Insan olmak daha kadın

Unique profiles
63
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Starbucks Türkiye, Chamonix-Mont-Blanc, KARS Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Average media age
460.8 days
to ratio
16.3
BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI” Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. ...
Media Removed
BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI” Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. Sonradan, hayalleriyle bütünleşsin diye pembe yakıştırılmıştır kıyafetlerine, saçındaki tokasına… Renklerin cambazlığıyla tanışması, böyle başlar kadının. Oysa büyüdükçe arayışa ... BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI”
Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. Sonradan, hayalleriyle bütünleşsin diye pembe yakıştırılmıştır kıyafetlerine, saçındaki tokasına… Renklerin cambazlığıyla tanışması, böyle başlar kadının. Oysa büyüdükçe arayışa geçer kadın, ne aradığını bilmeden, kendini bulmak adına. Duygularını hiçe saymadan çıktığı bu yolculukta toplumun ona yüklediği vasıfları çözmesi çok da uzun sürmeyecektir aslında. Daha küçükken heveslendiği kırmızı oje, kırmızı ruj, çizmiştir onun yolunu. Belki kırmızı ceket, kırmızı bir ayakkabıdır… Tarzı ne olursa olsun, kırmızı bir eşarptır belki de kadını harekete geçiren.
Farkında değildir kadın, kırmızının hayatına bu kadar hükmettiğinin. Oysa ki kadın “Aşk” tır, “Ana” dır, kıymet bilen evlat, sevgiyi temsil eden yüce bir varlıktır. Duygu insanı ve zorlu bir savaşçıdır. Savaşı tamamen ona yüklenilen ve ödemesi gereken bedelleredir. Çünkü aşk insanı olmak suçtur kadında. Namusun ispatı bile kuytu bir kırmızıda gizlidir. İçinde akan kanı o kadar kırmızı, o kadar coşkuludur ki, heyecanlarını, mutluluklarını saklayamaz kadın ve ne yazık ki bu masum duygular, onun canı kadar sevdiği ellerin, yüreğinden vurmasıyla son bulur. Kadın bu duyguların bedelini akan kırmızı kanıyla öder. Dedik ya, bu bir savaştır. Kadının kendini ifade edebilme savaşı ve kadın canıyla ödediği bedelin kırmızı flamasını teslim eder aynı süreçten geçen bir başka kadına. Büyük bir yük, büyük bir sorumluluk olsa da o çelimsiz omuzlarda, kadın daha gururlu, daha lider ve daha kırmızıdır artık... Etek boyunu değil, yüreğinin coşkusunu sergilemek ister ve bu yüreğe giren adama, sorgusuzca inanmak, güvenmek ve hep yanında görmektir amacı. Bütün endişelerine rağmen, adını koyamadığı duygular beslemektedir içinde. Yaşanmışlıkların yüküyle yoğrulan kadın, doğası gereği, küsmez hislerine…
Yavrusuna aşıladığı umutlar, kendi içinde de bir çocuktur hala. Bu inançla ve inatla yaşamına devam eder biraz da. Yüreğinden geçen adama, yükünü paylaşırcasına döker içini korkusuzca ve hamuru aşk ile yoğrulan kadın “KIRMIZI olsun senin adın” der, sevdiğine usulca... Betül KARATAŞ YAMAN
Read more
Paulo Coelho’nun Casus isimli kitabını okumuştum geçtiğimiz ay. Şu satırlar vardı içinde çok ...
Media Removed
Paulo Coelho’nun Casus isimli kitabını okumuştum geçtiğimiz ay. Şu satırlar vardı içinde çok beğendiğim: "Kadın, ölmeden önce yaşamlarımızın en ince ayrıntısına kadar planlandığını söylemişti: Doğmak, okula devam etmek, dünyanın en fena adamıyla olsa bile sırf kimsenin bizi istemediğine ... Paulo Coelho’nun Casus isimli kitabını okumuştum geçtiğimiz ay. Şu satırlar vardı içinde çok beğendiğim:
"Kadın, ölmeden önce yaşamlarımızın en ince ayrıntısına kadar planlandığını söylemişti: Doğmak, okula devam etmek, dünyanın en fena adamıyla olsa bile sırf kimsenin bizi istemediğine dair söylentiler çıkmasın diye evlenmek ve çocuk sahibi olmak, yaşlanmak, son demlerde kaldırıma bir sandalye koyup geleni geçeni seyretmek, hayatta her şeyi biliyormuş gibi davranmak ama yüreğinin, “başka bir şey yapmayı deneyebilirdin” diyen sesini bir türlü susturamamak."
Düşündüm de, dört dörtlük bir yaşam sürse de insan, içeriden bir yerlerden bir ses çıkıp konuşmaya devam eder eminim ki... Susturmaya çalıştıkça daha da artar üstelik o ses!
Doğru mu? Bence külliyen doğru:)
Read more
Şimdi bu adını ilk kez duyduğum hanımefendi bu resmin altına bir yazı döşenmiş beni bu iki yanımdaki ...
Media Removed
Şimdi bu adını ilk kez duyduğum hanımefendi bu resmin altına bir yazı döşenmiş beni bu iki yanımdaki oyuncu arkadaşların adlarının karıştığı olaylara dahil ederek( haklılar haksızlar bilmem, bu konulara yanıbaşımda olmadıkça görmedikçe dahil de olmam) setlerin arkasının temiz olması ... Şimdi bu adını ilk kez duyduğum hanımefendi bu resmin altına bir yazı döşenmiş beni bu iki yanımdaki oyuncu arkadaşların adlarının karıştığı olaylara dahil ederek( haklılar haksızlar bilmem, bu konulara yanıbaşımda olmadıkça görmedikçe dahil de olmam) setlerin arkasının temiz olması gerektiğinden girip saçmalaya saçmalaya sözüm ona erkek egemenliğini öne çıkarıp, bunlar düzelmezse izleyecek kaliteli bişey olmaz demeye getirmiş... Şimdi bu sözüm ona kadın hakları savunucusu arkadaş beni suçlayacak bişey bulamayınca masa altına içki saklamamı bulmuş daha kaliteli yapımların ortaya çıkmamasına sebep olarak...Hayatta en sevmediğim insan tipi bilgisi olmadan fikri olanlardır..İşin vehameti bu arkadaş bilgisiz olduğu gibi bi de alakasız ve bi de konuya ta AMERİKADAN dahil, yani yazısını ta oralardan yazıp yayınlatıyor.. Bu ara moda bu AMERİKA ya gidince yürek yemiş gibi olmak..Şimdi sözüm ona köşe yazarı bu arkadaşa tavsiyem benim bu güne dek çalıştığım bütün iş arkadaşlarımı bulması, tek tek konuşması onlara anlattırması benim o sözünü ettiği set arkasının şartlarının daha iyi olması için neler yaptığımı...!... Gazetecelik titizlik adalet tarafsızlık araştırmacılık ister..Hiç sormadınız ama ben söyleyeyim mesela beni de sık sık dahil ettiğiniz kadın başrol oyuncumuzun diziden ayrılma nedeninin asla özel hayatı olmadığını, asla özel hayatı ile herhangi bir yaptırım herhangi bir zorlama olmadığını ..Sayın köşe yazarına tavsiyem öyle AMERİKA lardan memleketine dair yalan yanlış şeyler yazıp atıp tutacağına gel sokağa in araştır sor öğren,o kalemi öyle al eline, öyle hak et o köşeyi...
Read more
Kadınların daha çok şiddete uğradığı,sömürüldüğü, adaletin ve hukukun daha çok yok sayıldığı, ...
Media Removed
Kadınların daha çok şiddete uğradığı,sömürüldüğü, adaletin ve hukukun daha çok yok sayıldığı, şu günlerde kadın ve insan hakları için başta laiklik olmak üzere tüm cuhuriyet ilkeleri için yılmadan usanmadan mücadele etmesi sebebiyle bu yıl PEN Türkiye Yazarlar Derneği Duygu Asena ... Kadınların daha çok şiddete uğradığı,sömürüldüğü, adaletin ve hukukun daha çok yok sayıldığı, şu günlerde kadın ve insan hakları için başta laiklik olmak üzere tüm cuhuriyet ilkeleri için yılmadan usanmadan mücadele etmesi sebebiyle bu yıl PEN Türkiye Yazarlar Derneği Duygu Asena ödülünü Çok değerli hukukçu Av. Nazan Moroğlu’na verdi . Zeynep Oral’ın Duygu Asena için duygularını ben de bende #nazanmoroğlu İçin paylaşıyorum. Av Nazan Moroğlu, Çok sevgili meslektaşım . bir öncü.. akıllı, hakkı yenenden yana, iyi yürekli meslektaşım. çalışkan, sesi kesilenin sesi, dili olmayanın dili, cesur, azimli , güzel meslektaşım güzelliği aklından azmi ve çalışkanlığından gelen meslektaşım. iyi ki varsınız!
Read more
 #Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost) ・・・ #adımnisan <span class="emoji emoji1f343"></span> Allah’ın bizimle konuşabildiği ...
Media Removed
#Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost) ・・・ #adımnisan Allah’ın bizimle konuşabildiği tek dildir, kader. Bir keresinde içsel sesimizin, aslında hayatın bizi sevme şekli olduğunu duymuştum. Eğer bu doğruysa hayatın kafama yüzlerce soruyu bırakıp kaçtığına inanmam gerekirdi. ... #Repost @aslinin_kitapligi (@get_repost)
・・・
#adımnisan 🍃 Allah’ın bizimle konuşabildiği tek dildir, kader.
🍃Bir keresinde içsel sesimizin, aslında hayatın bizi sevme şekli olduğunu duymuştum. Eğer bu doğruysa hayatın kafama yüzlerce soruyu bırakıp kaçtığına inanmam gerekirdi. Oysa hayat hangi sorunun en önemlisi olduğunu bile öyle kolay kolay da göstermiyor.
🍃Tek soruya harcanan koca bir ömür, iki sorunun arasında sıkışan hayatlar! Hepsi düşündürüyordu. Kaç soruluk ömrü olur ki bir insanın?
#AslınınYorumu
Kitaptan bu kadar etkileneceğimi asla tahmin etmedim😧 Bitireli beş dakika oldu ve ben kendime gelme çabası içerisindeyim. Kapağı kapattığımda, derin bir nefes aldım ve ben olsaydım ne yapardım diye düşündüm.. Nisan Nesin, bir kadının içerisinde yaşadığı duygu karmaşalarını, git gellerini bazen tüm dünyaya kafa tutacak kadar kararlı ve güçlü, bazen de bir kedi yavrusu kadar savunmasız ve çaresiz.. ilgiye ve şefkate muhtaç bir kadın.. Yıllar önce karşısına çıkmış, güçlü ve gizemli bir işadamı Kasım Kader.. Aşk üçgenine sonradan dahil olan Doğu Adalet.. O da bir o kadar güçlü ve gizemli..
Kadınlar bu kadar net ve olduğu gibiyken, nedir bu erkekleri bu kadar gizemli yapan şey? Paralarının arkasına sığınıp bunu güç olarak nitelendirmeleri mi? Yoksa cesaretleri olmadığı için mi?
Nisan’ın iki erkek arasında kalıp, yaşadığı olaylara, ordan oraya savrulan hayatına tanık olmak isterseniz, ve yazarın muhteşem zekası ile birlikte bu güzel kurguyu okumak isterim diyorsanız, #adımnisan bunun için biçilmez bir kaftan 👌🏻
Şok edici bir sonla da sizi tam anlamıyla tatmin edecek sizden.. Hatta bazılarına yeterli bile gelmeyip, daha fazlasını bile isteyebilirsiniz. Tıpkı ben gibi 😊
Kaleminize sağlık, bir sonra ki kitabınızı merakla bekliyorum 😇 Keyifli akşamlar, sevgiler 📚
#kitap #doğankitap #dogankitap #kitaplaryolda
Read more
 #gücünüyaşa ..Uzun bir yazı olucak içimden geldi🌪 hayatımda en büyük isteğim küçüklüğümden beri ...
Media Removed
#gücünüyaşa ..Uzun bir yazı olucak içimden geldi🌪 hayatımda en büyük isteğim küçüklüğümden beri kendi ayaklarımın üstünde durmakti cok sükür ki allah bana bu resmi uygun gördü..bütün arzularımdan biri diğer kadınlara bunu keşfettirmek..biz kadınız ve tahmin ettigimizden daha güçlüyüz ... #gücünüyaşa ..Uzun bir yazı olucak içimden geldi🌪 hayatımda en büyük isteğim küçüklüğümden beri kendi ayaklarımın üstünde durmakti cok sükür ki allah bana bu resmi uygun gördü..bütün arzularımdan biri diğer kadınlara bunu keşfettirmek..biz kadınız ve tahmin ettigimizden daha güçlüyüz içimize dönersek bunu kesfedebiliriz..bu bir yolculuk ve sonucu cok keyifli💧 bana ilham olan basta kendi anneme..yola cıkarken rotamı belirleyen ortağım @kaankazaklar ve canım @zeykazaklar a 🙏 lansmanımı hayalimdeki yerde yapmama destek veren @istanbulmorini 🔥ailesine ve o olmAzsa cok eksik olurdu can dostum @cihannaofficial ❤️ başından beri beni bir an olsun yalnız bırakmayan yol arkadasım @nazaksu aynı zamanda creative arkadasım @publiconagency ❤️.. @mertvidinli @melisozerr hep destektiniz cok ama cok tesekkür ederim🙏 bütün gelen arayan dostlarıma🙏 ne mutlu bana ki bu yola cıkarken herkes yanımdaydi ne güzel insan biriktirmişim dedim ❤️ lansman makyajım için yeteneklim @serhatsenn saçlarım için @garagehairrepairstudio ekibine❤️ hayalimdeki kadını bana kıyafetimle yaşatan @amorgaribovic ❤️ takılarım her zaman @lema_mucevherat iyiki varsınız🕊 fotoğraflarım kalpten adam @tahakaraoglu .. @sametaltay sen özel❤️..klip yönetmenim hep @muradkucuk olsun:) kamerada eren ışığa..tam istediğim ruj klibimi gördüm❤️❤️❤️❤️cok mutluyum❤️ışık için @burakkan1 çok özel bir adamsın..set ekibi için @fatih_kurt ..danslarım için @caspersinan enerji veren adam✌️✌️✌️styling canım @rutkayozis fotoğraflarım için @cengizhanergn @keremyasar müthiş backstage için @strasstudio 🔥 kurguda temmuza colour ercan 👍👍 👍 klip müziği için @mpirgkel_official 👌 hep yanımda olan makyöz dostum @gulhanaydiin 🙏 kıyafetlerim için @utinnyc 💥 ve @intermix_dresshouse .. motorsikletiyle canım @atillayagci 🙏 bütün logo çalışmalarım için @egemege @tinystudionyc ..bütün peruklarım için @nisantasiperuk ✌️bana hep gücümü yaşatan kırmızı rujuma çok çok çok teşekkür ederim💄kozmetik alanında attığım bu adımda yeni ürünlerimle bir arada olmak dileğiyle💋
Read more
<span class="emoji emoji1f33f"></span> "Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam ...
Media Removed
"Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam bireyler yetiştirmek konusundaki duyarsızlığı beni çileden çıkarıyor. Değişime açık değiller, farklı insana tahammülleri yok. Müslüman müslümanı eğitip duruyor. Ders halkasında ... 🌿
"Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam bireyler yetiştirmek konusundaki duyarsızlığı beni çileden çıkarıyor. Değişime açık değiller, farklı insana tahammülleri yok. Müslüman müslümanı eğitip duruyor. Ders halkasında bulunmak, kardeşlik teşkilatı müthiş. Asla lafım olamaz. Ama her derste de namaz kılan adama namaz anlatılmaz. Kendi aralarında döne döne siyer okuyor bazı gruplar hâlâ. Küçümsemiyorum ama yetmez mi? Yani bir tık ileri gitmeyelim mi artık? Evdeki çocuğunu bırakmış kendi haline, haftanın her günü derste, eee ümmet diye çıktığın yolda arkanı dönüp baktığında kendi çocuklarını göremediğinde ne olacak?
Erkekler kendini geliştirmeli, daha yenilikçi olmalı, çocuklarımızı nasıl yetiştirelim diye konuşmalı. Evine dönmeli. #erkeklerevinedönsün kafa yapılarını değiştirsin diyeceğim, önce değişime açık olmalı. Ben modern bir tip değilim. Ama yenilikçi olmayan, kendini değiştirme düşüncesi/ideali olmayan, çağı yakalamak için okumalar yapmayan, hep aynı yerde debelenip duranları anlamıyorum. Beni müslümanlar ilgilendiriyor. Erkeklerimiz hakikaten anlayışsız, kaba, kadını aşağılayan, ne dediğini bilmeyen, üslupsuz tiplerle doldu. E yeter da.. Dışardakiler önemli ama sen daha önemlisin. Ailen daha önemli. Listeyi sunuyorum şimdi;
1- Eleştiriye açık olun.
2- Eleştiriyi eleştirmeden önce düşünün, tartın, araştırma yapın, doğruyu bulun.
3- Değişime açık olun.
4- Yalnızca kendiniz için evlenmiyorsunuz. Ümmet derdimiz ise bir nesil yetiştirdiğimizin farkında olalım. Onların kafalarını yakalayalım.
5- Pedagojik kitaplar okumak kimseyi dinden çıkarmaz. Bilakis şarttır. İslâm okumalarını bir gün olsun bırakmadan, destekleyici başka dallarda okumalar yapılmalıdır. Çocuk düştü diye anasına bağıran erkekler istemiyoruz. Çocuktur efendim, düşer. Aşın bunları. Öfkeyi tutalım.
6- Eve dönün. Eşinizi takdir edin. Ona yardım edin. Diyeceksiniz ki hep biz mi yapalım, onlar? Beklenti insanı yorar. O bu şu diye düşünmeyin. Burada mesele sizsiniz. Ben ne yapabilirim diye düşüneceksin, nasıl ailemi İslâm ahlâkıyla ve gücüyle inşa edebilirim diye..
Read more
 #Repost @kahve_agaci (@get_repost) ・・・ Merhaba <span class="emoji emoji1f64b"></span>‍♀️ 1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili ...
Media Removed
#Repost @kahve_agaci (@get_repost) ・・・ Merhaba ‍♀️ 1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili düşüncelerimi yazmayı planlıyordum ama hayat bizim kurguladığımızın dışında, tahmin etmediğimiz, aklımıza getirmediğimiz biçimlerde devam etmeyi seçiyor. . Kitabı gerçekten ... #Repost @kahve_agaci (@get_repost)
・・・
Merhaba 🙋‍♀️
1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili düşüncelerimi yazmayı planlıyordum ama hayat bizim kurguladığımızın dışında, tahmin etmediğimiz, aklımıza getirmediğimiz biçimlerde devam etmeyi seçiyor.
.
Kitabı gerçekten büyük bir keyifle okuyor olsam da fikirlerimi bittikten sonra yazmak istiyorum, derli toplu olsun (ne kadar olabilirse) diye. Şimdilik sadece #altınıçizdiklerim bırakıyorum biraz 🙈
Sevgiyle... 💚
.
.
.
.
🔖"Önce diliniz susar,sonra içinizdeki ses. Içinizdeki ses sustuğunda ölür hayalleriniz,umurlarınız ve düşleriniz. "
.
.
🔖"Ben küçükken de acımasızdı insanlar ablalar! Böyle gözünüzün içine bakarak,içinizde hangi duvarların yıkıldığına aldırmadan,küçük dünyanızda nasıl fırtınalar kopardıklarını umursamadan yıkarlardı hayallerinizi."
.
.
🔖"Kimse sormamıştı güçlü olmak isteyip istemediğimi."
.
.
🔖"O bir gün bile daha fazla yaşasaydı da ben o bir gün için tüm ömrümü hamallık yaparak geçirseydim."
.
.
🔖"Bir insanı öldürmenin,şiddetin ya da barbarlığın erkeklikle ne alakası olabilirdi ki? Toplum bize dövme ve şiddet uygulama serbestliğini o kadar itina ile işlemişti ki,neredeyse şiddette kaçanları erkek olmamakla suçlayacak hale gelmiştik. "
.
.
🔖"Bu ülkede kız çocuğu olarak dünyaya gelmişseniz,taciz sizin yolunuzu defalarca kesen karanlık yüzlü bir haramidir hayatınız boyunca. Toplum baskısı ve aile kurumuna yüklenen gereksiz kurallardan ötürü çıkaramazsınız birçoğunda sesinizi.Kendi kızı,hatta torunu yaşındaki çocuklara askıntı olan,kıçının kılları ağarmış nice kodoman gördüm ben."
.
.
🔖"Çünkü erkektir onlar,bizler onların elinin kiriyizdir sadece.Yikarlar ellerini ve tertemiz olurlar.Ruhlarindan akan pisliğe aldırış etmez toplum.Onlari temize çıkaran,aklayan toplumun bizzat kendisi ve değer yargılarıdır.Erkek yaparsa çapkın,kadın yaparsa yollu olur."
.
.
🔖"Kabullenelim, biz bu gezegenin virüsüyüz.Onu günden güne tüketen,tüketirken kirleten ve renklerini çalan,akıllı,ahlaksız ve kendi türü başta olmak üzere hayatını yaşanabilir kılmak için çırpınan tüm türleri yok etmeyi kafasına koyacak kadar geri zekalı bir virüsüz.Biz buyuz!"
.
.
.
.
.
Gerisi kitap bitince... 🐾
Read more
 #Repost Teşekkürler @kahve_agaci ・・・ Merhaba <span class="emoji emoji1f64b"></span>‍♀️ 1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili ...
Media Removed
#Repost Teşekkürler @kahve_agaci ・・・ Merhaba ‍♀️ 1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili düşüncelerimi yazmayı planlıyordum ama hayat bizim kurguladığımızın dışında, tahmin etmediğimiz, aklımıza getirmediğimiz biçimlerde devam etmeyi seçiyor. . Kitabı gerçekten büyük ... #Repost Teşekkürler @kahve_agaci
・・・
Merhaba 🙋‍♀️
1 Mayıs 'ta kitabı bitirip kitapla ilgili düşüncelerimi yazmayı planlıyordum ama hayat bizim kurguladığımızın dışında, tahmin etmediğimiz, aklımıza getirmediğimiz biçimlerde devam etmeyi seçiyor.
.
Kitabı gerçekten büyük bir keyifle okuyor olsam da fikirlerimi bittikten sonra yazmak istiyorum, derli toplu olsun (ne kadar olabilirse) diye. Şimdilik sadece #altınıçizdiklerim bırakıyorum biraz 🙈
Sevgiyle... 💚
.
.
.
.
🔖"Önce diliniz susar,sonra içinizdeki ses. Içinizdeki ses sustuğunda ölür hayalleriniz,umurlarınız ve düşleriniz. "
.
.
🔖"Ben küçükken de acımasızdı insanlar ablalar! Böyle gözünüzün içine bakarak,içinizde hangi duvarların yıkıldığına aldırmadan,küçük dünyanızda nasıl fırtınalar kopardıklarını umursamadan yıkarlardı hayallerinizi."
.
.
🔖"Kimse sormamıştı güçlü olmak isteyip istemediğimi."
.
.
🔖"O bir gün bile daha fazla yaşasaydı da ben o bir gün için tüm ömrümü hamallık yaparak geçirseydim."
.
.
🔖"Bir insanı öldürmenin,şiddetin ya da barbarlığın erkeklikle ne alakası olabilirdi ki? Toplum bize dövme ve şiddet uygulama serbestliğini o kadar itina ile işlemişti ki,neredeyse şiddette kaçanları erkek olmamakla suçlayacak hale gelmiştik. "
.
.
🔖"Bu ülkede kız çocuğu olarak dünyaya gelmişseniz,taciz sizin yolunuzu defalarca kesen karanlık yüzlü bir haramidir hayatınız boyunca. Toplum baskısı ve aile kurumuna yüklenen gereksiz kurallardan ötürü çıkaramazsınız birçoğunda sesinizi.Kendi kızı,hatta torunu yaşındaki çocuklara askıntı olan,kıçının kılları ağarmış nice kodoman gördüm ben."
.
.
🔖"Çünkü erkektir onlar,bizler onların elinin kiriyizdir sadece.Yikarlar ellerini ve tertemiz olurlar.Ruhlarindan akan pisliğe aldırış etmez toplum.Onlari temize çıkaran,aklayan toplumun bizzat kendisi ve değer yargılarıdır.Erkek yaparsa çapkın,kadın yaparsa yollu olur."
.
.
🔖"Kabullenelim, biz bu gezegenin virüsüyüz.Onu günden güne tüketen,tüketirken kirleten ve renklerini çalan,akıllı,ahlaksız ve kendi türü başta olmak üzere hayatını yaşanabilir kılmak için çırpınan tüm türleri yok etmeyi kafasına koyacak kadar geri zekalı bir virüsüz.Biz buyuz!"
.
.
.
.
.
Gerisi kitap bitince... 🐾
Read more
( @koyuyorum iki parça ) memnun olmuştum. Tanıştığımıza. Elin tuttuğumda da çok memnun olmuştum. ...
Media Removed
( @koyuyorum iki parça ) memnun olmuştum. Tanıştığımıza. Elin tuttuğumda da çok memnun olmuştum. Saçlarımın arasında gezindiğinde parmakların.. Yüzüne bakarken de öyle, memnundum. Hatta düşlerken.. Yürürken, konuşurken, ağlarken. Çok memnun olmuştum bir keresinde, yaşamaktan ... ( @koyuyorum iki parça )
memnun olmuştum. Tanıştığımıza. Elin tuttuğumda da çok memnun olmuştum. Saçlarımın arasında gezindiğinde parmakların..
Yüzüne bakarken de öyle, memnundum. Hatta düşlerken.. Yürürken, konuşurken, ağlarken.
Çok memnun olmuştum bir keresinde, yaşamaktan bile !

Gözlerinde gamzleri vardı önce.
Gözlerine dokundukça okyanus oluyordu, göller.
Sonra, birden bire gözlerinde cinayetler vardı, ceninler. Katil bakışları.
İhanetler vardı gözlerinde, ihanet ettiği saflığım.
Saygısızca tüketilmiş geceler, kirpiklerine kadar kirlenmişti gözleri.

Hiç memnun değildim... Bir savaş kuralıydı bu "merhamet yok"
Hayatta kalmak istiyorsan, öldürmelisin.
Hayatta kalmak istemiyorsan bile öldürmelisin. Hayatta kalmak isteyenler için.. Ne saçma.

Ne çok şey saçma aslında.
Sevmek mesela !
Sevmek birini yok saymak binlerce, milyonlarca, milyarlarca insanı yok saymak.
Sevmek ciddi bir sorun. Sahip olmak, ait olmak kadar ciddi.
Sevmek yalan.

Burası büyük bir şehir bebeğim ve ben seni bilmem kaç kilometre sevemem.
Ben seni, o kadar çok dağın ardındayken de sevemem.
Sen benden daha önce selamlaşırken güneşle, her sabah ve senin tenin benim denizimin suyuna bile değmiyorken.
Ben seni bu kadar yorgunken sevemem bebeğim.
Özür dilerim.

Ben insanlara güvenmeyi çoktan terk ettim.
Erken tanıştım ihanetle.
İlk sevdiğim kadın, bağımlıydı mesela.
Kafası hep gökyüzü kadar yüksekti.. Tedirgin yürürdüm yanında. Aranan bir sabıkalıymış gibi..
Yatakta iyiydi. Mutfağa pek girmezdi. Salonun penceresinde atmak isterdi kendini, beceremezdi. Bir gün onu itmemi istedi..
Sonra yine denedim. Güvenmeyi.
Ben sevmeyi terk edeli, bugün çok yıl oldu bebeğim.
Ben bir çift gözün önünde diz çökeli.
Bir çift göz yüzünden kaçıralı aklımı.. Bir çift gözde gördüğümden beri,
Bir çift gözün gazabına uğrayalı, masumiyetlerim.
Read more
“Hayal” az önce indiğim uçağın adı. Tam da aradığım işaret. Kendimi bildim bileli rahatsız olduğum, ...
Media Removed
“Hayal” az önce indiğim uçağın adı. Tam da aradığım işaret. Kendimi bildim bileli rahatsız olduğum, içime sinmeyen durumların içinde olmaktan kaçtım. Genel algı şımarık olduğum olmasına karşı aslında sevmediğim, inanmadığım yerlerde bulunduğumda kendimi suçluyorum. Sosyal ... “Hayal” az önce indiğim uçağın adı. Tam da aradığım işaret.

Kendimi bildim bileli rahatsız olduğum, içime sinmeyen durumların içinde olmaktan kaçtım. Genel algı şımarık olduğum olmasına karşı aslında sevmediğim, inanmadığım yerlerde bulunduğumda kendimi suçluyorum.
Sosyal bir ortamsa bu, bunun parçası olduğum İçin oluyor bu suçluluk, görüp duyduğumuzda sorumluluğumuz var çünkü. İş ortamıysa da para kazanmak İçin hatalı birşeyin parçası olmak kendime saygımı azaltıyor.

Unvanların ve “şov”ların hiçbirine saygım yok. Öğrencisinin yeni montuyla dalga geçen zenginlik düşmanı öğretmen de gördüm, ders bitiminde koşarak odaya gelip “Biliyor musunuz o salak ..., şu .... holdingin sahibinin kızıymış” diyen öğretmen de. Eğitim kurumlarımız çok güzel gelsenize 🙆🏻 Arkadaşı kahvaltı masasında ucuzca kovulunca gülen insanlar, kıskandığı kadın şiddet görünce sevinenler, hizmet aldığı mekanlarda insan aşağılayarak kendini “değerli” gören insanlar... Türkiye’nin uzun zamandır en büyük, belki de tek sorunu kötülük ve sevgisizlik. Ve bu görerek öğrenilen bir davranış şekli. Bunu fark ettiğimden beri sevgi ve “hayal”le uğraşıyorum.

Ölen zenginse sevinen insanlar var düşünsenize kalplerini. Bu insanları tanıyorsunuz Aslında “o saatte orda ne işi varmış?”cılar bunlar. Kendi yaşamaya korktukları hayatları başkaları yaşıyor diye öfkeliler. Onlara kimse “canım sağolsun” deyip sarılmadı diye kızgınlar. Kimse onları sevmemiş. Kalbinde sevgi olmayan insanın hayali de olmaz, başkalarına verecek sevgisi de, aman hak yemeyim diye bir kaygısı da.

İşte bu nedenle sosyal sorumluluk projelerinin bakış açısını değiştirmek zorundayız. Kimseyi erzak dağıtarak, okul malzemesi vererek mutlu, dolayısıyla daha sevecen ve iyi insanlar yapamayız.
Tek kurtuluşumuz var; çocukları gerçek bir sevgiyle, onların sahibi olmadan büyütmek. Tabi birbirimizi de.
Read more
 #füreya sergisinden bir kare. #aragüler in füreya'yla uzun soluklu arkadaşlığı ve bu arkadaşlıktan ...
Media Removed
#füreya sergisinden bir kare. #aragüler in füreya'yla uzun soluklu arkadaşlığı ve bu arkadaşlıktan arda kalan slaytlar, fotoğraflar sergide yerini aldı. füreya beni o kadar etkiledi ki işlerinin haricinde bu fotoğrafları da görmek hikayeyi tamamladı benim için. kanımca sergi daha ... #füreya sergisinden bir kare. #aragüler in füreya'yla uzun soluklu arkadaşlığı ve bu arkadaşlıktan arda kalan slaytlar, fotoğraflar sergide yerini aldı. füreya beni o kadar etkiledi ki işlerinin haricinde bu fotoğrafları da görmek hikayeyi tamamladı benim için. kanımca sergi daha uzun sürmeliydi. bu muhteşem kadının sanata ve genel olarak hayata etkisine daha çok insan şahit olmalıydı. belki bir daha karşımıza çıkar, kimbilir... ara güler'den açılmışken konu bu akşam da onun belgeselini seyredecek olmak beni çok heyecanlandıyor. bu hayatlar çok özel. değer, kıymet bilmeliyiz. bence. #fotoğraf #seramik #sanat #hayat
Read more
‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ <span class="emoji emoji2615"></span>️ ‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız ...
Media Removed
‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ ️ ‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız yanmadan neden yazacak bir şeyimiz olmuyor? Kelimeler dünyanın en tımarhanelik icadı..’ #fulsentürker 🖋 • Garson ve Mutlu 🍽 Çok uzun zaman önce listemde olan bu kitap ile tanışma hikayem ... ‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ ☕️
‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız yanmadan neden yazacak bir şeyimiz olmuyor? Kelimeler dünyanın en tımarhanelik icadı..’
#fulsentürker 🖋 •
Garson ve Mutlu 🍽
Çok uzun zaman önce listemde olan bu kitap ile tanışma hikayem biraz farklı. Ben bu kitabı zamanında garson olan birini anlamak için alıp okumak istemiştim. Sonra onu tanıdım, hayallerimdeki kişi olmadığını çok net anladım ve ondan geriye kalan ise sadece bu kitap oldu. Onu da şimdi okumak nasipmiş. Aslında tam da doğru zamanda okuduğumu düşünüyorum. Belki o zamanlar okusam farklı bir konuya odaklanacaktım ama şu an tam da hayatımın ne yöne gideceğini düşünürken ben yol gösterici oldu. Kitabın yazarı ve başkahramanımız Fulsen, çok başarılı oldukça mevki sahibi olan işlerde çalışmış bir kadın ama uzun süre işsiz kalınca müşterisi olduğu kafenin iş ilanını görünce bir an da kendini içerde buluyor ve bir bakıyor ki garson olmuş. Aslında yapmadığı iş değil. Üniversite yıllarında okurken bir yandan da yaptığı iş garsonluk ama mezun olupta tam da düşlediği gibi bir bankada işe girince her şeyi geride bırakmış. Fulsen bizi zaman zaman eski günlerine götürüyor ve yaşadıklarını samimi bir dille anlatıyor. İlk günler geçici bir dönem olduğunu ve iş aramaya devam ettiğini söylüyor herkese ama durum öyle olmuyor. Fulsen gerçek anlamda mutlu. Kitabımızın adı buradan geliyor. Garson ve mutlu. İşini severek yapıyor, Dodo’ya çok bağlanıyor ve iş arkadaşlarını çok seviyor. Bir aile gibi oluyorlar gerçekten de. Ve ayağına ne kadar iyi teklifler de gelse hayır diyor, ben mutluyum ve sonra da yazıyor. Bu kitabı da bizlerle buluşturuyor. Okurken insanın sevdiği mesleği yapmasının ne kadar önemli olduğunu, sevmediği bir işte ne kadar para getirirse getirsin mutsuz olduğunu anlatıyor açıkça. Bende bu yollardan geçmiş biri olarak bunu savunuyorum. Belki rastgele bir işe girip mutlu olmak, yıllarca okuyupta bir yere gelememekten daha iyidir değil mi? 💁🏻‍♀️ Ben çok severek okudum, zaten Dizüstü Edebiyatının yeri ben de ayrıdır. Okumayı düşünüyorsanız tavsiyemdir 🧡 #kitapyorumu #garsonvemutlu #kitapkurdu #kitapgezegeni #roman #dizüstüedebiyat #kahve #book
Read more
•Evlenmeden önce nelere bakmalıyım? • Evlenmek için nasıl bir güvence istiyorum? • Eşimle aramızdaki ...
Media Removed
•Evlenmeden önce nelere bakmalıyım? • Evlenmek için nasıl bir güvence istiyorum? • Eşimle aramızdaki sevgiyi nasıl güçlendiririm? • Son bir şans vermek mümkün mü? • En baştan neden yüz puan veriyorum? •Neden istediğim kişiyi bulamıyorum? •Neden hep aynı tipler karşıma çıkıyor? • Bitirmek ... •Evlenmeden önce nelere bakmalıyım? • Evlenmek için nasıl bir güvence istiyorum? • Eşimle aramızdaki sevgiyi nasıl güçlendiririm? • Son bir şans vermek mümkün mü? • En baştan neden yüz puan veriyorum? •Neden istediğim kişiyi bulamıyorum? •Neden hep aynı tipler karşıma çıkıyor? • Bitirmek istiyorum. Acı çek(tir)meden mümkün mü? • Kök ailemize nasıl sınır çizebiliriz? •Evliliğimde romantizmi nasıl çıkabilirim?

Ve daha fazlası yeni kitabımızda.. En mükemmel adayı beklerken hayatı kaçıranlar,
Suçu kadere yükleyenler,
Aldatanlar ve aldatılanlar, “Evlenecek insan yok” lafını sakız gibi diline dolayanlar,
Nasip/kısmet diyerek birisi ile tanışmak için hiç adım atmayanlar,
Sevdiği için değil yalnızlıktan korktuğu için evlenenler, sevgilisi olmadığı için kendisini güvende hissedenler…
Peki tüm bunları değiştirip, dönüştürüp mutlu bir çift olmak mümkün mü?
_____________________________________

Serhat Yabancı, uzun yıllardır çiftlerle çalışan bir ilişki ve evlilik danışmanıdır.
Unutmak mı affetmek mi,
Düşündüğün Gibi Değil ve
Bütün aşklar başlar kitaplarının yazarı.

Yazdığı kitaplar, katıldığı radyo, TV programları, söyleşiler ve verdiği bireysel danışmanlık hizmetiyle binlerce kadın ve erkeğe yardımcı oldu.
Yeni kitabında Evlenmeden-Boşanmadan Önce İyi Düşün derken, yaşanmış örnekler, bireysel alıştırmalar ve deneyimlerinden yola çıkarak sağlıklı, uzun ömürlü ve mutlu bir evliliğin haritasını çiziyor!
Kitap okurlarının ve sosyal medyada yazıları en çok paylaşılan yazarlardan biri.
Toplumun yapısına uygun, uygulanabilir, farkındalık yaratan kitaplarının dördüncüsünde “İYİ DÜŞÜN” diyor.
______________________________________
Satın almak için profildeki linki tıklayabilirsiniz.. @serhatyabanci @monakitap @iyidusunkitabi @kitapyurducom @kitapklubu @kitaponer @kitap.kafe @kitapgezegeni #kitap #book #mybook #yenikitap #yazar #kitapkurdu #kitapsözleri #kitapsever #evlilik #aile #ilişki #aileterapisi #evlilikterapisti #ilişkidanışmanı
Read more
OKTAY KAYNARCA TACİZ İDDİALARIYLA İLİŞKİLENDİRİLİNCE SERT ÇIKTI! Usta oyuncu Oktay Kaynarca, taciz iddialarıyla gündeme gelen meslektaşı Talat Bulut’la kendisini ilişkilendiren, köşe yazarı Ceren Şehirlioğlu'na ateş püskürdü. Oktay Kaynarca sosyal medya hesabından köşe ... OKTAY KAYNARCA TACİZ İDDİALARIYLA İLİŞKİLENDİRİLİNCE SERT ÇIKTI!

Usta oyuncu Oktay Kaynarca, taciz iddialarıyla gündeme gelen meslektaşı Talat Bulut’la kendisini ilişkilendiren, köşe yazarı Ceren Şehirlioğlu'na ateş püskürdü.
Oktay Kaynarca sosyal medya hesabından köşe yazarının sayfa görüntüsünü paylaşıp altına sert sözler not düştü. “Şimdi bu adını ilk kez duyduğum hanımefendi bu resmin altına bir yazı döşenmiş beni bu iki yanımdaki oyuncu arkadaşların adlarının karıştığı olaylara dahil ederek (haklılar haksızlar bilmem, bu konulara yanı başımda olmadıkça görmedikçe dahil de olmam) setlerin arkasının temiz olması gerektiğinden girip saçmalaya saçmalaya sözüm ona erkek egemenliğini öne çıkarıp, bunlar düzelmezse izleyecek kaliteli bişey olmaz demeye getirmiş... Şimdi bu sözüm ona kadın hakları savunucusu arkadaş beni suçlayacak bişey bulamayınca masa altına içki saklamamı bulmuş daha kaliteli yapımların ortaya çıkmamasına sebep olarak...Hayatta en sevmediğim insan tipi bilgisi olmadan fikri olanlardır… İşin vahameti bu arkadaş bilgisiz olduğu gibi bi de alakasız ve bi de konuya ta AMERİKADAN dahil, yani yazısını ta oralardan yazıp yayınlatıyor.. Bu ara moda bu AMERİKA ya gidince yürek yemiş gibi olmak..." OKTAY KAYNARCA'NIN AÇIKLAMASININ VE HABERİN DEVAMI İÇİN PROFİLDEKİ LİNKİ TIKLAYINIZ... #canlıyayın #televizyon #gündem #güncel #magazinprogramı #rating #fashion #follow #like #life #istanbul #instagram #eğlence #magazin #sosyalmedya #haber #ünlü #sanatçılar #oyuncu #gece #uçankuştv #uçankuş #uçankuşmedya #sanat #oktaykaynarca #talatbulut
Read more
50 sene , kolay değil, algın açık ise sana çok şey kattığı gibi çok şey de götürebiliyor . Ama yaşamda ...
Media Removed
50 sene , kolay değil, algın açık ise sana çok şey kattığı gibi çok şey de götürebiliyor . Ama yaşamda bence en önemli şey iyi insan olmak. Vermek kötü bir şey drğil. Sevgini, saygını, ilgini, yüreğini vermek gerek. Geri dönüşü inanılmaz . Bana süpriz etkinliği düzenleyen canlarım teeee ... 50 sene , kolay değil, algın açık ise sana çok şey kattığı gibi çok şey de götürebiliyor . Ama yaşamda bence en önemli şey iyi insan olmak. Vermek kötü bir şey drğil. Sevgini, saygını, ilgini, yüreğini vermek gerek. Geri dönüşü inanılmaz . Bana süpriz etkinliği düzenleyen canlarım teeee lise sıralarından beri yanımda olan kardeşlerim Vildan Gökağaçlı , aynı sıralardan üniversitede ev arkadaşlığı ile devam eden @tulayevgin , Bursa da birbirini bulan birbirimizden tamamen farklı mizaca sahip olduğumuz halde uyumun dibine vurduğumuz @aylintan a ve tabi ki birlikte büyüdüğüm eşim Osman' a sonsuz teşekkürler. Akçay dan buralara gelen ilkokul arkadaşım @cemm.arass ve eşi canım @aysunaras266 , İstanbul dan koşa koşa gelen üniversiteden kardeşlerim Kadir Tunca, @erdogan.durak ve duygusal eşi Neslihan, @rizaelicevik ve eşi @fatos.atasoy ile Kadıköy'de ki nikahta aileden önce takısını takip Bursa'ya gitmem gerek diyen @yassrkaya ve eşi Hale , neşe kaynağım dostum,sırdaşım @sanemcetiner ve şansıma yurt içinde olan @engincetiner bana hergün istisnasız mesaj atarak yanımda olduğunu hissettiren dostum @aytensuvar15 ve eşi Melih abi, eşlerimizle daha çıkarken tanışıp aynı yollarda el ele yürüdüğüm dostum Fulya Uluca ve benim de kızlarım olan @zepulucaa @melisuluca , hastalığım suresince yopun iş temposuna rağmen beni yalnız bırakmayan güzel gülüşlü @fgferahi ve eşi Murat Öztimur , patronum dostum kardeşim @oguzhankutlubay , çocuklarım ;stajyerim meslektaşım güzel yürek @senacanbekuckun , katibim elim ayağım ,dostum @ayfertaskirann , 27 yıldır bana babalığı yaşatan @ismaildemir1944 , kısa sürede kayınvalidemden sonra bana annem kadar yakın olan @nilgun.demir.10420 , İrfan Demir , aslen o benim görümcem iken görümceliği devraldığım kardeşim @ozdnnr ,gençlik halimin erkek versiyonu @syhnnr , bir ağız tadıyla eltilik yapmayıp dolayısıyla yapmama da mani olan @hatice__demir , güzel bakışlı , güzel yüzlü ablası olmaktan gurur duyduğum canım kardeşim @yesimkutluerkut ve eşi Emre Erkut, bana anneliği dibine kadar güzelliği ile yaşatan güzel yürekli ince düşünceli zarif kızım @gulcenazdemir ,bana büyük süpriz yapan harika sesiyle bizi coşturan @adnnnce hepinize çok teşekkür ederim.
Read more
"Güç ve kontrolün, son derece hazırlıklı olduğunu düşündüğünde bile her an ellerinden kayıp gidebileceğini ...
Media Removed
"Güç ve kontrolün, son derece hazırlıklı olduğunu düşündüğünde bile her an ellerinden kayıp gidebileceğini anlamıyorsun. Bu iki şeyi elde etmesi kolay değildir. Elinde tutmaksa çok daha güçtür." "Hayat kötü bir yer," diye fısıldadı. "Bazen ateş eden ilk kişi olmayı öğrenmek ... "Güç ve kontrolün, son derece hazırlıklı olduğunu düşündüğünde bile her an ellerinden kayıp gidebileceğini anlamıyorsun. Bu iki şeyi elde etmesi kolay değildir. Elinde tutmaksa çok daha güçtür." 🌿
🌿
🌿 "Hayat kötü bir yer," diye fısıldadı. "Bazen ateş eden ilk kişi olmayı öğrenmek zorunda kalırsın." 🌿
🌿
🌿 "Hâlâ şimdiye kadar gördüğüm en sıra dışı mavi gözlere sahipti. Koyu, derin ve tutku doluydu gözleri. Dünyayı böylesine güzel bir mercekten görmenin nasıl bir şey olduğunu hep merak ederdim. Göz rengine göre dünyayı farklı görüp görmediğimizi merak ederdim. Acaba o zaman dünya da seni farklı görüyor muydu?" 🌿
🌿
🌿 "Her şey yolunda," diye fısıldadı. "İyi olacaksın."
Gerçeğin hiçbir şekilde uyumayan kıskanç, kötü kalpli bir kadın olduğunu ona söylemedim. Asla iyi falan olmayacaktım." 🌿
🌿
🌿 "Bizim, onu varlığıyla bitmek bilmeyen saatler geçirdiğimizi fark edemeyecek kadar kendisiyle meşgul olan güneşin ilgisizliğinden nefret ediyordum. Güneş kibirli bir şeydi, bizi bezdirirken dünyayı ardında bırakıp giderdi.
Ay ise sadık bir arkadaştı.
Hiç gitmezdi. Daima oradaydı, bizi izlerdi, sadıktı, bizi aydınlık ve karanlık anlarımızda tanır, tıpkı bizim gibi sonsuza dek değişirdi. Her gün kendisinin farklı bir versiyonu olurdu. Bazen zayıf ve solgun, bazen de güçlü ve ışık saçan bir ay olurdu. Ay, insan olmak ne demek, bilirdi.
Belirsiz. Yalnız. Eksiklerle oyulmuş." @kitapsoytarisi #benibırakma #shatterme #taherehmafi #alıntı
Read more
 #Repost @gulben_gazete with @get_repost ・・・ KURU CiLT iÇiN KAYISI, SÜT, KAYMAK, BAL <span class="emoji emoji1f537"></span>Sosyal ...
Media Removed
#Repost @gulben_gazete with @get_repost ・・・ KURU CiLT iÇiN KAYISI, SÜT, KAYMAK, BAL Sosyal medyada herkes güzel gözükmek istiyor. 10 sene önce de güzelliğe bu kadar önem veriyor muyduk? Herkes güzel görünmek istiyor ama insanın ruhu güzelse zaten yüzüne gözüne yansıyor. Bence ... #Repost @gulben_gazete with @get_repost
・・・
KURU CiLT iÇiN KAYISI, SÜT, KAYMAK, BAL
🔷Sosyal medyada herkes güzel gözükmek istiyor. 10 sene önce de güzelliğe bu kadar önem veriyor muyduk? Herkes güzel görünmek istiyor ama insanın ruhu güzelse zaten yüzüne gözüne yansıyor. Bence doğal olarak güzel olmak daha iyi. Ben bugüne kadar hep doğallığı savundum. Bence doğal kalmak lazım. Kleopatra’yı düşünün. O dönemlerde bile kadınlar kendilerine bakmıştır. Ama doğal yollardan...Türkiye’nin çok önemli kişileri bana geliyor. Mısır unu, kil ve su karışımından peeling yapıyorum. Kayısıyı pişirip sütle, kaymakla ve balla çok kuru cildi besliyorum. Tabii ki teknolojik aletler çıktı, estetik çok yaygın.Ama şöyle bir şey de var ki herkes birbirine benzedi. Nişantaşı’na gidin, herkesin dudağı önde, yanakları şiş, kaşları alınlarında. Her şeyin normali güzeldir. Anneannem daha detoks lafı ortada yokken bir çay kaşığıyla dilini temizlerdi.Sonra bir limonu sıkardı, içerisine bir çorba kaşığı bal ve ılık suyu doldurur içerdi. Eğer diz ağrısı varsa içine bir çay kaşığı zeytinyağı katardı. Onu içtiği zaman içinin duş aldığını, bütün organlarına iyi geldiğini söylerdi. Eskiden taze zerdeçal yoktu. Toz zerdeçal vardı. Zerdeçalın büyük hastalıkları önlediğini söylerdi. İlaç yapardı. Zerdeçalın bizim ülkemizde tazesi vardır. Ben onu rendeliyorum, içerisine bir çorba kaşığı karabiber, pul biber, nane, kekik ve zeytinyağı koyuyorum.Biraz da limon dilimliyorum. Bunu yerseniz hasta olmazsınız. Anneler bile yiyebilir bebeklerinin sağlığı için. Şimdi taze zencefil var. Zencefili dilimleyin.
Biraz limon, biraz zencefil, biraz limon, biraz zencefil koyun bir kavanoza. Üzerine iyi bal doldurun bir kilo kadar. Onu çocuklarınıza doğal şurup olarak yedirin. Buzdolabına koyun. Hasta mı oldunuz? Boğazınıza iyi gelir.
DÜNYA DOĞAYA DÖNÜYOR
🔷“Geçmişten Günümüze Sağlık ve Güzellik” adında yeni bir kitabın çıktı... Neler anlatıyor kitabın? Çok özel tarifler var. İnşallah herkese şifa ve sağlık olur. Başucu kitabı gibi bir çalışma. Gerçekten tamamen doğal yöntemler var içinde. Osmanlı’daki kadınların güzellik sırlarına değindim. Bundan sonra bir iksir kitabı yazacağım. Osmanlı’daki ve Osmanlı’dan önceki ni
Read more
Günaydııın🏻‍♀️ İlgilenenler için annemin durumundan bahsetmek istiyorum. Özelden görüştüğüm birçok insan var bu konuda.. Annemin dizinde ciddi bir aşınma vardı, birkaç yıl önce sol dizinden ameliyat oldu, çürük dizi alıp yerine protez diz taktılar. Okadar memnun kaldıki, keşke ... Günaydııın🙋🏻‍♀️
İlgilenenler için annemin durumundan bahsetmek istiyorum. Özelden görüştüğüm birçok insan var bu konuda..
Annemin dizinde ciddi bir aşınma vardı, birkaç yıl önce sol dizinden ameliyat oldu, çürük dizi alıp yerine protez diz taktılar. Okadar memnun kaldıki, keşke daha önce olsaymışım, yıllarca boşa çektim ağrıları dedi. Eskisiden daha sağlıklı olup bisiklet bile sürmeye başladı. Bu yıl sağ dizindende artık ameliyat olacak duruma geldi ve bu sefer hiç tereddüt etmeden oldu. 2 ay olmak üzere ve şuan videodada göründüğü gibi eski sağlığına kavuşmak üzere. Değneksizde yürüyebiliyor ama yanında taşıması şuan daha uygun çünkü yeni yeni dışarıya çıkmaya başladı. Önce evde fizik tedavi verdiler. Artık kendin gelebilirsin dediler, bugün ilkkez geldik. Herşey yolunda şükür. 1 aya kalmaz yine bisiklet bile sürebilirmiş.. Mesajlardan biliyorum böyle şikayeti olan çok anneler var, ama korkudan ameliyat olamıyorlar, daha kötü olmaktan korkuyorlar. Birazda gayret lazım, ben hastayım diye kendini bir köşeye atarsan zaten psikolojik olarakta çöker insan. Biz annemize elimizden gelen desteği verdik ama maşAllah annemde çok güçlü kadın😍 Allah izin verirse artık onu daha güzel günler bekliyor inşAllah💖
Bu arada ilgilenenler için:
Olvg west’te ameliyat oldu
Read more
Gittiğim 50’nin üstünde ülke, 200’ün üstünde şehir, kasaba ve köyün içinde, hatta Avrupa’nın ...
Media Removed
Gittiğim 50’nin üstünde ülke, 200’ün üstünde şehir, kasaba ve köyün içinde, hatta Avrupa’nın neredeyse hatrı sayılır pek çok şehrini ve Uzakdoğu’yu da gören biri olarak aklımın kalbimin iliklerime kadar, kendi topraklarım dışında titrediği tek yerdi Beyrut... Buraya gelmeyen birine ... Gittiğim 50’nin üstünde ülke, 200’ün üstünde şehir, kasaba ve köyün içinde, hatta Avrupa’nın neredeyse hatrı sayılır pek çok şehrini ve Uzakdoğu’yu da gören biri olarak aklımın kalbimin iliklerime kadar, kendi topraklarım dışında titrediği tek yerdi Beyrut...
Buraya gelmeyen birine Beyrut’u anlatmak, tasvir etmek çok güç...
Ama gelemeyene de, burada gibi hissettirmek benim işim sanırım.
Beyrut’a gidip, bu kadar etkilenmeden dönebilirsiniz.
Yapacak pek bir şey yok, peki nesi bu kadar etkiledi sizi derseniz;
Hiç bir şey olmadan çok hikaye barındırdığı için.
Bana bizim topraklarımızı andırdığı için.
İçimdeki kadına da, kız çocuğuna da hala bir şeyler öğretebildiği için etkilendim.
Çok mutlu olmuyorsun gezerken ama ufacık bir detay görüp üzerine saatlerce düşünebiliyorsun.
Sonra iç geçirdim birden.
Profesyonel gezgin olmak, yazmak, gördüklerimi paylaşmaktan duyduğum haz muazzam.
Beyrut’ta Al Manara’da yürürken, Hamra’da otelimizden çıkıp, Corniche’de günü böyle batırırken,
Buraya gelen biri ya çok sever, ya hiç sevmez dedi Beyrut’lu Nadim.
Ne doğru!
Ah Nadim demek geldi içimden.
İşte o zaman içimde inanılmaz bir heyecan belirdi;
Türkiye’yi anlatmak istedim ona.
Evet güneşin buradaki kadar farklı doğduğu, bu kadar hikayeli, konuşur gibi battığı bir yer yok ama şahane battığı kumsallarımız var bizim de demek istedim ona.
Türkiye’de sahip olduğumuz coğrafyaları, inci gibi denizi, günün battığı pırlanta gibi kumsalları, insanımızı anlatmak istedim.
Çok daha fazlasıyız aslında.
İnsanımızla, tarihimizle, hikayelerimizle, hala dört mevsimi yaşayan muazzam bir doğamız var.
Hala kıymeti bilinmeyen, bilinse sarıp sarmalanacak ne çok yerimiz var bi’ bilsen demek istedim.
Kim bilir belki bu yaz, kendi ülkemin henüz benim bile keşfetmediğim, sizin bile bilmediğiniz bir sahil şeridinde günü batırırız beraber, köylülerin buyur ettiği sofralarda sohbetler ederiz ateş böceklerinin yanı başında.
Kim bilir belki bir gün.
Beyrut benim içimi titrettiği gibi, başka bir Türk’ün, sizin, onun ya da bizim buraları hiç görmemiş bir yabancının içini titretir belli mi olur?
Bu bahar güzel başladı, yaz bambaşka olsun🌅🌍 #beirut #beyrut #lebanon #BestJobInTurkey #turkiyenineniyiisi #alicozlem
Read more
Okuduklarıma gözlerim yetemedi, içim kan ağlıyor! Gücünün yetebileceği, sesi çıkmayan canlıya ...
Media Removed
Okuduklarıma gözlerim yetemedi, içim kan ağlıyor! Gücünün yetebileceği, sesi çıkmayan canlıya zarar veren insan görünümlü bütün canavarlar ölsün istiyorumm! Elimizden gelebilecek tek şey buysa #sessizkalma #yasaistiyoruz #çocukistismarınahayır #Repost @biigunluk with @get_repost ・・・ "Babamın ... Okuduklarıma gözlerim yetemedi, içim kan ağlıyor! Gücünün yetebileceği, sesi çıkmayan canlıya zarar veren insan görünümlü bütün canavarlar ölsün istiyorumm! Elimizden gelebilecek tek şey buysa #sessizkalma #yasaistiyoruz #çocukistismarınahayır #Repost @biigunluk with @get_repost
・・・
"Babamın sütü çok acı. " Bu cümleyi 2 yıl önce istismara uğramış bi çocukla, psikologunun konuşmasında okumuştum. 2 yıldır kafamda büyüdü. Büyüdü. Büyüdü. Normal şartlarda bu cümlenin altında koca bir toplum sıkışıp oracıkta can vermeli. Can vermedim. Kafamda büyüdü. 2 yıl boyunca ve daha öncesinde. Ulaşamadığımız, erişemediğimiz bir sürü şey yaşandı iğrenç evlerde. İğrenç adamlar, iğrenç kadınlar, iğrenç insanlar tarafından bir sürü şey yaşatıldı bizim bakmaya kıyamadığımız çocuklara. Bugün başka bir haber. 1,5 yıldır kızına tecavüz eden bir hayvan. Arada geçen milyonlarca haber, tepkisiz kaldığımız. Bu benim suçum. Şuan bunu okuyan sen, bu senin suçun. Çünkü sen bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundasın. Lanet etmek yerine bir şey yapmalısın. Ölsün, gebersin, hapiste yaşatmazlar demek yerine bir şey yapmalısın. Yapmalıyız. Bunu yaşayan sensin. Senin komşun. Senin karın. Senin kızın. Bu toplumun üyesisin. Ne yazık bunu yaşayan sensin. Bir şey yapmalı. İçindeki o sıkışmışlığı alıp. Doğru, iyi olmayanın canına tıkmalısın. Çünkü bu devirde hepimiz Nuh'uz ve bu sefer inanıp inanmamak arasında tercih yapmıyoruz. Bu sefer iyi / kötü, doğru / yanlış arasında tercih yapıyoruz. Ve tufanımız bu insanlar. Bu küçükler. Eğer varsa kıyamet. Yatak altında saklanan, bağırmasın diye kulak zarı yırtılan, ne yazık bağırsakları parçalanan çocuklardan kopacak. Ve o eli tutmayan biz, ses çıkarmayan biz başroldeyiz.
Read more
"Meryem ve Leyla'nın acılarını sırtlanma. Unutma Leyla sevdiğine kavuştu. Meryem'de bu uğurda ...
Media Removed
"Meryem ve Leyla'nın acılarını sırtlanma. Unutma Leyla sevdiğine kavuştu. Meryem'de bu uğurda sükûnetle öldü. Tablo kötü görünüyor oysa aslında tam aksi. Acı her zaman kötü değildir çocuk. Uğruna çekecek bir acıya sahip olmak bile lütuftur." Bugün bir kitabın beni ne kadar etkilediğinden ... "Meryem ve Leyla'nın acılarını sırtlanma. Unutma Leyla sevdiğine kavuştu. Meryem'de bu uğurda sükûnetle öldü. Tablo kötü görünüyor oysa aslında tam aksi. Acı her zaman kötü değildir çocuk. Uğruna çekecek bir acıya sahip olmak bile lütuftur."
Bugün bir kitabın beni ne kadar etkilediğinden daha çok bir kadına yakışan yazarlıktan bahsedeceğim. Özge Meral Siyah Notalar ve Asi adında iki kitabı var. İkisininde yürekleri dağlayan kendilerine has hikayeleri var. Özellikle Siyah Notalar🤦🏻‍♀️🥀 O nasıl bir son?! Nasıl bir erkek karakterdir?! Okurken gözyaşlarım durmadı. Öyle bir (acımasız demek istiyorum burada çünkü gerçekten çok acımasız bir sondu) acımasız son hayal edemiyordum.😔 Özge Meral'ın kitaplarını okurken birçok duyguyu hissediyorum ama özellikle bana ağır basan sanat oluyor. Karakterleri sanki bir heykeltıraşın elinden çıkmış; parçaları eksik ve çirkin heykeller ama yazar o heykelleri fark edip onları kendi kurgulamış olduğu hikayelerde bir bütün haline getirmiş. Özellikle kitaptaki olayların gidişatı değil beni etkileyen. Etkilendiğim karakterlere yakıştırdığı finaller🌿. Ciddi anlamda yazdığı finaller bir tabloda resmedilebilinir ya da bir beste olabilir. Sadece biraz olayların gidişatı daha etkili olabilir. Çünkü vuruş hep finalde oluyor. Yine final sahnesiyle beni kahreden Siyah Notalardan biraz bahsedeceğim. Ginny Morales ve Adam Rogers bir zamanlar birbirini seven ve ortak acıları olan iki insan. Geçmişte tadılan bir masum aşk ve büyük bir acı gelecekteki hesaplaşmaya ve pişmanlığa sebep oluyor. Kitapta hem şimdiki zamanda anlatılıyor hemde ara ara karakterler bizi geçmişe götürüyor. Geçmişteki olayı çok merak ederek okumuyorsunuz zaten çok bekletmeden olay açıklığa kavuşuyor ya da tahmin edebiliyorsunuz. Asıl merak ettiren şimdi neler olacak? Çünkü geçmişte yaşanılan çok acı bir hikaye var ve Adam Rogers okuduğum en acımasız karakterlerden biri. Daha ne yapabilir dediğiniz anda bombayı patlatabiliyor. Özellikle o son!!!😔😭 Sevdiğim, kafa dağıtan, sürükleyici kitaplardan biri. Bence Ginny ve Adam'ın hikayelerine bir şans verin...🥀 #instabook #instablogger #instagram #libro #müptelayayinlari #özgemeral #siyahnotalar #bookworm #bookstagram #book
Read more
Merhaba Kadıköylüler, Bu aralar içimde bir his var. O his asabımı bozuyor. Nasıl bir his bilmiyorum. ...
Media Removed
Merhaba Kadıköylüler, Bu aralar içimde bir his var. O his asabımı bozuyor. Nasıl bir his bilmiyorum. Aslında biliyorum da bilmezlikten geliyorum. Çünkü bilirsem, onu tarif edebilirim. Ama tarif etmek istemiyorum. Çünkü tarif edersem, çare bulmam gerekir. Başka işim yoktu? Canım ... Merhaba Kadıköylüler,
Bu aralar içimde bir his var. O his asabımı bozuyor. Nasıl bir his bilmiyorum. Aslında biliyorum da bilmezlikten geliyorum. Çünkü bilirsem, onu tarif edebilirim. Ama tarif etmek istemiyorum. Çünkü tarif edersem, çare bulmam gerekir. Başka işim yoktu?

Canım Kadıköylüler,
Bu aralar Antony and the Johnsons dinlemek sinirlerimi hoplatıyor. Onu üzen insan evladını bir elime geçirsem, yaşadığı yeri ateşe vereceğim. Sevdiklerimi savunurken, daha güçlüyüm hep. Bu yüzden aşık olmak istemiyorum. Çünkü kendimle kavga ederken, kendimi yerle bir ediyorum. Tek tekmede yere yapıştırıyorum kendimi. Gözümün yaşına bakmıyorum. Buna canım çok sıkılıyor.

Balım Kadıköylüler,
Bu aralar kendimi anlamak için Jung okuyorum. Jung okuyunca sinirlerim harap oluyor. Freud’un kitaplarını yakasım geliyor. Geçen hepsini doldurdum geri dönüşüme attım. Dedim dünyaya bir faydası olsun pis herifin.
Tatlım Kadıköylüler,
Bu aralar hiçbir şeyi anlamaya çalışmıyorum. Çünkü anlamak için kendimden çıkmam gerekiyor. Uzay gemimi ayarında indirmem gerekiyor o gezegene. Bunu beceremiyorum. Üstelik, yakıtım bitti. Geri dönememekten ödüm kopuyor.
Read more
Dün başlattığım seçim yorumunu bugün tamamlıyorum Dostlar. İktidar partisinin karşısında ilk ...
Media Removed
Dün başlattığım seçim yorumunu bugün tamamlıyorum Dostlar. İktidar partisinin karşısında ilk defa ciddi bir muhalefet oluştuğunu ama bunu yetersiz kaldığını görmekte zorlananların olduğunu görüyorum. Bazıları için kalp kırıcı bir söylem ama gerçek bu. Miting meydanlarına milyonların ... Dün başlattığım seçim yorumunu bugün tamamlıyorum Dostlar. İktidar partisinin karşısında ilk defa ciddi bir muhalefet oluştuğunu ama bunu yetersiz kaldığını görmekte zorlananların olduğunu görüyorum. Bazıları için kalp kırıcı bir söylem ama gerçek bu. Miting meydanlarına milyonların akın etmesi, halkta biriken tepkinin tehlikeli bir hale gelmeden muhalefet enerjisine dönmesi, demokrasi açısından olumlu bir gelişme. Ancak yeterli değil. Bu arada, 16 yıldır oy vermeye bile gitmeyip, bu sefer mitinge katıldığı için işlerin değişeceğini düşünenler olduğunu da gördük. Tebessümle izlediğim bir ayrıntıydı açıkçası. Bu seçimde bekleneni veremeyen İYİ Parti, yenilen ise CHP oldu. Mutlaka ve acilen CHP'nin durumunu gözden geçirmesi ve temelden bir yeniden yapılandırmaya başlaması ihtiyacı var. Eğer bunlar yapılırsa, iktidar partisi iç ve dış politikada kendini yalnız bırakılmış hissetmez, ekonomi politikalarında ise uluslararası standartların dışına çıkacak söylemlerde bulunmaz. Elbette kaliteli bir iktidar için mutlaka kaliteli bir muhalefet gerekiyor. Gerçek kabinenin karşısında gölge bir kabine ve sürekli proje üreten, "böyle yapılırsa daha iyi olur" diyecek yapıcı bir muhalefet lazım. Ben liberal görüşlü bir insan olduğum için meselelere objektif bakabilme imkanım da oluyor. CHP'nin bugüne kadar Muharrem İnce'yi Başkan Adayı olarak çıkarmasından başka, kitleleri heyecanlandıracak bir adımı olmadı. İktidarı en çok eleştirdiği sanat, spor, bilim, eğitim ve ekonomi alanlarında tam olarak ne yapacağı bir türlü anlaşılamadı. Ancak, iktidara alternatif olmak için vatandaşa yakın olmak, onları duymak, dinlemek, çözüm getirmek, parti içindeki değerleri ve bilgi birikimini doğru şekilde kullanmak, teşkilat ile olumlu temasta olmak, en önemlisi gençlerle ve kadınlarla iletişimi koparmamak gibi özellikler gerekiyor. Rahmetli Babam şunu derdi: "Her siyasi parti, refahı artıracağını ve güzel işler yapacağını söyler. Ancak vatandaşı inandıran unsur, bunu hangi doktrinle yapacağını ortaya koymaktır. Doktrin bir siyasal partinin içeriğidir, vaatler ve kişiler ise sadece ambalajıdır." CHP'nin ve diğer partilerin bunu hatırlaması gerekiyor. #paylasmasakolmazdi #emrealkin
Read more
Kaç hafta oldu bilmem. Sabah güneşin doğuşundan, gece ay en tepeye çıkıp inişe geçene kadar durmadan ...
Media Removed
Kaç hafta oldu bilmem. Sabah güneşin doğuşundan, gece ay en tepeye çıkıp inişe geçene kadar durmadan yuvamı derledim, topladım, ayıkladım, temizledim, tamir ettim, düzenledim. Her şeyi yıkadım. Tepeden tırnağa, dip bucak. Solmuş tozlanmış kırılmış hayatımıza taze toprak verdim. ... Kaç hafta oldu bilmem. Sabah güneşin doğuşundan, gece ay en tepeye çıkıp inişe geçene kadar durmadan yuvamı derledim, topladım, ayıkladım, temizledim, tamir ettim, düzenledim. Her şeyi yıkadım. Tepeden tırnağa, dip bucak. Solmuş tozlanmış kırılmış hayatımıza taze toprak verdim. Suladım. Güneşlendirdim. Çapa yaptım. Budadım. Ektim biçtim. Yaban otlarını temizledim. Değerlendirilecek her şeyi yeniden değerlendirdim. Başkasının işine yarayabilecek ne varsa, sahiplendirdim. Kuşlarımız uzun zamandır yağmur hissetmemişti mesela, onları yağmurla kavuşturdum. Bir tür meditasyon gibi geldi. Veya inziva. Artık neyse ne adı. Çok iyi geliyor bu “ara”. Sosyal Medya’dan uzak kalınca hayatımızı ne kadar kontrol ve yargı altına aldığını -ki buna insan kendi izin veriyor- gördüm. Bir yandan faydası çok, bir yandan hep yetersiz hissettirdiği şeyler var. “Daha çok çalışabilirdim, yapabilirdim, mükemmel olabilirdim; bak onlar yapmış, daha çok çalış sen de yap Yonca” diye diye kendimi ne kadar haksız ve kolay dövebildiğimi ve bütün bunların çocukları ne kadar vahim etkilediğini fark ettim. Bana bu ara koyan şeylerin bir yazısını -canım yanıyor diye yazabilemiyorum- yazmaya cesaret toplamak istiyorum. Üstüme serpilen bu ağırlığı nasıl kaldırma yolları buldum paylaşmak istiyorum. Kendimle yeniden yol arkadaşı olmak için çok uğraşıyorum. Ruj sürmeyince herkesi çok rahat öpebildim. Öptüğüm herkes kırmızı iz kalıyo diye itiyodu mesela... sürmedim. Öptüm-öptürüldüm doya doya. Simler olmadan da parladığını görmek istedim baktığım yerlerin. Gözlükle detayları net seçmekten de çekinmiyorum. Tembel değilim ki gözlerim tembel olsun. Ayrıca, ben de bazen tembel olabilirim. Bi sıkıntım var.. ağlayamıyorum. Oysa çok ihtiyacım var. Elbet açılır göz yaşlarım. O da bi ihtiyaç. Evimi, evde olmayı acayip seviyorum. Nasıl bir huzur, güven, sakinlik. Özlem... durmak, her ne kadarcıksam o kadarcık olmak... iyi geliyor. Puzzle makinasına sokulmuşum da, parçalarımı birleştiremiyorum gibi geliyordu, üç beş parça birleşti gibi... Çok şükür dediğim ne çok şeyim var. Allah biliyor, her şart altında hep farkındayım. (Bunlar beni “başarısız beceriksiz güçsüz” yapmaz. Öyle düşünme Yonca, çünkü değilsin❤️🍀)
Read more
Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan ...
Media Removed
Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan tefe’ül yapmak için cep telefonu uygulamasını açtım. “Üstadım” dedim. “Bugünkü duayla ilgili yazımız hakkında görüşün nedir?” Ne yapalım, başkaları gibi rüya ve yakazada görüşemesek ... Geçen haftaki “Duanın hakkını nasıl veririz?” başlıklı yazımız yayınlandığı gün Risale-i Nur’dan tefe’ül yapmak için cep telefonu uygulamasını açtım. “Üstadım” dedim. “Bugünkü duayla ilgili yazımız hakkında görüşün nedir?” Ne yapalım, başkaları gibi rüya ve yakazada görüşemesek de hayalen hitap edeyim diye düşündüm.

Besmele çekip tefe’ül tuşuna bastım. Öyle güzel bir tevafuk oldu ki, tam da 23. Söz’deki dua ile ilgili bölümde yer alan şu paragraf çıktı: “Yağmursuzluk dahi, yağmur namazının vaktidir. Ve beliyyelerin istilası ve muzır şeylerin tasallutu, bazı duaların evkat-ı mahsusalarıdır ki; insan o vakitlerde aczini anlar, dua ile niyaz ile Kadîr-i Mutlak’ın dergâhına iltica eder. Eğer dua çok edildiği halde beliyyeler def’olunmazsa denilmeyecek ki: ‘Dua kabul olmadı.’ Belki denilecek ki: ‘Duanın vakti, kaza olmadı.’ Eğer Cenab-ı Hak fazl u keremiyle belayı ref’etse; nurun alâ nur… O vakit dua vakti biter, kaza olur. Demek dua, bir sırr-ı ubudiyettir.” Konumuzla ilgili birçok mesajları olan bir bölümdü. Demek ki, yaşadığımız süreçte çektiğimiz ağır sıkıntıların bir hikmeti dua ettirmekti. Henüz duanın vakti bitmemişti ve duaları arttırarak devam etmemiz gerekiyordu.

Geçen haftaki yazımız umumî hissiyata tercüman oldu. Yazıyı okuyan kardeşlerimizden yüzlerce yazılı ve sözlü mesaj aldık. Birçok kardeşimiz, nefis muhasebesi yaptıklarını ve dualarını arttıracaklarını belirttiler. Değerlendirmeleri başka bir yazımda genişçe ele alacağım inşallah.

Mademki birçok okuyucumuz, gündelik dua ve ibadet programını düzene koyacağını müjdelediler; haydi öyleyse, altın fırsat ayağımıza geldi. Yarın akşam Zilhicce ayına giriyoruz. İlk gece yarın, ilk gündüz de Pazar günü. Yani yarın gece sahura kalkıp Pazar günü oruca başlayabiliriz. Mümkün oldukça duaya, namaza, oruca daha fazla zaman ayırıp topluca ihya programları yapabiliriz. Hatta birbirimizi teşvik için dost, arkadaş ve akrabalarımızı iftara davet edebiliriz. Böylece hem hatırlatıp teşvik etmiş oluruz, hem iftar sevabı kazanırız. Hepimiz Zilhicce ayının faziletini başta Whatsapp olmak üzere sosyal medya hesaplarımızdan paylaşırsak genel bir dua ve ibadet seferberliği başlatmış oluruz.
Read more
Bugun cok sevdigim cok deger verdigim uc kadin, standartdışı, özgün, sağlıklı guzellikleri yuzunden; ...
Media Removed
Bugun cok sevdigim cok deger verdigim uc kadin, standartdışı, özgün, sağlıklı guzellikleri yuzunden; guzellik anlayişları tek tip, sığ ve acımasız insanlarca incitildiler! Hikayesi olmayan güzelliklere alışmış insanlar doğumdan sonra bir kadında beliren kıvrımları, yenilmiş ... Bugun cok sevdigim cok deger verdigim uc kadin, standartdışı, özgün, sağlıklı guzellikleri yuzunden; guzellik anlayişları tek tip, sığ ve acımasız insanlarca incitildiler! Hikayesi olmayan güzelliklere alışmış insanlar doğumdan sonra bir kadında beliren kıvrımları, yenilmiş bir hastalıktan sonraki dinç bir bedeni, ameliyatlardan sonra hayata dönüp gulumseyebilen bir suratı anlayamıyorlar anlamazlar! Bir insanın guzelligi, kıyafetleri ve beden ölculerini çıkarttığımızda geri kalandır. Guzellik standart olan değil, bize “özgü” olandır. Çillerimizdir, dogum lekelerimiz, çatlaklarımız, pembe yanaklarımız, kalca kivrimlarimiz, minik goguslerimizdir. Baskuldeki sayilari bilmem ama konusmaya basladigimizda buyuleyedigimiz insan sayisi, hayatina dokundugumuz, mutlu ettigimiz insan sayisi fark yaratir ve sizi guzel bir insan yapar. Bugun resmen sozlesmisler gibi incitilen uc harika kadına, önce size, sonra kendisi icin degil dayatilmis standartlara ulasmak icin ruhunu üzen her seye savas acmis insanlara, iyi kalplere selam olsun. Daha once de soyledigim bir seyle bitirmek isterim bu iletiyi, Birbirimizin bedeni hakkinda konusmak zaten mahrem bir alana girmektir ama ille de bir sey soylemek zorundaysak bu konuda itinayi elden birakmayacagiz! Dunya zaten kotu bir yer, bu kotulugun bir parcasi olmak zorunda degiliz!
Read more
@bebeyzuss #fıratınvefasıdicleninçığlığı Öykü kitaplarını çok seven biri olarak harika ...
Media Removed
@bebeyzuss #fıratınvefasıdicleninçığlığı Öykü kitaplarını çok seven biri olarak harika bir öykü kitabı tavsiyesiyle geldim bugün. Kitabın içinde ikisi ödüllü olmak üzere on öykü bulunuyor. En hoşuma gidense bazı öykülerin birbirini tamamlar nitelikte olmasıydı. Daha az kelimeyle ... @bebeyzuss #fıratınvefasıdicleninçığlığı

Öykü kitaplarını çok seven biri olarak harika bir öykü kitabı tavsiyesiyle geldim bugün. Kitabın içinde ikisi ödüllü olmak üzere on öykü bulunuyor. En hoşuma gidense bazı öykülerin birbirini tamamlar nitelikte olmasıydı. Daha az kelimeyle daha çok duygu yoğunluğu yapabilen öyküleri seviyorsanız mutlaka okumalısınız. .
.
.
#alıntı
.
.
.
.
.
.
. "Ayşegüller, insanlara, cici kızların nasıl olduğunu gösterirler. Ayşegüller ne yapıyorsa, cici kızlar onu yaparlar. Yetişkinlerin zorla bir bahçeye tıktıkları hayvanları, hayvanat bahçesi denilen yerde izleyip, insanlığın ehlileştirme zaferini kutlarlar. 'Bakın biz ne kadar insanız' diyerek , o kafeslerde zorla büyütülen hayvanları beslerler. Ayşegüller piknik yapar. Sarhoş babaları, iç çekerek başka kadınlara bakarken, onlar ailenin birleştirici temel maddesi olarak, bütün fotoğraflarda sırıtırlar."
.
.
.
.
.
.
▪️Kitabı kitaplığımla buluşturan @alfapsikolojiyayinlari ve @reyhan.erdgn 'a kocaman teşekkürler 🖤
Read more
Evet gördüğüm tek güzel şey onca kapalı, başörtülü, yaşlı, genç insanın arasından geçen şortlu ...
Media Removed
Evet gördüğüm tek güzel şey onca kapalı, başörtülü, yaşlı, genç insanın arasından geçen şortlu etekli kadınlara ayıplayarak bakan tek bir göz olmaması.. ayıplamanın ötesinde dönüp bakmıyorlar bile.. o zaman sen de bakmıyorsun!garipsenmeyince garipsemiyorsun..diceksin ki turistik ... Evet gördüğüm tek güzel şey onca kapalı, başörtülü, yaşlı, genç insanın arasından geçen şortlu etekli kadınlara ayıplayarak bakan tek bir göz olmaması.. ayıplamanın ötesinde dönüp bakmıyorlar bile.. o zaman sen de bakmıyorsun!garipsenmeyince garipsemiyorsun..diceksin ki turistik yer alışmışlardır belki.. yok öyle olmadığı belli. Kaldı ki bizim turistik yerlerimizde ben şort giymesem de rahat dolaşamıyorum.. yani işte yaşadığım tek güzel deneyim bu gerçekten.. tabi denize atletle giren adamlar görmek de moral bozmadı dersem yalan olur.. istanbul , türkiye öyle güzel ki aslında.. hiç kıymet bilmeden sadece kirletip çirkinleştiriyoruz her geçen gün. Tek yaptığımız bu ve giderek küçüldüğümüz alanlarda sıkışıp nefes almaya çalışıyoruz.. müziğimizin mekanlarımızın çeşitliliğinin kıymetini bilmeyip eve hapsediyoruz kendimizi trafiğe kızıp kendimizi asosyallikle cezalandırıyoruz daha az sinirli olmak için.. zengin fakir istanbula gelip de güzel vakit geçirmeyecek insan yok. Evet bizde de var çalıştığı yerde öylesine mutsuz ki suratsızlığıyla bazen yaşam enerjimizi alan garsonlar ya da hizmet sektörüne dair herkes.. ama yolunu bulursun bi şekilde.. Bir de dayanılmaz afrika sıcağı. Tansiyonum sinirlerim henüz alışamadı. Bir de yavaşlığa enerjisizliğe depresifliğe kaba konuşmalara katlanamayışımın sınavını veriyorum burda. Sanırım kabule geçip anlayıp veda edicem onlara da burda.. umudum o yönde.. yoksa neden burdayım.. e bir şey öğretiyor herhalde? Ve en ama en önemli nokta şu ki nereye gidersen git sevdiğin yanındayken görebiliyorsun güzellikleri.. müziğimiz müzisyenlerimiz çalışkanlılığımız bizim yemeklerimiz sohbetlerimiz çay keyfimiz rakı sofralarımız ve kalbimizden ettiğimiz gerçek dualarımız.. bunları tüm bunları ben sadece ve sadece “medeniyete, korkmadan sokakta yürümeye, istediğimi yazıp konuşabilmeye” değişir miyim?? evet!! Ama hepsinin birden var olduğu bir yaşam mümkün biliyorum!Hayal edebildiğin her şeyi yaratabilirsin ben de buna inanıyorum.. ve bu yaratım için hayal kurmaya devam ediyorum..Aşk hep yanımda ve hayatı en üst versiyonunda onunla yaşamak için neler mümkün soruyorum gördüğüm her dağa taşa yaprağa.. şükürler olsun❤️
Read more
Eğer desen: Evet bir kitabı yazan makinenin icadı, o kitabdan yüz defa daha müşkildir. Fakat o ...
Media Removed
Eğer desen: Evet bir kitabı yazan makinenin icadı, o kitabdan yüz defa daha müşkildir. Fakat o makine, aynı kitabın bir çok nüshalarını yazmasına vasıta olmak cihetiyle, belki bir kolaylık var? Elcevab: Nakkaş-ı Ezelî, hadsiz kudretiyle nihayetsiz cilve-i esmasını her vakit tazelendirmekle, ... Eğer desen: Evet bir kitabı yazan makinenin icadı, o kitabdan yüz defa daha müşkildir.
Fakat o makine, aynı kitabın bir çok nüshalarını yazmasına vasıta olmak cihetiyle, belki bir kolaylık var? Elcevab: Nakkaş-ı Ezelî, hadsiz kudretiyle nihayetsiz cilve-i esmasını her vakit tazelendirmekle, ayrı ayrı şekilde göstermek için, eşyadaki teşahhusları ve hususî sîmaları öyle bir surette halketmiştir ki;
hiçbir mektub-u Samedanî ve hiçbir kitab-ı Rabbanî, diğer kitabların aynı aynına olamıyor.
Alâküllihal, ayrı manaları ifade etmek için, ayrı bir sîması bulunacak.
Eğer gözün varsa, insanın sîmasına bak, gör ki; zaman-ı Âdem'den şimdiye kadar, belki ebede kadar, bu küçük sîmada, a'zâ-yı esasîde ittifak ile beraber,
herbir sîma, umum sîmalara nisbeten, herbirisine karşı birer alâmet-i farikası var olduğu kat'iyyen sabittir.
Bunun için herbir sîma, ayrı bir kitabdır.
Yalnız san'atın tanzimi için ayrı bir yazı takımı ve ayrı bir tertib ve te'lif ister.
Ve maddelerini hem getirmek, hem yerleştirmek ve hem de vücuda lâzım olan herşeyi dercetmek için, bütün bütün başka bir tezgâh ister.
Haydi, farz-ı muhal olarak tabiata bir matbaa nazarıyla baktık. Fakat bir matbaaya ait olan tanzim ve basmak, yani muayyen intizamını kalıba sokmaktan başka, o tanzimin icadından, icadları yüz derece daha müşkil bir zîhayatın cismindeki maddeleri, aktar-ı âlemden mizan-ı mahsusla ve has bir intizamla icad etmek ve getirmek ve matbaa eline vermek için, yine o matbaayı icad eden Kadîr-i Mutlak'ın kudret ve iradesine muhtaçtır.
Demek bu matbaalık ihtimali ve farzı, bütün bütün manasız bir hurafedir.
Lem'alar/187

From Risale-i Nur Collection

#islam #life #world #time #people #art #nature #sun #sky #animals #travel #tourist #picture #photography #peace #real #hope #motivation #contemplation #grave…

#risaleinurkulliyati #türkiye #ankara # #tarif #şükür #islam #iman #risaleinur #saidnursi #bediüzzaman
Read more
Bazen insanın canı sessiz, tenha bir yerlerde olmak istiyor. Size de olur mu? 🤔 Aslında bayramda ...
Media Removed
Bazen insanın canı sessiz, tenha bir yerlerde olmak istiyor. Size de olur mu? 🤔 Aslında bayramda bulunmayı en sevdiğimiz yer İstanbul. Çünkü kimse kalmayınca İstanbul çok tatlı oluyor O katı görünüşünün altında ne kadar sıcak bir yüreği olduğunu anladığınız iriyarı aksi bir amca ... Bazen insanın canı sessiz, tenha bir yerlerde olmak istiyor. Size de olur mu?
🤔
Aslında bayramda bulunmayı en sevdiğimiz yer İstanbul. Çünkü kimse kalmayınca İstanbul çok tatlı oluyor😊 O katı görünüşünün altında ne kadar sıcak bir yüreği olduğunu anladığınız iriyarı aksi bir amca gibi😊
🌏
Ama bu bayramda İstanbul’da değildik. İkimiz de annelerimizi babalarımızı alıp, büyük aile olarak Tuna Nehri’nin kıyılarında zaman geçirdik bir kaç gün. Her ne kadar Viyana, Budapeşte gibi kalabalık noktalara uğramış ve keyif almış olsak da, biraz yorgunluktan olsa gerek gözümüz ve gönlümüz küçük ve sakin yerlere kaydı. Mesela bu fotoğraftaki şirin kasaba gibi... Dürnstein!
🌿
Tuna Nehri’nin kıyısında tepelere doğru kat kat şaraplık üzüm bağları düşünün. 🍇Aralarından kasabanın Arnavut kaldırımlı sokaklarına çıkan daracık yollarda sağlı sollu Avusturya tipi taş evler. Her ne kadar turistik bir kasaba da olsa 3-5 kişi dışında fazla bir insan kalabalığı görmüyorsunuz. Bir avuç Türk sokakları Kadıköy’e çevirdik, o derece yani.
🍷
Her köşede bir çikolata tezgahı, kayısı likörü tadımı, komposto veya kurabiye satan teyzeler, hediyelik eşya dükkanları. Ama her yer huzur, her yer rahatlık, her köşesi ayrı citta slow. Gerçekten de kafa dinlendiriciydi Dürstein.
🌿
İşte bu bayram genel olarak böyle huzurlu yerlerde zaman geçirdik. Eğer oraya gitmeseydik de en çok bulunmak isteyeceğimiz yer İstanbulluların terkettiği mahzun İstanbul olurdu😊
😉
Peki siz neler yaptınız, nerelerdeydiniz bayramda? Nasıldı? Huzurlu, kafa dinlenecek bir yer miydi? Yoksa tampon tampona trafikte gidilip, omuz omuza kalabalıkta denize girilip lahmacuna 50 TL verilenlerden mi? 🌏
Herkese bir kez daha iyi bayramlar!
🍬
#gezimanya #danuberivercruise #danuberiver #dürnstein #winetasting #tunanehri #travelaroundtheworld
Read more
Uyumlu Çift Birbirinize çok yakışıyorsunuz<span class="emoji emoji1f44d"></span> Bu adam da bu kadına hiç yakışmamış 😕 Çok seviyoruz ...
Media Removed
Uyumlu Çift Birbirinize çok yakışıyorsunuz Bu adam da bu kadına hiç yakışmamış 😕 Çok seviyoruz değil mi bu yakıştırmaları. Ve ne yazık ki bu yakıştırmalarda hep aynı rengin tonları tercih ediliyor. Aykırı renkler birbirine yakıştırılmıyor. Neden hep benzerimizin peşinde koşuyoruz? ... Uyumlu Çift
Birbirinize çok yakışıyorsunuz👍
Bu adam da bu kadına hiç yakışmamış 😕
Çok seviyoruz değil mi bu yakıştırmaları. Ve ne yazık ki bu yakıştırmalarda hep aynı rengin tonları tercih ediliyor. Aykırı renkler birbirine yakıştırılmıyor.
Neden hep benzerimizin peşinde koşuyoruz? “Uyum” kavramını yanlış yorumladığımızı düşünüyorum. Çünkü biz mantığımızla ne kadar bize benzeyeni arasak da hep zıt kutuplar birbirini çekmiyor mu?
İnsanlar kendilerine benzeyenlerle daha rahat iletişim kurarlar çünkü onların kendilerini anlayabileceğini düşünürler.
Evet kendimize benzeyenlerle daha rahat iletişim kurduğumuz doğrudur. Bu yüzden başarılı bir iletişim için benzerliklere odaklanmak başlangıçta işleri kolaylaştırır.
Ortak hobiler, ortak zevkler, ortak ilgiler, ortak tecrübeler, ortak davranış kalıpları tanışma sırasında ve ilişkinin başında değerlidir. Hoşça vakit geçirmemizi, karşılıklı sohbet edebilmemizi kolaylaştırır. Böylece birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz değil mi? Çoğunlukla hayır maalesef …
Çünkü karşımızdakini tanıyabilmek ve anlayabilmemiz için açılan bu sihirli kapıyı, bu sihirli zamanları yanlış kullanıyoruz…
İki tarafın derdi de kendini anlatmak olunca doğal olarak ortada algılayan, yani anlayan yok…
Ne zaman “seçilen” olmak “seçen” olmaktan daha değerli oldu bilemiyorum. Sosyal medyada pek çok uygulama da günümüz insanının beğenilme arzusunu kamçılıyor. Ne kadar çok paylaşımı beğendiğiniz değil paylaşımlarınızın ne kadar çok beğenildiği daha önemli…
Seçen değil seçilen olma çabası her yerde… İkili ilişkinizde bu tuzağa düşmeyin.
Seçimlerimiz kim olduğumuzu ve kim olacağımızı belirler.
İlişkinin başındaki bu sihirli zamanları karşınızdakini tanımak için kullanın. Bu bir iş görüşmesi değil yani özgeçmiş, CV bilgisi işinize yaramaz. Ne de kredi görüşmesi, dolayısıyla mal dökümü de işe yaramaz. Siz en önemlisini, yani karşınızdakinin değerlerini öğrenin.
İkili ilişkilerde uyumun şart olduğu tek yer değerlerdir.
Yazının devamı yorumda 🔜 yazının tamamına web sitemden de ulaşabilirsiniz. #yaşamsanatı #yaşamkoçudilekyeşil #kişiselgelişim
Read more
Birine âşık olmak doğaüstü bir şey. Milyarlarca ihtimalin bir araya gelmesi. O ihtimal ki iki insanın ...
Media Removed
Birine âşık olmak doğaüstü bir şey. Milyarlarca ihtimalin bir araya gelmesi. O ihtimal ki iki insanın birbirini görüp kendine yuva yapması. Daha önceleri başka birinin bardağından su dahi içemezken onun dudağından nefes bulması. İnsanın en güzel duygusudur umut. Günlerce onunla yaşanılacak ... Birine âşık olmak doğaüstü bir şey. Milyarlarca ihtimalin bir araya gelmesi. O ihtimal ki iki insanın birbirini görüp kendine yuva yapması. Daha önceleri başka birinin bardağından su dahi içemezken onun dudağından nefes bulması. İnsanın en güzel duygusudur umut. Günlerce onunla yaşanılacak anlar düşlemesi. O güldüğü için iyi hissetmenin keyfi. Çocukluğunun en güzel ve en kanayan yerlerini paylaşması. Ailesini açması. Onunla uyanılacak sabahları düşlemenin heyecanı, ona sahip olmanın verdiği huzur. Arkadaşlarına heyecanlı bir dilde onu anlatmak, boğulduğun anlarda keşke o olsa anlatan diye aramak. Kimseye benzememesi. Küçücük huylarının, diğerlerinden farklı birkaç kelimenin seni esir alması. Can yetiyor da insana, en güzeli birinin “canım” deyip canına sarılması. Sinemalarda heyecanlanmak, ertesi gün telaşlarını paylaşmak, ne giyeceğim derdine düşmek. Ona sarılmak, eve döndüğünde o kokmak. Sen, ben diyebiliyor insan her yanındakine ama “biz”li konuşmak. Üç harfin sihri ne büyük. Ömür boyu beraber uyuyup uyanmak. O öyle güzel bir ihtimal ki aşk; bir kadına daha anne diyebilmenin öğrenilmesi. Bir ev daha ömrüne girmesi…
“Aşk, milyarda birdir, kıymette bin.”
#umutgüner
Read more
Birileri görür ve bu kadın niye böyle bir poz vermiş derlerse, farklı pozları seviyormuş dersiniz. . Birileri ...
Media Removed
Birileri görür ve bu kadın niye böyle bir poz vermiş derlerse, farklı pozları seviyormuş dersiniz. . Birileri görür ve bu kadın neden sürekli böyle gülüyor derlerse, belli ki gülmeyi seviyor dersiniz. . Birileri görür ve bu kadın neden sürekli mutlu görünüyor derlerse, mutsuz ... Birileri görür ve bu kadın niye böyle bir poz vermiş derlerse, farklı pozları seviyormuş dersiniz.
.

Birileri görür ve bu kadın neden sürekli böyle gülüyor derlerse, belli ki gülmeyi seviyor dersiniz.
.

Birileri görür ve bu kadın neden sürekli mutlu görünüyor derlerse, mutsuz olmak çok kolay, zoru seviyor, mutluluğa sebep arıyor ve aradıkça buluyor dersiniz.
.

Birileri görür ve ay bu kadın neden Bollwood’a bu kadar düşkün derlerse, karışmayın abiiii, kadın böyle seviyor dersiniz.
.

Birileri görür ve üfffff bu kadar mı pozitif derlerse, evet, çok şükür, her şeyi seviyor ve o zaman dünya çiçek gibi oluyor dersiniz.
.

Ha bi de birileri görür ve hiç mi modu düşmüyor derse, ara sıra düşüyor, ama çok içinde yaşıyor dersiniz.
.

Ya bi de olmaz ama gene de derlerse ki çok abartı be abi, o zaman da bırak anacım takibi dersiniz, o buralarda halinden çok memnun hep beraber hayal kuruyoruz, daha ne istiyorsunuz dersiniz.🤗☺️😉
.
.
.
#müzik #çay #bollywood #keyif #kahve #coffee #kaffee #objektifimden #kadrajımdan #gününyazısı #gününkaresi #kitap #yazmakgüzeldir #okumak #aşk #huzur #insan #samimiyet #muhabbet #love #life #vsco #vscocam #sevgi #rengarenk #zaman #hayat #kısa
Read more
<span class="emoji emoji1f53a"></span>Adı Ayşegül Domaniç Yelçe... Saygı duymamaya, hayran olmamaya imkan yok. Yıllarca, engellilerle ...
Media Removed
Adı Ayşegül Domaniç Yelçe... Saygı duymamaya, hayran olmamaya imkan yok. Yıllarca, engellilerle ilgili yazılar yazdı. Onların hayatındaki engelleri kaldırmak için uğraştı. Asla yılmayan, vazgeçmeyen, pes etmeyen biri. Üsküdür Amerikan Kız Koleji mezunu. Bilgili. İlgili. Meraklı. ... 🔺Adı Ayşegül Domaniç Yelçe... Saygı duymamaya, hayran olmamaya imkan yok.
Yıllarca, engellilerle ilgili yazılar yazdı. Onların hayatındaki engelleri kaldırmak için uğraştı. Asla yılmayan, vazgeçmeyen, pes etmeyen biri. Üsküdür Amerikan Kız Koleji mezunu. Bilgili. İlgili. Meraklı. Dünyayı takip ediyor. Sürekli üretiyor. Müthiş bir kadın yani. Bu röportajı yapma sebebim de son yazdığı kitap: “Sesler, Yüzler, İzler…” 🌿
🔺Ayşegül Domaniç Yelçe, 20 yaşından beri tedavisi olmayan bir kas hastalığıyla mücadele ediyor. Her gün bir kası daha eriyor. Hastalığının adı adı FSHD. Artık yürüyemiyor. Yardımsız yaşayamıyor. Kendi başına su içemiyor, yemek yiyemiyor, tuvalete gidemiyor, onu bir yerden, bir yere kucakta taşımak gerekiyor. Ama bütün bu zorluklar karşısında asla pes etmiyor, kendini yenilmiş hissetmiyor. Aksine bu hastalığın ona kazandırdığı olumlu özelliklerini çok seviyor. “Sağlıklı ama bundan farklı bir kişiliği olan Ayşegül olmak istemezdim!” diyor. Kitapta da bu mesajları veriyor…
🔺Aynı genetik hastalık kızında da var; o da artık yürüyemiyor. Ama kızı Zeynep de müthiş bir savaşçı, haftada üç gün Sabancı Üniversite’sinde tarih dersleri veriyor... 🌿🌿
........................
🔹Siz, yaşadığınız bu ağır hastalığa rağmen hiç umutsuzluğa kapılmıyorsunuz. Nasıl oluyor bu?
-Zaten kitapta da bunu anlatıyorum. Başımıza gelenler karşısında nasıl duracağımıza karar vermek bize ait. Ben hastalığımın zorluklarına rağmen, umutsuzluğa kapılmadım. Çünkü bu hastalık, bana her gün yeni bir şey öğretti. Ve ben elimdekilerin değerini bilip onları korumaya çalıştım. Bunu yaptıkça da sahip olduklarımın ne kadar değerli olduklarını fark ettim.
🔹Peki bütün o özellikleri kaybedip sağlıklı bir Ayşegül olmak ister miydiniz?
-Aman asla! Bu hastalık, beni ben yaptı. Beni mutlu eden pek çok şeyi bu hastalık sayesinde kazandım. Mesela, bir konser dinlerken kaç kişi, bu güzelliği duyabildiği için Allaha şükreder? Ya da bir resim sergisinde, “Allah’ım, iyi mi bunları görebiliyorum! Şükürler olsun sana” der. Ben diyorum... Insan bir şeyleri kaybedince, elindekilerin kıymetini daha iyi anlıyor ve şükredecek çok şey buluyor… 🌿🌿 #sesleryüzlerizler #hürriyet
Read more
“Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi doğuran kadınlardır.” -Ezidi ...
Media Removed
“Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi doğuran kadınlardır.” -Ezidi atasözü. Hikaye keşke tam da buradan başlasa, Belkıs’ın, Süleyman’a boyun eğmediği bir coğrafyada. Böylelikle bizler de her gün yeni bir vahşete uyanmasak. Çünkü; Kadınlar ... “Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar; çünkü güneşi doğuran kadınlardır.”
-Ezidi atasözü.
Hikaye keşke tam da buradan başlasa, Belkıs’ın, Süleyman’a boyun eğmediği bir coğrafyada.
Böylelikle bizler de her gün yeni bir vahşete uyanmasak.
Çünkü;
Kadınlar öldürülür. O saatte orada ne işi vardır olur.
Kadınlar ötekileştirilir. Elinin hamuruyla ne karışıyordur.
Kadınlar ağlatılır. Sulu gözlüdür zaten.
Kadınlar dövülür. O dayağı haketmiştir. Yoksa daha çoook diz dövülecektir.
Kadınlar taciz edilir. Niye o yolda yürümüştür.
Kadınlar tecavüze uğrar. Tahrik etmiştir. Baştan çıkarmıştır.
Kadınlar hakir görülür. Zavallıdır.
Kadınlar küçük düşürülür. Güçsüzdür zaten.
Kadınlar zorla evlendirilir. Sevmekten ne anlar onlar.
Kadınlar çocuk yaşta evlendirilir. Parayla satılmak için vardırlar.
Kadınlar gömülür. Onlar hastalıklıdır.
Kadınlar susturulur. Konuşmaya hakları yoktur.
Kadınlar her gün ayrı bir şiddete kurban gider. O yolun yolcusuydu denir.
Kadınlar sadece kadındır. Ama maalesef bazı coğrafyalarda yaşamaya hakları yoktur.
Ve ne acıdır ki bu sözlerin tamamı toplum tarafından kabul görür.
Bu savunmaların hepsi adalet makamı karşısında meşru kabul edilir.
Bazı topraklar da Kadın olmak, insan olmaktan zor hale gelir.
Kadınlar kadındır.
Kadınların varlığı emektir.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!
8 tê Adarê Roja Jînen Kedkarê Cîhan ê Pîroz Be!
Ca Cênıkanê Dina Bımbareke Bo!
Es Lebe der 8. März Weltfrauentag!
Շնորհաւոր Կանանց Միջազգային Օր.
Read more
Atalarımız, "Gönül sevince samanlık seyran olur" demişlerdir. Yuvadaki mutluluğun şifresi; ...
Media Removed
Atalarımız, "Gönül sevince samanlık seyran olur" demişlerdir. Yuvadaki mutluluğun şifresi; rıza, vefa, sevgi ve sabırdır, diyor bir âlim. Önce şunu bilelim: Evlenen iki kişi birbirinin nasibidir. Bu nasip, Allâh'ın ilminde kesinleşmiş bir takdirdir. Bu nasibe râzı olmak imânın ... Atalarımız, "Gönül sevince samanlık seyran olur" demişlerdir.
Yuvadaki mutluluğun şifresi; rıza, vefa, sevgi ve sabırdır, diyor bir âlim.
Önce şunu bilelim: Evlenen iki kişi birbirinin nasibidir. Bu nasip, Allâh'ın ilminde kesinleşmiş bir takdirdir. Bu nasibe râzı olmak imânın gereğidir. Ona helâlinden ulaşmak farz olduğu gibi, ulaşınca hakkını korumak da farzdır. .
Hayırlı eş Allâh-u Te‘âlâ’nın kuluna özel bir ikramıdır, hayırsız eş ise dünyanın en ağır imtihandır. .
Ailede mutlu olmak için karı kocanın birbirlerinin her şeyinden hoşlanması gerekmez. Koca hanımının bir huyundan veya durumundan hoşlanmadığı zaman onu hemen gözden ve gönülden çıkarmamalıdır. Kadının kocasına karşı durumuda aynıdır. Kim bilir nefsimizin hoşlanmadığı o durum içinde nice saklı hayırlar vardır. Bu ilerde gözükecektir. Sabredilirse anlaşılır. .
Ailedeki mutluluktan rıza ve vefa çok önemlidir. Ailesine razı olan rahat eder, vefa gösterenleri yüce Allâh mükâfatlandırır.
.
Bir olaya sadece nefisle değil, aynı zamanda vicdan, akıl, insaf ve sevgiyle de bakmalıdır. .
Sevdigimizi kusuru ile kabûl etmek mutluluk için ilk adımdır. Ayrıca onun yükünü çekmek, sıkıntısına sabretmek, hatasını affetmek, onun için hayır duâ etmek iyi geçim için vazgeçilmez şeylerdir. Aslında sevginin hoşgörünün zevki de bu çile içinde gizlidir. .
Bir ailenin çok basit tartışmalardan dolayı birbirine kızıp küserek hemen boşanmayı düşünmeleri doğru değildir. Bu konuda yüce Allâh bütün aile reislerini şöyle uyarmaktadır:
“Bismillâhirrahmânirrahîm" " Kadınlarınızla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (hemen boşamaya gitmeyin, sabredin ve şunu bilin) sizin hoşlanmadığınız bir şeyde Allâh pek çok hayır yaratır."
{Nisâ sûresi, 4/19}
#Sadakallahülâzim
Aynı şeyler kadından da istenir.
Kusursuz dost arayan kimse yalnız kalır. Kusursuz insan nerede? Bir kimsenin iyi hâli kötü hâlinden daha fazla ise o kimse iyi insan olarak kabûl edilir ve kusurları affedilir. Yeterki bu kusurlar Allâh'a şirk koşmak ve namusunu kirletmek gibi kusur ve günahlardan olmasın.
Bu konuda Rahmet Peygamberimiz ( s.a.v ) aile reislerine şu inceliği hatırlatmıştır:
"Kadın aslı itibariyle farklı yapıda yaratılmıştır; ⤵⤵⤵
Read more
 #Repost @arzunun_okuma_gunlugu (@get_repost) ・・・ #okudumbitti #kartonkanatlımelekler "İnsan ...
Media Removed
#Repost @arzunun_okuma_gunlugu (@get_repost) ・・・ #okudumbitti #kartonkanatlımelekler "İnsan olmak böyle bir şeydi herhalde.Hiç unutamam sandıklarını yıllar sonra hatırlamakta zorlanıyor,dinmeyecek sandığın acıları yılda bir kaç kez hatırlayarak hayata kaldığın yerden ... #Repost @arzunun_okuma_gunlugu (@get_repost)
・・・
#okudumbitti #kartonkanatlımelekler
"İnsan olmak böyle bir şeydi herhalde.Hiç unutamam sandıklarını yıllar sonra hatırlamakta zorlanıyor,dinmeyecek sandığın acıları yılda bir kaç kez hatırlayarak hayata kaldığın yerden devam ediyor,yadırgamadan ve utanmadan gülüp eğlenebiliyorsun."
.
Her ölüm sonrası, etrafımıza ördüğümüz yeni bir kozaya gebe. Insan, her ölüm sonrası yeniden, yeniden ve yeniden doğmak için, kedi gibi yaralarını yalayarak iyileştirmek için örülen bu korunaklı alan yeni darbelere dayansın diye her seferinde biraz daha sıkı örer kozasını. Çünkü bilir kozasında yaşayan insan, yumurta gibi dışarıdan darbe alınca ölüm içeriden darbe alırsa yaşam vardır.🌼
Yaraları kabuk bağlayınca, gözleri güneşi arzulayınca, aldığı nefes boğazını yırtmadan hayat vermeye başlamışsa kendi hayalkırıklıklarıyla ördüğü kozasını yine kendisi kırmalıdır. (İçerden) Aksi araftır.
.
Daren, ölüme eş tuttuğu dört kadını dört ayrı bölümde anlatıyor. Sütten yeni kesilmiş yavru bir köpek gibi bir çuvala konup hiç bilmediği çorak bir araziye bırakılma hikâyesini, onu bulup sevgiyle sarıp sarmalayan başka bir kadını bir müddet sonra yeni bir çuvalla görmenin şaşkınlığını.
.
Aşk, romantik komedi türlerini okumayı pek tercih etmiyorum esasında. Biraz melankoli, bir tutam hayalkırıklığı, biraz intihar, biraz delilik seviyorum ben 🎀 Yine de benim gibi bu türe mesafesi olanlar için iyi bir tercih👌
.
Anlatılan dört kadından en çok Süreyya'yı sevdim. Hatta Süreyya'ya Daren'in sayısız kez ölmesinden daha çok üzüldüm. Hayat bu bazen matematiği alt ediyor ve bir dörtten büyük diyoruz 🎀
.
Kaleminize sağlık @harun_ozen 🙏
.
Güzel bir gün olsun 🙋‍♀️
.
.
.
#yitikülke #kitap #harunözen #kitapalintisi #edebiyat #kitapvatanı #kitapokufotografcek #köpek #book #books #doğa #kesfetteyiim #kesfetteyizz #instabooks #instabook
Read more
İçim buruk diye garip bir mutluluğum var. Neden mi? Yani insan o kadar saat göğe tırman, yerin dibine ...
Media Removed
İçim buruk diye garip bir mutluluğum var. Neden mi? Yani insan o kadar saat göğe tırman, yerin dibine koş, bi daha yıldızlara er, bi daha cehenneme koş filan yapıp, yüzünde buzumsu fırtına acıları, bacakları çekiçle dövülmüş hissi ve hala daha yarışı bitiremediğine lanet edip bi daha mı ... İçim buruk diye garip bir mutluluğum var. Neden mi? Yani insan o kadar saat göğe tırman, yerin dibine koş, bi daha yıldızlara er, bi daha cehenneme koş filan yapıp, yüzünde buzumsu fırtına acıları, bacakları çekiçle dövülmüş hissi ve hala daha yarışı bitiremediğine lanet edip bi daha mı tövbe demek yerine “bir sene nasıl beklenir çabuk geçsin de yine gelelim” diyorsa bunun adı aşk tutku keyif zevk sevgi kara sevda filan falan ve tamamı ve hepsi! Gözüm arkada dönüyorum. Hayatımın son anına da koşarak girmek istiyorum. Dağlar doğa sıcak soğuk ne varsa şu kudretli doğanın deneyimleyerek öğreteceği, öğrenmek istiyorum. Bana çıkmayı inmeyi düşmeyi kalkmayı cesareti öğretme şeklini, sınırlarımı zorlama şevki vermesini seviyorum. Hani sevgilin yenidir, kalbin sürekli delidir, ayrıldıktan bi saniye sonra 10 kere konuşur 7 kere mesajlaşır görene kadar 4 asır geçmiş gibi ızdırap gelir ya, öyle hissediyorum. Belki de ben bu dünya’ya “tanık” olmak için gelmişimdir. Tanık olup yaşamaya anlatmaya hissetmeye gelmişimdir. Güldüğümü saklamıyorum ağlayıp üzüldüğümü de saklamıycam. Korktuğumu özenip her finiş görenin ceketiyle dolaşmasının ne his olduğunu bilip ah ulan ben de istiyorum yaaa dediğimi de saklamıycam. Çalış kızım senin de olsun diyen iç sesime hak verdiğimi de! İlk defa bunca insan, sizler, çoğu ilk defa bu ne biçim spor arkadaş dese de izleyip takip edip bunca güzel duygu dile getirmişsiniz ya ahh esas buna da değer dediğimi de! Doldum doldum taştım. Daha gece yol arkadaşım Likyalı Fatih Kocaman’ı anlatamadım. İnsan 101km koşmaya kalkar 57de kalırsa en az 57 sayfa da hikaye yazar... teeek tek tek mesajlarınızı okudukça coştum, acayip duygulandım, cesaretime cesaret kattım, arkadaşlarım adına iyice gururlandım çünkü takdiri ne çok hakeden ne çok finiş gören oldu, onları da anladınız diye sevinçten ellerimi çırptım. Sosyal medyanın, şu hesabımın işe yarayıp tek kişilik kocaman bir tam bağımsız basın gücü olduğunu yaşadım. Teşekkür ederim! Daha anlatacak nice gerçek umut dolu spor doğa arı kadın genç çocuk zeytin hikayelerim var. Aktivizmin tek tanımı yok. Yeter ki şu içimdeki aşk baki, kalbim de sağlam kalsın. 🍀❤️🏃🏼‍♀️🐝🌿🆓
Read more
İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten ...
Media Removed
İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten daima klasik annelerden ve hemcinslerimden farklıdır. Mesela asla oturup bir kadın programı izlemişliği yoktur, siyasi programları izler, en son hangi yasa yürürlüğe girmiş onu takip ... İtiraf edeyim geçmiş yıllarda annemin bazı fikirleri bencilce ve biraz da narsist gelirdi. Zaten daima klasik annelerden ve hemcinslerimden farklıdır. Mesela asla oturup bir kadın programı izlemişliği yoktur, siyasi programları izler, en son hangi yasa yürürlüğe girmiş onu takip eder. Emniyet amiri olan babası (maalesef ben hiç görmedim) anneme adabı mauşeret öğrettiği kadar motora binmeyi, erkek gibi dövüşmeyi de öğrettiğinden zarif görüntüsüne rağmen ben çocukken beni arkasına alıp motor kullanan, yaşlı bir amcanın üç adamdan dayak yediğini görünce "gücünüz o adama mı yetiyor" diye aralarına dalıp hepsini deviren, komşunun çocuk içerde kitli kaldı paniği üzerine adeta Van Damme tekmesiyle sokak kapısını yere indiren değişik bir annem oldu hep. Daima önce kendini sevdiğini söyleyen, kendisine bir şey katmayacak şeylerle ilgilenmeyen, müşkülpesent, "fazla tevazu gösterme öyle sanırlar" diyerek olabildiğince mağrur hallerini yıllarca idrak edememiştim. Sanki dünya onun etrafında dönüyordu, merkez oydu. Bide hep duyduğum kimseye yanımı vermem repliği vardır, rahmetli babam dahil kimse annemin uyandığında nasıl göründüğünü bilmez mesela, "neden yanımı vereyim, saç baş bir tarafta halimi neden bilsinler, benim kendime saygım var bir kere" der hep. Doğal, samimi gelmezdi eskiden tüm bunlar. Neden bu kadar kasıyor diye düşünürdüm, artık anlıyorum "insan kendi değerini kendi biçer" derken ne demek istediğini. Annem kendine bir değer biçiyordu; haklı olarak ve o değerde olmak için ne gerekiyorsa yapıyordu. Evet merkez oydu, herkes kendi hayatının merkezi olabilmeydi zaten, evet kendini seviyordu, kendini sevemeyen insanın sevgisinden de hayır gelmezdi zaten. Kimsenin gücü annemin gururunu kırmaya, kompleks edinmesine, değersizlik duygusuna kapılmasına yetmedi, yetemezdi de zaten, annem hep daha çok bilen, daha çok düşünen, algıları daha açık olan taraftı, bunun için hep söylediği gibi başkası Ne yapmış etmişle uğraşmaktansa önce kendine yatırım yapıyordu. Bugünkü aklımla bakabilseydim keşke hep anneme, daha çok benzerdim (hayatta şükür) Her kahvesinde derin düşüncelere dalan annem gibi olmasa da işte bu kahve de benim düşüncelere dalma anlarımdı... Mutlu Akşamlar 🌹
Read more
Instagram hayatımın en uzun metnini okumaya hazır mısınız? • (For the English text, please check the comments) • Uzun zamandır bir şey paylaşmadığım doğrudur. Ama sorun bir neden? Efendim, bir kısa film çektik, adı da “Sokak”. • Kadın merkezli şiddetin hem toplumsal hem de bireysel ... Instagram hayatımın en uzun metnini okumaya hazır mısınız? 😂

(For the English text, please check the comments👇)

Uzun zamandır bir şey paylaşmadığım doğrudur. Ama sorun bir neden? Efendim, bir kısa film çektik, adı da “Sokak”.🎥

Kadın merkezli şiddetin hem toplumsal hem de bireysel boyutuyla ilgilenen “Sokak”, şiddetin farklı dışavurumları ve şiddet karşısındaki farklı duruşlarımız üzerine düşündürmek isteyen bir film.

Çocuk sahibi olma konusunda alınacak kararda kadın ve erkek eşit söz hakkına mı sahiptir?

Birbirine aşık kadın ve erkeğin ilişkisinin devamı için çocuk sahibi olmak bir koşul mudur?

Fiziksel şiddete müdahale edip etmemek bizi nasıl bir insan yapar?

Şiddetin kendisi çocuk sahibi olup olmama kararımızda etkili midir?

Bu sorulara, kadının yaşadığı hem psikolojik hem fiziksel şiddete odaklanarak, farklı kimlik inşaaları ve farklı cevap olasılıkları sunmak, seyircinin kendi “çünkü”lerini sorgulatmak, kadının kısılan sesini duyabilmek, şiddet karşısındaki “gerçek” kendimizle yüzleşebilmek istedik.

Filmimiz, birçok uluslararası festivale başvurdu ve sadece 2 ay geçmesine rağmen iki festivalin resmi seçkisine seçilmiş ve bir festivalden de ödülle dönmüştür. 🏆

Bunun için muhteşem ekibime, prodüktörüm @zezerules ‘a, bana inanıp projemde bana destek veren muhteşem görüntü yönetmenim @yon.thomas ‘a, harika performanslarından ötürü sevgili oyuncu dostlarım @aliyemutlu , @gozdesedaaltuner , @balyemezz ve @ibrahimselim ‘e, şahane sesiyle filmimizi başka boyuta taşıyan @nurcanerenn ‘e sonsuz teşekkürler.🙏

Filmimiz hala dünya festivallerini dolaştığı için şimdilik fragmanı yayınlayabiliyorum. Daha fazla bilgi için biodaki linkten filmin sayfasını beğenip, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Sinema aşkıyla kalın.🖤🎬
#timesup @timesupnow
Read more
Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.<span class="emoji emoji1f4aa"></span>🏻Kısaca konudan söz ...
Media Removed
Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.🏻Kısaca konudan söz edip hemen çok bahsettiğim o alıntılara geçeceğim.Yazarımız bir Türk, Tunus’ta Maryam ve Amira ile tanışıyor. Sonra bu üç kadın kendilerini Madam Lilla isimli yaşça büyük, güçlü bir kadınla ... Kendine ait bir oda’dan sonra kadınlar için bir başucu kitabı daha buldum.💪🏻Kısaca konudan söz edip hemen çok bahsettiğim o alıntılara geçeceğim.Yazarımız bir Türk, Tunus’ta Maryam ve Amira ile tanışıyor. Sonra bu üç kadın kendilerini Madam Lilla isimli yaşça büyük, güçlü bir kadınla yolculukta buluyorlar. Libya, Mısır, Beyrut...Genelde Arap dünyası üzerine bir hikaye olması, zamanında pek ilgilenmemiş olduğum Arap baharı, devrim vs. gibi konular geçtiği için ara sıra zorlansam da kadınların ve yaşadıklarının evrenselliği beni her saniye kitaba daha çok bağladı. Aşağıdaki alıntılar biraz sert gelebilir ama kadınların her gün öldürüldüğü,psikolojik ya da fiziksel olarak taciz, tecavüz edildiği, aşağılandığı, manipülasyonlarla durduk yere suçlu hissettirildiği,dini açıdan bile eşit görülmediği,hiçe sayıldığı,aynı koşulların sağlanmadığı bir dünyada bu cümleler az bile diye düşünüyor ve sevgili Ece Temelkuran’a(@ece.temelkuran ) ihtiyacımız olan bu kitabı yazmış olduğu için teşekkür ediyorum.
“Hanımlar öldürmeyi öğreneceksiniz,hanımlar sizi öldüreni öldürmeyi öğreneceksiniz.Sizi kıranı kıracaksınız hanımlar,yaralayanı yaralayacaksınız.Çünkü yaralar bir kez açılınca, yarasız olmak diye bir şey yok.Yaradan sonra sadece intikam var.”
“Nasıl da seviyor kendini.Nasıl da bu dünyaya bir hediye.Ah!Nasıl da hak ediyor her şeyi.Bir insan yeterince sevilirse böyle bir şey oluyor demek ki.Biliyor ömrü boyunca sevilecek,hiç terk edilmeyecek,hiç haddi bildirilmeyecek,hep affedilecek,hep beklenecek,bir parça sevgi talep edilirse hemen sıkılıp boğulduğunu söyleyip gidecek.Bunun ödülü olarak onun daha iyisini hak ettiğini düşünen başka kadınlarca sevilecek.Böyle sere serpe var olmak nasıl bir şey, bu canım kızların hiçbiri ömrünce bilemeyecek.Herşeylerini alacak, geriye hiçbir şey vermeyecek,sonra belki eğer yeterince sebat edersen gülümseyecek bir kez daha.Hoop!Yeniden her şey ayaklarına serilecek.O yüzden işte tam bunları yaşayacağından emin biri gibi gülümsüyor. Kalbi hiç sıtma görmemiş Ortadoğu’lu erkek gülümsemesi.Gücünü yumuşak kalpli, sevilmek için hep daha fazlasını yapması gerektiğine inandırılmış kızlarda deneyecek erkeğin gülümsemesi.”
#düğümlereüfleyenkadınlar
Read more
Cinsiyet ayrımcılığı üzerinden kadını konuşmayı yanlış buluyorum.En büyük çaba kadın erkek hepimizin dünya insanı olabilmesi olmalı. Çalışmak,üretmek ve genç kardeşlerimize doğru düzgün rol model olabilmek önemli. Bugüne kadar böyle gitti bundan sonra ne yapabilirim ataletini ... Cinsiyet ayrımcılığı üzerinden kadını konuşmayı yanlış buluyorum.En büyük çaba kadın erkek hepimizin dünya insanı olabilmesi olmalı.
Çalışmak,üretmek ve genç kardeşlerimize doğru düzgün rol model olabilmek önemli.
Bugüne kadar böyle gitti bundan sonra ne yapabilirim ataletini yenmek lazım,bunun için şehirli kadınların başarı hikayeleri kadar Anadolu’da yaşayan kadınların hikayelerini de dinlemek ve izlemek önemli.
Bu belgeseldeki profiller çok azı.İzlemeye değer...
Biz bugün niye Kars’tayız mesele cinsiyet ayrımcılığı değil,mesele Türkiye’deki kadınlar ve erkeklerin daha evrensel olabilmesi..
Kars’taki tüm kadınlara @nuranoguzozyilmaz,bu belgeseli yapan sevgili @tuluhantekeli ve güzel yürekli kardeşim @gulsumkav destek olmak için geldik❤️🙏
Read more
Bir insan bedenine ne kadar zulmedilebileceğini düşünün durun, asla gerçekte yaşananlara ve ...
Media Removed
Bir insan bedenine ne kadar zulmedilebileceğini düşünün durun, asla gerçekte yaşananlara ve GÖRDÜKLERİME yaklaşamazsınız. Ben de tüm çıplaklığıyla bahsedip insanlıktan umudunuzu kesmenizi istemem, çünkü bizi insanlık ayakta tutacak tutarsa… . Merve’nin normalde kekelemediğini ... Bir insan bedenine ne kadar zulmedilebileceğini düşünün durun, asla gerçekte yaşananlara ve GÖRDÜKLERİME yaklaşamazsınız. Ben de tüm çıplaklığıyla bahsedip insanlıktan umudunuzu kesmenizi istemem, çünkü bizi insanlık ayakta tutacak tutarsa…
.
Merve’nin normalde kekelemediğini anlamıştım. Hiç kekelemiyormuşçasına dinledim onu, bir sorun olmadığına, onu anladığıma ikna olmalıydı. Anlıyordum onu, birazdan dökülecekti içinin kumu taşı. Bekliyordum.
‘Beni #muayene et abla’ dedi sadece.
Kadınların benimle tanışmamış kısmına korkunç gelen o çatallı masa, Merve’nin bacaklarını da olgunlukla araladı. Uzun sürmedi ama bu.
.
Vajinasındaki kanamalı izlerin, deliklerin, birden fazla ve daha önce rastlamadığım türden olması canımı sıktı. Ama ben bile olanı tahmin edemezdim.
.
Aşık olduğu adam, zorla kızlığını bozmuştu Merve’nin Ve sonrasında nasıl da akılcı (!) bir çözüm bulmuştu öyle. Ne düşünceli sevgili...
Yırtılan kızlık zarını kendisi evde (erkek arkadaşı) dikmek istemişti. Ahh ne yüce sahiplenme duygusu!
........
Güzel Mervemin GERÇEK yaşam öyküsünü izni dahilinde #belkikeskeneyse kitabımda yazmıştım.
Bu öykünün tamamını siteme de koydum şimdi
👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿
https://www.divakadin.com/saglik-kosesi/cicekler-acsin-diye
👍🏿👍🏿👍🏿👍🏿 .
👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿
Link aynı zamanda profilimin altında .
Burası Türkiye; burada pek çok kadın ‘kız’ olarak kalmak, gelinlikle girdiği baba evinden kefenle çıkmak zorunda. Burada tecavüze uğrasa da suçlu kadın, severek isteyerek cinselliğini yaşasa da. Burada sağlam bir kızlık zarına bakıyor yaşam. Burada erkekler, hayatlarına giren kadınlarla birlikte olmak, yanlışını temizlemek için sevgilisinin kızlık zarını dikmek ama evlenirken el değmemişini bulmakla mükellef, böylesi makbul buralarda.

CANLARIM HER DAİM YANINIZDAYIM 💜
.
Bu arada MERVE NİN hem psikoloji hem bedeni Artık bana ve ekibimize emanet hiç merak etmeyin ✔️🌺🌺🌺🌺
.
#drgokcenerdogan #drgökçenerdoğan #tbt #kızlıkzarı #kizlikzari #genitalestetik #hymenoplasti
Read more
Zaferi hissetmek, elde edilmişin elini asla bırakamamak olsa gerek, adeta çocuğunun elini bırakamamak ...
Media Removed
Zaferi hissetmek, elde edilmişin elini asla bırakamamak olsa gerek, adeta çocuğunun elini bırakamamak gibi. Daha 10 gün önce gördüm 30 yaşlarını aşmış bir kadın , yaklaşık 15 kiloya yakın çocuğunu kucaklayıp tüm kadıköyde yürümesi gibi. Aynı kadına damacana su versek sanırım 20mt ... Zaferi hissetmek, elde edilmişin elini asla bırakamamak olsa gerek, adeta çocuğunun elini bırakamamak gibi.

Daha 10 gün önce gördüm 30 yaşlarını aşmış bir kadın , yaklaşık 15 kiloya yakın çocuğunu kucaklayıp tüm kadıköyde yürümesi gibi. Aynı kadına damacana su versek sanırım 20mt den sonra yürüyemezdi.

Kimi sever, sevmez bilemem. Fakat biri var, Bu damacanadaki suyun her bir damlası için tüm yaşında , ona inanlarla hep birlikte durmadan çalışmış, sırtındaki suya ihtiyacı olan herkesin çok farkında olarak suyu taşımış.

Evet, Bayram bizim bayramımız, zafer bizimdir. Mesele sadece bütünün bir parçası olmak değil, bu bütünü çevrelerken tüm dünyanın hayranlık duyduğu birinin ailen olması da zaferdir, kıymettir.

Bu yüzden çocukluğumuzda öğretilmiş sevgiler arasında Atatürk sevgisini, sırtımızdaki damacana gibi taşıyoruz, o damacana bize çocuğumuz gibi geliyor, asla damlasını ziyan etmek istemiyoruz.

Kin, nefret kime ne kazandırdı bilemem ama sevdiklerimize sahip çıkmak insanı iyi hissettiriyor.

hepimizin kutlu olsun.
Read more
Daima koştum; bi adamın peşinden değil hayallerimin peşinden... Koş koş kooşşş... Bitmeyen yollar, ...
Media Removed
Daima koştum; bi adamın peşinden değil hayallerimin peşinden... Koş koş kooşşş... Bitmeyen yollar, biri bitip biri başlayan yollar... Başarılı insanların izini sürdüğüm, kitabını okuduğum günler... Bitmedi bitmez.. Ve bunlardan dolayıdır ki dünyanın en mutlu insanıyım; kuş gibiyim... ... Daima koştum; bi adamın peşinden değil hayallerimin peşinden... Koş koş kooşşş... Bitmeyen yollar, biri bitip biri başlayan yollar... Başarılı insanların izini sürdüğüm, kitabını okuduğum günler... Bitmedi bitmez.. Ve bunlardan dolayıdır ki dünyanın en mutlu insanıyım; kuş gibiyim... Bulutların üstünde, gitmek istediği yerde, olmak istediği her noktada ... Hep hedeflerim oldu;
Şimdi şirketimin ilk ayının kazancıyla tek taşımı aldım; iki gün önce de resmi olarak açılışını yaptım 💍
Londra’ya açılacak markamın serüveni şimdi başlıyor💓 Özenle seçiyorum kumaşlarını, modellerini... Trendlere uygun ve bir o kadar zamansız parçalar üretmeye gayret ediyorum.. Desteklerinize herzamankinden daha çok ihtiyacım var... Genç miyim bilemem ama Kadın girişimci olarak başarılı olmak , global bir marka yaratmak için kollarımı sıvadım ve ilk ayımın kazancını parmağıma taktım 💍❤️🙏🏻🎁👗 Çok mutluyum, çok teşekkürler ✨ @lovelondonshop
Read more
 #Repost @bookwolfs_01 (@get_repost) ・・・ #bookstagram <span class="emoji emoji1f495"></span> Merhaba arkadaşlar<span class="emoji emoji1f44b"></span> Stefan Zweig'in ...
Media Removed
#Repost @bookwolfs_01 (@get_repost) ・・・ #bookstagram Merhaba arkadaşlar Stefan Zweig'in Ayışığı Sokağı ve Korku kitabıyla geldik. . KORKU Korku, kocasını başkasıyla aldatan bir kadının ,aldattığı kişinin kız arkadaşı olduğunu iddia eden birinin tehditleriyle başlıyor. ... #Repost @bookwolfs_01 (@get_repost)
・・・
#bookstagram 💕
Merhaba arkadaşlar👋 Stefan Zweig'in Ayışığı Sokağı ve Korku kitabıyla geldik.
.
KORKU🙌
Korku, kocasını başkasıyla aldatan bir kadının ,aldattığı kişinin kız arkadaşı olduğunu iddia eden birinin tehditleriyle başlıyor. Kadın kocası duymasın diye o kadının tehditlerine katlanıyor ve istediği paraları veriyor.Bu sırada kocası ondan şüphelenip her fırsatta kendisine söylemek istediği bir şey olup olmadığını soruyor.En son şantajcı kadın bir kez daha para istiyor fakat parası kalmadığı için kadın yüzüğünü veriyor.Kocası yüzüğünü sormaya başlayınca kadın artık dayanamayıp şantajcı kadını bulmaya gidiyor.Eski sevgilisine giderek onun yüzünden böyle bir kadınla uğraştıgını ve bulması için yardım istiyor.Fakat adam öyle birini tanımadığını söylüyor.Kadın kötüleşiyor ve eve gidiyor.Kocası kendisine hala sorup dursada bişe demiyor. Kocası dayanamayıp tüm bunları kendi yaptığını,onu aldatınca karısına böyle bir oyun yaparak itiraf etmesini sağlamaya çalıştığını söylerek özür diliyor.
.
👻İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır.
.
👻Karnı tok olan açlığı bilmez.
.
👻Yarın, ne kadar yakın ve ne kadar sonsuzca uzaktı.
.
👻Korku cezadan çok daha beterdir.
.
AYIŞIĞI SOKAĞI🙌
Ayışığı Sokağı bir adamın cimriliği yüzüden biten bir evliğini anlatıyor.Adam aşırı derecede cimri en ufak parayı bile gözünde büyütüyor. Kadın adamı her seferinde uyarıyor. Ancak adam söz verse bile bu huyundan vazgeçmiyor. Kadına sürekli para hesabı soruyor,evindeki sanki hanımı değil hizmetçisi gibi davranıyor.Bunun sonucunda kadın daha fazla dayanamayarak bir mektup yazıp evden kaçıyor. Adam deliye dönüyor. Kadını aramak için her yere gidiyor ve kadını buluyor. Bulduğu yer ise bir pavyon. Adam karsını pavyonda görünce çılgına dönüyor ve onunla birlikte olmak için para ödüyor. Kadın ise paranla bile artık bana sahip olamayacaksın diyip gidiyor. Sonrasında ise adamın neler yaptığını okuyacaksınız.
.
🌒Yabancı bir kentte yabancıydım.
.
🌒Görüyorsunuz, efendim, birinin insanın gerçekte olduğundan daha iyi olduğunun düşündüğünü hissetmek harika bir şeydir.
.
🌒Bir çocuk gibiydi, sıcacık ve sevgi doluydu.
5/5🌟🌟🌟🌟🌟
#kitaplaryolda
Read more
Bilgiden beslenen insanla bilge insan bambaşkadır. <span class="emoji emoji1f4ce"></span>Çok bilmek değildir bilge olmak. Olanın ...
Media Removed
Bilgiden beslenen insanla bilge insan bambaşkadır. Çok bilmek değildir bilge olmak. Olanın farkında olabilmektir. Bilgiden beslenen insan sadece bilgiden beslenir; bilgiyle tutunur hayata. Maddeseldir. Tüm hayatını bilgi öğrenmeye adasa dahi arama motorlarının yüklediği ... Bilgiden beslenen insanla bilge insan bambaşkadır.
📎Çok bilmek değildir bilge olmak. Olanın farkında olabilmektir. 📎Bilgiden beslenen insan sadece bilgiden beslenir; bilgiyle tutunur hayata.
Maddeseldir. Tüm hayatını bilgi öğrenmeye adasa dahi arama motorlarının yüklediği bilginin hızına asla yetişemeyeceğini unutmuşçasına hırslıdır…
Bilge insan hayata sadece kendi olarak tutunabileceğini bilir. 📎Bilgiden beslenen insan öğrendiklerinin her an eskidiğini kabul edemediği için bildiklerine sıkı sıkı tutunur ve katılaşır hayata; çabuk kırılır.
Bilge insan her anın yeni bir an olduğunu ve her an her şeyin yenilendiğinin farkındadır.
Esnektir; daha sağlamdır, kırılmaz. 📎Bilgiden beslenen insan kimliğini; bilgisi üzerine, okuluna, makamına, maddesel gücüne göre inşa eder.
Oysa bilge insanın kimliği hiç biri üstüne inşa edilmemiştir.
Bilir ki her biri her an elinden alınabilir; her biri her an eskimektedir. 📎Bilgiden beslenen insan bilgiyi kitaplarda, gündemdeki konularda arar; bilge insan hayatın içinden edinir bilgiyi. 📎Bilgiden beslenen insan hırslıdır; her şeyin hep daha fazlasını ister; istedikçe doymaz doymadıkça hırçınlaşır.
Bilge insan doygundur her an her şeyi çoğaltır zaten. 📎Bilgiden beslenen insan havuza benzer. Şık taşlara, güzel bir çevre düzenlemesine ve bol animasyon gösterisine ihtiyaç duyar; etrafında insan tutmak için.
Bilge insan okyanus gibidir. Onun ne animasyon showlarına ne el yapımı şık renkli taşlara ne de kendini reklam etmeye ihtiyacı vardır.
O tüm heybetiyle kudretiyle durur olduğu yerde. 📎Bilgili insanın entrikaları vardır; bilgisini yarıştırmayı, çatışma çıkarmayı sever.
Bilge insanın buna ihtiyacı yoktur; o kendinden emindir kendini kanıtlama ihtiyacı duymaz. 📎Bilgiden beslenen insan bilgi edindikçe hayatı kontrol edebileceği zannına kapılır ve kontrol edemediği noktada hayatla kavga eder.
Bilge insanın kendiyle kavgası olmadığı için ne hayatla ne de başkalarıyla çatışmaz.
Hayatı kontrol edemeyeceğini bilir ve hürmetle her olana kabul verir. ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️devamı yorumlarda⬇️⬇️⬇️⬇️
Read more
Memleketimizde “Kadın düşmanlığı” adına söylenenler, bir kaç artiz entelin kendine huysuz ve ...
Media Removed
Memleketimizde “Kadın düşmanlığı” adına söylenenler, bir kaç artiz entelin kendine huysuz ve tatsız ama aynı nispette güçlü kadın şekli vermek için kullandığı söylemlerden ileri gitmedi. Ki bu enteller de aslanlar gibi sapına kadar kadın düşmanı kadınlardı. Teoride iyi olan yurdum ... Memleketimizde “Kadın düşmanlığı” adına söylenenler, bir kaç artiz entelin kendine huysuz ve tatsız ama aynı nispette güçlü kadın şekli vermek için kullandığı söylemlerden ileri gitmedi. Ki bu enteller de aslanlar gibi sapına kadar kadın düşmanı kadınlardı. Teoride iyi olan yurdum çokbilmişleri pratiğe gelince damarlarımıza nüfuz etmiş mahalle karısı kültürümüzün etkisiyle kadını direkt olarak vasat kültürel çarkımızın kendi ile kıyas dişlisi, rakip mekaniği ve töz düşmanlığının endirekt dışavurumu olarak gördü.
Bu yüzden kadın arkadaş kurumu hakikaten kolay iş değildir, bizim gibi ataerkil topraklarda erk kavramını hasarsız götürerek sağlıklı kız arkadaşlıklar kurmak. Otomatik Portakal filmi örneğinde olduğu gibi: Suça maruz kalmak insanı iyi insan yapmıyor, o suçun uygulayıcısı haline getiriyor;tıpkı erkek egemen kültüre maruz kalmış kadınların erkek egemen sisteme hizmet ederek erk yamukluğunun öfkeli hizmetkarları olduğu gibi.
Kendimi bundan muaf tutamayacağım.Ama inanınız bendenizin mahalle karılığı daha şey;bakışlarında dimdirekt, şüphe ile sorgulamayan gözbebeklerinde sevgi ışıltıları barındıran, davranışlarında hesap olmayan ve netlik ayarları iyi yapılmış kadınlarla hiç bir arazım olmamıştır.
Aylin Aslım da bu kadınlardan biridir:Her zaman ve sonuna kadar kadının yanında (öyle lafta, şekil olsun diye değil; has be has destek olmak, motive etmek için;) lafı eğip bükmeden direkt söyleyen, öfkesini blok olarak yaşayan (gerçi şimdilerde kırkına bastı, öfkesinde daha bir ağırbaşlı olduğunu gözlemliyorum,) erdemli yaşamaya çok kıymet veren ve bu değerlerle üretim yapmayı kutsal sayan, aslan gibi kadınlardandır @aylinaslim Koççum benim❤️
Şimdilerde hem gürül gürül şarkılarını yapıyor, hem de kitap yazmak için Kaş’taki Gagarin Bar’ın sezonu azıcık durulsun diye bekliyor.
Yeni albümü için kolları sıvadığı, şu aralar bir ton festivalde sahneye çıktığı, uzun süreli küskünlüğünün ardından sessizliğini bozma kararı aldığı için hemen aradım Aylin’i. Çok şahane bir röportaj oldu. @yolcuduraylin ile arkadaş olsan nasıl da en iyi arkadaşlarından biri olurmuş, onu derinden hissedeceğin bu röportajı canlıda kaçırdıysan patreon.com/radyokaravan’dan üye olup dinle. İşin ne.
Read more
Bir kadının okuması gereken kitaplar listeme sıkı bir giriş yaptı. Salome nasıl güzel nasıl isabetli ...
Media Removed
Bir kadının okuması gereken kitaplar listeme sıkı bir giriş yaptı. Salome nasıl güzel nasıl isabetli yazmış. Bir an ruhumu okuduğunu düşündüm. Kesinlikle alıp okumalısınız. “...hala hepsi kibirli, azametli ve dar görüşlü. Konumlarına göre görüntü değişiyor sadece, içerik aynı. ... Bir kadının okuması gereken kitaplar listeme sıkı bir giriş yaptı. Salome nasıl güzel nasıl isabetli yazmış. Bir an ruhumu okuduğunu düşündüm. Kesinlikle alıp okumalısınız.
“...hala hepsi kibirli, azametli ve dar görüşlü. Konumlarına göre görüntü değişiyor sadece, içerik aynı. Bizim artık annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi düşünmediğimiz içlerinden birinin bile aklına geliyor mu sanıyorsun? ‘Efendim aşağı, efendim yukarı’ diye etraflarında dört dönüp duran kadınlardan değil de artık kendi kendimizin efendisi olduğumuzun, kısacası eski kölece anlayışları rafa kaldırdığımızın farkındalar mı sence?”
🍃
“Ne var ki sonradan sanatımı yaşayabilme mutluluğu ağır bastı ve gençlik aşkından daha güçlü olduğu anlaşıldı. Eski tutkum, insanın tamamen uyandıktan sonra hatırlayamadığı bir rüya gibi gölgelere gömüldü.”
🍃
“...gündelik işlerde becerikli olmak senin için o kadar da önemli değil, eğer sana bir şekilde sanatsal anlamda ilham vermiyorlarsa. Ama bu yüzden insanları kolaylıkla mutsuz edebilirsin.” #arayışlar #louandreassalome #salomé #kitapyorumu #bikahvebikitap
Read more
Selam ben Aslıhan<span class="emoji emoji1f64b"></span>🏻 bu kareyi çok seviyorum, aramızda kalsın sevgilim çekti<span class="emoji emoji1f499"></span> Hiçbir kalıbınıza, ...
Media Removed
Selam ben Aslıhan🏻 bu kareyi çok seviyorum, aramızda kalsın sevgilim çekti Hiçbir kalıbınıza, önyargınıza kulak asmıyor, önem vermiyor ve bir duygu barındırmıyorum önce orada bir anlaşalım. Cevap verip ifşaa ettiklerimi, canım yandığından ya da duygulandığımdan (veya sizin ... Selam ben Aslıhan🙋🏻 bu kareyi çok seviyorum, aramızda kalsın sevgilim çekti💙
Hiçbir kalıbınıza, önyargınıza kulak asmıyor, önem vermiyor ve bir duygu barındırmıyorum önce orada bir anlaşalım.
Cevap verip ifşaa ettiklerimi, canım yandığından ya da duygulandığımdan (veya sizin deyiminizle kezbanlıktan)değil paylaşmam.
Biraz farkındalık sağlamak isterim, bu mesleği 10 yıldır böyle bir bedenle yerine getiren bir kadın ya da sizin deyiminizle ÜNLÜ olarak.
Farkındalık yaratmak isterim, binlerce takipçisi olan, sevdiği işi yaptığı için sevilen ve takip edilen biri olarak.
O yüzden bu sayfada çiçek-böcek deniz-güneş fotoğraflarım daha çoktur. Çoğunda makyajım ya da çok güzel pırıltılı kıyafetlerim de yoktur O yüzden uzun uzun yazarım bazen altlarına düşüncelerimi ki, bir kişiyi etkileyebilirsem ne mutlu bana.
Kalıplarınızda ki ünlü anlayışı nedir bilemem ama bazılarınızı karşılamadığımın farkındayım. Ama karşılamak için de bir çabamın olmadığını bilmenizi isterim 😌
Bir karakterin bana uygun olduğunu düşünen yapımcı-senarist-yönetmen o kadını bana emanet eder, ben de elimden geldiğince o emanete hizmet etmek için çalışır çabalarım. O rolün Aslıhan’a uygun olduğunu düşünen merci, kaşımı-gözümü, yüzümü-saçımı, bedenimi-yaşımı gözönünde bulundurarak bir karar verirler, koca koca insanlardan bahsediyorum haaa🤫
10 yıldır teklif edilen kadınlar içinde hiç balerin, eski manken, verem hastası ya da gencecik bir genç kız vs olmadı, olamaz da. Öyle bir kadın oynamadım oynayamam. Fiziksel olarak inandırıcılığım olmaz olamaz! 38-40 bedene sahip, makyaj yapıldığında olgunlaşan 35 yaşında bir oyuncu olarak.
Bunun hem ben hem de benimle birlikte proje yapan o koca insanlar tarafından farkedildiğini ve bilindiğini unutmayın.
Yeryüzünde KADIN a dair dayattığınız hiçbir baskı, ne kadın ne de oyuncu olarak umurumda değil.
İşimi en iyi şekilde yapmak, iyi bir insan olmak ve doğa ile bir bütün olmak gibi dertlerimden başka derdim de yok. Her yıl bir ameliyat geçirmiş, genetik mirası birazcık talihsiz biri olarak SAĞLIK ve SIHHAT ten başka dileğim de.
Mutluluğun çok daha basit olduğunu, iyi olmanın da o kadar zor olmadığını düşünüyorum.
Read more
7 km üzerine #RistrettoBianco çok iyi gitti<span class="emoji emoji2615"></span>️<span class="emoji emoji1f44c"></span>🏽 Ben bu açık havadaki kardiyo günlerini kendime ...
Media Removed
7 km üzerine #RistrettoBianco çok iyi gitti🏽 Ben bu açık havadaki kardiyo günlerini kendime ve ruhuma ayrılmış zamanlar olarak nitelendiriyorum🏽 Aslında buna hepimizin ihtiyacı var, çünkü öteki türlü bir süre sonra hem bedenin hem beynin error vermesi kaçınılmaz oluyor️ Sebebi ... 7 km üzerine #RistrettoBianco çok iyi gitti☕️👌🏽 Ben bu açık havadaki kardiyo günlerini kendime ve ruhuma ayrılmış zamanlar olarak nitelendiriyorum🙏🏽 Aslında buna hepimizin ihtiyacı var, çünkü öteki türlü bir süre sonra hem bedenin hem beynin error vermesi kaçınılmaz oluyor⚡️ Sebebi çok basit; hepimiz insanız🚶🏻‍♂️Ve bu son bir haftadır şuna kafa yordum biraz.. İnsanların genelinin hayatındaki başarısızlık ya da mutsuzlukları büyük ölçüde kendi kafasının içinde yaratılmış olan “gereklilik” kavramlarından dolayı ortaya çıkıyor🤔 Bunu birçok alanda düşünebilirsiniz, kilo vermek, özel hayatınız ya da yaşamınız. Hepsi aynı kapıya çıkıyor aslında🚪 Mesela kafanızda “güzel kadın 34 beden olmalı” diye bir gereklilik yargısı yarattığınızda 34 beden olamadıkça iyi hissetmeyeceksiniz ve başarısız olduğunuzu düşüneceksiniz. Ya da 30 yaşına gelmiş herkesin “evlenip çocuk sahibi olması gerektiği” gibi bir toplumsal yargıyı kafanıza yerleştirdiğinizde yalnızken nasıl mutlu olabilirsiniz? Oysa yalnızlık da çok keyiflidir ve zamanı geldiğinde doğru insanı bulursanız (şanslıysanız) zaten o da hayatınızın güzel “yaşanmış” bir bölümü olarak geride kalacaktır. Bulamazsanız bile kimin umrunda, hayat herkesin kendi hayatıdır, her şekilde mükemmel yaşanabilir💕 Yani kafanızdaki “olmalı, etmeli, yapmalı” kavramlarını yıkmayı başarabilirseniz çok daha fazla mutlu olmanız kaçınılmaz💯 34 beden olmak zorunda değilsin, ama kendin için bir şeyler yapmalısın. Düne göre daha iyiysen geri kalan her şeyin canı cehenneme. Elinden geleni yaptın sen. Kimseye hayatının hesabını vermek zorunda değilsin. Kimsenin istediği gibi olmak zorunda değilsin. Sırf yalnız uyumamak için önüne gelenle olmak zorunda da değilsin. Herkes evlenmek, çocuk yapmak zorunda da değildir. Kim söyledi bunu? İçinden geliyorsa ne ala.. Her sabah uyandığında ilk onun yüzünü görmek isteyeceğin biri varsa, peşini bırakma ama💫 Kafandaki kalıpları yık. Ruhunun da o yıkıntılardan nasıl akıp gittiğini göreceksin.. Özgür bırak onu artık🌊 #yazdımyine #içimdengeldi ✍🏽 #coffee #today ☕️ #istanbul
Read more
 #kitapyorumu Herkese merhaba! Bugün Fatih Murat Arsal'ın ''Aşk Başka Bir Şey'' isimli kitabının ...
Media Removed
#kitapyorumu Herkese merhaba! Bugün Fatih Murat Arsal'ın ''Aşk Başka Bir Şey'' isimli kitabının yorumuyla karşınızdayım. Kitap hakkındaki düşüncelerime geçmeden önce biraz sohbet etmek istiyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki benim Fatih Murat Arsal'ın kalemiyle tanışmam ... #kitapyorumu
Herkese merhaba! Bugün Fatih Murat Arsal'ın ''Aşk Başka Bir Şey'' isimli kitabının yorumuyla karşınızdayım. Kitap hakkındaki düşüncelerime geçmeden önce biraz sohbet etmek istiyorum.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki benim Fatih Murat Arsal'ın kalemiyle tanışmam bundan yıllar öncesine kadar uzanıyor. Ephesus Yayınları yazarın kitaplarını basmadan önce bile benim telefonum FMArsal PDF'lerinden geçilmiyordu. Canım sıkıldıkça açar açar okurdum.
Tüm kitaplarını defalarca kez okumuş bir insan olarak yazarın diline, yaratmış olduğu karakterlere, olaylara, hatta ve hatta noktasından virgülüne kadar her şeyine hakim olduğum konusunda kalıbımı basar, gözlüklerimi de takarım. 😏😎
Ephesus Yayınları yazarın kitaplarını çıkarmaya başladığı zaman nasıl sevinmiştim! Daha dün gibi hatırlıyorum. Çıkar çıkmaz satın almıştım. O zamandan bu zamana kapaklar defalarca kez değiştiği için kitaplarım, ayağının birine farklı, birine farklı çorap giymiş misali birbirleriyle alakasız duruyorlar. Ama olsun. Eskilerden olmak bunu gerektirir. 😌
Hadi şimdi lafı daha fazla uzatmadan Aşk Başka Bir Şey'i incelemeye başlayalım.
Bu kitabımızda sorumsuzca yapılan bir kazanın sonucunda kaderin birbirinden farklı iki insanı karşı karşıya getirmesini okuyoruz. Bir tarafta kazada tüm ailesini
kaybeden Harun. Diğer tarafta ise erkek kardeşi bu kaza yüzünden hapse giren Işıl.
İntikam almak isteyen Harun karşısındaki kadınının kardeşi için her şeyi göze alabileceğini nereden bilebilirdi ki?
Onun inatçı kişiliğinden bihaber olan karakterimizin yaptığı bir blöf ikisinin de hayatını sonsuza kadar değiştirecekti. Bir anda Harun’un karşısına çıkan Işıl bu adamın öfkesinin hedefi olacaktı. Ve belki de, birlikte imkansız bir aşka doğru sürükleneceklerdi?
Bir FMArsal klasiği desem yanlış olmaz sanırım? Hepimiz yazarın kitaplarını okurken neler olacağını tahmin ediyoruz ama yine de kaleminden vazgeçemiyoruz. Çünkü Fatih Murat Arsal kitapları bağımlılık yapıyor dostlarım!
Ben FMArsal’ın her kitabını ayrı seviyorum. Ama hepimizin bir favorisi var öyle değil mi? 😌
Benim favorim Tutku Serisi. ☺️
Peki sizin favori seriniz veya kitabınız hangisi?
Cevaplarınızı bekliyorum. 🌸
Puanım: 5/4
Read more
selam nasılsınız? henüz tanışmayanlar olabilir kendisiyle, bu kızçe pilea<span class="emoji emoji1f60d"></span> uzun ismi pilea peperomioides. ...
Media Removed
selam nasılsınız? henüz tanışmayanlar olabilir kendisiyle, bu kızçe pilea uzun ismi pilea peperomioides. bizde çin parası çiçeği olarak da biliniyor. bakımı kolay, çabuk serpilen bir bitkipara ve şans getirdiğine de inanılıyormuş, hadi bakalım koleksiyonumda bir adet mevcut ... selam nasılsınız? henüz tanışmayanlar olabilir kendisiyle, bu kızçe pilea😍 uzun ismi pilea peperomioides. bizde çin parası çiçeği olarak da biliniyor. bakımı kolay, çabuk serpilen bir bitki💚para ve şans getirdiğine de inanılıyormuş, hadi bakalım🍀 koleksiyonumda bir adet mevcut ve şansımı bekliyorum😋 aslında şanslıyım sanki... şans diyince aklıma öncelikle para pul gelmiyor benim. ne çok getirisi olan bir iş ne prestijli (o ne demekse) şatafatlı bir yaşam, evler arabalar yazlıklar... beden ve ruh sağlığım olabildiğince yerinde🤔 şansım -aslında hepimizin- sevdiğim, hayatımdaki insanlar ve tutkunu olduğum işle uğraşabilmektir... bitkiler aracılığıyla insanlarla bağ kurmak, paylaşabilmek, büyük bir şeyin parçası olduğumu ve o bağı her gün hissedebilmek. bunlar paha biçilmez şeyler. evet, insanlarım... özellikle de kadınlar. aslında bununla ilgili epey uzun bir yazı yazmıştım ama kısalttım (bu kısa hali) hemcinslerimi burada övmek ve onaylanmak kaygısında değilim, değiliz elbette. ancak gerçekler ve içimden gelen bunlar. yaşadığım, hatırladığım, bana iyi gelen, ilham aldığım çoğu şeyde şahane kadınlar vardı ve varlar. burada da hala yüzyüze gelemedigimiz ama tanısak birbirimizi çok seveceğimizi bildiklerim var. elbet bir gün buluşacağız🍀 bi kere tanıdığım en akıllı ve çalışkan insan bir kadın. futboldan da en iyi anlayan kişi bir kadın. elbet herkes herkesle anlaşamaz, herkesin anlaşmasına kimse karışamaz. birbirimizin kurdu olduğumuz filan da hikaye gibi geliyor bana. bunun kadınlıkla alakalı değil bir kişilik meselesi olduğunu düşünüyorum. daha fazla uzatmadan demem odur ki şansımız sağlığımız ve sevdiğimiz, fiziken değilse de hep yanımızda olanlardır (bunlar yalnızca insan canlısı olmak zorunda da değildir) ha bir de gerçekten sevdiğiniz şeyleri yapabilmek özgürlüğüdür. sevdiğiniz şeyi bulmak da bambaşka bir yazı konusudur...😉 🍂bilgi ve sipariş👉DM
#nomadplants #göçebebitkiler #nomadic #pilea #pileapeperomioides #çinparasıçiçeği #kişiyeözel #hediye #gift #seramik #saksı #ceramics #planter #handmade #elyapımı #tasarım #decoration #dekorasyon #bitki #çiçek #plantsofinstagram #plantstagram #flowersofinstagram #luck #plantaddict #perfectmatch #easycareplants
Read more
Guatemala'da erkeklerle beraber ağır inşaat işinde çalışan, kum karan, tuğla taşıyan kadınlar ...
Media Removed
Guatemala'da erkeklerle beraber ağır inşaat işinde çalışan, kum karan, tuğla taşıyan kadınlar gördüm. Ziyaret ettiğim yerli köylerindeki kadınların çalışma şekli ise neredeyse insanüstüydü. Sırtında bir bebek, karnında bir başka bir bebek doğum yapacağı güne kadar tarlada, bağda, ... Guatemala'da erkeklerle beraber ağır inşaat işinde çalışan, kum karan, tuğla taşıyan kadınlar gördüm. Ziyaret ettiğim yerli köylerindeki kadınların çalışma şekli ise neredeyse insanüstüydü. Sırtında bir bebek, karnında bir başka bir bebek doğum yapacağı güne kadar tarlada, bağda, bahçede çalışan kadınlar gördüm. Eşi hamakta uyurken kendisi toprak üstünde uyuyan, üstüne üstlük bir adı bile olmayan gencecik bir kız gördüm. Köpeğin bile adı varken inanamadım. Defalarca sordum ama kızın bir ismi yoktu. Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nden sadece bir gün önce tanıştığım Wayuu yerlisi Naire ise dört yıldır tek bir damla yağmurun yağmadığı Kolombiya'da çölün ortasındaki Cabo De La Vela kasabasında yaşıyordu. Yaptığı çanta ve el işi ürünlerini bu bölgeye çok nadir gelen yabancılara satarak hayatına devam ediyordu. Ertesi gün insanlar Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarken Naire'nin dünyada böyle bir gün olduğundan haberi bile yoktu. Tahmin ediyorum ki biraz önce bahsettiğim pek çok kadın da böyle bir günden bihaberdi.
Kadın olmanın zorluğundan hep dem vuruluyor ama inanın bazı yerlerde kadın olmak çok daha zor...
ROTASIZ SEYYAH YOL HİKAYELERİ | MEHMET GENÇ
📷: @semperbeatus
#ephesusyayınları #rotasızseyyah #yolhikayeleri #book #kitap #kitapkurdu #reader
Read more
Kapan bitti.. Öncelikle şunu söylemeliyim ki yazarın Ölüm Meleği kitabını okuyup seven herkesin ...
Media Removed
Kapan bitti.. Öncelikle şunu söylemeliyim ki yazarın Ölüm Meleği kitabını okuyup seven herkesin çok keyif alacağı aşırı entrikalı bir kitaptı. Aralarında 40 yaş fark olan bi iş adamının dünyalar güzeli gencecik gören herkesin aklını başından alan karısını öldürmek için bir kiralık ... Kapan bitti..
Öncelikle şunu söylemeliyim ki yazarın Ölüm Meleği kitabını okuyup seven herkesin çok keyif alacağı aşırı entrikalı bir kitaptı.
Aralarında 40 yaş fark olan bi iş adamının dünyalar güzeli gencecik gören herkesin aklını başından alan karısını öldürmek için bir kiralık katil tutması ile başlıyor kitap. Tuttuğu kiralık katilin bir heykeltras olması işleri biraz karıştırıyor ama olsun 😂
Kitap her ne kadar polisiye türünde olsa da daha çok bir aile dramı ve içten pazarlık üzerine kurulu. Karısını öldürmek için kiralık katil tutan bir adamın aslında evdeki hesabının çarşıya uyup uymayacağını tecrübe ettiği bir kitaptı genel olarak.
Başlarda kitabın konusuna adapte olmak biraz zor geldi anlamlandıramadığım şeyler oldu ama ilk 70 sayfadan sonra kitap öyle bir hal aldı ki elimden bıraktıkça hep acaba kim kime ne yapacak diye meraktan çatlarken buldum kendimi 😂
Kitap bir kişi ağzından ama farklı karakterlerin yaşadıklarını bölüm bölüm anlatıyor. Yani bir bölümde gözlemci anlatıcı Vahap Şanlı'yı anlatırken sonraki bölümde aynı olayın Ada Şanlı tarafını anlatıyor. Kiralık katil Sezgin ve sonradan dahil olan iki kişinin daha anlatımı mevcut.
Yazarın kesinlikle toplumdaki evlilik sistemini ve zenginlik kavramını eleştirdiğini düşünüyorum. Sırf parası için evlenen fakat mutsuzluktan ölen çiftlerin eleştirisi vardı kitapta. Ha bir de güzellik kavramını çok eleştirdim ben. Evet Ada çok güzel bir kadın fakat bana göre insan güzelliğinin ne kadar farkında da olsa onu insanların gözüne batırmamalı. Kadın kendinin o kadar farkında ki önüne gelenin kendine aşık olduğunu biliyor ve bi de bunu pat diye karşıdaki adama söylüyor. Sevmem ben böyle kadınları 😂
Kitapta bir entrikalar bir entrikalar kim kimle kim kimle değil kim doğru söylüyor kim oyun oynuyor derken kitap bitiyor zaten 😂😂
Ben seviyorum Osman Aysu kalemini. Ölüm Meleği de çok güzeldi okumayan varsa kesinlikle tavsiye ediyorum. O kitapta yazar öyle bir ters köşe yapmıştı ki bi an olayların gidişatını şaşırmıştım ki Kapan da aynı şekilde 😇
Bence okuyun yani 😉
.
KAPAN | OSMAN AYSU
📷: @ayseninktpligii
#ephesusyayınları #osmanaysu #kapan #likes4likes #bookstagram #follow4follow #followforfollow
Read more
Beni takip edenlerin çoğu çocuk, genç ve anne... Ayrıntılı yazılar paylaşmak istemedim, o 3 yaşındaki ...
Media Removed
Beni takip edenlerin çoğu çocuk, genç ve anne... Ayrıntılı yazılar paylaşmak istemedim, o 3 yaşındaki meleğimizin yaşadıklarını okusunlar korksunlar istemedim... Dünyada keşke hep iyi insanlar olsa da bu öğretileri öğretmek zorunda kalmasak... Erkektir yaparla büyütülen bir milletiz ... Beni takip edenlerin çoğu çocuk, genç ve anne... Ayrıntılı yazılar paylaşmak istemedim, o 3 yaşındaki meleğimizin yaşadıklarını okusunlar korksunlar istemedim... Dünyada keşke hep iyi insanlar olsa da bu öğretileri öğretmek zorunda kalmasak... Erkektir yaparla büyütülen bir milletiz malesef... Kadını susturan erkeği yücelten.. Bu günümüzde bile değişmeden iğrençleşerek kamu kurumlarında bile erkeğin suçunu ört pas ederek devam etmekte... Dini ağzına pelesenk etmiş kişilerin bile ne kadar taciz yanlısı olduğu bir ülkede yaşıyoruz... Türkiye’de kadın olmak zor deniliyordu ya, çocuk olmak inanın daha da zormuş.
Bu insanlarla aynı havayı aynı metroyu aynı okulu aynı iş yerini soluyoruz belki de...
Belki de aynı evi... Bir baba eşi kanserle mücadele ederken eşine de kızına da bu iğrenç şiddeti uygulayabiliyor... Ve üstü devlet memurlarımızca kapatılabiliyor.
Yapanla da bunu ört pas edenle de aynı dünyayı paylaşmaktan utanıyorum.
Kadını, çocuğu, hayvanı bir cinsel obje olarak gören bu insan dışı varlıkların sadece can çekişe çekişe ölmemesini tüm ömrü boyunca acı çekmesini istiyorum... Ben evime giderken takip edilmek istemiyorum. Korktuğumda “geliyorum babacığım köşeden mi alacaksın beni” demek istemiyorum. Yemek siparişi verdiğimde evde biri varmış gibi seslenmek istemiyorum. Standlarda çocuklar alışmasın diye kucağıma vermek istediklerinde dahi almıyorum. Onlara sevgimi vermek isterken kaçmak istemiyorum... Çocuk istismarında dünya da 3. Sıradayız. Eğitim de 77.
Yeterince açık değil mi şuan geldiğimiz durum?
#çocukbedenimedokunma #çocukistismarınahayır #tecavüzmeşruiseidamhaktır #tecavüzdeğilcinayet
Read more
İLK VE SON AŞKIMA... Kız babası olmak başkadır.. Başka bi özeldir,zordur ağırdır yükleri.. ama ...
Media Removed
İLK VE SON AŞKIMA... Kız babası olmak başkadır.. Başka bi özeldir,zordur ağırdır yükleri.. ama başkadır işte bambaşka.. İlk aşktır kız babası olmak aslında.. ilerde seveceği adamların yol göstericileridir biraz... bazende ürkütücüdür... Senden başkasına aşık olacaktır gün gelecek ... İLK VE SON AŞKIMA... Kız babası olmak başkadır.. Başka bi özeldir,zordur ağırdır yükleri.. ama başkadır işte bambaşka.. İlk aşktır kız babası olmak aslında.. ilerde seveceği adamların yol göstericileridir biraz... bazende ürkütücüdür... Senden başkasına aşık olacaktır gün gelecek ve o gün hiç gelmesin isterler içten içe..:) en özelide vicdanlıdır kız babaları.. Gözleri sevgi doludur.. Söyleyemez bazen sevdiğini ama hissettirir ve sen bunu her an hissedersin.. Uzakta olsa da sesinden anlar mutsuzlugunu ve öyle bir zamanda öyle bir şey söyler ki siler bütün hüznünü.. yeniden umut verir sana.. koyverme der aslında sakın vazgeçme der.. Sen babanın kızısın asla pes etme der cümlelere dökmesede sen anlarsın demek istediği şeyi.. Bir babanın kızı olmak mı? daha güzeldir ama hele ki aşık bir kız evlatsa bu başarmışsındır layık baba olmayı.. Babasına aşık kızlar hep biraz çocuk kalırlar biraz şımarık en güzelide herşeye rağmen masumiyetlerini kaybetmezler korkudan değildir o aşktandır ilk aşkını yanıltmak istememelerindendir.. hata da yaparlar her insan her evlat gibi ama hataları bile güzeldir masumca yaparlar,babalarına aşık kızlar.. Büyümüş gibi davransalarda hiç bir zaman büyümek istemezler hep ilgi görmek korunmak isterler.. Sana aşık bir kız evladın varsa başarmısındır demektir.. Korkma asla korkma her ne olursa olsun bil ki evladın seni asla utandırmayacak o ilk aşkını asla hayal kırıklığına ugratmayacaktır.. zorluklar çeksede göğüs gereçektir her zorluğa, tıpkı babası gibi güçlü duracaktır çünkü öğrenmiştir zorluklarla mücadeleyi ilk aşkından.. Sen benim bu hayatta başıma gelen en güzel aşksın canım babam.. Herkes baba olamıyor maalesef ben şanslı doğanlardanım işte doğuştan şanslı olanlardan.. çünkü benim dağ gibi babam var arkamda.. Babalar günün kutlu olsun ilk ve son aşkım..💜Seni tahmininden de çok seven şımarık kızın Buse’n... Veee tabiki canım dedem görüyorsun hissediyorsun biliyorum..çünkü bende hissediyorum yanıma gelişlerini.. bana güç verişlerini.. ölüm yürekten bağlı olanları asla ayıramaz.. asla.. Bi tanecik torunun inan seni hiç unutmuyor ve inan sözlerin hala kulagında yaşıyor... 🙏🏻
Read more
Rahmetli anneannem,çarşamba günleri dedem pazardan eşyaları getirince yeşillikleri ayıklar ...
Media Removed
Rahmetli anneannem,çarşamba günleri dedem pazardan eşyaları getirince yeşillikleri ayıklar ve yıkardı.Ardından mutfağındaki ek dolabın üzerine serdiği temiz örtünün üzerine yeşilliklerini birbirine karıştırmadan dizip,kuruturdu. Dedemin vefatından sonra da bu düzen değişmedi. ... Rahmetli anneannem,çarşamba günleri dedem pazardan eşyaları getirince yeşillikleri ayıklar ve yıkardı.Ardından mutfağındaki ek dolabın üzerine serdiği temiz örtünün üzerine yeşilliklerini birbirine karıştırmadan dizip,kuruturdu. Dedemin vefatından sonra da bu düzen değişmedi. Ne zaman maydanoz görsem, hep onun cam kavanoza koyduğu yıkanmış maydanozları aklıma gelir. Annem de böyle yapardı,ama her zaman değil. Annem bunu yapmadığında, yeşillikleri ayıklayıp kağıda sarardı. Gazete kağıdı vb gibi kağıtlara sarıp, poşetlerdi.Yıkarsa daha çabuk çürüdüğünü düşünürdü. Kağıt içinde nemin de gidip daha uzun ömürlü olduğunu söylerdi.Ama birgün anneannem, annemin dolabında yıkanmamış yeşillikler olduğunu görünce "sen kendine kadın mı diyorsun?"🙈demişti. Bunu elyaf yorgan mevzusunda da hem böyle deyip hem de ardına”nasıl annesin?” diye de eklediğini unutmuyorum,yazarken de gülümsetti😊Anneannem değişik,eserekli kadınlardan idi. Ama bu ve bunun gibi katkılarını miras gibi aldık. Bugün bakıyorum da onların yaşadıkları hayata verdikleri değer; tüketerek varolma savaşı vermenin aksine,özen göstererek,kıymet atfederek nefes alabildiklerini gösteriyor.
Dün uzun bir aradan sonra birkaç tabak ve kase satın aldım. Malum özellikle de büyük firmalar 1 tabak için 3-5 kağıt ile sarıyorlar. Tamam kötü niyet yok.Ama bunun bir dönüşümü de yok.Olsa ve onlar tekrar bir başka satın alma da karşımıza çıksa, tamam diyeceğiz. Kağıtları güzelce katladım ve bunları bir şekilde kullanmalıyım diyerek kenara koydum. Sabah dün aldığım yeşillikleri tanzim ederken"aaa o kağıtlara sarabilirim"diyerek yer bulmuş oldum. Yeşilliklerle uğraşıp, böyle bir düzene koyunca ruha da ne denli iyi geldiğini bir kez daha anladım. İnsanın kıymet vererek yaşadığı hayatın; vicdan,merhamet,hakkaniyetli olmak gibi insan olmanın özüne dair hallerimizi nasıl etkilediğini de bir kez daha tecrübe etmiş oldum. Hayatımızda edindiğimiz sıkıntılı hallerin de aslında bu hoyratlıktan,etrafımızı idrak etmemekten olduğunu da acı olarak tekrar tekrar farketmiş de oldum. Bunları farkedip de dile getirmezsek olmayacağını bilerek de buraya not düşmemin gerektiğini de...
Devamı yorumlarda👇🏻
Read more
İstediğim Hayat "7. Bölüm" <span class="emoji emoji2199"></span><span class="emoji emoji2b07"></span><span class="emoji emoji2198"></span> "Hayallerimden bahsediyorum çevreme, yakınlarıma; özenmediğim, ...
Media Removed
İstediğim Hayat "7. Bölüm" "Hayallerimden bahsediyorum çevreme, yakınlarıma; özenmediğim, içimden gelen hayalleri... Ben bu hayatı yaşamak istiyorum. Ne bir başkası için, ne de bir başkası gibi..." derken Kadın, Adam da tamamlayarak devam etti: "Bir zamandan sonra hayallerinin ... İstediğim Hayat "7. Bölüm"
↙⬇↘
"Hayallerimden bahsediyorum çevreme, yakınlarıma; özenmediğim, içimden gelen hayalleri...
Ben bu hayatı yaşamak istiyorum. Ne bir başkası için, ne de bir başkası gibi..." derken Kadın, Adam da tamamlayarak devam etti: "Bir zamandan sonra hayallerinin heyecanını yitirtenlere anlatmak istemiyorsun. İlgisiz tavırların yanında "Yapamazsın, edemezsin..." söylemleri fazlasıyla şevkini, enerjini ve arzunu zedeliyor. Çünkü, bu insanlar yabancı değil, yakının, sevdiklerin ve seni sevdiğini düşündüklerin...
Kötü bir niyetle söylenmediği daha ağır basıyor hislerimde. Ancak herkesin bir olmadığı ve kendinin yapamadığını yada yapamayacağını düşündüğünü, karşısındakine de kabul ettirmemeli insan. 'Ya yapamazsa'yı bir kenara koyup, 'Ya yaparsa'ya yönelip, bu yönde destek olmak daha verimli olmaz mı?
Bunları göz önünde bulundurarak, anlatmayı pek tercih etmiyorum. Yaşayıp göstermek daha tutulabilir geliyor. Eğer yaşadıklarımdan kendinde birşey bulan varsa, zaten örnek bulacaktır karşısında ve gayret için destek olacaktır."
Kadın, tamamlandığını hissettiği güvenle, çok kısa bir detayla, gerekli gerekli gördüğü bir kısmı da ekledi: "Hayat buna izin vermiyor" cümlesi yerine, "Ben birşeylerden fedakarlık edebilir miyim?" dediğimiz ve karşılığını verebildiğimiz vakit, belki bahsettiğimiz hayatı yaşayabiliriz. Sadece biz değil, toplum olarak da, daha verimli olacağımızdan hiç şüphem yok, en azından günümüze kıyasla..."
Read more
SEVGİ DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ BEREKETİ HAZİNESİ NEFESİ KALPATIŞI VE GÜZELLİĞİ.Allahım insan ...
Media Removed
SEVGİ DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ BEREKETİ HAZİNESİ NEFESİ KALPATIŞI VE GÜZELLİĞİ.Allahım insan olmak çok güzel TEŞEKKÜR EDERİM.Diana‘yı ayrı bir seviyorum,çocukken her onu gördüğümde ‘büyüyünce bende tıpkı ONUN gibi milyon çocukların gönüllerinde yer almak istiyorum’ demiştim.bir ... SEVGİ DÜNYANIN EN BÜYÜK NİMETİ BEREKETİ HAZİNESİ NEFESİ KALPATIŞI VE GÜZELLİĞİ.Allahım insan olmak çok güzel TEŞEKKÜR EDERİM.Diana‘yı ayrı bir seviyorum,çocukken her onu gördüğümde ‘büyüyünce bende tıpkı ONUN gibi milyon çocukların gönüllerinde yer almak istiyorum’ demiştim.bir hayaldi ama çok sağlam bir güç ile sarıldım bu hayalime.Son nefesi verdiği o tunelden geçerken bile iz kalıyordu derinlerimde,düşündürüyordu beni, kadın olmayı ne güzel yansıtırdı o gözlerindeki sevgi.yıllar sonra.Ve kendime ilk aldığım yüzük ise meğer Diana’nın yüzüğü denilirmiş, otobüste yanıma oturan yaşlı alman bir ninem görmüş ve ‘diananın yüzüğü nede güzel’ demişti, nede bilmeden alıp takmışım meğer ki..Şimdi herşeyi daha iyi anlayabiliyorum şükürler olsun,ozaman çocuktum kocaman bir yüreğin içinde şimdi dünyalar sığmıyor küçüçük bedenime.kendimi bulmanın bahtiyarlığını yaşıyorum.ben daha ne isterim ki #princessdiana #love #prensesdiana #prenses #seni #kraliçe #yapan #yürek #iman #insanlığın #insan #seviyorum #çocuklar #aşk #huzur #hayal #hayalim #nefesim #umudum #hzhatice #hzmeryem #hzayse #hatice #hzfatima #güzelkadınlar #yürekli #kadınlar #izbırakanlar #dua #yüzük
Read more
Kadın Doğum uzmanıyım ama biliyorsunuz ki aynı zamanda Cinsel Terapistim... O Yüzden Anlattım <span class="emoji emoji1f44e"></span>🏿<span class="emoji emoji1f44e"></span>🏿<span class="emoji emoji1f44e"></span>🏿<span class="emoji emoji1f44e"></span>🏿 öyle ...
Media Removed
Kadın Doğum uzmanıyım ama biliyorsunuz ki aynı zamanda Cinsel Terapistim... O Yüzden Anlattım 🏿🏿🏿🏿 öyle bir noktadayız ki ülke kadınları olarak, erken mi gelmiş, geç mi kalmış adam, zerre farkı da yok kıymeti de. Vitrin mankeni olsa anca bu kadar hissederdi kadın bu gelmeleri, ... Kadın Doğum uzmanıyım ama biliyorsunuz ki aynı zamanda Cinsel Terapistim...
O Yüzden Anlattım
👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿
öyle bir noktadayız ki ülke kadınları olarak, erken mi gelmiş, geç mi kalmış adam, zerre farkı da yok kıymeti de. Vitrin mankeni olsa anca bu kadar hissederdi kadın bu gelmeleri, gitmeleri yahu! Ön sevişme hak getire. Ereksiyon akabinde icraat ve hemen sonrasında nekahat. Dön poponu yat.
Bizde sevişmeler, istisnalar olmakla birlikte genellikle erkeğin orgazmı ve kadının ‘hani bana hani bana’sıyla sona eriyor ve bu serzeniş de erkeğin horlamalarına takılıp kaynıyor.
Araştırmalar Türkiye’de kadınların aşağı yukarı %20’sinin orgazm olduğunu söylüyor ve tek eşli bir toplumsal yapımız olduğu (en azından kadın açısından böyle olduğunu) göz önünde bulundurursak ülkedeki kadınların %80’i orgazm olamadan yaşıyor ve ölüyor.
#Orgazm ın iyi ve gerekli bir şey olduğunu nerden anlıyoruz biliyor musunuz? Erkeklerin onu bize bırakmamasından.😉Evet kötü bir şey olsaydı, yorucu, bezdirici, yıpratıcı olsaydı tüm haklarıyla bizdeydi, yalan mı?
Şaka bir yana, Türkiye’de kadınların orgazm oranı gerçekten can sıkıcı. Birkaç yıl önce 60lı yaşlarında bir danışanım ‘ölmeden orgazm olmak istiyorum kızım’ diye geldiğinde, belki de çoğu insanın gülebileceği bu öyküdeki dram canımı çok sıkmıştı. Durumu zaten biliyordum ama karşımda kanlı canlı bir insanın, hayatının sonuna yaklaştığını ve çok önemli bir eksiği olduğunu, onu tamamlayıp tatmadan gitmek istemediğini söylemesi, bunu yaparken utançla karışık bir coşku taşıması inanın hiç de komik değildi. Bu defa güldürmedi, kısaca ve anlaşılır biçimde özetlemek gerekirse; cinsel uyarım ve zevkin çıktığı en yüksek noktadır. Orgazm, nefesi sıklaştırır, kalp atış hızını ve basıncını artırır, göz pupüllerini büyütür, dudakları koyulaştırır, göğüs uçlarını belirginleştirir ve klitorisi de ıslatarak daha sert bir kıvama getirir. Terlemeyi ve artan vücut ısısını da unutmamak lazım elbette.Erkekler yalnızca kendi penislerinin büyüdüğünü sansalar da kadının vajeni de büyür ve genişler, biz bunun havasını atıp kıraathane sohbetlerine, arkadaş iddialarına taşımayız tabi 👎🏿👎🏿👎🏿
https://www.divakadin.com/kadinda-orgazm-bozuklugu
Read more
ERKEKSEN KADIN OL!!! 9 ay karnında insan besle, doğur ,büyüt ,evlat ver . Hanım ol , eşin geldiğinde ...
Media Removed
ERKEKSEN KADIN OL!!! 9 ay karnında insan besle, doğur ,büyüt ,evlat ver . Hanım ol , eşin geldiğinde o hangi halde olursa olsun ,bakımlı ol ,güleryüzle karşıla Eşin başka tene dokunsun affet “kaçamak yaptı de “ sen yapınca öl namus temizlensin Çalıştığın yerde patron, müdür elle sözle ... ERKEKSEN KADIN OL!!!
9 ay karnında insan besle, doğur ,büyüt ,evlat ver .
Hanım ol , eşin geldiğinde o hangi halde olursa olsun ,bakımlı ol ,güleryüzle karşıla Eşin başka tene dokunsun affet “kaçamak yaptı de “ sen yapınca öl namus temizlensin Çalıştığın yerde patron, müdür elle sözle taciz etsin tepki verince işten atıl . Toplu taşımaya bin hiç tanımadığın insan sana dokunup haz alsın . Yaradılışından ötürü her ay türlü sancılar ve ruh hali değişimi yaşa ve bunu kimseye belli etme
Haklı olduğunda hakkını ararken dayak ye ve kendini savunma hakkın olmasın . Daha çocuk iken en güvendiğin adam sana tecavüz etsin ve bu travma ile sağlıklı hayat yaşa . Sabaha kadar yazsam bitmez Kadınların Toplumdaki yerini
Başta Rahmetli Anneciğim ,Tüm şehit Anneleri Toplumda yaşayan Tüm Kadınların ve sahip olduğum en değerli hazinem Biricik kızım MERVEM olmak üzere tüm KADINLAR’ın yukarıda belirttiğim yaşanmışlıklarından ötürü utanarak 8 mart Dünya kadınlar gününü kutluyorum. #tbt❤️ #8mart #kadınlar #gününüz #kutlu #olsun #şiddetehayır #tecavüzesessizkalma #çocuğadokunma #kadınısev
Read more
Ülkede kadın olmak, çocuk olmak hatta hayvan olmak bile çok zorken artık susmamalıyız. Bu ülkedr ...
Media Removed
Ülkede kadın olmak, çocuk olmak hatta hayvan olmak bile çok zorken artık susmamalıyız. Bu ülkedr hepimiz aynı huzurla ve güvenle nefes alabilmeliyiz. Sokağa korkmadan çıkmalı, çocuklarımızı korkmadan parka götürebilmeli hatta hayvanlarımızı korkmadan gezdirebilmeliyiz. Kadına ... Ülkede kadın olmak, çocuk olmak hatta hayvan olmak bile çok zorken artık susmamalıyız. Bu ülkedr hepimiz aynı huzurla ve güvenle nefes alabilmeliyiz.
Sokağa korkmadan çıkmalı, çocuklarımızı korkmadan parka götürebilmeli hatta hayvanlarımızı korkmadan gezdirebilmeliyiz.
Kadına uygulanan şiddettin ve tecavüzün kılıfını, ya o eteği giymeseydi ya da tahrik etmeseydi dendi.
Hayvana uygulanan tecavüzün kılıfı ise rızası vardı kuyruk salladı dendi.( hayvanın size olan iyi niyetini ciddi derecede yanlış anlamışsınız.)
Küçüçücük kızlarımız daha ellerinde oyuncakları varken ya evlendirildi ya da kendi çocukken bir çocuğa hamile bırakıldı. Neden çünkü töre,örf ve adetlerimiz böyleymiş.
Tüm bunlara isyan ederken minicik bir bebekten,3 yaşındaki bir çocuktan ne istediniz be...
Hiç bir küfür sizi tanımlamaya yetmiyor.
Artık susmamalıyız. Sustukça bu insanımsı yaratıklar cezalarını bulmuyor bulmadıkçada bu olaylar hep artıyor.
#çocuklarınsesiolsusma #
#kadınlarınsesiolsusma #
#hayvanlarınsesiolsusma #
#insanlığınsesiolsusma #
#vicdanınınsesiolsusma #
Read more
OKURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM! Bu yazıyı çok yakın bir arkadaşımdan aldım dksksk<span class="emoji emoji1f605"></span>: "İnsan illa ki ...
Media Removed
OKURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM! Bu yazıyı çok yakın bir arkadaşımdan aldım dksksk: "İnsan illa ki sever. Kimi çok sever, kimi az;kimi sevgisini belli eder, kimi etmez. O kişiden kişiye göre değişen birşey. Bazıları da utangaç olur, ne kadar istese de yaklaşamaz, konuşamaz... Bazen rahatsız ... OKURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM!
Bu yazıyı çok yakın bir arkadaşımdan aldım dksksk😅:
"İnsan illa ki sever. Kimi çok sever, kimi az;kimi sevgisini belli eder, kimi etmez. O kişiden kişiye göre değişen birşey. Bazıları da utangaç olur, ne kadar istese de yaklaşamaz, konuşamaz... Bazen rahatsız eder bu karşı tarafı, sırf yazışmakla olur mu diye. Ama her insan aynı olamaz. O yüzden çiftler, birbirlerine örnek gösterseler de bu pek bir işe yaramaz. Neden niye soruyorsanız, utangaç erkek, kadının arkadaşı utangaç değil diye "Ben de utangaç olmamalıyım." demez ki. Hangimiz der bunu? Herkesi olduğu gibi kabul etmek gerekir. Utangaç olmak hep neden kötü nedenlere bağlanıyor ki? Çok cesur olmak muhteşem birşey mi sanıyorsunuz? Ya ben cesurum ben herşeyi yaparım edası? O rahatsız etmez mi sanıyorsunuz? Yaratan, utangaçlık vermiş kimine, kimine deli cesareti. 2 tür insanın da iyi-kötü yönleri var. Herkes eşit, kimse kimseden özel değil, o yüzden kimse "Benim sevgilim utangaç." diye yakınmasın. Utangaç da alışır elinde sonunda, onun elinde bu. Cesur olan da istese cesaretini egosu yapar, zor mu sanki? O yüzden, bu yazıyı okuyan herkes, sonra tekrar bir düşünsün yaşadıklarını, yaptıklarını, hatalarını, onun hatalarını, onun yaptıklarını... Kimse bir diğerinden güzel ya da çirkin değil. Daha çirkin diyelim, içine baktınız mı? İç güzellik önemli diyenlerin hangisi daha az güzel olanın içine baktı? O yüzden, insanlara karşı ön yargılı olmayın, aynı şey çiftler, sevgililer için de geçerli. Bu utangaç, bu bununla resim çekmiş, bu bununla dolaşıyor diye önyargılı olmayın. Bir asıl olayı, aslını öğrenin işin. Okuyan herkese çok teşekkürler."
Bu yazıyı okuduktan sonra bi garip hissettim😁 Neyse, şimdilik bu kadar sonra girmeye çalışıcam☺️-Damla/ @dam.2003
Read more
 #şiirmisali ! Yine bu akşam Digerleri gibi yanlızım Bir benzeri daha var Uykum yok Yakınımda ...
Media Removed
#şiirmisali ! Yine bu akşam Digerleri gibi yanlızım Bir benzeri daha var Uykum yok Yakınımda insanlar var Yanımda olanlar Ama uzak insanlar var Yağmur yağıyor dışarıda Onun bile bir buluştuğu Özlediği kavuşmak istediği birşey var Toprak kavuşucunca ne kadar Huzur veriyor ... #şiirmisali !
Yine bu akşam
Digerleri gibi yanlızım
Bir benzeri daha var
Uykum yok
Yakınımda insanlar var
Yanımda olanlar
Ama uzak insanlar var
Yağmur yağıyor dışarıda
Onun bile bir buluştuğu
Özlediği kavuşmak istediği birşey var
Toprak kavuşucunca ne kadar
Huzur veriyor insan hissediyor
Halbuki yağmurun bile hisleri var
Sinirlendiği zaman ortalığı yıkıyor
En sevdiğine kıyıyor
Ne kadar kavuşmak istesede
Özlesede kıyamasada
Islanamıyorum
Nedeni belli değil
Belkide zamanı gelmedi
Karanlık gece gibi düşüncelerim
Belki ondan
Yada insanlara güvenim yok
Yada ben güvenilmez biriyimdir
Yada doğru zaman gelmedi
Kaderini insan mı yazar
Yoksa kaderini mi Yaşar
Değişiyor fikirler insana göre
Kendine doğru olan şeyi inanıyor
Ne yaparsan yap yanılıyor
İnsan
Anlamak zor demiyorum
İMKANSIZ
İnsanı
Neden
Niye
Niçin
Nasıl
Bilmez insan ruhu
Her ne kadar canım ole istedi desede
Ben buyum desede
İçinde olanları bilemeyecek kimse
Kendine bile itiraf edemeyecek
Çoğu zaman
Anlaşılamayan tek canlı türü
İNSAN
Kendin olmak istiyorsun
Karar veremez insan
Her insan aslında
Dövme yaptırmak istersin örnek
Ailem ne der diye düşünüyorsun
Ailen için bile çoğu zaman kendin olamıyorsun
Ben istiyorum diyemiyorsun
İçinde kalıyor
Kendin olamıyorsun
Acıtıyor seni bunu
Ne zaman dayanamıyorum dediğinde
Geç oluyor
Pişmanlık ömür boyu insanda
Yalnızlık ömür boyu
İlişkler mi sahte
Senmi
Yanındakiler mi
Cevap bulamıyırsun
Güven duygusunu yerle bir Ettikleri için
En yakınına bile güvenemiyorsun
Kontrol ediyorsun çoğu zaman
Barış istiyoruz diyoruz
Ama en yakınımızla bile düşmanız aslında
Dediğimiz bir laf
40 yıl sırtında taşı bir gün sadece 24 saat
Moralimiz bozuk olsun anlayış olmasın
Dünyadaki en şerefsiz insan oluyoruz
İnsanların işine yaradığımız kadar mı
İyimiyiz?
Geceler uzun
Geceler kara
Uçasın gelir kanadın yara
Geceleri uyuyan insanlar mutlumu acaba
Uyuyamayan lar mı mutlu
Sorular çok
Neden hiç birine cevap yok
Seven insan gitmez
Sevseydi gitmesine izin vermezdi
Nasıl bir soru bu
Cevap ne bilen varmı
Susan kadın gitmiş diyorlar
Gitmek için bağıran kadın da var
Cevap ne bilen varmı
Uykusuz her gece
Soguk odada uyumuyorum
#tbt
Read more
Halâ izlemediyseniz izleyin derim ,sadece prenses diye hayatına masal falan demek kulağa hoş ...
Media Removed
Halâ izlemediyseniz izleyin derim ,sadece prenses diye hayatına masal falan demek kulağa hoş geliyor ama değil ,gerçekten hayatı baştan sona kalp kırıcı bir hikaye . Evlilik işin çorap söküğü gibi gelen kısmı, asıl yara küçükken ailesinden gördüğü sevgisizlikle açılıyor .Herkesin ... Halâ izlemediyseniz izleyin derim ,sadece prenses diye hayatına masal falan demek kulağa hoş geliyor ama değil ,gerçekten hayatı baştan sona kalp kırıcı bir hikaye . Evlilik işin çorap söküğü gibi gelen kısmı, asıl yara küçükken ailesinden gördüğü sevgisizlikle açılıyor .Herkesin bir hikayesi olduğuna inandığımızda ve hayatların istisnasız dışarıdan göründüğü gibi olmadığını anlamaya başladığımızda ön yargıların nasıl manâsız olduğu ile yüzleşiyor insan .Bence herkesin hayatında bir hüzünlü bir de mutlu hikayesi var.Önemli olan sonu güzel bitsin 🦋Soylular kervanı ,kendi kraliyet ailesine hiç yakıştırmadı onu ama ,dünya ayakta alkışladı bu kadını .Prenses olduğu için ,saraylı olduğu için değil ,sadece kendi olduğu için 🖤Sahici olan nasıl parlıyor değil mi ?sönmüyor hiç yaydığı ışığı ,adı bile geçse aydınlanıyor sanki .Peki Kraliçe diyelim ,onu hatırlayalım .Ne hissediyorum ?İlk aklıma gelen boyundan büyük taşıdığı kocaman çok değerli bir taç .Kraliçeden daha değerli .Başkada bir şey hissetmiyorum adı geçince .Charles’ın iki yüzlülüğü ve kraliçenin duygusuzluğuda olabilir ama bu bence başlı başına bir filmi hak ediyor .İşte manâda ✨ ışıltılı olmak bu .Sana değil tacına bakıyorlar ,diğerininse yok olduğunu sandıkları ama asla sönmeyen ışığına ...Seviyorum güçlü kadınları , dışarıya ses etmeden ,bildiğini okuyanları.Hayat aynı böyle aslında o sarayın tepesinde yaşıyor ,birileri ise dünya üstünde kendi evinde .illa aşk ,meşk olması gerekmiyor ihanetlerin ve kötülüklerin .Kötülük konusunda çok yaratıcı olan insanın bitmez senaryolarına rastlamayan var mı aramızda :) ,varsa eğer ,henüz karşılaşmamış olabilir ama mutlaka karşılaşacak buna emin olsun .Hayat ne basit aslında değil mi ? Herşeyi indirgediğinde sadece iyilikle ,kötülüğün mücadelesi kalıyor .Demek bir ikisi var ,başka da bir şey yok .Ne diyelim iyilerden olalım inşallah ve iyilerle karşılaşalım .Bu arada sizi kafanızda tacınız var diye ,sizden daha değerli bulduğu şeyleriniz var diye seven ,olmadığında ise yok diye sevmeyen insanlar varsa etrafınızda ,bence bir daha düşünün ,hangisi sahici diye .Hep söylüyorum sahici olsun ne olursa olsun .Az ,çoktur 🗝 #kalbimeiyigeliyor 🎞
Read more
Sen nasıl bir kitapsın ya. En başından sonuna dek dünya üzerinde sövmediğim erkek kalmadı. Küfür ...
Media Removed
Sen nasıl bir kitapsın ya. En başından sonuna dek dünya üzerinde sövmediğim erkek kalmadı. Küfür etmediğim yobaz kalmadı. Onlarca yerinde hüngür hüngür ağlamak istedim ama o güçlü kadın Masume ağlamamam için tuttu beni adeta. ‘Bak, ben neler yaşıyorum. Yine de mücadele ediyorum. Sen ... Sen nasıl bir kitapsın ya. En başından sonuna dek dünya üzerinde sövmediğim erkek kalmadı. Küfür etmediğim yobaz kalmadı. Onlarca yerinde hüngür hüngür ağlamak istedim ama o güçlü kadın Masume ağlamamam için tuttu beni adeta. ‘Bak, ben neler yaşıyorum. Yine de mücadele ediyorum. Sen neden ağlıyorsun.’ deyip yanımda belirecek gibi hissettim. Koskaca ibret dolu bir hikayenin baş kahramanı olup yine de 2. hatta 3. sınıf insan muamelesi görmekten kurtulamayan Masume’nin başına bundan daha kötü ne gelebilir demeyin. İki üç sayfa daha okuyun ve daha kötüsünü görün. En acısı ise son sayfada saklı. Kadın olmak ne kadar zor. Çok zor. Bu kadar güçlüyken bile zayıf diye nitelendirilmek daha da zor. Kadın-erkek herkes bu kitabı okumalı. Sadece zihniyetimizle bile insanlarda ne büyük yaralar açıyoruz, farketmemize muhakkak yardımcı olacaktır. Ve eminim, bu kitapta olan her karakter bu devir de ve her devirde hala etrafımızda olacak. #mevsimhepsonbahar #parinoushsaniee #kitap #martıyayınları #kadın #women #likethispic #like #likeme #likethis
Read more
Ne gördüysem o. Ada’yı nasıl yetiştiriyorsunuz sorunun cevabı: kalbimle. Yüreğimden ne geliyorsa ...
Media Removed
Ne gördüysem o. Ada’yı nasıl yetiştiriyorsunuz sorunun cevabı: kalbimle. Yüreğimden ne geliyorsa o. Bu anam olacak kadından gördüğüm sevgi ile büyütmek,yumuşak dokunmak,sakin konuşmak,özgür bırakmak,arkadaş olmak... Hepsini yapıyorum. Pek tabii o daha gençmiş;biiir sürü hata ... Ne gördüysem o. Ada’yı nasıl yetiştiriyorsunuz sorunun cevabı: kalbimle. Yüreğimden ne geliyorsa o. Bu anam olacak kadından gördüğüm sevgi ile büyütmek,yumuşak dokunmak,sakin konuşmak,özgür bırakmak,arkadaş olmak... Hepsini yapıyorum. Pek tabii o daha gençmiş;biiir sürü hata yapmış. Analar da hata yapıyor. Ama işte arkadaş olup o hataları konuşunca insan o zaman kendi çocuğuna yapmıyor aynılarını. “Annem bana bunu iyi ki yaptı; ben de kızıma yapayım. Annem bunu bana keşke yapmasaydı; dur ben bunu yapmıyım.” Mevzu bu. Kızlar analarıyla konuşabilsin bence her şeyden önemlisi o. ♥️
Read more