Loading Content...

Iremcagil Instagram Photos and Videos

Loading...


Followers: 19,051
Following: 535
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Yettim @sineksekiz Çok paketçilik birikmiş, tüm bayram boyu gelenler. Geldiğim gibi masaya ...
Media Removed
Yettim @sineksekiz Çok paketçilik birikmiş, tüm bayram boyu gelenler. Geldiğim gibi masaya iliştim Zarif’in karşısına. 3 gün sabahlamalı işimiz var. Duyurmayayım diyorum çünkü zaten bitap düşücez, belli. Ama sonra duymadık dersiniz belki, bir daha da uzun süre olmaz: Sinek Sekiz ... Yettim @sineksekiz
Çok paketçilik birikmiş, tüm bayram boyu gelenler. Geldiğim gibi masaya iliştim Zarif’in karşısına. 3 gün sabahlamalı işimiz var.
Duyurmayayım diyorum çünkü zaten bitap düşücez, belli.
Ama sonra duymadık dersiniz belki, bir daha da uzun süre olmaz:
Sinek Sekiz kitaplarının hepsinde %30 indirim ve ücretsiz kargo var. Eylül’e kadar yani son 3 gün. Dedim ve pakete döndüm :)
Read more
Loading...
sin 🖖🏻 muc hatırası
Media Removed
sin 🖖🏻 muc hatırası sin 🖖🏻 muc hatırası
Köyüme, evime, işime gücüme dönüyorum artık. Bulaşıkları yıkayıp bakır tepsiye koymayı, çalı ...
Media Removed
Köyüme, evime, işime gücüme dönüyorum artık. Bulaşıkları yıkayıp bakır tepsiye koymayı, çalı süpürgesiyle yaprak süpürmeyi, sabah erkencecik saatte durgun göle girmeyi özledim. Yazıhanede paket, evde yemek yapmayı, keçi patikalarında dolanmayı, pamuk döşeğimde uyanmayı. #queenazime ... Köyüme, evime, işime gücüme dönüyorum artık. Bulaşıkları yıkayıp bakır tepsiye koymayı, çalı süpürgesiyle yaprak süpürmeyi, sabah erkencecik saatte durgun göle girmeyi özledim. Yazıhanede paket, evde yemek yapmayı, keçi patikalarında dolanmayı, pamuk döşeğimde uyanmayı.
#queenazime den de azarımı da işiteyim tamam olucam, kız sen nerdesin deligelin! Gel tut şu hortumu, su sula accık!
Böyleli durucam biraz. Sonra bu ay yine yol var. :
15 Eylül’de Kaş’ta Antik Tiyatro’da Tedx düzenlenecek ilk defa. Orada konuşmaya çağırdı Alper aylar önce. Vakit de yaklaştı. Heyecanlıyım!
Sonra mimarlık öğrencileri haber uçurdu, Seferihisar yakınlarında bir köyde her yıl toplaşıyorlarmış. Çok merak ediyorum neler yapıyorlar. Orada olacağım ayın 21’inde.
E İzmir’e gitmişken bir de kitaplı buluşma da olsun dendi. 23 Eylül Pazar günü öğlen de Alsancak’taki Kabuk Kitabevi’ndeyim. Sinek Sekiz’le bağlantılı her konuda söyleşmeye, belki bir Ekofeminizm okuması yapmaya.
Eylül bitsin Ekim’de bu sefer bizde buluşmalar olsa diyorum. Aklımda türlü tilki... Neyse hele bi geleyim :)
Read more
‘- Look at the underside of a starfish and you can see its...’ Esas olan göze görünmez. . “It’s ...
Media Removed
‘- Look at the underside of a starfish and you can see its...’ Esas olan göze görünmez. . “It’s only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.” ‘- Look at the underside of a starfish and you can see its...’
Esas olan göze görünmez.
.
“It’s only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.”
3 kişi çıktığımız yolda, her zamanki şeyler tekrarladı; Kiraz’la ikimiz başbaşa kaldık. Gıcık ...
Media Removed
3 kişi çıktığımız yolda, her zamanki şeyler tekrarladı; Kiraz’la ikimiz başbaşa kaldık. Gıcık biraz evet ama işte her zorluk içinde başka potansiyelleri de barındırıyor: Hayatta kalma ve kendine iyi geleni/gelmeyeni tanıma becerilerini geliştirme gibi. Hem bu konuda yeni de sayılmayız. ... 3 kişi çıktığımız yolda, her zamanki şeyler tekrarladı; Kiraz’la ikimiz başbaşa kaldık. Gıcık biraz evet ama işte her zorluk içinde başka potansiyelleri de barındırıyor: Hayatta kalma ve kendine iyi geleni/gelmeyeni tanıma becerilerini geliştirme gibi. Hem bu konuda yeni de sayılmayız. Biraz daha öğrendik işte :)
Ama asıl, biraz da bu vesileyle yabancı ve biraz da hazırlıksız olduğumuz bu ülkede tanıdık tanımadık türlü kadından gördüğüm sevgi ve paylaşımı anmak, hep hatırlamak istiyorum.
Ozanın ‘gönülden gönüle bir yol vardır görünmez’ dediğinden bir yol, kadın dayanışması ağı. Kitap kapağına çizdiğim birbirini gözetme, yaraya merhem, omza baş olma hali. Birbirinden çok farklı ama yine de en özde aynı klandan olduğunu bilen kadınların, farkındalıklı ve özel bir tip, birbirini gözetme hali.

. Bana çocuk koltuklu bir bisikleti mahalledeki ödünç verme ağından bulup olduran, zor zamanda ev veren, türlü bilgiyi hikayeyi paylaşan Nalan Hanım,
. Çok kalabalık ve 4 saatlik bir tren yolculuğunda yol boyuKiraz’la türlü oyunlar oynayan yaşlı iskoç kadın
. 1 haftalık misafirliğe neler sığdırdığımız Yağmur’cuğum . British Museum’daki görevli kadın, çaktırmadan bize yardım eden
. The Guardian’ın binasındaki sergide görevli Polonyalı güvenlik görevlisi kadın, nasıl da sarılmıştık!
. Edinburgh’tan Zeynep, Ayşe Hanım.
. Ve Sinmuc’cuğum.
.
Ve adını hatırlamadığım daha bir sürü özel kadın. ❤️ Teşekkür ederim.
Read more
İlk defa gerçek bir kapalı yapay tırmanış duvarını denedi. Kayadan sonra daha kolay geldi, neredeyse ...
Media Removed
İlk defa gerçek bir kapalı yapay tırmanış duvarını denedi. Kayadan sonra daha kolay geldi, neredeyse 5 saat kaldık. @edenrockedinburgh #kidsbouldering #4yrold #kirazclimbs İlk defa gerçek bir kapalı yapay tırmanış duvarını denedi. Kayadan sonra daha kolay geldi, neredeyse 5 saat kaldık.
@edenrockedinburgh #kidsbouldering #4yrold #kirazclimbs
Loading...
Yağmur yağınca dükkana saklanmaca, dükkan nefis bi 2.elci çıkınca kostümlerle türlü şovculuk ...
Media Removed
Yağmur yağınca dükkana saklanmaca, dükkan nefis bi 2.elci çıkınca kostümlerle türlü şovculuk Yağmur yağınca dükkana saklanmaca, dükkan nefis bi 2.elci çıkınca kostümlerle türlü şovculuk 💃
British Museum’a gidip bu freskleri gördüğümden beri aklımdan çıkmıyorlar. Fotolara bakıp bakıp ...
Media Removed
British Museum’a gidip bu freskleri gördüğümden beri aklımdan çıkmıyorlar. Fotolara bakıp bakıp duruyorum. Bu fresklerin niye, kimin için yapıldıkları, arkasındaki hikaye, o hikayenin kurucu öğeleri, üstünde yaşadığımız tarihin nasıl yaşandığı, nasıl aktarıldığı, aktaranın ... British Museum’a gidip bu freskleri gördüğümden beri aklımdan çıkmıyorlar. Fotolara bakıp bakıp duruyorum. Bu fresklerin niye, kimin için yapıldıkları, arkasındaki hikaye, o hikayenin kurucu öğeleri, üstünde yaşadığımız tarihin nasıl yaşandığı, nasıl aktarıldığı, aktaranın kim olduğu, niye bunu özellikle aktarmak istediği, gibi gibi gibi.
Bulundukların bölüm, müzedeki Türkiye’de yaşadığım bölge olan #karia dan getirilmiş yegane şey. İnsan tarihine bakmak istiyor. Gittim, bula bula yine kadınları yenmekle övünen adamları buldum. Adam -kral- (Mausollos) kendine ‘mozole’ yaptırmış -tüm bu sahneyi de orada görüyoruz zaten. Kadınları nasıl da dize getirdik demek için böyle bir uğraş vermişler. Bayya bi acınız var demek geliyor içimden. Naçizane :) Hayır bu mu, kral olarak aktarmak istediğin en büyük başarın. Kendi özgürlüklerini ilan etmiş yaşayan, savaşçı kadınları böyle de yendiydik. Kesin türlü hile yapmışınızdır. Sonra da arşa kadar bişey dikelim tarihe geçelim.
Biraz okumaya başladım ama yine de iyi kaynak öneriniz varsa alırım sevgili arkeolog, sanat tarihçisi, tarihçi takipçilerim. Greeks/amazon war olur amazon mitleri olur. Şimdiden teşekkür ederim.
#amazonfrieze #mausollos #halikarnassos
Read more
Loading...
Bu arada <span class="emoji emoji1f53b"></span> . @sineksekiz #sineksekizkitapbursu Öğrenci arkadaşlara bir duyurumuz var. Eylül ...
Media Removed
Bu arada . @sineksekiz #sineksekizkitapbursu Öğrenci arkadaşlara bir duyurumuz var. Eylül ayından itibaren her ay, 10 öğrenciye 5 kitap ve 1 defter yapım setinden #minimücellitseti oluşan bir toplamı hediye olarak göndermeye karar verdik. Bir nevi mini kitap/defter bursu yani ... Bu arada 🔻
.
@sineksekiz #sineksekizkitapbursu
Öğrenci arkadaşlara bir duyurumuz var. Eylül ayından itibaren her ay, 10 öğrenciye 5 kitap ve 1 defter yapım setinden #minimücellitseti oluşan bir toplamı hediye olarak göndermeye karar verdik. Bir nevi mini kitap/defter bursu yani :)
Bunun için yapmanız gereken öğrenci olduğunuzu gösterir bir kimliğin fotoğrafını
İsim soyad / adres / telefon bilgilerinizle birlikte (mail konusuna ogrencibursu yazarak) [email protected] adresine iletmeniz.
Lütfen tüm bunları içeren #tek bir mail atın.
Bir de kitapları okuduktan sonra okul kütüphanesine, olmuyorsa ilgilenen bir arkadaşınıza hediye etmenizi dileriz.
Her ayın son Pazartesisi gelenler arasından çekiliş yapıp 10 öğrenciye bedelsiz, kargo ücreti de bizden olarak göndereceğiz.
🖖🏻
Bu paylaşım, genetik ve biyoteknoloji öğrencisi, doğa, ekoloji ve kadın hakları konularına ilgi duyan fakat maddi durumu iyi olmadığı için ilgilendiği kitaplara ulaşamadığını bize ileten sevgili Büşra’dan ilhamla.
Eleştirel bir gözle bakabilen ve yaşamı gözeten gençler olmanız dileğiyle.
Sevgilerimizle. ❤️
#sineksekizkitapbursu
Read more
Bir aylık tatilimizde ana/kız toplam yükümüz. (fotoyu çekerken üstümde olan kazak, şort ve kızımın ...
Media Removed
Bir aylık tatilimizde ana/kız toplam yükümüz. (fotoyu çekerken üstümde olan kazak, şort ve kızımın üstündeki pijamaları hariç). Bisikletli seyahatlerden dolayı tatilde -ve zaten genel hayatımda- az eşyaya çok alışığım. Bu toplam bize gani gani yetiyor. Bazı sık kirlenen şeylerin ... Bir aylık tatilimizde ana/kız toplam yükümüz. (fotoyu çekerken üstümde olan kazak, şort ve kızımın üstündeki pijamaları hariç). Bisikletli seyahatlerden dolayı tatilde -ve zaten genel hayatımda- az eşyaya çok alışığım. Bu toplam bize gani gani yetiyor. Bazı sık kirlenen şeylerin yedeğini almaktansa elde 3-5 günde bir yıkıyorum. .
Bir yerden bir yere toplu taşımayla ya da yürüyerek gittiğimiz için hafif olmamız önemli. Hareket halindeyken herkes kendi sırt çantasını taşıyor. Kiraz da kendi eşyalarından sorumlu, bunu pekiştiriyor. Ben her şeyi büyük tek bir sırt çantasına koymak yerine böldüm bu sefer. Bir orta boy, bir normal boy sırt çantası aldım. Büyüğü arkaya diğerini önüme takıyorum. Yedek bi kumaş çantayla bir de ufacık olan bi pazar çantam var, yerimiz belli olup yükleri koyduktan sonra gündelik gezintide onları yanıma alıyorum.
.
#benimkıyafetlerim Bir yağmurluk, bir kazak, 2 kot, bir tayt, bir şort, 2 kısa kollu, 2 uzun kollu tshirt, 1 termal içlik, 2 çift i.çamaşırı, şapka, 1 çorap, 2 ayakkabı
#kızımınkıyafetleri 1 yağmurluk, 1 hırka, 1 termal içlik, 2 tayt, 2 elbise, 1 tshirt, 1 pijama takım, 2 şort, 3 çamaşır, 1 çorap, 2 ayakkabı.
.
#ortakeşyalar kişisel bakım çantamız, 3 boy defter, kalemler
Ve 2 harita, 3 çocuk kitabı, 5 tane de benim kitaplar.
.
#sirtcantalilar #backpacking #backpackers
Read more
İnsan niye #harrypoter buralarda doğmuş anlıyor. Ama büyücülük dedin mi ben Ged’ciyim yalan yok. ...
Media Removed
İnsan niye #harrypoter buralarda doğmuş anlıyor. Ama büyücülük dedin mi ben Ged’ciyim yalan yok. #edinburghscotland İnsan niye #harrypoter buralarda doğmuş anlıyor. Ama büyücülük dedin mi ben Ged’ciyim yalan yok. #edinburghscotland
 #çaldınkalbimi #edinburgh #eboşunadeğilmiş #unescocityofliterature
Media Removed
#çaldınkalbimi #edinburgh #eboşunadeğilmiş #unescocityofliterature #çaldınkalbimi #edinburgh #eboşunadeğilmiş #unescocityofliterature
Loading...
Bi boya bidonu, bi vileda kovası, bi kurabiye kutusu, 3 tava, bi’kaç ufak kap, bi ayakkabı teki ve iki adet ağaç dalı. Bu, dünyanın en afili performans sanatları festivaline ev sahipliği yapan, her gün yüzlerce şovun sergilendiği Edinburgh’ta gördüğüm en harika şeydi (en güzel kısmını ... Bi boya bidonu, bi vileda kovası, bi kurabiye kutusu, 3 tava, bi’kaç ufak kap, bi ayakkabı teki ve iki adet ağaç dalı.
Bu, dünyanın en afili performans sanatları festivaline ev sahipliği yapan, her gün yüzlerce şovun sergilendiği Edinburgh’ta gördüğüm en harika şeydi (en güzel kısmını çekememiş olmama rağmen)
.
Her yerde, en sıradan şeylerle her gün mucizeler yaratan bütün kadınlara ve içlerindeki güce ithafen koyuyorum.
#hepimizperformanssanatçısıyız #edinburghfestivalfringe
👊🏻❤️🌈💪🏼
Read more
Çırağı iyi yetiştirmişsiniz kızlar :)) Misafir olduğumuz evde, etraftan bulduklarıyka kendi ...
Media Removed
Çırağı iyi yetiştirmişsiniz kızlar :)) Misafir olduğumuz evde, etraftan bulduklarıyka kendi kendine yaptı getirdi, bu Merve’ye, bu Burcik’e bu da Hazal’a diye. Söylemek istediklerini bana dedi ben yazdım. Postaya vericem dedim sonra kaybolur belki, zaten herkes de seferi. Fotisini ... Çırağı iyi yetiştirmişsiniz kızlar :))
Misafir olduğumuz evde, etraftan bulduklarıyka kendi kendine yaptı getirdi, bu Merve’ye, bu Burcik’e bu da Hazal’a diye. Söylemek istediklerini bana dedi ben yazdım.
Postaya vericem dedim sonra kaybolur belki, zaten herkes de seferi. Fotisini çektim. Buracığa koyuyorum, mini gurur ve mutluluk resmimiz olsun :))
@meru_obaruhu @brcyln @lazahub
Read more
Beni çiz diyor. . . . Cambridge yakınlarındaki Ely’de bi ev.
Media Removed
Beni çiz diyor. . . . Cambridge yakınlarındaki Ely’de bi ev. Beni çiz diyor. .
.
.
Cambridge yakınlarındaki Ely’de bi ev.
Loading...
Cambridge yakınlarında bi evde, öğlen vakti sofrasında bir asurolog anlattı bir arkeolog çevirdi, ...
Media Removed
Cambridge yakınlarında bi evde, öğlen vakti sofrasında bir asurolog anlattı bir arkeolog çevirdi, biz dinlediydik diye analım zaman geçince; dağlarlı, taşlarlı, kartallı iyiyle kötü hakkındaki o hikayeyi. Ne güzeldi... Yağmur ne tatlı, Martin nasıl da şahsına münhasır, sanki bir ... Cambridge yakınlarında bi evde, öğlen vakti sofrasında bir asurolog anlattı bir arkeolog çevirdi, biz dinlediydik diye analım zaman geçince; dağlarlı, taşlarlı, kartallı iyiyle kötü hakkındaki o hikayeyi. Ne güzeldi... Yağmur ne tatlı, Martin nasıl da şahsına münhasır, sanki bir roman karakteriydi.
Read more
Bir mesaj geldi telefonuma: “O şehirde napıcam yauv diye dolanıyosan, ve bizi özlediysen bir sergi ...
Media Removed
Bir mesaj geldi telefonuma: “O şehirde napıcam yauv diye dolanıyosan, ve bizi özlediysen bir sergi var, The Guardian gazetesinin binasında. Dünya’nın dört bir yanındaki ‘yaşam alanı savunucuları’yla ilgili. Biz de varız içlerinde, istersen git bi bak, biz de merak ediyoruz hem nasılmış, ... Bir mesaj geldi telefonuma: “O şehirde napıcam yauv diye dolanıyosan, ve bizi özlediysen bir sergi var, The Guardian gazetesinin binasında. Dünya’nın dört bir yanındaki ‘yaşam alanı savunucuları’yla ilgili. Biz de varız içlerinde, istersen git bi bak, biz de merak ediyoruz hem nasılmış, anlatırsın sonra...” dedi Birhan. Alakır’dan Birhan.
Tamam dedim. Aldım Kiraz’ı düştüm yola. Yol boyu pek çoğu göçmen olan ‘sıradan insanlar’ için hayatın ne fena olduğuyla ilgili türlü şeyi yine ve yine görerek ilerledim. Kah yürüyüp kah yağmurda kirazı kucaklayıp taşıyarak. İyice merkeze varınca herşey birden ‘şıklaştı’, haritanın ahan da bu dediği cam binadan içeri girdik.
Arkadaşlarımın portrelerini gördüm karşımda, sonra Alakır vadisindeki, 3 sene önce Kiraz’la bir yuva ararken kendimize, uğrayıp soluklandığımız o güzeller güzeli nehri, hep birlikte oturduğumuz o kayanın üstündeki Tuğba’yla Birhan’ı.
Uganda’dan, Filipinler’den, Hindistan’dan, G.Afrika’dan, Brezilya’dan insanları. Yaşam alanlarını, o alandaki insanlar ve bütün canlılar için mümkün kılan ne varsa paraya çevirmek için kendi çıkarları dışındaki herşeyi hiçe sayarak el koyan şirketlere/hükümetlere karşı savunan insanları...
Uzun uzun her birini, ne yaptıklarıyla ilgili açıklamalarla okurken ben, Kiraz gördüklerinden bir anlam çıkaramadığı için sıkıldı. Dedim “bak hani kahramanlar oluyor ya kitaplarda, masallarda. İşte bu insanlar onlar. Gerçekte kahramanlar bu sıradan insanlar. Kendileri ve toplulukları için yaşadıkları yerleri korumaya, güvenli ve yaşanabilir kılmaya -herşeye rağmen- uğraşanlar.” -Pijamaskeliler gibi mi, onların büyükleri mi yani? dedi. Güldüm evet dedim “onların maskesiz büyükleri.”Sonra binanın girişinde güvenlik göreviyle duran kadına, arkadaşlarım için bir anı fotoğrafı çekebilir misiniz? diye rica ettim. Çok ilgilendi, çok kalpten selam ve sevgilerimi iletmemi özellikle istedi. Kendisi de Polonya’dan gelmiş bir vakitler, “bütün ormanlarımızı kesti bir şirket, insanların halini gözetmeyen bir hükümet” ve devamı; hikaye hep aynı.Az konuştuk. Ve bir an için o ciddi güvenlikçi olmaktan çıktı, gözlerimizde yaşlarla, birbirini gönülden anlayan 2 kadın sarılır bulduk, o cam binanın girişinde...
Read more
Aynı dünya, iki farklı diyar. Dışarıda hiç bitmeyen mekanik sesler, sürekli bir akış, hız, yanıp ...
Media Removed
Aynı dünya, iki farklı diyar. Dışarıda hiç bitmeyen mekanik sesler, sürekli bir akış, hız, yanıp sönen ışıklar, yaşayabilmek için sürekli para kazanmak, kalan zamanda tüketici hazlara yetişmeye çalışmak, dükkanlar, şeyler, türlü türlü şeyler, bunların olmadığı yerlere park demek, ... Aynı dünya, iki farklı diyar.
Dışarıda hiç bitmeyen mekanik sesler, sürekli bir akış, hız, yanıp sönen ışıklar, yaşayabilmek için sürekli para kazanmak, kalan zamanda tüketici hazlara yetişmeye çalışmak, dükkanlar, şeyler, türlü türlü şeyler, bunların olmadığı yerlere park demek, plastiklenmiş besinler, açıpyiyipatmak, alıpatmak alıpatmak, kapalı kutularda yaşamak, o plastiğe konmuş besinler gibi hissetmek, yalnız, kopuk, plastiklenmiş, bedel biçilmiş.
Herkesi, her şeyi dünyanın dört bir yanından kendine topluyor sinsice. Dünyanın dört bir yanı -niyeyse- daha adaletsiz, daha eşitliksiz, daha öfkeli, tıkanmış bir hale geliyor, insanları birarada tutan hikayenin ipleri sökülüyor.
O dokumanın hammaddesini çürüten birşey; herşeyi piyasa ekonomisine göre biçen, yerleştiren, konuşturan, giydirip kuşatan, delirten ya da krallaştıran, her yeri insanla doldurup taşıran ama hepsini çok yalnızlaştıran birşey.
Diğer diyar yaşamın özü, başlangıç. Doyuran, gözeten, yavaş, yuvarlak, akışkan, çeşitli, değişken, ölebilen ve doğabilen. Vaadettikleri bambaşka, basit, süssüz, hem yüzeyde hem çok derinde. Yuva dediğim, bildiğim.
Bir diyardan ötekine bakıyorum işte böyle, uykusuz bir gecede.
Read more
Loading...
İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi ...
Media Removed
İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi noktasında uyuyakaldı. Kucakta bi onu bi sırt çantasını taşır bi yandan tren saatlerine filan bakarken ayağındaki terlik düşüvermiş! Farkettiğimizde çok geçti. Aha dedik tüh, yedek ayakkabısı ... İlk gün, sürekli yolda geçen günün, araba tren uçak metro tren hattının sonlarına doğru artık bi noktasında uyuyakaldı. Kucakta bi onu bi sırt çantasını taşır bi yandan tren saatlerine filan bakarken ayağındaki terlik düşüvermiş! Farkettiğimizde çok geçti. Aha dedik tüh, yedek ayakkabısı benim çantamda ama benim çanta da uçaktan çıkmadı. Koymamışlar bagaja, unutulmuş bi şekil :( Dediler siz gidin, biz bikaç güne bulur size yollarız. İyi dedik peki.
Dedim Kiraz Londra’da da çıplak ayaksın ha!
Sonra baktık yerler bira şişesi kırığı filan, olsun desek olacak iş değil. Köşedeki “charity shop” a gidip ayakkabılara bakalım bari dedik. İlk dükkanda şansımız yaver gitmedi, ikincisindeyse hayallerindeki ayakkabıyı buldu :) İşte bu fotodaki onlar.
Charity shop bi çeşit ikinci el dükkanı. İnsanlar bağışlıyor satışı bişey yararına kullanıyorlar. Bütün hikayeyi bunun için anlattım aslında. Ne iyi ne faydalı bişey bu dükkanlar diye. Yurtdışında daha yaygın ama Türkiye’de de yok değil. Bizim yaşadığımız yere yakın, Ortaca’da bir tane var mesela. 2 kadın birlikte işletiyorlar, kıyafet ayakkabı, ev eşyası bulunuyor. Satış gelirinin tümü sokak hayvanlarının sağlık işlerine, tedavi masraflarına gidiyor. Kiraz’ın üstündeki şu tişört ve kıyafetlerinin çoğu oradan. Küçülenleri de götürüp oraya bırakıyorum. Kendime de çok nadiren de olsa bişey alacaksam ilk oraya bakıyorum.
Öyle işte, çok iyi bişey bu değiş tokuş, yeniden kullanım. Siz getirirsiniz gerisini, ben bu sefer bağlayamadım sonunu :) Şehir ne çok ama ne çok tüketim bi de! Her gün içinde dolanırken aklım gidiyor, garipsiyorum ama anlıyorum da nerelerden geliyor bu arzular. Biraz da ondan yazmak istedim galiba...
Read more
 #kewgardens #vamuseum #illustrationmuseum <span class="emoji emoji2714"></span>️
Media Removed
#kewgardens #vamuseum #illustrationmuseum #kewgardens #vamuseum #illustrationmuseum ✔️
Bi yolculuğa çıktık. İngiltere’ye geldik. 2 gündür Londra’dayız. Alaz iş arkadaşlarını görmek ...
Media Removed
Bi yolculuğa çıktık. İngiltere’ye geldik. 2 gündür Londra’dayız. Alaz iş arkadaşlarını görmek istedi, kabaca bundan. Pek mutlu değilim, zaten şehir bana zor ama bu kadarını da beklemiyordum. Neredeyse aralıksız her 3 dakikada bir kafamızın hafif üstünden uçak geçiyor. Sabit bir dev ... Bi yolculuğa çıktık. İngiltere’ye geldik. 2 gündür Londra’dayız. Alaz iş arkadaşlarını görmek istedi, kabaca bundan. Pek mutlu değilim, zaten şehir bana zor ama bu kadarını da beklemiyordum. Neredeyse aralıksız her 3 dakikada bir kafamızın hafif üstünden uçak geçiyor. Sabit bir dev gürültü. Şehrin 3 tarafı havaalanı ve anladığım kadarıyla her yerde bu durum aynı. Türlü başka ulaşımdan kaynaklı aşırı çok mekanik ses var, hepsi birleşince iyice fena olmuş.
Görmek istediğimiz müzelere bakıp kaçıcaz belli ki Londra dışına. Neresi bilmiyorum ama. Kitabını yayınladığım -Ekoköyler- den kuzeyde @findhornfoundation var. Orayı görmek istiyorum. Bi mail attım bakalım ne cvp verecekler...
Bi de dedim size sorayım, bu diyarlarda yaşayanlar, bilenler ne der. Sakin, güzel yerleri neresi bu ülkenin? Neler önerirsiniz? (Önerin dedim ama 7 kat pahalılıkta lokma saydığımız ülkede nereye gidicez, onu da bilmiyorum :/ neyse du bakalım...)
Read more
👭<span class="emoji emoji1f308"></span><span class="emoji emoji1f4aa"></span>🏼<span class="emoji emoji1f49a"></span> . #ekofeminizm
Media Removed
👭🏼 . #ekofeminizm 👭🌈💪🏼💚
.
#ekofeminizm
Bugün komşum, arkadaşım Öznur’la Çağataygillerde bukkadercik bi kavun yidim! Kelektir bari ...
Media Removed
Bugün komşum, arkadaşım Öznur’la Çağataygillerde bukkadercik bi kavun yidim! Kelektir bari turşu olsun denirken tesadüfen kesildiği için renginden kendini belli etti. O nasıl bir tat, kabuğu da incecik kıtır kıtır çitleniyor üstüne. Avuç içi kadar mutluluk bu bence :) Bugün komşum, arkadaşım Öznur’la Çağataygillerde bukkadercik bi kavun yidim! Kelektir bari turşu olsun denirken tesadüfen kesildiği için renginden kendini belli etti. O nasıl bir tat, kabuğu da incecik kıtır kıtır çitleniyor üstüne. Avuç içi kadar mutluluk bu bence :)
Bi’kaç gündür dipköşeli, dolap indirmeli, raf, çatı, çekmece silmeli, herşeyi yıkamalı asmalı, ...
Media Removed
Bi’kaç gündür dipköşeli, dolap indirmeli, raf, çatı, çekmece silmeli, herşeyi yıkamalı asmalı, katlamalı, bütün pencereleri teeek tek silmeli ve en son -daha oraya gelemedim ama olsun- külkedisi tarzı ovalamalı yer silmeli temizlik işindeyim. Bi de bunun bahçe işi kısmı var, kuru ... Bi’kaç gündür dipköşeli, dolap indirmeli, raf, çatı, çekmece silmeli, herşeyi yıkamalı asmalı, katlamalı, bütün pencereleri teeek tek silmeli ve en son -daha oraya gelemedim ama olsun- külkedisi tarzı ovalamalı yer silmeli temizlik işindeyim. Bi de bunun bahçe işi kısmı var, kuru yaprak tırmıklamalı, herşeyi boool bol sulamalı.
.
Şimdi bu çok düz, gündelik paylaşım ‘doğa moğa ev mev’ kategorisinden bişey di mi? Geçen demişti biri ‘ben sizi doğa moğa dışında paylaşım yaptığınızda hoş bulmuyorum.’ Hoş bulunmak ya da bulunmamak, işte bütün mesele bu :)
.
Halbuki emeğin olduğu her şey politiktir. Özellikle söylenmese bile oradadır o.
Ev işi diyip geçtiğimiz bu aşırı yoğun iş toplamının görünmez, ya da ‘doğal’ sayılıp bu konudaki kadın emeğinin çok sıklıkla değersiz kılındığını söyleyebilirim mesela. Ya da bu işlerde cinsiyet ayrımcılığının çok yaygın olduğunu, erkeklerin yaşam alanlarındaki iş bölümüne özellikle bizim gibi ataerkil toplumlarda dahil olmadığını filan. Ay hiç hoş olmadııı :)) Biraz da siz dersiniz belki birlikte hoşluktan çıkarız 😉
Read more
Çalışkan babuş <span class="emoji emoji1f44f"></span>🏻 <span class="emoji emoji1f618"></span> #tapirdediş @sineksekiz
Media Removed
Çalışkan babuş 🏻 #tapirdediş @sineksekiz Çalışkan babuş 👏🏻 😘
#tapirdediş @sineksekiz
O güzel sözcüğü söyleme vakti geldi çattı mı gerçekten ya :) “Ç ı k t ı !” . Artık sizindir kızlar. ...
Media Removed
O güzel sözcüğü söyleme vakti geldi çattı mı gerçekten ya :) “Ç ı k t ı !” . Artık sizindir kızlar. Ben okumalara doymadım, umarım siz de sever, kafanızı yaslayacak bir omuz bulmuş gibi hissedersiniz. . . @sineksekiz in 18.kitabı. #vandanashiva ve #mariamies in birlikte yazdıkları ... O güzel sözcüğü söyleme vakti geldi çattı mı gerçekten ya :) “Ç ı k t ı !”
.
Artık sizindir kızlar. Ben okumalara doymadım, umarım siz de sever, kafanızı yaslayacak bir omuz bulmuş gibi hissedersiniz. .
.
@sineksekiz in 18.kitabı.
#vandanashiva ve #mariamies in birlikte yazdıkları kült eser,
EKOFEMİNİZM
.
İlknur Urkun Kelso’nun çevirisi ve tümü kadınlardan oluşan türlü emeğin toplamıyla.
www.sineksekiz.com da.
(ve hafta başından itibaren
Istanbul’da @minoabooksandcoffee ve @eppek__ te)
Read more
İzmir yarımadasının çeşitli yerlerinde geçen bi mini tatil haftasının güzel anısına... Konak ...
Media Removed
İzmir yarımadasının çeşitli yerlerinde geçen bi mini tatil haftasının güzel anısına... Konak Kabuk kitabevi - Hakan ve Erdem ️, Avukma kooperatifinin bütün kadınları adına Güler Hiç olmadık bi yerde karşılaştığım, hayran olduğum gencecik ama 🏻 Fatma, Sayın hocam, çok sevgili ... İzmir yarımadasının çeşitli yerlerinde geçen bi mini tatil haftasının güzel anısına...
Konak Kabuk kitabevi - Hakan ve Erdem ❤️, Avukma kooperatifinin bütün kadınları adına Güler🌈
Hiç olmadık bi yerde karşılaştığım, hayran olduğum gencecik ama 👊🏻 Fatma,
Sayın hocam, çok sevgili 📙 çevirmenim yeni Urla’lı Çağrı,
Karaburun Ahurlu Dükkan’ın Hülya’sı ve Karaburun işlik’in becerikli kadınları🧚🏻‍♂️
Ve onca çok uzaklıktan sonra tesadüfen yanyana geçtiğim ve denk gelemediğim Yonca ☘️(çok güzel ve mutluydun bu arada :) .
Ve bir şekilde temas ettiğim, inceliğine, güzel ruhunun bir parçasına denk geldiğim, hiç tanımadığım bi sürü insan.
Kararmış yerlerim ışıkla doldu, tazelendim sayenizde.
Eylül’de yeniden, bu sefer daha akıllı fikirli ve buluşmalı olarak geleceğim, umuyorum, diliyorum.
.
Hayallerimize iyi bakalım.
@ahurlu_dukkan @avukmakooperatifi @kabukkitabevi
Read more
Gündüz 40 dereceyi bulan geçen haftaki sıcaklarda telefonum mefta oldu. Kabın içinde durmanın ...
Media Removed
Gündüz 40 dereceyi bulan geçen haftaki sıcaklarda telefonum mefta oldu. Kabın içinde durmanın ve şarjda kalmanın, Temmuz sıcağıyla birleşince olan yıkıcı etkisi diyelim. Telefonsuzluk hoşuma gitti, bir alan açılıyor, iyi geliyor. O alanı olabildiğince tutmaya karar verdim. . Bu, ... Gündüz 40 dereceyi bulan geçen haftaki sıcaklarda telefonum mefta oldu. Kabın içinde durmanın ve şarjda kalmanın, Temmuz sıcağıyla birleşince olan yıkıcı etkisi diyelim. Telefonsuzluk hoşuma gitti, bir alan açılıyor, iyi geliyor. O alanı olabildiğince tutmaya karar verdim. .
Bu, kendime not olarak yazdıklarım.
Fotoğraf @sineksekiz in tütsüleri ve ahşap havanlarıyla oynarken çıkan mandala.
Read more
Bir evin kedisi o evdeki en akıllı birey oluyor genelde, en azından bizim ülkede. Minti bütün günü ...
Media Removed
Bir evin kedisi o evdeki en akıllı birey oluyor genelde, en azından bizim ülkede. Minti bütün günü bu fayanslarda geçiriyor bir süredir. Doğrusu da bu çünkü. Ben de alet kullanabilen bir akıllı canlıysam madem, o su akmasını sağlayan kolu yukarı kaldırarak fayanslara yatmalıyım. Gündüz ... Bir evin kedisi o evdeki en akıllı birey oluyor genelde, en azından bizim ülkede. Minti bütün günü bu fayanslarda geçiriyor bir süredir. Doğrusu da bu çünkü.
Ben de alet kullanabilen bir akıllı canlıysam madem, o su akmasını sağlayan kolu yukarı kaldırarak fayanslara yatmalıyım. Gündüz hava sıcaklığı 40'lı rakamlardan düştüğünde bu köşeden çıkacağım, o zamana #küçükminti yle en iyi dostumuz fayans.
Read more
Her sene bir kez, bir yaz gecesi diğerlerinden belirgin şekilde ayrılır. Hava güneş battıktan sonra hafif serinler sonra yeniden ısınmaya başlar. Sanki güneş çıkmış gibi. Rüzgar sıcak eser. Güçlü kuvvetli bir rüzgar, serinletecekken ısıtır, terletir, yakar gece vakti. Yavaştan üç ... Her sene bir kez, bir yaz gecesi diğerlerinden belirgin şekilde ayrılır. Hava güneş battıktan sonra hafif serinler sonra yeniden ısınmaya başlar. Sanki güneş çıkmış gibi. Rüzgar sıcak eser. Güçlü kuvvetli bir rüzgar, serinletecekken ısıtır, terletir, yakar gece vakti. Yavaştan üç beş başlayan keçiboynuzları işte tam bu rüzgarla son kurumalarını da tamamlayıp, dalından kopup patır patır düşer.
.
Bu sene bu gece 13.Cuma'ya denk geldi, Temmuz'un 2.haftası. Gökyüzü tam karanlık, ay yeniayda, güneşte de tutulma var.
Read more
Bana 'neden köyde yaşıyorsun?' diye çok soruyorsunuz. Bu epey katmanlı, her bir katı kaldırdıkça ...
Media Removed
Bana 'neden köyde yaşıyorsun?' diye çok soruyorsunuz. Bu epey katmanlı, her bir katı kaldırdıkça daha derindeki cevaplara ulaşılan bir büyük soru. Romanı yazılacak ileride biliyorum: "Modern Türkiye idealine göre büyütülen bir neslin, büyüdüğünde yaşadıklarının bu çok maceralı, ... Bana 'neden köyde yaşıyorsun?' diye çok soruyorsunuz. Bu epey katmanlı, her bir katı kaldırdıkça daha derindeki cevaplara ulaşılan bir büyük soru. Romanı yazılacak ileride biliyorum: "Modern Türkiye idealine göre büyütülen bir neslin, büyüdüğünde yaşadıklarının bu çok maceralı, yer yer aşırı içli ama çok öğretici hikayesi". Savrulurken köklere tutunmak aşamasındayız şimdilik, hikaye ise yazılıyor içimizde.
Read more
Bugünkü postun altındaki yorumlarda çok konuşulmuş vitiligo. Elim fotoda görününce konu oraya ...
Media Removed
Bugünkü postun altındaki yorumlarda çok konuşulmuş vitiligo. Elim fotoda görününce konu oraya kaymış. Baktım yorumlarda türlü soru ve yanlış bilgi var, biraz üzerine yazmak iyi olabilir dedim. Vitiligo, elimdeki bu beyazlıklara sebep olan duruma verilen bilimsel isim. Ama bir deri ... Bugünkü postun altındaki yorumlarda çok konuşulmuş vitiligo. Elim fotoda görününce konu oraya kaymış. Baktım yorumlarda türlü soru ve yanlış bilgi var, biraz üzerine yazmak iyi olabilir dedim.
Vitiligo, elimdeki bu beyazlıklara sebep olan duruma verilen bilimsel isim. Ama bir deri hastalığı değil. Derinin en dış yüzeyinde görünür oluyor ama sebebi dış faktörlerden kaynaklanmıyor. İçeride. Bağışıklık sistemiyle bağlantılı. Deriye rengini veren bir pigment var, adı 'melanin'. Bu melanini üreten hücreler öldüğü zaman o bölge rengini kaybediyor yani beyazlıyor. Niye bu hücreler ölüyor peki?nin cevabını tıp kişinin kendi bağışıklık sistemiyle ilgili diyerek veriyor. Bulunmuş bir tedavisi yok. Kremdir filan yüzeye uygulanan her şey yalan dolan, o pigmenti üreten hücrenin kendi kendini yoketmemesi lazım. Onun da niye öyle davrandığını tıp şu an için bilemiyor, bu yüzden de zaten 'otoimmün' hastalıklar kategorisinde. Ama bana sorarsanız bir hastalık değil. Renk değişliği dışında olaysız; sıkıntısı, derdi yok. Benim vitiligodan kaynaklı bir mutsuzluğum hiç olmadı, hiç ah vah tühlenmedim, bir acısını, olumsuzluğunu yaşamadım. Çok ufakken diz kapaklarımda vardı; büyüdü, küçüldü sonra kendi kendine yok oldu. Sonra farklı farklı yerlerde oluştu farklı yaşlarımda. Şu an parmaklarımda var yalnızca. Ellerimle çok çalıştığım için, çalışan üreten elleri sevdiğim için, yaralar bereler izler gibi bana özel ve güzel geliyor. Herhangi bir özelliğim gibi görüyorum seviyorum.
Vitilogunuz varsa çok kafaya takmayın, kendinizi değişebilen, canlı, yaşayan ve evet ölebilen bir hücreler bütünü olarak görüp sevin bence 😉
.
#vitiligo #selflove #bodypositive
Read more
Akrepler 290 milyon yıldır dünyadaymış, bu nasıl bir rakam arkadaş! O zaman ebeveynlikte 4, manitacılıkta ...
Media Removed
Akrepler 290 milyon yıldır dünyadaymış, bu nasıl bir rakam arkadaş! O zaman ebeveynlikte 4, manitacılıkta 6, arkadaşlıkta 26. yılımız kutlu olsun Soytapas. Bir akrep olamayız ama iki koç insanı olarak bu yıllara kadar ulaşmak da bi başarı bence :p Akrepler 290 milyon yıldır dünyadaymış, bu nasıl bir rakam arkadaş!
O zaman ebeveynlikte 4, manitacılıkta 6, arkadaşlıkta 26. yılımız kutlu olsun Soytapas. Bir akrep olamayız ama iki koç insanı olarak bu yıllara kadar ulaşmak da bi başarı bence :p
Meğer Akdeniz florasında 2 çeşit #sarıkantaron varmış, biri bizde olan, en yaygın tür #hypericumperforatum ...
Media Removed
Meğer Akdeniz florasında 2 çeşit #sarıkantaron varmış, biri bizde olan, en yaygın tür #hypericumperforatum Diğeri #hypericumbalearicum Nazım hocanın @nazimtanrikulu dediğine göre hypericum'un da Türkiye'de yayılış gösteren 46'si endemik 96 türü. Baleriacum, adını endemik ... Meğer Akdeniz florasında 2 çeşit #sarıkantaron varmış, biri bizde olan, en yaygın tür #hypericumperforatum Diğeri #hypericumbalearicum Nazım hocanın @nazimtanrikulu dediğine göre hypericum'un da Türkiye'de yayılış gösteren 46'si endemik 96 türü.
Baleriacum, adını endemik olarak yetiştiği İspanya'ya bağlı Balerik adalarından alıyormuş. Yaygın olan tür düz, kuru çayırlıklarda yetişip Mayıs-Temmuz arası çiçeklenirken, balerik olan eğimli, kayalık bölgeleri sevip Temmuz-Ekim arası çiçek açıyormuş.
Yaban hayatı hakkında okumak hoşuma gidiyor. Gece uyumadan bakmayı sevdiğim ve çok başvurduğum bir kitap Collins Complete Guide to Mediterranean Wildlife. Bu bilgiye de oradan ulaştım. Çok derli toplu bir rehber. Türkçe'si henüz yok bildiğim kadarıyla. Muadili elbette vardır. Ama yine de Türkiye'ye özgü olanı olsa ne iyi olur! Belki yaparız, yapmalıyız derken kendime yoksa bu kışın işini mi bulmuştum :) #memeliler #sürüngenler #kuşlar #kelebekler #böcekler #denizhayvanları #balıklar #ağaçlar #çiçekler #çayırlar 🙃
Read more
Bazı şeylerin şifası yok, bazı şeylerin var. #queenazime den öğrendiğim iş yapma biçimiyle yara, ...
Media Removed
Bazı şeylerin şifası yok, bazı şeylerin var. #queenazime den öğrendiğim iş yapma biçimiyle yara, yanık, kesik, çatlak gibi deri yüzeyindeki dertler için hazırladığım, çok güçlü hücre yenileyici özelliği olan #sarıkantaron yağının bir kısmını ihtiyacı olanlara, hayır olarak göndermiştim. ... Bazı şeylerin şifası yok, bazı şeylerin var. #queenazime den öğrendiğim iş yapma biçimiyle yara, yanık, kesik, çatlak gibi deri yüzeyindeki dertler için hazırladığım, çok güçlü hücre yenileyici özelliği olan #sarıkantaron yağının bir kısmını ihtiyacı olanlara, hayır olarak göndermiştim. Çok soran, isteyen olunca birazını da @sineksekiz e koydum. Hem bunu haber vermek hem de yapma sürecimden bahsetmek istedim:
.
• İlk fotoğraf şişelenmiş hali. Pamuklu bir kese diktik, köyden Öznur komşumla. Hem taşımaya faydalı hem de yağın demlendikten, olduktan sonra güneş görmemesi gerektiği için. Şifasını muhafaza etsin diye. Üzerindeki yapraklı kalbi seneler önce çizmiştim, serigrafi yöntemiyle kumaşa uyguladık. • İkinci foto, #sarıkantaron ların yabani olarak yetiştiği, kendi kendine çıktığı, bizim köydeki yaşam alanından. Tepenin altındaki sarımsı, pofuduklu bölge. Bu toprağın kendisinde ve çevresinde ziraai ilaç/kimyasal kullanılmıyor. Tamamen temiz, yerel bir kaynak. Buradaki bitki populasyonuna hasar vermeyecek oranda ve şekilde toplama yaptım.
• 5.karedeki video, kantaronların çiçek, yaprak ve sap kısımlarının elimle kırıp cam şişelere koyma aşamasından. Üzerine yine yaşadığımız köyden, buralardaki en eski ve halen işleyen taş baskı preste sıktırdığımız zeytinyağını koyuyorum. Zeytinler de ilaçsız, kalıntısız. • Sonra 12 saat doğrudan güneş alabileceği bir yerde demlenmeye bırakıyorum. 3/4 hafta hiç kıpırdamadan bekliyor. Sonunda o kırmızı yağ, parıl parıl parlamaya başladığında oluyor.
• En son süzüm aşaması. Yeniden cam şişelere, şişeleri dezenfekte ettikten sonra süzüp aktarıyoruz. İlk süzümde bu işlerin hocası, sevgili Nazım Bey buradaydı, birlikte süzmüştük @nazimtanrikulu • En son aşamada koyduğumuz tombik şişeler, kırmızı yağla birleşince tam iksir görüntüsüne büründüler. Tıpasından sızmıyor, 50 ml yağ alıyor, böyle avuç içi kadar bir fıçıcık.
.
İşte böyle... Bu ay bir esaslı kitap, Ekofeminizm- bir de şifalı yağ yaptım. Bana her ikisini de yapması, en başından en sonuna kadar iyi geldi. Hemhal olduğum her bir aşamasına müteşekkirim. Emeğime, sevgime sonuna kadar değiyorlar. Size de iyi gelsinler dilerim.
Read more
Ben de şu sıra, yaşadığımız toplumun her kesiminden, birbirinden çok farklı da olsa, bütün kadınların hissettiği, ortaklaştığı duyguları derinlemesine hissediyorum. Hiçbir yer, hiçbir diyar, sınırları belirlenmiş ve adı konmuş hiçbir toprak eğer çocuğu için güvenli olduğunu düşünmüyorsa ... Ben de şu sıra, yaşadığımız toplumun her kesiminden, birbirinden çok farklı da olsa, bütün kadınların hissettiği, ortaklaştığı duyguları derinlemesine hissediyorum. Hiçbir yer, hiçbir diyar, sınırları belirlenmiş ve adı konmuş hiçbir toprak eğer çocuğu için güvenli olduğunu düşünmüyorsa bir kadın için 'yuva' değildir. Kendini güvende hissetmeyebilir ama buna bir çare bulabilir, kendini güçlendirerek, ya da iyice sinerek, bu ülkedeki birçok kadının halihazırda zaten yaptığı gibi, türlü şekle girerek bir küçük patika bulup ilerleyebilir. Ama eğer çocuğu için güvende olmadığına inanırsa, işte o duyguyla başetmek zordur. Hatta en temel içgüdüsü, başetmenin doğru yol olmadığını söyler. .
Bir ülkenin 'yuva olmaktan çıkması' çok ağır bir his. Bir yakınını kaybettiğindekine benziyor ama ondan çok daha fazlası, daha büyük, daha derin, acısını yaşaması, ifadesi daha zor. .
Bunun temelinde olan güven duygusu, bu çağda 'sahip olduğumuz' birçok şeyden çok farklı. En büyük farkı 'oluşturuluyor' oluşu; tek başına, bireysel değil. Birlikte yapılan, birbirinden bağımsız gibi görülen insanların birbirinden bağımsız gibi görülen eylemlerinin toplamıyla oluşuyor olması. Bana öyle geliyor ki bunu oluşturamazsak ama asıl önemlisi bunu yıkan şeyleri görüp, fark edip şifalandıramazsak neye sahip olursak olalım bir yuvamız olamayacak. .
Ekonomisinin çoğu inşaata dayalı bir ülkenin, orada yaşayan insanlara yuva olabilmesinin yolu, bambaşka bir inşaa sürecinden geçiyor.
Bunları biliyor, daha önce bilmediğim çeşit bir yas duygusu taşıyor ama ötesini göremiyorum...
Read more
Motorda akşamüstü giderken bile rüzgarın sıcak sıcak estiği, yılın o en kavurucu zamanları yine ...
Media Removed
Motorda akşamüstü giderken bile rüzgarın sıcak sıcak estiği, yılın o en kavurucu zamanları yine gelmiş çatmıştı. Haziran iyiydi halbusi. Ama yüzler gülüyorsa, nolursa olsunculuk. Motorda akşamüstü giderken bile rüzgarın sıcak sıcak estiği, yılın o en kavurucu zamanları yine gelmiş çatmıştı. Haziran iyiydi halbusi. Ama yüzler gülüyorsa, nolursa olsunculuk.
Çok söz var söylenmeyen. Gündelik dile getirilmeyen belki zaten gelmeyen. Bu günlerde bir büyük ...
Media Removed
Çok söz var söylenmeyen. Gündelik dile getirilmeyen belki zaten gelmeyen. Bu günlerde bir büyük şairi anıyorum; kızımın büyük nenesini... Biraz daha anlıyorum -ne acı. Neyi niye yazmış, o yıllar neymiş, nerede yol varmış, birşeyler demenin bunca elzemliği dururken, nasıl konuşulmamış. ... Çok söz var söylenmeyen. Gündelik dile getirilmeyen belki zaten gelmeyen. Bu günlerde bir büyük şairi anıyorum; kızımın büyük nenesini...
Biraz daha anlıyorum -ne acı.
Neyi niye yazmış, o yıllar neymiş, nerede yol varmış, birşeyler demenin bunca elzemliği dururken, nasıl konuşulmamış. Konuşulmadıkça bir kadın, dağdan taştan damıtır gibi, insanların bu dağdan taştan ağır gelen hallerini nasıl söze geçirmiş de görebilene göstermiş. Şiir aracını işletmiş.
.
#gültenakın #üşümektendeğilkorku
Read more
Yerdeniz. . 'Var diyorduk bir mesafe. Bir adımcık da olsa eşiğe. Ama geçildi.' . dedi Büyücüsü. . 'Değişecek ...
Media Removed
Yerdeniz. . 'Var diyorduk bir mesafe. Bir adımcık da olsa eşiğe. Ama geçildi.' . dedi Büyücüsü. . 'Değişecek bir kez daha. Korku en büyük güçtür ve işlemiş ruhlarına.' Yerdeniz.
.
'Var diyorduk bir mesafe.
Bir adımcık da olsa eşiğe.
Ama geçildi.'
.
dedi Büyücüsü.
.
'Değişecek bir kez daha. Korku en büyük güçtür ve işlemiş ruhlarına.'
ufak tefek güzellikler
Media Removed
ufak tefek güzellikler ufak tefek güzellikler
Gelecekle ilgili, umutlanmalı, hayal kurmaklı birlikte bir şey yaptığımız, birbirimizi düşündüğümüz, ...
Media Removed
Gelecekle ilgili, umutlanmalı, hayal kurmaklı birlikte bir şey yaptığımız, birbirimizi düşündüğümüz, özel bir günün sabahı... 5'te uyandım, Ayşegül'ü İstanbul'a uğurladım, oy kullanmaya yetişmeye. Mis gibi bir hava, tazecik, erken saate rağmen apaydınlık. Eve döndüm ama ... Gelecekle ilgili, umutlanmalı, hayal kurmaklı birlikte bir şey yaptığımız, birbirimizi düşündüğümüz, özel bir günün sabahı...

5'te uyandım, Ayşegül'ü İstanbul'a uğurladım, oy kullanmaya yetişmeye. Mis gibi bir hava, tazecik, erken saate rağmen apaydınlık.
Eve döndüm ama durmadım çıktım. Yürüyeyim biraz göle doğru. Hayıt çiçeklerine, yeni olmaktaki cevizlere, dibine düşmüş armutlara baka baka uzadım. Suya vardım. Kıpırtısız, göğün enginliğiyle bir olmuş, en güzel saatindeki göle.
Sonra, dönüş yolunda daha açılmamış okul önünde, bu erken saate rağmen oy kullanmaya gelmiş, bekleşenleri gördüm, selamlaştım. Ayfer öğretmenin gözetmen olduğunu düşünüp sevindim bi daha. Eve varmadan biraz güzellik topladım sağdansoldan. Sardunya, zakkum, hayıt ve adını bilemediğim sarı açmış yabaniden. Mutfak penceresinin önündeki tombik vazoya koydum, kapı önü süpürdüm, öteberi topladım..
Sonra kalemi aldım, kantaronlu postu açtım, bütün yorumlarınızı okudum, ihtiyacı olanları yazdım defterime.
Güzel başladı bu gün, dedim içimden...
....
Ad/soyad/adres/telefonunu beklediklerimi aşağıya etiketliyorum. (dm'den yazın :) Bu hafta ortası kargoya vereceğim için haftaya pztsi/salı ulaşır. Ona göre adres belirleyin olmaz mı? Bulunamazsa filan geri dönmesin. Hepinize şifa olsun. Sevgili @nesfuze @nihal.pinarbasi @minimallrabbit @hulyadundar_ @gulsahmat @nhl_v @zlmslmn @pelliniii @n.dumanaba @cigdemtanir_ @eylulece2702 @zynpshnefe @deniz_kokyer @isil_gulerr @haceronder_ @pelinsedefguzel @gulzilci @eakkargan @hullyag @ftmbspnr @cigdemtorenli @gmsmel @duyguozada @denizinan_soz.buyucusu @happy_pisi @ebrualtsoy @ilknurkrnl @emelcerenteoman @basakkimya
Read more
 #futureisfemale
Media Removed
#futureisfemale #futureisfemale
Güven, çok önemli bir duygu. Ruhumuzu bir eve benzetsek, güven onun yükünü taşıyan kolonlar ve ...
Media Removed
Güven, çok önemli bir duygu. Ruhumuzu bir eve benzetsek, güven onun yükünü taşıyan kolonlar ve kirişlere denk düşer. Sarsılınca sarsılıyor insan. Bir sürü şey üst üste geldi bu sefer. Gündelik hayat sürdü bir şekil de -ev var, iş var, bahçe var, çocuk var, yakınlar var; hepsi canlı, hepsinin ... Güven, çok önemli bir duygu. Ruhumuzu bir eve benzetsek, güven onun yükünü taşıyan kolonlar ve kirişlere denk düşer.
Sarsılınca sarsılıyor insan.
Bir sürü şey üst üste geldi bu sefer. Gündelik hayat sürdü bir şekil de -ev var, iş var, bahçe var, çocuk var, yakınlar var; hepsi canlı, hepsinin canı seninkiyle bağlı. Yaptım ettim olabildiğince ama bi ufak karardım içten...
Dün öğle vakti, sesini duydum "huuuuğğ ireem!" Gelmiş tosbağa hızında, yavaş ama kararlı adımlarıyla bahçeye. Elinde bi ip yumağı. Aylardır uğraştığı, keçiden kırktığı, eğirdiği, ip ettiği kıllardan kalınca, güzel mi güzel bi halat yapmış, örmüş. Sonunda bitmiş, komşulara dağıtmaya sıra gelmiş. Kırmızı kök boyalıyı da bana ayırmış. Verdi. Öptüm. Ellerini, yanacığını. İçimin kararan yerlerine ferahlık geldi. .
Niye böyle oluyor diye diye düşündükçe, baktıkça, gördükçe insanlar, onları zorlayan koşullar, durumlar ve beklentileri, değerleri üzerine... Gördüğüm, yaşadığım, ufukta gözüken şeylere üzülüp, umutsuzlanıyordum. İpim bana yeniden güç verdi. Ona ve onu yapana bakıp bu hayatı, capcanlı, umutlu ve üretken yaşamaktan başka çaremiz olmadığını gördüm yine, yine..
.
Şimdi öğretmenimden öğrendiğimi yapmak istiyorum ben de. Şu sarı kantaron yağlarım vardı ya, onlardan dağıtacağım. Tanımadığım sizlere, burada oluşunuz ve ses vermeniz sayesinde bir haksızlığa uğradıydım ama duyuldu, telafi edildi. Bence sayenizde. 30 tane küçük şişe yaptım, lokma gibi hayrına dağıtma niyetiyle. Herkese yetmiyor biliyorum ama hiç yapmamaktan iyidir diyerek. Çekiliş filan bi garip geldi, ihtiyacı olan ses etsin. Yetemeğim de kısmet desin geçsin. İyiliğe, güzelliğe bir damlacık ekleyebilmeye...
.
[Bir de Elçin Yıldırım'a, yardımları için en büyük teşekkürlerle...]
Read more
Çok üzgün ve kızgınım. Uzun yıllardır görmediğim kardeşimi bu sene de göremeyeceğim için, buna ...
Media Removed
Çok üzgün ve kızgınım. Uzun yıllardır görmediğim kardeşimi bu sene de göremeyeceğim için, buna sebebiyet veren bir kişi ve firmanın bizi parasal ve zamansal kayba uğratarak dolandırmasından dolayı çok üzgünüm. Başkalarına da aynı zararı vermemeleri için buradan yazmayı uygun gördüm. . İstanbul'da ... Çok üzgün ve kızgınım. Uzun yıllardır görmediğim kardeşimi bu sene de göremeyeceğim için, buna sebebiyet veren bir kişi ve firmanın bizi parasal ve zamansal kayba uğratarak dolandırmasından dolayı çok üzgünüm.
Başkalarına da aynı zararı vermemeleri için buradan yazmayı uygun gördüm.
.
İstanbul'da Mavi Düş Turizm ismiyle çalışan, internette de vizedunyasi.com olarak hizmet veren firma ve çalışanı Serkan Kocabaş tarafından dolandırıldık. Amerika ve Schengen vize işlemleri için ailemizin 3 kişilik toplam 3600 tl vize ve işlem parasını pasaportlarımızla birlikte gönderdik. İşlemlerin tamamlandığını söyleyip pasaportlarımızı beklerken, şirket çalışanı Serkan Kocabaş'ın abisi olduğunu söyleyen bir şahıs kardeşinin kayıp olduğunu pasaportlarımızın onda olduğunu söyledi. Şirketi aradığımızda yetkiliye çok zor ulaşabildik ve sonunda çalışanın işine birkaç gün önce son verdiklerini ve olayla ilgili mesuliyet almadıklarını, zararımızla ilgili de birşey yapamayacaklarını söylediler. İşlemlerimizi yapan şahıs, şirkette çalıştığı sürede işlem bedelleri için kendi hesap numarasını vermiş, işlem bedellerini birçok kişiden aldıktan sonra da bu durum farkedilince kayıplara karışmış. Vizeler alınmamış, neyse ki pasaportları bulduk, aldık.
Mavi Düş Turizm firması ve çalışanı hakkında hukuki işlem başlatacağım. Fakat mevcut hukuk ve adalet sisteminde zaman alacağını tahmin ettiğim bu süreçte başkalarının da mağdur olmaması için bu notu yazmayı gerekli gördüm. Bir de Mavi Düş Turizm tarafından benzer şekilde zarara uğratılmış başkaları da olabileceğini anladığımdan buradan belki ulaşabileceğimi düşündüm. Benzer bir şey yaşadıysanız lütfen haber ulaştırın belki birlikte birşeyler yapabiliriz.
Read more
Bu eski tip aluminyum kazanlar yaz sıcağında çocukların eğlence ve serinlik ihtiyacına iyi geliyor. ...
Media Removed
Bu eski tip aluminyum kazanlar yaz sıcağında çocukların eğlence ve serinlik ihtiyacına iyi geliyor. Plastik olanlar hem çabuk patlıyor, sonrasında da çöp oluyor hem de zaten plastik oldukları için aslında iyi değil. Aluminyum kazanlar dayanıklı. Kulplu olduğu için taşımak da mümkün. ... Bu eski tip aluminyum kazanlar yaz sıcağında çocukların eğlence ve serinlik ihtiyacına iyi geliyor.
Plastik olanlar hem çabuk patlıyor, sonrasında da çöp oluyor hem de zaten plastik oldukları için aslında iyi değil.
Aluminyum kazanlar dayanıklı. Kulplu olduğu için taşımak da mümkün. Kışın da banyoda küvet gibi oluyor. Tabii belli bir boya kadar idare ediyor, bizimkiler artık sığmama sınırına gelmiş :) Ama 0-4 yaş arası gidiyor. Pazardaki kapkacakcılarda bulunuyor, pahalı da değil. Denize gidemeyen, sıkılan minikler için bir öneri olur dedim. 😉
Read more
Son zamanların güzel anlarından bir potpori yaptım @sineksekiz deki kağıtlar, kelimeler, ipler, boncuklar, bitkiler, kızlar, çocuklar, renkler ve kitaplardan oluşan maya. Zihinsel üretimlerin, el emeği gerektiren işlerle birleşmesi, bağımsız yayıncılık ve yerel zanaatkarlık ... Son zamanların güzel anlarından bir potpori yaptım @sineksekiz deki kağıtlar, kelimeler, ipler, boncuklar, bitkiler, kızlar, çocuklar, renkler ve kitaplardan oluşan maya.
Zihinsel üretimlerin, el emeği gerektiren işlerle birleşmesi, bağımsız yayıncılık ve yerel zanaatkarlık karışımı...
Bugün türlü şeyden biraz içim karardıydı, buna baktıkça baktıkça geçti.Üretmek, güzelleştirmek, birlikte çalışmak, dayanışmak meşgaleleriyle, kendi kendimize ve tüm destekleyen, sevenlerle birlikte umut etmeye devam ediyoruz biz de işte böyle...
Read more
Tavana bakıyorum da... Bu sene bi koruyucu sürmezsem sonra halim fena olabilir. <span class="emoji emoji1f41b"></span><span class="emoji emoji1f41b"></span><span class="emoji emoji1f41b"></span> Var mı emprenye ...
Media Removed
Tavana bakıyorum da... Bu sene bi koruyucu sürmezsem sonra halim fena olabilir. Var mı emprenye önerileriniz? İyi haftalar 🤸‍♀️ Tavana bakıyorum da... Bu sene bi koruyucu sürmezsem sonra halim fena olabilir. 🐛🐛🐛
Var mı emprenye önerileriniz?
İyi haftalar 🤸‍♀️
Evvelsi günkü kantaron süzümü. Nasıl güzel bir kırmızı çıktı! Zeytinyağı Aralık'ta sıkılmıştı, eski usül; köyün artık pek az yerde kalmış olan, geleneksel taş baskı presinde. Kantaronlar da yine yerel, kimin topladığını bildiğim. Doğru şekilde de yapınca sonuç iyi oldu. Nazım hoca, ... Evvelsi günkü kantaron süzümü. Nasıl güzel bir kırmızı çıktı!
Zeytinyağı Aralık'ta sıkılmıştı, eski usül; köyün artık pek az yerde kalmış olan, geleneksel taş baskı presinde. Kantaronlar da yine yerel, kimin topladığını bildiğim. Doğru şekilde de yapınca sonuç iyi oldu. Nazım hoca, bilmediğim bi kaç püf noktası da gösterdi, sağolsun.
#sarıkantaron #stjohnswort #hyperciumperforatum
Read more
(Haftaya pazar kesin yazamam, 1 hafta erken ama olsun) Ben küçükken onun bi eczanesi vardı -bu ...
Media Removed
(Haftaya pazar kesin yazamam, 1 hafta erken ama olsun) Ben küçükken onun bi eczanesi vardı -bu kadar büyüdüm, hala var- Okuldan kaçıp kaçıp oraya gitmek isterdim. Kendimce çok harika planlar yapıp çoğunu işletemezdim ama olsun -bozuk para yutmak bi süre idare etmişti mesela :) Bir ... (Haftaya pazar kesin yazamam, 1 hafta erken ama olsun)
Ben küçükken onun bi eczanesi vardı -bu kadar büyüdüm, hala var-
Okuldan kaçıp kaçıp oraya gitmek isterdim. Kendimce çok harika planlar yapıp çoğunu işletemezdim ama olsun -bozuk para yutmak bi süre idare etmişti mesela :)
Bir sürü açık raf, içinde küçüklü büyüklü kutucuklar, farklı işlevde tezgahlar, cam şişeler -ki en büyük ve güzelleri kolonyaları fısfıs daha küçük şişelere doldurmaya yarayanlardı-, saksıda olmasına rağmen kocaman büyümüş bi kauçukla birlikte bir sürü bitki, en yaşlısı iğneci amca olan çalışanlar, kalemler, karbon kağıtları, rafların arkasındaki yemek yemeğe ve iğnesini vurdurmaya gelenlerin uzanmasına yarayan alan, masalar, tezgahlar ve kağıtlar.
Her gelenin istediklerini, tek bir küçük asprin dahi olsa, ince paket kağıtlarına ustalıkla sarar öyle verirdi.
'Manyak bu' derdim içimden ama ellerinin hareketini büyük bir merak ve zevkle izlemeden duramazdım. Kağıt işlerini, yazı yazmayı ve resimleri/ressamlığı severdi. Sevgili babam; incelikli ve çocuk ruhlu, güzellikten anlayan ve beslenen, çalışkan.
Hiç değişmedi. Bi insan ne kadar değişmeyebilirse o kadar. Hala aynı şeylere meraklı, ama galiba kendi eczanesi artık sıkıcı. Torun görmeye diye her geldiğinde benim dükkana @sineksekiz e gidip kendine iş yaratıyor. Favorisi, bütün sipariş paketlerine iliştirmeyi bu bahar başında akıl ettiğim "mısır tohumu zarflamacılık". Açıklayıcı kağıtları kesiyor, katlıyor, sarı zarfların içine koyup, mısır tohumlarını da ekleyip kırmızı etiketle kapatıyor.
Fizikselden, genden öte ruhumu şekillendiren birçok şey senden, biliyorum.
İyi ki bu kadar minnoşsun, hafif manyak ama hep olumlu, umutlu. Babalar günü, babalar ve kızları günü diyelim hatta, şimdiden kutlu olsun. Seni çok seviyorum -bildiğin üzere.
Read more

Loading...