Loading Content...
Loading...


Unique profiles
64
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Haçkalı Hoca Baba Türbesi, Auburn Gallipoli Mosque, Istanbul Province
Average media age
727.2 days
to ratio
11.5
Hayirli aksamlar sekerligim nasil olmus sizce <span class="emoji emoji1f60a"></span><span class="emoji emoji1f495"></span> Benimde olsun diyorsaniz @babia_didda satis ...
Media Removed
Hayirli aksamlar sekerligim nasil olmus sizce Benimde olsun diyorsaniz @babia_didda satis sayfamizdan siparis verebilirsiniz . . Resulullahın bazı duâları Peygamber efendimiz, biz müslümanların nasıl duâ etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bu duâlardan bazıları ... Hayirli aksamlar sekerligim nasil olmus sizce 😊💕
Benimde olsun diyorsaniz @babia_didda satis sayfamizdan siparis verebilirsiniz💕
.
.
Resulullahın bazı duâları
Peygamber efendimiz, biz müslümanların nasıl duâ etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bu duâlardan bazıları şunlardır
Ya Rabbi, sana ve Resulüne itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi nasip eyle!
Ya Rabbi, faydasız ilimden, makbul olmıyan ibâdetten ve kabul edilmiyen duâdan, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve her çeşit hastalıktan, gece ve gündüz gelecek kötülüklerden, sıkıntılardan kötü arkadaştan ve kötü komşudan sana sığınırım!
Bildiğimiz-bilmediğimiz bütün iyilikleri ver, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün kötülüklerden muhafa et, her işimizin sonunu güzel eyle, dünya sıkıntılarından ve ahıret azabından bizi koru!
Bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle!
İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibâdetini güzel yapan, doğru konuşanlardan, sıhhat, afiyet ve güzel ahlâk ver! Kaza ve kaderine rıza gösterenlerden eyle!
Kulağıma, gözüme sıhhat ver! Küfürden, fakirlik ve kabir azabından, zulmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.
Kusurlarımızı ört, korkulardan emin kıl ve borçlarımızı ödememizi nasip eyle!
Ölünceye kadar ibâdet etmemizi, ömrümüzün hayırlı amellerle sona ermesini nasıp et ve Cennetini ihsan eyle!
Ya Rabbi, ize dünya ve ahırette güezllik ver ve Cehennem azabından bizi koru!
Kur’ân-ı kerîmi bitirdiği zaman Resûlulah şöyle duâ okurdu:
“Allahım! Kur’ân-ı kerîm hürmetine bana rahmet eyle, Kur’ânı bana îmân, nûr, hidâyet ve rahmet kıl, Allahım Kur’ân-ı kerîmden unuttuğum oldu ise bana hatırlat, anlamadığım olduğu ise bana anlat, gece ve gündüzde Kur’ân okumayı bana nasib et, Kur’ân-ı kerîmi lehimde hüccet kıl. Ey âlemlerin Rabbi.”
(363 gün dua kitabi, Mehmet Oruc)
.
#mutfakkapisihobi #elboyama #sekerlik #elyapimi #cay #caykeyfi #seramik #dua #amin #hadis #gül #rose #gul #porselenboyama #porselan
Read more
Loading...
Entering the big 4 0 with this dua <span class="emoji emoji2764"></span><span class="emoji emoji2764"></span> #fortyyearsyoung . . (46:15) We have enjoined on man kindness ...
Media Removed
Entering the big 4 0 with this dua #fortyyearsyoung . . (46:15) We have enjoined on man kindness to his parents: his mother bore him in pain and in pain she gave birth to him. And his bearing and weaning takes 30 months. At length, when he reaches the age of full maturity and attains forty ... Entering the big 4 0 with this dua ❤❤ #fortyyearsyoung
.
.
(46:15) We have enjoined on man kindness to his parents: his mother bore him in pain and in pain she gave birth to him. And his bearing and weaning takes 30 months. At length, when he reaches the age of full maturity and attains forty years, he says, "oh my Lord! Help me to be grateful for Your favors which You have bestowed upon me, and upon both my parents, and to do good deeds that will please You. Grant me righteousness in my offspring. Truly, I have turned to You, and, truly, I submit to you."
.
.
40larıma bu duala girmek... Allah kabul etsin ❤❤ .
.
(46:15) Biz insana, anne ve babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu (karnında) zahmetle taşıdı ve onu zahmetle doğurdu. Onun (ana karnında) taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır.
Nihayet o (bedenî) yiğitlik yaşına gelip (bir) de (aklî ve rûhî kemal çağı olan) kırk yaşına eriştiği zaman: “Yâ Rabbi! Gerek bana gerek anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi, razı olacağın iyi işler yapmamı bana ilham et (ve beni muvaffak kıl). Neslimi de benim için ıslah et (onları iyi insanlar yap). Şüphesiz ben, tevbe edip sana yöneldim ve hakikat ben, (sana) teslim olanlardanım"
Read more
Kıyamet gününde mizanında ağır gelecek hiç iyiliği olmayan bir müslüman getirilir. Allahü Teala, ...
Media Removed
Kıyamet gününde mizanında ağır gelecek hiç iyiliği olmayan bir müslüman getirilir. Allahü Teala, imanına hürmeten ona rahmet olarak; “insanlara git,sana sevab verecek bir kimse ara. Onun ikramı sebebiyle cennete girersin.” buyurur. O kimse gider. Fakat kime sorsa “Ben de korkuyorum. ... Kıyamet gününde mizanında ağır gelecek hiç iyiliği olmayan bir müslüman getirilir. Allahü Teala, imanına hürmeten ona rahmet olarak; “insanlara git,sana sevab verecek bir kimse ara. Onun ikramı sebebiyle cennete girersin.” buyurur. O kimse gider. Fakat kime sorsa “Ben de korkuyorum. Senden daha fazla sevaba muhtacım.” cevabını alır. Çok üzülür. Yanına biri gelerek ona ; “Allahü Teala’nın huzuruna vardım. Sahifemde bir sevaptan başka sevab bulamadım. Bu da beni kurtarmaya yetmez. Onu sana hibe edeyim al” der. O kimse sevinç içinde gider. Allahü Teala, o kulun halini bildiği halde; “Nasıl geldin?” diye sual eder. O kişi ile olan konuşmasını anlatır.
Allahü Teala, sevabını veren kulunu da huzuruna çağırır. “İman sahiplerine benim keremim, senin kereminden daha çoktur. Din kardeşinin elinden tut. Cennete gidiniz.” buyurur.
Mizanın iki gözü eşit olunca; Allahü teâla; “Bu ne cennet ehlindendir ne de cehennem ehlindendir.” buyurur. Bunun üzerine bir melek yalnızca “ÜF” yazılmış olan bir sahife getirip günah kefesine kor. O göz ağır basar çünkü “üf” lafzı anaya babaya isyan kelimesidir. Kişinin bununla cehenneme atılması emrolunur. O kişi iki tarafa bakınır ve “Ya Rabbi! Anama, babama asi olduğum için cehenneme gideceğimi anladım. Onların azabını bana ilave buyur da, onları cehennemden azâd et!” deyince, Allahü teâla; “Anana, babana dünyada asi oldun. Ahirette ikram ettin. Onların elinden yapış da cennete götür” buyurur.
🌿🌿🌿
Hayırlı geceler...
#kıyametveahiret #imamıgazalihazretleri
Read more
Kila mja anamapungufu yake hamna mkamilifu ila Allah Tupendane Tusameheyane Tusafiane nia Tuombeane ...
Media Removed
Kila mja anamapungufu yake hamna mkamilifu ila Allah Tupendane Tusameheyane Tusafiane nia Tuombeane mazuri ndugu zangu Allah atuzidishie taqua nahekima ya rabbi nakupenda sana mdogo wangu mfariji wangu Allah atakulipa mema my ndugu kwani unayako mangapi lakini kila saa unataka ... Kila mja anamapungufu yake hamna mkamilifu ila Allah
Tupendane
Tusameheyane
Tusafiane nia
Tuombeane mazuri ndugu zangu Allah atuzidishie taqua nahekima ya rabbi nakupenda sana mdogo wangu mfariji wangu Allah atakulipa mema my ndugu kwani unayako mangapi lakini kila saa unataka kujuwa naendeleaje na kunifariji kipenzi changu asante sana niko kwenye ibada yake Allah @bint_jesh kubwa kuzidisha dua nipone haraka
Read more
GÜNEŞ DOĞMADAN VE BATMADAN GÜNAHLARIN AFFI VE CENNETİ KAZANMAK İÇİN.. Hızır (a.s) İbrahim Temimi ...
Media Removed
GÜNEŞ DOĞMADAN VE BATMADAN GÜNAHLARIN AFFI VE CENNETİ KAZANMAK İÇİN.. Hızır (a.s) İbrahim Temimi Hazretlerine; Sana hediyeler  getirdim dedi. Nedir o hediyeler? diye sordu. Güneş doğmadan ve batmadan önce oku; Fatiha süresi (7) İhlas süresi(7) Felak süresi(7) Nâs ... GÜNEŞ DOĞMADAN VE BATMADAN GÜNAHLARIN AFFI VE CENNETİ KAZANMAK İÇİN.. Hızır (a.s) İbrahim Temimi Hazretlerine;

Sana hediyeler  getirdim dedi.

Nedir o hediyeler? diye sordu.

Güneş doğmadan ve batmadan önce oku;

Fatiha süresi (7)

İhlas süresi(7)

Felak süresi(7)

Nâs süresi(7)

Kâfirun süresi(7)

Ayetel Kürsi(7) “Sübhânellahü vel hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber.(7) defa “Allahümme salli ala seyyidine muhammed.”(7) “Allahümme estağfiruke  li ve livâlidiyye ve li ehli ve mâ tevâlede minni  ve lil mü’minine vel mü’minati el ahyâi minhüm vel emvât.”(7) “Allâhümme Yâ Rabbi ifal bi ve bihim âcilen ve ecilen fid  dini  ved dünya ve âhırati mâ ente lehû ehlün velâ  tef’al binâ Yâ Mevlaye mâ nahnü lehâ ehlün.İnneke ğafurun,halıymün,cevvadün keriymün râûfün rahıym .( 7) defa.

Bu evrda devam edenlerin elinden melekler tutarak bir gelin gibi cennete etraflarında 70 Peygamber  ve 70  saf melek olduğu halde  getirilicektir.Her safın uzunluğu doğu batı arası kadar olucaktır.

Bu hızb ve duaları esrarını Hızır A.S. anlatınca  İbrahim  Temimi Hazretleri hayretler içinde kalarak ona;

Bu hizb ve duayabait sırları kim sana  bildirdi. deyince Hızır Aleyhisselam şöyle buyurdu. -Resulü Ekrem(s.a.v) buyurdu.Şüphen varsa ona sorabilirsin.

Bunun üzerine ben de mana aleminde Efendimiz (s.a.v)’e; -Ya Resülellah! Hızır bu hizb ve duaların hikmetini senden öğrendiğini söylüyor.,deyince  Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdular. -Hızır a.s  doğru söylemiştir.Çünkü o yeryüzününün alimi ve ebdallarının reisidir,Allah’ın Askerlerindir..” -Ya Resülellah bunu her okuayana bana  da verilecekmidir? diye sordum. –Beni hak Peygamber olarak gönderen Allâh’a yemin ederim ki,Allâh onları okuyanın günahlarını affedip,gazabını onun üzerinden kaldıracaktır.Günahları yazan melek günahları yazamayacaktır.Bunu ancak saidler okuyacaklar,şaki olanlar okuyamayacaktır.” buyurdu.
Read more
Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.  Cuma ...
Media Removed
Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.  Cuma günü herhangi bir saatte: Lâ ilahe illâ ente yâ Hannânü ya Mennânü yâ bedî'as semâvâti vel arzı yâ zel Celâli vel İkrâm diye dua edilirse, sahibine muhakkak icabet olunur. Cuma ezanı ... Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir. 
Cuma günü herhangi bir saatte: Lâ ilahe illâ ente yâ Hannânü ya Mennânü yâ bedî'as semâvâti vel arzı yâ zel Celâli vel İkrâm diye dua edilirse, sahibine muhakkak icabet olunur.
Cuma ezanı vakti 1062 kere  Yâ Bâis  ismi şerifini zikreden bekârın kısmeti açılır 
Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Rahman” diyenler unutkanlıktan ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır.
Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Gaffar” ism-i şerifini okuyanlar affa mağfirete mazhar olurlar 
Kim Cuma gecesi, Fatiha ile 15 kere İzâ Zülzile suresini okuyarak iki rekat namaz kılarsa, Allah onu kabir azabından, kıyametin dehşetli anlarından korur.
 Cuma günü sela ile ezan arasında cuma suresinin  9 - 10- 11. ayetleri 3 kere okunursa o hafta içinde eline helal para geçer
Cuma günü akşama doğru “Yâ Veliyy” ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.
Cuma gecesi 1000 defa “Yâ Muhsî” ism-i şerifini okuyanın kıyamet gününde hesabı kolay olur.
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim şu kelimeleri Cuma gecesi yedi kere okur da o gece vefat ederse,cennete girer, Cuma günü ölürse, yine cennete girer. (Bir rivayete göre ' “şehit olarak ölür” buyrulmuştur. Bu duaya Seyyidü’l-Îstiğfar duası denilir ki, o) dua(da) şudur: Allahümme ente Rabbi lâ ilahe illâ ente. Halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve va ‘dike mesteta ‘tü. Ebûü leke bini ‘metike ve ebûü leke bizenbî fağfır li feinnehü lâ yağfırüzzünübe illa ente. E'ûzü bike min şerri mâ sana ‘tü.“Ey Allah’ım! Benim Rabbim sensin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın. Ben, Senin kulunum. Ben gücümün yettiği kadar Senin ahdin ve vaadin üzere sabitim.Ben, Senin ıhsan ettiğin nimetlerini itiraf ediyor, günahlarımı da kabul ediyorum. Öyleyse Beni mağfiret eyle. Şu muhakkak ki, günahları Senden başkası bağışlayamaz. Ben yaptığım şeylerin şerrinden Sana sığmıyorum. ” 
Cuma günü 1000 defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.
10 hafta süreyle Cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyy, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur. ⤵⤵⤵
Read more
Loading...
İDEAL ÂİLE REİSİ (PEYGAMBERLERİN ŞAHSINDA) Kur’an’da kıssaları anlatılan peygamberler sadece ...
Media Removed
İDEAL ÂİLE REİSİ (PEYGAMBERLERİN ŞAHSINDA) Kur’an’da kıssaları anlatılan peygamberler sadece Allah’ın elçisi olma vasıflarıyla değil başka güzel vasıflarıyla da dikkat çeker. Bu yönlerden birisi onların iyi bir aile reisi ve zevc / koca olmalarıdır. 1. İnsanlığın ana-babası ... İDEAL ÂİLE REİSİ (PEYGAMBERLERİN ŞAHSINDA)

Kur’an’da kıssaları anlatılan peygamberler sadece Allah’ın elçisi olma vasıflarıyla değil başka güzel vasıflarıyla da dikkat çeker. Bu yönlerden birisi onların iyi bir aile reisi ve zevc / koca olmalarıdır.
1. İnsanlığın ana-babası ve ilk âilesinden başlayalım, Hz. Âdem ve Hz. Havvâ’dan…

Cennette yasak ağacın meyvesini birlikte yediler. Birlikte üzerlerine cennet yaprağı örttüler. Her ikisi de dünyaya gönderilince yaptıklarına pişman oldular, her ikisi de tövbe etti ve Allah Teâlâ yeryüzünde onları tekrar buluşturdu, tövbelerini kabul etti.
Hz. Âdem ve Hz. Havva, günahı birlikte işledikleri gibi tövbeyi de birlikte yaptılar ve Allah onların tövbelerini kabul etti. Böylece onlar, kıyamete kadar gelecek tüm nesillere günah işleyen kimselerin ne yapması gerektiğini gösterdiler.
2. Gelelim peygamberlerin babası Hz. İbrahim ve eşi Hz. Sâre’ye…

Hz. İbrahim, ihtiyarlık yaşına erinceye dek çocuk sahibi olamadı. Eşi Hz. Sâre kısırdı ama bu durum onun elinde değildi. Bu sebeple o, eşine olan sevgisini asla yitirmedi, onu bırakmadı, terk etmedi. İhtiyarlık çağına eriştiklerinde Rabbi her ikisine bir erkek çocuk müjdelediğinde çok şaşırmışlardı. Rabbimiz bunu şöyle haber veriyor: “Onlara İbrahim'in misafirlerinden (meleklerden) de haber ver. Onun yanına girdikleri zaman, "selam" dediler. (İbrahim:) Biz sizden çekiniyoruz, dedi. Dediler ki: Korkma; biz sana ilim sahibi bir oğul müjdeliyoruz. (İbrahim:) Bana ihtiyarlık çökmesine rağmen beni müjdeliyor musunuz? Beni ne ile müjdeliyorsunuz? dedi. Sana gerçeği müjdeledik, sakın ümitsizliğe düşenlerden olma! dediler. (İbrahim:) dedi ki: Rabbinin rahmetinden, sapıklardan başka kim ümit keser?” (Hicr, 51-56)

Aynı müjdeye Hz. Sâre’nin tepkisi de şöyle olmuştu: “Olacak şey değil! Ben bir kocakarı, bu kocam da bir ihtiyar iken çocuk mu doğuracağım? Bu gerçekten şaşılacak bir şey! dedi. (Melekler) dediler ki: Allah'ın emrine şaşıyor musun? Ey ev halkı! Allah'ın rahmeti ve bereketleri sizin üzerinizdedir. Şüphesiz ki O, övülmeye lâyıktır, iyiliği boldur.” (Hûd, 72-73)

Devamı yorumda 👇
#crochet #amigurumi #oyuncak #orguoyuncak #tüpbebek #çocuğumolmuyor
Read more
13 Temmuz 2018 Türkiye saati ile 06:01 de YENGEÇ BURCUNDA Kısmi Güneş Tutulmasında Yapılacaklar. ...
Media Removed
13 Temmuz 2018 Türkiye saati ile 06:01 de YENGEÇ BURCUNDA Kısmi Güneş Tutulmasında Yapılacaklar. Türk İslam kültüründe müneccimbaşılar Güneş ve Ay tutulmalarını daima titizlikle incelemişlerdir. Kayıt altına almış, padişah ve saray halkını bu konuda bilgilendirmişlerdir. Gereken ... 13 Temmuz 2018 Türkiye saati ile 06:01 de YENGEÇ BURCUNDA Kısmi Güneş Tutulmasında Yapılacaklar.
Türk İslam kültüründe müneccimbaşılar Güneş ve Ay tutulmalarını daima titizlikle incelemişlerdir. Kayıt altına almış, padişah ve saray halkını bu konuda bilgilendirmişlerdir. Gereken tedbir ve izlenmesi gereken yollar konusunda rehberlik etmişlerdir. XV. yüzyılın sonları ile XVI. yüzyılın başlarında başlayan müneccimbaşılık müessesinde Osmanlı sarayında Bîrun erkanından olan müneccimbaşılar, Kuyruklu yıldızların geçişi, zelzele, yangın, Ay tutulmalarında önemli astronomi hadiseleri ile fevkalade olayların gözlemleri sonucu yaşanacak olumsuzlukları en aza indirebilmek için Ay tutulmalarında sizlerle paylaştığım dua ve uygulamaları yaparlardı.

NOT: GÜNEŞ tutulmasında namaz kılmak sünnet-i müekkekedir. Kısmi Güneş Tutulması 13 Temmuz 2018 Türkiye saati ile 06:01 de Yengeç burcunda gerçekleşecek. Ritüelleri tutulma saatinden başlayarak bir sonraki sabah ezanına kadar yapabilirsiniz.
GÜNEŞ tutulması esnasında KÜSUF namazı kılınır. 2 rekattır. KÜSUF Namazı kılındıktan sonra 33 kere “Allâhü Ekber” diye tekbir getirilir.

Ardından“Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Okunur.

DAHA SONRA ARAF SURESİ 54 NCÜ AYET 7 KEZ OKUNUR. “İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin.”(A’raf, 7/54) (Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!) Ya FETAHI ya Allah

Allâhümme innî e’ûzü bike minel-hemmi
vel-hüzni.
Ve e’ûzü bike minel-‘aczi vel-keseli.
Ve e’ûzü bike minel-cübni vel-buhli.
Ve e’ûzü bike min ğalebetid-deyni ve kahrir-ricâli.” Allah’ım! Üzüntüden ve kederden sana psığınırım.
Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım. DEVAMI astrodeha.com da
Read more
Loading...
Bir müslümana ödünç veren iki misli sadaka sevabı kazanır. [İbni Mace] _____________________________ Ya ...
Media Removed
Bir müslümana ödünç veren iki misli sadaka sevabı kazanır. [İbni Mace] _____________________________ Ya Rabbi, küfre düşmekten ve borca girmekten sana sığınırım. [Nesai] _____________________________ Borçsuz olan hür yaşar. [Beyheki] _____________________________ Huzur ... Bir müslümana ödünç veren iki misli sadaka sevabı kazanır.
[İbni Mace]
_____________________________
Ya Rabbi, küfre düşmekten ve borca girmekten sana sığınırım.
[Nesai]
_____________________________
Borçsuz olan hür yaşar.
[Beyheki]
_____________________________
Huzur içinde iken, borçlanarak korku içinde yaşamayın!
[Hakim]
_____________________________
Borçtan sakının! Borç, gece gama, gündüz zillete sebep olur.
[Beyheki]
_____________________________
Kendi veya çoluk çocuğu muhtaç veya borçlu olanın verdiği sadaka kabul olmaz.
[Buhari]
_____________________________
Ödememek niyetiyle borçlanan, Kıyamete hırsız olarak gelir.
[İbni Mace]
_____________________________
İmkanı varken, borcunu ödemeyene her gün zulmetme günahı yazılır. [Taberani]
____________________________
Aldığı borcu ödemeyene Allahü teâlâ, Kıyamette "Bu kimsenin hakkını sizde bırakacağımı mı zannettiniz?" buyurarak onun iyi amellerini alıp diğerine verir. Eğer borçlunun, iyi ameli yoksa, alacaklının günahları borçluya yüklenir.
[Taberani]
____________________________
Borcunu ödeyemeyene mühlet vermek sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Kıyametin dehşetinden kurtulmak isteyen, darda kalan borçluya mühlet versin!
[Taberani]
___________________________
Darda olanı feraha kavuşturanı veya onun borcunu ödeyeni, Allahü teâlâ Kıyametin dehşet, korku ve sıkıntılarından kurtarır.
[Müslim]
___________________________
Beladan kurtulmak, istediğine kavuşmak ve Arşa sığınmak isteyen, darda kalan borçluya mühlet versin veya ona alacağını bağışlasın! [Abdürrezzak]
___________________________
Kıyamette günahı çok bir müslümanı hesaba çekerler. O kimse de (Benim hiç iyiliğim yoktur. Sadece çırağıma, "Fakir olan borçluları sıkıştırma, ne zaman ellerine geçerse, o zaman vermelerini söyle, bir şey isterlerse yine ver, boş çevirme!" diye söylerdim) der. Allahü teâlâ da, onu affederek buyurur ki: (Bugün sen muhtaçsın. Sen dünyada kullarıma acıdın, bugün biz de sana acırız.) [Buhari]
_____________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_____________________________
#borç #hadisişerif #ilim #islamiyet #hadis #sadaka #sevap #borçlu #hasenat #bağış #islam
Read more
Hayirli iftarlar<span class="emoji emoji1f495"></span>Dualarinizda bizleride unutmayin<span class="emoji emoji1f495"></span> . . Ya Rabbim..<span class="emoji emoji1f495"></span> . Allahım, sana hamd ...
Media Removed
Hayirli iftarlarDualarinizda bizleride unutmayin . . Ya Rabbim.. . Allahım, sana hamd ederim. Senin verdiğin nimetleri saymaktan acizken, sana gerektiği gibi nasıl şükredebiliriz ki… Sen, Seni yücelttiğin gibi yücesin. Her türlü noksan sıfatlardan uzaksın. Kuluna şah ... Hayirli iftarlar💕Dualarinizda bizleride unutmayin💕
.
.
Ya Rabbim..💕
.

Allahım, sana hamd ederim. Senin verdiğin nimetleri saymaktan acizken, sana gerektiği gibi nasıl şükredebiliriz ki… Sen, Seni yücelttiğin gibi yücesin. Her türlü noksan sıfatlardan uzaksın. Kuluna şah damarından daha yakınsın. Kulun duasını, tövbesini kabul edersin. Bütün güzel isimler ve sıfatlar senindir.
Bizi, ümmeti olmakla şereflendirdiğin Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem efendimize binlerle salat ve selam olsun. O’nun ehli beytine, ashabına, tabiin, etbaüttabiin ve kıyamete kadar O’nun yolunda gidenlere de salat ve selam olsun.
Ey mazlumların Rabbi. Ey kimsesizlerin sahibi. Ey kendisine hüzünle açılan elleri boş çevirmeyen Allahim. Müslümanlara yardım et. Mazlumlara yardım et.
Bize birlik ve dirlik ver.
Vatanimizi düsmanin serrinden koru..
Dünyadaki imtihanda kaybedenlerden eyleme.
Allahım. Sen Rabbimizsin. Sahibimizsin. Her şeyi kuşatan rahmetinle bize muamele et.
Günahlarimizi aff eyle. Sehit olarak ölmemizi nasip eyle.
Bizlerden razi ol Allahim..
Dualarimizi kabul buyur..
Ölmüslerimize rahmet eyle.
Hastalarimiza sifa dertlilerimize deva borclu olanlarimiza eda nasip et.
Dogru yoldan ayirma bizleri.
Seytana nefsimize uydurma bizleri..kabir azabindan cehennem azabindan koru.
Bize yardım et. Bize yardım et…bizi aff eyle.. Amiin
. .

#mutfakkapisi #sarma #iftar #dua #amin #yemekrium #oruc #ramazan #yaprak #sahanelezzetler #sunum #ahsap #amin
Read more
Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da Sana ibadet edenlerden eylediğin için Sana şükürler olsun.
Media Removed
Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da Sana ibadet edenlerden eylediğin için Sana şükürler olsun. Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da
Sana ibadet edenlerden eylediğin için
Sana şükürler olsun.
"Sana Bırakıyorum Ya Rabbi...!!! Kendimi, Geleceğimi Ve Yüreğimi, Sana Bırakıyorum, Hoyrat ...
Media Removed
"Sana Bırakıyorum Ya Rabbi...!!! Kendimi, Geleceğimi Ve Yüreğimi, Sana Bırakıyorum, Hoyrat Rüzgarlara, Vefasız İnsanlara, EZDİRME BENİ...." "Sana Bırakıyorum Ya Rabbi...!!!
Kendimi, Geleceğimi Ve Yüreğimi,
Sana Bırakıyorum,
Hoyrat Rüzgarlara, Vefasız İnsanlara,
EZDİRME BENİ...."
Loading...
Beratnya berjalan dalam diam...mungkin sama beratnya, seperti melangkah dgn kehati-hatian. Tak ...
Media Removed
Beratnya berjalan dalam diam...mungkin sama beratnya, seperti melangkah dgn kehati-hatian. Tak menoleh kekanan kiri....bukan berarti tak peduli.... Tak bicara sana sini...bukan berarti mati hati... Silahkan saja kalian memaki.... Dan tak masalah....kalian tunjuk kesalahan ... Beratnya berjalan dalam diam...mungkin sama beratnya, seperti melangkah dgn kehati-hatian.
Tak menoleh kekanan kiri....bukan berarti tak peduli....
Tak bicara sana sini...bukan berarti mati hati...
Silahkan saja kalian memaki....
Dan tak masalah....kalian tunjuk kesalahan jiwa ini....
Semoga...jika kalian benar, masih terbentang luas maaf Illahi Rabbi...
Namun jika kalian salah....sesungguhnya aku telah patah hati pada bumi...
Dan tak pernah berhenti berharap....agar langit mengerti....
Read more
Muharrem ayina & hicri yeni yila giris duasi: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) ...
Media Removed
Muharrem ayina & hicri yeni yila giris duasi: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) Efendimiz Muhammed’e âline ve ashâbına salât u selâm eylesin! Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, Evvel’sin. Fazl u ihsânın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin ... Muharrem ayina & hicri yeni yila giris duasi: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) Efendimiz Muhammed’e âline ve ashâbına salât u selâm eylesin! Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, Evvel’sin. Fazl u ihsânın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin çok yücedir. Yeni yıl gelmiş bulunuyor. Bu sene içinde bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyoruz. Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Allah, ümmî nebî Efendimiz Muhammed’e, âline, mübarek ve temiz ashâbına salât eylesin! Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. #portakalagacinindualari
Read more
Rabbim, Kıracağım zaman susmamı, kızacağım zaman sakinleşmemi, nefret edeceğim zaman affetmemi ...
Media Removed
Rabbim, Kıracağım zaman susmamı, kızacağım zaman sakinleşmemi, nefret edeceğim zaman affetmemi nasip et. Elimden ve dilimden tüm insanlığı emin eyle ya Rabbi. Bilmediğim, görmediğim, duymadığım şeylerin şerrinden sana sığınırım. İyi kalplilerle, doğru sözlülerle, halis niyetlilerle ... Rabbim, Kıracağım zaman susmamı, kızacağım zaman sakinleşmemi, nefret edeceğim zaman affetmemi nasip et. Elimden ve dilimden tüm insanlığı emin eyle ya Rabbi. Bilmediğim, görmediğim, duymadığım şeylerin şerrinden sana sığınırım. İyi kalplilerle, doğru sözlülerle, halis niyetlilerle hemhal olmayı nasip et Allah’ım! #portakalagacinindualari
Read more
Loading...
Muharrem Sene Başı Duâsı Rivayet edildiğine göre: “Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere: بِسْمِ ...
Media Removed
Muharrem Sene Başı Duâsı Rivayet edildiğine göre: “Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ”اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ. اَللّٰهُمَّ ... Muharrem Sene Başı Duâsı

Rivayet edildiğine göre: “Her kim muharrem ayının evvelinde üç kere:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ”اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَالصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ. اَللّٰهُمَّ أَنْتَ الْأَبَدِىُّ الْقَدِيمُ، اَلْحَىُّ الْكَرِيمُ، اَلْحَنَّانُ الْمَنَّانُ، وَهٰذِهِ سَنَةٌ جَدِيدَةٌ! أَسْأَلُكَ فِيهَا الْعِصْمَةَ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ وَاَوْلِيَائِهِ وَالْعَوْنَ عَلٰى هٰذِهِ النَّفْسِ الْأَمَّارَةِ بِالسُّوءِ وَالْإِشْتِغَالَ بِمَا يُقَرِّبُنِي إِلَيْكَ يَا كَرِيمُ! يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ. وَصَلَّى اللَّهُ وَسَلَّمَ عَلٰى سَيِّدِنَا وَنَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى أٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَأَهْلِ بَيْتِهِ أَجْمَعِينَ.“ ‘Bütün hamdler, âlemlerin Rabbi olan Allâh’a aittir! Salât-ü selâm, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashâbının tamamının üzerine olsun!

Ey Allâh! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur)! Hayy’sın, Kerîm’sin (hakikî hayat sahibi de, kerem sahibi de ancak Sensin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)! İşte bu yeni senedir! Ben bu sene Senden dilerim ki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin.

Ey kerem sâhibi! Ey celâl ve ikrâm sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle!

Allâh-u Te‘âlâ, Efendimiz ve peygamberimiz Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)’e, âl-i ashâbının ve Ehl-i Beyt’inin tamamına salât ve selâm eylesin!’ derse, şeytan: ‘Biz bu kişiden ümidi kestik!’ der ve Allâh (Celle Celâlühû) ona, kendisini sene boyunca koruyacak iki melek görevlendirir.” (Allâme Safûrî, Nüzhetü’l-mecâlis:1/156; Mâü’l-ayneyn, Na‘tü’l-bidâyât, sh:165)

Şihâbüddîn es-Sühreverdî (Kuddise Sirruhû)’dan nakledildiğine göre; bu duâyı (sene başı duasını) âşûrâ günü üç kere okuyan o sene ölmekten emin olur. Zira eceli takdir edilen kişiye o gün bu duâyı bu şekilde okumak nasip olmaz! ⤵⤵⤵
Read more
29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı Bayramımız Kutlu Olsun . 🇹🇷 Ne Mutlu Türküm Diyene. Mustafa ...
Media Removed
29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı Bayramımız Kutlu Olsun . 🇹🇷 Ne Mutlu Türküm Diyene. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını minnetle anıyoruz Saygılarımızla Allah makamlarını cennet eylesin El Fatiha #bismillah #bismillahirrahmanirrahim . - Hamd Alemlerin Rabbi ... 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı Bayramımız Kutlu Olsun . 🇹🇷 Ne Mutlu Türküm Diyene.
Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını minnetle anıyoruz
Saygılarımızla
Allah makamlarını cennet eylesin
El Fatiha #bismillah #bismillahirrahmanirrahim .
- Hamd Alemlerin Rabbi ALLAH a
- Merhamet ve Rahmet buyurucu
- Din gününün malikidir
- Yalnız Sana Kulluk ederiz
- Bizi doğru yola ilet
- Senin nimetini bulmuş olanların yoluna
- Gazaba uğramamış , yolunu sapıtmamış olanların yoluna .
.
#elfatiha #dua #hamd #rahman #rahim #allah #rahmet #çokşükür #maşallah #nemutlutürkümdiyene #dogan #erdogan #doganerdogan #türkiye #ordu #ankara #istanbul #cumhuriyetbayramı #cumhuriyet #bayram #yurttasulhcihandasulh #29Ekim2018
Read more
<span class="emoji emoji1f33c"></span>Duaların Kabulü <span class="emoji emoji1f33c"></span> Dua, kulun samimi bir şekilde Allâh’a yakarışını, O’nun yüceliği karşısında ...
Media Removed
Duaların Kabulü Dua, kulun samimi bir şekilde Allâh’a yakarışını, O’nun yüceliği karşısında güçsüzlüğünü itiraf etmesini, sevgi ve tazim duyguları içerisinde lütfunu, yardımını affını dilemesini ifade eder. Kulluğun özü olan dua, kulun Allah karşısında haddini ve konumunu ... 🌼Duaların Kabulü 🌼
Dua, kulun samimi bir şekilde Allâh’a yakarışını, O’nun yüceliği karşısında güçsüzlüğünü itiraf etmesini, sevgi ve tazim duyguları içerisinde lütfunu, yardımını affını dilemesini ifade eder. Kulluğun özü olan dua, kulun Allah karşısında haddini ve konumunu bilmesi, O’nun büyüklüğü karşısında sevgi ve saygı ile boyun eğmesidir. # #Allah, duaya ihtiyacı olmadığını düşünen ve Rabbi ile iletişimini sağlayan duayı terk edenden hoşnut değildir (İbn Mâce, Dua, 1). Duasının kabul olmayacağını düşünmek de Yüce Allah’ın bu husustaki sözünü göz ardı etmektir. “Kullarım sana beni sorarlarsa, bilsinler ki ben şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip bana inansınlar ki, doğru yolda yürüyenlerden olsunlar.” {Bakara Sûresi , 2/186) # #Allah Rasûlü de, “Sizden biriniz, ‘Ben Rabbime dua ettim de, duam karşılık görmedi.’ deyip acele etmediği müddetçe, duası karşılık bulur.” (Müslim, Zikir 91) buyurarak inananlara önemli bir hatırlatmada bulunur. Diğer yandan duada istenilenlerin farklı şekillerde verilebileceği de unutulmamalıdır.
Read more
Loading...
Fatiha Ve elhamdulillah okuyanlar nokta koysun diğerlerini de teşvik için . Hepinizi Allah için ...
Media Removed
Fatiha Ve elhamdulillah okuyanlar nokta koysun diğerlerini de teşvik için . Hepinizi Allah için çok seviyorum teşekkür ederim bana #istanbul için yardımcı oldunuz. Rabbim hepinizden razı olsun ️ . Fatiha Suresinin Anlamı . 1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. . 2- Hamd; Âlemlerin ... Fatiha Ve elhamdulillah okuyanlar nokta koysun diğerlerini de teşvik için . Hepinizi Allah için çok seviyorum teşekkür ederim bana #istanbul için yardımcı oldunuz. Rabbim hepinizden razı olsun ☺️ .
Fatiha Suresinin Anlamı
.
1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
.
2- Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.
.
3- O Allah Rahmân ve Rahîm’dir.
.
4- Din ödül ve ceza
gününün sahibidir.
.
5- Ey Allah’ım Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz.
.
6- Bizi dosdoğru yola ilet.
.
7- Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.
.
.
.
#fatiha #hamd #şükür #kuranvehayat
Read more
<span class="emoji emoji1f337"></span>Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: "ALLAH'ın kullarından biri: Ya Rabbi, leke'l-hamdu kemâ ...
Media Removed
Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: "ALLAH'ın kullarından biri: Ya Rabbi, leke'l-hamdu kemâ yenbaği li celâli vechike ve azimi sultânike(Ey benim Rabbim, Senin zatının celâlına ve Senin hakimiyetinin azametine layık biçimde Sana hamd olsun)dedi. Bu hamd, kulun amelini yazmakla ... 🌷Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: "ALLAH'ın kullarından biri:

Ya Rabbi, leke'l-hamdu kemâ yenbaği li celâli vechike ve azimi sultânike(Ey benim Rabbim, Senin zatının celâlına ve Senin hakimiyetinin azametine layık biçimde Sana hamd olsun)dedi.

Bu hamd, kulun amelini yazmakla görevli iki meleği aciz bırakarak, nasıl yazacaklarını bilemediler. Bunun üzerine melekler, göğe çıktılar ve:

Ey Rabbimiz, Senin kulun öyle bir söz (hamd) söyledi ki, nasıl yazacağımızı bilemeyeceğiz, dediler.

ALLAH (C.C.) (Azze ve Celle), kulunun söylediği sözü en iyi bilen olduğu hâlde:

Benim kulum ne söyledi? diye sordu. Melekler:

Ey Rabbimiz, bu kulun: "Ya Rabbi, leke'l-hamdu kemâ yenbaği li celâli vechike ve azimi sultânike" söyledi, dediler.

Bunun üzerine ALLAH (C.C.), o iki meleğe buyurdu ki:

Kulum, Bana kavuşup da Ben, onu söylediği söz (hamd)e karşılık mükâfatlandırıncaya kadar siz, o sözü kulumun söylediği gibi yazınız, buyurdu

Sünen-i İbn Mace, Kitabu'1-Edeb

#kalptendualar #hadisişerif #dua #sevap #ihlas #hzMuhammed #kuran #zikir #instaislam #oruç
#kabe #namaz #muhtesem #istanbul #manzara #harika #iftar #mevlana #musluman #iman #instaturk . .
.
. . . 👥Arkadaslarınızı da etiketleyerek hayra vesile olabilirsiniz 📌Hayra vesile olan yapan gibidir.(Hadis-i Şerif)
Read more
<span class="emoji emoji1f4d5"></span>Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup ...
Media Removed
Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup rabt-ı kalp ederek, Kur’an-ı Hakîm’in hizmetinde elele verip tevfik ve hidayet istememi nasib eyle, istemişim gibi neticelerini hasıl eyle Âmiin.. Ya Rabbi, beni daima Risale-i Nur okuyarak ... 📕Ya Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #SaidNursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup rabt-ı kalp ederek,
Kur’an-ı Hakîm’in hizmetinde elele verip tevfik ve hidayet istememi nasib eyle, istemişim gibi neticelerini hasıl eyle Âmiin..
📕Ya Rabbi, beni daima Risale-i Nur okuyarak (hakikatlı mârifetleri olan ve mârifeti daima artan) âriflerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (semeredar şükürleri olan ve şükrü daima artan) şakirlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (feyizli zikirleri olan, feyzi ve zikri daima artan) zâkirlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (nimet artıran hamdleri olan ve hamdi daima artan) hâmidlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (hakiki muhabbet ve aşkları olan ve daima muhabbeti ve aşkı artan) muhiblerden eyle..
Hem daima Risale-i #Nur okuyarak (sadık irade ve rağbetleri olan ve daima Sana olan irade ve rağbeti artan) müridlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (ciddi taleb ve inâbeleri olan ve ciddi taleb ve inâbeleri daima artan) müniblerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (bürhanlı tevhidleri tavsifleri olan daima tevhid mertebelerinde ilerleyen) muvahhidlerden eyle..
Hem daima Risale-i Nur okuyarak (kâmil insan olan ve daima makbul ibâdâtı artan ve daima feyzi artan ve daima münacâtı artan ve daima müşahedâtı artan ve daima keşfiyâtı artan) âbidlerden eyle Âmiin.. Elf-ü Elfi Âmiin.

#RisaledenDamlalar
#Saidnursi #Bediüzzaman #Risaleinur #Nur #iman #dua
#Cehennem
Read more
Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammediv ve âlâ Âli seyyidina Muhammed Ya Rabbi! Acizlikten, ...
Media Removed
Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammediv ve âlâ Âli seyyidina Muhammed Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi! Amin Regaib gecemiz ... Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammediv ve âlâ Âli seyyidina Muhammed

Ya Rabbi!
Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi! Amin
Regaib gecemiz hayırlara vesile olsun💚 dua beklerim🌹🌹
Read more
1. Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla 2. Hamd(in övme ve övülmenin her türlüsü), âlemlerin (tek) ...
Media Removed
1. Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla 2. Hamd(in övme ve övülmenin her türlüsü), âlemlerin (tek) Rabbi olan Allah’adır. 3. (O) Rahmân’dır (dünyada bütün yaratıklara bol merhamet edendir), Rahîm’dir (âhirette yalnız mü’minlere acıyıp mağfiret edecek olandır). 4. Din gününün (âhirette ... 1. Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

2. Hamd(in övme ve övülmenin her türlüsü), âlemlerin (tek) Rabbi olan Allah’adır.

3. (O) Rahmân’dır (dünyada bütün yaratıklara bol merhamet edendir), Rahîm’dir (âhirette yalnız mü’minlere acıyıp mağfiret edecek olandır). 4. Din gününün (âhirette hesap ve karşılık görme gününün) mâliki/hükümrânıdır.

5. (Ey Rabbimiz!) Yalnız sana (ibâdet ve itaatle) kulluk eder ve (her hal ve ihtiyacımızda) ancak senden medet umar/yardım dileriz.

6. Bizi doğru yola (İslâm’a) ilet (İslâm ile yaşat). 7. Kendilerine (lütfundan) nimet verdiğin kimselerin yoluna (ilet); (emirlerine âsi olmuş ve) gazaba uğramışların ve sapıtanların değil (Yâ Rabbi). (Âmin…) (Fatiha Suresi, Feyzul Furkan Tefsiri) #portakalagacinindualari #portakalagacimealokumalari
Read more
Sürçüp düşüyoruz sana gelen yollarda.Aciziz Allah'ım , muhtacız .Sen tutmazsan elimizden düşeriz.Bizi ...
Media Removed
Sürçüp düşüyoruz sana gelen yollarda.Aciziz Allah'ım , muhtacız .Sen tutmazsan elimizden düşeriz.Bizi bize bırakma Allah'ım. Biz ki yenilgilerle yaşıyoruz şu Fani dünyayı.Dilimiz lâl, idrakimiz huzursuz biliyoruz , anlıyoruz ama uygulayamıyoruz bildiklerimizi.Bizi sırat-ı ... Sürçüp düşüyoruz sana gelen yollarda.Aciziz Allah'ım , muhtacız .Sen tutmazsan elimizden düşeriz.Bizi bize bırakma Allah'ım. Biz ki yenilgilerle yaşıyoruz şu Fani dünyayı.Dilimiz lâl, idrakimiz huzursuz biliyoruz , anlıyoruz ama uygulayamıyoruz bildiklerimizi.Bizi sırat-ı müstakime eriştir Ya Rabbim . İstikamet üzere kıl. Bazen kayboluyoruz dünyanın çıkmaz sokaklarında .Fıtratımıza uygun yaşayamıyoruz , bu yüzden ait de olamıyoruz yeryüzüne .Gökyüzüne bakıp dualar ediyoruz.Çünkü kirleniyor yeryüzü ama gökyüzü senin ve pir-ü pak baktıkça ferahliyoruz. Tut elimizden Allah'ım bizi senin mukaddeslerine agah ve ayan kıl.Biz günahkar kullarını Okyanusta bırakma. Günah bizim Ya Rabbi affetmek senin.İntizarimizı dergahında kabul buyur.. -M.Akif Baltacı
#mehmetakifbaltaci #siir #huzur #yagmur #sonbahar #hüzun #edebiyat #vcsocam #dilhane #dua
Read more
Sıkıntılardan kurtulmak için : “Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil” Hz. İbrahim a.s. ateşe atılmak ...
Media Removed
Sıkıntılardan kurtulmak için : “Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil” Hz. İbrahim a.s. ateşe atılmak için mancınığa konulduğu zaman Cibril aleyhisselam:hasbunallah “Bana ihtiyacın var mı” diye sordu. Hz. İbrahim a.s. O’na şöyle dedi; “Sana hayır, ama alemlerin Rabbine evet!” “Hasbunallahu ... Sıkıntılardan kurtulmak için : “Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil”

Hz. İbrahim a.s. ateşe atılmak için mancınığa konulduğu zaman Cibril aleyhisselam:hasbunallah “Bana ihtiyacın var mı” diye sordu. Hz. İbrahim a.s. O’na şöyle dedi; “Sana hayır, ama alemlerin Rabbine evet!” “Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr” (“Allah Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”) dedi de o yakıcı ateş kendisine “soğuk ve selametli” oldu. (Bu sözü ilk söyleyen Hz.İbrahim (AS) dır.) (Hasbunallâh-Allah bize yeter) kelimesi bize, yetersizliğimizi, yüce Rabbimize olan güçlü ihtiyacımızı ifade etmektedir. Biz bu bereketli sözleri söylemekle, dünyevi, uhrevi, maddi ve manevi her türlü işimizde aslında O'na çok muhtaç olduğumuzu ifade ve itiraf etmiş oluyoruz. Bizim, Onsuz nefes alıp vermemiz dahi mümkün olamayacağına göre, yüce Rabbimize ne kadar muhtaç ve yüce Rabbimize karşı ne kadar fakir olduğumuz gayet açık değil midir? (Ve ni'mel vekîl-O, ne güzel vekildir) ifadesi , bizim kendimize yetmediğimizi hissettiğimiz anlarda ve her şeye Gücü Yeten ve Mutlak İktidar Sahibi ve de Yegâne Galip olan Allah Teala'ya yönelip, sanki "Ya Rabbi! İçine düştüğüm şu sıkıntıdan ben kendi başıma kurtulamıyorum. Ya Rabbim Beni Sen kurtar. Elde etmek istediğim şu şeye ben bir türlü ulaşamıyorum. Beni o istediğime Sen kavuştur" anlamına gelmektedir. Yani yardımı Allah'u Teala'dan istemektir. #teslimiyet #tevekkül #hasbunallahvenimelvekil
Read more
Bir tarafta misafir geldi diye alnı kırışan, yüzü ekşiyen dar gönüllü nasipsizler, diğer tarafta ...
Media Removed
Bir tarafta misafir geldi diye alnı kırışan, yüzü ekşiyen dar gönüllü nasipsizler, diğer tarafta ise misafirsiz sofraya oturmayan derya gönüllü bahtiyârlar. Hepsi insan suretinde, fakat mânâ cihetiyle gönül madenleri ne kadar farklı… Alvarlı Efe hazretlerinin Alvar Köyünde bulunduğu ... Bir tarafta misafir geldi diye alnı kırışan, yüzü ekşiyen dar gönüllü nasipsizler, diğer tarafta ise misafirsiz sofraya oturmayan derya gönüllü bahtiyârlar. Hepsi insan suretinde, fakat mânâ cihetiyle gönül madenleri ne kadar farklı…

Alvarlı Efe hazretlerinin Alvar Köyünde bulunduğu yıllar. Öğle yemeği için sofra hazırlanır. Sofrada biricik evlâdı Seyfeddin Efendi ve evlâdı gibi himâye edip, büyütüp okuttuğu Ali Hoca’dan başka kimse yoktur. Efe hazretleri bir türlü yemeğe başlamıyor. Uzun süre sofra başında beklerler. Efe hazretleri mahzundur. Bir ara sofradan kalkıp iç odaya geçer.

Ali hoca, Seyfeddin efendinin yüzüne bakıp neler olduğunu anlamaya çalışır. Bir müddet sessizce kalırlar. Seyfeddin Efendi de meraklanmıştır. Yoklamak için iç odaya yönelir. Kapı aralığından “Hocam” diye hitap ettiği muh­terem pederlerinin ellerini açmış dua etmekte olduğunu görür, iyice yaklaşır. Efe hazretleri ağlıyor ve Rabb’ine şöyle naz ediyor: “Yâ Rabbi! Ben sana karşı ne günah işledim ki bunu bana revâ gördün; soframızı misafirsiz bıraktın. Bereketini esirgediğin bu lokmalara nasıl el uzatırım. Bu lokmalar boğazımdan geçer mi yâ Rabbi!” Belli ki misafirsiz sofraya oturmak ona çok zor gelir. O güne kadar sofrasında hiç misafir eksik olmamıştır. O günden vefâtına kadar da hep öyle olur. Onu misafirsiz yemek yerken hiç gören olmaz.

Derken az sonra kapı çalınır. Ali hoca açar kapıyı. Erzurum’dan ziyaretçiler gelmiştir. Ali hoca: “Efe Can, şenlik geldi” diye seslenir.

Misafire onlar “şenlik” diyorlar. Gelen misa­firlerle şenlenir Efe hazretlerinin gönlü. Mübârek yüzünde güller açar. Hep beraber sofraya otururlar. Uzanan eller kadar artar sofranın bereketi. O sofrada yenen lokmalar nur olur, feyz olur.”
- Hüseyin Kutlu, Efe Hazretleri, s. 149-150

Bayramda ve bayram sonrasında Alvarlı efe hazretlerinin baktığı gibi bakalım misafire inşâAllah 🌹
Read more
📿 . İnsan ruhu daralınca bunalınca yüreği geniş aşina çehreler arar durur da bulamaz bir türlü, yada buldum zanneder. Camiler çok güzel dost insana, kapısı herkese açık ayırdetmeksizin. Ne güzel değil mi Rabb’imizin rahmeti ne geniş, ne yüce. Kapısında gelen, el açıp boyun büken, hiç ... 📿
.
İnsan ruhu daralınca bunalınca yüreği geniş aşina çehreler arar durur da bulamaz bir türlü, yada buldum zanneder. Camiler çok güzel dost insana, kapısı herkese açık ayırdetmeksizin. Ne güzel değil mi Rabb’imizin rahmeti ne geniş, ne yüce. Kapısında gelen, el açıp boyun büken, hiç bir kulunu geri çevirmiyor, sen şunu yaptın huzurumda me işin var demiyor. Elhamdulillah yoksa biz aciz naçizane pür kusur kullar ne yapardık, kimin kapısına gider medet umardık. Ya Rabbi seni çok seviyoruz her be kadar sevmenin gereklerini yerine getiremesekte gerçekten seni çok seviyoruz. Bizi kapıdan ayırma! Bir an olsun bizi bize bırakma! Hıfzu himayenden ayırma! Lütuflarını sağanak sağanak yağdır üzerimize! Muhatabı olduğumuz her şeyde seni bulmayı, görmeyi ve böylece sevmeyi nasib eyle! Ömrümüzü sana hizmetle şereflendir! Hüsnü hatime ile taçlandır, başka birşey istemiyoruz zaten ihtiyacımız olan herşeyi sen veriyorsun ne isteyelimki. Gönlümüzü SEN’in ve Habibi’nin sevgisiyle doldur
.
TESBİH
İmame: Kufi formunda “ALLAH” lafzı, kemik ve abanoz ağıcı işleme .
Tesbih taneleri (kemik) üzerine Esma-ül-Hüsna oyma
.
Sipariş ve iletişim için: 0 534 405 77 65
Adres: Küçük Ayasofya mah. Camii sokak No. 5
Sultanahmet/ istanbul
Read more
Çok kazanmak rızkı artırmadığı gibi, çok kaybetmek de rızkı azaltmaz. Daha çocuk, anne karnındayken, ...
Media Removed
Çok kazanmak rızkı artırmadığı gibi, çok kaybetmek de rızkı azaltmaz. Daha çocuk, anne karnındayken, Cebrail aleyhisselam ona der ki: (Sen hiç endişe etme! Allahü teâlâ yiyeceğin rızıkların hepsinin üstüne senin ismini yazdı. Rızık, ezelde takdir edilmiştir. Senin ne zaman, nerede ... Çok kazanmak rızkı artırmadığı gibi, çok kaybetmek de rızkı azaltmaz. Daha çocuk, anne karnındayken, Cebrail aleyhisselam ona der ki:
(Sen hiç endişe etme! Allahü teâlâ yiyeceğin rızıkların hepsinin üstüne senin ismini yazdı. Rızık, ezelde takdir edilmiştir. Senin ne zaman, nerede öleceğin bildirilmiştir. O bir an ileri gitmez, geri de kalmaz.) İnsan rızkını aramasa da, rızkı onu arar. Herkes ancak kendi ismi yazılı olan rızka kavuşabilir. Nitekim bir kimse, hastalanınca, belki kefaret gerekebilir diye, ihtiyaten orucunu bozmak için çiğ pirinç tanesi yutar. Nasıl olmuşsa pirinç, boğazına takılıp kalır. Öksürür, bağırır çıkmaz. Doktorlar, (Bunu almak için ameliyatla nefes borusunu yarmak gerekir, buna imkânımız yok, biz bunu yapamayız. Sen Evliya bir zata git, o sana okusun, dua etsin, belki öyle kurtulabilirsin) derler. O da, bir zata gider, o zat da, (Evladım, bu benim işim değil. Bağdat’ta şu adreste, şöyle mübarek bir zat var, sen doğru ona git) der. İstanbul nere, Bağdat nere! Ama can meselesi olduğu için mecburen gider. Bağdat’ta, o mübarek zatı bulur. Durumunu anlatır. O zat da, (Evladım, burada mümkün değil, bu pirinç tanesini çıkaracak olan zat Buhara’da) der. Adam çok üzülür, ama can tatlı, düşer yollara. Buhara’ya gelir, tekkeyi bulur. O mübarek zat da, sohbet ediyormuş, iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık. Kapının eşiğine oturur. Oturur oturmaz bir hapşırık gelir, pirinç tanesi yere düşer. Oradaki bir kedi yavrusu, pat alıp kaçar. O kadar yer, o kadar zaman, o kadar sıkıntı. Çok şaşırır, bu ne hâl ya Rabbi der. Gelir hoca efendiye, bunun hikmetini sorar. O mübarek zat da, (Allahü teâlâ bu pirincin üzerine kedinin ismini yazdı, ben ne yapayım? Bu pirinç tanesini bu kedi yesin diye seni İstanbul’dan buraya getirdi) cevabını verir.

Şuna mutlak inanmalı, kimse kimsenin rızkını yiyemez. Hiç kimse de rızkını bitirmeden ölmez. Peki, o zaman niye çalışıp para kazanıyoruz? Ehl-i sünnet âlimleri,(Çok sevab kazanmak için, çok para kazanmak lâzım) buyuruyorlar. Yani çok ibadet yapmak, çok kitap dağıtmak, çok hayır hasenat yapmak için çok para lâzım. İşte bu niyetle, helalinden çok para kazanmak için, çok çalışmak gerekir.

Hikmet ehli zatlar
Read more
sana şükürler olsun ya rabbi mahcup etmedin bizi... al ömrümüz senin olsun... ümmetin mazlumlarına sahip çıkan adama tesekkurler sana şükürler olsun ya rabbi mahcup etmedin bizi...
al ömrümüz senin olsun...
ümmetin mazlumlarına sahip çıkan adama tesekkurler
وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم ...
Media Removed
وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم أنت ربي، لا إله إلا أنت ، خلقتني وأنا عبدك، وأنا على عهدك ووعدك ما استطعت أعوذ بك من شر ما صنعت أبوء لك بنعمتك علي، وأبوء بذنبي، فاغفر لي فإنه لا يغفر الذنوب إلا أنت، من قالها من النهار موقنا بها، فمات ... وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم أنت ربي، لا إله إلا أنت ، خلقتني وأنا عبدك، وأنا على عهدك ووعدك ما استطعت أعوذ بك من شر ما صنعت أبوء لك بنعمتك علي، وأبوء بذنبي، فاغفر لي فإنه لا يغفر الذنوب إلا أنت، من قالها من النهار موقنا بها، فمات من يومه قبل أن يمسي، فهو من أهل الجنة، ومن قالها من الليل وهو موقن بها فمات قبل أن يصبح، فهو من أهل الجنة” ‏(‏‏(‏رواه البخاري‏)‏‏
Shaddad bin Aus (May Allah be pleased with him) said:
The Prophet (ﷺ) said, "The best supplication for seeking forgiveness (Syed-ul- Istighfar) is to say: 'Allahumma Anta Rabbi, la ilaha illa Anta, khalaqtani wa ana 'abduka, wa ana 'ala 'ahdika wa wa'dika mastata'tu, a'udhu bika min sharri ma sana'tu, abu'u laka bini'matika 'alayya, wa abu'u bidhanbi faghfir li, fa innahu la yaghfirudh-dhunuba illa Anta. (O Allah! You are my Rubb. There is no true god except You. You have created me, and I am Your slave, and I hold to Your Covenant as far as I can. I seek refuge in You from the evil of what I have done. I acknowledge the favours that You have bestowed upon me, and I confess my sins. Pardon me, for none but You has the power to pardon).' He who supplicates in these terms during the day with firm belief in it and dies on the same day (before the evening), he will be one of the dwellers of Jannah; and if anyone supplicates in these terms during the night with firm belief in it and dies before the morning, he will be one of the dwellers of Jannah." [Al-Bukhari].
Read more
<span class="emoji emoji1f343"></span>Allâh Resûlü (s.a.v.): “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve sonu kesiktir” (Müsned, ...
Media Removed
Allâh Resûlü (s.a.v.): “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve sonu kesiktir” (Müsned, c.2 s.259) buyurmuştur. Allâh (c.c.)’ya ve Resûlü (s.a.v.)’e inanan bir kimsenin Azîz ve Celîl olan yüce Allâh’ın adına öncelik vermesi, en başta onu gâye edinmesi gerekir. Bunun sağlanması ... 🍃Allâh Resûlü (s.a.v.): “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve sonu kesiktir” (Müsned, c.2 s.259) buyurmuştur. Allâh (c.c.)’ya ve Resûlü (s.a.v.)’e inanan bir kimsenin Azîz ve Celîl olan yüce Allâh’ın adına öncelik vermesi, en başta onu gâye edinmesi gerekir. Bunun sağlanması da ancak, en başta Allâh (c.c.)’ün adını anmak ve yapılması gereken işi bundan sonra yapmakla mümkün olur.
___
🍃Fâtihâ Sûresi’ne de; “Rahmân ve Rahîm olan Allâh (c.c.)’ün adıyla başlanır.” Ebû Hureyre (r.a.)’den rivâyetle Nebi (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kul; ‘Elhamdü lillâhi Rabbil âlemin’ (Hamd (senâ edilmek ve övülmek) âlemlerin Rabbi Allâh’a mahsustur.), deyince Cenâb-ı Hakk, ‘Kulum bana hamd etti (övdü)’ buyurur. Kul: ‘Er’Rahmânir-Rahim’ (O Rahmân’dır, Rahim’dir) deyince Cenâb-ı Hakk, ‘Kulum beni sena etti’ buyurur.
______
🍃Kul: ‘Mâliki yevmiddîn’ (Dîn (cezâ) ve hesap gününün sahibidir.) deyince Cenâb-ı Hakk, ‘Kulum bana ta’zimde bulundu’ der. Kul: ‘İyyâke’na’budü ve iyyâke nesteîn (Ancak sana ibâdet/kulluk eder ve yalnız senden yardım bekleriz)’ deyince Cenâb-ı Hakk, ‘Bu benimle kulum arasındadır. Kulum için istediği verilecektir’ buyurur.
_____
🍃Kul: ‘İhdinassirâtal-müstekîm. Sirâtallezîne en’amte aleyhim, gayril-mağdûbi aleyhim veled’daallin (Kendilerine lütuf ve ikrâmda bulunduğun kimselerin yoluna ilet. Gazâba uğramışların ve sapmışların (Yahudilerin ve hristiyanların) yoluna değil.)’ deyince Cenâb-ı Hakk, ‘İşte bu kuluma aittir ve kulum için de istediği olacaktır.’” (Müslim)
_____
🍃Fâtihâ Sûresi, Kur’ân’ın içindeki tüm manaları kapsadığı için bu sûreye Vâfiye “Fâtihâtü’l-Kitâb” denmiştir. Hadîs-i Şerîfte “Fâtihâ Sûresi, arşımın hazinelerinden bir hazine (kenz) dir.” (Feyzül Kadir) buyurulduğu için;
____
🍃“Kenz”, “Ölüm dışında Fâtihâtu’l-Kitab her derde şifâdır.” (Feyzül Kadir)

ve “Kur’ân’ın başındaki Fâtihâ sûresi zehirlenmeye karşı şifâdır.” (Deylemi) buyurulduğu için de bu sûreye “Şifâ” denmiştir. (İmâm Nesefi, Nesefi Tefsiri, c.1 s.109-110)
______
Read more
Aşk güzel şey Ey İstanbul O VAR! Görüyorum ki gönlün kırık. Bugün her zamankinden daha hüzünlüsün. Kimi yolcu ettin uzak diyarlara? Kim seni böyle yarım bıraktı? Belli ki bu seferki kırgınlığın diğerlerinden farklı. Belki de yalnız olduğunu düşünüyorsun kim bilir. İçinde büyüyen ... Aşk güzel şey Ey İstanbul💕💕💕 O VAR!
Görüyorum ki gönlün kırık. Bugün her zamankinden daha hüzünlüsün. Kimi yolcu ettin uzak diyarlara? Kim seni böyle yarım bıraktı? Belli ki bu seferki kırgınlığın diğerlerinden farklı. Belki de yalnız olduğunu düşünüyorsun kim bilir. İçinde büyüyen sıkıntıyı anlatabileceğin kimse de yok, hoş olsa da onlar seni anlayabilirler mi, o da meçhul. Çaresiz gibisin. Kolun kanadın kırılmış gibi. Hani dokunsan ağlayacak gibi derler ya, hah tam da öylesin işte. Niye bu kadar keder peki? Niçin bu kadar hüzün... Yalnızım diyorsun ama unuttun mu, bir gören var bizi. Bize şah damarımızdan daha yakın olan, aldığımız nefesi, duyduğumuz sesi bizden daha iyi bilen biri var. Hani açsan ellerini, Rabbim desen, sana cevap verecek biliyorsun. Hüznüne merhem olacak bir inşirah değiverecek yüreğine. Senin kırık kalbinin Rabbi O. Kalbini de, kalbini kıranı da bilen, gören ve vakti geldiğinde herkese hak ettiğini yaşatacak olan O. Sadece dokunuver kapısının tokmağına. Sineni O'na aç. Düştüysen O kaldırır,
İmtihandaysan yalnız O kurtarır. O seni asla unutmaz, O seni asla yalnız bırakmaz. Vefalıların en vefalısı O.
İmtihandaysan sabret, çünkü O sabredenlerle beraberdir. Gözünden düşen her damla yaşı O bilir, O görür. Yüreğinin iniltilerini bile işitir O. Sen O'na sığın, O'na dayan. Şikâyeti bırak, dertsiz insan yoktur, çilesiz insan yok. Herkes bir imtihanın içindedir de, kimisi fark eder bunu, kimisi fark etmez. Sen fark et. Fark et ki, dermansız zannettiğin dertlerin dermanını bulasın. Onulmaz sandığın yaraların onulsun. Fark et ve hatta şükret, en çok, imtihan seveni sevdiğine yaklaştırır. Çünkü imtihan ânında gösterdiğin sadakat, senin yüreğinde büyüttüğün sevdanın en güzel örtüsüdür.

Suna YURTALAN...
Read more
<span class="emoji emoji1f4ab"></span> Her Türlü Zarardan Korunma Duası <span class="emoji emoji1f4ab"></span> ۰ Arapçası ۰ بـِسْـم ِاللهِ خَيْرَ الاْ َسْمَاءِ بـِسْـم ...
Media Removed
Her Türlü Zarardan Korunma Duası ۰ Arapçası ۰ بـِسْـم ِاللهِ خَيْرَ الاْ َسْمَاءِ بـِسْـم ِالله ِرَبَّ اْلاَرْضِ وَرَبَّ السَّمَاءِ بـِسْـم ِ اللهِ الـَّذِى لاَيَضُرُّ مَعَ اسْـمِهِ شَـْيءٌ فِى اْلاَرْض ِوَلاَفِى السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِم ۰ Türkçe Okunuşu ۰ Bismillâhi ... 💫 Her Türlü Zarardan Korunma Duası 💫 ۰ Arapçası ۰
بـِسْـم ِاللهِ خَيْرَ الاْ َسْمَاءِ
بـِسْـم ِالله ِرَبَّ اْلاَرْضِ وَرَبَّ السَّمَاءِ
بـِسْـم ِ اللهِ الـَّذِى لاَيَضُرُّ مَعَ اسْـمِهِ شَـْيءٌ فِى اْلاَرْض ِوَلاَفِى السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِم ۰ Türkçe Okunuşu ۰
Bismillâhi hayral esmâi
Bismillâhi rabbel arzi ve rabbe semâi
Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi vehüves-semi’ul alim. ۰ Anlamı ۰
Allâh'ın en hayırlı isimleriyle
Yerin ve göklerin Rabbi'nin isimleriyle
Allâh'ın ismiyle ki; onun ismi anıldığında yeryüzünde ve göklerde hiçbir şey zarar veremez. ۰ Fazileti ۰
ZALİM VE KÖTÜ İNSANLARDAN KORUNMA DUASI

Amr bin İban anlatıyor:
Haccac-ı Zalim, Enes (Radıyalahu Anh)'ı kendisine getirmem için görevliler ve atlar ile beni gönderdi. Enes'in yanına geldiğimde kapısının önünde oturuyordu. Beni görünce ayaklarını uzatıverdi. Ona: - Müminlerin Emiri'nin davetini kabul et, dedim. Bana: - Emir kimdir? Dedi. - Haccac'dır, dedim. Bunun üzerine Enes (Radıyallahu Anh) bana şöyle dedi: - Allah onu sürüm sürüm süründürsün. Demek o senin arkadaşın. O çok azıtıp sapıttı, Kuran'a ve sünnete uymadı, onlara muhalefette bulundu. Allah-ü Teala ondan intikamını alacaktır. - Çok konuşma Haccac'ın davetini kabul et, dedim. Bunun üzerine Enes (Radıyallahu Anh) bizimle gelerek
Haccac'ın karşısına çıktı. Haccac ona sordu: - Sen Enes misin? - Evet, ben Enes İbni Malik'im. - Benim aleyhime beddua edip, tenkid ediyormuşsun doğru mu? - Evet, doğrudur. Bu aynı zamanda benim için ve her Müslüman için bir görevdir. Çünkü sen Allah'ın ve islamın düşmanısın. Allah'ın düşmanlarını izzetlendirip ikram ettin, onun dostlarını da ezip perişan ettin. - Seni buraya niçin getirttim, biliyor musun? - Hayır bilmiyorum. - Seni çok kötü bir vaziyette öldürtmeyi düşünüyorum. - Eğer bu düşüncenin senin elinde olduğunun bilincinde olsaydım, Allâh'a değil sana ibadet etmiş olurdum ve Resul-ü Ekrem'in sözünün doğruluğundan dolayı şüpheye düşerdim. Çünkü o bana bir dua öğretti ve şöyle buyurdu: - "Kim sabahleyin bu duayı okursa, hiçbir kimse ona eziyet etme kudret ve gücünü kendinde bulamaz. Dolaylı dahi olsa bunu yapamaz."
Read more
KUDÜS İÇİN MESCİD-İ AKSA İÇİN BUYURUN DUAYA Yâ Rabbi! Yâ Rahmân! Yâ Rahim! Yâ ALLAH Yâ Rabbe’l-Âlemîn! ...
Media Removed
KUDÜS İÇİN MESCİD-İ AKSA İÇİN BUYURUN DUAYA Yâ Rabbi! Yâ Rahmân! Yâ Rahim! Yâ ALLAH Yâ Rabbe’l-Âlemîn! Yâ Erhame’r-Râhimîn Kudüs ve mescid-i aksa ve mazlum ümmet-i Muhammed için ellerimizi Sana açtık! Dualarımızı kabul buyur ALLAH’ım! Yâ Azîz! Yâ Hafîz! Yâ Kavî! Yâ Cebbâr! ... KUDÜS İÇİN MESCİD-İ AKSA İÇİN
BUYURUN DUAYA

Yâ Rabbi! Yâ Rahmân! Yâ Rahim! Yâ ALLAH

Yâ Rabbe’l-Âlemîn! Yâ Erhame’r-Râhimîn

Kudüs ve mescid-i aksa ve mazlum ümmet-i Muhammed için ellerimizi Sana açtık! Dualarımızı kabul buyur ALLAH’ım!

Yâ Azîz! Yâ Hafîz! Yâ Kavî! Yâ Cebbâr! Yâ Vâhid’el-Kahhâr!

Filistinli ve bütün mazlum kardeşlerimiz adına Senin bu güzel isimlerine sığınıyoruz... Bizi geri çevirme ALLAHım!... Yâ Kâdir! Yâ Muktedir! Yâ Mu’în! Yâ Metîn! Yâ Müste’ân!
Kudüslü kardeşlerimiz adına Senden yardım diliyoruz... Yardımını esirgeme onlardan ALLAH’ım... Ey Müntakîm / Ey intikam alan! Ey Azîzün Züntikâm / Ey İntikam sahibi Azîz ALLAH’ımız
Mazlumların intikamını zalimlerden Sen al ve bizleri de intikamına vesile kıl.

Ey Hayr’ün-Nâsirîn / Yardım edenlerin en hayırlısı olan ALLAH’ımız

Yüreklerimiz Kudüste, Mescid-i Aksada!yüreklerimiz buruk, yüreklerimiz kan ağlıyor! Ümmet kan ağlıyor! ↔Kardeşlerimiz adına yalvarıyoruz: Bizleri yalnız bırakma ALLAH’ım!
Bize katından koruyucu ve yardımcılar gönder ALLAH’ım! ↔ Kâbe’ni yıkmaya gelen Ebrehe ordularını yerle bir eden Ebabil kuşlarını, Mescid-i Aksâ’nı yıkmaya çalışan Kudüste kardeşlerimizi şehit eden katil İsrail ordusunun üzerine de gönder ALLAH’ım! ↔Bedr’in arslanlarına yardım için gönderdiğin melekler ordusunu, Kudüs arslanlarının yardımına da gönder ALLAH’ım!.. ↔Filistinlileri, Siyonistlerin elinde rüsvây eyleme ALLAH’ım!
Onların üzerinden vahşi İsrail baskısını kaldır ALLAH’ım!

Ey Hayr’ül-Mâkirîn; Planı/tuzağı en üstün/hayırlı olan ALLAH'ım!
Siyonist katillerin Filistinli müminler için kurdukları tuzakları boşa çıkar!
↔ Zalimlerin hazırladıkları sinsi tuzakları kendi başlarına geçir ALLAHım! ↔Kardeşlerimiz adına yakarıyoruz: “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır; ayaklarımızı sabit kıl! Ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!” ↔ Kudüslü mücahidlere yardım et; onları İsrail’e karşı galip eyle ALLAH’ım!.. Ümmet adına itiraf ediyoruz: Biz Kudüslü kardeşlerimizi unuttuk, ihmal ettik; hatalıyız, kusurluyuz. Bizi sorguya çekme! Biz bu hesabı veremeyiz ALLAH’ım! Bize onları unutturma; davalarına sahip çıkma bilinci ver!..
ALLAH’ım! 👇👇👇👇👇👇👇👇
Read more
Allahü teala İMAN SELAMETİ VERSİN Fatih Sultan Mehmed Han Rahmetullahi Aleyh İstanbul’u fethettiği ...
Media Removed
Allahü teala İMAN SELAMETİ VERSİN Fatih Sultan Mehmed Han Rahmetullahi Aleyh İstanbul’u fethettiği zaman, hocası Akşemseddin hazretlerine, Cuma namazını Ayasofya’da kılmak istediğini ve hocasına kendisinin imam olmasını söyler. Ayasofya’yı cami yapmak için seferber olunur. Cuma ... Allahü teala İMAN SELAMETİ VERSİN
Fatih Sultan Mehmed Han Rahmetullahi Aleyh İstanbul’u fethettiği zaman, hocası Akşemseddin hazretlerine, Cuma namazını Ayasofya’da kılmak istediğini ve hocasına kendisinin imam olmasını söyler. Ayasofya’yı cami yapmak için seferber olunur.

Cuma gününe cami yetiştirilir, cemaat namaza başladığı sırada Fatih Sultan Mehmed Han’ın abdesti kaçar. Tabii sultanın yanında da rastgele insanlar olmaz. Sağında ve solunda da en büyük hocalar, şeyh efendiler saf tutarlar.

Kamet getirilir, imam Allahü ekber der. Fatih Sultan Mehmed han, ne yapacağını şaşırır. Abdestsiz namaz kılınmaz. Abdest almaya çıksa izdiham olacak…

Namaz kılar gibi eğilip kalksa, Cumadan mahrum kalacak. Ya Rabbi, ben ne yapayım şimdi derken, yanındaki bir şeyh efendi firasetiyle vaziyeti anlar.

Cübbesini açar, buradan abdest al der. Sultan bakar ki, çeşme var, su var. Acele olarak abdestini alır ve rükûa varmadan önce imama yetişir. Namaz biter, selam verilir, dualar yapılır.

Ertesi gün Fatih Sultan Mehmed Han, hocası Akşemseddin hazretlerini ziyarete gider. Ayrılırken, (Hocam dua buyurun) der. O da, (ALLAH İMAN SELAMETİ VERSİN) der.

Daha uzun dua bekleyen Fatih Sultan Mehmed Han, şaşırıp kalır. Hocası sorar; — Ne oldu, beğenmedin mi? — Bu kadar mı efendim? — Evladım yetmez mi? En kıymetli dua budur.

Dün sana cübbesini açıp abdest aldıran şeyh, bir saat önce öldü; ama İMANSIZ GİTTİ; çünkü bu kerametinden dolayı ona kibir geldi.
Read more
Berat Gecesi Duası . Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların kar­şılığına ...
Media Removed
Berat Gecesi Duası . Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların kar­şılığına ihtiyacı olmayan Allah'ım!. Celal ve Kerem sahibi Rabbim! Biz âciz kullarına sonsuz nimet ve imkanlar bahşeden Sen­sin! Senden başka ilah yok! Sana sığınıp yalvaranlara yardım edersin! ... Berat Gecesi Duası
.
Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların kar­şılığına ihtiyacı olmayan Allah'ım!. Celal ve Kerem sahibi Rabbim! Biz âciz kullarına sonsuz nimet ve imkanlar bahşeden Sen­sin! Senden başka ilah yok! Sana sığınıp yalvaranlara yardım edersin! Korkanların güvenip sığınacağı yegâne melcei yine Sensin!
.
Ya Rabbi, Senin nezdindeki kitabında, Levh-i Mahfûz'da şa­yet beni kötü, mahrum, ilâhî rahmetten kovulmuş, fakir bir insan olarak yazmış isen fazlınla bu kötü kaderimi; âsî, mahrum, ilâhî huzurdan kovulmuş, darlık içinde hayat geçirmeye mahkum bir fakir insan oluşuma ait yazgımı siliver Allahım! Beni, nezdindeki ana kitapta iyilerden, salih kullarından, rızkı bol, zengin ve hayır­lı işlerde yarışan ve muvaffak olan kullarından olarak yazıver.
.
Allah'ım! -Senin sözün haktır- Nebiyy-i Zişan'ın lisanı üzere gönderdiğin mukaddes Kitabında şöyle buyurdun: "Allah diledi­ğini siler. (Dilediğini de) sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun yanındadır" (Ra'd Sûresi, 39)
.
İlahî! "Her hikmetli iş nezdimizde bir emir ile o zaman ayrılır" (Duhan, 4) buyurduğun mükerrem Şaban ayının 14. gece­si en büyük tecellin ile; bildiğimiz bilmediğimiz, Senin bildiğin be­la ve musibetleri bizlerin üzerinden kaldırmanı diliyoruz. Şüphe­siz Sen, sonsuz güç ve kuvvet sahibisin! Lütuf ve ihsanı bol olan Rabbimizsin!
.
Allahım! Seyyidimiz, Efendimiz Hazret-i Muhammed'e, âli­ne, ashabına, evlâdına, ezvâc-ı tâhirâtına salât ü selâm eyle! Du­alarımızı Habibin hürmetine kabul eyle! Âmin!..
Read more
Hz.Musa Tur Dağına çıkarken, yolunu bir zat kesmiş ve demiş ki; "Ey Musa, içimi kasıp kavuran bir ...
Media Removed
Hz.Musa Tur Dağına çıkarken, yolunu bir zat kesmiş ve demiş ki; "Ey Musa, içimi kasıp kavuran bir soru var ki, cevabını bilmezsem bana hiç rahat yoktur. Lütfen Rabbi'ne arz et ki; ''ben Cennetlik mi Cehennemlik miyim.?'' Adamın ısrarı üzerine,Hz.Musa "Peki" demiş, "Sorarım..." Dönüşte, ... Hz.Musa Tur Dağına çıkarken, yolunu bir zat kesmiş ve demiş ki;
"Ey Musa, içimi kasıp kavuran bir soru var ki, cevabını bilmezsem bana hiç rahat yoktur. Lütfen Rabbi'ne arz et ki; ''ben Cennetlik mi Cehennemlik miyim.?''
Adamın ısrarı üzerine,Hz.Musa
"Peki" demiş, "Sorarım..."
Dönüşte, adamcağızı büyük bir merak içinde bekler bulmuş..
Hz.Musa:
"-Rabbim buyurdu ki, söyle o kuluma..."
Adam birden canlanmış,heyecanlanmış ve bir çığlık atmış:
"-Söyleme Ya Musa!.. Gerisini söyleme!!!
Sen şunu söyle; Rabbim bana aynen böyle dedi mi? Rabbim bana, "Söyle o kuluma" dedi mi?
Rabbim bana "KULUM" dedi mi?..."
Hz.Musa:
"-Evet, böyle dedi," deyince bu zat tekrarlamış:
-Öyleyse gerisini söyleme Ya Musa!
Madem ki, Rabbim bana kulum demiş..
Beni ister Cennetine, ister Cehennemine atsın, mühim değil.."
Ve neşe içinde, adeta oynayarak çekilip gitmiş..
Onun bu tavrı üzerine de Rabbimiz artık Cennetlik bir kul
olduğunu bildirmiş..
"Madem ki benim kulluğunu böylesine başına tac etti ve şeref bildi,öyleyse o artık Cennetlik bir kulumdur..." Rabbim bizlere de Sana hakkı ile kulluk edebilmeyi nasib eyle
Read more
Beberapa hari yang lalu saat setelah sholat ashar di mushola yg ad di sebuah rumah makan, saya melihat ...
Media Removed
Beberapa hari yang lalu saat setelah sholat ashar di mushola yg ad di sebuah rumah makan, saya melihat seorang anak kecil laki2 masuk ke dalam mushola tanpa di temani oleh ortunya.. . . Anak laki2 itu mengambil wudhu yg kebetulan tepat di samping mushola. Kemudian memulai sholat setelah ... Beberapa hari yang lalu saat setelah sholat ashar di mushola yg ad di sebuah rumah makan, saya melihat seorang anak kecil laki2 masuk ke dalam mushola tanpa di temani oleh ortunya.. . .
Anak laki2 itu mengambil wudhu yg kebetulan tepat di samping mushola. Kemudian memulai sholat setelah seorang pria yg ad saat itu selsai berdoa. Anak laki2 itu kemudian memulai sholatnya. Saya sungguh penasaran. Saya yg saat itu selesai sholat tdk jd beranjak, saya justru ingin melihatnya. . .
Rasanya terkagum saja saat itu. Mungkin klau melihat anak2 sholat saya seringnya mlihat mereka sholat dg gerakan yg cepat atau mengikuti grakan imam, tp sambil lirik sana sini. Tp tidak dg anak ini. Gerakannya mnurut saya hampir smpurna, dr tangan hingga ujung kakinya. Bahkan gerakan sunnah dalam sholat ia lakukan (ex: dduk iftirosy sebelum bangkit keraka'at berikutny) . Org dewasa saja jarang yg melakukannya jika mereka tau. Itu saya si.. 😂😂 . .
Rasanya malu, iya malu sekali. Anak itu usianya sekitar 11 tahun sepertinya. Saya usia sgitu msih main2, petakilan kalo sholat. Godain teman di samping yg lagi sholat, atau malah becanda saat sholat. Sholat msih di omongin dlu sma ortu. Skrg aj msih blm bisa tpat waktu klo sholat. Msih hrus bnyak perbaikan lg, belajar lagi.. Lha ini, anak usia segitu gak di temani ortunya bisa sholat sendiri dg gerakan yg MasyaaAllah bikin saya terpaku melihatnya. Selsai sholat sja masih dduk dan berdoa dulu. Saya usia segitu udah slsai sholat kabur blom patuh harus zikir dan doa dulu 😌. . . .
Dalam bbrapa menit itu byak bnget plajarannya. Memang ya "belajar tak harus pada yg lebih tua". Harus belajar ttg ibadah yg lebih baik lagi. Belajar bagaimana nanti mnddik anak, membimbing generasi yg baik. Keluarga adalah lingkungan pertama yg mmberikan nilai2 norma pda anak. Ibu sebagai madrasah pertama bagi anaknya. Selain itu doa, mhonkan yg terbaik "Rabbi habli minas sholihin" 🙏🙏
#
#
📷: @a_besar_ 🛠️: me
Read more
YEMEĞİ HAZIRLAYAN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM Bir keresinde ALLAH u Teala nın Büyük Evliyalarından Şah-ı ...
Media Removed
YEMEĞİ HAZIRLAYAN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM Bir keresinde ALLAH u Teala nın Büyük Evliyalarından Şah-ı Nakşibend Kaddes Allahu Sırrahu, Aziz Gadyut denilen bir beldeye gitti.. Orada sevenlerinden birisi onlara yemek ikram etti.. Bu Büyük Veli bir müddet yemeğe baktıktan sonra,Buyurduki; "Biz ... YEMEĞİ HAZIRLAYAN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM

Bir keresinde ALLAH u Teala nın Büyük Evliyalarından
Şah-ı Nakşibend Kaddes Allahu Sırrahu, Aziz Gadyut denilen bir beldeye gitti..
Orada sevenlerinden birisi onlara yemek ikram etti..
Bu Büyük Veli bir müddet yemeğe baktıktan sonra,Buyurduki;
"Biz bu yemeği yiyemeyiz..
yemek sahibi
"Efendim kazancım helal yoldandır"dedi..
Şah-ı Nakşibend KaddesAllahu Sırrahul Aziz Buyurduki;
"Evet bu yemekler helal yoldan temin edilmiş..
Lakin Bu yemekleri pişiren kimse,öfke halinde pişirmiş..
Eğer bizde yersek bizde öfkeli oluruz..Onun için biz bu yemeği yiyemeyiz..
Sonra şöyle devam etti:
"Bir yiyecek şayet gaflet içinde,
öfkeyle hazırlansa,
onda hayır ve bereket yoktur..
Zira ona nefis ve şeytan karışmıştır..
Böyle bir yemeği yiyen kimsede mutlaka bunun tesiri meydana gelir.."
Demek ki,insan yemek hazırlarken hangi halette ise o hali yemeğede tesir ediyor..
Ve o yemeği yiyene de o halet tesir ediyor..
O zaman Yemek yapan kişinin üzerine bazı hükümlülükler geliyor..
Her kim yemeği yapacaksa o esnada KALB ten ve muhabbetle yapacak..
Besmele ile başlayıp,
zikirle devam edip,
salavat ile bitirecek ki,
o zikrin o salavatın
vede güzel niyetin tesiri olsun..
Ve sürekli yemek hazırlarken Dilini o esnada
ALLAH u Teala nın zikri ile meşgul edecek..
Ve Niyet edecek ki;
"Ya RABBi,kim bu yiyeceklerden ve içeceklerden yerse,
onlara öyle bir güç ve kuvvet ver ki,
SENİ zikredebilsinler,
SANA ibadet edebilsinler,
Salih ameller yapmaya muvaffak olsunlar.."
gibi güzel niyetler demelidir
ve hazırlamalıdır..
Böyle yapılırsa ALLAH u Teala nın izni ile o yemeklerden yiyenlere böyle güzel hasletler meydana çıkaR.
Read more
••••••Hayırlı Cumalar•••••• Ey yücelik ve ikram sahibi, her şeyin Rabbi olan Allah’ım! Bizi ...
Media Removed
••••••Hayırlı Cumalar•••••• Ey yücelik ve ikram sahibi, her şeyin Rabbi olan Allah’ım! Bizi dünya ve âhirette her an sana ihlâs ve samimiyetle bağlı kıl!” ••••••Hayırlı Cumalar••••••
Ey yücelik ve ikram sahibi, her şeyin Rabbi olan Allah’ım! Bizi dünya ve âhirette her an sana ihlâs ve samimiyetle bağlı kıl!”
Eyy kurban olduğum Rabbim bu mübarak gecede yine dünya malı için çalıştık çabaladık sen Af edensin ...
Media Removed
Eyy kurban olduğum Rabbim bu mübarak gecede yine dünya malı için çalıştık çabaladık sen Af edensin Rabbim Af ettiğin kullarından eyle bizi Aminn ..Yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın bütün müminleri bağışlaması dileğiyle. ... Eyy kurban olduğum Rabbim bu mübarak gecede yine dünya malı için çalıştık çabaladık sen Af edensin Rabbim Af ettiğin kullarından eyle bizi Aminn ..Yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın bütün müminleri bağışlaması dileğiyle. Regaib gecemiz mübarek olsun.
Ya Rabbi! Sesimizi duyansın, hallerimiz bilensin. Açtık gönlümüzü sana, Sen Sen imdat eyle, Sen affeyle, sen yollarımızı hayır eyle.
Read more
 #regaipkandili #regaipkandilinizmübarekolsun #anatoliadizayn #dualarımız #kabul #olsun ...
Media Removed
#regaipkandili #regaipkandilinizmübarekolsun #anatoliadizayn #dualarımız #kabul #olsun Ya Rabbi! Sesimizi duyansın, hallerimiz bilensin. Açtık gönlümüzü sana, Sen imdat eyle, Sen affeyle, sen yollarımızı hayır eyle. Melekler daima duacımiz, Yüreğiniz ferah, imanımiz ... #regaipkandili #regaipkandilinizmübarekolsun #anatoliadizayn #dualarımız #kabul #olsun 🙏 Ya Rabbi!
Sesimizi duyansın,
hallerimiz bilensin.
Açtık gönlümüzü sana,
Sen imdat eyle,
Sen affeyle,
sen yollarımızı hayır eyle.
Melekler daima duacımiz,
Yüreğiniz ferah, imanımiz bol,
Sevgili Peygamberimiz Şefaatçimiz
#Regaib #Kandilimiz #Mübarek olsun! #anatoliadizayngroup
Read more
The Prophet (ﷺ) said, "The best supplication for seeking forgiveness (Syed-ul- Istighfar) is ...
Media Removed
The Prophet (ﷺ) said, "The best supplication for seeking forgiveness (Syed-ul- Istighfar) is to say: 'Allahumma Anta Rabbi, la ilaha illa Anta, khalaqtani wa ana 'abduka, wa ana 'ala 'ahdika wa wa'dika mastata'tu, a'udhu bika min sharri ma sana'tu, abu'u laka bini'matika 'alayya, wa ... The Prophet (ﷺ) said, "The best supplication for seeking forgiveness (Syed-ul- Istighfar) is to say: 'Allahumma Anta Rabbi, la ilaha illa Anta, khalaqtani wa ana 'abduka, wa ana 'ala 'ahdika wa wa'dika mastata'tu, a'udhu bika min sharri ma sana'tu, abu'u laka bini'matika 'alayya, wa abu'u bidhanbi faghfir li, fa innahu la yaghfirudh-dhunuba illa Anta. (O Allah! You are my Rubb. There is no true god except You. You have created me, and I am Your slave, and I hold to Your Covenant as far as I can. I seek refuge in You from the evil of what I have done. I acknowledge the favours that You have bestowed upon me, and I confess my sins. Pardon me, for none but You has the power to pardon).' He who supplicates in these terms during the day with firm belief in it and dies on the same day (before the evening), he will be one of the dwellers of Jannah; and if anyone supplicates in these terms during the night with firm belief in it and dies before the morning, he will be one of the dwellers of Jannah."
. [Al-Bukhari]
Read more
​Ayet-i kerimede Allah (c.c.) “Şüphesiz münafıklar, Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar. Hâlbuki ...
Media Removed
​Ayet-i kerimede Allah (c.c.) “Şüphesiz münafıklar, Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar. Hâlbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman, üşenerek (Tembelce, keslanlıkla) kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı da pek az hatıra ... ​Ayet-i kerimede Allah (c.c.) “Şüphesiz münafıklar, Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar. Hâlbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman, üşenerek (Tembelce, keslanlıkla) kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı da pek az hatıra getirdiler.” Görülüyor ki bu ayet-i kerimede, namazda tembellik yapma kınanmış, tenkit edilmiştir. Âlimler, bu ayette söz konusu olan tembellik hakkında farklı yorumlarda bulunmuşlardır. Bazı âlimlere göre, buradaki tembellik, namazda gevşeklik göstermek, önem vermemek, bir nevi istemeyerek yerine getirmek demektir. Diğer bazı âlimlere göre ise, namazda kusurun olması demektir. Yani namazı kılarken, şartlarına gerektiği gibi riayet etmemek, bazı eksikliklerle kılmak demektir. ​
Hz. Muhammed (s.a.v.) de, namazlarının sonunda el açıp Allah’a dua ederdi. Çeşitli kötü, yanlış, zararlı ve istenmeyen şeylerden Allah’a sığınırdı. Bunlardan biri de tembelliktir. “Ya Rabbi, tembellikten sana sığınırım.” derdi. (Buhari, Cihad, 25, 74)
Bir de Hz. Muhammed (s.a.v.) zamanında Müslüman olan insanlar ona biat edince, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet edeceklerine ve tembellikte bulunmayacaklarına, tembellik yapmayacaklarına dair biat ediyorlardı. (Ahmet b. Hanbel, 111, 322)
#tembellik #zıddı #çalışmaktır
Read more
Pernahkah kamu mengumpat? Pernahkan kamu merasa sesat? Pernahkah kamu merasa sangat hebat? Pernahkan ...
Media Removed
Pernahkah kamu mengumpat? Pernahkan kamu merasa sesat? Pernahkah kamu merasa sangat hebat? Pernahkan kamu melakukan sesuatu yang kamu tau akan membuat dosa semakin lebat? Jika jawabmu "pernah", kuberi kau 100 hormat. . . Seseorang pasti pernah melakukan dosa. Hanya Baginda Muhammad ... Pernahkah kamu mengumpat? Pernahkan kamu merasa sesat? Pernahkah kamu merasa sangat hebat? Pernahkan kamu melakukan sesuatu yang kamu tau akan membuat dosa semakin lebat? Jika jawabmu "pernah", kuberi kau 100 hormat. .
.
Seseorang pasti pernah melakukan dosa. Hanya Baginda Muhammad yang terjaga darinya. Jangankan dosa yang kau lakukan dengan mata hati terbuka, dosa yang tak disadari pun sering kau lakukan sampai kau tak mau mengakuinya.
.
.
Lalu, sekarang harus apa? Harus bagaimana agar tak menumpuk dosa dan dosa? Haruskah mati saja? Haruskah memberikan semua harta? Haruskah bertapa menjauhi gemerlap dunia? Tidak.
.
.
Dosa yang sudah terjadi tak bisa direka kembali. Biarlah menjadi arti abadi hingga kau menjauhi segala lubang-lubang api. Kau harus menyesali, memohon ampunan ya Rabbi. Lalu lanjutkan dengan membersihkan hati. Bukan hanya dari gosip sana sini, bukan hanya dari iri, tapi juga dari prasangka buruk yang dini. Pasti, pasti kau akan menjadi seorang yang Allah cintai. Dan surga selalu merindukan orang-orang yang berhati bersih dan suci.
Read more
@carsafiserif_asktir - Bazıları hep şunu soruyor; “Dua kulun Allah Teala’dan dünya ve ahireti ...
Media Removed
@carsafiserif_asktir - Bazıları hep şunu soruyor; “Dua kulun Allah Teala’dan dünya ve ahireti ile ilgili bir şey istemesidir. Herkes istediğini kendi dili ve kalbi Allah’a arz edebilir, çünkü yüce Allah, “Benden isteyin, istediğinizi vereyim” buyuruyor. Dua da birini aracı yapmak ... @carsafiserif_asktir - Bazıları hep şunu soruyor; “Dua kulun Allah Teala’dan dünya ve ahireti ile ilgili bir şey istemesidir. Herkes istediğini kendi dili ve kalbi Allah’a arz edebilir, çünkü yüce Allah, “Benden isteyin, istediğinizi vereyim” buyuruyor. Dua da birini aracı yapmak şart mıdır? Bu iş, Allah’ı bırakıp başkalarına yönelmek ve sonuçta şirke düşmek olmak mı?  Diye sorarlar. Sonra bir kimse peygamber veya veli de olsa başkasına ne verebilir? Velileri vesile etmenin dindeki yeri ve duadaki gereği nedir? Gibi sorular ile karşımıza çıkarlar.

Öncelik le şunu bilmeliyiz;

Vesile, bir şeyi Allah’a işittirmek için değil, kabul ettirmek için yapılır.

Vesile, kuldan bir şeyi yaratmasını değil, o şeyi Allah’a arzetmesini istemektir.

Vesile, kalbimizi gafil, gönlümüzü hasta, nefsimizi cahil, halimizi harap görüp dua mihrabından bir adım geri çekilerek; oraya kalbi uyanık, gönlü yanık, sesi tanıdık, nefsi terbiye olmuş, hali güzel bir dostu geçirmektir. Sonra onun arkasında durup onun kalbi ve diliyle yüce Allah’a ihtiyacımızı arz etmektir.

Vesile, Allah’tan bir şey isterken ben değil, biz demektir.

Allah’tan bir şeyi topluca istemektir. Bunun hakkında hep karşımıza çıkmıştır kurbanlar bizlere vesile hakkında Fatiha suresindeki şu ayetleri sık sık delil gösterirler: “Allahım! Ancak sana kulluk eder, sadece senden yardım isterİZ”
Aslında bilmiyorlar ki bu ayet vesile konusunda bizden yana bir delildir.
Çünkü herkes bu ayeti kerimeyi tek başına okuduğunda da “Allahım! Sadece senden yardım isteriz” demektedir. Yani ayette Allah’tan bir şey isterken ben değil, biz şeklinde dua edilmesi öğretilmektedir.
Bunun manası ve hikmetini müfessirler şöyle açıklıyor:

Bu ayette kula edep ve tevazu öğretiliyor. Mümin, ilahi huzur da derdini açarken nefsini o huzurda tek başına söz söylemeye ehil görmüyor, kendisini diğer müminlerin içine katıp onların salih ve kamil olanlarını kendisine destek yapıyor. Ya Rabbi, senden isteriz, senden istiyoruz. Demek isteriz.

İşte hak olan ve tasavvufta uygulanan vesile bundan başka bir şey değildir. (Halife Seyyid Saki ElHüseyni - Hayat Dengemiz) -
Read more
YAA RABBI NAKUOMBA UNIKUBALIE DUA HII,KAMA YULE MTU ANA NIA YA KUKUOMBA DUA WEWE MOLA WETU KUWA YULE ...
Media Removed
YAA RABBI NAKUOMBA UNIKUBALIE DUA HII,KAMA YULE MTU ANA NIA YA KUKUOMBA DUA WEWE MOLA WETU KUWA YULE BINTI ABADILIKE AWE MTU MWEMA UTAKAYEPENDEZWA NAE,"AFANIKIWE" LAA KAMA LENGO LAKE AMDHURU KWA SABABU ZAKE TU BINAFSI BASI,"AFELI VIBAYA SANA HADI ASHANGAE" YAA RABBIL'AALAMIIN TAQABBAL ... YAA RABBI NAKUOMBA UNIKUBALIE DUA HII,KAMA YULE MTU ANA NIA YA KUKUOMBA DUA WEWE MOLA WETU KUWA YULE BINTI ABADILIKE AWE MTU MWEMA UTAKAYEPENDEZWA NAE,"AFANIKIWE" LAA KAMA LENGO LAKE AMDHURU KWA SABABU ZAKE TU BINAFSI BASI,"AFELI VIBAYA SANA HADI ASHANGAE" YAA RABBIL'AALAMIIN TAQABBAL DUAA!
Read more
Ya Rabbi! Şanlı ordumuza Hayber Fâtihi Hz. Ali (k.v.) kuvveti, silahlarına ve toplarına zülfikâr hikmeti ...
Media Removed
Ya Rabbi! Şanlı ordumuza Hayber Fâtihi Hz. Ali (k.v.) kuvveti, silahlarına ve toplarına zülfikâr hikmeti nasip eyle... Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hatrı için... Sana dua edince yerleri titreten Şehid'ler hakkı için... Seyyid-üş şühedâ Hz. Hamza (ra) hürmetine... Lâ ... Ya Rabbi! Şanlı ordumuza Hayber Fâtihi Hz. Ali (k.v.) kuvveti, silahlarına ve toplarına zülfikâr
hikmeti nasip eyle...
Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hatrı için...
Sana dua edince yerleri titreten Şehid'ler hakkı için...
Seyyid-üş şühedâ Hz. Hamza (ra) hürmetine...
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil aziym!
Âmin Âmin Âmin
Read more
Cimriliğin zararları çoktur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: “Onlar harcadıklarında, ...
Media Removed
Cimriliğin zararları çoktur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: “Onlar harcadıklarında, ne israf, ne de cimrilik ederler; bu ikisi arasında orta bir yol tutarlar.” [Furkan 67] _________________________ Allah’ın ihsan ettiği mal ile cimrilik yapanlar [zekât vermeyenler] ... Cimriliğin zararları çoktur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
“Onlar harcadıklarında, ne israf, ne de cimrilik ederler; bu ikisi arasında orta bir yol tutarlar.”
[Furkan 67]
_________________________
Allah’ın ihsan ettiği mal ile cimrilik yapanlar [zekât vermeyenler] iyi yaptıklarını [zengin kalacaklarını] mı zannediyorlar? Halbuki kendilerine kötülük ediyorlar. Cimrilik edip vermedikleri o mallar, [Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde] boyunlarına dolandırılacaktır.
[A. İmran 180]
____________________________
Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size cimriliği telkin eder. Allah ise size katından bir mağfiret ve bir lütuf vâdeder. Allah herşeyi ihata eden ve herşeyi bilendir.
[Bakara-268]
____________________________
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Cimrilik, helak edicidir.
[Taberani]
____________________________
Allahü teâlâ, yemin ederek cimrinin Cennete girmeyeceğini bildirdi.[Tirmizi]
____________________________
Cimri abid olsa da, Cennete girmez.
[Taberani]
____________________________
En kötü hastalık cimriliktir.
[D. Kutni]
____________________________
Cimri, öyle bir kedere boğulur ki, artık sevinç ve ferahlık yüzü görmez.
[İ. Gazali]
____________________________
Her sabah iki melekten biri, "Ya Rabbi, infak edene karşılığını ver!" diye, diğeri de, "Cimrilik edenin malını helak et!" diye dua eder.[Buhari]
____________________________
“Hakkımın zerresinden vazgeçmem" demek cimrilik için kâfidir.
[Hakim]
____________________________
Kaybettiği dünyalığa üzülen, Cehenneme yaklaşmış olur.
[i. Gazali]
____________________________
Ya Rabbi cimrilikten sana sığınırım.
[Müslim]
____________________________
Savaşta ölen oğlu için (Vah şehidim) diye ağlayan kadına, Peygamber efendimiz, “Şehit olduğunu nereden biliyorsun? Belki boş konuşur, belki de cimri idi” buyurdu.
[E. Ya’la]
____________________________
Cimrilik küfürdendir, küfrün yeri de Cehennemdir.
[Deylemi]
____________________________
Allah katında, cömert cahil, cimri âlimden daha kıymetlidir.
[Deylemi]
____________________________
Cimrilikle iman, bir kulun kalbinde asla birlikte bulunamaz.
[Nesai]
____________________________
#kuran #cuma #ayet #sure #cimri #hadis #ilim #hayırlıcumalar
Read more
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM * Ey Tövbeleri Kabul Eden Ve Dualara İcabet Eden Rabbimiz .Sana Yöneldik ...
Media Removed
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM * Ey Tövbeleri Kabul Eden Ve Dualara İcabet Eden Rabbimiz .Sana Yöneldik Peygamber Efendimiz(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'i Şefaatçi Yapıyor ;Ellerimizi O'nun Mübarek Ellerinin Altında Tutuyor Ve ,İstediklerimizi Böylece İstiyoruz . Ey Rabbimiz ...! ... BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM * Ey Tövbeleri Kabul Eden Ve Dualara İcabet Eden Rabbimiz .Sana Yöneldik Peygamber Efendimiz(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'i Şefaatçi Yapıyor ;Ellerimizi O'nun Mübarek Ellerinin Altında Tutuyor Ve ,İstediklerimizi Böylece İstiyoruz . Ey Rabbimiz ...! Ettiklerimize Binlerce Tövbeler Olsun . Günahımız Çoktur Ama Senin Rahmetinde Her Şeyden Fazladır ,Her Şeyi Kuşatmıştır . Rahmetin Gazabını Geçmiştir .Bize Rahmetinle Muamele Eyle Ey Rabbimiz ...! Bazı Yüzlerin Ağarıp , Bazı Yüzlerin Kararacağı Günde ;Bizi Yüzleri Ak , Gönülleri Pak Olan , Sevgili Resulünün Bayrağı Altında Toplanan , Mesut İnsanlar Zümresine Kat . O'nun Yanında Cennete Girmeyi , Mübarek Cemalini Görmeyi ,Senin Dostlarınla Komşu Olmayı Ve En Büyük Makam Olan , Rızana Ulaşmayı Nasip Eyle . Ey Rabbimiz ...! Bizi , Saadat-ı Kiramı , Ana-Babamızı , Kuran Ve İman Hizmetinde Çalışan ,Tüm Müslümanları , Ailelerimizi , Çocuklarımızı , Akrabalarımızı ,Ecdadımızı , Mümin Dostlarımızı , İyi Kullarınla Birlikte Cennetine Koy . Ey Rabbimiz ...! Nesillerimize Lütfeyle , Onların İmdadına Koşmayı Bize Nasip Eyle. Kalbi Gönlü Kırıkların , İhtiyaç Sahiplerinin İmdadına Koşmayı Bizlere Nasip Eyle. Bizleri Birbirimize Sevdir Ve İnsanca Yaşamayı Nasip Eyle . Kalplerimizi , Ayaklarımızı Kaydırma
Ya Rabbbi bizim halimize bakarak bize muamele etme. Kendi ikram ve ihsanina gore bize muamele eyle. Ya Rabbi kerem ve lutfunla hidayet ettigin kalbi tekrar, delalete sapikliga meylettirme. Belalari bizden sarf eyle cevir ve degistir. Ey affi çok olan affı bol olan Rabbim. Günahlarımız dolayısıyla bizden intikam alma. Bize azap atma. Ey Hayy ebedi diri olan Rabbim talep ve dua üzerine nasıl olurda kerem etmezsin? Sen Kerem sahibisin. Ey mahlukatın , yaratılmışların canlıların ihtiyacını gideren Rabbim sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan birşey ummak layık değildir. Ya Rabbi ruhumda bir ilim katresi var İlahi onu heva rüzgarıyla ten toprağından muhafaza eyle. Ey ihsanı çok olan Rabbim cefa içinde geçip giden ömre merhamet et. Ey affetmeyi seven Rabbim! Bizi AFFEYLE. İsyan derdimize çare Lütfeyle . Ey yardım isteyenlerin yardımcısı ! Bizi hidayete çıkar. ¬¬¬devamı alt yorumda
Read more
Cayimiz tüm dostlara gelsin<span class="emoji emoji1f495"></span> Hayirli cumlar<span class="emoji emoji1f495"></span> . Resulullahın bazı duâları Peygamber efendimiz, ...
Media Removed
Cayimiz tüm dostlara gelsin Hayirli cumlar . Resulullahın bazı duâları Peygamber efendimiz, biz müslümanların nasıl duâ etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bu duâlardan bazıları şunlardır Ya Rabbi, sana ve Resulüne itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi ... Cayimiz tüm dostlara gelsin💕
Hayirli cumlar💕
.

Resulullahın bazı duâları
Peygamber efendimiz, biz müslümanların nasıl duâ etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bu duâlardan bazıları şunlardır
Ya Rabbi, sana ve Resulüne itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi nasip eyle!
Ya Rabbi, faydasız ilimden, makbul olmıyan ibâdetten ve kabul edilmiyen duâdan, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve her çeşit hastalıktan, gece ve gündüz gelecek kötülüklerden, sıkıntılardan kötü arkadaştan ve kötü komşudan sana sığınırım!
Bildiğimiz-bilmediğimiz bütün iyilikleri ver, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün kötülüklerden muhafa et, her işimizin sonunu güzel eyle, dünya sıkıntılarından ve ahıret azabından bizi koru!
Bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle!
İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibâdetini güzel yapan, doğru konuşanlardan, sıhhat, afiyet ve güzel ahlâk ver! Kaza ve kaderine rıza gösterenlerden eyle!
Kulağıma, gözüme sıhhat ver! Küfürden, fakirlik ve kabir azabından, zulmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.
Kusurlarımızı ört, korkulardan emin kıl ve borçlarımızı ödememizi nasip eyle!
Ölünceye kadar ibâdet etmemizi, ömrümüzün hayırlı amellerle sona ermesini nasıp et ve Cennetini ihsan eyle!
Ya Rabbi, ize dünya ve ahırette güezllik ver ve Cehennem azabından bizi koru!
Kur’ân-ı kerîmi bitirdiği zaman Resûlulah şöyle duâ okurdu:
“Allahım! Kur’ân-ı kerîm hürmetine bana rahmet eyle, Kur’ânı bana îmân, nûr, hidâyet ve rahmet kıl, Allahım Kur’ân-ı kerîmden unuttuğum oldu ise bana hatırlat, anlamadığım olduğu ise bana anlat, gece ve gündüzde Kur’ân okumayı bana nasib et, Kur’ân-ı kerîmi lehimde hüccet kıl. Ey âlemlerin Rabbi.”
(363 gün dua kitabi, Mehmet Oruc)
.
#dua #amin #cay #dost #mutfakkapisidua #sohbet #sunum #tea #doga #travel
Read more
Ya rabbi Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza ...
Media Removed
Ya rabbi Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza hayırlar ihsan eyle!... Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, beladan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm etmekten ve zulüm görmekten, ... Ya rabbi
Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza hayırlar ihsan eyle!... Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, beladan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm etmekten ve zulüm görmekten, cimrilikten, müsriflikten, azdıran zenginlikten ve doğru yoldan ayırmaya sebep olanfakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşmanın galebsinden, kötü huydan, bidat işlemekten, dalalete düşmekten, halis olmayan amelden, her çeşit güahtan, küfre girmekten, ölürken gelecek fitnelerden, kabir azabından, dinimize ve dünyamıza zarar verecek işlerden sana sığındak, bunlardan bizleri koru ya Rabbi!... Ya Rabbi!
Bizlere sarsılmaz bir iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalp, sabredici beden, zikredici dil, kaza ve kaderine rıza gösteren hayırlı ömür, salih evlat, dünya ve ahirette güzellik ihsan et! Ana ve babamıza da mağfiret eyle!... Ya Rabbi!
Kendini, sevgini, sevdiklerinin sevgisini, bütün enbiyanın, ehl-i beytin, ashâb-ı Kirâm'ın ve bütün Evliyâ-ı Kirâmın sevgisini ve sevgisine kavuşturacak amel ve işleri nasip eyle!... Ya Rabbi!
Dinini severek hizmet etmeyi, kul borçlarını ödemeyi ve şehit olarak ölmeyi nasip eyle! Bize hakkı hak, batılı batıl olarak göster!..
Amin amin amin
Read more
Hayırlı ,Bereketli Günler! Cenab-ı Allah'tan dilerim; beni ve bütün kardeşlerimizi nefis ...
Media Removed
Hayırlı ,Bereketli Günler! Cenab-ı Allah'tan dilerim; beni ve bütün kardeşlerimizi nefis ve cinn ve ins ve şeytanların mekrlerinden muhafaza eylesin ve dalalete sapanlardan eylemesin, Âmiin.. Barla - 59 اللهم صلي علي سيدنا محمد اللهم صلي علي سيدنا محمد اللهم صلي علي سيدنا محمد ... Hayırlı ,Bereketli Günler!
Cenab-ı Allah'tan dilerim;
beni ve bütün kardeşlerimizi nefis ve cinn ve ins ve şeytanların mekrlerinden muhafaza eylesin ve dalalete sapanlardan eylemesin, Âmiin..
Barla - 59📕📕
اللهم صلي علي سيدنا محمد
اللهم صلي علي سيدنا محمد
اللهم صلي علي سيدنا محمد 📕Ya Rabbi, beni kendime beğendirme, kendini beğenenlerden eyleme Âmiin.. Ya Hâfız 📕Ya Rabbi, acz ve fakr ve kusurdan başka nefsimde birşey bulmayıp haddimden fazla geçmemeyi nasib-i müyesser eyle Âmiin.. 📕Ya Rabbi, Hasan Feyzi abi gibi, Hafız Ali abi gibi, çok fedakârları maddi veya manevi fedakârları Nurlara kavuştur Âmiin.. Hem maddi fedakârlar dairesini, hem manevi fedakârlar dairesini genişlendir Âmiin.. 📕Ya Rabbi, Risale-i Nur’un gıda ve taam hükmündeki hakikatlarından teenni ve dikkatle okumakla hem akıl, hem kalp, hem ruh, hem nefis, hem his hem bütün letâif-i insâniyemizin kût ve nurlarından tam ve âzamî ve daimi hisselerimizi alabilmemizi
nasib-i müyesser #eyle #Amin .. 📕Ya #Rabbi, #Üstadım #Bediüzzaman #Said Nursi ile beraber dergah-ı İlâhiyeye müteveccih olup rabt-ı kalp ederek,
Kur’an-ı Hakîm’in hizmetinde elele verip tevfik ve hidayet istememi nasib eyle, istemişim gibi neticelerini hasıl eyle Âmiin.. 📕Ya Rabbi, beni daima Risale-i Nur okuyarak (hakikatlı mârifetleri olan ve mârifeti daima artan) âriflerden eyle.. Hem daima Risale-i Nur okuyarak (semeredar şükürleri olan ve şükrü daima artan) şakirlerden eyle..Hem daima Risale-i Nur okuyarak (feyizli zikirleri olan, feyzi ve zikri daima artan) zâkirlerden eyle..Hem daima Risale-i Nur okuyarak (nimet artıran hamdleri olan ve hamdi daima artan) hâmidlerden eyle.. Hem daima Risale-i Nur okuyarak (hakiki muhabbet ve aşkları olan ve daima muhabbeti ve aşkı artan) muhiblerden eyle.. Hem daima Risale-i Nur okuyarak (sadık irade ve rağbetleri olan ve daima Sana olan irade ve rağbeti artan) müridlerden eyle.. Hem daima Risale-i Nur okuyarak (ciddi taleb ve inâbeleri olan ve ciddi taleb ve inâbeleri daima artan) müniblerden eyle.. Hem daima Risale-i Nur okuyarak (bürhanlı tevhidleri tavsifleri olan daima tevhid mertebelerinde ilerleyen) muvahhidlerden eyle..
#risaleinur #saidnursi #bediüzzaman
Read more
"Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah” Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn ...
Media Removed
"Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah” Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn Mâce, Sünen, Edeb, 55.) ___________________________________ Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Allah ümmetimden bir kişiyi Kıyamet Gününde herkesin önünde ... "Efdalü’z-zikri lâ ilâhe illallah”
Zikrin en faziletlisi, ‘lâ ilâhe illallah’ zikridir. (İbn Mâce, Sünen, Edeb, 55.)
___________________________________
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Allah ümmetimden bir kişiyi Kıyamet Gününde herkesin önünde ayıracak.
Onun aleyhinde doksandokuz sicil (dosya) açacak. Her bir dosyanın boyu gözün uzanabildiği mesafe kadar olacak.
Sonra:
‘Bunlardan bir şey reddediyor musun?’ diyecek.
Adam:
‘Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir.
Sonra:
‘Herhangi bir özrün var mı?’ buyuracak ve o kimse: ‘Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir.

Bunun üzerine Allah(c.c.):
‘Yanımızda senin bir hasenen (makbul olan amelin) vardır ve bugün sana haksızlık yapılmayacaktır.’ Sonra içinde ‘Allah’tan başka ibadete layık ilah olmadığına şehadet ederim ve Muhammed’in O’nun kulu ve Rasulü olduğuna şehadet ederim’ yazılı bir kağıt parçası çıkarılacak
Cenab-ı Hak:
‘Kendi tarafından hazır bulun!’ buyuracak. ‘Ya Rabbi! Bu ufacık kağıt parçası (kocaman) dosyalar nedir?’ diyecek.
Cenab-ı Hak:
‘Sana zulüm yapılmayacaktır.” buyuracak.

Müteakiben siciller bir kefeye kağıt parçası bir kefeye konacak, siciller havaya kalkacak ve kağıt parçası (yani “La İlahe İllallah” ın konulduğu kefe) ağır gelecektir.” (Tirmizi, İman: 17; İbn Mace, Zühd: 35; Ahmed: 2/213, 22.)
___________________________________

#shahada #şehadet #hadis #hadith #kuran #quran #dua #dhikr #zikir #dünya #muslim #müslüman #sunnah #Allah #rabb #rabbim #islam #muhammed #hzmuhammed #resulullah #peacebeuponhim #lailaheillallah #lailahaillallah #ümmet #ummah #oneummah #dua_ve_zikir #hayırlı #günler
Read more
İmanın şuuru içerisinde bir mü'min, iş başında yukardaki duaların arapçasını okur, hükmüne ...
Media Removed
İmanın şuuru içerisinde bir mü'min, iş başında yukardaki duaların arapçasını okur, hükmüne inandığı hâlde manalarını düşünür, helâl ve harama dikkat eder, iki üç saatte bir kendini Allâh'ın huzuruna çekip içiçe girer ve düşünür, kontrol eder, geçmiş saatlerde bir hata olmuş ise ... İmanın şuuru içerisinde bir mü'min, iş başında
yukardaki duaların arapçasını okur, hükmüne inandığı
hâlde manalarını düşünür, helâl ve harama dikkat eder, iki üç saatte bir kendini Allâh'ın huzuruna çekip içiçe girer ve düşünür, kontrol eder, geçmiş saatlerde bir hata olmuş ise istiğfar eder, hayra muvaffak olmuşsa hamdeder; tâ'dilli erkanla namazını kıldığı takdirde işle uğraşması halinin cümlesi zikir sayılır.
-
- "Eûzü bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh."
Türkçesi:
"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allâh'a sığınırım." -
-
"Bismillâhillezî lâ yedurru measmihi Şey'ün fil'ardi velâ fissemâi ve Hüvessemi'ul Aliym.” -
Mânâsı: -
-
"Yüce Allâh’ın ismiyle hareket ederim. O yüce Allâh ki O’nun mübârek ismiyle hareket edildiği (O’nun ismi söylediği) vakit yerde ve gökte hiçbir şey okuyana zarar veremez. O yüce Allâh her şeyi en iyi işiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir."
-
- "Allâhümme innî eûzü bike minel-hemmi vel-hazen ve eûzü bike minel-aczi vel-kesel ve eûzü bike minel-cübni vel-buhl ve eûzü bike men galebetid-deyni ve kahrir-ricâl." -
-
Anlamı:
"Yâ Rabbi, kederden, dertten, âcizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!" -
-
"Eûzü billahi mineş-şeytânirracîm.
Bismillahirrahmanirrahîm.
Allahümme ‘âfini fi cesedî ve ‘âfinî fî basarî ve’c‘alhü’l vârise minnî lâ ilâhe illâllahu’l- halîmu’l-kerîmu subhâne’llahi rabbi’l-‘arşi’l-‘azîm ve’l-hamdü li’llahi rabbi’l-‘âlemîn." -
-
“Allâh’ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerîm olan Allah’tan başka ilah yoktur. Ulu arşın sahibi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur” “Allâhümme ekfinî bi halâlike an harâmike ve ağninî bi fadlike ammen sivâke. “
-
-
Manası: “Yâ Rabbi helal ni’metin yardımıyla haram olan şeylerden ve ikram ve ihsanın ile diğer mahlukatına boyun eğmekden beni müstağni kıl” demekdir. #âmiiiiiiiiiiin #âmiiiiiiiiiiin
Rabbim kabûl etsin inşaAllah duâ ile kalın.
Read more
Abdullah b. Amr b. As (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Allah kıyamet gününde ...
Media Removed
Abdullah b. Amr b. As (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Allah kıyamet gününde ümmetimden bir kişiyi herkesin önünde ayırıp o kişi aleyhinde doksan dokuz dosya açacaktır. Her bir dosyanın boyu gözün görebildiği mesafe kadar olacaktır sonra kendisine şöyle soracaktır: ... Abdullah b. Amr b. As (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Allah kıyamet gününde ümmetimden bir kişiyi herkesin önünde ayırıp o kişi aleyhinde doksan dokuz dosya açacaktır. Her bir dosyanın boyu gözün görebildiği mesafe kadar olacaktır sonra kendisine şöyle soracaktır: Bunlardan bir şeyi reddediyor musun? Amel muhafızım katip melekler sana haksızlık yapmışlar mıdır? O kimse hayır Ya Rabbi! Diye cevap verecektir. Sonra herhangi bir özrün var mı buyuracak o kimse hayır ya Rabbi diye cevap verecektir. Bunun üzerine Allah şöyle buyuracak evet yanımızda sana aid makbul bir amelin vardır ve bugün sana asla haksızlık edilmeyecektir. Üzerinde ben şehâdet ederim ki Allah’tan başka gerçek ilah yoktur Muhammed de onun kulu ve Rasûlüdür yazılı bir kağıt parçası çıkarılacak ve Allah kendi tartında kendin bulun diyecektir. O kişi de diyecek ki: Ya Rabbibu tek kağıt parçası... ve bu dosyalar nasıl olacak bu tartı işi... Allah’ta buyuracak ki bugün sana asla zulmetmeyecek... Rasûlullah ﷺ buyurdu ki: Günah sicilleri bir kefeye konulacak, kağıt parçası da bir kefeye konulacak sicillerin konulduğu kefe yukarı kalkacak kağıt parçası ağır çekecektir. Allah’ın ismi yanında hiç birşey ağır basamaz.” (Tirmizî, İmân, 2639; İbn Mâce, II, 1437)
Read more
Subhân Rabbim, başladığım yere, insan oluşuma, Arafat'a geri geldim. Bedenen değil, ruhen geldim, ...
Media Removed
Subhân Rabbim, başladığım yere, insan oluşuma, Arafat'a geri geldim. Bedenen değil, ruhen geldim, cisimler üstü bir varoluşla, duamla geldim. Kabul buyur. Bismillahirrahmanirrahim. Yâ Rabbi, ben Sen'den dilemekten başka bir çâresi olmayan Sen'den en çok da Seni ve rızanı dileyen ... Subhân Rabbim, başladığım yere, insan oluşuma, Arafat'a geri geldim. Bedenen değil, ruhen geldim, cisimler üstü bir varoluşla, duamla geldim. Kabul buyur.

Bismillahirrahmanirrahim.

Yâ Rabbi, ben Sen'den dilemekten başka bir çâresi olmayan Sen'den en çok da Seni ve rızanı dileyen bir aciz kulunum... Tüm hatalarıma rağmen, tüm ayıplarıma, eksiklerime ve haksızlıklarıma rağmen beni kulun olarak görüp bu duayı yapabilme imkanı verdiğin için Sana binlerce şükür olsun. Sen Gafûr'sun, affedensin, tüm hatalarımı bağışla ve bana tevbe samimiyeti ver. Haşr günü alnı ak kullarından olmak için çabalayan, nasuh tevbe sahiplerinden olmamı nasip eyle. Çabamın umudumun, Sen'den beklediğim af arzumun asla tükenmemesini, hayretimin artmasını nasip eyle. Bana hakikati göster, hakikati istemeyi nasib et.

Allahım yıllarını tükettiğim şu ömrün içinde bunca kusuruma rağmen öyle çok güzellik tattırdın ki, bunun şükrünü eda edememekten korkuyorum, işte bu yüzden bana hem eşyanın hem tüm nimetinin hakikatini göster, Resûlün İbrahim (as) gibi "batıp gidenlere" meylimi yok et, dünya hayatının bir imtihan, bir yol, bir geçiş, bir süreç, olduğunu âhiretin bir hesap, bir varış, bir huzur, bir kemâl olduğunu bir an bile aklımdan çıkarma... Aklımı hayra yor... Beni Senin memnuniyyetine getirecek işlerle, kişilerle, dostlarla muhattab kıl... Çıktığım her yolda yardımcım Sen ol, en kimsesiz ânımın dahi kimsesi Sen ol, Sen'in varlığında diğer tüm varlığın hem kıymetini hem kıymetsizliğini anlama şuuru ver.

Beni, eşimi ve ailelerimizi yüzüne bakıldığında Sen'i hatırlatan kullar yap. Yüzümüz içimizden bir ayna olsun, içimiz yüzümüzü kara çıkartmasın. Nasibimizde ise evlatlarımızı bu dünya imtihanlarından kılma, onlarla Sen'i seven, Sen'den korkan ve yalnız Sen'den isteyen insanlar olarak yetiştirmeyi bizlere nasip eyle... Yâ Rabbi nasıl ki hayırlı evlatlar istiyoruz, aynıyla bize hayırlı ebeveyinler olmayı da nasip eyle. Ebeveyinlerimize ise hayırlı evlatlar olalım... Öyle ki bu hayır Senin rızanı hak etsin... Allahım rızkımız şüphesiz Senin elindendir. Sen ki rızkını sırtında taşımayan nice canlılar yarattın da her gün onları o rızka ulaştırdın. Yâ Rezzak bize en temiz rızkından ver.
Read more
"Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, El - Azim, ...
Media Removed
"Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ellezi la ilahe illa hü el-hayye'l Kayyum ve etübü ileyh Ve es'eluhu't tevbete ve'l mağfirete ve'l hidayete lena innehü hüve't tevvabu'r-ahim Tevbete abdin zalimin li ... "Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah,
El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ellezi la ilahe illa hü el-hayye'l Kayyum ve etübü ileyh
Ve es'eluhu't tevbete ve'l mağfirete ve'l hidayete lena innehü hüve't tevvabu'r-ahim
Tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemliku linefsihi mevten ve la hayaten ve la nuşüra
Allahümme ente Rabbi la ilahe ente Halakteni ve ene Abdüke ve ene ala ahdike ve va'dike mesteta'tu. Euzü bike min şerri ma sana'tu Ebu leke bi ni'metike aleyye ve ebu'u bi zenbi fağfirli, fe innehu la yağfiruz - zunübe illa ente
Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusulihi ve'l yevmi'l ahiri ve bi'l kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi Teala ve'l Ba'sü bade'l mevti hakkun.
Eşhedü en la ilahe illallahu ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve Resulüh. La ilahe illallah Muhammedu'r Resullullah."
Meali, "Ya Rabbi! Sen benim Rabbimsin. Sana inandım ve güvendim. Sana sığındım. Ellerimi açtım ve yüzümü sana döndürdüm. Kapına geldim, beni kulluğuna kabul et. Adem aleyhisselamdam bugüne kadar gelmiş tüm peygamberlere, kitaplara, meleklere ve ahiret gününe iman ettim. Bu güne kadar işlemiş olduğum tüm günahlarımdan pişman oldum. Bunları bir daha yapmamaya söz veriyorum. Günahlarımı affet, beni bağışla, beni kulluğundan ayırma, ellerimi boş çevirme, kapından kovma Ya Rabbi Beni kötü alışkanlıklarımdan terk etmeyi nasip et. Şeytana uydurma. Bana dayanmak için güç ver. Cehennem azabından koru, beni cennetine dahil et. Cennetinde Peygamber efendimize komşu olmayı ihsan et."
Read more
Ya ilahel alemin! Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Mübarek ...
Media Removed
Ya ilahel alemin! Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Mübarek Ramazan-ı Şerifi tamamladığımız şu bayram sabahında, sıcak yataklarından kalkarak, sana el açan bu mü’min kulların sana iltica ediyor, yalnızca Senden yardım diliyor, dualarımızı ... Ya ilahel alemin!
Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Mübarek Ramazan-ı Şerifi tamamladığımız şu bayram sabahında, sıcak yataklarından kalkarak, sana el açan bu mü’min kulların sana iltica ediyor, yalnızca Senden yardım diliyor, dualarımızı kabul eyle.
Mukabelesiyle, sahuruyla, iftarıyla, fitresiyle zekatıyla, orucuyla teravihi ile, Ramazan ayında yapmış olduğumuz bütün ibadetleri kabul eyle.
Tutmuş olduğumuz oruçları, kılmış olduğumuz namazları, teravihleri, yapmış olduğumuz hayır ve iyilikleri sen dergahı izzetinde makbul eyle.
Ya ilahel alemin! Senin sevgili peygamberin, Oruç tutanlar için bir cennetten bahsetti bizlere, O öyle bir cennet ki, sadece oraya oruçlular girecek. Bizler de oruç tuttuk. Bu bayram sabahı bayram namazını kılarak, bayram yapmaya hak kazandık. Bizleri vad ettiğin Reyyan ismindeki cennetine girenlerden eyle.
Rabbimiz! Sen sevgili Peygamberimize, Ademoğlunun yaptığı her amelin karşılığı vardır. Ancak oruç müstesna, onun karşılığını ancak ben veririm diyorsun. Bizler de oruç tuttuk ya rabbi, bu orucun sevabı olarak bizleri Cennetine kavuştur. Sevgili Peygamberimize bizleri komşu eyle ya rabbi.
Ya rabbi, kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, kim teravih namazını kılarsa, kim kadir gecesini ibadetle ihya ederse geçmiş günahları affedilir diyor Peygamberimiz, Bizler de inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucumuzu tuttuk, teravih namazımızı kıldık, Kadir gecesini ihya etmeye çalıştık. Bizlerin de geçmiş günahlarını affeyle ya rabbi
Allahım! Lutfettiğin bayramda ve sonrasında Bizi her türlü bela, musibet bütün tehlikelerden koru..
Hasta kullarına şifalar, borçlu kullarına borçlarını ödeme kolaylığı nasib eyle
Rabbimiz bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ihsan eyle. Bizleri ateş azabından muhafaza eyle.
Bizi, annemizi, babamızı ve bütün mü’minleri hesap gününde bağışla. Şüphesiz sen işiten ve dualarımızı kabul edensin.
Sevgili peygamberimiz senden neyi istemişse biz de onları istiyoruz, hangi şeylerden sığınmışsa biz onlardan sana sığınıyoruz.
Yapmış olduğumuz duaları kabul olan dualardan eyle.
Amiin💕
#dua #bayram #mutfakkapisidua
Read more
İblis, bir gün adamlarını çağırır, (Size görev veriyorum. İçinizde en başarılı fitneci kimse, ...
Media Removed
İblis, bir gün adamlarını çağırır, (Size görev veriyorum. İçinizde en başarılı fitneci kimse, onu lider yapacağım. Benim için en makbul olanınız, fitnede en başarılı olandır. Şimdi hepiniz işlerinize dağılın)der. İblis'in adamları bir müddet sonra geri dönüp rapor vermeye başlarlar. ... İblis, bir gün adamlarını çağırır, (Size görev veriyorum. İçinizde en başarılı fitneci kimse, onu lider yapacağım. Benim için en makbul olanınız, fitnede en başarılı olandır. Şimdi hepiniz işlerinize dağılın)der.

İblis'in adamları bir müddet sonra geri dönüp rapor vermeye başlarlar. Biri, (Ben namazlarında şaşırttım) der, diğeri, (Ben oruçlarını bozdurdum) der, bir diğeri de, (Ben abdestlerini 30 defa aldırdım) gibi şeyler söyler. İblis, bunlara tek tek, (Tamam, geç!) der.
Bir tanesi gelip, (Ben karıyla kocanın arasını açtım. Önce aralarına bir kıskançlık, güvensizlik soktum. Ondan sonra, her gün en ufak meselede münakaşa ettirdim. Şimdi ikisi ayrıldılar, birbirlerine düşman oldular) der.
İblis de çok beğenir, onu alnından öpüp (Aferin, en büyük işi başardın, bundan sonra diğer işleri de nasıl olsa bozulur) der.
Bu şeytanın ismi, Hannâs'tır. Hannâs'ın vazifesi, aile arasında, kardeşler arasında, akraba arasında, iş yerinde, birbirini seven insanlar arasında geçimsizliğe sebep olmaktır. Yani İblis, ara bozmak için, Hannâs isminde birini görevlendirmiştir.

İşte onun için Nas sûresinde mealen buyuruluyor ki:
(De ki: “Ben insanlardan ve cinden, insanın gönlüne vesvese veren, Hannâs denilen şeytanın şerrinden, insanların Rabbi, insanların meliki, insanların mabudu olan sana sığınırım Yâ Rabbi!”)
(Allahümme innî e’ûzü bike min hemezâtiş-şeyâtîn )duasını sabah akşam okumalıdır.
Mânâsı, (Yâ Rabbî, şeytanların‎ [İblis'in, nefsin ve kötü insanların] şerrinden‎ sana sığınırım!) demektir...
☁️☁️☁️
Hayırlı günler...❤️❤️
Read more
Euzübillahimineşşeytanirracîm- Bismillâhirrahmânirrahıym. Elhamdülillahi Rabbil alemîn. ...
Media Removed
Euzübillahimineşşeytanirracîm- Bismillâhirrahmânirrahıym. Elhamdülillahi Rabbil alemîn. Vessaletü vesselâmü alê rasûlinê Muhammedin ve alê êlihî ve sahbihî ecmeıyn. Ey bütün mükevvenâtı yaradan, mevcudâdı yoktan vareden, canlılara hayat veren, tüm mahlûkâtı rızıklandıran, ... Euzübillahimineşşeytanirracîm- Bismillâhirrahmânirrahıym.

Elhamdülillahi Rabbil alemîn. Vessaletü vesselâmü alê rasûlinê Muhammedin ve alê êlihî ve sahbihî ecmeıyn.

Ey bütün mükevvenâtı yaradan, mevcudâdı yoktan vareden, canlılara hayat veren, tüm mahlûkâtı rızıklandıran, âlemleri terbiye edip, kemâle erdiren, darda kalana yetişen, dua edene icâbet eden, günahlarına pişman olup tevbe edenleri bağışlayan ,kulunun dua ve niyazından hoşnut olan Rabbimiz!
AMİN

Bu duygularla affını diliyor, rahmetini umuyor, bereketlerini bekliyoruz ihsan eyle Ya Rabbi. İlahi Allâm’ül- Guyûb, Settârul- uyûp ve Gaffâr’üz-zünûpsun, bütün hallerimizi, gizli ve âşikârımızı bilensin, ayıplarımızı lütf-u kereminle örtensin, “Gaffâr” ism-i şerîfin hürmetine günahlarımızı bağışlayansın, bize şah damarımızdan daha yakınsın, feryadımızı duyansın, ümidimiz var affedersin. Çünkü affetmeyi çok seversin. Bu imanla ellerimizi açtık, boynumuzu büktük. Sana açılan eller,seni zikreden diller, senin aşkınla yanan gönüller hürmetine bizleri kendine kul, habibine ümmet eyle Ya Rabbi. İnayetine sığındık kapına geldik, hidayetine sığındık lütfuna geldik, kulluk edemedik affına geldik. Şaşırtma bizi doğruyu söylet,sapıtma bizi hakka yönelt. Sen duyurmazsan bizler duyamayız, sen söyletmezsen bizler söyleyemeyiz,sen sevdirmezsen bizler sevemeyiz.Sevdir bize hep sevdiklerini, yerdir bize hep yerdiklerini, yaret bize hep erdirdiklerini Ya Rabbi.
AMİN

İlahi; Şeytanın iğvâsından, nefsimizin kötü arzularından, insan şeytanlarının şerrinden,kâfirin küfründen, fâsıkın fıskından, zâlimin zulmünden, hasetçilerin hasedinden, yüze gülen ikiyüzlülerin şerrinden ve bütün âfât-ı dehriyye ve âfât-ı kevniyyeden, yerden ve gökten gelecek bela ve musibetlerden cümlemizi muhafaza eyle Ya Rabbi.
AMİN

Ya Erhamerrâhımîn; büyüğe itaat ve hürmet, küçüğe şefkat ve merhamet kalmadı, haram-helal ayrılmaz, ana-baba sayılmaz, hısım-akraba aranmaz oldu. Bundan dolayı her yerde fesat zuhur eder oldu. Bizleri beterinden koru ve bizlere bugünlerimizi aratma Ya Rabbi.
AMIN
Read more
Milletimizin çektiği sıkıntıların çok olduğu bu vakitte Rabbimiz Afrin harekatında görev yapan ...
Media Removed
Milletimizin çektiği sıkıntıların çok olduğu bu vakitte Rabbimiz Afrin harekatında görev yapan askerlerimize, memleketin her köşesinde vatani görevini yapmakta olan, polislik mesleğini yerine getirerek vatanın birliğini ve bütünlüğünü koruyan tüm müslüman kardeşlerimizin ... Milletimizin çektiği sıkıntıların çok olduğu bu vakitte Rabbimiz Afrin harekatında görev yapan askerlerimize, memleketin her köşesinde vatani görevini yapmakta olan, polislik mesleğini yerine getirerek vatanın birliğini ve bütünlüğünü koruyan tüm müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zamanlarda her zaman sığındığımız Rabbimize sığınarak gerek evlatlarımızı gerek abilerimizi gerek kardeşlerimizi ve gerekse babalarımızı yine O'na emanet ediyoruz. 
Ya Rabbi! Şu anda huzurunda büyük bir ümitle sana el açan, vatanına, milletine hizmet için, vatanına kurban olsun diye eline kına yakılan yiğitlerin, mehmetçiklerin, annelerin, babaların, kardeşlerin, eşlerin, çocukların, akrabaların, komşuların yapmış oldukları duaları kabul eyle, kalplerindeki güzel ve halis istekleri Sen makbul eyle.

Hep birlikte, büyük bir coşkuyla askere uğurladığımız evlatlarımızı, vatanına, milletine bağlı olarak yetişmelerini ve sağ salim olarak yurtlarına dönmelerini nasip eyle…

Ey Rabbimiz! Dinimizi, Kur'an'ımızı, ırzımızı, namusumuzu, iffetimizi, şerefimizi, ordumuzu, yurdumuzu muhafaza eyle. Memleketimize göz diken düşmanlara ve memleketin kötülüğüne çalışanlara fırsat verme Ya Rabbi!

Dinimize yardım edenleri iki cihanda aziz eyle, her türlü hizmetlerinde muvaffak eyle Ya Rabbi! Senin yolundan, Kur'an yolundan, İslam'ın yolundan bizleri ayırma Ya Rabbi!

Bu aziz vatanı korumak, İslam'ın sancağını dalgalandırmak için cepheden cepheye koşan ve bu uğurda canını feda eden bütün şehitlerimizin ruhunu şad eyle Ya Rabbi!… Bugün burada, canı,gözü gibi büyüttüğü fidan gibi delikanlıları, genç yiğitleri yetiştiren ve gururla, iftiharla, dualarla başı dik, alnı açık, gururla, göğsünü gere gere askere uğurlayan annelerin, babaların, emeği geçenlerin kalplerinden geçen duaları da kabul eyle.
AMİN “Askerliğiniz mübarek, yolunuz açık olsun. Güle güle gidin güle güle gelin. Allah'a emanet olun.”
Read more
Sual: Önemli bir imtihana girmeden önce, neler okumamız, nasıl dua etmemiz uygun olur?  CEVAP Allahü ...
Media Removed
Sual: Önemli bir imtihana girmeden önce, neler okumamız, nasıl dua etmemiz uygun olur?  CEVAP Allahü teâlâdan her şeyin hayırlısını istemelidir. Mutlaka kazanayım dememeli, (Hakkımda hayırlı olacaksa, kazanmamı nasip et) diye dua etmelidir. İmtihana girmeden önce, bir Fatihayla ... Sual: Önemli bir imtihana girmeden önce, neler okumamız, nasıl dua etmemiz uygun olur? 
CEVAP
Allahü teâlâdan her şeyin hayırlısını istemelidir. Mutlaka kazanayım dememeli, (Hakkımda hayırlı olacaksa, kazanmamı nasip et) diye dua etmelidir. İmtihana girmeden önce, bir Fatihayla istiğfar duası okuyarak, Peygamber efendimize, diğer peygamberlere, Ehl-i beyte, Eshab-ı kirama, Tâbiine, mezhep imamlarımıza, Silsile-i aliyyeye, meşâyıh-ı izâma hediye ederek, onların hatırına dua etmek iyi olur. Hediye ederken, mümkünse Silsile-i aliyye büyüklerinin isimlerini de söylemek iyi olur. Evliyanın, salihlerin isimlerinin söylendiği yere rahmet yağacağı hadis-i şerifle bildirilmiştir.

Okunacak dua

Sual: İmtihana girerken okunacak dua var mıdır?
CEVAP
Şu duayı okumalıdır:
Yâ men leccemel mütekebbirîne bi licâmi azametihî sellim sellim yâ hâfız.

Manası:
Ey muhafaza eden Allâh'ım, kibirlenenleri, azametinin gemiyle dizginle, bize selamet ver, bizi selamete çıkar...
"Allah'ım! Senden dinde sebat etmeyi istiyorum ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğrilikten uzak bir kalp diliyorum. Allah'ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum.Şüphesiz Sen gayıpları bilensin." "Rabbi yessir ve la tüassir Rabbi temmim bil-hayr." Meali: "Rabbim! İşimi kolaylaştır, zorlaştırma! Rabbim! İşimi hayırla sonuçlandırabilmeyi nasip eyle." "Allahümme hır li vehter li." Meali: "Allâh'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle!" "Bismillâhirrahmânirrahîm" "Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena emrina raşeden"

Meali: 'Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır, bizi başarıya ulaştır.' "Bismillâhirrahmânirrahîm" "Rabbişrahli sadri ve yessirli emri Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli." Meali: 'Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet ve işimi kolaylaştır. Dilimde var olan düğümü çöz de, anlasınlar beni.' Bu dua başarı kazanmak için oldukça kuvvetli bir duadır. Ayrıca namazların ardından da okunabilir.
Read more
<span class="emoji emoji1f493"></span>🕋<span class="emoji emoji1f493"></span> Ey Gönlüm! Nedir seni mahzun eden, böylesine dağıtan? Yine geldi mi hüzün mevsimi? –Baksana ...
Media Removed
🕋 Ey Gönlüm! Nedir seni mahzun eden, böylesine dağıtan? Yine geldi mi hüzün mevsimi? –Baksana saflığı, yokluğu giymiş hacılar; kapılmış Kâbe’nin cezbesine, kurtulmuş dünya bağlarından, pervaneler gibi dönmekte. Rahmet müjdesine sığınıp, af dilemekte… Ahh… ! Rahmanın ... 💓🕋💓
Ey Gönlüm!
Nedir seni mahzun eden,
böylesine dağıtan?
Yine geldi mi hüzün mevsimi?
–Baksana saflığı, yokluğu giymiş hacılar;
kapılmış Kâbe’nin cezbesine, kurtulmuş dünya bağlarından, pervaneler gibi dönmekte.
Rahmet müjdesine sığınıp, af dilemekte…

Ahh… ! Rahmanın misafiri olmak vardı. “Lebbeyk Allahümme lebbeyk” diye coşmak vardı. “Emret yâ Rabbi, buyur yâ Rabbi!
Çağırdın, geldim
yâ Rabbi!” diye nazlanmak vardı.

Saadet asrındaymış gibi,
Efendimizle birlikte tavafı tavafa katmak vardı.

Ben mahzun olmayayım da kim olsun?

Ahh… Efendim gibi dokunup,
öpseydim
Hacer’ül Esved’i.
Hiç olmazsa selam verseydim, yenileseydim Rabbim ile ahdimi…

Koşuşsaydım Safa ve Merve arasında, ermek için rahmete…

Yakınlaşsaydım
Hz. İbrahim gibi,
Hz. İsmail gibi
RABBİME -Ey Gönül!
Kolay mı Hz. İbrahim gibi gözbebeğin evladını feda etmek?
Kolay mı Hz. İsmail gibi candan geçmek?
Kolay mı Hz. Hacer gibi ıssız çölde bebeğinle yalnız kalmak?
–Bize zor.
–Rabbini dost edinene değil!
–Bize zor.
Rabbine teslim olana değil!
–Bize zor.
–Derin ve Güçlü imanı olana değil.
Sen “teslimiyeti”, “itaati”, kısaca “sevgi”yi onlardan öğren!
Nelerden vazgeçtin bugüne kadar,
neleri O’nun
için kurban ettin
bir düşün?

Belki canını değil, ama şu çok tatlı uykunu feda et!
Sabah vakti,
işrak vakti tam bir hac ve umre sevabı değil mi kıymetini bilene?

Evladını değil, her yıl bir kötü huyunu kurban et, bir günahından vazgeç!

Safa ve Merve’de koşamadın, ama kendin için, evladın için gayret et!
Hz. İbrahim ve
Hz. Hâcer gibi bir ebeveyn olabilmek için koştur.
Evladın Hz. İsmail gibi bir kul olsun diye koştur.

Kâbe’yi göremedin ama "Ey Kâbe,
Müminin kalbi senden daha kıymetlidir”
diye yemin eden Peygamberin hürmetine gönülleri kazan, gönül yapıcı ol!

Kâbe’ye yüz süremedin, kapısına sığınıp af dileyemedin, ama Rabbin sana şah damarından da yakın. Daima huzurda olduğunu fark et!

O zaman sana da bana da bayram, dünyan cennet olur. –Ey Rabbim! Beni ve benim gibi mahzun olanları Hz. İbrahim’in davetini işitenlerden eyle! Senin misafirin olup, nihayetsiz ikramlarına ermemizi nasip eyle! Sevgini, rızanı, yardım ve nurunu bizden esirgeme… (âmin) 💓🌴🕋🌴💓
Read more
–Ey Gönlüm! Nedir seni mahzun eden, böylesine dağıtan? Yine geldi mi hüzün mevsimi? –Baksana ...
Media Removed
–Ey Gönlüm! Nedir seni mahzun eden, böylesine dağıtan? Yine geldi mi hüzün mevsimi? –Baksana saflığı, yokluğu giymiş hacılar; kapılmış Kâbe’nin cezbesine, kurtulmuş dünya bağlarından, pervaneler gibi dönmekte. Rahmet müjdesine sığınıp, af dilemekte… Ahh… ! Rahmanın misafiri ... –Ey Gönlüm! Nedir seni mahzun eden, böylesine dağıtan? Yine geldi mi hüzün mevsimi?
–Baksana saflığı, yokluğu giymiş hacılar; kapılmış Kâbe’nin cezbesine, kurtulmuş dünya bağlarından, pervaneler gibi dönmekte. Rahmet müjdesine sığınıp, af dilemekte…

Ahh… ! Rahmanın misafiri olmak vardı. “Lebbeyk Allahümme lebbeyk” diye coşmak vardı. “Emret yâ Rabbi, buyur yâ Rabbi! Çağırdın, geldim yâ Rabbi!” diye nazlanmak vardı.

Saadet asrındaymış gibi, Efendimizle birlikte tavafı tavafa katmak vardı.

Ben mahzun olmayayım da kim olsun?

Ahh… Efendim gibi dokunup, öpseydim Hacer’ül Esved’i. Hiç olmazsa selam verseydim, Bismillahi Allah-u Ekber ile yenileseydim Rabbim ile ahdimi…

Koşuşsaydım Safa ve Merve arasında, ermek için rahmete…

Yakınlaşsaydım Hz. İbrahim gibi, Hz. İsmail gibi Rabbime… –Ey Gönül!
Kolay mı Hz. İbrahim gibi gözbebeğin evladını feda etmek?
Kolay mı Hz. İsmail gibi candan geçmek?
Kolay mı Hz. Hacer gibi ıssız çölde bebeğinle yalnız kalmak?
–Bize zor.
–Rabbini dost edinene değil!
–Bize zor.
- Rabbine teslim olana değil!
–Bize zor.
–Derin ve Güçlü imanı olana değil.

Sen “teslimiyeti”, “itaati”, kısaca “sevgi”yi onlardan öğren! Nelerden vazgeçtin bugüne kadar, neleri O’nun için kurban ettin bir düşün?

Belki canını değil, ama şu çok tatlı uykunu feda et! Sabah vakti, işrak vakti tam bir hac ve umre sevabı değil mi kıymetini bilene?

Evladını değil, her yıl bir kötü huyunu kurban et, bir günahından vazgeç!

Safa ve Merve’de koşamadın, ama kendin için, evladın için gayret et! Hz. İbrahim ve Hz. Hâcer gibi bir ebeveyn olabilmek için koştur. Evladın Hz. İsmail gibi bir kul olsun diye koştur.

Kâbe’yi göremedin ama “Ey Kâbe, Müminin kalbi senden daha kıymetlidir” diye yemin eden Peygamberin hürmetine gönülleri kazan, gönül yapıcı ol!

Kâbe’ye yüz süremedin, kapısına sığınıp af dileyemedin ama Rabbin sana şah damarından da yakın. Daima huzurda olduğunu fark et!

O zaman sana da bana da bayram, dünyan cennet olur.

Ey Rabbim!
Beni ve benim gibi mahzun olanları Hz. İbrahim’in davetini işitenlerden eyle! Senin misafirin olup, nihayetsiz ikramlarına ermemizi nasip eyle! Sevgini, rızanı, yardım ve nurunu bizden esirgeme…
Amin amin Ecmain Hayırlı bayramlar
Read more
Ramazan ayının son gününde evlatlarımız ve kendimiz için (hepimiz birilerinin evladıyız<span class="emoji emoji263a"></span>️) ...
Media Removed
Ramazan ayının son gününde evlatlarımız ve kendimiz için (hepimiz birilerinin evladıyız️) güzel bir dua edelim mi? (Baklava tarifim kekevicom ve YouTube kanalımda var. “Kolay ev baklavası - Ayşenur Altan “ Ya Rabbi! Kızım ... oğlum ... hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin. Hiçbir ... Ramazan ayının son gününde evlatlarımız ve kendimiz için (hepimiz birilerinin evladıyız☺️) güzel bir dua edelim mi?💕 (Baklava tarifim kekevicom ve YouTube kanalımda var. “Kolay ev baklavası - Ayşenur Altan “
Ya Rabbi! Kızım ... oğlum ... hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin. Hiçbir dahlim olmadan Sen onları hıfzet.
Ya Rabbi! Beni onlarla imtihan etme.
Ya Rabbi! Onları açık, gizli hertürlü fitneden muhafaza et.
Ya Rabbi! Onları kitabını hıfzeden, dinlerini samimi yaşayan, ibadetlerine azami dikkat eden, güzel ahlakla bezenmiş salih kullarından eyle. Dünyadaki en mutlu ve azdırmayan bolluk, ferahlık içinde yaşayan insanlardan olsunlar.
Ya Rabbi! Onları helallerinle haramlardan muhafaza et ve fazlınla Senden başkasına muhtaç etme.
Ya Rabbi! Kitabını muhafaza ettiğin gibi onları da şeytanın şerrinden muhafaza et.
Ya Rabbi! Onları en hayırlıların sohbetleriyle, en temizlerin ahlaklarıyla ve sana tevekkülle rızıklandır.
Ya Rabbi! Kalp ve beden hastalıklarından onları koru. Havlinle, kuvvetinle onlarla ilgili hayırlı muradımı nasip et.
Ya Rabbi! Hayatımda beni onların iyilikleriyle nimetlendir ve öldükten sonra da hayır dualarıyla beni mesut et.
Ya Rabbi! Kalbimden birer parça olan çocuklarımı gözümle göremediğim bir yerde Sana emanet ettim. Ama herşey Sana âyan. Azametine, yüceliğine yakışır bir şekilde onları muhafaza et, koru.
Ya Rabbi! Yavrularımızı her türlü kötülükten, kötülerden, kötü anlayışlardan muhafaza buyur. Onlara Müslümanca bakış , duruş, düşünüş,tutum , davranış, şuur , razı olduğun makbul ameller nasip et. Kendine kul, Râsulüne ümmet eyle…
Ya Rabbi! Zihinlerini her türlü boş şeylerden arındır. Akıllı ve ferasetli davranmalarını inayet buyur.
Ya Rabbi! Nefislerinin ve arzularının yanlış isteklerine uyduklarında, onları doğru yola ilet.
Ya Rabbi! Kaldırıp götüremeyecekleri imtihanlarla sınama. Son nefeslerine kadar dinin üzere yaşamalarını nasip buyur.
Ya Rabbi! Anneye, babaya ve tüm Ümmeti Muhammed'e iyilik yapma ve hayırlı olma gibi güzel huylar nasip eyle..
Ümmet i Muhamede faydalı, güzel ahlakı kuşanmış , örnekler , öncüler eyle.
Ya Rabbi! Son nefeslerine kadar yolundan ve rızandan ayırma.⤵️ 💕
Read more
<span class="emoji emoji1f339"></span><span class="emoji emoji2764"></span>️<span class="emoji emoji1f339"></span> Arefe Günümüz Mübarek Olsun...<span class="emoji emoji1f339"></span> Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul ...
Media Removed
Arefe Günümüz Mübarek Olsun... Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul olduğu bir vakit bu duayı can parçalarımız için yapalım İnşAllah...🏻 . ÇOCUKLARIMIZ İÇİN; Ya Rabbi...! Kızım ... oğlum ... hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin... Hiçbir dahlim ... 🌹❤️🌹
Arefe Günümüz Mübarek Olsun...🌹
Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul olduğu bir vakit bu duayı can parçalarımız için yapalım İnşAllah...🙏🏻
.
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN;

Ya Rabbi...!
Kızım ... oğlum ... hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin...
Hiçbir dahlim olmadan Sen onları hıfzet...
Ya Rabbi...!
Beni onlarla imtihan etme...
Ya Rabbi...!
Onları açık, gizli hertürlü fitneden muhafaza et...
Ya Rabbi...!
Onları kitabını hıfzeden, dinlerini samimi yaşayan, ibadetlerine azami dikkat eden, güzel ahlakla bezenmiş salih kullarından eyle. Dünyadaki en mutlu ve azdırmayan bolluk, ferahlık içinde yaşayan insanlardan olsunlar.

Ya Rabbi! Onları helallerinle haramlardan muhafaza et ve fazlınla Senden başkasına muhtaç etme.
Ya Rabbi! Kitabını muhafaza ettiğin gibi onları da şeytanın şerrinden muhafaza et.

Ya Rabbi! Onları en hayırlıların sohbetleriyle, en temizlerin ahlaklarıyla ve sana tevekkülle rızıklandır.

Ya Rabbi! Kalp ve beden hastalıklarından onları koru. Havlinle, kuvvetinle onlarla ilgili hayırlı muradımı nasip et.

Ya Rabbi! Hayatımda beni onların iyilikleriyle nimetlendir ve öldükten sonra da hayır dualarıyla beni mesut et.

Ya Rabbi! Kalbimden birer parça olan çocuklarımı gözümle göremediğim bir yerde Sana emanet ettim. Ama herşey Sana âyan. Azametine, yüceliğine yakışır bir şekilde onları muhafaza et, koru.

Ya Rabbi! Yavrularımızı her türlü kötülükten, kötülerden, kötü anlayışlardan muhafaza buyur. Onlara İslâmi şuur nasip et. Kendine kul, Râsulüne ümmet eyle…

Ya Rabbi! Zihinlerini her türlü boş şeylerden arındır. Akıllı ve ferasetli davranmalarını inayet buyur.

Ya Rabbi! Nefislerinin ve arzularının azgın isteklerine uyduklarında, onları doğru yola ilet.

Ya Rabbi! Kaldırıp götüremeyecekleri imtihanlarla sınama. Son nefeslerine kadar dinin üzere yaşamalarını nasip buyur.

Ya Rabbi! Anneye, babaya ve tüm Ümmeti Muhammed'e iyilik yapma ve hayırlı olma gibi güzel huylar nasip eyle.. Ya Rabbi! Son nefeslerine kadar yolundan ve rızandan ayırma.

Ya Rabbi! O, incecik kalp ve gönül dünyalarına bulaşmak isteyen şerlerin, şerirlerin kötülüklerinden “Hafiz” isminle muhafaza eyle...(devamı...⤵️)
Read more
Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul olduğu bir vakit bu duayı can parçalarımız ...
Media Removed
Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul olduğu bir vakit bu duayı can parçalarımız için yapalım Ya Rabbi! Kızım ... oğlum ... ve tüm cocuklarimiz...hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin. Hiçbir dahlim olmadan Sen onları hıfzet. Ya Rabbi! Beni onlarla imtihan ... Ramazan'ın son günü ikindi ile iftar arası duaların makbul olduğu bir vakit bu duayı can parçalarımız için yapalım

Ya Rabbi! Kızım ... oğlum ... ve tüm cocuklarimiz...hiçbir dahlim olmadan bana emanet ettin. Hiçbir dahlim olmadan Sen onları hıfzet.

Ya Rabbi! Beni onlarla imtihan etme.

Ya Rabbi! Onları açık, gizli hertürlü fitneden muhafaza et.

Ya Rabbi! Onları kitabını hıfzeden, dinlerini samimi yaşayan, ibadetlerine azami dikkat eden, güzel ahlakla bezenmiş salih kullarından eyle. Dünyadaki en mutlu ve azdırmayan bolluk, ferahlık içinde yaşayan insanlardan olsunlar.

Ya Rabbi! Onları helallerinle haramlardan muhafaza et ve fazlınla Senden başkasına muhtaç etme.
Ya Rabbi! Kitabını muhafaza ettiğin gibi onları da şeytanın şerrinden muhafaza et.

Ya Rabbi! Onları en hayırlıların sohbetleriyle, en temizlerin ahlaklarıyla ve sana tevekkülle rızıklandır.

Ya Rabbi! Kalp ve beden hastalıklarından onları koru. Havlinle, kuvvetinle onlarla ilgili hayırlı muradımı nasip et.

Ya Rabbi! Hayatımda beni onların iyilikleriyle nimetlendir ve öldükten sonra da hayır dualarıyla beni mesut et.

Ya Rabbi! Kalbimden birer parça olan çocuklarımı gözümle göremediğim bir yerde Sana emanet ettim. Ama herşey Sana âyan. Azametine, yüceliğine yakışır bir şekilde onları muhafaza et, koru.

Ya Rabbi! Yavrularımızı her türlü kötülükten, kötülerden, kötü anlayışlardan muhafaza buyur. Onlara İslâmi şuur nasip et. Kendine kul, Râsulüne ümmet eyle…

Ya Rabbi! Zihinlerini her türlü boş şeylerden arındır. Akıllı ve ferasetli davranmalarını inayet buyur.

Ya Rabbi! Nefislerinin ve arzularının azgın isteklerine uyduklarında, onları doğru yola ilet.

Ya Rabbi! Kaldırıp götüremeyecekleri imtihanlarla sınama. Son nefeslerine kadar dinin üzere yaşamalarını nasip buyur.

Ya Rabbi! Anneye, babaya ve tüm Ümmeti Muhammed'e iyilik yapma ve hayırlı olma gibi güzel huylar nasip eyle.. Ya Rabbi! Son nefeslerine kadar yolundan ve rızandan ayırma.

Ya Rabbi! O, incecik kalp ve gönül dünyalarına bulaşmak isteyen şerlerin, şerirlerin kötülüklerinden “Hafiz” isminle muhafaza eyle.

Ya Rabbi! Kardeşler olarak aralarındaki sevgiyi, muhabbeti, samimiyeti, yakınlığı arttır.

Aminn...
.
#dua #amin #bayrak #cocuk
Read more
BEN ANADOLUYUM Ben Anadoluyum, yiğidim çatıktır kaşım Bir babanın öz oğluyum, yedi gardaşım. Yedi ...
Media Removed
BEN ANADOLUYUM Ben Anadoluyum, yiğidim çatıktır kaşım Bir babanın öz oğluyum, yedi gardaşım. Yedi oğlum vardır, biri Aras’tır, bir ucunda Ferhat, Bir kızım var Dicle’dir, bir oğlum var Fırat. İki ikizim var, Seyhan Ceyhan, kıskançlık verirler yâda, Her nesneye can verilir yeşil ... BEN ANADOLUYUM

Ben Anadoluyum, yiğidim çatıktır kaşım
Bir babanın öz oğluyum, yedi gardaşım.
Yedi oğlum vardır, biri Aras’tır, bir ucunda Ferhat,
Bir kızım var Dicle’dir, bir oğlum var Fırat.
İki ikizim var, Seyhan Ceyhan, kıskançlık verirler yâda,
Her nesneye can verilir yeşil Çukurova’da.
Bir oğlum vardır uzun  boyludur rengi kızılca,
Bir kızım vardır kaşları hilaldir adı Sakarya.
İşte benim ben, ben Anadoluyum…
Ben Türküm, Kürdüm Zazayım, Lazım, Çerkezim, Dadaşım,
Dedik ya bir babanın oğluyum, yedi gardaşım.
Ben Karadeniz’de Lazım, Hazar Denizi’nde Abazım,
Bir elimde kemençe, bir elimde sazım,
İşte benim ben, ben Anadoluyum…
Ben Ağrı Dağı’nda güvercinim, Bitlis’te Ahlat, Van’da Gevaşım,
Ben Bingöl Dağları’na çobanım, Muş ile gardaşım,
Hakkari’de Ahmedi Hani, fakiri Seyhan’a kuşum,
Ben Cizre yollarında Menzil ile yoldaşım,
Batman’da petrol, Diyarbakır ovasında pamuk, Melik Ahmet dükanında kumaşım,
Ben Siirt’te Koçero, Mardin’de Süryani, Antep’te şahin, Urfa’da Halilurrahman sofrasında aşım
Ben Erzincan’da Terzi Baba, Elazığ’da Gakkoşum
Munzur’da Alevi, Sivas’ta Kızılbaşım
İşte benim ben, ben Anadoluyum
Ben Hatay’da Arabım, Habibi Nacara yandaşım
Ben Malatya, Adıyaman, ben Maraşım
Ben Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale’de eğilmez başım
Yozgat, Tokat, Ankara vatan duvarında taşım
Adana, Antalya, İzmir, Bursa’dan hoşum
Sakarya, İzmit, İstanbul aşkıyla sarhoşum
Ege’de efe, Trakya’da roman, Marmara’da mamoşum
Ben yurtta sulh, cihanda barışım
Ben Kur’an-ı Kerim ışığında çağdaşım
Ben Anadolu erenleriyim, Mevlana, Yunus, ben Hacı Bektaşım
Ey sevgili kendine gel, sen bensin ben sizim
Çanakkale’de yatan binlerce kefensizim
Beni benden ayırmak ne mümkün, aynı bedenim aynı kemiğim, aynı tırnağım,aynı dişim
Ben anayım, ben babayım, ben dayı yeğenim, ben eşim
Ya Rabbi sana arzı niyazım var, ayırma beni Hak’tan
Ya Rab koru beni düşmanlardan, dış mihraktan
35 yıldır ne bahardım var, ne yazım ne kışım
Ben üzgünüm, ben kırgınım, ben ağlayan ağlayan gözlerde yaşım
Ben Gürhan’ım, garip ozanım, bu topraklarda vatandaşım
Read more
Miraç Kandiliniz mübarek olsunAvusturalya 'da Gelibolu Camisinde olmak ,Mevlüt dinleyebilmek gurbetçiler için enbüyük hazineRabbim bu gecenin yüzü suyu hürmetine niyeti ,kalbi doğru olan insanlarla karşılaştırsın İyilik lerin karşılığı iyilik olsun Sağlık ,sevgi ,anlayış ... Miraç Kandiliniz mübarek olsun🙏Avusturalya 'da Gelibolu Camisinde olmak ,Mevlüt dinleyebilmek gurbetçiler için enbüyük hazine🙏Rabbim bu gecenin yüzü suyu hürmetine niyeti ,kalbi doğru olan insanlarla karşılaştırsın 🙏İyilik lerin karşılığı iyilik olsun🙏
Sağlık ,sevgi ,anlayış ,barış huzur ,birlik ,dirlik nasip etsin yüreklerimize 🙏Zihinlere aydınlanmak nasip etsin🙏
Ben bugüne özel bu duayı öğrenmiştim,sizinlede paylaşmak istedim 🙏
Alaha emanet olalım 🙏

Duaların kabul olduğu özel vakitler vardır.
Miraç Kandili de o vakitlerden ve o kıymetli gecelerden biridir.
Bu gecede edilecek dualar reddolunmaz.
Peki dileklerinizin kabulü için nasıl dua etmelisiniz?
Aşağıda vereceğimiz duayı Peygamberimiz gözleri kör olan birinin isteği üzerine söylemiştir.
O kişi Hazreti Muhammed'e gelip 'Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın' deyince ona abdest alıp aşağıdaki duayı etmesini söylemiştir. -“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum.
Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”
Tırmizi'nin aktardığına göre bu duayı okuyanlar dileklerine ve isteklerine kavuşmuşlardır. #miraçkandili #pray #aroundworld #peace #unconditionallove #allah
Read more
Ya Rabbi;sana açılan elleri,sana yönelen gönülleri,sana bükülen boyunları,sana yalvaran dillere,ne ...
Media Removed
Ya Rabbi;sana açılan elleri,sana yönelen gönülleri,sana bükülen boyunları,sana yalvaran dillere,ne olur boş çevirme.Selam ve Dua ile Hayırlı Cumalar Ya Rabbi;sana açılan elleri,sana yönelen gönülleri,sana bükülen boyunları,sana yalvaran dillere,ne olur boş çevirme.Selam ve Dua ile Hayırlı Cumalar🌹🌹🌹
-“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, ...
Media Removed
-“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi ... -“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine dualarımı kabul et Ya Rabbi ..
Read more
Yâ Rab! Bu cuma hürmetine bizim halimize bakarak muamele etme. Kendi ikram ve ihsanına göre bize ...
Media Removed
Yâ Rab! Bu cuma hürmetine bizim halimize bakarak muamele etme. Kendi ikram ve ihsanına göre bize muamele eyle. - Yâ Rabbi! Kerem ve lütfunla hidayet ettiğin kalbe tekrar delalete, sapıklığa meylettirme. Belaları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan günahları örten ... Yâ Rab! Bu cuma hürmetine bizim halimize bakarak muamele etme. Kendi ikram ve ihsanına göre bize muamele eyle.
-
Yâ Rabbi! Kerem ve lütfunla hidayet ettiğin kalbe tekrar delalete, sapıklığa meylettirme. Belaları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan günahları örten Rabbim, günahlarımız nedeniyle bizden intikam alma, bize azap etme.
-
Yâ Rabbi! Biz nefis ile şeytana köpek gibi tabi olduksa da sen azap arslanlarını bize saldırtma.
-
Ey Hayy edebi diri olan Rabbim!
Talep ve dua üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sahibisin. Ey mahlukatın, yaratıkların, canlıların ihtiyacını gideren Rabbim sen varken hiçbir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak layık değildir.
-
Yâ Rabbi! Ruhumda bir ilim katresi var. İlahi onu hevâ rüzgârıyla ten toprağından muhafaza eyle. -
Ey ihsanı çok olan Rabbim! Cefa içinde geçip giden ömre merhamet et. Ey affetmeyi seven Rabbim! Bizi affeyle. İsyan derdimize çare eyle. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bizi hidayete çıkar.
-
Yâ Rabbi! Dua ve yakarışlarımızda sana layık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatalarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslah et ve duamızı kabul buyur. Çünkü sözlerin hakimi ve sultanı ancak sensin.
-
Yâ Rabbi! Sana başka ne arz edelim... Sen gizli ve açık her şeyi bilirsin.
-
Amin, amin, amin.
-
-
👉 @dinirehberim
-
-
#dua #amin #cuma #islam #hayırlıcumalar #cami #namaz #dinirehberim #islamvehuzur
Read more
Selfie’ler, ünlülerin hayatları, eski erkek arkadaş ya da dostlar üzerine anlatımlar, ya madde ...
Media Removed
Selfie’ler, ünlülerin hayatları, eski erkek arkadaş ya da dostlar üzerine anlatımlar, ya madde boyutu ya ‘başkaları’... Bu musun sen? Diğer boyuta geçtiğinde yanında ne götüreceksin biliyor musun? Peki orada şu an yaşadığın hayatın benzeri ama Hakikisi ile karşılaşacağını? Hakiki ... Selfie’ler, ünlülerin hayatları, eski erkek arkadaş ya da dostlar üzerine anlatımlar, ya madde boyutu ya ‘başkaları’... Bu musun sen? Diğer boyuta geçtiğinde yanında ne götüreceksin biliyor musun? Peki orada şu an yaşadığın hayatın benzeri ama Hakikisi ile karşılaşacağını? Hakiki Ve Sonsuz hayatına Eli boş mu gitmek istiyorsun? Bilgisiz, yargılı ve Uyur halde? Şimdi takip ettiklerine bir gir bak bakalım Senin sonraki Ömrünü İnşa ettiğin şu hayat diliminde sana Faydası olan yani Sana İlim öğreten kaç kişiyi takip ediyorsun? Bak bakalım Kendini övme ya da ona buna laf dokundurma dışında ne yapmış takip ettiklerin? Bunların sana Faydası ne? Hayatını Değiştirip dönüştürüyor mu bunlar Yoksa Ancak Seni kirletiyor mu? Sende kıskançlık haset ya da gizli kin duygusu oluşturuyor mu? Peki bunlara ihtiyacın var mı? İyi düşün ve şimdi takip ettiklerine gir... Her gün gir ve kıy , ele , uzaklaş ... Eğer ki bu sayfada Benim selfielerim ve sağdan soldan yandan üstten alttan mutfakta evde arabada orada burada “kendime Aşkımı!” İlan ettiğm fotolarım videolarım varsa beni de sil at... Derhal. ...Toprağın altına girince Ne fizik kalır ne kimya ne takım kalır ne politika ne surat kalır ne beden ,Ne kalır Biliyor musun Orada nasıl hareket edeceğini İlmen bilmediğin Yeni bir Boyut... Düşün .. konuşacağız ... Ekseruhu La yüminun... Çoğu inanmayacak Ama benim derdim çoğunluk değil Uyanmak isteyen Azınlık! Bir kişi bile kendini dönüştürse Kainatın değiştiğini bilirim zira... Çok az kaldı Birkaç hafta içinde buluşuyoruz bu sefer Uygulamalı!... Dönüşmek için Gelmek isteyene kapım her zaman açık... Kendini sev olur mu Çünkü Allah seni seviyor , geç başkalarını , Allah Daha da güzelleşmeni ve Hakiki hayata Hazır olmanı istiyor bu sebeple senle uğraşıyor... Başkaları gibi egosunu tatmin etmeni değil Senin kendini bulmanı istiyor... Giden de gelen de Sensin haydi artık Merkeze kendini, sendeki Rabbi koy ...İyi Haftalar💚 #DenizErten #İşaretSerisi
Read more
Okuyan; @m.alsalmy1 Tefsir; Beşairul Kur'an (Ali Küçük) Dünyada sana Benim âyetlerim gelmişti de, sen nankörce onları unutmuştun. Sizler dünyada size gelen âyetlerimi yok farz etmiştiniz. onları görmezden gelmiştiniz. Hayatınızı bu âyetlere göre düzenlememiştiniz. Hiçbir ... Okuyan; @m.alsalmy1
Tefsir; Beşairul Kur'an (Ali Küçük)
➖➖➖
Dünyada sana Benim âyetlerim gelmişti de, sen nankörce onları unutmuştun. Sizler dünyada size gelen âyetlerimi yok farz etmiştiniz. onları görmezden gelmiştiniz. Hayatınızı bu âyetlere göre düzenlememiştiniz. Hiçbir şey ifade etmemişti Benim âyetlerim sizin için. Ha var, ha yok, fark etmez demiştiniz. Âyetlerimle ilgilenmemiştiniz. Kendiniz onları okumadığınız gibi, duymadığınız gibi, onları size duyuranları da susturmaya çalışmıştınız. Dünyada gözleriniz vardı ama kullanmıyordunuz. Kulaklarınız vardı, kalpleriniz vardı, ama kullanmıyordunuz. sizler de işte aynen bunun gibi bugün burada cehennemin bir köşesinde dayanılmaz azapların kucağımda unutulacaksınız. Sizin orada azabın içinde kıvrandığınızı hiç kimse görmeyecek, hiç kimse ilgilenmeyecek buyuracak. Tıpkı dünyada sizin Bizi unuttuğunuz gibi Biz de sizi unutacağız. Aman ya Rabbi Sen bizi unutma. Aman ya Rabbi Sen bize kendini unutturma. Sen de bizi unutma ya Rabbi. Kendini unutturma bize ya Rabbi. Âyetlerini unutturma bize, kitabını unutturma, peygamberini unutturma ne olur ya Rabbi.
Bu duaya amin diyen bizler acaba nasıl bir hayat yaşıyoruz? Allah’ın zikriyle, Allah’ın âyetleriyle, Allah’ın kitabıyla birlikte bir hayatımız mı var? Allah’ı, Allah’ın kitabını, Allah’ın elçisini unutmadan bir hayat mı yaşıyoruz? Tâ-Hâ ile, Bakara ile, Âl-i İmrân ile birlikte, onların rehberliğinde bir hayat mı yaşıyoruz? Yoksa bunları unutarak, bunlardan habersiz bir hayat mı yaşıyoruz? Unutuyor muyuz Allah’ı? Unutuyor muyuz kitabı? Unutuyor muyuz peygamberi? Unuttuk mu İblisin düşmanlığını? Unuttuk mu Şeytanın vesveselerini? Dost mu olduk düşmanla? Düşman mı kesildik dosta? Unuttuk mu örtünmeyi? Unuttuk mu tevbeyi? Unuttuk mu hesabı? Unuttuk mu Allah’ı? Siz bilirsiniz, o zaman siz de unutulacaksınız(!) .
➖➖
#iphone #heart
#child #children #baby
#dua #pray #zikr #hadis #muhammad #kuran #quran #islam #muslim #ummah #sunnah #allah #masallah #subhanallah #mumin #allahuakbar #lailahaillallah
#الحرم_المدني  #الحرم_المكي  #مكة_المكرمة  #سعود_الشريم   #ناصر_القطامي  #الله  #أذكار_الصباح #ﻻيك
Read more
Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın! (Yahya Kemal Beyatlı) Allah’ım sana şükürler olsun #afrin #gelibolu #18martçanakkalezaferi #18martafrinzaferi ... Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.
Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.
Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
(Yahya Kemal Beyatlı)
Allah’ım sana şükürler olsun
#afrin #gelibolu #18martçanakkalezaferi #18martafrinzaferi #15liler
Read more
ŞEHİD AHMED YASİN'İN DUASI 'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu Sana şikâyet ediyorum!' Bırakın ...
Media Removed
ŞEHİD AHMED YASİN'İN DUASI 'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu Sana şikâyet ediyorum!' Bırakın savaşçı onuruyla ölelim! 'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu sana şikâyet ediyorum! Ben ki kocamış bir yaşlıyım. Kurumuş iki elim, ne kalem tutuyor ne de silah! Sesimle yeri inletecek güçte ... ŞEHİD AHMED YASİN'İN DUASI 'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu Sana şikâyet ediyorum!' Bırakın savaşçı onuruyla ölelim! 'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu sana şikâyet ediyorum!
Ben ki kocamış bir yaşlıyım. Kurumuş iki elim, ne kalem tutuyor ne de silah!
Sesimle yeri inletecek güçte bir hatip de değilim!
Ben ki saçları ağarmış, ömrümün son demlerinde, türlü hastalıkların yıktığı ve üzerinde zamanın belâlarının estiği biriyim!
Tek isteğim, benim gibi Müslümanların zaaf ve aczinden müteessir olanların yazmasıdır!
Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helâk olmuş ölüler!
Hâlâ kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen bu acı felâketler karşısında? Bir halk yok mu? Hiç mi kimse yok, Allah için ve ümmetin namusu için kızacak?
Şerefli direnişçilerken, bizleri katil teröristler olarak ilan edenlere karşı duracak! Bu ümmet utanmaz mı, şerefi çiğnenirken?
Siyonist katilleri ve uluslararası işbirlikçilerini görmezden gelirken!
Omuzlarımıza el verecek ve gözyaşlarımızı silecek bir bakış! Bu ümmetin kurumları, sivil güçleri, partileri, teşkilâtları ve bariz şahsiyetleri, Allah için kızmaz mı? Tümü birden sokaklara dökülüp, bizim için dua etmeye; 'Ey Rabbimiz! Gücümüzü topla, zaafımızı gider ve mü'min kullarına yardım et!' diye çağıramaz mı? Buna da mı gücünüz yetmiyor?
Yakında bizim büyük ölümlerimizi duyacaksınız, o zaman alınlarımızda şu yazılacak: 'Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık!' Ve bizimle birlikte çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız ve gençlerimiz ölecek! Onları, bu suspus ve bön ümmete yakıt yapacağız!
Bizden, teslim olmamızı ve beyaz bayrak dikmemizi beklemeyin! Çünkü biz, bunu yapsak da öleceğimizi biliyoruz. Bırakın savaşçı onuruyla ölelim! Dilerseniz bizimle olun, elinizden geldiğince, öcümüzü sizden her biri boynuna taksın!
Dilerseniz bize acıyarak ölümümüzü izleyin! Temennimiz, Allah'ın, emaneti savsaklayan herkesten kısas almasıdır! Umarız bizim aleyhimize olmazsınız! Allah aşkına, bari aleyhimize olmayın!
Ey ümmetin liderleri, ey ümmetin halkları! 'Allah'ım! Sana şikâyette bulunuyorum... Sana şikâyette bulunuyorum... Gücümün azlığını, imkânımın yetersizliğini ve insanlara karşı zaafımı Sana şikâyet ediyorum.
Sen ey mustazafların Rabbi
Read more
#Repost @sozdizi ・・・ Allah’ım bizi muzaffer eyle… Bu ülkenin, bu milletin ve tüm inananların düşmanlarını zebil eyle ya Rabbi'm! Ordumuza, devletimize, milletimize zafer ver, akıl ver, güç ver, dirayet ver… Mehmetçiğimiz sana emanet ya Rabbi'm! #ami̇n #Repost @sozdizi ・・・
Allah’ım bizi muzaffer eyle…
Bu ülkenin, bu milletin ve tüm inananların düşmanlarını zebil eyle ya Rabbi'm!
Ordumuza, devletimize, milletimize zafer ver, akıl ver, güç ver, dirayet ver…
Mehmetçiğimiz sana emanet ya Rabbi'm!
#ami̇n
Câfer-i Sâdık Hazretleriʼnin dostluğundan sakınmayı tavsiye ettiği kimseler ise “ahmak”lardır. ...
Media Removed
Câfer-i Sâdık Hazretleriʼnin dostluğundan sakınmayı tavsiye ettiği kimseler ise “ahmak”lardır. Zira ahmak, dostuna faydalı olduğunu zannederek ona zarar verir de bundan haberi bile olmaz. Ahmak, kendisi akla muhtaç iken başkalarına akıl vermeye çalışan, kendisi dalâlette ... Câfer-i Sâdık Hazretleriʼnin dostluğundan sakınmayı tavsiye ettiği kimseler ise “ahmak”lardır. Zira ahmak, dostuna faydalı olduğunu zannederek ona zarar verir de bundan haberi bile olmaz.

Ahmak, kendisi akla muhtaç iken başkalarına akıl vermeye çalışan, kendisi dalâlette olduğu hâlde başkalarına yol gösterme iddiâsında bulunan şaşkın kimsedir. Yani o, kendi kalbinin ölü olduğunu bilmeden başka kalpleri diriltmenin derdine düşen gâfil insandır. TıpkıMevlânâ Hazretleriʼnin naklettiği şu kıssada olduğu gibi:

Bir gün Hazret-i Îsâ -aleyhisselâm-’a bir kimse yol arkadaşı olmuş. Beraber giderlerken bu adam, bir köşede bâzı kemikler görmüş ve Hazret-i Îsâ’ya: “–Ne olur yâ Îsâ! Bildiğin ism-i âzam’ı bana da öğret de bu kemikleri diriltip kaldırayım.” diye yalvarmış.

Hazret-i Îsâ ise cevâben: “–O iş senin kârın değildir. İsm-i âzam’ı okuyup ölüyü diriltmek için, yağmurlardan daha temiz bir nefes sahibi, kullukta meleklerden daha anlayışlı bir kişi olmak gerek. İsm-i âzam, (haram ve şüpheli lokmanın geçmediği) temiz bir ağız ve (Allahʼtan uzaklaştıran her şeyden arınmış bir) kalp ister. Yani öyle bir kimse ki, nefsi haram ile kirlenmiş olmasın ve melekler gibi isyan ve günahtan pâk olsun. Çünkü bir kimsenin nefsi pâk olmadan, o kimsenin duâsı makbûl olmaz!.. Meselâ farzedelim ki sen, Hazret-i Mûsâʼnın asâsını elinde tutabilirsin. Fakat Mûsâ’daki kuvvet sende var mı ki, onu ejderha yapabilesin… İşte bunun gibi, sende Îsâ’nın nefesi yokken ism-i âzam’ı okumanın sana ne faydası olur ki?!” dedi.

Fakat gâfil yine durmadı ve: “–Yâ Îsâ! Bu istîdat bende yoksa, bâri sen o kemiklerin üzerine oku!” dedi. Îsâ -aleyhisselâm-, bu ahmağın sözlerine ziyâdesiyle şaşırdı ve: “–Yâ Rabbi! Bu esrârın hikmeti nedir? Bu ahmağın bu derece tartışmaya meyli nedendir?Kendisinin kalbi ölü, başkasının cesedini diriltmeye çalışıyor! Hâlbuki ona düşen; asıl ölü olan kendi kalbini ihyâ etmeye çalışmaktır. Kendi kalbini diriltmek için duâ edeceğine, başkalarını ihyâya çalışıyor. Bu ne dehşetli bir gaflettir!” diyerek hayretini ifâde etti.

Şu hâdise de, bu hakîkatin bir başka ifâdesidir:

Devamı yorumda 👇🏻
Read more
“SEYYİDÜ’L-İSTİĞFARIN FAZİLETİ” Şeddad bin Evs’in (r.a.) rivayete göre Peygamber Efendimiz ...
Media Removed
“SEYYİDÜ’L-İSTİĞFARIN FAZİLETİ” Şeddad bin Evs’in (r.a.) rivayete göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: ‘İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir’: "Allahumme ente Rabbi lâ ilahe illa ente halekteni ve ena abduke ve ena alâ ahdike ve va’dike mestata’tu, euzu bike ... “SEYYİDÜ’L-İSTİĞFARIN FAZİLETİ”
Şeddad bin Evs’in (r.a.) rivayete göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
‘İstiğfârın en üstünü kulun şöyle demesidir’:
"Allahumme ente Rabbi lâ ilahe illa ente halekteni ve ena abduke ve ena alâ ahdike ve va’dike mestata’tu,
euzu bike min şerri mâ sana'tu, ebu'u leke bini’metike aleyye ve ebu'u bizenbi fağfir li feinnehu lâ yağfiruz'zunube illa ente."
___________________________________
Manası;
«Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.»
___________________________________
Resûl-i Ekrem Efendimiz sözlerine devamla şöyle buyurur: “Her kim, bu Seyyidü’l-İstiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse cennetlik olur.”
{Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd}
___________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
___________________________________
#hadis #seyyidulistiğfar #tövbeduası #af #mağfiret #hadisişerif #istiğfar #salavatışerif #dua #ilim #hak #diyanet #günah #haram #tövbe #pişmanlık #affet #bağışlanma #salavat #rahmet #ibadet #ilmihal
Read more
“Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına ...
Media Removed
“Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına olsun. Allahım! Defedilmeyen ve güç yetirilmeyen belanın şiddetinden, helake götüren zorluk ve meşakkate erişmekten, kazanın kötüsünden, düşmanın sevinmesiyle meydana gelecek ... “Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına olsun. Allahım! Defedilmeyen ve güç yetirilmeyen belanın şiddetinden, helake götüren zorluk ve meşakkate erişmekten, kazanın kötüsünden, düşmanın sevinmesiyle meydana gelecek üzüntü ve kederden sana sığınırız. Allahım! Bizi bağışla. Bizden razı ol, bizden kabul eyle, bizi cennete sok, cehennemden kurtar. Her işimizi düzelt; Allahım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzel kulluk eylemek için bize yardım eyle.
Allahım her hususta sonumuzu güzel eyle, bizi dünyada yüz üstü kalmaktan, âhiret azabından kurtar. Allah’ım! Senden rahmetinin gereklerini, affının vesilelerini, her günahtan uzak olmayı, her türlü iyiliğe nail olmayı, cennete ulaşıp cehennemden kurtulmayı diliyoruz.
Allahım! Bizim bağışlamadığın hiçbir günahımızı, gidermediğin hiçbir üzüntümüzü, ödemediğin hiçbir borcumuzu bırakma. Gerek dünya, gerek âhirete ait senin hoşnut olduğun her ihtiyacımızı karşıla, ey merhametlilerin en merhametlisi!
Allahım! Rabbimiz! Bize dünyada ve âhirette iyilik ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle bizi ateş azabından koru. Rabbimiz, hesap günü beni, anamı babamı ve bütün müminleri bağışla.
Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle duamızı kabul eyle. Selâm peygamberlere, hamd âlemlerin rabbi Allah’adır.”
Âmin.
_________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_________________________________
#ramazanışerif #hadis #salavat #dua #iftar #vakti #ezan #sünnet #rahmet #ramazan #hadisişerif #üçaylar #ikram #namaz #yakarış #sahur #dualar
Read more
“Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına ...
Media Removed
“Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına olsun. Allahım! Defedilmeyen ve güç yetirilmeyen belanın şiddetinden, helake götüren zorluk ve meşakkate erişmekten, kazanın kötüsünden, düşmanın sevinmesiyle meydana gelecek ... “Hamd âlemlerin rabbine mahsustur. Salât ve selâm, Efendimiz Muhammed’e ve onun evlâdına ve ashabına olsun. Allahım! Defedilmeyen ve güç yetirilmeyen belanın şiddetinden, helake götüren zorluk ve meşakkate erişmekten, kazanın kötüsünden, düşmanın sevinmesiyle meydana gelecek üzüntü ve kederden sana sığınırız. Allahım! Bizi bağışla. Bizden razı ol, bizden kabul eyle, bizi cennete sok, cehennemden kurtar. Her işimizi düzelt; Allahım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzel kulluk eylemek için bize yardım eyle.
Allahım her hususta sonumuzu güzel eyle, bizi dünyada yüz üstü kalmaktan, âhiret azabından kurtar. Allah’ım! Senden rahmetinin gereklerini, affının vesilelerini, her günahtan uzak olmayı, her türlü iyiliğe nail olmayı, cennete ulaşıp cehennemden kurtulmayı diliyoruz.
Allahım! Bizim bağışlamadığın hiçbir günahımızı, gidermediğin hiçbir üzüntümüzü, ödemediğin hiçbir borcumuzu bırakma. Gerek dünya, gerek âhirete ait senin hoşnut olduğun her ihtiyacımızı karşıla, ey merhametlilerin en merhametlisi!
Allahım! Rabbimiz! Bize dünyada ve âhirette iyilik ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle bizi ateş azabından koru. Rabbimiz, hesap günü beni, anamı babamı ve bütün müminleri bağışla.
Ey merhametlilerin en merhametlisi! Rahmetinle duamızı kabul eyle. Selâm peygamberlere, hamd âlemlerin rabbi Allah’adır.”
Âmin.
_________________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_________________________________
#ramazanışerif #hadis #salavat #dua #iftar #vakti #ezan #sünnet #rahmet #ramazan #hadisişerif #üçaylar #ikram #namaz #yakarış
Read more
“...Onlar affetsinler, hoş görsünler. Allah'ın sizleri bağışlamasını istemez misiniz?” (Nûr Sûresi,24/22) buyurulmaktadır. _____________________________ Hz. Peygamber (Aleyhisselam) de şu anlamda müjdeler vermiştir: “Allah, muhakkak surette kötülüğü affeden kişiyi ... “...Onlar affetsinler, hoş görsünler. Allah'ın sizleri bağışlamasını istemez misiniz?” (Nûr Sûresi,24/22) buyurulmaktadır.
_____________________________
Hz. Peygamber (Aleyhisselam) de şu anlamda müjdeler vermiştir: “Allah, muhakkak surette kötülüğü affeden kişiyi aziz/şerefli ve güçlü kılar.” (Müsned, 2/235, 238)
____________________________
Affedin ki, Allahü teâlâ da sizi affetsin ve şerefinizi yükseltsin! [İsfehani]
___________________________
Allah rızası için affedeni, Allahü teâlâ yükseltir.” [Müslim]
___________________________
Sana zulmedeni affet, sana gelmeyene git, sana kötülük edene sen iyilik et, aleyhine de olsa mutlaka doğru konuş. [Ruzeyn]
___________________________
Allahü teâlâ merhameti olmayana merhamet etmez, affetmeyeni affetmez.[İ.Ahmed]
___________________________
Affedin ki affa kavuşasınız![İ.Ahmed]
___________________________
Musa aleyhisselam, "Ya Rabbi, senin indinde en aziz kimdir?" diye sordu. Allahü teâlâ da, "İntikam almaya gücü yeterken affedendir" buyurdu. [Harâiti]
____________________________
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed🌹
_____________________________
#ayet #hadis #af #merhamet
Read more
Ya Rabbi! Seni ne çok üzüyoruz. Yaramaz çocuklar gibi yap dediklerini yapmıyor, yapma dediklerini ...
Media Removed
Ya Rabbi! Seni ne çok üzüyoruz. Yaramaz çocuklar gibi yap dediklerini yapmıyor, yapma dediklerini yapıyoruz. Sen bizim dünyaya geliş sebebimiz olan anne ve babamıza bile karşı gelmemizi yasaklarken, bizi yaratıp sınırsız rızıklandıran zatına ne çok karşı geliyoruz. Seni ... Ya Rabbi!

Seni ne çok üzüyoruz.
Yaramaz çocuklar gibi yap dediklerini yapmıyor,
yapma dediklerini yapıyoruz.
Sen bizim dünyaya geliş sebebimiz olan anne ve babamıza bile karşı gelmemizi yasaklarken,
bizi yaratıp sınırsız rızıklandıran zatına ne çok karşı geliyoruz.
Seni hakkınca sevemiyoruz Allah'ım.
Verdiğin bütün niğmetlere aşığız ama!
Evimize ..
arabamıza...
eşyalarımıza...
giyeceklerimize...
çevremizdekilere!!! Sana ne az vakit ayırıyoruz Allah'ım!
Bütün vakitleri nefsimiz için harcıyoruzda seni anmaya vakit bulamıyoruz.
Televizyona saatlerce bakabiliyoruz.
Aklımızı alan akıllı telefonlarla yatıp kalkıyoruz.
Kahveleri, kafeleri, lokantaları, alışveriş merkezlerini ağzına kadar dolduruyoruzda senin evim dediğin camileri boş bırakıyoruz.
Hepimiz kaliteli zaman geçirme derdindeyiz ama nefsimiz öyle ucuz kiiii senin huzurunda geçireceğimiz en huşu dolu anlara vakit ayıramıyoruz.

Seni ne az özlüyoruz Allah'ım!
Söyle demesen konuşamaz olacak olan şu dillerimiz
en sevmediklerimizi bile habire gıybetiyle anıp dururken
seni ne az zikrediyoruz.
Sana ne kadar az teşekkür ediyoruz
Allah' ım!
Kullarından biri bize pahalı ya da ucuz bir hediye alsa,
Veya o da senin izninle bir ihtiyacımızı karşılasa
nasıl teşekkür edeceğimizi bilemezken

bütün zamanları, fırsatları, nimetleri önümüze seren sana ne de az teşekkür ediyoruz.

Rabbimmmm dağıldık topla bizi ne olur?
Rabbimmm gafletteyiz uyandır bizi ne olur?
Rabbimmmm çok üzüyoruz affet bizi..
bağışla..
merhamet et ne olur?
Sen affedicisin, affetmeyi seversin.
Bizi de rahmetinle sar ne olur?
Kayıyor ayaklarımız ahir zaman uçurumlarına tut bırakma bizi ne olur?
Aklıma en çok seni tefekkürü....
kulaklarıma en çok seni duymayı...
dilime en çok seni anmayı....
kalbime en çok seni zikretmeyi nasip et ne olur?
İsmi azam hürmetine... Rasulün hürmetine. ... alii ve ashabı hürmetine.... yarattıklarının içinde en çok sevdiklerin hürmetine... senin için en değerlim dediğin ne varsa onun hürmetine ... Ramazan-ı Şerif ve içindeki hikmetler hürmetine... Leyle- kadir hürmetine... öksüzler hürmetine.. yetimler hürmetine
bizleri bağışla.... AMİNNNNN. . . !
Read more
Sağlık duası, sağlık ve sıhhatin korunması İslam'ın esasları arasındadır. Sağlığı korumak, ...
Media Removed
Sağlık duası, sağlık ve sıhhatin korunması İslam'ın esasları arasındadır. Sağlığı korumak, gerekli olan tedavi yollarına başvurmak herkes için dini vazifeler arasındadır. Peygamberimiz (s.a.v.) bunu ehli beytine emrettiği gibi, kendisi de o zamanın imkânları dahilinde tedavi ... Sağlık duası, sağlık ve sıhhatin korunması İslam'ın esasları arasındadır. Sağlığı korumak, gerekli olan tedavi yollarına başvurmak herkes için dini vazifeler arasındadır.

Peygamberimiz (s.a.v.) bunu ehli beytine emrettiği gibi, kendisi de o zamanın imkânları dahilinde tedavi yollarına başvurmuş, sağlığını koruma yolunu seçmiştir.
Bunun yanı sıra sağlığını manevi yöntemleri kullanarak da, tedavi etme yollarını tercih etmiştir. Bu sebeple çeşitli duâlar ve âyetler okumuştur. Bizlerde bu dualardan okuyarak, sağlığımızı korumak için Yüce Rabbimizden yardım isteyebiliriz. "Allahümme inni es'elüke'l afve ve'l afiyete fi'd dünya ve'l ahırah." Meali, "Allah'ım! Senden dünyada ve ahirette af, sağlık, sıhhat ve nimet diliyorum."
"Allahümme inni e'uzü bike mine'l cüzzamı ve'l barasi ve'l cünuni ve seyyi'il eskam." Meali, "Allah'ım! Cüzzamdan, delilikten, barastan ve hastalıkların en kötüsünden Sana sığınırım."
"Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin ve min şerri külli zi ayn." Meali, "Allâhın adıyla, Allâh sana bütün hastalıkların şifasını versin. Hasetçilerin ve nazarı değenlerin şerrinden sizleri korusun."
"Bismillah erkike min külli şey'in yü'zike ve min şerri külli nefsin ev aynin hasidin, Allâhu yesfike, Bismillahi erkike." Meali, "Allâhın adıyla seni rahatsız eden her şeyden, her türlü kötülükten kem gözden ve nefisten, Allâh'tan korunmanı diliyorum. Allâh sana şifa versin. Sana Allâh adıyla korunma diliyorum."
"Ezhib'l be' se Rabbin naşi esfi ve entes şafi la şifae illa safauke, şifauke la yügadiru sekama" Meali, "Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hiç bir hastalık kalmasın." Bu dua peygamberimizin bizzat okuduğu sağlık, şifa dualarındandır.
Bir bardak su içine 298 defa "Ya Rahman Celle Celalühü" okuyarak içen kişiler şifa bulur. Bunu her gün yapmak gerekir.
Sinirsel sorunları olan kişiler her gün 90 defa "Ya Melik, Ya Kuddüs Celle Celalühü" zikrini yapan kişiler sağlığına Allah'ın izniyle kavuşacaktır.
Bir bardak su içine 137 defa "Ya Mümin Celle Celalühü" okumak, hastalıklardan korunmaya sağlıklı yaşamaya vesile olur. Bunu beş vakit namazın ⤵⤵⤵
Read more
52 – EL HAKK : Hakk [ Varlığı hiç değişmeden duran ] Günde Zikir Sayısı : 108 – Sağlam bir imana ve ...
Media Removed
52 – EL HAKK : Hakk [ Varlığı hiç değişmeden duran ] Günde Zikir Sayısı : 108 – Sağlam bir imana ve doğru bir ibadet hayatına sahip olmak, başladığı işin sonunun gelmesi. Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini ... 52 – EL HAKK : Hakk [ Varlığı hiç değişmeden duran ]

Günde Zikir Sayısı : 108 – Sağlam bir imana ve doğru bir ibadet hayatına sahip olmak, başladığı işin sonunun gelmesi.

Ya Hakk ismini zikreden kişi gizli sırlara vakıf olur. Halk arasında sözü geçen, dinlenen bir kişi olur. Kulluk görevlerini yerine getirmede zorlanmaz. Ahlakı ve durumu düzelir. Batıldan uzak olur.

Esma duamız
Ya Hakk!

Ancak sana yönelmek kuluna haktir
Kiblenden saptirma beni
Ancak sana edilen dualar kuluna haktir
Mahrum birakma beni
Ancak senden dilemek kuluna haktir
Sahipsiz birakma beni
Ancak sana dayanmak kuluna haktir
Çaresiz birakma beni
Ancak sana varan yollar kuluna haktir
Yoldan çikartma beni
Her seyden çok seni sevmek kuluna haktir
Yetim birakma beni
Bela hakkindaki hükmüne haktir
Ya Rabbi hak ettigimle degil lütfunla agirla beni
Read more
وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم ...
Media Removed
وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم أنت ربي، لا إله إلا أنت ، خلقتني وأنا عبدك، وأنا على عهدك ووعدك ما استطعت أعوذ بك من شر ما صنعت أبوء لك بنعمتك علي، وأبوء بذنبي، فاغفر لي فإنه لا يغفر الذنوب إلا أنت، من قالها من النهار موقنا بها، فمات ... وعن شداد بن أوس رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال‏:‏ ‏"‏سيد الإستغفار أن يقول العبد ‏:‏ اللهم أنت ربي، لا إله إلا أنت ، خلقتني وأنا عبدك، وأنا على عهدك ووعدك ما استطعت أعوذ بك من شر ما صنعت أبوء لك بنعمتك علي، وأبوء بذنبي، فاغفر لي فإنه لا يغفر الذنوب إلا أنت، من قالها من النهار موقنا بها، فمات من يومه قبل أن يمسي، فهو من أهل الجنة، ومن قالها من الليل وهو موقن بها فمات قبل أن يصبح، فهو من أهل الجنة” ‏(‏‏(‏رواه البخاري‏)‏‏
Shaddad bin Aus (May Allah be pleased with him) said:
The Prophet (ﷺ) said, "The best supplication for seeking forgiveness (Syed-ul- Istighfar) is to say: 'Allahumma Anta Rabbi, la ilaha illa Anta, khalaqtani wa ana 'abduka, wa ana 'ala 'ahdika wa wa'dika mastata'tu, a'udhu bika min sharri ma sana'tu, abu'u laka bini'matika 'alayya, wa abu'u bidhanbi faghfir li, fa innahu la yaghfirudh-dhunuba illa Anta. (O Allah! You are my Rubb. There is no true god except You. You have created me, and I am Your slave, and I hold to Your Covenant as far as I can. I seek refuxge in You from the evil of what I have done. I acknowledge the favours that You have bestowed upon me, and I confess my sins. Pardon me, for none but You has the power to pardon).' He who supplicates in these terms during the day with firm belief in it and dies on the same day (before the evening), he will be one of the dwellers of Jannah; and if anyone supplicates in these terms during the night with firm belief in it and dies before the morning, he will be one of the dwellers of Jannah." [Al-Bukhari].
Read more
Sonsuzlugun Rabbi sevdigin kullarını İmtihana tabi tutmayi sevensin iki cihandada rizkimizi ...
Media Removed
Sonsuzlugun Rabbi sevdigin kullarını İmtihana tabi tutmayi sevensin iki cihandada rizkimizi imanimizi bol eyle Peygamberimiz efendimiz yoluna canlar feda olmus Muhammet Mustafa ya hayirli ümmet ve komşu eyle Şefeatinden bizleri mahrum eyleme bu dunyada sana layık kul habibine hayirli ... Sonsuzlugun Rabbi sevdigin kullarını İmtihana tabi tutmayi sevensin iki cihandada rizkimizi imanimizi bol eyle Peygamberimiz efendimiz yoluna canlar feda olmus Muhammet Mustafa ya hayirli ümmet ve komşu eyle Şefeatinden bizleri mahrum eyleme bu dunyada sana layık kul habibine hayirli Ümmet olan kullarinden eyle gündüzün güzelligi zannettigimiz igrenc yaşantıya bizi kul etme duaları boş çevirmeyen rabbim dualarimizi karsiliksiz birakma dergahında tek amacimiz evlatlarimizi senin yolunda cihat ettirmek olsun Amin....
Read more
Mesnevi’de deniyor ki: Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona ...
Media Removed
Mesnevi’de deniyor ki: Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu. Şeytan ona bir gün vesvese verir: “Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, O'nu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, ... Mesnevi’de deniyor ki:
Adamın biri, her gece kalkıp namaz kılıyor, Allahü teâlâyı anıyor, Ona dua ediyor, yalvarıp yakarıyordu.
Şeytan ona bir gün vesvese verir: “Ey ahmak kişi, her gece, Allah demenin, O'nu zikretmenin ne anlamı var ki? Sabaha kadar uykusuz kalıp yalvarıyorsun, bütün kapılar yüzüne kapalıdır. Sana, ”Ne istiyorsun” diyen var mı? Şimdiye kadar bir kapı açıldı mı? Buyur eden oldu mu? İstenmeyen yere gidilir mi? Allah senin bu yalvarıp yakarmana önem verseydi dileklerini kabul ederdi, bir cevap verirdi. Boşuna kürek çekip durma.” Adam, kendine gelen bu düşünceyi doğru bulup gönlü kırıldı, başını yere koyup zikretmeden hüzün içinde uyudu. Rüyasında ona, ”Neden Allah’ı zikretmeden uyudun bugün?” dendi. Adam, “Yalvarıp çağırmalarıma bir cevap gelmiyor ki... Kapıdan kovulduğumu anladığım için artık o kapıyı çalmıyorum” dedi.
Adama şöyle dendi: (Senin Allah demen, O'nun kabul etmesi, buyur demesi sayesindedir. Senin yalvarışın, Allah'ın senin ruhuna duyurmasındandır. Senin gayretlerin, Allah'ın seni kendine yaklaştırmasındandır. Senin korkun, sevgin, ümidin, Allah’ın lütfu iledir. Senin her “Ya Rabbi” demenin altında, Allah’ın “Buyur kulum” demesi vardır. Gafilin, cahilin gönlü bu duadan uzaktır. Gafiller dua edemez. Çünkü, “Ya Rabbi“ demeye güç yetiremez. Onun ağzında da, dilinde de kilit vardır. Dert içinde iken de ağlayıp sızlayamaz. Allah ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermez. Verse de o doktor der, Allah diyemez. Artık anla ki, Allah’a dua etmeni, Onu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından daha iyidir. Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua ise gönülden kopup gelir, makbuldür.)
Adam rüyadan uyanınca, sevinir ve yeniden dua etmeye başlar ve muradına kavuşur. Günahkâr müslümanın duası, kabule şayan değilse de, cenab-ı Hak, dua edenin elini boş çevirmez. Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur.
🌿🌿🌿
Hayırlı günler dilerim...
#dua
Read more
Bir önceki paylaşımda "Kenzül Arş" duasını çok soran oldu. Aşağıya, Türkçe mealini ekliyorum. ...
Media Removed
Bir önceki paylaşımda "Kenzül Arş" duasını çok soran oldu. Aşağıya, Türkçe mealini ekliyorum. Dileyen, internetten Arapça haline bakabilir. Melik (kral), Hakk, Mübin Allah’tan başka ilah yoktur. Hakem, Adl ve Metin Allah’tan başka ilah yoktur. Bizim ve eski atalarımızın Rabbidir. ... Bir önceki paylaşımda "Kenzül Arş" duasını çok soran oldu. Aşağıya, Türkçe mealini ekliyorum. Dileyen, internetten Arapça haline bakabilir. 🌸
Melik (kral), Hakk, Mübin Allah’tan başka ilah yoktur. Hakem, Adl ve Metin Allah’tan başka ilah yoktur. Bizim ve eski atalarımızın Rabbidir. Senden başka İlah yoktur. Sen arınıksındır.

Allah’tan başka ilah yoktur. Onun ortağı yoktur. Yönetim onundur. Övgüler onun içindir. Diriltir ve öldürür. O diridir ve ebediyen ölmez. Hayır onun kontrolündedir, dönüş onadır. Ve O her şeye gücü yetendir. Ve onunla yardım isteriz. İyilik yapmaya, kötülükten kaçmaya güç kuvvet sadece yüce ve her şeyi bilen Allah’tandır.

Nimetlere şükür olarak, ondan başka ilah yoktur. Rabblığının ikrarı olarak, ondan başka ilah yoktur. Yüceliğini arındırmak için, Allah noksanlıklardan arınıktır.

Ey Allahım! Ya Rabbi! “Cebrail’in kanadında yazılı ismin hürmetine, Mikail’in kanadı üzerinde yazılı ismin hürmetine, İsrafil’in alnında yazılı ismin hürmetine, Azrail’in avucunda yazılı ismin hürmetine, ve senin verdiğin Münker ve Nekir ismi hürmetine, ve kullarının sendeki sırları hürmetine, İslam’ı kendisiyle tamamladığın ismin hürmetine, ve Adem’in senden öğrenip cennetten indirildiği zaman kendisiyle sana seslendiği ve senin de kabul ettiğin ismin hürmetine, Şit’in sana seslendiği ismin hürmetine, arşı taşıyan melekleri kendisyle güçlendirdiğin ismin hürmetine, Tevrat’ta, İncil’de, Zebur!da ve Furkan’da yazılı ismin hürmetine, kullarına rahmetini sonsuza kadar ulaştırdığın ismin hürmetine, sözlerin tamamı hürmetine, İbrahim ateşe atıldığında hangi isminle sana seslendi de ateş soğuk ve selamet olduysa işte o ismin hürmetine, İsmail kesilirken hangi isminle seslendi de onu kesilmekten kurtardıysan işte o ismin hürmetine, İshak hangi isminle sana yalvardı da sen onun ihtiyaçlarını karşıladıysan işte o ismin hürmetine, Hud hangi isminle sana seslendiyse işte o ismin hürmetine, Yakup sana hangi isminle dua etti de sen onun gözlerini ve çocuklarını ona geri verdiysen işte o ismin hürmetine 👇 Devamı yorumda 👇
Read more
Hamalın biri namazdan sonra dâima; "Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de ...
Media Removed
Hamalın biri namazdan sonra dâima; "Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa hayırlısından ihsan eyle!" diye dua ediyor­muş. Adamın hep aynı duayı tekrarlaması, yanındakilerin dikkatini çekmiş. Nihayet biri, bir gün sormuş; " Kardeşim, sen her namazdan sonra ... Hamalın biri namazdan sonra dâima; "Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa hayırlısından ihsan eyle!" diye dua ediyor­muş.
Adamın hep aynı duayı tekrarlaması, yanındakilerin dikkatini çekmiş. Nihayet biri, bir gün sormuş;
" Kardeşim, sen her namazdan sonra Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ek­mek de olsa yine hayırlısından ihsan eyle" diye yalvarıyorsun. Ekmeğin hayırsızı da mı olur ki?"
Hamal cevap vermiş: "Birader, benim başıma geleni bir bilsen sen de aynı duayı tekrarlardın."
"Neymiş başına gelen, anlat da biz de duyalım." Hamal, başlamış anlatmaya:
" Ben ekmeğimi hamallıkla kazanırım. Bir gün yokuş yuka­rı sırtımda ağır yükle çıkarken öyle yoruldum ki, yükümü yere indirdim. Alnımın terini silerken içimden dedim ki: "Yâ Rabbi, rızkımı ne kadar zor veriyor­sun. Ne olurdu oturduğum yerden ekmeğimi ka­zansam böyle zorlanmasam!"
Tam bu duayı ettim, birden karşımda iki kişinin dövüştüklerini gördüm. Aralarına girip ayıracakken,yediğim yum­rukla yüzüm kanlar içinde kaldı, tam o sırada gelen polisler, beni de kavgacılardan biri sanıp doğruca hapse attılar.
Mahkemeye çıkıncaya kadar, ha­piste her gün bana ekmek veriliyordu. Yattığım yerde ayağıma gelen ekmeği üzüntüden yiyemiyordum. Kendi kendime diyordum ki," işte ne sırtın­da yük taşıyorsun, ne de alnından terler akı­yor. Sana oturduğun yerde bedavadan gelen ekmek. Zevkle yesene hadi." Dışarıda alın teriyle kazandığım ekmek, hapiste ayağıma gelen bu ekmekten daha huzur verici ve lezzetliydi.
O zaman anladım ki, ben yanlış dua etmişim. Oturduğum yerden bir ekmek ver demişim, ama hayırlısından ver dememi­şim. İşte o günden bu yana dualarımda isteğimi değiştir­dim. Rabbimden zahmetli de olsa hayırlısını, huzurlusu­nu vermesini niyaz ediyorum.
✨✨✨
Allahü teâla hakkımızda herşeyin hayırlısını nasip etsin inşaallah...
Hayırlı günler...
Read more
Muharremin ilk gecesi gece yarısından sonra kalkıp Allâh rızâsı için dört rekât namaz kıldıktan ...
Media Removed
Muharremin ilk gecesi gece yarısından sonra kalkıp Allâh rızâsı için dört rekât namaz kıldıktan sonra kıbleye yönelerek oturup tam bir îtikāt ve hulûs-u vicdan ile kalbi Allâh-u Te‘âlâ'ya yönelici olduğu hâlde bin bir Duhâ Sûresi'ni okuyan ve sonrasında: “Yâ Rabbi! Bu Sûre-i ... Muharremin ilk gecesi gece yarısından
sonra kalkıp Allâh rızâsı için dört
rekât namaz kıldıktan sonra kıbleye
yönelerek oturup tam bir îtikāt ve hulûs-u
vicdan ile kalbi Allâh-u Te‘âlâ'ya yönelici
olduğu hâlde bin bir Duhâ Sûresi'ni
okuyan ve sonrasında:
“Yâ Rabbi! Bu Sûre-i şerîfe hürmetine ve bu âyeti ile hitap edilen Resûlü Ekrem 'in hürmetine bu seneyi benim evlad-u iyâlim hakkında mübârek ve mesud kıl."
Diye duâ eden kimse o senenin sonuna kadar rızık ve geçim hususunda sıkıntıya düşmez. (Seyyid Süleymân el-Hüseynî Kenzü’l-havâs,2 / 52)
Duha Suresi

Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Vedduha
2- Velleyli iza seca
3- Ma vedde'ake rabbüke ve ma kala
4- Ve lel'ahıretü hayrün leke minel'ula
5- Ve lesevfe yu'tıyke rabbüke feterda
6- Elem yecidke yetiymen feava
7- Ve vecedeke dallen feheda
8- Ve vecedeke 'ailen feağna
9- Femmel yetiyme fela takher
10- Ve emmessaile fela tenher
11- Ve emma binı'meti rabbike fehaddis
Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Andolsun kuşluk vaktine
2- ve dindiği zaman o geceye ki,
3- Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!
4- Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır.
5- ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın!
6- O, seni bir yetim iken barındırmadı mı?
7- Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı?
8- Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi?
9- Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! 10- El açıp isteyeni de azarlama!
11- Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Read more
Hubb-i fillah ve buğd-i fillah Sual: Hubb-i fillah buğd-i fillah ne demektir? CEVAP Sevdiklerini ...
Media Removed
Hubb-i fillah ve buğd-i fillah Sual: Hubb-i fillah buğd-i fillah ne demektir? CEVAP Sevdiklerini sırf Allah rızası için sevmek, düşmanlık ettiklerine de sırf Allah rızası için düşmanlık etmek demektir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (İbadetlerin en kıymetlisi, Allah için ... Hubb-i fillah ve buğd-i fillah

Sual: Hubb-i fillah buğd-i fillah ne demektir?
CEVAP
Sevdiklerini sırf Allah rızası için sevmek, düşmanlık ettiklerine de sırf Allah rızası için düşmanlık etmek demektir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İbadetlerin en kıymetlisi, Allah için sevmek ve Allah için düşmanlıktır.) [Ebu Davud] (İnsan, dünyada kimi seviyorsa, ahirette onun yanında olacaktır.) [Buhari] (Cebrail aleyhisselam gibi ibadet etseniz, müminleri, Allah için sevmedikçe ve kâfirleri Allah için kötü bilmedikçe, hiçbir ibadetiniz, hayrat ve hasenatınız kabul olmaz!) [Ey Oğul İlm.] Allahü teâlâ, Hazret-i Musa’ya sordu:
- Ya Musa, benim için ne işledin?
- Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, oruç tuttum, zekât verdim, zikrettim. - Ya Musa, kıldığın namazlar, seni Cennete kavuşturacak yoldur, kulluk vazifendir. Oruçların, seni Cehennemden korur. Verdiğin zekâtlar, kıyamette, sana gölgelik olur. Zikirlerin de, o günün karanlığında, sana ışıktır. Bunların faydası sanadır. Benim için ne yaptın? - Ya Rabbi, senin için ne yapmak gerekirdi?
- Sırf benim için dostlarımı sevip, düşmanlarıma düşmanlık ettin mi?

Musa aleyhisselam, Allahü teâlâ için yapılması gereken en kıymetli amelin, Hubb-i fillah ve Buğd-i fillah olduğunu anladı. (Mektubat-ı Masumiyye)
Read more
Senin af ve mağfiretinin dairesi, bizi bela ve musibetlerden uzak tutacak kadar geniştir. Bize ...
Media Removed
Senin af ve mağfiretinin dairesi, bizi bela ve musibetlerden uzak tutacak kadar geniştir. Bize rahmetinle muamele buyur Allahım! Gazabından bizi emin kıl Rabbim. Allahım! Sen'den dünya ve ahirette af ve afiyet diliyoruz. Her türlü semavi ve arzi afet ve belaları üzerimizden uzaklaştırmanı ... Senin af ve mağfiretinin dairesi, bizi bela ve musibetlerden uzak
tutacak kadar geniştir. Bize rahmetinle muamele buyur Allahım!
Gazabından bizi emin kıl Rabbim.

Allahım!
Sen'den dünya ve ahirette af ve afiyet diliyoruz. Her türlü semavi ve arzi afet ve belaları üzerimizden uzaklaştırmanı istiyoruz.

Allahım!
Bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz hatalarımızı, günahlarımızı bağışla. Bizlere merhamet buyur. Şüphesiz Sen merhametlilerin en merhametlisisin.

Allahım!
Kalb katılığından, gafletten, dalaletten, zilletten, miskinlikten, küfürden, fısktan, nankörlükten, riyadan, sadece Sana sığınırız. Sen bizleri koru. Güç yetiremeyeceğimiz bela, fitne ve musibetlerle bizi imtihan eyleme Allahım!

Allahım!
Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doyma bilmeyen nefisten, yaşarmayan gözden ve icabet edilmeyen duadan sana sığınırız.
Bildiğimiz ve bilmediğimiz şeylerin şerrinden Sen bizleri koru Allahım!

Allahım!
İhsan buyurduğun nimetlerini geri almandan, azabının ansızın gelip çatmasından, gazabına sebep olacak şeylerden Sana sığınırız.Bizlere yol göster Allahım!

Allahım!
Sana itaat edilir, Sen karşılığını verirsin; Sana isyan edilir, Sen bağışlar ve af edersin, darda kalanlara icabet eder, zararı, sıkıntıyı ortadan kaldırıp, hastalara şifa, dertlilere deva verir, günahları bağışlar, tövbeleri kabul edersin. Sen bizlerin dualarını kabul buyur Allahım!

Allahım!
Sen ölümlerin en güzeli ile bizi huzuruna al Allahım! Ölümümüzü her türlü şerden kurtulup rahata erme vesilesi yap Ya Rabbi! Allahım!
Bizleri Sen'i çok zikreden, Sana çok şükreden, Sen'den çok korkan, Sana çok itaat eden, Sana karşı saygı ile dopdolu olan, ahu efgan edip dua dua yalvaran ve durmadan Sana teveccüh eden kullarından eyle... Aminnn...Aminnn

Cumamız mubarek olsun
Read more
Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da Sana ibadet edenlerden eylediğin için Sana şükürler olsun.
Media Removed
Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da Sana ibadet edenlerden eylediğin için Sana şükürler olsun. Ya Rabbi! Bu saatte kalkıp da
Sana ibadet edenlerden eylediğin için
Sana şükürler olsun.
Allahümme salli alâ seyyidina Muhammed. Ey Rabbimiz! Bizi birbirinden güzel evlatlarla sevindirdin ...
Media Removed
Allahümme salli alâ seyyidina Muhammed. Ey Rabbimiz! Bizi birbirinden güzel evlatlarla sevindirdin nimetlendirdin şefkatin en tatlısı ile tanıştırdın; Sana sonsuz hamd-ü senalar olsun. Onların emanet olduğunu, asıl sahiplerinin sen olduğunu bize unutturma. Onları önce ve daima ... Allahümme salli alâ seyyidina Muhammed. Ey Rabbimiz! Bizi birbirinden güzel evlatlarla sevindirdin nimetlendirdin şefkatin en tatlısı ile tanıştırdın; Sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Onların emanet olduğunu, asıl sahiplerinin sen olduğunu bize unutturma. Onları önce ve daima Senin kulun oldukları bilinci ile yaşat. Sana asi olmaktan onları yine Sen koru Allah’ım.

Emir ve yasaklarına gönüllerinde hiç bir sıkıntı duymadan tabi olmaya onları muvaffak et.

Senin emirlerini herşeyin üzerinde tutacak bir iman ve teslimiyet ver.

Allah’ım yavrularımızı Kur’an’ı, Senin razı olacağın okuyan anlayan yaşayan kullarından eyle.

Kur’an’ı hayatlarının merkezine almayı,hayatlarının her aşamasında onu rehber edinmelerini,Kur’an’a hizmet etmeyi nasip et.

Ey yerlerin ve göklerin Rabbi! yavrularımızı imanla yaşat imanla öldür.

Hayatı onlar hakkında seni arayıp bulmanın vasıtası, ölümü rahmetine kavuşmanın basamağı eyle.

Onları mü’min ferasetiyle donat. Allah’ın dostlarını dost edinmeyi, Allah düşmanlarını düşman bilmeyi nasip et.

Hakkı hak olarak bilip ittiba etmeyi, batılı batıl olarak görüp içtinap etmeyi de nasip et Allah’ım!

Onlara gözlerinin gönüllerinin aydınlığı olacak,dinlerini takviye edecek, iki dünyada refakat edecek, hayırlı eşler nasip et.

Senin verdiğin yeteneklere uygun, insanlara faydalı olacakları helal rızık kazanabilecekleri hayırlı meslekler ve o mesleklere ulaştıracak hayırlı okullar nasip et.

Dünyayı çocuklarımız için nihai hedef yapma.

Dünyalarını ahireti unutmadan yaşamayı nasip et.

Onların sahibi Sensin.

Yavrularımıza sahip çık Allah’ım!Amin.
(Merhum Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’nun duasi) #portakalagacinindualari
Read more
BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ... ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH ESTAĞFIRULLAH AMİN ...
Media Removed
BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ... ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH ESTAĞFIRULLAH AMİN AMİN AMİN Allah'ım, senden yalvararak diliyorum; Ey gizliyi bilen! Ey göğü kudreti ile bina eden! Ey yeri izzeti ile döşemiş olan! Ey celalinin nuru ile güneşi ışık merkezi, ayı yol gösterici ... BU GÜZEL GECEDE İCTEN TÖVBE EDELİM Mİ...
ESTAGFiRULLAH, ESTAĞFIRULLAH
ESTAĞFIRULLAH

AMİN AMİN AMİN
Allah'ım, senden yalvararak diliyorum; Ey
gizliyi bilen! Ey göğü kudreti ile bina eden! Ey
yeri izzeti ile döşemiş olan! Ey celalinin nuru
ile güneşi ışık merkezi, ayı yol gösterici kılan!
Ey her temiz nefse yönelen! Ey korkanların,
gönlü temiz olanların korkusunu gideren! Ey
yaratıkların ihtiyaçlarını ve dileklerini yerine
getiren! Ey Yusuf'u kölelik
boyunduruğundan kurtaran! Ey kulların
ihtiyaçlarını zatına iletmek için aracı
koymayan! Her dilek sahibinin müracaatını
doğrudan doğruya kendisi dinleyen,
karşılığını veren ve hiçbir yardımcıya muhtaç
olmayan Rabbim! Sana gelenleri engelleyecek
kimse yok kapında. Sen öyle bir Rab'sin ki;
sana müracaat edip isteyenlere verdikçe
hazinen azalmaz, dileyenlerin çokluğu
cömertliğini azaltmaz, bilakis yağmur gibi
yağar, yağdırırsın. Ya Rabbi! Peygamberin Hz.
Muhammed'e (s.a.v.), O'nun ali ve ashabına
sonsuz selam olsun. Duamı kabul et,
istediğimi lutfet. Çünkü sen herşeye gücü
yetensin! AMIN
.
.
.
#ibadet #iman #instamüslim #instaturkey #resim #super #sevap #zikir #dua #muhtesem #namaz #cuma #genç #tirmizi #turkiye #cumagecesi #aşk #mutluluk #Allah #hzMuhammed #Muhammed #peygamber #islam #cennet #cehennem #love #kalptendualar
Read more
Bismillahirrahmanirrahim, Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina ...
Media Removed
Bismillahirrahmanirrahim, Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ... Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed
🌱
Ya Rabbi!

Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!
🌱

Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı!kalblerimizi hoşnut olduğun
güzelliklere çevir! Ya Rabbi!
🌱
Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!
🌱
Cümlemize vicdan genişliği lutfet
ya Rabbi!
🌱
Ey yüceler yücesi olan Allahım

Biz ümmeti Muhammedin dağınıklığını gider.Bize ve ülkemize birlik ve dirlik ver.Bütün dünyaya da huzur ve barış nasibeyle..
🌱
Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) sonsuz salât ü selam olsun. İçinde bulunduğumuz şu mübarek Regaib Kandili münasebetiyle bu gecenin senin katındaki kutsiliğini de vesile edinerek dergâh-ı ilahînin önünde ellerimizi açıp yalvarıyoruz.
🤲🏻♻️ Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin mahtelefel melevani ve teakabel asarani ve kerraral cedidani vestekbelel ferkadani ve belliğ ruhahu ve ervaha ehl-i beytihi minnat tahiyyete vesselame verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira. Ve belliğ ruhahu ve ervaha ehli beytihi minnet tehıyyete ves selam. Verham ve barik ve sellim aleyhi kesiran kesiran ila yevmil haşri vel karar.
🌱

Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve O’nun aline, gece ve gündüzün devamı, sabah ve akşamın birbirini takibi, gece ve gündüzün tekrar edip durmaları, Kutup Yıldızlarının karşılaşmaları süresince salat eyle. O’nun ve ehl-i beytinin ruhlarına bizlerden selam ve esenlikler ulaştır. O’na merhamet eyle. O’nu mübarek kıl ve O’na haşr ve karar gününe kadar bol bol selam eyle. 🍁🍂
Bol dualı,bereketli,sağlıklı kandillerimiz olsun🤲🏻🌸
#hoşgeldinrecepayı #nemuhteşemgün
#regaibkandili
Read more
Tevbe edelim<span class="emoji emoji1f449"></span>🏼"Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ...
Media Removed
Tevbe edelim🏼"Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah, El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ellezi la ilahe illa hü, el-hayye'l Kayyume ve etübü ileyh Ve es'eluhu't tevbete ve'l mağfirete ve'l hidayete lena innehü hüve't tevvabu'r-rahim Tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemliku ... Tevbe edelim👉🏼"Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullah,
El - Azim, el - Kerim, er - Rahim ellezi la ilahe illa hü, el-hayye'l Kayyume ve etübü ileyh
Ve es'eluhu't tevbete ve'l mağfirete ve'l hidayete lena innehü hüve't tevvabu'r-rahim
Tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemliku linefsihi mevten ve la hayaten ve la nuşüra
_________________________________
“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente bi’rahmetike yâ erhamer’râhimîn”
_________________________________
İman duası: Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusulihi ve'l yevmi'l ahiri ve bi'l kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi Teala ve'l Ba'sü bade'l mevti hakkun.
Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve Resulüh.
_________________________________
La ilahe illallah Muhammedu'r Resullullah." 👉👉istiğfarın Meali, "Ya Rabbi! Sen benim Rabbimsin. Sana inandım ve güvendim. Sana sığındım. Ellerimi açtım ve yüzümü sana döndürdüm. Kapına geldim, beni kulluğuna kabul et. Adem aleyhisselamdam bugüne kadar gelmiş tüm peygamberlere, kitaplara, meleklere ve ahiret gününe iman ettim. Bu güne kadar işlemiş olduğum tüm günahlarımdan pişman oldum. Bunları bir daha yapmamaya söz veriyorum. Günahlarımı affet, beni bağışla, beni kulluğundan ayırma, ellerimi boş çevirme, kapından kovma Ya Rabbi Beni kötü alışkanlıklarımdan terk etmeyi nasip et. Şeytana uydurma. Bana dayanmak için güç ver. Cehennem azabından koru, beni cennetine dahil et. Cennetinde Peygamber efendimize komşu olmayı ihsan et."
#tevbe #istiğfar
Read more
Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: ”Allahım! Ümmetimden erken kalkanların işlerine bereket ver.” ...
Media Removed
Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: ”Allahım! Ümmetimden erken kalkanların işlerine bereket ver.” (Tirmizi, Buyû’ 6) . Biz de, bütün mülk de, Alemlerin Rabbi olan Allah’a ait olarak sabahladık. Allahım, Senden bugünün hayrını, fethini, yardımını, nurunu, bereket ve hidayetini istiyor, ... Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: ”Allahım! Ümmetimden erken kalkanların işlerine bereket ver.” (Tirmizi, Buyû’ 6)
.
Biz de, bütün mülk de, Alemlerin Rabbi olan Allah’a ait olarak sabahladık. Allahım, Senden bugünün hayrını, fethini, yardımını, nurunu, bereket ve hidayetini istiyor, bugünde ve bundan sonraki günlerde onların şerrinden Sana sığınıyorum.
* (Sünen-i Ebî Davud, Kitabû’l-Edeb, 4421)
Read more
Loading...
Load More
Loading...