Baba gençbaba ay

Loading...


Unique profiles
12
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Netherlands, Söğüt, Genç Başarı Eğitim Kurumları
Average media age
641.6 days
to ratio
5
Ayşe Hanım ile Bu aksam ki Konumuz ; Birer Anne olarak evlatlarimizi yetistirirken hangi noktalara ...
Media Removed
Ayşe Hanım ile Bu aksam ki Konumuz ; Birer Anne olarak evlatlarimizi yetistirirken hangi noktalara önem vermeli ve hangi noktalara özen göstermeliyiz.Saglıklı bir nesil icin el ele . Bu konu ile ilgili Fikirlerinizi bizimle paylaşırsaniz projemizin daha sağlıklı sonuclar verecegine ... Ayşe Hanım ile Bu aksam ki Konumuz ;
Birer Anne olarak evlatlarimizi yetistirirken hangi noktalara önem vermeli ve hangi noktalara özen göstermeliyiz.Saglıklı bir nesil icin el ele . Bu konu ile ilgili Fikirlerinizi bizimle paylaşırsaniz projemizin daha sağlıklı sonuclar verecegine inaniyoruz.
Özellikle Yurt dışında büyüyen iki kültür arasına sıkışan gençlerin sorunları ve istekleri üzerine söyleşi yaptık.
Avrupa’daki müslüman çocuklar, devlet tarafından zorunlu olarak daha 4 yaşlarında iken okul öncesi eğitime alınmaktadır. Bu yaşlarda Hıristiyan dininin ritüelleri sinsice verilmekte ve özellikle “Noel baba” efsanesi bir hakikatmiş gibi çocuklara sevdirilmektedir.
Subliminal mesaj olarak şuur altında yer eden bu ritüeller, eğer aileler tarafından İslamî değerler kazandırılarak yok edilmiyorsa, o çocuk kendi inançlarına yabancı, Hıristiyan değerlere aşina bir genç olarak hayatını devam ettirmektedir.Buradaki müslüman ailelerin çoğunluğu, yeterince İslamî donanımlı olmadıkları için, filtre görevini yapamamaktadırlar. Çocuklar, tatillerde ve hafta sonlarında açılan Kur’an ve din eğitimi kurslarına gönderiliyor fakat bu eğitim süresi, Hollanda okullarından aldığı eğitimin yanında devede kulak bile değildir.
Delikanlı, aile geleneğinden aldığı ve “artık zamanlara” sıkıştırılmış dini eğitimden edindiği dağınık bilgilerle, Hollanda okullarından aldığı sistemli eğitim arasında bocalamakta ne Musa’ya ne de İsa’ya yâr olmaktadır.Bu arada Hollandaca 'yı anadili gibi öğrenirken, kendi anadilini -yeterince öğreten olmayıp, evde de Türkçe konuşulmayınca- unutmaya terk etmekte ve meramını zor anlatmaktadır.Sizi anlamakta zorlanmaktalar. Şu anda bize teslim edilen ilk ve ortaokul seviyesindeki 90 kadar çocuğu eğitirken, bu sorunu yaşamaktayız.Hemen hemen tamamı Hollanda'cayı kesinlikle Türkçeden çok daha iyi biliyorlar.Bunda sorun yok, bilsinler.
Müslüman çocuk ve genç, haftanın beş günü sabahtan akşama kadar Avrupa kültür değerleriyle yoğrulmuş olan bir okul ortamındadır. Böyle bir ortam, kendine uygun bir insan profili üretir.
Çünkü insan, bulunduğu toprağın ürünüdür. Hangi sosyal doku, ağırlıklı olarak onu kuşatırsa, o dokunun etkisinde kalmaktadır.
.
.
#communication
Read more
Loading...
Size Marmaris Söğüt bölgesinde küçük bir aile işletmesini tanıtmak istiyorumManzara Restoran Anne ,baba ,oğullar mutfakta...kuzen yeğenler serviste hepsi çok tarz giyinmiş yakışıklı,güzel gençler...hatta Ömer gençlerden biriyle sohbet ederken sordu evlimisiniz diye:))hepsi ... Size Marmaris Söğüt bölgesinde küçük bir aile işletmesini tanıtmak istiyorum✨Manzara Restoran✨ Anne ,baba ,oğullar mutfakta...kuzen yeğenler serviste hepsi çok tarz giyinmiş yakışıklı,güzel gençler...hatta Ömer gençlerden biriyle sohbet ederken sordu evlimisiniz diye:))hepsi bir ağızdan « Allah geçinden versin » dediler😳bu deyimin böyle kullanıldığını ilk defa duydum :)
✨Akşamları lezzetli deniz mahsullu yemekleriyle meşhurmuş ama biz sabah kahvaltıya gittik ,sunum ,lezzet,servis harika👏🏻12 ay acikmis✨Ben yeni açıldı zannediyordum ama 1999 dan beri aile servis verirken,evin çocukları büyüyüp Turizm işletme okuyup dönünce servis de değişmiş ve bu halini almış✨31 ağustos akşamına kadar dolular:))maşallah turizmimiz gelişsin yer bulunmasın😉biz razıyız... @manzarasogut #marmaris #music #mahmutorhan
Read more
GELDİK,GÖRDÜK,GİDİYORUZ"Boş kubbede bakî kalan hoş bir sedaymış...Nekadar güzel bir deyiş.50-55 ...
Media Removed
GELDİK,GÖRDÜK,GİDİYORUZ"Boş kubbede bakî kalan hoş bir sedaymış...Nekadar güzel bir deyiş.50-55 li yıllarında Samsat kapısı'nda rahmetli babamın yanında çıraklık yaparken Tek tabanca gurbete çıkmış,yanlışa sapmadan babalık ünvanı almış Mehmet Beyazgül((( TEKİNBABA)))Hakka ... GELDİK,GÖRDÜK,GİDİYORUZ"Boş kubbede bakî kalan hoş bir sedaymış...Nekadar güzel bir deyiş.50-55 li yıllarında Samsat kapısı'nda rahmetli babamın yanında çıraklık yaparken Tek tabanca gurbete çıkmış,yanlışa sapmadan babalık ünvanı almış Mehmet Beyazgül((( TEKİNBABA)))Hakka yürüdü..ALLAH taksiratını affetsin...Babalık okadar kolaymı?Adam vurmamış haraç almamış yol kesmemiş,ama baba olmuş..Ahmet TATLISES'in dediği gibi Urfadan gelip Tekinbaba'ya uğramayan varmıdır?diye sorardı.Evet Urfa'dan kaçan tekin babaya kapak atardı,,,-BABA;Hello,Ehmo,Memo,Şıho negezisen dediğinde...BABA evden kaçtım denilirdi...-Baba;Eyi ??h yemisen ne varsa bu İstanbul'da) deyip bazılarına iş bazılarına yatacak yer bulurdu...Sofularda kırathanesi vardı,Söz sahibiydi.Yanında Süt kardeşim Nihat'ın babası,Rahmetli ONBAŞI MAHMUT,Hemşehrisi Drej Ali YASAK,Rahmetli NURİ usta(CİNDİ) Can dostum dediği İbrahim TATLISES....Daha ismini sayamadığım yüzlerce Urfalı...Birgün bana dedi (ustamın oğlu canım bamya isti)Eve gittik çok zehmet oldu ) dedi.Baba cayızmı,Henüz TATLISES LAHMACUN lar açılmamışken,Canımız lahmacun istediğinde yapar arabayla Beşiktaş'a gönderirdin.Unuturmuyum baba...(He...la...hoca,Bu İMPARATOR olmasaydı ne yapardım?Beni emekli etti Eyi kötü maaşımı aliyam....Evde kriz geçirdiğinde kedisi ile baş başa,Kedi başında nöbette...cebinden çıkan bir aylık maaşı ve İbrahim TATLISES İle çekilmiş eski bir resim........BOŞ DÜNYA,HOŞ DÜNYA,LOŞ DÜNYA&AHİRETE KOŞ DÜNYA.....Babanın cenazesinde Canı gönülden maddi manevi koşturan AHMET BAYDAĞ,AHMET ALGÜLLÜ,AHMET TATLISES,MUSTAFA AKYÜREK,MAHMUT TATLI,CİĞERO HELLE,EKREM TATLI,MERT TATLISES,BURAK KKÇ.TATLISES,DERNEKÇİ FAHRİ,HAYRİ GENÇ,AHMET NACİ ve İSMİNİ YAZAMADIĞIM YÜZLERCE HEMŞEHRİ...Allah hepinizden razı olsun....Bu arada Mahmut TATLI derki,Sofular babasız olmaz,TEKİNBABA elvermiş,Vekâlet vermiş...sofuların Yen'i babası CİGERO HALİL.....Adı da VEKİLBABA.Ayın yedisinde akşam,sofular nedenurfa'da Mevlüt vardır,TEKİNBABA Sevenlere duyurulur....
Read more
 #muptelaokurlari | @bikitapokudum <span class="emoji emoji1f495"></span> • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti <span class="emoji emoji1f4cd"></span>Sana böyle bir ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @bikitapokudum • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. ... #muptelaokurlari | @bikitapokudum 💕

#büyükkaçışnevbahar
#okudumbitti
📍Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. Bana baba diyeceğin anlarını hayal ediyorum. Duyamayacağım bu kelime canımı yaksa da senin yaşayacak olman beni mutlu etmeye yetiyor. Dünyaya bir melek bıraktık ama kanatları olmayı beceremedik.
📍Korkma, cesur ol kızım! Annen çok cesur bir kadındı. Onun gibi ol! Annene benzemen için dua ediyorum. Onun gibi akıllı ve güzel bir genç kız ol! Bizi yaşat meleğim... Bizi öldürenlere inat sen yaşa ve bizi yaşat!
#kitapyorumu
Ali ve Ayşe'nin hikayesi kaldığı yerden devam ediyor.
Alıntı olarak paylaştığım bölümleri çok etkilenerek okudum ve bu alıntılar kitabın daha ilk sayfaları.
Sevgili @dogan_emine nin kalemini ilk kitapla tanıyıp çok beğenmiştim. Bu beğenim ikinci kitapla bir kat daha arttı. Sıcacık içinizi ısıtan çok naif bir aşk hikayesi diyebilirim.
Gelelim kitabımızın konusuna;
Başta da belirttiğim gibi kitap bittiği yerden başlıyor. Ayşe, bu güne kadar yaşadığı her şeyin sebebini geçmişten gelen bir mektupla öğreniyor. Önce dağılıp bocalıyor ama elini sımsıkı tutan koca yürekli Ali'si ile toparlanması uzun sürmüyor. Ali ile Ayşe, mektupta okudukları bir ayrıntı sayesinde amcasına karşı yapacağı hamleyi hazırlayıp mutluluklarını perçinlemeye karar veriyorlar ama amcasının amacından dönmesi tabiki öyle kolay olmuyor.
.
Fazla ayrıntıya giremiyorum ilk kitabı okumayanlara spoiler verebilirim.
Bu kitapta Ali' yi yine daha fazla sevdim. Çünkü Ali gerçekten çok güzel seviyor. Ayşe'ye her şey oldu. Aile, arkadaş, sevgili...nokta noktaları tamamlamayı çok istesem de yapamıyorum😄
Gelelim Ayşe'ye, ikinci kitapta tamamen kendine güvenen bir kız çıkıyor ortaya. Kendine güvenen aşık ve çokça kıskanç. Kıskanç Ayşe' yi nasıl severek okudum anlatamam.
Şule ise kitabın jokeriydi yine. Onun bölümlerini de ayrı bir keyifle okudum.
Kitabı çok severek okuduğumu yine ve yine belitiyor, naif sıcacık bir aşk hikayesi arayanlara gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.
.
#muptelayayinlari #eminedogan #nevbahar
Read more
Özleyenlere Tuna'lı, Tekin'li, Rüya'lı, Deniz'li Tam Bir Cümbüşlü Alıntı<span class="emoji emoji1f602"></span> Tabii Benim Tatlı ...
Media Removed
Özleyenlere Tuna'lı, Tekin'li, Rüya'lı, Deniz'li Tam Bir Cümbüşlü Alıntı Tabii Benim Tatlı Yabancı Gelinim Kelly'i Unutmayalım. ATEŞLE OYNAMA Hare Doğu’yu çıldırtmaktan zevk alıyordu. Reha Bey’e dönüp en tatlı gülümseyişini gösterdi. “Efendim, eğer siz de tamam derseniz, ... Özleyenlere Tuna'lı, Tekin'li, Rüya'lı, Deniz'li Tam Bir Cümbüşlü Alıntı😂 Tabii Benim Tatlı Yabancı Gelinim Kelly'i Unutmayalım.
💕ATEŞLE OYNAMA💕
Hare Doğu’yu çıldırtmaktan zevk alıyordu. Reha Bey’e dönüp en tatlı gülümseyişini gösterdi. “Efendim, eğer siz de tamam derseniz, Doğu, kız kardeşimi sizden istesin.”
Reha Bey gözlüğünü düzeltirken “Hımm…” dedi kalın sesiyle.
“Hadi baba. Bu çok eğlenceli olacak.”
Ercüment’in sözleriyle yaşlı adam gülümsedi ve fark etmeden Engin’e baktı. Engin de onay vererek, “Hare’nin babası sayılırsın,” dedi.
“Doğal olarak Sare’nin de…” diyen Hare heyecanla lafa girdi.
Reha Bey nihayet “Tamam!” dedi. “Zaten ben de daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştım.”
“Kimse oğullarını senden istemeye gelmediği için,” diyen Ercüment herkesi gülümsetti.
Bu ritüelden tamamen habersiz olan Kelly merakla, “Oh, ben seni istemeye geleyim mi, honey? Bu güzel bir şey,” dedi.
Herkesi gülümseten sözlerinin neden bu kadar komik bulunduğunu anlayamayan genç kadını yine kocası teselli etti. Ona bir ara durumu izah edeceğini ve sözlerinin çok tatlı olduğunu söyledi.
Hare yeniden lafa girip “O zaman Üstüner ve Soyönder Aileleri de Doğu’nun velisi olsun,” diyerek yeni bir öneri sundu.
Tuna Üstüner, dostu Tekin’e bakıp sırıttı. “Benden birkaç ay daha yaşlı olduğun için Doğu’nun babası sen olmalısın.”
Doğu da Tekin’e baktı. “Senin yaşın kaç, abi?”
Tekin “Otuz dört,” deyince Doğu neredeyse kahkaha atıyordu. “Babam benden dört yaş büyük.”
Deniz de annesi rolündeki Rüya’yı gösterdi. “Ve annen de senden küçük.”
Bütün kalabalık gülümserken bir tek Hare ciddiydi. Deli gibi eğleniyor olsa da Doğu’yu çıldırtmak için ciddi durmaya devam etti.
😍😍😍😍
💕
💕
💕
Ve Hayır, Ercüment ve Kelly'nin Kitabı Çıkmayacak 😊 ATEŞLE OYNAMA Okunduktan Sonra Gelen Pek Çok Mesaja Cevabendi😃😍
İyi Akşamlar 👍
#kitap #kitapkurdu #atesleoynama #asude #bookandflowers #kitapsever #kitapaski #ephesusyayınları #book #books #instabook
#okuyorum #kitaplarim #bookstagram #booklove #romanticcomedy #love #romantikkomedi #favouriteauthor #favouritebook  #bibliophile #currentread #booknerd #lovebooks #books #allaboutthebooks #kitapsevgisi #kitapseverler #igread #instabook #vscobooks #kitapaski
Read more
 #DenizveZeynep Eylül ayından bu yana @gencbasariegitimkurumlari 'nda LGS 'ye hazırlanıyorlar.. ...
Media Removed
#DenizveZeynep Eylül ayından bu yana @gencbasariegitimkurumlari 'nda LGS 'ye hazırlanıyorlar.. Eğitim konusu ile ilgili tüm gereksinimleri tek çatı altında toplayan @gencbasariegitimkurumlari ; sınavlara hazırlık sürecini birlikte yürütme, her aşamada bilgi eksiklerini ... #DenizveZeynep Eylül ayından bu yana @gencbasariegitimkurumlari 'nda LGS 'ye hazırlanıyorlar.. 📚⏰📚 Eğitim konusu ile ilgili tüm gereksinimleri tek çatı altında toplayan @gencbasariegitimkurumlari ; sınavlara hazırlık sürecini birlikte yürütme, her aşamada bilgi eksiklerini tespit etme, bu eksiklikleri zamanında giderme, oluşan kaygı ve dikkat gibi sorunlarda aile ile birlikte çözümler üretme gibi pek çok önemli noktada anne-baba olarak bizleri ve daha da önemlisi çocuklarımızı çok memnun ettiler.. 📚⏰📚 TYT - AYT - LGS Hazırlık derslerinin yanında her branştan birebir dersler verilen, uzman eğitim koçları ile birebir öğrenci takibi yapılan @gencbasariegitimkurumlari 'nın 31 Mayıs'a kadar süren erken kayıt fırsatı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz: ☎️ 05313141700
📍 Abidin Daver Sk. 5/3 Çankaya

#AnkaraEtkinlik #gençbaşarı #gençbaşarıeğitimkurumları #eğitim #başarı #lgs #tyt #ayt #sınavlarahazırlık #ankara #özelders
Read more
Loading...
Sonunda sosyal medyayla, dijital yerli olarak doğan, anne baba demeden “siri” diyerek büyüyen gençlerle nasıl iletişim kurulacağını çözdüler galiba🏻 ・・・ Tüm siyasilere ve partilere ve “bu gençlerle anlaşmak zor diyenlere” örnek olsun. Artık yeni nesil farklı şeyleri farklı araçlarla ... Sonunda sosyal medyayla, dijital yerli olarak doğan, anne baba demeden “siri” diyerek büyüyen gençlerle nasıl iletişim kurulacağını çözdüler galiba👍🏻
・・・
Tüm siyasilere ve partilere ve “bu gençlerle anlaşmak zor diyenlere” örnek olsun. Artık yeni nesil farklı şeyleri farklı araçlarla ve dillerle duymak, anlamak, paylaşmak istiyor...
・・・
Diğer partilerin de böyle örnekleri varsa yollayın onları da paylaşayım. #djitalnesil #screenegers #yeninesililetişim
・・・
Bu arada, farklı bir şey gördüğü anda kabalaşıp, terbiye sınırlarını aşacaklara şimdiden rica edeyim; beni block zahmetine sokmadan lütfen siz unfollow yapıverin🙏🏻
・・・・・・
#futurist #futurism #ufuktarhan #Tinsan #yılıneninovatifişkitabı #futuristufuksözü 
#gelecekgüzelgelecek #augmentedreading 
#arttırılmışokuma #keynotespeaker #moderator www.t-insan.com
Read more
Part3 ü yazmama neden olan tüm yorum sahibi insanlara çok teşekkür ederim , <span class="emoji emoji1f605"></span> öncelikle okuduğumuzu ...
Media Removed
Part3 ü yazmama neden olan tüm yorum sahibi insanlara çok teşekkür ederim , öncelikle okuduğumuzu anlamak anlayabilmek alt ve üst mesajları iyi görmek gerekir , yazıda istisnalar kaideyi bozmaz meali var , hepsi böyle değil elbette demek mesela bu kendimi bile işin içine katarak bir ... Part3 ü yazmama neden olan tüm yorum sahibi insanlara çok teşekkür ederim , 😅 öncelikle okuduğumuzu anlamak anlayabilmek alt ve üst mesajları iyi görmek gerekir , yazıda istisnalar kaideyi bozmaz meali var , hepsi böyle değil elbette demek mesela bu 😉 kendimi bile işin içine katarak bir eli yağda bir eli balda doğum yapan kadınlara da değil bu yazı dedim. Yahu dünyanın en iyi babasına ben sahibim yarışması değil ki, öyle olsa benim abilerim birinciliği paylaşır ikisi arasında , babamda Fahri birincilik alır yaş haddinden😂 ... ben toplumun büyük bölümünde var olan bir gerçeği patdanak sofranıza koydum , yersiniz yemezsiniz diettesinizdir orasını bilmem , ama aha gün gibi ortada bir tespit yaptım . Bir şeyi beğenmeniz için illa yaşamanız gerekli de değil ayrıca .. yaraya parmak doğru basılıp farkındalık yaratılıyorsa çekinmeden beğeneceksin . Üstelik olurda anlaşılmaz diye kocaman yazının ana fikri deyip açıklama yapmışım.Elbette bir yazının dikkat çekilip okunabilirliğini artırmak amaçlı kelimelerle dans etmek en sevdiğim şey . Ama anlatılmak istenen şudur. Çocukların gençlerin bilinçaltına bir elmanın iki yarısı gibi bir anne baba ikonu koyulmaktadır. Böyle bir eşitlik söz konusu değildir. Anne emeği fedakarlığı sorumluluğu ve bilinci farklıdır. Sizin erkek olup çocuğunuzu ölesiye sevmeniz ve fedakar olmanız muhteşem olmanız da bu gerçeği değiştirmez. Bu eşitsizliği ise eşitmiş gibi çocuk yaşta gençlere enjekte edilmesi ise doğayı kandırmak doğaya ters bir hipotezden ileri geçemez. Fakat şunu itiraf edeyim yorum yazarak hatta muhalif yazarak yaşadığınızı biz de varız demenizi çok sevdim . Bu yüzdendir ki yorumlara değer verdiğim için part 3 ü bir açıklama olarak yazdım. Oysa ki şiir yazacaktım daha😉 , ama dm den gelen üstüme yapışan yorumlardan sonra bir ara dip not haykırıverdi. Benim Ya da başkasının bir şeyi kaleme kağıda kitaba hatta beyaz perdeye hatta alçıya, tuvale yansımasına biz sanat diyoruz, ve o durumu illa yaşamamız gerekmiyor . Başka insanların duygularını yansıtabilmek yazabilmek ayrıdır. Şiir de böyledir. O an bir hikayeden bir insandan toplumun hatasından etkilenip yazılır.Lütfen artık bunu idrak edelim💙
Read more
Loading...
„Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bazı insanlar birşey için çabalayıp çalışmak nedir bilmiyor, ...
Media Removed
„Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bazı insanlar birşey için çabalayıp çalışmak nedir bilmiyor, baba parasına güvenerek kendi alın teriyle kendi emeğinle biryere gelmenin keyifini gururunu bilmiyor. Babana güvenerek değil, kendine güvenerek yaşa hayatı göreyim. “Ay sonunu nasıl ... „Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bazı insanlar birşey için çabalayıp çalışmak nedir bilmiyor, baba parasına güvenerek kendi alın teriyle kendi emeğinle biryere gelmenin keyifini gururunu bilmiyor. Babana güvenerek değil, kendine güvenerek yaşa hayatı göreyim.
“Ay sonunu nasıl getiririm bu ay” düşüncesiyle uykusuz kalmanın ne demek olduğunu bilmiyorlar. Bir dedikleri iki edilmiyor. Hayatın ciddiyetini anladıklarını, bildiğini sanıyorlar. Ve en kötüsüde, galiba hiç öğrenemicekler. Ben iyiki bunları çok genç yaşta öğrendim, kimseye ihtiyacım yok, herşeyin üstesinden gelirim evvelAllah kimsenin şüphesi olmasın 😉 #esrasharmaticquotes #onlarkendilerinibiliyor #anlayana
Read more
Film okumalarında bu akşam, Yorgos Lanthimos'un "Kutsal Geyiğin Ölümü" filmi vardı. Geçen yıl ...
Media Removed
Film okumalarında bu akşam, Yorgos Lanthimos'un "Kutsal Geyiğin Ölümü" filmi vardı. Geçen yıl Cannes Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanmış, ülkemizde de Kasım ayında gösterime girmişti. Birçok önemli film gibi sinemalarda beklenen ilgiyi görmedi ve böylece gösterimi ... Film okumalarında bu akşam, Yorgos Lanthimos'un "Kutsal Geyiğin Ölümü" filmi vardı. Geçen yıl Cannes Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanmış, ülkemizde de Kasım ayında gösterime girmişti. Birçok önemli film gibi sinemalarda beklenen ilgiyi görmedi ve böylece gösterimi kısa sürdü. Öğrencilerimle bu akşam izleyip üzerinde tartıştığımız bu filmi, vizyona girdiği dönemde izleyemediğim için çok üzüldüm doğrusu. Aynı yönetmenin bir önceki filmi The Lobster'ı birinci dönem yine aynı öğrenci grupla izlemiş ve çok beğenmiştik. Kutsal Geyiğin Ölümü gösterime girdiğinde bir çok eleştirmenin çok olumsuz eleştirileri ve biraz da yoğun bir döneme denk gelmesi bu güzel filmi geç izlememe sebep oldu. çok da uzak olmayan bir gelecekten ilginç bir distopya öyküsü anlatıyordu The Lobster bize.
Kutsal Geyiğin Ölümü adını, Agamennon’un tanrıça Artemis’e ait bir geyiği öldürmesinin ardından Artemis’in Agamennon’u kendi kızını öldürmeye zorlamasına dair Yunan mitolojisinde geçen bir hikayeden alıyor. Filmde de bir cerrah olan Steven (Colin Farrell) alkollüyken girdiği bir ameliyatta ölümüne sebep olduğu bir hastasının oğlu tarafından kendi evlatlarından birini öldürmeye zorlanıyor. baba, evlatlarından hangisini öldüreceğini kendisi seçmek durumunda. bunu yapmaması durumunda iki evladı da ölecek.
Filmin isminde kutsal geyik gibi yüklü bir sembolün kullanılmış olması da bu seçimin hikayenin düğümünü oluşturduğu çok açık. Kutsal geyiğin, Yunan mitolojisinin yanı sıra eski Anadolu mitolojisinde de yeri vardır.
Filmde; Yönetmenlik, kurgu, görüntü, renkler, oyunculuklar, diyaloglar, müzik, kısacası sinemanın temel unsurları birbirini tamamlayan bütünleyen şekilde kullanılmış. felsefi ve mitolojik göndermeleri yoğun olan film, doğal olarak farklı katmanlı okumalara çok açık. Eleştirmenlerin çoğu yönetmenin bir önceki filmi olan The Lobster'ı çok daha iyi bir film diye yazmış, hatta önemli bir kısmı hayal kırıklığına uğradığını belirtmiş, aksine, Kutsal Geyiğin Ölümü filmini daha çok beğendim.
Bu arada filmin genç oyuncusu Barry Keoghan'ın (Martin) performansı olağanüstü olduğunu söylemek lazım. #thekillingofasacreddeer #film #istanbulüniversitesi #istanbul
Read more
 #artık hareket etme zamanı ... gönüllü olarak, #Repost @seziland ・・・ Hadi gelin üzüntümüzü ...
Media Removed
#artık hareket etme zamanı ... gönüllü olarak, #Repost @seziland ・・・ Hadi gelin üzüntümüzü , hassasiyetimizi eyleme dönüştürelim. Hadi gelin toplum eğitimlerine , gençlerin geleceklerine, şiddet mağduru kadınların hayata tutunmasına, cinsel taciz ve tecavüz mağduru kızlarımızın ... #artık hareket etme zamanı ... gönüllü olarak, #Repost @seziland
・・・
Hadi gelin üzüntümüzü , hassasiyetimizi eyleme dönüştürelim. Hadi gelin toplum eğitimlerine , gençlerin geleceklerine, şiddet mağduru kadınların hayata tutunmasına, cinsel taciz ve tecavüz mağduru kızlarımızın tedavilerine, eğitimlerine destek olalım. Dünyanın kötülüğü , tecavüz eğilimi olan insanlar, katiller bizim etki alanımızın dışında ne yazık ki... Gerekli yasaların sağduyu ile alınması yönünde birlik olmak yapabileceğimiz bir şey. Üzüleceğiz elbet. Üzülelim. Şuramızda bir bıçak oysun kalbimizi. Biliyorum hepsi çaresizlikten ama bu ve öfke ve nefret dili içimizi soğutmayacak inanın. Baba dayağından kulağı sağır olmuş kızımız var mesela. Ben ona sarıldıktan sonra o gece yatağa yattığımda kulaklarım gümbürdemişti acıyla... Çok ağladım o gece. O an o babayı elimle boğabilirdim kızına bunu nasıl yaparsın diye... bu öfke tamam. Ama bu öfkemin o kıza bir faydası olmadı. O kız o zaman lisedeydi. Şimdi hemşire çıktı. Geçen sene atandı. Canım Ayşe’m... ( kendisi de biliyor bunu yazdığımı, yaz Sezi abla yaz adımı, fotoğrafımı da koy! Benim hikayem artık umudun hikayesi. Annemi de aldım o adamın yanından ben özgürüm dedi! ) Biliyorum bu hasta dünyada çok zor iyileşmek ama ağaç dalları kesilerek kurtarılamayacak. Topraktan başlamamız gerekiyor. Onu beslediğimiz sudan, havadan... Aileden , çocuktan, içimizdeki faşist, ayrımcı, kibirli , başka hayatlara , başka inançlara zerre tahammülü olmayan yanlarımızdan! Hadi gelin birlikte gönüllü olalım , bağışçı olalım, bu sene 10 travma mağduru kızımıza destek olalım birlikte! Var mısınız?
Read more
 #Repost @deryassevim with @get_repost ・・・ #kitapyorumu 5/5<span class="emoji emoji1f320"></span><span class="emoji emoji1f320"></span><span class="emoji emoji1f320"></span><span class="emoji emoji1f320"></span><span class="emoji emoji1f320"></span> “Daha önce yanılmıştım. Finn’in ...
Media Removed
#Repost @deryassevim with @get_repost ・・・ #kitapyorumu 5/5 “Daha önce yanılmıştım. Finn’in daha önceki reddedişleri, bunun yanında arı sokması kalırdı. Kendimi ilk kez tüm çıplaklığı ile ortaya koymuştum ve... Birden içimden bir bulantı yükseldi. Baştan ayağı titreyerek, ... #Repost @deryassevim with @get_repost
・・・
#kitapyorumu
5/5🌠🌠🌠🌠🌠
“Daha önce yanılmıştım.
Finn’in daha önceki reddedişleri, bunun yanında arı sokması kalırdı.
Kendimi ilk kez tüm çıplaklığı ile ortaya koymuştum ve...
Birden içimden bir bulantı yükseldi.
Baştan ayağı titreyerek, onun başka bir şey söylemesini beklemeden arkamı döndüm ve hızla odadan çıktım, arkamdan adımı seslenirken sesindeki endişeyi duymazdan geldim.”
❤️
Finn 😍❤️😍❤️
Selam arkadaşlar, size ilk çıktığı an alıp okuduğum ve ayılıp bayıldığım bir kitaptan bahsetmeye geldim. Tabi ki Samantha...
Bu yazar beni gram şaşırtmıyor. Seviyorum her bir kitabını. Ama sanırım düşününce en sevdiğim kitabı bu oldu. Pek çok Dublin Caddesi sever yoruma gelip, “hey, yo, hoo” diyecekler ve başını @sedadraz çekecek eminim ki ama olan oldu gençler. 😂
Finn karakterini, içsel duygularını onun gözünden hiç okumamış olmamıza rağmen, saniye saniye hissettirdi. Kız karakterimizi öyle bir yazmış ki pek çok olgun (yaş olarak) kız karakterlerini solladı benim gözümde. Yazarken bile tekrar re-read yapasım geldi. 💕
Konusu şöyle; Kız karakterimiz India’nın annesi yeniden evlenmeye karar veriyor ve tamamen farklı bir şehir ve yaşantıya sürüklüyor kızımızı. India’nın tamamen alıştığı yaşamdan uzaklaşıp, Üvey baba, kardeş ve yepyeni bir hayata adapte olmasını okuyoruz. Tabi bonus olarak aşkını da❤️❤️ Finn😍😍
En en en önerimdir. Aşk sever arkadaşlarım mutlaka bir şans vermeli💕
@dexpub
#dexpub #happy #beauty #art #nature #sun
Read more
Loading...
Loading...