünden hep kaçmak, iş değiştirmek zorunda kalmışlardır. Bela dediysek Lennie aslında belalı birisi değil. Oldukça güçlü kuvvetli ama akılsal olarak biraz geride ve bu yüzden istemeden de olsa sorunlara yol açabiliyor. George ona kızdığı zaman üzülse de o kızmalarına kırılmayan, dostunu çok seven iyi yürekli birisi sadece. George ise Lennie'ye göre daha kısa ve güçsüz, ama oldukça zeki birisi. Ve her ne kadar Lennie'ye kızsa da aslında onu oldukça seven, bir anne ya da abi şefkatiyle koruyan, dostunu yalnız bırakmayan birisi.
Bu iki dost çok güzel hayaller kuruyor. Kendi çiftliklerini alabilmeleri ve orada yaşayıp ihtiyacı olan her şeyi karşılayabilmeleri için gittikleri yeni çiftlikte de bu hayalleri için çırpınıyorlar. Ama o son. O sonu gerçekten beklemiyordum cidden üzdü 😔 Kitabı beğenmemek gibi bir son değil bu. Çarpıcı bir son. Akılda kalacak ve unutulmayacak bir son.
Kitapta sadece dostluk yok tabiki. Steinbeck yazarken güçlü-güçsüz, zengin-fakir, ırkçılık, çalışma koşulları vb. o kadar çok konuyu ele almış ki, bunları kitaba çok güzel bir şekilde yedirmiş ve vermek istenilen mesajı olabildiğince verdiğini düşünüyorum ben. Buraya yazmaya kalksam yazacak çok şeyim var ama gerçekten sığmaz. Doyurucu, sarsıcı, gerçekçi bir kitap okumak istiyorsanız şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum 🤗
👇👇👇
Read more
"Dünyayı değiştirmek için büyüye ihtiyacımız yok; ihtiyacımız olan gücü zaten içimizde taşıyoruz." J.K. Rowling Harvard Üniversitesi'nde mezuniyet konuşması yapmaya davet edildiğinde, çok değerli bulduğu iki konunun üzerinde durmayı seçti: başarısızlığın faydaları ile hayal ... "Dünyayı değiştirmek için büyüye ihtiyacımız yok; ihtiyacımız olan gücü zaten içimizde taşıyoruz." J.K. Rowling Harvard Üniversitesi'nde mezuniyet konuşması yapmaya davet edildiğinde, çok değerli bulduğu iki konunun üzerinde durmayı seçti: başarısızlığın faydaları ile hayal gücünün önemi. Başarısızlığa uğramayı göze almanın, klasik tüm başarı ölçütleri kadar, güzel bir hayat için elzem olduğunu; kendimizi başkalarının –özellikle bizden daha talihsiz olanların– yerine koymanın geliştirilmesi gereken benzersiz bir insani özellik olduğunu vurguladı.

Rowling'in paylaştığı hikâyeler ve genç mezunlara sorduğu kışkırtıcı sorular o günden beri birçok kişiyi "güzel bir hayat" yaşamanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik etti. Rowling'in sözleri hayatlarının dönüm noktasında duran her yaştan insanı harekete geçmeye itiyor ya da onlara teselli sunuyor.
Risk alıp belki bu yolda başarısızlığa uğrayarak ve hayal gücümüzü kullanarak hayatın karşımıza çıkardığı fırsatlara daha açık olabileceğimizin altını çiziyor.

#jkrowling #güzelbirhayat #kitap
Read more
Ben Kimim? "Karışmaya çalışıyorum cebimdeki tüm kelimelerle satırlara. Kalemin kalfası olma ...
Media Removed
Ben Kimim? "Karışmaya çalışıyorum cebimdeki tüm kelimelerle satırlara. Kalemin kalfası olma yolundayım." 1977 İstanbul doğumluyum. 13 yaşından beri yazmaktayım. Edebiyata ve şiire gönül vermiş biri olarak; “Kalemim Susarsa” isimli şiir kitabımla kalemin çırağı olarak adım ... Ben Kimim?
"Karışmaya çalışıyorum cebimdeki tüm kelimelerle satırlara.
Kalemin kalfası olma yolundayım." 1977 İstanbul doğumluyum. 13 yaşından beri yazmaktayım. Edebiyata ve şiire gönül vermiş biri olarak; “Kalemim Susarsa” isimli şiir kitabımla kalemin çırağı olarak adım attım yazanlar, karalayanlar arasına.

Yazmayı bakmakla, görmek arasındaki farka benzeterek, sadece baktıklarımı değil; gördüklerimi, şahit olduklarımı, yaşadıklarımızı ve yaşantımızdan geçenleri ikinci kitabım “Yamalı Hayatlar” ile kaleme aldım. “Yamalı Hayatlar” isimli kitabımın 2013 yılında kitap severlerle buluştu.

Şiir, deneme ve yaşanmış gerçek hikayelerden yola çıkarak yazdığım kısa hikayelerin ve kısa sözlerin olduğu, şiir-deneme türünde olan ”Sol Yanımız Aşk” isimli kitabım, 2015 yılında kitapçılardaki raflarda yerini aldı.

Kalemim Susarsa, Yamalı Hayatlar ve Sol Yanımız Aşk isimli kitaplarımın yanısıra, 5 yılı aşkın bir süredir basılı ve internet gazetelerinde bana ayrılan köşelerde yazılarımı okuyucularımla paylaşıyorum. Sanatı kaleme almanın dışında, sektörel dergilerde editörlük, metin yazarlığı yapmakta olup tanıtım metinleri de yazmaktayım.

Sarıyer Belediyesi başta olmak üzere belediyelerin düzenlemiş olduğu “Edebiyat Günlerinde” bana ayrılan stantta okuyucularla buluşma şansını da yaşayan biriyim. Okulların, siyasi partilerin derneklerin, düzenlemiş olduğu söyleşilerde, belirlenen konu ve gündemle ilgili, ya da kitaplarımda yer alan hikaye ve şiirlerin konuları ile ilgili bir çok kez konuşmacı konuk yazar olarak yer aldım, almaktayım. Yazmanın, okumanın yanı sıra; kamu ya da özel kurumların düzenlemiş olduğu sanat gecelerinde şiir seslendirmek üzere sahne aldım, almaktayım.

Karışmaya çalışıyorum cebimdeki tüm kelimelerle satırlara. Kalemin kalfası olma yolundayım. Yazmak için yürüdüğüm bu yolda; yazmanın aşk, yazmanın tutku, yazmanın sevda, yazmanın isyan, yazmanın haykırış olduğunu anlamış biri olarak, şiirlerim ve denemelerimin harmanlandığı dördüncü kitabımı okuyucularla buluşturmayı hedefliyor, düşündükçe heyecanlanmaktan da kendimi alamıyorum. “Çocuğunu kucağına almayı hayal eden anne gibiyim,” diyebilirim.

Şiir ve denemenin yanı sıra beşincisi olmasını düşündüğüm
Read more
Reklam postu; Berat, Berivan, Berfin 3 arkadaş Balat'ta Sancaktar Yokuşu'nda kitap satıyorlar ...
Media Removed
Reklam postu; Berat, Berivan, Berfin 3 arkadaş Balat'ta Sancaktar Yokuşu'nda kitap satıyorlar (Hani şu herkesin fotoğraf çektirdiği evin olduğu sokak). Beni Şemsi Belli'nin Renkli Balonlar şiir kitabının 1974 birinci baskısıyla tanıştırdılar. Fotoğraftakiler Berfin ve Berat. ... Reklam postu;

Berat, Berivan, Berfin 3 arkadaş Balat'ta Sancaktar Yokuşu'nda kitap satıyorlar (Hani şu herkesin fotoğraf çektirdiği evin olduğu sokak). Beni Şemsi Belli'nin Renkli Balonlar şiir kitabının 1974 birinci baskısıyla tanıştırdılar. Fotoğraftakiler Berfin ve Berat. Berfin ile yeni tanıştık o da efsane tatlı. Bulun sohbet edin, kitap alın. Telefonunuzu verin şarkı açıp söylesinler. ☺❤ Sonra... sonra kaskatı gerçekler
Bir masal kahramanısınız yapayalnız
Umutlar Kaf Dağı'nın ardında kalmış
Parça parça kırılıvermiş dünyanız.

Bir sigara içimi kadarmış deli gençlik
Aşk, bir nefes dumanmış.
Şarkılar başka türlü ağlatmış sizi:
<<Meğer sevmek de boş şeymiş,
<<Meğer vuslat da bir ânmış.>> Ş.Belli.
Read more
Ian, Priss’le beraberken karanlık, sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları zamanlarda ...
Media Removed
Ian, Priss’le beraberken karanlık, sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları zamanlarda bile, o küçük New York taşra kasabalarının ormanında oynarken Ian bunu iliklerine kadar hissederdi. Yine de, Priss onun en iyi arkadaşıydı. Ona “ezik” ve “şişko” diyen zorbalardan ... Ian, Priss’le beraberken karanlık,
sezdirmeden aralarına sokulurdu. Çocuk oldukları
zamanlarda bile, o küçük New York taşra
kasabalarının ormanında oynarken Ian bunu
iliklerine kadar hissederdi. Yine de, Priss onun en
iyi arkadaşıydı. Ona “ezik” ve “şişko” diyen
zorbalardan kurtuluşuydu. Aynı zamanda ailesinin
ölümcül sırlarından da…
Şimdi ikisi de New York’a kaçmışken, Ian
artık çocukluğunun o işkence görmüş kabuğunda
yaşamamaktadır. O, yetenekli ve başarılı bir çizgi
roman yazarıdır ve Priss… Priss hâlâ beladır. Ian
ise geçmişini uzak tutmaya kararlıdır. Özellikle de
güzel Megan’la tanışmışken ve onun aşkıyla
birlikte daha iyiye doğru değişmeyi istemişken.
Fakat Priss değişimden hoşlanmaz.
Değişim onu kızdırır ve o kızdığında, korkunç
olaylar yaşanmaya başlar.

Martı Yayınları okurlarının Piyonun
Son Hamlesi’yle tanıdığı Lisa Unger’ın okurken
uçurumun kenarında yürüyormuş hissi veren yeni
romanını elinizden bırakamayacaksınız.

#AşktanYadaKorkudan Tüm Kitap Satış Noktalarında!
#LisaUnger #psikolojikgerilim #martiyayinlari #bookstagram #instabook #yenikitap #kitaptavsiyesi #kitapyorumları #oneriler #piyonunsonhamlesi
Read more
 #Repost @puglardakitapokur with @get_repost ・・・ #kitapyorumu Ölene Dek Beraberiz | Jennifer ...
Media Removed
#Repost @puglardakitapokur with @get_repost ・・・ #kitapyorumu Ölene Dek Beraberiz | Jennifer L. Armentrout . Çok çok güzeldi be 🕺 . Herkese merhaba millet! Biz geldik!😎 Maratonun ilk kitabı olarak Yazarla tanışma kitabım olan Ölene Dek Beraberiz kitabını seçtim. Evet o heeeerkeslerin ... #Repost @puglardakitapokur with @get_repost
・・・
#kitapyorumu
Ölene Dek Beraberiz | Jennifer L. Armentrout
.
Çok çok güzeldi be 🕺
.
Herkese merhaba millet! Biz geldik!😎🐶
Maratonun ilk kitabı olarak Yazarla tanışma kitabım olan Ölene Dek Beraberiz kitabını seçtim. Evet o heeeerkeslerin okuduğu Lux serisini ben okumadım. 🤣
Ve iyi ki de bu kitabı seçmişim diyorum cidden su gibi aktı gitti!
.
Yazarın genellikle kalemi aşk üzerindeymiş gördüğüm kadarıyla. Bu kitapta da aşk olsa da ana tema gizem-polisiye de denilebilirdi. Tabi ki tam bir detay polisiye kitap da denilemez. Ama herbirinden bir tutam alarak güzel bir harman yapmış. Gerçekten severek okunacak bir solukta bitecek bir kitaptı. Ve malum katilin kim olduğunu tahmin edememem de bir artı sağladı tabi ki🤣
.
Konusundan biraz bahsetmek gerekirse Ana karakterimiz Sasha, Damat adı verilen bir seri katilin elinden kurtulabilmiş tek kişidir. Tabi ki canını kurtarabilse de yaşadığı travmaların etkisi ve haber gündemi olmaktan kurtulamaz ve yaşadığı şehri terk ederek sıfırdan bir hayat yaşamaya başlar. Ta ki kendini 10 yıl sonra yeniden ailesinin yanına dönmeye hazır hissedene kadar.
Ailesinin yıllardır işlettiği otele adım atmasıyla Sasha’nın başta kendi paranoyaklığı sandığı olaylar silsilesi başlar. Damat, zamanında Sasha kurtulduğunda öldürülmüş olsa da birisi cinayetleri birebir taklit ederek kasabaya felaket saçmaktadır. Tabi ki bu cinayetlerin ucu hep Sasha’ya bağlanmaktadır.
Ve bizim cesur kurtulan kızımız yanında bir tek ilk aşkı Cole vardır.
.
Gerçekten maratona başlamak için mükemmel bir kitaptı. Kim, neydi, ne oldu, ne olacak, derken kitabı ne ara bitirdiğinizi anlamayacaksınız bile.
Kesinlikle yazarın diğer eserlerine de şans vermeyi düşünüyorum.
Ben sıradaki Dex kitabını seçmeye gidiyorum😜
Tavsiye edilir millet👍🏻
Kitaplarla kalın🧡
@dexpub
#puglardakitapokur #dexpub #ölenedekberaberiz #bookstagram #booking #dexmaratonu
Read more
 #Repost @puglardakitapokur with @get_repost ・・・ #kitapyorumu Aramızdaki Uçurum | Samanta ...
Media Removed
#Repost @puglardakitapokur with @get_repost ・・・ #kitapyorumu Aramızdaki Uçurum | Samanta Young . Selllllaaam millet! Biz geldik😎 Herkesin Dublin Caddesi kitabıyla bildiği, benimse bu kitabıyla tanıştığım yazarla (nasıl bir cümle..) karşınızdayız! . Karşınızda eğlenceli ... #Repost @puglardakitapokur with @get_repost
・・・
#kitapyorumu
Aramızdaki Uçurum | Samanta Young
.
Selllllaaam millet! Biz geldik🐶😎
Herkesin Dublin Caddesi kitabıyla bildiği, benimse bu kitabıyla tanıştığım yazarla (nasıl bir cümle..)😆 karşınızdayız!
.
Karşınızda eğlenceli tam bir gençlik romanı var! Konusundan biraz bahselim o zaman😏
Ana karakterimiz İndia, okulun en popüler kızıdır. Hayatında herşey istediği gibi gitmekte ve tam anlamıyla iplerin elinde olduğunu düşünmektedir. Ta ki annesi o ipleri kesene dek!
Anne babası ayrı ve baba tarafından büyük darbeler almış olan İndia, annesiyle de arası çok mükemmel sayılmaz. Mesafeli bir ilişkilerinin sürüp gittiği hayatında bir gün annesi biriyle beraber olduğunu ve evlenmeye karar verdiklerini söyler. Karun kadar zengin olan bu adamın yanına taşınmak zorundadırlar. İşler annesinin gözünde mükemmel gibi görünse de İndia aynı fikirde değildir. Yıllarca süren emeklerinin karşılığında kurduğu okuldaki düzen gidecektir.
İndia’nın yaşanmışlıkları yüzünden sakladığı bazı sırlar vardır. Ve bunlardan kimseye bahsetmemeye kararlıdır. Özellikle üvey kız kardeşi Eloise’in erkek arkadaşı Finn Rochester’dan😏
.
Karşınızda 3 kişilik bir aşk üçgeni var evet ama sandığınız gibi bir düzende ilerlemiyor. Yani bu aşk üçgeninde entrikalar falan şeklinde değil. Kitap o kadar eğlenceli ve dili o kadar akıcıydı ki! İnan’ın başlarken ne ara sonuna geldiğinizi anlayamayacaksınız bile 😍
Eğlenceli gençlik romanları kitap seven okurlara en içten tavsiyedir ❤️
Kitaplarla kalın millet!
Seviliyorsunuz 😍
@dexpub
#puglardakitapokur #dexpub #aramızdakiuçurum #samantayoung #bookstagram #booking
Read more
 #opoloop #okudumbitti . Oldukça derin bir kitap okuduk. En başta söyleyeyim ;Kitabı Freud'un ...
Media Removed
#opoloop #okudumbitti . Oldukça derin bir kitap okuduk. En başta söyleyeyim ;Kitabı Freud'un beğenip Filloy'a tebrik mektubu ️ yazması en büyük referanstır. Bunun üzerine benim burada söyleyeceğim çok fazla bir şey olamaz, ancak hissettirdikleri yada konu hakkında bir şeyler ... #opoloop #okudumbitti
. Oldukça derin bir kitap okuduk. En başta söyleyeyim ;Kitabı Freud'un beğenip Filloy'a tebrik mektubu ✉️ yazması en büyük referanstır👍. Bunun üzerine benim burada söyleyeceğim çok fazla bir şey olamaz, ancak hissettirdikleri yada konu hakkında bir şeyler karalamak olur📝
.
. .📌Op Oloop takıntılı, titiz bir matematikçidir. Plan ve programla yaşarken bir gün bir trafik kazası ile tüm düzeni bozulur ve artık ipi kopmuş bir uçurtma gibidir. An be an ruhsal çöküşüne tanıklık ettiğimiz kitapta ise İçerik pek çok konuda felsefi fikirlerden oluşuyor :Politika,👨‍⚖️ yemek,🍲 aşk,💘 evlilik👩‍❤️‍💋‍👨 vs.. Bu konular ise hayatının her anını mesleği gibi titizlikle ölçerek yaşayan İstatistikçi Optimus OpOloop'un arkadaşlarına verdiği yemek esnasında yapılan esprili konuşmalarla tek tek ele alınıyor ve bir beyin fırtınası yaşatıyor okura.👌
.
. Kesinlikle sessiz ve sakin bir ortamda okunması gereken bir kitap📕
.
. Her konuda bilgi sahibi olamayabileceğimiz gerçeğinden yola çıkarak es geçtiğim bazı noktalar olması kuvvetle muhtemel, bu nedenle ve de bu lezzeti yeniden tatmak adına kitabımı ilerde tekrar tekrar okumak üzere kitaplığıma yerleştiriyorum.
.
. Herkese neşeli, mutlu pazarlar dilerim🙋🏻‍♀️🐦🌷🎈☕📚📖🎶💐🍀
.
.
. ^o^8-):-|:3<3:-|8-):3<3:-|:-P:OO:-\:-[^o^<3O:-) #aylakadamyayınları #aylakadamdükkan #juanfilloy #kitaparsizi #kitapsever #kitapkurdu #kitapaşkı #kutuphane #kitaplik #kitapkeyfi #kitaplariyikivar #yazarlariyikivar #okumakgüzeldir #neokudum #sizdeokuyun #kiyaptavsiyesi #okumayıseviyorum #okuyalimguzelleselim #roman #kitapkolik #bibliyofil #kitaponer #kitapöner #kitapönerisi
Read more
*Benim için aşşşşşırı önemli Moira Sarmalı duyurusu* Şimdi başta bir paragraf girişi yapıp bir ...
Media Removed
*Benim için aşşşşşırı önemli Moira Sarmalı duyurusu* Şimdi başta bir paragraf girişi yapıp bir şeyler söylemem, uzun uzun anlatmam gerek. Ama kendimi tutamayıp o kısmı şundan sonra yapacağım. MOİRA SARMALI YANİ BENİM FANTASTİK KURGUM MANGA/ÇİZGİ ROMAN OLUYOR! En büyük hayallerimden ... *Benim için aşşşşşırı önemli Moira Sarmalı duyurusu* Şimdi başta bir paragraf girişi yapıp bir şeyler söylemem, uzun uzun anlatmam gerek. Ama kendimi tutamayıp o kısmı şundan sonra yapacağım. MOİRA SARMALI YANİ BENİM FANTASTİK KURGUM MANGA/ÇİZGİ ROMAN OLUYOR! 😭💓💦 En büyük hayallerimden biri buydu. Manga hikayeciliği yapmak! Moira Sarmalı’nı başından beri bu sebeple tutuyordum kenarda. Kitap olmasını değil, manga olmasını istiyordum ama o kadar zor ki bu süreç... Türkiyede yok biliyorsunuz. Zahmetli bir karar/araştırma dönemiydi. Ama en sonunda bebeğimablacığım @ayseocal_illustration işe çıkıyoruz yola! Bu hemen olabilen bir şey değil tahmin edersiniz. Çizimleri epeyce zahmetli ama bu süreçte sizi @rsa.serisi.manga hesabından besleyeceğiz! Karakter tasarımlarını yavaştan size sunmaya/tanıtmaya da! Elbette artık bu iş resmileştiği için eskiden okumuş ve heyecanlananlar için kısa bir süre içinde ikinci sezondan bölüm paylaşacağım:( Hikayeyi bilmeyenler üzülmesin (eski hikaye yayından kalktı) Ben bu resmi hesapta hikaye ile ilgili bilgiler de paylaşıyor olacağım. Yani siz de olaya dahil olabilirsiniz 😅 Ay çok konuştum. Ben şimdilik susayım, zaten haftaya ilk tanıtım ile @rsa.serisi.manga sayfasında oluruz. Sizi seviyorum, umarım bu işin altından da kalkar/sizi mutlu edip gururlandırırım. Biz accccccayip heyecanlıyız 🤤❤️
Read more
 #Repost @nesebaykent with @get_repost ・・・ #Repost @sekerportakalissp with @get_repost ・・・ Merhaba, ...
Media Removed
#Repost @nesebaykent with @get_repost ・・・ #Repost @sekerportakalissp with @get_repost ・・・ Merhaba, Size daha öncede duyurmuştuk. Kadıköy’ de kendi imkanları ile kitaplarını satarken tanışmıştı bir arkadaşımız onunla.. Erdal Yalçın ağabeyimiz kendi yazdığı kitapları satıyor. ... #Repost @nesebaykent with @get_repost
・・・
#Repost @sekerportakalissp with @get_repost
・・・
Merhaba,
Size daha öncede duyurmuştuk. Kadıköy’ de kendi imkanları ile kitaplarını satarken tanışmıştı bir arkadaşımız onunla.. Erdal Yalçın ağabeyimiz kendi yazdığı kitapları satıyor. Kitaplardan kazandığı ile geçimini sağlıyor. Yardım istemiyor. Kendi alın teri ile kazanmak ve hayatını idame ettirmek istiyor. Konuşmakta güçlük çekiyor. Bir elini ve bir ayağını hiç kullanamıyor. Onun kitaplarından satın almak isterseniz size onunla ilgili bilgiler paylaşmak isteriz.
Erdal YALÇIN’a ait Kitapların Listesi:

1- Ben Taşı Delen Ot Gibiyim
2- Bırakın Beynimiz Özgür Kalsın
3- Çocukların Aklına Gelen Sorular
4- Aşk Düşlerde Özgür
5- Hayallerimize Dokunmayın
6- Çoçuğun Başucu Kitabı
7- Bana Hayatı Öğretir misin
8- Ey Hayat Alacağım Var Senden

ERDAL YALÇIN

Cep Tlf: 0539 965 61 22

Banka Hesap Bilgileri:

T. İş Bankası Cevizli Şubesi:
Şube ve Hesap No: 1096 0704092

İban:TR28 0006 4000 0011 0960 7040
92

Sipariş vermek isterseniz hesabına kitap ücreti olan (kargo+kitap) 10 tl yi yatırıyorsunuz. Sonrasında cep numarasına ad soyad adres ve kitap ismini yazıyorsunuz. Birkaç gün içinde kitap elinizde oluyor.
Desteğiniz için teşekkürler. #engelli #engelsizsiniz #engelsizyaşam #engelsizmüzik #kitap #şair #yazar #şiirsokakta #engelsiz #engellerikaldır
Read more
Toprak Ana Masalları… Gerçekten çok güzel bir kitap. Neden benzerleri çıkmıyor ve sayıları artmıyor, ...
Media Removed
Toprak Ana Masalları… Gerçekten çok güzel bir kitap. Neden benzerleri çıkmıyor ve sayıları artmıyor, bilmiyorum. Çünkü ben doyamadım. Bazı masalları baştan sona birkaç kez okumama rağmen hem de. Farklı kültürlerin doğaya bakış açısını görmemize ve yine farklı kültürlerin doğayla ... Toprak Ana Masalları… Gerçekten çok güzel bir kitap. Neden benzerleri çıkmıyor ve sayıları artmıyor, bilmiyorum. Çünkü ben doyamadım. Bazı masalları baştan sona birkaç kez okumama rağmen hem de. Farklı kültürlerin doğaya bakış açısını görmemize ve yine farklı kültürlerin doğayla ilgili köklü masallarının bir araya getirilmesine vesile olan yayınevini tebrik ediyorum. Herhangi bir yaş aralığı belirtmek yanlış olur. Okul öncesi dönem için de, çok büyükler için de uygun. .
.
“Toprak Ana Masalları’nın başrolünde bugün artık tehlike altında olan güzel dünyamız yer alıyor. Dünyanın farklı köşelerinde anlatılan bu masalların her biri, kadim bir öğreti taşıyor. Amazon Yerlilerinden ormandaki yangını söndürmek için çabalayan minicik bir kuşun öyküsünü dinlerken, bir Hint masalından doğanın dengesine müdahale etmememiz gerektiğini öğreniyoruz. Masallara inanan bir çocuğun azmiyle çiçek bahçesine dönen çorak toprakların hikâyesini ise Avustralya Aborijinleri anlatıyor bizlere… Bu dokuz masalda Toprak Ana gökyüzüne, toprağa, denize ve hayvanlara saygı duymamız gerektiğini fısıldıyor kulağımıza.”
.
#kitap #çocuk #doğa #çevre #masal
Read more
1980 yılında Tahran’da dünyaya gelen Maryam Madjidi, daha altı yaşındayken Paris’e taşındı. ...
Media Removed
1980 yılında Tahran’da dünyaya gelen Maryam Madjidi, daha altı yaşındayken Paris’e taşındı. Daha sonrasında dört yıl Pekin’de, iki yıl İstanbul’da yaşadı. Otobiyografik romanı Marx ve Oyuncak Bebek’le 2017 Goncourt İlk Roman Ödülü’ne değer görüldü. Marx ve Oyuncak Bebek kitabı Barış ... 1980 yılında Tahran’da dünyaya gelen Maryam Madjidi, daha altı yaşındayken Paris’e taşındı. Daha sonrasında dört yıl Pekin’de, iki yıl İstanbul’da yaşadı. Otobiyografik romanı Marx ve Oyuncak Bebek’le 2017 Goncourt İlk Roman Ödülü’ne değer görüldü. Marx ve Oyuncak Bebek kitabı Barış Tut çevirisi ile Profil Kitap tarafından basıldı. 📚 Daha annesinin karnındayken İran Devrimi’nin ilk saatlerine tanıklık ediyor Maryam. Altı yıl sonra, annesiyle birlikte, Paris’te sürgünde olan babasının yanına göçüyor. Birbirine eklemlenen ilk anıları eşliğinde, Maryam ülkesinden ayrılmasını, ailesinden uzaklaşmasını, komünist anne babasının buyruğu üzerine Tahran’daki çocuklara verilen oyuncaklarının ellerinden kayıp gidişini, Fransızca öğrenmek adına Farsçasının giderek silinmesini, yıllar yıllar boyunca toprağa gömdüğü anadilini anlatıyor. Bir fabl tadında olduğu kadar, bir günlük olarak da okunabilecek bu şiirsel anlatıda Maryam Madjidi, ince bir mizah ve samimiyetle, köklerinin bir yük, sığındığı bir kale, sosyalleşme aracı, hatta baştan çıkarma silahı olabilmesinin öyküsünü dile getiriyor. “Ben bir ağaç değilim, köklerim yok benim.” 📖 #maryammadjidi #marxveoyuncakbebek #barıştut #profilkitap @profil_kitap #yenikitap #otobiyografikroman #kalemagency #kalemajans #11042018
Read more
 #muptelaokurlari @mor_kitapruhu Aşk ve sevgi... Birbirine benzeyen fakat bir okadar uzak olan ...
Media Removed
#muptelaokurlari @mor_kitapruhu Aşk ve sevgi... Birbirine benzeyen fakat bir okadar uzak olan kelimelerdir. Aşk;çatkapı gelen ve yine ansızın giden bir duyguyken, sevgi ömrünüze yerleşendir, daimidir.Ama bazen bazı durumlar değişir ve sevgi,aşka dönüşür.Kimi zaman fark edilmez,fark ... #muptelaokurlari @mor_kitapruhu
Aşk ve sevgi... Birbirine benzeyen fakat bir okadar uzak olan kelimelerdir. Aşk;çatkapı gelen ve yine ansızın giden bir duyguyken, sevgi ömrünüze yerleşendir, daimidir.Ama bazen bazı durumlar değişir ve sevgi,aşka dönüşür.Kimi zaman fark edilmez,fark edildiğinde ise kalbin mantıkla savaşı başlar.Ve galip, kişinin cesaretine göredir.Beria ve Erim doğdukları andan itibaren aralarındaki çekimi sevginin altında,abi-kardeş ilişkisine sığdırmışken;duyguların ağır bastığı zamanda, karşı koyamadıkları o çekim onları farklı bir noktaya getirir.Kimi zaman tutkulu bir hal alırken,kimi zamanda bedeli ağır olan hatalara sebep olur.
Beria duygularının hep karşılıksız olduğunu düşünüp Erime olan sevgisini yüreğine gömer.Erim ise Beria'yı yasak olarak görür.Ama bu yasak daha ilk kez birbirlerine dokundukları anda çiğnenir. Çünkü ikisinin duygularıda karşılıklıyken hiç bir şey beraber olmalarını durduramaz.Tabi bazı hatalar ortaya çıktığında acı çekmemek elde olan bir şey değildir.

Sanırım uzun zamandır bu kadar kalın bir aşk kitabı okumadım.Evet ilk başta kalınlığı korkutsa da yasaklarla dolu olan bu aşk sizide sayfalarda sürüklüyor.Yazarın kalemiyle ilk kez tanışıyorum ve oldukça beğendim akıcı bir anlatıma sahip.Özellikle karakterin duygularını çok iyi yansıtan cümleler kurmuş.Beria'nın yaşadıklarını sizde yaşamış gibi oluyorsunuz. Beria karakteri demişken onu eleştirmeden geçmek istemiyorum.Çok nazlı bir karakter buldum kendisini.Erim aralarını düzeltiyor fakat Beria'nın aklına hemen olumsuzluklar çöküp aralarının tekrar bozulmasına sebep oluyor. Bu naza rağmen Erim'in gayretine ve sabrına hayran kaldım.Aşk,onun gibi vurdum duymaz bir adamı bile ne hale getiriyor!

Kitabımız seri kitap ve bu serinin ikinci kitabı ama yazar ilk kitapta yer alan karakterler ve onların hikayesinden bilgi veriyor.Açıkçası bu onların hikayesini merak etmenizi sağlıyor.Ben merak ettim ve listeme ekledim.Barkın ve Belde...Acı ve engellerle dolu bir aşk hikayesi merak edilmez mi?😉 Kısacası ben beğendim.Uzun soluklu sayfalarca tutku ve aşk içeren bir kitaptı.Kitabın yetişkin içerikli olduğununda altını çizmek istiyorum.Onun yanı sıra merakınızı cezbettiyse okuyun.😇
Read more
 #Repost @okumus_adam <span class="emoji emoji1f4da"></span> En zor olan ve aslolan insanın kendini tanımasıdır. Aslında hep kendimizi ...
Media Removed
#Repost @okumus_adam En zor olan ve aslolan insanın kendini tanımasıdır. Aslında hep kendimizi tanıdığımızı zanneder, sürekli başkalarını tanıma gayreti içine gireriz. Halbuki kaçırdığımız nokta kendimize tam anlamıyla bakamıyor oluşumuzdur. İnsan birçok bilinmeyenli denklemdir. ... #Repost @okumus_adam
📚
En zor olan ve aslolan insanın kendini tanımasıdır. Aslında hep kendimizi tanıdığımızı zanneder, sürekli başkalarını tanıma gayreti içine gireriz. Halbuki kaçırdığımız nokta kendimize tam anlamıyla bakamıyor oluşumuzdur. İnsan birçok bilinmeyenli denklemdir. Bilinmeyen... İnsanın ta kendisidir.
Yine yeni bir yazarla karşınızdayım dostlar. Yılmaz Şener... İthaki Yayınları tarafından yayımlanan Bilinmeyen romanını okudum. İyi ki okumuşum. Kitap yine İthaki tarafından Yazarı Bilinmeyen Roman adıyla 2017 yılında basılmış, 2018'de ise isim ve kapak yenilenerek yeniden basıma gidilmiş. Şimdiden yazarın sonraki romanlarını yazmasını bekliyorum. Uzun bir girizgâhın ardından geçelim kitaba.
📚
Bir adamın mavi defterine, geçmişini önüne sermek için yazdıklarını okuyoruz. Çocukluktan itibaren onu şimdiki haline getiren sürece tanık oluyoruz. Konu hakkında çok şey söylemek istemiyorum. Zira ne söylesem okurun heyecanını kaçırabilecek bir kapıya çıkabilir. Güzel bir olay örgüsü çerçevesinde, abartısız, zorlamadan, sade bir dille söylemek istediklerini söylüyor yazar. Dahası satır aralarında ciddi anlamda hayata dair vurucu cümleler de saklı. Elimden bırakmadan okuduğum bir kitap oldu. Okuru bağlamayı başarmış Yılmaz Şener.
📚
Edebiyatın böyle güçlü yeni kalemlere ihtiyacı olduğu aşikar. Çok satması gerekenler listesinin güzel bir üyesini sizlere sunmaktan mutluluk duyarak sözlerimi burada noktalıyorum. 😊 Unutmayın dostlar... Yılmaz Şener'den Bilinmeyen... Tavsiyemdir.
Read more
. yoo, hayır! omzunu açma. omzun ideoloji taşır. ve fakat 'dil'e rağmen bütün bunlar sevgilim ayaklarına ...
Media Removed
. yoo, hayır! omzunu açma. omzun ideoloji taşır. ve fakat 'dil'e rağmen bütün bunlar sevgilim ayaklarına beyaz çoraplar giydirmek istemediğim anlamına gelmeyebilir. çünkü bak süleyman bu sayfadan henüz geçmiş gibi gül lekesi ve apaçık kudüsmüş bir zebrayım ben uzun menzilli ... .
yoo, hayır! omzunu açma. omzun ideoloji taşır.
ve fakat 'dil'e rağmen bütün bunlar sevgilim
ayaklarına beyaz çoraplar giydirmek istemediğim anlamına gelmeyebilir.
çünkü bak süleyman bu sayfadan henüz geçmiş gibi gül lekesi
ve apaçık kudüsmüş bir zebrayım ben uzun menzilli şiirlere şikar! 
elbet bir gün batar, kuşlar döner, çarmıh baştan düzenlenir
ve bana tertemiz eller verir cezayirli o tüccar.
o vakit sana bakıyorum kadar büyür akdeniz
cumhuriyetin tersinden tertib ettiği çarşılar gibi
sonra uzun süre bir takibediliyormuşum hissi…
siz hiç yahudi bir minibüs şöförü düşlediniz mi?

Ah Muhsin Ünlü - Yaşasın Ne Kadar Da İdeolojik Yaklaşıyoruz Birbirimize

#ahmuhsinünlü #şiir #kitap
Read more
“Kuantum fiziği ve tekillik… Cinsiyetçi olmak istemem ama bu tür şeyleri okuyan pek kadın tanımıyorum” dedi adam. Kadın gülümsedi; “Oldukça cinsiyetçi bir ön yargı oldu bu ama seni suçlayamam, haklısın.” “Şu an hangi bölümdesin?” “Henüz yeni başladım” dedi kadın. Adam sayılara takıntılı ... “Kuantum fiziği ve tekillik… Cinsiyetçi olmak istemem ama bu tür şeyleri okuyan pek kadın tanımıyorum” dedi adam. Kadın gülümsedi; “Oldukça cinsiyetçi bir ön yargı oldu bu ama seni suçlayamam, haklısın.”
“Şu an hangi bölümdesin?”
“Henüz yeni başladım” dedi kadın. Adam sayılara takıntılı olduğu için gayriihtiyari sayfa numarasına baktı, 33’tü. Bölüm başlığında da şu yazıyordu: “Özgür İrade, Tekillik ve Sonsuz Olasılık Arafı”
Adam hiç düşünmeden adını bile bilmediği bu kadına rüyasını ve buraya gelene dek gördüklerini anlattı. Yumurtaları, sarı taşlı yolu, turkuaz sisi… Kadın bir deli saçmasının anlattıkları gibi değil de ateşin etrafına oturmuş Kızılderililer gibi, şefin anlattığı hikayeyi dinliyor gibiydi. Nitekim Kızılderililer gibi asi bir yüz ifadesi vardı.
Adam bitirdiğinden kadın önce parmak uçlarını önünde açık duran kitaba vurdu ardından da “Tam da bunla ilgili bir şeyi anlatıyor bu kitap” dedi. 33. Sayfayı birlikte okumaya başladılar. Kitaba göre kuantum evreninde sonsuz olasılık vardı ve her şey gerçekleşebilirdi. Dahası her şey şu anda gerçekleşmekteydi. Özgür irade denen olgu, sadece hali hazırda gerçekleşmekte olan olasılıkların arasında bir gezintiye çıkmaktı. Tıpkı yumurta almak için evden çıkıp karşındaki iki marketten birini seçmek gibi. İkisinde de yumurta var ama birini seçiyoruz. Yine de iki yumurta da aynı değil, birinden alacağımız daha fazla protein ileride vereceğimiz bir kararı etkileyebilir ya da diğer marketin sahibiyle tanışmak bambaşka seçimler yaratabilir.
Tekillik ise tüm olasılıkların birleştiği noktaydı. Aslında büyük resimden bakınca tüm olasılıklar bir tekillikti ama pratikte tekillik, başka hiçbir olasılığın ya da seçimin olmaması demekti. Adam “Hmm” dedi. “Sanırım ben bir tür tekilliğin içinden geçtim ve sana ulaştım.” Kadın bir ayçiçeği gibi gülümsedi. Ayçiçekleri güneşe bakarlardı ama nedense kültürümüz ona ay ismini vermek istemişti. Kadın da öyle gülümsüyordu. Güneşe bakan ay gibi…
“Sen benim tekilliğimsin.” dedi kadın adını bile bilmediği bu adamın kollarına sarılırken. Birlikte bir sonraki sayfaya geçtiler.
Sonsuz olasılıkların bir sonraki sayfasına…
@eray78 🎥🎞 👌🏼video İçin teşekkürler
Read more
 #Repost @kitapkokuluhatun (@get_repost) ・・・ <span class="emoji emoji1f4cc"></span>"Bir yol var bildiğim; sonsuzluğa giden. Bir ...
Media Removed
#Repost @kitapkokuluhatun (@get_repost) ・・・ "Bir yol var bildiğim; sonsuzluğa giden. Bir ışık var, gördüğüm; aydınlatan geceyi. Senden geliyor. Bir ses var duyduğum; bütün çaresizliklere meydan okuyan. Senden yükseliyor. Sende bütün güzellikler. Bütün iyilikler senden başlıyor. ... #Repost @kitapkokuluhatun (@get_repost)
・・・
📌"Bir yol var bildiğim; sonsuzluğa giden. Bir ışık var, gördüğüm; aydınlatan geceyi. Senden geliyor. Bir ses var duyduğum; bütün çaresizliklere meydan okuyan. Senden yükseliyor. Sende bütün güzellikler. Bütün iyilikler senden başlıyor. Senin olduğun yerde çirkinliğe, karanlığa, kötülüğe yer yok . Hangi kapıdan içeri girersen, orada keder kalmaz. Varlığın düzenler yaşamımızı. Sensizlik bir çeşit anlamsızlıktır ki; o zaman duygu ve düşünceler terkeder insanı. Olmadığın yerde kuru otlar vardır sadece. Sönmüş yanar dağlar vardır, yanmış ormanlar, kurumuş denizler vardır. Can seninle gider. Seninle birlikte kan çekilir damardan. Göz görmez olur, kulak duymaz olur. Gün olur; perde perde yükselirsin şarkılarda. Seni özlemek susuzluğa benzer ve seni sevmek ta kendisidir inanmışlığın..."
📋 #okudumbitti Sen nasıl güzelsin Ümit Yaşar Oğuzcan😍💜 Kitap için ne söylesem az kalacak öyle güzel👌 Uzun zamandır aklımdaydı ve iyi ki daha fazla bekletmemişim😍 Gerçekten çok sevdim ve hatta bitsin istemedim az az okudum ve kendisi artık başucu kitaplarımdandır. Ara ara açıp okunacak o güzel satırlarda tekrar tekrar kaybolunacak💜 Kitap şiirler ve mektuplardan oluşuyor ama o mektuplar ki sahipsiz ve sahibini arayan mektuplar. Ne çok şey buldum satırlarında ve ne çok yerinde kayboldum. Daha çok sevmek üzerine, aşk, ayrılık, özlem, sevinç hepsi var ama en önemlisi her satırın bir ruhu var.Okuyun okutun diyebileceğim tek şey bu. Bilenler bilir bazı yazarları, şairleri çok ayrı severim artık Ümit Yaşar da onlardan biri bazen bir kitap anlatıyor her şeyi. Okumadığım kitabı kalmayacak zamanla göreceksiniz😌😍 Hadi siz de tanışın ve çok sevin😍💜
📌"Yağmur damlalarının toprakta kayboluşu bana insanoğlunun çaresizliğini hatırlatıyor durmadan. Hepimiz birer yağmur tanesinden başka neyiz ki? Önce bir buğu halinde topraktan yükseliyor, sonra bir küçük damla olarak yine toprağa dönüyoruz."
#kitap #aşkadairnesirler #alıntı #ümityaşaroğuzcan #book #kitaplaryolda
Read more
 #Repost @cikolatalikitaplarr • • • Aramızdaki Uçurum||Kitap Yorumu: India Maxwell çocukken ...
Media Removed
#Repost @cikolatalikitaplarr • • • Aramızdaki Uçurum||Kitap Yorumu: India Maxwell çocukken babasının kendine yaşattıkları ve söyledikleri yüzünden okulda popüler olmakla kafayı bozmuştu. İnsanların kendisini sevmesinden, beğenmesinden çok mutlu oluyordu ve okulunda bunu ... #Repost @cikolatalikitaplarr
• • •
Aramızdaki Uçurum||Kitap Yorumu:
India Maxwell çocukken babasının kendine yaşattıkları ve söyledikleri yüzünden okulda popüler olmakla kafayı bozmuştu. İnsanların kendisini sevmesinden, beğenmesinden çok mutlu oluyordu ve okulunda bunu başarmıştı. Kendi kurduğu sıradan hayatında arkadaşlarıyla ve katıldığı sosyal etkinliklerle kendine yetebiliyordu. Ta ki hostes olan annesi bir uçuşu sırasında tanışıp bir süredir görüştüğünü söylediği bir adamla evlenmeye karar verene dek. Theo Boston’da yaşıyordu ve India bunun binlerce kilometre uzağa gitmek demek olduğunu anlamıştı. Üstelik annesi Hayley çok mutluyken onun tek düşünebildiği ya tekrar babasıyla yaşananlar başına gelirse ne yapacağıydı. Bütün arkadaşlarını geride bırakıp yeni ailesinin içine girerken India kendine yeni okulunda da eskisi gibi olacağına söz verdi. Ancak Theo’nun yanına taşındıklarında okulundan daha önemli problemler India’yı bekliyordu. Kendiyle yaşıt bir üvey kız kardeş gibi. Eloise annesini çok küçükken kaybetmiş ve babasına çok düşkün bir kızdı. Babasını India ve Hayley’le paylaşma fikrine pek sıcak bakmasa da babasının isteği üzerine India’ya iyi davranıp yeni okulunu gezdirdi ve arkadaşlarıyla tanıştırdı. India tam her şeyin yavaş yavaş rayına oturabileceğini düşünürken karşısına bambaşka bir sorun çıktı. Eloise’in erkek arkadaşı Finn. Eloise’le ikisi çok küçük yaşlardan beri en yakın arkadaş bir süredir de sevgililerdi. Kimseye güvenmeyen ve erkeklerle arasına duvarlar ören India Maxwell neden Finn Rochester’a karşı böylesine bir çekim hissettiğini anlamıyordu. Finn’de kendisini India’ya yakın hissettiren bir şeyler vardı ama ne? India bu sorunun cevabını bir yandan kendi sırlarını saklamaya çalışırken diğer yandan da Eloise ile olan ilişkisini tehlikeye sokmadan bulmak zorundaydı.
🎈Öncelikle kitabın arkasını okuduğumda klişe bir aşk hikayesi okuyacağımı zannetmiştim. Ancak kitap kendini o kadar iyi okutturuyor ki,her sayfa ayrı bir heyecan yeni bir sır var diyebilirim. Çok eğlenceli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir kitaptı. Tam bir yaz kitabı kısacası herkese tavsiye ederim! Puanım:5/5 hatta yıldızlı bir 5! 🌟 #cikolataliyorumlar
Read more
1 aydan fazla süren okuyamama durumum (nam-ı değer reading slump) sona erdi<span class="emoji emoji1f386"></span><span class="emoji emoji1f483"></span> ve bir oturuşta 100 ...
Media Removed
1 aydan fazla süren okuyamama durumum (nam-ı değer reading slump) sona erdi ve bir oturuşta 100 küsür sayfa okumanın tadına tekrardan vardım Cinder bitti sonunda 22 gün sonra nihayete erdi 😀 Konusunu hepiniz biliyorsunuzdur ama tekrar etmek gerekirse külkedisinin hikayesinin ... 1 aydan fazla süren okuyamama durumum (nam-ı değer reading slump) sona erdi🎆💃 ve bir oturuşta 100 küsür sayfa okumanın tadına tekrardan vardım😊😊
Cinder bitti sonunda 22 gün sonra nihayete erdi 😀
Konusunu hepiniz biliyorsunuzdur ama tekrar etmek gerekirse külkedisinin hikayesinin yeni pekin denen ve vebaya çözüm bulmaya çalışılan bir ülkedede yeniden işlenişi.Külkedisi yani Cinder sayborg olan bir mekanik ustası bu arada.
Yeniden işlenişi olduğu için haliyle baştan sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Şaşırtıcılık yok hani, olacak dedigim hersey oldu.Çok akıcıydı okuyamadığım dönemde olmasına rağmen elime aldığım 5-10dklik surede bir bölümü rahatlıkla bitiriyordum.Kitap tamamiyle bir giriş kitabı bana göre o yüzden ilk kitaptan çok büyük beklentide olamamak lazım.Ama seri devamından beklentim çok büyük ki gördüğüm okuduğum kadarıyla insan devamını daha çook beğenmiş.
Karakterlere değinmem gerekirse bir tek Iko'ya karşı bir sempatim oldu diğerleriyse meeeh(😞) seviyesinde sıradan karakterlerdi.Güzeldi , okuması eğlencelydi.
Giriş kitabı olarak gördüğümden puanım 4/5.Umarım diğerlerine 5i yapıştırırım☺
#book #books #bookstagram #instabook #bookworm #bookreview #kitapyorumu #read #reading #kitap #okumahalleri #okundu #finished #kitapkurdu #kitapdostu #kitapdelisi
Read more
Jean-Philippe Toussaint kült yazarlarımdandır. Yapıtlarında Oblomov'dan izler taşıyan tipik ...
Media Removed
Jean-Philippe Toussaint kült yazarlarımdandır. Yapıtlarında Oblomov'dan izler taşıyan tipik anti-kahraman karakterinin yazarın kendi sakin hayatından izler taşıdığını düşünmekteyim. Favorilerimden biri de Mösyö kitabıdır. Hayatta hiçbir hırsı olmadan monoton bir hayat ... Jean-Philippe Toussaint kült yazarlarımdandır. Yapıtlarında Oblomov'dan izler taşıyan tipik anti-kahraman karakterinin yazarın kendi sakin hayatından izler taşıdığını düşünmekteyim.

Favorilerimden biri de Mösyö kitabıdır.
Hayatta hiçbir hırsı olmadan monoton bir hayat sürdüren, düşman olduğu gerçeklikten kaçarak yalnızlığının dipsiz kuyularına sığınan, bir nişanlısı ve çok iyi bir işi olan bu karakter, hayır diyemediği için yaşadığı hayattan kaçar ve saatler boyunca "acının yokluğundaki zevki, zevkin yokluğundaki acıyı " hisseder sürekli ve yaşamında bir dönüm noktası olur: Bir partide kendisiyle ilgilenen bir kadınla tanışıp aşık oluncaya kadar herşey monoton ve sıradandır; sonrası için kitabı okuyun. (Bkz. Oblomov'da üstündeki ataletten kısa süreliğine olsada bir kadın sayesinde sıyrılır.) Diğer önemli kitabı Banyo'nun kahramanı, Mösyö'deki gibi düşman olduğu gerçeklikten kaçarak kendini iyi hissettiği tek yer olan banyosunda yaşamak ister. "Fakat kendimi en iyi hissettiğim yer banyoydu. İlk zamanlar bir koltuğa oturup kitap okuyordum, sonra -çünkü sırtüstü yatarak okuma hevesine kapıldım- küvetin içerisine uzanıp okumaya başladım." Banyo kitabının müthiş açılış paragrafı: "Öğleden sonralarımı banyoda geçirmeye başladığımda, oraya yerleşeceğimi hiç aklıma getirmemiştim; hayır orada, küvetin içerisinde kimi zaman giyinik, kimi zaman çıplak uzun uzun düşünerek çok hoş saatler geçiriyordum. Yanıbaşımda olmaktan zevk duyan Edmondson beni daha sakin buluyordu; zaman zaman takıldığım oluyordu, kahkahayı basıyorduk. En kullanışlı banyo küvetlerinin böyle koşut kenarlı, sırtın geleceği kesim verev, öbür taraf dik, tabanının düzlüğü nedeniyle ayaklık kullanmaya gerek kalmayan küvetler olduğuna bir kez tanık olarak elimi kolumu sallayarak konuşuyordum." Bu işlerin başlangıcının Hermann Melville'nin müthiş romanı Kâtip Bartleby olduğunu düşünürüm. Melville romanında Bartleby'e ne dedirtir (?): "Yapmamayı tercih ederim". Georges Perec'in "Uyuyan Adam" kitabını unutmadan. Uzun yıllar önce Mösyö kitabını hediye eden sevdiğim biri demişti: "Mösyö sensin." Arada okudukça hayrete düşerim.

#JeanPhilippeToussaint #Monsieur #Mösyö #LaSalledeBain #Banyo #AyrıntıYayınları
Read more
Merhabalar 😇 Size tabiri caizse @pandainhogwarts 'ın yaptığı psikolojik baskıyla okuduğum ...
Media Removed
Merhabalar 😇 Size tabiri caizse @pandainhogwarts 'ın yaptığı psikolojik baskıyla okuduğum ve her saniyesine değen bir kitaptan bahsedeceğim. Kırmızı Başlıklı Kız serisi Türk distopyasına karşı bütün önyargıları yıkacağına inandığım bir seri. Başlarken epey tereddütlüydüm açıkçası ... Merhabalar 😇
Size tabiri caizse @pandainhogwarts 'ın yaptığı psikolojik baskıyla okuduğum ve her saniyesine değen bir kitaptan bahsedeceğim. Kırmızı Başlıklı Kız serisi Türk distopyasına karşı bütün önyargıları yıkacağına inandığım bir seri. Başlarken epey tereddütlüydüm açıkçası çünkü Alacakaranlık'tan beri Kurtadamlara olan ilgim aşırı doruktaydı ve bu merakımı giderecek bir kitap bulamamıştım ama bu kitap ef-sa-neydi. Konusundan bahsedecek olursak; baş karakterimiz Ada, kamp kurmaya gittiği Uludağ'da kurtların saldırısına uğrayıp bütün ailesini ve nişanlısını kaybedip tek başına kalır ve teyzesinin yanına Kanada'ya taşınır. Ve ardından tesadüf sandığı ancak tamamı planlı olan olaylar silsilesinin ardından kendini kurtların yuvası olan Aleut'ta bulur. Artık tek bir amacı vardır; sevdiklerini yok eden Remuslardan intikam almak. Ancak tabi ki kaderin ve aşkın onu nerelere sürükleyeceğini - hiçbirimizin yapamayacağı gibi- kestiremez ve bambaşka bir hayatın içinde bambaşka bir rolde bulur kendini. Üçüncü kitabın çıkmasını heyecanla bekliyor ve bizi böyle bir dünyayla kuşattığı için @busraatoraman 'a çok teşekkür ediyorum.❤️
📷: @karahobbit
#ephesusyayınları #cellatınkalbi #avdönencesi #büşratoraman
Read more
Gunaydinlar<span class="emoji emoji2764"></span>️ #Repost @bikitapbicay (@get_repost) ・・・ <span class="emoji emoji1f33f"></span>Usta | #baykuşlukızyorumluyor | . . <span class="emoji emoji1f4da"></span>"İnsan ...
Media Removed
Gunaydinlar️ #Repost @bikitapbicay (@get_repost) ・・・ Usta | #baykuşlukızyorumluyor | . . "İnsan sevdiği birini kaybettiğinde içinde aynı anda kırk tane mum yanar. Yaşadığın kayıpla birlikte o kırk mum onsuz geçirdiğin her gün teker teker söner. En sona sadece bir tane mum ... Gunaydinlar❤️ #Repost @bikitapbicay (@get_repost)
・・・
🌿Usta | #baykuşlukızyorumluyor |
.
.
📚"İnsan sevdiği birini kaybettiğinde içinde aynı anda kırk tane mum yanar. Yaşadığın kayıpla birlikte o kırk mum onsuz geçirdiğin her gün teker teker söner. En sona sadece bir tane mum kalır ve o kırkıncı mum seni yakıp kavurmasa da ateşini her daim hissettirir ömrün boyunca."📚
.
.
🌿Bir kitapta bir alıntıya vurulmuşsam bıktırana kadar sizinle paylaşırım, ne yapayım sevmişsem 🤷 @ozgeerkin ile tanışmak, sohbet etmek, kalemiyle tanışmak özellikle benim için çok özel bir yere sahip oldu. Usta, beklentimin çok üstünde bir zamanda bitti, çünkü nasıl akıp gittiğini anlamadım. Böyle akıcı ve kendine sebebini anlamadığınız şekilde bağlayan kitapları okumaya bayılıyorum. Pek tarzım değil yaa diyerek hele ki sadece kapak tasarımına bakarak kitaba yanaşmayan arkadaşlara sesleneceğim özellikle (çünkü kitap alırken hepimiz kitabın türünü zaman zaman ismine ve kapak tasarımına göre kendimiz belirliyoruz) kesinlikle bu kitabın bir türü yok. Ben belirleyemedim yani. Yazarın anlatımını, üslubunu o kadar naif buldum ki, kendisini okutturuyor zaten. Ayrıca kurgu çok güzeldi. Gerçek sevgiyi, sabretmeyi, umut beslemeyi, aşkı, iyiyi ve kötüyü bir tespih ustası öyle güzel öğretiyor ki bize. Bileğime bir tespih takmak istedim kitabı okurken, her sayfada bir boncuk sayayım. Ve tespihimin koluma geçmesi için Usta Tahir'in sorduğu o önemli soruları sordum kendime içimden. İmamem, tanem ve ucundaki üç püskülüm de kim hepsinin cevabı belliydi. .
.
🌿Birbirinden tamamen ayrı iki zıt karakterin yollarının kesiştiği yerde başlıyor asıl hikâye. Tek ortak noktaları ikisininde eksik yanlarının olması. Biri küçük yaşta kaybediyor aile sevgisini, biri yanındayken ailesi hissedemiyor. Birbirinden tamamlıyorlar eksikleri, bir oluyorlar. Bir adam bir kadını nasıl güzel sever çok güzel anlatılmıştı. Dilem karakterinde kendimden çok şey buldum özellikle. Bölüm başlarındaki manası derin sözler de hayranlık uyandırıcıydı. Araya fazla zaman sokmadan diğer kitapları ile de tanışacağım mutlaka. Bir yeni yazarla daha tanışıp, kitaplığımı güzelleştirdiği için çok mutluyum. Huzurlu geceler 🙏❤️
Read more
 #Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost ・・・ #kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları . "Ölüm...Hayatlarımızı ...
Media Removed
#Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost ・・・ #kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları . "Ölüm...Hayatlarımızı üzerine kurduğumuz en keskin gerçeklik olgusu. Ne zaman geleceğini - iyi ki - bilmediğimiz, kimine göre sona, kimine göreyse sonsuzluğa açılan ... #Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost
・・・
#kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları
.
"Ölüm...Hayatlarımızı üzerine kurduğumuz en keskin gerçeklik olgusu. Ne zaman geleceğini - iyi ki - bilmediğimiz, kimine göre sona, kimine göreyse sonsuzluğa açılan dar, karanlık pencere. Nereden gelmişti aklıma durduk yerde? Her aşkın nihayetinde itina ile öldüğüm için olabilir miydi?"
.
Kaç kez aşık olabilir ve kaç kez ölebilir bir insan yaşamı boyunca? Daren'i tam dört kez öldürdüler ve O, ölmekten bir türlü vazgeçmedi. Sahi insan yaşadığı tüm acılara, hayatındaki bütün kayıplara rağmen tekrar ayağa kalkabilir miydi, hadi bunu da geçtim en zoru sevebilir miydi yeniden, sanki hiç acı çekmemiş gibi.
.
"Hayatı boyunca engebeli yamaçlarla karşılaşan ve bu yamaçları aşmak için kendi elleriyle yaptığı merdivenlere tırmanırken, son basamağından düşerek sil baştan başlamak zorunda kalan bir adam var karşınızda."
.
İnsanoğlu geçmişte yaşadığı kayıpları bile derine gömebiliyor ve bir süre sonra tekrar kaldığı yerden yaşamaya devam edebiliyor. Hayatın en garip yönü bu olsa gerek; unutmak tüm hataları, tüm ölümleri, tüm kaybedişleri, tüm kırgınlıkları ve yeniden hayatın akışına dalmak. Sanki hiçbir şey olmamış gibi aynı saflıkla, aynı hataları tekrar tekrar yaparak ve unutarak yitirdiklerini...
.
En çok da Süreyya için yandı içim. Daren'e üzülmediğim kadar üzüldüm ona, tüm hayallerini yarım bırakarak terk etmek zorunda kalmıştı bu zalim dünyayı. Oysaki tek masum oydu bu hikayede!
.
.
Şunu belirtmek isterim ki aşk, aşk kokan kitapların sayfalarını çevirmekten pek hoşlanmam aslında; ama hayata dair derin izler taşıyorsa bir kitap, o birbirine ahenkle bağlanmış, altı çizilesi, notlar alınası cümlelerin hatırına bile okurum o kitabı.

Bazı bölümler yani aşkın tekrar ettiği bölümler keşke bu kadar uzun olmasaydı desem de kitabın kapağını kapatırken aklımda kalan tek şey; bu nasıl bir anlatımdı, zekice kurulmuş cümleler derin anlamları taşıyordu beraberinde, okuyup düşünmek istiyordun bir süre tüm taşlar yerine oturana kadar.
.
Hele Daren'in Oğuz Atay, Cemal Süreyya, Özdemir Asaf, Sabahattin Ali..ile sohbet ettiği bölümler ve akıl hastanesinde doktorlarla kurduğu diyalogl
Read more
<span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji2764"></span>️ fidan guzellikleri<span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji2764"></span>️ #Repost @kitapsemasi (@get_repost) ・・・ #usta #okudumbitti <span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span><span class="emoji emoji1f48e"></span> ...
Media Removed
️ fidan guzellikleri️ #Repost @kitapsemasi (@get_repost) ・・・ #usta #okudumbitti . . "Nefesler kopup giderken dudakların arasından, bin bir şükür dökülür dilin ucundan. Sadece o nefes bile yeterdi şükretmeye, Yaradan'a şükretmeye. O tek nefesin kıymetini ... ❤️❤️❤️ fidan guzellikleri❤️❤️❤️ #Repost @kitapsemasi (@get_repost)
・・・
#usta #okudumbitti
💎💎💎💎💎💎💎💎 .
.
🙏"Nefesler kopup giderken dudakların arasından, bin bir şükür dökülür dilin ucundan. Sadece o nefes bile yeterdi şükretmeye, Yaradan'a şükretmeye. O tek nefesin kıymetini bilene sabrın en güçlüsü müjdelenir. İmanı kuvvetli olanın bileği bükülmez."
.
.
💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎
30 Kasım fidan tarihiydi ama ben dayanamayıp , her gece azar azar okudum ve bitirdim.
Kutsal ve Destan'dan sonra tam bir üçleme oldu.👌🏻
@ozgeerkin in en sevdiğim yönü #şükür etmenin önemini her kitapta vurgulaması. 👌🏻🙏
Konu bütünlüğü ve diğer kitaplarla bağlantılar çok iyiydi. Tanıdık birinin hayatına göz atıyormuşcasına severek okudum.📚 .
.
Kısaca konusuna gelirsem; Tahir henüz gençliğinin çok başındayken büyük bir talihsizliğe uğrar. Yıllar boyu hapiste kalır. Onu tek mutlu eden şey taşlar ve onlara şekil vererek yaptığı tesbihlerdir. Herbir taş tanesine şekil verirken geçmişini, acısıni yansıtır taşlara. O artık "Usta" dır.
Dilem başarılı ve çalışkan bir mücevher tasarımcısıdır. Usta ile yolları kesişir. Taşlar ortak noktalarıdır ve tüm acılara baş kaldırırlar.
Sabır... Sabır işidir tesbih dizmek...
💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎 .....
.

Hayatınızı sabırla, sevgiyle ve aşkla dizilmiş tesbih taşları gibi ve  birbirinden ayrılmayan sevgililer gibi yaşayın.
Huzurlu geceler.
💫💫💫💫💫💫💫💫💫
.

#kitap #book #oku #flatlays
#okumayıseviyorum #okuryorum
#kitaplariyikivar #kitaptavsiye
#objektifimden  #okumazamanı
#bibliophile #read #kitapsever
#1kitap1fotograf #okumakiptiladır
#kitaplık #kitapsözleri #flatlaystyle
#bookshelf #bookpic #bookhaul
#müptelayayınları #özgeerkin
Read more
YENİ! NOAH - SEBASTIAN FITZEK İsa doğduğunda gezegenimizde üç yüz milyon insan yaşıyordu. ...
Media Removed
YENİ! NOAH - SEBASTIAN FITZEK İsa doğduğunda gezegenimizde üç yüz milyon insan yaşıyordu. Günümüzde ise bu sayı yedi milyar. Buna dakikada yüz elli altı insan ekleniyor. Peki dünya bu yükü kaldırmaya hazır mı? Bir adamın hafızası insanlığın kaderini değiştirebilir mi? Adını ... YENİ!

NOAH - SEBASTIAN FITZEK

İsa doğduğunda gezegenimizde üç yüz milyon insan yaşıyordu. Günümüzde ise bu sayı yedi milyar. Buna dakikada yüz elli altı insan ekleniyor. Peki dünya bu yükü kaldırmaya hazır mı?

Bir adamın hafızası insanlığın kaderini değiştirebilir mi?

Adını bilmiyordu. Nereden geldiği konusunda hiçbir fikri yoktu. Neden Berlin’de olduğunu ya da neden bir metro istasyonunun tünellerinde uyuduğunu bilmiyordu. Sadece avucunda Noah yazılı bir dövme vardı, bu yüzden evsizler ona Noah diyordu. Kimliğine ulaşma çabası ise tam bir kâbusa dönecekti.
Aynı anda Manila’da yeni bir grip salgını global boyutlara ulaşmakta ve on binlerce kişinin hayatına mal olmaktaydı. Gölgelerde ise radikal bir grup dünyanın kaderini değiştirecek bir planı gerçekleştirmeye hazırdı ve insanlığı kurtaracak anahtar kim olduğunu bile hatırlamayan Noah’nın elindeydi. “Sebastian Fitzek’in okuyucuyu tekrar tekrar şaşırtma, yanlış yollara sokma ve hiç beklemediği anda tüylerini diken diken etme konusunda eşine az rastlanır bir yeteneği var.”
Oldenburger Onlinezeitung “Yüksek gerilim hattında geçen bir roman, kanınızı donduracak.”
Münstersche Zeitung “Dünyanın sonuna dair okuduğum en etkileyici romanlardan biri. Kalbi zayıf olanlar okumamalı.”
Ici Paris “Fitzek Almanya’nın Stephen King’i.”
RTL “Günümüz sorunlarına ışık tutan, aynı zamanda hızlı temposuyla sizi etkisi altına alacak bir gerilim.”
Woman “Başta tanıdık gibi görünen ama daha önce girilmemiş alanlara girmeyi başaran ve insanı dünyanın gidişatını sorgulamaya iten bir roman.”
Ostsee-Zeitung “Kitabı elinizden bırakamayacaksınız.”
Kölnische Rundschau

Özgün Adı: Noah
Çeviri: Fulya Aydınoğulları
Tür: Roman / Gerilim
Sayfa: 576
Satış Tarihi: 08 Ağustos
İncelemek ve satın almak için: https://buff.ly/2JCMkFU

#kitap #noah #sebastianfitzek #gerilim #korku #roman #pegasusyayınları
Read more
"Kitap için diyebilirim ki vay canına! Kelebekler aşkına! Ateşle Oynama'ya tek kelimeyle BAYILDIM! ...
Media Removed
"Kitap için diyebilirim ki vay canına! Kelebekler aşkına! Ateşle Oynama'ya tek kelimeyle BAYILDIM! " ATEŞLE OYNAMA Taptatlı BirYorum Ateşle Oynama bence Asude'nin zirvesi olmuş; kurgusu, karakterleri, yazım şekli,iç ve dış baskısıyla kısacası her şeyiyle harikaydı. Kardeşiyle ... "Kitap için diyebilirim ki vay canına! Kelebekler aşkına! Ateşle Oynama'ya tek kelimeyle BAYILDIM! 😍😍"
❤ATEŞLE OYNAMA Taptatlı BirYorum😍
Ateşle Oynama bence Asude'nin zirvesi olmuş; kurgusu, karakterleri, yazım şekli,iç ve dış baskısıyla kısacası her şeyiyle harikaydı.❤
Kardeşiyle birlikte İstanbul'dan kaçıp memleketlerine giden ve orada 22 yıllık aşkıyla yıllar sonra karşılaşan Hare ve Saturnlü Doktor Engin'in hikayesiyle, Hare'nin ikizi Sare ile ikiz kardeşleri arayıp onları kendince cezalandırmayı düşünen Doğu'nun hikayesini anlatıyordu Ateşle Oynama.
Her karakteri sevdim ama elbette bir favorim var; Doğu.😍 Tamam doktor civanımızı da sevdim ama az hödüklük yapmadı Hare'ye.😒 Hare'de sevdiği içi hep affetti.
Conan Doğumuz öyle mi peki? Tabi ki hayırrr. Adam sevdiğini nasıl korudu.😍 Sare ile Doğu sahneleri aklıma geldikçe gözlerimden kalpcikler çıkıyor.Yüzümde aptalca bir sırıtış oluyor.😆 Yerim ben bunları ya.😈
Ee Stockholm sendromlarını da severiz ne de olsa.😆 Kitaba akşam üzere başladım, okurken biraz okuyayım bırakacağım desemde sonra neler olacak acaba diye diye bitirmeden kapatmadım kitabı,zaten o kadar akıcı ki gece ikiye kadar okuyup bitirdim kitabı ama pişman değilim.😆 Sonda Tek Solukta kitabının tanıtımı vardı.Onu da merakla bekliyorum.😈 .
.
.
Yorum ve Görsel @otakukutuphanesi 😘
Ayrıca kitabımız @sihirlikitaplik 'ta Okuma Turunda😍😍 Bakmadan Geçmeyin 😘😍
#asude  #ateşleoynama  #ephesusyayınları #sihirlikitaplık  #kitapturu  #blogtur  #romantikkomedi #kitap  #kitapsevgisi #kitapaski  #kitapdunyasi  #book  #favouritebook  #romantikkomedi  #kitaplarim #kitaptavsiyesi  #bookish  #bookart  #instabook #igread  #igbook  #reading  #okuyorum #okumakguzeldir  #kitapsever  #kitapkokusu #kitapkurdu  #booklover  #bookstory  #newbook
Read more
"Evleneceğim sonra. Bir cesedi tek başına taşımak zor iştir çünkü ve aşk, karşılık bulmayan iki ...
Media Removed
"Evleneceğim sonra. Bir cesedi tek başına taşımak zor iştir çünkü ve aşk, karşılık bulmayan iki sevgi. Mahsustan yanlış yerlere bakacağım, çiçeklere değil vazolara şiir yazacağım. İnanmadığım şeylere inanmadığım manalar yükleyeceğim, doğru hayatı yanlış yaşayacağım. göz önünde ... "Evleneceğim sonra. Bir cesedi tek başına taşımak zor iştir çünkü ve aşk, karşılık bulmayan iki sevgi. Mahsustan yanlış yerlere bakacağım, çiçeklere değil vazolara şiir yazacağım. İnanmadığım şeylere inanmadığım manalar yükleyeceğim, doğru hayatı yanlış yaşayacağım. göz önünde görünmez olacağım. Zamanın kanlı ellerini seninle bağlayacağım, insafsız dudaklarını seninle mühürleyeceğim. En güvenli limamın, biricik sevgilim, hayat ışığım... Ey benim güzel pişmalığım." Alper Canıgüz'ün zekasına hayranım 🤟 Kaş'tan 2. El kitapçıdan aldığım by kitap Ukrayna yolculuğunda benimle geldi. O kadar harika bir kurgu ki yine, sanki filmini izletiyor gibi sözcükleriyle 💙 #alpercanıgüz #kanvegülbirkaradejavu #kanvegül #kitapönerisi #kelebenkkitap #kitaptansözler #kitaptanalıntı #kitaptavsiyesi #instabook #kitapkokusu #kitapkurdu
Read more
 #muptelaokurlari | @bikitapokudum <span class="emoji emoji1f495"></span> • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti <span class="emoji emoji1f4cd"></span>Sana böyle bir ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @bikitapokudum • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. ... #muptelaokurlari | @bikitapokudum 💕

#büyükkaçışnevbahar
#okudumbitti
📍Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. Bana baba diyeceğin anlarını hayal ediyorum. Duyamayacağım bu kelime canımı yaksa da senin yaşayacak olman beni mutlu etmeye yetiyor. Dünyaya bir melek bıraktık ama kanatları olmayı beceremedik.
📍Korkma, cesur ol kızım! Annen çok cesur bir kadındı. Onun gibi ol! Annene benzemen için dua ediyorum. Onun gibi akıllı ve güzel bir genç kız ol! Bizi yaşat meleğim... Bizi öldürenlere inat sen yaşa ve bizi yaşat!
#kitapyorumu
Ali ve Ayşe'nin hikayesi kaldığı yerden devam ediyor.
Alıntı olarak paylaştığım bölümleri çok etkilenerek okudum ve bu alıntılar kitabın daha ilk sayfaları.
Sevgili @dogan_emine nin kalemini ilk kitapla tanıyıp çok beğenmiştim. Bu beğenim ikinci kitapla bir kat daha arttı. Sıcacık içinizi ısıtan çok naif bir aşk hikayesi diyebilirim.
Gelelim kitabımızın konusuna;
Başta da belirttiğim gibi kitap bittiği yerden başlıyor. Ayşe, bu güne kadar yaşadığı her şeyin sebebini geçmişten gelen bir mektupla öğreniyor. Önce dağılıp bocalıyor ama elini sımsıkı tutan koca yürekli Ali'si ile toparlanması uzun sürmüyor. Ali ile Ayşe, mektupta okudukları bir ayrıntı sayesinde amcasına karşı yapacağı hamleyi hazırlayıp mutluluklarını perçinlemeye karar veriyorlar ama amcasının amacından dönmesi tabiki öyle kolay olmuyor.
.
Fazla ayrıntıya giremiyorum ilk kitabı okumayanlara spoiler verebilirim.
Bu kitapta Ali' yi yine daha fazla sevdim. Çünkü Ali gerçekten çok güzel seviyor. Ayşe'ye her şey oldu. Aile, arkadaş, sevgili...nokta noktaları tamamlamayı çok istesem de yapamıyorum😄
Gelelim Ayşe'ye, ikinci kitapta tamamen kendine güvenen bir kız çıkıyor ortaya. Kendine güvenen aşık ve çokça kıskanç. Kıskanç Ayşe' yi nasıl severek okudum anlatamam.
Şule ise kitabın jokeriydi yine. Onun bölümlerini de ayrı bir keyifle okudum.
Kitabı çok severek okuduğumu yine ve yine belitiyor, naif sıcacık bir aşk hikayesi arayanlara gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.
.
#muptelayayinlari #eminedogan #nevbahar
Read more
 #muptelaokurlari | @mor_kitapruhu 🤩 • Geleceği görmek kimine göre fantastik bir kavram iken ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @mor_kitapruhu 🤩 • Geleceği görmek kimine göre fantastik bir kavram iken kimine göre ise büyüydü.Ama biz bunu daha çok fantastik kitaplarda ve filmlerde görüyoruz.İlk kez geleceği görmek kavramını fantastik kalıbına sığdıramadım. Hera Koçoğlu...Evet geleceği ... #muptelaokurlari | @mor_kitapruhu 🤩

Geleceği görmek kimine göre fantastik bir kavram iken kimine göre ise büyüydü.Ama biz bunu daha çok fantastik kitaplarda ve filmlerde görüyoruz.İlk kez geleceği görmek kavramını fantastik kalıbına sığdıramadım. Hera Koçoğlu...Evet geleceği görüyor ve bunu sonucunda vücunda morluklar oluşuyor. Bir hastalık bu desek; gibi ama değil de.Çok farklı bir durum ve kitap boyunca kilit nokta olup kurguya saplanmanızı sağlıyor.
🏀
Hera, bir arkadaşının zoruyla götürüldüğü basket maçında oyunculardan biriyle talihsizce karşılaşır ve onun geleceğinden ufak bir kesit görür.10 Numara Çağlar Ataman bu kişi. Bundan sonraki hamlesi Çağları kurtarmak iken kadere açtığı savaş yaşantısını değiştirmesine neden olur. İlk başta bunu yapmasını vicdanı sağlar fakat ilerledikçe duygular artıp yoğunlaşır. Hera bu duygu karmaşasının içinde deyim yerindeyse batağa çekilir.Çünkü hiç birşey ve kimse göründüğü gibi olmayınca engellerde büyüyüp kocamam bir kaosu avucunuza bırakıyor.Benim ve kitabı okuyan her okuyucu 'Çağlar'ı kurtarabilecek mi?' sorusunu düşünüyor. 🏀
Yazarın kalemiyle ilk kez tanışıyorum ve çok beğendim.Sıkmayan, akıp giden bir yazım tarzı var.  Keza kurguda öyle.Tanıtım yazısını okuduğumda beynimde dört dönen, 'bunu hemen okumalıyım,' cümlesini durduramadım.Ve okuduğumda beklentimi karşıladı.
🏀
Hera karakterini çok sevdim.Bu özelliğe sahip olması onu arkadaş çevresinden hatta ailesinden uzak tutsada kendi önüne ve yaşantısına bakıp devam etmesi çok güzel.Çok güçlü bir kız, final onu sarstı ama bunuda atlatıcağına inanıyorum ikinci kitapta.Çağlar...Namı diğer 10 Numara. Hera ona basketbol ve geleceği hakkında soru sorduğunda verdiği cevap beni çok etkilemişti.Sporla ilgilenmeyen bir olarak basketbola hayranlığım başladı Çağlar Ataman sayesinde. Bir de Fatih hoca ve dosyaları var.😃Dosya? dediğinizi duyar gibiyim.Bunu yalnızca kitabı okuyanlar bilir.Umarım ikinci kitapta bolca okuruz Fatih hoca ve dosylarını.
🏀
Ben 'Çağlar kurtuluyor mu' sorusunun cevabının bir kısmını aldım, çünkü tamamını serinin ikinci kitabında net olarak alacağım.Yorumumla soru aklınızın bir köşesinde kaldı.O halde cevabı almak için kitapla buluşun efendim.

#kitap
Read more
Günün kitabı uzun zamandır kalemiyle tanışmak istediğim #jeffreyeugenides 'in Evlilik Melesesi ...
Media Removed
Günün kitabı uzun zamandır kalemiyle tanışmak istediğim #jeffreyeugenides 'in Evlilik Melesesi isimli kitabı. Önce Middlesex, sonra Bakir İntiharlar listeme girmişti. Henüz ikisini de okumadım. Umarım bu sene en az birini daha okurum. Kitabın ismine bakıp, öyle sıradan bir şeyler ... Günün kitabı uzun zamandır kalemiyle tanışmak istediğim #jeffreyeugenides 'in Evlilik Melesesi isimli kitabı. Önce Middlesex, sonra Bakir İntiharlar listeme girmişti. Henüz ikisini de okumadım. Umarım bu sene en az birini daha okurum.🙏 Kitabın ismine bakıp, öyle sıradan bir şeyler bekliyorsanız ne güzel. Çünkü sizi şaşırtacağı garanti. Birçok farklı konuya değinen, doyurucu bir kitap. Kapağa bakınca da sanki mutlu evliliğe dört nala koşmak için tüyolar veren bir kitap havası verse de...😛
Madeleine bitirme tezi için Victoria dönemindeki evlilikler ilgili incelemeler yapıyor. Konunun yıldızları da Jane Austen ve George Eliot. Victoria dönemi aşklarıyla meşgulken kendisi de ilginç günler geçiriyor. Oldukça zeki ve dikkat çeken biyoloji öğrencisi Leonard'a aşık oluyor. Benim çok sevdiğim teoloji öğrencisi  Mitchell de Madeleine aşık.  Bu kısmen aşk üçgeni sayılabilecek zeminde, karakterlerin ilgi alanları sayesinde edebiyat, kültür, din, hatta mayaların çoğalması gibi farklı konularda keyifli konuşmalar, fikirler okuyabiliyorsunuz. Mitchell ile epey bir gezip farklı deneyimler edinirken; Leonard'ın manik depresyonu yüzünden Madeleine yerine sizin ruhunuz daralacak arada. Üstelik 1980'lerdeyiz, daha ne olsun? 1950'lere kadar 7 Up'ın ana bileşenlerinden biri de lityum tuzlarıymış. Orijinal adı da Bib- Label Lithiated Lemon- Lime Soda imiş. Çok gerekli bilgi olunca sizinle de paylaşayım.😁 Evlilik mi? O zaten başlı başına sorun. 😛 Okuyun bence seveceksiniz. Sonunu da çok sevdim. Bir tek sanırım artık yaşlandım küçük puntolu kitapları çok hızlı bitiremiyorum, o yüzden araya başka kitaplar alarak okudum. 😶
_________________________________________________ ''Bir evde sevilmeden büyürseniz başka bir seçenek olup olmadığını da bilemiyordunuz. Evliliklerinde mutsuz olan ve bu mutsuzluğu çocuklarına da taşıyan, duygusal açıdan kurak bir anne ve babanın yanında yetişenler, onların kendilerine bu kötülüğü yaptıklarının bile farkında olmuyordu. Hayatı bu sanıyorlardı.''
_________________________________________

#okudumbitti #bookstagram #okudumbitti2018 #neokudum #instakitap #nekedisiznekitapsiz #evlilikmeselesi #themarriageplot #domingoyayinlari #kitap #okumayiseviyorum #booksandcats
Read more
"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var ...
Media Removed
"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini. -------- Kimseyi cezalandırmak yok! Bunu iyi yaz aklına! İnsana da, hayvana da yalnızca telkinle yaklaşılabilir." ——————————————————————————— Köpek... ... "Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini.
--------
Kimseyi cezalandırmak yok! Bunu iyi yaz aklına! İnsana da, hayvana da yalnızca telkinle yaklaşılabilir."
———————————————————————————
Köpek... Yeri geldiğinde sadıklığıyla anılıp, yeri geldiğinde kızdığımız birine söylediğimiz bir kavram. Kimine göre iyi şeyler çağrıştırırken kimine kötü şeyler çağrıştıran canlı. Bu kitapta ise köpek, karşımıza bir denek olarak çıkıyor.

Kitabın başlarında dünyayı onun gözünden, onun fikirleriyle görüyoruz. Sokakta, aç biilaç bir şekilde, üstelik aşçının biri de sağ yanına kaynar su dökmüş! Derken kitabımızın asıl karakteri Philip Philipovic çıkıyor karşımıza. Kendisi deneyler yapan, bayağı ünlü bir profesör. Bu hasta köpeği evine kadar götürüp himayesi altına alıyor. İsmini de Sharik koyuyor. Belli bir zaman sonra da bu köpekçiği denek olarak kullanıyor, onu yarı insan yarı hayvana dönüştürüyor. Nasıl mı? Organlarını insanınkiyle değiştirerek. Ama unuttuğu bir şey var ki, hipofiz bezi onu gençleştirmiyor, insana dönüştürüyor. İşte olaylar böyle uzayıp gidiyor.

Okurken güldürüyor, güldürdükçe düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde bayağı güldüğümü hatırlıyorum. 😄Ayrıca sade ve akıcı üslubuyla da sizi alıp o dünyaya götürüyor. Kitap boyunca karakterler hep bir hareketlilik içinde, anlayacağınız pek durağan bir kitap değil.

Kitaba sadece bilimkurgu olarak bakmamak gerek çünkü yazar, özellikle Philipovic üzerinden baştan sona devrinin Sovyet rejimini ve toplumunu eleştiriyor.Yani tam bir kara mizah örneği. Zaten kitap bu özelliği sebebiyle, yazıldıktan yaklaşık 50 yıl sonra basılabilmiş.

Kitabı okurken birden Aleksandr Belyaev'in Su Adamı geldi aklıma. Deney yapan profesörler, üstünde deney yapılan doğaüstü karakterler, bu bilim adamlarının suçlanışı falan neredeyse tıpatıp.

Ben oldukça beğenerek, çabucak okudum. Bilimkurgu ve klasik seviyorsanız kaçırmayın derim. Kitaplı günler. 📚 @ilgikultursanat
———————————————————————————
#book #books #bookstagram #kitaplar #kitap #bookworm #bookshelf #kitapkurdu #scifi
Read more
~ Bin Parça Sen Kitap Yorumu ~ 2018’in ilk kitabı bitti ve bu kitap Bin Parça Sen oldu. Genel anlamıyla ...
Media Removed
~ Bin Parça Sen Kitap Yorumu ~ 2018’in ilk kitabı bitti ve bu kitap Bin Parça Sen oldu. Genel anlamıyla bakıldığında adapte olması çok zordu ve başlarda özelikle pek adapte olduğumu söyliyemiycem. Kitaba ilk başladığım zamanlarda kitaba alışmaşta pek zorluk çekmesemde kitabın ilerleyen ... ~ Bin Parça Sen Kitap Yorumu ~

2018’in ilk kitabı bitti ve bu kitap Bin Parça Sen oldu. Genel anlamıyla bakıldığında adapte olması çok zordu ve başlarda özelikle pek adapte olduğumu söyliyemiycem. Kitaba ilk başladığım zamanlarda kitaba alışmaşta pek zorluk çekmesemde kitabın ilerleyen kısımlarında kitaba alışmakta baya zorluk çektim.
Konusundan bas edersem sizde neden alışamadığımı anlıycaksınız sanırım. 💫 Marguerite fizikçi bir aileye sahip ve annesinin son projesi boytan boyuta geçmeyle alakalı. Bir gün ansızın babası bir cinayete kurban gidiyor ve kanıtlar ailesinin öğrencilerinden birini gösteriyor. Ama Paul-ailesinin öğrencisi- polis onu bulmadan başka bir boyuta kaçar. Gerçeği öğrenmek isteyen Marguerite’de onun peşinden boyut değiştirmeye başlar.
Boyutlar ve boyut değiştirmek gerçekten çok derin bir konu ve yazarın bunu çok iyi anlattığını düşünüyorum ama her boyut değiştirdiklerinde o boyutaki kendileri oluyorlardı ve her boyutaki kendinin kendine özel bir hayatı var. Doğal olarak her boyut değiştirdiklerinde yeni bir dünyaya giriyorsunuz ve en baştan oraya alışmaya çalışıyorsunuz. Bu yüzdende kitabın ilerleyen kısımlarında yeni dünyalara alışmakta zorlandım. Ve genel olarak yeni bir dünyaya geçmesiyle karakterimizde orayı tanımaya çalışıyor ama nir yandanda direk o boyuta ki kendinin hayatındaki olayların içine düşüyor bu yüzden bazen boyut değiştirdiklerinde o dünyaya hemen alışamadım.
Ama genel olarak bakılınca kitabı oldukça sevdim böyle derin bir konu işlemesine rağmen oldukça akıcıydı ve sizi sıkmıyordu zaten her yerden sürekli olay çıktığı için sıkılma şansınız pek yok. Genel anlamıyla kitabı herkese öneririm ama özelikle bu boyut değiştirmeye falan ilginiz varsa kesinlikle okuyun derim.
#binparçasen #pegasusyayınları #kitap #kitapkurdu #kitapyorumu
Read more
Belki benim, belki tanıdığım birinin, belki de tanımadığım birinin Kalp Ritmimden Notalar için ...
Media Removed
Belki benim, belki tanıdığım birinin, belki de tanımadığım birinin Kalp Ritmimden Notalar için dilediği "okuru bol olsun" dileği kabul oldu. Üçüncü baskı hayırlı uğurlu olsun o zamaan:) Okuru, anlayanı, düşüneni, sorgulayanı, yorumlayanı bol olsun, yolumuz açık olsun inşallah. Mutluyum, ... Belki benim, belki tanıdığım birinin, belki de tanımadığım birinin Kalp Ritmimden Notalar için dilediği "okuru bol olsun" dileği kabul oldu. Üçüncü baskı hayırlı uğurlu olsun o zamaan:)
Okuru, anlayanı, düşüneni, sorgulayanı, yorumlayanı bol olsun, yolumuz açık olsun inşallah.
Mutluyum, huzurluyum, coşkuluyum ve hepinize ayrı ayrı minnettarım. Sonuçta bu yalnızca benim başarım değil, sizin ve benim ortak başarımız. Çok okunmak yazarın değil, okurların sayesinde gerçekleşen bir durumdur ve çok okunan bir yazar olmak, yazarın değil, okurların başarısıdır aslında. Çünkü okurlarıdır onu başarılı kılan.
Birlikte başardık, desteğinize bin teşekkür, bin şükür.
Gelin sarılalım.
Bazı duygular hem daha önce yaşamışsınızcasına tanıdıktır, hem de daha önce hiç yaşamamışsınızcasına yepyeni. Tıpkı şu an hissettiklerim gibi. Sanki ilk kitap, ilk baskı. Öyle bir heyecan, mutluluk ve coşku fırtınası sardı ruhumu:)
Her baskı benim için detoks gibi bir şey. Coşkum, heyecanım, mutluluğum tazeleniyor her defasında. Enerjim tavan! Kabıma sığamıyorum vallahi, içimdeki çocuk zıp zıp zıplıyor durmadan. Bütün dünyayı sevgiyle kucaklayasım var resmen:)
Çok mutluyum, çok çok mutluyum, pek bir mutluyum:) “İlk kez aşık olur gibi” desem abartmış olmam hatta!
On yaş gençleşmiş hissediyorum şu an kendimi:)
Bu arada Nisan ayında İzmir Tüyap'ta olacağım. Çıkın çıkın gelin:)
(Yazının devamı Facebook sayfamda.) @nurdankaracabey
Read more
Herkese merhaba! <span class="emoji emoji1f377"></span> Bugün kapak tasarımıyla oldukça ilgi çeken bir kitap olan Penceredeki Kadın’la ...
Media Removed
Herkese merhaba! Bugün kapak tasarımıyla oldukça ilgi çeken bir kitap olan Penceredeki Kadın’la karşınızdayım. Kitabımız Agorafobi yani “Alan Korkusu” hastalığına sahip bir karakteri, Anna Fox’u konu ediniyor. Hakkındaki detaylara geçmeden önce sizleri Agorafobi hakkında ... Herkese merhaba! 🍷 Bugün kapak tasarımıyla oldukça ilgi çeken bir kitap olan Penceredeki Kadın’la karşınızdayım.

Kitabımız Agorafobi yani “Alan Korkusu” hastalığına sahip bir karakteri, Anna Fox’u konu ediniyor. Hakkındaki detaylara geçmeden önce sizleri Agorafobi hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum. Başta da söylediğim gibi bu hastalık “alan korkusu” olarak tercüme ediliyor. Her korkunun çeşidi ve etkileri var ama bu korkunun sahip olduğu etkiler bambaşka. Bunlara değinecek olursam, kişi kendini sosyal hayattan hatta dünyadan soyutlayabilecek düzeye gelebilir.

Ciddiye alınması gereken bir hastalıktan bahsediyorum çünkü bu durum kişinin hayatını olumsuz yönde fazlasıyla etkileyebilecek bir potansiyele sahip.

Kişi kalabalıklardan, kapalı alanlardan (mağazalar, sinemalar), toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmekten, geniş ve açık alanlardan korkar bir duruma geliyor. Çünkü kendisini güvende hissetmiyor.

İşte tüm bu anlattıklarım = Anna Fox

Karakterimiz New York’taki evinde yalnız yaşıyor. Kendini tamamen evine kapatmış. Asla dışarı çıkmıyor. Tüm günü içki içerek, eski filmleri izleyerek, eski zamanları anarak geçiriyor. Ah bir de komşularını röntgenleyerek. İş şimdi ilginçleşmeye başladı öyle değil mi? Aklınızdan geçenleri tahmin edebiliyorum. Asıl şimdi söyleyeceklerimi duyun bakalım.

Bir gün tam evinin karşısına Russell’lar taşınır. Bir baba, bir anne ve bir oğuldan oluşan muhteşem bir aileden bahsediyorum. Ama Anna, bir gece penceresinden onların evini gözlerken hiç görmemesi gereken bir şeyi görür. İşte bundan sonra tüm dünyası altüst olur. Tüm sırları önüne dökülür.

Acaba Anna ne gördü? Gerçek olan ne? Hayal olan ne? Kim tehlikede? Ve asıl soru, ipler kimin elinde?

İşte tüm bu soruların cevapları kitabın içerisinde gizli.

Penceredeki Kadın 528 sayfalık bir kitap. Gözünüzü korkutmasın diye baştan söylüyorum, itiraf etmek gerekirse ben kitap elime geçtiğinde biraz korkmuştum. O kadar sayfa nasıl okunup bitecek diye. Ama inanın kendinizi konunun içerisinde oradan oraya savrulur bir vaziyette bulduğunuzda o sayfalar öyle bir geçiyor ki ne olduğunu şaşırıyorsunuz. Kitap Psikolojik-Gerilim türünün hakkını sonuna kadar veriyor. Ba-yıl-dım!

Puanım: 5/5
Read more
Ay Çöreği || Kitap Yorumu Yıllarca oturduğunuz yerden ayrılma kararı almak zorunda kaldınız ...
Media Removed
Ay Çöreği || Kitap Yorumu Yıllarca oturduğunuz yerden ayrılma kararı almak zorunda kaldınız mı hiç? Ailenizden, sevdiklerinizden ve ilk aşkınızdan ayrılmayı göze aldınız mı? Peki bu karar onu unutmak için mi yoksa yeni hayata yeni adım mı? . . . Sahra. Çıkmaz'ın en zeki kızı, ülkedeki ... Ay Çöreği || Kitap Yorumu

Yıllarca oturduğunuz yerden ayrılma kararı almak zorunda kaldınız mı hiç? Ailenizden, sevdiklerinizden ve ilk aşkınızdan ayrılmayı göze aldınız mı? Peki bu karar onu unutmak için mi yoksa yeni hayata yeni adım mı?
.
.
.
Sahra. Çıkmaz'ın en zeki kızı, ülkedeki sayılı Tıp Üniversitelerinden birini kazanıp sevdiği semtten ayrılırken, hayatının değişmesini isteyen, bunun için karar alan ama cesareti olmayan bir kızdı. Özellikle O'ndan, ilk aşkından, biricik Ahmet'inden uzaklaşmayı isteyip bir türlü bunu başaramaması yeni hayatı için hiç de kolay olmuyordu. Çünkü gözünü açtı onu gördü, yaşamının her saniyesinde onunla beraberdi. Kısacası tüm benliği Ahmet ile kaplıydı. Hayatını kurtardığı kişiyle hayatının değişeceğini o da bilmiyordu...
.
.
.
Ahmet. Çıkmaz'ın en yakışıklısı, mahallenin medar-ı iftiharı, darda insanların yardımına koşan biricik Avukatımız. Çocukluğunun belki de ilk ve tek arkadaşı Sahra büyüdükçe o da içinde bir şeyler büyüttü, büyüttü, büyüttü... Ama sadece bununla yetindi. Kardeşi Erva'nın en yakın arkadaşı Sahra bir kız kardeş, yakın bir arkadaş mıydı onun için yoksa daha fazlası mı?
.
.
.
Ve Emir. Allahım ona ne methiyeler dizsem, nasıl anlatsam hayranlığımı bilemiyorum 😍😍😍 Tanıdığım ilk Romeo Shakespeare'in yazdığı Rome'oydu ama şimdi buna bir ikincisi pardon pardon kanlı canlı ilk Romeo'm eklendi 💕💕💕 Sahra'nın hayatını kurtarmasıyla, bu lacivert gözlü kıza borcunu ödemekti belki de ilk başta niyeti. Ya da belki de bambaşka niyetler 😎🙈 Ama onda tanıdık olan bir şeyler vardı, eskiye ait özlem duyduğu bir şey. O Romeo replikleri söylerken Juliet'in de ona aynı şekilde karşılık vermesiydi belki de onu Sahra'ya bağlayan.
.
.
.
Okurken oldukça eğlendiğim, gözlerimden kalpler fışkıra fışkıra okuduğum harika bir romantik kitap oldu. Bunda uzun zamandır romantik kitap okumamış olmamın da etkisi vardır belki de bilemiyorum. Ama Emir her konuştuğunda kalbim küt küt attı. Sanki kitap okumuyorum da canlı canlı olaylara şahit olan, gören-duyan, heyecanlanan bir ben olmuştum. Daha da fazla uzatmadan diyorum ki; hayata kısa-eğlenceli e biraz da romantik bir ara vermek istiyorsanız bu kitabı okuyunuz efendim 😊😊😊
Read more
@geceyarisikitaplari ・・・ İki Yabancı Olmadan Önce - Renee CARLINO <span class="emoji emoji1f33a"></span> #kitapyorumu|| Ben aşk ...
Media Removed
@geceyarisikitaplari ・・・ İki Yabancı Olmadan Önce - Renee CARLINO #kitapyorumu|| Ben aşk romanları okumayı seven biriyim ve bu tür kitaplarda seçici davranırım özellikle klişe romanlardan uzak durmaya çalışırım. Ama bu kitap bildiğimiz o klişe aşk romanlarına hiç benzemiyor. ... @geceyarisikitaplari ・・・
İki Yabancı Olmadan Önce - Renee CARLINO 🌺
#kitapyorumu||
Ben aşk romanları okumayı seven biriyim ve bu tür kitaplarda seçici davranırım özellikle klişe romanlardan uzak durmaya çalışırım. Ama bu kitap bildiğimiz o klişe aşk romanlarına hiç benzemiyor. O kadar orijinal bir kitap ki okurken içimi ısıtacak duygularla karşılaştım.Kitap iki ana karakterin ağzından anlatılıyor olmasına rağmen yazar bunu o kadar güzel bağlamış ki okurken hiç rahatsız edici durmuyor. Kitap hem karakterlerin yaşadığı zaman diliminde hem de 15 yıl öncesinde geçiyor. Kitap ana karakterlerimizden biri olan Matt’in ağzından başlıyor. Matt eşi tarafından aldatılmış, en yakın arkadaşınının artık hayatına birisini alması gerektiğini vurgulayan ısrarlarıyla yaşayan bir adamdır. Bir gün Matt ve Scott metroya binerlerken Matt eski aşkı Grace’i görürü ve her şey işte burda başlar. Daha sonra kitap 15 sene geriye giderek Matt ve Grace’in nasıl tanıştıklarını anlatmaya başlar. Aslında tamamen yanlış anlamalar ve bazı insanlar yüzünden nasıl hayatlarından boşu boşuna 15 yıl harcadıklarını okumak insana biraz acı veriyor. İlk başta okurken ikisine de sinirleniyorsunuz ve kızıyorsunuz ama olaylar ortaya çıktıkça aslında ikisinin de suçsuz olduğunu anlıyorsunuz.
İçinizi ısıtacak ve bir oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap.
#bikahve #ikiyabancıolmadanönce #aşk #romance #kahve #kitap #bookstagram
Read more
@zezeneyleyasar Herkese merhaba! Ulysses Moore serisinin ilk kitabı Zaman Kapısı ile geldim. ...
Media Removed
@zezeneyleyasar Herkese merhaba! Ulysses Moore serisinin ilk kitabı Zaman Kapısı ile geldim. Uzun zamandır böyle bir kitaba ihtiyacım varmış. ️ Jason ve Julia adlı ikiz kardeşler Klimore Koyu'nda bulunan Argo Villası'na taşınırlar. Orada Rick ile tanışırlar. Rick uzun zamandır ... @zezeneyleyasar Herkese merhaba! Ulysses Moore serisinin ilk kitabı Zaman Kapısı ile geldim. Uzun zamandır böyle bir kitaba ihtiyacım varmış.
✴️
Jason ve Julia adlı ikiz kardeşler Klimore Koyu'nda bulunan Argo Villası'na taşınırlar. Orada Rick ile tanışırlar. Rick uzun zamandır boş duran Argo Villası'nı keşfetmeyi çok istemektedir. Dost olan bu üçlü geçirdikleri bir gün içerisinde villada birçok şey keşfederler. Kendilerini villanın ölmüş eski sahibi Ulysses Moore'un gizeminin içinde bulurlar.
✴️
Kesinlikle favori karakterim Jason oldu. Zeki, şanslı ve sevimli karakterimiz Jason kitabın en samimi karakteri bence. Zaten maceranın içine dalmalarını sağlayan kişi de o. Çünkü Jason evde onlar hariç birisi olduğuna inanmış halde ve hayaletler, canavarlar hakkında kitaplar okumaya bayılıyor. İkizi Julia ise bana biraz gıcık geldi açıkçası. Bilmiş davranan ve Jason'ı ikidebir küçümseyen birisi gibi. "Jason hayaletlere inanır. Hayal aleminde yaşıyor. Güya evde biri varmış, hah." gibi şeyler diyip durmasına gıcık oldum. Bu Jason'ı sevdiğim ve ona kötü şeyler söylendiğinde gıcık olduğum içinde olabilir. Rick hakkında ise biraz nötrüm. Bazen çok zeki havalarına girebiliyor. ✴️
Kitap çok sürükleyiciydi. Birden bire okuma hızımı artırdı. Kendimi bildim bileli fantastik ve macera kitaplarına bayıldığım için bu tür kitaplar anında kalbimi feth ediyor. Bundan da çok büyük bir zevk aldım. Kitabın bölüm başlarında yer alan resimler ve küçük açıklamalar bana çok sevimli ve hoş geldi. Tamamlamak istediğim bir seri olacak. Benim bu seriye başlamamı sağlayan @kosesila02 ye teşekkürler. ❤️
~Zehra
Read more
 #Repost @sozcukitabevi with @get_repost ・・・ Bir nehrin engel tanımayan gücü ve savaşçı bir ...
Media Removed
#Repost @sozcukitabevi with @get_repost ・・・ Bir nehrin engel tanımayan gücü ve savaşçı bir kavmin yenilgi bilmez kararlılığıyla yürüyen bir şirketin temel prensipleri Başlangıçta yalnızca küçük bir çevrimiçi kitapçı ve çok daha fazlasını yapmayı hayal eden ileri görüşlü kurucusu ... #Repost @sozcukitabevi with @get_repost
・・・
Bir nehrin engel tanımayan gücü ve savaşçı bir kavmin yenilgi bilmez kararlılığıyla yürüyen bir şirketin temel prensipleri

Başlangıçta yalnızca küçük bir çevrimiçi kitapçı ve çok daha fazlasını yapmayı hayal eden ileri görüşlü kurucusu Jeff Bezos vardı. Artık Amazon.com milyarlarca ürünü müşterinin parmaklarının ucuna getirerek, kişisel okuma cihazında devrim yaratarak ve endüstrileri birbiri ardına değiştirip geliştirerek çevrimiçi alışveriş dünyasını ele geçirdi.

Peki, bu şirketin sırrı ne? İş uygulamalarının kalbini ve ruhunu temsil eden on dört liderlik ilkesiyle birlikte müşteri odaklı bir yönetim tarzı.

Şirketin büyüme dönemi sırasında yöneticilerden biri olarak çalışan John Rossman şimdi de Amazon'un yenilikçi kültürünü yönlendiren ilkeleri ortaya koyuyor ve aynı prensiplerin herhangi bir işletmenin rekabet avantajını ele geçirmesine nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yol boyunca, dünyanın en başarılı şirketlerinden birinin basit bir kitapçıdan oyunun kurallarını yeniden yazan bir güç haline gelmesi sırasındaki iç işleyişine dair hakiki, çoğunlukla mizahi ve ilk elden bir bakışla karşılaşacaksınız.

Amazon'da John Rossman, Jeff Bezos'un şirketinin tüm seviyelerinde iyi kararvermeyi kolaylaştıran benzersiz bir dizi sistemi nasıl oluşturduğunu göstermek için bir zamanlar içeriden biri olmanın sağladığı, örneğine az rastlanan bakış açısından faydalanarak Amazon'un gizli kurumsal kültürünü parlak bir şekilde aydınlatıyor.

John Rossman'ın kitabı Amazon %30 İndirimle Sözcü Kitabevinde!

#kitaparası #kitapaski #kitap #kitapkardeşliği #kitapalıntıları #okuyorum #KitapTavsiyesi #GününKitabı #yenikitap #kitaplar #kitaplik #kitapokuyorum #kitaptavsiyeleri #kitapkurdu #books #bookstagram #reader #amazon #johnrossman #martıyayınları
Read more
"Ben hayatta kalmak istemiyorum,ben yaşamak istiyorum." #12yıllıkesaret Solomon Nurthup ...
Media Removed
"Ben hayatta kalmak istemiyorum,ben yaşamak istiyorum." #12yıllıkesaret Solomon Nurthup 1800'lü yılların ortasında Newyork'ta eşi ve çocukları ile yaşayan özgür bir siyahidir. Özgür olmasını neden dile getiriyorum, çünkü o dönemlerde Amerika'da insanlar derilerinin renkleri ... "Ben hayatta kalmak istemiyorum,ben yaşamak istiyorum." #12yıllıkesaret
Solomon Nurthup 1800'lü yılların ortasında Newyork'ta eşi ve çocukları ile yaşayan özgür bir siyahidir. Özgür olmasını neden dile getiriyorum, çünkü o dönemlerde Amerika'da insanlar derilerinin renkleri nedeni ile köle olarak satın alınıyorlardı. Böyle bir zamanda özgür bir siyahi olabilmek, sanırım o insanlar için en büyük nimetti. Ailesinden sonra en büyük aşkı kemanı olan Northup, geçimini müzik ile sağlıyordu. Solomon'ın yeni tanıştığı ve ondan müzik yapmak için Washington'a gelmesini istediği iki adam, bu özgür siyahinin hayatını kökünden değiştirecektir. Kaçırılmış, özgürlük belgeleri elinden alınmış, işkence görmüş ve köleliğin revaçta olduğu güney çiftliklerine götürülmüştür. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere özgürlüğüne, ailesine kavuşmak için 12 yılını cehennemde geçiren Solomon'un bu süreçte yaşadıklarının hikayesi kendi kaleminden bizlere anlatılmıştır. (bir de dip not, Solomon kölelikten kurtulup özgürlüğünü tekrar kazabilen ender insanlardan biri)
Kölelik hayatı boyunca nelere şahit olmamıştır ki Solomon; işkence, acı, psikolojik şiddet... Kitap boyunca sadece Solomon'un değil, birlikte satıldığı diğer kölelerin de hayatlarından kesitleri okuruz. Her birinin hayatının ardında türlü acılar saklanmış insanlar... Aklım almıyor sadece derisinin renginden dolayı insanlığa bu kadar şiddet uygulanmasını. İnsanlık tarihine silinmeyecek bir leke, bir utanç kaynağıdır bu kölelik sistemi. Bence kişinin insanlığını sorgulaması için muhakak okuması gereken kitaplardan biri!
Ancak! İlk defa bir kitap çevirisi için bunu söyleyeceğim, ama yayınevi hiç mi kontrol etmedi baskı öncesi kitabı! Bu kadar imla ve yazım hataları bir kitapta nasıl bir araya gelebilmiş. Üstelik kitabın ilk baskısı 2014, üstünden 4 yıl geçmiş, hiç mi geridönüş almamış yayınevi bu konuda. Okurken o kadar rahatsız etti ki bu hususlar beni, kitabın konusuna (çevirisine değil) hayran kalmamış olsam yarısına gelmeden bir kenara bırakırdım. Muhakkak okuyun, hatta filmini de izleyin, ama mümkünse başka bir yaynevinden okuyun :) www.thesittingpanda.com
Read more
YENİ KUTULU SET YARAMAZ EMİL SERİSİ ÖZEL KUTULU SET (3 Kitap Ciltli) - ASTRID LINDGREN YARAMAZ ...
Media Removed
YENİ KUTULU SET YARAMAZ EMİL SERİSİ ÖZEL KUTULU SET (3 Kitap Ciltli) - ASTRID LINDGREN YARAMAZ EMİL Lönneberga’da, Lönnebergalı Emil adında bir çocuk vardı. Senin gibi akıllı uslu değil, yaramaz, inatçı bir çocuktu. Ama uysal bir çocuğa benzerdi, aslında öyleydi de. Yani bağırmadığında. ... YENİ KUTULU SET

YARAMAZ EMİL SERİSİ ÖZEL KUTULU SET (3 Kitap Ciltli) - ASTRID LINDGREN

YARAMAZ EMİL

Lönneberga’da, Lönnebergalı Emil adında bir çocuk vardı. Senin gibi akıllı uslu değil, yaramaz, inatçı bir çocuktu. Ama uysal bir çocuğa benzerdi, aslında öyleydi de. Yani bağırmadığında. Ve tabii başına iş açmadığında. Yuvarlak mavi gözleri, kırmızı yanakları, yün gibi sarı saçlarıyla sevimli bir çocuktu. İlk bakışta melek gibi çocuk diye düşünebilirdin. Ama yanılırdın.

Emil’in olduğu yerde olay eksik olmazdı. Yaramazlık yapmak isteyenler için takvimde çok gün vardı ve Emil gerçekten yaramaz bir çocuktu, neredeyse senenin her günü yaramazlık yapardı. Haydi anlatmaya başlayalım…
EMİL YARAMAZLIKLARINA DEVAM EDİYOR

Lönnebergalı Emil, Katthult Çiftliği’nde yaşıyordu. Eminim adını duymuşsundur. Demek duymadın! Ama Lönneberga’da Emil’i tanımayan tek bir kişi bile olmadığına yemin edebilirim. İşte bu meşhur Emil durmadan yaramazlık yapıyordu.

Yaptığı her yaramazlıktan sonra marangozhaneye kapatılıyor, yaramazlıklarını düşünerek ağaçtan adam heykelciği yontuyor, sonra çıkıp yeniden başını belaya sokuyordu.

Sen şimdi Emil’in yaramazlıklarını dinlemek istiyorsundur. Her gün yaramazlık yaptığı için hepsini anlatamayız ama babasının başına palt hamuru döktüğü günle başlayabiliriz.

EMİL HÂLÂ
YARAMAZ

Lönneberga Köyü’ndeki Katthult Çiftliği’nde yaşayan Emil, yaramazlıklarıyla ünlüydü. Her yaramazlığı sonrası kapatıldığı marangozhanede de tahta adamlar yontardı. Rafta en son 369 tahta adam vardı, düşünebiliyor musun!
Bu kitapta Emil’in, Lina’nın azıdişini çekmek için nasıl cesurca girişimlerde bulunduğu (evet, bu uğurda zavallıcığı çatıdan itmiş olabilir ama tamamen onun sağlığı içindi), minik Ida’yı nasıl cırtlak maviye boyadığı (düşünceli bir çocuk olduğu için göz çevresi hariç!), babasını kerevitlere nasıl yem ettiği (niyeti kesinlikle bu değildi) ve anlatmaya dilin varmadığı daha nice olaylara sebep oluşu anlatılıyor. Ha, bir de en önemlisi, sonunda nasıl günün kahramanı olduğu. Haydi, herkesi yangın tulumbasıyla ıslattığı günle başlayalım…

Çeviri: Ali Arda
Tür/Kategori: Çocuk / Okul Çağı / 7 + Yaş
Seti incelemek için: https://buff.ly/2N1Nlhv
Read more
BLACKWOOD ÇİFTLİĞİ- ANNE RICE O bir kurbandı. Blackwood Çiftliği’ne hoş geldiniz: beyaz sütunlar, ferah yemek odaları, güneşle sulanmış bahçeler ve herkesin uzak durduğu Sugar Devil Bataklığı’nın sisli karanlığı. Bu, Quinn Blackwood'un dünyası, doğumundan beri Goblin isimli ... BLACKWOOD ÇİFTLİĞİ- ANNE RICE

O bir kurbandı.

Blackwood Çiftliği’ne hoş geldiniz: beyaz sütunlar, ferah yemek odaları, güneşle sulanmış bahçeler ve herkesin uzak durduğu Sugar Devil Bataklığı’nın sisli karanlığı. Bu, Quinn Blackwood'un dünyası, doğumundan beri Goblin isimli gizemli bir varlıkla günlerini geçiren genç bir adam. Quinn bir vampir haline getirilip ölümsüzlük kazandığında Goblin, Quinn ve çevresi için tehlikeli bir hale gelecektir. Peki ya efsanevi Vampir Lestat ve Merrick oyuna dahil olduğunda olaylar nasıl bir seyir izleyecektir?..
.
.
Bu parlak romanda, Anne Rice bize baştan çıkarıcı vampir efsanesi ile Mayfair cadılarının dünyasını kaynaştırarak soluksuz okuyacağınız bir anlatı kuruyor.... 1941 yılında New Orleans’ta doğan Anne Rice, yazarlığa adım attığı ilk yıllarından itibaren konularını vampirlerden, cadılardan ve çeşitli doğaüstü varlıklardan alan eserler kaleme almıştır. Yarattığı karakterlerle bir çığır açan, özellikle Vampir Günlükleri serisiyle tanınan ve dünya çapında milyonlarca kitabı satan yazar, günümüzde halen popüler olan vampir edebiyatının kraliçesi olarak çağdaş klasikler arasındaki yerini almıştır.

#martıyayınları #kitap #yenikitap #annerice #vampir #vampirgünlükleri #fantastikedebiyat #kitaptavsiyesi
Read more
Sükür sebebi <span class="emoji emoji1f64f"></span><span class="emoji emoji2764"></span>️ #Repost @kozmokitap (@get_repost) ・・・ "Tespih koskoca bir yaşamın taşlarla  ...
Media Removed
Sükür sebebi ️ #Repost @kozmokitap (@get_repost) ・・・ "Tespih koskoca bir yaşamın taşlarla  bir araya geldiği bir simgedir. Taneler hayatındaki değerlerdir. Vazgeçilmeyenlerdir. " . ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ . "Eğer iki gönül birbirine akarsa ne acısına kayıtsız kalabilirsin ... Sükür sebebi 🙏❤️ #Repost @kozmokitap (@get_repost)
・・・
"Tespih koskoca bir yaşamın taşlarla  bir araya geldiği bir simgedir. Taneler hayatındaki değerlerdir. Vazgeçilmeyenlerdir. "
.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
.
"Eğer iki gönül birbirine akarsa ne acısına kayıtsız kalabilirsin ne de mutluluğuna . Ömürlük bir ortaklıktır sevda ... Yara da belli şifa da..." .
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
.
#usta
#özgeerkin
#okudumbitti .
Selam kitap kurtları 😻😻😻 Özge Erkin yine şiirsel anlatımını konuşturmuş kitapta. Usta'yı yalnızca okumadım aynı zamanda yaşadım, hissettim ve özümsedim. Demem odur ki artık tespih gördüğüm zaman asla eskisi gibi bakamam. Ben ba-yıl-dımmm kitaba 👌👌
.
Doğuştan acı ile ortak bir yaşaya alışmış olan Tahir ergenlik çağında henüz on yedi yaşında hayattaki en büyük acıyı tadar. Hayat ona vurdukça o ayağa kalkmasını , içindeki iyi insanı korumasını bilir. Her tekmede daha güçlü ayağa kalkar . Bir şekilde hayata tutunmayı başardığı gibi sarsılmaz dostluklar kurmayı da bilir . Tam her şey yoluna giriyor derken aşk ateşi ile karşılaşır. Bir çift kehribar yakacaktır gönlünün ateşini. Bu aşk gönüllere düşmeye görsün , dikenli yollarda çıplak ayakla yürüseler de her tarafları çizik içinde kalsa da birbirlerinden vazgeçmeyeceklerdir....
.
.
Şimdi serinin kitabını daha bir sabırsızlıkla bekliyorum. @ozgeerkin beni fazla bekletmeyin 😙😙 .
.
.
. #kozmokitap #müptelaseverler #müptelayayınları #kitapyorumu #bookfeaturepage #culturetripbooks #feelingsundich #bookfotografico #booksofinstagram #okuyalimguzelleselim #neokudum #edebiyatkulübü #readmorebooks #bookmail #kitaplık #library #libro #livre #buch
Read more
Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak ...
Media Removed
Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak Kapan kitabına kısmetmiş. Kitabın konusu ilk bakışta aslında oldukça sıradan duruyor. Her zaman karşımıza çıkan kurgulardan. Zengin adam, genç ve güzel bir kadın. Türü polisiye olunca ... Uzun zamandır ismini sıkça duyduğum Osman Aysu’nun kitaplarını merak ediyordum. Kalemi ile tanışmak Kapan kitabına kısmetmiş. Kitabın konusu ilk bakışta aslında oldukça sıradan duruyor. Her zaman karşımıza çıkan kurgulardan. Zengin adam, genç ve güzel bir kadın. Türü polisiye olunca da aldatıldığına inanıp genç karısını öldürmesi için kiralık katil tutmuş bir konu çizelim şuraya. Bu nedenle beklentimi yüksek tutmadım ama yazarın kaleminin de beni hayal kırıklığına uğratmayacağından emindim. Öyle de oldu.
Kalemini beğendim. Kurgu akıp gidiyor. Tek bir kopukluk yok ve sıradan olaylar sıradışı karakterlerle renklenmiş. Üstelik okuyucunu şaşırtmayı da iyi biliyor.
Zengin ve yaşlı adam Vahap’ın kiralık katil tutabilecek karakterde bir adam olması, genç ve güzel karısını size saf bir olarak düşündürtecektir ama hiçte öyle değildi. Onu en güzel tanımlayan ise kiralık katili Sezgin olacaktı. Ruhu kokuşmuş biri. Bence de Ada tam olarak böyle biriydi. Hayatta tek istediği para ve şöhret olan biri... Maddiyata manevi şeylerden daha çok değer veren biri.
Peki ya Sezgin nasıl biriydi dersiniz? Gerçekten bir katil mi?
Hayır katil olarak tutulan bir heykeltıraştı o.
Anlayacağınız yazar benim gözümde sıradanı alıp sıradışı hale getirmeyi başardı.
Ayrıca bir kez daha gördüm ki bizim de çok başarılı yazarlarımız var.
Çok fazla konuya girmek istemiyorum çünkü türü itibariyle ne söylesem spoi olacak. Polisiye severler kaçırmasın derim.

KAPAN | OSMAN AYSU
📷: @kitapsokagii
#kitap #instagram #reading #book #books #dasbuch #bookaholic #bibliophile #bookworm #booknerdigans #bookshelf #bookreader #igreads #bookalcoholic #okumakguzeldir #okumakayrıcalıktır #kitaplayasamak #kitap #like4like #bookstagramfeature #bookishfeatures
Read more
Başlarına gelen büyük talihsizlikler sonucu yaşadıkları yerden çok uzaklara taşınmak isteyen ...
Media Removed
Başlarına gelen büyük talihsizlikler sonucu yaşadıkları yerden çok uzaklara taşınmak isteyen Erich Scheurmann ve eşi, bir rastlantı sonucu karşılaştıkları Samoalı bir gencin Büyük Okyanus'ta Polinezya Adaları'nda yer alan Samoa'yla ilgili anlattıklarından öyle etkilenirler ... Başlarına gelen büyük talihsizlikler sonucu yaşadıkları yerden çok uzaklara taşınmak isteyen Erich Scheurmann ve eşi, bir rastlantı sonucu karşılaştıkları Samoalı bir gencin Büyük Okyanus'ta Polinezya Adaları'nda yer alan Samoa'yla ilgili anlattıklarından öyle etkilenirler ki, buraya seyahat etmeye karar verirler. Göğü Delen Adam, bir diğer ismiyle "Papalagi" ise yazarın bu seyahatinde tanıştığı Kabile Reisi Tuiavii'nin notlarını içerir. Tuiavii bir dönem Avrupa'da yaşamıştır ve böylece kendi yaşamları ile Avrupalıların yaşam tarzını mukayese imkânı bulur. Papalagi, her ne kadar bölge insanının beyazlar için kullandığı isim olsa da göğü delen adam anlamına gelir. Bir gün ufukla denizin birleştiği yerden bir delik açılır ve beyazları taşıyan bir gemi gelir bu delikten. İsmin hikâyesi de böyledir.
Göğü Delen Adam, hiçbir şekilde beklentimi karşılamayan, neredeyse hiçbir açıdan sevmediğim bir kitap oldu. Kötü bulduğum, okumasam da olur dediğim, en azından iyi yönlerini öne çıkartıp tahammül ettiklerim arasına giremeyen kitaplardan birisi... Bu derece geniş popüleriteye sahip bir kitap acaba Jose Saramago tarafından okunmuş mudur diye de düşünmeden edemedim bir yandan da. Çünkü Saramago okurken neler görüyorsak tam tersi sunuluyor sanki bu kitapta. En azından bana öyle geldi ya da. Tamamen ilkel, insanlığın en ham halinde kalmış diyebileceğimiz yerlilerin gözünden beyaz insanlara bakış ve onlar gibi olmama öğüdü diyebiliriz aslında bu kitap için. Fikir olarak çok dikkat çekici gelse de ben hakaretvari aktarılış biçimini ve hiçbir şekilde gelişim gösterme, tanrıya bağlı kal mesajlarını anlamsız, fikri baltalayan etkenler olarak gördüm. Birilerinin doğrularını okumak da hiç hoşuma gitmez zaten. Buraya da kitapla ilgili kendi doğrularımı ve çıkarımlarımı yazmak istemezdim, yazmam da genellikle ama bu kez başka türlü yazamadım işte. Yine de kitabın çok beğenildiğini ve yayınevinin en çok satan kitaplarından biri olduğunu da değerlendirin eğer okumak istiyorsanız ki bilirsiniz, Ayrıntı en harika ve kaliteli yayınevlerinden biridir.
Read more
Bekliyoruz <span class="emoji emoji1f338"></span> @layaholistic @laya.store <span class="emoji emoji267b"></span>HAZIRMISINIZ!.. <span class="emoji emoji1f3aa"></span> “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” ...
Media Removed
Bekliyoruz @layaholistic @laya.store HAZIRMISINIZ!.. “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu ... Bekliyoruz 🌸
@layaholistic
@laya.store ♻HAZIRMISINIZ!.. 🎪 “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor…
NELER VAR?
2 ayrı sahne ile özel hazırlanmış alanlarda, 70 ayrı program… Heyecan uyandıran ilk buluşmalar, yoganın eşsiz uyanış dünyası ile yolculuk yapma fırsatı, farklı sahne içerikleriyle Usta eğitmenler eşliğinde yoga ve farkındalık sohbetleri, Kitap ve söyleşiler, Konser, Sanatçı, Joy Fm Dj performans, atölye çalışmaları, usta konuşmacılar, sosyal sorumluluk projeleri, geridönüşüm alanları ile bilinçlenme... Dünyaya mesajını bırak!, Dilek ağacı ile bir dilek tut! Evcil dostlarımızla tanışma ve onların eşsiz dünyasıyla buluşma fırsatı, çocuklarınızla birlikte yoga yapma fırsatı ve masallar dünyasında dolaşma.
Farklı sunumlar, lezzetli ikramlar, renkli doğal eşsiz ürünlerle hediyeler, aynı ilgi alanına sahip eski dostlarla karşılaşma, yeni dostlarla buluşma fırsatı ve birbirinden özel süprizler sizi bekliyor... Festivale katılacaklardan BİR’i de sizsiniz! Tek yapmanız gereken matınızı alıp gelmek... Festival ücretsiz ve her yaştan herkese açıktır.... Haydi sizde bize katızın. Hep birlikte BİR olalım. Daha güzel, mutlu bir dünya için her şey sevgiyle mümkün.. Festival içerikleri ve süprizlerimiz sonraki postlarda🖐🏼@siddashramyoga @yogavakfi
@asliodiyet @zuhalceran @orkunkargoz @akasyaacibadem @piangelorganizasyon @piangelteam @selda.yalmancanyordem @3.gozdergisi @gulerpinarbasi @volkanyordem #yogaandwellnessfestivali #akasyayogawellnessfestivali #akasyapark #akasyaparkyogawellnessfestivali #akasyadayoga #uyanıs #farkındalık #yoga #wellness #yogaturkiye #yogaposes #yogapants #yogalife #yogalifestyle #yogachallenge #yogainspiration #yogamaster #yogawillchangeyourlife #yogawillchangetheworld #yogafilosofi #konser #performans #festival #concert

#yagmur #bereket #demeter 💃
Read more
Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek. Şühedâ ...
Media Removed
Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek. Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar... O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar, . Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, ... Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek;
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.
Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
.
Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Mehmet Akif Ersoy

#18Mart #ÇanakkaleDenizZaferi'nin 103.yıl dönümü kutlu olsun. Bugünü daha iyi idrak etmek niyetiyle Selahaddin İlkay'ın "Tarihe Sığmayan Çanakkale" isimli kitabını yeniden okumaya başladım.
.
Bu zafer için toprağa düşmüş şehitlerimizin haklarını ne yapsak ödeyemeyiz. Allah onların emaneti olan bu mübarek vatanı tıpkı onlar gibi hakkıyla muhafaza ve müdafa etmeyi bizlere de nasip etsin. Allah bu şuur ve imanla vatan sevgisini yüreğimizde daim eylesin inşaAllah. "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ"...
...
Çanakkale'deki Alçıtepe Şehitliğinde şöyle yazmaktadır: "Şehitlerin sayıları ve isimleri bilinmemektedir."
...
Kilitbahir köyünün mânevî zatları: "Kaşıkçı Dede ve Ahmet Cahid-i Sultan" #KaşıkçıDede #AhmetCadidİSultan #Kilitbahir #Çanakkale #evliya
...
Kitap bir gezi rehber kitabı ve içerisinde Çanakkale Savaşları' na dair pek çok tarihi fotoğraf da bulunuyor. Bence gezilip görülmesi gereken bu yerlerin tarihi fotoğraflarının yanında güncel fotoğraflarına da yer verilseymiş çok daha faydalı olurdu. Mesela "Kaşıkçı Dede" ve Ahmet Cahid-i Sultan türbesinin güncel fotoğraflarını görmek isterdim. Belki de merak edenler Çanakkale'ye gelip görsünler diye bu fotoğraflar konmamıştır.
...
Gelibolu Yarımadası Savaş Alanları ve şehitliğini gezerken nereleri ziyaret etmemiz gerektiğini, izlenecek güzergahları ve yol üzerindeki şehitlikleri, anıtları tanıtan bir rehber kitap.
...
18 Mart 1915'den sonra 25 Nisan 1915'de ise çok daha fazla askerimizin şehit olduğu "Çanakkale Kara Savaşları" başlamıştır.
...
#18Mart #ÇanakkaleDenizZaferi #103yıl #25Nisan1915 #ÇanakkaleKaraSavaş #ÇanakkaleŞehitlerine #MehmetAkifErsoy #şiir #şair #TariheSığmayanÇanakkale #Selahaddinİlkay #LoreKitap #kitap #okuyorum #okumakcaredir #careokumaktadir #book #booktime #readingtime #instabook #instabooks #bookstagram
Read more
 #Repost @tozlurafdergi (@get_repost) ・・・ -Emin Ergül: Merhaba Erkan bey. #TozluRaf dergi ...
Media Removed
#Repost @tozlurafdergi (@get_repost) ・・・ -Emin Ergül: Merhaba Erkan bey. #TozluRaf dergi olarak bu sayıda sizinle röportaj yapmak istedik. Bize kendinizi biraz tanıtır mısınız ? -Erkan Kök: Öncelikle röportaj isteğiniz için teşekkür ederim. 7 Nisan 1997'de Samsun'un Alaçam ilçesinde ... #Repost @tozlurafdergi (@get_repost)
・・・
-Emin Ergül: Merhaba Erkan bey. #TozluRaf dergi olarak bu sayıda sizinle röportaj yapmak istedik. Bize kendinizi biraz tanıtır mısınız ? -Erkan Kök: Öncelikle röportaj isteğiniz için teşekkür ederim. 7 Nisan 1997'de Samsun'un Alaçam ilçesinde doğdum. Orta hâlli bir ailenin son çocuğuyum ve üç kardeşiz. İlk ve ortaöğretimimi, lisemi Alaçam’da tamamladım. Sonrasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünü kazandım ve şu an 3. sınıfa geçtim. 2017’nin Kasım ayında ise Kalbimden Alıntılar kitabımı çıkararak edebiyat severler ile buluşturdum. -Emin Ergül: Kitabınızı çıkarmaya ne zaman nasıl karar verdiniz? -Erkan Kök: Daha önce böyle bir planım yoktu. Kendimi tanımaya başladığım zaman dünyanın gerçek yüzünü gördüm. İnsanların içindeki hisleri gördüm. Üzerimde bırakılan tüm etkileri atmak istedim. Kendimi bir şekilde motive etmek, mutlu etmek isteyince bir baktım ki kalem ile kâğıt arasındayım. Yazdıklarımı dönüp okuduğumda bunların edebi değerinin fazla olduğunu fark ettim ve yazılarımı okuyan çevremdeki insanların isteği –tabii ki kendi isteğim ile beraber- üzerine kitap çıkarmaya karar verdim. İlk başta ailem dâhil herkes hayal zannediyordu. Ben de aşırı hayal ediyordum ve istiyordum. ‘’Bir gün kitabım çıkarsa şöyle olur, böyle olur.’’ diye. Tırnak içinde bazı kişiler inanmadı, yapacağıma, başaracağımı dahi inanmadı. İnsan bir şeyi çok isterse gerçekten olurmuş ve ben de kalbimden istedim kitabımın çıkmasını ve oldu çok şükür. Özetle şu an kitabı çıkmış bir yazar olmam seneler öncesinin kurduğum hayalinin gerçekleşmiş olmasıdır. -Emin Ergül: Kitabınızın türü , konusu, içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz ? -Erkan Kök: Kitabımın türü şiir ve deneme, konusu ise herhangi bir insanın doğumundan ölümüne kadar hissettiği tüm duygular, aşk ve kırılmış bir kalp. Günümüzde çoğu kitap türleri ya şiirdir ya denemedir. Ben kendi hayatımda aykırı olduğum için bu kuralı bozmak istedim. Kitap tamamen kendi özgün tarzımla yazıldı. ...
Read more
 #Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost) ・・・ #vuslatincileri “Toplumun bir çok sorunu; ...
Media Removed
#Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost) ・・・ #vuslatincileri “Toplumun bir çok sorunu; okumamaktan, içindekileri yazarak dışa vurmak yerine, şiddete başvurmaktan kaynaklanmıyor muydu?” “Bir yakınının üzüntüsüne üzülmek kolaydır ,ama başarısıyla gurur duymak için; iyi ... #Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost)
・・・
#vuslatincileri “Toplumun bir çok sorunu; okumamaktan, içindekileri yazarak dışa vurmak yerine, şiddete başvurmaktan kaynaklanmıyor muydu?”
“Bir yakınının üzüntüsüne üzülmek kolaydır ,ama başarısıyla gurur duymak için; iyi bir yürek ve sağlam bir kişilik gerekir.”
#AslınınYorumu
Yine şahane bir kitap okudum. Çok sevdiğim sevgili Demet, yine harikalar yaratmış😊 @demetbaykalofficial
Demet’in ilk kitabı olan #bakışaçısı nı da çok severek okumuştum. Kendisiyle konuştuğumda aralarında bir sıralama olmadığını söyledi. Birbirinden bağımsız okunabilirmiş. Fakat yazarı tanımak ve daha anlaşılır olmak adına, her zaman ilk kitaptan başlamak önemli..👌🏻 Karar sizin 🙏🏻✌🏻
Karakter yine Devran.. Yazar, yine bizi büyük bir farkındalık yolculuğuna çıkarıyor bu sefer hikaye üzerinden ✌🏻 Bu kurguya bayıldım ve özellikle sonunda şok oldum.. en sonunda ağzınız açık kalabilir 😊
En önemlisi de bu kitabı yalnız başıma okumamış olmak..100 kişilik kalabalık bir ekiple okumaya başladık, okuduk, ve hala okuyanlar da var.. Ben bu grupta olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum 😊🙏🏻
Buradan bu grupta olmama vesile olan en başta @begusunkutuphanesi kuzuma, sonra da Demet’ime çok teşekkür ediyorum 😊
İyi ki varsınız. İyi ki tanıdım sizi💕💕
Herkese huzurlu bir akşam diliyorum. 📚
Kimlerle okudum? 👇🏻 yoruma etiketliyorum 🙏🏻
#kitap #kitapkurdu #kitaplaryolda
Read more
|Vişnenin Cinsiyeti|<span class="emoji emoji1f352"></span> Konu ve tür bakımından daha önce okumadığım tarz da bir kitaptı, sanırım ...
Media Removed
|Vişnenin Cinsiyeti| Konu ve tür bakımından daha önce okumadığım tarz da bir kitaptı, sanırım bu tarza en yakın okuduğum kitap Kendine Ait Bir Oda'ydı, ki Kendine Ait Bir Oda bile bu türün yakınından bile geçmez. Vişnenin Cinsiyeti, hayal gücüne yazılmış bir güzellemedir. Olup bitenler ... |Vişnenin Cinsiyeti|🍒
Konu ve tür bakımından daha önce okumadığım tarz da bir kitaptı, sanırım bu tarza en yakın okuduğum kitap Kendine Ait Bir Oda'ydı, ki Kendine Ait Bir Oda bile bu türün yakınından bile geçmez.
Vişnenin Cinsiyeti, hayal gücüne yazılmış bir güzellemedir. Olup bitenler arasındaki boşlukları ve o boşluklar arasındaki tanımlamayan zamanları dert edinen, zamanla derdi olan, okumanın bize okumamaktan daha çok zaman kazadıracağını öğütleyen bir eser; özlemi çekilen, hayali kurulan şeylere dair, katı cisimlerden oluşmuş dünyaya bir meydan okumadır. Bizi bir içsel yolculuktan diğerine taşırken, zamanın ve belleğin doğası üzerine de baş döndürücü sorgulamalara götürür. (Arka Kapaktan)
Kitap, Jordan ve Köpek Kadın'ın hikayesini; hayali, felsefi, düşündürücü bir şekilde bize anlatıyor. Bu karakterler 17. yy'da İngiltere'de yaşıyorlar; Köpek Kadın, Jordan'ı nehirden bulur ve onu büyütür.
Kitapta, başlarda 2 tane anlatıcı vardı; Jordan ve Köpek Kadın. Başta bölümü kimin anlattığını karıştırsamda daha sonra bölüm başlarındaki muz ve ananas meyvelerinden anladım, sonlara doğru anlatıcılar biraz çoğaldı, karıştırdım ama sonra toparladım.
Kitaba içerik bakımından aşık oldum😍 birçok toplumsal probleme, cinsiyetçiliğe, eşitçiliğe, dinin kötü kullanımına dikkat çeken bir kitaptı. Kendimi çok sorgulatan, düşündüren bir kitaptı. Anlatımı çok akıcı ve sürükleyiciydi. Bir anda hikaye farklı bir noktaya taşınabiliyordu. Çok beklenmedim, sürükleyiciydi. Kendini arayan Jordan ve onu büyüten kadın... Çok beğendim.
Okumayı planlayanlar için küçük bir öneride bulunayım. İçerik ve anlatım bakımından lise seviyesindeydi bence. İçindeki 2-3 olay biraz vahşiydi diyebilirim sanırım, kimileri için bu biraz rahatsız edici olabilir. Ancak kitabın vermek istediği mesaj için bu sahneler okunmaya değerdi. Ayrıca okuyacaklar sakin bir kafayla okusunlar, aksi takdirde olay akışı kafa karıştırabilir.
Başta biraz zor gibi görünsede elinizde su gibi akan kitap, kesinlikle okuyun!🌹
Puanım: 5/5
Read more
Avşa adasının ara sokaklarında ağaçlar arasına saklanmış taş evler vardır lakin evleri aşan borazan ...
Media Removed
Avşa adasının ara sokaklarında ağaçlar arasına saklanmış taş evler vardır lakin evleri aşan borazan çiçekleri nerden baksanız görünür, biraz daha yaklaşınca pencerelerde muhtemelen çeyizden kalma delik işi perdeler, illa ki teneke kutularda sardunyalar, fesleğenler vardır. Ben ... Avşa adasının ara sokaklarında ağaçlar arasına saklanmış taş evler vardır lakin evleri aşan borazan çiçekleri nerden baksanız görünür, biraz daha yaklaşınca pencerelerde muhtemelen çeyizden kalma delik işi perdeler, illa ki teneke kutularda sardunyalar, fesleğenler vardır. Ben ne zaman onlardan birini görsem sanki o evde içilen kahvenin tadı, penceresinden giren hava, bahçesindeki ağacın gölgesi, kapısını saran çiçeklerin kokusu bir başkadır gibi hissederim. Öyle tablo gibi düzenli değil de bir sehpada çözülmeyi bekleyen bulmaca, bir sepette örülen danteller, bir yerde yarısına gelinip sayfası kıvrılmış bir kitap, bir köşede kurumayı bekleyen çamaşırlar, geleni gideni eksik olmadığından kapı ağzında terlikler, balkon masasında ayıklanmayı bekleyen fasulye ve yanında muhabbetle demlenmiş bir bardak çay hayal ederim. Bu evi de o sokaklardan aldığım ilhamla yaptım, Gelenleri Vita kutusundaki fesleğenin dokundukça havaya karışan kokusu karşılasın istedim. Borazan çiçeklerini yapabilmek için epey alıştırma çalıştım ve Ev nihayetinde bittiğinde benim onu sevdiğim kadar sevgi dolu bir yere gitmesini diledim. Geçen hafta sevgili @dileknamoglu önceden ayırttığı iki evi alırken bu taş evi de aldı. Bugün de fotoğrafını paylaşmış sayfasında beni onore ederek. (Son fotoda) Dilekciğim, mor salkımlı evi daha yapım aşamasındayken ayırtacak kadar bana güvendiğin, bir değil iki değil üç ev alarak beni mutlu ettiğin için çok teşekkür ederim. Daha güzeliyse ev bahane sohbet şahane bir şekilde tanışmış olmaktı, @yildiz_korkmaz arkadaşım ilen ilk fırsatta davetine icabet etmek üzere sevgiler. Herkese keyifli akşamlar dilerim. 🏡🏠🌹🏠🌺🌷💐
#oyacaboya #oilpainting #yağlıboya
Read more
Dervişler ve Sufi Çevreler Klasik Çağ Osmanlı Toplumunda Tasavvufi Şahsiyetler Haşim Şahin 264 ...
Media Removed
Dervişler ve Sufi Çevreler Klasik Çağ Osmanlı Toplumunda Tasavvufi Şahsiyetler Haşim Şahin 264 sayfa 1.Baskı: Şubat 2017 3.Baskı: Haziran 2018 On-line sipariş için tıklayınız: https://www.kitapyayinevi.com/ Kadim bir kökeni olmakla birlikte İslam medeniyeti içinde ... Dervişler ve Sufi Çevreler
Klasik Çağ Osmanlı Toplumunda Tasavvufi Şahsiyetler
Haşim Şahin

264 sayfa
1.Baskı: Şubat 2017
3.Baskı: Haziran 2018
On-line sipariş için tıklayınız: https://www.kitapyayinevi.com/

Kadim bir kökeni olmakla birlikte İslam medeniyeti içinde müstesna bir konuma sahip tasavvuf düşüncesinin temsilcisi olarak kabul edilen mutasavvıflar gerek yaşadıkları dönemlerde, gerekse ölümlerinden sonra kendilerini takip eden müritleri yahut etraflarında oluşan kült sayesinde bireyleri ve toplumları derinden etkilediler. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kuruluştan yıkılışa hemen her devirde Sünni ya da diğer anlayışları benimseyen, bazen sultanlarla çok yakın ilişkiler kurup, bazen de muhalif olmaları nedeniyle takibata uğrayan, hatta idam edilen sufilerin mevcudiyeti biliniyor. Osmanlı döneminde Şeyh Edebalı ve Osman Gazi’nin ekseninde başlayan sufi çevre-iktidar ya da diğer bir deyişle tekke-devlet ilişkileri, Orhan Gazi-Geyikli Baba; Yıldırım Bayezid-Emir Sultan; II. Murad-Hacı Bayram Veli; Fatih Sultan Mehmed-Akşemseddin; Kanuni Sultan Süleyman-Yahya Efendi ve I. Ahmed-Aziz Mahmud Hüdâi örneklerinde görüleceği üzere ilerleyen zamanlarda da devam etmiştir. Elinizdeki kitabın ilk bölümünde sufilerin hayatlarından bahseden menakıpnameler ve Alevi-Bektaşi geleneğinde önemli bir yeri olan vilayetnameler incelenmekte, “Dervişler ve Sufi Çevreler” başlıklı ikinci bölümde ise Vefai tarikatına dair bir monografi ile çoğu 1300-1600 yılları arasında yaşamış bazı sufilerin hayatlarına dair yazılar yer almaktadır. Seyyid Ali Sultan, Emir Sikkînî, Yazıcızâde Kardeşler, Otman Baba, Merzifonlu Piri Baba, Koyun Baba, Seyyid Velâyet, Baba Haydar en-Nakşbendî, Beşiktaşlı Yahya Efendi ve Lâ’lîzâde Abdülbâki Efendi kitapta biyografilerine yer verilen mutasavvıflardır. Bu şahsiyetlerin hayatları okunduğunda bazen iktidarın en üst noktalarına nüfuz edebilen bir süt kardeşin hayatını, bazen kırda koyun çobanlığı yaparak ömrünü geçiren bir taşra mutasavvıfının kendine has dünyasını, bazen sahip olduğu fikirleri yayabilmek amacıyla Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan fedakâr mutasavvıfların düşünce yapısını, bazen de ciltler dolusu kitap yazan bir Osmanlı entelektüelinin dünyas
Read more
Wonder Woman | #kitapyorumu “Hatırlanmak bir tür ölümsüzlüktür.” <span class="emoji emoji1f525"></span> 5/5 <span class="emoji emoji1f525"></span> Çizgi romanları hiçbir ...
Media Removed
Wonder Woman | #kitapyorumu “Hatırlanmak bir tür ölümsüzlüktür.” 5/5 Çizgi romanları hiçbir zaman sevemedim. Sevdiğim bir iki çizgi roman oldu ama beni gerçekten çizgi roman okumaya alıştıracak bir kitap olmadı. Her şeye rağmen çizgi roman okumaya hâlâ hevesli, çizgi roman karakterleri ... Wonder Woman | #kitapyorumu
“Hatırlanmak bir tür ölümsüzlüktür.”
🔥 5/5 🔥
Çizgi romanları hiçbir zaman sevemedim. Sevdiğim bir iki çizgi roman oldu ama beni gerçekten çizgi roman okumaya alıştıracak bir kitap olmadı. Her şeye rağmen çizgi roman okumaya hâlâ hevesli, çizgi roman karakterleri ile tanışmayı hâlâ isteyen biriyim. Ve bu proje o kadar harika olmuş ki anlatamam!! 😍 4 tane fantastik-distopik türlerde tanınan, dünyaca ünlü yazarları seçip çizgi roman karakterlerini roman halinde yeniden yazmaları istenmiş. DC İKONLAR serisi olarak geçen bu seride 4 farklı karakter 4 farklı yazar var. İlk kitap Wonder Woman idi. Diğerleri ise sırasıyla, Batman, Catwoman, Superman. 😍 Leigh Bardugo, Grisha serisi ile beni kendine aşık etmiş bir yazardır. Anlatım diline bayılıyorum ama Çizgi romanları romanlaştırmak; ilk başta “Nasıl olacak ki?” diye tereddüte düşürmedi değil. Ve şuan ise ne kadar başarılı olduğunu düşünmeden edemiyorum 😍
Wonder Woman’a başlamadan önce karakteri daha iyi tanıyabilmek amaçlı internetten karakterin hayatını, güçlerini, özelliklerini okudum. Ve sonra farkettim ki yazar internette okuduğum çoğu şeyi romanda anlatmış. Başta okuduğunuz karışık, mitolojik öğelerle dolu cümlelere yabancı kalmamak için internetten bir ön okuma yapmanızı tavsiye ederim. (Beş dakika falan sürüyor. 😂)
Daha sonra kitabın ilk 100 sayfasında “Ne oluyor ya? Bu hep böyle mi devam edecek?” diye önyargı içine girdim. Yazar çok fazla ayrıntı vererek insanı darlayabiliyordu. Fakat kitap sonradan bir açıldı ki tutabilene aşk olsun!! Abartmıyorum sinemada film izliyormuş gibiydi. Her paragrafta gözlerimin önünde canlanan sahneler, akıp gidiyordu. O kadar dolu, heyecanı asla kesmeyen bir kitaptı ki elimden bırakamaz hale geldim. Özellikle sinematik sahneleri asla unutamıyorum. Savaş sahnelerine bittim!! 😍❤️ Yunan mitolojisi ile süslenmiş satırları okudukça çıldırdım. Acilen mitoloji kitabı almam lazım kendime 😂
👇🏻👇🏻 DEVAMI 👇🏻👇🏻 #wonderwoman
Read more
Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ...
Media Removed
Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ettiğinde ya da bir ay içinde üçüncü kez disipline verildiğinde ne yapıyorsunuz? Soğukkanlılığınızı koruyup ona bilinçli bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz, yoksa saçınızı başınızı ... Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ettiğinde ya da bir ay içinde üçüncü kez disipline verildiğinde ne yapıyorsunuz? Soğukkanlılığınızı koruyup ona bilinçli bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz, yoksa saçınızı başınızı yolacak kadar küplere mi biniyorsunuz? İşte Dramsız Disiplin böyle anlarda yaşanan öfke nöbetleri, gerginlikler ve gözyaşlarıyla baş etmek için etkili ve sevecen bir yol sağlıyor, hem de kavgasız gürültüsüz!
Disiplin kelimesinin esas tanımını yapan (öğretmektir, bağırmak ya da azarlamak değil) Dr. Siegel ve Dr. Bryson’ın, sorunları herkesin kazançlı çıkacağı bir şekilde çözmekten ve ceza döngüsünü sonlandırmaktan bahsettiği bu akıl sağlığını koruma rehberinde şunları keşfedeceksiniz: • Ebeveynlerin kendi disiplin felsefelerini düzenlemelerini sağlayacak öneriler • Çocukların beyin gelişimine dair gerçekler • Bütün yaş grupları için ideal ve yapıcı disiplin yöntemleri • Bir çocuk ne kadar kötü bir davranışta bulunmuş olursa olsun açık ve tutarlı sınırlar koyarken onunla sakin ve sevecen bir şekilde bağlantı kurmanın yolları • En iyi ebeveynlerin bile yaptığı yirmi disiplin hatası ve bunlardan kaçınma teknikleri
Yazarların önerilerinin hayata geçirildiği yaşanmış hikâyeler ve eğlenceli görsellerle tamamlanan Dramsız Disiplin, çocuğunuzun gelişen beynini nasıl güçlendireceğinizi, çatışmaları nasıl huzurla çözeceğinizi ve ailedeki herkese nasıl mutluluk, güç ve direnç vereceğinizi gösteriyor.
Dramsız Disiplin, Tina Payne Bryson & Daniel J. Siegel

#kitap #book #dramsızdisiplin #çocuk #çocukgelişimi #çocukeğitimi #çocukpsikolojisi #anne #baba #annebaba #ebeveyn #pegasusyayınları
Read more
Yaşadığım sıkıntı veya acı, . Ya da her ne ise adı, . Seni olgunlaştırmak yerinde gaddarlaştırıyorsa, . ...
Media Removed
Yaşadığım sıkıntı veya acı, . Ya da her ne ise adı, . Seni olgunlaştırmak yerinde gaddarlaştırıyorsa, . Güç yeniden seni bulduğunda, . Tüm yaşadığın sıkıntıları unutup, . Sağ elinin verdiğini, sol elin övüyorsa, . Gücün zalimliğe hizmet ediyorsa, . O acılarda zamanında ... Yaşadığım sıkıntı veya acı, .
Ya da her ne ise adı,
.
Seni olgunlaştırmak yerinde gaddarlaştırıyorsa,
.
Güç yeniden seni bulduğunda,
.
Tüm yaşadığın sıkıntıları unutup, .
Sağ elinin verdiğini, sol elin övüyorsa,
.
Gücün zalimliğe hizmet ediyorsa,
.
O acılarda zamanında yanan ciğerin,
.
Ders almak yerine, kalp kırmayı tercih ediyorsa, .
Ve o zehir gibi dimağın hala çalışıyorsa fitne fesata,
.
OLMAMIŞSIN BE GÜLÜM, sana ben kitap yazsam ne fayda...
.
Ama bak, içinde varsa hala iyi niyetin,
.
Solmadıysa vicdanın, bir çocuğun gülüşüyle yumuşuyorsa yüreğin...
.
Azarlamadan önce dinle, yeni birşey duyacaksın belki hiç bilmediğin..
.
Adım atmadan önce, yokla geçmişini, yokla ki taş olup kırdığın kalpler ayağına değmesin..
.
Korkma sende kalmaz, ufacık gülümse başını okşa bir yetimin..
.
İnan bana, kapıları sonuna kadar açılır Rabbimin cennetinin...
.
Sınavın şimdi, başlıyor dinle Sado’yu, belkide hayatını değiştireceğim🙋🏼‍♀️🙏🏻
.
Belki de bu sene sana, hiç bilmediğin, beklediğin, belki de sana “Kendini🙋🏼‍♀️” göstereceğim😉
.
Sen, Sado’ya zoom yap, bekle, baştan galibiyet senin, hazırsın değişime😉 .
#ikicocukluhayat #yazı #saadetileçaysaati #çay
Read more
Herkese merhaba! Umarım bayram tatiliniz güzel geçiyordur diyeceğim ama tatil neredeyse bitti ...
Media Removed
Herkese merhaba! Umarım bayram tatiliniz güzel geçiyordur diyeceğim ama tatil neredeyse bitti ve hepimizin üzerine hüzün çöktüğüne neredeyse eminim... Sanat 101 aslında yakın arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak aldığım bir kitaptı ama vermeye bir türlü fırsat bulamayınca 'bakayım ... Herkese merhaba!
Umarım bayram tatiliniz güzel geçiyordur diyeceğim ama tatil neredeyse bitti ve hepimizin üzerine hüzün çöktüğüne neredeyse eminim...
Sanat 101 aslında yakın arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak aldığım bir kitaptı ama vermeye bir türlü fırsat bulamayınca 'bakayım neymiş bu' diyerek ben de okudum.
101 tabirini hepimiz az çok biliyoruz. Bu kitapta da Sanat'ın en temel mimarları ve yapı taşlarını sade ve açık bir dille okuyarak öğrenme şansı elde ediyoruz. Öyle çok derin bilgiler yok elbette ama genel kültür bakımından karşımıza çıktığında cevaplayabileceğimiz bütün soruların açıklamalarını içinde barındırıyor.
Kitap bölümlerden oluşuyor. İstediğiniz ismi seçip onu okuyabilirsiniz. Ben yine de sıralı gitmeyi tercih ettim çünkü tarih sıralamasına göre dizilmişti.
Dili dediğim gibi böyle kitaplardan beklenilmeyecek derecede akıcı. Kitabı bitirmem 2 saatimi aldı diyebilirim.
Fiyatı da 20 tl gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. Kitabın formatına genel olarak zaten bayıldım. Mitoloji 101 ve Evren 101 adında seriye dahil 2 kitap daha var eğer ilgi alanınız sanat değil de evren ya da mitolojiyse mutlaka göz atın derim ben. Çünkü kitap bittiğinde hem bilgilenmiş hem de nasıl olduğunu bile anlamamış oluyorsunuz. Tam olarak arka kapağında yazan tanımını karşılıyor "derine inmeden en büyük sanatçıları ve başyapıtları keşfetmenizi sağlayacak..."
Read more
Ağustos'lar şarap olmuş, Eylül'lerde kanıma akmıştı her daim. Bu yüzden her zaman dilerdim ki ...
Media Removed
Ağustos'lar şarap olmuş, Eylül'lerde kanıma akmıştı her daim. Bu yüzden her zaman dilerdim ki yaşadıklarım, karalama kağıtlarında kalsaydı keşke. Bak hafız; bizim içimizde dinmeyen bir hasrettir mesafeler. En azından benim için öyle. Sahi ben hırslı bir çocuk muydum ki, her seferinde ... Ağustos'lar şarap olmuş, Eylül'lerde kanıma akmıştı her daim. Bu yüzden her zaman dilerdim ki yaşadıklarım, karalama kağıtlarında kalsaydı keşke. Bak hafız; bizim içimizde dinmeyen bir hasrettir mesafeler. En azından benim için öyle. Sahi ben hırslı bir çocuk muydum ki, her seferinde ele avuca sığmayan hayallere sahip oluyordum. Her adımda, adım attıkça başımı belaya sokuyor ve kaçmıyordum. Yoksa annem beni bir yaz ölümüne çiçekleri gibi hazırlar mıydı. Üstelik bize göre yapılmamış ve düzenlenmemiş bir dünyada yaşamaya devam ediyoruz. Bizi bilmiyorlar hala eksik anlatmışlar, fazlasını yaptık gidenler için, kalanlar için. Biz yaşamı çekiyoruz. Biz insanların derdiyle uğraşan adamlarız.
İnsanların hayatını ve dertlerini çekeriz. Bakarsan ne demek istediğimi iyi görürsün. Onlar toprakta çürüyorlar hafız, biz ayakta. Bu hayatta anladım ki, hiçbir şey hiçbir yere ulaşmıyor. Bundan dolayıdır ki, rahat bırakman gerekiyor kendini. Zaten insan bir kere tek başına kaldı mı, anlıyor ki nerede olsa tek başına, meydan savaşlarından bile. Sonra birileri geliyor elini uzatıyor ama avuçları uçurum kokuyor. Hiç'liğimi de kimseyle paylaşmak istemiyorum, seninle dahi kardeşim. Beni yokettiği gibi, seni ve kimseyi yok etmesini istemiyorum. Çünkü ben kendi ölümümle ilgilenmedim ki, beni sevmiş, beni tanımış insanların toprağa düşmesiyle öldüğüm için paylaşmak istemiyorum. Ne kadar hepimiz ceplerimizde, sırtımızda, yalnızlıklarımızda, müstakbel ölümü taşısakta üzüyor işte.
Neyse, her neyse; konumuz bu değil.
Şimdi kimse kaybedilen aşkı onarmaya çalışmasın. Denize bakan evinden, batan tekneleri kurtaramazsın.
Ama ne demiş Ahmet abi,
Ne yapalım paramız yoksa,
şarabımız bitince, yağmura çıkarız.
Kim güzelleşmiyor öpüşünce #dediadam… - #şiirsokakta #kitap #oku #şiirheryerde #yazar #şiirsokakta_ #şiir #kitaplar #takip #yalnız #aşk #sinema #twitter #sev #followme #film #roman #hayal #edebiyat #fotoğraf
Read more
"Allah size Kitab'ı açık açık indirmişken O'ndan başka bir hakem mi isteyeyim? " (Enam, 114) İsm-i ...
Media Removed
"Allah size Kitab'ı açık açık indirmişken O'ndan başka bir hakem mi isteyeyim? " (Enam, 114) İsm-i Hakem'in tecelli-i a'zamı şu kâinatı öyle bir kitab-ı kebir hükmüne getirmiştir ki; o kitab-ı kebirin zemin yüzü, bir sahifesi; ve her müzeyyen bahçe, bir satırı; ve her süslü çiçeği ve ... "Allah size Kitab'ı açık açık indirmişken O'ndan başka bir hakem mi isteyeyim? " (Enam, 114)

İsm-i Hakem'in tecelli-i a'zamı şu kâinatı öyle bir kitab-ı kebir hükmüne getirmiştir ki; o kitab-ı kebirin zemin yüzü, bir sahifesi; ve her müzeyyen bahçe, bir satırı; ve her süslü çiçeği ve yapraklı ağacı, bir kelimesi suretinde halketmiştir. O halde, şu kâinat baştan başa Hakîm-i Zülcelal'in eserleriyle süslenmiş. Hem kendi san'atını kendisi müşahede edip, hem de nâmütenahî gözlerle birbirine baktıran; ve birbiri içinde çok deliller ve vecihlerle nakkaşının vücuduna şehadet eden ve daima mizan ve intizam içinde tazelenen; ve her küçük bir çekirdekte koca bir ağacı derceden; ve herbir ağaçta koca kâinatın fihristesini yerleştiren; ve her bahar sahifesini murassa' nişan ve münakkaş hediyelerle süsleyip, huzurunda resm-i geçit ettiren; ve her an bu masnuatının lisanıyla medh ü senasını teganni ettiren bu azametli ve hikmetli kudrete, hangi tesadüfün haddi var ki, parmak uzatabilsin.
- Lemalar
____________________________________
#üstad #bediüzzaman #saidnursi
#risaleinur #risale #kırmızı
#kitap #kızımızıkitap #sözler
#mektubat #sözler #islam #kuran
Read more
 #Repost @buddypasocks (@get_repost) ・・・ <span class="emoji emoji267b"></span>HAZIRMISINIZ!.. <span class="emoji emoji1f3aa"></span> “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” ...
Media Removed
#Repost @buddypasocks (@get_repost) ・・・ HAZIRMISINIZ!.. “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu ... #Repost @buddypasocks (@get_repost)
・・・
♻HAZIRMISINIZ!.. 🎪 “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor…
NELER VAR?
2 ayrı sahne ile özel hazırlanmış alanlarda, 70 ayrı program… Heyecan uyandıran ilk buluşmalar, yoganın eşsiz uyanış dünyası ile yolculuk yapma fırsatı, farklı sahne içerikleriyle Usta eğitmenler eşliğinde yoga ve farkındalık sohbetleri, Kitap ve söyleşiler, Konser, Sanatçı, Joy Fm Dj performans, atölye çalışmaları, usta konuşmacılar, sosyal sorumluluk projeleri, geridönüşüm alanları ile bilinçlenme... Dünyaya mesajını bırak!, Dilek ağacı ile bir dilek tut! Evcil dostlarımızla tanışma ve onların eşsiz dünyasıyla buluşma fırsatı, çocuklarınızla birlikte yoga yapma fırsatı ve masallar dünyasında dolaşma.
Farklı sunumlar, lezzetli ikramlar, renkli doğal eşsiz ürünlerle hediyeler, aynı ilgi alanına sahip eski dostlarla karşılaşma, yeni dostlarla buluşma fırsatı ve birbirinden özel süprizler sizi bekliyor... Festivale katılacaklardan BİR’i de sizsiniz! Tek yapmanız gereken matınızı alıp gelmek... Festival ücretsiz ve her yaştan herkese açıktır.... Haydi sizde bize katızın. Hep birlikte BİR olalım. Daha güzel, mutlu bir dünya için her şey sevgiyle mümkün.. Festival içerikleri ve süprizlerimiz sonraki postlarda🖐🏼 #1al1verelim @buddypasocks @siddashramyoga @yogavakfi
@asliodiyet @zuhalceran @orkunkargoz @akasyaacibadem @piangelorganizasyon @piangelteam @selda.yalmancanyordem @3.gozdergisi @gulerpinarbasi @volkanyordem #yogaandwellnessfestivali #akasyayogawellnessfestivali #akasyapark #akasyaparkyogawellnessfestivali #akasyadayoga #uyanıs #farkındalık #yoga #wellness #yogaturkiye #yogaposes #yogapants #yogalife #yogainspiration #yogamaster #yogawillchangeyourlife #yogawillsavetheworld #konser #performans #festival
Read more
HAZIRMISINIZ!.. “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor… NELER VAR? 2 ayrı sahne ile ... ♻HAZIRMISINIZ!.. 🎪 “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor…
NELER VAR?
2 ayrı sahne ile özel hazırlanmış alanlarda, 70 ayrı program… Heyecan uyandıran ilk buluşmalar, yoganın eşsiz uyanış dünyası ile yolculuk yapma fırsatı, farklı sahne içerikleriyle Usta eğitmenler eşliğinde yoga ve farkındalık sohbetleri, Kitap ve söyleşiler, Konser, Sanatçı, Joy Fm Dj performans, atölye çalışmaları, usta konuşmacılar, sosyal sorumluluk projeleri, geridönüşüm alanları ile bilinçlenme... Dünyaya mesajını bırak!, Dilek ağacı ile bir dilek tut! Evcil dostlarımızla tanışma ve onların eşsiz dünyasıyla buluşma fırsatı, çocuklarınızla birlikte yoga yapma fırsatı ve masallar dünyasında dolaşma.
Farklı sunumlar, lezzetli ikramlar, renkli doğal eşsiz ürünlerle hediyeler, aynı ilgi alanına sahip eski dostlarla karşılaşma, yeni dostlarla buluşma fırsatı ve birbirinden özel süprizler sizi bekliyor... Festivale katılacaklardan BİR’i de sizsiniz! Tek yapmanız gereken matınızı alıp gelmek... Festival ücretsiz ve her yaştan herkese açıktır.... Haydi sizde bize katızın. Hep birlikte BİR olalım. Daha güzel, mutlu bir dünya için her şey sevgiyle mümkün.. Festival içerikleri ve süprizlerimiz sonraki postlarda🖐🏼@siddashramyoga @yogavakfi
@asliodiyet @zuhalceran @orkunkargoz @akasyaacibadem @piangelorganizasyon @piangelteam @selda.yalmancanyordem @3.gozdergisi @gulerpinarbasi @volkanyordem #yogaandwellnessfestivali #akasyayogawellnessfestivali #akasyapark #akasyaparkyogawellnessfestivali #akasyadayoga #uyanıs #farkındalık #yoga #wellness #yogaturkiye #yogaposes #yogapants #yogalife #yogainspiration #yogamaster #yogawillchangeyourlife #yogawillsavetheworld #konser #performans #festival
Read more
<span class="emoji emoji267b"></span>HAZIRMISINIZ!.. <span class="emoji emoji1f3aa"></span> “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ...
Media Removed
HAZIRMISINIZ!.. “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor… NELER VAR? 2 ayrı sahne ile ... ♻HAZIRMISINIZ!.. 🎪 “Festival Çoşkusu Akasya Park'ta” başlıyor!.. “Akasya Yoga Wellness Festivali” ile 8-9 Eylül 2018 cumartesi- pazar tarihleri arasında “Akasya Park” alanında başlıyor. Farkındalık uyanışa doğru çok özel bu haftasonu seni bekliyor…
NELER VAR?
2 ayrı sahne ile özel hazırlanmış alanlarda, 70 ayrı program… Heyecan uyandıran ilk buluşmalar, yoganın eşsiz uyanış dünyası ile yolculuk yapma fırsatı, farklı sahne içerikleriyle Usta eğitmenler eşliğinde yoga ve farkındalık sohbetleri, Kitap ve söyleşiler, Konser, Sanatçı, Joy Fm Dj performans, atölye çalışmaları, usta konuşmacılar, sosyal sorumluluk projeleri, geridönüşüm alanları ile bilinçlenme... Dünyaya mesajını bırak!, Dilek ağacı ile bir dilek tut! Evcil dostlarımızla tanışma ve onların eşsiz dünyasıyla buluşma fırsatı, çocuklarınızla birlikte yoga yapma fırsatı ve masallar dünyasında dolaşma.
Farklı sunumlar, lezzetli ikramlar, renkli doğal eşsiz ürünlerle hediyeler, aynı ilgi alanına sahip eski dostlarla karşılaşma, yeni dostlarla buluşma fırsatı ve birbirinden özel süprizler sizi bekliyor... Festivale katılacaklardan BİR’i de sizsiniz! Tek yapmanız gereken matınızı alıp gelmek... Festival ücretsiz ve her yaştan herkese açıktır.... Haydi sizde bize katızın. Hep birlikte BİR olalım. Daha güzel, mutlu bir dünya için her şey sevgiyle mümkün.. Festival içerikleri ve süprizlerimiz sonraki postlarda🖐🏼@buddypasocks @siddashramyoga @yogavakfi
@asliodiyet @zuhalceran @orkunkargoz @akasyaacibadem @piangelorganizasyon @piangelteam @selda.yalmancanyordem @3.gozdergisi @gulerpinarbasi @volkanyordem #yogaandwellnessfestivali #akasyayogawellnessfestivali #akasyapark #akasyaparkyogawellnessfestivali #akasyadayoga #uyanıs #farkındalık #yoga #wellness #yogaturkiye #yogaposes #yogapants #yogalife #yogainspiration #yogamaster #yogawillchangeyourlife #yogawillsavetheworld #konser #performans #festival
Read more
'Noa başını salladı. "Umut gelecekle ilgilidir, öyle değil mi? Sahip olmadığımız ama bir gün sahip ...
Media Removed
'Noa başını salladı. "Umut gelecekle ilgilidir, öyle değil mi? Sahip olmadığımız ama bir gün sahip olmayı istediğimiz şeyler için umut besleriz. Ve insanı açgözlü yapan şey işte budur, Letta. Biz, bu gezegende içinde bulunduğumuz anı yaşamayı reddeden tek canlılarız. Hep başka şeyler ... 'Noa başını salladı. "Umut gelecekle ilgilidir, öyle değil mi? Sahip olmadığımız ama bir gün sahip olmayı istediğimiz şeyler için umut besleriz. Ve insanı açgözlü yapan şey işte budur, Letta. Biz, bu gezegende içinde bulunduğumuz anı yaşamayı reddeden tek canlılarız. Hep başka şeyler istiyoruz..."'
---------------------------------------------------------------------------
"Distopya." Okumaya alışık olmadığımız, kimimizin sevmediği bir tür. Her ne kadar sevmediğimiz atmosfer, olaylar olsa da bir merakla okuyoruz ve seviyoruz da. İşte Liste onlardan birisi. 'Erime' olarak adlandırılan bir doğa olayından -felaketinden- sonra birkaç kişi öncülüğünde Ark isimli yeni bir şehir kurulmuş ve bu Ark'ın dışında Tintown ve Orman gibi yerler bulunmakta. Erime sonrasında Dünya üzerinde birçok şeyin geri dönüşü olmamış, çoğu bitki ve hayvanın nesli tükenmiş, çoğu renkler unutulmuş, müzik yasaklanmış vs. Ve tüm bunların arasında Letta'nın serüveni, verdiği fikir savaşı aktarılır bize.

Ark'ta katı kurallar vardır, mesela bir dil kanunu vardır ve insanlar sadece 500 kelime ile sınırlı bir sohbet kurmaktadırlar. Bu kanunu 20 kez ihlal eden ise Ark'tan sürülmekte. Tabii iş bununla kalsa yine iyi, John Noa, bu kadar kelimeye bile tahammül edemez ve insanları kelimesiz bırakmak için hin planlara kalkışır. Letta bir kelime ustası olarak, John Noa'nın, insanları kelimesiz bırakma emeline karşı çıkar ve bu yönde Bozguncularla birlikte insanların geleceğini kurtarmaya çalışır.

Roman, sade dille yazıldığı için sıkılmadan çabucak ilerliyor. Başlarda mekân tasvirleri sıklıkla karşımıza çıksa da sonraları daha seyrek. Konu ve içerik olarak da oldukça güzel aslında. Ama sanki olaylar çok oldu bittiye getirilmiş gibi geldi bana. Bana göre tek eksisi buydu.

Kitap seri hâlinde mi bilmiyorum ama sanırım kitabın devamı gelecek. Çünkü kitabın sonu insanı 'eee, bu mu yani?' dedirtecek şekilde bitiyor. 😄
@genctimas
--------------------------------------------------------------------------
#book #books #bookstagram #kitaplar #kitap #bookworm #bookshelf #kitapkurdu #liste #distopya
Read more
“Çünkü sağlıklı bir kadının anne olması şarttı. Anne olunca tüm hayatını çocuklarına adaması ...
Media Removed
“Çünkü sağlıklı bir kadının anne olması şarttı. Anne olunca tüm hayatını çocuklarına adaması şarttı. Anneliğin, hayatın yegane anlamı olduğuna inanması şarttı. Çünkü kadındı ve böyle yaratılmıştı. Biz anormaldik. Kutsal davalarına ihanet ediyorduk. Varlığımız, varlıkları için ... “Çünkü sağlıklı bir kadının anne olması şarttı. Anne olunca tüm hayatını çocuklarına adaması şarttı. Anneliğin, hayatın yegane anlamı olduğuna inanması şarttı. Çünkü kadındı ve böyle yaratılmıştı. Biz anormaldik. Kutsal davalarına ihanet ediyorduk. Varlığımız, varlıkları için bir tehdit unsuruydu. Ben niye çocuk doğurdun diye kimseye karışmazken onlar bana ne hakla karışıyor diyemezdik. Onlar o kadar haklıydı ki, bizden kurtulmadan rahat etmeyeceklerdi. Ve bizden kurtulmanın iki yolu vardı. Birincisi, ikna edip kendi saflarına katmaktı. ‘Çocuğun olduğunda fikrin değişecek, o zaman anlayacaksın,’ derlerdi en inandırıcı su çok güzel sen de gelsene bakışlarıyla. Başta buz gibi geliyor, titriyorsun ama zamanla alışıyorsun. İkincisi ise aforoz etmekti. Doğuştan mutsuz insanlardık, bencildik, taş kalpliydik. Böyle yaşayacağımıza ölsek daha iyiydi. Bir kadın nasıl çocuk sevmezdi? Niye böyleydik? Hadi bakalım, derin bir nefes al ve yeniden başla. ‘Hayır, çocukları çok seviyorum ama...’”
#HikmetHükümenoğlu / “Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri”

#AşkaİnanmayanlarİçinAşkÖyküleri #HikmetHükümenoğlu #canyayinlari #kitap #kitaplar #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #book #books #instabook #read #reader #readinglist
Read more
"Bazen sıradan olanı görmek daha zordur. İnsanlar burnunun ucundaki şeyi görememekten yakınır. ...
Media Removed
"Bazen sıradan olanı görmek daha zordur. İnsanlar burnunun ucundaki şeyi görememekten yakınır. İyi de, karşında bir ayna yoksa burnunun ne kadarını görebilirsin ki?" #benrobot Bilim kurgu denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Isaac Asimov'un en bilindik eserlerinden biri ... "Bazen sıradan olanı görmek daha zordur. İnsanlar burnunun ucundaki şeyi görememekten yakınır. İyi de, karşında bir ayna yoksa burnunun ne kadarını görebilirsin ki?" #benrobot
Bilim kurgu denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Isaac Asimov'un en bilindik eserlerinden biri olan Ben, Robot bizlerle! Rusya'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Asimov, ailesi Amerika'ya göç edince, New York'ta büyüdü. Henüz 20'lerine gelmedenbilim kurgu öyküleri yazmaya başlamış ve büyük bir yazar olmasının tohumlarını ilk gençlik yıllarında atmıştır. Mesleğini çoğu insan yazar olarak tanımlasa da, kimya doktorasına sahiptir ve propesörlük ünvanını da elde etmiştir. Yani sadece bilim kurgu yazan bir yazar olmaktan öte, kendisi de bir bilim insanıdır! Hayatına bu kadar göz attığımıza göre şimdi kitaba geri dönelim :) Aslında Ben, Robot kısa hikayelerin bir araya gelmesi ile oluşmuş, Asimov'un Robot serisine ait bir kitap. Kitaptaki öykülerimizin başkahramanı bir "robopsikolog" olan Susan Calvin. Susan'ın ilerleyen yaşlarında başlıyor hikayemiz. Kendisi ile yapılan bir röportaj sayesinde Susan'ın gençliğine ve dolayısı ile robotların insan hayatına dahil olmaya başlama sürecine şahit oluyoruz. Susan'ın hatıraları arasında birbirinden farklı anıları dinleyerek bir yandan robotlar hakkında bilgi edinirken, diğer yandan da robotların fiziki ve psikolojik gelişiminin insan toplumu üzerindeki etkilerini de gözlemleme şansını elde ediyoruz.
Kitabın ilk öyküsü olan Robbie, 1939 yılında yazılmış. Öyküler bu bilgi doğrultusunda okuyunca daha bir anlam kazanıyor sanki. Programlanabilir ilk robotun 1950'lerin ortalarında icat edildiği düşünülürse, Asimov'un o yıllardaki öngörüşü takdire şayan! Ayrıca, robot hikayeleri sevenlerin pek aşina olduğu üç robot kanununun kaleme alındığı ilk eser de Asimov'un serleridir! Asimov kendi geliştirdiği bu üç kanun çevresinde, birbirinden ilginç öyküler ile robot dünyasının kapılarını bizlere aralıyor! Benden size tavsiye, Asimov'un robot hikayelerini okumak istiyorsanız önceklikle bu kitap ile baş
layın, çünkü Asimov'un hikyelerinin temelinin atıldığı öyküler Ben Robot'un
içerisinde.
www.thesittingpanda.com🐼
Read more
Yorumu sevdim de :) #Repost @kitapkurduhatunlar ・・・ Selam ... . kitapların kapaklarına bakınca ...
Media Removed
Yorumu sevdim de :) #Repost @kitapkurduhatunlar ・・・ Selam ... . kitapların kapaklarına bakınca "okumam ben böyle kitapları" dediğinizi duyar gibiyim evet kalabalık yerde okumayın , toplu taşıma araçlarında okumayın sessiz yerlerde okumayın çünkü okurken kahkaha atabilirsiniz ... Yorumu sevdim de :) #Repost @kitapkurduhatunlar
・・・
Selam ...
.
kitapların kapaklarına bakınca "okumam ben böyle kitapları" dediğinizi duyar gibiyim 😁 evet kalabalık yerde okumayın , toplu taşıma araçlarında okumayın sessiz yerlerde okumayın çünkü okurken kahkaha atabilirsiniz .. - cikksss çok ayıp cok.. Evet funda diye bir kızımız var . Allah belasını vermiş çünkü kimi görse aşık oluyor yeter ki yakışıklı olsun 😂
Her gördüğü yakışıklı bebeye aşık oluyor, aşık olduğunu sanıyor sonra aşk acısı çekiyor sonra başka birini seviyor sonra başka ve başka biri daha . Ulan funda kaç adama aşık oldun sayamadim . Eğlenceli aşk hayatını ,hayatına aldığı kırıkları kaleme almış .Okurken inanılmaz eğlendim çok güldüm .. mükemmel aşkı arayan funda ya sesleniyorum " kızım o filmler de oluyor sadece " . seni tanımak çok güzeldi funda'cimm . Sevgililerine cemkirirken tavsiye ettiğin kitapları da not ettim bebeğim mutlaka okuyacağım 😄 ve son olarak kalemi çok komik bu kadının 🙋
.
.
#kitap #kitaplariyikivar #kitaptavsiyesi #kitapsever #kitapsevgisi #kitapsaati #okumahalleri #okumakgüzeldir #kitapkurdu #kitapseverler #kitapkokusu #bookstagram #book #kitapaşkı #okudukcabuyurinsan #kitapseverlerkulubu #kitapvatani #kitaplaryolda #okumakayricaliktir #fundamentaloglu #siktirgitliasklar #amkaşklar
Read more
"İnsanların birbirinden farklı olduğunu, bu farklılıkların nedenlerini anlamak için acı çekmemiz ...
Media Removed
"İnsanların birbirinden farklı olduğunu, bu farklılıkların nedenlerini anlamak için acı çekmemiz gerektiğini henüz öğrenmemişti." Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum ve büyük küçük herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap olan Pal Sokağı Çocukları bugün blogda! ... "İnsanların birbirinden farklı olduğunu, bu farklılıkların nedenlerini anlamak için acı çekmemiz gerektiğini henüz öğrenmemişti." Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum ve büyük küçük herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap olan Pal Sokağı Çocukları bugün blogda! Modern Dünya Klasikleri arasında kendine yer edinmiş olan bu güzel kitabın konusuna gelin hep birlikte göz atalım. 1900'lerin başında geçiyor hikayemiz. Budapeşte'nin yoksul bir kentinde kendilerini Pal Sokağı çocukları olarak adlandıran bir grup çocuk ile Kızıl Gömlekliler olarak bilinen bir başka grup çocuğun bir arsayı sahiplenme müdacelerini konu alıyor. Pal Sokağı Çocukları grubunun başlangıçta silik bir üyesi olan Nemescek'i anlatıyor Ferenc Molnar. Pal Sokağı Çocukları boş bir arsayı kendilerine oyun alanı olarak sahiplenmişlerdir. Ancak bu öyle sizin bildiğiniz sıradan oyun alanlarından değil, çocuklar için adeta korunması gereken bir vatandır. Grupta karakteri ve cesareti ile ön plana çıkan Boka önderliğinde kurdukları "ordu" ile vatanlarını her ne pahasına olursa olsun korumaya söz vermiş olan bu bir avuç çocuk, bir başka çocuk grubunun saldırısına uğrar. Bizler de iki grubun arsa savunması sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okuruz.
Okudukça insanın içini ısıtan bir kitap Pal Sokağı Çocukları. Bir anda kendinizi çocukluk günlerinizde bulmanız mümkün okurken. Küçücük bedenlerinin içinde kocaman kalpleri olan çocuklar bizlere dürüstlüğü, sevdiğin insanlar ve değer verdiğin şeyler uğruna ne kadar özveride bulunulabileceğimizi ne kadar cesur olabileceğimizi gösteriyorlar. Yani bir nevi insanlık dersi veriyorlar. Okunmalı, okutulmalı...
www.thesittingpanda.com🐼
Read more
 #Repost @okuyan1anne (@get_repost) ・・・ 40 yaşındaki Dick Forrest, büyük bir araziye ve bu arazi ...
Media Removed
#Repost @okuyan1anne (@get_repost) ・・・ 40 yaşındaki Dick Forrest, büyük bir araziye ve bu arazi üzerindeki birçok çiftlik evine sahiptir. Evli olduğu Paula ile buradaki 'Büyük Ev'de yaşamaktadırlar. İşinde gayet başarılı olan Dick, geçmişten gelen büyük bir miras ile çiftçiliğe ... #Repost @okuyan1anne (@get_repost)
・・・
40 yaşındaki Dick Forrest, büyük bir araziye ve bu arazi üzerindeki birçok çiftlik evine sahiptir. Evli olduğu Paula ile buradaki 'Büyük Ev'de yaşamaktadırlar. İşinde gayet başarılı olan Dick, geçmişten gelen büyük bir miras ile çiftçiliğe başlamış ve parlak zekası sayesinde de malvarlığını artırmıştır. Çift dostlarını sıklıkla Büyük Ev'de ağırlamakta iken, Dick'in eski dostlarından Graham'ın uzun süreli ziyarete gelmesi, çiftin hayatını baştan aşağı değiştirecektir.
Yazarın hayattayken yayınlanan son romanı olması, eleştirmenlerce karakterlerin yazarın yaşamından otobiyografik izler taşıdığının belirtilmesi ve dönemine ait feminist izler taşıması, kitabı oldukça ilgi çekici hale getiriyor. Dilimize ilk kez çeviren Maya Kitap sayesinde, canım @ebrulogoglu ile okuduğumuz kitaptan farklı bir keyif aldım 💜 Zira alışılagelmiş Jack London tarzından farklı tarzda bir London kitabı okumak isteyenlere tavsiyemdir 👍
"Dick Forrest emindi; eli masanın üstündeki herhangi bir eşyaya uzandığı zaman, tökezlemeden veya bir santim bile kaymadan doğrudan o eşyayı alacağından emindi. Beyni, domuz kolerası metninin önemli kısımlarına atladığı zaman hiçbir şey kaçırmadığından emindi; dönen sandalyesindeki dengeli bedeninden, dengeli ensesinden emindi; yüreğinde ve mantığında, hayattan, işinden, sahip olduğu her şeyden ve kendinden emindi." Sf.38
#büyükevinküçükhanımefendisi #jacklondon #thelittleladyofthebighouse #mayakitap #okuyan1anneokudu @mayakitap
#kitaplaryolda
Read more
Niğde'den İstanbul'a göç eden Sami, önce inşaat işçisi olarak çalışıp, sonra kendine bir kapıcılık ...
Media Removed
Niğde'den İstanbul'a göç eden Sami, önce inşaat işçisi olarak çalışıp, sonra kendine bir kapıcılık işi bulur. Tuttuğunu koparan, güçlü, kuvvetli Sami'ye mahalleli Kerpeten lakabını takar. Algıları zayıf, biraz aptal bir kişiliğe sahip olduğunu sanan herkesin aksine, kendi içinde ... Niğde'den İstanbul'a göç eden Sami, önce inşaat işçisi olarak çalışıp, sonra kendine bir kapıcılık işi bulur. Tuttuğunu koparan, güçlü, kuvvetli Sami'ye mahalleli Kerpeten lakabını takar. Algıları zayıf, biraz aptal bir kişiliğe sahip olduğunu sanan herkesin aksine, kendi içinde farklı bir psikoloji yaşıyor. Kadınlarla yakınlaşması olmamış. Platonik olarak aşık olduğu kızı ve sevgilisini beraber görünce ilk cinayetini işleyen Sami'nin hayatı artık farklı bir yöne kayar. Şimdi de binaya yeni taşınan Almira'ya kafayı takmıştır. .

Arkadaşlar merhaba🤗🙏 #osmanaysu ile tanışma kitabım oldu #kerpeten ve kalemini çok çok çok sevdim. Heyecanla okudum her sayfayı, hele sonlara doğru elimden bırakamadım 😯😲Yazara biraz geç kaldığımı düşünüyorum, artık diğer kitaplarını da okumalıyım🙈🤗 Yarattığı karakterleri çok sevdim. Sami hemen her sokakta görülebilecek cinsten bir adam ve maalesef görmezden geliyoruz tehlikeli hallerini. Peşindeki polis Serdar ve polis muhabiri Ayşe ise en sevdiğim karakterler oldu. Konusu, akıcı dili ve puntolarıyla kolay okunan bir polisiye gerilim kitabıydı. Türü sevenlerin çok beğeneceklerini düşünüyorum. Zaten yazarı okuyan herkes çok seviyor 👍💛
.
#alıntı Sonra ağır ağır büyük çakısıyla perdede açtığı deliğe yaklaştı. Deliğin perde kıvrımları arasında kalmaması tek ümidiydi. O ince delikten balkona ince bir ışık huzmesinin süzüldüğünü görünce rahatladı. Gözünü o noktaya yaklaştırdı ve içeriyi seyre başladı...
📷: @nalsale
#ephesusyayınları #kitap #book #read #bookstagram #bookworm #kitapkurdu #library #osmanaysu #kerpeten
Read more
ÖLÜRSE TEN ÖLÜR, CANLAR ÖLESİ DEĞİL…  Türk yazın hayatı ve tiyatro dünyasının önemli isimlerinden ...
Media Removed
ÖLÜRSE TEN ÖLÜR, CANLAR ÖLESİ DEĞİL…  Türk yazın hayatı ve tiyatro dünyasının önemli isimlerinden Haldun Taner’in aramızdan ayrılışının 32. sene-i devriyesi. Başlığı da Yunus’tan ilhamla Haldun Taner’in yazdığı bir kitaptan attım. Edebiyatımızın önemli kalemlerinin portrelerini ... ÖLÜRSE TEN ÖLÜR, CANLAR ÖLESİ DEĞİL…
 Türk yazın hayatı ve tiyatro dünyasının önemli isimlerinden Haldun Taner’in aramızdan ayrılışının 32. sene-i devriyesi.
Başlığı da Yunus’tan ilhamla Haldun Taner’in yazdığı bir kitaptan attım.
Edebiyatımızın önemli kalemlerinin portrelerini çıkarmış büyük usta. Benim yapmaya gayret edip de bir türlü beceremediğim ama okumayı da çok sevdiğim ‘insan portreleri yazımı’ işinin şahikasını yapmış. Aklınızda bulunsun, okumadıysanız mutlaka edinin. Taner’in müthiş üslubuyla Tanpınar’dan Adıvar’a, Sait Faik’ten Orhan Kemal’e, Ahmet Rasim’den Asaf’a edebi bir yolculuğa çıkın sayfalarında… Bakın Doğan Hızlan ne demiş kitap için yaptığı yorumda: ‘Bu portreler yalnız ölen kişileri hatırlatmakla kalmıyor, onlarla birlikte çöken incelikler toplumunun ve uygarlığın çatırdadığını duyuruyor.’ Eski ve yeni yaşam biçimi arasında kalmış insanların, sonradan görme zenginlerin yaşamlarını ele aldı Haldun Taner.
Ama elbette asıl tiyatro eserleriyle anmak lazım onu. ‘Vatan Kurtaran Şaban’dan ‘Huzur Çıkmazı’na, ‘Keşanlı Ali Destanı’ndan ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’na dilimizin en önemli tiyatro oyunlarının yazarı en başta o. Türkiye’de kabareyi kuran adam. Sadece kabareyi de değil, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’la Devekuşu Kabare’yi de… Hani tiyatroya gönül verenlerin kullandığı ‘iki kalas bir heves’ sözü vardır ya... Bu söz bile Haldun Taner’den yadigar . Velhasıl yerli, yersiz kullandığımız o ‘üstad’ kelimesi var ya; yaptıklarına, yazdıklarına ve yaşamına bakıldığında işte bunun tam karşılığı Haldun Taner.
Ferhan Şensoy’a bir röportajında ‘Hayatınızdan Haldun Taner’i çekip alsak ne olurdu’ diye soruyorlar. Usta’nın cevabıyla bitirelim: ‘Tiyatrocu bile olmayabilirdim! Yaptıklarımın tiyatro olduğunu bilmiyordum ki. Öğretmen taklitleri yapıyordum, sonra onları birbirine bağlayarak şova dönüştürüyordum. Haldun Taner beni bir şamata gecesinde seyrediyor. Meğer Devekuşu Kabare Tiyatrosu bir yıldır var, benim haberim yok… ‘Böyle skeçler yaz getir’ diyor. Orada Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal'ı görünce çarpılıyorum tabii. Beni keşfeden Haldun Taner'dir…’
Read more
Loading...
Load More
Loading...