Loading Content...

Kã yl㜠köylü hanımköylü

Loading...


Unique profiles
2
Most used tags
Total likes
0
Top locations

Average media age
977.5 days
to ratio
 #hanımköylü #final #aşk #photoofthedays #backstage #photo by @baroonez
Media Removed
#hanımköylü #final #aşk #photoofthedays #backstage #photo by @baroonez #hanımköylü #final #aşk #photoofthedays #backstage #photo by @baroonez
Loading...
HANGİSİ DAHA DOĞRU? A) Az kazanıyorlar, az harcıyorlar ama hem mutlular hem de sağlıklılar. ...
Media Removed
HANGİSİ DAHA DOĞRU? A) Az kazanıyorlar, az harcıyorlar ama hem mutlular hem de sağlıklılar. B) Daha çok kazanıyorlar, daha çok harcıyorlar ama eninde sonunda hastalar. Bundan ~10 yıl önce İstanbul’dan Datça’ya göçmüş bir ailenin ferdi olarak, hala büyükşehirde yaşayanlar için ... HANGİSİ DAHA DOĞRU?

A) Az kazanıyorlar, az harcıyorlar ama hem mutlular hem de sağlıklılar.
B) Daha çok kazanıyorlar, daha çok harcıyorlar ama eninde sonunda hastalar.
Bundan ~10 yıl önce İstanbul’dan Datça’ya göçmüş bir ailenin ferdi olarak, hala büyükşehirde yaşayanlar için inanın çok üzülüyorum.
Şimdi bir çok kişinin, pek çok bahane bulacağına eminim. Özellikle de hanımların. Ancak bazı hatırlatmalar yapmak ve sadece düşünmenizi istiyorum.
Büyükşehirlerde ne kadar çok çalışırsanız, o kadar çok kazanıyorsunuz ancak şunu hiç unutmayın sistem size kazandığınızdan fazlasını harcatıyor ve sonuçta bir de sizi ömür boyu ilaçlara mahkum ediyor. Gelsin kronik ve otoimmün hastalıklar. Şimdi bunu biraz açalım. “Çalış, koşuştur, kazan, harca ve sonuçta hasta ol!” sistemi şehir yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Tabii ki kentlilere özenen köylülerde de pek farklı değil bu durum.
İnsanlar şehirde öyle bir sistemin içine girdiler ki kendilerinin bile bunu görebilmesi neredeyse mümkün değil. Bu insanların çoğu da köylerindeki doğal yaşamı bırakıp göç eden zavallılar. Neymiş büyük şehirlerin taşı toprağı altınmış.
Sabahın köründe telefonun zırlamasıyla uyan, ardından bir koşturmaca... Şanslı olan evinde bir iki lokma bir şeyler yiyebilirken, çoğu şanssız da arabada, otobüste, metroda, metrobüste simit ve poğaçayla karnını doyurmanın derdinde... Şirketine çok para kazandıranlar ise özel arabalarıyla saatlerce yollarda. Onlar da trafiğin stresiyle baş etmek durumunda.
Sabah koşturmacasının sonunda işyerine ulaştıktan sonra kapalı mekanlar çalışanlarını bekliyor. Güneş görmeyen hatta penceresi bile açılmayan mekanlarda çalış, aynı şekilde saatlerce yolculuktan sonra evine geri dön.
Hesapla bakalım yaşamının ne kadarı yolda geçiyor? Ne için? Hasta olmadan kurtulabilirsen ne mutlu sana. Gençken vücut direniyor ama 45’leri geçince bir bir başlıyor hastalıklar.

Tabii ki şehir yaşamında olanların, köy yaşamındakilerden kat kat fazla para kazandığı kesin. Ancak sanıyor musunuz ki onların elinde para kalıyor? Aynen geldiği gibi gidiyor. ▶️ Devamı yorumlarda @saglikliyasiyoruzcom #sygenel #göç
Read more
Loading...