Uzun bu devam aşk

Loading...


Unique profiles
94
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Datça, Mugla, Ağrı Dağı, Çaycuma
Average media age
710.9 days
to ratio
24
Yapmayı ertelediğimiz işler gözümüzde büyür. Bir an önce başlamak isteriz ancak o an gelmez. Peki, ...
Media Removed
Yapmayı ertelediğimiz işler gözümüzde büyür. Bir an önce başlamak isteriz ancak o an gelmez. Peki, bunu nasıl aşacağız? Konumuz diyet, ancak insan psikolojisi herkeste aynı çalışır. Diyete başlamak ve en önemlisi devam etmek için size, günlük hayattan birkaç örnek vereceğim. Ev ... Yapmayı ertelediğimiz işler gözümüzde büyür. Bir an önce başlamak isteriz ancak o an gelmez. Peki, bunu nasıl aşacağız?

Konumuz diyet, ancak insan psikolojisi herkeste aynı çalışır. Diyete başlamak ve en önemlisi devam etmek için size, günlük hayattan birkaç örnek vereceğim.

Ev temizliği yapmam gerekir. Ama düşündüğümde içim sıkılır. Ütü, çamaşır, bulaşık, çarşaf değiştirme ve benzeri işler... Kendimi şöyle ayağa kaldırırım: En kolay yerden başla ve sadece bir tane yap.

Eve bir göz atarım, işi en kolay odaya girerim. Gözümde kolaylaşır. Yapıp bitirince, kendime güvenim gelir. Bunu yaptıysam, devamını da yaparım derim.

Bir başka örnek ise, beş vakit namaz kılmak.. Diyelim ki, içimizden namaz kılmak geliyor. Ama abdest almayı, rekat sayısını, beş vakite tam uymayı gözümüzde büyütüyoruz.

Bu durumda yine kendime, "başlamaya yetecek kadar ve elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret et" diyorum. Sabah namazını kaçırmışsam, öğle namazı için özel çaba gösteriyorum. Yapabildiğimi gördükçe, daha fazlası için umudum, gücüm ve güvenim oluyor.

Diyet yapmak da böyledir. En kolay yerden, küçük adımlarla başlayın. Ve faydalı alışkanlıkları üzerine ekleyerek devam edin. Bu şekilde, strese girmeden ve sakince yolunuzda yürürsünüz.

Örneğin, hiç su içmiyor musunuz? Bugün boş verin diyet listesini. Sadece su içmeye odaklanın. Bu alışkanlık oluştu mu, günde on dakika yürüyün. Beyaz ekmek mi yiyorsunuz, her öğünde bir dilim azaltın. Günden güne iyi alışkanlıklar edinin.

Vermeniz gereken 30 kilo mu var? Bu ifadeden vazgeçin. Ben sadece 4 kilo vereceğim deyin. Küçük hedefler koyun, başarın ve kendinize kanıtlayın. Yıllardır üstünüze yük olan kilolar, bu bakış açısıyla 7-8 ayda uçar gider. 8 Ay çok mu uzun? Ama yıllardır bu yükü taşıyorsun? Artık kurtulacaksın. Böyle düşün.

Kıymetli babam, tembelleştiğimi görünce şöyle der: "Gezen tilki, yatan aslandan daha iyidir. Kalk bakayım, kısmetini ara." İşte, bu anlattığım gerçekten kilo vermenin yoludur. Tabii herkes kendi kabına göre alacak. Hikmeti gören gözlerden olun inşallah 💖 Arzu
Read more
Loading...
Siz hiç yüz yüze karşılaşmadığınız, elini sıkmadığınız, oturup karşılıklı çay kahve bile içmediğiniz ...
Media Removed
Siz hiç yüz yüze karşılaşmadığınız, elini sıkmadığınız, oturup karşılıklı çay kahve bile içmediğiniz birisini dost gördünüz mü? Rick bir marangoz, şair, sahaf, heykeltraştı. Michigan’da, küçük bir kasaba olan Three Oaks’da yaşardı. Kendisini tanımama vesile olan şey, kitaplardan ... Siz hiç yüz yüze karşılaşmadığınız, elini sıkmadığınız, oturup karşılıklı çay kahve bile içmediğiniz birisini dost gördünüz mü? Rick bir marangoz, şair, sahaf, heykeltraştı. Michigan’da, küçük bir kasaba olan Three Oaks’da yaşardı. Kendisini tanımama vesile olan şey, kitaplardan yaptığı harikulade sanat eserleriydi. Yüzyıllık Yalnızlık için müthiş bir ahşap kutu yapmıştı mesela, üzerinde silik bir Macondo yazısıyla, pek yakında dünyanın bir başka köşesinde bir ailenin masasına gitmek üzere yola çıkacak muzların konduğu paletleri andıran. Bu sandığın etrafına metalden kahverengi kelebekler serpiştirmişti, romandaki kahramanlardan birini hep takip eden kelebekleri. Dalton Trumbo’nun “Johnny Silahı Kaptı”sı için kitabı deriyle kaplamış, üzerine antika bir telgraf vericisi yerleştirmişti. Moby Dick’ten Çimen Yaprakları’na, Prens’ten Kuzgun’a birçok edebi eseri birer sanat objesine çevirmeyi başarıyordu ürettikleriyle. Rick’le zamanla sosyal medyada tanıştık, ara ara sohbet etmeye başladık. Hiç unutmam, ilk konuşmamız mülteciler (aralarında bir iki Türk de vardı) için yaptıklarıyla ilgiliydi. Amerikan taşrasında kitap, antika eşya ve kendi tasarımlarını sattığı dükkânı, etraftakilerin buluşma noktalarından biriydi. Eşi bir çiçekçiydi, bir konuşmamızda onu, taze kır çiçekleriyle tavladığını anlatmıştı. Pek kasaba dışına çıkmazlardı, büyük şehirleri sevmezlerdi, boş vakitlerinde şiir günleri düzenlerler, dostlarıyla vakit geçirirler, Cumartesi akşamları dans etmeye giderlerdi. Bir iki videosunu izlemiştim, hem danslarını hem de gözlerinden akan sevgilerini izlemeye doyamamıştım. Tıpatıp aynı ada sahip Amerikalı ressam hakkında “hem babam, hem de benim için bela oldu, herkes karıştırıp duruyor” derdi gülerek. Babasının ismi de Richard Tuttle’dı. Tom Waitz dinler, uzun uzun Mevlana’dan bahsederdi. Bu fakir, maalesef çok beğendiği Yüzyıllık Yalnızlık’ı alamamıştı ama Gazap Üzümleri’nin büyük boy eski bir baskısından yaptığı, Tom Joad’un Oklahoma’dan Kaliforniya’ya taşıdığı, artık eskimiş, sararmış hayali deri çantayı bir doğum günü hediyesi olarak postasında gördüğünde oldukça şaşırmıştı. “Aslı astarı eski bir kitap” demişti, üstünde durmaya değmezdi. (Devamı aşağıda)...
Read more
Her doğum gününde böyle uzun uzun yazıp duygulanmana sebep oluyorum biliyorum ama o anki bakışını ...
Media Removed
Her doğum gününde böyle uzun uzun yazıp duygulanmana sebep oluyorum biliyorum ama o anki bakışını sürekli görmek istiyorum. Doğdum, büyüdüm, büyümeye devam ediyorum. Ve sen benim her anımda yanımda oldun. Üzüldüm,üzüldün. Ağladım, ağladın. Her duyguyu beraber yaşadık. Bir baba kız ... Her doğum gününde böyle uzun uzun yazıp duygulanmana sebep oluyorum biliyorum ama o anki bakışını sürekli görmek istiyorum. Doğdum, büyüdüm, büyümeye devam ediyorum. Ve sen benim her anımda yanımda oldun. Üzüldüm,üzüldün. Ağladım, ağladın. Her duyguyu beraber yaşadık. Bir baba kız değil de arkadaş ilişkisi var aramızda. Benimle her konuyu konuştun, yanlısı doğruyu her fırsat bulduğunda anlattın. Beni bu yaşa kadar getirdin. Bazen düşünmüyorum değil, sen olmasan ne yapardım diye. Varlığın bana güç veriyor baba. Varlığın beni hayata bağlıyor. Yüzüne baktığımda kırısıklıklarında yılların yorgunluğunu görüyorum. Bu zamana kadar, 60 yaşına kadar nasıl geldiğini görüyorum. Ne zorluklar çektiğini, ne mücadeleler verdiğini. Seneler önce o ameliyathaneye giderken asansöre bindin, kapı kapanırken "kızım" diye seslendiğinde dedim; ya ona bir şey olursa ? Ardından dua ettim. Çocukların duası kabul olurmuş ya, oldu. Şimdi başım ağrısa endişeleniyorsun. Beni en ufak bir konuda korumak için elinden geleni yapıyorsun. Bilmiyorum, hayatımda karşıma senin gibi birisi çıkar mı ? Ama kim çıkarsa çıksın sen benim hep ilk aşkım olarak kalacaksın. Bundan hiç şüphen olmasın. 60. yaş günün kutlu olsun baba. Sana minnettarım.
Read more
 #muptelaokurlari | @bikitapokudum <span class="emoji emoji1f495"></span> • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti <span class="emoji emoji1f4cd"></span>Sana böyle bir ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @bikitapokudum • #büyükkaçışnevbahar #okudumbitti Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. ... #muptelaokurlari | @bikitapokudum 💕

#büyükkaçışnevbahar
#okudumbitti
📍Sana böyle bir hayat sunduğumuz için bizi affet. Biz annenle birbirimizi çok sevdik. Sevmeyi bilmeyen insanlar bizi anlamadı ve hayatımızı mahvetti. Buradan giderken, kalbimi burada bırakıp gideceğim. Bana baba diyeceğin anlarını hayal ediyorum. Duyamayacağım bu kelime canımı yaksa da senin yaşayacak olman beni mutlu etmeye yetiyor. Dünyaya bir melek bıraktık ama kanatları olmayı beceremedik.
📍Korkma, cesur ol kızım! Annen çok cesur bir kadındı. Onun gibi ol! Annene benzemen için dua ediyorum. Onun gibi akıllı ve güzel bir genç kız ol! Bizi yaşat meleğim... Bizi öldürenlere inat sen yaşa ve bizi yaşat!
#kitapyorumu
Ali ve Ayşe'nin hikayesi kaldığı yerden devam ediyor.
Alıntı olarak paylaştığım bölümleri çok etkilenerek okudum ve bu alıntılar kitabın daha ilk sayfaları.
Sevgili @dogan_emine nin kalemini ilk kitapla tanıyıp çok beğenmiştim. Bu beğenim ikinci kitapla bir kat daha arttı. Sıcacık içinizi ısıtan çok naif bir aşk hikayesi diyebilirim.
Gelelim kitabımızın konusuna;
Başta da belirttiğim gibi kitap bittiği yerden başlıyor. Ayşe, bu güne kadar yaşadığı her şeyin sebebini geçmişten gelen bir mektupla öğreniyor. Önce dağılıp bocalıyor ama elini sımsıkı tutan koca yürekli Ali'si ile toparlanması uzun sürmüyor. Ali ile Ayşe, mektupta okudukları bir ayrıntı sayesinde amcasına karşı yapacağı hamleyi hazırlayıp mutluluklarını perçinlemeye karar veriyorlar ama amcasının amacından dönmesi tabiki öyle kolay olmuyor.
.
Fazla ayrıntıya giremiyorum ilk kitabı okumayanlara spoiler verebilirim.
Bu kitapta Ali' yi yine daha fazla sevdim. Çünkü Ali gerçekten çok güzel seviyor. Ayşe'ye her şey oldu. Aile, arkadaş, sevgili...nokta noktaları tamamlamayı çok istesem de yapamıyorum😄
Gelelim Ayşe'ye, ikinci kitapta tamamen kendine güvenen bir kız çıkıyor ortaya. Kendine güvenen aşık ve çokça kıskanç. Kıskanç Ayşe' yi nasıl severek okudum anlatamam.
Şule ise kitabın jokeriydi yine. Onun bölümlerini de ayrı bir keyifle okudum.
Kitabı çok severek okuduğumu yine ve yine belitiyor, naif sıcacık bir aşk hikayesi arayanlara gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.
.
#muptelayayinlari #eminedogan #nevbahar
Read more
FAZLA PROTEİN TÜKETMEYİN, YUMURTAYA SARILIN!k Dr. David Perlmutter’ın “Beslenmenin 6 Yeni ...
Media Removed
FAZLA PROTEİN TÜKETMEYİN, YUMURTAYA SARILIN!k Dr. David Perlmutter’ın “Beslenmenin 6 Yeni Kuralı” başlıklı yazısının “Fazla protein tüketmeyin” ve “Yumurtaya sarılın” maddeleri üzerine sorular ve yorumlar geldi. Neden fazla protein tüketmemek gerektiği sorulduğu gibi fazla ... FAZLA PROTEİN TÜKETMEYİN, YUMURTAYA SARILIN!k

Dr. David Perlmutter’ın “Beslenmenin 6 Yeni Kuralı” başlıklı yazısının “Fazla protein tüketmeyin” ve “Yumurtaya sarılın” maddeleri üzerine sorular ve yorumlar geldi. Neden fazla protein tüketmemek gerektiği sorulduğu gibi fazla yumurta tüketiminin kolesterolü yükseltmek veya başka zararları olup olmadığı da sorulmuş. Biz de bu soruları Sağlıklı Yaşıyoruz® Danışma Kurulu’ndaki doktorlara sorduk.

IFM yani Fonksiyonel Tıp Enstitüsü sertifikasına sahip Türkiye’nin ilk ve tek doktoru olan Kardiyolog Dr. Baybars Turel @drbaybarsturel , öncelikle kime göre ne kadarı çok sorusuna yanıt verilmeli diyor ve ekliyor: “Sedanter (hareketsiz) bir kişide 0.8 g/kg yeterli olabilecekken büyüme çağındaki bir çocuğa veya bir sporcuya çok daha fazlası örneğin bir uzun mesafeciye 1.5 g/kg gerekirken bir boksör, kısa mesafeci veya basketçiye 2 g/kg a kadar çıkılabilir. Genel olarak gelişme çağı sonlanınca proteini azaltmak ama tam aksine yaşlılarda da özellikle sarkopeniklerde ki çoğu öyle, 1.6 g/kg a kadar arttırmak gerekiyor.

Ayrıca yüksek proteinli diyetler, karbonhidrat alımınız total kalorinizin %10’un altında olsa dahi glukoneogenez yoluyla karbonhidrat üretmenize yol açar. Ketojenik diyet yapanlar için bu önemli çünkü fazla protein bu yolla ketosisi engeller.” Prof. Dr. Nazan Uysal @nazanuysalharzadin Harzadın ise fazla protein tüketmenin neden zararlı olduğunu şöyle açıklıyor: “Proteini fazla tüketmek bir çok etkiye neden olabiliyor:

1) Proteinin sindirim ürünü nitrojen (azot), ve sonra üre. Fazla protein bu ürün döngülerinin (üre döngüsü) fazla çalışmasına neden olarak karaciğere ek yük getirir. O nedenle de zaten karaciğer hastalarına protein kısıtlı diyet verilir.

2) Fazla tüketilen protein nitrojen/üre gibi atıkların fazla oluşmasına neden olur, bu da böbrekler aracılığıyla atılır. Böylece böbreklere ek yük olur. Böbrek hastalarına bu nedenle protein kısıtlı diyet verilir.

3) ▶️ Devamı yorumlarda
@saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #syyiyecek #sybeslenme #yumurta #beslenme #beslenmevediyetetik #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #diyetteyim #diyetteyiz #diyetisyen #et #etmiyumurtamı #fazlaprotein
Read more
Medine.. Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün ...
Media Removed
Medine.. Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün cennetidir. Sokakları,insanları, mermerinin yüzünüze vuran o tatlı sıcaklığı, yeşil türbenin içinize dünyada bi yer değil burası hissi veren güzelliği bastığınız her karışta acaba Rasulullah ... Medine..
Başka hangi şehir size bu kadar cennet gibi gelir bilmiyorum evet medine yeryüzünün cennetidir. Sokakları,insanları, mermerinin yüzünüze vuran o tatlı sıcaklığı, yeşil türbenin içinize dünyada bi yer değil burası hissi veren güzelliği bastığınız her karışta acaba Rasulullah buradan yürüdü mü burada oturdu mu hissi bu duygular Medine’yi gönlünüzde bambaşka bir yere koyuyor çünkü inanamıyorsunuz burada ashab oturmuş, burada efendimiz namaz kılmış kim bilir belki burada oturup gölgelenmiş heyecanıyla, her bir karışına aşık oluyorsunuz bu şehrin. Normal umre yaptığımızda medine de çok uzun kalamadığım için çok fazla lezzetine mahir olamamıştık ama orada geçirdiğimiz mübarek ramazanın son 10 gününde kendinizi efendimize yakın hissetmemek imkansız biz kabımızı boş uzattık dolu bekledik.
Oralardan gelince yada oradan dünyaya bakınca o kadar sırıtıp o kadar manasız duruyor ki uğraştığımız meşgalelerimiz kafamıza taktığımız incir kabuğunu doldurmayacak meselelerimiz ne kadar alacalı bulacalı yaşıyoruz şu boş hayatlarımızı halbuki iftar sofralarına oturduğunuz zaman utanıyorsunuz efendimiz bir hurma bir su ile doymuş bir bakıyorsunuz sizde doyuyorsunuz doymayan aslında Nefislerimiz bitmek tükenmek bilmeyen isteklerimiz. Sadece utanıyorsanız “canım şunu istedi, kendime şunu alayım” demeye utanıyorsunuz çünkü bu dünyada midesini bir kere olsun dolduramadan göçen efendimizden utanıyorsunuz.

Normal umre yaptığımda çok yoğun duygular yaşamış, ama Ramazan umresi kadar lezzet almamıştım. O açılan sofralar sade mütevazı ve bereketli. Sadece bir parça ekmek, hurma, su ve yoğurt birde üzerine dukka denilen bir baharat ilk gördüğümde herhalde bunlar atıştırmalık diye düşünmüştüm ama 10 gün boyunca elhamdulillah bu güzel sofra bu zamana kadar yediğim tüm yemeklerden daha doyurucu daha lezzetliydi. O teravihler belki 3 saat sürüyordu ama o nasıl bir teravih o nasıl bir Ramazan Müslümanlığımdan utandım. Sonra gecesinde teheccüt bir rekaat yaklaşık 15-20dk imamın o titreyen sesi dökülen gözyaşı efendimizin kıldırdığı makamdan namaz kıldırışı.
Ah hele o son teravihde imamın ağlayarak 45dk dua etmesi ömrümde rabbime böyle içten dua ettiğim bir an daha olmadı. (Devamı yorum)
Read more
Loading...
En sevdiğiniz mevsim nedir? Kalın giyinen tarafta mısınız yoksa terlik sezonunu iple çekenlerden ...
Media Removed
En sevdiğiniz mevsim nedir? Kalın giyinen tarafta mısınız yoksa terlik sezonunu iple çekenlerden misiniz? Ben kesinlikle yaz insanıyım ve sezonun gelmesini dört gözle bekliyorum. Sırf bu yüzden şu an bulunduğum Bozcaada’da buz gibi denize bile 🏻‍♂️ girdim. Sezonu açtım açmasına ... En sevdiğiniz mevsim nedir? Kalın giyinen tarafta mısınız yoksa terlik sezonunu iple çekenlerden misiniz?
Ben kesinlikle yaz insanıyım ve sezonun gelmesini dört gözle 👀👀 bekliyorum. Sırf bu yüzden şu an bulunduğum Bozcaada’da buz gibi denize bile 🏊🏻‍♂️ girdim.
Sezonu açtım açmasına ama ben buraya aşık oldum. Dönmek istemiyorum. Anason kokulu sokakları, taze kalamarları, hafif esen ve baş döndüren rüzgarı, sohbetleri, acele edilmeden içilen şarapları... Kısaca çok anı biriktiriyorum. En güzeli de gece evimdeki konforu bulduğum, sabah ev yapımı kahvaltısına mest olduğum @patiskabozcaada’da olmam.
Eminim aranızda Patiska’nın müdavimleri vardır. Yıllardır yer aldıkları şirin yerden ayrılıp, daha sessiz, geniş ve daha fazla odalı (9 oda) bir yere taşındılar. #YeniPatiskaBağEvi artık Karadut Mevkii’nde yer alıyor. 56 dönümlük üzüm bağlarının içindeki 9 tertemiz odasında gün kuş sesleriyle başlıyor, ardından o meşhur Patiska kahvaltısıyla devam ediyor. Eğer Bozcaada’da başka bir otelde konaklıyorsanız, kahvaltı için bile buraya gelmenizi tavsiye ediyorum. Burada marketten veya endüstriyel üretilen hiçbir şey servis edilmiyor. Ev yapımı reçeller, kahvaltılık salça, ekmekler, pişi, patlıcanlı börek, ada bahçelerinden salatalık, domates ve biberler, yerel üreticilerden peynirlerle uzun uzun vakit geçirerek yapabileceğiniz harika bir kahvaltı sunuluyor. Patiska’da nasıl güzel bir ortam olduğunu, kuş seslerini, iğde ağaçlarının gölgesinde nasıl dinlenebileceğinizi göstermek istedim. Bu yüzden tek bir paylaşım değil, 10 tane paylaşım yapıyorum.
Lütfen fotoğrafı sola kaydırın ✌🏻
#ucakyolcusu #uçakyolcusu #ucakyolcusutr #ucakyolcusuBozcaada #YeniPatiskaBagEvi #PatiskaBozcaada #Bozcaada #PatiskaBagEvi #PatiskaKaradut #PatiskaKahvaltısı #destination #travel #travelworld #seyahat #island #islandlife #Bozcaadaisland #food #kahvaltı #breakfast #Hotel #BoutiqueHotel #BestHotels #Otel #ButikOtel
Read more
‘Ama bu insanlarla birlikte olmanın başka bir yolu.. Kitapların içine dalarsın. Bir karakter ...
Media Removed
‘Ama bu insanlarla birlikte olmanın başka bir yolu.. Kitapların içine dalarsın. Bir karakter olursun, en sevdiğin karakterlerin yerine geçersin. Tecrübe kazanırsın.’ #noraroberts • Dolunayda Aşk ❣️ Yazar ile tanışmak için çok çok güzel bir kitaptı benim için. Roberts’ın kitaplarını ... ‘Ama bu insanlarla birlikte olmanın başka bir yolu.. Kitapların içine dalarsın. Bir karakter olursun, en sevdiğin karakterlerin yerine geçersin. Tecrübe kazanırsın.’ #noraroberts 🌕 •
Dolunayda Aşk ❣️ Yazar ile tanışmak için çok çok güzel bir kitaptı benim için. Roberts’ın kitaplarını incelerken, onu çok seven bir okuyucusu sayesinde aldım bu kitabını. Hemen elime aldım, oturdum okumaya. Vize dönemindeyim ve anlayacağınız üzere biraz fazla uzun sürdü okumam ama bu bile güzel bir başarı benim için. Sınav dönemlerinde okuyabilmek herkes için uygun olmayabiliyor. Soluksuzca okudum ara ara okumama rağmen. Adına aldanıp ‘offf bir aşk kitabı bu’ demeyin sakın. O vıcık vıcık aşkların yazıldığı kitaplardan değildi. Aksine aşk adına o kadar da çarpıcı bir kitap değildi. Daha çok maceracı yönü vardı kitabımın. Baş kahramınımız Tory, yıllar sonra doğduğu kasabaya geri döner. Çocukluğu babası tarafından oldukça şiddetli geçmiş ve daha 8 yaşındayken en yakın arkadaşı olan Hope’u kaybetmiş ve ölümünün ardındaki sırrı çözmek adına geri dönmüştür. Üstelik Tory’nin sahip olduğu psişik güçler yüzünden insan ilişkilerinde zorluk yaşar ve katile adım adıma aslında o yaklaştıracaktır tıpkı bundan tam on sekiz yıl öncesinde Hope’un nerede öldüğünü bildiği gibi. Ama planların arasında aşk yoktur ve gelip onu buluverir. Cade, Hope’un abisi ve tatlı mı tatlı Cade 😍Cade Tory için bir yandan annesiyle savaşırken bir yandan da aslında kardeşi için çabalamaktadır. Onların aksine o hiç Tory’i suçlamamıştır. Ve benim diğer sevdiğim karakter Hope’un ikizi Faith oldu. Hem aşırı bir kız, hem de Tory ile yakın olacağını, aşkı da bulacağını biliyordum. Kitap o kadar keyifle okundu ki, akıcı ve çok güzel kaleme alınmış. Duyguları anlıyorsunuz. Sadece ben kesin şu olacak dediğim şeyler olmadı, biraz da klişeden uzak oluşu bence bu kitabı güzel kılan. Sonunda ise katili Tory buluyor ve normalde asla aklınıza gelecek biri değil ama ben nedense hep şüphelenmiştim 😏 Roberts’ın kitaplarını almaya ve okumaya seve seve devam edeceğim 💙 •
#dolunaydaaşk #kitapyorumu #kitap #kitapgezegeni #roman #kitaplar #kitapkurdu #alıntı #kitaptavsiyesi #dolunay #ay #book #moon #reading #love
Read more
Loading...
(22 Şubat) merhum Enver Ağabey'imizin aramızdan ayrılışının beş senesi geride kalmış olacak. ...
Media Removed
(22 Şubat) merhum Enver Ağabey'imizin aramızdan ayrılışının beş senesi geride kalmış olacak. Zaman geçtikçe belki hasretimiz, üzüntümüz azalır diye kendimizi teselli ediyorduk. Bir de baktık ki; bırakın azalmasını zaman geçtikçe hasretimiz daha çok artmaya başlıyordu… Şimdiye ... (22 Şubat) merhum Enver Ağabey'imizin aramızdan ayrılışının beş senesi geride kalmış olacak. Zaman geçtikçe belki hasretimiz, üzüntümüz azalır diye kendimizi teselli ediyorduk. Bir de baktık ki; bırakın azalmasını zaman geçtikçe hasretimiz daha çok artmaya başlıyordu… Şimdiye kadar gördüklerimiz ve şahit olduklarımız böyle değildi. Her şey küçük olarak başlar sonra büyür...İlk geldiğinde musibet büyüktür, sabretmek de çok zor olur. Bir iş ne kadar zor olursa onu başarmak da o kadar kıymetlidir. Enver Ağabey'imizi nasıl unutabiliriz?..
Yaptıkları ve konuştukları ile bize çok güzel şeyler öğretiyordu.
Tanıyanlardan; ister sevsin, ister sevmesin herkes çok iyi bilir ki günümüzde onun gibi cömert görülmemiştir. İnsanlar almaktan zevk alırken o vermekten hoşlanırdı. Hadis-i şerifte buyruluyor ki: "Cömert insan Allahü teâlâya yakındır, Cennete de yakındır. Cehennemden uzaktır. Cimri ise Allahü teâlâya uzaktır, Cennete de uzaktır, Cehenneme yakındır."
Kâfir olan cömertlerin son nefeslerinde îmânla ölmeleri muhtemeldir.
Îmânla gitmeseler bile azapları hafifler...
Enver Ağabey'imizin saymakla bitirilemeyecek üstün vasıfları vardı.
Dâima güler yüzlü idi, sıkıntısı ne kadar çok olsa dahi hissettirmez, neşeli görünürlerdi. O "zeyn-ül mecalis" yani meclislerin ziyneti idi.
O kadar mükemmel bir insandı ki; bütün güzellikler kendinde mevcut idi.
10 Şubat 1939'dan 22 Şubat 2013'e kadar olan ömürleri fazla uzun sayılmazdı. Fakat o kadar bereketli bir hayat yaşadı. Binlerce kişiye iş verdi, Ehl-i sünnet itikadını anlatan milyonlarca kitabı çeşitli dillere tercüme ettirerek dünyanın en ücra köşesine kadar ulaştırdı.
Böylece yüz binlerce insanın ateşe girmekten kurtulmasına vesile oldu... Bu mübârek insanın başlattığı bu değerli hizmetler hâlâ devam ediyor, kıyamete kadar da artarak devam edecektir inşallah...
Seneler geçse dahi hatta asırlar bile geçse Enver Ağabey'imiz unutulmayacak, hatırlanacak, rahmet ve muhabbetle yâd edilecek..
Read more
<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻Ramazan Ayında Karşılaşabileceğimiz Olası Sağlık Sorunları Nelerdir bir bakalım<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻 Ramazan, ...
Media Removed
🏻🏻Ramazan Ayında Karşılaşabileceğimiz Olası Sağlık Sorunları Nelerdir bir bakalım🏻🏻 Ramazan, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Bu değişiklikler fiziksel ve hatta ruhsal bazı sağlık sorunları ile karşılaşma riski oluşturabilir Bu riskler ... 🙏🏻🙏🏻Ramazan Ayında Karşılaşabileceğimiz Olası Sağlık Sorunları Nelerdir bir bakalım🙏🏻🙏🏻 Ramazan, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Bu değişiklikler fiziksel ve hatta ruhsal bazı sağlık sorunları ile karşılaşma riski oluşturabilir😪 Bu riskler arasında: Şişmanlama🤦🏼‍♀; Ramazanda beslenmeye bağlı kilo alımı ile ilgili yapılan araştırmalarda farklı sonuçlar elde edilse de pek çok araştırma ramazan ayında kilo alımı olduğunu göstermektedir🙄. Bunun nedeni ise gün boyu aç kalınacağı düşüncesiyle yemek yemeye uygun saatlerde kalorisi yüksek🍕🥪, yağlı🍟🍔 ve karbonhidratlı🌯🍟 besinlere ağırlık verilmesidir.Ramazan ayında normalden fazla tatlı🍭🍫🍬🍩 besinlerin tüketimi de eklenince kilo artışı kaçınılmaz olur. Basit karbonhidrat içeren hamur işleri ve tatlıları kontrollü tüketmek bu sorunun oluşmaması için yapılması gereken temel beslenme davranışıdır👈🏻.
Stress ve sinirlilik hali🙇🏻‍♀😠
Ramazan ayında vücudun alışkın olduğundan daha uzun sure devam eden açlık ve susuzluk sebebiyle gün içinde vücut strese girebilir ve bu da ruh halimize yansıyabilir😠. İftar ve özellikle sahurda beslenme dengesine ve sıvı💧💧 alımına dikkat etmek bu sorunun oluşmasını önleyebilir👍🏻.
Kronik hastalıklar; Kronik hastalığı olan kişiler, hastalıklarına bağlı farklı komplikasyonlar yaşayabilirler😪. Örneğin tansiyon ,şeker, böbrek, immune yetmezlik vb hastalıkları olan kişilerde beslenme dengesizliğine bağlı sağlık sorunları görülebilir, bu kişiler mutlaka doktorlarına danışarak oruç tutmalıdır👈🏻. Kabızlık; Beslenme düzeninin değişimine, posalı gıdalar yerine şeker🍭 ve protein tüketiminin artmasına bağlı olarak karşımıza kabızlık sorunu da çıkmakta. Ramazan ayı içinde posa alımınıza bu sebeple özen göstermeli, sebzeler🥦🥒🍅, meyveler🍑🍐, bakliyatlar gibi posalı besinlerden yararlanmalısınız. Baş ağrısı💆🏼‍♀, Dehidratasyon💧,Hipoglisemi🙆🏻‍♀, Hazımsızlık ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi sıklıkla karşılaşabileceğimiz sağlık sorunları arasındadır.
.
.
#ramazan #ramadan #uyarı #tavsiye #dikkatli #beslenme #hoşgörü #mutluluk #sahur #iftar #diyet #sağlık #sofra #hurma #smile #kahve #istanbul #ankara #izmir #bursa #ankara #antalya
Read more
 #yabancıokurları | <span class="emoji emoji1f4f7"></span> @avalonkutuphanesi • #kitapyorumu <span class="emoji emoji1f4d6"></span><span class="emoji emoji1f4da"></span> "Senin başka bir yer aramanı istemiyorum. ...
Media Removed
#yabancıokurları | @avalonkutuphanesi • #kitapyorumu "Senin başka bir yer aramanı istemiyorum. Kalmanı istiyorum. Eve, sana dönmekten daha muhteşem tek bir şey bile düşünemiyorum." Duraksadı. "Neden bana öyle bakıyorsun?" Çenemi yumruğuma dayayıp ağzımı kısmen kapatmıştım. ... #yabancıokurları | 📷 @avalonkutuphanesi •
#kitapyorumu
📖📚
"Senin başka bir yer aramanı istemiyorum. Kalmanı istiyorum. Eve, sana dönmekten daha muhteşem tek bir şey bile düşünemiyorum." Duraksadı. "Neden bana öyle bakıyorsun?"
Çenemi yumruğuma dayayıp ağzımı kısmen kapatmıştım. Yapabildiğim tek şey başımı iki yana sallamaktı.
"Sen beni sevmiyorsun," dedi yıkılmış bir halde. Çatalını bırakıp arkasına yaslandı.
"Bilmiyorum," dedim gözlerim yaşarırken. "Sen nereden biliyorsun?"
"Çünkü eğer seni kaybedersem bir daha kimse için böyle hissetmemekten ölesiye korkuyorum."
📚📖📚📖
Tyler Tyler Tyler...
Uzun zamandır bu kitabın çıkmasını bekliyordum. Açıkçası bu seriyi seviyorum. Ama bu kitap nasıl desem beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Tyler'ı çok sevdim fakat aynısını Ellison için söyleyemeyeceğim. Ellison için denilecek birşey varsa o da; "Ne çektirdin çocuğa be kızım!" olurdu.
Gerçekten ikilinin arasında yaşanan her olaydan sonra Tyler'a karşı olan sevgim katlanarak artmaya devam etti. Bir süreden sonra Ellie'nin yaşadığı git gellere tahammül edemez hale gelsem de Tyler beni bu kitabın içinde tuttu diyebilirim.
Bu kitapta da gördük ki; "Bir Maddox erkeği aşık olursa, bu sonsuza kadar sürer..."
Yine de kitabı okurken eğlenmedim değil.
Diğer kardeşleri bu kitapta görmekte beni mutlu etti. Maddox ailesini, aralarındaki o mükemmel ilişkiyi seviyorum. Kesinlikle Maddox erkekleri insanda bağımlılık yaratıyor😂
Sonuç olarak okurken bazı yerlerde eğlensem bazı yerlerde deliye dönsem de yazarın dili o kadar güzel ki kitap kendini bir şekilde sevdirmeyi başarıyor.
Hala okumadıysanız bu seriye bir şans verin derim.
Read more
Bir gün daha geçti. Koca bir tatil bitti <span class="emoji emoji1f622"></span> Zaman gerçekten de çok hızlı. Hangi ara gündüz hangi ara ...
Media Removed
Bir gün daha geçti. Koca bir tatil bitti Zaman gerçekten de çok hızlı. Hangi ara gündüz hangi ara gece bazen karman çorman oluyorum ben de... Akşam/gece rutinimizi soran çok oluyor. Biraz ondan bahsedeyim. Bade'ye akşam 19:00-19:30 aralığında bir yerlerde banyo yaptırıyoruz (tabi ... Bir gün daha geçti. Koca bir tatil bitti 😢 Zaman gerçekten de çok hızlı. Hangi ara gündüz hangi ara gece bazen karman çorman oluyorum ben de... Akşam/gece rutinimizi soran çok oluyor. Biraz ondan bahsedeyim. Bade'ye akşam 19:00-19:30 aralığında bir yerlerde banyo yaptırıyoruz (tabi ki her akşam yapıyor banyo. Hele bu havada😩) Banyo sonrası babası ilgileniyor. Kremler sürülüyor, bez bağlanıyor, üst giydiriliyor, saçlar kurulanıyor vb. Ben de bu sırada ya duşa girmiş oluyorum ya da üstümü değiştirip kendimi maratona hazır hale getiriyorum 😂 8e doğru memeye geliyor ve 20:00-21:00 arasında bir noktada uyuyor. Önce yatağındaki reflü yastığına yüz üstü yatırıyorum. 2 saat kadar gazı da rahat çıksın diye bu şekilde duruyor. Artık ben de yatacağım zaman (ki çoğunlukla 22:30 gibi yatıyorum) kundağa alıp reflü yastığını kaldırıp yatağına yatırıyorum. İşte sonrası çok sürprizli 😂 Çünkü ne zaman kalkacağı asla belli olmuyor. Ama şu ana kadar yüzdesel olarak bakacak olursak 2 gibi kalkıyor diyebilirim. Yeniden emziriyorum, uyutuyorum ve 3 gibi yatağına yine kundaklı şekilde koyuyorum. Ve bundan sonrası biraz daha sürprizli😩 Bazen 5 buçukta uyanıp güne başlıyor, bazen de 4 gibi uyanıp uykusuna babasının veya benim üstümde devam ediyor. Ama ne olursa olsun maksimum gördüğümüz saat 6-6:30. Tabi bu kadar erken kalktığı için ve uykusunu çok böldüğü için özellikle günün ilk yarısında çok asabi, uykulu, bol memeci oluyor kendisi🤷‍♀️ Buna rağmen hiç bir gündüz uykusu yarım saati geçmiyor. 🤦‍♀️gündüz uykularına memede dalıyor, sonrasında mamarooda devam ediyor. Bazense hiç bir yere koymayıp üstümde bırakıyorum. Tabi o zamanlar daha uzun uyuyabiliyor. Durumlar bundan ibaret. Yani hem rutinimiz var hem de durumlar karışık diyebilirim 😂😂😂 uyku konusunda illallah demiş tüm annelere şunu söyleyebilirim. Geçecek... çok zorlanıyorsunuz biliyorum ama bitecek. 1 buçuk yaşında gece 1 de kalkıp 3 saat boyunca oyun oynamaya çalışan bir Efe vardı bir zamanlar. Şimdi "gözlerimi açık tutamıyorum" diyip omzumda uyuyor. Uykunuz en tatlı yerinde bölündüğünde aklınıza ben geleyim ve bilin ki ben de uyumuyorum 😂öperim herkesi #anneler #uykusuzanneler #anneolmak #iganneleri #internetanneleri
Read more
Loading...
<span class="emoji emoji1f449"></span>🏼İkinci olarak, verilen kilo arttıkça vücut kendini korumak için, çünkü açlık vücudun varlığına ...
Media Removed
🏼İkinci olarak, verilen kilo arttıkça vücut kendini korumak için, çünkü açlık vücudun varlığına bir tehdittir, kişinin iştahını açar. Kişi kendini olduğundan daha aç hisseder ve bu durum farkında olarak ya da olmayarak daha fazla yemeye ya da atıştırmaya neden olabilir . __ 🏼Üçüncü ... 👉🏼İkinci olarak, verilen kilo arttıkça vücut kendini korumak için, çünkü açlık vücudun varlığına bir tehdittir, kişinin iştahını açar. Kişi kendini olduğundan daha aç hisseder ve bu durum farkında olarak ya da olmayarak daha fazla yemeye ya da atıştırmaya neden olabilir 👀.
__
👉🏼Üçüncü olarak, kişi kilo verdikçe yaptığı aynı miktarda aynı tempo egzersizle daha az enerji yakar çünkü 1 üzerinde taşıyacak daha az kütlesi vardır☝🏼, 2 kilo verildikçe kişi fitleşir ve enerjik olarak daha verimli hale gelir ☝🏼. Yani Ayşe'nin 68 kiloyken 1 saat yürüyerek, 80 kiloykenki halinden daha az enerji harcıyor 👸🏼.
__
👉🏼Son olarak gün içinde yapılan spor dışı fiziksel aktivitelere NEAT (non-exercise activity thermogenesis) yani egzersiz dışı fiziksel aktivite denir. Ordan oraya yürümek, ayakta durmak, su koymaya ya da tuvalete kalkmak gibi ufak fiziksel aktiviteler... Bu kategorideki hareketler çoğunluk tarafından pek önemsenmese de enerji dengesi için oldukça önemlidir ✅. Kilo kaybeden kişilerde NEAT'in süreç içinde kişi farkında olmadan azaldığı çalışmalarda gösterilmiş durumda☝🏼🤓. Bu durum vücudun enerji tasarrufu politikalarından biri olarak adlandırılıyor ve normal olarak karşılanıyor☝🏼. Fakat Ayşe'ye geri dönecek olursak, Ayşe'nin 12 kilo verdiği süreçte haftada 3 gün yürüyüşü değişmede de, büyük ihtimalle gün içindeki NEAT grubuna giren aktivitesi baya bir azalmış durumda ve Ayşe gün içinde artık çok daha az hareket ediyor☝🏼.
__
👸🏼 Tabii bir de kişi kilo verdikçe günlük enerji ihtiyacı da paralel olarak azalır, yani Ayşe'nin 80 kiloykenki günlük enerji ihtiyacı 68 kiloykenki halinden çok daha fazlaydı... 💁🏻‍♀️ Uzun lafın kısası görünen o ki, yukarıdaki faktörlerin de etkisiyle, Ayşe'nin 80 kiloyken kalorik açık yaratarak kilo vermesine yardımcı olan beslenme tarzı, Ayşe 68 kiloyken kilosunu korumasına neden oluyor ☝️🏼. Bu şekilde beslenerek enerji dengesini sağlayan Ayşe, günlük ve haftalık hareketini biraz daha arttırarak ya da porsiyonlarını biraz ufaltarak yeni bir kalorik açık yaratabilir ve kilo vermeye devam edebilir ✅. Umarım açıklayıcı olmuştur 🤗. #cerenyavuz #iyibesleniyihisset
Read more
-Bilinmeyen bir kadının mektubu- Şuan fotoğraftaki kitap hayal kırıkları, umut, üzüntü aynı ...
Media Removed
-Bilinmeyen bir kadının mektubu- Şuan fotoğraftaki kitap hayal kırıkları, umut, üzüntü aynı zamanda içinizi burkabilecek bir acı içeriyor. Ve Stefan Zweig'ın ağzından inanılmaz derecede güzel yazılmış bir kadının ağzından dinliyoruz hikayeyi. Kitabın konusuna gelirsek; ilk ... -Bilinmeyen bir kadının mektubu-
Şuan fotoğraftaki kitap hayal kırıkları, umut, üzüntü aynı zamanda içinizi burkabilecek bir acı içeriyor. Ve Stefan Zweig'ın ağzından inanılmaz derecede güzel yazılmış bir kadının ağzından dinliyoruz hikayeyi. Kitabın konusuna gelirsek; ilk olarak bir kızın bir erkekten etkilenmesi ile başlıyor. Daha sonra bu ilerliyor ve bir kadının hayatını bir adamı sevmeye adamış olduğunu görüyoruz. Ki bu adamın hiç bir şeyden haberi yok, ne kadının duygularından ne de acılarıdan. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nu bir kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Ama aynı zamanda bu kadınla bütünleşerek bazı zamanlar beraber acı çekiyoruz. Beraber seviniyoruz, beraber hayal kırıklarını iliklerimize kadar hissediyoruz. Mektubun başında bir hitap görüyoruz; "Sana, beni asla tanımamış olan sana" Bu kadınımız gecenin karanlığında tüm hayatı boyunca bu adamı her şeyiyle seven koca yürekli bir karakterimiz. Hiç bir zaman adamı suçlamayan belki de onu uzaktan sevebilme fırsatını kendisine tanınmış olduğuna bile memnuniyetle tepki veren bir kadın. "Zweig, okurunu bir kez daha insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa devam ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda "mutlak aşk" kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal." Bu kadar kısa bir kitabın insanı bu kadar derinden yaralaması mümkün müdür? Umarım kitabı beğenip beğenmediğimi dile getirmeden duygularımı anlatabilmişimdir. Kendinize bir iyilik yapın ve kendinize bu kitaba başlama fırsatı verin. Kitabın bu kadar çabuk bitmesinin sebebi içerdiği sayfa sayısından değil içine çekmesi bence. Ama unutmayın bu kitapta "Kadın büyük tutkusuyla tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde "taraflar" değil sadece tek bir taraf vardır!" #bilinmeyenbirkadininmektubu #stefanzweig
Read more
Lola ve Komşu Çocuk || Kitap Yorumu ||"Yani ikinci şanslara inanıyor musun?" Dudağımı ısırıyorum. ...
Media Removed
Lola ve Komşu Çocuk || Kitap Yorumu ||"Yani ikinci şanslara inanıyor musun?" Dudağımı ısırıyorum. "İkinci, üçüncü, dördüncü. Ne gerekiyorsa. Ne kadar zaman gerekiyorsa. Eğer insan doğruysa," diye ekliyor. "Eğer o insan Lola'ysa?" Bu sefer gözlerime bakıyor. "Ancak diğer insan ... Lola ve Komşu Çocuk || Kitap Yorumu ||"Yani ikinci şanslara inanıyor musun?" Dudağımı ısırıyorum. "İkinci, üçüncü, dördüncü. Ne gerekiyorsa. Ne kadar zaman gerekiyorsa. Eğer insan doğruysa," diye ekliyor.
"Eğer o insan Lola'ysa?"
Bu sefer gözlerime bakıyor. "Ancak diğer insan Cricket'sa."|| Merhaba 🌸 Dün Lola ve Komşu Çocuk'u bitirdim. Açıkçası kitaptan beklentim azdı. Çünkü kötü yorumlar görmüştüm. Ama bana göre kötü değildi. Kitabın ilk sayfasından akıcılaşmaya başladı ve hiç sıkılmadım. Birsürü post-it yapıştırdım. Uzun sürede bitti ama kitap yüzünden değildi kesinlikle.
Lola'nın kostümleri, perukları falan çok hoşuma gitti. Bende öyle olmak isterdim 👑 Lolayı sevdim. Kız karakterleri pek sevmem kitaplarda ama bu kitapta sevdim. Max başlarda beni kendisine hayran etmeyi başardı ama sonlara doğru nefret ettim.
Cricket' e gelirsek 😻 Baştan sona kadar en sevdiğim karakterdi. Kitaplarda hiç utanan veya kızaran erkek görmemiştim ve bu ilk oldu. Çok tatlıydı 😭 😻 Eşcinsel babalardan pek hoşlanmadım açıkçası. Ama Andy'i sevdim.
Uzun zamandır böyle bir kitap arıyodum. Bilimkurgu- fantastik türünü çok okuduğumdan sıkılmıştım. Ve böyle bir kitap iyi geldi. Çoğu yerde güldüm. Kitabın sevmediğim yeri ise, Lola'nın duygularını kitaba dökmemesiydi. Çok sade bir dili vardı. Ve sonu sanki devam edecekmiş gibi bitti. Belirsiz yani. Ama kesinlikle tavsiye ediyorum.
Puanım; 4.5/5 🌟 #lolavekomşuçocuk #lolaandtheboynextdoor #yabancıyayınları #book #bookstagram #kitap
Read more
Loading...
Büyük resmin küçük parçası ;)) Anadolunun has buğdayları koleksiyonumuzdan küçük bir parça... ...
Media Removed
Büyük resmin küçük parçası ;)) Anadolunun has buğdayları koleksiyonumuzdan küçük bir parça... başaklar, buğdaylar çok yakinda sergileriz pastoda hemde neşeyle...uzun uzun anlatmak lazım buğday emekçilerini aslında ah benimle bir gezebilseydiniz vatanseverlik ve buğdaya âşık ... Büyük resmin küçük parçası ;)) Anadolunun has buğdayları koleksiyonumuzdan küçük bir parça... başaklar, buğdaylar çok yakinda sergileriz pastoda hemde neşeyle...uzun uzun anlatmak lazım buğday emekçilerini aslında ah benimle bir gezebilseydiniz vatanseverlik ve buğdaya âşık olan insanlari sizde tanıyabilseydiniz gururlanırdınız bu ülkeyle ve evlatlarıyla... kayıt altına alınıyor bunlar korunuyorlar [email protected] sadece bunlardan biri ... devam edecek ;))
Read more
Sahurda Dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsetmiştik <span class="emoji emoji1f609"></span> Peki ya İftarda🧐🧐🤔🤔<span class="emoji emoji2753"></span><span class="emoji emoji2753"></span> Öncelikle; ...
Media Removed
Sahurda Dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsetmiştik Peki ya İftarda🧐🧐🤔🤔 Öncelikle; 🏻İftarınızı hafif açın ve yavaş yemeye gayret edin ve hunharca pide tüketmeyin. Uzun süreli açlıktan sonra bir anda aşırı yemek tüketerek, vücudunuzdaki tüm fonksiyonların aşırı çalışması ... Sahurda Dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsetmiştik 😉
Peki ya İftarda🧐🧐🤔🤔❓❓
Öncelikle; 👉🏻İftarınızı hafif açın ve yavaş yemeye gayret edin ve hunharca pide tüketmeyin. Uzun süreli açlıktan sonra bir anda aşırı yemek tüketerek, vücudunuzdaki tüm fonksiyonların aşırı çalışması ve yorulmasına neden olmayın🤫🤫. Bu tarz yüklemeler bir anda oluşan yoğunluk ile mide ve sindirim rahatsızlıklarına yol açabilir ve kan şekerinizi aniden yükselterek kendinizi daha halsiz hissetmenize neden olabilir😪😪. Bu sebeple iftarınızı 2 öğüne bölerek tüketin. İftarınızı hurma ya da zeytinle açtıktan sonra üzerine bir bardak ılık su için. Böylece uzun süre🕑🕠🕑🕡 boş kalan midenizi yemeğe alıştırmış olursunuz. Çorba🍵🍵 ve salata 🥗🥗gibi hafif yemeklerle devam ederek ana öğüne geçmeden önce bir sürenin geçmesine izin verin☝🏻☝🏻. Böylece hem doyma sinyalini arttırmış hem de kan şekeri ve vücut fonksiyonlarını alıştırarak geçiş sağlamış olursunuz👊🏻👊🏻. Ana öğününüzde ekmek-pilav-makarna dengesine dikkat edin. Zeytinyağılar, etli /etsiz sebze ve bakliyat yemekleri, yoğurt, cacık, ayran, komposto, salatalar, çorbalar ve hafif sütlü tatlılar bu öğüne eklenebilir. Ana öğünden en az 1-2 saat sonra bir tabak karışık meyve salatası, bir kase meyveli yoğurt veya bir avuç ceviz, badem, fındık 🌰🌰gibi kuruyemişlerden veya sağlıklı bir şekilde yapılmış bir porsiyon sütlü veya meyveli tatlılardan birini tüketebilirsiniz. İftar ile sahur arasında en az 2 litre su 💧💧tüketin. Ramazan ayında sıvı ve elektrolit kaybının önüne geçilmesi için suyun yanı sıra, taze sıkılmış sebze ve meyve suları, süt🥛🥛, ayran, çorbalar ve kompostolar tüketebilirsiniz. Özellikle ramazan ayında tüketimi genel olarak azalan sebze🍅🌶🍆 ve meyveleri🍑🍐🍎🍏 beslenmeye eklemek adına tüketimi sebze ve meyve suyu içerek karşılamaya çalışın. Yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalar gün boyu su tüketemediğiniz için de yüksek tansiyon ve ödem gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir❌❌. İftar sonrası hamur tatlıları, Turşu, salamura, tuzlanmış kuruyemişler, pastırma ve sucuk gibi ürünlerden kaçının👊🏻👊🏻.
.
.
.

#ramazan #ramadan #pide #hurma #paylaşma #sevgi #hoşgörü #mutluluk #öğün #food
Read more
Bugün Haberturk gazetesinde <span class="emoji emoji270c"></span>🏼 #Repost @gunesaksus with @get_repost ・・・ 'Antibiyotik çağı ...
Media Removed
Bugün Haberturk gazetesinde 🏼 #Repost @gunesaksus with @get_repost ・・・ 'Antibiyotik çağı bitti probiyotik çağı başlıyor' Bu başlık çok hoşuma gitti. Antibiyotikler azalsın, probiyotikler artsın! SON dönemde hastalıkların, salgınların artması, uzun süren grip, soğuk algınlığı, ... Bugün Haberturk gazetesinde ✌🏼 #Repost @gunesaksus with @get_repost
・・・
'Antibiyotik çağı bitti probiyotik çağı başlıyor' Bu başlık çok hoşuma gitti. Antibiyotikler azalsın, probiyotikler artsın! SON dönemde hastalıkların, salgınların artması, uzun süren grip, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar bizi kış boyunca uğraştırıyor. Virüslerin daha dirençli hale gelmesiyle hastalıklar daha da uzun sürmeye başladı. Uzayınca da insanlar hızlıca toparlamak için uygun olmasa bile antibiyotik kullanmaya, bazı doktorlar da daha sık antibiyotik yazmaya başladılar. Bu da en önemli organlarımızdan olan bağırsakların düzenini fena halde bozdu. Bu konuda artık çok fazla çalışma yapılıyor. Televizyonda kamu spotu görüyorsunuz, eczaneden gidip kafanıza göre antibiyotik alamıyorsunuz. Doktorlar da bu konuda daha dikkatliler. Umarım herkes aynı hassasiyeti gösterir. Ama sadece antibiyotik kullanmamak da yeterli değil, artık hastalıklara karşı korunmak, güçlü bir bağışıklık sistemi için probiyotik hayatımızda olmalı ve artmalı... devamı için storyde link var 👆🏻👆🏻👆🏻 #evdeyoğurt #evyogurdu #gunesinmutfagi #diyetisyen #gunesaksus #habertürk #probiyotik #gazete
Read more
Loading...
İncirlerimiz toplanmaya ve kurutulmaya devam ediyor <span class="emoji emoji1f469"></span>‍<span class="emoji emoji1f33e"></span><span class="emoji emoji1f468"></span>‍<span class="emoji emoji1f33e"></span> Sizler için en güzel <span class="emoji emoji1f338"></span>en ballı incirlerimizi ...
Media Removed
İncirlerimiz toplanmaya ve kurutulmaya devam ediyor Sizler için en güzel en ballı incirlerimizi seçiyor ve paketliyoruz Bu hafta başladık gönderimlere ama tabii şu an incirimiz yeni kurumaya başladığı için kısıtlı. Ondan dolayı incirlerimiz hazır oldukça çıkışlarımızı ... İncirlerimiz toplanmaya ve kurutulmaya devam ediyor 👩‍🌾👨‍🌾 Sizler için en güzel 🌸en ballı incirlerimizi seçiyor ve paketliyoruz 🎁 Bu hafta başladık gönderimlere ama tabii şu an incirimiz yeni kurumaya başladığı için kısıtlı. Ondan dolayı incirlerimiz hazır oldukça çıkışlarımızı yapıyoruz 🚚🚚 Uzun süredir bekleyen çok müşterimiz var 🙂Sabırlarından ve anlayışlarından dolayı çook teşekkür ediyorum ☺️💖💖
Read more
 #Repost Teşekkürler @edebiyatajandasi ••• Uyurgezer Bir Gölge, keşfedilmeye açık, yeni, ...
Media Removed
#Repost Teşekkürler @edebiyatajandasi ••• Uyurgezer Bir Gölge, keşfedilmeye açık, yeni, yenilikçi ve uçsuz bucaksız on dokuz öyküden oluşan bir eser. Ben öyküleri; hayattan alınan ufak zevklere, minik şımarıklıklara, tok tutsun diye yenilen bir sunum ekmeğe, uykusuz gecenin ... #Repost Teşekkürler @edebiyatajandasi
•••
Uyurgezer Bir Gölge, keşfedilmeye açık, yeni, yenilikçi ve uçsuz bucaksız on dokuz öyküden oluşan bir eser. Ben öyküleri; hayattan alınan ufak zevklere, minik şımarıklıklara, tok tutsun diye yenilen bir sunum ekmeğe, uykusuz gecenin sonunda gözleri dinlendiren beş dakikalara, kaşınmanın ardından alınan rahatlama hazzına, uzun mesai sonunda çözülen kravata, masajla kırılan kemiklere, gevşeyen kaslara benzetiyorum. Yaşamın sonu gelmez ihtiyaçları gibi öykülerinde sonu gelmez, okurken girdiğiniz dünyada koyulan son noktayla birlikte size gezme fırsatı verir ki kim istemez dünyayı gezmeyi.. @serkanturk61 öyküleriyle bana tamda bu duyguları yaşattı, farklı evrenlerde farklı dünyaları gezme fırsatı verdi, bir çoğunda ömrümce bir çoğunda ömürlerce dolaştım.. "Lunapark" öyküsü ile bir dolapta yaşadım, "Sabah Yürüyüşü" ile hüzünlendim, "Parmaklar" ile irkildim, kendime gelmek için bir daha okudum.. yazarın dünyalar yaratmaya devam etmesini ve yazın sanatındaki başarılarının kat ve kat artmasını diliyorum..
•••
"..Öyküler, bir ile iki arasına koyulan ufak bir nokta ile açılan sonsuz olasılıklar gibidir.. edebiyatajandasi
•••
#öykü #edebiyat #şiir #etkinlik #kitaplar #yitikülkeyayınları
Read more
19. evlilik yıldönümümüzü 4 yıl önceki gibi yine @ngsapanca NG Sapanca Oteli tatilimizle kutluyoruz. ...
Media Removed
19. evlilik yıldönümümüzü 4 yıl önceki gibi yine @ngsapanca NG Sapanca Oteli tatilimizle kutluyoruz. Bu tatile çok ihtiyacım vardı. Doğanın içinde muhteşem bir yer. Çocukların ne kadar sevdiğini anlatamam. @ngsapanca Forest bathing’in Türkiye’deki öncüsü oldu. "Orman Banyosu" ... 19. evlilik yıldönümümüzü 4 yıl önceki gibi yine @ngsapanca NG Sapanca Oteli tatilimizle kutluyoruz. Bu tatile çok ihtiyacım vardı. Doğanın içinde muhteşem bir yer. Çocukların ne kadar sevdiğini anlatamam. @ngsapanca Forest bathing’in Türkiye’deki öncüsü oldu. "Orman Banyosu" Yaptınız mı?
Bir yaprağın sesini duyabilir misiniz?
Bir ağaca uzun uzun dokunmanın hazzına en son ne zaman eriştiniz?
Ormanda bir patika, insanı daha sağlıklı bir hayata götürebilir mi dersiniz?
ormanın ruhsal olduğu kadar bedensel sağlığınıza da faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor musunuz?
Japonya’da iş stresi nedeniyle intihar vakalarının artmasıyla Japon Sağlık Bakanlığı 80’li yıllarda bilimsel araştırmalar başlattı. Bu araştırmalarda ağaçların salgıladığı “fitonsit” isimli maddenin insan sağlığına olan olumlu etkisi kanıtlandı ve ilk kez 1982’de Shinrin-Yoku (Orman Terapisi) kavramı gündeme geldi. Uzun yıllar devam eden araştırmaların sonucunda Japon Sağlık Bakanlığı Shinrin-Yoku’nun tıp literature içinde değerlendirilmesini sağladı.
Orman Terapisi’nin içeriğinde “Eğitimli rehber eşliğinde tüm duyular açık olarak doğada sessizce yürümek, sesleri, kokuları, renkleri hissetmek, kısaca doğayı içine çekmek” bulunuyor.
"Orman Terapisi"nin Faydaları
Japonya’nın dışında Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir sağlık yöntemi haline gelen Orman Terapisi;
-Bağışıklık sistemindeki faydalı hücreleri güçlendirir,
-Tansiyonu düşürür,
-Stresi azaltır,
-Kan şekerini düşürür,
-Çocuklar da dahil olmak üzere odaklanmayı artırır,
-Enerji seviyesini yükseltir,
-Uykusuzluğa iyi gelir.
Her biri kayıt altında binlerce ağacın bulunduğu ormanın içinde yer alan NG Sapanca’nın yemyeşil huzur dolu doğasında eğitimli terapist eşliğinde, Orman Terapisi’ni deneyimleyebilir, doğanın iyileştirici gücünü hissedebilirsiniz. Hikayelerde ormanın iyileştirici dinginliğini paylaştım. 4 gün buradayız ve bize çok iyi gelecek 💜 #ngsapanca #sapanca #evlilikyildönümü #weddinganniversary #ormanterapisi #forestbathing #forest #forestbathing🌲🌲🌲 #foresttherapy
Read more
Merhaba! 🕊 Vişne Bahçesi 'ni bugün içinde bitirdim. Kitaba çok büyük bir beklentiyle başlamıştım. ...
Media Removed
Merhaba! 🕊 Vişne Bahçesi 'ni bugün içinde bitirdim. Kitaba çok büyük bir beklentiyle başlamıştım. (Kapağın bunda etkisi büyük...) Sebebi bu yüzden midir bilemiyorum fakat okuduğum klasik seçmeleri beğeni sırasına koyacak okursak son sırada yerini alırdı. Kitapta eskiden varlıklı ... Merhaba! 🕊
Vişne Bahçesi 'ni bugün içinde bitirdim.
Kitaba çok büyük bir beklentiyle başlamıştım. (Kapağın bunda etkisi büyük...) Sebebi bu yüzden midir bilemiyorum fakat okuduğum klasik seçmeleri beğeni sırasına koyacak okursak son sırada yerini alırdı.
Kitapta eskiden varlıklı olan bir ailenin zaman içinde ekonomik problemleri sebebiyle ellerinde kalan son mal varlıkları olan Vişne Bahçesini satışa çıkarmak zorunda kalışlarını okuyoruz. Satıp satmamak arasında çok büyük tereddütleri olmasına karşılık ellerinden başka birşeyin gelmediğini görerek çaresizce hayatlarına devam etmelerini gerektiğini fark etmeleri çok uzun zamanlarını almıyor.
Tabi bizde bu kararsızlık arasında kitaptaki birçok renkli karakterin hayatlarını okuyoruz.
Kitap çok çabuk okunuyordu. Ve dili akıcı ve anlaşılırdı. ( Sanırım burada en büyük etken çevirmendi. )
Bu kadar uzun zamandır elimde olması benden kaynaklanan bir sorundu. Eminim birçoğunuz ilk oturuşta bitirebilir.
Bu okuduğum ilk tiyatro metniydi. Kitabı beğenmesem bile bu okuyacağım son tiyatro metni olmayacak. Bu yüzden sizden öneri bekliyor olacağım. 👇🏻
Herkese iyi akşamlar! 🥀
Read more
Dört yaşına girdiğinden beri sürekli bi ergen gelgiti yaşıyo bu arkadaş. Önce bizden bıkıyo, üç ...
Media Removed
Dört yaşına girdiğinden beri sürekli bi ergen gelgiti yaşıyo bu arkadaş. Önce bizden bıkıyo, üç saniye sonra bi bakıyoruz bacaklarımıza dolanmış “annemmmm babammmmm siz benim annem babamsınız sizi çok seviyorummm” diyo Bi tarafı çok asi, bi tarafı da aşırı yufka yürekli bu kaşık suratlı ... Dört yaşına girdiğinden beri sürekli bi ergen gelgiti yaşıyo bu arkadaş. Önce bizden bıkıyo, üç saniye sonra bi bakıyoruz bacaklarımıza dolanmış “annemmmm babammmmm siz benim annem babamsınız sizi çok seviyorummm” diyo😂
Bi tarafı çok asi, bi tarafı da aşırı yufka yürekli bu kaşık suratlı ergenin.
Geçen gün ne olduğunu hatırlayamadığım ama çok saçma bişi olduğundan emin olduğum bi konuda babasıyla ters düştü. Bizim evde Erman kötü polisi oynuyo zaman zaman. Ela’nın sınırlarını bilmesi ve asla kötüye kullanmasak bile aşamayacağı bir otoritenin varlığını hissetmesi gerektiği durumlarda hop babayı kullanıyoruz😂(Erman da sanırsın bana ferman yazıyo🤣). Neyse konuyu hatırlamıyorum ama bu ağlamaya başladı. Erman asla indirmiyo tabii yelkenleri (ben o sırada resmen can çekişiyorum evladım ağlıyo diye, ama renk vermiyoruz). Konuştular uzun uzun, birbirlerine sözler verdiler falan. Helalleştiller yani bi çeşit😂Ama Ela hala ağlıyo. Dedim ki “sorunu çözdünüz babanla, bir daha olmayacağına dair anlaşma da yaptınız aranızda, e niye ağlamaya devam ediyosun? (tanrı aşkına sus çocuk, beynim eridi diyemiyosun tabii).
“Ağlamak istemiyorum ama kendimi durduramıyorum anne. Üzgünlüğüm mutlu olmama sahip çünkü!” dedi.
Yani o kadar üzgünmüş ki ayçöreğim, mutlu olmasının bile önüne geçiyomuş üzgünlüğü😭
Bu cümleyi bastırıp çerçeveletiyim diyorum, ne dersiniz😍👌🏼
“Hiçbir üzüntün mutlu olmana sahip olamasın”, Ela Manyaslı
Read more
<span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f44f"></span><span class="emoji emoji1f449"></span> @turkanin_mutfagiii - Hayırlı akşamlar dilerim arkadaşlar uzun zamandır size dondurma ...
Media Removed
@turkanin_mutfagiii - Hayırlı akşamlar dilerim arkadaşlar uzun zamandır size dondurma tarifi hep vermek istiyordum fakat bir türlü nasip olmadı şimdi tam zamanı maraş usulü diyelim buna gerçekten evde yapmak çok kolay benim için ama sizi bilemem detaylı tarifi en kısa sürede eklerim ... 👏👏👏👉 @turkanin_mutfagiii - Hayırlı akşamlar dilerim arkadaşlar uzun zamandır size dondurma tarifi hep vermek istiyordum fakat bir türlü nasip olmadı şimdi tam zamanı maraş usulü diyelim buna gerçekten evde yapmak çok kolay benim için ama sizi bilemem detaylı tarifi en kısa sürede eklerim inşallah SEVGİLER SELAMLAR 😍🌹☘️
MARAŞ USULÜ DONDURMA
TARİF VE MALZEMELER
1 litre süt
1 çay bardağı toz şeker
2 paket süt kreması
1 tatlı kaşığı toz sahlep aktarlarda bulunur
2 paket vanilya
yapılışı
süt şeker sahlep süt kreması vanilya hep birlikte iyice çırpılır ocağa alıp devamlı karıştırarak kaynama noktasına getirilir bu şekilde on dk daha harlı ateşte devam edilir daha sonra kısık ateşte yaklaşık bir saat kadar kaynatılır ve başından ayrılmadan devam edilir kıvamı koyu olacak sütun rengi sarımsı olduğu zaman zaten kıvamı belli olur ocaktan alınır ılıdıktan sonra buzdolabında soğuması için bekletilir sonra dolaptan çıkarıp tam on dk kadar çırpılır bu sefer derin dondurucuya koyulur en az iki saat bekletilir tekrar çıkarıp beş altı dk kadar çırpılır yine derin dondurucya koyulur bu işlemi altı defa saat başı tekrarlanır ondan sonra uygun bir kaba koyulur 6.7 saat kadar derin dondurucuda muhafaza edilir ve afiyetle tüketebileceğiniz yapanlar için kolay gelsin 👍
#dondurma #maraşdondurması #keşfet #dondurmakeyfi #tatlısaati #tatlıtarifleri #likeforlike #likelikelike #delicous #sweet #yummy #cakepops #howtocakeit #hafiftatlı #instasweet #instafood #instagood #instagram - #regrann
Read more
 #muptelaokurlari | @nevininkitapligi <span class="emoji emoji1f495"></span> • #senbenimkaderimsin ______________________________ Her ...
Media Removed
#muptelaokurlari | @nevininkitapligi • #senbenimkaderimsin ______________________________ Her bekar kızımıza Selçuk gibi bir erkek dileyerek başlamak istiyorum yorumuma. Tabi ki çok severek okuduğum bir kitap oldu Sen Benim Kaderimsin. Sevgili Ayşegül Hanımın kalemi ... #muptelaokurlari | @nevininkitapligi 💕

#senbenimkaderimsin
______________________________
Her bekar kızımıza Selçuk gibi bir erkek dileyerek başlamak istiyorum yorumuma. Tabi ki çok severek okuduğum bir kitap oldu Sen Benim Kaderimsin. Sevgili Ayşegül Hanımın kalemi yine harikaydı ve beni yine mest etti. Selçuk ve Zeynep’in atışmalarını ve aşklarını kah gülerek kah hüzünlenerek okudum ama bir şeyden eminim; Selçuk benim favori erkek karakterlerim arasında yerini aldı. Kitap küçüklüklerinden beri birlikte büyüyen Selçuk ve Zeynep’in her zamanki gibi birbirleriyle zıtlaşmaları üzerine başlıyor. Sonrasında Selçuk’un Zeynep’in farkına varması fakat bu ilgisinin en yakın arkadaşlarını kaybetmeye değip değmeyeceği üzerine iç hesaplaşmaları ile devam ediyor. Fakat kalp söz dinlemiyor, Selçuk ve Zeynep kendilerini gizli bir aşkın içinde buluyor. Bu aşkın sonu mutlu mu bitiyor bunu okuyarak öğrenmeniz lazım, söylemem…

Zeynep karakterini kitabın birkaç yerinde ciddi ciddi elime verseler döverdim. Doğallığını ve saf sevgisini çok sevsem de inatçılığı ve bencilliğiyle beni çileden çıkardı. Neyse Selçuk onun dikenlerini törpüledi de bi ohh dedim.

Selçuk!! Resmen kitap boyunca gözümden kalpçikler çıkarak okudum onu. Yazar o kadar güzel oturtmuştu ki karakterini bayıldım. Her hareketi her tepkisi yerli yerindeydi. Hiç acaba şöyle yapsaydı ya da şöyle davransaydı dediğim bir hareketi olmadı.

Kitap saf aşkın fedakarlıklarını ve aşkın gücünü anlatıyor kısaca. Ben çok çok severek okudum. Umarım siz de severek okursunuz.
______________________________
“İnatçı, hırçın ve dikbaşlıydı Zeynep. Selçuk, onu ilk gördüğünde, o daha ufacık bir bebekti. Minik elleriyle parmağını sıkı sıkı tutan ve ona gülümseyen bu bebeği, ilk görüşte sevdi. Onlar didişe didişe büyüdüler, birlikte oynadılar ve sonunda kalplerinde büyüyen sevgiye karşı koyamadılar.

Selçuk, "Kirpi" lakabı taktığı kıza aşık olduğunu anladığında, uzun ve yorucu bir yolun onu beklediğini biliyordu. Bu inatçı Kirpi'yi ilk gördüğü andan beri seviyordu ve ondan asla vazgeçmeyecekti.” #senbenimkaderimsin #ayşegülçiçekoğlu #aysegulcicekoglu #müptelayayınları #muptelayayinlari
Read more
Sus scrofa Yaban Domuzu<span class="emoji emoji1f417"></span> Nedense ultra antipatik bakılan yabani bir hayvandır. Omnivor yani ...
Media Removed
Sus scrofa Yaban Domuzu Nedense ultra antipatik bakılan yabani bir hayvandır. Omnivor yani hem bitkisel hem hayvansal besin tüketebilirler. Ülkemizin hemen hemen her yerinde görülebilirler. Yazının başlarında Beytullah goş desem siz de içten içe o enstantanelere gülümsersiniz. Ortalama ... Sus scrofa
Yaban Domuzu🐗

Nedense ultra antipatik bakılan yabani bir hayvandır. Omnivor yani hem bitkisel hem hayvansal besin tüketebilirler. Ülkemizin hemen hemen her yerinde görülebilirler. Yazının başlarında Beytullah goş desem siz de içten içe o enstantanelere gülümsersiniz.

Ortalama 150cm uzunluğa sahip bu sıcağı sevmeyen arkadaşlar 350kg ağırlığa kadar çıkabiliyor. İri bir gövdeye ve kuvvetli bacaklara sahip Yabani Domuzlar, uzun ve büyük başları ile güçlü bir görünüşe sahiptirler. Çok atiklerdir fakat kıvrak değillerdir. Morfolojiye devam edecek olursak siyah,gri sert ve uzun kıllarla kaplı vücutları vardır. Ayaklarında dört parmak vardır fakat ikisiyle toprağa basarlar. (Topraktaki izi keçi izine benzer) Kalan iki parmak domuzların sevdiği bataklıklarda, batmamaları için kullanılır. Çokça espirisi yapılan Domdom Kurşunu muhabbeti de derilerinin altında kalın bir yağ tabakasının olmasından kaynaklı Yaban Domuzu avında avcıların özel olarak yivsiz tüfeklerde kullandığı Domuz Mermisidir.

Yetişkin sürüler hemcinslerden oluşur. Savunma mekanizmaları olarak köpek dişleri ve dört azı dişi çok gelişmiştir. Kıkırdak destekli olan burunları hem çok hareketlidir hem de effffsane bir koku alma kabiliyetine sahiptir.
Bu arkadaşlar çiftçilerin korkulu rüyası hatta bir çoğu için nefret sembolüdür. Aslında ekosisteme katkıları oldukça fazladır. Fakat korumasız ekili alanlarda, ekinlere fazlasıyla zarar verdiğini kabul etmeliyiz.
Kamp yapan dostlarım,Yaban Domuzlarının akşam gezmeleri sırasında kendilerini tanıma fırsatını elde edebilir. Gündüzleri de sevdikleri mekanlarda uyukluyor olabilirler. Kamp lokasyonu, hiking ve trekking rotası iyi seçilmelidir. Ondan sonra “ Beytullah gaç, la goş la gaç” replikleri ile hafızamıza kazınan videoların kahramanı olabilirsiniz.
Yaban’a yabancı kalmayın🤚🏼 #susscrofa #yabandomuzu #wildlife #turkey #yabanhayatı #yaban
Read more
‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ <span class="emoji emoji2615"></span>️ ‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız ...
Media Removed
‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ ️ ‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız yanmadan neden yazacak bir şeyimiz olmuyor? Kelimeler dünyanın en tımarhanelik icadı..’ #fulsentürker 🖋 • Garson ve Mutlu 🍽 Çok uzun zaman önce listemde olan bu kitap ile tanışma hikayem ... ‘Bir kahve, bir de kaçış planı lütfen!’ ☕️
‘Bugün nice zaman sonra ilk kez yazmak istiyorum. Canımız yanmadan neden yazacak bir şeyimiz olmuyor? Kelimeler dünyanın en tımarhanelik icadı..’
#fulsentürker 🖋 •
Garson ve Mutlu 🍽
Çok uzun zaman önce listemde olan bu kitap ile tanışma hikayem biraz farklı. Ben bu kitabı zamanında garson olan birini anlamak için alıp okumak istemiştim. Sonra onu tanıdım, hayallerimdeki kişi olmadığını çok net anladım ve ondan geriye kalan ise sadece bu kitap oldu. Onu da şimdi okumak nasipmiş. Aslında tam da doğru zamanda okuduğumu düşünüyorum. Belki o zamanlar okusam farklı bir konuya odaklanacaktım ama şu an tam da hayatımın ne yöne gideceğini düşünürken ben yol gösterici oldu. Kitabın yazarı ve başkahramanımız Fulsen, çok başarılı oldukça mevki sahibi olan işlerde çalışmış bir kadın ama uzun süre işsiz kalınca müşterisi olduğu kafenin iş ilanını görünce bir an da kendini içerde buluyor ve bir bakıyor ki garson olmuş. Aslında yapmadığı iş değil. Üniversite yıllarında okurken bir yandan da yaptığı iş garsonluk ama mezun olupta tam da düşlediği gibi bir bankada işe girince her şeyi geride bırakmış. Fulsen bizi zaman zaman eski günlerine götürüyor ve yaşadıklarını samimi bir dille anlatıyor. İlk günler geçici bir dönem olduğunu ve iş aramaya devam ettiğini söylüyor herkese ama durum öyle olmuyor. Fulsen gerçek anlamda mutlu. Kitabımızın adı buradan geliyor. Garson ve mutlu. İşini severek yapıyor, Dodo’ya çok bağlanıyor ve iş arkadaşlarını çok seviyor. Bir aile gibi oluyorlar gerçekten de. Ve ayağına ne kadar iyi teklifler de gelse hayır diyor, ben mutluyum ve sonra da yazıyor. Bu kitabı da bizlerle buluşturuyor. Okurken insanın sevdiği mesleği yapmasının ne kadar önemli olduğunu, sevmediği bir işte ne kadar para getirirse getirsin mutsuz olduğunu anlatıyor açıkça. Bende bu yollardan geçmiş biri olarak bunu savunuyorum. Belki rastgele bir işe girip mutlu olmak, yıllarca okuyupta bir yere gelememekten daha iyidir değil mi? 💁🏻‍♀️ Ben çok severek okudum, zaten Dizüstü Edebiyatının yeri ben de ayrıdır. Okumayı düşünüyorsanız tavsiyemdir 🧡 #kitapyorumu #garsonvemutlu #kitapkurdu #kitapgezegeni #roman #dizüstüedebiyat #kahve #book
Read more
Selam herkese <span class="emoji emoji1f64b"></span>🏻Ramazan döneminde oruç tutuyorsan senin için birkaç önerim var <span class="emoji emoji1f64c"></span>🏻 <span class="emoji emoji1f449"></span>🏻Uzun süren ...
Media Removed
Selam herkese 🏻Ramazan döneminde oruç tutuyorsan senin için birkaç önerim var 🏻 🏻Uzun süren açlıklar sonrasında yemeklerini sindirim problemleri yaşamamak için yavaş yavaş yemelisin 🏻 Tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısın, bu özellikle susatacağı için önemli!, ... Selam herkese 🙋🏻Ramazan döneminde oruç tutuyorsan senin için birkaç önerim var 🙌🏻 👉🏻Uzun süren açlıklar sonrasında yemeklerini sindirim problemleri yaşamamak için yavaş yavaş yemelisin
👉🏻 Tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısın, bu özellikle susatacağı için önemli!, baharatlar mide sorunu da yaratabilir
👉🏻 Mutlaka sahura kalkın ve dengeli bir öğün yapmaya çalışın, ekmek, peynir, yumurta, süt gibi bir kahvaltı yapabilirsin👉🏻 zeytin yerine ceviz badem tercih edebilir, peynirlerden az tuzlu peynirleri, ekmeklerden de tahıllı ekmekleri tercih edebilirsin, börek gibi yağlı ve ağır yiyecekler tercih etmemelisin. Uzun süren açlıklarla başa çıkabilmeniz için sahur önemli 👈🏻
👉🏻 Yeterli su tüketimini sağlayabilmek için az az sık sık yatana kadar ve sahura kalktığında su içmelisin
👉🏻 Posa tüketimin için yemeklerde sebze tüketmeyi ihmal etmemelisin
👉🏻 Ana yemek olarak da mutlaka protein içeren et, tavuk, balık, kurubaklagil tüketmeye özen göstermelisin 🙋🏻 İlerleyen günlerde örnek menülerde paylaşırım;) 👉🏻Bi diğer pylaşmak isterdiğim şey ise beslenmeyle ilgili değil saygıyla alakalı👉🏻tutanlar tutmayanlara, tutmayanlarda tutanlara saygı göstermeli🙌🏻 Bu herkesin kendi tercihi unutmamalı😉 Bu dönem boyunca buradan paylaşım yapmaya ve bilgi vermeye devam edeceğim, yemek fotoğrafları ve yemekler her yerde var, bunun tutanlara karşı bir saygısızlık olarak algılanmasını istemem☺️ görüşmek üzere 👋🏻
.
.
#ramazan #ramadan #onlinediet #kahvalti #diyet #diyetteyiz #kilover #weightloss
Read more
Bayılırdı o selfielere. Bana da paso kızardı "Kanka neden seninle düzgün bi fotomuz yok ya!" Sevmezdim, ...
Media Removed
Bayılırdı o selfielere. Bana da paso kızardı "Kanka neden seninle düzgün bi fotomuz yok ya!" Sevmezdim, bilirdi. Nasılsa yapışık ikiziz, istesem hemen çekerdik ki bişeyler... Ha bir de yaz aşkıydık biz, kışın 3 gün görüşür yazın 300 gün yer içerdik falan. Bu mevsim bize yapılmıştı, Ege ... Bayılırdı o selfielere. Bana da paso kızardı "Kanka neden seninle düzgün bi fotomuz yok ya!" Sevmezdim, bilirdi. Nasılsa yapışık ikiziz, istesem hemen çekerdik ki bişeyler... Ha bir de yaz aşkıydık biz, kışın 3 gün görüşür yazın 300 gün yer içerdik falan. Bu mevsim bize yapılmıştı, Ege bizim için vardı. Kış'ı sinir ve gözyaşı içinde tamamlar, yazı iple çekerdik. Bu mevsimler bizimdi yani... Hayallerimizindi. Bilemedim, bundan sonra kışa hep şükredecek, sevdiğimiz mevsimlere kırgın kalacakmışım. Gidişin, birlikte geçirdiğimiz en uzun kışı, en kısa yazı bıraktı avuçlarıma. Yarım kaldık. Birlikte çıkacaktık o lanet yola, devam edecektik hayallere kaldığı yerden. Kader mi, alın yazısı mıdır nedir? Ben gelmedim, sen de kalmadın.
Gittin... Gittiniz...
İsyan etmiyorum ama inanmak hala güç. Ne büyük parça kopardın hayatımdan! Her yerde, her şeyde mi sen olursun be kardeşim! İlk ve son vurgununu yaptın. Savunmasızken, aniden, beklenmedik, yakışmayacak.
O boşluk nasıl dolacak?
Read more
 #Repost @katreotel #katreotel #görmenlazım #katredebuluşuyoruz Ilginize çok teşekkürler<span class="emoji emoji1f60d"></span> ...
Media Removed
#Repost @katreotel #katreotel #görmenlazım #katredebuluşuyoruz Ilginize çok teşekkürler heyecan artarak devam ediyor. Son 3 gün! #Repost @katreotel ・・・ Günaydın ️ herkese mutlu cumalar. Bu kış çok uzun sürdü. Uzun bir yaz olsun #dahaçokyaz istiyoruz. Şimdi sizden birine 2 ... #Repost @katreotel #katreotel #görmenlazım #katredebuluşuyoruz
Ilginize çok teşekkürler😍 heyecan artarak devam ediyor. Son 3 gün! #Repost @katreotel
・・・
Günaydın ☺️ herkese mutlu cumalar. Bu kış çok uzun sürdü. Uzun bir yaz olsun #dahaçokyaz istiyoruz. Şimdi sizden birine 2 gece 3 gün tatil hediye edeceğim 😍😀😉 (bir Arkadaşı, sevgilisi, eşi vs istediği biri ile [ulaşım hariç] ) Kazanmak için yapmanız gerekenler; -Profilimi takip etmek, -Bu fotoğrafı #katreotel #görmenlazım ve #katredebuluşuyoruz etiketleri ile sayfanızda paylaşmak. Son katılım 15 Mayıs Cuma günü gece 12'ye kadar. 15 Haziran'a kadar istediniz bir gün gelebilirsiniz. [ fotoğraflarınızı görebilmemiz için hesaplarınızın da açık olması gerekiyor ]Kazananı çok bekletmeden kura çekerek belirleyeceğim. Bol şanslar #alaçatısokakları #alaçatı #portalaçatı #çeşme #portmarima #instatravel #instatraveling
Read more
 #canlar #bilgilendirme . . Sezaryen oldunuz... Arkadaşınız da oldu... Ama sezaryen sonrası ...
Media Removed
#canlar #bilgilendirme . . Sezaryen oldunuz... Arkadaşınız da oldu... Ama sezaryen sonrası dikiş yerleriniz birbirinden çok farklı değil mi??? . . Tabiiki kullanılan sütür, atılan dikiş türü ve atan kişinin tecrübesi çok önemli... Ama önemli olan esas şey sizin vücunuzun ... #canlar
#bilgilendirme .
.
Sezaryen oldunuz...
Arkadaşınız da oldu...
Ama sezaryen sonrası dikiş yerleriniz birbirinden çok farklı değil mi???
.
.
💜
Tabiiki kullanılan sütür, atılan dikiş türü ve atan kişinin tecrübesi çok önemli...
Ama önemli olan esas şey sizin vücunuzun tepkisi...
💜
İlk vakayı görüyorsunuz... kelloid oluşmuş... Bazen yara iyileşmesi sürecindeki bir bozukluk nedeniyle aşırı hücre üretimi sonucunda anormal nedbe dokusu oluşur.
Bu da yarada gördüğünüz gibi iz oluşumuyla sonuçlanır.
💜💜
Normalde yara iyileşme süreci dolduğunda doku onarımı durmalıdır. Ama keloidlerde doku onarımı, bağ dokusunun aşırı miktarda yapılması yüzünden, abartılı şekilde devam eder ve iz bırakan, kötü görüntülü, kabarık, şişkin bir nedbe dokusu oluşur. Buna keloid denmektedir.
Keloid cerrahi girişim sonrasında veya yarada iltihap olması, yabancı cisim, yanık gibi durumlarda, cildin gergin olduğu bölgelerde ve bazı ailelerde daha sık görülebilmektedir. 💜💜
Diğer 2 fotoğraf sizin vücudunuzun tepkisine bağlıdır...
Görüyorsunuz birinde hiç iz yok, diğerinde çok az kalmış...
💜💜
Normalde zamanla bikini bölgesinde hiç iz kalmaz ya da çok minimal hissedilir...
Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsunuz bir plastik cerrahiye başvurabilirsiniz...
(Ama unutmayın bu yara izinin azalması için uzun süreli kullanımını istediğimiz kremler var bunu mutlaka doktorunuza sorun)
#sezaryen #sezaryenizi #kelloid #yara #insizyon #drgokcenerdogan #drgökçenerdoğan #kızlıkzarı #genitalestetik #kizlikzari
Read more
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erodoğan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu topladı. ...
Media Removed
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erodoğan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu topladı. • Beştepe'de yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: • Toplantıda, hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığı ... Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erodoğan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu topladı. • Beştepe'de yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: • Toplantıda, hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir. Bu çerçevede; Ülkemiz ekonomisinin en önemli çıpalarından olan mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir. • Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir. Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir. Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bunun için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanmaya devam edecektir. • Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır. Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir. Türkiye, büyüme odaklı ekonomi politikaları sayesinde bugünkü seviyesine gelmiştir. Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de yine büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir. • Büyüme politikalarımızın odağında, kamunun yönlendiriciliği, desteğiyle ve teşvikiyle özel sektör bulunmayı sürdürecektir. Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır. Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkânı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir. Bir süredir mevduattaki artış, kredilerdeki artış oranının üzerinde seyretmektedir. Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır. • Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir. Mevcut döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.
Read more
 #DestekYayınları <span class="emoji emoji1f4da"></span> . #BilinmeyenBirKadınınMektubu BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU, Stefan ...
Media Removed
#DestekYayınları . #BilinmeyenBirKadınınMektubu BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU, Stefan Zweig’ın, okuyanı hayrette bırakacak kadar tutku dolu, tek taraflı bir aşkı anlattığı kısa romanıdır. İçindeki tasvirler ve psikolojik çözümlemeler, okuyanı derinden etkilemekle ... #DestekYayınları 📚 .

#BilinmeyenBirKadınınMektubu

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU, Stefan Zweig’ın, okuyanı hayrette bırakacak kadar tutku dolu, tek taraflı bir aşkı anlattığı kısa romanıdır. İçindeki tasvirler ve psikolojik çözümlemeler, okuyanı derinden etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda aşkın bu yüzünü sorgulamamıza da yol açmaktadır.

Hikâye, tek taraflı yaşanan bir tutkuyu, birinin hayatı boyunca –önce çocukken, seneler sonra genç kız olduğunda, daha sonra da olgun bir kadınken– aynı adama duyduğu aşkı ve o adam tarafından bu sürecin hiçbir aşamasında bir türlü hatırlanmamasını konu alır.

Okuduktan sonra, bir süre kendinize gelemeyeceksiniz. .
.

#Dönüşüm . .

Kafka, okurun, Gregor’un yeni vücut ve durumunu, tıpkı Gregor’un kendisi gibi aynı bulanık odaktan görmesini istiyordu. İşte tam da bu yüzden Gregor’un resimlenmesine engel oldu ve yayıncısına bir mektup yazarak şart koştu: “Kitabın kapağına böcek çizilmeyecek, hatta uzaktan görüntüsü bile çizilmeyecek.” Franz Kafka’nın 1915 yılında basılan uzun öyküsü DÖNÜŞÜM alegorik anlatımıyla, sadeliğindeki gücüyle öne çıkan yapıtlardan biridir.

Bir sabah işe gitmek için uyandığında kendini yatağında böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın yaşam içinde özgür olmakla, özgür olduğunu sanmak ikilemi arasındaki sorgulayışıyla sürüp giden bir öyküdür.

Franz Kafka’nın yozlaşmış burjuva ilişkilerini, kapitalizmin insan hayatını işgal edişini, insanlığın demir parmaklıklarını ve bireyin onu kısırlaştıran korkularını, böceğe dönüşen Samsa’nın evinin içinden, odasından, hatta yatağının altından izleyerek yaptığı dâhiyane gözlem ve analiz gücüyle kaleme aldığı DÖNÜŞÜM dünya edebiyatının üzerinde çok düşünülen, çok konuşulan yapıtlarından biri olmaya devam ediyor.

#StefanZweig
#Kafka . .

#DestekMedyaGrubu #DestekYayınları #DestekDükkan
destekdukkan.com üzerinden %40 indirimli temin edebilirsiniz...
Read more
<span class="emoji emoji1f499"></span><span class="emoji emoji1f49a"></span> Merhabalar, Sabah ufak bir aksilik yaşamış olsam da günüm yine güzel geçmeye devam ediyor. 13 ...
Media Removed
Merhabalar, Sabah ufak bir aksilik yaşamış olsam da günüm yine güzel geçmeye devam ediyor. 13 yıl önce tam da bugün hayatlarımızı birleştirdik, İyi ve kötü günde hep yanyana el eleyiz diye yemin ettik.. Hayat çok hızlı akıp gidiyor heyecan, mutluluk, sevgi, aşk, bazen hüzün dolu ... 💙💚
Merhabalar,
Sabah ufak bir aksilik yaşamış olsam da günüm yine güzel geçmeye devam ediyor.
13 yıl önce tam da bugün hayatlarımızı birleştirdik, İyi ve kötü günde hep yanyana el eleyiz diye yemin ettik..
Hayat çok hızlı akıp gidiyor heyecan, mutluluk, sevgi, aşk, bazen hüzün dolu nice günlerimizi geride bıraktık. Önümüzde uzun bir yol var yine el ele yürüyeceğimiz hatta bu kez iki kişi değil üç kişi yürüyeceğiz bu yolu🏞
Seni ilk gördüğümde nasıl sa sevgim bugünde aynı tutkuyla seviyorum seni 😚

O merhametli yanın, sevgin, aşkın, bizi sarıp sarmalaman, ailene verdiğin önem, bu huzuru mutluluğumuzu hiçbir şeye değişmem💚💙
İyi ki hayatımı seninle birleştirmişim, iyi ki "benimle bir ömür yaşamaya var mısın " dediğinde aklım ve kalbimin sesini dinleyip "evet" demişim💙
İnşallah yuvamızda kızımızla birlikte hep birlikte huzurlu mutlu bir ömür süreriz 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
.
Bana müsade akşam için hazırlık yapıcam daha 😍😆😄
Güzel bir hafta olsun hepimiz için 💐.
.
.
.
#fatmadamyan #evlilikyıldönümü #aşk #sevgi #mutluluk
Read more
uzunca bir süredir yoldayım. sessizce gidilen yollarda. konuşmanın gürültü sayıldığı yerlerden ...
Media Removed
uzunca bir süredir yoldayım. sessizce gidilen yollarda. konuşmanın gürültü sayıldığı yerlerden geçiyorum. burada mevsim uzun süredir kış. bahar anlatıcıları ile karşılaşıyorum daha sonra. herşey o kadar özel ve içten ki, bırakıp gidemiyorum yolu buraya düşen diğer herkes gibi. ... uzunca bir süredir yoldayım. sessizce gidilen yollarda. konuşmanın gürültü sayıldığı yerlerden geçiyorum. burada mevsim uzun süredir kış. bahar anlatıcıları ile karşılaşıyorum daha sonra. herşey o kadar özel ve içten ki, bırakıp gidemiyorum yolu buraya düşen diğer herkes gibi. gözleri uzaklara dalmış birini görüyorum. beni farketmesini beklemek zaman alıyor. elindeki yeşil kitabını okumaya devam ediyor.
"Faniye olan aşk ebedî değildir. Zira insan bu düzenin hükmüne, ebedîliğine müsait değildir.
Her an gönüle feyizler veren gözün, ruhun safası olan aşk bakidir.
Daima diri ve baki olana âşık ol. Sırrını o nura kavuştur.
O'nun aşkını iste, zira bütün peygamberler, veliler bu aşkı, iksirin tâ kendisi bildiler.
Bu aşka bende kabiliyet yok deme. Kerem sahibinin ihsan etmediği bir nesne yoktur..."
gülümsüyor. ben de gülümsüyorum. sabahı olmayan bir geceye girdiğimi saatler sonra anlıyorum.
Read more
Bazı travmalar vardır, öyle kolay kolay atlatılamaz. Günler ayları ve aylar yılları kovalar! ...
Media Removed
Bazı travmalar vardır, öyle kolay kolay atlatılamaz. Günler ayları ve aylar yılları kovalar! Öyle derindedir ki bazı yaralar kabuk bağlamaları da çok zordur. Zaman gerekir. Emek ve istek gerekir. Umut ve güven gerekir. En çok da anlayış ve sevgi gerekir. Bir de iyi bir doktora ihtiyaç ... Bazı travmalar vardır, öyle kolay kolay atlatılamaz. Günler ayları ve aylar yılları kovalar! Öyle derindedir ki bazı yaralar kabuk bağlamaları da çok zordur. Zaman gerekir. Emek ve istek gerekir. Umut ve güven gerekir. En çok da anlayış ve sevgi gerekir. Bir de iyi bir doktora ihtiyaç vardır. Öyle kendi kendinizi tedavi edemezsiniz. Bakmayın siz Ferhat’ın güçlü, sert, öfkeli, dediğim dedik duruşlarına. Her şeyi ben bilirim edalarına. Aslında içinde kopan fırtınalarla daha nasıl boğuşacağını bile bilemeyen hâlâ 12 yaşındaki kızgın bir çocuk o. Küçük yaşlarda çok isyan edememiş yaşadıklarına, hayalleri ellerinin arasından kaymış sesini bile fazla çıkaramamış. Sadece sesini çıkarttığını sanmış. Şu hayatta hep yapa yalnız kala kalmış, korkmuş, ürkmüş ve kimseye söyleyememiş. Sevmeyi tadamamış, sevildiğine inanamamış. Nasıl güven duyulur öğrenememiş. Masal anlatılır mı, dinlenir mi, yaşanır mı, ne yapılır bilmez. Böyle duygularla tek başına boğuşurken büyümüş gitmiş işte Ferhat Aslan. Özlenmeden, özlemeden. Kırıla kırıla en çok kırmayı, yana yana en çok yakmayı öğrenmiş. Büyüyünce her şey daha kolay olur sanmış. Geçer sanmış! İyileşir sanmış! Ama bilememiş büyümenin çözüp getirmeyeceğini, o yaraların yaş almakla hemen silinmeyeceğini. Öfkesiyle çevresindekileri nasıl dağlayabileceğini. Gözlerinin karanlığa bürünebileceğini, gülüşünün silinmeye yüz tutacağını tahmin edememiş. İşte bu yüzden küsmüş aynalara. Kendinin ne hale geldiğini görmemek için. Ama bir gün yaşadığı o karanlık masalının tam ortasına, beyaz mı beyaz, güzel mi güzel bir kız çıka gelmiş. Daha doğrusu kader ağlarını örmüş ve tanışmışlar. İşte Ferhat o kız sayesinde yavaş yavaş iyileşmeye başlamış. Ama bu mutluluk çok uzun sürmemiş. Bu hafta sil baştan “Ben varım! Aslı benim kahramanım.” cümlelerini kurabilen adam gitmiş. Yerine dili keskin, ağzından çıkan sözlerin Aslı’yı nasıl yaktığını, incittiğini göremeyen kaba biri gelmiş. Bir kalbi en fazla dil yarası acıtır Ferhat Aslan, bilmez misin?

Yazının devamı ranini.tv'de! #SiyahBeyazAşk #BirceAkalay #ibrahimçelikkol #AsFer #ekranadairnevarveyoksa #RaniniTv
Read more
<span class="emoji emoji1f4da"></span>Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson / Butik Yayınları,...Yeni, 2018...18 ...
Media Removed
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson / Butik Yayınları,...Yeni, 2018...18 TL.... “Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük ... 📚Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson / Butik Yayınları,...Yeni, 2018...18 TL....📚 “Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir. Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün berbat bir günümdeyim. Ama n’apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak.

Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. Pokerde elinde korkunç kağıtlar olan biri çok güzel eli olan birini yenebilir. Elbette eli güzel olanın kazanma ihtimali daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun oyun süresinde yaptığı seçimlerle belirlenir. Hayatı da aynı şekilde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Bazılarının eli daha iyi.
#kitap #kitapkurdu #kitaplık #kütüphane #kitapçı #kitaptavsiyesi #kitapkokusu #edebiyat
#tarih #siyaset #sanat #resim #felsefe #fotograf #kitapcafe #aşk #roman
Read more
 #Repost @akasyasilturkmen with @get_repost ・・・ Kars... Çok uzun zamandır en çok görmek istediğim ...
Media Removed
#Repost @akasyasilturkmen with @get_repost ・・・ Kars... Çok uzun zamandır en çok görmek istediğim yerlerden biri. Burası öyle bereketli, öyle özel bir toprak ki, iyi olan her şeyin değerine değer katarak çoğaltmış. Almanları, Rusları ağırlamış, onlara da kendini aşık etmiş. Buraya ... #Repost @akasyasilturkmen with @get_repost
・・・
Kars... Çok uzun zamandır en çok görmek istediğim yerlerden biri. Burası öyle bereketli, öyle özel bir toprak ki, iyi olan her şeyin değerine değer katarak çoğaltmış. Almanları, Rusları ağırlamış, onlara da kendini aşık etmiş. Buraya taa o senelerde kendi bildiklerini bırakmışlar. Karslılar gelen bilgiye saygı duymuş, onu devam ettirmiş, kendi özleriyle harmanlamışlar. Bugün de sevgili @ipekhanimincifligi gibi çok önemli ve bilinçli oluşumlar ile Kars’ın hazineleri ayağımıza kadar geliyor. Bizi de bu hikayenin bir parçası yapan @sahyayci ve @bassuka ‘ya sonsuz teşekkür. Fotoğrafları @merveagazat şahanesi çekti. En sevdiğim ise gerçekten haberim olmadan çektiği şu ilk fotoğraf. Huzur kadar güzeli var mı? Kars sizi de bekliyor. Mutlaka ama mutlaka gelin bir gün. Not: Son video dm’de kalmasın dedim. O bıçakları son ana kadar saplayacaklarına inanmamıştım. Yoksa yatmazdım koyun gibi! Alacağınız olsun @karskafkasyaliasiler 🙈😅🙏🏻🙏🏻🙏🏻 #kars #birkarshikayesi #ipekhanimciftligi #ipekhaniminciftligi #alishiro #alininadaekmegi #ipekhanimciftligi
Read more
 #shapy oyunu basit ve zevkli , şekilleri öğrenmeye başlayan çocuklarla oynanmaya başlanabilir ...
Media Removed
#shapy oyunu basit ve zevkli , şekilleri öğrenmeye başlayan çocuklarla oynanmaya başlanabilir ilkokulun sonuna kadar (en az) #grupoyunu veya #aileoyunu şeklinde oynanabilecek sevimli bir oyundur. 3 zarı var zarda gelen şekillerin bulunduğu taşı halıda ilk bulan alır Ben çocuğu ... #shapy oyunu basit ve zevkli , şekilleri öğrenmeye başlayan çocuklarla oynanmaya başlanabilir ilkokulun sonuna kadar (en az) #grupoyunu veya #aileoyunu şeklinde oynanabilecek sevimli bir oyundur.👉 3 zarı var zarda gelen şekillerin bulunduğu taşı halıda ilk bulan alır 👍Ben çocuğu 3 yaş bir anne olarak tavsiyem bir shapy edinip tekli taşları dizerek tek zar ile oynayıp şekilleri tanıtmaya başlayabilir bulduğunuz şekillerin adlarını öğretirsiniz sonra ikili şekiller , üçlüler ve tüm şekilleri aşamalı olarak dizer dizer #dikkatgelistirme çalışır #odaklanma yı güçlendirenilirsiniz çocuğunuz uzun uzun oynamasa da bu oyunu sıkça serer beraber oynarsınız bir taş bile bulsa bir yere odaklanma süresini zamanla artıracağından dolayı kıymeti yüksek bu tip oyunların 👍 #dobble #patch ve #candy oyunları da öyle oyun değil ihtiyaç grubundalar 👍büyüdükçe #looklook ile görsel dikkat ve sürdürülebilir odaklanmayı geliştirme işine devam edebilirsiniz , kaliteli zamanlarınız çok olsun sevgiler 💕🌈💕 #iqoyuncak #iq3yaşveüzeri #iq4yaşveüzeri #iq5yaşveüzeri #iq6yaşveüzeri #etkinlikpaylasimi #etkinlikariyorum
Read more
KIRPIK kızın annesinden mektup var “Bu fotoğrafa baktığım zaman hayatta kalmak için çok çaba ...
Media Removed
KIRPIK kızın annesinden mektup var “Bu fotoğrafa baktığım zaman hayatta kalmak için çok çaba sarf etmiş bir can görüyorum. Hayvan olduğu için itilip kakılmış şiddet yüzünden bir gözünü kaybetmiş daha sonra yolu bir şekilde barınağa düşmüş bir can. Uzun süreler orada yaşamış, yaşam ... KIRPIK kızın annesinden mektup var
“Bu fotoğrafa baktığım zaman hayatta kalmak için çok çaba sarf etmiş bir can görüyorum. Hayvan olduğu için itilip kakılmış şiddet yüzünden bir gözünü kaybetmiş daha sonra yolu bir şekilde barınağa düşmüş bir can. Uzun süreler orada yaşamış, yaşam mücadelesi devam etmiş. Engelli olduğu için hep bir adım geride seyretmiş hayatı maalesef. Barınağa gittiğimiz zaman bütün hepsini sahiplenmek istedik, çoğu terk edilmiş hayvanlar. Ne yapacağımızı bilemedik elimiz ayağımıza dolandı. Kırpık, bulunduğu yerden çıkarak bana bir bakış attı. Göz göze geldiğimizde tamam biz bu arkadaşımızı alalım dedim. Engelli olduğu için isteğim şaşkınlıkla karşılandı. Haklılar da çünkü hiç kimse engelli bir hayvanı alıp bakmak istemiyor. Çoğunluk petshoplara gidiyor milyarlar vererek süs köpeklerini alıyor ve hevesleri bittiği zaman Orman, otoban kenarlarına terk edip kaçıyorlar. Bu fotoğraf bir umudun fotoğrafıdır. Tek yapmanız gereken bir barınağı ziyaret etmek. Nice Kırpıkların ailesine kavuşması dileğiyle.”
Gerçekten de engelli köpegi seçtiklerinde şaşırdım eminmisiniz dedim evet dediler ve yalnış hatırlamıyorsam 3 senedir kedi Arkadaşı ile yuvasında 🙏🐾Zorluklar olmadı mı oldu tabii hasta oldu ,kedi ile problem oldu ,çiş kaçırdı vb ama bir an bile @eskinazi.greta @a.esintumluer düşünmediler sürekli irtibatta olduk.Kısaca Yedikule sevgi evinden bir evlat alıyorsunuz doğal olarak akraba oluyoruz irtibat hiç kesilmiyor iyi günde ve kötü günde 🐾💕Acılar açımız Sevinç’ler Sevincimiz çünkü biz ilk anneleriyiz barınakta 💕🐾 #yedikulehayvanbarinagi #satınalmasahiplen @yedikulebarinak_official
Read more
Kuş bakışı, uçsuz bucaksız bi' Akdeniz manzarası düşünün, uzaklarda sislerin içinde ihtişamıyla ...
Media Removed
Kuş bakışı, uçsuz bucaksız bi' Akdeniz manzarası düşünün, uzaklarda sislerin içinde ihtişamıyla büyüleyen Etna’ ya karşı konumlanmış inanılmaz güzellikte bir antik tiyatro, şehrin içerisinde irili ufaklı yüzyıllık şirin kiliseler, çeşmeler, meydanlar hatta eskiliği ve dışıyla ... Kuş bakışı, uçsuz bucaksız bi' Akdeniz manzarası düşünün, uzaklarda sislerin içinde ihtişamıyla büyüleyen Etna’ ya karşı konumlanmış inanılmaz güzellikte bir antik tiyatro, şehrin içerisinde irili ufaklı yüzyıllık şirin kiliseler, çeşmeler, meydanlar hatta eskiliği ve dışıyla gözlerden kalpler çıkaran iki antik kapıyla bağlanan bi' caddenin üzerinde, tarihi evler ve sıra sıra minik muhteşem dükkanlar, pastaneler, daracık yokuşlu sokaklar... 🍃
🍋🍋🍋
Yoksa siz hala blog’umdaki Sicilya rotasını okumadınız mı?
🍋🍋🍋
Bu anlattıklarım ve cümleyi bir türlü bitiremediğim yer Taormina, sayfalarca yazsam bitmeyecek gibi olduğundan detayları web sitesinde uzun uzun yazıp, linkini profile bıraktım bile.✍🏻
🍋🍋🍋
Yürürken kokusu burnuma değen limon ve portakal bahçelerinin içerisindeki o evleri, üzerinize giyseniz doğal dekor sayacağınız begonvilli köşeleri ile Taormina'ya ben Alico'dan sonra aşık oldum. Bakın durum ciddi, Alico'dan sonra dediysem, buraya en yakın zamanda koşarak gelmeniz için ilk ve son çağrımdır bu!
Offf çok fena yurtdışım geldi ve döviz kanatlanmaya devam ediyor, ne yapacağız ya, yok mu bir B planınız? 😅 #alicozlemsicily #alicozlem #travelblog #travelblogger #taormina #sicily #sicilya #seyahat
Read more
Hayırlı iftarlar <span class="emoji emoji1f60a"></span> Bugün menüsü oğlumun sevdikleri #spaghetti ve #hindisote...Mutlaka domates ...
Media Removed
Hayırlı iftarlar Bugün menüsü oğlumun sevdikleri #spaghetti ve #hindisote...Mutlaka domates sosu makarna için Bir yandan da yoğurt calacagim süt kaynıyor....Geçenlerde bir gıda mühendisi sokak sütleri adında bir yazı yazmıştı...Şöyle zararlı böyle zararli diye... Bilemiyorum ... Hayırlı iftarlar 😊 Bugün menüsü oğlumun sevdikleri #spaghetti ve #hindisote...Mutlaka domates sosu makarna için 🍅🍅Bir yandan da yoğurt calacagim süt kaynıyor....Geçenlerde bir gıda mühendisi sokak sütleri adında bir yazı yazmıştı...Şöyle zararlı böyle zararli diye... Bilemiyorum belki doğrudur ama bizim gibi uzun süredir kendi yogurdunu yapanlar hazır yoğurtlari yiyemiyor...Tadı çok farklı geliyor...Bide arasıra bir tutturuyorum ki sormayın..Eşime diyorum ki bu yoğurt için bana tekrar tekrar aşık olmalısın 😍😋😜Bu arada yoğurt tarifim Story öne çıkanlarda...Ben bildiğim yoldan devam ediyorum..Sutciden süt almaya devam bu arada bir telefon açıyorum yarım saat sonra süt kapimda 😊 Sonuçda yoğurdun içine katılanlar düşünülunce yoğurdu evde yapmaya devam....Bu arada hindi göğüse gelirsek sadece doğrayıp baharatlayip pişiriyorum...Hindiye bir şans verin derim.İlk yediğimde sevmemistim..Ama iki üç derken şimdi zevkle tüketiyorum..Yine tavuğu düşününce hindinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum...Benden bu kadar Herkese Sevgiler 🤗🤗 #tubaninyemekleri
Read more
Genç botanist @gaia_boutique_tc Çağrı Sert'e bu harika #adaçayı, #lavanta ve #çörekotutohumu ...
Media Removed
Genç botanist @gaia_boutique_tc Çağrı Sert'e bu harika #adaçayı, #lavanta ve #çörekotutohumu yağları için teşekkür ediyorum. Doğada yoldan uzak yerlerde kendisi yetişen tıbbi bitkilerden elle topluyorlar ve geleneksel yöntemlerle damıtarak bu yağları elde ediyorlar. 200ml yağ ... Genç botanist @gaia_boutique_tc Çağrı Sert'e bu harika #adaçayı, #lavanta ve #çörekotutohumu yağları için teşekkür ediyorum. Doğada yoldan uzak yerlerde kendisi yetişen tıbbi bitkilerden elle topluyorlar ve geleneksel yöntemlerle damıtarak bu yağları elde ediyorlar. 200ml yağ için 100kg bitki gerekiyormuş! Bu yüzden antioksidan değerleri ve aromaterapik güçleri oldukça fazla. Kullanım yöntemlerini ve ürettikleri esansiyel yağlarını @gaia_boutique_tc hesabında görebilirsiniz. Ben lavanta yağını suyla karıştırıp okula giden kızlarımın kıyafetlerine ve saçlarına bitleri uzak tutmak amacıyla sıkıyorum. Adaçayı yağını bir kaç damla buğudanlığa koyup dolaştırarak evin içindeki mikropları kırmada kullanabilirsiniz. Çörek otu tohumu yağını ise ufaklıklarından beri aralıklarla bağışıklığı güçlendirmek için hepimiz içiyoruz. Burada önemli olan nokta bir gıda takviyesini kullanırken uzun süre aralıksız yapmamak, ara vermek. Böylece beden aldığı güçle kendisi devam eder. Yoksa ona bağımlı olur. Benim yöntemim hastalık mevsimi olan kış boyunca ballı karışım, balık yağı, çörek otu tohumu yağı, su yosunu gibi takviyeleri kullanmak ve yazın ara vermek şeklinde. Bu yöntemlerimi kitabım "Doğal Annelik Yolunda" da detaylı okuyabilirsiniz
Read more
Yolun açık olsun inşâALLAH <span class="emoji emoji261d"></span>🏻Dua ve sevgimle @burcucetinkayarally @burcucetinkayabucak #Repost ...
Media Removed
Yolun açık olsun inşâALLAH 🏻Dua ve sevgimle @burcucetinkayarally @burcucetinkayabucak #Repost @burcucetinkayarally ・・・ WRC Rally of Turkey. Türkiye’ye geri dönüyor. En son 2010’da Türkiye’de yapılan Dünya Ralli Şampiyonası yarışında devler arasında 12. sırada bitirip en ... Yolun açık olsun inşâALLAH ☝🏻Dua ve sevgimle @burcucetinkayarally @burcucetinkayabucak #Repost @burcucetinkayarally
・・・
WRC Rally of Turkey. Türkiye’ye geri dönüyor. En son 2010’da Türkiye’de yapılan Dünya Ralli Şampiyonası yarışında devler arasında 12. sırada bitirip en hızlı Türk pilot olmuştum. Uzun bir aradan sonra geri dönmeye hazırım. Ama bütçemizde ciddi eksikler var. Rekabet edebilecek lastikleri ve ek test bütçesini çıkarabilmek için destek olur musunuz? Karşılığında bayrağımızı dünyada dalgalandırmanın gururu yanında hediyeler de var. Yapmanız gereken 25 TL’ye imzalı yapıştırma kartpostallarımızdan alıp ücreti hesap numarasına yatırmanız. Hayallerime inanmayanlara rağmen hep mücadele ederek bugünlere geldim. Şimdi yeniden WRC’de Türk bayrağını dalgalandıran tek kadın olmaya devam etmek istiyorum. Beraberce yapabiliriz... @farkindalikstudyosu / NOT: HESAP İSMİ: FS Reklam Tan.Org.Hiz Tic Ltd Şti
IBAN: TR90 0011 1000 0000 0020 4343 63
Açıklama: Burcu (Hesaba geri dönüyor diyen arkadaşlar olmuş, muhtemelen hesap isminde yanlış anlaşılma olduğunu düşünerek bu notu düştüm, desteğiniz ve verdiğiniz moral için çok teşekkür ederim.)
Read more
Bazen mekan, restoranın yemeklerinin lezzetinden de iyi olabiliyor. Daha önce Dedeağaç’ta ...
Media Removed
Bazen mekan, restoranın yemeklerinin lezzetinden de iyi olabiliyor. Daha önce Dedeağaç’ta 1 kez geldiğim St. George’s (Ai Giorgis veya Aya Yorgi olarak da bilinir) Restoran beni yanıltmadı. Yediklerimizi dün instastoriede paylaşmıştım. Ahtapot sanırım son zamanlarda yediğim ... Bazen mekan, restoranın yemeklerinin lezzetinden de iyi olabiliyor.
Daha önce Dedeağaç’ta 1 kez geldiğim St. George’s (Ai Giorgis veya Aya Yorgi olarak da bilinir) Restoran beni yanıltmadı. Yediklerimizi dün instastoriede paylaşmıştım.
Ahtapot sanırım son zamanlarda yediğim en iyisiydi. Peynir ezmesi lezzetli ve içindeki biberden dolayı acısını uzun süre damakta devam ettiren kıvamdaydı. Susam yağlı haşlanmış ot salatası da damağa hoş gelen bir kıvamda ama zeytinyağ banyosu yapmış gibiydi.
Ana yemekte ıstakozlu makarnanın tek aklımda kalan tarafı lezzetli sosuydu. Bu yüzden kötü diyemem, iyi de diyemem ama o ızgara kalamarı kötü pişirmeleri (belki de kötü muhafaza etmeleri) ağızda run flat lastik çiğniyor hissiyatı verdi.
İki kadeh rose şarap, 1 su, 2 kuver ve ambiyansın rehavetiyle hesap 56.70 Euro geldi.
Birçok Türk Aya Yorgi Tavernasını tercih ediyor. Aynı fikirde olan onlarca arkadaşım da var. Bu yüzden üzülerek şunu belirtmek istiyorum;
Aya Yorgi, lezzetini stabil tutamıyor. Bir gün çok iyi, bir gün çok kötü. Bu yüzden sizlere de ne tavsiye ediyorum, ne de etmiyorum. 🤔
⬅️ Fotoğrafı sola kaydırarak, tüm paylaşımları görebilirsiniz.
#ucakyolcusu #uçakyolcusu #ucakyolcusutr #ucakyolcusuyunanistan #ucakyolcusualexandroupoli #ucakyolcusudedeagac #dedeagac #alexandroupoli #tavern #food #seafood #greek #AyaYorgi #AiGiorgis #stgeorges #Yunanistan #Greece #Travel #Traveller
Read more
Güzel bir kadın, yakışıklı bir adam ve sevimli bir çocuk... Bu aile, dışarıdan bakıldığında mutlulukla ...
Media Removed
Güzel bir kadın, yakışıklı bir adam ve sevimli bir çocuk... Bu aile, dışarıdan bakıldığında mutlulukla çerçevelenmiş bir fotoğraf karesini andırıyordu. Oysa Sinan ve Cansu'yu bir arada tutan paylaştıkları büyük sırdı. Ve aşk onları hiç beklemedikleri bir anda yakalayacaktı. Aralarında ... Güzel bir kadın, yakışıklı bir adam ve sevimli bir çocuk... Bu aile, dışarıdan bakıldığında mutlulukla çerçevelenmiş bir fotoğraf karesini andırıyordu. Oysa Sinan ve Cansu'yu bir arada tutan paylaştıkları büyük sırdı. Ve aşk onları hiç beklemedikleri bir anda yakalayacaktı. Aralarında ansızın filizlenen aşk, paylaştıkları bu büyük sırra rağmen dolu dizgin yaşanabilecek miydi? Hayatta kendilerinden önce düşünmeleri gereken insanlar varken, bu nasıl mümkün olacaktı?

Kollarımda başını göğsüme yaslamış, sessizce ağlayan kızla öylece dikiliyordum. Kederini anlayabiliyordum. Önce anne babasını, sonra da ablasını kaybetmişti. Üstelik çocuğunun babası da artık hayatta değildi. Kader bu kızın tüm sevdiklerini teker teker elinden almıştı. Oğluyla hayatta yapayalnız kalmıştı ve daha yirmi bir yaşındaydı. Uzun süre ay ışığının altında, yumuşak bir müzik eşliğinde, odanın ortasında birbirimize sarılmış halde dikilmeye devam ettik. Ağlamaları dindiğinde onu tutarak kendimden uzaklaştırdım. Parmaklarımla çenesinin altından tutarak başını yukarıya doğru kaldırdım. Yüzü gözyaşlarından parlamıştı. Artık ağlamıyordu. Usulca ona doğru eğildim. Kulağına doğru fısıldadım. 'Ağlama, küçüğüm. Artık yanında ben varım.' ”
Read more
Evet; 10.000'e yakın üyemize aynı anda seslenemesem de, Olağan Genel Kurul'da söylediklerim ...
Media Removed
Evet; 10.000'e yakın üyemize aynı anda seslenemesem de, Olağan Genel Kurul'da söylediklerim tüm üyelerimiz için geçerlidir. 10 yıllık bu uzun maratonda beraberdik ve artık bayrağı devrettik. Bu süreçte Hazırgiyim üretiminden moda endüstrisine evrildik ve bunu birlikte başardık. ... Evet; 10.000'e yakın üyemize aynı anda seslenemesem de, Olağan Genel Kurul'da söylediklerim tüm üyelerimiz için geçerlidir. 10 yıllık bu uzun maratonda beraberdik ve artık bayrağı devrettik. Bu süreçte Hazırgiyim üretiminden moda endüstrisine evrildik ve bunu birlikte başardık. Türkiye’nin toplam hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 17 milyar dolar. Bu ihracatın dörtte üçünü İHKİB üyeleri gerçekleştiriyor. Konuşmamda da bahsettiğim gibi; 24 saat çoğu zaman yetmedi ama yorulmadık. Ya bir yol bulmak, ya da bir yol açmak zorundaydık. Biz de yeni bir yol açtık. Bu süreçte bizimle birlikte çalışan tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. Yeni yönetimdeki arkadaşlarımızın da bu bayrağı layığı ile taşıyacağından hiç şüphem yok. Kendilerine bir kez daha başarılar diliyorum. Bayrağı devrettik ama başka parkurlarda koşumuz devam edecektir tabi ki. İşine, sektörüne, ihracatçısına, devletine, milletine aşık ve fayda sağlamaya kendini adamış tüm iş insanlarının da yaptığı gibi; biz de durmayacağız.
İsteyerek kimseyi incitmemeye özen gösterdim.
Yoğun koşuşturmaca sırasında bilmeden kırdıklarım varsa onlardan af diliyorum.
Hakkınızı helal edin.
Read more
. Yüzüm denize dönük oturuyorum, kulağımda kulaklık. Yan masadan bana seslenen kadını şarkının ...
Media Removed
. Yüzüm denize dönük oturuyorum, kulağımda kulaklık. Yan masadan bana seslenen kadını şarkının bir anlık sessizliğine denk gelince farkediyorum. Çıkarıyorum kulaklığı. "İyi misiniz?" diyor. "İyiyim iyiyim. Böylesi iyi, akmazsa fena." diyorum gülümseyerek. "Ben de çok iyiyim ... .
Yüzüm denize dönük oturuyorum, kulağımda kulaklık. Yan masadan bana seslenen kadını şarkının bir anlık sessizliğine denk gelince farkediyorum. Çıkarıyorum kulaklığı.
"İyi misiniz?" diyor. "İyiyim iyiyim. Böylesi iyi, akmazsa fena." diyorum gülümseyerek. "Ben de çok iyiyim gördüğünüz gibi, gelmek ister misiniz masamıza?" diyor, yanaklarında benimkine eşlik eden parıltılarla. Yanındaki genç adamın ve onun yüzüne biraz daha uzun bakıp "Yok ben rahatsız etmeyeyim." diyorum ama aslında rahatsız edildiğimi düşünüyorum o an. Israr edince kahve fincanımı kapıp geçiyorum yan masaya. "Neyiniz var?" diyor. "Benimki dünyanın en basit hikayesi, konuşmaya değmez, sen anlat." diyorum. Siz'ler sen olduktan kısa süre sonra "Dün sevdiğim insanı kaybettim." diyor. "Kalp krizi geçirdi."
Tam dindik derken karşılıklı tekrar başlıyoruz ağlamaya, ama bu sefer aynı acıya.
Sohbette teselliler, "her olayın bir öğreteceği var" lakırdıları, denize bakmalar ve klişeler sıralanıyor. "Ben bu acıyı istemiyorum, bununla yaşayamam." diyor.
"Geçmesin, hep aynı şiddetiyle beni kül etsin istediğim çok acım oldu ama hepsine bir bir alıştım. Hiçbiri ilk günkü kadar canımı yakmaz oldu. İstemesen de alışacaksın ama geçmeyecek bunu bil." diyorum çok önemli ve farklı bir şey söylemişim tavrıyla.
Devamında yeni yılı, insanların bu akşamki neşesine karşılık şu garip halimizi konuşuyoruz. "Bu gece iç, iyi gelir." diyorum sohbetin sonuna doğru.
Telefonunu isteyip istememekte kararsız kalıyorum fakat halini merak edeceğimi düşünüp utana sıkıla istiyorum. Veriyor.
"Hadi gel bizimle, sanki planın mı var bu akşam" diyorlar tam kalkarken.

Deniz, önümde ışıklarıyla çok güzel görünüyor. İçimdeki o bitmez bir an önce yalnız kalmak isteğini sakinleştirip "Bir planım yok ama şu an burada yalnız kalmam gerek." diyorum hızlıca. Peki deyip gidiyorlar.

Bir çay söylüyorum. Bana yılın son günü ölümü hatırlatan İstanbula bugün de bu yüzden aşık oluyorum. Yolumu kesen hikayeleri, kaçsam da beni bulan tesadüflerimi şikayet ede ede seviyorum.
Kimse ölümü unutmasın, ölümü anlasın, onu ötelemesin, sevsin, üstüne düşünsün istiyorum.
Gülümseyerek eve dönüyorum.

Herkese iyi seneler. Aramak yeter.
Read more
işte van gogh <span class="emoji emoji1f33b"></span> vincent adını ilk duyduğum, eserlerini ilk gördüğüm andan beri her zaman ilgimi ...
Media Removed
işte van gogh vincent adını ilk duyduğum, eserlerini ilk gördüğüm andan beri her zaman ilgimi çeken biri oldu. ve kendisiyle, hayatıyla ilgili şeyler öğrendikçe ona karşı olan ilgim ve sevgim arttı. bunda doctor who'nun vincent and the doctor bölümünün de etkisi var tabi ki. (izlemeyen ... işte van gogh 🌻
vincent adını ilk duyduğum, eserlerini ilk gördüğüm andan beri her zaman ilgimi çeken biri oldu. ve kendisiyle, hayatıyla ilgili şeyler öğrendikçe ona karşı olan ilgim ve sevgim arttı. bunda doctor who'nun vincent and the doctor bölümünün de etkisi var tabi ki. (izlemeyen varsa izlesin, efsane bir bölümdür.) (özellikle son sahnesi💛) vincent'la ilgili okuduğum 3.kitap oldu bu. içinde yüzeysel bilgiler verilmiş; bazı eserlerinin nerede, ne zaman, hangi olayla bağlantılı olarak yapıldığı kısa kısa anlatılmış. sayfaların düzenini, kalitesini ben çok beğendim.
çok uzun bir kitap değil, içinde yazıdan çok resim var tabi.
keyifle okudum, her sayfaya uzun uzun baktım. içinde bulunan illüstrasyonları da çok beğendim açıkçası. merak edenlerin, ilgisini çekenlerin alabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. biraz koleksiyonluk olabilir.
diyeceklerim bu kadar. sevgilerr💛 🌻
"van gogh, 13 haziran 1890'da kız kardeşi willemien'e yazdığı ikinci bir mektupta, bir yüzyıl veya daha uzun bir süre boyunca bakmaya devam edilecek portreler yapmak istediğini belirtmişti. arles'da yaptığı son derece etkileyici otoportrelerle, trajik bir biçimde, kendisinin haberi olmasa da zaten bu amacına ulaşmıştı." #thisisvangogh #iştevangogh #vincentvangogh #hepkitap
Read more
|Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams || 4/5 <span class="emoji emoji1f33f"></span>| İlk olarak BBC’de radyo oyunları olarak ...
Media Removed
|Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams || 4/5 | İlk olarak BBC’de radyo oyunları olarak yayınlanıp ardından sahne gösterisine, televizyon dizisine, çizgi roman serisine hatta havlu serisine bile uyarlanan ve kitap olarak basılan Otostopçunun Galaksi Rehberi, beş kitaptan ... |Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams || 4/5 🌿|
İlk olarak BBC’de radyo oyunları olarak yayınlanıp ardından sahne gösterisine, televizyon dizisine, çizgi roman serisine hatta havlu serisine bile uyarlanan ve kitap olarak basılan Otostopçunun Galaksi Rehberi, beş kitaptan oluşan bir Bilim-Kurgu serisidir. Çoğu kişi tarafından duyulmasına rağmen okuyanının epey az olması beni şaşırtmıyor değil. Uzun zaman önce basımı durmasından kaynaklı da olabilir. Kısa süre önce @alfakitap tarafından tekrar basılmaya başlandı. Kapakları ilk gördüğümde biraz hayal kırıklığına uğrasam da yayınevine bu seriyi tekrar bastıkları için teşekkür ediyorum.
Absürt komedi tarzında olan bu kitapta aşırı saçma diyebileceğimiz ama düşününce hak vereceğimiz pek çok diyaloga rastlamak da mümkün. Bilim-Kurgu edebiyatının yapıtaşlarından olan bu eserde felsefi düşünceler mizahla harmanlanıp varoluşsal sorunlarla zenginleştirilmiş ve yazarın bu kurguladığı evrene ustaca yerleştirilmiş.
Konusundan bahsedecek olursam; Sakin bir hayat yaşayan, kendi halinde Arthur Dent’in bir sabah uyanması ve evinin yıkılacağını öğrenmesiyle başlayan kitap, daha birkaç saat bile geçmeden gezegenin yok edilmesiyle devam eder. Arthur ve arkadaşı Ford Prefect, otostop çekerek kurtulmayı başarırlar ve kendilerini galaksi boyunca sürecek bir yolculukta bulurlar.
Sürekli “Hayat! Sakın bana hayattan bahsetmeyin!” diyen manik depresif Marvin, çok sevdiğim karakterlerden biri oldu. Ayrıca 2005 yapım filminde Marvin’i Alan Rickman canlandırmış :’) Gerçi robot olduğu için sadece sesini kullanmışlardır sanırım. Film demişken beş kitaplık bir seriyi 1 saat 50 dakikaya sığdırdıkları için ne kadar başarılı olmuştur bilemem ama ben oyuncu seçimlerini çok başarılı buldum.
Biraz araştırma yapınca popüler kültürün pek çok noktasında bu kitabın ilham kaynağı olduğunu da görmek mümkün.Wikipedia ve Ekşi Sözlük’ün kuruluşuna fikir vermiştir. Radiohead’ın meşhur şarkısı Paranoid Android bu kitaptaki robottan etkilenerek yapılmıştır. Hatta tablet bilgisayarlar, e-kitaplar, Babel Fish, Trillan mesajlaşma uygulaması da.
Devamı yorumda ⤵
Read more
 #Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost ・・・ #kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları . "Ölüm...Hayatlarımızı ...
Media Removed
#Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost ・・・ #kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları . "Ölüm...Hayatlarımızı üzerine kurduğumuz en keskin gerçeklik olgusu. Ne zaman geleceğini - iyi ki - bilmediğimiz, kimine göre sona, kimine göreyse sonsuzluğa açılan ... #Repost @kitaptanbirdunya with @make_repost
・・・
#kartonkanatlımelekler #harunözen #yitikülkeyayınları
.
"Ölüm...Hayatlarımızı üzerine kurduğumuz en keskin gerçeklik olgusu. Ne zaman geleceğini - iyi ki - bilmediğimiz, kimine göre sona, kimine göreyse sonsuzluğa açılan dar, karanlık pencere. Nereden gelmişti aklıma durduk yerde? Her aşkın nihayetinde itina ile öldüğüm için olabilir miydi?"
.
Kaç kez aşık olabilir ve kaç kez ölebilir bir insan yaşamı boyunca? Daren'i tam dört kez öldürdüler ve O, ölmekten bir türlü vazgeçmedi. Sahi insan yaşadığı tüm acılara, hayatındaki bütün kayıplara rağmen tekrar ayağa kalkabilir miydi, hadi bunu da geçtim en zoru sevebilir miydi yeniden, sanki hiç acı çekmemiş gibi.
.
"Hayatı boyunca engebeli yamaçlarla karşılaşan ve bu yamaçları aşmak için kendi elleriyle yaptığı merdivenlere tırmanırken, son basamağından düşerek sil baştan başlamak zorunda kalan bir adam var karşınızda."
.
İnsanoğlu geçmişte yaşadığı kayıpları bile derine gömebiliyor ve bir süre sonra tekrar kaldığı yerden yaşamaya devam edebiliyor. Hayatın en garip yönü bu olsa gerek; unutmak tüm hataları, tüm ölümleri, tüm kaybedişleri, tüm kırgınlıkları ve yeniden hayatın akışına dalmak. Sanki hiçbir şey olmamış gibi aynı saflıkla, aynı hataları tekrar tekrar yaparak ve unutarak yitirdiklerini...
.
En çok da Süreyya için yandı içim. Daren'e üzülmediğim kadar üzüldüm ona, tüm hayallerini yarım bırakarak terk etmek zorunda kalmıştı bu zalim dünyayı. Oysaki tek masum oydu bu hikayede!
.
.
Şunu belirtmek isterim ki aşk, aşk kokan kitapların sayfalarını çevirmekten pek hoşlanmam aslında; ama hayata dair derin izler taşıyorsa bir kitap, o birbirine ahenkle bağlanmış, altı çizilesi, notlar alınası cümlelerin hatırına bile okurum o kitabı.

Bazı bölümler yani aşkın tekrar ettiği bölümler keşke bu kadar uzun olmasaydı desem de kitabın kapağını kapatırken aklımda kalan tek şey; bu nasıl bir anlatımdı, zekice kurulmuş cümleler derin anlamları taşıyordu beraberinde, okuyup düşünmek istiyordun bir süre tüm taşlar yerine oturana kadar.
.
Hele Daren'in Oğuz Atay, Cemal Süreyya, Özdemir Asaf, Sabahattin Ali..ile sohbet ettiği bölümler ve akıl hastanesinde doktorlarla kurduğu diyalogl
Read more
 #solakaydirmali . Miraç, 2. Dönemde 107 Kitap okuyarak 1. oldu... Ama bizimkisi Hırs ya da Rekabet ...
Media Removed
#solakaydirmali . Miraç, 2. Dönemde 107 Kitap okuyarak 1. oldu... Ama bizimkisi Hırs ya da Rekabet değildi. Bu postuda , "Neden bu kadar önemsedim ve sürekli storylerimde paylastım?" bilin diye buraya bırakıyorum... . . Küçükken pek kitaplarla, etkinliklerle onu destekleyemedim... Çünkü ... #solakaydirmali
.
Miraç, 2. Dönemde 107 Kitap okuyarak 1. oldu... Ama bizimkisi Hırs ya da Rekabet değildi.
Bu postuda , "Neden bu kadar önemsedim ve sürekli storylerimde paylastım?" bilin diye buraya bırakıyorum... .
.
Küçükken pek kitaplarla, etkinliklerle onu destekleyemedim...
Çünkü hep,
"Bir an önce uyusa da kargolarımı yapsam,mesajlara&siparişlere baksam" telaşındaydım. .
. .😔Belkide bu nedenden, Geç konuştu, uzun bir süre seri ve akıcı konuşamadı...
Hatta bu sene başında heyecanlandıgında hala takılmalar devam ediyordu... .
. ✋Ben sadece bunu Kitap sayesinde aşmak için onu tetikledim... .
.
💕Başarılı olduk
❗Konuşmamız düzeldi, kitap okuma hızımız arttı. Artık heyecanlanınca kendimizi daha seri ifade ediyoruz. ❗Kelime hazinemiz gelişmeye başladı.
. 🎁İşte bizim için en büyük başarı buydu... Elimden geldiğince bu sevgiyi aşılamaya devam edeceğim 💕

#obirkitapkurdu
08.06.2018
Read more
Ortaokul-liseden beri tarih kitaplarında hep okuruz Viyana kuşatmalarını. Bu bayram Gezimanya ...
Media Removed
Ortaokul-liseden beri tarih kitaplarında hep okuruz Viyana kuşatmalarını. Bu bayram Gezimanya olarak biz de küçük bir Viyana kuşatması gerçekleştirdik :)) Size de ilginç bir anekdot aktaralım dedik... 🤗 Efendim, malumunuz :) ceddi Osmanlı, yüzlerce yıl Avrupa’ya akın etmiştir. ... Ortaokul-liseden beri tarih kitaplarında hep okuruz Viyana kuşatmalarını. Bu bayram Gezimanya olarak biz de küçük bir Viyana kuşatması gerçekleştirdik :)) Size de ilginç bir anekdot aktaralım dedik...
🤗
Efendim, malumunuz :) ceddi Osmanlı, yüzlerce yıl Avrupa’ya akın etmiştir. İstisnalar haricinde fetih kültürünün yönü ise hep Batı oldu. Balkanların tamamına yakını, Orta Avrupa’nın doğu kesmi uzun yıllar Osmanlı vilayeti idi.
🌏
Bu dönemde tabi haliyle Avrupa devletlerinde Osmanlı’ya karşı bir korku ve nefret de yer etmiş. O kadar ki bu fotoğraftaki heykel Viyana kuşatmasında şehri teslim etmemeyi zafer olarak görerek yaptırdıkları heykel. Yeniçerileri ayaklar altına alan Avusturya askeri filan :) Neyse ilginçlik burada değil...
🧐
Viyana’da Osmanlı’nın ilk Viyana kuşatması sırasında bir gelenek başlamış. Aziz Stephan Katedrali’nde bir memur atanmış. Görevi Katedralin 130 metre yüksekliğindeki kulesinin tepesinde gözcülük yaparak Osmanlı ordusunun yaklaştığını gördüğünde çanı çalmak.
🔔
Buraya kadar şaşacak bir şey yok. İlginç ve komik olan şu ki 1536 yılında başlayan bu memuriyet artık gerek görülmediği için ortadan kaldırıldığında yıl 1956 idi :))
😱
Yani bizim ülkede imparatorluk (ve dolayısıyla fetih kültürü :)) sona erip Cumhuriyet ilan edildikten, çok partili parlamenter sisteme geçilip Adnan Menderes hükümetteyken Avusturyalıların aklına dank etmiş artık yeniçerileri gözlemek gerekmediği :))
🌏
Tuna Nehri üzerindeki yolculuğumuz devam ediyor. Herkese mutlu bayramlar diliyoruz!
🎊
#viyana #tunanehri #tunanehrituru @interworldtourism #gezimanya #danuberiver #danuberivercruise #wien #vienna
Read more
Değerli takipçilerim ve değerli arkadaşlarım! Malum, İnsan yaşamı boyunca birileri ile bir ...
Media Removed
Değerli takipçilerim ve değerli arkadaşlarım! Malum, İnsan yaşamı boyunca birileri ile bir yerlerde bulunmak, birileri ile yaşam dairesinin içinde birlikte hayatı paylaşmak durumundadır. Veee bazen de yaşam hattına izinsiz giren diğer insan dinamikleri ile karşılaşarak "bu ne ... Değerli takipçilerim ve değerli arkadaşlarım!
Malum, İnsan yaşamı boyunca birileri ile bir yerlerde bulunmak, birileri ile yaşam dairesinin içinde birlikte hayatı paylaşmak durumundadır. Veee bazen de yaşam hattına izinsiz giren diğer insan dinamikleri ile karşılaşarak "bu ne şimdi"? 🤔 Şaşkınlığı içinde karşılaştığı durumu doğru analiz etmekte zorlanır.
Ya da,
Örneğin #Aileçalışmalarımız da sıklıkla karşılaştığımız yakınmalar vardır:
Taraflardan biri diğeri için:
"bana böyle davranmasını gerektirecek hiç bir şey yapmadım... Yıldır inanın! Çözemedim ben onu çözemedim..." Derken., Diğer taraf (eş) : - Ben eşimi çok seviyorum, evliliğimi devam ettirmek istiyorum ancak eşim beni anlamıyor...düşüncesi ile içinde bulunduğu durumun sadece anlaşılamamak olduğunu ifade ediyor.
Gözlemliyorum ki, kişilik ve kişilik bozuklukları hakkında biraz daha bilgilenirsek İlişkilerimizde sağlıklı ve daha efektif, belki de daha korunaklı, belki de daha profesyonel bir destekle kendi duygusal ve düşünsel sağlığımızı koruyabiliriz.
Kişilik kavram olarak, bireyin kendine özgü olan ve bireyi başkalarından ayırt ettiren özellikleri kapsar. Kişilik oluşumunda 📍doğum öncesi, sonrası, çocukluk çağında gelişimsel dinamikler, fiziksel koşullar önemlidir. Kişiliğin olgunlaşması ise sosyal öğrenme ve toplumsal şaşma etkileri ile biçim alır. (Kişilik gelişimi ayrı bir bilgi kütüphanesi) Kişilik Bozukluğunun tanımı ise oldukça güçtür.Ruhsal bozuklukların dışında kalan ve uzun süre uyum bozuklukları gösteren kişilerin muayenesi, sınıflandırılması, tanım ve sağaltımı psikiyatrinin çalışma alanıdır. Kişilik Bozukluğu tanısı verebilmenin en zor yanı, kişilik yapısı ile kişilik bozukluğunun karıştırılmasıdır. Ancak Şu çerçeve çizilmiştir: ☝️Kişilik Bozukluğu tanısı alabilmesi için bir bireyin, her şeyden önce toplumsal uyumunda, düzenli çalışabilmesinde, benlik değeri ile ilgili, ilişkilerinde süreklilik sağlayabilmesinde önemli bozuklukların görece sabit olarak uzun süre sürmesi ve başkaları ile ilgili varsayımsal yaklaşımlarında sağlıksız hamlelerin devam ediyor olması gerekir.
Read more
Bilimkurgu edebiyatının en ünlü serilerinden biri olan Ender serisinin ikinci kitabı Ölülerin ...
Media Removed
Bilimkurgu edebiyatının en ünlü serilerinden biri olan Ender serisinin ikinci kitabı Ölülerin Sözcüsü, esasında Orson Scott Card'ın, yazmayı çok istediği "ölülerin sözcülüğünü yapma" fikrinin ve yeni bir ırk olan pequeninoların bir kitapta yazılma düşüncesiyle başlamıştır. Sonrasında ... Bilimkurgu edebiyatının en ünlü serilerinden biri olan Ender serisinin ikinci kitabı Ölülerin Sözcüsü, esasında Orson Scott Card'ın, yazmayı çok istediği "ölülerin sözcülüğünü yapma" fikrinin ve yeni bir ırk olan pequeninoların bir kitapta yazılma düşüncesiyle başlamıştır. Sonrasında yazar, çok sevilen ve ödüllü öyküsü Ender'in Oyunu'nun kahramanı Ender üzerinden bu düşünceyi yürütmeye karar vermiştir. Fakat bunu istediği gibi yapabilmesi için öncelikle Ender'in Oyunu'nu genişletip seri için bir ilk kitap haline getirmiştir. Sonrasında 2. Kitap Ölülerin Sözcüsü için her şey hazır olmasına rağmen fikir pek çok değişime uğramış ve yazar kitabı resmen baştan sona tekrar yazacağı köklü değişiklikler yapmıştır. Böylece bilimkurgu edebiyatının en muazzam serilerinden biri olan ve sonrasında kitap sayısı da bir hayli artan Ender serisinin fikir kaynağı Ölülerin Sözcüsü kitabı, yazarın tam da istediği hale gelip yayımlanmıştır. Tüm bu uzun uğraşlar ve serinin geçtiği yollar okura da tam anlamıyla yansımakta. Zira Ölülerin Sözcüsü okuduğum en muhteşem bilimkurgu romanlarından biri oldu benim için. Kitabı büyük zevkle ve beğeniyle bitirdim. Yazarın inceliğine, sevecenliğine, anlatıcılığına ve yazınsal becerisine ise hayran kaldım. Kurduğu gelecek senaryosu, evren düzeni, zaman kavramı, yarattığı ırklar ve yepyeni ekolojisi ile her birine ruh kazandırdığı derinlikli karakterleriyle muazzam bir iş çıkarmış Orson Scott Card. İlk kitap Ender'in Oyunu'nu da sevmeme rağmen böyle bir devam kitabı geleceğini ve kurgunun bu denli başarıyla evrileceğini düşünmemiştim açıkçası. İlk kitabı okumamın üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ama 3. kitabı okumayı o kadar bekletebileceğimi sanmıyorum. Bir an evvel seriye devam etmek istiyorum.
Read more
"Onlar..." dedim sessizce. "Tanıştırayım," dedi. "Sırayla Mel, Pupa, Yez, Nus, Şar, Kam, Rav, ...
Media Removed
"Onlar..." dedim sessizce. "Tanıştırayım," dedi. "Sırayla Mel, Pupa, Yez, Nus, Şar, Kam, Rav, Zul, Ban, Duk, Geis ve son olarak Sit." Gülümsememe engel olamıyordum. Gerçekten korkulacak bir yanları yoktu. Dakikalar geçtikçe bunu daha iyi anlıyordum. Bakışlarında o kadar büyük ... "Onlar..." dedim sessizce.
"Tanıştırayım," dedi. "Sırayla Mel, Pupa, Yez, Nus, Şar, Kam, Rav, Zul, Ban, Duk, Geis ve son olarak Sit."
Gülümsememe engel olamıyordum. Gerçekten korkulacak bir yanları yoktu. Dakikalar geçtikçe bunu daha iyi anlıyordum. Bakışlarında o kadar büyük bir masumiyet vardı ki hepsini koynuma basıp sıkıca sarmak istiyordum...
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Bu paragrafı okuduğumda yüzümde bir gülümseme oluştu. Bir an kendimi Hobbit evreninde hissettim. Hani Gandalf'ın "Fili, Kili, Bombur..." diye başlayan cümlesi ve cüceleri tanıtması. Sırf bu yüzden, bu sahneyi hatırlattığı için kitaba birsürü övgüler yağdırabilirim! 😄

Olay örgüsü, Fegel adındaki küçük kızımızın etrafında şekilleniyor. Çocukluğundan beri bir gölge onu takip ediyor, çoğu kişi bunun psikolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünse de 18 yaşına girdiğinde bunun gerçek olduğunu herkes kabulleniyor çünkü olaylar olaylar... 😅

Olayların asıl açılışı, Marlo adlı oğlanın Fegel'in okuluna gelip tanışması ve gölgeyi ortaya çıkarma girişimleri ile olur. Fegel, Marlo ve Petrarca (gölge) üçlüsü arasında bol aksiyonlu, uzun bir fantastik heyecan bizi karşılıyor.
Kitabın arka kapağında da yazdığı gibi kitap, felsefeyle, ölümsüz filozoflarla, simyayla, kâhinlerle ve tarihî şahsiyetler ve olaylarla dolu. Türk romancılardan böyle bir eser çıkması gerçekten sevindirici çünkü bildiğimiz o vıcık vıcık sözlerle dolu bir aşk/fantastik roman değil. Daha fazla ayrıntıya girmeden sözlerime son vereyim. Serinin devam kitaplarını da dört gözle bekliyorum!

#book #books #bookstagram #kitaplar #kitap #bookworm #paranoya #fantastik
Read more
SEREN EKRANDAN GİTTİ TV’YE GÖRÜMCESİ GELDİ! TV’de bu sabah yepyeni bir gelişme yaşandı. Seren Serengil İpek, önce 15 Ağustos, sonra Eylül ayında ekrana dönüyorum derken, hiçbir gelişme olmadı ancak görümcesi olan gazeteci ve Posta'nın başarılı köşe yazarı olan Eylem İpek Şafak, ... SEREN EKRANDAN GİTTİ TV’YE GÖRÜMCESİ GELDİ! TV’de bu sabah yepyeni bir gelişme yaşandı.
Seren Serengil İpek, önce 15 Ağustos, sonra Eylül ayında ekrana dönüyorum derken, hiçbir gelişme olmadı ancak görümcesi olan gazeteci ve Posta'nın başarılı köşe yazarı olan Eylem İpek Şafak, TV ekranlarında yorumcu olarak işe başladı.
Zaten aylardır gelin-görümce arasında büyük bir yarış ve kapışma vardı.Sonuç olarak aile içi bu büyük kavgadan Seren Serengil İpek, TV ekranlarında yer-program bulamayarak mağlup çıkarken, gazeteci olan görümcesi Eylem Şafak’sa bu sabah itibariyle TV 8’de yayınlanan “Gel Konuşalım” programında yorumcu olarak işe başladı. (Zaten UçanKuş, daha önce TV’lerin yorumcu olarak ünlü isimlerden ziyade esas işi gazetecilik olan kişilere yöneleceğini yazmıştı)
Bu sabah önce konuk olarak davet edilen Eylem İpek’in sonrasında sürekli olarak programda yer alacağı öğrenildi.Herkes acaba “Seren Serengil’in sürpriz diye bahsettiği bu durum mu?..” diye düşünürken, aslında yine TV 8’de yorumcu olan Hakan Ural, sağ gösterip sol vurmuş oldu!.. Hakan Ural, daha iki gün önce ekranda kendisine Seren Serengil’in yazdığı mesajları okurken, Star’dan gönderilmesinden sonra bir türlü kanal bulamayan Serengil’in TV 8’de iş bulabileceği konuşulmaya başlanmıştı.Ancak bugün tam tersi oldu!.. Ve Seren Serengil İpek’in feci şekilde kavgalı olduğu görümcesi Eylem Şafak bugün itibariyle “Gel Konuşalım” kadrosuna dahil oldu!.. Hakan Ural’ın davetiyle konuk olarak başlayan Posta yazarı Eylem İpek Şafak’ın sonrasında da sürekli programda olacağı öğrenildi.Sonuç olarak, artık 50 yaşına merdiven dayamış olan Seren Serengil İpek, bayrağı 28 yaşındaki görümcesi Eylem İpek’e bırakmış oldu!
Eylem Şafak, zaten özellikle Posta’daki yazılarıyla kendini kanıtlamış, yaptığı haberlerle uzun süredir dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu aile içi kavga dediğimiz olaylar içerisinde de, kendi için ne yazılırsa yazılsın sabırlı olmayı ve polemiğe girmemeyi başarmıştı.
Bu gelişmeler karşısında bakalım, Seren Serengil İpek yine Eylem İpek Şafak'a laf sokmaya mı devam edecek, yoksa barışmak için tam tersi fırsat aramaya mı başlayacak, bunu da zaman gösterecek.
#serenserengil #eylemipek
Read more
Çok yakın dostlarımın bildiği bir şeyi artık duyurma zamanı geldi: Uzun süredir süren içsel yolculuğum ...
Media Removed
Çok yakın dostlarımın bildiği bir şeyi artık duyurma zamanı geldi: Uzun süredir süren içsel yolculuğum ve bu süreçte evrenin karşıma çıkarttığı birbirinden değerli canlılar sonunda beni çok mutlu eden bir yere taşıdı. Geçtiğimiz seneyi kendimi, doğayı, tüm canlıları dinleyerek ... Çok yakın dostlarımın bildiği bir şeyi artık duyurma zamanı geldi:
Uzun süredir süren içsel yolculuğum ve bu süreçte evrenin karşıma çıkarttığı birbirinden değerli canlılar sonunda beni çok mutlu eden bir yere taşıdı.

Geçtiğimiz seneyi kendimi, doğayı, tüm canlıları dinleyerek geçirdim. İlk olarak en yakınımdaki sevgili köpeklerimiz Lili ve Leyla ile başladım. Bana, bize anlatmak istediklerini, ihtiyaçlarını anlamaya çalıştım.

Onlarla kurduğum iletişimde sevgili Nisso Niyego'nun çok büyük katkıları oldu. Bu süreçte gördüm ki genellikle sorun 4 ayaklı veya kanatlı dostlarımızda değil, onların doğasını tam anlayamayan ve son derece iyi niyetli de olsa onları insanlaştırmaya çalışan bizlerde. Dostların kelimelerle değil enerji ile iletişim kurduklarını fark ettim. Sevgili İlker Durmaz ile kanalları temizleyip çakraları açmayı ve sarkaç kullanımını öğrendim. Yine onun tavsiyesi üzerine ve uygulamasının sonuçlarını yaşayınca Tuning Forks/Frekans Çubukları'nı araştırdım. Woodstock,NY'da yaşayan çok yakın bir şifacı/şaman dostum aracılığı ile Biosonics kurucusu Dr John Beaulieu ile irtibata geçip onun Human Tuning yöntemlerine çalıştım. Ve sonrasında yol beni sadece hayvanlar değil, tüm canlılara şifa vermeyi öğreten Healing Touch For Animals programına götürdü.

Aldığım tüm bu eğitimler süresince en önemli öğretmenlerim yine sevgili dostlarım Lili ve Leyla oldu. Sabır, güven ve sevgiyle tüm uygulamalarıma yardımcı oldular. Ben onları şifalandırırken onlar da bana doğru ve yanlışları göstererek beni iyileştirdiler.
Dün doğum günümün son dakikalarında beni artık resmen "uygulayıcı/practitioner" olarak atayan sertifikam geldi Amerika'dan. Şahane geçen bir güne mükemmel bir son, yeni yaşım ve hayatıma da aydınlık bir başlangıç oldu.

Bu süreçte bana bilgi ve farkındalık katan tüm öğretmenlerime, iniş ve çıkışlarımda koşulsuz sevgisiyle hep yanımda olan canım Zeynep'e ve gerek kendi bedenlerini gerekse onlardan izin alıp bana hayvan dostlarının bedenlerini güvenip teslim eden tüm arkadaşlarıma ve dostlara minnettarım. Hep birlikte şifalandık, hep birlikte iyileştik. Ne mutlu. (devamı aşağıda... 👇)
Read more
Uzun zaman önceleri, küçük bir çocukken, tam burada oturup köyümü seyrederdim. O zamanlar ne böyle ...
Media Removed
Uzun zaman önceleri, küçük bir çocukken, tam burada oturup köyümü seyrederdim. O zamanlar ne böyle devasa apartmanlar ne de böylesine kocaman bir cami vardı. Madenci ağırlıklı bir köydük ve her yere emeğin, çilenin kokusu sinmişti. Kadınlar vızır vızır tarlalarda çalışır, erkekler ... Uzun zaman önceleri, küçük bir çocukken, tam burada oturup köyümü seyrederdim. O zamanlar ne böyle devasa apartmanlar ne de böylesine kocaman bir cami vardı.
Madenci ağırlıklı bir köydük ve her yere emeğin, çilenin kokusu sinmişti.
Kadınlar vızır vızır tarlalarda çalışır, erkekler yorgun argın döndüğü madenlerden daha da yorucu inşaatlarda ter dökerlerdi.
Biz çocuklarsa hep çocuktuk. İnek güder, bahçeleri talan eder, en çok da hayaller kurardık.
35 yıl sonra aynı noktadan bakınca ortada ne emeğin ne çilenin ne de hayallerin esamesini görebiliyorum.
Kapitalizmin büyük ve gösterişli kahkahası çınlıyor köyümün her yerinde. Herkes büyük evler yapma peşinde. Ve son model arabalar sokaklarda tur bindiriyor. Yaratıcı bile gösterişe alet ediliyor. Zira bu cami köydeki insanların en az 10 kat fazlasını alacak büyüklükte.
Neden böyle olduk biz?
Neden o güzel hayatları terk ettik.
Neden samimiyetin ve aşkın kanatlarıyla uçmaya devam etmedik.
Bilmiyorum.
Dedem hep derdi ki: ‘Oğlum iyi kalmak iyi olmaktan çok daha zordur.’ O zamanlar anlayamadığım sözü şimdi iliklerime kadar hissediyorum.
Melek gördüğüm aziz bildiğim nice insanın şeytanlaşan yanlarını gördüğümde iyi olmanın ne kadar kolay, iyi yaşayabilmenin ne kadar zor olduğunu öğrendim.
Ve hayatta en büyük imtihanın nefis, evlat, sağlık falan olduğunun da hikaye olduğunu gördüm.
Bu hayatta tek bir şey hepimizi paramparça etti: Para.
Küçükken burada hep iyi bir adam olmanın hayallerini kurardım. Kazandığım parayla dünyadaki her zor durumdaki insana derman olacağıma dair rüyalar görürdüm.
Şimdi ise kapitalizm denilen canavara hükmen mağlup olmanın mahcubiyetiyle yaşıyorum. Ne kadar iyi olmaya çalışsam da, sonsuz bir iyi olma haliyle yaşayamamanın hüznü yüzüme çarpıyor.
Özür dilerim senden bu dağ başlarının hayalperest küçük Ademi. Hiç de düşlediğin gibi biri olamadım. Beni affet!
#AdemÖzbay
#günaydın
#hayırlıbayramlar
#iyigünler
Read more
30’lu yaşlardan itibaren biz kadınların en büyük savaşı kırışıklıklara karşı açılan savaş… Bir ...
Media Removed
30’lu yaşlardan itibaren biz kadınların en büyük savaşı kırışıklıklara karşı açılan savaş… Bir süredir de bu savaştaki en büyük silahımız artık botoks değil. Onun yerine dünyaca ünlü isimlerin de benimsediği doğal alternatiflerle daha genç ve taze görünmek mümkün. Güzelliğin ve ... 30’lu yaşlardan itibaren biz kadınların en büyük savaşı kırışıklıklara karşı açılan savaş… Bir süredir de bu savaştaki en büyük silahımız artık botoks değil. Onun yerine dünyaca ünlü isimlerin de benimsediği doğal alternatiflerle daha genç ve taze görünmek mümkün.
Güzelliğin ve gençliğin sadece botoksla sınırlı olmadığı görüşü giderek yaygınlaşıyor. İngiltere Düşesi Kate Middleton’dan televizyon fenomeni Kim Kardashian’a kadar pek çok ünlü kadın, güzelliklerini korumak için için doğal alternatiflere yönelmiş durumda. Peki, botoksa alternatif olabilecek bu doğal yöntemler neler? Frotoks, yüz akupunkturu ya da biotulin’in ardında ne var dersiniz?

1. FROTOX:

Botoks ve ‘freeze’ kelimelerinin birleşiminden oluşan bu yeni güzellik terimi, kırışıklıklarla savaşta son dönemde dünyada oldukça dikkat çekiyor. İçerisinde sıvı azot bulunan bir enjeksiyon, belirlenen bölgelerde sinirleri eksi 70 derecede donduruyor. Böylelikle sinir hücrelerinin uyarıcı sinir lifi olarak bilinen ‘akson’ geçici olarak zarar görüyor. Günde yaklaşık 1 mm uzayan bu uzun ince lifin uzaması yaklaşık 3 ay sürüyor. Frotox, tek bir siniri hedef aldığı için yüzdeki hareketi devam ettiren diğer sinirler zarar görmüyor. Dolayısıyla yüz botoks uygulamasında olduğu gibi hareketsiz kalmıyor. Üstelik etkisini uygulamanın hemen sonrasında gösteriyor. İstenilen bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında iğneler aracılığıyla cildin altına azot enjekte ediliyor. 6 ila 30 dakikalık uygulama sonrasında kırışıklıklar yok oluyor.

#jel #botox #botoks #guzel #aşk #farzan #dr_malekzadeh #beauty
Read more
Armani Privé serisi Oud Royal gibi niş kalitesinde bir parfümün emanet edildiği ama genellikle ...
Media Removed
Armani Privé serisi Oud Royal gibi niş kalitesinde bir parfümün emanet edildiği ama genellikle Yerel/Bölgesel markalara parfüm tasarlayan Evelyne Boulanger ve elinden şans eseri(!) Amouage Honour Woman gibi bir parfüm çıkmış Alexandra Carlin'in ortak evladı Oriflame Amazing Paradise'dan ... Armani Privé serisi Oud Royal gibi niş kalitesinde bir parfümün emanet edildiği ama genellikle Yerel/Bölgesel markalara parfüm tasarlayan Evelyne Boulanger ve elinden şans eseri(!) Amouage Honour Woman gibi bir parfüm çıkmış Alexandra Carlin'in ortak evladı Oriflame Amazing Paradise'dan bahsedelim.

Bir cennet damlası çiçeğidir tutturulmuş, özel bir parfüm olduğu iddia ediliyor.Özel bir kadın parfümü değil öncelikle onu söyleyelim.

Mandalin açılışlı, hemen ardından tropikal bir meyve kokusuna dönüşen (guava meyvesi imiş) öyle de uzun bir süre tende devam eden ve minicik bir mayhoş/tatlı böğürtlen kokusu bırakarak teni terkeden bir parfüm bu.Yaseminin ve menekşenin izine rastlanmıyor.Cok hafif bir odunsuluk geçişi olsa da bildiğiniz aromatik, tropik, azıcık sulu ve çoğunlukla meyveli bir tarzı var.

Yaz güdümlü parfümlere göre kalıcılık iyi, zira kuvvetli ve keskin meyveler kullandığı için tende iz bırakıyor.Şişe tasarımı olarak ablası Paradise ile aynı şişeyi paylaşsa da turkuaz rengi ile tam bir ada parfümü.

Bu parfüm tatili Çeşme'de yapmayı tercih etmiş, leopar desenli mayosu, yanık tenli ve uzun siyah saçlarına pembe ruj sürmüş bakımlı genç kadının parfümü OLAMAZ.

Bu parfüm; dağınık kaşlı, çilli ve açık tenli, tropikal desenli bikinisi üzerine su yeşili pareosu, dalgalı saçlarına beyaz çiçekler takmış Muğla Selimiye'de bir koyda yürüyen genç kadının parfümü.

Amazing Paradise kokusunun hazin sonu ücra bir katalogda "son kez" ibaresiyle 30 liraya kadar düşerek tedavülden kalkmak olacaktır.

Ve ben, Fabrice Pellegrin imzası olmayan bir Oriflame parfümü kullanmayacağım belli ki!!
Read more
Canim Kuzenim Arif @rf973 ( sol baştaki yakışıklı ) muazzam bir yolculuğa cikiyor. 1 yıldır bu seyahati ...
Media Removed
Canim Kuzenim Arif @rf973 ( sol baştaki yakışıklı ) muazzam bir yolculuğa cikiyor. 1 yıldır bu seyahati hayal ediyor, anlatip duruyor . 3 kafadar 3 motorla , 9000 km yol yapıp Kuzey Kutup çizgisini geçecekler , ve bunu yaparken @kacuv ile Kanserli cocuklara ve bakim evlerine destek yaratacaklar ... Canim Kuzenim Arif @rf973 ( sol baştaki yakışıklı ) muazzam bir yolculuğa cikiyor. 1 yıldır bu seyahati hayal ediyor, anlatip duruyor .
3 kafadar 3 motorla , 9000 km yol yapıp Kuzey Kutup çizgisini geçecekler , ve bunu yaparken @kacuv ile Kanserli cocuklara ve bakim evlerine destek yaratacaklar . Ben bu seyahat boyunca story den surekli paylasacagim, haydi destek olalim. Motorlariyla 9000 km yol yaparken, bunu belki de hicbir zaman yapamayacaklar icin fark yaratalim diye yola çıkıyorlar. Haydi o zaman ✌️✨👌🎶. . #Repost @ride_my_soul
・・・
Sevgili Dostlar

Üç sürücü üç motor uzun bir yolculuğa çıkacağız. Hedefimiz Kuzey Kutup Çizgisini Motosikletlerimizle geçmek. Toplam 7 ülke 9000 kilometreyi 17 günde tamamlayacağız. Yolculuk 9 Ağustos Perşembe günü başlıyor. Yapacağımız bu uzun yolun önemini arttırmak için KAÇUV ile beraber hareket edip bağış toplayacak ve farkın dalık yaratacağız.

Amacımız ; II. Aile Evi’nde kalıp tedavilerine devam edecek çocuklarımızın tüm giderlerini sahiplenmek ve manevi aileleri olmak… Kanser tedavisi gören 1 çocuğumuz ve ailesinin Aile Evi'ndeki günlük gideri 133 TL'dir.

Kanserli çocukların tedavisinde benim bir payım olsun diyorsanız;

AÇIKLAMA kısmına 9000 TARKAN - 9000 ARİF - 9000 Tolga İsminizi Soyadınızı'' yazarak aşağıdaki hesaba EFT/Havale ile ya da aşağıdaki web sitesine kredi kartı ile bağışınızı yapın.

Sağlıklı çocuklar için,

Tarkan Altınok Tolga Orkan Arif Dayıoğlu

Instagram hesabımızdan manevi destek vermen ayrıca bizi sevindirecek @ride_my_soul

Alıcı/Hesap İsmi :Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (Lütfen ismi tam yazın)

Denizbank - Zincirlikuyu Şubesi Hesap No:439719

IBAN: TR08 0013 4000 0004 3971 9000 04

Yada
bagis.kacuv.org
Read more
 #Repost @atvturkiye with @get_repost ・・・ Erdal Cindoruk #SenAnlatKaradeniz'de! Yakın ...
Media Removed
#Repost @atvturkiye with @get_repost ・・・ Erdal Cindoruk #SenAnlatKaradeniz'de! Yakın zaman önce yeni sezon çekimleri başlayan Sen Anlat Karadeniz’e usta oyuncu Erdal Cindoruk dahil oldu. Çekimleri Karadeniz'de devam eden Sen Anlat Karadeniz dizisine Erdal Cindoruk dahil ... #Repost @atvturkiye with @get_repost
・・・
Erdal Cindoruk #SenAnlatKaradeniz'de!

Yakın zaman önce yeni sezon çekimleri başlayan Sen Anlat Karadeniz’e usta oyuncu Erdal Cindoruk dahil oldu.

Çekimleri Karadeniz'de devam eden Sen Anlat Karadeniz dizisine Erdal Cindoruk dahil oldu. Yeni sezonda sürpriz bir karakter ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Cindoruk, "Sen Anlat Karadeniz uzun süredir yakalanamayan reytingleri yakaladı ve yeni sezonunda ben diziye dahil oldum, dolayısıyla oldukça heyecanlıyım. Dizide yine tehlikeli bir adamı oynuyorum. Her ne kadar sektöre bu tip rollerle başladıysam da uzun süredir bir mafya babasını oynamamıştım. Bu sefer bilge, ne dediğini ne yaptığını bilen bir "mafya babasını" oynuyorum" dedi.

Sen Anlat Karadeniz, geçmişte para karşılığı satıldığı adamın zulmünden kaçıp çocuğuyla birlikte Karadeniz'e sığınan Nefes'le, onu koruduğu için ailesinin büyük tepkisiyle karşılaşan Tahir'in imkânsız aşkını anlatıyor. Heyecanla izlenen dizide Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu ve Öykü Gürman'ın yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.
Read more
Yeraltından Notlar uzun bir monolog olarak başlayınca araya bir renk katayım dedim. Konusunu ...
Media Removed
Yeraltından Notlar uzun bir monolog olarak başlayınca araya bir renk katayım dedim. Konusunu okumadan yazar için aldığım bir kitaptı. Açıkçası biraz farklı idi tarzı Buket Uzuner'in diğer kitaplarından. Ilginc bir kitaptı diyebilirim. Dünyanın her bir köşesinden seçilmiş olan ... Yeraltından Notlar uzun bir monolog olarak başlayınca araya bir renk katayım dedim. Konusunu okumadan yazar için aldığım bir kitaptı. Açıkçası biraz farklı idi tarzı Buket Uzuner'in diğer kitaplarından. Ilginc bir kitaptı diyebilirim. ⏩⏩⏩Dünyanın her bir köşesinden seçilmiş olan burslu öğrenciler bir Birleşmiş Milletler projesi kapsamında bir kuzey ülkesinde kampa davet edilirler. Kendilerinden başka herkesi "normal" olarak adlandıran bu gruptakiler kendilerini tarihi ve edebi karakterlerin mirasçısı veya ta kendisi saymaktadırlar. Esas karakterlerden biri Romain Gary yani diğer adıyla Emile Ajar der kendisine. Ve başlarından geçen olaylar öyle devam eder..
⏩⏩⏩Benim için Emile Ajar'a rastlamak ilginç oldu bu kitapta. Sanırım kütüphanedeki Kral Solomon'un Bunalımı beni çağırıyor☺.. Ben Onca Yoksulluk Varken ile başladım, tüm kitaplarını okuyasım var..
⏩⏩⏩Not:Kitapta çok yazım hatası vardı. Dikkati çekmeyecek gibi [email protected]
#kitap #okudumbitti #haziranayiokumalarim #buketuzuner #balikizlerininsesi #1kitap1fotograf
#book #booklover #mylibrary
#justread #readinjune
Read more
 #gülcemiyeti 🥀| Kitap Yorumu: • Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ...
Media Removed
#gülcemiyeti 🥀| Kitap Yorumu: • Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti. • Acı çekmeme neden olan bir kitap yorumu daha Yani tek kelime söylemem gerekse o kelime ‘üzdü’ olurdu. • 1.kitabın sonu beni çok mutsuz ... #gülcemiyeti 🥀| Kitap Yorumu:

Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.

Acı çekmeme neden olan bir kitap yorumu daha😪 Yani tek kelime söylemem gerekse o kelime ‘üzdü’ olurdu.

1.kitabın sonu beni çok mutsuz ettiği için ve seriye devam adicek gücü kendimde bulamadığım için uzun süre bekletmeyi düşünüyordum. Ama Türkiyeye gidince aldım ve meraktan dayanamadım okudum.

En çok dikkatimi çeken şey Adelina’nın değişimi oldu. Kız ilk kitapta aşırı değişti ama bu kitapta çok güçlendi ve bu güç onu deliricek seviyeye getirdi. Adelina öyle akıllıca şeyler yaptı ki (😈) ağızım açık kaldı. Ve Violetta Adelina’dan daha sempatik yazılmış olmasına rağmen nedensizce Violetta beni çok gıcık etti. •
Kitabı okurken sanki dağda mahsur kalmışım ve soğuktan ölüyormuşum gibi hissettim. Hatta bir kaç kere çok heycanlanıp okumaya ara verdim. Yani tam kalp krizi geçirmelik bir seri.

5/5🥀🥀🥀🥀🥀
#marielu #youngelites #rosesociety #legand #champion #efsane #deha #şampiyon #pegasus
Read more
Uzun bir aradan sonra seri yorumu ile geldim <span class="emoji emoji1f604"></span><span class="emoji emoji1f604"></span> Robyn Carr | Virgin River serisi 20 kitaplık bir ...
Media Removed
Uzun bir aradan sonra seri yorumu ile geldim Robyn Carr | Virgin River serisi 20 kitaplık bir seri bizde ise sadece 3 kitabı mevcut bunun sebebini tahmin etmek imkansız demek isterdim ama işte epsilon ve lanet politikası sağ olmasın hatta batsın ve telifini aldığı yazarların kitapları ... Uzun bir aradan sonra seri yorumu ile geldim 😄😄 Robyn Carr | Virgin River serisi

20 kitaplık bir seri bizde ise sadece 3 kitabı mevcut bunun sebebini tahmin etmek imkansız demek isterdim ama işte epsilon ve lanet politikası sağ olmasın hatta batsın ve telifini aldığı yazarların kitapları artık başka yayınevlerinden seri bir halde çıksın 😈😈 ehh bu konuda böyle düşünen tek insan olmadığım da aşikar olduğu için rahatım ayrıca 😛😛 Neyse konumuza dönersek küçük bir kasaba ve yolu buraya düşen insanlar ve değişen hayatlarını okumak cidden çok güzeldi. İlk kitapta şehirdeki hastanede hemşire ve ebe olarak çalışırken eşini yaşanan bir hırsızlık sırasında kaybeden Melinda'nın bir ilanda güzel ve küçük kasabada hemşire aranıyor ilanı ile Virgin River kasabasına yola çıkması ve kasabaya vardığında ilanda vaat edilen şartların koca bir yalan olmasını görünce geri dönmeye karar verdiği sırada doktorun verandasına bırakılan yeni doğmuş bir bebek görmesiyle biraz daha kalmaya karar verir bu sırada doğumu yaklaşan bir kadın da Mel'in doğumunda olmasını isteyince süre biraz daha uzar. O arada kasabanın toplanma yeri olan barın sahibi Jack'te Mel'i görür görmez aşık olmuş ve onun kalması için ona vaat edilen kulübenin tamirini gizlice halleder. Sonrası gelsin bolca doğum haberi 😂😂 İkinci kitapta Jack'in barında yemekleri yapan ve deniz piyadelerindeyken de askeri olan John(daha çok herkes ona peder diye sesleniyordu) ve kocasının şiddetinden 3 yaşındaki oğlu ile kaçarken yolu kasabaya düşen Paige'nin hikayesiydi
Üçüncü kitap ise Jack'in deniz piyadelerindeyken askeri olan Mike ve Jack'in kardeşi Brie hakkındaydı. 👇👇👇 Devamı yorumda 👇👇👇 #leydilerderamazanathon
Read more
BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI” Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. ...
Media Removed
BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI” Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. Sonradan, hayalleriyle bütünleşsin diye pembe yakıştırılmıştır kıyafetlerine, saçındaki tokasına… Renklerin cambazlığıyla tanışması, böyle başlar kadının. Oysa büyüdükçe arayışa ... BİR KADIN HİKAYESİ “KIRMIZI”
Doğduğunda masumiyetin simgesi olan beyaz renk yüklenir kadına. Sonradan, hayalleriyle bütünleşsin diye pembe yakıştırılmıştır kıyafetlerine, saçındaki tokasına… Renklerin cambazlığıyla tanışması, böyle başlar kadının. Oysa büyüdükçe arayışa geçer kadın, ne aradığını bilmeden, kendini bulmak adına. Duygularını hiçe saymadan çıktığı bu yolculukta toplumun ona yüklediği vasıfları çözmesi çok da uzun sürmeyecektir aslında. Daha küçükken heveslendiği kırmızı oje, kırmızı ruj, çizmiştir onun yolunu. Belki kırmızı ceket, kırmızı bir ayakkabıdır… Tarzı ne olursa olsun, kırmızı bir eşarptır belki de kadını harekete geçiren.
Farkında değildir kadın, kırmızının hayatına bu kadar hükmettiğinin. Oysa ki kadın “Aşk” tır, “Ana” dır, kıymet bilen evlat, sevgiyi temsil eden yüce bir varlıktır. Duygu insanı ve zorlu bir savaşçıdır. Savaşı tamamen ona yüklenilen ve ödemesi gereken bedelleredir. Çünkü aşk insanı olmak suçtur kadında. Namusun ispatı bile kuytu bir kırmızıda gizlidir. İçinde akan kanı o kadar kırmızı, o kadar coşkuludur ki, heyecanlarını, mutluluklarını saklayamaz kadın ve ne yazık ki bu masum duygular, onun canı kadar sevdiği ellerin, yüreğinden vurmasıyla son bulur. Kadın bu duyguların bedelini akan kırmızı kanıyla öder. Dedik ya, bu bir savaştır. Kadının kendini ifade edebilme savaşı ve kadın canıyla ödediği bedelin kırmızı flamasını teslim eder aynı süreçten geçen bir başka kadına. Büyük bir yük, büyük bir sorumluluk olsa da o çelimsiz omuzlarda, kadın daha gururlu, daha lider ve daha kırmızıdır artık... Etek boyunu değil, yüreğinin coşkusunu sergilemek ister ve bu yüreğe giren adama, sorgusuzca inanmak, güvenmek ve hep yanında görmektir amacı. Bütün endişelerine rağmen, adını koyamadığı duygular beslemektedir içinde. Yaşanmışlıkların yüküyle yoğrulan kadın, doğası gereği, küsmez hislerine…
Yavrusuna aşıladığı umutlar, kendi içinde de bir çocuktur hala. Bu inançla ve inatla yaşamına devam eder biraz da. Yüreğinden geçen adama, yükünü paylaşırcasına döker içini korkusuzca ve hamuru aşk ile yoğrulan kadın “KIRMIZI olsun senin adın” der, sevdiğine usulca... Betül KARATAŞ YAMAN
Read more
Ve işte EYLÜL<span class="emoji emoji1f49a"></span><span class="emoji emoji1f49a"></span> Yazın keyifli günlerinden sonra yeni bir şeylere başlamanın, yeni yeni bir şeyler ...
Media Removed
Ve işte EYLÜL Yazın keyifli günlerinden sonra yeni bir şeylere başlamanın, yeni yeni bir şeyler öğrenmenin zamanı... Dışarılardan içerilere dönüp yavaş yavaş eve özen gösterme, kışa hazırlama zamanı.. Ama tabii çoğu yerde yaz hala devam ediyor (mesela biz😀😀 hala klimalarla derin ... Ve işte EYLÜL💚💚 Yazın keyifli günlerinden sonra yeni bir şeylere başlamanın, yeni yeni bir şeyler öğrenmenin zamanı... Dışarılardan içerilere dönüp yavaş yavaş eve özen gösterme, kışa hazırlama zamanı.. Ama tabii çoğu yerde yaz hala devam ediyor (mesela biz😀😀 hala klimalarla derin bir aşk yaşıyoruz) Onun için uzun yüzmelere yada uzun uzun yürüyüşlere devam etme zamanı. Kış için salçalar, tarhanalar yapma zamanı.. Ve hala uzun kış ayları gelmeden haftasonları bir yerlere kaçıp küçük küçük tatiller, piknikler yapma zamanı...Üzerine ince bir hırka alıp ısınma zamanı... Velhasıl ben çok seviyorum bu ayı😀😀 Sizin planlarınız neler Eylül için?
Read more
Size ilk defa özel hayatımı bu kadar çok açıyorum. Kendimi hep tek zannederken, bunun aslında nasıl ...
Media Removed
Size ilk defa özel hayatımı bu kadar çok açıyorum. Kendimi hep tek zannederken, bunun aslında nasıl da kapalı bir konu olduğunu farkettim. Herkes yaşıyor ama kimse açıkça konuşmuyordu. Artık ÜREYEMİYORUZ...herkes tüp bebek merkezlerinde ama neden buraya geldiğimizi sorgulayan, ... Size ilk defa özel hayatımı bu kadar çok açıyorum. Kendimi hep tek zannederken, bunun aslında nasıl da kapalı bir konu olduğunu farkettim. Herkes yaşıyor ama kimse açıkça konuşmuyordu. Artık ÜREYEMİYORUZ...herkes tüp bebek merkezlerinde ama neden buraya geldiğimizi sorgulayan, anlatacak kimse yok. ben sorunla ilk başbaşa kaldığımda hiç bilgi bulamadım. Sorularım hep cevapsız kaldı ama sonra kendimi inanılmaz bir denizin içinde buldum. Bu konuda master yapmak üzereyim ve artık bunları kendime saklamayacağım. Genç kızlardeşlerim, kadın arkadaşlarım, yüzde 13teki erkek takipçilerim.. lütfen okuyun. Bu bireysel bir konu değil, hepimizi ilgilendiriyor. 3-4 hafta sürecek bir yazı dizisi olacak belki. İlki bu haftaki HThayat yazımda. Her Cuma devam edecek. Linki profilimde veya www.hthayat.com ana sayfada. İleride de yazarlar altından beni bulup okuyabilirsiniz. “Çok uzun bir konu, özel bir konu ama fark ettim ki bunu yaşayan milyonlarca kadınız. İnsanın kalbinin en orta yerini acıttığı için bunu konuşmuyoruz, anlatmıyoruz, yazmıyoruz; fakat yalnız değiliz, yalnız değilsin. Ben de aylardır yazmaktan çekiniyorum, yazarken hıçkırıklara boğulurum diye korkuyorum ama yine de bu yaşadıklarımı, öğrendiklerimi içimde tutamıyorum. Yazabilecek gücü buldum ve tüm dostlarım ile tecrübemi ve bilgimi paylaşmak istiyorum. Instagram hesabımdan gelen mesajlar ile anladım ki, bu konu kapalı bir kutu. Ben kutuyu açıyorum sevgili kardeşlerim... Bu konu belki üç haftalık yazı olur ama başlıyorum. Genç, yaşlı, çoluklu, çocuksuz herkesin okumasını isterim...” devamı yazımda...
Read more
 #kitapyorumu . . 2054 : Çıkış Yok / Teri Terry . . Yıl 2054; Ülke Huda adı verilen insanlar tarafından ...
Media Removed
#kitapyorumu . . 2054 : Çıkış Yok / Teri Terry . . Yıl 2054; Ülke Huda adı verilen insanlar tarafından yönetiliyor. Direnişlere karşı hiç bir tolerans gösterilmiyor. teröristler 16 yaşından büyükse idam ediliyor. küçükse de programlanarak ikinci bir şans elde ediliyor ve yeni bir ... #kitapyorumu .
.
2054 : Çıkış Yok / Teri Terry
.
.
Yıl 2054; Ülke Huda adı verilen insanlar tarafından yönetiliyor. Direnişlere karşı hiç bir tolerans gösterilmiyor. teröristler 16 yaşından büyükse idam ediliyor. küçükse de programlanarak ikinci bir şans elde ediliyor ve yeni bir ailenin yanına veriliyor. Geçmişleri, anıları, hafızaları tamamen siliniyor. Kollarına ise Levo denen mutluluk seviyesini ölçen bir alet bağlanıyor ve bu sayede şiddetten ve kötü düşüncelerden uzak tutulmaları sağlanıyor.

Kitapta ana karakterimiz 16 yaşındaki Kyla. O bir programlanmış. Fakat Kayla da yolunda gitmeyen bir şeyler ortaya çıkıyor ve olaylar başlıyor. .
.
Öncelikle kitap distopya türünde bir genç yetişkin romanı. Slated üçlemesinin ilk kitabı. Konusuna bakacak olursak; bana göre gayet özgün bir konuya sahipti. Kurgu güzel işlenmişti.Programlama, Hudalar, Levo, levonun çalışma sistemi başarılı, farklı kılan detaylardı. Vıcık vıcık aşk olaylarının, üçgenlerin, beşgenlerin olmaması da benim açımdan güzeldi.
Bana göre serilerde en önemli kitap ilk kitap. Özellikle üçlemelerde ilk kitap beni seriye bağlamazsa devam edemiyorum.
O yüzden başarılı bir ilk kitap diyebilirim. Konuya kısa sürede adapte oluyorsunuz ve merak ediyorsunuz.
Kitapta canımı sıkan tek şey; şimdiki zaman kullanılarak yazılmasıydı. - yor eki resmen beni yordu. İlk 50-60 sayfayı dile alışmaya çalışarak geçirdim. Hatta bir ara bırakmayı dahi düşündüm ama merakıma yenik düştüğüm için devam ettim. İyi ki de etmişim. Ardından 2. kitaba da başladım. uzun zamandır arka arkaya seri kitap okumuyordum.
Genç yetişkin distopya okumayı sevenler severek okuyacaktır. :)
.
.
.
#siriusblackokuyor

#kitaptavsiyem #kitaplarimveben #kitapagaci #kitapkardesligi #kitap #oku #kitapokuyorum #kitapsever #kitapöner #kitapönerisi #kitapkurdu #kitapyurdu #kitapsevgisi #kitaplar #okumak #okudumbitti #kitaptavsiyeleri #kitapdünyasi #kitaplariyikivar #kitapayraci #kitaplik #kitapkurdu #kütüphane #okumalık
Read more
Herkese iyi Pazarlar! Uzun zamandır #bebekdostutarifler köşemize ara vermiştik. İşte @zehradorter ...
Media Removed
Herkese iyi Pazarlar! Uzun zamandır #bebekdostutarifler köşemize ara vermiştik. İşte @zehradorter 'in hazırladığı Gülizce Tarifler'den bebek ve çocuklarımıza özel "Etli, Nohutlu Bamya" yazısı. Okumak için profildeki linke tıklayabilir, siz de bu köşeye kendi tariflerinizi gönderebilirsiniz ... Herkese iyi Pazarlar! Uzun zamandır #bebekdostutarifler köşemize ara vermiştik. İşte @zehradorter 'in hazırladığı Gülizce Tarifler'den bebek ve çocuklarımıza özel "Etli, Nohutlu Bamya" yazısı. Okumak için profildeki linke tıklayabilir, siz de bu köşeye kendi tariflerinizi gönderebilirsiniz 🤗 #cocukdostutarifleri
🍽️
"Yüksek miktarda K vitamini içeren #bamya , bizi gribal enfeksiyonlardan koruyan C, A ve E vitaminleri de içeriyor. Potasyum deposu olan bu sebze sağlığımız açısından pek çok faydası vardır. Sindirim sistemimizi korur, zengin lifler içerdiğinden diyabeti önleyebilir, kabızlığı önler. Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan bamya yaz - kış bizim soframızdan eksik olmaz. Güliz' in severek yediği tarifimizi beğeneceğinizi umuyorum.
🍽️
Malzemelerimiz:
🍽️
Yarım kg bamya
🍽️
100 gr dana kuşbaşı
🍽️
1 kuru soğan
🍽️
1 yemek kaşığı biber salçası
🍽️
Zeytinyağı
🍽️
Limon
🍽️
Baharat
🍽️
Yapılışı:
🍽️
Bamyaları ayıklayıp limonlu suda bekletiyoruz. Önceden ıslatılmış nohutu tencerede haşlıyoruz. Ayrı bir tencerede ince kıyılmış soğanı zeytinyağı ile kavuruyoruz. Ardından etleri ekliyoruz ve suyunu salıp çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Salçamızı da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Ardından nohutu ve bamyayı ekliyoruz. Biraz kavurduktan sonra su ekliyoruz. Bamyalar suyunu çekene kadar pişirmeye devam ediyoruz.
🍽️
NOT 1: Eğer buzluğa attığınız bamya ile pişirecekseniz suyunun uzamaması için pişirirken de limon sıkabilirsiniz.
🍽️
NOT 2: Yaz mevsiminde bu yemeği pişiriyorsanız ve çocuğunuzun domates alerjisi yoksa kabukları soyulmuş ve ince doğranmış 2 domatesi de bamyaları ekledikten sonra koyabilirsiniz. Bu durumda eklediğiniz suyu biraz azaltmanız gerekir.
🍽️
Afiyetle yiyin.
🍽️
Sevgilerimizle"
🍽️
Yazının devamı için link profilde ya da 👉 https://kadikoyanneleri.com/2018/07/gulizce-yemekler-etli-nohutlu-bamya/
🍽️
#kadıköyanneleri ne abone olarak, tüm yazılarımızı yayınlandığı an bildirim şeklinde alabilir ve böylece anında haberdar olabilirsiniz. Bunun için, web sitemizden bildirimleri al seçeneğini işaretleyebilirsiniz 🤗
🍽️
#mutluannemutlubebek
#kadıköy #moda #tarif #anadokuyakası #çocukdostutarifler #bebek #bebekyemeği
Read more
Geçen haftaki soru cevaptan sonra fark ettim ki kilo koruma konusunda kafalarda birçok soru işareti ...
Media Removed
Geçen haftaki soru cevaptan sonra fark ettim ki kilo koruma konusunda kafalarda birçok soru işareti var… Öncelikle kilo korumak için özel bir şey yemeniz ya da yapmanız gerekmiyor, sadece yedikleriniz içtikleriniz ve gün içinde yaktıklarınız arasında bir denge olması gerekiyor 🏼🤓. ... Geçen haftaki soru cevaptan sonra fark ettim ki kilo koruma konusunda kafalarda birçok soru işareti var… 👀 Öncelikle kilo korumak için özel bir şey yemeniz ya da yapmanız gerekmiyor, sadece yedikleriniz içtikleriniz ve gün içinde yaktıklarınız arasında bir denge olması gerekiyor ☝🏼🤓. Kilo almanız, vermeniz ya da korumanız, tamamen enerji dengesinin kontrolündedir. İlk olarak bu konuda kafanızda bir soru işareti varsa lütfen 5 dakikanızı ayırıp iyibesleniyihisset.net – Beslenme – 2 numaralı yazımı okuyun✅. Sonrasındaysa gelin bu postu okumaya devam edin 🤗
__
Genel olarak insanlarda kilo koruma anlamında gözlemlediğim en yaygın sıkıntı, kilo verme sürecinin, hızlı kilo verme isteği doğrultusunda oldukça kısıtlayıcı olması bana kalırsa 😕. Fakat kimse bahsetmese de ben bahsedeyim, 10 haftada 10 kilo vermekte değil marifet 🙅🏻‍♀️, marifet 10 kiloyu verip korumakta ✅ Ve bunu yapabilmeniz için kilo verme sürecinde kiloyu korumanıza yardımcı olacak davranışsal değişiklikleri de gerçekleştirmek gerekiyor ✅.
__
💁🏻‍♀️İnsanlar normal hayatlarında 1. viteste gitmeyi bilirlerken, hızlı kilo verme gayesiyle kilo verme sürecinde kısıtlanmayı ve sadece 5. viteste gitmeyi öğreniyorlar ve 2,3,4 nolu vitesi hiç tecrübe etmemişler ve öğrenmemiş oluyorlar 🤨.
__
👱🏼‍♀️Örneğin Ayşe 10 kilo vermek ve bu 10 kiloyu çok hızlı vermek istiyor diyelim, Ayşe bu gazla katı bir diyet yaptı, haftanın 6-7 günü de günde 1-2 saat yürüdü diyelim… Ayşe bu süreç sonunda 2 ayda 10 kiloyu verdi ama sadece aç kalmayı, kısıtlanmayı ve her gün kendini zorla 1-2 saat yürütmeyi öğrenmiş oldu 👀, Ayşe’nin bunları sonsuza kadar bu şekilde devam ettirmesi zor, Ayşe buna devam etmeyi bıraktığındaysa, kilo verme sürecinden önceki beslenme ve hareket alışkanlıklarına dönmesi baya olası 👀🙈. Çünkü Ayşe 2,3,4 nolu vitesi hiç bilmiyor ve bu durumda da uzun vadede kiloyu koruması baya zor gibi görünüyor 😕….
__
👱🏼‍♀️Fakat Ayşe 10 kilo vermeyi amaçlarken, sevdiği ve sürdürebildiği sıklıkta yapabileceği bir spor bulsa✅... (devam ediyor👇🏼👇🏼👇🏼) #cerenyavuz #iyibesleniyihisset
Read more
şimdi arkadaşlar öncelikle bu fotoğrafı paylaştığım için ilginç hissediyorum ve hem olduğumdan ...
Media Removed
şimdi arkadaşlar öncelikle bu fotoğrafı paylaştığım için ilginç hissediyorum ve hem olduğumdan bile çirkin hem de 5 yaşında çıkmışım kskxkdk (15 yaşındayım yanlış anlaşılma olmasın) evet arkadaşlar doğru, Kumsaldaki Meteor kitap oluyor. Doğrusu hikayeye tamamen eğlence amaçlı ... şimdi arkadaşlar öncelikle bu fotoğrafı paylaştığım için ilginç hissediyorum ve hem olduğumdan bile çirkin hem de 5 yaşında çıkmışım kskxkdk (15 yaşındayım yanlış anlaşılma olmasın)
evet arkadaşlar doğru, Kumsaldaki Meteor kitap oluyor. Doğrusu hikayeye tamamen eğlence amaçlı başladığım için böyle bir olay bana büyük bir şok yaşattı. Görüşmeler çok uzun süredir devam etmiyordu, bu yüzden size haber veremedim.
Bu tür hikayelerin kitap olmasına karşı olanlar var, açıkçası ben bu kitaba o kadar çok zamanımı ayırdım, iyi kötü yorumlarla öyle çok wattpad'in içinde yaşadım ki ne dendiği umrumda değil. Ne kadar uğraştığım, ne kadar baskı altında kalıp kimi zaman kötülendiğimi tahmin edemezsiniz.
Kitabı klasiklerle, ağır edebi eserlerle karşılaştırmaya çalışanlar var, bence bu yapılan en büyük yanlış olur. Artık çağımız değişti ve dizüstü edebiyatı denilen bir şey var, bu yazarlara şans verilmesi sırf sizin alışık olmadığınız bir şey olduğu için kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca benim kitabım da ciddi olunmaya çalışılmış bir kitap değil, baştan beri bir mizah hikayesi. Tabii ki daha ciddi yazmasını ben de biliyorum ancak geçen yılki ruh halime göre böyle 'ergen' bir kitap çıktı skxkdm
Özet olarak lütfen kötü yorumlarınızı kendinize saklayın, belki önemsemeden söylediğiniz bir şeyin insanların bütün emeğine nasıl mal olabileceğini düşünün. Destekçilerim de olduğunu biliyorum, onlara sonsuz teşekkürler. Bu yazının negatif içerikli olmasının sebebi şu ana kadar söylemek isteyip söyleyemediklerimdi, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Read more
Instagram hayatımın en uzun metnini okumaya hazır mısınız? • (For the English text, please check the comments) • Uzun zamandır bir şey paylaşmadığım doğrudur. Ama sorun bir neden? Efendim, bir kısa film çektik, adı da “Sokak”. • Kadın merkezli şiddetin hem toplumsal hem de bireysel ... Instagram hayatımın en uzun metnini okumaya hazır mısınız? 😂

(For the English text, please check the comments👇)

Uzun zamandır bir şey paylaşmadığım doğrudur. Ama sorun bir neden? Efendim, bir kısa film çektik, adı da “Sokak”.🎥

Kadın merkezli şiddetin hem toplumsal hem de bireysel boyutuyla ilgilenen “Sokak”, şiddetin farklı dışavurumları ve şiddet karşısındaki farklı duruşlarımız üzerine düşündürmek isteyen bir film.

Çocuk sahibi olma konusunda alınacak kararda kadın ve erkek eşit söz hakkına mı sahiptir?

Birbirine aşık kadın ve erkeğin ilişkisinin devamı için çocuk sahibi olmak bir koşul mudur?

Fiziksel şiddete müdahale edip etmemek bizi nasıl bir insan yapar?

Şiddetin kendisi çocuk sahibi olup olmama kararımızda etkili midir?

Bu sorulara, kadının yaşadığı hem psikolojik hem fiziksel şiddete odaklanarak, farklı kimlik inşaaları ve farklı cevap olasılıkları sunmak, seyircinin kendi “çünkü”lerini sorgulatmak, kadının kısılan sesini duyabilmek, şiddet karşısındaki “gerçek” kendimizle yüzleşebilmek istedik.

Filmimiz, birçok uluslararası festivale başvurdu ve sadece 2 ay geçmesine rağmen iki festivalin resmi seçkisine seçilmiş ve bir festivalden de ödülle dönmüştür. 🏆

Bunun için muhteşem ekibime, prodüktörüm @zezerules ‘a, bana inanıp projemde bana destek veren muhteşem görüntü yönetmenim @yon.thomas ‘a, harika performanslarından ötürü sevgili oyuncu dostlarım @aliyemutlu , @gozdesedaaltuner , @balyemezz ve @ibrahimselim ‘e, şahane sesiyle filmimizi başka boyuta taşıyan @nurcanerenn ‘e sonsuz teşekkürler.🙏

Filmimiz hala dünya festivallerini dolaştığı için şimdilik fragmanı yayınlayabiliyorum. Daha fazla bilgi için biodaki linkten filmin sayfasını beğenip, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Sinema aşkıyla kalın.🖤🎬
#timesup @timesupnow
Read more
. Gölgene aldanma. Ne senden uzun ne kısa. Ne senden kara ne açık. Ne sana benzer ne sen değil. Bir ...
Media Removed
. Gölgene aldanma. Ne senden uzun ne kısa. Ne senden kara ne açık. Ne sana benzer ne sen değil. Bir isli aynadaki yansıman kadar gerçek de değil. Yerdeki ayak izin kadar sahte! _____________ SÜVEYDA Bir siyah noktasın kalbimin tam ortasında. Söyle, bu sarmalın neresindesin, Bulunamayan ... .
Gölgene aldanma. Ne senden uzun ne kısa. Ne senden kara ne açık. Ne sana benzer ne sen değil. Bir isli aynadaki yansıman kadar gerçek de değil. Yerdeki ayak izin kadar sahte!
_____________
SÜVEYDA
Bir siyah noktasın kalbimin tam ortasında.
Söyle, bu sarmalın neresindesin,
Bulunamayan bir sapak mı
Çözülemeyen bir labirent mi.
Hangi yönden sana ulaşmalıyım.
Yoksa gözümün karasıyla aynı mı bu derin süveyda.
.
Bazen bir kör gibi zifiriyim,
Bazen bütün ışıklar gözümde kamaşır.
Yürekteki bu abluka daha ne kadar devam eder,
Sana ulaşmak için hangi merkezden yola çıkıp hangi derine inmeliyim süveyda.
.
Peki, ya sen hiç yoksan
Ya da ulaşılamayan bir varsan
Ah süveyda!
________________
HIDDEN SIN
Deep blackness in the middle of my heart
Tell me, are you giving me pain or love?
Like an unreachable labyrinth.
For a moment I thought you're real,
But actually lack.
Read more
Ağrı Dağı Efsanesi<span class="emoji emoji1f5fb"></span> Biri küçük, diğeri büyük iki kız kardeş, hanım hanımcık gül gibi geçinip ...
Media Removed
Ağrı Dağı Efsanesi Biri küçük, diğeri büyük iki kız kardeş, hanım hanımcık gül gibi geçinip gidecekleri yerde, habire saç saça baş başa döğüşür, döğüşmedikleri zaman da ağız dalaşı yaparlarmış. Aylar, yıllar kavga, döğüşle geçmiş. El ağrısı geçer ama, dil ağrısı geçmezmiş. Gönül ... Ağrı Dağı Efsanesi🗻

Biri küçük, diğeri büyük iki kız kardeş, hanım hanımcık gül gibi geçinip gidecekleri yerde, habire saç saça baş başa döğüşür, döğüşmedikleri zaman da ağız dalaşı yaparlarmış. Aylar, yıllar kavga, döğüşle geçmiş. El ağrısı geçer ama, dil ağrısı geçmezmiş. Gönül sırçası çatlamıştır artık tamir görmez. Bir gün birlikte, odun toplamağa gitmişler. Yolda kızkardeşler birbirlerine söylemediklerini bırakmamışlar. Odunlar toplanmış yola çıkacacaklar çeneler yine kapanmamış. Demetleri sırtlanmışlar, hala ağız dalaşı devam etmekte.
Küçük olan kız “Belim ağrıdı” diye söylenmiş.
Büyük kız da “Gözün ağrısın” diye söylenince açmış ağzını, yummuş gözünü. Küçük kızın sabırcığı tükenmiş, yürekten bir ah çekerek başlamış kötü duaya;
– Senin gibi ablam olacağına olmaz olsun. Dağ olasın, taş olasın, uzun uzun kışların olsun. Belimdeki ağrı senin adın, seller ile yağmurlar muradın olsun
Ablası durur mu? O da bırakmış odun demetini yere, başlamış veriştirmeye;
– Senin gibi bir kardeşim olacağına taş olsun. Eteklerin bayır, saçların çayır olsun. Başın dilin kadar sivri, yamaçların boynun gibi eğri, adın ise benim gibi Ağrı olsun.

Kız kardeşler bu şekilde atışmaya devam ederken bir gürültü kopmuş ve ortalığı toz bulutu kaplamış. Biraz sonra yaylada, iki yüce dağ sivrilmiş. Biri Küçük Ağrı, diğeri Büyük Ağrı.
İki geçimsiz kız kardeş, çetin, hırçın iki dağ. El yarası geçer ama dil yarası geçmez. Bazan dil yarasının ağrısı böyle taşlaşır, koca bir dağ olur.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~• #ağrı #ağrıdağı #ararat #ağrıdağıefsanesi #photo #photography #instaphoto #instagram #instagramturkey #instalike #instadaily #instagood #book #booklife #bookworm #bookshelf #travel #travelphotography #travelgram
Read more
The first poem of 2016! :) Şiir yazmaya kaldığım yerden devam ettim, dört yıl aradan sonra... İlk ...
Media Removed
The first poem of 2016! :) Şiir yazmaya kaldığım yerden devam ettim, dört yıl aradan sonra... İlk 2016 şiiri! SUSALIM MI AŞK İÇİN? Öyle çok susalım istiyorum ki, Sessizliğimize yaslansın hüzünlü bakışlarımız. Cemre düşsün avuçlarımıza, Sancısını dahi duymayalım. "A" desek ... The first poem of 2016! :) Şiir yazmaya kaldığım yerden devam ettim, dört yıl aradan sonra... İlk 2016 şiiri!
SUSALIM MI AŞK İÇİN?

Öyle çok susalım istiyorum ki,
Sessizliğimize yaslansın hüzünlü bakışlarımız.
Cemre düşsün avuçlarımıza,
Sancısını dahi duymayalım.
"A" desek bozulacak diye korktuğumuzu
Bir onlar görsün, ama biz
Birbirimize yanaşalım.
Susalım,
Sığınırken ellerimiz birbirine.
Nefesimiz karışsın, dağılalım yutkunurken
Ve dudaklarımız savunurken birbirini,
Titresin su sesi yüreklerimizin, ama biz
usulca bakışmaya devam edelim.

Çünkü konuşmasak diyorum,
Belki bu defa kesişir yollarımız.
Ben büyürüm ellerinde,
Koklamayı öğrenirim fesleğenleri/
Bu kez hırpalamadan.
Susarsam mesela, yeni baştan incelerim
Bulut rengi gökyüzü gülümseyişini.
Yetişmeye çalışırım, dindiririm yağmurlarını.
Güneş olurum ama hiç kar toplamam kış mevsiminde.
Aşk olurum,
Ezgi olurum,
Senin olurum.
Papatyalar toplarım bilinmeyen günlerimize.
Konuşmasak ve sessizliğinde
Savrulsam geçmişine...
Gizlensem ve baksam öyle uzun uzun,
İçindeki bütün çocukları tanıtsan bana
Hepsini tek tek dinlesem,
Bütün hayallerime ulaşır sesleri.
Sonra bir ıslık olsan, dilime konsan,
Geceleri aşk tutar yakamı, seni düşlerim.
Öyle çok susalım istiyorum ki bu defa,
Hiç konuşmayalım.
Sessizliğimizde keşfe çıkalım söylenmemiş ve bilmem kaç bahar sonra söylenecekleri.
Çağla Dağ Zimmermann (2016/Viyana)

#gununkaresi #livefolk #liveauthentic #gulumseaska #fotosentez #vscoedit #vscobest #vscocam #vscoturkiye #vscohatunlar #kitapaşkı #1kitap1fotoğraf #artpoem #visualaddict #vintage #aşk #lovepoems #benimsiirlerim #mypoems #bookworm #bookish #kitapkokusu #kitapkurdu #birkitapbirfotograf #booklover #instagramturkey #turkishfollowers
Read more
@shopsever • • • 3391 KİLOMETRE #kitapyorumu ☆ "Sanki kapkaranlık bir odadaydım, gelip ışığı ...
Media Removed
@shopsever • • • 3391 KİLOMETRE #kitapyorumu ☆ "Sanki kapkaranlık bir odadaydım, gelip ışığı açtın. Beni karanlığımdan alıp götürdün, aydınlığa çıkardın." ☆ 3391 Kilometre benim için çok özel bir kitap. Ve kurgusu olsun gidişatı olsun karakterleri de çokça özel... Aylarca ... @shopsever
• • •
3391 KİLOMETRE #kitapyorumu

"Sanki kapkaranlık bir odadaydım, gelip ışığı açtın. Beni karanlığımdan alıp götürdün, aydınlığa çıkardın."

3391 Kilometre benim için çok özel bir kitap. Ve kurgusu olsun gidişatı olsun karakterleri de çokça özel...
Aylarca seslerini duymayan, birbirlerinin yüzlerini görmeyen, birbirlerine dokunamayan bir çift düşünün. Birbirlerine kilometrelerce, denizlerce, adalarca ve şehirlerce uzaklar. Tumblr da tanışıp aralarındaki ilişkiyi daha da ileriye götüren bir çift. Öyle saf, romantik ve içten bir şey yaşıyorlar ki okuyucuyu derinden etkiliyor. Basit bir aşk hikayesi asla değil. Zaten okuyanlar da bana hak vereceklerdir. Bambaşka bir gençlik mesafe aşkı onlarınki. Bu, onların 3391 Kilometre hikayesi...
Mükemmeldi! Her bir satırından ayrı keyif aldım. Onlarla üzüldüm onlarla heyecanlandım onlarla mutlu oldum. Her türlü duyguyu yaşadım. Yazarın kalemiyle de duyguları çok iyi hissediyorsunuz. Benim için de en önemli kısımlardan biri de bu.
Çok güzel başladı ve çok güzel bitti. Çözüme kavuşamayan birkaç durum vardı ki o yüzden devamı mutlaka olmalı. Ben merakla bekliyorum. Ve Ege de bize kitabın sonunda devamı olacağına dair söz vermiş.😍
En çok Ege'yi sevdim. Öyle cümleler kuruyor ki gel de erime. Bu yüzden kitapta da en fazla Ege tarafından söylenilen cümlelerin altı çizili.🤓 Tabii kendisini ne kadar sevmiş olsam da kızdığım yerler de oldu. Hak vermedim diyemem ama öyle bir şey yapıyor ki işte onu kesinlikle yapmamalıydı. Sonradan kendi ağzından pişman olduğunu da okuduk neyse ki de kızgınlığımız geçmiş oldu. Zaten uzun süre kızgın kalınamayacak bir karakter kendisi.😅😅
En fazla ise mesajlaşma kısımlarını sevdim. Çok güzeldi. Ege İzmir'e sesini duymak istiyorum dedi İzmir o anda iptal ki ben de öyle. Kızdaki heyecanı bile yaşadım.😂 Ve ilk bir araya gelişleri... İşte en güzeli oydu bence.😍😍
Kapağı, cildi ve iç tasarımı harika. Bölüm başlarında karantina serisinden alışık olduğumuz gibi bölümden cümleler yer alıyor ve bir de siyah sayfalara yazılmış Şövalye hikayesi var. O da bir ayrı güzeldi.😊
Mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer Beyza Alkoç hiç okumadıysanız önce bu kitabıyla
Read more
Doğu ve Sare'den Bahsetmiş miydim? Ateşle Oynama'nın İkinci Aşkı<span class="emoji emoji1f60d"></span> Çok Tatlı Ve Biraz da Huysuz ...
Media Removed
Doğu ve Sare'den Bahsetmiş miydim? Ateşle Oynama'nın İkinci Aşkı Çok Tatlı Ve Biraz da Huysuz Bir Çift Olacaklarını Garanti Ederim. ATEŞLE OYNAMA Genç kız sesleri dinleyerek yataktan usulca indi. İlkin kapıya yöneldi ve kapının kilitli olmadığını fark ederek etrafı kontrol ... Doğu ve Sare'den Bahsetmiş miydim? Ateşle Oynama'nın İkinci Aşkı😍 Çok Tatlı Ve Biraz da Huysuz Bir Çift Olacaklarını Garanti Ederim.😂
🔥ATEŞLE OYNAMA🔥
Genç kız sesleri dinleyerek yataktan usulca indi. İlkin kapıya yöneldi ve kapının kilitli olmadığını fark ederek etrafı kontrol etmeye karar verdi. Ayak parmakları üzerinde usulca odadan çıktı. Sadece üç odanın olduğu bu kat sessizdi ve diğer odaların da kapıları kilitliydi. Aşağıdan ise televizyon sesi geliyordu.
Sare oraya inmeye cesaret edemedi. Yeniden odasına girip bu defa pencereyi denemek istedi.
İyi haber; pencerede korkuluk yoktu. Kötü haber; çok yüksekti!
Aşağıya atlasa muhtemelen ölürdü. Ölmeden kurtulabilirse bundan sonra ya beynini ya da bacaklarını kullanamayabilirdi. Yan duvarda yoğun bir sarmaşık bitkisi vardı ama ona tutunup inecek kadar cesareti yoktu. Sıkıntıyla oflayıp kafasını cama yasladı.
“Prenses sonunda uyanmış!”
Ensesinde duyduğu ve onu baştan ayağa ürperten sesle korkuyla sıçradı. Aniden Doğu’ya döndü ve artık bayılma numarasına devam edemeyeceğinden emin oldu.
“Kaçmaya mı çalışıyordun?”
Sare hızlı hızlı soluk alıp verirken Doğu’nun sorusunu da yanıtsız bırakmadı. “Yok canım ne kaçması? Bu eve bayıldım da… Manzarasının ne kadar güzel olduğuna bakıyordum.” Dudaklarını kızgınca birbirine bastırıp, bir an sonra da tüm öfkesini apaçık gösteren bir tonda bağırdı. “Elbette kaçmaya çalışıyordum!”
Doğu duyduklarından hoşnut, sırıttı. Denemeye çalıştığı için kızı takdir ediyordu ama buradan çıkabileceğine gerçekten inanıyor olamazdı. “Cesur ve…” Bir adım daha yaklaştı. “Aptalsın!”
Nefret ve öfkeyle söylediği son kelimeden sonra Sare durmadı. Koşarak onu geçmeye, o iri yarı bedenini aşmaya çalıştı ama Doğu kolundan kavradığı gibi Sare'yi kendine çekti. Sare’den epey uzun olduğu için üzerine eğildi, yüzüne doğru keskin bir vurguyla fısıldadı. “Demek paramı çalmaya cesaret eden, canına susamış o hırsız sensin!”
🔥🔥🔥
Bakalım Bu Hırsızlık Kalp Hırsızlığını da Kapsayacak mı?😁
Kitabın Çıkış Hazırlıkları Devam Ediyor. Tam Olarak Hangi Gün Çıkar Bilmiyorum. Hazır Olur Olmaz Sizlerle😍😍 Tüm Aşıkların Sevgililer Günü Kutlu Olsun❤❤
.
#kitap #asude #atesleoynama
#yakinda #book #igread
Read more
 #Repost @dunyamkutuphanem (@get_repost) ・・・ *Karanlık lise 2* ilk kitapla bağlantılı olarak ...
Media Removed
#Repost @dunyamkutuphanem (@get_repost) ・・・ *Karanlık lise 2* ilk kitapla bağlantılı olarak devam ediyor. Okuyalı çok uzun zaman olduğundan detayları tam hatırlamıyorum ama gıcık bir kız vardı. Ana karakterin dışında. Bu kız bizim ana kahraman oğlana aşık. Ve neler neler yapıyor ... #Repost @dunyamkutuphanem (@get_repost)
・・・
*Karanlık lise 2* ilk kitapla bağlantılı olarak devam ediyor. Okuyalı çok uzun zaman olduğundan detayları tam hatırlamıyorum ama gıcık bir kız vardı. Ana karakterin dışında. Bu kız bizim ana kahraman oğlana aşık. Ve neler neler yapıyor aklınız almaz 😡. Başta çok sinir olmuştum o kıza ama kitabın sonuna doğru aklı başına geliyor ( bi zahmet okuduğunuzda anlayacaksınız öyle şeyler yaşıyor ki) sonradan acımaya başlıyorsunuz kıza. Bir de kitabın sonunda çok üzüleceğiniz bir olay var 😭 şahsen ben çok duygulanmıştım. Yine de okunmaya değer bir kitap 👍🏻 #kitap #kitapkurdu #kitapsözleri #kitapönerisi #kitaplık #kitapalıntıları #kitapevi #kitapokumak #kitapyorumu #bookstagram #book #bookshelf #bookworm #booktuber #bookish #bookstagrammer #bookshop #bookmark #📚
Read more
“Bir bahar akşamı rastladım size. Sevinçli bir telaş içindeydiniz. Derinden bakınca gözlerinize;neden ...
Media Removed
“Bir bahar akşamı rastladım size. Sevinçli bir telaş içindeydiniz. Derinden bakınca gözlerinize;neden başınızı öne eğdiniz? İçimde uyanan eski bir arzu;dedi : Yıllardır aradığın bu! Şimdi soruyorum büküp boynumu;daha önceleri neredeydiniz?” “Fuat Edip’in bu sevilen şarkısıyla ... “Bir bahar akşamı rastladım size.
Sevinçli bir telaş içindeydiniz. Derinden bakınca gözlerinize;neden başınızı öne eğdiniz? İçimde uyanan eski bir arzu;dedi : Yıllardır aradığın bu! Şimdi soruyorum büküp boynumu;daha önceleri neredeydiniz?” “Fuat Edip’in bu sevilen şarkısıyla ilgili yürek burkan öyküsü anlatılanlara göre şöyledir; 19-20 yaşlarında iken rüyasında çok güzel bir kız görür. Ve rüyasında gördüğü o dünyalar güzeli kıza gönlünü kaptırır.
Genç adam yıllarca rüyalarının aşkı olan o güzel kızı bulma hayaliyle yanıp tutuşur, fakat ne yazık ki bulamaz. Oğullarının günden güne eridiğini gören ailesi bu duruma çok üzülür. Bir şekilde oğullarının ev bark sahibi olmasını isteyen ailesi ve yakınları Fuat Edip’e baskı yaparak onu evlendirirler. Aradan uzun yıllar geçer. İstanbul’a gelen Fuat Edip’in yolu bir bahar akşamı, Acıbadem semtindeki Çamlıca Kız Lisesi’nin önünden geçer. Vakitlerden akşamüstüdür…
Okul zili çalmış ve öğrenciler neşeyle evlerine gitmek üzere dağılmışlardır. Tam bu sırada oradan geçen Fuat Edip’in gözüne kalabalığın içinde arkadaşlarıyla gülüşerek giden güzel bir kız ilişir.

Şair, adeta donakalır, kendinden geçer. Çünkü bu güzel kız yıllar önce rüyasında görüp aşık olduğu kızdır. Artık yaşı hayli ilerlemiş olan Fuat Edip ister istemez genç kıza bakar kalır…Onun kendisine dikkatle ve şaşkınlıkla baktığını fark eden genç kız da utanarak başını önüne eğer. Aradan uzun yıllar geçmiş, şairimiz ev bark sahibi olmuş, yaşlanmıştır, yani artık her şey için çok geçtir. Fuat Edip, adeta beyninden vurulmuş bir halde yoluna devam ederken o unutulmaz mısralar dökülür yüreğinden. “ Teşekkürler Nurten Bengi Aksoy
Read more
Fas Gezi Notları-8-Fes Bir önceki notlarımda Fas’ın mavi şehri Chefchauen’de idik. Bir sonraki ...
Media Removed
Fas Gezi Notları-8-Fes Bir önceki notlarımda Fas’ın mavi şehri Chefchauen’de idik. Bir sonraki durağımız ise Fas Sultanlığı’na bir dönem başkentlik yapmış Fes oldu. Bilirsiniz tüm dünya alem “Morocco” derken bir tek biz “Fas”deriz bu ülkeye.”Fes” şehrinden gelir bizim ülkeye tanımladığımız ... Fas Gezi Notları-8-Fes
Bir önceki notlarımda Fas’ın mavi şehri Chefchauen’de idik. Bir sonraki durağımız ise Fas Sultanlığı’na bir dönem başkentlik yapmış Fes oldu.
Bilirsiniz tüm dünya alem “Morocco” derken bir tek biz “Fas”deriz bu ülkeye.”Fes” şehrinden gelir bizim ülkeye tanımladığımız ad aslında.

Uzun zamandır merak ettiğim, daha önceki Fas gezilerimizde rotamızda olmadığı görme fırsatı yakalayamadığım kent ile nihayet bu bahar tanıştım.
En eski kraliyet şehri olmasının yanısıra, kültürel ve dini açıdan hep önemini korumuş bu şehir.Ticaretin, tarımın, üretimin olduğu yerde bereket te olmuş yüzyıllar boyu.
....
Ancaaaak, bu şehrin surlar içindeki kısmı hala ortaçağı yaşıyor.Herşey donmuş kalmış sanki, kaleler, sokaklar , mekanlar, çarşılar...
Çarşılar demişken...
🎯🎯🎯
Kentin çarşısı herhalde uzun süre grubun hafızalarından çıkmayacaktır.
En azından benim.
Çarşı girişinde gördüğümüz ilk dükkanlarda asılı etler, tezgahlarda açıkta duran sakatatlar, can çekişen bir tavuğun ayakları, evet bu dehşet bir görüntü idi ( kafası gömülmüş ayakları oynuyordu) inanılmaz.Şaşkına döndük.
🍭🍭🍭
Sonra sıra sıra dizilmiş şerbetleri parlayan tatlılar,helvalar “gel tadıma bak” diye seslenirken, bir önceki görüntüler sebebi ile dokunamadık bile.
👗👗👗
Biraz ileride rengarenk kumaşlar, şıkır şıkır elbiseler, el dokuması kilimler, babuşlar, seramik tabaklar, çanaklar.
O daracık geçitlerde, el arabalarını üzerinize süren satıcılardan, siz de, kanatlarını çırpa çırpa sağa sola kaçışan tavuklar gibi kaçıyorsunuz.
Baş döndürücü, kaotik, ama heyecan veren bir çarşı.
🐓🐓🐓
Surların içinde sıkışıp kalmış eski şehrin (yani medinasının ) bu tuhaf çarşısında ben grubu kaybettim üstüne üstelik.
Neden mi?Renkli bir kilime takıldım.
(Fotoğrafları kaydırınca görürsünüz😅)
Labirent gibi bir yerdesin, daracık sokaklar ve birbirine çok benzeyen dükkanlar.
Sevgili @mustafaseven imdadıma yetişti, Telefonumu uzattım kapı önüne kurulmuş müşteri bekleyen satıcıya, Mustafa bulundukları yeri söyledi ve çocuk beni peşine katıp götürdü.
Allah razı olsun🙏
Çarşının devamındaki Fes’i de yarına bırakayım.
Herkese iyi geceler, mışıl uykular😴😴
#ayseningezinotlari #ayseningezinotlarifas #morocco🇲🇦
Read more
"Umursamamak yedi ölümcül günahtan biri, belki de en büyüğü, çünkü yaşama karşı tek günah o." Âşık ...
Media Removed
"Umursamamak yedi ölümcül günahtan biri, belki de en büyüğü, çünkü yaşama karşı tek günah o." Âşık Bir Adam, Karl Ove Knausgaard'ın 6 kitaplık otobiyografik roman serisi Min Kamp'ın 2. kitabı. Ben ilk kitap Kavgam'ı yayımlandığı dönemde büyük bir heyecanla hemen alıp okumaya başlamış ... "Umursamamak yedi ölümcül günahtan biri, belki de en büyüğü, çünkü yaşama karşı tek günah o." Âşık Bir Adam, Karl Ove Knausgaard'ın 6 kitaplık otobiyografik roman serisi Min Kamp'ın 2. kitabı. Ben ilk kitap Kavgam'ı yayımlandığı dönemde büyük bir heyecanla hemen alıp okumaya başlamış ve kitaptan derinden etkilenmiştim. Âşık Bir Adamı ise ilk kitabın oluşturduğu beklentiyle de yine çok merak etmeme rağmen geçtiğimiz sonbahar okudum ve bir ay gibi uzun bir sürede bitirdim. Paylaşımımı ise aradan aylar geçtikten sonra yapıyorum. Muhtemelen kitaba dair hislerim sıcaklığını yitirdiği için yazdıklarım biraz karmaşık olacak. Ancak kitabın ilk kitap gibi ve beklediğim gibi de olmamasının yarattığı hayal kırıklığını, son 100-150 sayfada istediğim kıvama gelmesiyle de seriye devam kararı verdiğimi hala çok net hatırlıyorum. Kitap beklediğim gibi çıkmadı çünkü seri otobiyografik bir seri. Yazarın iç halini, fikir ve duygularının en derini büyük ve şaşırtıcı bir dürüstlükle aktarması hem kitabın dünya çapındaki popülaritesini kazanmasının hem de benim ilk kitaba duyduğum hayranlığın sebebiydi. Ancak ikinci kitapta yazarın umutlarını, üzüntülüreni, hayal kırıklıklarını ve serinin ana teması olan iç kavgasını değil de günlük olaylarını okuduk daha çok. Bu durum da bana, insanın kendinden bile sakladığı sırlarını okuduğumu düşündüğüm ilk kitaptaki durumdan daha mahrem ve rahatsız edici geldi açıkçası. Bu günlük yaşantının satır aralarına serpiştirilmiş çatışmalar ise devam etmemi sağladı. Dediğim gibi son 150 sayfada istediğim kıvamı yakaladı kitap. Âşık Bir Adam'da Karl Ove'nin ikinci eşiyle tanışma evresinden başlayıp yazarın Kavgam'ı yazmaya bir anlamda başladığı günlere dek devam ediyoruz. Evet, biraz eleştirdim ama aslında kitapta aşkın ilk evrelerindeki gözü karalığı, aşktan ve aşık olduğun kişiyle birlikte olmaktan başka hiçbir şeyi umursamadığını, sonrasında birlikte yaşamanın, evliliğin, çocukların getirdiği kısıtlamaları, tahammülleri, dolan bardakları ama her şeye rağmen vazgeçememeyi çok güzel anlatmış yazar. Devamı yorumda 👇
Read more
Kahve falında yol görmek ne demektir ? 🚦 Kahve falında yol görmek hayatınıza yeni bir başlangıç ...
Media Removed
Kahve falında yol görmek ne demektir ? 🚦 Kahve falında yol görmek hayatınıza yeni bir başlangıç yapacağınızın bir işaretidir. Bu başlangıç hem kendinize hem de ailenizde oldukça faydalı olacaktır. Uzun zamandır içerisinde olduğunuz kötü alışkanlıklardan biran önce kurtulmalısınız ... Kahve falında yol görmek ne demektir ? 🚦 Kahve falında yol görmek hayatınıza yeni bir başlangıç yapacağınızın bir işaretidir. Bu başlangıç hem kendinize hem de ailenizde oldukça faydalı olacaktır. Uzun zamandır içerisinde olduğunuz kötü alışkanlıklardan biran önce kurtulmalısınız ve ilişki hayatınızı tekrardan değerlendirmelisiniz.

Yol görmek, yeni bir karar alacağınızın bir göstergesidir. Bu kararlar hayatınızı oldukça etkileyecektir ve hayatınıza aynı zamanda çeki düzen vermenizi sağlayacaktır. Büyüklerinizden size bir miras kalacak ve bu miras ile birlikte hayatınız oldukça değişecektir. Fazla para ve aşırı zenginlik hayatınızın düzenini bozabilir, paranızı iyi değerlendirin.

Yol görmenin sembolü, zafere, yeni başlangıçlara, iyilik ve merhamet olarak yorumlanır. İlişki hayatınızda herşey yolunda devam edecetir. Sevdiğiniz kişiden bu hafta içerisinde bir çiçek alabilirsiniz. İş hayatınızda patronunuzla aranız bozulabilir fakat bu sorunlar karşısında sabır göstermeye devam etmelisiniz ve çalışmalarınıza eskisi gibi devam ederek, patronunuzun gözüne girerek makamınızı yükseltebilirsiniz.

Siz de merak ettiğiniz sembolleri yorum olarak bırakın açıklayalım 🌸🌸 Lütfen semboller icin sayfamızı dolasın her sembol görsellerle açıklanmaktadır. Sevgiler 💕💕 #fal #falsizkalma #falainanmafalsizkalma #burç #burc #burcyorumlari #kahvefali #kahve #burçlar #aşk #iş #kahvezamanı #sağlık #kariyer #egitim #makyaj #terazi #aslan #koç #başak #kova #oğlak #yengeç #ikizler #akrep #yay #balık #boğa #burçyorumu
Read more
Sıcaktan mı yoksa gezegenlerdeki bu kaosdan mı bilmiyorum bu sabah 6’da hala ayaktaydım🤦🏻‍♀️ ...
Media Removed
Sıcaktan mı yoksa gezegenlerdeki bu kaosdan mı bilmiyorum bu sabah 6’da hala ayaktaydım🤦🏻‍♀️ Biraz dm’leri okudum ve saçı uzun erkek çocuğu annelerinin epey kızdırıldıklarını fark ettim. Çoğunlukla mesaj içerikleri “ benim de oğlumun saçları uzun ve dışarıda sürekli kız mı diye soruyorlar!! ... Sıcaktan mı yoksa gezegenlerdeki bu kaosdan mı bilmiyorum bu sabah 6’da hala ayaktaydım🤦🏻‍♀️ Biraz dm’leri okudum ve saçı uzun erkek çocuğu annelerinin epey kızdırıldıklarını fark ettim. Çoğunlukla mesaj içerikleri “ benim de oğlumun saçları uzun ve dışarıda sürekli kız mı diye soruyorlar!! Çok sinirleniyorum bu duruma ve en sonunda oğlumun saçlarını kestirdim/ kestireceğim. Siz de yaşıyor musunuz bu durumu?” Ben daha Gece’ye erkek diyenini görmedim. “Merhaba küçük hanım. Prenses ne ister. Sen ne güzel bi kızsın. Oha şu kadar süredir takip ediyorum Gece’yi kız sanmıştım.” gibi gibi bir sürü yaklaşım mevcut. Hatta çoğu zaman “ saçlarını kestirseniz daha iyi olur erkek ya hani ehe” gibi tavsiyeler alıyoruz :) Evet yeni nesil ebeveynler olarak toplumumuzdaki cinsiyetçi, şekilci, cinsiyet eşitsizliği gibi hayati konulara bakış açısını yavaş yavaş değiştirmeye başlasak da bence çok çok başındayız ve bu değişimler birden olmayacak.. Dolayısıyla bunu biliyor ve söylenenleri pek de dikkate almıyor veya sinirlenmiyor veya “küçük hanımm” diye hitap edenlere “hayır o kız değil errrkekkk!” gibi tepkiler özellikle de Gece’nin yanında vermiyoruz :) Bu tip yaklaşımlarda genellikle Gece kendisi cevap veririr “ BEN GECE’YİM” bence verilecek en harika cevabı zaten kendisi bulmuş ve veriyor fakat malum yetişkinler “bilelim kardeşim kız mı erkek mı neydüğü olduğunu ona göre kafamızda konumlandıralım, sınıflandıralım!” Dediği için ikna olmuyor :) Biz ise ebeveyn olarak çoğunlukla duymamazlığa veriyoruz fakat hitabına ısrarla devam ederse bu sefer kibarca Gece’nin erkek olduğunu söylüyoruz. “Kız değil Errrrrkek!” Demeden. Vurgulamadan. Çocuğa “Kız olmak kötü bişi galiba🤔” mesajı vermeden :) sadece “oğlan :)” diyip konuyu kapatıyoruz. “ Ee saçlar felan şey olunca ondan şey..” diye uzatmaya kalkılırsa da cevap vermiyoruz 🤷🏻‍♀️ Bunları yaşıyoruz diye de, toplum Gece’yi bir sınıfa dahil etmek istiyor diye de saçlarını kestirmiyor, kestirmeyi de düşünmüyoruz :) çünkü o da biz de saçlarını çok seviyoruz🤘🏻
Read more
Yeraltından Notlar | #kitapyorumu “Evet efendim, işte burada bir virgül söz konusudur benim ...
Media Removed
Yeraltından Notlar | #kitapyorumu “Evet efendim, işte burada bir virgül söz konusudur benim için! Felsefeye daldığım için bağışlayın beni baylar, kolay değil, kırk yıldır yeraltındaydım! İzin verin biraz da hayal kurayım...” 4.5/5 Son zamanlarda klasiklere takmış durumdayım. ... Yeraltından Notlar | #kitapyorumu
“Evet efendim, işte burada bir virgül söz konusudur benim için! Felsefeye daldığım için bağışlayın beni baylar, kolay değil, kırk yıldır yeraltındaydım! İzin verin biraz da hayal kurayım...”
🙈 4.5/5 🙈
Son zamanlarda klasiklere takmış durumdayım. O kadar çok ilgimi çekiyor ve okumak istiyorum ki anlatamam. Gelip geçici bir heves mi yoksa bu heves sayesinde Modern klasiklerden sonra, klasiklere başlamaya vesile mi olacak bilemiyorum. 😍
Başlangıcı Dostoyevski ile yapmak ne kadar doğrudur? Ya da bu kitabı ile yapmak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Açıkçası kimseye de sormuyorum. Çünkü herkes kendi tarzı ve kendi düşüncelerine göre farklı telden bir şeyler söylüyor. Ben de kendi telimi ve yolumu kendim bulmaya çalışıyorum. 😍🙈
Bir takipçimin önerisi ve hediyesi sayesinde bu kitabı okudum, ve fazlasıyla sevdim. Kitabı önerdiği kadar varmış. Sadece zaman zaman kitap beni yordu diyebilirim 🙈
Yeraltından Notlar, iki ayrı bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yazar yeraltında olması ile ilgili kendi duyguları üzerinden giderek insanlığı sorguluyor. İnsanların hislerini, duygularını kısmen felsefik bir şekilde açıklıyor. Ben bu kısımlara bayıldım. Oturup düşünmemi, kendimi ve insanlığı sorgulamama neden oldu. Kesinlikle bu kısım için tavsiye ederim. Okuyun derim. İkinci kısım ise Yeraltına nasıl girdiğini, ne yaşadığını anlatıyor. Bu kısımda daha fazla olay örgüsü ve yaşanmışlığı direk gösteren bir karakter görüyorsunuz. Duyguların yaşanma şekline, öfkeye, kızgınlığa ve karakterimizin kendini bilmezliğine bayıldım. Kesinlikle anlatım dilinin etkisi çok yüksekti. Ama Ben birinci kısmı ikinci kısımdan daha çok sevdim. Birinci kısım uzun uzun devam etseydi okurdum, ikinci kısımda yeraltında oluş sebebini açıklamasa da olurdu. 😍❤️ Genel anlamıyla güzeldi, kesinlikle tavsiye ederim ama ne 5 ne 4 vermeye gönlüm razı gelmedi. Kitabı eleştirmek haddime mi değil mi tartışılır ama bence her yapıt eleştiriye açıktır. Ben her zaman burada hangi kitap olursa olsun kitabın bana hissettirdiklerine puan veriyorum. Yeraltından Notların bana hissettirdikleri 4.5 oldu 😍
#yeraltındannotlar #dostoyevski
Read more
‘’Yaşanacak başka ne var ki? Pencereden dışarıya bir bakın. Dünya bundan daha kasvetli, iç karartıcı ...
Media Removed
‘’Yaşanacak başka ne var ki? Pencereden dışarıya bir bakın. Dünya bundan daha kasvetli, iç karartıcı ve kısır olabilir mi? Sokak boyunca döne döne savrulan ve boz renkli evlerin üzerine çöken şu sapsarı sisi görüyor musunuz? Bundan daha yavan ve somut bir şey olabilir mi? İnsan yeteneklerini ... ‘’Yaşanacak başka ne var ki? Pencereden dışarıya bir bakın. Dünya bundan daha kasvetli, iç karartıcı ve kısır olabilir mi? Sokak boyunca döne döne savrulan ve boz renkli evlerin üzerine çöken şu sapsarı sisi görüyor musunuz? Bundan daha yavan ve somut bir şey olabilir mi? İnsan yeteneklerini uygulayacağı bir alan bulamazsa Doktor, yetenekli olmak ne işe yarar? Cinayet sıradan, varoluş sıradan ve sıradan olanların dışında hiçbir özellik bu dünyada bir işe yaramıyor.’’
'
Herkese selamlar millet! #dörtlerinyemini kitap yorumuyla karşınızdayım. Sherlock Holmes denince hepiniz gibi bende çok fazla heyecanlanan biriyim. Üzülerek söylüyorumki Sherlock benim için her zaman efsanevi dizisiyle kalbimde taht kurmuştur, hiçbir zaman nedeni bilinmez kitapları beni kendine çekmedi ve bu kitaba kadarda hiç okumaya niyetlenmedim. Şu anda iyiki bu kitabı okumuşum diyorum çünkü kitabıda aynı dizinin verdiği zevki verdi bana sizi bilmem ama okurken tam olarak dizideki yüzler aklıma gelerek okudum ve bundan dolayı kitabı çok sevdim. Ayrıca kitabı okurken ne kadar özlediğimide anladım malum yeni sezon çıkalı uzun zaman oluyor ve bu hepimizin kalbinde yara... Aşırılı Sherlock Holmes sevgimi kenara koymam gerekiyor yoksa bu yazı uzar gider.
Kitabın konusundan bahsedecek olursam, maceradan maceraya koşan Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ımızı yine tüm insanlığa çözülmesi oldukça kafa karıştırıcı olan ama işin içine Sherlock girince çorap söküğü gibi sonuca ulaşan bir olay bekliyordur. Uzun zamandır kayıp olan babasına, ulaşamayan ve başına ne geldiğini bilmeyen Mary Morstan’ın kapılarına vurmasının ardından işler arap saçına dönecektir, her yıl esrarengiz bir şekilde kapıda bulunan inciler mi dersiniz, bu incilerin sırrını açıklayacağını bildiren mektuplar mı, karanlık buluşmalar mı, korkutucu ayak izlerinin bulunduğu tavan arasımı ya da hepsini geçip boş bakan ürkütücü gözler ardında uzun süren kovalamacalar mı... Sherlock Holmes’ı tanıyan bizler tüm bu olaylara ağızları sulanarak bakıyor çünkü tüm bu gizemi çözerken Sherlock tam anlamıyla benliğini bulmuş ve zevkten dört köşe dönmüş bir haldedir. Tam anlamıyla hırsın kol gezdiği ve ortada ciddi bir hazinenin yer aldığı bu devamı 👇🏻
Read more
Hep söylemişimdir Hindistan cevizi yağından uzak durun diye. www.nilgunaydin.net sayfamda da detaylı yazmışımdır. %80 oranında Doymuş yağ içerir. Bu kalbiniz için iyi değildir. Yemeyin. Murat Baş da yazmış. 🥥🥥 @profdrmuratbas (@get_repost) HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINA DAİR Hindistan ... Hep söylemişimdir Hindistan cevizi yağından uzak durun diye. www.nilgunaydin.net sayfamda da detaylı yazmışımdır. %80 oranında Doymuş yağ içerir. Bu kalbiniz için iyi değildir. Yemeyin. 😊 Murat Baş da yazmış. 🥥🥥
@profdrmuratbas (@get_repost)
HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞINA DAİR
Hindistan cevizi yağı, “beslenme modası”nın yeni elemanlarından biri. Harward Üniversiteli Profesör Karin Michels “Hindistan cevizi yağı ve diğer beslenme hataları” başlıklı bir konuşmasında Hindistan cevizi yağının sağlıklı olmadığını ve konuşması sırasında en az üç kez "zehir" olduğunu söyledi.
Hindistan cevizi yağı "saf zehir" olarak adlandıran video YouTube'da viral bir duruma geldi ve 1 milyon izlenmeyi aştı.
Tabiki “zehir” değil.... “eşsiz” mi o da değil.... Hindistan cevizi yağının eşsiz olmasıyla ilgili birçok iddia var, ama uzun vadeli sağlık yararlarına dair hiçbir kanıtımız yok.
Sağlık kuruluşları, içerdiği yağın %80'den fazlası doymuş yağ olan hindistancevizi yağının (tereyağında %63) kullanımına çok da razı değiller. Amerikan Kalp Derneği, günlük enerji alımınızın en fazla %5-6'sının doymuş yağlardan (günde yaklaşık 13 gram) gelmesini öneriyor. Doymuş yağlar yerine; zeytinyağı, avokado, sert kabuklu yemişler ve balıktan gelen tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini öneriyor.
Diğer doymuş yağlar gibi, hindistancevizi yağı da yaygın olarak kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilen "kötü" kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü artırır.
Ancak, hindistancevizi yağı içeriğindeki laurik asit adlı yağ asidi nedeniyle iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü bir miktar arttırabilir. Yine de, hindistancevizi yağı tüketimi ile görülen HDL'deki artış, hastalık riskinin bir kısmını telafi edebilecek olsa da, sadece HDL'yi yükseltmekle kalmayıp LDL'yi de düşüren doymamış yağları tüketmek kadar iyi değildir.
Yağ konusu her zaman tartışmaya açıktır. Ancak bilim insanları doymuş yağlar ve trans yağlar hakkında hala endişe duymaya devam ediyorlar.
Sonuç ne mi? Mis gibi zeytinyağı, balık, ceviz, badem, fındık varken Hindistan cevizi yağı ile hiç işim olmaz.
Kaynak:
https://edition-m.cnn.com/2018/08/22/health/coconut-oil-pure-poison/index.html?r=https%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2F
Read more
"Yitik bir ülke, çok yakın bir akrabanın ölüsü gibidir. Onu saygıyla göm ve sonsuz yaşama inan." ...
Media Removed
"Yitik bir ülke, çok yakın bir akrabanın ölüsü gibidir. Onu saygıyla göm ve sonsuz yaşama inan." #afrikalıleo Hasan el-Wazzan, yani Afrikalı Leo, Granada'da bir tartıcıbaşının oğlu olarak dünyaya gelmiş olsa da, hayat ona çok farklı bir yaşam yolu çizmiştir. Üstlendiği yükümlülükler ... "Yitik bir ülke, çok yakın bir akrabanın ölüsü gibidir. Onu saygıyla göm ve sonsuz yaşama inan." #afrikalıleo
Hasan el-Wazzan, yani Afrikalı Leo, Granada'da bir tartıcıbaşının oğlu olarak dünyaya gelmiş olsa da, hayat ona çok farklı bir yaşam yolu çizmiştir. Üstlendiği yükümlülükler beraberinde doğduğu topraklardan, ailesinden ayrı kalmayı da gerektirdiği için, ileride oğluna hem aile hayatını hem de yaşadığı toplumun tarihsel gelişimini aktarmak adına bir anı defteri tutar. Bizler de Maalouf'un bu anı defterinden derlediği ve yer
yer hayal gücü ile doldurduğu bir kurgu ile Afrikalı Leo'nun hikayesini dinleriz. 4 bölümden oluşuyor kitap. Önce Granada topraklarında açıyoruz gözlerimizi. Hasan doğmadan önce
topraklarında hayat nasıldı, doğduktan sonra nasıl bir çocukluk geçirdiğini anlatmış bizlere. Kastilyalıların Granada'yı ele geçirmesi ve müslümanların göçe zorlanmasını sırasıda şehirde yaşananlara göz atıyoruz. Oradan Fas'a geçiyoruz. Leo'nun gençlik dönemini, aldığı eğitimleri, kendisinin ve ailesinin başına gelenleri okuyoruz. Kahire'de devam eden maceramız. Dönemin tarihi olayları eşliğinde hayatının nasıl şekillendiğini görüyoruz. Daha sonra ise Roma topraklarında nihayete eriyor Leo'nun hikayesi. Burada da Hasan'ın Leo'ya nasıl dönüştüğünün öyküsü eşliğinde Avrupa'da yaşanan tarihsel gelişmelere bakıyoruz.Konunun işleniş detayı kitabı ne tarihi bir roman ne de merkezinde aşkı konu alan bir kitap yapmakta. Bu kitapla ilgili hoşlanmadığım şeylerden biri oldu. Hem tarihsel olayların anlatımı hem de Leo'nun hayatı, karakteri havada kalmış izlenimi uyandır. Belki Maalouf'un ilk kitabının olmasının, belki de öncesinde Semerkant ve Doğu'nun Limanları gibi muhteşem iki eserini okumuş olmamın etkisi nedeniyle bir olmamışlık duygusu uyandırdı bende. Başlarda merakla okuduysam da, ilerledikçe konunun içine bir türlü giremediğimi farkettim. Bir de belki o dönemlerde normal karşılanan bir şeydi ancak Hasan'ın her şehir değiştirmesinde "aile değiştirmesi" de beni aşırı rahatsız etti. Anlatılmaya çalışılan ideallere sahip Leo ile ona zıt düşen bir özel hayatı yaşayan Leo bende çok çelişkiler yaşattı. Uzun lafın kısası seveni bol olsa da ben pek sevemedim.
Read more
Kabuklu bir cevizi kırdığınızda içinde tüylü tüylü oluşumlar görürsünüz, bazen bunlar o kadar ...
Media Removed
Kabuklu bir cevizi kırdığınızda içinde tüylü tüylü oluşumlar görürsünüz, bazen bunlar o kadar azdır ki ne olduğu bile çok anlaşılmaz🔬İşte tam da bu noktada bu tüylenmelerin ne olabileceğine dair küf şüphesiyle yaklaşarak yapılan araştırmada bu gözle zar zor görünen oluşumların KÜF ... Kabuklu bir cevizi kırdığınızda içinde tüylü tüylü oluşumlar görürsünüz, bazen bunlar o kadar azdır ki ne olduğu bile çok anlaşılmaz🔬İşte tam da bu noktada bu tüylenmelerin ne olabileceğine dair küf şüphesiyle yaklaşarak yapılan araştırmada bu gözle zar zor görünen oluşumların KÜF olduğu tespit edilmiştir🔬Gelelim sonuca; bu resimdeki cevizlerde küf son derece yüksektir: 1 gramındaki koloni sayısı gramda 100.000 kob ve üzeridir (Böylesine yüksek küf olup da Aflatoksin ne olmuştur derseniz; Aflatoksin tespit edilmemiştir. Her küf toksin oluşturmaz!)🔬Bu da bize şunu gösteriyor: kabuklu cevizi kırınca içinde az da olsa tüylenme, pamuksu oluşumlar görürseniz o cevizin bu kısımlarını soyarak veya üfleyerek küften arındırdığınızı sanmayın, direkt imha edin🔬Kaldı ki bu çıkan sonuç pek çoğumuzun cevizde duyusal olarak sorun yok diyebileceği cinsten🔬Bazen de kabuğu kırınca kabuk iç kısmında toz gibi oluşumlar vardır. Bunlar da küf olabiliyor ve uzun süre depolanan eski hasat ceviz olduğunu gösterebilir🔬Siyah iç ceviz ise ortam rutubetinden dolayı oluşabiliyor. Küf belirtileri yoksa sorun teşkil etmeyebilir; ama genelde küfe işarettir, eski cevizlerde daha sıklıkla gözlenir🔬İdeal olansa ceviz içinin kırınca dağılmayan, tuz buz olmayan cinsten açık sarımsı renkte olması, yapısı ve dokusunun sağlam olması beklenir🔬Bazen de tadı acımsı olabilir bu da ceviz yağlı bir gıda olduğundan beklemeye dayalı peroksit (yağın acılaşma göstergesi) yükselir bu da o tada sebep olur, tüketilebilir ancak tadı kötüdür, ceviz yemiyor gibi hissedersiniz🔬Çok uzun vadede peroksitli cevizleri yüksek dozda tüketim kalıcı sağlık sorunları oluşturabilir!🔬İç cevizi buzdolabında hava almadan muhafaza ediniz📍Küfün cevizdeki temel sorunlarından biri hasat sonrası dış yeşil kabuk soyulduktan sonra uzun süre nemli kalıyor olmasıyla birlikte küf için bekleme ve depolama süresine bağlı olarak gelişebileceğidir📍Tekrarlarsak; iç cevizlerinizi hazır paket aldıysanız açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında hava almayacak şekilde saklayınız. Kendiniz kırdıysanız da buzdolabında muhafaza şarttır👇 (devamı yorumda)👇 #ceviz #walnut #küf #mold #kabukluceviziçiküf #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #erdemoner
Read more
Merhabalar. Bugün sizlerle yeni bir durumu paylaşmak istiyorum. Uzun yıllar birlikte aynı yolu ...
Media Removed
Merhabalar. Bugün sizlerle yeni bir durumu paylaşmak istiyorum. Uzun yıllar birlikte aynı yolu paylaştığım, müziğimde ve kariyerimde büyük emekleri bulunan Engin Akıncı ile menajer - sanatçı ilişkimizi geçtiğimiz günlerde sonlandırdık. Kendisiyle kişisel bağımız ve yapımcılık ... Merhabalar. Bugün sizlerle yeni bir durumu paylaşmak istiyorum. Uzun yıllar birlikte aynı yolu paylaştığım, müziğimde ve kariyerimde büyük emekleri bulunan Engin Akıncı ile menajer - sanatçı ilişkimizi geçtiğimiz günlerde sonlandırdık. Kendisiyle kişisel bağımız ve yapımcılık ilişkimiz devam etmektedir. Bugüne kadar birlikte yapıp başardıklarımızın kıymeti de hep baki kalacaktır. Engin abimiz kıymetlidir. Dileğim herkesin yolu açık ve aydınlık olsun.

Açık olmalıyım ki bizler bu haberi kendi zamanımızda, kendi gönlümüzün hissettiği anda duyurmayı planlıyorduk; ancak bugün çıkan bazı haberler bunu zorlaştırdı. Bugün kimi basın organlarında çıkan ve benim ağzımdan söylenmiş gibi gösterilen haberlerin tamamı asılsızdır ve kişilik haklarımıza saldırı niteliğindedir. Haberi yapan kişi ve yayınlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Kamuoyunun bilgisine.
Read more
Devrimin Kızı 》KİTAP YORUMU《 Devrimin Kızı'nı bayramda bitirdim ve kesinlikle ilk kitaptan ...
Media Removed
Devrimin Kızı 》KİTAP YORUMU《 Devrimin Kızı'nı bayramda bitirdim ve kesinlikle ilk kitaptan daha güzeldi. İlk kitapta çoğu yerde sıkılmıştım ama Bishop () harika bir karakter olduğu için 5 üzerinden 3.5 puan vermiştim.Devrimin Kızı serinin 2.kitabı olduğu için konusundan bahsedemeyeceğim ... Devrimin Kızı 》KİTAP YORUMU《
Devrimin Kızı'nı bayramda bitirdim ve kesinlikle ilk kitaptan daha güzeldi. İlk kitapta çoğu yerde sıkılmıştım ama Bishop (😍😍) harika bir karakter olduğu için 5 üzerinden 3.5 puan vermiştim.Devrimin Kızı serinin 2.kitabı olduğu için konusundan bahsedemeyeceğim çünkü spoiler olabilir.Kitabın ilk 30 sayfasında biraz sıkıldım ama sonraki sayfalar harikaydı.Ivy'nin yaptığı bazı şeyler yine göz devirmeme neden oldu ama bu kitapta ilk kitaba göre daha aklı başında gibiydi.Caleb ve Ash'i çok sevdim keşke öyle arkadaşlarım olsa 😌 Bishop yine mükemmeldi 💖 Callie'yi zaten sevmiyordum ama bu kitapta daha da nefret ettim. Bishop'un babasını nedense Ivy'nin babasından daha çok seviyorum.-Kötü kararlar alsa da- Kitabın son sayfalarını ağzım açık bir şekilde okudum çok şaşırtıcı olaylar oldu ama yinede sonu çok güzeldi 😍 İlk başlarda sıkıldığım ve Açlık Oyunları'na benzettiğim için 4.5 puan verecektim ama devamı çok güzel olduğu için 5/5 veriyorum 💕 İlk kitabı beğenmeyip seriye devam etmeyi düşünmüyorsanız lütfen devam edin kesinlikle ikinci kitabı okumalısınız ❤ .
.
.

Bu arada beni bir yıldan daha uzun bir süre önce -evet cidden bir yıldan daha uzun zaman geçti- #ensonağladığımkitap tagine etiketleyen @rivaokuyor'a çok teşekkürler 💖 (daha yeni yapabildim ama 😅) Etiketlediklerim ve görenler yapabilir 😆 #devriminkizi #therevolutionofivy #bishoplattimer #ivywestfall #amyengel #yabanciyayinlari #ensonagladigimkitap #denizinkitapyorumlari
Read more
 #Repost @hdogan48 ・・・ Merhaba arkadaşlarım<span class="emoji emoji1f60a"></span> Bugün biraz uzun bir yazı paylaşıyorum. Bir yılı ...
Media Removed
#Repost @hdogan48 ・・・ Merhaba arkadaşlarım Bugün biraz uzun bir yazı paylaşıyorum. Bir yılı aşkın süredir devam eden mücadelenin bir etabı daha başarıyla tamamlandı. Geçen Salı geçirdiğim ameliyatta karaciğerimin ve diyaframımın bir bölümü alınmıştı. Dün de nihayet taburcu oldum. ... #Repost @hdogan48 ・・・
Merhaba arkadaşlarım😊 Bugün biraz uzun bir yazı paylaşıyorum. Bir yılı aşkın süredir devam eden mücadelenin bir etabı daha başarıyla tamamlandı. Geçen Salı geçirdiğim ameliyatta karaciğerimin ve diyaframımın bir bölümü alınmıştı. Dün de nihayet taburcu oldum. Bu süreçte dostlarım beni hiç yalnız bırakmadılar. Mesajlarıyla, telefonlarıyla, iyi dilekleriyle hep yanımda olduklarını hissettirdiler. Bana duygu yüklü anlar yaşattılar. Mesajlarına tek tek yanıt veremediğim tüm dostlara sonsuz teşekkürler...Daha ameliyat olmadan başladı dostlarım benim için emek vermeye. ALİKEV’den genç dostum Önder hemen olası kan ihtiyacı için bir görsel hazırladı. Bir de baktım ki o görsel ALİKEV’deki diğer dostların vasıtasıyla tanıdık, tanımadık bir çok kişinin sosyal medya hesaplarında, WhatsApp gruplarında yerini almış. Erkal sayesinde, ben daha haber vermeden, kulubüm İMAK’taki dostlar paylaştılar duyuruyu. Safder Ağabey’in sevgili kızı Can, o şahane yazısıyla duymayanlara da duyurdu. İlan, o kadar yaygınlaşmıştı ki kızımın öğrencileri, o ilanı bilmeden kızımla bile paylaştılar. Tatilinden erken dönmeyi teklif edenler, Antakya’dan sırf kan vermek için gelebileceğini söyleyenler oldu. Başka kan gruplarından olmalarına rağmen değiş tokuş yapmaya hazır dostlarım oldu. 90 yaşını deviren Safder Ağabey’im ve kardeşim Can, ameliyat günü mutlaka yanımızda olmak istediler. Bakırköy’den ve Teşvikiye’den Pendik’e gelmelerinin çok zor olacağını güçlükle anlatabildik onlara. Biz kimseyi rahatsız etmek istemezken; Kars’tan İstanbul’a kadar 1500km boyunca araba kullanıp, ayağını tozuyla hastaneye gelen Hayrettin Bey’i, saatlerce kapıda bekleyen Oğul’u, eski ve yeni komşularımız Emin Bey’i, Meral Hanım’la Yaşar Hoca’yı, Ekin'i, Aysel'in desteğini, tatilde olmasına rağmen kızımdan sürekli bilgi alarak ALİKEV ailesini organize eden Önder’i,ALİKEV için koşmama vesile olan Hasan’ı,Ali'yi,eşimi arayarak güzel dileklerini ileten sevgili Gürkan’ı,Emel Anne’yi, ziyaretime gelen Meryem’i, Tuba ve İlkin’i unutabilmem mükün değil. Burada adlarını sayamadığım daha bir çok arkadaşım aradılar, sordular. Bana ve aileme dayanışmanın güzelliğini sonuna kadar yaşattığın
Read more
Hep bir muziplik vardı ilişkilerinde. Bu fotografta yeni evliler daha. Biri 21 digeri 26 yasinda. ...
Media Removed
Hep bir muziplik vardı ilişkilerinde. Bu fotografta yeni evliler daha. Biri 21 digeri 26 yasinda. Ben doğmadan 5 yıl önce;) Ben yaş aldıkça her gün biraz daha yakın, her gün biraz daha uzak. Onları her gün biraz daha anlıyor, her gün biraz daha unutuyorum. Artık beraber yasadigimdan ... Hep bir muziplik vardı ilişkilerinde. Bu fotografta yeni evliler daha. Biri 21 digeri 26 yasinda. Ben doğmadan 5 yıl önce;)
🌿
Ben yaş aldıkça her gün biraz daha yakın, her gün biraz daha uzak. Onları her gün biraz daha anlıyor, her gün biraz daha unutuyorum. Artık beraber yasadigimdan daha uzun onlarsiz yasadim. Çok şükür ki buraya onlarla geldim. Olan ve olmayan herseye şükürler olsun. Dünden başlayan bütün gece devam eden şahane mesajlara da ayrıca inanamıyorum. Sevdiklerim unutturmaz ama hiç tanimadıklarımdan gelen bu derinlik hissi ne kutsal. Aslında herkes beraber ve herkes birbirini anlıyor gibi. Tesekkür ederim ve ayrıca bu günü ben gibi yaşayan herkesi tek tek içtenlikle kucaklarım.
#17agustos99 #19yıl #annebaba
Read more
TORBALI’DA EŞKİYALIK YAPANLARIN ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİNE SEVK EDİLMESİNE DAİR 1925 YILINA ...
Media Removed
TORBALI’DA EŞKİYALIK YAPANLARIN ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİNE SEVK EDİLMESİNE DAİR 1925 YILINA AİT BİR BAKANLAR KURULU KARARI Necat Çetin Eşkıyalık genelde silâhla yahut başka bir şekilde zor kullanarak yol kesip veya baskın yapıp mala ve cana tecavüz, kamu düzenini ve asayişi ihlâl ... TORBALI’DA EŞKİYALIK YAPANLARIN ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİNE SEVK EDİLMESİNE DAİR 1925 YILINA AİT BİR BAKANLAR KURULU KARARI

Necat Çetin
Eşkıyalık genelde silâhla yahut başka bir şekilde zor kullanarak yol kesip veya baskın yapıp mala ve cana tecavüz, kamu düzenini ve asayişi ihlâl olarak anlaşılır. Eşkıyalık, genç Türkiye Cumhuriyeti için büyük mesele olarak görülüyordu. Nitekim uzun süren savaşlar sonrası devlet otoritesinin zayıfladığı bu dönemde eşkıyalık önü alınmaz bir biçimde çoğalmış ve yayılmıştı. Bu […] Devamını okumak için: https://turkcetarih.com/torbalida-eskiyalik-yapanlarin-ankara-istiklal-mahkemesine-sevk-edilmesine-dair-1925-yilina-ait-bir-bakanlar-kurulu-karari/

#Atatürk'ün Hayatı # Devrimleri ve İftiralara Cevaplar #Atatürk #istiklal mahkemeleri #İzâle-i Şekāvet Kanunu #Mustafa Kemal #Mustafa Kemal Atatürk #Takrir-i Sükun Kanunu #Torbalı
Read more
Günaydın herkese <span class="emoji emoji2600"></span>️Dün gönderdiğim beslenme programlarına yorumlarınızı okudum. Öncelikle ...
Media Removed
Günaydın herkese ️Dün gönderdiğim beslenme programlarına yorumlarınızı okudum. Öncelikle programlar ne sürede yapılacağı ve hangi kiloya kadar verileceği iletilerde net yazıyor Beslenme içeriği ve tariflerde açık ve anlaşılır şekilde var Ve herkes diyet yapmak zorunda değil ... Günaydın herkese ☀️Dün gönderdiğim beslenme programlarına yorumlarınızı okudum. Öncelikle programlar ne sürede yapılacağı ve hangi kiloya kadar verileceği iletilerde net yazıyor 😉 Beslenme içeriği ve tariflerde açık ve anlaşılır şekilde var 😉 Ve herkes diyet yapmak zorunda değil seven benimseyen uygulayabilir 😉Ve şimdi beslenmenin, doğru beslenmenin gücünü gösteren harika bir sonuç ile güne başlayalım diyorum👌 Bu sabahın motivasyon kaynağı ve #farketmedendiyetbaşarıhikayesi klasiği sevgili Göksü Bilgin Hanım ile sizleri tanıştırmak müthiş bir duygu✌️Çünkü kendisini DİYET YORGUNU olarak tanımlayan, her uyguladığı profesyonel diyet tedavisinde başarısızlıkla sonuçlanan, sıkı diyet uygulayıcısı olup zayıflayamayan Göksü Hanım yıllardır çözemediği problemini aştı 👏 Yıllardır mücadele ettiği, denemediği program kalmamasına rağmen fazla 5 kilosunu 2 ay gibi uygun bir sürede vererek kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor🙏 Light yiyecek olmadan, işinde evinde olan sağlıklı besinlerden yiyerek zayıflaması ona güç ve kendine güven kazandırdı. İlaç yok, bitkisel zayıflama desteği yok, tolerans testi yok ve sadece iyi planlanmış beslenme planı var. Zaten en doğru, basit, uygulanabilir ve uzun süre devam ettirebilir güvenli zayıflamada bu yoldan geçiyor. İyi ki Gökçe Hanım sizi tanıdık ve sizinle gurur duyuyoruz 🙏 #farketmedendiyet #selahattindönmez #sağlıklıyaşam #bilimlesüzülenbedenler
Read more
" SUMALAK " 🌞<span class="emoji emoji1f339"></span> Malzemeler <span class="emoji emoji1f4dd"></span> 🕊 1 kg buğday 🕊 3 kg un 🕊 yarım litre ayçiçeği yağı 🕊 18 litre su 🕊 6 adet ceviz ...
Media Removed
" SUMALAK " 🌞 Malzemeler 🕊 1 kg buğday 🕊 3 kg un 🕊 yarım litre ayçiçeği yağı 🕊 18 litre su 🕊 6 adet ceviz (kırılmamış olacak) 🕊 10-15 adet taş (taşı iyice yıkadıktan sonra bir tencerede 5-10 dakika kaynatarak iyice temizleyin! Taş ne alaka diye gülmüşte olabilirsiniz sumalak uzun saatler ... " SUMALAK " 🌞🌹
Malzemeler 📝 🕊 1 kg buğday 🕊 3 kg un 🕊 yarım litre ayçiçeği yağı 🕊 18 litre su 🕊 6 adet ceviz (kırılmamış olacak)
🕊 10-15 adet taş (taşı iyice yıkadıktan sonra bir tencerede 5-10 dakika kaynatarak iyice temizleyin! Taş ne alaka diye gülmüşte olabilirsiniz 😊 sumalak uzun saatler pişirildiği için dibini tutmamasını sağlar! Kesinlikle sağlığa zararı yoktur! Ata babalarımızdan biz böyle görmüşüz böyle devam ettiriyoruz 😊
Hazırlanışı: "BUĞDAY ÇİMLENDİRME AŞAMASI"
buğdayı yıkadıktan sonra derin cam bir kasede ılık suyla 2 gün ıslatın, bu arada sabah akşam suyunu değiştirin! (Aynı suyla 2 gün ıslatmayın) 3 çü günü çelik süzgeçe 1-1,5 santim kalınlığında yayın, günde 5-6 defa sulayın, 3-4 gün aynı işlemi devam ettirin, buğday çimlendirirken gün ışığı göstermeyin! Aydınlık görmemiş çimden hazırlanmış #sumalak çok lezzetli olur, buğday çimi 2-3 santim uzunluğuna geldiğinde hazır sayılır, bu arada alt kısmında uzayan damarları bembeyaz müthiş bir görünüm alır, uzayan buğdayı olduğu gibi robottan geçirin, robotta iyice ezilmiş buğdayı önce 10 litre suyla karıştırıp süzgeçten geçirerek buğdayı iyice sıkarak sudan ayırın, bize lazım olanı buğdayın suya verdiği nışastalı suyudur. Bu suya 3 kg unu ekleyip iyice karıştırın ardından yarım litre sıvıyağı ekleyin, cevizide ekleyerek yüksek ateşte pişirmeye başlayın, durmadan karıştırarak dibini tutmamasını sağlayın, 5-5,5 saatler çıvarı kıvamını almaya başlar, aynı buğdayı 2çi defa 2,5 litre suyla yine yıkayıp nışastalı suyunu sumaleğin üzerinden ekleyip pişirmeye devam edin. 2-3 saat sonra sumalak ayva göbeği atmaya başlayınca 2,5 litre suda buğdayı 3 çü kez yine yıkayıp suyunu sumaleğin üzerinden ekleyip pişirmeye devam edin. (Böylece buğdayın nışastasını 3 kez yıkayıp kullanmış oluyoruz). Sumalak kıvamını almaya başlayınca 4 çü defa su eklerken 3 litre (normal içtiğimiz) su ekleyin ve pişirmeye devam edin. Böylece 18 litre su kullanmış ve 12 saat pişirmiş oluyoruz. Ben 1 kg buğday kullandığım için 12 saatte pişirdim, #özbekistan da büyük tencerede pişirdikleri için 15-17 saat pişirirler. Sumalak pişip hazır olduktan sonra üzerini sofra beziyle kapatıp 5-6 saat dinlenmeye bırakın, afiyet olsun
Read more
Yalnızca minikler değil, ben de bu ay okula başlıyorum<span class="emoji emoji1f389"></span>🤸🏽‍♂️ hem de çok uzun bir aradan sonra yeniden<span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻<span class="emoji emoji263a"></span>️Hangi ...
Media Removed
Yalnızca minikler değil, ben de bu ay okula başlıyorum🤸🏽‍♂️ hem de çok uzun bir aradan sonra yeniden🏻️Hangi alanda master yaparsam kendimi ve işimi en iyi şekilde geliştirebilirim diyerek çok araştırdım geçen yıl boyunca. Aylarca süren araştırmalar, sonrasında haftalarca süren ... Yalnızca minikler değil, ben de bu ay okula başlıyorum🎉🤸🏽‍♂️ hem de çok uzun bir aradan sonra yeniden🙏🏻☺️Hangi alanda master yaparsam kendimi ve işimi en iyi şekilde geliştirebilirim diyerek çok araştırdım geçen yıl boyunca. Aylarca süren araştırmalar, sonrasında haftalarca süren Toefl çalışması (en fenasıydı), sınavlar ve nihayet bu hafta kabul edildiğimi öğrendim🎈🎉Portland State Universitesi Erken Çocukluk Eğitimi ve 0-3 Yaş Zihinsel Gelişimi ( Early Childhood Education / 0-3 Mental Health) bölümü yüksek lisans öğrencisiyim artık👩‍🏫 Dünya genelinde sadece bu yaşa odaklanan çok az sayıda üniversite düzeyinde eğitim mevcut. Eğitim 2-3 sene sürecek ve teknoloji sağolsun ben İstanbul’da işime ve hayatıma devam edebiliyor olacağım. Bebeklerimiz hakkinda en guncel bilgileri öğrenirken sizinle de paylaşmak için sabırsızlanıyorum🙏🏻😊Kendim dahil büyük küçük tüm öğrencilere başarılar diliyorum yeni öğretim yılında, isteyip çalışıp da yapamayacağımız şey yok bu hayyata💪🏼 #yenidenöğrenciolmak @portlandstate
Read more
Kötü Gün Dostu Olun!: "2.Kısım" <span class="emoji emoji2198"></span><span class="emoji emoji2b07"></span><span class="emoji emoji2199"></span> "Desteğimi hissettirebildiysem, karşılıklı hissiyatımız ...
Media Removed
Kötü Gün Dostu Olun!: "2.Kısım" "Desteğimi hissettirebildiysem, karşılıklı hissiyatımız sağlam demektlr. Bulunduğun dönemde, hasta olmaya direnmeyi bırak! Olumsuz gelecek tüm düşüncelerden sıyrıl! Olumsuzlukları dillendirip, çağırmanın ve istediği ilgiyi vermenin ... Kötü Gün Dostu Olun!: "2.Kısım"
↘⬇↙
"Desteğimi hissettirebildiysem, karşılıklı hissiyatımız sağlam demektlr.
Bulunduğun dönemde, hasta olmaya direnmeyi bırak! Olumsuz gelecek tüm düşüncelerden sıyrıl! Olumsuzlukları dillendirip, çağırmanın ve istediği ilgiyi vermenin alemi yok. İyi olduğunu ve daha iyi olacağını düşün! Çünkü, çoğu zaman düşüncelerle fazlasıyla etkiliyoruz kendimizi ve çevremizi…”
Adam, uzun uzun desteğini, varlığını ve bir insanın kötü olmasını istemeyecek türden, ilgisini devam ettirdi. Bunun adına da, “Kötü Gün Dostu” dedi…
Kötü gün dostu olmayı, ne zaman benimsediğini hatırlamıyordu. Tek bildiği, iyi hissettirdiğiydi ve bu anlayışına devam etmesi için yeterli bir nedendi.
Adını, “Kötü gün dostu” diye nitelendirdiği bu davranışın bir zararını görmemişti Adam. Davranışı, ne yüzüne vurulurdu, ne de bu davranışından dolayı suçlanırdı. Bir beklentisi olmadığı sürece, karşısındaki insanların fayda sağladığında, gönlündeki tebessüm ona yeterdi. Belki arada samimiyetine inanlardan aldığı duaların ve samimi geri dönüşlerin de etkisi vardır. Bu davranışa her kalkıştığında, yapabildiklerine bakarak, kendini daha iyi tanıdı ve bu tanışma hep ilerlemeye devam etti.
Akabinde yaptıklarında, inancına göre, ihtiyacı olana verdikleri, birgün ihtiyacı olduğunda geri dönecekti. Dönmese bile bu sürecin kazanımları fazlasıyla yetiyordu. Buna inancı tam ve gönlü rahattı.
Sonrasında, destek olduğu insanlardan, iyi günlerine de dost olması istendiğinde, bunu yediği en tatlı meyvelerden sayıyordu. Kimseyi zorlamak yoktu. Zor günlerinde vardı ama iyi gününde yoktu. Onu isteyene bırakırdı. Bu yüzden gönlü ve kafası rahattı…
Adam, kendi başına yaşıyor, yanında olmak isteyenlerle, farklı aromatik tatlarla bezenmiş bir damak edasıyla yaşıyordu. Hayatının farklı farklı renkleriydi. Ancak, “Onlarsız yaşayamam” demezdi. Eğer bir yaşam sunulmuşsa, dermanı olmayan ölüm dışında, her şeyin üstesinden gelebileceğine inanıyordu. Gelemese bile çabalayacağına. Yaşamak buydu…
Read more
Duyduk duymadık demeyin, #Ay Tutulması'nın etkileri devam ederken #Merkür Retro'su da Ay'ın ışığından faydalanarak etkilerini daha da güçlü yansıtmaya başladı. #Benim diyenleri şaşkına uğratabilir. #Asla dediğimiz olayları görebilir, duyabilir hatta bazılarıyla direkt sınanabiliriz. ... 🔔Duyduk duymadık demeyin, #Ay Tutulması'nın etkileri devam ederken #Merkür Retro'su da Ay'ın ışığından faydalanarak etkilerini daha da güçlü yansıtmaya başladı. #Benim diyenleri şaşkına uğratabilir. #Asla dediğimiz olayları görebilir, duyabilir hatta bazılarıyla direkt sınanabiliriz. Bu olaylar neler olabilir diyorsanız uzun uzun anlattım. Yazının devamı için profildeki linki tıklayın. 👆😊 #Twitburc
Read more
Loading...
Load More
Loading...