Loading Content...

Vakit vakti bu namaz

Unique profiles
3
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Bulut Oto, Uşak Province
Average media age
700 days
to ratio
Sual: Kur’ânda, yeme ve içme zamanının sonunu bildiren beyaz ve siyah iplikten maksat nedir, ne ...
Media Removed
Sual: Kur’ânda, yeme ve içme zamanının sonunu bildiren beyaz ve siyah iplikten maksat nedir, ne anlatılmaktadır? Cevap: Konu ile alakalı olarak Rıyâd-un-nâsıhîn kitabında deniyor ki: “Bakara suresindeki bir âyet-i kerimede mealen;(Beyaz iplik siyahtan ayırt edilinceye kadar ... Sual: Kur’ânda, yeme ve içme zamanının sonunu bildiren beyaz ve siyah iplikten maksat nedir, ne anlatılmaktadır?

Cevap: Konu ile alakalı olarak Rıyâd-un-nâsıhîn kitabında deniyor ki: “Bakara suresindeki bir âyet-i kerimede mealen;(Beyaz iplik siyahtan ayırt edilinceye kadar yiyiniz, içiniz!) buyurulmuştur. Bu ipliklerin, gündüzün beyazlığı ile gecenin siyahlığı olduklarını anlatmak için, daha sonra (Fecrin) kelimesi nazil oldu. Gündüzün beyazlığı ile gecenin siyahlığı, iplik gibi birbirinden ayrılınca, oruca başlanacağı anlaşıldı.” Mecma'ul-enhür ve Hindiyyede deniyor ki: “Hanefî mezhebi âlimlerinin çoğuna göre, ufkun bir yerinde beyazlık başlayınca, İmsak vakti olup, oruca başlanır.” Bundan 15 dakika sonra beyazlık ufuk üzerine ip gibi yayılınca, sabah namazı vakti başlar. Böyle yapmak ihtiyatlı olur. Yani tedbirli, iyi olur. Namazı da, orucu da, bütün âlimlere göre sahih olur. Oruca ikinci vaktinden sonra başlamışsa, şüpheli olur. Astronomik hesaplar ile birinci vakit bulunmakta ve takvimlere birinci vakit yazılmaktadır. Şimdi, bazı takvimlere ikinci vaktin hatta bundan sonra başlayan kızıllığın yayıldığı zamanın yazıldığı görülüyor. Bu yeni takvimlere uyanların oruçları sahih olmaz. İmsakin iki vakti arasındaki on dakika kadar zamana İhtiyat zamanı denir. Bu zamana temkin demek doğru değildir. İmsaki şüpheli zamana geciktirmenin mekruh olduğunu, Bahr-ür-râık kitabı da bildirmektedir. Hele kızıllığın sonunda başlanılan oruçlar hiç sahih olmaz.
Read more
Orucun farzları Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır? Cevap: Orucun ...
Media Removed
Orucun farzları Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır? Cevap: Orucun farzı üçtür bunlar: 1- Niyet etmek. 2- Niyeti, niyetin ilk ve son vakitleri arasında yapmak. 3- Fecr-i sâdık, yani tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, ... Orucun farzları

Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır?
Cevap: Orucun farzı üçtür bunlar:
1- Niyet etmek.
2- Niyeti, niyetin ilk ve son vakitleri arasında yapmak.
3- Fecr-i sâdık, yani tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

Sual: Oruca niyetin vakti ne zaman başlar?
CEVAP
Ramazanda ve nafile oruçlarda niyetin vakti, Güneş battıktan sonra başlar. Son vakti ise, ertesi günü dahve-i kübra vaktine kadardır. Dahve-i kübra vakti, şer’î gündüzün yani imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zamanın yarısıdır. Bu vakit, Türkiye’de öğleye 60-70 dakika kadar kalan zamandır. Bu vakit, her şehir için www.turktakvim.com sitesinde vardır.

Kaza ve kefaret oruçlarında ise, akşamdan imsak vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar (Yarın oruç tutmaya), imsak vaktinden sonraysa (Bugün oruç tutmaya) denir. Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz. Ramazanda bir aylık oruca toptan niyet edilmez, her gün ayrı ayrı niyet etmek farzdır.

Gece yatarken yemeği yiyip veya yemek yemeden niyet edilse, sonra sahura kalkınca yemek yemekte mahzur yoktur. Akşam yemeği yerken niyet etmek iyi olur. Niyetten sonra da, imsak vaktine kadar yiyip içmekte mahzur yoktur. Sahura kalkınca da, daha önce niyet edilmiş olsa da, imsak vaktine kadar yiyip içilebilir.

Ramazanda, (Yarın dişim ağrımazsa oruç tutarım, ağrırsa tutmam) diye akşamdan niyet edilse, böyle şüpheli niyetle oruç tutmak sahih olmaz. Niyetin son vaktinden önce, kesin karar vermek gerekir.

Oruç tutmak niyetiyle yatmak da niyettir, sahura kalkılmasa da oruca niyet edilmiş olur.

İmsak, gecenin bitimi, yiyip içmenin yasak olduğu vaktin başlamasıdır. www.turktakvim.com sitesinde yazılı olan imsak vaktinden önce, yiyip içmeyi kesmeli! Yiyip içmeye ezan okununcaya kadar devam etmemeli. Ezan geç okunursa, suçu müezzine bulmak insanı sorumluluktan kurtarmaz.

Türkiye Takvimi'ne göre hareket etmeli. Farklı takvim ve imsakiyeler hakkında, www.turktakvim.com sitesinde, Bilgiler kısmında geniş açıklama vardır.

http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1059
Read more
Gidebilirsiniz Medine-i Münevvereye gidin. Ve gidebilirsiniz Medineye genç yaşta gidin. Gidişiniz ...
Media Removed
Gidebilirsiniz Medine-i Münevvereye gidin. Ve gidebilirsiniz Medineye genç yaşta gidin. Gidişiniz Musab gibi olsun. Henüz ayaklarınıza takılmadan dünya. Henüz ruhunuz günahı tanımadan gidin. İlk günlerdeki gibi olsun Efendimizeﷺ gidişiniz. Hani Hz. Ali 10 yaşındaydı. Zübeyr ... Gidebilirsiniz Medine-i Münevvereye gidin. Ve gidebilirsiniz Medineye genç yaşta gidin. Gidişiniz Musab gibi olsun. Henüz ayaklarınıza takılmadan dünya. Henüz ruhunuz günahı tanımadan gidin.
İlk günlerdeki gibi olsun Efendimizeﷺ gidişiniz. Hani Hz. Ali 10 yaşındaydı. Zübeyr bin Avvam 12 yaşında. Habbab bin Eret 16’sındaydı. Hz. Caver 20’sinde. Mes 24’ündeydi. Umeys’in kızı Esma gibi genç yaşta gidin. Hz. Zeynep gibi saf ve temiz. Efendimizin etrafında yürüdükleri gibi sizde mescidin bahçesinde yürüyün. Melekler belki sizi onlara benzetir. Tıpkı Zeynep’in yaşında derler. Fatıma’nın yaşında. Ali’nin yaşında. Melekler sizi yaşınızla benzetsin, Allah’ta yaşayışınızla.
Sanki siz başka bir ümmettiniz ve Allah’a dua ettiniz: Yarabbi bana bir kereliğine Ümmeti Muhammedle umre yapmayı nasip et. Allah duanızı kabul etti. Şimdi siz Medineyi Münevveredesiniz. Çevrenizde gördükleriniz Peygamber misafirleri. Ev sahibinin hatrına onları hoş görmelisiniz. Kılabilirseniz beş vakit namazıda Mescid-i Nebevi’de kılın. Mescidin bahçesine girerken, dünyanın malınıda, kelamınıda ardınızda bırakın. Salat ve selamla yürüyün ve selametle huzura girin. Farz edin ki mihrap da Resulullah var. Ön safta sahabe ve dalga dalga Ümmet-i Muhammed var. Asr-ı saadette kılınan namaz gibi olsun namazınız.
Ravza-i Mutahhara’da namaz kılmak şereftir. Sanki cennette kılmış gibi olursunuz. Ama girebilirseniz Ravzaya, iki rekat kılın duanızı yapın hemen çıkın ki, diğer misafirlerde o şerefi kazansın.
Efendimiz nereye gittiyse, O gitti diye sizde gideceksiniz. Uhud’a gideceksiniz; Mescidi Kıbleteyn’e, Hendeğe, Kuba mescidine. Eğer giderseniz, Uhud’un hüznünü, Kıbletey’nin itaatini, Hendeğin açlığını, Kuba’nın sevincini hissetmeye çalışısın. Hele Uhud. Uhud ölmek için çok güzel bir gündü. O gün Uhud’da olamayışınıza, O gün Uhud’da ölemeyeşinize ağlayın.
Medine münevvereden ayrılık vakti geldiyse yaşadığınız ve şahit olduğunuz olumsuzlukları unutun. Belki siz yanlış görmüş, yanlış anlamışsınızdır. Sevdiklerinize Medineyi ve Medine halkını övgünün en üstünüyle anlatın. Belki ev sahibi sizden hoşnut olur’da sizi tekrar misafir etmek ister. Duamız, temennimiz bu olsun.Allah'a hamd, Resulune salat ve selam olsun.
Read more
Velhasıl anneciğim; Sanırım seccadeye varamadıkça günah işliyor; günah işledikçe seccadeye ...
Media Removed
Velhasıl anneciğim; Sanırım seccadeye varamadıkça günah işliyor; günah işledikçe seccadeye varamıyoruz. Çünkü; yüzümüz olmuyor. Hani sevdiğin, değer verdiğin birini kırdığında özür dilemeye dahi yüzün olmaz ya {KZ} işte aynen onun gibi... Ve bu kısır döngünün içinde adeta ... Velhasıl anneciğim;
Sanırım seccadeye varamadıkça günah işliyor; günah işledikçe seccadeye varamıyoruz.
Çünkü; yüzümüz olmuyor.
Hani sevdiğin, değer verdiğin birini kırdığında özür dilemeye dahi yüzün olmaz ya {KZ💕} işte aynen onun gibi...
Ve bu kısır döngünün içinde adeta kara bir hortuma yakalanmış gibi debelenip duruyoruz.
Çıkmaya çalışıyoruz ama ne mümkün...
Ya da son durakta, vakti gelince kalkmayı bekleyen otobüs misali; sadece vakit doldurmak için durur hani öylece...
Oysa ki asıl son durak burası değildir, yoldur burası ...
Ama bomboş gelip gidilecek bi yol değil.
Geldiğin gibi geri gideceğin bir yol değil.
Geldiğin gibi gideceğin evet; ama nasıl?
Etrafını seyrederek gidebilmek ...
Sûluk a varabilmek...
Geldiğin gibi nuru pak bi şekilde gidebilmek...
"Belâ" dediğini hatırlamak.
Ama;
Biri vaktim yok diyor...
Diğeri ben günahkarım...
Öteki ben açığım...
Beriki artık çok geç...
Yani o meşhur cümledeki gibi;
"Kul der ki işlerimi halledip Rabbi'me yöneleyim; Rabbi der ki bana yönelin işlerinizi halledeyim".
Ne diyor Alemlerin Rabbi;
"Öyleyse siz Beni zikredin ki Ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin." (Bakara, 2/152)
elâ

#namaz #imtihan #malcomx #quote #instaquote #word #text #Allah #God #pray #uşak #uşaküniversitesi
Read more