Milli e h kitap

Loading...


Unique profiles
6
Most used tags
Total likes
0
Top locations

Average media age
768.4 days
to ratio
Daha çok kitap, daha çok sanat, daha çok çalışma.<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏼<span class="emoji emoji1f4aa"></span>🏼 🇹🇷 “Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik ...
Media Removed
Daha çok kitap, daha çok sanat, daha çok çalışma.🏼🏼 🇹🇷 “Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik dersini öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır. Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin ... Daha çok kitap, daha çok sanat, daha çok çalışma.🙏🏼💪🏼
🇹🇷
“Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik dersini öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır. Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır. Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz…Milli Eğitim’in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır.
Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.”
#mustafakemalatatürk
Read more
Loading...
Kitabın Adı: Onlar da İnsandı Kitabın Yazarı: Cengiz Dağcı Yayınevi: Ötüken Neşriyat Kitabın ...
Media Removed
Kitabın Adı: Onlar da İnsandı Kitabın Yazarı: Cengiz Dağcı Yayınevi: Ötüken Neşriyat Kitabın Türü: Roman Sayfa Sayısı: 448 İlk Baskı Yılı: 2004 Kırım Türklerinin yaşadığı acıları, Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatan edebiyatımızın önemli eserleri ... Kitabın Adı: Onlar da İnsandı
Kitabın Yazarı: Cengiz Dağcı
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
Kitabın Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 448
İlk Baskı Yılı: 2004
Kırım Türklerinin yaşadığı acıları, Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatan edebiyatımızın önemli eserleri arasında yer almış bir eser; Onlar da İnsandı
Onlar da İnsandı eseri Türk örf ve adetlerini, dili, dini, insan sevgisi üzerine yazılmış bir eserdir.
Cengiz Dağcı’nın Onlar da İnsandı romanı 1958 yılında yayımlanmıştır.
Onlar da İnsandı kitabının yazarı Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’dır. Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın eserlerini Türkiye Türkçesi ile yazmıştır. Cengiz Dağcı’nın Türkiye’de yayımlanan eserleri vasıtası ile birçok insan; Kırım’ı ve Kırım Tatarları’nın yaşantıları hakkında bilgi sahibi olmuştur.
Cengiz Dağcı’nın Onlar da İnsandı eseri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer almış bir eserdir.
Bu roman, Cengiz Dağcı'nun mutlu ilk çocukluk günlerinin geçtiği, Kırım'ın Kızıltaş köyü hayatının bir destanıdır. Bekir de, ineği Macik de, köyde herkes kendi işinde gücünde ve mutludur. Sonra köye Ivan gelir; ona acıyarak yanlarına alır, işlerini gördürürler. Ancak Ivan daha sonra gelecek olan felaketlerin simgesi gibidir.
Ruslar Kızıltaş'a yol yaparlar; yol yakınlaştıkça köyün huzuru bozulur, hırsızlıklar artar, kapılara kilit vurulur olur. Sonunda Kolhoz kurmak üzere köye gelirler. Topraklarından kopmak istemeyenler dövüşürler; ama akıbetleri ölüm ya da sürgündür. Köyün boşaltılan evlerine Ruslar yerleştirilir. Kızıltaş köyü artık tükenmiş bir köy, terk edilmiş bir tarla gibidir. Romanın adı, ayni zamanda bitiş cümlesidir.
Bu romanın hüzünlü hikâyesini okuduktan sonra, Kırım'a gidenler Ayı Dağı'nı ve Kızıltaş bağlarını görmeden dönmek istemezler.
#kitapözeti #kitapozeti #kitap #book #books #kitaplar #kitapkurdu #kitapaşkı #edebiyat #roman #novel #instabook #instakitap #bookstagram #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #kitapokumak #kitaplariyikivar #kitapoku #bookish #booktuber #kitapyorum #onlardainsandı #cengizdağcı #onlardainsandi #cengizdagci #kitapyorumu #okudumbitti #100temeleser #100temeleserözetleri
Fotoğraf: @kitaponer
Read more
 #Repost @ardenyilmaz with @get_repost ・・・ Kitap Ağacı Ailesi yepyeni bir kütüphane projesi ...
Media Removed
#Repost @ardenyilmaz with @get_repost ・・・ Kitap Ağacı Ailesi yepyeni bir kütüphane projesi ile yine karşınızda! 5.Kütüphanemiz Gaziantep İsmet Paşa Anadolu Lisesi'nde kurulacak... Proje ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz...... Onun dışında, kitap göndermeden ... #Repost @ardenyilmaz with @get_repost
・・・
Kitap Ağacı Ailesi yepyeni bir kütüphane projesi ile yine karşınızda!
5.Kütüphanemiz Gaziantep İsmet Paşa Anadolu Lisesi'nde kurulacak...
Proje ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz......

Onun dışında, kitap göndermeden önce mutlaka okumanız gerekenler şöyledir;
-Kitaplarınızı LÜTFEN "gönderici ödemeli" şekilde gönderiniz. Bölgeye tüm kargo şirketleri kargo ulaştırmaktadır.
-Adres bölümüne görselde belirtilen adresi, alıcı kısmına ise proje sorumlumuz Arzu Yılmaz'ın ismini yazınız.
-PTT Kargo'nun KITAP KAMPANYASI hâlâ devam etmektedir ve okullar için oldukça uygun bir fiyata taşıma yapıyorlar. Ayrıntılı bilgiyi Ptt Kargo müşteri hizmetlerinden veya subenizden edinebilirsiniz.
-Kütüphane kuracağımız okul "Orta Öğretim ve Lise" seviyesindedir. Kitaplarınız çocukların yaşına ve eğitim seviyesine uygun olmalıdır. Roman, araştırma, klasikler, bilim, test vs kısıtlama bulunmamaktadır. Gönlünüzden geçen, çocukların yaş seviyesine uygun her kitaba talibiz!
-En önemli noktalardan biri ise, okulumuzun kütüphane projesi Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylıdır. Ve proje sonunda kurulan her kütüphane resmi olarak "KİTAP AĞACI KÜTÜPHANESİ" ismini taşımaktadır.
📚
NOT: YASAKLI YAYINLARI LUTFEN GONDERMEYINIZ. BU KONUDA PROJE SORUMLULARINA DANISABILIRSINIZ.
.
Okudukça büyüsün çocuklar!
Şunu unutmayın ki, bir kitap dahi katkınız dünyalara bedel onlar için... Her kitap, her paylaşım bizler icin önemli, taglerimizi kullanarak yaptığınız her gonderi bir baskasina ilham olacak!

#kitapagaci
#kitapagaciailesi
#okudukcabuyurinsan
#ismetpaşaanadolulisesi
#okudukçabüyürçocuklar
#kitapagaciismetpaşaanadolulisesi
#kitapagaciismetpaşaanadolulisesikütüphanesi
Read more
Canım Atatürk’üm, Gençliğe hitabeni okudum biraz önce. Yıllar içinde binlerce kez okuyup da ...
Media Removed
Canım Atatürk’üm, Gençliğe hitabeni okudum biraz önce. Yıllar içinde binlerce kez okuyup da heyecanıma engel olamadığım o muhteşem seslenişini. Hani Cumhuriyet öncesinde, cumhuriyete giden yolu ve cumhuriyetin ilanını ve Milli Mücadele dönemini anlattığın kitap olarak bildiğimiz ... Canım Atatürk’üm,
Gençliğe hitabeni okudum biraz önce. Yıllar içinde binlerce kez okuyup da heyecanıma engel olamadığım o muhteşem seslenişini. Hani Cumhuriyet öncesinde, cumhuriyete giden yolu ve cumhuriyetin ilanını ve Milli Mücadele dönemini anlattığın kitap olarak bildiğimiz Nutuk’un sonuna eklediğin hitabe. Hani okurken ağladığın, gençlerimize seslendiğin o konuşma.
Düşünüyorum şimdi... Disiplinli biri miyim? Stratejiler üretip yaşamımın her anını yönetebiliyor muyum senin gibi? Planlı mıyım? Yoksa kaderim buymuş deyip, bana verilmiş hayatı akışına mı bırakıyorum. Ben hiç bir zaman pes eden biri olmadım, arkamdan ittiklerinde ya da tökezleyip düştüğümde veya bacaklarımdan aşağı çektiklerinde yılmadan hep ayağa kalktım. Disiplinli biri olamadım hiç ama yenildikten sonra inatla ayağa kalkmayı ben senden ve senin hayatından öğrendim. Kaderime razı olmadım, mücadele etmeyi seçtim.
Benim gençliğe hitabende fark ettiğim bir şey var. Özgür iradeden bahsediyorsun hep. Yaşama dair seçimlerimizi yaparken özgürlük kavramını baş tacı ediyorsun. Herkesin içindeki dehayı bulup çıkarmasını istiyorsun. Bastırdığımız, sakladığımız, hırpaladığımız, yok etmeye çalıştığımız o dehayı keşfetmemizi öğütlüyorsun.

Yaşım olmasa da yüreğim genç canım Atatürk’üm. Bizi çok örselediler, çok üzdüler. Özgür irademizin efendisi değil, kurgulu sistemin kölesi olduk. Eşit fırsatlarımız da olmadı. Kars’taki Erzurum’daki kardeşimle İstanbul’daki İzmir’deki eşit şartlarda başlayamadı ki hiç hayata.
Hani diyorsun ya, “Gençler! Cesaretimizi takviye ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültürle, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz tesis ettik; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.”
Güzel hedef be canımın içi Atam.
Ama...
İçimizdeki gücü unuttuk biz.
Kayseri’de uçak fabrikasında üretilen 128 uçağı Avrupa’ya satabildiğimizi unuttuk.
Tuğla taşıyan ellerin kenetlendiği, kendi yaptığı köy enstitülerinde bilimin peşinde koşan gençlerin heyecanını da unuttuk.
Görüyorsun zaten.
Biz genciz, hatırlamayı biliriz.
Bugün 19 Mayıs. Sana söz😘🇹🇷🇹🇷
Read more
NEDEN OSMANLICA ÖĞRENMELİYİZ? Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayrı ...
Media Removed
NEDEN OSMANLICA ÖĞRENMELİYİZ? Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayrı bir millet yapan temel esaslardan birisi de o milletin kullandığı dil ve alfabesidir. Dil; fikir dünyasının tezahürüdür, kendini ifade edebileceği iletişim aracıdır. Milletin hatırası, ... NEDEN OSMANLICA ÖĞRENMELİYİZ?

Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayrı bir millet yapan temel esaslardan birisi de o milletin kullandığı dil ve alfabesidir. Dil; fikir dünyasının tezahürüdür, kendini ifade edebileceği iletişim aracıdır. Milletin hatırası, ruhu, özü, mayasıdır. Dilini kaybeden milletler, hatırasını, hafızasını hem ferdi hem de milli kimliğini, açıkçası her şeyini kaybetmeye yüz tutmuştur. Dil şuurunu kaybeden bir millet, millet olma şerefini kaybetmekle yüz yüze gelir. Lisan ve yazısını kaybeden bir millet, hafızasını kaybetmiş demektir. Böyle bir millet, kendi kültürüne ve tarihine yabancılaşır, geçmişte ne olduğunu unutur, bugün ve gelecekte ne olacağını bilemez hale gelir.
Osmanlıca; Türklerin yüzyıllar boyunca geliştirdikleri özgün bir dildir. Hem Arapçadan hem Farsçadan faydalanmış ama ikisi de olmamıştır. Gelecekle geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolu, Osmanlı Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçmektedir. Millî kültürümüzün temelini oluşturan eserlerimizin hemen hemen tamamı, Osmanlıcayla yazılmıştır. Hâlbuki yeni neslimiz, dedesinden kalmış bir kitap veya eski bir tapu senedinin, bir paranın, bir çeşme kitabesi, tarihî bir çarşı girişi ya da belki her gün altından geçtiği üniversite giriş kapısında yazılı olan Osmanlıca metnini okuyamadığı gibi, gerek ne manaya geldiği, gerekse estetik zevkini yudumlama imkânından mahrumdur.
Tarih önünde bizden sonraki nesillere köprü olabilme mesuliyetimiz bir yana, sadece sanat noktasında dahi uzak kaldığımız bu mirasın, birçoğu üslup sahibi ve kendi başına ekol olan güzîde hattatlarımızın göz nurlarıyla bir dantelâ gibi işledikleri o kıymet biçilemeyen cânım eserlerinden niceleri, artık yabancı müze ve koleksiyoncuların en güzel köşelerini süslemektedirler.
Read more
Suarez Futbol yalnız ayaklarla oynanan bir oyun değildir, aynı zamanda tutkuyla yoğrulmuş bir ...
Media Removed
Suarez Futbol yalnız ayaklarla oynanan bir oyun değildir, aynı zamanda tutkuyla yoğrulmuş bir ruh da ister. Kimi oyuncular tekniğe ve akla dayalı, her şeyin en baştan belli olduğu klasik bir futbol oynarken, Suárez tahmin edilemezdir. Ruhundaki ateşle, kendini yakma pahasına da olsa ... Suarez
Futbol yalnız ayaklarla oynanan bir oyun değildir, aynı zamanda tutkuyla yoğrulmuş bir ruh da ister. Kimi oyuncular tekniğe ve akla dayalı, her şeyin en baştan belli olduğu klasik bir futbol oynarken, Suárez tahmin edilemezdir. Ruhundaki ateşle, kendini yakma pahasına da olsa futbolu damarlarında hissederek oynar ve kazanmak için elinden geleni hiç çekinmeden ortaya koyar. Tıpkı Uruguay Milli Takım Teknik Direktörü Tabárez’in de dediği gibi, o gerçek bir savaşçıdır. Bir yanda yeteneği ve hırsı sayesinde elde ettiği gol krallıkları, ödüller ve başarılarla adını en büyükler arasına yazdırırken, öte yanda saha içinde –rakiplerini ısırmak gibi– yaptığı uygunsuz davranışlar yüzünden aldığı cezalarla kabına sığmayan bir futbolcudur.
#Suarez #LucoCaıolı #martıyayınevi #futbol #spor #dünyakupası #spordayız #martiyayinlari #martiyayinlari #kitapaşkı #ilkbaskı #kitapoku #kitapkolik #kitaptavsiyesi #kitapokuma #kitapkurdu #kimneokudu #okumahalleri #okuyorum #kitaplarheryerde #oku #kitapkahve #kitapönerisi #neokuyorum #okumakgüzeldir #okumak #kitaplik #martiyayinlari
Read more
Loading...
Loading...