Loading Content...

Yüzük düğün altın

Loading...


Unique profiles
90
Most used tags
Total likes
0
Top locations
Bursa, Dublin, Ireland, Gökçeada, Canakkale, Turkey
Average media age
659 days
to ratio
9
Ortak bir acıya sahip iki kişi varsa, acı eşit bölünmez; biri diğerinden daha güçlü olmak ve acının ...
Media Removed
Ortak bir acıya sahip iki kişi varsa, acı eşit bölünmez; biri diğerinden daha güçlü olmak ve acının büyük payını üstlenmek zorundadır. Dilediği gibi ağlayamaz, korkamaz, öfkelenemez... Hayatındaki herkes onu güçlü sanır da kimse bilmez, savrulmasının ufacık bir rüzgâra baktığını. Ben ... Ortak bir acıya sahip iki kişi varsa, acı eşit bölünmez; biri diğerinden daha güçlü olmak ve acının büyük payını üstlenmek zorundadır. Dilediği gibi ağlayamaz, korkamaz, öfkelenemez... Hayatındaki herkes onu güçlü sanır da kimse bilmez, savrulmasının ufacık bir rüzgâra baktığını.
Ben güçlü olan taraftım.
Annem, saçlarını kaybedene kadar…
...
Hep Sonradan'ın arka kapak yazısı yüzünden sayısız mesaj aldım şimdiye kadar. Bu yazı yüzünden kitaba başlamaya cesaret edemeyenler ve bu yazı yüzünden kitabı eline alanlar... Cesaret edemeyenleri okumaları için yüreklendirdim çünkü bir şeyler için geç kalmasınlar istedim. İnsanın annesinin kanser olduğunu öğrenmesi, sonun başlangıcı olan an. O andan itibaren bir geri sayım içine giriyor insan. Kaçtan geriye saydığını bilmeden yaşıyor her dakikayı. Hep bir geç kalır mıyım korkusu, hep bir hata yapmama telaşı...
Annen bir kez kanser oluyor, sen onun acıdan kıvrandığını gördüğün her gün ölüyorsun. Böyle böyle başka bütün acıları küçümser hale geliyorsun. Anneni saçsız görmüşsün ulan, daha ne olsun! Sonra acı kemikleşiyor içinde, dokunmadıkça fark edilmiyor. Fark edilmediği için insanlar seni iyi sanıyor ve "nasılsın?"ı kendi dertlerini anlatabilmek için girizgah yapar hale geliyor. İnsanlardan soğuyorsun. Annene kızıyorsun sanki bile isteye bulaşmış bu belaya gibi... Gerçek sebepleri dışında her şeye ve herkese öfkeleniyorsun. Birileri de seni anlasın istiyorsun ama anlatasın da gelmiyor içinden. Konuşmadan anlaşılmayı bekliyorsun. Nah bulursun! derdim normalde ama var öyle biri. Eylül tam da bu ihtiyaca yönelik yazdığım bir karakter. Üstte yazdıklarım - dilerim tanıdık duygular değildir ama- tanıdık geliyorsa, konuşmadan anlaşabileceğiniz bir kişi daha var demektir. Bu fotoğrafın altına daha iç açıcı şeyler yazmak isterdim ama insan mutluyken zamanın farkına varamıyor. Bir şeyleri erteleme lüksü buluyor kendinde.
Hiçbir zaman kaçtan geri saydığınızı bilmeyeceksiniz, o yüzden tam da şu anın farkında olarak yaşayın. Bir sürü pişmanlığınız olabilir ama iki tane de kolunuz var. Sarılmaktan daha etkili bir tedavi ve unutturma biçimi ise yok. Hadi! Sonra değil, tam şu an!
Read more
Loading...
Çanakkale turunun en etkilendiğim durağıdır her zaman Atatürk’ün saatinin parçalandığı yer. ...
Media Removed
Çanakkale turunun en etkilendiğim durağıdır her zaman Atatürk’ün saatinin parçalandığı yer. Neden bu kadar etkilendiğimi Atatürk’ün ağzından yazılan bu anektodu okuyunca daha iyi anlayacaksınız Sevgiler... ( M.K.Atatürk anlatıyor. ) 10 Ağustos 1915. Conkbayırı'nı almak ve ... Çanakkale turunun en etkilendiğim durağıdır her zaman Atatürk’ün saatinin parçalandığı yer. Neden bu kadar etkilendiğimi Atatürk’ün ağzından yazılan bu anektodu okuyunca daha iyi anlayacaksınız 📝 Sevgiler... ( M.K.Atatürk anlatıyor. )
10 Ağustos 1915. Conkbayırı'nı almak ve bütün boğaza hakim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tan ağarmak üzereydi. 8. Tümen komutanı ve diğer subaylarımı çağırdım.
Mutlaka düşmanı mağlup edeceğimize inanıyorum. Ancak siz acele etmeyin, evvela ben ileri gideyim, size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın tarzında olacaktı. Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20 - 30 metre yaklaştım. Binlerce askerin bulunduğu Conkbayırı'nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu. Kontrol ettim. Kırbacımı başımın üstünde kaldırıp çevirdim ve birden aşağı indirdim. Saat 04.30'da kıyametler kopmuştu. İngilizler neye uğradıklarını şaşırmıştı. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu.
Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hakim olmuştu. Düşmanın topçu ateşi gülleleri büyük çukurlar açıyor, her tarafa şarapnel ve kurşun yağıyordu. Büyük bir şarapnel parçası tam kalbimin üzerine çarptı, sarsıldım, elimi göğsüme götürdüm, kan akmıyordu. Olayı Yarbay Servet Bey'den başka kimse görmemişti. Ona parmağımla susmasını emrettim. Çünkü vurulduğumun duyulması cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı olarak çarpıştım. Yalnız bu şarapnel vücudumda, kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen derin bir kan lekesi bırakmıştı.
Aynı gün gece, yani 10 Ağustos günü, beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi Ordu Komutanı Liman von Sanders Paşaya hatıra olarak verdim. Çok şaşırmış, heyecanlanmıştı. Kendileri de altın cep saatini bana hediye ettiler.
Bu hücumlarda İngilizler binlerce ölü bırakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale'nin geçilemeyeceğini iyice anlamış oldular.
Mustafa Kemal
Read more
Mutluluk ve güzelliklerin sizlerle olduğu harika bir gün diliyorum hepinize...🤗<span class="emoji emoji1f495"></span> Tiramisu ...
Media Removed
Mutluluk ve güzelliklerin sizlerle olduğu harika bir gün diliyorum hepinize...🤗 Tiramisu diye bir gerçek var hepimizin bildiği, severek ve afiyetle tükettiği... Sizleri bilemem ama ben çok severim aklıma düştükçe yapar yerim... Tariflerde farklı malzemeleri birleştirmek ... Mutluluk ve güzelliklerin sizlerle olduğu harika bir gün diliyorum hepinize...🤗💕
Tiramisu diye bir gerçek var hepimizin bildiği, severek ve afiyetle tükettiği...
Sizleri bilemem ama ben çok severim aklıma düştükçe yapar yerim...
Tariflerde farklı malzemeleri birleştirmek damaklarda alışkın olduğumuz lezzetlere farklı nüanslar katmak, aykırı tadlara kaçmadan hoş lezzetler yakalamak gerektiği inancındayım bu yüzden sürekli yeni reçeteler deneyerek damaksal ve bilgisel haznemi geliştirmeyi severim...
Elbette ki bazı reçetelerde aslına sadık kalmak gerekir ama yeniliklere de açık olmak lazım...
Tiramisunun olmazsa olmazı Mascarpone peyniridir ve orijinal tarifte tereyağı yoktur ve yumurta adedi daha fazladır bazı bildimcanlara hatırlatma babında bir dipnot olarak belirtmek isterim.
Malzemeler
🍥3 su bardağı süt
🍥3 yemek kaşığı un
🍥3 yemek kaşığı şeker
🍥100 gr tereyağı
🍥1 paket vanilya
🍥1 adet yumurta sarısı
🍥200 gr #muratbeysürmelipeynir
🍥1 paket kedidili bisküvi
🍥1 su bardağı süt
🍥1 yemek kaşığı Granül kahve
🍥1 yemek kaşığı şeker
Üzeri için
🍥Kakao
Yapılışı:Un ve tereyağımızı kokusu çıkana kadar kavuralım süt,şeker ve yumurta sarısı ilave edip muhallebi kıvamına gelene kadar çırpma teli yardımıyla sürekli karıştıralım.
Vanilyamızı da ilave edip karıştırarak ocağımızın altını kapatalım.
@muratbeypeynir Sürmeli Peynir ilave edip mikser yardımıyla 5 dakika kadar çırpalım...
Baton kek kalıbımızın altını streç filmle kaplayalım.Kremamızdan bir kepçe alarak , kalıbımızın tabanına ince bir tabaka halinde yayalım ..
Bir kase içersine 1 su bardağı sütü ısıtıp ,şeker ve granül kahve ilave edip karıştıralım. Kedi dili bisküvilerimizi batırıp nescafeli sütte çok yumuşatmadan ıslatın ve kalıptaki kremanın üstüne dizin...
Kalan kremanın yarısını kedi dili bisküvilerinin üstüne döktükten sonra,geriye kalan kedi dili bisküvileri de nescafeli sütle ıslatıp, ikinci kat olarak, kremanın üstüne dizin ve kalan kremayla kapatın...
Ben 3 kat olarak yaptım üzerine kakao serperek dilimleyerek servis edebilirsiniz... #hautescuisines #foodaddict #instabest #kesfet #instdaily #tiramisu #tatlitarifleri #tatlı #tatlısızasla #sahanelezzetler #nefisyemektarifleri
Read more
Bu görsel birkaç sene öncesine<span class="emoji emoji1f449"></span>🏻 www.arzuyagore.com <span class="emoji emoji1f448"></span>🏻yemek siteme ait <span class="emoji emoji1f60a"></span> . Tarhanam henüz yapım ...
Media Removed
Bu görsel birkaç sene öncesine🏻 www.arzuyagore.com 🏻yemek siteme ait . Tarhanam henüz yapım aşamasında hatunlar daha 15 gün bekleme ve sabah akşam yoğurma aşaması var 🙄 daha bunun dökülmesi, kuruması, robottan ve elekten geçirmesi var gözünüzü korkutmayım ama zor iş vesselam ... Bu görsel birkaç sene öncesine👉🏻 www.arzuyagore.com 👈🏻yemek siteme ait 😊 .

Tarhanam henüz yapım aşamasında hatunlar 😉 daha 15 gün bekleme ve sabah akşam yoğurma aşaması var 😓🙄 daha bunun dökülmesi, kuruması, robottan ve elekten geçirmesi var 😭😩 gözünüzü korkutmayım ama zor iş vesselam 🤣💪🏻 tarifini isteyenler ve ilk defa deneyecek olanlar baya çoğunlukta 👏🏻👏🏻 yapacak olanlara şimdiden kolaylıklar diliyorum hatunlar 🤗 işte tarifim 👇🏻👇🏻👇🏻 .

TARHANA YAPIMI

Malzemeler:
2 kg. katık yada yağlı süzme yoğurt
1 kg. yoğurt
1,5 kg. kırmızı kapya biber
1,5 kg. domates
1/2 kg. acı sivri biber
6 adet kuru soğan
6 diş sarımsak
1 demet nane
1 demet dereotu
1 demet fesleğen
1 demet maydanoz
1,5 su bardağı turşuluk kaya tuzu
1 tatlı kaşığı kuru toz maya
Aldığı kadar un ( 8 yada 9 kg )

Yapılışı:
Biberleri
yıkayıp,ayıklayın.Soğan ve sarımsaklarıda ayıklayın.
Biberleri doğrayıcıda çekin ve genişçe bir kova yada leğenin içine boşaltın.
Soğan ve sarımsaklarıda çekip,ekleyin.
Dereotu,maydanoz,nane ve fesleğeni ayıklayıp,yıkayıp,süzün.Tüm bu yeşillikleri saplarıyla birlikte doğrayıcıda çekin.Karışıma bunlarıda ilave edin.
Domatesleri yıkayıp,onlarıda robottan çekin ve ekleyin.
Katık,tuz ve mayayı ilave ederek iyice karıştırın.
Unu yavaş yavaş ilave ederek,kıvamlı bir hamur olana dek yoğurun (poğaça hamuru gibi)
Ağzı kapalı olarak 15/20 gün kadar bekletin (her gün sabah akşam gidip,gelip karıştırın.
Arzuya Göre: güneş alan bir balkona çamaşır asacağını düz bir şekilde açın.
Üzerine sofra bezlerinizi serin.Onların üzerinede temiz bir örtü serin.
Daha sonra örtünün üzerine tarhanayı kepçe ile paylaştırın. .
Devamı yorumda 👇🏻👇🏻👇🏻
Read more
. Bəs kəpənəklər ömürlərinin ilk və son günləri arasındaki zamanın dəyərini anlayırlarmı görəsən? Qəribədir.. Kəpənəklər də görəsən ağlaya bilirlərmi? Yoxsa bu qısa ömürdə kədərdən uzaq durmağa üstünlük verərlər? ..Axır vaxtlar nədənsə çiyinlərimdəki yük ağırlaşıb, nəfəs ... .
Bəs kəpənəklər ömürlərinin ilk və son günləri arasındaki zamanın dəyərini anlayırlarmı görəsən? Qəribədir..
Kəpənəklər də görəsən ağlaya bilirlərmi? Yoxsa bu qısa ömürdə kədərdən uzaq durmağa üstünlük verərlər?
..Axır vaxtlar nədənsə çiyinlərimdəki yük ağırlaşıb, nəfəs alıb-verərkən qəlbimdə anidən yaranan sancılar, gözlərimdə yuxusuz qaldığım gecələrin əsəri.. Dərdimi də danışmaq istəmirəm, danışsam qarşı çıxarlar, danışsam incidərlər, mühakimə edərlər bəlkə?.. Zəif nöqtəmi əzbərləyib hücum edərlər bəlkə.. Ağaclar üz çevirib artıq, buludlar da eşitmir səsimi.. Nə edəcəyimi bilmirəm.. Bu yükdən necə xilas olacağımı bilmirəm, ağrılarım bürüyüb bütün bədənimi, saxta təbəssümlərimin altında gizlənən ağrılarım..😔
Read more
 #kitapyorumu Herkese merhaba! <span class="emoji emoji1f489"></span> Polisiye, psikolojik-gerilim türünde kitaplar okumayı sever ...
Media Removed
#kitapyorumu Herkese merhaba! Polisiye, psikolojik-gerilim türünde kitaplar okumayı sever misiniz? Ben çok sık olmasa da polisiye okumayı özledikçe açıp okuyorum. Bugün bu türde enn sevdiğim yazarlardan biriyle geldim. Jane Casey. Her kitabı ciddi anlamda birbirinden güzel. ... #kitapyorumu
Herkese merhaba! 💉
Polisiye, psikolojik-gerilim türünde kitaplar okumayı sever misiniz?
Ben çok sık olmasa da polisiye okumayı özledikçe açıp okuyorum. Bugün bu türde enn sevdiğim yazarlardan biriyle geldim.
Jane Casey. Her kitabı ciddi anlamda birbirinden güzel. Buna kefil olabilirim. 🔪
Yani canınız polisiye okumak isterse sepete hiç bakmadan bir Jane Casey fırlatabilirsiniz. Bana güvenin. 💉
Evet, şimdi gelelim kitabımızın konusuna. Ana karakterimiz olan Chloe evinin kapısını açtığı an bütün evi kan gölüne dönmüş bir halde buluyor.
Maalesef iş bu kan gölüyle bitmiyor. Bundan daha büyük bir sorun var. Annesi Kate kayıp. Tüm ipuçları yaşananların bir cinayet olduğunu gösteriyor ama bunu ispat edecek bir ceset yok.
Bunun yanında konuşmaya korkan biri var.
Kate’in kızı Chloe.
Ve olayın yaşandığı sokaktaki herkesin şüpheli konumunda olduğu gerçeği...
Bu cinayet davasıyla ilgili dedektif Kerrigan’ın ihtiyacı olan tek şey bir kişinin konuşması. Ancak bu bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ortada paylaşılamayacak kadar korkunç sırlar var...
Allaah gel de işin içinden çık dedektif. 💉
Okurken kimin eli kimin cebinde, kim kiminle iş birliği yapıyor, ortada neler dönüyor diye anlamaya çalışırken kafayı yedim. 😂
Jane Casey’nin kitaplarından daha önce hiç okumadıysanız size şöyle söyleyeyim. Katilleri bir türlü tahmin edemiyoruz.
Ahanda buldum vallahi bu başkası olamaz dediğiniz an oklar hoop başka birine çevriliyor ve siz de kitaba bön bön bakmakla yetiniyorsunuz. 😂
Kim olduğunu tahmin etseniz bile olayların nasıl gerçekleştiğini öğrenirken yaşananları aklınız almıyor.
Ne zaman bir Jane kitabı bitirsem oturup birkaç saat düşünürüm. Bu kadın bu kadar olayın nasıl altından girip üstünden çıkıyor ve böylesine mükemmel kurgulayabiliyor?
Gerçi benimki de laf. Yazarın avukat bir kocası var. Yani karakollar, cinayetler ve seri katiller ona hiç uzak değil. 🔪
#alıntı
İki numaralı kapının arkasında: morarmış parmak eklemleri, boş yataklar ve Tanrı’nın sözleri.
Üç numaralı kapının arkasında: çatlaklar, dikişler, nefes almak için savaş, hayat için verilen savaş.
Acaba dört numaralı ya da beş numaralı kapıyı çalsam, nasıl bir özel cehennem bulacağım?
Read more
Loading...
Otobandan, uzay yoluna uzanan bir hikaye... #Repost @yirmiuc.ellibir ・・・ Olmayacak şeylerin olduğuna şaşırma denklemidir hayat Kaçkar dağlarından buharlaşan bir damlanın işe gitmek için arabana binerken yüzüne düşmesi gibi Masum olasılıkların kirletilmesidir bu kocaman ... Otobandan, uzay yoluna uzanan bir hikaye... 🚀 💫 🌟 #Repost @yirmiuc.ellibir
・・・
Olmayacak şeylerin olduğuna şaşırma denklemidir hayat
Kaçkar dağlarından buharlaşan bir damlanın işe gitmek için arabana binerken yüzüne düşmesi gibi
Masum olasılıkların kirletilmesidir bu kocaman sahne -------
Biz otobanın tam ortasından asfaltı yarıp çıkmış iki yabani ot parçasıyız.
Birimiz ne kadar siyahsak diğerimiz bembeyaz
Birimiz kel .... Kendi açımızdan olabilecek en kötü yeri seçmiş birer yabani ot tohumuyduk geçen sene
Bir otobanın altında olunca filizlenmek için çok bir şansın yok tabi
-----
Önce birbirimize inandık
Dedik deleriz biz bu asfaltı
Başladık yukarı doğru kazmaya
Bizi en başından beri destekleyenlerde vardı
Gelincik tohumları, papatyalar
Kasınpatılar, deve dikenleri -----
Tabi oğlum manyak mısınız?
O asfalt kaç santim diyenlerden çok değillerdi
Bizim tek hedefimiz vardı asfaltı delmek
Kafamızı ilk çıkarttığımız anı hiç unutmayacağım
Kocaman bir kamyon lastiği ezip geçti üzerimizden
Onu toparlayalım derken
Tak bi başka lastik ----
Abi iyimisin derken bir traktör
Bir o bu derken paçavraya dönmüştük iki günde
Artık dermanımız kalmanıştı ki
Olmayacak şeylerin olma olasılığı devreye girdi ve
O kaçkarlardan buharlaşan bir damla üzerize düştü
Hop canlandık
-----
Tabi yine hemen ezdiler
Tam buraya kadarmış dedik bi baktık yanımızda papatyalar
Gelincikler kasımpatılar
Deve dikeni
Arılar geldi birgün
Uğur böcekleri daha neler neler --------
Şimdi otobanın ortasında ufacık bir saksı gibiyiz
Ama arabalar bizden kaçar oldu.
23.51 e içtik o gece. Sağolsun @atelierno38 kapılarını açtı bizim için. @bekirunluataer @elifomuris @yamananne @neslihankizilbulut @arti_mekan bizi yanlız bırakmayarak onurlandırdılar. @beldeerguzel her şeyi organize etti. @furkankozanli müziğin başına geçti @meftunozdayioglu @ozgungokturk @emreekilcc çaldı @odenizz Söyledi. @handeozvardar @guldenizeryigit7 @seda_aydin16 @via.lance @esosyd @kinyazpatoka @sinem_koray_cetin @tlg.yildirim @senasnbs @ezgicagatay @fikretbekmezci @mhakalin @fatosaltintas @yaziciduygu @cdenizdemir @mesutkoci @aliemreinak @minorvisuals @bahrerdgn @okancvk @semih.e.g @etemeri @f_toksozz @y_toksoz
Read more
@kitap_seyyahi_ Zacharius Usta; Cenevre şehrinde yaşayan bir saat ustasıdır. Saatlerini o kadar ...
Media Removed
@kitap_seyyahi_ Zacharius Usta; Cenevre şehrinde yaşayan bir saat ustasıdır. Saatlerini o kadar ince bir işçilikle yapar ki ünü diğer ülkelere de yayılır. Saat ustalığın da o kadar ileri gider ki bu Zacharius Usta'nın sonunu hazırlar. Artık kendini Tanrıyla eşit görmeye başlar. Kendi ... @kitap_seyyahi_ Zacharius Usta; Cenevre şehrinde yaşayan bir saat ustasıdır. Saatlerini o kadar ince bir işçilikle yapar ki ünü diğer ülkelere de yayılır. Saat ustalığın da o kadar ileri gider ki bu Zacharius Usta'nın sonunu hazırlar. Artık kendini Tanrıyla eşit görmeye başlar. Kendi de artık zamana hükmede bilirdi.
Jules Verne kibrin bir insanın çöküşünü nasıl hazırlandığını çok güzel bir hikaye ile anlatmış. Ayrıca şirk kavramının üzerinde durmuş, bilim ve din dengesinin kurulamamasının sonucunu da çok güzel göstermiş.

Kitaptan Alıntılar; ⏰Yeryüzünde herşeyin ömrü sınırlıdır, ilelebet var olacak bir şey insan elinden çıkamaz.
⏰ Halbuki şimdi uyumak ve güzel rüyalarda biraz neşe bulmak zamanı! Yaşadığımız şu lanetli çağda kim mutlu gün yüzü görüyor ki?
⏰ "Ah," diye bağırdı acıyla, "dünyada en sevdiğin varlıklar tarafından bile anlaşılmamış olmak!
⏰... Kıymetli bir âlim, varlığını, diğer insanların gösterdiği hürmete borçludur.
-Usta, işte yine kibir günahının pençesine düşüyorsunuz.
-Kibir ha, Aubert! Geçmişimi yık geç, bugünümü sil süpür geleceğimi yok et, ben yine karanlıkta yaşamayı beceririm! Zavallı delikanlı, sanatının bütünüyle bağlı olduğu ulvi şeyleri anladığın yok! Öyleyse elimde tuttuğum bir aletten farkın nedir?
⏰Çünkü ben, Zacharius Usta, imal ettiğim bütün bu saatlerin yaratcısıyım! Bu demir, gümüş ya da altın kutuların her birine ruhumunbir parçasını hapsettim! O lanet olası saatlerden biri ne zaman dursa, kalbimin durduuğunu hissediyorum, zira saatleri kalp atışlarıma göre ayarladım!
Zacharius Usta/ Jules Verne

#julesverne #zachariususta #işbankasıkültüryayınlar #saat #zaman #kibir #kitapseyyahı #kitapkurdu #kitapyurdu #kitap #önerim #ayraç #kitapseverler #kitapaşkı #klasik #edebiyat #kimneokudu #bunuokudum #okudumbitti #bookstagram
Read more
Loading...
En Çok Beğendiklerinizden... Makaron Tarifi ile Hayırlı Huzurlu Akşamlar... . Makaron Sevmeyen Varmıdır...? Siz Video'yu İzlerken bende detayları sizin için sıralıyorum...; Makaron #PrensesVeCücelerinTarifi; Önce içinin Ganaj'ını hazırlıyoruz 100 ... En Çok Beğendiklerinizden...❤️💕✨
Makaron Tarifi ile Hayırlı Huzurlu Akşamlar...❤️💕✨
.
💓Makaron💓
Sevmeyen Varmıdır...?
Siz Video'yu İzlerken
bende detayları sizin için sıralıyorum...;
💓💝Makaron💝💓
#PrensesVeCücelerinTarifi;
Önce içinin Ganaj'ını hazırlıyoruz
🍫100 gr beyaz çikolatayı (milka kullandım) parçacıklara bölüp
🍫50 ml kaynamış krema'da karıştırarak eritiyoruz
(Krema kaynama noktasına gelince hemen ateşten alıp çikolatayı ilave edin)
🍫Ganaj dolapta dinlenirken hamuru hazırlıyoruz
.
🍳80 gram yumurta akını (mutfak tartısı ile çalışmanız şart)
🍳1 tutam tuz ile 3 dakika çırpın
🍭160 gr toz şekeri ilave edip köpük olana kadar 10 dakika daha çırpın
🍚140 gr bademunu
🍬 50 gr pudraşekerini birlikte eleyip hamura katın
💓Spatula ile karıştırıp dilediğiniz rengi kürdanın ucu ile çok az ekleyip karıştırın
💓Sıkma poşeti ile yağlı kağıt serili tepsiye aralıklı bir şekilde sıkın
(Pembe silikon tepsi altlığını Tchibo dan almıştım) 💓Olası hava kabarcıklarını gidermek için tepsiyi tezgaha 3-4 kez sertçe vurup, 15-20 dakika kurumaya bırakın
(Dokunduğunuzda hamur elinize yapışmamalı)
💓Önceden ısıtılmış fırında 120 derecede 15 dakika (fansız fırında) pişirin
💓 Fırından çıkarıp soğumaya bırakın (soğumadan kaldırırsanız altı tepside kalır)
💓 Soğuyan makaronlara ganaj sürüp kapatın
💓 dolapta dinlendirdikten sonra servise hazırlayıp büyük bir keyifle ikram edin...💓
#PrensesVeCücelerinVideosu
#Love #TagsForLikes #TagsForLikesApp #instagood #me #smile #follow #cute #photooftheday #tbt #followme #girl #beautiful #happy #picoftheday #instadaily #food #swag #amazing #TFLers #igers #fun #summer #instalike #bestoftheday #smile #like4like #friends
Read more
Yüz yüze tutuşmuş karyolaların, bakır bacakları Ve kadife ceketi Safa Bey’in... Şarkısını ...
Media Removed
Yüz yüze tutuşmuş karyolaların, bakır bacakları Ve kadife ceketi Safa Bey’in... Şarkısını tüttüren bir ocağın is-karası alımlılığı; Hep ara sokağı! İz düşümün ve üşümenin yara sokağı... Nefesi zerdeçal kokan askere selam duruyor çocuk. Alnı elinde ve yani evladı, yanlış bir ... Yüz yüze tutuşmuş karyolaların, bakır bacakları
Ve kadife ceketi Safa Bey’in...
Şarkısını tüttüren bir ocağın is-karası alımlılığı;
Hep ara sokağı!
İz düşümün ve üşümenin yara sokağı... Nefesi zerdeçal kokan askere selam duruyor çocuk.
Alnı elinde ve yani evladı, yanlış bir ailenin... İsteklerini çöp bidonunda yakan, yan evin kadını;
Erdemini öpeyim!

Benim çocukluğum
Tahtadan bir parkta bileğimi yarmış çakıl taşıdır,
Bunu iyiden iyiye bellemekteyim.

Dahası:

Panjurla örtülü, oda içinde odada,
Çiğnenmiş deri kokan bavulların
Sıraya dizilmiş yol sevdaları... Safa Bey’in alt kat daktilosu
Ki ha oda- ha daktilo - ha Safa!

Yüz yüze tutuşmuş kayrak yolun
Kaygan ayakları,
Buyurganlığınızı seveyim.

Benim çocukluğum, hayvana verilen yemek tasının iştahıdır;
İyice bellemekteyim.

Dahası:

Eteğim, pabucum ve ellerim...
Kucağına gömüşüm başımı
Kapkara bir köpeğin,
Ki ha eteğim- ha ellerim - ha kabul edişi köpeğin.

Benim çocukluğum, hasreti soğutmanın çabasıdır,
Babamın konuşmadıkları
Anamın susayışıdır...
Çocukluğum, ağzı zerdeçal kokan askere,
Yanlış bir ailenin evladıyım ve kurtarsın beni diye,
Selam duruşumdur...
Yanlışımdır!

Selamsızlığımdır bugünüm
Ama hayatımdır
Hayatımdır... İsteklerimden bir harla
Kurtuluşumdur. -ha yan ev- ha kadın- ha ben!- 11/08/2018

Gümüşlük

#şiirheryerde #şiiriçimde
Read more
SƏFƏROV SƏRDAR MƏDƏD oğlu . 12 avqust 1960-cı ildə Kəlbəcər rayonunda doğulmuşdur. 1977-ci ildə ...
Media Removed
SƏFƏROV SƏRDAR MƏDƏD oğlu . 12 avqust 1960-cı ildə Kəlbəcər rayonunda doğulmuşdur. 1977-ci ildə orta məktəbi bitirmiş və kolxozda işləmişdir. 1979-cu ildə hərbi xidmətə getmişdir. Hərbi xidməti Ermənistan və Gürcüstan respublikalarında keçmişdir. O, 1981-ci ildə ordudan təxris ... SƏFƏROV SƏRDAR MƏDƏD oğlu
. 12 avqust 1960-cı ildə Kəlbəcər rayonunda doğulmuşdur. 1977-ci ildə orta məktəbi bitirmiş və kolxozda işləmişdir. 1979-cu ildə hərbi xidmətə getmişdir. Hərbi xidməti Ermənistan və Gürcüstan respublikalarında keçmişdir. O, 1981-ci ildə ordudan təxris olunur. 1982-ci ildə Bakı Avtomobil Zavoduna işə düzəlir. Bir müddət burada çalışır. Daxili işlər orqanlarında işləmək arzusu onu Tula vilayətinə aparır. O, Zaoks rayonunda  3 il Daxili İşlər Şöbəsinin mühafizə bölməsində milis nəfəri kimi xidmət edir. Təhsilini davam etdirmək üçün xidmət etdiyi şöbədən keçmiş SSRİ DİN-nin Kaunas Xüsusi Milis Məktəbinə göndərilir. 1987-ci ildə təhsilini başa vurub, köhnə iş yerinə qayıdır. Nümunəvi milis işçisi olduğunu nəzərə alaraq, onu sahə müvəkkili vəzifəsinə irəli çəkirlər. Gecə-gündüz qəlbi Vətənlə idi. Elə buna görə də Azərbaycana qayıdır. 1991-ci ildən Qusar rayon Daxili İşlər Şöbəsində sahə müvəkkili kimi xidmətini davam etdirir.
.

1991-ci il sentyabrın 25-də erməni terrorçuları Əsgəran rayonunun ərazisində “QAZ-53” markalı sərnişin avtobusuna hücum etmişdilər. Köməyə gələn istintaq qrupunun tərkibində baş leytenant S.Səfərov da var idi. Onun istintaq qrupunda müstəntiq işləməsi barədə təzəcə sərəncam verilmişdi. Hadisə yerindən qayıdan istintaq qrupunun üzvləri Xankəndi yaxınlığındakı “Ağa körpüsü”ndə erməni yaraqlılarının təcavüzünə məruz qaldılar. Sərdar Səfərov yoldaşlarını xilas edərkən qəhrəmancasına həlak oldu.
Ailəli idi. Ölümündən 3 ay sonra bir qızı dünyaya gəlmişdir.
.

Azərbaycan Respublikası prezidentinin 8 oktyabr 1992-ci il tarixli 264 saylı fərmanı ilə mayor Sərdar Mədəd oğlu Səfərova ölümündən sonra “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” fəxri adı verilmişdir.
Kəlbəcər rayonunda dəfn edilmişdir.
Adına Kəlbəcər şəhərində küçə var.
Doğulduğu rayon hazırda erməni tapdağı altındadır.
.
Allah rəhmət eləsin.
.
🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Read more
İyi akşamlar arkadaşlar, sabahki kahve sohbetimize yetişemedim. Kusura bakmayın! Dün akşamki ...
Media Removed
İyi akşamlar arkadaşlar, sabahki kahve sohbetimize yetişemedim. Kusura bakmayın! Dün akşamki fotoğrafımın altında hangi konuları işleyelim diye sorduğumda, @mervesdogann ‘ın sorusu ilgimi çekti. “İnsan kendini neden hep suçlar ve kendini nasıl tekrar sevebilir?” sorusunu işlemek ... İyi akşamlar arkadaşlar, sabahki kahve sohbetimize yetişemedim. Kusura bakmayın! Dün akşamki fotoğrafımın altında hangi konuları işleyelim diye sorduğumda, @mervesdogann ‘ın sorusu ilgimi çekti. “İnsan kendini neden hep suçlar ve kendini nasıl tekrar sevebilir?” sorusunu işlemek istiyorum ve hepinizin yorumunu ve düşüncesini merak ediyorum. Öncelikle hayatımızın yarısını, hatta daha fazlasını etrafımızdaki insanlar belirler. Ailemiz, sevdiklerimiz, dostlarımız, komşumuz, iş arkadaşlarımız vs. Bu insanlar bizi bilinç altımızda her türlü manipüle eder ve öz güvenimizle oynar. Eğer ki kendimizi çok fazla suçluyorsak, bunu içimizden geldiği için değil, bizi öyle hissettirdikleri için yapıyoruzdur. Etrafınızdaki insanlar, hayatınızdaki mutluluğunuz için o kadar önemli ki. Mutlu olmanız için onlara ihtiyacınız yok ama mutsuz olmamanız için onları elemeniz şart! Çünkü eğer yanlış ortamlardaysanız o zaman kendinizi ne kadar severseniz sevin, onlar sizi her zaman manipüle edip, kötü ve her durumda suçlu hissettirecektir. Kendinize olan değeriniz, saygınız ve sevginiz; ilk başta, etrafınızda topladığınız insanlardan başlar. O yüzden onları acımadan eleyin! Ne kadar az insan, o kadar çok samimiyet! Yeni ortamlara girin, yeni dostlar kazanın ve sizinle gurur duyacak, yaptığınız işe ve kararlarınıza saygı duyacak ve hayatınızı tolere edecek insanlar bulun. Yok öyle insanlar diye düşünmeyin. Her gün güneş doğuyor! O yüzden her gün yenilikler doğacak hayatınızda! Sadece görmeniz gerekir! Hayat monoton yaşamaya değmez. Rengarenk ve gerçek olsun! Ya HAYATTAN bahsediyoruz. Sizin hayatınızdan! Bu hayatta sizi ne mutlu edecekse onu yapın! Siz mutlu oldukça, kendinizi o kadar seversiniz! Hayatınız SİZİN elinizdeyse, bir o kadar kendinize saygınız olur. Hayatınız; kararlarınızla, yaşam mücadelenizle ve olgunluğunuzla sizin elinize geçecektir. Hayatınıza karşı saygınız olun..o sadece BİRTANE
Herkese huzurlu akşamlar dilerim 🦋(*Anzeige)
Bu arada fotoğrafların altına sohbet etmek istediğiniz her konuyu yazabilirsiniz! 🙏🏻
Read more
Loading...
Kısmetten öte köy yok buralarda, sende kalbinin ekmeğini yiyorsun aslında , kinle hasetle boşuna ...
Media Removed
Kısmetten öte köy yok buralarda, sende kalbinin ekmeğini yiyorsun aslında , kinle hasetle boşuna o güzel kalbini karartma, seni o yola çekmek isteyen olursa , yol ver bebeğim bekleme yapma:) . Neyse nasibin onu yaşayacaksın, kaderin var buna inancaksın, ama yola viraj döşeyen belki ... Kısmetten öte köy yok buralarda, sende kalbinin ekmeğini yiyorsun aslında , kinle hasetle boşuna o güzel kalbini karartma, seni o yola çekmek isteyen olursa , yol ver bebeğim bekleme yapma:)
.
Neyse nasibin onu yaşayacaksın, kaderin var buna inancaksın, ama yola viraj döşeyen belki senin o ‘ son ‘ kararın… .
Bilemeyiz gülüm be, yorma kendini ,yazının devamından önce kalk bi çay demle:)
.
Hayat denen şu yolda , ister maraton koş , ister tırmala, ne yaparsan yap ama sakın düşme ‘ kıyas’ denen çukura.. .
Bazen hayat şartları seni zorlasa da bak benden SADO tavsiyesi kaymaklım, ekmek kadayıfım , yukarı çok bakarsan boynun tutulur ,aşağı takılı kalırsan ruhun sıkılır , sen önüne bak , kalbini bozma , ‘aman kaçırdığım fırsatlar’ diye sakın ağlama ,daha iyileri çıkacak karşına..
.
Bir konuda sana çok net geliyorum, bu mevzuu da itiraz kabul etmem , baştan söylüyorum , ne olursa olsun vasfın , beni ilgilendirmez senin kazancın , sen tüm içtenliğinle cevap ver , yoluma yar mısın? .
Kalbini bozmadan , ‘lokma kursağıma gitsin geri kalan ahaliden banane, yatmadan  önce su içsin’ demeden, kalbine fenalık düşmeden.
.
‘Kıyas’ insan ruhunun kuyusudur, su çıkmaz oradan , ne ağalar, paşalar, bu uğurda heba oldu, bunlar hep sevgi yokuluğundan. .
Komşunun tavuğu, komşuya kaz görünür hesabı, sen hor görüp elindekini, iç geçirirsen, çok istersen elaleminkini,bil ki kaybetmeye mahkumsun. .
Üzülme diye söylemiyorlar, sende artık bir kıyas mağdurusun.
.

Ayşe’nin pırlantası büyük benimkinden, Fatma’ya kocası kuş sütü içiriyormuş altın ibrikten, suzan’ın çocuğu , 3 dil konuşuyormuş henüz 2 yaşındayken ve Sultan terfi almış işe girdiği ilk günden..
.
Bir  sakin ol, bir rahatla, yoksa çok uğraşırsın, psikoterapi, antidepresanla, sonu gelmez bu işin, vazgeç takılma aslında en güzeli senin✌🏻
.
Güzel kardeşim, hemcinsim, ne yaşarsan yaşa, hatasıyla, sevabıyla, en güzeli, en özeli, senin parmak izin, geçmişin, geleceğin, her ne ise şimdiki seyrin, sana özel, en güzeli bu değil mi? .
BU HAYAT SENİN🙏🏻
Yaşadığın her ne varsa, kısmetsizliğin, yanlış seçimi, basiretsizliğin, ne olduğu önemli değil onlar senindi.
YENİ ŞARKILAR SÖYLEMEK LAZIM ŞİMDİ😉☕️
Read more
Yoksa siz hala Haluk Özyavuz’un muhteşem hesabı @gevrekandginger ı takip etmiyor musunuz? Bu ...
Media Removed
Yoksa siz hala Haluk Özyavuz’un muhteşem hesabı @gevrekandginger ı takip etmiyor musunuz? Bu sabah “Bir insana ne kadar toprak yeter?” diye soruyor. #Repost @gevrekandginger ・・・ Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” adlı hikâyesinin kahramanlarından Pahom, hayallerinde büyük toprakların ... Yoksa siz hala Haluk Özyavuz’un muhteşem hesabı @gevrekandginger ı takip etmiyor musunuz? Bu sabah “Bir insana ne kadar toprak yeter?” diye soruyor.
#Repost @gevrekandginger
・・・
Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” adlı hikâyesinin kahramanlarından Pahom, hayallerinde büyük toprakların bereketinde yüzen, fakir bir çiftçidir. Bir gün uzaklarda yaşayan saf Başkırların çok ucuza toprak verdiğini öğrenince, hemen altın kesesini kaparak yola koyulur. Beraberinde getirdiği hediyeler, misafirperver Başkırları pek memnun eder, onu krallar gibi ağırlarlar. Pahom oraya toprak almak için geldiğini söylediğinde reisleri gülümseyerek “Elbette! Bir günde yürüyerek etrafını çevirebildiğin kadar toprak senindir. Tek şart, başladığın gün aynı noktaya dönmen gerek,” cevabını verir. Gözleri hırsla parlayan Pahom, o gece bol bol yiyip erkenden uyuyarak güç toplar ve sabahın ilk ışıklarında heyecanla topraklarına adım atar. Tarlalar, yeşillikler, bağlar... Geri dönmeye karar verdiği an, cennet gibi bir bahçe uzaktan göz kırpar, onu da hayallerine katmak için koşmaya devam eder. Ta ki güneş ufka yaklaşıncaya dek... Geri dönmek için Pahom’un artık tüm gücüyle koşması gereklidir. Ancak gün boyu mola bile vermeden toprak alan Pahom’un takati kalmamıştır. Başkırların meraklı gözleri önünde yere yığılan Pahom, “Bir sürü toprak kazandım! Allah’ım beni bu topraklar üzerinde yaşatacak mı?” diye endişeyle sayıklarken hayatını kaybeder. Bu manzaraya alışkın olan Reis ise derhal adamlarına iki metrelik bir çukur kazdırır. Genç çiftçi gömülürken ağzından dökülen tek cümle “İşte bir insana bu kadar toprak yeter!” olur...
☕️☕️
Mutluluğun sahip olduklarınızın tadına varıp şükredeceğiniz an geleceğini farkına varacağınız, kavga, gürültü, bağırış çağırış ve sataşmalardan uzak, huzurlu bir hafta dileğiyle sevgili dostlar🍃

#gevrekandginger_kahve

📍Happiness doesn't depend on how much you have to enjoy, but how much you enjoy and appreciate what you have!
Have a lovely week☕️🍃

#tolstoy #günaydın #kahve #türkkahvesi #coffee #coffeelover #coffeebreak #coffeetime #coffeecup #gevrekandgingercom
Read more
Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden ...
Media Removed
Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden birini size anlatarak başlamak istedim. Bakalım benim gözümden sevecek misiniz? Eğer keyif aldıysanız, devamını da yazayım mı? 🏻‍🔬🏻‍🔬🏻‍🔬 Bugünkü Özbekistan sınırları içinde, ... Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden birini size anlatarak başlamak istedim. Bakalım benim gözümden sevecek misiniz? Eğer keyif aldıysanız, devamını da yazayım mı?
👨🏻‍🔬👨🏻‍🔬👨🏻‍🔬
Bugünkü Özbekistan sınırları içinde, Buhara yakınlarında doğmuş İbn-i Sina. 57 yıllık yaşamına öyle çok şey sığdırmış ki hayret ve hayranlık kelimeleri bile az kalıyor.
📚📚📚
Tam adı Ebu’l- Ali el – Hüseyin bin Abdullah İbn-i Sina. Avrupalılar ise ona kısaca Avicenna diyor yani tıbbın kralı. Babası sarayda görev yaptığı için küçük yaşta edebiyattan felsefeye, mantıktan geometriye, fizikten matematiğe uzanan geniş çaplı iyi bir eğitim almış. Aynı zamanda iyi bir din eğitimi görmüş, daha çocukken Kuran-ı Kerim’i ezberlemiş.
💉💉💉
Tıpla uğraşması da yine çocukluk dönemine rastlamış. Öyle çok okur ve araştırırmış ki uyumaya pek vakit ayırmazmış. Günlerce hiç uyumadan çalıştığı çok olurmuş. Rivayete göre nadiren uyuduğunda da gündüz çözemediği soruların yanıtlarını rüyasında görürmüş.
💊💊💊
16-17 yaşlarında Buhara Sultanı’nın hiçbir hekimin çare bulamadığı hastalığını iyileştirmiş. Karşılığında da sarayın kütüphanesinin kapıları ona açılmış. Adeta tüm kütüphaneyi su gibi içmiş. Çalıştığı bu kütüphane daha sonra yandığı için kitaplardan geriye İbn-i Sina’nın hafızasına kaydettikleri kalmış.
📚📚📚
Öğrendikleriyle El Hikmet’ül Aruziye kitabını yazdığında daha 21 yaşındaymış. Hayatı boyunca kimi kaynaklara göre 200’ün üstünde, kimilerine göre 200’e yakın kitap yazmış. İslam dünyasının Aristosu kabul edilen İbni Sina için “Eş Şeyh’ül Reis” tanımı kullanılmış.
📝📝📝
“Çözemediğim tek düğüm ecel düğümü” diyen İbn-i Sina 57 yaşında yaşama veda ettiğinde geride hala rehber olan kitaplarını ve reçetelerini bırakmış. Birçok ilkin altına imzasını atmış, kanın gıda taşıyan bir sıvı olduğunu o keşfetmiş.
🖤
17 AĞUSTOS
Bugün 17 Ağustos 1999 - 03.02’yi yeniden hatırlama günü. Acının yıldönümünde yeniden başımız sağolsun, yitirdiklerimizi rahmetle anıyorum. Doğa benzer bir felaketi bize tekrar yaşatırsa, sonucunun böyle büyük acılar olmayacağı bir şehirleşmeyi başarabilmek dileğiyle…
🔻
Fotoğraf: @kardinalmelon
Read more
Loading...
Sabah 4'ten beri eşya toplayıp koliledim.. Her dokunduğum eşyanın bir hatırası vardi,. Hatırladım,mutlandim,huzunlendim, ...
Media Removed
Sabah 4'ten beri eşya toplayıp koliledim.. Her dokunduğum eşyanın bir hatırası vardi,. Hatırladım,mutlandim,huzunlendim, ağladım.Ne çabuk geçmiş yıllar. Çocuklarımı kucağıma aldığım günler daha dün gibi..Fotoğraflarla dertlestim uzun uzun. Kosturmacalar,okullar,toplantılar,çekimler,yolculuklar,hep ... Sabah 4'ten beri eşya toplayıp koliledim.. Her dokunduğum eşyanın bir hatırası vardi,. Hatırladım,mutlandim,huzunlendim, ağladım.Ne çabuk geçmiş yıllar. Çocuklarımı kucağıma aldığım günler daha dün gibi..Fotoğraflarla dertlestim uzun uzun. Kosturmacalar,okullar,toplantılar,çekimler,yolculuklar,hep yolculuklar... Kimileri odadan mutfağa gitse yorulur,oysa ben defalarca aynı gün sabah gidip akşam döndüm yabancı ülkelerden Çekimler için. Gittiğimde; uçak,karayoluyla dağlara çıkış, basınç üstüne basınç... Tuvalet bulamadığımız,aç kaldığımız ,suyu akan otel bulabilmek için ,saatlerce dolandığımiz günler oldu. Tifo ,amipli dizanteri, uyuz , zehirlenme ve daha birçok hastalığa yakalandim çekimler esnasında. Ağladım,ama siz beni hep mutlu gördünüz.Cunku kimse sizin derdinizi düşünmez,hep enerji yayın ister. Cenazeniz varmış,çocuğunuz hastaymis,umurlarinda olmaz bazılarının. Eskiden bu kadar bilgili değilken üzgün olduğum zamanlarda ,seyirciler için hep iyi olmalıyım,,toparlanmaliyım derdim kendi kendime. Oysa şimdi ne sıkıntı olursa " Bu da geçer,bir bildiği vardır Rabbimin, bakalım beni nelerden koruyor deyip teslim oluyorum kaderime. Haddimi biliyorum.Zaman en iyi ilaç,biliyorum,.Allah,kuluna zulmetmez.Bize tertemiz emanet ettiği bedene bakıyor muyuz? Saglikli besleniyor muyuz? Olmadık şeyleri kafaya takıyor muyuz? Ne kadar ömrümüz kaldı,biliyor muyuz? Sabah,uyanabilirsek,ömrümüzün kalan kısmında neler yaşamayı hayal ediyoruz? Geç kalmayın! Kendiniz için birşey yapın! Ben öyle yaptim. Artık köye gidiyorum .Yalova'daki evi boşaltıp köyüme gidiyorum😊.Artık kendime yatırım yapacağım, tarım ve hayvancılıkla uğraşacağım çoğunlukla İnşaallah. Dem bu dem! Toprakla uğraşmak rahatlatıyor insanı.Topraktan yaratıldığımiz için belki de " Topraktan geldik,topraktır özümüz,doymadı toprağa gözümüz" demişti rahmetli Mehmet Çetin. Ben sadık yarime gidiyorum. Sevgili @fuldenuras 'a SİFA DUASİ İSTİYORUM sizden de. İyilik yaparken iyi olmayı,kendimize zaman ayırmayı ve KESİNLİKLE SİGARADAN UZAK durmayı unutmayalım olur mu? Çünkü dünyanın İYİ İNSANLARA İHTİYACİ VAR! CABUCAK İNSAALLAH İYİLES CANİM
Read more
OLAN BİTENE DAİR BİR ÇİFT SÖZ: Her düşünür elbet ideolojik tarifini sağlıklı yapmakla yükümlüdür. ...
Media Removed
OLAN BİTENE DAİR BİR ÇİFT SÖZ: Her düşünür elbet ideolojik tarifini sağlıklı yapmakla yükümlüdür. Kişi önce kendi bulunduğu yeri bilmeli ve tarif etmelidir. Her ülkenin özgün koşulları da göz önüne alınarak toplumsal, siyasal olaylarda tutum takınmak gerekir. Bazı insanlarla görüşlerimiz ... OLAN BİTENE DAİR BİR ÇİFT SÖZ:
Her düşünür elbet ideolojik tarifini sağlıklı yapmakla yükümlüdür. Kişi önce kendi bulunduğu yeri bilmeli ve tarif etmelidir. Her ülkenin özgün koşulları da göz önüne alınarak toplumsal, siyasal olaylarda tutum takınmak gerekir.
Bazı insanlarla görüşlerimiz taban tabana zıttır, rastlantısal olarak kimi meselelerde benzer tepkiler veririz. Bu onlarla aynı ideolojik zeminde olduğumuzu göstermez. Düşünce insanlarına bütünlüklü bakmak, ölçmek gerekir.
Kalabalığın bize dayattığı tercihlere göre davranmak zorunda değiliz. Dayatmacı sığ milliyetçiliğe boyun eğmek yanlıştır. Sınıfsal bir eksen bulmak önemlidir ve elbette mutlaka aydınlanmacı olmak gerekir.
Ülkemizdeki en büyük talihsizlik 12 Eylül 1980 sonrası egemen olan liberal sol salgınıdır. Tüm kavramların içi boşalmış, değerler ayak altına alınmıştır. Sınıflar düşünmek, tartışmak zemini kaybolmuştur.
Mustafa Kemal düşmanlığı ilericilik sayılmaya başlanmış, liberal sol gürültüsü en yüksek ses halini almıştır. Buna karşılık laik milliyetçiler de sanki başka türden bir solculuk tarifi yapmıştır. Bunlardan birini seçmek zorunda değiliz.
Mustafa Kemal’e saygılı, cumhuriyetin en önemli kazanımı olan aydınlanmacıları savunan bir zemin değerlidir. Buradan sınıf bilinci gelişerek, sağlıklı bir sentez yapmak gereklidir ve mümkündür.
Köy Enstitüleri ve ardından 1960 Anayasası ile oluşan iklim sosyalist eğilimleri güçlendirdi. Bu çizgi değerlidir, savunulmalıdır.
Son tahlilde şunu söylemek isterim, yurtseverlikle sığ milliyetçilik arasında büyük fark vardır. Liberal sol her alanda olduğu gibi burayı da bulanıklaşırmıştır. Cemaatlere sivil toplum diyenlerle aynı yerde olamayız. Tıpkı Ermeni, Kürt düşmanlarıyla olamayacağımız gibi!
AKP iktidarının verdiği belki en büyük zarar düşünsel çölleşmedir. O kadar büyük mağduriyetler yarattılar ki, bugün eleştiri hakkını kullanamaz hale geldik. Bunu da bir kenara yazmakta fayda var. Şimdilik bu kadar!
Read more
KUANTUM DRAMA UYGULAYICILIK EĞİTİMİ LEVEL 1 Bir yaratım alanı olan Kuantum Dünyası ile tanışarak, ...
Media Removed
KUANTUM DRAMA UYGULAYICILIK EĞİTİMİ LEVEL 1 Bir yaratım alanı olan Kuantum Dünyası ile tanışarak, bu zamana kadar farkında olarak ya da olmayarak, yaşamınızdaki olumlu ya da olumsuz olayları nasıl yarattığınızı,bu olaylarda genetik ve karmik durumların nasıl roller taşıdığını ... KUANTUM DRAMA UYGULAYICILIK EĞİTİMİ
LEVEL 1
Bir yaratım alanı olan Kuantum Dünyası ile tanışarak, bu zamana kadar farkında olarak ya da olmayarak, yaşamınızdaki olumlu ya da olumsuz olayları nasıl yarattığınızı,bu olaylarda genetik ve karmik durumların nasıl roller taşıdığını ve bunların nasıl değiştirilebileceğini, bilinçli farkındalıkla istediğiniz bir yaşama ne şekilde sahip olabileceğinizi ve insanlara bu yönde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmeye var mısınız ?
EĞİTİMİN AMACI :
Kendinize ve başkalarına yaşam yollarında profesyonel olarak rehberlik yapabilmek
Bilinçaltı Dünyası’nın saklı hazinelerini öğrenerek, kişilere, yaşamlarının efendisi olmayı öğretmek
Sonsuz olasılıklar dünyasını yönetmeyi keşfetmek
EĞİTİMİN İÇERİĞİ :
Kuantum Fiziği ve Kuantum Felsefesi
Kuantum Bilinci
Evrensel Prensipler
Reenkarnasyon Bilgisi
Bilinçaltı’nın İşleyişi
Ego oluşumu ve ego sistemi
Zihin-Beden-Ruh ilişkisi ve dengelemesi
Kuantum temsil sistemi ile evrensel bilgilere ve bilinçaltı kodlarına ulaşabilme ve dönüştürme(sondaj)
Kuantum Drama İşleyişi
Kuantum drama ile aile, atalar, karmik bağlar, geçmiş yaşamlar üzerine dönüşüm uygulamaları
İlkel Beyin çalışması ile beyindeki negatif kodların temizlenmesi
Kalibrasyon, danışan-danışman iletişimi

KİMLER KATILABİLİR ?
Kuantum drama uygulayıcılık eğitimi bilgisine, öğretilerine ve sertifikasına sahip olmak isteyenler
Kuantum Bilinçaltı teknikleri ile kendilerine ve başkalarına uygulama yapmak isteyenler
Profesyonel Düzeyde kuantum teknikleri uygulama becerisini, kişi ve gruplarda gelişim, değişim becerileri elde etmek isteyenler
Kişilere çok yönlü evrensel bilgi ve becerilerle kesin çözümler sağlayarak, kişisel gelişim alanında fark yaratmak isteyenler

SERTİFİKASYON SÜRECİ :
36 saatlik eğitimin en az 30 saatine katılmış olmak ve belirlenecek staj süresini tamamladıktan sonra, yeterli düzeyde olduğuna eğitmenle birlikte verilecek karar ile sertifikanın verilmesi.
Ayda 1 Cumartesi Toplam 6 Ay
Eğitim Saatleri : 12:00 – 18:00

Detaylı bilgi ve kayıt için 0538 048 40 89 #eğitim #kuantum #drama #enerji
Read more
Loading...
Düzenbaz Mike olmayan Mike beni Ankarada bir depoya hapsetmişti, burada zavallı 3 rus ajanı ile ...
Media Removed
Düzenbaz Mike olmayan Mike beni Ankarada bir depoya hapsetmişti, burada zavallı 3 rus ajanı ile birlikte kalakalmıştım, önceleri önyargı ile yaklaştığım rus hanım arkadaşları pek sevmiştim, o soğuk görüntülerinin altında hepsi sıcacık birer adanalı gibi olmuştu, belki de kaçırılmanın ... Düzenbaz Mike olmayan Mike beni Ankarada bir depoya hapsetmişti, burada zavallı 3 rus ajanı ile birlikte kalakalmıştım, önceleri önyargı ile yaklaştığım rus hanım arkadaşları pek sevmiştim, o soğuk görüntülerinin altında hepsi sıcacık birer adanalı gibi olmuştu, belki de kaçırılmanın yarattığı psikoloji ile böyle düşünüyordum. Depoda 3 rus ajan kızı, bir düzenbaz Mike olmayan Mike 2 de nöbetçi vardı, nöbetçilerden biri diğerlerine göre daha samimi daha iyimserdi, gençliğini kayseride harcamış, 90’larda Dünya Kayseri Rap Turnuvasında birinci gelmiş tam altın çağını yaşıyorken bugün çok meşhur olan rapçiler ona tuzak kurmuş, İstanbul’a turne kapsamında giderken yakalandığı çevirmede üzerindeki pastırmalardan kokain çıkınca doğru kodesi boylamış ve rap kariyeri orada bitmiş.. ona Kayserideki tek sarışın rapçi diye Sarı öfke demişler, asıl adını kendi dahil kimse bilmiyormuş, kodesten çıktıktan sonra artık başka bir adam olmuş, kirli işlere karışmış, uyuşturucu ticareti, adam dövme, adam alıkoyma, taksicilik akla gelecek her türlü pislik işi yapmış! Fakat bir gün saat tam 15:00’de artık bu kirli işleri yapmak istemediğini anlamış çünkü tam da o an değişim saatiymiş, Sarı Öfke de kontağı kapamış, taksiyi durdurmuş ve son bir intikam için yemin etmiş! Bu onun son kirli işiymiş! Sarı Öfke’yi çok sevmiştim, kirli geçmişine rağmen onu kendime yakın hissediyordum. O gece beni büyük patrona götüreceklerdi, büyük patron da benle yani Nastasyayla ilgili ne yapmak istediğine karar verecekti, buluşma yerimiz Aspavaydı, biraz uyuyabilmek için gözlerimi kapamıştım, aklım sürekli Mike’ın nerede olduğu ile meşgul oluyordu, onu düşündüğümde kendi durumum önemsizleşiyordu. Ohh Mike şu an kimin kollarındasın? Ohh Mike, ohh tanrım derken Sarı Öfke beni uyandırıp bana altın rapçi kolyesini verdi. “Aspava kana bulanacak Merve, bu gece pideler ve ikramlar yenildikten hemen sonra büyük patron çayını isteyecek sen o sırada tuvalete gitmek istediğini söyle aya kalkıp 20 adım attıktan hemen sonra yere yat ve saklan!” Ohh Sarı öfke, hepimizi ateşe atacaksın, ohh tanrım sen bizim canımızı bağışla! Korku ile beklemeye devam ettim.. Bu gece ölebilir ve Mike’ı bir daha hiç görmeyebilirdim...
Read more
YABANCI 3. KITAP ALINTISI Bakışlarının ardındaki ruhunu gördüm, ifadeleri giyinmiş orada saklanıyordu. ...
Media Removed
YABANCI 3. KITAP ALINTISI Bakışlarının ardındaki ruhunu gördüm, ifadeleri giyinmiş orada saklanıyordu. Canı yanıyordu. Ediz’in canı yanıyordu. Yüzümdeki eli yavaşça kayarak boynuma indi, tenimin altına gömülü olan damarların üzerinden geçerek ensemde durduğunda diğer elini ... YABANCI 3. KITAP ALINTISI
Bakışlarının ardındaki ruhunu gördüm, ifadeleri giyinmiş orada saklanıyordu. Canı yanıyordu. Ediz’in canı yanıyordu. Yüzümdeki eli yavaşça kayarak boynuma indi, tenimin altına gömülü olan damarların üzerinden geçerek ensemde durduğunda diğer elini yüzümden çekerek yavaşça belime kaydırdı.
Gözlerim dudaklarına kaydığında ruhum onun ruhu için yanmaya başladı.
Kırık bir sesle, “Ediz,” diye fısıldadım, yalvardım.
Belime yerleşen eli bedenimi, onun bedenine yaslarken yüzü yüzüme yaklaşmaya başladı. Nefesime karışan nefesi kanıma da karışırken hafiflemeye başladığımı hissettim. Düşüncelerim ölü balıklar gibi kıyaya vurmaya başlasa da zihnim bir deniz gibi orada durmaya devam etti. Bir elim göğsüne gitti ve kazağını kavradım.
Dudakları dudaklarıma dokunamadan durdu. Aramızda tek adım, tek nefes, tek kalp atışı vardı ama durdu.
Gözlerine baktığımda kapalı olduklarını gördüm. Kaşları çatılıydı ve içindeki mücadelenin yankılarını sessizliğinde duyuyordum. “Benim küçük kızım,” diye fısıldadı dudaklarıma doğru. “Özgürsün.”
Sesi zihnimin içinde katlanarak büyüdü.
Aralanan gözleriyle bana baktığında geç kalacağımı hissettim. Yaşananlara, yapmam gerekenlere, söylemem gerekenlere... Geç kalacaktım. Bir gün bir anının içinde gezinirken geç kaldıklarımla karşılaşacaktım ama dudaklarımda kelimeler eksik olacaktı, en çok da onları tamamlayamayacaktım.
İlk önce benden uzaklaştı, ardından ensemdeki eli çekildi. Belimdeki dokunuşu kaybolmadan önce kaybolmamak için gözlerine tutunmaya çalıştım ama ne gözlerine tutunabildim, ne de kayboldum ve o an kaybolmak için gözlerine tutunmaya çalıştığımı anladım.
Ediz arkasını dönüp odanın içinde ilerlerken öylece gitmesini izledim. Odadan çıkıp kapıyı kapattığında ben de gözlerimi kapattım ve gözyaşları yanaklarıma devrildi.
Sırtımı yasladığım duvardan kayarak yere çöktüğümde yanağımda kayarak kaybolan gözyaşı, yok olmanın hazzını kanıtlar gibi yenisini ardından sürüklüyordu. Başımı arkaya atıp duvara yasladığımda hissettiklerimin altında eziliyordum.
Ediz Çağıran içime işlemişti.
#edizçağıran #doğagüngör #yabancı #şahmeran #veyl #yabancı3 #alıntı
Read more
 #Canlar #bilgilendirme <span class="emoji emoji1f49c"></span> Bu konuda hastalarım genellikle şehirdışından geliyor. Sürekli ...
Media Removed
#Canlar #bilgilendirme Bu konuda hastalarım genellikle şehirdışından geliyor. Sürekli estetik ameliyatlardan bahsediyorum size... İşte bunlardan biri de labioplasti yani iç dudakların istediğimiz şekle ve büyüklüğe dönüşmesi. Lokal anestezi altında kendi muayenehanesinde ... #Canlar
#bilgilendirme 💜
Bu konuda hastalarım genellikle şehirdışından geliyor.

Sürekli estetik ameliyatlardan bahsediyorum size... İşte bunlardan biri de labioplasti yani iç dudakların istediğimiz şekle ve büyüklüğe dönüşmesi.
💜
Lokal anestezi altında kendi muayenehanesinde yapan bir hekim grubu olmasına rağmen ben genel anestezi altında ve hastanede yapmayı tercih ediyorum.
💜
Yapılma sebeplerinden bence en önde geleni o bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak ilişki sırasında araya sıkışma ve buna bağlı acı.
💜
Sarkık, incelmiş, rengi koyulaşmış dudak görüntüsü hem görsel olarak kadını rahatsız eder hem de kadında güven eksikliği yaratır.
💜
Büyük ve sarkık dudaklar temizlik aşamasında da kadını rahatsız ederken adet döneminde ped kullanırken pede sürtünme ya da iç çamaşırına, bikiniye sürtünme ve kabarık görünmesi bu ameliyatı yapma sebeplerimden.
💜
Yine sık tekrarlayan mantar, akıntı, kaşıntı, büyük dudaklarda gördüğüm şikayetler.
💜
Hiç böyle sorunlar olmasa dahi eğer kadın estetik olarak bu durumdan hoşnut değil ise istediği dudaklara sahip olma özgürlüğünü eline veriyorum konu bu kadar ❤️NET
💜
Ortalama 1 saat sürüyor.tek taraflı yani, birbirinden farklı tipte ise bir tarafa göre ya da ikisini de istediğimiz şekle çevirebiliyoruz.zaman ona göre değişebiliyor.
💜
Hastanede kalmaya gerek yok ( sabah yaptığım hastalarım öğleden sonra evine yürüyerek gidebiliyor)
💜
Taburcu olduktan sonra ağrı kesiciye hiç gerek duymayan kadın sayısı %100 e yakın, çok nadir de olsa bazen tek doz agrı kesici batma hissi ve huzursuzluk hissini ortadan kaldırıyor.
💜
5 gün kullanılması gereken ilaçları ve pansumanı nasıl yapacagını anlatıyorum.
💜
10 gün sonra kontrole çağırıyorum.
💜
3-4 hafta cinsel perhiz.
😍😍😍
Canlar şunu söylemek isterim. Operasyon sonrası yüz güldürücü sonuçları çok yüksek olan ve kadının cinsel hayatını ve buna bağlı yaşam kalitesini çok yükseklere çıkaran bir operasyon olduğunu düşünüyorum. 👠👠👠👠👠
.
EN AZINDAN IŞIKLAR AÇIK İLİŞKİ YAŞAYABİLECEKSİNİZ 😉
💜
👠👠👠👠👠
.
Daha ayrıntı öğrenmek istiyorsanız sitemde
👎🏿👎🏿
https://www.divakadin.com/labioplasti-ankara
👍🏿👍🏿
#labioplasti #labioplastia #vajinoplasti #drgokcenerdogan #drgökçenerdoğan #vaginoplasty #genitalestetik
Read more
Ömür bizə verilmiş qısa müddətli bir zaman kəsiyidir. Çalışçıb onu səmərəli və dəyərli keçirməyə ...
Media Removed
Ömür bizə verilmiş qısa müddətli bir zaman kəsiyidir. Çalışçıb onu səmərəli və dəyərli keçirməyə cəhd etməliyik. . Milli.Az islaminsesi.info-ya istinadən həyatımızı korlayacaq 13 əlaməti təqdim edir. . 1.Elə dəyər kəsb etməyən xırda şeylərə həddindən artıq çox zaman sərf ... Ömür bizə verilmiş qısa müddətli bir zaman kəsiyidir. Çalışçıb onu səmərəli və dəyərli keçirməyə cəhd etməliyik.
.

Milli.Az islaminsesi.info-ya istinadən həyatımızı korlayacaq 13 əlaməti təqdim edir.
.

1.Elə dəyər kəsb etməyən xırda şeylərə həddindən artıq çox zaman sərf etmək.
.

Daha çox video oyunlar,  televizor və internet. Daha çox yemək və daha çox əyləncə. Siyahını uzada bilərik. Həyatınıza ciddi bir nəzər salın. Vaxtınızın ən çoxunu hharada keçirirsiniz? Bu sizə xeyir gətirirmi? Sizə yaxşı həyat vəd edirmi?
.

2.
.
Çox şikayətlənirsiniz.
Siz öz işinizdən, müdirinzdən və ya həyat yoldaşınızdan çox şikayətlənirsiniz? Əgər bu şikayətlərlə heç nə dəyişmirsə onda etməyin. Neqativ enerji ilə ətrafınızı və özünüzü zəhərləyirsiniz. Sevmədikləriniz haqqında susun, sevdikləriniz haqqında danışın. Bir bunu test edin, tezliklə nəticəsini görəcəksiniz.
3. Öz ağlınızı qidalandırmırsınız.
Su belə axmayanda və yenilənməyəndə iylənir. Eyni şey bizim ağlımızla da baş verir. Əgər biz yeni şeyləri öyrənmiriksə  onun aktivliyindən söhbət gedə bilməz. Daim məşq edin və ayıq olun.
4. Daxilinzdə daim mənfi dialoq aparırsınız.
Özünüzə nəyi təlqin etsəniz onun də nəticəsini görəcəksiniz. Fikirlərinizi və niyyətlərinizi nəzarət altında saxlayın. O zaman həyatın idarəsi sizin əlinizdə olacaq.
5. Heç bir ilham hiss etmirsiniz.
Heç nəyə marağınız yoxdur? Nə isə olmalıdır ki, siz onu etməkdən zövq alasınız. Özünüz üçün bunu kəşf edin.
6. Özünüz üçün gələcəyi xəyal etmirsiniz.
Bəli, həyatda andan zövq almaq da var, amma bəzən də irəli baxmaq lazımdır.  Əgər sizin bir məqsədiniz yoxdursa, onda axının sürüklədiyi qayıqdan fərqiniz olmaz.
7. Sizə lazım olmayan adamlarla daha çox vaxt keçirmək. .

Dayanmadan heç bir irəliləyiş əldə edə bilməyəcəyiniz insanla münasibət qurmaq sizin öz yerinizdə saymağınıza səbəb olacaq. Xüsusi enerji əmən insanlar var ki, insanı tükəndirirlər. Onlar insanın həyatına daxil olaraq bütün vaxtini və enerjisini oğurlayar və əvəzində də heç nə verməzlər.
8. Siz telefondan çox asılısınız.
Bir anlıq  düşünün öz sevimli "oyuncağınıza"  nə qədər vaxt sərf edirsiniz?
Read more
Əlini səslə! O Əli ki, onun simasında ecazkar və mükəmməl xüsusiyyətlər heyrətamiz şəkildə təzahür ...
Media Removed
Əlini səslə! O Əli ki, onun simasında ecazkar və mükəmməl xüsusiyyətlər heyrətamiz şəkildə təzahür etmişdir! Əlini səslə! Səslə ki, bütün çətinliklərdə və çıxılmaz vəziyyətlərdə sənə yardımçı olsun! Bu aciz və dəyərsiz bəndə daim Allaha möhtacdır. Mən hər bir işimdə o Həzrəti Rəbbimlə ... Əlini səslə! O Əli ki, onun simasında ecazkar və mükəmməl xüsusiyyətlər heyrətamiz şəkildə təzahür etmişdir! Əlini səslə! Səslə ki, bütün çətinliklərdə və çıxılmaz vəziyyətlərdə sənə yardımçı olsun! Bu aciz və dəyərsiz bəndə daim Allaha möhtacdır. Mən hər bir işimdə o Həzrəti Rəbbimlə öz aramda vasitəçi seçib ona arxalanıram. Bu günə qədər və bundan sonra həyatda hər bir addımımı Tanrının lütfünün kölgəsi altında atmışam və atacağam. İlahi! Məni narahat edən, qəlbimi sıxıntıya düçar edən hər bir iş üçün Sənə üz tutub Səni səsləyirəm ki, işlərimdəki düyün açılsın, çətinliklərim həll olunsun. Ey Tanrım! And olsun Sənin əzəmətinə və böyüklüyünə! Ey Muhəmməd (s)! And olsun sənin peyğəmbərliyinə! Və and olsun sənin imamətinə, ilahi rəhbərlik məqamına, ey Əli! Ey Əli! Ey Əli! Gizli və sirli məhəbbətin, lütfün xatirinə... Mənim halımdan xəbərdar ol! Allahın böyüklüyü vəsf edilə bilməz. Sənə qarşı kin-küdurət, pislik və ədavət yürüdənlərə mən də düşmən kəsilirəm! Mənim bütün ehtiyaclarımı təmin edən hər bir şeydən ehtiyacsız olan Allahdır. Və mənə səndən yardım və dəstək yetişir. Sənə inanıram, sənə arxalanıram! «İyyəkə nəbudu və iyyəkə nəstəin» xatirinə! Ey imdada yetənlərin ağası! Mənə yardım et, fəryadıma çat! Ey Həsən və Huseynin atası! Mənim halımdan xəbərdar ol! Ey Tanrının qılıncı! Düşdüyüm vəziyyətdən hali ol! Ey Allaha doğru açılan qapı! Mənim nə halda olduğumdan xəbər tut! Ey Allahın höccəti və Ona doğru aparan haqq yolun bələdçisi! Mənim halımdan xəbərdar ol! Ey Tanrının təyin etdiyi ilahi rəhbər! Düşdüyüm vəziyyətdən hali ol! And olsun o gizli və sirli lütfünə, ey qələbələr qazanan, zəfərlər çalan və hamıya qalib gələn! Səni and verirəm Allahın qüdrət və hakimiyyətinə, halbuki bu qüdrət və hakimiyyət sənin zəfərində və üstünlüyündə təzahür edir. Ey düşmənə qələbə çalıb qalib olan! Ey Allah dostlarına dost olan! Ey ecazkar xüsusiyyətlərə malik olan! Ey Murtəza Əli! Yəqin bilirəm ki, mənə zülmü rəva görmək istəyən hər bir kəsi sən ölüm gətirən ox və qılıncınla qüvvədən salıb yerə yıxarsan. Mən bütün işlərimi Allaha həvalə edirəm. Həqiqətən, Uca Tanrı öz bəndələrini görür, eşidir və onların halından xəbərdardır.
Read more
Kalça Çıkığı (Displazi) Nedir? Uyluk kemiğiyle leğen kemiğinin, eklem gelişimi sırasındaki ...
Media Removed
Kalça Çıkığı (Displazi) Nedir? Uyluk kemiğiyle leğen kemiğinin, eklem gelişimi sırasındaki uyumsuzluğu kalça ekleminin tam oluşmamasına sebep olur. Bu da kalça çıkığını meydana getirir. Kalça çıkığı sorununa günümüzde çok fazla bebekte rastlanıyor. Kalça çıkığını iki kategoride ... Kalça Çıkığı (Displazi) Nedir?
Uyluk kemiğiyle leğen kemiğinin, eklem gelişimi sırasındaki uyumsuzluğu kalça ekleminin tam oluşmamasına sebep olur. Bu da kalça çıkığını meydana getirir.
Kalça çıkığı sorununa günümüzde çok fazla bebekte rastlanıyor.
Kalça çıkığını iki kategoride incelememiz mümkün.
Bunlardan biri teratolojik kalça çıkığıdır ve rahim içindeyken oluşur.
Diğeriyse tipik kalça çıkığıdır ve tipik kalça çıkığı da doğum sırasında veya hemen ertesinde görülür.

Kalça çıkığının belirtileri nelerdir?

Kalça çıkığında özellikle yeni doğan bebeklerde ve çıkık derecesi ağır olmayan küçük çocuklarda yürüyene kadar hiçbir belirti olmayabilir. Bu gibi durumlarda çıkık, çocuk doktorlarının normal muayeneleri sırasında fark edilebilir. Bebeğinizin bacaklarında uzunluk farkı, ayaklarında şekilsel bozukluk, kalça ve bacağın üst kıvrım bölgelerinde sağ ve sol bacak arasında farklılık, bacaklardan birinin diğerine oranla daha az hareketliliği ve esnekliği varsa doktora başvurun.

Kalça çıkığında tedaviyi ertelemeyin!

Tedavinin ilk adımı kundak uygulamasının yasaklanmasıyla atılır. İlk 6 ayda yapılan tanı sonucunda pavlik bandajı dediğimiz, bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlayan yöntem ya da frejka yastığı uygulanır. Bu bandajlar bebeğinizi rahatsız etmez. 6 aylıktan sonraki dönemlerde genel anestezi altında, kalça yerine oturtulup alçı uygulanması, 18 aydan daha büyükler içinse kemik ameliyatları gerekebilir.

Kalça çıkığınız varsa bunları yapmayın! 🔹Kundak yapmak
🔹Yanlış bezleme
🔹Hatalı giysiler
🔹Hatalı tutuş
🔹Yanlış taşıma
🔹Yere erken bastırmak

Dikkat: Uzmanlar doğumdan sonra ilk 2-3 aylık süre içerisinde bebeklerin ortopedik muayenelerinin yaptırılmasını öneriyor.

#kalcacikigi #bebekbakımı #babycare #bebeklehayat #bebek #annebebek #sevibebe
Read more
"Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker ...
Media Removed
"Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker vereceğim.", "Şeker gibisin" Ve benzeri... Mesela artık "Düğmeli bayramlarımız olsun." Ya da "Gökkuşağı gibi renkli..." Dünyaya geldiğimiz andan itibaren hayatımız bir nevi "karbonhidrat" ... "Şeker gibi tatlı bayramlarınız olsun.", "Tatlı rüyalar", "Çooocuğum uslu durursan sana şeker vereceğim.", "Şeker gibisin"
Ve benzeri...
Mesela artık "Düğmeli bayramlarımız olsun." Ya da "Gökkuşağı gibi renkli..."
Dünyaya geldiğimiz andan itibaren hayatımız bir nevi "karbonhidrat" üzerinden mutluluk algısı oluşturulup bir çok birey "duygusal yeme sendromu" yaşıyor. Yani mutsuzken bir çikolata yediğinde mutlu olacağı düşüncesi...
Örneğin, iş yerinde işler yolunda gitmedi, ya da evde çocuklar çok bunalttı özetle MUTLU DEĞİLSİN. Bunun çözümü 2 paket çokonat ya da magnum değil. Benzer bir başka durum ise, ilerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda "Alışveriş" yapınca mutlu olmak algısı...
Bu algılar 7den 70'e her bireyde bulunabilirken ancak kişisel farkındalık ile ortadan kalkabilir.
En güzel çözüm ise ÜRETİM olduğunun altı vurgulanıyor. Tasarım yapıp dikiş dikmeye başlamamamın nedenlerinden biri "kurumsal iş hayatını"nın benliğimi ele geçirmesine dur demek içindi. Yani işin dışında bir hayatın var Tüba, farkındalığını kazanmam.
İster örgü örün, tasarlayın, resim yapın, ister dikiş dikin, seramik yapın, kitap okuyup, spor yapın; hayatınızın rutininde olan ev, iş, okul, çocuk faktörlerinden biraz uzaklaşarak, üretim yaparak kendinize vakit ayırdığınızda, enerjinizin farklılaştığını ve kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.
Şimdi şampiyon sakince elindeki o cevizli baklava tabağını sehpaya bırak ve sadece suyunu iç.😁 .
📍Sonuç olarak, yeni proje yolda. İşte bunlar hep geçen haftadan, böyle hazır olanı yayınlamanın da keyfi bir başkaymış. Bir ürünü yaparken Düğme, kumaş ya da kombinleyeceğim ayakkabı ve çanta ilham kaynağı oluyor, bazen de kullanmak istediği bir takı...
Ne olmuştur sizce bunlardan, tahminleri alalım.💁🏼‍♀️
Kemik Renkli düğmeler ve turuncu korozo düğmeler : @dugmemcom
Kumaş: Keten, bilmem kaç sene önce Bakırköy Pazarı'ndan almıştım.
(Off tekrar okurken ben sıkıldım, inşallah okursunuz.🤪)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#iyibayramlar #bayramlarguzeldir #dugme #dugmemcom #dogaldugme #naturaldugme inci
#dikiş #freepattern #sewingproject #sewing #sewerofinstagram #instasew #dikistagram #dikişaşkı #handmade #memadeeveryday #fabric #ootd #tasarim
Read more
FAHİŞ FİYATLA SATILMAYA MÜSAİT TURTA TARİFİ: Efendim yeni açtığınız kafenizde el kadar şeylere ...
Media Removed
FAHİŞ FİYATLA SATILMAYA MÜSAİT TURTA TARİFİ: Efendim yeni açtığınız kafenizde el kadar şeylere dünya kadar para isteyip müthiş karlar etmek istiyorsanız bu tarifimi güvenle deneyebilirsiniz..Tek yapmanız gereken tarife " yabancıca " isim koymak..Direkt Ahududulu turta deseniz ... FAHİŞ FİYATLA SATILMAYA MÜSAİT TURTA TARİFİ:
Efendim yeni açtığınız kafenizde el kadar şeylere dünya kadar para isteyip müthiş karlar etmek istiyorsanız bu tarifimi güvenle deneyebilirsiniz..Tek yapmanız gereken tarife " yabancıca " isim koymak..Direkt Ahududulu turta deseniz dilimini 3 tl ye satabilirken , bu yöntemle 8 - 10 tl ye satabilirsiniz.Yabancıca isim kısmını da hallettim sizler için:
" Marveille aux framboises ".." La vie en Rose " .. " Melodie du vent " .. " Champion Galatasaray " ...gibi
Nerden mi biliyorum? ..Mesela biz caanım su böreğini, hem de 250 gr porsiyonu 8 tl ye satarken " uuu ne kadar pahalı el kadar börek " oluyo..Ama başkası 50 gr lık " croissant au chocolat ( çikolatalı kruvasan ) " 10 tl diyince , " tabii yanına da bi latte alayım lütfen oluyo "😊
Siz bi de menünün altına şef Guiseppe Guillitto (italyanca Güllüoğlu) nun özel tarifi falan yazın 😊
GEREKLİ MALZEMELER
225 gram un (2 su bardağından az eksik)
yarım çay kaşığı tuz
50 gram pudra şekeri (1 çay bard. az eksik )
125 gram küp doğranmış soğuk tereyağı
1 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı su
KREMASI İÇİN:
250 ml süt
bir tutam tarçın
2 adet yumurta sarısı
50 gr toz şeker ( yarım çay bard. )
2 yemek kaşığı nişasta
2 tatlı kaşığı tereyağı
YAPILIŞI :
Un ve tereyağını beraberce karıştırın
Sonra kalan malzemeyi ekleyerek hamur haline getirin
Tereyağı ile yağladığınız kalıbının içerisine açtığınız hamuru yerleştirin
Hamurun fırında kabarmaması için üzerine delikler açın
200 derecede önceden ısıtılmış fırında tartın üzerihafifçe renk alıncaya kadar pişirin
Turta pişerken kremayı hazırlayalım
Orta ateşte süt ,yağ ve tarçını beraberce kaynatın Kaynadıktan sonra altını kapatarak 15 dakika dinlenmeye bırakın
Ayrı bir kapta , Yumurta sarısı şeker ve nişastayı çırpın
Bu karışıma yavaş yavaş sütü ekleyin (karıştırarak)
Tüm malzemeyi ocakta iyice koyulaşana kadar pişirin
Hafifçe renk alana kadar pişirdiğiniz turtanın üzerine Bu karışımı süzgeçten eleyerek dökün
Arzunuz kadar Frambuazı ekleyin
Turtanızı güzelce kızarana kadar tekrar pişirin ( dakika vermedim bilerek çünkü her fırın farklı pişiriyor..Rengine bakarak ayarlayabilirsiniz)
Soğuyunca kalıptan çıkarabilirsiniz
Afiyet olsun
Read more
Günaydın<span class="emoji emoji1f604"></span>Zencefil shot isteyenleri buraya alalım❣️Bağışıklık sistemi için sonbahar gelince ...
Media Removed
GünaydınZencefil shot isteyenleri buraya alalım❣️Bağışıklık sistemi için sonbahar gelince ben her sabah başlıyorum. Malzemeler çok kolay. 1 elma 1 limon suyu 1 fındık büyüklüğü kök zencefil(4 gr). Hepsini katı meyve sıkacağından geçirip ikiye veya dörde bölebilirsiniz. ... Günaydın😄Zencefil shot isteyenleri buraya alalım❣️Bağışıklık sistemi için sonbahar gelince ben her sabah başlıyorum🍁.
Malzemeler çok kolay👇.
💪1 elma
💪1 limon suyu
💪1 fındık büyüklüğü kök zencefil(4 gr). Hepsini katı meyve sıkacağından geçirip ikiye veya dörde bölebilirsiniz. Tamamı çok olabilir çünkü yetişkinler için Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nin raporlarına göre günde 4 gramdan fazla zencefil kökü önerilmiyor.
Fazla zencefil ne yapabilir?
📌2 yaşın altındaki çocuklar zencefil kökü verilmemelidir.
📌Eğer safra taşlarınız varsa, zencefil kökü almadan önce doktorunuza danışın, bu ek belirtilerinizi şiddetlendirebilir.
📌Ayrıca, kalp problemi, tiroid hastalığı, bir kanama bozukluğu veya şeker hastalığı varsa, zencefil kökünü yoğun almaktan kaçının hekiminize danışın.

Hamilelik döneminde ise Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi raporları, kadınların günlük 1 gramdan fazla zencefil kökü almamaları gerektiğini söylüyor. Tipik olarak, hamile annelerin gebeliğe bağlı bulantıları azaltmak için günde dört kez 250 miligram zencefil kökü almaları öneriliyor. #zencefil #dilarakocak #diyet #diyetisyen #iyiyasam #rahatol #skechers @skecherstr
Read more
İMAM CAVADIN (Ə) ELMİ MİRASI Bildiyimiz kimi, imamların həyatındakı ən əsas cəhətlərdən biri ...
Media Removed
İMAM CAVADIN (Ə) ELMİ MİRASI Bildiyimiz kimi, imamların həyatındakı ən əsas cəhətlərdən biri onların mədəni-maarif sahəsinə diqqət etmələri olmuşdur. İmamların hər biri öz dövründə mədəniyyət sahəsində fəaliyyət göstərmiş və şagirdlər yetişdirərək onların vasitəsilə öz elmlərini ... İMAM CAVADIN (Ə) ELMİ MİRASI

Bildiyimiz kimi, imamların həyatındakı ən əsas cəhətlərdən biri onların mədəni-maarif sahəsinə diqqət etmələri olmuşdur. İmamların hər biri öz dövründə mədəniyyət sahəsində fəaliyyət göstərmiş və şagirdlər yetişdirərək onların vasitəsilə öz elmlərini cəmiyyət arasında yaymışlar. Ancaq imamların dövründə siyasi-ictimai şərait heç də yeknəsəq olmamışdır. Məsələn, imam Baqir (ə) və imam Sadiqin (ə) dövründə şərait çox yaxşı olmuşdur, buna görə də, imam Sadiqin (ə) minlərlə şagirdi olmuşdur. İmam Cavaddan (ə) başlayaraq imam Həsən Əskərinin (ə) dövrünə qədər isə siyasi təzyiqlər və onların fəaliyyətinin hökumət tərəfindən nəzarət altına alınmasına görə bu imamların fəaliyyəti çox məhdud olmuş, buna görə də, onların şagirdlərinin sayı imam Sadiqin (ə) şagirdlərinin sayı ilə müqayisədə hədsiz dərəcədə az olmuşdur. Demək, “imam Cavadın (ə) yüz on nəfərə yaxın şagirdi olmuş və o həzrətdən cəmi iki yüz əlli hədis rəvayət edilmişdir” deyildikdə, heç də təəccüblənməməliyik. (“Rical”, Şeyx Tusi, səh.397-409.) Çünki o həzrət bir tərəfdən ciddi nəzarət altında olmuş, digər tərəfdən də, tez bir vaxtda şəhid olmuş və bütün tarixçilərin dediyinə görə, cəmi iyirmi beş il ömür sürmüşdür. Eyni zamanda, nəzərə almaq lazımdır ki, imam Cavadın (ə) bu azsaylı şagirdlərinin arasında Əli ibn Məhziyar, Əhməd ibn Məhəmməd ibn Əbu Nəsr Bəzənti, Zəkəriyya ibn Adəm, Məhəmməd ibn İsmayıl ibn Bəzi, Hüseyn ibn Sənd Əhvazi, Əhməd ibn Məhəmməd ibn Xalid Bərqi kimi elm və fiqh sahəsində sayılıb-seçilən, özünəməxsus mövqeyi olan şəxslər də vardır. Bunlardan bəziləri bir çox əsərlər də yazmışlar. Başqa bir məsələ isə odur ki, imam Cavadın (ə) hədis söyləyən şəxslər təkcə şiələr olmamış, eləcə də, sünni məzhəbinin alim və hədisçiləri də bir sıra islami maarif və həqiqətləri o həzrətdən nəql etmişlər. (“Əl-mənaqib”, İbn Şəhr Aşub, c.4, səh.384)

İMAM CAVADIN(Ə) ŞƏHADƏTİ

218-ci h.q. ilində Məmun vəfat edir. Ondan sonra qardaşı Mötəsim hakimiyyətə gəlir. O, imam Cavadı (ə) öz nəzarəti altında saxlamaq məqsədi ilə 220-ci h.q. ilində o həzrəti Mədinədən Bağdada gətirir. İmam (ə) Bağdada gəldikdən sonra Mötəsimin,
Read more
Yönetmenliğini yaptığım kurgusunu sevgili @serapzenzerener ile beraber yaptığımız, yine Serap'ın ...
Media Removed
Yönetmenliğini yaptığım kurgusunu sevgili @serapzenzerener ile beraber yaptığımız, yine Serap'ın yazdığı ve Ficosa International için hazırladığımız "Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı tiyatro oyunu ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmaları ... Yönetmenliğini yaptığım kurgusunu sevgili @serapzenzerener ile beraber yaptığımız, yine Serap'ın yazdığı ve Ficosa International için hazırladığımız "Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı tiyatro oyunu ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmaları Altın Eldiven Kategorisinde "Tavsiye Edilen Uygulama" ödülü aldık. Sanatla, tiyatroyla hayata dokunmak çok güzel. İyi ki... 💫
Read more
Günaydın. Sürekli bir şeyler istiyoruz. Sürekli tükettirmeye, almaya zorlanıyoruz. O böyle ...
Media Removed
Günaydın. Sürekli bir şeyler istiyoruz. Sürekli tükettirmeye, almaya zorlanıyoruz. O böyle olsun şu böyle, şuna sahip olsak ne iyi, ötekinin yenisi, falancanın vesairesi..Mezarımıza koyup götüreceğiz sanki. Acı ama doymuyoruz. Erich Scheurmann "Eğer insan çok fazla 'şey'e gereksinim ... Günaydın. Sürekli bir şeyler istiyoruz. Sürekli tükettirmeye, almaya zorlanıyoruz. O böyle olsun şu böyle, şuna sahip olsak ne iyi, ötekinin yenisi, falancanın vesairesi..Mezarımıza koyup götüreceğiz sanki. Acı ama doymuyoruz. Erich Scheurmann "Eğer insan çok fazla 'şey'e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir." der. Ama gerçek değerlerimizin kıymetini bilmiyoruz o uğurda kılımızı kıpırdatmıyoruz.. işte Hasankeyf. Son dönemleri belki de 2018 son yılı. Barajla birlikte su altında kalacak. Midyat sıradağları ile Raman dağları arasındaki vadide, Mezopotamya nın en önemli ortaçağ kentlerinden. Dicle nehri, kalesi, köprüsü, türbesi, minaresi hepsi veda ediyor yakında. Gidip görelim vedalaşalım. Ama gezip görmeden önce bu toprakların ruhunu mistik yapısını anlamak İçin Livaneli’nin Huzursuzluk @omerzulfulivaneli kitabını mutlaka okuyun derim..Bunca arzunun içinde boğulup, gerçek değerlerimizi yitirip kendimizi yoksulluğa mahkûm etmeyelim sevgili dostlar. İyi Pazarlar.. #günaydın #iyipazarlar #goodmorning #gutenmorgen #hola #kalimera #buenosdias #mezopotamya #dicle #hasankeyf #midyat #raman #köprü #history #old #midyat #Batman #türkiye
Read more
Mutlu ve hayırlı cumalar <span class="emoji emoji2764"></span> Birkaç paylaşım önce motiflerini gördüğünüz çalışma bir eteğe dönüşerek ...
Media Removed
Mutlu ve hayırlı cumalar Birkaç paylaşım önce motiflerini gördüğünüz çalışma bir eteğe dönüşerek nihayetlendi. Renk itibariyle yaz mevsimine daha uygun olan eteğimi, Allah ömür verirse önümüzdeki yaz bol bol giyeceğim. Modele Pinterest'te sıkça rastlamışsınızdır. Yine bel ... Mutlu ve hayırlı cumalar ❤
Birkaç paylaşım önce motiflerini gördüğünüz çalışma bir eteğe dönüşerek nihayetlendi. Renk itibariyle yaz mevsimine daha uygun olan eteğimi, Allah ömür verirse önümüzdeki yaz bol bol giyeceğim.
Modele Pinterest'te sıkça rastlamışsınızdır. Yine bel ölçüsünde zincir çekerek başlanıp döne döne örülen dikişsiz bir etek. 4 sıra trabzan yapıp roba kısmını 5 zincirle file ördüm. Orta ve uç kısımlarda bulunan dantel bölümleri örüp bitirdikten sonra arka tarafından file için yuva yaparak devam ettim. Sonradan ip koparıp örmedim yani. Tam ortada yer alan motifler toplamda 9 adet (38-40 beden için) Yakın çekimi birkaç paylaşım önce yapmıştım. İp olarak Lanoso Merserize kullandım. %100 mısır pamuğundan oldukça nitelikli bir ip. Ben yazlık giysilerde ince yapılı ipleri tercih ediyorum, daha tiril tiril bir sonuç elde ediliyor. Lanoso Merserize bir tık kalın geldi bana göre. Ama yine de ben sonucu beğendim. Toplamda 4 yumak 100 gr lık ip kullandım. Tığ numarası ise 3 mm. Bu kez beline lastik geçirmedim. Altına yine penye astar tercih ettim. Şimdilik yüzeysel bilgiler bunlar. Umarım sizler de beğenmişsinizdir.
Sevgi ve selamlar 💐 .
.
#yaruzeninörgüleri #handmadebyyaruze #örgüetek #crochetskirt #crochet #tığişi
Read more
Dünyayı güle ağlaya dönüşen çılgın kadınlar alt edecek! Neresinden başlasam yine eksik kalacak. ...
Media Removed
Dünyayı güle ağlaya dönüşen çılgın kadınlar alt edecek! Neresinden başlasam yine eksik kalacak. Ama birkaç cümle kuracağım yine de. Her gün Yalova’dan 4. Levent’e gelip dönen Suna’nın azminden, kendine mezuniyet hediyesi olarak bu semineri hediye eden Ferhunde’nin sevimliliğinden, ... Dünyayı güle ağlaya dönüşen çılgın kadınlar alt edecek!
Neresinden başlasam yine eksik kalacak. Ama birkaç cümle kuracağım yine de.
Her gün Yalova’dan 4. Levent’e gelip dönen Suna’nın azminden, kendine mezuniyet hediyesi olarak bu semineri hediye eden Ferhunde’nin sevimliliğinden, pelikanlarla, astrolojiyle benim gibi thetaya yönelen, eşzamanlılık ve karşılaşma ipliklerimizin örüldüğü astrolog Duygu’nun ilminden, naif, sakin ve duru enerjisini seminere ve bize yansıtan Zeliha’nın her durum ve olayda koruduğu dengesinden, atak, çılgın, enerjik şef Esra’nın bitmeyen enerjisinden, getirdiği kazma ödeviyle yıldızları toplayan Dilara’nın başarısından, iki saatlik uykuyla üç gün boyunca Dragos’tan gelen Tuğba’nın tılsımlı kalem gücünden... hepinize bir parça dilerim.
Çok mistik anılarım oldu bu grupla, hatırlatırsanız anlatırım. 🤫❤️
Açıklıkla, kolaylıkla, neşeyle... dilerim hep birlikte 🌻🙏🏻 Koşun kızlar, kim tutar sizi😚 #thetahealing #thetahealingbasicdna
Read more
Öncelikle Hayırlı Bayramlarr <span class="emoji emoji2764"></span>️🤲🏻 Arkadaşlar mutlaka okuyun ve kaydedin!!! Önemli bilgiler ...
Media Removed
Öncelikle Hayırlı Bayramlarr ️🤲🏻 Arkadaşlar mutlaka okuyun ve kaydedin!!! Önemli bilgiler var, Et hakkında... Et tüketiminde altın kurallar.. 1) Kesilen et 8 saat normal şartlarda dinlenmeden tüketilmemelidir.. Yeni kesilen etlerde seğirme olduğunu farkettiniz ... Öncelikle Hayırlı Bayramlarr ❤️🤲🏻
Arkadaşlar mutlaka okuyun ve kaydedin!!! Önemli bilgiler var, Et hakkında...
📌📌📌📌📌📌📌📌Et tüketiminde altın kurallar..
📌1) Kesilen et 8 saat normal şartlarda dinlenmeden tüketilmemelidir..
Yeni kesilen etlerde seğirme olduğunu farkettiniz mi hiç?
Kaslardaki enerji zamanla dağılır çünkü.
Et, kesildikten sonra Rigor Mortis denilen Ölüm Sertliği safhasında kalır bir müddet, kaslardaki laktik asit buna sebep olur. Kesildikten sonra normal şartlarda 6-8 saat içerisinde laktik asit dağılır, et gevşer. Bu laktik asit dağılmadan yani gevşemeden yenilen etler hazımsızlığa sebep olur, sağlıklı değildir..
📌2) Kesildikten sonra tüm kanı akıtılmadan parçalama yapılırsa kan ette kalır, sağlığa zararlıdır ve kanlı yenilmesi caiz değildir.
📌3) Et yıkanmadan saklanır..
Dolapta (+4) taze et 1 hafta
Dondurucuda (-18) kaynaklarda 6 ay belirtilse de 1 sene saklanabilir, yalnız ilk gün dinlenme süresi bitiminde doğrudan dondurulmuşsa, dolapta bekleyen etlerinizin dondurucuda dayanma süresi de düşecektir..
📌4) Et tüketilirken bolca su ile tüketilmelidir (Hazım için)
📌5) Et tüketildikten sonra en az bir saat çay kahve tüketilmemelidir
( Demir emilimini azaltacağı için)
📌6) Et tüketilirken süt ürünü eşliğinde tüketilmemelidir
( Demir emilimini azaltacağı için)
📌7) Et tüketilirken taze meyve sebze ve suları eşliğinde tüketilebilir, salata meyve suyu gibi
( Demir emilimini arttıracağı için)
📌8) Bir günde 120 gr üzerinde et tüketilmemelidir ayrıca Rutin olarak haftada 4 ana öğünden fazla et tüketmek doğru değildir
( Bkz. Gut Hastalığı)
📌9)Et pişirilirken mutlaka kızgın tencere tavaya konulmalıdır ki mühürlensin ve suyunu bırakmasın,
(Vitamini suyunda 😉)
📌10)Pişen et oda sıcaklığına geldikten hemen sonra değil bir iki saat sonra dolaba alınmalıdır
( İçi ılık kalmış olabilir ve bakteri üremesine yol açabilir)
📌11)Kavurma haline getirilen et dolapta (+4) 1 ay süreyle saklanabilir!
📌12)Dondurucudan (-18) çıkan etlerinizi dışarıda değil mutlaka dolapta (+4) çözdürün, çözülen et asla birdaha dondurulmaz!!!
Read more
Bir şahıs, Harem i Şerif in kapısında, "Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koruyan ...
Media Removed
Bir şahıs, Harem i Şerif in kapısında, "Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koruyan Allah ım.." diyerek hep aynı duâyı okuyordu.Ona "Sen başka dua bilmez misin? "dediler.O şöyle açıkladı, bu duâyı tekrar etme sebebini: ___ Ben Beyt-i Şerîfi tavâf ederken ayağıma takılan ... Bir şahıs, Harem i Şerif in kapısında, "Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koruyan Allah ım.." diyerek hep aynı duâyı okuyordu.Ona "Sen başka dua bilmez misin? "dediler.O şöyle açıkladı, bu duâyı tekrar etme sebebini:
___
Ben Beyt-i Şerîfi tavâf ederken ayağıma takılan bir şeyi eğilip aldım. Bir de baktım ki, içinde bin altın bulunan bir kese. Şeytanımla îmânım mücâdeleye tutuştular. Bin altın çok para, senin bütün ihtiyaçlarını karşılar dedi şeytanım. Îmânım ise, Bu haramdır, boşuna saklama; sahibini bul, teslim et! dedi. Ben böyle mücâdele içinde iken, birinin sesi duyuldu:
__
Burada, içinde bin altınım bulunan kesem kaybolmuştur. Kim buldu ise getirsin, ona otuz altın müjde vereyim!
__
Bin haramdan otuz helâl hayırlıdır, diyerek keseyi sahibine teslim ettim. O da bana otuz altın verdi. Bunu alıp bakırcılar çarşısında gezerken, bir Arap kölenin bu paraya satıldığını görünce, hemen satın aldım. Bir müddet sonra bu kölenin yanına bir kısım Araplar gelip gizlice konuşmaya başladılar. Köleden ne konuştuklarını sordum. Saklamayıp aynen anlattı:
___
Ben Mağrip sultânının oğluyum. Babam, Habeş melikiyle cenk edip savaşı kaybetti. Beni de esir alıp buralarda sattılar. Babam bunları göndermiş, elli bin altın da vermiş ki, beni satın alıp götürsünler. Sen bana çok iyilik ettin, kendi evlâdın gibi baktın. Bundan dolayı memnun kaldım. Bunlar beni satın alacaklar; sakın az altına râzı olma, elli bin altına sat beni.
___
Dediği gibi oldu. Elli bin altına sattım köleyi. Bu kadar büyük sermaye ile bir kısım mallar alıp Bağdata gittim. Orada açtığım dükkânda mallarımı satıyordum. Bir tanıdığım gelip, Meşhur bir tüccar dostum vefât etti, ay gibi güzel kızcağızı yalnız kaldı. Gel bunu sana alalım dedi. Ben de kabul ettim. Kızın, çehiz olarak getirdiği birtakım tabakların üzerinde içi altın dolu keseler vardı. Hepsinin üzerinde de biner altın yazılı iken, birinde dokuz yüz yetmiş altın yazılı idi. Bunun sebebini sorduğumda kızcağız dediki:

____
Devamii yorumda👇
Read more
Günaydın sevgili takipçilerim 🤗 Sizlere kısa sürede hazırlayabileceğiniz el açması tadında ...
Media Removed
Günaydın sevgili takipçilerim 🤗 Sizlere kısa sürede hazırlayabileceğiniz el açması tadında ıspanaklı çıtır börek tarifim var. @hurisinmutfagi ablamda yemiştim ve çok beğenmiştim .Ben de dün misafirlerim için hazırladım 🙂 Elinizin altında hazır bulunması için sarıp buzluğa da koyabilirsiniz ... Günaydın sevgili takipçilerim 🤗 Sizlere kısa sürede hazırlayabileceğiniz el açması tadında ıspanaklı çıtır börek tarifim var. @hurisinmutfagi ablamda yemiştim ve çok beğenmiştim .Ben de dün misafirlerim için hazırladım 🙂 Elinizin altında hazır bulunması için sarıp buzluğa da koyabilirsiniz 👍 Mutlaka deneyin 👌

El Açması Tadında Ispanaklı Çıtır Börek

Malzemeler
6 adet Yufka
1 çay bardağı Sıvı Yağ
1 çay bardağı Tereyağı
1 çay bardağı Su
1 yemek kaşığı Sirke
1 kahve fincanı Un
1 kahve fincanı Nişasta

İç harcı için
2 bağ Ispanak
1 adet iri Soğan
Beyaz peynir, Tulum veya Lor
Karabiber
Tuz

Hazırlanışı
Ispanakları ayıklayıp güzelce yıkayalım. Sonra süzdürelim ve doğrayalım.
Doğradığımız ıspanakları derin bir kaba koyalım. Üzerine yemeklik doğranmış soğan, peynir, tuz  ve karabiberi ilave edip karıştıralım.

Sos için küçük bir tava içerisinde tereyağı eritelim. Üzerine su, sirke ve sıvı yağı ekleyip karıştıralım.
Yufkayı ortadan keselim. Yarısını tezgahın üzerine açalım. Sos karışımdan bir kaç yemek kaşığı döküp fırçayla her tarafına sürelim.

Üzerine çay süzgeci yardımıyla her tarafına eşit miktarda, bir kap içerisinde karıştırdığımız  un ve nişasta karışımından serpelim.

Yufkanın geniş kenarına ıspanaklı harçtan koyalım , kenarlarını (uçlarını) 2 parmak kadar içe kıvıralım ve rulo şeklinde saralım. Sonra kendi etrafında çevirerek gül şeklini verelim.
Börekleri yağlı kağıt serili tepsiye dizelim. Üzerine kalan sostan sürelim. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar 25-30 dk pişirelim.

Afiyet Olsun
....
#pastadiyaritarif #ıspanaklıbörek #instaborek #ıspanak #vscturkiye #kesfet #instalove
#sunumlar_benden #lezzetli_tariflerle
#tarifsunum #mutfakgram #yummy #delicious #lecker #borek #blogger #izmirblogger #eniyilerikesfet #paylasim_platformu #sahanelezzetler #mukemmellezzetler #lezzetkareleri #mavipembesunum #onlinelezzetler
Read more
... Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet görülmemiştir. Az gelişmiş aşklar ülkesi olarak ...
Media Removed
... Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet görülmemiştir. Az gelişmiş aşklar ülkesi olarak dünya milletleri arasında ön sıraları işgal ediyoruz. Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre ancak Nijerya ve Gana bizden daha az gelişmiş. Âşık olma oranı yüz binde kırk iki.. Aşk sağlığı ... ...
Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet görülmemiştir. Az gelişmiş aşklar ülkesi olarak dünya milletleri arasında ön sıraları işgal ediyoruz. Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre ancak Nijerya ve Gana bizden daha az gelişmiş. Âşık olma oranı yüz binde kırk iki.. Aşk sağlığı enstitüsünün bültenine göre, bir yıl içinde sadece on iki bin altı yüz on yedi muhallebicide buluşma, yedi bin sekiz durakta buluşma (bunun bin sekiz yüz yirmi beşi gerçekleşmemiş), bin dört yüz altmış iki çeşitli açık yer gezintisi (parklar, adalar, kırlar vs.) ve yalnız altı yüz on iki sinema locası olayı tespit edilmiş. Buna gizli aşkları da ekleyin. Gizli aşk sayısında da, ihtimal hesaplarına göre dört bin altı yüz kadar olduğu tahmin ediliyor. Emniyet genel müdürlüğünün tespit ettiğine göre de (yuvarlak olarak) yüz yirmi altı bin sekiz yüz bakıp da iç geçirme, kırk dört bin otobüs ya da dolmuşta hafifçe temas, dört bin iki yüz peşinden gidip de vazgeçme, sekiz yüz elli eve kadar takip etme ve on beş bin yedi yüz uzaktan aşık olma ve sadece (bu sayı kesin) sekiz yüz on dört ümitsiz aşk olayı kaydedilmiştir. Bu arada park bekçileri, seksen iki bin kadar çifti düdük çalarak, tabanca çekerek ve benzeri tehditlerle korkutmuş. Parklar, bahçeler ve kırlar genel müdürlüğüne göre de altmış bin papatya, sevgi falı için koparılmış ve aşıkların üzerinde uzandığı yirmi sekiz bin metrekarelik bir sahanın çimleri ezilmiş. Tahmini zarar, yarım milyon lira civarında. Uzun sözün kısası, nefes alışın bile izleniyor.. #oğuzatay #tutunamayanlar #ilkbaskı #bazıkitaplarçokgüzel #edebiyat #birkitapbirfotograf #1kitap1fotoğraf #bookstagram
Read more
 #yenikitap | #onsipariste <span class="emoji emoji1f4a6"></span> Zaman herkese göre farklı geçer. Kimilerine günler hiç geçmez hele ...
Media Removed
#yenikitap | #onsipariste Zaman herkese göre farklı geçer. Kimilerine günler hiç geçmez hele ki kavuşmak istediğin biri varsa ya da olmasını beklediğin bir olay… O zaman sanki yerinde çakılı kalır. Benim için de öyleydi. Kavuşmak istediğim iki kişi vardı hayatımda: Biri benim yüzümden ... #yenikitap | #onsipariste
💦
Zaman herkese göre farklı geçer. Kimilerine günler hiç geçmez hele ki kavuşmak istediğin biri varsa ya da olmasını beklediğin bir olay… O zaman sanki yerinde çakılı kalır. Benim için de öyleydi. Kavuşmak istediğim iki kişi vardı hayatımda: Biri benim yüzümden toprağın altında yatıyordu. Ona kavuşmam için ölmem gerekiyordu. Diğeri de her gece hasretiyle küçücük giysilerine sarıldığım oğlum Haluk’tu. Onun için hayatta kalmam gerekiyordu. Bense Araf’ta kalmıştım. Ne ölebiliyordum ne de yaşayabiliyordum. Sonsuz bir döngünün ortasında ve zamanın durağanlığında asılı kalmış gibiydim. Gündüzleri güçlü kadını oynarken geceleri bir zavallıydım. Geçmek bilmeyen günleri bir pranga gibi peşimde sürüklüyordum.”
💦
Yakasını bir türlü bırakmayan geçmişiyle baş etmeye ve kendini bulmaya çalışan ünlü bir yazar; Öykü.
Geçmişin derinliklerinden çıkıp gelerek, yaşananların aslında öyle olmadığını anlatan bir büyükanne; Piraye.
Piraye Hanım’ın son nefesinde kendine verdirdiği sözü tutmaya çalışan genç ve başarılı bir avukat; Doruk.
Acılarla geçmiş bir ömrün ve hiç kimselere anlatılmayan sırların günün birinde ortaya çıkmasıyla birleşen hayatlar... Nefret edilen yerde gerçek aşkı bulmanın, küllerinden yeniden doğmanın hikâyesi…
💦
Belki de kalbimizdeki ağlamayı durdurabilecek tek şey gözyaşlarımızdır.
💦
GÖZYAŞLARIMIZ | AYŞEGÜL ÇİÇEKOĞLU
💦
#muptelayayinlari #gozyaslarimiz #aysegulcicekoglu #kitap #oku #bookstagram
#booksworld #new #book
Read more
Bir çok fırının artık yapmadığı unutulması an meselesi olan kübban ekmek yaşatılmalı. Neden ...
Media Removed
Bir çok fırının artık yapmadığı unutulması an meselesi olan kübban ekmek yaşatılmalı. Neden mi? Okuyalım efenim. Kübban Ekmek Kübban ekmek #Gaziantep e has bir pide çeşitidir. İyice kabarması için hamuruna maya artı çok az da tatlı soda (karbonat) katılır. Mayalanan hamur yumak ... Bir çok fırının artık yapmadığı unutulması an meselesi olan kübban ekmek yaşatılmalı.
Neden mi? Okuyalım efenim.

Kübban Ekmek
Kübban ekmek #Gaziantep e has bir pide çeşitidir. İyice kabarması için hamuruna maya artı çok az da tatlı soda (karbonat) katılır. Mayalanan hamur yumak (beze) haline getirilip tekrar mayalanması için bekletilir. İkinci mayalanmadan sonra hamur yumağını taplarken ( bezeyi genişletmek) merdane ve oklava kullanılmaz, elle hafif hafif bastırarak genişletilir.

Tırnaklı ve açık ekmekte (lavaş) olduğu gibi üzerine yoğurt veya ayran sürülmez, yüksek hararetli alevli fırında pişirilir. Kübban, diğer pide çeşitlerine göre daha yumuşak, yengel ve çiğnemesi kolay olur. Fotoğrafta da görüldüğü üzere pişerken kabaran Kübban, sıcakken kenarlarından itina ile açıldığında iki parça haline getirilebilir ve bir ekmekten iki dürüm elde edilebilir. Bu nedenle ekmeği daha az, içine koyduğumuz et vb şeyleri daha çok yemiş oluruz. Öte yandan tam ortadan bölündüğünde kayık şeklini alır ki bu şekli ile de #sandaviç ekmeği görevi görür. Bayat #kübban ile #harika #tost lar yapabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Yani birçok yemekte olduğu gibi pisboğazlığımız kübbanı da icat etmemize sebep olmuş olabilir.:))
Biz #Gaziantep lilerin kebap yerken #Kübban ı ısrarla tercih etmemizin nedenine gelince ;

Yumuşaklığının yanı sıra, pişen kübban’ın kabarma esnasında içerisinde oluşan hamurumsu hava boşlukları dürüm ettiğimiz kebap vb şeylerin yağını suyunu emerek alttan akmasını önler. Dolayısıyla kübban yağların suların içinde kalmasını sağlayarak diğer ekmeklere göre (tırnaklı-lavaş) yenilen gıdanın lezzetini ikiye katlar. [Dirsekten suyu aka aka bir ritüel şeklinde yediğimiz patlıcan kebabı dürümünde bu durumu deneyerek tecrübe edebilirsiniz:))]
Dürüm edilen gıdanın yağları ve suları tırnaklı ekmek ve lavaşta yüzeye tutunamadığı için dürümün altından akar.
Not : Kübban, restoranlarda başlangıç menüsünde (kuver) yenmek için getirilen balon ekmekle benzeşse de aynı değildir, balon ekmek bir süre sonra kurur ve sertleşir, #kübban ise uzun süre yumuşaklığını korur.

#gaziantep #antep #Kübban #yöresel #ekmek #bread #bakery
Read more
Her şey yerli yerinde, Yüreğim dışında... Yazdığın kelimeler, Oturduğun cümleler, Yaptığın ...
Media Removed
Her şey yerli yerinde, Yüreğim dışında... Yazdığın kelimeler, Oturduğun cümleler, Yaptığın parlak gerçekler.. Ekrandaki yanıt verilmemiş cek caklar... Beni eksiltiyorsun... Sonra ne kattığının hiç bir değeri kalmıyor... Kağıt kesiği gibi bir düşündürüyorsun, Kanamıyorsun; İnim ... Her şey yerli yerinde,
Yüreğim dışında...
Yazdığın kelimeler,
Oturduğun cümleler,
Yaptığın parlak gerçekler..
Ekrandaki yanıt verilmemiş cek caklar...
Beni eksiltiyorsun...
Sonra ne kattığının hiç bir değeri kalmıyor...
Kağıt kesiği gibi bir düşündürüyorsun,
Kanamıyorsun;
İnim inim inliyor sızım sızım sızlatıyorsun...
Cam bile kırılınca kesiyor be...
kalp bu kırınca Canımı nasıl keseceğini batacağını, yakacağını da biliyorsun...
Yanmaktan korkmayan günahkarım,
Ateşle oynuyorum, ısıtmak için buzdan hislerini ve düşlerini...
Kaç cümle devirip içtiysem, düşlerim sarhoş oldu...
Yazıyorum...
Sadece yazıyorum ya hani,
Ruhumda sövgüler birikmeden,
Tek sebebi içimde kalmasın...
Nerede kalırsa kalsın...
Ölmeye karar verince düşler,
Eceli olacak sabahı bekleyemiyor...
Başka başka düşündürdüklerinde,
Seni provalıyorum...
Gündüzün ziyasi olan devrik cümlelerinle...
#kahve
#coffee
#dikkat
#tedarik
#düş
#gerçekdeğişmez
#tekerrüreder
#amandeğmesin
#kuruntudeğil
#altıüstüben
#6ustubeniste
#neredentutarsa
Read more
Günaydın.. Yıllar çabucak geçiyor. Geçtiğimiz yıl, kitap fuarında doğduğum günün, yani bundan ...
Media Removed
Günaydın.. Yıllar çabucak geçiyor. Geçtiğimiz yıl, kitap fuarında doğduğum günün, yani bundan tam 48 yıl öncesinin takvim yaprağını bulduğumda yeniden doğmuş, bir çocuk gibi mutlu olmuştum..İnanılmaz doyurucu ve öğretici her noktası öğretici bir takvim yaprağı; Bayramın 3. günü ... Günaydın.. Yıllar çabucak geçiyor. Geçtiğimiz yıl, kitap fuarında doğduğum günün, yani bundan tam 48 yıl öncesinin takvim yaprağını bulduğumda yeniden doğmuş, bir çocuk gibi mutlu olmuştum..İnanılmaz doyurucu ve öğretici her noktası öğretici bir takvim yaprağı; Bayramın 3. günü ve güneşin balık burcuna dönüşü. Alt köşede Goethe’ nin güzel dizeleri:’’ Yaşamak kendi kendini adam etmektir. Zeka ve irfanını kullanarak, etinden, kemiğinden, kendi heykelini kendi eliyle yapmaktır. İhtiyarlık manen yükselmektir.’’ Eski bir italyan sözü ‘’yaşam yeterince acıdır, hiç değilse içtiğiniz kahvede şeker olsun’’ der ama ben kahveyi de hep acı içerim. Yoksa Zanzibar halkının dediği gibi hayatı ‘Hakuna Matata (Hiç bir sorun yok)’ olarak mı görmek lazım. Aslında bence en iyisini Neyzen Tevfik demiş ‘hayat, çatlak bardaktaki suya benzer içsen de tükenir içmesen de bu yüzden hayattan tat almaya bak çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da’. Sizi bu 19 Şubat günün sabahında sevgili Can Yücel’in günün anlam ve önemine uygun güzel şiiri ile başbaşa bırakıyorum:

Bu gün dunyayi istedigin bir renge boya
Rengârenk batan gunu al karşina
Bir renk de kendinden kat
Cocuklar gibi saf, temiz ve berrak
Kapat gozlerini bir hikâye yarat
Vazgecme hissedilir biraz da sicakligini kat
Kalbindeki elleri birakma sikica tut
Cunku varliktir sevgiye en guzel kanit
Yalnizligin saltanatini sür, sür ama
Birikmiş sevginden, herkese bir parca ver
Bir tebrik, bir arama bin umuttur insana
Mutlu yillar, mutlu yillar sana
Can Yücel

iyi haftalar dostlar .. Varolun👋👋. #günaydın #gutenmorgen #goodmorning #buongiorno #buenosdias #hola #me #happybirthday #mutluyıllar
Read more
Alancha ne özel bir yermişsin, çok güzel şeylere vesile oldun senelerce, ama bu seferki en özeli ...
Media Removed
Alancha ne özel bir yermişsin, çok güzel şeylere vesile oldun senelerce, ama bu seferki en özeli olacak sanırım. şimdiden bol şans @muratdeniztemel yolun açık olsun @alafkurucesme #Repost @muratdeniztemel with @get_repost ・・・ #Repost @alafkurucesme (@get_repost) ・・・ Alaf ... Alancha ne özel bir yermişsin, çok güzel şeylere vesile oldun senelerce, ama bu seferki en özeli olacak sanırım. 🔥🔥🔥🔥 şimdiden bol şans @muratdeniztemel yolun açık olsun @alafkurucesme #Repost @muratdeniztemel with @get_repost
・・・
#Repost @alafkurucesme (@get_repost)
・・・
Alaf
Kuruçeşme "Alaf" yörük şivesinde alev, közlü alev demek. Bizi besleyen en önemli kaynaklardan biri bu. Doğru malzeme, odun ateşi sizin, benim, bizim anılarımızdaki herşey... Bizi bize en iyi anlatan, buraların yemek masalarını merak edenlere en iyi anlatıcı bi lokantada paylaşılan herşey . "Alaf"da biz bu hikayeyi anlatmaya çalışırken kurduğumuz yemek masamız.

Dükkanın alt katı ise diğer dükkanımız, sokaktaki biz:
Alaf sokak
Sokak Yemeği Dükkanı!
İzmir sokaklarından esinlenmiş bi sokak yemekçisi. Asım Usta Kokoreç, Midye Dolma, Kelle Söğüş ve bol bira olacak.
Tabii klasiklere bazı dokunuşlar yapacağız. Mesela, Boyoz arası kokoreç, Taco kelle söğüş, Adana kebap bao gibi..
"Alaf Sokak" Kuruçesme caddesi ile iç içe. Orada da mutfağın başında, Ahali’den tanıdığınız eşim Tuba var.
Ziyarete geldiğinizde Alaf Kuruçeşme’de ben, Alaf Sokak’ta Tuba Şef karşılayacak sizi :)
Read more
Mualla bi sevio ki Arthur'u. Tek korkmayan kedi o. İşin tuhafı da Frida da acaip sevindi görünce #herevebirkörkedi Hediye paketim geldi. Biraz boklu ama olsun Bizim küçük kralımız, büyük mucizemiz olacak o. Ben tatildeyken pansiyonda kaldığı canım @dogscallmegina misler ... Mualla bi sevio ki Arthur'u. Tek korkmayan kedi o. İşin tuhafı da Frida da acaip sevindi görünce 😁💜🙏 #herevebirkörkedi
💃💃💃
Hediye paketim geldi. Biraz boklu ama olsun 😁 Bizim küçük kralımız, büyük mucizemiz olacak o. Ben tatildeyken pansiyonda kaldığı canım @dogscallmegina misler gibi bakmış, bi de süslemiş de getirmiş 😁💜🙏
Önümüzdeki hafta Arthur'un son tedavileri ve pansiyonu için desteğinizi isteyeceğim. Yürümesi için gördüğü kortizon tedavisi neticesinde döngü halinde mantar, uyuz ve egzama sorunu yaşıyor. Tedavisi uzun. Sevgili Veteriner Hekim @sinemkarsliparmaksizoglu ile tedavisine devam ediyoruz. Kendisine sonsuz güveniyorum, lütfen akıl vermeyin, sadece destek istediğimde destek verin, en azından paylaşarak.
Benim için de onun için de ev halkı için de oldukça zorlu bir süreç yaşıyoruz. Son 2 aydır sadece 2 tatilde deliksiz uyudum. Gecede en az 30 kez uyanıyoruz. Gün içinde onu evde 2 saatten fazla bırakamıyorum. Geçici yuvayı seve seve, tüm şartlarımı ve sağlığımı zorlayarak oldum ama Arthur'u bir kez görenler olayın boyutunu ve yaşananları çok iyi anlıyorlar. Şikayet için yazmıyorum, sadece olay sadece gülümseten fotolardan ibaret değil. Ama yaşadığımızım felciyle, altının bezlenmesiyle uzaktan yakından ilgisi yok. Felçli meselesi zannedip gözünüz korkmasın. Fedakarlıksa ona söz verdim, yarı yolda bırakmam, sonuna kadar götüreceğim. Tek ricam sizinle iyi görüntüler paylaşıyorum diye her şey Alice Harikalar Diyarında gidiyor sanmayın. Duygu sömürüsü yapmıyorum diye siz de Arthur'u ortada bırakmayın. Uyutulacak siye aldırdığımda tedavisi belli değilken destek istemedim özellikle.
Önümüzdeki hafta yeni klinikle 11 Temmuz'dan bugüne kadar gelinen tedavi rakamı ve geçtipimiz haftaki pansiyonu için sponsorluk ilanı açacağım. Süreç ilerledikçe tekrar isteyebilirim. Maalesef zorlu geçiyor, geçecek.
Bizi, boklu kralı yalnız bırakmayın, olur mu?
#arthurtheking #frenchbulldog #satınalmasahiplen #boklukral #kralArthur
Read more
Hediye paketim geldi. Biraz boklu ama olsun <span class="emoji emoji1f601"></span> Bizim küçük kralımız, büyük mucizemiz olacak o. Ben ...
Media Removed
Hediye paketim geldi. Biraz boklu ama olsun Bizim küçük kralımız, büyük mucizemiz olacak o. Ben tatildeyken pansiyonda kaldığı canım @dogscallmegina misler gibi bakmış, bi de süslemiş de getirmiş Önümüzdeki hafta Arthur'un son tedavileri ve pansiyonu için desteğinizi isteyeceğim. ... Hediye paketim geldi. Biraz boklu ama olsun 😁 Bizim küçük kralımız, büyük mucizemiz olacak o. Ben tatildeyken pansiyonda kaldığı canım @dogscallmegina misler gibi bakmış, bi de süslemiş de getirmiş 😁💜🙏
Önümüzdeki hafta Arthur'un son tedavileri ve pansiyonu için desteğinizi isteyeceğim. Yürümesi için gördüğü kortizon tedavisi neticesinde döngü halinde mantar, uyuz ve egzama sorunu yaşıyor. Tedavisi uzun. Sevgili Veteriner Hekim @sinemkarsliparmaksizoglu ile tedavisine devam ediyoruz. Kendisine sonsuz güveniyorum, lütfen akıl vermeyin, sadece destek istediğimde destek verin, en azından paylaşarak.
Benim için de onun için de ev halkı için de oldukça zorlu bir süreç yaşıyoruz. Son 2 aydır sadece 2 tatilde deliksiz uyudum. Gecede en az 30 kez uyanıyoruz. Gün içinde onu evde 2 saatten fazla bırakamıyorum. Geçici yuvayı seve seve, tüm şartlarımı ve sağlığımı zorlayarak oldum ama Arthur'u bir kez görenler olayın boyutunu ve yaşananları çok iyi anlıyorlar. Şikayet için yazmıyorum, sadece olay sadece gülümseten fotolardan ibaret değil. Ama yaşadığımızım felciyle, altının bezlenmesiyle uzaktan yakından ilgisi yok. Felçli meselesi zannedip gözünüz korkmasın. Fedakarlıksa ona söz verdim, yarı yolda bırakmam, sonuna kadar götüreceğim. Tek ricam sizinle iyi görüntüler paylaşıyorum diye her şey Alice Harikalar Diyarında gidiyor sanmayın. Duygu sömürüsü yapmıyorum diye siz de Arthur'u ortada bırakmayın. Uyutulacak siye aldırdığımda tedavisi belli değilken destek istemedim özellikle.
Önümüzdeki hafta yeni klinikle 11 Temmuz'dan bugüne kadar gelinen tedavi rakamı ve geçtipimiz haftaki pansiyonu için sponsorluk ilanı açacağım. Süreç ilerledikçe tekrar isteyebilirim. Maalesef zorlu geçiyor, geçecek.
Bizi, boklu kralı yalnız bırakmayın, olur mu?
#arthurtheking #frenchbulldog #satınalmasahiplen #boklukral #kralArthur
Read more
Selâmun aleykûm hayırlı akşamlar canlarımBugün #taşkadayif tarifine sayfamda ikinci kez yer vereceğim.Bu seferki tarifi sevgili arkadaşım @konyayildizi ndan aldım.Kendisine teşekkür ediyorumTarifi ayrıntılı izlemek için youtube kanalıma beklerim.Allah’a emanet ... 🍃🌸🍃Selâmun aleykûm hayırlı akşamlar canlarım💖💖💖Bugün #taşkadayif tarifine sayfamda ikinci kez yer vereceğim.Bu seferki tarifi sevgili arkadaşım @konyayildizi ndan aldım.Kendisine teşekkür ediyorum💐Tarifi ayrıntılı izlemek için youtube kanalıma beklerim.Allah’a emanet olunuz.Sevgiler...
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
🌸İnsanların en hayırlısı,insanlara en fazla yararı dokunandır. 🌸🌸🌸HADİS-İ ŞERİF
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️ 🥟TÂŞ KADAYIF🥟 📝Malzemeler
🥟1 su bardağı un
🥟yarım su bardağı irmik
🥟1 su bardağı ılık su
🥟yarım su bardağı süt
🥟1 tatlı kaşığı kuru maya
🥟1 tatlı kaşığı tozşeker
🥟1 fiske tuz İçi İçin;
🥟yaş kadayıf
🥟ceviz Kızartmak için;
🥟Sıvıyağ Şerbeti İçin;
🥟2 su bardağı tozşeker
🥟2 su bardağı su
🥟1 dilim limon YAPILIŞI; Önce şebeti hazırlayalım;Tencereye tozşekeri ve suyu koyup kaynatalım.Kanayınca limonun suyunu sıkalım.Kısık ateşte 12 dakika kaynatalım.Ocağın altını kapatıp soğumaya bırakalım🥟Ilık suda mayayı ve şekeri eritip,5 dakika bekleyelim.Diğer tarafta unu,irmiği ve tuzu karıştıralım.Büyük kasenin içine mayalı suyu,sütü koyalım.Unlu karışımı azar azar ekleyip karıştıralım.Boza kıvamına gelen hamurun üzerini kapatıp 10-15 dakika dinlendirelim🥟7 gözlü krep tavasının bölümlerine hamur harçımızı dökelim.Tek taraflı pişirelim.Üzeri göz göz olunca Bezin üzerine alıp soğumaya bırakalım.Pişmeyen yüzeye kadayıf ve ceviz koyup kenarlarını kapatalım🥟Tavada sıvıyağı kızdıralım.Tâş kadayıfları kızartalım.Kızaran tâş kadayıfları soğuk şerbetin içine atalım iki çevirip bekletmeden içinden çıkaralım. 🥟🥟🥟AFİYET OLSUN...
#aysegultekinertatli
NOT;Tâş kadayıfları kapatırken zorlanırsanız.İki Tâş kadayıfın arasına kadayıf ve cevizi koyarak kapatabilirsiniz.
Read more
Temiz hava, bol güneş<span class="emoji emoji1f60d"></span> yanına bir de nefis ve pratik bir tava böreği<span class="emoji emoji1f44c"></span> böreği tavaya hazırlayıp strech ...
Media Removed
Temiz hava, bol güneş yanına bir de nefis ve pratik bir tava böreği böreği tavaya hazırlayıp strech filmle sardım. Piknikte tüpün üzerinde taze taze pişirdim hazırlaması da pişmesi de oldukça pratik. Aniden gelen misafirleriniz icin birebir. O kadar anlattım ama bir ️ i çok görmeyin ... Temiz hava, bol güneş😍 yanına bir de nefis ve pratik bir tava böreği👌 böreği tavaya hazırlayıp strech filmle sardım. Piknikte tüpün üzerinde taze taze pişirdim👌 hazırlaması da pişmesi de oldukça pratik. Aniden gelen misafirleriniz icin birebir. O kadar anlattım ama bir ❤️ i çok görmeyin bana🙈🙈tarifi ekliyorum
Tava böreği
4 adet yufka (tava küçük ise 3 adet)
2 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
2 su bardağı su
Tereyağ
Peynirli İç harcı için;
1 su bardağı kaşar peyniri
1 kase lor peyniri yada normal beyaz peynir
Yarım demet maydanoz
Geniş tavamızı tereyağ ile yağlayıp bir adet yufkayı kenarları dışarda kalacak şekilde serelim.
Yumurta, süt,sıvıyağ ve suyu kâsede çırpalım. Diğer yufkaları dörde bölelim. Her bir yufkayı kasedeki harcın içine daldırıp çıkaralım ve tavamıza dizelim.
Maydanozları kıyıp, peyniri ezelim, kaşar peyniri rendeleyip tüm iç malzemeyi harmanlayalım. 2 yufkayı serdikten sonra maydanozlu peynirli karışımdan her yanına paylaştıralım. Diğer yufkaları da aynı şekilde dizip kenarlarda kalan parçaları üzerine kapatalım ve tavada büyük ocağın altını kısalım kısık ateşte dikkatlice pişirelim. Ters çevirip iki tarafinı pişirerek servise alalım. Sıcak tüketilmesi tavsiye olunur☺️Afiyet olsun.
Ispanaklı iç harç için,
İç harcını bu kez ıspanaklı hazırladım. Küçük bir soğanı doğrayıp az sıvı yag ile kavuruyoruz ve ıspanağı ekliyoruz. Çok öldürmeden baharat ilave edip ocaktan alıyoruz. Suyu var ise süzüp öyle içine koyuyoruz
Read more
Tüm #kitapzamani doslarım #iyibayramlar #candündar ın #bayram #şiirini pek severim Nefes almak ...
Media Removed
Tüm #kitapzamani doslarım #iyibayramlar #candündar ın #bayram #şiirini pek severim Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden ... Tüm #kitapzamani doslarım #iyibayramlar #candündar ın #bayram #şiirini pek severim
Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan
Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık
Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “Çok şükür bugünü de gördük” diyebilmek
Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.
Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak,suskunken konuşmak bayramdır.
 Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi Bayramdır
Sonrasında gelen ilk diş bayramdır, ilk söz bayram, ilk adım, ilk yazı, ilk karne bayram
Güne gülümseyerek başlamak bayramdır.
“İyi ki yanımdasın” bayram, “Her şeyi sana borçluyum” bayram, “Hiç pişman değilim” bayram
Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek bayramdır.
Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır.
Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram
Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur.Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler.
Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.
Her gününüz bayram olsun!
 Can Dündar
Read more
Dün paylaştığım ızgara balıkın video ve Türkçe tarifi ile tekrardan herkese hayırlı akşamlar.. ...
Media Removed
Dün paylaştığım ızgara balıkın video ve Türkçe tarifi ile tekrardan herkese hayırlı akşamlar.. @colruyt_be tarifi ile biz ızgarada yaptık ama siz dilerseniz normal fırındada yapabilirsiniz,aynı şekil süper bir lezzeti var🏼benim kullandığım balıkın adı pisibalığı diye geçiyormuş ... Dün paylaştığım ızgara balıkın video ve Türkçe tarifi ile tekrardan herkese hayırlı akşamlar.. @colruyt_be tarifi ile biz ızgarada yaptık ama siz dilerseniz normal fırındada yapabilirsiniz,aynı şekil süper bir lezzeti var✌🏼benim kullandığım balıkın adı pisibalığı diye geçiyormuş ama siz yinede herhangi bir sevdiğiniz fileto balık kullanabilirsiniz.Herkese şimdiden hayırlı iftarlar🌷

Balık ızgara
•4 adet pladijsfilets (Türkçesi pisibalıkı)
•kiraz domatesi •1kabak
•3dal yeşilsoğan
•1limon •dereotu
•bebek patatesi •1-2diş sarımsak
•100gr tereyağı
•tuz ve karabiber
Yapılışı;
-bebek Patatesleri yıkayıp ortadan bölüp haşlıyoruz
-kabakları ince Halka şeklinde doğrayın yeşil soğanı üçe bölün sonra uzunlamasına şeritler kesin, sarımsakı minik minik kıyın. Limonu sıkın
-tavaya Tereyağını alın eriyince yeşil su anları ekleyin sarımsağı ekleyip ocağın altını kapatıp limonsuyunu ekleyin.. tuz ve karabiber İle tatlandırın
-alüminyumfolyo üzerine Fırın kağıdını yerleştirin ilk önce kabakları dizin üzerine balığı yerleştiri domates ve haşladığımız patatesleri paylaştırp yaptığımız sostan bolcana heryerini sürü dere otunuda üzerlerine paylaştırın -Paketiniz iyice kapattınki Buhar ve tadı içinde kalsın.
-Çok alevli olmayan ızgaranın üzerinde aşağı yukarı 12dakika pişirin (tabii ki ızgara yoksa aynı şekil fırında da yapabilirsiniz) •••••••••••••••••••••••••••••••• Vis op de BBQ 👌🏼 In de Website van @colruyt_be vind je heel veel tips en inspiratie over BBQ✌🏼
Ik heb me ook gebaseerd op een recept van @colruyt_be
Bij de vorige post vind je het recept in het Nederland! Zeker aan te raden!
Fijne avond verder❤️
#colruyt #lekkerkoken #recepten #heerlijk
Read more
Bazı insanların uykuya dalmaya korktuğu uykuda karabasan çökmesinin nedenleri genetik olabiliyor. ...
Media Removed
Bazı insanların uykuya dalmaya korktuğu uykuda karabasan çökmesinin nedenleri genetik olabiliyor. Uyku apnesi, gece terörü sorunu olanlar karabasan yaşayabiliyor. Uyku felci olarak bilinen ve resmi olarak bu şekilde adlandırılan karabasan, genelde iş stresi içinde olan ve vardiyalı ... Bazı insanların uykuya dalmaya korktuğu uykuda karabasan çökmesinin nedenleri genetik olabiliyor. Uyku apnesi, gece terörü sorunu olanlar karabasan yaşayabiliyor.

Uyku felci olarak bilinen ve resmi olarak bu şekilde adlandırılan karabasan, genelde iş stresi içinde olan ve vardiyalı çalışanlarda görülen sorunlar arasında yer alıyor. Uykuda karabasan çökmesinin nedenlerigenelde ailesinde uyku bozukluğu ve karabasan olan kişilerde daha sık görülüyor.

Uyku Felci Nasıl Oluyor?

Uykuya dalma sırasında insanlar çeşitli derinliklerde uyuyor. Her bir uyku evresi 90’ar dakika sürüyor. REM uykusu dediğimiz uyku sırasında beyin birden uyanır ama vücut uyanmaz. Zaten uyuyan bir insanın kolunu kaldırırsanız iner. Vücut felç durumundadır. Beyin aniden uyandığı için uyuyan kişi uyku felci sırasında üzerine birinin oturduğunu ya da ağırlık bastığını düşünür. Bu durumda insan konuşamaz ve hareket edemez. Paniğe kapılma bu nedenledir.

Uyku Felcinin Nedenleri

Uyku halindeki geçici felç durumu, uyurken gördüğümüz rüyalarda uçmamızı, zıplamamızı önler. Ancak uyurken beynin uyanması konusunun nedeni henüz bilinmemektedir. Bu durum insanın bilinciyle alakalıdır.

Düzensiz uyku saatleri, gece vardiyasında çalışmak, stres, sırt üstü yatmak gibi birçok problem uyku felcine neden olabilir. Uyku felci insanların hayatlarında en az bir kere başlarına gelebilir. Endişe edilmesinin nedeni bu şekilde kalınacağı korkusu ve bazı kişilerin dini inançları nedeniyle bu sorunu cin çarpması şeklinde algılamasıdır.

Çocuklarda Uyku Felci

Çocuklarda uyku felci 4 yaşından itibaren görülebilir. Yani bu durumlar her insanda görülebilen sorunlardır. Ancak ailesinde bu tür bir geçmişi olanlarda daha fazla görüldüğü bir gerçektir. Karabasanın nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte yoğun stres ve baskı altında kalınması da olabilmektedir. Bu yüzden herkeste dönem dönem görülebilir. Ancak sürekli hal aldığında tedavi edilmesi gerekir.

#saglik #sleep #tedavi #saglık
Read more
PORSİYONLUK PAVLOVA 6 adet yumurta akı 1,5 su bardağı pudra şekeri 1 yemek kaşığı sirke 1 tatlı ...
Media Removed
PORSİYONLUK PAVLOVA 6 adet yumurta akı 1,5 su bardağı pudra şekeri 1 yemek kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı nişasta ️ Üzeri için 500 ml süt 2 yumurta sarısı 3 yemek kaşığı tozşeker 1 yemek kaşığı nişasta 1 yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı tereyağı 1 paket vanilin ... PORSİYONLUK PAVLOVA
6 adet yumurta akı
1,5 su bardağı pudra şekeri
1 yemek kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı nişasta
▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
Üzeri için
500 ml süt
2 yumurta sarısı
3 yemek kaşığı tozşeker
1 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
1 paket vanilin ▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
1 kutu krema (soğuk)
1 yemek kaşığı pudra şekeri
▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
Üzeri için;
Taze meyveler
▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
Pastacı kremasını hazırlayıp soğutalım ( öne çıkanlar kısmından takip ediniz)

Mereng için yumurta aklarını karıştırma kabına alalım,çırpmaya başlayalım ve şekeri azar azar ilave ederek yüksek devirde çırpalım. Parlak ve sıkı bir mereng olunca nişasta ve sirkeyi ilave edip spatula ile karıştıralım. Pişirme kağıdı serdiğimiz tepsiye elma kadar yaklaşık 12 adet beze sıkalım. Ortalarını hafifçe oyuk bırakalım . Kaşığın tersi ile yapabilirsiniz. Önceden ısıtılmış 130 derecede 50 dk pişirelim, ısıyı 100 dereceye düşürüp alt fanlı 15 dk daha pişirelim.
Bezeleri fırının kapağını aralayıp soğutalım. Birleştirmek için bezelerin ortalarına kremadan sıkalım, 1 kutu kremayı çırpıp onu da üzerine sıkalım. Taze meyveler ile süsleyelim.
❗️Püf noktalar❗️
🌟 yumurta sarılarının zerresi dahi aklara karışmamalı
🌟kullandığınız tüm aletler kupkuru olmalı, elleriniz dahil
🌟yumurta akları oda ısısında olmalı
🌟fırını 200 derecede ısıtın, bezeyi süreceğiniz vakit ısıyı 130’a düşürün. Kapağı açınca ısı dengesini sağlamanız gereklidir.
🌟 çiğ kremayı çırpmadan önce çırpma kabınız, teliniz, kremanız iyi sonuç almak için buz gibi olmalı. Kremşantiyi sıkmadan önce 5-6 dk dondurucuda tutabilirsiniz. 🌟 birleştirme aşamasında hızlı hareket edip, pavlovaları bir an önce buzdolabına alıp dinlendirin. Servise son anda çıkarın.

#yuxkitchen #pavlova #pavlovacake #mereng #baiser #merengue #pavlovas #baiser #baisertorte #yılbaşı #yılbaşıpastası #en_iyileri_kesfet
#tarifsunum #mukemmellezzetler
Read more
Güzel kadın, Bana güzel gelen kadın; Bir parça toprakla, az şarap tadabilirim. Doyurur açlığımı ...
Media Removed
Güzel kadın, Bana güzel gelen kadın; Bir parça toprakla, az şarap tadabilirim. Doyurur açlığımı bunlar. Güzelliğin yalnızlığıma yeter. Ben toprakla kanlı bıçaklı bir adamım. Yüreği kendinden güzel kadın; Ellerin ne sundu bana biliyor musun ? Asma bahçeler, kan kızılları, ... Güzel kadın,
Bana güzel gelen kadın;

Bir parça toprakla, az şarap tadabilirim.
Doyurur açlığımı bunlar.
Güzelliğin yalnızlığıma yeter.
Ben toprakla kanlı bıçaklı bir adamım.
Yüreği kendinden güzel kadın;

Ellerin ne sundu bana biliyor musun ?
Asma bahçeler, kan kızılları, çocukça sevinçler.
Ellerim ne sunar biliyor musun?
Nasırlar, önceden birikmiş acılar, dargınlıklar, düş kırıkları.
Ben acı taciri bir adamım.
Gözleri evvelden güzel kadın;

Gözlerin bir sabahın şafağına denk,
Sana bakıp yok saymak varken dünyayı,
Ben hep göndoğumunu kaçıran bir adamım.
Elleri ellerime bir telaş uzağındaki kadın;

Tutabildim ellerini, pervazı kırık bir pencere önünde,
Üstelik saksılar da vardı rüyamda.
Yüzük parmağındaki nasır, nasıl da sancıtır beni.
Ben düşleri yarım kalan bir adamım.
Ey yüreği gönlüme denk olan kadın;

Özlemek seni,
Yağmur altında güneş beklemek,
Berrak güneş altında gölgeye sığınmak gibi...
Ne yanını tutsam hasretinin en çok ordan dardayım.
Ben boynu bükük talihsiz bir adamım... Sesine ve yüreğine sağlık üstad @baybovary 😊
Allah yakındır. #godisclose #godisnear #şiir #yenikitap
Read more
Rivayete göre, vaktiyle “Tükendi Baba” ola­rak tanınan bir adamcağız varmış. Bu adam o kadar şanssız, ...
Media Removed
Rivayete göre, vaktiyle “Tükendi Baba” ola­rak tanınan bir adamcağız varmış. Bu adam o kadar şanssız, o kadar şanssız bir adammış ki altın tutsa toprak olurmuş. Talihsizliği daha çocukluğundan belliymiş. Su almak için çeşme başına gönderseler, ya çeşmenin ağzını bir kurbağa tıkar ... Rivayete göre, vaktiyle “Tükendi Baba” ola­rak tanınan bir adamcağız varmış. Bu adam o kadar şanssız, o kadar şanssız bir adammış ki altın tutsa toprak olurmuş. Talihsizliği daha çocukluğundan belliymiş. Su almak için çeşme başına gönderseler, ya çeşmenin ağzını bir kurbağa tıkar ya da su dol­durduğu çömlek çat diye çatlarmış. Bir şey almak için sıraya girse, tam ona gel­diğinde mal tükenirmiş. Tükendi Baha’nın bahtsızlığını memlekette bilmeyen yokmuş. Ünü taa Sultan Mahmut’un kulağına kadar ulaşmış. Sultan Mahmut bu talihsiz adamı merak etmiş. Bir gün kıyafet değiştirip adamın çalış­tığı yere gitmiş. Adamla uzun uzun muhabbet etmiş. Ona kalbi çok ısınmış.

Adamcağız ne kadar talihsiz olduğunu anlattıkça sultan üzülmüş. Saraya dönünce “Bu adamcağızın talihsizliğine bir son vermek lazım” diye düşünmüş. Kocaman bir baklava tepsisi hazırlatmış. Her bir dilimin altına bir altın koydurtmuş. Talihsiz adamın dükkânına göndertmiş baklavayı. Adamcağız baklavayı görünce çok sevinmiş. “Ama” demiş, “bir başıma nasıl yiyeyim ben bu kadar baklavayı?” Tepsiyi hiç bozmadan satmış, eline geçen üç beş kuruşla da dükkândaki eksiklerini almış. Sultan Mahmut bunu duyunca çok bozul­muş. Bu sefer de nar gibi bir tavuk kızarttırıp içini altın doldurtmuş. Yine Tükendi Baba’nın dükkânına gönder­miş. Tükendi Baba tam yiyecekken kapıdan geçen dilenci bir kadıncağız görmüş. “Evde yedi çocuğum aç, hacı baba, gözünü seveyim, bir hayır yapıver” demiş kadın.

Tükendi Baba dayanamamış daha bir lokma almadığı tavuğu kadına verivermiş. Sultan Mahmut altınların yine Tükendi Baba’nın eline geçmediğini duyunca içten içe sinirlenmiş. Ama adamcağızın hayır sahibi olduğunu düşününce siniri yatışmış. Bu sefer işi garantiye almak için altını Tükendi Baha’ya götürmektense, Tükendi Baha’yı altına getirmeye karar vermiş. Dükkânından alınıp getirtilmesi için iki asker göndermiş.Tükendi Baba dükkânının kapısındaki asker­leri görünce çok korkmuş. Hele “Sultanımızın emridir, saraya geleceksiniz” kısmını duyunca neredeyse düşüp bayılacakmış.

Hiç istemese de askerlerle birlikte saraya gitmiş. Yol boyunca da “Acaba ne kabahat işledim?” diye düşünmüş durmuş. Padişah kendisini güler yüzle karşılayıp baş­tan beri
Read more
HƏR ZAMAN MÜKƏMMƏL GÖRÜNMƏK ÜÇÜN BİR NEÇƏ SADƏ QANUN<span class="emoji emoji1f60a"></span> 1.Səhər nə geyinəcəyinizi axşamnan qərarlaşdırın.Belə ...
Media Removed
HƏR ZAMAN MÜKƏMMƏL GÖRÜNMƏK ÜÇÜN BİR NEÇƏ SADƏ QANUN 1.Səhər nə geyinəcəyinizi axşamnan qərarlaşdırın.Belə bütün obrazı xırdalıqlaradək fikirləşə bilərsiniz.Mükəmməl görünmək şansı böyüyəcəkVə təbii ki,səhər özünüzə daha çox vaxt ayıra biləcəksiniz 2.Hazırlıqlara özünüzə ... HƏR ZAMAN MÜKƏMMƏL GÖRÜNMƏK ÜÇÜN BİR NEÇƏ SADƏ QANUN😊
1.Səhər nə geyinəcəyinizi axşamnan qərarlaşdırın.Belə bütün obrazı xırdalıqlaradək fikirləşə bilərsiniz.Mükəmməl görünmək şansı böyüyəcək😊Və təbii ki,səhər özünüzə daha çox vaxt ayıra biləcəksiniz😍
2.Hazırlıqlara özünüzə lazımlı gədər vaxt verin.Bunun üçün isə tezdən durmaq lazımdır.Bilirəm bilirəm,bu çətindir😔Lakin bu o deməkdir ki,özünüzə heçnədən imtina etməyib bütün işləri çatdıracaqsınız
3.Düzgün alt paltar seçin.İlk növbədə əyində gözəl alt paltarın olması özünüzə xoşdur😋İkincisi isə,alt paltar geyiminizə rəng,model və parça baxımından uyğun olmalıdır
4.Dəbli qadınlardan ilhamlanın! Tanınmış dəbli simaları izləmək yaxşıdır.
5.Getdiyiniz yerə,fəslə,vaxta,yaşınıza, səbəbə uyğun geyinin.Hər şeyin öz yeri var
6.Yalnız sizə uyğun ölçülü geyimləri istifadə edin!
7.İdeal aksessuar seçin.Onlar möcüzə yaradır
8.Geyim ilə səliqəli rəftar edin.Bükün və ya şkafda asın
9.Kabluklu ayaqqabılar hər zaman əla görünmür.Hərdən sneakers da geyinmək lazımdır.Ağıllı qadın hər şeyin yerini bilir
————————————————————————- НЕСКОЛЬКО ПРАВИЛ,ЧТОБЫ ВСЕГДА ВЫГЛЯДЕТЬ НА ВСЕ 100😍👌🏼
1.Планируйте с вечера, что наденете завтра.Так наряд будет продуман,подготовлен,поглажен и тд.Шансы выглядеть отлично увеличатся.Так же утром появится лишнее время на себя 😋
2.Дайте себе достаточно времени на подготовку.А это значит вставать надо во время.Знаю,это сложно😔Но так вы успеете сделать всё,что вам нужно,ни в чём не отказав
3.Выбирайте правильное нижнее белье.Во-первых просто самой приятно, когда на тебе красивое белье😋Во-вторых,белье по цвету,форме и материалу должно соответствовать вашему наряду
4.Вдохновляйтесь стильными женщинами.Изучать известных модниц тоже полезно.Нет ничего страшного в том,чтобы подбирать наряд по маленькой шпаргалке😉
5.Одевайтесь соответсвующе.Уместно времени года,суток,погоде,месту,возрасту,случаю.Всё должно быть к месту
6.Надевайте только те вещи,которые подходят вам по размеру!
7.Выберите идеальные аксессуары.Они творят чудеса
8.Аккуратно обращайтесь с одеждой.Складывайте и вешайте в шкаф
9.Каблуки не всегда выглядят шикарно.Иногда нужно надеть и кроссовки,умная женщина знает когда что выбрать😘
Read more
Bugün sevgili @infakhanesi ile de yaptığımız istişareler sonucu elim bir olayı sizlerle paylaşma ...
Media Removed
Bugün sevgili @infakhanesi ile de yaptığımız istişareler sonucu elim bir olayı sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum. Son dönemde paylaştığım yardım kampanyalarına dönüşler azaldı. Yine de hamdolsun ucu ucuna da olsa ihtiyaçları gidermeye vesile olmak nasip oldu. Birazdan anlatacaklarım ... Bugün sevgili @infakhanesi ile de yaptığımız istişareler sonucu elim bir olayı sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum. Son dönemde paylaştığım yardım kampanyalarına dönüşler azaldı. Yine de hamdolsun ucu ucuna da olsa ihtiyaçları gidermeye vesile olmak nasip oldu. Birazdan anlatacaklarım ise hayli kırıcı, üzücü ve vahim. Üç çocuklu bir kadının eşinden gördüğü şiddet sebebiyle boşanma dilekçesi verip kendine yeni bir hayat kurmaya çalışmasına yardımcı olmamız gerekecek. Anneye iş bulduk hemen dostlarımızla kontak kurup. Fakat asgari maaşla üç çocuğa bakıp, kira ve faturaları ödeyebilmesi hayli güç. Hepimiz ev geçindiriyoruz ve sadece ihtiyaçlardan oluşan bir ev standardı için asgari maaşın ne kadar yetersiz olduğu gün gibi ortada. İlk etapta kendisinin kira için istenen depozito miktarını biriktirmemiz gerekiyor. Eşyaları ayarlamak daha kolay. Yıllardır buradan yardım işlerine koşturmaya çalışıyorum ve kendimce şu teşhiste bulunabilirim: İnsanlar eşya verirken çekinmiyor. Para konusunda herkes çekingen yaklaşıyor ama eşya bir anda tamamlanıyor. O yüzden sizi işin zor kısmına davet ediyorum. Bu kadının kalbindeki yara hep kanayacak. Sevilmemek, şiddete maruz kalmak, yapayalnız bakmak o üç çocuğa... bunlar çok ağır yükler. En azından işin maddi boyutunda elinden tutup kalkmasına yardımcı olacak mıyız birlikte? Kadın, kadının dostu olmadıkça mümkün olmayacak zaten şiddetin altından kalkmak. Kadın, kadına el vermedikçe mümkün olmayacak. Boyun eğmeyip, taşın altına elini koyup yeni bir hayata başlayan bu ablamızın sonuna kadar yanındayım. Çünkü Allah da öyle... Allah, yeniden başlayanların en büyük yardımcısıdır.
Read more
Polemiği Sürdürmeye Niyetli: 'Haksız mıyım?' Serhat Akın, Hadise için 'Hadise yıllar önce tanıştığımızda ...
Media Removed
Polemiği Sürdürmeye Niyetli: 'Haksız mıyım?' Serhat Akın, Hadise için 'Hadise yıllar önce tanıştığımızda küt saçlı ve çirkindi. Beğenmemiştim. Sonradan açıldı. Arap atı gibi' demişti. Posta'nın haberine göre Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Serhat Akın, Twitch platformunda, ... Polemiği Sürdürmeye Niyetli: 'Haksız mıyım?'
Serhat Akın, Hadise için 'Hadise yıllar önce tanıştığımızda küt saçlı ve çirkindi. Beğenmemiştim. Sonradan açıldı. Arap atı gibi' demişti.
Posta'nın haberine göre Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Serhat Akın, Twitch platformunda, "Hadise o zaman küt saçlıydı ve çirkindi. Beğenmemiştim. Allah beni kahretmesin. Sonradan açıldı. Arap atı gibi..." demişti.

Bu sözlerin üzerine Hadise çok kızıp Serhat Akın'ın sözleri için sosyal medyadan şu açıklamayı yapmıştı: ''Cevap vermem normalde ama tekrarlıyorum kadının bu kadar şiddet gördüğü bir dönemde, kadınların kızların susmadan seslerini yükseltmeleri gerekirken ben de susamam ve sesimi duyurmalıyım! "KADINA ŞİDDET BENİM ÜZERİMDEN YAPILMAYA DEVAM EDİLİYOR"

Ben bu konuda ne kadar sesimi yükseltsem o kadar da bu "kadına şiddet" benim üzerimden yapılmaya devam ediliyor. Sesimi yükseltiyorum diye mi? Kadınlara korkmayın konuşun diyorum diye mi? Ağzım açık okuyorum okuduklarımı, bu şahıslar adına, daha doğrusu eşleri ve evlatları kızları adına üzülüyorum.

Düşünsene baban kalkmış başka bir kadın hakkında bel altı yorumlarda bulunmuş ve mesleğiyle değil saygısızca yaptığı yorumla gündemde. "EMİNİM EŞİ DE KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜN FARKINDA"

Ben utanırdım ve eminim eşi de küçük düşürüldüğünün farkında... Benim babam işçiydi, şimdi emekli, bana pahalı kıyafetler almak ya da beni koskocaman evlerde yaşatmak için parası yoktu. Ama benim babam adam gibi adam. Bu cümleyi söylemek her evlada nasip olur inşallah.'' HADİSE'NİN TEPKİSİ SONRASI ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Hadise'nin bu açıklaması sonrasında Serhat Akın sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak Hadise'den özür dilemişti. Ancak Serhat akın yine rahat durmadı.

Serhat Akın, Hadise ile tanışma anının fotoğrafını paylaşıp takipçilerine, “Haksız mıyım?” diye sordu.

#SerhatAkın #Hadise #polemik #arapatı #kadınaşiddet #sosyalmedya
Read more
Canlar #bilgilendirme . . <span class="emoji emoji1f49c"></span> Sürekli estetik ameliyatlardan bahsediyorum size... İşte bunlardan ...
Media Removed
Canlar #bilgilendirme . . Sürekli estetik ameliyatlardan bahsediyorum size... İşte bunlardan biri de labioplasti yani iç dudakların istediğimiz şekle ve büyüklüğe dönüşmesi... . . Lokal anestezi altında yapan bir hekim Grubu olmasına rağmen ben genel anestezi altında ... Canlar
#bilgilendirme .
.
💜
Sürekli estetik ameliyatlardan bahsediyorum size...
İşte bunlardan biri de labioplasti yani iç dudakların istediğimiz şekle ve büyüklüğe dönüşmesi...
.
.
💜
Lokal anestezi altında yapan bir hekim Grubu olmasına rağmen ben genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum ...
💜
Yapılma sebeplerinden bence en önde geleni vajinal hipertrofiye bağlı olarak ilişki sırasında araya sıkışma ve buna bağlı acı...
💜
Sarkık, incelmiş, rengi koyulaşmış dudak görüntüsü hem görsel olarak kadını rahatsız eder hem de kadında güven eksikliği yaratır...
💜
Büyük ve sarkık dudaklar temizlik aşamasında da kadını rahatsız ederken adet döneminde ped kullanırken pede sürtünme ya da iç çamaşırına sürtünme bu ameliyatı yapma sebeplerimden...
💜
Yine sık tekrarlayan mantar, akıntı, kaşıntı, büyük dudaklarda gördüğüm şikayetler...
💜
Hiç böyle sorunlar olmasa dahi eğer kadın estetik olarak bu durumdan hoşnut değil ise istediği dudaklara sahip olma özgürlüğünü eline veriyorum konu bu kadar ❤️NET
💜
Ortalama 1 saat sürüyor...
💜
Hastanede kalmaya gerek yok ( sabah yaptığım hastalarım öğleden sonra evine yürüyerek gidebiliyor)
💜
Taburcu olduktan sonra ağrı kesiciye hiç gerek duymayan kadın sayısı %100 e yakın, çok nadir de olsa bazen tek doz agrı kesici batma hissi ve huzursuzluk hissini ortadan kaldırıyor...
💜
5 gün kullanılması gereken ilaçları ve pansumanı nasıl yapacagını anlatıyorum...
💜
10 gün sonra kontrole çağırıyorum...
💜
3-4 hafta cinsel perhiz...
😍😍😍
Canlar şunu söylemek isterim. Operasyon sonrası yüz güldürücü sonuçları çok yüksek olan ve kadının cinsel hayatını ve buna bağlı yaşam kalitesini çok yükseklere çıkaran bir operasyon olduğunu düşünüyorum...
EN AZINDAN IŞIKLAR AÇIK İLİŞKİ YAŞAYABİLECEKSİNİZ 😉
💜

#labioplasti #labioplastia #vajinoplasti #drgokcenerdogan #drgökçenerdoğan #vaginoplasty #vaginoplastia #hymenoplasti #hymenoplasty
Read more
Ahlâk, fazîlet ve adâlet dolu idâresiyle halkının gönlünde taht kuran 2. Bâyezîd Hân-ı Velî (1448-1512) ...
Media Removed
Ahlâk, fazîlet ve adâlet dolu idâresiyle halkının gönlünde taht kuran 2. Bâyezîd Hân-ı Velî (1448-1512) sekizinci Osmanlı pâdişâhının özellikleri… Küçük yaştan itibaren büyük bir ihtimamla yetiştirilmiş, henüz yedi yaşında iken Hadım Ali Paşa’nın nezâretinde Amasya vâliliğine ... Ahlâk, fazîlet ve adâlet dolu idâresiyle halkının gönlünde taht kuran 2. Bâyezîd Hân-ı Velî (1448-1512) sekizinci Osmanlı pâdişâhının özellikleri…
Küçük yaştan itibaren büyük bir ihtimamla yetiştirilmiş, henüz yedi yaşında iken Hadım Ali Paşa’nın nezâretinde Amasya vâliliğine tâyin edilmiştir. Böylece üstün bir devlet adamı olarak yetiştirilmesi sağlanmıştır.

II. Bâyezîd Han, üstün bir devlet adamı olduğu gibi, aynı zamanda sanatkâr bir mizaç ve şahsiyete de sahipti. Bestekâr, şâir ve hattat olarak da temâyüz etmiştir.

O, Osmanlı sultanlarının en âlimlerinden biridir. Zira şehzâdeliğinde, sadece fennî ilimleri tahsîl etmekle iktifâ etmemiş, mânen de büyük zâtların üstün terbiyeleriyle yetişip olgunlaşmıştır. Ebu’s-Suûd Efendi’nin babası Muhyiddîn-i İskilibî gibi devrin birçok evliyâsının teveccühlerini kazanmış, onların tasarruf, himmet ve duâlarını almıştı. Birçok hayır müessesesi kurarak, asıl tahtını, ahlâk, fazîlet ve adâlet dolu idâresiyle halkının gönlüne kurmuştu. Bu yüzden kendisine “velî” sıfatı verilerek “Bâyezîd-i Velî” diye anılagelmiştir.

Onu bu makâma, yani zâhirî ve bâtınî sultanlığa yücelten, ihlâs ve takvâsıydı. Nitekim çıktığı seferlerde elbise ve papuçlarına sıçrayan tozları toplattırırdı. Bunların vefâtından sonra yanaklarının altına konmasını va­si­yet etmiş, böylece Hazret-i Peygamber -sal­lâl­lâ­hu aleyhi ve sellem-’in hadîs-i şerîfindeki müjdeye[1] nâil olmak istemiştir.
Şiirlerini, “Adlî” mahlası ile yazardı. Onun gönül derinliğini ve mârifetullâha olan iştiyâkını ifâde eden şiirlerinden iki beyit şu şekildedir:

Hudâyâ, hudâlık Sana yaraşır,
Nitekim gedâlık bana yaraşır..
Çü Sen’sin penâhı, cihân halkının,
Kamûdan Sana ilticâ yaraşır…” “Ey Allâh’ım, Sana ilâhlık lâyık olduğu gibi, bana da (Sen’in yolunda ve huzûrunda) kölelik lâyıktır.” “Zira bütün cihan halkının sığınağı olan (Mevlâ) Sen’sin.. (Bu sebeple) bütün yaratılmışlara, ancak Sana sığınmak yaraşır.” [1] Hadîs-i şerîfte: «Allah yolunda tozlanan kulun tozları ile Cehennem dumanı kat’iyyen bir araya gelmez.» buyrulmuştur. (Tirmizî, 1633; Nesâî, Cihâd, 8, VI, 12)
#osmanlı #tarih #ilim #şiir
Read more
Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle ...
Media Removed
Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle bir gecede alt edebileceğimize inanıp, son 4 seçimde o ve veya bu şekilde oy vermemiş, yanlış ve romantik kararlar ve kibirli beyaz türklükleri nedeniyle ülke gerçeklerine kulağını tıkamış ... Kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünüyorum son 24 saattir. 16 yıllık bir iktidarı, bir seçimle bir gecede alt edebileceğimize inanıp, son 4 seçimde o ve veya bu şekilde oy vermemiş, yanlış ve romantik kararlar ve kibirli beyaz türklükleri nedeniyle ülke gerçeklerine kulağını tıkamış olanların şapkadan tavşan çıkartma konusundaki her zamanki “Kolaycılık” anlayışlarını, küstüm oynamıyorumculuklarını, sınırsız cehalet ve hoşgörüsüzlükle, edep-adap yoksunluklarına, kendilerine karşıt düşüncede olanları en ağır şekilde maruz bırakanlardan hiç farklı görmüyorum. Kulağınızı tıkadığınız, gözünüzü çevirdiğiniz, işinize gelmeyen, işinizi bozan ilk duruma geri dönünüz bir durum değerlendirmesi yapılacak ise illa da. Sonra da bu durumu, halen işini yapmaya, doğru sonuçları elde etmek için canla başla çalışan insanların sarih değerlendirmelerini bekleyiniz. Herkesin muhasebesi kendine ben kendiminkini yazayım okursanız şayet. Bu seçimin kazananı, Chp’ye rağmen Muharrem İnce’dir. Sayın Kılıçdaroğlu artık çekilmeli ve ona yakışan beyefendi üslubu ve tecrübeleri ile sadece yol arkadaşımız olmalıdır. Bana yaşattığı sonsuz umut duygusu ve olağanüstü çabası için Sayın İnce’ye yürekten teşekkür ediyorum. Hakkım sonuna dek helaldir. Bugünü bundan sonraki hayatımızın ilk günü gibi yaşayıp devam ettiği tüm davalara arkadaş olmaktan gurur duyacağım. 7 ay gibi bir sürede her türlü baskı, hoyratlık ve haksızlık karşısında dimdik duran Meral Akşener’e de bir siyasal iletişimci olarak profesyonel görüşlerimi aktarma, paylaşma şansım olduğu ve danışma nezaketini de gösterdiği için şahsen ama en çok da cesur yüreği için teşekkür ediyorum. Yolu hep açık olsun. Çok keyifle takip ettiğimiz teknoloji destekli kampanyasında kendisinden beklemediğimiz şekilde güzel siyaset yürüten Temel Karamollaoğlu ve Genç Saadet’e de teşekkür ediyorum. Neşelendik sayelerinde.
Ketilla katıldığı siyasi yarışa rağmen, -şahsi- üslubunu takdir ettiğim Sayın Demirtaş’a da ona oy veren 5 milyon insanla, bu ülkede eşit şartlar altında yaşadığımız, bölmeden, ayırmadan, ayrıştırmadan özgürce siyaset yapabileceği günler diliyorum.
Read more
ANA DUASI Musa Əleyhssəlamın belə bir duası olur: " Ya Rəbbim, mənə Cənnətdəki qonşumu göstər, ...
Media Removed
ANA DUASI Musa Əleyhssəlamın belə bir duası olur: " Ya Rəbbim, mənə Cənnətdəki qonşumu göstər, gedib onunla görüşüm" Musa Əleyhssəlama vəhy gəlir: "Filan bölgəyə get! Orada bazarın başında bir qəssab dükanı var. O dükanın sahibi olan qəssabı tap. O, yaxşı qulumdur. Yalnız bunu bil ... ANA DUASI

Musa Əleyhssəlamın belə bir duası olur: " Ya Rəbbim, mənə Cənnətdəki qonşumu göstər, gedib onunla görüşüm" Musa Əleyhssəlama vəhy gəlir: "Filan bölgəyə get! Orada bazarın başında bir qəssab dükanı var. O dükanın sahibi olan qəssabı tap. O, yaxşı qulumdur. Yalnız bunu bil ki, onun çox vacib bir işi var.Çağırsan gəlməz. Bax o, sənin cənnətdəki qonşundur".Musa Əleyhssəlam həmin an bildirilən yerə getdi. Qəssabı tapdı və ona: " Mən sənə qonaq gəldim"-dedi.Qəssab Musa Əleyhssəlamı tanımırdı. Ona " Xoş gəldin"-deyib əyləşməsi üçün yer göstərdi. Dükanda işləri bittdikdən sonrada, evinə qonaq apardı. Evində süfrəsinin başında oturub yaxşı qulluq etməyə başladı. Musa Əleyhssəlam, qəssabı diqqətlə izləyirdi. Qəssabın odun üstündə ət bişirdiyini gördü.Ət bişdikdən sonra bir hissəsini xırda-xırda doğrayıb bir boşqaba yığıb kənara qoydu. Sonra qazandakı ət yeməyindən başqa bir boşqaba çəkərək Musa Əleyhssəlamın qarşısına qoydu və dedi:- Mənim vacib bir işim var. Sən məni gözləmə yeməyini ye.-deyib getdi."Vacib işim var"- deyincə, Musa Əleyhssəlama çox maraqlı gəldi və gizlicə qəssabı izləməyə başladı. Qəssab isə Musa Əleyhssəlamın yanından getdikdən sonra yan otağa daxil oldu. Orada divardan asılmış bir zəmbili yerə endirdi. Zəmbildə çox qoca, yumrulanıb yumağa dönmüş bir qarı vardı. Qəssab qadına gətirmiş olduğu kiçik tikələri əlləri ilə yedirdi, sonra əl-üzünü yuyub altını tər təmiz dəyişdirdi.Kirlilərini yuyub asdıqdan sonra əllərini yuyub Musa Əleyhssəlamın yanına gəldi.Onun hələ də yeməyini yemədiyini görüb soruşdu:- Nə üçün yeməyə başlamamısınız?Musa Əleyhssəlam:Sən mənə zəmbildəki sirri söyləmədikcə bir loxma da yemərəm-dedi.-Madam ki, maraqlanırsan söyləyim. Ey qonaq, bu zəmbildəki mənim yaşlı anamdır. Çox yaşlı olduğu üçün taqətdən düşüb. Başqa baxacaq kimsəmiz də yoxdur.Evlənmək istəyirəm, ancaq yoldaşım anamı incidər deyə qorxuram.İşə gedərkən it,pişik zərər verməsin deyə onu zəmbilə qoyub divardan asıram. Gündə iki dəfə gəlib yeməyini verib, altını üstünü rahatlayıram. Sonra da arxayın işimə gedirəm.Musa Əleyhssəlam dedi:- Ancaq mənim anlamadığım daha bir şey var.
Read more
Selam arkadaşlarım. Biliyorum bu ara sizlerle çok olamıyorum. Çocukların mezuniyetleri işler ...
Media Removed
Selam arkadaşlarım. Biliyorum bu ara sizlerle çok olamıyorum. Çocukların mezuniyetleri işler güçler epeyce ayrı kalıyorum sizlerle ama çokta özlüyorum bilesiniz. Sizlere çok iddalı olduğum Cehesecake tarifimle geldim Tarif kelepçeli kalıbımızın altını fırın kağıdını yerleştiririyoruz ... Selam arkadaşlarım. Biliyorum bu ara sizlerle çok olamıyorum. Çocukların mezuniyetleri işler güçler epeyce ayrı kalıyorum sizlerle ama çokta özlüyorum bilesiniz. Sizlere çok iddalı olduğum Cehesecake tarifimle geldim 🌹🌹Tarif
kelepçeli kalıbımızın altını fırın kağıdını yerleştiririyoruz ve diğer iç yanlarını tereyağ ile yağlıyoruz. Ayrıca fırınımızı 160 dereceye getirip fırının en altına fırına dayanıklı bir kaba suyu koyuyoruz.
Cehesecakemizin Alt tabanı için : 140 gr lık iki paket burçak biskivüyi ve yarım bardak fındık robotta eziyoruz. Sonra ılımış 125 gr tereyağını biskivilere iyice elimizle yoğurur gibi iyice karıştırıyoruz ve Yağlı kağıt serili kalıba elimizle bastırarak iyice bastırarak yerleştiriyoruz ve dolaba koyup en az 20 dakika dolapta bırakıyoruz.
Dolapta bekleme süresini beklerken
Beyaz yeri için;
600 gr labnenin suyu varsa suyunu döküp bir su bardağı şekerle düşük devirde iyice çırpıyoruz sonra 200 gr krema bir paket vanilya yıda ekleyip yine çırpıyoruz. Sonra 3 yemek kaşığı nişasta ve 2 yemek kaşığı unu ekleyip çırpma teliyle yavaş yavaş çırpıyoruz. Sonra 3 yumurtayı teker teker kırıp her seferinde karıştırarak kremamıza ekliyoruz sonra dolaptan çıkarttığımız malzemenin üstüne koyuyoruz. Sonra malzeme konmuş kabımızı yada hafifce bir kaç kez sert zemine vuruyoruz ki havası çıksın. Cehesecakemizi fırına vermeden önce Kelepçeli kalıbımızın kenarlarını aliminyum folyoyla sarmayı unutmuyoruzki kenar kısımları çok kızarmasın. Alimunyum folyoyla sardığımız kalıbımızı Önceden ısıttığımız ben 15 dak öncesinden ısıtılmış fırına veriyoruz. Yalnız fırının içine ısıya dayanıklı su kabını unutmuyoruz . Fırının en altına içi su dolu kabımız konur. Pastamız bir saat 160 derecede pişer yalnız üzerinin rengi değişmeye başlayınca son beş 150 derece yapabilirsin. Ortası biraz cıvık kalıyo endişelenme . Fırını kapat kalıbı şöyle bir salla fakat fırın kapağını az açık bırak ve soğut. Fırın kapağı az açık soğumasına dikkat edelim. İyice ılıyan yada soğuyan cahesecekenizin üstüne sıcak sosunuzuda koyup bıcak yardımıyla düzgünleştirip dolaba koyuyoruz ve ez az 12 saat dolspta kalıyo .
Read more
Mutlu haftasonları.Dün videolu Erikli kek paylaşımında keki pişirirken bazı dikkat edilmesi ...
Media Removed
Mutlu haftasonları.Dün videolu Erikli kek paylaşımında keki pişirirken bazı dikkat edilmesi gereken hususları paylaşımda tarifin altına sığmayınca diğer bir paylaşımda, paylaşacağımı sizlere yazmıştım.Bu noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum. ️Erikleri kek kalıbına ... Mutlu haftasonları.Dün videolu Erikli kek paylaşımında keki pişirirken bazı dikkat edilmesi gereken hususları paylaşımda tarifin altına sığmayınca diğer bir paylaşımda, paylaşacağımı sizlere yazmıştım.Bu noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.
✔️✔️Erikleri kek kalıbına dizerken dip dibe koymayı unutmayın, hiç boşluk bırakmayın ki ters çevirdiğinizde görüntüsü düzgün olsun.✔️✔️Fırında her zaman kekleri pişirdiğiniz rafın bir alt rafında kekinizi pişiriniz.. Çünkü altındaki meyveler sulandığı için alt tabana yakın kekin pişmesi birazgeç oluyor✔️Keki pişirmeden önce fırın telinin üstüne yağlı kağıt koyunuz. Kek pişerken kekin altından eriklerin suyu çıkabiliyor.Fırının alt tabanına damlatıp fırınınızı kirletebilir. Hatta yanarak yanık kokusu oluşuyor.Yada kelepçeli kalıptaki kağıdın kenarlarını hiç kesmeyip biraz yanlardan sarıp dökülmemesini sağlayın.
Erikli Kek
Malzemeler
125 gr tereyağı (oda ısısında yumuşamış)
1 su bardağı toz şeker
3 yumurta
3 yemek kaşığı yoğurt
1.5 su bardağı un (elenmiş)
1 paket kabartma tozu
1 adet limon kabuğu tendesin
Alt tabanı için
Yağlı kağıdı ve kalıbı yağlamak için tereyağ
7-8 adet erik
2 yemek kaşığı tereyağ
Yapılışı
Tereyağını ve toz şekeri krema haline gelinceye kadar çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyip çırpmaya devam edin. Yoğurdu da ilave edip çırpın. Son olarak elediğiniz kabartma tozunu,unu ve limon kabuğu tendesiniz ekleyip tekrar çırpın. Erikleri yıkayıp yarıya bölün ve tekrar yarıya bölün. Kelepçeli kek kalıbınızın tabanına yağlı kağıt koyun. Kalıbın kenarlarını ve yağlı kağıdını üzerine az tereyağı ile yağlayın ve her tarafına toz şeker serpin. Erikleri üzerine düzgünce dizin. Hazırladığınız kek hamurunu eriklerin üzerine dikkatlice döküp yayın. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 45 dk pişirin. Fırından çıkarmadan önce kürdanla kekin pişip pişmediğini kontrol ediniz.Keki fırından çıkarıp soğuması için 1 saat bekletin. Kalıbın kelepçesini açıp büyük bir tabağa dikkatlice ters çevirip üzerindeki kağıdı çıkarın. İster dondurma ister krema yada sade olarak servise sunum yapabilirsiniz.
#kek #sunumönemlidir #lezzet #sahanelezzetler #afia #keşfet #türkiye #video #mukemmellezzetler #bes_cayi_lezzetleri #nefissunumlar
Read more
Sabahınız Xeyir Allahın Əzizləri Necəsiniz ? . Bu gün İmam Cəfər Sadiq(ə)-ın şəhadət günüdür . Altıncı ...
Media Removed
Sabahınız Xeyir Allahın Əzizləri Necəsiniz ? . Bu gün İmam Cəfər Sadiq(ə)-ın şəhadət günüdür . Altıncı İmamın adı Cəfər, künyəsi Əbu-Abdullah, ləqəbi Sadiq, atası İmam Baqir (ə), anası isə Ümmü-Fərvə olmuşdur. . İmam Sadiq (əleyhissəlam) hicrətin səksən üçüncü ilində rəbiül-əvvəl ... Sabahınız Xeyir Allahın Əzizləri Necəsiniz ?
.
Bu gün İmam Cəfər Sadiq(ə)-ın şəhadət günüdür
.

Altıncı İmamın adı Cəfər, künyəsi Əbu-Abdullah, ləqəbi Sadiq, atası İmam Baqir (ə), anası isə Ümmü-Fərvə olmuşdur.
.

İmam Sadiq (əleyhissəlam) hicrətin səksən üçüncü ilində rəbiül-əvvəl ayının on yeddisi Mədinə şəhərində dünyaya gəlmiş, hicrətin yüz qırx səkkizinci ili altmış beş yaşında vəfat etmişdir. Müqəddəs məzarı Bəqi qəbiristanlığında atasının məzarı kənarındadır.
.

İmam Sadiq (əleyhissəlam) hicrətin yüz on dördüncü ilində İmamətə yetişmişdir. O Həzrətin İmamət dövrü hicrətin yüz otuz ikinci ilində başa çatmış və bu dövr Əməvilər hakimiyyətinin sonları və Abbasilər sülaləsinin əvvəllərinə təsadüf edir.
.

İmam Sadiq(ə)-ın müasiri olmuş Əməvi xəlifələri:
.

Hişam ibn Əbdülməlik (105-125 h.q);
.

Vəlid ibn Yezid ibn Əbdülməlik (125-126 h.q);
.

Yezid ibn Vəlid ibn Əbdülməlik (126 h.q);
.

İbrahim ibn Vəlid ibn Əbdülməlik (hicrətin yüz iyirmi altıncı ilinin cəmi yetmiş gününü);
.

Mərvan ibn Məhəmməd (Mərvani Himar) (126-132 h.q);
.

Abbasi xəlifələrindən isə:
.

Abdullah ibn Məhəmməd (Səffah) (132-137 h.q);
.

Əbu-Cəfər (Mənsur Dəvaniqi) (137-158 h.q);
.

İmam Cəfər Sadiq (ə) əziz Peyğəmbərimizin (s) vəfatından təxminən yetmiş il sonra, hicrətin 83-cü ili Peyğəmbərin (s) dünyaya gəldiyi gün müqəddəs Mədinə şəhərində İmam Baqirin (ə) və xanım Ümmü-Fərvənin ailəsində dünyaya göz açıb. Onun atası İmam Hüseynin (ə), anası isə İmam Həsənin (ə) nəslindən idilər. Hicrətin 114-cü ilində 31 yaşında ikən atasının zəhərlənməsindən sonra İmamət məqamına yetişmişdi. İmam Mühəmməd Baqirin (ə) dövründə Əməvi və Abbasi sülalələri arasında başlayan hakimiyyət davası İmam Sadiq (ə) dövründə də davam edirdi. Bu ədavət sayəsində xilafət daxilində şiələrə qarşı təqiblərin xeyli zəifləməsindən istifadə edən hər iki İmam (ə) İslam maarifinin yayılmasına xüsusi diqqət yetirmişlər.
.

İmam Sadiqin elmi əzəmət və yüksəkliyinə aid çoxlu sübutlar vardır. Bu məsələ həm şiə, həm də sünni alimlərinin qəbul etdiyi bir mövzudur. Böyük alim və fəqihlər onun elm mərtəbəsinin yüksəkliyi qarşısında diz çökür, onun elm sahəsində üstün olduğunu tərifləyirlər.
Read more
Fotoğraf seçip koymak yapmaktan daha zor <span class="emoji emoji1f61e"></span> Fotoğraflar ne söylüyor bilmiyorum ama öyle yumuşacık ...
Media Removed
Fotoğraf seçip koymak yapmaktan daha zor Fotoğraflar ne söylüyor bilmiyorum ama öyle yumuşacık bi şey ki denemelisiniz memnun kalmazsanız da yazın altına Kendi uydurduğum ölçülerle fırına ayak uydurmaya çalışan ben temalı PANDİSPANYA TARİFİ için buyrun 5 Yumurta (oda sıcaklığında) 3 ... Fotoğraf seçip koymak yapmaktan daha zor 😞 Fotoğraflar ne söylüyor bilmiyorum ama öyle yumuşacık bi şey ki denemelisiniz memnun kalmazsanız da yazın altına 😄 Kendi uydurduğum ölçülerle fırına ayak uydurmaya çalışan ben temalı PANDİSPANYA TARİFİ için buyrun 💁
💮5 Yumurta (oda sıcaklığında)
💮3 tepeleme türk kahvesi fincanı un
💮2 tepeleme türk kahvesi fincanı şeker 💮1 ağzına kadar dolu türk kahve fincanı ılık su 💮1 paket vanilya 💮1 paket kabartma tozu
Ayrı iki kaba yumurtaların akı ve sarısı ayrılır bir fincan sarıya bir fincan aka şeker dökülür. Yumurta akını şekerle, kabı ters çevirdiğimizde akmayacak kadar çırpıyoruz ( Bilekler yorulucak kıyamam bırakabilirsiniz tarifi 😄)
Sarıyla şekeri de beyazlaşıncaya dek mikserle çırpıyoruz
Sarı karışımına suyu ekleyip çırpıyoruz
☝ Bu noktada mikserle işimiz bitti fırlatın gitsin 😂
Şimdi unumuzu bir defa eliyoruz Elediğimiz unun üzerine kabartma tozu ve vanilyamızı ekliyoruz, bu karışımı tekrar eliyoruz ( Güzel kabarsın topak un kalmasın diye tüm bu çabamız 😄) 2. kez elediğimiz karışımı sarılı karışıma katıp bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz
Yumurta akımızı da buraya ekleyip incitmeden aşağıdan yukarı karışımı ters düz edip karışmasını sağlıyoruz. Evet hamur tamamlandı ✅
Kekimizi kelepçeli bir kalıpta yapıyorsak altına yağlı kâğıt sıkıştırıp kapatıyoruz. Düz bir kapta yapıyorsak sadece tabanı yağlıyoruz.
Karışımı kabın orta noktasına dökersek pişerken ortası yanlarından yüksek kalır, bu yüzden ortasından biraz daha yana döküyoruz. Ve kabımızı birkaç kez tezgaha vurup içindeki büyük kabarcıkların patlamasını sağlıyoruz 😄
Fırının köşesine bir kaba su koydum, kek yumuşaklığını kaybetmesin diye 😊 170° önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişirdim ama fırını fanlı açmadım alt üst ayarındaydı en başından beri. Kekiniz daha ince veya daha kalınsa süre oynayabilir
Piştikten sonra hemen kalıbı açmayalım fırından çıkarıp biraz soğumasını bekledikten sonra, esnek bir bıçakla kekin kenarlarının ayrılmasını sağlayalım. Kelepçeyi açıp keki bir yerde ters çevirelim. Yağlı kağıdımızı kek iyice soğuduktan sonra kaldırabiliriz.
Artık harikulade yaş pastalarınıza benim tarifceğizimi de katıverebilrsiniz 😆 Bal olsunn
Read more
Pratik ve bir o kadar lezzetli limon soslu tavuk tarifi için<span class="emoji emoji1f33a"></span> Malzemeler <span class="emoji emoji1f338"></span>600 gr tavuk baget(ben ...
Media Removed
Pratik ve bir o kadar lezzetli limon soslu tavuk tarifi için Malzemeler 600 gr tavuk baget(ben bagetlerin bir tarafındaki kemik kısmını kestim ama kemiksiz kalça eti kullanmanızı tavsiye ediyorum) 2 Yemek kaşığı limon suyu 1 Türk kahve fincanı krema(marketlerde 200 gr lık ... Pratik ve bir o kadar lezzetli limon soslu tavuk tarifi için🌺
Malzemeler 🌸600 gr tavuk baget(ben bagetlerin bir tarafındaki kemik kısmını kestim ama kemiksiz
kalça eti kullanmanızı tavsiye ediyorum)
🌸2 Yemek kaşığı limon suyu
🌸1 Türk kahve fincanı krema(marketlerde 🌸200 gr lık kutularda satılıyor)
🌸Yarım silme çay kaşığı köri
🌸 1 Yemek kaşığı sıvıyağ
🌸Karabiber ve tuz
Yapımı 👍 🌸Tavukları yıkayın e iyice süzüldükten sonra tavaya 1 yemek kaşığı sıvıyağı dökün ve kızdırın
Kızan yağa tavukları bırakın ve orta ateşte iki tarafını birkaç dakika pişirin. Etin suyunu bırakmaması için kızgın yağda sadece rengi değişene kadar bir kaç dakika mühürleyin yani kızartın.
Bu sırada 2 yemek kaşığı limon suyunu ve tuzu karıştırın ve mühürlediğiniz tavukların üzerine gezdirin ve tavukları alt üst edin ve hemen ocağın altını en kısın. En düşük ateşte, kapağı kapalı olarak kendi suyunu bırakıp, çekene kadar pişirin.
Tamamen suyunu çektiğinde birkaç dakika daha tavukları kızartın.
Kremayı bir kapta, köri ve karabiberler birlikte karıştırın ve tavukların üzerine dökün .
Tavukları alt üst edin ve kremayla birlikte sadece birkaç dakika pişirin ve hemen ocaktan alın.
Tavukların kremayla karışması ve kremanın ısınması yeterli. Krema kaynamasın, sadece tavuklarla karışsın ve ısınsın yeterli.
Ocaktan aldığınız tavuğun üzerine servis etmeden önce maydanoz serpin.
Not: üzerindeki limon parçaları sadece görsel amaçlı.
#tavuk #tavukyemegi #yemektarifleri #kesfet #nefisyemektarifleri
Read more
ursula k. le guin, dünyanın kıyısında dans kitabında der ki; "...ister sanat, ister bilim, ister ...
Media Removed
ursula k. le guin, dünyanın kıyısında dans kitabında der ki; "...ister sanat, ister bilim, ister teknoloji, ister şirket yönetimi, ister yatağın altını süpürmek olsun, neye yeteneğiniz varsa onu yapmanızı; size sırf bir kadın yaptığı için bunun ikinci sınıf bir iş olduğunu söylediklerinde ... ursula k. le guin, dünyanın kıyısında dans kitabında der ki; "...ister sanat, ister bilim, ister teknoloji, ister şirket yönetimi, ister yatağın altını süpürmek olsun, neye yeteneğiniz varsa onu yapmanızı; size sırf bir kadın yaptığı için bunun ikinci sınıf bir iş olduğunu söylediklerinde cehenneme kadar yollarının olduğu yanıtını vermenizi ve eşirt işe eşit ücret kazanmanızı umuyorum.

hükmetme ve hükmedilme ihtiyacı duymadan yaşamanızı umuyorum.

hiçbir zaman kurban olmamanızı umuyorum ama başkaları üzerinde erk sahibi olmamanızı da umuyorum.

başarısız olduğunuzda, yenildiğinizde, acı çektiğinizde, karanlıkta kaldığınızda karanlığın sizin yurdunuz, hiçbir savaşın olmadığı ve hiçbir savaşın kazanılmadığı ama geleceğin olduğu, yaşadığınız yer olduğunu hatırlamanızı umuyorum..." #dilekilhangokceadadiary #sunset #beach #holiday #thursday #august #instagram #instagood #instamood #instadaily #instagramers #photoofme #photooftheday #photooftheweek #picofme #picoftheday #bestoftoday #bestoftheday #shotoftheday #vsco #vscodaily
Read more
Tam kıvamında pandispanyası olan garanti yaş pasta tarifi <span class="emoji emoji1f382"></span>�Albenili Çilekli Pasta Pandispanya ...
Media Removed
Tam kıvamında pandispanyası olan garanti yaş pasta tarifi �Albenili Çilekli Pasta Pandispanya için malzemeler: 3 yumurta Yarım su bardağı un Yarım su bardağı toz şeker 2 yemek kaşığı nişasta 1 tutam tuz 1 paket vanilya �Hazırlanışı �Yumurta sarılarını ve aklarını ayrı kaplara ... Tam kıvamında pandispanyası olan garanti yaş pasta tarifi
🎂�Albenili Çilekli Pasta
Pandispanya için malzemeler:
3 yumurta
Yarım su bardağı un
Yarım su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı nişasta
1 tutam tuz
1 paket vanilya
�Hazırlanışı
�Yumurta sarılarını ve aklarını ayrı kaplara alın.
Şekerin yarısını sarı olan kaba, yarısını diger kaba dökün.
Yumurta beyazını kar gibi olana kadar mikserin yüksek devrinde çırpın.�Daha sonra sarısını şeker eriyene kadar çırpın.�Un, nişasta ve vanilyayı yumurta sarısı olan kaba dökün, mikserle çırpın.
Köpüren yumurta akının yarısını, yumurta sarısı olan kaba alıp alttan üste söndürmeden karıştırın. Kalan yarısınıda alıp tekrar aynı şekilde karıştırın.�Küçük kelepçeli kalıbın alt kısmına yağlı kağıt sabitleyin.
Kek karışımını dökün.
170 derece önceden ısıtılmış fansız fırında pişirin. (Ben bu şekilde iki defa pandispanya hazırladım. Pandispanyaları ortadan kestim. Toplamda 4 kat pandispanya elde ettim.
�Kremasi icin;�2 paket hazır toz krema�3 bardak soğuk süt�Mikserin yüksek devrinde koyulaşana kadar çırpın.�Üzeri için:�4 büyük paket Albeni Tane Tane�10, 12 adet taze çilek
�Pastanin Yapılışı�Bir kat pandispanyayı tabağa alın. 1 su bardagi sütle 1 yemek kaşığı pudra şekerini karıştırın. Pandispanyayı firça yardımı ile hafif ıslatın.�Kremadan sürün. Üzerine cilek dilimleri dizin. Üzerine tekrar pandispanya koyun aynı şekilde ıslatın. Son kat keki koyana kadar aynı işlemi uygulayın.�Dışını kremayla kaplayın.�Albeni Tane Tane’leri ortadan ikiye kesin. Pastanın dış kısmını kaplayın. Üzerine çilek dilimlerini dizin.�Afiyet olsun.
Read more
G🍋naydın! Dün akşam bir mesaj geldi Instagram’ıma; “bayram rehavetinize verdim, lütfen devam ...
Media Removed
G🍋naydın! Dün akşam bir mesaj geldi Instagram’ıma; “bayram rehavetinize verdim, lütfen devam edin Bodrum’dayız ve sizin beach önerilerinize ihtiyacımız var” diye. Yani beni çalıştıracaksınız illa belli, vallahi çok hoşsunuz... Benim de canıma minnet, hemen #alicozlemtürkiye ... G🍋naydın!
Dün akşam bir mesaj geldi Instagram’ıma; “bayram rehavetinize verdim, lütfen devam edin Bodrum’dayız ve sizin beach önerilerinize ihtiyacımız var” diye.
Yani beni çalıştıracaksınız illa belli, vallahi çok hoşsunuz...😅
Benim de canıma minnet, hemen #alicozlemtürkiye rotasının Bodrum ayağında gelebileceğiniz koy önerileri serime devam ediyorum;
⛵️Fotoğrafın çekildiği Akyarlar Meteor Beach’e biz hep geliriz, ben doğduğumdan beri hatta tesis bile yokken ağaçların altında piknik yapardık, fotoğraflarım bile var yani koyun dününü ve bugün geldiği noktayı paylaşabiliyorum, kesin ve net bilgi içiniz rahat olsun.
⛵️Akyarlar, Bodrum Yarımadası’nın ay şeklinde kumsalı olan ve pırıl pırıl denizi ile daha araçla geçerken sizi büyüleyen koylarından/lokasyonlarından birisi.
Ben çocukken diye cümleye başladığım yıllarda bu kadar turizm cenneti değildi ve daha çok süngercilik ve balıkçılıkla geçimini sağlayan bir yerleşimdi. 🐬
⛵️Arkamda silüeti görünen Kos Ada’sının tam karşısında bulunan ve antik adı Arhialla olan Akyarlar’da denizi pırıl pırıl olan Meteor Beach’e geliyoruz biz.
⛵️Ama “KOCA BİR AMA’SI VAR” bu sene bayram kalabalığından dolayı pahalı olan yeme içme fiyatları daha da katlanmış. 🤦🏻‍♀️
⛵️Kişi başı şezlong 20₺, 3 gözleme iki ayran 80₺. Yani arkadaş allahın pırıl pırıl denizine girmek herkesin hakkı, tesis yap, çevir işletmecilik diye bir gerçek var, saygı duyuyorum da, mekana gelip de, kol böreği oluverince içim acıyor.
Yani burada iyi şeyleri paylaşıyorum ama senede bir tatil hakkı olup, ekonomi yapan adamında hakkını yiyemem, iyisiyle kötüsüyle bilin isterim.
⛵️Olur da giderseniz çocuklu-bebekli aileler için uygun.
Çim ve kumsal kısmı var.
Deniz sığdan derine gidiyor, gayet ideal.
⛵️Girişte kart sistemi var, içine bakiye yükleyip, bittikçe takviye yapıyorsunuz.
⛵️Çocukken geldiğim yerler, değişip, dönüşünce hele ki fiyatlar can sıkıcı olunca, benimde canım fena sıkılıyor.
Ne olacak böyle bayram diye katmerli fiyatlara maruz kalmamız, bir tek canı sıkılan ben miyim?
Hayır bensem söyleyin de pintiyim deyip, geçeyim...😅 #bodrum #turkey #türkiye #summer #ootd #today #wiwt #whatiwore #style
Read more
Men’s Health’in Eylül sayısı tam bir geri dönüş sayısı! <span class="emoji emoji2714"></span>Yaz aylarında güneşlenerek geçirdiğiniz ...
Media Removed
Men’s Health’in Eylül sayısı tam bir geri dönüş sayısı! Yaz aylarında güneşlenerek geçirdiğiniz zamanın acısını sizin için hazırladığımız antrenman serisiyle çıkararak formunuza hızla kavuşun. Yağ kaybını desteklemek için doğru beslenme planınız hazır. Karın kaslarınız size ... Men’s Health’in Eylül sayısı tam bir geri dönüş sayısı! ✔Yaz aylarında güneşlenerek geçirdiğiniz zamanın acısını sizin için hazırladığımız antrenman serisiyle çıkararak formunuza hızla kavuşun.
✔Yağ kaybını desteklemek için doğru beslenme planınız hazır. Karın kaslarınız size minnettar kalacak.
✔Yarar sağlayacağınız tek yerin spor salonu olduğunu düşünmekten vazgeçin ve algılarınızı açın. Yoga yapmak hayat kalitenizi artıracak.
✔Hangi yaşta olursanız olun bu özel antrenman önerisiyle yıllara meydan okuyabilirsiniz.
✔Yağlarınızı yakamadığınızdan mı şikâyet ediyorsunuz? “Yağ Laboratuvarı”ndan uzmanlar 7 problematik yeme alışkanlığını gözler önüne seriyor.
✔Spor yapmadığımız, bol kaçamaklı yaz günlerinden sonra vücudu toparlamanın zamanı geldi. Spora dönüş sürecinde toparlanma kılavuzunuz Umut Duygu röportajında sizlerle.
✔Her ilişkide problemler yaşanır. Önemli olan bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmektir. Merak etmeyin, biz sizin için araştırdık.
✔Wimbledon’da gençler kategorisinde çift erkekler şampiyonu olan Yankı Erel, başarıya giden yolda gördüklerini Men’s Health okurlarıyla paylaşıyor.
✔9 protein kaynağını mercek altına aldık, iyi ve kötü yanlarını inceledik. Bu bilgiler ışığında kaslarınızı daha akıllıca inşa edebilirsiniz.
✔Sıradan sandviçleri unutun. Lezzetli, baştan çıkarıcı ama bir o kadar da sağlıklı olan tarifimizle tanışın.
✔İçinizdeki üşengeç insanı doğru yere kanalize ederek işleri daha hızlı bitirmenin yollarını bulabilirsiniz. Endişelenmeyin, size yol göstereceğiz.
✔Gelecekte nasıl bir adam olduğunuzu hayal ediyorsunuz? Nasıl olursa olsun, hayal etmeye devam edin. Gelecekteki halinizle bağlantınızı güçlendirerek daha akıllıca kararlar alabilirsiniz.
✔Son yılların en revaçta olan konusu temiz beslenme, adeta bir sembol ve statü göstergesi oldu. Peki, internet trendlerinin sizi kandırmadığından nasıl emin olabilirsiniz? Tabii ki yazımızı okuyarak.
✔Yaz ayları bitiyor ve yoğunluk başlıyor. Yüzünüze ise uykusuzluk ve stres hiç yakışmıyor. Cildinizin de vücudunuz gibi sağlıklı olması için derlediğimiz ürünlere bir göz atın.
✔Bir boksör gibi atik ve güçlü olmak için salona yazılmanıza hiç gerek yok. #menshealthtr
Read more
Günbatımının dünyada en güzel izlenebildiği noktalardan olduğu söylenen Mecidiye Köprüsü; ...
Media Removed
Günbatımının dünyada en güzel izlenebildiği noktalardan olduğu söylenen Mecidiye Köprüsü; 12 kemerli olup, hafızalardan silinmeyecek kadar güzel bir görünüşe sahiptir. Önceden Meriç nehri üzerinde mevcut köprünün yerinde ahşap bir köprü bulunmakta ve bu köprüye 1785 (H.1200) ... Günbatımının dünyada en güzel izlenebildiği noktalardan olduğu söylenen Mecidiye Köprüsü; 12 kemerli olup, hafızalardan silinmeyecek kadar güzel bir görünüşe sahiptir. Önceden Meriç nehri üzerinde mevcut köprünün yerinde ahşap bir köprü bulunmakta ve bu köprüye 1785 (H.1200) tarihinden sonra cisr-i sani (İkinci Köprü) denildiği ve 1827 (H.1243 ) taşkınında yıkılarak 3874 kuruşa tamir ettirildiği şeriat mahkemesi eski kayıtlarında yazılıdır.
Köprü Kitabesi
Köprü ortasındaki tarih köşkünü tepesi üzerinde evvelce bir güneş sembolü bulunmakta idi. Ziver Efendi tarafından tertip ve ta’lik hat ile yazılan köprü kitabesi bu tarih köşküne yerleştirilmişti. İstiklal Savaşı'nda Yunanlılar köprü kitabesini yok etmişlerdir.
Köprünün Özellikleri ve Ölçüleri
Köprü ortasında tümü mermerle yapılmış bir tarih köşkü vardır. 263 m uzunluğunda, 7 m genişliğinde, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemerli bir taş köprü olup yanlara doğru eğilidir. Köprü ayakları içinde boşaltma gözleri vardır. Boşaltma gözlerinde karşılıklı ejder figürleri selyaranlar üçgen şekildedir. Menbaa tarafında Edirne yönündeki birinci boşaltma gözünün kemerinin üzerinde kemere sarılmış kabartma şeklinde karşılıklı ejder figürleri, sol tarafında ayın içinde altı köşeli yıldız kabartması ve 12 hayvanlı takvim bulunmaktadır.
On iki Hayvanlı Türk Takvimi ile ilgili olarak ejder yılında çok yağmur yağdığı, o yıl bereket ve bolluk getirmesinden ileri gelir.
Seyir Köşkü
Köprü kesme taştan olmasına karşın tarih köşkü ile karşısındaki balkon mermerden yapılmıştır. Dört sütun üzerine kemerle oturan ve aynalı tonozlu üst örtüye sahip olan Seyir Köşkü’nün alınlık kısmı dönemin üslubu olan ampir sanatının süsleme örgeleriyle bezenmiştir.
Seyirköşkü’nün bir diğer önemli özelliği de aynalı tonoz olan örtünün içinin, Osmanlı sanatının batılaşma döneminde görülmeye başlanan ve gittikçe yaygınlaşan duvar resimleriyle bezenmiş olmasıdır..
💫✨☄️Sevgiler, bugünlerdeki yaşam savaşlarımızdaki; zor köprüleri inş hayırlısıyla, kolayca geçebilmenizi dilerim canım dostlarım, ışıl ışıl aydınlık iyi akşamlar diliyorum💫✨☄️
Read more
"o tərəf-bu tərəf" səninlə mən, hərkəsi bədbəxt olan bu şəhərin xoşbəxt heçkəsləri kimiyik. ayrı ...
Media Removed
"o tərəf-bu tərəf" səninlə mən, hərkəsi bədbəxt olan bu şəhərin xoşbəxt heçkəsləri kimiyik. ayrı ayrı avtobuslarda, baxırıq pəncərədən, sən sola, mən sağa. düşüb qaça bilmirəm qollarına, sən o tərəfə gedirsən, mən bu tərəfə yollarımız ayrıdı bizim, özgə insanlardan ... "o tərəf-bu tərəf"
səninlə mən,
hərkəsi bədbəxt olan bu şəhərin
xoşbəxt heçkəsləri kimiyik.
ayrı ayrı avtobuslarda,
baxırıq pəncərədən,
sən sola,
mən sağa.
düşüb qaça bilmirəm qollarına,
sən o tərəfə gedirsən,
mən bu tərəfə

yollarımız ayrıdı bizim,
özgə insanlardan soruşuruq bilmədiyimiz küçələri,
əlini sıxıb apara bilmirəm səni sevdiyim yerlərə xatirələrimi.
üz bə üz dayanmışdıq
səni sevdiyim yerdə gördüm səni dün,
mən yolun bu tərəfində durmuşdum,
sən o tərəfində,
məni "yenə" görmürdün.. pambığı çıxmış divanımız yadındadı?
kitab oxumağına baxardım qıraqdan,
səni sevərdim mən həmişə,
uzaqdan,
küsərdin məndən,
ayrılıq şeirləri yazdığıma görə,
iki yad kimi oturardıq divanda,
sən o tərəfdə,
mən bu tərəfdə.. hərdən,
ağlamağım gəlir şeirlərimə,
necə də oxşuyurlar sevgi dilənən yazığlara,
necə də soyuqdu sənsiz bakının küçələri,
heç bilirsən?

dünya dərdlərinə qarışıb başımız,
pul dalıyca qaçmaqdan ağrıyır dizlərimiz,
biz ayrılmamışıq,
axtarırsa gözlərimiz,
sən o tərəfdə,
mən bu tərəfdə.. iki qatar dayanır yan yana,
baxıram kupelərə bir bir,
gözüm sataşır pəncərəyə,
sarı saçlarını görürəm,
iki qatar dayanır yan yana
sən o tərəfdə
mən bu tərəfdə

dünya dərdlərinə qarışıb başımız,
şeirlərimi oxumur kimsələr,
adımı görüb altında..
mən dünyada ilişib qalmışam
dünya bu tərəfdə,
sən o tərəfdə.. intihar şərt mi olur yavaşdan,
yoxsa boşuna mı uzanır qələmə əlim?
nə olar qovma yanından məni,
get demə gəlim.
bu tərəflərdə soyuqdu havalar,
bəlkə,gəldim o tərəflərə,
qolların ən isti yorğan üstümə.. o tərəflərdən bi peyğəmbər güdür gözlərim,
gəlib apara məni bu tərəflərdən,
Allah niyə görmür məni?
bəlkə silinib bu tərəflər xəritədən?
sənin yerindir yanım,
biz tərəflərdə gülürlər şeir yazanlara,
qovurlar.. ikimiz də öləcik,
heç bilirsən?
cənnət-cəhənnəmin qapısı ağzında baxacaqsan yad kimi mənə,
orda da yollarımız ayrılacaq,
bilirəm,
gedəcəyik,
sən o tərəfə,
mən bu tərəfə.
@alicanab
Read more
Size biraz Gökçeada gezimizden bahsedeyim.<span class="emoji emoji1f60a"></span> Gökçeada'ya Kabatepe'den arabalı feribot ile ...
Media Removed
Size biraz Gökçeada gezimizden bahsedeyim. Gökçeada'ya Kabatepe'den arabalı feribot ile 40 TL'ye seyahat ettik. Yolculuk süresi indi bindisiyle yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. Üç gün boyunca Yıldız Koyu'nda konakladık. Çadırımızı kayalıkların altına, deniz kenarına kurduk.(Orada ... Size biraz Gökçeada gezimizden bahsedeyim.😊
Gökçeada'ya Kabatepe'den arabalı feribot ile 40 TL'ye seyahat ettik. Yolculuk süresi indi bindisiyle yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü.🚢
Üç gün boyunca Yıldız Koyu'nda konakladık. Çadırımızı kayalıkların altına, deniz kenarına kurduk.(Orada bir kamping de var, fiyatı kişi başı gecelik 35 TL. Bize biraz pahalı geldiği için tercih etmedik.) Adanın merkezindeki kasaptan aldığımız ada sucuğu ve köy yumurtası ile deniz karşı kahvaltı ettik.🍳🍅 Yıldız Koyu'nda deniz çok güzel, berrak. Çok büyük sayılamayacak, ama gün içinde oldukça hareketli olan, çakıl bir plajı var. Taşlara basamayalar kıyıdan denize giremezler, ama bizim gibi iskeleden atlayabilirler.⛺🌊
@gokceada_dalismerkezi ile tanıtım dalışı yaptık. Ellerimizle balıklara dokunabildiğimiz harika bir deneyimdi! Türkiye'nin ilk ve tek deniz altı milli parkı Gökçeada'da. Avlanmanın yasak olduğu suların yüzeyi kadar içi de görmeye değer.👌🐠 Kişi başı her şey dahil 120 TL fiyatı da bize tüplü dalış için uygun geldi.🐙
Aydıncık Koyu, Laz Koyu ve Gizli Liman'ı da ziyaret ettik. Aydıncık Koyu ve Laz Koyu kum plaj arayanlar için ideal. Her ikisinde de yemek yiyebileceğiniz tesisler, duş, tuvalet, kabin mevcut. Plajlar ücretsiz. Biz bilhassa Laz Koyu'nda denizin berraklığına hayran olduk.🐚⛱ Gizli Liman ise bakir, el değmemiş bir bölge arayalar için ideal. Gerçekten kimsenin olmadığı, hatta araçla inişin bile mümkün olmadığı bir yer.🚗🤓 Bu arada bütün koylar adanın farklı uçlarında ve her birine gidiş araçla 20-30 dk sürebiliyor. Yani aracınız yoksa adada gezmekte biraz zorlanabilirsiniz❕
@mustafaninkayfesi 'nde kahvaltı ettik, türk kahvesi içtik ve nefis sakızlı muhallebi yedik.😋 Ve oranın hemen arkasında, kalenin bitişiğinde bulunan Poseidon'da gün batımı eşliğinde balık ve mezeleri lüp lüp götürdük.🍽 (Manzaraya karşı oturabilmek için gitmeden önce önlerden rezervasyon yaptırmanızı öneririm❗)
Adada gezerken her yerde serbestçe gezinen oğlak ve inekleri sevdik.🐄🐐
Ve bolca anı ile istemeye istemeye geri döndük.😔
🔜 #nextone ❓ #çokfikir #gökçeada
Read more
GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTIN SEVGİLİ SÜMEYYE 🏼🏼🏼 “İnsanlar, başarının sırrını biliyorsam, hayallerini nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini söylememi istiyorlar. Onlara şu cevabı veriyorum; çalışarak yapıyorsun.” 🥇🥇🥇 Walt Disney söylemiş bunu, bana sorulduğunda da benzer cevaplar ... GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTIN SEVGİLİ SÜMEYYE
👏🏼👏🏼👏🏼
“İnsanlar, başarının sırrını biliyorsam, hayallerini nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini söylememi istiyorlar. Onlara şu cevabı veriyorum; çalışarak yapıyorsun.”
🥇🥇🥇
Walt Disney söylemiş bunu, bana sorulduğunda da benzer cevaplar veririm. Ama geçen hafta öyle bir başarıya şahit olduk ki bence başarmak üzerine söylenmiş tüm sözlerin üzerine çıktı.
🏆🏆🏆
15 yaşında bir genç kız, çalışmanın ve kendine inanmanın neler yaptırabileceğini hayranlık verici biçimde gösterdi. Herkese motivasyon olacak kadar kıymetli, unutulmamalı.
🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️
Yüzme Şampiyonumuz Sümeyye Boyacı, doğuştan kalça çıkığıyla ve kolları olmadan dünyaya gelmiş. Belli ki dünyayı algılamaya başladığı andan itibaren kendini sevmiş, yaşama pozitif bakmayı huy edinmiş.
👧🏻👱‍♀️👩🏻
Çocukluğundan gördüğüm tüm fotoğraflarda mecburi değil mutlu bir gülümseme var hep, dikkatinizi çekti mi sizin de?
🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Birkaç gün öncesine kadar hiçbirimiz onu tanımıyorduk, maalesef! Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda aldığı altın madalya ile şimdi adını bilmeyen yok. Oysa ilk başarısı değilmiş bu.
💦💦💦
İlkokula yeni başladığı yıllarda Rus masallarını ayaklarıyla resimlemiş, sergi bile açmış. Ayaklarıyla ebru yapıyor, çizim yapıyor, dikiş dikiyor, yemek pişiriyor ve tabii ki yüzüyor. 2017’de yine Avrupa çapında yarışıp bronz madalya almış.
👸🏻👸🏻👸🏻
Müthiş bir yetenek, müthiş bir çalışkanlık öyküsü Sümeyye. Mutlu ve güzel yaşamak için imkansızlıklardan şikâyet edenlere, herhangi bir nedenle kendine ya da hayata küsenlere en güzel yanıt Sümeyye. Yaşamın tek biletlik bir yolculuk olduğunun ve her anın kıymetinin bilinmesi gerektiğinin kanıtı.
🐠🐠🐠
Onun akvaryum balıklarından ilham alarak başladığı yüzme yolculuğu sayısız kişiye ilham olmuştur diye düşünüyorum. Ve altın madalyadan çok verdiği ilham, saçtığı umut için kutluyorum!
🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Çok uzun ve çok güzel bir yaşamı olması, sayısız başarının tadını doyasıya çıkarması dileğiyle… @smyye.boyaci #sümeyyeboyacı #avrupaşampiyonu
Read more
Ne zaman başım dara düşse, hayatta katışıksız en mutlu hissettiğim ana geri dönerek güç toplarım. ...
Media Removed
Ne zaman başım dara düşse, hayatta katışıksız en mutlu hissettiğim ana geri dönerek güç toplarım. O da bu fotoğrafta saklı. Bir kısmını story’de paylaştım ; günlerdir mail kutuma teşekkür mailleri yağıyor. Bu ekşimik surat 5.5 yıl kadar önce yaklaşık 17 saatlik bi küçük çabayla (!) ... Ne zaman başım dara düşse, hayatta katışıksız en mutlu hissettiğim ana geri dönerek güç toplarım. O da bu fotoğrafta saklı. ✨✨ Bir kısmını story’de paylaştım ; günlerdir mail kutuma teşekkür mailleri yağıyor. Bu ekşimik surat 5.5 yıl kadar önce yaklaşık 17 saatlik bi küçük çabayla (!) doğduğunda şartlar koşullar o nasıl ihtiyaç duyuyorsa öyle gelişti. Ne ben epiduralsiz doğal doğuma heves edecek kadar cengaverdim, ne Ahmet o tanıklığın heveslisiydi. ✨✨ Bu konuda sonsuz sabır özveri ve şefkatle yanımda olan doktor Hakan Çoker, psikolog Neşe Karabekir ve dünya tatlısı Serpil Ebe’nin desteği , rehberliği Çiçekkızın sağlıkla gelişinde kilit rol oynadı.✨✨ Ne çocuk fikrine ne doğuma hazır hisseden iki çaylağı alıp ana babaya çevirdiler. Sözün gelişi bir iltifat değil , bizi hamur gibi şekillendirip hazırladılar ✨✨ O günden beri de doğal doğumun sağaltıcı gücü hakkında mutlaka iki kelam etmek istedim. Doğaldan kasıt sezaryeni dışlamak da değil. Şartlar sezaryen diyorsa zaten sezaryendir. Ama şartları anlamak, bilmek, varlığını bile muğlaklıkla tanımladığın bi insan evladının ne ihtiyacı olduğunu hissedebilmek... işte bu, insanın dünyaya gelirken saygı görmesi, önemsenmesi ve bunu hissettiğini size göstermesi kelimelerle tarifi zor bi deneyim. Gün sonunda -kendi adıma ürke korka da olsa- bir nesil şekillendiriyoruz. İlk taşı doğru anlayarak koymanın kıymeti paha biçilemez. Bunun için keyfiliğinden vazgeçip şartlarını zorlayan tüm sağlık emekçilerine de bi kere burdan teşekkür etmiş olayım. Aynı zamanda İstanbullu Gelin’in olağanüstü kadınlarına da bu şansı kullanmama destek oldukları için 🎈@drhakancoker @uzm.psk.nesekarabekir
Read more
Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye ...
Media Removed
Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye edildiğini özellikle bu kitapla anlamak mümkün. Aspidistra elbette bir distopya değil, kendi döneminin toplumsal eşitsizliğinin ağır bir eleştirisi. Gene de Orwell’i 1984’e götüren yolun ... Distopyaları okumadan neden Dostoyevski’nin Yeraltından Notları’nın okunmasının tavsiye edildiğini özellikle bu kitapla anlamak mümkün. Aspidistra elbette bir distopya değil, kendi döneminin toplumsal eşitsizliğinin ağır bir eleştirisi. Gene de Orwell’i 1984’e götüren yolun taşlarının nasıl dizildiğini ve Yeraltından Notlar’ın etkisini oldukça fazla hissediyorsunuz kitapta.
.
Dostoyevski’nin Yeraltı İnsanı,1864 yılının St. Petersburg kaldırımlarından, 1930’ların Londra sokaklarını arşılayan bedbaht Gordon‘una dönüşmüş Aspidistra’yla.
.
Bu arada Fyodor’cuğumun o beni çileden çıkartan karakterlerine artık bağışıklık geliştirdiğimden, Orwell’in Gordon’unu dövme arzumu bastırabildim -en azından kısmen 😒
.
Devamlı kendini baltalayan bir adamın, kapitalizmin çarklarına hapsolmuşken, “para”ya nasıl savaş açtığı anlatılıyor kitapta. Bence topyekun gerizekalı bir fikir; medeniyetin içinde yaşayıp paraya savaş açamazsınız, ya da elbette süper zeki Gordon gibi açarsınız, kazandığınızı da iddia edebilirsiniz, fakat sonunda elinize geçecek tek şey heba edilmiş bir hayat olur.
.
Pislik, sefalet, başarısızlık içinde yaşayınca “para”yı yenmiş olmuyorsun Gordon! Ne demiştim; “Gordon’unu pataklama isteğime direnebiliyorum,” mu? Yok, yok tutamayacağım ben kendimi, gidip kafasına birşey indireceğim 😡
.
Gordon’dan kopayım biraz da, size Aspidistra’nın ne olduğundan bahsedebileyim. Aspidistra çiçek açmayan, geniş yapraklı bir zambak türü. Ne kadar kötü bakarsanız bakın bir şekilde hayatta kalmayı başaranan bir bitki üstelik. Dayanıklılığı, yaşama tutunma azmiyle İngiliz proletaryasını sembolize ettiği gibi, kitapta da en alt sınıfların bile medeniyete tutunmak için evlerinde bulundurdukları bir çiçek olarak tasvir ediliyor. Gordon ne kadar sefalet içine düşerse düşsün ve bu çiçekten ne kadar nefret ederse etsin odasındaki Aspidistra’dan bir türlü kurtulamıyor.
.
Son bölümdeki kara mizah kitabın sayfalar boyunca üzerinize yığdığı sıkıntıyı kaldırıyor. Bu yüzden direnin bence sonuna kadar 😝
.
Diğer Okuduğum Orwell Romanları:
.
– Hayvan Çiftliği
– 1984
– Boğulmamak İçin
– Wigan İskelesi Yolu
– Papazın Kızı
.
Read more
​​​​DELİ ADNAN ‘Ne oldu evladım niye ağlıyorsun’ diye sordu annem. Ben hıçkırıklarıma engel olamazken ...
Media Removed
​​​​DELİ ADNAN ‘Ne oldu evladım niye ağlıyorsun’ diye sordu annem. Ben hıçkırıklarıma engel olamazken annem daha da meraklandı. Abim odadan çıkıp yanımıza geldi. İkisi de gözlerini bana dikmiş ne olduğunu anlatmamı bekliyorlardı. ‘Adnan tükürdü ’ dedim. ‘ Buna mı ağlıyorsun, git yüzünü ... ​​​​DELİ ADNAN ‘Ne oldu evladım niye ağlıyorsun’ diye sordu annem. Ben hıçkırıklarıma engel olamazken annem daha da meraklandı. Abim odadan çıkıp yanımıza geldi. İkisi de gözlerini bana dikmiş ne olduğunu anlatmamı bekliyorlardı. ‘Adnan tükürdü ’ dedim. ‘ Buna mı ağlıyorsun, git yüzünü yıka’ diyerek mutfağa döndü annem. Abim ise onun kadar sakin karşılamadı yaşadıklarımı. ‘Şimdi yandın, delilik sana da bulaşacak Eray’ diye beni daha da korkutmuş, ilk travmamı yaşamama sebep olmuştu.
Yüzümü kaç kere sabunladığımı hatırlamıyorum. Psikolojik rahatsızlıkların bulaşıcı olmadığını öğrenene kadar da akıl sağlığımı gerçekten kaybedeceğimi düşünmüştüm. Sonum Adnan’a benzeyecekti. Aslında Adnan’ın pek kimseye zararı yoktu. Ama herkesin gözünde deliydi o…Yaramazlık yapan çocuklar eğer uslu durmazlarsa, anneleri ‘ Seni Adnan’a veririm’ diye korkutuyordu onları. Hakkında birbirinden farklı efsaneler dolaşıyor, neden aklını yitirdiği ile alâkalı çeşitli hikayeler anlatılıyordu. Çocukken en büyük korkum olan Adnan, büyüdükçe daha ilginç hale gelmiş, delilik sıfatının altında taşıdığı kişiliği merak etmeye başlamıştım. Belki yüzüme yediğim tükürükle hastalık bulaşmamıştı ama aramızda farklı bir bağ oluşmuştu. Artık korkmuyor aksine eğlenceli buluyordum onu. Peşine takılıp onu kızdıran ve bununla eğlenen çocukların hemen arkasında ne tepki vereceğini merak ediyordum. Acaba ben ne kadar kızdırmıştım ki, okkalı bir tükürüğü hak etmiştim.
Yaşım ilerledikçe sokaklarda amaçsız dolaşmadığını öğrendim Adnan’ın. Sırtında bir çuval; içi sabah boş akşam dolu olurdu. Ceket cebine topladığı bozuk paraları ile her dükkana sorgusuz sualsiz girer, kendi meşrebinde esnafı teftiş ederdi. Ahilik ve yaren kültürünün yaşayan son temsilcileri olan şehir esnafı, onu hoş sohbeti ile karşılar, cebine harçlık, çuvalına erzak koyup yollarlardı. Çayını içenin işlerinin açılacağı, Adnan ile birlikte dükkana bereket gireceğine inanılırdı. Vakit namazlarında cemaat ile birlikte saf tutan Adnan, hiç bir cenazeyi de kaçırmazdı. Tabutun biraz önünde elinde su bidonu ile yürürken, sokakta oynayan çocukları, teypte kaset dinleyen gençleri, dedikodu yapan yaşlı teyzeleri geçit töreni için uyarırdı.
Read more
4 yüz egzersizi ile daha güzel ve genç bir yüz! 1. Gülücük Pürüzsüzleştirici Neye iyi geliyor?: ...
Media Removed
4 yüz egzersizi ile daha güzel ve genç bir yüz! 1. Gülücük Pürüzsüzleştirici Neye iyi geliyor?: Yanak çizgileri ve sarkık cilt. Çizgileri doldurmak için uygulanan ameliyatlara bir alternatif. Ağzınızla "O" harfi yapın.Ön dişlerinizi saklayın.Bu şekilde gülümseyin.6 kere tekrarlayın.Bir ... 4 yüz egzersizi ile daha güzel ve genç bir yüz!
1. Gülücük Pürüzsüzleştirici
Neye iyi geliyor?: Yanak çizgileri ve sarkık cilt.
Çizgileri doldurmak için uygulanan ameliyatlara bir alternatif.
Ağzınızla "O" harfi yapın.Ön dişlerinizi saklayın.Bu şekilde gülümseyin.6 kere tekrarlayın.Bir sonraki adımda, aynı yüz şekliyle çenenize işaret parmağınızı koyun.Parmağınızı nazikçe aşağı yukarı hareket ettirin.Rahatlayın ve iki kere daha tekrarlayın.
2. Zürafa
Neye iyi geliyor?: Sarkık boyun.
Boyundaki yağları aldırma ameliyatına bir alternatif.
4 parmağınızı da fotoğraftaki gibi boynunuza yerleştirin.Kafanızı arkaya alın.Ve tekrardan öne alın.Bu şekilde hareketi 2 kez daha tekrarlayın.Sonunda, alt dudağınızı çekebildiğiniz kadar çekin.Derin nefes alarak bu şekilde kalın.
3. V Hareketi
Neye iyi geliyor?: Düşük kaşlar, kaz ayakları, göz torbaları ve morlukları.
Botoksa ve göz ameliyatlarına adeta bir alternatif.
Orta parmaklarınızı kaşların ortasına bastırın. Sonra işaret parmaklarınızla gözlerinizin dışına baskı uygulayın. Tavana bakın. Kaşları kaldırın ve sonra rahatlayın. Bunu 6 kere tekrarlayın. Ve 10 saniye boyunca gözlerinizi kapatıp sıkarak bitirin.
4. Flörtöz Gözler
Neye iyi geliyor?: Düşük kaşlar.
Kaş kaldırma ameliyatlarına bir alternatif.
Burna doğru işaret parmaklarınızı göz altlarına yerleştirin.Ön dişlerinizi dudaklarınız saklayacak şekilde konumlandırın.Bu şekilde göz kapaklarınızı titreterek 30 saniye boyunca tavana bakın. #yüz #güzellik
Read more
Shire'da başladı ve Shire'da bitti yolculuğumuz. Yüzük Taşıyıcısı Frodo, sadık dostu Samwise ...
Media Removed
Shire'da başladı ve Shire'da bitti yolculuğumuz. Yüzük Taşıyıcısı Frodo, sadık dostu Samwise Gamgee, Merry ve Pippin ile. Aslında taa en başında Gandalf ve Bilbo ile. Ardından Ayrıkvadi'de Elrond'un divanında İsildur'un varisi Dundain halkının reisi Arathorn oğlu Aragorn II Elessar,Kuyutorman'ın ... Shire'da başladı ve Shire'da bitti yolculuğumuz. Yüzük Taşıyıcısı Frodo, sadık dostu Samwise Gamgee, Merry ve Pippin ile. Aslında taa en
başında Gandalf ve Bilbo ile. Ardından Ayrıkvadi'de
Elrond'un divanında İsildur'un varisi Dundain halkının reisi Arathorn oğlu Aragorn II
Elessar,Kuyutorman'ın kralı Thranduil'in oğlu Legolas,
Gloin oğlu Gimli ve Ak Kule'nin Komutanı, Gondor Vekilharç Prensi
Boromir katıldı aramıza. Ve böylece başlamış oldu Yüzük Kardeşliği'nin hikayesi. Moria madenlerinde,Khazad-dûm köprüsünde kaybettik Gandalfı. Ardından Fangorn Ormanı'nda karşımıza çıktı tüm heybeti ile Ak Süvarı. Esir düştük, nice badireler atlattık. Miğfer Dibi ve Pelennor Çayırlarında beraber kılıç salladık Sauron'un ordularına
karşı.Rohhirim ile birlikte sürdük atlarımızı. "Yaşa Yurt Hükümdarı Theoden." Kim unututabilir Gimli'yi bile kendine aşık eden Lorien'in
Hanımı Galadriel'in güzelliğini.Veya hiçbir erkeğin öldüremeyeceği
rivayet edilen Angmar’ın Cadı Kralı'nı alt eden cesur Rohan kadını Eowyn'i.

Ve nihayaetinde Hüküm Dağı'na vardık Frodo ve Sam ile birlikte. Çok yorgun düştük, ümitlerimizi kaybettiğimiz çok zaman oldu bu yolculukta. Esir düştük orkların ellerine kara kulelerde. Shelob'a karşı savaştık.Fakat sen çok yaşa Samwise Gamgee. Sen
olmasaydın tamamlayamaz idik bu yolculuğu. Ve nihayetinde bir zamanalar Smeagol olarak bilinen Gollum. Ne demişti Gandalf "Gollum’un bile daha yapacak işleri olabilir" O olmasa idi yok edebilir miydik Yüzük'ü. Yazın en sıcak ve en bunaltıcı günlerinde beni de bu yolculuğunuza kabul ettiğiniz için teşekkürler dostlarım. Belki seneler seneler sonra bir daha bir araya gelip yeniden çıkarız yolculuğumuza. Bundan dolayı elveda demiyorum, şimdilik hoşçakalın dostlarım. #LordoftheRings #book #bookstagram #bookshelf #YüzüklerinEfendisi #kitap #instagram
Read more
Naked Heat Mini Palet hediyeli yeni video kanalda, linki profilime ve story’e bıraktım. Bu esnada ...
Media Removed
Naked Heat Mini Palet hediyeli yeni video kanalda, linki profilime ve story’e bıraktım. Bu esnada size haftasonumuzdan bahsedeyim. Evrende yalnız mıyız diye düşünüp durduğumuz meteor yağmurunun en yoğun gözlemlendiği dün gece, @tadimatolyesi ve @catarsis25 ’in erken pes etmesi ... Naked Heat Mini Palet hediyeli yeni video kanalda, linki profilime ve story’e bıraktım. Bu esnada size haftasonumuzdan bahsedeyim. Evrende yalnız mıyız diye düşünüp durduğumuz meteor yağmurunun en yoğun gözlemlendiği dün gece, @tadimatolyesi ve @catarsis25 ’in erken pes etmesi sonucu, ruh hastası oldukları tescillenmiş @zodyakli ve @ygmrcbn ile bu muhteşem doğa olayını izleyelim dedik. Yorganların altına girip mis gibi bağ havası alıp ışık kirliliği yokken biraz evren üzerine düşünelim istedik. Ağzımızın tadıyla bir varoluşsal kriz yaşayamadık. Arkadaşlar Trakya Bağları soğuk. Baya soğuk. Yani sabaha karşı yorganın dışında kalan tek yerimiz kafamız olduğu için Yağmur’dan sürekli “KAFAM ÜŞÜYOOOOO” sesleri yükselmesi, saçlarımızın nem ile aldığı sepet/kuş yuvası/didiklenmiş pişmaniye hibridi hali, donuyoruz diye çişe gitmemek için verdiğimiz mücadele filan derken olaylar gelişti. Sabahın 4’ünde aldığımız çay servisi (evet şaraptan ayılıp çaya geçtik) buzlarımızı çözdü ve 150’den fazla meteor görmenin yeterli olduğunu düşünüp odamıza depar atarak döndük. Şaka bir yana muhteşem bir geceydi, Şarap Bağında meteor yağmuru izlemek çok romantik, gökyüzü net ama sıkı giyinin... Çok uzun yazdım yine ama asıl konu yeni videoydu.... #☄️ #💫 #👽
Read more
İnsanın kimin çocuğu olarak dünyaya geldiği mühimdir. Bu hayattaki karakterini, saygınlığını, ...
Media Removed
İnsanın kimin çocuğu olarak dünyaya geldiği mühimdir. Bu hayattaki karakterini, saygınlığını, yaşayış biçimin tamamen onların elindedir. Keza ben şanslı doğanlardanmışım orası kesin. Ve bir kız çocuğu olarak her ne kadar çoğu şeyi anneden öğrenip onunla paylaşsamda, babanın yeri ... İnsanın kimin çocuğu olarak dünyaya geldiği mühimdir. Bu hayattaki karakterini, saygınlığını, yaşayış biçimin tamamen onların elindedir. Keza ben şanslı doğanlardanmışım orası kesin. Ve bir kız çocuğu olarak her ne kadar çoğu şeyi anneden öğrenip onunla paylaşsamda, babanın yeri hep ayrıdır. İlk aşktır ya baba!! tanıdığın ilk erkek. Bu yüzdende onun tarafından ruhuna konulan lokmalar değerlidir. Bilinçaltına işler o şefkat dolu bakışlar. Anne bazen savrulurken, babadan bir ağaç gibi dik ve sağlam durmasını beklersin. Çünkü gövdesine sarılıp ağlayabileceğin , gölgesine sığınabileceğin tek yer orasıdır. Sana güçlendirici meyvesinden verir, üzerine tırmandırıp herşeyi kuş bakışı gösterir. Ki yıllar geçsede değişmeyen ; dünyanın en güzel yeridir baba omuzu. Yıkılmaz tek kalendir. Bu yüzdendir ki baba ; senin gözlerindeki bir hüzün , kolundaki bir yara beni darmaduman etmeye yetiyor. Bu yaşıma kadar ben her ne başardıysam hep senin omuzlarındayken başardım; Çalışmayı , azmi seninle öğrendim. Her ne kadar yorulsan da bırakmamayı , pes etmemeyi sende gördüm. Asla beni kısıtlamadın ve yasaklarla boğmadığın için ayaklarımın üzerinde durabiliyorum şimdi. Ben hem prenses oldum sayende hemde mücadeleci...Asıl Zenginliğin insanların cebindekiyle değil , kalbindekiyle ölçüleceğini ; dil din ırk ayırt etmeksizin insanlara değer verebilmeyi ve karşılık beklemeden yardım etmeyi sen gösterdin. Çoğunluğun aksine ,teknolojiyi ve yenilikleri bizden bir adım önde takip ettiğin için bizi anlaman hiç zor olmadı ve gelişime hep açık oldun. Bu yüzden aynı frekansta olup uçabildik seninle . Bilgiyle , sevgiyle beslendik , büyüdük biz. Sen benim kahramanım oldun , sen yanımızda olduğun sürece kanatlanıp uçmaya ve tüm engellere , zorluklara göğüs germeye gücümüz var bizim. Bizim için En büyük mutluluk; en büyük lüks; bu doğumgününde de birlikte olmak canım babacım. Seni çok ama çok seviyorum. Doğumgünün kutlu olsun @reisogluosman #happybirthday ❤️
Read more
Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca Alt katında uyumayı bir ranzanın Üst katında çocukluğum... Kağıttan ...
Media Removed
Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca Alt katında uyumayı bir ranzanın Üst katında çocukluğum... Kağıttan gemiler yaptım kalbimden Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı. Aşk diyorsunuz, limanı olanın aşkı olmaz ki bayım! Allah’la samimi oldum geçen üç yıl boyunca Havı dökülmüş yerlerine ... Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca
Alt katında uyumayı bir ranzanın
Üst katında çocukluğum...
Kağıttan gemiler yaptım kalbimden
Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı.
Aşk diyorsunuz,
limanı olanın aşkı olmaz ki bayım! Allah’la samimi oldum geçen üç yıl boyunca
Havı dökülmüş yerlerine yüzümün
Büyük bir aşk yamadım
Hayır
Yüzüme nur inmedi, yüzüm nura indi bayım
Gözyaşlarım bitse tesbih tanelerim vardı
Tesbih tanelerim bitse göz yaşlarım...
Saydım, insanın doksan dokuz tane yalnızlığı vardı.
Aşk diyorsunuz ya
Ben istemenin allahını bilirim bayımÇok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca
Balkona yorgun çamaşırlar asmayı
Ki uçlarından çile damlardı.
Güneşte nane kurutmayı
Ben acılarımın başını
evcimen telaşlarla okşadım bayım.
Bir pardösüm bile oldu içinde kaybolduğum.
İnsan kaybolmayı ister mi?
Ben işte istedim bayım.
Uzaklara gittim
Uzaklar sana gelmez, sen uzaklara gidersin
Uzaklar seni ister, bak uzaklar da aşktan anlar bayımSüt içtim acım hafiflesin diye
Çikolata yedim bir köşeye çekilip
Zehrimi alsın diye
Sizin hiç bilmediğiniz, bilmeyeceğiniz
İlahiler öğrendim.
Siz zehir nedir bilmezsiniz
Zehir aşkı bilir oysa bayım! Ben işte miraç gecelerinde
Bir peygamberin kanatlarında teselli aradım,
Birlikte yere inebileceğim bir dost aradım,
Uyuyan ve acılı yüzünde kardeşimin
Bir şiir aradım.
Geçen üç yıl boyunca
Yüzü dövmeli kadınların yüzünde yüzümü aradım.
Ülkem olmayan ülkemi
Kayboluşumu aradım.
Bulmak o kadar kolay olmasa gerek diye düşünmüştüm.
Bir ters bir yüz kazaklar ördüm
Haroşa bir hayat bırakmak için.
Bırakmak o kadar kolay olmasa gerek diye düşünmüştüm.Kimi gün öylesine yalnızdım
Derdimi annemin fotoğrafına anlattım.
Annem
Ki beyaz bir kadındır
Ölüsünü şiirle yıkadım.
Bir gölgeyi sevmek ne demektir bilmezsiniz siz bayım
Öldüğü gece terliklerindeki izleri okşadım.
Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca
Acının ortasında acısız olmayı,
Kalbim ucu kararmış bir tahta kaşık gibiydi bayım.
Kendimin ucunu kenar mahallelere taşıdım.
Aşk diyorsunuz ya,
İşte orda durun bayım
Islak unutulmuş bir taş bezi gibi kalakaldım
Kendimin ucunda
Öyle ıslak,
Öyle kötü kokan,
Yırtık ve perişan.Siz aşkı ne bilirsiniz bayım
Aşkı aşk bilir yalnız!

#didemmadak
#çiçeklişiirler
Read more
Geriye sayım başladı. Salı gecesi sanıyordum. Kendisiyle o kadar ilgiliyim, tahmin edin artık durumumu Yaş ilerledikçe ya yıllar daha hızlanıyor ya da artık dünya daha hızlı dönüyor bilemiyorum ama bu ne hız yahu? Acayip başım döndü bu yıl. Her yıl, hepimizin dost trenine yeni binenler ... Geriye sayım başladı. Salı gecesi sanıyordum. Kendisiyle o kadar ilgiliyim, tahmin edin artık durumumu 🙈

Yaş ilerledikçe ya yıllar daha hızlanıyor ya da artık dünya daha hızlı dönüyor bilemiyorum ama bu ne hız yahu? Acayip başım döndü bu yıl.

Her yıl, hepimizin dost trenine yeni binenler ve inenler olur bilirsiniz. Bu yıl da gidenler ve yeni gelenlerle, hüznüyle ve keyfiyle 365 gün gitti gidiyor.
Bu yılı düşündüğümde o kadar çok çalışmışım ki aklıma bir tek iş geliyor 😬

Neler iz bıraktı dersen?
Çok şey oldu ama aklıma ilk Goumand’dan gelen büyük ödül geliyor. E önemliydi ne yalan söyleyeyim pek gururlandım.
Bu yıl TV’ye çıktım mı vallahi hatırlamıyorum şu an! Aman tanrım demans başladı eyvahlar olsun! Ama #aydanustkanattvprogramiyapmali diye bir etiket ortaya attınız, kime nasip olur bu? Bunu hayatta unutmam 😁

Verdiğim röportajları seviyorum, tüm gazeteci arkadaşlara teşekkür ederim, sağ olsunlar. Röportaj denince @feedistanbul için verdiğim röportajı hiç unutmayacağım, hayatımda altı ay bir yayının çıkmasını ilk kez bekledim 😬 ama bir giriş yazmış ki @ceyatay benim için değil altı ay altı yıl beklenir o sözler için 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Yüreğine sağlık.

Memlekette kriz var ama kriz denince şekersizin lansman krizi aklıma geldi bak birden 🙄 @pinarpolat.pastry ve @sihirlipastane nin imdadıma yetişmesiyle kalp krizi eşliğinden dönmem yılın en büyük kriziydi benim için. @ozgeakcays ve @nyanardag size de binlerce teşekkür ederim. Gerçi tüm krizler böyle olsa keşke ‘şekerim!’ Lansmana gelen tüm dostlarım sağ olsun, unutmayacağım!

Yılın en büyük bombası ise instagram hırsızlarını yakalamamızdı.
Yılın sebzesi dikenli kabak oldu! Bu yaşımda yeni öğrendim!

Her birinizin samimi içten mesajlarını saklıyorum haberiniz olsun, onlar benim hazinem!
Veeeeee 2018 denince, 2019 için hazırlığını yaptığımız büyük sürpriz var bir de! O da inşallah pek yakında!

İyiler iyileri bulsun iyilik çığ gibi hızla büyüsün yeni yılda da 🙏🏻 Yeni yıl kutlaması yapmıyorum 3 gün var daha 🤩

Her daim dostluğa! @funda_ozkalyoncu @muratguloglutv @gayemsahin @tohumistanbul @ebruerke @ebruatlan @burcaksenerr @pelinozkancat @gunesaksus @womenshealthtr @zozyilmazel @esraduzdag @gulercetingoz @nuriyebingol
Read more
Kurbağ yüzük ,18 k altın , yakut,elmas ve 950 gümüş ile @zeyneperol #mücevher #dediğin #sanat #dır #tasarım #sergi #altin #değerlitaşlar #güzellik #estetik #inanç #niyet #heykel #heykelimsitakılar ...
Media Removed
Kurbağ yüzük ,18 k altın , yakut,elmas ve 950 gümüş ile @zeyneperol #mücevher #dediğin #sanat #dır #tasarım #sergi #altin #değerlitaşlar #güzellik #estetik #inanç #niyet #heykel #heykelimsitakılar #takılabilenheykelcikler #atölye #galeri #showroom #atiyesokak #teşvikiye #istanbul Kurbağ yüzük ,18 k altın , yakut,elmas ve 950 gümüş ile @zeyneperol #mücevher #dediğin #sanat #dır #tasarım #sergi #altin #değerlitaşlar #güzellik #estetik #inanç #niyet #heykel #heykelimsitakılar #takılabilenheykelcikler #atölye #galeri #showroom #atiyesokak #teşvikiye #istanbul
925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Kalp Model İsim Yazılı Kolye Kargo Dahil Sadece :99.00 TL Ücretsiz ...
Media Removed
925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Kalp Model İsim Yazılı Kolye Kargo Dahil Sadece :99.00 TL Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme Kredi Kartina 3 Taksit İrtibat ve Whatsapp Sipariş Hattı0545 259 0634 #bayantakı #tuğralıkolye #gümüşkolye #altınkolye #düğüntakısı #ring #yüzük #düğün #Kapıdaödeme ... 925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Kalp Model İsim Yazılı Kolye
Kargo Dahil Sadece :99.00 TL

Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme
Kredi Kartina 3 Taksit

İrtibat ve Whatsapp Sipariş Hattı📱0545 259 0634

#bayantakı #tuğralıkolye #gümüşkolye #altınkolye #düğüntakısı #ring #yüzük #düğün #Kapıdaödeme #ücretsizkargo #kampanya #silver #istanbul #enucuz #bayangiyim #bayanaksesuar #fallowme #love #abiye #turban #zarafet #isimyazılıkolye #altinkolye #gumuskolye #gümüş #ankara #izmir #istanbul #turkiye
Read more
925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Tuğra Model Madolyon Kolye Kargo Dahil Sadece :149.00 TL Ücretsiz ...
Media Removed
925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Tuğra Model Madolyon Kolye Kargo Dahil Sadece :149.00 TL Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme Kredi Kartina 3 Taksit İrtibat ve Whatsapp Sipariş Hattı0545 259 0634 #bayantakı #tuğralıkolye #gümüşkolye #altınkolye #düğüntakısı #ring #yüzük #düğün ... 925 Ayar Gümüş Zirkon Taşlı Tuğra Model Madolyon Kolye

Kargo Dahil Sadece :149.00 TL

Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme
Kredi Kartina 3 Taksit

İrtibat ve Whatsapp Sipariş Hattı📱0545 259 0634

#bayantakı #tuğralıkolye #gümüşkolye #altınkolye #düğüntakısı #ring #yüzük #düğün #Kapıdaödeme #ücretsizkargo #kampanya #silver #istanbul #enucuz #bayangiyim #bayanaksesuar #fallowme #love #abiye #turban #zarafet #isimyazılıkolye #altinkolye #gumuskolye #gümüş #ankara #izmir #istanbul #turkiye
Read more
#Repost @eylulonline (@get_repost) ・・・ Ben bi şarkı yazdım,elimden geldiğince,dilim döndüğünce,kalbim dayandığınca.. Pek buraya sığmadı aslında uzun versiyonunu youtube a yüklemiştim ama bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim... Zor zamanlardan geçiyoruz, Mehmetciğimizin ... #Repost @eylulonline (@get_repost)
・・・
Ben bi şarkı yazdım,elimden geldiğince,dilim döndüğünce,kalbim dayandığınca..
Pek buraya sığmadı aslında uzun versiyonunu youtube a yüklemiştim ama bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim...
Zor zamanlardan geçiyoruz, Mehmetciğimizin Allah yar ve yardımcısı olsun🙏
Savaşların bitmesi,güzel günlerin gelmesi dileklerimle.. Şehitler ölmez,bayrak inmez,ezanlar dinmez ve VATAN BÖLÜNMEZ! #afrin #yanınızdayız

Üşüyorsun biliyorum orası soğuk
Kaç gecedir uyanıksın yuvandan ayrı kalıp Gece 3-5 nöbetlerinde,bayrağın altında Yıldızlardan bahset biraz,daha mı parlak orada?
Yumma gözlerini Mehmedim uyan Damarlarında dolaşan o asil kana inan
Bu ezanlar dinmez,gökte bayrak inmez ve sen orada oldukça bu vatan bölünmez!
Güçlü ol güçlü kal uyuma sakın,
Güzel günler gelecek bak sandığından da yakın
Yatağında uyusun diye minnacık bir bebek Vatan sana emanet bırakma sakın!
Güçlü ol güçlü kal uyuma sakın güzel Güzel günler yolda bak sandığından da yakın
İşin Allah’a kaldıysa,olmuş bil derler
Duam sana emanet unutma sakın!
Belki sevdiğin vardı,geride annen kaldı
Söz sana,yine baharlar gelecek
Zordur elbet gelip geçer
Annenin duası yeter
Söz sana,bu bayrak inmeyecek!
Afrin,kalbimiz sizinle yolunuz açık Allah yar ve yardımcınız olsun..
Read more
Bu bayramda da ziyarete gelen konuklarınıza şöyle en lezzetlisinden ev yapımı baklava sunmayı ...
Media Removed
Bu bayramda da ziyarete gelen konuklarınıza şöyle en lezzetlisinden ev yapımı baklava sunmayı düşünüyorsanız yaklaşın böyle.🤗Şimdiden bayram hazırlıklarına başlıyoruz! #tarifiyemekcomdan: Ev baklavası Malzemeler: Hamuru için:1 su bardağı süt, 1 su bardağı ayçiçek yağı, ... Bu bayramda da ziyarete gelen konuklarınıza şöyle en lezzetlisinden ev yapımı baklava sunmayı düşünüyorsanız yaklaşın böyle.🤗Şimdiden bayram hazırlıklarına başlıyoruz!😋 #tarifiyemekcomdan: Ev baklavası

Malzemeler:
Hamuru için:1 su bardağı süt, 1 su bardağı ayçiçek yağı, 3 adet yumurta, 1,5 tatlı kaşığı üzüm sirkesi, 1 paket kabartma tozu, 1/4 çay kaşığı tuz, 6 su bardağı baklavalık un
İç harcı için: 3 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi
Yufkaları açmak ve üzeri için: 1 su bardağı mısır nişastası, 250 gram tereyağı
Şerbeti için: 5 su bardağı su, 4 su bardağı toz şeker, 4 damla taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:
Unu karıştırma kabına alın. Orta kısmını havuz gibi açın. Yumurta, süt, ayçiçek yağı, kabartma tozu, sirke ve tuzu ekleyin.

Tüm malzemeyi yavaş yavaş karıştırıp una yedirerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlayın.

Yoğurduğunuz hamuru, 30 eşit parçaya ayırıp mermer bir tezgahta yuvarlayın. Unlanmış tezgahta her bir hamur bezesini açın.

Aralarına mısır nişastası serpiştirerek açtığınız hamurları, 10'arlı gruplar halinde üst üste dizip bir oklavayla incecik açın. Tepsi büyüklüğüne gelen hamurların kenarlarını kesip boyutlarını ayarlayın.

Küçük bir tencerede kısık ateşte tereyağını eritin.

Yufkaları, aralarına ince çekilmiş cevizden bolca serpiştirip üst üste dizin.

Pişirmeden önce baklavayı bir bıçakla dilimlere ayırın.

Eritilmiş tereyağının yarısını baklavanın üzerine eşit olarak dağıtın. Dilimlerin arasından içeri doğru dağılmasını sağlayın. Baklavayı, önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirmeye başlayın.

Üzeri renk almaya başlayan baklavayı fırından kısa bir süreliğine çıkarıp kalan tereyağını üzerine sürün. Altı ve üstü eşit oranda kızarana kadar pişirme işlemini sürdürün.

Baklavanın şerbeti için; toz şekeri, suyla karıştırıp orta ateşte yaklaşık 25 dakika kaynatın. Kaynayan şerbete limon suyu ekleyip 2-3 dakika sonra ocaktan alın.

Fırından çıkan sıcak baklavayı oda ısısında bekletip soğutun. Sıcak şerbeti bir kepçeyle tatlının üzerine gezdirip şerbeti çekmesini bekleyin. Afiyet olsun. #tarif #evbaklavası #baklavatarifi #kurbanbayramı #baklava #food #foodie #turkishfood #instafood #recipe #cooking #baking #cookbook #foodshare
Read more
Akşam için halen ne yapacağınıza karar veremediyseniz ve evde biraz kıymanız varsa size de ekşili ...
Media Removed
Akşam için halen ne yapacağınıza karar veremediyseniz ve evde biraz kıymanız varsa size de ekşili köfte öneririm. Kimisi için bu bir çorba ama bana göre başlı başına bir yemek kendisi 🏼 . . Terbiyeli Ekşili Köfte ️ Köftesi için; 200 gr kıyma 1 baş rendelenmiş soğan 1 diş rendelenmiş ... Akşam için halen ne yapacağınıza karar veremediyseniz ve evde biraz kıymanız varsa size de ekşili köfte öneririm. Kimisi için bu bir çorba ama bana göre başlı başına bir yemek kendisi 👌🏼
.
.
Terbiyeli Ekşili Köfte
⬇️
Köftesi için;
200 gr kıyma
1 baş rendelenmiş soğan
1 diş rendelenmiş  sarımsak
1,5 çorba kaşığı pirinç
2 yemek kaşığı galeta unu
1 ad. Yumurta (sarısı terbiye için kullanılacak)
Tuz, karabiber

Dışını bulamak için Un
.
⬇️
1 baş soğan
2 ad. Orta boy havuç
2 ad. Orta boy patates
Tuz, karabiber
4-5 yemek kaşığı Zeytinyağı
5 bardak su
2 bardak et suyu
.
⬇️
Terbiyesi için
1 tatlı kaşığı un
1 ad. Yumurta sarısı
Yarım limon suyu
.
👉 Öncelikle Köfte malzemelerinin hepsini bir kapta güzelce yoğurun.Elinizi ıslatıp fındık büyüklüğünde toplar yapıp un dolu tepsiye biriktirin. Tepsiyi sallayarak hepsini una bulayın kenarda bekletin. 1 baş soğanı yemeklik doğrayıp 4 kaşık kadar zeytinyağında kavurun. İçerisine soyup doğradığınız havuçları ilave edip 2-3 dk. Kavurun, soyup küp küp doğradığınız patatesleri de ilave ettikten sonra 2-3 dk. da öyle kavurup. Tuz, karabiber ve suları ilave edip kaynayana kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca teker teker köfteleri ilave edin. Havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Yumurta sarısı ve limon suyunu çırpıp unu ilave edin. Pürüzsüz olana kadar çırpın. Gerekirse suyla seyreltin.  Yemek suyundan 1 kepçe terbiyeye ilave edip ısıyı dengeleyin ve yemeğin içerisine döküp güzelce karıştırın. 5 dk. kadar beraberce kısık ateşte kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp. 10 dk. kadar dinlendirdikten sonra servis edin.
.
.
.
#corba #eksilikofte #cheflerintarifleri #sunumduragi #sahanelezzetler #yemekrium #grammutfak #yemeksunumu #lezzetlerim #sunumyeriniz #tencereyemegim #tarifsunum #lezzetlisunumlar #onlinelezzetler #lezzizsofralar #foodstyl #mukemmellezzetler #sunumvetarif #sonsuztarifler #sizinsunumlar #mutfakbecerileriniz #anayemekler #mutfakdamutfak #sulukofte #bizimtarifler #still_life_gallery #stilllifegallery #pisiryolla #kahvalti #mutfakdamutfak #yapyepaylas
Read more
 #Repost @fotografkritigi ・・・ Pek bu tip yanlış yapmam ama, bizim @fazilyld'a uydum, İnstagram'dan ...
Media Removed
#Repost @fotografkritigi ・・・ Pek bu tip yanlış yapmam ama, bizim @fazilyld'a uydum, İnstagram'dan arkadaşlarla yemeğe çıktık dün akşam. @ersunbey @zekigunduz ve @emreyazici Ersun Bey iyi fotoğraf çeker, severim onun işlerini. Yazmıştım size. Ama çok dikkatliyim kendilerine ... #Repost @fotografkritigi
・・・
Pek bu tip yanlış yapmam ama, bizim @fazilyld'a uydum, İnstagram'dan arkadaşlarla yemeğe çıktık dün akşam. @ersunbey @zekigunduz ve @emreyazici
Ersun Bey iyi fotoğraf çeker, severim onun işlerini. Yazmıştım size. Ama çok dikkatliyim kendilerine karşı. Çok nizami yorum yazarım fotoğraflarına. Bizim @sakaradam66'ya ciğerim, @a.hakan.kalyoncu'ya gözün bal yesin, @asuman.aydinn'a Asucancım yazarken Ersun bey'e hep muhterem beyefendi, saygılar, hörmetler falan yazmışım sürekli. Adam Mali Müşavir, üstelik de yeminli. Kullanıcı adına bakar mısınız? Yukarıdan yukarıdan talimat veriyor: "Sizi bilmem ama, ben Ersun Bey, toparlanın"
Karakola, Nüfus Müdürlüğüne giderken bile tırsarım, hata yaptım, kabul ettim yemek davetini. Ersun Bey ve Zeki bey, ki o da yeminliymiş, restorandaki masamıza geldiklerinde düştü benim tansiyon. Bizim Fazıl ve ben hani fotoğrafçıyız ya, bandanamız yok ama, yaka bağır açık, gömlekler sarkmış pantolonlardan aşağıya, yeminliler ellerinde evrak çantaları, denetime gelmiş havalarında, jilet gibi, biz kravatın nereye takıldığını unutmuşuz, onlarda altın kol düğmeleri falan, süzüyorlar bizi. Sanırsın Maliyeciler dükkanı basmış, kan ter içerisindeyiz. Emre'nin bir iki sıkıntılı gayrimenkul satış işlemi varmış, aç karnına hemen kayboldu o. Biz de kapıya yakın konumlandık, nasıl gerginiz?
Bu mu diye baktım hemen İnstagram'dan Ersun Bey'in profiline, evet o. Profil fotoğrafı bile kravatlı, siyah beyaz. Bizim @ahmetgorsev'in profilinde göbek bile meydanda, Ersun Bey'in ki o kadar oturaklı ve yeminli ki, sanırsın denetimde çekilmiş, Atatürk büstü gibi. Adeta Maliye Bakanı ya da Edisonla beraber bulmuş ampülü, 139 yaşında, pek muhterem.
Fotoğrafla ilgili bir iki şey söyleyip, hava atayım dedim, çok kötü bakıyorlar. Söylemiyorlar ama bakışları soruyor aynı soruyu: "hocam emin misiniz, siz yeminli hoca mıydınız" bakışları. Sustum gece boyu artık.
Gece eve geldim, terlemekten iki kilo vermişim. "Ne kadar abartıyorsun" diye yeniden baktım Ersun Bey'in galerisine. Önüne gelene minnoşum, brom, kuzum diyen tüm takipçileri esas duruşta döşenmiş Ersun Bey'e: Saygılar, hörmetler, bilmukabele muhterem beyefendi...
Read more
Gina Lambroso Dün, kadının ruhuna dair bir alıntı paylaşmıştım.Ve, bu alıntının sahibinin ...
Media Removed
Gina Lambroso Dün, kadının ruhuna dair bir alıntı paylaşmıştım.Ve, bu alıntının sahibinin biyografisini daha sonra kaleme alacağımı da eklemiştim.Evet o satırlar, görseldeki şahsa ait.Yani Gina Lambroso'ya. Gina Lambroso'nun ismini ilkkez Cemil Meriç'in Kırk Ambar adlı kitabının ... Gina Lambroso

Dün, kadının ruhuna dair bir alıntı paylaşmıştım.Ve, bu alıntının sahibinin biyografisini daha sonra kaleme alacağımı da eklemiştim.Evet o satırlar, görseldeki şahsa ait.Yani Gina Lambroso'ya. Gina Lambroso'nun ismini ilkkez Cemil Meriç'in Kırk Ambar adlı kitabının ikinci cildinde "Kadının Ruhu" bölümünde gördüm. Zaten aktardığım yazı da Cemil Meriç'in, Lambroso'nun " L'Anima della Done" kitabını etüd ettiği kısımdan.Gina Lambroso'nun kitabı daha Türkçe'ye kazandırılmış değil. Kadının Ruhunu, feminist ideolojilerden uzak tamamen içsel ve çevresel deneyimleriyle inceliyor Lambroso. Gina Lambroso şöyle der. " Kitabımızın amacı, erkeklerin de kadınların da bu farklılığın şuuruna varmalarını sağlamak ve çağdaş toplumda gözlemlediğimiz, kadının erkekleşmesi eğilimine karşı savaşmak. Kadının erkekleşmesi hem toplumu değerli bir yardımcıdan mahrum eder, hem de iddia edildiği gibi, kadını mutlu etmez, tersine mutsuzlaştırır." Yine kitabın başka bir yerinde (Tabi yine Cemil Meriç'in çevirisini yaptığı ve bizlere tanıttığı kısımlardan yararlanıyoruz.) " Kadının mutluluğu, kendisiyle ilgili kanunî şartların iyileştirilmesine değil, erkeğin daha iyi eğitilmesine, bu sayede kendisini daha iyi anlamasına, kendisine çok daha yardımcı olmasına bağlı." Günümüzde de kadınların bu problemleri hala devam etmiyor mu?Modern Dünya, kadın cinsini hiç mi hiç anlamadı.Aksine ,onu özgürlük kisvesi altında metalaştırdı ve vahşi kapitalizmin en büyük kurbanı yaptı.Bugün sokaklarda kadından çok pazarlanan birer et yığını var.Kadına en büyük darbeyi, Ortaçağdan ziyade modern dünya yaptı... Gina Lambroso'nun bu kitabı bir an önce ve mutlak surette Türkçe'ye kazandırılması lazım. Çeviri dünyasında işler nasıl gidiyor bilmiyorum ama bir şekilde bunun üstesinden gelinmeli diye düşünüyorum... Gina Lambroso' nun kitabını tatmak istiyorsanız,Cemil Meriç'in o mükemmel üslubuyla kismi bir şekilde çevirdiği ve tanıttığı,Kırk Ambar adlı kitabın ikinci cildinde bulabilirsiniz.Peki Gina Lambroso(1872-1944) kimdir?Ünlü İtalyan Antropolog Cesare Lambroso'nun kızı ve ünlü tarihçi G. Ferrero'un eşi.Gina Lambroso Tıp bölümünü bitirmiş ve iktisad, tarih konularda uzman bir isim.

#Gina #Lambroso
Read more
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O ...
Media Removed
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl! Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celâl? Sana ... Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.
Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl.
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.
Garb’ın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar;
Benim îman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir îmânı boğar, «Medeniyyet! » dediğin tek dişi kalmış canavar?
Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın;
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın... Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
Bastığın yerleri «toprak! » diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı.
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün vârımı alsın da Hudâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.
Rûhumun senden İlâhî şudur ancak emeli:
Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli;
Bu ezanlar -ki şehâdetleri dînin temeli-
Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.
O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım;
Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır rûh-i mücerred gibi yerden na’şım!
O zaman yükselerek Arş’a değer, belki, başım.
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl.

12.12.2016
Read more
‘ATATÜRK KIZIM VER BAKALIM KOLTUĞUNUN ALTINDAKİ ŞU DEFTERİ DEDİ…’ ‘Maestrom Nubar Tekyay Bey, ...
Media Removed
‘ATATÜRK KIZIM VER BAKALIM KOLTUĞUNUN ALTINDAKİ ŞU DEFTERİ DEDİ…’ ‘Maestrom Nubar Tekyay Bey, bir gün evimize geldi. 1936 yılının Aralık ayıydı. Çok heyecanlıydı. ‘Hadi kızım, çabuk hazırlan saraya gidiyoruz’ dedi. Şaşırdım. İçimden ‘Ne sarayı, ne işimiz var saraylarda’ diye geçirdim. ... ‘ATATÜRK KIZIM VER BAKALIM KOLTUĞUNUN ALTINDAKİ ŞU DEFTERİ DEDİ…’ ‘Maestrom Nubar Tekyay Bey, bir gün evimize geldi. 1936 yılının Aralık ayıydı. Çok heyecanlıydı. ‘Hadi kızım, çabuk hazırlan saraya gidiyoruz’ dedi. Şaşırdım. İçimden ‘Ne sarayı, ne işimiz var saraylarda’ diye geçirdim. Yine de olabildiğince düzgün giyinip, hazırlandım. Eşim Ali Bey'i de alarak kapıdaki büyük otomobile bindik ve Dolmabahçe Sarayı'na doğru yola koyulduk.
Saraya vardığımızda bir yaver bizi aldı ve büyük salona götürdü. Tam karşısına geldiğimizde, ‘Müzeyyen Senar Hanım huzurlarınızda’ dedi. ‘Beyefendi de eşleridir diye ekledi. Atatürk ‘Gel bakalım hanım kızım. Otur şöyle yanıma’ dedi. Sağ tarafına bir sandalye çektiler. Çekine çekine ucuna iliştim. Heyecanımı anlamış olacak ki, ‘Otur bakalım. Çekinme. Eğer böyle yaparsan o güzel sesini nasıl dinleriz’ diye ekledi.
Yüzüme dönüp baktığındaysa ‘ Bu saçlarının hali ne’ deyip yaverine işaret etti. Yaver ‘Lütfen beni takip ediniz Müzeyyen Hanım’ dedi. Salondan çıkıp siyah mermerlerle kaplı büyük bir banyoya geldik. Birden korkuya kapıldım. Yaver, ‘Merak etmeyin, berberimiz sizin saçınızı ve eşinizin bıyığını kesecek’ dedi. Sonradan öğrendiğime göre, Atatürk enseme topladığım saçlarımı beğenmemişti ve modern bir görünüm almam için kestirmek istemişti. Nitekim berber saçlarımı alagarson kesti. Görünümüm değişmişti. Ali de bıyıklarını kaybetti. Biraz sonra huzura gittiğimizde ‘İşte şimdi mükemmel oldu. Ver bakalım şu koltuğunun altındaki defteri. Herhalde şarkı defteridir değil mi?’ diye sordu. Kendilerine uzattım. Bu konuşmaları masada bize yakın olanlar da aynen duyuyorlardı. Salih Bozok'la, Kılıç Ali yanı başımdaydılar.
Sonra bana döndü; Tatyos Efendi'nin hicazkâr şarkısını seçmişti. Bitince Atatürk herkesin duyabileceği bir sesle ‘Bu ne güzel ses. Hadi bakalım durma, devam et’ dedi…’
Bu satırları rahmetli Savaş Ay’ın, Müzeyyen Senar ile yaptığı bir röportajdan aldım. Bugün Müzeyyen Hanım’ın doğum günü. Ben de onu, Atatürk’le tanışma anısıyla andım. Ruhları şad, mekanları cennet olsun…
Read more
Potansiyel, mevcut yaşanılan durumu kabul ettiğimizde bizim sınırlandırdığımız alanda gerçekleştirmeyi ...
Media Removed
Potansiyel, mevcut yaşanılan durumu kabul ettiğimizde bizim sınırlandırdığımız alanda gerçekleştirmeyi seçtiklerimizdir. O yüzden neye dönüşmek istediğimize bizler bilip karar vermeliyiz. Bir sobanın sıcaklığından etkileniyorsak ona mesafemizi korumayı bilinçli şekilde ... Potansiyel, mevcut yaşanılan durumu kabul ettiğimizde bizim sınırlandırdığımız alanda gerçekleştirmeyi seçtiklerimizdir. O yüzden neye dönüşmek istediğimize bizler bilip karar vermeliyiz. Bir sobanın sıcaklığından etkileniyorsak ona mesafemizi korumayı bilinçli şekilde seçebiliriz. Bilinçaltında bizlere öğretilmeye çalışan mazoşist yaklaşımları seçersek devamlı yakın durmayı seçip, hatta bir yerimizi yakabiliriz. Bazende çatışmalar yaşanabilir, bir yandan çok yaklaşıp yakmayı söyleyen toplumsal bilinç bir yandan onun sağlıklı bir mesafeden sadece izleyici olmasını sağlayan bir bilinç vardır. Bazısına öyle bir oturmuştur ki acısız bu işlemin gerçekleşmeyeceği hatta bu acının ara ara olması hayata anlam katacağı yönündedir. Burada en büyük çıkarılacak derslerden birisi o kişiyi yaktığı için sobanın iyi ya da kötü olmamasıdır. Bizler yanmayı seçtiğimiz içinde iyi yada kötü değilizdir. Sadece ortada bir düşünce vardır biz onu kabul ettiysek kendi potansiyelimizi o güce teslim edip ya sınırlandırırız yada sonsuzluğa ve Yaratıcının özüne bırakırız... Kendi potansiyel gücümüzün sonsuzluğunun farkına varıp, yaratmak istediğimiz düşünceleri tüketim toplumu dışından seçip, onları hayata geçirmek için harekete geçip, kendime Yararıcının Sonsuzluğunda gerçekleştireceğimiz mutlulukların isteyen herkesin yoluna Işık oluşmasını dilerim...C.A.K. #potansiyel #seçmek #yaşam #sağlıklıyaşam #huzur #mutluluk #güç #farkındalık #karar #toplumsal #terapi #yoga #meditation #chakra #istanbul #nişantaşı
Read more
 #23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı <span class="emoji emoji1f44f"></span>🏻<span class="emoji emoji1f388"></span><span class="emoji emoji1f389"></span>🇹🇷 Atatürk diyor ki: “Bütün cihan bilmelidir ...
Media Removed
#23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı 🏻🇹🇷 Atatürk diyor ki: “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ... #23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı 👏🏻🎈🎉🇹🇷 Atatürk diyor ki:
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.
https://www.tbmm.gov.tr/kultursanat/23_Nisan.htm #23Nisan #23NisanKutluOlsun
Read more
 #23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı <span class="emoji emoji1f44f"></span>🏻<span class="emoji emoji1f388"></span><span class="emoji emoji1f389"></span>🇹🇷 Atatürk diyor ki: “Bütün cihan bilmelidir ...
Media Removed
#23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı 🏻🇹🇷 Atatürk diyor ki: “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ... #23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı 👏🏻🎈🎉🇹🇷 Atatürk diyor ki:
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.
https://www.tbmm.gov.tr/kultursanat/23_Nisan.htm #23Nisan #23NisanKutluOlsun
Read more
Cahiliyye dönemine ait diğer bir âdet ise kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmeleriydi. ...
Media Removed
Cahiliyye dönemine ait diğer bir âdet ise kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmeleriydi. Kimi geçim sıkıntısından, kimi çocuğunun vücudundaki eksik veya kusurlardan, kimi namusunu kirleteceğinden, kimileri ise mal ve servetinin evlilik vasıtası ile başkalarına geçeceğini ... Cahiliyye dönemine ait diğer bir âdet ise kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmeleriydi. Kimi geçim sıkıntısından, kimi çocuğunun vücudundaki eksik veya kusurlardan, kimi namusunu kirleteceğinden, kimileri ise mal ve servetinin evlilik vasıtası ile başkalarına geçeceğini düşündüğünden dolayı kızlarını diri diri toprağa gömüyorlardı. >Bu vahşet sona ermeliydi. Nitekim erdide. İslam'ın gelişiyle sadece kız çocukları diri diri gömülmekten kurtulmamış, hatta ailelerine cennet kapısını açan, ayaklarının altına cenneti seren, bir imanın yarısını tamamlayacak kadar büyük bir lütuf haline gelmiştir.
Allah (celle celaluhu) buyuruyor: "Evladlarınızı fakirlik korkusuyla öldürmeyin; onları da sizi de biz rızıklandırırız! Muhakkak ki onları öldürmek, büyük bir suçtur."^1 Rivayet edilen bir hadiste ise kızını diri gömenin cehennemlik olduğu da kesinleşmiştir.
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vessellem):"Kimin kızı doğar da, onu gömmez, horlamaz, oğlan çocuğunu ona tercih etmezse, Allah o kimseyi bu kızı sebebiyle cennetine kor."^2 diye buyurmuşlardır.
Yine Efendimiz (s.a.v) "Bağış ve ihsanda çocuklarınızın arasını eşit tutun. Eğer ben birini üstün tutacak olsaydım, kızları üstün tutardım."^3 diye buyurarak 'İslam dini kız çocuklarını hor görüyor' zihniyetini tamamen yıkmıştır. - ^1) İsra:31,En'âm:140
^2)İbn-i Hacer, el-Metâlibü'l-Âliyye, c II, s:382
^3)Münâvî, a.g.e., c.IV, s.84
#photography #portrait
Read more
İnsan kuş misali deyimi o kadar güzel ve günümüz için geçerli bir deyimki.Dün Kayserideydik. Bu gün evimizde. Yeterki Allah sağlık sıhhat versin.Sağlığımız yerindeyse dünyanın en büyük zenginliğine sahipiz.Buradan bütün hastalarımıza Rabbim bu güzel günün hürmetine,acil şifalar ... İnsan kuş misali deyimi o kadar güzel ve günümüz için geçerli bir deyimki.Dün Kayserideydik. Bu gün evimizde. Yeterki Allah sağlık sıhhat versin.Sağlığımız yerindeyse dünyanın en büyük zenginliğine sahipiz.Buradan bütün hastalarımıza Rabbim bu güzel günün hürmetine,acil şifalar versin. Rabbim sabırlarını artırsın dileklerimle mutfağımdan çıkan nefis bir lezzetle bu gün yine sizlerleyim.Meyvalı, tartları, pastaları seven biri olarak her sene bir kerede olsa Erikli tart yaparım. Bu senede değişiklik olsun diye Erikli kek yaptım.Video’yu izlerken benim sevgili takipçilerim beğenilerini artık eksik etmez.
Erikli Kek
Malzemeler
125 gr tereyağı (oda ısısında yumuşamış)
1 su bardağı toz şeker
3 yumurta
3 yemek kaşığı yoğurt
1.5 su bardağı un (elenmiş)
1 paket kabartma tozu
1 adet limon kabuğu tendesin
Alt tabanı için
Yağlı kağıdı ve kalıbı yağlamak için tereyağ
7-8 adet erik
2 yemek kaşığı tereyağ
Yapılışı
Tereyağını ve toz şekeri krema haline gelinceye kadar çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyip çırpmaya devam edin. Yoğurdu da ilave edip çırpın. Son olarak elediğiniz kabartma tozunu,unu ve limon kabuğu tendesiniz ekleyip tekrar çırpın. Erikleri yıkayıp yarıya bölün ve tekrar yarıya bölün. Kelepçeli kek kalıbınızın tabanına yağlı kağıt koyun. Kalıbın kenarlarını ve yağlı kağıdını üzerine az tereyağı ile yağlayın ve her tarafına toz şeker serpin. Erikleri üzerine düzgünce dizin. Hazırladığınız kek hamurunu eriklerin üzerine dikkatlice döküp yayın. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 45 dk pişirin. Fırından çıkarmadan önce kürdanla kekin pişip pişmediğini kontrol ediniz.Keki fırından çıkarıp soğuması için 1 saat bekletin. Kalıbın kelepçesini açıp büyük bir tabağa dikkatlice ters çevirip üzerindeki kağıdı dikkatli çıkarınız. Keki pişirirken dikkat etmeniz gereken hususlar bir dahaki paylaşımda 🤗
.
.
.
.
#keşfet #turkiye #sunum #instafood #yemek #delish #lezzet #turkiye #sunum #instafood #yemek #eniyilerikesfet #foodphotography #food #perfect #keşfet #amazing #börek #gorsellezzetler #mukemmellezzetler #çaysaati #eyvahmisafirgeldi #instagood #afia #istanbul #sunumönemlidir #yummy #bes_cayi_lezzetleri #yaşpasta #nefisyemektarifleri #nefissunumlar #video
Read more
Sıkıntıdan kurtulmak için şunlara riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: "Tarak ...
Media Removed
Sıkıntıdan kurtulmak için şunlara riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: "Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir." "Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır." "Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir." "Akik yüzük sıkıntıyı giderir." "Başkasının ... Sıkıntıdan kurtulmak için şunlara riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
"Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir."
"Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır."
"Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir."
"Akik yüzük sıkıntıyı giderir."
"Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider."
"Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte çok dua etsin."
Cepte altın taşımak da sıkıntı için faydalıdır.
Sadaka vermek ve 70 kere (Estagfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istigfarın anlamı, “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru” demektir.

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
"İstigfara devam edeni, Allahü teâlâ, her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim darlığından kurtarır, ferahlığa çıkarır ve ummadığı yerden rızıklandırır."
"La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır."
İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir: (Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü)
Anlamı şöyledir:
Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle! (AMİN)
🌿🌿🌿🌿🌿
Hayırlı günler...
Read more
Ayın Öteki Yüzü – Claude Levi-Strauss | #athenaninguncesi Normalde puan vermemeyi seçtiğim ...
Media Removed
Ayın Öteki Yüzü – Claude Levi-Strauss | #athenaninguncesi Normalde puan vermemeyi seçtiğim kitaplara yorum da girmem ama bu kitap hakkında biraz konuşmak istiyorum. Bunu kitaba başladığım günden beri istiyorum. O yüzden de konuşacağım!! × × 2018 hedeflerimden birisi de “daha ... Ayın Öteki Yüzü – Claude Levi-Strauss | #athenaninguncesi

Normalde puan vermemeyi seçtiğim kitaplara yorum da girmem ama bu kitap hakkında biraz konuşmak istiyorum. Bunu kitaba başladığım günden beri istiyorum. O yüzden de konuşacağım!!
×
×
2018 hedeflerimden birisi de “daha çok kurgu dışı kitap okumak” idi benim, o yüzden de son 4-5 aydır özellikle konfor alanımdan çıkmaya ve daha farklı, daha yabancı kitaplar okumaya çalışıyorum. Bunlardan Ayın Öteki Yüzü’yle bağlaşan Murasaki Shikibu’nun Günlüğü var bir. ×
×
Japonya ve Japon kültürüne son zamanlarda giderek artan bir ilgi duyuyorum, o yüzden de Ayın Öteki Yüzü elime geçtiğinde onunla birlikte gelen kitaplara iki kere bile bakmadan hemen onu okumaya başladım. İlgili ve heyecanlıydım, kurgu dışı metinler okumaya da son iki dönemdir üniversite sağ olsun alışmaya başlamıştım, fakat kitabın çok erken bir yerinde, büyük bir sorunla karşılaştım: cehalet.

Olay şu ki, Ayın Öteki Yüzü, benim gibi ilgili ve heyecanlı ama cahil okura yönelik bir kitap değil. Levi-Strauss’un çeşitli zamanlarda yaptığı konuşmaların ve yazdığı birkaç makalenin bir yaraya getirilmesinden oluşuyor. Konuşmalar, Japon bir kitleye yapıldığından ve makaleler de doğaları gereği, okuyucu/dinleyicinin konu hakkında sağlam bir bilgi geçmişi olduğunu varsayıyor. Ben, burada, bir okuyucu olarak kitabı yarı yolda bıraktım denebilir.

Birçok yerin altını “araştırılacaklar” kapsamında çizsem ve bu bilgisiz halimle yine de birçok şey öğrensem de, benden daha az inatçı veya daha sabırsız bir okur (eğer benim gibi bilgisizse) kitapta ilerlemekte zorlanacaktır diye düşünüyorum. Konu sadece Japonya veya Japon kültürü/mitolojisi de değil. Antropoloji hakkında da pek bir fikrim yok, ve mitlerin ortak kökenleri hakkında daha önce hiç okuma yapmadım. ×
×
Yine de kitabı elimden geldiğince verimli bir şekilde okuduğuma inanıyorum. Bir noktada, daha bilgili bir şekilde dönüp tekrar okumak, şu halimle kaçırdığım bağlantıları/ifadeleri yakalamak ve metne tam erişim sağlamayı isterim açıkçası. Olur mu, olursa ne zaman olur, pek bir fikrim yok ama. ⏬⏬⏬
Read more
 #ilk1000gün den #bibilgi geliyor canlar 🤜🏻🤛🏻 hamile annenin beslenmesi, kilosu ve vajinal enfeksiyon ...
Media Removed
#ilk1000gün den #bibilgi geliyor canlar 🤜🏻🤛🏻 hamile annenin beslenmesi, kilosu ve vajinal enfeksiyon durumu; intrauterin dönemde bebeğinin mikrobiyota gelişimini etkiliyor ️bebeğin mikrobiyotasının güçlü olması ise; düşük alerji-astım-dermatit riski, güçlü bağışıklık, ... #ilk1000gün den #bibilgi geliyor canlar 🤜🏻🤛🏻 hamile annenin beslenmesi, kilosu ve vajinal enfeksiyon durumu; intrauterin dönemde bebeğinin mikrobiyota gelişimini etkiliyor ❗️bebeğin mikrobiyotasının güçlü olması ise; düşük alerji-astım-dermatit riski, güçlü bağışıklık, beyin ve sinir sisteminin daha olumlu etkilenmesi, oluşabilecek bağırsak hastalıkları (infantil kolik, regürjitasyon, kabızlık, ishal gibi) görülmesinin azalması demektir 🤜🏻🤛🏻 o zaman beslenmede neler yapmalıyız kısmının cevabı da benden gelsin 😍
Öncelikle mümkünse gebelik öncesi ideal vücut ağırlığımıza sağlıkla ulaşıyoruz, bebeğimizi büyüteceğimiz bedenimizin tam bir iyilik halinde olmasını sağlıyoruz 🙏🏻
Hamilelikte sık sık besleniyoruz. 2 en fazla 3 saatlik aralıklarla yemek yiyoruz. Bir anda fazla yüklenmek yok.
Kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği yiyoruz. Akşamı hafif tutmak hamilelikte yaşayabileceğimiz olası sindirim problemlerinin de önüne geçer 🙏🏻
Kahvaltıda kırmızı kapya biber ya da yeşil sivri bibere yer vererek C vitamini alımımızı destekliyoruz. C vitamini asidik özelliğiyle bakterilerin idrar kesesine, duvarına tutunmasını engeller 🤜🏻🤛🏻
Düzenli probiyotik, omega 3 ve D vitamini takviyemizi alıyoruz.
Günde 1 afacan öğün (yanında sütle birlikte) yapıyoruz, tercihen öğle yemeğinden 2 saat sonra 😉 diğer ara öğünlerde ise fresh sulu meyveleri yiyoruz, yanında probiyotikli yoğurt, kefir, süt, ceviz, badem tercih ediyoruz.
Günlük beslenmemizde bir meyve hakkımızı cranberry, yaban mersini, kızılcıktan yana tercih ediyoruz. Tazelerini bulamıyorsak kurularını alıyoruz. Yüksek antioksidan etkileri vajinal enfeksiyon riskini azaltıyor 😉
Diğer meyve haklarımızdan birini kivi, portakal, greyfurttan yana kullanıyoruz. Malum C vitamini 🙈
Veeee canlar ne olursa olsun 3 litrenin altında su içmiyoruz 💦 Metabolizmayı, bedenimizi, amniyon sıvısını destekliyoruz. Olası enfeksiyon riskini azaltıyoruz 🙏🏻
...
#annecocukdiyetisyeni #gebelikemziklilikdiyetisyeni #hamilelik #hamileanneler #hamilebeslenmesi #pregnancy #pregnant #hamilelikdönemi #microbiota #microbiome
Read more
Eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin güvey evine gönderilmesi ile başlanırdı. ...
Media Removed
Eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin güvey evine gönderilmesi ile başlanırdı. Çeyiz alayının önünde, kumaşlar, meyve ve çiçeklerle ağaç şeklinde süslenmiş nahıllar taşınırdı. Salı günü yapılan gelin hamamından sonra, çarşamba akşamı gelin evinin hareminde kına ... Eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin güvey evine gönderilmesi ile başlanırdı. Çeyiz alayının önünde, kumaşlar, meyve ve çiçeklerle ağaç şeklinde süslenmiş nahıllar taşınırdı. Salı günü yapılan gelin hamamından sonra, çarşamba akşamı gelin evinin hareminde kına gecesi düzenlenirdi. Bu sırada beyler de selamlıkta veya damat evinde eğlenirlerdi. Kına gecesinde gelin, genç kızlar ve yengeler, bindallı adı verilen, kadife veya atlas üzerine dival tekniğinde işlemeli ağır elbiseler giyerler, gelinin yüzüne pullu al duvak örtülürdü. Damadın akrabalarından birkaç kişi, kınayı gümüş tepsi içinde ve üzerine iki mum dikerek gelin evine getirirlerdi. Bütün misafirler yerlerini aldıktan sonra, kayınvalide kendi getirdiği ipek kumaşı yolluk gibi önüne serdirirdi. Gelin ve arkadaşları, ellerinde yanan mumlarla ve gelinin başına bereket paraları saçarak davetlilerin yanına gelirlerdi. Gelin, yere serilen kumaşın üzerinde yürüyerek iyi tanımadığı kayınvalidesinin elini öpmeye giderdi. Ortaya kuruyemiş, çörek, badem şekeri getirilir, kına gecesine özgü türkü ve maniler söylenerek gelin ağlatılır, bunun bereket getireceğine inanılırdı. Daha sonra gelin bir yastığa oturtulur, kayınvaldesi avucunun ortasına bir altın koyar, mutlu evliliği olan bir hanım tarafından avuçlarına, parmak uçlarına ve ayak baş parmaklarına kına yakılırdı. Gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklardı. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlardı. Tarihi gelişimi antik devirlere kadar uzanan kına; eski Mısır, eski Yunan, Roma ve Ortaçağ’da boya ve ilaç olarak kullanılmıştır. Gerek Avrupa’da, gerekse İslam dünyasında çok bilinen bu madde, Hindistan’daki Müslümanlar arasında da kullanılmıştır. Türk tıp tarihinde de kınanın çok önemli bir yeri vardır. Eski Türkler kınayı, veba hastalığına karşı ve boya maddesi olarak kullanmıştır. 15.-19. yüzyıllar arasında; balgam, baş ağrısı, nezle, göz ağrısı, çocuklarda çiçeğe karşı ve de ateşli hastalıklarda kullanılan kına, bazı saray ve attariye defterlerinde baş köşeyi işgal etmiştir...
Read more
Hayırlı AkşamlarErik mevsimi geçmeden tam kıvamında MÜRDÜM ERİĞİ RECELI tarifi ister misiniz? MÜRDÜM ERIGI RECELI 2 KG mürdüm eriği 2 KG şeker 1 çay kaşığı tereyağ(kopuklenmemesi icin) 1 çay kaşığı limon tuzu Erikleri yıkayıp dörde bölün ve tencereye alın 2 kg şekeri ekleyip ... Hayırlı Akşamlar🌸Erik mevsimi geçmeden tam kıvamında MÜRDÜM ERİĞİ RECELI tarifi ister misiniz?
MÜRDÜM ERIGI RECELI
2 KG mürdüm eriği
2 KG şeker
1 çay kaşığı tereyağ(kopuklenmemesi icin)
1 çay kaşığı limon tuzu
Erikleri yıkayıp dörde bölün ve tencereye alın 2 kg şekeri ekleyip bir gece bekletin.Sabah erik suyunu bırakıcak.Hic şu eklemeden ocağa alın ve kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın. Köpüren reçele bir cay kaşığı tereyağ ekleyip kıvam alıncaya kadar kaynatın.(Reçelin kıvamını bir tabağa bir kaşık recelden alıp dolapta 15 dakika bekletin eğer ekmeğe sürülecek kıvamdaysa limon tuzu ekleyip 10 dk.daha kaynatıp kaynar vaziyette kavanozlara doldurun ağzını kurulayıp kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. 7-8 saat sonra kavanozları çevirip tüm kış boyu serin güneş almayan bir yerde muhafaza edebilirsiniz🌸
Read more
Loading...
Load More
Loading...