Loading Content...

Sözleri söz takip türk

Loading...


Unique profiles
5
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Iskanderun, Hatay, Turkey, Batman, Turkey
Average media age
628 days
to ratio
.. KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ! 26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ...
Media Removed
.. KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ! 26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ile, namazını kılan Sultan Alp Arslan, Yüce Allah'a şöyle yalvardı: Ya Rabbi!... Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyorum ve senin uğrunda savaşıyorum. Ey ... ..
KUTLU MALAZGİRT ZAFERİ!

26 Ağustos 1071 Cuma günü, kefen niyetine giydiği beyaz elbisesi ile, namazını kılan Sultan Alp Arslan, Yüce Allah'a şöyle yalvardı:

Ya Rabbi!... Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyorum ve senin uğrunda savaşıyorum. Ey Allah'ım niyetim halistir. Bana yardım et. Sözlerimde hilaf varsa beni kahret.

Sonra askerlerine hitap ederek şunları söyledi:

Yiğitlerim, beylerim, askerlerim,

Yerlerde ve göklerde Allah'tan başka Sultan yoktur. Emir ve kader yalnız O 'na aittir. Biz ne kadar az olursak olalım, onlar (Bizansılar) ne kadar çok olurlarsa olsunlar, bütün müslümanların bizim için minberlerde dua ettikleri şu saatlerde düşman üstüne atılmak istiyorum. Sizlerden beni takip etmeyi tercih edenler takip etsin. Ayrılmayı tercih edenler gitsinler. Burada emreden Sultan ve emredilen asker yoktur. Zira bugün ben de ancak sizlerden biriyim, sizlerle birlikte savaşan bir gaziyim. Beni takip edenler ve nefislerini Allah'a adayanlardan şehid olanlar cennete, sağ kalanlar ise zafere kavuşacaklardır. Ayrılanları ise ahirette ateş ve dünyada da alçaklık beklemektedir.

Sultan Alp Arslan'ın bu sözlerine, bütün askeri, gök gürlercesine bir ses ile cevap verdi:

Asla emrinden ayrılmayacağız. Sultan şöyle devam etti:

Ey askerlerim,eğer şehid olursam, bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra Melikşah'ı tahta çıkarınız, O'na bağlı kalınız. Eğer zaferi kazanırsak, istikbal bizimdir.

Kırk yaşını henüz bitirmiş olan, hem Türk tarihinin hem de İslam tarihinin bu büyük hükümdarı, son sözleri ile, gerçekten bir dönüm noktasında bulunulduğunu derinden sezdiğini göstermektedir. Hem kendi zamanını, hem de geleceğin hallerini sezebilmek, tarihte pek az hükümdara nasip olmuştur.

Bizans ordusu iki yüz bine varan sayısı ile devrin en büyük ordusu durumunda idi. Halbuki Selçuklu ordusu elli-altmış bin civarında idi. Ama, Müslüman Türk askerlerinin imanı, kılıçlarından daha keskin ve büyüktü.

Kaynakça: Veli Şirin, Altınoluk Dergisi, 1988 - Ağustos, Sayı: 030, Sayfa: 029
Read more
Loading...
Fransız İşgal ve Manda Döneminde İskenderun Sancağı Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı ...
Media Removed
Fransız İşgal ve Manda Döneminde İskenderun Sancağı Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı imparatorluğunun dört batılı müttefikçe paylaşılması sürecinde Suriye, Lübnan ve Güney Anadolu’ya ilgisini odaklayan Fransa 1916 yılında İngiltere ve Rusya ile imzaladıkları sykes picot ... Fransız İşgal ve Manda Döneminde İskenderun Sancağı
Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı imparatorluğunun dört batılı müttefikçe paylaşılması sürecinde Suriye, Lübnan ve Güney Anadolu’ya ilgisini odaklayan Fransa 1916 yılında İngiltere ve Rusya ile imzaladıkları sykes picot anlaşması ile bölgede nüfuz sahibi oluyordu.
Bağlı bulunduğu Halep devleti’nden ayrılan İskenderun idari bölgesi yarı özerk bir politik birim olarak yeniden düzenleniyordu. Ancak 1924 yılında Fransa’nın Şam ve Halep’i birleştirerek oluşturduğu Suriye devleti’ne bağlandı. Fransa’nın amacı, Suriye ile yapmayı düşündüğü anlaşma yoluyla bölgeyi kendisine bağlamaktı. Suriye devleti’nin atadığı bir mutasarrıfın varlığına rağmen yönetimde asıl söz sahibi bir Fransız delegesiydi. Bu delege ise Beyrut’ta ikamet eden Fransız Yüksek Komiserine karşı sorumluydu. Hoşnutsuzlar ve direnişler karşısında İskenderun sancağı Fransız’ların özerklik tanımasıyla çok kısa süren bir İskenderun devleti dönemi yaşadı. 1930 da manda bölgesinde yeniden oluşturulan beş politik birimden biri oldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin uğraşları sonucunda başvurduğu Birleşmiş Milletlerin 27 Ocak 1937 de bölgeye tam özerklik vermesiyle İskenderun sancağında manda idaresi son buldu. 2 Eylül 1938 de Hatay Cumhuriyeti kuruldu. 23 Haziran 1939 tarihinde Hatay Millet Meclisi anavatana iltihak kararı aldı. TBMM’den çıkan özel yasayla Hatay anavatan’a katıldı; Fransız askeri Hatay’dan çekildi.
23 Temmuz 1939 günü ilhak töreni Hatay’da gerçekleşti. Böylece Atatürk’ün 15 Mart 1923 de Adana’da yapmış olduğu konuşmasında söylediği “Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebiler Elinde Kalamaz” sözleri gerçekleşiyordu.
🙏HAYATINIZ RENKLİ 🤘RUHUNUZ HUZURLU OLSUN 🖑 HER KARE AYRI BİR HATIRA NEW STYLE 😎 GOOD PHOTO GOOD My SHOT #photography #plotgraph #sun #mood #likeforlike ♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️
THANKS FOR YOUR ALL LIKES Sanat evrenseldir, Sanatçı içgüdüleri ile yaşar. Her kadraj başka bir bakış açısını başka bir ruh halini yansıtır. Her daim fotoğraf çekelim ruhumuzun yansımalarını paylaşalım.Bir fotoğraf karesi Mutlaka birinin ruhuna iyi gelecektir. GALERİMİ TAKİP EDEREK PAYLAŞARAK  takipçilerimin artmasına ve ileride gerçekleştirmeyi d
Read more
ORDULAR! İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ!” Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK. Kurtuluş ...
Media Removed
ORDULAR! İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ!” Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK. Kurtuluş savaşımızın efsane emri olan “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” ifadesi, 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferin ardından, MUSTAFA KEMAL Paşa tarafından 1 Eylül günü yazılı olarak ... ORDULAR! İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ!”
Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK.
Kurtuluş savaşımızın efsane emri olan “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” ifadesi, 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferin ardından, MUSTAFA KEMAL Paşa tarafından 1 Eylül günü yazılı olarak verildi ve bu emir birliklere sahra telefonları ile ulaştırılmıştı.
“Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözleri ile biten tarihî emrinin tam metni:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!
Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun anâsır-ı asliyesini (asıl unsurlarını) inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet (kılavuzluk, aracılık) etme vazifemi mütevâliyen (ardarda) ve mütemadiyen (aralıksız şekilde) ifa edeceğim.
Başkomutanlığa teklifatta (tekliflerde) bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim.
Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini (aklının gücünü), yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim.
Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!
Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi
Başkumandan
Mustafa Kemal Atatürk
Read more
<span class="emoji emoji1f338"></span> #kitapyorumu <span class="emoji emoji1f338"></span> "Düşlerimin kaybolduğu,gülüşlerimin silindiği bir dönemde,aşkın o sihirli ...
Media Removed
#kitapyorumu "Düşlerimin kaybolduğu,gülüşlerimin silindiği bir dönemde,aşkın o sihirli gücü tuttu ellerimden. Bir Asyalının derin çekik gözleri şifa olurken titreyen kalbime,başkentin gri sokakları umut koktu yeniden." Öncelikle kitapta yazarın kendi hayatını anlattığını ... 🌸 #kitapyorumu 🌸
"Düşlerimin kaybolduğu,gülüşlerimin silindiği bir dönemde,aşkın o sihirli gücü tuttu ellerimden. Bir Asyalının derin çekik gözleri şifa olurken titreyen kalbime,başkentin gri sokakları umut koktu yeniden."
🌸Öncelikle kitapta yazarın kendi hayatını anlattığını belirtmek istiyorum. Olaylar tamamen gerçek ve siz de yazarla birlikte bunlara tanık oluyorsunuz.
Ülkemizde Koreyi seven ve kültürünü,dizilerini,müziklerini takip eden birçok insan var. Öncelikle onlara bu kitabı okumalısınız diyorum. Çünkü Türk-Kore bağlarından ve kültürlerinden çoğunlukla söz ediliyor. Diğer okuyucularımıza gelirsek mesafelerin engel tanımadığı sıcacık bir aşk romanı okumak isterseniz kitabı hemen alın derim.
Olaylar ana karakterlerimizin tanışmadığı bir zamandan başlıyor. Sonrasında ise yazarın yaşadıkları,aşkı için nasıl cesur davrandığına şahitlik ediyorsunuz.
Bu sıcak hikayede yazarın sizinle doğal bir dille konuşması tamamen sizinle samimi olmasından ötürü. Çoğunlukla yüzümden gülümsememin düşmediği,bazı yerlerde ise duygu dolu bir kitaptı benim için. Ayrıca yazarın bölümlerin arasına eklediği ufak yazılar bana birçok şey kattı.
Karakterlerimiz birbiriyle çok uyumlu ve okurken bir miktar kıskanıyorsunuz😂 Nasıl birbirleriyle anlaşıyorlar diye sormayın. Yazarın da dediği gibi:
"Bu benim hikayem. Ve hikayemin kahramanı bir Koreli."
Son olarak kitabın çabucak bittiğini belirtmek istiyorum. Kitap okuyamama döneminde iseniz size yardımcı olacak bir kitap olduğunu düşünüyorum. 🕵🏼‍♀️Mutlu günler...
KORE'DEKİ ÇATI KATIMDAN SESLENİYORUM | DİDEM DUYGU DEMİR
📷 : @s.isbook
#ephesusyayinlari #koredekiçatıkatımdansesleniyorum #didemduygudemir #kitapalintisi #kitap #kore
Read more
<span class="emoji emoji1f388"></span> Sonra, İsmin geçti yeryüzünden. Söküldü zihnimden tüm benzetmelerim. Boğdum sana yazılacak ...
Media Removed
Sonra, İsmin geçti yeryüzünden. Söküldü zihnimden tüm benzetmelerim. Boğdum sana yazılacak tüm sözleri. Ve anladım ki ben şair değilim. . @timuruzel . . #şiir #şair #amatörşiir #güzelsözler #timurüzel #benimşiirim #benimkalemim #şiirsokakta #şiirheryerde #şiirim ... 🎈
Sonra,
İsmin geçti yeryüzünden.
Söküldü zihnimden tüm benzetmelerim.
Boğdum sana yazılacak tüm sözleri.
Ve anladım ki
ben şair değilim.
.
@timuruzel
.
.
#şiir #şair #amatörşiir #güzelsözler #timurüzel #benimşiirim #benimkalemim #şiirsokakta #şiirheryerde #şiirim #şiirduvarda #yazı #edebiyat #edebiyatkulübü #benimyazdıklarım #istanbul #şiiryahu #muş #love #instatürk #takipetakip #takip
Read more
Loading...