Loading Content...

Nasl_javan Instagram Photos and Videos

Loading...


nasl_javan نسل جوان @nasl_javan mentions
Followers: 18,626
Following: 4,019
Total Comments: 0
Total Likes: 0

سوال: پسری مجرد هستم و برای پیدا کردن همسر مناسب به خواستگاری می روم. روش افزایش دانش روابط جنسی به ...
Media Removed
سوال: پسری مجرد هستم و برای پیدا کردن همسر مناسب به خواستگاری می روم. روش افزایش دانش روابط جنسی به چه صورت باید باشد؟ آیا این کار قبل از ازدواج باعث تحریک شهوت نمی گردد؟ من اهل دیدن فیلم و عکس نیستم و دوست ندارم به گناه بیفتم. پاسخ: کاربر محترم؛ خواندن مطلب های آموزشی برای ازدواج و روش های ارتباط ... سوال: پسری مجرد هستم و برای پیدا کردن همسر مناسب به خواستگاری می روم. روش افزایش دانش روابط جنسی به چه صورت باید باشد؟ آیا این کار قبل از ازدواج باعث تحریک شهوت نمی گردد؟ من اهل دیدن فیلم و عکس نیستم و دوست ندارم به گناه بیفتم.

پاسخ:
کاربر محترم؛ خواندن مطلب های آموزشی برای ازدواج و روش های ارتباط جنسی برای كسی كه می خواهد ازدواج كند غالبا مفسده داشته و تحریک كننده جنسی می باشد که به این دلیل از نظر شرعی جایز نیست و باید ترک شود تا به گناه کشیده نشود.
از دید بسیاری از كارشناسان و متخصصان ازدواج بهترین زمان آموزش و آشنایی با مسائل جنسی، دوران عقد می باشد. زیرا افراد در این دوره هم دوران پرهیجان بلوغ را پشت سر گذاشته اند و دیگر دچار مشكلات اخلاقی نخواهند شد و هم اینكه دوران عقد، دوران قبل از شروع زندگی مشترک بوده و زمانی مناسب برای آمادگی جهت موفقیت در زندگی آینده خواهد بود.
پس همانطور که گفته شد بعد از عقد ازدواج نیز فرصت برای یادگیری و آموزش در باب مسائل زناشویی وجود دارد و اینطور نیست كه بلافاصله وارد زندگی مشترک شوید. در دوران عقد می توانید؛ كتاب های مفید در این زمینه را مطالعه کنید و از مشاوره جنسی و خانواده در این دوران استفاده کنید و همچنین می توانید با شركت در كلاس های آموزش مسائل جنسی كه توسط برخی از اساتید برای متأهلین برگزار می گردد، به اطلاعات لازم دست پیدا کنید.
این را هم بدانید که گاهی نیز برچسب آموزش و آمادگی و یادگرفتن، در واقع وسوسه شیطان است و این نفس و هوس انسان است كه به او دستور می دهد و در غالب آموزش و آمادگی، خود را توجیه می كند و كار خود را پسندیده و مثبت جلوه می كند.
موفق باشید.
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #رضایت_همسر #مطالعه #مسائل_جنسی
Read more
Loading...
سوال: با پسری یک سال و نیم است که دوست می باشم و خیلی به هم علاقه داریم. بعد این مدت به خانوادش گفت ولی پدرش ...
Media Removed
سوال: با پسری یک سال و نیم است که دوست می باشم و خیلی به هم علاقه داریم. بعد این مدت به خانوادش گفت ولی پدرش خیلی مخالفت می کند. پاسخ: ابتدا باید بگوییم که اصل رابطه داشتن شما حتی به قصد ازدواج در این یک سال و نیم نامشروع می باشد، چرا که از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفی و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاری ... سوال: با پسری یک سال و نیم است که دوست می باشم و خیلی به هم علاقه داریم. بعد این مدت به خانوادش گفت ولی پدرش خیلی مخالفت می کند.

پاسخ: ابتدا باید بگوییم که اصل رابطه داشتن شما حتی به قصد ازدواج در این یک سال و نیم نامشروع می باشد، چرا که از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفی و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاری شدن صيغه محرميت (با احراز شرايط لازم)، به هر شكلی و با هر توجيهی حتی به قصد ازدواج گناه است و اشكال دارد. پس وصال شما و پسر مورد نظر از راه صحيح كه همان خواستگاری رسمی او به همراه خانواده اش از شما و در نهايت ازدواج است صورت گيرد. اگر واقعا اين رابطه را خواستار هستيد، بهتر است تا فراهم شدن زمينه ازدواج از رابطه با هم خودداری نماييد.
در مورد اینکه بیان کردید «پدرش خیلی مخالفت می کند» اگر مطمئن هستید که این پسر قصدش ازدواج می باشد و پدرش واقعا با این ازدواج مخالفت دارد، می توانید برای راضی کردن پدرش مطلبی در سایت رهروان نوشته شده است که شما را به خواندن آن توصیه می‌کنم: http://www.welayatnet.com/fa/news/48450

در نهایت این مطلب را هم دقت داشته باشیم که بسیاری از پسران هدفشان از دوستی با جنس مخالف ازدواج نیست و کلمه ازدواج را فقط به عنوان طعمه جهت بهره وری جنسی و عاطفی استفاده می کنند. پس از کجا معلوم که مسأله را با پدرش در میان گذاشته است و شاید اصلا از همان اول هم هدفش ازدواج نبوده است و الان می‌خواهد به بهانه نارضایتی پدر امید شما به ازدواج را از بین ببرد و وارد فاز دیگر رابطه بشود. تازه از کجا معلوم که اگر پدر او راضی شود و به خواستگاری بیاید پدر شما راضی باشد؟ پس باید به این احتمال هم دقت داشته باشید و با بررسی کردن ملاک های انتخاب همسر به ازدواج با او فکر کنید.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #رضایت_پدر #مخالفت_پدر_به_ازدواج
Read more
سوال: سلام با عرض خسته نباشید. بیماری خاصی که دختر داشته و مربوط به سالها پیش بوده ولی هم چنان باید مراقبت ...
Media Removed
سوال: سلام با عرض خسته نباشید. بیماری خاصی که دختر داشته و مربوط به سالها پیش بوده ولی هم چنان باید مراقبت شود تا دوباره اتفاق نیافتد را باید در جلسه چندم خواستگاری مطرح کرد؟ پاسخ: با عرض سلام و احترام کاربر گرامی بیان نکردید که بیماری خاصی که داشتید چه بیماری می باشد. این را بدانید که قاعده کلی ... سوال: سلام با عرض خسته نباشید. بیماری خاصی که دختر داشته و مربوط به سالها پیش بوده ولی هم چنان باید مراقبت شود تا دوباره اتفاق نیافتد را باید در جلسه چندم خواستگاری مطرح کرد؟

پاسخ: با عرض سلام و احترام
کاربر گرامی بیان نکردید که بیماری خاصی که داشتید چه بیماری می باشد. این را بدانید که قاعده کلی در گفتگوی قبل از ازدواج بیان مسائلی است که به زندگی آینده و مشترک دو نفر ارتباط می­‌يابد؛ به عنوان مثال حتماً بايد بيماری‌های حاد يا خاص جسمی، اختلالات روح و مانند این مسائل گفته شود.
در صورت بيان مسأله، زمان گفتن بيماری های حادی كه در زندگی آینده تأثیرگذار است، پایان جلسه اول خواستگاری است. نه قبل از آن، چرا كه این امر، مسأله خصوصی زندگی شماست و نباید در هنگام تماس تلفنی خواستگار بیان شود؛ در این مرحله خواستگار هنوز برای شما غریبه است؛ بعد از جلسه اول هم زمان طرح آن نیست، چرا كه ممكن است علقه ای بین طرفین ایجاد شده باشد و تصمیم گیری مشكل شود. اما در پایان جلسه اول خواستگاری كه طرفین شناخت اجمالی از هم پیدا كرده اند و تصمیم به ادامه یا قطع جلسات خواستگاری می گیرند و از طرفی هنوز دلبستگی خاصی بین آنها پدید نیامده است، زمان خوبی برای مطرح كردن این قضیه است.
اگر بیماری شما پس از اتمام دوره درمان خوب می شود و در آینده اثرگذار نیست و این دوره تا پیش از عقد به اتمام می رسد هم نیازی به گفتن به آن نیست.
همچنین اگر قرار است شما برای همیشه در اموری ملاحظه كنید و مراقبت های خاصی به خاطر این بیماری انجام دهید، بهتر است قبل از ازدواج و پس از دو و یا سه جلسه با خواستگار خود در میان بگذارید.
موفق باشید.
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #خواستگار #بیمار #
Read more
‌ سؤال: خواستگاری داشتم که باوجود شرایط خوب، اصلاً به دلم ننشست. چه‌بسا اکراه هم داشتم. خانواده‌ام ...
Media Removed
‌ سؤال: خواستگاری داشتم که باوجود شرایط خوب، اصلاً به دلم ننشست. چه‌بسا اکراه هم داشتم. خانواده‌ام اصرار داشتند که جلسه دوم را با ایشان داشته باشم، ولی بنده قبول نکردم. به نظرتان کارم اشتباه بود؟ پاسخ: بهتر بود قبل از هرگونه تصمیم شتاب‌زده و پیش‌داوری، جلسات خواستگاری را ادامه می‌دادید. ...
سؤال: خواستگاری داشتم که باوجود شرایط خوب، اصلاً به دلم ننشست. چه‌بسا اکراه هم داشتم. خانواده‌ام اصرار داشتند که جلسه دوم را با ایشان داشته باشم، ولی بنده قبول نکردم. به نظرتان کارم اشتباه بود؟

پاسخ: بهتر بود قبل از هرگونه تصمیم شتاب‌زده و پیش‌داوری، جلسات خواستگاری را ادامه می‌دادید. چه‌بسا با شناخت بیشتری که در آینده از ایشان پیدا می‌کردید، نظرتان نسبت به ایشان تغییر می‌کرد و اگر بعد از چند جلسه گفتگو، همچنان نظرتان نسبت به خواستگارتان تغییری نمی‌کرد، در آن صورت می‌توانستید ایشان را رد کنید.
نکته: در آموزه‌های دینی به‌شدت به ملاک ایمان و اخلاق برای انتخاب همسر توجه شده است. به‌طوری‌که آنچه قبل از هر چيز بايد درباره‌اش تحقيق شود، بُعد ايماني و اعتقادي شوهر است كه شامل اعتقاد، اخلاق، تقوا، طهارت باطن، خودداري از گناه و دوري از انحراف و فساد است. پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) دراین‌باره می‌فرماید: «باکسی که اخلاق و دینش موردپسند باشد، ازدواج کنید. اگر چنین نکنید، فتنه و فساد بزرگى در زمین به وجود خواهد آمد.»[وسایل ‌الشیعه، ج‏14، ص 51] بنابراین اگر ایمان و اخلاق خواستگار، راضی‌کننده باشد، باید بیشتر تأمل نمود و به‌راحتی نباید چنین موردی را از دست داد وگرنه ممکن است در آینده از تصمیم خود پشیمان شد.

پی‌نوشت:
حر العاملی، محمد بن الحسن، وسايل الشيعه، داراحياء التراث العربي، 1412 ق. ج14، ص51.
‌‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #خواستگاری #خواستگار #رد_کردن_خواستگار
Read more
ما قبول داریم که برای ازدواج قطعا نیاز به هزینه کردن است؛ هم شروع یک زندگی و هم ادامه دادن آن به خرج و مخارج ...
Media Removed
ما قبول داریم که برای ازدواج قطعا نیاز به هزینه کردن است؛ هم شروع یک زندگی و هم ادامه دادن آن به خرج و مخارج ضروری نیاز دارد ولی نمی‌توانیم این را هم بپذیریم که تا صد در صد امکانات مادی مهیا نباشد نباید اقدام به ازدواج کرد. متاسفانه در بین جوانان ما فرهنگی باب شده است که کاری که برای ما یک درآمد خوب نداشته ... ما قبول داریم که برای ازدواج قطعا نیاز به هزینه کردن است؛ هم شروع یک زندگی و هم ادامه دادن آن به خرج و مخارج ضروری نیاز دارد ولی نمی‌توانیم این را هم بپذیریم که تا صد در صد امکانات مادی مهیا نباشد نباید اقدام به ازدواج کرد.
متاسفانه در بین جوانان ما فرهنگی باب شده است که کاری که برای ما یک درآمد خوب نداشته باشد را نباید از همان ابتداء آغاز کرد و خانواده‌های دختردار نیز تا کار پسر را نپسندند، به راحتی به او دختر نمی‌دهند. تا تفکر ما این‌گونه باشد نه ازدواجی صورت خواهد پذیرفت و نه جوانی سرو سامان پیدا خواهد کرد.
اگر مبنای خودمان را بگذاریم تلاش کردن و جنم داشتن یک جوان، ممکن است از بن بست بیرون بیاییم؛ ما به دنبال این نیستیم که ماجرای تخم مرغ و مرغ را مطرح نماییم و به دنبال مقصر بگریدم ولی آن‌چه که پیداست این است که نه جوان‌های ما آن‌چنان کاری، پرتلاش و اهل سختی کشیدن هستند و نه دختران و خانواده‌های آنها به راحتی به کسی که امکانات کافی زندگی ندارد ولو به این‌که در حال تلاش است و راه رسیدن به موفقیت را بلد است جواب مثبت می‌دهند.
برای این‌که به عمق ماجرا پی ببریم به سوال یکی از کاربران محترم سایت رهروان ولایت با عنوان "با این وضعیت از دختر همسایه خواستگاری کنم؟" اشاره می‌کنیم که ایشان در سوال خود بیان کرده‌اند: " من ۲۷ سال دارم و بچه روستاهستم. در حال حاضر شغل ندارم و خیلی جاها برای شغل گشتم. بعضی روزها برای اداره پست کار می‌کنم شاید روزی 20000 تومان هم درآمد نداشته باشم و البته دائمی نیست و بعضی روزها هست. در حال حاضر هم بیکارم. بدن ضعیفی دارم و نمی‌توانم کارهای سخت انجام دهم. می‌خواهم وامی بگیرم و ماشینی بخرم و مسافر جابجا کنم. جدیدا هم عاشق دختر همسایه‌مان شده‌ام. به نظر شما آیا اقدام به خواستگاری کنم یا نه؟" در پاسخ به سوال این کاربر محترم و در راستای مطالبی که بیان شد بید بگوییم که طبعا نمی‌شود در مساله شما که بحث کار و ازدواج‌تان است، نبود موقعیت‌های شغلی و عدم حمایت مناسب مسئولان در بحث تأمین نیازهای افراد تولید کننده و کارآفرین را نادیده گرفت ولی ذکر این مطلب نیز ضروری است که گاه توقعات بالای ما و تا حدودی راحت‌‍طلبی و نبود نگاه خلاقانه باعث می‌شود که در زمینه پیدا کردن شغل دچار مشکل شویم؛ به عقیده ما هر کس وظیفه خود را باید در زمان مناسب انجام دهد، یعنی شما تلاش خودت را انجام دهی و در سمت مقابل نیز خانواده دختر معیار خواستگار را صرفا بر مبنای مادیات قرار ندهند.

‌ادامه مطلب در قسمت نظرات...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #ناامیدی #شغل #ازدواج
Read more
سوال: پسری قصد ازدواج با من را دارد. ولی خیلی دودل هستم، چرا که متوجه شدم آنقدر که من از دیدن عکس های بد ...
Media Removed
سوال: پسری قصد ازدواج با من را دارد. ولی خیلی دودل هستم، چرا که متوجه شدم آنقدر که من از دیدن عکس های بد شرم دارم ایشان شرم و حیایی از دیدن این تصاویر ندارند و برایش عادی می باشد. می ترسم در زندگی با مشکل واجهه شویم. چه کار کنم؟ با عرض سلام و احترام؛ ابتدا باید متذکر شویم که شما از کجا متوجه شده اید که ... سوال: پسری قصد ازدواج با من را دارد. ولی خیلی دودل هستم، چرا که متوجه شدم آنقدر که من از دیدن عکس های بد شرم دارم ایشان شرم و حیایی از دیدن این تصاویر ندارند و برایش عادی می باشد. می ترسم در زندگی با مشکل واجهه شویم. چه کار کنم؟

با عرض سلام و احترام؛

ابتدا باید متذکر شویم که شما از کجا متوجه شده اید که این آقا از عکس‌های بد شرم ندارد؟ ولی به هرحال باید فهمید این شرم و حیا نداشتن او به صورت مطلق و همیشگی می باشد و یک نوع عادت برایش شده است، یا به صرف کنجکاوی و به صورت موردی بوده است؟ اگراین کار برایشان تبدیل به یک عادت شده وترک کردن عادت هم کاری است دشوار، و ممکن است فرد بدلیل تماشای عکس یا فیلم های نامناسب دچار تنوع طلبی نیز شده باشد، که در اینصورت در زندگی زناشویی با مشکل مواجه خواهید شد. ولی اگر به صرف موردی بوده است و ایشان ملاک های دیگر انتخاب همسر را دارد جای اضطراب زیادی نیست و می توانید به ازدواج با او تن دهید، چرا که بعضی ها در زمانی که مجرد هستند به دلیل ازدواج نکردن و یا تاخیر ازدواج، دست به این اقدامات می زنند ولی در زمانی که ازدواج می کنند، از این کار خود دست برمی دارند.
در مورد این خواستگار شما باید تحقیقات بیشتری انجام دهید، چرا که ازدواج امر خطیر و سرنوشت‌ساز است (که در خوش‌بختی یا بدبختی انسان تأثیر بسزایی دارد) باید در این تصمیم مهم، دقت لازم به عمل آید و به دور از احساسات و با دوراندیشی و خِردورزی به انتخاب صحیح دست زد تا پیشیمان و حسرت در پی نداشته باشد. شما می توانید در این راستا تحقیقاتی از محل زندگی، كار و تحصیل او انجام دهید. البته شما باید راجع به دیگر ویژگی های ایمانی مثل نماز و روزه و دروغ و ... نیز تحقیق كنید و ببنید که او این ملاک ها را دارا می باشد یا نه؟. چنانچه در محل زندگی شما کانونها یا مراکز مشاوره وجود دارد، با مراجعه به این مراکز و هماهنگی با مشاورین آنها می توانید تضمین بیشتری برای ازدواج موفق کسب نمایید. امیدواریم كه هر چه زودتر خداوند همسری شایسته و با ایمان را نصیب شما بگرداند. موفق باشید.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #نا_پاک
Read more
Loading...
سوال: ۲۵ ساله ام همسرم ۳۰ساله ۲سالی می شود که ازدواج کردیم بچه هم نداریم هنوز..همسرم خیلی سردمزاج ...
Media Removed
سوال: ۲۵ ساله ام همسرم ۳۰ساله ۲سالی می شود که ازدواج کردیم بچه هم نداریم هنوز..همسرم خیلی سردمزاج هست یعنی اصلااحساس نداره من هرچی بخودم میرسم اصلاانگارنه انگار . البته همسرم داروی افسردگی مصرف می کند دکترهم رفتیم قرص آفرودیت با او داد گفت روزی یکی بخورد میل جنسی او برمی گردد .یک ماهی مصرف کرد ولی ... سوال: ۲۵ ساله ام همسرم ۳۰ساله ۲سالی می شود که ازدواج کردیم بچه هم نداریم هنوز..همسرم خیلی سردمزاج هست یعنی اصلااحساس نداره من هرچی بخودم میرسم اصلاانگارنه انگار . البته همسرم داروی افسردگی مصرف می کند دکترهم رفتیم قرص آفرودیت با او داد گفت روزی یکی بخورد میل جنسی او برمی گردد .یک ماهی مصرف کرد ولی تاثیری نداشت. راسش من هم نسبت به زندگی سرد شدم، چکارکنم بنظرتون؟

پاسخ اجمالی:

ابتدا باید علل سرد مزاجی چه دلایل روانی و چه علل جسمانی آن با مشاوره حضوری در مراکز مشاوره مشخص شود. ولی به هر حال نباید این مشکل عاملی برای سردی روابط زن و شوهر شود. زوجین باید جهت درمان با همدیگر همکاری کنند. در نهایت نباید فراموش کنند که حل این مشکل تا حد زیادی مرهون همکاری و صبر وحوصله آنها می باشد.

پاسخ تفصیلی:
کاربر محترم اولين نكته توجه به علل سرد مزاجی است كه جهت تشخیص آن نیاز به اطلاعات و مشاوره حضوری در مراكز مشاوره است، سرد مزاجی و بیزاری از رابطه جنسی به ویژه در دوران جوانی كه این تمایل در انسان به اوج خود می‌رسد دلایل جسمانی از جمله مصرف برخی داروها از سوی مردان مثل داروهایی ضد افسردگی، روانی مثل افسردگی، خانوادگی و... می‌تواند داشته باشد، پس به نظر می رسد چون شوهرتان از داروی ضد افسردگی استفاده می کند یکی از دلایل سردمزاجی او شده است. شما باید در این خصوص با پزشک معالج او صحبت کنید.
کاربر محترم این را بدانید که مشكل سرد مزاجی قابل درمان بوده و نباید عاملی برای سردی روابط شما با شوهرتان شود. تكلیف خانمی كه شوهرش سردی مزاج دارد، همكاری جهت درمان این عارضه است. به این معنا كه با راهنمایی و تشویق، او را جهت حضور در مراكز مشاوره كمک کند و در فرایند درمان هم که به طور جدی نیاز به همکاری خانم (در بعضی موارد) هست، همکاری نماید.
شما باید در مورد مسأله سردمزاجی با همسرتان صحبت کرده و برای حل آن تلاش کنید. مثلاً آیا تحریک کافی انجام می گیرد؟ از روش های و شیوه های متنوع استفاده می کنید؟ زمان انجام مقاربت و نور اتاق مناسب می باشد؟ و خیلی مسائل دیگر...
همچنین توصیه می شود هرگز او را به خاطر مشکلی که دارد سرزنش نکنید. ضمن احترام گذاشتن به وی، سعی کنید اندیشه های خود را به تدریج مطرح کنید و توجه او را به این مسأله مهم (روابط عاطفی و جنسی با همسر) جلب کنید. اگر مستقیما او را تخطئه کنید و صریحا او را به خطا و اشتباه کاری متهم کنید، حرف شنوی او از شما و تغییر مسیر در او صورت نخواهد گرفت. همیشه اجبار وخشونت جواب منفی را با خود به همراه دارد.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #سرد_مزاجی
Read more
بنده دختری هستم که در سن 14، 15 سالگی از طریق تلگرام با دو، سه پسر دوست شده بودم، ولی هیچ ارتباط مستقیمی ...
Media Removed
بنده دختری هستم که در سن 14، 15 سالگی از طریق تلگرام با دو، سه پسر دوست شده بودم، ولی هیچ ارتباط مستقیمی با آن‌ها نداشتم و تنها با آن‌ها پیامک بازی می‌کردم، امّا از اینکه آن‌ کارها را کردم، به شدت پشیمان هستم و دلم می‌خواهد آن قسمت از زندگی‌ام حذف شود. خیلی احساس بدی دارم. باید چه‌کار کنم تا خداوند بابت ... بنده دختری هستم که در سن 14، 15 سالگی از طریق تلگرام با دو، سه پسر دوست شده بودم، ولی هیچ ارتباط مستقیمی با آن‌ها نداشتم و تنها با آن‌ها پیامک بازی می‌کردم، امّا از اینکه آن‌ کارها را کردم، به شدت پشیمان هستم و دلم می‌خواهد آن قسمت از زندگی‌ام حذف شود. خیلی احساس بدی دارم. باید چه‌کار کنم تا خداوند بابت آن حرف‌هایی که با نامحرم زدم، مرا ببخشد؟

پاسخ اجمالی:
توبه و پشیمانی از گناه، توفیقی است که انسان را از گناه پاک و پاکیزه می‌کند و انسان بعد از توبه مورد عنایت خدا قرار می‌گیرد؛ بنابراین با توجه به پشیمانی و عذاب وجدانی که از گذشته خود دارید، فرصت را برای توبه و بازگشت به سوی خدا مغتنم شمارید. مسلماً خداوند توبه‌کاران حقیقی را دوست می‌دارد. البته برای توبه، آدابی وجود دارد که خوب است آن‌ها را انجام دهید.

پاسخ تفصیلی:
جای امیدواری است که متوجه اشتباه خودتان شدید و درصدد جبران هستید. در خصوص اظهار پشیمانی در پیشگاه الهی، دستور خاصی ندارد. مهم عزم بر ترک گناه و ندامت و پشیمانی درونی است. اگر کسی به این حالت دست یافت، حقیقت توبه در او محقق شده و مراحل دیگر توبه برای رسیدن به مراتب بالاتری از کمالات است.
باید بدانید که گناه هر چه باشد، قابل توبه است. توبه از آن در درگاه الهی پذیرفته می‌شود، به شرط آن‌که توبه حقیقی باشد؛ یعنی از عمق دل توبه کنید و قصد تکرار اشتباه گذشته خود را نداشته باشید. قرآن کریم می‌فرماید: «ای بندگانی که بر خود اسراف و ستم کردید! از رحمت خدا مأیوس نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.»[زمر/53]
امّا درعین‌حال توبه آداب خاصی دارد که باید آن را از مستحبات توبه دانست که عبارت‌اند از:
1- سه روز روزه گرفتن
2- غسل توبه
3- خواندن چهار رکعت نماز
دراین باره رخدادی در زمان پیامبر اتفاق افتاد که در روز یکشنبه ماه ذی‏قعده رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به یارانش فرمود: کیست که بخواهد توبه کند؟ گفتند: همه می‏‌خواهیم توبه کنیم، حضرت فرمود: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید. در هر رکعت پس از حمد، سوره «قل هو الله» را سه مرتبه و «قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق» را یک مرتبه بخوانید، پس هفتاد مرتبه استغفار کنید و آخرش بگویید: «لا حول ولا قول الا باالله العلی العظیم»، ادامه مطلب در قسمت نظرات…
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #پشیمانی #نامحرم #دوستی
Read more
Loading...
سوال: سلام، دانشجو ترم یک هستم و به یک دختر خانم که حدودا کمتر از یک سال از من بزرگتر است علاقمندم سن ما ...
Media Removed
سوال: سلام، دانشجو ترم یک هستم و به یک دختر خانم که حدودا کمتر از یک سال از من بزرگتر است علاقمندم سن ما حدود 18تا19 سال است و به ایشان محبت زیادی دارم و این کار موجب اذیت شدن ایشان در بین دوستان می شود. حال من از چه طریقی می توانم این وضعیت را بهبود بخشیم و به ازدواج ختم کنم؟ با عرض سلام و احترام به شما کاربر ... سوال: سلام، دانشجو ترم یک هستم و به یک دختر خانم که حدودا کمتر از یک سال از من بزرگتر است علاقمندم سن ما حدود 18تا19 سال است و به ایشان محبت زیادی دارم و این کار موجب اذیت شدن ایشان در بین دوستان می شود. حال من از چه طریقی می توانم این وضعیت را بهبود بخشیم و به ازدواج ختم کنم؟

با عرض سلام و احترام به شما کاربر گرامی

پاسخ اجمالی:

تنها راه برای بهبود بخشیدن این قضیه، در جریان گذاشتن عشق و علاقه خود با خانواده تان و جویا شدن نظرات آنها می باشد. در نهایت هم از یک نفر واسطه کمک بگیرید تا قضیه علاقه شما نسبت به آن دختر خانم را پیگیری کند تا در صورت تناسب و همخوانی اقدام به خواستگاری کنید.

پاسخ تفصیلی:

کاربر محترم؛ اگر شما به این دختر خانم علاقه مند هستید، می توانید وی را به عنوان یک گزینه برای ازدواج در نظر بگیرید؛ ولی همان طور که بیان کردید ابراز علاقه شما به این طریق باعث اذیت شدن خود این دختر در بین دوستانش می شود.
تنها راه برای بهبود کردن این وضعیت این است که تا آماده شدن شرایط ازدواج از تعمیق روابط و برقراری ارتباط دوستانه با او پرهیز کنید و شایسته است خانواده خودتان را در جریان عشق و علاقه تان بگذارید و آنها را در جریان قرار دهید و نظر آنها را جویا شوید، تا زودتر به نتیجه برسید و در صورت فراهم شدن شرایط ازدواج، برای خواستگاری و ازدواج اقدام کنید. این طوری به صورت هدفمند می توانید صبر کنید و تکلیف تان مشخص می شود. البته قبل از هر چیز باید معیارها و ملاک های ازدواج را با این دختر را تطبیق دهید و در صورت تناسب و همخوانی اقدام به خواستگاری کنید. پس در این راستا شما باید اول با خانواده تان در لفافه حرف بزنید که اصلا فضای معنوی خانه ی شما تحمل اضافه شدن یک نفر دیگر را دارد یا نه، بعد در رابطه با معیار ها حرف بزنید، بعدش هم یک نفر را پیدا کنید که از دختر خانم بپرسد (خواهر-مادر-همسر دوست متاهل ولی ترجیحا خودتان اقدام نکنید) البته می دانیم که مطرح کردن این قضیه با خانواده سخت است ولی این را بدانید که بحث زندگی در میان می باشد آن هم نه فقط خودت بلکه آینده ی دو نفر و دو تا خانواده هست.
کاربر محترم در مورد یک سال بزرگتر بودن این دختر خانم هم باید توجه داشته باشید، این اختلاف سنی با وجود شرایطی مضر نیست و بزگتر بودن سن دختر، معیار اساسی خوشبختی نمی باشد. در صورتی که:
1. ظاهر اندام و چهره دختر، این بزرگتر بودن را نشان ندهد.
2. دختر دارای تمام معیارها و کفویتهای یک انتخاب مناسب باشد.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #عشق #ابراز_علاقه #دانشگاه
Read more
سوال: سلام و خسته نباشید، در جلسه ای که بیرون رفتیم احساس می کنم خواستگارم چشم چران است چه کنم؟ با ...
Media Removed
سوال: سلام و خسته نباشید، در جلسه ای که بیرون رفتیم احساس می کنم خواستگارم چشم چران است چه کنم؟ با عرض سلام به شما کاربر محترم؛ پاسخ اجمالی: یکی از مهمترین ملاک های ازدواج، سلامت اخلاقی و ایمانی است. برای تشخیص این ملاک ها باید راجع به خواستگار تحقیقاتی از محل زندگی، کار و تحصیل او صورت گیرد ... سوال: سلام و خسته نباشید، در جلسه ای که بیرون رفتیم احساس می کنم خواستگارم چشم چران است چه کنم؟

با عرض سلام به شما کاربر محترم؛

پاسخ اجمالی:

یکی از مهمترین ملاک های ازدواج، سلامت اخلاقی و ایمانی است. برای تشخیص این ملاک ها باید راجع به خواستگار تحقیقاتی از محل زندگی، کار و تحصیل او صورت گیرد تا به خصوصیت و ویژگی های طرف مقابل از جمله چشم چران بودنش پی برد.

پاسخ تفصیلی:

در پاسخ به سوال شما باید بگوییم كه سلامت اخلاقی و ایمانی یكی از ملاک های مهم در ازدواج است و تاثیر زیادی در تفاهم و درک متقابل دارد. دختر و پسر در ایمان باید کفو هم باشند. البته که اگر فردی چشم چران باشد، این رفتار کاملا مشهود خواهد بود و کافی است که انسان او را چند بار در خیابان ببیند تا دریابد که آیا چشم چرانی می کند یا خیر؟ افراد چشم چران معمولا با چشم دخترها و زنها را دنبال می کنند برخلاف دیگران که سرشان به کار خودشان است و کاری ندارند چه کسی می رود و چه کسی می آید.
در مورد خواستگار شما می توانید راجع به او تحقیق کنید، تحقیق از محل زندگی، کار و تحصیل. البته شما باید راجع به دیگر ویژگی های ایمانی مثل نماز و روزه و دروغ و ... نیز تحقیق کنید که اگر فردی ایمان داشته باشد، از نگاه به نامحرم نیز پرهیز می کند. این را هم بدانید که در این نوع تحقیقات هم فرد تحقیق کننده باید وقت کافی برای کسب اطلاعات لازم صرف بکند و با طرح سوالات مختلف از اطرافیان فرد مورد نظر مواردی را که به هم نزدیکتر هستند را به عنوان خصوصیات فرد خواستگار در نظر بگیرد. می بینید که برای کسب شناخت بیشتر تحقیقات محلی جزء ملزومات است بنابراین شما باید از خواستگارتان تحقیق کنید و در این تحقیقات گستردگی دامنه افرادی که از آنها تحقیق می کنید می تواند شما را به واقعیت شخصیت خواستگارتان نزدیک تر کند و در مرحله بعد سوالات جلسه خواستگاری هستند که می توان بر طبق ملاک های ازدواج طرح شوند تا به خصوصیت و ویژگی های طرف مقابل پی برد.

موفق باشید.
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #چشم_چرانی #خواستگار
Read more
سلام. من عاشق دختری شدم و نمی دانستم او هم مرا دوست دارد یا نه ؟روز تولدش شد و من تولدش را خیلی عاشقانه ...
Media Removed
سلام. من عاشق دختری شدم و نمی دانستم او هم مرا دوست دارد یا نه ؟روز تولدش شد و من تولدش را خیلی عاشقانه تبریک گفتم و فکر کنم او فهمید که دوستش دارم و از آن تاریخ به بعد دیگر رفتارش با من خیلی عوض شد. مثلا قبلا با هم وقتی صحبت می کردیم نگاه می کرد اما بعد از او فقط به یک جا نگاه می کرد و قبلا تو اینستاگرام وقتی عکس ... سلام. من عاشق دختری شدم و نمی دانستم او هم مرا دوست دارد یا نه ؟روز تولدش شد و من تولدش را خیلی عاشقانه تبریک گفتم و فکر کنم او فهمید که دوستش دارم و از آن تاریخ به بعد دیگر رفتارش با من خیلی عوض شد. مثلا قبلا با هم وقتی صحبت می کردیم نگاه می کرد اما بعد از او فقط به یک جا نگاه می کرد و قبلا تو اینستاگرام وقتی عکس می گذاشتم لایک می کرد و بعد از آن دیگر لایک نکرد. این کارها یعنی چی ؟ یعنی مرا دوست ندارد یا اینکه غرور زنانه هست این کارها ؟ممنون می شوم جواب بدهید.

با عرض سلام به شما کاربر گرامی؛

پاسخ اجمالی: اصل رابطه شما از این طریق اشتباه بوده است. رفتارهای طرف مقابلتان علتهای متعددی می تواند داشته باشد؛ اینکه او از طرز بیان علاقه تان خوشش نیامده است یا بخاطر حجب و حیای او می باشد و یا اطمینان ندارد که واقعا به او علاقه مند هستید. در نهایت اگر واقعاً قصد ازدواج با او را دارید لازم است از راه عرفی و شرعی آن اقدام کنید.

پاسخ تفصیلی:

بیان کردید «عاشق دختری شدید و با هم در ارتباط بودید ولی با تبریک گفتن روز تولدش رفتارش با شما عوض شد» ابتدا باید متذکر شویم اصل رابطه شما از این طریق اشتباه بوده است، چرا از لحاظ شرعی هر گونه ارتباط عاطفی و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاری شدن صیغه محرمیت (با احراز شرایط لازم)، به هر شكلی حتی به قصد ازدواج نیز گناه محسوب می شود و شایسته است این رابطه را قطع نمایید؛ در غیر اینصورت سلامت ایمانی و اخلاقی و سعادت دنیوی و اخرویی تان را به خطر می اندازید و جز پشیمانی، چیزی نصیبتان نخواهد شد.
علیرغم اشتباه بودن رفتارتان در برابر دختر مورد علاقه تان که در ادامه به صورت ضمنی دلایلش را بیان می کنم، علتهای متعددی می توان برای رفتار طرف مقابلتان احتمال داد ازجمله:

1- احتمال دارد که ایشان از نحوه و بیان علاقه تان به خودش خوشش نیامده باشد و از رفتارتان، برداشت مثبت نکرده و احتمال داده که شما با این اظهار علاقه به دنبال روابط دختر و پسری هستید. لذا در روابطش با شما تجدیدنظر کرده است.

2- احتمال دارد حجب و حیای ایشان اجازه ندهد که در برابر اظهار علاقه شما عکس العمل مثبت نشان دهد.

3- چه بسا روش اظهار علاقه شما را از این جهت نپسندیده است که انتظار چنین رفتاری را از شما نداشته است و انتظار دارد که اگر واقعا شما به ایشان علاقه مند هستید و قصد ازدواج دارید، از مسیر رسمی آن اقدام کنید.

4- احتمال دارد که ایشان به اظهار علاقه شما اعتماد نکرده باشد و اطمینان ندارد که واقعا شما به ایشان علاقه مند هستید.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #غرور #دوست_داشتن
Read more
‌ یک بار به کسی که وارد رابطه‌ای نشده می‌خواهیم مطالبی را گوشزد کنیم و یک بار دیگر به کسی که وارد رابطه ...
Media Removed
‌ یک بار به کسی که وارد رابطه‌ای نشده می‌خواهیم مطالبی را گوشزد کنیم و یک بار دیگر به کسی که وارد رابطه شده و شکست خورده است؛ میان این دو تفاوت از زمین تا آسمان است؛ برای اولی که هیچ تجربه‌ای ندارد مشکل در فهماندن نادرستی این‌گونه روابط است و برای کسی که ناکامی این رابطه را تجربه کرده در فهماندن مشکلی ...
یک بار به کسی که وارد رابطه‌ای نشده می‌خواهیم مطالبی را گوشزد کنیم و یک بار دیگر به کسی که وارد رابطه شده و شکست خورده است؛ میان این دو تفاوت از زمین تا آسمان است؛ برای اولی که هیچ تجربه‌ای ندارد مشکل در فهماندن نادرستی این‌گونه روابط است و برای کسی که ناکامی این رابطه را تجربه کرده در فهماندن مشکلی نداریم بلکه در برخاستن و سرپا شدن او مشکل داریم.

تفصیل محتوا:
برای کسی که در رابطه شکست خورده است سخن‌های بسیاری وجود دارد ولی اهم آن این است که باید به او گفت که دیگر ملامت بس است باید اشتباه را تکرار نکرد و روبه جلو حرکت کرد. این طبیعی است که انسان به جنس مخالف تمایل داشته باشد ولی برای هر چیز طبیعی خدا یک مسیر طبیعی و مناسب را نیز در نظر گرفته است؛ مانند این‌که گرسنگی یک امر طبیعی است که راه مناسب برطرف کردن این نیاز، خوردن چیزهای پاکیزه و حلال است همان‌گونه که قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ؛ ای مؤمنان، از نعمت های پاک و دل پسندی که به شما روزی داده‌ایم، بخورید...»[1]
وقتی انسان در دامن مشکلات روابط ناسالم افتاد به طور طبیعی تب و لرزی ناشی از نابسامانی این‌گونه روابط به سرغش خواهد آمد که حتما باید مدیریت شود. ما در ادامه بحث، با اشاره به سوال یکی از کاربران محترم سایت رهروان ولایت، با عنوان "احساساتم رو چجوری کنترل کنم؟" اشاره می‌کنیم و ادامه مطلب را در پاسخ به سوال این کاربر محترم دنبال می‌نماییم؛ ایشان در سوال خود بیان نموده‌اند که: " با سلام. من در اواخر سن 27 سالگی هستم و احساس تنهایی شدیدی دارم تا این اندازه که گاهی فقط دوست دارم کسی باشد که بتوانم به او ابراز محبت و احساسات داشته باشم. واقعیت مساله این است که بنده از5 سال قبل با دختری رفاقت گرفتم که بعد از گذشت سه سال از این رفاقت، او ازدواج کرد و دیگر با من نماند از آن به بعد که الان 2 سال از آن اتفاق می‌گذرد من به شدت احساس تنهایی می‌کنم. متاسفانه شرایطم نیز برای ازدواج اصلا مهیا نیست و از لحاظ مالی در تنگنا هستم در حالی که هر روز این احساسات در من قوی‌تر از قبل می‌شود." در پاسخ به سوال این کاربر محترم و با یک نگاه جامع باید به ایشان بگوییم که ما نیز با شما همدردی می‌کنیم که در این شرایط سخت در حال تحمل فشار زیادی هستید و هر راه حلی که ما بدهیم به طور طبیعی به این آسانی‌ها نمی‌توان آن را اجرایی کرد.

ادامه مطلب در قسمت نظرات... #خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #روابط_پیش_از_ازدواج
Read more
Loading...
سوال: دختری 18 ساله هستم با بیماری سی پی یعنی توانایی راه رفتن ندارم قصد ازداوج دارم. با عرض سلام ...
Media Removed
سوال: دختری 18 ساله هستم با بیماری سی پی یعنی توانایی راه رفتن ندارم قصد ازداوج دارم. با عرض سلام و احترام؛ پاسخ اجمالی: فردی که دارای بیماری جسمی است، در عین حالی که حق ازدواج دارد، ولی باید به محدودیت‌های خود نیز واقف باشد و در مقابل آن برخوردی واقع‌بینانه داشته باشد و بر اساس آن بهترین تصمیم ... سوال: دختری 18 ساله هستم با بیماری سی پی یعنی توانایی راه رفتن ندارم قصد ازداوج دارم.

با عرض سلام و احترام؛

پاسخ اجمالی:
فردی که دارای بیماری جسمی است، در عین حالی که حق ازدواج دارد، ولی باید به محدودیت‌های خود نیز واقف باشد و در مقابل آن برخوردی واقع‌بینانه داشته باشد و بر اساس آن بهترین تصمیم را برای زندگی خود بگیرد. او می تواند از طریق واسطه‌های مطمئن به دنبال گزینه‌‌ای باشد که شرایطش شبیه و یا نزدیک به او باشد.

پاسخ تفصیلی:
کاربر گرامی ابتدا باید بگوییم که گاه در مسیر ازدواجِ افراد، مشکلاتی به وجود می‌آید که خود فرد در به وجود آمدنش دخیل نیست؛ از جمله مهم‌ترین این مشکلات، نقایص جسمی است که فارغ از بررسی دلیل آن، در مسیر ازدواج فرد مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این خاصیت دنیا است که ظرفیتش محدود است و هر آنچه ما در آن طلب می‌کنیم و می‌خواهیم را به ما نمی‌دهد و قطعا در تک تک آن محدودیت‌ها حکمت‌هایی نهفته است که ممکن است از چشم ما پوشیده باشد.
با قبول محدودیت‌های افراد دارای نقص جسمی، ذکر دو مطلب را نیز دارای اهمیت است؛ اولا هیچ کس حق ازدواج را نمی‌تواند از افراد که دارای نقص جسمی هستند سلب نماید و تک تک این افراد حق ازدواج را دارا می‌باشند. ثانیا با قبول این حق اما میان مسیر ازدواج‌شان نسبت به مسیر ازدواج افراد سالم، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.
کاربر گرامی اولین مشکلی که یک فرد ناقص جسمی با آن روبرو است پیدا کردن همسر مناسب است. برای حل کامل این مشکل علاوه بر خود فرد، باید اطرافیان و حتی نهاد‌های اجتماعی ورود کنند و همکاری لازم را در این مسئله داشته باشند. منتها کاری که خود فرد می‌تواند انجام دهد به قرار زیر است:
1- به خانواده و اطرافیان بفهمانند که در ازدواج به دنبال فردی نیستند که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد تا آنها در معرفی مورد‌های مناسبی که احیانا نقصی دارند تردید نکنند و فکر نکنند با این کار شما ناراحت می‌شوید.
2- دوستی و رابطه و شناخت شما باید نسبت به همنوعانتان بیشتر باشد. این روابط مقدمه خیلی خوبی برای یک ازدواج موفق است.
3- هر چقدر شما بتوانید موقعیت‌های شغلی، مالی، اجتماعی، اخلاقی، اعتقادی و ... بیشتری کسب کنید، به همان میزان موقعیت بهتری برای ازدواج خواهید داشت.
4-همانطور که تناسب در نقص در ازدواج یک فرد معلول اهمیت دارد، تناسب در دیگر زمینه‌ها مثل تناسب فکری، اعتقادی، اخلاقی و رفتاری لازم و ضروری است تا دو طرف بتوانند لذت عشق را چشیده و زندگی خوبی را تجربه کنند.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #بیماری_سی پی
Read more
خانمی 30 ساله و دارای ارشد و در اداره‌ای، کارمند پیمانی هستم. در این چند سال اخیر، خواستگارهایی داشتم ...
Media Removed
خانمی 30 ساله و دارای ارشد و در اداره‌ای، کارمند پیمانی هستم. در این چند سال اخیر، خواستگارهایی داشتم که اکثریت مناسب من نبودند و رد کردم تا این که ۵ ماه پیش دوستم، مرا برای برادرش خواستگاری کرد. ایشان هم فوق لیسانس و در یک اداره دولتی، کارمند است، ولی پست شغلی‌اش چندان بالا نیست. (در قسمت نگهبانی ... خانمی 30 ساله و دارای ارشد و در اداره‌ای، کارمند پیمانی هستم. در این چند سال اخیر، خواستگارهایی داشتم که اکثریت مناسب من نبودند و رد کردم تا این که ۵ ماه پیش دوستم، مرا برای برادرش خواستگاری کرد. ایشان هم فوق لیسانس و در یک اداره دولتی، کارمند است، ولی پست شغلی‌اش چندان بالا نیست. (در قسمت نگهبانی کار می‌کند.) و بناست به پست بالاتر ارتقاء یابد. به همین خاطر فعلا ادامه خواستگاری را تا ارتقاء شغلی ایشان معلق کردیم. در حال حاضر 5 ماه است که صبر کردیم تا ایشان ارتقاء شغلی پیدا کند، ولی فعلا خبری نشده است. ایشان از جهت شخصیتی و خانوادگی، پسر سالم و خوبی است و به دلم نشسته است، ولی خواهرم می‌گوید: این پسر در شأن تو نیست و تو با این موقعیت می‌توانی با فرد بهتری ازدواج کنی. از طرفی عمه‌ای دارم که اگر متوجه شغل خواستگارم شود، حتما سوژه‌ای برای طعنه و کنایه زدن در میان اقوام و فامیل پیدا می‌کند و حرف و حدیث و نگاه‌های مردم، مرا نگران می‌کند. لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ اجمالی:
شأن خانوادگی را به شغل و کار ربط دادن، اصلاً درست نیست. از طرفی هر شغلی در جایگاه خودش ارزشمند است و یک ضرورت به حساب می‌آید. از طرفی ملاک برتری شخصیتی انسان‌ها براساس آموزه های دینی، داشتن ایمان، اخلاق، منش و رفتار آدمی است نه مسائل مادی که ممکن است هر لحظه با یک اتفاق آن را از دست داد. بنابراین به جای تمرکز روی مسئله کار ایشان، بررسی کنید نسبت به ایشان شناخت دارید و اینکه چقدر در درک، فهم، فکر، علایق و سلایق، خواستها و تمایلات‌تان و ... دیدگاه‌های نزدیک به هم دارید؟

پاسخ تفصیلی:
قطعا مسائلی مهم تر از مسئله کار و شغل ایشان وجود دارد که لازم است شما برای شناخت بهتر خواستگارتان به آنها توجه بیشتری کنید؛ از جمله اینکه آیا از جهات اعتقادی، اخلاقی، رفتاری، فکری، فرهنگی و خانوادگی از تناسب کافی برخوردار هستید یا نه؟ از طرفی شأن خانوادگی را به شغل و کار ربط دادن، اصلاً درست نیست؛ چرا که هر شغلی در جای خود ارزشمند و ضروری است. متاسفانه نگاه از بالا به پایین نسبت به برخی از مشاغل در جامعه ما می‌تواند ناشی از غرور و خودبرتربینی باشد، در حالی که ملاک برتری شخصیتی انسان‌ها براساس آموزه‌های دینی، داشتن ایمان، اخلاق، منش و رفتار آدمی است نه مسائل مادی که ممکن است هر لحظه با یک اتفاق آن را از دست داد.
اینکه وضعیت خواستگارتان را تا ارتقاء شغلی معلق کردید، کار درستی نیست؛ چرا که از یک طرف سن شما در حال بالا رفتن است و ...
‌‌
ادامه مطلب در قسمت نظرات ...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #خواستگار #سرزنش #شغل
Read more
سوال: سلام خسته نباشيد.تقريبا ٣ سال پيش خواستگاري داشتم كه جواب پدرم منفی بوده به دليل اينكه همشهري ...
Media Removed
سوال: سلام خسته نباشيد.تقريبا ٣ سال پيش خواستگاري داشتم كه جواب پدرم منفی بوده به دليل اينكه همشهري نيستند و من دوست ندارم و به آن خانواده گفت كه فعلا دخترم قصد ازدواج ندارد...مدتي بعد خود پسر به طريقي با من ارتباط برقرار كرد الان دو سالي هست باهم در ارتباط هستیم. پسري كاملا توانمند هست و تو اين دو ... سوال: سلام خسته نباشيد.تقريبا ٣ سال پيش خواستگاري داشتم كه جواب پدرم منفی بوده به دليل اينكه همشهري نيستند و من دوست ندارم و به آن خانواده گفت كه فعلا دخترم قصد ازدواج ندارد...مدتي بعد خود پسر به طريقي با من ارتباط برقرار كرد الان دو سالي هست باهم در ارتباط هستیم. پسري كاملا توانمند هست و تو اين دو سال خودش را به من ثابت كرده است،خانواده ي خوبي هم دارد و از لحاظ اعتقادي و...به هم مي خوريم. فقط پدر من با اينكه ايشان همشهري نيستند و به گفته ي اينكه دوست ندارند هردفعه كه زنگ مي زنند رد مي کند. مادرم هم تابع پدرم هستند. من نمي دانم چه كار كنم.
با سلام و عرض تشکر از سوالی که در انجمن رهروان ولایت مطرح کرده‌اید.

پاسخ اجمالی: در مورد مخالفت والدین، باید بررسی کنید آیا علت مخالفت بخاطر آداب و رسوم متفاوت این خواستگار با خانواده شما می باشد یا فقط بهانه گیری خانواده در این زمینه صورت گرفته است. اگر مخالفت والدین بجا بود، پس تسلیم شوید و از اصرار بر تصمیم غلط خود دست بكشید، اگر بی مورد بود درصدد جلب رضایت آنها باشید.

پاسخ تفصیلی:
کاربر گرامی در مورد مخالفت خانواده‌تان مخصوصا پدرتان مبنی بر همشهری نبودن خواستگارتان، باید بررسی کنید آیا پشت این دلیل، نکته خاصی وجود دارد؟ مثلاً آیا به خاطر نداشتن اطلاعات و شناخت از ایشان چنین چیزی را مطرح می‌کنند؟ یا مثلاً به خاطر این است که خواستگارتان در شهر دیگری زندگی می‌کند یا اینکه مثلاً خانواده شما به خاطر آداب و رسوم فامیلی با غیر همشهری وصلت نمی‌کنند یا ... البته ممکن است اصلاً نکته خاصی وجود ندارد و خانواده صرفا در این زمینه بهانه گیری می‌کنند.
در نتیجه باید بررسى كنید، علت واقعی مخالفت والدینتان چیست؟ آیا آن‌ها دلیلى قانع كننده‌ای، براى مخالفت خود دارند؟ آیا شما جوابى منطقى و منصفانه براى مخالفت آنها دارید یا نه؟ آیا مخالفت آنها را بجا و مقتضى اندیشه و محصول عاقبت اندیشى مى‏‌دانید یا نه؟
کاربر گرامی این را هم باید بدانید که وقتی دختر و پسری كه قصد ازدواج باهم را دارند همشهری هم نیستند و از دو شهر متفاوت و دور از هم هستند؛ طبیعتاً ممكن است تفاوت‌هایی در آداب و رسوم، معاشرت‌ها، گویش، لهجه و... داشته باشند و یا به خاطر بُعد مسافت مجبور خواهند شد، دائماً بین دو شهر در رفت و آمد باشند و هزینه‌های سفر و رفت و آمد را بپردازند.
این نکته هم یادتان باشد که تفاوت های فرهنگی بین خانواده ها به هیچ عنوان قابل رفع نیست؛ ‌
ادامه مطلب در قسمت نظرات ...


#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #مخالفت_خانواده
Read more
Loading...
سوال : بنده خانمی هستم که قبلا یکبار ازدواج کردم و به دلایلی جدا شدم و بچه‌ام را نگذاشتم زیردست مردم ...
Media Removed
سوال : بنده خانمی هستم که قبلا یکبار ازدواج کردم و به دلایلی جدا شدم و بچه‌ام را نگذاشتم زیردست مردم بزرگ شود و حالا هرکس که برای خواستگاری جلو می‌آید، فقط اسم بچه را که می‌شنود، فراری می‌شود. آیا جواب خوبی من باید این باشد؟ پاسخ اجمالی: شما دو خطای ذهنی دارید: خطای اول شما این است که فکر می‌کنید ... سوال :
بنده خانمی هستم که قبلا یکبار ازدواج کردم و به دلایلی جدا شدم و بچه‌ام را نگذاشتم زیردست مردم بزرگ شود و حالا هرکس که برای خواستگاری جلو می‌آید، فقط اسم بچه را که می‌شنود، فراری می‌شود. آیا جواب خوبی من باید این باشد؟

پاسخ اجمالی:
شما دو خطای ذهنی دارید: خطای اول شما این است که فکر می‌کنید که چون شما فرزندتان را پیش خود نگه داشته‌اید، دیگران هم باید با شرایط شما کنار بیایند، در حالی که این تفکر غلط است. خطای دوم شما این است درباره شرایط خود تعمیم بیش از حد می‌دهید و فکر می‌کنید که همه تنها به خاطر بچه‌تان حاضر نیستند با شما ازدواج کنند، در حالی که ممکن اینگونه نباشد.

پاسخ تفصیلی:
شرایط فعلی شما کاربر محترم قابل درک است، ولی متاسفانه شما با دو خطای ذهنی درباره این مسئله مواجه هستید:
خطای ذهنی اول شما این است که فکر می‌کنید که چون شما درباره فرزندتان خوبی کردید و پیش خود نگه داشته‌اید، باید دیگران با شرایط شما کنار بیایند و به عبارتی؛ جبران خوبی شما را بکنند. این طرز تفکر درست نیست؛ زیرا اولاً خوبی شما نسبت به فرزندتان نشأت گرفته از مهر مادری است و مادران زیادی هستند که برای فرزندشان از خود گذشتگی‌های زیادی انجام داده و می‌دهند و این مختص شما نیست. ثانیاً وظیفه مادری هم ایجاب می‌کند که شما نسبت به فرزندتان متعهد و مسئولیت پذیر باشید؛ درست است که شما از همسرتان طلاق گرفته‌اید، ولی این رافع مسئولیت و تعهد شما نسبت به فرزندتان نمی‌شود.
خطای ذهنی دوم شما این است که «تعمیم بیش از حد» می‌دهید؛ بدین معنی که برخی از افراد جامعه، وقتی یک رویداد یا چند رویداد منفی برایشان اتفاق می‌افتد، آن را یک الگوی کلی منفی برداشت می‌کنند و به صورت کلی به همه کس تعمیم می‌دهند و همین مسئله موجب نگرانی و ناامیدی و بدبینی آنان می‌شود که این اصلا صحیح نیست. اینکه فرمودید: «هرکس که برای خواستگاری جلو می‌آید، فقط اسم بچه را که می‌شنود، فراری می‌شود.» این هم طرز تفکر درستی نیست؛ زیرا اولاً از کجا معلوم که همه آن افراد صرفا به خاطر بچه از خواستگاری شما منصرف می‌شوند؟ آیا به دلایل دیگر فکر کرده‌اید؟ ثانیاً خوبی شما نسبت به فرزندتان هیچ سودی برای دیگران ندارد. گرچه ممکن است که آن‌ها از جهت اخلاقی کار شما را تشویق و تحسین ‌کنند، ولی این دلیل نمی‌شود که با شرایط شما کنار بیایند؛ زیرا ممکن است توانایی و مهارت کافی مواجهه با شرایط فعلی شما را نداشته باشند؛ ‌

ادامه مطلب در قسمت نظرات...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #خواستگاری #بچه
Read more
‌‌ سوال: مدتی پیش خواستگاری داشتم وقرار شد بخاطردوربودن محل سکونت به واسطه تلفن درارتباط باشیم ...
Media Removed
‌‌ سوال: مدتی پیش خواستگاری داشتم وقرار شد بخاطردوربودن محل سکونت به واسطه تلفن درارتباط باشیم اما با دو بار چت کردن و صحبت برنامه ریزی، دیگر پیامی نداد و خبری از او نشد. می خواستم بدانم آیا باید به این قضیه فکر نکنم یا اگر دوباره ارتباط ما شکل گرفت ناراحتی خود را ابراز کنم یاخیر؟ پاسخ: در مورد ... ‌‌
سوال: مدتی پیش خواستگاری داشتم وقرار شد بخاطردوربودن محل سکونت به واسطه تلفن درارتباط باشیم اما با دو بار چت کردن و صحبت برنامه ریزی، دیگر پیامی نداد و خبری از او نشد. می خواستم بدانم آیا باید به این قضیه فکر نکنم یا اگر دوباره ارتباط ما شکل گرفت ناراحتی خود را ابراز کنم یاخیر؟

پاسخ:
در مورد دغدغه اصلی شما که بیان کردید «بعد از خواستگاری دیگر خبری از او نشد» باید این را بدانید که خواستگاری هرگز به معنای ازدواج نیست. خواستگاری حتی اگر طول هم بكشد، صرفا برای انتخاب است و ممكن است پس از گذراندن آن نتیجه ای حاصل نشود. در عرف مرسوم است که پسر یا دختر اگر از طرف مقابل خوششان نیاید دیگر پیگیر نمی شوند و ازدواج صورت نمی گیرد، چرا که ممكن است كه از مجموعه گفت و گوها و یا با توجه به تحقیقات به این نتیجه برسند كه فرد مقابل شرایط و ملاك هایش را ندارد و به این علت از ادامه مسیر منصرف شده و ازدواج صورت نگیرد. پس خبری نشدن از خواستگار نشانه عدم تمایل به شما و انصراف از ازدواج با شما می باشد و نباید دیگر ذهن خود را درگیر این موضوع کنید و به طور کل باید این قضیه را فراموش کنید.
این را هم بدانید که عدم پیگیری خواستگارها، دلیل بر وجود اشکال در شما نمی باشد.

در نهایت این را هم بدانید اگر ایشان دوباره با شما ارتباط برقرار کرد، بدون اینکه ابراز ناراحتی کنید از او بخواهید که بصورت حضوری با خانواده خودش قیضه خواستگاری را به سرانجام برساند و به هیچ وجه ارتباطی غیر رسمی با او نداشته باشید.
‌‌

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #خواستگاری #خواستگار
Read more
سلام دختری هستم که به خاطر زندگی سخت خانواده، خیلی از ازدواج و ارتباط با جنس مخالف می ترسم، از طرفی علاقه ...
Media Removed
سلام دختری هستم که به خاطر زندگی سخت خانواده، خیلی از ازدواج و ارتباط با جنس مخالف می ترسم، از طرفی علاقه ای به بچه دار شدن ندارم. در آستانه 40 سالگی هستم برای حل مشکل چیکار باید بکنم؟ با عرض سلام و احترام؛ پاسخ اجمالی: مشكل اصلی شما ترس از ازدواج و شک و تردید در این زمینه است، پس ابتدا باید ریشه ... سلام دختری هستم که به خاطر زندگی سخت خانواده، خیلی از ازدواج و ارتباط با جنس مخالف می ترسم، از طرفی علاقه ای به بچه دار شدن ندارم. در آستانه 40 سالگی هستم برای حل مشکل چیکار باید بکنم؟

با عرض سلام و احترام؛

پاسخ اجمالی:

مشكل اصلی شما ترس از ازدواج و شک و تردید در این زمینه است، پس ابتدا باید ریشه ها و علل این ترس را شناسایی کنید و تمام تلاش خود را برای رفع آن بکار بگیرید. بهتر است با افرادی که ازدواج کرده‌اند، صحبت کنید و ببینید آنها چگونه توانسته‌اند بر اینگونه ترس‌های خود غلبه کنند.

پاسخ تفصیلی:
کاربر محترم؛ سوال شما حاكی از علاقه به ازدواج ولی ترس از اقدام به آن است. در حال حاضر مشكل اصلی شما ترس از ازدواج و شک و تردید در این زمینه است، بنابراین ابتدا باید ریشه ها و علل این ترس را شناسایی كرده و تمام توان خود را برای رفع آن تجمیع نمایید. ترس از ازدواج یكی از مسائل عمده و پیچیده ای است كه ذهن برخی از جوان ها را به خود مشغول كرده است. تا جایی كه این مسئله در بسیاری از موارد باعث سخت گیری های زیادی در زمینه ازدواج شده و منجر به بروز مشكلاتی از جمله بالا رفتن سن ازدواج یا قید ازدواج را زدن، گشته است. در بین جوانان علل گوناگون و متفاوتی برای این ترس بیان می شود كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد :
1- برخی احساس می كنند هنوز آمادگی روحی روانی برای ازدواج ندارند و وقت آن فرا نرسیده در حالی كه در كارهای مهم دیگری موفق بوده و سن شان نیز در حال بالا رفتن است.
2- گاهی نیز سخت بودن انتخاب همسر مناسب و ترس از اینكه شاید آینده و زندگی جوان به خاطر انتخاب نادرست نابود شود باعث ترس از ازدواج در آنها می شود.
3- برخی از جوانان نیز بخاطر عدم شناخت كافی از مسئولیت ها و روابط زناشویی در ازدواج دچار دلهره و اضطراب گشته و ترس از این كار در آنان شكل می گیرد كه البته در این صورت با تغییر آن شناخت ذهنی ، آرامش و حتی رغبت به ازدواج جای آن ترس را خواهد گرفت.
4- گاهی دلیل این ترس از ازدواج و یا هر امر دیگری به دوران كودكی بر می گردد كه ‌شناسایی علل آن نیازمند كمك جستن از افراد خبره ای چون روانكاو را ضروری می نماید ؛‌ چرا كه در این صورت گاه خود شخص نیز هیچ علتی را برای چنین حالتی پیدا نمی كند .
در مورد شما علت اصلی ترس از ازدواج در درجه اول، عدم شناخت كافی از مسئولیت ها و روابط زناشویی در ازدواج دچار دلهره و اضطراب گشته و ترس از این كار در آنان شكل می گیرد كه البته ...

ادامه مطلب در قسمت نظرات...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #ترس_از_ازدواج #ترس
Read more
Loading...
‌ سوال : بنده ۳۶ساله هستم و 8 سال است که از همسر سابقم جدا شدم. یک دختر دارم و دخترم با مادرش زندگی می‌کند. ...
Media Removed
‌ سوال : بنده ۳۶ساله هستم و 8 سال است که از همسر سابقم جدا شدم. یک دختر دارم و دخترم با مادرش زندگی می‌کند. اخیراً باخانمی آشنا شدم که شرایطش شبیه شرایط من است. این آشنایی تا آستانه ازدواج هم رسید، ولی متأسفانه دریک پیام نخواسته که از طرف بنده به ایشان ارسال شد، وی از ازدواج با من مردد شد. مضمون پیام ...
سوال :
بنده ۳۶ساله هستم و 8 سال است که از همسر سابقم جدا شدم. یک دختر دارم و دخترم با مادرش زندگی می‌کند. اخیراً باخانمی آشنا شدم که شرایطش شبیه شرایط من است. این آشنایی تا آستانه ازدواج هم رسید، ولی متأسفانه دریک پیام نخواسته که از طرف بنده به ایشان ارسال شد، وی از ازدواج با من مردد شد. مضمون پیام اشتباهی که به ایشان دادم این است: «خرج تو و دخترت رو من باید بدم؟» بااینکه برای ایشان توضیح دادم که اشتباه صورت گرفته، ولی ایشان به خاطر حساسیتی که به دخترش دارد، در حال حاضر نسبت به ازدواج با بنده مردد شده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:
ناراحتی آن خانم به خاطر پیامی که شما به ایشان داده‌اید، از آنجایی که توضیح داده‌اید این پیام ناخواسته به ایشان ارسال شد طبیعی نیست و دلیلی برای ناراحتی ایشان وجود ندارد، مگر آنکه توضیحات شما را اصلاً نپذیرفته باشد و هنوز مخاطب آن پیام را خودش دانسته است.
بنابراین اگر پیام شما واقعاً به‌اشتباه برای ایشان فرستاده‌ شده، توصیه می‌کنم ضمن توضیحی که درباره این اشتباه و سوءتفاهمی که برای ایشان رخ‌ داده، جهت تأثیرگذاری بهتر می‌توانید هدیه‌ای برای ایشان و دخترشان تدارک ببینید تا محبتشان را جلب نمایید.
به هر ترتیب، ممکن است با توضیحات و تلاشی که شما انجام می‌دهید، سوءتفاهم موجود هم برطرف نشود و طرف مقابلتان همچنان مردد باشد. در چنین شرایطی بهتر است به ایشان کمی زمان و فرصت کافی را بدهید. گاهی باگذشت زمان، هیجانات آنی انسان کاهش می‌یابد و نسبت به موضوعات پیرامونی منطقی‌تر رفتار می‌کند. لذا ممکن است که وی بعداً به شما فرصت دوباره بدهد.
همچنین باید دقت داشت که بعد از این، هر نوع رفتار و پیامی از سوی شما در آینده می‌تواند سوءتفاهم‌های دیگری را نیز به دنبال داشته باشد، پس لازم است تا جایی که می‌توانید رفع ابهام کنید و رفتارهایی را انجام ندهید که طرف مقابل برداشت نادرستی از رفتارهای شما داشته باشد. پس‌ برای‌ حفظ‌ سلامت‌ اخلاقی خانواده‌، علاوه‌ بر اینکه رفتارتان باید درست و شایسته‌ باشد، باید مراقب‌ بود که‌ مبادا زمینه ‌بدگمانی‌ اطرافیانتان را نسبت‌ به‌ خودتان‌ را فراهم‌ کنیم‌ که تکرار این نوع رفتارها، اعتماد و اطمینان را از بین خواهد برد و نظام خانواده را متزلزل می‌کند.
‌‌

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #سوء_تفاهم
Read more
‌ ارتباطات پیش از ازدواج آری یا نه؟ ‌ پاسخ اجمالی:در آشنایی‌های قبل از ازدواج فرقی ندارد که دو طرف ...
Media Removed
‌ ارتباطات پیش از ازدواج آری یا نه؟ ‌ پاسخ اجمالی:در آشنایی‌های قبل از ازدواج فرقی ندارد که دو طرف یا لااقل یکی از آنها به قصد ازدواج وارد رابطه شده باشند، بلکه آنچه مهم است این است که برای رسیدن به این هدف مقدس راه مطمئنی را نیز انتخاب نمایند تا خدای ناکرده دچار مشکلات بعدی نشوند؛ مشکلاتی از قبیل ...
ارتباطات پیش از ازدواج آری یا نه؟

پاسخ اجمالی:در آشنایی‌های قبل از ازدواج فرقی ندارد که دو طرف یا لااقل یکی از آنها به قصد ازدواج وارد رابطه شده باشند، بلکه آنچه مهم است این است که برای رسیدن به این هدف مقدس راه مطمئنی را نیز انتخاب نمایند تا خدای ناکرده دچار مشکلات بعدی نشوند؛ مشکلاتی از قبیل شکست عشقی، آسیب‌های جسمانی و ... پاسخ تفصیلی:آشنایی پیش از ازدواج، تکیه کلام بسیاری از جوان‌ها شده و بسیاری می‌گویند تا این آشنایی نباشد و مدتی دختر و پسر با هم در ارتباط نباشند، معلوم نیست که ازدواج آنها چه سرانجامی داشته باشد.کلّیت این حرف چیز درستی است ولی بهره‌برداری از آن نیز باید درست باشد که متاسفانه در غالب مواقع از این حرفِ درست، استفاده نادرست می‌شود.
وقتی صحبت از شناخت قبل از ازدواج به میان می‌آید، در میان همین دختر و پسرهای جوان، کسانی هستند که مقصودشان از این حرف آن است که دختر و پسر مدتی را با هم باشند تا در فرصت مناسب با روحیات و عادات هم آشنا شوند و بعد تصمیم‌شان را برای ازدواج جدی کنند.
حال این گونه ارتباطات با یک نیت مقدس اما در روابطی پنهانی، بدون هیچ پشتوانه تعهدی آغاز می‌شود که پنهانی بودن آن به رفتارهای پرخطر و غی شرعی دامن می‌زند و غیرمتعهدانه بودنش نیز به شکست‌های عشقی خاتمه پیدا می‌کند که در نتیجه دود آن به چشم خود فرد و خانواده او خواهد رفت.
فضای ارتباطی دختر و پسر اگر ضابطه‌مند نباشد، به دلیل کشش فطری که بین دختر و پسر جوان وجود دارد، جایگاهی است برای آسیب‌های جدی و چه زیبا پیامبر گرامی اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله: «لا يَخلُوَنَّ رجُلٌ بامرأةٍ إلاّ كانَ ثالِثَهُما الشّيطانُ. هيچ مردى با زنى خلوت نمى‌كند، مگر اين كه سومين آنها شيطان است.»[1]
ما برای این‌که بحث را مصداقی‌تر دنبال نماییم برای نمونه به سوال یکی از کاربران محترم سایت رهروان ولایت با عنوان "روز ازدواجِ خواهرم، رهام کرد" اشاره می‌کنیم که ایشان در بخشی از سوال خود بیان می‌کنند: "من ۵ سال با آقایی دوست بودم البته به قصد ازدواج؛ ولی چون خواهر بزرگترم ازدواج نکرده بود، این رابطه دوستانه ما 5 سال طول کشید تا روز عروسیِ خواهرم که این شخص من را نخواست و رهایم کرد و رفت. از این اتفاق ۷ ماه می‌گذرد و او ازدواج کرده ولی من هم به شدت به ازدواج فکر می‌کنم اما حس می‌کنم هیچ‌کس مرا نمی‌خواهد و آن شخص حق داشت که رهایم کند ‌و برود..."
این ماجرا و امثال آن به ما بارها و بارها نشان داده است که ...

ادامه مطلب در قسمت نظرات...
‌ #خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #رابطه_قبل_ازدواج
Read more
سوال: با شخصی به نتیجه ازدواج رسیدم. چطور می توانم به ازدواج ختم کنم در حالی که من فعلا شرایط ازدواج ...
Media Removed
سوال: با شخصی به نتیجه ازدواج رسیدم. چطور می توانم به ازدواج ختم کنم در حالی که من فعلا شرایط ازدواج ندارم چه کنم به گناه نیفتم ؟ پاسخ اجمالی: اگر فردی تشخیص داد که نیاز به ازدواج دارد، باید شرایط ازدواج را برای خود آماده کند. در صورت مشکل مالی، می تواند در خصوص اصل ازدواج با خانواده صحبت کند و با یک ... سوال: با شخصی به نتیجه ازدواج رسیدم. چطور می توانم به ازدواج ختم کنم در حالی که من فعلا شرایط ازدواج ندارم چه کنم به گناه نیفتم ؟

پاسخ اجمالی:
اگر فردی تشخیص داد که نیاز به ازدواج دارد، باید شرایط ازدواج را برای خود آماده کند. در صورت مشکل مالی، می تواند در خصوص اصل ازدواج با خانواده صحبت کند و با یک عقد ساده، به تدریج با مهیا شدن شرایط مراسم ازدواج انجام شود و زندگی با قناعت شروع شود و به تدریج با تلاش و کوشش بهتر شود.

پاسخ تفصیلی:
کاربر محترم ابتدا باید متذکر شویم اگر شما تشخیص دادید که نیاز به ازدواج دارید و همچنین فردی مناسب را برای ازدواج انتخاب کردید باید شرایط را برای ازدواج آماده کنید. چرا که اگر به واسطه ازدواج نکردن به حرام می افتید ازدواج برای شما واجب است و در صورت امکان با خانواده صحبت کنید که زمینه ازدواج شما را فراهم کنند.
در مورد اینکه گفتید « من فعلا شرایط ازدواج ندارم» منظور از فراهم نبودن شرایط را بیان نکردید . اگر منظور شرایط مالی برای ازدواج باشد باید بدانید در این صورت دو راه حل وجود دارد، یکی اینکه سالها صبر کنید و بعد از فراهم شدن شرایط مالی، برای ازدواج اقدام کنید که این درست نیست چون پیامدهای منفی زیادی دارد از جمله اینکه از کجا معلوم که شرایط ازدواج شما با تاخیر انداختن فراهم شود؟ از کجا معلوم تا چند مدت بعد نظر شما یا ایشان نسبت به ازدواج باهم تغییر نکند؟ از کجا مطئمن هستید که طرف مقابل شما با کسی دیگر ازدواج نکند و از ازدواج با شما منصرف نشود؟
راه دیگر آن است که این موضوع را با خانواده ها در جریان بگذارید و به طرف ازدواج بروید. به اینصورت که شما باید اول اصل ازدواج را مسلم کنید و یک عقد ساده انجام دهید و بعد تدریجا با فراهم شدن موارد مالی مراسمات ازدواج را انجام دهید و وارد زندگی شوید و زندگی را با قناعت و امکانات موجود شروع کنید و تدریجا با تلاش مضاعف بهترش نمایید.
شاید در این مورد شما بگویید: هیچ خانواده ای به این امر راضی نمی شود ولی این طور هم نیست که هیچ خانواده ای راضی نشود، دلیلش هم افراد زیادی هستند که با اینکه شرایط مالی را برای ازدواج نداشتند تن به ازدواج دادند و با تلاش و کوشش زندگی بسیاری خوب را برای هسرشان مهیا کردند.


#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #ازدواج #نیاز_به_ازدواج
Read more
‌ سوال: مدتی است به علت بیماری روانی همسرم وشکنجه های جسمی وروحی ایشان طلاق گرفتم.اما بعداز طلاق ...
Media Removed
‌ سوال: مدتی است به علت بیماری روانی همسرم وشکنجه های جسمی وروحی ایشان طلاق گرفتم.اما بعداز طلاق از طرز نگاه ها و بعضی برخوردها اذیت می شوم. با وجود تحصیلات ظاهر مناسب وموقعیت خوب اجتماعی خیلی اعتماد به نفس خود ازدست داده ام، درواقع نه راه پس دارم ونه راه پیش وخیلی زندگی بهم سخت می گذرد. ‌ پاسخ: ‌ کاربر ...
سوال: مدتی است به علت بیماری روانی همسرم وشکنجه های جسمی وروحی ایشان طلاق گرفتم.اما بعداز طلاق از طرز نگاه ها و بعضی برخوردها اذیت می شوم. با وجود تحصیلات ظاهر مناسب وموقعیت خوب اجتماعی خیلی اعتماد به نفس خود ازدست داده ام، درواقع نه راه پس دارم ونه راه پیش وخیلی زندگی بهم سخت می گذرد.

پاسخ:

کاربر گرامی زمانی که فرد از همسرش جدا می شود؛ با آسیب های گوناگونی مواجه می‌شود. آنچه که در این میان اهمیت دارد؛‌ تلاش شما برای به حداقل رساندن این آسیب ها می باشد؛ سازگاری بهتر و سریع‌تر شما با طلاق و جدایی عمدتا بستگی به این دارد كه چگونه نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دهید. در زیر به بررسی راهکارهایی که به شما کمک می‌کند تا بر مشکلات زندگی خود غلبه کنید، می‌پردازیم:
1.گذشته هر چند تلخ و تکان دهنده گذشته است. باید با گذشته خود خداحافظی کنید و برای ساختن آینده خود تلاش کنید.
2. از این به بعد وقتی را تعیین کنید و با خود احساسات و تفکرات خود را زمزمه کنید.
3. یکی از نزدیکان خود را انتخاب کنید و با او درباره مشکلات زندگی خود سخن بگوئید. همچنین روابط اجتماعی خود را افزایش دهید و سعی کنید بیشتر در جمع قرار بگیرید و از تنهایی پرهیز کنید.
4. واقعیت زندگی را بپذیرید و به جای بی تابی کردن برنامه زندگی خود ر ابر اساس توانایی خود تنظیم کنید و با سعی و کوشش برای رفع مشکلات تلاش کنید.
5. به جاى اين كه به كمبودها و عيب‏ها و ناكامي هاى خود فكر كنيد به موفقيت ‏ها و امكاناتى كه در زندگى از آن بهرمند بوده و هستيد فكر كنيد. گرچه طلاق تلخ و تکان دهنده است، اما با تغییر نگاه خود می‌توانید به آن به عنوان یک فرصت نگاه کنید.
6. با افرادی که مشکلاتی مانند شما داشته‌اند صحبت کنید و سعی کنید از آنان در حل مشکل خود کمک بگیرید.
7. با افكار منفى خود مقابله كنيد يعنى هر وقت اين افكار به شما هجوم آورد به هر صورتى كه شده خود را از چنبره آن نجات دهيد مثلاً خود را به كارى مانند مطالعه يا هر كار ديگرى كه علاقه داريد و ممکن است مشغول كنيد و نگذاريد ذهن شما جولانگاه افكار منفى باشد.
8. از بيكارى اجتناب كنيد و همه اوقات خود را به صورت منطقى پر كنيد.
موفق باشید.
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #طلاق #مشکلات_طلاق #
Read more
با سلام، من الان 19 سال دارم .پدرم فوت کرده و خودم چند سالی هست که سرپرست خانواده ام و می خواهم تا یکسال ...
Media Removed
با سلام، من الان 19 سال دارم .پدرم فوت کرده و خودم چند سالی هست که سرپرست خانواده ام و می خواهم تا یکسال اینده ازدواج کنم. دلیل ازدواج ام در این سن این هست که من مثل بقیه پسرها اهل دختربازی نیستم و تا حالا نزدیک دختر نامحرم نشدم، حتی چندین بار خود دخترها به من پیشنهاد رابطه داده اند ولی من چون می دانستم رابطه ... با سلام، من الان 19 سال دارم .پدرم فوت کرده و خودم چند سالی هست که سرپرست خانواده ام و می خواهم تا یکسال اینده ازدواج کنم. دلیل ازدواج ام در این سن این هست که من مثل بقیه پسرها اهل دختربازی نیستم و تا حالا نزدیک دختر نامحرم نشدم، حتی چندین بار خود دخترها به من پیشنهاد رابطه داده اند ولی من چون می دانستم رابطه سالمی نیست قبول نکردم. اما مسئله این است که نیاز جنسی در درون انسان وجود دارد و نمی شود از آن غافل شد. پسرهای هم سن من می توانند با دختربازی و رابطه جنسی ناسالم خودشان را نگه دارند تا مثلا به سن 25 سالگی یا بیشتر برسند که ازدواج کنند اما من نمی توانم رابطه ناسالم با دخترها داشته باشم تا سنم بیشتر بشود. از طرفی هم نیاز جنسی را نمی توانم چندین سال نادیده بگیرم برای همین می خواهم ازدواج کنم. شرایط مالی هم دارم استخدام نیروی زمینی ارتش هستم،ماشین دارم،خونه ندارم ولی می توانم هر خونه را خواستم اجاره کنم و تا یکسال آینده که می خواهم ازدواج کنم حقوقی معادل 2 میلیون تومان دارم. فقط می خواهم راهنماییم کنید که راه درست رو پیدا کنم.

با عرض سلام به شما کاربر گرامی؛

پاسخ اجمالی: ازدواج دو صلاحیت دارد، صلاحیت ذاتی و صلاحیت مهارتی. شما آمادگی و شرایط خوب برای تشکیل خانواده را دارید. ولی مبادا تمام انگیزه شما فقط جنبه جنسی باشد و تناسبهای لازمه را در انتخاب همسر نادیده بگیرید. البته اگر در کنار مسئله جنسی، تناسبهای لازمه را هم در نظر بگیرید، در آن صورت به ازدواج شما خللی وارد نمی ‌‍شود.

پاسخ تفصیلی:
اینکه در اوج نیاز به ازدواج سعی می کنید خود را کنترل و مدیریت کنید و دست به روابط نامشروع و خطرآلود نمی زنید، قابل تحسین است. از سویی دیگر؛ علیرغم اینکه 20 سال سن دارید و ممکن است عده ای معتقد باشند که ازدواج در سن 20 سالگی زود است، ولی باتوجه به احساس مسئولیتی که نسبت به خانواده خود دارید و درک مسئله ازدواج از سوی شما، ازدواج در این سن برای شما زود نیست و کار درستی را انجام می‌دهید؛ زیرا ازدواج نیازمند دو صلاحیت است؛ یکی صلاحیت ذاتی که با بلوغ جنسی به دست می‌آید و دیگری صلاحیت مهارتی که می‌توان در دوران عقد به وسیله آموزش و راهنمایی خانواده‌ها و همچنین مراکز مشاوره به دست آورد.
در مورد خودتان که بیان کردید «شرایط مالی دارید و استخدام نیروی زمینی ارتش هستید و ماشین دارید و می توانید خانه ای مناسب برای ازدواج اجاره کنید» با این مطالبی که بیان کردید به نظر می رسد که شرایط ...

ادامه مطلب در کپشن ...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #ازدواج #همسر #نیاز_جنسی
Read more
‌ نبود امنیت در هر فضایی ممکن است انسان را به رفتارهایی ناصواب بکشاند؛ به طور مثال وقتی مشکلات اقتصادی ...
Media Removed
‌ نبود امنیت در هر فضایی ممکن است انسان را به رفتارهایی ناصواب بکشاند؛ به طور مثال وقتی مشکلات اقتصادی به وجود می‌آید هر کس برای این‌که گلیم خود را از آب بیرون بکشد، ممکن است دست به کارهای خطرناکی بزند که دودش به چشم خود و اطرافیان برود. در بحث ما که همان مساله مهم ازدواج می‌باشد، وقتی نابسامانی‌های ...
نبود امنیت در هر فضایی ممکن است انسان را به رفتارهایی ناصواب بکشاند؛ به طور مثال وقتی مشکلات اقتصادی به وجود می‌آید هر کس برای این‌که گلیم خود را از آب بیرون بکشد، ممکن است دست به کارهای خطرناکی بزند که دودش به چشم خود و اطرافیان برود.
در بحث ما که همان مساله مهم ازدواج می‌باشد، وقتی نابسامانی‌های متعددی در فضای ازدواج جوانان دیده می‌شود، دیگر عجیب نیست اگر دختر کم سن و سالی ترجیح دهد به جای ازدواج با یک جوان، تن به ازدواج با فردی دهد که سنش از پدرش بیشتر است و یا برعکس، پسر جوانی را مشاهده نماییم که حاضر به ازدواج با پیرزنی غیرجذاب شود؛ این در حالی است که دین ما توصیه به ازدواج با فرد جوان دارد مثل آنجایی که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله از ازدواج با پیرزن با تعبیر کردن به لفظ "هَيْدَرَة" منع می‌نماید.[1]
قطعا دلایل این‌ها در یک بیان کلی (که البته می‌توان آن را جزئی‌تر نیز بیان کرد) همان احساس ناامنی است که در ذهن و روان آن جوان رسوخ پیدا کرده است که اگر بخواهیم برخی از آن ناامنی‌ها و تشویش‌ها را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
1.وقتی هر کدام از دختر و پسر جوانی که بدون هیچ تعهد و نگاه عاقلانه وارد رابطه‌ای شده به خود اجازه می‌دهد که با یک رفتار احساسی، به راحتی هرچه تمام‌تر، احساسات طرف مقابل را برهم بزند و رابطه را با اندک تنشی به پایان برساند، دیگر چه انتظاری است که او که آسیب‌دیده‌ی این‌گونه روابط است و گاه چندبار این شکست‌های عشقی را تجربه کرده است، به این نوع ارتباطات بد بین نباشد و به دنبال تامین نیاز خود از طرقی که به خیال خود مطمئن هستند مانند ازدواج با افراد مسن که دیگر دوران احساسات را گذرانده‌اند نرود.
2.گاه ترس از ازدواج نکردن، به دلیل نبود شرایط آن، اعم از بالارفتن سطح انتظارات، نبود شغل مناسب و روحیه‌های ضعیف، نیز باعث می‌شود که فرد از ترس این‌که نکند ازدواجش به تاخیر بیفتد، تن به ازدواج با افراد مسن بدهد.
3.در بعضی از موارد نیز برخی از جوانان به هدف طی کردن راه صد ساله در یک شب و رسیدن به امکاناتی که سال‌ها اگر تلاش می‌کرد نصیبشان نمی‌شد، تن به ازدواج با افراد مسن می‌دهند.
4. در نهایت یکی از مهم‌ترین مواردی که فرد جوان را به این‌گونه ازدواج‌ها سوق می‌دهد، تبلیغ این‌گونه ازدواج‌ها از طریق سریال‌های ماهواره‌‌ای و فضاهای مجازی است.
ممکن است برای این ازدواج‌ها دلایل دیگری نیز پیدا شود ولی آنچه مهم است یا ترس از چیزی و یا رغبت به چیزی، که غیر از خود فرد مسن است،

ادامه مطلب در کپشن ...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #ازدواج
Read more
‌ السلام ای حضرت سلطان عشق یا علی موسی الرضا ای جان عشق السلام ای بهر عاشق سرنوشت السلام ای تربتت ...
Media Removed
‌ السلام ای حضرت سلطان عشق یا علی موسی الرضا ای جان عشق السلام ای بهر عاشق سرنوشت السلام ای تربتت باغ بهشت میلاد هشتمین امام، آقا امام رضا (علیه السلام) بر شما مبارکباد. #امام_رضا_عليه_السلام #میلاد_امام_رضا_علیه_السلام
السلام ای حضرت سلطان عشق
یا علی موسی الرضا ای جان عشق
السلام ای بهر عاشق سرنوشت
السلام ای تربتت باغ بهشت
میلاد هشتمین امام،
آقا امام رضا (علیه السلام) بر شما مبارکباد.
#امام_رضا_عليه_السلام
#میلاد_امام_رضا_علیه_السلام
سوال: باسلام .من به دختری 14 ساله علاقه مند شدم که مادرش بخاطر اعتیاد همسرش طلاق گرفته ودختر واقعا ...
Media Removed
سوال: باسلام .من به دختری 14 ساله علاقه مند شدم که مادرش بخاطر اعتیاد همسرش طلاق گرفته ودختر واقعا از لحاظ محبت کمبود دارد و قبلا رابطه نامشروع داشته است. چون محل ما کوچک هست پشت سر دختر حرف هایی زدند که خانواده من هم فهمیدند. دختر هم به من علاقه دارد. اختلاف سنی ما 16 سال می باشد .فقط خانواده من چون مذهبی ... سوال: باسلام .من به دختری 14 ساله علاقه مند شدم که مادرش بخاطر اعتیاد همسرش طلاق گرفته ودختر واقعا از لحاظ محبت کمبود دارد و قبلا رابطه نامشروع داشته است. چون محل ما کوچک هست پشت سر دختر حرف هایی زدند که خانواده من هم فهمیدند. دختر هم به من علاقه دارد. اختلاف سنی ما 16 سال می باشد .فقط خانواده من چون مذهبی هستیم مخالفت می کنند .آیا ازدواج با دختری که رابطه داشته مشکل دارد؟

پاسخ اجمالی:

صرف علاقه مند بودن دختر و پسر نمی تواند جلوی خیلی از مشکلات- مثل حرف و حدیث های که در مورد خانواده این دختر و رابطه نامشروع داشتن این دختر و همچنین اختلاف سنی 16 ساله با او را گرفت. در نهایت مساله کنار آمدن ونیامدن خود پسر با مشکلات پیش رو خیلی مهم می باشد که بعضا در زندگی مشکل ساز است.

پاسخ تفصیلی:

کاربر گرامی علاقه مند بودن شما به یکدیگر نمی‌تواند از بروز خیلی از مشکلاتی که در پیش رو هست جلوگیری کند. بخواهیم به تنهایی بگوئیم که آیا ازدواج با دختری که رابطه داشته، مشکل دار هست یا خیر بسیار سخت است چون هستند جوانانی اعم از پسر و دختر که در دوران مجردی خواسته یا ناخواسته وارد روابطی شده و بعد از ازدواج به کلی تغییر مسیر داده و بهترین زندگی را برای خود و همسرشان می‌سازند.
اگر ایشان از کاری که کرده پشیمان است و توبه کرده و از شرایط فعلی ایشان می‌شود فهمید که به شما وفادار خواهد ماند، دلیلی ندارد که شما ایشان را نبخشید؛ چون کسی که باید ببخشد خداست؛ که اگر بنده‌اش واقعا توبه کند، حتما می‌بخشد.
اما برای اینکه از وفاداری ایشان مطمئن شوید، اولا می‌توانید درباره وضعیت فعلی رفتار و ارتباطات ایشان از دیگران تحقیق کنید و ثانیا بعد از اینکه رسما اقدام کردید و خانواده‌ها به تفاهم رسیدند و بنا بر ازدواج شد، در صورت امکان مدتی با هم محرم شوید. در این مدت از رفتار و کردار ایشان متوجه شوید که از کارهاش گذشته‌اش واقعا پشیمان است یا نه.
ولی کاربرگرامی مطمئنا به غیر از مسائلی که عنوان کردید از قبیل حرف هایی که درباره این خانواده می زنند و رابطه داشتن دختر، مساله کنار آمدن ونیامدن خود شما نیز بسیار مهم است. اینکه هر روز بخواهند مطالبی را درمورد همسر و خانواده شما به گوش شما برسانند و شما بخواهید روی آن فکر کرده و یا کسانی از روی حسادت و دشمنی حتی دروغ تهمت هایی ایراد کنند و شما باتوجه به پیشینه ایشان درصدی بخواهید روی آن فکر کنید بسیار مشکل ساز خواهد شد پس قبل از اینکه به مساله اختلاف سنی شما بپردازیم ‌
ادامه مطلب در کپشن...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #رابطه_نامشروع #عشق
Read more
‌ سوال: چند سال با پسری رابطه داشتم ولی الان پشیمان و جداشدیم .از ازدواج خیلی ترس دارم چون از آسیب ...
Media Removed
‌ سوال: چند سال با پسری رابطه داشتم ولی الان پشیمان و جداشدیم .از ازدواج خیلی ترس دارم چون از آسیب پرده بکارت می ترسم دوتا متخصص زنان و یک ماما و یک پزشک عمومی رفتم و گفتن پرده بکارتم سالم است ولی به نظر خودم آسیب دیده و مثل قبل نیست و این پزشکان درست معاینه نکرده اند. نمي دانم واقعا چیکار کنم مدام افکار ...
سوال:
چند سال با پسری رابطه داشتم ولی الان پشیمان و جداشدیم .از ازدواج خیلی ترس دارم چون از آسیب پرده بکارت می ترسم دوتا متخصص زنان و یک ماما و یک پزشک عمومی رفتم و گفتن پرده بکارتم سالم است ولی به نظر خودم آسیب دیده و مثل قبل نیست و این پزشکان درست معاینه نکرده اند. نمي دانم واقعا چیکار کنم مدام افکار خودکشی سراغم مي آید یکی گفت برو پزشک قانونی ولی نمی دانم.

پاسخ:
با عرض سلام

کاربر گرامی در ابتدا شما باید به تشخیص متخصصان و ماما در مورد سالم بودن پرده بكارت اطمینان داشته باشید.چرا که تشخيص سلامت و آسیب پرده بكارت فقط و فقط با رویت پرده بكارت توسط پزشک متخصص زنان و زایمان امکان داشته و كاری كاملا تخصصي بوده و دو پزشک مختصص و ماما تشخیص داده اند که پرده شما سالم می باشد، پس از اين بابت بی جهت نگران نباشيد تشخیص پزشکان درست می باشد. این را هم بدانید که درصد بالايی از نگرانی های ما اصلا محقق نمی شوند. فقط انرژی روانی ما را هدر می دهند. بنابراین تلاش کنید آن را فراموش کنید.
پس شایسته است که به خاطر این قضیه از ازدواج نترسید و به تن دهید، ولی نباید درباره این ارتباط با خواستگارهای خود صحبت کنید. چرا که اگر چه صداقت و درستی مایه ثبات یک ازدواج می باشد اما در برخی موارد بازگو نكردن مسایل واقعی، دروغ به شمار نمی آید مثلا در صورتی كه فردی در گذشته رفتاری غیر شرعی داشته و از طرفی از عمل خود به شدت پشیمان می باشد؛ در این صورت می تواند به خواستگار خود پاسخ عدم مشكل را بدهد. اشتباهی كه بعضی از دختران و پسران در جلسه خواستگاری مرتكب می‌شوند این است كه همه گذشته خود را (كه بعضا همراه با اتفاقات، رفتارها، صفات یا ارتباطات غلطی بوده است كه اكنون از آنها ناراحت و پشیمانند) به بهانه صداقت یا جلب اعتماد طرف مقابل، مطرح می‌كنند حال آنكه این عمل در بسیاری موارد اثر عكس داشته كه نتیجه منفی آن در همان زمان (به صورت طبیعی خواستگاران با شنیدن این گونه مسائل از ازدواج كردن با شخص مورد نظر منصرف می شوند) یا در زندگی مشترک، دامنگیر طرفین خواهد شد.
پس با هیچكس (حتی كسی كه احساس می‌كنید به شما نزدیک و بسیار رازدار است) در این مورد صحبت نكنید، حتی نباید به بهانه صداقت با خواستگاران خود نیز درمیان بگذارید.

موفق باشید.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #بکارت #ازدواج #ترس #خودکشی
Read more
سوال: سلام دختری22 ساله ام که در دانشگاه با پسری آشنا شدم. خانواده اش با ازدواج ما مخالف بودند، اما ...
Media Removed
سوال: سلام دختری22 ساله ام که در دانشگاه با پسری آشنا شدم. خانواده اش با ازدواج ما مخالف بودند، اما آن پسر شدید عاشقم بود و بخاطرم هرکاری می کرد. بعد دو سال ایشان با خانواده اش به خواستگاری من آمد، اما نامزدی ما فقط یک ماه طول کشید چون کار ما فقط دعوا شده بود. خانواده اش همیشه مرا تحریک می کردند که به او ... سوال: سلام دختری22 ساله ام که در دانشگاه با پسری آشنا شدم. خانواده اش با ازدواج ما مخالف بودند، اما آن پسر شدید عاشقم بود و بخاطرم هرکاری می کرد. بعد دو سال ایشان با خانواده اش به خواستگاری من آمد، اما نامزدی ما فقط یک ماه طول کشید چون کار ما فقط دعوا شده بود. خانواده اش همیشه مرا تحریک می کردند که به او گیر بدهم که کجا می آید و کجا می رود. او هم از این کارم خسته شد و رهایم کرد. بعدها شنیدم که معتاد هم بوده اما خودش زیر بار نمی رفت و می گفت فقط سیگاری هست. الان من خیلی عذاب وجدان دارم احساس می کنم با گیر دادن بی خودم زندگی خود را خراب کردم چون یاد خوبی هایش که می افتم ناراحت می شوم. خانواده این پسر وضع مالی خیلی خوب داشتند و موقع جدایی ما خیلی خوشحال بودند. الان من با این عذاب وجدانم چه کنم؟

با عرض سلام به شما کاربر محترم؛

پاسخ اجمالی:

شما فکر می کنید که او فردی شایسته بوده که همه کار بخاطر شما انجام می داده است ولی از کجا معلوم که وی واقعا واجد آن صفت بوده و شما هم نسبت به او در اشتباه بوده اید. آیا دوست داشتید که با یک شخص معتاد و دروغگو ازدواج می کردید؟ آیا کسی که خانواده اش نیز راضی به ازدواج با شما نبوده، باز هم معیار مناسبی برای ازدواج شما بوده است؟

پاسخ تفصیلی:

کاربر محترم حسرت نسبت به اشتباهات خود، دردی را دوا نمی کند، جز آنکه به افسوس و ناراحتی انسان می افزاید. البته از اشتباهات گذشته خود می توانید تجربه ای برای تصمیمات آینده خود بگیرید. از این رو لازم است در این زمینه از تکرار اشتباهات گذشته خود بپرهیزید و درس بگیرید و شتابزده عمل نکنید.
در این مکاتبه بیان کرده بودید« خیلی عذاب وجدان دارید و احساس می کنید که با گیر دادن بی جهت شما زندگی خود را خراب کردید چون به یاد خوبیهای او می افتید که همه کار برای شما انجام می داده است» ولی باید بدانید آنچه در زندگى شخصى خود تجربه نموده ‏ايد شايد يک خسران باشد و شايد هم نه. شايد خود مى ‏پنداريد كه او فردى شايسته و برخوردار از صفات نيک انسانى بوده است و همه کار بخاطر شما انجام می داده است. و در يک كلام از صفاتى كه خود آنها را نيک مى ‏پنداريد برخوردار بوده است.
اما بايد بدانيم كه چه صفاتى را براى شريک زندگى خود ضرورى مى ‏ديديد. و او را واجد آن صفات مى ‏دانستيد؟ از کجا معلوم که وى واقعا واجد آن صفات بوده و شما در برخوردار بودن او اشتباه نکرده ايد؟ ‌
ادامه مطلب در کپشن ...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #عذاب_وجدان #نامزدی
Read more
سوال: اعتياد چه واژه تلخي است! نمي دانم از كي پدرم آلوده شده است شايد از قبل ازدواجش معتاد بوده باشد، ...
Media Removed
سوال: اعتياد چه واژه تلخي است! نمي دانم از كي پدرم آلوده شده است شايد از قبل ازدواجش معتاد بوده باشد، الان ٢٥ سالمه و بچگي من با توهم اين بار آخر است که مصرف مي كند سپری شد. اوايل اعتراض مي كردم، داد مي زدم، التماس مي كردم، قهر و حتي امضاء مي گرفتم که تمامش كند ولي نشد. از ازدواج مي ترسم من چه جور توضيح بدهم؟ ... سوال: اعتياد چه واژه تلخي است! نمي دانم از كي پدرم آلوده شده است شايد از قبل ازدواجش معتاد بوده باشد، الان ٢٥ سالمه و بچگي من با توهم اين بار آخر است که مصرف مي كند سپری شد. اوايل اعتراض مي كردم، داد مي زدم، التماس مي كردم، قهر و حتي امضاء مي گرفتم که تمامش كند ولي نشد. از ازدواج مي ترسم من چه جور توضيح بدهم؟ چرا بايد قبول كنند ؟ با اين که خيلي خاستگار دارم ولي همه را رد كردم نمي توانم تحقير بشوم.

با عرض سلام به شما کاربر گرامی؛

پاسخ اجمالی:

شما نباید اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. در این عیب پدرتان، شما مقصر نیستید باید سعی کنید این مطلب را در ذهن خودتان جا بیندازید. در جلسه خواستگاری هم اگراين مسئله برای خواستگارتان مهم است بدون شک باید مطرح کنید اما نحوه بیان آن مهم است. اگر هم خواستگاری تنها به دلیل گفتن صداقت عقب نشینی کند نباید ناراحت نباشید، چرا که معلوم نبود اگر با چنین فردی ازدواج می کردید تا ابد به زندگی با شما پایبند می ماند یا نه.

پاسخ تفصیلی:

کاربر گرامی در همین ابتدا باید بگوییم که شما نباید امید خودتان را از دست بدهید، چون سراغ داریم دخترانی که پدرشان اعتیاد داشته اما با افرادی سالم ازدواج کرده اند. این عیب پدر شما گرچه سبب مشکل برای اعضای خانواده شده اما شما که مقصر نیستید باید سعی کنید این مطلب را در ذهن خودتان جا بیندازید. بله قبول داریم دید و نگرش جامعه به فرزندان معتادها بد هست اما این نباید باعث بشود، حق ازدواج با یک فرد سالم و پاک به شما داده نشود.
یک راه حل این است که سعی کنید (در صورت فراهم بودن شرایط) با یکی از اقوام خود ازدواج کنید .چون اقوام هم مشکل پدر شما را می دادند و هم یک شناخت کلی نسبت به شما دارند. برای اینکار هم می توانید در مهمانی ها و مجالسی که فامیل برگزار می کنند، بیشتر شرکت کنید و البته توجه داشته باشید آراستگی و برخورد خوب و ... تاثیر خواهد داشت.
اگر مایل به ازدواج فامیلی نیستید بهتر است از واسطه ای مطمئن و خیرخواه کمک بگیرید. این واسطه از اقوامتان باشد و یا هرکسی که فکر می کنید می تواند به شما کمک کند از او کمک بگیرید. البته اگر می خواهید یک فرد خوب نصیبتان بشود باید خودتان هم خوب باشید این نکته را هم در نظر بگیرید.
کاربر گرامی در جلسه خواستگاری هم اگر می بينيد اين مسئله (اعتیاد پدرتان) برای خواستگار شما مهم است بدون شک باید این موضوع را مطرح کنید اما نحوه بیان آن مهم است.

ادامه مطلب در کپشن ...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #اعتیاد #معتاد #پدر #ازدواج
Read more
از جمله نیازهای اجتماعی انسان، نیاز به صمیمیت است که این نیاز در تعامل با دیگران فعال می‌شود و زمانی ...
Media Removed
از جمله نیازهای اجتماعی انسان، نیاز به صمیمیت است که این نیاز در تعامل با دیگران فعال می‌شود و زمانی که از ارتباط با دیگران، احساس خشنودی و دوست داشتن و دوست داشته شدن می‌کنیم، این نیاز ارضا خواهد شد. حال در روابط میان زوجین، اگر این نیاز توسط هریک از زن و شوهر به همدیگر پاسخ‌گویی شود، منجر به احساس ... از جمله نیازهای اجتماعی انسان، نیاز به صمیمیت است که این نیاز در تعامل با دیگران فعال می‌شود و زمانی که از ارتباط با دیگران، احساس خشنودی و دوست داشتن و دوست داشته شدن می‌کنیم، این نیاز ارضا خواهد شد. حال در روابط میان زوجین، اگر این نیاز توسط هریک از زن و شوهر به همدیگر پاسخ‌گویی شود، منجر به احساس رضایتمندی، عشق و علاقه و رابطه پایدار میان زوجین می‌گردد. این نیاز هم مستلزم یادگیری و تمرین است. زن و شوهری مدتی است که ازدواج کرده‌‌اند، ولی توانایی برقراری رابطه صمیمی و عمیق را ندارند و در این زمینه درخواست راهنمایی کرده‌اند.

پاسخ اجمالی:
6 تمرین عاطفی برای صمیمیت زوجین نسبت به هم عبارتند از: 1- برقراری رابطه جنسی و حفظ آن 2- ابراز علاقه کلامی 3- عشق بازی و در آغوش گرفتن همدیگر 4- تشویق و تقویت رفتارهای مثبت همسرتان 5- با همسرتان بازی کنید. 6- در مورد آن چه برایتان مهم است با همسرتان صحبت کنید.

پاسخ تفصیلی:
1- یک ایده به ظاهر عجیب، ولی بسیار قدرتمند که باعث تحکیم رابطه عاطفی میان زوجین می‌شود، برقراری رابطه جنسی است که می‌تواند عشق و علاقه و صمیمیت میان زوجین را ارتقاء دهد. البته تفاوت زیادی میان رابطه جنسی و ایجاد صمیمیت میان زوجین وجود دارد، اما کلید موفقیت در شکل گیری صمیمیت میان زوجین، حفظ رابطه جنسی در طول زندگی زناشویی است.
2- ابراز علاقه کلامی
عشق به همسر، گرما بخش و انرژی زاست، با اعلام این عشق به او، قلب وی را تسخیر کنید. «دوستت دارم عزیزم»، جمله‌‌ای است که هیچ گاه از قلب زن بیرون رفتنی نیست، همسر خود را از این کلام آتشین محروم نسازید.[1]
3- عشق بازی و در آغوش گرفتن همدیگر
در روایتی از پیغمبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آمده است که می‌فرماید: «گاهی سر بر بالین همسرتان بگذارید، با او گفتگو کنید، کلمات سوزان و عاشقانه رد و بدل کنید، یکدیگر را در آغوش بفشارید، عشق بازی با همسر، سرگرمی مومن است.»[2]
4- تشویق و تقویت رفتارهای مثبت همسرتان
از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده، او را تشویق كنید و انگیزه تكرار آن رفتار را در او بیشتر سازید؛ مثلا دوست دارید همسرتان در خانه آرایش کند، او را به این کار تشویق و ترغیب کنید. همچنین از هرگونه دعوا، تنش و اشکال گیری‌ که رابطه را خراب می‌کند پرهیز کنید.
5- با همسرتان بازی کنید.
خصوصیت بازی این است که باعث می‌شود هیجانات خوشایند انسانی فعال شود. پس فرصت خوبی است که زوجین با همدیگر بازی‌های خانگی انجام دهند؛ از بازی فکری گرفته تا بازی‌های فیزیکی و عملی.

ادامه مطلب در کپشن...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #زوج
Read more
سوال: من توی فضای مجازی عاشق دختری شدم ومی خواهم بروم خواستگاری او. آن دختر هم عاشقم هست، ولی می گوید زود ...
Media Removed
سوال: من توی فضای مجازی عاشق دختری شدم ومی خواهم بروم خواستگاری او. آن دختر هم عاشقم هست، ولی می گوید زود می باشد، اگر الان بیایید همه چیز خراب می شود. ما یک ماه و 20 روزاست که دوست هستیم. پاسخ اجمالی: ارتباط دختر و پسر در فضای مجازی، زمینه ساز علاقه و در نهایت وابستگی بین آنها می شود و این منجر به ... سوال: من توی فضای مجازی عاشق دختری شدم ومی خواهم بروم خواستگاری او. آن دختر هم عاشقم هست، ولی می گوید زود می باشد، اگر الان بیایید همه چیز خراب می شود. ما یک ماه و 20 روزاست که دوست هستیم.

پاسخ اجمالی:
ارتباط دختر و پسر در فضای مجازی، زمینه ساز علاقه و در نهایت وابستگی بین آنها می شود و این منجر به تصمیم گیری احساسی  شده و نمی گذارد که دختر و پسر واقع بینانه و عاقلانه به زندگی خود فکر کنند. برای انتخاب عاقلانه طرفین باید به همراه یکی از اعضای خانواده در مکانی عمومی ملاقات کنند و بعد قول و قرار خواستگاری گذاشته شود.

پاسخ تفصیلی:

از اعتماد شما به گروه مشاوران‌"رهروان ولایت"‌متشکریم. ان شاء الله منشاء سعادت و خوشبختی برای شما باشیم.
کاربر محترم ابتدا باید بدانید که معمولا هنگامی که از طریق گفتگوی اینترنتی، ارتباط دو غیر همجنس بر قرار می‌شود، به تدریج این رابطه بیشتر شده و در ادامه با آمدن احساسات، زمینه علاقه به یکدیگر فراهم مى‌شود و چه بسا در ادامه به وابستگى طرفین یا یکی از آن دو بیانجامد. بطوری که هنگامی که دو طرف بخواهند برای ازدواج تصمیم گیرى کنند، چه بسا تصمیم‌ گیری‌شان تحت تأثیر همان احساس و علاقه قبلى باشد و نتوانند واقعیات را آن گونه که هست مشاهده کنند و تصمیم‌گیری عاقلانه و واقع بینانه برای زندگی خود بگیرند. از این رو، پایه و اساس زندگی این دو نفر، بر پایه احساسات گذاشته می‌شود و در ادامه راه، زندگى سُست و متزلزلی خواهند داشت.
کاربر گرامی از آنجایی که در آشنایی اینترنتی و در فضای مجازی امکان غیر واقعی بودن گفته ها بسیار زیاد است و همین طور اطلاعات بدست آمده نیز کافی نیست، در این مواقع طرفین می توانند قرار بگذارند که به همراه یکی از اعضای خانواده در مکانی عمومی ملاقات کنند و بعد حتما باید با خانواده ها در جریان بگذارید و حتما قول و قرارهای خواستگاری گذاشته شود. پس شما باید این رابطه را به خواستگاری رسمی به همراه خانواده سوق دهید تا با مشاهده رفتارها و ملاک ها و آشنایی از خانواده دختر، بتوانید تصمیم منطقی بگیرید.
در نهایت بازهم تذکر می دهیم که ادامه رابطه ( ولو در فضای مجازی) برای شما جایز نیست چرا که اگر چنین روابطی ادامه یابد و فرد به مرحله وابستگی عاطفی رسیده، در این صورت از دیدن واقعیت کور خواهد شد و به انتخاب صحیح دست پیدا نمی کند.
موفق باشید.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #مجازی #عشق_مجازی
Read more
سوال: همسرم گاهی اوقات درباره زن دیگری صحبت می‌کند؛ می‌گوید خدا حلال کرده، تو چرا بخل می‌کنی و ... ...
Media Removed
سوال: همسرم گاهی اوقات درباره زن دیگری صحبت می‌کند؛ می‌گوید خدا حلال کرده، تو چرا بخل می‌کنی و ... ولی وقتی می‌بیند من ناراحت می‌شوم، می‌گوید شوخی کردم تا ناراحت نشوم؛ البته درباره کسی که می‌شناسد صحبت نمی‌کند و مثلا؛ می‌گوید خودت برو برای من کسی را پیدا کن و...؛ چکار کنم؟ پاسخ: ما علم غیب ... سوال:

همسرم گاهی اوقات درباره زن دیگری صحبت می‌کند؛ می‌گوید خدا حلال کرده، تو چرا بخل می‌کنی و ... ولی وقتی می‌بیند من ناراحت می‌شوم، می‌گوید شوخی کردم تا ناراحت نشوم؛ البته درباره کسی که می‌شناسد صحبت نمی‌کند و مثلا؛ می‌گوید خودت برو برای من کسی را پیدا کن و...؛ چکار کنم؟

پاسخ:

ما علم غیب نداریم، ولی از ظواهر کلام شما و حرفهای شوهرتان بر می‌آید که قصد شوخی و امتحان کردن شما را دارد، اگر ایشان به واقع قصد این کار را داشتند، مانند برخی دیگر از مردهایی که این کار را کرده‌اند، به همسرش نمی‌گفت و مخفیانه زن دوم را می‌گرفت البته ممکن است که بخواهد با گفتن این مساله، برای شما عادی شود.

به نظر می‌رسد با رعایت برخی نکته‌هایی که می‌گوییم، وضعیت بهبود پیدا کند و تمایل او به ازدواج دوم کاهش یابد:

1. غم و نگرانی را از چهره خود بزدایید و با رویی باز و چهره‌ای خندان با او روبه‌رو شوید. هنگام ورود شوهرتان به خانه به استقبال او بروید، به او سلام و خسته نباشید بگویید که از آمدن او خوشحالید و دلتان برای او تنگ شده بود.

2. شما سر صحبت را باز کنید، وبا او حرف بزنید؛ با شوهرتان شوخی کنید و او را بخندانید؛ کنارش بنشینید و با او درد دل کنید؛ از اتفاقاتی که در روز برایش رخ داده بپرسید، به سخنانش با توجه و علاقه گوش دهید؛ کنار شوهرتان بنشینید و با هم فیلم مورد علاقه‌اش را تماشا کنید.

3. به شوهرتان توجه کنید؛ به سینه فراخ و مردانه‌اش، به دستان مردانه‌اش و به هر چیزی که از او یک مرد می‌سازد، توجه کنید. به شوهرتان بگویید چه مرد پر شور و حرارتی است و شما از رابطه زناشویی با او خیلی احساس رضایت می‌کنید. به او بگویید چقدر با احساس است و شما از اینکه با مردی مثل او پیوند زناشویی بسته‌اید بی‌اندازه احساس خوشبختی می‌کنید.

4. قبل از ورود شوهر، خود را بیارایید، لباس‌های زیبا و دل فریب بپوشید، عطر یا ادکلن خوشبو استفاد کنید و به او نشان دهید که همه این کارها را برای او انجام داده‌اید.

به این نکته مهم هم توجه کنید که، برای مردان، نشان دادن عشق خود از طریق معاشقه و آمیزش بسیار راحت‌تر از بیان لفظی آن است. بنابراین، تمایل شوهرتان را به معاشقه و آمیزش، نوعی ابراز عشق و علاقه بشمارید؛ البته مرد نیاز دارد احساس کند دوستش دارند نه اینکه تحملش می‌کنند، واین زمانی حاصل می‌شود که زن با رغبت به این خواسته شوهرش پاسخ دهد.
‌‌
ادامه مطلب در کپشن ...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #شوخی #زن_دوم
Read more
بیا با هم دوست باشیم! گاهی از برخی افراد می‌شنویم که می‌گویند«بهترین دوست ما همسرمان است». خب، آن‌ها ...
Media Removed
بیا با هم دوست باشیم! گاهی از برخی افراد می‌شنویم که می‌گویند«بهترین دوست ما همسرمان است». خب، آن‌ها چگونه به چنین جایگاهی رسیده‌اند؟ برای این‌که همسرمان بهترین دوست‌مان باشد باید تفریحات‌مان را با یکدیگر پایه‌گذاری کنیم، با یکدیگر صادق باشیم و تحمل شنیدن حرف‌های صادقانه را نیز داشته باشیم ... بیا با هم دوست باشیم! گاهی از برخی افراد می‌شنویم که می‌گویند«بهترین دوست ما همسرمان است». خب، آن‌ها چگونه به چنین جایگاهی رسیده‌اند؟

برای این‌که همسرمان بهترین دوست‌مان باشد باید تفریحات‌مان را با یکدیگر پایه‌گذاری کنیم، با یکدیگر صادق باشیم و تحمل شنیدن حرف‌های صادقانه را نیز داشته باشیم و آرامش‌مان را در وجود یکدیگر ببینیم. بدین ترتیب، در هنگام بروز اختلافات، می‌توانیم همچنان بر دوستی‌ای که سال‌ها برای ایجاد آن زمان گذاشته‌ایم تکیه کنیم. - مفهوم ازدواج را درک کنید

هنگامی که انسان ازدواج می‌کند روابط جدیدی که برای او بوجود می‌آید موجب رشد شخصیتی وی می‌گردد و باعث می‌شود انسان توانایی‌های بالقوه‌اش را به فعل برساند. برای اولین‌بار فردی را در زندگی داریم که همیشه و همه‌جا با ماست و ما را تشویق می‌کند تا نهایت تلاش خود را صورت دهیم. - زندگی جاری است

ازدواج مانند قرار گرفتن در جریان رودخانه است. هدف ما این است که پیوسته با یکدیگر در تماس باشیم و نمی‌خواهیم که یکدیگر را گم کنیم. رودخانه بی‌وقفه جریان دارد و البته هیچ تضمینی وجود ندارد که جریان آن همواره به دلخواه ما باشد. اطلاع از حال و روز یکدیگر، جوهر یک ازدواج موفق است. تا حد امکان وعده‌های غذایی را به اتفاق صرف کنید. این زمان‌ها را فرصتی بدانید که می‌توانید در آن‌ها جویای احوال یکدیگر شوید. - به اتفاق دعا کنید و فرایض دینی را به جا آورید

ارتباط قوی با خدا می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در حل اختلافات داشته باشد. هنگام بروز اختلافات همه ما به راهنمایی نیازمندیم و خداوند به ما وعده داده است تا این کار را برای ما به صورت رایگان و بدون فوت وقت انجام می‌دهد. دعا کردن و انجام فرایض دینی، به صورت دو نفره نه تنها اهداف همسران، بلکه روح آن‌ها را تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک می‌کند. - پایان بن‌بست

یکی از اشتباهات رایج همسران «انتظار» است. ما می‌دانیم از همسرمان چه می‌خواهیم و احتمالاً حس می‌کنیم که همسرمان از ما چه می‌خواهد. می‌توانیم آن‌چه را که همسرمان از ما می‌خواهد به او بدهیم، اما صبر می‌کنیم تا ابتدا آن‌چه که می‌خواهیم را به ما بدهد. این انتظار دوطرفه و بن‌بست حاصل از آن منجر به بروز اختلافات و مشاجره می‌شود.

اما همسران به این نکته توجه نمی‌کنند که انسان‌ها نمی‌توانند دیگران را کنترل کنند، اما خودشان را چرا. بدین ترتیب شاید بهتر باشد به جای انتظار، کاری انجام دهیم و آن‌چه همسرمان انتظار دارد را برآورده سازیم تا او هم به نیازهای ما توجه نشان دهد.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #بد_بختی
Read more
تفاوت‌های بسیاری در طرز برقراری ارتباط بین زنان و مردان وجود دارد، اما حتی اگر شما و همسرتان روابط ...
Media Removed
تفاوت‌های بسیاری در طرز برقراری ارتباط بین زنان و مردان وجود دارد، اما حتی اگر شما و همسرتان روابط موفقی داشته باشید، باز هم در مواقع استرس‌زا ممکن است در برقراری ارتباط با مشکلاتی روبرو شوید. بنابراین، اینگونه مواقع برقراری ارتباط درست از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که عدم موفقیت در ارتباط ... تفاوت‌های بسیاری در طرز برقراری ارتباط بین زنان و مردان وجود دارد، اما حتی اگر شما و همسرتان روابط موفقی داشته باشید، باز هم در مواقع استرس‌زا ممکن است در برقراری ارتباط با مشکلاتی روبرو شوید.

بنابراین، اینگونه مواقع برقراری ارتباط درست از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که عدم موفقیت در ارتباط درست، باعث بروز سوءتفاهم ها، جریحه دار شدن احساسات، احساس تنهایی، و انزواطلبی می‌شود و روابط همسران را به کدورت می‌کشاند. برای مقابله با بروز چنین مشکلاتی، راه‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

1- تا حد امکان به خود مسلط باشید و آرامش خود را حفظ کنید.

در استرس‌های شدید، ممکن است اضطراب داشته باشید، عصبانی شوید، بترسید، یا غمگین شوید(یا همه اینها و حتی بیش از اینها) و همسر شما هم حال و روزی بهتر از شما نداشته باشد. داد و بیداد کند، لحن عصبانی و تند حرف زدن شما می‌تواند در همسرتان هم چنین احساسی را تقویت کند و حتی او را برای دفاع از خود وادار به تقلید رفتار شما نماید.

2- احساس خود را در کمال احترام ابراز کنید.

همسرتان را برای احساسی که دارید سرزنش نکنید. برای مثال، بجای اینکه بگویید: "تو منو با دیر اومدن هات روانی میکنی! اینقدر بی مسئولیتی حتی زحمت یه تماس هم به خودت نمیدی بگی من دیر میام! " از این جمله استفاده کنید:"وقتی دیر میکنی و با من تماس نمی‌گیری بگی دیر می‌رسی نگران می‌شم." به احساسات همسرتان هم احترام بگذارید.

3- مهارتهای خوب گوش کردن را تمرین کنید.

بدون اینکه حرف او را قطع کنید، به او گوش کنید و برای اینکه از درک درست منظور او مطمئن شوید، با عبارات خودتان حرف او را تکرار کنید.

4- اگر لازم می‌بینید، با هم بیرون بروید.

اگر شما و همسرتان خیلی آزرده‌اید و نمی‌توانید با احترام و آرامش به گفتگو ادامه دهید، قدری به خود استراحت دهید. وقتی هردو آرام‌تر شدید، به ادامه مکالمه برگردید.

5- درباره خوبی ها هم مانند مشکلات صحبت کنید.

فراموش نکنید از همسرتان با رفتار و با کلام‌تان تشکر و قدردانی کنید. به او ابراز علاقه کنید و به او بگویید دوستش دارید. مهارت‌های ارتباطی غیر کلامی مانند در آغوش کشیدن و گرفتن دست او را حتما به کار گیرید.

6- گاهی نظر مخالف را بپذیرید.

گاهی همسران باید برای تصمیم به انجام دادن یا انجام ندادن کاری با هم به توافق برسند؛ مثلا ممکن است در یک بحران مالی، لازم است برای فروش یک قطعه طلا به توافق برسند.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #گفتگو #صحبت #
Read more
‌ ‌قرآن کریم با بيان عناصر عاطفي و تقويت آن مي‌كوشد تا حد امكان خانواده را حفظ كند. از اين رو بر عناصر ...
Media Removed
‌ ‌قرآن کریم با بيان عناصر عاطفي و تقويت آن مي‌كوشد تا حد امكان خانواده را حفظ كند. از اين رو بر عناصر جذب و جلب محبت تاكيد مي‌ورزد و بر مولفه‌هايي چون عفو و گذشت و مهرباني و احسان و نيكوكاري فراتر از عدل پا مي‌فشارد. ‌ این ضرب المثل( زن و شوهر دعوا کند ابلهان باور کنند) را در ایام گذشته، بیشتر برای زن ...
‌قرآن کریم با بيان عناصر عاطفي و تقويت آن مي‌كوشد تا حد امكان خانواده را حفظ كند. از اين رو بر عناصر جذب و جلب محبت تاكيد مي‌ورزد و بر مولفه‌هايي چون عفو و گذشت و مهرباني و احسان و نيكوكاري فراتر از عدل پا مي‌فشارد.

این ضرب المثل( زن و شوهر دعوا کند ابلهان باور کنند) را در ایام گذشته، بیشتر برای زن وشوهر به‌کار می‌بردند اما در زمان فعلی قضیه خیلی فرق کرده و لذا عاقلان و بزرگان فامیل باید هواس‌شان جمع باشد تا زن و شوهری اختلاف پیدا نکنند که نتوان بین‌شان صلح داد. چرا که تحملات، فرهنگ‌ها و خواسته‌های گذشته بیشتر، بهتر، و منطقی‌تر از الان بود.

لذا آگاهی به عوامل اختلافات و سپس شروع به اصلاح آن لازمه زندگی امروزی می باشد تا اختلافات عمیق‌تر و غیر قابل اصلاح نشود.

عوامل ايجاد اختلافات

عواملی مثل فقدان آرامش، مودت، عشق و مهرباني، رحمت و احسان و نيكوكاري در خانواده از مهم ترين عوامل ايجاد اختلافات خانوادگي نام برد.

درآيات قرآني به مسايل اختلافي خانواده به گونه اي اشاره مي‌شود كه بيانگر فقدان هر يك از آنان در محيط خانواده است. از جمله مساله نشوز، که در سوره مبارکه نساء آيه 34، و اعراض همسران (نساء آيه 128) بخل و عدم گذشت (همان) و نيز مساله دشمني بيروني كه به شكل سحر خودنمايي مي كند (بقره آيه 102). واز آن جايي كه خانواده مي بايست برپايه عفت و پـاكدامني (نساء آيه 25 و مائده آيه 5 و نور آيه 3) و نيز سخنيت و هم كفو بودن در اعتقادات، باورها و ايمان (بقره آيه 22 و نيز نساء آيه 25) شكل گيرد، فقدان هر يك از اين ها مي تواند خانواده را دچار مشكل سازد. از اين رو لازم است كه از اول شکل گیری خانواده اين مسائل مراعات شده و حسن تفاهم در اين امور در ميان زن و مرد وجود داشته باشد.حال اگر اين امور نباشد مي تواند با كوچك ترين مساله به آن دامن زده شود و اختلافات جزيي تشديد گردد.

راهكارهاي رهايي از اختلافات

رجوع به حكميت از ديگر راهكارهايي است كه قرآن براي رهايي از اختلافات ميان اعضاي خانواده و زن و شوهر پيشنهاد مي دهد. حكم كسي است كه براي فصل خصومت دو طرف نزاع برگزيده مي شود[1]. و حكميت در حقيقت عبارت است از فصل خصومت به واسطه يك يا چند نفر به شكل خاص كه بيرون از چارچوب هاي روش داوري و قضاوت در دادگاه هاي رسمي است و در آن برعناصري چون محبت و گذشت و مصالحه تاكيد مي شود.

ادامه مطلب در کپشن ...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #اختلاف #اختلافات_خانوادگی
Read more
آيا جنس مخالف را مي‌شناسيد؟ اگر بخواهم خودم به اين سوال پاسخ دهم خيلي صريح مي‌گويم خير، يا حداقل ...
Media Removed
آيا جنس مخالف را مي‌شناسيد؟ اگر بخواهم خودم به اين سوال پاسخ دهم خيلي صريح مي‌گويم خير، يا حداقل کمتر از بقيه. چرا که من سعي کردم انسان را بشناسم ، خودم را بشناسم و روابط اجتماعي سالم و سازنده را درک کنم. به هر حال تفاوت‌هاي جنسيتي از نظر رفتار، بين زن ومرد وجود دارد و آگاهي نسبت به آنها لازم و ضروري ... آيا جنس مخالف را مي‌شناسيد؟

اگر بخواهم خودم به اين سوال پاسخ دهم خيلي صريح مي‌گويم خير، يا حداقل کمتر از بقيه. چرا که من سعي کردم انسان را بشناسم ، خودم را بشناسم و روابط اجتماعي سالم و سازنده را درک کنم. به هر حال تفاوت‌هاي جنسيتي از نظر رفتار، بين زن ومرد وجود دارد و آگاهي نسبت به آنها لازم و ضروري به نظر مي‌آيد. چرا که يکسان فرض‌کردن جنسيت‌ها يا برداشت‌هاي غلط از آنها باعث بروز اختلاف‌هاي جدي ما بين زوجين يا خواهر و بردار با هم خواهد شد. براي مثال بسياري از مردها دوست دارند همسرشان رفتاري مردانه و به قول آنها قدرتي از خود نشان دهد و يا همان طوري که با دوستان خود مراوده و برخورد مي‌کند با همسرش هم همان‌گونه دوستانه و خشن و بي‌پرده برخورد کند. خوب اين‌ها اگر با منطقي جور در نيايد چه وضعي را در روابط خانوادگي به وجود مي‌آورد. از طرف ديگر، خانم‌هايي هستند که از متانت و سربه زيري شوهرشان راضي نيستند و انتظار دارند مردشان مثل مردهاي ديگر قلدري کند و از حرف و طعنه و کنايه ديگران کم نياورند و کمي پرخاشگري چاشني رفتارش باشد.

اصولا مکانسيم‌هاي جبراني در زندگي وجود دارند که در بسياري از مواقع براي جبران يک نقيصه يا مشکل همه تقصيرها را متوجه برخوردهاي شخصيتي همسرمان نسبت به آن موقعيت تلقي مي‌کنيم. بارها از کلام همسران شنيده مي‌شود که تو اگر واقعا مرد بودي اين طور جواب نمي‌دادي يا خانواده تو از من انتظاري بيش از توانم دارند. اکثر مردها در گذشته سعي مي‌کردند اوايل ازدواج به پدرشان نشان دهند که اصل زن ذليل نيستند و حتي از در آغوش گرفتن نوزادشان جلوي پدر خجالت مي‌کشيدند. بر سر سفره غذا با فاصله گرفتن از همسرشان نشان مي‌دادند که خيلي مرد هستند و پدرها هم از اين مساله خرسند بودند. اين رفتارها بعدها منشا بسياري از مشاجرات و دعواهاي خانوادگي بين آنها بود. خود کلمه زن در فرهنگ ما متاسفانه به تعبيري ضعيف به کار مي‌رود و کلمه مرد به عنوان سمبلي از شهامت و قدرت و قاطعيت معني مي‌شود.

به هر حال پس از گذشت دوران پرفراز و نشيب زندگي که غالبا خمير مايه آن حفظ بقاي خانواده بود مردها به اين نتيجه مي‌رسيدند که بايد تفاهم داشت. ولي نکته اينجاست که چرا بايد با جهل و ناآگاهي يک زندگي را تلخ کرد؟ هنوز هم بسياري از مردان بر اين باورند که اگر ظلم نکني ظلم خواهي ديد. ولي مردي و مردانگي با اين رجزخواني ها ثابت نمي‌شود. من اين کلمه رجزخواني را مخصوصا براي مردها نوشتم چون مي دانم ما مردها تحمل شنيدن کلمات درشت را بهتر از خانم‌ها داريم
ادامه مطلب در کپشن...

#خانواده #محبت #زندگی #شناخت #جنس_مخالف
Read more
برخی از مشکلات خانواده‌ها، ناشی از بی توجهی به دستوراتی است که اسلام به آنها سفارش کرده است. یکی از ...
Media Removed
برخی از مشکلات خانواده‌ها، ناشی از بی توجهی به دستوراتی است که اسلام به آنها سفارش کرده است. یکی از این نکات کلیدی، رعایت احترام متقابل است که هم در زندگی خانوادگی و هم در ارتباط با دیگر افراد جامعه کاربرد دارد. احترام، اعتماد سازی را به همراه دارد و اگر درست اجرا شود، سوءاستفاده نیز پیش نمی‌آید. ... برخی از مشکلات خانواده‌ها، ناشی از بی توجهی به دستوراتی است که اسلام به آنها سفارش کرده است. یکی از این نکات کلیدی، رعایت احترام متقابل است که هم در زندگی خانوادگی و هم در ارتباط با دیگر افراد جامعه کاربرد دارد. احترام، اعتماد سازی را به همراه دارد و اگر درست اجرا شود، سوءاستفاده نیز پیش نمی‌آید. لازمه اجرای این قانون، دانستن چند نکته کلیدی آن است:

خوب گوش کنید!
در هنگام ناخوشایندی‌ها، گوش دادن به نظر طرف مقابل قبل از اظهارنظر کردن و تصمیم، بسیار می‌تواند موثر باشد.
امام جعفر صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «یکی از صفات مومن این است که نصیحت نصیحت کننده را می‌پذیرد و گفتار او را شنواست.»[1]

بعضی‌ها نمی‌خواهند موعظه بشنوند، از این که خدشه‌ای به آنها وارد شود ناراحت می‌شوند، در صورتی که انسان تا صبر بر شنیدن انتقادات دیگران نسبت به خود را نداشته باشد، پیشرفت نخواهد کرد. شنیدن موعظه آن قدر در جان آدمی تاثیرگذار است که حتی «پیغمبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نیز از جبرئیل درخواست می‌کرد که ایشان را نصیحت نماید.»[2]

یکی از ویژگی‌های حضرت این بود که به سخنان و گفته‌های مردم خوب گوش می‌دادند و دل می‌سپردند، آن قدر این صفت در پیامبر مشاهده می‌شد که گاهی به ایشان ایراد می‌گرفتند که شما مانند گوش هستی و با این گفتار پیامبر را می‌آزردند. در قرآن این ویژگی چنین آمده است: «وَ مِنْهُمُ الَّذينَ يُؤْذُونَ النَّبِيَّ وَ يَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَيْرٍ لَکُمْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ يُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنينَ وَ رَحْمَةٌ لِلَّذينَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذينَ يُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ؛ از آنها کسانی هستند که پیامبر را آزار می‌دهند و می‌گویند: او آدم خوش باوری است! بگو: خوش باور بودن او به نفع شماست! (ولی بدانید) او به خدا ایمان دارد و (تنها) مؤمنان را تصدیق می‌کند و رحمت است برای کسانی از شما که ایمان آورده‌اند! و آنها که رسول خدا را آزار می‌دهند، عذاب دردناکی دارند!»[توبه، 61]

البته در گوش سپردن می‌بایست مراقب حرفهای نیش‌دار باشیم. افرادی که حرفهای نیش دار می‌زنند، افرادی هستند که احساس حقارت و شکست در زندگی دارند. احادیثی از بزرگان دین در این زمینه ذکر شده که بسیار جالب و راهگشا است.

چنانچه از حضرت علی(علیه‌السلام) نقل شده است که با شش نفر جدال نکنید؛ «انسان فقیه و دانشمند، رییس و بزرگ یک قوم یا گروه، انسان پست و فرمایه، انسان بدزبان، زن و کودک.»[3]

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #احترام_به_همسر #احترام #محبت
Read more
‌ حالم گرفته! این چه کاری بود کرد، چند وقت هست که می­‌خواهم ازایشان انتقاد کنم، اما چه طوری به ایشان ...
Media Removed
‌ حالم گرفته! این چه کاری بود کرد، چند وقت هست که می­‌خواهم ازایشان انتقاد کنم، اما چه طوری به ایشان بگویم که وضع از این­که هست بدتر نشود؟ شاید شما هم تا به حال این جملات را در ذهن خود مرور کرده باشید، نسبت به همسر، دوست، همکار و... شاید حرف‌­های نزده‌­ای داشته باشید که راه بیانش را نمی­‌دانید. پس با ...
حالم گرفته! این چه کاری بود کرد، چند وقت هست که می­‌خواهم ازایشان انتقاد کنم، اما چه طوری به ایشان بگویم که وضع از این­که هست بدتر نشود؟ شاید شما هم تا به حال این جملات را در ذهن خود مرور کرده باشید، نسبت به همسر، دوست، همکار و... شاید حرف‌­های نزده‌­ای داشته باشید که راه بیانش را نمی­‌دانید. پس با ما همراه باشید و چند دقیقه از وقت عزیزتر از گل­تان را به ما بدهید.

1. فرصت شناسی: انتقاد را تا زمان مناسب از دست نرفته است، انجام دهيد. صبر و بردباري خوب است اما اگر بيش از حد، زمان را تلف کنيد موقعیت مناسب از بين مي­رود و انتقاد بي‌معني خواهد شد، البته اگر احتمال تکرار اشتباه را نمی ­دهید و مسالۀ مهمی هم نبوده پیشنهاد می­‌کنیم انتقادتان را قورت بدهید!

2. یکی یکی: در هر نوبت فقط در يک زمينه انتقاد کنيد نه آنکه مخاطب را به باد انتقادات ريز و درشت بگيريد، در این صورت مخاطب شما هم از لحاظ ذهنی گیج می شود و هم از لحاظ عاطفی قلبش سوراخ سوراخ می شود. بابا رحم داشته باشید!

3. فقط "نقد کار": تنها از کار اشتباه صورت گرفته یا حرف اشتباه زده شده انتقاد کنيد نه اینکه خود شخص يا اشخاص را به باد انتقاد بگیرید. لطفا یک باره طرفتون را نشورید بگذارید کنار!

4. ساندویچی: انتقاد را موجز و فشرده بيان کنيد. زيرا، مخاطب شما در وضعي قرار دارد که صحبت هاي شما را به خوبي مي‌شنود و درک مي‌کند. سخنراني کردن و تکرار نکاتي که لحظه اي پيش متذکر شده­‌ايد نه تنها لزومي ندارد بلکه تأثير کلام شما را نيز از میان مي‌برد.

5. پیشنهاد:تا آن­جا که امکان دارد انتقاد را در پوشش "پيشنهاد" و حتي "سؤال" مطرح کنيد؛ انتقاد مثل چاقوی تیز است، با پیشنهادی یا سئوالی کردن انتقادتان، این چاقو را کند کنید تا قلب مخاطب را شقه شقه نکند.

6. "کنایه" ممنوع!: از گوشه و کنايه زدن به طرف مقابلتان جداً بپرهيزيد. گوشه و کنايه زدن بیشتر نشان می­دهد که شما از شخص عصباني هستيد نه اينکه از کار اشتباهش ناراحت باشید. بی­‌توجهی به این نکته باعث می شود مخاطب در جبهه مخالف شما جاي بگیرد و حتي اگر گفته هاي شما درست و منطقي هم باشد آنها را نپذیرد.

7. "افراط" نه!: هنگام انتقاد از افراط بپرهيزيد و از واژه هایي مانند "هميشه"، "هرگز" و... کمتر استفاده کنيد (مثلاً نگویيد: "مثل هميشه کار که به تو افتاد گره خورد!" يا "هيچ وقت نشد که بتوانم به کار شما اعتماد کنم" يا "صد بار این را گفتم اما دریغ از اثر کردن") ‌
ادامه مطلب در کپشن... #خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #انتقاد #نقد
Read more
‌ در بساری از مواقع برای زوجین این سوال پیش می‌آید که تا کجا باید نسبت به رفتارها و خلقیات اشتباه همسرمان ...
Media Removed
‌ در بساری از مواقع برای زوجین این سوال پیش می‌آید که تا کجا باید نسبت به رفتارها و خلقیات اشتباه همسرمان سازگاری داشته باشیم و آن را با منطق چشم‌پوشی کردن نادیده بگیریم؟ ‌ آن‌چه که انتظار می‌رود این است که این سوال تا جایی که امکان آن وجود دارد از منظر دین مورد بررسی واقع شود و جوابی که در اینجا برای ...
در بساری از مواقع برای زوجین این سوال پیش می‌آید که تا کجا باید نسبت به رفتارها و خلقیات اشتباه همسرمان سازگاری داشته باشیم و آن را با منطق چشم‌پوشی کردن نادیده بگیریم؟

آن‌چه که انتظار می‌رود این است که این سوال تا جایی که امکان آن وجود دارد از منظر دین مورد بررسی واقع شود و جوابی که در اینجا برای مرز سازگاری و عدم سازگاری داده می‌شود با نگاه دینی باشد.

یکی از حساس‌ترین مسائلی که در روابط زناشویی و خانوادگی وجود دارد همین مسئله سازگاری است که رکن اصلی و اساسی آرامش و رضایتمندی درون خانه، می‌باشد؛"مهارت برقراری رابطه سالم و هم‌سویی مسالمت‌آمیز را سازگاری گویند".[1]؛ و این رابطه مسالمت‌آمیز همان چیزی است که زن و شوهر از آغاز زندگی‌شان تا پایانش به آن احتیاج دارند.سارزگاری ایی که از جانب دین مبین اسلام به هر یک از زوجین سفارش شده همان چیزی است که ما را در رسیدن به یک رابطه مسالمت‌آمیز در زندگی زناشویی کمک می‌کند.

معاشرت به معروف یا همان سازگاری، دستوری مسلم، ازجانب خداوند تبارک‌و‌تعالی می‌باشد و در قرآن‌کریم در این رابطه به مردان می‌فرماید: «وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَيَجْعَلَ اللّهُ فِيهِ خَيْرًا كَثِيرًا.و با زنان به‌طور شايسته معاشرت كنيد، و اگر از آنان بدتان مى‌آيد بايد بدانيد كه ممكن است شما از چيزى بدتان بيايد كه خدا خير بسيار را در آن نهاده باشد.»(سوره نساء/آیه19) پس تا جایی که ممکن است باید سازگار بود و صبر و حوصله به خرج داد و از تحمل ناملایمات حراسی به دل راه نداد؛ چرا که به فرموده خداوند تبارک‌و‌تعالی، در همین آیه از سوره مبارکه نساء، اگر با درایت و تدبیر، اشتباهات و کج‌رفتاری‌های همسر خود را تحمل کنید خیرات و آثار مثبتش برای شما بیشتر از مقابله و عدم ناسازگاری می‌باشد. در این رابطه روایات بسیار وجود دارد که برای هر یک از زوجین، در برابر تحمل رفتار بد همسر خود، اجرها و پاداش‌های فراوانی را از جانب خداوند در نظر گرفته است.

حال سخن اصلی در این نوشتار معطوف به این مسئله می‌باشد که آیا در هر زمان و موقعیت باید در رابطه با همسر سازگاری و معاشرت به معروف داشت یا برای آن باید مرزی هم در نظر گرفته شود ؟

با مراجعه به آیات قرآن، اصل وجود مرز در سازگاری داشتن و تحمل کردن، با حالتی که فرد به مقابله با عمل ناشایست همسر میپردازد ثابت است و می‌توان از این آیات، جوابی کلی نسبت به این مسئله پیدا کرد .

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #سازگاری #صلح
Read more
‌ (دلم همسرم را نمی خواد) این از جملاتی است که برخی دچارش هستند، هر وقت به ذهن همسری خطور کرد که زنش مناسبش ...
Media Removed
‌ (دلم همسرم را نمی خواد) این از جملاتی است که برخی دچارش هستند، هر وقت به ذهن همسری خطور کرد که زنش مناسبش نیست و یا به دردش نمی‌خورد و نتیجه گیرد حتما باید طلاق دهد، بداند که این از الهامات و افکار شیطان می باشد. چرا که شیطان سعی می‌کند، بنده گوش به فرمان خداوند نباشد، و برای عملیاتی شدن آن، قسم خورده ...
(دلم همسرم را نمی خواد) این از جملاتی است که برخی دچارش هستند، هر وقت به ذهن همسری خطور کرد که زنش مناسبش نیست و یا به دردش نمی‌خورد و نتیجه گیرد حتما باید طلاق دهد، بداند که این از الهامات و افکار شیطان می باشد. چرا که شیطان سعی می‌کند، بنده گوش به فرمان خداوند نباشد، و برای عملیاتی شدن آن، قسم خورده دست به هر کاری خواهد زد. باید بداند خداوند متعال و خالق مهربانش ، چنین موردى را پیش بینى نموده و به چنین مردی مى فرماید: « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَحِلُّ لَكُمْ أَنْ تَرِثُوا النِّساءَ كَرْهاً وَ لا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ ما آتَيْتُمُوهُنَّ إِلاَّ أَنْ يَأْتينَ بِفاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ يَجْعَلَ اللَّهُ فيهِ خَيْراً كَثيراً ». [ سوره نساء/ آیه 19] ... با زنان به خوبى و خوشى زندگى كنید، اگر از آنان ناراضى بودید (بدانید كه ) بسا مى شود كه از چیزى كراهت دارید، ولى خدا در وجود همان چیز خیر بسیارى نهاده است .

یعنی اینکه شما مردان كه همه چیز را نمى دانید، بلکه شما فقط مقدارى از ظاهر جسم و صفات و اخلاق زن را مى بینید، شما خبر ندارید؛ شاید خدا در وجود همان زن كه اكنون مورد رضایت شما نیست ، خیرات و بركاتى به ودیعت گذاشته باشد كه در آینده بر شما معلوم گردد، بنابراین نسنجیده قضاوت نكنید، و تنها نزد قاضى نروید، هر چیز و هر كسى را كه به نظر شما بد آمد، بد مگویید، بدانید كه خدا بهتر از شما مى داند، و مقدارى صبر كنید. که بوسیله صبر زندگی شیرین، و علت‌ها روشن، و ثواب‌های فروان نثارتان خواهد شد.

لذا بعضی ها توکل‌شان و شناختشان بخدا بالاست، و بفرمایش خالقش که همه خوب و بدی بنده اش را می داند، گوش مى كنند و شكیبایى مى ورزند و كسانى كه در این وعده خدا، شك و تردیدى دارند، خوبست سرگذشت زنان و شوهرانى را كه در ابتداى زندگى ناسازگار بوده، سپس به تدریج در اثر صبر و حوصله سازگار شده و زندگى سعادتمندى پیدا كرده اند، مطالعه كنند. بعضى از شوهران ، زنان خود را تا كنار محضر طلاق برده اند، سپس به خاطر پیش آمد و حادثه اى كوچك ، یا فكرى كه به نظر آنها رسیده است ، برگشته اند و دوباره به زندگى كردن با یكدیگر پرداخته اند. اكنون سى سال و بیشتر، از زندگى آنها گذشته ، عروس و داماد پیدا كرده اند و با صفا و محبت زندگى مى كنند و از كردار گذشته خود پشیمانند.
‌مردان بدانند ...

ادامه مطلب در کپشن...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #نخواستن
Read more
ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری تحولات اجتماعی یک جامعه ...
Media Removed
ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری تحولات اجتماعی یک جامعه نقش اساسی دارد. بسیاری از مسائل اجتماعی مانند میزان رضایتمندی فرد از زندگی و شاد زیستن او و حتی موفقیت‌های مختلف او در زندگی، می‌تواند به نوعی به مقوله ازدواج ربط داشته باشد و در هیچ کدام از این مسائل ... ازدواج گر چه یک امر بسیار طبیعی به حساب می‌آید ولی از جهات مختلف در شکل‌گیری تحولات اجتماعی یک جامعه نقش اساسی دارد. بسیاری از مسائل اجتماعی مانند میزان رضایتمندی فرد از زندگی و شاد زیستن او و حتی موفقیت‌های مختلف او در زندگی، می‌تواند به نوعی به مقوله ازدواج ربط داشته باشد و در هیچ کدام از این مسائل نمی‌توان نقش مسئله ازدواج و تشکیل خانواده را نادیده گرفت.

به وقوع پیوستن یک ازدواج در جامعه، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از نقش کوچک‌ترین عامل آن تا بزرگترین عاملش نمی‌توان چشم پوشی کرد و آن را نادیده گرفت.سوال این‌جاست چه عاملی فرد را راضی به ازدواج می‌کند و یا فرد دیگری که ازدواج کرده را از ازدواجش راضی نگه می‌دارد؟ گاهی افراد جوان، داشتن شغل مناسب با درآمد کافی یا داشتن منزل شخصی را ازجمله عواملی می‌دانند که در صورت مهیا بودن آن‌ عوامل، آن‌ها را به ازدواج ترغیب می‌کند و گاهی هم عوامل طبیعی و رفع نیازهای جنسی و عاطفی را از جمله عواملی می‌دانند که آنها را به سمت ازدواج و تشکیل خانواده می‌کشاند. کسی نمی‌تواند منکر این حرف شود که ترغیب به ازدواج، به وجود این دست عوامل ارتباط دارد ولی آن‌چه مهم است در این‌جا بدان اشاره شود، عوامل ترغیب به ازدواج را نباید منحصر در این‌ موارد دم‌دستی دانست؛ چرا که کم نیستند افرادی که تمام این شرایط را برای ازدواج دارا هستند ولی کم‌ترین میلی به تشکیل خانواده و ازدواج ندارند یا افراد زیادی وجود دارند که تمام شرایط مادی زندگی زناشویی‌شان مهیا است، ولی باز از ازدواج خود احساس رضایتمندی ندارند. در جامعه ما که یک جامعه اسلامی با فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشد، و هنوز حساسیت‌های بالایی نسبت به علقه‌های زناشویی در آن حاکم‌فرما است، کار سختی نیست که با اندک تحقیقی برای هر فرد مشخص شود که الان جوانان جامعه ما در مسئله ازدواج دچار مشکل هستند و همه این مشکلات هم به مسئله بی‌کاری یا نبود مسکن مناسب برای جوان برنمی‌گردد.

با مراجعه به آمارها و مصاحبه‌های متعدد از جانب افراد مسئول و مطلع، می‌توان این مطلب را به خوبی دریافت که مشکل ازدواج و عدم ترغیبِ نسبت به آن، بیشتر از آن‌که به مسائل مالی و مادی ربط داشته باشد به مسائل فرهنگی و فکری جوانان و خانواده‌های آنان مرتبط است. در این‌جا برای روشن شدن این حقیقت، به بخشی از مصاحبه دکتر عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم اشاره می‌کنیم که درباره تاخیر در ازدواج جوانان، به این مطلب اشاره دارد که:

ادامه مطلب در کپشن...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #ازدواج_خوب #ازدواج #ناراضی
Read more
اولین توصیه دین به اعضای خانوده این است که تمام سعی خود را در برقراری آرامش در فضای خانه صرف کنند. چرا ...
Media Removed
اولین توصیه دین به اعضای خانوده این است که تمام سعی خود را در برقراری آرامش در فضای خانه صرف کنند. چرا که هر پیشرفتی در خانواده بخواهد حاصل شود همه بر پایه آرامش است؛ امام علی علیه السلام درباره کارکرد آرامش می‌فرمایند:«لَا إِصَابَةَ لِمَنْ لَا أَنَاةَ لَه؛[1] به مطلوب نمی‌رسد کسی که آرامش ندارد.» ... اولین توصیه دین به اعضای خانوده این است که تمام سعی خود را در برقراری آرامش در فضای خانه صرف کنند. چرا که هر پیشرفتی در خانواده بخواهد حاصل شود همه بر پایه آرامش است؛ امام علی علیه السلام درباره کارکرد آرامش می‌فرمایند:«لَا إِصَابَةَ لِمَنْ لَا أَنَاةَ لَه؛[1] به مطلوب نمی‌رسد کسی که آرامش ندارد.» آری راز موفقیت درونی یک خانواده وجود آرامش در آن خانواده می‌باشد. همه سعی و کوشش زن و شوهر خصوصا اگر داری فرزندی باشند و تربیت درست او را در برنامه خود قرار داده باشند، باید بر این باشد که تا جایی که امکان دارد آرامش درونی محیط خانه را حفظ کنند و آن را به راحتی برهم نزنند.

مسائل زیادی می‌تواند در برهم زدن آرامش درونی خانواده تاثیرگذار باشد که از جمله مهم‌ترین آن مسائل، مسئله عصبانیت و خشم است. روایات زیادی درباب خشم و غضب وارد شده است و به نکات ناب و ارزنده‌ایی درباره آن اشاره داشته‌اند ولی ما فقط به آن بخشی از روایات باب غضب و عصبانیت اشاره می‌کنیم که به مسئله ما که مسئله آرامش می‌باشد مرتبط است .

امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند: «شِدَّةُ الْغَضَبِ تُغَيِّرُ الْمَنْطِقَ وَ تَقْطَعُ مَادَّةَ الْحُجَّةِ وَ تُفَرِّقُ الفَهمَ.[2]خشم شديد، چگونگى گفتار را تغيير مي‌دهد، اساس استدلال را بهم مى‏ريزد، تمركز فكر را از ميان مى‏برد، و فهم آدمى را پراكنده مي‌سازد.» گاهی همین خشم نقطه شروعی است برای برهم زدن آرامش در کانون خانواده که اگر با اقدامات پیش‌گیرانه جلو آن گرفته نشود و یا با انجام کارهایی، به سرعت در جهت اصلاح و درمان آن قدم برداشته نشود، می‌تواند اثرات مخربی را برای بنیان خانواده به جای گذارد.

در مقالات و کتابه‌های مختلفی[3] به روش‌های کنترل خشم اشاره شده که با رجوع به آن مطالب می‌توان در جهت کنترل عصبانیت اقدامات اساسی و مفیدی را انجام داد ولی ما در این نوشته به دنبال قسمت دوم جریان عصبانیت هستیم و آن مطلب به این نحو است که گاهی به هر حال انسان در روابطزناشویی خود از کوره در می‌رود و آن‌چه نباید انجام دهد را مرتکب می‌شود؛ در این‌جا راه چاره چیست؟ آیا دین برای این مواقع دستورالعملی دارد؟ و اگر دستورالعملی دارد فقط برای یک طرف می‌باشد و برای طرف مقابل توصیه‌ایی ندارد؟

از ویژگی‌های ذاتی عصبانیت که در احادیث هم به آن اشاره شده است [آن‌جا که مولای متقیان علی علیه‌السلام می‌فرمایند: «إِيَّاكَ وَ الْغَضَبَ فَأَوَّلُهُ جُنُونٌ وَ آخِرُهُ نَدَم؛[4]دوری کن از غضب که اولش دیوانگی و آخرش پشیمانی می‌باشد.»] ‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #پشیمانی
Read more
امام هادی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «خدای متعال ازدواج را مایه الفت دل‌ها و پیوستگی نسبی قرارداد. ...
Media Removed
امام هادی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «خدای متعال ازدواج را مایه الفت دل‌ها و پیوستگی نسبی قرارداد. به وسیله آن، رشته‌های خویشاوندی را به هم پیوست و آن را مایه مهر و محبت ساخت. در این کار برای مردمان نشانه‌هایی از قدرت و رحمت خداوند است.»[1] یکی از نتایج مهم ازدواج، ارتباط عمیق و عاطفی بین زوج‌هاست؛ ... امام هادی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «خدای متعال ازدواج را مایه الفت دل‌ها و پیوستگی نسبی قرارداد. به وسیله آن، رشته‌های خویشاوندی را به هم پیوست و آن را مایه مهر و محبت ساخت. در این کار برای مردمان نشانه‌هایی از قدرت و رحمت خداوند است.»[1]

یکی از نتایج مهم ازدواج، ارتباط عمیق و عاطفی بین زوج‌هاست؛ ارتباطی که آرامش روانی به ارمغان می‌آورد و انسان در سایه آن بهتر و راحت‌تر می‌تواند به وظایف دنیوی و اخروی خود رسیدگی کند. با این حال، برخی زوج‌ها از این مهم، فاصله می‌گیرند و کارشان به طلاق کشیده می‌شود؛ آن هم طلاق عاطفی.

همسرانی که روزهای شیرین با هم بودن را تنها در سال‌ها، ماه‌ها و شاید روزهای اول زندگی مشترکشان تجربه کرده‌اند. زوج‌هایی که هر چند زیر یک سقفند، ولی از هم دورند و از با هم بودن عاطفی، به با هم فیزیکی رسیده‌اند. زبان هم را نمی‌فهمند و صحبت‌های عادی‌شان در کمتر از چند دقیقه تبدیل به اختلافی تازه، مرور گذشته‌های تلخ و یا بی‌احترامی به هم می‌شود.

خسته و سرد، در پاییز عاطفه‌ها، برگ ریزان عشقشان را نگاه می‌کنند و انگار هر تلاشی برای رفع مشکلات عاطفی‌شان جز به بن بست راهی ندارد.

بدیهی است که رابطه عاطفی زوج‌ها نشانه ماندگاری صمیمت و عشق در یک ازدواج است. ارتباط عاطفی موجب می‌شود که شما نه تنها کنار هم بودن، بلکه برای هم بودن را تجربه کنید. در این نوشتار بر آنیم که شما را برای رسیدن به یک شیرینی پایدار در زندگی یاری رسانیم. برای این منظور لازم است افزون بر آشنایی با پنج محوری که به ارتباط عاطفی زوجین آسیب می‌رساند، با راهکارهایی موثر برای رفع آنها آشنا شوید؛

محور اول؛ ضربه‌های کاری
داشتن باورهای غیر منطقی هر یک از زوج‌ها درباره یکدیگر، به رابطه عاطفی آنها ضربه‌های سختی وارد می‌کند. دو عامل مهم در شکل گیری باورهای غیر منطقی، نادیده گرفتن تفاوت‌ها و قضاوت‌های نادرست است.

1. نادیده گرفتن تفاوت‌ها
زن و مرد از دو جنبه جنسیتی و شخصیتی با یکدیگر متفاوتند. تفاوت‌های جنسیتی، مربوط به ساختار بدن و تفاوت‌های جسمی است و تفاوت‌های شخصیتی مربوط به مسایل روحی و روانی است که باعث شکل گرفتن سبک‌های مختلف شخصیتی، مانند درون گرا و برون گرا، احساساتی و حقیقت گرا، خود جوش و برنامه ریز، پر حرارت و آرام، ولخرج و صرفه جو، وقت شناس و بی‌نظم و... می‌شود.

زن و مرد می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و یا اینکه با نادیده گرفتن و نپذیرفتن تفاوت‌هایشان به رقابت و اختلاف با یکدیگر بپردازند. ‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #موانع #موانع_محبت
Read more
سوال: با سلام چرا در سوره بقره آیه 223 بیان شده: «زنان شما کشتزار شمایند، پس از هر سو و هر وقت که خواستید ...
Media Removed
سوال: با سلام چرا در سوره بقره آیه 223 بیان شده: «زنان شما کشتزار شمایند، پس از هر سو و هر وقت که خواستید به کشتزار خود درآیید و (با نیّت اکتفاء به حلال در مقابل حرام و طلب فرزندی صالح از این عمل، ثوابی) برای خودتان پیش فرستید و از خدا پروا کنید و بدانید که او را ملاقات خواهید کرد و مؤمنان را مژده بده». آیا ... سوال:
با سلام
چرا در سوره بقره آیه 223 بیان شده: «زنان شما کشتزار شمایند، پس از هر سو و هر وقت که خواستید به کشتزار خود درآیید و (با نیّت اکتفاء به حلال در مقابل حرام و طلب فرزندی صالح از این عمل، ثوابی) برای خودتان پیش فرستید و از خدا پروا کنید و بدانید که او را ملاقات خواهید کرد و مؤمنان را مژده بده».
آیا واقعا زن به عنوان کشتزار مرد یاد می­‌شود و شخصیت زن چنین است؟

جواب:

سلام
با تشکر از اعتماد شما به سایت رهروان ولایت
در اين آیه، زنان تشبيه به مزرعه شده‏‌اند، و اين تشبيه ممكن است براى بعضى سنگين آيد كه چرا اسلام درباره نيمى از نوع بشر چنين تعبيرى كرده است، در حالى كه نكته باريكى در اين تشبيه نهفته شده؛ در حقيقت قرآن مى‏‌خواهد ضرورت وجود زن را در اجتماع انسانى نشان دهد كه زن وسيله اطفاء شهوت و هوسرانى مردان نيست، بلكه وسيله‌اى است براى حفظ حيات نوع بشر، اين سخن در برابر آن‌ها كه نسبت به جنس زن همچون يك بازيچه يا وسيله هوسبازى مى‏‌نگرند، هشدارى محسوب مى‏‌شود.
سپس در ادامه آيه مى‏‌افزايد: «با اعمال صالح و پرورش فرزندان صالح، آثار نيكى براى خود از پيش بفرستيد»؛ اشاره به اين‌كه هدف نهايى از آميزش جنسى، لذت و كامجويى نيست بلكه بايد از اين موضوع، براى ايجاد و پرورش فرزندان شايسته، استفاده كرد و آن را به عنوان يك ذخيره معنوى براى فرداى قيامت از پيش بفرستيد، اين سخن هشدار مى‏‌دهد كه بايد در انتخاب همسر، اصولى را رعايت كنيد كه به اين نتيجه مهم، يعنى تربيت فرزندان صالح و نسل شايسته انسانى منتهى شود.
در حديثى از امام صادق،علیه السلام، مى‏‌خوانيم كه فرمودند:
«هيچ گونه اجر و پاداشى بعد از مرگ به دنبال انسان نمى‏‌آيد مگر سه چيز: صدقه جاريه‏‌اى كه در حيات خود فراهم ساخته است و بعد از مرگش ادامه دارد (مانند بناهاى خير) و سنت هدايت‏گرى كه آن را برقرار كرده است و بعد از مرگ او، [دیگران] به آن عمل مى‏‌كنند و فرزند صالحى كه براى او استغفار كند».
به اين ترتيب، تربیت فرزندان صالح از لحاظ اهمیت، در كنار آثار علمى و تأليف كتاب‌هاى هدايت كننده و تأسيس بناهاى خير همچون مسجد، بيمارستان و كتابخانه قرار گرفته‏‌است[1]. پس حاصل كلام در معناى آيه اين شد كه نسبت زنان به جامعه انسانى، نسبت كشتزار است به انسان كشت‏كار؛ همان‌طور كه كشتزار براى بقاى بذر لازم است و اگر نباشد بذرها به كلى نابود مى‏‌شوند و ديگر غذايى براى حفظ حيات و ابقاى آن نمى‏‌ماند، همچنين اگر زنان نباشند نوع انسانى دوام نمى‏‌يابد و نسلش قطع مى‏‌شود[2].

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زن #کشتزار
Read more
در اسلام تشکیل خانواده، پایه و اساس سبک زندگی است «وَ مِنْ آياتِهِ أَن‏ خَلَقَ‏ لَكُمْ‏ مِنْ‏ أَنْفُسِكُمْ ...
Media Removed
در اسلام تشکیل خانواده، پایه و اساس سبک زندگی است «وَ مِنْ آياتِهِ أَن‏ خَلَقَ‏ لَكُمْ‏ مِنْ‏ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون ‏» و از نشانه‏‌هاى او اين است كه براى شما از[جنس‏] خودتان ... در اسلام تشکیل خانواده، پایه و اساس سبک زندگی است «وَ مِنْ آياتِهِ أَن‏ خَلَقَ‏ لَكُمْ‏ مِنْ‏ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون ‏» و از نشانه‏‌هاى او اين است كه براى شما از[جنس‏] خودتان همسرانى بيافريد تا بديشان آرام گيريد و ميان شما دوستى و مهربانى نهاد؛ هر آينه در اين كار براى مردمى كه بينديشند نشانه‏‌ها و عبرتهاست[سوره روم / 21]. اینکه در یک خانواده پس از فوت زن و مرد محرمیت ازبین نمی‌رود، و اگر خانمى بمیرد، شوهر او مى‌‏تواند به اندام او بنگرد؟ و اگر مرده شوى زن نباشد، مى‏‌تواند بدن او را غسل‏ بدهد؟ نیز اگر مردى بمیرد، خانم او مى‌‏تواند به اندام او بنگرد و اگر لازم شود، مى‌‏تواند او را غسل بدهد[1] به این معناست که خانواده تا بهشت ادامه دارد و زنان و مردان مومن در آنجا هم می‌توانند درکنار یکدیگر باشند.

سبک زندگی غربی در جامعه ما رو به گسترش است و نوع ارتباطات بین زن و مرد، مدل ساخت خانه‌ها، غذا‌ها و حتی بازی‌های کودکان هم در حال غربی شدن است.

از جمله سبک‌های غربی شدن عدم تمایل به مادرشدن می‌باشد. در حالی که در اسلام؛ خداوند همه چیز، از جمله انسان و حیوان و… را بر مبنای اصل زوجیت آفریده است.« وَ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ جَعَلَ فيها زَوْجَيْنِ‏ اثْنَيْن » و در آن از همه ميوه‏ها دو گونه-ترش و شيرين و تابستانى و زمستانى و...- پديد كرد ‏[سوره رعد/ 3] . وَ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَيْنِ‏ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُون‏ [سوره ذاریات / 49 ] و از هر چيزى دو گونه-كه يكى جفت ديگرى است- آفريديم، باشد كه ياد كنيد و پند گيريد.

و یکی از علت‌ و فلسفه‌های اصلی این زوجیت تولید مثل و یا همان مادر شدنست.

که رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند:« رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله وسلم) قَالَ مَنْ كَانَ يُحِبُّ أَنْ يَسْتَنَّ بِسُنَّتِي فَلْيَتَزَوَّجْ فَإِنَّ مِنْ سُنَّتِيَ التَّزْوِيجَ اطْلُبُوا الْوَلَدَ فَإِنِّي مُكَاثِرٌ بِكُمُ الْأُمَمَ » پيغمبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: هر كه خواهد از سنت من پيروى كند همسر گيرد كه ازدواج از سنتهاى من است. در طلب فرزند باشيد، من به عدد شما بر ساير ملل فزونى گيرم.[2]
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #فرزند #بچه #بارداری #نخواستن
Read more
نکته‌‌ای که در ابتدا، باید در بررسى و تحلیل مسايل اجتماعى غرب، مدنظر قرار داد، این است که هیچ گاه نبايد ...
Media Removed
نکته‌‌ای که در ابتدا، باید در بررسى و تحلیل مسايل اجتماعى غرب، مدنظر قرار داد، این است که هیچ گاه نبايد دچار دیدگاه افراط و تفريط در این امر شد، نه مانند برخى از روشنفكران، که غرب را بدون خطا و اشتباه قلمداد می‌کنند و نه مانند برخى افراد که در بيان نقاط ضعف غرب چنان پيش رفتند كه گويى از غرب به جز پستى و حيوان ... نکته‌‌ای که در ابتدا، باید در بررسى و تحلیل مسايل اجتماعى غرب، مدنظر قرار داد، این است که هیچ گاه نبايد دچار دیدگاه افراط و تفريط در این امر شد، نه مانند برخى از روشنفكران، که غرب را بدون خطا و اشتباه قلمداد می‌کنند و نه مانند برخى افراد که در بيان نقاط ضعف غرب چنان پيش رفتند كه گويى از غرب به جز پستى و حيوان صفتى چيز ديگرى حاصل نمى‌‌شود و غرب را منشا فساد و تباهى قلمداد می‌‌کنند.

امّا آنچه در اين ميان قابل ذكر است، اين كه غرب يك سكه دورو مى‌‌باشد كه براى شناخت كامل غرب لازم است، هم نكات منفى غرب را در نظر گرفت و هم نقاط مثبت آن را.

بر اساس تحقيقات محققان غربى، آمار و ارقام نشان مى‌‌دهد كه بنيان خانواده در غرب آسيب ديده است كه مى‌توان يكى از علل آن را بى‌‌بند وبارى در غرب بيان كرد. در زير به بررسى ابعاد این قضيه مى‌‌پردازيم:

1. در جامعه‌‌‏اى كه آزادى جنسى رواج داشته باشد، مردان آن جامعه هر روز با دختران و زنان جوان و زيبا مواجه مى‌‏شوند و بخاطر ويژگى مقايسه‏‌گرى كه در همه افراد بشر وجود دارد، همسر خود را با آنان مقايسه مى‏‌كنند و به علت اينكه همواره زيباترى نيز وجود دارد، به تدریج نسبت به همسر خود بى‏‌رغبت شده و اين امر در روابط آنها با همسرشان اثر مى‌‏گذارد و باعث سردى روابطشان نیز مى‏‌گردد.

همين مساله مى‌‏تواند به طلاق عاطفى يا جدايى آنها منجر گردد. لذا اگر زنان زيبايى‌‌هاى خود را نپوشانند، خواه نا خواه موجب بروز جاذبه‌‌هايى میان زن و مرد مى‌‌شود. در اين وضيعت بروز علاقه مرد به زنان ديگر و كم شدن علاقه به همسر خود امرى اجتناب ناپذير است، براى مثال؛ «در آزمايش‌‌ها روشن شده، هنگامى كه مردان، عكس‌‌هاى زنان بسيار زيبا را مى‌‌بينند همسران خود را با جذابيت كمترى ارزيابى مى‌كنند.»[1] بديهى است در چنين وضعيتى سرانجام خانواده چه خواهد بود.

2. نياز جنسى از نيازهاى اساسى بشر بوده كه هيچگاه براى او قابل حل نبوده و نيست. در غرب نيز با آزاد گذاشتن بسيارى از مسائل اين امر، نه تنها حل نشده؛ بلكه آنها را به سمت تنوع جنسى كشانده است و همان طور كه بزرگان ما بيان كرده‌‏اند اين غريزه؛ همچون آتشى است كه هر چه هيزم آن را بيشتر كنى بيشتر شعله مى‌‏كشد، لذا اين غريزه اگر رها گردد هيچ گاه سير نخواهد شد، همان گونه كه ما در طول تاريخ، شاهد افرادى هستيم كه على رغم داشتن حرمسرا و همسران فراوان باز هم به دنبال زنان زيبا روى ديگرى بوده‌‏اند.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #غرب #خانواده_در_غرب
Read more
بعضي از مردان و زنان به بيماري بدگماني و سوءظن‏ مبتلا هستند. بي‏ جهت نسبت‏ به همدیگر بدبين هستند و ‏احتمال ...
Media Removed
بعضي از مردان و زنان به بيماري بدگماني و سوءظن‏ مبتلا هستند. بي‏ جهت نسبت‏ به همدیگر بدبين هستند و ‏احتمال خيانت مي‌دهند. ‏خانواده‏ هایی كه به این نوع مرض مبتلا شوند، آسايش و خوشي ندارند. آب خوش از گلوي هيچ كدامشان پايين نمی‌رود. همانند يك پليس مخفي دائما از اعمال و حركات یکدیگر مراقبت مي‌کنند. ... بعضي از مردان و زنان به بيماري بدگماني و سوءظن‏ مبتلا هستند. بي‏ جهت نسبت‏ به همدیگر بدبين هستند و ‏احتمال خيانت مي‌دهند. ‏خانواده‏ هایی كه به این نوع مرض مبتلا شوند، آسايش و خوشي ندارند. آب خوش از گلوي هيچ كدامشان پايين نمی‌رود. همانند يك پليس مخفي دائما از اعمال و حركات یکدیگر مراقبت مي‌کنند. و طرف مورد اتهام هم ناچار است همانند يك متهم بی‌گناه همواره در شكنجه و عذاب‏ روحي و در حال محدوديت و تحت نظر زندگي كند. بنيان چنين خانواده‏اي‏ی همواره در معرض خطر فروپاشی قرار دارد .

اما مهم ترین عوامل تشدید و یا بوجود آمدن حس خیانت و بدبینی معاشرت با افرادی است که دچار این مرض هستند، همچنین دیدن فیلم های به اصطلاح خانوادگی شبکه های ماهواره ای یکی دیگر از عوامل بدبینی است که با یک دو دو تا چهار تا به این نتیجه خواهید رسید که کشورهایی نظر امریکا بی دلیل برای ما فیلم نمی سازند حتما هدفی رو در پشت صحنه این فیلم ها دنبال می‌کنند که تجربه ثابت کرده مهم ترین اهداف این ها رواج بی بند و باری و خیانت و بی مشکل جلوه دادن رابطه با نامحرم در میان خانواده های مسلمان است.

بنده نمي‌گويم نسبت به همسرانتان بی غیرت باشید بلكه منظور این است که دست از سوءظن ‏بردارید. و با عقل و منطق به داوري بنشينید و ادله و شواهد احيانا خيانت همسرتان را با دقت و انصاف بررسي كنید و ببينید آيا حدس شما قطعي است یا نه. چرا باید انسان براي بعضي توهمات بيجا و شواهد پوچ زندگي را به کام خود تلخ کند.

مواظب‏ باشید غیرت بیجا به خرج ندهید چرا که این خصیصه نه تنها باعث دور کردن افراد از خیانت نمی شود بلکه باعث می شود افراد پاکدامن نیز به سمت گناه متمایل شوند.

در این باره حدیثی داریم از امام علی علیه السلام که خواندنش خالی از لطف نیست.

حضرت علي عليه السلام به فرزندش امام حسن فرمود: مواظب ‏باش در غير موضع غيرت، غيرت به خرج ندهي. زيرا اين عمل افراد صحيح‏ را به سوي فساد و افراد پاكدامن را به جانب گناه متمايل خواهد ساخت[1]. برای حل این مشکل بايد تعصب هاي غلط و توهمات بيجا را از خويش دور گرداند و بر طبق موازين عقل و وجدان رفتار كرد. نسبت‏ خيانت‏ به كسي دادن، ‏کار بسیار نامناسبی است حالا چه این فرد همسرمان باشد چه کسی دیگر. تا موضوع خيانت‏ با دليل و شاهد قطعي به اثبات نرسد‌ نمی‌توان كسي را متهم كرد.

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #خیانت #توهم
Read more
حریم خصوصی شاید واژه‌ایی باشد که به دلایل مختلف از جمله پرجنب و جوش بودن ما ایرانی‌ها در روابط مان، ...
Media Removed
حریم خصوصی شاید واژه‌ایی باشد که به دلایل مختلف از جمله پرجنب و جوش بودن ما ایرانی‌ها در روابط مان، نتوانسته در خانواده‌های ما معنای حقیقی خود را پیدا کند و خیلی از اوقات مشکلات زیادی در خانواده‌ها رخ می‌دهد که بررسی عوامل آن ما را به این نتیجه می‌رساند که ورود بدون اجازه و به قولی سرک کشیدن‌های وقت ... حریم خصوصی شاید واژه‌ایی باشد که به دلایل مختلف از جمله پرجنب و جوش بودن ما ایرانی‌ها در روابط مان، نتوانسته در خانواده‌های ما معنای حقیقی خود را پیدا کند و خیلی از اوقات مشکلات زیادی در خانواده‌ها رخ می‌دهد که بررسی عوامل آن ما را به این نتیجه می‌رساند که ورود بدون اجازه و به قولی سرک کشیدن‌های وقت و بی وقت بعضی افراد، باعث بروز این مشکلات و ایجاد دل‌خوری و از بین رفتن حاشیه امن دیگر افراد خانواده شده.

مسئله داشتن حریم خصوصی، مسئله بسیار حساسی است و تعیین حد و مرزهای آن هم بالتبع از حساسیت ویژه‌ایی برخوردار می‌باشد. به طور کلی قرآن کریم و روایات متعددی کلیت این بحث را مورد تایید قرار داده‌اند ولی تعیین مصادیق و زیر و بم‌های آن نیازمند دقت‌های بالایی است که اهمیت مسئله را دوچندان می‌کند.

این مسئله بسار پر اهمیت است که ما حریم خصوصی زن وشوهر را تا کجا قرار بدهیم که آزدای و امنیت روانی یکی را سلب نکرده و حس اعتماد داشتن را از دیگری نگرفته باشیم. وقتی ما سخن از زندگی مشترک به میان می‌آوریم این اشتراک و یکی شدن تا کجاست؟ و از کجا به بعد بدون آسیب رساندن به فضای مشترک زناشویی برای خودمان حریم قائل شویم تا اجازه داشته باشیم همسرمان را از آمدن در این حریم منع کنیم؟

قرآن کریم برای همسران نسبت به افراد دیگر خانواده که همگی هم در یک خانه زندگی می‌کنند حریم قائل شده است چه رسد برای اشخاصی که خارج از آن خانه زندگی می‌کنند و لو به این‌که قرابت خاصی هم با زوجین داشته باشند مثل پدر زوجین یا برادر و خواهر آنها باشند.قرآن کریم می‌فرماید : اى کسانى که ایمان آورده‏اید (بدانید که) بندگان ملکى شما و اطفال شما که هنوز به وقت احتلام و زمان بلوغ نرسیده‏ اند باید (شبانه روزى) سه مرتبه از شما اجازه ورود بخواهند: یک بار پیش از نماز صبح و دیگر هنگام ظهر که جامه‏ها را از تن برمى‏گیرید و دیگر پس از نماز خفتن، که این سه وقت هنگام عورت و خلوت شماست (اکثر برهنه یا در لباس کوتاهید) و بعد از این سه بار اجازه، دیگر باکى بر شما و آنها نیست که (بى‏دستور) با بندگان و اطفال خود گرد یکدیگر جمع شوید و هر ساعت در کارها به شما مراجعه کنند. خدا آیات را بر شما چنین روشن بیان مى‏کند، و خدا (به کار بندگان) دانا و (به مصالح خلق) آگاه است.»(سوره نور/آیه58)

این آیه و آیات دیگری که در همین سوره مبارکه نور آمده است،[1] به اصل داشتن حریم خصوصی برای همسران نسبت به افراد دیگر اذعان دارد و ورود به این حریم را منوط به کسب اجازه می‌داند.
ادامه مطلب در کپشن ...

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #همسر #حریم_خصوصی
Read more
یک خال بر روی گونه می تواند سبب زیبایی و جمال بیشتر گونه باشد، اما اگر همان خال به تنهایی دیده شود، منظره ...
Media Removed
یک خال بر روی گونه می تواند سبب زیبایی و جمال بیشتر گونه باشد، اما اگر همان خال به تنهایی دیده شود، منظره ای کریه خواهد داشت. احکام و دستورات قرآنی نیز همه باید به صورت یک مجموعه منسجم دیده شود و هر چیز در سر جای خود نشانده شود، تا مطلب صحیح فهمیده شود. و الا انسان جز خسران خود، تاثیر دیگری ایجاد نمی کند: «أَ ... یک خال بر روی گونه می تواند سبب زیبایی و جمال بیشتر گونه باشد، اما اگر همان خال به تنهایی دیده شود، منظره ای کریه خواهد داشت. احکام و دستورات قرآنی نیز همه باید به صورت یک مجموعه منسجم دیده شود و هر چیز در سر جای خود نشانده شود، تا مطلب صحیح فهمیده شود. و الا انسان جز خسران خود، تاثیر دیگری ایجاد نمی کند:
«أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ؛[بقره/۸۵] آیا به بعضى از دستورات كتاب آسمانى ایمان مى ‏آورید، و به بعضى كافر مى‏ شوید؟! براى كسى از شما كه این عمل (تبعیض در میان احكام و قوانین الهى) را انجام دهد، جز رسوایى در این جهان، چیزى نخواهد بود، و روز رستاخیز به شدیدترین عذابها گرفتار مى ‏شوند. و خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید غافل نیست.» قرآن دستور داده که رفتار با زن (همسر) بر اساس معروف ها باشد و با اشاره به نقصان دانش بشر، به او گوشزد کرده است که خود را از خیر موجود در همسر محروم نکند:
«وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فیهِ خَیْراً كَثیراً؛[نساء/۱۹] و با آنها بشایستگى رفتار كنید و اگر از آنان خوشتان نیامد، پس چه بسا چیزى را خوش نمى ‏دارید و خدا در آن مصلحت فراوان قرار مى ‏دهد.» قرآن سنگ بنای زندگی مشترک را مودت و رحمت معرفی می کند:
«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ؛[روم/۲۱] و از نشانه‏ هاى او اینكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد در این نشانه‏ هایى است براى گروهى كه تفكّر مى ‏كنند!» زن و شوهر از منظر قرآنی، دو موجودی هستند که همدیگر را حفظ می کنند:
«نِسائِكُمْ هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ؛[بقره/۱۸۷] آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زینت هم و سبب حفظ یكدیگرید.»

#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #احساسات #تنبیه_همسر #تنبیه
Read more
‌ قدردانی و تشکر ما از زحمات همسرمان، به زندگی قوام می‌بخشد و به او این انرژی را می‌دهد که در دفعات بعد ...
Media Removed
‌ قدردانی و تشکر ما از زحمات همسرمان، به زندگی قوام می‌بخشد و به او این انرژی را می‌دهد که در دفعات بعد هم با طراوت بیشتر مسئولیت‌هایش را به درستی انجام دهد و حتی خود را برای انجام اعمال فداکارانه در رابطه با زندگی زناشویی مهیا سازد. ‌ تشکر و سپاس‌گزاری امری بسیار ارزشمند است که می‌تواند شما را در ...
قدردانی و تشکر ما از زحمات همسرمان، به زندگی قوام می‌بخشد و به او این انرژی را می‌دهد که در دفعات بعد هم با طراوت بیشتر مسئولیت‌هایش را به درستی انجام دهد و حتی خود را برای انجام اعمال فداکارانه در رابطه با زندگی زناشویی مهیا سازد.

تشکر و سپاس‌گزاری امری بسیار ارزشمند است که می‌تواند شما را در نزد دیگران به شخصی محبوب تبدیل کند و همین عمل به ظاهر کوچک، توانایی این را دارد که نقش بسیار مهمی را در ایجاد محبت و علاقه بین همسران ایفا سازد.

شکرگزاری آن قدر دارای اهمیت است که خداوند در قرآن به اهمیت آن پرداخته است و نعمات دنیوی و اخروی که در راس آن هدایت الهی و عاقبت به خیری است را منوط به آن دانسته است. خداوند تبارک‌وتعالی در قرآن‌کریم درباره حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌فرماید: «شَاکِرًا لِّأَنْعُمِهِ اجْتَبَاهُ وَهَدَاهُ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ. (آیه21/سوره نحل) نعمت‌هاى او را شکرگزار بود [خدا] او را برگزید و به راهى راست هدایتش کرد.»با توجه به این آیه می‌توان ‌فهمید که شاکر بودن حضرت ابراهیم علیه‌السلام مقدمه‌ایی بوده برای برگزیده شدن او و برخوردار شدنش از نعمت هدایت الهی. خداوند تبارک‌وتعالی در جایی دیگر مرز بین نعمت و نقمت را همین شکرگزاری برمی‌شمارد و می‌فرماید:«وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِيدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ .(آیه7/سوره ابراهیم ).و هنگامی که پروردگارتان گوشزد کرد که همانا اگر شکر [نعمت را] به جای آورید، حتماً [آن را ]برای شما افزون می کنم و اگر ناسپاسی کنید، بی شک عذاب من [برای ناسپاسان] سخت خواهد بود.» همه این آیات نشان از جایگاه ویژه فرهنگ تشکر و سپاس‌گزاری دارد.

معمولا کسانی که از ما به خاطر زحمتی که برایشان کشیده‌ایم تشکر می‌کنند، در نزدمان دوست‌داشتنی‌تر هستند. در رابطه با همسران هم مسئله به همین‌صورت است و حتی می‌تواند از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشد.در ابتدای زندگی چون زن و شوهر سعی دارند که محبوبیت بیشتری در نزد همسرشان داشته باشند، نسبت به رعایت این‌گونه موارد دقت بیشتری به خرج می‌دهند ولی متاسفانه با گذر زمان و عادی‌تر شدن روابط توجه آنها نیز به مواردی که جلب محبت همسر را به همراه دارد، بسیار کم‌رنگ می‌شود و این همان نقطه حساسی است که زندگی‌های زناشویی را به سردی می‌کشاند و گرمای کانون زندگی را از بین می‌برد.
ادامه مطلب در کپشن...
‌‌
#خانواده #محبت #زندگی #رابطه #دل #دوستی #همسر_خوب #همسر #زندگی_خوب #همسر #عشق #قدر_دانی #هدیه #تشکر_کردن
Read more

Loading...