Saffetemretonguc Instagram Photos and Videos

Loading...


saffetemretonguc Saffet Emre Tonguc @saffetemretonguc mentions
Followers: 181,892
Following: 1,334
Total Comments: 0
Total Likes: 0

“Ben inkılâb ruhunu ondan aldım. Ziyaret edeceğim yerlerin başında elbette ki Aşiyân gelir.” <span class="emoji emoji1f4da"></span><span class="emoji emoji1f4da"></span><span class="emoji emoji1f4da"></span> Atatürk, ...
Media Removed
“Ben inkılâb ruhunu ondan aldım. Ziyaret edeceğim yerlerin başında elbette ki Aşiyân gelir.” Atatürk, Tevfik Fikret’in Aşiyan’daki evini ziyaret ettiğinde söylemiş bunu. Ziyaret defterine yazdığı notta da kendisine “Fikret dostu” demiş. ️ Rumeli Hisarı sırtlarındaki ... “Ben inkılâb ruhunu ondan aldım. Ziyaret edeceğim yerlerin başında elbette ki Aşiyân gelir.”
📚📚📚
Atatürk, Tevfik Fikret’in Aşiyan’daki evini ziyaret ettiğinde söylemiş bunu. Ziyaret defterine yazdığı notta da kendisine “Fikret dostu” demiş.
✏️✏️✏️
Rumeli Hisarı sırtlarındaki Tevfik Fikret Evi’ni pazartesi hariç hergün ücretsiz gezebilirsiniz. Müthiş manzarası sayesinde bir edebiyat müzesinden fazlasını bulacağınız kesin.
📚📚📚
Yazar hayattayken evin her detayı ile yakından ilgilenmiş, iç ve dış süslemelerinde kendi zevkini yansıtmış, planını bile kendisi çizmiş. “Aşiyan” yani “Kuş Yuvası” adı verilen köşkte, Edebiyat-ı Cedide sanatçılarının eserleri ve kişisel eşyaları da var. Şair Nigar Hanım Odası ile Abdülhak Hamit Tarhan Salonu benim keyifle dolaştığım bölümlerdi.
✏️✏️✏️
Tevfik Fikret’in yatak odası ve çalışma odasını görmek için en üst kata çıkmanız gerek. Ve bence müzenin en özel yeri. Merdiven tırmandığınıza ne kadar mutlu olacağınızı varınca göreceksiniz.
📚📚📚
Yatak odasının penceresinden içeri dolan manzara harika. Şair öldüğünde yüzünden alınan kalıpla yapılan kopya da aynı yerde ziyaretçileri karşılıyor. Odadaki saatlerse tam ölüm anında durdurulmuş.
✏️✏️✏️
Bir de sürprizi var bu evin; Abdülmecid Efendi’nin tablolarından Sis’le tanışacaksınız. Abdülmecid Efendi, tabloyu Fikret’in dizelerinden ilhamla yapmış sonra da yazara hediye etmiş.
🔻
Fotoğraflar sırayla; @ismailakincom | @lifestylebydila | @sehirler.hayaller | @guler_gasimova | @dilekyazici__
Read more
Loading...
BOĞAZ, DOLUNAY, AYASOFYA VE YURTDIŞI TURLARIM BAŞLADI! 🕌 Merhaba! Benim için leylekler yine ...
Media Removed
BOĞAZ, DOLUNAY, AYASOFYA VE YURTDIŞI TURLARIM BAŞLADI! 🕌 Merhaba! Benim için leylekler yine havada. Tur programımdaki 14 gezinin tarihi kesinleşti, takvim aşağıda! Aklınızda olsun, her zaman profilimdeki linke tıklayarak tüm turlarımı görebilirsiniz. Verdiğim iletişim linklerine ... BOĞAZ, DOLUNAY, AYASOFYA VE YURTDIŞI TURLARIM BAŞLADI!
🕌
Merhaba! Benim için leylekler yine havada. Tur programımdaki 14 gezinin tarihi kesinleşti, takvim aşağıda! Aklınızda olsun, her zaman profilimdeki linke tıklayarak tüm turlarımı görebilirsiniz. Verdiğim iletişim linklerine tıklayarak da fiyat bilgisini ve merak ettiğiniz diğer detayları öğrenebilirsiniz.
⛵️
İSTANBUL TURLARIM
22, 23, 25 Eylül’de Boğaz turlarım var. 3, 11, 16 de “Ayasofya’da 1 Gece” turu yapacağız. Boğaz turlarım için @gezininellitonu ndan Aslı Özlen’i 0532 296 96 22 numaradan; Ayasofya turlarım için de @sacred7travel ı 0216 326 29 03 – 0542 722 73 40 numaralardan arayabilirsiniz.
🏰
YURTDIŞI TURLARIM
26-30 Ekim’de BÜYÜLÜ FAS turuna çıkıyoruz. Rotamızda; Casablanca, Marrakeş, Kasbah Tamadot, Agafay ve Essaouira olacak. Detaylı bilgi: @cruisebrandsturkiye - 0544 677 83 60
🗿
16 – 25 Kasım’da SIRADIŞI GÜNEY AMERİKA turu var. Rotamızda; Kolombiya, Peru, Bolivya ve Panama olacak. Detaylı bilgi: @siradisikitalar - 0549 688 85 07
🚢
6 Aralık’ta REN NEHRİ VE NOEL PAZARLARI turuna çıkıyoruz ama aylar öncesinden doldu. İstek üzerine aynı turu 10 Aralık’ta tekrarlayacağız. Detaylı bilgi: @cruisebrandsturkiye - 0544 677 83 60
🎅
Yeni yılın ilk gezisi LAPONYA olacak. 7-11 Ocak 2019 tarihli tur için Aslı Özlen’le 0532 296 96 22 numaradan görüşebilirsiniz.
🧜‍♂️
Laponya’dan dönüp resmen ayağımın tozuyla uzun bir gemi seyahatine çıkıyorum. 13 Ocak – 2 Şubat 2019 tarihleri arasındaki SINGAPUR – YENİ ZELANDA – TAZMANYA – AVUSTRALYA turu büyük ilgi gördü. Sadece son 3 kabin kaldı. Detaylı bilgi: @cruisebrandsturkiye - 0544 677 83 60
🏞
29 Haziran 2019’da da NORVEÇ FİYORTLARI turuna çıkıyoruz. Bu tur için şimdiden rezervasyon yaptıranlara bir de hediye var. Bodrum @no81turkbuku Otel’de 2 kişilik 2 gecelik konaklama hediye. Detaylı bilgi: @cruisebrandsturkiye - 0544 677 83 60
📸
Norveç’in kütük kiliselerinden birini gösteren bu fotoğrafı 2006’da çekmiştim...
Read more
HALKA AÇIK İDAMLARDAN TIP DERSLERİNE...
<span class="emoji emoji1f469"></span>🏻‍⚕️<span class="emoji emoji1f469"></span>🏻‍⚕️<span class="emoji emoji1f469"></span>🏻‍⚕️ İyi geceler rengarenk bir Amsterdam ...
Media Removed
HALKA AÇIK İDAMLARDAN TIP DERSLERİNE...
🏻‍⚕️🏻‍⚕️🏻‍⚕️ İyi geceler rengarenk bir Amsterdam karesi seçtim size. Şehirden ilginç bir hikayem de var… Amsterdam’ın en eski yapılarından biri Oude Kerk Kilisesinin güney doğusunda yer alan De Waag. Buraya Çin mahallesinden geçerek ... HALKA AÇIK İDAMLARDAN TIP DERSLERİNE...
👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️
İyi geceler rengarenk bir Amsterdam karesi seçtim size. Şehirden ilginç bir hikayem de var…
🚲🚲🚲
Amsterdam’ın en eski yapılarından biri Oude Kerk Kilisesinin güney doğusunda yer alan De Waag. Buraya Çin mahallesinden geçerek gitmek mümkün. Önceden tek alternatif yürümek. Çünkü Çinliler kendi bölgelerinde bisiklete binmeyi yasaklatmışlardı. Amsterdam gibi bisikletle anılan bir kent için bu yasak tuhaf! Neyseki şimdilerde kural değişmiş ve bisiklet serbestmiş.
🏰🏰🏰
De Waag ilk bakışta çok hoş görünüyor, kuleli mimarisi etkileyici. Ama esas ününü 16. yüzyılda halka açık idamların yapıldığı yer olmasına borçlu. Sayısız insanın ibreti alem olsun diye canının alındığı yer, daha sonraları tıp derslerinin yapıldığı bir adrese dönüşmüş.
🎨🎨🎨
Hatta Rembrant’ın ünlü "Dr. Tulp’un Anatomi Dersi" ve "Dr. Diejman’ın Anatomi Dersi" tabloları burada toplanıp kadavralarla çalışan Cerrahlar Loncası tarafından ısmarlanmış. Tablolar bittiğinde de aynı yerde sergilenmiş.
🍹🍹🍹
Son durum ne derseniz; şimdilerde gotik dekorasyonu ile şık bir kafe olarak hizmet veriyor. Çevresinde ise çeşitli günlerde farklı şeylerin satıldığı Nieuwmarkt Yeni Pazar kuruluyor.
🔻
Fotoğraf: @kardinalmelon
Read more
"Azim paha biçilemezdir. Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden ...
Media Removed
"Azim paha biçilemezdir. Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum." 😎😎😎 Albert Einstein’ın bu kadar mütevazı olduğu bir dünyada, sorunlarla uğraşmaktan yorulma hakkımız var mı diye düşünüyor insan... Hiçbir başarı öyküsü yok ki yolu çok ... "Azim paha biçilemezdir. Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum."
😎😎😎
Albert Einstein’ın bu kadar mütevazı olduğu bir dünyada, sorunlarla uğraşmaktan yorulma hakkımız var mı diye düşünüyor insan... Hiçbir başarı öyküsü yok ki yolu çok çalışmaktan ve inat etmekten geçmemiş olsun. Tarihe zamansız bir şekilde ismini yazdırmış insanlara bakın; hayatlarında dibe vuruşlar var, reddedilmeler var, inandığı şeyden vazgeçmesini söyleyenler var. Var da var...
🤔🤔🤔
İnsan olup da üzülmemek, etkilenmemek, hatta umudunu kaybetmemek mümkün mü? Ama anahtar vazgeçmemek. Her şeyin üstünde, yaşamaktan ve her anın kıymetini bilmekten vazgeçmemek gerek. Mesela şu pazartesiyi bir daha tekrar edemeyeceğinizi unutmadan içinden geçmek gerek.
😉😉😉
Benim sırrım çok basit; yorulmak yerine beni yenileyecek motivasyon kaynakları buluyorum. Herkesin motivasyon ve mutluluk kaynağı farklı. Siz de kendiniz için ideali bulun ve her ihtiyacınız olduğunda dönüp bir göz kırpın.
😊😊😊
Sorunların kaynağını değiştirmek çoğu zaman imkânsız ama sizi etkileme biçimini ve derecesini değiştirebilirsiniz. Aksiliklerin az motivasyonun yüksek olduğu bir hafta olsun. Herkese günaydın!
👧🏻🧒🏼👦🏻
Bugün okullu olan tüm miniklere de başarılar! Aydınlık beyinli, yenilikçi ve başarılı bir kuşak olarak yetişmeleri dileğiyle...
#SETpazartesimottosu
#SETmotivasyon
🔻
Fotoğraf: @satvet | #bodrum
Read more
#SETle1dakika KİMSEYİ DİNLEMEYEN DOKTOR 🏻‍⚕️🏻‍⚕️🏻‍⚕️ Birini dinlemek istemediğiniz zaman “Derdini Marko Paşa’ya anlat” denir, duydunuz mu hiç bu deyimi? Şimdiye kadar yeri gelip de kullandınız mı bilmem ama nerden çıkmış diye merak ederseniz anlatabilirim. Hem bu deyimin ... #SETle1dakika ⏰ KİMSEYİ DİNLEMEYEN DOKTOR
👨🏻‍⚕️👨🏻‍⚕️👨🏻‍⚕️
Birini dinlemek istemediğiniz zaman “Derdini Marko Paşa’ya anlat” denir, duydunuz mu hiç bu deyimi? Şimdiye kadar yeri gelip de kullandınız mı bilmem ama nerden çıkmış diye merak ederseniz anlatabilirim.
🏡🏡🏡
Hem bu deyimin hikayesini dinlemek hem de Kızılay’ın kurucularından olan bir paşayla tanışmak isterseniz yukarıdaki 36 saniyelik videoya tıklayın. Ona ait iki köşkten birinin denizden görünüşünün güzelliğine de şahit olacaksınız.
💫
Herkese iyi geceler!
#pahabiçilemezistanbul
#beykoz #anadolukavağı
Read more
BUGÜN GÜNLERDEN İZMİR! 🇹🇷 Tarih 9 Eylül olunca, güne İzmir’le başlamak gerek. Şehrin nasıl kurulduğunu ...
Media Removed
BUGÜN GÜNLERDEN İZMİR! 🇹🇷 Tarih 9 Eylül olunca, güne İzmir’le başlamak gerek. Şehrin nasıl kurulduğunu ve kısa tarihini anlatacağım size. Ama önce, kurtuluşunu sağlayan ve 30 Ağustos’taki zaferi bugün İzmir’le taçlandırarak son imzayı atan Büyük Atatürk ile tüm şehitlerimizi sonsuz ... BUGÜN GÜNLERDEN İZMİR!
🇹🇷
Tarih 9 Eylül olunca, güne İzmir’le başlamak gerek. Şehrin nasıl kurulduğunu ve kısa tarihini anlatacağım size. Ama önce, kurtuluşunu sağlayan ve 30 Ağustos’taki zaferi bugün İzmir’le taçlandırarak son imzayı atan Büyük Atatürk ile tüm şehitlerimizi sonsuz teşekkürle, sevgiyle anıyorum.
🌴🌴🌴
İzmir isminin kaynağı Smyrna. Mutlaka duymuşsunuzdur, hatta İzmirliler bu ismi hala kullanmayı çok sevdiği için şehrin farklı noktalarında çıkar karşınıza. Kentin ilk kurulduğu yerin civarındaki kutsal bir mekândan bu adı aldığı ve Hitit kökenli olduğu düşünülüyor. Smyrna’nın “ana tanrıça, kutsal ana” gibi anlamları var.
🌺
İzmir’in ilk kuruluşu Bayraklı civarı ve Tepekule ören yerinin olduğu alan. Tarih ise M.Ö. 3000’li yıllara kadar gidiyor. Ama eski İzmir, ne yazık ki Pers istilaları ile yok edilmiş. Bu ilk yerleşimden geriye kalanlar, bugün Bayraklı’da yapılan kazılarla ortaya çıkarılıyor.
🌴🌴🌴
Yeni İzmir ise Büyük İskender tarafından kurulmuş. Efsane imparator, gördüğü rüya üzerine Kadifekale yamaçlarını seçmiş. Bu da ekonomik olarak çok geliştirmiş İzmir’i.
🌺
Bergama Krallığı, sonrasında da Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiş. 665 yılında Emeviler almış. Türk egemenliğinin ilk tarihi 1076. Ama kısa sürmüş; Çaka Bey’in idaresinde sadece 20 yıl kalmış.
🌴🌴🌴
Roma, Venedik, Ceneviz ve Türk egemenliğinde gelgitlerle dolu İzmir tarihi. Osmanlı hakimiyeti ise 1426’da başlamış.
🌺
1. Dünya Savaşı sonrasında Yunan işgalini yaşamış. Gazeteci Hasan Tahsin tarafından atılan ilk kurşun milli mücadelenin simgesi olmuş. 9 Eylül 1922 ise şehrin işgalden kurtulduğu tarih. Kutlu olsun!
📺📽🎬
BU AKŞAM SİNGAPUR BÖLÜMÜ YAYINDA!
@ayricaliklirotalar tekrar bölümleriyle pazar günleri NTV’de olacak. Bugün saat 18.15’te ekran başında olursanız, birlikte Singapur’u gezeriz.
🔻
Fotoğraf: @mrtksknky | #izmir #9eylül
Read more
Loading...
350 BİN KEZ TEŞEKKÜRLER! <span class="emoji emoji1f389"></span><span class="emoji emoji1f388"></span><span class="emoji emoji1f389"></span> Şu fotoğraftaki gülümsenin sebebi sizsiniz! İskoçya’ya öyle güzel ...
Media Removed
350 BİN KEZ TEŞEKKÜRLER! Şu fotoğraftaki gülümsenin sebebi sizsiniz! İskoçya’ya öyle güzel bir hediye yolladınız ki her birinize ayrı minnettarım. Artık burada 350 bin kişiyiz; 350 bin defa teşekkürler! 🏻🏻 Instagram hesabımı açtığımdan beri gerçek takipçi ve gerçek reaksiyona ... 350 BİN KEZ TEŞEKKÜRLER!
🎉🎈🎉
Şu fotoğraftaki gülümsenin sebebi sizsiniz! İskoçya’ya öyle güzel bir hediye yolladınız ki her birinize ayrı minnettarım. Artık burada 350 bin kişiyiz; 350 bin defa teşekkürler!
🙏🏻🎂🙏🏻
Instagram hesabımı açtığımdan beri gerçek takipçi ve gerçek reaksiyona inandım. Şimdiye kadar hep öyle kullandım bundan sonra da öyle kullanacağım. Hele ki gerçekle sahteyi ayırt etmek bu kadar zorlaşmışken, bu sayfanın temizliğini korumak artık daha önemli.
🎊⭐️🎊
Bana da gelmiyor mu “beğeni ister misiniz, takipçi ister misiniz” mesajları. Hem de öyle fahiş paralara yapılıyor ki bu işler… Ama ben rakamların çokluğunun değil nitelikteki zenginliğin peşindeyim. O yüzden sadece takipçilerim artmıyor beğeniler, görüntülemeler, yorumlar da artıyor. Organik bir büyüme bu ve o yüzden kıymetli. Hiçbir paylaşım boşa gitmiyor öyle eminim ki...
💜💙💜
Benim sayfama gösterdiğim özenin karşılığını aynı özenle verdiğiniz ve yorumlarınızla, beğenilerinizle motive ettiğiniz için yürekten teşekkürler! Öyle sıkı sıkıya takip edip her kelimeyi okuyorsunuz ki ben de insanım gözümden kaçanları sizin mesajlarınız sayesinde farkediyorum. Ve bu dikkatiniz bende ego değil mutluluk sebebi, yeri gelmişken bilin istedim. Sadece beğen butonuna basıp ekranı kaydırmadığınız için minnettarım.
😉👍🏼😉
Bence birlikte çok güzeliz! Böyle devam edelim... Sizce de öyle mi?
Read more
5 ADIMDA İSTANBUL – SANAT ESERİ CAMİLER 1️⃣<span class="emoji emoji1f4a6"></span> ORTAKÖY CAMİİ adıyla bilinen Büyük Mecidiye Camii, ...
Media Removed
5 ADIMDA İSTANBUL – SANAT ESERİ CAMİLER 1️⃣ ORTAKÖY CAMİİ adıyla bilinen Büyük Mecidiye Camii, geniş pencereleri sayesinde Boğaz’daki ışığın tüm renklerini içine alır. Taş oymacılık sanatının inanılmaz incelikteki örnekleri var bu camide. 1853’ten yadigar camiye, padişah kayığıyla ... 5 ADIMDA İSTANBUL – SANAT ESERİ CAMİLER

1️⃣💦
ORTAKÖY CAMİİ adıyla bilinen Büyük Mecidiye Camii, geniş pencereleri sayesinde Boğaz’daki ışığın tüm renklerini içine alır. Taş oymacılık sanatının inanılmaz incelikteki örnekleri var bu camide. 1853’ten yadigar camiye, padişah kayığıyla yanaşıp doğrudan içeri girsin diye 2 basamaklı giriş yapılmış. Kubbesinin içi bulutların tasvir edildiği resimlerle süslü.
2️⃣👑
SÜLEYMANİYE CAMİİ, dıştan bakıldığında görkemli ve heybetli ama detaylarına inildiğinde sade bir yapı; yani tam bir Mimar Sinan dehası. 4 minare Kanuni’nin İstanbul alındıktan sonra tahta geçen 4. padişah olmasına, 10 şerefe ise 10. padişah oluşuna atıf. İkisi 76 metre, diğer ikisi 56 metre minarenin 50 metre yüksekliğindeki kubbe ile bütünleşen silueti ise eşsiz. Bu detay ile şehrin izdüşümünün yaratılmasına katkı sağlamış.
3️⃣⚓️
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİİ, Mimar Sinan Ayasofya’dan ilhamla yaptığı bir sanat eseri. Tabii ki taklit değil. Sinan bu eseriyle Ayasofya’yı mimari kusurlarından arındırıp daha küçük bir boyutta inşa etmeyi amaçlamış sanki… 1583’te biten Tophane Meydanı’ndaki caminin yerini Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın rüyasında gördüğü söylenir. Bir zamanlar deniz kıyısındaymış ama şehrin geçirdiği dönüşümden nasibini alınca bugün içerde kalmış.
4️⃣☀️
NURUOSMANİYE CAMİİ, 7 tepeli İstanbul'un 2. tepesinde. Adının anlamı "Osman’ın ışığı." Bu ismin hakkını verir gibi 174 pencereye sahip ışıl ışıl bir cami. Aynı zamanda İstanbul'un ilk barok camisi. Batılılaşma eğiliminin yansımalarından olan caminin yapımını, 1749’da 1. Mahmud başlatmış. Tamamlamak ise kardeşi 3. Osman’a kısmet olmuş.
5️⃣💠
YENİ CAMİ inşası en uzun süren yapılardan. Bu yüzden 3 mimarın imzasını taşıyan caminin hikayesinde bolca saray çekişmesi ve güç kavgası var. Osmanlı’nın en güçlü kadınlarından Safiye Sultan’ın isteği ile 1597 yılında yapımına başlanan cami, 1663 yılında Hatice Turhan Sultan’ın şahsi serveti kullanılarak tamamlanmış. Birçok yabancı ressamın tablosuna konu olan caminin içindeki çinilerin güzelliğini ise söylemeden geçemem.
#SET5adımdaistanbul
🔻
Fotoğrafları çekenleri görmek için üzerine dokunun.
Read more
Loading...
 #SETcumasiiri Di’li geçmiş bir zamandı yaşadığımız, Adımlarımızın kısalığı bundandı. Bundandı ...
Media Removed
#SETcumasiiri Di’li geçmiş bir zamandı yaşadığımız, Adımlarımızın kısalığı bundandı. Bundandı gözlerimin durgunluğu. Sarı sıcak cümlelerde; sözün kadar yalan, ellerin kadar ıssız, sen kadar zamansız molalar veriyordum... Ve çocuksu bir bencillikti hüznümüz. Eylül’dü. İzlerini ... #SETcumasiiri
Di’li geçmiş bir zamandı yaşadığımız,
Adımlarımızın kısalığı bundandı.
Bundandı gözlerimin durgunluğu.
Sarı sıcak cümlelerde;
sözün kadar yalan,
ellerin kadar ıssız,
sen kadar zamansız molalar veriyordum...
Ve çocuksu bir bencillikti hüznümüz.
Eylül’dü.
İzlerini çizdiği zaman ansızın gidişin,
Şimdi yoktu bi anlamı suskunluğun.
Çırılçıplak kalakaldım,
sessizliğinin orta yerinde.
Sonra,
sesime yankı vermeyen
uçurumlar kıyısında yürüdüm,
bir zaman...
En çok sesini aradım...
Gözlerinse, asılı bıraktığın yerdeydiler hala...
🌳🌳🌳
Bu haftanın şiiri CEMAL SÜREYA’dan gelsin. İskoçya’dan herkese selamlar ve iyi geceler yolluyorum. Bir de not; İskoçya’dan koyduğum hikaye ve canlı yayınları silinmeden izlemeyi unutmayın.
🔻
Fotoğraf: @frht.idog | #eskişehir #sazovaparkı
Read more
DÜNYANIN EN HIZLI YARIŞ PİLOTLARI MUĞLA’YA GELİYOR! 🏎🏎🏎 Henry Ford, "Otomobil yarışları, ikinci ...
Media Removed
DÜNYANIN EN HIZLI YARIŞ PİLOTLARI MUĞLA’YA GELİYOR! 🏎🏎🏎 Henry Ford, "Otomobil yarışları, ikinci otomobil üretildikten beş dakika sonra başladı" demiş. Yarış tutkusunun en basit özeti bu cümle olabilir. En heyecanlı hali ise 13 Eylül’de Türkiye’de olacak. Dünya Ralli Şampiyonası ... DÜNYANIN EN HIZLI YARIŞ PİLOTLARI MUĞLA’YA GELİYOR!
🏎🏎🏎
Henry Ford, "Otomobil yarışları, ikinci otomobil üretildikten beş dakika sonra başladı" demiş. Yarış tutkusunun en basit özeti bu cümle olabilir. En heyecanlı hali ise 13 Eylül’de Türkiye’de olacak.
🚙🚙🚙
Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 8 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’ye geliyor. Dünyanın en hızlı pilotlarını buluşturacak yarışlar, 16 Eylül’e kadar Muğla ve çevresinde sürecek.
🏎🏎🏎
50 binden fazla yerli ve yabancı turist de yarışları izlemek için pistlerin yolunu tutacak. Muğla turizmine yaklaşık 100 milyon dolar katkı bekleniyor. Sosyal medya ve TV üzerinden ciddi bir de tanıtım fırsatı da olacak. Sadece 150 ülkeden 700 milyondan fazla televizyon seyircisine ulaşacak.
🚙🚙🚙
Parkur 896 kilometre. Toplam uzunluğu 317 kilometre olan 17 özel etabı geçecek pilotlar tam anlamıyla tozu dumana katacak. Denize sıfır etaplar ayrıca keyifli. Sarıliman Koyu, Malderesi Koyu ve Bördübet Koyu yarışların tekne ile takip edilebileceği adresler. Meraklısı olanlar tüm özel etapları ücretsiz olarak izleyebilecek. Rally Turkey’in seyirci noktaları ve bu noktalara ulaşım alternatifleri hakkında bilgi almak isterseniz, www.rallyturkey.com sitesine bakabilirsiniz.
🏰🌳🎻
BU ARADA, ben çok keyifli bir grupla hala İskoçya’dayım. Canlı yayınları ve hikayeler paylaşıyorum, silinmeden izlemeyi unutmayın! Pazartesiye kadar İskoçya gezimizden yayınlar devam edecek, bildirimleriniz açık olsun.
🔻
Fotoğraf: @mehmetsert
Read more
YALAN SÖYLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER! <span class="emoji emoji1f604"></span><span class="emoji emoji1f64f"></span>🏻 Sevgili @furkandic8 ile yukarıdaki fotoğrafımızı ...
Media Removed
YALAN SÖYLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER! 🏻 Sevgili @furkandic8 ile yukarıdaki fotoğrafımızı hikayeme koyup bir anket yaptım. “Hangimiz daha yakışıklı” diye sordum, yüzde 75’le ben kazandım! Bir de ufak hile yapmış olabilirim! Çünkü “lütfen beni Furkan’ın 1.2 milyon takipçisine ... YALAN SÖYLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
😄🙏🏻
Sevgili @furkandic8 ile yukarıdaki fotoğrafımızı hikayeme koyup bir anket yaptım. “Hangimiz daha yakışıklı” diye sordum, yüzde 75’le ben kazandım! Bir de ufak hile yapmış olabilirim! Çünkü “lütfen beni Furkan’ın 1.2 milyon takipçisine rezil etmeyin, yalan söyleyin” dedim. Harika yalan söylediğiniz için minnettarım!
🏰🏰🏰
Furkan dün başladığımız İskoçya turumun misafirlerinden biri. Burada tanıştık ama mütevazılığından çok etkilendim. Hem bu kadar popüler olup hem de böyle samimi ve egosuz kalabilmesi, gençlere dair umutlarımı tazeledi.
🎭🎭🎭
Sevgili @tubaunsal ve @alpersaldiran da Sabahattin Ali’nin müthiş eseri Kürk Mantolu Madonna’yı tiyatro sahnesine taşıdıkları başarılı bir sezonun ardından kendilerini İskoçya turu ile ödüllendirmiş. Kaçırdıysanız üzülmeyin, çünkü yeni sezonda yine sahnede olacaklar.
🍁🍁🍁
İskoçya şatoları turunu daha önce ilkbaharda yapmıştık. Sonbaharda da harika bir hava karşıladı bizi. @siradisikitalar ile yaptığımız en sevilen turlarımızdan biri.
🎋🎋🎋
Benim önümüzdeki aylarda yapacağım tüm turları görmek için profilimdeki linke tıklayıp programıma ulaşabilirsiniz.
@siradisikitalar ın tüm programını da hesaplarını takip ederek görebilirsiniz.
🎬🎬🎬
PAZARTESİYE KADAR İSKOÇYA’DAN İLGİNÇ CANLI YAYINLAR VE HİKAYELER PAYLAŞACAĞIM, KAÇIRMAYIN! TURDAN DETAYLARI TAKİP ETMEK İÇİN SAYFAMIN BİLDİRİMLERİNİ AÇMAYI UNUTMAYIN.
🚶‍♂️🚶🏼‍♀️🚶‍♂️
#wearethewalkers #walktoscotch
#furkanandic #tubaunsal #alpersaldiran
Read more
DAHİLER HEP Mİ İLGİNÇ OLUR? <span class="emoji emoji1f468"></span>🏼‍<span class="emoji emoji1f3a8"></span><span class="emoji emoji1f468"></span>🏼‍<span class="emoji emoji1f3a8"></span><span class="emoji emoji1f468"></span>🏼‍<span class="emoji emoji1f3a8"></span> Salvador Dali ismini resme merakınız olmasa da bilirsiniz. ...
Media Removed
DAHİLER HEP Mİ İLGİNÇ OLUR? 🏼‍🏼‍🏼‍ Salvador Dali ismini resme merakınız olmasa da bilirsiniz. 1904 yılında Barselona yakınlarındaki Figueres’te doğan bu deli dahinin yaşamı öyle ilginç detaylarla dolu ki... İşte size birkaçı! Dali tam bir pazarlama dahisi. New York’taki ... DAHİLER HEP Mİ İLGİNÇ OLUR?
👨🏼‍🎨👨🏼‍🎨👨🏼‍🎨
Salvador Dali ismini resme merakınız olmasa da bilirsiniz. 1904 yılında Barselona yakınlarındaki Figueres’te doğan bu deli dahinin yaşamı öyle ilginç detaylarla dolu ki... İşte size birkaçı!
🎨🎨🎨
Dali tam bir pazarlama dahisi. New York’taki Metropolitan Müzesi’nde sergisi açılacağı zaman almış bir küveti, koymuş müzenin girişine ve başlamış yıkanmaya!
🐸🐸🐸
Eserlerini yaparken değişik teknikler uygulamış. Bir seferinde boya kutularına bacaklarını batırdığı kurbağaları tuvallerinin üzerinde zıplatıp, sıra dışı çalışmalara imza atmış.
🐘🐘🐘
Hindistan Hava Yolları için bir reklam hazırlamış, onlar da çok memnun kaldıkları için Dali’ye fil hediye etmişler. Dali de binmiş filine, Figueres sokaklarında dolaşmış. Adeta “delidir, ne yapsa yeridir diyerek umursamamışlar.
💰💰💰
Paraya olan düşkünlüğünü ise bilmeyen yok. Eserlerinin kopyalarını basarken “Hadi biraz para basalım” dermiş. O yüzden sağlığında para kazanıp, lüks içinde yaşayan nadir sanatçılardan...
👩🏻👩🏻👩🏻
Karısı Gala’yla da ilginç bir ilişkisi varmış. Kadın biraz despotmuş ve kocasıyla ayrı yerlerde yaşamışlar. Dali sadece Gala izin verdiği zaman onu görmeye gitmiş.
🙈🙈🙈
Söylenenlere göre de Gala genç erkeklere meraklıymış ve karısının sefa anlarında Dali’ye düşen ise çoğu zaman seyirci rolüymüş. Ama yine de karısını sevmiş! Bütün resimlerinde ve çalışmalarında ana figür Gala olmuş.
🔻
Fotoğraf: @aliciaalisa | #barselona
Read more
Loading...
Mersin için kullanabileceğim en uygun tanım; taşı toprağı tarih! Dört bir yanı farklı uygarlıklardan ...
Media Removed
Mersin için kullanabileceğim en uygun tanım; taşı toprağı tarih! Dört bir yanı farklı uygarlıklardan kalan ayrıcalıklı eserlere sahip. Fotoğrafları kaydırınca göreceğiniz Adamkayalar da onlardan biri. 🌳🌳🌳 Silifke – Erdemli arasında yer alan ve eşine az rastlanır bir tarih mirası. ... Mersin için kullanabileceğim en uygun tanım; taşı toprağı tarih! Dört bir yanı farklı uygarlıklardan kalan ayrıcalıklı eserlere sahip. Fotoğrafları kaydırınca göreceğiniz Adamkayalar da onlardan biri.
🌳🌳🌳
Silifke – Erdemli arasında yer alan ve eşine az rastlanır bir tarih mirası. Bu dev kabartmalar, dik bir yamaca oyulmuş. M.Ö. 1. yy ile M.S. 2. yy arasına tarihleniyor.
🌳🌳🌳
Kızmamak da üzülmemek de elde değil çünkü maalesef defineci tahribatından onlar da nasibini almış! Ama neyse ki günümüze kadar gelebilmiş.
🌳🌳🌳
9 niş içinde 11 erkek, 4 kadın, 2 de çocuk figürü var. Ayrıca keçi ve kartal da resmedilmiş. Ulaşması kolay değil ama Kız Kalesi’ni görmeye giderken ya da dönerken mutlaka uğrayın. Akşam saatlerine yakın bir vakti de seçmeyin çünkü yolu biraz zahmetli, karanlık çökecek telaşına girmeyin derim.
Herkese iyi geceler!
#SaffetEmreTonguclaMersin
Read more
#SETle1dakika KÜBA, BOL ÖDÜLLÜ BİR YAZAR, TRAJİK BİR SON Günaydın! Ben İskoçya yolcusuyum ama yukarıdaki 57 saniyelik videoya tıklarsanız sizi Küba’da çok güzel bir sahile götüreceğim. Dünyaca ünlü yazar Ernest Hemingway’in Küba aşkı malum! Hatta bir mektubunda karısına ... #SETle1dakika ⏰ KÜBA, BOL ÖDÜLLÜ BİR YAZAR, TRAJİK BİR SON
📚📚📚
Günaydın! Ben İskoçya yolcusuyum ama yukarıdaki 57 saniyelik videoya tıklarsanız sizi Küba’da çok güzel bir sahile götüreceğim.
📝📝📝
Dünyaca ünlü yazar Ernest Hemingway’in Küba aşkı malum! Hatta bir mektubunda karısına “Hayatımın geri kalanını Küba’yı anlamaya çalışarak geçireceğim” diye yazmış.
🚑🚑🚑
1. Dünya Savaşında orduya katılıp asker olmak istemiş fakat gözündeki rahatsızlık yüzünden alınmamış. O da Kızılhaç’ta ambulans şoförlüğü yapmış. Savaş sonrası muhabirlik yıllarında yolu İstanbul’a da düşmüş; biz o sıralar Kurtuluş Savaşı’nı verirken...
⛵️⛵️⛵️
Hayatı ABD ve Fransa’da yaşayarak geçmiş ama onun için dönüm noktası Küba olmuş. Kendisine Nobel ve Pulitzer gibi iki büyük ödülü getiren Yaşlı Adam ve Deniz kitabının ilhamı da Küba olmuş. Videoda o ilhamın kaynağını göreceksiniz...
📚📚📚
Yazarın trajik sonuna bakın ki yaşama tutunmayı anlatan kitabıyla çağdaş klasikler arasına girmiş ama kendi yaşamına tutunmayı başaramayınca hayatına elleriyle son vermiş...
@ayricaliklirotalar #küba #hemingway
Read more
YAZ BİTERKEN... <span class="emoji emoji2600"></span>️⛱<span class="emoji emoji2600"></span>️ Yazla vedalaşamayanlara, son bir kaçamak peşinde olanlara ya da hala ...
Media Removed
YAZ BİTERKEN... ️⛱️ Yazla vedalaşamayanlara, son bir kaçamak peşinde olanlara ya da hala kullanacak izni kalanlara önereceğim 5 yer var. Ben buraları sonbaharda çok seviyorum. Ekim sonuna kadar gitmek için ideal, aklınızda bulunsun... ️ MARMARİS’in havası sonbaharda bir ... YAZ BİTERKEN...
☀️⛱☀️
Yazla vedalaşamayanlara, son bir kaçamak peşinde olanlara ya da hala kullanacak izni kalanlara önereceğim 5 yer var. Ben buraları sonbaharda çok seviyorum. Ekim sonuna kadar gitmek için ideal, aklınızda bulunsun...
⛵️
MARMARİS’in havası sonbaharda bir başka güzel olur. Bozburun Yarımadası, İçmeler, Selimiye ve Turunç en tatlı halleriyle sizi bekliyor, ıskalamayın. @dionysosvillagehotel müthiş bir ye. Bir göz atın.
🏡
SIĞACIK’a gidip sessizlik ve huzurun tadını çıkarın. Otantik mimarisi ve Ege lezzetleri de cabası...
🍇
BOZCAADA’ya kaçıp rüzgara kulak verin. Adanın kalabalıklardan arınmış halini çok seveceksiniz.
🐬
ESKİ FOÇA‘da daracık sokaklarda yürüyün, balıkçı lokantalarında uzun uzun yemeğinizi yiyin, teknelerle selamlaşıp gün batımını izleyin, dinlenmeye çekilmiş plajların tadını çıkarın. Daha ne olsun?
🌳
DATÇA’da hem Ege hem Akdeniz’e kucak açıp, bozulmamış doğanın güzelliğine teslim olun. Knidos Antik Kenti’ne de uğrayın; bugünü bırakıp tarihe uzanın. @sabrinashaushotel de kalabilir, @portfrankie ve @manzarasogut te yemek yiyebilirsiniz.
☀️⛱☀️
BANA KALIRSA EGE VE AKDENİZ’İN EN GÜZEL ZAMANLARI ŞİMDİ BAŞLADI. PEKİ SİZİN ÖNERİLERİNİZ VAR MI?
🔻
Fotoğraf: @erolbest | #sıgacık
Read more
Loading...
İTALYA İLE ORTAÇAĞ’A GİDİP, SİNGAPUR’LA MİLENYUM’A DÖNMEK İSTEYEN? <span class="emoji emoji1f4cc"></span><span class="emoji emoji1f4cc"></span><span class="emoji emoji1f4cc"></span> Günaydın! Ben yarın ...
Media Removed
İTALYA İLE ORTAÇAĞ’A GİDİP, SİNGAPUR’LA MİLENYUM’A DÖNMEK İSTEYEN? Günaydın! Ben yarın çok keyifli bir grupla İskoçya’ya gidiyorum. 6 gün boyunca harika hikaye ve canlı yayınlar bekliyor sizi sakın kaçırmayın. Gezimize dizi ve filmlerden tanıdığınız çok sevilen isimler de ... İTALYA İLE ORTAÇAĞ’A GİDİP, SİNGAPUR’LA MİLENYUM’A DÖNMEK İSTEYEN?
📌📌📌
Günaydın! Ben yarın çok keyifli bir grupla İskoçya’ya gidiyorum. 6 gün boyunca harika hikaye ve canlı yayınlar bekliyor sizi sakın kaçırmayın. Gezimize dizi ve filmlerden tanıdığınız çok sevilen isimler de eşlik edecek. Şimdilik sürpriz olsun izleyin bakalım kimler var?
😎😎😎
Bu arada geçmiş hikayelerimi kaçıranlar ya da yeniden izlemek isteyenler için profil sayfamdaki sabit hikaye dizisini sürekli güncelliyoruz. 2 yeni rota ekledik. Benimle Singapur’u gezmek ve İtalya’nın nefis Ortaçağ kentleri arasında dolaşmak isterseniz hemen profil sayfama uğrayın.
🌸🌸🌸
Bologna’nın İstanbul ile ortak noktası ne?
🥝🥝🥝
Çok kötü koktuğu için ABD’de marketlere girişine izin verilmeyen ama Singapur sokaklarında tanesi 18 dolara satılan meyve hangisi?
💦💦💦
Dünyanın en büyük kapalı şelalesi nerede?
🌳🌳🌳
Her akşam tam 19.45’te yapılan Süper Ağaçlar şovu nasıl görünüyor?
🏠🏠🏠
New York Limanı’nı bulan Verrazzano’nun evi, endemik bitkiler, sokak yaşamından detaylar ve dahası... Sadece bu kadar değil. Şu anda 16 albüm var. Singapur ve İtalya dışında izleyebileceğiniz rotalar:
⛴ İstanbul
⛵️ Bodrum
🌶 Şanlıurfa
🌹 Isparta
🐻 Berlin
🐠 Mora Yarımadası
🏛 Atina
🏰 İskoçya
⛱ Sorrento
🌳 Capri
🦋 Loire Vadisi
👘 Japonya
🏠 Ayrıca @bestmenproduct tan ve evimden albümler de var. Bu albümlerin içeriklerini de sürekli güncelliyoruz.
📌📌📌
Bu arada profilimi her ziyaret ettiğinizde web siteme tıklamayı da unutmayın! Oraya da sürekli yeni içerik ekleniyor. Tüm televizyon programlarımın bölümlerine, konuk olarak katıldığım programlara ve yüzlerce yazıma ulaşabilirsiniz.
🔻
Fotoğraf: @boraoyaci
Read more
Osmanlı sarayındaki en merak edilen yer hep Harem olmuş. Çünkü adı bile; "herkesin girmesine müsade ...
Media Removed
Osmanlı sarayındaki en merak edilen yer hep Harem olmuş. Çünkü adı bile; "herkesin girmesine müsade edilmeyen” anlamına geliyormuş. Osmanlı padişahlarının özel yaşamlarını sürdürdükleri bu bölüme Harem halkı dışında çok az kişi girebilmiş. 🏻🏻🏻 Buradaki kadınların çoğu Müslümanlaştırılmış ... Osmanlı sarayındaki en merak edilen yer hep Harem olmuş. Çünkü adı bile; "herkesin girmesine müsade edilmeyen” anlamına geliyormuş. Osmanlı padişahlarının özel yaşamlarını sürdürdükleri bu bölüme Harem halkı dışında çok az kişi girebilmiş.
👸🏻👸🏻👸🏻
Buradaki kadınların çoğu Müslümanlaştırılmış Hristiyan esirlerden oluşmuş. O yüzden 36 Osmanlı sultanının 34’ünün annesi gayrimüslümken din değiştirmiş.
👗👗👗
Haremde çok sıkı bir hiyerarşi varmış. En alt basamakta olan “cariye” sultanın ilgisini çektiği ve onunla birlikte olduğu zaman “gözde”ye dönüşüp bir üst seviyeye çıkarmış.
👸🏼👸🏼👸🏼
Bir kadının değeri ve yeri ise çocuk sahibi olabilmesiyle eşanlamlıymış. Gözdeler, çocuk doğurduğu zaman “ikbal” ya da “kadınefendi” mertebesine yükselirmiş.
👗👗👗
Veliaht annesi olansa “haseki” unvanıyla imparatorlukta Valide Sultan’dan sonra gelir ama çoğu zaman ona eş bir gücü simgelermiş.
👸🏻👸🏻👸🏻
Harem’deki en güçlü kişi Valide Sultan’mış. Tüm hane halkı ve çoğu zaman padişah üzerinde bile büyük etkisi varmış.
#SETletarih
🔻
Fotoğraf: @emrkrm
Read more
Toscana’da bir köyde doğmuş. Küçük yaşta futbol oynarken kaza geçirmiş ve iki gözünü de kaybetmiş. ...
Media Removed
Toscana’da bir köyde doğmuş. Küçük yaşta futbol oynarken kaza geçirmiş ve iki gözünü de kaybetmiş. Daha yolun başında hayata küsmek yerine yapabileceklerinden keyif almayı tercih etmiş. 🎙 Önce Hukuk Fakültesini bitirmiş. Bir yandan da müzikle ilgilenmiş. Allah vergisi denir ... Toscana’da bir köyde doğmuş. Küçük yaşta futbol oynarken kaza geçirmiş ve iki gözünü de kaybetmiş. Daha yolun başında hayata küsmek yerine yapabileceklerinden keyif almayı tercih etmiş.
🎵🎙🎵
Önce Hukuk Fakültesini bitirmiş. Bir yandan da müzikle ilgilenmiş. Allah vergisi denir ya tam öyle az rastlanır bir yeteneği var. Bugün dünyanın en iyi 3. tenoru. Ama sırf bu yeteneğe yaslanarak yükselmemiş, üzerine ekleyerek zenginleştirmiş sanatını. Sadece sahneye çıkmıyor; aynı zamanda besteci, söz yazarı, müzik yapımcısı.
🥁🥁🥁
En önemlisi bir iyilik gönüllüsü. Sanatını sosyal yardımlaşma aracı yapmış. Kurduğu vakıf sayesinde, Haiti’de yüzlerce kimsesiz çocuğun bakımını ve eğitim masraflarını üstleniyor. Dünyanın farklı yerlerinde göz hastalıkları ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara fon sağlıyor.
🎻🎻🎻
Doğduğu küçücük köyü turizmle kalkındırıyor. Her yıl farklı temalarla köyünde düzenlediği konserlere, 10 bin kişi gidiyor. Şu anda 60 yaşında ve yorulmadan çalışmaya, üretmeye, yardımlaşmaya devam ediyor.
🎷🎷🎷
Size anlattığım Andrea Bocelli’nin öyküsü. Bu yaz köyünde verdiği geleneksel konsere ben de katıldım. Sanatından ayrı, yaşamdaki duruşundan ayrı etkilendiğim müthiş bir isim. Hayatının ışığını gözlerinde değil başarabileceklerinin sırrında bulmuş biri…
🎸🎸🎸
Ara sıra size yaşam öyküleri ya da etkilendiğim başarıları yazıyorum. Bu da yeni haftaya ve yepyeni bir aya başlarken aklınızın bir yerinde olsun istedim. Böyle bir yaşam öyküsünü paylaşıp, “vazgeçmek yok” dediğiniz kim varsa yorumlara etiketleyebilir, siz de öyküsünden etkilendiğiniz isimleri paylaşabilirsiniz.
🎼🎶🎼
Unutmayın; vazgeçmemek öyle çok kapı açar ki bazen ardınıza dönüp baktığınızda kendiniz bile şaşırırsınız. Bunu unutmadığınız ve kendinize daha çok inandığınız bir hafta olsun.
Herkese günaydın!
#SETpazartesimottosu
#SETmotivasyon
🔻
Fotoğraf: @@ilhan1077 | #toscane
Read more
Loading...
HAKKINI NASIL ÖDERİM ZEYNEP? 🤔🤔🤔 Yolumuz üç yıl önce kesişti @zeynepst ile. “Sosyal medya danışmanlığınızı ...
Media Removed
HAKKINI NASIL ÖDERİM ZEYNEP? 🤔🤔🤔 Yolumuz üç yıl önce kesişti @zeynepst ile. “Sosyal medya danışmanlığınızı yapabilirim, size katkım çok olur?” dedi. 🏻🏻🏻 “Daha 30’larında bir genç, yaşam tecrübesi nedir ki?” diye geçirdim içimden. Yanılmışım hem de çok. Zeynep Şahin Tutuk ... HAKKINI NASIL ÖDERİM ZEYNEP?
🤔🤔🤔
Yolumuz üç yıl önce kesişti @zeynepst ile. “Sosyal medya danışmanlığınızı yapabilirim, size katkım çok olur?” dedi.
👧🏻👩🏻👧🏻
“Daha 30’larında bir genç, yaşam tecrübesi nedir ki?” diye geçirdim içimden.
😔😞😞
Yanılmışım hem de çok. Zeynep Şahin Tutuk adeta sağ kolum gibi. Her hafta toplantı yapıp postlarımızda neleri paylaşacağımızı konuşuyoruz.
📝📚📖
Gittiğim 132 ülkenin her köşesini 15 yıldır @hurriyet_seyahat e, Conde Nast Traveler gibi yurtdışında basılan dergilere ya da @istanbullifedergisi gibi yurtiçinde yayınlanan 80’in üzerinde dergiye yazıyorum. O yüzden ciddi bir seyahat yazısı arşivim var.
🕌🏛⛩
Zeynep ile sürekli bu arşivdeki yazıları güncelleyerek, değiştirerek ve ilaveler yaparak hem postlarda hem de web sitemde paylaşıyoruz.
🎪🎭🎨
Zeynep devamlı fikirler üretiyor: “Şiir çok seviyorsunuz, cuma postlarını şiirle noktalasanız nasıl olur?” ya da “Müzeleri yazıp bir etiketle paylaşsanıza!” gibi önerileri havada uçuşuyor.
🎼🏕🎡
Hesabı ilginç hale getirebilmek için bazen şehirleri bazen isim hikayelerini bazen de tarihi öyküleri yazıyorum. Gezdirdiğim ünlülere dair anektodlara yer veriyorum.
✏️📚👩‍🌾
Sizin Geri bildirimleriniz yol haritamız için çok önemli. Eğer hesabımızdan ve Zeynep ile yaptıklarımızdan memnunsanız bir beğeni de bulunup yorumlara 👍👍👍 emoji’si koyabilir misiniz? Yürekten teşekkürlerimizle...
📸📸📸
Mekan: @bestmenproduct Ofisi.
Read more
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftanınfikri <span class="emoji emoji2714"></span>️ Bu yıl ilk kez yapılacak bir peynir buluşmasına katılmak, ...
Media Removed
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftanınfikri ️ Bu yıl ilk kez yapılacak bir peynir buluşmasına katılmak, henüz yolu büyük şehirlere düşmeyen gizli kalmış peynir çeşitleriyle tanışmak ve Van’dan Adıyaman’a uzanan bir programla sayısız kültürel zenginliği keşfetmek için Bitlis’e gidin. Bitlis’in ... HAFTANIN FİKRİ
#SEThaftanınfikri
✔️
Bu yıl ilk kez yapılacak bir peynir buluşmasına katılmak, henüz yolu büyük şehirlere düşmeyen gizli kalmış peynir çeşitleriyle tanışmak ve Van’dan Adıyaman’a uzanan bir programla sayısız kültürel zenginliği keşfetmek için Bitlis’e gidin.
📌
Bitlis’in Tatvan ilçesi 1-2 Eylül’de midelere bayram olacak bir etkinliğin ev sahibi. “Bitlis Peynir Fuarı” ile Doğu Anadolu’daki üreticiler yerel peynirlerini bir araya getiriyor. Özellikle bölgede üretilip tüketilen, büyük şehirlerde bulunmayan peynir çeşitleri de bulunabilecek.
📌
Türkiye peynir konusunda müthiş bir çeşitliliğe ve lezzet zenginliğine sahip. Ama ne yazık ki tescilli ve lezzetiyle markalaşabilmiş peynir sayımız, üretilen çeşitliliğin çok altında. Dilerim fuar, bu açıdan fayda sağlayacak bir sürece de kapı açar.
📌
Giderseniz, doğrudan yerel üreticinin ürünlerini satın alabilirsiniz, merak ettiğiniz tüm lezzetleri deneyebilirsiniz. Bitlis’in meşhur Büryan Kebabı başta olmak üzere, yöresel yemekleri yerinde keşfetmek için de iyi fırsat.
📌
Gitmişken, çevreyi keşfetme programı da yapın. Birçok noktaya geçiş yapabilirsiniz ama önerim birkaç gün ayırmanız. Önce Bitlis’i ve Tatvan’ı gezin, Van Gölü kıyısına inin, Akdamar Adası’na geçin, Ahlat’taki Selçuklu mezarlığını da mutlaka görün. Bir de Adıyaman’a uzanın ve UNESCO Kültürel Miras Listesi’ndeki müthiş heykelleri görmek için Nemrut’a çıkın.
🔻
Fotoğraf: @turkey_home
Read more
Bu kez yıldız dolu bir iyi geceler hazırladım size. Mersin’den dizisinden yeni notlarım da aşağıda, ...
Media Removed
Bu kez yıldız dolu bir iyi geceler hazırladım size. Mersin’den dizisinden yeni notlarım da aşağıda, keyifli okumalar! Yörüklerin hayvanlarını otlattığı, denizden yaklaşık 1000 metre yüksekteki Uzuncaburç, Mersin’in ilginç noktalarından. Kenger kahvesi, pekmezi, heybeleri ... Bu kez yıldız dolu bir iyi geceler hazırladım size. Mersin’den dizisinden yeni notlarım da aşağıda, keyifli okumalar!
💫💫💫
Yörüklerin hayvanlarını otlattığı, denizden yaklaşık 1000 metre yüksekteki Uzuncaburç, Mersin’in ilginç noktalarından. Kenger kahvesi, pekmezi, heybeleri ve “meşe külü” dedikleri sabunuyla meşhur. Antik tiyatrosunu gezmeniz, Sütunlu Cadde ve Tyche Tapınağı’nı görmeniz gerek.
🐏🐏🐏
Narlıkuyu da tarihten ilginç detaylarla karşılaşacağınız bir başka adres. Kızlar Hamamı diye geçen, M.S. 4. yüzyıldan kalma yapıda Roma mozaikleri var. Güzelliği, zarafeti ve dostluğu sembolize eden Euphrosyne, Aglaia ve Thalia olarak bilinen meşhur "Üç Güzeller" resmedilmiş.
🌳🌳🌳
Narlıkuyu’ya yakın Cennet ve Cehennem obrukları da Mersin’in gözde turizm durakları arasında. Cennet 75 metre derinlikte ve 452 basamakla iniyorsunuz. Cesaret edip inmesi tamam da çıkması tam bir cehennem azabı! Çıkışta Zeus Tapınağı’na uğramayı da unutmayın.
🍁🍁🍁
Cehennemi ise aklınızdan bile geçirmeyin çünkü ancak usta dağcılar inebiliyor. Şimdilerde bir cam teras yapılması gündemde, bu sayede herkesin obruğun içini görebilmesi ve bölgenin daha fazla turist çekmesi hedefleniyor. Cennet obruğuna inen merdivenlerde ve civarda restorasyon da yapılacakmış.
#SaffetEmreTonguclaMersin
🔻
Fotoğraflar: @voltmacar @1kubrak @hurriyet_seyahat
Read more
Sahip ve ait olduklarınızın kıymetini elinizdeyken bilin. Kaybedince hayıflanmanın manası ...
Media Removed
Sahip ve ait olduklarınızın kıymetini elinizdeyken bilin. Kaybedince hayıflanmanın manası yok. Konuşmak kadar dinlemek de önemli. Hep konuşursan sadece bildiğin şeyleri tekrar edersin ama dinlersen, öğrenirsin. Yılların o ne der bu ne der safsatası içinde geçmesin. ... Sahip ve ait olduklarınızın kıymetini elinizdeyken bilin. Kaybedince hayıflanmanın manası yok.
🌸🌺🌸
Konuşmak kadar dinlemek de önemli. Hep konuşursan sadece bildiğin şeyleri tekrar edersin ama dinlersen, öğrenirsin.
🌸🌺🌸
Yılların o ne der bu ne der safsatası içinde geçmesin. Kimin ne dediği değil, ruhunun istediği gibi yaşamak önemli.
🌾🌾🌾
Pazartesi alıntılarım bu kez bir düşünüre ya da sanatçıya değil, takipçilerime ait. Okuduğunuz 3 madde sizden gelenlerden seçtiklerim. Yazanlar sırasıyla; @atasoyaylin @korhansale41 ve @latife_soysal
🌾🌾🌾
Pazartesi günlerinin motivasyon yazılarında amacım; hep göz önünde olan ve tam da bunun için yani iyi bildiğimizi sandığımız için gözden kaçırdığımız basit detayları yeniden keşfetmek. Hayatın anlamını çözen, büyük farkların peşinde olmak için başlatmadım bu diziyi; sadece unutulmaması gerektiğine inandıklarımı sizlerle de paylaşıyorum.
🌾🌾🌾
Ve bundan sonra pazartesi mottolarının altına yazdığınız yorumlardan seçtiklerimi de paylaşacağım. Kendi mottolarını paylaşmak isteyenler, yorumlar kısmı yine size ait. Kim bilir kime motivasyon kaynağı olursunuz? Ya da bir pazartesi de sürpriz olarak sayfama misafir gelirsiniz…
🌸🌺🌸
Herkes için tüm sendromlardan uzak, işlerin yolunda gittiği bir hafta olsun!
#SETpazartesimottosu #SETmotivasyon
🔻
Fotoğraf: @nlgncan
Read more
#SETle1Dakika SİZE BİR ŞARKI SÖYLESEM? 🥁 Günaydın! Sesim konusunda iddialı değilim ama yayınlarda bazen ucundan söylüyorum. Bu sabaha tatil bitti, trafik kabusu geldi stresiyle başlayanlar için keyifli bir video seçtim. Sizi çok uzaklara, mutlu bir adaya götürmem için 57 saniyenizi ... #SETle1Dakika ⏰ SİZE BİR ŞARKI SÖYLESEM?
🎸🎵🥁
Günaydın! Sesim konusunda iddialı değilim ama yayınlarda bazen ucundan söylüyorum. Bu sabaha tatil bitti, trafik kabusu geldi stresiyle başlayanlar için keyifli bir video seçtim. Sizi çok uzaklara, mutlu bir adaya götürmem için 57 saniyenizi bana ayırmanız yeterli.
🍹☀️⛱
Suç oranının neredeyse sıfır olduğu, turizmden kazanan ve güler yüzle yaşamayı bilen bir ada Grand Cayman. Bugünkü halk geçmişte adayı sömürge olarak kullanan İngilizler ile köle olarak getirilen Afrikalıların torunları. O günler çok geride kalmış ve bugüne kozmopolit bir doku bırakmış...
Read more
BEN SİZE FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜNÜZ KALENİN HİKAYESİNİ ANLATAYIM, SİZ DE BENİMLE MERSİN’DEN ÖNERİLERİNİZİ ...
Media Removed
BEN SİZE FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜNÜZ KALENİN HİKAYESİNİ ANLATAYIM, SİZ DE BENİMLE MERSİN’DEN ÖNERİLERİNİZİ PAYLAŞIN! ️🌦 Günaydın! Mersin dizisinde bu kez Kız Kalesi’ni anlatacağım. Siz de benimle Mersin’den yeme – içme ve konaklama önerilerinizi paylaşırsanız harika olur. Şehri ... BEN SİZE FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜNÜZ KALENİN HİKAYESİNİ ANLATAYIM, SİZ DE BENİMLE MERSİN’DEN ÖNERİLERİNİZİ PAYLAŞIN!
☀️☀️🌦
Günaydın! Mersin dizisinde bu kez Kız Kalesi’ni anlatacağım. Siz de benimle Mersin’den yeme – içme ve konaklama önerilerinizi paylaşırsanız harika olur. Şehri keşfetmek isteyenlere farklı bakış açılarından öneriler sunmuş oluruz. Ben de önerilerinizi bir dahaki Mersin seyahatimde değerlendirmek üzere kaydedeceğim.
🏰🏰🏰
Erdemli’de yer alan bu yapının iki adı var. Kız Kalesi ya da Deniz Kalesi olarak anılıyor. Bu bölgenin antik ismi Corycus veya Korykos olarak geçiyor. Geçmişte sadece bir liman kenti değil safran üretimiyle de gözde bir yermiş.
🎠🎠🎠
Kalenin bugünkü hali 12. yüzyıldan kalmış. Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların burayı sığınak olarak kullandığını yazıyor. Tarih boyunca çok kez el değiştirmiş; 1448’de Karamanoğlu 2.İbrahim fethetmiş. 1473’te Osmanlı hakimiyetine girmiş.
⛵️⛵️⛵️
Geçmişte hem savunma hem konaklama açısından önem taşımış. Silifke Kalesi ile birlikte İstanbul’dan kutsal topraklara deniz yolu ile gitmek isteyenler için dinlenme yeri olmuş.
👑👑👑
Kalenin içinde şapel, sarnıçlar, mozaik yer döşemeleri görecekleriniz arasında. Tekne turu ile ulaşabilir, bilet alarak ya da Müze Kart ile gezebilirsiniz.
🍇🍇🍇
Tabii ki bir de efsanesi var... İstanbul’daki Kız Kulesi ile aynı hikâye burası için de anlatılıyor. Efsaneye göre bir kızı olmasını çok isteyen kral nihayet hayaline kavuşmuş. Üzerine titreyerek büyüttüğü kızı güzelliğiyle dillere destan olmuş. Kral dönemin ünlü bir falcısını saraya çağırtarak kızının geleceğini öğrenmek istemiş. Falcıdan aldığı yanıt ise kızının bir yılan tarafından sokulup öldürüleceği ve kendisinin bunu engelleyemeyeceği olmuş.
🔮🔮🔮
Kral da düşünüp taşınıp denizin ortasına bir kale yaptırmaya karar vermiş ki hiçbir yılan kızına ulaşamasın diye… Fakat kaderden kaçamamış. Kızına taşınan yemeklerin içinde bir de üzüm sepeti varmış. Sepetin içinde gizlenen yılan kızı sokup öldürmüş, krala da kızının ardından yas tutmak kalmış.
🔻
Fotoğraflar: @kus.bakisi
Read more
8 AYDA 1 MİLYON TURİST! <span class="emoji emoji1f38a"></span><span class="emoji emoji1f38a"></span><span class="emoji emoji1f38a"></span> “Tarihin sıfır noktası” denen ve dünyadaki en eski yerleşim olarak ...
Media Removed
8 AYDA 1 MİLYON TURİST! “Tarihin sıfır noktası” denen ve dünyadaki en eski yerleşim olarak 12 bin yıl öncesine uzanan Göbeklitepe sayesinde, bu yıl Şanlıurfa’ya 1 milyon turist gitmiş. Son zamanlarda turizm adına aldığım en güzel haberlerden biri oldu. 🗺🗺🗺 Hem yerli hem yabancı ... 8 AYDA 1 MİLYON TURİST!
🎊🎊🎊
“Tarihin sıfır noktası” denen ve dünyadaki en eski yerleşim olarak 12 bin yıl öncesine uzanan Göbeklitepe sayesinde, bu yıl Şanlıurfa’ya 1 milyon turist gitmiş. Son zamanlarda turizm adına aldığım en güzel haberlerden biri oldu.
🗺🗺🗺
Hem yerli hem yabancı turist gitmiş olması ayrıca güzel. Bu hareketlilik şehrin kalkınması için büyük şans. Türkiye’nin tanıtımı içinse müthiş bir fırsat. Özellikle de iletişim teknolojilerinin bu kadar geliştiği bir çağda, sosyal medya üzerinden viral yayılım tanıtımdaki en önemli ayağı oluşturabilir.
🎖🎖🎖
Yılın 8 ayındaki rakama bakınca, 2018 bitmeden yeni bir rekor kırılarak 1,5 milyona ulaşacağı umudu da var. Neden olmasın ki? Tüm kalbimle gerçekleşmesini diliyorum.
🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Uzun zamandır beklediği UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilince ilgi de arttı. Uzun yıllardır yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve şirketler de Urfa’daki tarihi – kültürel değerlerin öne çıkarılması için çok çalıştılar, birçok başarılı proje yapıldı. Ben de zaman zaman parçası oldum. Bu kadar çabanın karşılığı şimdi alınıyor.
🏛🏛🏛
Daha önce yazmıştım ama tekrar hatırlatayım size Göbeklitepe’yi. Şanlıurfa merkeze 17 km uzaklıkta. Dünyanın en eski arkeolojik tapınağı.
⏳⏳⏳
Göbeklitepe keşfedilmeden önce, M.Ö. 5000 yılına tarihlenen Malta Adası'ndaki tapınağın en eski olduğu kabul ediliyordu. Ama bizim topraklarımız sayesinde, bu geçmiş 12 bin yıl geriye gitti ve tüm ezberleri bozdu.
🍋🍋🍋
Neolitik dönemde avcılık ve toplayıcılık ile birlikte insanların ilk kez tarıma yöneldiği, buradaki kazılarda ortaya çıkarıldı. Yabani şekilde yetişen buğday, arpa, mercimek türü ürünlerin ilk kez burada deneme yanılma yoluyla ekildiği düşünülüyor.
🐄🐄🐄
Hayvanların evcilleştirilmesi ve ilk dini ve sivil mimari örneklerinin ortaya çıkması da aynı dönem. Yani Göbeklitepe'de bulunanlar, yaklaşık 12 bin yıl önce yerleşik hayata geçen eski insanların inançlarını ve yaşamlarını yansıtan önemli belgeler.
👇🏼
FAZLASINI MERAK EDENLER; @ayricaliklirotalar için çektiğimiz Urfa-Göbeklitepe bölümünü Youtube’dan izleyebilir ve web sitem saffetemretonguc.com dan 10 Adımda Urfa yazımı okuyabilir.
🔻
Fotoğraflar: @boraoyaci @ntv | #göbeklitepe
Read more
RENGARENK CAM SÜSLERİ BİR MEVLEVİ DERVİŞE BORÇLUYUZ… <span class="emoji emoji1f308"></span><span class="emoji emoji1f308"></span><span class="emoji emoji1f308"></span> Evlerinizi, ofislerinizi süsleyen ...
Media Removed
RENGARENK CAM SÜSLERİ BİR MEVLEVİ DERVİŞE BORÇLUYUZ… Evlerinizi, ofislerinizi süsleyen rengarenk cam objeleri ülkemizde yapan ilk kişinin, Mevlevi Dervişi Mehmet Dede olduğunu biliyor muydunuz? Sadece derviş değil aynı zamanda bir zanaatkar da olan Mehmet Dede, yeteceği ... RENGARENK CAM SÜSLERİ BİR MEVLEVİ DERVİŞE BORÇLUYUZ…
🌈🌈🌈
Evlerinizi, ofislerinizi süsleyen rengarenk cam objeleri ülkemizde yapan ilk kişinin, Mevlevi Dervişi Mehmet Dede olduğunu biliyor muydunuz?
💎💎💎
Sadece derviş değil aynı zamanda bir zanaatkar da olan Mehmet Dede, yeteceği ile sarayın dikkatini çekmiş. Ve 18. yüzyılda, 3. Selim tarafından cam işçiliğinin dünyadaki gözbebeği olan Venedik’e gönderilmiş. Venedik’in birbirinden güzel adalarında hala cam işleme atölyelerini görmeniz ve müthiş cam eşyalar, kristaller almanız mümkün.
🍭🍭🍭
İşte Derviş Mehmet de Venedik’te öğrendikleriyle Osmanlı topraklarına dönmüş ve Beykoz’da bir atölye kurmuş. Avrupa’da öğrendiklerini aynen uygulamak yerine geleneksel formlarla buluşturup yeni bir tarz yaratmış. O tarzı bugün “çeşmi bülbül” adıyla biliyoruz.
🔮🔮🔮
Anlamı “bülbül gözü” demek. Bu ismin verilişine dair iki anlatı var. Camlardaki işlemelerde ortaya çıkan desenler bülbül gözünü anımsattığı için bu ismin verildiği söyleniyor.
⛲️⛲️⛲️
Diğer görüşe göre de atölyenin yanında aynı adı taşıyan bir çeşme varmış. Atölyeden çıkan ürünler çok beğenilince, zamanla bu güzel isimle anılmaya başlamış.
👩🏻‍🎨👩🏻‍🎨👩🏻‍🎨
Bu güzel sanat yeni formlara bürünerek yüzyıllardır devam ediyor. Ama ne yazık ki Beykoz’daki o çeşme bugüne ulaşamamış.
💠💠💠
Cam işleme sanatlarının içinde en detaylı, en göz alıcı işçilikler çeşm-i bülbül ile ortaya çıkıyor. Ana renkleri mavi, yeşil ve kırmızı olan; çizgili cam çubukların erimiş haldeki camın içine yerleştirilmesiyle ve onlarca farklı biçime bürünmesiyle yapılıyor.
🙋🏼‍♂️
HERKESE TEKRAR MUTLU BAYRAMLAR! TATİL NASIL GEÇİYOR? BENİMKİ ÇOK KEYİFLİ, HİKAYE VE CANLI YAYINLARLA DA SİZİ GİTTİĞİM YERLERE GÖTÜRÜYORUM. SİLİNMEDEN İZLEMEYİ UNUTMAYIN!
🔻
Fotoğraf: @frht.idog
Read more
7 UYURLAR... <span class="emoji emoji1f4ab"></span> Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş. Çok ...
Media Removed
7 UYURLAR... Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş. Çok tanrılı inanış yerine Hristiyanlığı seçen bu 7 genç, haklarında ölüm emri verildiği için kaçıp bir mağaraya sığınır. Yanlarına sadık köpekleri Kıtmir’i de alırlar. Korku ve yorgunlukla ... 7 UYURLAR...
💫
Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş. Çok tanrılı inanış yerine Hristiyanlığı seçen bu 7 genç, haklarında ölüm emri verildiği için kaçıp bir mağaraya sığınır. Yanlarına sadık köpekleri Kıtmir’i de alırlar.
🐶🐶🐶
Korku ve yorgunlukla mağarada uyuyakalırlar. Gözüne vuran ışıkla uyanan Yemliha, arkadaşları uyurken mağaradan çıkar ve yiyecek bir şeyler almak için şehre gider. Ancak şehri tanımaz, her şey değişmiştir konuşmalar bile… İnsanlar ona o da insanlara tuhaf görünür.
⏳⏳⏳
O sadece bir gece uyuduğunu sanırken aradan 3 asır geçmiştir. Elindeki eski paralarla alışveriş yapmaya çalıştığında anlar bu mucizevi hali.
🍇🍇🍇
Eski parayı çaldığını düşünürler, onu hırsız olarak suçlamaya kalkarlar. Kendisi neler olduğunu anlamadığını sadece arkadaşlarıyla bir mağarada uyuyakaldığını ve uyandığında alışveriş için şehre geldiğini söyler.
🕊🕊🕊
Hikâyenin bundan sonrası farklı inanışlarda farklı anlatılır. Yemliha arkadaşlarıyla kaldığı mağarayı ona inanmayanlara göstermek için gittiğinde mağaranın kapısında yedi yavru kuşun olduğu bir yuvadan başka bir şey yoktur.
⭐️⭐️⭐️
Gençlerin ne yapacaklarını bilemediği için tekrar mağarada uykuya daldıkları ve bu uykunun ölüm uykusu olduğu da bir diğer son.
⛰⛰⛰
Kuran-ı Kerim'in Kehf Suresi’nde de 7 uyurlardan söz edilir. Onların uyuduğuna inanılan mağara neresi derseniz de tek bir adres yok. Dünya üzerinde aynı öykünün geçtiği yer kabul edilen 30 civarı mağara var. Onlardan biri ve belki de en meşhuru ise Mersin’in Tarsus ilçesine 12 km uzaktaki Dedeler Köyü’nde. Hem Müslüman hem de Hristiyanlar tarafından kutsal kabul ediliyor.
🦋🦋🦋
Tarsus’taki mağaraya kısa bir merdiven inişinden sonra giriyorsunuz. 300 metrekare büyüklüğünde 10 metre yüksekliğindeki mağara 3 tünel var. 1873 yılında mağaranın yanına Sultan Abdülaziz mescit yaptırmış. Sonraki yıllarda 3 şerefeli bir de minare eklenmiş.
#SaffetEmreTonguclaMersin
🔻
Fotoğraf: @admbrs
Read more
Eskisini özleyenler, bugünküne teşekkür edenler, tatile kaçanlar, el öpmeye giden küçükler, ...
Media Removed
Eskisini özleyenler, bugünküne teşekkür edenler, tatile kaçanlar, el öpmeye giden küçükler, eli öpülsün diye bekleyen büyükler, misafire hazırlık yapanlar, şeker toplamaya çıkan çocuklar ve şu anda bu paylaşımı okuyanlar; hepinize MUTLU BAYRAMLAR! Dilerim ... Eskisini özleyenler, bugünküne teşekkür edenler, tatile kaçanlar, el öpmeye giden küçükler, eli öpülsün diye bekleyen büyükler, misafire hazırlık yapanlar, şeker toplamaya çıkan çocuklar ve şu anda bu paylaşımı okuyanlar; hepinize MUTLU BAYRAMLAR!
🌺🌺🌺
Dilerim herkesin gönlüne göre, huzur ve sevgi dolu bir bayram olur. Ben bayram haftasını Çeşme, Alaçatı, Bodrum üçlemesi yaparak geçireceğim. Hem seyahat hem sevdiklerime zaman ayırma var planımda. Bolca da hikâye paylaşıyorum, kaçırmayın derim. Rotamda nefis yerler olacak.
🌺🌺🌺
Sizlerin bayramı nasıl geçiyor? Bana nerelerden iyi bayramlar yolluyorsunuz, yorumlarda paylaşırsanız ben de keyifle verdiğiniz selamı alırım!
📚⛴📚
BAYRAM HEDİYELERİMİ KAZANANLAR!
Dün sevgili @pelincift in TRT 1’deki İyi Fikir programına konuktum. Yayında basit bir soru sordum amacım size bayram hediyesi vermekti. Boğaz’da kaç köprü vardır demiştim 4020 yanıt gelmiş! Doğru cevap 3. Yanıt yazan herkese yürekten teşekkür ediyorum, kazananları kutluyorum.
📚⛴📚
TUR KAZANANLAR; @sevdeozmen @nurlu_karakaya
@pakize.kaya.357 @betul.karpuz @aysenurkong
KİTAP KAZANANLAR; @tubakokler @seydadurmuss @sozerinuray @mzeybek77 @derin_2009
📚⛴📚
Bundan sonraki süreci sevgili @as_ozlen takip edecek. Kitap kazananlar açık adresini DM üzerinden ulaştırabilir. Tur kazananlar da tarih için 0532 296 96 22 numaralı telefondan bağlantı kurabilir.
🔻
Fotoğraf: @engiinkocak @durubutikotel
Read more
GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTIN SEVGİLİ SÜMEYYE 🏼🏼🏼 “İnsanlar, başarının sırrını biliyorsam, hayallerini nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini söylememi istiyorlar. Onlara şu cevabı veriyorum; çalışarak yapıyorsun.” 🥇🥇🥇 Walt Disney söylemiş bunu, bana sorulduğunda da benzer cevaplar ... GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTIN SEVGİLİ SÜMEYYE
👏🏼👏🏼👏🏼
“İnsanlar, başarının sırrını biliyorsam, hayallerini nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini söylememi istiyorlar. Onlara şu cevabı veriyorum; çalışarak yapıyorsun.”
🥇🥇🥇
Walt Disney söylemiş bunu, bana sorulduğunda da benzer cevaplar veririm. Ama geçen hafta öyle bir başarıya şahit olduk ki bence başarmak üzerine söylenmiş tüm sözlerin üzerine çıktı.
🏆🏆🏆
15 yaşında bir genç kız, çalışmanın ve kendine inanmanın neler yaptırabileceğini hayranlık verici biçimde gösterdi. Herkese motivasyon olacak kadar kıymetli, unutulmamalı.
🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️
Yüzme Şampiyonumuz Sümeyye Boyacı, doğuştan kalça çıkığıyla ve kolları olmadan dünyaya gelmiş. Belli ki dünyayı algılamaya başladığı andan itibaren kendini sevmiş, yaşama pozitif bakmayı huy edinmiş.
👧🏻👱‍♀️👩🏻
Çocukluğundan gördüğüm tüm fotoğraflarda mecburi değil mutlu bir gülümseme var hep, dikkatinizi çekti mi sizin de?
🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Birkaç gün öncesine kadar hiçbirimiz onu tanımıyorduk, maalesef! Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda aldığı altın madalya ile şimdi adını bilmeyen yok. Oysa ilk başarısı değilmiş bu.
💦💦💦
İlkokula yeni başladığı yıllarda Rus masallarını ayaklarıyla resimlemiş, sergi bile açmış. Ayaklarıyla ebru yapıyor, çizim yapıyor, dikiş dikiyor, yemek pişiriyor ve tabii ki yüzüyor. 2017’de yine Avrupa çapında yarışıp bronz madalya almış.
👸🏻👸🏻👸🏻
Müthiş bir yetenek, müthiş bir çalışkanlık öyküsü Sümeyye. Mutlu ve güzel yaşamak için imkansızlıklardan şikâyet edenlere, herhangi bir nedenle kendine ya da hayata küsenlere en güzel yanıt Sümeyye. Yaşamın tek biletlik bir yolculuk olduğunun ve her anın kıymetinin bilinmesi gerektiğinin kanıtı.
🐠🐠🐠
Onun akvaryum balıklarından ilham alarak başladığı yüzme yolculuğu sayısız kişiye ilham olmuştur diye düşünüyorum. Ve altın madalyadan çok verdiği ilham, saçtığı umut için kutluyorum!
🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Çok uzun ve çok güzel bir yaşamı olması, sayısız başarının tadını doyasıya çıkarması dileğiyle… @smyye.boyaci #sümeyyeboyacı #avrupaşampiyonu
Read more
SAAT 12.00’DE TRT’DE OLURSANIZ, NEFİS BİR SOHBET VE BAYRAM HEDİYEM VAR! <span class="emoji emoji1f36d"></span><span class="emoji emoji1f36d"></span><span class="emoji emoji1f36d"></span> Günaydın! Bugün ...
Media Removed
SAAT 12.00’DE TRT’DE OLURSANIZ, NEFİS BİR SOHBET VE BAYRAM HEDİYEM VAR! Günaydın! Bugün saat 12.00’de sevgili @pelincift in TRT 1’deki @iyifikirtrt programının konuğuyum. Harika bir sohbetimiz olacak. Boğaz’ın incileri olan tarihi yalıların hikayelerini anlatacağım. Bir ... SAAT 12.00’DE TRT’DE OLURSANIZ, NEFİS BİR SOHBET VE BAYRAM HEDİYEM VAR!
🍭🍭🍭
Günaydın! Bugün saat 12.00’de sevgili @pelincift in TRT 1’deki @iyifikirtrt programının konuğuyum. Harika bir sohbetimiz olacak. Boğaz’ın incileri olan tarihi yalıların hikayelerini anlatacağım. Bir de bayram hediyesi hazırladım size!
🍬🍬🍬
Programı izleyip soracağım soruya doğru yanıt verenlerin arasından 5 kişiye benimle BOĞAZ TURU, 5 kişiye de BOĞAZ HAKKINDA HER ŞEY kitabımı hediye edeceğim.
🍭🍭🍭
Sorunun yanıtını bu fotoğrafın altına yazmanız gerekiyor. Başka hesaplardan yapacağınız yorumları ve DM’den göndereceğiniz yanıtları dikkate alamayacağım ki haksızlık olmasın…
🍬🍬🍬
HEPİNİZE ŞİMDİDEN MUTLU BAYRAMLAR VE KEYİFLİ SEYİRLER!
Read more
VEZİRLİK YAPAN, ZİNDANDA YATAN, DÜNYAYI GEZEN DEHA: İBNİ SİNA 🦋🦋🦋 Önceki gün İbni Sina’yı anlatmış ...
Media Removed
VEZİRLİK YAPAN, ZİNDANDA YATAN, DÜNYAYI GEZEN DEHA: İBNİ SİNA 🦋🦋🦋 Önceki gün İbni Sina’yı anlatmış ve bu büyük bilim insanının yaşamını sevdiyseniz 2. bölümü de yazabilirim demiştim. Mesajlarınız ne kadar merakla beklediğinizi gösterdiğine göre, ben de sözümü tutuyorum. Ve herkese ... VEZİRLİK YAPAN, ZİNDANDA YATAN, DÜNYAYI GEZEN DEHA: İBNİ SİNA
🦋🦋🦋
Önceki gün İbni Sina’yı anlatmış ve bu büyük bilim insanının yaşamını sevdiyseniz 2. bölümü de yazabilirim demiştim. Mesajlarınız ne kadar merakla beklediğinizi gösterdiğine göre, ben de sözümü tutuyorum. Ve herkese harika bir pazar diliyorum!
📝📝📝
İbni Sina’nın yaşamı iniş çıkışlarla doluymuş. Vezirlik de yapmış, yıllarca zindanda da kalmış. Babasının ölümünün ardından bir şehirden diğerine biraz sürgün biraz gezgin hayatı yaşadığı bir dönem de geçirmiş. Bu yılları kendi deyişiyle anlatırken demiş ki:
“Yüceldim, sığacağım bir şehir kalmadı
Arttı kıymetim, alacak hiç müşteri bulunmadı”
📕📗📘
Okumaktan, araştırmaktan, yazmaktan ve hayatına anlamına dair sorgulamasından hiçbir zaman vazgeçmemiş; hapiste bile… Şiirler okuyan, ud çalan sanata meraklı bir yanı da varmış. Sarayda görev yaptığı yıllarda, eğlencelerde bulunmayı severmiş.
🧙🏻‍♂️🧙🏻‍♂️🧙🏻‍♂️
“Batı dünyası için Aristo neyse doğu için de İbni Sina odur” diye düşünülür. Öyle etkili, zeki ve üretkenmiş ki bu kadarının gerçek olamayacağına inananlar onun büyücü olduğu yönünde dedikodu bile çıkarmış.
💉💉💉
Sadece tıp ve felsefe değil fizik, kimya, jeoloji gibi bilim dallarıyla da ilgilenmiş. Bağışıklık sistemini bulmuş ve onu koruma üzerine çalışmalar yapmış. Gözden dişe, kalpten damar hastalıklarına kadar vücudun tümü üzerinde çalışmış; yeni teşhisler koymuş ve özgün tedaviler geliştirmiş.
🦋🦋🦋
Ne garip bir ironidir ki kendi hastalığının tedavisinde başarılı olamayınca 57 yaşında hayata veda etmiş. Bu kadarlık ömre 200 civarı kitap sığdırdığını düşününce, acaba daha uzun yaşasaydı eser sayısı kaçı bulurdu diye merak ediyor?
🔻
Fotoğraf: @mehmetbayram
Read more
Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır. Rüzgarların en ferahlatıcısı, senden esiyor. Sende ...
Media Removed
Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır. Rüzgarların en ferahlatıcısı, senden esiyor. Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini... Ormanların en kuytusunu, sende görmekteyim. Senden kopardım, çiçeklerin en solmazını... Toprakların en bereketlisini, sende sürdüm. Sende ... Desem ki
vakitlerden bir nisan akşamıdır.
Rüzgarların en ferahlatıcısı,
senden esiyor.
Sende seyrediyorum denizlerin
en mavisini...
Ormanların en kuytusunu,
sende görmekteyim.
Senden kopardım,
çiçeklerin en solmazını...
Toprakların en bereketlisini,
sende sürdüm.
Sende tattım yemişlerin cümlesini.
Desem ki
sen benim için;
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin...
Nimettensin, nimettensin!
Desem ki
inan bana sevgilim inan.
Evimde şenliksin,
bahçemde bahar...
Ve soframda en eski şarap.
Ben sende yaşıyorum,
Sen bende hüküm sürmektesin.
🌳
#SETcumasiiri ni bu haftalık cumartesi yazdım size. Dün ara vereyim istemiştim ama ne çok müdavimi varmış; yazdığınız mesajların üstüne bugünü şiirle kapatmamak olmazdı... Herkese CAHİT SITKI TARANCI dizeleriyle iyi geceler!
🔻
Fotoğraf: @engiinkocak | #bodrum #gümüşlük
Read more
BİZDEN MEMNUNSANIZ <span class="emoji emoji1f44d"></span><span class="emoji emoji1f44d"></span><span class="emoji emoji1f44d"></span> İSTERİZ! • Size boş yere bir yıldır @serdabuyukkoyuncu yu TAKİP EDİN ...
Media Removed
BİZDEN MEMNUNSANIZ İSTERİZ! • Size boş yere bir yıldır @serdabuyukkoyuncu yu TAKİP EDİN demiyorum. Müthiş güzel şeyler yazıyor. Takibe almadıysanız alın ve lütfen son postunu okuyun. • Serda geçenlerde kaldığı bir tesisle ilgili hiçbir açıklama ve tanıtım yapmadan orada tanıştığı ... BİZDEN MEMNUNSANIZ 👍👍👍 İSTERİZ!

Size boş yere bir yıldır @serdabuyukkoyuncu yu TAKİP EDİN demiyorum. Müthiş güzel şeyler yazıyor. Takibe almadıysanız alın ve lütfen son postunu okuyun.

Serda geçenlerde kaldığı bir tesisle ilgili hiçbir açıklama ve tanıtım yapmadan orada tanıştığı @leventozcelik ile ilgili bir yazı yazdı. Bir takipçisi ise yazıyı kaldığı otelin reklamını yaptığı biçiminde yorumladı. Serda da bunun üzerine aşağıdakileri aldı kaleme:

Tüm gazete, dergi ve TV kuruluşları birer ticari işletmedir. Aynı bir eczane gibi... Orada ilaç satılarak insanlara sağlık sağlanır. Ancak amaç para da kazanmaktır.

Basın kuruluşları da aynıdır. İnsanlara içerik verirler ama temelde ticaret yaparlar. Parayı nereden kazanırlar? Reklamlardan.

TV'ler reklamlar arasında kalan boşluklarda, biz o kanalı izlemeye devam edelim diye film, belgesel, haber veya müzik koyarlar. Üstelik de bizler o reklamları ve yayını izlemek için para veririz. Bizim ödediğimizle yaşayan bir başka işletme ise gazetelerdir.

Ve biz bu ticari mecralara herhangi bir yorum ya da itiraz yapamayız. Almayız, izlemeyiz, olur biter.

Sosyal medya ile birlikte bambaşka bir mecra çıktı ortaya. Okuyup okumamakta tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi özgürsünüz; üstelik beş kuruş ödemeden.

Bir parmak hareketiyle sayfayı geçebilir, beğenilerin yanı sıra eleştiri yazabilir ya da takibi bırakabilirsiniz.

Reklam konusuna gelince. Her ne kadar benim bu platformdan bir gelir elde etme kaygım yoksa da olabilirdi de. Burası da bir iletişim mecrasıdır ve son derece normaldir. O hesabı izlemek ya da takibi bırakmak sizin inisiyatifinizdedir zaten.

Gördüğümüz tüm güzellikleri sizlerle paylaşmak hoşumuza gidiyor. Burası bir şehir de olabilir, bir otel de bir restoran da...

Ülkemizin harika diyarlarını, tıpkı başka ülkelerdeki güzellikler gibi paylaşmaktan, sizlere yeni ufuklar, yeni yerler, yeni fikirler, yeni mekanlar tanıtmaktan çok mutlu oluyoruz.

Eğer sizler de uzun uğraşlarla hazırladığımız bu yazılara, canlı yayınlara, hikayelere sadece telefonunuzdan ulaşabiliyorsanız, e ne güzel işte! Siz de mutlu olun.

"Hayat paylaştıkça güzel" öyle değil mi? Yoksa siz niye instagram hesabı açasınız ki?
Read more
Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden ...
Media Removed
Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden birini size anlatarak başlamak istedim. Bakalım benim gözümden sevecek misiniz? Eğer keyif aldıysanız, devamını da yazayım mı? 🏻‍🔬🏻‍🔬🏻‍🔬 Bugünkü Özbekistan sınırları içinde, ... Bugün İbn-i Sina’nın doğum günü. Ben de güne bilim ve felsefe tarihinin gördüğü en büyük isimlerden birini size anlatarak başlamak istedim. Bakalım benim gözümden sevecek misiniz? Eğer keyif aldıysanız, devamını da yazayım mı?
👨🏻‍🔬👨🏻‍🔬👨🏻‍🔬
Bugünkü Özbekistan sınırları içinde, Buhara yakınlarında doğmuş İbn-i Sina. 57 yıllık yaşamına öyle çok şey sığdırmış ki hayret ve hayranlık kelimeleri bile az kalıyor.
📚📚📚
Tam adı Ebu’l- Ali el – Hüseyin bin Abdullah İbn-i Sina. Avrupalılar ise ona kısaca Avicenna diyor yani tıbbın kralı. Babası sarayda görev yaptığı için küçük yaşta edebiyattan felsefeye, mantıktan geometriye, fizikten matematiğe uzanan geniş çaplı iyi bir eğitim almış. Aynı zamanda iyi bir din eğitimi görmüş, daha çocukken Kuran-ı Kerim’i ezberlemiş.
💉💉💉
Tıpla uğraşması da yine çocukluk dönemine rastlamış. Öyle çok okur ve araştırırmış ki uyumaya pek vakit ayırmazmış. Günlerce hiç uyumadan çalıştığı çok olurmuş. Rivayete göre nadiren uyuduğunda da gündüz çözemediği soruların yanıtlarını rüyasında görürmüş.
💊💊💊
16-17 yaşlarında Buhara Sultanı’nın hiçbir hekimin çare bulamadığı hastalığını iyileştirmiş. Karşılığında da sarayın kütüphanesinin kapıları ona açılmış. Adeta tüm kütüphaneyi su gibi içmiş. Çalıştığı bu kütüphane daha sonra yandığı için kitaplardan geriye İbn-i Sina’nın hafızasına kaydettikleri kalmış.
📚📚📚
Öğrendikleriyle El Hikmet’ül Aruziye kitabını yazdığında daha 21 yaşındaymış. Hayatı boyunca kimi kaynaklara göre 200’ün üstünde, kimilerine göre 200’e yakın kitap yazmış. İslam dünyasının Aristosu kabul edilen İbni Sina için “Eş Şeyh’ül Reis” tanımı kullanılmış.
📝📝📝
“Çözemediğim tek düğüm ecel düğümü” diyen İbn-i Sina 57 yaşında yaşama veda ettiğinde geride hala rehber olan kitaplarını ve reçetelerini bırakmış. Birçok ilkin altına imzasını atmış, kanın gıda taşıyan bir sıvı olduğunu o keşfetmiş.
🖤
17 AĞUSTOS
Bugün 17 Ağustos 1999 - 03.02’yi yeniden hatırlama günü. Acının yıldönümünde yeniden başımız sağolsun, yitirdiklerimizi rahmetle anıyorum. Doğa benzer bir felaketi bize tekrar yaşatırsa, sonucunun böyle büyük acılar olmayacağı bir şehirleşmeyi başarabilmek dileğiyle…
🔻
Fotoğraf: @kardinalmelon
Read more
2. ABDÜLHAMİT’İN POLİS ŞEFİNİN DE TROÇKİ’NİN DE KULLANDIĞI KÖŞK 1846’ya kadar vapur seferlerinin olmadığı Büyükada, yaz sıcaklarından kaçmak isteyen varlıklı ve keyfine düşkün İstanbullular tarafından tercih edilirmiş. Sonraları sürgün yeri olmuş. Devamı yukarıdaki ... 2. ABDÜLHAMİT’İN POLİS ŞEFİNİN DE TROÇKİ’NİN DE KULLANDIĞI KÖŞK
🏠🏠🏠
1846’ya kadar vapur seferlerinin olmadığı Büyükada, yaz sıcaklarından kaçmak isteyen varlıklı ve keyfine düşkün İstanbullular tarafından tercih edilirmiş. Sonraları sürgün yeri olmuş.
🎠🎠🎠
Devamı yukarıdaki 57 saniyelik videoda. Siz bana 1 dakikanızı verin ben de size Büyükada’dan görüntüler eşliğinde ilginç bir köşk hikayesi anlatayım. Biraz ada sakinliği hissedecek en sonunda ise Kızılordu’nun kurucusu Lev Troçki’nin 4 yıl yaşadığı Büyükada’yı nasıl tarif ettiğini öğreneceksiniz.
🌳🌳🌳
Video, Paha Biçilemez İstanbul programımın Büyükada bölümünden. Dahasını merak edenler için profilime bir link bıraktım. Tek tıkla ister bu bölümün devamını isterseniz merak ettiğiniz diğer yerleri telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Herkese iyi geceler!
#büyükada #troçki #troçkievi #istanbulda1yer
Read more
CUNDA’DAN GİRNE’YE, RİZE’DEN KAYSERİ’YE UZANMAK İSTER MİSİNİZ? 🗺🗺🗺 Yeni haftaya başlarken, ...
Media Removed
CUNDA’DAN GİRNE’YE, RİZE’DEN KAYSERİ’YE UZANMAK İSTER MİSİNİZ? 🗺🗺🗺 Yeni haftaya başlarken, keyifli bir liste bırakıyorum buraya. İster işten yorulduğunuzda ister eve dönüş yolculuğunda, ister ülke gündeminden ve her şeyden uzaklaşmak istediğinizde tek tıkla yepyeni hikayelere ... CUNDA’DAN GİRNE’YE, RİZE’DEN KAYSERİ’YE UZANMAK İSTER MİSİNİZ?
🗺🗺🗺
Yeni haftaya başlarken, keyifli bir liste bırakıyorum buraya. İster işten yorulduğunuzda ister eve dönüş yolculuğunda, ister ülke gündeminden ve her şeyden uzaklaşmak istediğinizde tek tıkla yepyeni hikayelere kapı açın diye…
🚲🚲🚲
Web sitem saffetemretonguc.com da sizin için 8 yeni yazı var. İçinde öyküler, tavsiyeler, tarihten ve bugünden bilgiler bulacaksınız. Liste aşağıda unutmayın sitede bunların haricinde yüzlerce yazı var. Bir de sıkça “Turlarınızı nereden takip edebiliriz” sorusu alıyorum. En güncel tur takvimime de sitemden ulaşabilirsiniz.
💚💚💚
Yazılara göz attıktan sonra en çok keyif aldıklarınız hangisi oldu yorumlara yazar mısınız? Bir de sitede bulamadığınız yerlerden hangilerini öncelikli olarak ekleyelim? Nerelere dair yazılarımı merak ediyorsunuz? Sizlerden gelen yanıtlara göre öncelik listesi yapmayı planladık.
🎈🎈🎈
Hepimiz için güzel haberler getiren, keyfi çok stresi az bir hafta olsun!
🌾🌾🌾
www.saffetemretonguc.com a yeni eklenen yazılarıma profil sayfamdan tek tıkla ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz yazıyı baş harfine tıklayıp bulabilirsiniz.
🍇 Ayvalık
☀️ Şeytan Sofrası
🦋 Cunda
🍦 Cunda’nın Yıldızları
🌳 Rize
🥟 Kayseri
🏰 Girne
🌻 Lefkoşa
————
Fotoğraf: @admbrs | #cunda
Read more
ASKERDEN MİMARBAŞINA: KOCA SİNAN <span class="emoji emoji1f33f"></span><span class="emoji emoji1f341"></span><span class="emoji emoji1f33f"></span> Dün size Mimar Sinan’dan bahsedip “Devamını da yazayım ...
Media Removed
ASKERDEN MİMARBAŞINA: KOCA SİNAN Dün size Mimar Sinan’dan bahsedip “Devamını da yazayım mı” diye sormuştum. 500’e yakın yorumla “Yaz” demişsiniz, sözümde durmak boynumun borcu. Herkese yürekten teşekkürler! Koca Sinan, 1489’da Ermeni ya da Rum bir ailenin oğlu olarak ... ASKERDEN MİMARBAŞINA: KOCA SİNAN
🌿🍁🌿
Dün size Mimar Sinan’dan bahsedip “Devamını da yazayım mı” diye sormuştum. 500’e yakın yorumla “Yaz” demişsiniz, sözümde durmak boynumun borcu. Herkese yürekten teşekkürler!
🍁🌿🍁
Koca Sinan, 1489’da Ermeni ya da Rum bir ailenin oğlu olarak Kayseri'nin Ağırnas kasabasında doğmuş. “Ağırnas olmasaydı ben de olmayacaktım, köyüm beni yetiştirdi” sözüyle doğduğu topraklara sevgisini ölümsüz kılmış. Ağırnas’ta, Sinan’ın imzasını taşıyan iki çeşme var.
🌿🍁🌿
Önce Osmanlı ordusuna devşirme asker olarak alınmış. Askeri eğitiminin yanı sıra inşaat projelerinde çalışarak yapı ustalığını öğrenmiş. Askerlikte ilerleyerek birçok sefere katılmış, başarısıyla hasekiliğe kadar yükselmiş. Ama aklında hep mimarlık varmış; seferlerde gördüğü kentlerin yapılarını ilgiyle incelemiş, kendini geliştirmiş.
🍁🌿🍁
1546’da Saray mimarları arasına katılmış. 1548’de ise ilk önemli işi olan İstanbul’daki Şehzade Camii’ni bitirmiş. Ardından Belgrad Ormanı’ndaki su kemerlerini ve Süleymaniye Camii’ni yapmış.
🌿🍁🌿
Süleymaniye Camii’nin yapımı 7 yıl sürmüş. Sadece temeli kazıp ana kayaya ulaşmak bile üç yıl almış. İstanbul'a 100’ün üstünde eser armağan eden Mimar Sinan; Kanuni Sultan Süleyman, 2. Selim ve 3. Murat'ın padişahlıkları döneminde görev yapmış. Ustalık eseri olarak gördüğü Selimiye, bugün UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde.
🍁🌿🍁
Bana göre İstanbul’un en güzel camilerinden olan Rüstem Paşa Camii’ni, Mihrimah Sultan’ın isteğiyle inşa etmiş. Kanlıca İskelesi’nin hemen arkasındaki Gazi İskender Paşa Camii ise az bilinen eserlerinden, ben çok severim.
🌿🍁🌿
Büyük Çekmece Köprüsü, Tophane-i Amire, Çemberlitaş Hamamı, Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Fındıklı Molla Çelebi, Mihrimah Sultan, Piyale Paşa, Kılıç Ali Paşa ve Sokullu Mehmet Paşa camileri gibi hayranlık uyandıran onlarca eseri var. Yazmakla bitmez...
🍁🌿🍁
Büyük mimar, ömrünün son yıllarını ise Mekke’deki Harem-i Şerif Camii’nin restorasyonunu yürüterek geçirmiş. 1588’de, 99 yaşında sonsuzluğa karışmış. Türbesi, Süleymaniye Camii külliyesinde.
🔻
Sinan’ın eserlerinden Büyükçekmece Köprüsü’nün bu fotoğrafını sevgili @aydinsert İstanbul ve Gece kitabım için çekmişti.
#mimarsinan #istanbulvegece
#istanbulda1yer
Read more
5 ADIMDA İSTANBUL – ŞEHRE NEFES MOLASI VERİN <span class="emoji emoji1f4cc"></span><span class="emoji emoji1f4cc"></span><span class="emoji emoji1f4cc"></span> 5 adımlık İstanbul keşiflerinde bu kez şehre ...
Media Removed
5 ADIMDA İSTANBUL – ŞEHRE NEFES MOLASI VERİN 5 adımlık İstanbul keşiflerinde bu kez şehre nefes molası verebileceğiniz en güzel adresleri sıralıyorum. Şehrin en güzel parklarını ayrıca yazacağım o yüzden bu listede yoklar. Hadi aşağıdaki 5’liden birini seçin ve çıkın sokağa. ... 5 ADIMDA İSTANBUL – ŞEHRE NEFES MOLASI VERİN
📌📌📌
5 adımlık İstanbul keşiflerinde bu kez şehre nefes molası verebileceğiniz en güzel adresleri sıralıyorum. Şehrin en güzel parklarını ayrıca yazacağım o yüzden bu listede yoklar. Hadi aşağıdaki 5’liden birini seçin ve çıkın sokağa. Evet sıcak ama değecek… Hepinize iyi pazarlar!
1️⃣🌳
İstanbul’un sakladığı en güzel doğa hazinesi Sarıyer’deki ATATÜRK ARBORETUMU. Benim de biraz soluklanmak ve kendimle baş başa kalmak istediğimde ilk uğradığım yerlerden biri. Gölet kenarında kuğuları seyretmek, orman kısmına dalıp sadece kuşların sesini duyarak yürüyüş yapmak için gidilir. Girişi ücretli. Yiyecek-içecek sokmak yasak.
2️⃣🌼
Arboretumun yanı başındaki bir diğer hazine BELGRAD ORMANI. Yerli Manhattan Maslak’ta yükselen gökdelenler ve trafikten sonra bu kadar yakın bir noktada sanki İstanbul’u terk etmişsiniz gibi geliyor. Bisiklete yolları ile koşu ve yürüyüş için parkurları var bu yüzden sporsever İstanbulların da adresi. Ormanın belirli yerlerinde piknik yapma izni var. İsterseniz içindeki kafelerden de yararlanabilirsiniz.
3️⃣🌷
Adını en çok lale zamanı duyduğunuz ama her mevsim görülmeyi hak eden şehre mola duraklarından biri EMİRGAN KORUSU. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halka açık kafe ve restoranlara dönüştürdüğü 19. yüzyıldan kalma köşklerde yemek yiyebilir ve konumlandığı muhteşem tepeden nefis Boğaz manzaralarını izleyebilirsiniz.
4️⃣🌼
Anadolu Yakası’nı da unutmadım tabii! Yahya Kemal Beyatlı’ya, Özdemir Asaf’a ilham kaynağı olan MİHRABAD KORUSU nasıl unutulur? Manzarasına bakarken yazarlara hak vereceğiniz kesin. Koruda bir kahve molası için oturup ağaçların görkemli güzelliğine bırakın kendinizi.
5️⃣🌸
İstanbul’da, Boğaz manzarasının tüm ihtişamıyla ayaklarınızın altına serildiği en güzel adreslerden biri Kavacık’taki FATİH KORUSU. Ayaklarınızın altına serilecek diye mecaz yapmıyorum; bulunduğunuz tepenin sunduğu manzaranın gerçek tanımı bu. FSM Köprüsü ise uzansanız tutacakmışsınız gibi yakın. Telefonlarınızın şarjını tamamen doldurmadan gitmeyin çünkü fotoğraf çekmeden duramayacaksınız.
#SET5adımdaistanbul
🔻
Fotoğraflar: @suleymanvisuals | @bildrone | @mihrabat | @barishasanbedir
Read more
TARSUSLU AZİZ <span class="emoji emoji1f343"></span><span class="emoji emoji1f341"></span><span class="emoji emoji1f343"></span> Hz. İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan ve en önemlilerinden olan Aziz Pavlus, ...
Media Removed
TARSUSLU AZİZ Hz. İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan ve en önemlilerinden olan Aziz Pavlus, M.S. 10-67 yılları arasında yaşamış. Tarsuslu Pavlus olarak biliniyor. ️ Aziz Pavlus, yeni bir dinin temelini bu topraklarda şekillendiren isimmiş. Başta Anadolu olmak üzere ... TARSUSLU AZİZ
🍃🍁🍃
Hz. İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan ve en önemlilerinden olan Aziz Pavlus, M.S. 10-67 yılları arasında yaşamış. Tarsuslu Pavlus olarak biliniyor.
⛺️⛺️⛺️
Aziz Pavlus, yeni bir dinin temelini bu topraklarda şekillendiren isimmiş. Başta Anadolu olmak üzere Akdeniz çanağında çok sayıda yolculuk yapmış ve Hristiyanlığı yaymaya çalışmış. Onunla birlikte Anadolu da evrensel Hristiyanlığın merkez olmuş.
👑👑👑
Mısır kraliçesi Kleopatra M.Ö. 41 yılında Marcus Antonius ile Tarsus’ta buluşmuş. Kleopatra Kapısı gibi tarihi kalıntıların da olduğu Tarsus’ta, geçtiğimiz yıllarda taş evlerin restorasyonu başladı. İçlerinde açılan kafelerden birine oturup, Aziz Pavlus’un kuyusunun olduğu sokaklarda dolaşın.
🏡🏡🏡
Kilisenin etrafında gezinmeyi ve 1888 yılında Amerikalı misyonerlerin açtığı Tarsus Amerikan Koleji’nin binalarına dikkat etmeyi unutmayın. Ardından, Çanakkale kahramanı olan ve ne acıdır ki jilet olmaktan son anda kurtarılan Nusrat mayın gemisinin bulunduğu parka gidin, yakın tarihimize bir saygı selamı yollayın.
🚢🚢🚢
Önce Mersin'e oradan da 3 parçaya ayrılarak Tarsus’a götürülmüş Nusrat. Tıra yüklenerek taşınan gemi Çanakkale parkına demirledikten sonra orijinal maketi incelenerek aslına uyguna en yakın halde tekrar birleştirilmiş. Mersin keşfi devam edecek, şimdilik bir virgül ve herkese iyi geceler!
#SaffetEmreTonguclaMersin – 3
🔻
Fotoğraf: @ugurkarabayir_photography | #mersin
Read more
MİMAR SİNAN’IN KENDİNE NE DEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? <span class="emoji emoji1f33f"></span><span class="emoji emoji1f33f"></span><span class="emoji emoji1f33f"></span> Mimar Sinan adı geçince herkesteki ...
Media Removed
MİMAR SİNAN’IN KENDİNE NE DEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? Mimar Sinan adı geçince herkesteki duygu saygı ve hayranlık. Yüzyıllardır devam eden bu değerin kaynağında bence bıraktığı müthiş eserler kadar sahip olduğu tevazu da etkili. Koca Sinan’ın imzasında, "El Fakirül Hassai Ser ... MİMAR SİNAN’IN KENDİNE NE DEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
🌿🌿🌿
Mimar Sinan adı geçince herkesteki duygu saygı ve hayranlık. Yüzyıllardır devam eden bu değerin kaynağında bence bıraktığı müthiş eserler kadar sahip olduğu tevazu da etkili. Koca Sinan’ın imzasında, "El Fakirül Hassai Ser Mimarani Sinan” yazdığını biliyor muydunuz?
🌾🌾🌾
“İnsanın hiçliği”ni hiç unutmadan, yaptığı işlerin de aldığı makamın da görkemine kapılmadan yaşamış. Belki de gelecek nesillere bunu öğütlemek için imzasını alçak gönüllükle atmış. Bugünkü Türkçe ile anlamaya çalışırsak karşımıza çıkan imza: “saray mimarlarının başı, değersiz ve muhtaç kul.”
🌿🌿🌿
Sadece bu kadar değil; Osmanlı Sarayı Mimarbaşı’sının mütevazı kişiliği, bu dünyadan ayrılırken de değişmemiş. Yaptığı onca görkemli eserin ardından kendisi için sadeliğin hâkim olduğu bir mezar istemiş. Ziyaret etmek isterseniz, Süleymaniye Camii külliyesinde yer alan gösterişten uzak türbede yatıyor.
🌾🌾🌾
Asırlardır kullanım ve estetik değerinden hiçbir şey yitirmeyen eserlerin sahibi olan birinin gösterdiği tevazu karşısında denecek şey yok gibi… Sadece örnek almak gerek. Sinan’ı biraz daha anlat derseniz, yarın da size askerlikten baş mimarlığa uzanan yaşamını yazabilirim. Ne dersiniz? Kimler okumak ister?
#SETletarih
🔻
Fotoğraf: @bildrone
Read more
 #SETcumasiiri Güneş mi batarmış, bir özel ismi bitirir gibi... Yanmış bir ağacın yaprakları ...
Media Removed
#SETcumasiiri Güneş mi batarmış, bir özel ismi bitirir gibi... Yanmış bir ağacın yaprakları mıymış kımıldayan? Ne kalmış bir önceden ya da bir sonradan... Kim koparmış dalından bu yabani incirleri? Ya kimmiş kıyıya çeken hayalet gemileri... Ne yazılmış, nereye bu garip ... #SETcumasiiri
Güneş mi batarmış,
bir özel ismi bitirir gibi...
Yanmış bir ağacın yaprakları mıymış
kımıldayan?
Ne kalmış bir önceden
ya da bir sonradan...
Kim koparmış dalından
bu yabani incirleri?
Ya kimmiş kıyıya çeken
hayalet gemileri...
Ne yazılmış, nereye
bu garip kargaşadan…
🌿🌿🌿
Geceye bir EDİP CANSEVER şiiri bir de Bolu’nun güzelliğini bırakıyorum. Biraz içinizi açsın, biraz umut saçsın diye… Yarın daha keyifli bir güne başlamak dileğiyle herkese iyi geceler!
🔻
Fotoğraf: @e_kate_rinaa | #bolu
Read more
#SETle1Dakika NEJAT UYGUR VE CİBALİ KARAKOLU ️ Günaydın! Şimdi 38 saniye durun ve keyifli bir mola verin. Hem büyük usta Nejat Uygur’a hem de meşhur Cibali Karakolu’na selam gönderelim birlikte. Muammer Karaca’nın tiyatro sahnesi için kültleşen oyunu Cibali Karakolu’nun ... #SETle1Dakika ⏰ NEJAT UYGUR VE CİBALİ KARAKOLU
☀️☀️☀️
Günaydın! Şimdi 38 saniye durun ve keyifli bir mola verin. Hem büyük usta Nejat Uygur’a hem de meşhur Cibali Karakolu’na selam gönderelim birlikte.
🎭🎭🎭
Muammer Karaca’nın tiyatro sahnesi için kültleşen oyunu Cibali Karakolu’nun gerçek binasını görmek ve İstanbul’un fethinde Cibali semtinin rolünü öğrenmek için videoya tıklamanız yeterli.
🎬🎬🎬
Yukarıdaki alıntı, Paha Biçilemez İstanbul’un 1. sezonu için çektiğimiz Fener – Balat bölümünden. Sevgili dostum @aysetolgaiyiyasam da konuğum olmuştu. Bölümün tamamını izlemek isterseniz, web sitem saffetemretonguc.com a uğrayın.
📺📺📺
Tüm televizyon programlarımı ve konuk olduğum başka TV programlarını da sitemden izleyebilirsiniz. İsterseniz profilimden tek tıkla siteye bağlanabilirsiniz.
#nejatuygur #cibalikarakolu #istanbulda1yer
Read more
Sultan Abdülmecid'in mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırdığı bu caminin güzelliği ve ...
Media Removed
Sultan Abdülmecid'in mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırdığı bu caminin güzelliği ve zarafeti konusunda alçakgönüllü olmaya hiç gerek yok. Kesinlikle İstanbul’un en güzel sembolleri arasında. Sultanahmet Camii’nden sonra İstanbul’un en çok fotoğraflanan bu camisi. ... Sultan Abdülmecid'in mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırdığı bu caminin güzelliği ve zarafeti konusunda alçakgönüllü olmaya hiç gerek yok. Kesinlikle İstanbul’un en güzel sembolleri arasında.
🌼🌼🌼
Sultanahmet Camii’nden sonra İstanbul’un en çok fotoğraflanan bu camisi. Yaptıran Sultan Abdülmecid nedeniyle Büyük Mecidiye Camii olarak isimlendirilmiş. Ama hikayesi daha eski.
🌼🌼🌼
Ortaköy’de Boğaz’ı en güzel gören noktalardan birine 1721 yılında devletin ileri gelenlerinden Mahmud Ağa bir mescit yaptırmış. Patrona Halil İsyanı’nda mescit hasar görmüş, sonra onarılmış.
🌼🌼🌼
Yaklaşık bir asır sonra Sultan Abdülmecid aynı yere bir cami yaptırmaya karar vermiş ve bu düşünceyi mimari tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmış Balyan Ailesi’nden Nigoğos Ağa ile paylaşmış.
🌼🌼🌼
Devamı ve çok daha fazlası Boyut Yayınları’ndan çıkan 15. kitabım İstanbul ve Gece’de. Herkese iyi geceler!
🔻
Fotoğraf: @fotozade
Read more
PROFİLİMDE DÜNYA TURU VAR! 🌎🌍<span class="emoji emoji1f30f"></span> Profil sayfamdaki sabit hikayelere sürekli yenilerini ekleyeceğim ...
Media Removed
PROFİLİMDE DÜNYA TURU VAR! 🌎🌍 Profil sayfamdaki sabit hikayelere sürekli yenilerini ekleyeceğim diye söz vermiştim. 3 yeni rota daha yayında. Hemen profilime giderek benim hikayelerim ile Rio De Jenairo’yu, Sırbistan’ı ve Cenova’yı gezebilirsiniz. Dünyanın en büyük duvar ... PROFİLİMDE DÜNYA TURU VAR!
🌎🌍🌏
Profil sayfamdaki sabit hikayelere sürekli yenilerini ekleyeceğim diye söz vermiştim. 3 yeni rota daha yayında. Hemen profilime giderek benim hikayelerim ile Rio De Jenairo’yu, Sırbistan’ı ve Cenova’yı gezebilirsiniz.
🎨
Dünyanın en büyük duvar resmi,
🚁
İguazu Şelaleleri üzerinde helikopter turu,
☀️
Dünyanın en ünlü plajlarından Copacabana,
🏠
Belgrad’daki Osmanlı izleri ve hala kullanılan Türkçe yer isimleri,
⚔️
Karlofça Anlaşması’nın imzalandığı yer,

Tam bir deniz kenti olan Cenova’nın limanları,
🎻
Sokak müzisyenleri,
🥗
Kitch restoranlar, renkli meydanlar, danslar ve dahası göreceklerinizden sadece birkaçı…
📌📌📌
Bu arada sadece bu 3 yeri değil, aşağıdaki rotaları da sabitlediğim hikayelerden izleyebilirsiniz.
⛴ İstanbul
⛵️ Bodrum
🌶 Şanlıurfa
🌹 Isparta
🐻 Berlin
🐠 Mora Yarımadası
🏛 Atina
🏰 İskoçya
⛱ Sorrento
🌳 Capri
🦋 Loire Vadisi
👘 Japonya
📌📌📌
Ayrıca @bestmenproduct tan ve evimden albümler de var. Bu albümlerin içeriklerini de sürekli güncelliyoruz.
📌📌📌
Hem hikayeleri kaçırdığı için üzülenler hem de “ne güzeldi keşke yeniden izlesek” diyenler için artık takip edilecek yeni bir yer daha var! Profil sayfama sık sık uğrayıp güncellenen ve yeni eklenen hikayeleri izlemeyi unutmayın.
📌📌📌
Bu arada profilimi her ziyaret ettiğinizde web siteme tıklamayı da unutmayın! Oraya da sürekli yeni içerik ekleniyor. Tüm televizyon programlarımın bölümlerine, konuk olarak katıldığım programlara ve yüzlerce yazıma ulaşabilirsiniz. HERKESE GÜNAYDIN! 🔻
Fotoğraf: @andresr_travels | #riodejaneiro
Read more
MEVLANA NE DEMEK? <span class="emoji emoji2600"></span>️ Gelin geceyi Mevlana’yı anarak bitirelim. Ona verilen 4 ayrı lakap var, ...
Media Removed
MEVLANA NE DEMEK? ️ Gelin geceyi Mevlana’yı anarak bitirelim. Ona verilen 4 ayrı lakap var, anlamlarını biliyor musunuz? 1207 yılında bugünkü Afganistan’da doğan Mevlana, Moğol istilasından kaçarak Konya’ya sığınmış. Esas adı Muhammed; Celaleddin ise tıpkı babası ve dedesi ... MEVLANA NE DEMEK?
☀️
Gelin geceyi Mevlana’yı anarak bitirelim. Ona verilen 4 ayrı lakap var, anlamlarını biliyor musunuz?
🌿🌿🌿
1207 yılında bugünkü Afganistan’da doğan Mevlana, Moğol istilasından kaçarak Konya’ya sığınmış. Esas adı Muhammed; Celaleddin ise tıpkı babası ve dedesi gibi kendisine verilen lakap olmuş. Mevlana adı ise “efendi, önder, rehber” anlamlarına geliyor.
☀️
Özellikle batı dünyasının onu anmak için kullandığı “Rumi” lakabının anlamı “Rum ülkesinden; Anadolulu.” Ömrünü Konya’da geçirdiği için böyle anılmış.
🌿🌿🌿
Konyalı manasına gelen “Konevî” de bir diğer lakabı olmuş. Ama bununla bitmiyor; Hüdavendigâr, Hünkâr, Hazret-i Mevlâna, Şeyh, Molla-yı Rumi ve Hazret-i Pir de Mevlana için kullanılan diğer isimler arasında.
☀️
Madem Mevlana’yı andık, son sözü de onun en sevdiğim öğüdüne bırakıyorum. Herkese iyi geceler...
🌿🌿🌿
Güneş gibi ol; şefkatte, merhamette.
Gece gibi ol; ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol; keremde, cömertlikte.
Ölü gibi ol; öfkede, asabiyette.
Toprak gibi ol; tevazuda, mahviyette.
Ya olduğun gibi görün,
Ya göründüğün gibi ol.
🔻
Fotoğraf: @gezicigunluk
Read more
Geçmişte, Antalya’nın doğusuna "her milletten insanın yaşadığı yer" anlamına gelen “Pamfilya” ...
Media Removed
Geçmişte, Antalya’nın doğusuna "her milletten insanın yaşadığı yer" anlamına gelen “Pamfilya” demişler. Akdeniz’in ülkemizdeki en doğu bölümleri de Kilikya olarak adlandırılmış. 🦋🦋🦋 Bulunduğu bölgenin zengin kültürel geçmişi sayesinde, Mersin’in ilçeleri tam bir tarih hazinesi. ... Geçmişte, Antalya’nın doğusuna "her milletten insanın yaşadığı yer" anlamına gelen “Pamfilya” demişler. Akdeniz’in ülkemizdeki en doğu bölümleri de Kilikya olarak adlandırılmış.
🦋🦋🦋
Bulunduğu bölgenin zengin kültürel geçmişi sayesinde, Mersin’in ilçeleri tam bir tarih hazinesi. Erdemli‘deki Kanlı Divane ören yeri, Kilikya’nın en ilginç yerleşimlerinden biri. Günümüzdeki bu ilginç isim zamanında suçluların vahşi hayvanlara yem olarak atıldıkları büyük bir çukurdan geliyor.
🦁🦁🦁
Tarihte ise Kanytelis ve Neapolis olarak geçmiş. Bugün daha ziyade Roma ve Bizans binalarının bulunduğu antik şehrin girişinde, baş tanrı Zeus’a adanmış bir kontrol kulesi var. Zeytin işleme atölyeleri ve sarnıçlar da antik kentteki dikkat çeken detaylar.
🌴🌴🌴
Mersin’in Mezitli ilçesi yakınlarındaki Viranşehir ise geçmişte Soli ve Pompeipolis olarak adlandırılmış. Mersinlilerin tatil için rağbet ettiği ve çok sayıda pansiyonun bulunduğu bu bölgedeki antik yerleşim ise Kilikya’nın en eskilerinden. Şehirden denize uzanan 450 metrelik yoldaki sütunlar ve başlıkları çok etkileyici.
☀️☀️☀️
Herkese Mersin dizisinin 2. bölümüyle günaydın! Hafta ortasında keyifler nasıl? Şu anda bu postla ulaşıp bir telefon ekranından selamlaştığım herkes için harika bir gün olsun… Bu arada Mersin dizisinin devamı gelecek, takipte kalın.
#SaffetEmreTonguclaMersin – 2
🔻
Fotoğraflar: @sahinyldrm1 | @_volkute_ | @birsenmanisalı | @lochnessstr
Read more
Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in mesleğinde parladığı yerin İstanbul ...
Media Removed
Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in mesleğinde parladığı yerin İstanbul olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bu gece size fark yaratan bir kadının öyküsünü anlatayım… 🏻‍⚕️🏻‍⚕️🏻‍⚕️ Babasının eğitimiyle yakından ilgilendiği Florence Nightingale, matematik ... Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in mesleğinde parladığı yerin İstanbul olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bu gece size fark yaratan bir kadının öyküsünü anlatayım…
👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️
Babasının eğitimiyle yakından ilgilendiği Florence Nightingale, matematik ve tarih üzerine geniş birikim sahibi olarak yetişmiş, 5 dil biliyormuş. Böyle iyi bir eğitimle rahatça yaşayabilirmiş. Ama o, dönemin en zor işlerinden biri olan hastabakıcılığı seçmiş. Sırf bu yüzden ailesiyle ters düşmüş, toplumsal önyargılarla savaşmış ama vazgeçmemiş.
💊💊💊
Kırım Savaşı sırasında İstanbul’a gelip yaralı askerlere bakmış. Mesleğinde parladığı dönem de bu olmuş. Selimiye Kışlasındaki askerlerin bakım koşullarını değiştirmiş. Temel hijyen kurallarının sağlandığı bir düzen kurmuş ve ölüm oranlarında yüzde 90’a yaklaşan azalma sağlamış.
🛏🛏🛏
Gece gündüz demeden yaralı askerlerle ilgilenmiş; elindeki fenerle dolaşması da ona “lambalı kadın” lakabının takılmasına neden olmuş.
🎓🎓🎓
En büyük hayali, hemşireliğin bir meslek olarak kabul edilmesiymiş. 1860’ta Londra'da kurduğu okulla hayalini gerçekleştirmiş ve hemşireliği diploma ile yapılan bir meslek haline getirmiş.
🌡🌡🌡
Kurduğu okul halen meşhur King's College London bünyesinde eğitim veriyor. Doğum günü her yıl "12 Mayıs Uluslararası Hemşireleri Günü" olarak kutlanıyor. Ayrıca adını taşıyan ve adeta hemşireliğin Oscar’ı diyebileceğimiz madalya ise her yıl alanında fark yaratan meslektaşlarına veriliyor.
#SETletarih
🔻
Fotoğraf: @abdullahshhn
Read more
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftanınfikri <span class="emoji emoji2714"></span>️ Günümüzden 2000 yıl önce Kaunoslular tarafından kullanılan ...
Media Removed
HAFTANIN FİKRİ #SEThaftanınfikri ️ Günümüzden 2000 yıl önce Kaunoslular tarafından kullanılan dünyaca ünlü bir su kaynağındaki sağlığı keşfetmek ve Türkiye’nin radyoaktivitesi en yüksek kaplıcasına girmek için Köyceğiz’e gidin. Muğla Köyceğiz’deki Sultaniye Kaplıcaları, ... HAFTANIN FİKRİ
#SEThaftanınfikri
✔️
Günümüzden 2000 yıl önce Kaunoslular tarafından kullanılan dünyaca ünlü bir su kaynağındaki sağlığı keşfetmek ve Türkiye’nin radyoaktivitesi en yüksek kaplıcasına girmek için Köyceğiz’e gidin.
📌
Muğla Köyceğiz’deki Sultaniye Kaplıcaları, 39 derecelik radon zengini suyuyla şifayı doğada arayanların adresi. Dünyada radon değeri en yüksek 2. kaplıca olarak gösteriliyor, ilki Endonezya’da.
📌
Ayrıca Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıymış. Bu da suya rehabilite özelliği kazandırıyormuş. Yaz sezonunda giderseniz oldukça kalabalık. Ama hem kapalı hem açık havuzlarından yararlanabilirsiniz.
📌
Kaplıca tam olarak Köyceğiz Gölü’nün güney batısında kalıyor, Ölemez Dağı’nın eteklerinde. İlk kez Kaunoslular tarafından açıldığı ve aynı yerde bir de hastane yapıldığı belirtiliyor. Bizanslılar ise burayı daha büyük bir kullanım alanına çevirip konaklanabilecek bir hale getirmiş. Ancak ne yazık ki bu döneme ait kalıntılar göl sularının altında kalmış.
📌
Sudan gelen ve sağlık ve güzelliğin peşine düşmek yüzyıllardır süregelen bir alışkanlık. Sadece bizde değil dünyanın her yerinde de kaplıcalara şifa bulmak için gidiliyor, kürler kullanılıyor. Sultaniye Kaplıcaları’na da en çok romatizma, siyatik, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları için gidiliyor.
📌
Kaplıcanın çamur banyosu da çok meşhur. Hatta gidenler adını “güzellik çamuru” koymuşlar. 10 yaş gençleştirdiğini söyleyenler bile var! Ben denemedim ama deneyen varsa fikrini yorumlarda paylaşabilir.
🔻
Fotoğraf: @frht.idog - Muğla
Read more
Tanrıça Kibele, bundan 10 bin yıl önce çok ilginç biçimde ortaya çıkmış. Kadının hamile kalmasında ...
Media Removed
Tanrıça Kibele, bundan 10 bin yıl önce çok ilginç biçimde ortaya çıkmış. Kadının hamile kalmasında kendi rollerinden bihaber olan erkekler, toprak gibi doğurgan kadınları görüp, "Ana Tanrıça" inancını geliştirmişler. Kibele tarih boyunca isim değiştirmiş. İştar, Artemis, ... Tanrıça Kibele, bundan 10 bin yıl önce çok ilginç biçimde ortaya çıkmış. Kadının hamile kalmasında kendi rollerinden bihaber olan erkekler, toprak gibi doğurgan kadınları görüp, "Ana Tanrıça" inancını geliştirmişler.
👑👑👑
Kibele tarih boyunca isim değiştirmiş. İştar, Artemis, Diana ve Sitare değişik uygarlıklardaki adı olmuş.
Kendilerini "Bin tanrılı dinin insanları" olarak gören Hititler ise Anadolulu Kibele'yi alıp, Arinna ve daha sonraki dönemde de Kubaba olarak adlandırmışlar.
👑👑👑
Başkenti, Ankara yakınındaki Gordion olan Frigler de Ana Tanrıça Kybele'ye tapınmışlar. Türkçe'ye Sibel olarak gelen bu isim hala kullanılıyor ama kaç kişi aslında 10 bin yıllık bir tarihi olduğunu biliyor? Aklınızda olsun; Madrid’te havuzlu bir meydanda aynı isim çıkacak karşınıza ama bu kez Cibeles olarak...
#SETletarih #SETadınereden
🔻
Fotoğraf: @byirfankara
Read more
ÇOCUKLARINIZI AVM VE “MODERN ZAMANLAR EMZİĞİ” DEDİĞİM TABLET BİLGİSAYARLARDAN KURTARIN! <span class="emoji emoji1f467"></span>🏻<span class="emoji emoji1f466"></span> 32 ...
Media Removed
ÇOCUKLARINIZI AVM VE “MODERN ZAMANLAR EMZİĞİ” DEDİĞİM TABLET BİLGİSAYARLARDAN KURTARIN! 🏻 32 yıldır profesyonel rehberlik yapan, gittiği 132 ülkeyi 15 kitabında, gazete ile dergilerde ve TV programlarında anlatan birinin söylediklerine değer veriyorsanız öncelikle @ailemlegeziyorum ... ÇOCUKLARINIZI AVM VE “MODERN ZAMANLAR EMZİĞİ” DEDİĞİM TABLET BİLGİSAYARLARDAN KURTARIN!
👧🏻👦
32 yıldır profesyonel rehberlik yapan, gittiği 132 ülkeyi 15 kitabında, gazete ile dergilerde ve TV programlarında anlatan birinin söylediklerine değer veriyorsanız öncelikle @ailemlegeziyorum hesabını TAKİBE ALIN.
👫👫
Çocuklar bizim geleceğimiz. Ben de onlar için gerçekleştirilen farklı, özgün, yaratıcı her türlü vizyoner girişimi çok takdir ediyor ve destekliyorum. Türkiye’de ilk defa çocuklara ve ailelerine özel gezi programları düzenleyen @ailemlegeziyorum markası da bunlardan biri.
👧🏻👦
Yıllardır birlikte turlar yaptığım @sacred7travel ve @benkactimcom markalarının ortak işbirliği ile hayata geçirdikleri @ailemlegeziyorum çocukları erken yaşta gezgin olmaya teşvik ediyor.
👫👫
@ailemlegeziyorum çocukların yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı aileleri ile keşfederek tanımalarını, doğaya, tarihe ve kültüre ilgi duymalarını, evrensel sevgi ve saygı değerlerini benimsemelerini amaçlıyor.
👧🏻👦
5-12 yaş grubundaki genç gezginler için tasarlanan programlarda; dramaturglardan pedagoglara, tarihçilerden çocuk kitapları yazarlarına kadar çok değerli danışmanlarla ve rehberlerle birlikte çalışıyorlar.
👫👫
Drama içerikli karakterler, hazine avcılığı gibi oyunlar, kurgular ve kostümlerin yer aldığı bu keyifli serüvenler, çocuklarımıza kültürel değerleri, tarihi, doğaya sevgi ve saygı bilincini en eğlenceli haliyle öğretiyor.
👧🏻👦
Doğa, bilim, kültür ve sanat içerikli gezi programları, saygın eğitim kurumlarından da büyük ilgi görüyor. Birçok okul @ailemlegeziyorum ile işbirliği yaparak öğrenciler ve ailelerine yönelik geziler düzenliyor.
👫👫
Ayrıca sömestr için de benzersiz ve özgün içerikli Güney Afrika ile Laponya programları var!
👧🏻👦
Sene boyunca düzenleyecekleri programlar hakkında ayrıntılı bilgi için haftasonu ve mesai saatleri dışı da dahil olmak üzere 0544 564 04 04 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine yazarak da bağlantı kurabilirsiniz.
👨‍👩‍👧👪
@sacred7travel GEZGİNLERİ, SİZ DE ACENTENİN ETKİNLİKLERİNDEN MEMNUNSANIZ LÜTFEN YAZIN Kİ AİLELER DE DOĞRU BİR ŞİRKETİN BU TURLARI DÜZENLEDİĞİNİ GÖRSÜN!
Read more

Loading...