Dua aşk üstad

Loading...


Unique profiles
7
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Albaraka Sanat Galerisi, Istanbul, Turkey, Sydney, Australia
Average media age
592 days
to ratio
3
Geçmişten bu güne hiç ESKİMEYEN, eksilmeyen ve her görende HAYRANLIK UYANDIRAN bir KÜLTÜRÜMÜZ var. Lakin bunu idrak edemeyecek kadar özünden koparılmış olan bir NESİL de var ne yazık ki ! Elhamdülillah ki benim kızım o güruhtan değil. Tamamen kendi istek ve ilgisiyle geleneksel ... Geçmişten bu güne hiç ESKİMEYEN, eksilmeyen ve her görende
HAYRANLIK UYANDIRAN
👍bir KÜLTÜRÜMÜZ var.
Lakin bunu idrak edemeyecek kadar özünden koparılmış olan
👎bir NESİL de var ne yazık ki !
Elhamdülillah ki benim kızım o güruhtan değil.
💙Tamamen kendi istek ve ilgisiyle geleneksel ÇİNİ SANATINA aşık oldu ve bu konuda da oldukça başarılı doğrusu..
Çok kısa sürede başladığı bu mecra da emin adımlarla gidiyor elhamdülillah.
😊Bugün hocası @melike_haliloglu’nun Geleneksel çini sergisinin açılışına beni de davet etti, hiç kaçırırmıyım ?
💖Sanatkar ruhlu, sanata duyarlı bir aileye mensup biri olarak pek çok güzel sanatla ilgilenmişliğim oldu ama Çiniyle yolum hiç kesişmemişti, şartlarım oluşmamıştı.
💙Meşhur çini ustası rahmetli üstad Faik bey, abimin arkadaşıydı ve onun eserleriyle duvarlarımı süslediğim halde kendim hiç yapmadım.
🙄İlk ve muhtemelen son çini tabağını boyayışım geçen sene kızımın beni doğum günü hediyesi olarak kendi gittiği kursta bir günlük misafir etmesiyle oldu.
Benim yerime bu alanda biricik kızım @nebileyimben güzel eserler vermeye azimli inşa’Allah.
Bu çektiğim videoda onun üstadı Ödüllü sanatçı Melike hanımın sergisinden.
👏Gerçekten el emeği, göz nuru hepsi birbirinden güzeldi. Bir çoğunda çok minik detaylar, ince işçilik vardı. Tekniğinden çok anlamam ama gözüm güzeli seçer. Özellikle dikey pano haline getirilmiş çiniler çok ilgimi çekti doğrusu.
👍Hepsi Mükemmel İNCE SANAT.
Emek veren herkesin ellerine sağlık.
🌙Geceyi bu harika eserlerle kapatalım.
Bu gece de kıymetli gecelerden.
Recep ayı geldi gidiyor.
😣Rabbim bizden şikayetçi eylemesin lakin dünya işi meşgalesiyle yine kaçırdık pek çok fırsatı. Hiç olmazsa yarın gecenin hakkını verelim.
🤲Gündüzünü oruçlu, gecesini namazlı geçirelim, bolca dua edelim. Önce kendi nefsimize, sonra cümle ümmeti Muhammede, herkese...
😲E hayde ! Uyuyalım da gece kalkmakta zorlanmayalım.
Cümleten Allah rahatlık versin dostlar..
.
~<<<💙💖💙🙋🏻💙💖💙>>>~
.
#iznik #çini #sanat #sergi #kültür #üstad #cuma #mübarek #istiğfar #dua #tövbe #allah #ilahiaşk #allahuekber #galery #istanbul #hayat #müslüman #tasavvuf #sevgi #huzur #islam #dost #istanbuldayasam #aniyakala #hayatakarken #gulumseaska #kedi #hayatandanibarettir #türkiye
Read more
Loading...
<span class="emoji emoji1f4d5"></span>Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup ...
Media Removed
Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup rabt-ı kalp ederek, Kur’an-ı Hakîm’in hizmetinde elele verip tevfik ve hidayet istememi nasib eyle, istemişim gibi neticelerini hasıl eyle Âmiin.. Ya Rabbi, beni daima Risale-i Nur okuyarak ... 📕Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup rabt-ı kalp ederek,
Kur’an-ı Hakîm’in hizmetinde elele verip tevfik ve hidayet istememi nasib eyle, istemişim gibi neticelerini hasıl eyle Âmiin..
📕Ya Rabbi, beni daima Risale-i Nur okuyarak (hakikatlı mârifetleri olan ve mârifeti daima artan) âriflerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (semeredar şükürleri olan ve şükrü daima artan) şakirlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (feyizli zikirleri olan, feyzi ve zikri daima artan) zâkirlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (nimet artıran hamdleri olan ve hamdi daima artan) hâmidlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (hakiki muhabbet ve aşkları olan ve daima muhabbeti ve aşkı artan) muhiblerden eyle..
Hem daima Risale-i #Nur okuyarak (sadık irade ve rağbetleri olan ve daima Sana olan irade ve rağbeti artan) müridlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (ciddi taleb ve inâbeleri olan ve ciddi taleb ve inâbeleri daima artan) müniblerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (bürhanlı tevhidleri tavsifleri olan daima tevhid mertebelerinde ilerleyen) muvahhidlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (kâmil insan olan ve daima makbul ibâdâtı artan ve daima feyzi artan ve daima münacâtı artan ve daima müşahedâtı artan ve daima keşfiyâtı artan) âbidlerden eyle Âmiin.. Elf-ü Elfi Âmiin.

#RisaledenDamlalar
#Saidnursi #Bediüzzaman #Risaleinur #Nur #iman #dua
#Cehennem
Read more
Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan ...
Media Removed
Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan tefe’ül yapmak için cep telefonu uygulamasını açtım. “Üstadım” dedim. “Bugünkü duayla ilgili yazımız hakkında görüşün nedir?” Ne yapalım, başkaları gibi rüya ve yakazada görüşemesek ... Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan tefe’ül yapmak için cep telefonu uygulamasını açtım. “Üstadım” dedim. “Bugünkü duayla ilgili yazımız hakkında görüşün nedir?” Ne yapalım, başkaları gibi rüya ve yakazada görüşemesek de hayalen hitap edeyim diye düşündüm.

Besmele çekip tefe’ül tuşuna bastım. Öyle güzel bir tevafuk oldu ki, tam da 23. Söz’deki dua ile ilgili bölümde yer alan şu paragraf çıktı: “Yağmursuzluk dahi, yağmur namazının vaktidir. Ve beliyyelerin istilası ve muzır şeylerin tasallutu, bazı duaların evkat-ı mahsusalarıdır ki; insan o vakitlerde aczini anlar, dua ile niyaz ile Kadîr-i Mutlak’ın dergâhına iltica eder. Eğer dua çok edildiği halde beliyyeler def’olunmazsa denilmeyecek ki: ‘Dua kabul olmadı.’ Belki denilecek ki: ‘Duanın vakti, kaza olmadı.’ Eğer Cenab-ı Hak fazl u keremiyle belayı ref’etse; nurun alâ nur… O vakit dua vakti biter, kaza olur. Demek dua, bir sırr-ı ubudiyettir.” Konumuzla ilgili birçok mesajları olan bir bölümdü. Demek ki, yaşadığımız süreçte çektiğimiz ağır sıkıntıların bir hikmeti dua ettirmekti. Henüz duanın vakti bitmemişti ve duaları arttırarak devam etmemiz gerekiyordu.

Geçen haftaki yazımız umumî hissiyata tercüman oldu. Yazıyı okuyan kardeşlerimizden yüzlerce yazılı ve sözlü mesaj aldık. Birçok kardeşimiz, nefis muhasebesi yaptıklarını ve dualarını arttıracaklarını belirttiler. Değerlendirmeleri başka bir yazımda genişçe ele alacağım inşallah.

Mademki birçok okuyucumuz, gündelik dua ve ibadet programını düzene koyacağını müjdelediler; haydi öyleyse, altın fırsat ayağımıza geldi. Yarın akşam Zilhicce ayına giriyoruz. İlk gece yarın, ilk gündüz de Pazar günü. Yani yarın gece sahura kalkıp Pazar günü oruca başlayabiliriz. Mümkün oldukça duaya, namaza, oruca daha fazla zaman ayırıp topluca ihya programları yapabiliriz. Hatta birbirimizi teşvik için dost, arkadaş ve akrabalarımızı iftara davet edebiliriz. Böylece hem hatırlatıp teşvik etmiş oluruz, hem iftar sevabı kazanırız. Hepimiz Zilhicce ayının faziletini başta Whatsapp olmak üzere sosyal medya hesaplarımızdan paylaşırsak genel bir dua ve ibadet seferberliği başlatmış oluruz.
Read more
<span class="emoji emoji1f4d5"></span> #iman ve #tevhid yolu, gayet kısa ve doğru ve müstakim ve kolaydır. Ve küfür ve inkâr yolları gayet ...
Media Removed
#iman ve #tevhid yolu, gayet kısa ve doğru ve müstakim ve kolaydır. Ve küfür ve inkâr yolları gayet uzun ve müşkilâtlı ve tehlikelidir. Demek bu istikametli ve hikmetli ve herşeyde en kısa ve kolay yolda sevkedilen bu kâinatta, elbette şirk ve küfrün hakikatları olamaz ve iman ve tevhidin ... 📕 #iman ve #tevhid yolu, gayet kısa ve doğru ve müstakim ve kolaydır. Ve küfür ve inkâr yolları gayet uzun ve müşkilâtlı ve tehlikelidir. Demek bu istikametli ve hikmetli ve herşeyde en kısa ve kolay yolda sevkedilen bu kâinatta, elbette şirk ve küfrün hakikatları olamaz ve iman ve tevhidin hakikatları, bu kâinata güneş gibi lâzım ve vâcibdir. Hem ahlâk-ı insaniyede en rahat, en faydalı, en kısa, en selâmetli yol ise sırat-ı müstakimde, istikamettedir. Meselâ: Kuvve-i akliye, hadd-i vasat olan hikmeti ve kolay, faydalı istikameti kaybetse, ifrat veya tefritle muzır bir cerbezeye ve belalı bir belâhete düşer, uzun yollarında tehlikeleri çeker. Ve kuvve-i gazabiye, hadd-i istikamet olan şecaati takib etmezse; ifratla çok zararlı ve zulümlü tehevvüre ve tecebbüre ve tefritle çok zilletli ve elemli cebanet ve korkaklığa düşer.. istikameti kaybetmesinin, hatasının cezası olarak daimî, vicdanî bir azabı çeker. Ve insandaki kuvve-i şeheviye, selâmetli istikameti ve iffeti zayi' etse; ifratla musibetli, rezaletli fücura, fuhşa ve tefritle humuda, yani nimetlerdeki zevk ve lezzetten mahrum düşer ve o manevî hastalığın azabını çeker. İşte bunlara kıyasen, hayat-ı şahsiye ve hayat-ı içtimaiyenin bütün yollarında, istikamet en faydalı ve kolay ve kısadır. Ve #sırat-ı müstakim kaybedilse, o yollar pek belalı ve uzun ve zararlı olur. Demek
اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَ pek çok câmi' ve geniş bir dua, bir ubudiyet olduğu gibi bir hüccet-i tevhide ve bir ders-i hikmete ve bir talim-i ahlâka işaret eder. Yedinci Kelime:
صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ
dir. Bundaki hüccete gayet kısa bir işaret:
Şualar/615

#tarihçe #Şualar #Konferans

#Lemalar
#tarif
#Sözler
#Lemalar
#KastamonuLâhikası
# #Mektubat 👉🏻📕📕
📕 #risaledendamlalar 📕📕📕
📕 #üstad #risale
#üstadsaidnursi
#instagram #saidözdemir
#Kurtoğlu #tarikat
#Şualar
#lahika #Kurdoğlu
#salavat
#meşveret #okuyucu
#risaleinurkulliyatı #risaleinur
#saidnursi #bediüzzaman
Read more
...................... KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ. Ey Talib! Gerçeği aradığını ...
Media Removed
...................... KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ. Ey Talib! Gerçeği aradığını söylerken, göremediğin gerçeklerin anlatıldığı meclislere girince, gözlerinle görmediğin için o gerçeğin münkiri olma. Girdiğin meclislerde senin üstadınla ilgili iyi ve güzel ... ......................
KULA TEŞEKKÜR ETMEYEN ALLAHA ŞÜKÜR EDEMEZ.
Ey Talib!
Gerçeği aradığını söylerken, göremediğin gerçeklerin anlatıldığı meclislere girince, gözlerinle görmediğin için o gerçeğin münkiri olma.
Girdiğin meclislerde senin üstadınla ilgili iyi ve güzel şeyler duymak istiyorsan, meclisin sahibine iltifat et.
Dua bekliyorsan, meclistekilere dua et ki karşılığını misliyle alasın. Unutma ağız tandır, dil ateş yalımıdır. Sarfettiğin kelam, yakıcı bir alev dili ise senin tandırının ateşinden daha koyu bir ateşle karşılık görürsün.
Ey ihtiyar;
Şayet inkar edersen, münkir olursun. İnkarın rengi siyah, münkirin rengi sarıdır. Hali sayrıdır, hastalıklıdır. Neyi inkar ettiğine bak. Şayet şeytanı ve şeytandan geleni inkar ediyor Hakk’a kaçıyorsan o zaman rengin nura bürünür. Yok, hakikatı ve Hakk dostlarının varlıklarını inkar ediyorsan o vakit dilinden itibaren gözlerin, tırnakların sararır. Sonra gönlün kararır. Çünkü münkirin sonu mutlaka ateştir.
Bana gösterebilir misin, zamanın içinde kaybolmayan, ismi unutulmayan ve beddua ile anılmayan bir inkarcı. Elbette gösteremezsin. Çünkü münkir dil havanında dövdüğü kara kelam tohumunu, kara gönül tarlasında, bir tutam kara buğday gibi yetiştirir, besler, büyütür, sonra ondan yaptığı unu, acı kara su ile yoğurur. Kara bir ekmek çıkar ortaya. Lokma lokma tüm gönüllere eker de kendisi gibi olanların gönüllerini karartır.
Unutma. Dünyalık her şehvet aklın perdesidir. Tıpkı sarhoşluk veren şarap gibi, afyon gibi. İnsan sadece şarap içerek, afyon yutarak sarhoş olmaz. Aklını esrüklüğe meylettiren dünyalık şehvetler de sarhoşluk vericiler gibi azı da çoğu da haramdır.
Ey Talip unutma.
Sen sahibinin hazinesinde kara bir mangır değerinde bile değilsin. Kendi değerini kendin arttırırsın. Nasıl mı? Sahibinin ismini çok zikretmekle ve verdiklerine şükürle.
Bunu öğrenmeye önce etrafındaki kulların sana yaptıkları iyiliklere teşekkür ederek başlayacaksın.
Zira kula teşekkür etmeyen, Allaha şükredemez…
Read more
 #Repost @medreseli__ ・・・ Umuda muhtaç yaşarız biz. Umut etmek emrolunmuştur. Zaten olmayacağını ...
Media Removed
#Repost @medreseli__ ・・・ Umuda muhtaç yaşarız biz. Umut etmek emrolunmuştur. Zaten olmayacağını düşünmekle yaşanmaz ki üstadım. Nasıl düşlemeden uyuyabilelim? Nasıl başaramayacağımızı düşünerek çalışalım? Nasıl hasta iken şifa bulmak umuduyla dolaşmayalım? İnsanoğlu aciz ... #Repost @medreseli__ ・・・
Umuda muhtaç yaşarız biz. Umut etmek emrolunmuştur. Zaten olmayacağını düşünmekle yaşanmaz ki üstadım. Nasıl düşlemeden uyuyabilelim? Nasıl başaramayacağımızı düşünerek çalışalım? Nasıl hasta iken şifa bulmak umuduyla dolaşmayalım? İnsanoğlu aciz be üstadım. Her daim yaradana muhtaç yaşıyor. Muhim olan acziyetini kabullenmekte. Bunun en güzel fiiliyatı dua etmektir şüphesiz. İnsanoğlu dua ederek kendisinin elinden gelen son noktaya ulaştığını kabul edip yetersizliğini dillendirir. Zafere, başarıya, sağlığa gücünün yetemeyeceğini bilerek ve kabullenerek elini açar semaya. Ve dilinden şu sözler dökülüverir: “Ya Rabb’im sen ne verirsen ver hayırlı olanı ver.” .
.
#kadrajimdan #objektifimden #objektifimdenyansiyanlar #hikmetaniloztekin #eyvallah #kitap #oku #iqra #photooftheday #photography #nice #art #desing #photo #pic #picture #iphone #camera #fotoğraf #foto #photobyme #umut #God #allah #dareyn #islam #muslim #instagram
Read more
Loading...
İŞTE HÎKAYEM @fifiabdouofficial best of Egypt Daha küçüktüm ve hayran olduğum 3 büyük dans ustası nı izleyerek büyüdüm onlara çok saygı duydum Mısır'ın gelmiş geçmiş dans ustasıydı Şimdilerde komedi dizilerinin en aranılan bir oyuncusu o,, Oyuncu deyince şimdi bir an geçmişe gittim.. Bende ... İŞTE HÎKAYEM
@fifiabdouofficial best of Egypt 👑Daha küçüktüm ve hayran olduğum 3 büyük dans ustası nı izleyerek büyüdüm onlara çok saygı duydum Mısır'ın gelmiş geçmiş dans ustasıydı 💚Şimdilerde komedi dizilerinin en aranılan bir oyuncusu o,,
Oyuncu deyince şimdi bir an geçmişe gittim..
Bende ise tam tersi olmuştu önce oyunculuktu ve aşıktım oyunculuğa.
Atatürk Kültür Merkezi Taksim büyük sahnede rahmetli tiyatrocu Haluk Kurtoğlu ve üstad oyunculardan Zafer Ergin le Jul Sezar oyununda toplam 5 replikle oyunculuğa merhaba demiştim Can Gürzap çalıştırıyordu hepimizi ..Sonra kendimi zorunlu imam nikahı ile evliliğin içinde bulmuş çok yakışıklı bir oğlum olmuş İstanbul'dan 3 aylığına anneannemin evine İzmire dönmüştüm
O zaman hiç dans etmiyordum sahnelede , ilk olarak o dönem İzmir fuarında çay bahçelerinde kadınlar matineleri ve Konak Maksimde düğün salonlarında 15 yaşında kadrolu oryantali olmuş anama,kardeşlerime eşine işine çocuğuna bakan rüştünü ispatlamamış dünyayı omuzlarına taşıyan çocuk anneydim.
Neyse konumuz sahne ve dram değil komedi tarafını ele alsam daha iyi olucak🤗
Adaletsizliğe gelmeme gibi bir çocukluk cehaleti ile kadroda yer alan diğer oryantallerle geçimsizliğim ve bir gün beni Konak Maksimin sunuculuğunu yapan sunucunun 'Şimdi karşınızda vedet oryantal ' diye sununca sahne yerine sunucuya sen bana nasıl velet diye sunarsın diye sunucuya saldırmış ve 15 yaşında bir velet olduğumu ıspatlamıştım🤣
Bakmayın güldüğüme o zamanlar oryantal yapıyorum diye yan bakan varmı bir ağzını burnunu kırayım diye etrafına bakınan bir velettim ne yalan söyleyim çok çirkin dans ediyordum🙈Hiç sevmiyordum ,sözün kıssası tamamı ile geçim derdinden sahnedeydim.Rahmetli Atalay Noyaner ve eşi ailesi dansımı beğendiklerinden değil ,çok zor durumda olduğum için almışlardı beni kadroya.
Yoksa bırak göbeğimi açmayı ,hayatta kısalmamış etek boyumu kısaltmak başımı açmak çok zordu benim için..Malum büyükbabannem şehit eşi hafız,torunun torunun görmüş yaşamı dua ve zikir içinde geçen oğlu 3 yaşında iken dul kalan ve yaşamını dedeme torunlarına adayan bir nurdu rahmetli .
Böyle bir insanın edebi ile büyürken bir birine zıt olan 2 ayrı iklimin çocuğu olarak ben
Devamı👇
Read more
Buongiorno <span class="emoji emoji1f340"></span> <span class="emoji emoji1f469"></span>🏻‍<span class="emoji emoji1f4bb"></span> Kendinizi değerli hissedecek kadar sevdiğinizde ve kendinizin yaradanla bir ...
Media Removed
Buongiorno 🏻‍ Kendinizi değerli hissedecek kadar sevdiğinizde ve kendinizin yaradanla bir olduğunuzu bilmeyi istediğinizde, hipofiz denen bu harika çiçeği açtırmaya başlarsınız. Düşünceyi sözcüklerle ifade etmek, onu sınırlamaktır. Bir üstat hiçbir şeyi açıklamaz ; sadece ... Buongiorno 🍀 👩🏻‍💻 Kendinizi değerli hissedecek kadar sevdiğinizde ve kendinizin yaradanla bir olduğunuzu bilmeyi istediğinizde, hipofiz denen bu harika çiçeği açtırmaya başlarsınız.
🔸
Düşünceyi sözcüklerle ifade etmek, onu sınırlamaktır. Bir üstat hiçbir şeyi açıklamaz ; sadece onu bilir. Onu açıklamak, kendini sınırlamak zorunda kalmaktır. Sadece bilme noktasına geldiğinizde bilişiniz için geçerli bir neden göstermeye ya da onu açıklamaya ihtiyaç duymadığınızda; o zaman gerçekten kendi aleminizin efendisi ve üstadı olmuşsunuz demektir. İşte o zaman mutlak biliş içinde olursunuz.
🔸
Hipofiziniz açılmaya başlarken, yaşamınız mümkün olabileceğini asla düşünmeyeceğiniz biçimlerde değişmeye başlar. Düşündüğünüz her şeyi daha güçlü duyguyla hissedersiniz. İçinizde hissettiğiniz biliş yaratıcı bir biçimde çalıştığından, düşüncelerinizin giderek daha çabuk tezahür ettiklerini görürsünüz.
🔸
Sevgi, anlayış ve şefkatiniz artar. Farklı bir anlayışa yükseldiğiniz için birçok insan yaşamınızdan çıkıp gider. Ve onların yerine, sizin gibi düşünen varlıklar size çekilirler.
🔸
Çok geçmeden, zekanız, yaratıcılığınız ve bilişiniz arttığında, daha önce hissetmediğiniz ve bilmediğiniz şeyleri bilip hissetmeye başlarsınız. Bir varlığa bakıp onu içinizde hissedebilirsiniz. Düşüncelerinizden, gelecek günlerinizin nasıl olacağını bilebilirsiniz.
🔸
Kendinize bilme izni verdiğinizde, her şeyi bilirsiniz, çünkü –toplumsal bilincin illüzyonları tarafından engellenmeyen- biliş gözlerinizdeki perdeyi kaldırır, böylece diğer boyutları görebilirsiniz.
🔸
Bu biliş, kulaklarınızın tıkanıklığını açar, böylece tüm yaşamın kendisiyle uyum içinde titreşen müziğini işitirsiniz. Bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?
Onu arzu ederek..
☯️
Ramtha .
.
.
#saturday #değişim #arınma #hissetmek #teslimiyet #inanç #özümsemek #nlp #reiki #esmaülhüsna #dua #meditasyon #zikir #yaşam #tefekkür #okumak #reading #book #booklover #aslipekcetin
Read more
Loading...
Loading...