Loading Content...

Petosagan

Loading...


petosagan

Peter Sagan

Followers: 1,774,052
Following: 102
Media: 1,141
It was a hard stage but you have to give your best and keep fighting every single day. @letourdefrance ...
Media Removed
76,815 849
It was a hard stage but you have to give your best and keep fighting every single day. @letourdefrance @borahansgrohe (Photo @bettiniphoto)
 #Repost @fondationprincessecharlene • • • • • • The Crossing : Calvi – Monaco Water Bike Challenge ...
Media Removed
18,471 190
#Repost @fondationprincessecharlene • • • • • • The Crossing : Calvi – Monaco Water Bike Challenge La course opposera l’équipe Serenity, menée par S.A.S. la Princesse Charlène, à l’équipe Notorious, menée par M. Gareth Wittstock, Secrétaire Général de la Fondation Princesse Charlène de Monaco. Le départ sera donné le samedi 12 septembre à 14h du Quai d’Honneur du port de Calvi. L’horaire est soumis à modification en fonction des conditions météorologiques. En relais sur les water bikes, les membres de chaque équipe pourront changer aussi souvent qu’ils le souhaitent, à partir de 20 minutes après le départ. The race will oppose team Serenity, led by H.S.H. Princess Charlene, to team Notorious, led by Mr. Gareth Wittstock, General Secretary of the Princess Charlene of Monaco Foundation. The start is scheduled on Saturday September 12th at 2 pm at the Quai d’Honneur of the port of Calvi. Departure time is subject to change depending on weather conditions. In relay, the members of each team will be able to switch as often as they wish, commencing at 20 minutes after departure. @hshprincesscharlene @gwittstock123 @thenotoriousmma @david__tanner @jerome_fernandez11 @mattbennett79 @crovettokevin @calviport #thecrossing #waterbikechallenge #calviport #corsica #monaco
It was a stressful day, right from the start everybody was nervous about the wind. We had headwind ...
Media Removed
68,227 574
It was a stressful day, right from the start everybody was nervous about the wind. We had headwind nearly all of the stage, with crosswind a few times. The speed of the group was high and we had crashes. In the end, we had a pretty messy sprint where Sam Bennett showed he could win the stage and take the green jersey. But, we are still halfway through the @letourdefrance, and there are still opportunities to take the jersey back. Thanks to all my teammates today for staying with me. Bol to stresujúci deň. Ihneď od začiatku boli všetci nervózni a báli sa vetra. Takmer celú etapu sme mali protivietor a niekoľkokrát zafúkalo aj z boku. Rýchlosť celého balíku bola vysoká a z toho vyplynuli aj pády. Celé to napokon vyvrcholilo dosť chaotickým špurtom, kde však Sam Bennett ukázal, že dokáže vyhrať etapu a vziať mi zelený dres. Stále sme však len v polovici Tour de France a stále sú tu možnosti vybojovať si dres späť. Ďakujem všetkým mojim spolujazdcom, že dnes stáli pri mne. @borahansgrohe (Photo @bettiniphoto)
Second hard mountain stage in the Pyrenees but tomorrow it's rest day. @letourdefrance @borahansgrohe ...
Media Removed
88,791 286
Second hard mountain stage in the Pyrenees but tomorrow it's rest day. @letourdefrance @borahansgrohe (Photos ASO / Alex Broadway - @bettiniphoto)
Riding in the gruppetto in the first mountain stage in the Pyrenees. @letourdefrance @borahansgrohe ...
Media Removed
44,542 126
Riding in the gruppetto in the first mountain stage in the Pyrenees. @letourdefrance @borahansgrohe (Photo @bettiniphoto)
 #Repost @hansgrohe • • • • • • EAT.RACE.SHOWER.REPEAT. – EPISODE 3: LE GRAND DÉPART With all ...
Media Removed
26,023 69
#Repost @hansgrohe • • • • • • EAT.RACE.SHOWER.REPEAT. – EPISODE 3: LE GRAND DÉPART With all the drama and emotions that the Grand Départ brings, we look at the pressure the riders feel ahead of a huge stage race like this. Listen to @petosagan and @emubuchmann, the two leaders of the team, what it means to be starting another Tour de France shouldering the pressure of leading @borahansgrohe. Sports director Enrico Poitschke talks about the important stages to come, in pursuit of both the yellow and green jersey. We also hear from team manager Ralph Denk about his emotions at the start line of this year's Tour de France. Tune in via link in Bio ☝️ #hansgrohe #borahansgrohe #tourdefrance2020 #podcast #cycling #cyclinglife #podcast🎧 #borahansgrohecycling #borahansgrohefan #cyclingpodcast #besenwagen #tourdefrance #cyclingphotos #cyclinglove #cyclingphotography
I'm very proud of all my teammates, they did such a fantastic job today, they controlled the race. ...
Media Removed
119,964 1,055
I'm very proud of all my teammates, they did such a fantastic job today, they controlled the race. They pulled hard in the front of the peloton from the start, all day. In the end, there were crosswinds, and Emu and I stayed with the first group, everything was looking nice for the finish but, unfortunately, in the finale, my chain dropped off and I couldn't finish my sprint. I missed a lot of points but what can I do? That's cycling. Som veľmi hrdý na všetkých svojich spolujazdcov, dnes odviedli naozaj fantastickú prácu a kontrolovali preteky. Všetci ťažko pracovali na špici pelotónu od začiatku až do konca. Nakoniec na bočnom vetre sme ja aj Emu zostali v prvej skupine a všetko vyzeralo pekne až do cieľa. Bohužiaľ, vo finále mi spadla reťaz a nemohol som naplno špurtovať až do konca. Ušlo mi veľa bodov, ale teraz s tým už nič neurobím, aj taká je cyklistika. @letourdefrance @borahansgrohe (Photos @bettiniphoto - ASO / Alex Broadway)
As expected, the stage finished with a bunch sprint. Today, I lost some points and gained some points ...
Media Removed
81,533 413
As expected, the stage finished with a bunch sprint. Today, I lost some points and gained some points as well, so it's OK. Daniel put me in a good position for the finale, Van Aert did a good sprint and won while I took fourth. The @letourdefrance is still long and we have the climbing stages coming. I have to be relaxed. Ako sa aj očakávalo, tak dnešná etapa vyvrcholila hromadným špurtom. Síce som dnes stratil nejaké body, ale na druhej strane nejaké som aj získal, takže je to v poriadku. Daniel ma pred cieľom dostal do dobrej pozície, ale Van Aert predviedol výborný špurt a ja som napokon finišoval štvrtý. Pred nami je ešte takmer celá Tour a náročné horské etapy, takže sa nesmiem dostať pod tlak a zostať uvoľnený. @borahansgrohe (Photos @bettiniphoto)
 #Repost @hansgrohe • • • • • • Some Insights from the team bus yesterday: After the race is before ...
Media Removed
28,264 316
#Repost @hansgrohe • • • • • • Some Insights from the team bus yesterday: After the race is before the race @petosagan @daniel87oss @borahansgrohe. Congrats Peter for the green Jersey and best wishes for the stage today! 💚 #frienshipgoals #hansgrohe #borahansgrohe #bandofbrothers #tourdefrance2020 #tourdefrance #meetthebeautyofwater #water #shower #showermoment
It was a so-so stage for me today. It wasn't too hard, I would say it was a transfer ride to here. I did ...
Media Removed
77,846 310
It was a so-so stage for me today. It wasn't too hard, I would say it was a transfer ride to here. I did my intermediate sprint where I lost a few points for the green jersey but it is still OK. We'll see how tomorrow's stage will go. I have seen the finale and it seems OK for me but it will depend on how the race goes from the start. Dnešná etapa bola pre mňa taká nič moc, ani zlá a ani dobrá. Nebolo to ťažké, povedal by som, že šlo o takú tú transferovú etapu. Snažil som sa na prémii, kde som však stratil pár bodov v súťaži o zelený dres, ale myslím, že nič vážne sa nestalo. Uvidíme ako bude prebiehať zajtrajšia etapa. Videl som zajtrajší záver a mohol by mi vyhovovať, ale všetko bude závisieť od toho, ako sa budú preteky vyvíjať už od začiatku. @borahansgrohe (Photos A.S.O / Pauline Ballet)
It was a pretty messy sprint. In the final three-four kilometers of the stage, we had a terrible headwind ...
Media Removed
135,765 899
It was a pretty messy sprint. In the final three-four kilometers of the stage, we had a terrible headwind and everybody was all over the place, riders were coming to the front then dropping back, it was messy. Thanks to Daniel's leadout work we were able to position ourselves well but I think we launched the sprint too early and at about 150 meters from the finish I was overtaken from the right. Still, I'm happy for this green jersey, it's nice to wear it and I'll do my best to keep it all the way to Paris. Bol to dosť chaotický špurt. V záverečných troch až štyroch kilometroch etapy nás potrápil naozaj silný protivietor. Tí čo vyrazili dopredu sa takmer hneď prepadali dozadu. Bolo to naozaj chaotické. Vďaka Danielovej pomoci, som sa dokázal dostať na dobrú pozíciu, ale myslím si, že opäť som začal špurtovať príliš skoro a asi 150 metrov pred cieľom ma začali predbiehať z pravej strany. Napriek tomu som rád, za zisk zeleného dresu. Je fajn ho opäť obliecť a urobím všetko pre to, aby som ho udržal až do Paríža. @letourdefrance @borahansgrohe (Photos @bettiniphoto)
It was a long day but a good one. I had to fight to get more points for the green jersey and I think we did ...
Media Removed
92,998 364
It was a long day but a good one. I had to fight to get more points for the green jersey and I think we did a good job for that in the intermediate sprint. I'm happy Emu finished with the main group and we'll continue giving our best every day. Bol to dlhý, ale dobrý deň. Musel som zabojovať aby som získal viac bodov v súťaži o zelený dres a myslím si, že sme na rýchlostnej prémii urobili dobrú prácu. Som rád, že Emu finišoval v hlavnej skupine a ako vždy aj naďalej budeme robiť to najlepšie čo vieme. @letourdefrance @borahansgrohe (Photos @bettiniphoto)
Loading...
Load More
Loading...