Kadar o güllüşah

Unique profiles
25
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Mardin Süryani Katolik Meryem Ana Kilisesi, Side Antik Kent, Rize
Average media age
335.6 days
to ratio
12
Çocuklarınıza YouTube kanalı açmayın.O gün gördüm sizi, kamerayı almışsınız elinize, hem çocuğunuzu ...
Media Removed
Çocuklarınıza YouTube kanalı açmayın.O gün gördüm sizi, kamerayı almışsınız elinize, hem çocuğunuzu hem denize girenleri çekiyorsunuz. Konu da şu : “Denize giriyoz işte. Bakın bu da deniz” Sonunda da o vurucu cümle: “Kanalıma abone olun” Yapmayın. Bunu bana da kendinize de dünyaya ... Çocuklarınıza YouTube kanalı açmayın.O gün gördüm sizi, kamerayı almışsınız elinize, hem çocuğunuzu hem denize girenleri çekiyorsunuz.
Konu da şu :
“Denize giriyoz işte. Bakın bu da deniz” Sonunda da o vurucu cümle:
“Kanalıma abone olun”
Yapmayın.
Bunu bana da kendinize de dünyaya da çocuklarınıza da yapmayın.
Türkiye çok zengin bir ülke bir çok açıdan. Çok video ve YouTube merakı varsa çocuklarınızın, konu Ege Denizi, etraftaki otlar, ağaçlar, Efes Antik kenti olsun (Ege’deyiz diye diyorum)
Geyik yapan çocuklar yetişiyor bayanlar baylar.
Yapmayın.
Geyik yapmak son derece samimiyetsiz ve tehlikeli bir harekettir. Bazen yapıldığında rahatlatabilir ancak doz aşımı yapılması önerilmeyen bir “soft drug” tır.
Uyuşturur fazlası, üstünü kapatır meselelerin, samimiyetsizlik yayılır ortama gerçekler konuşulmadığı için.
Kendini önemli sanar kişi çünkü geyik muhabbeti çoğunlukla monologtur. Hatta “kişinin kendinden kaçışını temsil eden bir logo tasarla” deseler,iki boynuz koyabilirim çay bardağının tepesine hiç çekinmeden.
Kendimi Güllüşah’a yüz kere “Ben eşeğim” yazdıran Alman mürebbiye gibi hissediyorum böyle yazınca.
Kaç kere izledik sıkıcı yaz günlerinde Güllüşah’ın hikayesini.
Normaldi benim çocukluğumda o kadar sıkılmak. Hoş değildi, biraz da fazlaydı. Çok sıkılırdım.
Ama kitaplarımda da yazdığım gibi, sıkılmasaydım gitar çalıp şarkı söylemeyi öğrenemezdim. Renkli bileklikler yapmaya heves etmezdim. Oyuncak bebeklerime minik elbiseler dikmeyi bilemezdim.
Sıkılmasaydım 13 yaşın yazında birkaç gün içinde Çernişevski’nin Nasıl Yapmalı? sını, Remarque’ın İnsanları Seveceksin’inini okuyamazdım.
Sayfalarca yazı yazıp bugün yazacaklarımın provasını yapamazdım.
Bırakın sıkılsınlar.
Kanal yok. Abonelik yok. Bilgisayar oyunu yok. “WhatsApp tan geyik çevirmece” yok.
Arkadaşlık var, kum var, deniz var, kitaplar, filmler var, boncuktur, seramiktir, piyanodur, gitardır, sörftür yelkendir...Yapılacak zilyon tane şey var. Hala sıkılıyorlarsa bırakın uzun uzun sıkılsınlar. Geyikten iyidir.
Annemin de dediği gibi “Sıkı can iyidir çabuk çıkmaz”
Read more
Dünya tarihinden türkleri çıkartırsanız tarih gelmez diyen batılıların bile kabul ettiği orta ...
Media Removed
Dünya tarihinden türkleri çıkartırsanız tarih gelmez diyen batılıların bile kabul ettiği orta asyadan gelip bugüne kadar 16 devlet kuran oğuzların boylarından olan türkler üç kıtada at koşturmuş tur dünyada kahramanlıkllarıyla inşallah pekçok Ordu’nun içinde yara almış olan türkler ... Dünya tarihinden türkleri çıkartırsanız tarih gelmez diyen batılıların bile kabul ettiği orta asyadan gelip bugüne kadar 16 devlet kuran oğuzların boylarından olan türkler üç kıtada at koşturmuş tur dünyada kahramanlıkllarıyla inşallah pekçok Ordu’nun içinde yara almış olan türkler başarılarıyla tarihe kayıt düşmüşlerdir. İşte kudüs Fatih’iSelahattin Eyyubi kimdir:
Selahaddinin kim olduğunu bilmeden başarısının sırrı anlaşılamaz.cunki bozuk malzemeden sağlam alet yapılamaz.
Babası Azerbaycan türküdür.amcasiyla birlikte Tikrit te Selçuklu ya bağlı Musul atabeyligini kurmustur..selahaddinin abisinin ismi Turanşah .diğer kardeşi Tuğtekin.en küçük kardeşinin ismi Börü(kurt) dur..son zamanlarda Kürtlere yaranmak amacıyla selahaddini Kürdi denilerek.soyunun Kürt olduğu iddiası yayılmaya çalışılmaktadır.hagi Kürt un butun k isimleri Özbeoz türk ismidir? Muhtemel kendi ismi de bir Türk ismidir ama tarihi kayıtlarda Selahaddin olarak geçmiştir .
Selahaddin bir Atabey çocuğu olarak iyi bir eğitim.almis bir prens olarak büyütülmüşdur.kardesleri Turanşah ve Tugtekinde kendi gibi Ordu'da komutandır..butun savaşlarında tipik türk ordu taktikleri ni kullanmıştır..selahaddini tarihten silemeyen bati ve Siyonistler onun Kürt olduğu iddiasını yâyarak güya Kürtlere ceddiniz devlet kurdu sizde kurabilirsiniz mesajı vermeye çalışmaktadır. Tarihte Halid bin Velid den sonra ne Arap nede Kürt bir büyük askeri komutan yoktur..Türklerin islamiyeti seçmesinde sonra bütün askeri ve ilmi başarıların ardında Türk asıllı komutanlar ve ilim.adamlari vardır.Hadis alimi imam Buhari ,Buharali türktur...Biruni.ibn-i Sina.astronom Uluğ bey ve niceleri...
Dinimiz ırkçılığı yasaklar kamuflaji altında Türk'ün İslamiyet'e hizmetleri gözden kaybedilmeye ve Arap asimilasyonu altında yokedilmeye uğraşılmaktadir..zira Batı gayet iyi bilmektedir ki Türk u tarih sahnesinden silerse İslam
Ümmetini köle haline getirmek ve dejenere etmek gayet kolaydır..günümüz İslam devletlerinin hali pür melali ortadadır..uyanık olmak lazimdir
Read more
Önde başını öne eğerek yürüyen street fighter daki gayıl kılıklı arkadaşımız 22 yaşında 5 haftalık ...
Media Removed
Önde başını öne eğerek yürüyen street fighter daki gayıl kılıklı arkadaşımız 22 yaşında 5 haftalık nur topu gibi amerikalı gezgin ortadaki kırmızı rasta kafalı ablamız ispanyol heee bak kendisi prof üstad artık herneyse çünkü 5 yıllık bi gezgin dünyayı gezmiş yani bi tur atmış şimdi tur ... Önde başını öne eğerek yürüyen street fighter daki gayıl kılıklı arkadaşımız 22 yaşında 5 haftalık nur topu gibi amerikalı gezgin ortadaki kırmızı rasta kafalı ablamız ispanyol heee bak kendisi prof üstad artık herneyse çünkü 5 yıllık bi gezgin dünyayı gezmiş yani bi tur atmış şimdi tur bindiriyo :) en dış sağ kulvardaki ablamız portekizli çok konuşmuo konuşuncada bişi anlaşımıo kendisine en son cümlem şu oldu sessizlik seni sen yapıo en iyisi sus :) kadrajın hemen önündeki arkadaşımız türk kendisi kuzenim @iamfuatejder olur neyse. Malezya ah seni malezya. Bu ülkede 3 ırk yaşıo malay, çin ve hintliler bu malayların hintlilerle arası açık küsmüş bunlar zaten hintlilerinde çok kıçındaydı adamlar hayata küsmüş malayların çinlilerle arasında olumlu yada olumsuz bi ilişki yok yani ben anlayamadım zaten çinli kankalarımızın kendine has bi dünyası var karışma onlara soruda sorma hadi sordun cevap bekleme özetli çinliler işte. Genel olarak şunu hissettim tamam müslüman ülke ama allah rızası için burdan sesleniorum bizim alimlerimize hocalarımıza hacılarımıza gelin şurda irşad edin bu adamlara da yazık çünkü bilmiyorlar islamın tam olarak ne olduğunu yani benim bildiğimden değil ama bildiğim kadarından çok uzak bu adamlar düşün ben zayıfım! İslam gömleğini giymişler giymesini ama olmamış bi ırkçılık almış yürümüş suratlar asık imanlarının yolları parayla kesişiyo yani bi el atalım bu kardeşlerimize :) kısacası malezya seni biraz eksik buldum birazda ırkçı buldum ama yinede hoş buldum ( doğası )
#malaysia #tiamonisland #asia #worldtrip #worldtour #bestmoment #noracism #gezgin #travel #travelers #backpack #backpacking #backpacker #backpackers #backpacklife #next #singapore
Read more
Harika haberlerim var! Hadi içimiz açılsın biraz! Kweku’yu tanıyorsunuz. (videodaki günlük olağan sarılma törenimizde ikinci) Hayatta çok az şey bana onun kalbinin atışını duymak, o ürkek sevgi dolu gözlerine bakmak kadar dokunmuştur. Elimden bir şey gelse ah elimden bir şey ... Harika haberlerim var!
Hadi içimiz açılsın biraz!

Kweku’yu tanıyorsunuz. (videodaki günlük olağan sarılma törenimizde ikinci)
Hayatta çok az şey bana onun kalbinin atışını duymak, o ürkek sevgi dolu gözlerine bakmak kadar dokunmuştur. Elimden bir şey gelse ah elimden bir şey gelde diye ruhumu çentip durdum... Gönüllülerimizden @lorasucuyan da tepemde “sezi kweku’ya birşey yapalım, napsak daha iyi olur düşünelim hadi hadi” diye aradı, sordu, yazdı beni hep dürttü. Süreçte biraz yavaşlamış, yetişemez haldeydim çünkü.
İyi ki de yaptı. Birlik olduk. Harekete geçtik. (burada bir meseleyi yoluna koymak 1648000 engel ve x 100000 extra zaman Ve sabır demek )
10 Mayıs’ta Kweku ameliyat oluyor. Bir Kas iskelet sistemi bozukluğu nedeniyle konuşamıyor , bir elini ve ayağını tam kullanamıyor. Uzman olmadığım için bir çok insanın yaşadığı bu özel durumla ilgili yanlış bir tanım kullanmaktan da korkuyorum. Yanlışım varsa seve seve düzeltirim. Kweku’nun bu engelinin düzelmesi için umut ışığı doğdu. 10 Mayıs’ta ameliyat oluyor.
Bacağından bir operasyon geçirecek. Hem korkuyorum , acı çekecek, Afrika şartlarında hastanelerde yatacak, korkacak, ağrı sızı, iyileşme süreci ama bir yandan da daha iyi olacak , daha sağlıklı yürüyebilecek.
Sizlerle paylaşmak istedim.

Şu an maddi ihtiyacı tamamlayacağız gibi. Eksik kalan miktarı Lora toplamaya çalışıyor. Ama gerek olursa size de yazarız.

Kweku’m meleğim. Seni çok özledim. Seni çok özledik. 1 Mayıs’ta kalbinden öpmeye, ellerini tutmaya, senin hikayeni anlatmaya geliyoruz.

Bu hesabı takip eden şu 7000 kişi senin annen baban abin ablan. Yalnız değilsin. Biz varız! Elele ve birlikte varız!

Sevdiğimiz herkes için Şimdi varolalım olur mu? Sevgimizle, emekle , ellerinden tutarak varolalım dünyanın çocukları için.
Read more
... Peki, beni bu köhne dünyada Senin anladığın kadar kim anlayacak? .... Ah Ulan Rıza/ Y. Hayaloğlu Beni ...
Media Removed
... Peki, beni bu köhne dünyada Senin anladığın kadar kim anlayacak? .... Ah Ulan Rıza/ Y. Hayaloğlu Beni az buçuk tanıyanlar bilir. Fotoğraf çektirmeyi sevmem. Zira tipim müsait değil. Mamafih yaşlanıyoruz azizim. Kaybetmeler başladıkça daha değerleniyor anılar. 11 yılda binlerce ... ...
Peki, beni bu köhne dünyada
Senin anladığın kadar kim anlayacak?
.... Ah Ulan Rıza/ Y. Hayaloğlu

Beni az buçuk tanıyanlar bilir. Fotoğraf çektirmeyi sevmem. Zira tipim müsait değil. Mamafih yaşlanıyoruz azizim. Kaybetmeler başladıkça daha değerleniyor anılar. 11 yılda binlerce anımız vardır da adam akıllı bir avuç fotoğrafımız anca var. Fakat bu kez ben dedim ‘pardon bi fotoğraf çeker misiniz?’.Eskisi gibi her gün görüşmüyoruz ama bu önemli değil. En iyi anımda en kötü günümde benimle bilirim. Abim, dostum, sırdaşım, sınıf arkadaşım, tertibim, yol gösterenim, oyun arkadaşım.Hepsidir benim için ama o ‘ŞEF’. Çok geçti üzerinden, bu fotoğrafta her zamanki yerde kutladık yine. İyi ki doğmuş.
Ne diyordu Feyyaz Yiğit” alın ulan rafları, ben Hüseyin’i tanımışım bu bana yeter’
Read more
ATATÜRK bir yetim çoçuk... Baba yok,sülale yok... Aşiret,cemaat,tarikat yok... Abi,dayı,emmi,yandaş,yoldaş,gardaş ...
Media Removed
ATATÜRK bir yetim çoçuk... Baba yok,sülale yok... Aşiret,cemaat,tarikat yok... Abi,dayı,emmi,yandaş,yoldaş,gardaş yok... TEK TABANCA !! Binbir yoklukla oku.Trablusgarp,Filistin,Çanakkale deme cephe cephe dolaş.Ve Bir gün tut Samsun'a çık.Arkada halk yok,padişah yok,sadrazam ... ATATÜRK bir yetim çoçuk... Baba yok,sülale yok... Aşiret,cemaat,tarikat yok... Abi,dayı,emmi,yandaş,yoldaş,gardaş yok... TEK TABANCA !! Binbir yoklukla oku.Trablusgarp,Filistin,Çanakkale deme cephe cephe dolaş.Ve Bir gün tut Samsun'a çık.Arkada halk yok,padişah yok,sadrazam yok,Şeyhülislam yok,nazır yok, komutan yok,hacı hoca yok,tarikat,cemaat hiç yok...Bir isyan başlat,yedi düvele karşı.Yetmedi,o yedi düveli denize dök.Oda yetmedi,600 yıllık bir cihan devletinin küllerinden yepyeni bir Cumhuriyet kur,onca yokluğa rağmen.Sonrada gel,o binbir güçlükle kurduğun Cumhuriyeti bize emanet et. Lâyık mıyız bilinmez... Ama sonsuza kadar sana minnettarız!!! #mustafakemalatatürk #10kasım #atamizindeyiz🇹🇷
Read more
Yazılacak çok şey olduğunda en iyisi parça parça baştan almak. Bozcaada hikayesinin başlangıcının ...
Media Removed
Yazılacak çok şey olduğunda en iyisi parça parça baştan almak. Bozcaada hikayesinin başlangıcının önemli bir kısmını kendime saklıyorum. Parlak bir fikirdi, fikirden eyleme geçişte beni zorladı, bana çok şey öğretti ve her zamanki gibi daha gemi adaya yanaşırken bile iyi ki dedirtti. Yanımdaki ... Yazılacak çok şey olduğunda en iyisi parça parça baştan almak.
Bozcaada hikayesinin başlangıcının önemli bir kısmını kendime saklıyorum. Parlak bir fikirdi, fikirden eyleme geçişte beni zorladı, bana çok şey öğretti ve her zamanki gibi daha gemi adaya yanaşırken bile iyi ki dedirtti.
Yanımdaki iki kadın, ilki Zeliha. Beni çok şaşırtan Zeliha.
Ben bayağıdır tanımadığım kişilerin arzuhallerine adapte olmuşum, üstelik bazen teşekkür dahi edilmeden. Dmden sakince yazan bir kadın, eğitiminize geleceğim, o kadar. Ben onu çekingen sanıyorum. Oysa taksiden bir iniyor, ben otelin kapısında karşılıyorum. Ama dilim tutuluyor. Enerji bir kilometrelik alana sığmıyor, eğlence, neşe olağanüstü. Sanki on yıllık dostuz, sarılmacalar, kahkahalar. Dayanamayıp ama ben seni hiç böyle düşünmemiştim diyorum. Bana birkaç cümleden fazlasını yazmadın, sormadın ki. Bana, unuttuğum bir şeyi hatırlatıyor: gerisi senin alanın, senin bir hayatın var, işin gücün var, nasıl daha fazlasını yazarım! Ah Zeliha, her şey bir yana sen bana nasıl kıymetli bir şey hatırlattın, sonra da sıkı sıkı tembihledin, biliyorum bilirsin.
Vianna bir kez daha haklı, en çok öğrenen öğretmen görüntüsünde benim!
Ve taa yıllar öncenin kitap kulübünden, @tozlubavul Esra, hayat bizi aldı götürdü, sonra aldı birleştirdi yollarımızı. Bayağıdır bir yerde buluşacağımız belliydi. İzmir, bir dahaki, inşallah derken çıktın geldin. Çok iyi geldin. Daha birkaç saat geçti ayrılığımızdan, aradın ve ilk mucizeni anlattın. Sakın unutmayalım, bunlar birikince unutuluyor dedim, dilerim hep hatırlayalım.
İki kadın, onlarca ortak nokta. Ben o noktalara vesile olmaya gelmişim. Siz tüm bilgileri ağzımdan çıkar çıkmaz kaptınız, hatırladınız. Şimdiden heyecanlıyım sonrası için.
Yolunuz açık, kolay, neşeli! Üstelik en keyifli kısmı, şimdi başladı...
İkinize de tüm kalbimle sarılıyorum! ❤️🙏🏻 #tirtilindusuyletheta #thetahealingbasicdna
Read more
 #Repost @tanerceylanstudio ・・・ Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ...
Media Removed
#Repost @tanerceylanstudio ・・・ Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ‘Pedro de Mana’ tarafından yapılmış ahşap bir heykeldir. Bir heykelin resmini yapma fikri benim kendi resim tarihimde daha önce yapmamış olduğum oldukça kışkırtıcı bir deneyim olarak ... #Repost @tanerceylanstudio
・・・
Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ‘Pedro de Mana’ tarafından yapılmış ahşap bir heykeldir. Bir heykelin resmini yapma fikri benim kendi resim tarihimde daha önce yapmamış olduğum oldukça kışkırtıcı bir deneyim olarak karşıma çıktı. Tabi her şeyden önce o tarihlerde bu kadar gerçekçi duygu aktarımı resimde mümkün değilken heykelde bunu gerçekleştirmiş olmaları olağanüstü bir durum. Daha sonra benzerlerini NY Metropolitan, Londra National Galerileri de gördüm. Özellikle resmini yaptığım bu heykelde figür acıya gönüllü görünür hatta haz alır. Dudakları hafif aralık, çenesi yukarı kalkık, gözleri buğulu ve kısık. Efendisinden bir kırbaç daha bekler durumda, bedenini vermiş ruhunu da ona vermeyi, ellerini de ona doğru uzatmış alınmasını bekliyor. Bu resim “ Seni Seviyorum” serimin ana kaynağıdır geri kalan beş resim bu bahsettiğim elementlerden doğmuştur. Seriyi olduğu gibi 2016’da Londra’da S2 galeride sergiledim. Mardin bienali kuratörlerinden Nazlı Gürlek’in Bienale katılmam önerisi üzerine kendisine bu resmi Mardin’de bir kilisede sergileme koşuluyla katılabileceğimi söyledim. Bundan sonrasında inanılmaz gelişmeler yaşandı. Resim ilk önce Mardin’de bir kiliseye gösterildi. Kilisenin yetkilisi bu İsa’nın kendi mezheplerine ait bir İsa figürü olmadığını söyleyerek bu İsa’ya ait kilisenin ‘Meryem Ana’ kilisesi olduğunu belirtti. Akabinde ‘Meryem Ana’ kilisesi yetkilileri resmi görünce mahzenden benim tahminimce en az dörtüyüz yaşında olan, resmini yaptığım heykelin bir benzerini çıkarttılar ortaya. İlahi bir karşılaşmayla şimdi her iki figür yan yana kilisede kendilerine ait nişte suskun söyleşilerine hasretle başladılar.
Ben ilham yoluyla resimleri yaparım ‘aklım’ ara ara dahil olsa da zaman içinde hiç işe yaramamıştır. Kalbimi dinleyerek yaptığım resimler her zaman kendi yollarını herkesten bağımsız olarak çizmişlerdir. Londra için yaptığım resim şimdi Mardin de hayatına devam ediyor ve kendini asırlardır bekleyen arkadaşını gün yüzüne çıkartarak.
..
‘The Man Of Sorrows’
2016, oil on canvas/ oil on canvas, 100 x 140 cm
#mardinbienali #mardinbiennial @doneotyam @nazligurlek @ddyucel @arapoglufirat @fru
Read more
Bugün @pegasusairlines ile geldiğimiz Tiflis’teki ikinci günümüz. 🇬🇪🇬🇪🇬🇪 Sıcak Temmuz havasına ...
Media Removed
Bugün @pegasusairlines ile geldiğimiz Tiflis’teki ikinci günümüz. 🇬🇪🇬🇪🇬🇪 Sıcak Temmuz havasına rağmen yine şehrin altını üstüne getirdik. 🏽‍♂️🏽‍♀️ Görülecek o kadar çok yer var ki, gez gez bitmiyor. Bence Tiflis kesinlikle yakın zamada hem güzelliğiyle, hem de ekonomik ve vizesiz ... Bugün @pegasusairlines ile geldiğimiz Tiflis’teki ikinci günümüz. 🇬🇪🇬🇪🇬🇪
Sıcak Temmuz havasına rağmen yine şehrin altını üstüne getirdik. ☀️🚶🏽‍♂️🚶🏽‍♀️ Görülecek o kadar çok yer var ki, gez gez bitmiyor. Bence Tiflis kesinlikle yakın zamada hem güzelliğiyle, hem de ekonomik ve vizesiz oluşuyla çok popüler olacak. ✈️
Merak ettim, var mı aranızda Tiflis’e seyahat planı yapmaya başlayanlar? 😀
➡️ HEMEN GELELİM KAYDETMELİK TİFLİS’TE GEZİLECEK, GÖRÜLECEK YERLER LİSTESİNE. Bir kısmını bu fotoğrafta arka planda görebilirsiniz hatta :) Hikayelerde de detaylı olarak işaretledim.
📌 ESKİ TİFLİS - İşlemeli ahşap balkonu olan evleri, Yunan adalarını andıran dar ce yokuşlu sokakları ve tarihi ambiyansıyla şehrin en güzel yeri. Sokakları tam kaybolmalık ve bol bol Instagram fotoğrafı çekmelik! 📸 Jumah Camii’ni ve Orbelianı Hamamı’nı görmeyi unutmayın.
📌 SAMEBA KATEDRALİ - 2007’de açılmış. 87 metre yükseklikte ve Gürcistan’ın en büyük katedrali.
📌 ÖZGÜRLÜK MEYDANI - Şehrin ana meydanı. Avrupa’daki birçok meydandan güzel.
📌 RUSTAVELİ BULVARI - Burası da şehrin ana caddesi. Özgürlük Meydanı’ndan başlayıp 1,5 km boyunca devam ediyor. MİLLİ OPERA VE BALE TİYATROSU, RUSTAVELİ DEVLET AKADEMİK TİYAROSU gibi önemli yapılara ev sahipliği yapıyor.
📌 NARİKALA KALESİ - Kaleden çok manzarası için mutlaka gidin derim. İster yürüyerek, ister teleferikle çıkabilirsiniz. Hemen arkasında da BOTANİK BAHÇESİ var. Bir de Tiflis’in 1500. yılını kutlamak için 1958’de yapılan devasa GÜRCÜ ANA HEYKELİ kaleye çok yakın.
📌 BARIŞ KÖPRÜSÜ - Tiflis’in tarihi dokusu içinde çağdaş mimarisiyle dikkat çeken, çam ve çelikten yapılmış bir köprü. 2010 yılında açılmış. Hemen yanında da yine modern mimarisiyle öne çıkan TİFLİS MÜZİK VE KONSER SALONU var.
📌 METEKHİ KİLİSESİ - Kura Nehri’nin yanında yüksek kayalıklar üzerinde çok fotojenik bir şekilde duran bir kilise. 1200’lerde inşa edilmiş.
📌 SİONİ KATEDRALİ - Yine 13. yüzyıldan kalma, şehrin en eski dini yapılarından birisi. 🎁🎁🎁 Bu arada yine size çok güzel bir sürprizim olacak! :) Yarın sabahı bekleyin! 🎁🎁🎁
🇬🇪 @nereyekacsak 🇬🇪
#pegasusairlines #hadiozaman #tiflis #gürcistan #tbilisi #georgia #nktiflis #nkgürcistan #nereyekacsak
Read more
‘ÇİÇEKLİ ŞİİRLER YAZMAK İSTİYORUM BAYIM…’ 8 Nisan 1970 günü gözleri açar dünyaya. Füsun’dur annesinin ...
Media Removed
‘ÇİÇEKLİ ŞİİRLER YAZMAK İSTİYORUM BAYIM…’ 8 Nisan 1970 günü gözleri açar dünyaya. Füsun’dur annesinin ismi; ona yazar en güzel şiirlerini. Kendinden altı yaş küçük bir de kız kardeşi vardır. Işıl, onun hem hayattaki en yakın arkadaşı, hem de şiirlerinin bir diğer kahramanıdır… Annesini ... ‘ÇİÇEKLİ ŞİİRLER YAZMAK İSTİYORUM BAYIM…’ 8 Nisan 1970 günü gözleri açar dünyaya. Füsun’dur annesinin ismi; ona yazar en güzel şiirlerini. Kendinden altı yaş küçük bir de kız kardeşi vardır. Işıl, onun hem hayattaki en yakın arkadaşı, hem de şiirlerinin bir diğer kahramanıdır…
Annesini 38 yaşında beyin kanseri yüzünden kaybeder. O 12, Işıl yedi yaşındadır anneleri veda ettiğinde. Artık bir başka ana tema daha eklenecektir şiirlerine; ölümün her acı detayı sinecektir dizelerine…
Şiirle tanışmaları, teyzeleri vesilesiyle olur. Teyzeleri, küçücük yaşta bu iki kız çocuğunun önüne, annelerinin gençliğinde tuttuğu şiir defterini ve gözü gibi sakladığı 25 yıllık Varlık Dergisi koleksiyonunu koymuştur.
Liseyi İzmir’de bitirir, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girer. Ama ilk senesinde evlenir ve okulu bırakır. Küçük yaşta yaptığı bu evlilik bir kaç sene sonra biter…
Boşandıktan sonra bir apartmanın rutubet kokulu bodrum katına taşınır ve şiirler yazmaya başlar yalnızlığına yarenlik etsinler diye. Özlemlerini, hayallerini, acılarını ve sevinçlerini yükler dizelerine müthiş zarif ve etkileyici bir dille…
Aynı yıllarda tasavvufa merak sarar. Örtünür… Işıl’a, örtünerek kadın kimliğinden sıyrılmanın onu rahatlattığını söylemiştir. O dönemde çıkan afla, yarıda bıraktığı Hukuk Fakültesi’ni bitirir. Şiirlerini yayınlamak gibi bir derdi hiçbir zaman olmamıştır. Şiirlerini, kardeşi Işıl bir dosya haline getirip, ‘Grapon Kağıtları’ başlığıyla bir yarışmaya yollamıştır. Birinci seçilir…
Ardından İstanbul’a taşınır. 2002 yılında ‘Ah’lar Ağacı’ ve 2007’de de ‘Pulbiber Mahallesi’ isimli kitaplarını yayınlar. 2005’te Timur Çelik’le yeniden bir yuva kurar ve üç yıl sonra da bir kız çocukları olur; adı Füsun konur…
Fakat maalesef bu mutluk uzun sürmez ve 24 Temmuz 2011’de, henüz 41’inde, ardında üç yaşındaki kızını bırakarak, kolon kanseri yüzünden veda eder hayata Didem Madak…
‘Şimdiden bir hatırasın
Bulutsa, tozsa, uçarsa
Bütün (aşklar) paranteze alınsın
Rüzgar çanısın, rüzgarın diline dolanırsın
Ne bir şarkısın
Ne de dillerde nağme adın
Artık bazı şarkılar kadar yaralısın…’
Read more
Mitolojide insanın yaratılışı... Rivayetlere göre bu zorlu işi Prometheus başarmıştır. Prometheus ...
Media Removed
Mitolojide insanın yaratılışı... Rivayetlere göre bu zorlu işi Prometheus başarmıştır. Prometheus ve kardeşi Epimetheus birer Titan'dır ve Gaia'nın sayısız torunlarındandır. Prometheus ve Epimetheus sadece insanları değil dünya üzerindeki bütün canlıları koruma görevi verilmiştir. ... Mitolojide insanın yaratılışı...
Rivayetlere göre bu zorlu işi Prometheus başarmıştır. Prometheus ve kardeşi Epimetheus birer Titan'dır ve Gaia'nın sayısız torunlarındandır. Prometheus ve Epimetheus sadece insanları değil dünya üzerindeki bütün canlıları koruma görevi verilmiştir. Epimetheus hayvanlara korunma özellikleri verirken, Prometheus da bunu denetleyecekti. Kaplumbağaya kabuğunu, aslana pençesini, kurta dişini, zebraya çizgilerini vb. verenin Epimetheus olduğuna inanılır...
Sıra insanın yaratılışına gelince bu göreve bizzat Prometheus gönüllü oldu. Malzeme olarak kil, toprak ve su kullandı. Model olarak tanrılara baktı. İlk insan günümüzdeki insanlara benzemiyordu. Binlerce yılda insan evrimler geçirdi...
Epimetheus dünya üzerindeki bütün canlılara korunma araçlarını dağıtırken, sona kalan insanlara bir şey kalmadı. Prometheus insanların korunmasına, hem de diğer canlılardan daha fazla korunması gerektiğine hükmetti. Prometheus'un insanlara armağanı ateş oldu. Fakat tanrıların tanrısı Zeus insanoğluna kızgındı ve insanlara ateşin verilmesine karşı çıktı. Kararlı olan Prometheus ateşi göklerden çalarak insanlara verdi. Başka söylencelere göre Prometheus ateşi, tanrıların demircisi olan Heshaistos'un fırınından çaldı. Başka söylenceye göre Helios'un (Güneş'in) arabasının tekerleklerinden çaldı. Ateşi rezene bitkisinin içine gizledi.
O gece yeryüzüne bakan Zeus, yanmakta olan ateşi görünce sinirden deliye döndü. Adamlarına Prometheus'un tutuklanmasını emretti ve ona çok ağır bir ceza verdi. Prometheus'u bir kayaya zincirleden Zeus, her gün ciğerlerinden parça kopardacak bir kartalı üstüne saldı. Karaciğer her gece kendini yenileyecek ve bu ceza sonsuza kadar sürecekti. Zeus, Prometheus'u asla affetmeyecekti...
Ah Prometheus. Değer miydi nankör olan insanoğluna ateşi armağan etmek için çektiğin bu sonsuz ceza?...
Read more
Kudüs ilk kıblemiz... Allah’ın ilk emri oku okut, dinle dinlet Buyrun!!! Dünya tarihinden Türkleri çıkartırsanız tarih gelmez diyen batılıların bile kabul ettiği orta Asya'dan gelip bugüne kadar 16 devlet kuran Oğuz boylarından olan Türkler üç kıtada at koşturmuştur. Dünya'da ... Kudüs ilk kıblemiz...
Allah’ın ilk emri oku okut, dinle dinlet Buyrun!!!
Dünya tarihinden Türkleri çıkartırsanız tarih gelmez diyen batılıların bile kabul ettiği orta Asya'dan gelip bugüne kadar 16 devlet kuran Oğuz boylarından olan Türkler üç kıtada at koşturmuştur. Dünya'da kahramanlıklarıyla pek çok ordunun içinde yer almış olan Türkler başarılarıyla tarihe kayıt düşmüşlerdir. İşte Kudüs Fatih’i Selahattin Eyyubi kimdir:
Selahaddinin kim olduğunu bilmeden başarısının sırrı anlaşılamaz. Çünkü bozuk malzemeden sağlam alet yapılamaz.
Babası Azerbaycan türküdür. Amcası ile birlikte Tikrit'te Selçuklu'ya bağlı Musul Atabeyliğini kurmustur. Selahaddinin abisinin ismi Turanşah. Diğer kardeşi Tuğtekin, en küçük kardeşinin ismi Börü(kurt)'dur. Son zamanlarda Kürtlere yaranmak amacıyla selahaddini Kürdi denilerek soyunun Kürt olduğu iddiası yayılmaya çalışılmaktadır. Hangi Kürt'ün butun kardeş isimleri Öz be öz türk ismidir? Muhtemel kendi ismi de bir Türk ismidir ama tarihi kayıtlarda Selahaddin olarak geçmiştir .
Selahaddin bir Atabey çocuğu olarak iyi bir eğitim almis bir prens olarak büyütülmüşdür kardesleri Turanşah ve Tugtekinde kendi gibi Ordu'da komutandır. Butun savaşlarında tipik Türk ordu taktiklerini kullanmıştır. Selahaddini tarihten silemeyen Bati ve Siyonistler onun Kürt olduğu iddiasını yâyarak güya Kürtlere ceddiniz devlet kurdu sizde kurabilirsiniz mesajı vermeye çalışmaktadır. Tarihte Halid bin Velid den sonra ne Arap ne de Kürt bir büyük askeri komutan yoktur. Türklerin islamiyeti seçmesinde sonra bütün askeri ve ilmi başarıların ardında Türk asıllı komutanlar ve ilim adamlari vardır. Hadis alimi imam Buhari ,Buharali Türktur...
Biruni, ibn-i Sina, astronom Uluğ bey ve niceleri...
Dinimiz ırkçılığı yasaklar kamuflaji altında Türk'ün İslamiyet'e hizmetleri gözden kaybedilmeye ve Arap asimilasyonu altında yok edilmeye uğraşılmaktadir zira Batı gayet iyi bilmektedir ki Türk'ü tarih sahnesinden silerse İslam
Ümmetini köle haline getirmek ve dejenere etmek gayet kolaydır. Günümüz İslam devletlerinin hali pür melali ortadadır. Uyanık olmak [email protected] Istanbul, Turkey
Read more
Osmanlı'dan kalma erotik el yazması Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor Tuhfet ...
Media Removed
Osmanlı'dan kalma erotik el yazması Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor Tuhfet ül-Mülk adlı 200 yıllık resimli el yazması kitabının 350 bin sterline kadar (yaklaşık 2 milyon Türk Lirası) alıcı bulması bekleniyor. Sotheby's müzayede evinin internet sitesinde "Gençliğini ... Osmanlı'dan kalma erotik el yazması Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor

Tuhfet ül-Mülk adlı 200 yıllık resimli el yazması kitabının 350 bin sterline kadar (yaklaşık 2 milyon Türk Lirası) alıcı bulması bekleniyor.

Sotheby's müzayede evinin internet sitesinde "Gençliğini Hatırlayan bir Şeyh" başlığıyla özetlenen el yazmalarının yüksek kalitesi nedeniyle, soylu biri tarafından yaptırıldığı ve muhtemelen bu kişinin de kitaptaki minyatürlerde yer aldığı kaydediliyor.

Açık artırma ile ilgili İngiliz Times gazetesinde yer alan Lucy Bannerman imzalı haberde, "İsmi bir sır. Kıyafetleri, üzerinde olduğu zamanlar, Osmanlı sarayında önemli biri olduğu izlenimini veriyor. Seks yaşamını konu edinen seçkin el kılavuzuna bakıldığında, gerçekten de gençlik yıllarını keyifli geçirdiği anlaşılıyor" deniyor.

Haberde kitabın dünyadaki en açık seçik erotik sahnelere yer veren el yazmalarından biri kabul edildiği ve büyük ihtimalle İslam dünyasının sanat eserlerine dair açık artırmanın yıldızı olacağı belirtiliyor.

Kitapta 1779, 1799-80 ve 1817 tarihlerinin geçtiği belirtiliyor.

Sotheby's müzayede evinin Orta Doğu uzmanı Chiara de Nicolais, "Bu en üst düzey kalitede erotik illüstrasyon" diyor. "Bir Osmanlı çapkınının uzun yaşamını temsil ediyor. Kim olduğunu bulamadık, ancak padişahın sarayında katı bir giyim kuralı vardı. Her kim idiyse, kesinlikle sarayda etkili biriydi ve çok ama çok zengindi. Sarığı, padişahın yakın çevresinden biri olduğu izlenimini uyandırıyor" diyor.

Haberde, aynı kişinin 85 farklı minyatürde yer aldığı, aynı beyaz kumaşla çevrili lacivert sarığı taktığı ve hem kadın hem de erkeklerle cinsel ilişki içinde görüldüğü belirtiliyor.

Nicolais, bu kişinin yaşının ilerleyişinin kitapta görüldüğünü de kaydediyor.

33 santimetreye 22 santimetre ölçülerinde olan 209 sayfalık el yazmasının 250 bin ile 350 bin sterline alıcı bulması bekleniyor.

Müzayede evinin internet sitesinde, el yazmasında hem parşömen hem de kağıt kullanıldığı, bunun o zamana göre oldukça nadir ve pahalı olduğu belirtiliyor.

Eser, Sotheby's tarafından 25 Nisan'da açık artırmaya çıkacak. (BBC Türkçe)

#sahaf #kitap #tarih #müzayede #Sothebys #auction #Simurg #SimurgKitabevi
Read more
"-hatırladın demek... o sahil kahvesini, o 50 kuruşluk gazozu, kurduğumuz hayalleri unutmadın ...
Media Removed
"-hatırladın demek... o sahil kahvesini, o 50 kuruşluk gazozu, kurduğumuz hayalleri unutmadın demek. +nasıl unuturum? -nasıl unutmazsın? sen ki hususi arabayla atlas yorgan, sırmalı fistan uğruna her şeyleri yıkıp gitmiş bir müjgansın.. +hüsnü... " "Semtimizin bir tanesiydi ... "-hatırladın demek... o sahil kahvesini, o 50 kuruşluk gazozu, kurduğumuz hayalleri unutmadın demek.
+nasıl unuturum?
-nasıl unutmazsın? sen ki hususi arabayla atlas yorgan, sırmalı fistan uğruna her şeyleri yıkıp gitmiş bir müjgansın..
+hüsnü... "
"Semtimizin bir tanesiydi Müjgan, saçları sırtına kadar sırma sırma dökülür. Elleri ufacık, gözleri dört defa lacivert. Ve de her ne hikmetse o da bana gönüllüydü. Öyle bir sevdim ki Müjgan’ı, dünyamı şaşırdım.. Haddimi bilemedim, evleniriz gibi geldi bana. Evimiz, yuvamız olur, ışığımız yanar; fakir soframız kurulur gibi geldi.” Sadri Alışık/Esen Püsküllü {Ah Müjgan Ah}

#yesilcam #nostalji #sadrialisik #esenpuskullu
Read more
Ne kadar mutluyum bir bilsen Bahçemdeki her hayvan, kendi uykusunun ağırlığında uyuyor Bir ...
Media Removed
Ne kadar mutluyum bir bilsen Bahçemdeki her hayvan, kendi uykusunun ağırlığında uyuyor Bir köşeyi yetim almış gibi… Sen yoksun, ne güzel! Güneşin ısıttığı ev, henüz serinliğe kaldı. Üç kez üzerimi değiştim, Dört ezan devrildi, İki öğün uyudum, Belli ki yetmemiş gecemin uykusu; Ensemden ... Ne kadar mutluyum bir bilsen
Bahçemdeki her hayvan, kendi uykusunun ağırlığında uyuyor
Bir köşeyi yetim almış gibi…
Sen yoksun, ne güzel!
Güneşin ısıttığı ev, henüz serinliğe kaldı.
Üç kez üzerimi değiştim,
Dört ezan devrildi,
İki öğün uyudum,
Belli ki yetmemiş gecemin uykusu;
Ensemden terler indi ayaklarıma
Yastık leş!
Bir şiire oturdum,
Sekiz kez bölündü mesaim.
Kasıklarım kanadı,
Köpek havladı,
Kedi acıktı,
Birileri aradı
İyi ki sen değil!
Gelsen sevişemeyiz biliyorsun
Kadın kanarken sevişmez pek…
İyi ki yoksun, ne güzel!
Okuduğum yazıya gülerken seni duydum
Kırçıllı ve sineden gelen boğuntulu kahkaha!
Git artık bence,
Daha da içemem çünkü
Bilirsin, içim almıyor,
Ancak senle…
Herkes kendi uykusunda…
Her birine sarı bir ışık yaktım,
Yerleri suladım,
Kurudu hemence.
Yattım yere, kasıklarımı ısıttım
Kapıdan geçen biri öldü sanmış beni
Çok güldüm
Kendim gibi güldüm o defa;

Ara ara gidiyorsun işte, ne güzel!
Çok düşündüm bir şiiri
Yazmadım
Eski sevdiğime tuttum, bir şarkı yolladım
Dinledi mi bilmem;
Sessizlikle terbiye edildiğimden
Adaplıyımdır da artık
Serzenmem…
Çam ağacımın uçları katre
Öperim sabah onları,
Anlarlar kuldan ve umuttan
İyileşirler elbet
Ve öperler beni geriye
Karşılıktan değil bu halleri
Her şey zaten bir ağaç olmaktan
Çok düşündüm seni,
Düşürdüm sonra…
Ne güzel; hiç haberin olmuyor değil mi?
Olmasın ya
Böylesi daha iyi…
Sen gelsen zaten yapamam
İçi kanayan kadınla, sevişmesin hiçbir adam!
Uykusunda konuşuyor hayvanlarım
Kendi ağırlığında bir dilde
Su gibi uyuyana, insan ilişmez
O sebeple adapla
Uzaktan seviyorum onları…
Hatırladım yine…
Sana bir bozlak okuduydum;
Kapadığın gözlerini öpmemiştim o gece
‘Ah keşke’si düştü şimdi içime
Keşke öpeydim onları
Benim gibi seven kadın çok
Senin gibi, istemeyen de;
O yüzden gelme işte
Gelsen de yapamam
Canı kanayan kadınla
Sevişmesin artık hiçbir adam!
29/07/2018
#şiiriçimde #şiirheryerde
Read more
Geçen gün Toplum gönüllüleri vakfı @togvakfi ve @begoodtomeapp organizasyonu ile Kadıköy belediyesi, ...
Media Removed
Geçen gün Toplum gönüllüleri vakfı @togvakfi ve @begoodtomeapp organizasyonu ile Kadıköy belediyesi, Karikatür Evi’nde okul duvarlarına karikatür çizecek genç arkadaşlara karikatür anlattım. ‘İnsan yüzü’ oranından bahsederken, kafaya köpek kulağı koyan aplikasyonların da ... Geçen gün Toplum gönüllüleri vakfı @togvakfi ve @begoodtomeapp organizasyonu ile Kadıköy belediyesi, Karikatür Evi’nde okul duvarlarına karikatür çizecek genç arkadaşlara karikatür anlattım. ‘İnsan yüzü’ oranından bahsederken, kafaya köpek kulağı koyan aplikasyonların da yüzümüzü tanırken aynı basit oranı gözettiğinin ispatı için telefonlarından uygulama açıp denemelerini istedim arkadaşlardan. Ortaya böyle bir görüntü çıktı. :) @begoodtomeapp böyle şeyleri tıklama ile uygulamaya geçiren bir uygulamaymış. Güzellik yapma uygulamasıymış. Geçen gün balkonda örümcek ağına sucuk parçası koydum ve titrettim canlı gibi. Örümcek çıkıp yedi sucuğu. İçerden telefonu alıp gelene kadar, kenarını tırtıklayıp yerine kaçmış. Fotoğraflayamadım. Uygulamaya “örümceğe sucuk verdim” diye yüklesem baya tık alırdı bence. :)) Ertesi gün ton balığı koydum örümceğin ağına, titrettim çıkmadı. Ertesi sabah balık parçası yoktu. Gece yimiş sanırım. Balkonda ‘rakı, balık’ yapacak kıvama geliyor kendisi. :) İnsanlar doyumsuz olabilir ama örümcekler öyle mi :)) Gerçi kendimi bi makine ile küçültsem beni de ağına dolar ve yer, acımaz şerefsiz biliyorum. ‘Rakı, balık’ yapmasam mı acaba? Çünkü içip içip, anlatırken kendimi küçültürsem karşısında “lan ben de bunu bi adam” sanmıştım deyip, yemeye kalkabilir beni. Yesen, yesen ne kadar yersin be örümcek? Elimin kenarını dişlersin en fazla. Yok hayır ezmem seni, yine ezmem. İstemem bi sucuk, bi balık parçası verdim diye karşımda ezilmeni. Kağıt parçası ile tutar, üflerim, balkondan aşağı gidersin. Ah be örümcek, bacaklarını açıp, havaya tutunarak düşerken bi düşün bence olanları. Al ağını da al, kalmasın bende bir şeyin. Ağ rüzgarda uçup giderse, o da senin şanssızlığın. “Ucuna bi taş bağlayıp, atsan, uçmazdı ağım” deme örümcek. Sus artık, alkollüyüm. Battaniye atıyorum aşağıya, yine insanlık bende kalsın. “Battaniyeyi ne yapayım” deme, yeterince zaman tanırsan battaniyeler bitlenir, pirelenir. Türlü haşerat gelir ve sen hepsini yersin. Battaniyede oluşan habitatın Ali Kıran Başkesen’i olursun. Dur lan geliyorum. Battaniyeni yakmaya geliyorum şerefsiz!!! Yazı ne diye başladı nereye geldi, geyiğe sardım :) İyi pazarlar arkadaşlar. ✌️👊😎
Read more
Sen gönlünü ne kadar açarsan o da sana o kadar yakın geliyor<span class="emoji emoji1f319"></span>🗝varsın uykusuz geçsin geceler . Ah ...
Media Removed
Sen gönlünü ne kadar açarsan o da sana o kadar yakın geliyor🗝varsın uykusuz geçsin geceler . Ah bu kitap hangi şartlarda yazıldı bilseniz diyebilecek enteresan bir hikayem yok tek bildiğim hep huzur bulunca aldım elime kalemi ,hep el ayak çekilip sevdiklerimin üstünü üşümesinler diye ... Sen gönlünü ne kadar açarsan o da sana o kadar yakın geliyor🌙🗝varsın uykusuz geçsin geceler . Ah bu kitap hangi şartlarda yazıldı bilseniz diyebilecek enteresan bir hikayem yok 😊tek bildiğim hep huzur bulunca aldım elime kalemi ,hep el ayak çekilip sevdiklerimin üstünü üşümesinler diye örtünce ,hep güzele dönük olduğumu bildiğim zamanlar da ,hep bana ben kaldım diyerek kalem ile kelimelerin buluşma vaktinin geldiğini hissettim .Gelen geri çevrilmez ,buyur edilir .En güzel köşeye oturttum bir de kahve yaptım misss .Ben sadece geceleri yazabilen biri olduğum için geceleri başka ,bambaşka gelir bana .Gecesi ve gündüzünü ayrı ayrı yaşayınca ve tadına varınca güzel bu dünya 🌿🔐 Ve yanında kendime kendimle kaldığım 40 yıllık kahvelerim var çokça 🌝
Read more
. SULTAN III. AHMED HAN'IN ŞAHSİYETİ VE İCRAATLARI Sultan IV. Mehmed Han’ın oğludur. Annesi ...
Media Removed
. SULTAN III. AHMED HAN'IN ŞAHSİYETİ VE İCRAATLARI Sultan IV. Mehmed Han’ın oğludur. Annesi Rabia Gülnuş Emetullah Sultan’dır. Sultan II. Mustafa’nın kardeşidir. IV. Mehmed’in ikinci Lehistan seferi sonunda 31 Aralık 1673 tarihinde dünyaya geldi. 1708 yılında çiçek hastalığına ... .
SULTAN III. AHMED HAN'IN ŞAHSİYETİ VE İCRAATLARI

Sultan IV. Mehmed Han’ın oğludur. Annesi Rabia Gülnuş Emetullah Sultan’dır. Sultan II. Mustafa’nın kardeşidir. IV. Mehmed’in ikinci Lehistan seferi sonunda 31 Aralık 1673 tarihinde dünyaya geldi. 1708 yılında çiçek hastalığına yakalanan Ahmed Han uygulanan iyi bir tedavi sonrasında tekrar sağlığına kavuştu. Kaynaklarda hafif esmer tenli, uzun boylu yakışıklı bir Padişah olarak zikredilmektedir.

Son derece zeki ve akıllı olan Ahmed Han küçük yaştan itibaren iyi bir tahsil gördü. İlk hocası şeyh-i sultani Mehmed Efendi’dir. İlk dersini Seyyid Feyzullah Efendi’den Beylerbeyi İstavroz Bahçesinde (9 Şubat 1679) almış ve yıllarca onun tedrisatı altında yetişmişti. Arapça ve Farsçayı çok iyi bilirdi.

Ahmed Hanın gençliği diğer şehzadelerden farklı olarak daha serbest geçti. Rahat yaşamı kendisini daha iyi yetiştirmesine imkân sağladı. İstediği her şeyle ilgilenen bilgi ve görgüsü artan şehzade Avrupa’daki gelişmeleri de yakından takip ediyordu.

Türk tarihinde yeni bir devri, İbrahim Paşa ile birlikte açmış olan bu kültürlü, ince zevkli, yenilikçi padişahın en büyük eseri matbaa olmuştur. Osmanlı matbaası ne kadar İbrahim Müteferrika ile özdeşleşse de aslında daha genel olarak Padişahtan Şeyhülislama kadar devletin tepesindeki yenilikçi zihniyet ile bağlantılıdır. Matbaa doğrudan devletin bir girişimidir. Bu kapsamda vurgulanması gereken bir nokta, devletin ilmiye ayağının da matbaanın arkasında olduğudur. Yoksa çokça söylendiği gibi din adamlarının şeriat gerekçesiyle matbaaya karşı olduğu iddia edilemez. Şeyhülislam Abdullah Efendi matbaaya fetva verdiği gibi, dönemin uleması da aynı desteği göstermekteydi. Nitekim matbaada basılan eserlerin tashihçileri ulemanın önde gelenleri idi.

Sultan Ahmed Han devrin birçok şairini himaye ve taltif ediyordu, zamanında birçok büyük kabiliyetin gelişip şöhret bulmasına yol açmıştı.

İlim ve fikir adamları bir araya gelip, doğu ve batı dillerinden tercümeler yapıyordu. Avrupa’da çiçek aşısı henüz bilinmez iken İstanbul’da bizzat tatbik ediliyordu.

Devamı yorumda
Read more
 #TavsiyED Rize #tavsiye edilmez, edilemez zira herkesin malumudur diye düşünüyorum. Ama farklı ...
Media Removed
#TavsiyED Rize #tavsiye edilmez, edilemez zira herkesin malumudur diye düşünüyorum. Ama farklı bir Rize deneyimi mümkün, hem de her gidişinizde. Misal bu kaçıncı gidişim bilmiyorum ama geçen #haftasonu yaşadığım Rize’nin bir başka tadı damağımda kaldı. Baharda gitmemiştim misal; ... #TavsiyED Rize #tavsiye edilmez, edilemez zira herkesin malumudur diye düşünüyorum. Ama farklı bir Rize deneyimi mümkün, hem de her gidişinizde. Misal bu kaçıncı gidişim bilmiyorum ama geçen #haftasonu yaşadığım Rize’nin bir başka tadı damağımda kaldı.
Baharda gitmemiştim misal; yeşiller #dere olmuş fışkırıyor, dereler yol olmuş seni bir başka dünyaya götürüyor. Aşağıda #deniz kollarını açmış sıcak havadan kaç bana gel derken, yukarıda #kar az kaldı gideceğim ama gitmeden son bir sarıp sarmalayayım seni diyor. Öyle bir şiirmiş baharı Rize’nin, Karadeniz’in…
Bu şiiri deneyimlememize vesile oldu @yaseminsuyabatmaz ; @babillonhotel ’in güzel, sıcak ve akıllı sahibesi. Yıllar önceki #Rize gezilerimde olmadığı için üzüldüğüm pek güzel bir otel yapmışlar deniz kenarında.
Ramazan’da Rize’de iseniz gündüz hiç üzülmezsiniz “ah buralara kadar geldim de Karadeniz’in nefis yemeklerini kaçırdım” diye zira hemen her yer kapalı. Ama akşam iftarda tam da nefis yemeklerin sırası derseniz, işte o zaman #BabillonHotel tam yeri. Bir kara lahana çorbası içtik, bir #kurufasulye yedik ki… Ah #gurme gezginleri nasıl da kaçırmışsınız bunları!...
Bir de @sendagez var tabii. Bilen biriyle gezmek, ondan dinleyerek misal şimşir ormanında nasıl bir korku filmi çekerim diye hayal kurmak, #Zilkale’ye çıkarken “Yahu #GameofThrones çekmeye daha iyi coğrafya mı olur, ülke ülke gezeceğinize hepsini burada çekseydiniz a” diye muhabbetini etmek… #Ayder yaylasına tepeden bakan @ayderdogaresort da gecenin keyfini çıkartmak…

Ah elbette üzüntülerimi fotoğrafa dökmedim. Dünyaya musallat olmuş en korkunç yaratık insanlar olarak Ayder’i, Uzungöl’ü nasıl da Hindistan’ın kenar mahallelerine çevirmişiz orasını geçelim. Ya da geçmeyelim ki diğer yaylaların, Allah’ın yarattığı sanat harikasının bozulmasının, yağmalanmasının önüne geçelim… Diyeceksiniz olur mu #para bizden kıymetli ama olsun, o kağıdı bizim yarattığımızı düşünüp yerini bileceği günleri umut edelim.

El sonuç; güzel insanlar, doğasına vefalı kalpler, geleceğine sahip akıllar çıktıkça hala umut var ki, bozduğumuz bile düzelebilir. Burada yazdıklarım gibi, @cemalgulas gibi yaratanın yarattıklarını koruyanlar ile içimiz rahat. Çoğalmaları dileğiyle
Read more
Henüz #aylafilmi ni izlemediğimi belirtmekle beraber son zamanlarda filmin konusu ile alakalı ...
Media Removed
Henüz #aylafilmi ni izlemediğimi belirtmekle beraber son zamanlarda filmin konusu ile alakalı bir çok soru aldığımdan dolayı konu hakkında genel bir açıklama yapayim istedim. Öncelikle şunu belirteyim: Fotoğaflarını paylaştığım şahıs dedem rahmetli yüzbaşı Süleyman Pulat ve ... Henüz #aylafilmi ni izlemediğimi belirtmekle beraber son zamanlarda filmin konusu ile alakalı bir çok soru aldığımdan dolayı konu hakkında genel bir açıklama yapayim istedim.

Öncelikle şunu belirteyim: Fotoğaflarını paylaştığım şahıs dedem rahmetli yüzbaşı Süleyman Pulat ve onun karlar altındayken donmak üzere bulduğu Çoe Min Ja, dedemin koyduğu isimle Seul'dur.
Birçok yerde astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunja (Ayla) ile yüzbaşı Süleyman Pulat ile Seul arasındaki yaşanmışlıkların benzerliklerinden dolayı maalesef karışıklık olduğunu görüyorum ancak o dönemden kalan resimlerin hemen hemen hepsi Min Ja ile yüzbaşı Süleyman Pulat'a ait bir kere bunu bir belirteyim.

#ayla nın senaryosunu okuduğum kadarıyla birçok yaşanmışlık #soeul ile aynı. Savaş boyunca yetim çocuklardan oluşan #ankaraokulu 'nda belirli aralıklarla yaklaşık 640 çocuğun eğitim gördüğünü düşündüğümüzde aslında birçoğunun #ayla İle benzer hikayeleri olduğunu düşünebiliriz. Bu nedenle senaryodaki yaşananları; #SüleymanPulat ın başına gelip gelmediğine bakılmaksızın kendimizden bir parça olarak kabul ediyoruz. Zira Yukarıda yazdığım gibi; senaryo bir çocuk ile bir asker arasında yaşananlara dokunuyor. Bulan asler diğerlerinden farklı olarak bir subay. Haliyle savaşın en ünlü çocuğu da pulu bastırılacak kadar, Amerika'daki dergilere konu olacak kadar nam-ı duyulduğundan Süleyman Pulat ile Min-ja olduğundan, bu filmi kendimizden çıkan bir film olarak kabul ediyoruz.
Biraz #aylafilmi inden sıyrılıp kendi hikayemizden bahsetmemiz gerekirse: yüzbaşı Süleyman Pulat'ın ilk gönüllü birliklerle beraber Kore'ye gittiğini görüyoruz. Savaş sırasında 6 Ocak 1951'de karlar altında donmak üzereyken küçük bir kız çocuğu buluyor. Kızı tugaya getiriyor. Çadırına alıyor, temizliyor, yediriyor, giydiriyor, içiriyor. Bu ikili çok ünlü olduğundan o zamanların ünlü Amerikan dergisi #life , bu ilişkiyi fotoğraflandırmak için Türk ordugahına geliyor ve bu ilişki; "henry" adlı çocuk dergisine ikili bakarken deklanjöre basılmak suretiyle tüm Dünyaya, "Türk askerinin merhameti" adı altından sunuluyor. Türk devleti de bu ilişkiyi 1952'de pula bastırıyor.
Read more
Pkk 36 yıllık eylememsellik sürecinde hiç bir zaman er veya erbaş askerí kuvvetlerine bu boynuna ...
Media Removed
Pkk 36 yıllık eylememsellik sürecinde hiç bir zaman er veya erbaş askerí kuvvetlerine bu boynuna bağladığı bayrağı cellat önlüğü belleyen kalabalık gibi saldırmadı. Kürt halkının özellikle pusu ile öldürülen asgerí güçleri sahiplendiği onların naaşlarını aileleri üzülmesin ... Pkk 36 yıllık eylememsellik sürecinde hiç bir zaman er veya erbaş askerí kuvvetlerine bu boynuna bağladığı bayrağı cellat önlüğü belleyen kalabalık gibi saldırmadı.

Kürt halkının özellikle pusu ile öldürülen asgerí güçleri sahiplendiği onların naaşlarını aileleri üzülmesin diye kendi yaşadıkları topraklarının ağaç yaprakları ile örtüşünü yaşamımın son gününde dahi unutmayacağım! Dün gece ise bu ülkenin insanları kendi akrabasının kendi komşularının 20 li yaşlarında ki çocuklarına vahşice kanla barutla saldırdı. Beni bilen bilir dünyamda silaha yer yoktur afedersiniz bir çocuğun masallarda ki canavarlardan korktuğu kadar korkarım silahtan. Ve bir o kadar da nefret ederim elinde silah olan her kurum,kuruluş ve şahısdan. Lakin çok değil saatler önce güneşin vatanımda olmadığı ayın aydınlattığı geceyi tıpkı geçmişte olduğu gibi kara yüzleri ile örttüler. Dilimde söyleye bilecek onca küfür onca hakaret varken sırf ekmeklerine bal-yağ olmasın diye tüm bedenim titreye titreye kendini tutmakta. Yaşım belki dar-beleri görmedi,lakin onun acılarını hep duyduğum çocukluk anılarım her gün kapı eşiğimde,Erdal Erenin yaşına geldiğimde ölüme ne kadar uzak olsamda hep acırdı yüreğim. Büyüklerim,tanıdığım Kürt ailelerin 80 dönemi anlattıkları dar-be işkenceleri sırf dillerini konuşmak adına tutuştuğu özgürlük tutkularına indirilen balyoz bu ülkeye Pkk olarak geri döndü. Ve bu yüzden halkımın düğünlerinde söylenen türküler dahi acıdır üzüntüdür. Bizler kadar kimse bu darbelere karşı değildir. Dün dönen oyun,Tayyip Erdoğan'ın kendi saltanatı olan başkanlık hükümdarlığına vatanıma kazıdı. Asgarí kuvvetlere bunu yapan katiller yarın öbür gün biz sivil halka neler yapar kim bilir,kim bilir kanımızı taslarla içmek için sıraya girerler. Madem ki yarimi göğsüme alıp rahatça yaşaya bileceğim bir ülke olmayacak, kalsın Anadolu onların saltanatına,kenefe çevirdikleri ülkeyi onların boklu suratlarına bırakacağım ki kendi pisliklerinde boğulsunlar.

En yakın zamanda yanıma alacağım yarim ve kardeşimle buradan uzaklara gitmek istiyorum. Burnuma kan kokusu gelmeyecek yerlere,,, #darbe #Türkiye #ülkem #kan #gözyaşı #vahşet #asker
Read more
Fotoğraf atamaz oldum ...İki cümleyi bir araya getirip kelime oluşturamaz oldum ...Pardon kelimeden ...
Media Removed
Fotoğraf atamaz oldum ...İki cümleyi bir araya getirip kelime oluşturamaz oldum ...Pardon kelimeden cümle olacaktı ...Ama olmadı ...Çünküs her zaman olmuyor ...Geçen bir kediye sordum ...Ne olcak bizim sonumuz dedim ...Miyav dedi...İnanabiliyor musunuz ,kedi bana miyav dedi ...O ... Fotoğraf atamaz oldum ...İki cümleyi bir araya getirip kelime oluşturamaz oldum ...Pardon kelimeden cümle olacaktı ...Ama olmadı ...Çünküs her zaman olmuyor ...Geçen bir kediye sordum ...Ne olcak bizim sonumuz dedim ...Miyav dedi...İnanabiliyor musunuz ,kedi bana miyav dedi ...O kadar haklıydı aslında ...Harbiden durumumuz miyav ...Kedi demişken ...Kedilerin az büyükleri var ya ,Aslan olan ...Aslanın insanlar arasındaki imajı belli ...İnsanlar sana kral diyor ...Şöyle bi havası olması lazım ...Aslan uyanınca yemeği önüne gelmeli...Fırında geyik yanında zebra salata ...Ama nerdaaaaa...Kalkacan da...Kör topal geyik bulcan da ...İşin yoksa bi de kovala dur ...Düşünsene lahmacunu tam yiceksin ,önünden kaçıyor ...Nasıl bir acı...
Zaten o kadar mücadele vermese ,hep et yiye yiye fil gibi olurdu ...
.
Aceba fil ,fil gibi olmak için ne yaptı ...Ot yiye yiye o kadar büyük olunulunulunulunulunuR mu ...Ama onu da anlayabiliyorum ...Dünyada bi fil bi de ben ot yiyerek kilo alabiliyoruz sanırım ...
.
.
Fil demişken geçen yine fantastik bir rüya gördü ...Bak dinle dinle ...Pardon oku oku ... İneklere olan sevgimi herkeŞ bilir ...Rüyamda ineklerle sohbet etmeye başladım ...Hani gerçekte zaten ediyordum ama cevap vermiyorlardı ...Rüyada bildiğin karşılıklı konuştuk ...Valla bak ...3 taneydi ...Anne baba ve çocuk inek vardı ...Çocuk inekle kanka olmuştum ...Baban beni süsmez dimi dedim ...Yok bişe yapmaz dedi ...Babası geldi böyle boyun uzattı bana , sevdim ...Abi nasılsınız dedim ...Kibarlığımdan da ödün vermiyorum ...Annesi ahırda bağlıydı ...Ahır kadını sanırım ...Gittik yanına ,teyzem nasılsın dedim ...Möö demesi lazım ama bana “İyiyim evladım sen nasılsın dedi “...Ama bayağa konuşuyoruz ...Yemeklerden falan konuştuk ...Sonra uyandım ...İyi ki de uyandım ...Yoksa 3 inek 1 ben ,hazır 4 kişi olmuşken kesin okey oynardık ...O saatten sonra uyansam da kendime gelemezdim ...
.
.
Neyse fotoğraf Side antik kentten ...Görülmeye değer yerler ...Tamam hadi kısa kesiyorum ...
.
Demem şudur ki “Aynı daldaydık aynı daldaydık,aynı daldan düştük ayrıldık ...Aramızda yüz yıllık zaman yol yüz yıllık”...Bb
Read more
Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ‘Pedro de Mana’ tarafından yapılmış ...
Media Removed
Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ‘Pedro de Mana’ tarafından yapılmış ahşap bir heykeldir. Bir heykelin resmini yapma fikri benim kendi resim tarihimde daha önce yapmamış olduğum oldukça kışkırtıcı bir deneyim olarak karşıma çıktı. Tabi her şeyden önce ... Man of Sorrows ( Acıların adamı) 17.yy da rönesans geleneğinde ‘Pedro de Mana’ tarafından yapılmış ahşap bir heykeldir. Bir heykelin resmini yapma fikri benim kendi resim tarihimde daha önce yapmamış olduğum oldukça kışkırtıcı bir deneyim olarak karşıma çıktı. Tabi her şeyden önce o tarihlerde bu kadar gerçekçi duygu aktarımı resimde mümkün değilken heykelde bunu gerçekleştirmiş olmaları olağanüstü bir durum. Daha sonra benzerlerini NY Metropolitan, Londra National Galerileri de gördüm. Özellikle resmini yaptığım bu heykelde figür acıya gönüllü görünür hatta haz alır. Dudakları hafif aralık, çenesi yukarı kalkık, gözleri buğulu ve kısık. Efendisinden bir kırbaç daha bekler durumda, bedenini vermiş ruhunu da ona vermeyi, ellerini de ona doğru uzatmış alınmasını bekliyor. Bu resim “ Seni Seviyorum” serimin ana kaynağıdır geri kalan beş resim bu bahsettiğim elementlerden doğmuştur. Seriyi olduğu gibi 2016’da Londra’da S2 galeride sergiledim. Mardin bienali kuratörlerinden Nazlı Gürlek’in Bienale katılmam önerisi üzerine kendisine bu resmi Mardin’de bir kilisede sergileme koşuluyla katılabileceğimi söyledim. Bundan sonrasında inanılmaz gelişmeler yaşandı. Resim ilk önce Mardin’de bir kiliseye gösterildi. Kilisenin yetkilisi bu İsa’nın kendi mezheplerine ait bir İsa figürü olmadığını söyleyerek bu İsa’ya ait kilisenin ‘Meryem Ana’ kilisesi olduğunu belirtti. Akabinde ‘Meryem Ana’ kilisesi yetkilileri resmi görünce mahzenden benim tahminimce en az dörtüyüz yaşında olan, resmini yaptığım heykelin bir benzerini çıkarttılar ortaya. İlahi bir karşılaşmayla şimdi her iki figür yan yana kilisede kendilerine ait nişte suskun söyleşilerine hasretle başladılar.
Ben ilham yoluyla resimleri yaparım ‘aklım’ ara ara dahil olsa da zaman içinde hiç işe yaramamıştır. Kalbimi dinleyerek yaptığım resimler her zaman kendi yollarını herkesten bağımsız olarak çizmişlerdir. Londra için yaptığım resim şimdi Mardin de hayatına devam ediyor ve kendini asırlardır bekleyen arkadaşını gün yüzüne çıkartarak.
..
‘The Man Of Sorrows’
2016, oil on canvas/ oil on canvas, 100 x 140 cm
#mardinbienali #mardinbiennial @doneotyam @nazligurlek @ddyucel @arapoglufirat @frutholstrup
Read more
<span class="emoji emoji1f64b"></span><span class="emoji emoji1f64b"></span><span class="emoji emoji1f64b"></span> Gönüllüler takımının büyük ödülü kazanmasıyla yarışmacılar Türkiye'ye geldiler. Hilmicem ...
Media Removed
Gönüllüler takımının büyük ödülü kazanmasıyla yarışmacılar Türkiye'ye geldiler. Hilmicem de filmin galasına gidememişti ama ödülü kazanıp Istanbul'a gelince Kanyon Cinemaximum'da @gizemkaraca ile birlikte seyircilerle @hurkusfilm filmini izlediler. Ah ne diyeyim orada ... 🙋🙋🙋
Gönüllüler takımının büyük ödülü kazanmasıyla yarışmacılar Türkiye'ye geldiler. Hilmicem de filmin galasına gidememişti ama ödülü kazanıp Istanbul'a gelince Kanyon Cinemaximum'da @gizemkaraca ile birlikte seyircilerle @hurkusfilm filmini izlediler. Ah ne diyeyim orada olmak o kadar çok isterdim ki. @gizemkaraca Gizem ablama sarılmayı o kadar çok isterdim ki. Uzun zamandır hatta baya uzun zamandır destekçiyim Gizem ablamın ama bulunduğum şehirden ötürü, ailemin izin verip vermemesinden ötürü hiçbir zaman dizi setlerine gidecek fırsatı elde edemedim. 😣
Üniversiteyi Istanbul'da kazanmak ya da yakın şehirlerde kazanmak o kadar çok istiyorum ki. İşte o zaman görebileceğime inanıyorum. Uzun zamandır uzaktan desteklediğim, beni hiç tanımasa da manevi ablam olarak gördüğüm bir kişiyi yakından da desteklemek için, sarılmak için umudum var.
Belki daha zaman olabilir ama bir gün olacağına inanıyorum 💜
Bu arada filme de en kısa zamanda gidip izlemek istiyorum @hilmicemintepeofficial ve @gizemkaraca , diğer oyuncuların ve ekibin muhteşem emeklerini bir an önce görmek istiyorum.
Fotoğrafın samimiyetine ne demeli bu arada 💜
Bir tane daha sinemadan bir fotoğraf geldi helee ona bittim 😻 onu da yakın bir zamanda paylaşırım 🙈🎉 Yine gülüşün yaktı ortaları be bal kız 💜 @gizemkaraca . .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Read more
Babamın bir sözü var Belki de kutsal baba sözüdür bu “Bir OFFF çeksem karşı ki dağlar yıkılır” Yıkılmaz ...
Media Removed
Babamın bir sözü var Belki de kutsal baba sözüdür bu “Bir OFFF çeksem karşı ki dağlar yıkılır” Yıkılmaz babacım.. . Bizden önce bir dünya insanlık Offf çekti ama dünya hala önce kendi etrafında sonra Güneşin etrafında tur atmaya devam etti... Bazen hızlı dönüyor dünya ... o kadar hızlı ... Babamın bir sözü var Belki de kutsal baba sözüdür bu “Bir OFFF çeksem karşı ki dağlar yıkılır”
Yıkılmaz babacım.. .
Bizden önce bir dünya insanlık Offf çekti ama dünya hala önce kendi etrafında sonra Güneşin etrafında tur atmaya devam etti... Bazen hızlı dönüyor dünya ... o kadar hızlı ki bir soluk da değişiyor değişmez dediğimiz herşey, herkes... Pamuk prensesler, sanal sinsirellalar oluveriyor. Beyaz Hayallerimizin Prensleri Aşka Cellat oluyor... Leylalara Mecnun kalmadı... Ama Mecnun sandıklarımız Leyla avladı... Alacağı olsun kalbimizin dağlarını devirenlerin...Hayat bazen zor geliyor diye bir bahane var mesela duydunuz mu? Bütün herkes güllük güneşlik yaşıyor da sanki, bir tek onların yükleri taşınmayacak kadar ağır... Bir de hiç bişey olmamış gibi nefes alanlar var. Kimsenin ahını almamışlar gibi yürüyenler, koşanlar... Biz neyiz peki bu hikayede... Bir köşede Hayırlısı böyle .....
Read more
İnanmıyorum beynimdeki dans eden düşe... Yırtmacıyla baştan çıkarmaya çalışıyor beni... Oysaki ...
Media Removed
İnanmıyorum beynimdeki dans eden düşe... Yırtmacıyla baştan çıkarmaya çalışıyor beni... Oysaki kendi tımarhanemi inşa edip Deli gömleğime düşler diktim ben. Çok kahverengi, Bir o kadar kırmızı deliriyorum artık... Yeşile çalsada bakışı, kahvedir özelimde... İşte böyle ... İnanmıyorum beynimdeki dans eden düşe...
Yırtmacıyla baştan çıkarmaya çalışıyor beni...
Oysaki kendi tımarhanemi inşa edip
Deli gömleğime düşler diktim ben.
Çok kahverengi,
Bir o kadar kırmızı deliriyorum artık...
Yeşile çalsada bakışı, kahvedir özelimde...
İşte böyle böyle delirteceğim ikimizi...
Ruhunla emzirdiğin,
Benden olma senden doğma;
Ah bu düş sancısı yaşattıyor beni...
Nice yeni 365’inde Kadın Kuru’su...
#kadın35inde
#kadınkurusu
#düşyamacım
#düşbenim
#gitgetakıllı
#şiliyeözgürlük
#bira
#kırmızıkadınım
#düşbenim
#iyikivarsın
Read more