Sina_lsn Instagram Photos and Videos

sina_lsn Sina @sina_lsn mentions
Followers: 1,571
Following: 155
Total Comments: 0
Total Likes: 0

«رقص روزنامه ها» . . <span class="emoji emoji1f4f0"></span> یادداشتی بر فیلم پُست اثر استیون اسپیلبرگ آغازی کسالت‌آور بی استریپ بی ...
Media Removed
«رقص روزنامه ها» . . یادداشتی بر فیلم پُست اثر استیون اسپیلبرگ آغازی کسالت‌آور بی استریپ بی هنکس و ظاهراً بی اسپیلبرگ ذهن را به جاهایی که نباید، می برد... اما پس از مدتی کارگردان قهار از میان پلان ها رخسار می‌نماید و باری دیگر فریاد می‌زند منم اسپیلبرگ، سلطان تکنیک در قرن حاضر. با توجه به ... «رقص روزنامه ها»
.
.
📰 یادداشتی بر فیلم پُست اثر استیون اسپیلبرگ

آغازی کسالت‌آور بی استریپ بی هنکس و ظاهراً بی اسپیلبرگ ذهن را به جاهایی که نباید، می برد... اما پس از مدتی کارگردان قهار از میان پلان ها رخسار می‌نماید و باری دیگر فریاد می‌زند منم اسپیلبرگ، سلطان تکنیک در قرن حاضر.

با توجه به سینمای روز، چه فیلم روح نوازیست پُست و چه مثلث درخشانی دارد. آدم حظ می‌برد از وقوفت بر دوربین جناب اسپیلبرگ مرحبا، مرحبا، تو کارگردان بلامنازعی. تو می‌توانی سناریو را به ایده‌آل ترین شکل ممکن تصویر کنی. کارگردان زنده دیگری با این مهارت نمی‌شناسم. شاید در فیلمنامه هایت بلنگی، شاید کارهایت آن عمق کافی و غنای ادبی را نداشته باشند، شاید بیش از حد و گاهی زننده آمریکایی باشی، اما، اما تو اسپیلبرگی باهوش و بلامنازع.

پُست چه عناصری دارد جز کلیشه‌جات مرسوم؟ یک فیلم سیاسی دیگر در نکوهش «یو اس آ» ولو با قهرمانان آمریکایی! مدارکی سری و سربسته ضد دولت، مقابله روزنامه نویسان بی‌پشتوانه با بالادستان و دولتمردان بانفوذ، مدیر (مریل استریپ) سرگردان و مردد میان دو انتخاب، مشاوران محتاط و محافظه کار که مدیر را دعوت به تجدید نظر می‌نمایند، و تام هنکس قهرمان که با روحیه انقلابی به دنبال جلب رضایت مدیر و افشاگری است. همه این ها را به اشکال گوناگون در کثیر فیلم ها دیده‌ایم اما چه چیز پُست را متمایز می‌کند؟ .
.
ادامه این نقد را در کانال تلگرام بخوانید. (لینک در بیو)
.
.
.
#مریل_استریپ #تام_هنکس #استیون_اسپیلبرگ #پست #افشاگر #اسپاتلایت #تام_مک_کارتی
Read more
. عکسی از نگاه تو مانده بر دیوارِ تکیه‌گاه شبانه‌یِ من که می‌میرم ولی رویِ پایِ تو من را می‌ایستاند رویِ ...
Media Removed
. عکسی از نگاه تو مانده بر دیوارِ تکیه‌گاه شبانه‌یِ من که می‌میرم ولی رویِ پایِ تو من را می‌ایستاند رویِ بلیطِ سیاره‌یِ تو هزاران خار در خوابِ شیرینِ من فرو می‌کند تو طعنه بزن به طعمِ تنهایی دیوانه‌ای که از پیِ موهایِ تو پرید خوابِ زیبایِ گذشته‌اش از سر... . . . پ.ن۱: عموی ... .
عکسی از نگاه تو مانده

بر دیوارِ تکیه‌گاه شبانه‌یِ من

که می‌میرم

ولی رویِ پایِ تو من را می‌ایستاند

رویِ بلیطِ سیاره‌یِ تو

هزاران خار در خوابِ شیرینِ من فرو می‌کند

تو طعنه بزن

به طعمِ تنهایی دیوانه‌ای
که از پیِ موهایِ تو پرید

خوابِ زیبایِ گذشته‌اش از سر...
.
.
.
پ.ن۱: عموی عزیز به سفر رفته و من از فرط دوری و فاصله ها، دلتنگ و محزون عکس های قدیمی را ورق می‌زنم.
.
.
پ.ن۲: شعر فوق اثر پارسا زنگنه یکی از دوستان و همکاران خوش قریحه بنده است شوربختانه پارسا هم عازم سفر است.
.
@parsa.zanganeh
.
.
#محمدجواد_لسانی #سفر #قرقان #سوئد #پارسا_زنگنه
Read more
. «مردی به نام اوزو» . . . در فیلم های #یاسوجیرو_اوزو هنگامی که فردی از بیرون به خانه می‌آید. دوربین ...
Media Removed
. «مردی به نام اوزو» . . . در فیلم های #یاسوجیرو_اوزو هنگامی که فردی از بیرون به خانه می‌آید. دوربین به حالت سکون همراه شخص یا اشخاصِ منتظر، در خانه است. معمولاً ابتدا صدای پا یا بسته شدن در به گوش می‌رسد و سپس اشخاص حاضر در خانه، نام آن فرد را با اطمینان خطاب می‌کنند. و چند لحظه بعد که آن فرد به شخصیت ... .
«مردی به نام اوزو» .
.
.
در فیلم های #یاسوجیرو_اوزو هنگامی که فردی از بیرون به خانه می‌آید. دوربین به حالت سکون همراه شخص یا اشخاصِ منتظر، در خانه است. معمولاً ابتدا صدای پا یا بسته شدن در به گوش می‌رسد و سپس اشخاص حاضر در خانه، نام آن فرد را با اطمینان خطاب می‌کنند. و چند لحظه بعد که آن فرد به شخصیت ها و دوربین رخسار نمود. در مقام بیننده درمی‌یابیم که همان فرد مورد خطاب آن‌هاست.

با استدلال بند فوق می‌توان درباره بی اهمیت بودن #تعلیق در سینمای اوزو مطالعه کرد. در فیلم های اوزو تعلیق هیچکاکی بسا ناچیز هم وجود ندارد. (تعلیق #هیچکاکی : شخصیت نمی‌داند اما ما می‌دانیم.) منتها رگه هایی از تعلیق مدرن را می‌توان یافت. (تعلیق #مدرن : شخصیت نمی‌داند، ما هم نمی‌دانیم.) دوربین همیشه نزدیک به زمین در نمایی ساکن با حداقل کات و تغییر پلان، داستانی را دنبال می‌کند که فرای ملودرامی متعارف نمی‌رود. اما بینش سِحرآمیز #اوزو چنان عمقی به آن می‌بخشد. که نه هنگام تماشا می‌توان از آن چشم برچید و نه پس از تماشا آن را از خاطر راند. اوزو جزء معدود فیلمسازهایی است که نگاه سینمایی را با هویت و اصالت خویش درمی‌آمیزد و به فرم ملی دست می‌یابد. هیچ فیلمساز #ژاپنی دیگری را نمی‌شناسم که همچون اوزو به ما #ژاپن را بدهد حتی بزرگانی چون #کوبایاشی، #میزوگوچی و #کوروساوا .

در یکی از طولانی‌ترین سکانس های #اواخر_بهار پدر و دختر به تماشای نمایشی آیینی رفته‌اند. شاید در نگاه اول به نظر آید، اختصاص آن زمان قابل توجه به تئاتر بومی که ما در مقام مخاطب غیرژاپنی عملاً چیزی از دیدن رقص ها و شنیدن آوازهایش دستگیرمان نمی‌شود زائد و عبث است. اما جادوی کارگردانی همه چیز را تغییر می‌دهد. پدر با چهره‌ای بشاش نمایش را تماشا می‌کند اما دختر حالتی مشوش به خود گرفته‌ است. با پیشرفت نمایش و نزدیک شدن به نقطه اوج، به هم ریختگی چهره #نوریکو (دختر) نمایان‌تر از پیش می‌شود. تا اینکه او زنی را که طبق حرف و حدیث ها قرار است زن‌بابایش شود و با پدرش ازدواج کند را در چند ردیف آنسوتر می‌بیند در آن هنگام استیصال در تمپو درونی به اوج خود می‌رسد. و احتمالاً آشفته‌ترین حال نوریکو در سه‌گانه (اواخر بهار، #اوایل_تابستان ، #داستان_توکیو ) را شاهدیم.

#سینا_لسانی
برای کانال شخصی
Read more
«کاریزمایی در صدد لگدمال شدن» شبکه تلویزیونی شوتایم فصل هشتم سریال #شیملس ( #بی_شرم ) را پخش کرد ...
Media Removed
«کاریزمایی در صدد لگدمال شدن» شبکه تلویزیونی شوتایم فصل هشتم سریال #شیملس ( #بی_شرم ) را پخش کرد در حالی که دیگر پرولوگ های ابتدایی نخ نما شده بود. وقتی در فصول پیشین در ابتدای هر اپیزود شخصیت های جذاب قصه، نوبت به نوبت با بهره گیری از متد فاصله‌گذاری #برتولت_برشت خطاب به دوربین بیننده را به تماشای ... «کاریزمایی در صدد لگدمال شدن»

شبکه تلویزیونی شوتایم فصل هشتم سریال #شیملس ( #بی_شرم ) را پخش کرد در حالی که دیگر پرولوگ های ابتدایی نخ نما شده بود. وقتی در فصول پیشین در ابتدای هر اپیزود شخصیت های جذاب قصه، نوبت به نوبت با بهره گیری از متد فاصله‌گذاری #برتولت_برشت خطاب به دوربین بیننده را به تماشای «آنچه گذشت» دعوت می‌کردند. حس عجیبی توأم با قرابت به مخاطب دست می‌داد. اما امروز با روی دایره تکرار افتادن سریال به راستی دلیل ادامه دادنش چیست؟
.
.
گرچه این فصل از فاجعه فصل پیش یک سر و گردن بالاتر است. اما همچنان فاصله‌ای دور، با ابتدای سریال و البته نقطه اوج و درخشان‌ترین فصلش یعنی فصل پنجم دارد. فصل گذشته (هفتم) در حقیقت به جای مجموعه داستانی، تیزر سریالی گوشی های همراه آیفون بود. هر چه به محتوای آن فصل که سال گذشته دیدم، فکر می‌کنم. چیزی جز تبلیغات ظاهری و مضحک اَپل به خاطرم نمی‌آید. همین که به همه کاراکتر های گدا گرسنه و محتاج یک لقمه نان فیلم، یکی یکدانه گوشی #آیفون داده بودند. یا مدام صدای زنگ تکراری و اعصاب خرد کن آیفون بر باند صوتی به گوش می‌رسید و یا بدتر از همه تبلیغات باسمه‌ای اپلیکیشن های مختص به سیستم عامل (آی اُ اس) که به هر کدام شیرین یک اپیزود اختصاص داده بودند می‌شد بعد از هفت سال از این مجموعه قطع امید کرد.

این فصل قصه منسجمی نداشت و می‌توان گفت فاقد پیرنگی استاندارد بود. مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرید. با ارثیه مانیکا و بازپروری لیپ آغاز شد و با دستگیری ایان و ورشکستگی فیونا به پایان رسید. داستان های فرعی همچون دوران اوج سریال، با قدرت به میان می‌آمد اما آشفته و پریشان به دست فراموشی سپرده می‌شد. همسایه لزبین فیونا که زمان زیادی صرفش شده بود، اواسط کار ناپدید گشت. نمونه این اتفاق برای دختر استادِ مرحوم لیپ نیز افتاد. خط داستانی فرانک که همیشه بخش ویژه سریال بود در این فصل تا جایی پیش می‌رفت و با به بن بست رسیدن و ته کشیدنِ ایده های گروه نویسندگی، از نو تعریف می‌شد. این ها همه نشانه هایی دال بر مدیریت ناشایست و به دور از انتظار «پل اَبوت» سازنده سریال است. اَبوت و همکارانش طی دو فصل واپس، لحن و فضایی که به مرور کسب کرده بودند را به خوبی زیرپا لگدمال کردند. و تنها برایشان شخصیت های کاریزماتیکی باقی مانده که با زوال آنان دیگر سرمایه‌ای نخواهند داشت. امید می‌رود که ادامه ندهند.
Read more
. در نیمه شب گذشته خیابان ولنجک به علت مسدود کردن یک خروجی توسط اداره پلیس، ترافیک سنگینی شده بود. ...
Media Removed
. در نیمه شب گذشته خیابان ولنجک به علت مسدود کردن یک خروجی توسط اداره پلیس، ترافیک سنگینی شده بود. من هم در هیاهوی مطلق آوای بوق و فریادِ اعتراض ملت در صندلی کنار راننده ماشین فرو رفته و سرگرم بازی جذاب #ساکر_استارز بودم. دود اگزوز صد‌ها اتوموبیل، فضای داخل ماشین را اشباع کرده بود و دیگر طاقت نفس ... .
در نیمه شب گذشته خیابان ولنجک به علت مسدود کردن یک خروجی توسط اداره پلیس، ترافیک سنگینی شده بود. من هم در هیاهوی مطلق آوای بوق و فریادِ اعتراض ملت در صندلی کنار راننده ماشین فرو رفته و سرگرم بازی جذاب #ساکر_استارز بودم.

دود اگزوز صد‌ها اتوموبیل، فضای داخل ماشین را اشباع کرده بود و دیگر طاقت نفس کشیدن نبود. با اشک و سرفه در میان مه و غبار به‌سان فضانوردی که کلاه از سرش افتاده باشد. با مکافات شیشه را بالا کشیدم و در همین حین، برزیلی لعنتی گل تساوی را زد و نتیجه یک بر یک شد.

کمی که دود فروکش کرد و منظره قابل رؤیت شد. در چند ده متری ماشین های پلیس را دیدم که راه خروجی را سد کرده بودند. دو پلیس به جان هم افتاده و گلاویز شده بودند هر دو به نظر درجه بالا داشتند اما آنقدر واضح نبود که بشود تشخیص داد کدام مافوق کدام است. یکی از پلیس ها با دست به ترافیک و ماشین ها اشاره میکرد و دیگری شانه بالا می‌انداخت و طعنه می‌زد.

همین که به یک چشم بازی را دنبال می‌کردم و با چشمی دیگر تجمع پلیس ها را می‌پاییدم. ناگهان با صدای تق تق، نگاهم به سوی چهار، پنج ماشین جلوتر رفت. پلیسی مسن بیسیم به دست و سلاح سرد و گرم به کمر به شیشه برخی ماشین ها می‌کوبید. و در آن ها سرک می‌کشید.

پس از چند لحظه و با تحلیل عملکردش این نتیجه حاصل شد که تنها با ماشین های مشکوک، تک سرنشین و به اصطلاح مجردی کار دارد. پس به قاعده از کنار ما که خانواده‌، چندسرنشین و غیرمشکوک هستیم عبور خواهد کرد.

در همین اثنا راننده پراید مقابل که پسری تنها با تیپ جلف بود را از ماشینش بیرون کشید. هنگام وارسی پسر و تجسس سوراخ سمبه های شلوارلی جرواجر او، در یک آن نیم‌نگاهی زیرچشمی به من انداخت. من هم بی توجه، گوشی را مجدد مقابل صورتم آورده و به بازی برگشتم. گل دوم را با شوت دیواری تماشایی به ثمر رساندم.

در حال کُری خوانی پس از گل در چتروم حاشیه‌ای با دوست برزیلی بودم که صدای بلند و غیر قابل انتظاری کنار گوش راستم از جا پراندتم. همان پلیس بود. شیشه را پایین کشیدم سرش را به جلو آورد. سلام دادم، سلام داد. سرش را جلوتر آورد. دیگر تقریبا داخل ماشین بود. خیره در چشمانم گفت: داشتی فیلم می‌گرفتی از ما؟ در جواب گفتم: نه بازی می‌کردم. سرش را چرخاند تا به گوشی موبایلم نگاه کند حالا دیگر سرش حد فاصل چشمان من و صفحه گوشی را پوشانده بود.
پاراگراف پایانی در کامنت ها
Read more
. شوخی با بابا !!! . . تلویزیون تماشا نمی‌کنم. حمل بر تکبر و ادا اطوار های شایع نباشد؛ در این که صداوسیما ...
Media Removed
. شوخی با بابا !!! . . تلویزیون تماشا نمی‌کنم. حمل بر تکبر و ادا اطوار های شایع نباشد؛ در این که صداوسیما به قهقرا رفته و به مرحله‌ای رسیده که نمی‌شود ذره‌ای بهش امید بست شکی نیست. اما شبکه های ماهواره‌ای را هم دنبال نمی‌کنم فی المجموع سیستماتیک با جعبه جادویی مسئله دارم. اما گاهاً برنامه یا کلیپ ... .
شوخی با بابا !!! .
.
تلویزیون تماشا نمی‌کنم. حمل بر تکبر و ادا اطوار های شایع نباشد؛ در این که صداوسیما به قهقرا رفته و به مرحله‌ای رسیده که نمی‌شود ذره‌ای بهش امید بست شکی نیست. اما شبکه های ماهواره‌ای را هم دنبال نمی‌کنم فی المجموع سیستماتیک با جعبه جادویی مسئله دارم. اما گاهاً برنامه یا کلیپ هایی از سوی دوستان توصیه می‌شود که نظاره می‌کنم.

چند اجرا از بچه های سری دوم #خنداننده_شو را دیدم. در این میان شوخی با پدر بسیار شایع شده است. در حقیقت عمده #استندآپ های موفق جهانی به دو مسئله سکس و عقاید (تعصبات) تکیه می‌زنند. که هر دو آن ها در ایران شدیداً خط قرمز است. حتی اشارات زیرکانه هم ممکن است دردسر ساز باشد. بنابرین کمدین های ایرانی برای پر کردن جای آن دو رقابت می‌کنند.

شوخی با بابا یادم می‌آید از تابستان چند سال پیش و جریانات مربوط به «کولر» آغاز شد و از آن پس خُلقیات بامزه و عجیب پدران که به شیوه‌‌ای غیر منتظره در اکثریت فرزندان (دهه ۶۰‌ای ها به اینور) مشترک و ملموس بود بخش قابل توجهی از لطیفه های مجازی را تصرف کرد. اکنون با تماشای این چند اپیزود، ورود جدی‌اش به تلویزیون را نظاره می‌کنیم.

این #استندآپ_کمدین_ها بچه های پر تلاش و مستعدی هستند. اما در این میان #ابوطالب_حسینی و #علی_صبوری بیشتر توجه‌م را جلب کردند. ابوطالب پسر زیرکی است. وی در اجرای واپسش با تمسک به عنوان پدر، تقریبا همه چیز گفت! ابوطالب و علی هر دو کاراکترهای شیرینی دارند و این به اجرایشان کمک می‌کند. مثلا قصه تف سر بالای پدر و بچه سر راهی بودن. هیچ نمی‌خنداند اگر از زبان علی نمی‌شنیدیم و با لحن، میمیک و بدن او منتقل نمی‌شد.

در پایان تصریح کنم که این یادداشت نقدی بر شیوه اتخاذ شده کمدین ها یعنی شوخی های خانوادگی به خصوص پدر، پسرانه نیست. تا وقتی این شوخی ها جواب می‌دهند و مردم فوق غمگین کشورم را به طریق سالم و غیر مبتذل شاد می‌کنند چرا خرده بگیرم؟ فقط بایستی حواسشان باشد که در جا نزنند و همواره خلاقیت را چاشنی کارهایشان کنند. و من الله توفیق.
Read more
. چند سال است که در مجازی فعالم. نقد می‌خوانم، می‌نویسم و مهم‌تر از این دو، با دوستان کم‌نظیرِ هم‌مسیر، ...
Media Removed
. چند سال است که در مجازی فعالم. نقد می‌خوانم، می‌نویسم و مهم‌تر از این دو، با دوستان کم‌نظیرِ هم‌مسیر، تعامل می‌کنم. تعاملی که یک بُعدش مراوده و مصاحبت و دگر بُعد، مبادله و معاضدت است. . . «بخشی از سرآغاز نامه‌ای که به بهانه افتتاح کانال شخصی‌، نگاشتم.» از این پس کلیه مکتوبات اینجانب، بالاخص ... .
چند سال است که در مجازی فعالم.
نقد می‌خوانم، می‌نویسم و مهم‌تر از این دو، با دوستان کم‌نظیرِ هم‌مسیر، تعامل می‌کنم. تعاملی که یک بُعدش مراوده و مصاحبت و دگر بُعد، مبادله و معاضدت است.
.
.
«بخشی از سرآغاز نامه‌ای که به بهانه افتتاح کانال شخصی‌، نگاشتم.» از این پس کلیه مکتوبات اینجانب، بالاخص برنامه از پیش طراحی شده #فلسفه_مؤلف را می‌توانید در این صفحه رصد نمایید.

پ.ن: لینک مستقیم ورود به کانال به بیو اضافه شد.

#سینا_لسانی
Read more
 #نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه ...
Media Removed
#نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم. بخش چهارم: مجموعه داستان ها و رمان های کوتاه نویسندگان معاصر روس با کتاب #رفتیم_بیرون_سیگار_بکشیم_هفده_سال_طول_کشید به ایرانیان معرفی شدند. درباره این مجموعه که ... #نمایشگاه_کتاب_۹۷

قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم.

بخش چهارم: مجموعه داستان ها و رمان های کوتاه

نویسندگان معاصر روس با کتاب #رفتیم_بیرون_سیگار_بکشیم_هفده_سال_طول_کشید به ایرانیان معرفی شدند. درباره این مجموعه که به عقیده من یکی از بهترین و نمونه‌ترین مجموعه داستان کوتاه جمع آوری شده توسط مؤلفی ایرانی است در پستی دیگر اختصاصی می‌نویسم. منتهای مراتب ردپایی از آن مجموعه را در دو کتاب فوق می‌بینیم اول «رمانی با یک طوطی» که برگرداننده‌ش #آبتین_گلکار همان گرداورنده مذکور است و دوم «از میان دیوار» که نویسنده‌ش خانم لودمیلا پتروشفسکایا نویسنده یکی از درخشانترین قصه های آن مجموعه تحت عنوان «پالتو سیاه» است. این نویسنده اکنون در سطح جهان با خطابه "بزرگترین نویسنده در قید حیات روسیه" معرفی می‌شود.

از میان دیوار، متشکل از یک داستان خوب و خواندنی «پدر» ، دو داستان متوسط «از میان دیوار» و «آنا و ماریا» و دو داستان بسیار ضعیف و بی رمق «مادر کلم پیچ» و «راز مارلینا» است. این پنج داستانک از منظر غنای ادبی حتی فی المجموع نزدیک به تک قصه پالتو سیاه نمی‌باشند. و آن انتظارات که برآمده از سبک نوشتاری جریان سیال ذهن، قصه گویی کمیاب در هاله‌ای از سورئالیسم و طراحی کم‌نظیر فضاهای گوتیک و تیره و تار بود را برآورده نمی‌کنند.

ترجمه مجموعه از میان دیوار خوب نیست و ارتباط با زبان نویسنده را مختل می‌کند مادامی که زبان نویسنده هم خاص اوست و داستان هایش در جهان عجایب ویژه‌‌ای می‌گذرند. بی شک ترجمه از زبان واسطه (روسی به انگلیسی و سپس انگلیسی به فارسی) نیز در این امر موثر بوده که منجر به فاصله گذاری ناسازگار شده است. چهار کتاب دیگر را پس از مطالعه، معرفی می‌کنم.

#رمانی_با_یک_طوطی #آندری_ولوس
#حس_یک_پایان #جولیان_بارنز
#پرده_جهنم #رینوسوکه_آکوتاگاوا
#از_میان_دیوار #لودمیلا_پتروشفسکایا
#شطرنج #اشتفان_تسوایک
#کتاب #معرفی_کتاب #نقد_کتاب #کتابخوانی #نشر_روزگار #نشر_روزگار_نو #نشر_ماهی
Read more
. لیست ارزشیابی فیلم های سال / این لیست روز سال تحویل نود و هفت در رسانه سینمااکسپرت منتشر شد. من ...
Media Removed
. لیست ارزشیابی فیلم های سال / این لیست روز سال تحویل نود و هفت در رسانه سینمااکسپرت منتشر شد. من این روزها تنها فعالیتم در این رسانه (سینما اکسپرت) خلاصه میشه به حضور گه گاه در گروه، حتی در نقدزی هم بیشتر به خاطر تعیین خط مشی و به بیراهه نرفتن هست که مطلب می‌رسونم. در اوقات پسین به کل از مجازی دورافتاد‌م ... .
لیست ارزشیابی فیلم های سال / این لیست روز سال تحویل نود و هفت در رسانه سینمااکسپرت منتشر شد.

من این روزها تنها فعالیتم در این رسانه (سینما اکسپرت) خلاصه میشه به حضور گه گاه در گروه، حتی در نقدزی هم بیشتر به خاطر تعیین خط مشی و به بیراهه نرفتن هست که مطلب می‌رسونم. در اوقات پسین به کل از مجازی دورافتاد‌م و این دور افتادن خودخواسته نیست شاید یک‌جور دل‌زدگی‌ست؛ گرچه از اول هم همراه آنچنانی نبودم حتی در روز تأسیس سینما اکسپرت.

پ.ن۱: دوستان عزیز عذر منو بپذیرن که بدون اجازه از تصویرشون استفاده کردم. یه عذرخواهی ویژه هم بایستی از یاشار قهرمانی هنرمند و دوست داشتنی داسته باشم که عکسش از قلم افتاد و الان که دیگه نمیشه کاری کرد، متوجه و شرمنده شدم گرچه فکر میکنم این بزرگوار اکانت اینستاگرام ندارن.

پ.ن۲: این لیست فراهم نمی‌شد اگر رضا شاهورانی، امین آریا، محمد گودرزی و فرزاد(مبین) لمعانی عزیز بار سنگین هماهنگی ها را به دوش نمیکشیدن و فرشته مناجاتی و بهمن چعبی نازنین نتایج را سازماندهی نمیکردن.
.
.
#سینمااکسپرت #نقدزی #سینالسانی #سینا_لسانی #بهمن_چعبی #فرزاد_لمعانی #امین_آریا #رضا_شاهورانی #محسن_باقری #پژمان_خلیل_زاده #آیین_فروتن #آزاد_شاکرمی #یاشار_قهرمانی #جواد_ابراهیمی #فرشته_مناجاتی

#Naghdzee #CinemaExpert #2017 @Naghdzee
Read more
 #نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه ...
Media Removed
#نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم. بخش سوم: مجموعه کتاب فیلمسازان #نشر_ایجاز زیر نظر #پرویز_جاهد . «تروفو متعلق به نسل جوانی از عاشقان سینما بود که اصطلاحاً «هیچکاک-هاکسی» بود که فیلم های ارزان و به اصطلاح ... #نمایشگاه_کتاب_۹۷

قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم.

بخش سوم: مجموعه کتاب فیلمسازان #نشر_ایجاز زیر نظر #پرویز_جاهد
.
«تروفو متعلق به نسل جوانی از عاشقان سینما بود که اصطلاحاً «هیچکاک-هاکسی» بود که فیلم های ارزان و به اصطلاح بی مووی هالیوودی را بر فیلم های خودآگاهانه‌ اقتباس ادبی فرانسوی ترجیح می‌داد. گفته‌اند که #تروفو در فاصله بین هزار و نهصد و چهل تا هزار و نهصد و پنجاه و پنج حدود چهار هزار فیلم دیده است. بنابرین سخت نیست بفهمیم که چرا او با این شور و هیجان به سینما علاقمند شد. تروفو دوران کودکی غم‌انگیزی داشت. سینما راه گریز او از آن شرایط سخت بود. بیوگرافی دقیق نشان می‌دهد که این کارگردان چقدر به داستان‌های #چارلز_دیکنز به ویژه #دیوید_کاپرفیلد علاقمند بود. همانند کاپرفیلد، تروفو از پدر بیلوژیک‌ش خبر نداشت. تروفو شاید مثل دیکنز در کارخانه واکس سازی کار نکرده باشد اما همانند او حس نشابهی در مورد بی‌عدالتی محیطی که در آن بزرگ شد داشت. مادرش ژانین به او توجه نمی‌کرد و مادربزرگش که خیلی به او نزدیک بود، وقتی او ده ساله بود درگذشت. ناپدری‌ش، رونالد تروفو بیش از فرزند خوانده‌ش علاقمند به کوهنوردی بود.» [بخشی از مقاله سلطان موج نو نوشته #جفری_مک_نب ترجمه پرویز جاهد]
.
نشر ایجاز به کوشش استاد پرویز جاهد عزم بر ارائه مجموعه‌ای برای معرفی و شناخت فیلمسازانی کرده که به هر نحو در ایران و چاپ فارسی، حقشان ادا نشده است. این مجموعه که تا به حال چهار شماره‌ با نگاه به موج نو و #فرانسوا_تروفو - سینمای مستقل و #جان_کاساوتیس - سینمای شعر و #پیر_پائولو_پازولینی - سینمای معناگرا و #بلاتار به چاپ رسیده است.

مخاطب عمده این تألیفات چه کسانی هستند؟ حقیقتاً ما، عشاق و مدهوشانی که هیچ چیز جز خوانِش بیشتر از اسطوره‌های خویش قلب و روح سینه فیلیایی‌مان را ارضا نمی‌کند. مجموعه کتاب پرویز جاهد را در نوبت دوم خرید از نمایشگاه خریداری کردم. متاسفانه این بار خود نرفتم و این خواهر عزیزم بود که زحمت تهیه کتاب های خطیر باقیمانده را کشید. خواهر با وجود این که سینه فیل نیست و گرایش خاصی به سینما ندارد اما به نیابت از بنده دقایقی را با او (جاهد) هم‌صحبت شد. و ارادت اینجانب را به حضور وی رسانید. امید که سال بعد چنین روزهایی با سبد فروار فیلمسازان مؤلف دیگر راه نمایشگاه به خانه را گز کنم.
Read more
 #نمایشگاه_کتاب_۹۷ . قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب ...
Media Removed
#نمایشگاه_کتاب_۹۷ . قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم. بخش دوم: #جورج_اورول نخستین کتابی که از اورول خواندم #قلعه_حیوانات نام داشت. رمان کوتاهی که در اوج سادگی مضمون و روانی نثر، وزینترین مفهوم را در خود مستتر داشت و طوری استادانه ... #نمایشگاه_کتاب_۹۷
.
قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کردم را معرفی کنم.

بخش دوم: #جورج_اورول
نخستین کتابی که از اورول خواندم #قلعه_حیوانات نام داشت. رمان کوتاهی که در اوج سادگی مضمون و روانی نثر، وزینترین مفهوم را در خود مستتر داشت و طوری استادانه نگاشته شده بود که چندین و چند کتاب با لحن مفرط ادبی و پیچش های استعاری در ارائه زیرمتن فروار و محتوای عمیق آن عاجزند. #اورول در قلعه حیوانات مناسبات اداره جوامع پسا انقلابی و فریفتن مردم ساده‌دل به وسیله حاکمان و بازیچه قرار دادن آن ها برای تأمین خود را از یک مزرعه به جهان انسان ها تعمیم می‌دهد. و طوری این کار را انجام می‌دهد که کتاب قابل تطابق با تمامی انقلاب های #کمونیستی است.

#آس_و_پاس_ها نخستین کتابی است که او با نام مستعار خود یعنی جورج اورول نگاشت. و همچنین نخستین کتابی که از او منتشر شد و مقدمات شهرت وی را مهیا کرد. متاسفانه این کتاب در میان باقی آثار کم تعداد وی ناپیدا شده و مهجور مانده است. اورول در آس و پاس ها که به زعم اینجانب اثری درخشان است. به موضوع #فقر_اقتصادی می‌پردازد. و آنقدر آن را با دقت واکاوی کرده و به بررسی ریشه یابانه‌اش از زوایای متفاوت پرداخته که ناگهان دغدغه وی بدل به دغدغه ما خوانندگان می‌گردد. او در این رمان، #اتوبیوگرافی و تجربیات شخصی خود از زندگی فقیرانه و تجربیات شنیداری دیگران را درهم می‌آمیزد و معجونی پدید می‌آورد که باوجود #ناداستان بودن ملموس و خواندنی است.

سه کتاب هزار و نهصد و هشتاد و چهار ، #دختر_کشیش و #زندگی_جورج_اورول را مقارن با برپایی نمایشگاه کتاب امسال از ممنوعه فروشی در خیابان انقلاب خریدم. به شما هم توصیه می‌کنم که برای خرید کتاب نویسندگان اندیشمند رادیکال چاپ پیش از انقلاب و در صورت عدم، زیرزمینی را برگزینید.
.
#سینا_لسانی
Read more
 #نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه ...
Media Removed
#نمایشگاه_کتاب_۹۷ قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کرده‌ام، را معرفی کنم. بخش اول: مجموعه کتاب های مستند #نشر_ساقی سابقاً به واسطه حرفه‌ای که در آن مشغول به کار گشته‌ام. همچنین پیش تولید فیلم جدیدم که مستندی نیمه بلند با موضوع تکاپو در تعریف ... #نمایشگاه_کتاب_۹۷

قصد دارم در چند سری پست آرشیو کتاب هایی که طی چند صباح اخیر از نمایشگاه کتاب تهیه کرده‌ام، را معرفی کنم.

بخش اول: مجموعه کتاب های مستند #نشر_ساقی

سابقاً به واسطه حرفه‌ای که در آن مشغول به کار گشته‌ام. همچنین پیش تولید فیلم جدیدم که مستندی نیمه بلند با موضوع تکاپو در تعریف بنیادین فقر است. بیش از پیش سرگرم کسب و کار مستندسازی و مطالعه ابعاد گوناگون این حرفه شده‌ام. تا جایی که در یکی دو ماه گذشته تعداد آثار مستندی که تماشا کرده‌ام بر فیلم های داستانی غلبه می‌کند. و این به نوبه خود یک رکورد محسوب می‌شود.

مدتی بود به دنبال منابعی که بتوان روی آن ها به عنوان رفرنس هایی مطمئن و قابل اتکا حساب کرد می‌گشتم و پس از جستجو و البته مشورت با اساتید بلند نظر، به هشت کتاب برتر شناخت و ساخت #مستند چاپ نشر ساقی رسیدم. این هشت کتاب هر کدام پس از تألیف به طریقی درخشیده‌اند و میان خوانندگانٍ کارآموز، اساتید صاحب نظر و فستیوال های معتبر موفقیت های عمده‌ای کسب کرده‌اند.
دو کتاب #آلن_روزنتال (از ایده تا فیلمنامه و از فیلمنامه تا تدوین) هم اکنون منبع اصلی درس مستند سازی در اغلب دانشگاه های معتبر جهان است. دو کتاب "فیلم مستند درام و ساختار دراماتیک" و "مستند نمایی" راهبر و راهنمایی کارساز برای منتقدان و تحلیگران #سینمای_مستند هستند سه کتاب "مستند خلاق" ، "قصه گویی در فیلم مستند" و "مصاحبه در فیلم مستند" چراغ راه فیلمسازان جوان ولو مجرب این عرصه می‌باشند و کتاب تازه چاپ "یک عمر، یک راه، یک عشق؛ #خسرو_سینایی برنده بهترین تالیف سینمایی سال، به پنجاه سال زندگی هنری #خسرو_سینایی فیلمساز نامدار می‌پردازد. در این کتاب مقالاتی از #روبرت_صافاریان، #سعید_عقیقی، #علی_لقمانی و... به چشم می‌خورد.
Read more
. در حال هرس کاری درخت پای مزار مادربزرگ عزیزمان. پ.ن اول: سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر ...
Media Removed
. در حال هرس کاری درخت پای مزار مادربزرگ عزیزمان. پ.ن اول: سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر مبارک. این روز را ابتدا به مادر و مادربزگ های عزیزم و سپس به تمام زنان شکیبا و بلندمنش ایران زمین تبربک و تهنیت عرض می‌کنم. پ.ن دوم: هفته درختکاری است. جا دارد از این تریبون به تقلید استاد بزرگ مهندس ... .
در حال هرس کاری درخت پای مزار مادربزرگ عزیزمان.

پ.ن اول: سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر مبارک. این روز را ابتدا به مادر و مادربزگ های عزیزم و سپس به تمام زنان شکیبا و بلندمنش ایران زمین تبربک و تهنیت عرض می‌کنم.

پ.ن دوم: هفته درختکاری است. جا دارد از این تریبون به تقلید استاد بزرگ مهندس مشایی والامقام عینک از چشم برداشته، دست ها را به حالت عمود با تن (به حالت بال!) درآورده و فریاد زنان بگویم #من_خودم_درختم 😂

پ.ن سوم: تماشای تصویر دوم به افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.
Read more
. آلبوم «تصویر» : سیزدهمین آلبوم رسمی #شادمهر_عقیلی تنها با یک سال فاصله از آلبوم "تجربه کن" منتشر ...
Media Removed
. آلبوم «تصویر» : سیزدهمین آلبوم رسمی #شادمهر_عقیلی تنها با یک سال فاصله از آلبوم "تجربه کن" منتشر شد. تصویر، چندان تفاوتی با تجربه کن ندارد درست به همان اندازه مأیوس کننده است. آثار شادمهر مدتی است آن لطف پیشین را ندارند به خصوص برای نسلی چون ما، که دوران کودکی و نوجوانی مان با شنیدن موسیقی های ... .
آلبوم «تصویر» :
سیزدهمین آلبوم رسمی #شادمهر_عقیلی تنها با یک سال فاصله از آلبوم "تجربه کن" منتشر شد. تصویر، چندان تفاوتی با تجربه کن ندارد درست به همان اندازه مأیوس کننده است. آثار شادمهر مدتی است آن لطف پیشین را ندارند به خصوص برای نسلی چون ما، که دوران کودکی و نوجوانی مان با شنیدن موسیقی های او گذشت و تأثیر مهم او در جریان نو موسیقی پاپ و متعاقباً ورود خوانندگانی چون" محسن یگانه" را به چشم دیده‌ایم. برای مایی که هنوز با شنیدن #مسافر ، #گل_یاس #شب_برهنه #پرپرواز #آدم_فروش #مشکوک #سبب #تقدیر و اخیراً #انتخاب و #رابطه حس عجیب نوستالژیکی وجودمان را احاطه می‌کند، سخت و طاقت فرساست گوش سپردن به این آلبوم های دور از شأن و این قطعات یک بار مصرف.

راستی #نیلوفر_لاری_پور کجاست؟ سالهاست از این ترانه سرا که به جرئت می‌‌توان گفت یکی از پایه گذاران جریان نو موسیقی پاپ ایرانی و مهمترین نام در پیشروی و ترقی شادمهر است، در فضای موسیقی خبری نیست. گویا وی در حال هدر دادن عمر در فضای تیره و پروپاگاندایی سیاست و مطبوعات می‌باشد. حتی #مونا_برزویی هم در این آلبوم حضور ندارد تا حداقل ارزش چندبار شنیدن به قطعات دهد.

امیدواریم #شادمهر به دوران خوب گذشته خود بازگردد. ترانه های خوب انتخاب کند، از تجارب جدید نترسد، اجازه دهد احساساتش بی واسطه در ویولون و صدایش جاری شوند. و از همه مهمتر ، هرگز کمیت را به کیفیت ترجیح ندهد.

پ.ن: #آلبوم_تصویر تنها یک قطعه شنیدنی با نام #سرنوشت دارد. #نقطه_ضعف ، #تصویر و #قلب_من هم تقریباً از سطح متوسطی برخوردارند. پربیراه نیست اگر گفته شود باقی قطعات ارزش یک بار شنیدن هم ندارند.
Read more
. #بادکنک_قرمز اثر آلبر لاموریس پس از گذشت شش دهه، هنوز هم که هنوزه بهترین فیلم کوتاه تاریخ محسوب می‌شود. به راستی که جادوی این اثر چیست؟ . اول: همه وجوه این فیلم از نکات مثبتش برشمرده می‌شوند. شاید بادکنک قرمز تنها فیلمی است که فیلمساز به طور خالص تمام تمهیداتی که اندیشیده در راستای تکامل اثر ... .
#بادکنک_قرمز اثر آلبر لاموریس پس از گذشت شش دهه، هنوز هم که هنوزه بهترین فیلم کوتاه تاریخ محسوب می‌شود. به راستی که جادوی این اثر چیست؟
.
اول: همه وجوه این فیلم از نکات مثبتش برشمرده می‌شوند. شاید بادکنک قرمز تنها فیلمی است که فیلمساز به طور خالص تمام تمهیداتی که اندیشیده در راستای تکامل اثر پیش رفته‌اند حتی لحظه‌ای اضافی یا صحنه‌ای بی پرداخت که مصلحت را در حذفش ببینیم یا بتوانیم پیشنهادی برای بهبودی‌اش بدهیم وجود ندارد. فیلمنامه بادکنک قرمز به قدری درست است که یکی از پنج فیلمنامه‌ متقدم برای تدریس در دانشگاه ها می‌دانمش. فیلمسازی لاموریس به گونه‌ای است که همه چیز و فرای همه چیز را با تصویر بیان می‌کند. فیلمنامه‌ای که شاید به زحمت یک خط دیالوگ داشنه باشد. به قدری جذاب داستان مینیمالش را تعریف می‌کند که بیننده به وسیله رئالیسم جادویی نهان در اثر متحیر می‌شود.
.
دوم: مشت نمونه خروار است. سکانسی که در بالا قرار داده‌ام تنها یکی از چند سکانس ارزشمند این اثر میباشد‌ که ممکن است بدون ورود به تفسیر ساعت ها برایش قلم زد. پسری با بادکنک قرمز از کنار دختری با بادکنک آبی می‌گذرد این دو *در مقام انسان* کاملا همدیگر را نادیده گرفته و حتی ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنند. اما این بادکنک ها "در مقام اشیاء هستند که هم را می‌بینند و ارتباط برقرار می‌کنند. لاموریس چه نغز و زیبا با زبانی ساده و سینمایی مفاهیمی که نه نمادگرا هستند و نه قصد تحمیل مطلب گلدرشتی به مخاطب را دارند به منصه ظهور می‌رساند.
.
سوم: دو بازیگری که در صحنه فوق می‌بینید پاسکال و سابین لاموریس فرزندان آلبر هستند. آلبر فیلمساز بسیار با استعدادی بود که عمده عمر کوتاه فیلمسازی خود را صرف مستندسازی کرد. از آنجا که به فرهنگ ایران علاقه وافری داشت مستند تماشایی باد صبا را درباره طبیعت و مردم ایران تولید کرد. و زمانی که برای ساخت قسمت دوم باد صبا بر روی سد کرج در حال پرواز بود. طی اتفاقی که برای بالگردش افتاد. در حادثه‌ای غم‌انگیز و تراژیک جان باخت.
.
چهارم: چندی است که اعضای کارشناس گروه سینمااکسپرت با ارائه لیست های شخصی به مهیاسازی لیستی واحد از برترین های دهه پنجاه میلادی که با شمارش و جمع بندی تمام لیست ها به مساوات، حاصل خواهد شد؛ کمک می‌کنند. از دوستان عزیزم خواهشمندم که در اندک زمان باقیمانده بادکنک قرمز را ببینند و در صورت صلاحدید به لیستشان بیافزایند.
.
@s.r.sh2106 @amin_arya72 @_mohamadbahman @mobin_lnn @javadebrah @mohammad23aq @omidbiuckan @p.tabaee @meh.zareian @mohammad.olyai7 @sina_n94 @mohammadreza99h
Read more
. اول: قسمت اول از سه‌گانه #اصغرفرهادی در تماشای بار سوم و پس از حدود ۱۰ سال از بار نخست، هنوز جذابیت ...
Media Removed
. اول: قسمت اول از سه‌گانه #اصغرفرهادی در تماشای بار سوم و پس از حدود ۱۰ سال از بار نخست، هنوز جذابیت های خاص خود را دارد. و هنوز پیچش های داستانی، دیالوگ ها و صحنه سازی های فرهادی منحصر به فردند. . . دوم: سه‌گانه اصغر فرهادی طبق بررسی های شخصی متشکل از #چهارشنبه_سوری #جدایی_نادر_از_سیمین و (فیلمی ... .
اول: قسمت اول از سه‌گانه #اصغرفرهادی در تماشای بار سوم و پس از حدود ۱۰ سال از بار نخست، هنوز جذابیت های خاص خود را دارد. و هنوز پیچش های داستانی، دیالوگ ها و صحنه سازی های فرهادی منحصر به فردند.
.
.
دوم: سه‌گانه اصغر فرهادی طبق بررسی های شخصی متشکل از #چهارشنبه_سوری #جدایی_نادر_از_سیمین و (فیلمی که هنوز ساخته نشده) می‌باشد. خیلی ها به اشتباه فیلم هایی چون #درباره_الی ، #گذشته و #فروشنده را وارد این سه‌گانه می‌کنند و نامش را "قضاوت" می‌گذارند که این کار اشتباه است زیرا قضاوت مولفه تمامی فیلم های فرهادی و نقش مهم و تعیین کننده در جهانبینی او را دارد. فصول مشترک فیلم های چهارشنبه سوری و جدایی... و نشانه هایی در زیرمتن فیلم جدایی... مبنی بر ادامه چهارشنبه سوری بودن، این دو فیلم را دنباله هم می‌نماید. ضمناً عناصر "تهوع" در چهارشنبه سوری، "عمق فاجعه" در جدایی... نیز مشهود و قابل بررسی است و باید منتظر ساخت "تحول" برای تکمیل عناصر و به فرجام رساندن این سه‌گانه از #فرهادی باشیم.
.
.
سوم: سکانسی از فیلم #کوچه_بی_نام ساخته #هاتف_علیمردانی به طرز عجیبی به سکانسی از چهارشنبه سوری شباهت دارد این دو سکانس به قدری از نظر ساختاری (جا گذاری دوربین ها) محتوایی (قصه و درونمایه) به هم نزدیکند که هیچ جوره نمی‌توان آن را تصادفی دانست. باران کوثری/ پانته‌آ بهرام سوار ماشین امیر آقایی/ حمید فرخ نژاد می‌شود مرد که پشت فرمان نشسته به وسیله زنی که کنارش است در حال خیانت به همسرش می‌باشد زن می‌داند که مرد همسر دارد. مرد چند صباحی است که به زن وعده می‌دهد "زنم را طلاق خواهم داد و تو را خواهم گرفت" اما زن دیگر خسته شده و با مرد به هم می‌زند مرد شروع به گریه کرده و اظهار می‌کند که زنش را دوست ندارد اما منتظر زمانی مناسب است تا از او جدا شود. زن نمی‌پذیرد مرد تمنا می‌کند زن می‌رود. اما استیصال حاضر در قدم هایش نشانه هایی حاکی از وجود علاقه به مرد می‌دهد. سپس زن شکست عشقی می‌خورد اما مرد به طرز عجیبی به زندگی بازگشته و تصمیم به از سرگیری رابطه زناشویی می‌گیرد.
Read more
. برف با سفیدی اغواگرانه‌اش چنان شور و تلاطمی در دل انداخته که بی اختیار فکر را شاعری مفتون و دست را ...
Media Removed
. برف با سفیدی اغواگرانه‌اش چنان شور و تلاطمی در دل انداخته که بی اختیار فکر را شاعری مفتون و دست را پبشه وری سختکوش و در خدمت فکر می‌کند. آیا این تنها برای من است یا شمول دارد و یک حس همگانی است؟ آیا برف تنها مرا شاعر می‌کند؟ . چند سالی است دست به قلم نبرده‌ و در گردبرآمدگی آفتاب سوزان شاعری نکرده‌ام. ... .
برف با سفیدی اغواگرانه‌اش چنان شور و تلاطمی در دل انداخته که بی اختیار فکر را شاعری مفتون و دست را پبشه وری سختکوش و در خدمت فکر می‌کند. آیا این تنها برای من است یا شمول دارد و یک حس همگانی است؟ آیا برف تنها مرا شاعر می‌کند؟
.
چند سالی است دست به قلم نبرده‌ و در گردبرآمدگی آفتاب سوزان شاعری نکرده‌ام. اما برف، زمانی که آراسته به جامه‌ای گرم نشسته‌ای و نگاهش می‌کنی دلبری می‌کند. و زمانی که مدهوشانه به تلالو دانه هایش خیره‌ای ناخواسته اغفالت کرده و ایماژ واژه ها را پدید می‌آورد.
.
آیا برف تنها مرا شاعر می‌کند؟ یا پای مَثل دوری و دوستی درمیان است؟ دوشیزه سپید را ناپیدایی، جواهر می‌کند یا ذاتاً جواهر است؟ هر چه هست مرا با غزل هایش به مغازله کشانده و سر بزنگاه رها می‌کند تا در آفتاب سوزان چند سال آینده چشم به راه بازگشت او و وصول فراز لذت، بسوزم و تباه شوم.
.
.
پی نوشت: نام این نثر شاعرانه - بداهه را "آیا برف تنها مرا شاعر می‌کند؟" می‌گذارم. تصاویر نیز شرح حال امروز ۸ بهمن ۹۶ است.
به رسم امضای مولف انعکاس رخسارِ عکاس (بنده) در تصویر پایانی آشکار است.
دوستان عزیزتر از جان دستنویس و تصاویر را به عنوان تقدیمی روز بیادماندنی برفی از اینجانب بپذیرند.
.
مخلص شما؛ سینا لسانی
Read more
. رگ خواب در کنار ماجرای نیمروز تحسین شده‌ترین فیلم امسال، توسط منتقدان بود. از آنجا که سینمای ایران ...
Media Removed
. رگ خواب در کنار ماجرای نیمروز تحسین شده‌ترین فیلم امسال، توسط منتقدان بود. از آنجا که سینمای ایران هر چه دارد از منتقدان خوبش دارد و سینماگران ، جشنواره ها و نظرات عام چندان مهم نیست. پس می‌توان گفت دستاورد سینمای کشورمان در سال ۹۵-۹۶ همین دو فیلم بوده‌اند. ماجرای نیمروز به مراتب فیلم بهتری است ... .
رگ خواب در کنار ماجرای نیمروز تحسین شده‌ترین فیلم امسال، توسط منتقدان بود. از آنجا که سینمای ایران هر چه دارد از منتقدان خوبش دارد و سینماگران ، جشنواره ها و نظرات عام چندان مهم نیست. پس می‌توان گفت دستاورد سینمای کشورمان در سال ۹۵-۹۶ همین دو فیلم بوده‌اند. ماجرای نیمروز به مراتب فیلم بهتری است در آنجا با یک فیلمنامه خوب و نادر ایرانی طرفیم که با لحن خاص و منحصر به فرد مهدویان به خوبی پرداخت شده است.
.
رگ خواب متشکل از دو بخش است که آن را به دو نیم تقسیم می‌کنند. بخش اول: شخصیت پردازی زن قصه، ارائه داده های اطلاعاتی در دامنه زن ، گماردن او به عنوان راوی با نریشن و حضور در جایگاه دوربین، آغاز رابطه عاطفی، مهیاسازی اتفاق. بخش دوم: طوفان ، دور شدن معشوقه، طرد شدن از طرف تنها دوست، از هم پاشیدگی زندگی و روحیات ، از دست دادن معشوقه و هلاک شدن.
.
اگر نام بخش اول را آرامش پیش از طوفان بگذاریم بخش دوم طوفان نام می‌گیرد. نعمت الله با استفاده از واقعه طبیعی طوفان در بطن داستان، ارجاع مستقیمی بر این نامگذاری داشته است. اما این فیلمنامه که تا حدی تحث تأثیر فیلم های پولانسکی علی الخصوص سه‌گانه آپارتمان است. اینجا جواب نمی‌دهد چون فیلم دو تکه‌ای می‌شود و تغییر شخصیت مرد و سوق داده شدن زن به جنون منطقی نیست. فاجعه طبیعی که بر اثر تغیرات جَوی محیطی حادث می‌شود با زندگی پیوند نمی‌خورد. به زبان ساده‌تر طوفان را در زندگی زن می‌بینیم اما درک نمی‌کنیم.
.
.
پ.ن: این مطلبِ خیلی کوتاه، مخصوص صفحه شخصی اینستاگرام نگارنده کار شده است و در نشریه یا رسانه‌ای منتشر نخواهد شد.
Read more
. #نقد_تلگرافی : لوگان خوش شانس . تازه ترین اثر استیون سودربرگ پس از خداحافظی پنج ساله از عالم سینما ...
Media Removed
. #نقد_تلگرافی : لوگان خوش شانس . تازه ترین اثر استیون سودربرگ پس از خداحافظی پنج ساله از عالم سینما هجویه ای بر زیر ژانر سرقتی است. دو بردار با نام های جیمی لوگان (چانینگ تیتوم) و کلاید لوگان (آدام درایور) مدت هاست خلاف را کنار گذاشته اند اما انگیزه ای سبب میشود تا نقشه سرقتی بزرگ را بکشند. آن ها ... .
#نقد_تلگرافی : لوگان خوش شانس
.
تازه ترین اثر استیون سودربرگ پس از خداحافظی پنج ساله از عالم سینما هجویه ای بر زیر ژانر سرقتی است. دو بردار با نام های جیمی لوگان (چانینگ تیتوم) و کلاید لوگان (آدام درایور) مدت هاست خلاف را کنار گذاشته اند اما انگیزه ای سبب میشود تا نقشه سرقتی بزرگ را بکشند. آن ها برای تکمیل برنامه هایشان به جو بنگ (دنیل کریگ) متخصص منفجر کردن گاو صندوق که به خاطر آخرین خلافش در حبس است و تا شش ماه دیگر هم آزاد نمی‌شود، احتیاج پیدا می‌کنند.
.
یک داستان خطی ساده و مطابق قواعد ژانر، احتمالا نتیجه ای کلیشه به همراه خواهد داشت. "لوگان خوش شانس" گرچه با تدابیر کارگردان در تغییر لحن و فضاسازی، کلیشه زدایی می‌شود. اما توفیق یک تجربه آوانگارد نایل نمی‌شود. سودربرگ در این فیلم آن سبک و سیاق فیلم های رایج سرقتی را دنبال نمی‌کند. مقصود او با خلق شخصیت های شوخ و شنگ ، وارد آوردن موقعیت های کمیک در دل یک درام جدی و پرتنش ، استفاده از شبح نویسنده¹ و حتی شوخی با ارجاع به فیلم یازده یار اوشن² ، هجو ژانر است. اما در خط کشی و مرزبندی میان دو مبحث درام جدی و کمدی هجو موفق نیست و در مواقع حساسی از مرز عبور می‌کند و همین به نقطه ضعف اثر بدل شده است.
.
توجه فیلم متمرکز بر چنینگ تیتوم -بازیگر مورد علاقه سودربرگ که در دو فیلم پیشینش بازی کرده- است. اما آدام درایور و دنیل کریگ بازی های بهتری ارائه داده‌اند. درایور که پارسال بخاطر همکاری با فیلمسازانی چون جارموش ، نیکولز و اسکورسیزی سال درخشانی را پشت سر گذاشت. در فیلم سودربرگ نقش را مال خود کرده و بازی به مراتب بهتری نسبت به آن سه فیلم ارائه داده است. دنیل کریگ هم ابتدا شاید کمی یادآور جیمزباند باشد اما به خوبی از آن قالب همیشگی خارج شده است. فیلم لوگان خوش شانس با همه کمبود هایش در این بازار کساد فیلم های مفرح و سرگرم کننده پیشنهاد می‌شود. ببینید و لذت ببرید اما نیمه شب و تنها برای یک بار.³
.
.
پی نوشت ها:
۱- "شبح نویسنده" یا "نویسنده در سایه" شغل نسبتا رایجی میان نویسندگان تازه کار است که داستانشان را با نام شخص دیگری می‌نویسند. گاه گاه نویسندگان مشهور که ممنوع الکارند نیز دست به این عمل میزنند. رومن پولانسکی در فیلمی به همین نام رازهای این حرفه و آنچه پشت پرده می‌گذرد را برملا کرده است.
.
۲- یازده یار اوشن (۲۰۰۱) به کارگردانی استیون سودربرگ و با بازی جورج کلونی ، مت دیمون و بردپیت یکی از مطرحترین فیلم های سرقتی است.
.
۳- این متن پس از ویراست، در کانال تلگرامی سینما اکسپرت منتشر خواهد شد.
Read more
. بخشی از شماره اول مجموعه مقالات "اکسنامه" به قلم بنده. برای مطالعه متن کامل به کانال سینما اکسپرت ...
Media Removed
. بخشی از شماره اول مجموعه مقالات "اکسنامه" به قلم بنده. برای مطالعه متن کامل به کانال سینما اکسپرت مراجعه کنید. . . لانتیموس، کوبریک: کیدمن با همان لباس مجلسی در میهمانی! . . یورگوس لانتیموس فیلمساز جوان یونانی است که در سالهای اخیر فیلم های بحث برانگیزی ساخته. او برخلاف دیگر همکاران ... .
بخشی از شماره اول مجموعه مقالات "اکسنامه" به قلم بنده. برای مطالعه متن کامل به کانال سینما اکسپرت مراجعه کنید.
.
.
لانتیموس، کوبریک: کیدمن با همان لباس مجلسی در میهمانی!
.
.
یورگوس لانتیموس فیلمساز جوان یونانی است که در سالهای اخیر فیلم های بحث برانگیزی ساخته. او برخلاف دیگر همکاران خود سریعاً مراتب پیشرفت را طی کرد. تنها با یک فیلم دیده شد و با فیلمی دیگر تبدیل به شخصیتی جهانی گشت. در مورد شخص لانتیموس و پرونده فیلمسازی اش حرف بسیار است. اما در این مقاله قصد بر این است که به موضوع دیگری بپردازیم. "ارتباط سینمای لانتیموس و کوبریک" این عنوان احتمالا موجب تحریک و واکنش برانگیزی اکثریت خوانندگان متن میگردد. که چرا استاد را با یک فیلمساز جوان که هنوز به قواعد سینمایی احاطه ندارد قیاس میکنی. حق هم دارند. مقایسه کوبریک و لانتیموس از دو جهت اشتباه است.
.
ادامه در کانال تلگرام سینما اکسپرت
@cinemaexpert
Read more
. بعد سه سال برگشتم و اینجا رو احیا کردم. تنها دلیلم برای برگشت، دنبال کردن دوستانی بود که خیلی زیاد ...
Media Removed
. بعد سه سال برگشتم و اینجا رو احیا کردم. تنها دلیلم برای برگشت، دنبال کردن دوستانی بود که خیلی زیاد دوسشون دارم ولی به هر دلیلی نمیشه به قدر کافی رو در رو زیارتشون کرد. . شخصاً به این که مدرنیته علی الخصوص مجازی از خلوص دوستی ها و گرما و صمیمیت جاری در رابطه ها کاسته معتقدم. اما زمانی که صد افسوس با ... .
بعد سه سال برگشتم و اینجا رو احیا کردم. تنها دلیلم برای برگشت، دنبال کردن دوستانی بود که خیلی زیاد دوسشون دارم ولی به هر دلیلی نمیشه به قدر کافی رو در رو زیارتشون کرد.
.
شخصاً به این که مدرنیته علی الخصوص مجازی از خلوص دوستی ها و گرما و صمیمیت جاری در رابطه ها کاسته معتقدم. اما زمانی که صد افسوس با فرهنگ جامعه عجین و به یک عرف بدل میشه دیگه نمیشه کاریش کرد. سه سال قهر/اعتصاب کردم اما اتفاقی نیافتاد جز زهد و آزار خودم. تا این که تصمیم گرفتم برگردم و بهترین بهره رو ازش ببرم با دیدن تصاویر و دست نویس های دوستان.
.
.
پ.ن: تعدادی از پست های قبلی، با افکار امروزم سازگار نیستن. اما پاک نمیکنم تا به یادگار بمونن.
Read more
. #Shadoyehoiitotaxi
Media Removed
. #Shadoyehoiitotaxi .
#Shadoyehoiitotaxi

دوستان خوشحال میشم که از پیج سینماییم بازدید داشته باشید<span class="emoji emoji2764"></span><span class="emoji emoji1f60a"></span> . @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert
Media Removed
دوستان خوشحال میشم که از پیج سینماییم بازدید داشته باشید . @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert @cinemaexpert دوستان خوشحال میشم که از پیج سینماییم بازدید داشته باشید❤😊
.
@cinemaexpert
@cinemaexpert
@cinemaexpert
@cinemaexpert
@cinemaexpert