Tevekkulvakti Instagram Photos and Videos

Loading...


tevekkulvakti @tevekkulvakti mentions
Followers: 144,090
Following: 63
Total Comments: 0
Total Likes: 0

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ...
Media Removed
Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. O, beni andıkça ben onunla beraberim. O, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. O, beni bir cemaat içinde ... Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ben, kulumun hakkımdaki zannı gibiyim. O, beni andıkça ben onunla beraberim. O, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. O, beni bir cemaat içinde anarsa, ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. O, şayet bana bir karış yaklaşacak olursa, ben ona bir zira yaklaşırım. Eğer o, bana bir zira yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim.

Kim bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse, ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım."[Buharî, Tevhid 15; 35; Müslim, Zikr 2, (26 75), Tevbe 1, (2675).] Allah, kulun Allah hakkındaki zannına göredir. Yani Allah, kul ne şekilde tasavvurda bulunursa onu yapabilecek güçtedir.

Kişi Allah'ın kendisini cezalandıracağını düşününceye kadar, affedeceğini düşünmesi daha muvafıktır. "Kişi Allah'ı nasıl bilirse, Allah kendisine öyle muamele eder." Kulumun hakkımdaki zannı"ndan muradın, "Dua sırasında duaya icabet edileceği zannı, tövbe sırasında tevbenin kabul edileceği zannı, istiğfar sırasında mağfiret zannı, şartlarına uygun yapılan ibadet sırasında mükafaat verileceği zannı" olduğunu söylemiştir. Böyle düşünenlere göre Cenab-ı Hak sadıku'lva'd'dır. Yani o vaadinde sadıktır, doğrudur. Madem ki Resulü bu vaadi haber vermiştir, bizim buna inanmamız, hüsnü zannı esas almamız gerekir.
@hz_sems
Read more
Loading...
@ilmihanem #amin
Media Removed
@ilmihanem #amin @ilmihanem #amin
 #amin #dua @sukunetim
Media Removed
#amin #dua @sukunetim #amin #dua @sukunetim
 #amin #dua
Media Removed
#amin #dua #amin #dua
 #amin @imanveask <span class="emoji emoji1f448"></span>🏽
Media Removed
#amin @imanveask 🏽 #amin
@imanveask 👈🏽
Beddua etmeyin Beddua bumeran gibidir döner dolaşır sizi bulur Beddua yerine Hidayet dileyin ...
Media Removed
Beddua etmeyin Beddua bumeran gibidir döner dolaşır sizi bulur Beddua yerine Hidayet dileyin .. “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, ... Beddua etmeyin
Beddua bumeran gibidir döner dolaşır sizi bulur
Beddua yerine Hidayet dileyin .. “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27) "Kul, herhangi bir şeye lânet ettiğinde o lânet gökyüzüne çıkar. Semânın kapıları ona kapanır. Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa sola bakınır, girecek yer bulamaz da lânet edilen kişiye döner. Eğer gerçekten lânete lâyık ise onda kalır, değilse lânet edene döner." (Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48) - Müslümana lânet etmek, büyük bir günahtır. - Müslümanların birbirlerine lânet değil, rahmet dilemeleri yakışır.
Read more
Loading...
@hz_sems @hz__mevlana___
Media Removed
@hz_sems @hz__mevlana___ @hz_sems @hz__mevlana___
 #elhamdulillah @sukunetim
Media Removed
#elhamdulillah @sukunetim #elhamdulillah @sukunetim
Loading...
Brezilyada bir saklı cennet... Rabbimizin rızasını kazanmıs Cenneti hak eden kullardan oluruz İnşaAllah Brezilyada bir saklı cennet...
Rabbimizin rızasını kazanmıs Cenneti hak eden kullardan oluruz İnşaAllah
Allah’ın Kullarına Olan Merhameti Yine Zünnun-ı Mısri-nin şöyle dediği rivayet edilmiştir. ...
Media Removed
Allah’ın Kullarına Olan Merhameti Yine Zünnun-ı Mısri-nin şöyle dediği rivayet edilmiştir. Bir gün elbiselerimi yıkamak için Nil nehrinin kenarına gitmiştim. Nehrin kenarında dururken, bir de baktım ki, görülmemiş şekilde büyük bir akrep bana doğru geliyor. Çok korkmuştum. Beni ... Allah’ın Kullarına Olan Merhameti Yine Zünnun-ı Mısri-nin şöyle dediği rivayet edilmiştir. Bir gün elbiselerimi yıkamak için Nil nehrinin kenarına gitmiştim. Nehrin kenarında dururken, bir de baktım ki, görülmemiş şekilde büyük bir akrep bana doğru geliyor. Çok korkmuştum. Beni onun şerrinden koruması için Cenabı Hakk’a sığındım. Akrep nehre geldiğinde, sudan büyük bir kurbağa çıkıp akrebe doğru geldi. Akrep kurbağanın sırtına binip suyun üzerinde yüzüp gittiler. Ben de onların arkasından yürüyüp, peşlerini takip ettim. Nehrin karşı yakasına geçtiklerinde, akrep kurbağayı bırakıp dalları büyük, gölgesi çok olan bir ağacın yanına gitti. Birde baktım ki, ağacın altında Allah’a asi bir genç mışıl mışıl uyuyor. Kendi kendime: “La havle vela kuvvete illa billa. Bu akrep nehrin ötesinden buraya bu genci sokmak için geldi” dedim ve içimden, akrep gence yaklaştığı zaman hemen onu öldürmeye karar verdim, Akrebe yakın bir yerde durdum. Bir de baktım ki, karşıdan büyük bir yılan, genci öldürmek için gence doğru geliyor. Akrep ona hücum etti, üzerine çıkıp başını sokmaya başladı. Akrep yılanın ölmesine kadar başını sokmaya devam etti. Yılan öldükten sonra, akrep nehre döndü. Kurbağa da onu orda bekliyordu. Akrep kurbağanın sırtına bindi, nehrin öteki yanına geçtiler. Ben arkalarından onlara bakıp duruyordum. Nihayet dönüp gencin yanına geldim, uyuyan gencin başucunda durarak şu beyitleri söyledim: “Ey uyuyan, Allah seni karanlığın içindeki her türlü kötülükten korur. Yüce Allah’tan gözler nasıl uyurki sana ondan bütün nimetlerin faydaları gelir.” Genç benim bu sözlerimden uyandı. Kendisine hadiseyi anlattım. Bunun üzerine genç tevbe etti, kötülükten vazgeçip iyilerden oldu ve ölünceye kadar hayatı böyle devam etti. Allah ona rahmet etsin.
Read more
Ibrahim’in bu yangini mi yasamisti kurban edeceginde? Yakub’un bu yangini mi yasamisti hasret ...
Media Removed
Ibrahim’in bu yangini mi yasamisti kurban edeceginde? Yakub’un bu yangini mi yasamisti hasret esliginde? Nuh’un bu yangini mi yasamisti teblig ettiginde? Habib’in bu yangini mi yasamisti kaybettiginde? Ibrahimin bicagina engel olan Allahim. Yakubun gozlerini yeniden acan ... Ibrahim’in bu yangini mi yasamisti kurban edeceginde?
Yakub’un bu yangini mi yasamisti hasret esliginde?
Nuh’un bu yangini mi yasamisti teblig ettiginde?
Habib’in bu yangini mi yasamisti kaybettiginde?
Ibrahimin bicagina engel olan Allahim. Yakubun gozlerini yeniden acan Allahim.
Nuhu selamete ulastiran Allahim. Eyyubu yeniden gencligine ve sagligina
donduren Allahim. Yusufu zindandan tahta cikaran Allahim. Musayi denizlerden
geciren Allahim. Isa’ya cani ve sifayi izninle dagittiran Allahim. Habibini makam-i
mahmuda ulastiran Allah’im. Azametin hurmetine, kudretin hurmetine, sefkatin,
merhametin, rahmetin, sevgin.. nimetlendirdiklerinin hurmetine, hurmete sayan
tum varliklarin hurmetine. Sen cümlemizin bedenine buyuk imtihanlar verme.
Yureklerimizi sonmez bir yangin yerine cevirme. . Selamete ulastir.
Amin
Read more
@sukunetim
Media Removed
@sukunetim @sukunetim
Loading...
Ya rabbi Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza ...
Media Removed
Ya rabbi Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza hayırlar ihsan eyle!... Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, beladan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm etmekten ve zulüm görmekten, ... Ya rabbi
Günahlarımızı rahmetinle af ve mağfiret eyle! Ölülerimizi de mağfiret eyle, yaşıyanlarımıza hayırlar ihsan eyle!... Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, beladan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm etmekten ve zulüm görmekten, cimrilikten, müsriflikten, azdıran zenginlikten ve doğru yoldan ayırmaya sebep olanfakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşmanın galebsinden, kötü huydan, bidat işlemekten, dalalete düşmekten, halis olmayan amelden, her çeşit güahtan, küfre girmekten, ölürken gelecek fitnelerden, kabir azabından, dinimize ve dünyamıza zarar verecek işlerden sana sığındak, bunlardan bizleri koru ya Rabbi!... Ya Rabbi!
Bizlere sarsılmaz bir iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalp, sabredici beden, zikredici dil, kaza ve kaderine rıza gösteren hayırlı ömür, salih evlat, dünya ve ahirette güzellik ihsan et! Ana ve babamıza da mağfiret eyle!... Ya Rabbi!
Kendini, sevgini, sevdiklerinin sevgisini, bütün enbiyanın, ehl-i beytin, ashâb-ı Kirâm'ın ve bütün Evliyâ-ı Kirâmın sevgisini ve sevgisine kavuşturacak amel ve işleri nasip eyle!... Ya Rabbi!
Dinini severek hizmet etmeyi, kul borçlarını ödemeyi ve şehit olarak ölmeyi nasip eyle! Bize hakkı hak, batılı batıl olarak göster!..
Amin amin amin
Read more
Şuan imtihanınızın içinde debelenip duruyor, çok büyük sıkıntılar çekiyor, ağlanıyor, sızlanıyor ...
Media Removed
Şuan imtihanınızın içinde debelenip duruyor, çok büyük sıkıntılar çekiyor, ağlanıyor, sızlanıyor olabilirsiniz. Can boğaza dayanır gibi her şey üstünüze gelip, sizi daraltıyor ve çaresizliğe itiyor da olabilir. Kendinizi bıkmış, tükenmiş, yorulmuş, yapayalnız hissediyor ve ... Şuan imtihanınızın içinde debelenip duruyor, çok büyük sıkıntılar çekiyor, ağlanıyor, sızlanıyor olabilirsiniz. Can boğaza dayanır gibi her şey üstünüze gelip, sizi daraltıyor ve çaresizliğe itiyor da olabilir. Kendinizi bıkmış, tükenmiş, yorulmuş, yapayalnız hissediyor ve hatta bazılarınız 'ölmek' istiyor bile olabilir. Hayatın karmaşası ve yükü içinde; durup nefes almak, herkesten, her şeyden kaçmak istiyor, hiçbir dert tasa size uğramasın istiyor da olabilirsiniz.
Şunu belirtmek isterim.
Dertsiz ve tasasız geçirdiğimiz bir gün olabilir ama ikinci gün mutlaka yine karşımıza yeni bir dert, imtihan ve sıkıntı çıkacak. Lakin, iyi bilin ki, Allah'ın adaleti şaşmaz. Er veya geç tecelli eder.
Yapacağınız şey,
Herkesten uzaklaşıp, en sessiz bir köşeye usulca kıvrılıp, ağlaya, yalvara yakara secdelerde dua etmek olsun. Derdinizi, şikayetinizi gidip Allah'a anlatın. Dökün ona içinizi. O dua kapısından bir an bile olsun ayrılmayın ve asla ümitsizliğe/şüpheye kapılmadan dua edin. Nasıl ki bir yerimiz ağrıdığında doktora gidiyor, şikayetimizi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve onun verdiği ilacı kullandığımız zaman iyileşiyorsak; işte dua kapısı da böyle bir şey. Maddi ve manevi sıkıntılarınızı Allah'a arz edin, ondan şifa isteyin, o size elbet, kuşkusuz verecek ve sizi mağdur etmeyecektir. Çünkü Allah seni çok seviyor, hem de çok.
Senin şifan onun huzurunda.
Orada durmasını bilirsen, sana yemin ederim ki, yer ve göklerin yerini değiştirmeye gücü yeten Allah; senin de dertlerini ve sıkıntılarını giderecek, gönlünü hoşnut kılacak.
Çünkü öyle bir yüce Allah o...
Çünkü o Ya Cebbar!
Sadece biraz sabır.
Sabır,sabır,sabır.
Dua,dua, dua.
Hamd,hamd, hamd.
İsteyin, bekleyin ve olacakları görün.( yazı için @kucukanne.t teşekkür ederiz)
Read more
 #amin #dua #cuma #gecemiz #hayr #olsun
Media Removed
#amin #dua #cuma #gecemiz #hayr #olsun #amin #dua #cuma #gecemiz #hayr #olsun
Loading...
@tevekkulvaktimobiluygulama
Media Removed
@tevekkulvaktimobiluygulama @tevekkulvaktimobiluygulama
Sıkıntılar insana birer vazife ile gelir, Görevleri bitince giderler, En güzeli sabretmektir, Sabreden ...
Media Removed
Sıkıntılar insana birer vazife ile gelir, Görevleri bitince giderler, En güzeli sabretmektir, Sabreden muhakkak ki selamettedir Sıkıntılar insana birer vazife ile gelir,
Görevleri bitince giderler,
En güzeli sabretmektir,
Sabreden muhakkak ki selamettedir
"Allahım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan doymayan nefisten ...
Media Removed
"Allahım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan doymayan nefisten sana sığınırım." (Müslim, "Zikir", 73) @hadisvehayat "Allahım! Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan doymayan nefisten sana sığınırım." (Müslim, "Zikir", 73) @hadisvehayat
Loading...
@sukunetim
Media Removed
@sukunetim @sukunetim
 #elhamdulillah
Media Removed
#elhamdulillah #elhamdulillah
Hayat bazen.. İstediğin gibi gitmeyebilir. Arzuladığın ve hayalini kurduğun dünyanın yaşadıklarınla ...
Media Removed
Hayat bazen.. İstediğin gibi gitmeyebilir. Arzuladığın ve hayalini kurduğun dünyanın yaşadıklarınla çok farklı olduğunu hissettirebilir..Bazen de sadece sen kalmışsın gibi yalnızlığın en derinini yaşattırır. Hayatın dilini anlayamadığın için de neden bunları yaşadığını, ... Hayat bazen..
İstediğin gibi gitmeyebilir. Arzuladığın ve hayalini kurduğun dünyanın yaşadıklarınla çok farklı olduğunu hissettirebilir..Bazen de sadece sen kalmışsın gibi yalnızlığın en derinini yaşattırır. Hayatın dilini anlayamadığın için de neden bunları yaşadığını, neden hep senin başına birşeyler geldiğini, neden mutsuz olduğunu anlamlandıramazsın ve bu yüzden ise tek söyleyabildiğin söz "Hayat Zor"dur.
Aslında "Hayat Zor" değildir..
Onu zor yapan senin düşünce kalıplarındır. Hayatın dilini anlayamadığın için sana ne anlatmak istediğini de anlayamadın..O yüzden de Hayat tekrar tekrar sınav kağıtlarını önüne çıkardı.
Senin için,
İyiliğin için..
Hayallerine kavuşman için..
@benbirgunesim 👈🏽👈🏽👈🏽
Read more
 #dua #amin #inşaAllah
Media Removed
#dua #amin #inşaAllah #dua #amin #inşaAllah
@sukunetim
Media Removed
@sukunetim @sukunetim
KAYDEDİN,COK GUZEL BİR DUA<span class="emoji emoji1f449"></span>*YA RAB!*_ _Bizim senden istediklerimizi değil, Senin bizde görmek ...
Media Removed
KAYDEDİN,COK GUZEL BİR DUA*YA RAB!*_ _Bizim senden istediklerimizi değil, Senin bizde görmek istediklerini ihsan eyle, Dostlarımızı dostun kabul eyle._ *بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم* _*EY RABBİM !!!!*_ _Ne zaman ruhum sıkılsa senin kapındayım._ ... KAYDEDİN,COK GUZEL BİR DUA👉*YA RAB!*_
_Bizim senden istediklerimizi değil, Senin bizde görmek istediklerini ihsan eyle, Dostlarımızı dostun kabul eyle._ *بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم*

_*EY RABBİM !!!!*_
_Ne zaman ruhum sıkılsa senin kapındayım._
_Ne zaman dara düşsem, senin ismin dilimde._
_Ne zaman kalbimi taşıyamaz duruma gelsem,_
_*“Feinnemal usri yüsrâ.”*_
_der, sana yönelir, her zorluğun arkasından bir kolaylığın geleceği müjdene sığınırım._
_*EY RABBİM*_
_Hani Sen_
_*“Elemneşrahleke sadrek”*_
_diyenlerin ruhlarına genişlik veriyorsun ya, hani onlara ilim ve hikmet ihsan ediyorsun ya, hani onları şeytanın vesvesesinden koruyorsun ya;benim ve tüm kardeşlerimin de göğsüne genişlik ver ?_ _Bizimde belimizi büken yüklerimizi,üzerimizden kaldır._
_Bizim de kendi katında şanımızı yücelt._ _Bizi şeytanın vesveselerinden koruyarak sadece sana yönelenlerden eyle._ *YA RABBİM!* _Bu günümüzü külli hayırlara, nurlara, bereketlere vesile kıl._ _Lutfunla maddi manevi şifalar, müjdeler, rızıklar gönder._
_Hayra giden yolları kolaylaştır ve bizi sıdk ve ihlas üzere daim eyle._
_Bizi, ailemizi ve bütün müminleri rızana, muhabbet ve marifetine mazhar eyle._

Amin Amin Amin
Hayrlı Nurlu Günler Cümleten kardeş[email protected]__mevlanaa_
.
.
.
👥Arkadaslarınızı da etiketleyerek hayra vesile olabilirsiniz 📌Hayra vesile olan yapan gibidir.(Hadis-i Şerif)
.
.
.
.
. #Allah #hzmuhammed #namaz #huzur #kuran #inşirah #din #ilim #islam #mekke #huzurum #hadis #medine #dua #sems #mevlana #gün #tevekkül #ilahi #bismillah #melek #ayet #ilahi #tasavvuf #kalptendualar #dua #amazing #muhteşem #super #lise #sınav #istanbul @kalptendualar @kalptendualar @kalptendualar
Read more
Bir mümin "Yâ Rabbi, ben acizim, elimden bir şey gelmiyor, sen bana yardım et" diye dua ederse Allahu ...
Media Removed
Bir mümin "Yâ Rabbi, ben acizim, elimden bir şey gelmiyor, sen bana yardım et" diye dua ederse Allahu teala o kulu muvaffak eder. Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri (kuddise sirruh) Bir mümin "Yâ Rabbi, ben acizim, elimden bir şey gelmiyor, sen bana yardım et" diye dua ederse Allahu teala o kulu muvaffak eder.
Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri (kuddise sirruh)
Sabır hazinedir Sabretmek, kurtuluşa, başarıya sebep olan güzel huydur. Sabır, Peygamberlerin ...
Media Removed
Sabır hazinedir Sabretmek, kurtuluşa, başarıya sebep olan güzel huydur. Sabır, Peygamberlerin hasletlerindendir. Bunun için atalarımız, (Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır), (Sabır selamettir), (Sabırla koruk helva olur) demişlerdir. Belalara sabretmek, kurtuluşa sebeptir. Bir ... Sabır hazinedir
Sabretmek, kurtuluşa, başarıya sebep olan güzel huydur. Sabır, Peygamberlerin hasletlerindendir. Bunun için atalarımız, (Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır), (Sabır selamettir), (Sabırla koruk helva olur) demişlerdir. Belalara sabretmek, kurtuluşa sebeptir.

Bir farzı yapmak veya bir günahtan kaçınmak sabırsız ele geçmez. Çünkü, (İman nedir?) diye sorulduğunda Peygamber efendimiz, (Sabırdır) buyurdu. (Deylemi)

Sabrın büyüklüğü ve fazileti sebebiyle Kur'an-ı kerimde yetmişten fazla yerde sabır ve sabredenlere verilecek sevaplar bildiriliyor. Âyet-i kerimelerde mealen buyuruluyor ki:
(Sabredenlerin mükafatını, yapmakta olduklarının daha güzeliyle vereceğiz.) [Nahl 96] (Allah sabredenleri sever.) [Al-i İmran 146]
Read more
Ey gönül, Sakın umutsuzluğa düşme .. Ele geçen şeyin tadı, tuzu, değeri oraya varmak için çekilen ...
Media Removed
Ey gönül, Sakın umutsuzluğa düşme .. Ele geçen şeyin tadı, tuzu, değeri oraya varmak için çekilen yol zahmeti kadardır. Çölün tozunu yutmayan, dilini dudağını çöl güneşinde çatlatmayan Zemzemin lezzetini bilemez, Ömür boyu hayalini kurmayan Kabenin kadrini tartamaz. O halde ... Ey gönül,
Sakın umutsuzluğa düşme ..
Ele geçen şeyin tadı, tuzu, değeri oraya varmak için çekilen yol zahmeti kadardır.
Çölün tozunu yutmayan, dilini dudağını çöl güneşinde çatlatmayan Zemzemin lezzetini bilemez,
Ömür boyu hayalini kurmayan Kabenin kadrini tartamaz.
O halde önce yan ki su seni kandırsın,
Acık ki ekmek damağında bir lezzet bıraksın.
Özle ki bulduğunda gerçekten bulmuş olasın.. Hazreti Mevlana... @hz_sems
Read more
Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun ...
Media Removed
Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum"buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala ... Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum"buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: (Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!." )

Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60 .
Read more
@sukunetim
Media Removed
@sukunetim @sukunetim
 #elhamdülillah
Media Removed
#elhamdülillah #elhamdülillah
 #amin @sukunetim
Media Removed
#amin @sukunetim #amin @sukunetim
Ben beni bıraktığım zaman, Sen beni bırakma Yâ Râb. #amin #dua Yunus emre kuddise sirruh
Media Removed
Ben beni bıraktığım zaman, Sen beni bırakma Yâ Râb. #amin #dua Yunus emre kuddise sirruh Ben beni bıraktığım zaman, Sen beni bırakma Yâ Râb.
#amin #dua
Yunus emre kuddise sirruh
Zikrin [Allah’ı anmanın] en faziletlisi La ilahe illallah demektir.) [Nesai] (La ilahe illallah ...
Media Removed
Zikrin [Allah’ı anmanın] en faziletlisi La ilahe illallah demektir.) [Nesai] (La ilahe illallah demek 99 belayı önler. Bunun en aşağısı sıkıntıdır.) [Deylemi] (Benim ve diğer Peygamberlerin dediği en üstün şey, La ilahe illallah sözüdür.) [Tirmizi] (La ilahe illallah diyenin günahları ... Zikrin [Allah’ı anmanın] en faziletlisi La ilahe illallah demektir.) [Nesai] (La ilahe illallah demek 99 belayı önler. Bunun en aşağısı sıkıntıdır.) [Deylemi] (Benim ve diğer Peygamberlerin dediği en üstün şey, La ilahe illallah sözüdür.) [Tirmizi] (La ilahe illallah diyenin günahları silinir, yerine o kadar sevap yazılır.) [E.Ya’la] (La ilahe illallah Cennetin anahtarıdır.) [İ.Ahmed] (La ilahe illallah diyen, sözünde sadık ise, bütün günahları affedilir.) [İ.Gazali] (Ölüm halindekilere La ilahe illallah söylemesini telkin edin, onları Cennetle de müjdeleyin. Şeytanın insana en yakın olduğu an bu vakittir.) [Ebu Nuaym] (Ağır hastayı, La ilahe illallah demeye zorlamayın, sadece telkinde bulunun.) [Dare Kutni] (Son sözü La ilahe illallah olanın, ruhu kolay çıkar ve o söz kıyamette ona nur olur.) [Hakim] (Ahiret, dünyaya tercih edilince, La ilahe illallah sözü, Allah’ın gazabından korur. Dünya kârını, ahirete tercih eden, La ilahe illallah dediği zaman, Allahü teâlâ, "Yalan söylüyorsun, sözünde sadık değilsin" buyurur.) [Beyheki] (La ilahe illallah diyene, işlediği günahlardan dolayı kâfir demeyiniz! Buna kâfir diyenin kendisi kâfir olur.) [Buhari] (Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar.) [Taberani]
[Yüzüncüyü söylerken "Muhammedün resulullah" ilave etmek iyi olur. Tecvide göre okununca "Muhammedür-resulullah" denir.] (İhlasla La ilahe illallah diyen Cennete girer. İhlasla söylemek, söyleyeni haramlardan alıkoymasıdır.) [Taberani]
Read more
ALLAHIM, BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu ...
Media Removed
ALLAHIM, BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda ben yerine, daha çok sen sözcüğünü kullanabileyim. BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ: Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun ... ALLAHIM,

BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ:
Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda ben yerine, daha çok sen sözcüğünü kullanabileyim.

BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ:
Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe,
doldursun sarsın çevremi, hatta düşmanlarımı da sevebileyim.

BANA ÖYLE BİR GÜÇ VER Kİ:
Herkesten daha çok çalışabileyim, tutsak düşmeyeyim doğanın koşullarına, eşim ve çocuklarımı da mutlu et ki, mutluluğu başkalarına da götürebileyim.

BANA ÖYLE BİR SAĞLIK VER Kİ:
Düşünebileyim, konuşabileyim.

BANA ÖYLE BİR ERDEM VER Kİ:
İbadet edebileyim, iyilik etmeyi ve sevinçten buğulanmış gözlerle, teşekkür edenlere bir şey yapmadım, anımsamıyorum diyebileyim.

BANA ÖYLE BİR YETENEK VER Kİ:
İyi eş, baba, anne, iyi komşu, iyi arkadaş, iyi vatandaş olabileyim.

BANA ÖYLE BİR UMUT VER Kİ:
Bu güne kadar yapmış olduğum hatalar için karamsarlığa düşmeyeyim, her şeyden aklanmış olarak yaşama yeniden başlamak üzere bağışlanabileceğimi bileyim.

BANA ÖYLE BİR ANLAYIŞ VER Kİ:
Düşünebildiğim, yargılayabildiğim, inandığım, kahrolduğum, varolduğum şu anda bu sözleri söyleyebildiğim için şükredebileyim.

BANA ÖYLE BİR TALİH VER Kİ :
Yıllar sonra beni hatırlayanlar herkese iyilik eden, tüm insanları seven, o düzeyde de sevilen bir kişiydi diye konuşsunlar ve ben de huzur içinde olabileyim.

BANA ÖYLE BİR İRADE VER Kİ:
Bir gün yenilip, içimdeki şeytanın kurallarına doğru yönelirsem; bu bir düşünce ise düşüncemi, bu bir adım ise ayağımı, bu bir uzanma ise elimi durdurabileyim .

BANA ÖYLE BİR SABIR VER Kİ:
Sükûneti bulayım, durabileyim, düşünebileyim.
Read more
Nasrettin Hoca’ya sormuşlar: “Kimsin?” “Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.” Dudak büküp önemsemediklerini ...
Media Removed
Nasrettin Hoca’ya sormuşlar: “Kimsin?” “Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.” Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca: …“Sen kimsin?” “Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara. “Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca. “Herhalde vali olurum” diye cevaplamış ... Nasrettin Hoca’ya sormuşlar:
“Kimsin?”
“Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
…“Sen kimsin?”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam.
“Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın?”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki, ondan sonra?”
Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
“Hiç.”
“Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım: “Hiçlik makamında!”
.
Hiç Olmak” kendini değersiz hissetmek değildir. Tam tersine içindeki zenginlikleri keşfedip, bedenli kimliğinin özüne göre bilgisinin hiçliğini fark etmektir. Bunu anlayan varlık küçüklüğünü anlar. Varlığın tekamül seviyesine göre gösterdiği dirayet, özveri, sadakat gibi düşünceler artık onunla bir olmaya başlar.
Yalnızlık duygusu şuur sahasını kaplar. Çokluğun içindeki yalnızlıktır bu. Bu durumu kabullenmesi o kadar kolay değildir. Çoğalan yalnızlığında mutlu olmaya başlar. Bu insanoğlunun beşeri varlığıyla anlayabileceği bir mutluluk değildir. O artık içindeki Allah’ı bulma yolunda önemli bir adım atmıştır.
Teşevvüşü yaşamaya başlamıştır. Tıpkı kozasından çıkmayı bekleyen bir kelebek gibi kendindeki değişimi izlemeye başlamıştır. Artık içindeki benler azalmış, tam bir sakinlik hüküm sürmektedir. Duru, dup duru bir okyanus gibi. Baktığın zaman sadece dinginlik veren engin bir su, ama içine daldığında seni hayrete düşüren müthiş bir zenginlik…
Hiçlik insanoğlunun kendi içindeki okyanusu seyretmesi, içine dalıp zenginliklerini fark edeceği ana kadar sabırla beklediği durumdur.
Öyle bir durumdur ki; beklenti yoktur, acelecilik yoktur, kuşku yoktur. Sadece sakinlik vardır. Yalnızlık vardır…
@hadisvehayat
Read more
 #amin #dua
Media Removed
#amin #dua #amin #dua
"Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır." (Tirmizî, "Radâ’, ...
Media Removed
"Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır." (Tirmizî, "Radâ’, 11; İbn Mâce, “Nikâh”, 50) 📸 @dilaratezcan "Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır." (Tirmizî, "Radâ’, 11; İbn Mâce, “Nikâh”, 50) 📸 @dilaratezcan
@sukunetim
Media Removed
@sukunetim @sukunetim
@hz_sems @hz__mevlana___
Media Removed
@hz_sems @hz__mevlana___ @hz_sems @hz__mevlana___
@tevekkulvaktimobiluygulama
Media Removed
@tevekkulvaktimobiluygulama @tevekkulvaktimobiluygulama
 #amin #inşaAllah
Media Removed
#amin #inşaAllah #amin #inşaAllah
Amin...70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın ...
Media Removed
Amin...70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, "Ya rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru." demektir. @kalptendualar Amin...70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, "Ya rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru." demektir.
@kalptendualar
@hadisvehayat #amin
Media Removed
@hadisvehayat #amin @hadisvehayat #amin
Abdestli bulunmanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Abdestli bulunan oruç ...
Media Removed
Abdestli bulunmanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Abdestli bulunan oruç tutan gibidir.) [Deylemi] (Güzelce alınan abdest, imanın yarısıdır.) [İbni Hibban] (Abdest alanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [Taberani] (Can alıcı melek ... Abdestli bulunmanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Abdestli bulunan oruç tutan gibidir.) [Deylemi] (Güzelce alınan abdest, imanın yarısıdır.) [İbni Hibban] (Abdest alanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [Taberani] (Can alıcı melek gelince, abdestli olan, şehitlik mertebesine kavuşur.) [Taberani] (Bir mümin, abdest için yüzünü yıkayınca, gözü ile işlediği günahların hepsi su ile birlikte dökülür. Ellerini yıkayınca, elleriyle işlediği günahlar, suyun son damlası ile dökülür. Ayaklarını yıkayınca, ayakları ile işlediği günahlar, su ile dökülür. Böylece bütün [küçük] günahlardan temizlenmiş olur.) [Müslim] (Abdest için yüzünü yıkayınca günahların kirpiklerinden dökülür. Ellerini yıkayınca el tırnaklarından, başını mesh edince başından, ayaklarını yıkayınca ayak tırnaklarından günahların dökülür. Namazın sevabı yanına kalır.) [Ramuz]
Read more
 #amin #inşaAllah #dua #gece
Media Removed
#amin #inşaAllah #dua #gece #amin #inşaAllah #dua #gece
 #amin #inşaAllah
Media Removed
#amin #inşaAllah #amin #inşaAllah
 #amin #dua @kibarikelam
Media Removed
#amin #dua @kibarikelam #amin #dua @kibarikelam
İnsanlara değil Allah’a güven. Çünkü insanlar beşerdir, hata ya da yanlış yapabilirler. Eğer ...
Media Removed
İnsanlara değil Allah’a güven. Çünkü insanlar beşerdir, hata ya da yanlış yapabilirler. Eğer insanlara tutunmazsan yaptıkları şeyler de seni çok fazla etkilemez... İnsan içinde güven duygusunu hissettiğinde her şey yolundadır. Tekamül sürecindeki yaşanan olaylar bile aslında ... İnsanlara değil Allah’a güven. Çünkü insanlar beşerdir, hata ya da yanlış yapabilirler. Eğer insanlara tutunmazsan yaptıkları şeyler de seni çok fazla etkilemez... İnsan içinde güven duygusunu hissettiğinde her şey yolundadır. Tekamül sürecindeki yaşanan olaylar bile aslında insanlara güveni değil Allah’a güvenmeni göstermek içindir... Korkma sana hiç bir şey olmaz... kimse sana zarar veremez. zarar sandığın şeyler bile aslında kendini tanıman özüne dönmen için oluşturulmuş seneryolardır... Dışarıda bir hayat yok aslında. her şey senin tekamülün için oluşuyor... gördüğün her şey seni sana gösteren yansımalarından başka bir şey değil... bu tekamüller ile kendine yetmeyi, özüne güvenmeyi, hayatın bir rüya olduğunu, çok ta anlam vermemek gerektiğini, hiçliğe doğru yol aldığını öğrenirsin... Kendi özünü farkettiğinde artık hiç bir şey seni üzemez, kıramaz, etkileyemez... bitmeyen bir huzur ve güven içinde olursun... fiziksel bedeninin yaşaması, acı çekmesi ya da ölmesi hiç önemli değildir... Çünkü sen bu bedenin de ötesinde gerçek varlığını farketmişindir artık...
Kimse suçlu değil, kimse kötü değil, kimse güvenilir yada güvenilmez değil...İnsanlara vasıflar ve sıfatlar vermeye gerek bile yok.. Bu hayat bir rüya ve bu rüyada her şeye hazır ol... ta ki gerçeği farkedene kadar...
herşey olması gerektiği gibi yerinde ve güzel. benim tekamülüm için gerekli...
Hayat bir uykudur ölünce uyanır insan Sen erken davran ölmeden önce uyan (Hazreti Mevlana)
Read more
"Allahım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen ...
Media Removed
"Allahım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle." (İbn Mâce, "Edeb",57) @hadisvehayat @hz_sems "Allahım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle." (İbn Mâce, "Edeb",57)
@hadisvehayat
@hz_sems

Loading...