Loading Content...

Namaz kä lan bir

Loading...


Unique profiles
51
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Taceddin Dergahı, Incesu, Afyonkarahisar, Turkey, Istanbul, Turkey
Average media age
693.3 days
to ratio
6.1
@hurisltn - #Karalamalarım.. #BirEğitimcidenMektup Keşke çocukların dünyasında yaşayabilsem ...
Media Removed
@hurisltn - #Karalamalarım.. #BirEğitimcidenMektup Keşke çocukların dünyasında yaşayabilsem diyorum bazen.Öyle saf, öyle temiz,öyle masum,günahsız,çıkarsız,samimi.. Bir insan başka ne ister ki? Eğitimcilik yapanlar bilir sen çocuga bir öğretiyorsan o sana on öğretir.Sen ... @hurisltn - #Karalamalarım.. #BirEğitimcidenMektup
Keşke çocukların dünyasında yaşayabilsem diyorum bazen.Öyle saf, öyle temiz,öyle masum,günahsız,çıkarsız,samimi.. Bir insan başka ne ister ki? Eğitimcilik yapanlar bilir sen çocuga bir öğretiyorsan o sana on öğretir.Sen kalkar bir ders verirsin onlar kaşla göz arasında sana on ders verir.Ben de olayın tam da bu tarafına aşığım zaten.Elhamdulillah.. Gelelim kanayan yaramız olan camideki çocukları dışlama konusuna..Yapılan araştırmalara göre Cami cemaatinin %70’i gürültü yapıyorlar diye camide çocuk görmek istemiyormuş.Sadece istememekle yetinseler iyi..Çocukları azarlayıp korkutan hatta camiden kovan amcalarımız abilerimiz var bir de.Utanmasalar yaş sınırı koyacaklar camilere.. Sanki camilerin tek sahipleri kendileriymiş gibi, kovmak gibi bir hakları varmış gibi.. Ümmetin küçük yaşta bir çocuğu daha namaza başladı, koşa koşa camiye geldi, bir baş daha Allah için secdeye gitti diye sevinmek varken gürültü yapıyor diye korkutmak, onları camilerden dışlamak neyin nesi?
Siz kuşu öldü diye çocuğa başsağlığına giden bir peygamberin ümmeti değil misiniz?
Siz omuzunda bir çocukla namaz kılan bir peygamberin ümmeti değil misiniz?
Peygamber efendimizin çocuklara karşı sevgisini, şevkatini gösteren hadislerini hiç işitmediniz mi ?
Yarının Ömerlerini, Ebubekirlerini, Alilerini, Sümeyyelerini başımızın tacı etmek varken camilerden soğurturmanın vebalinden korkmuyor musunuz hiç ?
O çocuğun cami heyecanını kırmanın hesabının sorulmayacağından bu kadar mı eminsiniz?
Allah aşkına yapmayın..
Bir an önce cemaatlerin bu konuda bilinçlendirilmesi lazım..
Camilerin süsü olan çocuklarımıza sahip çıkmak lazım.. Bırakalım gürültü yapsınlar, bırakalım namaz kılmayı bilmeseler bile aynı anda secdeye giden başlara şahit olsunlar.. Bırakalım ümmetin alnı secdeli çocukları, geleceğin öncüleri olsunlar..
Bırakalım ümmetin umudu olsunlar..
Hoşgörülü, güler yüzlü cemaatlerin çoğalması duasıyla.. #iyigeceler #hayırlıgeceler #goodnight #islam #islamic #instaislam #değerlereğitimi #gece #çocuk #hadis #Allah #moskee #cami #cemaat #kitap #kitaplar #yazı #kalemimden #muslim #igmg @genclerinkaleminden -
Read more
Loading...
Hz. İbrâhim çorak bir yer olan Mekke topraklarına eşi Hacer ve oğlu İsmâil'i bıraktığı zaman, “Rabbim! ...
Media Removed
Hz. İbrâhim çorak bir yer olan Mekke topraklarına eşi Hacer ve oğlu İsmâil'i bıraktığı zaman, “Rabbim! Bu şehri güvenli bir şehir kıl. Halkından Allah'a ve âhiret gününe iman edenleri her türlü ürünle rızıklandır.”(1) diye dua etmişti. Nitekim Allah Resûlüﷺ, Hz. İbrâhim'in bu duası ... Hz. İbrâhim çorak bir yer olan Mekke topraklarına eşi Hacer ve oğlu İsmâil'i bıraktığı zaman, “Rabbim! Bu şehri güvenli bir şehir kıl. Halkından Allah'a ve âhiret gününe iman edenleri her türlü ürünle rızıklandır.”(1) diye dua etmişti. Nitekim Allah Resûlüﷺ, Hz. İbrâhim'in bu duası nedeniyle Mekke'nin yiyecek ve içeceklerinin bereketli olduğunu ikrar edecekti.(2)
Böylece Mekke, “ümmü'l-kurâ” (şehirlerin anası), “beled-i emîn” (güvenli belde) oldu. Âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olan Kâbe ise, Mekke'de insanlar için kurulan ilk ibadet evi oldu. Peygamberimiz ﷺ bu şehirde duaya bir başka özen gösteriyordu. O, duaların kabul olunduğu anlardan birinin de Kâbe'nin görüldüğü ilk an olduğunu bildirmişti.(3) Mekke'nin fethinde Allah Resûlü ile birlikte Kâbe'ye giren Üsâme b. Zeyd (ra) onun, Kâbe'de Allah'a cân-ı gönülden dua edişini şöyle anlatmıştı: “Resûlullah (sav) ile birlikte Kâbe'ye girdim. Bilâl'e kapıyı kapatmasını emretti, o da kapıyı kapattı. Kâbe'nin içerisinde altı direk vardı. Kâbe'nin kapısına yakın iki direk arasına gelip oturdu. Allah'a hamd ü senâ ettikten sonra, Allah'tan bir şeyler istedi, bağışlanma talebinde bulundu. Sonra kalktı, Kâbe'nin arka tarafına karşı dönerek yüzünü ve yanaklarını sürdü. Allah'a hamd ü senâ ettikten sonra yine dua edip, bir şeyler istedi, bağışlamasını diledi. Sonra dönüp Kâbe'nin her bir köşesini tekbir, tesbih, tehlil getirerek ve Allah'ı övüp dua ve istiğfar ederek selâmladı. Sonra çıktı ve Kâbe'ye dönerek iki rekât namaz kıldı ve dönüp, “İşte kıble, işte kıble.” buyurdu.(4)
Allah, temellerini Hz. İbrâhim'in attığı Kâbe'de, onun ismi ile anılan mekânı, Makâm-ı İbrâhîm'i, tüm Müslümanlara hediye etmiştir. Öyle ki, Kur'ân-ı Kerîm'de bu mekânı duagâh edinmemizi ve burada kendisine yalvarıp yakarmamızı istemiştir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz Mekke'nin fethinde Kâbe'yi tavaf ettikten sonra, “Siz de Makâm-ı İbrâhîm'den kendinize bir namaz yeri edinin.”(5) âyetini okuyarak burada namaz kılmıştır.(6)
Mekke'de yer alan mübarek mekânlardan bir başkası ise, duaların kabul olduğu Arafat'tır.
Devamı yorumda 👇
Read more
<span class="emoji emoji25fc"></span>Her Salı Akşam namazının ardından Kafile ailesinden @oguzhanerdnc 'in sunumuyla #KayıpNotalar ...
Media Removed
Her Salı Akşam namazının ardından Kafile ailesinden @oguzhanerdnc 'in sunumuyla #KayıpNotalar dersine tüm #Kayseri 'li erkek kardeşlerimizi bekleriz! “İnsan kâinatın en güzel bestesidir, bir besteyi değerli kılan onu meydana getiren notalarıdır eğer o notalar olmazsa nasıl ... ◼Her Salı Akşam namazının ardından Kafile ailesinden @oguzhanerdnc 'in sunumuyla #KayıpNotalar dersine tüm #Kayseri 'li erkek kardeşlerimizi bekleriz!
“İnsan kâinatın en güzel bestesidir, bir besteyi değerli kılan onu meydana getiren notalarıdır eğer o notalar olmazsa nasıl ki bu bestenin bir değeri kalmaz aynen öyle insanın da en değerli notası İmandır. Eğer insan da bu nota eksik olsa hiçbir şey ifade etmez. İçerisinde koca bir boşlukla yaşar." Kendini arayanlara...
Read more
Şu fotoğrafı görüp "Fazıl Say ateist değil miydi ya ne işi var namazda?" diyen canlılara cevaben; 1. ...
Media Removed
Şu fotoğrafı görüp "Fazıl Say ateist değil miydi ya ne işi var namazda?" diyen canlılara cevaben; 1. Bu fotoğrafta annesini kaybetmiş bir evlat var. Yok mu sizin anneniz babanız kimseniz? Hiç mi sevmediler lan sizi? 2. Sana ne ulan? Sana ne? İster namaz kılar, ister bir köşede oturur ... Şu fotoğrafı görüp "Fazıl Say ateist değil miydi ya ne işi var namazda?" diyen canlılara cevaben;

1. Bu fotoğrafta annesini kaybetmiş bir evlat var. Yok mu sizin anneniz babanız kimseniz? Hiç mi sevmediler lan sizi?

2. Sana ne ulan? Sana ne? İster namaz kılar, ister bir köşede oturur sen kimsin de Allah adına racon kesiyorsun?

3. Allah sonsuz merhamet sahibidir yazar o inandığını iddia ettiğin kitapta. O merhametten hiç mi nasibini almadın? Bu nasıl bir öfkedir arkadaş? En insani hasletlerinizi bile elinizden almış sizi böyle kupkuru kalpli birer yaratığa çevirmiş bu öfke nasıl bir öfkedir?

4. Çocuklar annelerini gömerken dili, dini, idolojisi, dünya görüşü vs. olmaz. Herkes annesini gömene kadar çocuktur ve herkes annesiyle birlikte çocukluğunu da toprağa verir. Ama kime anlatıyorum sizde bunu anlayacak vicdan ne arar?

Allah merhumeye rahmet eylesin, Fazıl Bey'e de sabırlar versin...
Read more
Bu gece Ramazan ayının ilk Teravih namazı kılınacak inşâ’ALLAH. Hadis alimlerinden En-Nevevî, ...
Media Removed
Bu gece Ramazan ayının ilk Teravih namazı kılınacak inşâ’ALLAH. Hadis alimlerinden En-Nevevî, "Ramazanı ihya etmenin, teravih namazını kılmakla hasıl olduğunu belirtmektedir. Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)'in: “Her kim inanarak ve karşılığını Allah'tan ... Bu gece Ramazan ayının ilk Teravih namazı kılınacak inşâ’ALLAH.
Hadis alimlerinden En-Nevevî, "Ramazanı ihya etmenin, teravih namazını kılmakla hasıl olduğunu belirtmektedir.
Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)'in:
“Her kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan'ı ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır" hadis-i, "her kim geceleri namaz kılarak Ramazan'ı ihya ederse" şeklinde anlaşılmaktadır. Nitekim Abdurrahman b. Avf'ın naklettiği bir hadiste Efendimiz Aleyhisselam;
“Şüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerini ihya etmeyi sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan'ı oruçla, gecelerini namazla ihya ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur" buyurmaktadır.
(Ibn Mâce, Ikametu`s-Salâ, 173; Ibn Hanbel, I, 191, 195)
________________________________
“Kim Ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”
(Müslim, Müsâfirîn 174. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Tirmizî, Savm 82)
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________
#ramazan #sünnet #teravih #hadisişerif #namaz #ibadet #oruç #üçaylar #cemmat #cami #iftar #sahur #islam #hadis #mescid #teravihnamazı #salavat #zikir #ilim
Read more
Namazın qılınma qaydası bu cürdür: 1. Niyyətdən sonra təkbir deyilir, tam şəkildə bir Həmd və ...
Media Removed
Namazın qılınma qaydası bu cürdür: 1. Niyyətdən sonra təkbir deyilir, tam şəkildə bir Həmd və surə oxunur, rükuya gedilir. Rükudan qalxdıqdan sonra yenidən bir tam Həmd və surə oxunur, yenə rükuya gedilir. Bu qayda ilə beş dəfə Həmd və surə oxunur, beş rüku yerinə yetirilir. Beşinci ... Namazın qılınma qaydası bu cürdür:

1. Niyyətdən sonra təkbir deyilir, tam şəkildə bir Həmd və surə oxunur, rükuya gedilir. Rükudan qalxdıqdan sonra yenidən bir tam Həmd və surə oxunur, yenə rükuya gedilir. Bu qayda ilə beş dəfə Həmd və surə oxunur, beş rüku yerinə yetirilir. Beşinci rükudan sonra iki dəfə səcdə edilir və ayağa qalxmaqla ikinci rəkətə başlanılır. İkinci rəkət də birinci rəkət kimi qılınır və səcdələrdən sonra təşəhhüd və salam oxunur.

2. Niyyət və təkbirdən sonra Həmd oxunur, surənin ayələri beş hissəyə bölünür. Birinci hissədən sonra rükuya gedilir və rükudan qalxdıqdan sonra ikinci hissə deyilir. İkinci hissə deyildikdən sonra ikinci dəfə rükuya gedilir. Beləcə surənin hər hissəsi oxunduqdan sonra bir rüku yerinə yetirilir. Məsələn, “Həmd”dən sonra “İxlas” surəsi oxunacaqsa, İxlas surəsi beş hissəyə bölünür: “Bismillahir rəhmanir rəhim”, “Qul huvəllahu əhəd”, “Əllahus-səməd” “Ləm yəlid və ləm yuləd”, “və ləm yəkun ləhu kufuvən əhəd”. Hər hissə deyildikdən sonra bir rüku yerinə yetirilir. Beşinci rükudan sonra iki dəfə səcdə edilir və ayağa qalxmaqla ikinci rəkətə başlanılır. İkinci rəkət də eyni qaydada qılınır, sonra təşəhhüd və salam oxunur.
Ayətullah Xameneinin fətvasına əsasən, (Bismillahir-rəhmanir-rəhim , surənin tərkib hissəsi olmadığından) ixlas surəsi bu qaydada beş yerə bölünməlidir: 1. “Bismillahir rəhmanir rəhim, Qul huvəllahu əhəd”, 2. “Əllahus-səməd”, 3. “Ləm yəlid", 4. "və ləm yuləd”, 5. “və ləm yəkun ləhu kufuvən əhəd”. Ayat namazının bir rəkətini birinci, ikinci rəkətini o biri qayda ilə qılmaq olar.
Read more
Loading...
Eminönü Yeni Cami Sultan Kasrı'nın 100 yıl öncesi ve sonrası... Değişen tek şey insanlar ve ağaçlar ...
Media Removed
Eminönü Yeni Cami Sultan Kasrı'nın 100 yıl öncesi ve sonrası... Değişen tek şey insanlar ve ağaçlar gibi sanki. Eminönü semtini gezdiyseniz, burayı mutlaka görmüşsünüzdür. Hatta ortada görünen tünel gibi yerin içinden bile geçtiniz belki de. Peki hiç merak ettiniz mi nedir bu yapı? ... Eminönü Yeni Cami Sultan Kasrı'nın 100 yıl öncesi ve sonrası...
Değişen tek şey insanlar ve ağaçlar gibi sanki. Eminönü semtini gezdiyseniz, burayı mutlaka görmüşsünüzdür. Hatta ortada görünen tünel gibi yerin içinden bile geçtiniz belki de. Peki hiç merak ettiniz mi nedir bu yapı? Neden yapılmış? Bu yapı Yeni Cami'nin hemen bitişiğinde. Yapımı 1597 yılına uzanıyor. Şimdi fotoğrafta en sağda yukarı doğru yükselen bir yapı görüyorsunuz. Oranın içinde, fotoğrafın ortasında görülen tünelin üstündeki yapıya giden bir yol var. Yol yokuş şeklinde yükseliyor. Amacı şu: Osmanlı zamanında padişah bu camiye geldiğinde atıyla o sağdaki yokuşu çıkıyor ve ortadaki yapıya ulaşıyor. Burası Hünkar Kasrı işte. Burada dinleniyor ve ezan saatini bekliyor. Bu kasır bir kapı ile caminin içindeki hünkar mahfiline açılıyor. Hünkar mahfili bu camilerde bulunan, padişahın namaz kıldığı genelde 2. Kat şeklinde yapılmış ayrı bölme demek. Burada namazını kılıyor, sonra kasıra geri dönüyor ve ayrılıyor. Böylece halka hiç karışmadan güvenle namazını kılabiliyor.

Hünkar Kasrı, padişahın ve saray kadınlarının namazdan öncesi ve sonrasında dinlenmesi için inşa edilmiştir. İki büyük odası, bir eyvanı ve bir de helası var. Cami zamanında deniz kıyısına inşa edildiği için bir odasının pencereleri denizi izlemek için özel yapılmış. Kasıra caminin kıble tarafında özel yapılan bir yokuş yol ile çıkılır. Bu sayede padişah atından inmeden kasrın kapısına kadar ulaşabilmekteymiş.
Sağdaki yokuş günümüzde sergi salonu gibi kullanılıyor.

istanbul #istanbuldayasam #deniz #eski #eskiistanbul #türkiye #turkiye #turkey #foto #fotoğraf #fotografia #history #photo #photography #photooftheday #pic #picoftheday #eminönü #eminonu #newmosque #yenicami #hünkarkasrı #osmanlı #ottoman #estambul #Tbt #throwback #l4l #lforl #lfl #istanbul_hdr
Read more
Uşaqların namaz qılmağa həvəsləndirilməsi üçün bir neçə yol vardır: 1. Valideynin evdə namaza ...
Media Removed
Uşaqların namaz qılmağa həvəsləndirilməsi üçün bir neçə yol vardır: 1. Valideynin evdə namaza böyük əhəmiyyət verməsi,namazı əvvəl vaxtda qılmaq,pakizə paltarla namaz qılmaq və s. 2. O zaman ki,uşaq elə yaşa çatsa ki,başqalarının namaz qılmağına mane olmaz,onu məscidə aparın. 3. ... Uşaqların namaz qılmağa həvəsləndirilməsi üçün bir neçə yol vardır:

1. Valideynin evdə namaza böyük əhəmiyyət verməsi,namazı əvvəl vaxtda qılmaq,pakizə paltarla namaz qılmaq və s.

2. O zaman ki,uşaq elə yaşa çatsa ki,başqalarının namaz qılmağına mane olmaz,onu məscidə aparın.

3. Namazın faydalarını və təsirini uşaqlarınıza danışın.Məsələn,deyə bilərsiniz ki,namaz Allahın məhəbbət və dostluğunu insana bəxş edir.Ruha rahatlıq verir.Çünki,namazla Allahı yada salırsan və Allahı yada salmaq ürəkləri aram edər.

4. Uşaqlara mömin namazqılanları nümunə göstərmək olar,Quran qariləri və hafizləri kimi

5. Uşağın arzuladıqları şeyləri həyata keçirtmək,uşağı bir növ həvəsləndirmək.

6. Uşaqların namaz qılan yaşıdları ilə dost olması.

7.Uşaqları tərbiyə edən zaman valideyn gərək onlarla dost olsun,onlarla məhəbbətlə rəftar etsin.Elə etmək lazımdır ki,onlar valideynlərini və evdə olanları onun xeyrini istəyən insanlar kimi qəbul etsinlər və o zaman ki,onlara deyiləcək ki,namaz qıl,bu zaman yaxşı işə dəvət olunduqlarını qəbul etsinlər.
Read more
Loading...
Askerdi. Ankara'nın küçük bir köyünde dünyaya gelmiş, o dönemin en pratik, en garantili seçimi ...
Media Removed
Askerdi. Ankara'nın küçük bir köyünde dünyaya gelmiş, o dönemin en pratik, en garantili seçimi olduğu için, yapısına pek uygun olmasa da resmi üniformayı seçip, ömrünü ülkenin pek çok farklı bölgesinde geçirmeye karar vermişti. İki kız bir erkek evlat sahibi oldu, tüm yaşamını onlar ... Askerdi. Ankara'nın küçük bir köyünde dünyaya gelmiş, o dönemin en pratik, en garantili seçimi olduğu için, yapısına pek uygun olmasa da resmi üniformayı seçip, ömrünü ülkenin pek çok farklı bölgesinde geçirmeye karar vermişti.
İki kız bir erkek evlat sahibi oldu, tüm yaşamını onlar için düzenledi.
Üç çocuğu da sıkça babalarının asker olup olmadığı konusunda kuşkular duyardı. Hiç asker gibi değildi. Ne kendilerine, ne annelerine ne de diğer insanlara karşı sesini yükselttiği, sertleştiği görülmüş şey değildi.
İnançları güçlüydü. "Kemal'in Askerleri oruç tutmaz, Ordu'da din yasaktır" fantezilerinin tersine, düzenli oruç tutar, mümkün olduğunca teravih namazını aksatmaz, çok güzel keman çalardı. Demokrattı. O kadar ki, teravih namazına giderken bir tanecik oğluna "hadi sen de gel" demek yerine, "gelmek ister misin" diye sorardı.
Kimin Türk kimin Kürt ya da Ermeni, kimin Alevi kimin Sünni olduğunun bilinmediği, hatta merak dahi edilmediği o dönemlerde üç evladını da aydınlık eşiyle birlikte çağdaş bireyler olarak yetiştirdi. Neredeyse tüm babalar gibi ilk kez baba olduğu andan itibaren tüm yaşamını çocukları için düzenledi, unuttu kendisini, her soluğunu ailesi için alıp verdi.
Şimdi kızlarımızın kadınlarımızın gündüz vakti bile rahatça yürüyemedikleri sokaklarımızda çifter çifter camilerimiz, binlerce İmam Hatip Lisemiz, çok dindar ve kindar bir neslimiz, dini bütün, alnı secdeden ayrılmayan devlet büyüklerimiz, doğal olarak kendi insanlarını bombalayan Sümüklü hocalarımız, "hamile kadınlar sokağa çıkmasın" diyen sapık ulemalarımız ve dini bütün halkımız, önünü alamadığımız, hesabını yapamadığımız hırsızlıklarımız, suistimallerimiz, hukuksuzluklarımız, cemaat yurtlarında istismar edilen minicik oğlan çocuklarımız, tarikatlar elinde diri diri yakılan kızlarımız, Özge Canlarımız var.
Üç evladını da çağdaş bireyler olarak yetiştiren o eski asker Alzeimer şimdi. Hiç bir şeyi hatırlamıyor. Hala yaşadığını sandığı biricik eşini bile. Tanımıyor üç çocuğunu da. Gülümsüyor yalnızca herkese.
Eminim biliyor cennette yerinin hazır olduğunu. Eşinin yıllardır onu beklediğini.
Gidince yanına, "geldin mi İbrahim" diyeceğini...
Read more
Girişte huzura açılan demir parmaklıklı bir kapıdan giriyorsunuz..sonra içeriye adım attığınızda ...
Media Removed
Girişte huzura açılan demir parmaklıklı bir kapıdan giriyorsunuz..sonra içeriye adım attığınızda derin bi nefes alıp kubbeye bakın..sonra iyice güzelliği içinize sindirin ki namazda bakmayasınız..yoksa caminin güzelliğinden namazınıza odaklanamazsınız. Allah'a hamd edin ... Girişte huzura açılan demir parmaklıklı bir kapıdan giriyorsunuz..sonra içeriye adım attığınızda derin bi nefes alıp kubbeye bakın..sonra iyice güzelliği içinize sindirin ki namazda bakmayasınız..yoksa caminin güzelliğinden namazınıza odaklanamazsınız. Allah'a hamd edin Abdulhamid'in ismiyle, o şaheser camiide namaz kıldım diye.. sonra başlayın tüm her yeri gezip, hikayesini dinlemeye.. burası diğer camilerin süslemelerinden çok farklı, çok güzel..süslenmeyen bir mermer, bir duvar, bir tahta parçası bile bulamazsınız. O kadar dolu bir camii ki dışarıya çıktığınızda her şey çok boş gelicek size.. Caminin en güzel kısmı bana göre hünkar mahfili. Sultan II.Abdülhamid'in namaz kıldığı özel oda. 2 tane mahfil bulunmakta. Diğeri mahfilin tam karşısında, burada ise şehzadeler namaz kılıyordu. Mahfil ve rahleyi Abdülhamid'in kendi marangozluk yetenekleri ile yapıldığı söyleniyor ki gerçekten o muhteşem işçilik ancak kendisinden çıkardı. Icerisinde bulunan 4 sütun ise Mescidi aksanin içindeki sütunlardan esinlenerek benzetilerek yapılmıştır. Gözünüze direk çarpan şey ise ortadaki o görkemli avize olacak. Alman imparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiş. Benimle gezmek isteyen, o saray gibi camiyi görmek isteyen olursa seve seve eşlik ederim, rehberlik edebilirim ve bir vesileyle hep ziyaret ederim 😊
Cami imamının güzel bi sözünü bırakıyorum şuraya: 'Abdülhamid bir halife olmasaydı, dünyanın en iyi sanatkarı olurdu.'
Buyrun diğer bilgiler:
Yıldız Hamidiye camii 1885-86 yıllarında  II.Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır. Güvenlik sebebiyle uzak yerlere gitmek istemeyen Abdülhamid sarayın hemen yakınına Yıldız Hamidiye camiyi inşa ettirdi. Osmanlı selatin camilerinin sonuncusudur.
Caminin bahçesinde bulunan yeşil renkli muhteşem Hamidiye çeşmesi ile karşılaşacaksınız. Tabi üzerinde Abdülhamid'in tuğrasını da göreceksiniz..
Caminin kubbesinin tam ortasinda altin yaldızlarla Neml süresinin ilk ayetleri yazmakta. Kubbeye desen olarak altin yaldız desenler yapılmış, kubbeye bakınca gökyüzüne bakıyormuş hissi vermiştir.
#yildizhamidiyecamii #hamidiye #abdülhamid
Read more
İbadetlerimiz kadar önemli olan bir diğer şey de ibadetlerimizi etkileyen durumlardır. Bir ibadetten ...
Media Removed
İbadetlerimiz kadar önemli olan bir diğer şey de ibadetlerimizi etkileyen durumlardır. Bir ibadetten tam anlamıyla lezzet almamız için o ibadeti etkileyecek her bir durumu da dikkate almak ve Allah'ın rızası dahilinde hareket etmek gerekir. Örneğin namaz kılarken daha sessiz ortam ... İbadetlerimiz kadar önemli olan bir diğer şey de ibadetlerimizi etkileyen durumlardır. Bir ibadetten tam anlamıyla lezzet almamız için o ibadeti etkileyecek her bir durumu da dikkate almak ve Allah'ın rızası dahilinde hareket etmek gerekir. Örneğin namaz kılarken daha sessiz ortam tercih etmemizin huşu duymamızı artıracağı gibi. Aynı durum oruç ibadetinde de oruç tutarken dilimizi mecazi anlamda da tutmak, kötü sözler söylememek, yalan konuşmamak gibi dikkat edilmesi gereken şeylerin orucu etkilemesi olarak karşımıza çıkar.

İşte böyle bir durumun belki de en önemli ve hassas noktalarından olanı 'helal' tüketimdir. Haram bir lokma, haram kazanılan bir yiyecek, haram yollarla elde edilmiş kazanç veya haramın bulaştığı yollardan soframıza gelmiş bir içecek ile oruç açmak, oruca niyet etmek Allah korusun bizi ibadetimizden bile edebilir.
Read more
.. KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ! 26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ...
Media Removed
.. KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ! 26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ile, namazını kılan Sultan Alp Arslan, Yüce Allah'a şöyle yalvardı: Ya Rabbi!... Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyorum ve senin uğrunda savaşıyorum. Ey ... ..
KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ!

26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ile, namazını kılan Sultan Alp Arslan, Yüce Allah'a şöyle yalvardı:

Ya Rabbi!... Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyorum ve senin uğrunda savaşıyorum. Ey Allah'ım niyetim halistir. Bana yardım et. Sözlerimde hilaf varsa beni kahret.

Sonra askerlerine hitap ederek şunları söyledi:

Yiğitlerim, beylerim, askerlerim,

Yerlerde ve göklerde Allah'tan başka Sultan yoktur. Emir ve kader yalnız O 'na aittir. Biz ne kadar az olursak olalım, onlar (Bizansılar) ne kadar çok olurlarsa olsunlar, bütün müslümanların bizim için minberlerde dua ettikleri şu saatlerde düşman üstüne atılmak istiyorum. Sizlerden beni takip etmeyi tercih edenler takip etsin. Ayrılmayı tercih edenler gitsinler. Burada emreden Sultan ve emredilen asker yoktur. Zira bugün ben de ancak sizlerden biriyim, sizlerle birlikte savaşan bir gaziyim. Beni takip edenler ve nefislerini Allah'a adayanlardan şehid olanlar cennete, sağ kalanlar ise zafere kavuşacaklardır. Ayrılanları ise ahirette ateş ve dünyada da alçaklık beklemektedir.

Sultan Alp Arslan'ın bu sözlerine, bütün askeri, gök gürlercesine bir ses ile cevap verdi:

Asla emrinden ayrılmayacağız. Sultan şöyle devam etti:

Ey askerlerim,eğer şehid olursam, bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra Melikşah'ı tahta çıkarınız, O'na bağlı kalınız. Eğer zaferi kazanırsak, istikbal bizimdir.

Kırk yaşını henüz bitirmiş olan, hem Türk tarihinin hem de İslam tarihinin bu büyük hükümdarı, son sözleri ile, gerçekten bir dönüm noktasında bulunulduğunu derinden sezdiğini göstermektedir. Hem kendi zamanını, hem de geleceğin hallerini sezebilmek, tarihte pek az hükümdara nasip olmuştur.

Bizans ordusu iki yüz bine varan sayısı ile devrin en büyük ordusu durumunda idi. Halbuki Selçuklu ordusu elli-altmış bin civarında idi. Ama, Müslüman Türk askerlerinin imanı, kılıçlarından daha keskin ve büyüktü.

Kaynakça: Veli Şirin, Altınoluk Dergisi, 1988 - Ağustos, Sayı: 030, Sayfa: 029
Read more
Loading...
Medine.. Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün ...
Media Removed
Medine.. Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün cennetidir. Sokakları,insanları, mermerinin yüzünüze vuran o tatlı sıcaklığı, yeşil türbenin içinize dünyada bi yer değil burası hissi veren güzelliği bastığınız her karışta acaba Rasulullah ... Medine..
Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün cennetidir. Sokakları,insanları, mermerinin yüzünüze vuran o tatlı sıcaklığı, yeşil türbenin içinize dünyada bi yer değil burası hissi veren güzelliği bastığınız her karışta acaba Rasulullah buradan yürüdü mü burada oturdu mu hissi bu duygular Medine’yi gönlünüzde bambaşka bir yere koyuyor çünkü inanamıyorsunuz burada ashab oturmuş, burada efendimiz namaz kılmış kim bilir belki burada oturup gölgelenmiş heyecanıyla, her bir karışına aşık oluyorsunuz bu şehrin. Normal umre yaptığımızda medine de çok uzun kalamadığım için çok fazla lezzetine mahir olamamıştık ama orada geçirdiğimiz mübarek ramazanın son 10 gününde kendinizi efendimize yakın hissetmemek imkansız biz kabımızı boş uzattık dolu bekledik.
Oralardan gelince yada oradan dünyaya bakınca o kadar sırıtıp o kadar manasız duruyor ki uğraştığımız meşgalelerimiz kafamıza taktığımız incir kabuğunu doldurmayacak meselelerimiz ne kadar alacalı bulacalı yaşıyoruz şu boş hayatlarımızı halbuki iftar sofralarına oturduğunuz zaman utanıyorsunuz efendimiz bir hurma bir su ile doymuş bir bakıyorsunuz sizde doyuyorsunuz doymayan aslında Nefislerimiz bitmek tükenmek bilmeyen isteklerimiz. Sadece utanıyorsanız “canım şunu istedi, kendime şunu alayım” demeye utanıyorsunuz çünkü bu dünyada midesini bir kere olsun dolduramadan göçen efendimizden utanıyorsunuz.

Normal umre yaptığımda çok yoğun duygular yaşamış, ama Ramazan umresi kadar lezzet almamıştım. O açılan sofralar sade mütevazı ve bereketli. Sadece bir parça ekmek, hurma, su ve yoğurt birde üzerine dukka denilen bir baharat ilk gördüğümde herhalde bunlar atıştırmalık diye düşünmüştüm ama 10 gün boyunca elhamdulillah bu güzel sofra bu zamana kadar yediğim tüm yemeklerden daha doyurucu daha lezzetliydi. O teravihler belki 3 saat sürüyordu ama o nasıl bir teravih o nasıl bir Ramazan Müslümanlığımdan utandım. Sonra gecesinde teheccüt bir rekaat yaklaşık 15-20dk imamın o titreyen sesi dökülen gözyaşı efendimizin kıldırdığı makamdan namaz kıldırışı.
Ah hele o son teravihde imamın ağlayarak 45dk dua etmesi ömrümde rabbime böyle içten dua ettiğim bir an daha olmadı. (Devamı yorum)
Read more
GÜNEŞ TUTULMASI SIRASINDA MÜNECCİMBAŞILARIN YAPTIKLARI UYGULAMA Güneş tutulmalarında Küsûf ...
Media Removed
GÜNEŞ TUTULMASI SIRASINDA MÜNECCİMBAŞILARIN YAPTIKLARI UYGULAMA Güneş tutulmalarında Küsûf Ay tutulmalarında Husûf namazı İslâm hukukçularının büyük çoğunluğuna göre müekked sünnettir. 2 rekattır. Okunacak Dualar Bismillahirrahmanirrahim, Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ ... GÜNEŞ TUTULMASI SIRASINDA MÜNECCİMBAŞILARIN YAPTIKLARI UYGULAMA Güneş tutulmalarında Küsûf Ay tutulmalarında Husûf namazı İslâm hukukçularının büyük çoğunluğuna göre müekked sünnettir. 2 rekattır.

Okunacak Dualar

Bismillahirrahmanirrahim,

Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, Aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm. 7 kez .

Bismillahirrahmanirrahim,

Sümmes sebila yesserahu 7 kez.

Hangi dine ve inanca mensup olursak olalım, Güneş ve Aytutulmalarında dua etmek ruhumuzu arındırıp farkındalığımızın artmasına, kainatın bir parçası olduğumuzun idrakına varmamıza yardımcı olur.

NOT: GÜNEŞ tutulmasında namaz kılmak sünnet-i müekkekedir. Tutulma 11 AĞUSTOS 2018 Cumartesi günü ASLAN burcunda 12:47 de başlayacak. Uygulamaları bu saatten itibaren yapmaya başlayabilirsiniz.
GÜNEŞ tutulması esnasında KÜSUF namazı kılınır. 2 rekattır. KÜSUF Namazı kılındıktan sonra 33 kere “Allâhü Ekber” diye tekbir getirilir.

Ardından“Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Okunur.

Bismillahirrahmanirrahim
82-İnnema emruhu iza erade şey'en ey yekule lehu kün fe yekun.
83-Fe sübhanellezı bi yedihi melekütü külli şey'iv ve ileyhi türceun.

Rahim ve Rahman olan Allah'ın adıyla
82-Bir şeyi istediğinde O'nun emri sadece ''Ol!'' demesidir,o da hemen oluverir...
83-Her şeyin hükümranlık ve mülkü elinde olan (Allah) ne yücedir.Siz O'na döndürüleceksiniz.
Türk İslam kültüründe ebced avrupada numeroji olarak adlandırılan sayısal ve rakamsal hesaplamalarda gezegenlerle ilişkilidir. İslam astrolojisinde İLMİ NUCM ile görevlendirilen İDRİS Peygamber Rabbimizin 99 ismini Esmaül Hüsna yı her harf bir sayıya denk gelen bir gezegenle ilişkilendirmiştir. Bedende her organ her harf her sayı her renk her bitki her kristal bir gezegenle ilişkilidir. ESMAÜL HÜSNA Allah'ın 99 ismi ve 12 Burca göre etkileri
Anne Karnında 120.günden itibaren yıldızlardan gelen ışınların özelliklerine göre beyinde özel bir devre açılır. Bir Melek gelir SAİD'Mİ ŞAKİ'Mİ Olduğunu yazar. 120 nci gün CHİRON Yıldızının diğer gezegenlerle oluşturduğu açıların meydana getirdiği Anlamın beyindeki resmidir. DEVAMI astrodeha.com da
Read more
 #TefenniBelediyesi #Antalya, Muğla yollarının ayrıldığı kavşağa #TürkBayrağı 'nı sarılan ...
Media Removed
#TefenniBelediyesi #Antalya, Muğla yollarının ayrıldığı kavşağa #TürkBayrağı 'nı sarılan #Bozkurt heykel yaptırdı. Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz bir yazılı açıklama yaparak yapılan anıt heykel için şu açıklamaları yaptı. Büyük Önder #MustafaKemalATATÜRK 'ün direktifleri ... #TefenniBelediyesi #Antalya, Muğla yollarının ayrıldığı kavşağa #TürkBayrağı 'nı sarılan #Bozkurt heykel yaptırdı.
Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz bir yazılı açıklama yaparak yapılan anıt heykel için şu açıklamaları yaptı. Büyük Önder #MustafaKemalATATÜRK 'ün direktifleri ile 1936 yılında #Kahramanmaraş Kalesinde yaptırılan "Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli"den esinlenerek yaptırmış olduğumuz Anıt Heykel, İlçemiz Antalya ve Muğla kesişiğindeki döner kavşakta uygulanmıştır.
BAYRAK OLAYI:
İşgal yıllarında, 28 Kasım 1919 Cuma günü Maraş Kalesi'ndeki Türk bayrağı indirilerek yerine Fransız bayrağı asılmıştır. Avukat Mehmet Ali Bey, bu duruma tepki amacıyla "Alemi İslama Hitap" beyannamesini yazarak şehrin muhtelif yerlerine dağıttırmıştır. Ulu Cami'de cuma namazı öncesi bir araya gelen büyük bir kalabalık Ezan okunduktan sonra, "Bayraksız namaz kılınmaz" diye bağırarak topluca kaleye hücum etmiş, indirilen bayrağı kale burçlarına tekrar dikerek cuma namazını orada kılmıştır.

1936 yılında da Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün emriyle o günün anısına Kahramanmaraş Kalesine Bozkurt Tutan Bayrak Heykeli diktirmiştir. Anıtın altındaki plakada "28 Teşrini Sani 335 (28 Kasım 1919) Cuma günü TÜRK MARAŞ, Silah gücü ile inen bayrağını İman Gücü ile yeniden Dalgalandırdı" yazmaktadır dedi.
Read more
Loading...
Emin Saraç Hoca Efendi namaz töreni hatıralarını şöyle anlatır: "Bundan 80 yıl kadar önce, yani ...
Media Removed
Emin Saraç Hoca Efendi namaz töreni hatıralarını şöyle anlatır: "Bundan 80 yıl kadar önce, yani 1930'larda aile içi yapılan törende, abime namaza başladığı için yapılan iltifatları görünce yaşım küçük olmasına rağmen benim için de merasim yapılmasını istemiş ve bu olay, düzenli namaza ... Emin Saraç Hoca Efendi namaz töreni hatıralarını şöyle anlatır:
"Bundan 80 yıl kadar önce, yani 1930'larda aile içi yapılan törende, abime namaza başladığı için yapılan iltifatları görünce yaşım küçük olmasına rağmen benim için de merasim yapılmasını istemiş ve bu olay, düzenli namaza başlamam adına ilk adım olmuştu." Namaza başlama töreni, eski bir Osmanlı adetidir. Çocuğumuzun 7. yaş günü bir kaç hafta öncesinden aile meclisinde konuşulur. Çocuğa "Artık 7 yaşına giriyorsun. Bu yaş namaza başlama yaşı, bu yüzden çok önemli. Allah'ın kulları için hediye olan namaza sen de kavuşacaksın. Bu yüzden seni tebrik etmek istiyoruz, namaza başlamanı kutlamak istiyoruz." gibi bir konuşmayla 'namaz töreni' ile ilgili bilgi verilir. Ve daha önce öğretilmemişse iki rekat namaz kılmak öğretilir.
7. yaş gününde gerek arkadaşları, gerek yakın akrabalar davet edilerek güzel bir kutlama düzenlenir.

Hatice Kübra Tongar - Korkutarak Değil, Sevdirerek Din Eğitimi

#haticekubratongar #korkutarakdeğilsevdirerekdineğitimi #sevdirerekdineğitimi #eminsaraçhocaefendi #namaz #namaztöreni
Read more
<span class="emoji emoji1f4ab"></span>Yeşil Türbe; Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır.Bursa'nın ...
Media Removed
Yeşil Türbe; Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır.Bursa'nın sembolü haline gelen yapı şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahiptir. Türbede Çelebi Sultan Mehmet’in kızlarından Selçuk Hatun, Hafsa Hatun, Ayşe Hatun ve ... 💫Yeşil Türbe;
Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır.Bursa'nın sembolü haline gelen yapı şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahiptir. Türbede Çelebi Sultan Mehmet’in kızlarından Selçuk Hatun, Hafsa Hatun, Ayşe Hatun ve 1429 yılındaki vebadan ölen oğulları Mahmut ve Yusuf gömülüdür...
💫Muradiye Külliyesi;
Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da, hanedana ait en büyük türbe topluluğunun yer aldığı Muradiye Külliyesi, ölüm ile yaşamın, rüya ile hakikatin, hüzün ile huzurun bir arada hissedildiği nadide yerlerden olarak ziyaretçilerde farklı etkiler bırakıyor.
12 Türbenin yer aldığı külliyede Şehzade Mustafa’nın da bulunduğu hanedana mensup 40 kişinin mezarı bulunuyor...
💫Ulucami;
Namaz kılma alanı bakımından Türk tarihinde yapılan en büyük camidir.
2215 metrekare alan kaplayan Ulu Cami, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşur. Hemen hemen eşit büyüklükteki 20 kubbesinin ortasındaki kubbe açık olarak yapılmıştır. Telle örtülü bu orta kubbeden giren yağmur damlaları havuzda toplanır, ışık ise camiyi aydınlatırdı.
Günümüzde kubbe camekanla kaplı olduğunda yağmur suyu toplama işlevini kaybetmiş ama aydınlatma görevi devam etmektedir.

İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar , Ulu Cami’nin kendine özgü özellikleridir. Günümüzde Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunmaktadır.

Rivayetlere Göre;
Somuncu baba caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış.
Somuncu baba bir gün gene orda ekmek dağıtırken Hızır a.s'ın orda olduğu fark etmiş, kolundan tutup "sen Hızırsın anladım" demiş. "Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim" demiş.
Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş ama oda bir istekte bulunmuş.
"Hangi vakit geleceğim bana kalsın" demiş.
Bunun üzerine Hızır a.s Ulucamideki vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğunu bilinmez ama orda namaz kılarmış. 
Eğer bir gün Ulucamiye giderek namaz kılacak olursanız mutlaka vav harfinin orda namaz kılın.
Belki Hızır a.s'la birlikte namaz kılarsınız.
Read more
"Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: Biz namaz kılanlardan değildik..." (Müddessir/42) "Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline"( Mâun Sûresi/4-5) _____________________________ Namazı özürsüz kılmayan kimsenin Mezarda çekeceği ... "Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: Biz namaz kılanlardan değildik..."
(Müddessir/42)
"Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline"( Mâun Sûresi/4-5)
_____________________________
Namazı özürsüz kılmayan kimsenin Mezarda çekeceği acılar:

1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer.
2- Kabri Cehennem ateşi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem ateşi dünya ateşine benzemez.
3- Allahü Teâlâ, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.
____________________________
Dün gece rüyamda, bir kimseyi kabir sıkarken gördüm. Namazı gelip onu kabir azabından kurtardı.[Hâkim]
____________________________
Ölülerinizi gömmeyeceğinizden korkmasaydım, kabir azabını size işittirmesini Allah'tan isterdim. (Müslim)
____________________________
“Kabirden daha korkunç bir manzara görmedim.” (Tirmizi)
_____________________________
Mümin kabrinde yemyeşil bir bahçe içindedir. Ayın ondördü gibi aydınlatılır. "Feinne lehü me'îşeten danken" âyeti, kâfirlerin kabirde görecekleri azabı bildirir. 99 tinnin kâfirleri kıyamete kadar kabrinde sokup azap eder. [Tirmizi]
_____________________________
Kabir azabının sebebi çoktur. Yılanlar ve akreplerin sayıları insanoğlundaki kötü huyların sayısıncadır. O kötü huylar da kibir, riya, hased, öfke, hile, buğz, borç ve diğer çirkin sıfatlardır; zira bu çirkin sıfatların her biri kabirde azab olarak döner.

Eğer onları yok etmek istiyorsan, ölümden önce kudretin varsa derhal yap. Aksi takdirde kendini onlara hazırla...
_____________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_____________________________
#kabir #namaz #islamiyet #ölü #berzah #azab #toprak #mezar #kabristan #cenazenamazı #ceset #tabut #mezarlık #morg #kabirazabı #ölüm #mevta #grave #meyyit #meyyite #cenaze
Read more
Loading...
Niyə mohür ilə namaz qılırıq? Bununla bağlı hədis və ya Quran ayəsi varmı? Şiə baxımından ən mötəbər ...
Media Removed
Niyə mohür ilə namaz qılırıq? Bununla bağlı hədis və ya Quran ayəsi varmı? Şiə baxımından ən mötəbər və vacib sayılan məsələ budur ki, torpağa (yer üzərinə), daşa, mədənə və yer üstündə bitən (yeməli, içməli, geyməli şeylər istisna olmaqla) bitkilərə səcdə etmək olar. Elə buna görə ... Niyə mohür ilə namaz qılırıq? Bununla bağlı hədis və ya Quran ayəsi varmı?

Şiə baxımından ən mötəbər və vacib sayılan məsələ budur ki, torpağa (yer üzərinə), daşa, mədənə və yer üstündə bitən (yeməli, içməli, geyməli şeylər istisna olmaqla) bitkilərə səcdə etmək olar. Elə buna görə də əgər çöldə namaz qılan şəxs səcdə halında alnını torpağa qoysa, namazı düzgündür.

Səcdə haqqında olan bir çox məsələlərdə əhli-sünnə ilə şiənin nəzəri eynidir. Çünki hər iki məzhəb torpağa, daşa, ağaca və yeməli-geyməli olmayan başqa şeylərə səcdə etməyi caiz bilirlər. Amma şiə bunlardan qeyrisinə səcdə etməyi caiz bilmir. Səcdənin torpağa yaxud yuxarıda qeyd olunanların birinə edilməsi vacibdir.

1.Bu məsələnin dəlili bizə gəlib çatan rəvayətlərdir:
İmam Sadiq (ə) buyurur:
“Yer və pambıq və kətandan başqa yerdə bitənlərə səcdə etmə!“
”əl-Xilaf” Şeyx Tusi, məs.112 və 113

2.Zürarə imam Baqirdən (ə) soruşdu: “Qıra səcdə etmək olarmı?” İmam (ə) buyurdu: “Xeyr! Paltara, yuna, yeməli meyvələrə, mədəndən olan şeylərə (mineral olan şeylərə), heyvan üzvlərinə, quşların qanadına da səcdə etmək caiz deyil.”
”əl-Xilaf” Şeyx Tusi, məs.112 və 113

3.Əli ibn Cəfər qardaşı Musa ibn Cəfərdən (ə) soruşdu:
«İnsan ipək xalça və ipək canamaz, eləcə də güllü ipək parçadan olan xalça və canamazdan istifadə edə bilərmi? Yəni onların üstündə yatsın, söykənsin, dursun, namaz qılsın? İmam (ə) buyurdu: “Yatmaq, oturmaq və başqa
istifadələrin heç bir eybi yoxdur, amma onların üstündə səcdə etmək olmaz.”
”Tətbiqi fiqh”, səh.94

Şeyx Tusi (r.ə) nəqil edir: «Şiə fəqihlərinin hamısıın nəzəri yerə səcdə etməkdir. Ehtiyata əsasən də yerə səcdə olmalıdır. Ancaq əhli-sünnə pambıq, kətan, tük və yuna səcdə etməyi caiz bilirlər. Amma onların nəzəri ehtiyatın əksinə və Peyğəmbər (s), Əhli-beytdən (ə) olan hədislərlə müxalifdir.» 1.“əl-Fiqhu ələl məzahibil-ərbəə” kitabında qeyd olunmuşdur:
Hər bir şeyin üzərinə, hətta başa bağlanan şal olsa belə, səcdə etmək caizdir. Lakin pak olmaq şərti ilə. Amma Əbu Hənifənin ardıcılları başa bağlanan şala zərurət halında səcdədə etməyi məkruh bilir. İmamiyyə isə caiz bilmir və səcdənin torpağa (yer üzərinə), daşa, mədənə və yer üstündə bitən (yeməli, içməli,
Read more
B ayram namazı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde kılınan ikişer rekâtlı namazdır. ...
Media Removed
B ayram namazı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde kılınan ikişer rekâtlı namazdır. Bayram namazlarının diğer namazlardan tek farkı her rekâtta getirilen ziyade (fazla) tekbirler ve hutbedir. Bayram namazı Hanefi mezhebinde Vacip, Şafii mezhebinde Sünneti Müekkededir. ... B ayram namazı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde kılınan ikişer rekâtlı namazdır. Bayram namazlarının diğer namazlardan tek farkı her rekâtta getirilen ziyade (fazla) tekbirler ve hutbedir.

Bayram namazı Hanefi mezhebinde Vacip, Şafii mezhebinde Sünneti Müekkededir. Bayram namazları cemaatle kılınır. Bayram namazının vakti, kuşluk vaktidir. Bir mazeret sebebiyle birinci günü bayram namazı kılınamamış ise, Ramazan bayramında ikinci; kurban bayramında ise ikinci ve üçüncü günler kılınabilir.

Bayram Namazı Kılınışı

Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kur­ban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bay­ram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

İmam, “Allâhü Ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağ­lar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden “Sübhâneke” duasını okur.

Sonra İmam ve cemaat, “Allâhü Ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde “Allâhü Ekber” diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere “Allâhü Ekber” diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa “sübhanellâhi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler ya­pılır ve ikinci rekâta kalkılır.

İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, “Fatiha” ve “zamm-ı sûre”yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, “Allâhü Ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Pe­şinden aynı şekilde “Allâhü Ekber” diyerek bir tekbir daha geti­rilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa “sübhânellahi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde “Allâhü Ekber” diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta ol­duğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. “Tahiyyât”, “Salli” “Bârik”, “Rabbenâ âtinâ” ve “Rabbena’ğfirlî” duaları⤵⤵
Read more
Mesnevi’de deniyor ki: Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona ...
Media Removed
Mesnevi’de deniyor ki: Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu. Şeytan ona bir gün vesvese verir: “Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, O'nu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, ... Mesnevi’de deniyor ki:
Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu.
Şeytan ona bir gün vesvese verir: “Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, O'nu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, bütün kapılar yüzüne kapalıdır. Sana, ”Ne istiyorsun” diyen var mı? Şimdiye kadar bir kapı açıldı mı? Buyur eden oldu mu? İstenmeyen yere gidilir mi? Allah senin bu yalvarıp yakarmana önem verseydi dileklerini kabul ederdi, bir cevap verirdi. Boşuna kürek çekip durma.” Adam, kendine gelen bu düşünceyi doğru bulup gönlü kırıldı, başını yere koyup zikretmeden hüzün içinde uyudu. Rüyasında ona, ”Neden Allah’ı zikretmeden uyudun bugün?” dendi. Adam, “Yalvarıp çağırmalarıma bir cevap gelmiyor ki... Kapıdan kovulduğumu anladığım için artık o kapıyı çalmıyorum” dedi.
Adama şöyle dendi: (Senin Allah demen, O'nun kabul etmesi, buyur demesi sayesindedir. Senin yalvarışın, Allah'ın senin ruhuna duyurmasındandır. Senin gayretlerin, Allah'ın seni kendine yaklaştırmasındandır. Senin korkun, sevgin, ümidin, Allah’ın lütfu iledir. Senin her “Ya Rabbi” demenin altında, Allah’ın “Buyur kulum” demesi vardır. Gafilin, cahilin gönlü bu duadan uzaktır. Gafiller dua edemez. Çünkü, “Ya Rabbi“ demeye güç yetiremez. Onun ağzında da, dilinde de kilit vardır. Dert içinde iken de ağlayıp sızlayamaz. Allah ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermez. Verse de o doktor der, Allah diyemez. Artık anla ki, Allah’a dua etmeni, Onu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından daha iyidir. Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua ise gönülden kopup gelir, makbuldür.)
Adam rüyadan uyanınca, sevinir ve yeniden dua etmeye başlar ve muradına kavuşur. Günahkâr müslümanın duası, kabule şayan değilse de, cenab-ı Hak, dua edenin elini boş çevirmez. Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur.
🌿🌿🌿
Hayırlı günler dilerim...
#dua
Read more
Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır: Bir gün giderken başımın üzerinde bir kuş uçmaya başladı. ...
Media Removed
Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır: Bir gün giderken başımın üzerinde bir kuş uçmaya başladı. Dalgınlıkla kuşu yakaladım. O elimde iken, başka bir kuş daha uçuyordu. Elimdeki kuşun annesi sanarak kuşu elimden bıraktığım anda, kuş öldü. Buna çok üzüldüm. O günden sonra bende bir sıkıntı ... Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır:
Bir gün giderken başımın üzerinde bir kuş uçmaya başladı. Dalgınlıkla kuşu yakaladım. O elimde iken, başka bir kuş daha uçuyordu. Elimdeki kuşun annesi sanarak kuşu elimden bıraktığım anda, kuş öldü. Buna çok üzüldüm.
O günden sonra bende bir sıkıntı başladı ve bir sene geçmedi.
Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta
namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. O zaman; "Bunun sebebi, o kuşun, senden şikâyetçi olmasıdır" buyurdu.
Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir yılanın kedi yavrularından birini yakalamaya çalıştığını
gördüm. Bastonumu yılana vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti.. Ondan sonra iyileştim; namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber efendimizi gördüm.
(İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir) buyurdu.
🌿🌿🌿
Hayırlı günler dilerim...
Read more
 #yaAllah<span class="emoji emoji2764"></span> Ayət namazı iki rəkətdir və hər bir rəkətdə bеş rüku və iki səcdə vardır. Şəri cəhətdən ...
Media Removed
#yaAllah Ayət namazı iki rəkətdir və hər bir rəkətdə bеş rüku və iki səcdə vardır. Şəri cəhətdən vacib olma səbəbləri aşağıdakılardır: Günəş və ayın tutulması, hətta, bəzi hissəsi olsa da, zəlzələ və camaatın çoxunun qorxmasına səbəb olan hər bir hadisə, məsələn qara, qırmızı və ... #yaAllah❤
Ayət namazı iki rəkətdir və hər bir rəkətdə bеş rüku və iki səcdə vardır. Şəri cəhətdən vacib olma səbəbləri aşağıdakılardır:

Günəş və ayın tutulması, hətta, bəzi hissəsi olsa da, zəlzələ və camaatın çoxunun qorxmasına səbəb olan hər bir hadisə, məsələn qara, qırmızı və sarı və ümumiyyətlə adi olmayan küləklər, şiddətli zülmət və qaranlıqlar, göy gurultusu, şimşək və ildırım, uçqun və dağıntı səsləri.
Ay və gün tutulması istisna olmaqla qalan hadisələr əgər qorxuya səbəb olmazsa və ya çox az adamların qorxusuna səbəb olarsa, onda onlar ayət namazının vacib olmasına səbəb olmaz.

Namazın qılınma qaydası bu cürdür:
1. Niyyətdən sonra təkbir deyilir, tam şəkildə bir Həmd və surə oxunur, rükuya gedilir. Rükudan qalxdıqdan sonra yenidən bir tam Həmd və surə oxunur, yenə rükuya gedilir. Bu qayda ilə beş dəfə Həmd və surə oxunur, beş rüku yerinə yetirilir.

Beşinci rükudan sonra iki dəfə səcdə edilir və ayağa qalxmaqla ikinci rəkətə başlanılır. İkinci rəkət də birinci rəkət kimi qılınır və səcdələrdən sonra təşəhhüd və salam oxunur.

2. Niyyət və təkbirdən sonra Həmd oxunur, surənin ayələri beş hissəyə bölünür. Birinci hissədən sonra rükuya gedilir və rükudan qalxdıqdan sonra ikinci hissə deyilir. İkinci hissə deyildikdən sonra ikinci dəfə rükuya gedilir.
Beləcə surənin hər hissəsi oxunduqdan sonra bir rüku yerinə yetirilir. Məsələn, "Həmd”dən sonra "İxlas” surəsi oxunacaqsa, İxlas surəsi beş hissəyə bölünür: "Bismillahir rəhmanir rəhim”, "Qul huvəllahu əhəd”, "Allahu səməd” "Ləm yəlid və ləm yuləd”, "və ləm yəkun ləhu kufuvən əhəd”. Hər hissə deyildikdən sonra bir rüku yerinə yetirilir. Beşinci rükudan sonra iki dəfə səcdə edilir və ayağa qalxmaqla ikinci rəkətə başlanılır. İkinci rəkət də eyni qaydada qılınır, sonra təşəhhüd və salam oxunur.
Ayətullah Xameneinin fətvasına əsasən beş hissyə bölünəcək surə "İxlas" surəsi deyil, beş yerə bölünməsi mümkün olan başqa bir surə olmalıdır.
Ayət namazının bir rəkətini birinci, ikinci rəkətini o biri qayda ilə qılmaq olar.
#ahlibeyt14mesum
Read more
Değerli dostlar, Kimimiz yeni yılı kutluyor ve kimimiz kutlamıyor. Benim için her geçen gün ...
Media Removed
Değerli dostlar, Kimimiz yeni yılı kutluyor ve kimimiz kutlamıyor. Benim için her geçen gün yeni bir yıla ilk adımdır ama bu geceyi farklı kılan gün değiştiğinde bir rakamın değişecek olmasıdır. Yeni bir yıl’a girerken geçen yıl(lar)da gördüğüm bir durumu sizlerle paylaşmak istiyor ... Değerli dostlar,

Kimimiz yeni yılı kutluyor ve kimimiz kutlamıyor. Benim için her geçen gün yeni bir yıla ilk adımdır ama bu geceyi farklı kılan gün değiştiğinde bir rakamın değişecek olmasıdır. Yeni bir yıl’a girerken geçen yıl(lar)da gördüğüm bir durumu sizlerle paylaşmak istiyor ve haddim olmayarak bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. İlla ki yeni bir yıla, ay’a, haftaya ve güne başlarken güzel temennilerde bulunanlarımız vardır aramızda, bende kendilerine katılıyorum. O kişilerin klişe mesajları yerine yeni yıla girerken biraz daha farklı bir mesajım var. Bu paylaşımımda “mütevazı” kelimesini kullanmak istedim.

Mütevazı kelimesinin yeni yıl mesajım ile ne alakası var?

Mütevazılıktan uzak kibir dolu insanlara bir kaç tavsiye:

Tribünlere oynamayın, gözümüzü boyamayın. Siz 1 yapmışken, 5 göstermeyin kendinizi. Sırf kendinizi bulunduğuz topluma ispatlamak için illa ön safta namaz kılmak isteyen amcalardan olmayın. Orada işiniz olmadığı halde illa protokol delisi olmayın. Vasıfsız bir şekilde her fotoğraf karesine atlamayı bırakın. Makam, mevki, şan ve şöhret peşinden koşmayın. İsminizin önüne gelecek dünyalık bir kaç harflik vasıflar için kendi karakterinizden ödün vermeyin. Yağcılık, ayakçılık ve şakşakçılıla kimsenin yalakası olmayın.
Yaptığınız bir amel eğer örnek teşkil edecekse buna saygı duyar ve desteklerim.
Yaptığınız ibadetleri gizlice yapın. “Falanca camiye geldi” desinler diye (cuma) namazına gelmeyin. “Falanca (güzel) kuran okuyor” desinler diye sesinize ayar çekip kuran okumayın. “Falanca cömerttir” diye göstere göstere bağış yapmayın. “Falanca cesurdur” diye kahraman olmaya çalışmayın.
Bu saydıklarımızın hepsi riyadır ve tehlikelidir. Efendimiz Muhammed (sav) “Şüphesiz riya şirktir” diyerek bizlere ne kadar tehlikeli olduğunu ifade ediyor.
Çıkarcı ve samimiyetsiz insanları gördükçe toplumdan soğumaya başladığımı söyleyebilirim. Bu tür insanları görünce artık insanlar arasında sevgisizlik ve güvensizlik oluşuyor. Sevginin olmadığı bir toplumda saygı yitiriliyor ve toplum kısır bir döngü halinde çırpınıp duruyor.
Mevlana hazretlerinin şu sözü ile gelecek yılda hal ve hareketlerimize bir zahmet dikkat edip icra edelim: “YA OLDUĞUN GİB
Read more
İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile ...
Media Removed
İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir ... İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.
Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir.
Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur.
Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.
Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur.
Ramazan-ı şerif ayında, Rasulullah aleyhisselatü vesselam, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi.
Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.
Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir.
ALLAHÜ teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır.
Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Oruçlu iken günahtan sakınmalıdır.
Gözü ve dili günahlardan koruduğumuz gibi, kulağımızı da korumamız gerekir.
Konuşulması haram olan şeyi, dinlemek de haramdır.
El, ayak ve diğer uzuvları da haramdan korumalıdır! Oruç tutup azaları ile günah işleyen, ilaç yerine zehir içen hastaya benzer. Çünkü günah zehirdir. İbadetlerimizin sevabını yok eder.

Resul (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:“Ramazan ayı size bir bereket ayı olarak gelmiştir. Allah’u Teala bu ayda rahmetiyle sizi kuşatır. Bu ayda rahmet indirir, hataları siler, duaları kabul eder. Allah’u Teala bu ayda hayır hususundaki yarışlarınıza bakar ve meleklere karşı sizinle iftihar eder. Allah’a karşı hayır ortaya koyunuz. Çünkü bedbaht kişi, bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kişidir.” (Tabarani)
________________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________________
#hadisişerif #hoşgeldinramazan #ramazanışerif #ramazan #üçaylar #islamiyet #rahmet #bereket #mağfiret #dua #ibadet #ilim #amel #izzet #namaz #teravih #hadis #sünnet #fazilet
Read more
Dün bir video seyrettim, kanadı kırılan bir kuş uçmaya çalışıyor ama başaramıyordu. İnsanın kanatları ...
Media Removed
Dün bir video seyrettim, kanadı kırılan bir kuş uçmaya çalışıyor ama başaramıyordu. İnsanın kanatları yok kuşlarınsa elleri , Aslanın pençeleri var yılanın ise dişleri. Siz hiç baş parmağınızı yarattı diye Allah'a şükrettiniz mi? Ya da ,biz kana kana tek seferde bardaktan su icebilirken,susuzluğunu ... Dün bir video seyrettim, kanadı kırılan bir kuş uçmaya çalışıyor ama başaramıyordu. İnsanın kanatları yok kuşlarınsa elleri
, Aslanın pençeleri var yılanın ise dişleri. Siz hiç baş parmağınızı yarattı diye Allah'a şükrettiniz mi? Ya da ,biz kana kana tek seferde bardaktan su icebilirken,susuzluğunu giderebilmek için bir kuşun, tasın içindeki sudan kaç defa gagasıyla su alıp başini kaldırdiğına şahit oldunuz mu? Yuvasından yavrusu düşmüş Bir kuşun Feryadıni isittiniz mi? Elleri olmadığı için yavrusunu kucaklayıp da daldaki yuvaya yerleştirememenin acısını hissettiniz mi?
Rabbim her canlıya bir meziyet bahsetmiş. Kimi uçabiliyor Kimi çok hızlı koşup avını yakalayabiliyor kimi Kartal Gibi yüzlerce metreden avını görebilecek Keskin gözlere , kimi midye gibi suyun altında sadece önüne gelen yiyecekleri yeme hakkına sahip. Hiç kimseyi rızıksız bırakmamış Rabbim. Dağın Tepesi'ndeki de ,toprağın altınd,Denizin yüzlerce metre dibindeki de doyuyor Allah'ın izniyle. İnsan uçmak istiyor kanatları yok, antilop Aslan'dan kaçmak istiyor onun kadar güçlü bacakları yok. Kıvırcık saçlı olan düz saçlara imreniyor düz saçlılar kıvırcıklara ,zayıf kilo almak istiyor kilolu zayıflama. Hep bir şeyler istiyoruz bizde olmayan ! olanlara şükredip Allah'a Dayan! Çünkü çok insan var Sendeki derdi Nimet Sayan. #namaz #huşu #sabah
Read more
-- İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, ...
Media Removed
-- İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda ... -- İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz..
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Oruçlu iken günahtan sakınmalıdır. Gözü ve dili günahlardan koruduğumuz gibi, kulağımızı da korumamız gerekir. Konuşulması haram olan şeyi, dinlemek de haramdır. El, ayak ve diğer uzuvları da haramdan korumalıdır! Oruç tutup azaları ile günah işleyen, ilaç yerine zehir içen hastaya benzer. Çünkü günah zehirdir. İbadetlerimizin sevabını yok eder.. Kötülük veya herhangi bir günah işledikten sonra pişman olmak ve iyilik ve ibadet etmeye devam etmek lazımdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir günah işlediğin zaman hemen arkasından bir iyilik yap, bir sevap işle ki o günahı mahvetsin!
#ramazan #oruç #iftar #hayirli #ramazanlar #sevap #huzur
Read more
Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, ...
Media Removed
Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, kalbi kırık ama o halde bile düşündüğü tek şey benim rızam. Git! Habibini bana getir... Yolunda olanlara hazırladığım Cennet nimetlerini ve kendisine düşmanlık edenleri bekleyen azapları ... Allahü teâla, Cebrail aleyhisselâma buyurdu ki; "Sevgili Peygamberim çok üzüldü. Vücudu yaralı, kalbi kırık ama o halde bile düşündüğü tek şey benim rızam. Git! Habibini bana getir... Yolunda olanlara hazırladığım Cennet nimetlerini ve kendisine düşmanlık edenleri bekleyen azapları görsün. O'nu ben teselli edeceğim. Kanatlarını cennet takıları ile süsle, hizmet kemerini tak, melekler semaları nûr ile doldursun, sekiz cennet tezyin edilsin, cehennem yumuşak ve sakin olsun. Denizler ve rüzgar hareketsizce dinlesinler. Peygamberlerin ruhları hazır olsun. Git! Cennetten bir Burak seç ve Habibime davetimi bildir."
Cebrail aleyhisselam, cennete giderek kırkbin yıldır bu ânı bekleyen Burak'a bindi, Resulullah efendimizin yanına vardı. Uykuda olan Peygamber efendimizin usulcacık ayak tabanlarını öptü sonra mübarek ayaklarına yüzünü sürdü. Resulullah efendimiz vahiy meleğini görünce telaşlandı. Cebrail aleyhisselam; "Ey Peygamberlerin Efendisi, Ey Allah'ın Sevgilisi, iyilikler menbaı endişeye kapılma! Hak teâlanın selamı var, seni davet ediyor. Bu öyle bir nimet ki hiçbir Peygambere nasip olmadı. Lütfen kalk gidelim....
Muhteşem Peygamber ile en büyük melek çıktılar. Peygamber efendimiz Burak'ı görünce mahzunlaştı. Allahü teâla Cebrail aleyhisselâma nida ederek buyurdu ki; "Ey Cebrail! Sor bakalım Habibim niçin mahzun oldu?" Resulullah efendimiz buyurdu ki;
"Ümmetimi düşünüyorum. Ben bu kadar izzet ve ikram görüyorum. Hizmetime Burak veriliyor, uzak mesafeleri bir anda aşacağım. Kıyamet günü ümmetim ne yapacak? Arasat meydanında, kızgın güneş altında açık baş, yalın ayak elli bin yıl nasıl bekleyecek? Sırat köprüsünü onca günahla nasıl geçecekler? Burak'ı görünce bunları düşündüm en mesut zamanımda mütessir oldum." Bunun üzerine ferman-ı ilahi geldi...
"Ey Habibim üzülme! Yolunda giden müminlere de Burak yollayacağım. Mahşer'e Burak'la gelip, Sırat'ı bununla geçe ekler. Habibim'in ümmeti binlerce senelik zamanı bir ân olarak yaşayacaklar."
🌿🌿🌿🌿🌿
Miraç gecesini ibadetle, gündüzünü oruçla geçirmeli. Bu gece kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı Kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmelidir.
Hayırlı kandiller...🌹
#kandil #miraçkandili #siyerinebi
Read more
“Mü’min ,Mü’minin aynasıdır” der Allah’ın Resulu. Baktığınızda kendinizi görürsünüz.Aradan ...
Media Removed
“Mü’min ,Mü’minin aynasıdır” der Allah’ın Resulu. Baktığınızda kendinizi görürsünüz.Aradan geçer 1400 sene,“Işığı arayanların Karanlık Yanı” isimli kitabında da Debbie Ford ;karşımızdaki insanda bizi ne rahatsız ediyorsa,içimizdeki,barışmadığımız duygu yüzünden olduğunu,eğer ... “Mü’min ,Mü’minin aynasıdır” der Allah’ın Resulu. Baktığınızda kendinizi görürsünüz.Aradan geçer 1400 sene,“Işığı arayanların Karanlık Yanı” isimli kitabında da Debbie Ford ;karşımızdaki insanda bizi ne rahatsız ediyorsa,içimizdeki,barışmadığımız duygu yüzünden olduğunu,eğer kendi içimizde bu sıkıntıyı çözersek karşımızdakilerle de barışacağımızı iddia eder. Kitapları en çok satanlar listesine girer.İşte Yasin Suresinde anlatılan ,Hatay’da geçen HabibunNeccar vakasındaki halkın,gelen 3 uyarıcıya tepkisini bir de bu açıdan düşünelim şimdi de (Aramızda bu konuyu detaylı bilmeyen varsa,merak edip açıp okusun ne olur. Değil mi ki ilk emir İKRA! OKU!)Yanlış yolda olanlar,Allah yoluna davet edenleri apaçık bir sapıklıkla suçlayıp,sonuçta Habibün Neccar’ın kafasını da kesip tepeden aşağıya yuvarlıyor. Çünkü ,kendilerini uyaranlar onlara çirkin geliyor,düşman görünüyor.Sevgili arkadaşlar.Gelelim günümüze.Arada şahsi hiçbir somut mesele geçmemişken biri için kalkıp iğrenç laflar edebiliyor bazıları. O ki;Allah rızası için çırpınıp duruyor,bir insanın daha hayatına nasıl dokunurum diye dertleniyor. Bilgisini sadece kendine saklamıyor. Amaan babane,herkes kendinden sorumlu,nasıl Hz.İbrahim daha küçücük bir çocukken arayıp da doğruyu buldu,herkes kendi bulsun doğru yolu demiyor. Öte yandan,gerçekten süslü,cazibeli,dünyanın tüm zevklerinin yaşanması gerektiğini,bir daha mı geleceğiz dünyaya,haydi anı yaşa,içinden ne geliyorsa,yaşa! Seni tutan mı var diye iç gıdıklayan,şeytanın çukuruna düşmüş,onun hizmetine girip başkalarını da kendine çekmeye çalışanlar var. Söyleyin bana ;NEFS HANGİSİNİN PEŞİNDEN SÜRÜKLER BİZİ? Hangisi hoşumuza gider? Elbet doğru yolda olana kulp taktırır. Çünkü diğeri daha eğlenceli gelir bize. Oysa,alsa bir kere secdedeki lezzeti.Allah’la başbaşa olmanın sonsuz kudretini.Diyeceğim o ki, bundan böyle Allah diyen bir kişide ille de kötü bir taraf görmeye çalışırsanız bir daha düşünün. Zira Hüsn-ü zan yakışır Müslümana. Kendimizi tartalım önce. Hem eksik-kusur arayacaksak da önce kendimizde arayalım.Çünkü o HESAP GÜNÜNDE ;onun bunun değil kendi hayatımızın soruları sorulacak bize. Kendimizi düzeltirsek,dünya düzelecek Allah’ın izniyle #namaz #sabah
Read more
"Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini ...
Media Removed
"Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini bütün dünyaya parmak ısırtacak şekilde gösterdiler.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan) . . Kıbrıs Harbindeki Başarının Mânevî Arka Planı "Sonra da onların üzerine size tekrar ... "Kıbrıs Barış Harekâtıyla Kıbrıslı mücahitler ve kahraman ordumuz, modern savaşın en ileri örneklerini bütün dünyaya parmak ısırtacak şekilde gösterdiler.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)
.
.
Kıbrıs Harbindeki Başarının Mânevî Arka Planı
"Sonra da onların üzerine size tekrar bir galibiyet verdik ve size mallar ile oğullar ile imdat ettik ve sizi aşiretçe (düşmanlarınızdan) daha ziyade kıldık. Eğer iyilik etmiş olursanız, kendi nefisleriniz için iyilik etmiş olursunuz ve eğer fenalık etmiş olursanız, kendi nefisleriniz için etmiş olursunuz.' {İsrâ Sûresi:6-7}Müslüman devletlerin düşmanlarına karşı ne yapmaları lâzım? Birbirleriyle savaşmaları mı? Hayır, hayır birleşmeleri lâzım. Kimse ile harbetmeye gerek yok. Bütün İslâm devletleri birleşse düşmanlar kaçacak yer ararlar.Kur’ân-ı Kerîm kütüphanelerimizde pek çok hakikatlerle dolu olarak durur. Kur’ân-ı Kerîm’i anlamak kolay iş değildir.Ders âyet-i celîlemiz, Kıbrıs harbinde sırrını gösterdi. Rumlar yerleşmiş oldukları menzillerden gemiden inen Müslüman askerlere ateş açıyorlardı. Müslüman kumandan gemiden çıkan askerlere: ;Allah, Allah' diyerek çıkmalarını emretti. Bu emre uyunca mayıs yağmuru gibi yağan kurşunlardan hiçbiri askerlerimize isabet etmez oldu. Savaşa katılan şahıslardan biri şöyle anlatmıştır: ;Üzerlerine yürürken, düşmanın attığı mermiler bize isabet edeceği anda gaipten bir el çıkıp onu engelliyordu.'Kıbrıs’ta sadece Rumlarla harbettik zannetmeyin. Rus, Amerika ve diğer bütün kâfir devletlerle savaştık. Bu savaşta: ;Ve bu bir kitaptır ki, bunu biz indirdik, mübarektir. O’na tâbi olunuz tâ ki rahmete eresiniz' âyet-i celîlesinin sırrı tecelli etti.Bizim şu an esir gibi yaşamamız ise, Benî İsrâil gibi edepleri, sünnetleri diğer müstehapları ve diğer Şer‘î hükümleri terk etmemiz sebebiyledir. İstanbul’da bir milyon kişi namaz kılıyor, diyebilir miyiz? Hayır! İşte onun için zelil bir durumdayız. Allâh-u Te‘âlâ bizi akıllı etsin de on paralık zevklere esir olmaktan kurtarsın. (Mahmud Efendi Hazretleri, Sohbetler)
Read more
Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina ...
Media Removed
Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. . Peygamber Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem her yıl yaptığı bizim de manevi hayatımız ve Ramazan’ı değerlendirmemiz açısından iyi ... Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.
.
Peygamber Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem her yıl yaptığı bizim de manevi hayatımız ve Ramazan’ı değerlendirmemiz açısından iyi bir sünnet olan itikaf hakkında bilgiler vereceğim inşaAllah. Dün hikayemde söylemiştim .
.
Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye hicretinden sonra, âhirete irtihallerine kadar her Ramazan’ın son 10 gününü îtikâf ile geçirirlerdi.
.
İhlâs ile yapılan bir îtikâf, amellerin en faziletlisi sayılmaktadır. Bu sayede kalbler bir müddet için de olsa, dünya işlerinden sıyrılıp Hakk ile olur.
.
İslâm Büyüklerinden Atâ rahmetullahi aleyh Hazretleri şöyle der:
“İtikâfa giren kimse ihtiyacından dolayı büyük bir zâtın kapısında oturup “Hâcetimi yerine getirmedikçe buradan ayrılıp gitmem” diye yalvaran bir kimseye benzer. O da Allah Teâlâ’nın bir mâbedine sokulmuş, ‘Beni bağışlayıp mağfiret etmedikçe buradan ayrılıp gitmem’ demektedir.”
.
Hz. Âîşe’nin radıyallahu anha şöyle dediği nakledilmiştir:
.
“Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan’ın son on gününde itikâf yaparlardı. Bu durum vefat zamanına kadar bu şekilde devam etmiştir. Daha sonra Hz. Peygamber’in zevceleri itikâfı sürdürmüşlerdir.”
.
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 67, 129; bk. Buhârî, İ’tikâf, 1-18; Ezân, 12, 135; Hayz 10; Müslim, İ’tikâf, 1-6; Ebû Dâvud, Ramazân, 3; Savm, 77).
.
.
1-İtikaf Kur'an İle Sabittir
.
Akıl bâliğ veya temyiz kudretine sahip bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet niyetiyle bir süre durması anlamına gelir. Kadirgecesi ve Ramazan’ı değerlendirmek isteyen bir müslüman son on gün bir mescide kapanarak kendini tamamen Rabbine ibadete yöneltir boş ve gereksiz işlerden uzak durur.
.
Bismillahirrahmanirrahim
.
“(…2.125 - ve o vakit beyti şerifi insanlar için dönüp varılacak bir sevabgâh ve bir darüleman kıldık -siz de makamı İbrahimden kendinize bir namazgâh edinin- ve İbrahim ve İsmaile şöyle ahd verdik: Beytimi hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem rükü ve sücude varanlar için tertemiz bulundurun (Bakara Suresi 125.)
.

#itikaf yorumda devam ediyor .. .
.
Read more
İÇKİ İÇMEK HARAMDIR: Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “İçki, bütün ...
Media Removed
İÇKİ İÇMEK HARAMDIR: Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “İçki, bütün kötülükleri, günahları kendinde toplar.” İçki her kötülüğün başıdır. Bir insan câhillik, işsizlik, gençlik ve arkadaşa uyma yüzünden içkiye başlayıp alışıyor. Böyle bir insan ne gerekse ... İÇKİ İÇMEK HARAMDIR: Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “İçki, bütün kötülükleri, günahları kendinde toplar.” İçki her kötülüğün başıdır. Bir insan câhillik, işsizlik, gençlik ve arkadaşa uyma yüzünden içkiye başlayıp alışıyor. Böyle bir insan ne gerekse yapıp bundan kurtulmalıdır.
Bir insanın alıştığı en kötü huylardan biri olan içki, her kötü huyun da başıdır. Bunun için, içkiye alışmamalı, bir damlasını bile içmemelidir. İçki yüzünden her gün ne acıklı, ne yürek yakan işler olmaktadır. İçki içenler hiç düşünmeden her kötülüğü yaparlar. İçki insanın aklını başından alır, insanı insanlıktan çıkarır. Başına türlü belalar açar.

İnsan, sağlığına dikkat ederek, iyi beslenerek, temizliğe ehemmiyet vererek pek çok hastalıktan kurtulur. İçki ise böyle değildir. İçki yüzünden baş gösteren hastalıklar tedavisi en zor hastalıklardır. İnsan ölür gider de bu hastalıklardan bir türlü kurtulamaz.

İçkinin başlıca ilacı, içki içmeyi haram kılan dînimize ve dînin emirlerine sarılmaktır. İslam dîninde içki içmek günâh-ı kebâir (pek büyük bir günah) olup haramdır. Hazret-i Kur’an’da şöyle buyurulmaktadır (meâlen): “Ey îmân edenler! İçki, kumar, putlar, kısmet çekilen zarlar hep şeytan işi murdar bir şeydir. Onun için siz ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. İçki ile kumarda şeytan sırf aranıza düşmanlık ve kin düşürmeyi ve sizi Allâh’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymayı ister. Artık vazgeçiyorsunuz değil mi?” {Mâide Sûresi, âyet 90-91}
Evet, içki insana kendi eliyle kötülük getirir. İçkiye düşkün olanlar, iyi olması güç, pek güç olan göğüs, yürek, karaciğer hastalıklarına tutulduklarında koca gövde bu hastalıklardan daha doğrusu içki yüzünden devrilip gider.
Kur’ân-ı Kerîm’in içki içmeyi Müslüman olanlara yasaklaması bize ne büyük iyiliktir!

Hâsılı, içki içmemeli ve sarhoşluk veren her hangi bir şeyi kullanmamalıdır.
Read more
Huzur Damlaları... İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sirruh) 1. cild, 45. mektûbunda buyuruyor ...
Media Removed
Huzur Damlaları... İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sirruh) 1. cild, 45. mektûbunda buyuruyor ki, (Mubârek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nâfile namaz, zikir, sadaka ve bütün nâfile ibâdetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan ... Huzur Damlaları... İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sirruh) 1. cild, 45. mektûbunda buyuruyor ki, (Mubârek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nâfile namaz, zikir, sadaka ve bütün nâfile ibâdetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir orucluya iftâr verenin günahları affolur. Cehennemden âzâd olur. O oruclunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruclunun sevabı hiç azalmaz. Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafîfleten, onların ibâdet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur. Cehennemden âzâd olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resûlullah "aleyhisselâtü vesselâm", esîrleri âzâd eder, her istenilen şeyi verirdi...Bu ayda ibâdet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işliyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer. [Bu ayı fırsat bilmelidir.] Elden geldiği kadar ibâdet etmelidir. Allahü teâlânın râzı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, âhıreti kazanmak için fırsat bilmelidir. Kur'an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadr gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftârı erken yapmak, sahûru geç yapmak sünnettir. Resûlullah "aleyhisselâtü vesselâm" bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. İftârda acele etmek ve sahûru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısı ile herşeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbâdet etmek de zaten bu demektir. Hurma ile iftâr etmek sünnettir. İftâr edince, (Zehebez-zama' vebtellet-il urûk ve sebet-el-ecr inşâallahü teâlâ) duâsını okumak, terâvîh kılmak ve hatm okumak mühim sünnettir...
Read more
Qeyb aləmi dedikdə mələkut aləminin nuru və varlıqları nəzərdə tutulur.Allah, vəhy, mələklər ...
Media Removed
Qeyb aləmi dedikdə mələkut aləminin nuru və varlıqları nəzərdə tutulur.Allah, vəhy, mələklər və məad kimi hissiyyatın dərk edə bilmədiyi şeylər qeyb aləminə aiddir. Bu mələklərin hər biri Allahın onlar üçün təyin etdiyi vəzifə ilə məşğuldurlar. Onlar Allahın əmrlərini yerinə yetirirlər. ... Qeyb aləmi dedikdə mələkut aləminin nuru və varlıqları nəzərdə tutulur.Allah, vəhy, mələklər və məad kimi hissiyyatın dərk edə bilmədiyi şeylər qeyb aləminə aiddir.
Bu mələklərin hər biri Allahın onlar üçün təyin etdiyi vəzifə ilə məşğuldurlar. Onlar Allahın əmrlərini yerinə yetirirlər. Onları görmək maddi gözlərdən uzaqdır, lakin iman bəsləmək dindarlığın əlamətlərindəndir. "Yaxşılıq yalnız üzlərinizi (ibadət üçün) şərq və qərbə tərəf çevirmək deyildir. Lakin həqiqi yaxşılıq - Allaha, axirət gününə, mələklərə, (səmavi) kitaba və peyğəmbərlərə iman gətirən(başlanğıc və məada, həmçinin bu ikisinin arasında olan etiqadi əsaslara iman gətirən), eləcə də öz malını – çox sevməsinə (və ona ehtiyacı olmasına) baxmayaraq – Allah eşqinə qohumlarına, yetimlərə, yoxsullara, yolda qalanlara, dilənçilərə və qullar(ın azad olunmasın)a verən, namaz qılan, zəkat verən, əhd-peyman bağlayan zaman öz əhdinə vəfalı olanlar, (məxsusən) maddi çətinlikdə, cismi zərərlərdə və cihad zamanı səbirli olan kəs(in iman və əməli)dir. Onlardır doğru danışanlar və onlardır təqvalılar!(Ümumiyyətlə yaxşılıq üç cəhətdən - etiqad, əməl və əxlaqdan ibarətdir)". (Bəqərə, ayə 177). Bu varlıqlar bizim gözlərimizdən gizli olsalar da, mövcuddurlar. Onlara iman bəsləmək hər bir möminin bariz sifətlərindəndir. İnsandan gizli qalan çox həqiqətlər vardır ki, insan onları qəbul etməlidir. Bərzəx aləmi, Qiyamət, sirat, behişt, cəhənnəm... kimi.

İman - elə bir həqiqətdir ki, qəlbdə olar. Əgər ürəkdə iman olmazsa, ancaq insan dildə kəlmeyi-şəhadətləri deyərsə, bu insan mömin hesab olunmaz. Bunu bizə Quran buyurur: “Ey Peyğəmbər, küfrdə (ona meyl göstərməkdə və kömək etməkdə) tələsən kəslər – istər dilləri «iman gətirdik» deyib qəlbləri iman gətirməmiş kəslər (münafiqlər), istərsə də yəhudilər səni kədərləndirməsinlər”. (Maidə,ayə 41). İman qəlbdə olmalıdır. "Onlar elə kəslərdirlər ki, Allah onların qəlbində imanı sabit etmişdir."(Mücadilə,ayə 22). Qeyb sözü ümumi bir söz olub, insanın gözündən gizli olan hər şeyə aid olmasına baxmayaraq, lakin mələklər elə varlıqlardır ki, onlara iman bəsləmək zərurətlərdəndir. Onlara iman bəsləmək insana nicat verər.
Read more
1 – ALLÂH : [ Tüm isim ve sıfatlan kendinde toplayan yüce Allah’ın zatının, başka hiçbir varlığa ...
Media Removed
1 – ALLÂH : [ Tüm isim ve sıfatlan kendinde toplayan yüce Allah’ın zatının, başka hiçbir varlığa verilemeyen ismidir. ] Allah zikrine devam eden kişinin derecesi hem Allah katında hem de insanlar katında artar. İnsanlar arasında; sevilen, sayılan, sözü geçen kıymetli bir kişi olur. ... 1 – ALLÂH : [ Tüm isim ve sıfatlan kendinde toplayan yüce Allah’ın zatının, başka hiçbir varlığa verilemeyen ismidir. ]

Allah zikrine devam eden kişinin derecesi hem Allah katında hem de insanlar katında artar. İnsanlar arasında; sevilen, sayılan, sözü geçen kıymetli bir kişi olur. Duaları kabul görür. Nefis şeytanının şerrinden kurtulur. Güneş doğarken gümüş veya altın levha üzerine Allah ismini yazan ve üzerinde taşıyan şeytan şerrinden korunur. Soğuk havada bu levha üzerinde iken Allah diye zikrederse soğuğu hissetmez. Balgam hastalığı olan kişi taşırsa balgam hastalığından kurtulur. Kişi 7 gün oruç tutup, gece yarısında 2 rekat Allah rızası için namaz kılıp, ardından 66 defa Allah zikrini yaparsa; Allah bir melek görevlendirir. O melek, o kişiyi tüm kötülüklerden koruduğu gibi, hal ve hareketlerinde, işlerinde o kişiyi yönlendirir, yönetir ve yardımcı olur. Allah ismini kağıda gül suyu, safran ve misk karışımıyla yazıp, üzerinde taşıyanı Allah her türlü kötülükten korur. Amir veya makam sahibi kişilerin yanında riayet görür. Düşmanlarına karşı galip gelir. Cuma günü oruçlu olarak, sabaha doğru gümüş yüzüğe Allah ismini yazıp, sağ elinin parmağına takan kişinin her isteği insanlar tarafından karşılanır. İşi görülür. Sol elinin parmağına takıp bir mahkemeye giden kişi haksızlığa uğramaz.
Allah Cenabı Hakk’ın Celal ve Cemal gibi bütün isimlerini kapsamaktadır. Allah diye zikreden Cenabı Hakk’ı bütün isimleri ile anmış olur. Bütün isimler Allah isminde gizlidir. Diğer isimler Allah İsmi Azamına birer sıfattır. Allah ismi hiç bir isme sıfat olmaz. Cenabı Hakk’ın Zatına mahsus bütün isimlerin özellikleri Allah isminde vardır. Allah ismi; ruhi hastalıklardan, kalp katılığından, küfürden, maddi ve manevi bataklıktan, nefsin istek ve arzularından kurtulmak, düşmanlarını yenmek, merhamet sahibi olmak, Allah’ın istediği şekilde hayat sürmek, son nefeste imanlı ölmek, kalbin nurlanması, imanlı olması ve şifa bulmak, güç, kuvvet ve rızık kazanmak, gizli sırlara vakıf olmak, hem dünya, hemde ahiret saadetine ermek için zikredilir. Allah ismi iki şekilde zikr olunur;

1) Ya Allah

2) Allah, Allah… diyerek Ya: Yardım isteme, aman ve ah gibi medet talep etmeyi ifade eder👇
Read more
"Muhakkak ki, Ben âhir zamanda yaratacağım kullarıma orucu farz kıldım ki (oruçlu geçirmeleri ...
Media Removed
"Muhakkak ki, Ben âhir zamanda yaratacağım kullarıma orucu farz kıldım ki (oruçlu geçirmeleri farz olan mevsim ) ramazân ayıdır. . Yâ Mûsâ! Her kim amel defterine on ramazân bulunarak kıyâmet gününe gelirse, o, ebdâl (diye adlandırılan seçkin velilerim)dendir. . Her kim sayfasında ... "Muhakkak ki, Ben âhir zamanda yaratacağım kullarıma orucu farz kıldım ki (oruçlu geçirmeleri farz olan mevsim ) ramazân ayıdır.
.
Yâ Mûsâ! Her kim amel defterine on ramazân bulunarak kıyâmet gününe gelirse, o, ebdâl (diye adlandırılan seçkin velilerim)dendir. .
Her kim sayfasında yirmi ramazânla kıyâmet (günün)e çıkarsa, o, (Kur'ânı Kerîm ' de müjdelenen, huşu ve tevâzu sâhibi )buhbit (kimse)lerdendir.
.
Kimde kıyâmet geldiğinde, kitabında otuz ramazân bulunuyorsa, işte o, Benim katımızda en üstün sevaplara sâhip şehitlerdendir. .
Ey Mûsâ! Şüphesiz ki, ben ramazan ayı girdiğinde, Hamele-i Arş (Arş'ı taşıyan melâike-i kiram)a, ibâdeti bırakmalarını ve ramazânı oruçlu geçirenler bir duâ yaptıklarında 'Âmin!'demelerini emrediyorum. .
Böylece Ben ramazân tutanların duâsını reddetmemeyi Kendime vâcip kıldım.
.
Yâ Mûsâ! Gerçekten Ben ramazanda , göklere, yerlere, dağlara (taşlara), hayvanlara ve böceklere (varıncaya kadar tüm yaratıklara), ramazân orucu tutanlar(ın günahlarının bağışlaması ) için istiğfârda bulunmalarını ilham ediyorum. .
Ey Mûsâ! Ramazan orucu tutanlardan üç kişi ara (bul), onlarla namaz kıl ve onlarla birlikte ye-iç(ki, azâbımdan emîn olasın)!
.
Çünkü muhakkak Ben, içerisinde ramazan orucu tutanlardan üç kişi bulunan bir yere azabımı da musibetimi de yollamam. .
Yâ Mûsâ! Yolcuysan, (dön) gel! (yürüyemeyecek kadar) hastaysan, o (insa)nlara seni taşı(yıp ramazân bayramını kutlayanların yanına ulaştır)malarını emret. .
Kadınlara, kızlara ve küçük çocuklara da, söyle ki; ramazanın bitiminde, ramazân orucu tutanların (bayram namazı için )çıktıkları (musalla tabir edilen sahalara, mescid ve cami gibi) yer (ler)e seninle birlikte çıksınlar. .
Zîrâ şüphesiz ki, Ben göklerime ve yerime izin verecek olsaydım, elbette onlara selâm verirler, kendileriyle kesin kes konuşurlar ve onlara (bayram) hediye(si) olarak sunmakta olduğum: "Ey Benim ramazânı oruçla geçirmiş kullarım! Yerlerinize (affolunmuş) olarak dönün gerçekten Beni râzı ettiniz. Ben sizin orucunuzun sevâbını şu şekilde tesbît ettim. .
Sizi cehennemden âzâd edeceğim, pek kolay bir hesapla muhasebeye çekeceğim ayak kayıntı(sı olarak işlediğiniz günah)larını (zı) sizin için gidereceğim.⤵⤵
Read more
 #allah yolunda harcamak (İnfak) hakkında ayetler #bismillahirrahmanirrahim<span class="emoji emoji1f339"></span> 2. Sure (Bakara ...
Media Removed
#allah yolunda harcamak (İnfak) hakkında ayetler #bismillahirrahmanirrahim 2. Sure (Bakara Suresi), 3. Ayet Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. 2. Sure (Bakara Suresi), 177. Ayet İyilik, yüzlerinizi ... #allah yolunda harcamak (İnfak) hakkında ayetler
#bismillahirrahmanirrahim🌹
2. Sure (Bakara Suresi), 3. Ayet
Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.
2. Sure (Bakara Suresi), 177. Ayet
İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah'a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.
2. Sure (Bakara Suresi), 215. Ayet
Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."
2. Sure (Bakara Suresi), 219. Ayet
Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür." Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "İhtiyaçtan arta kalanı." Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.
2. Sure (Bakara Suresi), 254. Ayet
Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.
2. Sure (Bakara Suresi), 261. Ayet
Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.
2. Sure (Bakara Suresi), 262. Ayet
Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rab'leri katında mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de.
👇 👇 👇
Read more
BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ... ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH ESTAĞFIRULLAH AMİN ...
Media Removed
BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ... ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH ESTAĞFIRULLAH AMİN AMİN AMİN Allah'ım, senden yalvararak diliyorum; Ey gizliyi bilen! Ey göğü kudreti ile bina eden! Ey yeri izzeti ile döşemiş olan! Ey celalinin nuru ile güneşi ışık merkezi, ayı yol gösterici ... BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ...
ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH
ESTAĞFIRULLAH

AMİN AMİN AMİN
Allah'ım, senden yalvararak diliyorum; Ey
gizliyi bilen! Ey göğü kudreti ile bina eden! Ey
yeri izzeti ile döşemiş olan! Ey celalinin nuru
ile güneşi ışık merkezi, ayı yol gösterici kılan!
Ey her temiz nefse yönelen! Ey korkanların,
gönlü temiz olanların korkusunu gideren! Ey
yaratıkların ihtiyaçlarını ve dileklerini yerine
getiren! Ey Yusuf'u kölelik
boyunduruğundan kurtaran! Ey kulların
ihtiyaçlarını zatına iletmek için aracı
koymayan! Her dilek sahibinin müracaatını
doğrudan doğruya kendisi dinleyen,
karşılığını veren ve hiçbir yardımcıya muhtaç
olmayan Rabbim! Sana gelenleri engelleyecek
kimse yok kapında. Sen öyle bir Rab'sin ki;
sana müracaat edip isteyenlere verdikçe
hazinen azalmaz, dileyenlerin çokluğu
cömertliğini azaltmaz, bilakis yağmur gibi
yağar, yağdırırsın. Ya Rabbi! Peygamberin Hz.
Muhammed'e (s.a.v.), O'nun ali ve ashabına
sonsuz selam olsun. Duamı kabul et,
istediğimi lutfet. Çünkü sen herşeye gücü
yetensin! AMIN
.
.
.
#ibadet #iman #instamüslim #instaturkey #resim #super #sevap #zikir #dua #muhtesem #namaz #cuma #genç #tirmizi #turkiye #cumagecesi #aşk #mutluluk #Allah #hzMuhammed #Muhammed #peygamber #islam #cennet #cehennem #love #kalptendualar
Read more
ŞEVVAL AYINDA KILINACAK UTEKA NAMAZI 8 rekat her rekatta fatiha dan sonra 15 İhlas okunur. Gece kılan iki rekatta bir selam verir gündüz kılan dört rekatta bir selam verir. Namaz bitince 70 kere Sübhanellah 70 kere efendimize salavat şerife okunur ve dua edilir. Birkaç gün kaldı ayın ... ŞEVVAL AYINDA KILINACAK UTEKA NAMAZI
8 rekat her rekatta fatiha dan sonra 15 İhlas okunur. Gece kılan iki rekatta bir selam verir gündüz kılan dört rekatta bir selam verir. Namaz bitince 70 kere Sübhanellah 70 kere efendimize salavat şerife okunur ve dua edilir.
Birkaç gün kaldı ayın bitmesine bu sohbeti dinledim hemen kılmaya niyet ettim sizde dinleyin kaçırmayın bu fazuketten mahrum olmayın. Allah teala kabul etsin.
🌿🌿
Dert ve Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Şevval Ayı Namazı(03.07.2018) |
Celil Tokmak Hocaefendi
Read more
RAMAZÂN-I ŞERÎF AYININ FAZÎLETİ Hicrî ikinci bin yılın müceddidi İmâm-ı Rabbânî Hazretleri (k.s.) buyurdular ki: “…Bilmek gerek ki Ramazan ayı büyük bir aydır. Bu ayda kılınan namaz, yapılan zikir, verilen sadaka ve benzeri bütün nâfile ibâdetler Ramazan ayının dışında yapılan farzlara ... RAMAZÂN-I ŞERÎF AYININ FAZÎLETİ
Hicrî ikinci bin yılın müceddidi İmâm-ı Rabbânî Hazretleri (k.s.) buyurdular ki: “…Bilmek gerek ki Ramazan ayı büyük bir aydır. Bu ayda kılınan namaz, yapılan zikir, verilen sadaka ve benzeri bütün nâfile ibâdetler Ramazan ayının dışında yapılan farzlara denktir.
Kim bu ayda bir farzı edâ ederse Ramazan ayının dışında yetmiş farzı edâ etmiş gibi olur.
Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse bu, onun günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden âzâd olmasına sebep olur. Oruç tutanın sevabından hiçbir şey eksilmeden, aynı sevab kendisine de verilir.
Kim bu ayda emri altında bulunanların işlerini hafifletirse Allâhü Teâlâ onu bağışlar ve cehennemden âzâd eder.
Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) Ramazan ayı geldiği zaman bütün esirleri serbest bırakır, her isteyene isteğini verirdi.
Kim bu ayda hayırlar ve sâlih ameller işlemeye muvaffak olursa, senenin tamamında hayırlı amel işlemeye muvaffak olur. Bu ayı dağınık bir vaziyette geçiren kimse senenin tamamında dağınık olur.
Bu ayı fırsat bilerek mümkün olduğu kadar mânen derlenip toparlanmak için gayret göstermek lâzımdır.
Allâhü Teâlâ, azabı hak etmiş binlerce kişiyi bu ayın her bir gecesinde cehennemden âzâd eder. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincirlere vurulur, rahmet kapıları açılır.
İftarı acele (ilk vaktinde) yapmak ve sahuru geciktirmek (son vaktinde yapmak) Peygamber Efendimiz’in sünnetlerindendir. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bu hususa çok dikkat etmiştir. Zîra iftarı acele yapmak ve sahuru geciktirmek oruç tutanın kendi âcizliğini ve ihtiyacını itiraftır ki, kulluk makamına münâsip olan da budur.
İftarı hurma ile yapmak sünnettir.
Bu ayda terâvih kılmak ve Kur’ân-ı Kerîm hatmetmek, birçok fayda ve sevab kazandıracak olan sünnet-i müekkedelerdendir.
Allâhü Teâlâ bizleri, Habîbi -aleyhissalâtü ve’s-selâm- hürmetine bunları yapmaya muvaffak kılsın.” Âmîn. (Mektubât-ı İmâmı Rabbânî, c. 1/m. 45)
Read more
İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir ... İmam-ı Rabbani Hazretleri buyuruyor: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.
Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir.
Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur.
Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.
Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur.
Ramazan-ı şerif ayında, Rasulullah aleyhisselatü vesselam, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi.
Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.
Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir.
ALLAHÜ teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır.
Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Oruçlu iken günahtan sakınmalıdır.
Gözü ve dili günahlardan koruduğumuz gibi, kulağımızı da korumamız gerekir.
Konuşulması haram olan şeyi, dinlemek de haramdır.
El, ayak ve diğer uzuvları da haramdan korumalıdır! Oruç tutup azaları ile günah işleyen, ilaç yerine zehir içen hastaya benzer. Çünkü günah zehirdir. İbadetlerimizin sevabını yok eder.
________________________________________
#hoşgeldinramazan #ramazanışerif #ramazan #üçaylar #islamiyet #rahmet #bereket #mağfiret #dua #ibadet #ilim #amel #izzet #namaz #teravih
Read more
“Kızını fasıka veren, melundur” Sual: Bir Müslüman, kızını evlendirirken, tercihi ne olmalı, ...
Media Removed
“Kızını fasıka veren, melundur” Sual: Bir Müslüman, kızını evlendirirken, tercihi ne olmalı, neyi ön planda tutmalıdır? Cevap: Dinini bilen ve seven erkekler, her hareketlerinde İslâmiyete uyarak, hem kendilerine, hem de aile ve akrabalarına, bütün mahluklara hayırlı ve faydalı ... “Kızını fasıka veren, melundur”
Sual: Bir Müslüman, kızını evlendirirken, tercihi ne olmalı, neyi ön planda tutmalıdır?
Cevap: Dinini bilen ve seven erkekler, her hareketlerinde İslâmiyete uyarak, hem kendilerine, hem de aile ve akrabalarına, bütün mahluklara hayırlı ve faydalı olur. Bunun için, kızını seven ve onun dünyada ve ahirette mesut olmasını istiysen, dini ve ahlakı bozan televizyonları, radyoları dinlemesine ve böyle olan sinemalara ve topluluklara gitmesine mani olmalıdır. Müslüman olan kimse, kızını Müslüman ve salih kimselere vermelidir. Mal, para, apartman ve mevki sahibi değil, din ve ahlak sahibi damat aramalıdır. Kızını kafire veren kimsenin kendisi de, kızı da kafir olur. Peygamber efendimiz, hadîs-i şeriflerinde buyurdu ki:
(Bir kimse, kızını fasıka, kötü kimseye verirse, Allahü teâlânın emanetine hıyanet etmiş olur. Emanete hıyanet edenlerin gideceği yer, Cehennemdir.)
(Kızını fasıka veren kimse, melundur.)
(Şefaatime kavuşmak isteyen, kızını fasıka vermesin!)
Eşi'atül-lemeâtda yazılı hadîs-i şerifte de;
(Ya Ali! Üç şeyi geciktirme! Namazı evvel vaktinde kıl! Hazırlanmış cenazenin namazını hemen kıl! Dul veya kızı küfvü isteyince, hemen evlendir!)Yani namazını kılan, günah işlemeyen ve nafakasını helalden kazanan birini bulunca, hemen ona ver, buyurdu.
Read more
KADİR GECESİ’NİN BAZI HUSÛSİYETLERİ Cenâb-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir: Kullarının bütün ibâdet ve tâatlara rağbet etmesi için rızâsını ibâdet ve tâatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine ta’zîm ... KADİR GECESİ’NİN BAZI HUSÛSİYETLERİ
Cenâb-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir: Kullarının bütün ibâdet ve tâatlara rağbet etmesi için rızâsını ibâdet ve tâatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine ta’zîm edilmesi için İsm-i A’zam’ı Kur’ân-ı Kerîm’de; bütün namazların muhâfaza edilmesi, hepsine ehemmiyet verilmesi için salât-ı vüstâyı beş vakit namaz içinde; günün tamamında duâ edilmesi için cuma günündeki icâbet saatini (duânın kabul edilen vaktini); hiç kimseyi hor ve hakîr görmemek için velî kullarını; Ramazan’ın her gecesini ibâdet ve tâatla ihyâ edip daha çok sevap kazansınlar diye de Kadir Gecesi’ni gizlemiştir. 
Kadir Gecesi’nin pek çok husûsiyetinden birkaçı: 
Resûl-i Ekrem Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) Kadir Gecesi’nin bâzı alâmetlerini bildirmiştir:
O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz, hava latîf olur; soğuk veya sıcak olmaz. O gecenin sabahında güneş ziyâsız (solgun) olarak doğar. Kadir Gecesi, içerisinde Kur’ân-ı Kerîm indirilen mübârek gecedir. Bu gecede yapılan ibâdet (içinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibâdetten daha hayırlıdır. Resûlullah Efendimize (s.a.v.) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi. Ümmetinin ömürlerini kısa gördü. Bunun üzerine Hz. Allah, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsân etti. 
Kadir Gecesi’nde meleklerin ve Rûh’un inmesi: Bu gecenin esrârını görmek üzere inen meleklerden yeryüzü dolup daraldığı için bu geceye darlık mânâsına olan “kadr” ismi verilmiştir. 
Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: “Kadir Gecesi olunca Allâhü Teâlâ, Cebrâil Aleyhisselâm’a emreder. Cebrâil (a.s.) yanlarında yeşil bir sancak bulunan meleklerle yeryüzüne inip sancağı Ka’be-i Muazzama’nın üzerine dikerler. Cebrâil (a.s.) bu gece melekleri teşvik eder. Onlar da her ayakta bulunana, durana, oturana, namaz kılana ve zikredene selâm verir ve onlarla musâfaha eder, yaptıkları duâlara âmîn derler. Bu, fecir vaktine kadar devam eder.” Bu gece, sabah vaktine kadar selâmettir. #kadirgecesi
Read more
Mübarek Ramazan-ı Şerif ayı çok Şereflidir. Bütün hayırları, bereketleri içinde toplamıştır. Bu ...
Media Removed
Mübarek Ramazan-ı Şerif ayı çok Şereflidir. Bütün hayırları, bereketleri içinde toplamıştır. Bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün ibadetlere verilen sevab, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan 70 farz gibidir. Bu ... Mübarek Ramazan-ı Şerif ayı çok Şereflidir. Bütün hayırları, bereketleri içinde toplamıştır.

Bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün ibadetlere verilen sevab, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.
Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan 70 farz gibidir.

Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları Afv olur, Cehennemden azad olur ve
O oruçlunun sevabı kadarda
sevab verilir.
Bu ayda ibadet ve hayırlı iyi ameller yapanlara, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.
Bu aya saygısızlık edenin,
günah işleyenin, bütün senesi günah işlemekle geçer.
Bu ayı ahireti kazanmak
İçin nimet bilmelidir.

Bu ayda her gece Cehenneme girmesi gereken binlerce Müslüman Afv olur, azad olur.
Bu ayda Cennet kapıları açılır.
Cehennem kapıları kapanır.
Şeytanlar zincire bağlanır.

Bir kimse bu ayda kendisini toparlarsa, bütün yılı iyi olarak geçer.
Bu ayı kötülüklerle geçirirse, bütün senesi kötü geçer.
Ramazan ayı bir kimseden razı olursa, o kimseye müjdeler olsun.
Bir kimseye gücenirse, o kimseye yazıklar olsun.

Ramazan-ı Şerif tüm müslüman kardeşlerimiz için Mübarek olsun.
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________
#ramazanışerif #fazilet #islam #üçaylar #af #mağfiret #farz #sünnet #oruç #ibadet #ilim #teravih #ramazan #iftar #sahur #takva #edeb #haya #ahlak #dua
Read more
KAYDEDİN<span class="emoji emoji1f449"></span>Hz. Ömer bin Hattâb (Radıyallahu Anh)’dan rivayet ile Resulullah (Sallallahu Aleyhi ...
Media Removed
KAYDEDİNHz. Ömer bin Hattâb (Radıyallahu Anh)’dan rivayet ile Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: . . “Her kim musibete uğramış birisini görürde: ‘El-Hamdü lillahillezi âfânî mimma ibtelâke bihi ve feddalanî alâ kesîrım mimmen haleka tefdîlâ. . . . (Anlamı: ... KAYDEDİN👉Hz. Ömer bin Hattâb (Radıyallahu Anh)’dan rivayet ile Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: .
. “Her kim musibete uğramış birisini görürde: ‘El-Hamdü lillahillezi âfânî mimma ibtelâke bihi ve feddalanî alâ kesîrım mimmen haleka tefdîlâ. .
.
. (Anlamı: Seni Müptela kıldığı şeyden bana afiyet veren ve yarattığı çok kimseler üzerine beni üstün kılan Allah’a hamd olsun.)’ derse, .

yaşadığı sürece o bela ona dokunmaz.“ Bir rivayette ise: “O dert ne olursa olsun, (o dua) mutlaka onu ondan muhafaza eder.” buyrulmuştur... .
.

NOT : "Haleka" derken Ha' yı boğazdan hırıltılı bir sekilde okuyun... . . .
.
. . 👥Arkadaslarınızı da etiketleyerek hayra vesile olabilirsiniz 📌Hayra vesile olan yapan gibidir.(Hadis-i Şerif) ..
.
.
.
. . . #ibadet #iman #instamüslim #instaturkey #resim #super #sevap #zikir #dua #muhtesem #namaz #lise #genç #tirmizi #turkiye #sevgi #aşk #mutluluk #Allah #hzMuhammed #Muhammed #peygamber #islam #cennet #cehennem #love #kalptendualar
Read more
...Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir.” (Hud Suresi, 61) “Alemlerin ...
Media Removed
...Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir.” (Hud Suresi, 61) “Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.” (Tekvir Suresi, 29) ________________________________ Dua etme arzusu gelince, dua edin! Çünkü bu, duanın kabul olacağına alamettir. [Tirmizi] _________________________________i Günah ... ...Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir.” (Hud Suresi, 61)
“Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.”
(Tekvir Suresi, 29)
________________________________
Dua etme arzusu gelince, dua edin! Çünkü bu, duanın kabul olacağına alamettir.
[Tirmizi]
_________________________________i
Günah ya da akrabadan alâkayı kesme olmadıkça kulun Allaha yapmış olduğu duanın karşılığında, mutlaka Allah ona dilediğini verir, ya da âhirette ona ondan daha iyisini saklar, ya da ondan bir belayı önler.”
(Rezin)
________________________________
“Allaha kabul edileceğini kesinkes bilerek dua edin. Çünkü Allah gafil kalbin duasını kabul etmez.” (Tirmizî)
________________________________
"Kime dua kapısı açılırsa ona rahmet kapıları açılır. Allahın en çok sevdiği şey kendisinden afiyet istenilmesidir. Dua başa gelen için de gelmeyen için de faydalı olur. Kazayı ancak dua önler. Onun için duaya sarılmalısınız."
(Tirmizî)
________________________________
“Kim, şiddetli ve sıkıntılı durumlarında duasının kabul edilmesinden hoşlanıp, sevinç duyarsa, rahat durumdayken çok dua etsin!”
(Tirmizî)
________________________________
“Biriniz Rabbinden bütün ihtiyaçlarını istesin hatta ayakkabısının kopan kayışını bile istesin.”
(Tirmizî)
________________________________
Denildi ki:
“Ey Allahın Resûlü! Hangi dua daha fazla kabule şâyandır?”
Şöyle buyurdu:
“Gecenin son kısmının ortasında ve her farz namazın arkasında yapılan dua.”
(Tirmizî)
________________________________
“Ezan ile kamet arasında yapılan dua geri çevrilmez.”
(Tirmizî)
________________________________
Allah Resûlü (Aleyhisselam) peygambere salâtüselâm getirmeden dua eden bir adam hakkında şöyle buyurdu: “Bu adam acele etti.”
Sonra onu çağırtıp şöyle dedi:
“Biriniz namaz kıldığında, Allaha hamdü sena ile başlasın, sonra peygambere salât ve selâm eylesin, ondan sonra istediği duayı yapsın.”
(Tirmizî)
________________________________
Allah Resûlü (Aleyhisselam) buyurdu:
“Kişi, müslüman kardeşine arkasından dua ederse, melekler: “Amin! Aynısı sana da olsun!” derler.”
(Müslim)
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
#dua #duaet
Read more
BİR DİRHEM YÜZ BİN DİRHEMİ GEÇTİ: Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) “Bir dirhem ...
Media Removed
BİR DİRHEM YÜZ BİN DİRHEMİ GEÇTİ: Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) “Bir dirhem yüz bin dirhemi geçti.” buyurdular. “Yâ Resûlallah, bir dirhem yüzbin dirhemi nasıl geçer?” denildi. Buyurdular ki: “Bir adamın çok malı vardı. Malının az bir kısmı olan yüzbin dirhem ... BİR DİRHEM YÜZ BİN DİRHEMİ GEÇTİ: Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) “Bir dirhem yüz bin dirhemi geçti.” buyurdular. “Yâ Resûlallah, bir dirhem yüzbin dirhemi nasıl geçer?” denildi. Buyurdular ki:
“Bir adamın çok malı vardı. Malının az bir kısmı olan yüzbin dirhem çıkarıp onu sadaka verdi. Diğer bir adamın ise sadace iki dirhemi vardı. Birini alıp sadaka olarak verdi. İşte bu adam malının yarısını sadaka vermiş oldu.” AMELLERDE İHLÂS NASIL TEMİN EDİLİR

Evliyâdan Şakîk-i Belhî Hazretleri şöyle buyurmuştur: “Amelleri üç şey riyâdan korur; ihlâslı kılar:

1- Ucbu (kendini beğenme hastalığını) kırmak için amel yapmaya iznin ancak Allâh’tan olduğuna inanmak.
Amel işleyen kimse, o ameli işlemeye muvaffak kılanın Allâhü Teâlâ olduğunu bilmelidir. Bunu bilince de şükürle meşgul olur ve amelini beğenmekten yani, ucuptan kurtulur.

2- Hevâsını yani nefsin arzularını kırmak, yok etmek için amel etmeye Allâh’ın rızâsını gözeterek başlamak. Yapacağı amele bakar, eğer onda Allâh’ın rızâsı varsa yapar, Allâh’ın rızâsının olmadığını bilirse, onu terk eder.

3- Riyâ ve tamahkârlığı kırmak için amelinin sevâbını yalnız Allâh’tan beklemek.

Amelini, ihlâslı bir şekilde, yalnız Allah rızâsı için yapar, insanların sözlerine, ne diyeceklerine ehemmiyet vermez.

Hikmet sâhibi bir zât şöyle söylemiştir: “Amel işleyen kimse, amelindeki edebi, koyun çobanından almalıdır.” “Bu nasıl olur?” diye sorulunca: “Çoban, koyunların yanında namazını kılınca, bu namazıyla koyunların kendisini övmelerini beklemez. Bunun gibi, amel işleyen kimse de insanların kendisini görmesine îtibar etmemeli, yaptığı ibâdet ve amellerini, insanların yanında da, tek başına kaldığı zaman da yalnız Allâh rızâsı için yapmalı, insanlardan asla kendisini övmelerini beklememelidir.” (Tenbîhü’l-Gâfilîn)
Read more
Nitekim kendi adıyla anılan İbrâhîm Sûresinin 39 ve 40.âyetlerinde de şöyle şükür ve duâ ettiği ...
Media Removed
Nitekim kendi adıyla anılan İbrâhîm Sûresinin 39 ve 40.âyetlerinde de şöyle şükür ve duâ ettiği zikredilir: “İlerleyen yaşıma rağmen bana İsmâil’i ve İshâk’ı ihsan eden ALLAH’a hamd olsun. Şüphesiz Rabb’im duâları işiten ve kabul buyurandır. Rabb’im! Beni ve zürriyetimden gelecek ... Nitekim kendi adıyla anılan İbrâhîm Sûresinin 39 ve 40.âyetlerinde de şöyle şükür ve duâ ettiği zikredilir:
“İlerleyen yaşıma rağmen bana İsmâil’i ve İshâk’ı ihsan eden ALLAH’a hamd olsun. Şüphesiz Rabb’im duâları işiten ve kabul buyurandır.
Rabb’im! Beni ve zürriyetimden gelecek nesilleri de namazı hakkıyla edâ edenlerden eyle.
Ey Rabb’imiz! Duâlarımızı kabul buyur.” (İbrâhîm,14/39-40)
Duâlar, niyazlar ve şevkle sürdürülen bir çalışmayla duvarlar yükseliyordu. Duvarlar yükselip üzerine güçlükle ulaşılır olunca babasının rahat çalışması için İsmâil(as) ona iskele görevi yapabilecek bir taş getirdi. İsmâil’in(as) getirdiği bu taş, artık unutulmaz taşlar arasına girecekti. Çünkü o farklı bir taştı. Duvarlar yükseldikçe İbrâhîm’in(as) bastığı bu taş da hissedilmeden yükseliyordu. İkinci bir taşa, iskeleye hiç ihtiyaç duyulmadı; İsmâîl’in getirdiği bu taş daima yeterli oldu. Kâbe inşasının bütününde iskele görevini gördü. Hz. İbrâhîm’in ayak izleri son derece net ve derin bir şekilde taşın üzerinde kalmış, varlığını günümüze kadar da korumuştur. Üzerinde bir mucizenin gerçekleştiği ve asırlar öncesinin hatırasını taşıyarak sonraki asırlara miras kalan
ve “Makâm-ı İbrâhîm” diye anılmaya başlanan bu taş, önceden Kâbe’ye bitişik dururdu. Sonraki günlerde arkasında namaz kılanların çoğalması sebebiyle, bu hizadan geçiş sırasında izdihamlara yol açmaya başladı. Makâm-ı İbrâhîm’in Kâbe’ye yakınlığı zaman zaman tavafı aksatmaya başlayınca
durumu gören Halife Ömer(ra) onu biraz geriye aldırmış, Kâbe duvarından uzaklaştırmıştır.
Peygamber Efendimizin amcası, Hz. Ali’nin babası Ebu Tâlib’in “Kasîde-i Lâmiyye” diye meşhur olan kasîdesinde de bu ayak izine dikkat çekildiğini görüyoruz. Kasîdede yer alan bir beyitte şöyle der: “ Hz. İbrâhîm’in ayak bastığı yerdeki iz, Taze, sanki taşa yeni basmışcasına.
Hem bu iz, ayakkabısız, çıplak ayakla,
İki ayak üzere durduğu andan hatıra.”
13. Kasasü’l-Kur’ân, İbn Kesîr (1/203)/ (Kâbe'nin İnşâsı devamı paylaşılacaktır.)
#Bestur #hacumrehuzur #din #islam #kabe #kabah
Read more
Kabir azabı haktır. Kabir azabı ile ilgili Hadis-i Şeriflerden bazıları söyledir; "Namaz kılmayanın ...
Media Removed
Kabir azabı haktır. Kabir azabı ile ilgili Hadis-i Şeriflerden bazıları söyledir; "Namaz kılmayanın kabri ateşle dolar. Gece-gündüz onu yakar. Bir tinnin, her namaz vaktinde onu sokar." [Kurretül-uyun] [Tinnin isimli yılan, dünya yılanı değildir. Kâfire ve günahkâra azap etmesi ... Kabir azabı haktır. Kabir azabı ile ilgili Hadis-i Şeriflerden bazıları söyledir;
"Namaz kılmayanın kabri ateşle dolar. Gece-gündüz onu yakar. Bir tinnin, her namaz vaktinde onu sokar." [Kurretül-uyun]
[Tinnin isimli yılan, dünya yılanı değildir. Kâfire ve günahkâra azap etmesi için Allah’ın yarattığı bir mahlûktur.]
_______________________________
Peygamber efendimiz bir cenazede, "Ya rabbi bunu kabir azabından koru" diye dua etmiştir.
(Tirmizi)
_______________________________
Gizleyebilseydiniz, kabir azabını işitmeniz için Allah’a dua ederdim.[Buhârî]
_______________________________
Dün gece rüyamda, bir kimseyi kabir sıkarken gördüm. Namazı gelip onu kabir azabından kurtardı.
[Hâkim]
_______________________________
Kabir ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur.
[Tirmizî]
_______________________________
Kabir azabından Allah’a sığının![Müslim]
_______________________________
Ölen kişi mümin ise, kabri genişletilir, diriltilene kadar kabri hoş kokularla doldurulur. Kâfir ise, demirden bir tokmakla başına vurulur. Öyle bir çığlık atar ki, cin ve insan hariç, her canlı işitir.
[Buhârî]
_______________________________
Resulullah efendimiz, iki kabir yanında durup, "Bunlardan biri idrar sıçramasından sakınmadığı için, diğeri ise, Müslümanlar arasında söz taşıdığı için, kabir azabı çekiyorlar" buyurdu.
(İbni Mace)
_______________________________
Dört kişinin, çektikleri şiddetli azaptan dolayı, Cehennemdekiler rahatsız olur.
Bunlardan biri, ateşten kapalı bir tabut içinde, biri bağırsaklarını sürür, biri de kan ve irin kusar, öteki ise kendi etini yer. Tabuttaki, borçlu olarak ölmüştür, üzerinde kul borcu vardır. [Geriye mal da bırakmadığı için borcu ödenmemiştir.]
Bağırsakları sürünen, idrardan sakınmamıştır.
İrin ve kan kusan, müstehcen konuşmuştur.
Kendi etini yiyen de, gıybet ve kovuculuk etmiştir.
[Taberani]
_______________________________
Hz. Ömer şehit olduğu olaydan sonra, evine götürülmüş ve bir ara bayılmıştır. Gözlerini açtığı zaman günün ağardığını görünce oradakilere sormuş: “İnsanlar namazlarını kıldılar mı?”
“Evet” cevabını alınca da: “Namazı terk eden kimsenin İslam’dan nasibi olmaz” demiş ve abdest alıp namaz kılmıştır.
(İbn Hacer)
#kabirazabı
Read more
16 mayis aksami, sinirli sayida biletler ile, serimizin ucuncu yemegini 2 michelin yildizli @rabyhunt ...
Media Removed
16 mayis aksami, sinirli sayida biletler ile, serimizin ucuncu yemegini 2 michelin yildizli @rabyhunt insefi James Close ile yapiyoruz. James Close & The Raby Hunt – İki Michelin yıldızlı Raby Hunt restoranı, güzel County Durham’da, Darlington yakınındaki Summerhouse’un kırsal mezrasının ... 16 mayis aksami, sinirli sayida biletler ile, serimizin ucuncu yemegini 2 michelin yildizli @rabyhunt insefi James Close ile yapiyoruz. James Close & The Raby Hunt – İki Michelin yıldızlı Raby Hunt restoranı, güzel County Durham’da, Darlington yakınındaki Summerhouse’un kırsal mezrasının kalbinde kuruldu. Bu restoran, İngiltere’nin kuzeydoğusundaki ilk ve tek iki Michelin yıldızlı restoran olma özelliğinitaşıyor. Restoranın sahibi ve işletmecisi, Britanya’nın en heyecan verici ve yenilikçi genç şeflerinden James Close yüksek özgünlüğü, sadeliği ancak görsel olarak büyüleyici yemekleriyle biliniyor. The Raby Hunt’ın sadece bir 12/15-servisli tadım menüsü ile sahne, sunum ve mevsimsellik aşikar hale geliyor. İkinci sınıf listesindeki eski bir çobanın yeri olan 200 yıllık bir mekanda yer alan The Raby Hunt yakın dönemde geniş bir yenileme süreci geçirdi ve mutfak şimdi, iki Michelin yıldızlı tam kapasiteli meşgul restoranın yemek alanına dramatik ve coşkulu bir bakışa imkan tanıyor. Patron ve şef James Close, çağdaş Britanya’yı kökleri koloniye ve egzotik içerikleri mevcut kılan bugünün göçlerine dayanan çokkültürlülükten oldukça etkilenen bir ülke olarak görüyor ve Britanya kültürünün yeri yadsınamaz bir yeri olduğunu düşünüyor. İngilizlerin egzotik toprak ve tatlara olan aşkı zengin bir aşçılık zenginliği için verimli zemin yarattı ki bu, limit, yerel ve trend sınırına takılmadan yemek yapan genç şefe temel ilham kaynağı oldu. Dünyanın dört bir yanından gelen içerikler ve teknikler onun oyun alanı oldu ve parlak beynini besleyerek konuya hakim olan doğasına keşif ve öğrenme için sınırsız imkanlar tanıdı. Mutfağını nadiren terk eden mükemmelliğin devamlı arayışı içinde olan James obsesif bir şeftir. Yemek pişirmek onu mutlu etmektedir. James Close yemeklere aşık olduğu zaman profesyonel bir golf oyuncusuydu, böylelikle kariyerini 29 yaşında değiştirdi ki aynı zamanda ailesi 2009’da Darlington’da Raby Hunt adında bir taverna satin aldılar.
Read more
Çocuklarımıza ibadetleri öğretmeden önce ahlaklı olmayı öğretelim. Yoksa çocuklarımız; - ...
Media Removed
Çocuklarımıza ibadetleri öğretmeden önce ahlaklı olmayı öğretelim. Yoksa çocuklarımız; - Namaz kılan bir hırsız, - Oruç tutan bir sapık, - Hacca giden bir yalancı, - Zekatını veren, kurban kesen bir tefeci, - Şehadet getiren bir terörist olabilir. #leyla #eylül Çocuklarımıza ibadetleri öğretmeden önce ahlaklı olmayı öğretelim. Yoksa çocuklarımız;
- Namaz kılan bir hırsız,
- Oruç tutan bir sapık,
- Hacca giden bir yalancı,
- Zekatını veren, kurban kesen bir tefeci,
- Şehadet getiren bir terörist olabilir.

#leyla #eylül
Her bir güne hususi olarak Teravih namazı kılana müjdelenenler:5. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Mescid-i Haram’da namaz kılanın sevabı kadar sevap ihsan eder. 6. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Beyt-i Mamur’u tavaf edenin sevabı kadar sevap ihsan eder. 7. geceteravih ... Her bir güne hususi olarak Teravih namazı kılana müjdelenenler:5. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Mescid-i Haram’da namaz kılanın sevabı kadar sevap ihsan eder.
6. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Beyt-i Mamur’u tavaf edenin sevabı kadar sevap ihsan eder.
7. geceteravih namazını kılana: Allah (cc) Musa'nın (a.s) yanında firavun ve haman ile mücadele etmiş sevabı ihsan eder.
8. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Bedir savaşında Peygamber Efendimiz (asm) ile beraber olmuş gibi sevap ihsan eder.
9. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Davud (as) ile beraber ibadet etmiş sevabı verir.
10. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) dünya ve ahiret selameti verilir.
11. gece teravih namazını kılana: Kabul edilmiş umre sevabı verilir.
12. gece teravih namazını kılan: Sıratı yıldırım gibi geçer.
13. gece teravih namazını kılana: Beytullah’ı imar etmiş gibi ecir verilir.
14. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Kadir gecesini sabaha kadar ihya etmiş gibi sevap verir.
Read more
BERÂT GECESİ’NDE İBÂDET Şa’bân-ı şerîfin 15’inci gecesi Berât Gecesi’dir. Bu gecede hiç olmazsa bir Tesbîh Namazı kılınır. Berât gecesinde kılınması tavsiye edilen “Hayır namazı” vardır. 100 rek’atlik bu namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur. Namaza şöyle ... BERÂT GECESİ’NDE İBÂDET
Şa’bân-ı şerîfin 15’inci gecesi Berât Gecesi’dir. Bu gecede hiç olmazsa bir Tesbîh Namazı kılınır. Berât gecesinde kılınması tavsiye edilen “Hayır namazı” vardır. 100 rek’atlik bu namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur. Namaza şöyle niyet edilir:
“Yâ Rabbi, niyet ettim senin rızâ-yı şerîfin için namaza. Beni aff-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünyâ ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip saîdler defterine kaydeyle.” Allâhü Ekber.
Her rek’atte Fâtiha’dan sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur, iki rek’atte bir selâm verilerek 100 rek’ate tamamlanır.
Namazdan sonra; (Allâhü Teâlâ’nın “Hû” ism-i şerifinin ebced hesabına göre değeri 11 ve Resûlullah Efendimizin (s.a.v.) isimlerinden “Tâhâ”nın ebced hesabıyla değeri de 14 olduğu için), aşağıdaki 11 şey 14’er adet okunur.
1. İstiğfâr: 14 kere,
2. Salevât-ı şerîfe: 14 kere,
3. Fâtiha-i şerîfe (Besmeleyle): 14 kere,
4. Âyetü’l-Kürsî (Besmeleyle): 14 kere,
5. Tevbe Sûresi’nin son 2 âyeti olan “Lekad câeküm...” (Besmeleyle): 14 kere,
6. 14 kere “Yâsin, Yâsin...” dedikten sonra 1 Yâsîn-i şerîf. (Yâsîn-i Şerîfte 7 zâhirî, 7 bâtınî “mübîn” vardır, böylece o da 14 olur.)
7. İhlâs-ı şerîf (Besmeleyle): 14 kere,
8. Felak Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,
9. Nâs Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,
10. “Sübhânellâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm”: 14 kere,
11. Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak daha fazîletlidir): 14 kere okunur ve duâ edilir. #beraat #kandil
Read more
 #PAYLAŞALIM BUGÜN KILINACAAAK 19 Ağustos Pazar günü terviye günüdür. İkindi vaktine kadar ...
Media Removed
#PAYLAŞALIM BUGÜN KILINACAAAK 19 Ağustos Pazar günü terviye günüdür. İkindi vaktine kadar kılınacak inşaAllah. Bu Namazı kılan kişi Terviye gününün ve o gün Mina'da zikredenlerin sevabını bulur. Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Terviye gününün Namazını kılmaya demeniz ... #PAYLAŞALIM BUGÜN KILINACAAAK

19 Ağustos Pazar günü terviye günüdür. İkindi vaktine kadar kılınacak inşaAllah.
Bu Namazı kılan kişi
Terviye gününün ve o gün Mina'da zikredenlerin sevabını bulur.
Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Terviye gününün Namazını kılmaya demeniz yeterlidir. Bilmediğiniz Sürelerin yerine İhlası Şerif okuyabilirsiniz.4 rekat olarak kılınacak Namazda 2.oturuşta Ettehiyyatü duasına Salli ve Barik Duaları da eklenecek. Ikindi /Yatsı sünneti gibi kılınacak.

TERVİYE GÜNÜ Zilhicce ayının 8. gününe Terviye günü denir. O gün hacılar Mekke'den Minâ'ya çıkarlar. Terviye denmesinin sebebi, hacıların o gün Zemzem suyundan çok içip kanmalarındandır. Terviye, tefekkür mânâsında da kullanılmaktadır. İbrahim aleyhisselâm, Zilhicce ayının 8. gecesi, rüyâsında; "Kendi oğlunu keser hâlde" gördü. Sabah olunca, "Rüyâ şeytanî midir, Allah tarafından mıdır?" diye terviye ve tefekküre dalıp, o günü tefekkürle geçirdi. Arefe gecesi olduğunda kendisine; "Emrolunduğun şeyi yerine getir!" buyurulunca, Allahü teâlâ tarafından olduğunu bildi. Bildiği için o güne, bilmek anlamına gelen Arefe, dendi. Arefe, Zilhicce'nin 9. günüdür. Başka günlere Arefe denmez. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: "Bir Müslüman, Terviye günü (Arefe gününden bir önceki gün) oruç tutarsa ve günah söylemezse, Allahü teâlâ, onu elbette Cennete sokar." "Rahmet kapıları 4 gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının 1. geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesidir."
Read more
Hz. İsa gezilerinden birinde bir sahil kasabasına uğrar. <span class="emoji emoji1f331"></span> Orada, altın gibi pırıl pırıl parıldayarak ...
Media Removed
Hz. İsa gezilerinden birinde bir sahil kasabasına uğrar. Orada, altın gibi pırıl pırıl parıldayarak görenlerin gözlerini kamaştıran bir kuş görür. Bu kuş durup durup çamur bataklığına dalarak altın rengini pislikle sıvıyor, fakat hemen ardından temiz suya dalarak yıkanıyor, ... Hz. İsa gezilerinden birinde bir sahil kasabasına uğrar.
🌱
Orada, altın gibi pırıl pırıl parıldayarak görenlerin gözlerini kamaştıran bir kuş görür. Bu kuş durup durup çamur bataklığına dalarak altın rengini pislikle sıvıyor, fakat hemen ardından temiz suya dalarak yıkanıyor, yine eski göz alıcı, gönül açıcı güzelliğine bürünüyordur. 🌱

Hz. İsa (a.s.)’ın meraklı bakışları arasında nur kuşu, aynı hareketi arka arkaya beş kere tekrar eder. Hz. İsa (a.s) hayretler içinde kalır ve bu işe hiçbir mana veremez. 🌱
Tam o sırada Cebrail (a.s), Hz. İsa (a.s.) görünerek, hadiseyi şu şekilde açıklar; “Güneş ışıkları gibi ,pırıl pırıl pırıltılar saçan nur kuşu, Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’in, namaz kılan ümmetini temsil etmektedir; çamur, günahkar olanların işleyeceği türlü günahları göstermekte; kuşun, temiz suyun içene dalarak çamur pisliklerinden sıyrılması ve öz parlaklığına kavuşması da namazın yerini tutmaktadır. 🌱

Kuş nasıl durup çamura batarken kirleniyorsa, ahir zaman Peygamberinin ümmeti de dünyalık çalışmalar içinde çeşit çeşit günahın kir ve pasına bürünerek, yaratılıştan getirmiş oldukları öz temizlik ve nurlarını karartacaklardır. 🌱

Ama arkasından namaza durarak Allah’ın huzuruna dikilince öz temizliklerini gölgeleyen günah kirinden sıyrılıvererek eski nurlu görünüşlerine börünecelerdir. 🌱 Hz. Muhammed (s.a.v)’in ümmetine günde beş vakit namaz kılmanın farz edildiğini belirtmek üzere, gördüğün nur kuşu, peşpeşe aynı hareketi beş kere tekrarlamaktadır.” ⭐️🎈 Bol bereketli,sağlıklı cumalarımız olsun💫
Rabbim gerçekten salih olan ve çamurdan temizlenen kullarından eylesin🤲🏻⭐️
Read more
Peygamber efendimiz hicretin ikinci yarısının, Recep ayına kadar,namazlarını Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelerek yapıyormuş.Mübarek din olan islamın ve peygamberinin kendisine has bir kıblesinin olmayışı,halk arasında konuşulmaya başlanmış.Böylesine bir durum,efendimizi ... Peygamber efendimiz hicretin ikinci yarısının, Recep ayına kadar,namazlarını Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelerek yapıyormuş.Mübarek din olan islamın ve peygamberinin kendisine has bir kıblesinin olmayışı,halk arasında konuşulmaya başlanmış.Böylesine bir durum,efendimizi ve ashabını çok üzülüyormuş.Efendimiz kıblenin,kabe olmasını canı gönülden arzuluyor ve Allah(C.C) ‘dan gelecek haberi bekliyormuş.Bunun üzerine Mescidi Kıbleteyn’de ashabıyla namaz kılan efendimize şu ayet inmiş;”Seni elbette hoşlanacağın kıbleye döndüreceğiz.O halde hemen Kabe’ye doğru dön.Ey müminler sizde nerede olursanız olun(namazda) oraya doğru dönün .’’(Bakara 144)
Bu ayeti kerime üzerine efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) namazı bozmadan yönünü Kabe’ye dönmüş ve cemaat de saflarıyla Kabe’ye dönmüşler.Niyet edilip kıble olarak Kudüs ile başlayan namazın son iki rekatı Kabe’ye (Mescid-i Haram) yönelerek tamamlanmış.Bu nedendir ki iki kubbeli mescit anlamına gelen Mescid-i Kıbleteyn denilmiş.ALLAHIM OMURGALI,VİCDANLI İNSANLARLA KARŞILAŞTIR🙏 #senaykafası
Read more
<span class="emoji emoji1f33f"></span> "Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam ...
Media Removed
"Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam bireyler yetiştirmek konusundaki duyarsızlığı beni çileden çıkarıyor. Değişime açık değiller, farklı insana tahammülleri yok. Müslüman müslümanı eğitip duruyor. Ders halkasında ... 🌿
"Müslüman erkeklerin çocuk eğitimi, aile mutluluğu, ümmetin sağlıklı bireyleri olmak ve sağlam bireyler yetiştirmek konusundaki duyarsızlığı beni çileden çıkarıyor. Değişime açık değiller, farklı insana tahammülleri yok. Müslüman müslümanı eğitip duruyor. Ders halkasında bulunmak, kardeşlik teşkilatı müthiş. Asla lafım olamaz. Ama her derste de namaz kılan adama namaz anlatılmaz. Kendi aralarında döne döne siyer okuyor bazı gruplar hâlâ. Küçümsemiyorum ama yetmez mi? Yani bir tık ileri gitmeyelim mi artık? Evdeki çocuğunu bırakmış kendi haline, haftanın her günü derste, eee ümmet diye çıktığın yolda arkanı dönüp baktığında kendi çocuklarını göremediğinde ne olacak?
Erkekler kendini geliştirmeli, daha yenilikçi olmalı, çocuklarımızı nasıl yetiştirelim diye konuşmalı. Evine dönmeli. #erkeklerevinedönsün kafa yapılarını değiştirsin diyeceğim, önce değişime açık olmalı. Ben modern bir tip değilim. Ama yenilikçi olmayan, kendini değiştirme düşüncesi/ideali olmayan, çağı yakalamak için okumalar yapmayan, hep aynı yerde debelenip duranları anlamıyorum. Beni müslümanlar ilgilendiriyor. Erkeklerimiz hakikaten anlayışsız, kaba, kadını aşağılayan, ne dediğini bilmeyen, üslupsuz tiplerle doldu. E yeter da.. Dışardakiler önemli ama sen daha önemlisin. Ailen daha önemli. Listeyi sunuyorum şimdi;
1- Eleştiriye açık olun.
2- Eleştiriyi eleştirmeden önce düşünün, tartın, araştırma yapın, doğruyu bulun.
3- Değişime açık olun.
4- Yalnızca kendiniz için evlenmiyorsunuz. Ümmet derdimiz ise bir nesil yetiştirdiğimizin farkında olalım. Onların kafalarını yakalayalım.
5- Pedagojik kitaplar okumak kimseyi dinden çıkarmaz. Bilakis şarttır. İslâm okumalarını bir gün olsun bırakmadan, destekleyici başka dallarda okumalar yapılmalıdır. Çocuk düştü diye anasına bağıran erkekler istemiyoruz. Çocuktur efendim, düşer. Aşın bunları. Öfkeyi tutalım.
6- Eve dönün. Eşinizi takdir edin. Ona yardım edin. Diyeceksiniz ki hep biz mi yapalım, onlar? Beklenti insanı yorar. O bu şu diye düşünmeyin. Burada mesele sizsiniz. Ben ne yapabilirim diye düşüneceksin, nasıl ailemi İslâm ahlâkıyla ve gücüyle inşa edebilirim diye..
Read more
Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), Uhud seferinde, ordunun ...
Media Removed
Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi ... Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış.

Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza.

Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), kedisi Müezza'yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhisselamın giysisinin ucunda uyuya kalmış. Uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Efendimiz Aleyhisselam, Müezza'yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş.

Hz. Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiramdan Ebu Nuaym "Ya Resul o sudan kedi içti" deyince, Resulullah "Onlar en temiz ağıza sahiptirler." buyurmuş ve abdest almıştır.

Yine bir gün namaz kılarken bir yılan Peygamber efendimizin(Aleyhisselam) arkasından yaklaşmış ve sokmaya kalkışmış. İşte tam o sıra oralardan geçen bir adam Hz. Muhammed'in (Sallallâhu aleyhi ve sellem) zor anına yetişip kedisini yılanın üzerine salmış.

Ve bilindiği üzere yılanın amansız düşmanı olan kedi, yılanı boğmuş. Yılanın zehirli ısırığından kedi vesilesi ile kurtulan Efendimiz aleyhisselam kedinin sırtını okşamış.

O günden beridir de kediler sırt üstü yere düşmezlermiş. Bediüzzaman Said-i Nursi gibi bazı alimler kedilerin çıkardığı mırmırların "Ya (Er) Rahim, Ya (Er) Rahim" şeklinde bir dua olduğunu, kedilerin bu şekilde şükredip, zikrettiklerini söylemektedirler.

Hazret-i Ebu Hureyre anlatır: "Bir gün elbisemin içinde küçük bir kedi taşıyordum. Resulullah efendimiz beni görünce, 'Nedir bu?' diye buyurdu. Ben de; 'Kedicik!' dedim. Bunun üzerine Resulullah, "Ey Ebu Hureyre" buyurdu. Yani kediyi seven, onlara ana babalık eden kimse buyurdu." "Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de, sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, "Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır" buyurdu." (Hadisi nakleden: Buhari)
_______________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammed🌹
#muezza #kedi
Read more
İmanı olan namazını kılar Sual: Dinimizin emrettiği ibadetler içinde, yerine getirilmediği ...
Media Removed
İmanı olan namazını kılar Sual: Dinimizin emrettiği ibadetler içinde, yerine getirilmediği zaman imanı bile tehlikeye sokan ibadet hangisidir? Cevap: Kitâb-ül-fıkh-alel-mezâhib-il-erbe'ada, konu ille alakalı olarak buyuruluyor ki: “Namaz, İslâm dininin direklerinden ... İmanı olan namazını kılar
Sual: Dinimizin emrettiği ibadetler içinde, yerine getirilmediği zaman imanı bile tehlikeye sokan ibadet hangisidir?
Cevap: Kitâb-ül-fıkh-alel-mezâhib-il-erbe'ada, konu ille alakalı olarak buyuruluyor ki:
“Namaz, İslâm dininin direklerinden en ehemmiyetlisidir. Allahü teâlâ, kullarının yalnız kendisine ibadet etmeleri için, namazı farz etti. Nisâ sûresinin 103. âyeti; (Namaz müminler üzerine, vakitleri belirli bir farz oldu) demektir. Hadîs-i şerifte; (Allahü teâlâ, her gün beş vakit namaz kılmayı farz etti. Kıymet vererek ve şartlarına uyarak, her gün beş vakit namaz kılanı Cennete sokacağını, Allahü teâlâ söz verdi) buyuruldu.
Namaz, ibadetlerin en kıymetlisidir. Hadîs-i şerifte;(Namaz kılmayanın, İslâmdan nasibi yoktur!) buyuruldu. Mişkâtda ve Künûz-üd-dekâ'ıkda ve Sahîhaynde ve Halebîde bildirilen hadîs-i şerifte de; (İnsan ile küfür arasındaki fark, namazı terk etmektir!) buyuruldu. Bunun manası; “İnsan ile küfür, ayrı ayrı iki varlıktır. İkisini birleştiren yol, namaz kılmamaktır. Küfür bulunan insanda namaz kılmamak vardır. Küfür bulunan insan ile küfür bulunmayan insan arasındaki fark, namaz kılıp kılmamaktır” demektir. Bu hadîs-i şerif; “İnsan ile ölüm arasındaki fark, nefes almamaktır” sözüne benzemektedir. Ölüm bulunan insan nefes almaz. Nefes almamak bulunan insanın ölü olduğu anlaşılır. Bu hadîs-i şerif, namaz kılmakta tembellik edenleri şiddetle korkutmaktadır.
Namaz kılmak, Allahü teâlânın büyüklüğünü düşünerek, Onun karşısında kendi küçüklüğünü anlamaktır. Bunu anlayan kimse, hep iyilik yapar. Hiç kötülük yapamaz. Nefsine uyanın namazı sahih olsa da, bu meyvelerini veremez. Her gün beş kere, Rabbinin huzurunda olduğuna niyet eden kimsenin kalbi ihlâs ile dolar. Namazda yapılması emrolunan her hareket, kalbe ve bedene faydalar sağlamaktadır.
Cemaatle namaz kılmak, Müslümanların kalplerini birbirlerine bağlar. Birbirlerinin kardeşleri olduklarını anlarlar. Büyükler küçüklere merhametli, küçükler de büyüklere saygılı olur. Zenginler fakirlere, kuvvetliler zayıflara yardımcı olur. Sağlamlar hastaları camide göremeyince, evlerinde ararlar. (Din kardeşinin yardımına koşanın, yardımcısı Allahtır) hadîs-i şerifindeki müjde
Read more
SİZLERDEN RİCAM LÜTFEN KAYDEDİN BANA DESDEK OLUN DAHA ÇOK KARDEŞİNİZİN OKUMASINA VESİLE OLUN. ...
Media Removed
SİZLERDEN RİCAM LÜTFEN KAYDEDİN BANA DESDEK OLUN DAHA ÇOK KARDEŞİNİZİN OKUMASINA VESİLE OLUN. @saitdavran - HIRSIZIN İBRETLİK ÖLÜMÜ Peygamberimizin ashâbından Ebû Mı’lâk adında biri vardı. Bu zat başkaları ile ortaklık kurarak ticaret yapardı. Dürüst ve takvâ sâhibi biri idi. ... SİZLERDEN RİCAM LÜTFEN KAYDEDİN BANA DESDEK OLUN DAHA ÇOK KARDEŞİNİZİN OKUMASINA VESİLE OLUN.
@saitdavran - HIRSIZIN İBRETLİK ÖLÜMÜ
Peygamberimizin ashâbından Ebû Mı’lâk adında biri vardı. Bu zat başkaları ile ortaklık kurarak ticaret yapardı. Dürüst ve takvâ sâhibi biri idi. Bir defasında yine yola çıkmıştı.
Karşısına çıkan silahlı bir hırsız: – Neyin varsa çıkar seni öldüreceğim, dedi. Ebu Mı’lâk:
– Maksadın mal almaksa al, dedi. Hırsız:
-Ben sâdece senin canını istiyorum, dedi. Ebu Mı’lâk:
– Öyleyse bana müsaade et de namaz kılayım dedi. Hırsız: – İstediğin kadar namaz kıl, dedi. Ebu Mı’lâk namaz kıldıktan sonra üç defa şöyle duâ etti:
– Ey gönüllerin sevgilisi (Yâ Vedûd), ey yüce arşın sâhibi, ey dilediğini yapan Allâhım! Ulaşılmayan izzetin, kavuşulmayan saltanatın ve arşını kaplayan nûrun için beni şu hırsızın şerrinden korumanı istiyorum! Ey imdâda koşan Yetiş imdâdıma.
Ebu Mı’lâk duasını bitirir bitirmez, elindeki kargıyı kulakları hizâsında tutan bir süvârî peydâ oldu! Süvâri mızrağı hırsıza saplayıp onu öldürdü. Sonra da tâcire döndü. Tacir:
– Kimsin sen? Kimsin sen? Allâh seni vasıta kılarak bana yardım etti, diye sorunca süvari:
– Ben dördüncü kat semâ ehlindenim. İlk duânı yapınca semânın kapılarının çatırdadığını işittim. İkinci defa duâ edince gök ehlinin gürültüsünü işittim. Üçüncü defa dua edince, zorda kalan biri dua ediyor, denildi. Bunu duyunca Allâh’tan, onu öldürmeye beni memur etmesini istedim. Allâh Teâlâ da kabul etti ve geldim. Şunu bil ki, abdest alıp dört rek’at namaz kılan ve bu duayı yapan kimsenin, zorda olsun veya olmasın duası kabul edilir, dedi.
Kaynak; İbn-i Hacer, el-İsabe, IV, 182.
.
.
.
.
ℹ Not: Paylaşımlarımızı istediğiniz gibi alabilirsiniz, paylaşabilirsiniz, bu bizi çok mutlu eder, çünkü; "Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir." (Hadis, Tirmizî, İlm, 14.)
.
.
.
.
Allahümme salli ala seyydina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed 🌹🌹🌹🌹🌹
.

#Allah #namaz #nasip  #huzur #kuran #elif #din #ilim #islam #güzelsözler #gününsözü #huzurum #hadis #elifgibisevmek #dua #sems #mevlana #gün #tevekkül #kismet #ilahi #bismillah #vazgecememkii #melek
Read more
Hadis-i Şerflerde buyurulur ki; Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı ...
Media Removed
Hadis-i Şerflerde buyurulur ki; Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı dil ile, güzel ahlakla memnun etmeye çalışınız! {Hakim} ________________________________ İçinizde en ziyade sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlakı en güzel ... Hadis-i Şerflerde buyurulur ki;

Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı dil ile, güzel ahlakla memnun etmeye çalışınız!
{Hakim}
________________________________
İçinizde en ziyade sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlakı en güzel olanınızdır.
_________________________________
Selam verirken gülümseyen, sadaka sevabına kavuşur.
{İ.E.dünya}
________________________________
İnsanın, teraziye konulacak işlerinde güzel ahlaktan daha ağır hiç bir şey yoktur. Zira ahlâkı, güzel olan kimse güzel huyu ile nâfile oruç tutup namaz kılanın derecesini elbette bulur.
Mümin kardeşinin yanında suratı asık durana melekler lanet eder.
{Hatib}
________________________________
Hayrı, iyiliği, güzel yüzlülerin yanında arayınız!
{Buhari}
________________________________
Din kardeşine güler yüz göstermek, iyi şeyler öğretmek, kötülük yapmasını önlemek birer sadakadır.
{Tirmizi}
________________________________
"İyiliğin hiçbir çeşidini sakın küçümseme, velev ki kardeşine güler bir yüzle kavuşup buluşmanı bile."
________________________________
Huyu ve yüzü güzel olan dünya, ahiret iyiliğine kavuşur.
{İbni Şahin}
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________
#hadis #tebessüm #sadaka #islamiyet #salavat #ilim #güleryüz #ilmihal #hak #din #islam #gülmek #gülen #sevap #dua #hasenat #hadisişerif #salavatışerif #ilmihal #gül #tebessümsadakadır #gülümse #tatlıdil
Read more
<span class="emoji emoji2139"></span> Bismillahir rahmənir rahim <span class="emoji emoji2714"></span> Hansı şeylərə əməl etsək namazın şirinliyini hiss etmək mümkündür? <span class="emoji emoji1f4cc"></span> ...
Media Removed
Bismillahir rahmənir rahim Hansı şeylərə əməl etsək namazın şirinliyini hiss etmək mümkündür? Namaz haqqında dəyərli məsləhətlər. 1- Namazdakı həyatı tam qəlbimizlə yaşamağa kömək edən amillərdən ən başlıcası, Allahın əzəmətini, cəlalını və Onun hüzurunda ... ℹ Bismillahir rahmənir rahim
✔ Hansı şeylərə əməl etsək namazın şirinliyini hiss etmək mümkündür?
📌 Namaz haqqında dəyərli məsləhətlər.
⭐⭐⭐⭐💚💜💙💛⭐⭐⭐⭐
▫1- Namazdakı həyatı tam qəlbimizlə yaşamağa kömək edən amillərdən ən başlıcası, Allahın əzəmətini, cəlalını və Onun hüzurunda durmağı hiss etməkdir. Eyni zamanda öz zəifliyimizi, naqisliyimizi, acizliyimizi və təqsirimizi hiss etmək də vacibdir. Bununla bir yerdə Allahın rəhmət və məğfirətini rica etməliyik. Bu mənalar nə qədər qəlbin dərinliklərinə yerləşərsə, bütün bədən buna tabe olar və əzalarımız tam mütilik içində namazı əda edər. Bu hisslərlə yanaşı biz namazda dediyimiz sözləri və oxuduqlarımızı diqqətlə tələffüz etməliyik, həmçinin imamın oxuduqlarını diqqətlə dinləməliyik, mənalarını dərindən dərk edib, hiss etməliyik.
▫2- Namaza başlayarkən təkbir gətirməzdən əvvəl namaz qılan bir anlıq xatırlasın ki, Allahu Təala onun bu anda qəlbində olanı, onun sirrini və gizlətdiyini bilir. Elə isə heç olmazsa namaza başlayanda yalandan təkbir gətirməsin. “Allahu Əkbər” Allah hər şeydən böyükdür deyib, fikrində və zehnində başqa şeyləri düşünərək namaza başlayırsa, dediklərini yalandan iddia etmiş olur. Dil tələffüz etsə də, qəlb və zehn bunu təsdiq etmir.
▫3- Misal üçün desək ki, bir şəxs müdürünün, direktorunun və ya böyük bir adamın hüzuruna girsə, ağlı, fikri, gözü, qulağı və bütün bədəni ilə ona tərəf təvəccüh edər və tam diqqətiylə ona yönələr ki, onun söylədiyi bir sözü keçirməsin və ya etdiyi heç bir hərəkətdən yayınmasın. Bu böyük adamın mükafatını gözləyər və ya onun qəzəbinə səbəb olacaq hər bir şeydən çəkinər. Bu görüşdən çıxandan sonra ondan ətrafında olanlar, yanına girib çıxanlar və ya zalda olan əşyalar haqqında soruşsan, bəlkə də heç bir şey xatırlamaz. Həmçinin başqa bir adam böyük bir şəxsin hüzurunda olsa və ona əhəmiyyət verməsə, diqqətli olmasa, həmin böyük şəxs buna necə qiymət verər? Bəs aləmlərin (Dəvamı...👇)
💛💜💛
💜💛💜@quran_mektebi
💛💜💛
Read more
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Cuma günü, kuşlar ve vahşi hayvanlar birbirine "Selamün aleyküm, ...
Media Removed
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Cuma günü, kuşlar ve vahşi hayvanlar birbirine "Selamün aleyküm, bugün Cuma günüdür" derler.” [Deylemi] _________________________________ “Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.” [Dare Kutni] _________________________________ Cuma ... Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
Cuma günü, kuşlar ve vahşi hayvanlar birbirine "Selamün aleyküm, bugün Cuma günüdür" derler.”
[Deylemi]
_________________________________
“Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.”
[Dare Kutni]
_________________________________
Cuma gecesi/günü gusletmeli. Peygamber efendimiz, “Cuma günü gusledenin günahları affolur.” buyurmaktadır.
[Taberani]
________________________________
Ana babanın ve evliyanın kabirlerini ziyaret etmeli. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
“Ana-babasının kabrini, Cuma günleri ziyaret edenin günahları affolur. Haklarını ödemiş olur.”
[Tirmizi]
________________________________
Cuma gecesi/günü Kehf Sûresini okumak sünnettir. Çok sevaptır. Hadis-i Şerifte buyurulur ki;
Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.
[Tergib]
________________________________
Bir hadis-i şerifte, “Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir” buyurulmaktadır. [İsfehani]
________________________________
Cuma günleri ve her gün şu (istigfar duası)nı çok okumalıdır:
(Allahümmagfir li ve li abai ve ümmehati ve li ebnai ve benati ve li ihveti ve ehavati ve li-amami ve ammati ve li-ahvali ve halati ve li-zevceti ve ebeveyha ve li-esatizeti ve lil-müminine vel-müminat vel hamdü-lillahi Rabbilalemin!)
Okuyan bayan ise, zevceti yerine zevci ve ebeveyha yerine, ebeveyhi demelidir.
________________________________
Cuma namazına erken gitmeli, ilk safta yer almalı. Namaz kılanın önünden geçmemeli. Hatip minbere çıkınca, konuşmamalı.
________________________________
Az da olsa sadaka vermeye gayret etmeli. Çoluk çocuğunun nafakasını vermeli.
________________________________
Cuma günü duanın kabul olduğu vakti bulmak için mümkün olduğunca ibadet etmeli.
________________________________
İkindiden sonra, seccade üzerinde elinden geldiği kadar, (ya Allah, ya Rahman, ya Rahim, ya Kavi, ya Kadir) diyerek, sonra dua edilebilir.
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________
#hayırlıcumalar #cuma #ilim #salavat #bayram
Read more
Peygamberimiz (Aleyhisselam), “Namaz dinin direğidir. Kim namazı kılarsa dinini yapmış olur, kim de terkederse dinini yıkmış olur” buyurmuşlardır. Diğer bir Hadis-i Şerifte; "Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur" buyurulur. [Taberani] _________________________________ Münafıklara ... Peygamberimiz (Aleyhisselam), “Namaz dinin direğidir. Kim namazı kılarsa dinini yapmış olur, kim de terkederse dinini yıkmış olur” buyurmuşlardır. Diğer bir Hadis-i Şerifte;
"Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur" buyurulur.
[Taberani]
_________________________________
Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir.
[Buhari]
_________________________________
“Ey imanlı muhataplar, (evinizi, yurdunuzu) sabah namazıyla nurlandırınız. Çünkü sabah namazının ecri çok büyüktür.”
[Camiüssağir]
_________________________________
Sahabe-i Kiram, namaza durdukları zaman kendilerini Allah korkusu ve azameti kaplardı ve namazda derin huşu duyarlardı.

Hazret-i Hasan -ra- abdest alırken rengi değişirdi. Biri: - Niye böyle oluyorsun? diye sorunca Hazret-i Hasan (r.a) “Azametli, mutlak kudret sahibi, her istediğini derhal yapan bir sultanın huzuruna dikilme zamanı gelmiştir.”
_________________________________
Hz. Ali’nin (ra) namaz vakti gelince, vücudu titremeye başlar ve yüzü sararırdı. Sebebini soranlara şöyle derdi: “Yerle göğün kaldıramadığı, dağların taşımaktan aciz kaldığı bir emaneti eda etme zamanı gelmiştir. Onu kusursuz olarak yapabilecek miyim, bilemiyorum” buyururdu.
_________________________________
Hazret-i Ebû Bekir -ra- namazını hûşu ve kalp huzuru ile kılardı. Öyle ki namazda duruşları esnasında adeta bir cansız direk gibiydi.
_________________________________
Hz. Ömer bin Hattab şöyle demişti: -Namazı terk edenin İslam’da yeri yoktur.
_________________________________
Hz. Osman bütün geceyi uyanık geçirir ve bir rekatta tüm Ku’an-ı Kerim’i hatmettiği olurdu.
_________________________________
Hz. Ali (r.a)’nin savaşta baldırına bir ok saplanmıştı. Çıkarmak için uğraşılmış, çıkarılamamıştı, çok acı veriyordu. Hz. Ali’inin namaza durmasına ve okun bu arada çıkarılmasına karar verildi. Namaza başlayan Hz. Ali secdedeyken, oku kuvvetle çekip çıkardılar. Namazı bitirince etrafına bakıp “oku çıkardınız mı ?” diye soran Hz. Ali’ye Oradakiler ‘çoktan çıkardık’ dediler.
__________________________________
#namaz #sabahnamazı #sünnet #farz #islamiyet
Read more
Bir asker, namaz kılan diğer askere sordu: - Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz? Niçin kendini zahmete sokup her gün 5 defa namaz kılıyorsun. Namaz kılan asker, tam o sırada uzaktan görünen teğmeni gösterdi: - Şu insan niçin yanından geçerken toplanıyor, selam veriyor ve bütün emirlerine ... Bir asker, namaz kılan diğer askere sordu:
- Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz? Niçin kendini zahmete sokup her gün 5 defa namaz kılıyorsun.

Namaz kılan asker, tam o sırada uzaktan görünen teğmeni gösterdi:
- Şu insan niçin yanından geçerken toplanıyor, selam veriyor ve bütün emirlerine itaat ediyorsun. ''yat'' dese yatıyor, 'kalk' dese kalkıyorsun? O da senin gibi iki ayağı, iki eli ve bir başı olan bir insan değil mi?' Diğer asker cevap verdi:
-'Evet! O da benim gibi biri insan ama rütbesi var, omuzun da yıldızı var'. Namaz kılan askerin cevabı müthişti:
-Ey arkadaş! Sen omuzun da bir tane yıldızı var diye senin gibi bir insana
itaat ediyorsun da ben, yerdeki kumlar adedince yıldızları olan ve hepsini
tespih tanesi gibi kudret eliyle çeviren Allah’a niçin itaat etmeyeyim?
Niçin namaz kılıp emrini yerine getirmeyeyim ?
Read more
Sabah Namazları Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için: "Niyet ettim bugünkü sabah namazının ...
Media Removed
Sabah Namazları Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için: "Niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya", diye niyet edilir. Hemen eller yukarıya kaldırılıp "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. Ondan sonra eller bağlanır ve "Sübhaneke allahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ... Sabah Namazları Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için: "Niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya", diye niyet edilir. Hemen eller yukarıya kaldırılıp "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. Ondan sonra eller bağlanır ve "Sübhaneke allahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve tealâ ceddüke ve la ilahe gayrük" okunur. Arkasından "Eûzübillahimineşşeytani'r-racim Bismillahirrahmanirrahim" diyerek eûzü besmele çekilip Fatiha suresi okunur sonra "Amîn" denir ve bir mikdar daha Kur'an okunur (1). Arkasından "Allahu Ekber" deyip rükûa varılır. Bu halde en az üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azîm" denir. Sonra "Semiallahülimen hamideh" denilerek ayağa kalkılır. Ayakta "Allahümme rabbena ve lekelhamd" denilir (2). Ondan sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye varılır. Secde halinde de üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denir. Sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır ve dizler üzerine oturulur ve bir tesbih miktarı durulur. Yine "Allahu Ekber" denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir. Bununla bir rekat bitmiş olur. Bu ikinci secde arkasından "Allahu Ekber" denilerek ikinci rekata kalkılır. Tam ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an okunur. Birinci rekatta olduğu gibi, rükû ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna "Ka'de = oturuş" denir. Burada "Ettehiyyatü lillâhî ve Allahümme Salli ve Barik, Rabbena atina" diyerek dualar sonuna kadar okunur. Sonra "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sağ tarafa ve yine "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekatlı namaz bitmiş olur (3). Bütün bu tekbirler, tesbihler ve kıraatlar, yalnız namaz kılanın işitebileceği bir sesle gizlice yapılır. Namazda erkeklerle kadınların ellerini nasıl kaldıracakları, nasıl bağlayacakları, rükû ile secdede ve ka'delerde nasıl vaziyet alacakları "Namazın sünnetleri ve edebleri" bölümünde bildirilmiştir. Sabah Namazının iki rekât Farzına gelince: Önce yalnız erkeklere mahsus olmak üzere ikamet getirilir. Sonra "Bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir. Eller kaldırılarak "Allahu Ekber" diye namaza başlanıp eller bağlanır. Sabah n
Read more
TERAVİH NAMAZI NEDIR? #okuyun<span class="emoji emoji1f447"></span>🏾🕌 Ramazan ayı boyunca kiminle birlikte teravih’ye gitmek istiyorsun? ...
Media Removed
TERAVİH NAMAZI NEDIR? #okuyun🏾🕌 Ramazan ayı boyunca kiminle birlikte teravih’ye gitmek istiyorsun? Etiketlemeyi unutma. Teravih namazı sünnet bir namazdır, hatta sünnet-i müekkede olarak Peygamber Efendimizin (S.a.v.) devamlı yaptığı bir namazdır. #Ramazan ayı boyunca ... TERAVİH NAMAZI NEDIR? #okuyun👇🏾🕌
Ramazan ayı boyunca kiminle birlikte teravih’ye gitmek istiyorsun? Etiketlemeyi unutma.
Teravih namazı sünnet bir namazdır, hatta sünnet-i müekkede olarak Peygamber Efendimizin (S.a.v.) devamlı yaptığı bir namazdır.
#Ramazan ayı boyunca yatsı namazından sonra kılınır. Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur.
Evde de tek başına yalnız veya cemaatle kılınabilir. Ancak camide kılmak daha faziletlidir.

Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitir namazından önce kılınır. 20 rekat kılınır. Makbul olanı, her 2 rekatta bir selam vermektir. Ancak 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir.
📿 İmam-ı Azam hazretleri, "Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Hz. Ömer, teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınmasını kendiliğinden ortaya çıkarmamıştır. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullahın sünnetine dayanarak emretmiştir" buyuruyor. (El-İhtiyar)
📿 Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir.
📿 "Ramazan ayında inanarak ve sevabını umarak teravih namazı kılanın, günahları affolur." (Nesâi)
#teravih #teravihnamazı #taraweeh #ramazanayı #hayırlıramazanlar #hayirliramazanlar #ramadan #ramazan2018 #oruç #ramazan #hoşgeldinyaşehriramazan
Read more
Beytül Mam'ur, Gökyüzündeki mukaddes ibadet yerlerinden biridir. Yeryüzündeki bütün camiler ...
Media Removed
Beytül Mam'ur, Gökyüzündeki mukaddes ibadet yerlerinden biridir. Yeryüzündeki bütün camiler ''Allah'a kulluk arz edilen yerler olmaları bakımından nasıl ''Allah'ın evleri'' ise Beytül Ma'mur da aynı meleklerin ibadetlerine sunulmuştur. Yüce Allah (c.c.) Beytül Ma'murun ... Beytül Mam'ur, Gökyüzündeki mukaddes ibadet yerlerinden biridir. Yeryüzündeki bütün camiler 🌿
''Allah'a kulluk arz edilen yerler olmaları bakımından nasıl ''Allah'ın evleri'' ise Beytül Ma'mur da aynı meleklerin ibadetlerine sunulmuştur. 🌿
Yüce Allah (c.c.) Beytül Ma'murun yanıbaşında, bir minare de yaratmıştır.
Cuma günü olunca meleklerin baş sultanı cebrail (a.s.) bu yüce minareye çıkarak gelmiş geçmiş bütün ilâhi vâhiyleri peygamber'ler vasıtasıyla insanlığa duyuran dudakları ile ezan okur. 🌿
Arkasından dünyanın sonunu olduğu gibi,tekrar dirilmeyi ve hesap günü toplantısını gür sesli borusu ile ilan edecek olan israfil, Beytül Ma'mur mimberine çıkarak hutbe okur. 🌿
Sonra da ölüm meleği Azrail öne geçerek bütün meleklere namaz kıldırır. 🌿
Namaz bitince Cebrail (a.s.) der ki: ''Ezan okuduğumdan ötürü kazandığım sevabın tümünü, Yeryüzündeki ezan okuyan Muhammed ümmetinin bütün müezzinlerine bağışlıyorum''; 🌿
İsrafil de der ki: '' Bu mubarek günde hutbe okuduğum için elde ettiğim sevabın yekününü Muhammed ümmeti içinden bu gün hutbe okuyan hatiblere veriyorum.'' 🌿
Azrail de der ki ''müminlerin hafta bayramı olan bu günde imamlık ederek namaz kıldırdığımın karşılığı olarak kazandığım bütün sevabı yeryüzünde Cuma namazı kıldıran Muhammed ümmeti imamlarına bağışlıyorum.'' 🌿
Bunun üzerine Beytül Ma'mur da hutbe dinleyip Cuma namazı kılan bütün melekler cemaati, hep bir ağızdan şöyle derler; '' 🌿
Kalabalık bir cemaat halinde Cuma namazı kıldığımızın karşılığı olarak elde ettiğimiz sevabın tümünü Muhammed (s.a.v.) ümmeti içinden bu gün ibadet evlerini şenlendirerek yığın yığın kalabalıklar halinde Cuma namazı kılan ve hutbe dinleyen cemaate veriyoruz.'' 🌿
Görülüyor ki ''Cuma ezanı okunduğu zaman dünyalık işinizi hemen bırakarak Allah ibadetine koşun'' 🌿
diye emreden Allah (c.c.) haftanın sultanı olan Cuma gününün sayesinde müminlerin hafta arası günahlarını sildiği gibi, meleklerin göklerde kıldığı Cuma namazının sevabından da her mümine pay dağıtılmaktadır. 🤲🏻🌤
Sonsuz hamd olsun her türlü nimetiyle bize merhamet eden Rabbime 🤲🏻🌿 #bereketlicumalar #bayramımızcuma #zilhicce
Read more
EN KIYMETLİ İBADET.. Büyük İslam âlimlerinden Kâdî Muhammed Zâhid “kuddise sirruh” hazretleri, ...
Media Removed
EN KIYMETLİ İBADET.. Büyük İslam âlimlerinden Kâdî Muhammed Zâhid “kuddise sirruh” hazretleri, bir gün namazın öneminden bahsederken; - En kıymetli ibadet, beş vakit namaz kılmaktır, buyurdu. Namaz kılan, dinini doğrultmuş, kılmayan ise yıkmış olur. Ve ekledi: - Hadis-i şerifte; ... EN KIYMETLİ İBADET.. Büyük İslam âlimlerinden Kâdî Muhammed Zâhid “kuddise sirruh” hazretleri, bir gün namazın öneminden bahsederken; - En kıymetli ibadet, beş vakit namaz kılmaktır, buyurdu. Namaz kılan, dinini doğrultmuş, kılmayan ise yıkmış olur.

Ve ekledi:
- Hadis-i şerifte; (Kıyamette, önce namazdan sorulacaktır. Namaz doğru kılındı ise, kurtulacaktır. Namazı bozuk ise, işi kötü olacaktır) buyuruldu.

Ve özetledi:
- Namazını kılan bir kimse, Müslümandır.

Sordular:
- Ya kılmazsa efendim?
- Kılmayanın Müslümanlığı şüphelidir.

Deniz yanında damla gibi

Bir gün de sohbetinde;
- Farz ibadetin yanında nafile ibadetlerin hiç kıymeti yoktur, buyurdu. Deniz yanında, damla kadar bile değildirler.

Ve ilave etti:
- Melun şeytan, müminleri aldatarak, farzları küçük gösteriyor. Kazaları kıldırtmayıp, nafilelere yol gösteriyor. Zekat verdirmeyip, nafile sadakaları güzel gösteriyor.

Ve altını çizdi:
- Halbuki, zekat niyeti ile fakire bir altın vermek, yüzbin altın sadaka vermekten daha sevabtır. - Neden efendim? dediler.
- Çünkü zekat vermek, farzı yapmaktır. Zekat niyeti olmadan verilenler ise, nafile ibadettir.

En mesut insan kimdir?

Bir gün de;
- Dünyada en mesut insan, hak söze Peki diyendir, buyurdu. Olmak için, ölmek lazım.

Ve izah etti:
- Yani iyi Müslüman olmak için kızmayın, sabredin. Huzurlu olmak isteyen, yüzünü ahirete çevirsin. Yani bırakın başkasını. Kendinize dönün. Ahirette, size sizden sorulacak, başkasından değil...
Read more
Namaz kılanın önünden geçmek mekruhtur. Namaz kılan kimsenin, önünden geçilme ihtimali olan ...
Media Removed
Namaz kılanın önünden geçmek mekruhtur. Namaz kılan kimsenin, önünden geçilme ihtimali olan her yerde kendisine sütre edinmesi sünnettir. Namaz kılarken ya öne sütre koymalı veya insanların geçmeyeceği bir yere durmalıdır. Sütre, en az bir arşın 50 cm kadar bir yükseklikte olmalıdır. Sütre ... Namaz kılanın önünden geçmek mekruhtur. Namaz kılan kimsenin, önünden geçilme ihtimali olan her yerde kendisine sütre edinmesi sünnettir.
Namaz kılarken ya öne sütre koymalı veya insanların geçmeyeceği bir yere durmalıdır.

Sütre, en az bir arşın 50 cm kadar bir yükseklikte olmalıdır.
Sütre edinilen şey bir sütun, bir ağaç veya yere dikilmiş bir değnek, sandalye v.s. gibi yüksekliği olan herhangi bir şey olabilir.
_______________________________
Hadis-i Şeriflerde buyurlur ki;
«Namaz kılanın önünden geçen kimse, üzerine ne kadar (günah) aldığını bilse onun önünden geçmektense kırk (bilmem şu kadar zaman yerinde) durmayı daha hayırlı bulur».”
Râvî Ebu’n-Nadr der ki:
“Kırk gün mü, ay mı, yoksa yıl mı dedi bilemiyorum.”
{Buhârî, Salât, 101}
_______________________________
"Sizden biriniz bir sütreye doğru namaz kılınca ona yaklaşsın ki şeytan onun namazını kesmiş olmasın."
{Ebû Dâvud, Sünen, K. Salât, 698}
_______________________________
"Sizden biriniz namaz kılmaya başlayacağı zaman, önüne bir şey koysun. Bir şey bulamıyacak olursa, elindeki değneği diksin. Yanında değneği de yoksa, bir çizgi çeksin. Artık bu durumda önünden geçen kimse ona bir zarar vermez."
_______________________________
Musa bin Talha (ra) anlatmıştır:
"Biz namaz kılarken hayvanlar önümüzden geçiyorlardı. Bunu Resûlullah’a (Aleyhisselam)’a zikrettik. Efendimiz (Aleyhisselam): “Önünüzde semerin arka kaşı gibi bir şey olursa, onun önünden geçenler zarar vermez” buyurdu.
{Müslim Salât, 242}
_______________________________
"Sizden bir kimse (namaz kılarken) kıblesi ile kendi arasına birisinin girmesine mani olabilirse olsun."
{Ebû Davûd, Sünen, Terc, III, 72}
_______________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_______________________________
#hadis #sütre #namaz #ilim #sünnet #ilmihal #sünnet #salavat #islamiyet #hak #din #barikat #hadisişerif #salavatışerif #ibadet #sünnetiseniyye
Read more
Duha (kuşluk) namazı vakti güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya ...
Media Removed
Duha (kuşluk) namazı vakti güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Kuşluk vaktinde en az iki rekat Duha namazı kılmak çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Günde iki rekat kuşluk namazı kılanın günahları denizlerin köpüğü ... Duha (kuşluk) namazı vakti güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Kuşluk vaktinde en az iki rekat Duha namazı kılmak çok sevaptır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Günde iki rekat kuşluk namazı kılanın günahları denizlerin köpüğü kadar olsa, affedilir.”
{Tirmizi}
_______________________________
Herkesin eklem yeri kadar sadaka vermesi gerekir. Sübhanallah, Elhamdülillah, La ilahe illallah veya Allahü ekber demek birer sadakadır. İyiliği tavsiye etmek, kötülüğe mani olmaya çalışmak birer sadakadır. İki rekat kuşluk namazı kılmak ise bütün bunları karşılar.
{Müslim}
_______________________________
Günde 2 rekat kuşluk namazı kılan, doğduğu günkü gibi günahsız olur.
{EbuYa’la}
_______________________________
Cennetin bir Duha kapısı vardır. Bu kapıdan ancak kuşluk namazı kılanlar girer.
{Taberani}
_______________________________
İki rekat kuşluk namazı, kabul olunmuş bir hac ve umreye bedeldir.
{Ebuşşeyh}
_______________________________
Peygamber efendimizin, düşman üstüne gönderdiği askerler, kısa zamanda zafer kazanıp bol ganimet ile evlerine döndüler. Bu askerlere gıpta edenleri görünce buyurdu ki:
Size bunlardan daha kısa süren, daha çok ganimet getiren ve daha tez eve döndüren cihad yolunu göstereyim. Kuşluk namazı için camiye giden, daha az savaşmış, daha çok ganimet almış ve daha tez evine dönmüş olur.
{İ.Ahmed}
_______________________________
İki rekat kuşluk namazı kılmak bana farzdır.
{İ.Ahmed}
_______________________________
İki rekat kuşluk namazı kılan vücudunun zekatını ödemiş olur.
{İ.Asâkir}
_______________________________
İki rekat kuşluk namazı kılan gafillerden olmaz. Dört rekat kılan, abidlerden olur. Altı rekat kılarsa, bu namaz o gün ona kâfi gelir. Sekiz rekat kılan, masivayı terk edip itaat eden kullardan yazılır. On iki rekat kılan da Cennette özel bir köşke kavuşur.
{Taberani}
______________________________
İmam-ı Şarani hazretleri, “Kuşluk namazına devam edenlere cin musallat olamaz” buyurdu.
______________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
______________________________
#duhanamazı #kuşluknamazı #sünnet #ilim #islam #duha #kuşluk
Read more
Ne kadar güzel bir tablo <span class="emoji emoji1f60a"></span> Allah herkese namaz kılan bir aile nasip etsin <span class="emoji emoji263a"></span>
Media Removed
Ne kadar güzel bir tablo Allah herkese namaz kılan bir aile nasip etsin Ne kadar güzel bir tablo 😊
Allah herkese namaz kılan bir aile nasip etsin ☺
Namaz kılan bir toplumun psikolojiye, zekât veren bir toplumun da sosyolojiye ihtiyacı yoktur. ...
Media Removed
Namaz kılan bir toplumun psikolojiye, zekât veren bir toplumun da sosyolojiye ihtiyacı yoktur. Cemil Meriç Namaz kılan bir toplumun psikolojiye, zekât veren bir toplumun da sosyolojiye ihtiyacı yoktur.
Cemil Meriç
Neden paylaşmıyorsun! Tercihe saygı denen bir şey vardır! Paylaşmıyoruz da sağımızsaki solumuzdaki ...
Media Removed
Neden paylaşmıyorsun! Tercihe saygı denen bir şey vardır! Paylaşmıyoruz da sağımızsaki solumuzdaki sorup konuşmak isteyenle konuşmadığımız anlamına gelmez di mi?! Paylaşıyorsun ne anan kalıyor, ne çocuğuna beddua eden... . OHHHH AÇACAĞIZ ŞAMPANYALARI KUTLAYACAĞIZ BU “AYAK KOKULULARIN ... Neden paylaşmıyorsun! Tercihe saygı denen bir şey vardır! Paylaşmıyoruz da sağımızsaki solumuzdaki sorup konuşmak isteyenle konuşmadığımız anlamına gelmez di mi?! Paylaşıyorsun ne anan kalıyor, ne çocuğuna beddua eden... .
OHHHH AÇACAĞIZ ŞAMPANYALARI KUTLAYACAĞIZ BU “AYAK KOKULULARIN GİDİŞİNİ” (namaz kılmalarına laf ediyor) diyenleri de, OHHH ÜLKE BU İÇKİCİ KAFİLERE KALMAYACAK ŞÜKÜR diyenleri de görmek istemeğim için paylaşmıyorum. LAFIM SADECE SİYASET İÇİN DEĞİL GENELE “ Biz insan gibi taraf olamıyor muyuz ya? Bir taraf ne kadar iğrençleşirse iğrençleşsin kendi görüşümüzü kendimize yakışır şekilde paylaşamıyor muyuz? Hangi taraf alırsa alsın sosyal medyadan uzak kalıp görmemek en iyisi... Hüzünlerinizi de sevinçlerinizi de başkalarının size yapmasını istemediğiniz gibi yaşamayın. Belki o ayağı kokan diye laf attığın namaz kılanın duası ile başına bir hayır geliyor, belki içki içen senden çok daha efdal işler yapıyor. İnsanların onaylamadığınız davranışları olabilir ama lütfen yaaa lütfen... Allah aşkına çığrından çıkmadan geçsin şu gün, ne olur 🙏🏼 Edep...
Read more
Yemeklik malzemeyi alıp tezgahın üzerine koysanız mutfakta;durduğu yerde yemeğe dönüşür mü ...
Media Removed
Yemeklik malzemeyi alıp tezgahın üzerine koysanız mutfakta;durduğu yerde yemeğe dönüşür mü hiç? Usulüne uygun temizleme,soyma,doğrama,kavurma,kızartma ,her neyse yapıp sonra tabağa koyup ulaşırız ya mutlu sona... İşte iman etmek,sanki malzemeleri almaya benziyor gibi geliyor ... Yemeklik malzemeyi alıp tezgahın üzerine koysanız mutfakta;durduğu yerde yemeğe dönüşür mü hiç? Usulüne uygun temizleme,soyma,doğrama,kavurma,kızartma ,her neyse yapıp sonra tabağa koyup ulaşırız ya mutlu sona... İşte iman etmek,sanki malzemeleri almaya benziyor gibi geliyor bana. Yani oh,tamam,Allah’ın rızasını aldım,Cenneti hakettim demek ne mümkün? Emek gerek,gayret ,dirayet,sabır gerek. Bakın Tahrim Suresi 11. Ayette Rabbimiz ne diyor;”İman edip ,salih amel işleyenleri karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için..... “ Yani önümüzde Kitabımız Kur’an,Rehberimiz Peygamberimiz (Sav ) ‘e tabi olursak,bize karanlık diye birşey yok! Biz;Allah’tan uzaklaştığımız için bu kadar kötü,acımasız,vefasız olduk. Yoksa kim kime bu kadar zulmetmeyi göze alabilir ki Allah’a yürekten bağlansa? Kim kadına-çocuğa-doğaya-hayvanlara -komşusuna-internette hiç tanımadığı insanlara sarfettiği sözlerle bu kadar acımasızlık,ahlaksızlık yapabilir ki? Allah bize sunduğu hayatla hepimize seçme hakkı vermiş. Şeytan ve nefse uyup Esele Safilin;yani hayvandan daha aşağı,aşağıların aşağısı mı,yoksa Eşref-i Mahlukat ( Yaradılmışların En Şereflisi) olarak mı yolumuza devam edeceğiz,biz seçiyoruz. Rabbim dosdoğru yolu seçen ve kazanananlardan,zürriyeti namaz kılan,salih kullardan olanlardan eylesin hepimizi. Yapacağımız her iş,atacağımız her adımda “ Allahım buna ne der acaba?” Diye düşünerek hareket etmemizi nasip eylesin,aminz #sabah #namaz #huzur #huşu #İslam
Read more
 #Namaz kılmak aslında zor birşey değil. Öğrenen herkes benimle aynı fikirdedirler diye düşünüyorum. ...
Media Removed
#Namaz kılmak aslında zor birşey değil. Öğrenen herkes benimle aynı fikirdedirler diye düşünüyorum. Zor değil, çünkü bir şeyi ezberlediğin vakit onu yapmasından kolay hiç bir şey yoktur. Fakat namaz kılmayı bize bu kadar zor gösteren aslında şeytan ve ona uyan nefsimizdir. Bu yazdıklarım ... #Namaz kılmak aslında zor birşey değil. Öğrenen herkes benimle aynı fikirdedirler diye düşünüyorum. Zor değil, çünkü bir şeyi ezberlediğin vakit onu yapmasından kolay hiç bir şey yoktur. Fakat namaz kılmayı bize bu kadar zor gösteren aslında şeytan ve ona uyan nefsimizdir. Bu yazdıklarım bir çoğumuz için geçerlidir. "Namaz kılmak istiyorum, kılmasını biliyorum ama olmuyor, yapamıyorum.." diyorsan, küçük küçük değişiklikler yapıp, namaz kılmayı ruhuna ve bedenine sevdirebilirsin.
Olaya #psikolojik açıdan yaklaşalım. Mesela zevkimize uygun olmayan bir ev eşyasını, bir dekorasyonu evimize (severek) koyar mıyız? Hayır. Koysak da, bir süre sonra onu kaldırıp ya satarız, ya çöpe atarız. Çünkü içine sinmedi, severek, beğenerek almadın.
Bir lokantada menü kartındaki yemeklerin fotoğraflarını incelerken, tabakta gözünüze güzel görünmeyen, iyi pişmemiş veya rengi solmuş bir yemeği/eti sipariş eder misiniz? Etmezsiniz. Etseniz de, önünüze geldiği vakit sevmeyerek yersiniz, hatta hiç yemeyip belki geri gönderirsiniz..
Demem o ki, bir işi/aşı/eşyayı severek yaptığınız/aldığınız vakit onu yapmaktan ve görmekten zevk duyarsınız. Gel gelelim asıl konumuz namaza:
Namaz kılarken nerede kılıyoruz? Hangi seccadeyle kılıyoruz? Gözümüze güzel görünen, içimizi açan, en sevdiğimiz renklerin bulunduğu bir seccade ile mi yapıyoruz ibadetimizi? Yoksa eskimiş, rengini ve nakışını beğenmediğimiz bir seccade ile mi?
Namaz kıldığımız alanda açık TV, tablet, müzik vs. mi var? Yoksa bize huşu ile kılmamıza musait bir ortamda mı? Namaz kıldığımız alana özen gösterirsek eğer, içimizdeki heves ve huşu artacaktır.
Evimizim bir köşesine raf yapıp, üzerine Kuranımızı ve bir-iki başka (dini) kitabımızı koyup, sevdiğimiz seccademizi serip, karanlıklarda yakabileceğimiz hafif sönük ışıklı bir gecelambası ve yanına çiçekler.. Ne güzel değil mi? İbadete ve huzura özel bir küçük alan, fazla değil.
Böylece namazı sadece bir farz, bir şart olarak değil de, kendi huzur köşemizde dinlenmek ve Allah'la başbaşa olmak gibi görebiliriz ve ihmal etme olasılığını azaltabiliriz. Severek yaptığımız her işe 4 elle sarılan insanlarız biz sonuçta, namazda neden olmasın? 🤗 #hayırlıcumalar #cuma #hayirlicumalar
Read more
Biz cepheye gitmeden önce kendi cenaze namazını kılan bir ırkın Ahfadıyız.. #Çanakkale_Geçilmez ...
Media Removed
Biz cepheye gitmeden önce kendi cenaze namazını kılan bir ırkın Ahfadıyız.. #Çanakkale_Geçilmez #Çanakkale_Destanı Bize bu ülkede yaşama şansını sunan bütün şehitlerimizin ölen gazilerimizin ruhları Şad olsun. #On_Sekiz_Mart_Bin_Yılın_Direnişi Biz cepheye gitmeden önce kendi cenaze namazını kılan bir ırkın Ahfadıyız.. #Çanakkale_Geçilmez #Çanakkale_Destanı
Bize bu ülkede yaşama şansını sunan bütün şehitlerimizin ölen gazilerimizin ruhları Şad olsun. #On_Sekiz_Mart_Bin_Yılın_Direnişi
TEŞRÎK TEKBÎRİ Hz. İbrâhim Aleyhisselâm, Hz. İsmâil’i (a.s.) kurban olarak kesmek üzere iken Cebrâil (a.s.) “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dedi. İbrâhim (a.s.) bu tekbîri işitince, “Lâ İlâhe illallâhü vallâhü ekber” buyurdu. İsmâil (a.s.) da “Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” buyurdu. Teşrîk ... TEŞRÎK TEKBÎRİ
Hz. İbrâhim Aleyhisselâm, Hz. İsmâil’i (a.s.) kurban olarak kesmek üzere iken Cebrâil (a.s.) “Allâhü ekber, Allâhü ekber” dedi. İbrâhim (a.s.) bu tekbîri işitince, “Lâ İlâhe illallâhü vallâhü ekber” buyurdu. İsmâil (a.s.) da “Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” buyurdu.
Teşrîk tekbîri, teşrik günlerinde alınan tekbir demektir. Mükellef olan her müslümana vâciptir. Bakara Sûresi’nin “Sayılı günlerde Allâh’ı zikrediniz...” meâlindeki 203. âyeti teşrik tekbîrine işâret etmektedir.
Zilhiccenin dokuzuncu günü Arefe’dir. Arefe günü sabah namazından başlayarak beş gün; Zilhiccenin 13’üncü, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar -yirmi üç vakitte- her farz namazın arkasından “Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.” diye tekbir alınır.
Sol tarafa selâm verildikten sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescidden çıkmadan ve dünyâ kelâmı konuşmadan tekbir getirmek lâzımdır.
Teşrik tekbirini münferid (namazını yalnız kılan), imâm, cemâat, mukîm, müsâfir, kadın-erkek herkes okur.
KURBAN KESEMEYENLER NE YAPMALIDIR?
Kurban kesmeye mâlî vaziyeti müsâit olmayanlar, bayramın birinci günü öğleden sonra altı rek’at namaz kılarlar.
Namaza şöyle niyet edilir: “Yâ Rabbi, âciz kulun kurban kesemedi. Kurban yerine şu vücûdumu huzûrunda yere sererek kurban ediyorum, beni de kurban kesenler meyânına kabul eyle.”
1. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 İnnâ enzelnâhü...,
2. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 İnnâ a’taynâ...,
3. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn...,
4. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 İhlâs-ı şerif,
5. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 Felâk sûresi,
6. Rek’atte: 1 Fâtiha, 1 Nâs sûresi okunur.
Her iki rek’atte bir selâm verilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)
Read more
"Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: 'Biz namaz kılanlardan değildik'." (Müddessir/42) "Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline"( Mâun/4-5) _______________________________ Allah Resulü, sallallahu aleyhi vesellemin son sözleri ... "Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: 'Biz namaz kılanlardan değildik'." (Müddessir/42) "Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline"( Mâun/4-5)
_______________________________
Allah Resulü, sallallahu aleyhi vesellemin son sözleri "Namazlara dikkat ediniz. Namazlara dikkat ediniz ve köleler hususunda Allah'tan korkunuz!" oldu.
[Buhari, Ebu Davud, İbn Mace]
________________________________
Namaz ile ilgili Hadis-i Şeriflerde buyurulur ki;
“Parça parça kesilsende, yakılsanda Allah ‘a ortak koşma ve farz olan namazı bilerek terk etme. Kim ki farz olan namazı bilerek terk ederse Allah ‘ın koruması ondan uzaklaşmıştır.”
(Müsned:5/238, El-Bani Sahihi ibn Mace:3529)
________________________________
Kişiyle küfür arasında namazın terki vardır.”
(Tirmizî)
_______________________________
"Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.”
(İmam Taberâni, Mu’cemu’s-Sağir)
_______________________________
“Kıyamet günü kul, ilk önce namazdan hesaba çeki­lecektir. Namaz düzgün ise diğer ameller de düzgün olacaktır. Eğer namaz bo­zuk ise diğer ameller de bozuk olacaktır.”
(Taberâni)
_______________________________
“Her kim şu beş vakit namazı eksiksiz kılarsa namazı, kıyamet gününde ona bir aydınlık, hakkında delil ve kurtuluş olur. Her kim de bu beş vakit namazı gereği gibi kılmazsa kıyamet gününde Karun’la, Haman’la, Firavun’la ve Ubeyy ibn-i Halefle birliktedir.”
(Müsned: 2/169, Darimi: 2/301, İ.Hibban)
_______________________________
Namaz kılmayanın kabri ateşle dolar. Gece-gündüz onu yakar. Bir tinnin, her namaz vaktinde onu sokar.
[Kurretül-uyun]
(Tinnin isimli yılan, dünya yılanı değildir. Kâfire ve günahkâra azap etmesi için Allah’ın yarattığı bir mahlûktur.)
_______________________________
Resulullah (Aleyhisselam) buyurdu ki: “Her kim her gece Mülk süresini okursa, Allah'u Teâlâ, bu sureyi okuması sebebiyle o kişiyi kabir azabından kurtarır.”
________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammed🌹
________________________________
#namaz #timurtaşuçar #vaaz #hadis #ilim #farz #sohbet #kabir #azab #iman #timurtaşhoca #ibadet #hoca #islamiyet #timurtaş #diyanet #ilmihal #nebi #salavat #timurtaşhoca #secde #ezan
Read more
Teravih Namazı'nın Her Gündeki Fazileti Ayrıdır Teravih namazının önem ve fazileti.. Her bir güne hususi olarak Teravih namazı kılana müjdelenenler... •Teravih namazı günahların affına vesiledir “Allah (cc) Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de gece ibadetini (teravih namazını) ... Teravih Namazı'nın Her Gündeki Fazileti Ayrıdır

Teravih namazının önem ve fazileti.. Her bir güne hususi olarak Teravih namazı kılana müjdelenenler... •Teravih namazı günahların affına vesiledir
“Allah (cc) Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de gece ibadetini (teravih namazını) sünnet kıldım. Kim, faziletine inanarak ve alacağı mükâfatı Allah’dan umarak orucunu tutup, gece ibadetini yaparsa, anasından doğduğu gün gibi günahlarından kurtulur.” (Nesai) •Teravih namazı kılana cennette yakuttan saray inşa edilir
“Ramazan ayının ilk gecesinde; sema kapıları ve cennet kapıları açılır. Bu açılış, ta son gecesine kadar devam eder; kapanmaz. İster kadın olsun, ister erkek; Ramazan ayının gecelerinden birinde kıldığı namazın (teravihin) her secdesi için bin yedi yüz sevap yazılır. Onun için cennette bir saray yapılır ki; kırmızı yakuttandır, her kapının dahi kırmızı yakut işlemeli iki kanadı vardır…” (Gunyet'üt-Talibin)

Resulullah ve Hz. Ebu Bekir devrinde teravihler ferdi olarak kılınmış ve durum Hz. Ömer’in hilafetinin başlarına kadar bu minval üzere devam etmiştir. Hz. Ömer’in emriyle teravihler Übey İbnu Kab’ın imamlığında cemaatle kılınmaya başlanmıştır. Bu sebeple teravih namazının cemaat ile kılınmasına “Hz. Ömer’in sünneti” denilmiştir. (Kütüb-i Sitte) •Teravih namazının günlere göre ayrı ayrı fazileti vardır
İmam-ı Gazali Hazretleri teravih namazının fazileti hakkında şöyle buyurmuştur; "Hz. Ali'den (ra) rivayet edilmiştir ki:
1. gece teravih namazını kılanın: Bütün günahları bağışlanır.
2. gece teravih namazını kılanın: Kendisinin ve eğer mü’min iseler ana ve babasının günahları bağışlanır.
3. gece teravih namazını kılana: Melekler müjde vererek derler ki: “Ey falan kişi! Sana müjde olsun ki, Allah (cc) senin amelini kabul edip umduğuna nail eyledi.”
4. gece teravih namazını kılana: Allah (cc) Tevrat, İncil, Zebur ve Kur'ân’ı okumuş kadar sevap ihsan eder. #ramazan #teravih #sünnet
Read more
Camaat namazının əhəmiyyəti və təsirləri Camaat namazının ictimai və fərdi tə’sirləri ilə ...
Media Removed
Camaat namazının əhəmiyyəti və təsirləri Camaat namazının ictimai və fərdi tə’sirləri ilə yanaşı, digər mükafatları da vardır. Bu haqda bə’zi rəvayətlərə diqqət yetirin: Allahın rəsulu (s) buyurur: "Azan səsini eşidib heç bir dəlil olmadan camaat namazında iştirak etməyən şəxsin ... Camaat namazının əhəmiyyəti və təsirləri

Camaat namazının ictimai və fərdi tə’sirləri ilə yanaşı, digər mükafatları da vardır. Bu haqda bə’zi rəvayətlərə diqqət yetirin:
Allahın rəsulu (s) buyurur: "Azan səsini eşidib heç bir dəlil olmadan camaat namazında iştirak etməyən şəxsin namazı dəyərsizdir.”
Başqa bir hədisdə camaat namazını təhqir etmək Allahı təhqir etmək hesab olunmuşdur.
Daim camaat namazı qılmaq insanı münafiqlikdən sığortalayır.
Məscid və camaat namazı məqsədi ilə atılan hər bir addım üçün savab nəzərdə tutulmuşdur. Camaat namazı üçün evdən xaric olan şəxs və ya məsciddə camaat namazının başlanmasnı gözləyən şəxs həmin arada namaz qılan şəxsin savabını alır.
Camaat namazında iştirak edənlərin sayı nə qədər çox olsa, namaza verilən mükafat da bir o qədər çox olar. Camaat namazının fəziləti haqqında maraqlı bir hədis var: "Əgər iqtida edən bir nəfər olsa, 150 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 2 nəfər olsa, 600 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 3 nəfər olsa, 1200 nəfərin mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 4 nəfər olsa, 2400 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 5 nəfər olsa, 4800 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 6 nəfər olsa, 9600 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 7 nəfər olsa, 19200 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edən 8 nəfər olsa, 36400 namazın mükafatı verilər;
Əgər iqtida edənlərin sayı imamla birlikdə 10 nəfərə çatarsa, 72800 namazın mükafatı verilər.
Lakin namaz qılanların sayı 10 nəfəri keçərsə, verilən mükafatın sayını Allahdan savay kimsə bilməz.
Başqa bir hədisdə deyilir: "Hər kəs camaat namazını sevsə, Allah və mələklər onu sevər.”
Peyğəmbər (s) zamanı camaat namazı qılan şəxslər azaldıqda həzrət (s) insanlar arasında axtarış aparır və buyururdu: "Sübh və işa namazında iştirak etmək münafiqlər üçün hər şeydən ağırdır.”
Qur’an namaz zamanı yorğunluq və halsızlığın münafiq sifətlərindən olduğunu bildirmişdir. Çünki sübhlər qalxıb istidə və soyuqda uzaq yol keçib camaat namazında iştirak etmək həqiqi iman və eşq nişanəsidir.
Cəmiyyət namazı hansısa xüsusi məntəqəyə aid deyil. İnsan harada olmasından asılı olmayaraq, yaxşı olar ki, camaat namazı qılsın və başqalarını da də’vət etsin.
Read more
Gözyaşı rahmettir Sual: Ağlayıp gözyaşı dökmenin Allah korkusu ile bir ilgisi var mıdır? CEVAP Her ...
Media Removed
Gözyaşı rahmettir Sual: Ağlayıp gözyaşı dökmenin Allah korkusu ile bir ilgisi var mıdır? CEVAP Her ağlamanın Allah korkusu ile ilgisi yoktur. Rol icabı da olsa ağlayıp gözyaşı dökenler çoktur. Ancak, Allah korkusu ile ağlamanın fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ... Gözyaşı rahmettir

Sual: Ağlayıp gözyaşı dökmenin Allah korkusu ile bir ilgisi var mıdır?
CEVAP
Her ağlamanın Allah korkusu ile ilgisi yoktur. Rol icabı da olsa ağlayıp gözyaşı dökenler çoktur. Ancak, Allah korkusu ile ağlamanın fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allah’ı anarken, Allah korkusu ile gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz.) [Hâkim] (Allah korkusuyla ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır.) [Nesai] (Kıyamette herkes ağlayıp gözyaşı dökecektir. Ancak dünyada Allah korkusuyla, bir damlacık gözyaşı dökenler ağlamayacaktır.) [İsfehani] (Allah korkusuyla, gözünden yaş akan mümini, Hak teâlâ ateşten koruduğu gibi, ateşi de onun nurundan korur.) [İbni Mace] (Allah için gözlerinden yaş akan müminin vücudunun, Cehennem ateşinde yanması haramdır. Bir damla gözyaşı ile yanağı ıslanan kimsenin yüzü, hiçbir zaman darlığa düşmez. Kıyamette her şey ölçülür, tartılır. Bunlardan Allah korkusu ile akan gözyaşı, ateş deryasını söndürecek güçtedir.) [Beyheki] (Vücudu Allah korkusu ile ürperen kimsenin günahları, ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi dökülür.) [Beyheki] (Allahü teâlâ, Hazret-i Musa’ya buyurdu ki: "Benden korkup ağlayarak yapılan ibadet, diğer ibadetlerden üstündür.") [Taberani] (Cenab-ı Hak, yemin ile buyuruyor ki: "Dünyada benden korkarak ağlayanı, Cennette ebedi güldürürüm.") [Beyheki] (Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi, Allah korkusundan ağlayan da ateşe girmez.) [Tirmizi] (Allahü teâlânın, himayesinden başka hiçbir himayenin bulunmadığı kıyamette, himayesine aldığı yedi kimseden biri de, yalnız iken Allah’ı anıp gözünden yaş akan kimsedir.) [Buhari] (Allah korkusu ile gözden akan bir damla gözyaşından veya Allah yolunda akıtılan bir damla kan damlasından daha kıymetli, Allah indinde bir damla yoktur.) [Tirmizi] (Ağlayın, ağlayamazsanız, kendinizi zorlayın, hüzünlenin! Kıyametteki azabın dehşetini bilseniz, ayakta duramayacak hale gelinceye kadar namaz kılar, sesiniz kısılıncaya kadar ağlarsınız.) [Buhari]
Read more
Onu en kıymetlisiyle vedalaşırken bile rahat bırakmayan kokuşmuş zihniyetlerle aynı havayı ...
Media Removed
Onu en kıymetlisiyle vedalaşırken bile rahat bırakmayan kokuşmuş zihniyetlerle aynı havayı solumaktan utanç duyuyorum! Biz milyonlarca yürek #fazılsay ımızın değerini biliyoruz, bilemeyenlere de, insanlıktan çıkanlara da yazıklar olsun! #Repost @fazilsay (@get_repost) • ... Onu en kıymetlisiyle vedalaşırken bile rahat bırakmayan kokuşmuş zihniyetlerle aynı havayı solumaktan utanç duyuyorum! Biz milyonlarca yürek #fazılsay ımızın değerini biliyoruz, bilemeyenlere de, insanlıktan çıkanlara da yazıklar olsun! #Repost @fazilsay
(@get_repost)
• • •
Bunların hiç birini yazmak istemezdim.
Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan her şey bu yazılanlarda unutulmuş, terkedilmiştir,
tüm bu yazılanlar en doğru şekilde yapılmış bir cenaze namazını kılan beni hedefe koyan, benim inancımı sorgulayan, utanç verici bir ilkelliği, cüreti ve cahilliği temsil etmektedir, bu tartışmalar hiç bir yere varamaz.
Tek ricam, bu yazılanların kaldırılması ve bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasıdır.
Bunu lütfen yapmayın.
İnsanların inançlarını sorgulamak, tehtitler yağdırmak, küfürler etmek, kimsenin haddi değildir.
Biz annemin cenazesini en sade ve en doğru şekilde yaptık, cenaze namazını en güzel şekilde kıldık, annemle vedalaştım, o gün ailemizi yalnız bırakmayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Taziye yollayan herkese, onbinlerce insana şükran borçluyum, .
Bakın; devletin tüm kademelerinden taziye mesajları gelmiştir, ülkemizi yöneten devlet adamları, tüm samimiyetleri ile beni bizzat aramışlardır, iktidar ve muhalefet, Cumhurbaşkanımız, tüm liderler, bakan ve milletvekilleri, hepsi aramış taziyelerini iletmiştir, sonsuz teşekkür ediyorum.
.

Dostlar,
Bu tartışmalar olmasın, çocukça bu, içindeki sevgi ve iyiliği tüketip kin ve nefret kusanlar, lütfen insan olduğunuzu hatırlayın, hepimizin insan olduğunu hatırlayın, lütfen yazdıklarınızı kaldırın, bu yapılanın kimseye bir faydası yoktur.Lütfen...
.
Hayatım boyunca çok fazla mücadele verdim, Fethullahçıların engellemeleri, Adnan hocacıların açtığı anlamsız davalar, ( sonrasında beni inançsızlıkla suçlayanların kadın tüccarı çıktığını ve hapise atıldığını duyduk)
Ve;
Geçtiğimiz yıllarda, elimden alınan festivallerim, kültür bakanlığındaki haksız sansür, kınama ve -kurumları suistimal eden-yaptırımlar.
Tüm bu yıllarda
Kendimi ve sanatımı savunmak istedim..
Read more
Hem yapmayın, Hem okuyun #Repost @fazilsay with @get_repost ・・・ Bunların hiç birini yazmak ...
Media Removed
Hem yapmayın, Hem okuyun #Repost @fazilsay with @get_repost ・・・ Bunların hiç birini yazmak istemezdim. Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak ... Hem yapmayın, Hem okuyun

#Repost @fazilsay with @get_repost
・・・
Bunların hiç birini yazmak istemezdim.
Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan her şey bu yazılanlarda unutulmuş, terkedilmiştir,
tüm bu yazılanlar en doğru şekilde yapılmış bir cenaze namazını kılan beni hedefe koyan, benim inancımı sorgulayan, utanç verici bir ilkelliği, cüreti ve cahilliği temsil etmektedir, bu tartışmalar hiç bir yere varamaz.
Tek ricam, bu yazılanların kaldırılması ve bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasıdır.
Bunu lütfen yapmayın.
İnsanların inançlarını sorgulamak, tehtitler yağdırmak, küfürler etmek, kimsenin haddi değildir.
Biz annemin cenazesini en sade ve en doğru şekilde yaptık, cenaze namazını en güzel şekilde kıldık, annemle vedalaştım, o gün ailemizi yalnız bırakmayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Taziye yollayan herkese, onbinlerce insana şükran borçluyum, .
Bakın; devletin tüm kademelerinden taziye mesajları gelmiştir, ülkemizi yöneten devlet adamları, tüm samimiyetleri ile beni bizzat aramışlardır, iktidar ve muhalefet, tüm liderler, bakan ve milletvekilleri, hepsi aramış taziyelerini iletmiştir, sonsuz teşekkür ediyorum.
.

Dostlar,
Bu tartışmalar olmasın, çocukça bu, içindeki sevgi ve iyiliği tüketip kin ve nefret kusanlar, lütfen insan olduğunuzu hatırlayın, hepimizin insan olduğunu hatırlayın, lütfen yazdıklarınızı kaldırın, bu yapılanın kimseye bir faydası yoktur.Lütfen...
.
Hayatım boyunca çok fazla mücadele verdim, Fethullahçıların engellemeleri, Adnan hocacıların açtığı anlamsız davalar, ( sonrasında beni inançsızlıkla suçlayanların kadın tüccarı çıktığını ve hapise atıldığını duyduk)
Ve;
Geçtiğimiz yıllarda, elimden alınan festivallerim, kültür bakanlığındaki haksız sansür, kınama ve -kurumları suistimal eden-yaptırımlar.
Tüm bu yıllarda
Kendimi ve sanatımı savunmak istedim...
Kim ne kazandı bunlardan dostlar?
.

Şimdi de annemin cenazesi.
Yapmayın.
Rica ediyorum, bunu yapmayın.. #fazılsay
Read more
 #Repost @fazilsay with @get_repost ・・・ Bunların hiç birini yazmak istemezdim. Annemin cenaze ...
Media Removed
#Repost @fazilsay with @get_repost ・・・ Bunların hiç birini yazmak istemezdim. Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan ... #Repost @fazilsay with @get_repost
・・・
Bunların hiç birini yazmak istemezdim.
Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan her şey bu yazılanlarda unutulmuş, terkedilmiştir,
tüm bu yazılanlar en doğru şekilde yapılmış bir cenaze namazını kılan beni hedefe koyan, benim inancımı sorgulayan, utanç verici bir ilkelliği, cüreti ve cahilliği temsil etmektedir, bu tartışmalar hiç bir yere varamaz.
Tek ricam, bu yazılanların kaldırılması ve bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasıdır.
Bunu lütfen yapmayın.
İnsanların inançlarını sorgulamak, tehtitler yağdırmak, küfürler etmek, kimsenin haddi değildir.
Biz annemin cenazesini en sade ve en doğru şekilde yaptık, cenaze namazını en güzel şekilde kıldık, annemle vedalaştım, o gün ailemizi yalnız bırakmayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Taziye yollayan herkese, onbinlerce insana şükran borçluyum, .
Bakın; devletin tüm kademelerinden taziye mesajları gelmiştir, ülkemizi yöneten devlet adamları, tüm samimiyetleri ile beni bizzat aramışlardır, iktidar ve muhalefet, tüm liderler, bakan ve milletvekilleri, hepsi aramış taziyelerini iletmiştir, sonsuz teşekkür ediyorum.
.

Dostlar,
Bu tartışmalar olmasın, çocukça bu, içindeki sevgi ve iyiliği tüketip kin ve nefret kusanlar, lütfen insan olduğunuzu hatırlayın, hepimizin insan olduğunu hatırlayın, lütfen yazdıklarınızı kaldırın, bu yapılanın kimseye bir faydası yoktur.Lütfen...
.
Hayatım boyunca çok fazla mücadele verdim, Fethullahçıların engellemeleri, Adnan hocacıların açtığı anlamsız davalar, ( sonrasında beni inançsızlıkla suçlayanların kadın tüccarı çıktığını ve hapise atıldığını duyduk)
Ve;
Geçtiğimiz yıllarda, elimden alınan festivallerim, kültür bakanlığındaki haksız sansür, kınama ve -kurumları suistimal eden-yaptırımlar.
Tüm bu yıllarda
Kendimi ve sanatımı savunmak istedim...
Kim ne kazandı bunlardan dostlar?
.

Şimdi de annemin cenazesi.
Yapmayın.
Rica ediyorum, bunu yapmayın.. #fazılsay
Read more
FAzıl Say'ın bir çağrısı var. Annesini yeni defneden bir insana bunu yapmak, bunu yazmak sevgisizliktir. ...
Media Removed
FAzıl Say'ın bir çağrısı var. Annesini yeni defneden bir insana bunu yapmak, bunu yazmak sevgisizliktir. Sevgiden baska hiçbir şeyimiz yok. Baska da söyleyecek laf yok LUTFEN YAPMAYIN #Repost @fazilsay with @get_repost ・・・ Bunların hiç birini yazmak istemezdim. Annemin cenaze ... FAzıl Say'ın bir çağrısı var. Annesini yeni defneden bir insana bunu yapmak, bunu yazmak sevgisizliktir. Sevgiden baska hiçbir şeyimiz yok. Baska da söyleyecek laf yok LUTFEN YAPMAYIN #Repost @fazilsay with @get_repost
・・・
Bunların hiç birini yazmak istemezdim.
Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan her şey bu yazılanlarda unutulmuş, terkedilmiştir,
tüm bu yazılanlar en doğru şekilde yapılmış bir cenaze namazını kılan beni hedefe koyan, benim inancımı sorgulayan, utanç verici bir ilkelliği, cüreti ve cahilliği temsil etmektedir, bu tartışmalar hiç bir yere varamaz.
Tek ricam, bu yazılanların kaldırılması ve bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasıdır.
Bunu lütfen yapmayın.
İnsanların inançlarını sorgulamak, tehtitler yağdırmak, küfürler etmek, kimsenin haddi değildir.
Biz annemin cenazesini en sade ve en doğru şekilde yaptık, cenaze namazını en güzel şekilde kıldık, annemle vedalaştım, o gün ailemizi yalnız bırakmayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Taziye yollayan herkese, onbinlerce insana şükran borçluyum, .
Bakın; devletin tüm kademelerinden taziye mesajları gelmiştir, ülkemizi yöneten devlet adamları, tüm samimiyetleri ile beni bizzat aramışlardır, iktidar ve muhalefet, tüm liderler, bakan ve milletvekilleri, hepsi aramış taziyelerini iletmiştir, sonsuz teşekkür ediyorum.
.

Dostlar,
Bu tartışmalar olmasın, çocukça bu, içindeki sevgi ve iyiliği tüketip kin ve nefret kusanlar, lütfen insan olduğunuzu hatırlayın, hepimizin insan olduğunu hatırlayın, lütfen yazdıklarınızı kaldırın, bu yapılanın kimseye bir faydası yoktur.Lütfen...
.
Hayatım boyunca çok fazla mücadele verdim, Fethullahçıların engellemeleri, Adnan hocacıların açtığı anlamsız davalar, ( sonrasında beni inançsızlıkla suçlayanların kadın tüccarı çıktığını ve hapise atıldığını duyduk)
Ve;
Geçtiğimiz yıllarda, elimden alınan festivallerim, kültür bakanlığındaki haksız sansür, kınama ve -kurumları suistimal eden-yaptırımlar.
Tüm bu yıllarda
Kendimi ve sanatımı savunmak istedim...
Kim ne kazandı bunlardan dostlar?
.

Şimdi de annemin cenazesi.
Yap
Read more
Bir anne'nin cenazesi ve bir evladın ona veda etmesi. Bunu eleştirmek yüz karalığıdır.. #Repost ...
Media Removed
Bir anne'nin cenazesi ve bir evladın ona veda etmesi. Bunu eleştirmek yüz karalığıdır.. #Repost @fazilsay (@get_repost) ・・・ Bunların hiç birini yazmak istemezdim. Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve ... Bir anne'nin cenazesi ve bir evladın ona veda etmesi. Bunu eleştirmek yüz karalığıdır.. #Repost @fazilsay (@get_repost)
・・・
Bunların hiç birini yazmak istemezdim.
Annemin cenaze töreninden sonra sosyal medyada çıkan tartışma ve yorumlar, sonsuz mertebede inciticidir, kin ve nefret doludur, annesini kaybeden bir insanın kalbini kırmak amaçlıdır, insani olan her şey bu yazılanlarda unutulmuş, terkedilmiştir,
tüm bu yazılanlar en doğru şekilde yapılmış bir cenaze namazını kılan beni hedefe koyan, benim inancımı sorgulayan, utanç verici bir ilkelliği, cüreti ve cahilliği temsil etmektedir, bu tartışmalar hiç bir yere varamaz.
Tek ricam, bu yazılanların kaldırılması ve bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasıdır.
Bunu lütfen yapmayın.
İnsanların inançlarını sorgulamak, tehtitler yağdırmak, küfürler etmek, kimsenin haddi değildir.
Biz annemin cenazesini en sade ve en doğru şekilde yaptık, cenaze namazını en güzel şekilde kıldık, annemle vedalaştım, o gün ailemizi yalnız bırakmayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Taziye yollayan herkese, onbinlerce insana şükran borçluyum, .
Bakın; devletin tüm kademelerinden taziye mesajları gelmiştir, ülkemizi yöneten devlet adamları, tüm samimiyetleri ile beni bizzat aramışlardır, iktidar ve muhalefet, tüm liderler, bakan ve milletvekilleri, hepsi aramış taziyelerini iletmiştir, sonsuz teşekkür ediyorum.
.

Dostlar,
Bu tartışmalar olmasın, çocukça bu, içindeki sevgi ve iyiliği tüketip kin ve nefret kusanlar, lütfen insan olduğunuzu hatırlayın, hepimizin insan olduğunu hatırlayın, lütfen yazdıklarınızı kaldırın, bu yapılanın kimseye bir faydası yoktur.Lütfen...
.
Hayatım boyunca çok fazla mücadele verdim, Fethullahçıların engellemeleri, Adnan hocacıların açtığı anlamsız davalar, ( sonrasında beni inançsızlıkla suçlayanların kadın tüccarı çıktığını ve hapise atıldığını duyduk)
Ve;
Geçtiğimiz yıllarda, elimden alınan festivallerim, kültür bakanlığındaki haksız sansür, kınama ve -kurumları suistimal eden-yaptırımlar.
Tüm bu yıllarda
Kendimi ve sanatımı savunmak istedim...
Kim ne kazandı bunlardan dostlar?
.

Şimdi de annemin cenazesi.
Yapmayın.
Rica ediyorum, bunu yapmayın.. #fazılsay
Read more
Yemeği, toplu olarak yemekte bereket vardır. [İbni Mace] ________________________________ Besmele ...
Media Removed
Yemeği, toplu olarak yemekte bereket vardır. [İbni Mace] ________________________________ Besmele ile yenen yemek bereketli olur. [İbni Mace] ________________________________ Bereket, yemeğin ortasına iner. Onun için kenarından yiyin, ortasından yemeyin! [Tirmizi] ... Yemeği, toplu olarak yemekte bereket vardır.
[İbni Mace]
________________________________
Besmele ile yenen yemek bereketli olur.
[İbni Mace]
________________________________
Bereket, yemeğin ortasına iner. Onun için kenarından yiyin, ortasından yemeyin!
[Tirmizi]
________________________________
Sahurda ve sahur yemeğinde bereket vardır.[Taberani]
________________________________
Yemekten önce ve sonra, elini yıkayanın evinin bereketi artar!
[İ.E.Şeybe]
________________________________
Sıcak yemekte bereket olmaz.
[Deylemi]
________________________________
Balda bereket ve şifa vardır.
[T.Gafilin]
________________________________
Sirkede, hurmada, sütte bereket vardır.
[İbni Mace]
________________________________
Rızkına razı olanın bereketi artar, razı olmayanınki bereketsiz olur.
[Ahmed]
________________________________
Ticarette bereket vardır, ticarete yalan, hıyanet karışınca bereket gider.
[Buhari]
________________________________
Bereket büyüklerinizdedir.
[İ. Rafii]
________________________________
Kız çocuğu bereketlidir.
[Deylemi]
________________________________
Çocuksuz ev bereketsiz olur.
[Ebuşşeyh]
________________________________
Evine girince, ev halkına selam ver ki, evin iyiliği ve bereketi artsın!
[Harâiti]
________________________________
Dua, ömrün bereketini artırır.
[Tirmizi]
________________________________
Kur'an okunan evin bereketi artar. Kur'an okunmayan ev, bereketsiz olur.
[Darimi]
________________________________
Misafir, bin bereket ve bin rahmetle gelir.
[Nisab-ül ahbar]
________________________________
Evinden erken çıkanın işi bereketli olur.
[Bezzar]
________________________________
Ana babasına hizmet edenin ömrü bereketli, onlara karşı geleninki bereketsiz olur.
[İ. Ahlakı]
________________________________
Muhammed isimli kimse bulunan ev ve yerde bereket olur.
[Deylemi]
________________________________
Sabahın sünnetini evde kılmak, rızkın bereketine sebep olur.
[İmad-ül-islam]
________________________________
Namaz kılanın rızkı bereketli olur.
[M. Cenne]
________________________________
Bir toplumda biri söylerken diğerleri susmazsa, orası bereketsiz olur.
[Beyheki]
#hadis #sünnet #ramazan #hadisişerif
Read more
20 Ağustos Pazartesi'yi 21 Ağustos Salı'ya bağlayan gece bayram gecesi oluyor. Bu Namazı kılanın ...
Media Removed
20 Ağustos Pazartesi'yi 21 Ağustos Salı'ya bağlayan gece bayram gecesi oluyor. Bu Namazı kılanın Allah'u Teala ismini Cennet ashab-ı içinde yazar.Kendisi için gizli günahları da,âşikâr işlediği günahları da bağışlar. Okuduğu her Ayete mukabil kendisine bir hac bir umre sevabı yazar ... 20 Ağustos Pazartesi'yi 21 Ağustos Salı'ya bağlayan gece bayram gecesi oluyor.
Bu Namazı kılanın Allah'u Teala ismini Cennet ashab-ı içinde yazar.Kendisi için gizli günahları da,âşikâr işlediği günahları da bağışlar. Okuduğu her Ayete mukabil kendisine bir hac bir umre sevabı yazar ve bu kişi sanki İsmail Aleyhisselam'ın zürriyetinden Rasulullah Sallalahu Aleyhi Vessellem Efendimizin akrabalarından yetmiş köle azad etmiş gibi olur. Bunu kıldığı gece ile o cuma arasında ölürse Şehit olarak ölür.
Niyet ettim Ya Rabbi senin rızan için Bayram gecesinin Namazını kılmaya demeniz yeterlidir.
Ibnü'l Cevzi Kitâbu'n Nur.
Abdulkadir el Geylani el Gunye.(2/79)
Read more
Allâh ve Rasulü’nün (Sallâllâhu Aleyhive Sellem) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (Radıyallâhu Anh ...
Media Removed
Allâh ve Rasulü’nün (Sallâllâhu Aleyhive Sellem) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (Radıyallâhu Anh ) Hz. Peygamberin (Sallâllâhu Aleyhive Sellem) daha beş yaşında iken himayesine aldığı Hz. Ali, dokuz-on yaşlarında iman etmiş ve ilk Müslümanlardan biri olmuştur. Hatta Hz. Peygamber ile ... Allâh ve Rasulü’nün (Sallâllâhu Aleyhive Sellem) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (Radıyallâhu Anh ) Hz. Peygamberin (Sallâllâhu Aleyhive Sellem) daha beş yaşında iken himayesine aldığı Hz. Ali, dokuz-on yaşlarında iman etmiş ve ilk Müslümanlardan biri olmuştur. Hatta Hz. Peygamber ile beraber ilk namaz kılan kişinin o olduğu rivayet edilmiştir. # #Hicret sırasında Hz. Peygamberin yerine Mekke’de kalmış, onun emanetlerini sahiplerine teslim ettikten sonra Kûbâ’da Hz. Peygambere yetişmiştir. # #Hicretin 2. yılında Hz. Peygamberin kızı Hz. Fatıma ile evlenmiş; Hasan, Hüseyin ve ölü doğan Muhsin adlı erkek çocukları ile Zeyneb ve Ümmü Gülsûm adlı kız çocukları olmuştur. # #Hz. Ali’nin keramet, fazilet ve kahramanlıklarına dair sayısız rivayetler vardır. Hz. Peygamberin Hayber’de, “Sancağı yarın öyle bir kişiye vereceğim ki, Allâh fethi onun eliyle gerçekleştirecektir. O, Allah’ı ve Resûlü’nü sever; Allâh ve Resûlü de onu sever!” (Buhârî, Cihâd, 143) şeklindeki iltifatı bunlardan sadece biridir. # #Hz. Osman’ın şehit edilmesinden sonra halife olan Hz. Ali, çocukluğunda puta tapmadığı için “Kerremallahu vecheh” (Allâh vechini (yüz, yön, taraf) mükerrem kılsın) dua cümlesiyle anılmıştır.
Read more
Allâh ve Rasûlü’nün (s.a.v.) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (R.A.) - Hz. Peygamberin (s.a.v.) daha ...
Media Removed
Allâh ve Rasûlü’nün (s.a.v.) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (R.A.) - Hz. Peygamberin (s.a.v.) daha beş yaşında iken himayesine aldığı Hz. Ali, dokuz-on yaşlarında iman etmiş ve ilk Müslümanlardan biri olmuştur. Hatta Hz. Peygamber ile beraber ilk namaz kılan kişinin o olduğu rivayet edilmiştir. # #Hicret ... Allâh ve Rasûlü’nün (s.a.v.) Sevdiği Kahraman: Hz. Ali (R.A.) - Hz. Peygamberin (s.a.v.) daha beş yaşında iken himayesine aldığı Hz. Ali, dokuz-on yaşlarında iman etmiş ve ilk Müslümanlardan biri olmuştur. Hatta Hz. Peygamber ile beraber ilk namaz kılan kişinin o olduğu rivayet edilmiştir. # #Hicret sırasında Hz. Peygamberin yerine Mekke’de kalmış, onun emanetlerini sahiplerine teslim ettikten sonra Kûbâ’da Hz. Peygambere yetişmiştir. # #Hicretin 2. yılında Hz. Peygamberin kızı Hz. Fatıma ile evlenmiş; Hasan, Hüseyin ve ölü doğan Muhsin adlı erkek çocukları ile Zeyneb ve Ümmü Gülsûm adlı kız çocukları olmuştur. # #Hz. Ali’nin keramet, fazilet ve kahramanlıklarına dair sayısız rivayetler vardır. Hz. Peygamberin Hayber’de, “Sancağı yarın öyle bir kişiye vereceğim ki, Allâh fethi onun eliyle gerçekleştirecektir. O, Allâh’ı ve Resûlü’nü sever; Allâh ve Resûlü de onu sever!” (Buhârî, Cihâd, 143) şeklindeki iltifatı bunlardan sadece biridir. # #Hz. Osman’ın şehit edilmesinden sonra halife olan Hz. Ali, çocukluğunda puta tapmadığı için “Kerremallahu vecheh” (Allah vechini (yüz, yön, taraf) mükerrem kılsın) dua cümlesiyle anılmıştır.
Read more
Ey kuru topraklara can veren, su damlasını insana dönüştüren,havada,karada,suyun altında bildiğimiz ...
Media Removed
Ey kuru topraklara can veren, su damlasını insana dönüştüren,havada,karada,suyun altında bildiğimiz -bilmediğimiz milyarlarca canlıyı yaratan, olmazları olduran,gökyüzünde her an bambaşka tablolar çizen,istediğine verip istediğinden de bir anda nimetlerini farketsin diye ... Ey kuru topraklara can veren, su damlasını insana dönüştüren,havada,karada,suyun altında bildiğimiz -bilmediğimiz milyarlarca canlıyı yaratan, olmazları olduran,gökyüzünde her an bambaşka tablolar çizen,istediğine verip istediğinden de bir anda nimetlerini farketsin diye geri alıveren, duvarla örülü sağlam kaleler de yaptırtsa insanoğlu Ol Dediğinde herşeyi yerle bir eden ,ama isterse de sıfır saniye yeniden halkeden Rabbim! Senin için imkansız yok ,biliriz. İlmimizi,şuurumuzu,imanımızı artır ne olur! Bizi,evlatlarımızı,onlardan gelecek bütün nesilleri namaz kılan,salih ameller işleyen,razı olan ve rızanı alan kullarından eyle... Bize İki Cihan saadeti nasip eyle. Her daim ;VEREN EL olmayı nasip eyle. Bizi iyi ,kadir kıymet bilen,dosdoğru insanlarla karşılaştır. Senin herşeye gücün yeter... Amin..-
Read more
Komşu hakkı çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyurulur ki: “Allah’a ve kıyamete inanan, komşusuna ...
Media Removed
Komşu hakkı çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyurulur ki: “Allah’a ve kıyamete inanan, komşusuna iyilik etsin!” [Buhari] _________________________________ Komşu hakkı dört taraftan kırk evdir. [İ.Hibban] _________________________________ Komşusu aç iken tok yatan, ... Komşu hakkı çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyurulur ki: “Allah’a ve kıyamete inanan, komşusuna iyilik etsin!” [Buhari]
_________________________________
Komşu hakkı dört taraftan kırk evdir. [İ.Hibban]
_________________________________
Komşusu aç iken tok yatan, [gerçek] mümin değildir.[Buhari]
_________________________________
Güzel komşuluk et ki, hakiki mümin olasın. [Tirmizi]
_________________________________
Ev satın almadan önce, komşuların nasıl olduklarını araştırın! Yola çıkmadan önce, yol arkadaşınızı seçin! [Şir’a]
_________________________________
Namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, fakat dili ile komşularını inciten nice kimseler vardır ki, gidecekleri yer Cehennemdir. [Hakim]
_________________________________
Komşusu kötülüğünden emin olmayan kimse, [kâmil] mümin değildir. [Buhari]
_________________________________
Allah’a ve ahirete inanan, komşusunu incitmesin! [Buhari]
_________________________________
Komşunun köpeğini döven, sahibini incitmiş olur. [İ. Gazali]
_________________________________
İnsanların içinde yaşayıp da, onlardan gelen sıkıntılara sabreden mümin, kenara çekilip onlardan gelecek sıkıntılara sabretmek sevabından mahrum kalan müminden daha iyidir. [Tirmizi, İ. Ahmed, Beyheki]
_________________________________
Allah indinde komşuların iyisi komşularına faydalı olandır.[Hakim]
_________________________________
Allah’a yemin ederim ki, bir kimse, kendisi için sevdiği şeyi, komşusu veya arkadaşı için sevmedikçe iman etmiş olmaz. [Müslim]
_________________________________
İyi komşuluk, ülkeleri mamur eder ve ömrü uzatır. [İ. Ahmed]
_________________________________
Komşusuna eza edeni Allahü teâlâ sevmez. [Deylemi]
_________________________________
Eza eden komşuya sabredeni Allah sever. [Hakim]
_________________________________
Kötü komşuya kıyamette Allahü teâlâ rahmetle nazar etmez.[Deylemi]
_________________________________
Allah ve Resulünün sizi sevmesi için, emanete riayet edin, doğru konuşun, komşunuzu üzmeyin ve ona iyi muamele edin. [Taberani]
_________________________________
Kötü komşu, gördüğü iyiliği gizler, kötülüğü de yayar. [Taberani]
_________________________________
#hadis #komşu #ilim #komşuluk
Read more
Bildiğiyle Amel Edenlerin Allah (Celle Celâluhû) Katındaki Kıymeti اَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ اٰنَٓاءَ ...
Media Removed
Bildiğiyle Amel Edenlerin Allah (Celle Celâluhû) Katındaki Kıymeti اَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ اٰنَٓاءَ الَّيْلِ سَاجِدًا وَقَٓائِمًا يَحْذَرُ الْاٰخِرَةَ وَيَرْجُوا رَحْمَةَ رَبِّه۪ۜ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذ۪ينَ﴿ ﴾يَعْلَمُونَ وَالَّذ۪ينَ لَا يَعْلَمُونَۜ اِنَّمَا يَتَذَكَّرُ ... Bildiğiyle Amel Edenlerin Allah (Celle Celâluhû) Katındaki Kıymeti

اَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ اٰنَٓاءَ الَّيْلِ سَاجِدًا وَقَٓائِمًا يَحْذَرُ الْاٰخِرَةَ وَيَرْجُوا رَحْمَةَ رَبِّه۪ۜ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذ۪ينَ﴿ ﴾يَعْلَمُونَ وَالَّذ۪ينَ لَا يَعْلَمُونَۜ اِنَّمَا يَتَذَكَّرُ اُو۬لُوا الْاَلْبَابِ۟ “(Ömrü inkâr ve isyanla geçerek cehennemi boylayan kişi mi) yoksa kendisi âhiretten sakınmakta ve Rabbinin rahmetini ummaktayken, gece saatlerinde (namaz kılan) secde eden ve kıyamda duran biri olarak itaat edici kimse mi? De ki: ‘O (İslâm’ı) bilmekte olan kimselerle, o bilmeyen kişiler eşit olabilir mi?’ (Bunca açıklanan nasihatlerden) ancak hâlis akıllara sahip kimseler iyice öğütlenir!” {Zümer Sûresi:9}

Âyetteki methiye bu vasıflara sahip tüm mü’minlere şâmilse de, Ebû Bekir, Ömer, Osman, İbni Mes‘ûd, Ammâr ve Selman (Radıyallâhu Anhüm) gibi özel zâtlar hakkında nâzil olduğu rivayet edilmiştir.

Cenâb-ı Hak bu âyet-i kerîmede kendisine ortak koşan kişiye şunları söylüyor: Hâl ve gelecek yönünden sen mi daha güzelsin yoksa tâatlerin gerektirdiği gibi geceleyin ibâdete dalan mı, ibâdet vazifelerini gece saatlerinde yapan mı daha güzeldir? Çünkü ibâdeti gece saatlerinde yapmak kabule daha yakındır. Hileden uzaktır. Yani, gizlide de, açıkta da, hastalıkta da dâima ibâdet yapan mı yoksa sadece muztar ve mecbur kaldığı zaman ibadet yapan mı daha iyidir?

Neticesinde Amel Olmayan İlim Değer Taşımaz
Âyet-i Kerîmenin lafzında yer alan (قانِتاً) ‘kaniten’ kelimesi mutlak ibâdet mânâsını ifâde eden kunut mastarından gelmektedir. Kıyamdan önce Cenâb-ı Hak secdeyi zikretmektedir. Çünkü secde, daha engin bir şekilde ibâdet kavramına girmektedir. Secdenin kıyamdan daha üstün olduğu, ekser ulemânın görüşüdür. Çünkü Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): “Kulun Allah’a en yakın olduğu zamanı, secdedeki hâlidir” buyurmuştur.

Âyet-i Kerîmenin devamındaki “Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” vurgusu, ilim ve amelin şerefine dikkat çeken bir vurgudur. Anlaşılıyor ki; bilenlerden maksat dindar ve ilimlerinin gereği olanla amel eden âlimlerdir. O ilim ki, neticesinde amel olmazsa Allah (Celle Celâluhû) katında ilim sayılmaz.
Read more
MÜSÂFİRE İKRAM GÜLER YÜZ VE TATLI DİL Ev sâhibi, müsâfirini kapıya kadar uğurlamalıdır. Böyle yapmak sünnettir, müsâfire ikramdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Allâh’a ve âhiret gününe îman eden kimse, müsâfirine ikram etsin.” buyurmuştur. Diğer ... MÜSÂFİRE İKRAM GÜLER YÜZ VE TATLI DİL
Ev sâhibi, müsâfirini kapıya kadar uğurlamalıdır. Böyle yapmak sünnettir, müsâfire ikramdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):
“Allâh’a ve âhiret gününe îman eden kimse, müsâfirine ikram etsin.” buyurmuştur. Diğer bir hadîs-i şerifte de:
“Müsâfiri kapıya kadar uğurlamak sünnettir.” buyurmuştur.
Peygamber Efendimize (s.a.v.), Necâşî’den bir heyet gelmişti. Peygamberimiz kalkıp onlara bizzat kendisi hizmet etti. Ashâb-ı Kirâm:
“Hizmet için biz yeteriz yâ Resûlallah.” dediler.
“Hayır. Onlar benim ashâbıma ikramda bulundular. Ben de bizzat hizmet ederek onlara böyle ikramda bulunmak istiyorum.” buyurmuşlardı.
Ev sâhibi müsâfire, gelirken de giderken de güler yüzlü ve tatlı dilli olmalıdır.
İmam Evzaî’ye (rahmetullâhi aleyh): “Müsâfire ikram ve hürmet nasıl olur?” diye sorulunca:
“Onlara güler yüzlü ve tatlı dilli olmakla.” demiştir.
Tâbiînden Yezîd bin Ebû Ziyâd (r.a.) şöyle dedi: “Ne zaman (tâbiînin büyüklerinden) Abdurrahman bin Ebû Leylâ’ya (r.a.) müsâfir olsam bize güzel sözler söyler ve güzel yemekler ikram ederdi.”
Müsâfir de, kaldığı evden ayrılırken memnun ve mütevâzi bir şekilde ayrılmalıdır. Her ne kadar hizmette bir kusur ve noksanlık olsa bile böyle yapmalıdır. Bu, güzel ahlâk ve tevâzûdandır. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):
“Bir kimse güzel ahlâkı sebebiyle, oruç tutan ve geceleri namaz kılan kimsenin derecesine kavuşur.” buyurmuştur. (İhyâu’l-Ulûm, İmâm Gazâlî)
Read more
MÜSÂFİRE İKRAM GÜLER YÜZ VE TATLI DİL: Ev sâhibi, müsâfirini kapıya kadar uğurlamalıdır. Böyle ...
Media Removed
MÜSÂFİRE İKRAM GÜLER YÜZ VE TATLI DİL: Ev sâhibi, müsâfirini kapıya kadar uğurlamalıdır. Böyle yapmak sünnettir, müsâfire ikramdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Allâh’a ve âhiret gününe îman eden kimse, müsâfirine ikram etsin.” buyurmuştur. Diğer ... MÜSÂFİRE İKRAM GÜLER YÜZ VE TATLI DİL: Ev sâhibi, müsâfirini kapıya kadar uğurlamalıdır. Böyle yapmak sünnettir, müsâfire ikramdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Allâh’a ve âhiret gününe îman eden kimse, müsâfirine ikram etsin.” buyurmuştur. Diğer bir hadîs-i şerifte de: “Müsâfiri kapıya kadar uğurlamak sünnettir.” buyurmuştur.

Peygamber Efendimize (s.a.v.), Necâşî’den bir heyet gelmişti. Peygamberimiz kalkıp onlara bizzat kendisi hizmet etti. Ashâb-ı Kirâm: “Hizmet için biz yeteriz yâ Resûlallah.” dediler. “Hayır. Onlar benim ashâbıma ikramda bulundular. Ben de bizzat hizmet ederek onlara böyle ikramda bulunmak istiyorum.” buyurmuşlardı.

Ev sâhibi müsâfire, gelirken de giderken de güler yüzlü ve tatlı dilli olmalıdır.

İmam Evzaî’ye (rahmetullâhi aleyh): “Müsâfire ikram ve hürmet nasıl olur?” diye sorulunca: “Onlara güler yüzlü ve tatlı dilli olmakla.” demiştir.

Tâbiînden Yezîd bin Ebû Ziyâd (r.a.) şöyle dedi: “Ne zaman (tâbiînin büyüklerinden) Abdurrahman bin Ebû Leylâ’ya (r.a.) müsâfir olsam bize güzel sözler söyler ve güzel yemekler ikram ederdi.”
Müsâfir de, kaldığı evden ayrılırken memnun ve mütevâzi bir şekilde ayrılmalıdır. Her ne kadar hizmette bir kusur ve noksanlık olsa bile böyle yapmalıdır. Bu, güzel ahlâk ve tevâzûdandır. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Bir kimse güzel ahlâkı sebebiyle, oruç tutan ve geceleri namaz kılan kimsenin derecesine kavuşur.” buyurmuştur. (İhyâu’l-Ulûm, İmâm Gazâlî )
Read more
Taşları Yemek Yasak kitabıyla İsmet Özel'in çok çok özel bir kalem, bir fikir insanı olduğunu ...
Media Removed
Taşları Yemek Yasak kitabıyla İsmet Özel'in çok çok özel bir kalem, bir fikir insanı olduğunu belirmek isterim. Değindiği konular bakış açımızı değiştirecek ifadesini kullanmaktan ziyade, doğru bakış açısı sağlayacak, özgün bir düşünce sistemi olduğunu gösteriyor. İsmet ... Taşları Yemek Yasak kitabıyla
İsmet Özel'in çok çok özel bir kalem, bir fikir insanı
olduğunu belirmek isterim. Değindiği konular
bakış açımızı değiştirecek ifadesini kullanmaktan
ziyade, doğru bakış açısı sağlayacak, özgün bir düşünce
sistemi olduğunu gösteriyor. İsmet Özel,
neyi kaybettiklerimizin farkını öyle güzel hissettiriyor ki,
Taşları Yemek Yasak derken, "taşları yıkayıp da ye"
diye telkin veriyor bir bakıma.

Nasıl mı?
İşte bir örnek;

Sosyalist veya kapitalist hedefler uğruna Müslüman
halkın duygularının sömürülmesi geçmişte olduğu
gibi günümüzde de yaşanan olaylardandır.
Bunda şaşılacak bir yan da yok.
İslam'a karşı olanların soğukkanlılıkla yürütebilecekleri
bir faaliyet bu. Ama ya bizzat bazı Müslümanlar
bu hedefleri "İslâm" sayarlar ve kendi Müslümanlıklarını da
bu hedeflere olan bağlılıklarıyla anlamak isterlerse?
👇
İslam'ı modern dünyanın şartlarına adaptasyon
sağlama için elverişli bir ideoloji olarak kullanabiliriz.
Faizsiz bankalar, cinsiyete göre ayrılmış plajlar,
namaz vakitlerini hatırlatan aygıtlar, abdest almayı
kolaylaştıran buluşlar ve nihayet her hal ve şartta
Müslüman kalmayı mümkün kılan bir içtihatlar ve fetvalar
silsilesiyle gönül rahatlığı içinde değişen şartlara uyabiliriz.

Eğer İslam'ı olduğundan farklı bir tarzda anlamak isteyen,
bir 'Müslüman' isek önümüzde kendimizi kandırmak
için yeterince imkan ve malzeme vardır. Ama İslamiyet'in
insanın yegâne kulluk biçimi olduğunu, bize dünyanın
telkin ettiği tasarılar yardımıyla İslam'a anlam veremeyeceğimizi,
tersine hayatımıza vereceğimiz anlamın Kur'an ve Sünnet'ten
edilebileceğini anladık mı, o zaman kendimizi aldatmaktan
kurtulacağımız gibi, diğer Müslümanlarla olan münasebetimizde
kaybedilmeyecek bir değeri de ele geçirmiş olacağız.
👇
Netice olarak, İslam'ı mevcut şartlara adapte etmek
İslam'dan uzaklaşmaktan başka sonuç vermez.

Öyleyse, taşları yıkayalım 📚✒
.
.
#ismetözel #taşlarıyemekyasak #reading
#kitaplariyikivar #book #bookstagram
Read more
Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ...
Media Removed
Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “İyi ve kötü arkadaşın hali, güzel koku satanla körük çekenin haline benzer: Misk satan, ya sana güzel kokusundan bir miktar meccanen verir ya sen satın alırsın, ... Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “İyi ve kötü arkadaşın hali, güzel koku satanla körük çekenin haline benzer: Misk satan, ya sana güzel kokusundan bir miktar meccanen verir ya sen satın alırsın, ya da (hiç değilse onunla beraber olduğun sürece) güzel koku koklamış olursun. Körük çeken kimse ise, ya elbiseni yakar ya da (en azından) körüğün kötü kokusundan rahatsız olursun.” Buhârî, Zebâih 31, Büyû’ 38; Müslim, Birr 146. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 16
.
Bazıları der ki: "Benim her kesimden arkadaşlarım var. Ateist arkadaşım da var, çarşaflı arkadaşım da. Namaz kılan da var kılmayan da"
Kulağa, geniş yürekli, hoşgörülü cümleler gibi gelse de, İslam bu kadar genişliği ve hoşgörüyü kabul etmez.
Arkadaş, insanın yoldaşıdır. Aynı yolda olduğu insandır.
Yolu bozuk olan biri, nasıl bir müminin arkadaşı olabilir?
İlgili Ayet ve hadislerden, salih insanlarla beraber olmanın önemini anlıyoruz. “Kişi dostunun dini üzeredir. O hâlde kiminle arkadaşlık ettiğine dikkat etsin.” (Tirmizî, Zühd, 45)

Hadisten anlıyoruz ki; Dinsiz insan yoktur. Kiminin dini İslam'ken, kiminin şehveti, nefsi, arzuları, dini olabilir.

Arkadaş olduğumuz kişi bize Allah'ı hatırlatan biri değilse, mutlaka dünyevî hastalıkları bize de ucundan kıyısından bulaşacaktır.

Düşünün ki; Kıyamet günü, arşın gölgesinde, birbirini Allah için sevenlere de özel bir yer ayrılacak.
Arkadaş seçiminde ölçümüz bu olmalı.
Allah'ın hoşgörmediği işleri yapan birini hoşgörmemiz ve onunla arkadaş olmamız kabul edilemez.
Allah subhanehu, bizleri iyilerden etsin. İyilerle beraber eylesin. Kötü insanların arkadaşlığından uzak eylesin. .
@cahide_sultan
Read more
Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî" _______________________________________________ “Kıyamet ...
Media Removed
Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî" _______________________________________________ “Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. ALLAH çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları ... Okunuşu: "Allahümme ahsente halkî fe ahsin hulükî"
_______________________________________________
“Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. ALLAH çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları sevmez.” (Tirmizi, Birr 61.) "Mü’minlerin iman bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizî, Radâ’ 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünne, 15; İbni Mâce, Nikâh 50.) “Bir mü’min, güzel ahlâkı sayesinde, gündüz oruç tutup gece namaz kılan kimselerin derecesine ulaşır.” (Ebû Dâvûd, Edeb 7. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 62.) “En hayırlınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır.” (Müslim, Fedail, 68, II/1810) “Su, buzu erittiği gibi güzel ahlâk da günâhları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi kötü ahlâk da ameli bozar.” (Taberanî, el- Mu’cemu’l-Evsat, No: 854, I, 470) “Bedene kolay ve hafif gelen ibadeti size bildireyim mi? Susmak ve güzel ahlâk sahibi olmaktır.” (İbn-i Ebi’d-Dünya, Kitabu’s-Samt, No: 27, 48, Beyrut, 1988)

#güzel #ahlak #dua #islam #sahih #hadis #hadisişerif #kuran #ayet #peygamber #Allah #cennet #sözler #instaislam #gülümse #itssunnah #keepsmiling :)
Read more
 #gel bunu bizim millete anlat ,ulan başlamış bir bdp hdp özentiliği 2-3 senedir önüne gecemiyosun ...
Media Removed
#gel bunu bizim millete anlat ,ulan başlamış bir bdp hdp özentiliği 2-3 senedir önüne gecemiyosun Akşama kadar aleviyiz diye bagırıp bdp hdp catısında kendini kullandırmak çok garip bu bdp hdp niye berkin öldüğünde konusmuyor ? Ya niye dersime geldiğinde alevilik demıyor hdp nin aleviliği ... #gel bunu bizim millete anlat ,ulan başlamış bir bdp hdp özentiliği 2-3 senedir önüne gecemiyosun Akşama kadar aleviyiz diye bagırıp bdp hdp catısında kendini kullandırmak çok garip bu bdp hdp niye berkin öldüğünde konusmuyor ? Ya niye dersime geldiğinde alevilik demıyor hdp nin aleviliği savundgunu ben görmedim ki Hdp zihniyeti kürt'üm dersen seni sever aleviyim dersen sevmez kapılmışssınız kürdistan rüyasına Olum kızım ne içtiniz lan ? Dersim kültürü yeryüzündeki en şessiz kültür sehir öyle ne kürdistanı ? Kürdistan isteyen ve içinde alevi olan tek sehiriz kürtlerin tek mezhepi şafilik anormalmisiniz siz ? Ana dil nedir ya sizin diliniz "Dersimce" dir ne kürtcesi [email protected]ğiniz belli zaten bu zorla kürt olma çabası ne sen camiye girmezsin onlar girer onlar namaz kılmaz sen kılarsın onlar aliyi sevmez sen seversin onlar aleviye kız vermez sen "alevisin" nasıl bir mallıktır bu ,yurtdısındakilere saygı duyuyorum onlar öyle büyütlyo kürtceye kdar biliyor ,Bizimkiler kızlar sarı kırmızı yesil bileklik erkekler önce kuaför sonra meydana cıkısda o kız kimdi numarası lazım kız ne hoş çocuktu muhabbete bak ülkeyi bu sik kafalılar kurtaracak biz de görcez devrim adamların işidir ,yürekli insanların işidir ,Doktor baran olamazsın sizin kürt baslarınız sırf adam oldgu için öldürdü mesela ,en büyük devrimci ülkesine yararlı olandır ülkesine faydalı olandır birşeyleri değiştirmek istiyosan oku mevki makam kazan öyle savas olmuyosa ,Kamer genc bursuyla okuyup kamer genci yuhlama mesela deniz ,yusuf ,hüseyin ol ama Kimseye Maşa Olma ! #açın #gözlerinizi #artık #dersim #cennettir #kendikültürü #vardır #dersimi #yozlaştıran #asimile #eden #hdp #dir #dersim #alevi #iyikidersimliyim #iyiki #aleviyim
Read more
Loading...
Load More
Loading...