Peramuzesi Instagram Photos and Videos

Loading...


peramuzesi Pera Müzesi | Museum @peramuzesi mentions
Followers: 45,179
Following: 67
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Said Paşa Yalısı Mıgırdiç Civanyan, (Thomas Allom’dan) Tuval üstüne yağlıboya, 101 x 131 cm 19. ...
Media Removed
Said Paşa Yalısı Mıgırdiç Civanyan, (Thomas Allom’dan) Tuval üstüne yağlıboya, 101 x 131 cm 19. yüzyılın son çeyreği Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu Eser Thomas Allom’un Constantinople and Scenery of Seven Churches of Asia Minor (İstanbul ve Anadolu’nun ... Said Paşa Yalısı
Mıgırdiç Civanyan, (Thomas Allom’dan)
Tuval üstüne yağlıboya, 101 x 131 cm
19. yüzyılın son çeyreği
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu
Eser Thomas Allom’un Constantinople and Scenery of Seven Churches of Asia Minor (İstanbul ve Anadolu’nun Yedi Kilisesi’nden Görünümler) adlı kitabının ilk cildinde, gravür olarak yayınlanan kompozisyonundan kopyadır. İstanbul’daki İngiliz elçisi Lord Strangford’un 1820’den itibaren özel papazı olan Robert Walsh’un yazdığı ve 1838’de Londra’da iki cilt olarak yayınlanan bu kitap, çoğunluğu Allom’un çalışmalarından üretilmiş gravürler içerir. Daha sonra Fransızca baskısı da yapılmış olan kitabın gravürleri, 19. yüzyılda İstanbul’a dair önemli görsel kaynaklardan biri haline gelmiş ve pek çok ressam tarafından bu gravürler model alınmıştır.

Detaylı bilgi için: http://bit.ly/2wEPmF7 ---- The Said Paşa Waterfront Mansion
Mıgırdiç Civanyan, (from Thomas Allom)
Oil on canvas,101 x 131 cm
Last quarter of the 19th century
Suna and İnan Kıraç Foundation Orientalist Painting Collection

The painting is a copy of the composition printed as an engraving in the first volume of Thomas Allom’s book Constantinople and Scenery of Seven Churches of Asia Minor. Written by the Robert Walsh, who served as the private priest of British Ambassador Lord Strangford after 1820, the book was published in two volumes in London in 1838. It includes engravings produced largely from Allom’s works. The engravings in the book, which was later also published in French, acted as important visual resources on İstanbul and were used as models by numerous artists.

For more info: http://bit.ly/2wEzEtW
Read more
Loading...
#PeraFilm’in yeni sezon programı Oyun Bahçesi Nerede? eğitim kavramını, öğrenimi ve büyüme sancılarını irdeliyor. Pera Müzesi’nin Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlediği Mektep Meydan Galatasaray sergisi ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Okullar ... #PeraFilm’in yeni sezon programı Oyun Bahçesi Nerede? eğitim kavramını, öğrenimi ve büyüme sancılarını irdeliyor. Pera Müzesi’nin Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlediği Mektep Meydan Galatasaray sergisi ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Okullar Okulu temalı 4. Tasarım Bienali kapsamında sunulan bu programda, 1960’ların sonundan günümüze damgasını vurmuş başlıca kurmaca ve belgesel yapıtlara yer veriliyor.
—— #OyunBahçesiNerede? #WhereIsThePlayground?
Pera Film’s new season program Where is the Playground? tackles the notion of education, systems of learning, teaching, and growing pains and is presented as part of Pera Museum's new exhibition School Square Galatasaray, an exhibition celebrating Galatasaray High School’s 150th anniversary and Istanbul Foundation for Culture and Arts’ 4th Design Biennial A School of Schools. The selection highlights certain landmark fiction and documentaries from late 1960s to recent times.
Read more
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun! Başkomutan (Dumlupınar) Meydan Muharebesi’nin 2'nci ...
Media Removed
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun! Başkomutan (Dumlupınar) Meydan Muharebesi’nin 2'nci yıl dönümünde Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın Temel Atma Töreni Zafer Tepe Altıntaş Kütahya, 30 Ağustos 1924 Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu ---- Happy Victory Day! The ... 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!

Başkomutan (Dumlupınar) Meydan Muharebesi’nin 2'nci yıl dönümünde Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın Temel Atma Töreni
Zafer Tepe Altıntaş Kütahya, 30 Ağustos 1924
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu
---- Happy Victory Day!
The groundbreaking of Dumlupınar Unknown Soldier Monument
30 August 1924
Suna and İnan Kıraç Foundation Photography Collection
Read more
28 Ağustos - 13 Eylül tarihleri arasında koleksiyon sergilerimizi herkes indirimli müze bileti ...
Media Removed
28 Ağustos - 13 Eylül tarihleri arasında koleksiyon sergilerimizi herkes indirimli müze bileti ile ziyaret ediyor! Keyifli bir müze deneyimi dileriz! ---- Between August 28 and September 13 you can visit our collection exhibitions with a reduced museum ticket. Enjoy! 28 Ağustos - 13 Eylül tarihleri arasında koleksiyon sergilerimizi herkes indirimli müze bileti ile ziyaret ediyor! Keyifli bir müze deneyimi dileriz!
----
Between August 28 and September 13 you can visit our collection exhibitions with a reduced museum ticket. Enjoy!
Ümmühan Yörük’ün üretimleri, genelde çeşitli sayılarda serilerden oluşur. Serilerin odağında ...
Media Removed
Ümmühan Yörük’ün üretimleri, genelde çeşitli sayılarda serilerden oluşur. Serilerin odağında onları üretme kararı aldıran düşünceyle birlikte; süs amacıyla yapılmış bir nesne, kumaş mendil, vesikalık fotoğraflar, çöpten bulunan bir büst, madeni para, kumaş gibi gündelik nesneler ... Ümmühan Yörük’ün üretimleri, genelde çeşitli sayılarda serilerden oluşur. Serilerin odağında onları üretme kararı aldıran düşünceyle birlikte; süs amacıyla yapılmış bir nesne, kumaş mendil, vesikalık fotoğraflar, çöpten bulunan bir büst, madeni para, kumaş gibi gündelik nesneler yer alır. Serilerindeki yineleme mantığının her birinin farklı bir anlamı vardır. Sarsılan İmge sergisi için çalışılan Adım: Kimse adlı seri, Yunan mitolojisindeki Odeysseus ile Polyphemos’un hikâyesinden alıntıdır: “Odysseus ve arkadaşları tepegöz dev Polyphemos’a esir düşer. Tepegöz mağarasında onları teker teker yemeye başlar. Sıra Odysseus’a geldiğinde yanından ayırmadığı matarasındaki su katılmamış koyu şarabı tepegöz deve ikram etmeye gelir. Tepegöz kısa sürede sarhoş olur ve cömert tutsağının adını öğrenmek ister. Odysseus adım “kimse”dir, der. Hemen ardından kızgın bir kazıkla uyuyan devin tek gözünü dağlayarak yok eder. Acıyla uyanan Polyphemos öyle bir bağırır ki diğer tepegözler mağaranın önünde birikir ve “Ne oldu Polyphemos, kim alıyor canını?” diye sorarlar. Kör canavar da Odysseus’tan duyduğunu hatırlayarak ‘kimse’ diye cevap verir.” Adım: Kimse serisini oluşturan işler, içinde DNA barındıran ve insan bedeninden bir parça olan saç telleriyle şekilleniyor. İktidarların icat ettiği sınırlara ya da akrabalıklara göre değil yaratılırken bireye kodlanmış, onda olan “şey”i belirleyen bir parçayla. Bedeninin bir parçasıyken öyle hissetmeyip bedenden ayrıldığında tiksinti duyduğumuz saç telleriyle… Sanatçı projesini oluştururken kendi saçlarını kullandı. Her hafta saç fırçasından toplanan saç telleri, bir nevi hasat ve işlerden bazılarında bu hasatların tarihleri işli. Yörük nefes aldığı sürece bu projesini yani bedenine dair hasatı devam ettirmek istiyor. Haftalık periyotlarla dökülen saç tellerini üzerlerine tarih atarak biriktirmeyi öngörüyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi yarın sona eriyor!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity
Read more
Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! ...
Media Removed
Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! #UzunCuma Pera Café ise bu saatler arasında %20 indirimli! Süreli sergilerimizi ziyaret etmek için son günler! Detaylı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr ---- Every Friday Pera Museum ... Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! #UzunCuma
Pera Café ise bu saatler arasında %20 indirimli!
Süreli sergilerimizi ziyaret etmek için son günler!
Detaylı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr
----
Every Friday Pera Museum is free of admissions between 18.00 - 22:00. Also Pera Cafe offers %20 discount between these hours. #LongFriday
For more info: http://www.peramuseum.org/
Read more
Loading...
"İstanbul'da Deniz Sefası" ve "Sarsılan İmge" sergilerimizi ziyaret etmek için son günler! 1870’lerden ...
Media Removed
"İstanbul'da Deniz Sefası" ve "Sarsılan İmge" sergilerimizi ziyaret etmek için son günler! 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesini ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ... "İstanbul'da Deniz Sefası" ve "Sarsılan İmge" sergilerimizi ziyaret etmek için son günler!

1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesini ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyi içeren sergilerimizi kaçırmayın! 26 Ağustos son gün!

Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için: http://www.peramuzesi.org.tr/Sergi ---- #DenizSefası #Sarsılanİmge #ShakenImage #SeasideLeisure

Last days to visit our temporary exhibitions!
Our "Istanbul's SeasideLeisure" exhibition tells a nostalgic story while also addressing the change and socialization of the norms of how Istanbulites used their free time.
On the other hand, "Shaken Image" inquires selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department.
Don't miss! August 26th is the last day!

For more info about the exhibition:
http://www.peramuseum.org/Exhibition
Read more
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ...
Media Removed
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz! Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergilerimizi ziyaret etmek için son günler! peramuzesi.org.tr Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz!
Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz!

Sergilerimizi ziyaret etmek için son günler!
peramuzesi.org.tr
Loading...
Umut Kambak, yerleştirmesinde kendini, anılarını ve ait olduğu mekânı sorguluyor. Yoğunluğu ...
Media Removed
Umut Kambak, yerleştirmesinde kendini, anılarını ve ait olduğu mekânı sorguluyor. Yoğunluğu demir olan yapının arkasında akan görüntülerde kendine ait odasını arıyor. Bir zamanlar “ev” dediği ve içine kapanıp, dış dünyayı seyreylediği mekân artık bir yıkıntıdan ibaret. Yiten bellek ... Umut Kambak, yerleştirmesinde kendini, anılarını ve ait olduğu mekânı sorguluyor. Yoğunluğu demir olan yapının arkasında akan görüntülerde kendine ait odasını arıyor. Bir zamanlar “ev” dediği ve içine kapanıp, dış dünyayı seyreylediği mekân artık bir yıkıntıdan ibaret. Yiten bellek midir yoksa değişen ve yükselen şehrin siluetlerinde kaybolan insanlar mıdır esas olan? Bu muammada Kambak, yıkılan evi, yıkılmayan anılarla sergi mekânında yeniden inşa etmeye çalışıyor. Arka plandaki görüntüde resim yaptığı duvarlar, aşağıya bakarak yoldan geçenlere fırlattığı tükürükleri anımsatan teras hızlıca geçip gidiyor. Gerisi ise hepimizin zihninde karışan imajlar, yollar, dağlar, binalar, insanlar ve yıkımın ortasında kalan yeni bir dünya!

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi için son günler!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Umut Kambak’s work What Does a Destruction Construct? interrogates his character, his memories and his space in his installation He looks for a room of his own through images that flow on the back side of the building that is largely iron construction. The place that he has once called as home is now nothing but a ruin. Is it the memory that is lost or is it people who get lost amidst the swiftly rising city’s shadows? In this mystery Kambak tries to rebuild the destroyed home through memories in the exhibition space. In the video, we see the walls on which he paints, and the terrace that reminds him of images of the spits he has thrown on people walking below. The rest is a new world that exists among images mixed in the minds of all of us; with mountains, buildings, people and destruction! “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
"İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan defterler müze mağazamızda!
Media Removed
"İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan defterler müze mağazamızda! "İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan defterler müze mağazamızda!
Sultan Burcu Demir’in Kartotek adlı işi doğrudan kartotekse gönderme yapıyor. Hem bilgiyi düzenli ...
Media Removed
Sultan Burcu Demir’in Kartotek adlı işi doğrudan kartotekse gönderme yapıyor. Hem bilgiyi düzenli dizgeye göre derleme eylemini hem de saklama işlevini içinde barındırıyor. Onlarca anonim kitabın matematiksel düzenle birleştirilmesiyle, üç ayrı parçanın endüstriyel bir etki ... Sultan Burcu Demir’in Kartotek adlı işi doğrudan kartotekse gönderme yapıyor. Hem bilgiyi düzenli dizgeye göre derleme eylemini hem de saklama işlevini içinde barındırıyor. Onlarca anonim kitabın matematiksel düzenle birleştirilmesiyle, üç ayrı parçanın endüstriyel bir etki bırakması isteniyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi için son günler!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Sultan Burcu Demir’s work Kartotek references card indexes. It comprises of the act of compiling information in an orderly system, and the act of storing information. Through the mathematical combination of tens of books, three different fragments are designed to leave an industrial effect on the audience. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
🦄<span class="emoji emoji1f36d"></span><span class="emoji emoji1f3c4"></span>🏻‍♀️<span class="emoji emoji1f380"></span><span class="emoji emoji1f388"></span>Yaz Yaz Yaz '18 sergimiz dün açıldı! Açılışımızdan eğlenceli fotoğraflar paylaşıyoruz. ...
Media Removed
🦄🏻‍♀️Yaz Yaz Yaz '18 sergimiz dün açıldı! Açılışımızdan eğlenceli fotoğraflar paylaşıyoruz. Bütün çocukları sergimizi ziyarete bekliyoruz! #YazYazYaz18 🦄🍭🏄🏻‍♀️🎀🎈Yaz Yaz Yaz '18 sergimiz dün açıldı! Açılışımızdan eğlenceli fotoğraflar paylaşıyoruz. Bütün çocukları sergimizi ziyarete bekliyoruz! #YazYazYaz18
Loading...
Çocukların yaratıcı dünyasını bir araya getiren Yaz Yaz Yaz'18 sergimizi bugünden itibaren 30 ...
Media Removed
Çocukların yaratıcı dünyasını bir araya getiren Yaz Yaz Yaz'18 sergimizi bugünden itibaren 30 Eylül'e kadar ziyaret edebilirsiniz! 🤹 ---- #YazYazYaz18 #Summmer18 Highlighting the creative world of children, our Summmer'18 exhibition can be visited until September 30! 🦄 Çocukların yaratıcı dünyasını bir araya getiren Yaz Yaz Yaz'18 sergimizi bugünden itibaren 30 Eylül'e kadar ziyaret edebilirsiniz! 🤹
---- #YazYazYaz18 #Summmer18
Highlighting the creative world of children, our Summmer'18 exhibition can be visited until September 30! 🦄
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ...
Media Removed
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz! Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz! http://peramuzesi.org.tr ---- Today is ... Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz!
Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz!
Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!
http://peramuzesi.org.tr
----
Today is #YoungWednesday! Pera Museum is free of admissions for all students!

Take a look at our web site for more info:
http://www.peramuseum.org
Read more
"İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan takılar müze mağazamızda!
Media Removed
"İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan takılar müze mağazamızda! "İstanbul’da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla tasarlanan takılar müze mağazamızda!
Loading...
Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, mekâna özgü seramik işlerinde, “Göze güzel gözüken görkemim için sevme ...
Media Removed
Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, mekâna özgü seramik işlerinde, “Göze güzel gözüken görkemim için sevme beni” diyen şairin dizelerinde yaşayan ve “hem çocuk, hem de kadın, on ikisinde ana” olan kadınların hikayesine odaklanıyor. Sevme Beni adlı seri işinde, henüz çocukken, evcilik değil ... Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, mekâna özgü seramik işlerinde, “Göze güzel gözüken görkemim için sevme beni” diyen şairin dizelerinde yaşayan ve “hem çocuk, hem de kadın, on ikisinde ana” olan kadınların hikayesine odaklanıyor. Sevme Beni adlı seri işinde, henüz çocukken, evcilik değil evlilik oyununu oynayan ve dayaktan uslanalı hiçbir şey sormayan kadının, yani Ünzile’nin hikâyesi ile kadının toplumdaki yeri sorgulanıyor. Değiştirilemeyen törelerin mahkumu kadınların haykırışı, seramikten yapılmış küçük boyutlu hamile ve çıplak bedenlerde saklı. Bu bedenler kimi zaman elde yapılmış bir manav tezgâhında karşımıza çıkarken kimi zaman da ahşap meyve-sebze kasaları içinde ya da bir alışveriş filesinde, yani hayatımızın bizzat içinde ve rutininde tüketilen malzemelerle sunuluyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi için son haftalar!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Sevinç Köseoğlu Ulubatlı’s space based ceramics works questions the stories of women, who are “both child, woman and mother at the age of twelve” and, who live in the poet’s verses that says “don’t love me for my splendour that appears nice to the eye”. In the series of Don’t Love Me, the artist questions the place of women in society by using the story of Ünzile; a woman who has spent her childhood years in marriage and who was subjected to violence constantly. The cries of victims are concealed inside the small sized pregnant and naked bodies that are made of ceramics. These bodies appear on greengrocery tables, in wooden fruit-vegetable boxes, in shopping bags, and in many products that are consumed in the daily routines of our lives. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Pera Café'de ferah bir pazar günü! Bugün 18:00'e kadar müzemizi ziyaret edebilir, #PeraCafé'nin ...
Media Removed
Pera Café'de ferah bir pazar günü! Bugün 18:00'e kadar müzemizi ziyaret edebilir, #PeraCafé'nin lezzetlerini tadabilirsiniz! Pera Café'de ferah bir pazar günü! Bugün 18:00'e kadar müzemizi ziyaret edebilir, #PeraCafé'nin lezzetlerini tadabilirsiniz!
Sasan Baheri Rad işlerinde, gündelik uğraşların arkasında olan bitenleri amorf ve absürt yapıları ...
Media Removed
Sasan Baheri Rad işlerinde, gündelik uğraşların arkasında olan bitenleri amorf ve absürt yapıları bir arada kullanarak irdeliyor. Kaos ve düzensizlikten beslenerek negantropik insani davranışları sembolik bir biçimde aktarmaya çalışıyor. Maddelerin varoluşuna ve yokluğuna ... Sasan Baheri Rad işlerinde, gündelik uğraşların arkasında olan bitenleri amorf ve absürt yapıları bir arada kullanarak irdeliyor. Kaos ve düzensizlikten beslenerek negantropik insani davranışları sembolik bir biçimde aktarmaya çalışıyor. Maddelerin varoluşuna ve yokluğuna odaklanıyor. Doğduğu ve büyüdüğü İran’ın devrim ve savaş sonrasında aldığı kaotik yapı, sanatçıyı besleyen ve değerli bir görsel hafızaya sahip olmasına sebep olan şeydir. Yeni yaşam arayışları, doğaya karşı olan zorunlu itaat ve karmaşıklık, bu sosyokültürel yapısal bilgi entropisini eylemlerle umutsuzca dizginleme ve güvenli bir alan yaratma arzusu oluşturur.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi için son haftalar!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Sasan Baheri Rad considers processes behind daily acts by using deformed and absurd structures together. She tries to extract chaos and disorder with the negentropic human acts in a symbolic way. Radsy focuses on existence and absence of the materials. Iran, the country that Radsy was born and raised in, offers a valuable visual memory to the artist, who grew in a legacy of chaotic region, war and revolution. The search for a new life, disorder and the forced submission to nature produce a socio-cultural structural entropy of knowledge as well as a desire to create a safe space that one can control with her actions. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Loading...
Bu deniz kabukları kumsala yakışır! "İstanbul'da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla hazırlanan ...
Media Removed
Bu deniz kabukları kumsala yakışır! "İstanbul'da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla hazırlanan deniz kabuğu takıları serimiz müze mağazamızda! #DenizSefası Bu deniz kabukları kumsala yakışır! "İstanbul'da Deniz Sefası" sergimizden ilhamla hazırlanan deniz kabuğu takıları serimiz müze mağazamızda! #DenizSefası
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ...
Media Removed
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz! Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz! http://peramuzesi.org.tr ---- Today is ... Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz!
Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz!
Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!
http://peramuzesi.org.tr
----
Today is #YoungWednesday! Pera Museum is free of admissions for all students!

Take a look at our web site for more info:
http://www.peramuseum.org
Read more
Şair Yahya Kemal Beyatlı, ilk kadın ressamlardan Melek Celal Sofu ile eşi Hasan Celal Sofu Altınkum ...
Media Removed
Şair Yahya Kemal Beyatlı, ilk kadın ressamlardan Melek Celal Sofu ile eşi Hasan Celal Sofu Altınkum Plajı’nda, Sarıyer, 31 Temmuz 1934 "İstanbul'da Deniz Sefası" sergimiz 26 Ağustos'a kadar devam ediyor! #DenizSefası Şair Yahya Kemal Beyatlı, ilk kadın ressamlardan Melek Celal Sofu ile eşi Hasan Celal Sofu Altınkum Plajı’nda, Sarıyer, 31 Temmuz 1934
"İstanbul'da Deniz Sefası" sergimiz 26 Ağustos'a kadar devam ediyor!
#DenizSefası
Rezzak İlge’nin Ji Çiyayê Şengalê Naturmorteke Şîn adlı resmi, tarihteki katliam ve soykırımları ...
Media Removed
Rezzak İlge’nin Ji Çiyayê Şengalê Naturmorteke Şîn adlı resmi, tarihteki katliam ve soykırımları konu alıyor. Özellikle Yezidilerin maruz kaldığı yetmiş üç katliama değiniyor. Yezidilikte düşmüş melek olarak bilinen Melek-i Tavus’u temsil eden tavus kuşu, Yezidilerin insancıl, ... Rezzak İlge’nin Ji Çiyayê Şengalê Naturmorteke Şîn adlı resmi, tarihteki katliam ve soykırımları konu alıyor. Özellikle Yezidilerin maruz kaldığı yetmiş üç katliama değiniyor. Yezidilikte düşmüş melek olarak bilinen Melek-i Tavus’u temsil eden tavus kuşu, Yezidilerin insancıl, barışsever kültürünü ve tanınmayan yaslarını onurlandırmak adına renkli; yaban domuzları ise, hoşgörüsüz, baskıcı, ataerkil iktidarı kınamak adına renksiz olarak betimleniyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Rezzak İlge’s painting Ji Çiyayê Şengalê Naturmorteke Şîn is concerned with all the massacres and genocides in history. The focus is seventy-three massacres that is experienced by the Yazidis. In the Yazidi religion, Melek-i Tavus is known as the fallen angel and is represented by the peacock. While peacock is depicted in colour to celebrate the humanistic, peaceful cultures, and the unacknowledged tragedies of the Yazidis; boars are portrayed without colours in order to condemn the intolerant, repressive, patriarchal dominance. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Okan Ercan, teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak, verili ve sanal gerçeklik arasındaki ...
Media Removed
Okan Ercan, teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak, verili ve sanal gerçeklik arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlıyor. Mekâna dair yeni kurgular, mekân içinde yeni mekânlar yaratarak, özne ve mekân ilişkisini, sanal mekânların gerçek mekân algısına ne denli ... Okan Ercan, teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak, verili ve sanal gerçeklik arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlıyor. Mekâna dair yeni kurgular, mekân içinde yeni mekânlar yaratarak, özne ve mekân ilişkisini, sanal mekânların gerçek mekân algısına ne denli yaklaştığını sorguluyor. Projeksiyon yardımıyla yapılan uygulamalar, mekân içindeki görüntünün konumlandırılması açısından mekânın yapısal katmanlarını dönüşüme uğratıyor. Bu tür uygulamalar, sanal ile fiziksel gerçekliği birleştirirken, izleyiciye her iki gerçekliği aynı alanda deneyimleme fırsatı verir. Mekân içindeki her türlü yapısal değişiklik, mekânın fiziksel algısını ve bedenin mekânı deneyimleme ölçüsünü de değiştirir. Bedenin deneyimlediği yer mekânın boşluğudur ve bu boşluktaki hareketler artık bir izleme rotasına dönüşür. Bir değer olarak kendi gerçekliğinden soyutlanan unsurlar, dijital olanakların sağladığı gerçeklikle bir yapı-bozuma uğratılarak, geleneksel imge düşüncesini sarsar.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ------ #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Okan Ercan makes use of modern technologies and aims to consider the relationship between the given reality and virtual reality. He questions the extent to which artistic spaces can become real places. He creates new spaces within the spaces, and he looks at the relationship between the subject and the space. Through the use of a projector, he transforms different structural layers of the place. Such acts place the virtual and the physical realities onto the same plane, and they give the viewer-participant a chance to experience both realities on the same plane. The physical perception and a body’s experience of the space transform in accordance to every structural change in the space. The body experiences the void in space and body’s movements in the void transform into a route. Elements that are abstracted in their given realities and the image’s traditional status is d
Read more
Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! ...
Media Removed
Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! #UzunCuma Pera Café ise bu saatler arasında %20 indirimli! Detaylı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr ---- Every Friday Pera Museum is free of admissions between 18.00 - 22:00. Also Pera ... Her Cuma günü 18:00 - 22:00 saatleri arasında sergilerimizi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz! #UzunCuma
Pera Café ise bu saatler arasında %20 indirimli!
Detaylı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr
----
Every Friday Pera Museum is free of admissions between 18.00 - 22:00. Also Pera Cafe offers %20 discount between these hours. #LongFriday
For more info: http://www.peramuseum.org/
Read more
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ...
Media Removed
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz! Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz! http://peramuzesi.org.tr ---- Today is ... Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz!
Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz!
Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!
http://peramuzesi.org.tr
----
Today is #YoungWednesday! Pera Museum is free of admissions for all students!

Take a look at our web site for more info:
http://www.peramuseum.org
Read more
Yeni sezonda görüşürüz!! 🎞 #PeraFilm Yeni sezonda görüşürüz!! 🎥🎞 #PeraFilm 🔦
Nurcan Çevik’in işinde androjen imge ve figürlerle sağlanan tarafsız uzamlar, unutulan parçalarla ...
Media Removed
Nurcan Çevik’in işinde androjen imge ve figürlerle sağlanan tarafsız uzamlar, unutulan parçalarla (fragman) mekânda sahneleniyor. Boyutlarıyla oynanmış imgeler ya fazlaca küçülüyor ya da büyüyor. Mekânı istila ettiklerinde artık ayrıntıya giren birer belirteç haline geliyorlar. ... Nurcan Çevik’in işinde androjen imge ve figürlerle sağlanan tarafsız uzamlar, unutulan parçalarla (fragman) mekânda sahneleniyor. Boyutlarıyla oynanmış imgeler ya fazlaca küçülüyor ya da büyüyor. Mekânı istila ettiklerinde artık ayrıntıya giren birer belirteç haline geliyorlar. Günümüz her şeyin unutulduğu, yerine kolayca yenisinin geçebildiği hızlı ve unutkan bir alan. Ayrıntılar kimi zaman nefes aldırır ve hatırlatır. Amaç, unutulan birkaç ayrıntıyı gün yüzüne çıkararak yeniden tazelemektir.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Nurcan Çevik’s androgen stages images and figures through neutral locations and disappearing fragments. Sizes of Çevik’s images are adjusted; they are either too minimized or too maximized. When they invade the space they become signifiers of the details. Today is a fast and forgetful place, where everything can be forgotten and can be replaced. Details evokes and gives space to breathe. The aim is to bring a few forgotten details to the surface and to refresh them. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Maged Zaky Hassan, insanı ve toplumu gözlemekten zevk alır. Kalabalıklardan çok etkilenir. Onun ...
Media Removed
Maged Zaky Hassan, insanı ve toplumu gözlemekten zevk alır. Kalabalıklardan çok etkilenir. Onun için meydanlar, caddeler, sokaklar ve kamusal alanın içinde kaybolan, anonimleşen kimlikler, yanından geçip giderken gözlemleyebileceği en haz verici oyundur. Hassan’ın çalışmalarında, ... Maged Zaky Hassan, insanı ve toplumu gözlemekten zevk alır. Kalabalıklardan çok etkilenir. Onun için meydanlar, caddeler, sokaklar ve kamusal alanın içinde kaybolan, anonimleşen kimlikler, yanından geçip giderken gözlemleyebileceği en haz verici oyundur. Hassan’ın çalışmalarında, her tanıklık bir kurguya, sonrasında da sanat nesnesine dönüşüyor. Gözlemlediği davranışları, tavırları; öğrendiği, tanıklık ettiği olayları ve hikâyeleri yansıtmayı amaçlıyor. Kille uğraşırken ve bir nesne şekillendirirken, insanın hayatında birbirine zincir gibi bağlanan aşamaları biçimlendiriyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Maged Zaky Hassan enjoys observing people and society. He is mostly impressed by crowded areas. For Hassan, identities are lost on the streets and inside of the public sphere, and there they become anonymous, turning into pleasurable games that he can observe while passing by. Every observation turns into a fiction and then into an artwork. His aim is to show events and stories that he witnessed, and the movements and gestures that he observes in life. As he gives shape to clay, he is shaping different levels of personal lives, which are connected to one another like chains. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Bu yağmurlu havayı "Kumsalda" değerlendirebilirsiniz! "Kumsalda" programı yarın "Sonsuzluk ...
Media Removed
Bu yağmurlu havayı "Kumsalda" değerlendirebilirsiniz! "Kumsalda" programı yarın "Sonsuzluk ve Bir Gün" ve "Bay Hulot'nun Tatili" filmleriyle sona eriyor. Filmler hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz! ---- #perafilm #denizsefası "On the Beach" program ... Bu yağmurlu havayı "Kumsalda" değerlendirebilirsiniz!
"Kumsalda" programı yarın "Sonsuzluk ve Bir Gün" ve "Bay Hulot'nun Tatili" filmleriyle sona eriyor.

Filmler hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!
---- #perafilm #denizsefası "On the Beach" program ends tomorrow with the films "Mr. Hulot’s Holiday" and "Eternity and a Day".
The sun is still shining at Pera Film!

For more info take a look at our web site!
Read more
Yaz tatilinizi bir pastaya dönüştürseydiniz, neye benzerdi? Krem şantimizi gıda boyaları ile renklendirip pastamızı hazırlıyoruz. Pastamızı yaz çiçekleriyle süsleyip, mevsim meyveleriyle tatlandırıyoruz! 7-12 yaş için hazırlanan bu atölye çalışmasında "İstanbul’da Deniz ... Yaz tatilinizi bir pastaya dönüştürseydiniz, neye benzerdi? Krem şantimizi gıda boyaları ile renklendirip pastamızı hazırlıyoruz. Pastamızı yaz çiçekleriyle süsleyip, mevsim meyveleriyle tatlandırıyoruz!

7-12 yaş için hazırlanan bu atölye çalışmasında "İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji" sergisini geziyoruz ve pastamız için ilham alıyoruz. Ardından atölyede krem şantimizi gıda boyaları ile renklendirip pastamızı hazırlıyoruz. Pastamızı papatya, ortanca, lavanta gibi yaz çiçekleriyle süsleyip, mevsim meyvelerinden kiraz, dut ve karpuz ile tadlandırıyoruz! Sizin yaz tatiliniz neye benziyor? Birlikte keşfedelim! #PeraEğitim
Eğitmen: Birnur Temel, MILKist

Bir sonraki atölye 4 Ağustos Cumartesi 14:00'te!
Detaylı bilgi için: http://bit.ly/2zPNoa3
Read more
Haliç Köprüsü, 1968, Cevat Erkul (1897-1991) Tuval üzerine yağlıboya, Ziraat Bankası Koleksiyonu “İstanbul’da ...
Media Removed
Haliç Köprüsü, 1968, Cevat Erkul (1897-1991) Tuval üzerine yağlıboya, Ziraat Bankası Koleksiyonu “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizde! Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor. ---- #DenizSefası #SeasideLeisure Galata Bridge, 1968, Cevat ... Haliç Köprüsü, 1968, Cevat Erkul (1897-1991)
Tuval üzerine yağlıboya, Ziraat Bankası Koleksiyonu
“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizde!
Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor. ---- #DenizSefası #SeasideLeisure

Galata Bridge, 1968, Cevat Erkul (1897-1991)
Oil on canvas, Ziraat Bank Collection
Our “Istanbul’s Seaside Leisure: Nostalgia from Sea Baths to Beaches” exhibition continues until August 26th!
Read more
#repost @istanbul_arastirmalari — Eski bir plaj adeti: kendini kuma gömmek! Bu sahnedeki gibi kazalar yüzünden yok olmuş diyorlar! İstanbul’da #DenizSefası dönemin Yeşilçam filmlerine de yansıyordu. Sergi boyunca bu filmlerden sahneleri sizlerle paylaşacağız. Bu sahne 1952 ... #repost @istanbul_arastirmalari — Eski bir plaj adeti: kendini kuma gömmek! Bu sahnedeki gibi kazalar yüzünden yok olmuş diyorlar! 😂

İstanbul’da #DenizSefası dönemin Yeşilçam filmlerine de yansıyordu. Sergi boyunca bu filmlerden sahneleri sizlerle paylaşacağız. Bu sahne 1952 yapımı “Edi ile Büdü Tiyatrocu”dan. Başrolleri Münir Özkul, Vasfi Riza Zobu ve Neriman Köksal paylaşıyor. Filmin yönetmeni ise Şadan Kamil.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ndeki sergimizde bu filmlerden bir seçkiyi şezlonga uzanıp izleyebilirsiniz! Sergi Pera Müzesi’nde de devam ediyor!

#MünirÖzkul #EdiİleBüdüTiyatrocu #1952 #Yeşilçam #SiyahBeyaz #İstanbul #TürkFilmi #PeraMüzesi #İAE #İAEYeşilçam
Read more
Kazım Şimşek’in işleri hayat ve sanat arasındaki gelgitlere odaklanıyor. Gidiş gelişlerle gerçekleşen ...
Media Removed
Kazım Şimşek’in işleri hayat ve sanat arasındaki gelgitlere odaklanıyor. Gidiş gelişlerle gerçekleşen direniş, yaşama karşı mevcut tüm sisteme, içindeki sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel erozyona yapılan direniştir. Sanatçı, direnişin içinde yer alan gerçek kişilerin öykülerini/yaşantılarını ... Kazım Şimşek’in işleri hayat ve sanat arasındaki gelgitlere odaklanıyor. Gidiş gelişlerle gerçekleşen direniş, yaşama karşı mevcut tüm sisteme, içindeki sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel erozyona yapılan direniştir. Sanatçı, direnişin içinde yer alan gerçek kişilerin öykülerini/yaşantılarını merkeze alıyor ve “ben anlatıcı” olarak karşımıza çıkıyor. Gerçeğin verileri bu farkındalığın yükünü anlatıcının omuzlarına bir defa yüklemiştir; bu yükten kaçmanın veya bu yükü unutmanın bir yolu yoktur. Direniş, ya siyahtır ya beyaz, ötesi yoktur.
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Kazım Şimşek’s works can be interpreted as travels between life and art. They feature a resistance to the social, political, economic and cultural erosion of our current system. The artist appears as a “first narrator” and he places the stories and lives of real people that involved in the struggle at the centre of his work. All the information concerning reality is loaded onto the shoulders of the narrator: he doesn’t have any chance to escape, oversee or forget them. Resistance is either black or white; there is no beyond. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Moda Koyunda Kadınlar, Melek Celal Sofu (1896-1976) Duralit üzerine yağlıboya, Özel Koleksiyon ...
Media Removed
Moda Koyunda Kadınlar, Melek Celal Sofu (1896-1976) Duralit üzerine yağlıboya, Özel Koleksiyon “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizde! Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor. Moda Koyunda Kadınlar, Melek Celal Sofu (1896-1976)
Duralit üzerine yağlıboya, Özel Koleksiyon “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizde!
Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor.
Hasan Doğan Yılmaz, duvar halısı üzerine uyguladığı işinde geçmişle bugünü buluşturuyor. Gelenek ...
Media Removed
Hasan Doğan Yılmaz, duvar halısı üzerine uyguladığı işinde geçmişle bugünü buluşturuyor. Gelenek ve görenekler toplumların hafızasında yer edinebilmek için zamana ihtiyaç duyar. Süreçte aktarılan her gelenek kendi yolunu açarak nerede olursa olsun bireyi kendi zamanında gelir ... Hasan Doğan Yılmaz, duvar halısı üzerine uyguladığı işinde geçmişle bugünü buluşturuyor. Gelenek ve görenekler toplumların hafızasında yer edinebilmek için zamana ihtiyaç duyar. Süreçte aktarılan her gelenek kendi yolunu açarak nerede olursa olsun bireyi kendi zamanında gelir ve bulur. Anakronizmin her dönemde kendi geleneğine sapladığı hançerin, bıçağın, okun, tüfeğin, topun ve atom bombasının gelecekte neye dönüşeceğini heyecanla (!) bekliyoruz.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Hasan Doğan Yılmaz’s wall carpet brings together the past and the present. Traditions and values need time to take place in the memory of societies. Every tradition that is transmitted through the process opens its own paths and finds the individual in her own time. The tradition’s rooted structure has been formed over a long process and there are also anachronistic references to a lack of culture. We wait with excitement (!) to see what the dagger, knife, arrow, rifle, cannon, and the atomic bomb will be used for in the future. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
#repost @istanbul_arastirmalari 1965 yapımı “Taçsız Kral” filmi de İstanbul’da #DenizSefası’nı yansıtan filmlerden. Baş roldeki Metin Oktay’a Ajda Pekkan ve Gönül Yazar eşlik ediyor. Bu sahnede ise Ajda Pekkan, kim bilir İstanbul’un hangi plajında taçsız kral Metin Oktay’a göz ... #repost @istanbul_arastirmalari
1965 yapımı “Taçsız Kral” filmi de İstanbul’da #DenizSefası’nı yansıtan filmlerden. Baş roldeki Metin Oktay’a Ajda Pekkan ve Gönül Yazar eşlik ediyor. Bu sahnede ise Ajda Pekkan, kim bilir İstanbul’un hangi plajında taçsız kral Metin Oktay’a göz süzüyor. Filmin yönetmi Atıf Yılmaz.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ndeki sergimizde bu filmlerden bir seçkiyi şezlonga uzanıp izleyebilirsiniz! Sergi Pera Müzesi’nde de devam ediyor!
#MetinOktay #AjdaPekkan #GönülYazar #TaçsızKral #AtıfYılmaz #1965 #Yeşilçam #SiyahBeyaz #İstanbul #TürkFilmi #PeraMüzesi #İAE #İAEYeşilçam @ajdapekkan
Read more
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizden denizde giyilmesi gereken ...
Media Removed
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizden denizde giyilmesi gereken kıyafetler üzerine 1916 yılına ait tavsiyeler paylaşıyoruz! Deniz Donları [Mayolar] “Her nerede olursa olsun ve nerede bulunulursa bulunsun umum halk, mevsiminde, denize girmeğe ... İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizden denizde giyilmesi gereken kıyafetler üzerine 1916 yılına ait tavsiyeler paylaşıyoruz!

Deniz Donları [Mayolar] “Her nerede olursa olsun ve nerede bulunulursa bulunsun umum halk, mevsiminde, denize girmeğe mahsus olan donlarını hazırlayarak nihayet deniz hamamları kurulmağa ve ahali birer ikişer hamamlara koşmağa başlarlar.
Denize nasıl girmelidir? Bizim buralarda erkeklerimizin denize girmek için kullandıkları peştamal ve dondur. Bunlardan birisini intihab etmek [seçmek] lazım gelirse donları intihabda mecburiyet vardır. (...) Kadınların banyoda giyecekleri elbiseye gelince; bunların bir ceket ve don giymeleri lazımdır. Bu lüzum kadın cildinin inceliği münasebetiyle cüz’i bir yosundan veyahut diğer bir şeyden müteessir ve müteezzi [incinmiş] olmasından ileri gelir. Velhasıl denize bir örtü ve kostüm ile girmelidir. (...)”
Beşiktaşlı Salahaddin Ali [Korvet tabibi], Hamamlar – Deniz Hamamları ve Denizde Banyo – Banyoların tesirât-ı şifaiyyesi – ve – İstihmâmât Suret-i İcrasındaki Şerait-i Sıhhıyye, Ayyıldız Matbaası, 1334, s. 48-49, 53.
Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor.
Read more
Biz plajda vakit geçirirken, oyun oynarken suyun altındaki balıklar neler yapıyor? 4-6 yaş çocuklara özel bu çalışmamızda önce suyla iç içe bir kent olan İstanbul’un çok daha farklı bir zamanını yansıtan İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisini geziyoruz. ... Biz plajda vakit geçirirken, oyun oynarken suyun altındaki balıklar neler yapıyor?
4-6 yaş çocuklara özel bu çalışmamızda önce suyla iç içe bir kent olan İstanbul’un çok daha farklı bir zamanını yansıtan İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisini geziyoruz. Plajdayken ya da denizde yüzerken görebileceğimiz balıkları, deniz altındaki bitki örtüsü yosunları düşünüyoruz. Atölyede ise hayalimizdeki deniz altı yaşamanı yaratmak için kartondan deniz tabanı oluşturuyor, kestiğimiz ve üzerini boyadığımız balıkları yerleştiriyor, çeşitli kağıtlardan yaptığımız yosunları da ekleyerek deniz altı sahnemizi oluşturuyoruz. #peraeğitim
Yaz atölyelerimiz 4 Ağustos'a kadar devam ediyor!
Detaylı bilgi için: http://bit.ly/2yFljle
Read more
Gözde Mulla desenlerinde, yaşamın en iyi tanığı olan evi ve evin köşelerine sinmiş bilindik ama ...
Media Removed
Gözde Mulla desenlerinde, yaşamın en iyi tanığı olan evi ve evin köşelerine sinmiş bilindik ama görülmeyen objelerle örülü bir hafıza mekânını konu ediniyor. Ev, en iyi tanık, benlik mekânı, korunaklı bir yer, öznel bir yaşam alanıdır. Her odasına anlar ve anıların yerleştiği/yerleştirildiği ... Gözde Mulla desenlerinde, yaşamın en iyi tanığı olan evi ve evin köşelerine sinmiş bilindik ama görülmeyen objelerle örülü bir hafıza mekânını konu ediniyor. Ev, en iyi tanık, benlik mekânı, korunaklı bir yer, öznel bir yaşam alanıdır. Her odasına anlar ve anıların yerleştiği/yerleştirildiği yerdir. Dışarıya karşı bir iç olarak ev, duvardaki bir boşluk olan kapı üzerinden kendi bağlamını kurar. Mekân ile kurulan diyalog kimi zaman kapıyı kapatıp içeride kalarak kimi zaman da kapıdan dışarı çıkarak kendi dilini bulur. Bir yanda mekânın kendisinin bir yanda da mekânda bulunulan yerin sorgulanması, hem biçimsel hem de düşünsel olarak bir boşluğun yansımasıdır. Mekândan seçilen nesneler sanatçının zamandan ve bulunduğu yerden ayıklayıp uzama bıraktığı imgelere dönüşüyor. Bir çeşit “hiç”lik duygusunu, tek tek ve zar zor seçilen nesnelerin gerilimiyle izleyiciye taşıyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Gözde Mulla through her patterns looks at spaces of memory made of familiar but unseen objects placed in different corners of the house, the best witness of our lives. The house is the place of subjectivity, a protected space, a subjective site of living. It is a place, which every room is filled and placed by moments and memories. As an interior in opposition to exterior, the house creates its own context through the door, which is, essentially, a void on the wall. The dialogue conducted with the place finds its language sometimes through closing the door and staying inside, and at other times by walking out of the door. The investigation constitutes a reflection on the void as a formal and intellectual place. Objects picked inside the space turn into images the artist extracts from time. A sense of nothingness brings the tension of the particular and hardly identifiable objects to the audience. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe
Read more
Gökhun Baltacı’nın işleri ve çalışma biçimi bir tür “sondaj” olarak nitelenebilir: Bir şeyleri ...
Media Removed
Gökhun Baltacı’nın işleri ve çalışma biçimi bir tür “sondaj” olarak nitelenebilir: Bir şeyleri oyarak kazıp çıkarmak ve yığınların arkasındaki sahneyi görebilmek. Baltacı çocukluk anılarına dair yaptığı her sondajdan bir an çıkarıyor. Bazen dün ve bugün çakışıyor ve güncel yaşam ... Gökhun Baltacı’nın işleri ve çalışma biçimi bir tür “sondaj” olarak nitelenebilir: Bir şeyleri oyarak kazıp çıkarmak ve yığınların arkasındaki sahneyi görebilmek. Baltacı çocukluk anılarına dair yaptığı her sondajdan bir an çıkarıyor. Bazen dün ve bugün çakışıyor ve güncel yaşam içindeki nesnelere de geçmişe yaptığı aynı uygulamayı yapıyor. Nesneleri, görüntüleri deliyor, oyuyor ve biçimliyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde!

Sergi hakkında detaylı bilgi için: http://bit.ly/2s6IgXK ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity #gökhunbaltacı
Gökhun Baltacı’s works and working methods can be described as “excavation”. His method is to dig the earth and excavate things and show us the scene behind them. He excavates a moment from his childhood memories. At times the past and the present collide and he treats objects from the present time in the same way he treats the past. He digs holes, makes curves, shaping objects and images. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!

For more info about the exhibition: http://bit.ly/2GGP8R7
Read more
Bu sıcak havada soğuk bir limonata molası için Pera Café'ye bekleriz! #peracafé
Media Removed
Bu sıcak havada soğuk bir limonata molası için Pera Café'ye bekleriz! #peracafé Bu sıcak havada soğuk bir limonata molası için Pera Café'ye bekleriz! #peracafé
— #repost @istanbul_arastirmalari Yeşilçam’da hep görüp çok kıskandığımız bir eski İstanbul aktivitesi: Boğaz’da Su Kayağı! ‍♀️ 1961 yapımı “Biz İnsan Değil Miyiz?”in oyuncu kadrosunda Muhterem Nur, Turgut Özatay, Öztürk Serengil ve Gazanfer Özcan gibi çok özel isimler var. ... — #repost @istanbul_arastirmalari
Yeşilçam’da hep görüp çok kıskandığımız bir eski İstanbul aktivitesi: Boğaz’da Su Kayağı! 🏄‍♀️
1961 yapımı “Biz İnsan Değil Miyiz?”in oyuncu kadrosunda Muhterem Nur, Turgut Özatay, Öztürk Serengil ve Gazanfer Özcan gibi çok özel isimler var. İstanbul’da geçen filmde herkesin ne kadar keyifle denize girdiğini görünce çok kıskanacaksınız! #DenizSefası

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ndeki sergimizde bu filmlerden bir seçkiyi şezlonga uzanıp izleyebilirsiniz! Sergi Pera Müzesi’nde de devam ediyor!

#MuhteremNur #TurgutÖzatay #BizİnsanDeğilMiyiz #1961 #Yeşilçam #SiyahBeyaz #İstanbul #TürkFilmi #PeraMüzesi #İAE #İAEYeşilçam
Read more
Gamze Dökmetepelioğlu işlerinde sonsuz boşluğa açılan siluetlerle bir oyun alanı yaratıyor. ...
Media Removed
Gamze Dökmetepelioğlu işlerinde sonsuz boşluğa açılan siluetlerle bir oyun alanı yaratıyor. Hepimiz yabancılaşma denilen tuhaf bir durumun içinde kayboluyoruz. Her birey birbirinin aynı gölgeler, bedenler ve ruhlar halinde güncelin sahnesinde bir gölge oyunu sergiliyor. İnsanı ... Gamze Dökmetepelioğlu işlerinde sonsuz boşluğa açılan siluetlerle bir oyun alanı yaratıyor. Hepimiz yabancılaşma denilen tuhaf bir durumun içinde kayboluyoruz. Her birey birbirinin aynı gölgeler, bedenler ve ruhlar halinde güncelin sahnesinde bir gölge oyunu sergiliyor. İnsanı tanımlayan değerler birer birer yok oluyor. Bireyler kimliksizleşiyor ve ardından siluetlere dönüşüyor.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle “Sarsılan İmge” sergisi 26 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde! ----- #Sarsılanİmge #HacettepeÜniversitesi #ShakenImage #HacettepeUniversity

Gamze Dökmetepelioğlu creates a playing field with silhouettes that opens to an infinite void: As individuals, we are lost inside a strange situation: alienation. It is as if every individual is engaged in shadow-play on the stage of the contemporary moment through standardized bodies and souls. Values that define the individual are lost one by one. We lose our identities and then turn into silhouettes. “Shaken Image”, selected works by graduate and master degrees from Hacettepe University’s Faculty of Fine Arts department can be visited until August 26th!
Read more
— #repost @istanbul_arastirmalari İstanbul’un plajları kadar dansları da etkileyiciymiş! (ağlayarak gülen surat emojisi) İstanbul’da #DenizSefası dönemin Yeşilçam filmlerine de yansıyordu. 1964 yapımı “Plajda Sevişelim”de Ajda Pekkan, Ekrem Bora ve Erol Büyükburç başrolleri ... — #repost @istanbul_arastirmalari
İstanbul’un plajları kadar dansları da etkileyiciymiş! (ağlayarak gülen surat emojisi)
İstanbul’da #DenizSefası dönemin Yeşilçam filmlerine de yansıyordu. 1964 yapımı “Plajda Sevişelim”de Ajda Pekkan, Ekrem Bora ve Erol Büyükburç başrolleri paylaşıyor. Filmin yönetmeni ise Orhan Elmas.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ndeki sergimizde bu filmlerden bir seçkiyi şezlonga uzanıp izleyebilirsiniz! Sergi Pera Müzesi’nde de devam ediyor!
#AjdaPekkan #EkremBora #ErolBüyükburç #Yeşilçam #SiyahBeyaz #İstanbul #TürkFilmi #PeraMüzesi #İAE #İAEYeşilçam
Read more
Gamze Boz Sülüşoğlu, yan yana ve üst üste gelişlerin oluşturduğu, ne geçmişin ne de tam olarak bir ...
Media Removed
Gamze Boz Sülüşoğlu, yan yana ve üst üste gelişlerin oluşturduğu, ne geçmişin ne de tam olarak bir şimdiki zamanın var olmadığı özel bir zaman ve mekânı konu edinir. “Sarsılan İmge” sergimizde! #Sarsılanİmge —— Gamze Boz Sülüşoğlu’s subject is a special time and place where the present ... Gamze Boz Sülüşoğlu, yan yana ve üst üste gelişlerin oluşturduğu, ne geçmişin ne de tam olarak bir şimdiki zamanın var olmadığı özel bir zaman ve mekânı konu edinir. “Sarsılan İmge” sergimizde! #Sarsılanİmge
——
Gamze Boz Sülüşoğlu’s subject is a special time and place where the present does not exist and also lacks a past; a place of vertical and horizontal superimpositions. Take a look at our “Shaken Image” exhibition. #ShakenImage
Read more
Cumhuriyet’le birlikte plaj kültürü İstanbul’da altın çağını yaşamaya başladı. Bu bir ölçüde ...
Media Removed
Cumhuriyet’le birlikte plaj kültürü İstanbul’da altın çağını yaşamaya başladı. Bu bir ölçüde atmışlı yıllara kadar sürdü. Türkiye 1940’larla 1980’ler arasında bir demografik devrim yaşadı. Nüfus hızlı bir şekilde arttı. İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı ... Cumhuriyet’le birlikte plaj kültürü İstanbul’da altın çağını yaşamaya başladı. Bu bir ölçüde atmışlı yıllara kadar sürdü. Türkiye 1940’larla 1980’ler arasında bir demografik devrim yaşadı. Nüfus hızlı bir şekilde arttı.
İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı üzerinden ışık tutan "İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji" sergimizi Pera Müzesi Blog'da da keşfedin! Sergi, bir nostaljinin öyküsünü anlatırken, kent halkının boş zaman değerlendirme normlarındaki değişimine, toplumsallaşmasına değiniyor, Cumhuriyet’in yaşam tarzındaki köklü dönüşümlerini simgeleyen bir belgesel niteliği taşıyor. ---- #DenizSefası #SeasideLeisure "Beach culture in Istanbul entered its golden age with the founding of the Turkish Republic. To some extent, this lifestyle continued until the 1960s. Turkey underwent a demographic turnover between the 1940s and the 1980s. Population grew rapidly." Curated by Zafer Toprak, the Istanbul’s Seaside Leisure exhibition brings together photographs, magazines, comics, objects, and books from various private and institutional collections, and tells a nostalgic story while also addressing the change and socialization of the norms of how Istanbulites used their free time. Istanbul’s Seaside Leisure is a documentary testament of the radical transformations in the Republic’s lifestyle. Take a look at our blog to explore more about this fascinating exhibition!
Read more
Hür Hamamlar Denizi Kadınlar hamamında Güzin Bacağının birini suya uzattı Erkekler hamamında ...
Media Removed
Hür Hamamlar Denizi Kadınlar hamamında Güzin Bacağının birini suya uzattı Erkekler hamamında Süleyman Uzandı bu bacağı bir güzel öptü Öpsün bakalım Kadın kısmı n’apar Güzin onu yapacak Bacağını azıcık yukarı çekti Süleyman yutar mı kaçın kurrası Bu sefer biraz aşağıdan ... Hür Hamamlar Denizi

Kadınlar hamamında Güzin
Bacağının birini suya uzattı
Erkekler hamamında Süleyman
Uzandı bu bacağı bir güzel öptü
Öpsün bakalım

Kadın kısmı n’apar Güzin onu yapacak
Bacağını azıcık yukarı çekti
Süleyman yutar mı kaçın kurrası
Bu sefer biraz aşağıdan öptü
Hadi bakalım

Az daha biraz daha derken sonunda
O güzelim bacak sudan çıkacak
Bacakla beraber bir mesele önemli
Acap şimdi Süleyman nerden öpecek
Dur bakalım

Erkekler hamamında Süleyman
Az namussuz adam değilmiş hani
Kalkıp dosdoğru Eskişehir’e gitti
Geçirdiği gibi başına şapkasını
Enflâsyon parasıyla otuz lira

Cemal Süreya
Üvercinka
1955

Fotoğraf: Florya, 1930’lar.
“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergimizde!
Sergimiz 26 Ağustos’a kadar devam ediyor.
Read more
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ...
Media Removed
Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz! Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz! Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz! http://peramuzesi.org.tr ---- Today is ... Bugün #GençÇarşamba! Pera Müzesi ziyareti her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de tüm öğrencilere ücretsiz!
Müzemizi 19:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz!
Sergilerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!
http://peramuzesi.org.tr
----
Today is #YoungWednesday! Pera Museum is free of admissions for all students!

Take a look at our web site for more info:
http://www.peramuseum.org
Read more
Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonumuzdan ilhamla tasarlanan bilekliler müze mağazamızda!
Media Removed
Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonumuzdan ilhamla tasarlanan bilekliler müze mağazamızda! Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonumuzdan ilhamla tasarlanan bilekliler müze mağazamızda!
Esma Burcu Sereli’nin Evde 3 Gün başlıklı işinde, 13 Mart 2016 tarihinde yaşanan Ankara patlamasından ...
Media Removed
Esma Burcu Sereli’nin Evde 3 Gün başlıklı işinde, 13 Mart 2016 tarihinde yaşanan Ankara patlamasından sonra evde geçirilen üç gün içinde yapılan eskizler, seramiğe dönüşüyor. “Sarsılan İmge” sergimizde! #Sarsılanİmge — Esma Burcu Sereli’s 3 Days at Home is a ceramic work, based on ... Esma Burcu Sereli’nin Evde 3 Gün başlıklı işinde, 13 Mart 2016 tarihinde yaşanan Ankara patlamasından sonra evde geçirilen üç gün içinde yapılan eskizler, seramiğe dönüşüyor. “Sarsılan İmge” sergimizde! #Sarsılanİmge

Esma Burcu Sereli’s 3 Days at Home is a ceramic work, based on three sketches that the artist made while staying at home in the three days following the explosion in Ankara on March 13, 2016. Take a look at our “Shaken Image” exhibition. #ShakenImage
Read more

Loading...