Pinarmermer Instagram Photos and Videos

Loading...


pinarmermer Pinar Mermer @pinarmermer mentions
Followers: 9,253
Following: 794
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Babies find their ways around other children if they are not interrupted. This baby in the park followed ...
Media Removed
Babies find their ways around other children if they are not interrupted. This baby in the park followed the group of older children while they tried to dig a hole in the sand! Older children had to find creative ways in order to get along with the baby since he never let them complete their “mission” ... Babies find their ways around other children if they are not interrupted. This baby in the park followed the group of older children while they tried to dig a hole in the sand! Older children had to find creative ways in order to get along with the baby since he never let them complete their “mission” Congratulations to all, they found a way to play together. They did the mission “possible” 😂 Older children have a chance to practice empathy and compassion while interacting with the babies. In some schools, teachers bring a baby to the classroom -with their parents ofcourse-from time to time to establish a more peaceful classroom environment🎈
Bebekler ve çocukların aynı ortamda, az müdahaleyle aralarında anlaşmalarını izlemek ne kadar keyifli! Birbirlerinden çok şey öğreniyorlar.
Read more
Loading...
Bir yazı hazırlıyorum. Daha düzeltmeleri yapmadım ama aradan bir kuple paylaşayım dedim. Bu arada ...
Media Removed
Bir yazı hazırlıyorum. Daha düzeltmeleri yapmadım ama aradan bir kuple paylaşayım dedim. Bu arada yeni haber, Hollanda Spor Konseyi, okullarda çocukların hareketli olduğu saatleri arttırma konusunda bir öneri sunmuş. Darısı başımıza. Today, our kids cannot play outside as much ... Bir yazı hazırlıyorum. Daha düzeltmeleri yapmadım ama aradan bir kuple paylaşayım dedim. Bu arada yeni haber, Hollanda Spor Konseyi, okullarda çocukların hareketli olduğu saatleri arttırma konusunda bir öneri sunmuş. Darısı başımıza.
Today, our kids cannot play outside as much as we did in our childhood.
They are mostly indoors and under adult supervision. Although in some cities, there are recreational areas such as parks and beaches, the amount of time spent doing outdoor activities are still very insufficient considering the fact that children need free play during day not only in weekends.
Some children are lucky to play with earth, spend less time at school but more time with their caregivers. However, most of the children don’t have this opportunity. These children, mostly privilaged compared to their peers in rural areas in terms of quality of education or health care, need more sensory stimulation, especially if they live in big cities where there is not enough space for them to move freely. We are also squeezed in little spaces as adults and feel the stress of not being able to move enough. Adults choose to run in the mornings and even at night in order to overcome the feelings of being “stuck” Running makes you feel alive. Guess why the amount of people who is addicted to running increase day by day? Because we need to move. We need space. We need to feel the wind while running down a hill shouting at the same time: “Aaaaaaaah” Do you still remember the feeling from your childhood? Wind, running through your hair? Wind, crashing your body? Wind, baking your cheeks? Wind, pushing you from your back? And your childhood voice while screaming against the wind?
We need indoor and outdoor areas where our children can jump, run freely, use wheels, be messy, hang upside down, throw balls and play with water. This is called childhood.
But today, our children are under constant supervision, have limited space, must obey lots of rules, urged to show less emotion, banned from experimenting, no time for loved ones...I would name it prison not childhood.
Too harsh? Yes.That’s why we need to change things.
Children need to move. Set them free!
Read more
Kaç yıl önce? Tahmin? Bilene benden bir... Durun önce bir mini hikaye anlatayım. Çocukken sabahları ...
Media Removed
Kaç yıl önce? Tahmin? Bilene benden bir... Durun önce bir mini hikaye anlatayım. Çocukken sabahları zor uyanırdım çünkü okula gitmek istemezdim. Babam da yaratıcı bir çözüm bulmuştu. Avucunu kapatıp bana doğru uzatır “Bıdır bıdır elimdeki nedir?” derdi. Heyecanla kalkardım. “Hiç ... Kaç yıl önce? Tahmin?
Bilene benden bir... Durun önce bir mini hikaye anlatayım.
Çocukken sabahları zor uyanırdım çünkü okula gitmek istemezdim. Babam da yaratıcı bir çözüm bulmuştu.
Avucunu kapatıp bana doğru uzatır “Bıdır bıdır elimdeki nedir?” derdi. Heyecanla kalkardım. “Hiç bir şeeey ehehehe” derdi. Ama bunu epey bir yerdim uyku sersemliğiyle. Şimdi fotoğrafın kaç yıl önce çekildiğini bilene...Kocaman bir... Hiç bir şeeey ehehe🎈😂
(Bu arada denenebilir oyuncu bir yöntem zor kalkangiller için. Kalkıştan hemen sonraki aktivite üç dakika da olsa eğlenceli bir şey olsun. Mesela topaç çevirme!)
Hikayenin değil fotoğrafın kaç yıl öncesine ait olduğunu sordum bu arada 🤗
Açıklıyorum fotoğraf 10 yıl öncesine ait hikaye 25!
Read more
Onlar: -Okula gitmek istemiyoz. Sıkılıyoz. Rahatsız ediyo beni X. Benle oynamıyolar. Ben: -Empati, ...
Media Removed
Onlar: -Okula gitmek istemiyoz. Sıkılıyoz. Rahatsız ediyo beni X. Benle oynamıyolar. Ben: -Empati, duygu tercümesi, Daniel Siegel yöntemleri (okulda iyi hissettiğin zamanları hatırlayalım), avucundaki öpücük hikayesi, empati, duygu tercümesi, geçecek, böyle kalmayacak, ... Onlar:
-Okula gitmek istemiyoz. Sıkılıyoz. Rahatsız ediyo beni X. Benle oynamıyolar.
Ben:
-Empati, duygu tercümesi, Daniel Siegel yöntemleri (okulda iyi hissettiğin zamanları hatırlayalım), avucundaki öpücük hikayesi, empati, duygu tercümesi, geçecek, böyle kalmayacak, geleneksel yöntemler (sen de okulda şunu yap), durumu anlat (Hollandacanız geliştikçe daha çok keyif alırsınız) vs
Onlar:
-Sıkılıyoz. Eğlenceli değil okul. Neden gitmek zorundayız ki? Okulu çocukları için niye daha eğlenceli hale getirmiyolar?
Ben:
-Sıkılıyorsun. Daha eğlenceli olsun isterdin. Mesela ne olsa vs...
Onlar:
-Sıkılı...
Ben (oyuncu ama kararlı):
-Yürüyün bakim okula. Çıkışta görüşürüz. Herkes gidiyor okula. Hadi bay.
İç ses:
-Duygu tercümesi noldu? Attı mı şimdi çocuk içine? Ağlamasını tutan çocuk mu olsun? Anasına güvenini mi kaybetsin?
Ben:
-Sen de sus bakim vicdanın süper duyarlı sesi. Görmüyor musun bazen fermuarı kapatıp paketleyip yallah demek en iyisi?Sonra çıkacaksa çıkacak acısı ağlama sızlama olarak. O zaman bakarız. Bazen sakız gibi uzatmamak lazım. Deneyim konuşuyor.
Read more
Siz de heyecanlanıyor musunuz çocuğunuz belli basamakları atlarken? Hayal ediyor musunuz onu ...
Media Removed
Siz de heyecanlanıyor musunuz çocuğunuz belli basamakları atlarken? Hayal ediyor musunuz onu ilk kitabını okurken, ilk konserini verirken, yabancı dilde ilk cümlelerini kurarken? Yapabildiklerine odaklanın olur mu? Yapamadıklarını söyleyip düşünüp durmayın. Yapabildiklerine ... Siz de heyecanlanıyor musunuz çocuğunuz belli basamakları atlarken?
Hayal ediyor musunuz onu ilk kitabını okurken, ilk konserini verirken, yabancı dilde ilk cümlelerini kurarken?
Yapabildiklerine odaklanın olur mu?
Yapamadıklarını söyleyip düşünüp durmayın.
Yapabildiklerine odaklanın.
Read more
Hayal edin. Epey detaylı canlandırın hayalinizde ve etrafınızdakileri bıktıracak kadar bununla ...
Media Removed
Hayal edin. Epey detaylı canlandırın hayalinizde ve etrafınızdakileri bıktıracak kadar bununla ilgili konuşun. Yazın. Tüm detaylarıyla ne istediğinizi yazın. Hayaliniz gerçek olurken nasıl görünüyorsunuz? Ne giyiyorsunuz? Nasıl hissediyorsunuz? Hangi insanlarla berabersiniz? ... Hayal edin. Epey detaylı canlandırın hayalinizde ve etrafınızdakileri bıktıracak kadar bununla ilgili konuşun.
Yazın. Tüm detaylarıyla ne istediğinizi yazın. Hayaliniz gerçek olurken nasıl görünüyorsunuz? Ne giyiyorsunuz? Nasıl hissediyorsunuz? Hangi insanlarla berabersiniz? Hava nasıl?
Her gün bu hayalle ilgili çok küçük de olsa bir şey yapın.
Adımlara bölün yolunuzu. Her hafta, ay, yıl o adımı gerçekleştirin.
Geri dönüp mutlaka yaptıklarınızı gözden geçirin. Yapabildiklerinizi görün. Kendinizi takdir edin.
Ufaktan ufaktan istedikleriniz olmuş gibi de yaşamaya başlayın.
Çok zor geliyor başta. Oturmuyor, sıkıyor, yoruyor. Yan etki olarak umutsuzluk, kendine güvende azalma, kaygı ve panik ortaya çıkıyor. Sonra oluyor.
Read more
Loading...
İkinci kitabımda yazmıştım. “Çocukların dayanıklı olduğuna dair bir inanç var. Bu doğru değil” ...
Media Removed
İkinci kitabımda yazmıştım. “Çocukların dayanıklı olduğuna dair bir inanç var. Bu doğru değil” diye. Göçmenlik yolculuğum, göçmen ailelerin çocuklarıyla ilgili yaptığım danışmanlık, bu konuyu vurgulama ihtiyacını doğurdu. Çocuklar zor zamanlardan geçerken “destekleyici ... İkinci kitabımda yazmıştım. “Çocukların dayanıklı olduğuna dair bir inanç var. Bu doğru değil” diye.
Göçmenlik yolculuğum, göçmen ailelerin çocuklarıyla ilgili yaptığım danışmanlık, bu konuyu vurgulama ihtiyacını doğurdu.
Çocuklar zor zamanlardan geçerken “destekleyici ebeveynlik” yapmak önemli.
“Çocuktur anlamaz bile, alışır” yerine, “Çocuktur anlamaz, anlatmamıza, desteklememize, yeni dünyasına alışması için zaman vermemize ihtiyacı var” demeli.
Görmezden gelmek, yok saymak hangi durumda işe yaradı ki bu durumda da yarasın?
Zor zamanlarla ilgili danışmanlık alın. Mümkünse sorun çıkmadan önce 🦋
Read more
Mesele derin. Alnımıza yapıştırdığımız “Suçlu” etiketi... @gocmenanneler YouTube kanalını ziyaret edin. Orada devamı var Mesele derin. Alnımıza yapıştırdığımız “Suçlu” etiketi... @gocmenanneler YouTube kanalını ziyaret edin. Orada devamı var🎈
Loading...
Sürpriz! Profildeki linke tıklayınız ve 10 dakikanızı bana ayırınız @gocmenanneler e teşekkürlerimle Sürpriz! Profildeki linke tıklayınız ve 10 dakikanızı bana ayırınız 🎈 @gocmenanneler e teşekkürlerimle🌸
Anne, çocuklar konusunda babadan daha hassas mıdır? Çocuklarla geçirilen zaman ve zamanın kalitesiyle ...
Media Removed
Anne, çocuklar konusunda babadan daha hassas mıdır? Çocuklarla geçirilen zaman ve zamanın kalitesiyle doğrudan ilintilidir hassasiyet konusu. Baba sorumluluğu alır, çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olur, çocukla çok zaman geçirirse, baba da çocuk konusunda hassaslaşır. Ki ... Anne, çocuklar konusunda babadan daha hassas mıdır?
Çocuklarla geçirilen zaman ve zamanın kalitesiyle doğrudan ilintilidir hassasiyet konusu.
Baba sorumluluğu alır, çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olur, çocukla çok zaman geçirirse, baba da çocuk konusunda hassaslaşır.
Ki bu konuyla ilgili videom geliyor. Duyuru yapacağım.
Az sonra! Fotoğraf da “hassas anne” fotoğrafı 😂 Instagram’a sadece yazı yazsak olmuyor mu? Dur bir öyle deneyeyim bundan sonra zira konuyla ilgili fotoğraf bulmak zor geliyor 😜
Read more
ODTÜ ‘den mezun olalı epey bir zaman geçse de, hala orada geçirdiğim zamana dair canlı anılarım ...
Media Removed
ODTÜ ‘den mezun olalı epey bir zaman geçse de, hala orada geçirdiğim zamana dair canlı anılarım var. Farklı bir öğrenme biçimim varmış hep, şimdi şimdi anlıyorum. Ezber sevmiyorum. Oysa bazı konularda hafızam fil kapasitesindedir. Ama özellikle akademik konularda anlamam ve kendi ... ODTÜ ‘den mezun olalı epey bir zaman geçse de, hala orada geçirdiğim zamana dair canlı anılarım var.
Farklı bir öğrenme biçimim varmış hep, şimdi şimdi anlıyorum.
Ezber sevmiyorum. Oysa bazı konularda hafızam fil kapasitesindedir.
Ama özellikle akademik konularda anlamam ve kendi cümlelerimle anladığımı tekrar etmem gerek. Konu her ne ise günlük hayatta bir yerlere oturtmam gerek.
Bir gün pek sevdiğim hocam Prof.Dr.Nuray Karancı ve o zamanki asistan hocamız yine pek sevdiğim @oznuroncul ile birlikte küçük grupta bir konu konuşuyorduk.
Ben -yine- terimlerle konuşamadım ancak anladığım şekilde konuyu anlattım. Nuray Hoca bunu sevdi. “Bak ezberlememiş, anlamış ve kendi cümleleriyle anlatıyor” dedi. Gururlanmıştım.
Düşünüyorum da şimdi, aslında belki de bazı şeyleri anlamakta veya ezberlemekte zorlandığım için uğraşıp didinip böyle bir yöntem bulmuşum. Duyu bütünleme sorunum da vardı dikkat eksikliğim de...Yine şimdi görüyorum ki, bulduğum yöntemler yazdığım kitaplarda epey etkili olmuş.
Derin meseleleri daha günlük yerlere oturtmaya çalışıyor aklım.
Öbür türlü havada kalıyor mesele ve insanların uzmanlarla arasında hissettiği boşluk bana kalırsa bu noktadan doğuyor. Fazla deneyimimiz var, fazla okuyoruz, başka bakışaçılarını dinleyerek her gün gelişiyoruz, derinlemesine dalabiliyoruz ama sindirip anlayıp karşıdakine yer açabilmek yerine kendi zihnimizde kalakalıyoruz bazen. Biraz da kibir olabiliyor üstümüzde hırka niyetine🙃 Uzman da insandır. Uzmanlığı insandır sadece.
Bir de şu sonuç çıkarılabilir bu yazıdan, sorun yaşayan çocuklar da pek tabi sağlıklı yetişkinlere dönüşebilirler. Hatta belki geliştirdikleri stratejiler zenginleşmelerine katkıda bulunabilir.
Zor geçen bir çocukluk-etrafta şefkatli figürler varsa- tatlı bir yetişkinlik dönemine evrilebilir. Diyelim ki çocuklukta etraftaki figürler o kadar da besleyici değildi ; iyi haber, insan her yaşta kendine sağlam kaynaklar bulabilir. Beyin esnek bir organ sağolsun. Hangi yaşta olursak olalım, gelişebilir, dönüşebilir, çiçek açabiliriz. Zorlukları eğip büküp onlardan tahta atlar ve cadı süpürgeleri yapabilir, üstlerine atladığımız gibi istediğimiz yöne gidebiliriz.
Read more
Rol çalan anne olmak🤪 Anksiyete sebepli donup kalmamak için, eğleniyormuş gibi yapanlara gönderiyorum ...
Media Removed
Rol çalan anne olmak🤪 Anksiyete sebepli donup kalmamak için, eğleniyormuş gibi yapanlara gönderiyorum selamımı. Napayım o eşek sıpası da gayet rahat ve kontrollü görünmeseydi. Böylece benim rahatsızlığım belli olmayacaktı. İnsan ağlar annesine sarılır “Getme anağğ” der. Görüyorsunuz. ... Rol çalan anne olmak🤪
Anksiyete sebepli donup kalmamak için, eğleniyormuş gibi yapanlara gönderiyorum selamımı.
Napayım o eşek sıpası da gayet rahat ve kontrollü görünmeseydi. Böylece benim rahatsızlığım belli olmayacaktı.
İnsan ağlar annesine sarılır “Getme anağğ” der. Görüyorsunuz. Hep ananın kendi ihtiyaçları bunlar. Mikemmel netlikte her şey. Ben bir şey demiyorum siz görüyorsunuz.
Read more
Loading...
Yarın okul açılıyor. Grup 3’e başlıyor evimizin büyük bebeği. İlkokul 1 yani. Önlük yok, karatahta ...
Media Removed
Yarın okul açılıyor. Grup 3’e başlıyor evimizin büyük bebeği. İlkokul 1 yani. Önlük yok, karatahta yok, defter kitap kaplama yok. Ritüeller, geçiş yapmayı kolaylaştırıyor aslında. Böyle olunca, bir boşluk hissettim evden okula geçiş sürecinde. Yarın bir şort bir uzun kollu tişört ... Yarın okul açılıyor. Grup 3’e başlıyor evimizin büyük bebeği.
İlkokul 1 yani.
Önlük yok, karatahta yok, defter kitap kaplama yok.
Ritüeller, geçiş yapmayı kolaylaştırıyor aslında.
Böyle olunca, bir boşluk hissettim evden okula geçiş sürecinde.
Yarın bir şort bir uzun kollu tişört giyer. Saçını özenle tarar. Çantasında elma, peynir ekmek ve suyu...
Kalemleri de var,
İlk dişi yeni düştü.
Diş perisi old school bir adam belli ki. Gidip en sade kalem kalemtraş ve silgiyi almış. Neyse biz old school mold school peri beyimizi çok seviyoruz 💫
Yarın sabah maaile okuldayız.
Çocukları birinci sınıfa başlayan ve gözünün kenarında yaşı birikip duran herkese selam olsun.
Akıtıverin onları.
En güzel gözyaşları bunlar değil mi?
Read more
Hava soğuyunca patchwork yazılar geldi: Ev halini seviyorum. Hele ki hava soğuksa, sarılalım ...
Media Removed
Hava soğuyunca patchwork yazılar geldi: Ev halini seviyorum. Hele ki hava soğuksa, sarılalım yuvarlanalım tosbağalarla, bütün gün sıkılmam. İşim bilgisayar başında olduğu için (online seans) hayatım evde geçiyor. Bu sene evden daha çok çıkmak ve soğukta zaman geçirmekle ilgili ... Hava soğuyunca patchwork yazılar geldi:
Ev halini seviyorum. Hele ki hava soğuksa, sarılalım yuvarlanalım tosbağalarla, bütün gün sıkılmam.
İşim bilgisayar başında olduğu için (online seans) hayatım evde geçiyor.
Bu sene evden daha çok çıkmak ve soğukta zaman geçirmekle ilgili çalışacağım. Kalın giysileri çıkarmaya başladım bile.
Uyum sağlamamakta diretmenin anlamı var mı?
Üşüyorsan giyinirsin.
Anlaşamıyorsan uğraşır öğrenirsin.
Basit aslında. Ama yaşarken öyle olmuyor değil mi?
Göçmenliğin en güzel tarafı, yavaş yavaş işlerin kolaylaşması.
Yavaş yavaş kafanda oturması meselenin.
Kalbinde sonradan oturuyor.
Bizim gibi eğitimli, benzer tornadan geçmiş, entelektüelize etme konusunda bir dünya markası olan insancıklar için anlamak önemli.
Anlama ve “kafada oturtma” ihtiyacımız yoğun.
Oturuyor bir şeyler yerine, üstüne düşündükçe ve kendine zaman verdikçe. Ama çalışmak lazım. Sadece zaman vermek yetmiyor.
Read more
Sonra başları sıkışınca, sorumluluk almamak adına yok “Biz küçükken şöyleydi ondan bağlanamıyorum” ...
Media Removed
Sonra başları sıkışınca, sorumluluk almamak adına yok “Biz küçükken şöyleydi ondan bağlanamıyorum” vay “Annemiz bizle zaman geçirmezdi yoğun çalışırdı ondan sevdiğimi söylemeyi bilmiyorum” yok “Annem biraz sertti ben ciddi ilişki kuramıyorum” yok “Sorun sende değil bende” yok ... Sonra başları sıkışınca, sorumluluk almamak adına yok “Biz küçükken şöyleydi ondan bağlanamıyorum” vay “Annemiz bizle zaman geçirmezdi yoğun çalışırdı ondan sevdiğimi söylemeyi bilmiyorum” yok “Annem biraz sertti ben ciddi ilişki kuramıyorum” yok “Sorun sende değil bende” yok “Annemiz psikologtu çocukluğumuz zor geçti”...Bunlarla giderlerse sevgililerine, fena bozarım.
Bugün de çocuk çiftliğindeydik. Dondurma, çizgi film, uyku sıralamasında, çizgi filmdeyiz.
Gerçi Freud ne demiş? “Naparsanız yapın kötü diyecekler”
😂
Read more
Loading...
Gerçek kütüphane faresi benim. Kütüphane Faresi kitabındaki Sam ve Julia’nın evleri var Amsterdam ...
Media Removed
Gerçek kütüphane faresi benim. Kütüphane Faresi kitabındaki Sam ve Julia’nın evleri var Amsterdam Halk Kütüphanesi’nde. Hikaye kısmında paylaştım. Hollanda, çocuk kitapları cenneti...Hepsini okumak, resimlerine bakmak istiyor insan. Basitleri okuyabiliyorum. Yalnız ne zaman ... Gerçek kütüphane faresi benim. Kütüphane Faresi kitabındaki Sam ve Julia’nın evleri var Amsterdam Halk Kütüphanesi’nde. Hikaye kısmında paylaştım.
Hollanda, çocuk kitapları cenneti...Hepsini okumak, resimlerine bakmak istiyor insan. Basitleri okuyabiliyorum. Yalnız ne zaman yüksek sesle okusam, Uzay ağzımı kapatmak suretiyle susturuyor. Arkadaşlarına da “Annemin Hollandacası o kadar iyi değil” diye açıklama yapıyor.
Fena değil bence. Mesela kahve siparişi veriyorum. “Siyah kahve” diyorum, “Büyük boy, yok burda değil götürmek için, şeker süt olmasın, fiş istemem teşekkürler, iyi günler”...”İki elma suyu alabilir miyim? Lütfen soğuk olmasın çocuklar içecek”...Bunlar hayati bilgiler. Bunları bilmek lazım 😂
Read more
Aile büyüklerinin görevi çocuğa karşı sizi “fişteklemek” olmamalı. Bilakis çocuğu korumak ve ...
Media Removed
Aile büyüklerinin görevi çocuğa karşı sizi “fişteklemek” olmamalı. Bilakis çocuğu korumak ve yorgun ebeveyne destek olmak olmalı. Teşekkürler beni sakinleştirdiğin için Nunu️ Teşekkürler büyüklüğün, desteğin, yumuş kalbin için. Aile büyüklerinin görevi çocuğa karşı sizi “fişteklemek” olmamalı. Bilakis çocuğu korumak ve yorgun ebeveyne destek olmak olmalı.
Teşekkürler beni sakinleştirdiğin için Nunu❤️ Teşekkürler büyüklüğün, desteğin, yumuş kalbin için.
“O neden öyle anne? Bu böyleyse bu neden şöyle değil? Peki öyle değil de böyle olursa ne olur?” Soruları ...
Media Removed
“O neden öyle anne? Bu böyleyse bu neden şöyle değil? Peki öyle değil de böyle olursa ne olur?” Soruları bombardıman gibi. Minik kafaların dünyayı anlamaya çalışmalarına eşlik ediyoruz -sanki biz çok anlamışız gibi- Ben fazla stimülasyon geldiginde kendimi düzenlemekte zorlanıyorum. ... “O neden öyle anne? Bu böyleyse bu neden şöyle değil? Peki öyle değil de böyle olursa ne olur?”
Soruları bombardıman gibi. Minik kafaların dünyayı anlamaya çalışmalarına eşlik ediyoruz -sanki biz çok anlamışız gibi-
Ben fazla stimülasyon geldiginde kendimi düzenlemekte zorlanıyorum. Genelde:
“Şu anda karşıdan karşıya geçiyoruz sorularını tutabilir misin? Evet şimdi sor” desem de, bazen “Çok fazla soru oldu. Epey yoruldum” diyorum.
Çok soru var. Özellikle Uzay’da. Adı üstünde işte. Uzayla birisi saatlerce oturup sohbet etse, oyun oynasa, sorularını yanıtlasa ve ona bir şey öğretse Uzay sıkılmaz. Sürekli öğrenmek istiyor. Bir şeyi kafaya takıyor ve öğrenene kadar aklından çıkaramıyor.
Hocam Levent Küey “Tanımlayın” demişti danışanlar söz konusu olunca. “Uzun uzun tanımlayın”
Bir rahatlık geldi tanımlayıp anlayıp olduğu gibi kabul etmeye çalışınca.
Yo.
Rahatlık şurada geldi : Onu tanımlayıp anlayıp, benim yapabileceklerimin sınırını fark edip, yapamayacağım noktalarda durunca.
Gün içinde belli bir soru yanıtlama kapasitem var. Bazılarının eminim daha çoktur. Benimki idare eder.
Benim de başka konularda yapabildiklerim vardır mutlaka.
Sevgim var, niyetim iyi, cümlelerim (çoğu zaman) dikkatli, gelişmeye açığım.
O zaman iyi.
O zaman iyi.
O zaman baya iyi 😂
Read more
Loading...
Eylül ve Ekim seanslarım dolu. Randevu taleplerine mutlaka döneceğim ama. Şu an tosbağaların ...
Media Removed
Eylül ve Ekim seanslarım dolu. Randevu taleplerine mutlaka döneceğim ama. Şu an tosbağaların Bodrum’dan Amsterdam’a uyumu için çabalıyorum Eylül ve Ekim seanslarım dolu. Randevu taleplerine mutlaka döneceğim ama. Şu an tosbağaların Bodrum’dan Amsterdam’a uyumu için çabalıyorum 💕
Amerika’da dokuz yaşındaki çocuk, sınıfta gay olduğunu söylemiş ve arkadaşlarının zorbalığıyla ...
Media Removed
Amerika’da dokuz yaşındaki çocuk, sınıfta gay olduğunu söylemiş ve arkadaşlarının zorbalığıyla karşılaşmış. Maalesef intihar etmiş. Sorum şu: Çocuklarımıza her insanı olduğu gibi kabul etmeyi öğretmek için ne yapıyoruz? Küçük yaşta kafalarında bir çok kalıp oluşmasına sebep ... Amerika’da dokuz yaşındaki çocuk, sınıfta gay olduğunu söylemiş ve arkadaşlarının zorbalığıyla karşılaşmış. Maalesef intihar etmiş.
Sorum şu:
Çocuklarımıza her insanı olduğu gibi kabul etmeyi öğretmek için ne yapıyoruz?
Küçük yaşta kafalarında bir çok kalıp oluşmasına sebep oluyoruz. Bu kalıpların çoğu sağlıksız, cinsiyetçi, ayrımcı...
Çocuklarımız, babalarının, öğretmenlerinin, komşunun, akrabalarının “Ne biçim erkeksin sen? Kırıtma. Karı gibi korkaksın” alaylarına maruz kalıyor mu?
Bu durumda tepki veriyor musunuz?
“Erkekler güçlüdür, kızlar değildir” denildiğinde mesela, bu tür cinsiyetçi söylemlere karşı kulağınız açık mı?
Geçenlerde bir anne bebeğine “Biraz kız gibi ol” dedi. Bebeğe...
Kız, oğlan çocuğu rollerinin üstüne bastıra bastıra ayrıştırdığımız gibi, inandığımız kalıplara sığmayanlara da yaşam hakkı tanımıyoruz. Bizden farklı olana tahammülümüz yok.
Kalıplarımızı eritip küçük kalplere dönüştürebiliriz. Gördüğümüz her “kafadaki kalıba uymayan” şahsa, küçük pembe kalplerden dağıtabiliriz. Hem çocuklar büyükleri taklit etmez mi hep?
Çocuklar ve büyükler ve minik pembe kalp değiş tokuşları....Hayalini bile sevdim.
Read more
7 yaşındaki çocuğu sırtından vurmuş. Okuduğuma göre çocuk ağır yaralı. Hürriyet’in haberine ...
Media Removed
7 yaşındaki çocuğu sırtından vurmuş. Okuduğuma göre çocuk ağır yaralı. Hürriyet’in haberine göre “şahıs” savcılık talimatıyla serbest bırakılmış. Yer:İstanbul-Pendik. Konu hakkında güncel bilgisi olan varsa yazabilir mi? Bu doğru mu gerçekten? 7 yaşındaki çocuğu sırtından vurmuş. Okuduğuma göre çocuk ağır yaralı. Hürriyet’in haberine göre “şahıs” savcılık talimatıyla serbest bırakılmış.
Yer:İstanbul-Pendik.
Konu hakkında güncel bilgisi olan varsa yazabilir mi?
Bu doğru mu gerçekten?
Biz iyiyiz. Tüm çocuklar için iyilik diliyoruz.
Media Removed
Biz iyiyiz. Tüm çocuklar için iyilik diliyoruz. Biz iyiyiz. Tüm çocuklar için iyilik diliyoruz.
Evlatlarının parçalarını eteğine toplayan ana da gördü bu topraklar, işkenceyle katledilip ...
Media Removed
Evlatlarının parçalarını eteğine toplayan ana da gördü bu topraklar, işkenceyle katledilip ormanlık alanlara bırakılanları da...O ana, aklını kaçırmaz mı yavrusuna yapılanları düşündükçe? Ayakkabısının altı delik yerde yatan babayı gördü oğlu. Asker Barış’ı büyüten dedesinin ... Evlatlarının parçalarını eteğine toplayan ana da gördü bu topraklar, işkenceyle katledilip ormanlık alanlara bırakılanları da...O ana, aklını kaçırmaz mı yavrusuna yapılanları düşündükçe? Ayakkabısının altı delik yerde yatan babayı gördü oğlu. Asker Barış’ı büyüten dedesinin fotoğrafını hiç unutmadım ben. Hepimiz gördük, kar altında, sırtında yavrusunun cenazesini kilometrelerce taşıyan babayı.
Bir anne, bir baba, çocuğunun dirisinin de ölüsünün de peşini asla bırakmaz. Acıya saygı duyup önlerinde eğilip özür dilemek, bugün bu meselelerin yaşanmaması için çaba sarf etmek yerine, insanları yerlerde sürüklemek kabul edilebilir mi?
Toplumsal travmalar daha önce de anlattığım deli taşlar gibi, çözülmediği sürece sağa sola çarpar durur, hepimize acı verir.
Yaralı bir halkız. Acıları dindirmenin yolu birbirine kol kanat germektir. Birbirinden korkmak, birbirini tanımamak, bilmediğini insan yerine koymamak işleri daha da kötü hale getirdi yıllardır. Biri “Acıyor” diye inledi mi diğeri bağırdı, suçladı, dalga geçti, “Onunki daha çok acıyor. Ondan bahset. Onun acısından bahset” dedi.
Böyle devam etmesin. Değişsin.
Read more
Yazılarımı anlaşılır bulmayan bir izleyicinin yazmasıyla ortaya çıktı ki; bazı izleyeciler ...
Media Removed
Yazılarımı anlaşılır bulmayan bir izleyicinin yazmasıyla ortaya çıktı ki; bazı izleyeciler yazılarımı anlaşılır buluyor, bazıları anlaşılır bulmuyor. Bazıları anlaşılır bulmuyor ama bunu seviyor. Bir süredir -sanırım üç ay kadar oldu- değişik bir yöntem deniyorum. Hani “Nasıl ... Yazılarımı anlaşılır bulmayan bir izleyicinin yazmasıyla ortaya çıktı ki; bazı izleyeciler yazılarımı anlaşılır buluyor, bazıları anlaşılır bulmuyor. Bazıları anlaşılır bulmuyor ama bunu seviyor.
Bir süredir -sanırım üç ay kadar oldu- değişik bir yöntem deniyorum. Hani “Nasıl zayıfladın?”sorusu var ya son zamanlarda sıkça sorduğunuz (devirdim yine cümleyi) Kendi terapim, şan derslerim, beslenme düzeni değişikliğime ek olarak yazmanın iyileştirici gücü sayesinde hafifledim.
İçimden aktığı gibi yazdım. “İç ses” tespiti doğru. Belki fark ettiniz, yazmak bana iyi geldi. Biraz da iyileşmek için yazdım. Uyduruklar bu amaçla ortaya çıktı.
Harika mesajlar aldım “uyduruk”larla ilgili. Hiç görmediğim ve belki de hayatım boyunca görmeyecek olduğum bir çok insanla bağ kurdum.
Günde en az üç kişiyle -yine online -görüşme yapıyorum işim gereği. Elbette görüşmelerden de besleniyorum.
Ancak son zamanlarda, sosyal medya insanları ve burada bir şekilde oluşturduğumuz enerji, benim için bambaşka bir besin kaynağı oldu. Bu sayede anladım ki ; yazmak benim kendime yaptığım en büyük iyilik.
Çocuk yaşlarımdan beri yazıyorum. Biraz mecburiyetten başladı maceram: ilkokulda, babamın “Şu konu hakkında yazın” diye tutturması sebebiyle.
Bazen çok iyi yazıyorum, bazen beceremiyorum.
Mesleğimle ilgili yazmayı kolay buluyorum. Hele bazı konular var ki; elimin tersiyle bile “sosyal medyaya uygun içerik” yazabiliyorum.
Ancak sanırım biraz sıkıldım.
Özensizlikten değil. Aksine üstüne epey kafa yoruyorum yazdıklarımın.
Biraz değişiklik istedim.
Değişiklik bana iyi geldi. “Anlaşılamazlık” hakkında düşüneceğim. (Sakladığım bir şey mi var hala ki anlaşılmasın istiyorum? Bu soruyu sorabilirim bu gece kendime)
Oysa kitaplarımı yazarken en çok dikkat ettiğim şey, çok basit ve anlaşılır olmasıydı.
Hatta bu nedenle eleştiri aldım meslektaşlarımdan.
Basit yazmak zor zanaat. Kendin gibi kalmak da zor. İkisini dengelemeye çalışacağım bir süre. Yani hem kendim gibi olmaya hem de daha anlaşılır yazmaya gayret edeceğim.
Yanımda olduğunuzu hissediyorum. Ayırdığınız zaman, gönderdiğiniz güzel enerji için teşekkür ederim.
En sevdiğim cümleyi de görsele bıraktım.
Read more
 #sansebastian çok güzel bir Bask ilimizdir <span class="emoji emoji1f60d"></span> “Sen git Pınarcım biz çocuklara bakarız” dediler, ...
Media Removed
#sansebastian çok güzel bir Bask ilimizdir “Sen git Pınarcım biz çocuklara bakarız” dediler, geldim. Şaka şaka çocuksuzken gitmiştim. Hayatım hiç bir zaman dümdüz akmadığı için Avrupalılar gibi önceden bilet alamadım pek. Şimdi düşünüyorum da, şöyle yapsak nasıl olur? Önden ... #sansebastian çok güzel bir Bask ilimizdir 😍
“Sen git Pınarcım biz çocuklara bakarız” dediler, geldim.
Şaka şaka çocuksuzken gitmiştim.
Hayatım hiç bir zaman dümdüz akmadığı için Avrupalılar gibi önceden bilet alamadım pek.
Şimdi düşünüyorum da, şöyle yapsak nasıl olur? Önden alalım biletleri ve gidebilmek için programları sağa sola kaydıralım, aşağı yukarı çekiştirelim ve yapalım.
Mesela Türkiye’dekiler, Ekim ve Kasım’da öyle güzel olur ki güney sahilleri...Eminim daha ucuz da olur. Ay ne güzel olur. Hem de arkadaşlarla gider misiniz? Eskisi gibi...
Mesela verdim önceden paraları yogaya, aaaa dünya para verdim ben, kesin gitmem lazım, vallahi olabilir çocuklar evde yalnız kalabilir, sen de en az benim kadar sorumluluk sahibisin, sen biraz erken çık, idare edersin edersin, evet kötü anneyim ben, hı hı hadi bay bay gittim ben. Mesela. Oldurmak lazım demek istiyorum yani. Kendimize söke söke alan yaratmak lazım çocuklardan sonra, sebastiyan bahane. Hayır bu gönderi üç kadın arkadaşın çocukları bırakıp Barselona’ya gitmesi üzerine yazılmadı. Ne münasebet ne kıskançlığı. Onların hep tek çocuğu var ondan 😂 (Bu gönderi yarı ciddiyet yarı şaka, kinaye ve abartı içerir)
Read more
“Acı nasıl yerli yerine konur?” Konuşmanın gücüne inanıyorum, yazmanın da...Acıyı halının altına ...
Media Removed
“Acı nasıl yerli yerine konur?” Konuşmanın gücüne inanıyorum, yazmanın da...Acıyı halının altına süpürdüysek, halıları kaldırıp temizlemek için anlatmak, sarılmak, ağlamak, yazmak ilk aklıma gelenler iyileşmek için. İlişki kurmak ama yakın ilişkiler kurmak ve düğüm düğüm bir ... “Acı nasıl yerli yerine konur?” Konuşmanın gücüne inanıyorum, yazmanın da...Acıyı halının altına süpürdüysek, halıları kaldırıp temizlemek için anlatmak, sarılmak, ağlamak, yazmak ilk aklıma gelenler iyileşmek için.
İlişki kurmak ama yakın ilişkiler kurmak ve düğüm düğüm bir yerlere hapsolmuş acının, ilişkiler sayesinde yumuşamış bedenimizde çözülerek yerini bulmasını izlemek...
Nasıl ki çocuklar güvende hissettiklerinde acılarını ortaya koyarlar, izin verirseniz içlerinde ne var ne yok -gücü yetiyorsa sözcüklerle yetmiyorsa gözyaşlarıyla- dışarı çıkarırlar ve işte o zaman acıları yerleşir içlerinde sağlam bir yere, yetiskinlerde de öyle. Acı gitmiyor, bir parçamız oluyor. Tıpkı iyilik güzellik gibi. Belki yosunlanan kayalar gibi etrafı sarılıyor ve okyanusumuzun vazgeçilmez bir parçası oluyor. Belki de orada öyle çıplak bir kaya parçası olarak duruyor (ama mutlaka içeride). Kabul edilmeyen, “Benim acımdır sahip çıkıyorum” denilmeyen acı, yerini bulamaz. Sağa sola savrulur, ona buna çarpar, bizi rahatsız eder, etrafa zarar verir.
Çocuk acıyı ifade ettiğinde deneyimi anlamlandırır ve deneyimden öğrenmek o zaman gerçekleşebilir. Acısını bastırmayı öğrenmiş çocuk, deneyimden öğrenemez.
“Acıyı bastırma kaynaklı deneyimden öğrenme güçlüğü”
Okumak da işe yarar. Dünyada türlü türlü acılar olduğunu, bizim de herhangi bir ölümlüden farklı olmadığımızı fark etmemiz uyanıklık sağlayabilir.
Hem bir dağarcık da oluşturabilir özellikle erken yaşta okunan kitaplar, acı nasıl yerli yerine konur veya konulmadığında neler oluru anlamak için.
İlişki kurmak, konuşmak, yazmak, okumak, ağlamak ve bir de sanat!
Şarkısını, heykelini, resmini yapmak, dans ederek acını tanımaya ,anlamaya ve yerli yerine oturtmaya çalışmak...
Film izlemek...Okumak, izlemek ve aslında yardım etmek gibi “selfless” sandığımız davranışlar, başkalarının acısını görmek ve dindirme bahanesiyle aslında kendi acımıza ulaşma ve onu yerine oturtma çabasıdır. Birbirimiz olmadan acımızı yerli yerine koyamayız. Yolumuz ne olursa olsun, birbirimize ihtiyacımız var.
Sabah uyduruğu.
Gideceğim ya, yine geldi.
Read more
“Acı geçmişe ait bir duygu değildir, kalıcıdır” cümlesini okudum Elda Abrevaya’nın Aynadan Ötekine ...
Media Removed
“Acı geçmişe ait bir duygu değildir, kalıcıdır” cümlesini okudum Elda Abrevaya’nın Aynadan Ötekine kitabında. Saçının telinde kalır acı, yüzündeki çizgide, tenindeki yara izinde, kalbinin içinde diye düşündüm. Yerli yerine konmadığı sürece acı, ilk günkü gibi hissedilebilir. Rüyalar, ... “Acı geçmişe ait bir duygu değildir, kalıcıdır” cümlesini okudum Elda Abrevaya’nın Aynadan Ötekine kitabında.
Saçının telinde kalır acı, yüzündeki çizgide, tenindeki yara izinde, kalbinin içinde diye düşündüm. Yerli yerine konmadığı sürece acı, ilk günkü gibi hissedilebilir.
Rüyalar, uykusuz geceler, bağımlılıklar, bağımsız verdiğimizi düşünüp kendimizle gurur duyduğumuz kararlarda bile el sallar arkadan o. Acı...Ham haliyle orada duruyor. Yerli yerine koymak lazım onu.
Read more
Son 1! Amsterdam’ın rengi, neşesi, güneşi geliyor be heyyyt<span class="emoji emoji1f605"></span> Baksana Mercan’ın suratına! Turşu!
Media Removed
Son 1! Amsterdam’ın rengi, neşesi, güneşi geliyor be heyyyt Baksana Mercan’ın suratına! Turşu! Son 1! Amsterdam’ın rengi, neşesi, güneşi geliyor be heyyyt😅 Baksana Mercan’ın suratına! Turşu!
Uzay bebekken, yeni anne olmanın şaşkınlığını, yorgunluğunu atmanın ama en çok da keyfini sürmenin ...
Media Removed
Uzay bebekken, yeni anne olmanın şaşkınlığını, yorgunluğunu atmanın ama en çok da keyfini sürmenin yoluydu fotoğraf çekmek. Bazen kahvemin yanında bulduğum arabasını, bazen tabakta bıraktığı bir çileği... Bu gece uyku tutmayınca geri gittim biraz. Bunları buldum (sağa kaydırın ... Uzay bebekken, yeni anne olmanın şaşkınlığını, yorgunluğunu atmanın ama en çok da keyfini sürmenin yoluydu fotoğraf çekmek. Bazen kahvemin yanında bulduğum arabasını, bazen tabakta bıraktığı bir çileği...
Bu gece uyku tutmayınca geri gittim biraz. Bunları buldum (sağa kaydırın fotoğrafı) Oyun terapisi yaptığım dönemde çok renk görürmüşüm, bu gece sabaha dönerken onu fark ettim. Çok renk görürmüşüm. Renkleri fark eder, ışıkla oynamayı severmişim.
Yeni anne, çocuklarla çalışan bir oyun terapisti, Karaköy-Galata hattının hayranı birinin gözüyle, bugünkü Pınar’ın gözü ne farklı. Çektiğim fotoğraflar neler söylüyor benimle ilgili...Ne ilginç değil mi?
Read more
İyi bayramlar <span class="emoji emoji1f495"></span>
Media Removed
İyi bayramlar İyi bayramlar 💕
Bir tatlı akşamüstü... Yüzme stili: mercanlama. Tam bir aydır gece gündüz yapışığız. Artık bugün “Yeüyüeiy” tepkisini verdim. Biliyorsunuz o tepkiyi Baktınız içinizdeki cano (canavarcık) çıkıyor, kendinizi suya atın. Havuz, deniz, duş, leğen fark etmez. Tebdil-i mekanda ferahlık ... Bir tatlı akşamüstü... Yüzme stili: mercanlama.
Tam bir aydır gece gündüz yapışığız. Artık bugün “Yeüyüeiy” tepkisini verdim. Biliyorsunuz o tepkiyi😂
Baktınız içinizdeki cano (canavarcık) çıkıyor, kendinizi suya atın. Havuz, deniz, duş, leğen fark etmez. Tebdil-i mekanda ferahlık var, suda ise büyülü bir şeyler var.
Su için ya da. Ama söyleyeyim , kesin sulu bir şey gerek. Bazılarına da belki toprak iyi geliyordur. Bazılarına açık hava. Ama değiştirin bir şeyi. Takılıp kalmayın.
Read more
Bazen birini memede tutarken diğer elinle eposta yazar, o sırada oturduğun yerden işleri kumanda edersin. Bazen birine bir sey öğretirken diğeri ağzındaki simitle sırtına tırmanır. Sonra “Yoruldum” diyince bir şaşkınlık nidası karşı sahalarda...Çünkü kolaylıkla yapıyor görünüyorsun. ... Bazen birini memede tutarken diğer elinle eposta yazar, o sırada oturduğun yerden işleri kumanda edersin. Bazen birine bir sey öğretirken diğeri ağzındaki simitle sırtına tırmanır. Sonra “Yoruldum” diyince bir şaşkınlık nidası karşı sahalarda...Çünkü kolaylıkla yapıyor görünüyorsun. “Ne yaptın ki?” olur. Haklı. Diyorum ya çünkü beceriklisin. E biraz da kendini paralıyorsun. Al sana “on parmağında on marifet insan kişisi”🙃
Hep söylerim “Kapasite yüksek ondan bir şüphemiz yok ama hep yüksek kapasitede çalışmak zorunda değiliz” Çalışmamalıyız.
Read more
5 kısa öykü yazdım. Kitap çıkmaz. İncecik.
Media Removed
5 kısa öykü yazdım. Kitap çıkmaz. İncecik. 5 kısa öykü yazdım. Kitap çıkmaz. İncecik.
Nasıl olsa sevdiğimi biliyor ya. Niye söyleyeyim? Her gün birbirimize bildiğimiz bin tane şeyi ...
Media Removed
Nasıl olsa sevdiğimi biliyor ya. Niye söyleyeyim? Her gün birbirimize bildiğimiz bin tane şeyi tekrar edip durmuyor muyuz? Onca gereksiz cümleyi kuruyoruz da, sevgi sözlerinin cimrisi olacağımız mı tuttu? Tokalı zebraları severim. Biliyor o benim onları sevdiğimi ama ben yine ... Nasıl olsa sevdiğimi biliyor ya. Niye söyleyeyim?
Her gün birbirimize bildiğimiz bin tane şeyi tekrar edip durmuyor muyuz?
Onca gereksiz cümleyi kuruyoruz da, sevgi sözlerinin cimrisi olacağımız mı tuttu?
Tokalı zebraları severim.
Biliyor o benim onları sevdiğimi ama ben yine de söyleyeyim dedim.
Read more
Uzay: -Erkek çocuklar aksiyon macera böyle hareketli film, kızlar Barbie sever di mi anne? Ben: -Hayır ...
Media Removed
Uzay: -Erkek çocuklar aksiyon macera böyle hareketli film, kızlar Barbie sever di mi anne? Ben: -Hayır Uzaycım. Herkes her şeyi sevebilir. Böyle bir ayrım doğru değil. Uzay: -Sınıftakilere Barbie filmi izliyorum dedim, güldüler. Böyle söylediler. Ben: -Her oyuncakla herkes ... Uzay:
-Erkek çocuklar aksiyon macera böyle hareketli film, kızlar Barbie sever di mi anne?
Ben:
-Hayır Uzaycım. Herkes her şeyi sevebilir. Böyle bir ayrım doğru değil.
Uzay:
-Sınıftakilere Barbie filmi izliyorum dedim, güldüler. Böyle söylediler.
Ben:
-Her oyuncakla herkes oynayabilir. Böyle bir ayrım yok. Öyle olsa çok sıkıcı olmaz mıydı? Hem neden böyle bir ayrım olsun ki? Sana mantıklı geliyor mu?
Uzay:
-Yok. Gelmiyor.
Ben:
-Sen istediğini giyebilirsin. İstediğin oyuncakla oynayabilir, istediğin filmi izleyebilirsin.
Tavukla oynama ama.
Uzay:
-Neden?
Ben:
-E tavukla kızlar horozla oğlanlar oynar.
Uzay:
-Hahaha öyle şey olur mu anne? Haha tavuk mu? Hahah.
Ben:
-Heh onu diyorum işte. Sen istediğinle oyna. Bir de ona yorma o minik tatlı kafanı. Dünyada daha önemli meseleler var.
Read more
Gün pembe pembe geceye dönerken, kavun yiyen uykulu gözler karşımda <span class="emoji emoji1f495"></span> Yaz ne güzel! Bebekler ve ...
Media Removed
Gün pembe pembe geceye dönerken, kavun yiyen uykulu gözler karşımda Yaz ne güzel! Bebekler ve çocuklar ne tatlı Gün pembe pembe geceye dönerken, kavun yiyen uykulu gözler karşımda 💕 Yaz ne güzel! Bebekler ve çocuklar ne tatlı 🎈
Çocuklarım çok mutlu, akışkan, rahat...Bodrum ve dostlar...Siz de, pamuk çocuklarınız da iyileştirdiniz ...
Media Removed
Çocuklarım çok mutlu, akışkan, rahat...Bodrum ve dostlar...Siz de, pamuk çocuklarınız da iyileştirdiniz bizi. Teşekkürler dost çocukları, teşekkürler plajda tanışıp kaynaşılanlar. Birlikte oyun ne tatlı! Çabucak çatılmayan kaşlar ve birbirini idare etmeler ne değerli...Ne ... Çocuklarım çok mutlu, akışkan, rahat...Bodrum ve dostlar...Siz de, pamuk çocuklarınız da iyileştirdiniz bizi. Teşekkürler dost çocukları, teşekkürler plajda tanışıp kaynaşılanlar. Birlikte oyun ne tatlı! Çabucak çatılmayan kaşlar ve birbirini idare etmeler ne değerli...Ne kadar samimi bulmasam da, bazen idare etmek, hoş görmek, gülüp geçmek ne iyi geliyor!
Read more
@tiniminiev Bu resim çok şey anlatıyor. Sade bir hayat, sanat, kulübe, hayvanlar, doğa, otizm, ...
Media Removed
@tiniminiev Bu resim çok şey anlatıyor. Sade bir hayat, sanat, kulübe, hayvanlar, doğa, otizm, alınteri, emek, mücadele, yaratıcılık...Karın ağrıları olmasa sanat olur mu? Teşekkürler hediyen için. Bana kalırsa, her el emeği göz nuru ürün dünyaya bir hediye zaten. Merak etme resmin ... @tiniminiev Bu resim çok şey anlatıyor. Sade bir hayat, sanat, kulübe, hayvanlar, doğa, otizm, alınteri, emek, mücadele, yaratıcılık...Karın ağrıları olmasa sanat olur mu?
Teşekkürler hediyen için.
Bana kalırsa, her el emeği göz nuru ürün dünyaya bir hediye zaten.
Merak etme resmin bende güvende. Benimle Amsterdam’a geliyor. Gezdireceğim kızını ve tavuğunu biraz ❤️
Read more
Şu an <span class="emoji emoji1f495"></span> @nurhankeeler
Media Removed
Şu an @nurhankeeler Şu an 💕 @nurhankeeler
Şu an @nurhankeeler ın gözünden <span class="emoji emoji1f495"></span>
Media Removed
Şu an @nurhankeeler ın gözünden Şu an @nurhankeeler ın gözünden 💕
Amsterdam-Bodrum uçuşundan bugüne üç hafta geçmiş. Kendimi sürekli anlatmak zorunda olduğum, ...
Media Removed
Amsterdam-Bodrum uçuşundan bugüne üç hafta geçmiş. Kendimi sürekli anlatmak zorunda olduğum, bazen ittirilip kaktırıldığımı hissettiğim (psikolojik olarak) bir yerden, beni yakından tanıyanların koruyup kollayanların ortasına düştüm 3 saat 15 dakika içinde. Göçmen ebeveynlerle ... Amsterdam-Bodrum uçuşundan bugüne üç hafta geçmiş. Kendimi sürekli anlatmak zorunda olduğum, bazen ittirilip kaktırıldığımı hissettiğim (psikolojik olarak) bir yerden, beni yakından tanıyanların koruyup kollayanların ortasına düştüm 3 saat 15 dakika içinde.
Göçmen ebeveynlerle yaptığımız çalışmalar için güç, bakışaçısı, enerji ve yeni fikirler topladım sahilden.
Tatlı birisi dedi ki “Pınar Mermer bile göçmen olmaya alışamamış biz napalım?” diye dertleniliyormuş.
Ben bu yazıları gerçekçi olmak için yazıyorum. Nasıl ki bebek doğar doğmaz müthiş bir aşk hissedilmez çoğu zaman, acı içinde kıvranabilir, korku ve endişeyle titreyebilirsiniz, bilmediğiniz sularda yüzmek içgüdü, deneyim ve teknik meselesidir ve kendiniz gibi damdan düşmüş kimselerin empatisini yanınızda istersiniz, onun gibi bir şey bu. Sudan çıkmış balıktım. Kendime yeni sular arıyor, bu süreçte bazen fazlaca nefesimi tutuyordum. Nefessiz kaldıkça sesleniyordum. Suyun dışında çok zaman geçirdim. Dışarıda kendim gibileri gördüm. Onlar da beni görsün kendini yalnız hissetmesin dedim.
Alıştığım bildiğim sulardayım şimdi.
Bir haftaya artık bir parça daha tanıdık gelen yeni evime dönüyorum. Daha az nefes tutmak, daha derin nefes almak üzere...Ceplerim tanıdık kokular sesler renklerle dolu. Sevdiklerimin sesi dalga sesine karışmış, kulaklarımda...
Şu anda ne yaşıyor olursanız olun, sevdiklerinizin şefkatli seslerini kulağınıza getirmeyi deneyin. Ne söylüyorlarsa kaydedin. Aralarda gizli play record tuşlarına basın.
Eminim gurbette de sarılıp sarmalandığınız pek çok anı yakalayacaksınız. Sizin alıştığınız tarz olmayabilir, istediğiniz kadar sıkı ve sıcak olmayabilir ama niyet aynı. Sizi kollamak. Önemli olan o.
Read more
Kardeş.
Media Removed
Kardeş. Kardeş.
Bir elimde defne, Bir elimde sevdan, Kalbim Ege’de kaldı!
Media Removed
Bir elimde defne, Bir elimde sevdan, Kalbim Ege’de kaldı! Bir elimde defne,
Bir elimde sevdan,
Kalbim Ege’de kaldı!
“Şehirlere inat, temiz günlerin olsun” Jehan @jehanbarbur
Media Removed
“Şehirlere inat, temiz günlerin olsun” Jehan @jehanbarbur “Şehirlere inat, temiz günlerin olsun”
Jehan @jehanbarbur
Here & now <span class="emoji emoji2764"></span>️
Media Removed
Here & now Here & now ❤️
Bir hayaliniz varsa, onu plana dökün. Olmuş gibi konuşun. Oldu ya. Oldu tamam. Mesela benim taş ...
Media Removed
Bir hayaliniz varsa, onu plana dökün. Olmuş gibi konuşun. Oldu ya. Oldu tamam. Mesela benim taş evim var denize yakın ama zeytin, çam ve incirin olduğu sıcak bir yerlerde. Çok küçük ama huzurlu bir hayatım var. Uzun bir masam var bahçede. Akşam yemekleri kalabalıktır. Uzun uzun oturulur ... Bir hayaliniz varsa, onu plana dökün. Olmuş gibi konuşun. Oldu ya. Oldu tamam.
Mesela benim taş evim var denize yakın ama zeytin, çam ve incirin olduğu sıcak bir yerlerde. Çok küçük ama huzurlu bir hayatım var. Uzun bir masam var bahçede. Akşam yemekleri kalabalıktır. Uzun uzun oturulur ve sonunda mutlaka müzik yapılır.
Gündüzleri kendim gibi insanlarla toprakla uğraşırım. Her birimiz farklı amaçlar için çalışırız. Bahçemde 🏳️‍🌈 için seminerler düzenlenir. Göçmen çocuklar için atölyeler...Çocuklar köy okulundan çıktılar mı 1’de her birimiz bir gün bir atölye düzenleriz onlar için.
Zamanı gelecek. Paralel evrende bir yerlerde bunlar oluyor şu anda. O paralel buraya gelecek! A geldi bile. Oluyor şu anda. Bakın masam da hazır. Buyrun afiyet olsun.
Read more

Loading...