Ben artık o aşk

Loading...


Unique profiles
90
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Refika'nin Mutfagi- Simotas Binasi, Merkez Büfe, İzmir, Turkey
Average media age
587.4 days
to ratio
9
Ejder meyvesi değil Babutsa yesek ya! 🤨 Annem babam göndermiş.. Nevşehirin üzümü, Kuzguncukun ...
Media Removed
Ejder meyvesi değil Babutsa yesek ya! 🤨 Annem babam göndermiş.. Nevşehirin üzümü, Kuzguncukun inciri .. Kıbrıs’ın babutsası? Siz severmisiniz, bilirmisiniz? Yerli olanı tüketmenin, daha fazla bizim olanı üretmenin, her zamandan daha fazla önemli olduğu zamanlar artık. Biz bu ... Ejder meyvesi değil Babutsa yesek ya! 🤨 Annem babam göndermiş.. Nevşehirin üzümü, Kuzguncukun inciri .. Kıbrıs’ın babutsası? Siz severmisiniz, bilirmisiniz?
📌
Yerli olanı tüketmenin, daha fazla bizim olanı üretmenin, her zamandan daha fazla önemli olduğu zamanlar artık. Biz bu yolculuğa başladığımız günden şimdiye hep yerel olanı, memlekete değer katacak şeyleri yapmaya ve desteklemeye çalıştık. Yerli yemekleri farklılaştırdık, kolaylaştırdık, çeşitlendirdik ki daha çok bilinsin kaybolmasın, yabancı yemeklere meydan okuduk ki evlerde pişsin paramız dışarıya gitmesin, Refikadan.com la yerel üretimi, zamaatlerimizi, bizim olanı ürettirmeye, desteklemeye çalıştık ki üretelim ve unutulmasın... ve daha bir sürü şey... Elimizden geldiğince gücümüzün yettiğince üzerimize vazife düştüğünce de bunu canı yürekten yapmaya devam edeceğiz.
📌
Ekonomik menüler yaptığımız için bizi eleştirenler oluyor, bunun faturasını vatandaşa mı kesiyorsunuz, zaten faturası istemesekte bize kesiliyor derdimiz sadece farkındalık yaratmak, neler yapabiliriz anlatmak. Bizim tuttuğumuz tek bir taraf var o da bu topraklar, bu memleket, Türkiye Cumhuriyeti 🇹🇷 evet kemer sıkmalıyız vatandaş olarak üzerimize daha fazla ne düşüyorsa da yapmalıyız. Biz üzerimize düşeni yapalım...
📌
Biz de bizim üzerimize düşeni yapmayı, farkındalık yaratmayı elimizden geldiğince denemeye ve yapmaya devam edeceğiz.
📌
Bizim elimizden gelen bu, belki rezidans dikmekle ünlü iş adamları da bundan sonraki yaşamlarını fabrika binası dikmek için harcarlar, daha az ithal Arabalara binerler ama bu memlekete; üretmek, istihdam için katkı sağlarlar. Onların elinden gelebilecek bu, yapmayan da vatan hainidir..
📌
Ama bunu söylerken bile yine de artık zaman eleştirme, başkasına yol gösterme zamanı değil! Zaman taşın altına el sokma, hatta o eli parçalama zamanı.
📌
O yüzden devamlı eleştirmek yerine, daha fazla ne yapabilirim, ben birey olarak nasıl faydalı olabilirim bu memlekete diye düşünmek lazım! Suçlu aramaya devam edersek... artık çok geç olabilir! Bizim bizden başka dostumuz yok, birlik olalım, birbirimize, bizden olana destek olalım. Sen, ben değil biz olalım. Herkese mutlu huzurlu haftasonları ❤️🙏🇹🇷
Read more
Loading...
Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM <span class="emoji emoji274c"></span><span class="emoji emoji274c"></span> . Hep goygoy ...
Media Removed
Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM . Hep goygoy yapacak değiliz ya. Sıkıntımızı, offf yeter artık dediğimiz şeyleri de paylaşalım. Ben bu ara baya baya daraldım, darlandım. Soldan soldan geliyor yani. Çoğu takipçim çok şeker, çok ... Atargül Tülün olarak BUNALDIĞIM ‘SORU ve YORUMLARDAN’ BİR KUPLE İLE KARŞINIZDAYIM ❌❌ .

Hep goygoy yapacak değiliz ya. Sıkıntımızı, offf yeter artık dediğimiz şeyleri de paylaşalım.
Ben bu ara baya baya daraldım, darlandım. Soldan soldan geliyor yani. Çoğu takipçim çok şeker, çok tatlı, çok anlayışlı ama %5 gibi bir kesim var ki, inanın yıldım, inanın içim şişti. (Dikkate almasam bir dert, alsam içim kımıl kımıl)
BU POST. Hiçbir şeyden mutlu olmayan %5’e yazıldı 🏖🏝🏖 .

NELERDEN - KİMLERDEN SIKILDIM? .

BURASI ‘BİZİM’CİLERDEN 🆘 (Sanki Kaş’ın, Assos’un, Bodrum’un tapusu 7 kuşaktır üzerine gibi davrananlardan)
Kaş’ı yazıyorum. Yazmayın. Kazdağları’dan fotoğraf atıyorum. Aman sakın! Gizli kalsın. Çok bozuldu, kitlesi değişti gibi şeyler diyorsunuz.
Bu nasıl bir üstten bakıştır hiç anlamam.
Misal. Kaş’a 20 yıldır gidenlerdenim. Harbiden dutlukken gider gelirdik. Sene 1995 falandı.
Şimdi benim: Kimse gelmesin, hadi herkes naş naş köyüne. Kardeşim, oturun İstanbul’da beton binaların arasında demem nasıl saçma ise, duyurmayın, bize kalsın denmesi de o kadar saçma.
ÖNEMLİ OLAN DUYURMA MESELESİ DEĞİL. Buralara tatile giden, yerleşen insanların dikkatli davranması. Gittikleri yerin dokusuna, yeşiline, denizine sahip çıkması.
Bodrum, Alaçatı, Çeşme, Alanya, Kuşadası ve hatta UZUNGÖL biz duyurduk diye mi bozuldu? Koca koca apartmanlar biz yazınca mı dikildi? Biz post atınca mı imara açıldı? Nasıl bir kafadasınız anlamıyorum ki. .

HİÇBİR ŞEYDEN MUTLU OLMAYANLARDAN 🆘
Geçenlerde orman içinde bir oteli yazarken arı var tedarikli gelin, otelde var ama sizler de amonyak almayı unutmayın diye yazmıştım.
Bir takipçimden: Sivrisinek ve kertekele de var. Onu yazmamışsınız, bizi yediler hep diye mesaj geldi.
Artık tek tek yazayım diyorum. Karınca, sinek, arı, kara sinek, kırk ayak, ördek, civciv, kelebek var. Ve hatta biliyor musun sevgili pirems, piremses takipçi, o dediğim yere gece kurtlar bile iniyor. Belki dinazorlar da dolaşıyordur. Bence gitmeyin. Korunaklı pilazalarınızda oturun. Camı kapısı açılmayan evlerinizde sivrisineksiz gül gibi yaşayın. Miiis. .

Öyle çok dolmuşum ki yaz yaz bitmiyor. Devamı aşağıdaki İKİ yorumda. 👇👇👇👇
Read more
Dün gece bizim evde çok tuhaf şeyler oldu Uyuyordum ben ama , çocuklar uyurken de bilir! Sabah ...
Media Removed
Dün gece bizim evde çok tuhaf şeyler oldu Uyuyordum ben ama , çocuklar uyurken de bilir! Sabah oldu annem i hiç görmedim böyle.. Annanem feryat figan! Dayım; O güçlü kuvvetli şakacı dalgacı dayım..dizlerinin üzerinde zor duruyor! Onu ilk defa gördüm ağlarken.. En metanetli olan ... Dün gece bizim evde çok tuhaf şeyler oldu
Uyuyordum ben ama , çocuklar uyurken de bilir!
Sabah oldu annem i hiç görmedim böyle..
Annanem feryat figan!
Dayım;
O güçlü kuvvetli şakacı dalgacı dayım..dizlerinin üzerinde zor duruyor!
Onu ilk defa gördüm ağlarken..
En metanetli olan içlerinde; babam!
İşe gitmemiş o gün, benimle ilgileniyor.
Annem sarılıp ona,ağlıyor..
Üstünde pazen elbisesi, elinde mendili
Ağlıyor
Ev kalabalık..tanıdığım çok kişi ve tanımadıklarım..
Başınız sağolsun diyorlar.
Başımız kim?
Başımız dedem!!?
Ölmüş dün gece!?
Ölmek ne demek baba?
Cennete gitmiş diyorlar..
Cennet bizim evimiz değil mi ki?
Annem ağlayınca benim içimde bir sıkıntı!!
Artık hiç birşey güzel olmayacak sanıyorum annem ağlarken
Kucağına alıyor beni
Eteği yaş dolu
Yanaklarından iplik iplik dökülenleri siliyorum ellerimle
Avuçlarımı öpüyor
Herzamankinden farklı öpüyor
İçindeki ateş dudağından çıkıp avucumu yakıyor sanki!
Annanemin sesi..en çok o üzgün galiba zannedersem ama bence en çok annem üzgün!
Annanemin hıçkıran omuzlarında yılların yaşanmışlıkları, emekleri ,kırgınlıkları...
Herkes ne zaman durduracak bu matemi!!!??
Hem sahi, dedem nerde?
Bi o yok!
Dayım şakalaşmıyor benle
Dedem cennete gitmiş
Herkes neden üzgün cennet güzelse?
Kuran okuyorlar
Dedem de okurdu
Oooof
Baba hadi parka gidelim!!
Cennet park mi?
Dedem orda yine alır beni omuzlarına!
De mi anne? Ağlama!... p.s.fatihin agzindan @aynnurbozdag yazmi$
Read more
Uzuncaaaaa bir aradan sonra arşivden bir foto ile merhaba kızlarrr bizim bu yazımız oldukca dolu ...
Media Removed
Uzuncaaaaa bir aradan sonra arşivden bir foto ile merhaba kızlarrr bizim bu yazımız oldukca dolu dolu gecti uzak kaldım buralardan ama acıkcası iyide geldi sankim Linoşun bu sene okulu değişti kendi isteği üzerine oldu biraz aslnda ben şahsen öğretmenlerini seviyordum ve en önemlisi ... Uzuncaaaaa bir aradan sonra arşivden bir foto ile merhaba kızlarrr bizim bu yazımız oldukca dolu dolu gecti uzak kaldım buralardan ama acıkcası iyide geldi sankim 🙈 Linoşun bu sene okulu değişti kendi isteği üzerine oldu biraz aslnda ben şahsen öğretmenlerini seviyordum ve en önemlisi aklım kalmadan emanet edebiliyor guvenebiliyordum fakatttt gecen yılın sonlarına dogru artık okula gitmek istememeye sürekli ağlmaya başladı sıkıldgnı düşündük arada bi göndermedik tatil gelsin gecer sandık fakat hiç öyle olmadı koca 3 ay gecti okul dönemi geldi ve lina yine gitmek istemiodu karşımıza aldık sohbet eder gbi konuştuk nedenlerini anlamaya çalıştık ve demez mi" ama hep sınıftayız hiç spor salonu yok yüzme yok oynuoz yiyoruz yatıoruz 🙈" play grubu oldugu için aslnda bence cokta güzel ideal bi okuldu dans derslerine müziğe baleye önem veren bahceli güzel de bi okuldu bence tabi🙈 (Neşe Erberke gitti 2 yıl ben şahsen cok memnundum genel olarak düşünen varsa özellikle play grubu için biz cok cok memnun kaldık ) fakat bu yaz tatilinde lina bikaç kursa gitti eglendiğini ve artık aradıgının o tarz aktıvıteler oldgnu farketti zannımca eee play grubundan cıktık artık buyuduk tabi teyzoşlarımız minnak cadı nelerde düşünüolar ya insanın aklına gelmez bunları sorguladıgı içinden 😅sınıf ve bahce etkinliği yeterli gelmemeye başladı onun isteği üzerine başka bikaç okulu birlikte gezip karar verdik (suan gittiği okulun adnı vermeyi dogru bulmuyorum👏) oryantasyonu devam ediyor fakat şimdi kıyafetlerine taktı okulun kendi kıyafetleri giyilmesi zorunlu ve linoş bu kezde onları giymeyi reddedio ısrarla ki bu konuda dogdugundan beri takıntılıydı zaten simdlk tütü ile gidioruz bakalım ne zaman pes edicek 😥henuz kucuk oldgu için acıkcası bende eglenceli zaman gecirmesi taraftarıyım birde dil eğitimi önemli tabi allaha şükür ikisnide şimdilik seviyor minnak cadım🙈sizde durumlar nasıll minnaklar alıştımı okullarınaaa hepimiz için huzurla saglıkla gecsin inş bu okul dönemi 👏💚kimler kahve saatinde bakim yerimede için olarmı 🙈☕💚Özlendiniz çok ig ailem 😍👏
Read more
 #Repost @ozgunozturk with @get_repost ・・・ 11 Eylül 2009, Bahçeşehir sel felaketinde barınakta ...
Media Removed
#Repost @ozgunozturk with @get_repost ・・・ 11 Eylül 2009, Bahçeşehir sel felaketinde barınakta sağ kalan köpekleri kurtarma operasyonu sonrası. Perişanlıktan gözümü açamamışım. Bacaklarımız balçık çamura gömülü 45 dakikada 1 hayvanı ancak çıkarabiliyorduk epey bir mesafe yürüyerek. ... #Repost @ozgunozturk with @get_repost
・・・
11 Eylül 2009, Bahçeşehir sel felaketinde barınakta sağ kalan köpekleri kurtarma operasyonu sonrası. Perişanlıktan gözümü açamamışım. Bacaklarımız balçık çamura gömülü 45 dakikada 1 hayvanı ancak çıkarabiliyorduk epey bir mesafe yürüyerek. Balçık tüm oranın sanayi bölgesi atıkları ve kanalizasyon atıklarından oluşuyordu. Sanırım 2 km'ydi yürüdüğümüz mesafe.
Bahçeşehir selinden kurtardığımız hayvanları Yedikule barınağına götürmüştük Tolga Oztorun 'la. @tolgaoztorun Yetkililer ve bazı hayvanseverler 'her şey yolunda' derken Umut Girgin 'e @umut_gn inanmayı tercih etmiştim ben bir gece önce ve o gece durmadan yayın yapmıştık. Ertesi gün bir grup insan buluşup gidince felaketin boyutlarına inanamamıştık. O kadar çok hayvan kafeslerin ardında, çıkamayıp bopularak ölmüştü ki. En çok da yavru köpekler ve kediler :(
Büyük bir kurtarma operasyonuydu, herkes birlik olmuştu. O geceyi hiç unutmadım. @meralolcayy ablanın bizi nasıl karşıladığını da...Bgd'nin ambulansı vardı o zaman, bizimkileri amnulansla götürmüştük Yedikule Barınağı'na Tolga' yla.
Gecenin trajik başka bir olayı ise 45 dakika kah çamura saplanarak kah düşerek zar zor getirdiğim köpeği kamyona yükleyip bir tane daha almak üzeri geri döndüğümde yolun belli bir kısmında canım çıkarak götürdüğüm köpeğin yanımda bitmesiydi. Beni evlat edinmiş, koşarak peşimden gelmiş, benimle barınağa yürüyordu. Yüzünde de kocaman bir gülümseme. Beni sahiplenmişti. Tekrar oraya yürüyordu benimle. Artık daha önce nasıl sevgi görmediyse, nasıl sevgiye açsa...
Barınaklar böyle yerler işte. Sevgisizlikten bu hale koyan... Öyle işte... BİR SONRAKİ FOTO O FELAKET TEN KURTARILAN VE HALA YAŞAYAN SAKIZ KIZ😊
#tb #2009 #hayvanhakları #animalrights #activism
Read more
Evde bilgisayar sahibi olmanın çok kıymetli olduğu zamanlarda (yani her bebenin zıbınının boklu ...
Media Removed
Evde bilgisayar sahibi olmanın çok kıymetli olduğu zamanlarda (yani her bebenin zıbınının boklu cebinden bir ipad çıkmadığı zamanlarda) alt komşumuzun küçük oğlu Aslan Kral oynamak için bize gelirdi. Yine bir gün boğumlu parmaklarıyla klavyeyi kıracakmış gibi ateşli ateşli oynarken, ... Evde bilgisayar sahibi olmanın çok kıymetli olduğu zamanlarda (yani her bebenin zıbınının boklu cebinden bir ipad çıkmadığı zamanlarda) alt komşumuzun küçük oğlu Aslan Kral oynamak için bize gelirdi. Yine bir gün boğumlu parmaklarıyla klavyeyi kıracakmış gibi ateşli ateşli oynarken, üzerine zıpladığı canavar tarafından cicicuvvvv sesleri içinde çarpılıp bir kenara fırlatılınca artık dayanamadı ve ekrana tükürdü. Saniyesinde ‘Baba yağğğ Burak ekrana tükürüyo, gelmesin bi daha bilgisayar bozulacak’ diyip adamı zar zor aldığı malını koruma moduna geçirince küçük Burak’ın Aslan Kral kariyeri de sayemizde Level 2’yi save edemeden bitmiş oldu. Biraz daha oynasa kimbilir ne kadar çok sevecek ve geleceğin Steve Jobs’ı olacaktı ama sümüğünü çeke çeke eve dönerken belki de bilgisayara bir daha hiç dokunmama kararı almıştı.
Basketbolun altın çağlarıydı. Beden eğitimi derslerinde Jordan eşofman altlarımızla birbirimize caka satar, öğle aralarında ağzımızın suyu aka aka okul takımındaki amerikan saç kesimli oğlanların üçlük atış denemelerini izlerdik. Hal bu olunca, kendimi bir basketbol kursunda turnikeye girerken bulmam çok uzun sürmedi. Yakışıklı hocamız ‘Çayda çıra mı oynuyorsun kızım, düzgün gir şu turnikeye, eline oldu olacak iki de mum verelim’ dediği anda salonda kopan kahkahalar şakir öneyil ya da cordın olma yolundaki hayallerimi bentderesindeki bir gecekondu gibi yıkınca her gururlu genç kız gibi bir daha o kursa adımımı atmadım ve o mumu, pardon o topu da bir daha elime almadım.
Einstein der ki; ‘Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.’ Düşününce, sırf ekrana tükürdü diye Bill Gates, turnikeye giremedi diye Kobe Bryant olamayan nice gençler var aramızda kimbilir. Ben yalnızca konuya dikkatinizi çekmek istedim, okurken lütfen ekrana tükürmeyin. İyi pazarlar! ☀️
Read more
Loading...
Giderken 'soğudum' dedi... O öyle dedi ya benim içim üşüdü o an. Oysa yüreğim yanıyordu, bilmiyordu... . Üstünden ...
Media Removed
Giderken 'soğudum' dedi... O öyle dedi ya benim içim üşüdü o an. Oysa yüreğim yanıyordu, bilmiyordu... . Üstünden biraz zaman geçti... Geçen yalnızca zaman oldu zaten. Benim içimdeki sizi hiç geçmedi. Bir gün öyle çok özlemişim ki dayanamadım. Belki erimiştir diye yüreğinin buzu, ... Giderken 'soğudum' dedi...
O öyle dedi ya benim içim üşüdü o an. Oysa yüreğim yanıyordu, bilmiyordu...
.
Üstünden biraz zaman geçti...
Geçen yalnızca zaman oldu zaten. Benim içimdeki sizi hiç geçmedi. Bir gün öyle çok özlemişim ki dayanamadım. Belki erimiştir diye yüreğinin buzu, aradım...
Telefon ilk çaldığında önce pişman oldum, uzun uzun çaldı ama açmadı. Bir kere arayınca bir güç geliyor insana, sonra defalarca aradım. En sonunda açtı. Ben 'sesin' dedim, o 'neden aradın' dedi. 'Özledim' dedim, 'bu konuyu kapatalım' dedi...
.
Kapattık...
O gün bugün açmıyoruz bu mevzuyu. Ne o arıyor zaten ne de ben... Aklımda kalan tek şey özledim dediğimde 'bu konuyu kapatalım' dediği oldu. İlk defa o an nefret ettim içimdeki sevgiden, aşktan.
Sevmemesi hiç önemli değildi oysa, ama benim özlemimi önemsemesi o an çok koydu.
Ve o zaman bitti işte. O cümleyle her şey son buldu. Şimdi ölsem hasretiyle, bir daha aramam.
Çünkü ona yanan bu yürek, artık buz oldu...
O zaman söz verdim kendime;
ARAMAYACAĞIM bir daha!
Alışacağım yokluğuna...
.
#GECEYEHİSLERİNİBIRAK
#ezginkilic
#şiir #şiirsokakta #iyigeceler
Read more
bir anda müthiş bir huzursuzluk hissediyorum. bakıyorum zihnim hareket, bedenim sıkışma halinde. ...
Media Removed
bir anda müthiş bir huzursuzluk hissediyorum. bakıyorum zihnim hareket, bedenim sıkışma halinde. çoğu zaman bu huzursuzluğu tetikleyen “keşke” ile başlayan bir cümle veya imge. bu ilk düşünce elinde bayrağıyla gelip kabul görünce, hemen arkadaşı, eşi dostu tüm pekiştirici düşünceler ... bir anda müthiş bir huzursuzluk hissediyorum. bakıyorum zihnim hareket, bedenim sıkışma halinde. çoğu zaman bu huzursuzluğu tetikleyen “keşke” ile başlayan bir cümle veya imge. bu ilk düşünce elinde bayrağıyla gelip kabul görünce, hemen arkadaşı, eşi dostu tüm pekiştirici düşünceler de peşisıra gelivermiş. bu cümbüşle karşılaşınca, hemen duraklıyorum. belli ki, uykuya dalmışım :)
.
bakıyorum, zihnim şu anda olana bir direnç, başka türlü olmasına bir özlem içinde. bu eski bir alışkanlık, görünce hemen tanıyorum. artık şaşırmıyorum, daha güzeli artık kızmıyorum da.
.
duruyorum, dikkatimi “noksan” olandan alıp, nazikçe “tamam” olana taşıyorum. dikkatimi tetikleyicilerden hafifçe geriye çekip, tanık mekanına yerleşiyorum. nefesimi, 5 duyumla bana ulaşan pek çok şeyi izliyorum. zihnimin söylenmelerini çok uzaktan işitirken, zamanın seyrinde, “ben” diye tutturduğum her şeyden önce orada olanda kalıyorum.
.
orada kalırsam, “noksan” olana dair hissim ve yorumum eriyip gidiyor. orada kalırsam sorularım önemini yitiriyor. orada kalırsam huzursuzluğumu da, her şey gibi, öylece görüyorum.
.
şayet hormonlar, dış koşullar, çoklu tetikleyiciler varsa; şayet o an geriye çekilip tanıklığa varmak çok zorsa, ara sıra başvurduğum başka bir yöntem var. bunu, yıllardır, neredeyse kendimi bildim bileli yaparım. çok hızla etki eder.
.
bir an için kendimi ölüm döşeğimde son bir kaç dakikamda düşünürüm. o an nasıl belirirse, en gerçekçi ve detaylı haliyle oraya kendimi ışınlarım. bir kaç dakikaya bu kimlik, bu beden, bu birikim gözlerini kapatacak. bu isim ve form hayata hoşçakal diyecek. o andan şu mevcut anıma bakarım. kimbilir bu ana baktığımda oradan ne derim?
.
bu, yüzümü soğuk suyla yıkamak gibi; beni hemen tazeliyor. şu ana geliyorum; her şeye merhaba diyorum. çoğu zaman az önce şikayet ettiğim durumu iki yanağından öpüyorum. kendimi içimden gülümserken buluyorum ve günüme devam ediyorum.
.
uykuya dalmazsam, biliyorum ki, nefes aldığım sürece, “noksan” olandan çok “tamam” olan var.
.
şu anı yorumlamayı bırakırsam, şu anda teşekkür edecek pek çok şey var.
.
ve kendimi kaç defa uykuda bulursam bulayım, uyanmak ve uyanık kalmak için sınırsız imkan var.
.
çok şükür!
Read more
Loading...
En sevdiği defterini açtı; bir mektup yazmak istedi.. Kime olduğu, konusu belli değildi. Kalemliğinden ...
Media Removed
En sevdiği defterini açtı; bir mektup yazmak istedi.. Kime olduğu, konusu belli değildi. Kalemliğinden en sevdiği kalemini aldı. Biliyordu en sevdiği kalemle yazdığı kelimeler daha gerçek oluyordu.. Fincanında soğuyan kahvesi geldi aklına; bir yudum kahve içti.. Ne yazacağını ... En sevdiği defterini açtı; bir mektup yazmak istedi.. Kime olduğu, konusu belli değildi. Kalemliğinden en sevdiği kalemini aldı. Biliyordu en sevdiği kalemle yazdığı kelimeler daha gerçek oluyordu.. Fincanında soğuyan kahvesi geldi aklına; bir yudum kahve içti..
Ne yazacağını kendisi de bilmiyordu. Hikmet geldi aklına, Hikmet Benol.
“Ben yalnız sesleri dinliyorum, anlamlarla ilgili değilim. Kuş sesi dinleyerek huzur duyanlar varmış; onlar gibiyim..” deyişi çınladı kulaklarında. Hikmet’in, Bilgeye yazdığı mektuptaki kelimeler nasıl oluyordu da kulaklarında çınlıyordu. Kitaplıktan Tehlikeli Oyunları aldı. Yıpranmış kapağını kolunun dışıyla sildi. Gözlüklerini takıp, koltuğa yaslandı. En sevdiği bölüm hangisiydi diye düşünmeden açtı kitabı. İşte oradaydı; Hikmet’in Bilge’ye yazdığı mektubu tekrar okudu..
Sevgili Bilge diye başladı; “bana bir mektup yazmış olsaydın, ben de sana cevap vermiş olsaydım. Ya da son buluşmamızda büyük bir fırtına kopmuş olsaydı aramızda ve birçok söz yârim kalsaydı, birçok mesele çözüme bağlanamadan büyük bir öfke ve şiddet içinde ayrılmış olsaydık da yazmak, anlatmak, birbirini seven iki insan olarak konuşmak kaçınılmaz olsaydı. Sana, durup dururken yazmak zorunda kalmasaydım. Bütün meselelerden kaçtığım gibi uzaklaşmasaydım senden de. İnsanları, eski karıma yapmış olduğum gibi, büyük bir boşluk içinde bırakmasaydım.”
Satırları okurken gözlüğünü çıkardı. Kahveyi çoktan unutmuştu.
Kalemi eline aldı, defterle buluşturdu. Aklına Bilge gelmişti; bir kaç satırda o yazmak istedi Bilge’ye. Sonra Albay’ı anımsadı birden.
Kalemi elinden bıraktı. “Saçmalıyorum albayım,” diye mırıldandı. Hüsamettin Bey başını kaldırdı; “artık sana şaşmıyorum. Gene ne istiyorsun?” “Yalnız başını ve sonunu hatırlıyorum albayım. Arada ne yapıyorum acaba?” “Ne yaptım acaba?” diye düşünürken kapı ziliyle kendine geldi.
Kapıdaki postacı elindeki zarfı kendisine uzattı.
Kapıyı kapatıp, masasına döndü. Zarfı özenle açtı ve okumaya başladı. Defterindeki sayfayı çevirip yeni bir sayfa açması gerektiğini düşündü.
Kalemi elinden bıraktı; aklına fincanda soğuyan kahvesi gelmişti.
-
#TehlikeliOyunlar #OğuzAtay
#TuğberkBahadırtürk
Read more
Bugün aylar önce yollarımızı ayırdığımız telefonumla tekrar kavuştuk. Konuştuk, anlaştık artık ...
Media Removed
Bugün aylar önce yollarımızı ayırdığımız telefonumla tekrar kavuştuk. Konuştuk, anlaştık artık birbirimize daha iyi davranmaya karar verdik. Pek bir bahtiyarız.Ne kalmış ne gitmiş diye bakarken bir dolu şey buldum yine. Bu fotoğraf sona yaklaşmış olanın yorgunluğunu temsil ediyor ... Bugün aylar önce yollarımızı ayırdığımız telefonumla tekrar kavuştuk. Konuştuk, anlaştık artık birbirimize daha iyi davranmaya karar verdik. Pek bir bahtiyarız.Ne kalmış ne gitmiş diye bakarken bir dolu şey buldum yine. Bu fotoğraf sona yaklaşmış olanın yorgunluğunu temsil ediyor efendim. Artık uykusuzluk bile kendi içinde kendiyle çelişen bir kavrama dönüşmüş, zihinlerde açılacak her türlü son dakika boşluğuna sıkı sıkıya sarınılmış, sinirler pamuk gibi olma kıvamından çok ama çok uzaklarda bir yerlerde... Ne ara vakit bulduk attık kendimizi oraya hatırlamıyorum. Gerçi ben yeşil göz bandımla yerde iki seksen serilecek, kendimden geçecek kadar vakit bulabilmişim. Helal olsun bana. Hilal muhtemelen o gün kaçıncı rolo peçeteyi bitirdiğini falan hesaplıyor. En tatlı yorgunluk diyemem belki ama en güzeliydi. 🥂⭐️🙏🏻
Read more
10.09.09.Çok uykusuzdum;1 gün yoldaydım:gece otobüsle 6 saat yol(hiç uyumadım)Tallinn-Riga;Riga ...
Media Removed
10.09.09.Çok uykusuzdum;1 gün yoldaydım:gece otobüsle 6 saat yol(hiç uyumadım)Tallinn-Riga;Riga havalimanında 2 saat,Riga-Prag ve yine 3 saat aktarma...Sonunda Prag-İstanbul.Ama iyi oldu- uykusuzluk artıkça heyecanım azalıyordu;sonuçta sırf Blue Mosque görecem diye bu kadar ... 10.09.09.Çok uykusuzdum;1 gün yoldaydım:gece otobüsle 6 saat yol(hiç uyumadım)Tallinn-Riga;Riga havalimanında 2 saat,Riga-Prag ve yine 3 saat aktarma...Sonunda Prag-İstanbul.Ama iyi oldu- uykusuzluk artıkça heyecanım azalıyordu;sonuçta sırf Blue Mosque görecem diye bu kadar yol çekmedim,hedefim başkaydı...
Uçakta beyaz gömleğime kahve döktüm-ilk buluşma kâbusu,“rezil olurum” diye düşündüm;ayağımdaki sandaleti ve beyaz çoraplarımı hiç düşünmedim nedense(uçakta soğuk diye yanıma aldım).Bagajımı aldıktan sonra bir an “uyandım”- “Tanrım,bu gerçek mi?”
Tanrı bana o an cevap vermiş olsaydı kesin “ah,kızım,bu soruyu daha çok sorucaksın bana”derdi ”Ben şu an İstanbul’dayim...ve çıkışta O beni bekliyor”
Ne tuhaf.Bu yolculuk 1 gün değildi,bu yolculuk tam da 1 yıl 1 ay ve 10 gün sürdü.
.
Komik olan ne biliyor musunuz?
O halen alakasız çoraplarımı hatırlıyor(ve dalga geçiyor) ama ben,kendisi bana demezse,onun burnundaki sivilceyi(bu da onun ilk buluşma kabusu olmalı)hiç hatırlamıyorum;kıyafetini hatırlıyorum ve parfümü...Herhalde ben çok daha aşıktım.
#lizabyk #mazi
Read more
Gitti.Bir dağ gibi delikanlı daha gitti.Kırmızı kurdelanın uçlarına takılmış iki yüzüğü parmaklarına ...
Media Removed
Gitti.Bir dağ gibi delikanlı daha gitti.Kırmızı kurdelanın uçlarına takılmış iki yüzüğü parmaklarına takıp bir makas darbesiyle bekar erkekler hanesinden birisini daha esilttiler. Üzüldük mü?Hayır.Çünkü evde kalacak diye çok korkuyorduk.Aslı süper kahraman gibi yetişti ve ... Gitti.Bir dağ gibi delikanlı daha gitti.Kırmızı kurdelanın uçlarına takılmış iki yüzüğü parmaklarına takıp bir makas darbesiyle bekar erkekler hanesinden birisini daha esilttiler.
Üzüldük mü?Hayır.Çünkü evde kalacak diye çok korkuyorduk.Aslı süper kahraman gibi yetişti ve aldı bizim oğlanı.Bu adamı nispet yapmak için attığı whatsapp fotoğrafları hariç hiç fotoğraf çekerken görmemiştim.Hatta fotoğraflarda mutlu da görmemiştim.Ama adam bildiğin mutluydu.Biz de mutluyduk ama Aslı ve Eray kadar değil tabi.Nişanlanıcam dedi ses çıkartmadık ama üç gün sonra da evlenecem diye gelir bu.Neyse artık yapacak bir şey yok. Neyin nasıl olduğunu ballandıra ballandıra anlatmak isterdim fakat hiç anlamadım.Ben bir ara olaydan tamamen kopup Aslı'nın yeğeni ve yeğeninin anneannesiyle sohbet edip sarma yerken buldum kendimi.Sonra Gülcan ve Aslı da geldi.Biz kendi aramızda gün yapıyor gibiydik.Mercimek köfte,sarma falan.Birden bi eksik çarptı gözüme.Dedim ney ney ney.Eray yok.Adam içerde bir miktar evli barklı insanın arasında nasıl uslu uslu oturup terliyordu görmeniz lazım.40 tane yaşlı ve evli insan.İçlerinde Eray.Ne konuşulduğuna dair kimsenin bilgisi yok.Erayın ortamla hiç ilgisi yok zaten.Adama gel dedim saniyesinde ışınlandı yanımıza.Meğerse onu bekliyormuş.Sonra aslının yeğeniyle oynamaya başlayacaktı ki görev onu çağırdı ve yaşlılar heyetinin yanına gitti.Pasta kesmeceler alkışlamacalar falan derken hoop yine yeme içme başladı.Sürekli bi şeyler yedik ellerine sağlık yapanların.Çıktık eve geldik.Ne ara kızı istedik ne ara aldık ne ara alıp eve kutlama yapmaya geçtik anlamadım ama bunlar acaba rüya mı derken Eray'ın parmağındaki yüzük ışıldadı gözüme.Allahım kör oluyordum.Adamın parmağında yüzük vardı.Hala daha alışamadım.Zamanla alışacağımı unuyorum.Yüzük kesildikten sonra koca evde sadece 3 bekar kalmıştı(k).Onların kimler olduğunu söyleyip toplum tarafından rencide edilmelerine müsade etmeyeceğim.Neyse.Adam nişanlandı.Bugün nişanlandı.Yarın evlenir.Sonra bi bakmışsınız ce eee Aslı'yla Eray'ın evinden fotoğraf atıyorum.Oğlan yakışıklı olmuştu kızımız da güzel.Güzel oldu çok güzel.
Read more
Loading...
Kim dedi sana sabredersen muradına erersin diye? Sabretmenin tahammul etmek olduğunu kim söyledi, ...
Media Removed
Kim dedi sana sabredersen muradına erersin diye? Sabretmenin tahammul etmek olduğunu kim söyledi, peki? Kim söyledi, tavuk gibi, oturduğun yerde sonuca erişirsin diye? İyi niyetinle umutlarını sağlam bir paket yapıp amacına sadece bekleyerek ulaşacağına kim seni inandırdı, söyle? Hayal ... Kim dedi sana sabredersen muradına erersin diye? Sabretmenin tahammul etmek olduğunu kim söyledi, peki? Kim söyledi, tavuk gibi, oturduğun yerde sonuca erişirsin diye? İyi niyetinle umutlarını sağlam bir paket yapıp amacına sadece bekleyerek ulaşacağına kim seni inandırdı, söyle?
Hayal ettiğini, umut ettiğini, güzel kalbinle harmanlayıp mutluluğa yelken açacağına kim ikna etti seni?
Mutluluk, çocukken sahip olmayı düşlediğimiz bisiklete kavuşunca verdiği duyguyu vermiyor artık. Her başarıda, her kazançta, her aşkta daha fazlasını isteyen duygu yamyamlarıyız. İflah olmaz artık bu yanımız.
Mutluluğu amaç yaparak, hüznü yoldaşımız yaptık. Mutluluğu para, ün, başarı, aşk sanırken de çok yanıldık.
Sonra bir yol belirledik güzel yüreklerimize. Bizi onaylayan yandaşlar bulduk gittiğimiz yol üzerinde. Onaylayanlarla bir olup onaylamayanlara savaş açtık. Savaşırken ise büsbütün yoldan çıktık. Tüm bu savaşları verirken de sabrediyoruz sandık.
Oysa ki sabır, sessizdir ama çok cesur bir eylemcidir.
Sabır, hareket ederken arkanda bıraktığın yetersiz mesafeye şöyle bir bakıp da asla içerlememek demektir.
Çünkü gittiğin yolun niceliği değil, niteliği önemlidir. Sabır, çıt çıkarmadan sesini dinletmek, yürüyebilecekken emeklemek, elinde olanı yeri geldiğinde bırakabilmek, bıraktığını yerine koyabilmek için ise vazgeçmeden çaba sarfetmek demektir.
Sabır, beklemek değil; hayal ettiğin için fırtınaya karşı yürümek ve saçların hiç dağılmadan bekleyene gitmektir.
Sabır, ulaşmak istediğine vardığında farketmektir.
Elinde olanın değerini bilmek ve asla küçümsememek demektir.
Mutluluk sahip olmak değildir.
Mutluluk, sabrederek elde ettiğin ve bu sebeple kıymetini bildiğindir.
Yavaş da olsa ilerle. Mutluluğu asla bulamazsın o durduğun yerde. Tahammül ederek ve bekleyerek mutlu olan tek bir kişi tanımadım ben. Bekleyeni her zaman geçer yavaş da olsa emin adımlarla ilerleyen.
Read more
İREM DERİCİ’DEN ŞAŞIRTAN İTİRAF! KÜÇÜKKEN CAMDAN ATLAMIŞ... Ünlü şarkıcı İrem Derici önceki gün İstanbul sahnesi öncesi şaşırtan açıklamalarda bulundu. İşte Derici'nin o röportajı! *Yeni şarkınız “Ben Tek Siz Hepiniz”de nasıl yorumlar alıyorsunuz? *Sahte hesaplardan bile ... İREM DERİCİ’DEN ŞAŞIRTAN İTİRAF! KÜÇÜKKEN CAMDAN ATLAMIŞ...
Ünlü şarkıcı İrem Derici önceki gün İstanbul sahnesi öncesi şaşırtan açıklamalarda bulundu. İşte Derici'nin o röportajı!
*Yeni şarkınız “Ben Tek Siz Hepiniz”de nasıl yorumlar alıyorsunuz?
*Sahte hesaplardan bile yapıyorlar. Sosyal medyada yorum yapanlara takılırsak bitmişiz. Artık şarkımdaki gibi takmıyorum, takmayacağım. Hacker’lara yola getiriyorum ben. Sahte hesaplardan tıkla şunu diye gönderiyorlar hadi lan oradan diyorum abla sen de cin çıktın diyorlar.
*Evlilik teklifi geliyor mu?
Yok onu ben ediyorum genelde. Edis’le aramızda geyik yapıyoruz, atışıyoruz arada
*10 günde aşık ederim demiştiniz
6 yıl oldu ben bu sektöre gireli, ben hayata 1987’de dünyaya troll olarak geldim. Mizah üstüne yaşayan insanım. Herkesi değil, kendi istediğimi aşık ediyorum. Aşk meşk yok şu an…
Okulda beni konuşsunlar diye camdan atlamışlığım var, ilgi manyağıyım...
RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN PROFİLDEKİ LİNKE TIKLAYIN!
Read more
Genelde okudukça açıldı benim kafam..çok okuyan mı çok gezen mi sorusu bende başka cevap bulurdu ...
Media Removed
Genelde okudukça açıldı benim kafam..çok okuyan mı çok gezen mi sorusu bende başka cevap bulurdu hep.. ama şimdiki aklım olsa cümlesi de hep daha çok gezerdim giderdim görürdüm ‘lerle biter hep. Sen nasıl öğreniyorsun? görsel, işitsel, dokunsal.. ben dinlediğimi çok hatırlamazdım ... Genelde okudukça açıldı benim kafam..çok okuyan mı çok gezen mi sorusu bende başka cevap bulurdu hep.. ama şimdiki aklım olsa cümlesi de hep daha çok gezerdim giderdim görürdüm ‘lerle biter hep. Sen nasıl öğreniyorsun? görsel, işitsel, dokunsal.. ben dinlediğimi çok hatırlamazdım hep kötüydü tarihte, coğrafyada notlarım.. benim okumam görmem lazım sevgide ise hepsine ayrı ayrı aşığım.. 5 sevgi dili var ki şöyle ; 1- “nitelikli beraberlik” hani gidip bir parfüme o parayı vermez de seni öyle bir yemeğe çıkarır ki 5 parfüm 1 kazak alırdı dersin bir de üzülürsün hediye almadı bana diye çünkü senin sevgi dilin 2- “armağan alma” ise seni istediğin tatile de götürse kesmez oturur evde paket yaparsın kendine. 3- “onay sözleri” hani artık çoğumuzun unuttuğu ya da başlarda öyle olup sonra nedense değişen adamların tersine her zaman teşekkür edenler minnet dolu cümleler kurup mutlu olduğunu belirten seni seviyorum diyenler ve hep diyecek olanlar sizler hep ama hep varolun e mi? 4- “hizmet davranışları” ay valla kalksın kendi suyunu da kendi alsın demeyen sana kahvaltı hazırladım diye uyandıran, ya da erkeğim değil mi canım ütüsünü de ben yapıcam yemeğini de temizliğini de diyerek tüm sevgisini geyşalıkla gösterenler:) ve 5- fiziksel temas zaten bunu açıklamaya gerek yok sevdiğine sarılmak öpmek istemeyeni hatta ay yeter çok öptün sarıldın diyeni de anlamadım anlamicam.. bu kitap “5 SEVGİ DİLİ” yazarı Gary Chapman büyük tavsiye❤️ ve bana gelicek olursak şunu anladım.. eğer senden sevgi bekleyen kişinin tek bir sevgi dili varsa mesela armağan alma ve sen ona onay sözleri de söylesen nitelikli vakit de geçirsen sarılıp öpsen de o senden aynı şekilde bir armağan almadıkça almıyor sevgini.. annemle çözdüğüm ilk kodum buydu ve çok yolu açtı bende tıkalı enerjilerimde.. belki burdan da birine gider başka bir enerjide buluşur açarız yolları diye ... ve ben ayrı ayrı müptelayım sevginin bildiğim bilmediğim bütün dillerine💓
Read more
Loading...
Daha net ifade edilemezdi! Şu koltuk sevdasından artık vazgeçseniz de biz de gerçekten gönül verip ...
Media Removed
Daha net ifade edilemezdi! Şu koltuk sevdasından artık vazgeçseniz de biz de gerçekten gönül verip sizlerin beceremedeğini artık becersek ve ülkemize sahip çıksak! Siz o koltukta oturmaya devam ettikçe ben ve benim gibi bir sürü vatanseverin oyunu bundan sonra kaybedeceksiniz! #Repost ... Daha net ifade edilemezdi! Şu koltuk sevdasından artık vazgeçseniz de biz de gerçekten gönül verip sizlerin beceremedeğini artık becersek ve ülkemize sahip çıksak! Siz o koltukta oturmaya devam ettikçe ben ve benim gibi bir sürü vatanseverin oyunu bundan sonra kaybedeceksiniz!
#Repost @kaansekban.sacmalar
・・・
Sayın @kilicdaroglu , basın toplantınızı baştan sona izlemiş birisi olarak içine düştüğüm hayret ve hayal kırıklığını paylaşmak isterim. Zira sonuçları bilmeden bu toplantıyı izleyen birisi seçimi kazandığınızı zannedebilir. Neden mi?
❗️AKP'deki düşüşü partinizin başarısına bağladınız ancak partinizin %22'ye düşmesini açıklayamadınız.
❗️Partinizin 40 yıldaki en yüksek oyunu almış adayını tebrik etme nezaketini bile göstermediniz. Basın sorusu gelene kadar adını ağzınıza bile almadınız.
❗️Sayın @vekilince 'nin seçimi kazananları tebrik etmesini eleştirdiniz. Zaten kendisi de tek adamlık rejimine dönüşebilmesi riskine vurgu yapmıştı ancak girdiği yarıştaki rakibini tebrik etmeyi de ihmal etmedi.
❗️Sandıkları o kadar iyi kontrol ediyordunuz da kurmaylarınızın sayım sırasında canlı yayına çıkıp "2. tura kaldık" şeklindeki açıklamalarıyla halkı galeyana getirmesini yine açıklayamadınız. Malesef İstanbul'da bile pek çok sandıkta gözlemciniz yoktu.
❗️Koltuk sevdası olanların bu partide yeri yoktur dediniz ancak kaç seçim kaybetmenize rağmen o koltuğu bırakmadınız. En çok çalışan pek çok genç ismi liste dışı bırakıp Sağlık durumuna rağmen Deniz Baykal'ı aday göstermek mi koltuk sevdasına karşı durmak?
❗️Genel başkanlığa devam etmeniz halinde partinizdeki "yapılan yol ve köprüleri kemirirler, artık buzdolaplarını yalayarak beslenirler" şeklinde diğer partilerin seçmenlerini hakir gören Mahmut Tanal gibi adamları partide tutarak gerçekten iktidar ortağı olabileceğinize inanıyor musunuz?
❗️Son olarak Adalet Yürüyüşü, İYİ Parti'ye verdiğiniz destek ve nezaketinizi demokrasi adına takdire şayan bulduğumu belirterek bir vatandaş olarak teşekkürlerimi iletiyor, ancak başında siz ve yönetiminizin bulunduğu bir CHP'ye yerel ya da genel hiçbir seçimde asla oy vermeyeceğimi beyan ediyorum.
Not: Twitter'da yıllar önce beni engellemiştiniz, instagram'da da engelley
Read more
O ‘aydınlanma çağı’mın başlangıcı kabul ettiğim geceden beri her şey öyle güzel ki <span class="emoji emoji1f33f"></span> Üstelik bunu ...
Media Removed
O ‘aydınlanma çağı’mın başlangıcı kabul ettiğim geceden beri her şey öyle güzel ki Üstelik bunu sadece ben söylemiyorum. Görenler “Sana noldu? Uçacak gibisin.” diyorlar Vallahi ne yalan söyleyeyim, uçacak gibi değilim. Uçuyorum 🧚🏻‍♀️ 26 yılda elbet birçok kez mutlu oldum ama bu ruh ... O ‘aydınlanma çağı’mın başlangıcı kabul ettiğim geceden beri her şey öyle güzel ki 🌿 Üstelik bunu sadece ben söylemiyorum. Görenler “Sana noldu? Uçacak gibisin.” diyorlar 🙈 Vallahi ne yalan söyleyeyim, uçacak gibi değilim. Uçuyorum 🧚🏻‍♀️ 26 yılda elbet birçok kez mutlu oldum ama bu ruh hâlim mutluluktan çok farklı bir şey. Çok daha kapsamlı. Resmen iliklerime kadar yaşadığımı hissediyorum. Ah ben ne çok beklemişim o kozada.. Ama işte varmış bir sebebi. Daha güzel uçabilmek içinmiş demek ki 🦋 Aynen şu fotoğraftaki gibi, oturdum bir köşeye evrenin mükemmel işleyişini izliyorum. Yaradan’ın mucizelerine tanıklık ediyorum. Nasıl açtıysam kalbimi, aldıkça alıyorum Yaradan’ın sunduklarını. Elimden geldiğince veriyorum da. Verdikçe daha çoğu geliyor. Anlatacağım o kadar çok şey var ki nereye yazsam şaşırıyorum artık. Günlük yazamıyorum; elim kopuyor. Günlüklerimi video olarak çekiyorum o yüzden 🙈 ‘Kozam’ vermişti bu öneriyi aylar önce. Şimdi öyle işime yarıyor ki.. Allah’ım sığmıyor içim içime 💜 Ama öyle sanıldığı gibi dışarıya bağlı bir hâl değil bu. İçten patlamalı 😁 Theta Healing ve Meltem&Ünal Güner vesile oldular evet ama yani bende de ne enerji varmış mübarek 😂 Ne dolunay ne gezegen retroları ne gezegenlerin burcuma etkisi.. Umrumda değil. Yaşamak çok güzel ✨ Resmen ‘Oldu, oldu, oldu’ 🌸 “Her şey mi bu kadar yolunda?” derseniz söyleyeyim; “Evet! Her şey tam olması gerektiği gibi. Dileklerimden, niyetlerimden henüz gerçekleşmemiş olanlar elbet var ama onlar da en güzel vakitte gerçekleşeceği için bekliyor. Ya da daha güzeli olacağı için olmuyor bazı şeyler.” O yüzden geleni kabul edip anda kalıyorum; geçmişimle hiç olmadığım kadar barışığım, gelecek olana ise kalbim tamamen açık 🙏🏻 (Çok sevdiğim çantam da canım ruh ikizim @niluferterzizmir tasarımı 💜 O yanımda olunca Nilcim de benimleymiş gibi hissediyorum, harika enerjisi geçmiş olmalı çantaya da 😍)
Read more
Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. ...
Media Removed
Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve ... Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allâh'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” {Meryem Sûresi, 3-6}

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. {Al-i İmran Sûresi, 38}

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” {Enbiya Sûresi, 89}

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allâh'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allâh, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. {Enbiyâ Sûresi, 90} (Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi, 7)

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” {Al-i İmran Sûresi, 39}

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir?⤵⤵⤵
Read more
Loading...
Arada bir rüzgar esiyor, sarı yapraklar uçuşmaya başlıyor yoğun şekilde ben de pencereden görüyorum. İlk ...
Media Removed
Arada bir rüzgar esiyor, sarı yapraklar uçuşmaya başlıyor yoğun şekilde ben de pencereden görüyorum. İlk olarak her zaman aklıma Pocahontasın yapraklarla ve rüzgarla şarkı söylemesi gelir çünkü o zaman çok sürreal gelmişti ve çok beğenmiştim. Bu sefer bir anda ağaçlar açısından ... Arada bir rüzgar esiyor, sarı yapraklar uçuşmaya başlıyor yoğun şekilde ben de pencereden görüyorum.
İlk olarak her zaman aklıma Pocahontasın yapraklarla ve rüzgarla şarkı söylemesi gelir çünkü o zaman çok sürreal gelmişti ve çok beğenmiştim.
Bu sefer bir anda ağaçlar açısından gördüm durumu. Rüzgar aslında ağaçların eskilerini, artık yaşamayan kısımlarını alıp temizliyor. Bir süre ağaçlar cansız görünse de aslında içlerinde bir sonraki sezon için oluşum var.
Ağaçlara karşı çok büyük ilgim ve sevgim var (bir çok arkadaşım tanık oldu en garip şekillerde 😅) ve bence onları tanıyıp algılasak insanlık kurtulur ama o bağı çoktan kaybettiğimizi düşünüyorum.
Thanks for coming to my Tedtalk

#goingbacktotheroots #heartrees
Read more
Bir vajinismus hastamın hikayesi ... <span class="emoji emoji1f338"></span>Beş yıllık flört ve 1 yıllık sozlulukten beraber 6 yıl eşimle ...
Media Removed
Bir vajinismus hastamın hikayesi ... Beş yıllık flört ve 1 yıllık sozlulukten beraber 6 yıl eşimle birlikteligim oldu .Birlikteliğimize başından beri herkes karşı ve engeldi. Evlendiğimiz güne kadar eşimle birlikte herkese her zorluğa göğüs gererek bu evliliği gerçekleştirdik. ... Bir vajinismus hastamın hikayesi ... 🌸Beş yıllık flört ve 1 yıllık sozlulukten beraber 6 yıl eşimle birlikteligim oldu .Birlikteliğimize başından beri herkes karşı ve engeldi. Evlendiğimiz güne kadar eşimle birlikte herkese her zorluğa göğüs gererek bu evliliği gerçekleştirdik. .
.
.11 aylık evliyim bunca insana ve zorluğa karşı verdiğim savaşın zerre kadarını bu vajinismus belasına karşı veremedim. 11 ay boyunca her uyandigimda şişkin gözler ağlamaklı bir surat kavgalı gürültülü günler olmayacak yapamayacağım basaramayacagim korkusu mutsuz umutsuz ve ozguvensiz bir kadın 4 ay öncesine kadar ben ve eşim vajinismusu kabul etmiyorduk. İki defa kadın doğum kapısından aglayarak mutsuz çıktım ıkisinde de umudum daha fazla tükendi sonrasında psikiyatri desteği aldım sadece 1 hafta sürdü yine olmadı yapamadım daha sonrasinda gün geçtikçe bu hastalığı erteledik olmayacagini kabul ettik artık ta ki ebru hocama gelip iylesen bir arkadaşımin ısrarlarına kadar 4 ay kadar bir süredir yenmem gerektiğini düşünüyordum ama yine erteliyordum Van’dan Ankara’ya tedavi için geleceksem artık bitmeliydi ... korku vardı icimde her zaman çünkü bundan başka şansım yoktu ... .
.Ebru hocaya gelen hastaların yazıları çok fazlaydı ama benim durumum bu şekilde değildi... ilk gecenin sabahında carsafimi gormek isteyen ınsanlar kapımda bekleyişleri ağlamaklı sabahlarım ve olmadı yapamadım deyişlerim bugüne kadar da eşimin ailesine açılan telefonlar sürekli karşımda hayır iylesmediler diyen ınsanlar uzerimde ki psikoloji baskı beni oldukça yıpratmıştı herkese karşı gelip evlendigim insanı artık bırakmak boşanmak istiyordum fazlasıyla tükenmiştik bunca şeyi geride bırakarak esimin desteğiyle ebru hocama geldim kendime vücuduma dokunamayan ben birlikteliğin korku verici birşey olduğunu düşünen ben şimdi mutluluktan ağlamak üzereyim 3seansta bitecek dedi defalarca kesin bitecek mi sorularına evet 3 seansta bitecek dediği ondan beri mutluluktan uçmak üzereydim 1 seansta uyguladıkları ve o güzel ses tonu kendine güvenen artik başarabilen bir kadın yarattı 3 seans bitti ve içimde ki mutluluğu anlatmak imkansız ... #vajinismus #vaginismus #vajinismustedavisi
Read more
canım beybiletamla 1 yıl 8. ayımız Damla’nın almiloş&fındık hanımları bknz dam&nes.herrr şeyimi paylaştığım, artık sanal diyemeyeceğim kadar gerçeksin. İnanır mısınız bilmem ama her günümüz konuşarak,görüntülü olsun,sesli olsun,telefonla olsun geçiyor. Damlanın tek ... canım beybiletamla 1 yıl 8. ayımız💓💖💞💘💕 Damla’nın almiloş&fındık hanımları bknz dam&nes.herrr şeyimi paylaştığım, artık sanal diyemeyeceğim kadar gerçeksin. İnanır mısınız bilmem ama her günümüz konuşarak,görüntülü olsun,sesli olsun,telefonla olsun geçiyor. Damlanın tek adımından haberdarım (ağlayın)👶🏻👶🏻 dünyadaki en zevki şeylerden biri, Damlayla zıtlaşmak olabilir. Kavgalarımıza bile dönüp gülebiliyoruz,kavgada söylediğimiz lafları birbirimize atıp “BU NE AMK HAHAHHAJÖSÇDÖWÖ “,BEN BUNU NEDEN YAZMIŞIM”, “ALLAH BELANI VERSİN” diye geçiyor... 1 dk mesajıma bakmasa öldürebilcek kapasitedeyim tsk💔 geçen gün Damlanın annesi G***** annecimle konuştum,artık damlanın ailesi beni tanıdığı için sıradanlaşmasını istediğim bir şey bu🤗🤗 İzmir bebesinin hayali olan İTÜ’yü -inş- kazanma hayali kuruyor eğer kazanırsa (!!) İstanbula gelicek gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum neler yapabiliceğimizi✈️ Bu yazıda küçük bir diss olmazsa rahat edemem o yüzden Damlayı sahiplenmeye çalışanlar,bile bile damlayla snap atan boş insanlara bir seslenişim olacak
s i z k i m s i n i z a c a b a
siz snap atın biz 1yıl 9ayımızı kutluyoruz🌯🌯 bu emoji atarken bile acıkıyorum,damla benim içime göçmek istediği için yiyorum yanlış anlamayın yoksa neden yiyeyim ki<333 buraya ne kadarrr yağızın modlarını bırakmak istesemde............. birbirimizin ayak numarasına kadar herr şeyini biliyoruz,sana çekinerek anlatamayacağım hiçbir şey yok sanırım♥️ birbirimizi daha iyi tanıyabilmek için herr gece yaptığımız testler sayesinde senin şuraya secereni dökebilirim, sende benim dökebilrisin aslında bu yüzden birbirimize iyi davranıyoruz!1!1!1!1!1 hahahahahahsöeödmwmdm şaka birrr yana “😏” şu emojiyi attığın gün tam olarak beni ne kadar çok tanıdığına bütün kalbimle inandım. Bu emoji başkalarına göre ne bu şimdi?” denilebilecek cinsten ama benim için o kadarr özel ki. Asla amaciyla kullanılmıyor... bugün tam kafa topuna girip seni ezmelik bir gün havası yok mu ya???????? şakalar birrr yana; benim dertlerimi kendine dert edindiğin için,ben ne hissediyorsam aynısını benimle birlikte hissettin için, ben sen değil ‘biz’ olduğumuz için her şey için çok teşekkür ederim, iyi ki “👶🏻👼🏻”😻 || @burnercel
Read more
9 Eylül; sevgili annemin doğumgünü. 2 hafta önce vefat eden annem İzmir’lidir, üstelik bizler ...
Media Removed
9 Eylül; sevgili annemin doğumgünü. 2 hafta önce vefat eden annem İzmir’lidir, üstelik bizler için çok anlamlı bir gurur günü,İzmir’in kurtuluş günü, yıllarca süren kurtuluş savaşının artık kazanıldığı gün. . 2012’deki ilk demans krizinden itibaren, her ay en az bir kere annemin yaşadığı ... 9 Eylül; sevgili annemin doğumgünü. 2 hafta önce vefat eden annem İzmir’lidir, üstelik bizler için çok anlamlı bir gurur günü,İzmir’in kurtuluş günü, yıllarca süren kurtuluş savaşının artık kazanıldığı gün. .
2012’deki ilk demans krizinden itibaren, her ay en az bir kere annemin yaşadığı Bodrum’a gittim, doktorlar annemin bu hastalıkla bakımevinde değil evde kalmasını tavsiye etmişlerdi.
2 bakıcımız oldu hep, ayrıca Bodrum’a kış konserleri de koyuyordum, bazı gidişlerimde hem annemi ziyaret ediyor hem de artık şehirleşen Bodrum’da kış ortasında kültür merkezinde konser veriyordum.
Yaz aylarında zaten her yıl D Marin Turgutreis Doğuş festivalinde bir projem ile yer almaktaydım.
2014, annemin Alzheimer hastalığının orta devresiydi, unutkanlıkları çoğalmaktaydı ama insanlarla hala sohbet edebilmekteydi.”Sait Faik” üzerine bir eser bestelemiştim, annemin geldiği son konserimdir,
d-marin 6000 kişilik, konserden 1 saat önce en ön sırada annem provayı izliyordu, işimiz bitince bu eserin başrollerindeki Demet Evgar @temedragve ve Songül Öden’le @sngloden tanıştırmıştım. Annem onları çok sevdi ve sohbet esnasında ;”biz küçük, 3 kişilik bir aileyiz,oğlum, torunum ve ben”dedi.
Bodrum’da tatlı bir rüzgarın estiği o akşam, Demet ve Songül’de etkilenmiş, hatta biraz da duygulanmışlardı.
Daha sonra biz kulise çekildik, bana anlatılana göre, annem o en ön koltukta oturmuş kalmış, görevliler ona asıl yerine geçmesini söylediklerinde de inat etmiş, “ben burada oturacağım oğlumun konserini buradan seyredeceğim” demiş, kimse annemi kaldıramamış. Festivalin sahibi Ferit Şahenk konseri izlemeye gelince, durumu anlamış, annemi çok onurlandırmış ve elini öpmüş anlatılana göre, annemin bir türlü kalkmadığı kendi yeri yerine biraz daha arkalarda bir yere oturmuş.
Alzheimer “unutmak” üzerine , çok yorucu bir hastalıktır, günümüz insanında arttıkça artan, çözümü olmayan bir bela, önce okuma yazmayı unutur, anlamayı unutur, anlatmayı unutur, çevresini unutur, oğlu hariç tüm insanların kim olduğunu unutur, dertlerini de unutur, sonra sırasıyla yürümeyi, hareket etmeyi, yemek yemeyi, en son evrede nefes almayı unutur, daha da ötesinde yaşam hücreleri yaşamayı unutur. #fazılsay
Read more
Sevgili @nurguluslu nun #pozitifdogumhikayesi İlk doğumunun hikayesini bundan tam 6 yıl önce ...
Media Removed
Sevgili @nurguluslu nun #pozitifdogumhikayesi İlk doğumunun hikayesini bundan tam 6 yıl önce paylaşmışım. İnanamıyorum. Zaman su gibi akmış. Şimdi 2. bebeğinin doğum hikayesi annelere ilham, güç versin❣️❣️ “2012 yılında ilk oğlumu kucağıma aldım tabiki normal doğumla çok şükür ... Sevgili @nurguluslu nun #pozitifdogumhikayesi
İlk doğumunun hikayesini bundan tam 6 yıl önce paylaşmışım. İnanamıyorum. Zaman su gibi akmış. Şimdi 2. bebeğinin doğum hikayesi annelere ilham, güç versin❣️❣️ “2012 yılında ilk oğlumu kucağıma aldım tabiki normal doğumla çok şükür herşey yolunda gitti aradan yıllar geçti kardeş fikri aklımıza düştü ve ikinci oğluma hamile kaldım 😊
İlk doğumum normal olduğu için doktorumda bende sezaryen fikrini hiç düşünmedik sadece ters giden bir durum olursa tabiki gerekli müdahale edilecek şeklinde doktorum beni rahatlattı
Artık gebeliğin son haftası bitmişti tam 40. Haftada muayene için doktora gittiğimde doktorum açılma durumuna bir bakalım dedi ve hiç sancım yokken 4cm açılmam olduğunu öğrendim ebe hiç eve gitme eşin eşyaları getirsin dedi
Ama evim hastaneye biraz uzaktı ve beni evde bekleyen bir oğlum vardı doktorumla görüştüm evde sancılarımı beklemek istediğimi söyledim bana gerekli uyarıları yaptı ve evime geldim oğluma kardeşinin gelmek üzere olduğunu anlattık eşyalar son kez kontrol edildi ılık bir duş aldım ama sabaha kadar hiç sancım olmadı
Tabi sabah tekrar kontrole bi gideyim dedim ama doğum yapacağımı hiç sanmıyordum çünkü hiç sancım yoktu. Hastanede tekrar muayene oldum ve açılmam 7cm olmuş 🙄
Ama bende hala tık yok ben asla istemem dememe rağmen doktorum suni sancı verelim doğuma çok az kalmış dedi ben biraz korkuyordum suni sancı çok acı veriyor diye duymuştum sabah 10da serum takıldı ama bende hiç sancı olmadı açılma devam ediyor ama sancı olmuyordu artık 10cm e gelince doğumhanede suyumu patlattı doktorum ve 15:40 ta başlayan doğum sancıları 16:10 da oğlumu göğsüme almamla son buldu 👶🏼 yani anlayacağınız 30 dk sancım oldu 😊 ve harika bir doğum yaptım tentene temas kordonun geç kesilmesi masaj yaparak doktorumun plasentayı çıkarması herşey çok güzel ve kolaydı
Tabi benim en büyük hayalim doğumdan yürüyerek çıkmaktı ve çok şükür gerçekleşti 💪🏻 Allah isteyen herkese evlat nasip etsin
Ne normal doğum yapan kadın mükemmel nede sezaryen yapan kadın başarısızdır anne olmak zaten dünyanın en zor ve en güzel şeyi
Tek söyleyeceğim normal doğumdan korkmayın kızlar akışına bırakın 😘”
Read more
Renkleri koklamak, notaları görmek, sayıları renk olarak görmek... Acının kokusunu alabilmek? ...
Media Removed
Renkleri koklamak, notaları görmek, sayıları renk olarak görmek... Acının kokusunu alabilmek? Nasıl olurdu? Sinestetik insanlardan bahsediyorum. Farklı nörolojik yapıların nelere yol açabildiğini, beynimizin nelere kadir olduğunu bilmek dehşet uyandıran bir haz hissini ... Renkleri koklamak, notaları görmek, sayıları renk olarak görmek... Acının kokusunu alabilmek? Nasıl olurdu?
Sinestetik insanlardan bahsediyorum.
Farklı nörolojik yapıların nelere yol açabildiğini, beynimizin nelere kadir olduğunu bilmek dehşet uyandıran bir haz hissini tetikliyor bende.
Renklerin kokusunu aldığı gibi acının kokusunu alanlar var mesela... Bu bir "hastalık" değil, nörolojik bir farklılık.
Zaten artık "hastalık" yaklaşımı yavaş yavaş ortadan kalkıyor.
🌻
Farklı olandan korkmak insanca bir eğilim. Ancak farklı olanın kattığı zenginliği arzulamak da insanca. Hangi eğilimin ağır basacağını belirleyen de sistem. 🌻
"Nörolojik farklılık" kavramının akademik bilgi olmaktan çıkıp hayatıma girmesi kızım sayesinde oldu.
Bilmek başka, uygulamak başkaymış onu da görmüş oldum sayesinde. Eğitim sistemimizin farklı gelişim gösteren çocuklara yaklaşımının ne kadar içler acısı olduğunu da...
🌻
Aslında bu kızımın hayatı olduğu için konuyu ortaya çıkarmayı düşünmüyordum. Ancak babası bir kaç ay önce haberim dışında paylaşımda bulundu, ve aslında başlangıçta kızsam da fark ettim ki üstümden bir yük kalktı. Çünkü ben bu konuyu konuşmak istiyorum.
🌻
Farklı gelişim gösteren bir çocuğun annesi olmak çok zor ve bir o kadar da olumlu olumsuz her duyguyu çok yoğun yaşadığım bir süreç.
Başka herkes için normal olan yeni bir kelime öğrenme, iki ayak aynı anda koordine olarak zıplama gibi beceriler evde zafer alayına dönüşebiliyor. 🌻
En zor kısmı bağımsızlaşacak mı, başkalarına bağımlı olmadan bir hayat sürebilecek mi? Sorusu. Bizim yolculuğumuzda bu sorunun cevabı artık ortaya çıktı: çok büyük ihtimalle evet.
Belki de bunun rahatlığıyla bu paylaşımı yapabiliyorumdur.
🌻
Bana sorular geliyor "Deniz Hanım ne yaptınız, gençleşmiş gibisiniz" diye. Çünkü bu sene itibarı ile artık tekrar yaşamaya başlayabilirim gibi hissediyorum. Yedi senedir yabancısı olduğum bir duygu. Özlemişim.
🌻
Dünkü gönderimin altına @guzellik_hemsiresi Bir soru sormuş: "Kaplan anneliği bırakıp koruma kısmına nasıl geçtiniz" diye.
Cevabım: sosyal çevremin desteği ile. (Devamı yorumlarda)
Read more
Akşam saatlerinde Aspavadaki buluşma için hazırlanmıştım, beni masanın bir ucuna oturtmuşlardı, ...
Media Removed
Akşam saatlerinde Aspavadaki buluşma için hazırlanmıştım, beni masanın bir ucuna oturtmuşlardı, bütün çalışanlar etrafta koşturma içerisindeydi, bir allahın kulu masaya puf lavaş ve tereyağı getirmemişti! Midem gerçekten kazınıyordu! Biraz sonra içeriye biri girdi, ohh tanrım ... Akşam saatlerinde Aspavadaki buluşma için hazırlanmıştım, beni masanın bir ucuna oturtmuşlardı, bütün çalışanlar etrafta koşturma içerisindeydi, bir allahın kulu masaya puf lavaş ve tereyağı getirmemişti! Midem gerçekten kazınıyordu! Biraz sonra içeriye biri girdi, ohh tanrım bu Mike ve Mike’ın ikiz kardeşi Georgedan sonra gördüğüm en yakışıklı erkekti, uzun boylu, esmer ve vahşi gözleri ile beni etkisi altına almıştı, masaya oturur oturmaz hemen ufak garsonu serçe parmağı ile yanına çağırıp kendine güvenle “ablana sordun mu ne istermiş” dedi! Ohh tanrım gerçekten hakimiyet kurmuş alfa erkeklerine bayılıyordum! Garson masaya puf lavaş, tereyağı ve biraz da acılı ezme getirmek için yanımızdan uzaklatığında büyük patron elini göğsüne kondurup melodik bir şekilde “selamunaleyküm” dedi.. sesindeki vahşi güven beni huzursuz ediyordu, sanki bir şelaleden düşüyor ama mutlu hissediyor gibiydim, dudaklarımdan öylece “vealeykümselam” kelimeleri dökülmüştü, sanki yıllardır bu selama hasret kalmışım da şu an hasretliğimi gideriyor gibi hissediyordum! Ohh tanrım ohh Mike ne cehennemdeydin! Artık seni bulmam her şeyden önemliydi çünkü Büyük Patronla günaha girmek istemiyordum. Lavaştan büyük bir parça koparıp acılı ezmeye bandıktan sonra derin bakışlarını üzerimde gezdirip “Bak Nastasya hanım” dedi, Nastasya olmadığımı söylemek istediğim anda beni hızla susturup kendisine bir kez daha hayran kalmamı sağlamıştı.. bu bitmesini istemediğim yemek hızla bitiyordu çünkü Büyük Patron gerçekten çok acıkmış ve her şeyi silip süpürüyordu, iyice doyduğunda garsonu yine serçe parmağı ile yanına çağırıp çayını istedi.. O an Sarı Öfke’nin bana işaret ettiğini görmek istemiyor, bakışlarımı ondan hızla kaçırmaya çalışıyordum! Oh tanrım ben neden yarattığın kötü kullarına aşık oluyordum? tuvalete gitmek için izin istedim, 20 adım attıktan sonra kendimi yere atmıştım, birden Aspavada artık Pideler değil Silahlar konuşmaya başlamıştı, kaçabileceğim bir nokta ararken Sarı Öfke vurularak tam önüme düşmüştü, ohh tanrım! Adamlardan biri kolumdan tutup Büyük Patronun limandaki gemiye binmemi emrettiğini söyledi, oh tanrım Büyük Patron’un seksiliği karşısında hayır demek gerçekten mümkün değildi..
Read more
@saglikbakanligi @drfahrettinkoca Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan ...
Media Removed
@saglikbakanligi @drfahrettinkoca Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan bır abla olmama rağmen bugün yazacaklarım artık ahirete göçmüş kardeşinin acısıyla veya yangınıyla yazılmıs seyler olmayacak. 2 yıldır yasadıdıklarımızı anlatan, tek gayesı artık ... @saglikbakanligi @drfahrettinkoca Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan bır abla olmama rağmen bugün yazacaklarım artık ahirete göçmüş kardeşinin acısıyla veya yangınıyla yazılmıs seyler olmayacak. 2 yıldır yasadıdıklarımızı anlatan, tek gayesı artık bunu insanlara anlatmak ve hayatlarını kaybetmelerıne ,arkalarında yanan aıleler bırakmalarına engel olmak için olacak. Butun yapılan hatalar,kişi ve kurum ihmalleri ve bircok şahit dinledikten sonra bugune kadar her zamanki dürüstlüğümle yazılmıs seyler olacak. İsim paylasamayacagım yargı sürecınde oldugumuz için ancak benden önce bircok sayfada zaten kişi ve kurum paylaşilmis.Kardesım 2.5 yıl önce Tüp Mide(mide küçültme) ameliyatı oldu. Ancak amelıyttan once kurum ve doktor ENDOSKOPİ yapmadığı ıcın, kardesımın aslında amelıyat yapılmaması gereken bır hasta oldugu, eger amelıyat yapılırsa cok cok agır komplıkasyonların gerceklesebılecegı ve hatta ölüme yol acabilecegı tespit edilemediDolayısıyla vicdanı olmayan doktoru tarafından eksık tetkikle ameliyat yapıldı. Ameliyattan 5 6 ay sonra kaçak olustu.Neredeyse dalağinı kaybedecekken son anda kurtarıldı.Doktor ancak bu aşamada endoskopi yapmayı düşünebildi ve midesinin aslında ameliyata uygun olmadıgı ortaya çıktı. Kardesıme yaptıgı bu hatalar ortaya cıkmasın dıye kardesıme abi gibi davranarak tum guvenını kazanmıs ve artık kardesımın tek umudu olmustu.Abla anne benı sadece o duzeltebılır dıyordu.Ne kadar yalvarsak da küçük temiz yuregı guvenmıstı.Doktor bıle demekten utandıgım bu kişi bu kez kaçağı onlemek için 3 kez stent takıp bu buyuk oldu cıkart bu kucuk oldu degıstır herseyı deneyerek 7 defa amelıyat etmıs oldu.Ve son amelıyatında cok buyuk bır kanama baslayınca hastane ve doktorun vahım hataları sonucu beynıne hava embolısı attı.Ve benım karsıma gecıp bu durum benım yaptıgım amelıyattan kaynaklı değil dedı. 14 gun yogun bakımda dua ettıgımız benım temız yureklı kardesımın bedenı artık yorgun düstü ve hayata tutunamadı 😔Son nefesıne kadar yanında olmak kollarımda vefat etmesı hala yuregımı yakıyor. hıcbır sey yapamadım. Sadece Yuce Allaha sıgındım. Sımdı de sizlerle gecırdıgım onca yılın hatırına yardım istiyorum.Paylasmamiz adina😔😔
Read more
Artık spor salonu işletmiyorum. Sadece uzaktan eğitim yapıyorum. Ama salon islettigim dönemleri ...
Media Removed
Artık spor salonu işletmiyorum. Sadece uzaktan eğitim yapıyorum. Ama salon islettigim dönemleri hatırlıyorum da sonbaharda kayit olmak icin bilgi almaya gelirler ama hicbiri vakit bulupta kayıt yaptiramaz. Yılbaşı yaklaşır yılbaşından sonra baslamak için gelenler olur bazılarıda ... Artık spor salonu işletmiyorum. Sadece uzaktan eğitim yapıyorum. Ama salon islettigim dönemleri hatırlıyorum da sonbaharda kayit olmak icin bilgi almaya gelirler ama hicbiri vakit bulupta kayıt yaptiramaz. Yılbaşı yaklaşır yılbaşından sonra baslamak için gelenler olur bazılarıda kayıt yaptırır ama devam edemezler. Hafif havalar ısınır kazaklar çıkar 2 ay sonra düğünüm var amcam evleniyor kuzen nişanlanıyor acil şu kadar kilo vermem gerek diyenlerin telaslarinı dinlersin. Yaza kadar nasıl olurum diyenlerde ardından salona kayıt olur velhasıl birde ramazan girer tamaam ortalıkta kimse kalmaz. Ramazan bitsin başlicam diyenler sezonuda açılmıştır artık. Ramazan geçer artık yaz tatil güneş derken sonbahar gelir çatar... Bir türlü o hayal edilen vucudu yapmak için fırsat bulamazlar koca yıl... E peki sonra nemi olur o meshur söz " ben gitseydim ondan güzel olurdum" 😂
Neyse 4 mevsim spor yapan kardeşlerime selam olsun seviyorum sizleri... ______________________________________________ (Ücretli hizmetim olan Uzaktan eğitim ile hızlı ve dengeli kilo verme kilo alma vücut geliştirme ve ev programları için whatsapp 0530 815 13 77 )
#ifyoucandreamityoucandoit #hometraining #evdeantrenman #uzaktanegitim #uzaktaneğitim #personaltrainer #personaltraining #pt #personaltrainingstudio
#ifbb #magazine #top #world #motivation #motivasyon #bodybuilder #tolgamuratbalıkçı #egzersiz #vucutgelistirme #fitness #spor #triceps #biceps #tolgamuratbalıkçı #tomuba #bodybuilding #ifbbpro #onlinecoach #onlinept #onlinetrainer
Read more
Sevgili arkadaşlarım, günaydın mutlu sabahlar! Bugün gün buyunca gezegenlerin kombinasyonu ...
Media Removed
Sevgili arkadaşlarım, günaydın mutlu sabahlar! Bugün gün buyunca gezegenlerin kombinasyonu Merkür, Satürn ve Uranüs’le üçgen açıyla birbirini selamlıyor. Hepimiz için iletişim konularının oldukça önem kazanacak. Bugün eski ve yeni duygular ve fikirsel değişik düşünceler içinde ... Sevgili arkadaşlarım, günaydın mutlu sabahlar! Bugün gün buyunca gezegenlerin kombinasyonu Merkür, Satürn ve Uranüs’le üçgen açıyla birbirini selamlıyor. Hepimiz için iletişim konularının oldukça önem kazanacak. Bugün eski ve yeni duygular ve fikirsel değişik düşünceler içinde olabiliriz. Her konuda lütfen planlı ve programlı olmaya özen gösterelim. Yine bugün Güneş Neptün karşıt açısı özellikle bizi detaylar içinde kaybolmayalım diye uyarıyor, lütfen kafa karışıklığı ve gerçeklerden uzaklaşmadan yaşam yolumuzda ilerlemeye özen gösterelim. Günün olumlaması: “
Ben saglıkı ve dikkatliyim her an huzurlu olmaya niyet ediyorum ve izin veriyorum”. Koç: Hedefinizi belirleyin!
Boğa: Kimsenin dolduruşuna gelmeyin.
İkizler: İç huzurunu artıran ortamları oluşturun.
Yengeç: Kimsenin işine asla karışmayın.
Aslan: Bugün kimseye sır vermeyin!
Başak lütfen kuruntu yapma
Terazi: Kendinizden her konuda emin olun!
Akrep:Sizi kıskanan insanların varlığından rahatsız olmayın.
Yay: Sürpriz planlara kendinizi kapatmayın.
Oğlak: Hayatın farkında olduğunuzu çevrenize kanıtlamak zorunda değilsiniz.
Kova: Lütfen kendinizi hiç birşey için üzmeyin .
Balık: Kendiniz için denge çok önemli ama bunu istemeyen bir kişiye veremezsiniz. 😘🎀💓💝😌
😘
Read more
Günün kitabı yine bir tanışma kitabı. Seray Şahiner hakkında o kadar çok olumlu yazı, yorum okudum ...
Media Removed
Günün kitabı yine bir tanışma kitabı. Seray Şahiner hakkında o kadar çok olumlu yazı, yorum okudum ki uzun zamandır okumak istiyordum. Severek okudum, diğer kitaplarını da zamanla mutlaka okuyacağım. #Antabus bir kadının, Leyla'nın hikâyesi. Önce babası, sonra kocası tarafından ... Günün kitabı yine bir tanışma kitabı. Seray Şahiner hakkında o kadar çok olumlu yazı, yorum okudum ki uzun zamandır okumak istiyordum. Severek okudum, diğer kitaplarını da zamanla mutlaka okuyacağım.😍 #Antabus bir kadının, Leyla'nın hikâyesi. Önce babası, sonra kocası tarafından ezilen, hor görülen bir sürü kadından biri. Erkek şiddeti kurbanı olan, sıkça 3. sayfa haberlerinde gördüğümüz, belki de çevremizde bile var olan sessiz kurbanlardan... Konu böyle sert olunca okurken hep bir hüzün hakim olsa da anlatım o kadar güzel ki birçok farklı duyguyu yaşıyorsunuz. Böyle bir hikaye mutlu sonla bitmez zaten diye okurken, bir değil iki son ile karşılaştım. Hangisi daha sarsıcı artık okuyup siz karar verin. Üstelik mizahi bir anlatımı var, düşündürüyor, üzüyor. Çok güzeldi

________________________________________________ ''Başkasının derdi her derde devadır: bakar bakar, 'Benden kötüleri de var,' deyip haline şükreder, kendi derdini unutursun. 'Vah vah, tüh tüh,' deyip kafi merhameti gösterdiğin an görevin biter. 'Ah,' dersin 'vallahi çok üzüldüm, ben çıkayım biraz kafamı dağıtayım...' El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir. Çoğu kadın, çocuğu bile kendi dertlerini unutmak için doğuruyor. Ne ki göbek bağı doğurmakla kopmuyor. Derdine dert eklediğinle kalıyorsun.'' ______________________________________________

#okudumbitti #seraysahiner #neokudum #bookstagram #nekitapsiznekedisiz #okudumbitti2018 #read #booksandcats #kitapvekedi #okumahalleri #angoracats #
Read more
Küçük prens güllere bir kez daha bakmaya gitti. “Hiçbiriniz benim gülüm gibi değilsiniz. Çünkü ...
Media Removed
Küçük prens güllere bir kez daha bakmaya gitti. “Hiçbiriniz benim gülüm gibi değilsiniz. Çünkü henüz hiçbiriniz evcilleşmediniz. Ve siz de hiç kimseyi evcilleştirmediniz” dedi onlara. “Siz tıpkı tilkinin benimle karşılaşmadan önceki hali gibisiniz. Dünyadaki binlerce tilkiden ... Küçük prens güllere bir kez daha bakmaya gitti. “Hiçbiriniz benim gülüm gibi değilsiniz. Çünkü henüz hiçbiriniz evcilleşmediniz. Ve siz de hiç kimseyi evcilleştirmediniz” dedi onlara. “Siz tıpkı tilkinin benimle karşılaşmadan önceki hali gibisiniz. Dünyadaki binlerce tilkiden yalnızca biriydi o. Ama ben onunla dost oldum ve şimdi artık o özel bir tilki. “Hoşça git” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”
Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”
Read more
Onu hafifçe uzaklaştırıp yüzüne düşen saçlarını geriye doğru itti. Geceyi andıran gözleriyle ...
Media Removed
Onu hafifçe uzaklaştırıp yüzüne düşen saçlarını geriye doğru itti. Geceyi andıran gözleriyle buluştuğunda, acısını yok edebilmek için hiç çekinmeden sınırları zorlayacağını biliyordu. “Bana neler olduğunu anlat.” Leyla konuşursa her şeyin daha da kötüye gideceğine ... Onu hafifçe uzaklaştırıp yüzüne düşen saçlarını geriye doğru itti. Geceyi andıran gözleriyle buluştuğunda, acısını yok edebilmek için hiç çekinmeden sınırları zorlayacağını biliyordu. “Bana neler olduğunu anlat.”
Leyla konuşursa her şeyin daha da kötüye gideceğine inanıyordu. Nasıl güvende kalacağını kestiremiyor, o anlara yeniden dönmek istemiyordu. “Ben... Korkuyorum.”
“Lavaboya gittin. Seni dakikalarca aradık. Hiçbir yerde yoktun. Sonra birden ortaya çıktın.” Gözlerini ondan bir an bile ayırmadı. “Darmadağın halde!” Menderes son sözlerinde belirgin bir baskı hissettirdi.
Leyla’nın o an hızla çalışan düşünceleri, karmakarışık olan duyguları ve aklına savaş ilan etmiş kalbi ruhunu teslimiyete itti. “Tamam.”
Kaşları çatılan Menderes, onun ne demek istediğini anlamadı.
“Teklifini kabul ediyorum.” Bu onun için zor olsa da, artık bir adım atması gerektiğinin farkındaydı. Karşısındaki adama bakarken ne gördüğünü bilmiyordu ama bedenindeki gerginliği hissedebiliyordu.
Onu bu sona hazırlayanın ne olduğunu hâlâ öğrenememişti. Çünkü henüz hiçbir şey duymamıştı. Güçlü bir tahmin aklına yerleşmişse de, Leyla’nın dudaklarından çıkmadıkça rahat etmeyecekti. “Melih’le mi karşılaştın?” Bunu sorarken çenesi gerilmiş, öfkesi sesine yansımış, bakışlarında karanlık bir ifade belirmişti.
Duyduğu isimle irkilen Leyla, gözlerindeki yaşları akıtmamak için dudağını ısırdı ve onun dikkatini dağıtmaya çalıştı. “Eğer hâlâ benimle evlenmek istiyorsan... Vazgeçmediysen...”
Menderes içinde kaynayan öfkeyi bir kenara bırakıp Leyla’yı sertçe kollarına çektiğinde, adeta dünyayı vadeden benliğiyle sımsıkı sardı. Elleriyle okşadığı tutamların kokusuna gömdü yüzünü. Ensesinde dolanan istekli parmakların etkisi onu bambaşka bir zamana ve hayranlık uyandıran bir mekâna götürdü.

LEYLA FIRTINASI | ASLI KARABULUT

#ephesusyayinlari #kitapalintisi #bookphotography #read #kitap #book #romantik #tutkuvetehlikeserisi
Read more
Merhaba sevgili okurlarımız... #Repost @sevgiervan (@get_repost) ・・・ #kitapaalıntısı <span class="emoji emoji1f339"></span> ...
Media Removed
Merhaba sevgili okurlarımız... #Repost @sevgiervan (@get_repost) ・・・ #kitapaalıntısı 'Artık bir şey istiyorum hayattan ben de. Çaresizce istiyorum. Dileğimi tutuyorum :Polina yaşasın.' Şüphesiz Ivan Isaenko en sevdiğim kitaplardan.Bana hayatta ne kadar şanslı olduğumuzu ... Merhaba sevgili okurlarımız... #Repost @sevgiervan (@get_repost)
・・・
#kitapaalıntısı
🌹 'Artık bir şey istiyorum hayattan ben de.
Çaresizce istiyorum.
Dileğimi tutuyorum :Polina yaşasın.' Şüphesiz Ivan Isaenko en sevdiğim kitaplardan.❤Bana hayatta ne kadar şanslı olduğumuzu gösteren kitap. Gerçekte de bir zamanlar Ivan Isaenko'nun yaşadığını daha çok etkiliyor. Normalde dram sevmem ama bu kitap benim için çok farkı. 💙
📒
🖊
Polina'nın etrafında bir kasaba dolusu insan olabilirdi, her biri farklı bir ihtiyacını gideriyor olabilirdi, her biri ona neden önemli olduğunu hatırlatabilirdi ama o yine de yalnız ölecekti. Çünkü vakit geldiğinde karanlığa o adımı yalnız başımıza atacaktık.
Birkaç belirsiz saat sonra Hemşire Natalya gece vardiyası için geldi.
"Daha fazla kan alın," dedim, beni göğsüne bastırma çabasını boşa çıkararak.
Gözlerini devirdi.
"😒Lütfen? "dedim.
Kollarını göğsünde kavuşturdu.
"Sana yalvarıyorum."
"Bu seni öldürebilir."
"Öldürmez."
"Bunu bilmiyorsun."
"Güçlü hissediyorum."
"Bir fark yaratmayacak. O gidiyor Ivan."
"Ona bir gün daha verebilir."
"Her zaman bir gün daha fazlasını isteyeceksin."
"Evet ama bu gün, ona veda etme şansım olmadı."
🌸
💚
@nemesiskitap
#ivanisaenkonungörünmeyenyaşamı #scottstambach #nemesiskitap #alıntı #kitapsever #kitapkurdu #kitapönerisi #okumavakti #kitaptavsiyesi #1kitap1fotograf #1kitap1replik #kitapruhu #mutluyumçünkü #kitapsevgisi #kitapoku #kitapaşkı #booklover #booklife #instabook #goodreads #bookmark #bookstagram #bookish #bookworm #bookshelf #mybook
Read more
Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye ...
Media Removed
Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye edildiğini özellikle bu kitapla anlamak mümkün. Aspidistra elbette bir distopya değil, kendi döneminin toplumsal eşitsizliğinin ağır bir eleştirisi. Gene de Orwell’i 1984’e götüren yolun ... Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye edildiğini özellikle bu kitapla anlamak mümkün. Aspidistra elbette bir distopya değil, kendi döneminin toplumsal eşitsizliğinin ağır bir eleştirisi. Gene de Orwell’i 1984’e götüren yolun taşlarının nasıl dizildiğini ve Yeraltından Notlar’ın etkisini oldukça fazla hissediyorsunuz kitapta.
.
Dostoyevski’nin Yeraltı İnsanı,1864 yılının St. Petersburg kaldırımlarından, 1930’ların Londra sokaklarını arşılayan bedbaht Gordon‘una dönüşmüş Aspidistra’yla.
.
Bu arada Fyodor’cuğumun o beni çileden çıkartan karakterlerine artık bağışıklık geliştirdiğimden, Orwell’in Gordon’unu dövme arzumu bastırabildim -en azından kısmen 😒
.
Devamlı kendini baltalayan bir adamın, kapitalizmin çarklarına hapsolmuşken, “para”ya nasıl savaş açtığı anlatılıyor kitapta. Bence topyekun gerizekalı bir fikir; medeniyetin içinde yaşayıp paraya savaş açamazsınız, ya da elbette süper zeki Gordon gibi açarsınız, kazandığınızı da iddia edebilirsiniz, fakat sonunda elinize geçecek tek şey heba edilmiş bir hayat olur.
.
Pislik, sefalet, başarısızlık içinde yaşayınca “para”yı yenmiş olmuyorsun Gordon! Ne demiştim; “Gordon’unu pataklama isteğime direnebiliyorum,” mu? Yok, yok tutamayacağım ben kendimi, gidip kafasına birşey indireceğim 😡
.
Gordon’dan kopayım biraz da, size Aspidistra’nın ne olduğundan bahsedebileyim. Aspidistra çiçek açmayan, geniş yapraklı bir zambak türü. Ne kadar kötü bakarsanız bakın bir şekilde hayatta kalmayı başaranan bir bitki üstelik. Dayanıklılığı, yaşama tutunma azmiyle İngiliz proletaryasını sembolize ettiği gibi, kitapta da en alt sınıfların bile medeniyete tutunmak için evlerinde bulundurdukları bir çiçek olarak tasvir ediliyor. Gordon ne kadar sefalet içine düşerse düşsün ve bu çiçekten ne kadar nefret ederse etsin odasındaki Aspidistra’dan bir türlü kurtulamıyor.
.
Son bölümdeki kara mizah kitabın sayfalar boyunca üzerinize yığdığı sıkıntıyı kaldırıyor. Bu yüzden direnin bence sonuna kadar 😝
.
Diğer Okuduğum Orwell Romanları:
.
– Hayvan Çiftliği
– 1984
– Boğulmamak İçin
– Wigan İskelesi Yolu
– Papazın Kızı
.
Read more
Ay Taşı Kolye Ucu Ben size hep en güzellerinden tasarımlar göstermeye çalışıyorum.İstiyorum ki klasik modeller değil de ustanın elinin değdiği taşın en güzel halinden tasarımların enerjisi size de geçsin😎Normal taşları nasılsa görüyorsunuz her yerde🙄 Bu tarz özel tasarımlar ... Ay Taşı Kolye Ucu💎😍 Ben size hep en güzellerinden tasarımlar göstermeye çalışıyorum.İstiyorum ki klasik modeller değil de ustanın elinin değdiği taşın en güzel halinden tasarımların enerjisi size de geçsin😎💕😍Normal taşları nasılsa görüyorsunuz her yerde🙄
Bu tarz özel tasarımlar bir tane,başka yok...
Mutlaka bir sahibi var bu güzel kolyenin.🙋‍♀️💃Tüm sevdiklerim birer birer gidiyor😢Tam da sahibiyle buluştuğu an aradaki o Aşk’ı görünce ben de mutlu oluyorum.Zaten bana söyleyecek söz kalmıyor.Çok beğendiği bir ürünü bir ürünü kodlayıp totem yapıp ‘bir ay sonra benim olacaksın’ diyenler de var tabi😂😂’Tamam’ diyorum ‘bu ürün satılmaz artık’ Onlarca soran olsa da gerçekten de sahibini bekliyor ve onun oluyor yine..
Özelliklerinden,şifasından dolayı beğendiğiniz ürün olunca çok da takılmayın paylaştığım ürüne,fiyatına.Dediğim gibi ben farklı tasarımları göstermek istiyorum.Ay taşı istiyorsanız ,şifasından yararlanmak istiyorsanız mesela yine güzel ürün buluruz,yine tasarım yaparız,nasıl sürekli kullanabileceğiniz bir ürün yapılır beraber bakarız nasılsa.Her bütçeye uygun ürün çıkarmaya çalışıyoruz zaten👍Siz sadece sizi çağıran taşı bulun yeter😉Bugün olmazsa başka bir gün😎😀💐💕
Read more
Ah ben sizi nasıl sarıp nasıl seveyim? Hangi birinize nasıl teşekkür edeyim? Bu yıl doğum günüme ...
Media Removed
Ah ben sizi nasıl sarıp nasıl seveyim? Hangi birinize nasıl teşekkür edeyim? Bu yıl doğum günüme tesadüfen yolda girdim Üstelik canım @oznrgzlss ve @cvsglmerve ‘nin hayali olan @ikicocukbikaravan ‘da yolculuk yaparken.. Hepimiz yorgun argın kamptan dönüyorduk ki 00.00’da hepsi ... Ah ben sizi nasıl sarıp nasıl seveyim? Hangi birinize nasıl teşekkür edeyim? Bu yıl doğum günüme tesadüfen yolda girdim 😍 Üstelik canım @oznrgzlss ve @cvsglmerve ‘nin hayali olan @ikicocukbikaravan ‘da yolculuk yaparken.. Hepimiz yorgun argın kamptan dönüyorduk ki 00.00’da hepsi birden alkışlayıp “İyi ki doğdun” demeye başladı. (Özz bi ara direksiyonu bırakıp alkışladın, görmedim sanma 😉) @duslukalem video çekiyor, @benkirmizikadinn uykusundan alkış sesiyle uyanıp anında adapte oldu ve alkışlar bitince yine uyudu. Hâlâ o hâlini hatırlayıp gülüyorum. Işıklı bir hayalden karavanda, birbirinden tatlı kadınlarla spontane gelişmiş doğum günü kutlaması 🌸🙈 Sonra eve gelir gelmez komşum @ankakusu.o_0 ‘yla Tuğbam ve kardeşimin hazırladığı kitabı yazılacak aşırı güzel ve garip anlar 😂 Bir de uzaktakiler vardı ✨ Yine ilk dakikalarda arayan Portakalım @erennadiraksamoglu 🍊 T2’ye dönüşecek olan bal kabağımı hediye eden @gulsubartan ve arayıp bana doğaçlama harika bir doğum günü şarkısı söyleyen canım Sıdıka halam 😍 Arayıp beni mutluluktan ağlatan @ormangezgini , doğum günü hediyesi olarak harika bir haber verdi; astsubaylık başvurusu onaylanmış ve bayram sonrası İzmir’e yerleşiyormuş! Artık beraberiz 🤩 Baykuşun benim için ne kadar özel bir anlam ifade ettiğini bilmeden (eminim bu basit bir tesadüf değil) zarif hediyesiyle beni mutlu eden @local.admin 🌿 İsmi buraya sığmayacak kadar çok, lâkin bir o kadar özel insanın birbirinden güzel storyleri, mesajları 🎈Asıl teşekkürü hak eden canım annem @safiyeilhann (Üstelik Dünya Fotoğrafçılar Günü’nde beni dünyaya getirmiş 😉) Ve HAYAT! Bugün canımı hiç yakmadığı kadar yakarak verdiği ders, sanırım en büyük hediyemdi. Daha doğrusu almam gereken dersi yeni yaşımın ilk gününde alabilmiş olmam en güzeliydi. Şimdi yepyeni, çok daha güzel bir yaş beni bekliyor. Kurduğum hayallerin bir bir gerçekleşeceği birbirinden güzel 365 gün! Sevdiklerimle, yeteneklerimle, duruşumu bozmadan hayata güzel bakarak, her daim yeni şeyler öğrenerek, keşfederek geçecek olan bir koca yıl! Evet, heyecanlıyım tozlu bavuluma dolacak olan yepyeni şeyler için ✨ Söz, güzel dilekleriniz bu yıl gerçeğim olacak 💜 #19agustos2018
Read more
GÖZTEPE BAŞKAN VEKİLİ PAPATYA: "KISKANILACAK BİR STADIMIZ OLACAK" 11 EYLÜL 2018 Temeli 9 ...
Media Removed
GÖZTEPE BAŞKAN VEKİLİ PAPATYA: "KISKANILACAK BİR STADIMIZ OLACAK" 11 EYLÜL 2018 Temeli 9 Eylül 2017 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan stadın kaba inşaatının yüzde 60-70 oranında bittiğini ifade eden Talat Papatya, "Kelimeler adeta kifayetsiz kalıyor. ... GÖZTEPE BAŞKAN VEKİLİ PAPATYA: "KISKANILACAK BİR STADIMIZ OLACAK"

11 EYLÜL 2018

Temeli 9 Eylül 2017 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan stadın kaba inşaatının yüzde 60-70 oranında bittiğini ifade eden Talat Papatya, "Kelimeler adeta kifayetsiz kalıyor. Ben hayatımda hiçbir şeyi kıskanmam. Ancak İzmirli olarak Avrupa’ya gittiğimizde yapılan stattları, tesisleri Göztepe olarak kıskanmıştım. Artık bizim de kıskanılacak bir stadımız olacak. Son derece heyecanlanıyoruz. Taraftarımızla burada buluşacağımız, tarihimizdeki gibi zaferlere imza atacağımız günleri iple çekiyoruz" diye konuştu.

Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin sadece bir stat olmadığını belirten Talat Papatya, "Burası içinde çeşitli sosyal alanları barındıran, kafeleri, çocuk alanları olan bir yapı. Ayrıca çatımızda yeşil alan olacak. Orası çok önemli. Alttaki otopark kadar çatımız da bölgenin sosyal ve ekonomik yapısına değer katacak. Böyle bir yapının çok fazla örneği olduğunu düşünmüyorum. Bölge halkının da bizimle birlikte stadın bitmesini sabırsızlıkla beklediğini biliyorum. Burası geçmişte halkımızın maç ve antrenman olmayan günlerde spor yapabildiği, yürüyebildiği bir alandı. Biz o dokuyu koruyup alanımızı deniz manzaralı hale çevireceğiz ve halkımız çatıda aktivitesini gerçekleştirecek. O yüzden çok farklı ve kıskanılacak bir stat göreceğiz" şeklinde konuştu.

Papatya, stadın önümüzdeki sezon hizmete açılabileceğini belirterek şu cümleleri kurdu: "Her şey yolunda giderse kasım sonu kaba inşaat biter. Önümüzdeki Mayıs-Haziran gibi de stat tamamlanır. 2019-2020 sezonunda açılış maçımızı stadımızda oynamanın hayalini kuruyoruz ama bu gerçekçi bir hayal. Statta emeği geçen işçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İlk baştan beri desteklerini esirgemeyen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Bizim başkanımız da inşaat mühendisi. Onun vizyonunu anlayan bir mühendis olarak Sayın Yıldırım’ın çok değerli katkıları oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemize çok önemli stat hamleleri gerçekleştirdi, kendisine de teşekkür ediyorum. Haberin devamı hikayede ⬆️
Read more
[Türkçe<span class="emoji emoji1f447"></span>🏻] “Light upon light. Allah guides to His light whom He wills” Quran, 24:35 <span class="emoji emoji2728"></span> @ramadantentproject ...
Media Removed
[Türkçe🏻] “Light upon light. Allah guides to His light whom He wills” Quran, 24:35 @ramadantentproject is the place to be if you don’t want to feel alone when you break your fast in Ramadan in London. Especially if you are a student away from home! It’s not the food in the tent that feeds our ... [Türkçe👇🏻] “Light upon light. Allah guides to His light whom He wills” Quran, 24:35 ✨ @ramadantentproject is the place to be if you don’t want to feel alone when you break your fast in Ramadan in London. Especially if you are a student away from home! It’s not the food in the tent that feeds our souls but it’s the welcoming, humble and sincere hearts we meet 💛✨ Ramazan Çadırı Projesi 2013’ten beri Londra’nın merkezinde, okullarımızın, kütüphanelerimizin tam arkasında:) Mütevazı sofrasında güleryüzlü insanlarla elden ele ulaştırdığımız yemekler (çoğu kez asıl doyuran bunlar olmuyor☺️☺️), oruç açar açmaz kılınan namaz, kurulan arkadaşlıklar unutulmayacak. Not: Bu ışıkları (jeneratör durursa) telefonların flaşını açıp suları üstüne koyarak yapıyoruz. Çok basit! :) Siz de yaparsanız #ramazanışıkları altında toplanalım ✨ Bir de her güne bir dua yazan arkadaşlarımız artıyoor, onlar da (genelde hikayelerde) burada 👉🏻 #1iftar1dua ben artık kütüphaneme geri döneyim, sabahlar olmasın 🙄☺️📚
Read more
Selaaam<span class="emoji emoji1f64b"></span>🏼‍♀️<span class="emoji emoji1f64b"></span>🏼‍♀️<span class="emoji emoji1f64b"></span>🏼‍♀️ Şimdi daha önce storyde diş teli taktıracağımı duyurmamın ardından ...
Media Removed
Selaaam🏼‍♀️🏼‍♀️🏼‍♀️ Şimdi daha önce storyde diş teli taktıracağımı duyurmamın ardından çokça soru geliyordu. Ben de ilk takıldığı zamandan beri yazmak istiyordum. Çünkü böyle bir yazı böyle bir destek karar verme aşamalarında çok teşvik olmuştu bana da.. Ayrıntısı ile #dişteli ... Selaaam🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️
Şimdi daha önce storyde diş teli taktıracağımı duyurmamın ardından çokça soru geliyordu.
Ben de ilk takıldığı zamandan beri yazmak istiyordum. Çünkü böyle bir yazı böyle bir destek karar verme aşamalarında çok teşvik olmuştu bana da..
Ayrıntısı ile #dişteli maceram şöyle.😬😬
32 Sene boyunca demeyeyim abartmanın dibine vurmayayım ama kendimi tam bildim bileli hiç ağzımı açarak gülmedim! Ağzımı açarak çıktığım fotoğrafları hep sildim! Bakamadım! Düğün fotoğrafçımız ile bile ağzımı açmadan güldüğümden tartıştım! ! Yeni tanıştığım biri ile konuşurken ağzımı nerelere saklasam hele onu hiiiiç bilemedim!
Kesinlikle abartmıyorum!
Küçükken tel için devlet hastanesinde sıradaydım. Sıra bana geldiğinde ise biz Bağ-Kur’dan sigortaya geçtik sigorta da o zaman için ödemeyi karşılamıyordu ve o tutarı ödeyebilecek bir durum yoktu kaldı😬😬 Sonrasında da bir türlü ona sıra gelemedi hep ertelendi. Sonra bu yaştan sonra olmazlar başladı kendi kendime..
Koca kadınım annecim tel mel takamam diye direttim. Dedim ki kendi dişimi kestireyim estetik yapsınlar bitsin. Hatta 20’li yaşlarda gittiğim bir dişçi(!) bir iki günde 7 dişi birden çekmeyi teklif etmişti bir hafta da komple yeni diş yapacaktı😂😂😂
Olaylar olaylar😂
Net kararımı canım müşterimiz @dishekimi.emel.striko.koroglu ile yazışa yazışa aldım. Bıkmadan tüm sorularımı yanıtladı. Endişelerimi giderdi.
@drmertyuce ile görüşmeye gittiğimde bu ağzımı komple değiştirin dedim😂 Dişler kesilebilirdi. Minik bir diş tanesi kalana kadar kesilebilir ancak buna psikolojin dayanmaz ve sonrasında bir elmayı bile ısıramaz hale gelirsin dedi. Kendi dişin en güzeli tel takalım! Anında tamam dedim tabii..
Hazır gitmiştim artık istiyordum. Artık kararlıydım.
Sonra beni ortodontistimiz canım Nazlı Hanım ile tanıştırdı.
Görür görmez ona da ne yaparsanız tamam kabulüm dedim ve ağlamaklı olarak bir güzel yapılacakları dinledim. (Bu ağlamak korkudan değil bu defa istediğim birşeyi yapma cesareti gösterdiğim için mutluluk ve heyecanlandı)

Devamı yorumlarda👇🏻
Read more
"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var ...
Media Removed
"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini. -------- Kimseyi cezalandırmak yok! Bunu iyi yaz aklına! İnsana da, hayvana da yalnızca telkinle yaklaşılabilir." ——————————————————————————— Köpek... ... "Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini.
--------
Kimseyi cezalandırmak yok! Bunu iyi yaz aklına! İnsana da, hayvana da yalnızca telkinle yaklaşılabilir."
———————————————————————————
Köpek... Yeri geldiğinde sadıklığıyla anılıp, yeri geldiğinde kızdığımız birine söylediğimiz bir kavram. Kimine göre iyi şeyler çağrıştırırken kimine kötü şeyler çağrıştıran canlı. Bu kitapta ise köpek, karşımıza bir denek olarak çıkıyor.

Kitabın başlarında dünyayı onun gözünden, onun fikirleriyle görüyoruz. Sokakta, aç biilaç bir şekilde, üstelik aşçının biri de sağ yanına kaynar su dökmüş! Derken kitabımızın asıl karakteri Philip Philipovic çıkıyor karşımıza. Kendisi deneyler yapan, bayağı ünlü bir profesör. Bu hasta köpeği evine kadar götürüp himayesi altına alıyor. İsmini de Sharik koyuyor. Belli bir zaman sonra da bu köpekçiği denek olarak kullanıyor, onu yarı insan yarı hayvana dönüştürüyor. Nasıl mı? Organlarını insanınkiyle değiştirerek. Ama unuttuğu bir şey var ki, hipofiz bezi onu gençleştirmiyor, insana dönüştürüyor. İşte olaylar böyle uzayıp gidiyor.

Okurken güldürüyor, güldürdükçe düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde bayağı güldüğümü hatırlıyorum. 😄Ayrıca sade ve akıcı üslubuyla da sizi alıp o dünyaya götürüyor. Kitap boyunca karakterler hep bir hareketlilik içinde, anlayacağınız pek durağan bir kitap değil.

Kitaba sadece bilimkurgu olarak bakmamak gerek çünkü yazar, özellikle Philipovic üzerinden baştan sona devrinin Sovyet rejimini ve toplumunu eleştiriyor.Yani tam bir kara mizah örneği. Zaten kitap bu özelliği sebebiyle, yazıldıktan yaklaşık 50 yıl sonra basılabilmiş.

Kitabı okurken birden Aleksandr Belyaev'in Su Adamı geldi aklıma. Deney yapan profesörler, üstünde deney yapılan doğaüstü karakterler, bu bilim adamlarının suçlanışı falan neredeyse tıpatıp.

Ben oldukça beğenerek, çabucak okudum. Bilimkurgu ve klasik seviyorsanız kaçırmayın derim. Kitaplı günler. 📚 @ilgikultursanat
———————————————————————————
#book #books #bookstagram #kitaplar #kitap #bookworm #bookshelf #kitapkurdu #scifi
Read more
Bugün tüm öğretmenler iş başı yaptı yani bizim için artık tatil bitti..Dersler başlayana kadar ...
Media Removed
Bugün tüm öğretmenler iş başı yaptı yani bizim için artık tatil bitti..Dersler başlayana kadar kışlıkları tamamlama vakti o zamanDomates soslarını annem ben yokken yaptı bu defa haftaya da nasipse ben menemenlik sosları yapacağım..Sebze olarak da biraz fasülye barbunya ve börülce ... Bugün tüm öğretmenler iş başı yaptı yani bizim için artık tatil bitti..Dersler başlayana kadar kışlıkları tamamlama vakti o zaman😉Domates soslarını annem ben yokken yaptı bu defa haftaya da nasipse ben menemenlik sosları yapacağım..Sebze olarak da biraz fasülye barbunya ve börülce attık mı kışa hazırız demektir..Bir de bu yıl ilk defa kapya biber doğrayıp atmayı düşünüyorum ..Sizler neler koyuyorsunuz dolaba kışlık olarak?? KIŞLIK DOMATES 🍅 SOSU
5 kilo domates
1 yemek kaşığı kaya tuzu
1 çay bardağı zeytinyağı
Domateslerinizin kabuğunu soyup küçük küçük doğrayın (rende yada blendır da olur) Tencereye koyup yarım saat kadar orta ateşte pişirin daha sonra tuzunu yağını koyup kısık ateşte yarım saat daha pişirip koyulaştırın(koyuluğu az gelirse istediğiniz kıvama gelinceye dek pişirin.Sıcak sıcak kavanozlara doldurup ters çevirin ve ertesi güne kadar bekleyin.sızma akıtma yoksa tamam demektir..Afiyet sifa olsun 💕💕 #kışhazırlıkları #kışlıkhazırlıklar #domatessosu #birliktepisirelimtarifleri
Read more
O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. ...
Media Removed
O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. Mesela böğüre böğüre ağladığım bir gün 3 tane daha beyazlamış olabilir onun gözünün üstünde. Denizde birlikte zıplarken, onu hortumla ıslatırken, deli gibi oynarken belki daha ... O her bir beyaz tüy, yaşanmışlıklarımızdır bizim. Birlikte ağlamalarımız, birlikte gülmelerimizdir. Mesela böğüre böğüre ağladığım bir gün 3 tane daha beyazlamış olabilir onun gözünün üstünde. Denizde birlikte zıplarken, onu hortumla ıslatırken, deli gibi oynarken belki daha bile çok tel beyazlamıştır da ben anlamamışımdır zamanın aktığını.
Bir ömrü 1 aylıktan beri birlikte geçirince, o beyaz teller artık çoğunluk olunca yüzünde, bu fotoğrafı çekmek bile ağlatır. Hele de kalp krizi geçirdiyse ve kalp damarları kapasitesi aşırı düştüyse, nefes borusu çöktüyse, neredeyse tıkanmak üzereyse sabah akşam bir sürü ilaç içiyorsa nefesiniz kesilir ona her baktığınızda.
Böyle anlatınca köpek çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeyin. Aksine kimse olmasa o vardır yanınızda. Yalan söylemez mesela. Sevmiosa sevmiodur, seviosa seviodur. Hepsini belli eder, her şeyi gerçektir. En çok da sevgisi ama...
Bugün Dünya Köpekler Günü'ymüş ya. Seneye bugünü beraber kutlar mıyız hiç bilmiyorum. Ama seni çok seviyorum benim melek kalpli ayı oğlum. Roka'm, Rokoko' m, Rokko'm, Rokrok'um,
birlikte yaşlandığımız için teşekkür ederim... #melekkalpliayıoğlum #sokko #satınalmasahiplen
Read more
Selamlar senelerdir yaptığım ve her türlü yemekte kahvaltıda pizzalarda kullandığım harika bir sos mutlaka deneyin derim tarif isteyenler bir beğeni birde yoruma kalp istiyorum hemen yazicam KAHVALTILIK SOS (Pizzalar için idal ) Malzemeler 4 kilo kırmızı biber 6 kilo Çanakkale ... Selamlar 😍😍senelerdir yaptığım ve her türlü yemekte kahvaltıda pizzalarda kullandığım harika bir sos mutlaka deneyin derim 😍tarif isteyenler bir beğeni birde yoruma kalp istiyorum hemen yazicam 😍😍 KAHVALTILIK SOS (Pizzalar için idal 🙊)
Malzemeler
4 kilo kırmızı biber 💕
6 kilo Çanakkale domates 💕
1kase sarimsak 💕
minik yeşil acı biberler ne kadar acıyı seviyorsanız ben yaklasik 10 tane koydum yeterli oldu çocuklar yemesi için 💕
son olarak 2 tatlı kaşığı kimyon 💕
3 tatlı kaşığı tuz 💕
hakiki zeytinyağı veya ağır olmasin derseniz sıvıyağ 💕
yapılışı : :
domatesler yıkanır minik minik doğranir daha sonra kırmızı biberler yıkanır onlarda minik minik doğranir en son sarimsak ve acı biberler ilave edip kapağı kapatılır ve kaynamaya bırakılır yaklaşık bir saat sonunda yumusayan harç blendirdan geçirilir bu şekilde tuz ve kimyon eklenip sıcak sıcak kavonozlara doldurulabilir bu esnada asla sosun altını kapamayın ve hemen ters çevrilir kabukları belli bile olmuyor isterseniz uğraşabilirim derseniz kevgirden geçirin ama hiç gerek yok ben artık yapmıyorum çünkü hiç belli olmuyor iyice pişince size kalmış her iki türlü harika oluyor ocak üstünde kaynarken doldurunki problem olmasın hemen sıkıca kapağınızi kapatin ve ters çevirin kapaklarınız yeni olması daha iyi olur ve bir taşim kapaklarınızida kaynatın vakkum daha iyi oluyor ve bozulmuyor tavsiye ederim ben o şekil yapıyorum ve kahvaltıda ceviz zeytin yağı ile servis yapın çok güzel gidiyor 😉😉 sevgi huzur dolu günler dilerim ağız tadiyla yiyebilmemizi nasip etsin Rabbim💖💖💖💖Cansınız kendinize iyi bakın 😍😍😗videonun fon müziğinin ismini çok sordunuz Let me go ❤
Read more
Daha sadece blog yazarıyken, gözlük mağazası açma hayalim konusunda paylaştığım bir yazım... ...
Media Removed
Daha sadece blog yazarıyken, gözlük mağazası açma hayalim konusunda paylaştığım bir yazım... Sene 2010.. İster secret deyin ister iyi niyet ama fazlasıyla gerçek olduğu için hem kendime hem de evrene müteşekkirim.. Sonucunda Karaköy @fashionateye gibi örnek bir mağaza yaratacağımın ... Daha sadece blog yazarıyken, gözlük mağazası açma hayalim konusunda paylaştığım bir yazım... Sene 2010..
İster secret deyin ister iyi niyet ama fazlasıyla gerçek olduğu için hem kendime hem de evrene müteşekkirim.. Sonucunda Karaköy @fashionateye gibi örnek bir mağaza yaratacağımın inanın ben de o zamanlar farkında değildim..
Denem odur ki; her şey bir hayalle başlamalı.. İçinde sevgi olmalı, heyecan olmalı, emek olmalı..
Yoksa hırs, haset ve rol çalma amaçlı geriden gelenlerin nal toplayacağı kesin.. Tecrübeyle sabit..
Belki bir ilham verir diye 8 sene önce yazdığım yazıyı paylaşıyorum.. Umarım bu yazıyı okuyan birine bir ümit ışığı yakarım bugün..
🖤
Dr. Hakan SAN
****
GÖZLÜK GURUSUNUN HAYALİ
Herkesin bir hayali var, benim de.
Sıkı bir eğitimim var, medyada tecrübe ve şu an kendime ait PR şirketi. İnanır mısınız, hobby olarak başladığım vintage gözlük satışından çok büyük keyif alıyorum ve bu keyif beni korkutuyor.
İyi bir hocaydım, medyada güzel iş çıkardım ve PR konusunda da cin fikirli olduğumu düşünüyorum ama gözlük satmak da enteresan bir haz verdi.
Küçükken, çoçuk çerçevelerine babama güneş gözlüğü camı taktırmaktan aldığım zevki yeniden yaşamaya başladığımı anladım, garipti.
Showroom güzel geçti, herkes benim bu işe artık profesyonel olarak başlamam gerektiği konusunda beni telkine başladı.
Kafam karıştı, hala da karışık.
Bir yandan bu kadar medya alan tecrübesi ve de akademik geçmişi bir tarafa atmak var, bir yandan da aslında çok severek yapacağımı bildiğim ve de iyi para kazanacığıma inandığım bir gözlükçü dükkanı açmak. Kaldı ki, gözlükçülük diplomam da var..
Hayalim de...
Türkiye'de satılmayan gözlük markalarının beğendiğim modellerinin, birbirinden muazzam tasarımlı ilk el vintage güneş gözlükleri ve gözlük çerçevelerinin satılacağı, aynı zamanda her ay değişecek bir sergiyi de içeren fotoğraftaki havada bir gözlükçü dükkanı açmak... Bu dükkanda hem gözlükçü, hem iletişim bilimleri uzmanı kimliğim ve gözlükçülük alanındaki babadan gelen tecrübeme dayanarak gözlük seçimi konusunda danışmanlık vereceğim..
Çok kararsızım,, sorgulamaktayım.
Biraz cesaret mi lazım bilmiyorum..
Bir iki dakikanızı ayırıp, yorumlarınızla fikir verirseniz çok sevinirim :))
Read more
Nerden başlasam da nasıl yazsam inanın ben de bilmiyorum. Çeşitli zorunluluklar ve başka çare ...
Media Removed
Nerden başlasam da nasıl yazsam inanın ben de bilmiyorum. Çeşitli zorunluluklar ve başka çare bulamayışlar sebebiyle 1 yaşında okul öncesi hayatına başlayan çiçeğim artık büyükler okulunda minnoşluk ve çete reisliği yapmaya devam edecek. Ne emekler, ne incelikler, ne anaçlıklarla ... Nerden başlasam da nasıl yazsam inanın ben de bilmiyorum.
Çeşitli zorunluluklar ve başka çare bulamayışlar sebebiyle 1 yaşında okul öncesi hayatına başlayan çiçeğim artık büyükler okulunda minnoşluk ve çete reisliği yapmaya devam edecek.
Ne emekler, ne incelikler, ne anaçlıklarla büyüdü bu çocuk bir bilseniz. 3,5 yıllık kreş hayatında 3 farklı kreş deneyimi oldu kendisinin.
Tabii ki iyi niyetimizin karşılığını göremediğimiz insanlara da denk geldik. Ama kimsenin hakkını yemeden söylemek gerekirse, çoğunlukla güzel insanlar çıktı karşımıza ve cıvıl cıvıl öğretmenlerin elinde büyüdü Ela.
Kendimce bazı gerekçelerim olduğu için Ela’nın okulunu herhangi bir sosyal mecradan açık açık paylaşmadım. Ama özelden iyi niyetle mesaj gönderen ve gerçekten bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğu için soranları cevapsız bırakmadım. Sonsuz memnuniyetimi de dile getirerek herkese tavsiye ettim okulumuzu.
Ankara’da, çocuğunuzu gözünüz kapalı emanet edebileceğiniz, yeşillikler içinde, huzur dolu bahçesi ve dev kum havuzlarıyla çocuklara hayallerinden bile ötesini sunan, çocukla çocuk olan kadrosu ve kurucularıyla bir o kadar daha eğlenceli hale gelmiş bir eğitim kurumu bizim okulumuz. Kurum deyince bana bile garip geliyor aslında. Kurumdan ziyade, içerden gelen mis gibi yumurtalı ekmek ve poaça kokusuyla işi gücü bırakıp içeri dalma isteği uyandıran bir ev ya da çocukların çocukluklarını özgürce (ama sınırlarını da bilerek) yaşadıkları seksenlerden kalma bir sokak gibi düşünün. O kadar anne eli değmiş, o kadar toprağa kuma dokunmalı, o kadar kendi yediğini kendi toplamalı ve bağıra bağıra şarkı söylemeli bir kurum.
Şimdi siz bu metni okuyunca reklam metni okumuş gibi hissedeceksiniz belki. Ama inanın gönlümden geçenin milyonda biri bile değil buraya yazdıklarım. Çok sayıda aileyi okulumuza yönlendirdim, birçok çocuğun mutlu ellerde büyümesine vesile oldum. Tabi bu sırada okulumuz büyüdü, olgunlaştı. Ama o her şeyi öğrenmeye istekli okul kurucumuz Damla Hanım (benim tatlı arkadaşım) ve ekibi, aynı heyecanla, amatör ruhla ve profesyonel donanımla çocuklarımızı ve ailelerini mutlu etmeye devam etti hep. Yazının devamını okumaya enerjiniz varsa, yorumlara devamını yazdım☺️Ki okuyun bence👇🏼
Read more
"Öyle hissetmeseniz bile kendinizle ilgili iyi hissediyormuşsunuz gibi hareket edin. Araştırmalara ...
Media Removed
"Öyle hissetmeseniz bile kendinizle ilgili iyi hissediyormuşsunuz gibi hareket edin. Araştırmalara göre istikrarlı biçimde, iyi hissediyormuş gibi davranmak zamanla gerçekten iyi hissetmeyi sağlıyor. Güç, gurur ve zevk gibi yükseltici özellikler sayesinde moralinizi yükselttiniz. ... "Öyle hissetmeseniz bile kendinizle ilgili iyi hissediyormuşsunuz gibi hareket edin. Araştırmalara göre istikrarlı biçimde, iyi hissediyormuş gibi davranmak zamanla gerçekten iyi hissetmeyi sağlıyor. Güç, gurur ve zevk gibi yükseltici özellikler sayesinde moralinizi yükselttiniz. Bu durumda beyin kimyanızı, normalde yemeyi seçtiğiniz yiyecekler değil bu şekilde yenilemeyi sağlayabilirsiniz" Mike Dow - Yemek Bağımlılığı .
~~
Bana düşünmeyi öğreten kitap diyordum ya işte 🙏
Geçen sene çok sızlandığım için artık olumsuz şeylerden konuşmak istemiyorum ama sene başında ciddi bir bunalım halindeydim. Çok çabuk negatife kendimi teslim eder hale gelmiştim, bu negatifliği de yiyeceklerle aşmaya çalışıyordum. Kitapta da anlatıldığı gibi yiyecekler, beynimize ani zevk dalgaları gönderiyor. Bu zevk dalgalarına bağımlı hale geliyoruz sonra. İşte böyle kilo aldım aslında. Güzel aldım ama... çok yağlandım 😓 İçime kapandım, tüm gün yattım ve sürekli negatifi yaşadım. Destek almadan bunu kendi başına yenmek zor, ben biraz da kitaplara sığındım.
~
Şimdi ne zaman olumsuzluklar içinde erimeye başladığımı fark edersem yukarıdaki cümleyi hatırlıyorum ve kendimi sarsıyorum. Şu anki en büyük sıkıntım hayallerim ve çabalarım doğrultusunda iş bulamıyor olmak. Bu da insanı başarısız, yetersiz hissettiren bir durum. Kitapta diyor ki; "Kendinizi umutsuz hisseder, başarısız olduğunuza karar verir ve iradesiz olduğunuz için kendinizi eleştirirsiniz. Bu tuzak düşünce kalıbı sizi yemek bağımlılığı ve kilo artışı anlamına gelen bir aşağı düşüş sarmalına mahkum eder". Ben ne kadar kendimi başarısız, yetersiz vs diye etiketlersem başarılarımı, gücümü gözardı edip o kadar mutsuz olcam ve bu bir sarmal olarak beni daha da dibe çekecek. Oysaki doğru değil. İşsizlik bu ülkede sadece benim sorunum değil, kişisel benliğimle ilgili değil.
~
Başarılıyım, güçlüyüm ve iradesiz değilim. Sadece bunları kendime hatırlatmayı, söylemeyi ihmal etmiştim. Bu kitap beni kendime getirdi.
~
Bazen bu hesapta kendi kendime çalıp oynuyor gibi hissetsem de 1 kişi bile okusa içimi dökmek bana iyi geliyor. Hem de tekrar eskisi gibi iyi hissedebilme coşkusu içimde 😇 Okuyanlara kocaman ❤
Read more
Pazar sayıklamaları: -Kelimeler/cümleler, alık/ılık sayıklamalar uçan halımdır, peşine ...
Media Removed
Pazar sayıklamaları: -Kelimeler/cümleler, alık/ılık sayıklamalar uçan halımdır, peşine düşmelerim de işte hep ondandır. -Artık hiç ‘burada’ değiliz, hep ‘orada’yız. Ceptelde, ceptel ekranında… Maalesef. +Çağ dönümünde, hem seküler, hem de muhafazakar kesime bi’ haller oluyor. ... Pazar sayıklamaları:
-Kelimeler/cümleler, alık/ılık sayıklamalar uçan halımdır, peşine düşmelerim de işte hep ondandır.
-Artık hiç ‘burada’ değiliz, hep ‘orada’yız. Ceptelde, ceptel ekranında… Maalesef.
+Çağ dönümünde, hem seküler, hem de muhafazakar kesime bi’ haller oluyor. (A)sosyal medyada saçmalıyorlar. Kendilerini sergilemeden, umuma arz etmeden, tüketime sunmadan duramıyorlar. Çoluklarının/çocuklarının, yediklerinin/içtiklerinin fotoğraflarında ‘boncuk’ arıyorlar.
+’Yeni çağ’da değişim bile değişiyor. Hemen herkes hiçbi’ şey üretmeden, İnternet’te zilyon kez paylaşılmış içerikleri/görselleri tekrar tekrar ‘kopyala/yapıştır/paylaş’mada entelektüel/artistik metaforlar arıyorlar.
+Coğrafyada, özellikle sanal/yalan dünyada normaller anormalleşiyor, anormaller normalleşiyor. Hemen herkes sekterleşip, kendi inandığının/düşündüğünün bağnazı oluyor. Ortaya dekadans hali çıkıyor.
+“Teknolojinin özü röntgenciliktir zaten. O yüzden (a)sosyal medyanın canı e-cehenneme.” (Hakkı Yalçın)
-‘Zengin kız/fakir oğlan’ın ekmeğini çok yedik. Şimdi eksen, sosyal statü farkından mental eşitsizliklere kaydı. Zengin, fakir, orta halli fark etmeden her türlü salaklığın/deliliğin seksi bi’ şey olduğu sıcak yaz günlerinde aklımızı/kalbimizi kaybetmek üzereyiz. Üzereyiz? Pardon. Kaybettik.
-Bi’ Kızılderili öngörüsü: “Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecek.”
-“İnsanın kendi hakkında çok kuvvetli bi’ zannı vardır. O da bi’ şey olduğu üzerinedir. Kendimizi ne zannediyoruz sorusu, bi’ ruh röportajının ilk sağlam sorusu olmalı.” (Esra Elönü)
-Belki de hepimiz biraz kötüyüz. Ama ve fakat ve lakin... Yüzde 75’imiz su. Kimbilir kaç kere yağmurduk, yağdık bereket olduk.
-Ne diyordu gündelik hayat filozofu haminnem: “İnsan, ‘Allah kabul etsin’, ‘Allah razı olsun’ der durur. Ben de sana diyorum ki, ‘Bülent kabul etsin’, ‘Bülent razı olsun’. Zira, insan yaptığını önce kendi kabul etmeli, yaptığından önce kendi razı olmalı.”
-Medet ya şiir: Bırak fakir desinler,/Sen’i giymişim üstüme.
-Vesselam 😎
#whpstudy #theweekoninstagram
Read more
Anne ben geldim, üstüm başım Uzak yolların tozlarıyla perişan Çoktan paralandı ördüğün kazak Üzerinde ...
Media Removed
Anne ben geldim, üstüm başım Uzak yolların tozlarıyla perişan Çoktan paralandı ördüğün kazak Üzerinde yeşil nakışlar olan Anne ben geldim, yoruldum artık Her yolağzında kendime rastlamaktan Hep acılı, sarhoş ve sarsak Şiirler çırpıştıran bir adam Kurumuş kuyunun suyu, ... Anne ben geldim, üstüm başım
Uzak yolların tozlarıyla perişan
Çoktan paralandı ördüğün kazak
Üzerinde yeşil nakışlar olan

Anne ben geldim, yoruldum artık
Her yolağzında kendime rastlamaktan
Hep acılı, sarhoş ve sarsak
Şiirler çırpıştıran bir adam

Kurumuş kuyunun suyu, incirin
Sütü çoktan çekilmiş
Bir zamanlar dünya sandığım bahçeyi
Ayrık otları, dikenler bürümüş

Kapıdaki çıngırak kararmış nemden
Atnalı ve sarmısak duruyor ama
Oğlum, mektup yaz diyen
Sesin hala kulaklarımda

Anne ben geldim, ağdaki balık
Bardaktaki su kadar umarsızım
Dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
Anne ben geldim, oğlun, hayırsızın... #AhmetErhan
Read more
Biz geldik ve geldiğimiz gibi Ela’nın büyükler okulundaki ilk oryantasyon günü için soluğu okulumuzda ...
Media Removed
Biz geldik ve geldiğimiz gibi Ela’nın büyükler okulundaki ilk oryantasyon günü için soluğu okulumuzda aldık. Okulumuz diyorum çünkü artık o okul, anneyle babanın da okul hayatına sıfırdan başlayıp silbaştan aynı şeyleri yeniden öğreneceği bi kurum. Şöyle bi kendi ilk okul günümü ... Biz geldik ve geldiğimiz gibi Ela’nın büyükler okulundaki ilk oryantasyon günü için soluğu okulumuzda aldık. Okulumuz diyorum çünkü artık o okul, anneyle babanın da okul hayatına sıfırdan başlayıp silbaştan aynı şeyleri yeniden öğreneceği bi kurum.
Şöyle bi kendi ilk okul günümü düşünüyorum, bıcır bıcır koşturan ve arkadaş edinme derdinde olan bi çocuktum ben. Sağa sola laf atan ve mütemadiyen konuşan bi çocuk (ben diil pardon yaa, bi tanıdık😂). Ama etrafımdaki çocukların çok büyük bi kısmı ağlıyo ve anne babasından ayrılmak istemiyodu. Şimdikilere bakıyorum, hepsi o kadar özgüvenli, ayakları yere basan, girişken ve geveze ki, nerdeyse yok denecek kadar azdı ağlayan ya da ailesinden ayrılmak istemeyen çocuk sayısı.
Umutluyum, gururluyum ve gözüme toz kaçtı.
Dilerim bütün kuzular için hayırlı, bol eğlenceli ve çok öğrenmeli bir eğitim yılı olur. Gidiyim de şu tozu çıkariyim gözümden😭😭
Read more
 #Repost @gulsummelkhatroushi with Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan ...
Media Removed
#Repost @gulsummelkhatroushi with Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan bır abla olmama rağmen bugün yazacaklarım artık ahirete göçmüş kardeşinin acısıyla veya yangınıyla yazılmıs seyler olmayacak. 2 yıldır yasadıdıklarımızı anlatan, tek gayesı artık ... #Repost @gulsummelkhatroushi with Artik bakısları donuklasmıs,yüreği acıyan,ciğeri kavrulan bır abla olmama rağmen bugün yazacaklarım artık ahirete göçmüş kardeşinin acısıyla veya yangınıyla yazılmıs seyler olmayacak. 2 yıldır yasadıdıklarımızı anlatan, tek gayesı artık bunu insanlara anlatmak ve hayatlarını kaybetmelerıne ,arkalarında yanan aıleler bırakmalarına engel olmak için olacak. Butun yapılan hatalar,kişi ve kurum ihmalleri ve bircok şahit dinledikten sonra bugune kadar her zamanki dürüstlüğümle yazılmıs seyler olacak. İsim paylasamayacagım yargı sürecınde oldugumuz için ancak benden önce bircok sayfada zaten kişi ve kurum paylaşilmis.Kardesım 2.5 yıl önce Tüp Mide(mide küçültme) ameliyatı oldu. Ancak amelıyttan once kurum ve doktor ENDOSKOPİ yapmadığı ıcın, kardesımın aslında amelıyat yapılmaması gereken bır hasta oldugu, eger amelıyat yapılırsa cok cok agır komplıkasyonların gerceklesebılecegı ve hatta ölüme yol acabilecegı tespit edilemediDolayısıyla vicdanı olmayan doktoru tarafından eksık tetkikle ameliyat yapıldı. Ameliyattan 5 6 ay sonra kaçak olustu.Neredeyse dalağinı kaybedecekken son anda kurtarıldı.Doktor ancak bu aşamada endoskopi yapmayı düşünebildi ve midesinin aslında ameliyata uygun olmadıgı ortaya çıktı. Kardesıme yaptıgı bu hatalar ortaya cıkmasın dıye kardesıme abi gibi davranarak tum guvenını kazanmıs ve artık kardesımın tek umudu olmustu.Abla anne benı sadece o duzeltebılır dıyordu.Ne kadar yalvarsak da küçük temiz yuregı guvenmıstı.Doktor bıle demekten utandıgım bu kişi bu kez kaçağı onlemek için 3 kez stent takıp bu buyuk oldu cıkart bu kucuk oldu degıstır herseyı deneyerek 7 defa amelıyat etmıs oldu.Ve son amelıyatında cok buyuk bır kanama baslayınca hastane ve doktorun vahım hataları sonucu beynıne hava embolısı attı.Ve benım karsıma gecıp bu durum benım yaptıgım amelıyattan kaynaklı değil dedı. 14 gun yogun bakımda dua ettıgımız benım temız yureklı kardesımın bedenı artık yorgun düstü ve hayata tutunamadı 😔Son nefesıne kadar yanında olmak kollarımda vefat etmesı hala yuregımı yakıyor. hıcbır sey yapamadım. Sadece Yuce Allaha sıgındım. Sımdı de sizlerle gecırdıgım onca yılın
Read more
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Her kim bir gece içerisinde Bakara ...
Media Removed
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Her kim bir gece içerisinde Bakara suresinin iki âyeti (Amenerrrasûlü) okursa, artık o iki âyet ona kâfi gelir." Buhari, Fedailül-Kuran, 10, 27, 34 . . Bu tarifi görüyorsanız ️ bırakmayı unutmayın lütfen. Ve mutlaka ... Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
"Her kim bir gece içerisinde Bakara suresinin iki âyeti (Amenerrrasûlü) okursa, artık o iki âyet ona kâfi gelir." Buhari, Fedailül-Kuran, 10, 27, 34
.
.
Bu tarifi görüyorsanız ❤️ bırakmayı unutmayın lütfen. Ve mutlaka kaydedin derim. Muhteşem bir lezzet. Video çekemedim ama detaylı fotoğrafladım.
Ben klasik bükmeye göre, kat sayısını artırdım ve biraz daha ince açtım. Bir de klasik bükmede hamur epey yumuşak oluyor. Ben daha sert bir hamur hazırladım. Böylece içi yumuşak dışı gevrek oldu.
Hamurunuz artarsa, kalanla ekmek yapın.

TAHİNLİ HAŞHAŞLI BÜKME
Malzemeler
5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı kadar su

Arasına sürmek için:
1 su bardağı tahin @memleketten_bozkir_tahini
3 yemek kaşığı dolusu haşhaş
1 su bardağı sıvıyağ
(hepsini karıştırın)
Arzuya göre şeker

HAZIRLANIŞI
Hamur malzemeleri ile orta sertlikte bir hamur hazırlayın. Mayalanmaya bırakın. Ben hamuru akşamdan hazırladım. 3 gün dolapta durabilir. Hiç bozulmaz.
Mayalanan hamurdan yumruk büyüklüğünde altı beze hazırlayıp her bezeyi, orta boy bir çay tepsisi kadar açıp arasına tahinli karışımdan sürün.
En üst kata sürmeyin.
6 katı birden elinizle çekiştirerek biraz büyütün.
Yarısına tahinli karışımdan sürün Diğer yarısını üzerine kapatın.
Iki parmak genişliğinde şeritler kesip her şehirde bükerek yağlanmış tepsiye hafif aralıklı olarak yerleştirin. Üzerini örtüp 1 saat kadar mayalandırın. 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Üzerine yumurta yoğurt gibi bir şey sürmüyoruz.
Afiyet şifa olsun.
.
Not: Şekerli yapmak isterseniz, tahinli karışımı sürdükten sonra, her kata 2 yemek kaşığı kadar toz şeker serpiştirin.
Read more
Maalesef Çabi değil Fransız dublorü Caddebostan sahili sezon dışı bu iş için mükemmeldir ama biz her gittiğimizde kısırlaştırılmamış köpeklerin saldırısına uğradığımız için böyle bir aktiviteyi artık yapmamız imkansız. Belki birkaç kişi gidersek Çabiye saldırmak için koşan ... Maalesef Çabi değil Fransız dublorü😃😃 Caddebostan sahili sezon dışı bu iş için mükemmeldir ama biz her gittiğimizde kısırlaştırılmamış köpeklerin saldırısına uğradığımız için böyle bir aktiviteyi artık yapmamız imkansız. Belki birkaç kişi gidersek Çabiye saldırmak için koşan köpekleri onlar tutarken biz oğlanla denize girebiliriz😃 Köpeklere laf edilmeyen ama bol taşlı Bostancı tarafından kucağımda 30 kilo oğlanla sezonda denize girmişliğim var aslında bu işi çok zorladım zamanında😃 Kendisi taş yosun pek sevmiyor da🙈 Bu dediğim tabi oğlan 1 yaşındaykendi artık korkudan burnunuzun dibindeki sahile inmeye korkuyoruz😞 Ben ısırılmaktan ve kavga ayırmaktan delik deşik oldum! Sitedeki açık gezen köpekler sayesinde oğlan da psikopata bağladı😞 Dişi köpek sahiplenin ya da veteriner ne derse desin erkeklik hormonuyla birlikte kısırlaştırın köpeğinizi yoksa köpekle Türkiye şartlarında özgür hareket etmeniz imkansız. Ben erkek köpek koktuğum için bile sahipli erkek köpeklerin hedefiyim😃 Aynı şekilde erkek köpek kokan herkes de Çabi’nin hedefi. Eğitimle falan da düzelmiyor o işler hepsi hikaye. Benim köpeğime 5 aylıktan itibaren erkekler saldırmaya başladı. Sitede en az 10 kere başımıza geldi ve çoğunda ya kapıdan çıkıyorduk ya arkamız dönüktü! Yani Çabi sadece hormonlarıyla taciz etti. Vücut dili eğitimle düzelir testesteron kokusu düzelmez! Yani siz köpeğinizi ne kadar eğitirseniz de o köpek erkek koktuğu sürece saldırılacaktır. Erkek kokusu duydumu saldırılacağını bir kere kafasına yazdığında o eğitim sıfıra inecektir. Ben eğitimliyim karşıdaki köpeğe cevap vermeyeyim diye birşey yoktur. Artık her erkek köpek kokusunda o da saldırganlaşacaktır. Siz isterseniz yine eğitime verin bir sonraki saldırıya kadar eğitmiş olursunuz tabi artık onu düzeltebilen çıkarsa! Kısacası hormonları erkenden kesmediğiniz sürece çok sorun yaşarsınız. Benim köpeğim erkek ve çok güzel erkek köpeklerle oynuyor diyenler olacaktır her erkeğin hormonu bir değildir dişiye yakın erkekler insanda olduğu gibi köpeklerde de vardır bu genelgeçer kuralı değiştirmez😉
Not: Çabi goldenlar için literatürde en uygun yaş olan 2 yaşında kısırlaştırıldı ve bu kadar geç kısırlaştırdığım için pişmanım!
Read more
Şu ana kadar hep sustum, izledim bazen gözlemledim bazen denk geldi. Bir çok konuşmacı, bir çok ...
Media Removed
Şu ana kadar hep sustum, izledim bazen gözlemledim bazen denk geldi. Bir çok konuşmacı, bir çok kendini 'yaşam koçu' ilan eden insan. Ve ne yazık ki çaresizlikten onlara inanan diğer insanlar. 🏻 Çaresiz değilsiniz 🏻 Yalnız hiç değilsiniz Ve artık eğitimsiz, kendi kulaktan dolma bilgilerle ... Şu ana kadar hep sustum, izledim bazen gözlemledim bazen denk geldi. Bir çok konuşmacı, bir çok kendini 'yaşam koçu' ilan eden insan. Ve ne yazık ki çaresizlikten onlara inanan diğer insanlar. ✋🏻 Çaresiz değilsiniz
✋🏻 Yalnız hiç değilsiniz
Ve artık eğitimsiz, kendi kulaktan dolma bilgilerle eğitim vermeye çalışan insanlara güvenmeyin, hele ki bir yerde kısacık seminerler alıp da önce kendini sonra sizi kandırmaya çalışan insanlara itibar etmeyiniz ki;
İşte bu yüzden ben kurumsal ve özel şirketlere özel danışmanlık ve eğitim vermeye devam ederken, bir çok girişimci iş derneklerinde konuşmalarımı yaparken, bunların yanında birebir koçlukla da hemcinslerime özel programlarla hem beden hem zihin sağlığını beraberce yaşadık. 💕 Hepsi kalben teşekkür ederken bana çoğu da hala arkadaşım, dostum.
Yaşım şaşırtmasın. Yarışmadan çıktığımda bir spiker bana kitap yazmışsınız bu yaşınızda nasıl yazmayı başardınız demişti 💕İnsan her yaşta her şeyi yapabilir! Ben daha üniversiteye başlamadan bu eğitimleri almaya başladım, üniversitedeyken de eğitimlerimi tamamlamak için üç ayrı ülke gezdim. Döndüğümde ise burada katıldığım eğitimlerle işimin uzmanı ve en iyisi olmak için dünya üzerinde her yerde koçluk yapabileceğim, klinik açabileceğim diplomamı aldım.
Sağlık beden ve ruh şakaya gelmez!
Ben çok küçük yaşta farkına vardım ve çok şükür ki hayatımın geri kalanında da daha çok insana yardımcı olabileceğim.
Beden, spor, anatomi üzerine;
Zihin, meditasyon, nefes üzerine;
Motivasyon koçluğu üzerine tüm eğitimlerimi en iyi yerlerden tamamladım.
Artık senin de başlama zamanın ben sadece bir elçiyim. Sana iyi gelmek için. #eğitim #eğitimci #yaşamkoçu #lifecoach #seminer #konferans #detox #zayıflama #zihin #beden #ruh
Read more
Vee nihayet yaz geldi 🌞 yazın gelmesini resmen dört gözle bekledim çünkü haftaya artık tatil sezonunu ...
Media Removed
Vee nihayet yaz geldi 🌞 yazın gelmesini resmen dört gözle bekledim çünkü haftaya artık tatil sezonunu resmen açacağım 🌞 ama önce uydurmasyon bilgileri bir düzeltmek istiyorum! Ya tıraş olmanın tüyleri arttırdığını ya da daha kalın çıkardığını hala düşünen insanların olduğuna artık ... Vee nihayet yaz geldi 🌞 yazın gelmesini resmen dört gözle bekledim çünkü haftaya artık tatil sezonunu resmen açacağım 🌞 ama önce uydurmasyon bilgileri bir düzeltmek istiyorum! Ya tıraş olmanın tüyleri arttırdığını ya da daha kalın çıkardığını hala düşünen insanların olduğuna artık inanmak istemiyorum! Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekten bir çin işkencesi yöntemi olabilecek, her yerini morartan ağda ile uğraşan hala varsa bana doğru yaklaşsın. Ben senelerdir Gillette Venus Breeze kullanan biriyim, sanırım biraz da sadık bir kullanıcıyım çünkü aradığım o pürüzsüzlüğü bana sunabiliyor, hem de bacakları tıraş ederken ölü deriyi de temizlemek gibi bir bebeksilik yapıyor. Acıtan yöntemlerden her zaman uzak durmuşumdur. Şimdi ise Gillette Venus Breeze başlığında bulunan gel barları su ile temas ettikten sonra uygulama sırasında köpürmeye başlıyor. Deneyimim ise şöyle duş esnasında inanılmaz kolaylık sağlıyor, ekstra jel kullanmak zorunda değilsiniz fakat asıl güzelliği duş haricinde kullanımda sağlıyor, başlık kısmını ıslatmanız ve uygulamanız yeterli olacaktır. Özellikle çok seyahat edenler için ve tatilciler için müthiş kolaylık sağlıyor. Merak ettiğiniz herhangi bir şey varsa severek yanıtlayabilirim, o zaman ben tatil için hazırlıklarıma devam edeyim 🌞🌞🌞 #pürüzsüzgerçekler
Read more
Zaman kötü, ömür kısa ve ben bir daha seni göremeyebilirim. Seni çok sevdiğimi hiç unutma.. . Aslında ...
Media Removed
Zaman kötü, ömür kısa ve ben bir daha seni göremeyebilirim. Seni çok sevdiğimi hiç unutma.. . Aslında artık kızgın değilim sana, belki biraz kırgınım. Bu asla tedavi olmayacak bir hastalık, hiç geçmeyecek bir yara... Ama onunla yaşamaya da alıştım. Yani artık sorun çıkaramıyorsun ... Zaman kötü, ömür kısa ve ben bir daha seni göremeyebilirim. Seni çok sevdiğimi hiç unutma.. .

Aslında artık kızgın değilim sana, belki biraz kırgınım. Bu asla tedavi olmayacak bir hastalık, hiç geçmeyecek bir yara... Ama onunla yaşamaya da alıştım. Yani artık sorun çıkaramıyorsun bana. Hani rüyalarıma girmesen, adını sayıklamasam, ağlayarak uyanmasam büsbütün unutacağım seni. Ama genel olarak alıştım yokluğuna. Şükür buna da.. .

Dedim ya zaman kötü, ömür kısa...
Nerede ne olacağımız belli değil yani. Radikal bir düşüncenin kurbanı olabiliriz bir sokakta. Belki bir şarapnel deler gövdemizi, belki de adresini karıştıran bir mermi...
En çok neye üzülüyorum biliyor musun? Hani ölse ikimizden biri, haberimiz bile olmayacak. Yıllar yıllar geçecek bir yerlerde karşılaşma ümidiyle. Ama o yolların asla kesişmeyeceğini bilemeden tükenecek ömür. Belki de hiç aramadı diye suçlayacağız haksız yere. Gerçi buna alışığız.. .

Sırası değil belki bunların. Ama insanlar kötü işte...
Bilmeni istediğim ama söyleyemediğim bir şeyden bahsediyorum sana.
Muhtemelen bir daha birlikte uyuyamayacağız, hatta hal hatır da sormayacağız. Gün gelip geçince içimizdeki bu ağrı, belki de birbirimizin adını bile hatırlamayacağız.
Şunu bilmeni isterim ki; ben seni çok sevdim. İyi kötü bir hatıramız oldu, çoğu şimdiden unutuldu ama olsun.
Varsa hakkım helal olsun.
Sen ister et, istersen etme inan hiç sorun değil. Canın sağolsun.
Kendine iyi bak, mutlu kal.. .

#ezginkilic / #HarVeKül
#şiir #şiirsokakta #okumahalleri #ayraç #iyigeceler
Read more
 #sevgi #enerji #enerjiakademisi SEVGİ ŞİFASI Bedenimin içinde, varlığımın merkezinde tükenmez ...
Media Removed
#sevgi #enerji #enerjiakademisi SEVGİ ŞİFASI Bedenimin içinde, varlığımın merkezinde tükenmez bir sevgi kaynağı var.Artık bu sevginin yüzeye çıkmasına izin veriyorum. O yüreğimi, bedenimi, zihnimi, bilincimi, tüm varlığımı dolduruyor, benden çıkarak her yöne yayılıyor ve ... #sevgi #enerji #enerjiakademisi
SEVGİ ŞİFASI
Bedenimin içinde, varlığımın merkezinde tükenmez bir sevgi kaynağı var.Artık bu sevginin yüzeye çıkmasına izin veriyorum. O yüreğimi, bedenimi, zihnimi, bilincimi, tüm varlığımı dolduruyor, benden çıkarak her yöne yayılıyor ve çoğalmış olarak bana geri dönüyor. Ne kadar çok sevgi verirsem, o kadar çok verebilecek bolluğa kavuşuyorum, çünkü sonsuz bir kaynağa sahibim.Sevgiyi yaşama verme, benim KENDİMİ MUTLU HİSSETMEMİ sağlıyor. O benim içsel iyileşmemin bir ifadesidir. Kendimi seviyorum; bundan dolayı da bedenime sevgiyle bakıyorum. Onu sağlıklı yiyecek ve içeceklerle besliyorum, onu sevgiyle giydirip kuşatıyorum ve bedenim de bana fışkıran canlılıkta güzel sağlıklı enerjiyle, sevgiyle karşılık veriyor. Kendimi seviyorum; bundan dolayı da tüm ihtiyaçlarımı karşılayan ve içinde yaşamaktan zevk aldığım, huzurlu bir evde oturuyorum. Odaları sevgi titreşimleriyle dolduruyorum ki ben de dahil olmak üzere içeri giren herkes bu sevgiyi hissetsin ve onunla beslensin.
Kendimi seviyorum; bu yüzden, yapmaktan gerçekten zevk aldığım, yaratıcı yeteneklerimi kullanabildiğim, sevdiğim ve beni seven insanlarla birlikte çalıştığım, insanlar için yararlı bir şeyler yapabildiğim ve karşılığında doyum sağladığım keyifli bir işte çalışıyorum. Kendimi seviyorum; bunun için de insanlara karşı sevecen davranıyor ve onlar hakkında da öyle düşünüyorum; çünkü verdiklerimin çoğalarak bana geri döneceğini biliyorum. Hayatıma yanlızca sevecen insanları çekiyorum, çünkü onlar benim varlığımın aynasıdırlar. Kendimi seviyorum; bu yüzden de geçmişi ve tüm geçmiş deneyimleri bağışlıyor ve onları geride serbest bırakıyorum; artık özgürüm. Kendimi seviyorum; bundan dolayı da bütünüyle AN da yaşıyorum. Geleceğimin aydınlık, mutlu ve güvenli olduğunu bilerek her anın kıymetini bilerek yaşıyorum; çünkü ben yaşamın sevgili çocuğuyum ve yaşam şimdi ve sonsuza dek beni sevgiyle sarıp destekliyor ve koruyor.

Bu mesajı okuyarak varlığınızı onurlandırabilirsiniz...
Sevgiyle kalın
Sevgi Şahin
Enerji Akademisi
www.enerjiakademisi.com
Read more
Rival de Loop göz serumu. Sonunda bitti. Ürünü anlatmadan önce artık aynı ürünün Isana markası ...
Media Removed
Rival de Loop göz serumu. Sonunda bitti. Ürünü anlatmadan önce artık aynı ürünün Isana markası altında satıldığını belirtmek isterim. Ben 15 Lira gibi bir fiyata aldığımı hatırlıyorum. Aralık ayından bu yana geceleri kullanıyorum. Ben ara ara kullanmayı unuttum. Aslında çok bereketli ... Rival de Loop göz serumu. Sonunda bitti. Ürünü anlatmadan önce artık aynı ürünün Isana markası altında satıldığını belirtmek isterim. Ben 15 Lira gibi bir fiyata aldığımı hatırlıyorum. Aralık ayından bu yana geceleri kullanıyorum. Ben ara ara kullanmayı unuttum. Aslında çok bereketli bir ürün değil yani. Göz kremini sürmeden önce kullanılıyor. Adı serum diye çok nem veren bir ürün sanmayın. Hatta hiç nem vermiyor. Üzerine nemlendirici şart anlayacağınız. İlk ay bana çok boş bir ürün gibi geldi. Ama aynaya baktıkça zamanla kırışıklıklarımın hafiflediğini farkettim. Göz kremimin altına bir serum artık şart. Eee malum 30 yaşındayım. Kırışıklıklar için önlem yaşım geldi. Göz çevresi için serumların fiyatı ise malum. Bundan daha ucuza serum bulmak da zor. O nedenle yeni yeni hafif kırışıklıklarla mücadeleye başlayanlar belki denemek isteyebilir. Ben yeniden alır mıyım peki? Yeniden alabilirim ama daha etkili başka ürünler denemek isterim. Sizden ricam göz çevresi için, şişlik, morluk, kırışıklık için krem ve serum önerilerinizi alabilir miyim? #eyecare #eye #eyecream #rossmann #rivaldeloop #rossmannturkiye #isana #skincare #skin #skincareroutine #skincareblogger #blog #blogger #bloggerlartakiplesiyor #bloggers #makeup #makeupblogger #makeuptutorial #skincaretutorial
Read more
Hayallerimden çıktığın gün uyandım. Sabah olmuştu ve yataktan çıkmak için bir nedenim ...
Media Removed
Hayallerimden çıktığın gün uyandım. Sabah olmuştu ve yataktan çıkmak için bir nedenim yoktu artık. Sırtım duvara yaslandıkça üşüyordu. Oysa en iyi sen biliyor olmalısın sırtımın üşüyünce nasıl ağrıdığını, Sanki kemiklerim sökülüyor gibi acıyla kıvrandığımı. Evet, ... Hayallerimden çıktığın gün uyandım.
Sabah olmuştu ve yataktan çıkmak için bir nedenim yoktu artık.
Sırtım duvara yaslandıkça üşüyordu.
Oysa en iyi sen biliyor olmalısın sırtımın üşüyünce nasıl ağrıdığını,
Sanki kemiklerim sökülüyor gibi acıyla kıvrandığımı.
Evet, en iyi senin biliyor olman lazım varlığının bana nasıl iyi geldiğini,
Ne kadar sakinleştirdiğini ve ne kadar güven verdiğini.
Belki sırf bu yüzden bile bana sarılmana ihtiyacım var,
Yanımda olmana ve dokunmana...
O kadar büyük boşluklarımı umutla doldurmuşum da,
Şu yaşam diliminden çıkış için bir türlü yolu bulamıyorum.
Sağa dönüyorum daha sonra sola,
Başımı yokluğuna gömüyorum.
Gözlerimi sıkı sıkı kapatıp karanlığa teslim oluyorum,
Benden çekip giden günleri sayıyorum yokluğunda. Sormadan alınan dakikaları hatta saniyeleri suçluyorum.
Artık duvardaki saate bakmıyorum,
Umursamıyorum akrep ve yelkovanın anlamsızca yarışını.
Kendimi unutturacak kadar çok olmamalıydın
ve ben bu kadar fazla ya da bu kadar eksik olmamalıydım hayatta...
Derin derin aldığım nefesler bile yetersiz kalıyor ciğerlerimin genişlemesine.
Yaralandıkça en çok da başkasına güvenmeyi özlüyormuş insan,
İzlerine bakıp da çaresiz kalıyormuş.
İzmir aydınlık, İzmir mutlu bu sabah
Ama ben değilim.
Karanlık, her yer kapkaranlık.
Kollarımı kilitlemiş, bir neden arıyorum yataktan çıkmak için.
Biliyor musun?
“İnsan eskisi gibi olmayınca en çok da sevmeyi özlüyormuş
Ya bir daha sevilemezsem endişesiyle...” @evrentaylan @pinarbuluts #Varta #DeliYengeç #postiga
#şiir #kitapsözü #bookstagram #İzmir
Read more
Toprağım ve ben...Birbirimizi çok seviyoruz ama mesafeliyiz. Açılamıyoruz bir türlü birbirimize. ...
Media Removed
Toprağım ve ben...Birbirimizi çok seviyoruz ama mesafeliyiz. Açılamıyoruz bir türlü birbirimize. Günlük hayatımızı idare ettiriyoruz. O yorgun ve küskün...Sanki bırakmış gibi artık. Tamam ne yaparsanız yapın, ne haliniz varsa görün der gibi. Ben ucundan tutuyorum kırılmamak için. ... Toprağım ve ben...Birbirimizi çok seviyoruz ama mesafeliyiz. Açılamıyoruz bir türlü birbirimize. Günlük hayatımızı idare ettiriyoruz. O yorgun ve küskün...Sanki bırakmış gibi artık. Tamam ne yaparsanız yapın, ne haliniz varsa görün der gibi. Ben ucundan tutuyorum kırılmamak için. Kızıyor bunu fark edince. Ben de cesur olamadığım için kendime kızıyorum. Sonra ona dönüyor öfkem.
İçimdeki küçük çocuk konuşuyor. “Sen beni korumadın” diye. “Öbürlerini kayırdın” diye. “Bu mu kayırılmış halleri? “diye gösteriyor. “Beni kahrediyorlar neyini kayıracağım? Kendiniz yaptınız aranızda halledin “
Memleket de ebeveyn gibi. Hesaplaş, yüzleş, bağır çağır, kız...Yine de çok seviyorsun. Derin bir bağ...Bir sürü anı...Yine de vazgeçemiyorsun. Senin tavrın, senin onu nasıl yorumladığın belirliyor ilişkiyi. Mesafeyi yorumlamak, içine dalmak, ağacına toprağına sarılmak iyileştirir mi? Köklerini bulmak, onları sıkı sıkı tutmak, renklerini bağrına basmak, üstünde memleketten bir şeyler taşımak, onu onurlandırmak iyileştirir mi? Bence evet. Saf bir kök sevgisi, kendini ve diğerlerini sevmeni sağlamaz mı?
Bunu yazarken bile diyorum ki, onlar ve biz diye ayırdın diyecekler, diyorum ki birbirine küs kardeşlerden bahsediyorum. Bana göre bazıları daha “yaramaz” ama var sebepleri. Memleketi sevmiyor musun ne mesafesi diyecekler, seviyorum yazdım ya kaç kere diyeceğim. Ah bu yaramazlar. Bir inin sahneden beş dakika. Bi ara verin ben konuşayım. Sonra yine çıkarsınız kurguladığım sahneye. Kafamda bir yaramaz bin “mükemmel olmaya zorlanmış öfkeli çocuk”u parmağında oynatıyor. En çok ondan öğreniyorum. O dilediğini yaparken, kılı kırk yararak geride kalan halimi görüyorum. Sen görmüyor musun? Ucundan tutan halini? Kırılıp küsen, bozulup uzaklaşan halini? Sen görmüyor musun?
Read more
Tüm takipçilerimi sevgiyle kucaklıyorum. Güzel bir gün.Gelin bu günü keyifli, tutkuku, neşeli ...
Media Removed
Tüm takipçilerimi sevgiyle kucaklıyorum. Güzel bir gün.Gelin bu günü keyifli, tutkuku, neşeli geçirin; bırakın hayatı kontrol etmeye çalışmayı. Herşey olacağına varıyor o yüzden kendinize çizdiğiniz sınırların içinde kalacağım diye debelenmek boşa...Ne çok yoruyoruz kendimizi ... Tüm takipçilerimi sevgiyle kucaklıyorum. Güzel bir gün.Gelin bu günü keyifli, tutkuku, neşeli geçirin; bırakın hayatı kontrol etmeye çalışmayı. Herşey olacağına varıyor o yüzden kendinize çizdiğiniz sınırların içinde kalacağım diye debelenmek boşa...Ne çok yoruyoruz kendimizi sonlara odaklı yaşamda. Andan zevk almak dururken sonlara odaklı bakış açılarımızın çıkmazlarını yaşıyoruz. Ve geç oldu öğrenmem ama artık net öğrendiğim en değerli hayat dersi nedir derseniz, söyleyim; ÖĞRENDİM Kİ:
.
Yaşadığımız hiç bir konuda, aşk, evlilik, eğitim, çocuk, dostluk, arkadaşlık, sağlık, iş, başarı, vs vs ne süreçleri ne sonları kontrol edebiliriz.Sonucu öngörerek yaşama alışkanlığı yıpratıcı ve yorucudur.Bu türlü yaşamak yaşamak değil her ne ise duygunuz yaşayamamaktır.Yani sonucu merak ederek ve dizayn ettiğimiz bir hayatı yaşamak için öngördüklerimize göre sınırlı yaşamak, asıl yaşamamız gerekenleri doğal, içten, sevgi ve huzur dolu, tutkulu, her aşamanın zevkine, tadına vara vara yaşamaktan alıkoyan bir davranıştır. Evet hedeflerimiz, niyet ve isteklerimiz, beklentilerimiz olacak ve hedeflerimiz niyetlerimiz doğrultusunda kendi davranış ve düşüncelerimizi tabiki kontrol edeceğiz. Yani sadece bunları edebiliriz ama yaşamın süreç ve sonuçlarını kontrol edemeyiz. Hayata güvenmeyi, kendimize güvenmeyi öğrenmeliyiz.Hayattan zevk almayı, sorumluluklarımızı ve beklentilerimizi angarya haline getirmemeyi öğrenmeliyiz. Ben öğrendim. Kontrol edemeyeceğim şeyler için kaygı duymamayı öğrendim. Uzak görüşlü olacağım derken yakını görememekten vazgeçtim. Artık daha çok içime bakıyorum, hayatın sürecine güveniyorum. Yolda öğrenmeye artık değer veriyorum, tesadüflerin en kıymetli öğretmen olduğunu gördüm. Acı, mutluluk, huzur, aşk, güven, tutku, mutsuzluk, herşey benimle ilgili ve ben yaşayarak öğreniyorum öngörerek değil...Yüreğimle, tutkuyla öğreniyorum. Artık kontrol etmekten vazgeçtim. Hayata, sürecime, yolculuğuma güvenmeyi öğrendim. Kendime güvenmeyi öğrendim. Sonuçlar artık beni ilgilendirmiyor. Benim için sonlar yazmıyorum. Sonum yok. Süreçler ve süreçlerin içinde öğrendiklerim ve yaşadığım her biri birbirinden kıymetli yaşantılar var. Bıraktım hayat beni şekillendiriyor. #hayat
Read more
Bişi sorcam yaaa. Küsme olayına ne diyosunuz, nasıl bakıyosunuz? Ben oldum olası sevmedim bu ...
Media Removed
Bişi sorcam yaaa. Küsme olayına ne diyosunuz, nasıl bakıyosunuz? Ben oldum olası sevmedim bu işi! Ne küsebilirim, ne de biri bana küssün isterim. Hatta haklı olduğumu bile bile (ve karşıdan çok salakça gibi görünse de) tatsızlık çıkmasın ve her ne olmuşsa o saçmalık daha fazla uzamasın ... Bişi sorcam yaaa. Küsme olayına ne diyosunuz, nasıl bakıyosunuz?
Ben oldum olası sevmedim bu işi! Ne küsebilirim, ne de biri bana küssün isterim. Hatta haklı olduğumu bile bile (ve karşıdan çok salakça gibi görünse de) tatsızlık çıkmasın ve her ne olmuşsa o saçmalık daha fazla uzamasın diye ilk adımı ben atar ve ortamı yumuşatırım çoğu kez. Aslında çok gerzekçe bi davranış farkındayım. Ama işte bilirsiniz, can çıkar huy çıkmaz. Benimki de o hesap.
Küçükken çok süründüm bu yüzden. Bana bunu almazsan sana küserim, şu oyuncağını bana getirmezsen senle arkadaş olmam ve daha bir sürü şey. Neyse ki maymun gözünü çabuk açtı (gerçi hala bi gözü seyiriyo ama olsun, eskiye göre hiç fena değil😎). Şimdi aynısını Ela’da ve diğer kız çocuklarında görüyorum. ‘Küserim’ler, ‘arkadaş olmam’lar, ‘seni aramıza almayız’lar havada uçuşuyo.
Küsün ulan, almayın aranıza. Yerim sizin arkadaşlığınızı ben. Ama şundan da çok eminim, şimdinin “küserim”ci çocuklarının arkasında ota boka küserek çocukluğunu geçirmiş ve şimdi aynısını genetik miras olarak çocuğuna aktaran anneler (ve belki az miktarda da babalar) var. Erkekler azınlıkta evet. Çünkü şu yaşıma geldim, bikere erkek çocuklar arasında “küserim bak!” diyaloguna tanık olmadım. Erkekler boğuşup iki dk sonra oyuna devam edebiliyo. Ama kızlarda hep bi küsme ve iç savaş halleri🤔Büyüyünce de aynı kafa devam ediyo tabi.
Sorum şu;
Neden küsüyosunuz? (Ben küsmüyorum çünkü🤓)
Neyi paylaşamıyo/konuşamıyo ve küsmeyi tercih ediyosunuz?
Hadi diyelim ki çocukken bol bol küstünüz hevesinizi aldınız. E büyüdünüz artık, hala neye küsüyosunuz?
Hayır bişey varsa söyleyin biz de küselim yaaa🤪
Sorcaklarım bu kadar. Teşekkürler. Öptüm.
Read more
Hikayenin devamı...... Zindanın kapısında ki nöbetçiye seni çağırması karşılığında yalnızlık ...
Media Removed
Hikayenin devamı...... Zindanın kapısında ki nöbetçiye seni çağırması karşılığında yalnızlık lordunun bana verdiği mirasın yerini vadettim. O bile kabul etmedi. Hem niye etsin. Sevsen sen gelirdin. Nöbetçi kim ki Hadi geldiğimi bilmezsin, hissetmedin de mi? Misal senin her ... Hikayenin devamı...... Zindanın kapısında ki nöbetçiye seni çağırması karşılığında yalnızlık lordunun bana verdiği mirasın yerini vadettim.
O bile kabul etmedi.
Hem niye etsin.
Sevsen sen gelirdin. Nöbetçi kim ki
Hadi geldiğimi bilmezsin, hissetmedin de mi?
Misal senin her ağlayarak uyandığın gecelerde ben, hissettiğim acıyı hafifletsin diye mum ışığında ısıtırdım elimi.
Senin her üzüldüğünü hissettiğim de ise, bir şiir yazardım; göz yaşlarımdan değil elimdeki çay bardağından dökülen kan damlasıyla.
İsteyerek olmazdı bunlar bazen uykuda hissederdim. Şeytan ve ifritleri kovalardı uyanmak için suya atlardım, yüksekten hoplardım nafile yine kabus bitmezdi.
Çekilirdim karanlık ormanın en derin köşesine en yaşlı ve bilge ağacınin dibine oturur ağlayarak uyandırırdım kendimi.
Yine yalnız kendim uyandırabilirdim.
Anla artık, SEN hayallerimden başka kimsem yoktu. Hayallerim de ki senden başka bir şeyim de yoktu.
Acımda sen de tadım da
Üzüntüm de sende Gülüşüm de
Hüznüm de sensin mutluluğum da
Gel;
Gel ki içimdeki papatyaları kurtar boğulmaktan çok su alan papatya yaşar mı ki
Neden su içinde kalmış kalbimde yaşıyorsun hiç düşündün mü. ?
Çünkü senin yerine kendimi boğdum,
Göz yaşlarıyla dolup taşan içimde.
Ben senin sandalınım Sen benim tek kişilik yolcumsun artık.
Bırak kürekleri nereye giderse oraya gidelim.
Bakarsın canlı ve şanslıyken bizim bulamadığımız mutluluğa, o bizi götürür.
Elveda prangalar ve zifiri
karanlık zindan,
Elveda avuçlarıma dokunmayan vicdanlı zincirler,
Elveda gaddar muhafız ve nöbetçiler.. En çokta sarayda ki Prenses sana elveda.
Ben avucumu açtım.Dualar sizinle..
. ........................... .. ... "Serkan.yyk "

Ve son.. . . . Başka hikayede buluşmak dileğiyle.. . Diğerleri için 👀👇👇
.
http://ervahiezeldelevhikalem.blogspot.com.tr/?m=1
Read more
Günaydın <span class="emoji emoji263a"></span>️ #internetanneleri <span class="emoji emoji1f449"></span>🏻 @burcukaratasmetin ・・・ Bebek beslenmesi konusundan çocuk ...
Media Removed
Günaydın ️ #internetanneleri 🏻 @burcukaratasmetin ・・・ Bebek beslenmesi konusundan çocuk beslenmesi konusuna terfi ettiğime göre Ortaçağınızın cadısı geldi hağnıımm Efendim bir yaşına kadar olabildiğince hassasiyetle yürüttüğüm ek gıda mevzusunu, bir yaşla beraber biraz ... Günaydın ☺️ #internetanneleri 👉🏻 @burcukaratasmetin
・・・
Bebek beslenmesi konusundan çocuk beslenmesi konusuna terfi ettiğime göre Ortaçağınızın cadısı geldi hağnıımm😌
Efendim bir yaşına kadar olabildiğince hassasiyetle yürüttüğüm ek gıda mevzusunu, bir yaşla beraber biraz esnetip evde yapılmak kaydıyla kek, pasta, börekle şenlendirdim. Ve şok şok şok,flaş flaş flaş!!! Pastaya,keke şeker koyuyorum.
Yetmiyor halihazırda bebelere çubuk kraker, Hamm marka bebe bisküvisi, bazen finger ve bitter çikolata da veriyorum. Keke kurabiyeye yine tam gaz devam.
Halen yemeklerini evde yapmaya özen göstermekle birlikte şayet dışarıdaysak biz ne yiyorsak ondan yiyorlar. Çünkü bunlar artık saksı değil. Bilinçleri açılmış, damak tatları gelişmiş mini boy birer birey. Dolayısıyla kavanozla restorana çorba götürüp, ben kebap lüpletirken onlara yayla çorbası içirdiğim günler geride kaldı. Zira öyle bi harekette kavanozu kafama atarlar dalga mı geçiyosun diye...
Demem o ki, ıdılar bıdılar, zararlılar, aman ha, sakınlar,falanlar filanlar iyi güzel de, yıllar yıllar boyu yerleşen beslenme alışkanlıkları ve damak tadı diye de bir şey var. Ben bitter çikolata yiyorum kardeş, bebe bisküvisini onlardan çok yiyo olabilirim hatta. Bu hal ile evime soktuğum paketli gıda zaten asgari seviyedeyken onlardan da olmayı ben istemiyorum ben, ben ,BEN!
E ben yiyince bebeler de istiyor onlar da yiyor. Hatta artık istemiyorlar, arayıp bulup yiyorlar. Ultra mega sağlıklı ebeveynliğin arkasından mendil sallayalı çok oluyor olmaya da, herkesin yediğine bir takım kimselerin karışmasından muzdaribim.
Çabam, çorba yapamayan şahsım minvalinde oldukça takdire şayandı bence. Hala bazı hassasiyetleri koruyor olmam da öyle. Ama benden bu kadar hacıablalar.
Benim hayatımda zaten olmayan fastfoodlar, hazır içecekler, cipsler, bisküviler, gofretler onlarında hayatında olmamaya devam edecek. Lakin yaptığım mis gibi kekler, pastalar, aldığım bol kakaolu bitterler, kıtır kıtır çubuklar da olmaya devam edecek. Bu yaştan sonra ık mık yapacak halim yok, elimizden geldiğince dikkat ediyoruz daha da üstümüze gelmeyin artık🤯
Read more
8ocak18 Bitti. Kendime not: Biraz dram, biraz neşe ,biraz heyecan, biraz hüzün, finiş. Bir ...
Media Removed
8ocak18 Bitti. Kendime not: Biraz dram, biraz neşe ,biraz heyecan, biraz hüzün, finiş. Bir daha "evim" olmayacakmış gibi hissetmiştim ilk o an. "Ev" başının üzerinde çatısı olan bir yer değildir ya sadece,benim de tek "evim" dediğim yer burasıydı. Çok şey başardım, kazandım, anladım ... 8ocak18
Bitti.
Kendime not: Biraz dram, biraz neşe ,biraz heyecan, biraz hüzün, finiş.
Bir daha "evim" olmayacakmış gibi hissetmiştim ilk o an. "Ev" başının üzerinde çatısı olan bir yer değildir ya sadece,benim de tek "evim" dediğim yer burasıydı. Çok şey başardım, kazandım, anladım bu "evde" çok şey de yitirdim, kaybettim,çileden çıktım. Şu salonun diğer tarafında ben dört buçuk yaşında, Sevde'nin bana gelen ilk adımları var. Asla unutmam. Taşınacağımızın ilk günü de ben sildim yerleri (tabii yaş 4), dün çıkarken de(biraz da göz yaşıylan). İlk gözlüğümü de bu "evde" taktım ben, ilk üzerine yatıp kırışım da bu "evde".Uyumuş uyanmışım kalkıp sabah oldu diye önlüğümü giyip okulun yolunu tutturmuşum meğersem daha yeni akşam oluyormuş bir sevinç bir aptallık, dön geri "eve",o da bu "evde" oldu. Gece yoldan gelince başımın ucuna bu "evde" çikolata koydu babam. Her defasında.Unutmam. İlk sigaramı da bu evde içtim. Balkonda çok sigara tüttürdüm akşamları, kulağımda telefon, ayaklarım demirlerde gemilere karşı. Hatta içeri girmiyorum diye sırtıma çok battaniye örttü annem. Sabahın körüne martılara çok uyandım sırf seslerinde sigara içeyim diye. Unutmam. En çok bu "evde" güldüm, en çok da bu "evde" ağladım. Büyüdüm bu "evde"mecbur da kaldım.Asla unutmam dediğim şeyler oldu, asla unutmamam gereken şeyleri de unuttuğum. Bu "evin" kapısından ilk defa giren insan da gördüm son defa çıkan da. Ben de sonuncuyu çıktım sanırım. Şu geçtiğimiz yılı da unutmam,çok şey aldığı için benden. Çünkü mesala bu "ev" ben'dim. Artık ev yok. Unutmam.
Read more
Tüm önce ki seyahatlerimde de mesaj yağmuruna tutan güzel insanlar nedeniyle bu seyahatimi de ...
Media Removed
Tüm önce ki seyahatlerimde de mesaj yağmuruna tutan güzel insanlar nedeniyle bu seyahatimi de an be an paylaşmaya çalışıyorum ... fakat bilmediğim bir instagram özelliği ortaya çıktı ... belli sayının üstünde paylaşım yapınca artık o sayı neyse baştan silmeye başlıyormuş .. bilemediğim ... Tüm önce ki seyahatlerimde de mesaj yağmuruna tutan güzel insanlar nedeniyle bu seyahatimi de an be an paylaşmaya çalışıyorum ... fakat bilmediğim bir instagram özelliği ortaya çıktı ... belli sayının üstünde paylaşım yapınca artık o sayı neyse baştan silmeye başlıyormuş .. bilemediğim için ben paylaştıkça sabahtan paylaştıklarım 24 saat dolmadığı halde sayı nedeniyle silinmiş 🙈😅😂😂 gelen mesajlardan anladım bir seyreden bir daha seyretmek istemiş ama bulamamış neden siliyorsunuz diye Mesajlar koptu kıyamet gibi ... yahu ben silmem ne paylaşım ne yorum ... yani kolay kolay .. hiç değil ama 😅 efenim mesajlardan hepsine cevap vermediğim için kırılma darılma olmasın diye yazıyorum ... bu arada çok ilginç ve komik mesajlarda geliyor .. Monaco sokaklarında sesli gülmeme neden olan deli diye içeri atmadıklarına şükretmişliğim oldu sayenizde ... özellikle bir mesaj öldürdü beni “ cep telefonu markanız ne .. bu kadar story e dayanan şarjı merak etmişler 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ha birde yine Şeyma subaşı story sine benzetilmişim .. o da çok paylaşım yapıyormuş ama sanırım bu kadar bilgi içermiyordur 🙈😅🤣🤣... fakat Saray’ın yeni gezilebilir alanları bayağı iyiydi, dönem dönem açılıyormuş şans işte ... içeri girmeden güvercin ayağıma gelmişti inanmayanlar utansın 😅😂😂 ... muhteşem bir gezi yürüyüş ve Harika bir rest da bir akşam yemeği sonrası üstüne bir de otelime gelip çukur seyrettim iyi mi 😅🙈 ... eee artık çukurun babası ile tanıştık ya havalimanında @kesalercan Monaco duvarlarına bir çukur yazısı yazmadan dönmem .. olmadı kongrede Grimaldi forum da mikrofondan bağırırız... “ AĞIRDAN DA OLSA SATMA KENDİNİ” 😉 ... Yani diyorum ki “maskelere gerek yok ne isen O’sundur. O da sen olsa bari” 😌🤣😅😂 yazın bunu çukur duvarlarına yazmazsanız ben buraya çaktırmadan bir köşeye yazacağım fakat ciddi malzeme ve tedarik açığım var .. sprey boya yok😂😂 .. 😅🤣😂 Zaten burda ki insanlar ile karşı kıyısı Afrika’da ki insanlar arasında koca bir çukur var, araya dolan Akdeniz bile mavisi ile temizleyemez elbette ....herkese güzel bir gün olsun .. maskesiz yürekten olsun ki evrenden geri dönüp sizi bulsun ..💙
Read more
"Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker ...
Media Removed
"Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker vereceğim.", "Şeker gibisin" Ve benzeri... Mesela artık "Düğmeli bayramlarımız olsun." Ya da "Gökkuşağı gibi renkli..." Dünyaya geldiğimiz andan itibaren hayatımız bir nevi "karbonhidrat" ... "Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker vereceğim.", "Şeker gibisin"
Ve benzeri...
Mesela artık "Düğmeli bayramlarımız olsun." Ya da "Gökkuşağı gibi renkli..."
Dünyaya geldiğimiz andan itibaren hayatımız bir nevi "karbonhidrat" üzerinden mutluluk algısı oluşturulup bir çok birey "duygusal yeme sendromu" yaşıyor. Yani mutsuzken bir çikolata yediğinde mutlu olacağı düşüncesi...
Örneğin, iş yerinde işler yolunda gitmedi, ya da evde çocuklar çok bunalttı özetle MUTLU DEĞİLSİN. Bunun çözümü 2 paket çokonat ya da magnum değil. Benzer bir başka durum ise, ilerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda "Alışveriş" yapınca mutlu olmak algısı...
Bu algılar 7den 70'e her bireyde bulunabilirken ancak kişisel farkındalık ile ortadan kalkabilir.
En güzel çözüm ise ÜRETİM olduğunun altı vurgulanıyor. Tasarım yapıp dikiş dikmeye başlamamamın nedenlerinden biri "kurumsal iş hayatını"nın benliğimi ele geçirmesine dur demek içindi. Yani işin dışında bir hayatın var Tüba, farkındalığını kazanmam.
İster örgü örün, tasarlayın, resim yapın, ister dikiş dikin, seramik yapın, kitap okuyup, spor yapın; hayatınızın rutininde olan ev, iş, okul, çocuk faktörlerinden biraz uzaklaşarak, üretim yaparak kendinize vakit ayırdığınızda, enerjinizin farklılaştığını ve kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.
Şimdi şampiyon sakince elindeki o cevizli baklava tabağını sehpaya bırak ve sadece suyunu iç.😁 .
📍Sonuç olarak, yeni proje yolda. İşte bunlar hep geçen haftadan, böyle hazır olanı yayınlamanın da keyfi bir başkaymış. Bir ürünü yaparken Düğme, kumaş ya da kombinleyeceğim ayakkabı ve çanta ilham kaynağı oluyor, bazen de kullanmak istediği bir takı...
Ne olmuştur sizce bunlardan, tahminleri alalım.💁🏼‍♀️
Kemik Renkli düğmeler ve turuncu korozo düğmeler : @dugmemcom
Kumaş: Keten, bilmem kaç sene önce Bakırköy Pazarı'ndan almıştım.
(Off tekrar okurken ben sıkıldım, inşallah okursunuz.🤪)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#iyibayramlar #bayramlarguzeldir #dugme #dugmemcom #dogaldugme #naturaldugme inci
#dikiş #freepattern #sewingproject #sewing #sewerofinstagram #instasew #dikistagram #dikişaşkı #handmade #memadeeveryday #fabric #ootd #tasarim
Read more
‘İYİ NİYETİMİ SUİSTİMAL EDENLER, HOŞÇAKALIN…’ Ben söz dağarcığım geniş zannederdim cahil aklımla; ...
Media Removed
‘İYİ NİYETİMİ SUİSTİMAL EDENLER, HOŞÇAKALIN…’ Ben söz dağarcığım geniş zannederdim cahil aklımla; oysa anladım ki değilmiş. Bütün evetlere, tamamlara, olurlara dönermiş dilim de; bir tek hayıra vakıf değilmiş... Kimse incinmesin diye kendimi kanatmayı her seferinde becerirmiş ... ‘İYİ NİYETİMİ SUİSTİMAL EDENLER, HOŞÇAKALIN…’ Ben söz dağarcığım geniş zannederdim cahil aklımla; oysa anladım ki değilmiş.
Bütün evetlere, tamamlara, olurlara dönermiş dilim de; bir tek hayıra vakıf değilmiş... Kimse incinmesin diye kendimi kanatmayı her seferinde becerirmiş yüreğim ama başkasını üzmek, ona olmaz diyebilmek diye de bir ülke varmış, fakat bana çok uzak, ta Kaf Dağı’nın ardında bir yerlerdeymiş...
Yapmam yapamamlar, vermem verememler, istemesem de yok diyemememler kuşatmış etrafımı bunca sene zihnimin esaretinde, bak ama gördüm artık şimdi, meğer buna gönlüm hiç razı değilmiş.
Ben, aklımdaki adını – sanını – yerini hiç bilemediğim o tuhaf kabul etme coğrafyasının sanrısında kendime kızıp dururken nedenini bilmeden, onlar bakıp bu çaresiz halime ne acı meğer hep gülüp, neşelenip, sevinirmiş.
Kimisi buna bir çocukluk hastalığı diyor. Kimisi kendindeki öz güven noksanlığı; bilemiyorum adını.
Ama her seferinde beni kendime mağlup etti – ediyor; karar verdim kıracağım içimdeki adını koyamadığım bu insana esir yanımı.
Çünkü azalmıyor, artıyor istekleri; her seferinde daha da büyüyor benden bekledikleri; taşıyamıyorum.
Ben gönlümün sesine kulağımı kapatıp her defasında bir daha evet dediğimde, o gidiyor yeni, yepyeni beklentilerle çıkıyor karşıma; inanamıyorum.
Azaldıkça ben, verdikçe kendimden, çoğalıyor – çoğaltıyorlar kendilerini.
Hayır demeyi beceremedikçe alıyorlar, alıp kaçıyorlar içimdeki bütün yaşama sevincini.
Madem karar verdim, kendi ruhumun heykelini yeniden inşa edeceğim bu yaştan sonra bir daha yine kendi ellerimle.
Tüm evetleri, pekiyileri, olurları lafa kaldırdım, şifresi – mührü yüreğimde o sırlı kapının.
Ve artık sadece gerçekten hak edene, kıymet bilene, ancak ona açacağım gönlümü, yalnızca hak edene, hak ettiğini bilene, bildirene…
Hoşça kal içimdeki hayır demeyi asla beceremeyen çocuk, seni tarihimin tozlu raflarının arasına kaldırıyorum.
Yeni bir sayfa açıyorum artık ömür defterimde ve kapılarını iyi niyetimi suiistimal etmek isteyen herkese ardına kadar kapatıyorum.
Haydi hoş çakalın...
Read more
İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten ...
Media Removed
İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten daima klasik annelerden ve hemcinslerimden farklıdır. Mesela asla oturup bir kadın programı izlemişliği yoktur, siyasi programları izler, en son hangi yasa yürürlüğe girmiş onu takip ... İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten daima klasik annelerden ve hemcinslerimden farklıdır. Mesela asla oturup bir kadın programı izlemişliği yoktur, siyasi programları izler, en son hangi yasa yürürlüğe girmiş onu takip eder. Emniyet amiri olan babası (maalesef ben hiç görmedim) anneme adabı mauşeret öğrettiği kadar motora binmeyi, erkek gibi dövüşmeyi de öğrettiğinden zarif görüntüsüne rağmen ben çocukken beni arkasına alıp motor kullanan, yaşlı bir amcanın üç adamdan dayak yediğini görünce "gücünüz o adama mı yetiyor" diye aralarına dalıp hepsini deviren, komşunun çocuk içerde kitli kaldı paniği üzerine adeta Van Damme tekmesiyle sokak kapısını yere indiren değişik bir annem oldu hep. Daima önce kendini sevdiğini söyleyen, kendisine bir şey katmayacak şeylerle ilgilenmeyen, müşkülpesent, "fazla tevazu gösterme öyle sanırlar" diyerek olabildiğince mağrur hallerini yıllarca idrak edememiştim. Sanki dünya onun etrafında dönüyordu, merkez oydu. Bide hep duyduğum kimseye yanımı vermem repliği vardır, rahmetli babam dahil kimse annemin uyandığında nasıl göründüğünü bilmez mesela, "neden yanımı vereyim, saç baş bir tarafta halimi neden bilsinler, benim kendime saygım var bir kere" der hep. Doğal, samimi gelmezdi eskiden tüm bunlar. Neden bu kadar kasıyor diye düşünürdüm, artık anlıyorum "insan kendi değerini kendi biçer" derken ne demek istediğini. Annem kendine bir değer biçiyordu; haklı olarak ve o değerde olmak için ne gerekiyorsa yapıyordu. Evet merkez oydu, herkes kendi hayatının merkezi olabilmeydi zaten, evet kendini seviyordu, kendini sevemeyen insanın sevgisinden de hayır gelmezdi zaten. Kimsenin gücü annemin gururunu kırmaya, kompleks edinmesine, değersizlik duygusuna kapılmasına yetmedi, yetemezdi de zaten, annem hep daha çok bilen, daha çok düşünen, algıları daha açık olan taraftı, bunun için hep söylediği gibi başkası Ne yapmış etmişle uğraşmaktansa önce kendine yatırım yapıyordu. Bugünkü aklımla bakabilseydim keşke hep anneme, daha çok benzerdim (hayatta şükür) Her kahvesinde derin düşüncelere dalan annem gibi olmasa da işte bu kahve de benim düşüncelere dalma anlarımdı... Mutlu Akşamlar 🌹
Read more
Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere okulların açıklamasına çok az bir süre kaldı ve ben artık buraya ...
Media Removed
Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere okulların açıklamasına çok az bir süre kaldı ve ben artık buraya çok sık giremeyeceğim. Benim de geleceğim için planlarım var, buranın dışında bir hayatım, okulum var ve bunlara önem vermem gerekiyor. Ne yazık ki bu yüzden çok sık paylaşım yapamayacağım, ... Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere okulların açıklamasına çok az bir süre kaldı ve ben artık buraya çok sık giremeyeceğim. Benim de geleceğim için planlarım var, buranın dışında bir hayatım, okulum var ve bunlara önem vermem gerekiyor. Ne yazık ki bu yüzden çok sık paylaşım yapamayacağım, ben de istiyorum her gün kolaj/edit vs paylaşmayı ama zamanım çok az olucak okul döneminde. Ama yine de her gün girip dm'lere bakmaya çalışacağım. Oradan bana her şeyi yazabilirsiniz ❤ Yakınlarım zaten kişisel hesabımı da biliyorlar. Ve şunu söylemek istiyorum: bir insana olan sevginiz fan sayfasından ibaret değildir. Ben Denizi her zaman her koşulda çok ama çok seveceğim, çünkü o benim daima kalbimde taşıdığım ABLAM 💜 Gerek karakterine gerek oyunculuğuna hepsine aşığım ben onun. Yani demek istediğim, sakın sayfada aktif olamayacağım diye benim Denize olan sevgimin bittiğini düşünmeyin bu beni çok yaralar. 🙏🌹 Neyse iyi bakın kendinize 🎈 #denizbaysal @denizbaysal_ #dbfc #FaziletHanımveKızları #hazan
Read more
Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine ...
Media Removed
Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime!  Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, bereketimi ... Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime! 
Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, bereketimi engelleyen her şeyden arınmaya niyet ediyorum.
Ben artık bolluk bilincine odaklıyım ve bolluk bilincinde kalmayı seçiyorum! Elimi attığım her şey çoğalıyor, değeri artıyor ve evren benim keyfim, mutluluğum, huzurum icin maddi manevi her şeyi bana kolayca sağlıyor!
Işık Sarsın Sizi. Ve öyle de oldu.
Sevgiyle...
.
.
.
#sevgi #sabır #merhamet #isiksarsinsizii #bollukdestesi #bollukbilinci #hayatiniziiyilestirin #healyourlife #louishay #love #abundance #bereket #şükürlerolsun #huzur #dua #şükür #güven #şükürsebeplerim #trust #hooponopono #gününsözü #gununfotografi #sevgi #kosulsuzsevgi #healyourlife
Read more
. Gizli kahramanlarımız, yengelere... Bana bazen bekar arkadaşlarım "neden evlendin?" diye ...
Media Removed
. Gizli kahramanlarımız, yengelere... Bana bazen bekar arkadaşlarım "neden evlendin?" diye soruyorlar. Çünkü yengelik, çünkü eltilik diyorum. Fakat her şeyde olduğu gibi bunun da kıymetini bilemiyor toplumumuz. Sekiz yıllık evliyim. Sekiz yıldır eşimin yeğenlerine, kuzenlerinin ... .
Gizli kahramanlarımız, yengelere... Bana bazen bekar arkadaşlarım "neden evlendin?" diye soruyorlar.
Çünkü yengelik, çünkü eltilik diyorum. Fakat her şeyde olduğu gibi bunun da kıymetini bilemiyor toplumumuz.

Sekiz yıllık evliyim. Sekiz yıldır eşimin yeğenlerine, kuzenlerinin çocuklarına doğumdur, ziyarettir hediyelerini ben alıyorum. Sonuç "bak dayısı ne almış çocuğuma, teşekkür et yavrum amcana 🤗" oluyor. Hayır, ben birine kıyafet alırken çocuğun ayını hesaplayıp 'o yaza ne kadar olur da büyük ya da küçük gelir mi?' diye kafa patlatmışım. Yeri gelmiş Arife günleri milli kıyafet mağazamızda, nefes kokmuş metrobüse benzeyen sıkışıklıkta kasa sırası beklemişim. Çocuğu analiz edip nasıl bir oyuncaktan hoşlanır diye kafa patlatmışım, emeğe saygı ama? Bu kadar kafa patlatmayla ÖSS'ye girsem, direkt 'Uzay Bilimleri'nden Nasa'ya gönderirler yemin ederim... De ben istemem artık. Uzay Bilimleri de çok bozdu...Öyle böyle değil...
Sen yedir büyüt, neymiş Mars'a araba yollamış 😒
"Mars apaçilik yapma yeri değildir." diye bir Çin atasözü var hem😌

Hal böyle olunca, çocuğa nasılsın diye sorduğunda, kaçıyor senden. Neden?
Çünkü dayı aldı hediyeleri, amca getirdi, seninle kan bağım bile yok diyor... Bir diğer husus ailedeki yenge altın fonu. Ailede, özellikle geniş ailelerde bir ihtiyaç olduğunda başvurulan düğün altınları. Çok şükür benimkiler araba oldu, gene ben kullanıyorum ama eltim napsın? Kereste dükkanına kereste oldu altınlar. Element değiştirdi resmen altındı, tahta oldu.

Velhasıl yengeleri sevelim, eltilerle bir olalım.

İmza....Evlenince elti olan Black metalci kız.
.
İçerik editörü: @anadiyoo
#uykusuzanneler #uykusuzbabalar #uykusuzyengeler 😊
Read more
NE BÖYLE SEVDALAR GÖRDÜM NE BÖYLE AYRILIKLAR…’ ‘Ne zaman seni düşünsem Bir ceylan su içmeye iner Çayırları ...
Media Removed
NE BÖYLE SEVDALAR GÖRDÜM NE BÖYLE AYRILIKLAR…’ ‘Ne zaman seni düşünsem Bir ceylan su içmeye iner Çayırları büyürken görürüm. Her akşam seninle Yeşil bir zeytin tanesi Bir parça mavi deniz Alır beni. Seni düşündükçe Gül dikiyorum elimin değdiği yere Atlara su veriyorum Daha ... NE BÖYLE SEVDALAR GÖRDÜM NE BÖYLE AYRILIKLAR…’ ‘Ne zaman seni düşünsem
Bir ceylan su içmeye iner
Çayırları büyürken görürüm.
Her akşam seninle
Yeşil bir zeytin tanesi
Bir parça mavi deniz
Alır beni.
Seni düşündükçe
Gül dikiyorum elimin değdiği yere
Atlara su veriyorum
Daha bir seviyorum dağları.’
Turgut Uyar, bu dizelerin yazarı İlhan Berk için ‘Yeryüzünde şiir diye bir şey olmasa bile onu icat edebilecek bir şairdi’ demiş. Bugün aramızdan ayrılışının onuncu sene-i devriyesi. Elbette hayatını yazmak mümkün. Ve fakat bu yoğunluk, güç ve derinlikte bir kalemi, yine kendi dizeleriyle anmak en güzeli olsa gerek. Cemal Süreya ‘Yeryüzünde her şey yazılmak için varmış gibi geliyor ona. Sözgelimi bardağa bardak olarak değil, yazılacak bir şey olarak bakıyor’ demiş. Berk’in hayata bakışını, en yalın ve güzel haliyle özetlemiş.
Müsaadenizle ben de lüzumsuz taramalardan kaçınıyorum ve sözü, sözün bu büyük ustasına, İlhan Berk’e bırakıyorum. Saygı ve rahmetle…
‘Geceye hey dedim bir bulut beyaz aydınlık
geçiyor ve ben görüyorum belki yalnızlık
Kağıt gibi bir kadın sana bakıp gülüyor
Demek sen daha güzelsin gökyüzünden artık
Sokakları bembeyaz evleri geçiyorum
Bir koşu bir rüzgârı alıyorum karanlık
Bir kenttesin ve var ta ne zamanlardan beri
O zamandan trenler evler geçiyor kapanık
Aşkın ki hiç durup dinlenmek nedir bilmiyor
Aşkın ki anlatılamaz ihtiyar ve yıkık
Nice nice yaşamalara açılmışsındır
Nice yaşamalar ki kalmıştır yarım buruk
İşte Adakale Sokağı’ndayım ve birden
Benim işte dünya kadar güzel ağzın artık
Durup bir yıkık aşk dedim İlhan Berk bir yıkık
aşk şimdi o şiirlerde senden kalan ancak…’
Read more
Bir kızınız varsa çok şanslısınız demektir. Artık seçeceğiniz süslü tokalarınız, mini mini etekleriniz, ...
Media Removed
Bir kızınız varsa çok şanslısınız demektir. Artık seçeceğiniz süslü tokalarınız, mini mini etekleriniz, topuklu ayakkabı reyonlarından hayalleriniz var demektir. Her şeyime bir ortakçım var artık. Zamanla benim rujlarımı kullanmak isteyecek bunu biliyorum. Fortmantodan benim ... Bir kızınız varsa çok şanslısınız demektir. Artık seçeceğiniz süslü tokalarınız, mini mini etekleriniz, topuklu ayakkabı reyonlarından hayalleriniz var demektir.

Her şeyime bir ortakçım var artık. Zamanla benim rujlarımı kullanmak isteyecek bunu biliyorum. Fortmantodan benim ayakkabılarımı giyip gelecek ve ‘’anne nasıl diyecek’’ Gardolap aşağıya inecek ve ben çıldırmışçasına çığlık atacağım. Rujumun aynalarda bittiğini görmek mi… ‘’En sevdiğim renkti o’’ diyeceğim ama iş işten geçmiş olacak.

Ama olsun… Şimdi bu resimleri çekmek o kadar eğlence veriyor ki bana. Kızımla eğleniyoruz. Artık benim bir alışveriş arkadaşım var. Onun için seçeceklerimi beğenmeyecek kendine reyonlardan başka kombinler yapacak. Kızım ile dert ortağı olacağız birbirimize. Yerine göre babamızdan gizli sırlarımız bile olacak mesela. Birbirimiz uygun kıyafetler giyeceğiz. Resimler çekileceğiz. Bize imreneceksiniz yerine göre. Evcilik oynayacağız biz kızımla. Arkadaş olacağız birbirimize. Genç kızlığında kendi hayatımdan pay biçerek öğütler vereceğim. Yaşamadıklarımı yaşaması için çabalayacağım. Biliyorum ki sen de bana devamlı sımsıkı sarılacaksın ‘’annemmm’’ diyeceksin minik kızım…

Bir de baba tarafı var tabi bu işin. Kızım babasına düşkün olacak her kız gibi. İlk aşkı babası olacak. Almak istedikleri konusunda babaya nazı geçecek, ortak olup beni kandıracaklar mesela. Topuklu ayakkabı konusunda babasına günlerce yalvaracak. Sürdüğü ojeye küplere binen baba ‘’çoook güzel babacım’’ diyecek.

Ama bizim evimizde artık bir prenses var. Biz çok şanslıyız.... #kızevlat #mucizem #iyikidogdun #4yaş #anneolmak #elsa #konseptkızı
Read more
15 Temmuz Pazar : Dün akşamın devamı: Evet biri bizim yatakta biri kendi yatağında uydular, kendi ...
Media Removed
15 Temmuz Pazar : Dün akşamın devamı: Evet biri bizim yatakta biri kendi yatağında uydular, kendi kendilerine. Mercan biraz ağladı (yorgunluktan zira geç olmuştu) Uzay biraz mızırdandı ama kendileri uyudular. Bu sabah da dinlenmiş hissediyorum çünkü uyanıp kendi kendilerine oynadıklar ... 15 Temmuz Pazar :
Dün akşamın devamı:
Evet biri bizim yatakta biri kendi yatağında uydular, kendi kendilerine. Mercan biraz ağladı (yorgunluktan zira geç olmuştu) Uzay biraz mızırdandı ama kendileri uyudular.
Bu sabah da dinlenmiş hissediyorum çünkü uyanıp kendi kendilerine oynadıklar ve ben 8’e kadar uyudum. Oh!
Sabah 5.30 da kedimiz gelip ayağıma kafasını sürüp kalkmayınca minik minik ısırarak mama istedi ama artık onu uyanmaktan saymıyorum.
Şimdi “tatil sabahı çizgi filmi” izliyorlar.
Kapat diyince kapatıyorlar. Uzay kapatıyor, Mercan mecburen uyuyor.
Uzay büyüdü. Biraz canım sıkılıyor bu duruma. Deli misin? Çocuk filmi kapat diyince kapatıyor ? Evet de böyle gözüme bakıyor, “Üzgün müsün? Mutlu musun şu anda?” diye soruyor. Büyük büyük cevaplar veriyor. “Sen dünyanın en iyi annesisin. Her şey için çok teşekkürler” falan diyor.
En samimi, en gerçek düşüncemi yazacağım şimdi, biraz içim titreyerek.
Biliyoruz ki 6 yaşında artık kafa çalışmaya başlıyor. Büyük cocuk oluyorlar. Yavas yavas empati becerisi gelişiyor. Ön beyin açılın gelişiyorum! diyor. Kişiselarası ilişkilerde çağ atlamasalar da göze yüze bakarak durum kritiği yapma ve kendini ona göre planlama becerisi gelişiyor.
Tamam. Bu iyi.
Ama onun memnun etme ve uyum gösterme çabası beni endişelendiriyor.
Her hassas ebeveynin bir gün başına üşüşecek bir düşünce bırakayım şuraya “Ulan fazla mı üstüne gittik çocuğun bu aralar?”
Oysa ki pozitif disiplin diyoruz, ödülsüz cezasız, tehditsiz yapmaya çalışıyoruz.
Sonra bazen arka arkaya kek, dondurma, çizgi film ve oyuncak istiyorlar. O zaman da “Yine olmadı. O kadar uğraştık bak. Bi işe yaramadı ki şeker, ekran, oyuncak üçlüsü beyni ele geçirdi” diyorum.
Kendime hatırlatma:
Beyin gelişiyor. Sen sev, şefkat göster, sarıl öp ki iyi gelişsin.
Şekere de o yüzden takılıyor. Sen sanki bayılmıyor musun çikolataya?
Sen sanki tüketim tuzağından çok mu kolay kaçıyorsun bir yetişkin olarak?
Sen telefon ekranına bakmıyor musun Pınarcım?
Tatlı tatlı sınır koymalara devam.
Ayrıca sevin bence. Oğlun büyümüş de senden memnuniyetini dile getiriyor,sen onun da altında bi bit yeniği arıyorsun.
Git hadi kitabını yaz, kaşlarını aldır,yürüyüşe çık,balkondaki çamaşırları falan topla.
Read more
Madem ki; bir arkadaşım Kaş’ta, iki arkadaşım Asos’ta, bir arkadaşım Bodrum’da, başka bir arkadaşım ...
Media Removed
Madem ki; bir arkadaşım Kaş’ta, iki arkadaşım Asos’ta, bir arkadaşım Bodrum’da, başka bir arkadaşım Bozcaada’da tatilinin tadını doyasıya çıkarırken, ben, bir araba sürme sevdasına tüümm temmuz ayımı Nazilli’de geçiriyorum, o zaman sizi Nazillim Nazillim güzel Nazillim’in efsane ... Madem ki; bir arkadaşım Kaş’ta, iki arkadaşım Asos’ta, bir arkadaşım Bodrum’da, başka bir arkadaşım Bozcaada’da tatilinin tadını doyasıya çıkarırken, ben, bir araba sürme sevdasına tüümm temmuz ayımı Nazilli’de geçiriyorum, o zaman sizi Nazillim Nazillim güzel Nazillim’in efsane tatlarıyla tanıştırmaya devam edeyim 😄😄 En az Seheryeli Dondurma’mız kadar meşhur bir başka lezzetimiz; Merkez Büfe’nin karışık tostu 😍😍 Allah’ımm böyle bir lezzet yoook, yolunuz Nazilli’ye düşerse mutlaka ama mutlaka tadın, öyle yola devam edin:) İnşallah zaman içinde Kısmet Pide’miz ve Fatma Abla’nın kar helvasıyla da tanıştırıcam sizi 😄😄 Bu arada senin şekersiz beslenmeye noldu gız diye düşünüyorsanız, verdiğim on kiloya ek olarak Nazilli’ye geldiğimden beri 3 kilo daha verdim ama ideal kiloma yaklaştığım için artık vücudum direnç gösteriyor ve hiç kaçamak yapmasam dahi eskisi kadar rahat kilo veremiyorum. O yüzden ben de arada bu küçük oyunlarla midemi şaşırtıyorum, sırf o direnci kırmak için, yoksa inanın bu enfes tatları özlediğimden falan değil, assslaaaa katiyennnn:) Evet bugünlük “Nazilli ne şirin, ne tatlı, ne özel bir ilçemizdir” köşemizin sonuna geldik 🤗 Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere 😄😄 Bu arada, artık hiç korkmadan araba kullanabiliyorum, yakında yolların ustası olucam 😂😂 Sınavlarım için çok dua bekliyorum efendim 💛🙏🏻 #nazilli #kendimenot
Read more
Şu an bu mektubu yazarken;yani mektup derken,sağ yanımda demli bir çay biraz tatlı da var tabi.sadece ...
Media Removed
Şu an bu mektubu yazarken;yani mektup derken,sağ yanımda demli bir çay biraz tatlı da var tabi.sadece kalemi çevirmekle kalmıyorum arada atıştırıyorumda.gece ise planlarımız arasında ya çorba ya da kocaman bir.dürüm var.onun daha kararını vermedik,düşüneceğiz.hatta şu an kocaman ... Şu an bu mektubu yazarken;yani mektup derken,sağ yanımda demli bir çay biraz tatlı da var tabi.sadece kalemi çevirmekle kalmıyorum arada atıştırıyorumda.gece ise planlarımız arasında ya çorba ya da kocaman bir.dürüm var.onun daha kararını vermedik,düşüneceğiz.hatta şu an kocaman bir ısırık daha aldım tatlımdan.neyse artık yola çıkma vakti. Güzel bir gün.. Güneşli.sırt çantam var üzerimde ve elimde bilet koçanım.istanbulda bir mahallede karşıma esnadtan bir kişi çıkıyor.. Birşeyler söylüyorlar devam ediyorum...onurluyum! Ardından Bursaya geçiyorum dinlenecegim..masamda otururken bir erkek çocuk yanaşıyor yanıma konuşuyor gülüşüyoruz yine masamdan kalkıyorum onurluyum! Başkente geçiyorum memur beylerle birlikteyiz.bıyıklı biraz göbekli abiler.ciddiyetleri oldukça anlamlı...onlarla konuşuyoruz.tabii ben yine onurluyum! Hiç zaman kaybetmiyorum doğuya geçiyorum...Gaziantep,Diyarbakır,Van sıcaktan kavruluyor..esnaf kahvesine oturuyorum yurdumun güzel insanları ile sohbetin tadını çıkartıyorum tıpkı ikramları gibi....insanlatın sıcaklıkları gün ışığına geçiyor bile..onlarda bir şeyler söylüyorlar.Onurluyum! "İlk hedef Akdeniz ileri" tabiki akdenizdeyim.Antalya,Mersin,Hatay dur durak bilmiyorum.bir tarlaya girip nefis bir portakal kopartırken bir teyze yanaşıyor yanıma.o da bir şeyler anlatıyor.Onurluyum!Karadenize gitmeden olur mu? Trabzon,Samsun,Rize,Zonguldak gidip geliyorum.uyyy diyorlar ula sen ne edeysun ha buray.yurdumun güzelliklerini oradada görüyorum ve yine ben Onurluyum! Artık dönüyorum evime.sırt çantamı açıyorum ve içerisine tam bakacakken telefonum çalıyor.benden bir mektup yazılmasını istiyorlar. Tam zamanı!çantamı açıyor ve tüm Türkiye'nin adına anlatmış oldukları efendilik,azim ve onurunla birlikte mertlik fışkırıyor.. Seni seven ağabeyin @berkpalavaroglu
#survivor #survivor2014 #mertpalavaroglu #berkpalavaroglu #aile #ünlüler #mavitakım #ödüloyunu #elimdekitekşey #allstar #gönüllüler #survivor2018 #herşey #hayat #Dominik #acummedya #hiç #bir #şey #vermedi #mektup #ve #farkındalık #dışında
Read more
Hoşgeldin 2019 <span class="emoji emoji1f3b6"></span><span class="emoji emoji1f3b6"></span><span class="emoji emoji1f3b6"></span>🤗 Ayva lif açısından zengin Meyve olmakla birlikte kabuğu ve çekirdeği dahi ...
Media Removed
Hoşgeldin 2019 🤗 Ayva lif açısından zengin Meyve olmakla birlikte kabuğu ve çekirdeği dahi şifa olarak bilinir. Bu güzel meyvayı 15 dk.da şekerini yakmadan sağlıklı Ayva tatlısı yapmak istiyorsanız #masterchef Eslem' im tarifinden daha güzel olucak tarif geliyor sevgili sayfa ... Hoşgeldin 2019 🎶🎶🎶🤗
Ayva lif açısından zengin Meyve olmakla birlikte kabuğu ve çekirdeği dahi şifa olarak bilinir.
Bu güzel meyvayı 15 dk.da şekerini yakmadan sağlıklı Ayva tatlısı yapmak istiyorsanız #masterchef Eslem' im tarifinden daha güzel olucak tarif geliyor sevgili sayfa dostlarım 🤗❤mutlaka Kaydedip favori listenize alın. Yorumlarınıza talibim ve işte
tarifim yine www.nursevincelezzetler.com bloğumdan size emanet
O halde hikayemin süresi dolmadan izleyin ve 2019 un ilk tarifi gelsin.
@nursevincelezzetler 31.12.2018
Malzemeler
4 ad.orta boy Ayva
16 kaşık toz şeker( her yarım ayva için 2 kaşık)
2 ad.karanfil 1 ad. Çubuk tarçın
Ayva çekirdeği , ayva kabuğu , renk için (Şart değil ben dut posası kullandım. )
Üzeri için
Süt kaymağı
Ceviz
Arzuya göre pişirilmiş elma rendesi
Yapılışı
▪Ayvaları soyup yıkayalım. Ortadan kesip göbeğini temizleyelim. Çekirdeklerini ayıralım.
▪Düdüklü tencereye oturtup her bir yarıma 2 kaşık toz şeker dökelim. Çekirdek, kabuk ▪karanfil, tarçın ekleyelim. Tencerenin kapağını kapatıp 5 dk. Sonra benim tercihim karadut posası ilave ettim. Tekrar kapatıp artık düdük fonksiyonu ile tısladıktan sonra çok kısık ayarda 15 dk. Sonra söndürelim.
▪Tencereiz soğuduğunda açıp ayvaları servise alalım.
Arzumuza göre süsleyelim.
Ben biriktirdiğim süt kaymağından kulandım.
Eminim siz daha güzel süslersiniz.
Not: elmalı yapıcaksanız. Göbeklerini doldurup
5 dk kızgın fırına sürüp çıkarttıktan sonra süsleyim.
Afiyet olsun.
#nursevinceayvatatlısı
Read more
Ok I know what book this is. Get off my back, people <span class="emoji emoji1f605"></span>. Turkish Kaleidoscope Hearts! <span class="emoji emoji1f60d"></span> Fun fact I learned ...
Media Removed
Ok I know what book this is. Get off my back, people . Turkish Kaleidoscope Hearts! Fun fact I learned last year: my paternal grandfather was Turkish #Repost @kitaplikperisi with @get_repost ・・・ •Kaleydoskop Kalpler alıntıları• "İşte bu, hayatın ta kendisiydi. Anı yaşamayı bıraktığında ... Ok I know what book this is. Get off my back, people 😅. Turkish Kaleidoscope Hearts! 😍 Fun fact I learned last year: my paternal grandfather was Turkish 😱 #Repost @kitaplikperisi with @get_repost
・・・
•Kaleydoskop Kalpler alıntıları• 💞 "İşte bu, hayatın ta kendisiydi. Anı yaşamayı bıraktığında olan şey buydu işte. İnsanlar büyüyordu, değişiyordu. Hayatlarına devam ediyorlardı ve sen de keşke zamanında yakalayıp onlarlar birlikte yürüseydim derken buluyordun kendini."
💞"Dokunulmanın ve layığıyla öpülmenin nasıl bir his olduğunu bana o öğretmişti. Daha sonra, büyürken bağlandığınız birisinin aniden hayatınızdan çıkıvermesinin yaşattığı acıyı da o öğretmişti. Öğretmeyi unuttuğu tek şeyse kalbimi kırdıktan sonra yerinde bıraktığı, artık kalp sayılamayacak kadar harabeye dönüşmüş şeyin göğsümü sıkıştırmasıyla nasıl baş edeceğimdi. Bunun daima alınmamış bir ders olup olmadığını merak etmişimdir. Şimdi düşünüyorum da, belki de bunun kendisi için ne anlama geldiğini bulmaya çalışıyordu. Ya da zerre kadar bir şey hissetmemiştir sadece."
💞"İstememem gereken fakat istediğim tek adam. İstemeyi istemediğim tek adam ve istemekten ölümüne korktuğum adam."
💞"Çok geciktin," diye fısıldadım.
"Sadece on dakikamı aldı."
"Bana sonsuzmuş gibi geldi."
"Ben yanında olmadığım her zaman öyle gelir,"
💞"Benim yaptığım kalpler parçalanmışlardı fakat bütündüler.Onlar güneş ışıkları altında parıldayan kaleydoskoplardı.Aşkı kaybettiğiniz zaman aşktaki ümidi gösteriyorlardı.Çünkü tıpkı aşkta olduğu gibi, kaleydoskopa bin türlü farklı şekillerde bakabilir ve her defasında yeni bir şeyler bulabilirdiniz.Parçalanmış olsun ya da olmasın, eğer yeterince dikkatli bakıyorsanız, onların içinde güzel bir şeyler bulacaktınız.Ve güzel şeyler birazcık kırılmış oluyordu."
#yabancıyayınları #kaleydoskopkalpler #kitapalıntısı
Read more
Bundan tam 6 yıl önce bu gece... Çok uzun bir gece olacaktı... Henüz minik sevgilimi kucağıma almama ...
Media Removed
Bundan tam 6 yıl önce bu gece... Çok uzun bir gece olacaktı... Henüz minik sevgilimi kucağıma almama 1,5 ayım vardı.. Dolu dolu 7,5 ay geçirmiştik birlikte.. Birden yoğun bir ağrıyla hastanede buldum kendimi. Saat gece yarısını biraz geçmişti. Doktorum @drmelikebatukan “artık minik ... Bundan tam 6 yıl önce bu gece... Çok uzun bir gece olacaktı... Henüz minik sevgilimi kucağıma almama 1,5 ayım vardı.. Dolu dolu 7,5 ay geçirmiştik birlikte.. Birden yoğun bir ağrıyla hastanede buldum kendimi. Saat gece yarısını biraz geçmişti. Doktorum @drmelikebatukan “artık minik sevgilinle tanışma vakti” dedi ama ben henüz ruhen hazır değildim, hiçbir hazırlığım da yoktu. Hatta dr a #Turkcell in “Hayat paylaşınca güzel” reklam filminin müziğini okumam lazım, acil gidip geleyim” bile demişim. Saçma tekliflerimle doktoru vazgeçirmeye çalışmışım ameliyattan🤣Dedim ya.. Çoook uzun bir geceydi, detayları başka zaman anlatırım.. Sabah saat 5 gibi kucak kucağa iki aşık olmuştuk Dila ile❤️ Daha 1,5 ayım var diye o zamana yaptığım tüm hazırlıklar, video ve fotoğraf çekimleri için anlaştığım yerler, misafirler için ikramlar konusunda anlaştığım yerler, doğumdan sonra yanımda hazır olmasını istediğim kuaförüm, tabi ki annemler, kardeşlerim(çünkü telefonlarına ulaşamadık gece saat 2 de!😡)kuzenlerim, arkadaşlarım, bebek hemşirem yani anlayacağınız hiç kimseler olmadan, olamadan geçen uzuuuun bir gece... O yüzden çok resmim yok o geceye dair. Sadece bir kaç tane, o da bir dost sayesinde ve tesadüfen... Uzun hikaye⭐️✨✨✨Yüce Rabbim ne derse o oluyor... Binlerce, milyonlarca şükürler olsun... Bu geceye yüzbinlerce teşekkürler olsun... #Aşk denilen o muhteşem duyguyu yaşattığı için, o gece tanıştırdığı için... Rabbim olmayanlara da nasip etsin, olanların da evlatlarının, gerçek mucizelerinin kıymetlerini bilmeyi nasip etsin... #Uzungece #Dila #Aşk #Mucize #Erkendoğum
Read more
OTELCİ: Tülüüün hanım kahvaltıda ne seversiniz? BEN: Ayyy. Sizin bahçede kırmızı biberler ...
Media Removed
OTELCİ: Tülüüün hanım kahvaltıda ne seversiniz? BEN: Ayyy. Sizin bahçede kırmızı biberler gördüm. Köz biber çok güzel olmaz mı kahvaltıda? (Türkçe meali. Noluuur nolur bana biber közleyin be hacım :)) 🌶🌶🌶 . OTELCİ: Köz biber cepte. Hazırlayacağız seve seve. Başka ne istersiniz? ... OTELCİ: Tülüüün hanım kahvaltıda ne seversiniz?

BEN: Ayyy. Sizin bahçede kırmızı biberler gördüm. Köz biber çok güzel olmaz mı kahvaltıda? (Türkçe meali. Noluuur nolur bana biber közleyin be hacım :)) 🌶🌶🌶 .

OTELCİ: Köz biber cepte. Hazırlayacağız seve seve. Başka ne istersiniz? Ar yu pişi? 😆😆 .

BEN: Iııı ıııı şey. Tombiktoyluğumdan da anlaşıldığı üzre sıcacık ve aşırı pofuduk pişiye asla hayır demem, diyemem (Yani. Mümkünse tabi :)) 😂😁 .

Ve sabah karşımda gördüğüm manzara. Hahahaha 🌶🌶😂🤪🤪
Baya baya tüm bahçedeki biberleri toplamışlar. Neymiş? Eve giderken biberleri de arabaya koyup, götüreyim diye 🙈
Ölürüm ben size. Yerim ben sizi. (Bak! Severken bile yerim, yerim diyorum. Zıkkımın pekini yiyeyim ben artık, boşanayım da semerimi yiyeyim falan shfjgsdş :))
Pek kıymetli otelcilerin aızıcık pişi yaptık dedikleri ise bu dev tabak 😀 .

Sonra niye 1000 kilo oldum bık bık bık. (Arkadaş, aynada kendimi görmemek için yan yan bakıyorum. Saçımı tararken sadece saçımı görecek şekilde ayarlıyorum kadrajı. Poğaça suratımı, Macar salamı kollarımı görünce hafif bir cinnet gelmiyor değil :))
Siz olsanız böyle bir manzara karşısında napardınız? Tek iradesizoğluiradesiz ben miyim ya memlekette? .

Hepsini yedim. İyi de ettim. Oh canıma değsin, beni seven de böyle sevsin 😎 .

NOT: Artık benimle gezecek biri lazım. Zapzayıf biri. Bu kahvaltıları o yiyecek, ekmeğe yağı o banacak, reçeli kaşık kaşık götürecek, patatesi bazlama arası gömecek... Aradığım kriter: Zayıf olması. Bi şey denicem de 🧐🤩😝
Var mı böyle biri? İstiyorum onu. Hahaha.
Heşteg: #annepatatesi #bosandasemeriniyetülüninsanı
#hepsiniyedimcanımadegsin #hayitbuku #hayitbukuahsapevleri #datca
Read more
Kurur Papatyalar “Dedeee papatyalar yine kurudu.” 75 yaşındayım artık. Ölmek için geç yaşamak için çok daha geç. Ölünce kaybolmaz insan ve yaşar bir müddet daha. Ölsek de anılarımız kalır geriye ve başkalarının hatıralarında yaşarız. Ben başkalarının anılarında da yaşayacağım. Başkalarının ... Kurur Papatyalar “Dedeee papatyalar yine kurudu.” 75 yaşındayım artık. Ölmek için geç yaşamak için çok daha geç. Ölünce kaybolmaz insan ve yaşar bir müddet daha. Ölsek de anılarımız kalır geriye ve başkalarının hatıralarında yaşarız. Ben başkalarının anılarında da yaşayacağım. Başkalarının benim hatıralarımda yaşadığı gibi. Bahçemizde de yaşayan ölüler var.
Yıllardır bahçemizde asılı insanlar durur. Kimin lanetidir bilmem. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, ırgatı, kravatlısı bahçemizde insanlar kendini asıyor. En olmadı bahçemizi görenler, irkilip yüzlerini asıyorlar.
Ne zaman bu topraklara geldiğimizi tam hatırlamıyorum. Ama buralara geldiğimizde sübyanmışım. Çünkü annem, babama kızınca;
“Müdür Bey, peki bu sübyanın ne günahı var.” derdi.
Ben günahsızmışım o yaşlarda. Ama kendini asmak büyük günahmış. Haşa, Allah’ın verdiği canı o alırmış. O da vadesi dolduğu için alırmış. Annem öyle söylerdi.
İlkin genç bir kız astı kendini dalları iri olan bir portakal ağacına. Sevdiğine vermemişler, kasabalı öyle söyledi. Bir kaç ay sonra esmer zayıf bir delikanlı da aynı ağaca astı kendini. Besbelli çok sevmişler dedi insanlar.
Babam o ağacı kesti. İnsanları bir portakal ağacı da incitirmiş bazen. Öyle söyledi.
Annem çok gitmek istedi buralardan. “Müdür Bey, tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Gidelim bu topraklardan. Bu sübyanın ne günahı var.” Derdi. Babam da tayin almanın zor olduğundan bahsedip dururdu hep. Zormuş tayin almak vesselam. (Sonraları anladım tebdil-i mekanda neden ferahlık olduğunu. Bizler bir yerlerde acı çekmeye başlayınca, oradan uzaklaşmak isteriz. O yerleri görmek bize o anıları tekrar hatırlatırken o acıları da tekrar tekrar yaşatır. Oysa yeni yerler, yeni anılar demektir. Bilmediğimiz bir tarih, görmediğimiz bir coğrafya yeni yaşamlar demektir. Yaşamadığımız anılar, yeniden vereceğimiz sözler demektir.) Annem de öyle söylerdi. -Yeni bir kasaba, yeni komşular, yeni insanlar. Bir sürü şey demek. -Ve evet sonunda tatmadığımız acılar da demektir. Biz gidince anılarımız, acılarımız bırakır mı peşimizi, bizimle gelmezler mi sanıyorsun?
derdi babam da.
Devamı yorumda. #öykü #yenikitap
Read more
Ben artık çokça susuyorum... Öylece duruyorum... Hayretler içerisinde izliyorum. Çok doluyorum, ...
Media Removed
Ben artık çokça susuyorum... Öylece duruyorum... Hayretler içerisinde izliyorum. Çok doluyorum, sessiz sessiz o kadar bağırıyorumki bazen kendi sesimden irkiliyorum... Ama görmüyorlar... Göründüklerini bilmiyorlar... O kadar BENci yaşıyorlarki, sanki hiç görünmediklerini ... Ben artık çokça susuyorum...
Öylece duruyorum...
Hayretler içerisinde izliyorum.
Çok doluyorum, sessiz sessiz o kadar bağırıyorumki bazen kendi sesimden irkiliyorum... Ama görmüyorlar...
Göründüklerini bilmiyorlar...
O kadar BENci yaşıyorlarki, sanki hiç görünmediklerini sanıyorlar...
Hayatı da görmüyorlar...
Kendi beyinlerindeki gibi sanıyor,
Sevmiyor, gülmüyorlar...
Hep telaşlı ve çok konuşuyorlar...
Ne acı...
Biz sustuk onlar devam ediyorlar... ⁉️💎
Read more
Ve Kaan Nottingham Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun oldu. Mutluyuz, gururluyuz ve gözyaşlarımıza ...
Media Removed
Ve Kaan Nottingham Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun oldu. Mutluyuz, gururluyuz ve gözyaşlarımıza hakim olamıyoruz. Kaan’ın sabahlara kadar çalıştığı günleri hatırlıyorum. Hastalandığında ona bavulumda çorba yapmak için sebzeler taşıdığımı, ilk okula bıraktığımda, bisikletine ... Ve Kaan Nottingham Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun oldu. Mutluyuz, gururluyuz ve gözyaşlarımıza hakim olamıyoruz. Kaan’ın sabahlara kadar çalıştığı günleri hatırlıyorum. Hastalandığında ona bavulumda çorba yapmak için sebzeler taşıdığımı, ilk okula bıraktığımda, bisikletine binip gittiğinde arkasından gözyaşları içinde dua ettiğimi, tatillerinde Türkiye’ye gelecek diye heyecanımı ve daha bir çok şeyi... Ve bugün ben ve eşim gözyaşlarımızı, mutluluk gözyaşlarımızı diğer tüm aileler gibi tutamıyoruz. Tebrikler güzel oğlum. Büyüdün artık. Yolun açık olsun ve senden tek isteğim ülkemiz, dünya için faydalı olman.. Seni seviyoruz. Tebrik ederim. #nottingham #theuniversityofnottingham
Read more
İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi ...
Media Removed
İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi noktasında uyuyakaldı. Kucakta bi onu bi sırt çantasını taşır bi yandan tren saatlerine filan bakarken ayağındaki terlik düşüvermiş! Farkettiğimizde çok geçti. Aha dedik tüh, yedek ayakkabısı ... İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi noktasında uyuyakaldı. Kucakta bi onu bi sırt çantasını taşır bi yandan tren saatlerine filan bakarken ayağındaki terlik düşüvermiş! Farkettiğimizde çok geçti. Aha dedik tüh, yedek ayakkabısı benim çantamda ama benim çanta da uçaktan çıkmadı. Koymamışlar bagaja, unutulmuş bi şekil :( Dediler siz gidin, biz bikaç güne bulur size yollarız. İyi dedik peki.
Dedim Kiraz Londra’da da çıplak ayaksın ha!
Sonra baktık yerler bira şişesi kırığı filan, olsun desek olacak iş değil. Köşedeki “charity shop” a gidip ayakkabılara bakalım bari dedik. İlk dükkanda şansımız yaver gitmedi, ikincisindeyse hayallerindeki ayakkabıyı buldu :) İşte bu fotodaki onlar.
Charity shop bi çeşit ikinci el dükkanı. İnsanlar bağışlıyor satışı bişey yararına kullanıyorlar. Bütün hikayeyi bunun için anlattım aslında. Ne iyi ne faydalı bişey bu dükkanlar diye. Yurtdışında daha yaygın ama Türkiye’de de yok değil. Bizim yaşadığımız yere yakın, Ortaca’da bir tane var mesela. 2 kadın birlikte işletiyorlar, kıyafet ayakkabı, ev eşyası bulunuyor. Satış gelirinin tümü sokak hayvanlarının sağlık işlerine, tedavi masraflarına gidiyor. Kiraz’ın üstündeki şu tişört ve kıyafetlerinin çoğu oradan. Küçülenleri de götürüp oraya bırakıyorum. Kendime de çok nadiren de olsa bişey alacaksam ilk oraya bakıyorum.
Öyle işte, çok iyi bişey bu değiş tokuş, yeniden kullanım. Siz getirirsiniz gerisini, ben bu sefer bağlayamadım sonunu :) Şehir ne çok ama ne çok tüketim bi de! Her gün içinde dolanırken aklım gidiyor, garipsiyorum ama anlıyorum da nerelerden geliyor bu arzular. Biraz da ondan yazmak istedim galiba...
Read more
Senden önce Dünya'ya gelmişlerin hazırladığı kalıpları benimsetirler bize, öyle yetiştirirler...Bizde ...
Media Removed
Senden önce Dünya'ya gelmişlerin hazırladığı kalıpları benimsetirler bize, öyle yetiştirirler...Bizde yapmamız gereken o sanarız ve bir gün dersin ki; Ben bu muyum?...O zaman uyanırsın, benim de kendi düşüncelerim var; aklım, bakışım, görüşüm ve kendi penceremin ışığı.. O zaman ... Senden önce Dünya'ya gelmişlerin hazırladığı kalıpları benimsetirler bize, öyle yetiştirirler...Bizde yapmamız gereken o sanarız ve bir gün dersin ki; Ben bu muyum?...O zaman uyanırsın, benim de kendi düşüncelerim var; aklım, bakışım, görüşüm ve kendi penceremin ışığı..
O zaman hazırlanıp sana sunulan ve yaşatılan kalıbın içinden çıkarsın, bu kendini buluştur. Seversin, sevdikce güzelleşir coşarsın...Hayat bir başkalaşır, yüreğin yüreğine sığmaz..O zaman toplumun gözünde normal değilsin, sana psikolojik sorunları var gibi bakarlar, deli kadınsın artık.. Ne güzel, umrunda bile olmaz, mutlusun ve
Sıradan değilsin...hoşgeldin kendine ve yaşama....
...
(Haticelen)
...
#alanya #sanat #delikadın #soz #sözler #sozler #sevgi #keşif #felsefe #psikoloji #kitap #denemeker #satır #karakalem #sayfa #şiirheryerde
#farkındalık #fark #bakışaçısı #doğa #nature #nationalgeographic #deli #delikadınlar #antalyaturkey #antalya #siirsokakta
Read more
ARTIK 1600 YILLIK BİR SARNICIMIZ VAR! <span class="emoji emoji1f4a6"></span><span class="emoji emoji1f4a6"></span><span class="emoji emoji1f4a6"></span> İstanbul’un her köşesi ayrı hazine... Birkaç hafta ...
Media Removed
ARTIK 1600 YILLIK BİR SARNICIMIZ VAR! İstanbul’un her köşesi ayrı hazine... Birkaç hafta önce o hazinelere yenisi eklendi. Artık İstanbul’u keşfederken, Yerebatan’dan daha eski bir sarnıcı görebilirsiniz. Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ... ARTIK 1600 YILLIK BİR SARNICIMIZ VAR!
💦💦💦
İstanbul’un her köşesi ayrı hazine... Birkaç hafta önce o hazinelere yenisi eklendi. Artık İstanbul’u keşfederken, Yerebatan’dan daha eski bir sarnıcı görebilirsiniz. Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 8 yıllık restorasyonun ardından ziyarete açıldı.
👑👑👑
Sultanahmet’teki Yerebatan Sarnıcı 1. Justinianus dönemine ait; 527-565 arasında yaptırılmış. Girişi ücretsiz olan Şerefiye Sarnıcı ise 2. Theodosius döneminde, 428 - 443 arasında inşa edilmiş. Bozdoğan Kemeri aracılığıyla su depolaması yapılmış.
💧💧💧
Şerefiye, Yerebatan’ın popülerliğine ne zaman ulaşır bilinmez ama hem daha eski bir yapı hem de onun kadar etkileyici. Ben bu hafta özel bir tur programım nedeniyle gidip gördüm, siz de mutlaka ziyaret edin. Atmosferini merak edenler için çektiğim hikâyeyi birkaç günlüğüne profilimde sabitledim; öne çıkanlar arasında izleyebilirsiniz.
🎨🎨🎨
32 direkli sarnıç, Piyer Loti Caddesi’nin üzerinde. Gidenleri güzel bir sürpriz de bekliyor. Sarnıç, açılışa özel İranlı sanatçı Ahmet Nejat’ın “Hiç Hali” sergisinin ev sahibi. Sadece tarihe değil sanata da meraklıysanız kaçırmayın; 30 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak. Hiç’liği sorgulayan eserler arasında gezinmek, sarnıcın atmosferini daha etkileyici hale getiriyor.
🔻
Fotoğraflar: @hkntky @365gungezenler @fotograffan
Read more
Duru'nun hazırlıkları bir bir tamamlanıyordu <span class="emoji emoji1f60a"></span> lohusa şerbeti bardaklarımız <span class="emoji emoji1f449"></span>🏻 @ludodesignn ...
Media Removed
Duru'nun hazırlıkları bir bir tamamlanıyordu lohusa şerbeti bardaklarımız 🏻 @ludodesignn @ludodesignn 🏻 Doğuma çok az bir zaman kaldı artık herşey tamamlansa rahat rahat bekleyeceğim herşey tamamlanmadan gelme sakın Ada pek dinlemedi beni 36 da geldi sen yapma öyle süprizler ... Duru'nun hazırlıkları bir bir tamamlanıyordu 😊 lohusa şerbeti bardaklarımız 👉🏻 @ludodesignn @ludodesignn 👈🏻 Doğuma çok az bir zaman kaldı artık herşey tamamlansa rahat rahat bekleyeceğim herşey tamamlanmadan gelme sakın 🙈Ada pek dinlemedi beni 36 da geldi sen yapma öyle süprizler uslu kızım 35 haftalık olduk artık nedense 36 korkutuyor beni yaklaştıkça 😂🙈 Doğumdan bir gram korkmuyorum bilmiyorum ki dünyada ki en güzel duygu için çekilecek tüm acılar değer o yüzden korkum yok sadece Ada ben doğumdayken ne yapar nasıl tepki verir kardeşi gelince v.s gibi düşüncelerim var 😭 #lohusaşerbeti #lohusabardağı #bardak #şerbetlik #lohusataci #pembe #hastaneodasisusleme #hastane
Read more
Borcam tatlılarını neden çok severiz ben kendi çünkülerimi yazayım sizin de Varsa yoruma bekliyorum Çünküüü oldukça pratik servis etmesi kolay vee genelde iyi sonuç veriyor riski az bir de kalabalık misafirlere anneye kayınvalideye heryere taşınan bi tatlı tarifime geçecek ... Borcam tatlılarını neden çok severiz 🙊 ben kendi çünkülerimi yazayım sizin de Varsa yoruma bekliyorum 😍
Çünküüü oldukça pratik servis etmesi kolay vee genelde iyi sonuç veriyor riski az 😃 bir de kalabalık misafirlere anneye kayınvalideye heryere taşınan bi tatlı 😁 tarifime geçecek olursak , biraz aşamalı gözükse de yapımı yarım saatinizi bile almayacaktır alt katta yumuşacık kakaolu bir kek yoğun olmayan bir şerbet ile ıslattım üzerine fındıklı bir krema ve en üste de çilekli sos 🍓 😍 tarifi düzenleyip ekliyorum beğenileriniz ve yorumlarınız benim için çok kıymetli ve mühim beni yalnız bırakmayın seviliyorsunuz 🤗
Dilim halini paylaşamadım ama artık o kısmı siz hayal edin renklerin geçişini ❤️😌
ÇİLEKSOSLU ÇİKOLATALI DİLİM PASTA
Yapılışı;
Kaki için ; 3 adet yumurta
1 su b. Şeker
1 çay b. Sıvıyağ
1 çay b. Süt
1,5 su b. Un
1 pk kabartma t.
2 yemek k. Kakao birlikle verilen sıraya göre mikser yardımıyla çırpılır ve yağlanmış dikdörtgen borcama konur önceden ısıtılmış 180 c fırında 20 dk kadar pişirilir .
Islatmak için 1 çay b. Şeker ve 1 su b. Su karıştırılır soğuyan keke dökülür
Kreması için ;
3 su b. Süt
2 yemek k. Un
2 yemek k. Nişasta
1 çay b. Şeker birlikte tencerede sürekli karıştırarak pişirilir ,
1 yemek k. Tereyağ
1 pk vanilya
2 yemek k. Fındık kreması veya ince kıyılmış fındık
Çilekli sos için ;
250 gr (1 kase kadar) 🍓 çilek rondodan çekilir , 1 dolu yemek k. Nişasta 4 yemek k. Şeker ve 1 su bardağından biraz az su ile birlikte ocakta pişirilir . Altı kapatılınca 1 tatlı k. Tereyağ eklenir karıştırılır soğuyan tatlının üzerine dökülür . Birkaç saat buzdolabında dinlendirilir . Afiyet olsun 😍
Read more
Bu sabah öğrendiğimden beri öfkemi dizginlemekte zorlanıyorum... “Nasıl bir zincirlemenin ...
Media Removed
Bu sabah öğrendiğimden beri öfkemi dizginlemekte zorlanıyorum... “Nasıl bir zincirlemenin neticesinde böyle mahlukatlara dönüşüyorlar?” açıkçası o kısımla çok ilgilenmiyorum... Benim gözümde kötülüğü seçmek bir tercihtir... Hangimizin çocukluğu 4*4’lük ki ? Hepimiz buna sığınıp ... Bu sabah öğrendiğimden beri öfkemi dizginlemekte zorlanıyorum... “Nasıl bir zincirlemenin neticesinde böyle mahlukatlara dönüşüyorlar?” açıkçası o kısımla çok ilgilenmiyorum... Benim gözümde kötülüğü seçmek bir tercihtir... Hangimizin çocukluğu 4*4’lük ki ? Hepimiz buna sığınıp kötü olabilir miyiz? Peki ya şu “ eskiden çocuklarımızı komşuya emanet ederdik” safsatası ? Vallahi ben dahil çocukluğunda öyle ya da böyle tacize uğramamış ve bunu ailesi ile paylaşabildiğinde bir yanıt alabilmiş hiçbir tanıdığım yok! Ki öğretim düzeyleri yüksek çevrelerin çocuklarıydık. Şu devrin tek farkı olayların daha çabuk açığa çıkabilme şansı ... O yüzden eskiden de vardı, şimdi de var, yarın da olacak. Cezai yaptırım caydırıcı olmadığında, cinsellik topluma tabu halinde merdiven altı sunulmadığında, eğitimde “ insan olabilmenin değerleri” sınav kaygısının önüne geçmediğinde, din sadece siyasi ve savaş unsuru olarak kullanılmayıp “ahlak” kısmının da öğretici gücü dikkate alındığında bu süreci yönetebiliriz belki. Keşke çözebilsek ama geldiğimiz noktada biraz zor gözüküyor... Herşeyi öylesine normalleştiriyoruz ki ... Bir tv spikeri adli tıp raporunu okuyup sonrasında soğan zammına geçebiliyor mesela.. Bizler oturduğumuz yerden hayıflanıp “ Bacağını da kırmış yavrucağın, canlıyken kesici aletle zarar vermişler... Ay dayanamıyorum çevir” diyip, kanalı değiştirip hayatımıza kaldığımız noktadan devam edebiliyoruz... Etmemeliyiz. Nasıl alabiliriz hıncımızı bilmiyorum ama çok utanıyorum... Acıyan her bir yaralarını öpüp, sarıp, özür dilemek istiyorum Eylül’den, Irmak’tan nicelerinden... Olduğunuz yerde artık kimse size zarar veremez canlarım... Çok üzgünüm. Rabbim hepimize sabır versin. #eylül
Read more
Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine ...
Media Removed
Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime!  Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, bereketimi ... Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime! 
Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, bereketimi engelleyen her şeyden arınmaya niyet ediyorum.
Ben artık bolluk bilincine odaklıyım ve bolluk bilincinde kalmayı seçiyorum! Elimi attığım her şey çoğalıyor, değeri artıyor ve evren benim keyfim, mutluluğum, huzurum icin maddi manevi her şeyi bana kolayca sağlıyor!
Işık Sarsın Sizi. Ve öyle de oldu.
Sevgiyle...
.
.
.
#sevgi #sabır #merhamet #isiksarsinsizii #bollukdestesi #bollukbilinci #hayatiniziiyilestirin #healyourlife #louishay #love #abundance #bereket #şükürlerolsun #huzur #dua #şükür #güven #şükürsebeplerim #trust #hooponopono #gününsözü #gununfotografi #sevgi #kosulsuzsevgi #healyourlife
Read more
Bir saat yazdım,ve silindi.<span class="emoji emoji1f62d"></span><span class="emoji emoji1f602"></span><span class="emoji emoji1f62d"></span> Bu bir işaret. Özetliyorum: Uzun zamandr elimde olan ve haziran ...
Media Removed
Bir saat yazdım,ve silindi. Bu bir işaret. Özetliyorum: Uzun zamandr elimde olan ve haziran temmuzda artık biten parfümlerim(ve 2.fotoda kokulu diğer ürünlerim) . (AÇIKLAMA:Parfümler konusunda cruelty free olamadığım hiç olmazsa hepsi de Çin de satıldığı için,artık en azndan ... Bir saat yazdım,ve silindi.😭😂😭 Bu bir işaret. Özetliyorum:

Uzun zamandr elimde olan ve haziran temmuzda artık biten parfümlerim(ve 2.fotoda kokulu diğer ürünlerim)
.
(AÇIKLAMA:Parfümler konusunda cruelty free olamadığım hiç olmazsa hepsi de Çin de satıldığı için,artık en azndan ,sadeleşip çok beğenmedikçe almamak ve elimdekileri azaltmak benim yolum. Parfüm dışındaki kozmetikleri, gri bölgeyse bile almamak, benim beyazları griler ve bazı az da olsa bende kalacak siyahlarla dengeleme şeklim. Hepimiz en çok kullanıp bitirip aldıklarımızı testlilerden azaltsak, dengelesek bile iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum. Belki ilerde çok az ama öz ve bittkçe yerine yenisi gelen parfümlerim olursa ve kalan neredeyse herşey beyaz olursa, total sayı olarak bu griler bile ciddi azınlkkta kalırsa ben hedefime ulaşmış olacağım, ki o arada testsiz günlük parfümler de eklenmeye devam eder ve içim rahatlar. Soruluyor vejeterjan olma planım yok ama belki günün birinde, veganlığı ise hiç düşünmedim malesef..)
.
Jill sander sun biraz ağır ama çekici bir kokuydu, yoğun ama tatlılığı eksik bi tarafı vardı,bikaç senedir mevsim geçişlernde kullanıp btrdim almam.
Yves rocher turuncgile de süreyim diye ölmedim,hoş ferahtı ama almam.
Sephora mini edt kiraz çiçeği ferahtı ind.de mini monoi bulursam denemelik alırım o kadar.
Armani diamonds nostaljik ve hafifti,biraz da tatlı yqni güzeldi ama yeniden alacak kadar değil.
@sebnemin_dunyasi hediyem dali laguna hem hafif hem ferah ve ilginçti bu dalilere bakabilirm,tekrar teşekkür ederim balımm❤
.
Burada tekrar alabilirim dediğim tek noa. En büyük boyu,iyice sadeleşip elimdekiler azalınca, koleksiyonumda sanırım kalacak. Ama vakti var.
..........
Sonraki fotodaki cf olmayıp elimde kalanlardan glade oda parf ve hidrofugal ve fa deoyu yeniden almayacağım. Markazen deo mükemmeldi elimdeki başka yedekler btnce bakacağım. Bim de satılan oda parfümleri, karayel ve est marka kolonyalar hem ucuz hem cf alırım,kertilçam da cf alırım,pereja da cf hafif kokularndan alabilirm.
.
.
.
#elifcanınbitenleri nde son 2 ay. Hadi biraz evi toplıym da devam edelim.
Read more
İsviçre Günlükleri -4- Nedir benim bahtsız bedevi halim bilemiyorum. Ben ne zaman tatile yurtdışına çıksam tam orada iken havadisler geliyor. Hep böyle denk geliyor ama. İsviçre’de oğlumla tatilde iken cep telefonuma düşen mesaj “Ayşe döviz kanatlandı, uçuyor aman dikkat” Yahu ... İsviçre Günlükleri -4-
Nedir benim bahtsız bedevi halim bilemiyorum.
Ben ne zaman tatile yurtdışına çıksam tam orada iken havadisler geliyor.
Hep böyle denk geliyor ama.
İsviçre’de oğlumla tatilde iken cep telefonuma düşen mesaj “Ayşe döviz kanatlandı, uçuyor aman dikkat” Yahu zaten artık alışveriş haram, ama yemeğe, görmeye de harcamayacak mıyız?
Hepimizin yurtdışına keyif almak için çıkmasına karşı ambargodur bu resmen.
Dünyada öyle ilginç yerler var ki keşfedilecek! Cenneti gördüm İsviçre’de.
Ve ben daha çok gezmek istiyorum oğlumla😀😀🙏🙏🙏 🌲🌿🌲🏞
Videodaki görüntüler küçük dağ kasabası Adelboden’deki otelimizden.Spa otelinde açık havuz, kapalı havuz, masaj, tam keyif.Bir gün çıkmamıştık otelden.
Odalar çok geniş, ferah ve zevkliydi.Diğer yandan klasik bir masaja, masaj bir yana
bir suya bile ne ödedik hiç sormayın, hatırlamak istemiyorum. İsviçre ateş pahası.
Otelin adresi @thecambrianadelboden . Şimdi cesaret edemezdim doğrusu, gördüklerim yanıma kar kaldı😀
EUR kurunun 4’lerde olduğu günleri özlüyorum.
Ya siz?

İyi geceler dostlar🙋🏻‍♀️😍
Read more
Hattat sen ağlıyorsun. Hattat sen ağlıyorsun ve gözyaşların ne kadar güzel. Ne kadar sıcak gözyaşların hattat ve sen ne kadar güzel ağlıyorsun. Hattat biliyorsun değil mi hiçbir şey gözyaşından daha temizleyici ve arıtıcı değildir. Leydi Makbet kelebek ellerini muhayyel ve sonsuz ... Hattat sen ağlıyorsun. Hattat sen ağlıyorsun ve gözyaşların ne kadar güzel. Ne kadar sıcak gözyaşların hattat ve sen ne kadar güzel ağlıyorsun. Hattat biliyorsun değil mi hiçbir şey gözyaşından daha temizleyici ve arıtıcı değildir. Leydi Makbet kelebek ellerini muhayyel ve sonsuz musluklarda değil, gözyaşlarında yıkamalıydı.
Hattat görüyorsun artık gerçekle düşün arasında bir yerde, denizle gökyüzü arasında bir yerde, ölmekle var olmanın arasında bir yerde. Hattat bil beni. Benden razı ol hattat, seni terk etmeyeyim.
Önünde oturduğum şu masa başında verdiğim sözü tutmayayım, müsaade etme, mani ol bana. Seni terk etmeyeyim, seni terk etmeyeyim.
Santurlar dört bir yandan vurmaya başlasınlar.
Şimdi hattat istersen benim zamanıma sen gel ve istersen beni kendi zamanına çek. Zamansızlığın ortasında mutlak olanı bulalım, hiç eskimeyecek ve kalıcı olacak olanı. ------------------------------------------------------
Çünkü o, tek i kişinin kucaklamasıyla yetinemeyecek kadar geniş ve derin. Tek kişinin tek başına bilemeyeceği kadar karanlık ue aydınlık.
Bana sevgini söyle.
Bana aşkını söyle.
Senin aşkında, senin aynanda evvelâ kendimi göreyim.
Kendi güzelliğime hayran olayım. Ne kadar güzel yaratılmış olduğumun farkına varayım. Ben ağlayayım ve sen bana, ne kadar güzel ağlıyorsun, gözyaşların ne kadar güzel, de. Bana sonsuzluğa dair bir şey söyle.
De ki varlığıma, de ki varlığına, de ki mutlak olana açılan yollara inancım pekişsin. De ki varlığından haberdar olayım. Güzel başını tahta bir rahleye dayayarak sen de ağla. Var olmuş olduğundan ve dahi var olmuş olacağından emin olayım. Binbir türlü çeşitlemesine dalarak âlemin evvelâ, binbir merhalesinden, binbir vadisinden geçerek; var olmayanın, gözle görülmeyenin mutlak güzelliğinde bulalım kendimizi
Ve öyle bir an gelsin ki varlarla yetinmeyerek artık, yoklukları seçelim. Aynalarda görünmez olalım.
Şimdi hattat, şimdi bana aşkını söylemelisin.
Read more
Hayırlı günler arkadaşlar. Artık yazın ortasına geldiğimize göre yavaş, yavaş evlerde kış hazırlıkları ...
Media Removed
Hayırlı günler arkadaşlar. Artık yazın ortasına geldiğimize göre yavaş, yavaş evlerde kış hazırlıkları başlamıştır.Kahvaltılık Acı sos yaptım.Acı sevenler için nefis bir lezzet olup biz bu sosu çok seviyoruz.Acı miktarını kendinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.Yapmak isteyenler ... Hayırlı günler arkadaşlar. Artık yazın ortasına geldiğimize göre yavaş, yavaş evlerde kış hazırlıkları başlamıştır.Kahvaltılık Acı sos yaptım.Acı sevenler için nefis bir lezzet olup biz bu sosu çok seviyoruz.Acı miktarını kendinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.Yapmak isteyenler için tarif;
ACI SOS
Malzemeler
✔️2,5kg domates
✔️1kg kırmızı biber
✔️1,5 yk veya 2 yk kaya tuzu
✔️2 baş sarımsak
✔️100gr acı cin biberi ( ben 150 gr yaptım)
✔️Yarım su bardağı sirke ✔️1 sb zeytinyağ
✔️1 demet maydonoz( ben ilave etmedim)
Yapılışı
Domatesleri beş dk sıcak suda bekletip kabuklarını soyunuz.Çekirdekleri çıkarılmış kırmızı biberi ve domatesi rondodan geçirip tencereye alıp tuzunu ilave edip kaynamaya bırakınız.Kapağı açık olarak 1 yada 1,5saat kadar suyu çekene kadar pişirin.Cin biberleri ile sarımsaklarında rondodan geçirin.Suyu çeken sosa cin biberlerini,sarımsakları sirke ve yağ ilave ediniz. 20dk kaynatınız.Kıvam aldıktıktan sonra sonra altını kapatınız.En son ince kıyılmış maydonozu ilave edilip sıcak, sıcak kavonozlara
doldurup ağzını sıkıca kapatıp ters çeviriniz. 7-8 saat bu vaziyette kapakların tutması için bekletiniz. Allah ağız tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah😊
.
.
.
#afia #keşfet #iyi_fikirr #sizinsunumlar #lezizsalatalar #instasunumlar #mucizetatlar #cigdemlesunum #mucize_tatlilar #mavipembesunum
#kahvaltıyadair #enlezzetlitarifler #gulunsectikleri #yemekrium #eniyilerikesfet #sunumduragi #lezzetli_tariflerle #sahanelezzetler #kışahazırlık #nefisyemektarifleri #fotografia #keşfet #kahvaltıyadair
Read more
O kadar Web sitesi var içinde bloğu da bulunan. Şimdi bu firmalar kalkıp ben bloggerım mı desin? ...
Media Removed
O kadar Web sitesi var içinde bloğu da bulunan. Şimdi bu firmalar kalkıp ben bloggerım mı desin? Bugün 15 yaşındaki ergen minnoşumuz da takipçi alarak 20K lık hatta 500K lık bir hesaba sahip olabiliyor ; ben influencerım mı desin? Hadi herkes kendini blogger - influencer addetti. Markalar ... O kadar Web sitesi var içinde bloğu da bulunan. Şimdi bu firmalar kalkıp ben bloggerım mı desin? Bugün 15 yaşındaki ergen minnoşumuz da takipçi alarak 20K lık hatta 500K lık bir hesaba sahip olabiliyor ; ben influencerım mı desin? Hadi herkes kendini blogger - influencer addetti. Markalar da buna inansın mı?
Sektör ; bedava ürün için takipçi kasan sahte influencer ; azıcık takipçi kazandı diye davetlere katılamadı diye dövünen içten pazarlıkçılarla doldu. Hadi onu geçtik şimdi de sağa sola saldırıp bütçe de bütçe diye meraklananlar gördük.. El İnsaf ya; senelerimizi verdik ... takipçi etkileşim var diye fenomen olunmuyor ; her fenomen de blogger olamıyor... Artık bi açıklık getirmek gerekti. Vizyon gerekli , kalp gözü açık olmalı mesela...😁 Ha çok istiyorsan güzel kardeşim bugün Hıdır Ellez ; çiz resmini blogger/fenomen olma hayalini; git Gül ağacının dalına bağla ; gün doğmadan da al at denize... Gerçekten dene bak. Ha resmî nasıl çizilir bilemedin mi aç sor, ama etme rezil kendini 😘 #hıdırellez
Read more
Ülkü Tamer'in çevirisi ile bir Efrain Huerta şiiri; sana sessizliği ben buldum diyorum yeniden o ...
Media Removed
Ülkü Tamer'in çevirisi ile bir Efrain Huerta şiiri; sana sessizliği ben buldum diyorum yeniden o usul ikindide, adın yakılınca kömürleşince büyük altın alevinde on dokuz yılının. sevgim alacakaranlığın bağlarını çözdü yalnız senin fısıltına vermek için kendini, beyaz odun ... Ülkü Tamer'in çevirisi ile bir Efrain Huerta şiiri;

sana sessizliği ben buldum diyorum yeniden
o usul ikindide, adın yakılınca
kömürleşince
büyük altın alevinde on dokuz yılının.
sevgim alacakaranlığın bağlarını çözdü
yalnız senin fısıltına vermek için kendini,
beyaz odun alevinin o cam fısıltısına.

anıların bir iğne batışıdır dudaklarıma,
hayatının masallarını kurdum bugün
bir elmanın ince kabuğunda.
bu ara hep tedirginim,
bir pencerenin açılışını bekliyorum şimdi
arkandan gideyim
ya da parçalanayım diye üzgün kaldırımlarda.
ama öylesine bir ses gelir ki dağlardan
acıdır uyumak, anmak ölümdür seni.

ürkerek çekilir sessizlik,
yıldızsız gökyüzünden çekilir,
ağızlarımızın acelesinden,
solgun kamelyalardan, karanfillerden.

gel, rüzgâra anlatalım öpüşlerimizi;
düşün: alacakaranlık bizi anlıyor,
sarı fısıltısından gözlerinin
biliyor nasıl hoşlandığımı,
kollarının beyaz suyundan.

açmamış çiçeklere söyleyelim şarkımızı,
ayı gözetlemeyen çocuklara.
birbirimize bakmadan söyleyelim.

yalancıdır onlar, şu kuşlar, saçaklar.
birbirimizi sevmiyoruz artık, sevmemiştik de.
tutkuyla geldik, tutkuyla gidiyoruz.
alacakaranlığın sesindeyiz artık,
çılgınlığın yüreğinde.

gel, rüzgâra anlatalım öpüşlerimizi,
şarkımızın acı yüklerine.

aşk ne ateştir, ne de mermer.

aşk bana duyduğun acımadır senin,
benim sana.

#EfrainHUERTA
#ÜlküTamer
#AlacakaranlığınSesleri
#şiir
#gece
#sessiz
Read more
Sizleri bir adamla tanıştırmak istiyorum... bir barış ve dünya savaşçısı ve benim tanıdığıma ...
Media Removed
Sizleri bir adamla tanıştırmak istiyorum... bir barış ve dünya savaşçısı ve benim tanıdığıma en mutlu olduğum insanlardan biri. 🏻 Chervin i bu foto eşliğinde tanıtmak istedim çünkü kendi hikayesi umut verici ve ışık dolu. Fotoğraftaki Babası, o hepimiz için baba 😇️ chervin in ağzından ... Sizleri bir adamla tanıştırmak istiyorum... bir barış ve dünya savaşçısı ve benim tanıdığıma en mutlu olduğum insanlardan biri. ✨🙏🏻 Chervin i bu foto eşliğinde tanıtmak istedim çünkü kendi hikayesi umut verici ve ışık dolu. Fotoğraftaki Babası, o hepimiz için baba 😇❤️ chervin in ağzından Babasına yazdığı bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum. “ nerden başlasam babacım. Seni seviyorum. Ve sen benim herşeyimsin. 6 ay önce kolon kanserin tekrarladı, bu kez akciğerine de sıçrayarak ve ben yerle bir oldum. Ancak bir tarafım inançla ümitliydi, son 10 yıldır üzerinde çalıştığım doğal ilaç çalışmalarım beni buna hazırlamıştı. Ve şimdi artık sayende kanıtımız da var. Biz kendi gerçekliğimizin usta büyücüleriyiz.
Son 100 gün boyunca tüm zihinsel, fiziksel ve manevi varlığımızı resmen kökünden değiştirdik. Benim kabilem bu muhteşem şifalanmaya şahitlik etti. Elimizden gelen herşeyi yaptık. Ve en önemlisi sen kafa tuttun bu hastalığa. Seninle gurur duyuyorum. Doktorumuz San Diego üniversitesinin en iyi onkologlarından vegeçen cuma 4/20/2018, son taramalarının sonuçlarıyla karşımızdaydı... güzel ailem, şu an müthiş mutluyuz. Çünkü doktorumuz odaya yüzünde kocaman bir gülümsemeyle girdi ve “‘ne yapıyorsanız yapmaya devam edin, bu tarama sonuçları mükemmel, büyümesinin durması bir kenara, tümorde küçülme var” dedi ve ekledi “ şu an ona öngördüğüm, sizin yaptıklarınız dışında hiç bir tedavi yok”. Babam ve ben sevinç göz yaşlarımıza hakim olamadık. Bu hayal edilemez bir mutluluktu. Ve biz bunsonucu tahmin ediyorduk. Bana inananan bir çok kişi de bekliyordu bu sonucu. Tüm sonuçları belirleyen bilinçaltıdır. Unutmayın gerçekliğimizin usta büyücüleriyiz biz. Seni çok seviyorum Baba. Sonsuza kadar oğlun. “ Chervin. Hikayemde onun bu haberi aldığı an kaydettiği videoyu bulacaksınız. Işık ve umut olması dileğiyle. 💎🌿☀️ #chervin @chervin333
Read more
 #RepostSave @sevvallinguncesi with @repostsaveapp ・・・ <span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji2764"></span>️ Yeşil Deniz Kabuğu Kitap Alıntıları<span class="emoji emoji1f41a"></span> • <span class="emoji emoji1f41a"></span> ...
Media Removed
#RepostSave @sevvallinguncesi with @repostsaveapp ・・・ ️ Yeşil Deniz Kabuğu Kitap Alıntıları İnsan hala gerçek olmasını istediği bir rüyaya nasıl veda edebilir ki? Bazen evin değerini anlamak için uzaklaşmak gerekiyor. ...bazen bütün olanlar bana bir rüyaymış gibi ... #RepostSave @sevvallinguncesi with @repostsaveapp ・・・ ❤️❤️
Yeşil Deniz Kabuğu Kitap Alıntıları🐚

🐚 İnsan hala gerçek olmasını istediği bir rüyaya nasıl veda edebilir ki?
🐚 Bazen evin değerini anlamak için uzaklaşmak gerekiyor.
🐚 ...bazen bütün olanlar bana bir rüyaymış gibi geliyordu.Gerçek olmak için fazlasıyla trajik, gerçek olmamak için de fazlasıyla güzel.
🐚 İnsanın kendi kalbini kırması mümkünse, ben o anda kendi kalbimi kırmıştım.
🐚Doğumda bile olsa annelerinden ayrılan çocukların büyüyünce annelerini hatırladıklarını okumuştum. Bu hiçbir zaman zedelenmeyen bir bağ.
🐚 Onunla göz göze geldiğimde içimde oluşan o kıpırtıyı seviyordum.
🐚 Ama buna hayat diyorlar. Tersine dönüyor, yükseliyor, alçalıyor. Bazen kendini tekrar ediyor, bazen korkutucu ve vahşi oluyor. Ama zaten yaşamak da bu.
🐚 Bulana kadar ne aradağımızı bilemiyoruz bence.
🐚 Kaybolmuştu ve ben artık onun yolunu aydınlatamıyordum. Artık onun haritası olamazdım. Kendi pusulasını bulması gerekiyordu.
🐚İyi müzik seni harekete geçirir. Hatta değiştirir.
🐚 Çocuk olmak daha kolaydı. Kar yağardı ve tek derdin okulu asıp arkadaşlarınla kardanadam yapmak olurdu.
🐚 Bırakıp gitmek her zaman zordur.
🐚 Gerçek aşka ve mutlu sona inanmıştık.
🐚 Evsizlik sadece madde bağımlılığına bağlanamazdı. İnsanların kendilerini sokakta bulmalarına neden olan başka yüzlerce sebep vardı.
🐚 Her şey çok güzeldi ama kalbimde, her adımımda hissettiğim bir sızı vardı.
🐚Bazen çocuk olmayı özlüyorum.

#sarahjio #penayayınları #yeşildenizkabuğu #bookstagramavcıları #bookstagramharikaları #bookstagramfeaturestr
Read more
İyi geceler! Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız ...
Media Removed
İyi geceler! Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime!  Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, ... İyi geceler!
Bolluk ve bereketim katlanarak çoğalıyor :) Ben kendimi evrenin sonsuz ve sınırsız bolluk ve bereketine sevgiyle açıyorum! Bu bereketin bana kolayca akmasına izin veriyorum! Bolluk ve bereket dolu bir hayatı seçiyorum kendime! 
Kıtlık bilincinde kalmama sebep olan, bereketimi engelleyen her şeyden arınmaya niyet ediyorum.
Ben artık bolluk bilincine odaklıyım ve bolluk bilincinde kalmayı seçiyorum! Elimi attığım her şey çoğalıyor, değeri artıyor ve evren benim keyfim, mutluluğum, huzurum icin maddi manevi her şeyi bana kolayca sağlıyor!
Işık Sarsın Sizi. Ve öyle de oldu.
Sevgiyle...
.
.
.
#iyigeceler #mutluluk #sevgi #isiksarsinsizii #bollukdestesi #bollukbilinci #hayatiniziiyilestirin #healyourlife #louishay #love #abundance #bereket #şükürlerolsun #huzur #dua #şükür #güven #şükürsebeplerim #trust #hooponopono #gününsözü #gununfotografi #sevgi #kosulsuzsevgi #healyourlife
Read more
1. ayı devirdik. Hatta devirmekle kalmayıp 40ımıza da yaklaşık<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻 günler geçtikçe Bade'de de bir ...
Media Removed
1. ayı devirdik. Hatta devirmekle kalmayıp 40ımıza da yaklaşık🏻 günler geçtikçe Bade'de de bir dolu değişim oluyor elbet. Artık o yenidoğan halinden çıktı bir kere. "Memede uyuyakalırım, öteki memeyi emmem için üstümü başımı soyar ayaklarımı gıdıklarsın" halleri gitti, yerine "bir ... 1. ayı devirdik. Hatta devirmekle kalmayıp 40ımıza da yaklaşık🙏🏻 günler geçtikçe Bade'de de bir dolu değişim oluyor elbet. Artık o yenidoğan halinden çıktı bir kere. "Memede uyuyakalırım, öteki memeyi emmem için üstümü başımı soyar ayaklarımı gıdıklarsın" halleri gitti, yerine "bir o meme bir bu memede saatler geçirir üstüne uyumam bile" asiliği geldi.😎 Ay bu çok sakin bi bebeek yiahhh havalarına çok erken girmişiz bir kere onu söyleyeyim🤦‍♀️ Kendisi ya memede, ya memede olmak için ağlamakla,pardon pardon çığlık çığlığa bağırmakla meşgul 🤷‍♀️ Tabi bu isyanlarından sadece biri. Banyodan nefret ediyor mesela. Yıkamıyoruz da kendisinden yahni yapıyoruz gibi ağlıyor. Altı açılınca yine basıyor yaygarayı. Biraz sakinleşsin diye çıkarmadığım ses kalmıyor, ne mümkün! Üst değiştirmek miii? O en en nefret ettiği. Ağlarken bir de kasıyor kendini ayak bacak çıkmıyor tulumlardan 🙈 Benim çocuklar böyle isyankar doğuyor, ben kabullendim bu durumu. Efe'ye baktıkça "sonu iyi oluyor en azından" gibi inceden bir tesellim var. 😂 Şaka bir yana... emzirmekten acılar içinde olsam da, geceleri sadece 3-4 saat uyusam da, o ağladığında ben de onunla birlikte çaresizce ağlamak istesem de... çok şanslıyım be arkadaş! Biliyorum geçecek bu günler. Sonra hatırlamaya çalışacağız evimizin bebek koktuğu bu 2018 yazını. Yarısını hatırlayacağız, diğer yarısı yeni anılar için silinmiş olacak zihnimizden. İyi kötü, kolay zor her anın tadına varmalı sonuna kadar. Koklamalı sonra içine çeke çeke. Sevmeli doyasıya. Ve şükretmeli. Her an, her dakika 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 #anneolmak #badebuyuyor #badeylehayat #anneolmak #iganneleri #annelervebebekleri #internetanneleri
Read more
Hayırlı geceler Çikolata dolgulu nefis bir kek adeta pastaya dönüşüyor Hem de çok kolay bir borcam tatlısı olarak Seviyoruz böyle hem bereketli hem pratik hem görsel hem de çikolatalı tatlıları O zaman bunu kaydedin ve beğenin derim Keki de kreması da harika oluyor Çift tıklayın ... Hayırlı geceler 😍 Çikolata dolgulu nefis bir kek adeta pastaya dönüşüyor 😋 Hem de çok kolay bir borcam tatlısı olarak ☺ Seviyoruz böyle hem bereketli hem pratik hem görsel hem de çikolatalı tatlıları ☺ O zaman bunu kaydedin ve beğenin derim ❤ Keki de kreması da harika oluyor 😋 Çift tıklayın tarifi yazıyorum ❤ Bu arada şu koca duy harika şekil veriyor. Adı da sultan duy ☺ Gerçekten duylarjn sultanı gibi 😁 Koca bir şekilde sıkıyor ve ortasını boş bırakıyor. Ortasını dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz 🤗 Ben bu duyu kullan at sıkma torbalarımı çikolatalarımı ve üzerinde kullandığım soğuk pasta jelini @pasta34shop tan alıyorum size de tavsiye ederim 👍
Kolay çikolatalı borcam tatlısı

Kek için;
4 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık su
3su bardağı un
3 yemek kaşığı kakao
1 paket Vanilya
1 paket Kabartma tozu

Kreması için;
200 gr sütlü-bitter çikolatayı benmari usulü eritin. 200 gr sade fındık kremasıyla karışana kadar çırpın. (Kahvaltılık fındık kreması) 1 kutu kremayı bu karışıma döküp tekrar karışana kadar yaklaşık 1 dk çırpın. Fazla çırpmayın krema pütürleşir.
Bu kremayı kekin içindeki dolgulara sıktım. Kalan kremaya da yarım kutu daha süt kremasından koyup çok az daha çırptım. Hem içine hem üzerine krema koyduğum için bu ölçü tam yetti. Eğer içine krema dolgusu yapmazsanız sonradan yarım kutu krema daha eklemeniz gerekmez.

Üzeri için; @pasta34shop tan aldığım çilekli soğuk pasta jelinden kullandım ve renk katmak için file fıstıkla süsledim.

Yapılışı: Öncelikle kek için yumurta ve şekeri en az 5-6 dk çırpın. Mikseri artık kaldırabilirsiniz. Sonra sıcağa yakın ılık suyu ekleyip karıştırın. Tüm kuru malzemeleri bir kaba eleyip karıştırın ve yumurtalı karışıma azar azar ekleyip aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Büyük boy dikdörtgen borcam veya benzeri bir fırın kabını yağlayıp kek karışımını dökün. 180 derecelik fırında kürdan temiz çıkana kadar pişirin. Keki 24 eşit parçaya böldüm. Bir duyun tersiyle kekin ortasına bastıeıp çevirdiğinizde kekin bir kısmı çıkıyor. Oraya krema sıktım. Üstüne de sultan duyla krema sıktım ve içinden çıkan kekleri ortasına koydum. Çilekli jel ve fıstıkla süsledim afiyet olsun 😊
Read more
Loading...
Load More
Loading...