Loading Content...

Naz nazä m ve

Loading...


Unique profiles
94
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Cihangir, Üsküdar Salacak, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi
Average media age
738.7 days
to ratio
4.9
Hep gül güzel kadın. Hep güçlü ol. Çünkü hayatın akışında her birimizin ayağına taşlar takılıyor, ...
Media Removed
Hep gül güzel kadın. Hep güçlü ol. Çünkü hayatın akışında her birimizin ayağına taşlar takılıyor, düşüp dizlerimizi parçalanırcasına kanatıyoruz. Kimi zaman karşımıza koskacaman bir buz dağı çıkıyor. Bin bir zorlukla onu da geçmeye çalışıyoruz ama bir bakıyoruz ki okyanusun altında ... Hep gül güzel kadın. Hep güçlü ol. Çünkü hayatın akışında her birimizin ayağına taşlar takılıyor, düşüp dizlerimizi parçalanırcasına kanatıyoruz. Kimi zaman karşımıza koskacaman bir buz dağı çıkıyor. Bin bir zorlukla onu da geçmeye çalışıyoruz ama bir bakıyoruz ki okyanusun altında çok daha büyük bir buz dağı var. Pes edecek gibi oluyoruz; her şey o kadar tahammülsüzleşiyor ki artık dayanamayacağımızı zannediyoruz. Aslında her zorluğun karşısında yine bizi bu zorluktan çıkarabilecek olan bir Allah var. Geçmez diyoruz geçiyor, katlanamam diyoruz katlanıyoruz. Ee peki biz bu engellerden sonra ders çıkartıp önümüze baka baka yürüdükten sonra hayatın akışının getirdiklerine de 'işte ben buradayım, ben seninle var olacağım' deyip kendi benliğimize kattıktan sonra yürümeliyiz. Zor olur. Kolay olur. Fark etmez. Yürümeliyiz. Hayat arkaya dönüp bakmak ve orada takılı kalmak için kısa. Sadece daha fazla tecrübe sahibi olup yürümeliyiz.
Herkesin farklı imtihanı var ve bu imtihanlardan güçlü çıkacak gücü de var.
Hiçbir insanı ilgilendirmez bizim yapacağımız ya da yaptıklarımız. Bi' biz biliriz ne yaşadığımızı, ne duygular hissettiğimizi ve artık nasıl devam edeceğimizi. Ve yine en güzel, çiçekli yolu seçeriz ve gelecek günlere koşarız yüzümüzde en samimisinden bir gülümseme ile...
Nazım Hikmet ne demiş: "Güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz.
Motorları maviliklere süreceğiz çoçuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz.."
Ve yine Nazım Hikmet ne demiş: "En güzel günlerimiz: henüz yaşamadıklarımız" .
.
Güçlü Ol Güzel Kadın! Biz buradayız, yanındayız, önündeyiz, arkandayız, biz hep seninleyiz! 💜
@gizemkaraca 💜💪 .
.
.
.
.
.
.
. #güçlüolgüzelkadın
Read more
Loading...
Cihangir Yoga’nın Temelleri 200 Saat Uzmanlaşma Programı tanıtım buluşmalarının ilki yarın! Yeni ...
Media Removed
Cihangir Yoga’nın Temelleri 200 Saat Uzmanlaşma Programı tanıtım buluşmalarının ilki yarın! Yeni dönemi 21 Eylül’de İstanbul’da başlayacak programımızla ilgili aklınızdaki soruları sormak ve uzmanlarımızla pratik yapmak için ücretsiz tanıtım günlerimize bekliyoruz: ️9 ... Cihangir Yoga’nın Temelleri 200 Saat Uzmanlaşma Programı tanıtım buluşmalarının ilki yarın!
Yeni dönemi 21 Eylül’de İstanbul’da başlayacak programımızla ilgili aklınızdaki soruları sormak ve uzmanlarımızla pratik yapmak için ücretsiz tanıtım günlerimize bekliyoruz:
⭐️9 Ağustos Perşembe
Cihangir Yoga İstinye
18.45 CY1 @nazsarman ile Pratik
20:15 – 20:45 Soru-Cevap
⭐️13 Ağustos Pazartesi
Cihangir Yoga Caddebostan
20:15-21:30 @zeyneburas ile Pratik ve Soru Cevap
⭐️14 Ağustos Salı
Cihangir Yoga Cihangir
18.30 – 19.45 Naz Şarman ve Zeyneb Uras ile Pratik
19.45- 20.30 Soru – Cevap
🧘🏼‍♀️🧘🏻‍♂️🧘🏼‍♀️🧘🏻‍♂️
Fundamentals of Cihangir Yoga new term starts on September 21 in Istanbul!
To ask your questions about the program and practice with our instructors, let’s come and meet us:
✨Thursday, August 9
Cihangir Yoga İstinye
18.45 CY1 Practice with Naz Şarman
20:15 – 20:45 Q&A
✨ Monday, August 13
Cihangir Yoga Caddebostan
20:15-21:30 Practice and Q&A with Zeyneb Uras
✨ Tuesday, August 14
Cihangir Yoga Cihangir
18.30 – 19.45 Practice with Zeyneb Uras and Naz Şarman
19.45- 20.30 Q&A
#CYTemeller200
Read more
Açtığın yolda‚ gösterdiğin hedefe durmadan yürümeye devam edeceğiz Atam! 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun! . Sarışın bir kurda benziyordu. Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun basına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak ... Açtığın yolda‚ gösterdiğin hedefe durmadan yürümeye devam edeceğiz Atam!
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!
.
Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun basına kadar, eğildi, durdu.
Bıraksalar İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı.
.

Şiir: Nazım Hikmet
Seslendiren: Zülfü Livaneli
Video: @ozansihay
Read more
New York’un ünlü kulübü dromnyc’nin sahibi değerli dost Serdar İlhan’a bir mektup yazdım, dedim ...
Media Removed
New York’un ünlü kulübü dromnyc’nin sahibi değerli dost Serdar İlhan’a bir mektup yazdım, dedim ki: Sevgili Serdar, Yeni bir oyuna çalışıyorum. Adı Merhaba olacak. Sanat yaşamım boyunca vazgeçemediğim yazarlarım bana eşlik edecek. Can Yücel var, Aziz Nesin var, Brecht evet, Nazım’sız ... New York’un ünlü kulübü dromnyc’nin sahibi değerli dost Serdar İlhan’a bir mektup yazdım, dedim ki:

Sevgili Serdar,
Yeni bir oyuna çalışıyorum. Adı Merhaba olacak. Sanat yaşamım boyunca vazgeçemediğim yazarlarım bana eşlik edecek. Can Yücel var, Aziz Nesin var, Brecht evet, Nazım’sız olmaz... Bu sefer ilk kez biraz da Shakespeare’le uğraşıyorum. Tabii memleket meseleleri söz konusu. Hali pürmelalimiz. Seçim sonrası yılgınlığının üstesinden gelmeye çalışıyoruz malum. Benim büyük yazarlarım böyle durumlarda her zaman ilaç gibi gelmiştir. Kısacası sana ne diyorum, biliyor musun? Bu oyunun ilk öngösterimini senin Drom’da yapalım. Ne dersin? (19 Eylül akşamına karar verdik. tickets at www.ticketfly.com) Harika bir mekan, daha önce Tülay ve Yiğit’le birlikte Güneşin Sofrasında’yı oynamıştık.
Read more
Ve bugün tam birinci ayımız bitti yavrularım. Sadece doğumgününüzde değil,sizi karnımda taşıdığım ...
Media Removed
Ve bugün tam birinci ayımız bitti yavrularım. Sadece doğumgününüzde değil,sizi karnımda taşıdığım tüm zaman boyunca bizi hiç yalnız bırakmayan , her türlü nazımızı çeken sevgili @mapfresigorta ailemize tüm çalışanlarına teşekkür ederiz🏼 Ne mutlu bana ki, bebeklerimde @mapfresigorta ... Ve bugün tam birinci ayımız bitti yavrularım.
Sadece doğumgününüzde değil,sizi karnımda taşıdığım tüm zaman boyunca bizi hiç yalnız bırakmayan , her türlü nazımızı çeken sevgili @mapfresigorta ailemize tüm çalışanlarına teşekkür ederiz🙏🏼💖
Ne mutlu bana ki, bebeklerimde @mapfresigorta güvencisi altında😊
#mapfreailesi
#sigortahayatkurtarır
#bebelerimingüvencesi
#pirayegenetekçorap
#neredebuçorabınteki
#neredeçıkardıysanorada
Read more
En özel, en can arkadaşımla/dostumla hep kendi başımıza gezdiğimiz için ve hep birbirimizi çektiğimiz ...
Media Removed
En özel, en can arkadaşımla/dostumla hep kendi başımıza gezdiğimiz için ve hep birbirimizi çektiğimiz için birlikte çok fotoğrafımız yok 🙄 15 yaşındaydım eline düştüğümde 23 yıl olmuş boru mu Birlikte tiyatro yaptık, palyaço olduk, çok şey öğrendim, çok eğlendik, çok gezdik, evinde ... En özel, en can arkadaşımla/dostumla hep kendi başımıza gezdiğimiz için ve hep birbirimizi çektiğimiz için birlikte çok fotoğrafımız yok 🙄 15 yaşındaydım eline düştüğümde 😁 23 yıl olmuş boru mu❓ Birlikte tiyatro yaptık, palyaço olduk, çok şey öğrendim, çok eğlendik, çok gezdik, evinde kaldım, yemeğini yedim, nazımı çekti, kardeşi bildi, çok sevdi, hiç kimse yokken o vardı yanımda, çok destek oldu. Yani öyle uyduruktan falan değil gerçekten dost oldu, arkadaş oldu bana. Tüm sırlarımı bilecek kadar yakınımdır, canımdır 🤗 Madem canımdır İnstagramımda niye yok kele diyerekten eski de olsa telefonda olan fotoğraflarımız burada duruversin dedim. Kız Ayloş yanyana gelince özellikle fotoğraf çekilip koyalım şuralara. Seviyorum bacım❤❤❤❤ @ayla67
Read more
Loading...
VENÜS’e... Prensesimiz, VENÜS’ümüz, Gezegenimize hoş geldin..! Biriciğimiz, iyi ki geldin! Bak seni canıyla kanıyla besleyen meleğin, anneciğin, Bir kızı daha olacak diye sevinçten havalara uçan, seni dört gözle bekleyen babacığın; Ve “abla” olmanın heyecanını yaşayan güzel ... VENÜS’e... Prensesimiz, VENÜS’ümüz, Gezegenimize hoş geldin..! Biriciğimiz, iyi ki geldin!
Bak seni canıyla kanıyla besleyen meleğin, anneciğin,
Bir kızı daha olacak diye sevinçten havalara uçan, seni dört gözle bekleyen babacığın;
Ve “abla” olmanın heyecanını yaşayan güzel ablan Nazımız;
Hepimiz sana kavuşmanın mutlululuğu evrene haykırıyoruz şimdi!
İyi ki geldin, iyi ki bizim VENÜS’ümüz, ışığımız oldun.
Artık sadece en parlak değil, en taze yıldız SENSİN!
Işığın hep parlasın bebeğim, çoban yıldızım, HOŞ GELDİN... Allah’ım bahtını açık etsin, huzurla büyü bebeğim... SENİ ÇOK AMA ÇOK SEVEN AİLEN...
Read more
Nazım Hikmet’i özlemle anıyoruz. #Nazımolmak #NazımHikmet116yaşında Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim. Vatan çiftliklerinizse, kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan, vatan, şose ... Nazım Hikmet’i özlemle anıyoruz. #Nazımolmak #NazımHikmet116yaşında
Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan, ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Read more
Loading...
"10 sene oldu." dedi. "Şimdi ise sevgisinin bende bir takıntı olduğunu düşünüyor. Haklı mı peki? Birini çok sevmek illa takıntı mıdır?" Uzun uzun konuştuk... 10 yıldan, dünden, bugünden ve yarından. Yarın ne olacaktı sahi? Çok seven kolay vazgeçer miydi sevdiğinden peki ya sevilen ... "10 sene oldu." dedi. "Şimdi ise sevgisinin bende bir takıntı olduğunu düşünüyor. Haklı mı peki? Birini çok sevmek illa takıntı mıdır?"
Uzun uzun konuştuk... 10 yıldan, dünden, bugünden ve yarından.
Yarın ne olacaktı sahi?
Çok seven kolay vazgeçer miydi sevdiğinden peki ya sevilen geçen onca zamana rağmen "Sadece arkadaş olarak görüyorum seni" derken.
Geçen sadece yıllar mı olur böyle aşklarda yoksa katar mı yıllar tecrubelerini yeni yaşlara yeniden..
Sevilen görmek istemez çoğu zaman kendisine verilen değeri. Kolay mı peki? Tüm bunları taşımak sevenin yüreğinde yıllar boyu hem de.

Aşk güzel şey.
Içinde obsesyon barındırıyor hadi itiraf edelim. Obsesyon da, aşk da istemeden gelir akla, sıkıntıya neden olur. Düşündürür.
Ama ne obsesif olmak suçtur, ne de aşık olmak.
Öyle ya ne diyordu Nazım; "Yani sen elmayı seviyorsun diye Elmanın da seni sevmesi şart mı? Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık Yahut hiç sevmeseydi Tahir ne kaybederdi Tahir'liğinden?
Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
Hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil. "
#merveozendursun
Read more
Dünyalar güzelim, yürüyen merhametim, güzel çocuğum<span class="emoji emoji2764"></span>️ İyi ki doğdun... Güzel kardeşim, ablası ...
Media Removed
Dünyalar güzelim, yürüyen merhametim, güzel çocuğum️ İyi ki doğdun... Güzel kardeşim, ablası kurban olsun🏽 Yanında değilim kalbimdesin☄️️ Sağlıkla, huzurla, ailemiz ve sevdiklerimizle, Alirıza ve Nazım’ımızla iyi ki dolu bir yaş olsun🏽 Seni seviyorum. #9agustos2018 Çok ... Dünyalar güzelim, yürüyen merhametim, güzel çocuğum❤️
İyi ki doğdun... Güzel kardeşim, ablası kurban olsun🙏🏽💐 Yanında değilim kalbimdesin☄️❤️ Sağlıkla, huzurla, ailemiz ve sevdiklerimizle, Alirıza ve Nazım’ımızla iyi ki dolu bir yaş olsun🙏🏽 Seni seviyorum. #9agustos2018

Çok sevdiğin biricik ablan🙃😜 🎼Eric Satie - Gnosienne 1🎼
Read more
Nazım Hikmet Ran 116 yaşında... Okulumuzun logosunda kullandığımız origami turna kuşu, Nazım ...
Media Removed
Nazım Hikmet Ran 116 yaşında... Okulumuzun logosunda kullandığımız origami turna kuşu, Nazım Hikmet’in Sadako Sasaki ve Hiroşima için yazdığı şiir’ den esinlenilmiştir. Barışın, hayatta kalmanın, hayal gücünün, anlamanın, öğrenmenin ve her şeyden önce umudun hikayesidir. Büyük ... Nazım Hikmet Ran 116 yaşında... Okulumuzun logosunda kullandığımız origami turna kuşu, Nazım Hikmet’in Sadako Sasaki ve Hiroşima için yazdığı şiir’ den esinlenilmiştir. Barışın, hayatta kalmanın, hayal gücünün, anlamanın, öğrenmenin ve her şeyden önce umudun hikayesidir. Büyük ustayı 50. yılında saygı ve özlemle anıyoruz... #NazımHikmet
Read more
Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı'ndan bir müfettiş gelir. Bir kaç gün denetim yaptıktan ...
Media Removed
Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı'ndan bir müfettiş gelir. Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre, - Nâzım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der. Nâzım'ı odaya getirirler. Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş Nazımı tepeden tırnağa iyice süzer ve,: -Demek ... Cezaevi denetimine Adalet Bakanlığı'ndan bir müfettiş gelir.
Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre,
- Nâzım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der.
Nâzım'ı odaya getirirler.
Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş Nazımı tepeden tırnağa iyice süzer ve,:
-Demek Nâzım Hikmet sensin, der.
Nâzım'a oturması için yer göstermez.
Kısa bir konuşma sonrası, gidebilirsiniz der.
Nâzım, tam çıkacakken durur ve müfettişe:
-Ömer Hayyam adını duydunuz mu diye sorar.
Müfettiş hemen atılır:
-Kim duymaz Hayyam'ı!
Nâzım:
-Hayyam zamanında İran hükümdarı kimdi? diye sorar.
Müfettiş şaşırır,
Nâzım konuşmasını sürdürür:
-Görüyorsunuz sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız.
Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama dönemin Adalet Bakanı'nı ve sizi kimse anımsamayacak.
Der ve kapıdan çıkar.
Müfettiş yaptığı yanlışı anlar, Nâzım'ı geri çağırır ama Nazım koğuşunun yolunu tutmuştur.
Sahi, o dönemin Adalet Bakanı kimdir?
@turgutuyargibi
Read more
Loading...
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yoldan yürüyen tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlar, ...
Media Removed
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yoldan yürüyen tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlar, mesleğimizin değerinin yine ancak bizim duruşumuzla oluşacağını unutmamanızı dilerim... Adaletin yılmayan neferleri ve BAĞIMSIZ koruyucusu oluşumuz her zaman memur zihniyetinin ... Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yoldan yürüyen tüm meslektaşlarımın avukatlar gününü kutlar, mesleğimizin değerinin yine ancak bizim duruşumuzla oluşacağını unutmamanızı dilerim... Adaletin yılmayan neferleri ve BAĞIMSIZ koruyucusu oluşumuz her zaman memur zihniyetinin karşısında kıskanılmıştır. Bu günlerde mesleğimize karşı alınan tavır ve saldırıların asıl amaci, bu bağımsızlığımıza ket vurmak, bizleri baskı altına almaktır. Bu da hukuku eğip bükerek , amacına aykırı şekilde değiştirme yoluna giderek sağlanmaya çalışılacaktır. Tekrar ediyorum her şey bizim duruşumuza ve direncimize bağlıdır.

Bu arada Nazım Hıkmetten alıntısız olmaz 5 Nisan

Nasılsın?
iyi günlerimde çok eller uzanır ellerime,
Resmimi baş köşeye asarlar...
Fakat demir kapıların her kapanışında üzerime,
ne arayan beni, ne soran... Eeehhh, daha iyi be bunun böyle olduğu...
Minnetim ve borçluluğum yanlız sana kalsın.
İyi günlerimde benim unuttuğum insan eli
Nasılsın??? Nazım Hikmetten avukatına... #5nisan #avukatlargünü #avukat #lawyer #5nisanavukatlargünü #lawyer #justice #diren #direnbaro #direnistanbulbarosu #istanbulbarosu #MustafaKemalinaskerleriyiz #izindeyizAtam
Read more
Naz naz naz çokonaz artık evli naz oldu :) bilenler bilir kendi benim 2 yıl boyunca hem sıra arkadaşım ...
Media Removed
Naz naz naz çokonaz artık evli naz oldu :) bilenler bilir kendi benim 2 yıl boyunca hem sıra arkadaşım oldu hem de başımın belası oldu :) naz ın liseden bugüne kadar olan gelişimine tanık olmakta baya keyifli hikayelerden oluştu . Kendisi gibi güzel ve iyi eşiyle sonsuza kadar mutluluklar:)) ... Naz naz naz çokonaz artık evli naz oldu :) bilenler bilir kendi benim 2 yıl boyunca hem sıra arkadaşım oldu hem de başımın belası oldu :) naz ın liseden bugüne kadar olan gelişimine tanık olmakta baya keyifli hikayelerden oluştu . Kendisi gibi güzel ve iyi eşiyle sonsuza kadar mutluluklar:)) #NazSinan #LiveHappilyEverAfter
Read more
Çok üzgünüm! Bir o kadar da mutluyum! Gözlerimden sicim sicim yaşlar dökülüyor. Hangi sebepten ...
Media Removed
Çok üzgünüm! Bir o kadar da mutluyum! Gözlerimden sicim sicim yaşlar dökülüyor. Hangi sebepten olduğunu anlayamıyorum. İlk aşkım Vitale ile olan vedamızdan mı yoksa kitabın son bölümündeki mutluluğumdan kaynaklanan göz yaşları mı bilemiyorum. Bildiğim tek şey Vitale'ye ihtiyacımın ... Çok üzgünüm! Bir o kadar da mutluyum!
Gözlerimden sicim sicim yaşlar dökülüyor. Hangi sebepten olduğunu anlayamıyorum.
İlk aşkım Vitale ile olan vedamızdan mı yoksa kitabın son bölümündeki mutluluğumdan kaynaklanan göz yaşları mı bilemiyorum. Bildiğim tek şey Vitale'ye ihtiyacımın olduğu.
Her ne kadar niyetim kitabı günlere yayıp okuma süremi uzatmaya çalışmak olsada bu girişimimde başarılı olamadım ve serinin son kitabını dakikalar önce bitirdim.
Kitabın ne kadar mükemmel olduğunu sadece birkaç paragraf ile anlatabileceğimi sanmıyorum ama sizin için yapmaya çalışacağım.
Sanırım ilk olarak yazarın dilinden bahsedeceğim çünkü bu kadın her zaman su gibi akıcı yazıyor ve ne zaman o kadar sayfa okumuşum anlayamıyorum. Her kitabında mükemmel karakterler oluşturup gerçek hayatta aslında bu karaktere ne kadar ihtiyacımız olduğu hissettiriyor bize. (Bir yazdığında çirkin olsun da hayalini kurmayalım be kadın!)
Benim için Naz o kötü yaşam tarzına rağmen Sırtımızdaki Hedef'te kusursuz bir karakterdi. Karısı Karissa için değişmeye, hayatlarını düzene koymaya çalışıyor. Zorlanıyor fakat bunun için çok çabalıyor.
Yeri geldiğinde yoruluyor, üzülüyor, eski hayatının peşini bırakmayacağını fark edince pes etmek yerine daha çok çabalıyor o kirli geçmişi üstünden söküp atmak için. Yaşadığı talihsiz olaylardan sonra Karissa onun ikinci şansı ve onundan elinden alınmasına kalbinden sökülmesine izin vermemek için bildiği yoldan gidiyor. Her gidişinde mutlaka sevgilisine geri dönüyor çünkü bunun için vermiş olduğu bir söz ve Naz sözünü tutan bir adam.
Diğer yandan Karissa o güçlü ve o kadar şanslı ki
-Allah herkese Karissa şansı versin!-yanında onu hayatı boyunca sevecek ve koruyacak biri var. Onlar için önemli olan beraber nefes alıyor olabilmek. Eğer beraberlerde üstesinden gelemeyecekleri sorunları olmayacaklarını düşünüyor.
Bu aksiyonu bol hayatında evlilik dışında ne yapacağına karar verememekle zamansız bir haberle hayatları baştan sona değişiyor. (Daha doğrusu değişmek zorunda kalıyor) Ama eminim ki bu değişimden oldukça mutlular. Yani Lorenzo dışında herkes mutludur demek istemiştim. 😅
Devamı Yorumda... 👇🏻
Read more
Loading...
Yumdum gözlerimi Karanlıkta sen varsın Karanlıkta sırtüstü yatıyorsun Karanlıkta bir altın ...
Media Removed
Yumdum gözlerimi Karanlıkta sen varsın Karanlıkta sırtüstü yatıyorsun Karanlıkta bir altın üçgendir alnın ve bileklerin Yumulu göz kapaklarımın içindesin sevdiceğim Yumulu göz kapaklarımın içinde şarkılar Şimdi orda herşey seninle başlıyor Şimdi orda hiçbir şey yok senden ... Yumdum gözlerimi
Karanlıkta sen varsın
Karanlıkta sırtüstü yatıyorsun
Karanlıkta bir altın üçgendir alnın ve bileklerin

Yumulu göz kapaklarımın içindesin sevdiceğim
Yumulu göz kapaklarımın içinde şarkılar
Şimdi orda herşey seninle başlıyor
Şimdi orda hiçbir şey yok senden önceme ait
Ve sana ait olmayan
Nazım Hikmet ✪ #ig_exquisite ✪ #ig_masterpiece k
✪ #turkishfollowers ✪ #global_hotshotz ✪ #turkinstagram ✪ #insta_worldz ✪ #exploretocreate
✪ #ig_mood ✪ #naturewalk
✪ #wonderful_places ✪ #world_shotz ✪ #bestoftheday
✪ #ig_color ✪ #bestvacations ✪ #theimaged ✪ #ethereal_moods ✪ #longexpoelite
✪ #earthpix ✪ #goodevening ✪ #shotaward ✪ #master_shots
✪ #landscape
✪ #epic_captures
✪ #agameoftones ✪ #beautifulnature ✪ #moodygrams
✪ #beautifuldestination
Read more
İki büklüm beli, elinde asası.. Yüzünde derin çizgiler.. Durup, arabaya aldım. -Nereye gidiyorsun ...
Media Removed
İki büklüm beli, elinde asası.. Yüzünde derin çizgiler.. Durup, arabaya aldım. -Nereye gidiyorsun dede ? -Az ilerdeki kurban kesilen yere bırakırmısın oğlum .? - Ne yapacaksın orda dede ? - Belki biraz et verirler.. - Evin nerede ? - Zafer mahallesinde.. - E nasıl gideceksin uzak ... İki büklüm beli, elinde asası.. Yüzünde derin çizgiler..
Durup, arabaya aldım.
-Nereye gidiyorsun dede ?
-Az ilerdeki kurban kesilen yere bırakırmısın oğlum .?
- Ne yapacaksın orda dede ?
- Belki biraz et verirler.. - Evin nerede ? - Zafer mahallesinde..
- E nasıl gideceksin uzak oralar..
- Biraz et bulalımda Allah kerim..
Kısa yol boyu bi kamyon dua etti.. Dedeyi bıraktıktan sonra aklıma takıldı.. Gideceğim yerdeki işimi alel acele halledip pazara geri döndüm..
Ethem dede pazarın sütünlarından birinin dibine koyduğu çuvala bir poşet koyup, boş başka bir poşetle elinde asa ağır aksak tekrar pazarı turluyor..
Öbek öbek insanlar karınca misali etleri kesip biçip tasnif ediyor.. İyiler çil çil leğenlerde.. Kemikliler ayrı bir yere yığılmış.. Kantarlar ortada belliki işler sona yaklaşmış.. Birazdan ne var ne yok paylaşılacak..
Yanına yaklaştığı yerlerde kaçamak bir göz teması kuruyor Ethem dede ..
Bu çok kısa tedirgin " bana verecek bişeyiniz var mı? " sorusu..
Bu göz temasına çok yerde karşılık alamayıp ürkek adımlarla çekilip bir diğerine gidiyor..
Bu naif sorunun cevabı hiç o çil çil etler olmadı kaç yere gittiyse..
Kimi göz ucuyla iç yağları işaret etti, bonkör olan bir ikisi bol kemikli birkaç parçayı..
Eliyle lütfedip veren olmadı..
En son yerde herkesten uzak sahipsiz olduğu belli olan bir işkembeyi cebinden çıkardığı çakı ile kabaca temizleyip poşete koydu..Ben yarım saate yakın onu farkettirmeden izledim..
Serde işgüzarlık var.. Bir iki yere " Şu amca yardıma bakınıyor galiba" dedim.
Pek kimse oralı olmadı..
Sana ne? Senin menfaatin ne türünden bakışlar attılar sadece..
Birkaç kare de fotoğraf çektim..
Bunun dışında hiç müdahil olmadım.
Onun ve çevresindekilerin yaşadığı sessiz diyaloğu, olup bitenleri bir mimik bile kaçırmadan gözlemeye çalıştım..
Epey sonra, dolaşmaktan yorgun olarak güzgüneşine nazır bir kaldırıma oturunca yanına gidip oturdum..
- ne yaptın dede ?
Beni tanıdı .. Tekrar gördüğüne mi sevindi, haline mi hüzünlendi bilmem ağlamaya başladı ! - Çok şükür toparladık bişeyler.. dedi
- hadi o zaman seni evine bırakayım dedim..
Yol boyu bir tır daha dua etti..
Hikayenin ana fikri ben ne iyi bir insanım değil.. Çevremizdeki ethem dedelere dikkt
Read more
‘KARDEŞİM BENİM DÜNYADA NASIL YALNIZIM SENSİZ…’ ‘Niçin öldün Nazım? ne yaparız şimdi biz şarkılarından ...
Media Removed
‘KARDEŞİM BENİM DÜNYADA NASIL YALNIZIM SENSİZ…’ ‘Niçin öldün Nazım? ne yaparız şimdi biz şarkılarından yoksun? Nerde buluruz başka bir pınar ki orda bizi karşıladığın gülümseme olsun? Seninki gibi ateşle su karışık acıyla sevinç dolu gerçeğe çağıran bakışı nerde bulalım? Kardeşim, öyle ... ‘KARDEŞİM BENİM DÜNYADA NASIL YALNIZIM SENSİZ…’ ‘Niçin öldün Nazım?
ne yaparız şimdi biz şarkılarından yoksun?
Nerde buluruz başka bir pınar ki
orda bizi karşıladığın gülümseme olsun?
Seninki gibi ateşle su karışık acıyla sevinç dolu
gerçeğe çağıran bakışı nerde bulalım?
Kardeşim,
öyle yeni duygular, düşünceler yarattın ki bende,
denizden esen acı rüzgâr kapacak olsa bunları
bulut gibi, yaprak gibi sürüklenir yaşarken seçtiğin
ve ölümünden sonra sana barınak olan
oraya, uzak toprağa düşerler.
Al sana bir demet Şili kasımpatıları
al güney denizleri üstündeki ayın soğuk parlaklığını,
halkların savaşını, kendi dövüşümü
ve yurdumun kederli davullarının boğuk
gürültüsünü…
kardeşim benim, dünyada nasıl yalnızım sensiz,
çiçek açmış kiraz ağacının altınına benzeyen
yüzüne hasret,
benim için ekmek olan, susuzluğumu gideren, kanıma
güç veren dostluğundan yoksun.
Hapisten çıktığında karşılaşmıştık seninle,
zorbalık ve acı kuyusu gibi loş hapisten,
zulmün izlerini görmüştüm ellerinde,
kinin oklarını aramıştım gözlerinde,
ama parlak bir yüreğin vardı,
yara ve ışık dolu bir yürek.
Ne yapayım ben şimdi?
Tasarlanabilir mi dünya
her yanına ektiğin çiçekler olmadan
Nasıl yaşamalı seni örnek almadan,
senin halk zekanı, ozanlık gücünü duymadan?
Böyle olduğun için teşekkürler,
teşekkürler türkülerinle yaktığın ateş için...’...
✔️Bu dizelerin yazarı Pablo Neruda, 1904 yılının bir 12 Temmuz günü geldi dünyaya. Hayatıyla ilgili uzun şeyler yazabilirim belki ama onun için söylenmiş ‘dünyanın tüm yoksullarının ve aşıklarının şairi’ cümlesinden daha iyisini bulamam sanırım. Yaşamı, aşkı, sanatı ve inandığı davayı en güzel taşıyan, en güzel şekilde yazan bir ozan Neruda. ‘Nazım’ın yanında biz de şair miyiz!’ diyebilecek kadar da mütevazı. Hayatından bir kesitin anlatıldığı muhteşem ‘İl Postino’ filmini izlemeli bugün bir kez daha. Ve içimde biriken nedenini bilemediğim tüm öfkeyi kusarcasına, Yaşar Kemal’in ‘O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler.  Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık’ dizesini tekrarlamalı Boğaz’ın akıp giden mavi sularına bakıp bir kez daha…
Read more
Loading...
Türkçe'nin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet’in "Tosca"sı, ressam Fikret Mualla'nın yakın ...
Media Removed
Türkçe'nin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet’in "Tosca"sı, ressam Fikret Mualla'nın yakın dostu, sanat hayatımızın “özgün” figürü, ilk opera sanatçılarından yüksek dramatik soprano Semiha Berksoy'un ölüm yıldönümü. Onu ve dostluklarını daha iyi tanımak için" İki Aykırının Mektupları" ... Türkçe'nin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet’in "Tosca"sı, ressam Fikret Mualla'nın yakın dostu, sanat hayatımızın “özgün” figürü, ilk opera sanatçılarından yüksek dramatik soprano Semiha Berksoy'un ölüm yıldönümü. Onu ve dostluklarını daha iyi tanımak için" İki Aykırının Mektupları" ve" Nazım Hikmet ve 'Tosca'sı Semiha Berksoy" kitaplarını okumalısınız!
#semihaberksoy #nazımhikmet #fikretmualla #kitap #edebiyat #sanat #okumakgüzeldir #hayat #nekedisiznekitapsız #kırmızıkedi
Read more
. Bugün pazar.  Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.  Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün  Bu ...
Media Removed
. Bugün pazar.  Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.  Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün  Bu kadar benden uzak  Bu kadar mavi  Bu kadar geniş olduğuna şaşarak  Kımıldamadan durdum.  Sonra saygıyla toprağa oturdum,  Dayadım sırtımı duvara.  Bu anda ne düşmek dalgalara,  Bu ... .
Bugün pazar. 
Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. 
Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün 
Bu kadar benden uzak 
Bu kadar mavi 
Bu kadar geniş olduğuna şaşarak 
Kımıldamadan durdum. 
Sonra saygıyla toprağa oturdum, 
Dayadım sırtımı duvara. 
Bu anda ne düşmek dalgalara, 
Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım. 
Toprak, güneş ve ben... Bahtiyarım... #nazımhikmetran

Uzak ve mavi bir gökyüzüne sahip, ölümünün 55. yıl dönümü olan bu pazar gününden Nazım Hikmet'i saygıyla anıyorum.

#3haziran1963 #nazımhikmet #dünyabisikletgünü
Read more
Star Wars’un neden bu derece popüler bir fenomen olduğunu açıklamayı hedefleyen bir kitap ‘Star ...
Media Removed
Star Wars’un neden bu derece popüler bir fenomen olduğunu açıklamayı hedefleyen bir kitap ‘Star Wars’a Göre Dünya’. Henüz birkaç ay öncesine kadar tek bir bölümünü izlememiş olan ben, nasıl bir aydınlanma yaşadıysam ya da nasıl bir ihtiyaca gark olduysam dokuzunu birden arka arkaya ... Star Wars’un neden bu derece popüler bir fenomen olduğunu açıklamayı hedefleyen bir kitap ‘Star Wars’a Göre Dünya’. Henüz birkaç ay öncesine kadar tek bir bölümünü izlememiş olan ben, nasıl bir aydınlanma yaşadıysam ya da nasıl bir ihtiyaca gark olduysam dokuzunu birden arka arkaya seyrettim geride bıraktığımız yaz 🙄 Ardından da Star Wars’la ilgili kitapları toplamaya başladım. Bu kitap da onlardan biri. Star Wars susuzluğumu kesti mi? Ya da sorularıma cevap bulabildim mi bu kitapta? Pek değil.
.
Star Wars furyasından ben de birşeyler kopartabilirim amacında yazılmış gibi geldi bana biraz. Tamam yazarımız Star Wars’u hatim etmiş ve konu hakkında da bir çok düşünceyi dinlemiş ama iş yazmaya ve bütüncül bir açıklama yapabilmeye gelince bence çuvallıyor ;) Nazım’ın da dediği gibi siz elmayı seviyorsunuz diye elmanın da sizi sevmesi şart değil 🤨
.
#StarWarsaGöreDünya #StarWars #CassRSunstein #NeOkuyorum #OkudumBitti #KitapYorumu #NeOkudum
Read more
Aşktın sen, kokundan bildim seni  Bir ahırın içinde gezdirilmiş gül kokusu  Taşıttan indin, ...
Media Removed
Aşktın sen, kokundan bildim seni  Bir ahırın içinde gezdirilmiş gül kokusu  Taşıttan indin, sonra da karşıya geçtin  Elinde tuhaf bir çanta, saçında soku Akıl almaz işleri şu zambakgillerin  Sokakta bir sövgü gibi akıp gittin  Gözlerin sonsuz uzun, sonsuz çekikti  Baksan uçtan ... Aşktın sen, kokundan bildim seni 
Bir ahırın içinde gezdirilmiş gül kokusu 
Taşıttan indin, sonra da karşıya geçtin 
Elinde tuhaf bir çanta, saçında soku
Akıl almaz işleri şu zambakgillerin 
Sokakta bir sövgü gibi akıp gittin 
Gözlerin sonsuz uzun, sonsuz çekikti 
Baksan uçtan uca Çin Seddi'ni görebilirdin
Yanındaki adam mutlaka kardeşindir 
İstanbul öyle ağırbaşlı bir kent değildir 
Aşktın sen, gidişinden bildim seni 
Neye yarar sağduyuyu aşmazsa şiir
Birbirinizi kucaklarken neye yarar 
Kucaklamıyorsak eski, yeni sevgilileri 
Diyorum çoğunca evli kadınlar 
Bu yüzden ölü yıkayıcısıdırlar
Bilir misin acaba ne demiş tilki? 
Kişi bir anda nasıl çarpılıverir 
Kuliste yarasını saran bir soytarı gibi 
Giderek nasıl anlaşılmaz olur sözleri
Ömer ki gölü balığı için değil 
Kamışı için vergilendirdi 
Ama değnek vurulurken zavallı uğruya 
Yüzüne ve neresine değmesin derdi
Selam size büyük durumlar, doruk anlar 
Dağ görgüsü kazanır Ağrı'yı bir kez görse de kişi 
Marmara'dan yirmi yılda çıkaramayacağı gerçeği 
Okyanusu beş dakika seyretmekle kavrar
Belki de biraz geç rastladım sana 
Ama her şey geç gelmiyor mu yurdumuza 
1929 buhranı bile geç gelmemiş miydi 
Eksikliğe mi alışmışız, mutsuzluğa mı yoksa
Bir ahırın içinde gezdirilmiş gül kokusu 
Ağır uykusu aldatılımış olanın 
Ve aldatanın delik deşik uykusu 
Taşıttan indin, sonra da karşıya geçtin
Divan, Nazım Hikmet, İkinci Yeni 
Kaç gündür adını düşünüyorum 
Ne demiş uçurumda açan çiçek 
Yurdumsun ey uçurum

#cemalsureyagibi #cemalsureya #şiir #sair #ikinciyeni #siirheryerde
Read more
26 Ağustos 1922, saat 05.30'da topçu ateşi başladı. 1071’de Malazgirt Meydan Muharebesi’ne ...
Media Removed
26 Ağustos 1922, saat 05.30'da topçu ateşi başladı. 1071’de Malazgirt Meydan Muharebesi’ne girmeden evvel beyaz kaftan giyen ve “Bu benim kefenimdir!” diyen Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci sultanı AlpArslan'ı hatırladı, Nazım Hikmet'in mısralarında anlatıldığı gibi, "Ve mavi ... 26 Ağustos 1922, saat 05.30'da topçu ateşi başladı. 1071’de Malazgirt Meydan Muharebesi’ne girmeden evvel beyaz kaftan giyen ve “Bu benim kefenimdir!” diyen Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci sultanı AlpArslan'ı hatırladı, Nazım Hikmet'in mısralarında anlatıldığı gibi, "Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı" Mustafa Kemal ATATÜRK... Ruhunuz şad olsun Atam ve AlpArslan...
Alparslan: "Geldik!" (1071)
Atatürk: "Gitmiyoruz!" (1922)
#26Ağustos #Atatürk #AlpArslan
Read more
Sezen Aksu ...ile içerdi girdi gelin ve damat . Gelenlere, gidenlere Gönülden sevenlere Ümidi ...
Media Removed
Sezen Aksu ...ile içerdi girdi gelin ve damat . Gelenlere, gidenlere Gönülden sevenlere Ümidi yeşertenlere Bir şiirden süzerek Ekmeği bölüşerek Hayatı yüceltenlere Kavganın, barışmanın Zamanla yarışmanın Değerini bilenlere Doğanın düşüncenin Hayatın hakikatin Önünde ... Sezen Aksu ...ile içerdi girdi gelin ve damat . Gelenlere, gidenlere
Gönülden sevenlere
Ümidi yeşertenlere
Bir şiirden süzerek
Ekmeği bölüşerek Hayatı yüceltenlere
Kavganın, barışmanın
Zamanla yarışmanın
Değerini bilenlere
Doğanın düşüncenin
Hayatın hakikatin
Önünde diz çökenlere

Selamlar olsun
Şerefine kalksın bütün kadehler
Selamlar olsun
Çok yaşasın, yaşasın, yaşasın
Hep yenilenenler
Elbette, denize nazır
Kalbimiz, temiz velhasıl
Bi yudum, muhabetten
Bi yudum, ehlikeyften
Yanında, aşkta olsun
İlla ki meşkte olsun
Yıldızlar bir bir sönerken
Yeni gün gelsin duyulsun
Ahhhhhhh Ahhhhhh
Sokakataki Aliye
Tablodaki Daliye
Deliye de Veliye de
Şurdaki iskeleye
Kınalıya Heybeliye
Birde yeni sevgiliye
Selamlar olsun
Şerefine kalksın bütün kadehler
Selamlar olsun
Çok yaşasın, yaşasın, yaşasın
Hep yenilenenler....Bugün mutluluk konuşuldu bol bol ,büyükleri dinledik önce sonra küçükler anlattı ,özet çıktı ‘Sahici olmak tüm mesele sır mır yok,gizemci olmaya hiç lüzum yok neysen o İşte.Gör ,görme ortada olandır elinde kalan ,sana sahicisinden kalan .Gerçek ve samimiyet para ile satın alınamayan servetler.Bu Servet-i yapanlara selam olsun 🗝❤️ #elifoktay
Read more
Dağıldı birdenbire alnına düşen saçlar. Birdenbire toprakta bir şeyler kımıldadı. Bir şeyler ...
Media Removed
Dağıldı birdenbire alnına düşen saçlar. Birdenbire toprakta bir şeyler kımıldadı. Bir şeyler konuşuyor karanlıkta ağaçlar. Çıplak kolların üşüyecek Uzaklarda görmediğimiz bir yerde ay doğuyor demek. O daha yapraklardan inip senin omzunu aydınlatarak gelmedi bize ... Dağıldı birdenbire
alnına düşen saçlar.
Birdenbire toprakta bir şeyler kımıldadı.
Bir şeyler konuşuyor
karanlıkta ağaçlar.
Çıplak kolların üşüyecek
Uzaklarda
görmediğimiz bir yerde
ay doğuyor demek.
O daha yapraklardan inip
senin omzunu aydınlatarak
gelmedi bize kadar.
Rüzgâr çıkar ay doğarken.
Ağaçlar konuşuyor.
Kolların üşüyecek.
Yukardan
karanlıkta kaybolan dallardan
bir şey düştü ayağının dibine.
Sokuldun bana.
Çıplak etin tüylü bir yemiş kabuğu gibi elimin altında.
Ne bir yürek türküsü, ne “aklı selim “,
ağaçların, kuşların, böceklerin önünde,
karımın eti üstünde
düşünüyor elim.
Bu gece elimin
okuyup yazması yok.
Ne sevgisiz, ne sevgili…
Su başında bir parsın dili
bir asma yaprağı
bir kurt pençesi gibi o.
Kımıldamak, nefes almak, yemek, içmek.
Toprağın altında çatlıyan bir çekirdek
gibi elim.
Ne bir yürek türküsü, ne “aklı selim”,
ne sevgisiz, ne sevgili;
Karımın eti üstünde düşünen:
ilk insanın eli.
Toprakta suyu bulan bir kök gibi, o
diyor ki bana :
“Yemek, içmek, soğuk, sıcak, kavga, koku, renk,
ölmek için yaşamak değil,
yaşamak için ölmek…”
Ve şimdi ben
Yüzümde dolaşırken dişi kırmızı saçlar
toprakta bir şeyler kımıldanır,
bir şeyler konuşurken karanlıkta ağaçlar,
ve uzaklarda
görmediğimiz bir yerde ay doğarken,
elim, karımın eti üstünde
ağaçların, kuşların, böceklerin önünde,
yaşamak denen şeyin,
su başındaki parsın, çatlıyan çekirdeğin,
ilk insanın hakkını istiyorum…  Nazım Hikmet

Yedi Gün, 1937

Nazım'ın mukemmelden öte dizeleri ile paylaşmak istedim bu fotoyu..gerçekten kopuk hayatlarımıza belki bir umut olur..aşk var..ve ben şanslı bir çocuğum 🙏

#family #love #gosiyim
Read more
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin,  demeğe de dilim ...
Media Removed
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin,  demeğe de dilim varmıyor ama kabahatın çoğu senin, canım kardeşim! Nazım Hikmet/Akrep Gibisin ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin,  demeğe de dilim varmıyor ama kabahatın çoğu senin, canım kardeşim! Nazım Hikmet/Akrep Gibisin
Nazım Tanrıkulu ile, 8-9 Eylül’de 2 günlük "Yağlar, Sular, Özler, Merhem ve Kremler Atölyesi" ...
Media Removed
Nazım Tanrıkulu ile, 8-9 Eylül’de 2 günlük "Yağlar, Sular, Özler, Merhem ve Kremler Atölyesi" ‘ne program bilgisi ve kayıt için [email protected] ‘a mail gönderebilirsiniz. Nazım Tanrıkulu ile, 8-9 Eylül’de 2 günlük "Yağlar, Sular, Özler, Merhem ve Kremler Atölyesi" ‘ne program bilgisi ve kayıt için [email protected] ‘a mail gönderebilirsiniz.
İYİ AKŞAMLAR <span class="emoji emoji263a"></span>️ Nazım Hikmet Ran #nazımhikmet #nazımhikmetran . . #shinenails #shinenailplus ...
Media Removed
İYİ AKŞAMLAR ️ Nazım Hikmet Ran #nazımhikmet #nazımhikmetran . . #shinenails #shinenailplus #kirpiklaminasyon #beautysalon #güzellik #güzelliksalonu #tırnak #makyaj #makeup #skincare #ciltbakımı #kirpik #eyelashes #spa #kadın #woman #instamood #instagood #instadaily ... İYİ AKŞAMLAR ☺️ Nazım Hikmet Ran #nazımhikmet #nazımhikmetran .
.

#shinenails #shinenailplus #kirpiklaminasyon #beautysalon #güzellik #güzelliksalonu #tırnak #makyaj #makeup #skincare #ciltbakımı #kirpik #eyelashes #spa #kadın #woman #instamood #instagood #instadaily #instagram #instalike #art #kirpiklifting #fırsat . .
.

Adresimiz ; Teşvikiye Mah. Ihlamur yolu Cad. Albayrak Apt. No 9 Daire 7
.
.

Detaylı bilgi ve rezervasyon İçin
📞0535 633 90 90 .
📞0212 322 73 31
Read more
Bir yeri 5 yıldızlı kılan şey ne biliyor musunuz? O yeri sahiplenen, oraya emek veren insanların ...
Media Removed
Bir yeri 5 yıldızlı kılan şey ne biliyor musunuz? O yeri sahiplenen, oraya emek veren insanların kattığı değer, emeği, kendi evindeki gibi bi özenle pişirdikleri yemeklerin lezzeti ve rahatlık ve sadelik! Bu akşam, ergenliğimin, gençliğimin geçtiği şu canım Güzelçamlı Sahili’nde ... Bir yeri 5 yıldızlı kılan şey ne biliyor musunuz? O yeri sahiplenen, oraya emek veren insanların kattığı değer, emeği, kendi evindeki gibi bi özenle pişirdikleri yemeklerin lezzeti ve rahatlık ve sadelik! Bu akşam, ergenliğimin, gençliğimin geçtiği şu canım Güzelçamlı Sahili’nde bu şahane aileye müşteri değil, misafir olduk. Yemekler nefisti. Hatta şa-ha-neydi! Günbatımına nazır, sıcacık, boğazını sıkmayan bir ortam. Ne ne giydiğin ve nasıl gittiğin mesele, ne de kim olduğun. Acıkmış ve uğramışsın. En önemli olan tek şey de o işte. Arkada bir kitaplık, içinde türlü çeşit kitap. Dileyen alsın okusun, geri getirsin diye. Gönülden kitap kurdu, ve yeter ki çok kitap okunsun diyen bi aile. “Nerelisiniz?” diye sordum, cevap Nazilli olmaz mı! 5 Eylül İlkokulu’nda 2. Sınıf okudum ben de. Zeki Öğretmen’in öğrencisi oldum. Bi de okuldaş çıktık, farklı senelerde olsa da. Gazoz kapaklarını topla/sat, kazandığınla dondurma al yaptığım İş Bankası lojmanının sokağını andık. Kitaplara baktık. Uzun lafın kısası, bu akşam hiç beklemediğim anda, en sevdiğim şey başıma geldi: KÜÇÜK ve SADE 1 MUTLULUK! Bence en büyük en ihtişamlı mutluluk bu işte. Kitap, sofra, sohbet, mazi, değer bilen emek veren sürpriz gibi tanıştığım bu kafe. Yanımda tesadüf eseri vardı, ben de herkese açık o kitaplığa kitabımdan 3 tane götürüp bıraktım. Dileyen özgürce okusun, denk gelirse. Demedim “yazarı benim” diye. Anonim olmak öyle huzurlu ve rahat ki! Ben giderken Baba-Oğul: “hemen okumamız lazım” dediler, duydum. Allaaaaah! Ağzım kulaklarımdaydı o an yemin ederim. Kim bilir kaç kişiye denk gelir Karışık Kuruşuk Şeyler. Kimse okumasa bile, bu sahilde, gençliğimde sıkılma ve şikayetçi olma hakkımı yaşadığım yerde, kitabım dolaşıcak ya, zevkime değme! Canım kime ve nereye isterse karşılıksızca yazdıklarımı hayalet gibi çaktırmadan paylaşabilmenin sarhoşluğu bu yahu! 4 yapraklı Yonca oldu zevkten 4 köşe! 🍀❤️✍🏼 📚⭐️
Read more
Anlayabilirim çoğu kere burnumla, yani en karanlığın, en uzaktakinin bile kokusunu alarak ...
Media Removed
Anlayabilirim çoğu kere burnumla, yani en karanlığın, en uzaktakinin bile kokusunu alarak ve döğüşebilirim, doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum herşey için, herkes için, yaşım başım buna engel değil, ama gel gör ki çoktan unuttum şaşıp kalmayı. Şaşkınlık, alabildiğine ... Anlayabilirim
çoğu kere burnumla,
yani en karanlığın, en uzaktakinin bile kokusunu alarak
ve döğüşebilirim,
doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum herşey için, herkes için,
yaşım başım buna engel değil,
ama gel gör ki çoktan unuttum şaşıp kalmayı.
Şaşkınlık, alabildiğine yuvarlak açık ve alabildiğine genç gözleriyle bırakıp gitti beni.
Yazık.
-Nazım Hikmet
.
.
#cumartesi #saturday #tatil #gece #edebiyat #sanat #aşk #love #diet #sevgi #nazımhikmet #kitap #art #photo
Read more
'En güzel deniz: Henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk: Henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: ...
Media Removed
'En güzel deniz: Henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk: Henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: Henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: Henüz söylememiş olduğum sözdür' demiş Nazım Hikmet Ran 02.01.2018 #germany #rostock #daytrip #thedaytrip #günübirlik ... 'En güzel deniz: Henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk: Henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: Henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: Henüz söylememiş olduğum sözdür' demiş Nazım Hikmet Ran 02.01.2018 #germany🇩🇪 #rostock #daytrip #thedaytrip #günübirlik #günübirlikgezi #nazimhikmet #nazimhikmetran #nazımhikmet #nazımhikmetran #poem #şiir #şiirsokakta #poezja #morze #morski
Read more
‪<span class="emoji emoji1f389"></span> Piraye Oyunu Çekilişi‬ ‪☘️ Biletler BuKupon.com’a özel 35₺’den başlayan fiyatlarla!‬ <span class="emoji emoji3030"></span>️ ‪<span class="emoji emoji1f4cd"></span> ...
Media Removed
Piraye Oyunu Çekilişi‬ ‪☘️ Biletler BuKupon.com’a özel 35₺’den başlayan fiyatlarla!‬ ️ ‪ Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu / Nazım Hikmet Kültür Merkezi‬ ‪ 15-16 Ekim ‪ 20:30 @izmiretkinlik & @bukuponcom hesabımızı takip et, iki arkadaşını gönderiye etiketle, çekilişe ... ‪🎉 Piraye Oyunu Çekilişi‬
‪☘️ Biletler BuKupon.com’a özel 35₺’den başlayan fiyatlarla!‬
〰️
‪📍 Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu / Nazım Hikmet Kültür Merkezi‬
‪📆 15-16 Ekim
‪⏰ 20:30
〰️
📌 @izmiretkinlik & @bukuponcom hesabımızı takip et, iki arkadaşını gönderiye etiketle, çekilişe katıl 2 Adet çift kişilik davetiyeden birini kazanma şansı yakala!

🔸 Yorum olarak eklediğiniz her 2 farklı arkadaşınız için ekstra bir çekiliş hakkı elde edersiniz, etiketlediğiniz arkadaşlarınız farklı olduğu sürece istediğiniz kadar çekiliş hakkı elde edebilirsiniz.

📆 Çekiliş sonucu etkinliklerden bir gün önce 18:00'da hikayelerde açıklanacaktır.

☘️ Çekilişi kazanan kişiler BuKupon.com üzerinden daha önce bilet almışlar ise ücretleri iade edilecektir.

🔹 Çekiliş gününe kadar paylaşılan bütün fotoğrafların altındaki yorumlar toplanılarak çekiliş yapılmaktadır. Her fotoğrafın altına etiketleme yapabilir ve şansınızı arttırabilirsiniz
Read more
1 Eylül #dünyabarışgünü ‘nde Nazım Hikmet’in eseri “Ferhad ile Şirin”, Arif Melikov’un müziğiyle ...
Media Removed
1 Eylül #dünyabarışgünü ‘nde Nazım Hikmet’in eseri “Ferhad ile Şirin”, Arif Melikov’un müziğiyle birleşti. Şef Elşad Bagırov. Eseri @bilkentsymphony ‘in icrasıyla @aslitandoga ’la birlikte seslendirdik. Metin düzenleme Yelda Cavga ve Aydın Mecid’e, dans koreografisi Uğur Seyrek’e ... 1 Eylül #dünyabarışgünü ‘nde
Nazım Hikmet’in eseri “Ferhad ile Şirin”, Arif Melikov’un müziğiyle birleşti. Şef Elşad Bagırov.
Eseri @bilkentsymphony ‘in icrasıyla @aslitandoga ’la birlikte seslendirdik. Metin düzenleme Yelda Cavga ve Aydın Mecid’e, dans koreografisi Uğur Seyrek’e ait.
Bizleri yalnız bırakmayan seyircimize teşekkür ederiz🙏🏻 #ankara #bilkent
Read more
Yeni Şarkımız ve Klibimiz "İKİ YÜZLÜ" Tüm Digital Medya ve NetD Müzik Youtube Kanalında Sizlerle!!! Bugün çok büyük bir emek,sabır ve özveri ile aylardır üzerinde çalıştığımız projemiz "İKİ YÜZLÜ" isimli şarkımızı sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyorum Şunu çok iyi biliyorum ... Yeni Şarkımız ve Klibimiz "İKİ YÜZLÜ" Tüm Digital Medya ve NetD Müzik Youtube Kanalında Sizlerle!!!🎧
Bugün çok büyük bir emek,sabır ve özveri ile aylardır üzerinde çalıştığımız projemiz "İKİ YÜZLÜ" isimli şarkımızı sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyorum🙏 Şunu çok iyi biliyorum ki teşekkür etmem gereken ve yaptığım her iş de yanımda olan öyle güzel dostlarım var ki yaz yaz bitmez biliyorum🙏Ama öncelikle şarkımızın hem sözlerini yazan hem de her daim yanımda olduğunu fazlasıyla hissettiren yüreği ve kalemi güzel abim Zafer Kerey'e , şarkımıza o güzel enerjisi ve sesi ile renk katan, desteğini hiçbirzaman esirgemeden yanımda olmaya devam eden sevgili kardeşim Banu Parlak ' a , şarkının ruhunu en iyi şekilde yansıtan ve kahrımı çeken:) aranjörüm Atınç Tombak'a , Klip yönetmenim ve sevgili dostum Onur Aldoğan'a , projemize inanıp yanımızda olan Sevgili Yapımcım Samsun Demir'e ve DMC ailesine çok teşekkür ediyorum🙏😊🙏
🎶Biz çok büyük bir ekibiz ve birlikte daha güzeliz😚Emeği geçen tüm herkese ve ekibe tekrar teşekkür ediyorum🙏 @prlkbanu @samsundemir @dmccomtr @padoff @iseyaramazshow @harun_akbulut
Söz : @zaferkereyofficial
Beste: @turgaysakaofficial
Aranje: @atinctombak
Mix&Mastering : @emrekirall
Radyo Pr : @cenkalptekin
Klip Yönetmeni : @onuraldogan
Yard.Yönetmen : @ezgituraneli
Görüntü Yönetmeni : @cagatayuysalll
Kamera Ekibi : Anıl Buldu - @zeyneplevii
Klip-Montaj : @cinemoonfilm
Efect : @imertkose
Styling : @hassanozaystyling
Make Up : @makeupartistebru
Kuaför : @maydnn67
Fotoğraf : @buraksphoto
Kapak Tasarım : @sedasarimesemeram
Gitarlar : @canergnys
Ud&cümbüş : @mustafaipekcioglu
Yaylılar : @istanbulstrings
Kayıt : @gokhanerken
#ikiyüzlü #banuparlak #turgaysaka #dmc #oholsun
Usanmadan nazımızı çeken can abim Hüseyin Aydın'a da ayrıca teşekkürü borç bilirim🙏🎶🙏
Read more
 #repost @muratcemorhan Çok yakında Nazım'ım Şeyh Bedreddin Destanını Konsept Albüm şeklinde ...
Media Removed
#repost @muratcemorhan Çok yakında Nazım'ım Şeyh Bedreddin Destanını Konsept Albüm şeklinde dinleyeceksiniz. Destanda yer alan tüm Bâb'ların bestelendiği ve büyük senfonik orkestra için aranje edildiği dev bir proje bu. Toplamda 32 parçadan oluşuyor. Koro, Senfonik Orkestra, ... #repost @muratcemorhan Çok yakında Nazım'ım Şeyh Bedreddin Destanını Konsept Albüm şeklinde dinleyeceksiniz. Destanda yer alan tüm Bâb'ların bestelendiği ve büyük senfonik orkestra için aranje edildiği dev bir proje bu. Toplamda 32 parçadan oluşuyor. Koro, Senfonik Orkestra, elektronik sound design ve Bulutsuzluk Özlemi... #nejatyavasogullari #bulutsuzlukozlemi #muratcemorhan #egesemercioğlu #ulaşkurugüllü #nazımhikmet #şeyhbedreddin
Read more
"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" ==> Nazım Hikmet <span class="emoji emoji1f339"></span>🇹🇷 <span class="emoji emoji1f3b5"></span> Haluk Levent ...
Media Removed
"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" ==> Nazım Hikmet 🇹🇷 Haluk Levent - İzmir Marşı #atatürk #nature #doğa #gezelim #haftasonu #ağaç #tree #trees #seyahat #gezgin #gezi #travel #traveler #trip #naturephotography #sunday #bursa #naturelovers "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" ==> Nazım Hikmet 🌹🇹🇷
🎵 Haluk Levent - İzmir Marşı 🎵
#atatürk
#nature
#doğa
#gezelim
#haftasonu
#ağaç
#tree
#trees
#seyahat
#gezgin
#gezi
#travel
#traveler
#trip
#naturephotography
#sunday
#bursa
#naturelovers
30. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları bu hafta üç yeni etkinliğe ev sahipliği yapıyor. ...
Media Removed
30. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları bu hafta üç yeni etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Hafta Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümüne özel olarak uyarladığı Yaşamaya Dair - Bursa Cezaevi'nden Mektuplar adlı müzikali ile başlayacak. Erkal’a, Tülay Günal’ın ... 30. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları bu hafta üç yeni etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Hafta Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümüne özel olarak uyarladığı Yaşamaya Dair - Bursa Cezaevi'nden Mektuplar adlı müzikali ile başlayacak. Erkal’a, Tülay Günal’ın eşlik edeceği müzikal, 17 Temmuz Salı akşamı sahnelenecek. Program kapsamında 18 Temmuz’da 13 dalda Oscar adaylığının yanı sıra, En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu ödüllerinin sahibi olan Dunkirk, 19 Temmuz’da ise Oscar Ödüllerinde En İyi Makyaj, Saç Tasarımı ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan En Karanlık Saat (Darkest Hour) filmleri gösterilecek. #ENKAKültürSanat #AçıkhavaBuluşmaları #GencoErkal #NazımHikmet #Yaşamaya Dair #BursaCezaevindenMektuplar #Dunkirk #EnKaranlıkSaat #DarkestHour #sinema #film #tiyatro #kültüryaşam #artfulliving #art @enkakultur
Read more
Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum ...
Media Removed
Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların ... Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin’in inkılâbı ve inkılâbın Marx’ı sevdiği kadar…” Yine o mektupların birinde; “Çıkarsam ve sana kavuşursam, bu öyle dayanılmaz bir saadet olacak ki, gebereceğim diye korkuyorum”, diyordu. Oysa öyle olmadı. Kavuştular, ve ne oldu ise oldu, ayrıldılar. Adını kol saatinin kayışına tırnağı ile kazıdığı Piraye ile, 17 yıl boyunca mektuplaşır Nazım Hikmet. 518 mektup… Daha sonra, dayısının kızı Münevver'e, en sonda Vera'ya aşık olur ve Vera'nın kollarında ölür... .
.
-Çikarttigim Sonuç: Büyük laflar etmeyin, büyük laflara kanmayin. Samimi olun yeter.....🙄
.
.
#turkshutter #moodcommunity
#gulumseaska #golbasi
#ig_photostars #altinkare
#yucesoy1 #fotografheryerde
#ig_photo_club #ig_dynamic
#objektifimden #ankara
#ig_ard #7iklim7bolge
#click_vision #click_dynamic
#loves_istanbul #hayati_paylas
#colors_of_day #albumdenyansiyanlar
#worldbestgram #instagood
#zamanidurdur #turkinstagram
#turkishfollowers #turkobjektif
#journalisttr
Read more
“Değiştilemez tek gerçeğin ölüm olduğunu bilmemize rağmen Yaşamak ağır basmalı hayatımızda...” Aspendos kaydının üstünden 10 yıl geçmiş nerdeyse ve 2016’da bu kaydı canlı da izlemiş biri olarak diyebilirim ki Nazım oratoryosu da şiirleri gibi evrilmiş, olgunlaşmış bir zirveye ... “Değiştilemez tek gerçeğin ölüm olduğunu bilmemize rağmen Yaşamak ağır basmalı hayatımızda...”
Aspendos kaydının üstünden 10 yıl geçmiş nerdeyse ve 2016’da bu kaydı canlı da izlemiş biri olarak diyebilirim ki Nazım oratoryosu da şiirleri gibi evrilmiş, olgunlaşmış bir zirveye daha çıkmış. Fazıl Say’ın ustalık eseri, Genco Erkal’ın adeta Nazım olmasıyla duygu sağanağına tutuluyor insan... Tebrikler ve teşekkürler gelecek nesillere bu mirası bıraktığınız için sevgili @gencoerkal @fazilsay
Read more
Dün odaya gelirken bir kapıda kocaman tülden bir fiyonk gördüm. Doğum odası olamayacağına göre ...
Media Removed
Dün odaya gelirken bir kapıda kocaman tülden bir fiyonk gördüm. Doğum odası olamayacağına göre herhalde balayı çiftine kendilerince jest yapmışlar dedim. Bunun üzerine yeğenim Naz Demir’e dönüp: 🏻‍♀Demiiir balayına giderken beni de götür tamam mı? diye sordu. Demir ne dedi dersiniz? 🏻 ... Dün odaya gelirken bir kapıda kocaman tülden bir fiyonk gördüm. Doğum odası olamayacağına göre herhalde balayı çiftine kendilerince jest yapmışlar dedim. Bunun üzerine yeğenim Naz Demir’e dönüp:
👱🏻‍♀Demiiir balayına giderken beni de götür tamam mı? diye sordu. Demir ne dedi dersiniz?
👦🏻 Anne balayına giderken Naz’ı da götürelim tamam mı?
Yani ben zaten balayına onlarla gidiyorum buna hiç şüphesi yok😂
Şimdilerde Demir’in yeni soruları “evlilik” üstünde yoğunlaştı! İlk zamanlar “ben seninle evleneceğim” diyordu. Ben de “tabi oğlum babanı yollarız evden, gül gibi geçinir gideriz!” demiyordum ama diyenler vaaar biliyorum 🤫 Peki ne diyordum? “Oğlum daha çook büyüyeceksin sonra birini çook sevecek ve ondan hiç ayrılmak istemeyeceksin. İşte o kişiyle evleneceksin.”
Demir de “iyi peki o zaman açıklama için teşekkür ederim, bir aydınlanma yaşadım” demiyor tabi☺ Onun derdi benimle ve gelen soru şu:
👦🏻 Evlenince sen gelmeyecek misin benimle!!! Ben sensiz evlenemem sen de gel😅
Henüz o kadar küçük ki “evlilik” onun için ayrılık kaygısı demek oluyor... Tatlı tatlı yumuşak yumuşak “Sen istediğin sürece ben hep yanındayım” mesajı vermek çok önemli... “Ben seni elin kızına/oğluna hiç bırakır mıyım! Gelirim tabi kuzuuuuum!” demiyoruz yani🤫😅😘
Read more
E vitaminli, Antioksidan kaynağı nar çekirdeği yağını kırışıklık önleyici olarak da kullanabilirsiniz. Nar ...
Media Removed
E vitaminli, Antioksidan kaynağı nar çekirdeği yağını kırışıklık önleyici olarak da kullanabilirsiniz. Nar çekirdeklerinin soğukta preslenmesiyle elde edilir. Soluk sarı renklidir. E vitamini açısından zengindir. Polifenollerce zengin olduğundan antioksidan özelliği fazladır. ... E vitaminli, Antioksidan kaynağı nar çekirdeği yağını kırışıklık önleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Nar çekirdeklerinin soğukta preslenmesiyle elde edilir. Soluk sarı renklidir. E vitamini açısından zengindir. Polifenollerce zengin olduğundan antioksidan özelliği fazladır. Dahilen kullanımda cilt ve meme kanserinde iyileşmeye yardımcı olduğu rapor edilmiştir. Günde 7-8 damla kullanılması tavsiye edilir. Kozmetik ürünlerinde ve masaj yağlarında tercih edilen yağlardandır. Küçük moleküllü olduğundan cilde emilimi hızlıdır. Yağlı bir tabaka bırakmaz.
Kırışıklık önleyici kremlere katabilirsiniz.

Kaynak: Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi, Nazım Tanrıkulu

Harmanyeri Organik Nar Çekirdeği Yağı İçin>> Gelenekselpazar.com

#gelenekselpazar #sağlık #organik #organikürün #narçekirdeğiyağı
Read more
Hayırlı uğurlu olsun canım #Repost @bellmasahin with @get_repost ・・・ Adı üstünde bugün hayat buldu. Bana emanet edilen bu güzel şarkıyı ben de bugün sizlere emanet ediyorum. ADI ÜSTÜNDE Söz: Melda Gürbey Müzik: Tarık İster, Serdar Ortaç Tanıdıkça kalbinin daha ... Hayırlı uğurlu olsun canım ❤️👈 #Repost @bellmasahin with @get_repost
・・・
Adı üstünde bugün hayat buldu. Bana emanet edilen bu güzel şarkıyı ben de bugün sizlere emanet ediyorum. ❤️❤️❤️🙏🙏🙏 ADI ÜSTÜNDE
Söz: Melda Gürbey
Müzik: Tarık İster, Serdar Ortaç

Tanıdıkça kalbinin daha da güzel olduğunu gördüm. İşine olan aşkına ve enerjine hayran kalmamak mümkün değil.
@serdarsortac Ortaç müziğin ilk prodüksiyonu olarak beni seçtiğin için , bana ve sesime bu derece güvendiğin için, çok teşekkür ederim. Birlikte uzun senelere ❤️🙏 @tarikister Her şeyden önce arkadaşlığın için teşekkür ederim. Bu işte payın çok büyük. Aklına ilk ben geldiğim için teşekkür ederim muhteşem aranjörüm. Seviyorum seni ❤️😘
@meldagurbey Hem kendisi hem de kalemi güzel kadın ❤️
Şarkınızı bana emanet ettiğiniz için ne desem az 🙏🙏🙏
Mix Mastering: @gokhanerken
Kulakların dert görmesin Gökhancım 🙏☺️
Klip Yönetmeni: @alisangunay
Ne sinir ettim seni biliyorum ☺️ama sonuç çok iyi oldu. Çok özenli davrandın. Sana ve bütün ekibine sonsuz teşekkürler canım 🙏🙏🙏❤️❤️ D.o.p: @emrahozbilend.o.p Edit: @murataygor Color: @erc0n Sanat: @ufuk_bildibay Production: @roniferdialaboga Saç: @ugurkilic3 Makyaj: @sakinekeskin
Fotoğraf: @fthcilingir
Alişan’ın Fatih’i arasana dediği güne minnettarım ❤️❤️ Fotoğraf Saç: Yalçın Fidan Makyaj: @nilufer_demirr_ harikasınız 😘❤️ Styling: @huseyinvural
Sera iyi ki Hüseyin var dedi bana ve biz tanıştık. @nurdanozdemir le ne güzel enerji kattınız bana. Her zaman birlikte ❤️❤️ Gökayım😍😍😍 Daha klip için gelir misin demeden tamam diyen benim canım arkadaşım @gokaymuftuoglu
Çok güzel ve çok keyfili günlerimiz oldu. Ve artık bir anımız daha var. İliklerimize kadar ıslanmışken ve donmuşken, eski sevgiliye serzeniş provası :) O suyu hiç unutmayacağım 😄🙏❤️ Yapım: @ortacmuzik @dmccomtr @samsundemir @ozdenbora @turkanbulbul Ortaç Müzik ailesi @betul_ssaahhiinn @djugurkirik @zekidonmez66 @fuatarslann @metin_avvci @solakali @leylayurdakul66 Ve tabi kiiii, en çekilmez olduğum anlarda bile hep yanımda olan canım ailem. Seni seviyorum annem, seni seviyorum babam. Bu işte her zaman benimle birlikteydin canım ablam. Çok nazımı çektin. ❤️❤️Dayanağımsın benim @betul_ssaahhiinn
Read more
Dört nala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim Bilekler ...
Media Removed
Dört nala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benziyen toprak, bu cehennem,bu cennet bizim! Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu ... Dört nala gelip Uzak Asya’dan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan
bu memleket bizim
Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benziyen toprak,
bu cehennem,bu cennet bizim!

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu dâvet bizim…

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim…

Nazım Hikmet 🖤
.
.
Saygıyla 🙏🏻 #nazımhikmet116yaşında .
.
.
📍 #travel #travelling #doğuekspresi #mountain #erzurum #kars @top.tags #train #turkeyhome #visiting #traveler #instatravel #instago #nazımhikmet #trip #yoldaolmak #photooftheday #lifeofadventure #doyoutravel #tourism #tourist #instapassport #instatraveling #travelgram #travelingram #igtravel #instalife #ig_worldphoto #traveling #travelblog #instago
Read more
*** Devamı YouTube'da #Seslendirdik #Efendim #Saygılar Bir Ayrılış Hikayesi Erkek kadına dedi ki: -Seni seviyorum, ama nasıl, avuçlarımda camdan bir şey gibi kalbimi sıkıp parmaklarımı kanatarak kırasıya çıldırasıya... Erkek kadına dedi ki: -Seni seviyorum, ama ... ***
Devamı YouTube'da
#Seslendirdik #Efendim
#Saygılar

Bir Ayrılış Hikayesi

Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
avuçlarımda camdan bir şey gibi kalbimi sıkıp
parmaklarımı kanatarak
kırasıya
çıldırasıya...
Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
kilometrelerle derin, kilometrelerle dümdüz,
yüzde yüz, yüzde bin beş yüz,
yüzde hudutsuz kere yüz...
Kadın erkeğe dedi ki:
-Baktım
dudağımla, yüreğimle, kafamla;
severek, korkarak, eğilerek,
dudağına, yüreğine, kafana.
Şimdi ne söylüyorsam
karanlıkta bir fısıltı gibi sen öğrettin bana..
Ve ben artık
biliyorum:
Toprağın -
yüzü güneşli bir ana gibi -
en son en güzel çocuğunu emzirdiğini..
Fakat neyleyim
saçlarım dolanmış
ölmekte olan parmaklarına
başımı kurtarmam kabil
değil!
Sen
yürümelisin,
yeni doğan çocuğun
gözlerine bakarak..
Sen
yürümelisin,
beni bırakarak...
Kadın sustu.
SARILDILAR
Bir kitap düştü yere...
Kapandı bir pencere...
AYRILDILAR... #NazımHikmet

#şiir #şiirsokakta #şiirheryerde #kitapkurdu #edebiyat #kitap #oku #poetry #pretty #Poesie #poem #beautiful #instagood #like4like #goodmorning #günaydın #gunaydın #Tagsforlikes #nazım #nazımHikmetRan
Read more
5 Haziran Salı akşamı Nazım Hikmet Kültür Merkezinde kızımda Korsanlar Kareografisinde dans edecek.Çok keyifli bir akşam olacak.Katılmak isteyen herkes Hobi Sanat Merkezinden davetiye alabilir veya bana ulaşırsanız ben yardımcı olabilirim. Davetiye Ücreti : 20 TL 13 yaş ve altı ... 5 Haziran Salı akşamı Nazım Hikmet Kültür Merkezinde kızımda Korsanlar Kareografisinde dans edecek.Çok keyifli bir akşam olacak.Katılmak isteyen herkes Hobi Sanat Merkezinden davetiye alabilir veya bana ulaşırsanız ben yardımcı olabilirim. 📌Davetiye Ücreti : 20 TL
📌13 yaş ve altı çocuklar için 10 TL

@hobi_sanat_merkezi
#hobisanatmerkezi #hsm #ankara #5haziran #nazımhikmetgösterimerkezi #dans #şöleni 👯💃🏼🕺🏻👯‍♂️ #Repost @hobi_sanat_merkezi with @get_repost
・・・
5 Haziran Salı Akşamı Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde saat 19:15'de Çocuk Grupları, 20:45'de Yetişkin Grupları olmak üzere iki ayrı gösteri şeklinde düzenleyeceğimiz Yıl Sonu Dans Şölenimizde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

ÇOCUK GRUPLARI PROGRAMI
Başlangıç Saati: 19:15

Çocuk Bale (Rüya Melekleri)
Çocuk Modern Dans (Yıldızlar)
Çocuk Bale (Korsanlar)
Çocuk Halk Dansları (Oyun Havaları) >>> İftar Arası

YETİŞKİN GRUPLARI PROGRAMI
Başlangıç Saati: 20:45

Adıyaman Yöresi Halk Dansları
Hint Dansları
Klip Dansı
Silivri Yöresi Halk Dansları
Trabzon Kız Horonu
Zeybek
Kafkas Dansları
Çiftetelli & Roman
Sirtaki (Hasapiko) >>> Ara

Gaziantep Yöresi Halk Dansları
Flamenko (Sevillanas & Tangos)
Ankara Seğmen
Sirtaki (Zorba & İkoriotikos)
Sirtaki (Zeybetiko)
Zeybek
Flamenko (Fandasgos & Bulerias)
Oyun Havaları

Bilet Temini için: Kaya Sakın - 0507 159 12 22

Katılmanız ve paylaşmanız dileğiyle.

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/167973994040550/
Read more
 #yekgulan #1mayıs #işçi bayramı Ve elbette ki, sevgilim, elbet, dolaşacaktır elini kolunu sallaya ...
Media Removed
#yekgulan #1mayıs #işçi bayramı Ve elbette ki, sevgilim, elbet, dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet... Nazım Hikmet #yaşasın1mayısbijiyekgulan #yekgulan #1mayıs #işçi bayramı Ve elbette ki, sevgilim, elbet,
dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle
işçi tulumuyla
bu güzelim memlekette hürriyet... Nazım Hikmet
#yaşasın1mayısbijiyekgulan
@asilhaneken @hamzaoglu_emre Bizi havaya sokan Emirhan,Nazım,Alper ve Akman seviyorum sizi 🤙🏼 #redbullreign 🔝🏀 @asilhaneken @hamzaoglu_emre Bizi havaya sokan Emirhan,Nazım,Alper ve Akman seviyorum sizi 😅🤙🏼 #redbullreign
Umarım Nazım Hikmet’in dediği gibi güzel günler görürüz çocuklar, motorları maviliklere süreceğimiz ...
Media Removed
Umarım Nazım Hikmet’in dediği gibi güzel günler görürüz çocuklar, motorları maviliklere süreceğimiz güzel günler görürüz güneşli günler... Annelerin gözünden sakındığı ağzı süt kokan çocuklarımıza güzel günler gösterebiliriz . Eylül’ü, Leyla’yı ve nice çocuklarımızı koruyamadık ... Umarım Nazım Hikmet’in dediği gibi güzel günler görürüz çocuklar, motorları maviliklere süreceğimiz güzel günler görürüz güneşli günler... Annelerin gözünden sakındığı ağzı süt kokan çocuklarımıza güzel günler gösterebiliriz . Eylül’ü, Leyla’yı ve nice çocuklarımızı koruyamadık ama belki bir umut sizleri koruyabiliriz... 😔
Read more
Ve birgün ekler Nazım Hikmet mektubunun sonuna; Herkese selam, sana hasret... Düzeltir Nazım; ...
Media Removed
Ve birgün ekler Nazım Hikmet mektubunun sonuna; Herkese selam, sana hasret... Düzeltir Nazım; “Sana da selam, bence şimdi sende herkes gibisin...” #nazimhikmet #herkesgibisin at Istanbul, Turkey Ve birgün ekler Nazım Hikmet mektubunun sonuna; Herkese selam, sana hasret... Düzeltir Nazım; “Sana da selam, bence şimdi sende herkes gibisin...” #nazimhikmet #herkesgibisin at Istanbul, Turkey

"Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey." demiş Nazım Hikmet. Şiir ve şarap ikilisi gibi anılmak istediğin ...
Media Removed
"Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey." demiş Nazım Hikmet. Şiir ve şarap ikilisi gibi anılmak istediğin kişiyle bu akşam şarap içmeye ne dersin? En mutlu anları yaşamak için Zerya :) #zerya #sarap #besiktas #wine #nazımhikmet "Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey." demiş Nazım Hikmet. Şiir ve şarap ikilisi gibi anılmak istediğin kişiyle bu akşam şarap içmeye ne dersin? En mutlu anları yaşamak için Zerya :) #zerya #sarap #besiktas #wine #nazımhikmet
İyi geceler! “Yüce Allah’ım, biliyorum ki sen beni mükemmel ve kendine benzer şekilde yarattın. ...
Media Removed
İyi geceler! “Yüce Allah’ım, biliyorum ki sen beni mükemmel ve kendine benzer şekilde yarattın. Yüce Allah’ım ve sevgili Başmelek Rafael fiziksel bedenimde bu sağlığı bilmeme ve tecrübe etmeme lütfen yardım edin. HASTALIK VE AĞRI İLİZYONUNU OLUŞTURAN TÜM DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARI ... İyi geceler!
“Yüce Allah’ım, biliyorum ki sen beni mükemmel ve kendine benzer şekilde yarattın. Yüce Allah’ım ve sevgili Başmelek Rafael fiziksel bedenimde bu sağlığı bilmeme ve tecrübe etmeme lütfen yardım edin. HASTALIK VE AĞRI İLİZYONUNU OLUŞTURAN TÜM DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARI ŞİMDİ BIRAKMAYA NİYET EDİYORUM. Biliyorum ki Allah’ım sen her yerde hazır ve nazırsın; sen vücudumdaki her hücrede mevcutsun. Sevgini fiziksel vücudumda hissetmeme lütfen yardım et ki beni şu anda kollarında titizlikle koruduğunu bilebiliyim. Amin.” Şifa olsun.
Işık Sarsın Sizi. Ve öyle de oldu.
Sevgiyle...
.
.
.
#iyigeceler #mutluluk #sevgi #isiksarsinsizii #bollukdestesi #bollukbilinci #hayatiniziiyilestirin #healyourlife #louishay #love #abundance #bereket #şükürlerolsun #huzur #dua #şükür #güven #şükürsebeplerim #trust #hooponopono #gününsözü #gununfotografi #sevgi #kosulsuzsevgi #healyourlife
Read more
 #Repost @fazilsay (@get_repost) ・・・ Sevgili soprano arkadaşımız Ceren Aydın , Nazım Hikmet ...
Media Removed
#Repost @fazilsay (@get_repost) ・・・ Sevgili soprano arkadaşımız Ceren Aydın , Nazım Hikmet Korosu sanatçılarından, uluslararası SİEMENS şan yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Kendisini içtenlikle kutluyor, kariyerinde daima başarılar diliyorum. 65 kişilik Nazım Hikmet ... #Repost @fazilsay (@get_repost)
・・・
Sevgili soprano arkadaşımız Ceren Aydın , Nazım Hikmet Korosu sanatçılarından, uluslararası SİEMENS şan yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Kendisini içtenlikle kutluyor, kariyerinde daima başarılar diliyorum. 65 kişilik Nazım Hikmet Korpsunu iki yıl önce kurduk ve ülkemizin en iyi genç seslerini elimizden geldiğince koroya aldık. İlk kayıdımız Nazım Oratoryosu CD ve DVD olarak bir ay içinde çıkıyor. @maestroyazici @cerenaydinakkoc
Read more
“Kulturou nazývám veškeré pěstování. A pěstování není než ustavičná 'kritika' záhonu, plení ...
Media Removed
“Kulturou nazývám veškeré pěstování. A pěstování není než ustavičná 'kritika' záhonu, plení plevele s vidinou vypěstěných hodnot. Ovšem umění je povinno z takové kulturní zahrádky unikat za plot, mimo kritéria, okusit hrůzu z divočiny, živlů, z původního chaosu.” – Vladimír Kokolia - - #inspirace ... “Kulturou nazývám veškeré pěstování. A pěstování není než ustavičná 'kritika' záhonu, plení plevele s vidinou vypěstěných hodnot. Ovšem umění je povinno z takové kulturní zahrádky unikat za plot, mimo kritéria, okusit hrůzu z divočiny, živlů, z původního chaosu.” – Vladimír Kokolia
-
-
#inspirace #skicak
#artquote #artquotes #citat #cesky   #texty #art_collective #artist #artist_sharing #artlife #artsanity #peoplescreatives #theartshed #barvy   #colorplay #colors #dscolor #czechart #artworks #graphics #abstractart #umelec #umeni   #tvorba #sketchbook #sketch✏ #painter #painting #malovani
Read more
Cem Karaca 'nın bir şarkısı var , hani Nazım Hikmet'in şiiri , Gülhane parkında , saklanmak için ...
Media Removed
Cem Karaca 'nın bir şarkısı var , hani Nazım Hikmet'in şiiri , Gülhane parkında , saklanmak için çıktığı , Ceviz ağacında yazdığı . İşte bu şarkının youtube da videosunun altında şöyle bir yorum gördüm , ' beğenmeyen fındık ağaçları ' diye , sonra da ona verilen cevapları gördüm , ' beğenmeyen ... Cem Karaca 'nın bir şarkısı var , hani Nazım Hikmet'in şiiri , Gülhane parkında , saklanmak için çıktığı , Ceviz ağacında yazdığı . İşte bu şarkının youtube da videosunun altında şöyle bir yorum gördüm , ' beğenmeyen fındık ağaçları ' diye , sonra da ona verilen cevapları gördüm , ' beğenmeyen ülkücü ' diye . Ne diyeyim bilemedim , sanat ve sanatçıya halen daha sağ sol şeklinde yaklaşılması çok üzücü . Bu ayrımcılık eğer ki bu çağda halen devam ediyorsa , ilerleyemeyiz . Sadece bilim konusunda gelişiyoruz , sanat olmadan , edebiyat olmadan hiçbir millet ilerleyemez !
Read more
Muş’ta bulunan rehabilitasyon merkezimizin öğrencileri için yollanan hediyeler öğrencilerimize ...
Media Removed
Muş’ta bulunan rehabilitasyon merkezimizin öğrencileri için yollanan hediyeler öğrencilerimize ulaştı ve dağıtımlar devam ediyor️Destekleri için Cem Akıncı,Özge Ekşi,Kader Ülkü,Fatma Çimşir,Ayşen Özel Güven ,Nurşen Erilli ,Tülin Gürel,Gamze Lüleci,Baki Çadırcı, Solmaz-Serdar ... Muş’ta bulunan rehabilitasyon merkezimizin öğrencileri için yollanan hediyeler öğrencilerimize ulaştı ve dağıtımlar devam ediyor☺️Destekleri için Cem Akıncı,Özge Ekşi,Kader Ülkü,Fatma Çimşir,Ayşen Özel Güven ,Nurşen Erilli ,Tülin Gürel,Gamze Lüleci,Baki Çadırcı, Solmaz-Serdar Akan, Rasim Akan, Semih Nazım Us, Yaprak Üner, İrfan Çetinok, Özlem Çadırcı, Gülseren Kahraman, Züleyha Gök,Cem Akıncı,Nur Yıldız,H.Sena Şenlik,Neslihan Teşneli,Rabi Aydın,Pınar Çetin,Nihan Erdil,Buket Köksal Oruç,Güldem Günday,Gökçay Aslan,Arzu İleri,Sevinç Çakmak,Ebru Yıldız,Emine Kutluhan,Özge Beyoğlu,Emriye Hanım,İlkay Kayserilioğlu,Kader Ülkü,Zafer Alkan,Rehşan Şeker,Zeliha Yıldırım,Kadriye Ferhatoğlu,Özlem Hanım,Özge Ekşi,Züleyha Gök’e çok teşekkürler ☺️🙏🏾🙏🏾
Read more
Hayatımda olduğunuz,doğum günümde yalnız bırakmadığınız ve süprizlerinizle beni mutlu ettiğiniz ...
Media Removed
Hayatımda olduğunuz,doğum günümde yalnız bırakmadığınız ve süprizlerinizle beni mutlu ettiğiniz için teşekkürler iyiki varsınız sizleri seviyorum(bir kısım nazımı @esinsenyuz çekti) @ahmetcitakk seninle fotoğrafımız olmadığı için çok üzgünüm ama biz bunu telefi ederiz. Birde ... Hayatımda olduğunuz,doğum günümde yalnız bırakmadığınız ve süprizlerinizle beni mutlu ettiğiniz için teşekkürler iyiki varsınız sizleri seviyorum(bir kısım nazımı @esinsenyuz çekti😉) @ahmetcitakk seninle fotoğrafımız olmadığı için çok üzgünüm ama biz bunu telefi ederiz. Birde yanımda olamayıp olmayı çok isteyenleri tek tek yazamadım ama sizlerde iyiki varsınız hepinizi kocaman öpüyorummm😘😘😘
Read more
Gelin adayımız Naz hanım için hazırlanmıştır 2 cm taban yüksekliğine sahip Krem papatya tasarımlı ...
Media Removed
Gelin adayımız Naz hanım için hazırlanmıştır 2 cm taban yüksekliğine sahip Krem papatya tasarımlı spor ayakkabısı 36-37-38-39-40-41-42-43 numaraları mevcuttur Kalıp standart ve aşırı rahattır Bağcık fiyonk renk seçenekleri kişiye özel hazırlanır (TASARIM %100 EL YAPIMIDIR ) kucak ... Gelin adayımız Naz hanım için hazırlanmıştır 2 cm taban yüksekliğine sahip Krem papatya tasarımlı spor ayakkabısı 36-37-38-39-40-41-42-43 numaraları mevcuttur Kalıp standart ve aşırı rahattır Bağcık fiyonk renk seçenekleri kişiye özel hazırlanır (TASARIM %100 EL YAPIMIDIR ) kucak dolusu selamlar 🙏💁💕💕😍👠Dünya’nın 28 ülkesine ve Avrupa Amerika’ya Kargo hızlı gönderim sipariş sonrası 2. Gün teslimat yapılmakta👌🏻Daha fazlası için Dm'den veya Whatsaap 0532.594.60.15 iletişime geçebilirsiniz Üsküdar kapalı çarşı zemin kat No :49-50 Üsküdar Butiğimizde prova yapabilirsiniz Türkiyenin her yerine kargo kapıda nakit veya Kredi 💳 ile ödeme imkanı veya online alışveriş 3-6-9 Taksit seçenekleri ürünlerimizin tamamı kendi imalatımız ve faturalıdır #gelinlik #gelinlikmodelleri #ayakkabi #ayakkabimodelleri #gelinayakkabisi #gelinayakkabilari #gelinayakkabilarim #tasligelinayakkabisi #sporayakkabi #taslisporayakkabi #nişan #kina #düğün #topukluayakkabi #weddingdress #wedding #weddinghair #weddingphotography #shoes #bridal #melloshoes #almanya #hollanda #fransa #fransa #tasliayakkabi #avusturya #gelinsaçi #gelinlikhollanda #gelinlikalmanya #avusturya
Read more
Hep aslan burcu bi sevgilim olsun istemiştim, aslan gibi bir kocam oldu 🦁 Zor zaman dostum, can parçamın ...
Media Removed
Hep aslan burcu bi sevgilim olsun istemiştim, aslan gibi bir kocam oldu 🦁 Zor zaman dostum, can parçamın babası iyi ki doğdun 🏼 Sen olmasan nazım niyazım kime geçer, bu günlerde naapardım İyiki varsın 🏼 Kiminle sudan sebeplerle olay yaratıp stres atardım ( Kapı kollarına elbise askısı ... Hep aslan burcu bi sevgilim olsun istemiştim, aslan gibi bir kocam oldu 🦁 Zor zaman dostum, can parçamın babası iyi ki doğdun 🙏🏼 Sen olmasan nazım niyazım kime geçer, bu günlerde naapardım 😔 İyiki varsın 👍🏼 Kiminle sudan sebeplerle olay yaratıp stres atardım ( Kapı kollarına elbise askısı asma + lambaları gereksizse cidden kapat 😠 ) Ne bu sürtüşmelerimiz bitsin istiyorum ne de sevdamız. Ömür bu, zaten istemesekte geçecek gönlümüz bari geçmesin... Hep yaşımız 1️⃣9️⃣ kıvamında Ve o gençlikteki dirilikle, DELİ ötesi sevelim bir birimizi ❤️ Allah sana bol sağlık ve en çok huzur versin, ben senden razıyım 🙏🏼 Dilerim sende öylesindir 🙌🏼 Doğum günün kutlu olsun can kocam 💙
Read more
“yazılarım otuz kırk dilde basılır Türkiye’mde Türkçemle yasak kansere yakalanmadım daha ...
Media Removed
“yazılarım otuz kırk dilde basılır Türkiye’mde Türkçemle yasak kansere yakalanmadım daha yakalanmam da şart değil başbakan filân olacağım yok meraklısı da değilim bu işin bir de harbe girmedim sığınaklara da inmedim gece yarıları yollara da düşmedim pike yapan uçakların ... “yazılarım otuz kırk dilde basılır
Türkiye’mde Türkçemle yasak
kansere yakalanmadım daha
yakalanmam da şart değil
başbakan filân olacağım yok
meraklısı da değilim bu işin
bir de harbe girmedim
sığınaklara da inmedim gece yarıları
yollara da düşmedim pike yapan uçakların altında
ama sevdalandım altmışıma yakın
sözün kısası yoldaşlar
bugün Berlin’de kederden gebermekte olsam da insanca yaşadım diyebilirim
ve daha ne kadar yaşarım
kim bilir.” 11 Eylül 1961 / Doğu Berlin.


Prag’da Slavia Cafe de sürgün zamanında yazmış Nazım Hikmet Ran otobiyografisini. Bu güzel şehirde anlatılacak çok şey var ama bizde iz bırakmış bence iki başlık var. Nazim Hikmet Ran ve Vecihi Hürkuş. Türkiye’de yaptıkları yasaklanınca. Trenle Prag’a giden ve uçağıyla Türkiye’ye dönen bence en ilginç Türk’lerden biri Vecihi. Hikaye kısmında anlatacağım Vecihi’yi bakalim ne kadar şaşıracaksınız ✈️


#vecihihurkus #prag #czechia #praha #nazimhikmet
Read more
#Repost @hobi_sanat_merkezi with @get_repost ・・・ ÇOCUK BALE GÖSTERİSİ >>> 5 Haziran Salı akşamı Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlediğimiz dans şölenimizde başta o güzel gösterileri için tüm kıymetli minik öğrencilerimize, değerli eğitmenleri Pelin Gülten'e ve Eren ... #Repost @hobi_sanat_merkezi with @get_repost
・・・
ÇOCUK BALE GÖSTERİSİ >>> 5 Haziran Salı akşamı Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlediğimiz dans şölenimizde başta o güzel gösterileri için tüm kıymetli minik öğrencilerimize, değerli eğitmenleri Pelin Gülten'e ve Eren Kutlu'ya bizleri yalnız bırakmayan kıymetli dostlarımıza ve tabiki bizleri onurlandıran velilerimize ve tüm izleyicilerimize çok teşekkür ederiz.
Yaz döneminde 3 - 6 Yaş Çocuk Bale çalışmalarımıza katılmak isteyen çocuklar için; Her Pazar saat 11:00 - 12:00 arası düzenlenen eğitimimizle ilgili detaylı bilgi ve ön kayıt için: Murat Keskin 📞 0533 613 26 73
Çocuklar için ilk ders deneme dersidir.
HSM Salon Adresi: Atatürk Bulvarı, No:61 (Kızılay Mine Mağazası'nın Sıhhiye yönünde iki bina yanı, Ordu Evi Karşısı) ANKARA

Youtube Video Linki: https://youtu.be/c82N7OJ08pc
Read more
-Taraftar Olmak- Her koşulda takımını destekleyen aynı zamanda rakip takımı ve taraftarını düşman ...
Media Removed
-Taraftar Olmak- Her koşulda takımını destekleyen aynı zamanda rakip takımı ve taraftarını düşman olarak görmeyen,kendine duyduğu saygıyı rakibinede gösteren kişidir taraftar. -Fanatik Olmak- Bir kimseye veya bir şeye aşırı düşkünlük ve tutkuyla bağlı olan (kimse), mutaassıp, ... -Taraftar Olmak- Her koşulda takımını destekleyen aynı zamanda rakip takımı ve taraftarını düşman olarak görmeyen,kendine duyduğu saygıyı rakibinede gösteren kişidir taraftar. -Fanatik Olmak- Bir kimseye veya bir şeye aşırı düşkünlük ve tutkuyla bağlı olan (kimse), mutaassıp, bağnaz kişilerdir. Şu anda yaşadığımız toplumsal bilinç bizi seçim yaparken taraftar olmaya götürebiliyor, kendimizi bulamayıp kaybettiğimiz durumlarda ise fanatik olmaya başlanılıyor. Yaşam bizleri, her ne kadar iyi ve kötüler üzerine kurulu bir düzen içinde ayrım yapmaya zorlasada, mutlak bilinç ile seçim yaparken yargıyı, fanatikliği, taraftar olma bilincini eylemin dışında tutup, kendisi, ailesi, çevresi ve hatta bütün insanlık için objektif davranarak hayırlı olanın seçilmesi için harekete geçmelidir. Eğer kendini bu şartlarda özgürleştiremez ise kişi kendini esir ettiği takım, kişi yada kuruluşların esiri olarak kontrol edilirken bulacaktır. Her an kendimiz, çevremiz, ülkemiz ve dünyamız için en hayırlı olan bütünlüğün ve Yaratıcının Sevgisinin gerçekleşip iradesinin gelmesi için dualarımızı🙏👼🙏 sunalım ve öyle de olduğunun bilincine varalım... 🙏C.A.K. #seçim #sağlıklıseçim #mutluluk #huzur #barış #dünyabarışı #özgürlük #ifadeözgürlüğü #yaşam #Yaratıcı
Read more
ADANA’ya geliyoruz! Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, ...
Media Removed
ADANA’ya geliyoruz! Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, duymayanlara duyursun! 10 Nisan Salı Saat:20.00, ADANA, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde oynuyoruz. #MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS ... ADANA’ya geliyoruz!
Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın!
Duyanlar, duymayanlara duyursun!
10 Nisan Salı Saat:20.00, ADANA, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde oynuyoruz.
#MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti

DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS
Bir vahşet anlatısı…
Bir örümcek, bir sinek, bir fare, bir köpek, bir gardiyan ve bir mahkûm tek vücutta dile geliyorlar. Aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık dışı bir vahşeti anlatıyorlar.
Oyun metni “Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi” ile ilgili yazılmış anı, araştırma, belgesel çalışması ve görüşmeler kaynak alınarak yazılmış kurmaca bir metindir. Oyun, reji ve oyunculuk denemeleri, sade dekoru, ışığı ve konusuyla seyirci üzerinde çok sert bir etki yaratıyor.
Nivîskar/Yazan: Mîrza Metîn -
Derhêner/Yöneten:Berfîn Zenderlîoğlu
Lîstikvan/Oynayan: Mîrza Metîn
Sêwirînerê Dikê/Sahne Tasarım: Metîn Çelik
Sêwirînerê Ronahiyê/Işık Tasarım: Alev Topal
Mûzîk: Nizamettin Ariç / Wêneyên Xewnan
Vîdeo: Pia Rönicke & Zeynel Abidin Kızılyaprak
Asîstan: Adar Baran Değer, Alan Ciwan, Sevgi Turan
İngilizce üst yazı çeviri:Ece Dizdar
Wergera jor nivîs ê/Türkçe üst yazı çevirisi: Nazê Yerlikaya
Efekt: Alan Ciwan, Adar Baran Değer
Wêne/Fotoğraf: Nazım Serhat Fırat
1 Perde, 60 dk. / Kürtçe. Oyunda Türkçe ve İngilizce üst yazı kullanılmaktadır.

Xelat/Ödül:
2011 NTVmsnbc yılın en iyileri seçkisinde “yılın en iyi 5 oyunu” arasına seçildi.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri “yılın erkek oyuncusu” ödülü.
2012 XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri “en iyi tek kişilik prodüksiyon” ödülü.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri yılın yapımı, yılın yönetmeni, yılın oyuncusu, yılın ışık tasarımı adayı.
2012 Hürriyet gazetesi seçkisinde “yılın en iyi on perfornansı” arasına seçildi.
2012 Tiyatronline “yılın en iyi tiyatro fotoğrafı” ödülü
Read more
Herkese selam! Nasılsınız? Benim pek iyi olduğum söylenemez ama iyi olmaya çalışıyorum işte. ...
Media Removed
Herkese selam! Nasılsınız? Benim pek iyi olduğum söylenemez ama iyi olmaya çalışıyorum işte. Gerek ülkemizdeki olaylardan dolayı, gerekse şu son 2 hafta içerisinde 2 tane yakınımı kaybetmiş olmamdan dolayı. Her neyse, ölenle ölünmüyor napalım🙁 Durum böyle olunca haliyle ne kitap ... Herkese selam! Nasılsınız? Benim pek iyi olduğum söylenemez ama iyi olmaya çalışıyorum işte. Gerek ülkemizdeki olaylardan dolayı, gerekse şu son 2 hafta içerisinde 2 tane yakınımı kaybetmiş olmamdan dolayı. Her neyse, ölenle ölünmüyor napalım🙁
Durum böyle olunca haliyle ne kitap okuyabildim, ne de buralarda bir şeyler paylaşabildim. Aynı anda 2 dergi ve 1 kitap okuduğum için uzun bir okuyamama dönemi içerisindeydim. Ama bugün dergilerden birisini bitirdim ve yorumuyla karşınızdayım. Artık kitap ve dergileri aynı anda değil de teker teker okuyacağım çünkü baya bi zamandır hiç bir şeyler okuma isteğim gelmedi😅


Kafkaokur'un bu ayki sayısında kapağında da görmüş olduğunuz İranlı şair Füruğ Ferruhzad'ın hayatı, günlük yaşantısı, eserleri ve eserleri hakkındaki düşünceler yer alıyor.
Füruğ Ferruhzad hakkındaki yazıyı yazan Feyza Altun, Füruğ hakkında 'efkarını sevdiğim kadın' demiş, ne de güzel demiş!❤️
Kendini şiirlerine ve biricik oğluna adayan bir kadının içsel güzelliği tüm dergi boyunca sayfalara yansıtılmış😍


Dergi boyunca en sevdiğim yazılar ise;
-Servan Altıkanat'tan "Hayat, çocuklarla güzelleşen bir bahçe...",
-Oğuz Aslan'dan "Sevince Güzel Sevenlerdeniz" şiiri,
-Kaan Murat Yanık'tan "Bitmemesi İçin Ara Verdiğimiz Kitaplara Benzeseydi Ya Her Şey" adlı yazı,
-Elif İşçi'den "Yarım" isimli şiir,
- ve Gökhan Coşkun'dan "Aksan" adlı yazı oldu💟


Ayrıca dergi içerisinde verilen Füruğ posteri ve Nazım Hikmet kitap ayracının güzelliği beni benden aldı💕

İlk defa bir dergi yorumunu bu kadar uzun ve detaylı yaptım, tuhaf hissettim bilmiyorum umarım beğenirsiniz😁

#füruğferruhzad #kafkaokur #nazımhikmet @kafkaokurdergi
Read more
Bê Şano Nemînin... #Disko5Nolu için son yerler! 7 sezondur izlememiş olanlara duyurulur! 13 ...
Media Removed
Bê Şano Nemînin... #Disko5Nolu için son yerler! 7 sezondur izlememiş olanlara duyurulur! 13 Nisan Cuma, S:20.30, İstanbul -Kumbaracı50 Sahnesi @kumbaraci50 - #MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS Bir vahşet anlatısı… Bir örümcek, ... Bê Şano Nemînin...
#Disko5Nolu için son yerler!
7 sezondur izlememiş olanlara duyurulur!
13 Nisan Cuma, S:20.30, İstanbul -Kumbaracı50 Sahnesi @kumbaraci50 -
#MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti

DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS
Bir vahşet anlatısı…
Bir örümcek, bir sinek, bir fare, bir köpek, bir gardiyan ve bir mahkûm tek vücutta dile geliyorlar. Aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık dışı bir vahşeti anlatıyorlar.
Oyun metni “Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi” ile ilgili yazılmış anı, araştırma, belgesel çalışması ve görüşmeler kaynak alınarak yazılmış kurmaca bir metindir. Oyun, reji ve oyunculuk denemeleri, sade dekoru, ışığı ve konusuyla seyirci üzerinde çok sert bir etki yaratıyor.
Nivîskar/Yazan: Mîrza Metîn -
Derhêner/Yöneten:Berfîn Zenderlîoğlu
Lîstikvan/Oynayan: Mîrza Metîn
Sêwirînerê Dikê/Sahne Tasarım: Metîn Çelik
Sêwirînerê Ronahiyê/Işık Tasarım: Alev Topal
Mûzîk: Nizamettin Ariç / Wêneyên Xewnan
Vîdeo: Pia Rönicke & Zeynel Abidin Kızılyaprak
Asîstan: Adar Baran Değer, Alan Ciwan, Sevgi Turan
İngilizce üst yazı çeviri:Ece Dizdar
Wergera jor nivîs ê/Türkçe üst yazı çevirisi: Nazê Yerlikaya
Efekt: Alan Ciwan, Adar Baran Değer
Wêne/Fotoğraf: Nazım Serhat Fırat
1 Perde, 60 dk. / Kürtçe. Oyunda Türkçe ve İngilizce üst yazı kullanılmaktadır.

Xelat/Ödül:
2011 NTVmsnbc yılın en iyileri seçkisinde “yılın en iyi 5 oyunu” arasına seçildi.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri “yılın erkek oyuncusu” ödülü.
2012 XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri “en iyi tek kişilik prodüksiyon” ödülü.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri yılın yapımı, yılın yönetmeni, yılın oyuncusu, yılın ışık tasarımı adayı.
2012 Hürriyet gazetesi seçkisinde “yılın en iyi on perfornansı” arasına seçildi.
2012 Tiyatronline “yılın en iyi tiyatro fotoğrafı” ödülü
Read more
Mersin’e geliyoruz! Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, ...
Media Removed
Mersin’e geliyoruz! Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, duymayanlara duyursun! 9 Nisan Ptesi Saat:20.00, MERSİN- Yenişehir -AKM- #MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS Bir vahşet anlatısı… Bir ... Mersin’e geliyoruz!
Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın!
Duyanlar, duymayanlara duyursun!
9 Nisan Ptesi Saat:20.00, MERSİN- Yenişehir -AKM-
#MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti

DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS
Bir vahşet anlatısı…
Bir örümcek, bir sinek, bir fare, bir köpek, bir gardiyan ve bir mahkûm tek vücutta dile geliyorlar. Aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık dışı bir vahşeti anlatıyorlar.
Oyun metni “Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi” ile ilgili yazılmış anı, araştırma, belgesel çalışması ve görüşmeler kaynak alınarak yazılmış kurmaca bir metindir. Oyun, reji ve oyunculuk denemeleri, sade dekoru, ışığı ve konusuyla seyirci üzerinde çok sert bir etki yaratıyor.
Nivîskar/Yazan: Mîrza Metîn -
Derhêner/Yöneten:Berfîn Zenderlîoğlu
Lîstikvan/Oynayan: Mîrza Metîn
Sêwirînerê Dikê/Sahne Tasarım: Metîn Çelik
Sêwirînerê Ronahiyê/Işık Tasarım: Alev Topal
Mûzîk: Nizamettin Ariç / Wêneyên Xewnan
Vîdeo: Pia Rönicke & Zeynel Abidin Kızılyaprak
Asîstan: Adar Baran Değer, Alan Ciwan, Sevgi Turan
İngilizce üst yazı çeviri:Ece Dizdar
Wergera jor nivîs ê/Türkçe üst yazı çevirisi: Nazê Yerlikaya
Efekt: Alan Ciwan, Adar Baran Değer
Wêne/Fotoğraf: Nazım Serhat Fırat
1 Perde, 60 dk. / Kürtçe. Oyunda Türkçe ve İngilizce üst yazı kullanılmaktadır.

Xelat/Ödül:
2011 NTVmsnbc yılın en iyileri seçkisinde “yılın en iyi 5 oyunu” arasına seçildi.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri “yılın erkek oyuncusu” ödülü.
2012 XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri “en iyi tek kişilik prodüksiyon” ödülü.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri yılın yapımı, yılın yönetmeni, yılın oyuncusu, yılın ışık tasarımı adayı.
2012 Hürriyet gazetesi seçkisinde “yılın en iyi on perfornansı” arasına seçildi.
2012 Tiyatronline “yılın en iyi tiyatro fotoğrafı” ödülü
Read more
Bê Şano Nemînin... Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, ...
Media Removed
Bê Şano Nemînin... Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın! Duyanlar, duymayanlara iletebilirse çok güzel olur... 7 sezondur izlememiş olanlara duyurulur... 9 Nisan Ptesi, Mersin- Yenişehir -AKM- 10 Nisan Salı, Adana- Yaşar Kemal Kültür Merkezi- 13 ... Bê Şano Nemînin...
Şermola Performans #Disko5Nolu ile turneye çıkıyor, kaçırmayın!
Duyanlar, duymayanlara iletebilirse çok güzel olur...
7 sezondur izlememiş olanlara duyurulur...
9 Nisan Ptesi, Mersin- Yenişehir -AKM-
10 Nisan Salı, Adana- Yaşar Kemal Kültür Merkezi-
13 Nisan Cuma, İstanbul -Kumbaracı50-
#MirzaMetin yazdı, #BerfinZenderlioğlu yönetti

DÎSKO 5NO’LU \ ŞERMOLA PERFORMANS
Bir vahşet anlatısı…
Bir örümcek, bir sinek, bir fare, bir köpek, bir gardiyan ve bir mahkûm tek vücutta dile geliyorlar. Aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık dışı bir vahşeti anlatıyorlar.
Oyun metni “Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi” ile ilgili yazılmış anı, araştırma, belgesel çalışması ve görüşmeler kaynak alınarak yazılmış kurmaca bir metindir. Oyun, reji ve oyunculuk denemeleri, sade dekoru, ışığı ve konusuyla seyirci üzerinde çok sert bir etki yaratıyor.
Nivîskar/Yazan: Mîrza Metîn -
Derhêner/Yöneten:Berfîn Zenderlîoğlu
Lîstikvan/Oynayan: Mîrza Metîn
Sêwirînerê Dikê/Sahne Tasarım: Metîn Çelik
Sêwirînerê Ronahiyê/Işık Tasarım: Alev Topal
Mûzîk: Nizamettin Ariç / Wêneyên Xewnan
Vîdeo: Pia Rönicke & Zeynel Abidin Kızılyaprak
Asîstan: Adar Baran Değer, Alan Ciwan, Sevgi Turan
İngilizce üst yazı çeviri:Ece Dizdar
Wergera jor nivîs ê/Türkçe üst yazı çevirisi: Nazê Yerlikaya
Efekt: Alan Ciwan, Adar Baran Değer
Wêne/Fotoğraf: Nazım Serhat Fırat
1 Perde, 60 dk. / Kürtçe. Oyunda Türkçe ve İngilizce üst yazı kullanılmaktadır.

Xelat/Ödül:
2011 NTVmsnbc yılın en iyileri seçkisinde “yılın en iyi 5 oyunu” arasına seçildi.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri “yılın erkek oyuncusu” ödülü.
2012 XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri “en iyi tek kişilik prodüksiyon” ödülü.
2012 TiyatroTiyatro Dergisi Ödülleri yılın yapımı, yılın yönetmeni, yılın oyuncusu, yılın ışık tasarımı adayı.
2012 Hürriyet gazetesi seçkisinde “yılın en iyi on perfornansı” arasına seçildi.
2012 Tiyatronline “yılın en iyi tiyatro fotoğrafı” ödülü
Read more
Yaşamının son zamanlarında Moskova da tedavi görüyor Nazım Hikmet, kalbi rahatsız, sağlık durumu iyi değil. Mevsimlerden kış, doktorlar sıkı bir şekilde tembih etmişler, sakın dışarı çıkma, sakın soğuğa maruz kalma, fazla da hareket etme, burada dur. Nazım, o zamanlar Vera’ya aşık. Bir ... Yaşamının son zamanlarında Moskova da tedavi görüyor Nazım Hikmet, kalbi rahatsız, sağlık durumu iyi değil. Mevsimlerden kış, doktorlar sıkı bir şekilde tembih etmişler, sakın dışarı çıkma, sakın soğuğa maruz kalma, fazla da hareket etme, burada dur.

Nazım, o zamanlar Vera’ya aşık.

Bir gece pijamalarının üstüne paltosunu alıyor, gecenin ayazında sokağa çıkıyor ve koşar adımlarla doğru Vera’nın evine.. Gidiyor sevdiği kadının yanına, ve 3 ay sonra orada can veriyor.

Nazım Hikmet, Vera’nın yanında kaldığı sıralarda o son şiirini kaleme alıyor.

Gelsene dedi bana
Kalsana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana

Geldim
Kaldım
Güldüm
Öldüm.. Nazım Hikmet Ran.
.
Model: @mr.yilmaz______ .
.
Müzik:Avuçlarımda hala sıcaklığın
Read more
Dayan kitap ile Dayan iş ile. Tırnak ile, diş ile, Umut ile, sevda ile, düş ile Dayan rüsva etme beni. İyi ki ; doğdun lirizm - Ahmed arif Toplumcu gerçekçi şair olan Ahmed Arif türk edebiyatındaki yerini kendine has lirizmi ve kendi coğrafyasını tanımlayan sözcüklerle okurda kendine ... Dayan kitap ile
Dayan iş ile. Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.
İyi ki ; doğdun lirizm - Ahmed arif

Toplumcu gerçekçi şair olan Ahmed Arif türk edebiyatındaki yerini kendine has lirizmi ve kendi coğrafyasını tanımlayan sözcüklerle okurda kendine ait bir tat bırakmayı başarmıştır. Yalnızca bir kitap çıkartmasına rağmen türkiyenin en çok satan kitapları arasına girmiştir.
Türkiyenin , Türkçeyi en iyi kullanan şairlerinden olduğu kendine benzeyen şairlerin pekte fazla olmamasıyla belli etmektedir. Genelde ezilen insanları, ezilenlerin kardeşliği ve ezenleri(puşt,hayın vs.) pekte alışılmamış bir dille anlatmıştır.
Şiirlerindeki türkü tadı , dizeler halinde bile adeta bir saz eşliğinde ağıtlara eşlik eden bir ezgi ile sunuluyormuş hissi vermektedir. Ahmet kaya, cem karaca,edip akbayram, fikret kızılok,zülfü livaneli gibi sanatçı ve şarkıcılar tarafından düzenlenip ,söylenmiştir. Benimsediği şairlerin başında yine kendisi gibi toplumcu gerçekçi şair olan nazım hikmeti
"Bir nazım sarhoşuyum, ezbere canımı verebilirim" sözleriyle belirtmiştir. Kendisini ise ;Ben büyük değilim. Halkımın sıradan, gariban bir ozanıyım. Lütfen bunu belirt. Buna inanıyor ve onurunu duyuyorum. Bazı adamlar " son elli yılın en iyi kitabını ben yazdım " deselerde o muhteremin kendi iddiasıdır.Nazım Hikmeti'in memleketinde böyle laflar edilir mi ? Sözleriyle fazlasıyla anlatmıştır.
#ahmedarif #cemalsüreya #canyücel #edipcansever #şiirsokakta #şiir #kitap #şair #sabahattinali #edebiyat #yazar #özdemirasaf #attilailhan
Read more
Bunu daha evvel de anlatmıştım, yine zamanı gelmiş. Şu “iletişimsizlik” çağında bir bakıyorsun ...
Media Removed
Bunu daha evvel de anlatmıştım, yine zamanı gelmiş. Şu “iletişimsizlik” çağında bir bakıyorsun “aşık”, ertesi gün ne yaşamışsa hepsini siliyorsunuz ya, işte eskiden “aşk” öyle bir şey değilmiş. Bu yüzden eski fotoğrafları, eski filmleri, eski insanları daha çok seviyoruz, çünkü ... Bunu daha evvel de anlatmıştım, yine zamanı gelmiş.

Şu “iletişimsizlik” çağında bir bakıyorsun “aşık”, ertesi gün ne yaşamışsa hepsini siliyorsunuz ya, işte eskiden “aşk” öyle bir şey değilmiş. Bu yüzden eski fotoğrafları, eski filmleri, eski insanları daha çok seviyoruz, çünkü o zaman samimiyet vardı.
Şimdi sorgulama, sınama, güvenmeme, dünyayı dar etme var. Eskiden aşk yaşanırdı, şimdi aşka zemin hazırlanmaya çalışılıp her şey mahvediliyor.
İşte gerçek aşkın fotoğrafları ve hikayesi, gördüğünüz sanal aşklara benzemez.
Yaşamının son zamanlarında Moskova’da tedavi görüyor Nazım Hikmet, kalbi rahatsız, sağlık durumu iyi değil. Mevsimlerden kış, doktorlar sıkı bir şekilde tembih etmişler, sakın dışarı çıkma, sakın soğuğa maruz kalma, fazla da hareket etme, burada dur.

Nazım, o zamanlar Vera’ya aşık.

Bir gece pijamalarının üstüne paltosunu alıyor, gecenin ayazında sokağa çıkıyor ve koşar adımlarla doğru Vera’nın evine.. Gidiyor sevdiği kadının yanına ve 3 ay sonra orada can veriyor.

Nazım Hikmet, Vera’nın yanında kaldığı sıralarda o son şiirini kaleme alıyor.

Gelsene dedi bana
Kalsana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana

Geldim
Kaldım
Güldüm
Öldüm.. Yukarıdaki fotoğraf Vera'nın Nazım'a son bakışı... Birgün kahkahalarla fotoğraf çektirirken diğer gün... ve Vera'nın güzelliği…
#nazimhikmet #nâzımhikmet #veratulyakova
Read more
işte benim 15 yılım! her uzandığımda yakaladığım, her kötü günde yanımda bulduğum, en büyük kahkahaları ...
Media Removed
işte benim 15 yılım! her uzandığımda yakaladığım, her kötü günde yanımda bulduğum, en büyük kahkahaları paylaştığım, göz göze gelip ağlaştığım, kargada 50lik biram, nazım hikmette kekimle çayım, modada dondurmam, bahoda kır pidem, madridde vidanjörüm:) @travelalive, okulda kelim, ... işte benim 15 yılım! her uzandığımda yakaladığım, her kötü günde yanımda bulduğum, en büyük kahkahaları paylaştığım, göz göze gelip ağlaştığım, kargada 50lik biram, nazım hikmette kekimle çayım, modada dondurmam, bahoda kır pidem, madridde vidanjörüm:) @travelalive, okulda kelim, caddebostanda gıybetim, malum yerlerde suç ortağım, lise arkadaşım canım nazlım! @eliksark ‘ın başlattığı, @cizmecimerve ‘nin destek verdiği, akabinde gelen @gulbinhosrik atağıyla grubu etkisi altına altına alan ve iki gün evvel senin de katılımınla devam eden bu mürüvvet akımı, crazy son of a bitch stilinin son iki temsilcisi @_gokcekara_ ve beni biraz zor duruma düşürdü..... ama senin canın sağ olsun beee. en büyük mutluluklar hep sizin olsun bence zaten en çok sen hak ediyosun ❤️ @elurtetxuri
Read more
~~~~~~~~ <span class="emoji emoji1f3a8"></span> Abidin Dino'nun "Yùrùyùş" adlı tablosu... • • • • Abidin Dino’yu tanımlamak oldukça ...
Media Removed
~~~~~~~~ Abidin Dino'nun "Yùrùyùş" adlı tablosu... • • • • Abidin Dino’yu tanımlamak oldukça zordur.. Çok yònlù bir sanatçı; ressam, yazar, karikatùrist ve yònetmen.. Bu sıfatlarının arasına belki ~aşık~’ı da eklemek gerekir.. Çùnkù o, sanatı kadar eşine aşık bir adam.. Birlikte ... ~~~~~~~~
🎨 Abidin Dino'nun "Yùrùyùş" adlı tablosu...
Abidin Dino’yu tanımlamak oldukça zordur.. Çok yònlù bir sanatçı; ressam, yazar, karikatùrist ve yònetmen.. Bu sıfatlarının arasına belki ~aşık~’ı da eklemek gerekir.. Çùnkù o, sanatı kadar eşine aşık bir adam.. Birlikte mutlu geçen koca bir òmùr ve bu òmre sıģdırılmış yùzlerce eser, dostluk ve anılar var...
"Eller" var, ilk akla gelen eserlerinden; kimi narin, kimi bol nasırlı onlarca el.. Picasso’nun deyimiyle; en dùzgùn el ve parmak çizen iki kişiden biridir..
Mesela; Nazım var dostlardan.. Abidin Dino'ya yònelttiģi bir soru, Tùrk şiirinin en çarpıcı dizelerinden birini oluşturur..
"Sen mutluluģun resmini yapabilir misin?" diye soran bir dost Nazım..
Bu dize çok bilinir.. Oysa Nazım, Abidin Dino için çok dizeler yazmıştır..
*
Bu adamlar, Dino,
ellerinde ışık parçaları,
bu karanlıkta, Dino,
bu adamlar nereye gider?
*
Sen de, ben de, Dino,
onların arasındayız,
biz de, biz de, Dino,
gòrdùk açık maviyi.
*
Nazım Hikmet'n 13 Mayıs 1958 Paris'te yazdıģı bu harikulade şiirin adı;
"Abidin Dino'nun Yùrùyùş Adlı Tablosu Ùstùne Sòylenmiştir"..
Ve sonra, sonraaa Abidin'n bu soruya verdiģi cevap var.. Anıların birbirini kovaladıģı yıllar var.. Kısacası karşımızda harikulade bir insan var; çizdikleriyle, yazdıklarıyla, sòyledikleriyle kossskoca bir dùnya var..
@sanatvesanat8
~~~~~~~~
Read more
 #Repost @eebru.cemre (@get_repost) ・・・ <span class="emoji emoji25b6"></span>Nasıl anlatılır bu kitap gerçekten bilmiyorum. Çünkü ...
Media Removed
#Repost @eebru.cemre (@get_repost) ・・・ Nasıl anlatılır bu kitap gerçekten bilmiyorum. Çünkü ne yazsam az kalacak. Enis Rıza'nın fotoğrafları, Ercan Keşal'ın o fotoğrafları kendine has sıcak,içten uslûbu ile yorumlaması harikaydı. Kitap,geçmişi ve günümüzü de kapsayarak ... #Repost @eebru.cemre (@get_repost)
・・・
▶Nasıl anlatılır bu kitap gerçekten bilmiyorum.
Çünkü ne yazsam az kalacak.
Enis Rıza'nın fotoğrafları,
Ercan Keşal'ın o fotoğrafları kendine has sıcak,içten uslûbu ile yorumlaması harikaydı.
Kitap,geçmişi ve günümüzü de kapsayarak yarına devam eden toplumsal tarihimizin yüz yılını anlatıyor.
'
▶Çoğunu ilk kez gördüğüm fotoğrafların içinde âdeta kayboldum.Anlatılanları tekrar tekrar okuyup insanların yüzlerini tek tek inceledim.
Bazen Bulgaristan'dan sürgün edilen göçmenlerle aç,susuz günlerce yürüdüm,bazen Yaşar Kemal,Nazım Hikmet,Cemal Süreya ile dinlendim ✏💙
Başka bir gün Yılmaz Güney
filmi izledim 🎥
Filmi seyrederken Peri Gazozu'ndan da içmeyi ihmal etmedim 😌
Halk "kaybettiği sevgilisini" son kez uğurlarken de oradaydım
ATAMIZ'ı göz yaşlarıyla uğurladım sevgisini sonsuza dek kalbime kazıyarak..🙏❤
Başka bir gün
Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir ile birlikte saklandım bir apartman dairesinde.Ve 51 saat sonra eve baskın yapıldığında Hüseyin 83 kurşunla öldürüldüğünde,Mahir ağır yaralandığında da oradaydım...
Hrant Dink öldürüldüğünde,
Deniz Gezmiş idam edildiğinde de.
Bir anne çocuğunu emzirerek ona can verdiğinde de,katledilen evladını toprağa gömerken de oradaydım...
'
Öyle güzel bir kitaptı ki her fotoğrafta farklı duygular hissedip,farklı hayatlara ve hikayelere yol alıp #zamanınizinde ilerledim😍
'
Benim gibi geçmişe,anılara,araştırmaya,öğrenmeye ilgi duyan biriyseniz
bu kitabı çok seveceksiniz 🌟🌟🌟🌟🌟
Muhteşemdi,muhteşem 👏👏
'
Canım Mehtabım @mehtapvekitap 😇❤
Bu değerli hediye için nekadar teşekkür etsem az güzel yüreklim 🙏
'
Günaydın 💛
Gününüz keyifle geçsin,
mutlulukla,sevgiyle... 🌈🌼
#ercankesal
#zamaninizinde
#ayrintiyayinlari
#kitaplaryolda
Read more
Nâzım Hikmet'in Bursa cezaevi’nde tutsaklık günlerinden bir anı:  Cezaevi denetimine adalet ...
Media Removed
Nâzım Hikmet'in Bursa cezaevi’nde tutsaklık günlerinden bir anı:  Cezaevi denetimine adalet bakanlığı’ndan bir müfettiş gelir.  Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre: - Nâzım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der.  Nazım ’ı odaya getirirler. Müdür koltuğuna ... Nâzım Hikmet'in Bursa cezaevi’nde tutsaklık günlerinden bir anı: 
Cezaevi denetimine adalet bakanlığı’ndan bir müfettiş gelir. 
Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre: - Nâzım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir? der. 
Nazım ’ı odaya getirirler.
Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş nazım’ı tepeden tırnağa süzer ve: -demek nazım sizsiniz, der.
Nazım ’ a oturması için yer göstermez.
Kısa bir konuşma sonrası, “gidebilirsiniz” der. 
nazım tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe:
-Ömer Hayyam adını duydunuz mu? diye sorar.
Müfettiş hemen atılır: -kim duymaz Hayyam. 
Nazım: -Hayyam zamanında i̇ran hükümdarı kimdi? diye sorar. müfettiş şaşırır.
Nazım konuşmasını sürdürür : “ görüyorsunuz sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız.
Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama dönemin adalet bakanı’nı ve sizi kimse anımsamayacak” der çıkar.
müfettiş yaptı yanlışı anlar, nazım’ı geri çağırır ama Nâzım koğuşunun yolunu tutmuştur.
Read more
Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum ...
Media Removed
Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların ... Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin’in inkılâbı ve inkılâbın Marx’ı sevdiği kadar…” Yine o mektupların birinde; “Çıkarsam ve sana kavuşursam, bu öyle dayanılmaz bir saadet olacak ki, gebereceğim diye korkuyorum”, diyordu. Oysa öyle olmadı. Kavuştular, ve ne oldu ise oldu, ayrıldılar. Adını kol saatinin kayışına tırnağı ile kazıdığı Piraye ile, 17 yıl boyunca mektuplaşır Nazım Hikmet. 518 mektup… Daha sonra, dayısının kızı Münevver'e, en sonda Vera'ya aşık olur ve Vera'nın kollarında ölür. Nazım aşka aşıktı.
Read more
Tatlı dilli,şen sesli arkadaşım @burcuyesilbas ile uzunca zamandır konuştuğumuz şeyi sonunda gerçekleştirdik. Aman Doktor dedik beraber gönlümüzden geldiği gibi, ve sevgili @recepkaankar da kanunu ile eşlik etti bize🤞🏻Şarkının tamamını dinlemek için benim #youtube kanalıma ... Tatlı dilli,şen sesli arkadaşım @burcuyesilbas ile uzunca zamandır konuştuğumuz şeyi sonunda gerçekleştirdik. Aman Doktor 🎶🎶 dedik beraber gönlümüzden geldiği gibi, ve sevgili @recepkaankar da kanunu ile eşlik etti bize🎶🤞🏻Şarkının tamamını dinlemek için benim #youtube kanalıma lütfen☝🏻O gece tüm nazımıza katlanarak çekimi ustalıkla gerçekleştiren @denizyilma ve @azizonuktav 🙏🏻💞 ve hepimizin bir araya gelmesine vesile olan @kuzguncuksanat ın fırtına hatunları @gizemhduman ve @gulcinrd
Hepinize sonsuz teşekkürler canımlar🙏🏻🎶😘🎶❤️🎶🙏🏻
#tsm #rumelitürküleri #özgeeyüpoğlu #burcuyeşilbaş #akustik #müzik #amandoktor #anonim #makam #saba #şarkısöylemeklazım #sanat #solfaresi #live #love #singing #music #video #accustic
Read more
Sizi bu güzel yorumla baş başa bırakıyoruz...<span class="emoji emoji263a"></span>️ #Repost @ekincininkitapligi ・・・ "Ne şairler ...
Media Removed
Sizi bu güzel yorumla baş başa bırakıyoruz...️ #Repost @ekincininkitapligi ・・・ "Ne şairler sevdim; zaten yoktular." Şairler, kendi kimliklerini saklamak için başka bir ismin altına sığınıp yazılarını yayımlıyorlardı. • Örneğin Halide Edip Adıvar, dönemin hemcinslerine ... Sizi bu güzel yorumla baş başa bırakıyoruz...☺️ #Repost @ekincininkitapligi
・・・
"Ne şairler sevdim; zaten yoktular."
Şairler, kendi kimliklerini saklamak için başka bir ismin altına sığınıp yazılarını yayımlıyorlardı. •
Örneğin Halide Edip Adıvar, dönemin hemcinslerine karşın, romanlarını kendi ismiyle, Halide Salih kimliğiyle yayımlıyordu.

Bir diğer örnek, Reşat Nuri Gültekin'in Zaman Gazetesi'nde yazdığı yazılarını 'Saksağan' olarak sunması.

Ya da Nazım Hikmet'in Akşam gazetesinde Orhan Selim adını kullanması. (1936) Hatta bir şiirinde bunu "Benim sıska
benim cılız
benim zavallı çocuğun Orhan Selim" olarak yazmıştır.

Oktay Rıfat, Mehmet Ali Sel'in çöpe atacak şiirleri kullanmak için oluşturulan bir kimlik olduğunu yazmıştı. (Orhan Veli Kanık)

Kemal Tahir, Mayk Hammer romanlarını, F.M. İkinci adını kullanarak çevirmişti.

Sabahattin Ali, savaş döneminde çok çocuk yapın diyenlere karşı "çok çocuk değil, sokaklarda dilenen, savaşın yerinden yurdundan etti çocuklar için yeni bir hayat dileyecekti" •

Size verdiğim örnekler gibi daha nicesi var kitapta. Zülfü Livaneli, tarihimizin önemli şairlerinin ve yazanlarının eski dönemlerde arkalarını sığındığı kimliklerini sunmuş bizlere. Aslında tanıdığımızı sandığınız bu insanların kendini gizledikleri kimliklerini okumak, onların başka bir yönünü tanımak gibiydi.
Beni en çok etkileyen, Orhan Veli Kanık'ın "Benden bir mısra mırıldanacak şarkı halinde
Bu dünyadan Mehmet Ali isminde bir şairin
Gelip geçtiğini bilmeksizin" dizeleri etkiledi.
Bu üç cümle aslında çok şey anlatıyor. Yazarların altına sığındıkları kimlikleri ve bizlerin ya da o dönemdeki kişilerin daha tanınmadan onların yazdıklarını farklı bir kişilik olarak okumaları. Güzel ve ilginç bir kitaptı. Livaneli, yine farklı bir pencere açmış dünyaya.
Read more
Ve ayın altında kağnılar yürüyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru. «6 Ağustos emri» verilmiştir. ...
Media Removed
Ve ayın altında kağnılar yürüyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru. «6 Ağustos emri» verilmiştir. Birinci ve İkinci ordular, kıt'aları, kağnıları, süvari alaylarıyla yer değiştiriyordu, yer değiştirecek. 98956 tüfek, 325 top, 5 tayyare, 2800 küsur mitralyöz, 2500 küsur ... Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru. «6 Ağustos emri» verilmiştir.
Birinci ve İkinci ordular, kıt'aları, kağnıları, süvari alaylarıyla
yer değiştiriyordu, yer değiştirecek.
98956 tüfek,
325 top,
5 tayyare,
2800 küsur mitralyöz,
2500 küsur kılıç
ve 186326 tane pırıl pırıl insan yüreği
ve bunun iki misli kulak, kol, ayak ve göz
kımıldanıyordu gecenin içinde.
Gecenin içinde toprak.
Gecenin içinde rüzgâr.
Hatıralara bağlı, hatıraların dışında,
gecenin içinde :
insanlar, âletler ve hayvanlar,
demirleri, tahtaları ve etleriyle birbirine sokulup,
korkunç
ve sessiz emniyetlerini
birbirlerine sokulmakta bulup,
kocaman, yorgun ayakları,
topraklı elleriyle yürüyorlardı.

Nazım Hikmet Ran

İşte o 'korkmadan yürüyen' insanlardır bugün bu topraklarda yaşıyor olmamızın sebebi. Parçalanmış ve her köşesi işgal edilmiş toprakları bize vatan yapan, Türkiye yapan tüm şehitlerimizi ve başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, şükranla, saygıyla ve özlemle anıyoruz.
Mekanları cennet, ruhları şad olsun.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Türk Ulusunun varlığı daim olsun.

#30agustos #zaferbayrami #30agustoszaferbayrami #nemutluTürkümdiyene #MustafaKemalAtatürk
Read more
Yahya Kemal ile Nazım Hikmet arasında olan husumeti bilir misiniz? Nazım Harbiye'de öğrenci ...
Media Removed
Yahya Kemal ile Nazım Hikmet arasında olan husumeti bilir misiniz? Nazım Harbiye'de öğrenci iken öğretmeni imiş Yahya Kemal.Bir süre sonra şiir ve edebiyat dersi için Nazım'ın evine de gelmeye başlamış.Bu ziyaretler sırasında annesi Celile Hanım'a aşık oluvermiş.Celile Hanım kültürlü,Fransızcayı ... Yahya Kemal ile Nazım Hikmet arasında olan husumeti bilir misiniz?
Nazım Harbiye'de öğrenci iken öğretmeni imiş Yahya Kemal.Bir süre sonra şiir ve edebiyat dersi için Nazım'ın evine de gelmeye başlamış.Bu ziyaretler sırasında annesi Celile Hanım'a aşık oluvermiş.Celile Hanım kültürlü,Fransızcayı anadili gibi konuşan,piyano çalan,resimler yapan bir kadınmış.Muhabbetleri ilerlemişler Yahya Kemal evlenme arzusunu çıtlattı gün Nazım hasta olduğu için erken gelip annesi ile görünce ertesi gün cebine bir kağıt bırakmış Yahya Kemal'in" Öğretmenim olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremeyeceksiniz" yazmış.Celile Hanım'ın evlenme arzusuna olumsuz yanıt vermiş,görüşmekten kaçınmış.
Kimi çevreler onu korkaklıkla suçlamışlar.Evlenecek bir aile sorumluluğu alacak gücü olmamakla.Milletvekilliği,ataşelik bile yapan bir adamın evi düzgün bir maaşı olmamasını bahane ettiğini düşünmüşler.
O dönem tutkulu bir aşk yaşamış kendince.Kıskançlığından bir gece lodosa rağmen adalardan kayık tutup ölüm tehlikesi atlatarak Maltepe'ye gidip çeşitli yalanlar uydurup araba kiralayıp Nişantaşı'na geçip Celile Hanım'ın dışarda olmadığını evde olduğunu öğrenip evin karşısında meyhanede sabahladığı olmuş.
Bana en çok dokunan ise yıllar sonra Nazım tutuklu iken annesi Celile Hanım Galata Köprüsü'nde oğlunun açlık grevi için imza toplarken Yahya Kemal'in o vakitler milletvekili olması ve imza atmaktan ödü koptuğu için Celile Hanım'ı görmezden gelip oradan kaçması oldu.
Koltuk sevdası nice sevdaların önüne geçiyor....ne garip! #kitap #neokuyorum #yahyakemal #nazımhikmet #şerefbilselmakalesinden
Read more
ANKARA Elma Dersem Çık ! Hayat bir saklambaç yeri. Bazen ebe olur sayarsın bazen de saklanırsın. Bence ...
Media Removed
ANKARA Elma Dersem Çık ! Hayat bir saklambaç yeri. Bazen ebe olur sayarsın bazen de saklanırsın. Bence çok bekledin saklandığın yerde, elma dersem çıkar mısın ? İyi ve mutlu olarak büyük başarıya ulaşmanın yolu nedir ? Yaşamımızın anlamı nasıl olur ? Neşeye giden yol nedir ? Tüm ... ANKARA
Elma Dersem Çık !

Hayat bir saklambaç yeri.
Bazen ebe olur sayarsın bazen de saklanırsın.
Bence çok bekledin saklandığın yerde, elma dersem çıkar mısın ?
İyi ve mutlu olarak büyük başarıya ulaşmanın yolu nedir ?
Yaşamımızın anlamı nasıl olur ?
Neşeye giden yol nedir ?

Tüm bu soruların cevabı için ‘’Elma Dersem Çık !’’ Tarih:21 Eylül Cuma
Saat:20.00
Yer:Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Bilgi:05327330321
Bilet Satış Noktaları
Biletinial.com

#askimkapismak #elmadersemcik #seminer #5nokta4 #ankara #yenisezon #nazımhikmetkültürmerkezi
Read more
NAZIM' ın Kısaca Hayatı ; Nazım Hikmet RAN 17 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. Babası Hamburg ...
Media Removed
NAZIM' ın Kısaca Hayatı ; Nazım Hikmet RAN 17 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. Babası Hamburg konsolosluğu yapmış Hikmet Bey , annesi Ayşe Celile Hanımdır. İlköğretimi bitirdikten sonra Mekteb-i Sultani  ortaokuluna başlayan Nazım Hikmet , ilk şiiri olan Feryad-ı Vatan’ ... NAZIM' ın Kısaca Hayatı ;
Nazım Hikmet RAN 17 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. Babası Hamburg konsolosluğu yapmış Hikmet Bey , annesi Ayşe Celile Hanımdır. İlköğretimi bitirdikten sonra Mekteb-i Sultani  ortaokuluna başlayan Nazım Hikmet , ilk şiiri olan Feryad-ı Vatan’ henüz 11 yaşındayken yazmıştır. Daha sonra Bahriye mektebine giden Nazım Hikmet buradan mezun oldu. Ordudan aşırıya kaçan halleri sebebiyle ihraç edildi.
Moskova’ya Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’ne giden Nazım Hikmet Kominizmle tanışmıştır. Burada İlk şiir kitabı olan ”28 Kanunisani” yi çıkarmıştır. Daha sonra Türkiye’ye dönmüş ve Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Yazıları ve şiirleri nedeniyle 15 yıl hapis cezasıyla yargılanan Nazım Hikmet tekrar Sovyetler Birliği’ne dönmüştür.
Af kanunuyla geriye dönen Nazım Hikmet Resimli Ay Dergisi’nde çalışmaya başlamış , 1938 yılında 28 yıl hapis cezası almıştır.12 yıl yattıktan sonra Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’ ne gitti. Balkanlar kurulunca vatandaşlıktan çıkarıldı. Bu olaydan sonra büyük dedesinin memleketi Polonya’ya giden Nazım Hikmet ”Borzecki” soyadını aldı.  3 Haziran 1963 senesinde 61 yaşında kalp krizi geçirerek vefat etti.

#nazimhikmet #nazimhikmetsiirleri #kafkaokur #siir #okuyoruz #nazımpiraye
Read more
İstanbul Moda Akademisi sizi, Elle Dergisi Moda Direktörü Melis Ağazat moderatörlüğünde, New ...
Media Removed
İstanbul Moda Akademisi sizi, Elle Dergisi Moda Direktörü Melis Ağazat moderatörlüğünde, New Gen tasarımcılarıyla buluşturuyor. KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması finalistlerinin başarı hikayelerini dinlemek ve İMA Moda Tasarımı ve Yönetimi Lisansüstü Programı ile ilgili ... İstanbul Moda Akademisi sizi, Elle Dergisi Moda Direktörü Melis Ağazat moderatörlüğünde, New Gen tasarımcılarıyla buluşturuyor.
KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması finalistlerinin başarı hikayelerini dinlemek ve İMA Moda Tasarımı ve Yönetimi Lisansüstü Programı ile ilgili bilgi almak için buluşuyoruz. KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması ile birlikte moda dünyasındaki yolculuğunuza ve profesyonel kariyerinize dair tüm sorularınıza yanıt bulacağınız bu etkinlikte katılım herkese açık olmakla birlikte yer kapasitesi ile sınırlıdır.
Lütfen LCV bırakınız.

Katılım ve detaylı bilgi için;
0212 219 41 41 (1105)
[email protected]

@kozayarismasi @rafstesmans @candantulga @begumkiran @berkgumusterazili @oztekinmertcan @naz.karahan
#İMA #gençmodatasarımcıları #youngfashiondesigners #lisansüstüprogramı #master #graduateprogram #modatasarımıveyönetimi #istanbulmodaakademisi
#newgen #newgendesigners #İMALovesMBFWI #mercedesbenzfashionweek #mercedesbenzmodahaftası
Read more
#Repost @gunduzammar ・・・ En sonunda İstanbul Muhafızları Ab-ı Hayat Çeşmesi Sinema filmi @istanbulbuyuksehirbld @kultur_istanbul @neherproduction yapımcılığında yakında sinemalarda, En başından beri bizlere inanan özellikle yapımında fikir aşamasında bizlere desteğini ... #Repost @gunduzammar
・・・
En sonunda İstanbul Muhafızları Ab-ı Hayat Çeşmesi Sinema filmi @istanbulbuyuksehirbld @kultur_istanbul @neherproduction yapımcılığında yakında sinemalarda,
En başından beri bizlere inanan özellikle yapımında fikir aşamasında bizlere desteğini esirgemeyen ve bu fırsatı veren, Rıdvan Bey, @osmann_demirtas , @kemalkaptaner ve Murat Özer'e teşekkür ederiz. Filmimize katkıda bulunan yetenekli yönetmenimiz @cagribayrakli , Harika kalemi olan senaristimiz @gungerbob , Görüntü yönetmenimiz @ahmetkasapoglu , Yardımcı Yönetmenimiz @nihanella , Cast direktörümüz @mericesener , Kostüm sorumlumuz @asliiplikcioglu, ismini sayamadığım emeği geçen her bir arkadaşıma, pek kıymetli ustalarımız ve kendileri ile çalışmaktan gurur duyduğum sinemayı bizlere sevdiren @sunaselenofficial ve @aliuyandiranofficial başta olmak üzere, @lemifilozof ,@fundaguray1 ,@gozde_mukavelat ,@mervesevin ,@berkyaparel ,@ziyacicek_ filmimizde rol aldığınız için, @mujganaltinbilek ,@melike.aydin destekleriniz için teşekkür ederim. Gündüz Bros. ların büyüğü olan abim @kavanoz_dibi yardımcı olduğu için. Nazımızı çekip sabırla işimizi kolaylaştıran @emineltas a özellikle teşekkür ederim.
@kultur_istanbul
@istanbulbuyuksehirbld
#istanbulmuhafızları #sinema #cinema #movies #çokyakında #comingsoon
Read more
Normal hayata dönüş yaptı mı herkes. Hayat enerjisini çalışmaktan alanlar için tatil biraz uzayınca ...
Media Removed
Normal hayata dönüş yaptı mı herkes. Hayat enerjisini çalışmaktan alanlar için tatil biraz uzayınca sıkılma başlayabiliyor, ki bana hep öyle olur ama bu sefer kızım sadece iki aylığına yanımda olduğu için kısa bile geldi. Haftaya workshop ve eğitimlerle başlayalım. 5 Eylül Çarşamba ... Normal hayata dönüş yaptı mı herkes. Hayat enerjisini çalışmaktan alanlar için tatil biraz uzayınca sıkılma başlayabiliyor, ki bana hep öyle olur ama bu sefer kızım sadece iki aylığına yanımda olduğu için kısa bile geldi. Haftaya workshop ve eğitimlerle başlayalım. 5 Eylül Çarşamba günü saat 11.00-15.00 ‘Aromaterapi’yi Ruh-Beden-Zihin’ dengemiz için hayatımıza katma yollarını anlattığım 4 saatlik Aromaterapi Workshopı, 8-9 Eylül Nazım Tanrıkulu ile ‘Yağlar, Sular, Özler, Merhem ve Kremler Atölye’si’ ve Ekim ayının tüm hafta sonlarını kapsayan 53 Saatlik Kozmetik Aromaterapi Programı. Kayıt ve program bilgisi için [email protected]’a mail gönderebilirsiniz.
Read more
Öyle güzel yazmış ki ekleyecek kelime yok.. #Repost @sunay.akin with @get_repost ・・・ “Toprak ...
Media Removed
Öyle güzel yazmış ki ekleyecek kelime yok.. #Repost @sunay.akin with @get_repost ・・・ “Toprak öyle bitip tükenmez, dağlar öyle uzakta, sanki gidenler hiçbir zaman hiçbir menzile erişemeyecekti. Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle Ve onlar ayın altında ... Öyle güzel yazmış ki ekleyecek kelime yok.. #Repost @sunay.akin with @get_repost
・・・
“Toprak öyle bitip tükenmez,
dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı”... Yarın kadınlarımızın omuzlarında yükselen Zafer Bayramımızı kutlayacağız... Mustafa Kemal Atatürk ve ona inanan, kula kulluk yerine insanı “insan” yapan, bir milleti özgürleştiren tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin anısına sonsuz saygı ve de 30 Ağustos’a doğru ilerleyen her dakikada, her saniyede daha da artan minnet duygusuyla...
(Şiir: Nazım Hikmet... Resim: Halil Dikmen)
Read more
Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay,birim amirleri ile toplantı yapıp, taziye ...
Media Removed
Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay,birim amirleri ile toplantı yapıp, taziye ziyaretlerinde bulundu. Belediye makamında birim müdürleriyle bir araya gelen Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay, kent merkezinde yapılan çalışmalar ve özellikle kar temizleme ... Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay,birim amirleri ile toplantı yapıp, taziye ziyaretlerinde bulundu.

Belediye makamında birim müdürleriyle bir araya gelen Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay, kent merkezinde yapılan çalışmalar ve özellikle kar temizleme çalışmaları hakkında bilgi aldı.Çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

Bitlis Belediyesi 2019 yılı ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkan Vekili Oktay Çağatay'ın başkanlığında Ocak ayı olağan toplantısı yapıldı.
Toplantının ardından Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aras ile Belediye Zabıta Müdürü Nazım Özdemir'in vefat eden annesinin taziyesine giden Vali Çağatay, taziyede merhumun yakınlarıyla yakından ilgilenerek baş sağlığı dileklerini ileti.
Read more
Evet son zamanlarda ben de Cem Adrian ile hatırladım. Öf.. Öf... daha çok sabahat akkiraz'ın sesinden ...
Media Removed
Evet son zamanlarda ben de Cem Adrian ile hatırladım. Öf.. Öf... daha çok sabahat akkiraz'ın sesinden dinledim. ama bugün ali kızıltuğ'un ölüm haberini aldığımda doksanlarda bana yaşattığı büyük sarsıntıyı hatırladım birden.. bir türkü dinlemiştim, daha küçüktüm, anlamak çok zordu. ... Evet son zamanlarda ben de Cem Adrian ile hatırladım. Öf.. Öf... daha çok sabahat akkiraz'ın sesinden dinledim. ama bugün ali kızıltuğ'un ölüm haberini aldığımda doksanlarda bana yaşattığı büyük sarsıntıyı hatırladım birden.. bir türkü dinlemiştim, daha küçüktüm, anlamak çok zordu. ali'ye taptığı iddia edilen, dinsiz imansız olduğu söylenen, kestiğini yememizin gerektiği tembihlenen komşularımızın ozanı bir türkü söylüyordu... 'Ahrette elimiz boşa çıkarsa / Tutar zülfikarı kırarım Ali' 'Yoksa bir kul muydu ve ölmüş müydü Ali.. Ve sonunda yine 'Pirinden' özür diliyordu ozan.. 'Can boğaza geldi kızdım söyledim'... Şimdi, halen, ne zaman dinlesem hissettiğim o tuhaf sarsıntıyı ilk defa o zaman hissetmiştim galiba.. Bir inanç kendi inanç önderine kızıyor, küsüyor, tehdit ediyor ve sonunda özür diliyordu.. Ama 'ahiret'e inanıyor ve bu dünyada uğranılan iftiralar için yardım istiyordu.. 'Geleceksen tez gel, tam da zamanı'...
Yıllar içinde Hz Ali ile ilgili o kadar çok kitap okudum, adına yazılmış o kadar türkü dinledim ki.. Hani Nazım Hikmet diyor ya.. 'kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir ben ayrılıkların'.. İşte ben de Aliler'in çeşidini ezberledim, Alici inançların.. Halen de aynı gerçi.. O kadar çok Ali figürü vardı ki.. Allah diyen, peygamber diyen, sıradan kul diyen, hepsi diyen, hiç biri diyen.. Ama Hz. Ali'ye böyle samimi bir hitap şekline hiç rastlamadım..
Hz. Ali'nin konumu ile ilgili tartışma dünya var oldukça devam edecektir bundan eminim.. Ama ben inancım gereği Kızıltuğ'u 'Ahirette elimiz boşa çıkmasın' inşallah temennisi ile uğurluyorum.. Mekanın cennet olsun..
Read more
Saygı ve Minnetle<span class="emoji emoji1f64f"></span> #30ağustoszaferbayramı #Repost @sunay.akin ・・・ “Toprak öyle bitip ...
Media Removed
Saygı ve Minnetle #30ağustoszaferbayramı #Repost @sunay.akin ・・・ “Toprak öyle bitip tükenmez, dağlar öyle uzakta, sanki gidenler hiçbir zaman hiçbir menzile erişemeyecekti. Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle Ve onlar ayın altında dönen ilk tekerlekti. ... Saygı ve Minnetle🙏

#30ağustoszaferbayramı
#Repost @sunay.akin
・・・
“Toprak öyle bitip tükenmez,
dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı”... Yarın kadınlarımızın omuzlarında yükselen Zafer Bayramımızı kutlayacağız... Mustafa Kemal Atatürk ve ona inanan, kula kulluk yerine insanı “insan” yapan, bir milleti özgürleştiren tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin anısına sonsuz saygı ve de 30 Ağustos’a doğru ilerleyen her dakikada, her saniyede daha da artan minnet duygusuyla...
(Şiir: Nazım Hikmet... Resim: Halil Dikmen)
Read more
Yıl 1918, Osmanlı Devleti’nin sonu gelmek üzere olan o karanlık günlerde Mustafa Kemal Paşa, Halep’te ...
Media Removed
Yıl 1918, Osmanlı Devleti’nin sonu gelmek üzere olan o karanlık günlerde Mustafa Kemal Paşa, Halep’te bulunuyor ve İstanbul’a gidecek parası yok bile yok. Tek varlığı zamanla edindiği, yetiştirdiği atlar ve kısraklar. Tek çare bunları satmak ama O denli sevdiği bu atlardan ayrılmak ... Yıl 1918, Osmanlı Devleti’nin sonu gelmek üzere olan o karanlık günlerde Mustafa Kemal Paşa, Halep’te bulunuyor ve İstanbul’a gidecek parası yok bile yok. Tek varlığı zamanla edindiği, yetiştirdiği atlar ve kısraklar. Tek çare bunları satmak ama O denli sevdiği bu atlardan ayrılmak da onun için oldukça güç. Ama satacak, para edecek başka hiçbir şeye sahip değil ve ömür boyu yaverliğini yaptığı Salih Bozok’a birgün: “Salih, bu atlardan birkaçını satıp da İstanbul’a gidebilirim” dedi.

Salih Bey atları satma görevini üstlendi fakat tek bir alıcı bulamadı. Subayların hiçbirinin durumu Mustafa Kemal Paşa’dan iyi değildi. Halep’in hali vakti yerinde olan zenginlerin çoğu at meraklısıydı ama atları alsalar, seferberlik var, ülke savaşta ve ordu tüm hayvanlara el koyuyordu. Mustafa Kemal Paşa, tam bir çıkmaz ve çaresizlik içindeydi.

İşte tam da bu günlerde, 4. Ordu Komutanı Bahriye Nazırı Cemal Paşa, Mustafa Kemal Paşa ile Halep’te buluştu. Cemal Paşa’nın Mustafa Kemal’e eskiden beri sevgisi ve bağlılığı vardı. Birçok konuda da görüş birliği içindelerdi. Bir ara söz dönüp dolaşıp Mustafa Kemal Paşa’nın sıkıntı içinde olduğuna geldi: “Cemal Paşa, benim bazı cins at ve kısraklarım var. Bunları satmak ihtiyacındayım; isteklisi çıkmadı. Siz buranın eski komutanısınız, bana bir yol gösterir misiniz?” Dedi.
Cemal Paşa; “At ve kısraklarınızı önce veterinere muayene ettireyim. Diyarbakır'da iken, Alman ve Avusturyalılar, bu atlarla kısrakların önemli bir servet olduğunu söylediler, kıymetlerinden şüphe etmiyorum, ama öyle yapınız...” Ve Cemal Paşa, tüm at ve kısrakları iki bin altına aldı.

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’a gidebilmesi, “Kurtuluş Savaşı”na başlayabilmesi çok sevdiği, yıllardır edindiği, yetiştirdiği at ve kısraklarının sayesinde oldu.
Read more
Follow and support Naz’s wonderful page @naznini Hey, I’m Naz I’m 37 years old. I was diagnosed ...
Media Removed
Follow and support Naz’s wonderful page @naznini Hey, I’m Naz I’m 37 years old. I was diagnosed with Multiple Sclerosis ( relapsing remitting MS) in 2007. I’m mummy to a nearly 2 year old called Sara, who Alhamdulilah really is the reason I don’t give up each day. I think I need her more than ... Follow and support Naz’s wonderful page @naznini
Hey, I’m Naz I’m 37 years old. I was diagnosed with Multiple Sclerosis ( relapsing remitting MS) in 2007. I’m mummy to a nearly 2 year old called Sara, who Alhamdulilah really is the reason I don’t give up each day. I think I need her more than she needs me most of the time 🙈. Living with an invisible illness is quite challenging, a lot of my symptoms are not visible. I’ve had constant pins and needles down the trunk of my body, hands and arms for over 4 years now. It’s painful walking when it’s all playing up but I feel better getting out of the house when I can.
People can be judgemental & don’t consider conditions they can’t see. I’m currently on a career break from work and due to return to my 4 day a week role in March. In October 2018, I had a chemotherapy treatment to do a bit of a “mini reset” on my immune system - so currently I have an extremely low white blood cell count and it was wiped out and I am in recovery. My page is all about trying to stay positive with having MS.
Read more
Arigatou; Teşekkürler Japonya, zor günlerimde geldim bu sefer, bana iyi gelir diye düşünmüştüm, ...
Media Removed
Arigatou; Teşekkürler Japonya, zor günlerimde geldim bu sefer, bana iyi gelir diye düşünmüştüm, yanılmamışım, daha iyi hissettim, üstün ekonomisine ürettiği teknolojisine ve dünyanın en ilerisinde olmasına rağmen; özünü, geleneklerini, kültürünü korumuş bir ülkedir Japonya, ... Arigatou; Teşekkürler Japonya, zor günlerimde geldim bu sefer, bana iyi gelir diye düşünmüştüm, yanılmamışım, daha iyi hissettim, üstün ekonomisine ürettiği teknolojisine ve dünyanın en ilerisinde olmasına rağmen; özünü, geleneklerini, kültürünü korumuş bir ülkedir Japonya, “saygı kültürü” hakimdir, sessizlerdir, yaşama bağlılardır, bakın bu turnemde Kyoto’dayken tayfun yaşandı, kuzeydeki Hokkaido bölgesinde bir de 6,7 şisdetinde deprem yaşandı, yaşamaya ısrarla devam ediyor japonlar, konser salonlarında tek boş yer yok,kültürü bir besin olarak almaya alışık bir toplum, öğrenmeye meraklı, dünyanın en iyi akustiğine sahip modern konser salonlarında veriyoruz konserlerimizi, sanatımız değer kazanıyor, ortam biz sanatçıları da ileri taşıyor, bu önemli bir şey..
.
bugün uzun turnemin son 2 günü, Japonya’nın güneyindeyim, sonbahar geldi, yağmurlar da başladı, yemyeşil Japon ormanları ve bahçeleri bir yılı daha deviriyor, bugün öğlenki konserim atom bombasına maruz kalmış kederli liman şehri Nagasaki’de, ve yarın da benim de ilk kez gideceğim Oita.
.
bu ülkeye 1997’den beri her yıl gelmekteyim, Tokyo ve Osaka her yıl, ve bunların yanına eklenen turne şehirleri, sanırım 200 konser verdim bu adada, pek çok eserim seslendirildi, CD’lerim kimi zaman liste başı oldu, bu devamlılık hep kaldı.
Her zaman iyi hissederim burada, yemek kültürü, sıcacık ortamda, önümüzde resital verirmiş gibi sunulan, Teppan ve okonomiaki sofraları, sıcak sake.. Ve sevdiğim dürüst insanlar, işini iyi yapan, dünyaya örnek, saygılı insanlar...Bakın; Bir saniye sekmeyen trenler, uçaklar, konser akışı, her şey dakik, hayat özünde kısa çünkü...
.

Bu yıl (2018’de) bir de Kasım ayında geleceğim Tokyo’ya 6 konser için. Mezopotamya senfonisi’nin Japonya prömiyeri olacak ( sevgili dostumuz Maestro İbrahim Yazıcı da Japonya’daki ilk konserini veriyor olacak New Japan Philharmonic orkestrası ile) .
Plan projelerimiz devam ediyor,
Seneye Nazım Oratoryosu’nu Tokyo ve Hiroşima’ya hedefliyoruz. Ve ben yeni eserim Truva Sonatı ile uzun bir turne daha geçeceğim . Teşekkürler #avex #kajimoto #thepianist İçtenlikle eğiliyorum.. Arigato.. " #ファジルサイ #fazilsay
Read more
Eylül geldi, hoş geldiiii <span class="emoji emoji1f49b"></span> Eylül ayı sonbaharın başlangıcı olduğu gibi, biz öğretmenler için ...
Media Removed
Eylül geldi, hoş geldiiii Eylül ayı sonbaharın başlangıcı olduğu gibi, biz öğretmenler için aynı zamanda yeni sezonun başlangıcı da demek olduğu için, her eylül geldiğinde birsürü plan yaparım, yeni kararlar alırım. Daha önce de demiştim, eylülde İstanbul çoook güzeldir, tadını ... Eylül geldi, hoş geldiiii 💛 Eylül ayı sonbaharın başlangıcı olduğu gibi, biz öğretmenler için aynı zamanda yeni sezonun başlangıcı da demek olduğu için, her eylül geldiğinde birsürü plan yaparım, yeni kararlar alırım. Daha önce de demiştim, eylülde İstanbul çoook güzeldir, tadını en iyi nasıl çıkarırım, onun peşine düşerim:) Mesela hiç işim olmamasına rağmen, yalnızca deniz havası almak için vapurla Beşiktaş’a geçer, sahilde biraz takılır, sonra tekrar geri dönerim. Bu benim rutinim 😄😄 Alabildiğine yürürüm. Olabilecek her yere. Üsküdar’dan Kadıköy’e yürümüşlüğüm vardır mesela. Beşiktaş’tan Sarıyer’e de yürümüştüm 😍 Eylül takvimime bakalım biraz, haftasonlarım şimdiden dolmuş gördüğünüz üzere 😂😂 8-9 eylülü Kadıköy Plak Günleri’ne, 22-23 eylülü İstanbul Kahve Festivali’ne ve son haftayı da İstiklal’deki sahaf festivaline ayırdım. Sahaf fest 25 eylülde başlıyor, ekim ortasına kadar sürer sanırım, ilgililerine duyrulur 😊 Geriye bir haftasonum kaldı, onda da Balıkesir’deki dostlarımı görmeye gidicem amaaa henüz o tarihlerde yanlarında olacağımdan haberleri yok 😂 Yani eylül ayı içinde yapalım dedik ama tarihi netleştirmemiştik, inşallah o haftasonu müsaitlerdir ahahaha 🤣🤣🤣 Sonraaaaa; eylülde Harbiye konserleri bir başkadır 😍 Son üç senedir Sıla, Ziynet Sali ve Tarkan’ı dinledik eylülde, artık Harbiye’siz bir eylül düşünememekteyim ❤️❤️ Bu sene de inşallah Sertab’ın Müzikaliiiii eylülümüzü süsleyecek 😍 Nilüfer, Candan Erçetin, Mehmet Erdem ve Edis de gönlümü çeliyor bir yandan ama bakalım 😂😂😂 Gerçek tiyatro sezonumuz Devlet ve Şehir tiyatrolarıyla ekimde başlayacak ama bu ay özellerden birkaç tane ilgimi çeken oyun var, onlara bakacağım 🙏🏻 Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki “Füruğ Ferruhzad”ı, Toy İstanbul’daki “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”ı, bir de Trump Avm’de “Notre Dame’ın Kamburu”nu izlemeyi düşünüyorum. Bu arada 23 eylülde Toy İstanbul’da “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunu var, geçen sene izlediğim en şahane oyundur kendisi, bi’ bakın derim 😍😍😍 Tabii bu arada okullar da açılıyor 😂😂😂 Ama çocuklarımı ve arkadaşlarımı özledim ❤️❤️ Tatil bitmeseydi iyiydi tabii ama artık maraton başlasın bence :) Eylül güzellikler getirsin hepimize 🤗💛🙏🏻
Read more
KEMAL… Ortak değerlerimiz var bizim. Hepimizin etrafında toplandığı – toparlayan, gönül bağımız ...
Media Removed
KEMAL… Ortak değerlerimiz var bizim. Hepimizin etrafında toplandığı – toparlayan, gönül bağımız olan, isimlerini duyduğumuzda yüzümüzü – içimizi ağartan değerler... Bu güzeller güzeli ülkenin ortak paydaları – payandaları… Hepimizin ruhunda, kanında, kan damarlarında dolaşan ... KEMAL…
Ortak değerlerimiz var bizim. Hepimizin etrafında toplandığı – toparlayan, gönül bağımız olan, isimlerini duyduğumuzda yüzümüzü – içimizi ağartan değerler... Bu güzeller güzeli ülkenin ortak paydaları – payandaları…
Hepimizin ruhunda, kanında, kan damarlarında dolaşan bir toplumsal hafıza onlar. Zor zamanlarda ortaya çıkarlar ve ne kadar farklı dünyalardan olursak olalım, bizi aynı gönül ikliminde buluştururlar.
Birbirine en zıt düşünenleri bile ortak bir düşün ekseninde buluştururlar.
En dermansız gönül yaralara derman olur Neşet Ertaş türküleriyle…
En güzel aşkların ve kavgaların öyküsüdür, bizdir – bizdendir Nazım dizeleriyle…
Hababam’ın Mahmut Hoca’sı ısıtır içimizi o tatlı sert azarlamalarıyla çocuklarını – çocuklarımızı…
Adile Teyze’nin masallarıyla büyüdü kaç kuşak, kaç kuşak onu okulun merdivenlerinde elinde çanı, küçücük adımları ve kocaman yüreğiyle koşuştururken sevdi. Aileden biri bildi – bildik… Biz onları çok sevdik!
Doğusundan batısına, Karadeniz’den Ege’ye aynı halaylarda, horonlarda omuz verdik birbirimize en mutlu ve yine en zor zamanlarda…
Tüm dünyanın inadına…
Mevlana’lar, Yunus’lar, Hacıbektaşlar söylediler sözün en güzelini bu topraklarda. Yüzlerce yıl öncesinden, binlerce yıl ötesinde sevda taşıdılar; dostluk, kardeşlik, muhabbet damıttılar gönüllerinin imbiklerinden süzüp – süzülüp.
Ortak değerlerimiz var bizim. Hepimizin etrafında toplandığı – toparlayan, gönül bağımız olan, isimlerini duyduğumuzda yüzümüzü – içimizi ağartan değerler...
Kemal Sunal denince de işte öyle bir kocaman gülümseme yayılır yüzümüze, içimiz titrer. Hani yerli ve milli diye bir tanım var ya, işte o yerli ve millinin dik alası, hası, ağa babasıdır Kemal.
Tosun Paşa’dır, Kapıcılar Kralı’dır, Kibar Feyzo’dur, Şaban’dır en çok ve bu toprakların en yakışıklı, en güzel adamlarının da en başındadır.
Ağız değil yürek dolusu söylüyorum altını çize çize; candır o can!
Şimdi birileri kalkıp onun hepimize ait hatırasına dair abuk sabuk şeyler söylüyor ya; yine ağız değil yürek dolusu söylüyorum; hadi oradan!
Read more
27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa'ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını ...
Media Removed
27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa'ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son veren Miralay Reşat (Çiğiltepe)’a; Özellikle cephenin biraz gerisinde yüksekçe bir yere oturup tabancalarını ... 27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa'ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son veren Miralay Reşat (Çiğiltepe)’a;

Özellikle cephenin biraz gerisinde yüksekçe bir yere oturup tabancalarını dizlerine koyarak "Geri çekileni vururum" mesajı vermesi ve birkaç sefer geriye kaçan askerler üzerinde bunu bizzat uygulamasıyla “Deli Halit” lakabını alan Mirliva Halit (Karsıalan)’e;
Kütahya'nın Emet ilçesinden kendisi, Emet halkı ve süvarileri tarafından kaçırılan Yunan ordusunu kovalayarak İzmir’e giren ilk süvari birlikleri komutanı Ferik Fahrettin (Altay)’e;

Demiryollarının kesiştiği yer olan Eskişehir'e bir üs kuran ve savaş boyunca derme çatma trenlerle cepheye asker, cephane, malzeme nakleden; ray döşeten; gerektiğinde ray ve vagonlardan çelik söktürüp kılıç yaptıran miralay Behiç Bey’e;

İstanbul'dan bizzat kendisine gönderilen ve Mustafa Kemal Paşa'yı tutuklamasını emreden telgrafa rağmen “Ben ve kolordum emrinizdedir Paşam!” sözünü söyleyerek Mustafa Kemal Paşa'nın emrine giren Birinci Ferik Musa Kâzım (Karabekir)’a;
İzmit ile Adapazarı'nı geri alıp, Sakarya Meydan Muharebesi'ne katılarak üstün başarılar kazanan Birinci Ferik Kazım Fikri (Özalp)’ye;

Birlikleri ile İzmit ve adapazarı üzerinden Bilecik ve Eskişehir istikametine ilerleyen İngiliz kuvvetlerine Geyve yakınlarında ateş açarak onları durdurup geri püskürten ve Türk Kurtuluş Savaşı'nı fiilen başlatan ilk komutan olan Mirliva Ali Fuat (Cebesoy)’a;
Bahriye Nazırlığı’ndan ayrılan ve Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine katılan albay Hüseyin Rauf (Orbay)’a;

İstanbul'dan Anadolu'ya silah ve mühimmat kaçıran, İtalyan işgalindeki Antalya depolarında bulunan silah ve mühimmatın Kuva-yı Milliye'ye kazandıran Mirliva İbrahim Refet (Bele)’e;
İstanbul Hükümeti tarafından ulusal hareketin önderlerinden biri olarak rütbesi kaldırılan, nişanları geri alınan ve idamına karar verilen Müşir Mustafa Fevzi (Çakmak)’yi unutmadikkkk
Read more
Hikayede paylaşmıştım ama orada silinip gitmesin.<span class="emoji emoji1f499"></span> Bodrum, benim için en çok ve belki sadece ...
Media Removed
Hikayede paylaşmıştım ama orada silinip gitmesin. Bodrum, benim için en çok ve belki sadece Halikarnas Balıkçısı demek. Belki çocukluğumda onun kitaplarıyla tanıdığımdan balıkçılarını, denizi... ortaokulda kütüphane gönüllüsüydüm ve kendisinin külliyatını orada bitirmiştim. ... Hikayede paylaşmıştım ama orada silinip gitmesin.💙
Bodrum, benim için en çok ve belki sadece Halikarnas Balıkçısı demek. Belki çocukluğumda onun kitaplarıyla tanıdığımdan balıkçılarını, denizi... ortaokulda kütüphane gönüllüsüydüm ve kendisinin külliyatını orada bitirmiştim. Şimdi yeniden yeniden okunası, hikayeler gitti, ama hissim, mavisi, denizi baki.
Cevat Şakir, çok ilginç bir yaşam öyküsüne sahip. Osmanlı’nın önemli devlet adamlarından birinin oğlu olarak dünyaya geliyor ve hayatının ilk kısmı Girit ve Atina’da geçiyor. Ardından yurtdışında yüksek öğrenim görerek İstanbul’a geliyor. Babası ile arası harcamaları ve ailenin maddi zorluklarının başlaması nedeni ile bir miktar sıkıntılı. Ve derken bir yolculuğa çıkıyorlar babasıyla... sonunda babası ölüyor, Cevat Şakir’in eliyle.
Hapis, ölüm cezaları, yazıları ve kesinleşen idam kararıyla biraz çalkantılı bir dönem geçiriyor. Annesinin mektuplarını göğsünde saklıyor hatırladığım kadarıyla. Onu ayakta tutan annesinin oğluna duyduğu aşırı tutku. Bu tutku idam cezasını sürgüne çeviriyor hatrı sayılı dostlar vesilesiyle.
Sürgün yeri ise, Bodrum. Buraya onunla birlikte bahar geliyor aslında. Bir yerden sürgün edilen adam, sürgünde yeni filizler veriyor. Kendisi küllerinden doğarken Bodrum’u Bodrum yapıyor. Azra Erhat, Füreya ve sanat çevreleriyle Mavi Tur’u başlatıyor. Oldukça mütevazi, oldukça... Bir maviden diğerine bağ kurmak, medeniyetleri birleştirmek dileği. Balıkçıları doluyor diline, şiir olmayan şiirsel eserler veriyor. Öyle ki, Nazım Hikmet onun için “en büyük şair” diyor. Ne nefis...
Füreya’nın hikayesinde beni en duygulandıran Cevat Şakir’in cenaze töreniydi. Yollar insanlarla dolup taşmış, bir yerde nefesi istenmeyen adam bir başka şehirde kucaklarda taşınıyordu dağ tepe demeden.
Bodrum’da tüm bunları düşünüp paylaşmadığım ilk gün içimden “Herkes, ikinci bir şansı hak eder.” dedim. Bir öğrencim mesaj attı. Bir mesaj bekliyorum ve senin bir paylaşımınla gelecek biliyorum. Bekliyorum.
“Herkes ikinci bir şansı hak eder.” dedim.
Ve üstelik, bazen gitmek, bazen iklim, coğrafya değiştirmek hayatının ikinci şansı olabilir.
#cevatşakirkabaağaçlı #halikarnasbalıkçısı #bodrum
Read more
Bir yolculuğun sonuna geldik. Güzel geçen bir yolculuğun bitmesi bir son değil yeni ve başka güzel ...
Media Removed
Bir yolculuğun sonuna geldik. Güzel geçen bir yolculuğun bitmesi bir son değil yeni ve başka güzel yolların başlangıcıdır. Bu yolculuğu güzelleştiren siz degerli seyircilerimize özel teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Bizimle güldünüz, bizimle ağladınız. Kendimizi hiç yalnız, ... Bir yolculuğun sonuna geldik. Güzel geçen bir yolculuğun bitmesi bir son değil yeni ve başka güzel yolların başlangıcıdır. Bu yolculuğu güzelleştiren siz degerli seyircilerimize özel teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Bizimle güldünüz, bizimle ağladınız. Kendimizi hiç yalnız, eksik hissetmedik. Varolun.
Projenin gizli kahramanları; Hocam Hasan Tolga Pulat; Çokça güldük bazen kızdık ama iki kardeş oluverdik. Onur Sarıhan, onun kadrajında filizlendi, büyüdü ve sizlerin sevgisini kazandı. Gözüne, aklına sağlık. Kamera arkası canım ekibim 65 bölüm nazımı çektiğiniz için, emeğiniz için minnettarım.
Onur Sarıhan'ın baş mimarları, 'Lord' lakabının yaratıcıları Asli ve Banu Zengin kardeşler; 65 bölüm, her hafta yüz sayfayı böyle heyecanlı yazmak her babayiğidin harcı degil, kaleminizle yarattığınız dünya için ayrıca teşekkür ediyorum.
Canim partnerim, yol arkadasim Demet Özdemir, seninle aynı gemide yol aldığım için çok mutluyum. Yanımda ufacık kalıyordun belki ama nasıl da devleşiyordun her sahnede... Partnerim olduğun için gurur duyuyorum; emeğine, yüreğine sağlık.
Ustam Sumru Abla, 2.annem Özlem Abla, enerji kaynağım Sevinç, tatli kadın babaanneciğim Nurşim abla, can abim Suat Sungur, dert ortaklarim Fatma ve Gökçe mizahın adresi Cihan, Beyti , evimizin süslü kızı Pelin güler yüzleriyle ; Ceren,Dilek İrem, Özlem ve Selen,Eda güzel adamlar Fatih ve Murat, Onur Sarıhan'ın rol modeli dayım Ünal Silver, miniklerimiz Ömrüm, Ela, Erdem, Kayı,ikizler az birlikte olsak da bize renk katan Tuğçe ve usta Erdal Özyağcılar ve tabii ki bir hayali gerçeğe dönüştüren Faruk Turgut ,bütün Gold Yapım ve kurgu-miksaj ekibi hepinize teşekkürler... Bu projeyi sizlerle paylaşmak benim için bir ONUR'du... HOŞÇAKAL NO:309

#no309
Read more
Piraye hayatı boyunca Nazım da kaldı adresi daima Nazım’ın yüreği oldu Kovulmuş bir misafir ...
Media Removed
Piraye hayatı boyunca Nazım da kaldı adresi daima Nazım’ın yüreği oldu Kovulmuş bir misafir olmak bile kapının önünde hazır ve nazır beklemesine engel olmamıştı️ ne güzeldi piraye de nazım olmak️ ne şerefli bir adam için Bu denli koşulsuz sevilmek️ Günaydın haydi kahveye #sunumönemlidir #loveislove #tagsforlike #homesweethome #evimgüzelevim #trend #follow #instagramtags #tags #instadaily #instasunum #likeforlike #like #turkey #today #lifeishere #kahvekeyfi #coffe #objektifimden #gununkaresi #photooftheday #nomnomnom #kesfetteyizz #kesfetteyiim #nazimhikmet ... Piraye hayatı boyunca Nazım da kaldı
adresi daima Nazım’ın yüreği oldu
Kovulmuş bir misafir olmak bile kapının önünde hazır ve nazır beklemesine engel olmamıştı☝️
ne güzeldi piraye de nazım olmak☝️
ne şerefli bir adam için Bu denli koşulsuz sevilmek☝️
Günaydın haydi kahveye 🙈
#sunumönemlidir #loveislove #tagsforlike #homesweethome #evimgüzelevim #trend #follow #instagramtags #tags #instadaily #instasunum #likeforlike #like #turkey #today #lifeishere #kahvekeyfi #coffe #objektifimden #gununkaresi #photooftheday #nomnomnom #kesfetteyizz #kesfetteyiim #nazimhikmet #piraye #sonbahar822
Read more
Vira bismillah...... Av Yasağı sonra erdi ve balıkçılarımız Karadeniz’de ağlarını attılar!Balık bol deniliyor başta palamut hamsi çinekop inşallah bol bol bir balık sezonu geçireceğiz inşallah hayırlara vesile olsun diyoruz bereket olsun diyoruz yanlış balıkçılıkdan Ve avlanmadan ... Vira bismillah...... Av Yasağı sonra erdi ve balıkçılarımız Karadeniz’de ağlarını attılar!Balık bol deniliyor başta palamut hamsi çinekop inşallah bol bol bir balık sezonu geçireceğiz inşallah hayırlara vesile olsun diyoruz bereket olsun diyoruz yanlış balıkçılıkdan Ve avlanmadan dolayı balıkneslinikurutur olduk! geçen sene bunun acısını çektik ve yaklaşık 400 milyon dolarlık balık ve balık ürünleri ithal etmek zorunluluğu döviz vererek hasıl oldu!
kesinlikle üç tarafı denizlerle çevrili olan güzel Türkiyemizin balıkçılık bakanlığı demek istemiyorum ama bir etkili ve yetkilisinin bulunması lazım ve teşvik lazım.. Sağlıklı yiyecek balık ve balık ürünlerdir. Hayvan büyük ve küçükbaş hayvan etinin 50 tl çıktığı Günümüzde balığın 10-15 TL’den güvenilir gıda olarak yenmesi teşvik edilmelidir! bu neslimizin ve insanlığın ve türkiye’nin kurtuluşuna bir katkıdır bu işlerden sorumlu Nazırlar uzaktan bakanlar bakanlara demek istemiyorum artık bir kaygı duyup yeni türkiye’de bunun yolunu açsınlar diye balıkçılarımızdan çok büyük ricalar vardır!
Mevsim balıklarını yiyiniz palamut lüfer çinekop tekir barbunya hamsi istavrit zargan tavsiye edeceğimiz balıklardır bunun dışındaki çiftlik balıkları statüsünde olan çipura, levrek ve dip balıklarını yememeye çalışın bilhassa kalkan balığı dil balığı midye tamamen radyoaktif yüklü ve Karadeniz’de tarlalara ekilen ve atılan nitrat kimyasal gübreleri yağmur la birlikle denizlere sürüklenmişDenizler şuan iki Asit PH civarında insanları hastalandırır bir konumda bulunmaktadır! son sel felaketi de o bölgeleri bir kere daha temizlenmiş Karadeniz halkına bir kere daha aklını başına al demiştir diye düşünenlerdenim.? Allah adaletlidir zülüm yapmaz kullar kendine zülüm yapar her şeye böyle bakmak lazım!
tabi komşuda yapılan ilaçlama ve kimyasal gübrelemeler yan komşulara ayni zarar vermekte yağmur la birlikte bu zehirler ağır metal noktasında toprağa inerek içecek sularımıza ve denizlerimizde karışmaktadır Karadeniz’de ve inebolumuzda denize giripte hastalanmayan kimse yoktur denilebilir her gün hastanelerde zehirlenmeler kusmalar ishal vakaları kanalizasyonlar direk olarak denize verilmektedir devlet ve belediyeler ciddi tedbir almalı
Read more
"Sabaha karşı mıydı bilmiyorum yoksa akşamüstü müydü belkide gece yarısı bilmiyorum girdi odama pencereler perdeli perdesiz ben basma perdeleri severim ama tül perdeler de vardı kara ustorlar da ustorları çekip çekip bırakıyordum bir daha inmez oldu kimisi kimisi bir ... "Sabaha karşı mıydı bilmiyorum
yoksa akşamüstü müydü
belkide gece yarısı
bilmiyorum
girdi odama pencereler
perdeli perdesiz
ben basma perdeleri severim
ama tül perdeler de vardı
kara ustorlar da
ustorları çekip çekip bırakıyordum
bir daha inmez oldu kimisi
kimisi bir daha çıkamadı yukarı
ve camları kırık pencereler
elimi kestim
kimi camsızdı büsbütün
camsız pencereler içime dokunur
camsız gözlükler gibi

Pencereler
yağmur yağıyordu camlarınıza
kızıl saçları kederli uzun
ben alt dudağımda cıgaram
türkü söylüyordum içimden
yağmur sesini kendi sesimden çok severim

Pencereler
sabaha karşı mıydı bilmiyorum
belki de gece yarısı
bilmiyorum
odamın içindeydi yıldızlar
ve gece kelebekleri gibi
çırpınıyorlardı camlarınızda
ben onlara dokunmaktan çekinerek
açtım sizi pencereler
salıverdim yıldızları geceye
aydınlık sınırsız hür geceye
yapma ayların geçtiği geceye

kurtlar duruyor ayın altında
hasta aç kurtlar
kurtlar duruyor önünde penceremin
kadife perdeleri kapasam da sımsıkı
ordadırlar bilirim
gözetliyorlar beni

Pencereler
pencereler
kırk evin penceresi odama girdi
ben oturdum birinin içine
sarkıttım ayaklarımı bulutlara
bahtiyarım
diyebilirdim belki" -Nazım Hikmet, 1958 // #nazımhikmet #sebastienperetto #mathiaskiss
Read more
Yaşamlarımız çoğu zaman rastgele görünen ancak geçmişte anlaşma yapıp unuttuğumuz talimat dizilerinin ...
Media Removed
Yaşamlarımız çoğu zaman rastgele görünen ancak geçmişte anlaşma yapıp unuttuğumuz talimat dizilerinin içinde rastlantı olmaksızın devinen bir döngü. Aynada kendimizi gözlemleme cesaretini gösterdiğimizde ise değiştirmemiz gerekenler bize göz kırpıyor. @brckmrl Burcu Öztınaz ... Yaşamlarımız çoğu zaman rastgele görünen ancak geçmişte anlaşma yapıp unuttuğumuz talimat dizilerinin içinde rastlantı olmaksızın devinen bir döngü. Aynada kendimizi gözlemleme cesaretini gösterdiğimizde ise değiştirmemiz gerekenler bize göz kırpıyor.
@brckmrl
Burcu Öztınaz Kömürlü
sordu, Gökayna Anlaşmaları kitabının yazarları Nur Banu Telci, Nesrin Dabağlar ve Nursen Sevdasız cevapladı . Her biri “Nefes-NLP Eğitimcisi ve Astrolog” olan bu üç kadın bir araya gelerek, her birinin bilgi ve deneyimleriyle harmanlanan bir çalışma metodu oluşturmuş. Artık işe yaramayan eski anlaşmaları niyetin enerjisi, sözcüklerin gücü ve nefesin etkisiyle dönüştürmek isteyenlere rehber olacak bir uygulama kitabı yazmışlar. “İnsanın kendi evreninde düzeltebileceği tek bir şey vardır, o da aynadaki kendisidir” noktasından yola çıkarak “Benimle Başla” demişler ve böylece herkesin faydalanabileceği dönüştürücü gücü yüksek, özenle seçilmiş sözcüklerle yazılmış “Gökayna Anlaşmaları” ortaya çıkmış.
Röportajın tamamı ve bazı uygulama öneriler Pozitif’te... #pozitif #pozitifdergisi #kisiselgelisim #farkindalik #degisim #donusum #healing #sifa #enerji #nefes #yoga #meditasyon #olumlama #iptal #iptalet
Read more
KURAN'DAKİ TÜM HÜKÜMLER İLK GÜNKÜ GİBİ GEÇERLİDİR HİÇBİR AYETİN HÜKMÜ KALKMAMIŞTIR Bakara ...
Media Removed
KURAN'DAKİ TÜM HÜKÜMLER İLK GÜNKÜ GİBİ GEÇERLİDİR HİÇBİR AYETİN HÜKMÜ KALKMAMIŞTIR Bakara Suresi 106. Ayete Göre Neshedilen Kuran Ayetleri Değil Mesaj yada Mucizelerdir. Bakara 106. Ayette konuyu oluşturan “ayet” kelimesi Kuran’da 84 kez bu ayetteki kullanımı olan tekil şekli ... KURAN'DAKİ TÜM HÜKÜMLER İLK GÜNKÜ GİBİ GEÇERLİDİR

HİÇBİR AYETİN HÜKMÜ KALKMAMIŞTIR

Bakara Suresi 106. Ayete Göre Neshedilen Kuran Ayetleri Değil Mesaj yada Mucizelerdir.

Bakara 106. Ayette konuyu oluşturan “ayet” kelimesi Kuran’da 84 kez bu ayetteki kullanımı olan tekil şekli ile kullanılmıştır. Kuran’da ve arapçadaki kullanımı ile “ayet” kelimesi; “mucize” “delil” “işaret” “sistem” “ hüccet” “belge” ve “mesaj” gibi birçok anlam teşkil eder. Kuran’daki kullanımı da bu şekildedir. Kuran’da eğer Allah, Kuran ayetlerini anlatacak ve kastedecekse “ayet” kelimesinin çoğulu olan “ayat” kelimesini kullanır. Ayat kelimesi hem Kuran ayetlerini hem de delil gibi diğer anlamları kapsar ancak, Kuran’ın hiç bir yerinde tekil kullanımı ile Kuran ayetleri kastedilmez. Eğer Kuran’da tekil olarak ayet kelimesi geçiyorsa bu mutlaka delil, sistem, mucize gibi anlamlardadır. Kuran ayetleri kastedilecekse çoğul kelime olan”ayat” kullanılır, Kuran’ın bütününde bu detay çok mucizevi bir şekilde gözetilmiştir. Bakara 106. Ayette geçen “ayet” kelimesi de tekildir ve asla Kuran ayetleri konu edilmez. Dolayısıyla Kuran’dan “ayetlerin neshedilmesi (yani hükmünün kaldırılması) gibi bir şey söz konusu değildir. "Ayetlerimizi etkisiz bırakmak için çaba harcayanlar; işte onlar da azabın içine getirilmişlerdir." (Sebe Suresi 38)

Allah’ın ayetlerini etkisiz ve hükümsüz bırakmaya çabalayanlar var. Bakara Suresi 106. Ayette bahsedilen nesih konusu Kuran ayetleri arasında değildir, ayette bahsi geçen konu daha önceden yollanan mesaj (sistem) ya da mucizelerdir. Ancak, bağnaz ve Kuran’a güvenmeyen, Allah’ın ayetlerinin birbirini hükümsüz bıraktığı gibi şeytani bir konuya inanan insanlar var. Bu kişiler kendilerine "Müslüman" diyorlar ama Allah'ın Kitabına güvenmiyorlar.
Oysa Allah; Kitabının eksiksiz, tam, apaçık ve bizzat Kendisi tarafından açıklanmış mükemmel bir kitap olduğunu bildiriyor. Eğer Kuran ayetleri arasında nesih yani hükümlerin yürürlükten kalktığı gibi bir sistem olmuş olsa, Kuran (haşa) çelişkili ve hükümsüz bir kitap olurdu. Halbuki ayetler arasında hükmü kalkan hiç bir ayet yoktur, Kuran’ın bütün ayetleri kıyamete kadar geçerlidir, hem yazılı olarak hem de hüküm olarak bakid
Read more
Loading...
Load More
Loading...